Gaim 0.53 - en to it translation catalogue (638 entries)

en: Unable to resolve hostname.
it: Nome host sconosciuto.

en: Unable to connect to server.
it: Non riesco a collegarmi al server

en: Invalid response from server.
it: Risposta non valida dal server

en: Error while reading from socket.
it: Errore di lettura dal socket.

en: Error while writting to socket.
it: Errore di scrittura nel socket.

en: Authentification failed.
it: Autentificazione fallita.

en: Unknown Error Code.
it: Codice di errore sconosciuto.

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: Nick:
it: Soprannome:

en: Gadu-Gadu User
it: Utente Gadu-Gadu

en: Could not connect
it: Non riesco a collegarmi

en: Unable to read socket
it: Non riesco a leggere il socket

en: Unable to connect.
it: Non riesco a collegarmi

en: Reading data
it: Lettura dati in corso

en: Balancer handshake
it: Handshake compensatore (NdT: non so!!!)

en: Reading server key
it: Lettura chiave server in corso

en: Exchanging key hash
it: Scambio delle key hash (NdT: mah!)

en: Critical error in GG library
it: Errore critico nelle librerie GG

en: Unable to ping server
it: Non riesco a fare il ping al server

en: Send as message
it: Spedisci come messaggio

en: Looking up GG server
it: Ricerca del server GG in corso

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
it: UIN di Gadu-Gadu sbagliato

en: Connect to %s failed
it: Connessione fallita a %s

en: You are trying to send message to invalid Gadu-Gadu UIN!
it: Stai tentando di spedire un messaggio a un UIN Gadu-Gadu sbagliato!

en: Gadu-Gadu Error
it: Errore Gadu-Gadu

en: Couldn't get search results
it: Risultati della ricerca non disponibili

en: Gadu-Gadu Search Engine
it: Motore di ricerca Gadu-Gadu

en: Active
it: Attivo

en: yes
it: si

en: First name
it: Nome al secolo

en: Second Name
it: Cognome

en: Nick
it: Soprannome

en: Birth year
it: Anno di nascita

en: Sex
it: Sesso :9

note: Line 5
en: City
it: Città

en: There is no Buddy List stored on server. Sorry!
it: Sul server non c'è nessuna lista contatti :(

en: Couldn't Import Buddies List from Server
it: Non posso importare lista contatti dal server

en: Buddies List sucessfully transfered into Server
it: Lista contatti trasferita sul server

en: Gadu-Gadu Information
it: Informazione Gadu-Gadu

en: Couldn't transfer Buddies List into Server
it: Impossibile trasferire lista contatti nel server

en: Buddies List sucessfully deleted from Server
it: Lista contatti eliminata dal server

en: Couldn't delete Buddies List from Server
it: Impossibile eliminare lista contatti dal server

en: Password changed sucessfully
it: Password cambiata!

en: Password couldn't be changed
it: Impossibile cambiare password

en: Couldn't send http request
it: Impossibile inviare una richiesta http

en: Buddies List import from Server failed (%s)
it: Lista NON importata dal server (%s)

en: Buddies List export to Server failed (%s)
it: Lista NON esportata sul server (%s)

en: Deletion of Buddies List from Server failed (%s)
it: Lista NON eliminata dal server (%s)

en: Connect to search service failed (%s)
it: La connessione al servizio di ricerca è fallito (%s)

en: Changing Password failed (%s)
it: Password NON cambiata (%s)

en: Directory Search
it: Cerca directory

en: Change Password
it: Cambia password

en: Import Buddies List from Server
it: Importa lista contatti da server

en: Export Buddies List to Server
it: Esporta lista contatti sul server

en: Delete Buddies List from Server
it: Elimina lista contatti dal server

en: Send message through server
it: Spedisci il messaggio attraverso il server

en: Get Info
it: Prendi informazioni

en: <B>%s has changed the topic to: %s</B>
it: <B>%s ha cambiato l'argomento in: %s<B>

en: No such nick/channel
it: Non esiste quel soprannome/canale

en: IRC Error
it: Errore IRC

en: No such server
it: Il server non esiste

en: No nickname given
it: Nessun soprannome dato

en: Unable to write
it: Impossibile scrivere

en: You have been kicked from %s: %s
it: Sei stato cacciato da %s: %s

en: Kicked by %s: %s
it: Cacciato da %s: %s

en: You have left %s
it: Disconnesso da %s

en: IRC Part
it: Parte IRC

en: Channel:
it: Canale:

en: Away
it: Assente

en: Online
it: Presente

en: Extended Away
it: Assente ovunque

en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

en: Buddies
it: Contatti

en: Authenticating
it: Autentificazione

en: Unknown login error
it: Errore di login sconosciuto

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

en: Connected
it: Connesso

en: Requesting Authentication Method
it: Richiesta metodo autentificazione in corso

note: we have no chats yet
en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Room:
it: Stanza:

en: Handle:
it: Gestisci:

en: Get Away Msg
it: Prendi messaggio di Assente

en: Full Name
it: Nome al secolo

en: Family Name
it: Cognome

en: Given Name
it: Nome assegnato

en: Nickname
it: Soprannome

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Extended Address
it: Indirizzo per esteso

en: Locality
it: Località

en: Region
it: Regione

en: Postal Code
it: Codice Postale

note: Line 7
en: Country
it: Paese

en: Telephone
it: Telefono

en: Email
it: E-mail

en: Organization Name
it: Nome dell'organizzazione

en: Organization Unit
it: Divisione

en: Title
it: Titolo

en: Role
it: Posizione

en: Birthday
it: Compleanno

note: Right side: frame with description and the filepath of plugin
en: Description
it: Descrizione

