Pidgin - en to fr translation catalogue (3867 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
fr: %s. « %s -h » pour plus d'informations.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
fr: %s
    Usage : %s [options] ...
    
      -c, --config=DIR    lit les fichiers de configuration depuis le dossier DIR
      -d, --debug         affiche les messages de debug sur la sortie stderr
      -h, --help          affiche ce texte d'aide et quitte
      -n, --nologin       ne se connecte pas automatiquement au lancement
      -v, --version       affiche le numéro de la version actuelle et quitte

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
fr: Des erreurs sont survenues lors de la migration des préférences %s de %s vers %s. Veuillez enquêter et terminer la migration à la main. Reportez cette erreur sur http://developer.pidgin.im

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
fr: Erreur

en: Account was not added
fr: Le compte n'a pas été ajouté.

en: Username of an account must be non-empty.
fr: Le nom d'utilisateur d'un compte ne doit pas être vide.

en: New mail notifications
fr: Avertir des nouveaux courriers

en: Remember password
fr: Mémoriser le mot de passe

en: There are no protocol plugins installed.
fr: Aucun plugin de protocole n'est installé.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
fr: (Vous avez peut-être oublié de faire un « make install »)

en: Modify Account
fr: Modification du compte

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Username:
fr: Utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Alias:
fr: Alias :

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
fr: Créer ce compte sur le serveur

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
fr: Annuler

note: Save button Save
en: Save
fr: Enregistrer

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %s ?

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

note: Delete button
en: Delete
fr: Supprimer

en: Accounts
fr: Comptes

en: You can enable/disable accounts from the following list.
fr: Vous pouvez activer/désactiver les comptes de la liste suivante.

note: Add button
en: Add
fr: Ajouter

note: Modify button
en: Modify
fr: Modifier

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
fr: %s%s%s%s a fait de %s son contact%s%s

en: Add buddy to your list?
fr: Ajouter cet utilisateur à la liste de contacts ?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
fr: %s%s%s%s veut ajouter %s à sa liste de contacts%s%s

en: Authorize buddy?
fr: Autoriser le contact ?

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Refuser

en: Online: %d
    Total: %d
fr: Connectés : %d
    Total : %d

en: Account: %s (%s)
fr: Compte : %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
fr: 
    Vu récemment : il y a %s

en: Default
fr: Par défaut

en: You must provide a username for the buddy.
fr: Vous devez fournir un nom d'utilisateur pour le contact.

en: You must provide a group.
fr: Vous devez fournir un groupe.

en: You must select an account.
fr: Vous devez choisir un compte.

en: The selected account is not online.
fr: Le compte choisi n'est pas activé.

en: Error adding buddy
fr: Erreur à l'ajout du contact.

en: Username
fr: Utilisateur

en: Alias (optional)
fr: Alias (facultatif)`

en: Add in group
fr: Ajouter au groupe

en: Account
fr: Compte

en: Add Buddy
fr: Ajouter le contact

en: Please enter buddy information.
fr: Veuillez saisir les informations du contact.

en: Chats
fr: Discussions

note: Extract their Name and put it in
en: Name
fr: Nom

en: Group
fr: Groupe

en: Auto-join
fr: Connexion auto

en: Add Chat
fr: Ajouter la discussion

en: You can edit more information from the context menu later.
fr: Vous pouvez modifier les informations plus tard grâce au menu contextuel.

en: Error adding group
fr: Erreur à l'ajout d'un groupe.

en: You must give a name for the group to add.
fr: Vous devez fournir un nom pour le groupe à ajouter.

en: Add Group
fr: Ajouter le groupe

en: Enter the name of the group
fr: Saisissez le nom du groupe

en: Edit Chat
fr: Modifier la discussion

en: Please Update the necessary fields.
fr: Veuillez mettre à jour les champs nécessaires.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Settings
fr: Modifier les paramètres

en: Information
fr: Informations

en: Retrieving...
fr: Récupération en cours...

en: Get Info
fr: Infos

en: Add Buddy Pounce
fr: Ajouter une alerte

en: Send File
fr: Envoyer un fichier

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Show when offline
fr: Afficher si déconnecté

en: Please enter the new name for %s
fr: Saisissez le nouveau nom pour %s

en: Rename
fr: Renommer

en: Set Alias
fr: Alias

en: Enter empty string to reset the name.
fr: Laissez la rubrique vide pour réinitialiser le nom.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
fr: Supprimer ce contact supprimera tous les noms d'utilisateur associés.

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
fr: Supprimer ce groupe supprimera tous les contacts du groupe.

en: Are you sure you want to remove %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %s ?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
fr: Confirmez la suppression

en: Remove
fr: Supprimer

note: Buddy List
en: Buddy List
fr: Liste de contacts

en: Place tagged
fr: Endroit marqué

en: Toggle Tag
fr: Basculer la marque

en: View Log
fr: Voir les archives

note: General
en: Nickname
fr: Pseudonyme

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
fr: Inactif

en: On Mobile
fr: Sur téléphone portable

en: New...
fr: Nouveau...

en: Saved...
fr: Enregistrés...

en: Block/Unblock
fr: Bloquer/Débloquer

en: Block
fr: Bloquer

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur ou l'alias de la personne que vous souhaitez bloquer/débloquer.

en: New Instant Message
fr: Nouveau message

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur ou l'alias du destinataire pour le message.

en: Channel
fr: Salon

en: Join a Chat
fr: Rejoindre une discussion

en: Please enter the name of the chat you want to join.
fr: Saisissez le nom du salon que vous voulez rejoindre.

en: Join
fr: Discuter

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur ou l'alias de la personne dont vous voulez les archives.

en: Send IM...
fr: Message...

en: Block/Unblock...
fr: Bloquer/Débloquer...

en: Join Chat...
fr: Rejoindre dans une discussion...

en: View Log...
fr: Voir les archives...

en: View All Logs
fr: Voir toutes les archives

en: Show
fr: Afficher

en: Empty groups
fr: Les groupes vides

en: Offline buddies
fr: Les contacts déconnectés

en: Sort
fr: Trier

en: By Status
fr: Par état

en: Alphabetically
fr: Alphabétiquement

en: By Log Size
fr: Par taille des archives

en: Buddy
fr: Contact

en: Chat
fr: Discussion

en: Grouping
fr: Groupement

en: Certificate Import
fr: Importer un certificat

en: Specify a hostname
fr: Saisissez un nom d'hôte

en: Type the host name this certificate is for.
fr: Saisissez le nom d'hôte correspondant à ce certificat.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
fr: Impossible d'importer le fichier %s.
    Vérifiez que le fichier est accessible et au format PEM.

en: Certificate Import Error
fr: Erreur à l'import d'un certificat

en: X.509 certificate import failed
fr: Échec lors de l'import d'un certificats X.509.

en: Select a PEM certificate
fr: Choisissez un certificat PEM

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
fr: Échec à l'export du fichier %s.
    Vérifiez que le droit d'écrire dans le dossier de destination.

en: Certificate Export Error
fr: Erreur à l'export d'un certificat

en: X.509 certificate export failed
fr: Échec lors de l'export d'un certificats X.509.

en: PEM X.509 Certificate Export
fr: Exporter un certificat X.509 en PEM

en: Certificate for %s
fr: Certificat pour %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
fr: Nom usuel : %s
    
    Empreinte SHA1 :
    %s

en: SSL Host Certificate
fr: Certificat d'hôte SSL

en: Really delete certificate for %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le certificat pour %s ?

en: Confirm certificate delete
fr: Confirmation de suppression de certificat

en: Certificate Manager
fr: Gestionnaire de certificats

note: Creating the user splits
en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Info
fr: Infos

note: Close button
en: Close
fr: Fermer

en: %s disconnected.
fr: Déconnexion de %s.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
fr: %s
    
    Finch n'essaiera pas de se reconnecter avec le compte tant que cette erreur ne sera pas corrigée et que vous n'aurez pas réactivé le compte.

en: Re-enable Account
fr: Réactiver le compte

en: No such command.
fr: Cette commande n'existe pas.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
fr: Erreur de syntaxe : mauvais nombre d'arguments pour cette commande.

en: Your command failed for an unknown reason.
fr: La commande a échoué pour une raison inconnue.

en: That command only works in chats, not IMs.
fr: Cette commande fonctionne uniquement dans les discussions, pas les messages.

en: That command only works in IMs, not chats.
fr: Cette commande fonctionne uniquement dans les messages, pas les discussions.

en: That command doesn't work on this protocol.
fr: Cette commande ne fonctionne pas avec ce protocole.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
fr: Le message n'a pas été envoyé parce que vous n'êtes pas connecté.

en: 
    %s is typing...
fr: 
    %s est en train d'écrire...

en: You have left this chat.
fr: Vous avez quitté la discussion.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
fr: Ce compte a été déconnecté et vous n'êtes plus dans la discussion. Vous rejoindrez automatiquement cette discussion lors de la reconnexion.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
fr: Archives démarrées. Les nouveaux messages de cette conversation seront archivés.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
fr: Archives arrêtées. Les nouveaux messages de cette conversation ne seront pas archivés.

en: Send To
fr: Envoyer vers

en: Clear Scrollback
fr: Effacer la conversation

en: Show Timestamps
fr: Afficher l'horodatage

en: Add Buddy Pounce...
fr: Ajouter une alerte...

en: Invite...
fr: Inviter...

en: Enable Logging
fr: Activer l'archivage

en: Enable Sounds
fr: Activer les sons

en: You are not connected.
fr: Vous n'êtes pas connecté.

en: <AUTO-REPLY>
fr: <Réponse automatique>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
fr[0]: Liste de %d utilisateur :
fr[1]: Liste de %d utilisateurs :

en: Supported debug options are: plugins version
fr: Les options de débuggage supportées sont : plugins version

en: No such command (in this context).
fr: Cette commande n'existe pas dans ce contexte.

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
fr: Utilisez « /help &lt;commande&gt; » pour obtenir de l'aide pour une commande spécifique.
    Les commandes disponibles dans le contexte actuel sont :

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
fr: %s n'est pas une catégorie de messages. Consultez /help msgcolor pour connaître les catégories de messages utilisables.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
fr: %s n'est pas une couleur valide. Consultez /help msgcolor pour connaître les couleurs utilisables.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
fr: say &lt;message&gt; : Envoyer un message comme si les commandes étaient désactivées.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
fr: me &lt;action&gt; : Envoyer une action à la IRC à un contact ou une discussion.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
fr: debug &lt;option&gt; : Mettre en place des options de débuggage dans la conversation courante.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
fr: clear : Effacer le contenu de la fenêtre de conversation.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
fr: help &lt;commande&gt; : Demander de l'aide sur une commande particulière.

en: users:  Show the list of users in the chat.
fr: users : Afficher la listes des utilisateurs dans le salon.

en: plugins: Show the plugins window.
fr: plugins : Afficher la fenêtre des plugins.

en: buddylist: Show the buddylist.
fr: buddylist : Afficher la liste de contacts.

en: accounts: Show the accounts window.
fr: accounts : Afficher la fenêtre des comptes.

en: debugwin: Show the debug window.
fr: debugwin : Afficher la fenêtre de débuggage.

en: prefs: Show the preference window.
fr: prefs : Afficher la fenêtre des options.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
fr: statuses : Afficher la fenêtre des états enregistrés.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
fr: msgcolor &lt;catégorie&gt; &lt;texte&gt; &lt;fond&gt; : Change la couleur pour les différentes catégories de messages dans la fenêtre de conversation. <br>    &lt;catégorie&gt; : receive, send, highlight, action, timestamp.<br>    &lt;texte/fond&gt; : black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default.<br><br>Exemple :<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.

en: Debug Window
fr: Fenêtre de debug

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
fr: Effacer

en: Filter:
fr: Filtre :

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
fr[0]: Transferts - %d%% de %d fichier.
fr[1]: Transferts - %d%% de %d fichiers.

note: Create the window.
en: File Transfers
fr: Transferts de fichiers

en: Progress
fr: État

en: Filename
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Speed
fr: Vitesse

en: Remaining
fr: Reste

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack! presence
en: Status
fr: État

en: Close this window when all transfers finish
fr: Fermer cette fenêtre quand tous les transferts sont terminés

en: Clear finished transfers
fr: Effacer les transferts terminés

en: Stop
fr: Arrêter

en: Waiting for transfer to begin
fr: En attente de début de transfert

en: Canceled
fr: Annulé

en: Failed
fr: Échec

en: %.2f KiB/s
fr: %.2f Ko/s

en: Sent
fr: Envoyé

en: Received
fr: Reçu

en: Finished
fr: Fini

en: The file was saved as %s.
fr: Le fichier a été enregistré sous le nom %s.

en: Sending
fr: Envoi en cours

en: Receiving
fr: Réception en cours

en: Conversation in %s on %s
fr: Conversations dans %s le %s

en: Conversation with %s on %s
fr: Conversations avec %s le %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
fr: Les événements système ne seront archivés que si l'option « Archiver tous les changements d'état dans les archives système » est activée.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
fr: Les messages individuels ne seront archivés que si l'option « Archiver tous les messages » est activée.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
fr: Les discussions en salon ne seront archivées que si l'option « Archiver toutes les discussions » est activée.

en: No logs were found
fr: Aucune archive n'a été trouvée.

en: Total log size:
fr: Taille totale des archives :

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
fr: Scroll/Chercher :

en: Conversations in %s
fr: Conversations dans %s

en: Conversations with %s
fr: Conversations avec %s

en: All Conversations
fr: Toutes les conversations

en: System Log
fr: Archives des messages système

en: Calling...
fr: Appel...

en: Hangup
fr: Raccrocher

note: Number of actions
en: Accept
fr: Accepter

en: Reject
fr: Refuser

en: Call in progress.
fr: Appel en cours.

en: The call has been terminated.
fr: L'appel s'est terminé.

en: %s wishes to start an audio session with you.
fr: %s veut engager une session audio.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
fr: %s essaie d'engager une session audio de type non supportée.

en: You have rejected the call.
fr: Vous avez refusé l'appel.

en: call: Make an audio call.
fr: call : appel audio.

en: Emails
fr: Courriers électroniques

en: You have mail!
fr: Vous avez du courrier !

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Subject
fr: Sujet

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
fr[0]: %s (%s) a reçu %d nouveau message.
fr[1]: %s (%s) a reçu %d nouveaux messages.

en: New Mail
fr: Nouveau courrier

en: Info for %s
fr: Informations pour %s

en: Buddy Information
fr: Informations sur le contact

en: Continue
fr: Continuer

en: IM
fr: Message

en: Invite
fr: Inviter

en: (none)
fr: (aucun)

en: ERROR
fr: Erreur

en: loading plugin failed
fr: Échec du chargement du plugin.

en: unloading plugin failed
fr: Échec du déchargement du plugin.

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
fr: Nom : %s
    Version : %s
    Description : %s
    Auteur : %s
    Site web : %s
    Fichier : %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
fr: Le plugin doit être chargé avant de pouvoir le configurer.

en: No configuration options for this plugin.
fr: Aucune option à configurer pour ce plugin.

en: Error loading plugin
fr: Erreur au chargement du plugin

en: The selected file is not a valid plugin.
fr: Le fichier choisi n'est pas un plugin valide.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
fr: Veuillez ouvrir la fenêtre de débuggage et réessayer pour avoir le message d'erreur exact.

en: Select plugin to install
fr: Choisissez un plugin à installer

en: You can (un)load plugins from the following list.
fr: Vous pouvez charger/décharger les plugins de la liste suivante.

en: Install Plugin...
fr: Installer un plugin...

en: Configure Plugin
fr: Configurer le plugin

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
fr: Préférences

en: Please enter a buddy to pounce.
fr: Choisissez un contact pour la création d'une alerte

en: New Buddy Pounce
fr: Nouvelle alerte

en: Edit Buddy Pounce
fr: Modifier une alerte

en: Pounce Who
fr: Alerte pour

note: Account:
en: Account:
fr: Compte :

en: Buddy name:
fr: Contact :

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
fr: Déclenchement quand le contact...

en: Signs on
fr: Se connecte

en: Signs off
fr: Se déconnecte

en: Goes away
fr: S'absente

en: Returns from away
fr: Revient d'absence

en: Becomes idle
fr: Devient inactif

en: Is no longer idle
fr: N'est plus inactif

en: Starts typing
fr: Commence à écrire

en: Pauses while typing
fr: Pause pendant la saisie

en: Stops typing
fr: S'arrête d'écrire

en: Sends a message
fr: Envoi d'un message

en: Open an IM window
fr: Ouvrir une fenêtre de conversation

en: Pop up a notification
fr: Ouvrir une fenêtre de notification

en: Send a message
fr: Envoyer un message

en: Execute a command
fr: Exécuter une commande

en: Play a sound
fr: Jouer un son

en: Pounce only when my status is not Available
fr: Alerter uniquement quand mon état n'est pas « Disponible »

en: Recurring
fr: Récurrente

en: Cannot create pounce
fr: Impossible de créer l'alerte

en: You do not have any accounts.
fr: Vous n'avez aucun compte.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
fr: Vous devez créer un compte avant de pouvoir créer une alerte.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'alerte sur %s pour %s ?

en: Buddy Pounces
fr: Alertes

en: %s has started typing to you (%s)
fr: %s est en train de vous écrire (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
fr: %s a fait une pause dans la saisie du message (%s)

en: %s has signed on (%s)
fr: %s vient de se connecter (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
fr: %s n'est plus inactif (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
fr: %s n'est plus absent (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
fr: %s a arrêté de vous écrire (%s)

en: %s has signed off (%s)
fr: %s vient de se déconnecter (%s)

en: %s has become idle (%s)
fr: %s est devenu inactif (%s)

en: %s has gone away. (%s)
fr: %s est passé absent (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
fr: %s vous a envoyé un message. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
fr: Événement d'alerte inconnu. Veuillez reporter cette erreur.

en: Based on keyboard use
fr: Selon l'activité du clavier

en: From last sent message
fr: Depuis le dernier message envoyé

en: Never
fr: Jamais

en: Show Idle Time
fr: Afficher les temps d'inactivité

en: Show Offline Buddies
fr: Afficher les contacts déconnectés

en: Notify buddies when you are typing
fr: Notifier les contacts que vous êtes en train de leur écrire

en: Log format
fr: Format des archives

en: Log IMs
fr: Archiver les messages

en: Log chats
fr: Archiver les discussions

en: Log status change events
fr: Archiver les changements d'état

en: Report Idle time
fr: Rapporter le temps d'inactivité

en: Change status when idle
fr: Changer d'état lorsque inactif

en: Minutes before changing status
fr: Minutes avant de changer d'état

en: Change status to
fr: Changer l'état en

en: Logging
fr: Archivage

en: You must fill all the required fields.
fr: Vous devez renseigner toutes les rubriques obligatoires.

en: The required fields are underlined.
fr: Les rubriques obligatoires sont soulignées.

en: Not implemented yet.
fr: Fonction non implémentée.

en: Save File...
fr: Sauver le fichier...

en: Open File...
fr: Ouvrir un fichier...

en: Choose Location...
fr: Sélectionnez un emplacement...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
fr: Tapez « Entrée » pour trouver plus de salons dans cette catégorie.

en: Get
fr: Récupérer

note: Create the window.
en: Room List
fr: Liste des salons de discussions

en: Buddy logs in
fr: Connexion d'un contact

en: Buddy logs out
fr: Déconnexion d'un contact

en: Message received
fr: Réception d'un message

en: Message received begins conversation
fr: Début d'une conversation

en: Message sent
fr: Envoi d'un message

en: Person enters chat
fr: Quelqu'un rejoint la discussion

en: Person leaves chat
fr: Quelqu'un quitte la discussion

en: You talk in chat
fr: Vous parlez dans la discussion

en: Others talk in chat
fr: Quelqu'un parle dans la discussion

en: Someone says your username in chat
fr: Quelqu'un écrit votre nom dans une discussion

en: Attention received
fr: Demande d'attention reçue

en: GStreamer Failure
fr: Erreur GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
fr: GStreamer n'a pas pu être initialisé.

en: (default)
fr: (défaut)

en: Select Sound File ...
fr: Choisir un fichier son...

en: Sound Preferences
fr: Préférences sonores

en: Profiles
fr: Profils

en: Automatic
fr: Automatique

en: Console Beep
fr: Bip de console

en: Command
fr: Commande

en: No Sound
fr: Pas de son

en: Sound Method
fr: Sortie sonore

en: Method:
fr: Méthode :

en: Sound Command
    (%s for filename)
fr: Commande pour le son
    (%s pour le nom de fichier)

note: Sound options
en: Sound Options
fr: Options sonores

en: Sounds when conversation has focus
fr: Jouer les sons quand la conversation est en avant-plan

en: Always
fr: Toujours

en: Only when available
fr: Seulement quand je suis disponible

en: Only when not available
fr: Seulement quand je ne suis pas disponible

en: Volume(0-100):
fr: Volume (0-100) :

note: Sound events
en: Sound Events
fr: Événements sonores

en: Event
fr: Événement

en: File
fr: Fichier

en: Test
fr: Tester

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Are you sure you want to delete "%s"
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer « %s » ?

en: Delete Status
fr: Supprimer un état

en: Saved Statuses
fr: États prédéfinis

note: title
en: Title
fr: Titre

note: Use
en: Use
fr: Utiliser

en: Invalid title
fr: Titre non valide

en: Please enter a non-empty title for the status.
fr: Saisissez un titre non vide pour l'état.

en: Duplicate title
fr: Titre en double

en: Please enter a different title for the status.
fr: Saisissez un titre différent pour cet état.

en: Substatus
fr: Sous-état

en: Status:
fr: État :

en: Message:
fr: Message :

en: Edit Status
fr: Modifier l'état

en: Use different status for following accounts
fr: Utiliser un état différent pour les comptes suivants

note: Save & Use
en: Save & Use
fr: Enregistrer et utiliser

en: Certificates
fr: Certificats

en: Sounds
fr: Sons

en: Statuses
fr: États

en: Error loading the plugin.
fr: Erreur au chargement du plugin.

en: Couldn't find X display
fr: Impossible de trouver l'affichage X.

en: Couldn't find window
fr: Impossible de trouver la fenêtre.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
fr: Ce plugin ne peut pas être chargé car il n'a pas été compilé avec X11.

en: GntClipboard
fr: GntPresse-papier

en: Clipboard plugin
fr: Plugin presse-papier

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
fr: Quand le contenu du presse-papier de gnt change, celui-ci est envoyé à X si cela est possible.

en: %s just signed on
fr: %s vient de se connecter.

en: %s just signed off
fr: %s vient de partir.

en: %s sent you a message
fr: %s vous a envoyé un message.

en: %s said your nick in %s
fr: %s a écrit votre pseudonyme dans %s.

en: %s sent a message in %s
fr: %s vous a envoyé un message dans %s.

en: Buddy signs on/off
fr: Connexion/déconnexion d'un contact

en: You receive an IM
fr: Réception d'un message

en: Someone speaks in a chat
fr: Quelqu'un parle dans une discussion

en: Someone says your name in a chat
fr: Quelqu'un écrit votre nom dans une discussion

en: Notify with a toaster when
fr: Alerter par grille-pain quand

en: Beep too!
fr: Faire un son aussi !

en: Set URGENT for the terminal window.
fr: Utiliser le message URGENT du terminal.

en: Toaster plugin
fr: Plugin grille-pain

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
fr: <b>Conversation avec %s le %s :</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
fr: Le plugin d'historique nécessite l'activation des archives.

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
fr: Les archives peuvent être activés dans Outils -> Préférences -> Archives.
    
    L'activation des archives pour les messages instantanés et/ou les salons de discussions permettra l'utilisation de l'historique pour ces types de messages.

en: GntHistory
fr: HistoriqueGnt

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
fr: Affiche l'historique dans les nouvelles conversations.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
fr: Quand une nouvelle conversation est ouverte, le plugin rajoute la dernière conversation avec l'interlocuteur dans la fenêtre.

en: 
    Fetching TinyURL...
fr: 
    Récupération TinyURL...

en: TinyURL for above: %s
fr: TinyURL pour ci-dessus : %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
fr: Veuillez patientez pendant que TinyURL génère une URL plus courte...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
fr: Création de TinyURL seulement pour les liens de cette taille mini

en: TinyURL (or other) address prefix
fr: Préfixe d'adresse TinyURL (ou autre)

en: TinyURL plugin
fr: Plugin TinyURL

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
fr: À la réception d'un message avec un ou plusieurs liens hypertextes, utilise TinyURL pour les copier plus facilement.

en: Online
fr: En ligne

note: primitive,						no,							id,			name
en: Offline
fr: Déconnecté

en: Online Buddies
fr: Contacts connectés

en: Offline Buddies
fr: Contacts déconnectés

en: Online/Offline
fr: Connectés/Déconnectés

en: No Grouping
fr: Pas de groupement

en: Nested Subgroup
fr: Sous-groupe emboité

en: Nested Grouping (experimental)
fr: Emboitage de groupes (expérimental)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
fr: Fournit des options supplémentaires pour le regroupement des contacts.

en: Lastlog
fr: Dernière occurrence

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
fr: Cherche une chaîne de caractère dans la conversation.

en: GntLastlog
fr: Gnt Dernière occurrence

en: Lastlog plugin.
fr: Dernière occurrence

en: accounts
fr: Comptes

en: Password is required to sign on.
fr: Un mot de passe est nécessaire pour la connexion.

en: Enter password for %s (%s)
fr: Saisissez le mot de passe pour %s (%s)

en: Enter Password
fr: Saisissez le mot de passe

en: Save password
fr: Mémoriser le mot de passe

en: Missing protocol plugin for %s
fr: Plugin pour le protocole %s manquant

en: Connection Error
fr: Erreur de connexion

en: New passwords do not match.
fr: Les nouveaux mots de passe diffèrent

en: Fill out all fields completely.
fr: Veuillez renseigner toutes les rubriques.

en: Original password
fr: Mot de passe courant

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password (again)
fr: Nouveau mot de passe (confirmation)

en: Change password for %s
fr: Changer le mot de passe pour %s

en: Please enter your current password and your new password.
fr: Saisissez votre mot de passe et un nouveau mot de passe

en: Change user information for %s
fr: Changer les informations pour %s

en: Set User Info
fr: Modifier les informations

en: This protocol does not support setting a public alias.
fr: Ce protocole ne permet pas de choisir un alias public.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
fr: Ce protocole ne permet pas de récupérer un alias public.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Buddies
fr: Contacts

en: buddy list
fr: Liste de contacts

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
fr: Le certificat est auto-signé. Il ne peut être vérifié automatiquement.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
fr: Il n'y a pas de confiance dans ce certificat parce qu'il n'y a pas de confiance dans aucun des certificats qui le vérifient.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.
fr: Le certificat a expiré et ne devrait pas être considéré valide.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
fr: Le certificat fournit ne correspond pas à ce domaine.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
fr: Vous n'avez pas de base de certificats racines. Ce certificat ne peut être validé.

en: The certificate chain presented is invalid.
fr: La chaine de certificat fournie est non valide.

en: The certificate has been revoked.
fr: Le certificat a été révoqué.

en: An unknown certificate error occurred.
fr: Une erreur de certificat inconnue est survenue.

en: (DOES NOT MATCH)
fr: (NE CORRESPOND PAS)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
fr: %s a fournit le certificat suivant pour un usage unique :

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
fr: Nom usuel : %s %s
    Empreinte (SHA1) : %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
fr: Vérification de certificat à usage unique

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
fr: Autorités du certificat

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
fr: Cache des pairs SSL

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
fr: Accepter le certificat pour %s ?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
fr: Vérification de certificat SSL

en: _View Certificate...
fr: _Voir le certificat...

en: The certificate for %s could not be validated.
fr: Le certificat pour %s n'a pas pu être validé.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
fr: Erreur de certificat SSL

en: Unable to validate certificate
fr: Impossible de valider le certificat

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
fr: Le certificat fournit prétend être de « %s ». Cela pourrait signifier que vous ne vous connectez pas au service auquel vous croyez.

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
fr: Nom usuel : %s
    
    Empreinte (SHA1) : %s
    
    Date d'activation : %s
    Date d'expiration : %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
fr: Informations du certificat

note: show error to user
en: Registration Error
fr: Erreur d'enregistrement

en: Unregistration Error
fr: Erreur de désinscription

en: +++ %s signed on
fr: +++ %s vient de se connecter

en: +++ %s signed off
fr: +++ %s a quitté

note: Undocumented Unknown error
en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unable to send message: The message is too large.
fr: Impossible d'envoyer le message : trop gros

en: Unable to send message to %s.
fr: Impossible d'envoyer le message vers %s.

en: The message is too large.
fr: Message trop long

en: Unable to send message.
fr: Impossible d'envoyer le message

en: Send Message
fr: Envoyer un message

en: _Send Message
fr: Envoyer un _message

en: %s entered the room.
fr: %s a rejoint le salon.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
fr: %s [<I>%s</I>] a rejoint le salon.

en: You are now known as %s
fr: Vous êtes désormais connu sous le nom de %s

en: %s is now known as %s
fr: %s est désormais connu sous le nom de %s

en: %s left the room.
fr: %s a quitté le salon

en: %s left the room (%s).
fr: %s a quitté le salon (%s)

en: Invite to chat
fr: Inviter à une discussion

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
fr: Saisissez le nom de l'utilisateur que vous voulez inviter dans la discussion, ainsi qu'un message d'invitation facultatif.

en: Failed to get connection: %s
fr: Impossible de récupérer une connexion : %s

en: Failed to get name: %s
fr: Impossible de récupérer le nom : %s

en: Failed to get serv name: %s
fr: Impossible de récupérer le nom de serveur : %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
fr: Le serveur D-BUS de Purple ne tourne pas pour les raisons suivantes

en: No name
fr: Anonyme

en: Unable to create new resolver process
fr: Impossible de créer un nouveau processus de résolution de noms.

en: Unable to send request to resolver process
fr: Impossible d'envoyer la demande au processus de résolution de noms.

en: Error resolving %s:
    %s
fr: Erreur à la résolution du nom %s :
    %s

en: Error resolving %s: %d
fr: Erreur à la résolution du nom %s : %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
fr: Erreur à la réception des données du processus de résolution des noms :
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
fr: Le processus de résolution s'est arrêté sans répondre.

en: Error converting %s to punycode: %d
fr: Erreur à la conversion de %s en punycode : %d

en: Thread creation failure: %s
fr: Échec de la création de processus :%s

en: Unknown reason
fr: Raison inconnue

en: Error reading %s: 
    %s.
fr: Erreur à la lecture de « %s » :
    %s

en: Error writing %s: 
    %s.
fr: Erreur à l'écriture de « %s » :
    %s

en: Error accessing %s: 
    %s.
fr: Erreur lors de l'accès à « %s » :
    %s

en: Directory is not writable.
fr: Impossible d'écrire dans le dossier.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
fr: Impossible d'envoyer un fichier de taille nulle.

en: Cannot send a directory.
fr: Impossible d'envoyer un dossier.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
fr: « %s » n'est pas un fichier régulier. Je refuse lâchement d'écraser ce fichier.

en: File is not readable.
fr: Impossible de lire le fichier.

en: %s wants to send you %s (%s)
fr: %s veut vous envoyer %s (%s)

en: %s wants to send you a file
fr: %s veut vous envoyer un fichier

en: Accept file transfer request from %s?
fr: Accepter la demande de transfert de %s ?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fr: Un fichier est disponible pour le téléchargement depuis :
    Hôte distant : %s
    Port distant : %d

en: %s is offering to send file %s
fr: %s propose de vous envoyer le fichier %s

en: %s is not a valid filename.
fr: %s n'est pas un nom de fichier valide

en: Offering to send %s to %s
fr: Proposition d'envoyer « %s » à %s

en: Starting transfer of %s from %s
fr: Démarrage du transfert de %s depuis %s.

