gqview-2.1.1 - en to fr translation catalogue (664 entries)

en: Favorite
fr: Favoris

en: Todo
fr: A faire

en: People
fr: Personnes

en: Places
fr: Lieux

en: Possessions
fr: Objets

en: Keyword Presets
fr: Présélection de mots-clés

en: Favorite keywords list
fr: Liste des mots-clés favoris

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: File date:
fr: Date du fichier :

en: Keywords:
fr: Mots-clés :

en: Comment:
fr: Commentaires :

en: Edit favorite keywords list.
fr: Éditer la liste des mots-clés favoris.

en: Add keywords to selected files
fr: Ajouter des mots-clés aux fichiers sélectionnés

en: Add keywords to selected files, replacing the existing ones.
fr: Ajouter des mots-clés aux fichiers sélectionnés, en remplacant ceux existants

en: Save comment now
fr: Enregistrer les commentaires

en: Tag
fr: Attribut

en: Name
fr: Nom

en: Value
fr: Valeur

en: Elements
fr: Éléments

en: Advanced view
fr: Affichage avancé

en: Unlink failed
fr: Échec de la suppression

en: Link failed
fr: Échec du lien

en: The collection:
    %s
    already exists.
fr: La collection :
    %s
    existe déjà.

en: Collection exists
fr: Collection existante

en: Failed to save the collection:
    %s
fr: Impossible d'enregistrer la collection :
    %s

en: Save Failed
fr: Erreur à l'enregistrement

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Add Collection
fr: Ajouter une Collection

en: Name:
fr: Nom :

en: Sort Manager
fr: Trier par nom

en: Folders
fr: Dossiers

en: Copy
fr: Copier

en: Move
fr: Déplacer

en: Link
fr: Lien

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Add selection
fr: Ajouter une sélection

en: Undo last image
fr: Annuler la dernière opération

en: done
fr: terminé

en: Removing old metadata...
fr: Suppression des anciennes méta-données ...

en: Clearing cached thumbnails...
fr: Purge des vignettes en cache ...

en: Removing old thumbnails...
fr: Suppression des anciennes vignettes ...

en: Invalid folder
fr: Nom de dossier invalide

en: The specified folder can not be found.
fr: Le dossier spécifiée est absent.

en: Create thumbnails
fr: Créer les vignettes

en: S_tart
fr: Dé_but

en: Folder:
fr: Dossier :

en: Select folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Include subfolders
fr: Inclure les sous-dossiers

en: Store thumbnails local to source images
fr: Sauver les vignettes avec les images sources

en: click start to begin
fr: cliquer sur Début pour démarrer

en: running...
fr: en cours ...

en: Clearing thumbnails...
fr: Suppression des vignettes ...

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
fr: Ceci va effacer toutes les vignettes
    présentes sur le disque, continuer ?

en: Cache Maintenance - Geeqie
fr: Maintenance du cache - Geeqie

en: Cache and Data Maintenance
fr: Maintenance des données et du cache

en: Geeqie thumbnail cache
fr: Cache Geeqie des vignettes

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Clean up
fr: Nettoyage

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
fr: Éliminer les vignettes orphelines ou plus à jour.

en: Delete all cached thumbnails.
fr: Effacer le contenu du cache des vignettes.

en: Shared thumbnail cache
fr: Cache partagé des vignettes

en: Render
fr: Générer

en: Render thumbnails for a specific folder.
fr: Générer les vignettes pour un dossier spécifique.

en: Metadata
fr: Méta-données

en: Remove orphaned keywords and comments.
fr: Supprimer les mots-clés et commentaires orphelins.

en: Untitled
fr: Sans_Titre

en: Untitled (%d)
fr: Sans_Titre (%d)

en: %s - Geeqie Collection
fr: %s - Collection Geeqie

en: Close collection
fr: Fermer collection

en: Collection has been modified.
    Save first?
fr: La collection a été modifiée.
    L'enregistrer avant ?

en: _Discard
fr: _Élimine

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
fr: Le chemin spécifié :
    %s
    est un dossier, les collections sont des fichiers

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier invalide

en: Overwrite File
fr: Écraser fichier

en: Overwrite existing file?
fr: Écraser le fichier existant ?

en: _Overwrite
fr: _Écraser

en: Save collection
fr: Enregistrer collection

en: Open collection
fr: Ouvrir collection

en: Append collection
fr: Ajouter à la collection

en: _Append
fr: _Ajouter

en: Collection Files
fr: Fichiers de collection

en: Collection empty
fr: Collection vide

en: The current collection is empty, save aborted.
fr: La collection courante est vide, enregistrement annulé.

en: Empty
fr: Vide

en: Loading thumbs...
fr: Chargement des vignettes ...

en: _View
fr: _Afficher

en: View in _new window
fr: Afficher dans une _nouvelle fenêtre

en: Rem_ove
fr: _Effacer

en: Append from file list
fr: Ajouter à partir de la liste des fichiers

en: Append from collection...
fr: Ajouter à partir de la collection ...

