Gaim - en to fi translation catalogue (2495 entries)

en: Gaim Internet Messenger
fi: Gaim-pikaviestin

en: Internet Messenger
fi: Pikaviestin

en: Send instant messages over multiple protocols
fi: Lähetä pikaviestejä monilla eri yhteyskäytännöillä

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
fi: Salaustesti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with gaim.
fi: Testaa Gaimin mukana tulevat salausmenetelmät

en: Buddy is idle
fi: Tuttava on jouten

en: Buddy is away
fi: Tuttava on poissa

en: Buddy is "extended" away
fi: Tuttava on "pidennetysti" poissa

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
fi: Tuttava on liikkeellä

en: Buddy is offline
fi: Tuttava on poissa linjoilta

en: Point values to use when...
fi: Pistearvoja käytetään kun...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
fi: Tuttava, jolla on <i>suurin pistemäärä</i>, on tärkein kontaktiryhmässä.

en: Use last buddy when scores are equal
fi: Käytä viimeisintä tuttavaa, kun pisteet ovat samat

en: Point values to use for account...
fi: Käytettävät pistearvot käyttäjätilille...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
fi: Kontaktin tärkeys

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
fi: Mahdollistaa tuttavan tila-arvojen hallinnan

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
fi: Mahdollistaa pistearvojen muuttamisen jouten/poissa/poissa linjoilta -tiloille kontaktiryhmän prioriteettilaskelmia varten.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Crazychat
fi: Hassujuttelu

note: *< name *< version *  summary
en: Plugin to establish a Crazychat session.
fi: Hassujutteluistunnot mahdollistava liitännäinen.

note: *  description
en: Uses Gaim to obtain buddy ips to connect for a Crazychat session
fi: Hae tuttavien IP-osoitteet Gaimin avulla hassujutteluistuntoa varten

note: make the network configuration frame
en: Network Configuration
fi: Verkkoasetukset

en: TCP port
fi: TCP-portti

en: UDP port
fi: UDP-portti

note: make the feature configuration frame
en: Feature Calibration
fi: Piirteiden tarkistus

note: add enabled / disabled
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Pois päältä

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
fi: DBus-esimerkkiliitännäinen

en: Right-click for more unread messages...
fi: Näytä lisää viestejä hiiren oikealla painikkeella...

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
fi[0]: %d lukematon viesti käyttäjältä %s
fi[1]: %d lukematonta viestiä käyttäjältä %s

en: Change Status
fi: Vaihda tila

en: Available
fi: Tavoitettavissa

note: Away stuff
en: Away
fi: Poissa

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: Offline
fi: Poissa linjoilta

en: New...
fi: Uusi...

en: Saved...
fi: Tallennettu...

en: Show Buddy List
fi: Näytä tuttavalista

en: Unread Messages
fi: Lukemattomat viestit

en: New Message...
fi: Uusi viesti...

en: Accounts
fi: Käyttäjätilit

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Mute Sounds
fi: Vaimenna äänet

note: TODO: need a submenu to change status, this needs to "link" * to the status in the buddy list gtkstatusbox
en: Quit
fi: Lopeta

en: Blink tray icon for unread...
fi: Vilkuta tarjotinkuvaketta, kun uusia...

en: _Instant Messages:
fi: _Pikaviestejä:

en: Never
fi: Ei koskaan

en: In hidden conversations
fi: Piilotetuissa keskusteluissa

en: Always
fi: Aina

en: C_hat Messages:
fi: _Ryhmäkeskusteluviestejä:

en: When my nick is said
fi: Kun tuttavanimeni mainitaan

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: System Tray Icon
fi: Tarjotinkuvake

note: *< name *< version *  summary
en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
fi: Näyttää Gaim-kuvakkeen järjestelmän kuvaketarjottimella.

note: *  description
en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE, or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list. Also provides options to blink for unread messages.
fi: Näyttää tarjotinkuvakkeen (esim. Gnomessa, KDE:ssä tai Windowsissa) joka ilmaisee Gaimin senhetkisen tilan ja mahdollistaa nopean pääsyn usein käytettyihin toimintoihin sekä tuttavalistan näytön. Tarjoaa myös valinnat tarjotinkuvakkeen vilkuttamiselle uusien viestien saapuessa.

en: Orientation
fi: Asento

en: The orientation of the tray.
fi: Tarjottimen asento.

en: By conversation count
fi: Keskustelujen määrän mukaan

en: Conversation Placement
fi: Keskustelun asettelu

en: Number of conversations per window
fi: Keskustelujen määrä per ikkuna

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
fi: Erota pikaviesti- ja ryhmäkeskusteluikkunat aseteltaessa määrän mukaan

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
fi: Lisäasettelu

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
fi: Keskustelun lisäasetteluvalinnat.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
fi: Rajoita keskustelujen määrää ikkunaa kohti, valinnaisesti erotellen pikaviesti- ja ryhmäkeskustelut

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
fi: Gaimin tiedostohallinta

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
fi: Mahdollistaa Gaimin hallinnan komentotiedostolla.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
fi: Gaim-esittelyliitännäinen

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
fi: Esimerkkiliitännäinen joka tekee jotain - katso kuvaus.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
fi: Tämä liitännäinen on tosi viilee ja tekee vaikka mitä:
    - Kertoo kuka laati ohjelman kun kirjaudut sisään
    - Kääntää kaiken tulevan tekstin ympäri
    - Lähettää viestin listallaoleville tuttavillesi aina kun he kirjautuvat sisään

en: Cursor Color
fi: Kohdistimen väri

en: Secondary Cursor Color
fi: Toissijainen kohdistimen väri

en: Hyperlink Color
fi: Hyperlinkin väri

en: GtkTreeView Expander Size
fi: Laajentajan koko

en: GtkTreeView Horizontal Separation
fi: GtkTreeView - leveyssuuntainen erotus

en: Conversation Entry
fi: Keskustelumerkintä

en: Conversation History
fi: Keskusteluhistoria

en: Log Viewer
fi: Lokikatselin

en: Request Dialog
fi: Pyyntövalintaikkuna

en: Notify Dialog
fi: Huomautusvalintaikunna

en: GtkTreeView Indent Expanders
fi: Sisennä laajentajat

en: Select Color for %s
fi: Valitse %s:n väri

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: Select Font for %s
fi: Valitse %s:n kirjasin

en: Select Interface Font
fi: Valitse käyttöliittymän kirjasin

en: General
fi: Yleinen

en: GTK+ Interface Font
fi: GTK+-käyttöliittymän kirjasin

en: GTK+ Text Shortcut Theme
fi: GTK+-tekstioikopolkuteema

en: Interface colors
fi: Käyttöliittymän värit

en: Widget Sizes
fi: Säädinkoot

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Tools
fi: Työkalut

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
fi: Kirjoita asetukset tiedostoon %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
fi: Lue uudelleen gtkrc-tiedostot

en: Gaim GTK+ Theme Control
fi: Gaimin GTK+-teemanhallinta

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
fi: Antaa pääsyn usein käytettyihin gtkrc-asetuksiin.

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
fi: Hiirieleasetukset

en: Middle mouse button
fi: Keskimmäinen hiiren painike

en: Right mouse button
fi: Oikea hiiren painike

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
fi: _Visuaalinen ele -näyttö

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
fi: Hiirieleet

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
fi: Lisää tuen hiirieleille

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
fi: Mahdollistaa hiirieleiden käytön keskusteluikkunassa.
    Pidä keskimmäistä nappia alhaalla tehdessäsi seuraavia toimintoja:
    
    Liikuta alas ja sitten oikealle sulkeaksesi keskusteluikkunan.
    Liikuta ylös ja sitten vasemmalle vaihtaaksesi edelliseen keskusteluun.
    Liikuta ylös ja sitten oikealle vaihtaaksesi seuraavaan keskusteluun.

en: Name
fi: Nimi

en: Instant Messaging
fi: Pikaviestintä

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
fi: Valitse henkilö allaolevasta osoitekirjasta, tai lisää uusi henkilö.

note: "Search"
en: Search
fi: Etsi

en: Group:
fi: Ryhmä:

note: "New Person" button
en: New Person
fi: Uusi henkilö

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
fi: Valitse tuttava

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
fi: Valitse henkilö osoitekirjasta johon lisäät tämän tuttavan, tai luo uusi henkilö.

note: Add the expander
en: User _details
fi: Käyttäjän tiedot

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
fi: _Yhdistä tuttava

en: None
fi: Ei mitään

en: Buddies
fi: Tuttavat

en: Unable to send e-mail
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää.

en: The evolution executable was not found in the PATH.
fi: Suoritettava evolution-tiedosto ei löytynyt PATH-muuttujasta.

en: The specified buddy was not found in the Evolution Contacts.
fi: Määriteltyä tuttavaa ei löydetty Evolutionin yhteystiedoista.

en: Add to Address Book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Send E-Mail
fi: Lähetä sähköposti

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
fi: Evolution-integraatioasetukset

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
fi: Valitse kaikki tilit, joihin tuttavat lisätään automaattisesti.

en: Account
fi: Tili

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
fi: Evolution-integrointi

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
fi: Mahdollistaa integroinnin Evolutionin kanssa.

en: Please enter the person's information below.
fi: Syötä henkilön tiedot alle.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
fi: Syötä tuttavan näyttönimi ja käyttäjätilin tyyppi alle.

en: Account type:
fi: Käyttäjätilin tyyppi:

en: Screen name:
fi: Näyttönimi:

note: Optional Information section
en: Optional information:
fi: Valinnaisia tietoja:

note: Label
en: Buddy Icon
fi: Tuttavakuvake

en: First name:
fi: Etunimi:

en: Last name:
fi: Sukunimi:

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
fi: GTK-signaalitesti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
fi: Kokeile nähdäksesi, että kaikki käyttöliittymäsignaalit toimivat oikein.

en: History Plugin Requires Logging
fi: Historia-liitännäinen vaatii lokiinkirjauksen käyttöä

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
fi: Loki voidaan ottaa käyttöön menemällä Työkalut -> Asetukset -> Kirjataan lokiin.
    
    Lokien käyttöönotto pikaviesteille ja/tai ryhmäkeskusteluille ottaa käyttöön historiatoiminnon vastaaville keskustelutyypeille.

en: History
fi: Historia

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
fi: Näyttää osan edellistä keskustelua uudessa keskustelussa.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
fi: Kun uusi keskustelu aloitetaan, tämä liitännäinen näytää edellisen keskustelun keskusteluikkunassa.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
fi: Pienennä poissaollessa

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
fi: Pienentää tuttavalista- ja keskusteluikkunan poissaoloajaksi.

