audacious 1.4.0 - en to ro translation catalogue (434 entries)

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Could not open glade file (%s). Please check your installation.
ro: <b><big>Nu s-a putut crea %s.</big></b>
    
    Nu s-a putut deschide fișierul glade (%s). Verificați instalarea.

en: Track Information
ro: Informații despre Track

en: <span size="small">Title</span>
ro: <span size="small">Titlu</span>

en: <span size="small">Comment</span>
ro: <span size="small">Comentariu</span>

en: <span size="small">Genre</span>
ro: <span size="small">Gen</span>

en: <span size="small">Year</span>
ro: <span size="small">An</span>

en: <span size="small">Track Number</span>
ro: <span size="small">Numărul Track-ului</span>

en: <span size="small">Location</span>
ro: <span size="small">Locația</span>

en: Audacious Preferences
ro: Preferințe Audacious

en: _Decoder list:
ro: Lista _Decodoarelor

en: <span size="medium"><b>Decoders</b></span>
ro: <span size="medium"><b>Decodoare</b></span>

en: _General plugin list:
ro: Lista plugin-urilor _Generale

en: _Visualization plugin list:
ro: Lista plugin-urilor de _Vizualizare

en: <b>Visualization</b>
ro: <b>Vizualizare</b>

en: _Effect plugin list:
ro: Lista plugin-urilor de _Efecte

en: <b>Effects</b>
ro: <b>Efecte</b>

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Refresh skin list
ro: Reîmprospătează lista skin-urilor

en: <b>_Fonts</b>
ro: <b>_Fonturi</b>

en: Select main player window font:
ro: Alege fontul ferestrei principale:

en: Select playlist font:
ro: Alege fontul playlist-ului

en: Use bitmap fonts if they are available. Bitmap fonts do not support Unicode strings.
ro: Folosește fonturi bitmap, dacă există. Acestea nu au suport pentru Unicode.

en: Use Bitmap fonts if available
ro: Folosește fonturi Bitmap dacă sunt disponibile

en: <b>_Miscellaneous</b>
ro: <b>_Diverse</b>

en: Show track numbers in playlist
ro: Arată numărul track-ului în playlist

en: Show separators in playlist
ro: Arată separatorii în playlist

en: Use custom cursors
ro: Folosește cursoare de mouse personalizate (oferite de skin)

en: This enables the window manager to show decorations for windows.
ro: Această opțiune permite managerului de ferestre să arate decorații standard pentru toateferestrele playerului.

en: Show window manager decoration
ro: Arată decorația managerului de ferestre

en: Show window manager decorations
ro: Arată decorațiile managerului de ferestre

en: This enables the XMMS/GTK1-style file selection dialogs. This selector is provided by Audacious itself and is faster than the default GTK2 selector (but sadly not as user-friendly).
ro: Activează dialogul de selecție a fișierelor în stilul XMMS/GTK1.Acesta este oferit de către Audacious și este mai rapid decât cel implicit în GTK2, dar mai puțin estetic.

en: Use XMMS-style file selector instead of the default selector
ro: Folosește selectorul de fișiere XMMS în loc de cel implicit

en: Appearance
ro: Aparență

en: <b>Mouse wheel</b>
ro: <b>Rotița mouse-ului</b>

en: Changes volume by
ro: Schimbă volumul cu

en: percent
ro: la sută

en: Scrolls playlist by
ro: Derulează playlist-ul cu

en: lines
ro: linii

en: <b>Filename</b>
ro: <b>Fișier</b>

en: Convert underscores to blanks
ro: Convertește barele de subliniere în spații

en: Convert %20 to blanks
ro: Convertește %20 în spații

en: Convert backslash '\' to forward slash '/'
ro: Convertește '\' in '/'

en: Load metadata (tag information) from music files.
ro: Încarcă informațiile suplimentare prezente în fișierele audio.

