gFTP 2.0.5a - en to sv translation catalogue (281 entries)

en: Bookmarks Error: There are some missing entries in this bookmark. Make sure you have a hostname and username
sv: Fel i bokmärke: Det saknas uppgifter i det här bokmärket. Se till att få med värdnamn och användarnamn

en: General
sv: Generellt

en: Email address:
sv: Email adress:

en: Enter your email address here
sv: Skriv in din emailadress här

en: View program:
sv: Läsprogram:

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
sv: Det program som används för att läsa filer, om inget annat anges. Om raden lämnas tom används den interna läsaren

en: Edit program:
sv: Bearbetningsprogram:

en: The default program used to edit files.
sv: Det program som används för att bearbeta filer, om inget annat anges.

en: Do one transfer at a time
sv: Gör en överföring i taget

en: Do only one transfer at a time?
sv: Göra en överföring åt gången?

en: Refresh after each file transfer
sv: Uppdatera efter varje överföring

en: Refresh the listbox after each file is transfered
sv: Uppdatera fillistan efter varje filöverföring

en: Sort directories first
sv: Sortera kataloger först

en: Put the directories first then the files
sv: Skicka kataloger först, sen filerna

en: Automatically start the file transfers when they get queued?
sv: Automagiskt starta filöverföringar när dom hamnar i kön?

en: Show hidden files
sv: Visa gömda filer

en: Show hidden files in the listboxes
sv: Visa gömda filer i fillistor

en: Network
sv: Nätverk

en: Connect retries:
sv: Kopplingsförsök:

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinately
sv: Max antal kopplingsförsök. Sätt till 0 för oändligt.

en: Retry sleep time:
sv: Tid mellan kopplingsförsök

en: The number of seconds to wait between retries
sv: Antal sekunder mellan kopplingsförsök

en: Max KB/S:
sv: Max kB/s:

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
sv: Maximal bandbredd. (Sätt till 0 om du inte bryr dig)

en: Proxy hostname:
sv: Proxy:

en: Firewall hostname
sv: Brandväggsnamn

en: Port to connect to on the firewall
sv: Port att koppla till på brandväggen

en: Proxy username:
sv: Proxyanvändarnamn:

en: Your firewall username
sv: Ditt brandväggslösenord

en: Proxy password:
sv: Proxylösenord:

en: Your firewall password
sv: Ditt brandväggslösenord

en: Proxy account:
sv: Proxy konto:

en: Your firewall account (optional)
sv: Ditt brandväggskonto (frivilligt)

en: Passive file transfers
sv: Passiva filöverföringar

en: Send PASV command or PORT command for data transfers
sv: Skicka PASV kommando eller PORT kommando för data överföringar

en: If you disable this feature, then gFTP will only send LIST to the remote server instead of LIST -L
sv: Om du stänger av den här funktionen skickar gFTP bara "LIST" till fjärrvärden, i stället för "LIST -L"

en: Proxy server type
sv: Proxy typ

en: Proxy config
sv: Proxy konfiguration

en: This specifies how your proxy server expects us to log in
sv: Detta beskriver hur din proxy förväntar sig att vi loggar in

en: %pu = proxy user
sv: %pu = proxyanvändare

en: %hu = host user
sv: %hu = värdanvändare

en: %pp = proxy pass
sv: %pp = proxylösenord

en: %hp = host pass
sv: %hp = värdlösenord

en: %ph = proxy host
sv: %ph = proxy (värd; maskinnamn)

en: %hh = host
sv: %hh = värd

en: %ho = host port
sv: %ho = värdport

en: %pa = proxy account
sv: %pa = proxykonto

en: %ha = host account
sv: %ha = värdkonto

en: Use HTTP/1.1
sv: Använd HTTP/1.1

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
sv: Vill du använda HTTP/1.1 eller HTTP/1.0