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable
it: Tutti i dati qui sotto sono opzionali. Inserisci solo le informazioni che ritieni opportune

en: User Identity
it: Identità

en: Gaim - Edit Jabber vCard
it: Gaim - Edita la vCard Jabber

en: Server Registration successful!
it: Sei stato registrato sul server!

en: Unknown registration error
it: Errore di registrazione sconosciuto

en: Set User Info
it: Imposta informazioni utente

en: MSN Error
it: Errore MSN

en: Gaim was unable to send a message
it: Gaim non riesce a spedire il messaggio

en: You have been disconnected. You have signed on from another location.
it: Sei stato disconnesso. Ti sei già connesso da un'altra locazione.

en: Invalid name
it: Nome non valido

en: Join what group:
it: Con quale gruppo vuoi ciattare:

en: Direct IM with %s closed
it: È stato chiuso il canale diretto con %s

en: connection error (rend)
it: errore di connessione (rend?)

en: major connection error
it: grave errore di connessione

en: Disconnected.
it: Disconnesso.

en: You have been disconnected from chat room %s.
it: Sei stato disconnesso dalla chat room %s.

en: Chat Error!
it: Errore di chat!

en: Chat is currently unavailable
it: La chat al momento non è disponibile

en: Couldn't connect to host
it: Impossibile connettersi all'host

en: Password sent, waiting for response
it: Password inviata; attendo la risposta

en: internal connection error
it: errore interno di connessione

en: Unable to login to AIM
it: Impossibile entrare in AIM

en: Signon: %s
it: Collegato: %s

en: Signed off.
it: Scollegato.

en: Could Not Connect
it: Impossibile connettersi

en: Connection established, cookie sent
it: Connessione effettuata: spedito il cookie

note: Incorrect nick/password
en: Incorrect nickname or password.
it: Soprannome o password sbagliati.

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
it: Il tuo account al momento è sospeso

note: connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso troppo frequentemente. Aspetta dieci minuti e dopo riprova. Se continui, dovrai aspettare anche più a lungo.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at
it: La versione del client che stai usando è troppo vecchia. Aggiornalo alla versione

en: Authentication Failed
it: Autentificazione fallita

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Direct IM with %s established
it: Aperto il canale diretto con %s

en: You missed %d message from %s because it was invalid.
it: Hai perso %d messaggio da %s perché non valido.

en: You missed %d messages from %s because they were invalid.
it: Hai perso %d messaggi da %s perché non validi.

en: You missed %d message from %s because it was too large.
it: Hai perso %d messaggio da %s perché era troppo lungo.

en: You missed %d messages from %s because they were too large.
it: Hai perso %d messaggi da %s perché troppo lunghi.

en: You missed %d message from %s because the rate limit has been exceeded.
it: Hai perso %d messaggio da %s perché è stato superata la frequenza massima dei messaggi.

en: You missed %d messages from %s because the rate limit has been exceeded.
it: Hai perso %d messaggi da %s perché è stato superata la frequenza massima di messaggi.

en: You missed %d message from %s because it was too evil.
it: Hai perso %d messaggio da %s perché era troppo cattivo.

en: You missed %d messages from %s because they are too evil.
it: Hai perso %d messaggi da %s perché erano troppo cattivi.

en: You missed %d message from %s because you are too evil.
it: Hai perso %d messaggio da %s perché sei troppo molesto.

en: You missed %d messages from %s because you are too evil.
it: Hai perso %d messaggi da %s perché volevo farti i dispetti.

en: You missed %d message from %s for unknown reasons.
it: Hai perso %d messaggio da %s: non chiedermi perché, non lo so.

en: You missed %d messages from %s for unknown reasons.
it: Non è Winzozz, però hai perso %d messaggi da %s e non so il perché.

en: Gaim - Error
it: Gaim - Errore

en: SNAC threw error: %s
it: SNAC ha inviato un errore: %s

en: Gaim - Oscar SNAC Error
it: Gaim - Errore SNAC di Oscar

en: Your message to %s did not get sent: %s
it: Il tuo messaggio a %s non è stato spedito: %s

en: Reason unknown
it: Motivo sconosciuto.