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select none
fr: Désélectionner

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Copy...
fr: _Copier ...

en: _Move...
fr: _Déplacer ...

en: _Rename...
fr: _Renommer ...

en: _Delete...
fr: _Supprimer ...

en: Show filename _text
fr: Voir le _nom de fichier

en: _Save collection
fr: _Enregistrer collection

en: Save collection _as...
fr: Enregistrer collection _sous ...

en: _Find duplicates...
fr: Rechercher les fichiers en _double ...

en: Print...
fr: Imprimer ...

en: Dropped list includes folders.
fr: La liste ajoutée contient des dossiers.

en: _Add contents
fr: _Ajouter le contenu

en: Add contents _recursive
fr: Ajouter le contenu _récursivement

en: _Skip folders
fr: Omettre les dossier_s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Drop files to compare them.
fr: Glisser des fichiers pour les comparer.

en: %d files
fr: %d fichiers

en: %d matches found in %d files
fr: %d correspondances dans %d fichiers

en: [set 1]
fr: [groupe 1]

en: Reading checksums...
fr: Lecture des sommes de contrôle ...

en: Reading dimensions...
fr: Lecture des dimensions ...

en: Reading similarity data...
fr: Lecture des données de similarité ...

en: Comparing...
fr: Comparaison ...

en: Sorting...
fr: Tri ...

en: Select group _1 duplicates
fr: Sélectionner les doubles du groupe _1

en: Select group _2 duplicates
fr: Sélectionner les doubles du groupe _2

en: Add to new collection
fr: Ajouter à la nouvelle collection

en: C_lear
fr: _Vider

en: Close _window
fr: Fermer la _fenêtre

en: %d files (set 2)
fr: %d fichiers (groupe 2)

en: Size
fr: Taille

en: Checksum
fr: Somme de contrôle

en: Path
fr: Chemin

en: Similarity (high)
fr: Similarité (élevée)

en: Similarity
fr: Similarité

en: Similarity (low)
fr: Similarité (basse)

en: Similarity (custom)
fr: Similarité (spécifique)

en: Find duplicates - Geeqie
fr: Recherche des fichiers en double - Geeqie

en: Compare to:
fr: Comparer à :

en: Compare by:
fr: Comparer par :

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Compare two file sets
fr: Comparer deux jeux de fichiers

en: Rotate jpeg clockwise
fr: Rotation sens horaire

en: Rotate jpeg counterclockwise
fr: Rotation sens anti-horaire

en: stopping...
fr: arrêt ...

en: Edit command results
fr: Voir le résultat de la commande

en: Output of %s
fr: Sortie de %s

en: Failed to run command:
    %s
fr: Impossible de charger :
    %s

en: stopped by user
fr: arrêté par l'utilisateur

en: unknown
fr: inconnu

en: top left
fr: haut gauche

en: top right
fr: haut droite

en: bottom right
fr: bas droite

en: bottom left
fr: bas gauche

en: left top
fr: gauche haut

en: right top
fr: droit haut

en: right bottom
fr: droit bas

en: left bottom
fr: gauche bas

en: inch
fr: pouces

en: centimeter
fr: centimètres

en: average
fr: moyenne

en: center weighted
fr: pondération moyenne

en: spot
fr: point

en: multi-spot
fr: plusieurs points

en: multi-segment
fr: plusieurs segments

en: partial
fr: partiel

en: other
fr: autre

en: not defined
fr: indéfini

en: manual
fr: manuel

en: aperture
fr: ouverture

en: shutter
fr: obturateur

en: creative
fr: créatif

en: landscape
fr: paysage

en: daylight
fr: lumière naturelle

en: tungsten (incandescent)
fr: tungstène

en: flash
fr: Flash :

en: no
fr: non

note: flash fired (bit 0)
en: yes
fr: oui

en: yes, not detected by strobe
fr: oui, mais non détecté

en: yes, detected by strobe
fr: oui, détecté

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Exposure program
fr: Programme d'exposition

en: ISO sensitivity
fr: Sensibilité ISO

en: Date original
fr: Date de prise de vue

en: Date digitized
fr: Date de numérisation

en: Shutter speed
fr: Vitesse d'obturation

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Exposure bias
fr: Polarisation d'exposition

