gftp-2.0.9 - en to da translation catalogue (581 entries)

en: Invalid URL %s
da: Ugyldig URL %s

en: Error: Invalid line %s in cache index file
da: Fejl: Ugyldig linje %s i mellemlager-indeksfil

en: Error: Could not make directory %s: %s
da: Fejl: Kan ikke oprette mappe %s: %s

en: Error: Cannot create temporary file: %s
da: Fejl: Kan ikke oprette midlertidig fil: %s

en: Error closing file descriptor: %s
da: Fejl ved lukning af fildeskriptor: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
da: Fejl: kan ikke søge i filen %s: %s

en: Error converting string '%s' from character set %s to character set %s: %s
da: Fejl ved konvertering af strengen "%s" fra tegnsættet %s til tegnsættet %s: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
da: Fejl: Kan ikke åbne lokal fil %s: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
da: Fejl: Kunne ikke skrive til sokkel: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
da: Fejl: Kunne ikke læse fra sokkel: %s

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
da: gFTP fejl: Dårligt bogmærkefilnavn %s

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
da: Advarsel: Kan ikke finde hovedbogmærkefil %s

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
da: gFTP fejl: Kan ikke åbne bogmærkefil %s: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
da: gFTP advarsel: Springer over linie %d i bogmærkefil: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
da: gFTP advarsel: Linie %d har ikke nok argumenter

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
da: Denne sektion angiver hvilke værter der er på det lokale undernet og ikke behøver proxyserveren (hvis tilgængelig). Syntaks: dont_use_proxy=.domæne eller dont_use_proxy=netværksnummer/netmaske

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
da: ext=fil-endelse:XPM-fil:Ascii eller binær (A eller B):fremvisningsprogram. Bemærk: Alle argumenter pånær fil-endelsen er valgfri

en: gFTP Error: Bad config file name %s
da: gFTP fejl: Dårligt konfigfilnavn %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
da: gFTP fejl: Kunne ikke oprette mappe %s: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
da: gFTP fejl: Kan ikke finde hovedkonfigfil %s

en: Did you do a make install?
da: Kørte du "make install"?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
da: gFTP fejl: Kan ikke åbne konfigfil %s: %s

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
da: Afbryder på grund af fortolkningsfejl ved linje %d i konfigfilen

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
da: gFTP advarsel: Springer over linie %d i konfigfil: %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
da: gFTP fejl: Dårligt logfilnavn %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
da: gFTP-advarsel: Kan ikke skrive til %s: %s

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
da: Bogmærkefil til gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masney@gftp.org>. Advarsel: Enhver kommentar du tilføjer til denne fil VIL blive overskrevet

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
da: Bemærk: Adgangskoderne i denne fil er forvrænget. Denne algoritme er ikke sikker. Dette er gjort for at undgå, at din adgangskode huskes af en der kigger dig over skulderen når du redigerer denne fil. I tidligere udgaver blev alle adgangskoder opbevaret i klartekst.

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
da: Konfigfil til gFTP. Ophavsret (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Advarsel: Enhver kommentar som du føjer til denne fil VIL blive overskrevet. Hvis et element har en (*) i sin kommentar, kan den ikke ændres fra gFTP

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
da: FATAL gFTP-fejl: Konfigurationstilvalg "%s" blev ikke fundet i global hashtabel

en: Error: Cannot upload file %s
da: Fejl: Kan ikke lægge filen %s op

en: Error: Cannot write to file %s: %s
da: Fejl: Kan ikke skrive til filen %s: %s

en: Error: Error closing file: %s
da: Fejl: Fejl under lukning af filen: %s

en: Corrupted file listing from FSP server %s
da: Korrumperet filoversigt fra FSP-server %s

en: unknown
da: ukendt

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
da: Kunne ikke hente FPS-mappeoversigt %s: %s

en: Successfully changed directory to %s
da: Ændrede mappe til %s

en: Could not change directory to %s
da: Kunne ikke ændre mappe til %s

en: Successfully removed %s
da: Fjernede %s med succes

en: Error: Could not remove directory %s: %s
da: Fejl: Kunne ikke fjerne mappe %s: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
da: Fejl: Kunne ikke fjerne fil %s: %s

en: Successfully made directory %s
da: Oprette mappen %s

en: Successfully renamed %s to %s
da: Omdøbte %s til %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
da: Fejl: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
da: FTPS-understøttelse utilgængelig da SSL-understøttelse ikke blev inkluderet ved kompilering. Afbryder forbindelsen.

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
da: HTTPS-understøttelse utilgængelig da SSL-understøttelse ikke blev inkluderet ved kompilering. Afbryder forbindelsen.

en: Could not get current working directory: %s
da: Kunne ikke hente den aktuelle arbejdsmappe: %s

en: Successfully changed local directory to %s
da: Ændrede lokal mappe til %s

en: Could not change local directory to %s: %s
da: Kunne ikke ændre lokal mappe til %s: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
da: Fejl: Kan ikke afkorte den lokale fil %s: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
da: Kunne ikke hente lokal filoversigt %s: %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
da: Ændrede modus fra %s til %o

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
da: Fejl: Kunne ikke ændre modus fra %s til %o: %s

en: Successfully changed the time stamp of %s
da: Ændrede tidsstempel for %s

en: Error: Could not change the time stamp of %s: %s
da: Fejl: Kunne ikke ændre tidsstempel for %s: %s

en: local filesystem
da: lokalt filsystem

en: usage: gftp
da: brug: gftp

note: @null@
en: none
da: ingen

en: file
da: fil

en: size
da: størrelse

en: user
da: bruger

en: group
da: gruppe

en: attribs
da: attributter

note: @null@
en: descending
da: faldende

en: ascending
da: stigende

en: General
da: Generelt

en: View program:
da: Fremviserprogram:

