Geeqie 2.1.1 - en to pt_BR translation catalogue (1181 entries)

en: Image Viewer
pt_BR: Visualizador de imagens

en: View and manage images
pt_BR: Visualizar e gerir imagens

en: Import Geeqie 1.0alphaX metadata
pt_BR: Importar os metadados do Geeqie 1.0alphaX

en: Import GQView metadata
pt_BR: Importar os metadados do GQView

en: Apply the orientation to image content
pt_BR: Aplicar a orientação ao conteúdo da imagem

en: Symlink
pt_BR: Ligar simbolicamente

en: UFRaw Batch
pt_BR: Lote UFRaw

en: Edit UFRaw ID file
pt_BR: Editar arquivo UFRaw ID

en: UFRaw Batch recursive
pt_BR: Lote UFRaw recursivo

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Value
pt_BR: Valor

en: Name
pt_BR: Nome

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Format
pt_BR: Formato

en: Elements
pt_BR: Elementos

note: default sidebar
en: Histogram
pt_BR: Histograma

en: Title
pt_BR: Título

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Comment
pt_BR: Comentário

note: other pre-configured panes
en: File info
pt_BR: Informações do arquivo

en: Location and GPS
pt_BR: Localização e GPS

en: GPS Map
pt_BR: Mapa GPS

en: Move to _top
pt_BR: Mover para o _topo

en: Move _up
pt_BR: Mover para _cima

en: Move _down
pt_BR: Mover para _baixo

en: Move to _bottom
pt_BR: Mover para _embaixo

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Add text to selected files
pt_BR: Adicionar texto aos arquivos selecionados

en: Replace existing text in selected files
pt_BR: Substituir o texto existente nos arquivos selecionados

en: <empty label, fixme>
pt_BR: <rótulo vazio, corrigir>

en: Configure entry
pt_BR: Configurar a entrada

note: for the pane
en: Add entry
pt_BR: Adicionar uma entrada

en: Key:
pt_BR: Tecla:

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Show only if set
pt_BR: Exibir apenas se definido

en: Editable (supported only for XMP)
pt_BR: Editável (suportado apenas para XMP)

note: for the entry
en: Configure "%s"
pt_BR: Configurar "%s"

en: Remove "%s"
pt_BR: Remover "%s"

en: Show hidden entries
pt_BR: Exibir entradas ocultas

en: Zoom level %i
pt_BR: Nível de zoom %i

en: Loading map
pt_BR: Carregando o mapa

en: Enable markers
pt_BR: Habilitar marcadores

en: Centre map on marker
pt_BR: Centralizar o mapa sobre o marcador

en: Move map centre to marker
     is disabled
pt_BR: Mover o centro do mapa para
     o marcador está desabilitado

en: Move map centre to marker
     is enabled
pt_BR: Mover o centro do mapa para
     o marcador está habilitado

en: Map Centreing
pt_BR: Centralização do mapa

note: use the same strings as in layout_util.c
en: Histogram on _Red
pt_BR: Histograma no _vermelho

en: Histogram on _Green
pt_BR: Histograma no v_erde

en: Histogram on _Blue
pt_BR: Histograma no _azul

en: _Histogram on RGB
pt_BR: _Histograma no RGB

en: Histogram on _Value
pt_BR: Histograma no valo_r

en: Li_near Histogram
pt_BR: Histograma li_near

en: L_og Histogram
pt_BR: L_ogar o histograma

en: Add keywords to selected files
pt_BR: Adicionar palavras-chave aos arquivos selecionados

en: Replace existing keywords in selected files
pt_BR: Substituir as palavras-chave existentes nos arquivos selecionados

en: Edit keyword
pt_BR: Editar a palavra-chave

en: Add keywords
pt_BR: Adicionar palavras-chave

en: Configure keyword
pt_BR: Configurar a palavra-chave

en: Add keyword
pt_BR: Adicionar palavra-chave

en: Keyword:
pt_BR: Palavra-chave:

en: Keyword type:
pt_BR: Tipo de palavra-chave:

en: Active keyword
pt_BR: Palavra-chave ativa

en: Helper
pt_BR: Ajudante

en: Hide "%s"
pt_BR: Ocultar "%s"

en: Mark %d
pt_BR: Marcação %d

en: Connect "%s" to mark
pt_BR: Conectar "%s" à marcação

en: Edit "%s"
pt_BR: Editar "%s"

en: Disconnect "%s" from mark %s
pt_BR: Desconectar "%s" da marcação %s

note: for the pane
en: Expand checked
pt_BR: Expandir os selecionados

en: Collapse unchecked
pt_BR: Recolher os não selecionados

en: Hide unchecked
pt_BR: Ocultar os não selecionados

en: Show all
pt_BR: Exibir tudo

en: On any change
pt_BR: Em toda modificação

en: The collection:
    %s
    already exists.
pt_BR: A coleção:
    %s
    já existe.

en: Collection exists
pt_BR: A coleção existe

en: Failed to save the collection:
    %s
pt_BR: Falha ao salvar a coleção:
    %s

en: Save Failed
pt_BR: Falha ao salvar

en: Add Bookmark
pt_BR: Adicionar um favorito

en: Add Collection
pt_BR: Adicionar coleção

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Sort Manager
pt_BR: Classificador

en: Folders
pt_BR: Diretórios

en: Collections
pt_BR: Coleções

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Move
pt_BR: Mover

en: Add image
pt_BR: Adicionar imagem

en: Add selection
pt_BR: Adicionar seleção

en: Undo last image
pt_BR: Desfazer a última imagem

en: error saving sim cache data: %s
    error: %s
pt_BR: erro ao salvar os dados do cache de similaridades: %s
    erro: %s

en: done
pt_BR: concluído

en: Removing old metadata...
pt_BR: Removendo metadados antigos...

en: Clearing cached thumbnails...
pt_BR: Limpando miniaturas em cache...

en: Removing old thumbnails...
pt_BR: Removendo miniaturas antigas...

en: Maintenance
pt_BR: Manutenção

en: Invalid folder
pt_BR: Diretório inválido

en: The specified folder can not be found.
pt_BR: O diretório especificado não pode ser encontrado.

en: Create thumbnails
pt_BR: Criar miniaturas

en: S_tart
pt_BR: _Iniciar

en: Folder:
pt_BR: Diretório:

en: Select folder
pt_BR: Selecionar diretório

en: Include subfolders
pt_BR: Incluir subdiretórios

en: Store thumbnails local to source images
pt_BR: Armazenar as miniaturas no local das imagens de origem

en: click start to begin
pt_BR: clique em iniciar para começar

en: running...
pt_BR: executando...

en: Clearing thumbnails...
pt_BR: Limpando as miniaturas...

en: Clear cache
pt_BR: Limpar o cache

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
pt_BR: Isto irá remover todas as miniaturas
    salvas no disco, continuar?

en: Location: %s
pt_BR: Localização: %s

en: Cache Maintenance
pt_BR: Manutenção do cache

en: Cache and Data Maintenance
pt_BR: Manutenção do cache e de dados

en: Thumbnail cache
pt_BR: Cache de miniaturas

en: Clean up
pt_BR: Limpar

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
pt_BR: Remover miniaturas órfãs ou desatualizadas.

en: Delete all cached thumbnails.
pt_BR: Apagar todas as miniaturas em cache.

en: Shared thumbnail cache
pt_BR: Cache de miniaturas compartilhado

en: Render
pt_BR: Gerar

en: Render thumbnails for a specific folder.
pt_BR: Gerar miniaturas para um diretório específico.

en: Remove orphaned keywords and comments.
pt_BR: Remover palavras-chave e comentários órfãos.

note: When does this occur ??
en: Untitled
pt_BR: Sem nome

en: Untitled (%d)
pt_BR: Sem nome (%d)

en: %s - Collection - %s
pt_BR: %s - Coleção - %s

en: Close collection
pt_BR: Fechar a coleção

en: Collection has been modified.
    Save first?
pt_BR: A coleção foi modificada.
    Salvar primeiro?

en: _Discard
pt_BR: _Descartar

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
pt_BR: O caminho especificado:
    %s
    é um diretório, coleções são arquivos

en: Invalid filename
pt_BR: Nome de arquivo inválido

en: Overwrite File
pt_BR: Sobre-escrever Arquivo

en: Overwrite existing file?
pt_BR: Sobre-escrever arquivo existente?

en: _Overwrite
pt_BR: _Sobre-escrever

en: No such file '%s'.
pt_BR: Nenhum arquivo '%s'.

en: '%s' is a directory, not a collection file.
pt_BR: '%s' é um diretório, não um arquivo de coleção.

en: You do not have read permissions on the file '%s'.
pt_BR: Você não tem permissão para leitura do arquivo '%s'.

en: Can not open collection file
pt_BR: Não posso abrir o arquivo de coleção

en: Save collection
pt_BR: Salvar a coleção

en: Open collection
pt_BR: Abrir coleção

en: Append collection
pt_BR: Adicionar coleção

en: _Append
pt_BR: _Adicionar

en: Collection Files
pt_BR: Arquivos de coleção

en: Collection empty
pt_BR: Coleção vazia

en: The current collection is empty, save aborted.
pt_BR: A coleção atual está vazia, salvamento abortado.

en: failed to open collection (write) "%s"
pt_BR: falha ao abrir a coleção (escrita) "%s"

en: error saving collection file: %s
    error: %s
pt_BR: erro ao salvar o arquivo de coleção: %s
    erro: %s

en: %s, %d images (%s, %d)
pt_BR: imagens %s, %d (%s, %d)

en: %s, %d images
pt_BR: imagens %s, %d

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Loading thumbs...
pt_BR: Carregando miniaturas...