en: Subject distance
fr: Distance du sujet

en: Metering mode
fr: Méthode de mesure

en: Light source
fr: Source de lumière

en: Focal length
fr: Distance focale

note: ExifImageWidth, ExifImageHeight can also be unsigned short
en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Camera
fr: Appareil

en: Resolution
fr: Résolution

en: infinity
fr: infini

en: mode:
fr: mode :

en: not detected by strobe
fr: non détecté

en: detected by strobe
fr: détecté

note: we ignore flash function (bit 5) red-eye (bit 6)
en: red-eye reduction
fr: anti-yeux rouges

en: dot
fr: point

en: %d bytes
fr: %d octets

en: %.1f K
fr: %.1f Ko

en: %.1f MB
fr: %.1f Mo

en: %.1f GB
fr: %.1f Go

en: Geeqie full screen
fr: Geeqie plein écran

en: Full size
fr: Pleine taille

en: Monitor
fr: Moniteur

en: Screen
fr: Écran

en: Stay above other windows
fr: Rester au dessus des autres fenêtres

en: Determined by Window Manager
fr: Déterminé par le gestionnaire de fenêtres

en: Active screen
fr: Écran actif

en: Active monitor
fr: Moniteur actif

en: Zoom _in
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _out
fr: Zoom a_rrière

en: Zoom _1:1
fr: Taille réelle (_1:1)

en: Fit image to _window
fr: Mettre à la taille de la _fenêtre

en: Set as _wallpaper
fr: Utiliser comme _papier peint

en: _Stop slideshow
fr: _Stopper le diaporama

en: Continue slides_how
fr: Reprendre le _diaporama

en: Pause slides_how
fr: Suspendre le _diaporama

en: _Start slideshow
fr: _Lancer le diaporama

en: Exit _full screen
fr: Sortir du mode plein _écran

en: _Full screen
fr: Plein _écran

en: C_lose window
fr: Fermer _la fenêtre

en: File size:
fr: Taille du fichier :

en: Dimensions:
fr: Dimensions :

en: Transparent:
fr: Transparence :

en: Image size:
fr: Taille de l'image :

en: Compress ratio:
fr: Taux de compression :

en: File type:
fr: Type de fichier :

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Group:
fr: Groupe :

en: General
fr: Général

en: Image %d of %d
fr: Image %d de %d

en: Image properties - Geeqie
fr: Propriétés de l'image - Geeqie

en: Ascending
fr: Croissant

en:  Slideshow
fr:  Diaporama

en:  Paused
fr:  En pause

en: %s, %d files (%s, %d)%s
fr: %s, %d fichiers (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
fr: %s, %d fichiers%s

en: %d files%s
fr: %d fichiers%s

en: (no read permission) %s bytes
fr: (pas de permission en lecture) %s octets

en: ( ? x ? ) %s bytes
fr: ( ? x ? ) %s octets

en: ( %d x %d ) %s bytes
fr: ( %d x %d ) %s octets

en: Geeqie Tools
fr: Outils Geeqie

en: Tools
fr: Outils

en: Files
fr: Fichiers

en: (drag to change order)
fr: (glisser pour changer l'ordre)

en: Hide file _list
fr: Masquer la _liste des fichiers

en: in %s...
fr: dans %s ...

en: in (unknown)...
fr: dans (inconnu) ...

en: empty
fr: vide

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: Édit_er

en: _Adjust
fr: _Ajuster

en: _Help
fr: _Aide

en: New _window
fr: Nouvelle _fenêtre

en: _New collection
fr: _Nouvelle collection

en: _Open collection...
fr: _Ouvrir collection ...

en: Open _recent
fr: Ouverts _récemment

en: _Search...
fr: _Recherche ...

en: Pan _view
fr: Affichage _panoramique

en: _Print...
fr: _Imprimer ...

en: N_ew folder...
fr: Nouv_eau dossier ...

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Rotate clockwise
fr: _Rotation sens horaire

en: Rotate _counterclockwise
fr: Rotation sens _anti-horaire

en: Rotate 1_80
fr: Rotation de 1_80°

en: _Mirror
fr: Retournement _horizontal

en: _Flip
fr: Retournement _vertical

en: Select _all
fr: _Tout sélectionner

en: Select _none
fr: _Désélectionner

en: P_references...
fr: P_références ...

en: _Thumbnail maintenance...
fr: Maintenance des _vignettes ...

