gqview 1.5.7 - en to sv translation catalogue (646 entries)

en: Favorite
sv: Favorit

en: Todo
sv: Att göra

en: People
sv: Folk

en: Places
sv: Platser

en: Art
sv: Konst

en: Nature
sv: Natur

en: Possessions
sv: Ägodelar

en: Keyword Presets
sv: Förinställda nyckelord

en: Favorite keywords list
sv: Lista över favoritnyckelord.

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: File date:
sv: Fildatum:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Edit favorite keywords list.
sv: Redigera listan över favoritnyckelord.

en: Add keywords to selected files
sv: Lägg till nyckelord till de valda filerna

en: Add keywords to selected files, replacing the existing ones.
sv: Lägg till nyckelord till de valda filerna, skriv över befintliga.

en: Save comment now
sv: Spara kommentar nu

en: Tag
sv: Tagg

en: Name
sv: Namn

en: Value
sv: Värde

en: Elements
sv: Element

en: Description
sv: Beskrivning

en: Advanced view
sv: Avancerad vy

en: Unlink failed
sv: Borttagning av länk misslyckades

en: Link failed
sv: Länkning misslyckades

en: The collection:
    %s
    already exists.
sv: Albumet:
    %s
    finns redan.

en: Collection exists
sv: Albumet finns

en: Failed to save the collection:
    %s
sv: Kunde inte spara albumet:
    %s

en: Save Failed
sv: Lyckades inte spara

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add Collection
sv: Lägg till album

en: Name:
sv: Namn:

en: Sort Manager
sv: Sorteringshanterare

en: Folders
sv: Mappar

en: Collections
sv: Album

en: Copy
sv: Kopiera

en: Move
sv: Flytta

en: Link
sv: Länka

en: Add image
sv: Lägg till bild

en: Add selection
sv: Lägg till markering

en: Undo last image
sv: Ångra senaste bild

en: done
sv: färdig

en: Removing old metadata...
sv: Tar bort gammal metadata...

en: Clearing cached thumbnails...
sv: Tömmer cachade miniatyrbilder...

en: Removing old thumbnails...
sv: Tar bort gamla miniatyrbilder...

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Invalid folder
sv: Ogiltig mapp

en: The specified folder can not be found.
sv: Den angivna mappen kan inte hittas.

en: Create thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder

en: S_tart
sv: _Starta

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Select folder
sv: Markera mapp

en: Include subfolders
sv: Inkludera undermappar

en: Store thumbnails local to source images
sv: Lagra miniatyrbilder i närheten av originalbilder

en: click start to begin
sv: tryck på starta för att börja

en: running...
sv: kör...

en: Clearing thumbnails...
sv: Tömmer miniatyrbilder...

en: Clear cache
sv: Töm cache

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
sv: Detta kommer att ta bort alla miniatyrbilder
    som sparats på hårddisken, fortsätt?

en: Cache Maintenance - Geeqie
sv: Cache-hantering - Geeqie

en: Cache and Data Maintenance
sv: Cache- och Datahantering

en: Geeqie thumbnail cache
sv: Geeqie miniatyrbildscache

en: Location:
sv: Plats:

en: Clean up
sv: Städa

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
sv: Ta bort övergivna eller föråldrade miniatyrbilder.

en: Delete all cached thumbnails.
sv: Radera alla cachade miniatyrbilder.

en: Shared thumbnail cache
sv: Delad miniatyrbildscache

en: Render
sv: Skapa

en: Render thumbnails for a specific folder.
sv: Skapa miniatyrbilder för en specifik mapp.

en: Remove orphaned keywords and comments.
sv: Ta bort övergivna nyckelord och kommentarer.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Untitled (%d)
sv: Namnlös (%d)

en: %s - Geeqie Collection
sv: %s - Geeqie Album

en: Close collection
sv: Stäng album

en: Collection has been modified.
    Save first?
sv: Albumet har ändrats.
    Spara först?

en: _Discard
sv: _Kasta bort

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
sv: Angiven sökväg:
    %s
    är en mapp, album är filer

en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: Overwrite File
sv: Skriv över fil

en: Overwrite existing file?
sv: Skriv över befintlig fil?