en: _View
pt_BR: _Visualizar

en: View in _new window
pt_BR: Visualizar em uma _nova janela

en: Rem_ove
pt_BR: Rem_over

en: Append from file list
pt_BR: Adicionar da lista de arquivos

en: Append from collection...
pt_BR: Adicionar da coleção...

en: _Selection
pt_BR: _Seleção

en: Select all
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select none
pt_BR: Não selecionar nenhum

en: Invert selection
pt_BR: Inverter a seleção

en: _Copy...
pt_BR: Co_piar...

en: _Move...
pt_BR: _Mover...

en: _Rename...
pt_BR: _Renomear...

en: _Delete...
pt_BR: _Apagar...

en: _Copy path
pt_BR: _Copiar o caminho

en: Randomize
pt_BR: Aleatorizar

en: _Sort
pt_BR: _Ordenar

en: Show filename _text
pt_BR: Exibir o _nome do arquivo

en: _Save collection
pt_BR: _Salvar a coleção

en: Save collection _as...
pt_BR: Salvar a coleção _como...

en: _Find duplicates...
pt_BR: Procurar por _duplicatas...

en: Print...
pt_BR: Imprimir...

en: Dropped list includes folders.
pt_BR: A lista inclui diretórios.

en: _Add contents
pt_BR: _Adicionar o conteúdo

en: Add contents _recursive
pt_BR: Adicionar o conteúdo _recursivamente

en: _Skip folders
pt_BR: _Ignorar os diretórios

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Adobe RGB compatible
pt_BR: Compatível com AdobeRGB

en: Custom profile
pt_BR: Perfil personalizado

en: Can't save
pt_BR: Não posso salvar

en: Please specify file name.
pt_BR: Por favor, especifique o nome do arquivo.

en: Could not create directory
pt_BR: Não pude criar o diretório

en: Desktop file
pt_BR: Arquivo .desktop

en: Unable to delete file:
    %s
pt_BR: Incapaz de apagar o arquivo:
    %s

en: File deletion failed
pt_BR: O apagamento do arquivo falhou

en: Delete file
pt_BR: Apagar o arquivo

en: About to delete the file:
     %s
pt_BR: Prestes a apagar o arquivo:
     %s

en: new.desktop
pt_BR: novo.desktop

en: Editors
pt_BR: Editores

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Drop files to compare them.
pt_BR: Arraste e solte os arquivos para compará-los.

en: %d files
pt_BR: %d arquivos

en: %d matches found in %d files
pt_BR: %d ocorrências encontradas em %d arquivos

en: [set 1]
pt_BR: [conjunto 1]

en: Reading checksums...
pt_BR: Lendo as somas de verificação...

en: Reading dimensions...
pt_BR: Lendo as dimensões...

en: Reading similarity data...
pt_BR: Lendo os dados de similaridade...

en: Comparing...
pt_BR: Comparando...

en: Sorting...
pt_BR: Ordenando...

en: Select group _1 duplicates
pt_BR: Selecionar duplicatas do grupo _1

en: Select group _2 duplicates
pt_BR: Selecionar duplicatas do grupo _2

en: Add to new collection
pt_BR: Adicionar a uma nova coleção

en: C_lear
pt_BR: _Limpar

en: Close _window
pt_BR: _Fechar a janela

en: %d files (set 2)
pt_BR: %d arquivos (conjunto 2)

en: Name case-insensitive
pt_BR: Nome insensível ao caso

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Date
pt_BR: Data

en: Dimensions
pt_BR: Dimensões

en: Checksum
pt_BR: Soma de verificação

en: Similarity (high)
pt_BR: Similaridade (alta)

en: Similarity
pt_BR: Similaridade

en: Similarity (low)
pt_BR: Similaridade (baixa)

en: Similarity (custom)
pt_BR: Similaridade (personalizada)

en: Find duplicates
pt_BR: Procurar por duplicatas

en: Compare to:
pt_BR: Comparar com:

en: Compare by:
pt_BR: Comparar por:

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Compare two file sets
pt_BR: Comparar dois conjuntos de arquivos

en: Desktop file '%s' should not include extension in Icon key: '%s'
pt_BR: O arquivo .desktop '%s' não deveria incluir a extensão na chave Icon: '%s'

note: flash fired (bit 0)
en: yes
pt_BR: sim

en: no
pt_BR: não

en: stopping...
pt_BR: interrompendo...

en: Edit command results
pt_BR: Resultados do comando de edição

en: Output of %s
pt_BR: Saída de %s

en: Failed to run command:
    %s
pt_BR: Falha ao executar o comando:
    %s

en: stopped by user
pt_BR: interrompido pelo usuário

en: Invalid editor command
pt_BR: Comando do editor inválido

en: Editor template is empty.
pt_BR: O gabarito do editor está vazio.

en: Editor template has incorrect syntax.
pt_BR: O gabarito do editor tem uma sintaxe incorreta.

en: Editor template uses incompatible macros.
pt_BR: O gabarito do editor usa macros incompatíveis.

en: Can't find matching file type.
pt_BR: Não posso encontrar um tipo de arquivo correspondente.

en: Can't execute external editor.
pt_BR: Não posso executar o editor externo.

en: External editor returned error status.
pt_BR: O editor externo retornou um status de erro.

en: File was skipped.
pt_BR: O arquivo foi omitido.

en: Unknown error.
pt_BR: Erro desconhecido.

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: top left
pt_BR: no alto à esquerda

en: top right
pt_BR: no alto à direita

en: bottom right
pt_BR: embaixo à direita

en: bottom left
pt_BR: embaixo à esquerda

en: left top
pt_BR: à esquerda no alto

en: right top
pt_BR: à direita no alto

en: right bottom
pt_BR: à direita embaixo

en: left bottom
pt_BR: à esquerda embaixo

en: inch
pt_BR: polegada

en: centimeter
pt_BR: centímetro

en: average
pt_BR: média

en: center weighted
pt_BR: alinhado ao centro

en: spot
pt_BR: luz direcional

en: multi-spot
pt_BR: luz multidirecional

en: multi-segment
pt_BR: multisegmento

en: partial
pt_BR: parcial

en: other
pt_BR: outro

en: not defined
pt_BR: não definido

en: aperture
pt_BR: abertura

en: shutter
pt_BR: exposição

en: creative
pt_BR: criativo

en: action
pt_BR: ação

en: portrait
pt_BR: retrato

en: landscape
pt_BR: paisagem

en: daylight
pt_BR: luz do dia

en: fluorescent
pt_BR: fluorescente

en: tungsten (incandescent)
pt_BR: tungstênio (incandescente)

en: fine weather
pt_BR: tempo bom

en: cloudy weather
pt_BR: tempo nublado

en: shade
pt_BR: sombra

en: daylight fluorescent
pt_BR: fluorescente luz do dia

en: day white fluorescent
pt_BR: fluorescente branco dia

en: cool white fluorescent
pt_BR: fluorescente branco frio

en: white fluorescent
pt_BR: fluorescente branco

en: standard light A
pt_BR: luz standard A

en: standard light B
pt_BR: luz standard B

en: standard light C
pt_BR: luz standard C

en: ISO studio tungsten
pt_BR: tungstênio studio ISO

en: yes, not detected by strobe
pt_BR: sim, não detectado pelo strobe

en: yes, detected by strobe
pt_BR: sim, detectado pelo strobe

en: uncalibrated
pt_BR: não calibrado

en: 1 chip color area
pt_BR: mono-CCD

en: 2 chip color area
pt_BR: bi-CCD

en: 3 chip color area
pt_BR: tri-CCD

en: color sequential area
pt_BR: CCD de área

en: color sequential linear
pt_BR: CCD linear

en: digital still camera
pt_BR: câmera digital

en: direct photo
pt_BR: foto direta

en: custom
pt_BR: personalizado

en: auto bracket
pt_BR: autobracketing

en: night scene
pt_BR: cena noturna

en: none
pt_BR: nenhum

en: low gain up
pt_BR: suave aumento de ganho

en: high gain up
pt_BR: forte aumento de ganho

en: low gain down
pt_BR: suave redução de ganho

en: high gain down
pt_BR: forte redução de ganho

en: soft
pt_BR: doce

en: hard
pt_BR: duro

en: low
pt_BR: suave

en: high
pt_BR: elevado

en: close
pt_BR: próximo

en: distant
pt_BR: distante

en: Image Width
pt_BR: Largura da imagem

en: Image Height
pt_BR: Altura da imagem

en: Bits per Sample/Pixel
pt_BR: Bits por amostra/pixel

en: Compression
pt_BR: Compressão

en: Image description
pt_BR: Descrição da imagem

en: Camera make
pt_BR: Fabricante da câmera

en: Camera model
pt_BR: Modelo da câmera

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: X resolution
pt_BR: Resolução X

en: Y Resolution
pt_BR: Resolução Y

en: Resolution units
pt_BR: Unidades de resolução

en: White point
pt_BR: Ponto branco

en: Primary chromaticities
pt_BR: Cromaticidades primárias

en: YCbCy coefficients
pt_BR: Coeficientes YCbCr

en: YCbCr positioning
pt_BR: Posicionamento YCbCr

en: Black white reference
pt_BR: Referência branco preto

en: SubIFD Exif offset
pt_BR: Offset Exif SubIFD

note: subIFD follows
en: Exposure time (seconds)
pt_BR: Tempo de exposição (segundos)

