gFTP 2.0.5 - en to fi translation catalogue (191 entries)

en: Bookmarks Error: There are some missing entries in this bookmark. Make sure you have a hostname and username
fi: Virhe suosikeissa: Et ole määritellyt kaikkia tarvittavia tietoja. Varmista, että olet syöttänyt koneen osoitteen sekä käyttäjätunnuksen.

en: General
fi: Yleiset

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: View program:
fi: Esikatseluohjelma:

en: Edit program:
fi: Editointi ohjelma:

en: Do one transfer at a time
fi: Tee vain yksi siirto kerrallaan

en: Refresh after each file transfer
fi: Päivitä hakemistotiedot jokaisen siirron jälkeen

en: Sort directories first
fi: Näytä hakemistot ennen tiedostoja

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotetut tiedostot

en: Connect retries:
fi: Uudelleen yritys:

en: Retry sleep time:
fi: Uudelleen yrityksen odotusaika:

en: Proxy hostname:
fi: Proxy Hostname:

en: Proxy port:
fi: Proxy Port:

en: Proxy username:
fi: Välityspalvelimen käyttäjätunnus:

en: Proxy password:
fi: Välityspalvelimen salasana:

en: Proxy account:
fi: Välityspalvelimen käyttäjätili:

en: Passive file transfers
fi: Passiivinen tiedostonsiirto

en: Proxy server type
fi: Välityspalvelimen tyyppi:

en: Proxy config
fi: Välityspalvelimen konfigurointi

en: %pu = proxy user
fi: %pu = Välityspalvelimen käyttäjätunnus

en: %hu = host user
fi: %hu = Paikallinen käyttäjätunnus

en: %pp = proxy pass
fi: %pp = Välityspalvelimen salasana

en: %hp = host pass
fi: %hp = Paikallinen salasana

en: %ph = proxy host
fi: %ph = Välityspalvelimen osoite

en: %hh = host
fi: %hh = Paikallinen osoite

en: %po = proxy port
fi: %po = Välityspalvelimen portti

en: %ho = host port
fi: %ho = Paikallinen portti

en: %pa = proxy account
fi: %pa = Välityspalvelimen käyttäjätili

en: %ha = host account
fi: %ha = Paikallinen käyttäjätili

en: gFTP Error: Bad config file name %s
fi: gFTP Virhe: Virheellinen konfigurointitiedoston nimi %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
fi: gFTP virhe: Hakemiston %s luominen epäonnistui: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
fi: gFTP Virhe: Pääkonfigurointitiedostoa ei löydy %s

en: Did you do a make install?
fi: Oletko asentanut ohjelman komennolla "make install"?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
fi: gFTP Virhe: Konfigurointitiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
fi: gFTP Varoitus: Rivi %d ohitettu konfigurointitiedostossa: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
fi: gFTP Varoitus: Rivillä %d ei ole tarpeeksi argumentteja

en: Could not change local directory to %s: %s
fi: Paikalliseen hakemistoon %s ei voida vaihtaa: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
fi: Virhe: Paikallisen tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Successfully changed local directory to %s
fi: Paikallinen hakemisto vaihdettu: %s

en: Successfully removed %s
fi: Kohde %s poistettu

en: Error: Could not remove directory %s: %s
fi: Virhe: Hakemistoa %s ei voida poistaa: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
fi: Virhe: Tiedostoa %s ei voida poistaa: %s

en: Successfully made directory %s
fi: Luotu hakemisto %s

en: Error: Could not make directory %s: %s
fi: Virhe: Hakemistoa %s ei voida luoda: %s

en: Successfully renamed %s to %s
fi: Kohde %s nimetty uudestaan nimelle %s

en: none
fi: Ei välityspalvelinta

en: SITE command
fi: SITE komento

en: user@host
fi: käyttäjä@kone

en: user@host:port
fi: käyttäjä@kone:Portti

en: AUTHENTICATE
fi: Autentikointi

en: user@host port
fi: käyttäjä@kone Portti

en: user@host NOAUTH
fi: käyttäjä@kone NOAUTH

en: HTTP Proxy
fi: HTTP välityspalvelin

en: Custom
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
fi: gFTP ohjelmalla EI OLE MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA; lue tarkemmin tiedosto COPYING. Tämä on ilmainen ohjelmisto ja sinulla on oikeus levittää sitä edelleen tiettyjen ehtojen mukaisesti. Lisätietoja sekä ohjelman lisenssi löytyvät COPYING-tiedostosta.