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
sv: Detta definierar vad som händer om dubbelklickar på en fil i fillistan. 0=Läs, 1=Bearbeta, 2=Skicka

en: (*) If this is set, and there is a ext= line below for the file extension, it will download the file as specified below
sv: (*) Om den här är vald, och det finns en ext= rad nedan för filnamnsslutet, så kommer den att bli nerladdad som specifierat nedan

en: The default width of the local files listbox
sv: Bredden på listan av lokala filer om inget annat anges

en: The default width of the remote files listbox
sv: Bredden på listan av fjärran filer om inget annat anges

en: The default height of the local/remote files listboxes
sv: Höjden på listor av filer om inget annat anges

en: The default height of the transfer listbox
sv: Höjden på överföringslistan om inget annat anges

en: The default height of the logging window
sv: Höjden på loggen om inget annat anges

en: gFTP Error: Bad config file name %s
sv: gFTP fel: Fel på namn på konfigurationsfil: %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
sv: gFTP fel: Kunde inte skapa %s katalogen: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
sv: gFTP fel: Kunde inte hitta huvudfilen %s för konfiguration

en: Did you do a make install?
sv: Körde du "make install"?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
sv: gFTP fel: Kunde inte öppna konfigurationsfil %s: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
sv: gFTP Varning: Hoppar över rad %d i konfigurationsfil %s

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
sv: Denna sektion specifierar vilka värdar som ligger på det lokala subnätet, och inte behöver kopplas genom någon proxy. (Om nödvändigt annars) Format: dont_use_proxy= .domän eller dont_use_proxy= nätverks- adress/mask

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
sv: ext=filnamnsändelse:XPM (bild) fil:Ascii eller Binär (A eller B):Läsarprogram. Notera: Alla argument utom filnamnsändelsen är frivilliga

en: This section contains the data that is in the history
sv: Denna sektion innehåller datat i historielistan

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
sv: gFTP Varning: Rad %d har inte tillräckligt många argument

en: Could not change local directory to %s: %s
sv: Kunde inte byta lokal katalog till %s: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
sv: Fel: Kunde inte öppna lokal fil %s: %s

en: Successfully changed local directory to %s
sv: Bytte lokal katalog till %s

en: Successfully removed %s
sv: %s borttagen

en: Error: Could not remove directory %s: %s
sv: Fel: Kunde inte ta bort katalog %s: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
sv: Fel: Kunde inte ta bort fil %s: %s

en: Successfully made directory %s
sv: Katalogen %s skapad

en: Error: Could not make directory %s: %s
sv: Fel: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: Successfully renamed %s to %s
sv: %s heter nu %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
sv: Fel: Kunde inte byta namn på %s till %s: %s

en: Successfully changed mode of %s to %d
sv: Bytte attribut på %s till %d

en: Error: Could not change mode of %s to %d: %s
sv: Fel: Kunde inte ändra attribut på %s till %d: %s

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
sv: gFTP fel: Kan inte hitta filen %s i varken %s eller %s

en: none
sv: ingen

en: SITE command
sv: SITE kommando

en: user@host
sv: användare@värd

en: user@host:port
sv: användare@värd:port

en: user@host port
sv: användare@värd port

en: user@host NOAUTH
sv: användare@värd NOAUTH

en: Custom
sv: Special

en: Looking up %s
sv: Slår upp %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
sv: Kunde inte slå upp värdnamn %s: %s

en: unknown
sv: okänd

en: Failed to create a socket: %s
sv: Skapande av kontakt misslyckades: %s

en: Trying %s:%d
sv: Försöker med %s:%d

en: Cannot connect to %s: %s
sv: Kunde inte koppla till %s: %s

en: Connected to %s:%d
sv: Kopplad till %s:%d

en: Disconnecting from site %s
sv: Kopplar ner ifrån värd %s

en: Retrieving directory listing...
sv: Hämtar kataloglistning...

