bmp 0.9.7 - en to uk translation catalogue (716 entries)

en: Song Change %s
uk: Зміна пісні %s

en: Warning
uk: Застереження

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Song Change Configuration
uk: Конфігурація програвача компакт-дисків

en: Commands
uk: Коментар

en: Command:
uk: Коментар:

en: Cancel
uk: Скасувати

en: CD Audio Plugin
uk: Модуль підтримки аудіо компакт-дисків

en: CD Audio Track %02u
uk: CD аудіо доріжка %02u

en: (unknown)
uk: (невідомо)

en: Drive %d
uk: Пристрій %d

en: Failed to open device %s
    Error: %s
uk: Не можу відкрити пристрій %s
    Помилка: %s

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
uk: Не можу прочитати "Оглавление"
    Може диск не вставлений в привід?

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
uk: Привід %s: ОК.
    На дискі %d доріжок

en:  (%d data tracks)
uk:  (%d доріжок з даними)

en: 
    Total length: %d:%d
uk: 
    Загальна довжина: %d:%d

en: Digital audio extraction not tested as the disc has no audio tracks
uk: Цифрове зчитування аудіо не тестовано, оскільки на диску нема аудіодоріжок

en: Digital audio extraction test: OK
uk: Тестування цифрового зчитування: OK

en: Digital audio extraction test failed: %s
uk: Тестування цифрового зчитування не вдалось: %s

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
uk: Не можу перевірити каталог %s
    Помилка: %s

en: Error: %s exist, but is not a directory
uk: Помилка: %s існує, але не каталог

en: Directory %s OK.
uk: Каталог %s в порядку..

en: Device:
uk: Пристрій:

en: _Device:
uk: _Пристрій:

en: Dir_ectory:
uk: _Каталог:

en: Play mode:
uk: Режим програвання:

en: Analog
uk: Аналоговий

en: Digital audio extraction
uk: Цифрове зчитування аудіо

en: Volume control:
uk: Керування гучністю:

en: No mixer
uk: Немає мікшера

en: CDROM drive
uk: Компакт-диск

en: OSS mixer
uk: Мікшер OSS

en: Check drive...
uk: Перевірити пристрій...

en: Remove drive
uk: Прибрати пристрій

en: CD Audio Player Configuration
uk: Конфігурація програвача компакт-дисків

en: Add drive
uk: Додати пристрій

en: Device
uk: Пристрій

en: Use CDDB
uk: Використовувати CDDB

en: Get server list
uk: Отримати список серверів

en: Show network window
uk: Показати вікно мережі

en: CDDB server:
uk: Cервер CDDB :

en: CD Index:
uk: Індекс CD:

en: Use CD Index
uk: Використовувати індекс компакт-дисків

en: CD Index server:
uk: Сервер індексів CD:

en: Track names:
uk: Назви доріжок:

en: Override generic titles
uk: Має перевагу над загальними заголовками

en: Name format:
uk: Формат назви:

en: CD Info
uk: Інформація про компакт

en: Ok
uk: ОК

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
uk: Виберіть директорію для запису потоків MPEG:

en: Convert Character Set
uk: Перетворити кодування

en: Convert character set from :
uk: Перетворити кодування із:

en: to :
uk: на :

en: Title format:
uk: Формат назви:

en: Title
uk: Заголовок

en: ReplayGain
uk: Підсилення при програванні

en: 6dB hard limiting
uk: Дозволити підсилення 6дБ + жорстке обмеження

en: Resolution
uk: Роздільність:

en: Without ReplayGain
uk: Без підсилення при програванні

en: Dither 24bps to 16bps
uk: Змішувати 24bps до 16bps

en: With ReplayGain
uk: З підсиленням при програванні

en: Noise shaping
uk: Фомування шуму

en: none
uk: Нічого

en: low
uk: низьке

en: medium
uk: середнє

en: high
uk: високе

en: Dither to
uk: Змішувати до

en: 16 bps
uk: 16 біт

en: 24 bps
uk: 24 біт

en: Output
uk: Вивід

en: Buffering:
uk: Буфер:

en: Buffer size (kb):
uk: Розмір буфера (кбайт):

en: Pre-buffer (percent):
uk: Попереднє буферування (відсотків):

en: Proxy:
uk: Проксі:

en: Use proxy
uk: Користуватися проксі

en: Host:
uk: Хост:

en: Port:
uk: Порт:

en: Use authentication
uk: Використовувати автентикацію

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Save stream to disk:
uk: Записати потік на диск:

en: Save stream to disk
uk: Записати потік на диск:

en: Path:
uk: Маршрут:

en: Browse
uk: Переглянути

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
uk: Вмикнути потік заголовків SHOUT/Icecast