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
da: Standardprogram til at se indhold af filer med. Hvis dette felt er tomt, vil den interne filfremviser blive brugt

en: Edit program:
da: Redigeringsprogram:

en: The default program used to edit files.
da: Standardprogram til at redigere filer med.

en: Max Log Window Size:
da: Maks logvinduesstørrelse:

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
da: Den maksimale størrelse af log-vinduet i bytes for GTK+-udgaven

en: Remote Character Sets:
da: Fjerne tegnsæt:

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
da: Dette er en kommasepareret liste af tegnsæt, hvormed det forsøges at konvertere fjernmeddelelser til den aktuelle lokalitet

en: Remote LC_TIME:
da: Fjern LC_TIME:

en: This is the value of LC_TIME for the remote site. This is so that dates can be parsed properly in the directory listings.
da: Dette er værdien af LC_TIME for det fjerne sted. Dette er for at sikre, at datoer kan fortolkes korrekt i mappeoversigterne.

en: Cache TTL:
da: Levetid for mellemlager:

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
da: Antallet af sekunder, hvori elementer holdes i mellemlageret, før de udløber.

en: Append file transfers
da: Tilføj filoverførsler

en: Append new file transfers onto existing ones
da: Føj nye filoverførsler til eksisterende

en: Do one transfer at a time
da: Én overførsel ad gangen

en: Do only one transfer at a time?
da: Kun én overførsel ad gangen?

en: Overwrite by Default
da: Overskriv som standard

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
da: Overskriv filer som standard eller genoptag filoverførsler

en: Preserve file permissions
da: Bevar filrettigheder

en: Preserve file permissions of transfered files
da: Bevar de overførte filers rettigheder

en: Preserve file time
da: Bevar filtidsangivelser

en: Preserve file times of transfered files
da: Bevar tidsangivelserne for de overførte filer

en: Refresh after each file transfer
da: Genopfrisk efter hver filoverførsel

en: Refresh the listbox after each file is transfered
da: Genopfrisk fillisten efter hver fil er overført

en: Sort directories first
da: Vis mapper først

en: Put the directories first then the files
da: Vis mapperne før filerne

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Show hidden files in the listboxes
da: Vis skjulte filer i fillisterne

en: Show transfer status in title
da: Vis overførselsstatus i titlen

en: Show the file transfer status in the titlebar
da: Vis status for filoverførsel i titellinjen

en: Start file transfers
da: Begynd filoverførsler

en: Automatically start the file transfers when they get queued
da: Start filoverførslerne automatisk når de sættes i kø

en: Allow manual commands in GUI
da: Tillad manuelle kommandoer i grafisk brugergrænseflade

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
da: Tillad indtastningen af manuelle kommandoer i den grafiske brugergrænseflade (fungerer som i tekstudgaven)

en: Remember last directory
da: Husk seneste mappe

en: Save the last local and remote directory when the application is closed
da: Gem sidste lokale og fjerne mappe når programmet afsluttes

en: Connect to remote server on startup
da: Kobl til fjern server ved opstart

en: Automatically connect to the remote server when the application is started.
da: Kobl automatisk til den fjerne server når programmet startes.

en: Network
da: Netværk

en: Network timeout:
da: Netværkstidsudløb:

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
da: Tidsudløb når der ventes på netværksind- eller uddata. Dette har IKKE noget at gøre med inaktivitet.

en: Connect retries:
da: Antal forsøg på forbindelse:

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
da: Antal automatiske forsøg der foretages. Vælg 0 for uendeligt antal forsøg

en: Retry sleep time:
da: Tid før gentag:

en: The number of seconds to wait between retries
da: Antal sekunder mellem hvert forsøg

en: Max KB/S:
da: Maks kB/S:

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
da: Maksimum kB/s en filoverførsel kan få. (Brug 0 for at slå fra)

en: Transfer Block Size:
da: Blokstørrelse for overførsel:

en: The block size that is used when transfering files. This should be a multiple of 1024.
da: Blokstørrelsen der benyttes ved filoverførsel. Dette bør være et multiplum af 1024.

en: Default Protocol:
da: Standardprotokol:

en: This specifies the default protocol to use
da: Angiver, hvilken protokol der skal være standard

en: Enable IPv6 support
da: Aktivér IPv6-understøttelse

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
da: Dette definerer hvad der vil ske, når du dobbeltklikker på en fil i fil-listefelterne. 0=vis fil, 1=redigér fil, 2=overfør fil

en: The default width of the local files listbox
da: Standardbredde på fillisten over lokale filer

en: The default width of the remote files listbox
da: Standardbredde på fillisten over fjerne filer

en: The default height of the local/remote files listboxes
da: Standardhøjde på fillisten over lokale/fjerne filer

en: The default height of the transfer listbox
da: Standardhøjde på overførselsfillisten

en: The default height of the logging window
da: Standardhøjde på logvinduet

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
da: Bredden af filnavns-kolonnen i overførselsvinduet. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis.

en: The default column to sort by
da: Kolonnen der som standard benyttes til sortering

en: Sort ascending or descending
da: Sortér stigende eller faldende

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
da: Bredden af filnavnskolonnen i fil-listefelterne. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis. Sæt den til -1 for at deaktivere denne kolonne

