gftp-2.0.13 - en to ro translation catalogue (433 entries)

en: Error: Invalid line %s in cache index file
ro: Eroare: Linie invalidă %s în fişierul index din cache

en: Error: Could not make directory %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut crea directorul %s: %s

en: Error closing file descriptor: %s
ro: Eroare la închiderea descriptorului de fişier: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut căuta în fişierul %s: %s

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
ro: Eroare gFTP: Nume greşit pentru fişierul cu semne de carte %s

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
ro: Avertisment: Nu am putut găsi fişierul principal cu semne de carte %s

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
ro: Eroare gFTP: Nu am putut deschide fişierul cu semne de carte %s: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
ro: Avertisment gFTP: Ignor linia %d din fişierul semnelor de carte: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
ro: Avertisment gFTP: Linia %d nu are destule argumente

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
ro: Această secţiune specifică ce gazde sunt pe subreţeaua locală şi nu vor avea nevoie să iasă prin serverul proxy (dacă e disponibil). Sintaxa: dont_use_proxy=.domeniu sau dont_use_proxy=număr reţea/mască reţea

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
ro: ext=extensie fişier:fişier XPM:Ascii sau Binar (A sau B):program vizualizare. Toate argumentele în afara extensiei fişierului sunt opţionale.

en: gFTP Error: Bad config file name %s
ro: Eroare gFTP: Nume greşit pentru fişierul de configurare %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
ro: Eroare gFTP: Nu am putut crea directorul %s: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
ro: Eroare gFTP: Nu am putut crea fişierul de configurare principal %s

en: Did you do a make install?
ro: Aţi făcut un make install ?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
ro: Eroare gFTP: Nu am putut deschide fişierul de configurare %s: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
ro: Avertisment gFTP: Ignor linia %d din fişierul de configurare: %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
ro: Eroare gFTP: Nume greşit pentru fişierul log %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
ro: Avertisment gFTP: Nu am putut deschide %s pentru scriere: %s

en: Could not change local directory to %s: %s
ro: Nu am putut schimba directorul local la %s: %s

en: Could not get current working directory: %s
ro: Nu am putut obţine directorul de lucru curent: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut trunchia fişierul local %s: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
ro: Nu am putut obţine listarea directorului local %s: %s

en: Successfully changed local directory to %s
ro: Am schimbat cu succes directorul local la %s

en: Successfully removed %s
ro: Am şters cu succes %s

en: Error: Could not remove directory %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut şterge directorul %s: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut şterge fişierul %s: %s

en: Successfully made directory %s
ro: Am creat cu succes directorul %s

en: Successfully renamed %s to %s
ro: Am redenumit cu succes %s în %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut redenumi %s în %s: %s

en: Successfully changed mode of %s to %d
ro: Am schimbat cu succes modul din %s în %d

en: Error: Could not change mode of %s to %d: %s
ro: Eroare: Nu am putut schimba modul din %s în %d: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut deschide fişierul local %s: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
ro: Eroare: Nu am putut scrie către socket: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
ro: Eroare: Nu am putut citi din socket: %s

en: none
ro: nici unul

en: View program:
ro: Program vizualizare:

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
ro: Programul implicit pentru a vizualiza fişiere. Dacă este gol, vizualizatorul intern va fi folosit

en: Edit program:
ro: Program editare:

en: The default program used to edit files.
ro: Programul implicit pentru editarea fişierelor.

en: Startup Directory:
ro: Director de pornire:

en: The default directory gFTP will go to on startup
ro: Directorul implicit pe care îl va folosi gFTP la pornire

en: Max Log Window Size:
ro: Mărime maximă a ferestrei de log:

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
ro: Mărimea maximă a ferestrei de log în bytes pentru versiunea GTK+

en: Append file transfers
ro: Adaugă transferurile de fişiere

en: Append new file transfers onto existing ones
ro: Adaugă transferurile noi de fişiere la cele existente

en: Do one transfer at a time
ro: Transferă un sigur fişier odată

en: Do only one transfer at a time?
ro: Transfer un singur fişier odată ?