en: Streaming
uk: Потік

en: Blues
uk: Блюз

en: Classic Rock
uk: Класичний рок

en: Country
uk: Кантрі

en: Dance
uk: Танцювальна

en: Disco
uk: Диско

en: Funk
uk: Фанк

en: Grunge
uk: Гранж

en: Hip-Hop
uk: Хіп-Хоп

en: Jazz
uk: Джаз

en: Metal
uk: Метал

en: New Age
uk: Нью Ейдж

en: Oldies
uk: Ретро

en: Other
uk: Інші

en: Pop
uk: Поп

en: R&B
uk: Ритм-н-блюз

en: Rap
uk: Реп

en: Reggae
uk: Реґґі

en: Rock
uk: Рок

en: Techno
uk: Техно

en: Industrial
uk: Індустріальний

en: Alternative
uk: Альтернативна

en: Ska
uk: Ска

en: Death Metal
uk: Дез-метал

en: Soundtrack
uk: Звукова доріжка

en: Euro-Techno
uk: Євро-техно

en: Trip-Hop
uk: Тріп-Хоп

en: Vocal
uk: Вокал

en: Jazz+Funk
uk: Джаз+Фанк

en: Fusion
uk: Ф'южн

en: Trance
uk: Транс

en: Classical
uk: Класична

en: Instrumental
uk: Інструментальна

en: Acid
uk: Кислота

en: House
uk: Дім

en: Game
uk: Гра

en: Sound Clip
uk: Звуковий кліп

en: Gospel
uk: Псалм

en: Noise
uk: Шум

en: Bass
uk: Бас

en: Soul
uk: Душа

en: Punk
uk: Панк

en: Space
uk: Космічна

en: Meditative
uk: Медитація

en: Instrumental Pop
uk: Інструментальний поп

en: Instrumental Rock
uk: Інструментальний рок

en: Ethnic
uk: Етнічна

en: Gothic
uk: Готична

en: Darkwave
uk: Чорна хвиля

en: Techno-Industrial
uk: Техно-індустріальна

en: Electronic
uk: Електронна

en: Pop-Folk
uk: Поп-фолк

en: Eurodance
uk: Євроданс

en: Dream
uk: Мрія

en: Southern Rock
uk: Південний рок

en: Comedy
uk: Комедійна

en: Cult
uk: Культова

en: Gangsta Rap
uk: Чорний реп

en: Top 40
uk: 40 найкращих

en: Christian Rap
uk: Християнський реп

en: Pop/Funk
uk: Поп/Фанк

en: Jungle
uk: Джангл

en: Native American
uk: Американська аборигенська

en: Cabaret
uk: Кабаре

en: New Wave
uk: Нова хвиля

en: Psychedelic
uk: Психоделічна

en: Rave
uk: Рейв

en: Showtunes
uk: Імпровізація

en: Trailer
uk: Анонс

en: Tribal
uk: Племінна

en: Acid Punk
uk: Кислотний панк

en: Acid Jazz
uk: Кислотний джаз

en: Polka
uk: Полька

en: Retro
uk: Ретро

en: Musical
uk: Музична

en: Rock & Roll
uk: Рок-н-рол

en: Hard Rock
uk: Тяжкий рок

en: Folk
uk: Фолк

en: Folk/Rock
uk: Фолк/Рок

en: National Folk
uk: Національний фолк

en: Swing
uk: Свінг

en: Fast-Fusion
uk: Швидкий фьюжн

en: Bebob
uk: Бібоп

en: Latin
uk: Латиноамериканська

en: Revival
uk: Відродження

en: Celtic
uk: Кельтська

en: Bluegrass
uk: Блакитна трава

en: Avantgarde
uk: Авангард

en: Gothic Rock
uk: Готичний рок

en: Progressive Rock
uk: Прогресивний рок

en: Psychedelic Rock
uk: Психоделічний рок

en: Symphonic Rock
uk: Симфонічний рок

en: Slow Rock
uk: Повільний рок

en: Big Band
uk: Біґ-бенд

en: Chorus
uk: Хор

en: Easy Listening
uk: Легка

en: Acoustic
uk: Акустична

en: Humour
uk: Гумор

en: Speech
uk: Промова

en: Chanson
uk: Шансон

en: Opera
uk: Опера

en: Chamber Music
uk: Камерна музика

en: Sonata
uk: Соната

en: Symphony
uk: Симфонія

en: Primus
uk: Прима

en: Porn Groove
uk: Порн грув

en: Satire
uk: Сатира

en: Slow Jam
uk: Повільний джем

en: Club
uk: Клуб

en: Tango
uk: Танґо

en: Samba
uk: Самба

en: Folklore
uk: Фольклор

en: Ballad
uk: Балада

en: Power Ballad
uk: Потужна балада

en: Rhythmic Soul
uk: Ритмічний соул

en: Freestyle
uk: Вільний стиль

en: Duet
uk: Дует

en: Punk Rock
uk: Панк-рок

en: Drum Solo
uk: Соло на ударних

en: A Cappella
uk: Акапелла

en: Euro-House
uk: Евро-дім

en: Dance Hall
uk: Танцювальний зал

en: Goa
uk: Гоа

en: Drum & Bass
uk: Ударні та бас

en: Club-House
uk: Клуб-дім

en: Hardcore
uk: Нардкор

en: Terror
uk: Терор

en: Indie
uk: Незалежні

en: BritPop
uk: Британський поп

en: Negerpunk
uk: Чорний панк

en: Polsk Punk
uk: Польский панк

en: Beat
uk: Біт

en: Christian Gangsta Rap
uk: Чорний християнський реп

en: Heavy Metal
uk: Тяжкий метал

en: Black Metal
uk: Чорний метал

en: Crossover
uk: Перехідний

en: Contemporary Christian
uk: Сучасна християнська

en: Christian Rock
uk: Християнський рок

en: Merengue
uk: Меренга

en: Salsa
uk: Сальса

en: Thrash Metal
uk: Треш метал

en: Anime
uk: Мультиплікація

en: JPop
uk: Японський поп

en: Synthpop
uk: Електронний поп

en: Filename:
uk: Ім'я файлу:

en: Title:
uk: Назва:

en: Artist:
uk: Виконавець:

en: Album:
uk: Альбом:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Date:
uk: Дата:

en: Track number:
uk: Номер доріжки:

en: Genre:
uk: Стиль:

en: Error
uk: Помилка

en: LOOKING UP %s
uk: ШУКАЮ %s

en: Couldn't look up host %s
uk: Не можу знайти хост %s

en: CONNECTING TO %s:%d
uk: З'ЄДНУЮСЬ З %s:%d

en: Couldn't connect to host %s
uk: Не можу під'єднатись до хосту %s

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
uk: ПЗ'ЄДНАНО: ЧЕКАЮ НА ВІДПОВІДЬ

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
uk: Не можу підключитись до хоста  %s
    Сервер повідомив: %s