en: User information for %s unavailable: %s
it: Le informazioni dell'utente %s non sono disponibili: %s

en: Buddy Icon
it: Icona della persona

en: Voice
it: Voce

en: IM Image
it: Immagine di IM

en: Get File
it: Prendi file

en: Send File
it: Invia file

en: Games
it: Giochi

en: Stocks
it: Scorte

en: Send Buddy List
it: Invia lista contatti

en: EveryBuddy Bug
it: Baco di EveryBuddy

en: AP User
it: Utente AP

en: Nihilist
it: Nichilista

en: ICQ Server Relay
it: Trasmissione al server ICQ

en: ICQ Unknown
it: ICQ sconosciuto

en: Trillian Encryption
it: Criptaggio trilliano (?)

en: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legend:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Normal AIM User<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : AOL User <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Trial AIM User <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administrator <br><IMG SRC="ab_icon.gif"> : ActiveBuddy Interactive Agent<br>
it: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legenda:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Normale Utente AIM <br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : Utente AOL <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Utente AIM in prova <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Amministratore <br><IMG SRC="ab_icon.gif"> : Agente Interattivo ActiveBuddy<br>

en: Username : <B>%s</B>  %s <BR>
    Warning Level : <B>%d %%</B><BR>
    %s%s%s<BR>
    <HR><BR>
it: Username : <B>%s</B>  %s <BR>
    Livello di avviso : <B>%d %%</B><BR>
    %s%s%s<BR>
    <HR><BR>

en: <i>User has no away message</i>
it: <i>L'utente non ha messaggio di Assente</i>

en: Client Capabilities:
it: Potenzialità del client:

en: <i>No Information Provided</i>
it: <i>Nessuna informazione fornita</i>

en: Your connection may be lost.
it: La connessione potrebbe essersi interrotta.

en: AOL error
it: Errore AOL

en: The last message was not sent because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
it: L'ultimo messaggio non è stato inviato perché ne hai spediti con troppa frequenza. Aspetta 10 secondi e riprova.

en: Error
it: Errore

en: Exchange:
it: Scambia:

en: Unable to open Direct IM
it: Impossibile aprire un canale diretto di IM

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s. Doing this will let them see your IP address, and may be a security risk. Do you wish to continue?
it: Hai scelto di aprire in canale diretto di IM con %s. In questo modo gli permetterai di vedere il tuo indirizzo IP, rischiando per la sicurezza del tuo sistema. Vuoi continuare?

en: Direct IM
it: IM diretto

en: Get Capabilities
it: Prendi le potenzialità

en: Unable to write file %s.
it: Impossibile scrivere il file %s.

en: Unable to read file %s.
it: Impossibile leggere il file %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
it: Messaggio troppo lungo: troncati ultimi %s byte.

en: %s not currently logged in.
it: %s non è al momento connesso.

en: Warning of %s not allowed.
it: Avviso di %s non permesso.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
it: Hai mollato un nuovo messaggio, stai raggiungendo il limite di velocità del server.

en: Chat in %s is not available.
it: Non è disponibile la chat in %s.

en: You are sending messages too fast to %s.
it: Stai spedendo i messaggi a %s troppo velocemente.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
it: Hai perso un messaggio da %s perché era troppo grande.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
it: Perso un messaggio da %s perché spedito troppo velocemente.

en: Failure.
it: Fallimento.

en: Too many matches.
it: Troppe corrispondenze.

en: Need more qualifiers.
it: Necessito di più qualificatori.

en: Dir service temporarily unavailable.
it: Il servizio di Dir è temporaneamente inaccessibile.

en: Email lookup restricted.
it: Vista della e-mail ristretta.

en: Keyword ignored.
it: Parola chiave ignorata.

en: No keywords.
it: Nessuna parola chiave.

en: User has no directory information.
it: L'utente non ha informazioni della directory.

en: Country not supported.
it: Paese non supportato.

en: Failure unknown: %s.
it: Guasto sconosciuto: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
it: Il servizio è temporaneamente inaccesibile.

en: Your warning level is currently too high to log in.
it: Il tuo livello di avviso è attualmente troppo alto per essere connesso.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso troppo di frequente. Aspetta dieci minuti e riprova. Se continui potresti dover aspettare ancora più a lungo.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
it: Si è verificato un errore di connessione sconosciuto: %s.

en: An unknown error, %d, has occured.  Info: %s
it: Si è verificato l'errore sconosciuto %d. Info: %s

en: Connection Closed
it: Connessione chiusa.

en: Waiting for reply...
it: In attesa di risposta...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
it: TOC è ritornato dalla pausa. Ora puoi rispedire il messaggio.

en: TOC Resume
it: Ravviva TOC

en: Chat Error
it: Errore di chat

en: Password Change Successeful
it: Cambio password effettuato

en: Gaim - Password Change
it: Gaim - Cambio password

en: TOC has sent a PAUSE command. When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
it: TOC ha inviato un segnale PAUSE. Quando succede questo. TOC ignora qualsiasi messaggio inviatogli e può anche sbatterti fuori se gli spedisci un messaggio. Gaim previene la continuazione. Questo è solo temporaneo, basta attendere un po'.

en: TOC Pause
it: Pausa TOC

en: Get Dir Info
it: Prendi le info di Dir

en: Could not connect for transfer!
it: Impossibile connettersi per trasferire file!