en: _Overwrite
sv: Skriv _över

en: Save collection
sv: Spara album

en: Open collection
sv: Öppna album

en: Append collection
sv: Komplettera album

en: _Append
sv: _Komplettera

en: Collection Files
sv: Albumfiler

en: Collection empty
sv: Tomt album

en: The current collection is empty, save aborted.
sv: Detta album är tomt, försöket att spara avbröts.

en: Empty
sv: Tom

en: %d images (%d)
sv: %d bilder (%d)

en: %d images
sv: %d bilder

en: Loading thumbs...
sv: Läser in miniatyrbilder...

en: _View
sv: _Visa

en: View in _new window
sv: Visa i _nytt fönster

en: Rem_ove
sv: _Ta bort

en: Append from file list
sv: Lägg till från fillista

en: Append from collection...
sv: Lägg till från album...

en: Select all
sv: Markera alla

en: Select none
sv: Markera ingen

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Copy...
sv: _Kopiera...

en: _Move...
sv: Fl_ytta...

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: Show filename _text
sv: Visa _filnamnstext

en: _Save collection
sv: _Spara album

en: Save collection _as...
sv: Spara album s_om...

en: _Find duplicates...
sv: _Hitta dubletter...

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Dropped list includes folders.
sv: Släppt lista innehåller mappar.

en: _Add contents
sv: _Lägg till innehåll

en: Add contents _recursive
sv: Lägg till innehåll _rekursivt

en: _Skip folders
sv: Hoppa _över mappar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Drop files to compare them.
sv: Släpp filer för att jämföra.

en: %d files
sv: %d filer

en: %d matches found in %d files
sv: %d dubletter funna i %d filer

en: [set 1]
sv: [grupp 1]

en: Reading checksums...
sv: Läser in kontrollsummor...

en: Reading dimensions...
sv: Läser in dimensioner...

en: Reading similarity data...
sv: Läser in likhetsdata...

en: Comparing...
sv: Jämför...

en: Sorting...
sv: Sorterar...

en: Select group _1 duplicates
sv: Markera dubletter i grupp _1

en: Select group _2 duplicates
sv: Markera dubletter i grupp _2

en: Add to new collection
sv: Lägg till i nytt album

en: C_lear
sv: T_öm

en: Close _window
sv: Stäng _fönster

en: %d files (set 2)
sv: %d filer (grupp 2)

en: Size
sv: Storlek

en: Date
sv: Datum

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Checksum
sv: Kontrollsumma

en: Path
sv: Sökväg

en: Similarity (high)
sv: Likhet (stor)

en: Similarity
sv: Likhet

en: Similarity (low)
sv: Likhet (liten)

en: Similarity (custom)
sv: Likhet (anpassad)

en: Find duplicates - Geeqie
sv: Hitta dubletter - Geeqie

en: Compare to:
sv: Jämför med:

en: Compare by:
sv: Jämför med avseende på:

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Compare two file sets
sv: Jämför två filgrupper

en: The Gimp
sv: Gimp

en: Rotate jpeg clockwise
sv: Rotera jpeg medurs

en: Rotate jpeg counterclockwise
sv: Rotera jpeg moturs

en: stopping...
sv: stoppar...

en: Edit command results
sv: Redigera resultaten från kommandot

en: Output of %s
sv: Utdata från %s

en: Failed to run command:
    %s
sv: Misslyckades att köra kommandot:
    %s

en: stopped by user
sv: stoppad av användaren

en: unknown
sv: okänd

en: top left
sv: överst vänster

en: top right
sv: överst höger

en: bottom right
sv: underst höger

en: bottom left
sv: underst vänster

en: left top
sv: vänster överst

en: right top
sv: höger överst

en: right bottom
sv: höger underst

en: left bottom
sv: vänster underst

en: inch
sv: tum

en: average
sv: medelvärde

en: center weighted
sv: centrumvägt

en: multi-segment
sv: flersegment

en: partial
sv: partiell

en: other
sv: annan

en: not defined
sv: ej definierad

en: manual
sv: manuell

en: aperture
sv: bländare

en: shutter
sv: slutare

en: creative
sv: kreativt

en: action
sv: aktivt

en: portrait
sv: stående

en: landscape
sv: liggande

en: daylight
sv: dagsljus

en: fluorescent
sv: lysrör (fluorescerande)