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
fr: Transfert du fichier <A HREF="file://%s">%s</A> terminé

en: Transfer of file %s complete
fr: Transfert du fichier « %s » terminé

en: File transfer complete
fr: Transfert de fichier terminé

en: You cancelled the transfer of %s
fr: Vous avez annulé le transfert de « %s »

en: File transfer cancelled
fr: Transfert de fichier annulé

en: %s cancelled the transfer of %s
fr: %s a annulé le transfert de « %s »

en: %s cancelled the file transfer
fr: %s a annulé le transfert de fichier

en: File transfer to %s failed.
fr: Échec du transfert vers %s.

en: File transfer from %s failed.
fr: Échec du transfert depuis %s.

en: Run the command in a terminal
fr: Lancer la commande dans un terminal.

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « aim »

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « gg »

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « icq »

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « irc »

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « msnim »

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « sip »

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « xmpp »

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
fr: Si activé, la commande utilisée pour gérer les URL en « ymsgr »

en: The handler for "aim" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « aim »

en: The handler for "gg" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « gg »

en: The handler for "icq" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « icq »

en: The handler for "irc" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « irc »

en: The handler for "msnim" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « msnim »

en: The handler for "sip" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « sip »

en: The handler for "xmpp" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « xmpp »

en: The handler for "ymsgr" URLs
fr: Le gestionnaire des URL en « ymsgr »

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « aim ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « gg ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « icq ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « irc ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « msnim ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « sip ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « xmpp ».

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
fr: Indique si la commande décrite dans la clé « command » doit gérer les URL en « imsgr ».

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
fr: Indique si la commande utilisée pour gérer ce type d'URL doit être lancée dans un terminal.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « aim »

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « gg »

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « icq »

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « irc »

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « msnim »

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « sip »

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « xmpp »

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
fr: La commande décrite doit gérer les URL en « ymsgr »

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
fr: <b><font color"=red">L'archiveur n'a pas de fonction de lecture</font></b>

en: Plain text
fr: Texte en clair

en: Old flat format
fr: Texte à plat

en: Logging of this conversation failed.
fr: Échec de l'archivage de cette conversation.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fr: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;Réponse automatique&gt;&nbsp;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fr: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;Réponse automatique&gt;&nbsp;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
fr: <font color="red"><b>Impossible de trouver le dossier des archives</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
fr: <font color="red"><b>Impossible de lire le fichier %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
fr: (%s) %s <Réponse automatique> : %s

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
fr: Aucun codec n'a été trouvé. Veuillez installer des codecs GStreamer disponible avec les plugins pour GStreamer

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
fr: Il ne reste aucun codec. Vos préférences dans fs-codecs.conf sont trop strictes.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
fr: Une erreur insurmontable de Farsight2 est survenue.

en: Error with your microphone
fr: Problème avec votre micro

en: Error with your webcam
fr: Problème avec votre webcam

en: Conference error
fr: Erreur de conférence

en: Error creating session: %s
fr: Erreur à la création de la session : %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
fr: Vous utilisez %s, mais ce plugin a besoin de %s.

en: This plugin has not defined an ID.
fr: Ce plugin n'a pas défini son identifiant.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
fr: Le numéro magique du plugin diffère : %d (%d attendu).

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
fr: La version de l'ABI diffère : %d.%d.x (%d.%d.x attendue).

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
fr: Le plugin ne possède pas toutes les fonctions attendues (list_icon, login et close).

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
fr: Le plugin dépendant %s est introuvable. Veuillez installer ce plugin et recommencer.

en: Unable to load the plugin
fr: Impossible de charger le plugin.

en: The required plugin %s was unable to load.
fr: Le plugin dépendant %s n'a pas pu être chargé.

en: Unable to load your plugin.
fr: Impossible de charger votre plugin.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
fr: %s dépend de %s, mais celui-ci n'a pas pu être déchargé.

en: Autoaccept
fr: Accepter automatiquement

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
fr: Accepter automatiquement les demandes de transfert de fichiers de façon sélective.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
fr: Transfert automatique de « %s » de la part de « %s » terminé.

en: Autoaccept complete
fr: Transfert automatique terminé

en: When a file-transfer request arrives from %s
fr: Quand une demande de transfert arrive de la part de %s

en: Set Autoaccept Setting
fr: Changer les paramètres d'accord automatique.

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Ask
fr: Demander

en: Auto Accept
fr: Accepter automatiquement

en: Auto Reject
fr: Refuser automatiquement

en: Autoaccept File Transfers...
fr: Accepter automatiquement les transferts de fichier...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
fr: Dossier où placer les fichiers
    (Veuillez fournir le chemin complet)

en: Automatically reject from users not in buddy list
fr: Refuser automatiquement si l'utilisateur n'est pas dans ma liste de contacts

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
fr: M'avertir par une fenêtre quand un transfert automatiquement accepté est terminé
    (seulement quand aucune conversation n'est ouverte avec l'expéditeur)

en: Create a new directory for each user
fr: Créer un nouveau dossier pour chaque contact

en: Enter your notes below...
fr: Saisissez vos commentaires ci-dessous...

en: Edit Notes...
fr: Modifier les commentaires...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
fr: Commentaires de contacts

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
fr: Permet d'ajouter des commentaires sur les contacts.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
fr: Permet d'ajouter des commentaires sur les contacts de votre liste.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
fr: Test de chiffre

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
fr: Teste le système de chiffrement intégré à libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
fr: Exemple DBus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
fr: Exemple de plugin DBus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
fr: Contrôle par fichier

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
fr: Permet de contrôler l'application en entrant des commandes dans un fichier.

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
fr: I'nactivat'eur

en: Set Account Idle Time
fr: Durée d'inactivité pour un compte

en: _Set
fr: _Changer

en: None of your accounts are idle.
fr: Aucun de vos comptes n'est inactif.

en: Unset Account Idle Time
fr: Désactiver le temps d'inactivité pour un compte

en: _Unset
fr: _Désactiver

en: Set Idle Time for All Accounts
fr: Changer le temps d'inactivité pour tous les comptes

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
fr: Désactiver le temps d'inactivité pour tous les comptes inactifs

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
fr: Permet de changer manuellement le temps d'inactivité.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
fr: Test pour le client IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
fr: Plugin de test du support d'IPC en tant que client

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
fr: Teste le support du client IPC. Recherche le plugin serveur et appelle les commandes existantes.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
fr: Test pour le serveur IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
fr: Plugin de test du support d'IPC en tant que serveur

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
fr: Teste le support du serveur IPC. Enregistre les commandes IPC.

en: Hide Joins/Parts
fr: Cacher les arrivées et départs

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
fr: Pour les salons avec plus de tant de personnes

en: If user has not spoken in this many minutes
fr: Si l'utilisateur n'a pas parlé pendant tant de minutes

en: Apply hiding rules to buddies
fr: Appliquer les règles de masquage aux contacts

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
fr: Dissimulation des Join/Part

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
fr: Cache certains messages d'arrivée et de départ dans les salons de discussions.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
fr: Ce plugin cache les messages d'arrivée et de départ dans les salons de discussions peuplés, à part pour les personnes prenant part à la conversation.

en: User is offline.
fr: L'utilisateur est déconnecté.

en: Auto-response sent:
fr: Réponse automatique envoyée :

en: %s has signed off.
fr: %s vient de se déconnecter.

en: One or more messages may have been undeliverable.
fr: Un ou plusieurs messages ne sont peut-être pas arrivés à destination.

en: You were disconnected from the server.
fr: Vous avez été déconnecté du serveur

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
fr: Vous êtes actuellement déconnecté. Vous ne pouvez pas recevoir de messages à moins de vous connecter.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
fr: Le message n'a pas pu être envoyé car la taille maximale a été dépassée.

en: Message could not be sent.
fr: Le message n'a pas pu être envoyé.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
fr: Configuration du lecteur d'archives générales.

en: Fast size calculations
fr: Calcul rapide de la taille

en: Use name heuristics
fr: Utiliser une heuristique sur les noms

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
fr: Dossier des archives

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
fr: Lecteur d'archives

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
fr: Inclut les archives d'autres clients de messagerie dans le lecteur d'archives.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
fr: Quand les archives sont consultés, ce plugin ajoute les archives d'autres clients de messagerie instantanée. Cela inclut actuellement Adium, MSN Messenger, aMSN et Trillian.
    
    ATTENTION : ce plugin est encore en phase de développement précoce et peut planter fréquemment. Utilisez le à vos risques et périls !

en: Mono Plugin Loader
fr: Chargeur de plugins Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
fr: Charge les plugins .NET à l'aide de Mono.

en: Add new line in IMs
fr: Ajouter des retours chariot dans les messages

en: Add new line in Chats
fr: Ajouter des retours chariot dans les salons de discussions

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
fr: Retour chariot

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
fr: Préfixe le message affiché par un retour chariot.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
fr: Préfixe les messages par un retour chariot. De ce fait, les messages apparaissent sous le nom d'utilisateur dans la fenêtre de conversation.

en: Offline Message Emulation
fr: Émulation de messagerie déconnectée

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
fr: Enregistre les messages envoyés à un utilisateur déconnecté en tant qu'alerte.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
fr: Les messages seront enregistrés en tant qu'alertes. Vous pouvez modifier ou supprimer l'alerte dans la fenêtre « Alerte ».

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
fr: « %s » est déconnecté. Voulez-vous enregistrer les messages dans une alerte afin de les envoyer automatiquement quand « %s » se reconnecte ?

en: Offline Message
fr: Message déconnecté

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
fr: Vous pouvez modifier ou supprimer l'alerte dans la fenêtre « Alertes ».

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Save offline messages in pounce
fr: Enregistrer les messages déconnectés dans une alerte.

en: Do not ask. Always save in pounce.
fr: Ne jamais demander. Toujours créer une alerte.

en: One Time Password
fr: Mot de passe jetable

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
fr: Support de mot de passe à usage unique

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
fr: S'assure que les mots de passe ne peuvent être utilisés qu'une fois.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
fr: Permet de s'assurer pour certains comptes que les mot de passe n'est pas sauvegardé et qu'il n'est utilisé que pour une seule connexion validée.
    NB : le mot de passe ne doit pas déjà être sauvegardé pour que cela fonctionne.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
fr: Chargeur de plugins Perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
fr: Permet de charger des plugins Perl

en: Psychic Mode
fr: Mode psychique

en: Psychic mode for incoming conversation
fr: Mode psychique pour le début des nouvelles conversations.

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
fr: Ouvre les fenêtres des nouvelles conversations dès qu'un utilisateur commence à vous écrire un message. Cela fonctionne pour AIM, ICQ, XMPP, Sametime et Yahoo!.

en: You feel a disturbance in the force...
fr: Vous sentez une perturbation dans la force...

en: Only enable for users on the buddy list
fr: Activer uniquement pour les utilisateurs dans ma liste de contacts

en: Disable when away
fr: Désactiver pendant les absences

en: Display notification message in conversations
fr: Afficher un message de notification dans les conversations

en: Raise psychic conversations
fr: Passer les conversations psychiques sur le dessus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
fr: Test des événements

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
fr: Vérifie que tous les événements fonctionnent correctement.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
fr: Plugin simple

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
fr: Vérifie que la plupart des choses fonctionne correctement.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
fr: Certificats X.509

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
fr: Fournit le support SSL grâce à la bibliothèque GNUTLS

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
fr: Fournit le support SSL grâce à la bibliothèque NSS

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
fr: Fournit une interface pour les bibliothèques SSL

en: %s is no longer away.
fr: %s n'est plus absent.

en: %s has gone away.
fr: %s est passé absent.

en: %s has become idle.
fr: %s est devenu inactif.

en: %s is no longer idle.
fr: %s n'est plus inactif.

en: %s has signed on.
fr: %s vient de se connecter.

en: Notify When
fr: Notification quand

en: Buddy Goes _Away
fr: L'utilisateur s'_absente

en: Buddy Goes _Idle
fr: L'utilisateur passe _inactif

en: Buddy _Signs On/Off
fr: _Connexion/déconnexion d'un contact

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
fr: Notification de changement d'état

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
fr: Indique dans la fenêtre de conversation quand un contact part ou revient d'une absence ou d'une inactivité.

en: Tcl Plugin Loader
fr: Chargeur de plugins Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
fr: Permet de charger des plugins Tcl

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
fr: Impossible de détecter une version installée d'ActiveTCL. Si vous voulez utiliser les plugins TCL, veuillez installer ActiveTCL depuis http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
fr: Impossible de trouver le kit Apple Bonjour pour Windows. Veuillez consulter http://d.pidgin.im/wiki/BonjourWindows pour plus d'informations.

en: Unable to listen for incoming IM connections
fr: Impossible d'attendre des connexions rentrantes de messages

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
fr: Impossible d'établir une connexion vers le serveur local mDNS. Fonctionne-t-il ?

en: First name
fr: Prénom :

en: Last name
fr: Nom :

note: email
en: Email
fr: Courriel

en: AIM Account
fr: Compte AIM

en: XMPP Account
fr: Compte XMPP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Bonjour

en: Purple Person
fr: Personne Purple

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
fr: Port local

en: %s has closed the conversation.
fr: %s a fermé la conversation.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
fr: Impossible d'envoyer le message, la conversation n'a pas pu être commencée.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
fr: Erreur de communication avec le mDNSResponder local.

en: Invalid proxy settings
fr: Paramètres du proxy incorrects

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
fr: Le nom d'hôte ou le port pour le proxy est incorrect.

en: Token Error
fr: Erreur de jeton

en: Unable to fetch the token.
fr: Impossible de récupérer le jeton.

en: Save Buddylist...
fr: Sauver la liste de contacts...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
fr: Votre liste de contacts est vide, rien n'a été enregistré.

en: Buddylist saved successfully!
fr: Sauvegarde de la liste de contacts effectuée.

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
fr: Impossible d'écrire la liste de contact pour %s dans %s

en: Couldn't load buddylist
fr: Impossible de charger la liste de contacts.

en: Load Buddylist...
fr: Charger une liste de contacts...

en: Buddylist loaded successfully!
fr: Chargement de liste de contacts effectué.

en: Save buddylist...
fr: Sauver la liste de contacts...

en: Load buddylist from file...
fr: Charger la liste de contacts depuis un fichier...

en: You must fill in all registration fields
fr: Vous devez renseignez toutes les rubriques d'inscription

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe diffèrent

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
fr: Une erreur est survenue. Impossible d'inscrire un nouveau compte.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
fr: Nouveau compte Gadu-Gadu créé.

en: Registration completed successfully!
fr: Inscription effectuée.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (again)
fr: Mot de passe (confirmation)

en: Enter captcha text
fr: Saisissez le texte captcha

en: Register New Gadu-Gadu Account
fr: Créer un nouveau compte Gadu-Gadu

en: Please, fill in the following fields
fr: Veuillez renseigner les rubriques suivantes

en: City
fr: Localité

en: Year of birth
fr: Année de naissance

note: gender
en: Gender
fr: Genre

en: Male or female
fr: Homme ou femme

note: 0
en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Only online
fr: En ligne seulement

en: Find buddies
fr: Trouver des contacts

en: Please, enter your search criteria below
fr: Saisissez votre critère de recherche ci-dessous

en: Fill in the fields.
fr: Renseignez les rubriques

en: Your current password is different from the one that you specified.
fr: Votre mot de passe actuel diffère de celui que vous venez de saisir.

en: Unable to change password. Error occurred.
fr: Impossible de changer le mot de passe.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
fr: Changer le mot de passe du compte Gadu-Gadu

en: Password was changed successfully!
fr: Changement de mot de passe effectué.

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Password (retype)
fr: Mot de passe (pour vérification)

en: Enter current token
fr: Saisissez le jeton actuel

en: Current token
fr: Jeton actuel

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
fr: Saisissez votre mot de passe et un nouveau mot de passe pour cet UIN :

en: Change Gadu-Gadu Password
fr: Changer le le mot de passe Gadu-Gadu

en: Select a chat for buddy: %s
fr: Choisissez un salon de discussions pour le contact : %s

en: Add to chat...
fr: Ajouter à la discussion...

note: 0 Global
en: Available
fr: Disponible

note: 2
en: Chatty
fr: Libre pour discuter

note: 3
en: Do Not Disturb
fr: Ne pas déranger

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
fr: Absent

note: first name purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Hidden Number" ), profile->hidden ? _( "Yes" ) : _( "No" ) ); optional information purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Title" ), profile->title );
en: First Name
fr: Prénom

en: Birth Year
fr: Année de naissance

en: Unable to display the search results.
fr: Impossible d'afficher les résultats de la recherche.

en: Gadu-Gadu Public Directory
fr: Annuaire public Gadu-Gadu

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: No matching users found
fr: Aucun utilisateur correspondant trouvé.

en: There are no users matching your search criteria.
fr: Il n'y a pas d'utilisateur qui vérifie votre critère de recherche.

en: Unable to read from socket
fr: Impossible de lire le socket.

en: Buddy list downloaded
fr: Liste de contacts téléchargée

en: Your buddy list was downloaded from the server.
fr: Votre liste de contacts à été récupérée depuis le serveur.

en: Buddy list uploaded
fr: Liste de contacts envoyée

en: Your buddy list was stored on the server.
fr: Votre liste de contacts à été stockée sur le serveur.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
fr: Connecté

en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

en: Add to chat
fr: Ajouter à la discussion

en: Chat _name:
fr: _Nom de la discussion :

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
fr: Impossible de résoudre le nom internet « %s » : %s

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: Chat error
fr: Erreur de discussion

en: This chat name is already in use
fr: Ce nom de discussion est déjà utilisé.

en: Not connected to the server
fr: Vous n'êtes pas connecté au serveur

en: Find buddies...
fr: Trouver des contacts...

en: Change password...
fr: Changer de mot de passe...

en: Upload buddylist to Server
fr: Envoyer la liste de contacts sur le serveur

en: Download buddylist from Server
fr: Récupérer la liste de contacts du serveur

en: Delete buddylist from Server
fr: Effacer la liste de contacts du serveur

en: Save buddylist to file...
fr: Sauver la liste de contacts dans un fichier...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
fr: Messagerie polonaise populaire

en: Gadu-Gadu User
fr: Utilisateur Gadu-Gadu

en: GG server
fr: Serveur GG

en: Unknown command: %s
fr: Commande inconnue : %s

en: current topic is: %s
fr: Le sujet courant est : %s

en: No topic is set
fr: Pas de sujet

en: File Transfer Failed
fr: Échec du transfert de fichier.

en: Unable to open a listening port.
fr: Impossible d'ouvrir un port en écoute.

en: Error displaying MOTD
fr: Erreur à l'affichage du message du jour.

en: No MOTD available
fr: Message du jour non disponible.

en: There is no MOTD associated with this connection.
fr: Il n'y a pas de message du jour associé à cette connexion.

en: MOTD for %s
fr: Message du jour pour %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: what to do here - do we really have to disconnect? TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
fr: Connexion perdue avec le serveur : %s

en: View MOTD
fr: Voir le message du jour

en: _Channel:
fr: _Salon :

en: _Password:
fr: Mot de _passe :

en: IRC nick and server may not contain whitespace
fr: Le pseudonyme et le serveur IRC ne doivent pas avoir d'espace

en: SSL support unavailable
fr: Support SSL non disponible

en: Unable to connect
fr: Impossible de se connecter

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
fr: Impossible de se connecter : %s

en: Server closed the connection
fr: Le serveur a fermé la connexion.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Topic
fr: Sujet

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
fr: Plugin qui pue moins pour le protocole IRC

note: host to connect to
en: Server
fr: Serveur

en: Encodings
fr: Codages

en: Auto-detect incoming UTF-8
fr: Détecter automatiquement UTF-8

en: Real name
fr: Nom réel

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
fr: Utiliser SSL

en: Bad mode
fr: Mauvais mode

en: Ban on %s by %s, set %s ago
fr: Banni sur %s par %s, il y a %s

en: Ban on %s
fr: Banni sur %s

en: End of ban list
fr: Fin de la liste des bannis

en: You are banned from %s.
fr: Vous avez été banni de %s

en: Banned
fr: Banni

en: Cannot ban %s: banlist is full
fr: Impossible de bannir %s : la liste des bannis est pleine

en:  <i>(identified)</i>
fr:  <i>(identifié)</i>

en: Nick
fr: Pseudonyme

en: Currently on
fr: Actuellement dans

en: Idle for
fr: Inactif depuis

en: Online since
fr: En ligne depuis

en: <b>Defining adjective:</b>
fr: <b>Qualificatif :</b>

en: Glorious
fr: Glorieux

en: %s has changed the topic to: %s
fr: %s a changé le sujet en : %s

en: %s has cleared the topic.
fr: %s a effacé le sujet.

en: The topic for %s is: %s
fr: Le sujet de %s est : %s

en: Unknown message '%s'
fr: Message inconnu '%s'

en: Unknown message
fr: Message inconnu

en: The IRC server received a message it did not understand.
fr: Un message a été envoyé que le serveur IRC ne comprend pas.

en: Users on %s: %s
fr: Utilisateurs dans %s : %s

en: Time Response
fr: Temps de réponse

en: The IRC server's local time is:
fr: L'heure locale du serveur IRC est :

en: No such channel
fr: Ce salon n'existe pas

note: does this happen?
en: no such channel
fr: Ce salon n'existe pas

en: User is not logged in
fr: Utilisateur non connecté

en: No such nick or channel
fr: Ce pseudo ou salon n'existe pas

en: Could not send
fr: Impossible d'envoyer

en: Joining %s requires an invitation.
fr: Rejoindre %s nécessite une invitation.

en: Invitation only
fr: Sur invitation seulement

en: You have been kicked by %s: (%s)
fr: Vous avez été expulsé par %s (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
fr: Expulsé par %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
fr: mode (%s %s) par %s

en: Invalid nickname
fr: Pseudonyme non valide

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fr: Le pseudonyme choisi a été rejeté par le serveur. Il contenait probablement des caractères non valides.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fr: Le nom de compte choisi a été rejeté par le serveur. Le nom contenait probablement des caractères non valides.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
fr: Le pseudonyme « %s » est déjà utilisé.

en: Nickname in use
fr: Pseudonyme utilisé

en: Cannot change nick
fr: Impossible de changer de pseudonyme

en: Could not change nick
fr: Impossible de changer de pseudonyme

en: You have parted the channel%s%s
fr: Vous avez quitté le salon %s%s

en: Error: invalid PONG from server
fr: PONG non valide du serveur

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
fr: Réponse au PING -- Lag : %lu secondes

en: Cannot join %s: Registration is required.
fr: Impossible de rejoindre %s : une inscription est nécessaire.

en: Cannot join channel
fr: Impossible de rejoindre le salon

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
fr: Le pseudonyme ou le service est temporairement indisponible.

en: Wallops from %s
fr: Wallops de %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fr: action &lt;action à faire&gt; : Réaliser une action.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
fr: away [message] : Mettre un message d'absence. Sans message, cela enlève l'état d'absence.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
fr: ctcp &lt;pseudo&gt; &lt;msg&gt; : Envoyer le message msg en CTCP à pseudo.

en: chanserv: Send a command to chanserv
fr: chanserv : Envoyer une commande au service des salons.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
fr: deop &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Supprimer le pouvoir d'opérateur. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
fr: devoice &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Retirer la parole dans un salon modéré (+m). Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
fr: invite &lt;pseudo&gt; [salon] : Inviter une personne dans un salon. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fr: j &lt;salon1&gt;[,salon2][,...] [clé1[,clé2][,...]] : Rejoindre un ou plusieurs salons, en indiquant le mot de passe de chaque salon si nécessaire.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fr: join &lt;salon1&gt;[,salon2][,...] [clé1[,clé2][,...]] : Rejoindre un ou plusieurs salons, en indiquant le mot de passe de chaque salon si nécessaire.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
fr: kick &lt;pseudo1&gt; [message] : Expulser une personne du salon. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
fr: list : Afficher la liste des salons sur le réseau. <i>Attention, certains serveurs peuvent vous déconnecter à ce moment.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fr: me &lt;action à faire&gt; : Réaliser une action.

en: memoserv: Send a command to memoserv
fr: memoserv : Envoyer une commande au service des messages.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
fr: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;pseudo|salon&gt; : Changer le mode d'un salon ou d'une personne.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fr: msg &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
fr: names [salon] : Récupérer la liste des personnes dans un salon.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
fr: nick &lt;nouveau pseudo&gt; : Changer de pseudonyme

en: nickserv: Send a command to nickserv
fr: nickserv : Envoyer une commande au service des pseudonymes.

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
fr: notice &lt;destinataire&gt; : Envoyer une notification à un utilisateur ou salon.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
fr: op &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Donner le pouvoir d'opérateur. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fr: operwall &lt;message&gt; : Si vous ne connaissez pas cette commande, c'est que vous ne pouvez probablement pas l'utiliser.

en: operserv: Send a command to operserv
fr: operserv : Envoyer une commande au service des opérateurs.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
fr: part [salon] [message] : Quitter un salon avec un message de départ facultatif.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
fr: ping [pseudo] : Demander la latence d'une personne (ou du serveur s'il n'y a pas de pseudo).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fr: query &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
fr: quit [message] : Se déconnecter du serveur avec un message de départ facultatif.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
fr: quote [...] : Envoyer une commande directement au serveur.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
fr: remove &lt;pseudo1&gt; [message] : Expulser une personne du salon. Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
fr: time : Afficher l'heure locale du serveur IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
fr: topic [nouveau sujet] : Voir ou changer le sujet du salon

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
fr: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; : Changer le mode d'une personne.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
fr: version [pseudo] : Envoie une requête CTCP VERSION à une personne.

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
fr: voice &lt;pseudo1&gt; [pseudo2] ... : Donner la parole dans un salon modéré (+m). Vous devez être un opérateur du salon pour utiliser cette commande.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fr: wallops &lt;message&gt; : Si vous ne connaissez pas cette commande, c'est que vous ne pouvez probablement pas l'utiliser.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
fr: whois [serveur] &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
fr: whowas &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne déconnectée.

en: Reply time from %s: %lu seconds
fr: Temps de réponse de %s : %lu secondes

en: CTCP PING reply
fr: Réponse au CTCP PING

en: Disconnected.
fr: Déconnecté

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Ad-Hoc Command Failed
fr: Échec de la commande Ad-Hoc

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
fr: Le serveur demande une authentification en texte non chiffré au travers d'un flux crypté.

note: This should never happen!
en: Invalid response from server
fr: Réponse non valide du serveur

en: Server does not use any supported authentication method
fr: Le serveur utilise une méthode d'authentification non supportée

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
fr: %s demande une authentification en texte clair au travers d'une connexion non cryptée. Voulez-vous autoriser ceci et continuer l'authentification ?

en: Plaintext Authentication
fr: Authentification en texte non chiffré

en: You require encryption, but it is not available on this server.
fr: Vous voulez un chiffrement, mais il n'est pas disponible sur ce serveur.

en: Invalid challenge from server
fr: Demande d'accès non valide du serveur

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
fr: Le serveur pense que l'authentification est terminée, et le client non.

en: SASL authentication failed
fr: Échec de l'authentification SASL

en: SASL error: %s
fr: Erreur SASL : %s

en: Invalid Encoding
fr: Encodage non valide.

en: Unsupported Extension
fr: Extension non supportée

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
fr: Réponse inattendue du serveur. Ceci pourrait provenir d'une attaque MITM.

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
fr: Ce serveur ne supporte pas le "channel binding" alors qu'il dit le supporter. Ceci pourrait provenir d'une attaque MITM.

en: Server does not support channel binding
fr: Le serveur ne supporte pas le "channel binding".

en: Unsupported channel binding method
fr: Méthode de "channel binding" non supportée

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: Invalid Username Encoding
fr: Encodage du nom d'utilisateur non valide

en: Resource Constraint
fr: Limitation sur la ressource

en: Unable to canonicalize username
fr: Impossible de normaliser le nom d'utilisateur

en: Unable to canonicalize password
fr: Impossible de normaliser le mot de passe

en: Malicious challenge from server
fr: Challenge malicieux du serveur

en: Unexpected response from server
fr: Réponse non attendue du serveur

en: The BOSH connection manager terminated your session.
fr: Le gestionnaire de connexion BOSH a interrompu votre session.

en: No session ID given
fr: Pas d'ID de session

en: Unsupported version of BOSH protocol
fr: Version non supportée du protocole BOSH

en: Unable to establish a connection with the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Unable to establish a connection with the server: %s
fr: Impossible de se connecter au serveur : %s

en: Unable to establish SSL connection
fr: Impossible de créer une connexion SSL

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Family Name
fr: Nom de famille

en: Given Name
fr: Nom usuel

en: Street Address
fr: Adresse

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
fr: Adresse (suite)

en: Locality
fr: Localité

en: Region
fr: Région

en: Postal Code
fr: Code postal

note: purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Email" ), profile->email );
en: Country
fr: Pays

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
fr: Téléphone

en: Organization Name
fr: Organisation

en: Organization Unit
fr: Service

en: Job Title
fr: Position

en: Role
fr: Rôle

note: birthday birthday (required)
en: Birthday
fr: Date de naissance

en: Edit XMPP vCard
fr: Modifier la carte de visite XMPP

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
fr: Toutes les rubriques ci-dessous sont facultatives. Saisissez uniquement les informations que vous désirez rendre publiques.

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: Local Time
fr: Heure locale

en: Priority
fr: Priorité

en: Resource
fr: Ressource

en: Uptime
fr: Connecté depuis

en: Logged Off
fr: Deconnecté

en: %s ago
fr: il y a %s

en: Middle Name
fr: Deuxième prénom

en: Address
fr: Adresse

en: P.O. Box
fr: Boîte postale

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
fr: %s ne pourra plus voir vos changements d'état. Voulez-vous continuer ?

en: Cancel Presence Notification
fr: Annuler la notification de présence

en: Un-hide From
fr: Se montrer à

en: Temporarily Hide From
fr: Se cacher de

en: (Re-)Request authorization
fr: (Re-)Demander autorisation

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
fr: Désinscription

en: Initiate _Chat
fr: Lancer une _discussion

en: Log In
fr: Connexion

en: Log Out
fr: Déconnexion

note: last name
en: Last Name
fr: Nom

en: The following are the results of your search
fr: Voici les résultats de votre recherche.

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
fr: Recherchez un utilisateur en renseignant les rubriques ci-dessous. Note : on peut utiliser % comme joker dans chaque rubrique.

en: Directory Query Failed
fr: Échec de la recherche dans l'annuaire

en: Could not query the directory server.
fr: Impossible de parler au serveur annuaire.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
fr: Instructions du serveur : %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
fr: Saisissez un ou plusieurs critères de recherche d'utilisateurs XMPP.