en: FNumber
pt_BR: Número F

en: Exposure program
pt_BR: Programa de exposição

en: Spectral Sensitivity
pt_BR: Sensibilidade espectral

en: ISO sensitivity
pt_BR: Sensibilidade ISO

en: Optoelectric conversion factor
pt_BR: Fator de conversão optoeletrônica

en: Exif version
pt_BR: Versão do Exif

en: Date original
pt_BR: Data do original

en: Date digitized
pt_BR: Data da digitalização

en: Pixel format
pt_BR: Formato do pixel

en: Compression ratio
pt_BR: Taxa de compressão

en: Shutter speed
pt_BR: Velocidade de exposição

en: Aperture
pt_BR: Abertura

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Exposure bias
pt_BR: Margem de exposição

en: Maximum aperture
pt_BR: Abertura máxima

en: Subject distance
pt_BR: Distância do sujeito

en: Metering mode
pt_BR: Método de medição

en: Light source
pt_BR: Fonte da luz

en: Focal length
pt_BR: Comprimento do foco

en: Subject area
pt_BR: Área do sujeito

en: MakerNote
pt_BR: Nota do fabricante

en: UserComment
pt_BR: Comentário do usuário

en: Subsecond time
pt_BR: Hora em sub-segundo

en: Subsecond time original
pt_BR: Hora em sub-segundo original

en: Subsecond time digitized
pt_BR: Hora da digitalização em sub-segundo

en: FlashPix version
pt_BR: Versão do FlashPix

en: Colorspace
pt_BR: Espaço de cores

note: ExifImageWidth, ExifImageHeight can also be unsigned short
en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Audio data
pt_BR: Dados de áudio

en: ExifR98 extension
pt_BR: Extensão ExifR98

en: Flash strength
pt_BR: Força do flash

en: Spatial frequency response
pt_BR: Resposta da frequência espacial

en: X Pixel density
pt_BR: Densidade de pixel em X

en: Y Pixel density
pt_BR: Densidade de pixel em Y

en: Pixel density units
pt_BR: Unidades de densidade de pixel

en: Subject location
pt_BR: Localização do sujeito

en: Sensor type
pt_BR: Tipo de sensor

en: Source type
pt_BR: Tipo de fonte

en: Scene type
pt_BR: Tipo de cena

en: Color filter array pattern
pt_BR: Padrão de arranjo do filtro de cor

note: tags a4xx were added for Exif 2.2 (not just these - some above, as well)
en: Render process
pt_BR: Processo de renderização

en: Exposure mode
pt_BR: Modo de exposição

en: White balance
pt_BR: Balanço do branco

en: Digital zoom ratio
pt_BR: Taxa do zoom digital

en: Focal length (35mm)
pt_BR: Comprimento do foco (35mm)

en: Scene capture type
pt_BR: Tipo de captura da cena

en: Gain control
pt_BR: Controle de ganho

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Sharpness
pt_BR: Nitidez

en: Device setting
pt_BR: Configuração do dispositivo

en: Subject range
pt_BR: Distância do sujeito

en: Image serial number
pt_BR: Número de série da imagem

en: infinity
pt_BR: infinito

en: mode:
pt_BR: modo:

en: on
pt_BR: ativado

en: off
pt_BR: desativado

en: not detected by strobe
pt_BR: não detectado pelo strobe

en: detected by strobe
pt_BR: detectado pelo strobe

note: we ignore flash function (bit 5) red-eye (bit 6)
en: red-eye reduction
pt_BR: redução de olhos vermelhos

en: dot
pt_BR: ponto

en: embedded
pt_BR: embarcado

en: Above Sea Level
pt_BR: Acima do nível do mar

en: Below Sea Level
pt_BR: Abaixo do nível do mar

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Focal length 35mm
pt_BR: Comprimento do foco 35mm

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: Color profile
pt_BR: Perfil de cor

en: GPS position
pt_BR: Posição do GPS

en: GPS altitude
pt_BR: Altitude do GPS

en: File size
pt_BR: Tamanho do arquivo

en: File date
pt_BR: Data do arquivo

en: File mode
pt_BR: Modo do arquivo

en: %.1f K
pt_BR: %.1f KB

en: file or directory does not exist
pt_BR: o arquivo ou o diretório não existe

en: destination already exists
pt_BR: o destino já existe

en: destination can't be overwritten
pt_BR: o destino não pode ser sobre-escrito

en: destination directory is not writable
pt_BR: o diretório de destino não é escrevível

en: destination directory does not exist
pt_BR: o diretório de destino não existe

en: source directory is not writable
pt_BR: o diretório de origem não é escrevível

en: no read permission
pt_BR: sem permissão de leitura

en: file is readonly
pt_BR: o arquivo é somente leitura

en: destination already exists and will be overwritten
pt_BR: o destino já existe e será sobre-escrito

en: source and destination are the same
pt_BR: a origem e o destino são o mesmo

en: source and destination have different extension
pt_BR: a origem e o destino têm diferentes extensões

en: there are unsaved metadata changes for the file
pt_BR: há modificações nos metadados não salvas para o arquivo

en: Full screen
pt_BR: Tela cheia

en: Full size
pt_BR: Tamanho natural

en: Screen
pt_BR: Tela

en: Stay above other windows
pt_BR: Manter acima de outras janelas

en: Determined by Window Manager
pt_BR: Determinado pelo gerenciador de janelas

en: Active screen
pt_BR: Tela ativa

en: Active monitor
pt_BR: Monitor ativo

en: Log Histogram on Red
pt_BR: Logar o histograma no vermelho

en: Log Histogram on Green
pt_BR: Logar o histograma no verde

en: Log Histogram on Blue
pt_BR: Logar o histograma no azul

en: Log Histogram on RGB
pt_BR: Logar o histograma no RGB

en: Log Histogram on value
pt_BR: Logar o histograma no valor

en: Linear Histogram on Red
pt_BR: Histograma linear no vermelho

en: Linear Histogram on Green
pt_BR: Histograma linear no verde

en: Linear Histogram on Blue
pt_BR: Histograma linear no azul

en: Linear Histogram on RGB
pt_BR: Histograma linear no RGB

en: Linear Histogram on value
pt_BR: Histograma linear no valor

en: Unable to write history lists to: %s
pt_BR: Incapaz de escrever as listas do histórico em: %s

en:  (Collection %s)
pt_BR:  (Coleção %s)

en: Zoom _in
pt_BR: _Mais zoom

en: Zoom _out
pt_BR: Me_nos zoom

en: Fit image to _window
pt_BR: Ajustar a imagem à _janela

en: Set as _wallpaper
pt_BR: Definir como _papel de parede

en: _Go to directory view
pt_BR: _Ir para a visualização por diretórios

en: _Stop slideshow
pt_BR: _Parar a apresentação de slides

en: Continue slides_how
pt_BR: _Continuar com a apresentação de slides

en: Pause slides_how
pt_BR: Pau_sar a apresentação de slides

en: _Start slideshow
pt_BR: _Iniciar a apresentação de slides

en: Exit _full screen
pt_BR: _Sair da tela cheia

en: _Full screen
pt_BR: _Tela cheia

en: C_lose window
pt_BR: _Fechar a janela

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en:  Slideshow
pt_BR:  Apresentação de slides

en:  Paused
pt_BR:  Pausada

en: %s, %d files (%s, %d)%s
pt_BR: arquivos %s, %d (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
pt_BR: arquivos %s, %d%s

en: %d files%s
pt_BR: arquivos %d%s

en: (no read permission) %s bytes
pt_BR: (sem permissão de leitura) %s bytes

en: ( ? x ? ) %s bytes
pt_BR: ( ? x ?) %s bytes

en: ( %d x %d ) %s bytes
pt_BR: ( %d x %d) %s bytes

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Window options and layout
pt_BR: Opções da janela e da disposição

en: General options
pt_BR: Opções gerais

en: Home path (empty to use your home directory)
pt_BR: Caminho do diretório inicial (vazio usa o seu diretório home)

en: Use current
pt_BR: Usar o atual

en: Show date in directories list view
pt_BR: Exibir a data na visualização por diretórios em lista

en: Exit program when this window is closed
pt_BR: Finalizar o programa quando esta janela for fechada

en: Start-up directory:
pt_BR: Diretório inicial:

en: No change
pt_BR: Sem modificação

en: Restore last path
pt_BR: Restaurar o último caminho

en: Home path
pt_BR: Caminho do diretório inicial

en: Layout
pt_BR: Disposição

en: Invalid geometry
pt_BR: Geometria inválida

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Image
pt_BR: Imagem

en: (drag to change order)
pt_BR: (arraste para mudar a ordem)

en: Hide file _list
pt_BR: Ocultar a lista de _arquivos

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Go
pt_BR: _Ir

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Orientation
pt_BR: _Orientação

en: E_xternal Editors
pt_BR: Editores e_xternos

en: P_references
pt_BR: P_referências

en: _Files and Folders
pt_BR: _Arquivos e diretórios

en: _Color Management
pt_BR: Gestão de _cores

en: _Connected Zoom
pt_BR: Zoom _conectado

en: Spli_t
pt_BR: _Dividir

en: Image _Overlay
pt_BR: _Overlay da imagem

en: _Help
pt_BR: A_juda

en: _First Image
pt_BR: _Primeira imagem

en: First Image
pt_BR: Primeira imagem

en: _Previous Image
pt_BR: Imagem _anterior

en: Previous Image
pt_BR: Imagem anterior

en: _Next Image
pt_BR: Próxima _imagem

en: Next Image
pt_BR: Próxima imagem

en: _Last Image
pt_BR: _Última imagem

en: Last Image
pt_BR: Última imagem

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: Back
pt_BR: Voltar

en: _Home
pt_BR: _Diretório inicial

en: Home
pt_BR: Diretório inicial

en: New _window
pt_BR: Nova _janela

en: New window
pt_BR: Nova janela

en: _New collection
pt_BR: Nova _coleção

en: New collection
pt_BR: Nova coleção

en: _Open collection...
pt_BR: Abrir c_oleção...