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
da: Bredden af størrelseskolonnen i fil-listefelterne. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis. Sæt den til -1 for at deaktivere denne kolonne

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
da: Bredden af brugerkolonnen i fil-listefelterne. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis. Sæt den til -1 for at deaktivere denne kolonne

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
da: Bredden af gruppekolonnen i fil-listefelterne. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis. Sæt den til -1 for at deaktivere denne kolonne

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
da: Bredden af datokolonnen i fil-listefelterne. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis. Sæt den til -1 for at deaktivere denne kolonne

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
da: Bredden af egenskabskolonnen i fil-listefelterne. Sæt denne til 0 for at lade kolonnen justere sin størrelse på automagisk vis. Sæt den til -1 for at deaktivere denne kolonne

en: The color of the commands that are sent to the server
da: Farven af kommandoerne der bliver sendt til serveren

en: The color of the commands that are received from the server
da: Farven af kommandoerne der modtages fra serveren

en: The color of the error messages
da: Farve af fejlmeddelelserne

en: The color of the rest of the log messages
da: Farven af resten af logmeddelelserne

en: Local
da: Lokal

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
da: Filoverførslen vil blive begrænset til %.2f KB/s

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
da: Kunne ikke sætte LC_TIME til "%s". Falder tilbage til "%s"

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
da: Indlæser mappeoversigt %s fra mellemlager (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
da: Indlæser mappeoversigt %s fra server (LC_TIME=%s)

en: Warning: Stripping path off of file '%s'. The stripped path (%s) doesn't match the current directory (%s)
da: Advarsel: Fjerner sti fra filen "%s". Den fjernede sti (%s) svarer ikke til den aktuelle mappe (%s)

en: Error: Cannot write to cache: %s
da: Fejl: Kunne ikke skrive til mellemlager: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
da: Fejl: Kunne ikke finde bogmærke %s

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
da: Bogmærkefejl: Bogmærkeelementet %s har ikke noget værtsnavn

en: The protocol '%s' is currently not supported.
da: Protokollen "%s" er i øjeblikket ikke understøttet.

en: Found recursive symbolic link %s
da: Fandt rekursivt symbolsk henvisning %s

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
da: Fejl: Fjernt sted %s afbrød forbindelse. Maks forsøg nået...giver op

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
da: Fejl: Fjernt sted %s afbrød forbindelse. Prøver igen om %d sekunder

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
da: Fejl: Kan ikke sætte "close on exec"-flag: %s

en: Cannot open master pty %s: %s
da: Kan ikke åbne hoved-pseudoterminal %s: %s

en: Cannot create a socket pair: %s
da: Kan ikke oprette sokkelpar: %s

en: Error: Cannot execute ssh: %s
da: Fejl: Kan ikke køre ssh: %s

en: Cannot fork another process: %s
da: Kan ikke forgrene endnu en proces: %s

en: Proxy hostname:
da: Proxyværtsnavn:

en: Firewall hostname
da: Brandmursværtsnavn

en: Proxy port:
da: Proxyport:

en: Port to connect to on the firewall
da: Port at forbinde til på brandmuren

en: Proxy username:
da: Proxybrugernavn:

en: Your firewall username
da: Dit brandmursbrugernavn

en: Proxy password:
da: Proxyadgangskode:

en: Your firewall password
da: Din brandmursadgangskode

en: Use HTTP/1.1
da: Brug HTTP/1.1

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
da: Vil du bruge HTTP/1.1 eller HTTP/1.0

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
da: Modtog forkert svar fra serveren, kobler af
    Ugyldig klumpstørrelse "%s" returneret af den fjerne server

en: Disconnecting from site %s
da: Afbryder forbindelse til sted %s

en: Starting the file transfer at offset
da: Starter filoverførslen ved offset

en: Cannot retrieve file %s
da: Kan ikke hente fil %s

en: Retrieving directory listing...
da: Henter filoversigt...

en: Received wrong response from server, disconnecting
da: Modtog forkert svar fra serveren, kobler af

en: SITE command
da: SITE-kommando

en: user@host
da: bruger@vært

en: user@host:port
da: bruger@vært:port

en: user@host port
da: bruger@vært port

en: user@host NOAUTH
da: bruger@vært NOAUTH

en: HTTP Proxy
da: HTTP-proxy

en: Custom
da: Personlig

en: Email address:
da: Epostadresse:

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
da: Dette er adgangskoden der vil blive benyttet når du logger på en fjern FTP-server som anonym

en: Proxy account:
da: Proxykonto:

en: Your firewall account (optional)
da: Din brandsmurskonto (valgfri)

en: Proxy server type:
da: Proxyservertype:

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
da: Dette angiver hvordan din proxyserver forventer at vi logger ind. Du kan angive en to-tegns erstatningsstreng efter et %-tegn, som vil blive erstattet med de korrekte data. Det første tegn kan være enten p for proxy eller h for FTP-serverens vært. Det andet tegn kan være u (bruger), p (kode), h (vært), o (port) eller a (konto). For eksempel kan du skrive %pu for at angive proxybrugeren

en: Ignore PASV address
da: Ignorér PASV-adresse

en: If this is enabled, then the remote FTP server's PASV IP address field will be ignored and the host's IP address will be used instead. This is often needed for routers giving their internal rather then their external IP address in a PASV reply.
da: Hvis dette er aktiveret, så vil den fjerne FTP-servers PASV-IP-adressefelt blive ignoreret, og værtens IP-adresse vil i stedet blive benyttet. Dette er ofte nødvendigt for routere der oplyser deres interne fremfor deres eksterne IP-adresse i et PASV-svar.

en: Passive file transfers
da: Passive filoverførsler

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
da: Hvis denne er aktiveret, vil den fjerne FTP-server åbne en port til dataforbindelsen. Hvis du er bag en brandmur, vil du få brug for at aktivere denne. Generelt er det en god idé at holde denne aktiveret, med mindre du forbinder til en ældre FTP-server der ikke understøtter det. Hvis denne er deaktiveret, så vil gFTP åbne en port på klientsiden, og den fjerne server vil forsøge at forbinde til den.