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: I'dle Mak'er
fi: Joutenoloajan säätö

en: Set Account Idle Time
fi: Aseta tilin joutenoloaika

en: _Set
fi: _Aseta

en: _Cancel
fi: _Peru

en: None of your accounts are idle.
fi: Yksikään käyttäjätileistäsi ei ole jouten.

en: Unset Account Idle Time
fi: Poista tilin joutenoloajan asetus

en: _Unset
fi: _Poista asetus

en: Set Idle Time for All Accounts
fi: Aseta joutenoloaika kaikille käyttäjätileille

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
fi: Ota pois joutenoloaika kaikilta jouten olevilta tileiltä

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
fi: Antaa sinun säätää itse kuinka kauan olet ollut jouten

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
fi: IPC-testiasiakasohjelma

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
fi: Testiliitännäinen - IPC asiakasohjelmana

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
fi: Testiliitännäinen - IPC asiakasohjelmana. Tämä etsii palvelinliitännäisen ja kutsuu rekisteröityjä komentoja.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
fi: IPC-testipalvelin

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
fi: Testiliitännäinen - IPC palvelimena

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
fi: Testiliitännäinen - IPC palvelimena. Tämä rekisteröi IPC-komennot.

en: User is offline.
fi: Käyttäjä on poissa linjoilta.

en: Auto-response sent:
fi: Automaattinen vastaus lähetetty:

en: %s logged out.
fi: %s kirjautui ulos.

en: One or more messages may have been undeliverable.
fi: Yksi tai useampi viesti on saattanut jäädä lähettämättä.

note: MSG_SERVER_DISCONNECTING we have been kicked off =^(
en: You were disconnected from the server.
fi: Yhteys palvelimeen on katkennut.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
fi: Yhteyttä ei tällä hetkellä ole. Viestejä ei vastaanoteta ellet olet kirjautuneena sisään.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
fi: Viestiä ei voitu lähettää koska suurin viestin koko ylitettiin.

en: Message could not be sent.
fi: Viestiäsi ei voitu lähetettää.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
fi: Yleiset lokikatselimen asetukset

en: Fast size calculations
fi: Nopeat koon laskemiset

en: Use name heuristics
fi: Käytä nimiheuristiikkaa

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
fi: Lokihakemisto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
fi: Lokikatselin

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
fi: Sisällyttää muiden pikaviestinohjelmien lokit lokikatselimeen.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, Fire, Messenger Plus!, MSN Messenger, and Trillian.
fi: Katsottaessa lokeja tämä liitännäinen sisällyttää niihin myös muiden pikaviestinohjelmien lokit. Tällä hetkellä tuettuina ovat Adium, Fire, Messenger Plus!, MSN Messenger ja Trillian.

en: Mail Checker
fi: Sähköpostitarkistin

en: Checks for new local mail.
fi: Tarkistaa paikallisen koneen sähköpostin.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
fi: Lisää pienen neliön tuttavalistaan, joka ilmoittaa uudesta sähköpostista.

en: Mono Plugin Loader
fi: Mono-liitännäisen lataaja

en: Loads .NET plugins with Mono.
fi: Lataa .NET-liitännäisiä Monon avulla.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
fi: Musiikkiviestintäistunto pyydetty aloitettavaksi. Napsauta MM-kuvaketta hyväksyäksesi pyynnön.

en: Music messaging session confirmed.
fi: Musiikkiviestintäistunto varmistettu.

en: Music Messaging
fi: Musiikkiviestintä

en: There was a conflict in running the command:
fi: Tapahtui virhe suoritettaessa komentoa:

en: Error Running Editor
fi: Virhe ajettaessa muokkainta

en: The following error has occured:
fi: Seuraava virhe esiintyi:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
fi: Musiikkiviestinnän asetukset

en: Score Editor Path
fi: Sävellysmuokkaimen polku

en: _Apply
fi: _Toteuta

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
fi: Musiikkiviestintäliitännäinen yhdessä säveltämistä varten.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
fi: Musiikkiviestintäliitännäinen sallii usean käyttäjän työskennellä yhtä aikaa musiikkikappaleen parissa, muokkaamalla samaa sävellystä yhdessä, reaaliaikaisesti.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
fi: Huomautus

en: _IM windows
fi: _Pikaviesti-ikkunoille

en: C_hat windows
fi: _Ryhmäkeskusteluikkunoille

en: 	_Only when someone says your nick
fi: 	_Vain kun joku sanoo kutsumanimesi

en: _Focused windows
fi: _Kohdistetuille ikkunoille

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
fi: Ilmoitustavat

en: Prepend _string into window title:
fi: Lisää _merkkijono ikkunaotsikon eteen:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
fi: Lisää uusien _viestien määrä ikkunaotsikkoon

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
fi: Aseta ikkunointiohjelman "_URGENT"(kiireellinen)-lippu

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
fi: N_osta keskusteluikkuna

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
fi: Huomautuksen poisto

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
fi: Poista kun keskusteluikkuna on _aktiivinen

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
fi: Poista kun keskusteluikkunaa _napsautetaan

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
fi: Poista kun keskusteluikkunaan _kirjoitetaan

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
fi: Poista kun viesti _lähetetään

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
fi: Poista kun _välilehti vaihtuu

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
fi: Viestihuomautus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
fi: Ilmoittaa lukemattomista viesteistä monilla tavoilla.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
fi: Perl-liitännäisten lataaja

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
fi: Tuo mahdollisuuden ladata perl-liitännäisiä.

en: Psychic Mode
fi: Meediotila

en: Psychic mode for incoming conversation
fi: Meediotila sisääntuleville keskusteluille

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, Jabber, Sametime, and Yahoo!
fi: Keskusteluikkunat ilmestyvät, kun muut käyttäjät alkavat kirjoittaa viestiä sinulle. Tämä toimii AIM-, ICQ-, Jabber-, Sametime- ja Yahoo!-yhteiskäytännöillä.

en: You feel a disturbance in the force...
fi: Tunnet häiriön voimassa...

en: Only enable for users on the buddy list
fi: Salli vain tuttavalistassa oleville käyttäjille

en: Disable when away
fi: Pois käytöstä poissaollessa

en: Display notification message in conversations
fi: Näytä ilmoitusviesti keskusteluissa

en: Raw
fi: Raakasyöttö

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
fi: Mahdollistaa raakamuotoisen syötteen antamisen tekstipohjaisille yhteyskäytännöille.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
fi: Antaa sinun lähettää raakamuotoista syötettä tekstipohjaisilla  yhteyskäytännöillä (Jabber MSN, IRC, TOC). Paina "Enter" viestinsyöttölaatikossa lähettääksesi. Tarkkaile virheenjäljitysikkunaa.

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
fi: Käyttämäsi Gaim-versio on %s. Uusin versio on %s.<hr>

en: <b>ChangeLog:</b>
    %s<br><br>
fi: <b>Muutosloki:</b>
    %s<br><br>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
fi: Version %s voi noutaa osoitteesta:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: New Version Available
fi: Uusi versio saatavilla

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
fi: Julkaisuilmoitus

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
fi: Tarkistaa määräajoin onko uusi Gaim-versio julkaistu.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
fi: Tarkistaa määräajoin onko uusi Gaim-versio julkaistu ja huomauttaa käyttäjää näyttämällä muutoslokin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
fi: Signaalitesti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
fi: Kokeile nähdäksesi että kaikki signaalit toimivat oikein.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
fi: "Yksinkertainen"-liitännäinen

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
fi: Kokeilee että useimmat asiat toimivat.

en: Duplicate Correction
fi: Korjauksen toisinto

en: The specified word already exists in the correction list.
fi: Määritetty sana on jo korjauslistassa.

en: Text Replacements
fi: Tekstin korvaus

en: You type
fi: Kirjoitettu

en: You send
fi: Lähetetty

en: Whole words only
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

en: Add a new text replacement
fi: Lisää uusi korvausehto

en: You _type:
fi: _Kirjoitettu:

en: You _send:
fi: _Lähetetty:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
fi: _Ehdoton kirjainkoon täsmäys (poista valinta jos haluat automaattisen kirjainkoon hallinnan)

en: Only replace _whole words
fi: Korvaa vain _kokonaiset sanat

en: General Text Replacement Options
fi: Tekstin korvauksen yleiset valinnat

en: Enable replacement of last word on send
fi: Salli viimeisen sanan korvaus lähetettäessä

en: Text replacement
fi: Tekstin korvaus

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
fi: Korvaa lähetetettävän tekstin käyttäjän määritelmän mukaan.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
fi: Tuo SSL-tuen GNUTLS:n kautta.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
fi: Tuo SSL-tuen Mozilla-NSS:n kautta.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
fi: Luo liittymän eri SSL-tukikirjastoille.

en: %s is no longer away.
fi: %s palasi.

en: %s has gone away.
fi: %s poistui.

en: %s has become idle.
fi: %s on jouten.

en: %s is no longer idle.
fi: %s ei enää ole jouten.

en: %s has signed on.
fi: %s on kirjautunut sisään.

en: %s has signed off.
fi: %s on kirjautunut ulos.

en: Notify When
fi: Huomautus kun

en: Buddy Goes _Away
fi: Tuttava poi_stuu

en: Buddy Goes _Idle
fi: Tuttava on _jouten

en: Buddy _Signs On/Off
fi: Tuttava _kirjautuu sisään/ulos

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
fi: Tuttavan tilan ilmoitus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
fi: Ilmoittaa keskusteluikkunassa kun tuttava on poissa tai jouten ja kun hän palaa.

en: Tcl Plugin Loader
fi: Tcl-liitännäisten lataaja

en: Provides support for loading Tcl plugins
fi: Mahdollistaa Tcl-liitännäisten latauksen.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
fi: Rullaava tuttavataulu

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
fi: Vaakatasossa rullaava versio tuttavalistasta.

en: iChat Timestamp
fi: iChat-tyylinen aikaleima

en: Delay
fi: Viive

en: minutes.
fi: minuuttia.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
fi: Aikaleima

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
fi: Lisää iChat-tyylisen aikaleiman keskusteluihin N minuutin välein.

en: Timestamp Format Options
fi: Aikaleiman muotoiluasetukset

en: _Force (traditional Gaim) 24-hour time format
fi: _Pakota (Gaimin perinteinen) 24 tunnin aikamuoto

en: Show dates in...
fi: Näytä päivämäärät...

en: Co_nversations:
fi: Ke_skustelut:

en: For delayed messages
fi: Viivästetyille viesteille

en: For delayed messages and in chats
fi: Viivästetyille viesteille, ja ryhmäkeskusteluissa

en: _Message Logs:
fi: _Viestilokit:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
fi: Viestin aikaleimamuodot

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
fi: Muokkaa viestin aikaleimamuotoja.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
fi: Tämä liitännäinen mahdollistaa keskustelu- ja lokiviestien aikaleimamuotojen muokkaamisen.

en: Opacity:
fi: Peitto:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
fi: Pikaviesti-ikkunat

en: _IM window transparency
fi: _Pikaviesti-ikkunan läpinäkyvyys

en: _Show slider bar in IM window
fi: _Näytä vierityspalkki pikaviesti-ikkunassa

en: Remove IM window transparency on focus
fi: Poista pikaviesti-ikkunan läpinäkyvyys sen ollessa kohdistettuna

en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
fi: Tuttavalistaikkuna

en: _Buddy List window transparency
fi: _Tuttavalistaikkunan läpinäkyvyys

en: Remove Buddy List window transparency on focus
fi: Poista tuttavalistaikkunan läpinäkyvyys sen ollessa kohdistettuna

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
fi: Vaihteleva läpinäkyvyys tuttavalistalle ja keskusteluille.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
fi: Tämä liitännäinen mahdollistaa keskusteluikkunoiden ja tuttavalistaikkunan läpinäkyvyyden.
    