en: Could not parse URL %s
fi: Osoitteen %s käsittely ei onnistu

en: Internal gFTP Error: Could not look up bookmark entry. This is definately a bug. Please email masneyb@gftp.org about it. Please be sure to include the version number and how you can reproduce it
fi: Sisäinen gFTP Virhe: Ohjelma ei löydä suosikki-luetteloa. Tämä on varmasti bugi. Ole hyvä ja lähetä ilmoitus sähköpostitse osoitteeseen masneyb@seul.org. Muista kertoa käyttämäsi ohjelman versionumero ja kuvaus toimista, joilla virhe voidaan toistaa.

en: Add Bookmark
fi: Lisää suosikkeihin

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
fi: Suosikin lisäys: Sinun on määriteltävä koneen osoite.

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
fi: Anna nimi suosikille, jonka haluat lisätä.
    Voit määritellä kansion erottamalla kansion ja nimen /-merkillä. 
    (esim: Linux/Debian)

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
fi: Suosikin lisäys: Sinun on määriteltävä suosikille nimi

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
fi: Suosikin lisäys: Suosikin %s lisääminen epäonnistui koska nimi on jo käytössä.

en: /_File
fi: /_Tiedosto

en: /File/tearoff
fi: /Tiedosto/tearoff

en: /File/New Folder...
fi: /Tiedosto/Uusi kansio...

en: /File/New Item...
fi: /Tiedosto/Uusi suosikki...

en: /File/Delete
fi: /Tiedosto/Poista

en: /File/Properties...
fi: /File/Ominaisuudet

en: /File/sep
fi: /Tiedosto/sep

en: /File/Close
fi: /Tiedosto/Sulje

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa suosikkeja

en:   Cancel
fi:   Peruuta

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Enter the name of the new folder to create
fi: Anna nimi kansiolle jonka haluat luoda

en: Enter the name of the new item to create
fi: Anna nimi suosikille, jonka haluat luoda

en: Edit Entry
fi: Muokkaa

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Hostname:
fi: Koneen osoite:

en: Port:
fi: Portti:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Account:
fi: Käyttäjätili:

en: Log in as ANONYMOUS
fi: Kirjaudu sisään nimettömänä

en: Apply
fi: Käytä

en: Bookmarks
fi: Suosikit

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
fi: Nyt voit muuttaa tiedoston ominaisuuksia
    Huom: Kaikki FTP-palvelimet eivät tue tätä ominaisuutta.

en: Special
fi: Yleiset

en: User
fi: Käyttäjä

en: Read
fi: Luku

en: Write
fi: Kirjoitus

en: Execute
fi: Suoritus

en: Group
fi: Ryhmä

en: Other
fi: Muut

en: Delete Files/Directories
fi: Poista tiedostot tai hakemistot

en: Drag-N-Drop: Ignoring url %s: Not a valid url
fi: Drag-N-Drop: Hylätään URL %s: Osoite ei ole kelvollinen

en: Exit
fi: Lopeta

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
fi: Tiedostonsiirtoja on vielä käynnissä.
    Oletko varma, että haluat poistua ohjelmasta?

en: Progress
fi: Edistyminen

en: /FTP/Binary
fi: /FTP/Binääri

en: /FTP/_Options...
fi: /FTP/_Valinnat

en: /FTP/_Quit
fi: /FTP/_Lopeta

en: /_Local
fi: /_Paikalliset

en: /Local/tearoff
fi: /Paikalliset/tearoff

en: /Local/sep
fi: /Paikalliset/sep

en: /Local/Change Filespec...
fi: /Paikalliset/Tiedoston ominaisuudet...

en: /Local/Select All
fi: /Paikalliset/valitse kaikki

en: /Local/Select All Files
fi: /Paikalliset/Valitse kaikki tiedostot

en: /Local/Deselect All
fi: /Paikalliset/Kumoa valinnat

en: /Local/Change Directory
fi: /Paikalliset/Vaihda hakemistoa

en: /Local/Chmod...
fi: /Paikalliset/Chmod...

en: /Local/Make Directory...
fi: /Paikalliset/Luo hakemisto...

en: /Local/Rename...
fi: /Paikalliset/Nimeä uudelleen...

en: /Local/Delete...
fi: /Paikalliset/Poista...

en: /Local/Edit...
fi: /Paikalliset/Muokkaa...

en: /Local/View...
fi: /Paikalliset/Avaa...