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
da: Evaluér fjerne symbolske henvisninger (LIST -L)

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
da: Den fjerne FTP-server vil forsøge at evaluere symbolske henvisninger i mappeoversigterne. Generelt er det en god idé at lade dette være aktiveret. Det vil kun være relevant at deaktivere dette, hvis den fjerne FTP-server ikke understøtter tilvalget -L til LIST

en: Transfer files in ASCII mode
da: Overfør filer i ASCII-tilstand

en: If you are transfering a text file from Windows to UNIX box or vice versa, then you should enable this. Each system represents newlines differently for text files. If you are transfering from UNIX to UNIX, then it is safe to leave this off. If you are downloading binary data, you will want to disable this.
da: Hvis du overfører en tekstfil fra Windows til en UNIX-maskine eller omvendt, så bør du slå denne til. De to systemer repræsenterer linjeskift forskelligt i tekstfiler. Hvis du overfører fra UNIX til UNIX, så er det sikkert at lade denne være slået fra. Hvis du henter binær data, så slå denne fra.

en: Invalid response '%c' received from server.
da: Ugyldigt svar "%c" modtaget fra serveren.

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
da: Kunne ikke oprette IPv4-sokkel: %s

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
da: Kan ikke finde IP-adresse i PASV-svaret "%s"

en: Ignoring IP address in PASV response, connecting to %d.%d.%d.%d:%d
da: Ignorerer IP-adressen i PASV-svaret, forbinder til %d.%d.%d.%d:%d

en: Cannot create a data connection: %s
da: Kan ikke oprette en dataforbindelse: %s

en: Cannot get socket name: %s
da: Kan ikke hente sokkelnavn: %s

en: Cannot bind a port: %s
da: Kan ikke binde en port: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
da: Kan ikke lytte til port %d: %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
da: Kunne ikke oprette IPv6-sokkel: %s

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
da: Fejl: Det ser ikke ud til at vi er koblet til via IPv6. Afbryder forbindelsen.

en: Invalid EPSV response '%s'
da: Ugyldigt EPSV-svar "%s"

en: Cannot get address of local socket: %s
da: Kan ikke hente adresse for lokal sokkel: %s

en: Cannot accept connection from server: %s
da: Kan ikke acceptere forbindelse fra server: %s

en: Warning: Cannot parse listing %s
da: Advarsel: Kan ikke tolke filoversigt %s

en: Looking up %s
da: Slår %s op

en: Cannot look up hostname %s: %s
da: Kan ikke finde værtsnavn %s: %s

en: Failed to create a socket: %s
da: Kunne ikke oprette sokkel: %s

en: Trying %s:%d
da: Prøver %s:%d

en: Cannot connect to %s: %s
da: Kan ikke forbinde til %s: %s

en: Connected to %s:%d
da: Forbundet til %s:%d

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
da: Kan ikke slå servicenavnet %s/tcp op. Kontrollér venligst din service-fil

en: Connection to %s timed out
da: Forbindelse til %s løb ud

en: Cannot get socket flags: %s
da: Kan ikke hente sokkelflag: %s

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
da: Kan ikke sætte sokkel til ikke-blokerende tilstand: %s

en: SSH Prog Name:
da: SSH prognavn:

en: The path to the SSH executable
da: Stien til SSH-programmets kørbare fil

en: SSH Extra Params:
da: Ekstra SSH-parametre:

en: Extra parameters to pass to the SSH program
da: Ekstra parametre der gives til SSH-programmet

en: Need SSH User/Pass
da: Kræver SSH bruger/kode

en: Require a username/password for SSH connections
da: Brugernavn/adgangskode kræves for SSH-forbindelser

en: Running program %s
da: Kører program %s

en: Enter passphrase for RSA key
da: Indtast adgangskode for RSA-nøgle

en: Enter passphrase for key '
da: Indtast adgangskode for nøglen '

en: Password
da: Adgangskode

en: password
da: adgangskode

en: (yes/no)?
da: (ja/nej)?

en: Enter PASSCODE:
da: Indtast adgangskode:

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Enter SecurID Password:
da: Indtast SecurID-adgangskode:

en: Error: An incorrect password was entered
da: Fejl: Der blev indtastet forkert adgangskode

en: %d: Protocol Initialization
da: %d: Protokolinitiering

en: %d: Protocol version %d
da: %d: Protokolversion %d

en: %d: Open %s
da: %d: Åbn %s

en: %d: Close
da: %d: Luk

en: %d: Open Directory %s
da: %d: Åbn mappen %s

en: %d: Read Directory
da: %d: Læs mappe

en: %d: Remove file %s
da: %d: Fjern filen %s

en: %d: Make directory %s
da: %d: Opret mappen %s

en: %d: Remove directory %s
da: %d: Fjern mappen %s

en: %d: File attributes
da: %d: Filegenskaber

en: OK
da: Ok

en: No such file or directory
da: Ingen sådan fil eller mappe

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Failure
da: Fejl

en: Bad message
da: Fejlformet meddelelse

en: No connection
da: Ingen forbindelse

en: Connection lost
da: Forbindelse tabt

en: Operation unsupported
da: Operation ikke understøttet

en: Unknown message returned from server
da: Ukendt meddelelse returneret fra server

en: Error: Message size %d too big
da: Fejl: meddelelsesstørrelse %d er for stor

en: Error: Message size %d too big from server
da: Fejl: Meddelelsesstørrelse %d fra serveren er for stor