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
uk: ПРЕ-БУФЕР: %dКб/%dКб

en: MikMod Player %s
uk: Програвач MikMod %s

en: Couldn't load mod
uk: Не можу завантижити специфікатор вирівнювання

en: Resolution:
uk: Роздільність:

en: 16 bit
uk: 16 біт

en: 8 bit
uk: 8 біт

en: Channels:
uk: Канали:

en: Stereo
uk: Стерео

en: Mono
uk: Моно

en: 1:1 (44 kHz)
uk: 1:1 (44 кГц)

en: 1:2 (22 kHz)
uk: 1:2 (22 кГц)

en: 1:4 (11 kHz)
uk: 1:4 (11 кГц)

en: Look for hidden patterns in modules
uk: Шукати приховані зразки в модулях

en: Quality
uk: Якість

en: Options
uk: Параметри

en: MPEG Audio Plugin Configuration
uk: Зміна налаштувань модуля підтримки формату MPEG

en: Stereo (if available)
uk: Стерео (якщо наявне)

en: Down sample:
uk: Зменшити частоту тактування:

en: Content
uk: Визначати тип по вмісту

en: Extension
uk: Визначати тип по розширенню

en: Extension and content
uk: Визначати тип по розширенню і вмісту

en: Decoder
uk: Декодування

en: ID3 Tags:
uk: ID3-теги:

en: Disable ID3V2 tags
uk: Заборонити теги ID3V2

en: Convert non-UTF8 ID3 tags to UTF8
uk: Перетворювати ID3-теги (назви пісень тощо) з локального кодування в Юнікод

en: ID3 encoding:
uk: Кодування ID3-тегів:

en: ID3 format:
uk: Формат ID3-тегу:

en: %s
    Unable to write to file: %s
uk: %s
    Не можу записати в файл: %s

en: Couldn't write tag!
uk: Не можу записати тег!

en: %s
    Unable to open file: %s
uk: %s
    Не можу відкрити файл: %s

en: File Info
uk: Інформація про файл

en: %s
    Unable to truncate file: %s
uk: %s
    Неможливо обрізати файл: %s

en: Couldn't remove tag!
uk: Не можу стерти тег!

en: No tag to remove!
uk: Немає тегу для стирання!

en: Joint stereo
uk: Об'єднане стерео

en: Dual channel
uk: Подвійний канал

en: Single channel
uk: Одинарний канал

en: %d KBit/s
uk: %d кБіт/с

en: %ld Hz
uk: %ld Гц

en: None
uk: Нічого

en: 50/15 ms
uk: 50/15 мс

en: Name:
uk: Ім'я:

en:  MPEG Info
uk:  Інформація MPEG:

en: MPEG Level:
uk: MPEG рівень:

en: Bit rate:
uk: Бітова частота:

en: Sample rate:
uk: Частота:

en: Frames:
uk: Кадрів:

en: File size:
uk: Розмір файлу:

en: Error Protection:
uk: Захист від помилок:

en: Copyright:
uk: Авторське право:

en: Original:
uk: Оригінальний:

en: Emphasis:
uk: Виразний:

en:  ID3 Tag
uk:  ID3-тег

en: Year:
uk: Рік:

en: Copy album tags
uk: Копіювати теги альбому

en: Paste album tags
uk: Вставити теги альбому

en: Variable,
    avg. bitrate: %d KBit/s
uk: Змінна,
    Cередня бітова частота:: %d кб/с

en: %lu Bytes
uk: %lu байт

en: AlternRock
uk: Альтернативний рок

en: About MPEG Audio Plugin
uk: Про модуль підтримки формату MPEG

en: MPEG Audio Plugin
uk: Модуль підтримки MPEG

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
uk: Виберіть директорію для запису потоків Ogg Vorbis:

en: Ogg Vorbis Audio Plugin Configuration
uk: Зміна налаштувань модуля підтримки формату Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Tags:
uk: Теги Ogg Vorbis:

en: ReplayGain Settings:
uk: Установки для підсилення програвання

en: Enable Clipping Prevention
uk: Дозволити попередження перескакування звуку

en: Enable ReplayGain
uk: Вмикнути підсилення програвання

en: ReplayGain Type:
uk: Тип підсилення прогавання:

en: use Track Gain/Peak
uk: користуватись підсиленням/піковими рівнями для доріжок

en: use Album Gain/Peak
uk: користуватись підсиленням/піковими рівнями для альбому

en: Enable 6dB Boost + Hard Limiting
uk: Дозволити підсилення 6дБ + жорстке обмеження

en: An error occured:
    %s
uk: Сталася помилка:
    %s

en: Error!
uk: Помилка!

en: Failed to modify tag (open)
uk: Не можу змінити тег(відкрити)

en: Failed to modify tag (close)
uk: Не можу змінити тег(закрити)

en: Failed to modify tag
uk: Не можу змінити тег

en:  Ogg Vorbis Tag
uk:  Тег Ogg Vorbis

en: Description:
uk: Опис:

en: Location:
uk: Знаходження:

en: Version:
uk: Версія:

en: ISRC number:
uk: Номер ISRC:

en: Organization:
uk: Організація:

en: Track gain:
uk: Підсилення доріжок:

en: Track peak:
uk: Піковий рівень доріжок:

en: Album gain:
uk: Підсилення альбома:

en: Album peak:
uk: Піковий рівень альбома:

en:  Ogg Vorbis Info
uk: Інформація Ogg Vorbis:

en: Length:
uk: Довжина:

en: %d KBit/s (nominal)
uk: %d кБіт/с (номінал)

en: %d Hz
uk: %d Гц

en: %d Bytes
uk: %d байт

en: Ogg Vorbis Audio Plugin
uk: Модуль підтримки Ogg Vorbis

en: About Ogg Vorbis Audio Plugin
uk: Про модуль піддтримки формату Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by the Xiph.org Foundation
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visit the Xiph.org Foundation at http://www.xiph.org/
uk: Модуль Ogg Vorbis від Фундації Xing.org
    
    Програмування
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Внески від
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Відвідайте майданчик фундації Xing.org за адресою http://www.xiph.org/

en: WAV Audio Plugin
uk: Модуль підтримки WAV

en: OSS Output Plugin
uk: Модуль виводу звуку OSS

en: About OSS Driver
uk: Про модуль виводу OSS

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
uk: Драйвер XMMS OSS 
    
    Ця програма належить до вільного програмного забезпечення. Ви маєте
    право розповсюджувати та/або видозмінювати її керуючись при цьому
    умовами Загальної Публічної Ліцензії GNU у такому вигляді, як вона
    була опублікована Фундацією Вільного Програмного забезпечення (Free
    Software Foundation) або версією 2 Ліцензії, або (на Ваш вибір)
    будь-якою пізнішою версією.
    
