GQview 0.8.0 - en to tr translation catalogue (143 entries)

en: GQview configuration
tr: GQView ayarları

en: Ok
tr: Tamam

en: Apply
tr: Uygula

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: General
tr: Genel

en: Initial directory
tr: Başlangıç dizini

en: On startup, change to this directory:
tr: Başlarken bu dizine değiştir

en: Use current
tr: Şu ankini kullan

en: Confirm file delete
tr: Silmeyi onayla

en: Remember tool state (float/hidden)
tr: Durumu unutma

en: Remember window positions
tr: Pencere yerlerini aklında tut

en: Slide show
tr: Resim şovu

en: Delay before image change (seconds):
tr: Resim değişiminde kaç saniye beklensin :

en: Random
tr: Tesadüfen

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Image
tr: Resim

en: When new image is selected:
tr: Yeni bir resim seçildiyse

en: Zoom to original size
tr: Orijinal boyuta getir

en: Fit image to window
tr: Pencerenin boyutuna ayarla

en: Leave Zoom at previous setting
tr: Önceki büyütme/küçültme ayarlarını geçerli say

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
tr: Çerezler gizli ya da dinamik çalışıyorsa pencereyi resme göre ayarla

en: Limit size when auto-sizing window
tr: Boyutu otomatik boyutlamada sınırla

en: Thumbnails
tr: Tırnaklar

en: Size:
tr: Boy :

en: Cache thumbnails
tr: Tırnakları arabellekte tut

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
tr: xvpics tırnaklarını bulunca onları kullan (salt-okunur)

en: Progressive keyboard scrolling
tr: Gelişebilir klavye kaydırması

en: Filtering
tr: Filtralama

en: Show entries that begin with a dot
tr: Bir noktayla başlayan birimleri göster

en: Disable File Filtering
tr: Dosya filtralarını kapat

en: Include files of type:
tr: Bu tip dosyaları içer

en: Custom file types:
tr: Benim dosya tiplerim :

en: format: [.foo;.bar]
tr: şekil : [.foo;.bar]

en: External Editors
tr: Dıştan kullanılacak editörler

en: Menu name
tr: Mönü adı

en: Command Line
tr: Komuta

en: About
tr: Hakkında

en:  Slideshow
tr: Resim şovu

en: %d files (%d)%s
tr: %d dosya (%d)%s

en: %d files%s
tr: %d dosya %s

en: Loading thumbs...
tr: Tırnakları yükliyorum ..

en: ( ? x ? ) %d bytes
tr: ( ? x ? ) %d byte

en: ( %d x %d ) %d bytes
tr: ( %d x %d ) %d byte

en: GQview full screen
tr: GQview tam ekran

en: Zoom in
tr: Büyült

en: Zoom out
tr: Küçült

en: Zoom 1:1
tr: 1:1 göster

note: edit menu
en: Edit
tr: Düzenle

en: Copy...
tr: Kopyala ...

en: Move...
tr: Taşı ...

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır ..

en: Delete...
tr: Sil ..

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: GQview running: %s
tr: GQview çalışıyor : %s

en: Usage: gqview [options] [path]
tr: Kullanım : gqview [seçenekler] [dizin]

en: valid options are:
tr: geçerli opsiyonlar :

en: invalid or ignored: %s
    Use -help for options
tr: %s geçersiz ya da dikkate alınmıyor
    -help ile seçenekleri öğrenebilirsin

en: in %s...
tr: %s'de

en: in (unknown)...
tr: (bennebileyimne)'de

en: Options...
tr: Seçenekler ...

en: Remove old thumbnails
tr: Eski tırnakları sil

en: Set as wallpaper
tr: Ardalan yap

note: file menu
en: File
tr: Dosya

en: Create Dir...
tr: Dizin yarat ...

en: Exit
tr: Çık

note: view menu
en: View
tr: Göster

en: Full screen
tr: Tam ekran

en: Refresh Lists
tr: Listeleri yenile

en: (Un)Float file list
tr: Dosya listesini dinamik et/etme

en: (Un)Hide file list
tr: Dosya listesini göster/gizle

en: Toggle slideshow
tr: Resim şovunu aç/kapat

note: help menu
en: Help
tr: Yardım

en: View in new window
tr: Yeni penerede göster

en: Refresh
tr: Yenile

en: Exit full screen
tr: Tam ekrandan çık

en: Create thumbnails
tr: Tırnakları yarat

en: Change to home directory
tr: Ev dizinime geç

en: Refresh file list
tr: Dosya listesini yenile

en: Set zoom 1:1
tr: 1:1 göster

en: Configure options
tr: Seçenekleri ayarla

en: Float Controls
tr: Dinamik ayarlamalar

en: error saving config file: %s
tr: %s ayar dosyasını kaydederken bir hata oluştu