en: tungsten (incandescent)
sv: volfram (glödande)

en: flash
sv: blixt

en: no
sv: nej

note: flash fired (bit 0)
en: yes
sv: ja

en: yes, not detected by strobe
sv: ja, inte upptäckt av sensor

en: yes, detected by strobe
sv: ja, upptäckt av sensor

en: Image description
sv: Bildbeskrivning

en: Orientation
sv: Orientering

en: Exposure program
sv: Exponeringsprogram

en: ISO sensitivity
sv: ISO-känslighet

en: Date original
sv: Ursprungsdatum

en: Date digitized
sv: Digitaliseringsdatum

en: Shutter speed
sv: Slutarhastighet

en: Aperture
sv: Bländare

en: Exposure bias
sv: Exponeringskompensation

en: Subject distance
sv: Avstånd till motiv

en: Metering mode
sv: Mätmetod

en: Light source
sv: Ljuskälla

en: Flash
sv: Blixt

en: Focal length
sv: Brännvidd

note: ExifImageWidth, ExifImageHeight can also be unsigned short
en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Camera
sv: Kamera

en: Resolution
sv: Upplösning

en: infinity
sv: oändligt

en: mode:
sv: läge:

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: not detected by strobe
sv: inte upptäckt av sensor

en: detected by strobe
sv: upptäckt av sensor

note: we ignore flash function (bit 5) red-eye (bit 6)
en: red-eye reduction
sv: reducering av röda ögon

en: dot
sv: punkt

en: %d bytes
sv: %d byte

en: %.1f K
sv: %.1f kilobyte

en: %.1f MB
sv: %.1f megabyte

en: %.1f GB
sv: %.1f gigabyte

en: Geeqie full screen
sv: Geeqie helskärmsläge

en: Full size
sv: Full storlek

en: Monitor
sv: Bildskärm

en: Screen
sv: Skärm

en: Stay above other windows
sv: Stanna ovanför andra fönster

en: Determined by Window Manager
sv: Hanteras av fönsterhanteraren

en: Active screen
sv: Aktiv skärm

en: Active monitor
sv: Aktiv bildskärm

en: Zoom _in
sv: Zooma _in

en: Zoom _out
sv: Zooma _ut

en: Zoom _1:1
sv: Zooma _1:1

en: Fit image to _window
sv: Anpassa bild till fönster_storlek

en: Set as _wallpaper
sv: Ställ in som skrivbords_underlag

en: _Stop slideshow
sv: _Stoppa bildspel

en: Continue slides_how
sv: Forts_ätt bildspel

en: Pause slides_how
sv: _Pausa bildspel

en: _Start slideshow
sv: _Starta bildspel

en: Exit _full screen
sv: Avsluta _helskärmsläge

en: _Full screen
sv: _Helskärmsläge

en: C_lose window
sv: _Stäng fönster

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Image size:
sv: Bildstorlek:

en: Compress ratio:
sv: Kompression:

en: File type:
sv: Filtyp:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: General
sv: Allmänt

en: Image %d of %d
sv: Bild %d av %d

en: Image properties - Geeqie
sv: Bildegenskaper - Geeqie

en: Ascending
sv: Stigande

en:  Slideshow
sv:  Bildspel

en:  Paused
sv:  Pausat

en: %s, %d files (%s, %d)%s
sv: %s, %d filer (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
sv: %s, %d filer%s

en: %d files%s
sv: %d filer%s

en: (no read permission) %s bytes
sv: (ingen läsrättighet) %s byte

en: ( ? x ? ) %s bytes
sv: ( ? × ? ) %s byte

en: ( %d x %d ) %s bytes
sv: ( %d × %d ) %s byte

en: Geeqie Tools
sv: Geeqie Verktyg

en: Tools
sv: Verktyg

en: Files
sv: Filer

en: Image
sv: Bild

en: (drag to change order)
sv: (dra-och-släpp för att byta ordning)

en: Hide file _list
sv: Dölj fil_lista

en: in %s...
sv: i %s...

en: in (unknown)...
sv: i (okänd)...

en: empty
sv: tom

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Adjust
sv: _Justera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: New _window
sv: Nytt _fönster

en: _New collection
sv: _Nytt album

en: _Open collection...
sv: Öppna _album...

en: Open _recent
sv: _Öppna senaste

en: _Search...
sv: _Sök...

en: _Print...
sv: _Skriv ut...

en: N_ew folder...
sv: Ny _mapp...