    Ця програма розповсюджується із сподіваннями, що вона може бути
    корисною, але БЕЗ НІЯКОЇ ГАРАНТІЇ, навіть без уявної гарантії того, що
    ця програма може бути КУПЛЕНОЮ або ПІДХОДИТЬ ПІД ЯКУСЬ ПЕВНУ
    МЕТУ. Подальші подробиці дивіться у Загальній Публічній Ліцензії GNU.
    
    Ви маєте отримати копію Загальної Публічної Ліцензії GNU разом з цією
    програмою. Якщо ж ні напишіть у Фундацію Вільного Програмного
    забезпечення за адресою  59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.

en: Default (%s)
uk: Основний (%s)

en: Default
uk: Основна

en: OSS Driver configuration
uk: Конфігурація драйвера OSS

en: Audio device:
uk: Звуковий пристрій:

en: Use alternate device:
uk: Користуватися іншим пристроєм:

en: Mixer device:
uk: Пристрій мікшера:

en: Devices
uk: Пристрої

en: Buffer size (ms):
uk: Розмір буфера (мс):

en: Buffering
uk: Буфер

en: Mixer Settings:
uk: Установки мікшера:

en: Volume controls Master not PCM
uk: Гучністю керує Master, а не PCM

en: Mixer
uk: Мікшер

en: About ALSA Driver
uk: Про драйвер  ALSA

en: XMMS ALSA Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    Author: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)
uk: Драйвер XMMS ALSA 
    
    Ця програма належить до вільного програмного забезпечення. Ви маєте
    право розповсюджувати та/або видозмінювати її керуючись при цьому
    умовами Загальної Публічної Ліцензії GNU у такому вигляді, як вона
    була опублікована Фундацією Вільного Програмного забезпечення (Free
    Software Foundation) або версією 2 Ліцензії, або (на Ваш вибір)
    будь-якою пізнішою версією.
    
    Ця програма розповсюджується із сподіваннями, що вона може бути
    корисною, але БЕЗ НІЯКОЇ ГАРАНТІЇ, навіть без уявної гарантії того, що
    ця програма може бути КУПЛЕНОЮ або ПІДХОДИТЬ ПІД ЯКУСЬ ПЕВНУ
    МЕТУ. Подальші подробиці дивіться у Загальній Публічній Ліцензії GNU.
    
    Ви маєте отримати копію Загальної Публічної Ліцензії GNU разом з цією
    програмою. Якщо ж ні напишіть у Фундацію Вільного Програмного
    забезпечення за адресою  59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.

en: ALSA %s output plugin
uk: Модуль виводу звуку ALSA %s

en: Unknown soundcard
uk: Невідома звукова карта

en: Default PCM device (%s)
uk: Основний PCM пристрій (%s)

en: ALSA Driver configuration
uk: Конфігурація драйвера ALSA

en: Mixer:
uk: Мікшер:

en: Use software volume control
uk: Програмне керування гучністю

en: Mixer card:
uk: Пристрій мікшера:

en: Device settings
uk: Установки мікшера

en: Buffer time (ms):
uk: Час буфера (мс):

en: Period time (ms):
uk: Розмір періоду (мс):

en: Advanced settings
uk: Додаткові установки

en: Disk Writer Plugin %s
uk: Модуль запису на диск %s

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
uk: Ви не можете використовувати модуль запису на диск
    працюючи в режимі реального часу.

en: Select the directory where you want to store the output files:
uk: Виберіть директорію для запису потоків MPEG:

en: Disk Writer Configuration
uk: Конфігурація модуля запису на диск

en: Don't strip file name extension
uk: Не позбавляти файли розширення

en: About ESounD Plugin
uk: Про модуль ESounD

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
uk: Модуль XMMS ESounD
    
    Ця програма належить до вільного програмного забезпечення. Ви маєте
    право розповсюджувати та/або видозмінювати її керуючись при цьому
    умовами Загальної Публічної Ліцензії GNU у такому вигляді, як вона
    була опублікована Фундацією Вільного Програмного забезпечення (Free
    Software Foundation) або версією 2 Ліцензії, або (на Ваш вибір)
    будь-якою пізнішою версією.
    
    Ця програма розповсюджується із сподіваннями, що вона може бути
    корисною, але БЕЗ НІЯКОЇ ГАРАНТІЇ, навіть без уявної гарантії того, що
    ця програма може бути КУПЛЕНОЮ або ПІДХОДИТЬ ПІД ЯКУСЬ ПЕВНУ
    МЕТУ. Подальші подробиці дивіться у Загальній Публічній Ліцензії GNU.
    
