gftp - en to fi translation catalogue (585 entries)

en: Invalid URL %s
fi: Virheellinen URL %s

en: Error: Invalid line %s in cache index file
fi: Virhe: Virheellinen rivi %s välimuistin indeksitiedostossa

en: Error: Could not make directory %s: %s
fi: Virhe: kansiota %s ei voida luoda: %s

en: Error: Cannot create temporary file: %s
fi: Virhe: Väliaikaistiedoston luonti epäonnistui: %s

en: Error closing file descriptor: %s
fi: Virhe suljettaessa tiedostokuvaajaa: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
fi: Virhe siirryttäessä tiedostossa %s: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
fi: Virhe: Paikallisen tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
fi: Virhe: Pistokkeeseen ei voida kirjoittaa: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
fi: Virhe: Pistokkeesta ei voitu lukea: %s

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
fi: gFTP:n Virhe: Kirjanmerkkitiedoston nimi %s on virheellinen

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
fi: Varoitus: Kirjanmerkkitiedostoa %s ei löydy

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
fi: gFTP:n Virhe: Kirjanmerkkitiedostoa %s ei voida avata: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
fi: gFTP:n varoitus: Rivi %d ohitettu kirjanmerkkitiedostossa: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
fi: gFTP Varoitus: Rivillä %d ei ole tarpeeksi argumentteja

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
fi: Tämä osio määrittelee, mitkä isännät ovat paikallisessa verkossa eivätkä vaadi välityspalvelimen käyttöä. Syntaksi: dont_use_proxy=.toimialue tai dont_use_proxy=verkko/maski

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
fi: ext=tiedostopääte:XPM tiedosto:ascii tai binääri (A tai B):katseluohjelma. Huomautus: Kaikki vaihtoehdot tiedostopäätettä lukuunottamatta ovat valinnaisia.

en: gFTP Error: Bad config file name %s
fi: gFTP Virhe: Virheellinen konfigurointitiedoston nimi %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
fi: gFTP virhe: Kansion %s luominen epäonnistui: %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
fi: gFTP Virhe: Pääkonfigurointitiedostoa ei löydy %s

en: Did you do a make install?
fi: Oletko asentanut ohjelman komennolla "make install"?

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
fi: gFTP Virhe: Konfigurointitiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
fi: Kesksytetään johtuen tulkintavirheistä asetustiedoston rivillä %d

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
fi: gFTP Varoitus: Rivi %d ohitettu konfigurointitiedostossa: %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
fi: gFTP:n virhe: Virheellinen kirjautumistiedoston nimi %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
fi: gFTPn virhe: Tiedostoa %s ei voida avata kirjotettavaksi: %s

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2003 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
fi: gFTP:n kirjanmerkkitiedosto. Copyright (C) 1998-2003 Brian Masney <masneyb@gftp.org>.Varoitus: kaikki kommentit, joita tähän tiedostoon lisätään, ylikirjoitetaan automaattisesti.

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
fi: Huomautus: salasanat tässä tiedostossa ovat sekoitettu. Sekoitusalgoritmi ei ole turvallinen. Sekoitus on tehtyä ainoastaan siksi, ettei joku voisi katsoa vierestä ja muistaa salasanoja, kun muokkaat tätä tiedostoa. Aiemmin salasanat oli talennettu selväkielisenä tekstinä.

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2003 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
fi: gFTP:n asetustiedosto.Copyright (C) 1998-2002 Brian Masney <masney@gftp.org>Varoitus: Kaikki kommentit joita tähän tiedostoon lisätään, ylikirjiotetaan automaattisesti. Jos asetus on merkitty merkillä (*), sitä ei voi muuttaa ohjelmasta käsin.

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
fi: VAKAVA gFTP:n virhe: Asetusta "%s" ei löydy hajautustaulusta

en: Error: Cannot upload file %s
fi: Virhe: Tiedostoa %s ei voida viedä

en: Error: Cannot write to file %s: %s
fi: Virhe: Tiedostoon %s ei voida kirjoittaa: %s

en: Error: Error closing file: %s
fi: Virhe: Virhe suljettaessa tiedostoa: %s

en: Corrupted file listing from FSP server %s
fi: Epäkelpo tiedostolistaus FSP-palvelimelta %s

en: unknown
fi: tuntematon

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
fi: FSP-kansion listausta %s ei voitu hakea: %s

en: Successfully changed directory to %s
fi: Siirryttiin kansioon %s onnistuneesti

en: Could not change directory to %s
fi: Kansioon %s ei voitu siirtyä

en: Successfully removed %s
fi: Kohde %s poistettu

en: Error: Could not remove directory %s: %s
fi: Virhe: Kansiota %s ei voida poistaa: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
fi: Virhe: Tiedostoa %s ei voida poistaa: %s

en: Successfully made directory %s
fi: Luotu kansio %s

en: Successfully renamed %s to %s
fi: Kohde %s nimetty uudestaan nimelle %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
fi: Virhe: %s ei voida nimetä uudestaan nimelle %s: %s

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
fi: FTPS-tuki ei ole käytettävissä, koska SSL-tukea ei käännetty mukaan. Yhteys katkaistaan.

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
fi: HTTPS-tuki ei ole käytettävissä, koska SSL-tukea ei käännetty mukaan. Yhteys katkaistaan.

en: Could not change local directory to %s: %s
fi: Paikalliseen kansioon %s ei voida vaihtaa: %s

en: Could not get current working directory: %s
fi: Tämänhetkistä työhakemistoa ei löytynyt: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
fi: Virhe: Paikallisen tiedoston %s lyhentäminen: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
fi: Paikallista kansiolistausta %s ei voitu avata: %s

en: Successfully changed local directory to %s
fi: Paikallinen kansio vaihdettu: %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
fi: Kohteen %s oikeudet vaihdettiin onnistuneesti arvoon %o