en: _Zoom to fit
fr: Taille de la fenê_tre

en: F_ull screen
fr: Plein _écran

en: _Hide file list
fr: Masquer la _liste des fichiers

en: Toggle _slideshow
fr: _Stopper le diaporama

en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: _Contents
fr: _Contenu

en: _Keyboard shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Release notes
fr: _Notes pour cette version

en: _About
fr: À _propos

en: _Thumbnails
fr: _Vignettes

en: Tr_ee
fr: Arbr_e

en: _Float file list
fr: Liste des fichiers _flottante

en: Hide tool_bar
fr: Masquer la _barre d'outils

en: _Keywords
fr: _Mots-clés

en: E_xif data
fr: Données E_xif

en: Sort _manager
fr: _Gestionnaire de tris

en: _List
fr: _Liste

en: I_cons
fr: I_cônes

en: Show thumbnails
fr: Montrer les vignettes

en: Change to home folder
fr: Aller dans le dossier personnel

en: Refresh file list
fr: Rafraîchir la liste des fichiers

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Fit image to window
fr: Mettre à la taille de la fenêtre

en: Set zoom 1:1
fr: Taille 1:1

en: Configure options
fr: Configuration

en: _Float
fr: _Flottant

en: Float Controls
fr: Outils flottants

en: Help - Geeqie
fr: Aide - Geeqie

en: Command line
fr: Ligne de commande

note: short, long                  callback,               extra, prefer,description
en: next image
fr: image suivante

en: previous image
fr: image précédente

en: first image
fr: première image

en: last image
fr: dernière image

en: toggle full screen
fr: Sortir du mode plein _écran

en: start full screen
fr: Démarrer en mode plein _écran

en: stop full screen
fr: Sortir du mode plein _écran

en: toggle slide show
fr: stopper le diaporama

en: start slide show
fr: lancer le diaporama

en: stop slide show
fr: stopper le diaporama

en: start recursive slide show
fr: lancer le diaporama récursif

en: set slide show delay in seconds
fr: délais entre diapos en secondes

en: show tools
fr: montrer les outils

en: hide tools
fr: cacher les outils

en: quit
fr: quitter

en: open file
fr: ouvrir le fichier

en: open file in new window
fr: ouvrir le fichier dans une nouvelle fenêtre

en: Remote command list:
fr: Liste des commandes à distance :

en: Remote Geeqie not running, starting...
fr: Pas de Geeqie distant, lancement ...

en: Remote not available
fr: Commande à distance non disponible

en: Usage: gqview [options] [path]
fr: Utilisation: gqview [options] [chemin]

en: valid options are:
fr: les options valides sont :

en:   +t, --with-tools           force show of tools
fr:   +t, --with-tools           force l'affichage des outils

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
fr:   -t, --without-tools        masque les outils

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
fr:   -f, --fullscreen           démarre en mode plein écran

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
fr:   -s, --slideshow            démarre en mode diaporama

en:   -l, --list                 open collection window for command line
fr:   -l, --list                 ouvre une fenêtre de collection pour la ligne de commande

en:   -r, --remote               send following commands to open window
fr:   -r, --remote               lance la commande suivante pour ouvrir un fenêtre
    de commande

en:   -rh,--remote-help          print remote command list
fr:   -rh,--remote-help          affiche la liste des commandes à distance

en:   --debug                    turn on debug output
fr:   --debug                    valide les sorties de déboguage

en:   -v, --version              print version info
fr:   -v, --version              affiche les infos de version

en:   -h, --help                 show this message
fr:   -h, --help                 affiche ce message

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
fr: invalide ou ignoré : %s
    Utiliser --help pour connaître les options

en: Creating Geeqie dir:%s
fr: Création du dossier Geeqie : %s

en: Could not create dir:%s
fr: Impossible de créer le dossier : %s

en: Home
fr: Rép. perso

en: Desktop
fr: Bureau

en: Geeqie - exit
fr: Geeqie - sortir

en: Quit Geeqie
fr: Quitter Geeqie

en: Collections have been modified. Quit anyway?
fr: Des collections ont été modifiées.
    Quitter quand même ?

en: Sort by size
fr: Trier par taille

en: Sort by date
fr: Trier par date

en: Unsorted
fr: Non trié

en: Sort by path
fr: Trier par chemin

en: Sort by number
fr: Trier par valeur numérique

en: Sort by name
fr: Trier par nom

en: Sort
fr: Trier

en: Rotate _180
fr: Rotation de _180°

en: The pan view does not support the folder "%s".
fr: Affichage panoramique impossible pour le dossier "%s".

en: Folder not supported
fr: Dossier non supporté

en: Reading image data...
fr: Lecture des données de l'image ...

en: Sorting images...
fr: Tri des images ...