    Ви маєте отримати копію Загальної Публічної Ліцензії GNU разом з цією
    програмою. Якщо ж ні напишіть у Фундацію Вільного Програмного
    забезпечення за адресою  59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.

en: ESD Output Plugin configuration
uk: Конфіґурація модуля виводу ESD

en: Use remote host
uk: Користуватися віддаленим хостом

en: Volume controls OSS mixer
uk: Гучністю керує мікшер OSS

en: Server
uk: Сервер

en: eSound Output Plugin
uk: Вихідний модуль ESounD

en: /Toggle Decorations
uk: /Перемикнути відображення обрамлення

en: /Close
uk: /Закрити

en: Blur scope
uk: Розмитий осцилоскоп

en: Blur Scope: Color selection
uk: Розмитий осцилоскоп: вибір кольору

en: Options:
uk: Параметри:

en: Credits
uk: Автори

en: Translators
uk: Перекладачі

en: All plugins
uk: Модулі

en: Only non GL plugins
uk: Тільки НЕ GL модулі

en: Only GL plugins
uk: Тільки GL модулі

en: Accept
uk: Прийняти

en: Apply
uk: Застосувати

en: Author:
uk: Автор:

en:  error
uk:  помилка

en: There is no info for this plugin
uk: Інформація для цього модулю не наявна

en: The list of input plugins is empty.
uk: Сисок модулів вводу порожній

en: Cannot initialize SDL!
uk: Не можу ініціалізувати SDL!

en:  will not be loaded.
uk:  не буде завантажено

en: Last plugin: (none)
uk: Останній модуль: (відсутній)

en: Last plugin: %s
uk: Останній модуль: %s

en: <big><b>Audacious %s</b></big>
    A media player based on BMP and XMMS
    
    Copyright (C) 2005 Audacious Development Team
uk: <big><b>Beep Media Player %s</b></big>
    Мультимедійний програвач на основі  BMP та XMMS
    
    Copyright (C) 2005 Команда розробників Audacious

en: Developers:
uk: Разробники:

en: Special thanks to:
uk: Особливі подяки:

en: Dan Korostelev
uk: Dan Korostelev <dan@ats.energo.ru>

en: Michael Marineau
uk: Michiel Sikkes

en: Chinese:
uk: Китайський:

en: Czech:
uk: Чеський:

en: Dutch:
uk: Голладський:

en: French:
uk: Французький:

en: German:
uk: Німецький:

en: Greek:
uk: Грецький:

en: Hungarian:
uk: Угорський

en: Italian:
uk: Італійський:

en: Japanese:
uk: Японський:

en: Korean:
uk: Корейський:

en: Lithuanian:
uk: Литовський:

en: Macedonian:
uk: Македонський

en: Polish:
uk: Польский:

en: Romanian:
uk: Румунський:

en: Russian:
uk: Російський:

en: Slovak:
uk: Словацький

en: Spanish:
uk: Іспанський:

en: Swedish:
uk: Шведський:

en: Ukrainian:
uk: Український:

en: Welsh:
uk: Валлійський:

en: About Audacious
uk: Про Audacious

en: 60HZ
uk: 60 Гц

en: 170HZ
uk: 170 Гц

en: 310HZ
uk: 310 Гц

en: 600HZ
uk: 600 Гц

en: 1KHZ
uk: 1 кГц

en: 3KHZ
uk: 3 кГц

en: 6KHZ
uk: 6 кГц

en: 12KHZ
uk: 12 кГц

en: 14KHZ
uk: 14 кГц

en: 16KHZ
uk: 16 кГц

en: /Load
uk: /Завантажити

en: /Load/Preset
uk: /Завантажити/Попередні установки

en: /Load/Auto-load preset
uk: /Завантажити/Автоматичні установки

en: /Load/Default
uk: /Завантажити/По замовчанню

en: /Load/Zero
uk: /Завантажити/Нуль

en: /Load/From file
uk: /Завантажити/З файлу

en: /Load/From WinAMP EQF file
uk: /Завантажити/З файлу EQF WinAMP

en: /Import
uk: /Імпорт

en: /Import/WinAMP Presets
uk: /Імпорт/Установки WinAMP

en: /Save
uk: /Зберегти

en: /Save/Preset
uk: /Зберегти/Установки

en: /Save/Auto-load preset
uk: /Зберегти/Автоматичні установки

en: /Save/Default
uk: /Зберегти/Стандартні

en: /Save/To file
uk: /Зберегти/В файл

en: /Save/To WinAMP EQF file
uk: /Зберегти/В файл EQF WinAMP

en: /Delete
uk: /Стерти

en: /Delete/Preset
uk: /Стерти/Установки

en: /Delete/Auto-load preset
uk: /Стерти/Автоматичні установки

en: Audacious Equalizer
uk: Еквалайзер Audacious

en: Preset
uk: Попередня установка

en: Presets
uk: Попередні установки

en: Load preset
uk: Завантажити установки

en: Load auto-preset
uk: Завантажити автоматичні установкии

en: Load equalizer preset
uk: Завантажити установки еквалайзера

en: Save preset
uk: Зберегти установки

en: Save auto-preset
uk: Зберегти автоматичні установки

en: Save equalizer preset
uk: Зберегти установки еквалайзера

en: Delete preset
uk: Стерти установки

en: Delete auto-preset
uk: Стерти автоматичні установки

en: %s: option `%s' is ambiguous
uk: %s: параметр `%s' - неоднозначний

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
uk: %s: параметр `--%s' не може мати аргументів

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
uk: %s: параметр `%c%s' не може мати аргументу

en: %s: option `%s' requires an argument
uk: %s: параметру `%s' необхідний аргумент

en: %s: unrecognized option `--%s'
uk: %s: не розпізнано параметру `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
uk: %s: не розпізнано параметру `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
uk: %s: невірний параметр -- %c

en: %s: invalid option -- %c
uk: %s: невірний параметр -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
uk: %s: параметру необхідний аргумент -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
uk: %s: параметр `-W %s' неоднозначний

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
uk: %s: опція `-W %s' не повинна мати аргумента

en: <b><big>Unable to play files.</big></b>
    
    The following files could not be played. Please check that:
    1. they are accessible.
    2. you have enabled the media plugins required.
uk: <b><big>Не можу грати файли.</big></b>
    
    Певні файли не можуть бути відтворені. Будь-ласка, перевірте :
    1. Наявність цих файлів.
    2. Увімкнення необхідних аудіо-модулів.

en: Don't show this warning anymore
uk: Більше не показувати це попередження

en: Show more _details
uk: _Докладніше

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: bmp: %s
uk: BMP: %s

en: No input plugin recognized this file
uk: Жоден модуль вводу не розпізнає цей файл

en: Input plugin: %s
uk: Модуль вводу: %s

en: Unable to create log file (%s)!
uk: Не можу створити файл журналу (%s)!

en: Could not create directory (%s): %s
uk: Не можу створити директорію (%s): %s

en: Usage: audacious [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
uk: Використання: audacious [параметри] [файли] ...
    