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
da: Der opstod en fejl under initiering af en SSH-forbindelse med den fjerne server. Fejlmeddelelsen fra den fjerne server følger:

en: Opening SSH connection to %s
da: Åbner SSH-forbindelse til %s

en: Successfully logged into SSH server %s
da: Loggede på SSH-serveren %s

en: SSL Engine
da: SSL-motor

en: SSL Entropy File:
da: SSL-entropifil:

en: SSL entropy file
da: SSL-entropifil

en: Entropy Seed Length:
da: Længde af entropi-kim:

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
da: Det maksimale antal bytes der benyttes som kim til SSL-motoren

en: Verify SSL Peer
da: Verificér SSL-peer

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
da: Fejl i certifikat ved dybde: %i
    Udsteder = %s
    Subjekt = %s
    Fejl %i:%s

en: Cannot get peer certificate
da: Kan ikke hente peer-certifikat

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
da: FEJL: Værten i SSL-certifikatet (%s) svarer ikke til den vært, vi koblede til (%s). Afbryder forbindelsen.

en: Cannot initialize the OpenSSL library
da: Kan ikke initiere OpenSSL-biblioteket

en: Error loading default SSL certificates
da: Fejl under indlæsning af standard-SSL-certifikater

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
da: Fejl ved indstilling af cipher-liste (ingen gyldig cipher)

en: Error: SSL engine was not initialized
da: Fejl: SSL-motoren blev ikke initieret

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
da: Fejl under etablering af SSL-forbindelse (BIO-objekt)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
da: Fejl under etablering af SSL-forbindelse (SSL-objekt)

en: Error with peer certificate: %s
da: Fejl med peer-certifikat: %s

en: Operation canceled
da: Operation annulleret

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
da: Venter %d sekunder får jeg prøver at forbinde igen

en: >. If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://www.gftp.org/
da: >. Hvis du har nogen spørgsmål, kommentarer eller forslag til dette program, så send dem gerne til mig via e-post. Du kan altid finde de seneste nyheder om gFTP på min hjemmeside http://www.gftp.org/

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
da: Med gFTP følger ABSOLUT INGEN GARANTI; se filen COPYING for detaljer. Dette er frit programmel, og du er velkommen til at videredistribuere det under visse betingelser; se filen COPYING for detaljer

en: Translated by
da: Oversat af
    
    Birger Langkjer <birger.langkjer@image.dk>
    Ask Hjorth Larsen <asklarsen@gmail.com>
    
    Dansk-gruppen <dansk@dansk-gruppen.dk>
    Mere info: http://www.dansk-gruppen.dk

en: Error: Not connected to a remote site
da: Fejl: Ikke forbundet til et fjernt sted

en: usage: chmod <mode> <file>
da: brug: chmod <tilstand> <fil>

en: usage: rename <old name> <new name>
da: brug: rename <gammelt navn> <nyt navn>

en: usage: delete <file>
da: brug: delete <fil>

en: usage: rmdir <directory>
da: brug: rmdir <mappe>

en: usage: site <site command>
da: brug: site <kommando>

en: usage: mkdir <new directory>
da: brug: mkdir <ny mappe>

en: usage: chdir <directory>
da: brug: chdir <mappe>

en: Invalid argument
da: Ugyldigt argument

en: Clear the directory cache
da: Ryd mappemellemlageret

en: usage: open
da: brug: open

en: usage: set [variable = value]
da: brug: set [variabel = værdi]

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
da: Fejl: Variablen %s er ikke en gyldig konfigurationsvariabel.

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
da: Fejl: Variablen %s er ikke tilgængelig i tekst-udgaven af gFTP

en: Supported commands:
da: Understøttede kommandoer:

en: usage: %s <filespec>
da: brug: %s <filspec>

en: about
da: om

en: Shows gFTP information
da: Viser gFTP-information

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
da: Sætter den nuværende filoverførsels-tilstand til Ascii (kun til FTP)

en: binary
da: binær

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
da: Sætter den nuværende filoverførsels-tilstand til binær (kun til FTP)

en: Changes the remote working directory
da: Ændrer den fjerne arbejdsmappe

en: Changes the permissions of a remote file
da: Ændrer rettighederne for en fjern fil

en: clear
da: ryd

en: Available options: cache
da: Tilgængelige indstillinger: mellemlager

en: close
da: luk

en: Disconnects from the remote site
da: Kobler af fjerncomputeren

en: delete
da: slet

en: Removes a remote file
da: Fjerner en fjern fil

en: Shows the directory listing for the current remote directory
da: Viser mappeoversigten for den aktuelle fjerne mappe

en: Downloads remote file(s)
da: Henter fjerne filer

en: help
da: hjælp

en: Shows this help screen
da: Viser denne hjælpeskærm

en: Changes the local working directory
da: Ændrer den lokale arbejdsmappe

en: Changes the permissions of a local file
da: Ændrer rettighederne for en lokal fil