en: create dir failed: %s
tr: %s dizinini yaratamadım

en: Unable to delete dir: %s
tr: %s dizinini silemedim

en: failed to delete:%s
tr: %s'yi silemedim

en:      Ok
tr:      Tamam

en: Source to copy matches destination
tr: Kopyalanacak kaynak hedefle eşittir

en: Source to move matches destination
tr: Taşılacak kaynak hedefle eşittir

en: Continue
tr: Devam et

en: Overwrite file:
     %s
     with: %s
tr: %s 'nin üstüne
      %s 'yi
     yaz

en: Overwrite file
tr: Üstüne yaz

en: Skip
tr: Atla

en: Yes to all
tr: Hepsine evet

en: Yes
tr: Evet

en: Error copying file
tr: Kopyalarken hata oluştu

en: Unable to copy file:
    %sto:
    %s
     during multiple file copy.
tr: %s dosyası %s 'ye kopyalanırken
    bir hata 
    oluştu.

en: Error moving file
tr: Taşırken bir hata oluştu

en: Unable to move file:
    %sto:
    %s
     during multiple file move.
tr: Çoklu taşımada
    %s'yi %s'ye
    taşıyamadım.

en: Source matches destination
tr: Kaynak hedefle eşittir

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
tr: Kaynak ve hedef eşittir, işlem durduruldu .

en: Overwrite file:
    %s
     with:
    %s
tr: %s dosyanının
    üstüne 
    %s 'yi
    yaz

en: Overwrite
tr: Üstüne yaz

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
tr: %s dosyasını 
    %s 'ye kopyalayamadım ,
    bir yerde 
    bir hata oluştu

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
tr: %s'yi %s'ye 
    taşıyamadım
    ( bir hata oluştu ).

en: Invalid destination
tr: Geçersiz hedef

en: When operating with multiple files, please select
     a directory, not file.
tr: Çoklu bir eylem yaparken lütfen bir dosya değil , bir
    dizin seçin .

en: Invalid directory
tr: Geçersiz dizin

en: Please select an existing directory
tr: Lütfen varolan bir dizini seç

en: GQview - copy
tr: GQview - kopyala

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy file:
    %s
    to:
tr: %s dosyasını
    buraya
    gönder :

en: Copy multiple files from:
    %s
    to:
tr: Çoklu kopyalarken 
    %s'den yola çıkıp
    buraya ulaş :

en: GQview - move
tr: GQview - taşı

en: Move
tr: Taşı

en: Move file:
    %s
    to:
tr: %s dosyasını
    buraya 
    gönder :

en: Move multiple files from:
    %s
    to:
tr: Çoklu taşırken
    %s'den yola çıkıp
    buraya ulaş :

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
tr: %s dosyasını
     silemedim ,
     yine de öbür dosyaları sileyim mi ?

en: Delete failed
tr: Silerken bir hata oluştu

en: Unable to delete file:
    %s
tr: %s 'yi maalesef
    silemedim

en: Delete files
tr: Dosyaları sil

en: About to delete multiple files...
tr: Dosyaları silmek üzereyim ...

en: Delete
tr: Sil

en: File deletion failed
tr: Silerken bir hata oluştu

en: About to delete the file:
     %s
tr: %s dosyasını
    silmek üzereyim

en: Delete file
tr: Dosyayı sil

en: Overwrite file:
    %s
    by renaming:
    %s
tr: %s'nin 
    üstüne bunu yeniden
    adlandırırken yaz :
    %s

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
tr: %s dosyasını
    %s'ye adlandırırken
    maalesef bir hata
    oluştu

en: Error renaming file
tr: Yeniden adlandırırken bir hata oluştu

en: GQview - rename
tr: GQview - yeniden adlandır

en: Rename multiple files:
tr: Çoklu yeniden adlandır :

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename:
tr: Yeniden adlandır :

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
tr: %s'yi %s'ye yeniden
    adlandıramadım.

en: Rename file:
    %s
    to:
tr: %s'yi yeniden
    adlandır :

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
tr: %s dizini 
    zaten dosya halinde
    var .

en: Could not create directory
tr: Dizini yaratamadım

en: Directory exists
tr: Bu dizin zaten var

en: Unable to create directory:
    %s
tr: %s dizinini maalesef
    yaratamadım

en: Error creating directory
tr: Dizini yaratırken bir hata oluştu

en: Create directory in:
    %s
    named:
tr: %s'de bir
    dizin yarat ve
    böyle adlandır :

en: GQview - new directory
tr: GQview - yeni dizin

en: Create
tr: Yarat

en: GQview Tools
tr: GQview Çerezleri
