audacious 1.2.1 - en to ro translation catalogue (286 entries)

en: About Audacious
ro: Despre Audacious

en: Credits
ro: Credite

en: Audacious core developers:
ro: Developerii de baza Audacious

en: Graphics:
ro: Grafica

en: Default skin:
ro: Skin-ul implicit

en: Plugin development:
ro: Dezvoltarea pluginurilor

en: Patch authors:
ro: Autorii modificarilor

en: 0.1.x developers:
ro: Dezvoltatorii versiunii 0.1.x

en: BMP Developers:
ro: Dezvoltatorii BMP

en: Brazilian Portuguese:
ro: Braziliana Portugheza

en: Breton:
ro: Bretona

en: Czech:
ro: Ceha

en: Dutch:
ro: Olandeza

en: Finnish:
ro: Finlandeza

en: French:
ro: Franceza

en: German:
ro: Germana

en: Greek:
ro: Greaca

en: Hindi:
ro: Hindi

en: Hungarian:
ro: Ungara

en: Italian:
ro: Italiana

en: Japanese:
ro: Japoneza

en: Korean:
ro: Koreana

en: Macedonian:
ro: Macedona

en: Polish:
ro: Poloneza

en: Romanian:
ro: Romana

en: Russian:
ro: Rusa

en: Slovak:
ro: Slovaca

en: Spanish:
ro: Spaniola

en: Swedish:
ro: Suedeza

en: Ukrainian:
ro: Ucraineana

en: Welsh:
ro: Tara Galilor

en: Translators
ro: Translatori

en: Audacious Equalizer
ro: Egalizator Audacious

en: Presets
ro: Preseturi

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: optiunea `%s' este ambigua

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: optiunea `--%s' nu permite nici un argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: optiunea `%c%s' nu permite nici un argument

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: optiunea `%s' are nevoie de un argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: optiune nerecunoscuta `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: optiune nerecunoscuta `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: optiune nepermisa -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: optiune invalida -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: optiunea necesita un argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: optiunea `-W %s' este ambigua

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: optiunea `-W %s' nu permite argument

en: <b><big>Unable to create %s.</big></b>
    
    Could not open glade file (%s). Please check your installation.
ro: <b><big>Nu s-a putut crea %s.</big></b>
    
    Nu s-a putut deschide fisierul glade (%s). Verificati instalarea.

en: <b><big>Unable to play files.</big></b>
    
    The following files could not be played. Please check that:
    1. they are accessible.
    2. you have enabled the media plugins required.
ro: <b><big>Nu este posibila redarea fisierelor.</big></b>
    
    Urmatoarele fisiere nu au putut fi redate. Verificati ca:
    1. sunt accesibile.
    2. Ati activat pluginurile necesare.

en: Don't show this warning anymore
ro: Nu mai arata aceast avertisment

en: Show more _details
ro: Arata mai multe _detalii

en: Filename
ro: Fisier

en: Filename:
ro: Fisier

en: No input plugin recognized this file
ro: Nici un plugin de intrare nu a recunoscut acest fisier

en: Input plugin: %s
ro: Plugin de intrare: %s

en: Unable to create log file (%s)!
ro: Nu s-a pautut crea fisierul de log (%s)!

en: Usage: audacious [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
ro: Sintaxa: audacious [optiuni] [fisiere] ...
    
    Optiuni:
    --------

en: Select Audacious/BMP/XMMS session (Default: 0)
ro: Alege sesiunea Audacious/BMP/XMMS (Implicit: 0)

en: Skip backwards in playlist
ro: Sari inapoi in playlist

en: Start playing current playlist
ro: Incepe redarea playlist-ului curent

en: Pause current song
ro: Pauza melodia curenta

en: Stop current song
ro: Opreste melodia curenta

en: Pause if playing, play otherwise
ro: Pauza daca se reda, redare altfel

en: Skip forward in playlist
ro: Sari inainte in playlist

en: Display Jump to file dialog
ro: Arata dialogul Sari la fisier

en: Don't clear the playlist
ro: Nu curata playlist-ul

en: Show the main window
ro: Arata fereastra principala

en: Activate Audacious
ro: Activeaza Audacious

en: Previous session ID
ro: ID-ul sesiunii precedente

en: Headless operation [experimental]
ro: Rulare tip server [experimental]

en: Disable error/warning interception (logging)
ro: Dezactiveaza interceptarea erorilor/avertismentelor (logarea)

en: Print version number and exit
ro: Arata numarul versiunii si iesi

en: <b><big>Unable to load skin.</big></b>
    
    Check that skin at '%s' is usable and default skin is properly installed at '%s'
ro: <b><bigNu s-a putut incarca skin-ul.</big></b>
    
    Verificati ca skin-ul '%s' este folosibil si ca skin-ul default este instalat la '%s'

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) does not work with Audacious.
    Please use GTK+ %s or newer.
ro: Scuze, dar Audacious nu functioneaza cu versiunea de GTK+ (%d.%d.%d).
    Folositi GTK+ %s sau mai nou.

