gqview 1.5.9 - en to ja translation catalogue (626 entries)

en: Tag
ja: タグ

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Format
ja: 型

en: Elements
ja: 要素

en: Description
ja: 説明

en: Advanced view
ja: 拡張表示にする

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Todo
ja: ToDo

en: People
ja: 人々

en: Places
ja: 場所

en: Art
ja: 芸術

en: Nature
ja: 自然

en: Possessions
ja: 所有物

en: Keyword Presets
ja: デフォルトのキーワード一覧

en: Favorite keywords list
ja: お気に入りのキーワード一覧

en: Keywords
ja: キーワード

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: File date:
ja: タイムスタンプ:

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: Comment:
ja: コメント:

en: Edit favorite keywords list.
ja: お気に入りのキーワードを編集します

en: Add keywords to selected files
ja: キーワードを選択したファイルに追加します

en: Save comment now
ja: 今すぐコメントを保存します

en: Unlink failed
ja: 削除に失敗しました

en: Link failed
ja: リンクに失敗しました

en: The collection:
    %s
    already exists.
ja: コレクション:
    %s
    は既に存在しています。

en: Collection exists
ja: コレクションがあります

en: Failed to save the collection:
    %s
ja: コレクションの保存に失敗しました:
    %s

en: Save Failed
ja: 保存に失敗しました

en: Add Bookmark
ja: ブックマークへ追加します

en: Add Collection
ja: コレクションの追加

en: Name:
ja: 名前:

en: Sort Manager
ja: ソート・マネージャ

en: Folders
ja: フォルダ

en: Collections
ja: コレクション

en: Copy
ja: コピーする

en: Move
ja: 移動する

en: Link
ja: リンクを作成する

en: Add image
ja: 画像を追加する

en: Add selection
ja: 選択した画像を追加する

en: Undo last image
ja: 最後の画像に戻す

en: done
ja: 完了

en: Removing old metadata...
ja: 古いメタデータの削除中...

en: Clearing cached thumbnails...
ja: キャッシュしたサムネイルのクリア中...

en: Removing old thumbnails...
ja: 古いサムネイルの削除中...

en: Maintenance
ja: 保守

en: Invalid folder
ja: 不正なフォルダ

en: The specified folder can not be found.
ja: 指定したフォルダが見つかりません。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルの生成

en: S_tart
ja: 開始(_T)

en: Folder:
ja: フォルダ:

en: Select folder
ja: フォルダの選択

en: Include subfolders
ja: サブフォルダも含める

en: Store thumbnails local to source images
ja: サムネイルを画像のソースに格納する

en: click start to begin
ja: [開始] ボタンをクリックすると開始します

en: running...
ja: 実行中...

en: Clearing thumbnails...
ja: サムネイルのクリア...

en: Clear cache
ja: キャッシュのクリア

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
ja: ディスクに保存されたサムネイルは
    全て削除されます。よろしいですか？

en: Cache and Data Maintenance
ja: キャッシュとデータの保守

en: Location:
ja: 場所:

en: Clean up
ja: クリア

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
ja: 期限切れのサムネイルを削除します。

en: Delete all cached thumbnails.
ja: 全てのキャッシュを強制的に削除します。

en: Shared thumbnail cache
ja: サムネイル・キャッシュの共有

en: Render
ja: 生成

en: Render thumbnails for a specific folder.
ja: 特定のフォルダにあるサムネイルを生成します。

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Remove orphaned keywords and comments.
ja: たった一つのキーワードとコメントを削除します。

en: Text
ja: テキスト

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Untitled (%d)
ja: タイトルなし (%d)

en: Close collection
ja: コレクションを閉じる

en: Collection has been modified.
    Save first?
ja: コレクションが変更されました。
    まず保存しますか？

en: _Discard
ja: 破棄する(_D)