en: Open collection...
pt_BR: Abrir coleção...

en: Open recen_t
pt_BR: Abrir recen_tes

en: Open recent
pt_BR: Abrir recentes

en: _Search...
pt_BR: Proc_urar...

en: Search...
pt_BR: Procurar...

en: Find duplicates...
pt_BR: Procurar por duplicatas...

en: Pa_n view
pt_BR: Visualização pa_norâmica

en: Pan view
pt_BR: Visualização panorâmica

en: _Print...
pt_BR: _Imprimir...

en: N_ew folder...
pt_BR: No_vo diretório...

en: New folder...
pt_BR: Novo diretório...

en: Copy...
pt_BR: Copiar...

en: Move...
pt_BR: Mover...

en: Rename...
pt_BR: Renomear...

en: Delete...
pt_BR: Apagar...

en: Enable file _grouping
pt_BR: Habilitar o a_grupamento de arquivos

en: Enable file grouping
pt_BR: Habilitar o agrupamento de arquivos

en: Disable file groupi_ng
pt_BR: Desabilitar o agrupame_nto de arquivos

en: Disable file grouping
pt_BR: Desabilitar o agrupamento de arquivos

en: _Copy path to clipboard
pt_BR: _Copiar o caminho para a área de transferência

en: Copy path to clipboard
pt_BR: Copiar o caminho para a área de transferência

en: Close window
pt_BR: Fechar a janela

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: Quit
pt_BR: Sair

en: _Rotate clockwise
pt_BR: Girar no sentido _horário

en: Rotate clockwise
pt_BR: Girar no sentido horário

en: Rotate _counterclockwise
pt_BR: Girar no sentido _anti-horário

en: Rotate counterclockwise
pt_BR: Girar no sentido anti-horário

en: Rotate 1_80
pt_BR: Girar 1_80

en: Rotate 180
pt_BR: Girar 180

en: _Mirror
pt_BR: _Espelhar horizontalmente

en: Mirror
pt_BR: Espelhar horizontalmente

en: _Flip
pt_BR: Espelhar _verticalmente

en: Flip
pt_BR: Espelhar verticalmente

en: _Original state
pt_BR: Estado _original

en: Original state
pt_BR: Estado original

en: Select _all
pt_BR: Selecionar _tudo

en: Select _none
pt_BR: Não selecionar _nada

en: _Invert Selection
pt_BR: _Inverter a seleção

en: Invert Selection
pt_BR: Inverter a seleção

en: P_references...
pt_BR: P_referências...

en: Preferences...
pt_BR: Preferências...

en: Configure _Editors...
pt_BR: Configurar os _editores...

en: Configure Editors...
pt_BR: Configurar os editores...

en: _Configure this window...
pt_BR: _Configurar esta janela...

en: Configure this window...
pt_BR: Configurar esta janela...

en: _Thumbnail maintenance...
pt_BR: _Manutenção das miniaturas...

en: Thumbnail maintenance...
pt_BR: Manutenção das miniaturas...

en: Set as wallpaper
pt_BR: Definir como papel de parede

en: _Save metadata
pt_BR: _Salvar os metadados

en: Save metadata
pt_BR: Salvar os metadados

en: Zoom in
pt_BR: Mais zoom

en: Zoom out
pt_BR: Menos zoom

en: _Zoom to fit
pt_BR: _Zoom ajustado

en: Zoom to fit
pt_BR: Zoom ajustado

en: Fit _Horizontally
pt_BR: Ajustar _horizontalmente

en: Fit Horizontally
pt_BR: Ajustar horizontalmente

en: Fit _Vertically
pt_BR: Ajustar _verticalmente

en: Fit Vertically
pt_BR: Ajustar verticalmente

en: Connected Zoom in
pt_BR: Mais zoom conectado

en: Connected Zoom out
pt_BR: Menos zoom conectado

en: Connected Zoom 1:1
pt_BR: Zoom conectado 1:1

en: Connected Zoom to fit
pt_BR: Zoom conectado ajustado

en: Connected Fit Horizontally
pt_BR: Ajustar conectado horizontalmente

en: Connected Fit Vertically
pt_BR: Ajustar conectado verticalmente

en: Connected Zoom 2:1
pt_BR: Zoom conectado 2:1

en: Connected Zoom 3:1
pt_BR: Zoom conectado 3:1

en: Connected Zoom 4:1
pt_BR: Zoom conectado 4:1

en: Connected Zoom 1:2
pt_BR: Zoom conectado 1:2

en: Connected Zoom 1:3
pt_BR: Zoom conectado 1:3

en: Connected Zoom 1:4
pt_BR: Zoom conectado 1:4

en: _View in new window
pt_BR: _Visualizar em uma nova janela

en: View in new window
pt_BR: Visualizar em uma nova janela

en: F_ull screen
pt_BR: _Tela cheia

en: _Leave full screen
pt_BR: _Sair da tela cheia

en: Leave full screen
pt_BR: Sair da tela cheia

en: _Cycle through overlay modes
pt_BR: _Circular pelos modos de overlay

en: Cycle through Overlay modes
pt_BR: Circular pelos modos de overlay

en: Cycle through histogram ch_annels
pt_BR: Circ_ular pelos canais de histograma

en: Cycle through histogram channels
pt_BR: Circular pelos canais de histograma

en: Cycle through histogram mo_des
pt_BR: Circular pelos mo_dos de histograma

en: Cycle through histogram modes
pt_BR: Circular pelos modos de histograma

en: _Hide file list
pt_BR: Ocultar a _lista de arquivos

en: Hide file list
pt_BR: Ocultar a lista de arquivos

en: _Pause slideshow
pt_BR: _Pausar a apresentação de slides

en: Pause slideshow
pt_BR: Pausar a apresentação de slides

en: _Refresh
pt_BR: Atualiza_r

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

en: Contents
pt_BR: Conteúdo

en: _Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: _Release notes
pt_BR: _Notas de lançamento