en: Load metadata from playlists and files
ro: Încarcă metadata din playlist-uri și fișiere

en: Load metadata when adding the file to the playlist or opening it
ro: Incarcă informațiile suplimentare la adăugarea în listă sau la deschidere

en: On load
ro: La încărcare

en: Load metadata on demand when displaying the file in the playlist
ro: Încarcă informațiile suplimentare la afișarea în playlist

en: On display
ro: La afișare

en: Fallback character encodings:
ro: Setări de rezervă pentru codificările caracterelor

en: List of character encodings used for fall back conversion of metadata. If automatic character encoding detector failed or has been disabled, encodings in this list would be treated as candidates of the encoding of metadata, and fall back conversion from these encodings to UTF-8 would be attempted.
ro: Lista codificărilor de caractere de rezervă folosite pentru convertirea informațiilor suplimentare. Dacă detectarea automată a eșuat sau a fost dezactivată, codificările din această listă vor fi tratate ca și candidate, și se va încerca convertirea din acestea în UTF-8

en: Auto character encoding detector for:
ro: Detecție automată a codificării caracterelor pentru:

en: <b>File Dialog</b>
ro: <b>Dialog Fișiere</b>

en: Always refresh the file dialog (this will slow opening the dialog on large directories, and Gnome VFS should handle automatically).
ro: Reîmprospătează dialogul de deschidere a fișierelor (va încetini deschiderea pentru directoarele mari; oricum Gnome VFS o va face automat)

en: Always refresh directory when opening file dialog
ro: Mereu reîmprospătează directorul la deschiderea dialogului de fișiere

en: <b>Song Display</b>
ro: <b>Vizualizarea melodiei</b>

en: Title format:
ro: Formatul titlului:

en: Custom string:
ro: Format specificat:

en: TITLE
    ARTIST - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
    ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
    ALBUM - TITLE
    Custom
ro: TITLE
    ARTIST - TITLU
    ARTIST - ALBUM - TITLU
    ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLU
    ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLU
    ALBUM - TITLU
    Specificat

en: Show information about titlestring format
ro: Afișează informații despre formatarea titlurilor

en: <b>Popup Information</b>
ro: <b>Popup cu Informații</b>

en: Toggles popup information window for the pointed entry in the playlist. The window shows title of song, name of album, genre, year of publish, track number, track length, and artwork.
ro: Activează popup-ul cu informații legate de elementul din playlist indicat. Sunt afișate titlul, numele albumului, genul, anul apariției, numărul piesei, lungimea și imaginea copertei albumului, dacă există

en: Show popup information for playlist entries
ro: Arată informații popup pentru intrările din playlist

en: Edit settings for popup information
ro: Editează setările informațiilor din popup

en: <b>Presets</b>
ro: <b>Preset-uri</b>

en: Directory preset file:
ro: Fișierul de presetare a directoarelor:

en: File preset extension:
ro: Extensia fișierului de presetare:

en: Available _Presets:
ro: _Preset-uri disponibile:

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: <b>Proxy Configuration</b>
ro: <b>Configurarea Proxy-ului</b>

en: Enable proxy usage
ro: Activează proxy

en: Proxy hostname:
ro: Adresa sau numele:

en: Proxy port:
ro: Port-ul:

en: Use authentication with proxy
ro: Folosește autentificarea

en: Proxy username:
ro: Utilizator:

en: Proxy password:
ro: Parolă:

en: <span size="small">Changing these settings will require a restart of Audacious.</span>
ro: <span size="small">Schimbarea acestor setări necesită restartul aplicației.</span>

en: <b>Audio System</b>
ro: <b>Sistemul Audio</b>

en: Current output plugin:
ro: Plugin-ul de ieșire curent

en: <span size="small">This is the amount of time to prebuffer audio streams by, in milliseconds.
    Increase this value if you are experiencing audio skipping.
    Please note however, that high values will result in Audacious performing poorly.</span>
ro: <span size="small">Aceasta este durata de prebuffer-are pentru stream-urile audio, în milisecunde.
    Măriți această valoare dacă se sare peste părți din melodii.
    Tineți însă cont de faptul că valorile prea mari provoacă degradarea performanței.</span>

en: Buffer size:
ro: Mărimea Buffer-ului:

en: Output Plugin Preferences
ro: Preferințele Plugin-ului de Ieșire

en: Output Plugin Information
ro: Informații despre Pluginul de ieșire

en: <b>Format Detection</b>
ro: <b>Detectarea formatului</b>

en: When checked, Audacious will detect file formats on demand. This can result in a messier playlist, but delivers a major speed benefit.
ro: Când este activat, Audacious va detecta formatul doar la cerere. Aceasta poate duce laplaylist-uri dezordonate, dar oferă o creștere semnificativă a performanței.

en: Detect file formats on demand, instead of immediately.
ro: Detectează formatul fișierelor la cerere, nu imediat.