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Rotate clockwise
sv: _Rotera medurs

en: Rotate _counterclockwise
sv: Rotera mot_urs

en: Rotate 1_80
sv: Rotera 1_80°

en: _Mirror
sv: Spegla _horisontellt

en: _Flip
sv: Spegla _vertikalt

en: Select _all
sv: Markera _alla

en: Select _none
sv: Markera _ingen

en: P_references...
sv: In_ställningar...

en: _Thumbnail maintenance...
sv: _Miniatyrbildsunderhåll...

en: _Zoom to fit
sv: _Zooma så bilden passar

en: F_ull screen
sv: _Helskärm

en: _Hide file list
sv: _Dölj fillista

en: Toggle _slideshow
sv: Växla _bildspel

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Keyboard shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Release notes
sv: _Utgåvenoteringar

en: _About
sv: _Om

en: _Thumbnails
sv: _Miniatyrbilder

en: Tr_ee
sv: T_räd

en: _Float file list
sv: _Ta loss fillista

en: Hide tool_bar
sv: Dölj _verktygsrad

en: _Keywords
sv: _Nyckelord

en: E_xif data
sv: _Exif-information

en: Sort _manager
sv: _Sorteringshanterare

en: _List
sv: _Lista

en: I_cons
sv: I_koner

en: Show thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

en: Change to home folder
sv: Byt till hemmappen

en: Refresh file list
sv: Uppdatera fillista

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Fit image to window
sv: Anpassa bild till fönsterstorlek

en: Set zoom 1:1
sv: Ställ in zoom 1:1

en: Configure options
sv: Konfigurera alternativ

en: Float Controls
sv: Ta loss kontroller

en: Help - Geeqie
sv: Hjälp - Geeqie

en: Command line
sv: Kommandorad

note: short, long                  callback,               extra, prefer,description
en: next image
sv: nästa bild

en: previous image
sv: föregående bild

en: first image
sv: första bilden

en: last image
sv: sista bilden

en: toggle full screen
sv: växla helskärmsläge

en: start full screen
sv: aktivera helskärmsläge

en: stop full screen
sv: avaktivera helskärmsläge

en: toggle slide show
sv: växla bildspel

en: start slide show
sv: starta bildspel

en: stop slide show
sv: stoppa bildspel

en: start recursive slide show
sv: starta rekursivt bildspel

en: set slide show delay in seconds
sv: ställ in bildspelsfördröjning i sekunder

en: show tools
sv: visa verktyg

en: hide tools
sv: dölj verktyg

en: quit
sv: avsluta

en: open file
sv: öppna fil

en: open file in new window
sv: öppna fil i ett nytt fönster

en: Remote command list:
sv: Lista över fjärrkommandon:

en: Remote Geeqie not running, starting...
sv: Fjärr-Geeqie inte igång, startar...

en: Remote not available
sv: Fjärr ej tillgänglig

en: Usage: gqview [options] [path]
sv: Användning: gqview [flaggor] [sökväg]

en: valid options are:
sv: giltiga flaggor är:

en:   +t, --with-tools           force show of tools
sv:   +t, --with-tools           tvingar verktygen att visas

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
sv:   -t, --without-tools        tvingar verktygen att döljas

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
sv:   -f, --fullscreen           starta i helskärmsläge

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
sv:   -s, --slideshow            starta i bildspelsläge

en:   -l, --list                 open collection window for command line
sv:   -l, --list                 öppna albumfönster för angivna filer

en:   -r, --remote               send following commands to open window
sv:   -r, --remote               skicka följande kommandon till ett öppet fönster

en:   -rh,--remote-help          print remote command list
sv:   -rh,--remote-help          visa lista över fjärrkommandon

en:   --debug                    turn on debug output
sv:   --debug                    slå på felsökningsmeddelanden

en:   -v, --version              print version info
sv:   -v, --version              visa versionsinformation

en:   -h, --help                 show this message
sv:   -h, --help                 visa denna hjälptext