en: /Local/Refresh
fi: /Paikalliset/Päivitä

en: /_Remote
fi: /P_alvelin

en: /Remote/tearoff
fi: /Palvelin/tearoff

en: /Remote/Open _URL...
fi: /Palvelin/Avaa _URL...

en: /Remote/sep
fi: /Palvelin/sep

en: /Remote/Change Filespec...
fi: /Palvelin/Tiedoston ominaisuudet...

en: /Remote/Select All
fi: /Palvelin/Valitse kaikki

en: /Remote/Select All Files
fi: /Palvelin/Valitse kaikki tiedostot

en: /Remote/Deselect All
fi: /Palvelin/Kumoa valinnat

en: /Remote/Send SITE Command...
fi: /Palvelin/lähetä SITE komento...

en: /Remote/Change Directory
fi: /Palvelin/Vaihda hakemistoa

en: /Remote/Chmod...
fi: /Palvelin/Chmod...

en: /Remote/Make Directory...
fi: /Palvelin/Luo hakemistoa...

en: /Remote/Rename...
fi: /Palvelin/Nimeä uudelleen...

en: /Remote/Delete...
fi: /Palvelin/Poista...

en: /Remote/Edit...
fi: /Palvelin/Muokkaa...

en: /Remote/View...
fi: /Palvelin/Avaa...

en: /Remote/Refresh
fi: /Palvelin/Päivitä

en: /_Bookmarks
fi: /_Suosikit

en: /Bookmarks/tearoff
fi: /Suosikit/tearoff

en: /Bookmarks/Add bookmark
fi: /Suosikit/Lisää suosikkeihin

en: /Bookmarks/Edit bookmarks
fi: /Suosikit/Muokkaa suosikkeja

en: /Bookmarks/sep
fi: /Suosikit/sep

en: /_Transfers
fi: /S_iirto

en: /Transfers/tearoff
fi: /Siirto/tearoff

en: /Transfers/Stop Transfer
fi: /Siirto/Keskeytä siirto

en: /Transfers/sep
fi: /Siirto/sep

en: /Transfers/Retrieve Files
fi: /Siirto/Nouda tiedostot

en: /Transfers/Put Files
fi: /Siirto/Lähetä tiedostot

en: /L_ogging
fi: /_Loki

en: /Logging/tearoff
fi: /Loki/tearoff

en: /Logging/Clear
fi: /Loki/Tyhjennä

en: /Logging/View log...
fi: /Loki/Näytä loki...

en: /Logging/Save log...
fi: /Loki/Tallenna loki...

en: /Tool_s
fi: /T_yökalut

en: /Tools/tearoff
fi: /Työkalut/tearoff

en: /Tools/Compare Windows
fi: /Työkalut/Vertaile ikkunoita

en: /Help/tearoff
fi: /Ohje/tearoff

en: /Help/About...
fi: /Ohje/Tietoja...

en: Host:
fi: Palvelin:

en: Port:
fi: Portti:

en: User:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Pass:
fi: Salasana:

en: Size
fi: Koko

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Attribs
fi: Atribuutit

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Error: You must type in a host to connect to
fi: Virhe: Sinun on annettava palvelimen nimi, jotta yhteys voidaan luoda.

en: Compare Windows
fi: Vertaile ikkunoita

en: Refresh
fi: Päivitä

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Change
fi: Muuta

en: Getting directory listings
fi: Haetaan tiedostolistausta

en: Options
fi: Valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Receiving file names...
fi: Vastaanotetaan tiedostolistausta...

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Enter Password
fi: Syötä salasana

en: Please enter your password for this site
fi: Anna palvelimen salasana

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
fi: Yhdistämistä yritetään uudestaan %d sek. kuluttua

en: Could not download %s from %s
fi: Tiedostoa %s ei voida hakea kohteesta %s

en: Local Size
fi: Koko (paikallisesti)

en: Remote Size
fi: Koko (palvelimessa)

en: Action
fi: Toimenpide

en: Download Files
fi: Hae tiedostot

en: Upload Files
fi: Lähetä tiedostot

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
fi: Seuraavat tiedostot ovat olemassa sekä paikallisesti että palvelimessa
    Valitse toimenpide

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Skip
fi: Ohita

en: Resume
fi: Yritä uudestaan

en: Skip File
fi: Ohita tiedosto

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Deselect All
fi: Kumoa valinnat

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
fi: Virhe: Yhteys palvelimeen %s katkaistu. Maksimi määrä uusintayrityksiä täynnä...Lopetetaan

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
fi: Virhe: Yhteys palvelimeen %s katkaistu. Yritetään uudelleen %d sek. kuluttua