en: Date:
fr: Date :

en: Size:
fr: Taille :

en: path found
fr: chemin trouvé

en: filename found
fr: Fichier trouvé

en: partial match
fr: correspondance partielle

en: no match
fr: pas de correspondance

en: Folder not found
fr: Dossier inexistant

en: The entered path is not a folder
fr: Le chemin ne correspond pas à un dossier

en: Pan View - Geeqie
fr: Affichage panoramique - Geeqie

en: Timeline
fr: Echelle de temps

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Folders (flower)
fr: Dossiers (fleur)

en: Grid
fr: Grille

en: Dots
fr: Points

en: No Images
fr: Pas d'images

en: Small Thumbnails
fr: Vignettes réduites

en: Normal Thumbnails
fr: Vignettes normales

en: Large Thumbnails
fr: Vignettes larges

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Use Exif date
fr: Utiliser la date Exif

en: Find
fr: Rechercher

en: Pan View Performance
fr: Performances vue panoramique

en: Pan view performance may be poor.
fr: Les performances de la vue panoramique pourraient être mauvaises.

en: To improve performance of thumbnails in the pan view the following options can be enabled. Note that both options must be enabled to notice a change in performance.
fr: Pour améliorer la vitesse de génération des vignettes dans la vue panoramique les options suivantes peuvent être utilisées. Notez que les deux options doivent être validées pour apprécier un changement dans les performances.

en: Cache thumbnails
fr: Mettre en cache les vignettes

en: Use shared thumbnail cache
fr: Utiliser un cache vignettes partagé

en: Do not show this dialog again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Sort by E_xif date
fr: Trier par date E_xif

en: Nearest (worst, but fastest)
fr: Au plus près (moins bon, plus rapide)

en: Tiles
fr: Tuiles

en: Bilinear
fr: Bilinéaire

en: Hyper (best, but slowest)
fr: Hyper (meilleur, plus lent)

en: None
fr: Aucune

en: Normal
fr: Normale

en: Best
fr: Meilleure

en: Custom
fr: Spécifique

en: Reset filters
fr: RAZ des filtres

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
fr: Ceci va remettre les filtres de fichiers à leur état par défaut.
    Continuer ?

en: Reset editors
fr: RAZ des éditeurs

en: This will reset the edit commands to the defaults.
    Continue?
fr: Ceci va remettre les commandes d'édition à leur état par défaut.
    Continuer ?

en: Clear trash
fr: Vider la corbeille

en: This will remove the trash contents.
fr: Ceci va supprimer le contenu de la corbeille

en: Geeqie Preferences
fr: Préférences Geeqie

en: Startup
fr: Début

en: Change to folder:
fr: Aller dans le dossier :

en: Use current
fr: Utiliser le dossier courant

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Cache thumbnails into .thumbnails
fr: Mettre en cache les vignettes dans .thumbnails

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
fr: Utiliser les vignettes xvpics si existantes (lecture seule)

en: Faster jpeg thumbnailing (may reduce quality)
fr: Vignettes JPEG plus rapides (qualité dégradée)

en: Slide show
fr: Diaporama

en: Delay between image change:
fr: Délai entre deux images :

en: seconds
fr: secondes

en: Random
fr: Aléatoire

en: Repeat
fr: En boucle

en: Dithering method:
fr: Méthode de dithering :

en: Two pass zooming
fr: Zoom en 2 passes

en: Allow enlargement of image for zoom to fit
fr: Aggrandir les images pour que le zoom convienne

en: Zoom increment:
fr: Incrément de zoom :

en: When new image is selected:
fr: Sélection d'une nouvelle image :

en: Zoom to original size
fr: Zoom à sa taille d'origine

en: Leave Zoom at previous setting
fr: Garder la valeur précédente du zoom

en: Appearance
fr: Apparence

en: Black background
fr: Arrière-plan noir

en: Convenience
fr: Commodités

en: Refresh on file change
fr: Rafraîchir la liste des fichiers

en: Preload next image
fr: Précharger l'image suivante

en: Auto rotate image using Exif information
fr: Rotation automatique de l'image à l'aide des informations Exif

en: Windows
fr: Fenêtres

en: State
fr: État

en: Remember window positions
fr: Conserver les positions de la fenêtre

en: Remember tool state (float/hidden)
fr: Conserver l'état des outils (flottants/cachés)