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
ja: 指定したパス:
    %s
    はフォルダです。コレクションはファイルの集まりです。

en: Invalid filename
ja: 不正なファイル名

en: Overwrite File
ja: ファイルの上書き

en: Overwrite existing file?
ja: 既存のファイルを上書きしますか？

en: _Overwrite
ja: 上書き(_O)

en: Save collection
ja: コレクションを保存

en: Open collection
ja: コレクションを開く

en: Append collection
ja: コレクションの追加

en: _Append
ja: 追加(_A)

en: Collection Files
ja: コレクション・ファイル

en: Collection empty
ja: コレクションは空

en: The current collection is empty, save aborted.
ja: 現在のコレクションは空です。保存を中止します。

en: Empty
ja: 空です

en: %d images (%d)
ja: %d 個の画像 (%d)

en: %d images
ja: %d 個の画像

en: Loading thumbs...
ja: サムネイルを開く...

en: _View
ja: 表示(_V)

en: View in _new window
ja: 新しいウィンドウで表示(_N)

en: Rem_ove
ja: 削除(_O)

en: Append from file list
ja: ファイル一覧から追加

en: Append from collection...
ja: コレクションから追加...

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select none
ja: 選択取り消し

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Copy...
ja: コピー(_C)...

en: _Move...
ja: 移動(_M)...

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Delete...
ja: 削除(_D)...

en: Show filename _text
ja: ファイル名表示(_T)

en: _Save collection
ja: コレクションの保存(_S)

en: Save collection _as...
ja: 別名でコレクションの保存(_A)...

en: _Find duplicates...
ja: 複製の検索(_F)...

en: Print...
ja: 印刷...

en: Dropped list includes folders.
ja: フォルダを含む一覧にドロップします。

en: _Add contents
ja: 内容の追加(_A)

en: Add contents _recursive
ja: 内容を再帰的に追加(_R)

en: _Skip folders
ja: フォルダをスキップする(_S)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Drop files to compare them.
ja: 比較するためにファイルをドロップして下さい。

en: %d files
ja: %d 個のファイル

en: %d matches found in %d files
ja: %d 個が一致 (%d 個のファイル中)

en: [set 1]
ja: [セット 1]

en: Reading checksums...
ja: チェックサムの読み込み中...

en: Reading dimensions...
ja: 寸法を検出中...

en: Reading similarity data...
ja: 類似データの読み込み中...

en: Comparing...
ja: 比較中...

en: Sorting...
ja: ソート中...

en: Select group _1 duplicates
ja: 複製グループ１の選択(_1)

en: Select group _2 duplicates
ja: 複製グループ２の選択(_2)

en: Add to new collection
ja: 新しいコレクションの追加

en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: Close _window
ja: ウィンドウを閉じる(_W)

en: %d files (set 2)
ja: %d 個のファイル (セット２)

en: Size
ja: サイズ

en: Date
ja: 日付

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Path
ja: パス

en: Similarity (high)
ja: 類似性 (高い)

en: Similarity
ja: 類似性

en: Similarity (low)
ja: 類似性 (低い)

en: Similarity (custom)
ja: 類似性 (カスタム)

en: Compare to:
ja: 比較する対象:

en: Compare by:
ja: 比較する要素:

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Compare two file sets
ja: 二つのファイルを比較する

en: The Gimp
ja: "GIMP"

en: XV
ja: "XV"

en: Xpaint
ja: "X Paint"

en: Rotate jpeg clockwise
ja: 時計回りに回転 (JPEG)

en: Rotate jpeg counterclockwise
ja: 反時計回りに回転 (JPEG)

en: stopping...
ja: 停止中...

en: Edit command results
ja: 編集コマンドの結果

en: Output of %s
ja: %s の出力

en: Failed to run command:
    %s
ja: コマンドの実行に失敗しました:
    %s

en: stopped by user
ja: ユーザ割り込みで停止しました

en: unknown
ja: 不明

en: top left
ja: 上左

en: top right
ja: 上右

en: bottom right
ja: 右下

en: bottom left
ja: 左下

en: left top
ja: 左上

en: right top
ja: 右上

en: right bottom
ja: 右下

en: left bottom
ja: 左下

en: inch
ja: インチ

en: centimeter
ja: センチ

en: average
ja: 平均

en: center weighted
ja: 中央重心

en: spot
ja: スポット

en: multi-spot
ja: 複数のスポット

en: multi-segment
ja: 複数のセグメント

en: partial
ja: 部分光

en: other
ja: その他

en: not defined
ja: 定義なし

en: manual
ja: 手動

en: normal
ja: 標準

en: aperture
ja: レンズ径

en: shutter
ja: シャッター

en: creative
ja: クリエイティブ

en: action
ja: アクション

en: portrait
ja: 縦置き

en: landscape
ja: 横置き

en: daylight
ja: 日光

en: tungsten (incandescent)
ja: タングステン (白熱灯)