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed Glib & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile Glib & GTK+.
ro: Scuze, thread-urile nu sunt suportate pe platorma curenta.
    
    Daca te afli pe un sistem linux cu libc5 si ai instalat Glib & GTK+ inainte de
    a instala LinuxThreads trebuie sa recompilezi Glib & GTK+.

en: audacious: Unable to open display, exiting.
ro: audacious: Nu s-a putut deschide display-ul, iesire.

en:   (invalid UTF-8)
ro:  (UTF-8 invalid)

en: Jump to Time
ro: Sari la Timp

en: minutes:seconds
ro: minute:secunde

en: Track length:
ro: Marimea track-ului

en: Un_queue
ro: Scoate din coada

en: _Queue
ro: Adauga in coada

en: Jump to Track
ro: Sari la Track

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Enter location to play:
ro: Introdu locatia pentru redare:

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
ro: SEEK LA: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: VOLUME: %d%%
ro: VOLUM: %d%%

en: BALANCE: %d%% LEFT
ro: BALANS: %d%% STANGA

en: BALANCE: CENTER
ro: BALANS: CENTRU

en: BALANCE: %d%% RIGHT
ro: BALANS: %d%% DREAPTA

en: OPTIONS MENU
ro: MENIUL OPTIUNI

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
ro: DEZACTIVEAZA MEREU DEASUPRA

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
ro: ACTIVEAZA MEREU DEASUPRA

en: FILE INFO BOX
ro: FEREASTRA DETALII FISIER

en: DISABLE DOUBLESIZE
ro: DEZACTIVEAZA MARIME DUBLA

en: ENABLE DOUBLESIZE
ro: ACTIVEAZA MARIME DUBLA

en: VISUALIZATION MENU
ro: MENIUL VIZUALIZARE

en: <b><big>No playable CD found.</big></b>
    
    No CD inserted, or inserted CD is not an audio CD.
ro: <b><big>Nu a fost gasit nici un CD ce poate fi redat.</big></b>
    
    Nici un CD inserat, sau CD-ul inserat nu este audio.

en: <b><big>Couldn't open audio.</big></b>
    
    Please check that:
    1. You have the correct output plugin selected.
    2. No other programs is blocking the soundcard.
    3. Your soundcard is configured properly.
ro: <b><big>Nu s-a putut deschide canalul audio.</big></b>
    
    Verificati ca:
    1. Ati ales pluginul corect de iesire.
    2. Nici un alt program nu blocheaza placa de sunet.
    3. Placa de sunet este configurata corect.

en: Loads a playlist file into the selected playlist.
ro: Incarca un fisier playlist in playlist-ul selectat

en: Save List
ro: Salveaza Lista

en: Saves the selected playlist.
ro: Salveaza playlist-ul selectat

en: Save Default List
ro: Salveaza Lista Implicita

en: Saves the selected playlist to the default location.
ro: Salveaza playlist-ul selectat in locatia implicita

en: Refresh List
ro: Reimprospateaza Lista

en: Refreshes metadata associated with a playlist entry.
ro: Reimprospateaza metadata asociata cu o intrare din playlist

en: Add CD...
ro: Adauga CD...

en: Adds a CD to the playlist.
ro: Adauga un CD la playlist

en: Add Internet Address...
ro: Adauga Adresa Internet...

en: Adds a remote track to the playlist.
ro: Adauga un Track remote in playlist

en: Add Files...
ro: Adauga Fisiere...

en: Adds files to the playlist.
ro: Adauga fisiere la playlist

en: Search and Select
ro: Cauta si Selecteaza

en: Searches the playlist and selects playlist entries based on specific criteria.
ro: Cauta in playlist si selecteaza intrarile bazate pe un anumit criteriu.