en: Warning: Cannot parse listing %s
sv: Varning: Kan inte tolka listning %s

en: Cannot create a data connection: %s
sv: Kunde inte skapa datakoppling: %s

en: Cannot bind a port: %s
sv: Kan inte döpa port: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
sv: Kan inte lyssna på port %d: %s

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
sv: gFTP levereras HELT UTAN NÅGON GARANTI; för detaljer, läs COPYING-filen. Detta är gratismjukvara, och det står dig fritt distribuera den vidare undervissa förhållanden; för detaljer, se COPYING-filen.

en: Could not parse URL %s
sv: Kunde inte tolka URL %s

en: Translated by
sv: Översatt av
    Anders Eurenius <c96aes@cs.umu.se>

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
sv: %s: Tryck på stoppknappen innan du gör något annat

en: Internal gFTP Error: Could not look up bookmark entry. This is definately a bug. Please email masneyb@gftp.org about it. Please be sure to include the version number and how you can reproduce it
sv: Internt gFTP fel: Kunde inte leta efter bokmärket. Detta är definitivt en bug. Vänligen maila masneyb@gftp.org om det. Var snäll och se till att  inkludera versionsnumret och en beskrivning på hur man kan se buggen. Tack.

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
sv: Lägg till bokmärke: Du måste skriva in ett värdnamn

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
sv: Skriv in namnet på bokmärket du vill lägga till
    Du kan lägga in det i en submeny med hjälp av /
    (T.ex. Linux Sites/Debian)

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
sv: Lägga till bokmärke: Du måste skriva in ett namn på bokmärket

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
sv: Lägga till bokmärke: Kan inte lägga till %s, därför att det bokmärket finns redan

en: /_File
sv: /_Fil

en: /File/tearoff
sv: /Fil/tearoff

en: /File/New Folder...
sv: /Fil/Ny mapp...

en: /File/New Item...
sv: /Fil/Ny artikel

en: /File/Delete
sv: /Fil/Radera

en: /File/Properties...
sv: /Fil/Egenskaper

en: /File/sep
sv: /Fil/sep

en: /File/Close
sv: /Fil/Stäng

en: Edit Bookmarks
sv: Bearbeta bokmärken

en:   Cancel
sv:   Avbryt

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Enter the name of the new folder to create
sv: Skriv in namnet på den nya mappen

en: Enter the name of the new item to create
sv: Skriv namnet på den nya artikeln

en: Edit Entry
sv: Bearbeta post

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Hostname:
sv: Värd:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Account:
sv: Konto:

en: Log in as ANONYMOUS
sv: Logga in som ANONYM

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: User
sv: Ägare

en: Read
sv: Läsa

en: Write
sv: Skriva

en: Execute
sv: Köra

en: Group
sv: Grupp

en: Other
sv: Andra

en: Delete Files/Directories
sv: Ta bort filer/kataloger

en: Drag-N-Drop
sv: Dra och släpp

en: Drag-N-Drop: Ignoring url %s: Not a valid url
sv: Dra och släpp: Ignorerar URL %s: Inte en godkänd URL

en: Exit
sv: Avsluta

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
sv: Det finns filer under överföring.
    Är du säker på att du vill avsluta?

en: Progress
sv: Framsteg

en: /FTP/Window 1
sv: /FTP/Fönster 1

en: /FTP/Window 2
sv: /FTP/Fönster 2

en: /FTP/Binary
sv: /FTP/Binärt

en: /FTP/_Options...
sv: /FTP/_Alternativ

en: /FTP/_Quit
sv: /FTP/Av_sluta

en: /_Local
sv: /_Lokalt

en: /Local/tearoff
sv: /Lokalt/tearoff

en: /Local/sep
sv: /Lokalt/sep

en: /Local/Change Filespec...
sv: /Lokalt/Byt filfilter...