    Параметри:
    --------

en: Display this text and exit
uk: Надрукувати цей текст і вийти

en: Select audacious/BMP/XMMS session (Default: 0)
uk: Встановити сесію для audacious/ВМР/XMMS (типова: 0)

en: Skip backwards in playlist
uk: Перейти до попередньої пісні у списку

en: Start playing current playlist
uk: Почати програвати поточний список

en: Pause current song
uk: Призупинити поточну пісню

en: Stop current song
uk: Зупинити поточну пісню

en: Pause if playing, play otherwise
uk: Призупинити, якщо що-небуть програється, в іншому випадку програвати

en: Skip forward in playlist
uk: Перейти до наступної пісні у списку пісень

en: Don't clear the playlist
uk: Не очищати список програвання

en: Show the main window
uk: Показати головне вікно.

en: Activate audacious
uk: Активувати audacious

en: Previous session ID
uk: Ідентифікатор попередньго сеансу

en: Print version number and exit
uk: Надрукувати номер версії і завершити роботу.

en: 
    Received SIGSEGV
    
    This could be a bug in Audacious. If you don't know why this happened, file a bug at http://bugs.nenolod.net/
uk: 
    Отрмано SIGSEGV
    
    Можливо, це помилка в Audacious. Якщо ви не знаєте, чому це сталось, відправте повідомлення на at http://bugs.nenolod.net/

en: <b><big>Unable to load skin.</big></b>
    
    Check that skin at '%s' is usable and default skin is properly installed at '%s'
uk: <b><big>Не можу завантажити тему.</big></b>
    
    Перевірте,чи придатна до використання тема '%s' і встановлена типова тема в '%s'

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed Glib & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile Glib & GTK+.
uk: Вибачте, гілки не підтрумуються на вашій платформі.
    
    Якщо ви використовуєте лінукс систему на основі libc5 і встановленими Glib і GTK+ вам
    перед встановленням LinuxThreads слід перекомпілювати Glib і GTK+.

en: audacious: Unable to open display, exiting.
uk: audacious: Не можу відкрити екран для показу, вихід.

en: /View Track Details
uk: /Інформація про пісню

en: /Autoscroll Songname
uk: /Автоматична прокрутка назви пісні

en: /Visualization Mode
uk: /Режим візуалізації

en: /Visualization Mode/Analyzer
uk: /Режим візуалізації/Аналізатор

en: /Visualization Mode/Scope
uk: /Режим візуалізації/Графік

en: /Visualization Mode/Off
uk: /Режим візуализації/Вимкнено

en: /Analyzer Mode
uk: /Режим аналізатора

en: /Analyzer Mode/Normal
uk: /Режим аналізатора/Звичайний

en: /Analyzer Mode/Fire
uk: /Режим аналізатора/Полум'я

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
uk: /Режим аналізатора/Вертикальні лінії

en: /Analyzer Mode/Lines
uk: /Режим аналізатора/Лінії

en: /Analyzer Mode/Bars
uk: /Режим аналізатора/Смуги

en: /Analyzer Mode/Peaks
uk: /Режим аналізатора/Піки

en: /Scope Mode
uk: /Режим графіка

en: /Scope Mode/Dot Scope
uk: /Режим графіка/Точки

en: /Scope Mode/Line Scope
uk: /Режим графіка/Лінії

en: /Scope Mode/Solid Scope
uk: /Режим графіка/Заливка

en: /WindowShade VU Mode
uk: /При мінімізованому вікні

en: /WindowShade VU Mode/Normal
uk: /При мінімізованому окне/Звичайний

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
uk: /При мінімізованому вікні/Плавний

en: /Refresh Rate
uk: /Частота поновлення

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
uk: /Частота поновлення/Повна (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
uk: /Частота поновлення/Половина (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
uk: /Частота  поновлення/Четверть (~13 fps)

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
uk: /Частота поновлення/Восьма (~6 fps)

en: /Analyzer Falloff
uk: /Падіння аналізатора

en: /Analyzer Falloff/Slowest
uk: /Падіння Аналізатора/Найповільніше

en: /Analyzer Falloff/Slow
uk: /Падіння Аналізатора/Повільне

en: /Analyzer Falloff/Medium
uk: /Падіння Аналізатора/Середнє

en: /Analyzer Falloff/Fast
uk: /Падіння Аналізатора/Швидке

en: /Analyzer Falloff/Fastest
uk: /Падіння Аналізатора/Найшвидше

en: /Peaks Falloff
uk: /Падіння піків

en: /Peaks Falloff/Slowest
uk: /Падіння піків/Найповільніше

en: /Peaks Falloff/Slow
uk: /Падіння піків/Повільне

en: /Peaks Falloff/Medium
uk: /Падіння піків/Середнє

en: /Peaks Falloff/Fast
uk: /Падіння піків/Швидке

en: /Peaks Falloff/Fastest
uk: /Падіння піків/Найшвидше

en: /Repeat
uk: /Повторювати

en: /Shuffle
uk: /Випадково

en: /No Playlist Advance
uk: /Не просуватись у списку пісень

en: /Play
uk: /Грати

en: /Pause
uk: /Призупинити

en: /Stop
uk: /Зупинити

en: /Previous
uk: /Попередня пісня

en: /Next
uk: /Наступна пісня

en: /Jump to Playlist Start
uk: /Перейти до першої пісні у списку

en: /Jump to File
uk: /Перейти до файлу

en: /Jump to Time
uk: /Перейти до часу

en: /About Audacious
uk: /Про Audacious

en: /Play File
uk: /Програвати файли

en: /Play Directory
uk: /Програвати каталог

en: /Play Location
uk: /Програвати знаходження

en: /V_isualization
uk: /Режим _візуалізації

en: /_Playback
uk: /_Програвання

en: /_View
uk: /Вигляд

en: /Preferences
uk: /Налаштування

en: /_Quit
uk: /_Вийти

en: /Files...
uk: /Додати Файли...