en: When checked, Audacious will detect file formats based by extension. This is slightly slower than detection on demand, but still provides a minimal level of format detection.
ro: Când este activat,Audacious va detecta formatul după extensie. Această variantă este sensibil mai lentă decât detecția la cerere, dar totuși oferă un nivel minim de detecție a formatului.

en: Detect file formats by extension.
ro: Detecția formatului după extensie.

en: <b>Playback</b>
ro: <b>Redare</b>

en: When Audacious starts, automatically begin playing from the point where we stopped before.
ro: La pornirea Audacious-ului repornește automat redarea din punctul în care a rămas.

en: Continue playback on startup
ro: Continuă redarea la pornire

en: When finished playing a song, don't automatically advance to the next.
ro: După terminarea unei melodii nu avansa la următoarea.

en: Don't advance in the playlist
ro: Nu avansa in playlist

en: Pause between songs
ro: Pauză între melodii

en: Pause for
ro: Pauză pentru

en: seconds
ro: secunde

en: <b>Sampling Rate Converter</b>
ro: <b>Convertor pentru rata de eșantionare</b>

en: Enable Sampling Rate Converter
ro: Activează conversia ratei de eșantionare

en: Sampling Rate [Hz]:
ro: Rata de eșantionare [Hz]:

en: <span size="small">All streams will be converted to this sampling rate.
    This should be the max supported sampling rate of
    the sound card or output plugin.</span>
ro: <span·size="small">Toate semnalele vor fi convertite la această rată de eșantionare.
    Este recomandat să setați valoarea maximă dintre cea a plăcii de sunet
    sau a plugin-ului de iesire.</span>

en: Converter Type:
ro: Tipul Convertorului:

en: Reload Plugins
ro: Reîncarcă Plugin-urile

en: Popup Information Settings
ro: Opțiuni pentru Popup-ul cu informații suplimentare

en: <b>Cover image retrieve</b>
ro: <b>Afișează coperta albumului</b>

en: While searching for the album's cover, Audacious looks for certain words in the filename. You can specify those words in the lists below, separated using commas.
ro: Când caută coperta albumului, Audacious urmăreste anumite cuvinte in fișier. Puteți specifica aceste cuvinte în lista de mai jos, separate prin spații.

en: Recursively search for cover
ro: Cauta recursiv pentru coperta

en: Search depth:
ro: Adancimea cautarii

en: Use per-file cover
ro: Foloseste coperta per-fișier

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: Show Progress bar for the current track
ro: Afișează progresul piesei curente

en: Delay until filepopup comes up:
ro: Așteaptă apariția popup-ului

en: Color Adjustment
ro: Ajustarea culorii

en: Audacious allows you to alter the color balance of the skinned UI. The sliders below will allow you to do this.
ro: Audacious permite modificarea componentelor de culoare ale interfeței grafice skin-abile cu ajutorul controalelor de mai jos.

en: Red
ro: Roșu

en: Green
ro: Verde

en: Blue
ro: Albastru

en: Filename:
ro: Fișier:

en: No input plugin recognized this file
ro: Nici un plugin de intrare nu a recunoscut acest fișier

en: Input plugin: %s
ro: Plugin de intrare: %s

en: Unable to create log file (%s)!
ro: Nu s-a putut crea fișierul de loguri (%s)!

en: Could not create directory (%s): %s
ro: Nu s-a putut crea directorul (%s): %s

en: Select which Audacious session ID to use
ro: Alege ID-ul sesiunii Audacious care va fi utilizată (Implicit: 0)

en: Skip backwards in playlist
ro: Sări înapoi în playlist

en: Start playing current playlist
ro: Începe redarea playlist-ului curent

en: Pause current song
ro: Pauză

en: Stop current song
ro: Oprește melodia curentă

en: Pause if playing, play otherwise
ro: Pauză daca se redă, redare altfel

en: Skip forward in playlist
ro: Sări înainte în playlist

en: Display Jump to File dialog
ro: Afișează dialogul de salt la fișier

en: Don't clear the playlist
ro: Nu curăța playlist-ul

en: Add new files to a temporary playlist
ro: Adaugă fișiere noi la un playlist temporar

en: Display the main window
ro: Arată fereastra principală

en: Display all open Audacious windows
ro: Afișează ferestrele Audacious deschise

en: Enable headless operation
ro: Activează modul headless

en: Print all errors and warnings to stdout
ro: Trimite erorile și avertismentele în stdout

en: Show version and builtin features
ro: Afișează versiunea și capabilitățile

en: FILE...
ro: Fișier...

en: <b><big>Unable to load skin.</big></b>
    
    Check that skin at '%s' is usable and default skin is properly installed at '%s'
ro: <b><big>Nu s-a putut incărca skin-ul.</big></b>
    
    Verificați dacă skin-ul '%s' este utilizabil și skin-ul implicit este instalat în '%s'

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed Glib & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile Glib & GTK+.
ro: Ne pare rău, dar firele de execuție paralele nu sunt suportate pe platorma curentă.
    