en: Overwrite by Default
ro: Implicit suprascrie

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
ro: Suprascrie implicit fişierele sau setaţi reluarea transferului de fişiere

en: Refresh after each file transfer
ro: Actualizare după fiecare transfer de fişier

en: Refresh the listbox after each file is transfered
ro: Reactualizează lista după fiecare transfer de fişier

en: Sort directories first
ro: Afişează directoarele mai întâi

en: Put the directories first then the files
ro: Afişează mai întâi directoarele apoi fişierele

en: Show hidden files
ro: Arată fişierele ascunse

en: Show hidden files in the listboxes
ro: Arată fişierele ascunse în listă

en: Network
ro: Reţea

en: Network timeout:
ro: Timp expirat reţea:

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
ro: Timpul în care expiră aşteptarea pentru activitate în reţea. Acesta NU este o expirare pentru reţea neutilizată.

en: Connect retries:
ro: Reîncercări conectare:

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinately
ro: Numărul de auto-încercări pentru conectare. O valoare de 0 va duce la un număr infinit de reîncercări.

en: Retry sleep time:
ro: Pauza dintre reîncercări:

en: The number of seconds to wait between retries
ro: Numărul de secunde de aşteptat între reîncercări

en: Max KB/S:
ro: KB/s max:

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
ro: Maximul de KB/s pe care îl poate obţine un transfer de fişiere. (setaţi-l la 0 pentru dezactivare)

en: This specifies the default protocol to use
ro: Specifică protocolul implicit care va fi folosit

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
ro: Defineşte ce se va întâmpla în momentul executării unui dublu-click pe un fişier din lista de fişiere. 0=Vizualizează fişierul 1=Editează fişierul 2=Transferă fişierul

en: The default width of the local files listbox
ro: Lăţimea implicită pentru caseta cu lista fişierelor locale

en: The default width of the remote files listbox
ro: Lăţimea implicită pentru caseta cu lista fişierelor la distanţă

en: The default height of the local/remote files listboxes
ro: Înălţimea implicită pentru casetele cu lista fişierelor locale/la distanţă

en: The default height of the transfer listbox
ro: Înălţimea implicită pentru caseta cu lista fişierelor transferate

en: The default height of the logging window
ro: Înălţimea implicită pentru fereastra de logare

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
ro: Lăţimea coloanei numelor de fişiere din ferestra de transfer. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei.

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ro: Lăţimea coloanei numelor fişierelor din casetele cu lista fişierelor. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei. Setaţi-o la -1 pentru a dezactiva această coloană.

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ro: Lăţimea coloanei de mărime fişier din casetele cu lista fişierelor. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei. Setaţi-o la -1 pentru a dezactiva această coloană.

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ro: Lăţimea coloanei de nume utilizator din casetele cu lista fişierelor. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei. Setaţi-o la -1 pentru a dezactiva această coloană.

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ro: Lăţimea coloanei de grup utilizator din casetele cu lista fişierelor. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei. Setaţi-o la -1 pentru a dezactiva această coloană.

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ro: Lăţimea coloanei de dată fişier din casetele cu lista fişierelor. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei. Setaţi-o la -1 pentru a dezactiva această coloană.

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
ro: Lăţimea coloanei de atribute fişier din casetele cu lista fişierelor. Setaţi-o la 0 pentru adaptarea automată a lăţimii coloanei. Setaţi-o la -1 pentru a dezactiva această coloană.

en: The color of the commands that are sent to the server
ro: Culoarea comenzilor care sunt trimise serverului

en: The color of the commands that are received from the server
ro: Culoarea comenzilor care sunt recepţionate de server

en: The color of the error messages
ro: Culoarea mesajelor de eroare

en: The color of the rest of the log messages
ro: Culoarea restului de mesaje de logare