    Huomaa: Tämä liitännäinen vaatii Win2000 tai uudemman.

en: GTK+ Runtime Version
fi: GTK+ Runtime -versio

note: Autostart
en: Startup
fi: Käynnistys

en: _Start Gaim on Windows startup
fi: _Käynnistä Gaim Windowsin käynnistyessä.

note: Buddy List
en: Buddy List
fi: Tuttavalista

en: _Dockable Buddy List
fi: _Telakoi tuttavalista ruudun reunaan

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
fi: _Pidä tuttavalistaikkuna päällimmäisenä:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
fi: Vain telakoituna

note: Conversations
en: Conversations
fi: Keskustelut

en: _Flash window when messages are received
fi: _Vilkuta ikkunaa viestien saapuessa

en: WinGaim Options
fi: WinGaim-valinnat

en: Options specific to Windows Gaim.
fi: Windows-Gaimin erityiset asetukset

en: Provides options specific to Windows Gaim, such as buddy list docking and conversation flashing.
fi: Tarjoaa Windows Gaim -sidonnaisia valintoja, kuten tuttavalistan telakoinnin ja keskustelujen vilkuttamisen.

en: accounts
fi: käyttäjätilit

en: Password is required to sign on.
fi: Salasana tarvitaan kirjautumiseen.

en: Enter password for %s (%s)
fi: Anna salasana käyttäjätilille %s (%s)

en: Enter Password
fi: Anna salasana

en: Save password
fi: Tallenna salasana

en: Cancel
fi: Peru

en: Missing protocol plugin for %s
fi: %s-yhteyskäytäntöliitännäinen puuttuu

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: New passwords do not match.
fi: Uudet salasanat eivät täsmää.

en: Fill out all fields completely.
fi: Täytä kaikki kentät kokonaan.

en: Original password
fi: Vanha salasana

en: New password
fi: Uusi salasana

en: New password (again)
fi: Uusi salasana (uudelleen)

en: Change password for %s
fi: Vaihda %s:n salasana

en: Please enter your current password and your new password.
fi: Anna nykyinen sekä uusi salasana.

en: Change user information for %s
fi: Vaihda käyttäjätietoja - %s

en: Save
fi: Tallenna

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: buddy list
fi: tuttavalista

en: Chats
fi: Ryhmäkeskustelut

en: %d buddy from group %s was not removed because it belongs to an account which is disabled or offline.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because they belong to accounts which are currently disabled or offline.  These buddies and the group were not removed.
fi[0]: %d tuttava ryhmästä %s ei poistettu koska se kuuluu tilille joka on poissa käytöstä tai ei kirjautuneena sisään. Tätä tuttavaa ja ryhmää ei poistettu.
fi[1]: %d tuttavaa ryhmästä %s ei poistettu koska se kuuluu tilille joka on poissa käytöstä tai ei kirjautuneena sisään. Näitä tuttavia ja ryhmiä ei poistettu.

en: Group not removed
fi: Ryhmää ei poistettu

en: Registration Error
fi: Rekisteröintivirhe

en: +++ %s signed on
fi: +++ %s kirjautui sisään

en: +++ %s signed off
fi: +++ %s kirjautui ulos

en: Unable to send message: The message is too large.
fi: Viestiä ei voitu lähettää: viesti on liian suuri.

en: Unable to send message to %s.
fi: Viestiä ei voitu lähettää käyttäjälle %s.

en: The message is too large.
fi: Viesti on liian suuri.

en: Unable to send message.
fi: Viestiä ei voitu lähettää.

en: %s entered the room.
fi: %s saapui huoneeseen.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
fi: %s [<I>%s</I>] saapui huoneeseen.

en: You are now known as %s
fi: Olet nyt nimeltäsi %s

en: %s is now known as %s
fi: %s on nyt nimeltään %s

en: %s left the room.
fi: %s poistui huoneesta.

en: %s left the room (%s).
fi: %s poistui huoneesta (%s).

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Error reading %s: 
    %s.
fi: Virhe luettaessa %s:  
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
fi: Virhe kirjoitettaessa %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
fi: Virhe käytettäessä tiedostoa %s: 
    %s.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
fi: Ei voida lähettää tiedostoa, jonka koko on 0 tavua.

en: Cannot send a directory.
fi: Ei voida lähettää kansiota.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto. Ei suostuta ylikirjoittamaan sitä.

en: %s wants to send you %s (%s)
fi: %s on lähettämässä sinulle %s (%s)

en: %s wants to send you a file
fi: Käyttäjä %s tahtoo lähettää sinulle tiedoston

en: Accept file transfer request from %s?
fi: Hyväksytäänkö tiedostonsiirtopyyntö käyttäjältä %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fi: Tiedosto on ladattavissa:
    Etäkone: %s
    Portti: %d

en: %s is offering to send file %s
fi: %s tarjoaa tiedostoa %s

en: %s is not a valid filename.
fi: %s ei ole kelvollinen tiedostonimi.

en: Offering to send %s to %s
fi: Tarjotaan tiedostoa %s lähetettäväksi käyttäjälle %s.

en: Starting transfer of %s from %s
fi: Aloitetaan tiedoston %s siirto käyttäjältä %s

en: Transfer of file %s complete
fi: Tiedoston %s siirto valmis

en: File transfer complete
fi: Tiedostonsiirto valmis

en: You canceled the transfer of %s
fi: Peruutit tiedoston %s siirron

en: File transfer cancelled
fi: Tiedostonsiirto peruutettu

en: %s canceled the transfer of %s
fi: %s peruutti tiedoston %s siirron

en: %s canceled the file transfer
fi: Käyttäjä %s peruutti tiedostonsiirron

en: File transfer to %s failed.
fi: Tiedostonsiirto käyttäjälle %s epäonnistui.

en: File transfer from %s failed.
fi: Tiedostonsiirto käyttäjältä %s epäonnistui.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
fi: <b>Tiedosto:</b> %s
    <b>Tiedoston koko:</b> %s
    <b>Kuvan koko:</b> %d × %d

note: Build the login options frame.
en: Login Options
fi: Sisäänkirjautumisvalinnat

en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Remember password
fi: Muista salasana

note: Build the user options frame.
en: User Options
fi: Käyttäjän valinnat

en: New mail notifications
fi: Ilmoita uudesta sähköpostista

en: Buddy icon:
fi: Tuttavakuvake:

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
fi: %s-valinnat

en: Use Global Proxy Settings
fi: Käytä yleistä välipalvelimen asetusta

en: No Proxy
fi: Ei välipalvelinta

en: Use Environmental Settings
fi: Käytä ympäristöasetuksia

en: you can see the butterflies mating
fi: voit nähdä perhosten parittelevan

en: If you look real closely
fi: Jos katsot todella tarkkaan

en: Proxy Options
fi: Välipalvelinvalinnat

en: Proxy _type:
fi: Välipalvelimen _tyyppi:

en: _Host:
fi: P_alvelin:

en: _Port:
fi: _Portti:

en: _Username:
fi: _Käyttäjänimi:

en: Pa_ssword:
fi: _Salasana:

en: Add Account
fi: Lisää tili

en: Modify Account
fi: Muokkaa tiliä

en: _Basic
fi: _Perus

en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset

note: Register button
en: Register
fi: Rekisteröi

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s:n?

en: Delete
fi: Poista

en: Screen Name
fi: Näyttönimi

en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
fi: %s%s%s%s on tehnyt käyttäjästä %s tuttavansa%s%s

en: Add buddy to your list?
fi: Lisää tuttava listalle?

en: Add
fi: Lisää

en: Join a Chat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
fi: Syötä tiedot ryhmäkeskustelusta, johon haluaisit liittyä.

en: _Account:
fi: _Käyttäjätili:

en: Get _Info
fi: Hae _tiedot

en: I_M
fi: _Pikaviesti

en: _Send File
fi: _Lähetä tiedosto

en: Start _Voice Chat
fi: Aloita _äänikeskustelu

en: Add Buddy _Pounce
fi: Lisää tuttava_ilmoitin

en: View _Log
fi: Näytä _loki

en: Remove
fi: Poista

en: _Remove
fi: _Poista

en: Add a _Buddy
fi: Lisää _tuttava

en: Add a C_hat
fi: Lisää _ryhmäkeskustelu

en: _Delete Group
fi: _Poista ryhmä

en: _Rename
fi: Nimeä _uudelleen

note: join button
en: _Join
fi: _Liity

en: Auto-Join
fi: Kirjaudu sisään automaattisesti

en: _Collapse
fi: _Pienennä

en: _Expand
fi: _Laajenna

en: /Tools/Mute Sounds
fi: /Työkalut/Vaimenna äänet

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
fi: Et ole kirjautuneena millään käyttäjätilillä jolla voisi lisätä kyseisen tuttavan.

note: Buddies menu
en: /_Buddies
fi: /_Tuttavat

en: /Buddies/New Instant _Message...
fi: /Tuttavat/Uusi _pikaviesti...

en: /Buddies/Join a _Chat...
fi: /Tuttavat/Liity _ryhmäkeskusteluun...

en: /Buddies/Get User _Info...
fi: /Tuttavat/Hae _käyttäjätiedot...

en: /Buddies/View User _Log...
fi: /Tuttavat/Näytä käyttäjä_loki...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
fi: /Tuttavat/Näytä poissaolevat tuttavat

en: /Buddies/Show _Empty Groups
fi: /Tuttavat/Näytä tyhjät ryhmät

en: /Buddies/Show Buddy _Details
fi: /Tuttavat/Näytä tuttavien tiedot

en: /Buddies/Show Idle _Times
fi: /Tuttavat/Näytä _joutenoloajat

en: /Buddies/_Sort Buddies
fi: /Tuttavat/L_ajittele tuttavat

en: /Buddies/_Add Buddy...
fi: /Tuttavat/_Lisää tuttava...

en: /Buddies/Add C_hat...
fi: /Tuttavat/Lisää ryhmäkeskustelu...

en: /Buddies/Add _Group...
fi: /Tuttavat/Lisää _ryhmä...

en: /Buddies/_Quit
fi: /Tuttavat/_Lopeta

note: Accounts menu
en: /_Accounts
fi: /_Käyttäjätilit

en: /Accounts/Add\/Edit
fi: /Käyttäjätilit/Lisää\/Muokkaa

note: Tools
en: /_Tools
fi: /_Työkalut

en: /Tools/Buddy _Pounces
fi: /Työkalut/Tuttava_ilmoittimet

en: /Tools/Plu_gins
fi: /Työkalut/_Liitännäiset

en: /Tools/Pr_eferences
fi: /Työkalut/A_setukset

en: /Tools/Pr_ivacy
fi: /Työkalut/Yks_ityisyys

en: /Tools/_File Transfers
fi: /Työkalut/_Tiedostonsiirrot...

en: /Tools/R_oom List
fi: /Työkalut/Huone_lista

en: /Tools/System _Log
fi: /Työkalut/Järjestelmä_loki

en: /Tools/Mute _Sounds
fi: /Työkalut/Vaimenna _äänet

note: Help
en: /_Help
fi: /_Ohje

en: /Help/Online _Help
fi: /Ohje/_Ohjeita verkossa

en: /Help/_Debug Window
fi: /Ohje/_Virheenjäljitysikkuna

en: /Help/_About
fi: /Ohje/Tietoj_a

en: 
    <b>Account:</b> %s
fi: 
    <b>Käyttäjätili:</b> %s

en: 
    <b>Buddy Alias:</b> %s
fi: 
    <b>Tuttavan lempinimi:</b> %s

en: 
    <b>Nickname:</b> %s
fi: 
    <b>Kutsumanimi:</b> %s

en: 
    <b>Logged In:</b> %s
fi: 
    <b>Kirjautuneena sisään:</b> %s

en: 
    <b>Idle:</b> %s
fi: 
    <b>Jouten:</b> %s

en: 
    <b>Last Seen:</b> %s ago
fi: 
    <b>Viimeksi nähty:</b> %s sitten

en: 
    <b>Status:</b> Offline
fi: 
    <b>Tila:</b> Poissa linjoilta

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
fi: 
    <b>Kuvaus:</b> Aavemainen

en: 
    <b>Status:</b> Awesome
fi: 
    <b>Tila</b>: Mahtava

en: 
    <b>Status:</b> Rockin'
fi: 
    <b>Tila</b>: Rokkaava

en: Idle %dh %02dm
fi: Jouten %dt %02dm

en: Idle %dm
fi: Jouten %dm

note: Idle stuff
en: Idle
fi: Jouten

en: /Buddies/New Instant Message...
fi: /Tuttavat/Uusi pikaviesti...