en: Invert Selection
ro: Inverseaza Selectia

en: Inverts the selected and unselected entries.
ro: Inverseaza intrarile selectate si neselctate

en: Select All
ro: Selecteaza Tot

en: Selects all of the playlist entries.
ro: Selecteaza toate intrarile din playlist

en: Select None
ro: Deselecteaza

en: Deselects all of the playlist entries.
ro: Deslecteaza toate intrarile din playlist

en: Clear Queue
ro: Curata Coada

en: Clears the queue associated with this playlist.
ro: Sterge toate intarile din coada asociata cu acest playlist

en: Remove Unavailable Files
ro: Sterge Fisierele Nedisponibile

en: Removes unavailable files from the playlist.
ro: Sterge fisierele nedisponibile din playlist

en: Remove Duplicates
ro: Sterge Dublurile

en: By Title
ro: Dupa Titlu

en: Removes duplicate entries from the playlist by title.
ro: Sterge dublurile din playlist dupa titlu

en: By Filename
ro: Dupa Fisier

en: Removes duplicate entries from the playlist by filename.
ro: Sterge dublurile din playlist dupa fisier

en: By Path + Filename
ro: Dupa cale + nume de fisier

en: Removes duplicate entries from the playlist by their full path.
ro: Sterge dublurile din playlist dupa calea completa

en: Remove All
ro: Sterge tot

en: Removes all entries from the playlist.
ro: Sterge toate intrarile din playlisat

en: Remove Unselected
ro: Sterge intrarile neselctate

en: Remove unselected entries from the playlist.
ro: Sterge intrarile neselctate din playlist

en: Remove Selected
ro: Sterge intrarile selectate

en: Remove selected entries from the playlist.
ro: Sterge intrarile selectate din playlist

en: Randomize List
ro: La intamplare

en: Randomizes the playlist.
ro: Pune track-urile din playlist la intamplare

en: Reverse List
ro: Inverseaza Lista

en: Reverses the playlist.
ro: Inverseaza ordinea track-urilor din playlist

en: Sort List
ro: Sorteaza Lista

en: Sorts the list by title.
ro: Sotrteaza lista dupa titlu

en: By Artist
ro: Dupa artist

en: Sorts the list by artist.
ro: Sorteaza lista dupa artist

en: Sorts the list by filename.
ro: Sorteaza lista dupa fisier

en: Sorts the list by full pathname.
ro: Sorteaza lista dupa calea completa

en: By Date
ro: Dupa data

en: Sorts the list by modification time.
ro: Sorteaza lista dupa data modificarii

en: By Track Number
ro: Dupa numarul Trackului

en: Sorts the list by track number.
ro: Sorteaza lista dupa numarul Trackului

en: By Playlist Entry
ro: Dupa intrarea in Playlist

en: Sorts the list by playlist entry.
ro: Sorteaza dupa intrarea in playlist

en: Sort Selected
ro: Sorteaza Track-urile selectate

en: View Track Details
ro: Vizualizeaza Detaliile Trackului

en: Queue Toggle
ro: Schimba Coada

en: Enables/disables the entry in the playlist's queue.
ro: Activeaza/Dezactiveaza intrarile din coada playlist-ului

en: Load preset
ro: Incarca preset

en: Save preset
ro: Salveaza preset

en: Delete preset
ro: Sterge preset

en: Appearance
ro: Aparenta

en: Audio
ro: Audoi

en: Connectivity
ro: Conectivitate

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Title
ro: Titlu

en: Tracknumber
ro: Numarul Track-ului

en: Genre
ro: Genul

en: Filepath
ro: Calea spre fisier

en: Date
ro: Data

en: Year
ro: Anul

en: Comment
ro: Comentariu

en: Enabled
ro: Activat

en: Description
ro: Descriere

en: Category
ro: Categorie

en: Preferences Window
ro: Fereastra de Preferinte

en: Archived Winamp 2.x skin
ro: Skin Winamp 2.x arhivat

en: Unarchived Winamp 2.x skin
ro: Skin Winamp 2.x ne-arhivat

en: Track Information Window
ro: Fereastra de informatii despre Track

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
ro: Alege intrarile din playlist completand unul sau mai multe campuri. Campurile folosesc expresii regulate, ne-sensibile la Caps. Daca nu stiti sa folositi expresii regulate, introduceti portiunea de litere la ce cautati.for.