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
ro: Transferul de fişiere va fi făcut la %.2f KB/s

en: Loading directory listing %s from cache
ro: Încarc listarea directorului %s din cache

en: Error: Cannot write to cache: %s
ro: Eroare: Nu pot scrie în cache: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
ro: Eroare: Nu am putut găsi semnul de carte %s

en: Looking up %s
ro: Caut %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
ro: Nu am putut căuta gazda %s: %s

en: unknown
ro: necunoscut

en: Failed to create a socket: %s
ro: Nu am putut crea un socket: %s

en: Trying %s:%d
ro: Încerc %s:%d

en: Cannot connect to %s: %s
ro: Nu mă pot conecta la %s: %s

en: Connected to %s:%d
ro: Conectat la %s:%d

en: Connection to %s timed out
ro: Conexiunea la %s a expirat

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
ro: Eroare: Site-ul la distanţă %s este deconectat. Numărul maxim de reîncercări atins...renunţ

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
ro: EroareL Site-ul la distanţă %s deconectat. Mă reconectez în %d secunde

en: Cannot create a socket pair: %s
ro: Nu pot crea un socket pereche: %s

en: Cannot fork another process: %s
ro: Nu pot bifurca un alt proces: %s

en: Cannot open master pty %s: %s
ro: Nu pot deschide pty %s principal: %s

en: Proxy hostname:
ro: Nume gazdă proxy:

en: Firewall hostname
ro: Nume gazdă firewall

en: Proxy port:
ro: Port proxy:

en: Port to connect to on the firewall
ro: Portul pentru conectarea la firewall

en: Proxy username:
ro: Nume utilizator proxy:

en: Your firewall username
ro: Numele de utilizator pentru firewall

en: Proxy password:
ro: Parola proxy:

en: Your firewall password
ro: Parola pentru firewall

en: Use HTTP/1.1
ro: Foloseşte HTTP/1.1

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
ro: Vreţi să folosiţi HTTP/1.1 sau HTTP/1.0

en: Disconnecting from site %s
ro: Mă deconectez de la site-ul %s

en: Starting the file transfer at offset %ld
ro: Pornesc transferul de fişiere de la %ld

en: Cannot retrieve file %s
ro: Nu am putut primi fişierul %s

en: Retrieving directory listing...
ro: Primesc listarea directorului...

en: SITE command
ro: comandă SITE

en: user@host
ro: utilizator@gazdă

en: user@host:port
ro: utilizator@gazdă:port

en: user@host port
ro: utilizator@gazdă port

en: user@host NOAUTH
ro: utilizator@gazdă NOAUTH

en: HTTP Proxy
ro: Proxy HTTP

en: Custom
ro: Personalizat

en: Email address:
ro: Adresa email:

en: Proxy account:
ro: Cont proxy:

en: Your firewall account (optional)
ro: Contul pentru firewall (opţional)

en: Passive file transfers
ro: Transferuri de fişiere pasive

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
ro: Rezolvă legăturile simbolice la distanţă (LIST -L)

en: Cannot create a data connection: %s
ro: Nu am putut crea o conexiune de date: %s

en: Cannot bind a port: %s
ro: Nu am putut lega un port: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
ro: Nu am putut asculta la portul %d: %s

en: Cannot accept connection from server: %s
ro: Nu pot accepta conexiune de la server: %s

en: Warning: Cannot parse listing %s
ro: Avertisment: Nu am putut parcurge listarea %s

en: SSH Prog Name:
ro: Nume program SSH:

en: The path to the SSH executable
ro: Calea către executabilul SSH

en: SSH Extra Params:
ro: Parametri suplimentari SSH:

en: Extra parameters to pass to the SSH program
ro: Parametri suplimentari trimişi către programul SSH

en: SSH2 sftp-server path:
ro: Calea sftp-server SSH2:

en: Default remote SSH2 sftp-server path
ro: Calea implicită pentru sftp-server SSH2 la distanţă

en: Need SSH User/Pass
ro: E nevoie de utilizator/parolă SSH

en: Require a username/password for SSH connections
ro: Necesită un utilizator/parolă pentru conectările SSH

en: Use SSH2 SFTP subsys
ro: Foloseşte subsistemul SFTP SSH2

en: Call ssh with the -s sftp flag. This is helpful because you won't have to know the remote path to the remote sftp-server
ro: Foloseşte ssh cu fanionul sftp -s. Acest lucru este util deoarece nu trebuie să cunoaşteţi calea la distanţă catre severul de la distanţă sftp.

