bmp 0.9.7 - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: /Load
sv: /Ladda

en: /Load/Preset
sv: /Ladda/inställning

en: /Load/Auto-load preset
sv: /Ladda/Ladda automatiskt inställning

en: /Load/Default
sv: /Ladda/förinställning

en: /Load/Zero
sv: /Ladda/Noll

en: /Load/From file
sv: /Ladda/från fil

en: /Load/From WinAMP EQF file
sv: /Ladda/från WinAMP EQF-fil

en: /Import
sv: /Importera

en: /Import/WinAMP Presets
sv: /Importera/WinAMP-inställningar

en: /Save
sv: /Spara

en: /Save/Preset
sv: /Spara/inställning

en: /Save/Auto-load preset
sv: /Spara/ladda automatiskt inställning

en: /Save/Default
sv: /Spara/förinställning

en: /Save/To file
sv: /Spara/till fil

en: /Save/To WinAMP EQF file
sv: Sauver/dans un fichier EQF de Winamp

en: /Delete
sv: /Radera

en: /Delete/Preset
sv: /Rader/inställning

en: /Delete/Auto-load preset
sv: /Radera/automatiskt laddat preset

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Load preset
sv: Ladda inställningar

en: Load auto-preset
sv: Ladda automatiskt inställningar

en: Load equalizer preset
sv: Ladda equalizer-inställningar

en: Save preset
sv: Spara inställningar

en: Save auto-preset
sv: Spara automatisk inställning

en: Save equalizer preset
sv: Spara qualizer-inställningar

en: Delete preset
sv: Radera förinställningar

en: Delete auto-preset
sv: Radera automatisk inställning

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: valet `%s' är tvetydigt

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s valet `--%s' accepterar inte ett argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: valet `%c%s' accepterar inte ett argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: valet `%s' behöver ett argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänt val `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänt val `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåtet val -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: inkorrekt val -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: val kräver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: valet `-W %s' är tvetydigt

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: valet `-W %s' tillåter inte ett argument

en: Don't show this warning anymore
sv: Vissa inte denna varning igen

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: No input plugin recognized this file
sv: Ingen insticksmodul kände igen den här filen

en: Input plugin: %s
sv: Insticksmodul: %s

en: Unable to create log file (%s)!
sv: Kunde ej skapa loggfil (%s)!

en: Could not create directory (%s): %s
sv: Kunde ej skapa mapp (%s): %s

en: Skip backwards in playlist
sv: Hoppa båket i spellista

en: Start playing current playlist
sv: Börja spela nuvarande spellista

en: Pause current song
sv: Pausa nuvarande sång

en: Stop current song
sv: Stoppa nuvarande sång

en: Pause if playing, play otherwise
sv: Pausa om spelandes, spela annars

en: Skip forward in playlist
sv: Hoppas framåt i spellistan

en: Don't clear the playlist
sv: Rensa inte spellistan

en: Previous session ID
sv: Tidigare sessions-ID

en: /View Track Details
sv: /Visa spårdetaljer

en: /Jump to File
sv: /Hoppa till fil

en: /Autoscroll Songname
sv: /Scrolla automatiskt till sångnamn

en: /Visualization Mode
sv: /Visualiseringsläge

en: /Visualization Mode/Analyzer
sv: /Visualiseringsläge/Analyserare

en: /Visualization Mode/Scope
sv: /Visualiseringsläge/Scope

en: /Visualization Mode/Off
sv: /Visualiseringsläge/Av

en: /Analyzer Mode
sv: /Analyseringsläge

en: /Analyzer Mode/Normal
sv: /Analyseringsläge/Normal

en: /Analyzer Mode/Fire
sv: /Analyseringsläge/Eld

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
sv: /Analyseringsläge/Vertikala linjer

en: /Analyzer Mode/Lines
sv: /Analyseringsläge/Linjer

en: /Analyzer Mode/Bars
sv: /Analyseringsläge/Staplar

en: /Analyzer Mode/Peaks
sv: /Analyseringsläge/Toppar

en: /Scope Mode
sv: /Scopeläge

en: /Scope Mode/Dot Scope
sv: /Scopeläge/Punkt

en: /Scope Mode/Line Scope
sv: /Scopeläge/Linje

en: /Scope Mode/Solid Scope
sv: /Scopeläge/Solid

en: /WindowShade VU Mode
sv: /Fönsterskuggningsläge

en: /WindowShade VU Mode/Normal
sv: /Fönsterskuggningsläge/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
sv: /Fönsterskuggningsläge/Smidig

en: /Refresh Rate
sv: /Uppdateringsfrekvens

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Max (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Hög (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Mediuml (~13 fps)