    Dacă aveți un sistem linux cu libc5 și ați instalat Glib & GTK+ înainte de
    a instala LinuxThreads, trebuie să recompilați Glib & GTK+.

en: - play multimedia files
ro: - redă fișierele multimedia

en: %s: %s
    Try `%s --help' for more information.
ro: %s:·%s
    Rulează·`%s·--help'·pentru mai multe informații.

en: %s: Unable to open display, exiting.
ro: %s: Nu s-a putut deschide display-ul, ieșire din program.

en: <b><big>No output plugin selected.</big></b>
    You have not selected an output plugin.
ro: <b><big>Nici un plugin de ieșire selectat</big></b>
    Nu ați ales nici un plugin de ieșire.

en: 
    Audacious has caught signal 11 (SIGSEGV).
    
    We apologize for the inconvenience, but Audacious has crashed.
    This is a bug in the program, and should never happen under normal circumstances.
    Your current configuration has been saved and should not be damaged.
    
    You can help improve the quality of Audacious by filing a bug at http://bugs-meta.atheme.org
    Please include the entire text of this message and a description of what you were doing when
    this crash occured in order to quickly expedite the handling of your bug report:
ro: 
    A fost recepționat semnalul 11 (SIGSEGV).
    
    Audacious a eșuat
    Aceasta este o eroare în program și în mod normal nu ar trebui să se întâmple.
    Configurările curente au fost salvate și nu ar vor fi afectate
    
    Pentru a ne ajuta să îmbunătățim calitatea Audacious-ului puteți reclama această eroare la http://bugs-meta.atheme.org
    Vă rugăm să includeți textul erorii și o descriere cât mai exactă a acțiunii care a dus la apariția acesteia, sau eventuale indicii care ne pot fi de folos.
    Vă mulțumim și ne cerem scuze pentru eventualele inconveniente provocate.

en: 
    Bugs can be reported at http://bugs-meta.atheme.org against the Audacious product.
ro: 
    Erorile pot fi reportate la http://bugs-meta.atheme.org·, la secțiunea Audacious.

en: Your signaling implementation is broken.
    Expect unusable crash reports.
ro: Implementarea semnalelor în sistemul de operare al dumneavoastră este defectuoasă.
    Este foarte probabil ca eventualele mesaje de eroare în caz de eșec să fie neconcludente.

en:   (invalid UTF-8)
ro:  (UTF-8 invalid)

en: <big><b>Audacious %s</b></big>
    
    Copyright (C) 2005-2007 Audacious Development Team
ro: <big><b>Audacious %s</b></big>
    
    Copyright (C) 2005-2007 Echipa de dezvoltare Audacious

en: About Audacious
ro: Despre Audacious

en: Credits
ro: Credite

en: <big><b>Audacious %s</b></big>
    The future of UNIX multimedia.
    
    Copyright (C) 2005-2007 Audacious Development Team
ro: <big><b>Audacious %s</b></big>
    Viitorul Multimedia în Unix.
    
    Copyright (C) 2005-2007 Echipa de dezvoltare Audacious

en: Audacious core developers:
ro: Developerii Audacious:

en: Graphics:
ro: Grafică:

en: Default skin:
ro: Skin-ul implicit:

en: Plugin development:
ro: Dezvoltatori de plugin-uri:

en: Patch authors:
ro: Autori de patch-uri:

en: 0.1.x developers:
ro: Dezvoltatorii versiunii 0.1.x:

en: BMP Developers:
ro: Dezvoltatorii BMP:

en: Brazilian Portuguese:
ro: Portugheză braziliană:

en: Breton:
ro: Bretonă:

en: Bulgarian:
ro: Bulgară:

en: Catalan:
ro: Catalană:

en: Croatian:
ro: Croată:

en: Czech:
ro: Cehă:

en: Dutch:
ro: Olandeză:

en: Finnish:
ro: Finlandeză:

en: French:
ro: Franceză:

en: German:
ro: Germană:

en: Georgian:
ro: Georgiană:

en: Greek:
ro: Greacă:

en: Hindi:
ro: Hindusă:

en: Hungarian:
ro: Maghiară:

en: Italian:
ro: Italiană:

en: Japanese:
ro: Japoneză:

en: Korean:
ro: Coreeană:

en: Lithuanian:
ro: Lituaniană:

en: Macedonian:
ro: Macedoneană:

en: Polish:
ro: Poloneză:

en: Romanian:
ro: Română:

en: Russian:
ro: Rusă:

en: Serbian (Latin):
ro: Sârbă (cu caractere latine):

en: Serbian (Cyrillic):
ro: Sârbă·(caractere·chirilice):

en: Simplified Chinese:
ro: Chineză simplificată:

en: Slovak:
ro: Slovacă:

en: Spanish:
ro: Spaniolă:

en: Swedish:
ro: Suedeză:

en: Traditional Chinese:
ro: Chineză·tradițională:

en: Turkish:
ro: Turcă:

en: Ukrainian:
ro: Ucrainiană:

en: Welsh:
ro: Galeză:

en: Translators
ro: Traducători

en: Audacious Equalizer
ro: Egalizator Audacious

en: Presets
ro: Preset-uri

en: Track Information Window
ro: Fereastra cu informații despre Track

en: Title
ro: Titlu

en: Genre
ro: Genul

en: Year
ro: Anul

en: Track Number
ro: Numărul Trackului

en: Track Length
ro: Mărimea track-ului

en: Filename
ro: Fișier

en: Open Files
ro: Deschide Fișiere

en: Add Files
ro: Adaugă Fișiere

en: Close dialog on Open
ro: Închide dialogul la deschidere

en: Close dialog on Add
ro: Închide dialogul la adăugare

en: Play files
ro: Redă fișiere

en: Load files
ro: Încarcă fișiere

en: Un_queue
ro: Scoate din coadă

en: _Queue
ro: _Adaugă la coadă

en: Jump to Track
ro: Sări la Track

en: Filter:
ro: Filtru:

en: _Filter:
ro: _Filtru:

en: Close on Jump
ro: Închide dialogul după salt

en: <b><big>Couldn't find your lastfm login data.</big></b>
    
    Check if your Scrobbler's plugin login settings are configured properly.
ro: <b><big>Datele de login pentru lastfm nu au fost găsite.</big></b>
    
    Introduceți datele de login folosind setările plugin-ului Scrobbler.

en: Love
ro: Îmi place

en: Ban
ro: Nu îmi place

en: Skip
ro: Următoarea piesă

en: Tune in
ro: Pornește

en: Neighbours' radio
ro: Radio-ul vecinilor lastfm

en: Personal radio
ro: Radio-ul personal

en: <b><big>The lastfm radio plugin could not be found.</big></b>
    
    Check if the AudioScrobbler plugin was compiled in
ro: <b><big>Pluginul lastfm·radio nu a fost găsit.</big></b>
    
    Verificați dacă aveți compilat plugin-ul·AudioScrobbler

en: Jump to Time
ro: Sări la Timp

en: minutes:seconds
ro: minute:secunde

en: Track length:
ro: Lungimea track-ului:

en: Audacious - visibility warning
ro: Audacious - avertizare de vizibilitate

en: Show main player window
ro: Afișează fereastra principală

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Audacious has been started with all of its windows hidden.
    You may want to show the player window again to control Audacious; otherwise, you'll have to control it remotely via audtool or enabled plugins (such as the statusicon plugin).
ro: Audacious a pornit cu toate ferestrele ascunse.
    Dacă doriți, se poate afișa fereastra principală, dar puteți controla player-ul și din exterior 
    folosind programul audtool sau prin intermediul plugin-urilor active care permit controlul (de exemplu statusicon).