en: /Local/Select All
sv: /Lokalt/Välj alla

en: /Local/Select All Files
sv: /Lokalt/Välj alla filer

en: /Local/Deselect All
sv: /Lokalt/Välj bort allt

en: /Local/Change Directory
sv: /Lokalt/Byt katalog

en: /Local/Chmod...
sv: /Lokalt/Chmod

en: /Local/Make Directory...
sv: /Lokalt/Skapa katalog

en: /Local/Rename...
sv: /Lokalt/Byt namn

en: /Local/Delete...
sv: /Lokalt/Ta bort

en: /Local/Edit...
sv: /Lokalt/Bearbeta

en: /Local/View...
sv: /Lokalt/Läs

en: /Local/Refresh
sv: /Lokalt/Uppdatera

en: /_Remote
sv: /_Fjärr

en: /Remote/tearoff
sv: /Fjärr/tearoff

en: /Remote/Open _URL...
sv: /Fjärr/Öppna _URL...

en: /Remote/sep
sv: /Fjärr/sep

en: /Remote/Change Filespec...
sv: /Fjärr/Byt filfilter

en: /Remote/Select All
sv: /Fjärr/Välj allt

en: /Remote/Select All Files
sv: /Fjärr/Välj alla filer

en: /Remote/Deselect All
sv: /Fjärr/Välj bort allt

en: /Remote/Send SITE Command...
sv: /Fjärr/Skicka SITE kommando

en: /Remote/Change Directory
sv: /Fjärr/Byt katalog

en: /Remote/Chmod...
sv: /Fjärr/Chmod...

en: /Remote/Make Directory...
sv: /Fjärr/Skapa katalog

en: /Remote/Rename...
sv: /Fjärr/Byt namn...

en: /Remote/Delete...
sv: /Fjärr/Ta bort...

en: /Remote/Edit...
sv: /Fjärr/Bearbeta...

en: /Remote/View...
sv: /Fjärr/Läs...

en: /Remote/Refresh
sv: /Fjärr/Uppdatera

en: /_Bookmarks
sv: /_Bokmärken

en: /Bookmarks/tearoff
sv: /Bokmärken/tearoff

en: /Bookmarks/Add bookmark
sv: /Bokmärken/Lägg till bokmärke

en: /Bookmarks/Edit bookmarks
sv: /Bokmärken/Bearbeta bokmärken

en: /Bookmarks/sep
sv: /Bokmärken/sep

en: /_Transfers
sv: /_Överföringar

en: /Transfers/tearoff
sv: /Överföringar/tearoff

en: /Transfers/Stop Transfer
sv: /Överföringar/Avbryt överföring

en: /Transfers/sep
sv: /Överföringar/sep

en: /Transfers/Retrieve Files
sv: /Överföringar/Hämta filer

en: /Transfers/Put Files
sv: /Överföringar/Skicka filer

en: /L_ogging
sv: /L_oggning

en: /Logging/tearoff
sv: /Loggning/tearoff

en: /Logging/Clear
sv: /Loggning/Töm

en: /Logging/View log...
sv: /Loggning/Läs logg...

en: /Logging/Save log...
sv: /Loggning/Spara logg...

en: /Tool_s
sv: /_Verktyg

en: /Tools/tearoff
sv: /Verktyg/tearoff

en: /Tools/Compare Windows
sv: /Verktyg/Jämför fönster

en: Host:
sv: Värd:

en: User:
sv: Användare:

en: Pass:
sv: Lösen:

en: Size
sv: Storlek

en: Date
sv: Datum

en: Attribs
sv: Attribut

en: Connect
sv: Koppla

en: Error: You must type in a host to connect to
sv: Fel: Du måste skriva in en värd att koppla till

en: Connect via URL
sv: Koppla med URL

en: Enter ftp url to connect to
sv: Skriv en FTP URL att koppla till

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
sv: Byt filfilter: Operationen avbruten... Du måste skriva in en sträng

en: Change Filespec
sv: Ändra filfilter

en: Enter the new file specification
sv: Skriv in nytt filfilter

en: SITE: Operation canceled...you must enter a string
sv: SITE: Operationen avbruten... Du måste skriva in en sträng