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
fr: Mettre la fenêtre à la taille de l'image quand les outils sont cachés/flottants

en: Limit size when auto-sizing window (%):
fr: Limiter la taille quand la fenêtre est auto-dimensionnable (%) :

en: Layout
fr: Disposition

en: Filtering
fr: Filtres

en: Show entries that begin with a dot
fr: Montrer les fichiers cachés

en: Case sensitive sort
fr: Tri sensible à la casse

en: Disable File Filtering
fr: Désactiver les filtres de fichiers

en: File types
fr: Type de fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Defaults
fr: Configuration par défaut

en: Editors
fr: Éditeurs

en: #
fr: N°

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Command Line
fr: Ligne de commande

en: Advanced
fr: Avancées

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Smooth image flip
fr: Lisser le basculement d'image

en: Disable screen saver
fr: Inhiber l'économiseur d'écran

en: Delete
fr: Effacer

en: Confirm file delete
fr: Confirmer la suppression des fichiers

en: Enable Delete key
fr: Utiliser la touche [Suppr]

en: Safe delete
fr: Suppression récupérable

en: Maximum size:
fr: Taille maximale :

en: MB
fr: Mo

en: View
fr: Voir

en: Behavior
fr: Comportement

en: Rectangular selection in icon view
fr: Sélection rectangulaire dans la vue en icônes

en: Descend folders in tree view
fr: Parcourir les dossiers dans la vue arborescente

en: In place renaming
fr: Renommer en place

en: Progressive keyboard scrolling
fr: Panoramique clavier progressif

en: Mouse wheel scrolls image
fr: Défilement des images avec la molette de la souris

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Store keywords and comments local to source images
fr: Sauver les mots-clés et commentaires avec les images sources

en: Custom similarity threshold:
fr: Seuil de similarité spécifique :

en: Offscreen cache size (Mb per image):
fr: Taille du cache mémoire (Mo par image) :

en: About - Geeqie
fr: A propos - Geeqie

en: Geeqie %s
    
    Copyright (c) %s John Ellis
    website: %s
    email: %s
    
    Released under the GNU General Public License
fr: Geeqie %s
    
    Copyright © %s par John Ellis
    Site web : %s
    Contact : %s
    
    Traduction : Éric Lassauge <lassauge@users.sourceforge.net>, 2001-2005
    
    Jean-Pierre Pedron <jppedron@club-internet.fr>, 2000
    Pascal Bleser <pascal.bleser@atosorigin.com>, 2003
    Nicolas Boos <nicolas.boos@wanadoo.fr>, 2003
    Nicolas Bonifas <nicolas.bonifas@free.fr>, 2003-2004
    
    Distribué sous GNU General Public License

en: Credits...
fr: Crédits ...

en: Selection
fr: Sélection

en: All
fr: Tout

en: One image per page
fr: Une image/page

en: Proof sheet
fr: Page de test

en: Default printer
fr: Imprimante par défaut

en: Custom printer
fr: Imprimante spécifique

en: PostScript file
fr: Fichier Postscript

en: Image file
fr: Fichier image

en: jpeg, low quality
fr: JPEG, basse qualité

en: jpeg, normal quality
fr: JPEG, qualité normale

en: jpeg, high quality
fr: JPEG, haute qualité

en: millimeters
fr: millimètres

en: centimeters
fr: centimètres

en: inches
fr: pouces

en: Landscape
fr: Paysage

en: Letter
fr: Lettre

note: in 7.25x 10.5 mm 841 x 1189 mm 594 x 841 mm 420 x 594 mm 297 x 420 mm 210 x 297 mm 148 x 210 mm 105 x 148 mm 353 x 500 mm 250 x 353 mm 176 x 250 mm 125 x 176
en: Envelope #10
fr: Enveloppe #10

note: in 4.125 x 9.5
en: Envelope #9
fr: Enveloppe #9

note: in 3.875 x 8.875
en: Envelope C4
fr: Enveloppe C4

note: mm 229 x 324
en: Envelope C5
fr: Enveloppe C5

note: mm 162 x 229
en: Envelope C6
fr: Enveloppe C6

note: in 8   x 10
en: Postcard
fr: Carte postale

note: mm 100 x 148
en: Tabloid
fr: Tabloïd

en: page %d of %d
fr: page %d de %d

en: Preview
fr: Aperçu

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
fr: Impossible d'ouvrir le tube en écriture.
    "%s"

en: A file with name %s already exists.
fr: Un fichier portant le nom %s existe déjà.

en: Failure writing to file %s
fr: Échec à l'écriture dans le fichier %s

en: SIGPIPE error writing to printer.
fr: Erreur SIGPIPE à l'écriture vers l'imprimante

en: Printing error
fr: Erreur d'impression

en: An error occured printing to %s.
fr: Une erreur est apparue lors de l'impression vers %s.

en: Details
fr: Détails

en: Print - Geeqie
fr: Impression - Geeqie

en: Printing %d pages to %s.
fr: Impression de %d pages vers %s.