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
sv: ogiltig eller ignorerad: %s
    Använd --help för att visa parametrar

en: Creating Geeqie dir:%s
sv: Skapar Geeqie-mapp:%s

en: Could not create dir:%s
sv: Kunde inte skapa mapp:%s

en: Home
sv: Hem

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Geeqie - exit
sv: Geeqie - avsluta

en: Quit Geeqie
sv: Avsluta Geeqie

en: Collections have been modified. Quit anyway?
sv: Album har ändrats. Avsluta ändå?

en: Sort by size
sv: Sortera efter storlek

en: Sort by date
sv: Sortera efter datum

en: Unsorted
sv: Osorterade

en: Sort by path
sv: Sortera efter sökväg

en: Sort by number
sv: Sortera efter nummer

en: Sort by name
sv: Sortera efter namn

en: Sort
sv: Sortera

en: Rotate _180
sv: Rotera 1_80°

en: Size:
sv: Storlek:

en: Folder not found
sv: Mappen hittades inte

en: Cache thumbnails
sv: Cacha miniatyrbilder

en: Use shared thumbnail cache
sv: Använd delad miniatyrbildscache

en: Nearest (worst, but fastest)
sv: Närmast (sämst, men snabbast)

en: Tiles
sv: Brickor

en: Bilinear
sv: Bilinjär

en: Hyper (best, but slowest)
sv: Super (bäst, men långsammast)

en: None
sv: Ingen

en: Best
sv: Bäst

en: Custom
sv: Egendefinierat

en: Reset filters
sv: Återställ filfilter

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
sv: Detta kommer att återställa filfiltren till standardinställningarna.
    Fortsätt?

en: Reset editors
sv: Återställ redigeringsprogram

en: This will reset the edit commands to the defaults.
    Continue?
sv: Detta kommer att återställa redigeringskommandona
    till standardinställningarna.
    Fortsätt?

en: Clear trash
sv: Töm papperskorgen

en: This will remove the trash contents.
sv: Detta kommer att ta bort papperskorgens innehåll.

en: Geeqie Preferences
sv: Geeqie Inställningar

en: Startup
sv: Uppstart

en: Change to folder:
sv: Byt till mapp:

en: Use current
sv: Använd aktuell

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Cache thumbnails into .thumbnails
sv: Cacha miniatyrbilder i .thumbnails

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
sv: Använd xvpics-miniatyrbilder om sådana finns (endast läsning)

en: Slide show
sv: Bildspel

en: Delay between image change:
sv: Fördröjning mellan bildväxlingar:

en: seconds
sv: sekunder

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Zoom
sv: Zooma

en: Dithering method:
sv: Ditheringmetod:

en: Two pass zooming
sv: Tvåstegszoomning

en: Allow enlargement of image for zoom to fit
sv: Tillåt förstoring av bilder för att passa fönstret

en: Zoom increment:
sv: Zoomökning:

en: When new image is selected:
sv: När en ny bild väljs:

en: Zoom to original size
sv: Zooma till originalstorlek

en: Leave Zoom at previous setting
sv: Använd föregående zoominställning

en: Appearance
sv: Utseende

en: Black background
sv: Svart bakgrund

en: Convenience
sv: Bekvämlighet

en: Refresh on file change
sv: Uppdatera vid filändring

en: Preload next image
sv: Läs in nästa bild i förväg

en: Auto rotate image using Exif information
sv: Rotera bild automatiskt baserat på Exif-informationen

en: Windows
sv: Fönster

en: State
sv: Tillstånd

en: Remember window positions
sv: Kom ihåg fönsterpositioner

en: Remember tool state (float/hidden)
sv: Kom ihåg verktygstillstånd (flytande/dolt)

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
sv: Anpassa fönstret till bilden när verktygen är dolda/flytande

en: Limit size when auto-sizing window (%):
sv: Begränsa storlek vid automatisk storleksändring av fönster (%):

en: Filtering
sv: Filtrering

en: Show entries that begin with a dot
sv: Visa poster som börjar med en punkt

en: Case sensitive sort
sv: Skiftlägeskänslig sortering

en: Disable File Filtering
sv: Avaktivera filfiltrering

en: File types
sv: Filtyper

en: Defaults
sv: Standardinställningar

en: Editors
sv: Redigerare

en: #
sv: Nr.