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: Search for XMPP users
fr: Rechercher un utilisateur XMPP

note: "Search"
en: Search
fr: Recherche

en: Invalid Directory
fr: Annuaire non valide

en: Enter a User Directory
fr: Saisissez un annuaire d'utilisateurs

en: Select a user directory to search
fr: Choisissez un annuaire d'utilisateurs pour la recherche

en: Search Directory
fr: Annuaire de recherche

en: _Room:
fr: _Salon :

en: _Server:
fr: _Serveur :

en: _Handle:
fr: _Identifiant :

en: %s is not a valid room name
fr: %s n'est pas un nom de salon de discussions valide.

en: Invalid Room Name
fr: Nom de salon non valide

en: %s is not a valid server name
fr: %s n'est pas un nom de serveur valide.

en: Invalid Server Name
fr: Nom de serveur non valide

en: %s is not a valid room handle
fr: %s n'est pas un identifiant de salon de discussions valide.

en: Invalid Room Handle
fr: Identifiant de salon non valide

en: Configuration error
fr: Erreur de configuration

en: Unable to configure
fr: Impossible de configurer

en: Room Configuration Error
fr: Erreur de configuration du salon

en: This room is not capable of being configured
fr: Ce salon de discussions ne peut pas être configuré

en: Registration error
fr: Erreur d'enregistrement

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
fr: Le changement de pseudo n'est pas supporté dans les salons de discussions non MUC

en: Error retrieving room list
fr: Erreur à la récupération de la liste des salons de discussions

en: Invalid Server
fr: Serveur non valide

en: Enter a Conference Server
fr: Rejoindre un serveur de conférences

en: Select a conference server to query
fr: Choisissez un serveur de conférences

en: Find Rooms
fr: Chercher un salon de discussions

en: Affiliations:
fr: Affiliations :

en: No users found
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: Roles:
fr: Rôles :

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
fr: TLS/SSL est nécessaire pour la connexion au serveur. Aucun support de TLS/SSL n'a pu être trouvé.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
fr: Vous demandez un chiffrement mais aucun support de TLS/SSL n'a pu être trouvé.

en: Ping timed out
fr: Pas de réponse au ping

en: Invalid XMPP ID
fr: Identifiant XMPP non valide.

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
fr: Identifiant XMPP non valide. Le nom d'utilisateur doit être saisi.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
fr: Identifiant XMPP non valide. Le domaine doit être saisi.

en: Malformed BOSH URL
fr: URL BOSH mal formée

en: Registration of %s@%s successful
fr: Enregistrement de %s@%s réussi

en: Registration to %s successful
fr: Enregistrement sur %s réussi

en: Registration Successful
fr: Enregistrement auprès du serveur réussi

en: Registration Failed
fr: Erreur d'enregistrement

en: Registration from %s successfully removed
fr: Enregistrement de %s révoqué

en: Unregistration Successful
fr: Désinscription réussi

en: Unregistration Failed
fr: Échec à la désinscription

en: State
fr: État

en: Postal code
fr: Code postal

en: Phone
fr: Téléphone

en: Already Registered
fr: Déjà enregistré

en: Unregister
fr: Se désinscrire

en: Please fill out the information below to change your account registration.
fr: Veuillez remplir les informations ci-dessous pour modifier l'enregistrement de votre compte.

en: Please fill out the information below to register your new account.
fr: Veuillez remplir les informations ci-dessous pour l'enregistrement du nouveau compte.

en: Register New XMPP Account
fr: Enregistrer un nouveau compte XMPP

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Change Account Registration at %s
fr: Changer les informations du compte sur %s

en: Register New Account at %s
fr: Enregistrer un nouveau compte sur %s

en: Change Registration
fr: Changer l'enregistrement

en: Error unregistering account
fr: Erreur à la désinscription du compte

en: Account successfully unregistered
fr: Compte révoqué avec succès

en: Initializing Stream
fr: Initialisation du flux

en: Initializing SSL/TLS
fr: Initialisation SSL/TLS

en: Authenticating
fr: Authentification

en: Re-initializing Stream
fr: Réinitialisation du flux

en: Server doesn't support blocking
fr: Le serveur ne supporte pas le blocage

en: Not Authorized
fr: Non autorisé

en: Mood
fr: Humeur

en: Now Listening
fr: Écoute maintenant

en: Both
fr: Bidirectionnelle

en: From (To pending)
fr: Source (Destination en attente)

en: From
fr: De

en: To
fr: Destination

en: None (To pending)
fr: Aucune (Destination en attente)

en: None
fr: Aucun

note: subscription type
en: Subscription
fr: Inscription

en: Mood Text
fr: Texte d'humeur

en: Allow Buzz
fr: Autoriser les Buzz

en: Mood Name
fr: Nom de l'humeur

en: Mood Comment
fr: Commentaire de l'humeur

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Tune Artist
fr: Artistes musicaux

en: Tune Title
fr: Titre musical

en: Tune Album
fr: Album musical

en: Tune Genre
fr: Genre musical

en: Tune Comment
fr: Commentaire musical

en: Tune Track
fr: Piste musicale

en: Tune Time
fr: Temps musical

en: Tune Year
fr: Année musicale

en: Tune URL
fr: URL musicale

en: Password Changed
fr: Mot de passe changé

en: Your password has been changed.
fr: Le mot de passe a été modifié

en: Error changing password
fr: Erreur lors du changement du mot de passe

en: Change XMPP Password
fr: Changer de mot de passe XMPP

en: Please enter your new password
fr: Saisissez votre nouveau mot de passe

en: Set User Info...
fr: Modifier les informations...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
fr: Changer de mot de passe...

note: }
en: Search for Users...
fr: Chercher des contacts...

en: Bad Request
fr: Mauvaise requête

en: Conflict
fr: Conflit

en: Feature Not Implemented
fr: Fonction non implémentée

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Gone
fr: Parti

en: Internal Server Error
fr: Erreur interne du serveur

en: Item Not Found
fr: Item non trouvé

en: Malformed XMPP ID
fr: Identifiant XMPP non valide.

en: Not Acceptable
fr: Non acceptable

en: Not Allowed
fr: Non autorisé

en: Payment Required
fr: Paiement nécessaire

en: Recipient Unavailable
fr: Destinataire non disponible

en: Registration Required
fr: Erreur d'enregistrement

en: Remote Server Not Found
fr: Serveur distant non trouvé

en: Remote Server Timeout
fr: Pas de réponse du serveur distant

en: Server Overloaded
fr: Serveur surchargé

en: Service Unavailable
fr: Service non disponible

en: Subscription Required
fr: Inscription nécessaire

en: Unexpected Request
fr: Requête non attendue

en: Authorization Aborted
fr: Autorisation annulée

en: Incorrect encoding in authorization
fr: Encodage incorrect de l'autorisation

en: Invalid authzid
fr: Identifiant d'authentification non valide (authzid)

en: Invalid Authorization Mechanism
fr: Mécanisme d'autorisation non valide

en: Authorization mechanism too weak
fr: Mécanisme d'autorisation trop faible

en: Temporary Authentication Failure
fr: Échec temporaire de l'authentification

en: Authentication Failure
fr: Échec de l'authentification

en: Bad Format
fr: Mauvais format

en: Bad Namespace Prefix
fr: Mauvais préfixe de nom de domaine

en: Resource Conflict
fr: Conflit de ressource

en: Connection Timeout
fr: Connexion morte

en: Host Gone
fr: Hôte perdu

en: Host Unknown
fr: Hôte inconnu

en: Improper Addressing
fr: Adresse non valide

en: Invalid ID
fr: Identifiant non valide

en: Invalid Namespace
fr: Nom de domaine non valide

en: Invalid XML
fr: XML non valide

en: Non-matching Hosts
fr: Hôtes non correspondants

en: Policy Violation
fr: Violation des règles

en: Remote Connection Failed
fr: Échec de la connexion à distance

en: Restricted XML
fr: XML restreint

en: See Other Host
fr: Voir l'autre hôte

en: System Shutdown
fr: Arrêt du système

en: Undefined Condition
fr: Condition non définie

en: Unsupported Encoding
fr: Codage de caractère non supporté

en: Unsupported Stanza Type
fr: Type de strophe non supporté

en: Unsupported Version
fr: Version non supportée

en: XML Not Well Formed
fr: XML mal formé

en: Stream Error
fr: Erreur dans le flux

en: Unable to ban user %s
fr: Impossible de bannir l'utilisateur %s

en: Unknown affiliation: "%s"
fr: Affiliation inconnue : « %s »

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
fr: Impossible d'affilier l'utilisateur %s à « %s »

en: Unknown role: "%s"
fr: Rôle inconnu : « %s »

en: Unable to set role "%s" for user: %s
fr: Impossible d'assigner le rôle « %s » pour l'utilisateur : %s

en: Unable to kick user %s
fr: Impossible d'expulser l'utilisateur %s

en: Unable to ping user %s
fr: Impossible d'envoyer un ping à l'utilisateur %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
fr: Impossible de buzzer, rien n'est connu sur l'utilisateur %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
fr: Impossible de buzzer, l'utilisateur %s est peut-être déconnecté.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
fr: Impossible de buzzer, l'utilisateur %s l'interdit ou n'est pas capable de le recevoir.

en: %s has buzzed you!
fr: %s vient de vous buzzer !

en: Buzzing %s...
fr: Buzz %s...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
fr: Impossible d'engager une session média avec %s : JID non valide

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
fr: Impossible d'engager une session média avec %s : l'utilisateur n'est pas en ligne

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
fr: Impossible d'engager une session média avec %s : pas d'inscription à la présence de l'utilisateur

en: Media Initiation Failed
fr: Échec de la session média

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
fr: Veuillez choisir parmi les ressources de %s, avec laquelle vous voulez engager une session média

en: Select a Resource
fr: Choisissez une ressource

en: Initiate Media
fr: Session média

en: Account does not support PEP, can't set mood
fr: Ce compte ne supporte pas PEP, impossible de changer l'humeur.

en: config:  Configure a chat room.
fr: config : Configurer un salon de discussions

en: configure:  Configure a chat room.
fr: configure : Configurer un salon de discussions

en: part [message]:  Leave the room.
fr: part [salon] : Quitter le salon.

en: register:  Register with a chat room.
fr: register : S'enregistrer dans un salon

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
fr: topic [nouveau sujet] : Voir ou changer le sujet du salon

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
fr: ban &lt;utilisateur&gt; [salon] : Bannir un utilisateur d'un salon

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
fr: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [pseudo1] [pseudo2] ... : Récupère les utilisateurs avec une certaine affiliation ou change l'affiliation d'utilisateurs dans le salon.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
fr: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [pseudo1] [pseudo2] ... : Récupère les utilisateurs avec un certain rôle ou change le rôle d'utilisateurs dans le salon.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
fr: invite &lt;utilisateur&gt; [message] : Inviter un utilisateur dans le salon

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
fr: join &lt;room&gt; [password] : Rejoindre un salon sur ce serveur

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
fr: kick &lt;utilisateur&gt; [raison] : Expulser un utilisateur du salon

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
fr: msg &lt;utilisateur&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
fr: ping &lt;jid&gt; : Envoyer un ping à un utilisateur/composant/serveur.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
fr: buzz : Faire sonner chez un contact pour attirer son attention.

en: mood: Set current user mood
fr: mood : Changer d'humeur pour l'utilisateur

en: Extended Away
fr: Longue absence

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole XMPP

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
fr: Domaine

en: Require SSL/TLS
fr: Nécessite SSL/TLS

en: Force old (port 5223) SSL
fr: Forcer l'ancien SSL (port 5223)

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
fr: Autoriser l'authentification en clair pour les flux cryptés

en: Connect port
fr: Port de connexion

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
fr: Serveur de connexion

en: File transfer proxies
fr: Proxy pour le transfert de fichiers

en: BOSH URL
fr: URL BOSH

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
fr: Afficher les frimousses personnalisées

en: %s has left the conversation.
fr: %s a quitté la conversation.

en: Message from %s
fr: Message de %s

en: %s has set the topic to: %s
fr: %s a changé le sujet en : %s

en: The topic is: %s
fr: Le sujet est : %s

en: Message delivery to %s failed: %s
fr: Échec de la livraison du message pour %s : %s

en: XMPP Message Error
fr: Erreur message XMPP

en: A custom smiley in the message is too large to send.
fr: Une frimousse personnalisée dans le message est trop grosse pour être envoyée.

en: XMPP stream header missing
fr: En-tête de flux XMPP manquante

en: XMPP Version Mismatch
fr: Version XMPP incorrecte

en: XMPP stream missing ID
fr: ID de flux XMPP manquant

en: XML Parse error
fr: Erreur de lecture du XML

en: Error joining chat %s
fr: Erreur lors de l'arrivée dans la discussion %s

en: Error in chat %s
fr: Erreur dans la discussion %s

en: Create New Room
fr: Créer un nouveau salon

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
fr: Vous créez un nouveau salon. Voulez-vous choisir ses paramètres ou utiliser ceux par défaut ?

en: _Configure Room
fr: _Configurer le salon

en: _Accept Defaults
fr: _Accepter les paramètres par défaut

en: No reason
fr: Pas de raison

en: You have been kicked: (%s)
fr: Vous avez été expulsé : (%s)

en: Kicked (%s)
fr: Expulsé (%s)

en: Unknown Error in presence
fr: Erreur inconnue

en: An error occurred on the in-band bytestream transfer
fr: Erreur lors du transfert dans le flux de données in-band.

en: Transfer was closed.
fr: Le transfert a été interrompu.

en: Failed to open in-band bytestream
fr: Impossible d'ouvrir le flux de données in-band

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
fr: Impossible d'envoyer le fichier à %s, cet utilisateur ne supporte pas le transfert de fichiers

en: File Send Failed
fr: Échec d'envoi de fichier

en: Unable to send file to %s, invalid JID
fr: Impossible d'envoyer le fichier à %s, JID non valide

en: Unable to send file to %s, user is not online
fr: Impossible d'envoyer le fichier à %s, l'utilisateur n'est pas en ligne

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
fr: Impossible d'envoyer le fichier à %s, pas d'inscription à la présence de l'utilisateur

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
fr: Veuillez sélectionner parmi les ressources de %s, à laquelle vous voulez envoyer un fichier

en: Afraid
fr: Apeuré

en: Amazed
fr: Impressionné

en: Amorous
fr: Amoureux

en: Angry
fr: En colère

en: Annoyed
fr: Ennuyé

en: Anxious
fr: Anxieux

en: Aroused
fr: Excité

en: Ashamed
fr: Honteux

en: Bored
fr: Ennuyé

en: Brave
fr: Courageux

en: Calm
fr: Calme

en: Cautious
fr: Prudent

en: Cold
fr: Froid

en: Confident
fr: Confiant

en: Confused
fr: Déconcerté

en: Contemplative
fr: Penseur

en: Contented
fr: Content

en: Cranky
fr: À cran

en: Crazy
fr: Fou

en: Creative
fr: Créatif

en: Curious
fr: Curieux

en: Dejected
fr: Découragé

en: Depressed
fr: Déprimé

en: Disappointed
fr: Déçu

en: Disgusted
fr: Dégouté

en: Dismayed
fr: Consterné

en: Distracted
fr: Distrait

en: Embarrassed
fr: Embarrassé

en: Envious
fr: Jaloux

en: Excited
fr: Excité

en: Flirtatious
fr: Flirtant

en: Frustrated
fr: Frustré

en: Grateful
fr: Reconnaissant

en: Grieving
fr: Chagriné

en: Grumpy
fr: Grognon

en: Guilty
fr: Coupable

en: Happy
fr: Heureux

en: Hopeful
fr: Plein d'espoir

en: Hot
fr: Chaud

en: Humbled
fr: Humble

en: Humiliated
fr: Humilié

en: Hungry
fr: Affamé

en: Hurt
fr: Blessé

en: Impressed
fr: Impressionné

en: In awe
fr: Admiratif

en: In love
fr: Amoureux

en: Indignant
fr: Indigné

en: Interested
fr: Intéressé

en: Intoxicated
fr: Intoxiqué

en: Jealous
fr: Jaloux

en: Lonely
fr: Seul

en: Lost
fr: Perdu

en: Lucky
fr: Chanceux

en: Mean
fr: Méchant

en: Moody
fr: Morose

en: Nervous
fr: Nerveux

en: Neutral
fr: Neutre

en: Offended
fr: Offensé

en: Outraged
fr: Outragé

en: Playful
fr: Joueur

en: Proud
fr: Fier

en: Relaxed
fr: Relaxé

en: Relieved
fr: Soulagé

en: Remorseful
fr: Pris de remords

en: Restless
fr: Agité

en: Sad
fr: Triste

en: Sarcastic
fr: Sarcastique

en: Satisfied
fr: Satisfait

en: Serious
fr: Sérieux

en: Shocked
fr: Choqué

en: Shy
fr: Timide

en: Sick
fr: Malade

note: Sleepy / Tired
en: Sleepy
fr: Somnolant

en: Spontaneous
fr: Spontané

en: Stressed
fr: Stressé

en: Strong
fr: Fort

en: Surprised
fr: Surpris

en: Thankful
fr: Remerciant

en: Thirsty
fr: Assoiffé

en: Tired
fr: Fatigué

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Weak
fr: Faible

en: Worried
fr: Inquiet

en: Set User Nickname
fr: Changer de pseudo

en: Please specify a new nickname for you.
fr: Saisissez un nouveau pseudo.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
fr: Cette information est visible pour tous les contacts de votre liste. Veuillez choisir quelque chose d'approprié.

en: Set
fr: Changer

en: Set Nickname...
fr: Changer de pseudo...

en: Select an action
fr: Choisissez une action

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
fr: Impossible d'ajouter « %s »

en: Buddy Add error
fr: Erreur à l'ajout de l'utilisateur

en: The username specified does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur fourni est non valide.

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
fr: Problème de synchronisation de la liste de contact avec %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fr: %s est dans le groupe « %s » sur la liste locale mais pas sur le serveur. Voulez-vous ajouter ce contact ?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fr: %s est sur la liste locale mais pas sur le serveur. Voulez-vous ajouter ce contact ?

en: Unable to parse message
fr: Impossible d'interpréter le message

en: Syntax Error (probably a client bug)
fr: Erreur de syntaxe (probablement un bug de l'application)

en: Invalid email address
fr: Adresse de courrier électronique non valide

en: User does not exist
fr: Cet utilisateur n'existe pas

en: Fully qualified domain name missing
fr: Adresse internet incomplète.

en: Already logged in
fr: Déjà connecté

en: Invalid username
fr: Nom d'utilisateur non valide

en: Invalid friendly name
fr: Alias non valide.

en: List full
fr: Liste pleine

en: Already there
fr: Déjà dans la liste

en: Not on list
fr: Pas dans la liste

en: User is offline
fr: L'utilisateur est déconnecté

en: Already in the mode
fr: Déjà dans ce mode

en: Already in opposite list
fr: Déjà dans la liste opposée

en: Too many groups
fr: Trop de groupes

en: Invalid group
fr: Groupe non valide

en: User not in group
fr: Utilisateur inconnu dans ce groupe

en: Group name too long
fr: Nom du groupe trop long

en: Cannot remove group zero
fr: Impossible de supprimer le groupe zéro

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
fr: Impossible d'ajouter un contact à un groupe inexistant

en: Switchboard failed
fr: Échec du standardiste.

en: Notify transfer failed
fr: Échec de la notification de transfert.

en: Required fields missing
fr: Renseignez les rubriques manquantes

en: Too many hits to a FND
fr: Trop de réponses sur un FND

en: Not logged in
fr: Non connecté

en: Service temporarily unavailable
fr: Service temporairement indisponible.

en: Database server error
fr: Erreur de base de données du serveur

en: Command disabled
fr: Commande désactivée

en: File operation error
fr: Erreur de manipulation de fichier

en: Memory allocation error
fr: Erreur d'allocation mémoire

en: Wrong CHL value sent to server
fr: Valeur CHL envoyée au serveur incorrecte

en: Server busy
fr: Serveur occupé

en: Server unavailable
fr: Serveur non disponible

en: Peer notification server down
fr: Notification du serveur distant est coupé.

en: Database connect error
fr: Erreur de connexion à la base de données

en: Server is going down (abandon ship)
fr: Le serveur va être coupé (abandonnez le navire)

en: Error creating connection
fr: Erreur à l'ouverture de la connexion

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
fr: Les paramètres CVR sont inconnus ou interdits

en: Unable to write
fr: Impossible d'écrire

en: Session overload
fr: Surcharge de session

en: User is too active
fr: L'utilisateur est trop actif

en: Too many sessions
fr: Trop de sessions

en: Passport not verified
fr: Compte Passeport non vérifié

en: Bad friend file
fr: Mauvais fichier d'ami

en: Not expected
fr: Non attendu

en: Friendly name is changing too rapidly
fr: L'alias change trop rapidement

en: Server too busy
fr: Serveur occupé

en: Authentication failed
fr: Échec de l'authentification

en: Not allowed when offline
fr: Interdit en dehors de la connexion

en: Not accepting new users
fr: N'accepte plus de nouveaux utilisateurs

en: Kids Passport without parental consent
fr: Passeport pour enfant sans accord parental

en: Passport account not yet verified
fr: Le compte Passeport n'est pas encore validé

en: Passport account suspended
fr: Le compte Passeport est suspendu

en: Bad ticket
fr: Mauvais ticket

en: Unknown Error Code %d
fr: Code d'erreur inconnu %d

en: MSN Error: %s
fr: Erreur MSN : %s

en: Other Contacts
fr: Autres contacts

en: Non-IM Contacts
fr: Contacts non instantanés

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
fr: %s a envoyé un clin d'œil. <a href='msn-wink://%s'>Cliquez ici pour le jouer.</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
fr: %s a envoyé un clin d'œil, mais il n'a pas pu être sauvé.

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
fr: %s a envoyé un clip audio. <a href='audio://%s'>Cliquez ici pour le jouer.</a>

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
fr: %s a envoyé un clip audio, mais il n'a pas pu être sauvé.

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
fr: %s vous a envoyé une invitation voix, ce qui n'est pas encore supporté.

en: %s has nudged you!
fr: %s vient de vous nudger !

en: Nudging %s...
fr: Nudge %s...

en: Email Address...
fr: Adresse électronique...

en: Your new MSN friendly name is too long.
fr: Le nouvel alias MSN est trop long

en: Set friendly name for %s.
fr: Changer l'alias pour %s.

en: Set your friendly name.
fr: Changer l'alias

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
fr: Nom sous lequel les utilisateurs MSN vous verront.

en: Set your home phone number.
fr: Numéro de téléphone

en: Set your work phone number.
fr: Numéro de téléphone au travail

en: Set your mobile phone number.
fr: Numéro de téléphone portable

en: Allow MSN Mobile pages?
fr: Autoriser les messages MSN vers votre téléphone portable ?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
fr: Voulez-vous autorisez les contacts de votre liste à vous envoyer des messages MSN sur votre téléphone portable ?

en: Allow
fr: Autoriser

en: Disallow
fr: Interdire

en: Blocked Text for %s
fr: Contenu bloqué pour %s

en: No text is blocked for this account.
fr: Aucun contenu n'est bloqué pour ce compte.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
fr: Les serveurs MSN censurent en ce moment les expressions rationnellessuivantes :<br/>%s

en: This account does not have email enabled.
fr: Ce compte ne possède pas de courrier électronique actif.

en: Send a mobile message.
fr: Envoyer un message vers un téléphone portable.

en: Page
fr: Envoyer

en: Playing a game
fr: Joue

en: Working
fr: Travaille

en: Has you
fr: Vous êtes dans sa liste

en: Home Phone Number
fr: Téléphone personnel

en: Work Phone Number
fr: Téléphone professionnel

en: Mobile Phone Number
fr: Téléphone portable

en: Be Right Back
fr: Bientôt de retour

en: Busy
fr: Occupé

en: On the Phone
fr: Au téléphone

en: Out to Lunch
fr: Parti manger

en: Game Title
fr: Nom du jeu

en: Office Title
fr: Nom du travail

en: Set Friendly Name...
fr: Changer l'alias...

en: Set Home Phone Number...
fr: Changer le numéro de téléphone...

en: Set Work Phone Number...
fr: Changer le numéro au travail...

en: Set Mobile Phone Number...
fr: Changer le numéro de téléphone portable...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
fr: Activer le service pour téléphones portables...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
fr: Autoriser les messages sur téléphones portables...

en: View Blocked Text...
fr: Voir le contenu bloqué...

en: Open Hotmail Inbox
fr: Ouvrir la boîte à lettres Hotmail

en: Send to Mobile
fr: Envoyer vers un téléphone portable

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
fr: Le support de SSL est nécessaire pour MSN. Veuillez installer une bibliothèque SSL pour l'application.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s car son nom d'utilisateur est non valide. Les noms des contacts doivent être une adresse électronique valide.

en: Unable to Add
fr: Impossible d'ajouter

en: Authorization Request Message:
fr: Message pour la demande d'autorisation :

en: Please authorize me!
fr: Autorise moi, s'il te plaît !

en: Error retrieving profile
fr: Erreur à la récupération du profil.

en: General
fr: Général

en: Age
fr: Âge

en: Location
fr: Localisation

en: Hobbies and Interests
fr: Passe-temps et intérêts

en: A Little About Me
fr: À propos de moi

en: Marital Status
fr: État matrimonial

en: Interests
fr: Intérêts

en: Pets
fr: Animaux

en: Hometown
fr: Ville d'origine

en: Places Lived
fr: Précédents lieux de résidence

en: Fashion
fr: Mode

en: Humor
fr: Humour

en: Music
fr: Musique

en: Favorite Quote
fr: Citation préférée

en: Contact Info
fr: Infos du contact

en: Personal
fr: Personnel

en: Significant Other
fr: Compagnon/Compagne

en: Home Phone
fr: Téléphone personnel

en: Home Phone 2
fr: Téléphone personnel 2

en: Home Address
fr: Adresse personnelle

en: Personal Mobile
fr: Téléphone portable personnel

en: Home Fax
fr: Télécopie personnelle

en: Personal Email
fr: Adresse électronique personnelle

en: Personal IM
fr: Messagerie instantanée

en: Anniversary
fr: Anniversaire

note: Business
en: Work
fr: Professionnel

en: Company
fr: Société

en: Department
fr: Service

en: Work Phone
fr: Téléphone professionnel

en: Work Phone 2
fr: Téléphone professionnel 2

en: Work Address
fr: Adresse professionnelle

en: Work Mobile
fr: Téléphone portable professionnel

en: Work Pager
fr: Bippeur professionnel

en: Work Fax
fr: Télécopie professionnelle

en: Work Email
fr: Adresse électronique professionnelle

en: Work IM
fr: Messagerie instantanée professionnelle

en: Start Date
fr: Date d'embauche

en: Favorite Things
fr: Choses préférées

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Homepage
fr: Page web

en: The user has not created a public profile.
fr: L'utilisateur n'a pas créé de profil public

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
fr: Impossible de récupérer le profil de l'utilisateur par MSN. Soit l'utilisateur n'existe pas, soit il n'a pas créé de profil public.

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
fr: Impossible de récupérer des informations sur le profil de l'utilisateur. Il est possible que cet utilisateur n'existe pas.

en: View web profile
fr: Voir le profil web

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Windows Live Messenger

en: Use HTTP Method
fr: Utiliser le protocole HTTP

en: HTTP Method Server
fr: Serveur pour la méthode HTTP

en: Show custom smileys
fr: Afficher les frimousses personnalisées

en: Allow direct connections
fr: Autoriser les connexions directes

en: nudge: nudge a user to get their attention
fr: nudge : donner un « Nudge » à un contact pour attirer son attention.

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
fr: Authentification Windows Live ID : impossible de se connecter.

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
fr: Authentification Windows Live ID : réponse non valide.

en: The following users are missing from your addressbook
fr: Les utilisateurs suivants manquent dans votre carnet d'adresse

en: Unknown error (%d): %s
fr: Erreur inconnue (%d) : %s

en: Unable to add user
fr: Impossible d'ajouter un utilisateur

note: Unknown error!
en: Unknown error (%d)
fr: Erreur inconnue (%d)

en: Unable to remove user
fr: Impossible de supprimer l'utilisateur

en: Mobile message was not sent because it was too long.
fr: Le message mobile n'a pas été envoyé parce qu'il est trop long.

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
fr[0]: Le serveur MSN va être coupé pour maintenance dans %d minute. Vous serez automatiquement déconnecté à ce moment. Veuillez terminez vos conversations en cours.
    
    Une fois la maintenance effectuée, vous pourrez vous reconnecter.
fr[1]: Le serveur MSN va être coupé pour maintenance dans %d minutes. Vous serez automatiquement déconnecté à ce moment. Veuillez terminez vos conversations en cours.
    
    Une fois la maintenance effectuée, vous pourrez vous reconnecter.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
fr: Le message n'a pas été envoyé parce que le système n'est pas disponible. La cause probable est que l'utilisateur est bloqué ou n'existe pas.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
fr: Le message n'a pas été envoyé parce que les précédents messages ont été envoyés trop vite.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
fr: Le message n'a pas été envoyé à cause d'une erreur de codage inconnu.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
fr: Le message n'a pas été envoyé à cause d'une erreur inconnue.

en: Writing error
fr: Erreur d'écriture

en: Reading error
fr: Erreur de lecture

en: Connection error from %s server:
    %s
fr: Erreur de connexion du serveur %s :
    %s

en: Our protocol is not supported by the server
fr: Notre protocole n'est pas supporté par le serveur.

en: Error parsing HTTP
fr: Erreur à l'analyse du HTTP

en: You have signed on from another location
fr: Vous vous êtes connecté depuis un autre endroit.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
fr: Les serveurs MSN ne sont pas disponibles pour l'instant. Veuillez attendre un peu puis réessayer.

en: The MSN servers are going down temporarily
fr: Les serveurs MSN sont coupés temporairement.

en: Unable to authenticate: %s
fr: Impossible de s'authentifier : %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
fr: Votre liste de contacts MSN n'est pas disponible pour l'instant. Veuillez attendre un peu puis réessayer.

en: Handshaking
fr: Poignée de main

en: Transferring
fr: Transfert

en: Starting authentication
fr: Début d'authentification

en: Getting cookie
fr: Récupération du cookie

en: Sending cookie
fr: Envoi du cookie

en: Retrieving buddy list
fr: Récupération de la liste de contacts

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
fr: %s demande à voir votre webcam, ce qui n'est pas encore supporté.

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
fr: %s vous invite à voir sa webcam, ce qui n'est pas encore supporté.

en: Away From Computer
fr: Absent

en: On The Phone
fr: Au téléphone

en: Out To Lunch
fr: Parti manger

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
fr: Le message peut ne pas avoir été envoyé à cause d'un temps mort :

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
fr: Impossible d'envoyer un message en étant invisible :

en: Message could not be sent because the user is offline:
fr: Impossible d'envoyer le message à un utilisateur déconnecté :

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
fr: Impossible d'envoyer le message à cause d'un problème de connexion :

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
fr: Impossible d'envoyer le message parce que la vitesse maximale est dépassée :

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
fr: Impossible d'envoyer le message parce qu'il est impossible d'établir une session avec le serveur. C'est probablement un problème de serveur, veuillez essayez de nouveau dans quelques minutes :

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
fr: Impossible d'envoyer le message à cause d'une erreur du serveur standardiste :

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
fr: Impossible d'envoyer le message à cause d'une erreur inconnue :

en: Delete Buddy from Address Book?
fr: Supprimer le contact du carnet d'adresses ?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
fr: Voulez-vous aussi supprimer ce contact de votre carnet d'adresses ?

en: The username specified is invalid.
fr: Le nom d'utilisateur fourni est non valide.

en: The PIN you entered is invalid.
fr: Le code d'accès est non valide.

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
fr: Le code d'accès n'a pas la bonne longueur [4-10].