en: Could not write file header!
it: Impossibile scrivere le intestazioni dei file!

en: Gaim - Save As...
it: Gaim - Salva come...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s
it: %s chiede a %s di accettare %d file: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
it: %s chiede a %s di accettare %d file: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
it: %s ti chiede di mandargli un file

en: Your message did not get sent.
it: Il tuo messaggio non è stato inviato.

en: ZLocate
it: Zlocate

en: Class:
it: Classe:

en: Instance:
it: Istanza:

en: Recipient:
it: Recipiente:

en: About Gaim v%s
it: Informazioni su Gaim v. %s

en: Gaim is a client that supports AOL's Instant Messenger protocol. It is written
    using Gtk+ and is licensed under the GPL.
    
    URL:
it: Gaim è un programma che supporta il protocollo di AOL Instant Messenger. È scritto
    usando Gtk+, licenziato sotto la GPL e tradotto in italiano da Titanicus Goliardicus.
    
    URL:

en: Close
it: Chiudi

note: this makes the sizes not work. GTK_WIDGET_SET_FLAGS(button, GTK_CAN_DEFAULT); gtk_widget_grab_default(button);
en: Web Site
it: Sito Web

en: Signoff
it: Abbandona

en: Please enter your logon
it: Inserisci il tuo account

en: Signon Error
it: Errore di iscrizione

en: Screen Name:
it: Account:

en: Quit
it: Esci

en: Signon
it: Entra

en: About
it: Informazioni

en: Options
it: Opzioni

en: Preferences
it: Preferenze

en: Attempting to sign on....
it: Cerco di entrare...

en: Offline. Click to bring up login box.
it: Sei sconnesso. Clicca per la finestra di connessione.

en: Away: %d pending.
it: Assente: %d in attesa.

en: Away.
it: Assente.

en: New Away Message
it: Nuovo msg di Assente

en: Can't create Gaim applet!
it: Impossibile creare l'applet di Gaim!

en: About...
it: Informazioni su...

en: Gaim - Away!
it: Gaim - Assente!

en: I'm Back!
it: Sono tornato!

en: Back
it: Tornato

en: Remove Away Message
it: Rimuovi msg di Assente

en: Set All Away
it: Tutti come Assente

note: Put the buttons in the box
en: Add
it: Aggiungi

en: Group
it: Gruppo

en: Remove
it: Elimina

en: Info
it: Informazioni

en: Add Buddy Pounce
it: Aggiungi salto a Contatto

en: View Log
it: Vedi i log

en: Rename
it: Rinomina

en: Un-Alias
it: Cancella Alias

en: Buddy Pounce
it: Salto a Contatto

en: New Buddy Pounce
it: Nuovo salto a Contatto

en: Remove Buddy Pounce
it: Rimuovi salto a Contatto

en: [Click to edit]
it: [Clicca per modificare]

en: Logged in: %s
it: Entrato in: %s

en: Warnings: %d%%
it: Avvisi: %d%%

en: Capabilities: %s
it: Potenzialità: %s

en: Alias: %s               
    Screen Name: %s
    %s%s%s%s%s%s
it: Alias: %s               
    Account: %s
    %s%s%s%s%s%s

en: Idle:
it: A riposo:

en: %s logged in.
it: %s entrato.

en: %s logged out.
it: %s uscito.

en: Information on selected Buddy
it: Informazioni Contatto selezionato.

en: Send Instant Message
it: Invia un messaggio

en: Start/join a Buddy Chat
it: Inizia/unisciti a chat con Contatto

en: Activate Away Message
it: Attiva messaggio di Assente

en: Add A Buddy
it: Aggiungi Contatto

en: Join A Chat
it: Unisciti a una chat

en: New Instant Message
it: Nuovo messaggio

en: Get User Info
it: Vedi info utente

en: Import Buddy List
it: Importa lista contatti

en: Tools
it: Strumenti

en: Protocol Actions
it: Azioni protocollo

en: View System Log
it: Vedi log di sistema

en: Load Script
it: Esegui script

en: Unload All Scripts
it: Anunulla tutti gli script

en: List Scripts
it: Elenco script

en: Help
it: Aiuto

en: About Gaim
it: Informazioni su Gaim

en: Buddy List
it: Lista contatti

en: Add a new Buddy
it: Aggiungi nuovo contatto

en: Add a new Group
it: Aggiungio nuovo gruppo

en: Remove selected Buddy/Group
it: Elimina Contatto/Gruppo selezionato

en: Edit Buddies
it: Modifica Contatti

en: Gaim - Buddy List
it: Gaim - Lista Contatti

en: Join Chat
it: Unisciti a chat

en: Buddy Chat
it: Ciatta con Contatto

en: Join Chat As:
it: Unisciti a chat come:

en: Cancel
it: Annulla

en: Join
it: Inserisciti

en: Invite
it: Invita

en: Buddy
it: Contatto

en: Message
it: Messaggio

en: Gaim - Invite Buddy Into Chat Room
it: Gaim - Invita Contatto nella stanza di chat

en: Un-Ignore
it: Rimuovi Ignora

en: Ignore
it: Ignora

note: don't remove them from ignored in case they re-enter
en: %d %s in room
it: %d %s nella stanza

en: %s entered the room.
it: %s è entrato nella stanza.