en: Format:
fr: Format :

en: Units:
fr: Unités :

en: Orientation:
fr: Orientation :

en: Destination:
fr: Destination :

en: <printer name>
fr: <Nom de l'imprimante>

en: Unlimited
fr: Sans limite

en: Show
fr: Montrer

en: Font
fr: Police

en: Proof size:
fr: Taille de l'aperçu :

en: Text
fr: Texte

en: Paper
fr: Papier

en: Margins
fr: Marges

en: Left:
fr: Gauche :

en: Right:
fr: Droite :

en: Top:
fr: Haute :

en: Bottom:
fr: Basse :

en: Printer
fr: Imprimante

en: Custom printer:
fr: Imprimante spécifique :

en: File:
fr: Fichier :

en: File format:
fr: Format du fichier :

en: DPI:
fr: DPI :

en: Remember print settings
fr: Conserver les paramètres d'impression

en: error saving config file: %s
fr: erreur à la sauvegarde du fichier de configuration : %s

en: folder
fr: dossier

en: comments
fr: commentaires

en: results
fr: résultats

en: contains
fr: contient

en: is
fr: est

en: equal to
fr: égale(s) à

en: less than
fr: moins que

en: greater than
fr: plus qu

en: between
fr: entre

en: before
fr: avant

en: after
fr: après

en: match all
fr: correspondent à (tous)

en: match any
fr: correspondent à

en: exclude
fr: excluent

en: %s, %d files (%s, %d)
fr: %s, %d fichiers (%s, %d)

en: %s, %d files
fr: %s, %d fichiers

en: Searching...
fr: Recherche ...

en: File not found
fr: Fichier inexistant

en: Please enter an existing file for image content.
fr: Sélectionner un fichier existant pour un contenu image.

en: Please enter an existing folder to search.
fr: Sélectionner un dossier existant pour la recherche.

en: Image search - Geeqie
fr: Recherche d'image - Geeqie

en: Search:
fr: Recherche :

en: Recurse
fr: Récursivement

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Match case
fr: Sensible à la casse

en: File size is
fr: Taille du fichier est

en: and
fr: et

en: File date is
fr: Date du fichier est

en: Image dimensions are
fr: Dimensions de l'image sont

en: Image content is
fr: Contenu de l'image est

en: % similar to
fr: % similaire à

en: Rank
fr: Rang

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
fr: Impossible de charger la vignette depuis le cache, regénération.

en: Unable to write history lists to: %s
fr: Impossible d'écrire l'historique dans : %s

en: New Bookmark
fr: Nouveau signet

en: Edit Bookmark
fr: Modifier les signets

en: Path:
fr: Chemin :

en: Icon:
fr: Icône :

en: Select icon
fr: Sélectionner icône

en: _Properties...
fr: _Propriétés ...

en: Move _up
fr: _Monter

en: Move _down
fr: _Descendre

en: _Remove
fr: Efface_r

en: Unable to load:
    %s
fr: Impossible de lancer la commande :
    %s

en: Failed to rename %s to %s.
fr: Impossible de renommer le fichier %s en %s.

en: Unable to delete file:
    %s
fr: Impossible de supprimer le fichier :
    %s

en: File deletion failed
fr: La suppression du fichier a échoué

en: Delete file
fr: Supprimer fichier

en: About to delete the file:
     %s
fr: Sur le point de supprimer le fichier :
     %s

en: _Rename
fr: _Renommer

en: Add _Bookmark
fr: Ajouter un _signet

en: _Delete
fr: _Effacer

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: Unable to create folder:
    %s
fr: Impossible de créer le dossier :
    %s

en: Error creating folder
fr: Erreur pendant le création du dossier

en: All Files
fr: Montrer tous les fichiers

en: Show hidden
fr: Montrer les fichiers cachés

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Select path
fr: Sélectionner un chemin

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Overwrite file
fr: Écraser fichier

en: Overwrite file?
fr: Écraser fichier ?

en: Replace existing file with new file.
fr: Remplacer le fichier existant par un nouveau fichier.

en: Overwrite _all
fr: Écraser _tout

en: S_kip all
fr: S_auter tout

en: _Skip
fr: _Sauter

en: Existing file
fr: Fichier existant

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: Auto rename
fr: Renommage auto

en: Rename
fr: Renommer

en: Source to copy matches destination
fr: Le fichier source à copier est identique à la destination

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
fr: Impossible de copier le fichier :
    %s
    sur lui-même.

en: Source to move matches destination
fr: Le fichier source à déplacer est identique à la destination

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
fr: Impossible de déplacer le fichier :
    %s
    sur lui-même.

en: Co_ntinue
fr: Co_ntinuer

en: Error copying file
fr: Erreur pour la copie de fichier

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file copy.
fr: Impossible de copier le fichier :
    %s
    vers :
    %s
    pendant la copie multiple.

en: Error moving file
fr: Erreur pour le déplacement de fichier

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file move.
fr: Impossible de déplacer le fichier :
    %s
    vers :
    %s
    pendant un déplacement multiple.

en: Source matches destination
fr: Le fichier source est identique à la destination

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
fr: Source et destination sont les mêmes, opération annulée.

