bmp 0.9.6 - en to br translation catalogue (226 entries)

en: Filename:
br: Anv ar restr :

en: Input plugin: %s
br: Lugent engas : %s

en: None
br: Hini ebet

en: Could not create directory (%s): %s
br: N'hell ket bet krouet ar renkell (%s) : %s

en: Don't clear the playlist
br: Ne c'houllonderit ket ar roll tonioù

en:   (invalid UTF-8)
br:   (n'eo ket mat UTF-8)

en: About Audacious
br: Diwar-benn Audacious

en: Credits
br: Garedon

en: Graphics:
br: Grafikoù :

en: 0.1.x developers:
br: Diorroerien 0.1.x :

en: BMP Developers:
br: Diorroerien BMP :

en: Brazilian Portuguese:
br: Portugaleg Brazil :

en: Breton:
br: Brezhoneg :

en: Bulgarian:
br: Bulgarek :

en: Czech:
br: Tchekek :

en: Dutch:
br: Nederlandeg :

en: Finnish:
br: Finnek :

en: French:
br: Galleg :

en: German:
br: Alamaned :

en: Georgian:
br: Jeorjiek :

en: Greek:
br: Gresian :

en: Hindi:
br: Hindi :

en: Hungarian:
br: Hungarek :

en: Italian:
br: Italianeg :

en: Japanese:
br: Japaneg :

en: Korean:
br: Koreeg :

en: Lithuanian:
br: Lituaneg :

en: Macedonian:
br: Makedonek :

en: Polish:
br: Poloneg :

en: Romanian:
br: Roumanek :

en: Russian:
br: Rusianeg :

en: Serbian (Latin):
br: Serbiek (latin) :

en: Serbian (Cyrillic):
br: Serbiek (lizherenneg ar ruseg) :

en: Slovak:
br: Slovek :

en: Spanish:
br: Spagnoleg :

en: Swedish:
br: Svedeg :

en: Ukrainian:
br: Ukrainiek :

en: Welsh:
br: Kembraeg :

en: Translators
br: Trelatourion

en: Classic Rock
br: Rok da gustum

en: Country
br: Bro

en: Dance
br: Dañs

en: Disco
br: Disko

en: Grunge
br: Gruñj

en: Other
br: All

en: Reggae
br: Rege

en: Rock
br: Steredigoù

en: Techno
br: Tekno

en: Soundtrack
br: Roudenn son

en: House
br: Ti

en: Game
br: C'hoari

en: Gospel
br: Fospeol

en: Noise
br: Trouz

en: Space
br: Egor

en: Gothic
br: Gotek

en: Electronic
br: Elektronek

en: Dream
br: Hunvre

en: Christian Rap
br: Rap kristen

en: New Wave
br: Gwag nevez

en: Hard Rock
br: Hard Rok

en: Folk/Rock
br: Folk/Rok

en: Celtic
br: Keltiek

en: Chorus
br: Laz-Kanañ

en: Speech
br: Komzet

en: Chanson
br: Kan

en: Ballad
br: Troiad

en: Terror
br: Spont

en: Christian Gangsta Rap
br: Gangsta Rap kristen

en: Christian Rock
br: Rok kristen

en: Track Information
br: Titouroù diwar-benn ar roudenn

en: <span size="small">Title</span>
br: <span size="small">Titl</span>

en: <span size="small">Artist</span>
br: <span size="small">Arzour</span>

en: <span size="small">Album</span>
br: <span size="small">Albom</span>

en: <span size="small">Comment</span>
br: <span size="small">Askelenn</span>

en: <span size="small">Genre</span>
br: <span size="small">Rumm</span>

en: <span size="small">Year</span>
br: <span size="small">Bloaz</span>

en: <span size="small">Track Number</span>
br: <span size="small">Niver ar roudenn</span>

en: Title
br: Titl

en: Artist
br: Arzour

en: Album
br: Albom

en: Genre
br: Rumm

en: Year
br: Bloavezh

en: Filename
br: Anv ar restr

en: Open Files
br: Restroù digor

en: Add Files
br: Ouzhpennañ Restroù

en: Play files
br: Seniñ Restroù

en: Un_queue
br: Di_lost

en: _Queue
br: _Lost

en: Jump to Track
br: Lammat d'ar roudenn

en: Filter:
br: Sil :

en: _Filter:
br: _Sil :

en: stereo
br: divouezh

en: mono
br: unvouezh

en: Track length:
br: Hirder ar roudenn :

en: Repeat
br: Adseniñ

en: Shuffle
br: En dizurzh

en: Show Player
br: Diskouez ar soner

en: Show Playlist Editor
br: Diskouez aozer ar roll tonioù

en: Analyzer
br: Arnoder

en: Off
br: Lazhet

en: Normal
br: Boas

en: Fire
br: Tan

en: Vertical Lines
br: Linennoù a-serzh

en: Lines
br: Linennoù

en: Bars
br: Barrennoù

en: Smooth
br: Flourañ

en: Slow
br: Gorrek

en: Medium
br: Krenn

en: Fast
br: Buan

en: Play
br: Seniñ

en: Pause
br: Ehan

en: Stop
br: Paouez

en: Previous
br: Kent

en: Next
br: A heul

en: Analyzer Mode
br: Mod arnodiñ

en: Refresh Rate
br: Feur freskaat

en: Playlist
br: Roll tonioù

en: New Playlist
br: Roll tonioù nevez

en: Select Next Playlist
br: Dibabit roll tonioù a-raok

en: Select Previous Playlist
br: Dibabit roll tonioù a-heul

en: Delete Playlist
br: Lemel ar roll tonioù :

en: Load List
br: Kargañ ar roll

en: Save List
br: Enrollañ ar roll

en: Saves the selected playlist.
br: Enrollañ ar roll tonioù dibabet.