en: Removes a local file
da: Fjerner en lokal fil

en: Shows the directory listing for the current local directory
da: Viser mappeoversigten for den aktuelle lokale mappe

en: Creates a local directory
da: Opretter en lokal mappe

en: Show current local directory
da: Viser den aktuelle lokale mappe

en: Rename a local file
da: Omdøb en lokal fil

en: Remove a local directory
da: Fjern en lokal mappe

en: Creates a remote directory
da: Opretter en fjern mappe

en: Uploads local file(s)
da: Lægger lokale filer op

en: open
da: åbn

en: Opens a connection to a remote site
da: Åbner en forbindelse til et fjernt netsted

en: Show current remote directory
da: Vis nuværende fjerne mappe

en: quit
da: afslut

en: Exit from gFTP
da: Afslut gFTP

en: rename
da: omdøb

en: Rename a remote file
da: Omdøb en fjern fil

en: Remove a remote directory
da: Slet en fjern mappe

en: set
da: sæt

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
da: Vis variable for konfigurationsfilen. Du kan også indstille variable med "set var=værdi"

en: site
da: sted

en: Run a site specific command
da: Indtast sted-specifik kommando

en: Error: Command not recognized
da: Fejl: Ukendt kommando

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
da: Overførte %s med %.2f KB/s

en: Skipping file %s on host %s
da: Udelader fil %s på vært %s

en: Stopping the transfer on host %s
da: Stopper overførsel til vært %s

en: Could not download %s from %s
da: Kunne ikke downloade %s fra %s

en: There were %d files or directories that could not be transferred. Check the log for which items were not properly transferred.
da: Der var %d filer eller mapper der ikke kunne overføres. Disse elementer fremgår af loggen.

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
da: %s: Tryk venligst på stop-knappen før du gør noget andet

en: Run Bookmark
da: Kør bogmærke

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
da: Tilføj bogmærke: Du skal indtaste et navn for bogmærket

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
da: Tilføj bogmærke: Kan ikke tilføje bogmærke %s fordi navnet allerede er i brug

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
da: Tilføj bogmærke: Du skal indtaste et værtsnavn

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
da: Indtast navnet på bogmærket du vil tilføje
    Du kan adskille elementer vha. en / for at lave undermenuer
    (f.eks: Linux/Debian)

en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: You must specify a name for the bookmark.
da: Du skal angive et navn til bogmærket.

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Enter the name of the new folder to create
da: Indtast navn på ny mappe som skal oprettes

en: New Item
da: Nyt element

en: Enter the name of the new item to create
da: Indtast navn på nyt element som skal oprettes

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
da: Er du sikker på at du vil slette bogmærket
    %s alle dets afledte bogmærker?

en: Delete Bookmark
da: Slet bogmærker

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Edit Entry
da: Redigér indgang

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Remote Directory:
da: Fjern mappe:

en: Local Directory:
da: Lokal mappe:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Account:
da: Konto:

en: Log in as ANONYMOUS
da: Logind som ANONYM

en:   Cancel
da:   Annullér

en: /_File
da: /_Filer

en: /File/tearoff
da: /Filer/tearoff

en: /File/New _Folder...
da: /Filer/Ny _mappe...

en: /File/New _Item...
da: /Filer/Nyt _element...

en: /File/_Delete
da: /Filer/_Slet

en: /File/_Properties...
da: /Filer/_Egenskaber...

en: /File/sep
da: /Filer/sep

en: /File/_Close
da: /Filer/_Luk

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
da: Du kan nu justere dine filers attributter
    Bemærk: Ikke alle ftp-servere understøtter chmod-funktionen

en: Special
da: Speciel

en: Sticky
da: Klæbrig

en: User
da: Bruger

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Execute
da: Udfør

en: Group
da: Gruppe

en: Other
da: Andre

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
da: Er du sikker på at du vil slette disse %ld filer og %ld mapper

en: Are you sure you want to delete these %ld files
da: Er du sikker på at du vil slette disse %ld filer

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
da: Er du sikker på at du vil slette disse %ld mapper

en: Delete Files/Directories
da: Slet filer/mapper

en: Delete
da: Slet

en: Connect
da: Forbind

en: Received URL %s
da: Modtog URL %s

en: Drag-N-Drop
da: Træk og slip

en: Exit
da: Afslut

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
da: Der er filoverførsler igang.
    Er du sikker på at du vil afslutte?

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Enter a URL to connect to
da: Indtast URL du vil forbinde til

en: /FTP/Window _1
da: /FTP/Vindue _1

en: /FTP/Window _2
da: /FTP/Vindue _2

en: /FTP/_Binary
da: /FTP/_Binær

en: /FTP/_Preferences...
da: /FTP/_Indstillinger...

en: /FTP/_Quit
da: /FTP/_Afslut

en: /_Local
da: /_Lokal

en: /Local/tearoff
da: /Lokal/tearoff

en: /Local/_Open Location...
da: /Lokal/_Åbn sted...

en: /Local/D_isconnect
da: /Lokal/Af_bryd forbindelse

en: /Local/sep
da: /Lokal/sep

en: /Local/Change _Filespec...
da: /Lokal/Ændr _filspec...

en: /Local/_Show selected
da: /Lokal/_Vis valgte

en: /Local/Select _All
da: /Lokal/Vælg _alle

en: /Local/Select All Files
da: /Lokal/Vælg alle filer

en: /Local/Deselect All
da: /Lokal/Fravælg alle

en: /Local/Save Directory Listing...
da: /Lokal/Gem mappeoversigt...