en: /Internet location...
uk: /Додати Адресу в інтернет...

en: /Show Playlist Editor
uk: /Показати редактор списку пісень

en: /Show Equalizer
uk: /Еквалайзер

en: /Time Elapsed
uk: /Час від початку

en: /Time Remaining
uk: /Час, що залишився

en: /Always On Top
uk: /Завжди згори

en: /Put on All Workspaces
uk: /На всі стільниці

en: /Roll up Player
uk: /Згорнути програвач

en: /Roll up Playlist Editor
uk: /Згорнути редактор списку програвання

en: /Roll up Equalizer
uk: /Згорнути еквалайзер

en: Jump to Time
uk: Перейти до часу

en: minutes:seconds
uk: хвилин:секунд

en: Track length:
uk: Довжина доріжки:

en: Un_queue
uk: В_илучити зі списку

en: _Queue
uk: _Додати до списку

en: Jump to Track
uk: Перейти до доріжки

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Add Folders
uk: Додати каталог

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
uk: ПЕРЕМОТАТИ НА: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: VOLUME: %d%%
uk: ГУЧНІСТЬ: %d%%

en: BALANCE: %d%% LEFT
uk: БАЛАНС: %d%% ЛІВОРУЧ

en: BALANCE: CENTER
uk: БАЛАНС: ЦЕНТР

en: BALANCE: %d%% RIGHT
uk: БАЛАНС: %d%% ПРАВОРУЧ

en: OPTIONS MENU
uk: МЕНЮ ОПЦІЙ

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
uk: ЗАБОРОНИТИ СПЛИВАННЯ НАГОРУ (N/A)

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
uk: ДОЗВОЛИТИ СПЛИВАННЯ НАГОРУ  (N/A)

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
uk: ЗАБОРОНИТИ СПЛИВАННЯ НАГОРУ

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
uk: ДОЗВОЛИТИ СПЛИВАННЯ НАГОРУ

en: FILE INFO BOX
uk: ВІКНО ІНФОРМАЦІЇ ФАЙЛУ

en: ** DOUBLESIZE HAS BEEN REMOVED **
uk: ** ПОДВІЙНИЙ РОЗМІР УСУНУТО **

en: VISUALIZATION MENU
uk: МЕНЮ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ

en: <b><big>No playable CD found.</big></b>
    
    No CD inserted, or inserted CD is not an audio CD.
uk: <b><big>Не знайдено звукового CD.</big></b>
    
    Компакт-диск відсутній або не містить аудіодоріжок.

en: <b><big>Couldn't open audio.</big></b>
    
    Please check that:
    1. You have the correct output plugin selected.
    2. No other programs is blocking the soundcard.
    3. Your soundcard is configured properly.
uk: <b><big>Не можу відкрити аудіопристрій</big></b>
    
    Будь-ласка впевніться, що:
    1. Ви вибрали вірний вихідний модуль
    2. Інші програми не блокують звукову плату
    3. Ваша звукова плата сконфіґурована вірно

en: /Remove Selected
uk: /Видалити вибране

en: /Remove Unselected
uk: /Видалити НЕ вибране

en: /Remove All
uk: /Видалити все

en: /Queue Toggle
uk: /Поставити пісню в чергу

en: /Add CD...
uk: /Додати CD...

en: /Add Internet Address...
uk: /Додати адресу інтернет...

en: /Add Files...
uk: /Додати файли...

en: /Clear Queue
uk: /Очистити чергу

en: /Remove Unavailable Files
uk: /Видалити недоступні файли

en: /New List
uk: /Новий список

en: /Load List
uk: /Сортувати список

en: /Save List
uk: /Новий список

en: /Update View
uk: /Обновити видимий список

en: /Invert Selection
uk: /Інвертувати вибране

en: /Select None
uk: /Сортувати вибране

en: /Select All
uk: Вибрати все

en: /Randomize List
uk: /Перемішати список

en: /Reverse List
uk: /Інвертувати список

en: /Sort List
uk: /Сортувати список

en: /Sort List/By Title
uk: /Сортувати список/За назвою

en: /Sort List/By Filename
uk: /Сортувати список/За іменем файлу

en: /Sort List/By Path + Filename
uk: /Сортувати список/За шляхом й іменем файлу

en: /Sort List/By Date
uk: /Сортувати список/За датою

en: /Sort Selection
uk: /Сортувати вибране

en: /Sort Selection/By Title
uk: /Сортувати вибране/За назвою

en: /Sort Selection/By Filename
uk: /Сортувати вибране/За іменем файлу

en: /Sort Selection/By Path + Filename
uk: /Сортувати вибране/За шляхом й іменем файлу

en: /Sort Selection/By Date
uk: /Сортувати вибране/За датою

en: Error writing playlist "%s": %s
uk: Помилка при записі списку програвання "%s": %s

en: %s already exist. Continue?
uk: %s вже існує. Продовжити?