en: Release notes
pt_BR: Notas de lançamento

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: About
pt_BR: Sobre

en: _Log Window
pt_BR: _Logar a janela

en: Log Window
pt_BR: Logar a janela

en: _Exif window
pt_BR: Janela _Exif

en: Exif window
pt_BR: Janela Exif

en: Show _Thumbnails
pt_BR: Exibir _miniaturas

en: Show Thumbnails
pt_BR: Exibir miniaturas

en: Show _Marks
pt_BR: Exibir as _marcações

en: Show Marks
pt_BR: Exibir as marcações

en: Pi_xel Info
pt_BR: Informação do pi_xel

en: Show Pixel Info
pt_BR: Exibir a informação do pixel

en: _Float file list
pt_BR: _Flutuar a lista de arquivos

en: Float file list
pt_BR: Flutuar a lista de arquivos

en: Hide tool_bar
pt_BR: Ocultar a _barra de ferramentas

en: Hide toolbar
pt_BR: Ocultar a barra de ferramentas

en: _Info sidebar
pt_BR: Barra lateral de _informações

en: Info sidebar
pt_BR: Barra lateral de informações

en: Sort _manager
pt_BR: C_lassificador

en: Sort manager
pt_BR: Classificador

en: Toggle _slideshow
pt_BR: Alternar apresentação de _slides

en: Toggle slideshow
pt_BR: Alternar apresentação de slides

en: Use _color profiles
pt_BR: Usar perfis de _cor

en: Use color profiles
pt_BR: Usar perfis de cor

en: Use profile from _image
pt_BR: Usar o perfil da _imagem

en: Use profile from image
pt_BR: Usar o perfil da imagem

en: Toggle _grayscale
pt_BR: Alternar _escala de cinza

en: Toggle grayscale
pt_BR: Alternar escala de cinza

en: Image Overlay
pt_BR: Overlay da imagem

en: _Show Histogram
pt_BR: Exibir o hi_stograma

en: Show Histogram
pt_BR: Exibir o histograma

en: Image _List
pt_BR: _Lista de imagens

en: View Images as List
pt_BR: Visualizar imagens em lista

en: I_cons
pt_BR: Íco_nes

en: View Images as Icons
pt_BR: Visualizar imagens em ícones

en: Folder Li_st
pt_BR: Li_sta de diretórios

en: View Folders as List
pt_BR: Visualizar diretórios em lista

en: Folder T_ree
pt_BR: Á_rvore de diretórios

en: View Folders as Tree
pt_BR: Visualizar diretórios em árvore

en: Split Horizontal
pt_BR: Dividir horizontalmente

en: Split Vertical
pt_BR: Dividir verticalmente

en: _Quad
pt_BR: Em _quatro

en: Split Quad
pt_BR: Dividir em quatro

en: _Single
pt_BR: _Única

en: Split Single
pt_BR: Divisão única

en: Input _0: sRGB
pt_BR: Entrada _0: sRGB

en: Input 0: sRGB
pt_BR: Entrada 0: sRGB

en: Input _1: AdobeRGB compatible
pt_BR: Entrada _1: compatível com AdobeRGB

en: Input 1: AdobeRGB compatible
pt_BR: Entrada 1: compatível com AdobeRGB

en: Input _2
pt_BR: Entrada _2

en: Input 2
pt_BR: Entrada 2

en: Input _3
pt_BR: Entrada _3

en: Input 3
pt_BR: Entrada 3

en: Input _4
pt_BR: Entrada _4

en: Input 4
pt_BR: Entrada 4

en: Input _5
pt_BR: Entrada _5

en: Input 5
pt_BR: Entrada 5

en: Histogram on Red
pt_BR: Histograma no vermelho

en: Histogram on Green
pt_BR: Histograma no verde

en: Histogram on Blue
pt_BR: Histograma no azul

en: Histogram on RGB
pt_BR: Histograma no RGB

en: Histogram on Value
pt_BR: Histograma no valor

en: Linear Histogram
pt_BR: Histograma linear

en: _Log Histogram
pt_BR: _Logar o histograma

en: Log Histogram
pt_BR: Logar o histograma

en: Mark _%d
pt_BR: Marcação _%d

en: _Set mark %d
pt_BR: _Definir a marcação %d

en: Set mark %d
pt_BR: Definir a marcação %d

en: _Reset mark %d
pt_BR: _Redefinir a marcação %d

en: Reset mark %d
pt_BR: Redefinir a marcação %d

en: _Toggle mark %d
pt_BR: Al_ternar a marcação %d

en: Toggle mark %d
pt_BR: Alternar a marcação %d

en: Se_lect mark %d
pt_BR: Se_lecionar a marcação %d

en: Select mark %d
pt_BR: Selecionar a marcação %d

en: _Select mark %d
pt_BR: _Selecionar a marcação %d

en: _Add mark %d
pt_BR: _Adicionar a marcação %d

en: Add mark %d
pt_BR: Adicionar a marcação %d

en: _Intersection with mark %d
pt_BR: _Interseção com a marcação %d

en: Intersection with mark %d
pt_BR: Interseção com a marcação %d

en: _Unselect mark %d
pt_BR: De_sselecionar a marcação %d

en: Unselect mark %d
pt_BR: Desselecionar a marcação %d

en: _Filter mark %d
pt_BR: _Filtrar a marcação %d

en: Filter mark %d
pt_BR: Filtrar a marcação %d

en: Number of files with unsaved metadata: %d
pt_BR: Número de arquivos com metadados não salvos: %d

en: No unsaved metadata
pt_BR: Nenhum metadado não salvo

en: Image profile: %s
    Screen profile: %s
pt_BR: Perfil da imagem: %s
    Perfil da tela: %s

en: Click to enable color management
pt_BR: Clicar para habilitar a gestão de cores

en: Color profiles not supported
pt_BR: Perfis de cor não suportados

en: Input _%d: %s
pt_BR: Entrada _%d: %s

note: something went badly wrong
en: disconnected from LIRC
pt_BR: desconectado do LIRC

en: Could not init LIRC support
pt_BR: Não pude iniciar o suporte ao LIRC

en: could not read LIRC config file
    please read the documentation of LIRC to 
    know how to create a proper config file
pt_BR: não pude ler o arquivo de configuração do LIRC
    por favor, leia a documentação do LIRC para saber
    como criar um arquivo de configuração apropriado

en: Usage: %s [options] [path]
pt_BR: Uso: %s [opções] [caminho]

en: valid options are:
pt_BR: opções válidas são:

en:   +t, --with-tools           force show of tools
pt_BR:   +t, --with-tools          forçar a exibição das ferramentas

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
pt_BR:   -t, --without-tools       forçar o ocultamento das ferramentas

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
pt_BR:   -f, --fullscreen          iniciar no modo de tela-cheia

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
pt_BR:   -s, --slideshow           iniciar no modo de apresentação de slides

en:   -l, --list                 open collection window for command line
pt_BR:   -l, --list                abrir a janela de coleção para a linha de comando

en:       --geometry=GEOMETRY    set main window location
pt_BR:       --geometry=GEOMETRIA  definir a localização da janela principal

en:   -r, --remote               send following commands to open window
pt_BR:   -r, --remote              enviar os seguintes comandos para a janela aberta

en:   -rh,--remote-help          print remote command list
pt_BR:   -rh,--remote-help         exibir a lista de comandos remotos

en:   --debug[=level]            turn on debug output
pt_BR:       --debug[=nível]       ativar a saída de depuração

en:   -v, --version              print version info
pt_BR:   -v, --version             exibir as informações da versão

en:   -h, --help                 show this message
pt_BR:   -h, --help                exibir esta mensagem

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
pt_BR: inválido ou ignorado: %s
    Use --help para as opções

en: Invalid or ignored remote options:
pt_BR: Opções remotas inválidas ou ignoradas:

en: 
    Use --remote-help for valid remote options.
pt_BR: 
    Use --remote-help para opções remotas válidas.

en: Creating %s dir:%s
pt_BR: Criando o dir %s:%s

en: Could not create dir:%s
pt_BR: Não pude criar o diretório:%s

en: error saving file: %s
pt_BR: erro ao salvar o arquivo: %s

en: error saving file: %s
    error: %s
pt_BR: erro ao salvar o arquivo: %s
    erro:%s

en: exit
pt_BR: sair

en: Quit %s
pt_BR: Sair %s

en: Collections have been modified. Quit anyway?
pt_BR: Coleções foram modificadas. Sair mesmo assim?

en: Command line
pt_BR: Linha de comando

en: Sort by size
pt_BR: Ordenar pelo tamanho

en: Sort by date
pt_BR: Ordenar pela data

en: Unsorted
pt_BR: Não ordenado

en: Sort by path
pt_BR: Ordenar pelo caminho

en: Sort by number
pt_BR: Ordenar pelo número

en: Sort by name
pt_BR: Ordenar pelo nome

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Rotate _180
pt_BR: Girar _180

en: People
pt_BR: Pessoas

en: Family
pt_BR: Família

en: Free time
pt_BR: Tempo livre

en: Children
pt_BR: Crianças

en: Sport
pt_BR: Esporte

en: Culture
pt_BR: Cultura

en: Nature
pt_BR: Natureza

en: Bird
pt_BR: Ave

en: Insect
pt_BR: Inseto

en: Pets
pt_BR: Animais de estimação

en: Wildlife
pt_BR: Vida selvagem

en: Plant
pt_BR: Planta

en: Tree
pt_BR: Árvore

en: Flower
pt_BR: Flor

en: Water
pt_BR: Água

en: River
pt_BR: Rio

en: Lake
pt_BR: Lago

en: Sea
pt_BR: Mar

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Art
pt_BR: Arte

en: Statue
pt_BR: Estátua

en: Painting
pt_BR: Pintura

en: Historic
pt_BR: Histórico

en: Modern
pt_BR: Moderno

en: City
pt_BR: Cidade

en: Park
pt_BR: Parque

en: Street
pt_BR: Rua

en: Square
pt_BR: Praça

en: Architecture
pt_BR: Arquitetura

en: Buildings
pt_BR: Edificações

en: House
pt_BR: Casa

en: Cathedral
pt_BR: Catedral

en: Palace
pt_BR: Palácio

en: Castle
pt_BR: Castelo

en: Bridge
pt_BR: Ponte

en: Places
pt_BR: Lugares

en: Conditions
pt_BR: Condições

en: Night
pt_BR: Noite

en: Lights
pt_BR: Luzes

en: Reflections
pt_BR: Reflexos

en: Sun
pt_BR: Sol

en: Weather
pt_BR: Clima

en: Fog
pt_BR: Neblina

en: Rain
pt_BR: Chuva

en: Clouds
pt_BR: Nuvens

en: Snow
pt_BR: Neve

en: Sunny weather
pt_BR: Tempo ensolarado

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Edited
pt_BR: Editado

en: Detail
pt_BR: Detalhe

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Black and White
pt_BR: Branco e preto

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: Desktop
pt_BR: Área de trabalho

en: %d images, %s
pt_BR: %d imagens, %s

en: The pan view does not support the folder "%s".
pt_BR: A visualização panorâmica não suporta o diretório "%s".

en: Folder not supported
pt_BR: Diretório não suportado

en: Reading image data...
pt_BR: Lendo os dados da imagem...

en: Sorting images...
pt_BR: Ordenando as imagens...

en: Filename:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: path found
pt_BR: caminho encontrado

en: filename found
pt_BR: nome de arquivo encontrado

en: partial match
pt_BR: combinação parcial

en: no match
pt_BR: sem combinação

en: Folder not found
pt_BR: Diretório não encontrado

en: The entered path is not a folder
pt_BR: O caminho especificado não é um diretório

en: Pan View
pt_BR: Visualização panorâmica

en: Timeline
pt_BR: Linha do tempo

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Folders (flower)
pt_BR: Diretórios (flor)

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Dots
pt_BR: Pontos

en: No Images
pt_BR: Sem imagens

en: Small Thumbnails
pt_BR: Miniaturas pequenas

en: Normal Thumbnails
pt_BR: Miniaturas normais

en: Large Thumbnails
pt_BR: Miniaturas grandes

en: Find:
pt_BR: Localizar:

en: Use Exif date
pt_BR: Usar data Exif

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Pan View Performance
pt_BR: Desempenho da visualização panorâmica

en: Pan view performance may be poor.
pt_BR: O desempenho da visualização panorâmica pode ser fraco.

en: To improve performance of thumbnails in the pan view the following options can be enabled. Note that both options must be enabled to notice a change in performance.
pt_BR: Para melhorar o desempenho das miniaturas na visualização panorâmica, as seguintes opções podem ser habilitadas. Note que ambas as opções devem ser habilitadas para que seja notada uma melhora no desempenho.

en: Cache thumbnails
pt_BR: Pôr as miniaturas em cache

en: Use shared thumbnail cache
pt_BR: Usar cache de miniaturas compartilhado

en: Do not show this dialog again
pt_BR: Não exibir esta mensagem novamente

en: Sort by E_xif date
pt_BR: Ordenar pela data E_xif

en: _Show Exif information
pt_BR: _Exibir a informação do Exif

en: Show im_age
pt_BR: Exibir a im_agem

en: _None
pt_BR: _Nenhum

en: _Full size
pt_BR: _Tamanho natural

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: RAW Image
pt_BR: Imagem RAW

en: Nearest (worst, but fastest)
pt_BR: O mais próximo (o pior mas o mais rápido)

en: Tiles
pt_BR: Azulejos

en: Hyper (best, but slowest)
pt_BR: Hyper (o melhor mas o mais lento)