en: /Buddies/Join a Chat...
fi: /Tuttavat/Liity ryhmäkeskusteluun...

en: /Buddies/Get User Info...
fi: /Tuttavat/Hae käyttäjätiedot...

en: /Buddies/Add Buddy...
fi: /Tuttavat/Lisää tuttava...

en: /Buddies/Add Chat...
fi: /Tuttavat/Lisää ryhmäkeskustelu...

en: /Buddies/Add Group...
fi: /Tuttavat/Lisää ryhmä...

en: /Tools/Buddy Pounces
fi: /Työkalut/Tuttavailmoittimet

en: /Tools/Privacy
fi: /Työkalut/Yksityisyys

en: /Tools/Room List
fi: /Työkalut/Huonelista

en: Manually
fi: Käsin

en: Alphabetically
fi: Aakkosittain

en: By status
fi: Tilan mukaan

en: By log size
fi: Lokin koon mukaan

en: %s disconnected
fi: Yhteys katkennut kohteeseen %s

en: <span color="red">%s disconnected: %s</span>
fi: <span color="red">%s kirjautui ulos: %s</span>

en: /Accounts
fi: /Käyttäjätilit

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
fi: /Tuttavat/Näytä poissaolevat tuttavat

en: /Buddies/Show Empty Groups
fi: /Tuttavat/Näytä tyhjät ryhmät

en: /Buddies/Show Buddy Details
fi: /Tuttavat/Näytä tuttavien tiedot

en: /Buddies/Show Idle Times
fi: /Tuttavat/Näytä joutenoloajat

en: Add Buddy
fi: Lisää tuttava

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
fi: Syötä sen henkilön näyttönimi, jonka haluat lisätä tuttavalistalle. Voit myös valita lempinimen tuttavalle. Lempinimi näytetään näyttönimen sijasta aina kuin mahdollista.

en: Screen Name:
fi: Näyttönimi:

note: Set up stuff for the account box
en: Account:
fi: Käyttäjätili:

en: This protocol does not support chat rooms.
fi: Tämä yhteyskäytäntö ei tue keskusteluhuoneita.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
fi: Et ole kirjautuneena millään yhteyskäytännöllä jolla voisi käyttää ryhmäkeskustelua.

en: Add Chat
fi: Lisää ryhmäkeskustelu

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
fi: Anna lempinimi, ja tiedot ryhmäkeskustelusta jonka haluat lisätä tuttavalistalle.

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Please enter the name of the group to be added.
fi: Anna lisättävän ryhmän nimi.

en: _Edit Account
fi: _Muokaa käyttäjätiliä

en: No actions available
fi: Ei toimintoja saatavilla.

en: _Disable
fi: _Poista käytöstä

en: Enable Account
fi: Ota tili käyttöön

en: /Tools
fi: /Työkalut

en: /Buddies/Sort Buddies
fi: /Tuttavat/Lajittele tuttavat

en: Background color name
fi: Taustavärin nimi

en: Background color as a string
fi: Taustaväri merkkijonona

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color as a GdkColor
fi: Taustaväri GdkColor-tyyppisenä

en: Background set
fi: Taustaväri asetettu

en: Whether this tag affects the background color
fi: Vaikuttaako tämä merkintä taustaväriin

en: ComboBox model
fi: Monivalintalaatikkomalli

en: The model for the combo box
fi: Malli monivalintalaatikolle

en: Wrap width
fi: Rivitysleveys

en: Wrap width for layouting the items in a grid
fi: Rivitysleveys kohtien asetteluun ruudukossa

en: Row span column
fi: Rivivälisarake

en: TreeModel column containing the row span values
fi: TreeModel-sarake sisältäen riviväliarvot

en: Column span column
fi: Sarakevälisarake

en: TreeModel column containing the column span values
fi: TreeModel-sarake sisältäen sarakeväliarvot

en: Active item
fi: Aktiivinen kohta

en: The item which is currently active
fi: Nyt valittu aktiivinen kohta

en: Appears as list
fi: Näkyy luettelona

en: Whether combobox dropdowns should look like lists rather than menus
fi: Näkyykö alasvedot luettelona valikon sijaan

en: %s was disconnected due to an error: %s
    Gaim will not attempt to reconnect the account until you correct the error and reenable the account.
fi: Katkaistiin yhteys %s virheen vuoksi: %s
    Gaim ei yritä uudelleenyhdistää käyttäjätiliä kunnes korjaat virheen ja otat tilin uudelleen käyttöön.

en: me is using Gaim v%s.
fi: Minä käytän Gaimin versiota v%s.

en: Supported debug options are:  version
fi: Tuetut vianjäljitysvalinnat ovat: versio

en: No such command (in this context).
fi: Komento ei saatavilla (tässä kontekstissa).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
fi: Kirjoita "/help &lt;komento&gt;" saadaksesi ohjeen tietystä komennosta.
    Seuraavat komennot ovat saatavilla tässä kontekstissa:

en: No such command.
fi: Sellaista komentoa ei ole.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
fi: Syntaksivirhe: Syötit väärän määrän argumentteja kyseiselle komennolle.

en: Your command failed for an unknown reason.
fi: Komento epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: That command only works in chats, not IMs.
fi: Komento toimii vain ryhmäkeskusteluissa, ei pikaviesteissä.

en: That command only works in IMs, not chats.
fi: Komento toimii vain pikaviesteissä, ei ryhmäkeskusteluissa.

en: That command doesn't work on this protocol.
fi: Tämä komento ei toimi tälle yhteyskäytännölle.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
fi: Tuttava ei käytä samaa yhteyskäytäntöä kuin tämä ryhmäkeskustelu.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
fi: Et ole kirjautuneena millään käyttäjätilillä jolla voisi kutsua tämän tuttavan.

en: Invite Buddy Into Chat Room
fi: Kutsu tuttava keskusteluhuoneeseen

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
fi: Anna kutsuttavan käyttäjän nimi sekä vapaaehtoinen viesti.

en: _Buddy:
fi: _Tuttava:

en: _Message:
fi: _Viesti:

en: Unable to open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: <h1>Conversation with %s</h1>
fi: <h1>Keskustelu käyttäjän %s kanssa</h1>

en: Save Conversation
fi: Tallenna keskustelu

en: Find
fi: Etsi

en: _Search for:
fi: _Haettava termi:

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
fi: Kirjaaminen lokiin aloitettu. Tämän keskustelun viestit kirjataan nyt lokiin.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
fi: Kirjaaminen lokiin lopetettu. Tämän keskustelun viestejä ei enää kirjata lokiin.

en: IM
fi: Pikaviesti

en: Send File
fi: Lähetä tiedosto

en: Un-Ignore
fi: Huomioi

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Info
fi: Tietoja

en: Get Away Message
fi: Hae poissaoloviesti

en: Last said
fi: Viimeksi sanottu

en: Unable to save icon file to disk.
fi: Kuvaketiedostoa ei voida tallentaa levylle.

en: Save Icon
fi: Tallenna kuvake

en: Animate
fi: Animoi

en: Hide Icon
fi: Piilota kuvake

en: Save Icon As...
fi: Tallenna kuvake nimellä...

note: Conversation menu
en: /_Conversation
fi: /_Keskustelu

en: /Conversation/New Instant _Message...
fi: /Keskustelu/Uusi _pikaviesti...

en: /Conversation/_Find...
fi: /Keskustelu/_Etsi...

en: /Conversation/View _Log
fi: /Keskustelu/Näytä _loki...

en: /Conversation/_Save As...
fi: /Keskustelu/_Tallenna nimellä...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
fi: /Keskustelu/T_yhjennä takaisinvieritys

en: /Conversation/Se_nd File...
fi: /Keskustelu/_Lähetä tiedosto...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
fi: /Keskustelu/Lisää tuttava_ilmoitin...

en: /Conversation/_Get Info
fi: /Keskustelu/_Hae tiedot...

en: /Conversation/In_vite...
fi: /Keskustelu/Kut_su...

en: /Conversation/Al_ias...
fi: /Keskustelu/_Alias...

en: /Conversation/_Block...
fi: /Keskustelu/E_stä...

en: /Conversation/_Add...
fi: /Keskustelu/_Lisää...

en: /Conversation/_Remove...
fi: /Keskustelu/_Poista...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
fi: /Keskustelu/Lisää lin_kki...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
fi: /Keskustelu/Liitä _kuva...

en: /Conversation/_Close
fi: /Keskustelu/_Sulje

note: Options
en: /_Options
fi: /_Valinnat

en: /Options/Enable _Logging
fi: /Valinnat/_Lokiinkirjaus

en: /Options/Enable _Sounds
fi: /Valinnat/S_oita merkkiäänet

en: /Options/Show Buddy _Icon
fi: /Valinnat/Näytä tuttava_kuvake

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
fi: /Valinnat/Näytä muokkaus-_työkalurivit

en: /Options/Show Ti_mestamps
fi: /Valinnat/Näytä aika_leima

en: /Conversation/View Log
fi: /Keskustelu/Näytä loki...

en: /Conversation/Send File...
fi: /Keskustelu/Lähetä tiedosto...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
fi: /Keskustelu/Lisää tuttavailmoitin...

en: /Conversation/Get Info
fi: /Keskustelu/Hae tiedot...

en: /Conversation/Invite...
fi: /Keskustelu/Kutsu...

en: /Conversation/Alias...
fi: /Keskustelu/Alias...

en: /Conversation/Block...
fi: /Keskustelu/Estä...

en: /Conversation/Add...
fi: /Keskustelu/Lisää...

en: /Conversation/Remove...
fi: /Keskustelu/Poista...

en: /Conversation/Insert Link...
fi: /Keskustelu/Lisää linkki...

en: /Conversation/Insert Image...
fi: /Keskustelu/Lisää kuva...

en: /Options/Enable Logging
fi: /Valinnat/Lokiinkirjaus

en: /Options/Enable Sounds
fi: /Valinnat/Soita merkkiäänet

en: /Options/Show Formatting Toolbars
fi: /Valinnat/Näytä muokkaustyökalurivit

en: /Options/Show Timestamps
fi: /Valinnat/Näytä aikaleima

en: /Options/Show Buddy Icon
fi: /Valinnat/Näytä tuttava_kuvake

en: User is typing...
fi: Käyttäjä kirjoittaa...

en: User has typed something and stopped
fi: Käyttäjä kirjoitti jotain ja keskeytti

note: Build the Send To menu
en: _Send To
fi: _Lähetä käyttäjälle

en: _Send
fi: _Lähetä

en: Topic:
fi: Aihe:

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
fi: 0 ihmistä huoneessa

en: IM the user
fi: Lähetä pikaviesti käyttäjälle

en: Ignore the user
fi: Älä huomioi käyttäjää

en: Get the user's information
fi: Hae käyttäjätiedot

en: %d person in room | %d people in room
fi[0]: %d ihminen huoneessa
fi[1]: %d ihmistä huoneessa

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
fi: say &lt;viesti&gt;: Lähetä viesti normaalisti, niin kuin et olisi käyttämässä komentoa.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
fi: me &lt;toiminta&gt;: Lähetä IRC-tyylinen toiminta tuttavalle tai keskusteluun.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
fi: debug &lt;valinta&gt;: Lähetä eri debug-tietoja senhetkiseen keskusteluun.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
fi: clear: Tyhjentää keskustelun

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
fi: help &lt;komento&gt;: Ohje tietylle komennolle.

en: Confirm close
fi: Vahvista sulkeminen

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
fi: Sinulla on lukemattomia viestejä. Haluatko varmasti sulkea tämän ikkunan?

en: Close conversation
fi: Sulje keskustelu

en: Last created window
fi: Viimeksi luotu ikkuna

en: Separate IM and Chat windows
fi: Näytä pikaviestit ja ryhmäkeskustelut eri ikkunoissa

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: By group
fi: Ryhmän mukaan

en: By account
fi: Tilin mukaan

en: Save Debug Log
fi: Tallenna virheenjäljitysloki

en: Invert
fi: Käännä

en: Highlight matches
fi: Korosta osumat

en: Debug Window
fi: Virheenjäljitysikkuna

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Pause
fi: Tauko

en: Timestamps
fi: Aikaleimat

en: Filter
fi: Suodin

en: Right click for more options.
fi: Näytä lisää valintoja oikealla hiiren painikkeella.

en: lead developer
fi: pääkehittäjä

en: developer
fi: kehittäjä

en: win32 port
fi: win32-käännös

en: developer & webmaster
fi: kehittäjä & verkkosivujen ylläpitäjä

en: support
fi: tuki

en: maintainer
fi: ylläpitäjä

en: libfaim maintainer
fi: libfaim-ylläpitäjä

en: hacker and designated driver [lazy bum]
fi: hakkeri ja kuski [laiska pummi]

en: Jabber developer
fi: Jabber-kehittäjä

en: original author
fi: alkuperäinen tekijä

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Bengali
fi: bengali

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Catalan
fi: katalaani

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Australian English
fi: australian englanti

en: Canadian English
fi: kanadan englanti

en: British English
fi: brittienglanti

en: Spanish
fi: espanja

en: Finnish
fi: suomi

en: French
fi: ranska

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hindi
fi: hindi

en: Hungarian
fi: unkari

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Georgian
fi: georgia

en: Korean
fi: korea

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Dutch, Flemish
fi: hollanti, flaami

en: Norwegian
fi: norja

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese-Brazil
fi: portugali (brasilialainen)

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Serbian
fi: serbia

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Tamil
fi: tamil

en: Telugu
fi: telugu

en: Turkish
fi: turkki

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
fi: T.M Thanh ja Gnomen Vi-työryhmä

en: Simplified Chinese
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Traditional Chinese
fi: kiina (perinteinen)

en: Amharic
fi: amhara

en: Slovak
fi: slovakki

en: About Gaim
fi: Tietoja Gaimista

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with Gaim.  Gaim is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
fi: Gaim on modulaarinen pikaviestinsovellus, joka kykenee käyttämään AIM-, MSN-, Yahoo!-, Jabber-, ICQ-, IRC-, SILC-, Novell GroupWise-, Lotus Sametime-, Napster-, Zephyr- ja Gadu-Gadu-yhteyskäytäntöjä yhtäaikaisesti. Se on ohjelmoitu käyttäen Gtk+-kirjastoa.<BR><BR>Voit muokata ja jakaa ohjelmaa GPL-lisenssin (versio 2 tai myöhempi) ehdoilla. Kopio GPL:stä on sisällytetty 'COPYING'-tiedostoon, joka tulee Gaimin mukana. Gaimin tekijänoikeudet on sen tekemiseen osallistuneilla. Täydellinen luettelo osallistuneista löytyy 'COPYRIGHT'-tiedostosta. Emme anna ohjelmalle minkäänlaista takuuta.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
fi: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim palvelimella irc.freenode.net<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
fi: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim palvelimella irc.freenode.net<BR><BR>

en: Current Developers
fi: Nykyiset kehittäjät

en: Crazy Patch Writers
fi: Villit korjauspäivitysten kirjoittajat

en: Retired Developers
fi: Lopettaneet kehittäjät

en: Current Translators
fi: Nykyiset kielenkääntäjät

en: Past Translators
fi: Aikaisemmat kielenkääntäjät

en: Debugging Information
fi: Virheenjäljitystietoja

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Account
fi: _Käyttäjätili

en: New Instant Message
fi: Uusi pikaviesti

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
fi: Syötä sen henkilön näyttönimi tai lempinimi, jolle haluat lähettää pikaviestin.

en: Get User Info
fi: Hae käyttäjätiedot

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
fi: Syötä sen henkilön näyttönimi tai lempinimi, jonka tiedot haluat nähdä.

en: View User Log
fi: Näytä käyttäjäloki

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
fi: Syötä sen henkilön näyttönimi jonka lokia haluat katsella.

en: Alias Contact
fi: Anna kontaktiryhmälle lempinimi

en: Enter an alias for this contact.
fi: Anna lempinimi tälle kontaktiryhmälle.

en: Enter an alias for %s.
fi: Anna %s:n lempinimi.

en: Alias Buddy
fi: Anna tuttavalle lempinimi

en: Alias Chat
fi: Anna ryhmäkeskustelulle lempinimi

en: Enter an alias for this chat.
fi: Syötä lempinimi tälle ryhmäkeskustelulle.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
fi[0]: Olet poistamassa kontaktin, jossa on %s sekä %d muuta tuttavaa tuttavalistaltasi.  Haluatko jatkaa?
fi[1]: Olet poistamassa kontaktin, jossa on %s sekä %d muuta tuttavaa tuttavalistaltasi.  Haluatko jatkaa?

en: Remove Contact
fi: Poista kontakti

en: _Remove Contact
fi: _Poista kontakti

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa ryhmää nimeltä "%s" tuttavalistaltasi.  Haluatko jatkaa?

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: _Remove Group
fi: _Poista ryhmä

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa "%s":n tuttavalistaltasi.  Haluatko jatkaa?

en: Remove Buddy
fi: Poista tuttava

en: _Remove Buddy
fi: _Poista tuttava

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa ryhmäkeskustelun nimeltä "%s" tuttavalistaltasi. Haluatko jatkaa?

en: Remove Chat
fi: Poista ryhmäkeskustelu

en: _Remove Chat
fi: _Poista ryhmäkeskustelu

en: %.2f KB/s
fi: %.2f kt/s

en: Finished
fi: Valmis

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: Waiting for transfer to begin
fi: Odotetaan lähetyksen alkamista

en: <b>Receiving As:</b>
fi: <b>Otetaan vastaan käyttäjänä:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
fi: <b>Otetaan vastaan käyttäjältä:</b>

en: <b>Sending To:</b>
fi: <b>Lähetetään:</b>

en: <b>Sending As:</b>
fi: <b>Lähetetään käyttäjänä:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
fi: Ohjelmaa tämän tiedostotyypin avaamiseen ei ole asetettu.

en: An error occurred while opening the file.
fi: Virhe tapahtui avattaessa tiedostoa.

en: Error launching %s: %s
fi: Virhe käynnistettäessä %s: %s

en: Error running %s
fi: Virhe ajettaessa %s

en: Process returned error code %d
fi: Käsittele palautettu virhekoodi %d

en: Progress
fi: Valmiina

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Size
fi: Koko

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Local File:
fi: Paikallinen tiedosto:

en: Status:
fi: Tila:

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Time Elapsed:
fi: Aikaa kulunut:

en: Time Remaining:
fi: Aikaa jäljellä:

en: File Transfers
fi: Tiedostonsiirrot

en: Close this window when all transfers _finish
fi: Sulje tämä ikkuna kun kaikki siirrot ovat _valmiita

en: C_lear finished transfers
fi: _Poista valmiit siirrot

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
fi: Tiedostonsiirron yksityiskohdat

note: Pause button
en: _Pause
fi: _Tauko

note: Resume button
en: _Resume
fi: _Jatka

en: Failed
fi: Epäonnistunut

en: Paste as Plain _Text
fi: Liimaa pelkkänä _tekstinä

en: Hyperlink color
fi: Hyperlinkin väri

en: Color to draw hyperlinks.
fi: Väri jolla piirretään hyperlinkit

en: Hyperlink prelight color
fi: Hyperlinkin ensiväri

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
fi: Väri jolla piirretään hyperlinkit kun hiiren kursori on niiden päällä.

en: _Copy E-Mail Address
fi: _Kopioi sähköpostiosoite

en: _Open Link in Browser
fi: _Avaa linkki selaimessa

en: _Copy Link Location
fi: _Kopioi linkin sijainti

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
fi: <span size='larger' weight='bold'>Tunnistamaton tiedostotyyppi</span>
    
    Oletetaan PNG-kuvaksi.

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
fi: Tunnistamaton tiedostotyyppi
    
    Oletetaan PNG-kuvaksi.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
fi: <span size='larger' weight='bold'>Virhe tallennettaessa kuvaa</span>
    
    %s

en: Error saving image
    
    %s
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa
    
    %s

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: _Save Image...
fi: _Tallenna kuva nimellä...

en: Select Font
fi: Valitse kirjasin

en: Select Text Color
fi: Valitse tekstin väri

en: Select Background Color
fi: Valitse taustaväri

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
fi: Syötä URL, jonka haluat liittää, sekä sen kuvaus. 
    Kuvaus on valinnainen.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
fi: Syötä URL jonka haluat liittää.

en: Insert Link
fi: Lisää linkki

en: _Insert
fi: _Lisää

en: Failed to store image: %s
fi: Kuvan tallennus epäonnistui: %s

en: Insert Image
fi: Liitä kuva

en: This theme has no available smileys.
fi: Tälle teemalle ei ole saatavissa hymiöitä.

note: show everything
en: Smile!
fi: Hymyile!

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Italic
fi: Kursivoi

en: Underline
fi: Alleviivaa

en: Larger font size
fi: Suurempi kirjasinkoko

en: Smaller font size
fi: Pienempi kirjasinkoko

en: Font Face
fi: Kirjasintyyppi

en: Foreground font color
fi: Kirjasimen etualaväri

en: Clear formatting
fi: Poista muotoilu

en: Insert link
fi: Lisää linkki

en: Insert image
fi: Liitä kuva

en: Insert smiley
fi: Lisää hymiö

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
fi: <span size='larger' weight='bold'>Keskustelu huoneessa %s: %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
fi: <span size='larger' weight='bold'>Keskustelu käyttäjän %s kanssa: %s</span>

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
fi: Järjestelmätapahtumat kirjataan lokiin vain jos "Kirjaa kaikki tilamuutokset järjestelmälokiin" on asetettu.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
fi: Pikaviestit kirjataan lokiin vain jos "Kirjaa kaikki pikaviestit lokiin" on asetettu.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
fi: Ryhmäkeskustelut kirjataan lokiin vain jos "Kirjaa kaikki ryhmäkeskustelut lokiin" on asetettu.

en: No logs were found
fi: Lokeja ei löytynyt

en: Total log size:
fi: Lokin kokonaiskoko:

en: Conversations in %s
fi: Keskustelut paikassa %s

en: Conversations with %s
fi: Keskustelut tuttavan %s kanssa

en: System Log
fi: Järjestelmäloki

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
fi: Gaim %s. Kirjoita "%s -h" saadaksesi lisää tietoja.

en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, separated by commas)
      -v, --version       display the current version and exit
fi: Gaim %s
    Käyttö: %s [VALITSIN]...
    