en: Always ignore, show/hide is controlled remotely
ro: Ignoră de fiecare dată, controlul afișării se face din exterior

en: Enter location to play:
ro: Introduceți locația pentru redare:

en: Seek to: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
ro: Salt la: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Volume: %d%%
ro: Volum: %d%%

en: Balance: %d%% left
ro: Balans:·%d%%·stânga

en: Balance: center
ro: Balans: centru

en: Balance: %d%% right
ro: Balans:·%d%%·dreapta

en: Options Menu
ro: Meniu de Opțiuni

en: Disable 'Always On Top'
ro: Dezactivează modul 'Mereu Deasupra'

en: Enable 'Always On Top'
ro: Activează modul 'Mereu Deasupra'

en: File Info Box
ro: Informații despre fișier

en: Disable 'Doublesize'
ro: Dezactivează modul 'Marime Dublă'

en: Enable 'Doublesize'
ro: Activează modul 'Mărime Dublă'

en: Visualization Menu
ro: Meniu de Vizualizare

en: <b><big>Couldn't open audio.</big></b>
    
    Please check that:
    1. You have the correct output plugin selected.
    2. No other programs is blocking the soundcard.
    3. Your soundcard is configured properly.
ro: <b><big>Nu s-a putut deschide canalul audio.</big></b>
    
    Verificați dacă:
    1. Ați ales pluginul corect de ieșire.
    2. Nici un alt program nu blochează placa de sunet.
    3. Placa de sunet este configurată corect.

en: VOLUME: %d%%
ro: VOLUM: %d%%

en: BALANCE: %d%% LEFT
ro: BALANS: %d%% STÂNGA

en: BALANCE: CENTER
ro: BALANS: CENTRU

en: BALANCE: %d%% RIGHT
ro: BALANS: %d%% DREAPTA

en: Error in Audacious.
ro: Eroare în Audacious

en: Autoscroll Songname
ro: Autoderularea Numelui Fișierului

en: Stop after Current Song
ro: Oprește după Melodia Curentă

en: Peaks
ro: Vârfuri

en: Repeat
ro: Repetă

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: No Playlist Advance
ro: Nu avansa în Playlist

en: Show Player
ro: Arată player-ul

en: Show Playlist Editor
ro: Arată Editorul de Playlist

en: Show Equalizer
ro: Arată Egalizatorul

en: Always on Top
ro: Mereu Deasupra

en: Put on All Workspaces
ro: Pune pe Toate Spațiile de Lucru

en: Roll up Player
ro: Restrânge player-ul

en: Roll up Playlist Editor
ro: Restrânge Editorul de Playlist

en: Roll up Equalizer
ro: Restrânge Egalizatorul

en: DoubleSize
ro: Mărime Dublă

en: Easy Move
ro: Mutare ușoară

en: Analyzer
ro: Analizor

en: Scope
ro: Scop

en: Voiceprint
ro: Grafic Voce

en: Off
ro: Dezactivat

en: Fire
ro: Foc

en: Vertical Lines
ro: Linii Verticale

en: Lines
ro: Linii

en: Bars
ro: Bare

en: Dot Scope
ro: Scop din Puncte

en: Line Scope
ro: Scop din Linii

en: Solid Scope
ro: Scop Solid

en: Ice
ro: Gheață

en: Smooth
ro: Neted

en: Full (~50 fps)
ro: Maxim (~50 fps)

en: Half (~25 fps)
ro: Jumătate (~25 fps)

en: Quarter (~13 fps)
ro: Sfert (~13 fps)

en: Eighth (~6 fps)
ro: Optime (~6 fps)

en: Slowest
ro: Cel mai lent

en: Slow
ro: Lent

en: Medium
ro: Mediu

en: Fast
ro: Rapid

en: Fastest
ro: Cel mai rapid

en: Time Elapsed
ro: Timp Scurs

en: Time Remaining
ro: Timp Rămas

en: Playback
ro: Redare

en: Play
ro: Redă

en: Pause
ro: Pauză

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Visualization
ro: Vizualizare

en: Visualization Mode
ro: Mod de Vizualizare

en: Analyzer Mode
ro: Modul Analizatorului

en: Scope Mode
ro: Modul Scope-ului

en: Voiceprint Mode
ro: Modul Graficului Vocii

en: WindowShade VU Mode
ro: Modul WindowShade VU

en: Refresh Rate
ro: Rata de Reîmprospătare

en: Analyzer Falloff
ro: Cădere Analizator

en: Peaks Falloff
ro: Cădere Vârfuri

en: New Playlist
ro: Playlist Nou

en: Select Next Playlist
ro: Selectează Playlist-ul Următor

en: Select Previous Playlist
ro: Selectează Playlist-ul Anterior

en: Delete Playlist
ro: Șterge Playlist-ul

en: Load List
ro: Încarcă Playlist

en: Loads a playlist file into the selected playlist.
ro: Încarcă un fișier playlist în playlist-ul selectat