en: flash
ja: フラッシュ

en: no
ja: いいえ

note: flash fired (bit 0)
en: yes
ja: はい

en: yes, not detected by strobe
ja: はい (ストロボ未検出)

en: yes, detected by strobe
ja: はい (ストロボ検出)

en: auto
ja: 自動

en: Image description
ja: 画像の説明

en: Orientation
ja: 向き

en: Copyright
ja: ライセンス

en: Exposure program
ja: 露出プログラム

en: ISO sensitivity
ja: ISO 感度

en: Date original
ja: オリジナルの日付

en: Date digitized
ja: データ化した日付

en: Shutter speed
ja: シャッター・スピード

en: Aperture
ja: レンズ径

en: Exposure bias
ja: 露出偏光

en: Subject distance
ja: 被写体の距離

en: Metering mode
ja: 計測モード

en: Light source
ja: 光源

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Focal length
ja: 焦点調節範囲

note: ExifImageWidth, ExifImageHeight can also be unsigned short
en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: infinity
ja: ∞

en: mode:
ja: モード:

en: on
ja: ON

en: off
ja: OFF

en: not detected by strobe
ja: ストロボ未検出

en: detected by strobe
ja: ストロボ検出

note: we ignore flash function (bit 5) red-eye (bit 6)
en: red-eye reduction
ja: 赤目反射

en: dot
ja: ドット

en: %d bytes
ja: %d バイト

en: %.1f K
ja: %.1f Kバイト

en: %.1f MB
ja: %.1f Mバイト

en: %.1f GB
ja: %.1f Gバイト

en: Full screen
ja: フル・スクリーン

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Monitor
ja: モニタ

en: Screen
ja: スクリーン

en: Stay above other windows
ja: 他のウィンドウよりも上に配置する

en: Determined by Window Manager
ja: Ｗマネージャが検出したスクリーン

en: Active screen
ja: 現在使用中のスクリーン

en: Active monitor
ja: 現在使用中のモニタ

en: Zoom _in
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom _1:1
ja: 元のサイズ(_1)

en: Fit image to _window
ja: ウィンドウにフィットさせる(_W)

en: Set as _wallpaper
ja: 壁紙として貼り付け(_W)

en: _Stop slideshow
ja: スライドショーの停止(_S)

en: Continue slides_how
ja: スライドショーの続行(_H)

en: Pause slides_how
ja: スライドショーの一時停止(_H)

en: _Start slideshow
ja: スライドショーの開始(_S)

en: Exit _full screen
ja: フル・スクリーン表示の終了(_F)

en: _Full screen
ja: フル・スクリーン表示(_F)

en: C_lose window
ja: ウィンドウを閉じる(_L)

en: File size:
ja: サイズ:

en: Dimensions:
ja: 寸法:

en: Transparent:
ja: 透明:

en: Image size:
ja: 画像サイズ:

en: Compress ratio:
ja: 圧縮率:

en: File type:
ja: ファイルの種類:

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Group:
ja: グループ:

en: General
ja: 全般

en: Image %d of %d
ja: 画像 %d / %d

en: Ascending
ja: 昇順にする

en:  Slideshow
ja:  スライドショー

en:  Paused
ja:  一時停止

en: %s, %d files (%s, %d)%s
ja: %s, %d 個のファイル (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
ja: %s, %d 個のファイル%s

en: %d files%s
ja: %d 個のファイル%s

en: (no read permission) %s bytes
ja: (読み込み権限なし) %s バイト

en: ( ? x ? ) %s bytes
ja: ( ? x ? ) %s バイト

en: ( %d x %d ) %s bytes
ja: ( %d x %d ) %s バイト

en: Tools
ja: ツール

en: Files
ja: ファイル

en: Image
ja: 画像

en: (drag to change order)
ja: (順番を変更する場合はここにドロップして下さい)

en: Hide file _list
ja: ファイル一覧を隠す(_L)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Adjust
ja: 調整(_A)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: New _window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _New collection
ja: 新しいコレクション(_N)

en: _Open collection...
ja: コレクションを開く(_O)...

en: Open _recent
ja: 最近の開いたファイル(_R)

en: _Search...
ja: 検索(_S)...