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
fr: Le code d'accès est non valide. Il doit être uniquement composé de chiffres.

en: The two PINs you entered do not match.
fr: Les nouveaux codes d'accès diffèrent.

en: The name you entered is invalid.
fr: Le nom saisi est non valide.

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
fr: La date de naissance saisie est non valide. Le format est : AAAA-MM-JJ.

note: show error to user
en: Profile Update Error
fr: Erreur à la mise à jour du profil

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
fr: Informations

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
fr: Les informations de votre profil n'ont pu être récupérées. Veuillez réessayer plus tard.

note: pin pin (required)
en: PIN
fr: Code

en: Verify PIN
fr: Vérification code

note: display name nick name (required)
en: Display Name
fr: Nom affiché

note: hidden
en: Hide my number
fr: Cacher mon numéro

note: mobile number
en: Mobile Number
fr: Téléphone portable

en: Update your Profile
fr: Mettre à jour votre profil

en: Here you can update your MXit profile
fr: Vous pouvez mettre à jour votre profil MXit ici

en: View Splash
fr: Voir la bannière

en: There is no splash-screen currently available
fr: Il n'y a pas de bannière disponible pour l'instant

en: About
fr: À propos

note: display / change profile
en: Change Profile...
fr: Changer le profil...

note: display splash-screen
en: View Splash...
fr: Voir la bannière...

note: display plugin version
en: About...
fr: À propos...

note: the file is too big
en: The file you are trying to send is too large!
fr: Le fichier que vous voulez envoyer est trop gros !

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
fr: Impossible de se connecter au serveur HTTP MXit. Veuillez vérifier votre configuration.

en: Logging In...
fr: Connexion...

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
fr: Impossible de se connecter au serveur MXit. Veuillez vérifier votre configuration.

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
fr: Le code d'accès saisi n'a pas la bonne taille [7-10].

note: show the form to the user to complete
en: Register New MXit Account
fr: Enregistrer un nouveau compte MXit

en: Please fill in the following fields:
fr: Veuillez renseigner les rubriques suivantes :

note: no reply from the WAP site
en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
fr: Erreur à la connexion au site WAP de MXit. Veuillez réessayer plus tard.

note: wapserver error server could not find the user
en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
fr: MXit ne peut gérer cette requête pour l'instant. Veuillez réessayer plus tard.

en: Wrong security code entered. Please try again later.
fr: Mauvais code de sécurité saisi. Veuillez réessayer plus tard.

en: Your session has expired. Please try again later.
fr: Votre session a expirée. Veuillez réessayer plus tard.

en: Invalid country selected. Please try again.
fr: Pays choisi non valide. Veuillez réessayer plus tard.

en: Internal error. Please try again later.
fr: Erreur interne. Veuillez réessayer plus tard.

en: You did not enter the security code
fr: Vous n'avez pas saisi le code de sécurité

en: Security Code
fr: Code de sécurité

note: ask for input (required)
en: Enter Security Code
fr: Saisissez le code de sécurité

en: Your Country
fr: Votre pays

en: Your Language
fr: Votre langue

note: display the form to the user and wait for his/her input
en: MXit Authorization
fr: Autorisation MXit

en: MXit account validation
fr: Validation du compte MXit

en: Retrieving User Information...
fr: Récupération des informations de l'utilisateur...

en: Loading menu...
fr: Chargement du menu...

en: Status Message
fr: Messages d'état

en: Rejection Message
fr: Message de refus

note: hidden number
en: Hidden Number
fr: Numéro caché

note: Configuration options WAP server (reference: "libpurple/accountopt.h")
en: WAP Server
fr: Serveur WAP

en: Connect via HTTP
fr: Connexion par HTTP

en: Enable splash-screen popup
fr: Activer l'affichage de la bannière

note: we must have lost the connection, so terminate it so that we can reconnect
en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
fr: Connexion perdue avec MXit. Veuillez vous reconnecter.

note: packet could not be queued for transmission
en: Message Send Error
fr: Erreur à l'envoi du message

en: Unable to process your request at this time
fr: Impossible d'effectuer votre requête en ce moment.

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
fr: Temps d'attente dépassé pour la réponse du serveur MXit.

en: Successfully Logged In...
fr: Connexion réussie...

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
fr: %s vous a envoyé un message chiffré, ce qui n'est pas supporté.

en: Message Error
fr: Erreur de message

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
fr: Impossible de faire une redirection avec le protocole utilisé

en: An internal MXit server error occurred.
fr: Une erreur interne au serveur MXit est survenue.

en: Login error: %s (%i)
fr: Erreur de connexion : %s (%i)

en: Logout error: %s (%i)
fr: Erreur de déconnexion : %s (%i)

en: Contact Error
fr: Erreur de contact

en: Message Sending Error
fr: Erreur à l'envoi du message

en: Status Error
fr: Erreur de message d'état

en: Mood Error
fr: Erreur d'humeur

en: Invitation Error
fr: Erreur d'invitation

en: Contact Removal Error
fr: Erreur de suppression de contact

en: Subscription Error
fr: Erreur d'inscription

en: Contact Update Error
fr: Erreur de mise à jour de contact

en: File Transfer Error
fr: Erreur de transfert de fichier

en: Cannot create MultiMx room
fr: Impossible de créer un salon MultiMx

en: MultiMx Invitation Error
fr: Erreur d'invitation MultiMx

en: Profile Error
fr: Erreur de profil

note: bad packet
en: Invalid packet received from MXit.
fr: Paquet de données non valide reçu du serveur MXit.

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
fr: Erreur de connexion MXit (étape de lecture 0x01).

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
fr: Erreur de connexion MXit (étape de lecture 0x02).

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
fr: Erreur de connexion MXit (étape de lecture 0x03).

note: malformed packet length record (too long)
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
fr: Erreur de connexion MXit (étape de lecture 0x04).

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
fr: Erreur de connexion MXit (étape de lecture 0x05).

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
fr: Erreur de connexion MXit (étape de lecture 0x06).

en: In Love
fr: Amoureux

en: Pending
fr: En attente

en: Invited
fr: Invité

en: Rejected
fr: Refusé

en: Deleted
fr: Supprimé

en: MXit Advertising
fr: Publicité MXit

en: More Information
fr: Plus d'informations

en: No such user: %s
fr: Utilisateur inconnu : %s

en: User lookup
fr: Recherche d'utilisateur

en: Reading challenge
fr: Lecture du défi

en: Unexpected challenge length from server
fr: Taille du défi non valide du serveur

en: Logging in
fr: Connexion

en: MySpaceIM - No Username Set
fr: MySpaceIM - Aucun nom d'utilisateur fourni

en: You appear to have no MySpace username.
fr: Il semblerait que vous n'aillez pas de nom d'utilisateur MySpace.

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
fr: Voulez-vous en fournir un maintenant ? (Attention : IL NE POURRA PLUS ÊTRE CHANGÉ !)

en: Lost connection with server
fr: Connexion perdue avec le serveur

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround. khc: then use N_() in the array initializer and use _() when they are used
en: New mail messages
fr: Nouveaux courrier électroniques

en: New blog comments
fr: Nouveaux commentaires de blog

en: New profile comments
fr: Nouveaux commentaires du profile

en: New friend requests!
fr: Nouvelles requêtes d'amis !

en: New picture comments
fr: Nouveaux commentaires d'image

en: IM Friends
fr: Amis de messagerie

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
fr[0]: %d contact a été ajouté ou mis à jour depuis le serveur (y compris les contacts déjà sur la liste du serveur).
fr[1]: %d contacts ont été ajoutés ou mis à jour depuis le serveur (y compris les contacts déjà sur la liste du serveur).

en: Add contacts from server
fr: Ajouter les contacts du serveur

en: Protocol error, code %d: %s
fr: Erreur de protocole, code %d : %s

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
fr: %s, votre mot de passe fait %zu caractères, ce qui est supérieur à la longueur maximale de %d. Veuillez raccourcir votre mot de passe à http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword puis réessayer.

en: Incorrect username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: MySpaceIM Error
fr: Erreur MySpaceIM

en: Invalid input condition
fr: Condition de saisie non valide.

en: Failed to add buddy
fr: Échec lors de l'ajout du contact.

en: 'addbuddy' command failed.
fr: Échec de la commande « addbuddy ».

en: persist command failed
fr: Échec de la commande « persist ».

en: Failed to remove buddy
fr: Échec lors de la suppression du contact.

en: 'delbuddy' command failed
fr: Échec de la commande « delbuddy ».

en: blocklist command failed
fr: Échec de la commande « blocklist ».

en: Missing Cipher
fr: Chiffre manquant

en: The RC4 cipher could not be found
fr: Le chiffre RC4 n'a pas été trouvé.

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
fr: Le plugin MySpaceIM ne sera pas chargé. Mettez à jour libpurple avec le support de RC4 (>= 2.0.1).

en: Add friends from MySpace.com
fr: Ajouter les amis de MySpace.com

en: Importing friends failed
fr: Échec de l'import des amis.

note: TODO: find out how
en: Find people...
fr: Trouver des gens...

en: Change IM name...
fr: Changer de nom sur la messagerie...

en: myim URL handler
fr: Gestionnaire d'URL myim

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
fr: Il n'y a pas de compte MySpaceIM pour cette URL myim.

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
fr: Veuillez activer le compte MySpaceIM et réessayer.

en: Show display name in status text
fr: Afficher le nom dans le texte d'état

en: Show headline in status text
fr: Afficher l'entête dans le texte d'état

en: Send emoticons
fr: Envoyer les frimousses

en: Screen resolution (dots per inch)
fr: Résolution de l'écran (en dpi)

en: Base font size (points)
fr: Taille de la police (en points)

en: User
fr: Utilisateur

en: Headline
fr: En-tête

en: Song
fr: Chanson

en: Total Friends
fr: Total d'amis

en: Client Version
fr: Version du client

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
fr: Une erreur est survenue en essayant de changer le nom d'utilisateur. Veuillez réessayer ou aller sur http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username pour changer de nom d'utilisateur.

en: MySpaceIM - Username Available
fr: MySpaceIM - Nom d'utilisateur disponible

en: This username is available. Would you like to set it?
fr: Ce nom d'utilisateur est disponible. Voulez-vous l'utiliser ?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
fr: Une fois choisi, IL NE POURRA PAS ÊTRE CHANGÉ !

en: MySpaceIM - Please Set a Username
fr: MySpaceIM -  Veuillez fournir un nom d'utilisateur

en: This username is unavailable.
fr: Ce nom d'utilisateur n'est pas disponible.

en: Please try another username:
fr: Veuillez en essayer un autre :

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
fr: Aucun nom d'utilisateur fourni

en: Please enter a username to check its availability:
fr: Saisissez un nom d'utilisateur pour vérifier sa disponibilité :

en: %s has zapped you!
fr: %s vient de vous zapper !

en: Zapping %s...
fr: Zap %s...

note: Whack means "to hit or strike someone with a sharp blow"
en: Whack
fr: Frapper

en: %s has whacked you!
fr: %s vient de vous frapper !

en: Whacking %s...
fr: Frappe %s...

note: Torch means "to set on fire."  Don't worry, this doesn't * make a whole lot of sense in English, either.  Feel free * to translate it literally.
en: Torch
fr: Bruler

en: %s has torched you!
fr: %s vient de vous bruler !

en: Torching %s...
fr: Brule %s...

note: Smooch means "to kiss someone, often enthusiastically"
en: Smooch
fr: Embrasser

en: %s has smooched you!
fr: %s vient de vous embrasser !

en: Smooching %s...
fr: Embrasse %s...

note: A hug is a display of affection; wrapping your arms around someone
en: Hug
fr: Étreindre

en: %s has hugged you!
fr: %s vient de vous étreindre !

en: Hugging %s...
fr: Étreint %s...

note: Slap means "to hit someone with an open/flat hand"
en: Slap
fr: Gifler

en: %s has slapped you!
fr: %s vient de vous gifler !

en: Slapping %s...
fr: Gifle %s...

note: Goose means "to pinch someone on their butt"
en: Goose
fr: Pincer les fesses

en: %s has goosed you!
fr: %s vient de vous pincer les fesses !

en: Goosing %s...
fr: Pince les fesses de %s...

en: %s has high-fived you!
fr: %s vient de vous faire un high-five !

en: High-fiving %s...
fr: High-five avec %s...

note: We're not entirely sure what the MySpace people mean by * this... but we think it's the equivalent of "prank."  Or, for * someone to perform a mischievous trick or practical joke.
en: Punk
fr: Boulétiser

en: %s has punk'd you!
fr: %s vient de vous boulétiser !

en: Punking %s...
fr: Boulétise %s...

note: Raspberry is a slang term for the vibrating sound made * when you stick your tongue out of your mouth with your * lips closed and blow.  It is typically done when * gloating or bragging.  Nowadays it's a pretty silly * gesture, so it does not carry a harsh negative * connotation.  It is generally us
en: Raspberry
fr: Faire pffft

en: %s has raspberried you!
fr: %s vient de vous faire pffft !

en: Raspberrying %s...
fr: Pffft à %s...

en: Required parameters not passed in
fr: Les paramètres nécessaires n'ont pas été passés

en: Unable to write to network
fr: Impossible d'écrire sur le réseau

en: Unable to read from network
fr: Impossible de lire depuis le réseau

en: Error communicating with server
fr: Erreur de communication avec le serveur

en: Conference not found
fr: Conférence non trouvée

en: Conference does not exist
fr: Cette conférence n'existe pas

en: A folder with that name already exists
fr: Un dossier avec ce nom existe déjà

en: Not supported
fr: Non supporté

en: Password has expired
fr: Le mot de passe a expiré

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect.

en: Account has been disabled
fr: Le compté a été désactivé

en: The server could not access the directory
fr: Le serveur ne peut pas accéder à l'annuaire

en: Your system administrator has disabled this operation
fr: Votre administrateur a désactivé cette commande

en: The server is unavailable; try again later
fr: Le serveur est non disponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: Cannot add a contact to the same folder twice
fr: Impossible d'ajouter un contact deux fois dans le même dossier

en: Cannot add yourself
fr: Impossible de s'ajouter en tant que contact

en: Master archive is misconfigured
fr: L'archive principale est mal configurée

en: Could not recognize the host of the username you entered
fr: Impossible de reconnaître le nom d'hôte ou d'utilisateur saisi

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
fr: Votre compte a été désactivé à cause d'un trop grand nombre de mots de passe saisis incorrects.

en: You cannot add the same person twice to a conversation
fr: Impossible d'ajouter deux fois la même personne dans une conversation

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
fr: Nombre maximum de contacts dans la liste atteint

en: You have entered an incorrect username
fr: Nom d'utilisateur saisi non valide

en: An error occurred while updating the directory
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'annuaire

en: Incompatible protocol version
fr: Version du protocole incompatible

en: The user has blocked you
fr: L'utilisateur vous a bloqué

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
fr: Cette version d'évaluation n'autorise pas plus de dix utilisateurs connectés à un instant.

en: The user is either offline or you are blocked
fr: L'utilisateur est déconnecté ou vous bloque

en: Unknown error: 0x%X
fr: Erreur inconnue :0x%X

en: Unable to login: %s
fr: Impossible de s'authentifier : %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message. Impossible de récupérer des informations sur l'utilisateur (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste de contacts (%s)

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message (%s)

en: Unable to invite user (%s).
fr: Impossible d'inviter l'utilisateur (%s)

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message à %s. Impossible de créer la conférence (%s)

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
fr: Impossible d'envoyer le message. Impossible de créer la conférence (%s)

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
fr: Impossible de déplacer l'utilisateur %s vers le dossier %s sur la liste du serveur. Erreur lors de la création du dossier (%s)

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste de contacts. Erreur lors de la création du dossier sur la liste du serveur (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
fr: Impossible de récupérer des informations sur l'utilisateur %s (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
fr: Impossible d'ajouter l'utilisateur à la liste de filtre (%s)

en: Unable to add %s to deny list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste d'interdiction (%s)

en: Unable to add %s to permit list (%s).
fr: Impossible d'ajouter %s à la liste d'autorisation (%s)

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
fr: Impossible de supprimer %s de la liste de filtre (%s)

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
fr: Impossible de changer la configuration du filtre sur le serveur (%s)

en: Unable to create conference (%s).
fr: Impossible de créer la conférence (%s)

en: Error communicating with server. Closing connection.
fr: Erreur de communication avec le serveur. Fermeture de la connexion.

en: Telephone Number
fr: Téléphone

en: Personal Title
fr: Titre

en: Mailstop
fr: Boîte à lettres

en: User ID
fr: ID Utilisateur

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
fr: Nom complet

en: GroupWise Conference %d
fr: Conférence GroupWise %d

en: Authenticating...
fr: Authentification en cours...

en: Waiting for response...
fr: En attente de réponse...

en: %s has been invited to this conversation.
fr: %s a reçu une invitation pour cette conversation.

en: Invitation to Conversation
fr: Invitation à la conversation

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
fr: Invitation de : %s
    
    Envoyé : %s

en: Would you like to join the conversation?
fr: Voulez-vous rejoindre la discussion ?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
fr: %s est déconnecté et n'a pas reçu le message que vous venez d'envoyer.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
fr: Impossible de se connecter au serveur. Veuillez saisir l'adresse du serveur sur lequel vous voulez vous connecter.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
fr: Cette conférence est fermée. Aucun message ne peut être envoyé.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Novell GroupWise

en: Server address
fr: Hôte du serveur

en: Server port
fr: Port du serveur

en: Received unexpected response from %s: %s
fr: Réception d'une réponse non attendue de %s : %s

en: Received unexpected response from %s
fr: Réception d'une réponse non attendue de %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Vous vous êtes connecté/déconnecté trop rapidement. Attendez 10 minutes et réessayez. Si vous persistez maintenant, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

note: Note to translators: The first %s is a URL, the second is an error message.
en: Error requesting %s: %s
fr: Erreur à la demande de %s : %s

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
fr: Le serveur s'attend à ce que vous répondiez à un CAPTCHA pour vous connecter, mais ce client ne les supporte pas encore.

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
fr: AOL n'autorise pas votre nom d'utilisateur pour authentification ici.

en: Error requesting %s
fr: Erreur à la demande de %s

en: Could not join chat room
fr: Impossible de rejoindre le salon de discussions

en: Invalid chat room name
fr: Nom de salon non valide

en: Invalid error
fr: Erreur non valide

en: Cannot receive IM due to parental controls
fr: Impossible de recevoir le message à cause du contrôle parental

en: Cannot send SMS without accepting terms
fr: Impossible d'envoyer de SMS sans accepter les termes

en: Cannot send SMS
fr: Impossible d'envoyer le SMS

note: SMS_WITHOUT_DISCLAIMER is weird
en: Cannot send SMS to this country
fr: Impossible d'envoyer le SMS vers ce pays

note: Undocumented
en: Cannot send SMS to unknown country
fr: Impossible d'envoyer le SMS vers un pays inconnu

en: Bot accounts cannot initiate IMs
fr: Les comptes Bot ne peuvent pas commencer les conversations

en: Bot account cannot IM this user
fr: Le compte Bot ne peut pas envoyer de message à cette personne

en: Bot account reached IM limit
fr: Le compte Bot a atteint sa limite de messages

en: Bot account reached daily IM limit
fr: Le compte Bot a atteint sa limite de messages quotidiens

en: Bot account reached monthly IM limit
fr: Le compte Bot a atteint sa limite de messages mensuels

en: Unable to receive offline messages
fr: Impossible de recevoir les messages déconnectés

en: Offline message store full
fr: Stockage des messages déconnectés plein

en: Unable to send message: %s (%s)
fr: Impossible d'envoyer le message : %s (%s)

en: Unable to send message: %s
fr: Impossible d'envoyer le message : %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
fr: Impossible d'envoyer le message vers %s : %s (%s)

en: Unable to send message to %s: %s
fr: Impossible d'envoyer le message vers %s : %s

en: Thinking
fr: En pleine réflexion

en: Shopping
fr: En courses

en: Questioning
fr: En plein questionnement

en: Eating
fr: En train de manger

en: Watching a movie
fr: Regarde un film

en: Typing
fr: En train d'écrire

en: At the office
fr: Au travail

en: Taking a bath
fr: Prend un bain

en: Watching TV
fr: Regarde la télé

en: Having fun
fr: S'amuse

en: Sleeping
fr: Dort

en: Using a PDA
fr: Utilise un PDA

en: Meeting friends
fr: Rencontre des amis

en: On the phone
fr: Au téléphone

en: Surfing
fr: Surf

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
fr: Téléphone portable

en: Searching the web
fr: Recherche sur internet

en: At a party
fr: À une fête

en: Having Coffee
fr: Prend un café

note: Playing video games
en: Gaming
fr: Joue

en: Browsing the web
fr: Surf le web

en: Smoking
fr: Fume

en: Writing
fr: Écrit

note: Drinking [Alcohol]
en: Drinking
fr: Bois

en: Listening to music
fr: Écoute de la musique

en: Studying
fr: Étudie

en: In the restroom
fr: Aux toilettes

en: Received invalid data on connection with server
fr: Données non valides reçues à la connexion sur le serveur.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole AIM

en: ICQ UIN...
fr: UIN ICQ...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole ICQ

en: Encoding
fr: Codage

en: The remote user has closed the connection.
fr: L'interlocuteur a fermé la connexion.

en: The remote user has declined your request.
fr: L'interlocuteur a refusé votre demande.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
fr: Connexion perdue avec l'interlocuteur :<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
fr: Données non valides reçues sur la connexion avec l'interlocuteur.

en: Unable to establish a connection with the remote user.
fr: Impossible de se connecter à l'interlocuteur.

en: Direct IM established
fr: Connexion directe établie.

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
fr: %s a essayé de vous envoyer un fichier de %s. Nous autorisons uniquement les fichier d'une taille maximale de %s pour les transferts par message. Utilisez plutôt le transfert de fichier.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
fr: Le fichier %s fait %s, ce qui est plus gros que la taille maximale de %s.

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
fr: (Une erreur s'est produite à la réception de ce message. Votre interlocuteur utilise peut-être un encodage inattendu. Si vous connaissez l'encodage qu'il utilise, vous pouvez le renseigner dans les options avancées de votre compte AIM/ICQ.)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
fr: (Une erreur s'est produite à la réception de ce message. %s et vous utilisez des encodages différents ou le client de %s est défectueux.)

note: Label
en: Buddy Icon
fr: Icône du contact

en: Voice
fr: Voix

en: AIM Direct IM
fr: Connexion directe AIM

en: Get File
fr: Recevoir un fichier

en: Games
fr: Jeux

en: Add-Ins
fr: Modules

en: Send Buddy List
fr: Envoyer sa liste de contacts

en: ICQ Direct Connect
fr: Connexion directe ICQ

en: AP User
fr: Utilisateur AP

en: ICQ RTF
fr: RTF ICQ

en: Nihilist
fr: Nihiliste

en: ICQ Server Relay
fr: Relais de serveur ICQ

en: Old ICQ UTF8
fr: Ancien ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
fr: Chiffrement Trillian

en: Security Enabled
fr: Sécurité activée

en: Video Chat
fr: Visioconférence

en: iChat AV
fr: Vidéo iChat

en: Camera
fr: Caméra

en: Screen Sharing
fr: Partage d'écran

en: Free For Chat
fr: Libre pour discuter

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Occupied
fr: Occupé

en: Web Aware
fr: Sur internet

en: Evil
fr: Méchant

en: Depression
fr: Dépression

en: At home
fr: À la maison

en: At work
fr: Au travail

en: At lunch
fr: Déjeuner

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Warning Level
fr: Niveau d'avertissement

en: Buddy Comment
fr: Commentaire

en: Unable to connect to authentication server: %s
fr: Impossible de se connecter au serveur d'authentification : %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
fr: Impossible de se connecter au serveur BOS : %s

en: Username sent
fr: Nom d'utilisateur envoyé

en: Connection established, cookie sent
fr: Connexion établie, cookie envoyé

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
fr: Finalisation de la connexion

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fr: Impossible de se connecter en tant que %s, ce nom n'est pas valide. Les noms doivent soit être une adresse électronique valide, soit commencer par une lettre et contenir uniquement des lettres, des chiffres et des espaces, soit contenir uniquement des chiffres.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
fr: Vous risquez d'être déconnecté sous peu. Si c'est le cas, consultez %s pour plus d'informations.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
fr: Impossible de récupérer un code de connexion AIM valide.

en: Unable to get a valid login hash.
fr: Impossible de récupérer un code de connexion valide.

en: Received authorization
fr: Autorisation reçue.

note: Unregistered username uid is not exist the username does not exist
en: Username does not exist
fr: Cet utilisateur n'existe pas

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended
fr: Votre compte est actuellement suspendu.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
fr: Le service est temporairement indisponible.

note: username connecting too frequently
en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Vous vous êtes connecté/déconnecté trop rapidement. Attendez 10 minutes et réessayez. Si vous persistez maintenant, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
fr: La version du client que vous utilisez est trop ancienne. Veuillez la mettre à jour sur %s.

note: IP address connecting too frequently
en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Votre adresse IP se reconnecte trop rapidement. Attendez quelques minutes et réessayez. Si vous persistez maintenant, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

en: The SecurID key entered is invalid
fr: La clé SecurID saisie est non valide.

en: Enter SecurID
fr: Saisissez votre SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
fr: Saisissez les 6 chiffres de l'affichage numérique.

en: Password sent
fr: Mot de passe envoyé

en: Unable to initialize connection
fr: Impossible de créer une connexion.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
fr: Autorise moi pour que je t'ajoute à ma liste de contacts.

en: No reason given.
fr: Pas de raison

en: Authorization Denied Message:
fr: Message de refus d'autorisation :

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %u a refusé votre demande de s'ajouter à votre liste de contacts pour la raison suivante :
    %s

en: ICQ authorization denied.
fr: Autorisation ICQ refusée

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
fr: L'utilisateur %u a accepté votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
fr: Vous avez reçu un message spécial
    
    De : %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
fr: Vous avez reçu un mémo ICQ
    
    De : %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
fr: Vous avez reçu un courrier ICQ de %s [%s]
    
    Le message est :
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
fr: L'utilisateur ICQ %u vous a envoyé un contact : %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
fr: Voulez-vous l'ajouter à votre liste de contacts ?

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Decline
fr: _Décliner

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car le message était non valide.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car les messages étaient non valides.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car le message était trop gros.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car les messages étaient trop gros.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car le quota limite a été dépassé.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car le quota limite a été dépassé.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car son niveau d'avertissement est trop élevé.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car son niveau d'avertissement est trop élevé.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s car votre niveau d'avertissement est trop élevé.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s car votre niveau d'avertissement est trop élevé.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
fr[0]: Vous avez raté %hu message de %s pour des raisons inconnues.
fr[1]: Vous avez raté %hu messages de %s pour des raisons inconnues.

en: User information not available: %s
fr: Les informations ne sont pas disponibles : %s

en: Online Since
fr: En ligne depuis

en: Member Since
fr: Inscrit depuis

en: Capabilities
fr: Possibilités

en: Your AIM connection may be lost.
fr: Votre connexion AIM risque d'être coupée

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
fr: [Impossible d'afficher un message de cet utilisateur car il contient des caractères non valides.]

en: You have been disconnected from chat room %s.
fr: Vous avez été déconnecté du salon %s

en: Mobile Phone
fr: Numéro de téléphone portable

en: Personal Web Page
fr: Page web perso

note: aim_userinfo_t strip_html_tags
en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Zip Code
fr: Code postal

en: Work Information
fr: Informations professionnelles

en: Position
fr: Poste

en: Web Page
fr: Page web

en: Pop-Up Message
fr: Message en fenêtre

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
fr[0]: Le nom d'utilisateur suivant est associé à %s
fr[1]: Les noms d'utilisateur suivants sont associés à %s

en: No results found for email address %s
fr: Aucun résultat pour l'adresse électronique %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
fr: Vous devriez recevoir un courrier électronique pour confirmer %s

en: Account Confirmation Requested
fr: Confirmation de compte demandée

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible d'afficher le nom d'utilisateur parce que la version demandée diffère de l'originale.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible d'afficher le nom d'utilisateur parce qu'il est non valide.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible d'afficher le nom d'utilisateur parce que la version demandée est trop longue

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible de changer l'adresse électronique parce qu'il y a une requête en attente pour cet identifiant.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible de changer l'adresse électronique parce qu'il y a trop d'identifiants associés à cette adresse.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
fr: Erreur 0x%04x : Impossible de changer l'adresse électronique parce qu'elle est non valide.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
fr: Erreur 0x%04x : Erreur inconnue.

en: Error Changing Account Info
fr: Erreur en changeant les informations du compte

en: The email address for %s is %s
fr: L'adresse électronique de %s est %s

en: Account Info
fr: Infos du compte

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
fr: Votre image instantanée n'a pas été envoyée. Vous devez utiliser une connexion directe pour envoyer des images.

en: Unable to set AIM profile.
fr: Impossible d'envoyer le profil AIM

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
fr: Il est impossible de changer le profile utilisateur pendant la procédure de connexion. Le profil n'a pas été changé. Réessayez une fois la connexion complète.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
fr[0]: La taille maximale de %d caractère du profil a été dépassée. Il a été tronqué automatiquement.
fr[1]: La taille maximale de %d caractères du profil a été dépassée. Il a été tronqué automatiquement.

en: Profile too long.
fr: Profil trop long

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
fr[0]: La taille maximale de %d caractère pour le message d'absence a été dépassée. Il a été tronqué lors de la mise à jour.
fr[1]: La taille maximale de %d caractères pour le message d'absence a été dépassée. Il a été tronqué lors de la mise à jour.

en: Away message too long.
fr: Message d'absence trop long

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s car son nom d'utilisateur est non valide. Les noms des contacts doivent soit être une adresse électronique valide, soit commencer par une lettre et contenir uniquement des lettres, des chiffres et des espaces, soit contenir uniquement des chiffres.

en: Unable to Retrieve Buddy List
fr: Impossible de récupérer la liste de contacts

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
fr: Les serveurs AIM n'ont pas pu être contacté pour récupérer la liste de contacts. Elle n'est pas perdue et sera de nouveau disponible dans quelques temps.

en: Orphans
fr: Orphelins

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s parce qu'il y a trop de contacts dans la liste. Supprimez un contact et réessayez.

en: (no name)
fr: (pas de nom)

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s pour une raison inconnue.