en: Running program %s
ro: Rulez programul %s

en: %d: Protocol Initialization
ro: %d: Protocol de iniţializare

en: %d: Protocol version %d
ro: %d: Versiune protocol %d

en: %d: Open %s
ro: %d: Deschid %s

en: %d: Close
ro: %d: Închid

en: %d: Open Directory %s
ro: %d: Dechid directorul %s

en: %d: Read Directory
ro: %d: Citesc directorul

en: %d: Remove file %s
ro: %d: Şterg fişierul %s

en: %d: Make directory %s
ro: %d: Creez directorul %s

en: %d: Remove directory %s
ro: %d: Şterg directorul %s

en: %d: Realpath %s
ro: %d: Calea reală %s

en: %d: File attributes
ro: %d: Atribute fişier

en: %d: Stat %s
ro: %d: Status %s

en: No such file or directory
ro: Nu există un asemenea fişier sau director

en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Failure
ro: Eşuare

en: Bad message
ro: Mesaj greşit

en: No connection
ro: Nici o conexiune

en: Connection lost
ro: Conexiune pierdută

en: Operation unsupported
ro: Operaţiune nesuportată

en: Unknown message returned from server
ro: Mesaj necunoscut returnat de server

en: Error: Message size %d too big
ro: Eroare: Mărimea mesajului %d este prea mare

en: Error: Message size %d too big from server
ro: Eroare: Mărimea mesajului de la server %d este prea mare

en: Received wrong response from server, disconnecting
ro: Am primit răspuns greşit de la server, mă deconectez

en: Opening SSH connection to %s
ro: Deschid conexiunea SSH către %s

en: Successfully logged into SSH server %s
ro: Logare cu succes la serverul SSH %s

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
ro: %s: Vă rugăm apăsaţi butonul stop înainte de a face altceva

en: Run Bookmark
ro: Conectează la semn de carte

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
ro: Adăugare semn de carte: Trebuie să introduceţi un nume pentru semnul de carte

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
ro: Adăugare semn de carte: Nu pot adăuga semnul de carte %s pentru că numele există deja.

en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
ro: Adaugare semn de carte: Trebuie să introduceţi numele gazdei

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
ro: Introduceţi numele semnului de carte pe care doriţi
    să-l adăugaţi. Puteţi separa elementele punând un / într-un submeniu (ex: Situri Linux/Debian)

en: Remember password
ro: Memorează parola

en: New Folder
ro: Director nou

en: Enter the name of the new folder to create
ro: Introduceţi numele noului director care va fi creat

en: Enter the name of the new item to create
ro: Introduceţi numele noului element care va fi creat

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all it's children?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi semnul de carte
    %s şi toţi descendenţii ?

en: Delete Bookmark
ro: Şterge semn de carte

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Edit Entry
ro: Editează intrarea

en: Description:
ro: Descriere:

en: Hostname:
ro: Nume gazdă:

en: Remote Directory:
ro: Director la distanţă:

en: Local Directory:
ro: Director local:

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Account:
ro: Cont:

en: Log in as ANONYMOUS
ro: Logare ca ANONYMOUS

en:   Cancel
ro:   Anulează

en: Apply
ro: Aplică

en: /_File
ro: /_Fişier

en: /File/tearoff
ro: /Fişier/tearoff

en: /File/New Folder...
ro: /Fişier/Director nou...

en: /File/New Item...
ro: /Fişier/Element nou...

en: /File/Delete
ro: /Fişier/Şterge

en: /File/Properties...
ro: /Fişier/Proprietăţi...

en: /File/sep
ro: /Fişier/sep

en: /File/Close
ro: /Fişier/Închide

en: Edit Bookmarks
ro: Editează semnele de carte

en: Operation canceled
ro: Operaţiune anulată

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
ro: Puteţi acum ajusta atributele fişierului(lor)
    Notă: Nu toate serverele ftp suportă opţiunea chmod

en: Sticky
ro: Persistent

en: User
ro: Utilizator

en: Read
ro: Citire

en: Write
ro: Scriere

en: Execute
ro: Execuţie

en: Group
ro: Grup

en: Other
ro: Alţii

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi aceste %ld fişiere şi %ld directoare

en: Delete Files/Directories
ro: Şterge fişiere/directoare

en: Delete
ro: Şterge

en: Drag-N-Drop
ro: Tragere şi plasare

en: Received URL %s
ro: URL primit %s

en: Exit
ro: Ieşire

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
ro: Există transferuri de fişiere în desfăşurare.
    Sunteţi sigur că doriţi să ieşiţi ?