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
fi: Virhe: Kohteen %s oikeuksia ei voitu asettaa arvoon %o: %s

en: local filesystem
fi: paikallinen tiedostojärjestelmä

en: usage: gftp
fi: käyttö: gftp

note: @null@
en: none
fi: Ei välityspalvelinta

en: file
fi: tiedosto

en: size
fi: koko

en: user
fi: käyttäjä

en: group
fi: ryhmä

en: datetime
fi: aikaleima

en: attribs
fi: ominaisuudet

note: @null@
en: descending
fi: laskeva

en: ascending
fi: nouseva

en: General
fi: Yleistä

en: View program:
fi: Katseluohjelma:

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
fi: Tiedostojen katseluun käytetty oletusohjelma. Jos arvo on tyhjä käytetään sisäistä katselinta

en: Edit program:
fi: Muokkausohjelma:

en: The default program used to edit files.
fi: Tiedostojen muokkaamiseen käytettävä oletusohjelma.

en: Max Log Window Size:
fi: Loki-ikkunan maksimikoko

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
fi: GTK+-version loki-ikkunan maksimikoko tavuina

en: Remote Character Sets:
fi: Etäpalvelinten merkistöt:

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
fi: Tämä on pilkuilla eroteltu lista merkistöjä, joiden avulla etäviestejä yritetään muuntaa paikalliseen merkistöön

en: Remote LC_TIME:
fi: Etäpalvelimen LC_TIME:

en: This is the value of LC_TIME for the remote site. This is so that dates can be parsed properly in the directory listings.
fi: Tämä on LC_TIME-muuttujan arvo etäpalvelimelle. Tämän muuttujan avulla palvelimen päiväykset voidaan esittää oikein hakemistolistauksissa.

en: Cache TTL:
fi: Välimuistin TTL:

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
fi: Monenko sekunnin päästä välimuistin tiedot vanhenevat.

en: Append file transfers
fi: Lisää tiedostonsiirrot

en: Append new file transfers onto existing ones
fi: Lisää uudet tiedostonsiirrot olemassaoleviin

en: Do one transfer at a time
fi: Tee vain yksi siirto kerrallaan

en: Do only one transfer at a time?
fi: Siirretäänkö vain yksi tiedosto kerrallaan?

en: Overwrite by Default
fi: Ylikirjoita oletuksena

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
fi: Ylikirjoita tiedostot oletuksena tai aseta tiedostojen haun jatkaminen

en: Preserve file permissions
fi: Säilytä tiedostojen oikeudet

en: Preserve file permissions of transfered files
fi: Säilytä siirrettyjen tiedostojen oikeudet

en: Preserve file time
fi: Säilytä tiedostojen aikaleima

en: Preserve file times of transfered files
fi: Säilytä siirrettyjen tiedostojen aikaleimat

en: Refresh after each file transfer
fi: Päivitä jokaisen siirron jälkeen

en: Refresh the listbox after each file is transfered
fi: Päivitä lista jokaisen siirretyn tiedoston jälkeen

en: Sort directories first
fi: Järjestä kansiot ensin

en: Put the directories first then the files
fi: Näytä kansiot ennen tiedostoja

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotetut tiedostot

en: Show hidden files in the listboxes
fi: Näytä piilotetut tiedostot listoissa

en: Show transfer status in title
fi: Näytä siirron tila otsikossa

en: Show the file transfer status in the titlebar
fi: Näytä tiedostojen siirron tila ikkunan nimessä

en: Start file transfers
fi: Käynnistä tiedostojen siirto

en: Automatically start the file transfers when they get queued
fi: Aloita tiedostojen siirto automaattisesti kun ne laitetaan jonoon

en: Allow manual commands in GUI
fi: Salli kirjoitetut komennot graafisesta liittymästä

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
fi: Salli komentojen syöttäminen graafisesta käyttöliittymästä, esimerkiksi tekstin portti-funktiot

en: Remember last directory
fi: Muista viimeisin kansio

en: Save the last local and remote directory when the application is closed
fi: Tallenna viimeisin paikallinen ja etäkansio suljettaessa ohjelma

en: Network
fi: Verkko

en: Network timeout:
fi: Verkon aikakatkaisu:

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
fi: Aikakatkaisu verkkoliikenteen odottamiselle. Tämä on eri asia kuin joutilaana olon aikakatkaisu.

en: Connect retries:
fi: Uudelleenyrityksiä:

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
fi: Kuinka monta kertaa yritetään automaattisesti uudestaan. Aseta arvoon 0, jos haluat yrittää ikuisesti

en: Retry sleep time:
fi: Uudelleenyrityksen odotusaika:

en: The number of seconds to wait between retries
fi: Odotusaika uudelleenyritysten välillä

en: Max KB/S:
fi: Max kt/s:

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
fi: Suurin käytettävä siirtonopeus (kt/s). (Arvo 0 poistaa asetuksen käytöstä)

en: Transfer Block Size:
fi: Siirron lohkokoko:

en: The block size that is used when transfering files. This should be a multiple of 1024.
fi: Tiedostojen siirrossa käytettävä lohkokoko. Tämän tulee olla luvun 1024 moninkerta.

en: Default Protocol:
fi: Oletusprotokolla:

en: This specifies the default protocol to use
fi: Valitsee oletuksena käytettävän protokollan

en: Enable IPv6 support
fi: Käytä IPv6-tukea

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
fi: Tämä määrittää mitä tapahtuu, kun kaksoisnapsautat tiedostoa listassa. 0=Näytä tiedosto 1= Muokkaa tiedostoa 2=Siirrä tiedosto

en: The default width of the local files listbox
fi: Paikallisten tiedostojen luetteloikkunan oletusleveys

en: The default width of the remote files listbox
fi: Palvelimella olevien tiedostojen luetteloikkunan oletusleveys

en: The default height of the local/remote files listboxes
fi: Tiedostojen luetteloikkunoiden oletuskorkeus.

en: The default height of the transfer listbox
fi: Siirto-ikkunan oletuskorkeus

en: The default height of the logging window
fi: Loki-ikkunan oletuskorkeus

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
fi: Tiedostonimi-sarakkeen leveys siirtoikkunassa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti.

en: The default column to sort by
fi: Järjestykseen käytettävä oletussarake

en: Sort ascending or descending
fi: Nouseva vai laskeva järjestys

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
fi: Tiedostonimi-sarakkeen leveys tiedostolistaikkunoissa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti.