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
fr: L'utilisateur %s vous a autorisé à l'ajouter à votre liste de contacts. Voulez-vous le faire ?

en: Authorization Given
fr: Autorisation donnée

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
fr: L'utilisateur %s a accepté votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts.

en: Authorization Granted
fr: Autorisation accordée

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %s a refusé votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts pour la raison suivante :
    %s

en: Authorization Denied
fr: Autorisation refusée

en: _Exchange:
fr: _Echange :

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
fr: Votre image instantanée n'a pas été envoyée. Vous ne pouvez pas envoyer d'images dans les discussions AIM.

en: iTunes Music Store Link
fr: Lien de l'iTunes Music Store

en: Lunch
fr: Déjeuner

en: Buddy Comment for %s
fr: Commentaire pour %s

en: Buddy Comment:
fr: Commentaire :

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
fr: Connexion directe avec %s

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
fr: Cela révèle votre adresse IP et peut être considéré comme une faille de sécurité. Voulez-vous continuer ?

en: C_onnect
fr: _Connecter

en: You closed the connection.
fr: Vous avez fermé la connexion.

en: Get AIM Info
fr: Récupérer les infos AIM

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
fr: Modifier le commentaire

en: Get X-Status Msg
fr: Obtenir le message X-Status

en: End Direct IM Session
fr: Terminer la connexion directe

en: Direct IM
fr: Connexion directe

en: Re-request Authorization
fr: Redemander autorisation

en: Require authorization
fr: Demande d'autorisation

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
fr: Sur le web (activer ceci vous fera recevoir du pourriel !)

en: ICQ Privacy Options
fr: Options de confidentialité ICQ

en: The new formatting is invalid.
fr: Le nouvel affichage est non valide

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
fr: Le format d'affichage du nom d'utilisateur permet uniquement de changer les majuscules et les espaces.

en: Change Address To:
fr: Nouvelle adresse :

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
fr: <i>Vous n'attendez aucune autorisation</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
fr: Vous attendez une autorisation des contacts suivants

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
fr: Vous pouvez redemander une autorisation de ces contacts en choisissant « Redemander autorisation » sur un clic droit du contact.

en: Find Buddy by Email
fr: Chercher un contact par adresse électronique

en: Search for a buddy by email address
fr: Rechercher par adresse électronique

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
fr: Saisissez l'adresse électronique du contact que vous cherchez

en: _Search
fr: _Recherche

en: Set User Info (web)...
fr: Modifier les informations (web)...

note: This only happens when connecting with the old-style BUCP login
en: Change Password (web)
fr: Changer de mot de passe (web)

en: Configure IM Forwarding (web)
fr: Configurer le transfert de message (web)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
fr: Changer les options de confidentialité...

note: AIM actions
en: Confirm Account
fr: Confirmer le compte

en: Display Currently Registered Email Address
fr: Afficher l'adresse courante enregistrée

en: Change Currently Registered Email Address...
fr: Changer l'adresse courante enregistrée...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
fr: Afficher les demandes d'autorisation

en: Search for Buddy by Email Address...
fr: Chercher un contact par adresse électronique...

en: Search for Buddy by Information
fr: Chercher d'après les informations...

en: Use clientLogin
fr: Utiliser clientLogin

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
fr: Toujours utiliser le proxy AIM/ICQ
    pour le transfert de fichiers
    (plus lent, mais ne révèle pas votre adresse IP)

en: Allow multiple simultaneous logins
fr: Autoriser plusieurs connexions simultanées

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
fr: Demande à %s de se connecter directement à %s:%hu pour le message

en: Attempting to connect to %s:%hu.
fr: Tentative de connexion vers %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
fr: Tentative de connexion au travers d'un proxy.

en: %s has just asked to directly connect to %s
fr: %s demande une connexion directe avec %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
fr: Une connexion directe entre les deux machines est nécessaire pour l'envoi d'images. Votre adresse IP sera révélée et ceci peut être considéré comme une faille de sécurité.

en: Service unavailable
fr: Service non disponible

en: Service not defined
fr: Service non défini

en: Obsolete SNAC
fr: SNAC obsolète

en: Not supported by host
fr: Non supporté par l'hôte

en: Not supported by client
fr: Non supporté par le client

en: Refused by client
fr: Refusé par le client

en: Reply too big
fr: Réponse trop grosse

en: Responses lost
fr: Réponses perdues

en: Request denied
fr: Requête refusée

en: Busted SNAC payload
fr: Charge SNAC incorrecte

en: Insufficient rights
fr: Droits insuffisants

en: In local permit/deny
fr: Dans l'autorisation/interdiction locale

en: Warning level too high (sender)
fr: Niveau d'avertissement trop élevé (émission)

en: Warning level too high (receiver)
fr: Niveau d'avertissement trop élevé (réception)

en: User temporarily unavailable
fr: L'utilisateur est temporairement indisponible.

en: No match
fr: Aucun résultat

en: List overflow
fr: Dépassement de liste

en: Request ambiguous
fr: Requête ambiguë

en: Queue full
fr: File d'attente pleine

en: Not while on AOL
fr: Impossible sur AOL

en: Aquarius
fr: Verseau

en: Pisces
fr: Poissons

en: Aries
fr: Bélier

en: Taurus
fr: Taureau

en: Gemini
fr: Gémeaux

en: Leo
fr: Lion

en: Virgo
fr: Vierge

en: Libra
fr: Balance

en: Scorpio
fr: Scorpion

en: Sagittarius
fr: Sagittaire

en: Capricorn
fr: Capricorne

en: Ox
fr: Bœuf

en: Tiger
fr: Tigre

en: Rabbit
fr: Lièvre

en: Snake
fr: Serpent

en: Horse
fr: Cheval

en: Goat
fr: Chèvre

en: Monkey
fr: Singe

en: Rooster
fr: Coq

en: Dog
fr: Chien

en: Pig
fr: Cochon

en: Other
fr: Autre

en: Friend Only
fr: Amis seulement

en: Private
fr: Privé

en: QQ Number
fr: Numéro QQ

en: Country/Region
fr: Pays/région

en: Province/State
fr: Province/État

en: Zipcode
fr: Code postal

en: Phone Number
fr: Téléphone fixe

en: Authorize adding
fr: Autoriser l'ajout

en: Cellphone Number
fr: Téléphone portable

en: Personal Introduction
fr: Informations personnelles

en: City/Area
fr: Ville/Localité

en: Publish Mobile
fr: Publier le téléphone portable

en: Publish Contact
fr: Publier les informations de contact

en: College
fr: Éducation

en: Horoscope
fr: Signe du zodiaque

en: Zodiac
fr: Signe du zodiaque chinois

en: Blood
fr: Groupe sanguin

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Modify Contact
fr: Modifier les infos de contact

en: Modify Address
fr: Modifier l'adresse

en: Modify Extended Information
fr: Modifier mes infos étendues

en: Modify Information
fr: Modifier mes informations

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Could not change buddy information.
fr: Impossible de changer les informations du contact.

en: Note
fr: Commentaire

note: callback
en: Buddy Memo
fr: Mémo du contact

en: Change his/her memo as you like
fr: Vous pouvez changer son mémo à votre convenance

en: _Modify
fr: _Modifier

en: Memo Modify
fr: Changer mémo

en: Server says:
fr: Message du serveur :

en: Your request was accepted.
fr: Votre requête a été acceptée.

en: Your request was rejected.
fr: Votre requête a été rejetée.

en: %u requires verification
fr: %u demande une vérification

en: Add buddy question
fr: Ajouter une question pour les nouveaux contacts

en: Enter answer here
fr: Saisissez la réponse ici

en: Send
fr: Envoyer

en: Invalid answer.
fr: Réponse non valide.

en: Authorization denied message:
fr: Message de refus d'autorisation :

en: Sorry, you're not my style.
fr: Désolé, tu n'es pas mon genre.

en: %u needs authorization
fr: %u demande une autorisation

en: Add buddy authorize
fr: Ajouter une autorisation de contact

en: Enter request here
fr: Saisissez votre demande

en: Would you be my friend?
fr: Veux-tu être mon ami ?

en: QQ Buddy
fr: Contact QQ

en: Add buddy
fr: Ajouter un contact

en: Invalid QQ Number
fr: Numéro QQ non valide

en: Failed sending authorize
fr: Échec à l'envoi de l'autorisation

en: Failed removing buddy %u
fr: Échec lors de la suppression du contact %u

en: Failed removing me from %d's buddy list
fr: Échec lors de ma suppression de la liste de %d

en: No reason given
fr: Pas de raison donnée

note: only need to get value
en: You have been added by %s
fr: Vous avez été ajouté par %s.

en: Would you like to add him?
fr: Voulez-vous l'ajouter ?

en: Rejected by %s
fr: Refusé par %s

en: Message: %s
fr: Message : %s

en: ID:
fr: ID :

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Please enter Qun number
fr: Saisissez le numéro Qun

en: You can only search for permanent Qun
fr: Vous ne pouvez chercher que les Qun permanents.

en: (Invalid UTF-8 string)
fr: (Chaine de caractères UTF-8 non valide)

en: Not member
fr: Non membre

en: Member
fr: Membre

en: Requesting
fr: Demande en cours

note: XXX: Should this be "Topic"?
en: Room Title
fr: Titre du salon

en: Notice
fr: Envoi d'infos

en: Detail
fr: Détail

en: Creator
fr: Créateur

en: About me
fr: À mon propos

en: Category
fr: Catégorie

en: The Qun does not allow others to join
fr: Ce Qun est fermé aux inscriptions

en: Join QQ Qun
fr: Rejoindre un Qun QQ

en: Input request here
fr: Saisissez votre demande

en: Successfully joined Qun %s (%u)
fr: Entrée réussie dans le Qun %s (%u)

en: Successfully joined Qun
fr: Entrée réussie dans le Qun

en: Qun %u denied from joining
fr: L'entrée dans le Qun %u a été refusée

en: QQ Qun Operation
fr: Opération QQ Qun

en: Failed:
fr: Échec :

en: Join Qun, Unknown Reply
fr: Joindre un Qun, réponse inconnue

en: Quit Qun
fr: Parir du Qun

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
fr: Note : si vous en êtes le créateur, 
    cette opération peut supprimer ce Qun.

en: Sorry, you are not our style
fr: Désolés, tu n'es pas notre genre.

en: Successfully changed Qun members
fr: Vous avez modifié la liste des membres du Qun.

en: Successfully changed Qun information
fr: Vous avez modifié les informations du Qun.

en: You have successfully created a Qun
fr: Vous avez créé un Qun.

en: Would you like to set up detailed information now?
fr: Voulez-vous modifier les infos détaillées maintenant ?

en: Setup
fr: Options

en: %u requested to join Qun %u for %s
fr: L'utilisateur %u demande à rejoindre le Qun %u pour %s

en: %u request to join Qun %u
fr: L'utilisateur %u demande à rejoindre le Qun %u

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
fr: Échec pour rejoindre le Qun %u, administré par %u

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
fr: <b>L'entrée dans le Qun %u a été approuvée par l'admin %u pour %s</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
fr: <b>Contact supprimé %u.</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
fr: <b>Nouveau contact %u entré.</b>

en: Unknown-%d
fr: Inconnu-%d

en: Level
fr: Niveau

en:  Video
fr:  Vidéo

en: Flag
fr: Drapeau

en: Invalid name
fr: Nom d'utilisateur non valide

en: Select icon...
fr: Choisir une icône...

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
fr: <b>Heure de connexion :</b> %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
fr: <b>Contacts connectés :</b> %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
fr: <b>Dernière mise à jour :</b> %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Server</b>: %s<br>
fr: <b>Serveur :</b> %s<br>

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
fr: <b>Étiquette du client :</b> %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
fr: <b>Type de connexion :</b> %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
fr: <b>Adresse internet IP :</b> %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
fr: <b>Envoyés :</b> %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
fr: <b>Ré-envoyés :</b> %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
fr: <b>Perdus :</b> %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
fr: <b>Reçus :</b> %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
fr: <b>Doubles reçus :</b> %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
fr: <b>Heure :</b> %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>IP</b>: %s<br>
fr: <b>IP :</b> %s<br>

en: Login Information
fr: Informations de connexion

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
fr: <p><b>Auteur original :</b><br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
fr: <p><b>Contributeurs au code :</b><br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
fr: <p><b>Charmants contributeurs de patchs :</b><br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
fr: <p><b>Remerciements :</b><br>

en: <p><b>Scrupulous Testers</b>:<br>
fr: <p><b>Testeurs scrupuleux :</b><br>

en: and more, please let me know... thank you!))
fr: et d'autres, faites-nous le savoir... merci !

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
fr: <p><i>et toutes les personnes dans les coulisses...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
fr: <i>N'hésitez pas à nous rejoindre !</i> :)

en: About OpenQ %s
fr: À propos de OpenQ %s

en: Change Icon
fr: Changer l'icône

en: Change Password
fr: Changer de mot de passe

en: Account Information
fr: Informations du compte

en: Update all QQ Quns
fr: Mettre à jour tous les Quns QQ

en: About OpenQ
fr: À propos de OpenQ

en: Modify Buddy Memo
fr: Changer le mémo de l'utilisateur

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole QQ

en: Select Server
fr: Choisir le serveur

en: Connect by TCP
fr: Connexion par TCP

en: Show server notice
fr: Afficher les infos du serveur

en: Show server news
fr: Afficher les nouveautés du serveur

en: Show chat room when msg comes
fr: Afficher le salon de discussions quand un message arrive

en: Keep alive interval (seconds)
fr: Délai de Keep alive (en secondes)

en: Update interval (seconds)
fr: Délai de mise à jour (en secondes)

en: Unable to decrypt server reply
fr: Impossible de déchiffrer la réponse du serveur

en: Failed requesting token, 0x%02X
fr: Échec lors de la demande du token, 0x%02X

en: Invalid token len, %d
fr: Taille de token non valide : %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
fr: Redirect_EX n'est pas supportée pour l'instant

note: need activation
en: Activation required
fr: Activation nécessaire

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
fr: Réponse inconnue à la connexion (0x%02X)

en: Requesting captcha
fr: Demande de captcha

en: Checking captcha
fr: Vérification du code du captcha

en: Failed captcha verification
fr: Échec à la vérification du captcha

en: Captcha Image
fr: Image captcha

en: Enter code
fr: Saisissez le code

en: QQ Captcha Verification
fr: Vérification du captcha QQ

en: Enter the text from the image
fr: Saisissez le texte de l'image

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
fr: Réponse inconnue à la vérification du mot de passe (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
fr: Réponse inconnue à la connexion (0x%02X) :
    %s

en: Socket error
fr: Erreur de socket.

en: Getting server
fr: Récupération du serveur

en: Requesting token
fr: Requête d'un token

en: Unable to resolve hostname
fr: Impossible de résoudre l'adresse internet.

en: Invalid server or port
fr: Serveur ou port non valide

en: Connecting to server
fr: Connexion au serveur

en: QQ Error
fr: Erreur QQ

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
fr: Nouveautés du serveur :
    %s
    %s
    %s

en: %s:%s
fr: %s : %s

en: From %s:
fr: De %s :

en: Server notice From %s: 
    %s
fr: Info du serveur de %s : 
    %s

en: Unknown SERVER CMD
fr: Commande SERVER inconnue

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
fr: Erreur à la réponse %s(0x%02X)
    Salon %u, réponse 0x%02X

en: QQ Qun Command
fr: Commande Qun QQ

en: Unable to decrypt login reply
fr: Impossible de déchiffrer la réponse de connexion

en: Unknown LOGIN CMD
fr: Commande LOGIN inconnue

en: Unknown CLIENT CMD
fr: Commande CLIENT inconnue

en: %d has declined the file %s
fr: %d a refusé le fichier %s

en: File Send
fr: Envoi de fichier

en: %d cancelled the transfer of %s
fr: %d a annulé le transfert de %s

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
fr: <b>Titre du groupe :</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
fr: <b>Id Notes du groupe :</b> %s<br>

en: Info for Group %s
fr: Informations pour le groupe %s

en: Notes Address Book Information
fr: Informations du carnet d'adresses Notes

en: Invite Group to Conference...
fr: Inviter le groupe à une conférence...

en: Get Notes Address Book Info
fr: Récupérer les informations du carnet d'adresses Notes

en: Sending Handshake
fr: Envoi de la poignée de main

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
fr: En attente de réception de la poignée de main

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
fr: Poignée de main acceptée. Envoi du nom d'utilisateur.

en: Waiting for Login Acknowledgement
fr: En attente de réception des informations utilisateurs.

en: Login Redirected
fr: Connexion redirigée

en: Forcing Login
fr: Connexion

en: Login Acknowledged
fr: Connexion reçue

en: Starting Services
fr: Démarrage des services

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
fr: Un administrateur Sametime a lancé l'annonce suivante sur le serveur %s.

en: Sametime Administrator Announcement
fr: Annonce d'un administrateur Sametime

en: Announcement from %s
fr: Annonce de %s

en: Conference Closed
fr: Conférence fermée

en: Unable to send message:
fr: Impossible d'envoyer le message :

en: Unable to send message to %s:
fr: Impossible d'envoyer le message vers %s :

en: Place Closed
fr: Endroit fermé

en: Speakers
fr: Haut-parleurs

en: Video Camera
fr: Caméra vidéo

en: File Transfer
fr: Transfert de fichier

en: Supports
fr: Fonctionnalités

en: External User
fr: Utilisateur extérieur

en: Create conference with user
fr: Créer une conférence avec l'utilisateur

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
fr: Saisissez un sujet pour la nouvelle conférence, ainsi qu'un message d'invitation à envoyer à %s

en: New Conference
fr: Nouvelle conférence

en: Create
fr: Créer

en: Available Conferences
fr: Conférences disponibles

en: Create New Conference...
fr: Créer une nouvelle conférence...

en: Invite user to a conference
fr: Inviter l'utilisateur à une conférence

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
fr: Choisissez une conférence dans la lise ci-dessous pour y inviter l'utilisateur %s. Choisissez « Créer une nouvelle conférence » si vous désirer créer une nouvelle conférence afin d'y inviter cet utilisateur.

en: Invite to Conference
fr: Inviter à une conférence

en: Invite to Conference...
fr: Inviter à une conférence...

en: Send TEST Announcement
fr: Envoyer une proclamation TEST

en: Topic:
fr: Sujet :

en: No Sametime Community Server specified
fr: Aucun serveur communautaire Sametime n'a été spécifié.

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
fr: Aucun hôte ou adresse IP n'a été configurée pour le compte Meanwhile %s. Veuillez en saisir un ci-dessous pour continuer la connexion.

en: Meanwhile Connection Setup
fr: Configuration de la connexion Meanwhile

en: No Sametime Community Server Specified
fr: Aucun serveur communautaire Sametime n'a été spécifié.

en: Connect
fr: Connecter

en: Unknown (0x%04x)<br>
fr: Inconnu (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
fr: Dernier client connu

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Sametime ID
fr: Identifiant Sametime

en: An ambiguous user ID was entered
fr: Un identifiant d'utilisateur ambigu a été saisi.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
fr: L'identifiant « %s » peut correspondre à chacun des utilisateurs suivants. Veuillez choisir dans cette liste l'utilisateur que vous voulez ajouter à votre liste de contacts.

en: Select User
fr: Choisir l'utilisateur

en: Unable to add user: user not found
fr: Impossible d'ajouter cet utilisateur parce qu'il est introuvable.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
fr: L'identifiant « %s » ne correspond à aucun utilisateur dans la communauté Sametime. Cette entrée a été retirée de votre liste de contacts.

en: Error reading file %s: 
    %s
fr: Erreur à la lecture du fichier « %s » :
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
fr: Liste de contacts stockée sur le serveur

en: Buddy List Storage Mode
fr: Mode de stockage de la liste de contacts

en: Local Buddy List Only
fr: Liste de contacts en local uniquement

en: Merge List from Server
fr: Fusionner avec la liste du serveur

en: Merge and Save List to Server
fr: Fusionner et envoyer la liste sur le serveur

en: Synchronize List with Server
fr: Synchroniser la liste avec le serveur

en: Import Sametime List for Account %s
fr: Importer la liste Sametime du compte %s

en: Export Sametime List for Account %s
fr: Exporter la liste Sametime du compte %s

en: Unable to add group: group exists
fr: Impossible d'ajouter ce groupe parce qu'il existe déjà.

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
fr: Un groupe nommé « %s » existe déjà dans votre liste de contacts.

en: Unable to add group
fr: Impossible d'ajouter le groupe

en: Possible Matches
fr: Correspondances possibles

en: Notes Address Book group results
fr: Correspondances des groupes dans le carnet d'adresses Notes

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
fr: L'identifiant « %s » peut correspondre à chacun des groupes du carnet d'adresses Notes suivants. Veuillez choisir dans cette liste le groupe que vous voulez ajouter à votre liste de contacts.

en: Select Notes Address Book
fr: Choisissez le carnet d'adresses Notes

en: Unable to add group: group not found
fr: Impossible d'ajouter ce groupe parce qu'il n'existe pas.

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
fr: L'identifiant « %s » ne correspond à aucun groupe du carnet d'adresses Notes.

en: Notes Address Book Group
fr: Groupe du carnet d'adresses Notes

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
fr: Saisissez le nom d'un groupe de carnet d'adresses Notes dans la rubrique ci-dessous pour ajouter le groupe et ses membres dans votre liste de contacts.

en: Search results for '%s'
fr: Résultats de la recherche sur « %s »

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
fr: L'identifiant « %s » peut correspondre à chacun des utilisateurs suivants. Vous pouvez ajouter ces utilisateurs à votre liste de contacts ou leur envoyer un message avec les boutons ci-dessous.

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: No matches
fr: Aucun résultat

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
fr: L'identifiant « %s » ne correspond à aucun utilisateur de la communauté Sametime.

en: No Matches
fr: Aucun résultat

en: Search for a user
fr: Rechercher un utilisateur

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
fr: Saisissez un nom ou un identifiant partiel ci-dessous pour rechercher des utilisateurs correspondants dans la communauté Sametime.

en: User Search
fr: Recherche d'utilisateurs

en: Import Sametime List...
fr: Importer une liste Sametime...

en: Export Sametime List...
fr: Exporter une liste Sametime...

en: Add Notes Address Book Group...
fr: Ajouter un groupe de carnet d'adresses Notes...

en: User Search...
fr: Recherche d'utilisateurs...

en: Force login (ignore server redirects)
fr: Forcer la connexion (ignorer les redirections du serveur)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
fr: Cacher l'identité du client

en: User %s is not present in the network
fr: L'utilisateur %s n'est pas sur le réseau

en: Key Agreement
fr: Accord de clé

en: Cannot perform the key agreement
fr: Impossible d'effectuer l'accord de clé

en: Error occurred during key agreement
fr: Erreur pendant l'accord de clé

en: Key Agreement failed
fr: Échec de l'accord de clé

en: Timeout during key agreement
fr: Connexion morte pendant l'accord de clé

en: Key agreement was aborted
fr: Annulation de l'accord de clé

en: Key agreement is already started
fr: Accord de clé déjà commencé

en: Key agreement cannot be started with yourself
fr: L'accord de clé ne peut pas se faire sur soi-même

en: The remote user is not present in the network any more
fr: Le correspondant n'est plus présent sur le réseau

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
fr: Accord de clé demandé par %s. Voulez-vous établir cet accord ?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fr: Le correspondant attend un accord de clé sur :
    Hôte distant : %s
    Port distant : %d

en: Key Agreement Request
fr: Requête d'accord de clé

en: IM With Password
fr: Message avec mot de passe

en: Cannot set IM key
fr: Impossible de choisir la clé du message

en: Set IM Password
fr: Mot de passe du message

en: Get Public Key
fr: Récupérer la clé publique

en: Cannot fetch the public key
fr: Impossible de récupérer la clé publique

en: Show Public Key
fr: Afficher la clé publique

en: Could not load public key
fr: Impossible de charger la clé publique

en: User Information
fr: Informations

en: Cannot get user information
fr: Impossible de récupérer les informations

en: The %s buddy is not trusted
fr: %s n'est pas un contact de confiance

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
fr: Impossible de recevoir des notifications d'un contact avant d'importer sa clé publique. Utilisez « Récupérer clé publique » pour l'importer.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
fr: Ouvrir...

en: The %s buddy is not present in the network
fr: Le contact %s n'est pas présent sur le réseau

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
fr: Vous devez importer la clé publique d'un contact pour pouvoir l'ajouter à la liste de contacts. Choisissez « Importer » pour ce faire.

en: _Import...
fr: _Importer...

en: Select correct user
fr: Choisissez un des utilisateurs

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fr: Plusieurs utilisateurs ont la même clé publique. Choisissez l'utilisateur que vous voulez ajouter à la liste de contacts.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fr: Plusieurs utilisateurs ont le même nom. Choisissez l'utilisateur que vous voulez ajouter à la liste de contacts.

en: Detached
fr: Détaché

en: Indisposed
fr: Indisposé

en: Wake Me Up
fr: Réveillez moi

en: Hyper Active
fr: Hyperactif

en: User Modes
fr: Modes utilisateur

en: Preferred Contact
fr: Méthodes de contact préférées

en: Preferred Language
fr: Langue préférée

en: Device
fr: Appareil

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Geolocation
fr: Localisation

en: Reset IM Key
fr: Remise à zéro de la clé de message

en: IM with Key Exchange
fr: Message avec échange de clé

en: IM with Password
fr: Message avec mot de passe

en: Get Public Key...
fr: Récupérer la clé publique...

en: Kill User
fr: Tuer l'utilisateur

en: Draw On Whiteboard
fr: Dessiner sur le tableau

en: _Passphrase:
fr: _Phrase clé :

en: Channel %s does not exist in the network
fr: Le salon %s n'existe pas sur le réseau

en: Channel Information
fr: Informations du salon

en: Cannot get channel information
fr: Impossible de récupérer les informations du salon

en: <b>Channel Name:</b> %s
fr: <b>Nom du salon :</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
fr: <br><b>Nombre d'utilisateurs :</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
fr: <br><b>Fondateur du salon :</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
fr: <br><b>Phrase clé du salon :</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
fr: <br><b>Clé HMAC du salon :</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
fr: <br><b>Sujet :</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
fr: <br><b>Mode du salon :</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
fr: <br><b>Empreinte de clé publique du fondateur :</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
fr: <br><b>Babillage de clé publique du fondateur :</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
fr: Ajouter une clé publique au salon

note: Add new public key
en: Open Public Key...
fr: Ouvrir clé publique...

en: Channel Passphrase
fr: Phrase clé du salon

en: Channel Public Keys List
fr: Clés publiques du salon

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
fr: L'authentification des salons est utilisée pour sécuriser le salon des accès non autorisés. L'authentification peut être par une phrase clé ou par des signatures numériques. Quand la phrase clé est utilisée, elle est nécessaire pour rejoindre le salon. Si des clés publiques sont utilisées, seuls les utilisateurs de ces clés peuvent rejoindre le salon.

en: Channel Authentication
fr: Authentification du salon

en: Add / Remove
fr: Ajouter/Supprimer

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Passphrase
fr: Phrase clé

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
fr: Saisissez le groupe privé et la phrase clé du salon %s

en: Add Channel Private Group
fr: Ajouter un groupe privé au salon

en: User Limit
fr: Limite d'utilisateurs

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
fr: Nombre d'utilisateurs maximum du salon. Zéro pour ne pas mettre de limite.

en: Invite List
fr: Liste d'invitations

en: Ban List
fr: Liste des bannissements

en: Add Private Group
fr: Nouveau groupe privé

en: Reset Permanent
fr: Enlever le mode permanent

en: Set Permanent
fr: Mettre le mode permanent

en: Set User Limit
fr: Choisir la limite d'utilisateurs

en: Reset Topic Restriction
fr: Enlever le mode sujet restreint

en: Set Topic Restriction
fr: Mettre le mode sujet restreint

en: Reset Private Channel
fr: Enlever le mode privé

en: Set Private Channel
fr: Mettre le mode privé

en: Reset Secret Channel
fr: Enlever le mode secret

en: Set Secret Channel
fr: Mettre le mode secret

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
fr: Vous devez rejoindre le salon %s avant de pouvoir intégrer le groupe privé

en: Join Private Group
fr: Entrer dans un groupe privé

en: Cannot join private group
fr: Impossible d'entrer dans le groupe privé

en: Call Command
fr: Commande d'appel

en: Cannot call command
fr: Impossible de lancer la commande

en: Unknown command
fr: Commande inconnue

en: Secure File Transfer
fr: Transfert de fichier sécurisé

en: Error during file transfer
fr: Erreur pendant le transfert de fichier

en: Remote disconnected
fr: Correspondant déconnecté

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Key agreement failed
fr: Échec de l'accord de clé

en: Connection timed out
fr: Délai de connexion dépassé

en: Creating connection failed
fr: Échec de la création de la connexion

en: File transfer session does not exist
fr: Session de transfert de fichier inexistante.

en: No file transfer session active
fr: Aucune session de transfert de fichier active

en: File transfer already started
fr: Transfert de fichier déjà commencé

en: Could not perform key agreement for file transfer
fr: Impossible de faire l'accord de clé pour le transfert de fichier

en: Could not start the file transfer
fr: Impossible de commencer le transfert de fichier

en: Cannot send file
fr: Impossible d'envoyer le fichier

en: Error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
fr: %s a changé le sujet de <I>%s</I> en : %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
fr: <I>%s</I> change le mode de <I>%s</I> en : %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
fr: <I>%s</I> a supprimé tous les modes de <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
fr: <I>%s</I> change le mode de <I>%s</I> en : %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
fr: <I>%s</I> a supprimé tous les modes de <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
fr: Vous avez été expulsé de <I>%s</I> par <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
fr: Vous avez été tué par %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
fr: Tué par %s (%s)

en: Server signoff
fr: Déconnexion du serveur

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: Birth Day
fr: Date de naissance

en: Job Role
fr: Rôle

en: Organization
fr: Organisation

en: Unit
fr: Groupe

en: Join Chat
fr: Rejoindre une discussion

en: You are channel founder on <I>%s</I>
fr: Vous avez fondé le salon sur <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
fr: <I>%2$s</I> a fondé le salon sur <I>%1$s</I>

en: Real Name
fr: Nom réel

en: Status Text
fr: Texte d'état

en: Public Key Fingerprint
fr: Empreinte de clé publique

en: Public Key Babbleprint
fr: Babillage de clé publique

en: _More...
fr: _Plus...

en: Detach From Server
fr: Se détacher du serveur

en: Cannot detach
fr: Impossible de se détacher

en: Cannot set topic
fr: Impossible de changer le sujet

en: Failed to change nickname
fr: Impossible de changer de pseudo

en: Roomlist
fr: Liste des salons

en: Cannot get room list
fr: Impossible de récupérer la liste des salons

en: Network is empty
fr: Le réseau est vide

en: No public key was received
fr: Aucune clé publique reçue

en: Server Information
fr: Informations du serveur

en: Cannot get server information
fr: Impossible de récupérer les informations du serveur

en: Server Statistics
fr: Statistiques du serveur

en: Cannot get server statistics
fr: Impossible de récupérer les statistiques du serveur

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
fr: Démarrage du serveur local: %s
    Uptime du serveur local: %s
    Clients locaux: %d
    Salons locaux: %d
    Opérateurs locaux: %d
    Routeurs locaux: %d
    Clients cellulaires: %d
    Salons cellulaires: %d
    Serveurs cellulaires: %d
    Nombre total de clients: %d
    Nombre total de salons: %d
    Nombre total de serveurs: %d
    Nombre total de routeurs: %d
    Nombre total d'opérateurs de serveurs: %d
    Nombre total d'opérateurs de routeurs: %d

en: Network Statistics
fr: Statistiques du réseau

en: Ping failed
fr: Échec du ping

en: Ping reply received from server
fr: Réponse du ping par le serveur

en: Could not kill user
fr: Impossible de tuer l'utilisateur

en: WATCH
fr: VOIR

en: Cannot watch user
fr: Impossible de voir l'utilisateur

en: Resuming session
fr: Reprise de la session

en: Authenticating connection
fr: Authentification de la connexion

en: Verifying server public key
fr: Vérification de la clé publique du serveur

en: Passphrase required
fr: Phrase clé nécessaire

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
fr: La clé reçue de %s ne correspond pas à votre copie locale de cette clé publique. Voulez-vous néanmoins accepter cette clé publique ?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
fr: Voulez-vous acceptez la clé publique reçue de %s ?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
fr: L'empreinte et le babillage pour la clé de %s sont :
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
fr: Vérifier la clé publique

en: _View...
fr: _Voir...

en: Unsupported public key type
fr: Type de clé publique non supporté

en: Disconnected by server
fr: Déconnexion par le serveur

en: Error connecting to SILC Server
fr: Erreur à la connexion au serveur SILC

en: Key Exchange failed
fr: Échec de l'échange de clé

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
fr: Échec de la reprise de session détachée. Choisissez « Reconnexion » pour créer une nouvelle connexion.

en: Performing key exchange
fr: Échange de clé en cours

en: Unable to load SILC key pair
fr: Impossible de charger la paire de clés SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
fr: Connexion au serveur SILC

en: Out of memory
fr: Pas assez de mémoire

en: Unable to initialize SILC protocol
fr: Impossible d'initialiser le protocole SILC

en: Error loading SILC key pair
fr: Erreur de chargement de la paire de clés SILC

en: Download %s: %s
fr: Téléchargement de %s : %s

en: Your Current Mood
fr: Votre humeur actuelle

en: 
    Your Preferred Contact Methods
fr: 
    Vos méthodes de contact préférées

en: Video conferencing
fr: Visioconférence

en: Your Current Status
fr: Votre état actuel

en: Online Services
fr: Services en ligne

en: Let others see what services you are using
fr: Publier les services utilisés

en: Let others see what computer you are using
fr: Publier l'ordinateur utilisé

en: Your VCard File
fr: Votre carte de visite VCard

en: Timezone (UTC)
fr: Fuseau horaire (UTC)

en: User Online Status Attributes
fr: Attributs d'état utilisateur

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
fr: Vous pouvez autoriser les autres utilisateurs à voir votre état en ligne et vos informations personnelles. Veuillez saisir les informations que vous voulez publier.

en: Message of the Day
fr: Message du jour

en: No Message of the Day available
fr: Message du jour non disponible

en: There is no Message of the Day associated with this connection
fr: Il n'y a pas de message du jour associé à cette connexion

en: Create New SILC Key Pair
fr: Créer une nouvelle paire de clés SILC

en: Passphrases do not match
fr: Les phrases de passe diffèrent

en: Key Pair Generation failed
fr: Échec de génération de la paire de clés

en: Key length
fr: Longueur de clé

en: Public key file
fr: Fichier de clé publique

en: Private key file
fr: Fichier de clé privée

en: Passphrase (retype)
fr: Mot de passe (pour vérification)

en: Generate Key Pair
fr: Générer une paire de clés

en: Online Status
fr: État en ligne

en: View Message of the Day
fr: Voir le message du jour

en: Create SILC Key Pair...
fr: Créer une paire de clés SILC...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
fr: <I>%s</I> n'est pas présent sur le réseau

en: Topic too long
fr: Sujet trop long

en: You must specify a nick
fr: Vous devez choisir un pseudo

en: channel %s not found
fr: Salon %s non trouvée

en: channel modes for %s: %s
fr: Le mode du salon %s est : %s

en: no channel modes are set on %s
fr: Le salon %s n'a pas de mode spécifique.

en: Failed to set cmodes for %s
fr: Impossible de changer le cmode de %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
fr: Commande inconnue : %s (cela peut être un bug de l'application)

en: part [channel]:  Leave the chat
fr: part [salon] : Quitter le salon.

en: leave [channel]:  Leave the chat
fr: leave [salon] : Quitter le salon.