en: /FTP/Window 1
ro: /FTP/Fereastra 1

en: /FTP/Window 2
ro: /FTP/Fereastra 2

en: /FTP/Binary
ro: /FTP/Binar

en: /FTP/_Options...
ro: /FTP/_Opţiuni...

en: /FTP/_Quit
ro: /FTP/_Ieşire

en: /Local/Open _URL...
ro: /Local/Deschide _URL...

en: /Local/Disconnect
ro: /Local/Deconectează

en: /Local/Change Filespec...
ro: /Local/ Schimbă filtrul...

en: /Local/Show selected
ro: /Local/Arată selecţia

en: /Local/Select All
ro: /Local/Selectează tot

en: /Local/Select All Files
ro: /Local/Selectează toate fişierele

en: /Local/Deselect All
ro: /Local/Deselectează tot

en: /Local/Send SITE Command...
ro: /Local/Trimite comandă SITE...

en: /Local/Change Directory
ro: /Local/Schimbă directorul

en: /Local/Make Directory...
ro: /Local/Crează director...

en: /Local/Rename...
ro: /Local/Redenumeşte...

en: /Local/Delete...
ro: /Local/Şterge...

en: /Local/Edit...
ro: /Local/Editează...

en: /Local/View...
ro: /Local/Vizualizează...

en: /Local/Refresh
ro: /Local/Actualizează

en: /_Remote
ro: /_La distanţă

en: /Remote/tearoff
ro: /La distanţă/tearoff

en: /Remote/Open _URL...
ro: /La distanţă/Deschide _URL...

en: /Remote/Disconnect
ro: /La distanţă/Deconectează

en: /Remote/sep
ro: /La distanţă/sep

en: /Remote/Change Filespec...
ro: /La distanţă/Schimbă filtrul...

en: /Remote/Show selected
ro: /La distanţă/Arată selecţia

en: /Remote/Select All
ro: /La distanţă/Selectează tot

en: /Remote/Select All Files
ro: /La distanţă/Selectează toate fişierele

en: /Remote/Deselect All
ro: /La distanţă/Deselectează tot

en: /Remote/Send SITE Command...
ro: /La distanţă/Trimite comandă SITE...

en: /Remote/Change Directory
ro: /La distanţă/Schimbă director

en: /Remote/Chmod...
ro: /La distanţă/Chmod...

en: /Remote/Make Directory...
ro: /La distanţă/Crează director...

en: /Remote/Rename...
ro: /La distanţă/Redenumeşte...

en: /Remote/Delete...
ro: /La distanţă/Şterge...

en: /Remote/Edit...
ro: /La distanţă/Editează...

en: /Remote/View...
ro: /La distanţă/Vizualizează...

en: /Remote/Refresh
ro: /La distanţă/Actualizează

en: /_Bookmarks
ro: /_Semne de carte

en: /Bookmarks/tearoff
ro: /Semne de carte/tearoff

en: /Bookmarks/Add bookmark
ro: /Semne de carte/Adaugă semn de carte

en: /Bookmarks/Edit bookmarks
ro: /Semne de carte/Editează semnele de carte

en: /Bookmarks/sep
ro: /Semne de carte/sep

en: /_Transfers
ro: /_Transferuri

en: /Transfers/tearoff
ro: /Transferuri/tearoff

en: /Transfers/Start Transfer
ro: /Transferuri/Porneşte transfer

en: /Transfers/Stop Transfer
ro: /Transferuri/Opreşte transfer

en: /Transfers/sep
ro: /Transferuri/sep

en: /Transfers/Skip Current File
ro: /Transferuri/Renunţă la fişierul curent

en: /Transfers/Remove File
ro: /Transferuri/Şterge fişierul

en: /Transfers/Move File _Up
ro: /Transferuri/Mută fişierul _sus

en: /Transfers/Move File _Down
ro: /Transferuri/Mută fişierul _jos

en: /Transfers/Retrieve Files
ro: /Transferuri/Transfer fişiere

en: /Transfers/Put Files
ro: /Transferuri/Pune fişiere

en: /L_ogging
ro: /L_ogare

en: /Logging/tearoff
ro: /Logare/tearoff

en: /Logging/Clear
ro: /Logare/Şterge

en: /Logging/View log...
ro: /Logare/Vizualizează log...