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Låg (~6 fps)

en: /Analyzer Falloff
sv: /Analyserarras

en: /Analyzer Falloff/Slowest
sv: /Analyserarras/Långsamast

en: /Analyzer Falloff/Slow
sv: /Analyserarras/Långsam

en: /Analyzer Falloff/Medium
sv: /Analyserarras/Medium

en: /Analyzer Falloff/Fast
sv: /Analyserarras/Snabb

en: /Analyzer Falloff/Fastest
sv: /Analyserarras/Snabbast

en: /Peaks Falloff
sv: /Toppras

en: /Peaks Falloff/Slowest
sv: /Toppras/Långsamast

en: /Peaks Falloff/Slow
sv: /Toppras/Långsam

en: /Peaks Falloff/Medium
sv: /Toppras/Medium

en: /Peaks Falloff/Fast
sv: /Toppras/Snabb

en: /Peaks Falloff/Fastest
sv: /Toppras/Snabbast

en: /Play CD
sv: /Spela CD-ljud

en: /Repeat
sv: /Repetera

en: /Shuffle
sv: /Blanda

en: /No Playlist Advance
sv: /Fortsätt ej i spellista

en: /Play
sv: /Spela

en: /Pause
sv: /Paus

en: /Stop
sv: /Stopp

en: /Previous
sv: /Föregående

en: /Next
sv: /Nästa

en: /Jump to Playlist Start
sv: /Hoppa till spellistans start

en: /Jump to Time
sv: /Hoppa till tiden

en: /Preferences
sv: /Inställningar

en: /_Quit
sv: /_Avsluta

en: /Show Playlist Editor
sv: /Visa spellistredigeraren

en: /Time Elapsed
sv: /Tid förfluten

en: /Time Remaining
sv: /Tid kvarvarande

en: /Always On Top
sv: /Alltid högst upp

en: /DoubleSize
sv: /Dubbel storlek

en: /Easy Move
sv: /Lätt flyttning

en: minutes:seconds
sv: minuter:sekunder

en: Track length:
sv: Spårlängd:

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
sv: POSITION: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: VOLUME: %d%%
sv: VOLYM: %d%%

en: BALANCE: %d%% LEFT
sv: BALANS: %d%% VÄNSTER

en: BALANCE: CENTER
sv: BALANS: CENTRUM

en: BALANCE: %d%% RIGHT
sv: BALANS: %d%% HÖGER

en: OPTIONS MENU
sv: VALMENY

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
sv: INAKTIVERA ALLTID ÖVERST

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
sv: AKTIVERA ALLTID ÖVERST

en: FILE INFO BOX
sv: FIL-INFO BOX

en: DISABLE DOUBLESIZE
sv: INAKTIVERA DUBBEL STORLEK

en: ENABLE DOUBLESIZE
sv: AKTIVERA DUBBEL STORLEK

en: VISUALIZATION MENU
sv: VISUALISERINGSMENY

en: Title
sv: Titel

en: Date
sv: Datum

en: Year
sv: År

en: Comment
sv: Kommentar

en: /Remove Selected
sv: /Ta bort valda

en: /Queue Toggle
sv: /Kö-växel

en: /Clear Queue
sv: /Rensa kön

en: /Remove Unavailable Files
sv: /Radera otillgängliga filer

en: /New List
sv: /Ny lista

en: /Update View
sv: /Uppdatera synfält

en: /Randomize List
sv: /Blanda lista

en: /Reverse List
sv: /Vänd på lista

en: /Sort List
sv: /Sortera l ista

en: /Sort List/By Title
sv: /Sortera l ista/Genom titel

en: /Sort List/By Filename
sv: /Sortera l ista/Genom filnamn

en: /Sort List/By Path + Filename
sv: /Sortera l ista/Genom sökväg + filnamn

en: /Sort List/By Date
sv: /Sortera l ista/Genom datum

en: /Sort Selection
sv: /Sortera valda

en: /Sort Selection/By Title
sv: /Sortera valda/Genom titel

en: /Sort Selection/By Filename
sv: /Sortera valda/Genom filnamn

en: /Sort Selection/By Path + Filename
sv: /Sortera valda/Genom sökväg + filnamn

en: /Sort Selection/By Date
sv: /Sortera valda/Genom datum

en: Error writing playlist "%s": %s
sv: Fel vid skrivning av spellista "%s": %s

en: %s already exist. Continue?
sv: %s finns redan. Fortsätt?

en: Title format:
sv: Titelformat:

en: Directory preset file:
sv: Répetoire des fichiers de pré-réglages:

en: File preset extension:
sv: Inställningsfilsändelse:

en: seconds
sv: sekunder

en: 60HZ
sv: 60 HZ

en: 170HZ
sv: 170 HZ

en: 310HZ
sv: 310 HZ

en: 600HZ
sv: 600 HZ

en: 1KHZ
sv: 1 KHZ

en: 3KHZ
sv: 3 KHZ

en: 6KHZ
sv: 6 KHZ

en: 12KHZ
sv: 12 KHZ

en: 14KHZ
sv: 14 KHZ

en: 16KHZ
sv: 16 KHZ

en: Performer/Artist
sv: Artist

en: File name
sv: Filnamn

en: File path
sv: Sökväg

en: File extension
sv: Filändelse

en: Track name
sv: Spårnamn

en: Track number
sv: Spårnummer