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
fr: topic [nouveau sujet] : Voir ou changer le sujet du salon.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
fr: join &lt;salon&gt; [mot de passe] : Rejoindre une discussion sur ce réseau.

en: list:  List channels on this network
fr: list : Récupérer la liste des salons du réseau.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
fr: whois &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
fr: msg &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
fr: msg &lt;pseudo&gt; &lt;message&gt; : Envoyer un message privé à une personne.

en: motd:  View the server's Message Of The Day
fr: motd : Voir le message du jour du serveur.

en: detach:  Detach this session
fr: detach : Détacher la session en cours.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
fr: quit [message] : Se déconnecter du serveur avec un message de départ facultatif.

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
fr: call &lt;commande&gt; : Appeler une commande du client silc.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
fr: kill &lt;pseudo&gt; [-clépub|&lt;raison&gt;] : Tuer le pseudo.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
fr: nick &lt;nouveau pseudo&gt; : Changer de pseudonyme.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
fr: whowas &lt;pseudo&gt; : Récupérer des informations sur une personne.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
fr: cmode &lt;salon&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments] : Changer ou afficher le mode d'un salon.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
fr: cumode &lt;salon&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;pseudo&gt; : Changer le mode d'une personne sur un salon.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
fr: umode &lt;modes utilisateur&gt; : Changer vos paramètres utilisateur.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
fr: oper &lt;pseudo&gt; [-clépub] : Obtenir le pouvoir d'opérateur sur le serveur.

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
fr: invite &lt;salon&gt; [-|+]&lt;pseudo&gt; : Inviter une personne, l'ajouter ou la supprimer de la liste d'invitations du salon.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
fr: kick &lt;salon&gt; &lt;pseudo&gt; [raison] : Expulser une personne du salon.

en: info [server]:  View server administrative details
fr: info [serveur] : Voir les informations sur le serveur.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
fr: ban [&lt;salon&gt; +|-&lt;pseudo&gt;] : Bannir une personne du salon.

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
fr: getkey &lt;pseudo|serveur&gt; : Récupérer la clé publique d'une personne ou du serveur.

en: stats:  View server and network statistics
fr: stats : Voir les statistiques du serveur et du réseau.

en: ping:  Send PING to the connected server
fr: ping : Envoyer un PING au serveur.

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
fr: users &lt;salon&gt; : Récupérer la liste des personnes dans un salon.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
fr: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;salon(s)&gt; : Récupérer la liste de certaines personnes dans des salons.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
fr: Protocole de conférences instantanées sécurisées

en: Network
fr: Réseau

en: Public Key file
fr: Fichier de clé publique

en: Private Key file
fr: Fichier de clé privée

en: Cipher
fr: Chiffre

en: Use Perfect Forward Secrecy
fr: Utiliser PFS (Perfect Forward Secrecy)

en: Public key authentication
fr: Authentification par clé publique

en: Block IMs without Key Exchange
fr: Bloquer les messages sans échange de clé

en: Block messages to whiteboard
fr: Bloquer les messages au tableau

en: Automatically open whiteboard
fr: Ouvrir automatiquement le tableau

en: Digitally sign and verify all messages
fr: Signer numériquement et vérifier tous les messages

en: Creating SILC key pair...
fr: Création de la paire de clés SILC...

en: Unable to create SILC key pair
fr: Impossible de créer la paire de clés SILC

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
fr: Nom réel : %s

en: User Name: 	%s
fr: Nom d'utilisateur : %s

en: Email: 		%s
fr: Adresse électronique : %s

en: Host Name: 	%s
fr: Nom d'hôte : %s

en: Organization: 	%s
fr: Organisation : %s

en: Country: 	%s
fr: Pays : %s

en: Algorithm: 	%s
fr: Algorithme : %s

en: Key Length: 	%d bits
fr: Longueur de clé : %d bits

en: Version: 	%s
fr: Version : %s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
fr: Empreinte de clé publique :
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
fr: Babillage de clé publique :
    %s

en: Public Key Information
fr: Informations sur la clé publique

en: Paging
fr: Bipeur

en: Video Conferencing
fr: Visioconférence

en: Computer
fr: Ordinateur

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
fr: %s a envoyé un message sur le tableau. Voulez-vous ouvrir le tableau ?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
fr: %s a envoyé un message sur le tableau du salon %s. Voulez-vous ouvrir le tableau ?

en: Whiteboard
fr: Tableau

en: No server statistics available
fr: Aucune statistique du serveur disponible

en: Error during connecting to SILC Server
fr: Erreur à la connexion au serveur SILC

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
fr: Échec : version incompatible, veuillez mettre à jour votre client

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
fr: Échec : le correspondant ne reconnaît pas ou ne fait pas confiance a votre clé publique

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas le groupe KE proposé

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas la méthode de chiffrement proposée

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas le PKCS proposé

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas la fonction de hachage proposée

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
fr: Échec : le correspondant ne supporte pas le HMAC proposé

en: Failure: Incorrect signature
fr: Échec : signature incorrecte

en: Failure: Invalid cookie
fr: Échec : cookie invalide

en: Failure: Authentication failed
fr: Échec de l'authentification

en: Unable to initialize SILC Client connection
fr: Impossible d'initialiser la connexion client SILC

en: John Noname
fr: Anne Onyme

en: Unable to load SILC key pair: %s
fr: Impossible de charger la paire de clés SILC : %s

en: Unable to create connection
fr: Impossible de créer une connexion.

en: Unknown server response
fr: Réponse du serveur inconnue

en: Unable to create listen socket
fr: Impossible de se mettre en écoute sur la connexion

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
fr: Les noms d'utilisateur SIP ne peuvent pas avoir d'espace ou de symbole @.

en: SIP connect server not specified
fr: Serveur de connexion SIP non spécifié

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole SIP/SIMPLE

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole SILC

en: Publish status (note: everyone may watch you)
fr: État de publication (note : tout le mode peut vous regarder)

en: Use UDP
fr: Utiliser UDP

en: Use proxy
fr: Utiliser un proxy

en: Auth User
fr: Utilisateur d'authentification

en: Auth Domain
fr: Domaine d'authentification

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
fr: join &lt;room&gt; : Rejoindre une discussion sur le réseau Yahoo

en: list: List rooms on the Yahoo network
fr: list : Récupérer la liste des salons du réseau Yahoo.

en: doodle: Request user to start a Doodle session
fr: doodle : Envoie une demande pour un séance de griffonnage.

en: Yahoo ID...
fr: ID Yahoo...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Yahoo

en: Pager port
fr: Port du pager

en: File transfer server
fr: Server de transfert de fichiers

en: File transfer port
fr: Port de transfert de fichiers

en: Chat room locale
fr: Langue du salon de discussions

en: Ignore conference and chatroom invitations
fr: Ignorer les invitations aux conférences et salons de discussions

en: Chat room list URL
fr: URL de liste des salons de discussions

en: Yahoo JAPAN ID...
fr: ID Yahoo Japon...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Yahoo Japon

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
fr: %s vous a envoyé une invitation webcam, ce qui n'est pas encore supporté.

en: Your SMS was not delivered
fr: Votre SMS n'a pas été transmis

en: Your Yahoo! message did not get sent.
fr: Votre message Yahoo! n'a pas été envoyé

en: Yahoo! system message for %s:
fr: Message système Yahoo! pour %s :

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
fr: L'utilisateur %s a (rétroactivement) refusé votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts pour la raison suivante : %s

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
fr: L'utilisateur %s a (rétroactivement) refusé votre demande de l'ajouter à votre liste de contacts.

en: Add buddy rejected
fr: Ajout du contact refusé

note: Some error in the received stream
en: Received invalid data
fr: Données reçues non valides

note: security lock from too many failed login attempts
en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
fr: Compte bloqué : trop de mauvais mots de passe. Se connecter sur le site web Yahoo! peut corriger le problème.

note: indicates a lock of some description
en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
fr: Compte bloqué : raison inconnue. Se connecter sur le site web Yahoo! peut corriger le problème.

note: indicates a lock due to logging in too frequently
en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
fr: Compte bloqué : vous vous êtes connectés trop rapidement. Veuillez attendre quelques minutes avant de réessayer de vous connecter. Se connecter sur le site web Yahoo! peut corriger le problème.

note: username or password missing
en: Username or password missing
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe manquant

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
fr: Le serveur Yahoo! a demandé une méthode d'authentification non reconnue. Cette version de l'application n'arrivera probablement pas à se connecter au service Yahoo!. Vous pouvez vérifier qu'une mise à jour est disponible sur %s.

en: Failed Yahoo! Authentication
fr: Échec de l'authentification Yahoo!

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
fr: Vous voulez ignorer %s, mais cet utilisateur est dans votre liste de contacts. En choisissant « Oui » cela supprimera le contact et l'ignorera.

en: Ignore buddy?
fr: Ignorer ce contact ?

en: Invalid username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
fr: Votre compté a été bloqué à cause du nombre d'échecs de d'authentification de mot de passe. Veuillez vous connecter sur le site web Yahoo.

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
fr: Erreur inconnue 52. Se reconnecter devrait corriger ce problème.

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
fr: Erreur 1013 : le nom d'utilisateur que vous avez saisi n'est pas valide. La cause la plus courante est que vous avez saisi votre adresse de courrier électronique plutôt que votre identifiant Yahoo.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
fr: Erreur inconnue n°%d. Se connecter sur le site web Yahoo peut corriger le problème.

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
fr: Impossible d'ajouter le contact %s au groupe %s sur la liste du serveur pour le compte %s.

en: Unable to add buddy to server list
fr: Impossible d'ajouter le contact sur la liste du serveur

en: Received unexpected HTTP response from server
fr: Réception d'un message HTTP non attendu du serveur

en: Lost connection with %s: %s
fr: Connexion perdue avec %s : %s

en: Unable to establish a connection with %s: %s
fr: Impossible de se connecter à %s : %s

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
fr: Impossible de se connecter : le serveur a renvoyé une réponse vide.

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
fr: Impossible de se connecter : le serveur n'a pas renvoyé les informations nécessaires.

en: Not at Home
fr: Pas à la maison

en: Not at Desk
fr: Pas au bureau

en: Not in Office
fr: Pas au travail

en: On Vacation
fr: En vacances

en: Stepped Out
fr: De sortie

en: Not on server list
fr: Pas dans la liste du serveur

en: Appear Online
fr: Apparaître connecté

en: Appear Permanently Offline
fr: Apparaître toujours déconnecté

en: Presence
fr: Présence

en: Appear Offline
fr: Invisible

en: Don't Appear Permanently Offline
fr: Ne pas apparaître toujours déconnecté

en: Join in Chat
fr: Rejoindre une discussion

en: Initiate Conference
fr: Lancer une conférence

en: Presence Settings
fr: Paramètres de présence

en: Start Doodling
fr: Commencer à griffonner

en: Select the ID you want to activate
fr: Choisissez l'ID que vous voulez activer

en: Join whom in chat?
fr: Qui rejoindre dans une discussion ?

en: Activate ID...
fr: Activer ID...

en: Join User in Chat...
fr: Joindre l'utilisateur dans une discussion...

en: Open Inbox
fr: Ouvrir la boîte à lettres

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
fr: Impossible d'envoyer le SMS. Impossible de trouver le fournisseur mobile.

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
fr: Impossible d'envoyer le SNS. Fournisseur mobile inconnu.

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
fr: Récupération du fournisseur mobile pour l'envoi du SMS.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
fr: Envoyer une demande Doodle.

en: Unable to connect.
fr: Impossible de se connecter

en: Unable to establish file descriptor.
fr: Impossible de créer un descripteur de fichier

en: %s is trying to send you a group of %d files.
fr: %s essaie de vous envoyer un groupe de %d fichiers.

en: Write Error
fr: Erreur d'écriture

en: Yahoo! Japan Profile
fr: Profil Yahoo! Japon

en: Yahoo! Profile
fr: Profil Yahoo!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
fr: Désolé, les profils marqués pour adultes ne sont pas supportés pour l'instant.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
fr: Si vous voulez voir ce profil, vous devez ouvrir ce lien dans votre navigateur :

en: Yahoo! ID
fr: ID Yahoo!

en: Hobbies
fr: Passe-temps

en: Latest News
fr: Dernières nouvelles

en: Home Page
fr: Page web

en: Cool Link 1
fr: Lien sympa 1

en: Cool Link 2
fr: Lien sympa 2

en: Cool Link 3
fr: Lien sympa 3

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
fr: Désolé, ce profil a l'air d'être dans une langue ou un format non supporté pour l'instant.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
fr: Impossible de récupérer le profil de l'utilisateur. Cela provient probablement d'un problème temporaire sur le serveur. Veuillez réessayez plus tard.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
fr: Impossible de récupérer le profil de l'utilisateur. L'utilisateur n'existe probablement pas. Cependant, Yahoo! n'arrive pas de temps en temps à trouver certains profils. Si vous savez que l'utilisateur existe, veuillez réessayez plus tard.

en: The user's profile is empty.
fr: Le profil de l'utilisateur est vide

en: %s has declined to join.
fr: %s a décliné l'invitation.

en: Failed to join chat
fr: Impossible de rejoindre la discussion.

note: -6
en: Unknown room
fr: Salon de discussions inconnu

note: -15
en: Maybe the room is full
fr: Le salon de discussions est peut-être plein

note: -35
en: Not available
fr: Non disponible

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
fr: Erreur inconnue. Il vous faudra peut-être vous déconnecter et attendre cinq minutes avant de pouvoir retourner dans un salon de discussions.

en: You are now chatting in %s.
fr: Vous discutez dans %s

en: Failed to join buddy in chat
fr: Impossible de joindre le contact dans la discussion

en: Maybe they're not in a chat?
fr: Le contact n'est peut-être pas dans une discussion

en: Fetching the room list failed.
fr: Échec de récupération de la liste des salons de discussions

en: Voices
fr: Voix

en: Connection problem
fr: Problème de connexion

en: Unable to fetch room list.
fr: Impossible de récupérer la liste des salons

en: User Rooms
fr: Salon de discussions utilisateur

en: Connection problem with the YCHT server
fr: Problème de connexion avec le serveur YCHT

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
fr: (Erreur de conversion du message. Vérifiez l'option « Codage » dans les options du compte)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
fr: Impossible d'écrire dans le salon %s,%s,%s

en: Hidden or not logged-in
fr: Invisible ou déconnecté

en: <br>At %s since %s
fr: <br>À %s depuis %s

en: Anyone
fr: Tout le monde

en: _Class:
fr: _Classe :

en: _Instance:
fr: _Instance :

en: _Recipient:
fr: _Destinataire :

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
fr: Échec de l'inscription à %s,%s,%s

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
fr: zlocate &lt;pseudo&gt; : Localiser d'une personne.

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
fr: zl &lt;pseudo&gt; : Localiser d'une personne.

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fr: instance &lt;instance&gt; : Choisir l'instance à utiliser pour cette classe.

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fr: inst &lt;instance&gt; : Choisir l'instance à utiliser pour cette classe.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fr: topic &lt;instance&gt; : Choisir l'instance à utiliser pour cette classe.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
fr: sub &lt;classs&gt; &lt;instance&gt; &lt;destinataire&gt; : Joindre une nouvelle discussion.

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
fr: zi &lt;instance&gt; : Envoyer un message à &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;.

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
fr: zci &lt;classe&gt; &lt;instance&gt; : Envoyer un message à &lt;<i>classe</i>,<i>instance</i>,*&gt;.

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fr: zcir &lt;classe&gt; &lt;instance&gt; &lt;destinataire&gt; : Envoyer un message à &lt;<i>classe</i>,<i>instance</i>,<i>destinataire</i>&gt;.

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fr: zir &lt;instance&gt; &lt;destinataire&gt; : Envoyer un message à &lt;message,<i>instance</i>,<i>destinataire</i>&gt;.

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
fr: zc &lt;classe&gt; : Envoyer un message à &lt;<i>classe</i>,personal,*&gt;.

en: Resubscribe
fr: Réinscription

en: Retrieve subscriptions from server
fr: Récupérer les abonnements du serveur

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
fr: Plugin pour le protocole Zephyr

en: Use tzc
fr: Utiliser tzc

en: tzc command
fr: Commande tzc

en: Export to .anyone
fr: Exporter vers .anyone

en: Export to .zephyr.subs
fr: Exporter vers .zephyr.subs

en: Import from .anyone
fr: Importer depuis .anyone

en: Import from .zephyr.subs
fr: Importer depuis .zephyr.subs

en: Realm
fr: Domaine

en: Exposure
fr: Exposition

en: Unable to create socket: %s
fr: Impossible de créer le socket : %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
fr: Impossible de reconnaître la réponse du proxy HTTP : %s

en: HTTP proxy connection error %d
fr: Erreur de connexion au proxy HTTP %d.

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
fr: Accès interdit : le proxy n'autorise pas le passage par le port %d

en: Error resolving %s
fr: Erreur à la résolution du nom %s.

en: Requesting %s's attention...
fr: Attire l'attention de %s...

en: %s has requested your attention!
fr: %s essaie d'attirer votre attention !

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
fr: _Oui

en: _No
fr: _Non

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
fr: _Accepter

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
fr: Je ne suis pas là pour l'instant.

en: %s is now known as %s.
fr: %s est désormais connu sous le nom de %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
fr: %s a invité %s dans le salon de discussions %s :
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
fr: %s a invité %s dans le salon de discussions %s

en: Accept chat invitation?
fr: Accepter l'invitation à la discussion ?

note: Shortcut
en: Shortcut
fr: Raccourci

en: The text-shortcut for the smiley
fr: Le texte-accourci pour la frimousse

note: Stored Image
en: Stored Image
fr: Image stockée

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
fr: Image stockée. (ça sera bien suffisant pour l'instant)

en: SSL Connection Failed
fr: Échec de la connexion SSL

en: SSL Handshake Failed
fr: Échec de la poignée de main SSL

en: SSL peer presented an invalid certificate
fr: Le pair SSL a présenté un certificat non valide.

en: Unknown SSL error
fr: Erreur SSL inconnue

en: Unset
fr: Enlever

en: Do not disturb
fr: Ne pas déranger

en: Extended away
fr: Longue absence

en: Feeling
fr: Ressent

en: %s (%s) changed status from %s to %s
fr: %s (%s) a changé son état de %s en %s.

en: %s (%s) is now %s
fr: %s (%s) est désormais %s.

en: %s (%s) is no longer %s
fr: %s (%s) n'est plus %s.

en: %s became idle
fr: %s est devenu inactif.

en: %s became unidle
fr: %s n'est plus inactif.

en: +++ %s became idle
fr: +++ %s devient inactif.

en: +++ %s became unidle
fr: +++ %s devient actif.

en: Calculating...
fr: Calcul en cours

en: Unknown.
fr: Inconnu

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %s, %d hour | %s, %d hours
fr[0]: %s, %d heure
fr[1]: %s, %d heures

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: Could not open %s: Redirected too many times
fr: Impossible d'ouvrir %s : Trop de redirections

en: Unable to connect to %s
fr: Impossible de se connecter à %s.

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
fr: Erreur à la lecture depuis %s : réponse trop longue (%d octets max)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
fr: Impossible de réserver suffisamment de mémoire pour le contenu de %s. Il s'agit peut-être d'une attaque du serveur web.

en: Error reading from %s: %s
fr: Erreur à la lecture depuis %s : %s

en: Error writing to %s: %s
fr: Erreur à l'écriture vers %s : %s

en: Unable to connect to %s: %s
fr: Impossible de se connecter à %s : %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
fr: Connexion interrompue par une autre application de votre ordinateur.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
fr: L'interlocuteur a fermé la connexion.

note: 10060
en: Connection timed out.
fr: Délai de connexion dépassé.

note: 10061
en: Connection refused.
fr: Connexion refusée.

note: 10048
en: Address already in use.
fr: Cette adresse est déjà utilisée.

en: Error Reading %s
fr: Erreur à la lecture de « %s ».

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
fr: Une erreur est survenue à la lecture de « %s ». Il n'a pas été chargé et l'ancien fichier a été renommé « %s~ ».

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
fr: Conversation par messages instantanés. Supporte AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo et d'autres

en: Internet Messenger
fr: Messagerie internet

en: Pidgin Internet Messenger
fr: Messagerie internet Pidgin

note: Build the login options frame.
en: Login Options
fr: Options de connexion

en: Pro_tocol:
fr: Pro_tocole :

en: _Username:
fr: _Utilisateur :

en: Remember pass_word
fr: Mémoriser le mot de _passe

note: Build the user options frame.
en: User Options
fr: Options de l'utilisateur

en: _Local alias:
fr: Alias _local :

en: New _mail notifications
fr: Avertir des nouveaux _courriers

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
fr: Utiliser cette _icône pour ce compte :

en: Ad_vanced
fr: _Avancé

en: Use GNOME Proxy Settings
fr: Utiliser les paramètres proxy de GNOME

en: Use Global Proxy Settings
fr: Utiliser les paramètres proxy globaux

en: No Proxy
fr: Pas de proxy

en: Use Environmental Settings
fr: Utiliser les paramètres d'environnement

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
fr: Si on regarde de très près

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
fr: on peut voir les papillons s'accoupler

en: Proxy _type:
fr: _Type :

en: _Host:
fr: _Hôte :

en: _Port:
fr: _Port :

en: Pa_ssword:
fr: _Mot de passe :

en: Unable to save new account
fr: Impossible d'enregistrer le nouveau compte.

en: An account already exists with the specified criteria.
fr: Un compte existe déjà avec les critères saisis.

en: Add Account
fr: Ajouter un compte

en: _Basic
fr: _Essentiel

en: Create _this new account on the server
fr: Créer ce _nouveau compte sur le serveur

en: P_roxy
fr: _Proxy

en: Enabled
fr: Activé

en: Protocol
fr: Protocole

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
fr: <span size='larger' weight='bold'>Bienvenue dans %s !</span>
    
    Vous n'avez aucun compte configuré. Pour vous connecter avec %s, cliquez le bouton <b>Ajouter</b> ci-dessous et configurez votre premier compte. Si vous désirez vous connecter à plusieurs comptes avec %s, cliquez sur <b>Ajouter</b> autant de fois que nécessaire.
    
    Pour retrouver cette fenêtre afin d'ajouter, modifier ou supprimer des comptes, choisissez <b>Comptes->Gérer les comptes</b> dans la fenêtre de la liste de contacts.

note: Buddy List
en: Background Color
fr: Couleur de fond

en: The background color for the buddy list
fr: La couleur de fond pour la liste de contacts

en: Layout
fr: Arrangement

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
fr: L'arrangement des icônes, noms et états dans la liste de contacts

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
fr: Couleur de fond déplié

en: The background color of an expanded group
fr: La couleur de fond pour un groupe de contacts déplié

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
fr: Texte déplié

en: The text information for when a group is expanded
fr: L'information textuelle pour un groupe de contacts déplié

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
fr: Couleur de fond replié

en: The background color of a collapsed group
fr: La couleur de fond pour un groupe de contacts replié

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
fr: Texte replié

en: The text information for when a group is collapsed
fr: L'information textuelle pour un groupe de contacts replié

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
fr: Couleur du fond des contacts et salons

en: The background color of a contact or chat
fr: La couleur de fond pour un contact ou un salon de discussions

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
fr: Texte des contacts

en: The text information for when a contact is expanded
fr: L'information textuelle pour un contact déplié

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
fr: Texte des contacts connectés

en: The text information for when a buddy is online
fr: L'information textuelle pour un contact connecté

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
fr: Texte des contacts absents

en: The text information for when a buddy is away
fr: L'information textuelle pour un contact absent

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
fr: Texte des contacts déconnectés

en: The text information for when a buddy is offline
fr: L'information textuelle pour un contact déconnecté

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
fr: Texte des contacts inactifs

en: The text information for when a buddy is idle
fr: L'information textuelle pour un contact inactif

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
fr: Texte des messages non-lus

en: The text information for when a buddy has an unread message
fr: L'information textuelle pour les messages non-lus d'un contact

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
fr: Texte des messages avec pseudo

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
fr: L'information textuelle pour les messages dans lesquels apparaissent votre pseudo

en: The text information for a buddy's status
fr: L'information textuelle pour l'état des contacts

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
fr[0]: Vous avez %d contact nommé %s. Voulez-vous le fusionner ?
fr[1]: Vous avez %d contacts nommé %s. Voulez-vous les fusionner ?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
fr: Fusionner ces contacts fera d'eux une seule entrée dans la liste de contact et ils utiliseront une seule fenêtre de conversation. Vous pouvez les séparer ultérieurement en choisissant « Étendre » dans le menu contextuel du contact.

en: Please update the necessary fields.
fr: Veuillez mettre à jour les rubriques nécessaires.

en: A_ccount
fr: _Compte

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
fr: Saisissez les informations sur le salon de discussions que vous voulez rejoindre.

en: Room _List
fr: _Liste des salons de discussions

en: _Block
fr: _Bloquer

en: Un_block
fr: Dé_bloquer

en: Move to
fr: Déplacer vers

en: Get _Info
fr: _Infos

en: I_M
fr: _Message

en: _Audio Call
fr: Appel _audio

en: Audio/_Video Call
fr: Appel audio/_vidéo

en: _Video Call
fr: Appel _vidéo

en: _Send File...
fr: Envoyer un _fichier...

en: Add Buddy _Pounce...
fr: Ajouter une _alerte...

en: View _Log
fr: _Voir les archives

en: Hide When Offline
fr: Cacher si déconnecté

en: Show When Offline
fr: Afficher si déconnecté

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Set Custom Icon
fr: Changer l'icône

en: Remove Custom Icon
fr: Supprimer l'icône

en: Add _Buddy...
fr: Ajouter un _contact...

en: Add C_hat...
fr: Ajouter un salon de _discussions...

en: _Delete Group
fr: _Supprimer un groupe

en: _Rename
fr: _Renommer

note: join button
en: _Join
fr: _Discuter

en: Auto-Join
fr: Rejoindre auto

en: Persistent
fr: Persistant

en: _Edit Settings...
fr: _Modifier les paramètres...

en: _Collapse
fr: Re_plier

en: _Expand
fr: _Etendre

en: /Tools/Mute Sounds
fr: /Outils/Silencieux

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
fr: Il n'y a aucun compte actif permettant d'ajouter cet utilisateur.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
fr: Type de noeud inconnu

en: Please select your mood from the list
fr: Veuillez choisir votre humeur dans la liste.

en: Message (optional)
fr: message (facultatif)`

en: Edit User Mood
fr: Modifier l'humeur

note: Buddies menu
en: /_Buddies
fr: /_Contacts

en: /Buddies/New Instant _Message...
fr: /Contacts/Envoyer un _message...

en: /Buddies/Join a _Chat...
fr: /Contacts/Re_joindre une discussion...

en: /Buddies/Get User _Info...
fr: /Contacts/Voir les _informations...

en: /Buddies/View User _Log...
fr: /Contacts/Voir les _archives...

en: /Buddies/Sh_ow
fr: /Contacts/A_fficher

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
fr: /Contacts/Afficher/Contacts _déconnectés

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
fr: /Contacts/Afficher/Groupes _vides

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
fr: /Contacts/Afficher/_Informations des contacts

en: /Buddies/Show/Idle _Times
fr: /Contacts/Afficher/_Temps d'inactivité

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
fr: /Contacts/Afficher/Icônes de _protocole

en: /Buddies/_Sort Buddies
fr: /Contacts/_Trier les contacts

en: /Buddies/_Add Buddy...
fr: /Contacts/Ajouter un _contact...

en: /Buddies/Add C_hat...
fr: /Contacts/Ajouter une _discussion...

en: /Buddies/Add _Group...
fr: /Contacts/Ajouter un _groupe...

en: /Buddies/_Quit
fr: /Contacts/_Quitter

note: Accounts menu
en: /_Accounts
fr: /C_omptes

en: /Accounts/Manage Accounts
fr: /Comptes/Gérer les comptes

note: Tools
en: /_Tools
fr: /_Outils

en: /Tools/Buddy _Pounces
fr: /Outils/_Alertes

en: /Tools/_Certificates
fr: /Outils/_Certificats

en: /Tools/Custom Smile_ys
fr: /Outils/Frimo_usses personnalisées

en: /Tools/Plu_gins
fr: /Outils/Plu_gins

en: /Tools/Pr_eferences
fr: /Outils/_Préférences

en: /Tools/Pr_ivacy
fr: /Outils/_Filtres

en: /Tools/Set _Mood
fr: /Outils/Changer d'_humeur

en: /Tools/_File Transfers
fr: /Outils/_Transferts de fichier

en: /Tools/R_oom List
fr: /Outils/_Liste des salons de discussions

en: /Tools/System _Log
fr: /Outils/Voir les archives s_ystème

en: /Tools/Mute _Sounds
fr: /Outils/_Silencieux

note: Help
en: /_Help
fr: /Aid_e

en: /Help/Online _Help
fr: /Aide/_Aide en ligne

en: /Help/_Build Information
fr: /Aide/_Informations sur le programme

en: /Help/_Debug Window
fr: /Aide/Fenêtre de _debug

en: /Help/De_veloper Information
fr: /Aide/Liste des _développeurs

en: /Help/_Translator Information
fr: /Aide/Liste des _traducteurs

en: /Help/_About
fr: /Aide/À _propos de

en: <b>Account:</b> %s
fr: <b>Compte :</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
fr: 
    <b>Occupants :</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
fr: 
    <b>Sujet :</b> %s

en: (no topic set)
fr: (pas de sujet)

en: Buddy Alias
fr: Pseudo du contact

en: Logged In
fr: Connecté

en: Last Seen
fr: Dernièrement vu

en: Spooky
fr: Étrange

en: Awesome
fr: Fabuleux

en: Rockin'
fr: Génial

en: Total Buddies
fr: Nombre total de contacts

en: Idle %dd %dh %02dm
fr: Inactif %dj %dh %02dmin

en: Idle %dh %02dm
fr: Inactif %dh %02dmin

en: Idle %dm
fr: Inactif %dmin

en: /Buddies/New Instant Message...
fr: /Contacts/Envoyer un message...

en: /Buddies/Join a Chat...
fr: /Contacts/Rejoindre une discussion...

en: /Buddies/Get User Info...
fr: /Contacts/Voir les informations...

en: /Buddies/Add Buddy...
fr: /Contacts/Ajouter un contact...

en: /Buddies/Add Chat...
fr: /Contacts/Ajouter une discussion...

en: /Buddies/Add Group...
fr: /Contacts/Ajouter un groupe...

en: /Tools/Privacy
fr: /Outils/Filtres

en: /Tools/Room List
fr: /Outils/Liste des salons de discussions

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
fr[0]: %d message non lu de %s
fr[1]: %d messages non lus de %s

en: Manually
fr: Manuel

en: By status
fr: Par état

en: By recent log activity
fr: Par discussions récentes

en: %s disconnected
fr: Déconnexion de %s

en: %s disabled
fr: %s désactivé

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: Re-enable
fr: Réactiver

en: SSL FAQs
fr: FAQs SSL

en: Welcome back!
fr: Content de vous revoir !