en: /Logging/Save log...
ro: /Logare/Salvează log...

en: /Tool_s
ro: /_Unelte

en: /Tools/tearoff
ro: /Unelte/tearoff

en: /Tools/Compare Windows
ro: /Unelte/Compară ferestrele

en: /Tools/Clear Cache
ro: /Unelte/Şterge cache

en: /_Help
ro: /_Ajutor

en: /Help/tearoff
ro: /Ajutor/tearoff

en: /Help/About...
ro: /Ajutor/Despre...

en: Host:
ro: Gazdă:

en: User:
ro: Utilizator:

en: Pass:
ro: Parolă:

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Size
ro: Mărime

en: Date
ro: Dată

en: Attribs
ro: Atribute

en: Progress
ro: Progres

en: Connect
ro: Conectează

en: Error: You must type in a host to connect to
ro: Eroare: Trebuie să introduceţi o gazdă pentru conectare

en: >. If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://www.gftp.org/
ro: >.Dacă aveţi întrebări, comentarii sau sugestii despre acest program, vă rugăm să ni le trimiteţi prin email. Puteţi afla întotdeauna ultimele ştiri despre gFTP de pe site-ul nostru la http://www.gftp.org/

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
ro: gFTP vine FĂRĂ ABSOLUT NICI O GARANŢIE; pentru detalii, citiţi fişierul COPYING. Acesta este un software liber, şi îl puteţi redistribui în anumite condiţii; pentru detalii, citiţi fişierul COPYING

en: OpenURL
ro: DeschideURL

en: OpenURL: Operation canceled...you must enter a string
ro: DeschideURL: Operaţiune anulată...trebuie să introduceţi un text

en: Connect via URL
ro: Conectează via URL

en: Enter ftp url to connect to
ro: Introduceţi url ftp pentru conectare

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
ro: Schimbă filtrul: Operaţiunea anulată...trebuie să introduceţi un text

en: Change Filespec
ro: Schimbă filtrul

en: Enter the new file specification
ro: Introduceţi noul filtru pentru fişiere

en: SITE: Operation canceled...you must enter a string
ro: SITE: Operaţiune anulată...trebuie să introduceţi un text

en: Enter site-specific command
ro: Introduceţi comanda specifică site

en: Error: Error writing to %s: %s
ro: Eroare: Eroare la scrierea %s: %s

en: Successfully wrote the log file to %s
ro: Am scris cu succes fişierul log către %s

en: Save Log
ro: Salvează log

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
ro: Nu am putut găsi fişierul licenţă COPYING. Asiguraţi-vă că este fie în %s fie în %s

en: About gFTP
ro: Despre gFTP

en: %s
    Copyright (C) 1998-2002 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Official Homepage: http://www.gftp.org/
    Logo by: Aaron Worley <planet_hoth@yahoo.com>
ro: %s
    Copyright (C) 1998-2002 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Pagina oficială: http://www.gftp.org/
    Logo de: Aaron Worley <planet_hoth@yahoo.com>

en: Translated by
ro: Tradus în română de:
    Mugurel Tudor <mugurelu@go.ro>

en: About
ro: Despre

en: License Agreement
ro: Licenţa de folosire

en:   Close
ro:   Închide

en: Compare Windows
ro: Compară ferestrele

en: Refresh
ro: Actualizează

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: ] (Cached) [
ro: ] (în cache) [

en: Not connected
ro: Nu sunt conectat

en: Error opening file %s: %s
ro: Eroare la deschiderea fişierului %s: %s

en: %s: Not connected to a remote site
ro: %s: Nu sunt conectat la un site la distanţă