en: %s is now known as %s
it: %s è ora visto come %s

en: %s left the room (%s).
it: %s ha lasciato la stanza (%s).

en: %s left the room.
it: %s ha lasciato la stanza.

en: Gaim - Group Chats
it: Gaim - Chat in gruppo

en: Topic:
it: Argomento:

en: 0 people in room
it: Nessuno in stanza

en: Whisper
it: Msg privato

en: Send
it: Invia

en: Block
it: Blocca

en: Warn
it: Avviso

en: Gaim - Save Conversation
it: Gaim - Salva la conversazione

en: Unable to send message: too large
it: Messaggio non spedito: troppo lungo

en: Message Error
it: Errore messaggio

en: Unable to send message: Unknown reason
it: Impossibile spedire messaggio: motivo sconosciuto.

en: Currently at %d,
it: Al momento a %d,

en: Setting position to %d
it: Imposta posizione a %d

en: Bold Text
it: Testo Grassetto

en: Bold
it: Grassetto

en: Italics Text
it: Testo Corsivo

en: Italics
it: Corsivo

en: Underline Text
it: Testo Sottolineato

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strike through Text
it: Testo barrato

en: Strike
it: Barrato

en: Decrease font size
it: Riduci font

en: Small
it: Piccolo

en: Normal font size
it: Font normale

en: Normal
it: Normale

en: Increase font size
it: Ingrandisci font

en: Big
it: Grande

en: Select Font
it: Seleziona font

en: Text Color
it: Colore testo

en: Color
it: Colore

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Insert Link
it: Inserisci link

en: Insert smiley face
it: Inserisci faccina

en: Smiley
it: Faccine

en: Enable logging
it: Abilita i log

en: Logging
it: Log

en: Save Conversation
it: Salva la conversazione

en: Save
it: Salva

en: Enable sounds
it: Abilita suoni

en: Sound
it: Suoni

en: Gaim - Conversations
it: Gaim - Conversazioni

en: Send message as:
it: Manda messaggio come:

en: Gaim - Save Icon
it: Gaim - Salva icona

en: Disable Animation
it: Disabilita animazione

en: Enable Animation
it: Abilita animazione

en: Hide Icon
it: Nascondi icona

en: Save Icon As...
it: Salva icona come...

en: Gaim - Warn user?
it: Gaim - Avvisa l'utente?

en: Do you really want to warn %s?
it: Vuoi davvero avvisare %s?

en: Warn anonymously?
it: Avvisa come anonimo?

en: Anonymous warnings are less harsh.
it: Gli avvisi anonimi sono meno aggressivi.

en: Removing '%s' from buddylist.
it: Rimozione di '%s' da lista contatti.

en: Gaim - Remove %s?
it: Gaim - Rimuovi %s?

en: Remove Buddy
it: Rimuovi Contatto

en: You are about to remove '%s' from
    your buddylist. Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere '%s' dalla
    lista dei contatti. Vuoi continuare?

en: Accept
it: Accetta

en: Gaim - IM user
it: Gaim - Utente IM

en: IM who:
it: IM chi:

en: User:
it: Utente:

note: Finish up
en: Gaim - Get User Info
it: Gaim - Vedi info utente

en: Add Group
it: Aggiungi Gruppo

en: Gaim - Add Group
it: Gaim - Aggiungi Gruppo

en: Gaim - Add Buddy
it: Gaim - Aggiungi Contatto

en: Add Buddy
it: Aggiungi Contatto

en: Contact
it: Contatto

note: Set up stuff for the account box
en: Add To
it: Aggiungi a

en: Please enter a buddy to pounce.
it: Inserisci un contatto al salto.

en: Buddy Pounce Error
it: Errore di salto a contatto

en: Gaim - New Buddy Pounce
it: Gaim - Nuovo Salto a Contatto

note: <pounce type="who">
en: Pounce Who
it: Salto a chi

note: </pounce type="who"> <pounce type="when">
en: Pounce When
it: Salto dove

en: Pounce on sign on
it: Salto appena entrato

en: Pounce on return from away
it: Salto appena tornato da Assente

en: Pounce on return from idle
it: Salto appena tornato da Riposo

en: Pounce when buddy is typing to you
it: Salta quando Contatto ti scrive

note: </pounce type="when"> <pounce type="action">
en: Pounce Action
it: Azioni di salto

en: Open IM Window
it: Apri finestra di IM

en: Popup Notification
it: Notifica Popup

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Execute command on pounce
it: Esegui il comando al salto

en: Play sound on pounce
it: Suona al salto

note: </pounce type="action">
en: Save this pounce after activation
it: Salva questo salto dopo attivazione

en: Gaim - Set Dir Info
it: Gaim - Imposta Dir Info

en: Directory Info
it: Info Directory

en: Allow Web Searches To Find Your Info
it: Metti le tue info a disposizione nel Web