      -c, --config=HAK    käytä hakemistoa HAK asetustiedostoille
      -d, --debug         kirjoita virheenjäljitysviestit putkeen stdout
      -h, --help          näytä tämä ohje ja poistu
      -n, --nologin       älä kirjaudu automaattisesti
      -l, --login[=NIMI]  kirjaudu automaattisesti (valinnainen NIMI 
                          määrittelee käytettävät tilit pilkuin eroteltuina)
      -v, --version       näytä nykyinen versionumero ja poistu

en: Gaim has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the gaim
    developers by reporting a bug at
    %sbug.php
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %sgdb.php
    
    If you need further assistance, please IM either SeanEgn or 
    LSchiere (via AIM).  Contact information for Sean and Luke 
    on other protocols is at
    %scontactinfo.php
fi: Gaim on kaatunut ja yrittänyt tallentaa muistivedoksen.
    Tämä on ohjelmavirhe ja se ei tapahtunut minkään
    tekemäsi virheen takia.
    
    Jos voit toistaa ongelman, ilmoita siitä Gaimin
    kehittäjille raportoimalla virheestä osoitteessa
    %sbug.php
    
    Varmista että kerrot mitä teit vian ilmetessä ja lähetä myös
    pinolistaus muistivedostiedostosta. Jos et tiedä kuinka
    pinolistaus (backtrace) haetaan, lue ohjeita osoitteessa
    %sgdb.php.
    
    Jos tarvitset lisäapua, lähetä pikaviesti joko tunnukselle SeanEgn tai LSchiere (AIMissa). Seanin ja Luken yhteystiedot muilla yhteyskäytännöillä ovat osoitteessa
    %scontactinfo.php.

en: Call ended.
fi: Puhelu päättyi.

en: Calling %s
fi: Soitetaan %s

en: End Call
fi: Lopeta puhelu

en: Receiving call from %s
fi: Puhelu tulossa käyttäjältä %s

en: Reject Call
fi: Hylkää puhelu

en: Accept call
fi: Vastaa puheluun

en: Connected to %s
fi: Yhdistetty kohteeseen %s

en: _Mute
fi: _Vaimenna

en: New Mail
fi: Uusi sähköposti

en: Open All Messages
fi: Avaa kaikki viestit

en: From
fi: Lähettäjä

en: Subject
fi: Aihe

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Sinulle on postia!</span>

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
fi[0]: %s:lla on %d uusi viesti.
fi[1]: %s:lla on %d uutta viestiä.

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
fi: <span weight="bold" size="larger">Sinulle on postia!</span>
    
    %s

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Info for %s
fi: %s tiedot

en: Buddy Information
fi: Tuttavan tiedot

en: The browser command <b>%s</b> is invalid.
fi: Selainkomento <b>%s</b> on virheellinen.

en: Unable to open URL
fi: URL:n avaaminen epäonnistui

en: Error launching <b>%s</b>: %s
fi: Virhe käynnistettäessä <b>%s</b>: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
fi: Oma selainkomento-optio valittu mutta komentoa ei ole asetettu.

en: The following plugins will be unloaded.
fi: Seuraavat liitännäiset otetaan pois käytöstä.

en: Multiple plugins will be unloaded.
fi: Useita liitännäisiä otetaan pois käytöstä.

en: Unload Plugins
fi: Poista liitännäiset käytöstä

en: %s%s<span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Website:</span>		%s
    <span weight="bold">Filename:</span>		%s
fi: %s%s<span weight="bold">Tekijä/tekijät:</span>	%s
    <span weight="bold">Web-sivusto:</span>		%s
    <span weight="bold">Tiedostopolku:</span>	%s

en: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
fi: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Virhe: %s
    Tarkista onko liitännäiswebsivustolla päivitystä.</span>

en: Configure Pl_ugin
fi: Aseta liitännäistä

en: <b>Plugin Details</b>
fi: <b>Liitännäisen yksityiskohdat</b>

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Please enter a buddy to pounce.
fi: Syötä ilmoitettava tuttava.

en: New Buddy Pounce
fi: Uusi tuttavailmoitin

en: Edit Buddy Pounce
fi: Muokkaa tuttavailmoitinta

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
fi: Kenestä ilmoitetaan

en: _Buddy name:
fi: _Tuttavan nimi:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
fi: Ilmoita kun tuttava...

en: Si_gns on
fi: _kirjautuu sisään

en: Signs o_ff
fi: kirjautuu _ulos

en: Goes a_way
fi: poi_stuu

en: Ret_urns from away
fi: _palaa

en: Becomes _idle
fi: on _jouten

en: Is no longer i_dle
fi: ei enää ole j_outen

en: Starts _typing
fi: _alkaa kirjoittaa

en: Stops t_yping
fi: lope_ttaa kirjoittamisen

en: Sends a _message
fi: lähettää _viestin

note: Create the "Action" frame.
en: Action
fi: Toiminto

en: Ope_n an IM window
fi: Avaa pikav_iesti-ikkuna

en: _Pop up a notification
fi: _Ponnahdusilmoitus

en: Send a _message
fi: Lähetä _viesti

en: E_xecute a command
fi: Suorita _komento

en: P_lay a sound
fi: S_oita ääni

en: Brows_e...
fi: _Selaa

en: Br_owse...
fi: S_elaa

en: Pre_view
fi: _Esikatselu

note: Create the "Options" frame.
en: Options
fi: Valinnat

en: P_ounce only when my status is not available
fi: I_lmoita vain kun tilani on "ei tavoitettavissa"

en: _Recurring
fi: _Toistuva

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa ilmoituksen %s käyttäjältä %s?

en: Pounce Target
fi: Ilmoituksen kohde

en: Recurring
fi: Toistuva

en: Buddy Pounces
fi: Tuttavailmoittimet

en: %s has started typing to you (%s)
fi: %s alkoi kirjoittaa sinulle (%s)

en: %s has signed on (%s)
fi: %s on kirjautunut sisään (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
fi: %s on palannut oltuaan jouten (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
fi: %s on palannut oltuaan poissa (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
fi: %s on lopettanut kirjoittamisen sinulle (%s)

en: %s has signed off (%s)
fi: %s on kirjautunut ulos (%s)

en: %s has become idle (%s)
fi: %s on jouten (%s)

en: %s has gone away. (%s)
fi: %s on poissa. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
fi: %s on lähettämässä sinulle viestiä. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
fi: Tuntematon ilmoitinviesti. Raportoi tästä!

en: Smiley theme failed to unpack.
fi: Hymiöteeman purkaminen epäonnistui.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
fi: Valitse haluamasi hymiöteema alla olevasta listasta. Uudet teemat voi asentaa vedä&pudota-menetelmällä pudottamalla ne teemalistaan.

en: Icon
fi: Kuvake

en: Description
fi: Kuvaus

en: _Hide new IM conversations
fi: _Piilota uudet keskustelut

en: When away
fi: Poissaollessa

en: Send unknown "_slash" commands as messages
fi: Lähetä _tuntemattomia "kauttaviiva"-komentoja viesteinä

en: Show _formatting on incoming messages
fi: Näytä _muotoilu tulevissa viesteissä

en: Show buddy _icons
fi: Näytä tuttavien _kuvakkeet

en: Enable buddy ic_on animation
fi: Näytä tuttavakuvakkeen a_nimaatio

en: _Notify buddies that you are typing to them
fi: Ilmoita tuttaville kun _kirjoitat heille

en: Highlight _misspelled words
fi: Korosta _väärinkirjoitetut sanat

en: Use smooth-scrolling
fi: Käytä portaatonta tekstinvieritystä

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
fi: Tältä ulosmenevä viesti näyttää kun käytät yhteyskäytäntöä joka tukee muotoiluja. :)

note: All the tab options!
en: Tab Options
fi: Välilehtivalinnat

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
fi: Näytä pikaviestit ja ryhmäkeskustelut _jaetuissa ikkunoissa

en: Show close b_utton on tabs
fi: Näytä _sulkemispainikkeet välilehdissä

en: _Placement:
fi: _Asettelu:

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Left Vertical
fi: Vasemmalla pystysuuntaisesti

en: Right Vertical
fi: Oikealla pystysuuntaisesti

en: N_ew conversations:
fi: _Uudet keskustelut:

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: ST_UN server:
fi: ST_UN-palvelin:

en: _Autodetect IP address
fi: _Hae IP-osoite automaattisesti

en: Public _IP:
fi: Julkinen _IP:

en: Ports
fi: Portit

en: _Manually specify range of ports to listen on
fi: _Aseta kuunneltava porttialue

en: _Start port:
fi: _Ensimmäinen portti:

en: _End port:
fi: Viimeinen _portti:

en: Proxy Server
fi: Välipalvelin

en: No proxy
fi: Ei välipalvelinta

en: _User:
fi: _Käyttäjä:

en: GNOME Default
fi: Gnomen oletus

en: Manual
fi: Oma komento

en: Browser Selection
fi: Selaimen valinta

en: _Browser:
fi: _Selain:

en: _Open link in:
fi: _Avaa linkki:

en: Browser default
fi: Selaimen oletus

en: Existing window
fi: Olemassaolevaan ikkunaan

en: New tab
fi: Uuteen välilehteen

en: _Manual:
    (%s for URL)
fi: _Komento:
    (URL:ksi %s)

en: Logging
fi: Kirjataan lokiin

en: Log _format:
fi: Lokin _muoto:

en: Log all _instant messages
fi: Kirjaa kaikki pikaviestit _lokiin

en: Log all c_hats
fi: Kirjaa kaikki ryhmä_keskustelut lokiin

en: Log all _status changes to system log
fi: Kirjaa kaikki _tilamuutokset järjestelmälokiin

en: Sound Selection
fi: Äänivalinta

en: Quietest
fi: Hiljaisin

en: Quieter
fi: Hiljaisempi

en: Quiet
fi: Hiljainen

en: Normal
fi: Normaali

en: Loud
fi: Äänekäs

en: Louder
fi: Äänekkäämpi

en: Loudest
fi: Äänekkäin

en: Sound Method
fi: Äänimenetelmä

en: _Method:
fi: _Menetelmä:

en: Console beep
fi: Konsoliäänimerkki

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Command
fi: Komento

en: No sounds
fi: Ei ääniä

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
fi: Äänik_omento:
    (%s tiedostonimeksi)

en: Sound Options
fi: Äänivalinnat

en: Sounds when conversation has _focus
fi: Äänet kun keskusteluikkuna on _aktiivinen

en: _Sounds while away
fi: Ää_net poissaollessasi

en: Volume:
fi: Äänenvoimakkuus:

en: Sound Events
fi: Äänitapahtumat

en: Play
fi: Soita

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Test
fi: Kokeile

en: Reset
fi: Nollaa

en: Choose...
fi: Valitse...

