gaim - en to mk translation catalogue (99 entries)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Auto-Reconnect
mk: Автоматскo врзување

note: *< name *< version *  summary
en: When you are kicked offline, this reconnects you.
mk: Автоматско врзување, при пад на врската.

en: Mail Server
mk: Сервер за пошта

en: %s (%d new/%d total)
mk: %s (%d нови/%d вкупно)

en: Check Mail
mk: Провери пошта

en: Check email every X seconds.
mk: Провери пошта на секои X секунди.

en: Buddy is offline:
mk: Пријателот е исклучен.

en: Buddy is away:
mk: Пријателот е отсутен:

en: Buddy is idle:
mk: Пријателот е неактивен:

en: Use last matching buddy
mk: Користи го последниот пронајден пријател

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
mk: Приоритет на контакт

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
mk: Овозможува контрола на вредностите асоцирани со различни состојби на пријателите.

en: Gaim - Signed off
mk: Gaim - Се исклучи

en: Gaim - Away
mk: Gaim - Отсутен

en: Auto-login
mk: Автоматска најава

en: New Message...
mk: Нова порака...

en: Join A Chat...
mk: Приклучи се на разговор...

en: New...
mk: Нов...

en: Away
mk: Отсутен

note: else...
en: Back
mk: Назад

en: Mute Sounds
mk: Замолчи звуци

en: File Transfers
mk: Пренос на датотеки

note: And now for the buttons
en: Accounts
mk: Акаунти

en: Preferences
mk: Параметри

en: Signoff
mk: Одјави се

en: Quit
mk: Напушти

en: Tray Icon Configuration
mk: Конфигурација за иконата во фиока

en: _Hide new messages until tray icon is clicked
mk: Скриј нови пораки се додека икона не е кликната.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: System Tray Icon
mk: Системска икона во фиока

note: *< name *< version *  summary
en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
mk: Прикажи икона за Gaim во фиока.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
mk: Контрола на датотеки за Gaim

note: *< name *< version *  summary
en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
mk: Овозможува контрола на Gaim со внесување на команди во датотека.

en: Not connected to AIM
mk: Не е врзано на AIM

en: No screenname given.
mk: Нема корисничко име.

en: No roomname given.
mk: Нема има на соба.

en: Invalid AIM URI
mk: Невавалидно AIM URI

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Remote Control
mk: Далечинска контрола

note: *< name *< version *  summary
en: Provides remote control for gaim applications.
mk: Нуди далечинска контрола на gaim апликации.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
mk: Додаток за демонстрација на Gaim

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
mk: Додаток за пример што брка некои работи - види опис.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
mk: Ова е многу добар додаток кој прави многу работи:
    - Кажува кој ја напишал програмава кога се најавуваш
    - Пораките што ги добиваш ги испишува инверзно
    - Испраќа порака до пријателите веднаш по нивната најава

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
mk: Конфигурација за гестови на глувчето

en: Middle mouse button
mk: Средно копче на глувчето

en: Right mouse button
mk: Десно копче на глувчето

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
mk: _Визуелен приказ на гестовите

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
mk: Гестови на глувчето

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
mk: Нуди поддршка за гестови на глувчето

en: Local Addressbook
mk: Локален адресар

en: None
mk: Ништо

en: Name
mk: Име

en: Instant Messaging
mk: Инстант пораки

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
mk: Одбери контакт од адресарот или додади нов.

note: "Search"
en: Search
mk: Барај

en: Group:
mk: Група:

note: "New Person" button
en: New Person
mk: Ново лице

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
mk: Избери пријател

note: Add the disclosure
en: Show user details
mk: Прикажи кориснички детали

en: Hide user details
mk: Скриј кориснички детали

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
mk: _Асоцирај пријател

en: Buddies
mk: Пријатели

en: Add to Address Book
mk: Додади во адресар

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
mk: Конфигурација за интегрирање на Evolution

en: Account
mk: Акаунт

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
mk: Интеграција со Evolution

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Ximian Evolution.
mk: Нуди интеграција со Ximian Evolution.

en: Please enter the person's information below.
mk: Внеси ги информациите за лицето подолу.

en: Account type:
mk: Тип на акаунт:

en: Screenname:
mk: Корисничко име:

note: Optional Information section
en: Optional information:
mk: Изборни информации:

note: Label
en: Buddy Icon
mk: Икона на пријател:

en: First name:
mk: Име:

en: Last name:
mk: Презиме:

en: E-mail:
mk: E-пошта:

en: History
mk: Историја

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
mk: Кога е отворен нов прозорец за разговор,овој додаток ќе го внеси последниот разговор во тековниот.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
mk: Иконизирај при отсуство

note: *< name *< version *  summary
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
mk: Ја иконизира листата на пријатели и разговорите кога си отсутен.

en: Idle Time
mk: Неактивно време

en: Set
mk: Постави

en: idle for
mk: неактивен

en: minutes.
mk: минути.

en: _Set
mk: _Постави

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle for
mk: Нуди рачно конфигурирање на времето на неактивност.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
mk: IPC тест клиент

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
mk: IPC тест сервер

en: Mail Checker
mk: Проверувач на пошта

en: Checks for new local mail.
mk: Проверува нова локална пошта.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
mk: Извести за

en: _IM windows
mk: Прозорци за пораки

en: C_hat windows
mk: Прозорци за разговор

en: _Focused windows
mk: _Фокусирани прозорци

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
mk: Методи за исветување

en: Prepend _string into window title:
mk: Вметни текст на почеток во насловната лента на прозорецот:

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
mk: Подеси менаџер на прозорци "_URGENT" hint

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
mk: Известување за порака

note: Buddy List
en: Buddy List
mk: Листа на пријатели

en: Active Developers
mk: Активен развивачи

en: developer
mk: програмер

en: support
mk: поддршка