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
fi: Koko-sarakkeen leveys tiedostolistaikkunoissa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti. Aseta arvoksi -1, jos haluat piilottaa tämän sarakkeen.

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
fi: Käyttäjä-sarakkeen leveys tiedostolistaikkunoissa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti. Aseta arvoksi -1, jos haluat piilottaa tämän sarakkeen.

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
fi: Ryhmä-sarakkeen leveys tiedostolistaikkunoissa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti. Aseta arvoksi -1, jos haluat piilottaa tämän sarakkeen.

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
fi: Aikaleima-sarakkeen leveys tiedostolistaikkunoissa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti. Aseta arvoksi -1, jos haluat piilottaa tämän sarakkeen.

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
fi: Ominaisuudet-sarakkeen leveys tiedostolistaikkunoissa. Aseta arvoksi 0, jos haluat sarakken koon muuttuvan automaattisesti. Aseta arvoksi -1, jos haluat piilottaa tämän sarakkeen.

en: The color of the commands that are sent to the server
fi: Palvelimelle lähetettyjen komentojen väri

en: The color of the commands that are received from the server
fi: Palvelimelta vastaanotettujen komentojen väri

en: The color of the error messages
fi: Virheviestien väri

en: The color of the rest of the log messages
fi: Muiden lokiviestien väri

en: Local
fi: Paikallinen

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
fi: Tiedostonsiirtonopeus rajataan arvoon %.2f Kt/s

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
fi: Virhe asetettaessa LC_TIME arvoon "%s". Käytetään arvoa "%s"

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
fi: Ladataan kansiolistausta %s välimuistista (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
fi: Ladataan kansiolistausta %s palvelimelta (LC_TIME=%s)

en: Error converting string '%s' from character set %s to character set %s: %s
fi: Virhe muunnettaessa merkkijonoa '%s' merkistöstä %s merkistöön %s: %s

note: Don't use request->logging_function since the strings must be in UTF-8 for the GTK+ 2.x port
en: Error converting string '%s' to UTF-8 from current locale: %s
fi: Virhe muunnettaessa merkkijonoa "%s" UTF-8 muotoon nykyisestä merkistöstä: %s

note: Don't use request->logging_function since the strings must be in UTF-8 for the GTK+ 2.x port
en: Error converting string '%s' to current locale from UTF-8: %s
fi: Virhe muunnettaessa merkkijonoa "%s" nykyiseen merkistöön UTF8-muodosta: %s

en: Warning: Stripping path off of file '%s'. The stripped path (%s) doesn't match the current directory (%s)
fi: Varoitus: poistetaan polku tiedostonimestä "%s". Polku (%s) ei vastaa nykyistä hakemistoa (%s)

en: Error: Cannot write to cache: %s
fi: Virhe: Välimuistiin ei voida kirjoittaa: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
fi: Virhe: Kirjanmerkkiä %s ei löydy

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
fi: Virhe kirjanmerkeissä: Kirjanmerkissä %s ei ole isäntänimeä

en: The protocol '%s' is currently not supported.
fi: Protokolla '%s' ei ole tuettu.

en: Looking up %s
fi: Etsitään nimeä %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
fi: Isäntänimeä %s ei voida selvittää: %s

en: Failed to create a socket: %s
fi: Pistokkeen luominen epäonnistui: %s

en: Trying %s:%d
fi: Yritetään %s: %d

en: Cannot connect to %s: %s
fi: Yhteyttä kohteeseen %s ei voida avata: %s

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
fi: Virhe luotaessa IPv4-pistoketta: %s

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
fi: Palvelun nimeä %s/tcp ei löydy. Tarkista services-tiedostosi

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
fi: Virhe: "Sulje suoritettaessa"-lipun asetus ei onnistu: %s

en: Connected to %s:%d
fi: Yhteys avattu kohteeseen %s:%d

en: Connection to %s timed out
fi: Yhteys kohteeseen %s aikakatkaistu

en: Cannot get socket flags: %s
fi: Pistokkeen lippujen arvoja ei voitu lukea: %s

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
fi: Pistoketta ei voitu asettaa non-blocking-tilaan: %s

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
fi: Virhe: Yhteys palvelimeen %s katkaistu. Maksimi määrä uusintayrityksiä täynnä...Lopetetaan

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
fi: Virhe: Yhteys palvelimeen %s katkaistu. Yritetään uudelleen %d sek. kuluttua

en: Cannot open master pty %s: %s
fi: Päätelaitettä %s ei voitu avata: %s

en: Cannot create a socket pair: %s
fi: Pistokeparia ei voitu luoda: %s

en: Error: Cannot execute ssh: %s
fi: Virhe: Ohjelmaa ssh ei voitu suorittaa: %s

en: Cannot fork another process: %s
fi: Virhe: Uutta prosessia ei voitu käynnnistää: %s

en: Proxy hostname:
fi: Välimuistin isäntänimi:

en: Firewall hostname
fi: Palomuurin isäntänimi

en: Proxy port:
fi: Välimuistin portti:

en: Port to connect to on the firewall
fi: Palomuuriin yhteyttä avattaessa käytettävä portti

en: Proxy username:
fi: Välimuistin käyttäjätunnus:

en: Your firewall username
fi: Käyttäjätunnuksesi palomuurin välimuistissa

en: Proxy password:
fi: Välimuistin salasana:

en: Your firewall password
fi: Salasanasi palomuurin välimuistissa

en: Use HTTP/1.1
fi: Käytä HTTP/1.1

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
fi: Käytetäänkö HTTP/1.1- vai HTTP/1.0-protokollaa

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
fi: Saatiin virheellinen vastaus palvelimelta, yhteys katkaistaan
    Palvelin ilmoitti virheellisen palasenkoon "%s"

en: Disconnecting from site %s
fi: Katkaistaan yhteys palvelimeen %s

en: Starting the file transfer at offset
fi: Aloitetaan tiedostonsiirto kohdasta

en: Cannot retrieve file %s
fi: Tiedostoa %s ei voida hakea

en: Retrieving directory listing...
fi: Noudetaan kansiolistausta...