en: Menu name
sv: Menynamn

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Smooth image flip
sv: Mjuk bildväxling

en: Disable screen saver
sv: Avaktivera skärmsläckare

en: Delete
sv: Ta bort

en: Confirm file delete
sv: Bekräfta filborttagning

en: Enable Delete key
sv: Aktivera Delete-knappen

en: Safe delete
sv: Säker borttagning

en: Maximum size:
sv: Maximal storlek:

en: MB
sv: Mbyte

en: View
sv: Visa

en: Behavior
sv: Beteende

en: Rectangular selection in icon view
sv: Rektangulär markering i ikonvy

en: Descend folders in tree view
sv: Gå in i undermappar i trädvyn

en: In place renaming
sv: Namnbyte på plats

en: Navigation
sv: Navigering

en: Progressive keyboard scrolling
sv: Progressiv tangentbordsrullning

en: Mouse wheel scrolls image
sv: Mushjulet rullar bilden

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Custom similarity threshold:
sv: Anpassad likhetströskel:

en: Offscreen cache size (Mb per image):
sv: Storlek på dold cache (megabyte per bild):

en: About - Geeqie
sv: Om - Geeqie

en: Geeqie %s
    
    Copyright (c) %s John Ellis
    website: %s
    email: %s
    
    Released under the GNU General Public License
sv: Geeqie %s
    
    Copyright © %s John Ellis
    webbplats: %s
    e-post: %s
    
    Utgiven under GNU General Public License

en: Credits...
sv: Tack...

en: Selection
sv: Markering

en: All
sv: Allt

en: One image per page
sv: En bild per sida

en: Proof sheet
sv: Provkarta

en: Default printer
sv: Standardskrivare

en: Custom printer
sv: Annan skrivare

en: PostScript file
sv: Postscript-fil

en: Image file
sv: Bildfil

en: jpeg, low quality
sv: jpeg, låg kvalitet

en: jpeg, normal quality
sv: jpeg, normal kvalitet

en: jpeg, high quality
sv: jpeg, hög kvalitet

en: points
sv: punkter

en: millimeters
sv: millimeter

en: centimeters
sv: centimeter

en: inches
sv: tum

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

en: Letter
sv: "Letter"-format

note: in 8.5 x 11
en: Legal
sv: "Legal"-format

note: in 8.5 x 14
en: Executive
sv: "Executive"-format

note: in 7.25x 10.5 mm 841 x 1189 mm 594 x 841 mm 420 x 594 mm 297 x 420 mm 210 x 297 mm 148 x 210 mm 105 x 148 mm 353 x 500 mm 250 x 353 mm 176 x 250 mm 125 x 176
en: Envelope #10
sv: "Envelope #10"-format

note: in 4.125 x 9.5
en: Envelope #9
sv: "Envelope #9"-format

note: in 3.875 x 8.875
en: Envelope C4
sv: Kuvert C4

note: mm 229 x 324
en: Envelope C5
sv: Kuvert C5

note: mm 162 x 229
en: Envelope C6
sv: Kuvert C6

note: mm 114 x 162
en: Photo 6x4
sv: Foto, 6×4 tum

note: in 6   x 4
en: Photo 8x10
sv: Foto, 8×10 tum

note: in 8   x 10
en: Postcard
sv: Vykortsformat, 10×14,8 cm

note: mm 100 x 148
en: Tabloid
sv: "Tabloid"-format

en: page %d of %d
sv: sida %d av %d

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
sv: Kan inte öppna rör för skrivning.
    "%s"

en: A file with name %s already exists.
sv: En fil med namnet %s finns redan.

en: Failure writing to file %s
sv: Misslyckades skriva till filen %s

en: SIGPIPE error writing to printer.
sv: Brutet rör-fel vid utskrift.