en: Save Default List
br: Enrollañ ar roll dre ziouer

en: Refresh List
br: Adtresañ ar roll

en: List Manager
br: Merour rolloù

en: Opens the playlist manager.
br: Digeriñ ar merour rolloù

en: View
br: Gwel

en: Add Internet Address...
br: Ouzhpennañ uk lec'hiadur genrouedad ...

en: Add Files...
br: Ouzhpennañ ar restroù ...

en: Adds files to the playlist.
br: Ouzhpennañ a ra ar restroù d'ar roll tonioù.

en: Search and Select
br: Klask ha dibab

en: Invert Selection
br: Eilpennañ an diuz

en: Select All
br: Diuz an Holl

en: Select None
br: Dibabit netra

en: Remove All
br: Lemel an holl re

en: Clear Queue
br: Goullonderiñ al lost

en: By Title
br: Dre titl

en: By Filename
br: Dre anv

en: By Path + Filename
br: Dre anv hag hent

en: Remove Selected
br: Lemel an hini dibabet

en: Reverse List
br: Eilpennañ ar roll

en: Reverses the playlist.
br: Eilpennañ ar roll tonioù

en: By Artist
br: Dre arzour

en: By Date
br: Evit Deiziad

en: By Track Number
br: Dre niverenn roudenn

en: Play File
br: Seniñ ur restr

en: Play Location
br: Seniñ al lec'hiadur

en: Preferences
br: Dibaboù

en: Open preferences window
br: Prenestr dibaboù digeriñ

en: _Quit
br: _Kuitaat

en: Quit Audacious
br: Kuitaat Audacious

en: Set A-B
br: Lakaat A-B

en: Clear A-B
br: Goullonderiñ A-B

en: Jump to Playlist Start
br: Lamat da zeroù ar roll tonioù

en: Jump to File
br: Lammat d'ar restr

en: Load
br: Kargañ

en: Import
br: Enporzh

en: Save
br: Enrollañ

en: Delete
br: Dilemel

en: Default
br: Dre ziouer

en: Zero
br: Mann

en: From file
br: Eus ar restr

en: From WinAMP EQF file
br: Eus ar restr WinAMP EQF

en: To file
br: D'ar restr

en: To WinAMP EQF file
br: D'ar restr WinAMP EQF

en: Artist:
br: Arzour :

en: Filename:
br: Anv ar restr :

en: Error writing playlist "%s": %s
br: Fazi en ur skrivañ ar roll tonioù « %s » : %s

en: Load Playlist
br: Kargañ ar roll tonioù

en: Save Playlist
br: Enrollañ ar roll tonioù

en: Audacious Playlist Editor
br: Aozer ar roll tonioù Audacious

en: Entries
br: Bouetaduroù

en: _Rename
br: _Adenvel

en: Appearance
br: Neuziadur

en: Audio
br: Son

en: Mouse
br: Logodenn

en: Plugins
br: Lugentoù

en: Tracknumber
br: Niverennroudenn

en: Filepath
br: Hent ar restr

en: Date
br: Deiziad

en: Comment
br: Askelenn

en: <b>_Fonts</b>
br: <b>_Nodrezhoù</b>

en: _Player:
br: _C'hoarier :

en: Select main player window font:
br: Dibabit nodrezh prenestr kentañ ar soner :

en: _Playlist:
br: _Roll tonioù :

en: <b>_Miscellaneous</b>
br: <b>_A bep seurt</b>

en: Show track numbers in playlist
br: Diskouez niverennoù ar roudenn er roll tonioù

en: seconds
br: eilennoù

en: <b>Filename</b>
br: <b>Anv ar restr</b>

en: <b>Metadata</b>
br: <b>Meta-roadoù</b>

en: <b>File Dialog</b>
br: <b>Prenestr restr</b>

en: <b>Mouse wheel</b>
br: <b>Rodell al logodenn</b>

en: percent
br: dre gant

en: lines
br: linennoù

en: Enabled
br: Bev

en: Description
br: Deskrivadur

en: Category
br: Rumm

en: Blue
br: Glas

en: Green
br: Gwer

en: Red
br: Ar re ruz

en: <b>_Skin</b>
br: <b>_Kroc'hen</b>

en: Title format:
br: Furmad an titl :

en: <b>Audio System</b>
br: <b>Reiziad klevet</b>

en: Buffer size:
br: Ment ar skurzer :

en: Current output plugin:
br: Lugent ezkas red :

en: Output Plugin Preferences
br: Dibaboù al lugent ezkas

en: Output Plugin Information
br: Titouroù war al lugent ezkas

en: <b>Proxy Configuration</b>
br: <b>Kefluniadur ar proksi</b>

en: Proxy port:
br: Porzh ar proksi :

en: Proxy hostname:
br: Anv ostiz ar proksi :

en: Proxy password:
br: Tremenger ar proksi :

en: Proxy username:
br: Anv arveriad ar proksi :

en: Audacious Preferences
br: Dibaboù Audacious

en: 60HZ
br: 60 Hz

en: 170HZ
br: 170 HZ

en: 310HZ
br: 310 Hz

en: 600HZ
br: 600 Hz

en: 1KHZ
br: 1 KHz

en: 3KHZ
br: 3 kHz

en: 6KHZ
br: 6 kHz

en: 12KHZ
br: 12 kHz

en: 14KHZ
br: 14 kHz

en: 16KHZ
br: 16 kHz

en: Add/Open URL Dialog
br: Prenestr Ouzhpennañ/Digeriñ URL