note: Line 1
en: First Name
it: Nome

note: Line 2
en: Middle Name
it: Secondo nome

note: Line 3
en: Last Name
it: Cognome

note: Line 4
en: Maiden Name
it: Nome da nubile

note: Line 6
en: State
it: Stato civile

en: New Passwords Do Not Match
it: Le nuove password non coincidono

en: Gaim - Change Password Error
it: Gaim - Errore di cambio Password

en: Fill out all fields completely
it: Riempi completamente i campi

en: Original Password
it: Password attuale

en: New Password
it: Nuova password

en: New Password (again)
it: Nuova password (di nuovo)

en: Gaim - Set User Info
it: Gaim - Imposta info utente

en: Below are the results of your search:
it: Sotto i risultati della ricerca:

en: Permit
it: Autorizza

en: Deny
it: Nega

en: Gaim - Add Permit
it: Gaim - Aggiugni Autorizzazione

en: Gaim - Add Deny
it: Gaim - Aggiungi Diniego

en: Gaim - Log Conversation
it: Gaim - Registro Conversazione

en: Search for Buddy
it: Cerca Contatto

en: Gaim - Find Buddy By Info
it: Gaim - Cerca Contatto da Info

en: Gaim - Find Buddy By Email
it: Gaim - Cerca Contatto da E-mail

en: Gaim - Add URL
it: Gaim - Aggiungi URL

en: Select Text Color
it: Seleziona colore testo

en: Select Background Color
it: Seleziona colore sfondo

en: Import to:
it: Importa in:

en: Gaim - Import Buddy List
it: Gaim - Importa lista dei contatti

note: We shouldn't allow a blank title
en: You cannot create an away message with a blank title
it: Non puoi creare un messaggio di Assente con titolo vuoto

note: We shouldn't allow a blank message
en: You cannot create an empty away message
it: Non puoi creare un messaggio di Assente vuoto

en: Gaim - New away message
it: Gaim - Nuovo messaggio di Assente

en: New away message
it: Nuovo messaggio di Assente

en: Away title:
it: Titolo di Assente:

en: Use
it: Utilizzo

en: Save & Use
it: Salva & Usa

note: show everything
en: Smile!
it: Sorridi!

en: Alias Buddy
it: Alias Contatto

en: Gaim - Alias Buddy
it: Gaim - Alias Contatto

en: Gaim - Save Log File
it: Gaim - Salva file di log

en: Unable to remove file %s - %s
it: Impossibile rimuovere il file %s - %s

en: Really clear log?
it: Cancello davvero il log?

en: Okay
it: Va bene!

en: Date
it: Data

en: Conversation
it: Conversazione

en: Clear
it: Pulisci

en: Gaim - Rename Group
it: Gaim - Rinomina Gruppo

en: Rename Group
it: Rinomina Gruppo

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Gaim - Rename Buddy
it: Gaim - Rinomina Contatto

en: Rename Buddy
it: Rinomina Contatto

note: Below is basically stolen from plugins.c
en: Gaim - Select Perl Script
it: Gaim - Seleziona script Perl

en: Could not open config file %s.
it: File di configurazione %s non aperto.

en: Preferences Error
it: Errore di Preferenze

en: Receieved: '%s'
it: Ricevuto: '%s'

en: g003: Error opening connection.
it: g003: Errore apertura connessione.

en: Gaim - Load Buddy Icon
it: Gaim - Carica Icona Contatto

en: Buddy Icon File:
it: File icona Contatto:

en: Browse
it: Esamina

en: Reset
it: Reimposta

en: Screenname:
it: Nome account:

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Remember Password
it: Memorizzo password

en: Auto-Login
it: Auto Login

en: New Mail Notifications
it: Notifica nuova mail

en: Register with server
it: Registro dal server

en: Gaim - Modify Account
it: Gaim - Modifica Account

en: Enter Password
it: Inserisci password

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Sei sicuro che vuoi eliminare %s?

en: Gaim - Account Editor
it: Gaim - Editore Account

en: Select All
it: Seleziona tutti

en: Select Autos
it: Seleziona gli Auto

en: Select None
it: Annulla selezione

en: Modify
it: Modifica

en: Sign On/Off
it: Entra/Esci

en: Delete
it: Elimina

en: %s was unable to sign on
it: %s non riesce a entrare

en: Notice
it: Notifica

en: Perl Scripts
it: Script Perl

en: Gaim - Plugin List
it: Gaim - Lista Plugins

en: Filepath:
it: Locazione file:

en: Load
it: Carica

en: Load a plugin from a file
it: Carica plugin da file

en: Configure
it: Configura

en: Configure settings of the selected plugin
it: Configura impostazioni plugin selezionato

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload the selected plugin
it: Ricarica plugin selezionato

en: Unload
it: Scarica

en: Unload the selected plugin
it: Scarica plugin selezionato

en: Close this window
it: Chiudi finestra

en: General Options
it: Opzioni generali

en: All options take effect immediately unless otherwise noted.
it: Tutte le opzioni hanno effetto immediato se non altrimenti specificato.