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: N_ew folder...
ja: 新しいフォルダ(_E)...

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Rotate clockwise
ja: 時計回りに回転(_R)

en: Rotate _counterclockwise
ja: 反時計回りに回転(_C)

en: Rotate 1_80
ja: 180度回転(_8)

en: _Mirror
ja: ミラーリング(_M)

en: _Flip
ja: 折り返す(_F)

en: Select _all
ja: 全て選択(_A)

en: Select _none
ja: 選択解除(_N)

en: P_references...
ja: 設定(_R)...

en: _Thumbnail maintenance...
ja: サムネイルの保守(_T)...

en: _Zoom to fit
ja: ウィンドウにフィット(_Z)

en: F_ull screen
ja: フル・スクリーン表示(_U)

en: _Hide file list
ja: ファイル一覧を隠す(_H)

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Keyboard shortcuts
ja: キー割り当て(_K)

en: _Release notes
ja: リリースノート(_R)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Thumbnails
ja: サムネイル(_T)

en: _Float file list
ja: 一覧のフロート化(_F)

en: Hide tool_bar
ja: ツールバーを隠す(_B)

en: _Keywords
ja: キーワード(_K)

en: E_xif data
ja: Exif データ(_X)

en: Sort _manager
ja: ソート・マネージャ(_M)

en: Toggle _slideshow
ja: スライドショーの切り替え(_S)

en: _List
ja: 一覧表示(_L)

en: I_cons
ja: アイコン表示(_C)

en: Show thumbnails
ja: サムネイルの表示

en: Change to home folder
ja: ホームへ移動します

en: Refresh file list
ja: ファイル一覧を更新します

en: Zoom in
ja: 拡大します

en: Zoom out
ja: 縮小します

en: Fit image to window
ja: ウィンドウにフィットさせる

en: Set zoom 1:1
ja: オリジナルのサイズにします

en: Configure options
ja: オプションを設定します

en: Float Controls
ja: コントロールのフロート状態を切り替えます

en: valid options are:
ja: 有効なオプション群:

en:   +t, --with-tools           force show of tools
ja:   +t, --with-tools           ツールバーを強制的に表示する

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
ja:   -t, --without-tools        ツールバーを強制的に消す

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
ja:   -f, --fullscreen           フル・スクリーン・モードで起動する

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
ja:   -s, --slideshow            スライドショー・モードで起動する

en:   -l, --list                 open collection window for command line
ja:   -l, --list                 コマンドラインからコレクション・ウィンドウを開く

en:   -r, --remote               send following commands to open window
ja:   -r, --remote               ウィンドウを開くコマンドを送信する

en:   -rh,--remote-help          print remote command list
ja:   -rh,--remote-help          リモート・コマンドの一覧を表示する

en:   -v, --version              print version info
ja:   -v, --version              バージョン情報を表示する

en:   -h, --help                 show this message
ja:   -h, --help                 このメッセージを表示する

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
ja: 次のオプションを無視しました: %s
    利用可能なオプションについては '-help' を使って下さい

en: Could not create dir:%s
ja: フォルダを作成できませんでした: %s

en: Home
ja: ホーム

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Collections have been modified. Quit anyway?
ja: コレクションが変更されました。とにかく終了しますか？