en: Save List
ro: Salvează Lista

en: Saves the selected playlist.
ro: Salvează playlist-ul selectat

en: Save Default List
ro: Salvează Lista Implicită

en: Saves the selected playlist to the default location.
ro: Salvează playlist-ul selectat în locația implicită

en: Refresh List
ro: Reîmprospătează Lista

en: Refreshes metadata associated with a playlist entry.
ro: Reîmprospătează metadata asociată cu o intrare din playlist

en: List Manager
ro: Manager de liste

en: Opens the playlist manager.
ro: Deschide Managerul de Playlist-uri

en: View
ro: Vizualizare

en: Add Internet Address...
ro: Adaugă Adresa Internet...

en: Adds a remote track to the playlist.
ro: Adaugă un Track de la distanță (stream) la playlist

en: Add Files...
ro: Adaugă Fișiere...

en: Adds files to the playlist.
ro: Adaugă fișiere la playlist

en: Search and Select
ro: Caută și Selectează

en: Searches the playlist and selects playlist entries based on specific criteria.
ro: Caută în playlist și selectează intrările după un anumit criteriu.

en: Invert Selection
ro: Inversează Selecția

en: Inverts the selected and unselected entries.
ro: Selectează ce era deselectat, și invers.

en: Select All
ro: Selectează Tot

en: Selects all of the playlist entries.
ro: Selectează toate intrările din playlist.

en: Select None
ro: Deselectează tot

en: Deselects all of the playlist entries.
ro: Deselectează toate intrările din playlist.

en: Clear Queue
ro: Șterge Coada

en: Clears the queue associated with this playlist.
ro: Șterge toate intrările din coada asociată acestui playlist.

en: Remove Unavailable Files
ro: Șterge Fișierele Indisponibile

en: Removes unavailable files from the playlist.
ro: Șterge din playlist fișierele care nu există pe disc.

en: Remove Duplicates
ro: Șterge Duplicatele

en: By Title
ro: După Titlu

en: Removes duplicate entries from the playlist by title.
ro: Șterge duplicatele din playlist după titlu.

en: By Filename
ro: După Fișier

en: Removes duplicate entries from the playlist by filename.
ro: Șterge duplicatele din playlist după numele fișierului.

en: By Path + Filename
ro: După calea completă

en: Removes duplicate entries from the playlist by their full path.
ro: Șterge duplicatele din playlist după calea completă.

en: Remove All
ro: Șterge tot

en: Removes all entries from the playlist.
ro: Șterge toate intrările din playlist.

en: Remove Unselected
ro: Șterge intrările neselectate.

en: Remove unselected entries from the playlist.
ro: Șterge din playlist intrările neselectate.

en: Remove Selected
ro: Șterge Selecția

en: Remove selected entries from the playlist.
ro: Șterge din playlist intrările selectate.

en: Randomize List
ro: Amestecă lista

en: Randomizes the playlist.
ro: Pune track-urile din playlist la intâmplare.

en: Reverse List
ro: Inversează Lista

en: Reverses the playlist.
ro: Inversează ordinea track-urilor din playlist.

en: Sort List
ro: Ordonează Lista

en: Sorts the list by title.
ro: Ordonează lista după titlu.

en: By Artist
ro: După Artist

en: Sorts the list by artist.
ro: Ordonează lista după artist.

en: Sorts the list by filename.
ro: Ordonează lista după fișier.

en: Sorts the list by full pathname.
ro: Ordonează lista după calea completă.

en: By Date
ro: După dată

en: Sorts the list by modification time.
ro: Ordonează lista după data modificării.

en: By Track Number
ro: După Numărul Trackului

en: Sorts the list by track number.
ro: Ordonează lista după numărul trackului.

en: By Playlist Entry
ro: După Intrarea în Playlist

en: Sorts the list by playlist entry.
ro: Ordonează lista după intrarea în playlist.

en: Sort Selected
ro: Ordonează Selecția

en: View Track Details
ro: Vizualizează Detaliile Trackului

en: View track details
ro: Vizualizează Detaliile Track-ului

en: Play File
ro: Redare Fișier(e)

en: Load and play a file
ro: Încarcă și redă un fișier

en: Play Location
ro: Redare Locație

en: Play media from the selected location
ro: Deschide locația selectată

en: Last.fm radio
ro: Radio Last.fm

en: Play Last.fm radio
ro: Ascultă un stream radio Last.fm

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Open preferences window
ro: Fereastra de Preferințe