en: _Report idle time:
fi: _Ilmoita joutenoloaika:

en: From last sent message
fi: Viimeisestä lähetetystä viestistä

en: Based on keyboard or mouse use
fi: Perustuen näppäimistön tai hiiren käyttöön

en: _Auto-reply:
fi: _Automaattivastaus:

en: When both away and idle
fi: Poissa ja jouten ollessa

note: Auto-away stuff
en: Auto-away
fi: Automaattinen poissaoloasetus

en: Change status when _idle
fi: Vaihda tila, kun ollaan _jouten

en: _Minutes before changing status:
fi: _Minuutteja ennen tilan asetusta:

en: Change _status to:
fi: Vaihda tila seuraavaksi:

note: Signon status stuff
en: Status at startup
fi: Tila käynnistettäessä

en: Use status from last _exit at startup
fi: Käytä viimeksi poistuttaessa ollutta tilaa

en: Status to a_pply at startup:
fi: Tila jota käytetään käynnistettäessä:

en: Smiley Themes
fi: Hymiöteemat

en: Sounds
fi: Äänet

en: Network
fi: Verkko

en: Browser
fi: Selain

en: Away / Idle
fi: Poissa/joutenolot

en: Allow all users to contact me
fi: Salli kaikkien käyttäjien ottaa minuun yhteyttä

en: Allow only the users on my buddy list
fi: Salli vain käyttäjät tuttavalistassa

en: Allow only the users below
fi: Salli vain allaolevat käyttäjät

en: Block all users
fi: Estä kaikki käyttäjät

en: Block only the users below
fi: Estä vain allaolevat käyttäjät

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
fi: Muutokset yksityisyysasetuksiin tulevat voimaan heti.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
fi: Yksityisyysasetukset tilille:

en: Permit User
fi: Salli käyttäjä

en: Type a user you permit to contact you.
fi: Kirjoita tuttavan nimi jonka valtuutat ottamaan yhteyttä sinuun.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
fi: Syötä käyttäjän nimi, jonka tahdot voivan ottaa sinuun yhteyttä.

en: _Permit
fi: _Salli

en: Allow %s to contact you?
fi: Sallitaanko %s:n yhteydenotot?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
fi: Sallitaanko varmasti %s:n yhteydenotot?

en: Block User
fi: Estä käyttäjää

en: Type a user to block.
fi: Kirjoita estettävä käyttäjä.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
fi: Kirjoita käyttäjän nimi jonka tahdot estää ottamasta yhteyttä.

en: _Block
fi: _Estä

en: Block %s?
fi: Estetäänkö %s?

en: Are you sure you want to block %s?
fi: Haluatko varmasti estää %s?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Apply
fi: Toteuta

en: Close
fi: Sulje

en: That file already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Would you like to overwrite it?
fi: Haluatko ylikirjoittaa sen?

en: Save File...
fi: Tallenna tiedosto...

en: Open File...
fi: Avaa tiedosto...

en: _Add
fi: _Lisää

en: Room List
fi: Huonelista

note: list button
en: _Get List
fi: _Hae lista

note: add button
en: _Add Chat
fi: _Lisää ryhmäkeskustelu

en: Title
fi: Nimike

en: Type
fi: Tyyppi

note: Available status messages are plain text
en: Message
fi: Viesti

en: Saved Statuses
fi: Tallennetut tilat

note: Use button
en: _Use
fi: _Käytä

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
fi: Nimike on käytössä. Sinun täytyy valita yksilöllinen nimike.

en: Different
fi: Eriävyys

en: Status
fi: Tila

en: _Title:
fi: _Otsikko

en: _Status:
fi: _Tila:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
fi: Käytä eri tilaa joillekin käyttäjätileille

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
fi: Tallenna ja _käytä

en: Status for %s
fi: %s:n tila

en: Buddy logs in
fi: Tuttava kirjautuu sisään

en: Buddy logs out
fi: Tuttava kirjautuu ulos

en: Message received
fi: Viesti vastaanotettu

en: Message received begins conversation
fi: Vastaanotettu viesti aloittaa keskustelun

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: Person enters chat
fi: Joku saapuu ryhmäkeskusteluun

en: Person leaves chat
fi: Joku poistuu ryhmäkeskustelusta

en: You talk in chat
fi: Sinä puhut ryhmäkeskustelussa

en: Others talk in chat
fi: Muut puhuvat ryhmäkeskustelussa

en: Someone says your name in chat
fi: Joku sanoo nimesi ryhmäkeskustelussa

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
fi: Ei voitu soittaa äänitiedostoa (%s) koska sitä ei ole.

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
fi: Äänen soito ei onnistu. "Komento"-metodi on valittu mutta komentoa ei ole asetettu.

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
fi: Ei voitu soittaa ääntä, koska asetettua äänikomentoa ei voitu suorittaa: %s

en: Typing
fi: Kirjoittaa

note: connect to the server
en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Close _tabs
fi: Sulje _välilehdet

en: _Get Info
fi: _Hae tiedot

en: _Invite
fi: _Kutsu

en: _Modify
fi: _Muokkaa

en: _Open Mail
fi: _Avaa sähköposti

en: The following error has occurred loading %s: %s
fi: Seuraava virhe esiintyi ladattaessa komponenttia %s: %s

en: Failed to load image
fi: Kuvan avaus epäonnistui

en: Cannot send folder %s.
fi: Ei voida lähettää kansiota %s.

en: Gaim cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually
fi: Gaim ei voi siirtää kansiota. Sinun täytyy lähettää kansion sisältämät tiedostot erikseen.

en: You have dragged an image
fi: Olet raahannut kuvan

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
fi: Voit lähettää tämän kuvan tiedostonsiirtona, sisällyttää sen tähän viestiin tai käyttää sitä tuttavakuvakkeena tälle käyttäjälle.

en: Set as buddy icon
fi: Aseta tuttavakuvakkeeksi

en: Send image file
fi: Lähetä kuvatiedosto

en: Insert in message
fi: Liitä viestiin

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
fi: Haluatko asettaa sen tuttavakuvakkeeksi tälle käyttäjälle?

en: You can send this image as a file transfer or embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
fi: Voit lähettää tämän kuvan tiedostonsiirtona, sisällyttää sen tähän viestiin tai käyttää sitä tuttavakuvakkeena tälle käyttäjälle.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
fi: Voit sisällyttää kuvan tähän viestiin tai käyttää sitä tuttavakuvakkeena tälle käyttäjälle

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of the desktop item types are crap like * "MIME Type" (I have no clue how that would be a desktop item) and "Comment"... nothing we can really * send.  The only logical one is "Application," but do we really want to send a binary and nothing 
en: Cannot send launcher
fi: Ei voida lähettää käynnistintä

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
fi: Raahasit työpöytäkäynnistimen. Luultavasti halusit lähettää tiedoston johon käynnistin osoittaa, käynnistimen itsensä sijaan.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
fi: Lähetä piirtelypyyntö (doodle).

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
fi: <b><font color="red">Lokilla ei ole read-funktiota</font></b>

en: Plain text
fi: Teksti

en: Old Gaim
fi: Vanha Gaim

en: Logging of this conversation failed.
fi: Tämän keskustelun kirjaaminen lokiin epäonnistui.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fi: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTOMAATTIVASTAUS&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fi: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTOMAATTIVASTAUS&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
fi: <font color="red"><b>Lokin hakemistopolkua ei löydy!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
fi: <font color="red"><b>Ei voitu lukea tiedostoa: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
fi: (%s) %s <AUTOMAATTIVASTAUS>: %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
fi: Liitännäistaikojen ristiriita %d (tarvitaan %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
fi: ABI-version ristiriita %d.%d.x (tarvitaan %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions
fi: Liitännäinen ei toteuta kaikkia tarvittavia toimintoja

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
fi: Vaadittu liitännäinen %s puuttuu. Ole hyvä ja asenna se ja yritä uudelleen.

en: Gaim encountered errors loading the plugin.
fi: Liitännäistä ladattaessa tapahtui virheitä.

en: The required plugin %s was unable to load.
fi: Vaadittu liitännäinen %s ei latautunut.

en: Gaim was unable to load your plugin.
fi: Gaim ei kyennyt lataamaan liitännäistäsi.

en: The dependent plugin %s failed to unload.
fi: Riippuvaista liitännäista %s ei voitu poistaa käytöstä.

en: Gaim encountered errors unloading the plugin.
fi: Poistettaessa liitännäistä käytöstä tapahtui virheitä.

note: Send a message about the connection error
en: Unable to listen for incoming IM connections
fi: Ei voitu kuunnella sisääntulevia pikaviestintäyhteyksiä

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
fi: Ei voitu luoda yhteyttä paikalliseen mDNS-palvelimeen. Onko se käynnissä?

en: 
    <b>Status:</b> %s
fi: 
    <b>Tila</b>: %s

en: 
    <b>Message:</b> %s
fi: 
    <b>Viesti:</b> %s

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
fi: Bonjour-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Gaim User
fi: Gaim-käyttäjä

note: Creating the user splits
en: Hostname
fi: Isäntä

note: Creating the options for the protocol port to connect to
en: Port
fi: Portti

en: First name
fi: Etunimi

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Email
fi: Sähköposti

en: %s has closed the conversation.
fi: %s on sulkenut keskustelun.

en: Cannot open socket
fi: Pistoketta ei voida avata

en: Error setting socket options
fi: Virhe asetettaessa pistokevalintoja

en: Cannot bind socket to port
fi: Ei voida liittää pistoketta porttiin

en: Cannot listen on socket
fi: Ei voida kuunnella pistoketta

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
fi: Viestiä ei voida lähettää, keskustelua ei voitu aloittaa.

en: Token Error
fi: Vastamerkkivirhe

en: Unable to fetch the token.
fi: Ei voitu hakea vastamerkkiä.

en: Save Buddylist...
fi: Tallenna tuttavalista...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
fi: Tuttavalistasi on tyhjä, mitään ei kirjoitettu tiedostoon.

en: Couldn't open file
fi: Tiedoston avaus ei onnistunut

en: Buddylist saved successfully!
fi: Tuttavalista tallennettiin onnistuneesti!

en: Couldn't load buddylist
fi: Tuttavalistan lataus ei onnistunut

en: Load Buddylist...
fi: Avaa tuttavalista...

en: Buddylist loaded successfully!
fi: Tuttavalista avattiin onnistuneesti!

en: Save buddylist...
fi: Tallenna tuttavalista...

en: Fill in the registration fields.
fi: Täytä rekisteröitymiskentät.

en: Passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Unable to register new account. Error occurred.
fi: Uuden käyttäjätilin rekisteröinti epäonnistui virheen takia.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
fi: Uusi Gadu-Gadu-käyttäjätili rekisteröity

en: Registration completed successfully!
fi: Rekisteröinti onnistui!

en: e-Mail
fi: Sähköposti

en: Password
fi: Salasana

en: Password (retype)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Enter current token
fi: Syötä nykyinen vastamerkki

en: Current token
fi: Nykyinen vastamerkki

en: Register New Gadu-Gadu Account
fi: Rekisteröi uusi Gadu-Gadu-käyttäjätili

en: Please, fill in the following fields
fi: Täytä seuraavat kentät

en: Unable to initiate a new search
fi: Ei voida aloittaa uutta hakua

en: You have a pending search. Please wait for it to finish.
fi: Sinulla on jo meneillään oleva haku. Odota sen päättymistä.