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Sort by size
ja: サイズ順でソート

en: Sort by date
ja: 日付順でソート

en: Unsorted
ja: 並び替えない

en: Sort by path
ja: パス名順でソート

en: Sort by number
ja: 番号順でソート

en: Sort by name
ja: 名前順でソート

en: Sort
ja: ソート

en: Rotate _180
ja: 180度回転(_1)

en: Size:
ja: サイズ:

en: Folder not found
ja: フォルダはありません

en: Cache thumbnails
ja: サムネイルをキャッシュする

en: Use shared thumbnail cache
ja: 共有サムネイルのキャッシュを利用する

en: Nearest (worst, but fastest)
ja: 簡易 (最低だが早い)

en: Tiles
ja: タイル状

en: Bilinear
ja: 線形

en: Hyper (best, but slowest)
ja: ハイパー (最適だが遅い)

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Best
ja: 最適

en: Custom
ja: カスタマイズ

en: Reset filters
ja: フィルタのリセット

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
ja: ファイル・フィルタを初期値に戻します。
    続行しますか？

en: Reset editors
ja: エディタのリセット

en: This will reset the edit commands to the defaults.
    Continue?
ja: エディタ・コマンドをデフォルトに初期化します。
    続行しますか？

en: Clear trash
ja: ゴミ箱のクリア

en: This will remove the trash contents.
ja: ゴミ箱にあるものを削除します

en: Startup
ja: 起動

en: Use current
ja: 現在のフォルダ

en: Quality:
ja: 品質:

en: Cache thumbnails into .thumbnails
ja: サムネイルを .thumbnails にキャッシュする

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
ja: xvpics がある場合それを使用する(読み込みのみ)

en: Slide show
ja: スライドショー

en: Delay between image change:
ja: 画像を表示する間隔:

en: seconds
ja: 秒

en: Random
ja: ランダム

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Zoom
ja: ズーム

en: Dithering method:
ja: ディザ手法:

en: Two pass zooming
ja: 2-パス方式でズームする

en: Allow enlargement of image for zoom to fit
ja: ズーム時にフィットするように画像を引き伸ばす

en: Zoom increment:
ja: 拡大率:

en: When new image is selected:
ja: 新しい画像が選択された時:

en: Zoom to original size
ja: オリジナルのサイズへ拡大する

en: Leave Zoom at previous setting
ja: 直前のズーム設定のままにする

en: Appearance
ja: 外観

en: Convenience
ja: 便利な機能

en: Refresh on file change
ja: ファイルを変更したら画面をリフレッシュする

en: Preload next image
ja: 次に表示する画像をプリロードする

en: Auto rotate image using Exif information
ja: Exif 情報で画像を自動的に回転させる

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: State
ja: 状態

en: Remember window positions
ja: ウィンドウ位置を保持する

en: Remember tool state (float/hidden)
ja: ツールバーの状態 (フロートや非表示) を保持する

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
ja: ツールバーの変更時に画像をウィンドウにフィットさせる

en: Limit size when auto-sizing window (%):
ja: 自動的に調整するウィンドウ・サイズの上限 (%):

en: Layout
ja: 配置

en: Filtering
ja: フィルタリング

en: Case sensitive sort
ja: 大・小文字で並べ替える

en: Disable File Filtering
ja: フィルタリングしない

en: File types
ja: ファイルの種類

en: Filter
ja: フィルター

en: Defaults
ja: 初期値

en: Editors
ja: 編集ツール

en: #
ja: 番号

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Advanced
ja: 拡張

en: Smooth image flip
ja: 画像をスムーズにめくる

en: Disable screen saver
ja: スクリーン・セーバーを無効にする

en: Delete
ja: 削除

en: Confirm file delete
ja: 削除時に確認する

en: Enable Delete key
ja: [DEL] キーを有効にする

en: Safe delete
ja: 安全に削除する

en: Maximum size:
ja: 最大サイズ:

en: MB
ja: Mバイト

en: View
ja: 表示

en: Behavior
ja: 動作

en: Rectangular selection in icon view
ja: アイコン表示で矩形の選択範囲を指定する

en: Descend folders in tree view
ja: フォルダを降順でツリー表示する

en: In place renaming
ja: 名前を変更して配置する

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Progressive keyboard scrolling
ja: キーボードによるスクロールを有効にする

en: Mouse wheel scrolls image
ja: ホイール・マウスで画像をスクロールする

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Custom similarity threshold:
ja: 類似性のしきい値:

en: Offscreen cache size (Mb per image):
ja: オフスクリーンのキャッシュ・サイズ (Mバイト/画像):

en: Credits...
ja: クレジット...