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Use borderless buttons
it: Bottoni senza bordo

en: Show Buddy Ticker
it: Mostra segnalini Contatti

en: Show Debug Window
it: Mostra finestra debug

note: Preferences should be positive
en: Notify buddies that you are typing to them
it: Notifica a contatti che stai scrivendo

en: Report Idle Times
it: Rapporto tempi Riposo

en: None
it: Nessuno

en: Gaim Use
it: Uso di Gaim

en: X Use
it: Uso di X

en: Log all conversations
it: Log di tutte le conversazioni

en: Strip HTML from logs
it: Elimina HTML da log

en: Log when buddies sign on/sign off
it: Log quando i contatti entrano/escono

en: Log when buddies become idle/un-idle
it: Log quando contatti dis/attivano Riposo

en: Log when buddies go away/come back
it: Log quando contatti dis/attivano Assente

en: Log your own signons/idleness/awayness
it: Log tuoi stati di Ingresso/Riposo/Assente

en: Individual log file for each buddy's signons
it: File di log individuale per ogni contatto

en: Pop up new window by default
it: Crea nuova finestra di default

en: GNOME URL Handler
it: Gestore URL di GNOME

en: Manual
it: Manuale

en: Proxy Options
it: Opzioni Proxy

en: Not all protocols can use these proxy options. Please see the README file for details.
it: Non tutti i protocolli usano queste opzioni proxy. Leggi il file README per i dettagli.

en: Proxy Type
it: Tipo di Proxy

en: Proxy Server
it: Server Proxy

en: No Proxy
it: Nessun Proxy

en: Port
it: Porta

en: User
it: Utente

en: Buddy List Options
it: Opzioni lista contatti

en: Buddy List Window
it: Finestra lista contatti

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Hide IM/Info/Chat buttons
it: Nascondi bottoni IM/Info/Chat

en: Automatically show buddy list on sign on
it: Mostra lista contatti all'entrata

en: Save Window Size/Position
it: Salva posiz./dimens. finestra

en: Show pictures on buttons
it: Mostra figure su bottoni

en: Display Buddy List near applet
it: Mostra lista contatti vicino applet

en: Group Displays
it: Visualizzazioni Gruppo

en: Hide groups with no online buddies
it: Nascondi gruppi senza contatti collegati

en: Show numbers in groups
it: Mostra numeri nei gruppi

en: Buddy Displays
it: Visualizzazioni Contatto

en: Show buddy type icons
it: Mostra tipo icone di contatto

en: Show warning levels
it: Mostra livelli di avviso

en: Show idle times
it: Mostra tempi di Riposo

en: Grey idle buddies
it: Ingrigisci contatti in Riposo

en: Conversation Options
it: Opzioni conversazione

en: Keyboard Options
it: Opzioni tastiera

en: Enter sends message
it: Tasto 'Invio' manda messaggio

en: Control-Enter sends message
it: Ctrl-Invio manda messaggio

en: Escape closes window
it: Esc chiude la finestra

en: Control-{B/I/U/S} inserts HTML tags
it: Ctrl-{B/I/U/S} inserisce tag HTML

en: Control-(number) inserts smileys
it: Ctrl-(numero) inserisce faccina

en: F2 toggles timestamp display
it: F2 cambia stato visualizzatore tempo

en: Display and General Options
it: Opzioni Visualizzazione e Generali

en: Show graphical smileys
it: Mostra faccine grafiche

en: Show timestamp on messages
it: Mostra tempo nei messaggi

en: Show URLs as links
it: Mostra URL come link

en: Highlight misspelled words
it: Evidenzia parole errate

en: Sending messages removes away status
it: Spedire un messaggio rimuove stato Assente

en: Queue new messages when away
it: Accoda nuovi messaggi se sei Assente

en: Ignore colors
it: Ignora i colori

en: Ignore font faces
it: Ignora il seme dei font

en: Ignore font sizes
it: Ignora la dimensione dei font

en: Ignore TiK Automated Messages
it: Ignora messaggi automatizzati TiK

en: Ignore new conversations when away
it: Ignora nuove conversazioni se Assente

en: IM Options
it: Opzioni IM

en: IM Window
it: Finestra di IM

en: Show buttons as:
it: Mostra i bottoni come:

en: Pictures And Text
it: Testo e Figure

en: Pictures
it: Figure

en: Text
it: Testo

en: Show all conversations in one tabbed window
it: Tutte le conversazioni in una finestra a schede

en: Show chats in the same tabbed window
it: Tutte le chat in una finestra a schede

en: Raise windows on events
it: Evidenzia finestra ad un evento

en: Show logins in window
it: Mostra account nella finestra

en: Show aliases in tabs/titles
it: Alias nelle linguette/titoli schede

en: Hide window on send
it: Nascondi finestra dopo l'invio

en: Window Sizes
it: Dimensione finestra

en: New window width:
it: Nuova larghezza finestra:

en: New window height:
it: Nuova altezza finestra:

en: Entry widget height:
it: Altezza campo di testo:

en: Tab Placement
it: Posizione linguetta

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Buddy Icons
it: Icone Contatti

en: Hide Buddy Icons
it: Nascondi Icone Contatti

en: Chat Options
it: Opzioni di Chat

en: Group Chat Window
it: Finestra chat gruppo

en: Show all chats in one tabbed window
it: Tutte le chat in una finestra a schede

en: Show conversations in the same tabbed window
it: Tutte le conversazioni in una finestra a schede

en: Show people joining/leaving in window
it: Mostra chi entra/esce dalla finestra

en: Tab Completion
it: Completamento col TAB

en: Tab-Complete Nicks
it: Il tasto TAB completa il nome

en: Old-Style Tab Completion
it: Completamento di TAB all'antica

en: Font Options
it: Opzioni font

en: Italic Text
it: Testo corsivo

en: Select
it: Seleziona

en: Font Face for Text
it: Seme dei font per il testo

en: Font Size for Text
it: Dimensione font del testo

en: Gaim - Sound Configuration
it: Gaim - Configurazione Suoni

en: Choose...
it: Scegli...

en: Sound Options
it: Opzioni suoni

en: No sounds when you log in
it: Nessun suono quando entri

en: Sounds while away
it: Suona quando Assente

en: Sound Player:
it: Programma che suona:

en: Events
it: Eventi

en: Sound when buddy logs in
it: Suona quando un contatto entra

en: Sound when buddy logs out
it: Suona quando un contatto esce

en: Sound when received message begins conversation
it: Suona ad un messaggio di inizio conversazione

en: Sound when message is received
it: Suona quando ricevi un messaggio

en: Sound when message is sent
it: Suona quando spedisci messaggio

en: Sound in chat rooms when people enter
it: Suona quando entra uno in una stanza

en: Sound in chat rooms when people leave
it: Suona quando uno lascia una stanza

en: Sound in chat rooms when you talk
it: Suona quando tu parli in una stanza

en: Sound in chat rooms when others talk
it: Suona quando gli altri parlano in una stanza

en: Away Messages
it: Messaggio di Assente

en: Don't send auto-response
it: Non rispondere in automatico

en: Only send auto-response when idle
it: Auto-rispondi solo quando a Riposo

en: Time between sending auto-responses (in seconds):
it: Tempo fra l'invio delle risposte automatiche (in secondi):

en: Auto Away after
it: Assente automatico dopo

en: minutes using
it: minuti usando

en: Messages
it: Messaggi

en: Edit
it: Modifica

en: Make Away
it: Metti Assente

en: Privacy Options
it: Opzioni di Privacy

en: Set privacy for:
it: Imposta privacy per:

en: Allow all users to contact me
it: Permetti a tutti di contattarmi

en: Allow only the users below
it: Permetti solo agli utenti sotto

en: Allow List
it: Permetti alla lista

en: Deny all users
it: Nega a tutti

en: Block the users below
it: Blocca gli utenti qui sotto

en: Block List
it: Lista dei bloccati

en: Gaim - Preferences
it: Gaim - Preferenze

en: Gaim debug output window
it: Finestra di output del debug di Gaim

en: General
it: Generale

en: Conversations
it: Conversazioni

en: Sounds
it: Suoni

en: You have attempted to load a protocol which was not compiled from the same version of the source as this application was. Unfortunately, because it is not the same version I cannot safely tell you which one it was. Needless to say, it was not successfully loaded.
it: Hai tentato di caricare un protocollo che noon è stato compilato per la stessa versione del sorgente di questa applicazione. Sfortunatamente, per questo motivo non ti posso dire con certezza qual'è. Inutile dire che non è stato caricato.

en: Protocol Error
it: Errore di Protocollo

en: %s was using %s, which got removed. %s is now offline.
it: %s stava usando %s, che è stato rimosso. %s ora è disconnesso.

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Accept?
it: Accetti?

en: Gaim - New Mail
it: Gaim - Nuova mail

en: Open Mail
it: Apri la mail

en: %s%s%s%s has made %s their buddy%s%s%s
it: %s%s%s%s ha fatto %s il loro contatto %s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add them to your buddy list?
it: 
    
    Vuoi aggiungerli alla tua lista dei contatti?

en: You do not currently have any protocols available that are able to register new accounts.
it: Attualmente c'è nessun protocollo che ti permetta di registrarti con nuovi account.

en: Gaim - Registration
it: Gaim - Registrazione

en: Registration Information
it: Informazioni sulla registrazione

en: Register
it: Registra

en: Please enter your password
it: Inserisci la password

en: You cannot log this account in; you do not have the protocol it uses loaded, or the protocol does not have a login function.
it: Non puoi entrare con questo account; non hai caricato il protocollo giusto oppure quel protocollo non ha una funzione di login.

en: Login Error
it: Errore di login

en: (%d messages)
it: (%d messaggi)

en: (1 message)
it: (1 messaggio)

en: Warned
it: Avvisato

en: Yes
it: Si

en: More Info
it: Informazioni in più