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Best
pt_BR: O melhor

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Reset filters
pt_BR: Redefinir os filtros

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
pt_BR: Isto redefinirá os filtros de arquivo para os valores padrão.
    Continuar?

en: Clear trash
pt_BR: Limpar a lixeira

en: This will remove the trash contents.
pt_BR: Isto removerá o conteúdo da lixeira

en: Reset image overlay template string
pt_BR: Redefinir a cadeia do gabarito do overlay da imagem

en: This will reset the image overlay template string to the default.
    Continue?
pt_BR: Isto redefinirá a cadeia do gabarito do overlay da imagem para os valores padrão.
    Continuar?

en: General
pt_BR: Geral

en: Quality:
pt_BR: Qualidade:

en: Use standard thumbnail cache, shared with other applications
pt_BR: Usar o cache de miniaturas standard, compartilhado com outras aplicações

en: Store thumbnails in '.thumbnails' folder, local to image folder (non-standard)
pt_BR: Guardar as miniaturas no diretório '.thumbnails', local ao diretório de imagens (não standard)

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
pt_BR: Usar miniaturas xvpics quando encontradas (somente leitura)

en: Use EXIF thumbnails when available (EXIF thumbnails may be outdated)
pt_BR: Usar miniaturas Exif se disponíveis (as miniaturas Exif podem estar desatualizadas)

en: Slide show
pt_BR: Apresentação de slides

en: Delay between image change:
pt_BR: Atraso entre a mudança de imagens:

en: seconds
pt_BR: segundos

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Image loading and caching
pt_BR: Carregamento e cacheamento das imagens

en: Offscreen cache size (Mb per image):
pt_BR: Tamanho do cache não visível (Mb por imagem)

en: Decoded image cache size (Mb):
pt_BR: Tamanho do cache da imagem decodificada (Mb)

en: Preload next image
pt_BR: Precarregar próxima imagem

en: Refresh on file change
pt_BR: Atualizar na mudança de arquivo

en: Dithering method:
pt_BR: Método de dithering:

en: Two pass rendering (apply HQ zoom and color correction in second pass)
pt_BR: Renderização em duas passagens (aplicar zoom HQ e correção de cor na segunda passagem)

en: Allow enlargement of image for zoom to fit
pt_BR: Permitir o alargamento da imagem para o zoom ajustado

en: Limit image size when autofitting (%):
pt_BR: Limitar o tamanho da imagem quando autoajustar (%):

en: Zoom increment:
pt_BR: Incremento do zoom:

en: When new image is selected:
pt_BR: Quando uma nova imagem é selecionada:

en: Zoom to original size
pt_BR: Zoom para o tamanho original

en: Fit image to window
pt_BR: Ajustar a imagem à janela

en: Leave Zoom at previous setting
pt_BR: Deixar o zoom na configuração anterior

en: Scroll to top left corner
pt_BR: Deslocar para o canto superior esquerdo

en: Scroll to image center
pt_BR: Deslocar para o centro da imagem

en: Keep the region from previous image
pt_BR: Manter a região da imagem anterior

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Use custom border color in window mode
pt_BR: Usar cor da borda personalizada no modo de janela

en: Use custom border color in fullscreen mode
pt_BR: Usar cor da borda personalizada no modo de tela cheia

en: Border color
pt_BR: Cor da borda

en: Convenience
pt_BR: Conveniência

en: Auto rotate image using Exif information
pt_BR: Autorotacionar a imagem usando a informação Exif

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: State
pt_BR: Estado

en: Remember window positions
pt_BR: Lembrar as posições das janelas

en: Remember tool state (float/hidden)
pt_BR: Lembrar o estado das ferramentas (flutuantes/ocultas)

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
pt_BR: Ajustar a janela à imagem quando as ferramentas estiverem flutuando/ocultas

en: Limit size when auto-sizing window (%):
pt_BR: Limitar o tamanho quando autodimensionar a janela (%):

en: Smooth image flip
pt_BR: Troca de imagem suave

en: Disable screen saver
pt_BR: Desabilitar o protetor de tela

en: Overlay Screen Display
pt_BR: Exibição do overlay da tela

en: Image overlay template
pt_BR: Gabarito do overlay da imagem

en: <i>%name%</i> results in the filename of the picture.
    Also available: <i>%collection%</i>, <i>%number%</i>, <i>%total%</i>, <i>%date%</i>,
    <i>%size%</i> (filesize), <i>%width%</i>, <i>%height%</i>, <i>%res%</i> (resolution)
    To access exif data use the exif name, e. g. <i>%formatted.Camera%</i> is the formatted camera name,
    <i>%Exif.Photo.DateTimeOriginal%</i> the date of the original shot.
    <i>%formatted.Camera:20</i> notation will truncate the displayed data to 20 characters and will add 3 dots at the end to denote the truncation.
    If two or more variables are connected with the |-sign, it prints available variables with a separator.
    <i>%formatted.ShutterSpeed%</i>|<i>%formatted.ISOSpeedRating%</i>|<i>%formatted.FocalLength%</i> could show "1/20s - 400 - 80 mm" or "1/200 - 80 mm",
    if there's no ISO information in the Exif data.
    If a line is empty, it is removed. This allows to add lines that totally disappear when no data is available.
pt_BR: <i>%name%</i> resulta no nome do arquivo da imagem.
    Também disponíveis: <i>%collection%</i>, <i>%number%</i>, <i>%total%</i>, <i>%date%</i>,
    <i>%size%</i> (tamanho do arquivo), <i>%width%</i>, <i>%height%</i>, <i>%res%</i> (resolução)
    Para acessar dados Exif use o nome Exif, p.ex. <i>%formatted.Camera%</i> é o nome da câmera formatada,
    <i>%Exif.Photo.DateTimeOriginal%</i> a data da captura original.
    <i>%formatted.Camera:20</i> a notação vai restringir os dados exibidos a 20 caracteres e adicionará 3 pontos no final para denotar o truncamento.
    Se duas ou mais variáveis são conectadas pelo sinal | , imprime-se as variáveis disponíveis com um separador.
    <i>%formatted.ShutterSpeed%</i>|<i>%formatted.ISOSpeedRating%</i>|<i>%formatted.FocalLength%</i> poderia exibir "1/20s - 400 - 80 mm" ou "1/200 - 80 mm",
    se não houver informação ISO nos dados Exif.
    Se uma linha está vazia ela é removida. Isso possibilita que sejam adicionadas linhas que desaparecem totalmente se não houver dados disponíveis.

en: Defaults
pt_BR: Padrões

en: Show hidden files or folders
pt_BR: Exibir arquivos ou diretórios ocultos

en: Show dot directory
pt_BR: Exibir diretório com ponto

en: Case sensitive sort
pt_BR: Ordenação sensível ao caso

en: Disable File Filtering
pt_BR: Desativar a filtragem de arquivos

en: Grouping sidecar extensions
pt_BR: Ao agrupar extensões sidecar

en: File types
pt_BR: Tipos de arquivo

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Class
pt_BR: Classe

en: Writable
pt_BR: Escrevível

en: Sidecar is allowed
pt_BR: Sidecar é permitido

en: Metadata writing process
pt_BR: Processo de escrita dos metadados

en: Warning: Geeqie is built without Exiv2. Some options are disabled.
pt_BR: Atenção: O Geeqie é construído sem Exiv2. Algumas opções estão desabilitadas.

en: Metadata are written in the following order. The process ends after first success.
pt_BR: Os metadados são escritos na seguinte ordem. O processo finaliza após o primeiro sucesso.

en: 1) Save metadata in image files, resp. sidecar files, according to the XMP standard
pt_BR: 1) Salvar metadados nos arquivos de imagem, respeitando arquivos sidecar, conforme o standard XMP

en: 2) Save metadata in '.metadata' folder, local to image folder (non-standard)
pt_BR: 2) Salvar metadados no diretório '.metadata', local ao diretório de imagens (não standard)

en: 3) Save metadata in Geeqie private directory '%s'
pt_BR: 3) Salvar metadados no diretório privado do Geeqie '%s'

en: Step 1: Write to image files
pt_BR: Passo 1: escrever nos arquivos de imagem

en: Store metadata also in legacy IPTC tags (converted according to IPTC4XMP standard)
pt_BR: Guardar metadados também em etiquetas legadas IPTC (convertidas conforme o standard IPTC4XMP)

en: Warn if the image files are unwritable
pt_BR: Alertar se os arquivos de imagem não forem escrevíveis

en: Ask before writing to image files
pt_BR: Perguntar antes de escrever sobre arquivos de imagem

en: Step 2 and 3: write to Geeqie private files
pt_BR: Passos 2 e 3: escrever nos arquivos privados do Geeqie

en: Use GQview legacy metadata format (supports only keywords and comments) instead of XMP
pt_BR: Usar o formato de metadados legado do GQview (suporta apenas palavras-chave e comentários) em vez do XMP

en: Miscellaneous
pt_BR: Miscelânea

en: Write the same description tags (keywords, comment, etc.) to all grouped sidecars
pt_BR: Escrever as mesmas etiquetas descritivas (palavras-chave, comentário etc.) em todos os sidecars agrupados

en: Allow keywords to differ only in case
pt_BR: Permitir que as palavras-chave difiram apenas no caso

en: Write altered image orientation to the metadata
pt_BR: Escrever a orientação alterada da imagem nos metadados

en: Auto-save options
pt_BR: Opções de salvamento automático

en: Write metadata after timeout
pt_BR: Escrever os metadados após o timeout

en: Timeout (seconds):
pt_BR: Timeout (segundos):

en: Write metadata on image change
pt_BR: Escrever os metadados na mudança de imagens

en: Write metadata on directory change
pt_BR: Escrever os metadados na mudança de diretórios

en: Color management
pt_BR: Gestão de cor

en: Input profiles
pt_BR: Fornecer perfis

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Menu name
pt_BR: Nome no menu