en: Selection
ja: 選択した画像

en: All
ja: 全て

en: One image per page
ja: １ページにつき１画像

en: Proof sheet
ja: ためし刷り

en: Default printer
ja: デフォルトのプリンタ

en: Custom printer
ja: プリンタのカスタマイズ

en: PostScript file
ja: PostScript ファイル

en: Image file
ja: 画像ファイル

en: jpeg, low quality
ja: JPEG (低品質)

en: jpeg, normal quality
ja: JPEG (標準の品質)

en: jpeg, high quality
ja: JPEG (高品質)

en: points
ja: ポイント

en: millimeters
ja: ミリ

en: centimeters
ja: センチ

en: inches
ja: インチ

en: picas
ja: パイカ

en: Portrait
ja: 縦置き

en: Landscape
ja: 横置き

en: Letter
ja: レター

note: in 8.5 x 11
en: Legal
ja: リーガル

note: in 8.5 x 14
en: Executive
ja: エグゼクティブ

note: in 7.25x 10.5 mm 841 x 1189 mm 594 x 841 mm 420 x 594 mm 297 x 420 mm 210 x 297 mm 148 x 210 mm 105 x 148 mm 353 x 500 mm 250 x 353 mm 176 x 250 mm 125 x 176
en: Envelope #10
ja: 封筒 #10

note: in 4.125 x 9.5
en: Envelope #9
ja: 封筒 #9

note: in 3.875 x 8.875
en: Envelope C4
ja: 封筒 C4

note: mm 229 x 324
en: Envelope C5
ja: 封筒 C5

note: mm 162 x 229
en: Envelope C6
ja: 封筒 C6

note: mm 114 x 162
en: Photo 6x4
ja: 写真 6x4

note: in 6   x 4
en: Photo 8x10
ja: 写真 8x10

note: in 8   x 10
en: Postcard
ja: 絵はがき

note: mm 100 x 148
en: Tabloid
ja: タブロイド

en: page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
ja: パイプを書き込みモードで開けません。
    "%s"

en: A file with name %s already exists.
ja: ファイル名 %s は既に存在しています。

en: Failure writing to file %s
ja: ファイル %s への書き込みに失敗

en: SIGPIPE error writing to printer.
ja: プリンタへ書き込む際に SIGPIPE エラーが発生しました。

en: Page %d
ja: %d ページ

en: Printing error
ja: 印刷エラー

en: An error occured printing to %s.
ja: %s へ印刷する際にエラーが発生しました。

en: Details
ja: 詳細

en: Printing %d pages to %s.
ja: %d ページを %s で印刷しています

en: Format:
ja: 書式:

en: Units:
ja: 単位:

en: Orientation:
ja: 向き:

en: Destination:
ja: 印刷先:

en: <printer name>
ja: <プリンタ名>

en: Unlimited
ja: 制限なし

en: Show
ja: 表示するもの

en: Font
ja: フォント

en: Source
ja: 印刷する対象

en: Proof size:
ja: ためし刷りのサイズ:

en: Paper
ja: 用紙

en: Margins
ja: マージン

en: Left:
ja: 左:

en: Right:
ja: 右:

en: Top:
ja: 上:

en: Bottom:
ja: 下:

en: Printer
ja: プリンタ

en: Custom printer:
ja: カスタムのプリンタ:

en: File:
ja: ファイル:

en: File format:
ja: ファイルの書式:

en: Remember print settings
ja: 印刷設定を保存しておく

en: error saving config file: %s
ja: 設定ファイルの保存中にエラー: %s

note: short, long                  callback,               extra, prefer,description
en: next image
ja: 次の画像へジャンプする

en: previous image
ja: 前の画像へジャンプする

en: first image
ja: 先頭の画像へジャンプする

en: last image
ja: 最後の画像へジャンプする

en: toggle full screen
ja: フル・スクリーン表示の切り替え

en: start full screen
ja: フル・スクリーン表示を開始する

en: stop full screen
ja: フル・スクリーン表示を停止する

en: toggle slide show
ja: スライドショーの切り替え

en: start slide show
ja: スライドショーを開始する

en: stop slide show
ja: スライドショーを停止する

en: start recursive slide show
ja: スライドショーを開始する(再帰的)