en: /Local/Send SITE Command...
da: /Lokal/Send SITE-kommando...

en: /Local/_Change Directory
da: /Lokal/_Skift mappe

en: /Local/_Permissions...
da: /Lokal/_Rettigheder...

en: /Local/_New Folder...
da: /Lokal/_Ny mappe...

en: /Local/Rena_me...
da: /Lokal/O_mdøb...

en: /Local/_Delete...
da: /Lokal/S_let...

en: /Local/_Edit...
da: /Lokal/Redi_gér...

en: /Local/_View...
da: /Lokal/_Vis...

en: /Local/_Refresh
da: /Lokal/_Opdatér

en: /_Remote
da: /F_remmed

en: /Remote/tearoff
da: /Fjern/tearoff

en: /Remote/_Open Location...
da: /Fjern/_Åbn placering...

en: /Remote/D_isconnect
da: /Fjern/_Afbryd forbindelse

en: /Remote/sep
da: /Fjern/sep

en: /Remote/Change _Filespec...
da: /Fjern/Ændr _filspec...

en: /Remote/_Show selected
da: /Fjern/_Vis valgte

en: /Remote/Select _All
da: /Fjern/Vælg _alle

en: /Remote/Select All Files
da: /Fjern/Vælg alle filer

en: /Remote/Deselect All
da: /Fjern/Fravælg alle

en: /Remote/Save Directory Listing...
da: /Fjern/Gem mappeoversigt...

en: /Remote/Send SITE Command...
da: /Fjern/Send SITE-kommando...

en: /Remote/_Change Directory
da: /Fjern/_Skift mappe

en: /Remote/_Permisssions...
da: /Fjern/_Rettigheder...

en: /Remote/_New Folder...
da: /Fjern/_Ny mappe...

en: /Remote/Rena_me...
da: /Fjern/O_mdøb...

en: /Remote/_Delete...
da: /Fjern/S_let...

en: /Remote/_Edit...
da: /Fjern/Redi_gér...

en: /Remote/_View...
da: /Fjern/_Vis...

en: /Remote/_Refresh
da: /Fjern/_Opdatér

en: /_Bookmarks
da: /_Bogmærker

en: /Bookmarks/tearoff
da: /Bogmærker/tearoff

en: /Bookmarks/Add _Bookmark
da: /Bogmærker/Tilføj _bogmærke

en: /Bookmarks/Edit Bookmarks
da: /Bogmærker/Redigér bogmærker

en: /Bookmarks/sep
da: /Bogmærker/sep

en: /_Transfer
da: /Ov_erførsel

en: /Transfer/tearoff
da: /Overførsel/tearoff

en: /Transfer/_Start
da: /Overførsel/_Start

en: /Transfer/St_op
da: /Overførsel/St_op

en: /Transfer/sep
da: /Overførsel/sep

en: /Transfer/Skip _Current File
da: /Overførsel/Spring _aktuelle fil over

en: /Transfer/_Remove File
da: /Overførsel/_Fjern fil

en: /Transfer/Move File _Up
da: /Overførsel/Flyt fil _op

en: /Transfer/Move File _Down
da: /Overførsel/Flyt fil _ned

en: /Transfer/_Retrieve Files
da: /Overførsel/_Hent filer

en: /Transfer/_Put Files
da: /Overførsel/_Læg filer ud

en: /Log/_Clear
da: /Log/_Ryd

en: /Log/_View
da: /Log/_Vis

en: /Log/_Save...
da: /Log/_Gem...

en: /Tool_s
da: /_Værktøj

en: /Tools/tearoff
da: /Værktøj/tearoff

en: /Tools/C_ompare Windows
da: /Værktøj/S_ammenlign vinduer

en: /Tools/_Clear Cache
da: /Værktøj/_Ryd mellemlager

en: /Help
da: /Hjælp

en: /Help/tearoff
da: /Hjælp/tearoff

en: /Help/_About
da: /Hjælp/_Om

en: Host:
da: Vært:

en: _Host:
da: _Vært:

en: User:
da: Bruger:

en: _User:
da: _Bruger:

en: Pass:
da: Adgkode:

en: Command:
da: Kommando:

en: Filename
da: Filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: Date
da: Dato

en: Attribs
da: Attributter

en: Progress
da: Fremgang

en: Error: You must type in a host to connect to
da: Fejl: Du skal indtaste en vært at forbinde til

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Enter Username
da: Indtast brugernavn

en: Please enter your username for this site
da: Indtast venligst dit brugernavn for dette sted

en: Please enter your password for this site
da: Indtast venligst din adgangskode for dette sted

en: Operation canceled...you must enter a string
da: Operationen annulleret... du skal indtaste en tekst

en: Make Directory
da: Opret mappe

en: Enter name of directory to create
da: Indtast navn på mappe som skal oprettes

en: Rename
da: Omdøb

en: What would you like to rename %s to?
da: Hvad vil du gerne omdøbe %s til?

en: Site
da: Netsted

en: Enter site-specific command
da: Indtast sted-specifik kommando

en: Prepend with SITE
da: Foranstil SITE

en: Skipped
da: Udeladt

en: Waiting...
da: Venter...