en: Received wrong response from server, disconnecting
fi: Saatiin väärä vastaus palvelimelta, suljetaan yhteys

en: SITE command
fi: SITE komento

en: user@host
fi: käyttäjä@kone

en: user@host:port
fi: käyttäjä@kone:Portti

en: AUTHENTICATE
fi: Autentikointi

en: user@host port
fi: käyttäjä@kone Portti

en: user@host NOAUTH
fi: käyttäjä@kone NOAUTH

en: HTTP Proxy
fi: HTTP välityspalvelin

en: Custom
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
fi: Tämä on salasana, joka lähetetään kun otat yhteyttä FTP-palvelimelle anonyyminä käyttäjänä

en: Proxy account:
fi: Välityspalvelimen käyttäjätili:

en: Your firewall account (optional)
fi: Palomuurin käyttäjätili (ei pakollinen)

en: Proxy server type:
fi: Välimuistin tyyppi:

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
fi: Tämä määrittää, kuinka välipalvelimelle kirjaudutaan sisään. Voit määrittää kaksimerkkisen korvausmerkkijonon prosessimerkin jälkeen, joka korvataan todellisilla tiedoilla. Ensimmäinen merkki voi olla joko p (välimuisti) tai h (FTP-palvelimen isäntänimi). Toinen merkki voi olla joko u (käyttäjä), p (salasana), h (verkkonimi), o (portti) tai a (tili). Voit esimerkiksi antaa välimuistin käyttäjän merkkijonolla %pu

en: Ignore PASV address
fi: Jätä huomioimatta PASV-osoite

en: If this is enabled, then the remote FTP server's PASV IP address field will be ignored and the host's IP address will be used instead. This is often needed for routers giving their internal rather then their external IP address in a PASV reply.
fi: Jos tämä valitsin on käytössä, jätetään etäpalvelimen PASV-vastauksen IP-osoite huomioimatta ja sen sijaan käytetään omaa IP-osoitetta. Tätä tarvitaan esimerkiksi tapauksessa, jossa reititin antaa PASV-vastauksessa sisäisen IP-osoitteen ulkoisen sijasta.

en: Passive file transfers
fi: Passiivinen tiedostonsiirto

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
fi: Jos tämä valitsin on käytössä, avaa FTP-palvelin portin datayhteydelle. Tätä valitsinta täytyy käyttää jos otat yhteyttä palomuurin takaa. Yleensä tämä valitsin on hyvä pitää käytössä, jollet ota yhteyttä vanhaan FTP-palvelimeen joka ei tue tätä toimintoa. Jos tämä valitsin ei ole käytössä, gftp avaa portin asiakkan puolelta ja etäpalvelin yrittää ottaa tähän porttiin yhteyttä.

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
fi: Selvitä etäpalvelimen symboliset linkit (LIST -L)

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
fi: FTP-palvelin yrittää selvittää symbolisia linkkejä hakemistolistauksissa. Yleensä tämä valitsin on hyvä jättää käyttöön. Tämä valitsin tulisi poistaa käytöstä vain silloin kun FTP-palvelin ei tue komennon LIST valitsinta -L

en: Transfer files in ASCII mode
fi: Lähetä ASCII-tilassa

en: If you are transfering a text file from Windows to UNIX box or vice versa, then you should enable this. Each system represents newlines differently for text files. If you are transfering from UNIX to UNIX, then it is safe to leave this off. If you are downloading binary data, you will want to disable this.
fi: Tämä valitsin tulisi ottaa käyttöön, jos siirrät tekstitiedostoa Windowsista UNIXiin tai toisinpäin, koska Windows ja UNIX esittävät tekstin rivinvaihdot eri tavalla. Jos siirrät tiedostoja UNIX-järjestelmien välillä, voit jättää tämän asetuksen asettamatta. Jos haet binääritiedostja, tulee tämä jättää asettamatta.

en: Invalid response '%c' received from server.
fi: Virheellinen vastaus '%c' palvelimelta.

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
fi: PASV-vastauksesta '%s' ei löydy IP-osoitetta

en: Ignoring IP address in PASV response, connecting to %d.%d.%d.%d:%d
fi: Jätetään huomioimatta IP-osoite PASV-vastauksessa, otetaan yhteyttä osoitteeseen %d.%d.%d.%d:%d

en: Cannot create a data connection: %s
fi: Data-yhteyttä ei voida luoda: %s

en: Cannot get socket name: %s
fi: Pistokkeen nimeä ei voida selvittää: %s

en: Cannot bind a port: %s
fi: Porttiin ei voida sitoa: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
fi: Porttia %d ei voida kuunnella: %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
fi: IPv6-pistokkeen luonti epäonnistui: %s

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
fi: Virhe: näyttää että yhteys ei ole IPv6-yhteys. Yhteys katkaistaan.

en: Invalid EPSV response '%s'
fi: Virheellinen EPSV-vastaus "%s"

en: Cannot get address of local socket: %s
fi: Paikallisen pistokkeen osoitetta ei löydy: %s

en: Cannot accept connection from server: %s
fi: Yhteyttä palvelimelta ei voi hyväksyä: %s

en: total
fi: kaikkiaan

en: Warning: Cannot parse listing %s
fi: Varoitus: Listaista %s ei voida tulkita

en: SSH Prog Name:
fi: SSSH-ohjelman nimi:

en: The path to the SSH executable
fi: Polku ohjelmaan SSH

en: SSH Extra Params:
fi: SSH:n lisäparametrit:

en: Extra parameters to pass to the SSH program
fi: Lisäparametrit annettavaksi SSH-komennolle

en: Need SSH User/Pass
fi: Vaaditaan SSH käyttäjätunnus/salasana

en: Require a username/password for SSH connections
fi: Vaadi käyttäjätunnus ja salasana  SSH-yhteyksille

en: Running program %s
fi: Suoritetaan ohjelma %s

en: Enter passphrase for RSA key
fi: Anna salalause RSA-avaimelle

en: Enter passphrase for key '
fi: Anna salalause avaimelle '

en: Password
fi: Salasana:

en: password
fi: salasana

en: (yes/no)?
fi: (kyllä/ei)?