en: Site
sv: Värd

en: Enter site-specific command
sv: Skriv värd-specifikt kommando

en: Successfully wrote the log file to %s
sv: Loggfil sparad till %s

en: Save Log
sv: Spara logg

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
sv: Kan inte hitta licensavtalsfilen COPYING. Var snäll och se till att den finns i %s eller %s

en: About gFTP
sv: Om gFTP

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en:   Close
sv:   Stäng

en: Compare Windows
sv: Jämför fönster

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: All Files
sv: Alla filer

en: Not connected
sv: Inte uppkopplad

en: %s: This feature is not available using this protocol
sv: %s: Den funktionen är inte tillgänglig i det här protokollet

en: %s: You must only have one item selected
sv: %s: Du har bara en sak vald

en: %s: You must have at least one item selected
sv: %s: Du måste ha minst en sak vald

en: Change
sv: Ändra

en: Add
sv: Lägg till

en: Getting directory listings
sv: Hämtar kataloglistningar

en: Mkdir: Operation canceled...you must enter a string
sv: Mkdir: Operationen avbruten... Du måste skriva en sträng

en: Make Directory
sv: Skapa katalog

en: Enter name of directory to create
sv: Skriv in namnet på den nya katalogen

en: Options
sv: Alternativ

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Edit
sv: Bearbeta

en: Add Host
sv: Lägg till värd

en: Domain
sv: Domän

en: Network Address
sv: Nätverksadress

en: Rename: Operation canceled...you must enter a string
sv: Byt namn: Operationen avbruten... Du måste skriva en sträng

en: What would you like to rename %s to?
sv: Vad vill du byta namn på %s till?

en: Receiving file names...
sv: Tar emot filnamn...

en: Connecting...
sv: Kopplar...

en: Enter Password
sv: Skriv in lösenord

en: Please enter your password for this site
sv: Vänligen skriv ditt lösenord för den här värden

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
sv: Väntar %d sekunder med att försöka igen

en: Could not download %s from %s
sv: Kunde inte hämta %s från %s

en: Retrieving file names...%s bytes
sv: Hämtar filnamn... %s bytes

en: Finished
sv: Klar.

en: Stopping the transfer of %s
sv: Stoppar överföringen av %s

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
sv: Tar emot %s av %s, men överföringen har stannat upp, återstående tid okänd

en: Local Size
sv: Storlek lokalt

en: Remote Size
sv: Storlek Fjärr

en: Action
sv: Handling

en: Download Files
sv: Hämta filer

en: Upload Files
sv: Skicka filer

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
sv: Följande fil(er) finns både lokalt och på fjärrvärden
    Vad vill du göra?

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Resume
sv: Fortsätta (på filen)

en: Skip File
sv: Hoppa över

en: Select All
sv: Välj alla

en: Deselect All
sv: Välj bort alla

en: Error: Child %d returned %d
sv: Fel: Underprocess %d gav värdet %d

en: Child %d returned successfully
sv: Underprocess %d avslutades normalt

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
sv: Fel: Kan inte få någon information om filen %s: %s

en: File %s was not changed
sv: Filen %s blev inte förändrad

en: Edit File
sv: Bearbeta fil

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
sv: Fel: Värden %s kopplade ner. Max antal försök nått... ger upp

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
sv: Fel: Värden %s kopplade ner. Nytt försök om %d sekunder

en: View
sv: Läs

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
sv: Läs: %s är en katalog. Går inte att läsa.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
sv: Bearbeta: Du måste ange en editor i alternativ-dialogen

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
sv: Bearbeta: %s är en katalog. Går inte att bearbeta.

en: Opening %s with %s
sv: Öppnar %s med %s

en: Viewing file %s
sv: Läser filen %s

en: View: Cannot open file %s: %s
sv: Läsa: Kan inte öppna filen %s: %s

en: View: Cannot fork another process: %s
sv: Läsa: Kunde inte skapa underprocess: %s