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Input %d:
pt_BR: Entrada %d:

en: Select color profile
pt_BR: Selecionar perfil de cor

en: Screen profile
pt_BR: Perfil da tela

en: Use system screen profile if available
pt_BR: Usar o perfil de tela do sistema se disponível

en: Screen:
pt_BR: Tela:

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Confirm file delete
pt_BR: Confirmar o apagamento do arquivo

en: Enable Delete key
pt_BR: Habilitar a tecla Delete

en: Safe delete
pt_BR: Apagamento seguro

en: Maximum size:
pt_BR: Tamanho máximo:

en: Set to 0 for unlimited size
pt_BR: Definir em 0 para tamanho ilimitado

en: View
pt_BR: Visualizar

en: Rectangular selection in icon view
pt_BR: Seleção retangular na visualização em ícones

en: Descend folders in tree view
pt_BR: Descer os diretórios na visualização em árvore

en: In place renaming
pt_BR: Renomeação no lugar

en: Open recent list maximum size
pt_BR: Tamanho máximo da lista 'Abrir recentes'

en: Drag'n drop icon size
pt_BR: Tamanho do ícone no arrastar e soltar

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Progressive keyboard scrolling
pt_BR: Rolagem pelo teclado progressiva

en: Mouse wheel scrolls image
pt_BR: Roda do mouse rola a imagem

en: Custom similarity threshold:
pt_BR: Limiar de similaridade personalizado:

en: Debugging
pt_BR: Depuração

en: Debug level:
pt_BR: Nível de depuração:

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Accelerators
pt_BR: Aceleradores

en: Action
pt_BR: Ação

en: KEY
pt_BR: Tecla

en: Tooltip
pt_BR: Dica

en: Reset selected
pt_BR: Redefinir os selecionados

en: Add Alt
pt_BR: Adicionar Alt

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: %s %s
    
    Copyright (c) 2006 John Ellis
    Copyright (c) %s The Geeqie Team
    website: %s
    email: %s
    
    Released under the GNU General Public License
pt_BR: %s %s
    
    Copyright (c) 2006 John Ellis
    Copyright (c) %s The Geeqie Team
    site: %s
    email: %s
    
    Lançado sob a Licença Pública Geral GNU

en: Credits...
pt_BR: Créditos...

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: All
pt_BR: Tudo

en: One image per page
pt_BR: Uma imagem por página

en: Proof sheet
pt_BR: Folha de prova

en: Default printer
pt_BR: Impressora padrão

en: Custom printer
pt_BR: Impressora personalizada

en: PostScript file
pt_BR: Arquivo PostScript

en: Image file
pt_BR: Arquivo de imagem

en: jpeg, low quality
pt_BR: jpeg, baixa qualidade

en: jpeg, normal quality
pt_BR: jpeg, qualidade normal

en: jpeg, high quality
pt_BR: jpeg, alta qualidade

en: points
pt_BR: pontos

en: millimeters
pt_BR: milímetros

en: centimeters
pt_BR: centímetros

en: inches
pt_BR: polegadas

en: picas
pt_BR: paicas

en: Letter
pt_BR: Carta

note: in 8.5 x 11
en: Legal
pt_BR: Ofício

note: in 8.5 x 14
en: Executive
pt_BR: Executivo

note: mm 114 x 162
en: Photo 6x4
pt_BR: Foto 6x4

note: in 6   x 4
en: Photo 8x10
pt_BR: Foto 8x10

note: in 8   x 10
en: Postcard
pt_BR: Cartão postal

note: mm 100 x 148
en: Tabloid
pt_BR: Tablóide

en: page %d of %d
pt_BR: página %d de %d

en: Preview
pt_BR: Visualização prévia

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
pt_BR: Incapaz de abrir o pipe para a escrita.
    "%s"

en: A file with name %s already exists.
pt_BR: Já existe um arquivo com o nome %s.

en: Failure writing to file %s
pt_BR: Falha ao escrever no arquivo %s

en: SIGPIPE error writing to printer.
pt_BR: Erro SIGPIPE ao escrever para a impressora

en: Page %d
pt_BR: Página %d

en: Printing error
pt_BR: Erro de impressão

en: An error occured printing to %s.
pt_BR: Ocorreu um erro ao imprimir em %s.

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Printing %d pages to %s.
pt_BR: Imprimindo %d páginas em %s.

en: Format:
pt_BR: Formato:

en: Units:
pt_BR: Unidades:

en: Orientation:
pt_BR: Orientação:

en: Destination:
pt_BR: Destino:

en: <printer name>
pt_BR: <nome da impressora>

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Source
pt_BR: Origem

en: Image size:
pt_BR: Tamanho da imagem:

en: Proof size:
pt_BR: Tamanho da prova:

en: Text
pt_BR: Texto

en: Paper
pt_BR: Papel

en: Margins
pt_BR: Margens

en: Left:
pt_BR: Esquerda:

en: Right:
pt_BR: Direita:

en: Top:
pt_BR: Superior:

en: Bottom:
pt_BR: Inferior:

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Custom printer:
pt_BR: Impressora personalizada:

en: File:
pt_BR: Arquivo:

en: File format:
pt_BR: Formato de arquivo:

en: DPI:
pt_BR: PPP:

en: Remember print settings
pt_BR: Lembrar as configurações de impressão

en: error saving config file: %s
pt_BR: erro ao salvar o arquivo de configuração: %s

en: error saving config file: %s
    error: %s
pt_BR: erro ao salvar o arquivo de configuração: %s
    erro: %s

note: short, long                  callback,               extra, prefer,description
en: next image
pt_BR: próxima imagem

en: previous image
pt_BR: imagem anterior

en: first image
pt_BR: primeira imagem

en: last image
pt_BR: última imagem

en: toggle full screen
pt_BR: alternar a tela cheia

en: start full screen
pt_BR: iniciar a tela cheia

en: stop full screen
pt_BR: sair da tela cheia

en: toggle slide show
pt_BR: alternar a apresentação de slides

en: start slide show
pt_BR: iniciar a apresentação de slides

en: stop slide show
pt_BR: parar a apresentação de slides

en: start recursive slide show
pt_BR: iniciar apresentação de slides recursiva

en: set slide show delay in seconds
pt_BR: definir o atraso na apresentação de slides em segundos

en: show tools
pt_BR: exibir as ferramentas

en: hide tools
pt_BR: ocultar as ferramentas

en: quit
pt_BR: sair

en: load config file
pt_BR: carregar o arquivo de configuração

en: get list of sidecars of the given file
pt_BR: obter a lista de sidecars para o arquivo fornecido

en: get destination path for the given file
pt_BR: obter o caminho do destino para o arquivo fornecido

en: open file
pt_BR: abrir arquivo

en: open file in new window
pt_BR: abrir arquivo em uma nova janela

en: Remote command list:
pt_BR: Lista de comandos remotos:

en: Remote %s not running, starting...
pt_BR: %s remoto não está executando, iniciando...

en: Remote not available
pt_BR: Remoto não disponível

en: folder
pt_BR: diretório

en: comments
pt_BR: comentários

en: results
pt_BR: resultados

en: contains
pt_BR: contém

en: is
pt_BR: é

en: equal to
pt_BR: igual a

en: less than
pt_BR: menos que

en: greater than
pt_BR: maior que

en: between
pt_BR: entre

en: before
pt_BR: antes de

en: after
pt_BR: depois de

en: match all
pt_BR: corresponde a todos

en: match any
pt_BR: corresponde a qualquer

en: exclude
pt_BR: exclui

en: miss
pt_BR: não contém

en: %s, %d files (%s, %d)
pt_BR: %s, %d arquivos (%s, %d)

en: %s, %d files
pt_BR: %s, %d arquivos

en: Searching...
pt_BR: Pesquisando...

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: Please enter an existing file for image content.
pt_BR: Por favor informe um arquivo existente para o conteúdo da imagem.

en: Please enter an existing folder to search.
pt_BR: Por favor informe um diretório existente para pesquisar.

en: Image search
pt_BR: Busca de imagem

en: Search:
pt_BR: Pesquisa:

en: Recurse
pt_BR: Recursiva

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Match case
pt_BR: Diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: File size is
pt_BR: O tamanho do arquivo é

en: and
pt_BR: e

en: File date is
pt_BR: A data do arquivo é

en: Image dimensions are
pt_BR: As dimensões da imagem são

en: Image content is
pt_BR: O conteúdo da imagem é

en: % similar to
pt_BR: % similar a

en: Rank
pt_BR: Classificação

en: Cannot read the file
pt_BR: Não posso ler o arquivo

en: Cannot get file status
pt_BR: Não posso obter o status do arquivo

en: Cannot access the file
pt_BR: Não posso acessar o arquivo

en: Cannot create temp file
pt_BR: Não posso criar o arquivo temporário

en: Cannot rename the file
pt_BR: Não posso renomear o arquivo

en: File saving disabled by option
pt_BR: Salvamento do arquivo desabilitado por opção

en: Out of memory
pt_BR: Memória insuficiente

en: Cannot write the file
pt_BR: Não posso escrever o arquivo

en: Secure file saving error
pt_BR: Erro no salvamento seguro do arquivo

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
pt_BR: Falhou o carregamento da miniatura no cache, tentando recriar.

en: Delete failed
pt_BR: O apagamento falhou

en: Unable to remove old file from trash folder
pt_BR: Incapaz de remover o arquivo antigo da lixeira

en: Could not create folder
pt_BR: Não pude criar o diretório

en: Permission denied
pt_BR: Permissão negada

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
pt_BR: Incapaz de acessar ou criar a lixeira.
    "%s"

en: Turn off safe delete
pt_BR: Desativar o apagamento seguro

en: Deletion by external command
pt_BR: Apagamento por comando externo

en: Safe delete: %s%s
    Trash: %s
pt_BR: Apagamento seguro: %s%s
    Lixeira: %s

en: Safe delete: %s
pt_BR: Apagamento seguro: %s

en: New Bookmark
pt_BR: Novo favorito

en: Edit Bookmark
pt_BR: Editar favorito

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Icon:
pt_BR: Ícone:

en: Select icon
pt_BR: Selecionar ícone

en: _Properties...
pt_BR: _Propriedades...