en: Enter PASSCODE:
fi: Syötä tunnuskoodi:

en: Enter Password
fi: Syötä salasana

en: Enter SecurID Password:
fi: Syötä SecurID-salasana:

en: Error: An incorrect password was entered
fi: Virhe: Syötetty salasana oli virheellinen

en: %d: Protocol Initialization
fi: %d: Protokollan alustus

en: %d: Protocol version %d
fi: %d: Protokollan versio %d

en: %d: Open %s
fi: %d: Avaa %s

en: %d: Close
fi: %d: Sulje

en: %d: Open Directory %s
fi: %d: Avaa kansio %s

en: %d: Read Directory
fi: %d: Lue kansio

en: %d: Remove file %s
fi: %d: Poista tiedosto %s

en: %d: Make directory %s
fi: %d: Luo kansio %s

en: %d: Remove directory %s
fi: %d: Poista kansio %s

en: %d: Realpath %s
fi: %d: Todellinen polku %s

en: %d: File attributes
fi: %d: Tiedoston ominaisuudet

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai hakemistoa ei ole

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Failure
fi: Epäonnistui

en: Bad message
fi: Virheellinen viesti

en: No connection
fi: Ei yhteyttä

en: Connection lost
fi: Yhteys katkaistu

en: Operation unsupported
fi: Tuntematon toiminto

en: Unknown message returned from server
fi: Palvelin palautti tuntemattoman viestin

en: Error: Message size %d too big
fi: Virhe: viestin koko %d on liian suuri

en: Error: Message size %d too big from server
fi: Virhe: palvelimen palauttaman viestin koko %d on liian suuri

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
fi: Virhe alustettaessa SSH-yhteyttä palvelimeen. Virheviesti palvelimelta oli seuraava:

en: Opening SSH connection to %s
fi: Avataan SSH-yhteys palvelimelle %s

en: Successfully logged into SSH server %s
fi: Kirjauduttiin onnistuneesti SSH-palvelimelle %s

en: SSL Engine
fi: SSL-moottori

en: SSL Entropy File:
fi: SSL:n entropiatiedosto:

en: SSL entropy file
fi: SSL:n entropiatiedosto

en: Entropy Seed Length:
fi: Entropian syötteen pituus:

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
fi: Enimmäismäärä tavuja, joilla SSL-moottorin entropia alustetaan

en: Verify SSL Peer
fi: Varmista SSL-kohde

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
fi: Virhe varmenneketjussa syvyydellä %i
    Myöntäjä = %s
    Kohde = %s
    Virhe %i: %s

en: Cannot get peer certificate
fi: Vastapään varmennetta ei löydy

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
fi: VIRHE: palvelin SSL-varmenteessa (%s) ei ole sama kuin palvelin, johon yhteys otettiin (%s). Yhteys katkaistaan.

en: Cannot initialize the OpenSSL library
fi: OpenSSL-kirjastoa ei voitu alustaa

en: Error loading default SSL certificates
fi: Virhe ladattaessa SSL oletusvarmenteita

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
fi: Virhe alustettaessa cipher-listaa (ei kelvollisia ciphereitä)

en: Error: SSL engine was not initialized
fi: Virhe: SSL-moottoria ei alustettu

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
fi: Virhe alustettaessa SSL-yhteyttä (BIO-olio)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
fi: Virhe alustettaessa SSL-yhteyttä (SSL-olio)

en: Error with peer certificate: %s
fi: Virhe vastapään varmenteessa: %s

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
fi: Yhdistämistä yritetään uudestaan %d sek. kuluttua

en: Operation canceled
fi: Toiminto peruttu

en: >. If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://www.gftp.org/
fi: >. Jos sinulla on kysymyksiä, kommentteja tai ehdotuksia tästä ohjelmasta, ole hyvä ja lähetä sähköpostia. Viimeisimmät uutiset löytyvät aina ohjelman kotisivulta osoitteesta http://www.gftp.org/

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
fi: gFTP ohjelmalla EI OLE MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA; lue tarkemmin tiedosto COPYING. Tämä on ilmainen ohjelmisto ja sinulla on oikeus levittää sitä edelleen tiettyjen ehtojen mukaisesti. Lisätietoja sekä ohjelman lisenssi löytyvät COPYING-tiedostosta.

en: Translated by
fi: Suomentanut:Ilkka Tuohela, 2006
    
    http://www.gnome.fi/

en: Error: Not connected to a remote site
fi: Virhe: Ei yhteyttä palvelimeen

en: usage: chmod <mode> <file>
fi: käyttö: chmod <tila> <tiedosto>

en: usage: rename <old name> <new name>
fi: käyttö: rename <vanha nimi> <uusi nimi>

en: usage: delete <file>
fi: käyttö: delete <tiedosto>

en: usage: rmdir <directory>
fi: käyttö: rmdir <kansio>

en: usage: site <site command>
fi: käyttö site <palvelinkomento>

en: usage: mkdir <new directory>
fi: käyttö: mkdir <uusi kansio>

en: usage: chdir <directory>
fi: käyttö: chdir <kansio>

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Clear the directory cache
fi: Tyhjennä kansiovälimuisti

en: usage: open
fi: käyttö: open

en: usage: set [variable = value]
fi: käyttö: set [muuttuja = arvo]

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
fi: Virhe: muuttuja %s ei ole kelvollinen asetusmuuttuja.