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Printing error
sv: Utskriftsfel

en: An error occured printing to %s.
sv: Ett fel uppstod vid utskrift till %s.

en: Details
sv: Detaljer

en: Print - Geeqie
sv: Skriv ut - Geeqie

en: Printing %d pages to %s.
sv: Skriver ut %d sidor till %s.

en: Units:
sv: Måttenhet:

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Show
sv: Visa

en: Font
sv: Typsnitt

en: Source
sv: Källa

en: Proof size:
sv: Utkaststorlek:

en: Paper
sv: Papper

en: Margins
sv: Marginaler

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

en: Top:
sv: Överkant:

en: Bottom:
sv: Underkant:

en: Printer
sv: Skrivare

en: Custom printer:
sv: Anpassad skrivare:

en: File:
sv: Fil:

en: File format:
sv: Filformat:

en: DPI:
sv: Punkter/tum:

en: Remember print settings
sv: Kom ihåg utskriftsinställningar

en: error saving config file: %s
sv: fel vid sparande av konfigurationsfil: %s

en: folder
sv: mapp

en: comments
sv: kommentarer

en: results
sv: resultat

en: contains
sv: innehåller

en: is
sv: är

en: equal to
sv: lika med

en: less than
sv: mindre än

en: greater than
sv: större än

en: between
sv: mellan

en: before
sv: före

en: after
sv: efter

en: match all
sv: matcha alla

en: match any
sv: matcha godtycklig

en: exclude
sv: exkludera

en: %s, %d files (%s, %d)
sv: %s, %d filer (%s, %d)

en: %s, %d files
sv: %s, %d filer

en: Searching...
sv: Söker...

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Please enter an existing file for image content.
sv: Välj en befintlig fil för bildinnehåll.

en: Please enter an existing folder to search.
sv: Välj en befintlig mapp att genomsöka.

en: Image search - Geeqie
sv: Bildsökning - Geeqie

en: Search:
sv: Sök:

en: Recurse
sv: Rekursera

en: File name
sv: Filnamn

en: Match case
sv: Matcha skiftläge

en: File size is
sv: Filens storlek är

en: and
sv: och

en: File date is
sv: Filens datum är

en: Image dimensions are
sv: Bildens dimensioner är

en: Image content is
sv: Bildens innehåll är

en: % similar to
sv: % likhet med

en: Rank
sv: Rang

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
sv: Misslyckades läsa in miniatyrbild från cache, försöker återskapa.

en: Unable to write history lists to: %s
sv: Kan inte skriva historiklistor till: %s

en: New Bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Select icon
sv: Markera ikon

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: Move _up
sv: Flytta _upp

en: Move _down
sv: Flytta _ner

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Unable to load:
    %s
sv: Kan inte läsa in:%s

en: Failed to rename %s to %s.
sv: Misslyckades att byta namn från %s till %s.

en: Unable to delete file:
    %s
sv: Kan inte ta bort filen:
    %s

en: File deletion failed
sv: Borttagning av fil misslyckades

en: Delete file
sv: Ta bort fil

en: About to delete the file:
     %s
sv: Kommer att ta bort filen:
    %s

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Add _Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Unable to create folder:
    %s
sv: Kan inte skapa mappen:
    %s

en: Error creating folder
sv: Fel vid skapande av mapp

en: All Files
sv: Alla filer

en: Show hidden
sv: Visa dolda

en: Select path
sv: Markera sökväg

en: All files
sv: Alla filer

en: Overwrite file
sv: Skriv över fil

en: Overwrite file?
sv: Skriv över fil?

en: Replace existing file with new file.
sv: Ersätt befintlig fil med ny fil.

en: Overwrite _all
sv: Skriv över _alla

en: S_kip all
sv: H_oppa över alla

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: Existing file
sv: Befintlig fil

en: New file
sv: Ny fil

en: Auto rename
sv: Automatiskt namnbyte

en: Rename
sv: Byt namn

en: Source to copy matches destination
sv: Källan att kopiera är samma som målet

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
sv: Kan inte kopiera filen:
    %s
    till sig själv.

en: Source to move matches destination
sv: Källan att flytta är samma som målet

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
sv: Kan inte flytta filen:
    %s
    till sig själv.

en: Co_ntinue
sv: _Fortsätt

en: Error copying file
sv: Fel vid kopiering av fil

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file copy.
sv: Kan inte kopiera filen:
    %s
    till:
    %s
    vid kopiering av flera filer.

en: Error moving file
sv: Fel vid flytt av fil

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file move.
sv: Kan inte flytta filen:
    %s
    till:
    %s
    vid flytt av flera filer.

en: Source matches destination
sv: Källan är samma som målet

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
sv: Källa och mål är samma, operationen avbröts.