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Quit Audacious
ro: Închide Audacious

en: Set A-B
ro: Setează A-B

en: Clear A-B
ro: Anulează A-B

en: Jump to Playlist Start
ro: Sări la începutul Playlist-ului

en: Jump to File
ro: Sări la Fișier

en: Queue Toggle
ro: Schimbă Coada

en: Enables/disables the entry in the playlist's queue.
ro: Activează/Dezactivează intrările din coada playlist-ului.

en: Load
ro: Încarcă

en: Import
ro: Importă

en: Save
ro: Salvează

en: Delete
ro: Șterge

en: Load preset
ro: Încarcă preset

en: Auto-load preset
ro: Auto-Încarcă Preset-ul

en: Load auto-load preset
ro: Încarcă Preset Auto-Încărcabil

en: Default
ro: Implicit

en: Load default preset into equalizer
ro: Încarcă presetarea implicită a egalizatorului

en: Set equalizer preset levels to zero
ro: Resetează Nivelele Preset-ului

en: From file
ro: Din fișier

en: Load preset from file
ro: Încarcă preset din fișier

en: From WinAMP EQF file
ro: Din fișier Winamp EQF

en: Load preset from WinAMP EQF file
ro: Încarcă preset din fișier Winamp EQF

en: WinAMP Presets
ro: Preset-uri Winamp

en: Import WinAMP presets
ro: Importă Preset-uri WinAMP

en: Save preset
ro: Salvează preset

en: Save auto-load preset
ro: Salvează preset auto-încărcabil

en: Save default preset
ro: Salvează preset implicit

en: To file
ro: În fișier

en: Save preset to file
ro: Salvează preset-ul în fișier

en: To WinAMP EQF file
ro: În fișier WinAMP EQF

en: Save preset to WinAMP EQF file
ro: Salvează preset-ul în fișier WinAMP EQF

en: Delete preset
ro: Șterge preset

en: Delete auto-load preset
ro: Șterge preset auto-încărcabil

en: Search entries in active playlist
ro: Caută intrări în playlist-ul activ

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
ro: Alege intrările din playlist completând unul sau mai multe câmpuri. Câmpurile folosesc expresii regulate ne-sensibile la majuscule.
    Dacă nu știți să folosiți expresii regulate, introduceți un șir de 
    căutare normal.

en: Title:
ro: Titlu:

en: Filename:
ro: Fișier:

en: Clear previous selection before searching
ro: Șterge selecția anterioară înainte de a căuta

en: Automatically toggle queue for matching entries
ro: Schimbă automat coada pentru intrările care se potrivesc

en: Create a new playlist with matching entries
ro: Creează un nou playlist pentru intrările care se potrivesc

en: Error writing playlist "%s": %s
ro: Eroare la scrierea playlist-ului "%s": %s

en: %s already exist. Continue?
ro: %s exista deja. Continuăm? 
    Atenție, cel existent va fi pierdut!!!

en: <b><big>Unable to save playlist.</big></b>
    
    Unknown file type for '%s'.
ro: <b><big>Nu s-a putut salva playlist-ul</big></b>
    
    Tipul fișierului necunoscut pentru: '%s'.

en: Save as Static Playlist
ro: Salvează ca și playlist static

en: Use Relative Path
ro: Folosește cale relativă

en: Load Playlist
ro: Incarcă Playlist

en: Save Playlist
ro: Salvează Playlist

en: Audacious Playlist Editor
ro: Editor Playlist Audacious

en: Playlist Manager
ro: Manager de Playlist

en: Entries
ro: Intrări

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: Connectivity
ro: Conectivitate

en: Tracknumber
ro: Numărul Track-ului

en: Filepath
ro: Calea spre fișier

en: Date
ro: Data

en: Comment
ro: Comentariu

en: Enabled
ro: Activat

en: Description
ro: Descriere

en: Category
ro: Categorie

en: Preferences Window
ro: Fereastra de Preferințe

en: Archived Winamp 2.x skin
ro: Skin WinAMP 2.x arhivat

en: Unarchived Winamp 2.x skin
ro: Skin WinAMP 2.x dezarhivat

en: Add/Open URL Dialog
ro: Dialog Adaugă/Deschide URL