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
fi: Virhe: muuttuja %s ei ole käytettävissä gftp:n tekstiversiossa

en: Supported commands:
fi: Tuetut komennot:

en: usage: %s <filespec>
fi: käyttö: %s <tiedostomäärittely>

en: about
fi: tietoja

en: Shows gFTP information
fi: Näyttää tietoa gFTP:stä

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
fi: Asettaa tiedoston siirtotilaksi ASCII (vain FTP)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
fi: Asettaa tiedoston siirtotilaksi binäärin (vain FTP)

en: Changes the remote working directory
fi: Vaihtaa kansiota etäpalvelimella

en: Changes the permissions of a remote file
fi: Vaihtaa etäpalvelimen tiedoston oikeuksia

en: clear
fi: tyhjennä

en: Available options: cache
fi: Käytettävät vaihtoehdot: välimuisti

en: close
fi: sulje

en: Disconnects from the remote site
fi: Katkaisee yhteyden etäpalvelimeen

en: delete
fi: poista

en: Removes a remote file
fi: Poistaa tiedoston etäpalvelimelta

en: Shows the directory listing for the current remote directory
fi: Näyttää etäpalvelimen kansion tiedostolistauksen

en: Downloads remote file(s)
fi: Hae tiedostot

en: help
fi: O_hje

en: Shows this help screen
fi: Näyttää ohjeikkunan

en: Changes the local working directory
fi: Vaihtaa paikallista kansiota

en: Changes the permissions of a local file
fi: Muuttaa paikallisten tiedostojen oikeuksia

en: Removes a local file
fi: Poistaa paikallisen tiedoston

en: Shows the directory listing for the current local directory
fi: Näyttää paikallisen kansion tiedostolistauksen

en: Creates a local directory
fi: Luo paikallisen kansion

en: Show current local directory
fi: Näyttää nykyisen paikallisen kansion

en: Rename a local file
fi: Nimeä paikallinen tiedosto uudestaan

en: Remove a local directory
fi: Poista paikallinen kansio

en: Creates a remote directory
fi: Luo kansion etäpalvelimelle

en: Uploads local file(s)
fi: Lähettää paikkallisia tiedostoja

en: Opens a connection to a remote site
fi: Avaa yhteyden palvelimelle

en: Show current remote directory
fi: Näytä nykyinen kansio etäpalvelimella

en: Exit from gFTP
fi: Sulje gftp

en: Rename a remote file
fi: Nimeä tiedosto palvelimella uudestaan

en: Remove a remote directory
fi: Poista kansio etäpalvelimelta

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
fi: Näytä asetusmuuttujia. Voit myös asettaa niiden arvoja komennolla set var=val

en: Run a site specific command
fi: Suorita sijaintikohtainen komento

en: Error: Command not recognized
fi: Virhe: Komentoa ei tunnistettu

en: Error: Remote site disconnected after trying to transfer file
fi: Virhe: Palvelin katkaisi yhteyden siirron aloituksen jälkeen

en: Could not download %s from %s
fi: Tiedostoa %s ei voida hakea kohteesta %s

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
fi: Siirrettiin onnistuneesti %s nopeudella %.2f kt/s

en: There was an error transfering the file %s
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa %s

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
fi: %s: paina pysäytyspainiketta ennen kuin teet mitään muuta

en: Run Bookmark
fi: Avaa kirjanmerkki

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
fi: Kirjanmerkin lisäys: kirjanmerkille täytyy antaa nimi

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
fi: Kirjanmerkin lisäys: kirjanmerkkiä %s ei voida lisätä, koska sen niminen kirjanmerkki on jo olemassa

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
fi: Kirjanmerkin lisäys: Isäntänimi täytyy antaa

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
fi: Syötä lisättävälle kirjanmerkille nimi.
    Voit jakaa nimen käyttäen merkkiä /, jolloin kirjanmerkki lisätään valikkoon
    Esimerkki: Linux-sivut/Debian

en: Remember password
fi: Muista salasana

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Enter the name of the new folder to create
fi: Anna nimi kansiolle jonka haluat luoda

en: New Item
fi: Uusi kohta

en: Enter the name of the new item to create
fi: Anna luotavan kohteen nimi

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkin
    %s ja kaikki sen alla olevat kirjanmerkit?

en: Delete Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Edit Entry
fi: Muokkaa

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Hostname:
fi: Koneen osoite:

en: Port:
fi: Portti:

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Remote Directory:
fi: Etäpalvelimen kansio:

en: Local Directory:
fi: Paikallinen kansio:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Account:
fi: Käyttäjätili:

en: Log in as ANONYMOUS
fi: Kirjaudu sisään nimettömänä

en:   Cancel
fi:   Peruuta

en: Apply
fi: Käytä

en: /_File
fi: _Tiedosto

en: /File/tearoff
fi: tearoff

en: /File/New _Folder...
fi: Uusi kansio...

en: /File/New _Item...
fi: Uusi _kohta...

en: /File/_Delete
fi: _Poista

en: /File/_Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: /File/sep
fi: sep

en: /File/_Close
fi: _Sulje

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
fi: Nyt voit muuttaa tiedoston ominaisuuksia
    Huom: Kaikki FTP-palvelimet eivät tue tätä ominaisuutta.

en: Special
fi: Yleiset

en: User
fi: Käyttäjä

en: Read
fi: Luku

en: Write
fi: Kirjoitus

en: Execute
fi: Suoritus

en: Group
fi: Ryhmä

en: Other
fi: Muut

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä %ld tiedostoa ja %ld kansiota

en: Are you sure you want to delete these %ld files
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä %ld tiedostoa

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä %ld kansiota

en: Delete Files/Directories
fi: Poista tiedostoja tai kansioita

en: Delete
fi: Poista

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Received URL %s
fi: Saatiin URL %s

en: Exit
fi: Lopeta

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
fi: Tiedostonsiirtoja on vielä käynnissä.
    Oletko varma, että haluat poistua ohjelmasta?