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
fr[0]: %d compte a été désactivé parce que vous venez de vous connecter depuis un autre endroit :
fr[1]: %d comptes ont été désactivés parce que vous venez de vous connecter depuis un autre endroit :

en: <b>Username:</b>
fr: <b>Utilisateur :</b>

en: <b>Password:</b>
fr: <b>Mot de passe :</b>

en: _Login
fr: _Connexion

en: /Accounts
fr: /Comptes

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
fr: <span weight='bold' size='larger'>Bienvenue dans %s !</span>
    
    Vous n'avez aucun compte actif. Activez vos comptes de messagerie depuis la fenêtre <b>Comptes</b> dans le menu <b>Comptes->Gérer les comptes</b>. Une fois les comptes activés, vous pourrez vous connecter, changer votre état et discuter avec vos contacts.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
fr: /Contacts/Afficher/Contacts déconnectés

en: /Buddies/Show/Empty Groups
fr: /Contacts/Afficher/Groupes vides

en: /Buddies/Show/Buddy Details
fr: /Contacts/Afficher/Informations des contacts

en: /Buddies/Show/Idle Times
fr: /Contacts/Afficher/Temps d'inactivité

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
fr: /Contacts/Afficher/Icônes de protocole

en: Add a buddy.
fr: Ajouter un contact.

en: Buddy's _username:
fr: _Nom d'utilisateur du contact :

en: (Optional) A_lias:
fr: A_lias (facultatif) :

en: Add buddy to _group:
fr: Ajouter ce contact au _groupe :

en: This protocol does not support chat rooms.
fr: Les salons de discussions ne sont pas supportés par ce protocole.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
fr: Vous n'avez pas de protocole disponible vous permettant de rejoindre des salons de discussions.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
fr: Saisissez un alias et les informations nécessaires pour le salon de discussions que vous voulez ajouter dans la liste de contacts.

en: A_lias:
fr: _Alias :

en: _Group:
fr: _Groupe :

en: Auto_join when account connects.
fr: Rejoindre _automatiquement quand le compte est activé.

en: _Remain in chat after window is closed.
fr: _Rester dans le salon de discussions quand la fenêtre est fermée.

en: Please enter the name of the group to be added.
fr: Saisissez le nom du groupe à ajouter

en: Enable Account
fr: Activer un compte

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
fr: <PurpleMain>/Comptes/Activer un compte

en: <PurpleMain>/Accounts/
fr: <PurpleMain>/Comptes/

en: _Edit Account
fr: Modifier le c_ompte

en: Set _Mood...
fr: Changer d'_humeur...

en: No actions available
fr: Aucune action disponible

en: _Disable
fr: _Désactiver

en: /Tools
fr: /Outils

en: /Buddies/Sort Buddies
fr: /Contacts/Trier les contacts

en: Type the host name for this certificate.
fr: Saisissez le nom d'hôte correspondant à ce certificat.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
fr: Serveurs SSL

en: Unknown command.
fr: Commande inconnue.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
fr: Ce contact n'utilise pas le même protocole que ce salon de discussions.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
fr: Il n'y a aucun compte actif vous permettant d'inviter ce contact.

en: Invite Buddy Into Chat Room
fr: Inviter le contact dans une discussion

en: _Buddy:
fr: _Contact :

en: _Message:
fr: _Message :

en: <h1>Conversation with %s</h1>
fr: <h1>Conversation avec %s</h1>

en: Save Conversation
fr: Enregistrer la conversation

en: Un-Ignore
fr: Ne plus ignorer

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Get Away Message
fr: Récupérer le message d'absence

en: Last Said
fr: Dernières paroles

en: Unable to save icon file to disk.
fr: Impossible d'enregistrer l'icône sur le disque.

en: Save Icon
fr: Enregistrer l'icône

en: Animate
fr: Animer

en: Hide Icon
fr: Cacher l'icône

en: Save Icon As...
fr: Enregistrer l'icône sous...

en: Set Custom Icon...
fr: Changer l'icône...

en: Change Size
fr: Changer la taille

en: Show All
fr: Tout afficher

en: /Conversation/New Instant _Message...
fr: /Conversation/Envoyer un _message...

en: /Conversation/Join a _Chat...
fr: /Conversation/Re_joindre un salon...

en: /Conversation/_Find...
fr: /Conversation/_Chercher...

en: /Conversation/View _Log
fr: /Conversation/_Voir les archives

en: /Conversation/_Save As...
fr: /Conversation/Enregistrer _sous...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
fr: /Conversation/_Effacer la conversation

en: /Conversation/M_edia
fr: /Conversation/Mé_dia

en: /Conversation/Media/_Audio Call
fr: /Conversation/Média/Appel _audio

en: /Conversation/Media/_Video Call
fr: /Conversation/Média/Appel _vidéo

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
fr: /Conversation/Média/A_ppel audio\/vidéo

en: /Conversation/Se_nd File...
fr: /Conversation/Envoyer un _fichier...

en: /Conversation/Get _Attention
fr: /Conversation/Attirer l'_attention

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
fr: /Conversation/Ajouter une _alerte...

en: /Conversation/_Get Info
fr: /Conversation/Voir les _informations

en: /Conversation/In_vite...
fr: /Conversation/Invi_ter...

en: /Conversation/M_ore
fr: /Conversation/_Plus

en: /Conversation/Al_ias...
fr: /Conversation/_Donner un alias...

en: /Conversation/_Block...
fr: /Conversation/_Bloquer...

en: /Conversation/_Unblock...
fr: /Conversation/Dé_bloquer...

en: /Conversation/_Add...
fr: /Conversation/_Ajouter...

en: /Conversation/_Remove...
fr: /Conversation/_Supprimer...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
fr: /Conversation/Insérer un _lien...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
fr: /Conversation/Insérer une ima_ge...

en: /Conversation/_Close
fr: /Conversation/_Fermer

en: /Options/Enable _Logging
fr: /Options/Activer l'_archivage

en: /Options/Enable _Sounds
fr: /Options/Activer les _sons

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
fr: /Options/Afficher la _barre de style

en: /Options/Show Ti_mestamps
fr: /Options/Afficher l'_horodatage

en: /Conversation/More
fr: /Conversation/Plus

en: /Conversation/View Log
fr: /Conversation/Voir les archives

en: /Conversation/Media/Audio Call
fr: /Conversation/Média/Appel audio

en: /Conversation/Media/Video Call
fr: /Conversation/Média/Appel vidéo

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
fr: /Conversation/Média/Appel audio\/vidéo

en: /Conversation/Send File...
fr: /Conversation/Envoyer un fichier...

en: /Conversation/Get Attention
fr: /Conversation/Attirer l'attention

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
fr: /Conversation/Ajouter une alerte...

en: /Conversation/Get Info
fr: /Conversation/Voir les informations

en: /Conversation/Invite...
fr: /Conversation/Inviter...

en: /Conversation/Alias...
fr: /Conversation/Donner un alias...

en: /Conversation/Block...
fr: /Conversation/Bloquer...

en: /Conversation/Unblock...
fr: /Conversation/Débloquer...

en: /Conversation/Add...
fr: /Conversation/Ajouter...

en: /Conversation/Remove...
fr: /Conversation/Supprimer...

en: /Conversation/Insert Link...
fr: /Conversation/Insérer un lien...

en: /Conversation/Insert Image...
fr: /Conversation/Insérer une image...

en: /Options/Enable Logging
fr: /Options/Activer l'archivage

en: /Options/Enable Sounds
fr: /Options/Activer les sons

en: /Options/Show Formatting Toolbars
fr: /Options/Afficher la barre de style

en: /Options/Show Timestamps
fr: /Options/Afficher l'horodatage

en: User is typing...
fr: L'utilisateur est en train d'écrire...

en: 
    %s has stopped typing
fr: 
    %s a arrêté d'écrire

note: Build the Send To menu
en: S_end To
fr: Envoyer _vers

en: _Send
fr: _Envoyer

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
fr: Personne dans ce salon

en: Close Find bar
fr: Fermer la barre de recherche

en: Find:
fr: Chercher :

en: %d person in room | %d people in room
fr[0]: %d personne dans le salon
fr[1]: %d personnes dans le salon

en: Stopped Typing
fr: S'arrête d'écrire

en: Nick Said
fr: Votre pseudonyme apparaît

en: Unread Messages
fr: Messages non lus

en: New Event
fr: Nouvel événement

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
fr: clear : Effacer le contenu de la fenêtre de conversation.

en: Confirm close
fr: Confirmer la fermeture

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
fr: Vous n'avez pas lu certains messages. Êtes-vous sûr de vouloir fermer la fenêtre ?

en: Close other tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Close all tabs
fr: Fermer tous les onglets

en: Detach this tab
fr: Détacher cet onglet

en: Close this tab
fr: Fermer cet onglet

en: Close conversation
fr: Fermer la conversation

en: Last created window
fr: Dernière fenêtre ouverte

en: Separate IM and Chat windows
fr: Séparer les messages et les discussions

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: By group
fr: Par groupe

en: By account
fr: Par compte

en: Find
fr: Chercher

en: _Search for:
fr: _Chercher :

en: Save Debug Log
fr: Enregistrer les archives de débuggage

en: Invert
fr: Inverser

en: Highlight matches
fr: Surligner les occurrences

en: _Icon Only
fr: _Icône seulement

en: _Text Only
fr: _Texte seulement

en: _Both Icon & Text
fr: À la fois texte _et icône

en: Filter
fr: Filtre

en: Right click for more options.
fr: Clic droit pour afficher plus d'options.

en: Level
fr: Niveau

en: Select the debug filter level.
fr: Choisissez le niveau de filtre de débuggage.

en: All
fr: Tout

en: Misc
fr: Divers

en: Warning
fr: Avertissement

en: Error
fr: Erreur

en: Fatal Error
fr: Erreur critique

en: bug master
fr: maitre des bogues

en: artist
fr: artiste

en: voice and video
fr: voix et vidéo

en: webmaster
fr: webmestre

en: Senior Contributor/QA
fr: contribuant senior/QA

en: win32 port
fr: portage win32

en: maintainer
fr: mainteneur

en: libfaim maintainer
fr: mainteneur de libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
fr: hacker et conducteur désigné [feignasse]

en: original author
fr: auteur original

en: lead developer
fr: codeur principal

en: Arabic
fr: Arabe

en: Assamese
fr: Assamais

en: Belarusian Latin
fr: Biélorusse latin

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bengali
fr: Bengalî

en: Bengali-India
fr: Bengalî indien

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Valencian-Catalan
fr: Valencien-Catalan

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Australian English
fr: Anglais australien

en: Canadian English
fr: Anglais canadien

en: British English
fr: Anglais britannique

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Estonian
fr: Estonien

en: Persian
fr: Persan

en: Finnish
fr: Finnois

en: French
fr: Français

en: Irish
fr: Irlandais

en: Galician
fr: Galicien

en: Gujarati
fr: Gujarâtî

en: Gujarati Language Team
fr: Équipe du langage gujarâtî

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Armenian
fr: Arménien

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Ubuntu Georgian Translators
fr: Traducteurs géorgiens d'Ubuntu

en: Kannada
fr: Kannara

en: Kannada Translation team
fr: Équipe de traduction kannara

en: Korean
fr: Coréen

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Marathi
fr: Marâthî

en: Malay
fr: Malaisien

en: Bokmål Norwegian
fr: Norvégien bokmål

en: Nepali
fr: Népalais

en: Dutch, Flemish
fr: Hollandais, flamand

en: Norwegian Nynorsk
fr: Norvégien (nynorsk)

en: Punjabi
fr: Panjâbî

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese-Brazil
fr: Portugais brésilien

en: Pashto
fr: Pachto

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Albanian
fr: Albanais

en: Serbian
fr: Serbe

en: Sinhala
fr: Singhalais

en: Swedish
fr: Suédois

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Thai
fr: Thaï

en: Turkish
fr: Turc

en: Ukranian
fr: Ukrainien

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
fr: T.M.Thanh et l'équipe Gnome-Vi

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Hong Kong Chinese
fr: Chinois de Hong-Kong

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Amharic
fr: Amharique

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
fr: %s est un client de messagerie basé sur libpurple capable de se connecter à de multiples services de messageries instantanées. %s est écrit en C et utilise GTK+. %s est distribué, peut être modifié et redistribué sous les termes de la licence GPL version 2 ou ultérieure. Une copie de la licence GPL est fournie avec %s. Tous droits réservés par les collaborateurs de %s, dont une liste est aussi fournie avec %s. Aucune garantie n'est fournie pour l'utilisation de %s.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
fr: <FONT SIZE="4"><B>Liens utiles</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Site web</A><BR>	<A HREF="%s">Foire Aux Questions</A><BR>	IRC Salon IRC : #pidgin sur irc.freenode.net<BR>	Salon XMPP : devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
fr: <font size="4">Aide d'autres utilisateurs de Pidgin :</font> <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>Ceci est une liste de messagerie <b>publique</b> ! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archives</a>)<br/>Nous ne pouvons pas vous aider pour les plugins ou protocoles fournis par des tiers.<br/> La langue principale de cette liste est l'<b>anglais</b>. Vous pouvez envoyer vos messages dans une autre langue mais les réponses seront probablement moins nombreuses ou utiles.<br/><br/>

en: About %s
fr: À propos de %s

en: Build Information
fr: Informations sur le programme

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
fr: Informations sur le programme %s

en: Current Developers
fr: Codeurs

en: Crazy Patch Writers
fr: Patcheurs fous

en: Retired Developers
fr: Codeurs retraités

en: Retired Crazy Patch Writers
fr: Patcheurs fous retraités

en: %s Developer Information
fr: Liste des développeurs de %s

en: Current Translators
fr: Traducteurs

en: Past Translators
fr: Anciens traducteurs

en: %s Translator Information
fr: Liste des traducteurs de %s

en: _Name
fr: _Nom

en: _Account
fr: C_ompte

en: Get User Info
fr: Informations utilisateur

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur ou l'alias de la personne dont vous voulez les informations.

en: View User Log
fr: Voir les archives d'un contact

en: Alias Contact
fr: Donner un alias à un contact

en: Enter an alias for this contact.
fr: Saisissez un alias pour ce contact

en: Enter an alias for %s.
fr: Saisissez un alias pour %s

en: Alias Buddy
fr: Donner un alias

en: Alias Chat
fr: Donner un alias à un salon de discussions

en: Enter an alias for this chat.
fr: Saisissez un alias pour cette discussion

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
fr[0]: Vous allez supprimer le contact contenant %s et %d autre identifiant de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?
fr[1]: Vous allez supprimer le contact contenant %s et %d autres identifiants de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: Remove Contact
fr: Supprimer un contact

en: _Remove Contact
fr: _Supprimer le contact

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
fr: Vous allez fusionner le groupe %s au groupe %s. Voulez-vous continuer ?

en: Merge Groups
fr: Fusionner des groupes

en: _Merge Groups
fr: _Fusionner les groupes

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer le groupe %s et tous ses membres de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: Remove Group
fr: Supprimer un groupe

en: _Remove Group
fr: _Supprimer le groupe

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer %s de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: Remove Buddy
fr: Supprimer un contact

en: _Remove Buddy
fr: _Supprimer le contact

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fr: Vous allez supprimer le salon de discussions %s de votre liste de contacts. Voulez-vous continuer ?

en: Remove Chat
fr: Supprimer un salon de discussions

en: _Remove Chat
fr: _Supprimer le salon

en: Right-click for more unread messages...
fr: Clic droit pour plus de messages non lus...

en: _Change Status
fr: _Changer d'état

en: Show Buddy _List
fr: Afficher la _liste de contacts

en: _Unread Messages
fr: Messages _non lus

en: New _Message...
fr: Nouveau _message...

en: _Accounts
fr: C_omptes

en: Plu_gins
fr: Plug_ins

en: Pr_eferences
fr: _Préférences

en: Mute _Sounds
fr: _Silencieux

en: _Blink on New Message
fr: Cli_gnoter sur un nouveau message

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Not started
fr: Pas commencé

en: <b>Receiving As:</b>
fr: <b>Réception vers :</b>

en: <b>Receiving From:</b>
fr: <b>Réception depuis :</b>

en: <b>Sending To:</b>
fr: <b>Envoi vers :</b>

en: <b>Sending As:</b>
fr: <b>Envoi depuis :</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
fr: Aucune application n'est configurée pour ouvrir ce type de fichier.

en: An error occurred while opening the file.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier.

en: Error launching %s: %s
fr: Erreur au lancement de %s : %s

en: Error running %s
fr: Erreur à l'exécution de %s

en: Process returned error code %d
fr: Le processus a renvoyé le code d'erreur %d

en: Filename:
fr: Fichier :

en: Local File:
fr: Fichier local :

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Time Elapsed:
fr: Temps écoulé :

en: Time Remaining:
fr: Temps restant :

en: Close this window when all transfers _finish
fr: Fermer cette fenêtre quand tous les transferts sont _terminés

en: C_lear finished transfers
fr: _Effacer les transferts terminés

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
fr: _Détails du transfert

en: Paste as Plain _Text
fr: Coller comme _texte seulement

en: _Reset formatting
fr: _Effacer le style

en: Disable _smileys in selected text
fr: Désactiver les _frimousses dans le texte sélectionné

en: Hyperlink color
fr: Couleur des liens hypertextes

en: Color to draw hyperlinks.
fr: Couleur pour afficher les liens hypertextes

en: Hyperlink visited color
fr: Couleur des liens visités

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
fr: Couleur pour afficher les liens hypertextes une fois visités (ou activés).

en: Hyperlink prelight color
fr: Couleur de surlignage des liens hypertextes

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
fr: Couleur pour afficher les liens hypertextes quand la souris les survole.

en: Sent Message Name Color
fr: Nom de la couleur pour les messages envoyés

en: Color to draw the name of a message you sent.
fr: Couleur pour afficher le nom dans les messages que vous envoyez.

en: Received Message Name Color
fr: Nom de la couleur pour les messages reçus

en: Color to draw the name of a message you received.
fr: Couleur pour afficher le nom de votre interlocuteur.

en: "Attention" Name Color
fr: Nom de la couleur des messages en surbrillance

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
fr: Couleur pour afficher les messages reçus qui contiennent votre nom.

en: Action Message Name Color
fr: Nom de la couleur des messages d'action

en: Color to draw the name of an action message.
fr: Couleur pour afficher le nom pour les messages d'action.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
fr: Nom de la couleur des messages d'action chuchotés.

en: Color to draw the name of a whispered action message.
fr: Couleur pour afficher le nom pour les messages d'actions chuchotés.

en: Whisper Message Name Color
fr: Nom de la couleur des messages chuchotés.

en: Color to draw the name of a whispered message.
fr: Couleur pour afficher le nom pour les messages chuchotés.

en: Typing notification color
fr: Couleur de la notification de saisie

en: The color to use for the typing notification
fr: Couleur pour afficher que quelqu'un est en train de vous écrire un message

en: Typing notification font
fr: Police de la notification de saisie

en: The font to use for the typing notification
fr: Police pour afficher que quelqu'un est en train de vous écrire un message

en: Enable typing notification
fr: Activer la notification de saise

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
fr: <span size='larger' weight='bold'>Type de fichier non reconnu</span>
    
    PNG choisi par défaut

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
fr: <span size='larger' weight='bold'>Erreur à l'enregistrement de l'image</span>
    
    %s

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: _Save Image...
fr: Enregi_strer l'image...

en: _Add Custom Smiley...
fr: _Ajouter une frimousse personnalisée...

en: Select Font
fr: Changer la police

en: Select Text Color
fr: Changer la couleur du texte

en: Select Background Color
fr: Changer la couleur du fond

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
fr: Saisissez l'URL et la description du lien à inclure. La description est facultative.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
fr: Saisissez l'URL du lien à insérer.

en: Insert Link
fr: Insérer un lien

en: _Insert
fr: _Insérer

en: Failed to store image: %s
fr: Impossible d'enregistrer l'image : %s

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
fr: Cette frimousse est désactivée parce qu'une frimousse personnalisée existe pour ce raccourci :
     %s

en: Smile!
fr: Souriez !

en: _Manage custom smileys
fr: _Gérer les frimousses personnalisées

en: This theme has no available smileys.
fr: Ce thème n'a pas de frimousses.

en: _Font
fr: _Police

en: Group Items
fr: Regrouper les items

en: Ungroup Items
fr: Dégrouper les items

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Increase Font Size
fr: Augmenter la taille de la police

en: Decrease Font Size
fr: Diminuer la taille de la police

en: Font Face
fr: Type de police

en: Foreground Color
fr: Couleur du texte

en: Reset Formatting
fr: Effacer le style

en: Insert IM Image
fr: Insérer une image

en: Insert Smiley
fr: Insérer une frimousse

en: Send Attention
fr: Attirer l'attention

en: <b>_Bold</b>
fr: <b>_Gras</b>

en: <i>_Italic</i>
fr: <i>Itali_que</i>

en: <u>_Underline</u>
fr: <u>_Souligné</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
fr: <span strikethrough='true'>Barré</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
fr: <span size='larger'>Plus g_rand</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
fr: <span size='smaller'>Pl_us petit</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
fr: T_ype de police

en: Foreground _color
fr: Couleur du _texte

en: Bac_kground color
fr: Couleur de _fond

en: _Link
fr: _Lien

en: _Horizontal rule
fr: Barre _horizontale

en: _Smile!
fr: Sourie_z !

en: _Attention!
fr: _Attention !

en: Log Deletion Failed
fr: Échec de suppression de l'archive

en: Check permissions and try again.
fr: Veuillez vérifier les droits sur le fichier et réessayer.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les archives de la conversation avec %s datée du %s ?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les archives de la conversation dans %s datée du %s ?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les archives système datées du %s ?

en: Delete Log?
fr: Supprimer les archives ?

en: Delete Log...
fr: Supprimer les archives...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
fr: <span size='larger' weight='bold'>Conversation dans %s le %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
fr: <span size='larger' weight='bold'>Conversation avec %s le %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
fr: _Parcourir le dossier des archives

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
fr: %s %s. « %s -h » pour plus d'informations.

en: Usage: %s [OPTION]...
fr: Usage : %s [OPTION]...

en: DIR
fr: DOS

en: use DIR for config files
fr: utilise le dossier DOS pour les fichiers de config

en: print debugging messages to stdout
fr: affiche les messages de debug sur la sortie standard

en: force online, regardless of network status
fr: force en ligne quelque soit l'état du réseau

en: display this help and exit
fr: affiche ce message et puis c'est tout

en: allow multiple instances
fr: autoriser plusieurs instances du logiciel

en: don't automatically login
fr: ne pas se connecter automatiquement

en: NAME
fr: NOM

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
fr: active certains comptes (l'argument facultatif NOM
                          spécifie ces comptes, séparés par des virgules.                      Sans cela, seul le premier compte sera activé.)

en: X display to use
fr: affichage X à utiliser

en: display the current version and exit
fr: affiche le numéro version et rend la main

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
fr: %s %s a planté et a essayé de créer un fichier "core".
    Ceci est un problème logiciel et n'est pas dû à une
    utilisation erronée du logiciel de votre part.
    
    Si vous pouvez reproduire ce plantage, veuillez en
    informer les développeurs en rapportant le problème sur
    %ssimpleticket/
    
    Veuillez bien préciser ce que vous faisiez à cet instant et
    attacher la pile d'appel (backtrace) obtenue depuis le fichier
    core. Si vous ne savez pas comment procéder, veuillez suivre
    les indications sur
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
fr: Arrêt à cause d'un autre client libpurple existant.

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
fr: %s veut engager une session audio/vidéo.

en: %s wishes to start a video session with you.
fr: %s veut engager une session vidéo.

en: Incoming Call
fr: Appel entrant

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
fr[0]: %s a reçu %d nouveau message.
fr[1]: %s a reçu %d nouveaux messages.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
fr[0]: <b>%d nouveau courrier.</b>
fr[1]: <b>%d nouveaux courriers.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
fr: La commande « %s » pour le navigateur est non valide.

en: Unable to open URL
fr: Impossible d'ouvrir l'URL

en: Error launching "%s": %s
fr: Erreur au lancement de « %s » : %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
fr: Un navigateur « Manuel » a été choisi choisi mais la ligne de commande est vide.

en: No message
fr: Pas de message

en: Open All Messages
fr: Ouvrir tous les messages

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
fr: <span weight="bold" size="larger">Vous avez du courrier !</span>

en: New Pounces
fr: Nouvelles alertes

en: Dismiss
fr: Fermer

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
fr: <span weight="bold" size="larger">Vous avez des alertes !</span>

en: The following plugins will be unloaded.
fr: Les plugins suivants vont être déchargés.

en: Multiple plugins will be unloaded.
fr: Plusieurs plugins vont être déchargés.

en: Unload Plugins
fr: Déchargement de plugins

en: Could not unload plugin
fr: Impossible de décharger le plugin

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
fr: Le plugin n'a pas pu être déchargé maintenant. Il sera désactivé au prochain démarrage.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Erreur : %s
    Consultez le site web du plugin pour une mise à jour éventuelle.</span>

en: Author
fr: Auteur

en: <b>Written by:</b>
fr: <b>Écrit par :</b>

en: <b>Web site:</b>
fr: <b>Site web :</b>

en: <b>Filename:</b>
fr: <b>Nom du fichier :</b>

en: Configure Pl_ugin
fr: Configurer le _plugin

en: <b>Plugin Details</b>
fr: <b>Informations sur le plugin</b>

en: Select a file
fr: Choisissez un fichier

en: Modify Buddy Pounce
fr: Modifier une alerte

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
fr: Alerte sur

en: _Account:
fr: C_ompte :

en: _Buddy name:
fr: _Contact :

en: Si_gns on
fr: Se _connecte

en: Signs o_ff
fr: Se _déconnecte

en: Goes a_way
fr: S'_absente

en: Ret_urns from away
fr: _Revient d'absence

en: Becomes _idle
fr: Devient _inactif

en: Is no longer i_dle
fr: N'est plus i_nactif

en: Starts _typing
fr: C_ommence à écrire

en: P_auses while typing
fr: _Pause pendant la saisie

en: Stops t_yping
fr: _S'arrête d'écrire

en: Sends a _message
fr: Envoi d'un _message

en: Ope_n an IM window
fr: Ouvrir une _fenêtre de conversation

en: _Pop up a notification
fr: Ouvrir une fenêtre de _notification

en: Send a _message
fr: Envoyer un _message

en: E_xecute a command
fr: Exécuter une c_ommande

en: P_lay a sound
fr: _Jouer un son

en: Brows_e...
fr: Choisir...

en: Br_owse...
fr: Choisir...

en: Pre_view
fr: Pré_visualisation

en: P_ounce only when my status is not Available
fr: Alerter _uniquement quand mon état n'est pas « Disponible »

en: _Recurring
fr: _Récurrente

en: Pounce Target
fr: Cible de l'alerte

en: Started typing
fr: Commence à écrire

en: Paused while typing
fr: Pause pendant la saisie

en: Signed on
fr: Se connecte

en: Returned from being idle
fr: N'est plus inactif

en: Returned from being away
fr: Revient d'absence

en: Stopped typing
fr: S'arrête d'écrire

en: Signed off
fr: Se déconnecte

en: Became idle
fr: Devient inactif

en: Went away
fr: Devient absent

en: Sent a message
fr: Envoi un message

en: Unknown.... Please report this!
fr: Événement d'alerte inconnu. Veuillez reporter cette erreur.

en: (Custom)
fr: (Personnalisé)

en: The default Pidgin sound theme
fr: Le thème de sons par défaut Pidgin

en: The default Pidgin buddy list theme
fr: Le thème de liste de contacts par défaut Pidgin

en: The default Pidgin status icon theme
fr: Le thème d'icônes par défaut Pidgin

en: Theme failed to unpack.
fr: Le thème de frimousses n'a pas pu être déballé.

en: Theme failed to load.
fr: Le thème de frimousses n'a pas pu être chargé.

en: Theme failed to copy.
fr: Le thème de frimousses n'a pas pu être copié.

en: Theme Selections
fr: Choix des thèmes

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
fr: Choisissez un thème que vous voulez utiliser dans la liste ci-dessous.
    De nouveau thèmes peuvent être installés en les faisant glisser dans la liste des thèmes.

en: Buddy List Theme:
fr: Thème de liste de contacts :

en: Status Icon Theme:
fr: Thème d'icônes d'état :

en: Sound Theme:
fr: Thème de sons :

en: Smiley Theme:
fr: Thèmes de frimousses :