en: set slide show delay in seconds
ja: スライドショーで画像を表示する間隔(秒)をセットする

en: show tools
ja: ツールを表示する

en: hide tools
ja: ツールを隠す

en: quit
ja: 終了

en: open file
ja: ファイルを開く

en: open file in new window
ja: 新しいウィンドウでファイルを開く

en: Remote command list:
ja: リモート・コマンドの一覧:

en: Remote not available
ja: リモート機能は利用できません

en: folder
ja: フォルダ

en: comments
ja: コメント

en: results
ja: 結果

en: contains
ja: 次を含む

en: is
ja: 次の文字列である

en: equal to
ja: 次と等しい

en: less than
ja: 次より小さい

en: greater than
ja: 次より大きい

en: between
ja: 次の間にある

en: before
ja: 次の前にある

en: after
ja: 次の後ろにある

en: match all
ja: 次と完全に一致する

en: match any
ja: 次のいづれかと一致する

en: exclude
ja: 次を除く

en: %s, %d files (%s, %d)
ja: %s, %d 個のファイル (%s, %d)

en: %s, %d files
ja: %s, %d 個のファイル

en: Searching...
ja: 検索中...

en: File not found
ja: ファイルはありません

en: Please enter an existing file for image content.
ja: 存在している画像ファイルを入力して下さい

en: Please enter an existing folder to search.
ja: 存在しているフォルダを入力して下さい

en: Search:
ja: 検索:

en: Recurse
ja: 再帰的に検索する

en: File name
ja: ファイル名が

en: Match case
ja: 大/小文字を区別する

en: File size is
ja: ファイル・サイズが

en: and
ja: と

en: File date is
ja: タイムスタンプが

en: Image dimensions are
ja: 画像の寸法が

en: Image content is
ja: 画像の中身が

en: % similar to
ja: % 次と類似する

en: Rank
ja: ランク

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
ja: キャッシュにあるサムネイル画像のロードに失敗しました。再度作成して下さい。

en: Delete failed
ja: 削除に失敗しました

en: Unable to remove old file from trash folder
ja: ゴミ箱から古いファイルを削除できません

en: Could not create folder
ja: フォルダを作成できませんでした

en: Permission denied
ja: パーミッションが不正です

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
ja: ゴミ箱にアクセスまたは作成できません。
    "%s"

en: Turn off safe delete
ja: 安全な削除を無効にする

en: Safe delete: %s
ja: 安全に削除: %s

en: Unable to write history lists to: %s
ja: 履歴リストへ書き込めません: %s

en: New Bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークの編集

en: Path:
ja: パス:

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Select icon
ja: アイコンの選択

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: Move _up
ja: 上へ移動(_U)

en: Move _down
ja: 下へ移動(_D)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Unable to load:
    %s
ja: 読み込めません:
    %s

en: Failed to rename %s to %s.
ja: %s から %s への名前変更に失敗しました。

en: Unable to delete file:
    %s
ja: ファイルの削除に失敗:
    %s

en: File deletion failed
ja: 削除に失敗したファイル

en: Delete file
ja: ファイルの削除

en: About to delete the file:
     %s
ja: ファイルの削除について:
     %s

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: Add _Bookmark
ja: ブックマークへ追加(_B)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: New folder
ja: 新しいフォルダ

en: Unable to create folder:
    %s
ja: フォルダを作成できません:
    %s

en: Error creating folder
ja: フォルダの作成中にエラー

en: All Files
ja: 全ファイル

en: Show hidden
ja: 隠す

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Select path
ja: パスの選択

en: All files
ja: 全ファイル

en: Error copying file
ja: ファイルをコピーする際にエラー

en: Error moving file
ja: ファイルの移動中にエラー:

en: Error renaming file
ja: ファイル名の変更でエラー

en: Overwrite file
ja: ファイルの上書き

en: Overwrite file?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Replace existing file with new file.
ja: 既存のファイルを新しいファイルで置き換える

en: Overwrite _all
ja: 全て上書き(_A)