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: One or more filenames are not encoded with the preferred locale character set.
pt_BR: Um ou mais nomes de arquivo não estão codificados com o conjunto de caracteres de locale preferido.

en: Operations on, and display of these files with %s may not succeed.
pt_BR: Operações sobre e a exibição desses arquivos com %s podem não ser bem sucedidas.

en: If your filenames are not encoded in utf-8, try setting the environment variable G_BROKEN_FILENAMES=1
pt_BR: Se os seus nomes de arquivo não estão codificados em UTF-8, tente definir a variável de ambiente G_BROKEN_FILENAMES=1

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is set to %s
pt_BR: Parece que G_BROKEN_FILENAMES  está definida para %s

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is not set
pt_BR: Parece que G_BROKEN_FILENAMES não está definida

en: The locale appears to be set to "%s"
    (set by the LANG environment variable)
pt_BR: Parece que o locale está definido para "%s"
    (definido pela variável de ambiente LANG)

en: 
    Preferred encoding appears to be UTF-8, however the file:
pt_BR: 
    Parece que a codificação preferida é UTF-8, no entanto o arquivo:

en: [name not displayable]
pt_BR: [o nome não é exibível]

en: "%s" is encoded in valid UTF-8.
pt_BR: "%s" está codificado em UTF-8 válido.

en: "%s" is not encoded in valid UTF-8.
pt_BR: "%s" não está codificado em UTF-8 válido.

en: Filename encoding locale mismatch
pt_BR: Descasamento da codificação de locale no nome do arquivo

en: Unable to load:
    %s
pt_BR: Incapaz de carregar:
    %s

en: Rename failed
pt_BR: A renomeação falhou

en: Failed to rename %s to %s.
pt_BR: Falha ao renomear %s para %s.

en: _Rename
pt_BR: _Renomear

en: Add _Bookmark
pt_BR: _Adicionar favorito

en: _Delete
pt_BR: _Apagar

en: New folder
pt_BR: Novo diretório

en: Unable to create folder:
    %s
pt_BR: Incapaz de criar o diretório:
    %s

en: Error creating folder
pt_BR: Erro ao criar o diretório

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Show hidden
pt_BR: Exibir ocultos

en: Filter:
pt_BR: Filtro:

en: Select path
pt_BR: Selecionar o caminho

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: 
     Continue multiple file operation?
pt_BR: 
     Continuar a operação com múltiplos arquivos?

en: Co_ntinue
pt_BR: Co_ntinuar

en: Removal of folder contents failed at this file:
    
    %s
pt_BR: A remoção do conteúdo do diretório falhou neste arquivo:
    
    %s

en: %s
    Unable to start external command.
pt_BR: %s
    Incapaz de iniciar o comando externo.

en: %s is not a directory
pt_BR: %s não é um diretório

en: Really continue?
pt_BR: Realmente continuar?

en: This operation can't continue:
pt_BR: Esta operação não pode continuar:

en: Discard changes
pt_BR: Descartar as modificações

en: File details
pt_BR: Detalhes do arquivo

en: Write to file
pt_BR: Escrever no arquivo

en: Choose the destination folder.
pt_BR: Escolha o diretório de destino.

en: New name
pt_BR: Novo nome

en: Manual rename
pt_BR: Renomeação manual

en: Original name:
pt_BR: Nome original:

en: New name:
pt_BR: Novo nome:

en: Auto rename
pt_BR: Renomear automaticamente

en: Begin text
pt_BR: Começar o texto

en: Start #
pt_BR: Início #

en: End text
pt_BR: Finalizar o texto

en: Padding:
pt_BR: Enchimento:

en: Formatted rename
pt_BR: Renomear formatado

en: Format (* = original name, ## = numbers)
pt_BR: Formato (* = nome original, ## = números)

en: Another operation in progress.
pt_BR: Outra operação em progresso.

en: File: '%s'
pt_BR: Arquivo: '%s'

en: with sidecar files:
pt_BR: com arquivos sidecar:

en: no problem detected
pt_BR: nenhum problema detectado

en: Exclude file
pt_BR: Excluir arquivo

en: Overview of changed metadata
pt_BR: Visão geral dos metadados modificados

en: The following metadata tags will be written to
    '%s'.
pt_BR: As seguintes etiquetas de metadados serão escritas em
    '%s'.

en: The following metadata tags will be written to the image file itself.
pt_BR: As seguintes etiquetas de metadados serão escritas no próprio arquivo da imagem.

en: Delete files?
pt_BR: Apagar arquivos?

en: This will delete the following files
pt_BR: Isto irá apagar os seguintes arquivos

en: Can't write metadata
pt_BR: Não posso escrever os metadados

en: Write metadata
pt_BR: Escrever os metadados

en: Write metadata?
pt_BR: Escrever os metadados?

en: This will write the changed metadata into the following files
pt_BR: Isto irá escrever os metadados modificados para os seguintes arquivos

en: Metadata writting failed
pt_BR: A escrita dos metadados falhou

en: Move failed
pt_BR: A movimentação falhou

en: Move files?
pt_BR: Mover arquivos?

en: This will move the following files
pt_BR: Isto irá mover os seguintes arquivos

en: Copy failed
pt_BR: A cópia falhou

en: Copy files?
pt_BR: Copiar arquivos?

en: This will copy the following files
pt_BR: Isto copiará os seguintes arquivos

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename files?
pt_BR: Renomear arquivos?

en: This will rename the following files
pt_BR: Isto irá renomear os seguintes arquivos

en: Can't run external editor
pt_BR: Não posso executar o editor externo

en: Run editor?
pt_BR: Executar o editor?

en: External command failed
pt_BR: O comando externo falhou

en: Delete folder
pt_BR: Apagar o diretório

en: Delete symbolic link?
pt_BR: Apagar a ligação simbólica?

en: This will delete the symbolic link.
    The folder this link points to will not be deleted.
pt_BR: Isto apagará a ligação simbólica.
    O diretório para o qual esta ligação aponta não será apagado.

en: Link deletion failed
pt_BR: O apagamento da ligação falhou

en: Unable to remove folder %s
    Permissions do not allow writing to the folder.
pt_BR: Incapaz de remover o diretório %s
    As permissões não autorizam a escrita no diretório.

en: Unable to list contents of folder %s
pt_BR: Incapaz de listar o conteúdo do diretório %s

en: Folder contains subfolders
pt_BR: O diretório contém subdiretórios

en: Unable to delete the folder:
    
    %s
    
    This folder contains subfolders which must be moved before it can be deleted.
pt_BR: Incapaz de apagar o diretório:
    
    %s
    
    Este diretório contém subdiretórios que precisam ser movidos antes que ele possa ser apagado.

en: Subfolders:
pt_BR: Subdiretórios:

en: Delete folder?
pt_BR: Apagar o diretório?

en: The folder contains these files:
pt_BR: O diretório contém estes arquivos:

en: This will delete the folder.
    The contents of this folder will also be deleted.
pt_BR: Isto apagará o diretório.
    O conteúdo deste diretório também será apagado.

en: Rename folder?
pt_BR: Renomear o diretório?

en: The folder contains the following files
pt_BR: O diretório contém os seguintes arquivos

en: Create Folder
pt_BR: Criar Diretório

en: Create folder?
pt_BR: Criar o diretório?

en: Can't create folder
pt_BR: Não posso criar o diretório

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Move
pt_BR: _Mover

en: _Up to parent
pt_BR: S_ubir para o pai

en: _Slideshow
pt_BR: Apresentação de _slides

en: Slideshow recursive
pt_BR: Apresentação de slides recursiva

en: Find _duplicates...
pt_BR: Procurar por _duplicatas...

en: Find duplicates recursive...
pt_BR: Procurar por duplicatas recursivamente...

en: _New folder...
pt_BR: _Novo diretório...

en: View as _List
pt_BR: Visualizar em _Lista

en: View as _Tree
pt_BR: Visualizar em _Árvore

en: Show _hidden files
pt_BR: Exibir arquivos _ocultos

en: Re_fresh
pt_BR: _Atualizar

en: View as _Icons
pt_BR: Visualizar em _Ícones

en: Show _thumbnails
pt_BR: Exibir _miniaturas

en:  [NO GROUPING]
pt_BR:  [SEM AGRUPAMENTO]

en: Invalid file name:
    %s
pt_BR: Nome de arquivo inválido:
    %s

en: Error renaming file
pt_BR: Erro ao renomear arquivo

en: Help
pt_BR: Ajuda