en: %s: This feature is not available using this protocol
ro: %s: Această facilitate nu este disponibilă folosind acest protocol

en: %s: You must only have one item selected
ro: %s: Trebuie să aveţi doar un element selectat

en: %s: You must have at least one item selected
ro: %s: Trebuie să aveţi cel puţin un element selectat

en: Change
ro: Schimbă

en: Rename
ro: Redenumeşte

en: Add
ro: Adaugă

en: Getting directory listings
ro: Obţin listarea directorului

en: Received %ld directories
    and %ld files
ro: Am recepţionat %ld directoare
    şi %ld fişiere

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
ro: Eroare gFTP: Nu am putut găsi fişierul %s în %s sau %s

en: Mkdir: Operation canceled...you must enter a string
ro: Mkdir: Operaţiune anulată...trebuie să introduceţi un şir

en: Make Directory
ro: Crează director

en: Enter name of directory to create
ro: Introduceţi numele directorului care va fi creat

en: Edit Host
ro: Editează gazda

en: Add Host
ro: Adaugă gazdă

en: Domain
ro: Domeniu

en: Network Address
ro: Adresă reţea

en: Netmask
ro: Mască reţea

en: Local Hosts
ro: Gazde locale

en: Edit
ro: Editare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Rename: Operation canceled...you must enter a string
ro: Redenumire: Operaţiune anulată...trebuie să introduceţi un text

en: What would you like to rename %s to?
ro: Cum vreţi să redenumiţi %s ?

en: Receiving file names...
ro: Primesc numele fişierelor...

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
ro: Aştept %d secunde înainte de a mă reconecta

en: Connecting...
ro: Mă conectez...

en: Enter Password
ro: Introduceţi parola

en: Please enter your password for this site
ro: Vă rugăm introduceţi parola pentru acest site

en: Transfer Files
ro: Transfer fişierele

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
ro: Transferă fişiere: Nu sunt conectat la un site la distanţă

en: Error: Remote site disconnected after trying to transfer file
ro: Eroare: Deconectat de la site-ul la distanţă după ce am încercat să transfer fişierul

en: Could not download %s from %s
ro: Nu am putut transfera %s de la %s

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
ro: Am transferat cu succes %s la %.2f KB/s

en: Skipped
ro: Sărit

en: Waiting...
ro: Aştept...

en: Error: Child %d returned %d
ro: Eroare: Copilul %d a returnat %d

en: Child %d returned successfully
ro: Copilul %d s-a terminat cu succes

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
ro: Eroare: Nu am putut obţine informaţii despre fişierul %s: %s

en: File %s was not changed
ro: Fişierul %s nu a fost schimbat

en: Edit File
ro: Editează fişier

en: Finished
ro: Terminat

en: Stopping the transfer of %s
ro: Opresc transferul lui %s

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
ro: Am primit %s din %s la %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d timp estimat rămas

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
ro: Am primit %s din %s, transfer împotmolit, timp rămas necunoscut

en: Retrieving file names...%s bytes
ro: Primesc numele fişierelor...%s bytes

en: There are no file transfers selected
ro: Nici un transfer de fişiere nu este selectat

en: Stopping the transfer on host %s
ro: Opresc transferul de pe gazda %s

en: Skipping file %s on host %s
ro: Sar fişierul %s de pe gazda %s

en: Overwrite
ro: Suprascriere

en: Resume
ro: Reluare

en: Skip
ro: Sare

en: Local Size
ro: Mărime locală

en: Remote Size
ro: Mărime la distanţă

en: Action
ro: Acţiune

en: Download Files
ro: Transferă fişiere

en: Upload Files
ro: Trimite fişiere

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
ro: Următorul fişier(e) există atât pe calculatorul local cât şi pe cel la distanţă
    Vă rugăm selectaţi ce doriţi să faceţi

en: Skip File
ro: Sare fişier

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Deselect All
ro: Deselectează tot

en: View
ro: Vizualizare

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
ro: Vizualizare: %s este un director. Nu îl pot vizualiza.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
ro: Editare: Trebuie să specificaţi un editor în dialogul de opţiuni