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
sv: Kan inte kopiera filen:
    %s
    till:
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
sv: Kan inte flytta filen:
    %s
    till:
    %s

en: Invalid destination
sv: Ogiltigt mål

en: When operating with multiple files, please select
    a folder, not a file.
sv: Vid operationer med flera filer på en gång, var god
    välj en mapp, inte en fil.

en: Please select an existing folder.
sv: Välj en befintlig mapp

en: Copy - Geeqie
sv: Kopiera - Geeqie

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy file
sv: Kopiera fil

en: Copy multiple files
sv: Kopiera flera filer

en: Move - Geeqie
sv: Flytta - Geeqie

en: _Move
sv: Fl_ytta

en: Move file
sv: Flytta fil

en: Move multiple files
sv: Flytta flera filer

en: File name:
sv: Filnamn:

en: Choose the destination folder.
sv: Välj målmapp.

en: Delete failed
sv: Borttagning misslyckades

en: Unable to remove old file from trash folder
sv: Kan inte ta bort en gammal fil från papperskorgsmappen

en: Could not create folder
sv: Kunde inte skapa mapp

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
sv: Kan inte komma åt eller skapa papperskorgsmappen:
    "%s"

en: Turn off safe delete
sv: Stäng av säker borttagning

en: Safe delete: %s
sv: Säker borttagning: %s

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
sv: Kan inte ta bort filen:
     %s
     Fortsätta ta bort flera filer?

en: File %d of %d
sv: Fil %d av %d

en: Delete files - Geeqie
sv: Ta bort filer - Geeqie

en: Delete multiple files
sv: Ta bort flera filer

en: Review %d files
sv: Granska %d filer

en: Delete file - Geeqie
sv: Ta bort fil - Geeqie

en: Delete file?
sv: Ta bort fil?

en: Replace existing file by renaming new file.
sv: Ersätt befintlig fil genom att byta namn på ny fil.

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
sv: Kan inte byta namn på filen:
    %s
     till:
    %s

en: Error renaming file
sv: Fel vid namnbyte av fil

en: Can not auto rename with the selected
    number set, one or more files exist that
    match the resulting name list.
sv: Kan inte byta namn automatiskt med den valda
    nummermängden, en eller fler filer finns redan
    vars namn finns i den resulterande namnlistan.

en: Failed to rename
    %s
    The number was %d.
sv: Misslyckades med att byta namn på
    %s
    Numret var %d.

en: Rename - Geeqie
sv: Byt namn - Geeqie

en: Rename multiple files
sv: Byt namn på flera filer

en: Original Name
sv: Ursprungligt namn

en: Original name:
sv: Ursprungligt namn:

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: Begin text
sv: Starttext

en: Start #
sv: Startnr.

en: End text
sv: Sluttext

en: Padding:
sv: Utfyllnad:

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
sv: Kan inte byta namn på filen:
    %s
    till:
    %s

en: Rename file
sv: Byt namn på filen

en: The folder:
    %s
    already exists.
sv: Mappen:
    %s
    finns redan.

en: Folder exists
sv: Mappen finns

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
sv: Sökvägen:
    %s
    finns redan som fil.

en: New folder - Geeqie
sv: Ny mapp - Geeqie

en: Create folder in:
    %s
    named:
sv: Skapa en mapp i:
    %s
    med namnet:

en: new_folder
sv: ny_mapp

en: _Up to parent
sv: _Upp en nivå

en: _Slideshow
sv: _Bildspel

en: Slideshow recursive
sv: Rekursivt bildspel

en: Find _duplicates...
sv: Hitta _dubletter...

en: Find duplicates recursive...
sv: Rekursiv sökning efter dubletter...

en: _New folder...
sv: Ny _mapp...

en: View as _tree
sv: Visa som t_räd

en: Re_fresh
sv: Upp_datera

en: _Sort
sv: _Sortera

en: View as _icons
sv: Visa som _ikoner

en: Show _thumbnails
sv: Visa _miniatyrbilder

en: Invalid file name:
    %s
sv: Ogiltigt filnamn:
    %s