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Enter a URL to connect to
fi: Syötä URL, johon otetaan yhteyttä

en: /_FTP
fi: _FTP

en: /FTP/tearoff
fi: tearoff

en: /FTP/Window _1
fi: Ikkuna _1

en: /FTP/Window _2
fi: Ikkuna _2

en: /FTP/sep
fi: sep

en: /FTP/_Ascii
fi: _Ascii

en: /FTP/_Binary
fi: _Binääri

en: /FTP/_Preferences...
fi: _Ominaisuudet...

en: /FTP/_Quit
fi: _Lopeta

en: /_Local
fi: /_Paikalliset

en: /Local/tearoff
fi: /Paikalliset/tearoff

en: /Local/_Open Location...
fi: _Avaa _sijainti...

en: /Local/D_isconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: /Local/sep
fi: sep

en: /Local/Change _Filespec...
fi: Muuta _tiedostomäärityksiä...

en: /Local/_Show selected
fi: Näytä _valitut

en: /Local/Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: /Local/Select All Files
fi: Valitse kaikki tiedostot

en: /Local/Deselect All
fi: Kumoa valinnat

en: /Local/Save Directory Listing...
fi: Tallenna kansiolistaus...

en: /Local/Send SITE Command...
fi: lähetä SITE-komento...

en: /Local/_Change Directory
fi: Vaihda _kansiota

en: /Local/_Permissions...
fi: _Oikeudet...

en: /Local/_New Folder...
fi: Uusi _kansio...

en: /Local/Rena_me...
fi: Nimeä _uudelleen...

en: /Local/_Delete...
fi: _Poista...

en: /Local/_Edit...
fi: _Muokkaa...

en: /Local/_View...
fi: _Näytä...

en: /Local/_Refresh
fi: _Päivitä

en: /_Remote
fi: /P_alvelin

en: /Remote/tearoff
fi: tearoff

en: /Remote/_Open Location...
fi: Avaa _sijanti...

en: /Remote/D_isconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: /Remote/sep
fi: sep

en: /Remote/Change _Filespec...
fi: Vaihda tiedostomäärittelyjä...

en: /Remote/_Show selected
fi: _Näytä valitut

en: /Remote/Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: /Remote/Select All Files
fi: Valitse kaikki tiedostot

en: /Remote/Deselect All
fi: Kumoa valinnat

en: /Remote/Save Directory Listing...
fi: Tallenna kansiolistaus...

en: /Remote/Send SITE Command...
fi: lähetä SITE-komento...

en: /Remote/_Change Directory
fi: Vaihda _kansiota

en: /Remote/_Permisssions...
fi: _Oikeudet...

en: /Remote/_New Folder...
fi: Uusi _kansio...

en: /Remote/Rena_me...
fi: Nimeä _uudelleen...

en: /Remote/_Delete...
fi: _Poista...

en: /Remote/_Edit...
fi: _Muokkaa...

en: /Remote/_View...
fi: _Näytä...

en: /Remote/_Refresh
fi: _Päivitä

en: /_Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: /Bookmarks/tearoff
fi: tearoff

en: /Bookmarks/Add _Bookmark
fi: Lisää _kirjanmerkki

en: /Bookmarks/Edit Bookmarks
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä

en: /Bookmarks/sep
fi: sep

en: /_Transfer
fi: S_iirrot

en: /Transfer/tearoff
fi: tearoff

en: /Transfer/_Start
fi: _Aloita

en: /Transfer/St_op
fi: _Lopeta

en: /Transfer/sep
fi: sep

en: /Transfer/Skip _Current File
fi: Ohita _tämänhetkinen tiedosto

en: /Transfer/_Remove File
fi: _Poista tiedosto

en: /Transfer/Move File _Up
fi: Siirrä tiedostoa _ylöspäin

en: /Transfer/Move File _Down
fi: Siirrä tiedostoa _alaspäin

en: /Transfer/_Retrieve Files
fi: _Hae tiedostoja

en: /Transfer/_Put Files
fi: _Vie tiedostoja

en: /L_og
fi: _Loki

en: /Log/tearoff
fi: tearoff

en: /Log/_Clear
fi: _Tyhjennä

en: /Log/_View
fi: _Näytä

en: /Log/_Save...
fi: _Tallenna...

en: /Tool_s
fi: /T_yökalut

en: /Tools/tearoff
fi: tearoff

en: /Tools/C_ompare Windows
fi: _Vertaile ikkunoita

en: /Tools/_Clear Cache
fi: _Tyhjennä välimuisti

en: /Help
fi: O_hje

en: /Help/tearoff
fi: tearoff

en: /Help/_About
fi: _Tietoja

en: Host:
fi: Palvelin:

en: _Host:
fi: _Palvelin:

en: Port:
fi: Portti:

en: User:
fi: Käyttäjätunnus:

en: _User:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: Pass:
fi: Salasana:

en: Command:
fi: Komento:

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Size
fi: Koko

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Attribs
fi: Atribuutit

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Error: You must type in a host to connect to
fi: Virhe: Sinun on annettava palvelimen nimi, jotta yhteys voidaan luoda.

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Enter Username
fi: Anna käyttäjätunnus

en: Please enter your username for this site
fi: Anna käyttäjätunnuksesi tälle palvelimelle

en: Please enter your password for this site
fi: Anna salasanasi tälle palvelimelle

en: Operation canceled...you must enter a string
fi: Toiminto keskeytetty: sinun täytyy syöttää merkkijono

en: Make Directory
fi: Luo kansion

en: Enter name of directory to create
fi: Anna luotavan kansion nimi

en: Rename
fi: Nimeä uudestaan

en: What would you like to rename %s to?
fi: Minkä haluat antaa %s uudeksi nimeksi?

en: Site
fi: Palvelinkomento

en: Enter site-specific command
fi: Syötä palvelinkohtainen komento

en: Prepend with SITE
fi: Lisää eteen SITE

en: Skipped
fi: Ohitettu

en: Waiting...
fi: Odotetaan...