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Resume
da: Genoptag

en: Skip
da: Udelad

en: Action
da: Handling

en: Transfer Files
da: Overfør filer

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
da: De(n) følgende fil(er) findes både på den lokale og fjerne computer
    Vælg venligst hvad du vil gøre

en: Error
da: Fejl

en: Skip File
da: Spring fil over

en: Select All
da: Vælg alle

en: Deselect All
da: Fravælg alle

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
da: Ændr filspec: Operation annulleret...du skal indtaste en tekst

en: Change Filespec
da: Ændr filspec

en: Enter the new file specification
da: Indtast den nye filspecifikation

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
da: Fejl: Kan ikke åbne %s for at skrive: %s

en: Save Directory Listing
da: Gem mappeoversigt

en: Error: Error writing to %s: %s
da: Fejl: Fejl ved skrivning til %s: %s

en: Successfully wrote the log file to %s
da: Skrev logfilen til %s

en: Save Log
da: Gem logfil

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
da: Kan ikke finde licensaftalefilen COPYING. Sørg venligst for at den ligger i enten %s eller %s

en: About gFTP
da: Om gFTP

en: %s
    Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Official Homepage: http://www.gftp.org/
da: %s
    Ophavsret (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Officiel hjemmeside: http://www.gftp.org/

en: About
da: Om

en: License Agreement
da: Licensaftale

en:   Close
da:   Luk

en: Compare Windows
da: Sammenlign vinduer

en: Disconnect from the remote server
da: Afbryd forbindelse med fjern server

en: Connect to the site specified in the host entry. If the host entry is blank, then a dialog is presented that will allow you to enter a URL.
da: Kobl til stedet angivet i vært-feltet. Hvis vært-feltet er tomt, vil der blive vist et dialogvindue hvori der kan indtastes en URL.

en: All Files
da: Alle filer

en: ] (Cached) [
da: ] (Lagret) [

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Error opening file %s: %s
da: Fejl ved åbning af fil %s: %s

en: %s: Not connected to a remote site
da: %s: Ikke forbundet til et fjerne netsted

en: %s: This feature is not available using this protocol
da: %s: Denne funktion er ikke tilgængelig med denne protokol

en: %s: You must only have one item selected
da: %s: Du må kun vælge ét element

en: %s: You must have at least one item selected
da: %s: Du skal vælge mindst ét element

en: Change
da: Ændr

en: Add
da: Tilføj

en: Cancel
da: Annullér

en:   Yes
da:   Ja

en:   No
da:   Nej

en: Getting directory listings
da: Henter en mappeoversigt

en: Received %ld directories
    and %ld files
da: Modtog %ld mapper
    og %ld filer

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
da: gFTP fejl: Kan ikke finde fil %s i %s eller %s

en: Edit Host
da: Redigér vært

en: Add Host
da: Tilføj vært

en: Domain
da: Domæne

en: Network Address
da: Netværksadresse

en: _Network address:
da: _Netværksadresse:

en: Netmask
da: Netmaske

en: N_etmask:
da: N_etmaske:

en: _Domain:
da: _Domæne:

en: Local Hosts
da: Lokale værter

en: Edit
da: Redigér

en: _Edit
da: _Redigér

en: Options
da: Indstillinger

en: Apply
da: Anvend

en: Receiving file names...
da: Modtager filnavne...

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
da: Hent filer: Ikke forbundet til et fjernt websted

en: Error: Child %d returned %d
da: Fejl: Underproces %d returnerede %d

en: Child %d returned successfully
da: Underproces %d returnerede med success

en: Error: Child %d did not terminate properly
da: Fejl: Underproces %d blev ikke afsluttet korrekt

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
da: Fejl: Kan ikke få information om fil %s: %s

en: File %s was not changed
da: Fil %s blev ikke ændret

en: File %s has changed.
    Would you like to upload it?
da: Filen %s er ændret.
    Vil du lægge den op?

en: Edit File
da: Redigér filer

en: Finished
da: Færdig

en: Sent %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
da: Sendte %s af %s med %.2fKB/s, anslået tid tilbage: %02d:%02d:%02d

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
da: Modtog %s af %s ved %.2fKb/s, anslået tid tilbage: %02d:%02d:%02d

en: Sent %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
da: Sendte %s af %s, overførsel stoppet, uvist hvor lang tid der er igen

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
da: Modtog %s af %s, overførsel stoppet, uvist hvor meget der mangler

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
da: Ukendt procentdel færdiggjort. (Fil %ld af %ld)

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
da: %d%% færdig, anslået tid tilbage: %02d:%02d:%02d. (Fil %ld af %ld)

en: Retrieving file names...%s bytes
da: Modtager filnavne...%s byte

en: There are no file transfers selected
da: Der er ikke valgt nogen filoverførsler

en: View
da: Vis

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
da: Vis: %s er en mappe. Kan ikke vise den.

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
da: Redigér: %s er en mappe. Kan ikke redigere den.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
da: Redigér: Du skal angive en tekstbehandler i indstillingsmenuen

en: View: Cannot fork another process: %s
da: Vis: Kan ikke oprette en ny proces: %s

en: Running program: %s %s
da: Kører program: %s %s

en: Opening %s with %s
da: Åbner %s med %s

en: Viewing file %s
da: Viser fil %s

en: View: Cannot open file %s: %s
da: Vis: Kan ikke åbne fil %s: %s

en: Cannot open controlling terminal %s
da: Kan ikke åbne den styrende terminal %s

en: Username [anonymous]:
da: Brugernavn [anonym]:

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
da: %s findes allerede. (kildestørrelse %s, destinationsstørrelse %s):
    o: overskriv, r: fortsæt, s: spring over, O: overskriv alle, R: fortsæt alle, S: spring alle over: (%c)