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
fr: Impossible de copier le fichier :
    %s
    sur :
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
fr: Impossible de déplacer le fichier :
    %s
    vers :
    %s

en: Invalid destination
fr: Destination invalide

en: When operating with multiple files, please select
    a folder, not a file.
fr: Lors d'une opération avec des fichiers multiples, sélectionner
    un dossier, non un fichier.

en: Please select an existing folder.
fr: Sélectionner un dossier existant.

en: Copy - Geeqie
fr: Copie - Geeqie

en: _Copy
fr: _Copier

en: Copy file
fr: Copier le fichier

en: Copy multiple files
fr: Copier des fichiers multiples

en: Move - Geeqie
fr: Déplacement - Geeqie

en: _Move
fr: _Déplacer

en: Move file
fr: Déplacer le fichier

en: Move multiple files
fr: Déplacer des fichiers multiples

en: File name:
fr: Nom du fichier :

en: Choose the destination folder.
fr: Choisir le dossier de destination.

en: Delete failed
fr: Échec de la suppression

en: Unable to remove old file from trash folder
fr: Impossible de supprimer le fichier de la corbeille

en: Could not create folder
fr: Impossible de créer le dossier

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
fr: Impossible de créer ou d'accéder à la corbeille.
    «%s»

en: Turn off safe delete
fr: Ne pas confirmer la suppression des fichiers

en: Safe delete: %s
fr: Confirmer la suppression des fichiers : %s

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
fr: Impossible de supprimer le fichier :
     %s
     Continuer l'opération de suppression multiple ?

en: File %d of %d
fr: Fichier %d de %d

en: Delete files - Geeqie
fr: Suppression de fichiers - Geeqie

en: Delete multiple files
fr: Supprimer des fichiers multiples

en: Review %d files
fr: Examiner %d fichiers

en: Delete file - Geeqie
fr: Suppression de fichier - Geeqie

en: Delete file?
fr: Supprimer fichier ?

en: Replace existing file by renaming new file.
fr: Remplacer un fichier existant en renommant un nouveau fichier.

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
fr: Impossible de renommer le fichier :
    %s
     en :
    %s

en: Error renaming file
fr: Erreur pour renommer le fichier

en: Can not auto rename with the selected
    number set, one or more files exist that
    match the resulting name list.
fr: Impossible d'auto-renommer avec le jeu
    de nombres choisi, un ou plusieurs fichiers
    existent déjà par rapport à la liste de noms.

en: Failed to rename
    %s
    The number was %d.
fr: Impossible de renommer
    %s
    Le nombre était %d.

en: Rename - Geeqie
fr: Renommer - Geeqie

en: Rename multiple files
fr: Renommer des fichiers multiples

en: Original Name
fr: Nom d'origine

en: Original name:
fr: Nom d'origine :

en: New name:
fr: Renommer :

en: Begin text
fr: Texte de début

en: Start #
fr: N° début

en: End text
fr: Texte de fin

en: Padding:
fr: Bourrage :

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
fr: Impossible de renommer le fichier :
    %s
    en :
    %s

en: Rename file
fr: Renommer le fichier

en: The folder:
    %s
    already exists.
fr: Le dossier :
    %s
    existe déjà.

en: Folder exists
fr: Dossiers existants

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
fr: Le chemin :
    %s
    existe déjà comme fichier.

en: New folder - Geeqie
fr: Nouveau dossier - Geeqie

en: Create folder in:
    %s
    named:
fr: Créer un dossier dans :
    %s
    
    nommé :

en: Rename failed
fr: Echer renommage

en: new_folder
fr: nouveau_repertoire

en: _Up to parent
fr: _Remonter

en: _Slideshow
fr: _Diaporama

en: Slideshow recursive
fr: Diaporama récursif

en: Find _duplicates...
fr: Rechercher les fichiers en _double ...

en: Find duplicates recursive...
fr: Rechercher récursivement les fichiers en double ...

en: _New folder...
fr: _Nouveau dossier ...

en: View as _tree
fr: _Voir sous forme d'arbre

en: Re_fresh
fr: Ra_fraîchir

en: _Sort
fr: _Trier

en: View as _icons
fr: Voir sous forme d'_icônes

en: Show _thumbnails
fr: Montre les vigne_ttes

en: Invalid file name:
    %s
fr: Nom de fichier invalide :
    %s