en: S_kip all
ja: 全てスキップ(_K)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: Existing file
ja: 既存のファイル

en: New file
ja: 新しいファイル

en: Auto rename
ja: 自動的に名前を変更する

en: Rename
ja: 名前を変更する

en: Source to copy matches destination
ja: コピー元から一致するコピー先へ

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
ja: ファイルのコピーに失敗:
    %s
    から自分自身へ

en: Source to move matches destination
ja: 移動元から一致する移動先へ

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
ja: ファイルの移動に失敗:
    %s
    から自分自身へ。

en: Co_ntinue
ja: 続行する(_N)

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file copy.
ja: 複数ファイルのコピーで
    ファイルをコピーできません:
    %s から:
    %s へ

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file move.
ja: 複数ファイルの移動で
    ファイルを移動できません:
    %s から
    %s へ

en: Source matches destination
ja: 移動元が移動先に一致します

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
ja: 移動元と移動先が同じです。この操作を取り消しました。

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
ja: %s
    から
    %s へコピーしますか？

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
ja: %s
    から
    %s へ移動できませんでした

en: Invalid destination
ja: 不正な対象先

en: When operating with multiple files, please select
    a folder, not a file.
ja: 複数のファイルに対する操作では、
    ファイルではなくフォルダを指定して下さい。

en: Please select an existing folder.
ja: 存在しているフォルダを選択して下さい。

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy file
ja: ファイルのコピー

en: Copy multiple files
ja: 複数のファイルのコピー

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: Move file
ja: ファイルの移動

en: Move multiple files
ja: 複数のファイルの移動

en: File name:
ja: ファイル名:

en: Choose the destination folder.
ja: 対象となるフォルダを選択して下さい

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
ja: ファイルの削除に失敗:
     %s
    複数のファイルの削除を続行しますか?

en: File %d of %d
ja: ファイル %d / %d

en: Delete multiple files
ja: 複数のファイルの削除

en: Review %d files
ja: %d 個のファイルのレビュー

en: Delete file?
ja: ファイルを削除しますか？

en: Replace existing file by renaming new file.
ja: 既存のファイルを別の名前の新しいファイルで置き換える

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
ja: ファイル名の変更に失敗:
    %s
    から
    %s へ

en: Can not auto rename with the selected
    number set, one or more files exist that
    match the resulting name list.
ja: 指定した番号の並びで自動ファイル名変更は
    行えませんん。名前一覧に一致する
    ファイルが一つ以上あります。

en: Failed to rename
    %s
    The number was %d.
ja: %s の名前変更に
    失敗しました。
    番号は %d です。

en: Rename multiple files
ja: 複数のファイル名の変更

en: Original Name
ja: オリジナルの名前

en: Original name:
ja: オリジナルの名前:

en: New name:
ja: 新しい名前:

en: Begin text
ja: テキストの先頭

en: Start #
ja: 開始 #

en: End text
ja: テキストの末尾

en: Padding:
ja: 埋め込み:

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
ja: ファイル名の変更不可:
    %s
    から
    %s へ

en: Rename file
ja: ファイル名の変更

en: The folder:
    %s
    already exists.
ja: フォルダ:
    %s
    は既に存在しています。

en: Folder exists
ja: フォルダが存在しています

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
ja: パス:
    %s
    はファイルとして既に存在しています。

en: Create folder in:
    %s
    named:
ja: 次の名前を付けて
    フォルダの保存:
    %s

en: _Up to parent
ja: 上のフォルダへ(_U)

en: _Slideshow
ja:  スライドショー(_S)

en: Slideshow recursive
ja: 逆順にスライドショー

en: Find _duplicates...
ja: 複製の検索(_D)...

en: Find duplicates recursive...
ja: 逆順に複製の検索...

en: _New folder...
ja: 新しいフォルダ(_N)...

en: Re_fresh
ja: 更新(_F)

en: _Sort
ja: ソート(_S)

en: View as _icons
ja: アイコン表示(_I)

en: Show _thumbnails
ja: サムネイルの表示(_T)

en: Invalid file name:
    %s
ja: 不正なファイル名:
    %s