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Resume
fi: Yritä uudestaan

en: Skip
fi: Ohita

en: Action
fi: Toimenpide

en: Transfer Files
fi: Tiedostojen siirto

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
fi: Seuraavat tiedostot ovat olemassa sekä paikallisesti että palvelimessa
    Valitse toimenpide

en: Error
fi: Virhe

en: Skip File
fi: Ohita tiedosto

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Deselect All
fi: Kumoa valinnat

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
fi: Muuta tiedostomääritystä: toiminto keskeytetty, syötä merkkijono

en: Change Filespec
fi: Muuta tiedostomäärittelyä

en: Enter the new file specification
fi: Syötä uusi tiedostomäärittely

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
fi: Virhe: Tiedostoa %s ei voi avata kirjoitettavaksi: %s

en: Save Directory Listing
fi: Tallenna hakemistolistaus

en: Error: Error writing to %s: %s
fi: Virhe: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon %s: %s

en: Successfully wrote the log file to %s
fi: Lokitiedosto kirjoitettu onnistuneesti tiedostoon %s

en: Save Log
fi: Tallenna loki

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
fi: Lisenssisopimuksen tiedostoa COPYING ei löydy. Tarkista että se on joko paikassa %s tai %s

en: About gFTP
fi: Tietoja gFTPstä

en: %s
    Copyright (C) 1998-2003 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Official Homepage: http://www.gftp.org/
    Logo by: Aaron Worley <planet_hoth@yahoo.com>
fi: %s
    Copyright (©) 1998-2003 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Virallinen kotisivu: http://www.gftp.org/
    Logon piirsi: Aaron Worley <planet_hoth@yahoo.com>

en: About
fi: Tietoja

en: License Agreement
fi: Lisenssisopimus

en:   Close
fi:   Sulje

en: Compare Windows
fi: Vertaile ikkunoita

en: Disconnect from the remote server
fi: Katkaise yhteys palvelimeen

en: Connect to the site specified in the host entry. If the host entry is blank, then a dialog is presented that will allow you to enter a URL.
fi: Yhdistä palvelinmäärittelyssä mainittuun palvelimeen. Jos palvelinta ei ole annettu, voit syöttää URLin näytettävään ikkunaan.

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: ] (Cached) [
fi: ] (välimuistissa) [

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Error opening file %s: %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %s: %s

en: %s: Not connected to a remote site
fi: %s: ei yhteyttä palvelimeen

en: %s: This feature is not available using this protocol
fi: %s: Tämä ominaisuus ei ole käytettävissä tällä protokollalla

en: %s: You must only have one item selected
fi: %s: Vain yksi kohta voi olla valittuna

en: %s: You must have at least one item selected
fi: %s: Vähintään yksi kohta täytyy olla valittuna

en: Change
fi: Muuta

en: Add
fi: Lisää

en: Cancel
fi: Peruuta

en:   Yes
fi:   Kyllä

en:   No
fi:   Ei

en: Getting directory listings
fi: Nodetaan tiedostolistausta

en:   Stop
fi:    Pysäytä

en: Received %ld directories
    and %ld files
fi: Noudettu %ld kansio
    ja %ld tiedostoa

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
fi: Virhe: Tiedostoa %s ei löydy paikoista %s tai %s

en: Edit Host
fi: Muokkaa palvelinta

en: Add Host
fi: Lisää palvelin

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: Domain
fi: Aluenimi

en: Network Address
fi: Verkko-osoite

en: _Network address:
fi: _Verkko-osoite:

en: Netmask
fi: Verkkopeite

en: N_etmask:
fi: V_erkkopeite:

en: _Domain:
fi: _Aluenimi:

en: Local Hosts
fi: Paikalliset palvelimet

en: Edit
fi: Muokkaa

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Options
fi: Valinnat

en: Receiving file names...
fi: Vastaanotetaan tiedostolistausta...

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
fi: Tiedostojen haku: ei yhteyttä etäpalvelimelle

en: Error: Child %d returned %d
fi: Virhe: Lapsiprosessi %d palautti arvon %d

en: Child %d returned successfully
fi: Lapsiprosessi %d päättyi onnistuneesti

en: Error: Child %d did not terminate properly
fi: Virhe: Lapsiprosessi %d ei päättynyt onnistuneesti

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
fi: Virhe: Tietoja tiedostosta %s ei voida hakea: %s

en: File %s was not changed
fi: Tiedost %s ei ole muuttunut

en: File %s has changed.
    Would you like to upload it?
fi: Tiedosto %s on muuttunut.
    Haluatko siirtää sen palvelimelle?

en: Edit File
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Finished
fi: Valmis

en: Stopping the transfer of %s
fi: Pysäytetään tiedoston %s siirto

en: Sent %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
fi: Lähetetty %s/%s nopeudella %.2fkt/s, %02d:%02d:%02d aikaa jäljellä

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
fi: Noudettu %s/%s nopeudella %.2fkt/s, %02d:%02d:%02d aikaa jäljellä

en: Sent %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
fi: Lähetetty %s/%s, haku pysähtynyt, jäljellä oleva aika tuntematon

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
fi: Noudettu %s/%s, haku pysähtynyt, jäljellä oleva aika tuntematon

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
fi: Tuntematon määrä siirretty. (Tiedosto %ld/%ld)

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
fi: %d%% valmiina, %02d:%02d:%02d aikaa jäljellä (tiedost %ld/%ld)

en: Retrieving file names...%s bytes
fi: Nodetaan tiedostojen nimiä... %s tavua

en: There are no file transfers selected
fi: Tiedostonsiirtoja ei ole valittu

en: Stopping the transfer on host %s
fi: Keskeytetään siirto palvelimella %s

en: Skipping file %s on host %s
fi: Ohitetaan tiedosto %s palvelimella %s

en: View
fi: Näyttö

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
fi: Näyttö: %s on kansio eikä sitä voida näyttää.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
fi: Muokkaus: muokkain täytyy määritellä asetuksissa

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
fi: Muokkaus: %s on kansio eikä sitä voida muokata.

en: View: Cannot fork another process: %s
fi: Näyttö: Uutta prosessia ei voitu käynnistä: %s

en: Running program: %s %s
fi: Suoritetaan ohjelma: %s %s

en: Opening %s with %s
fi: Avataan %s ohjelmalla %s

en: Viewing file %s
fi: Näytetään tiedostoa %s

en: View: Cannot open file %s: %s
fi: Näyttö: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Cannot open controlling terminal %s
fi: Ohjaavaa päätettä  %s ei voida avata

en: Username [anonymous]:
fi: Käyttäjätunnus: [anonymous]:

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
fi: %s on jo olemassa. (%s lähdekoko, %s kohdekoko):
    ylikirjoita (o), jatka (r), ohita (s), ylikirjoita kaikki (O),
    jatka kaikkia (R) tai ohita kaikki (S): (%c)