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Cl_ose conversations with the Escape key
fr: Fermer les conversations avec la touche _Echap

note: System Tray
en: System Tray Icon
fr: Icône de notification

en: _Show system tray icon:
fr: _Afficher l'icône de notification :

en: On unread messages
fr: Quand des messages sont non lus

en: Conversation Window
fr: Fenêtre de conversation

en: _Hide new IM conversations:
fr: _Cacher les nouvelles conversations :

en: When away
fr: Lorsque absent

en: Minimi_ze new conversation windows
fr: Rédu_ire la nouvelle fenêtre de conversation

note: All the tab options!
en: Tabs
fr: Onglets

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
fr: Afficher les messages et les discussions dans des fenêtres à _onglets

en: Show close b_utton on tabs
fr: Afficher le bouton de _fermeture sur les onglets

en: _Placement:
fr: _Position :

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Left Vertical
fr: Verticalement à gauche

en: Right Vertical
fr: Verticalement à droite

en: N_ew conversations:
fr: Nouvelles conversations :

en: Show _formatting on incoming messages
fr: Afficher le _style des messages reçus

en: Close IMs immediately when the tab is closed
fr: Fermer les messages immédiatement quand l'onglet est fermé

en: Show _detailed information
fr: _Afficher les informations complètes

en: Enable buddy ic_on animation
fr: Activer l'anima_tion de l'icône des contacts

en: _Notify buddies that you are typing to them
fr: _Notifier les contacts que vous êtes en train de leur écrire

en: Highlight _misspelled words
fr: Surligner les mots mal _orthographiés

en: Use smooth-scrolling
fr: Utiliser le défilement progressif

en: F_lash window when IMs are received
fr: _Faire clignoter la fenêtre sur la réception de messages

en: Minimum input area height in lines:
fr: Nombre minimum de lignes dans la zone de saisie :

en: Font
fr: Police

en: Use font from _theme
fr: Utiliser la police du thème

en: Conversation _font:
fr: Police des _conversations :

en: Default Formatting
fr: Style par défaut

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
fr: Le texte des messages envoyés apparaîtra comme ceci avec les protocoles supportant l'ajout du style.

en: Cannot start proxy configuration program.
fr: Impossible de lancer le programme de configuration de proxy.

en: Cannot start browser configuration program.
fr: Impossible de lancer le programme de configuration du navigateur.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Use _automatically detected IP address: %s
fr: _Détection auto de l'adresse IP : %s

en: ST_UN server:
fr: Serveur ST_UN :

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
fr: <span style="italic">Exemple : stunserver.org</span>

en: Public _IP:
fr: Adresse _IP publique :

en: _Enable automatic router port forwarding
fr: _Activer la redirection automatique des ports du routeur

en: _Manually specify range of ports to listen on:
fr: Spécifier _manuellement la plage de ports à écouter :

en: _Start:
fr: _Début :

en: _End:
fr: _Fin :

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
fr: Serveur relai (TURN)

en: _TURN server:
fr: Serveur _TURN :

en: Use_rname:
fr: Utilisateu_r :

en: Pass_word:
fr: Mot de _passe :

en: Opera
fr: Opéra

en: Desktop Default
fr: Paramètres par défaut du bureau

en: GNOME Default
fr: Navigateur de Gnome

en: Manual
fr: Manuel

en: Browser Selection
fr: Choix du navigateur

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
fr: Le choix du navigateur est géré par les options de GNOME

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
fr: <b>Le programme de configuration du navigateur n'a pas été trouvé.</b>

en: Configure _Browser
fr: _Configurer le navigateur

en: _Browser:
fr: _Navigateur :

en: _Open link in:
fr: _Ouvrir les liens :

en: Browser default
fr: Laisser le navigateur choisir

en: Existing window
fr: Dans une fenêtre ouverte

en: New tab
fr: Dans un nouvel onglet

en: _Manual:
    (%s for URL)
fr: _Manuel :
    (%s pour l'URL)

en: Proxy Server
fr: Serveur proxy

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
fr: Le choix du serveur proxy est géré par les options de GNOME

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
fr: <b>Le programme de configuration de proxy n'a pas été trouvé.</b>

en: Configure _Proxy
fr: _Configurer le proxy

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
fr: Utiliser une _DNS distantes avec SOCKS4

en: Proxy t_ype:
fr: _Typede proxy :

en: No proxy
fr: Aucun

en: P_ort:
fr: _Port :

en: User_name:
fr: Utilisateur :

en: Log _format:
fr: _Format des archives :

en: Log all _instant messages
fr: Archiver tous les _messages

en: Log all c_hats
fr: Archiver toutes les _discussions

en: Log all _status changes to system log
fr: Archiver tous les _changements d'état dans les archives système

en: Sound Selection
fr: Choix des sons

en: Quietest
fr: Le plus silencieux

en: Quieter
fr: Très silencieux

en: Quiet
fr: Silencieux

en: Loud
fr: Fort

en: Louder
fr: Très fort

en: Loudest
fr: Le plus fort

en: _Method:
fr: _Méthode :

en: Console beep
fr: Bip de console

en: No sounds
fr: Pas de son

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
fr: _Commande pour le son :
    (%s pour le nom de fichier)

en: M_ute sounds
fr: Silencieu_x

en: Sounds when conversation has _focus
fr: Jouer les sons quand la conversation est en _avant-plan

en: _Enable sounds:
fr: Activer les _sons :

en: V_olume:
fr: _Volume :

en: Play
fr: Jouer

en: _Browse...
fr: _Naviguer...

en: _Reset
fr: Remise à _zéro

en: _Report idle time:
fr: _Rapporter le temps d'inactivité :

en: Based on keyboard or mouse use
fr: Selon l'activité du clavier ou de la souris

en: _Minutes before becoming idle:
fr: _Minutes avant de passer inactif :

en: Change to this status when _idle:
fr: Changer vers cet état lorsque _inactif :

en: _Auto-reply:
fr: _Réponse automatique :

en: When both away and idle
fr: Lorsque absent et inactif

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
fr: État au démarrage

en: Use status from last _exit at startup
fr: Utiliser l'état à la _fermeture

en: Status to a_pply at startup:
fr: État _utilisé au démarrage :

en: Browser
fr: Navigateur

en: Status / Idle
fr: État / Inactivité

en: Themes
fr: Thèmes

en: Allow all users to contact me
fr: Permettre à tous les utilisateurs de me contacter

en: Allow only the users on my buddy list
fr: Autoriser uniquement les utilisateurs de ma liste de contacts

en: Allow only the users below
fr: Autoriser les utilisateurs ci-dessous

en: Block all users
fr: Bloquer tous les utilisateurs

en: Block only the users below
fr: Bloquer les utilisateurs ci-dessous

en: Privacy
fr: Filtres

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
fr: Les changements prennent effet immédiatement.

en: Set privacy for:
fr: Gérer les filtres pour :

note: Remove All button
en: Remove Al_l
fr: _Tout supprimer

en: Permit User
fr: Autoriser un utilisateur

en: Type a user you permit to contact you.
fr: Personne à autoriser

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
fr: Saisissez le nom de l'utilisateur que vous autorisez à vous contacter

en: _Permit
fr: _Autoriser

en: Allow %s to contact you?
fr: Permettre à %s de vous contacter ?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir autoriser %s à vous contacter ?

en: Block User
fr: Bloquer un utilisateur

en: Type a user to block.
fr: Personne à bloquer

en: Please enter the name of the user you wish to block.
fr: Saisissez le nom de l'utilisateur que vous désirez bloquer

en: Block %s?
fr: Bloquer %s ?

en: Are you sure you want to block %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir bloquer %s ?

en: Apply
fr: Appliquer

en: That file already exists
fr: Ce fichier existe déjà

en: Would you like to overwrite it?
fr: Voulez-vous l'écraser ?

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Choose New Name
fr: Choisir un nouveau nom

en: Select Folder...
fr: Choisir un dossier...

note: list button
en: _Get List
fr: Récupérer la _liste

note: add button
en: _Add Chat
fr: _Ajouter une discussion

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les états enregistrés choisis ?

note: Use button
en: _Use
fr: _Utiliser

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
fr: Ce titre est déjà utilisé. Vous devez saisir un titre unique.

en: Different
fr: Différent

en: _Title:
fr: _Titre :

en: _Status:
fr: É_tat :

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
fr: Utiliser un état _différent pour certains comptes

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
fr: Enregistrer _et utiliser

en: Status for %s
fr: État pour %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
fr: Une frimousse personnalisée pour « %s » existe déjà. Veuillez choisir un autre raccourci.

en: Custom Smiley
fr: Frimousse personnalisée

en: Duplicate Shortcut
fr: Raccourci en double

en: Edit Smiley
fr: Modifier la frimousse

en: Add Smiley
fr: Ajouter la frimousse

en: _Image:
fr: _Image :

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
fr: Texte de _raccourci :

en: Smiley
fr: Frimousse

en: Shortcut Text
fr: Texte de raccourci

en: Custom Smiley Manager
fr: Gestionnaire de frimousses personnalisées

en: Select Buddy Icon
fr: Choisir l'icône de contact

en: Click to change your buddyicon for this account.
fr: Cliquer pour changer votre icône pour ce compte.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
fr: Cliquer pour changer votre icône pour tous les comptes.

en: Waiting for network connection
fr: En attente de connexion réseau.

en: New status...
fr: Nouvel état...

en: Saved statuses...
fr: États enregistrés...

en: Status Selector
fr: Choix de l'état

en: The following error has occurred loading %s: %s
fr: L'erreur suivante est survenue au chargement de %s : %s

en: Failed to load image
fr: Impossible de charger l'image.

en: Cannot send folder %s.
fr: Impossible d'envoyer le dossier %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
fr: %s ne peut pas transférer les dossiers. Vous devez envoyer les fichiers du dossier individuellement.

en: You have dragged an image
fr: Vous avez déposé une image.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
fr: Vous pouvez envoyer cette image à votre correspondant, l'incorporer dans ce message ou l'utiliser en tant qu'icône pour cet utilisateur.

en: Set as buddy icon
fr: Utiliser comme icône

en: Send image file
fr: Envoyer l'image

en: Insert in message
fr: Insérer dans un message

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
fr: Voulez-vous l'utiliser en tant qu'icône pour cette utilisateur ?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
fr: Vous pouvez envoyer cette image à votre correspondant ou l'utiliser en tant qu'icône pour cet utilisateur.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
fr: Vous pouvez incorporer cette image dans ce message ou l'utiliser en tant qu'icône pour cet utilisateur.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
fr: Impossible d'envoyer ce lien

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
fr: Vous avez déposé un lien du bureau. Vous vouliez probablement envoyer le fichier vers lequel pointe ce lien au lieu du lien.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
fr: <b>Fichier :</b> %s
    <b>Taille du fichier :</b> %s
    <b>Taille de l'image :</b> %dx%d

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
fr: Le fichier « %s » est trop gros pour %s. Veuillez choisir une image plus petite.

en: Icon Error
fr: Erreur d'icône

en: Could not set icon
fr: Impossible de changer d'icône.

en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

en: _Copy Link Location
fr: _Copier l'adresse du lien

en: _Copy Email Address
fr: _Copier l'adresse électronique

en: _Open File
fr: Ouvrir le _fichier

en: Open _Containing Directory
fr: Ouvrir le _dossier du fichier

en: Save File
fr: Sauver le fichier

en: _Play Sound
fr: _Jouer le son

en: _Save File
fr: _Sauver le fichier

en: Do you really want to clear?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir l'effacer ?

en: Select color
fr: Choisir la couleur

en: Close _tabs
fr: Fermer les _onglets

en: _Get Info
fr: _Récupérer les infos

en: _Invite
fr: _Inviter

en: _Modify...
fr: _Modifier...

en: _Add...
fr: _Ajouter...

en: _Open Mail
fr: _Ouvrir le courrier

en: _Edit
fr: _Editer

en: Pidgin Tooltip
fr: Infobulle Pidgin

en: Pidgin smileys
fr: Frimousses de Pidgin

en: Selecting this disables graphical emoticons.
fr: Ce choix désactive les frimousses graphiques.

en: none
fr: aucun

en: Small
fr: Petits

en: Smaller versions of the default smilies
fr: Versions de taille inférieure des frimousses par défaut

en: Response Probability:
fr: Probabilité de réponse :

en: Statistics Configuration
fr: Configuration des statistiques

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
fr: Temps d'attente de réponse maximum :

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
fr: Différence maximale entre rencontres :

note: threshold spinner
en: Threshold:
fr: Seuil :

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
fr: Prédiction de disponibilité

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
fr: Plugin de prédiction de disponibilité des contacts.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
fr: Affiche des statistiques sur la disponibilité de vos contacts

en: Buddy is idle
fr: L'utilisateur est inactif

en: Buddy is away
fr: L'utilisateur est absent

en: Buddy is "extended" away
fr: L'utilisateur est en absence prolongée

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
fr: L'utilisateur est sur téléphone portable

en: Buddy is offline
fr: L'utilisateur est déconnecté

en: Point values to use when...
fr: Choisissez les valeurs à utiliser quand...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
fr: Le nom d'utilisateur avec le score <i>le plus grand</i> sera l'entrée utilisée pour le contact.

en: Use last buddy when scores are equal
fr: Utiliser l'utilisateur précédent tant que les scores sont égaux

en: Point values to use for account...
fr: Choisissez les valeurs à utiliser pour chaque compte...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
fr: Priorité du contact

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
fr: Permet de changer les valeurs associées aux différents états des utilisateurs dans un contact.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
fr: Permet de changer les valeurs attribuées aux états inactif, absent et déconnecté pour le calcul de la priorité des utilisateurs d'un contact.

en: Conversation Colors
fr: Couleurs des conversations

en: Customize colors in the conversation window
fr: Permet de personnaliser les couleurs dans les fenêtres de conversation.

en: Error Messages
fr: Messages d'erreur

en: Highlighted Messages
fr: Messages en surbrillance

en: System Messages
fr: Messages système

en: Sent Messages
fr: Messages envoyés

en: Received Messages
fr: Messages reçus

en: Select Color for %s
fr: Choisissez la couleur pour %s

en: Ignore incoming format
fr: Ignorer les styles reçus

en: Apply in Chats
fr: Utiliser dans les discussions

en: Apply in IMs
fr: Utiliser pour les messages

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
fr: Demande du nom du serveur

en: Enter an XMPP Server
fr: Saisissez l'adresse d'un serveur XMPP

en: Select an XMPP server to query
fr: Choisissez un serveur XMPP à consulter

en: Find Services
fr: Trouver des services

en: Add to Buddy List
fr: Ajouter à la liste de contacts

en: Gateway
fr: Portail

en: Directory
fr: Annuaire

en: PubSub Collection
fr: Ensemble PubSub

en: PubSub Leaf
fr: Feuillet PubSub

en: 
    <b>Description:</b>
fr: 
    <b>Description :</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
fr: Découverte de services

en: _Browse
fr: _Parcourir

en: Server does not exist
fr: Le serveur n'existe pas

en: Server does not support service discovery
fr: Le serveur ne supporte pas la découverte de services

en: XMPP Service Discovery
fr: Découverte de services XMPP

en: Allows browsing and registering services.
fr: Permet la visualisation et l'enregistrement de services.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
fr: Ce plugin est utile pour s'abonner avec d'anciens transports ou d'autres services XMPP.

en: By conversation count
fr: Par nombre de conversations

en: Conversation Placement
fr: Emplacement des conversations

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
fr: Note : il faut choisir « Par nombre de conversations » pour la préférence pour « Nouvelles conversations ».

en: Number of conversations per window
fr: Nombre de conversations par fenêtre

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
fr: Séparer les messages et les discussions quand leur nombre par fenêtre est limité

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
fr: ExtEmplacement

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
fr: Options supplémentaires d'emplacement des conversations

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
fr: Limite le nombre de conversations par fenêtre ou permet d'utiliser des fenêtres différentes pour les messages et les discussions.

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
fr: Configuration des mouvements de souris

en: Middle mouse button
fr: Bouton du milieu

en: Right mouse button
fr: Bouton de droite

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
fr: _Tracer le mouvement

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
fr: Mouvements de souris

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
fr: Fournit le support pour les mouvements de souris.

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
fr: Permet d'utiliser les mouvements de souris dans les fenêtres de conversation.
    Utilisez le bouton du milieu pour effectuer diverses actions :
    
    — Glissez vers le bas puis la droite pour fermer une conversation.
    — Glissez vers le haut puis la gauche pour passer à la conversation précédente.
    — Glissez vers le haut puis la droite pour passer à la conversation suivante.

en: Instant Messaging
fr: Messagerie instantanée

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
fr: Choisissez une personne dans votre carnet d'adresses ou créez une nouvelle personne.

en: Group:
fr: Groupe :

note: "New Person" button
en: New Person
fr: Nouvelle personne

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
fr: Choisir contact

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
fr: Choisissez une personne dans votre carnet d'adresses pour ajouter ce contact ou créez une nouvelle personne.

note: Add the expander
en: User _details
fr: _Détails du contact

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
fr: _Associer un contact

en: Unable to send email
fr: Impossible d'envoyer un courrier électronique

en: The evolution executable was not found in the PATH.
fr: Le binaire « evolution » n'a pas été trouvé dans les dossiers par défaut du PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
fr: L'adresse électronique du contact n'a pas été trouvée.

en: Add to Address Book
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Send Email
fr: Envoyer un courrier

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
fr: Configuration de l'intégration avec Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
fr: Choisissez tous les comptes dont les contacts seront automatiquement ajoutés.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
fr: Intégration avec Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
fr: Fournit une intégration avec Evolution.

en: Please enter the person's information below.
fr: Veuillez saisir les informations de la personne

en: Please enter the buddy's username and account type below.
fr: Veuillez saisir le nom d'utilisateur et le type de compte du contact.

en: Account type:
fr: Type de compte :

note: Optional Information section
en: Optional information:
fr: Informations facultatives :

en: First name:
fr: Prénom :

en: Last name:
fr: Nom :

en: Email:
fr: Adresse électronique :

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
fr: Test des signaux GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
fr: Vérifie que tous les signaux de l'interface graphique fonctionnent correctement.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
fr: 
    <b>Commentaires :</b> %s

en: History
fr: Historique

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
fr: Icônifier lors des absences

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
fr: Met en icône la liste de contacts et les conversations lors des absences.

en: Mail Checker
fr: Nouveaux courriers

en: Checks for new local mail.
fr: Vérifie le contenu de la boîte à lettres locale pour des nouveaux courriers.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
fr: Ajoute une petite zone de notification dans la liste de contacts pour indiquer l'arrivée de nouveaux courriers.

en: Markerline
fr: Ligne de démarcation

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
fr: Afficher une ligne pour indiquer les nouveaux messages dans une conversation.

en: Jump to markerline
fr: Aller à la ligne de démarcation

en: Draw Markerline in
fr: Dessine les lignes de démarcation dans :

en: _IM windows
fr: Les fenêtres de _messages

en: C_hat windows
fr: Les fenêtres de _discussions

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
fr: Une partie de messagerie musicale a été demandée. Veuillez cliquer sur l'icône MM pour l'accepter.

en: Music messaging session confirmed.
fr: Partie de messagerie musicale confirmée.

en: Music Messaging
fr: Messagerie musicale

en: There was a conflict in running the command:
fr: Un conflit a eu lieu en exécutant la commande :

en: Error Running Editor
fr: Erreur à l'exécution de l'éditeur

en: The following error has occurred:
fr: L'erreur suivante est survenue :

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
fr: Configuration de messagerie musicale

en: Score Editor Path
fr: Chemin de l'éditeur de partitions

en: _Apply
fr: _Appliquer

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
fr: Plugin de messagerie musicale pour la composition collaborative.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
fr: Permet à plusieurs utilisateurs de travailler simultanément sur un morceau de musique en modifiant une partition commune en temps réel.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
fr: Notification pour

en: 	_Only when someone says your username
fr: 	_Seulement quand on dit votre nom d'utilisateur

en: _Focused windows
fr: _Fenêtres actives

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
fr: Méthode de notification

en: Prepend _string into window title:
fr: Préfixer un _texte au titre de la fenêtre :

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
fr: Mettre le n_ombre de nouveaux messages dans le titre de la fenêtre

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
fr: Mettre le nombre de nouveaux messages dans une propriété _X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
fr: Envoyer le message « _URGENT » au gestionnaire de fenêtres

en: _Flash window
fr: _Faire clignoter la fenêtres

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
fr: Passer la conversation en _avant plan

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
fr: _Présenter la fenêtre de conversation

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
fr: Suppression de la notification

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
fr: Supprimer quand la _fenêtre devient active

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
fr: Supprimer quand la fenêtre est _cliquée

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
fr: Supprimer lors de l'éc_riture dans la fenêtre

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
fr: Supprimer sur envoi d'un _message

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
fr: Supprimer lors du changement d'_onglet

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
fr: Notification de message

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
fr: Fournit différents moyens d'avertissement de messages non lus.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
fr: Plugin Pidgin de démonstration

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
fr: Un exemple de plugin -- cf. description.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
fr: Ce plugin vraiment cool fait plein de choses :
    - il annonce qui a écrit le programme à la connexion
    - il écrit à l'envers tous les messages reçus
    - il envoie automatiquement un message à tous les contacts qui se connectent

en: Hyperlink Color
fr: Couleur des liens hypertextes

en: Visited Hyperlink Color
fr: Couleur des liens visités

en: Highlighted Message Name Color
fr: Nom de la couleur des messages en surbrillance

en: Typing Notification Color
fr: Couleur de la notification de saisie

en: GtkTreeView Horizontal Separation
fr: Séparation horizontale GtkTreeView

en: Conversation Entry
fr: Ligne de conversation

en: Conversation History
fr: Historique des conversations

en: Request Dialog
fr: Boite de message pour requête

en: Notify Dialog
fr: Boite de message de notification

en: Select Color
fr: Choisissez la couleur

en: Select Interface Font
fr: Choisissez la police d'interface

en: Select Font for %s
fr: Choisissez la police pour %s

en: GTK+ Interface Font
fr: Police de l'interface GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
fr: Raccourci du thème GTK+

en: Disable Typing Notification Text
fr: Désactiver le texte de notification de saisie

en: GTK+ Theme Control Settings
fr: Contrôle des paramètres du thème GTK+

en: Colors
fr: Couleurs

en: Fonts
fr: Polices

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Gtkrc File Tools
fr: Outils du fichier Gtkrc

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
fr: Écrire les préférences dans %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
fr: Relire les fichiers gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
fr: Contrôle Pidgin du thème GTK+

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
fr: Fournit un accès aux préférences couramment utilisés du fichier gtkrc.

en: Raw
fr: Brut

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
fr: Permet d'envoyer des données brutes à un protocole en mode texte.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
fr: Permet d'envoyer des données brutes aux protocoles en mode texte (XMPP, MSN, IRC, TOC). Tapez « Entrée » dans la boîte de saisie pour envoyer. Observez le résultat dans la fenêtre de debug.

en: You can upgrade to %s %s today.
fr: Vous pouvez mettre à jour %s %s aujourd'hui.

en: New Version Available
fr: Nouvelle version disponible

en: Later
fr: Plus tard

en: Download Now
fr: Télécharger maintenant

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
fr: Notification de nouvelle version

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
fr: Vérifie périodiquement pour de nouvelles mises à jour.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
fr: Vérifie périodiquement pour de nouvelles versions et les annonce ainsi que les nouveautés dans ces mises à jour.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
fr: Bouton Envoyer

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
fr: Bouton Envoyer dans la fenêtre de conversation.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
fr: Ajoute un bouton Envoyer dans la fenêtre de conversation. Permet l'envoi de messages quand il n'y a pas de clavier physique.

en: Duplicate Correction
fr: Correction en double

en: The specified word already exists in the correction list.
fr: Le mot existe déjà dans la liste de corrections.

en: Text Replacements
fr: Substitutions de texte

en: You type
fr: Vous saisissez

en: You send
fr: Vous envoyez

en: Whole words only
fr: Mots entiers uniquement

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Add a new text replacement
fr: Ajouter une nouvelle substitution

en: You _type:
fr: Vous _saisissez :

en: You _send:
fr: Vous _envoyez :

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
fr: Correspondance _parfaite uniquement (décoche la gestion automatique)

en: Only replace _whole words
fr: Remplace uniquement les mots _complets

en: General Text Replacement Options
fr: Options de substitutions globales de texte

en: Enable replacement of last word on send
fr: Permet la substitution des mots à l'envoi

en: Text replacement
fr: Substitutions de texte

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
fr: Remplace le texte dans les messages envoyés grâce à des règles de substitution.

en: Just logged in
fr: Vient de se connecter

en: Just logged out
fr: Vient de se déconnecter

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
fr: Icône pour le contact/
    Icône pour une personne inconnue

en: Icon for Chat
fr: Icône pour un salon de discussions

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Founder
fr: Fondateur

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
fr: Opérateur

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
fr: Demi-opérateur

en: Authorization dialog
fr: Boite de message pour autorisation

en: Error dialog
fr: Boite de message pour erreur

en: Information dialog
fr: Boite de message pour informations

en: Mail dialog
fr: Boite de message pour courrier

en: Question dialog
fr: Boite de message pour demande

en: Warning dialog
fr: Boite de message pour avertissement

en: What kind of dialog is this?
fr: Quel genre de boite de message est-ce là ?

en: Status Icons
fr: Icônes d'état

en: Chatroom Emblems
fr: Emblêmes de salon de discussions

en: Dialog Icons
fr: Icônes des boites de message

en: Pidgin Icon Theme Editor
fr: Éditeur de thème d'icônes Pidgin

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
fr: Éditeur de thème de liste de contacts Pidgin

en: Edit Buddylist Theme
fr: Permet de modifier le thème de la liste de contacts

en: Edit Icon Theme
fr: Permet de modifier le thème des icônes

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
fr: Éditeur de thème Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
fr: Permet de modifier le thème de Pidgin

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
fr: Défilement des contacts

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
fr: Une version horizontale avec défilement de la liste de contacts.

en: Display Timestamps Every
fr: Afficher l'heure tous les

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
fr: Horodatage

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
fr: Affiche un horodatage à la iChat.

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
fr: Ajoute l'heure dans la conversation à intervalle régulier.

en: Timestamp Format Options
fr: Options d'affichage de l'horodatage

en: _Force timestamp format:
fr: _Forcer le formatage des dates :

en: Use system default
fr: Utiliser les paramètres du système

en: 12 hour time format
fr: Format 12 heures

en: 24 hour time format
fr: Format 24 heures

en: Show dates in...
fr: Afficher les dates dans...

en: Co_nversations:
fr: Les con_versations :

en: For delayed messages
fr: Pour les messages retardés

en: For delayed messages and in chats
fr: Pour les messages retardés et dans les salons de discussions

en: _Message Logs:
fr: Les _archives :

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
fr: Affichage de l'horodatage des messages.

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
fr: Personnalise l'affichage de l'horodatage des messages.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
fr: Permet à l'utilisateur de personnaliser dans les conversions et les archives la manière dont est affiché l'horodatage.

en: Video
fr:  Vidéo

en: Output
fr: Sortie

en: _Plugin
fr: _Plugins

en: _Device
fr: _Appareil

en: Input
fr: Entrée

en: P_lugin
fr: P_lugins

en: D_evice
fr: Appa_reil

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
fr: Paramètres voix et vidéo

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
fr: Configure votre micro et votre webcam.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
fr: Permet de configurer le matériel pour les messages avec voix et vidéo.

en: Opacity:
fr: Opacité :

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
fr: Fenêtres de conversation

en: _IM window transparency
fr: Fenêtre de _conversation transparente

en: _Show slider bar in IM window
fr: Afficher la barre de défilement dans la fenêtre

en: Remove IM window transparency on focus
fr: Supprimer la transparence pour les fenêtres de conversation actives

en: Always on top
fr: Toujours en avant plan

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
fr: Fenêtre de la liste de contacts

en: _Buddy List window transparency
fr: Fenêtre de la liste de _contacts transparente

en: Remove Buddy List window transparency on focus
fr: Supprimer la transparence quand la liste des contacts est active

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
fr: Transparence

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
fr: Transparence variable pour la liste de contacts et les conversations.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
fr: Active la transparence des fenêtres de conversation et de la liste de contacts.
    
    Note : Ce plugin nécessite Windows 2000 ou plus récent.

note: Autostart
en: Startup
fr: Démarrage

en: _Start %s on Windows startup
fr: _Démarrer %s au lancement de Windows

en: Allow multiple instances
fr: Autoriser plusieurs instances

en: _Dockable Buddy List
fr: Liste de contacts _accrochable

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
fr: Liste de contacts toujours _visible :

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
fr: Seulement quand la fenêtre est accrochée

en: Windows Pidgin Options
fr: Options de Pidgin Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
fr: Options spécifiques à Pidgin Windows

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
fr: Fournit des options spécifiques à Pidgin Windows, tels que l'accrochage de la liste de contacts.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
fr: <font color='#777777'>Déconnecté.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
fr: Console XMPP

en: Account:
fr: Compte :

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
fr: <font color='#777777'>Déconnecté de XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
fr: Envoyer et recevoir des blocs XMPP.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
fr: Ce plugin est utile pour débugger les clients ou serveurs XMPP.

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
fr: $(^Name) est disponible sous licence GNU General Public License (GPL). Le texte de licence suivant est fourni uniquement à titre informatif. $_CLICK

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
fr: Un ensemble d'outils pour interfaces graphiques multi-plateforme, utilisé par Pidgin

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
fr: Une instance de Pidgin est en cours d'exécution. Veuillez quitter Pidgin et réessayer.

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
fr: Fichiers et DLLs de base de Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
fr: Créer un raccourci pour Pidgin dans le menu Démarrer

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
fr: Créer un raccourci pour Pidgin sur le bureau

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
fr: Symboles de debug (pour soumettre des plantages)

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
fr: Bureau

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
fr: Erreur au téléchargement des bibliothèques GTK+ ($R2).$\rCeci est nécessaire au bon fonctionnement de Pidgin. Si une nouvelle tentative échoue, vous devrez peut-être utiliser l'installateur « Offline » disponible sur http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
fr: Erreur lors de l'installation des symboles de debug GTK+ ($R2).$\rSi une nouvelle tentative échoue, vous devrez peut-être utiliser l'installateur « Offline » disponible sur http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
fr: Erreur lors de l'installation du correcteur orthographique ($R3).$\rSi une nouvelle tentative échoue, veuillez suivre les instructions sur http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
fr: Bibliothèques GTK+ (obligatoires si pas déjà installées)

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
fr: Traductions

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
fr: Suivant >

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
fr: Pidgin client de messagerie instantanée (obligatoire)

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which doesn't appear to be already present).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
fr: Pidgin a besoin d'une version compatible des bibliothèques GTK+ (qui n'a pas l'air d'être présente sur votre système).$\rÊtes-vous sûr de ne pas vouloir installer ces bibliothèques ?

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
fr: Raccourcis pour lancer Pidgin

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
fr: Correction orthographique

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
fr: Menu Démarrer

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
fr: Correction orthogaphique. (Une connexion internet est nécessaire pour son installation)

en: The installer is already running.
fr: Le programme d'installation est déjà en cours d'exécution.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
fr: Le programme de désinstallation n'a pas retrouvé les entrées de Pidgin dans la base de registres.$\rL'application a peut-être été installée par un utilisateur différent.

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
fr: Gestion des liens (URI)

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
fr: Impossible de désinstaller la version de Pidgin en place. La nouvelle version sera installée sans supprimer la version en place.

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
fr: Visitez la page web de Pidgin

en: You do not have permission to uninstall this application.
fr: Vous n'avez pas les permissions pour supprimer cette application.