en: Load Playlist
uk: Завантажии список програвання

en: Save Playlist
uk: Зберегти список програвання

en: Audacious Playlist Editor
uk: /Показати редактор списку пісень

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Equalizer
uk: Еквалайзер

en: Mouse
uk: Миша

en: Playlist
uk: Список програвання

en: Plugins
uk: Модулі

en: Artist
uk: Виконавець

en: Album
uk: Альбом

en: Tracknumber
uk: Номер доріжки

en: Genre
uk: Стиль

en: Filepath
uk: Шлях до файлу

en: Date
uk: Дата

en: Year
uk: Рік

en: Comment
uk: Коментар

en: Enabled
uk: Вмикнено

en: Description
uk: Опис

en: Category
uk: Категорія

en: Preferences Window
uk: Вікно налаштувань

en: Add/Open Files dialog
uk: Вікно додавання файлів

en: Open Files
uk: Відкрити файли

en: Close dialog on Open
uk: Закрити вікно після відкриття

en: Add Files
uk: Додати файли

en: Close dialog on Add
uk: Закрити вікно після додавання

en:   (invalid UTF-8)
uk:   (недопустима послідовність Юнікод)

en: Close Dialog on Add
uk: Закрити вікно після додавання

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Deselect All
uk: Скасувати виділення

en: Audacious Preferences
uk: Налаштування Audacious

en: <span size="xx-large"><b>Plugins</b></span>
uk: <span size="xx-large"><b>Модулі</b></span>

en: _Media plugin list:
uk: _Список модулів підтримки музичних форматів:

en: <span size="medium"><b>Media</b></span>
uk: <span size="medium"><b>Медіа</b></span>

en: _General plugin list:
uk: _Список модулів загального призначення:

en: <span size="medium"><b>General</b></span>
uk: <span size="medium"><b>Загальні</b></span>

en: _Visualization plugin list:
uk: Список модулів _візуалізації:

en: <b>Visualization</b>
uk: <b>Візуалізація</b>

en: _Effect plugin list:
uk: Список модулів _ефектів:

en: <b>Effects</b>
uk: <b>Ефекти</b>

en: _Current output plugin:
uk: _Поточний модуль виводу звуку:

en: The change is now effective in BMP's configuration database, but won't take effect for playback until the next song!
    
    Optionally, you can stop and restart playback for the change to take effect.
uk: Зміни задіяні в конфигурації бази даних BMP, але не матимуть ефекту під час програвання до наступної пісні!
    
    Щоб зміни подіяли, ви можете  перезапустити програвання.

en: <span size="medium"><b>Output</b></span>
uk: <span size="medium"><b>Вивід звуку</b></span>

en: <span size="xx-large"><b>Appearance</b></span>
uk: <span size="xx-large"><b>Зовнішній вигляд</b></span>

en: <b>_Skin</b>
uk: <b>_Тема</b>

en: <b>_Fonts</b>
uk: <b>_Шрифти</b>

en: _Player:
uk: _Головне вікно програвача:

en: _Playlist:
uk: _Список програвання:

en: Select main player window font:
uk: Вибір шрифту для головного вікна

en: Select playlist font:
uk: Вибір шрифту для списку програвання

en: Use Bitmap fonts if available
uk: Використовувати растрові шрифти (якщо наявні)

en: <b>_Miscellaneous</b>
uk: <b>_Різне</b>

en: Show track numbers in playlist
uk: Показувати номери пісень у списку програвання

en: Use custom cursors
uk: Використовувати курсори, встановлені темою

en: <span size="xx-large"><b>Mouse</b></span>
uk: <span size="xx-large"><b>Миша</b></span>

en: <b>Mouse wheel</b>
uk: <b>Колесо миші</b>

en: Changes volume by
uk: Змінює гучність на

en: percent
uk: відсотків

en: Scrolls playlist by
uk: Поворот колеса миші прокручує список програвання на

en: lines
uk: рядків

en: <span size="xx-large"><b>Playlist</b></span>
uk: <span size="xx-large"><b>Список програвання</b></span>

en: <b>Filename</b>
uk: <b>Ім'я файлу</b>

en: Convert underscores to blanks
uk: Перетворювати підкреслення в пробіл

en: Convert %20 to blanks
uk: Перетворювати %20 в пробіл

en: <b>Metadata</b>
uk: <b>Інформація про пісню та виконавця</b>

en: Load metadata (tag information) from music files.
uk: Завантажувати інформацію про пісню та виконавця (інформаційний тег) з музичних файлів.

en: Load metadata from playlists and files
uk: Завантажувати інформацію про пісні з музичних файлів і списків програвання

en: Load metadata when adding the file to the playlist or opening it
uk: Завантажувати інформацію про пісню та виконавця при додаванні файлу в список програвання або відкритті

en: On load
uk: При відкритті

en: Load metadata on demand when displaying the file in the playlist
uk: Завантажувати інформацію про пісню та виконавця при відображенні файлу в списку програвання

en: On display
uk: При відображенні

en: <b>Playback</b>
uk: <b>Відтворення</b>

en: When finished playing a song, don't automatically advance to the next.
uk: По завершенню програвання пісні, не пересуватись автоматично до наступної.

en: Don't advance in the playlist
uk: Не просуватись в списку програвання

en: Pause between songs
uk: Пауза між піснями

en: Pause for
uk: Призупиняти на

en: seconds
uk: секунд

en: <b>Song display</b>
uk: <b>Відображення назви пісни</b>

en: Custom string:
uk: Особливий рядок:

en: TITLE
    ARTIST - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TITLE
    ALBUM - TITLE
    Custom
uk: Назва
    Виконавець - Назва
    Виконавець - Альбом - Назва
    Альбом - Назва
    Особливе

en: Show information about titlestring format
uk: Показати інформацію про рядок назви

en: <span size="xx-large"><b>Equalizer</b></span>
uk: <span size="xx-large"><b>Еквалайзер</b></span>

en: <b>Presets</b>
uk: <b>Попередні установки</b>

en: Directory preset file:
uk: Каталогу попередніх установок:

en: File preset extension:
uk: Розширення файлу попередніх установок:

en: Available _Presets:
uk: Доступні _попередні установки:

en: Performer/Artist
uk: Виконавець/Артист

en: File name
uk: Назва файлу

en: File path
uk: Маршрут до файлу

en: File extension
uk: Розширення файлу

en: Track name
uk: Назва доріжки

en: Track number
uk: Номер доріжкии

en: %{n:...%}: Display "..." only if element %n is present
uk: %{n:...%}: Відображати "...", коли елемент %n присутній