en: Track name:
ro: Numele Trackului

en: Album name:
ro: Numele Albumului

en: Artist:
ro: Artist

en: Filename:
ro: Fisier

en: Clear previous selection before searching
ro: Sterge selectia anterioara inainte de a cauta

en: Automatically toggle queue for matching entries
ro: Schimba automat coada pentru intari care se potrivesc

en: Create a new playlist with matching entries
ro: Creeaza un nou playlist pentru intrarile care se potrivesc

en: Error writing playlist "%s": %s
ro: Eroare la scrierea playlist-ului "%s": %s

en: %s already exist. Continue?
ro: %s exista deja. Continuam?

en: <b><big>Unable to save playlist.</big></b>
    
    Unknown file type for '%s'.
ro: <b><big>Nu s-a putut salva playlist-ul</big></b>
    
    Tipul fisierului necunoscut pentru: '%s'.

en: Load Playlist
ro: Incarca Playlist

en: Save Playlist
ro: Salveaza Playlist

en: Audacious Playlist Editor
ro: Editor Playlist Audacious

en: Add/Open Files dialog
ro: Dialog Adauga/Deschidere Fisiere

en: Open Files
ro: Deschide Fisiere

en: Close dialog on Open
ro: Inchide dialogul la deschidere

en: Add Files
ro: Adauga Fisiere

en: Close dialog on Add
ro: Inchide dialogul la adougare

en: Play files
ro: Reda fisiere

en: Load files
ro: Incarca fisiere

en: <b><big>No output plugin selected.</big></b>
    You have not selected an output plugin.
ro: <b><big>Nici un plugin de iesire selectat</big></b>
    Nu ati ales nici un plugin de iesire.

en: Close Dialog on Add
ro: Inchide Dialogul la Adougare

en: Deselect All
ro: Deslecteaza toate

en: Track Information
ro: Informatii Track

en: <span size="small">Title</span>
ro: <span size="small">Titlu</span>

en: <span size="small">Comment</span>
ro: <span size="small">Comentariu</span>

en: <span size="small">Genre</span>
ro: <span size="small">Gen</span>

en: <span size="small">Year</span>
ro: <span size="small">An</span>

en: <span size="small">Track Number</span>
ro: <span size="small">Numarul Track-ului</span>

en: <span size="small">Location</span>
ro: <span size="small">Locatia</span>

en: _Decoder list:
ro: Lista _Decodoarelor

en: <span size="medium"><b>Decoders</b></span>
ro: <span size="medium"><b>Decodoare</b></span>

en: _General plugin list:
ro: Lista plugin-urilor _Generale

en: _Visualization plugin list:
ro: Lista plugin-urilor de _Vizualizare

en: <b>Visualization</b>
ro: <b>Vizualizare</b>

en: _Effect plugin list:
ro: Lista plugin-urilor de _Efecte

en: <b>Effects</b>
ro: <b>Efecte</b>

en: <b>_Fonts</b>
ro: <b>_Fonturi</b>

en: Use Bitmap fonts if available
ro: Foloseste fonturi Bitmap daca este posibil

en: <b>_Miscellaneous</b>
ro: <b>_Diverse</b>

en: Show track numbers in playlist
ro: Arata numarul track-ului in playlist

en: Show separators in playlist
ro: Arata separatori in playlist

en: Use custom cursors
ro: Foloseste cursoare modificate

en: This enables the window manager to show decorations for windows.
ro: Aceasta optiune permite managerului de ferestre sa arate decoratii pentru ferestre

en: Show window manager decoration
ro: Arata decoratia managerului de ferestre

en: Show window manager decorations
ro: Arata decoratiile managerului de ferestre

en: Use XMMS-style file selector instead of the default selector
ro: Foloseste selectorul de fisiere XMMS in loc de cel implicit

en: Enable playlist transparency
ro: Activeaza transparenta playlist-ului

en: Changes volume by
ro: Schimba volumul cu

en: percent
ro: la suta

en: Scrolls playlist by
ro: Deruleaza playlist-ul cu

en: lines
ro: linii

en: <b>Filename</b>
ro: <b>Fisier</b>

en: Convert underscores to blanks
ro: Converteste barele orizontale la spatii

en: Convert %20 to blanks
ro: Schimba %20 in spatii

en: Convert backslash '\' to forward slash '/'
ro: Schimba '\' in '/'

en: Load metadata from playlists and files
ro: Incarca metadata din playlist-uri si fisiere

en: On load
ro: La incarcare

en: On display
ro: La afisare

en: Fallback character encodings:
ro: Setari pentru caracter in caz de necesitate

en: Auto character encoding detector for:
ro: Setari caractere automate detectate pentru:

en: <b>File Dialog</b>
ro: <b>Dialog Fisiere</b>

en: Always refresh directory when opening file dialog
ro: Mereu reimprospateaza directorul la deschiderea dialogului de fisiere

en: <b>Song Display</b>
ro: <b>Vizualizarea melodiei</b>

en: Title format:
ro: Formatul titlului

en: Custom string:
ro: String specific:

en: TITLE
    ARTIST - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TITLE
    ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
    ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
    ALBUM - TITLE
    Custom
ro: TITLE
    ARTIST - TITLU
    ARTIST - ALBUM - TITLU
    ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLU
    ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLU
    ALBUM - TITLU
    Specific

en: <b>Popup Information</b>
ro: <b>Informatii Popup</b>

en: Show popup information for playlist entries
ro: Arata informatii popup pentru intrarile din playlist

en: <b>Presets</b>
ro: <b>Preseturi</b>

en: Directory preset file:
ro: Fisierul de presetare a directoarelor

en: File preset extension:
ro: Extensia fisierului de presetare

en: Available _Presets:
ro: _Preseturile disponibile

en: <b>Proxy Configuration</b>
ro: <b>Configuratia Proxy-ului</b>

en: Enable proxy usage
ro: Activeaza proxy

en: Proxy hostname:
ro: Hostname-ul Proxy-ului

en: Proxy port:
ro: Port-ul Proxy-ului

en: Use authentication with proxy
ro: Foloseste autentificare cu proxy

en: Proxy username:
ro: Utilizator Proxy

en: Proxy password:
ro: Parola Proxy

en: <span size="small">Changing these settings will require a restart of Audacious.</span>
ro: <span size="small">Schimbarea acestor setari necesita restartul aplicatiei .</span>

en: <b>Audio System</b>
ro: <b>Sistemul Audio</b>

en: Current output plugin:
ro: Pluginul de iesire curent

en: <span size="small">This is the amount of time to prebuffer audio streams by, in milliseconds.
    Increase this value if you are experiencing audio skipping. 
    Please note however, that high values will result in Audacious performing poorly.</span>
ro: <span size="small">Aceasta este cantitatea de prebuffer pentru stream-urile audio in milisecunde.
    Mariti aceasta valoare daca se sare peste parti din melodii. 
    Aveti insa in vedere ca valori prea mari rezulta in Audacious comportandu-se slab .</span>

en: Buffer size:
ro: Marimea Bufferului

en: Output Plugin Preferences
ro: Preferintele Plugin-ului de Iesire

en: Output Plugin Information
ro: Informatii despre Pluginul de iesire

en: <b>Format Detection</b>
ro: <b>Detectarea formatului</b>

en: Detect file formats on demand, instead of immediately.
ro: Detecteaza formatul fisierelor la cerere, in loc de imediat

en: When checked, Audacious will detect file formats based by extension. This is slightly slower than detection on demand, but still provides a minimal level of format detection.
ro: Cand este activat,Audacious va detecta formatul dupa extensie. Aceasta varianta este un pic mai inceata decat detectia la cerere, dar totusi ofera un nivel minim de  detectare a formatului.

en: Detect file formats by extension.
ro: Detectie a formatului dupa extensie

en: <b>Playback</b>
ro: <b>Redare</b>

en: Continue playback on startup
ro: Continua redarea la pornire

en: Don't advance in the playlist
ro: Nu avansa in playlist

en: Pause between songs
ro: Pauza intre melodii

en: Pause for
ro: Pauza pentru

en: seconds
ro: secunde

en: While searching for the album's cover, Audacious looks for certain words in the filename. You can specify those words in the lists below, separated using commas.
ro: Cand cauta coperta albumului, Audacious urmareste anumite cuvinte in fisier. Puteti specifica aceste cuvinte in lista de mai jos, separate prin spatii.

en: Recursively search for cover
ro: Cauta recursiv pentru coperta

en: Search depth:
ro: Adancimea cautarii

en: Use per-file cover
ro: Foloseste coperta per-fisier

en: Performer/Artist
ro: Cantaret/Artist

en: File name
ro: Fisier

en: File path
ro: Calea fisierului

en: File extension
ro: Extensia fisierului

en: Track name
ro: Numele Trackului

en: Track number
ro: Numarul Trackului

en: %{n:...%}: Display "..." only if element %n is present
ro: %{n:...%}: Arata "..." numai daca elementul %n este prezent