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
ro: Editare: %s este un director. Nu îl pot edita.

en: View: Cannot fork another process: %s
ro: Vizualizare: Nu pot bifurca un alt proces: %s

en: Running program: %s %s
ro: Rulez programul: %s %s

en: Opening %s with %s
ro: Deschid %s cu %s

en: Viewing file %s
ro: Vizualizez fişierul %s

en: View: Cannot open file %s: %s
ro: Vizualizare: Nu pot deschide fişierul %s: %s

en: Shows gFTP information
ro: Arată informaţii gFTP

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
ro: Setează modul curent de transfer fişiere la Ascii (doar pentru FTP)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
ro: Setează modul curent de transfer fişiere la Binar (doar pentru FTP)

en: Changes the remote working directory
ro: Schimbă directorul de lucru de la distanţă

en: Changes the permissions of a remote file
ro: Schimbă permisiunile asupra unui fişier de la distanţă

en: Disconnects from the remote site
ro: Deconectează de la site-ul la distanţă

en: Removes a remote file
ro: Şterge un fişier de la distanţă

en: Downloads remote file(s)
ro: Transferă fişierul(e) de la distanţă

en: Shows this help screen
ro: Arată acest ecran de ajutor

en: Changes the local working directory
ro: Schimbă directorul de lucru local

en: Changes the permissions of a local file
ro: Schimbă permisiunile unui fişier local

en: Removes a local file
ro: Şterge un fişier local

en: Shows the directory listing for the current local directory
ro: Listează directorul local curent

en: Creates a local directory
ro: Crează un director local

en: Show current local directory
ro: Arată directorul local curent

en: Rename a local file
ro: Redenumeşte un fişier local

en: Remove a local directory
ro: Şterge un director local

en: Shows the directory listing for the current remote directory
ro: Listează directorul curent de la distanţă

en: Creates a remote directory
ro: Crează un director la distanţă

en: Uploads local file(s)
ro: Încarcă fişierul(e) local(e)

en: Opens a connection to a remote site
ro: Deschide o conexiune către un site la distanţă

en: Show current remote directory
ro: Arată directorul curent la distanţă

en: Exit from gFTP
ro: Părăseşte gFTP

en: Rename a remote file
ro: Redenumeşte un fişier la distanţă

en: Remove a remote directory
ro: Şterge un director la distanţă

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
ro: Arată variabilele fişierului de configurare. Puteţi seta variabilele prin setarea set=valoare

en: >.
    If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://www.gftp.org/
ro: >.
    Dacă aveţi întrebări, comentarii sau sugestii despre acest program, vă rugăm să ni le trimiteţi prin email. Puteţi afla întotdeauna ultimele ştiri despre gFTP de pe site-ul nostru la http://www.gftp.org/

en: Error: Command not recognized
ro: Eroare: Comanda nu este recunoscută

en: usage: open [[ftp://][user:pass@]ftp-site[:port][/directory]]
ro: folosire: open [[ftp://][utilizator:parolă@]ftp-site[:port][/director]]

en: Error: Not connected to a remote site
ro: Eroare: Nu sunt conectat la un site la distanţă

en: usage: chdir <directory>
ro: utilizare: chdir <director>

en: usage: mkdir <new directory>
ro: utilizare: mkdir <director nou>

en: usage: rmdir <directory>
ro: utilizare: rmdir <director>

en: usage: delete <file>
ro: utilizare: delete <fişier>

en: usage: rename <old name> <new name>
ro: utilizare: rename <nume vechi> <nume nou>

en: usage: chmod <mode> <file>
ro: utilizare: chmod <mod> <fisier>

en: usage: mget <filespec>
ro: utilizare: mget <specifică fişier>

en: usage: mput <filespec>
ro: utilizare: mput <specifică fişier>

en: Could not download %s
ro: Nu am putut transfera %s

en: Successfully transferred %s
ro: Am transferat cu succes %s

en: Supported commands:
ro: Comenzi suportate:

en: usage: set [variable = value]
ro: utilizare: set [variabilă = valoare]

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
ro: Eroare: Variabila %s nu este o variabilă validă de configurare.