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: City
fi: Paikkakunta

en: Year of birth
fi: Syntymävuosi

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Male or female
fi: Mies vai nainen

en: Male
fi: Mies

en: Female
fi: Nainen

en: Only online
fi: Vain linjoilla

en: Find buddies
fi: Etsi tuttavia

en: Please, enter your search criteria below
fi: Anna hakukriteerisi alla

en: Fill in the fields.
fi: Täytä kentät.

en: Your current password is different from the one that you specified.
fi: Nykyinen salasanasi ei ole se jonka kirjoitit.

en: Unable to change password. Error occured.
fi: Ei kyetty muuttamaan salasanaa virheen takia.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
fi: Vaihda Gadu-Gadu-käyttäjätilin salasana

en: Password was changed successfully!
fi: Salasanan vaihto onnistui!

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
fi: Syötä sekä nykyinen että uusi salasana tunnukselle:

en: Change Gadu-Gadu Password
fi: Muuta Gadu-Gadu-salasana

note: TODO: s/screenname/alias/
en: Select a chat for buddy: %s
fi: Valitse ryhmäkeskustelu tuttavalle: %s

en: Add to chat...
fi: Lisää ryhmäkeskusteluun...

en: No matching users found
fi: Käyttäjistä ei löytynyt osumia

en: There are no users matching your search criteria.
fi: Hakuvalintojasi vastaavia käyttäjiä ei ole.

en: Unable to display the search results.
fi: Ei voida näyttää hakutuloksia.

en: Birth year
fi: Syntymävuosi

en: Gadu-Gadu Public Directory
fi: Gadu-Gadun julkinen hakemisto

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Unable to read socket
fi: Ei kyetty lukemaan pistoketta

en: Buddy list downloaded
fi: Tuttavalista ladattu

en: Your buddy list was downloaded from the server.
fi: Tuttavalistasi ladattiin palvelimelta.

en: Buddy list uploaded
fi: Tuttavalista lähetettiin

en: Your buddy list was stored on the server.
fi: Tuttavalistasi tallennettiin palvelimelle.

en: Connection failed.
fi: Yhteys epäonnistui.

en: Blocked
fi: Estetty

en: Add to chat
fi: Lisää ryhmäkeskusteluun

en: Unblock
fi: Poista esto

en: Block
fi: Estä

en: Chat _name:
fi: Keskustelunimi:

en: Chat error
fi: Keskusteluvirhe

en: This chat name is already in use
fi: Tämä keskustelunimi on jo käytössä

en: Not connected to the server.
fi: Ei yhdistettynä palvelimeen.

en: Find buddies...
fi: Etsi tuttavia...

en: Change password...
fi: Vaihda salasana...

en: Upload buddylist to Server
fi: Vie tuttavalista palvelimelle

en: Download buddylist from Server
fi: Tuo tuttavalista palvelimelta

en: Delete buddylist from Server
fi: Poista tuttavalista palvelimelta

en: Save buddylist to file...
fi: Vie tuttavalista tiedostoon...

en: Load buddylist from file...
fi: Tuo tuttavalista tiedostosta...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
fi: Gadu-Gadu-yhteyskäytäntöliitännäinen

note: summary
en: Polish popular IM
fi: Puolalainen suosittu pikaviestin

en: Gadu-Gadu User
fi: Gadu-Gadu-käyttäjä

en: Unknown command: %s
fi: Tuntematon komento: %s

en: current topic is: %s
fi: nykyinen aihe on: %s

en: No topic is set
fi: Aihetta ei ole asetettu

en: File Transfer Failed
fi: Tiedostonsiirto epäonnistui

en: Gaim could not open a listening port.
fi: Gaim ei voinut avata kuuntelevaa porttia.

en: Error displaying MOTD
fi: Virhe näytettäessä MOTD:tä

en: No MOTD available
fi: MOTD ei ole käytettävissä

en: There is no MOTD associated with this connection.
fi: MOTD:tä ei ole assosioitu tälle yhteydelle.

en: MOTD for %s
fi: MOTD %s:lle

en: Server has disconnected
fi: Palvelin on katkaissut yhteyden

en: View MOTD
fi: Näytä MOTD

en: _Channel:
fi: _Kanava:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: IRC nicks may not contain whitespace
fi: IRC-kutsumanimissä ei tule olla välilyöntejä

en: SSL support unavailable
fi: SSL-tuki ei saatavilla

en: Couldn't create socket
fi: Pistokkeen luominen epäonnistui

en: Couldn't connect to host
fi: Yhteyttä isäntään ei voitu muodostaa

en: Connection Failed
fi: Yhteysvirhe

en: SSL Handshake Failed
fi: SSL-kättely epäonnistui

en: Read error
fi: Virhe luettaessa

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Topic
fi: Aihe

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
fi: IRC-yhteyskäytäntöliitännäinen

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
fi: IRC-yhteyskäytäntöliitännäinen joka on vähemmän huono...

note: host to connect to
en: Server
fi: Palvelin

en: Encodings
fi: Merkistöt

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Real name
fi: Oikea nimi

note: option = gaim_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
fi: Käytä SSL:ää

en: Bad mode
fi: Väärä tila

en: You are banned from %s.
fi: Sinut on kielletty kanavalta %s.

en: Banned
fi: Kielletty

en: Cannot ban %s: banlist is full
fi: Ei voida estää käyttäjää %s: estolista on täynnä

en: Nick
fi: Kutsumanimi

en:  <i>(identified)</i>
fi: <i>(tunnistettu)</i>

en: Realname
fi: Oikea nimi

en: Currently on
fi: Tällä hetkellä

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
fi: <b>Jouten:</b> %s<br>

en: Online since
fi: Linjoilla

en: <br><b>Defining adjective:</b> Glorious<br>
fi: <br><b>Kuvaava adjektiivi</b> Kunniakas<br>

en: %s has changed the topic to: %s
fi: %s on vaihtanut aiheeksi: %s

en: The topic for %s is: %s
fi: %s:n aihe on: %s

en: Unknown message '%s'
fi: Tuntematon viesti "%s"

en: Unknown message
fi: Tuntematon viesti

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
fi: Gaim on lähettänyt viestin jota IRC-palvelin ei ymmärrä.

en: Users on %s: %s
fi: Käyttäjät %s: %s

en: Time Response
fi: Vastaus time-komentoon

en: The IRC server's local time is:
fi: IRC palvelimen paikallinen aika:

en: No such channel
fi: Kanavaa ei ole

note: does this happen?
en: no such channel
fi: kanavaa ei ole

en: User is not logged in
fi: Käyttäjä ei ole kirjautuneena sisään

en: No such nick or channel
fi: Kutsumanimeä/kanavaa ei ole olemassa

en: Could not send
fi: Ei voitu lähettää

en: Joining %s requires an invitation.
fi: Liittyminen kanavalle %s vaatii kutsun.

en: Invitation only
fi: Vain kutsu

en: You have been kicked by %s: (%s)
fi: %s on poistanut sinut kanavalta: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
fi: %s potkaisi (%s)

en: mode (%s %s) by %s
fi: moodin (%s %s) asetti %s

en: Invalid nickname
fi: Virheellinen lempinimi

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fi: Palvelin hylkäsi valitsemasi kutsumanimen. Siinä on todennäköisesti kiellettyjä merkkejä.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fi: Palvelin hylkäsi valitsemasi tilinimen. Siinä on todennäköisesti kiellettyjä merkkejä.

en: Cannot change nick
fi: Ei kyetty muuttamaan kutsumanimeä

en: Could not change nick
fi: Ei kyetty muuttamaan kutsumanimeä

en: You have parted the channel%s%s
fi: Olet poistunut kanavalta %s%s

en: Error: invalid PONG from server
fi: Virhe: epäkelpo PONG palvelimelta

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
fi: PING vastaus -- Viive: %lu sekuntia

en: Cannot join %s:
fi: Ei voi liittyä %s:

en: Cannot join channel
fi: Ei voida liittyä kanavalle

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
fi: Kutsumanimi tai kanava ei tilapäisesti ole käytössä.

en: Wallops from %s
fi: Wallops %s:ltä

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fi: action &lt;tehtävä toiminta&gt;: Tee toiminta.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
fi: away [viesti]: Aseta poissaoloviesti, tai jätä viesti tyhjäksi poistaaksesi poissaolotilan.

en: chanserv: Send a command to chanserv
fi: chanserv: Lähetä komento chanserv:lle

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
fi: deop &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Poista kanavaoperaattorin status joltakulta. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
fi: devoice &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Poista ääni-tila joltakulta, estäen heitä puhumasta jos kanava on moderoitu (+m). Sinun tulee olla kanavaperaattori tehdäksesi näin.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
fi: invite &lt;nimi&gt; [huone]: Kutsu joku liittymään kanssasi tietylle tai tämänhetkiselle kanavalle.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fi: j &lt;huone1&gt;[,huone2][,...] [avain1[,avain2][,...]]: Liity yhdelle tai useammalle kanavalle, antaen myös kanava-avaimen mikäli tarpeen.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fi: join &lt;huone1&gt;[,huone2][,...] [avain1[,avain2][,...]]: Liity yhdelle tai useammalle kanavalle antaen myös kanava-avaimen mikäli tarpeen.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
fi: kick &lt;nimi&gt; [viesti]: Poista joku kanavalta. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
fi: list: Näytä lista keskusteluhuoneista verkossa. <i>Varoitus, jotkut palvelimet saattavat katkaista yhteytesi jos teet näin.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fi: me &lt;tehtävä toiminto&gt;: Suorita toiminto.

en: memoserv: Send a command to memoserv
fi: memoserv: Lähetä komento memoserv:lle

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
fi: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nimi|kanava&gt;: Aseta tai poista kanavan tai käyttäjän tila.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fi: msg &lt;nimi&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle (ollessasi kanavalla).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
fi: names [kanava]: Listaa kanavalla olevat käyttäjät.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
fi: nick &lt;uusi nimi&gt;: Muuta nimesi.

en: nickserv: Send a command to nickserv
fi: nickserv: Lähetä komento nickserv:lle

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
fi: op &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Anna kanavaoperaattorin status jollekulle. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fi: operwall &lt;viesti&gt;: Jos et tiedä mikä tämä on, sinun ei todennäköisesti tule käyttää tätä.

en: operserv: Send a command to operserv
fi: operserv: Lähetä komento operserv:lle

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
fi: part [huone] [viesti]: Poistu tämänhetkiseltä kanavalta tai tietyltä kanavalta valinnaisen viestin kanssa.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
fi: ping [nimi]: Kysyy kuinka paljon viivettä käyttäjällä(tai palvelimella jos ei käyttäjää annettu) on.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fi: query &lt;nimi&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle (kun olet kanavalla).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
fi: quit [viesti]: Katkaise yhteys palvelimelle + valinnainen viesti.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
fi: quote [...]: Lähetä "raaka" komento palvelimelle.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
fi: remove &lt;nimi&gt; [viesti]: Poista joku huoneesta. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
fi: time: Näyttää paikallisen ajan IRC palvelimella.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
fi: topic [uusi aihe]: Näytä tai vaihda kanavan aihetta.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
fi: umode &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Aseta tai poista käyttäjän tila.

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
fi: voice &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Aseta kanavan ääni-tila jollekulle. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fi: wallops &lt;viesti&gt;: Jos et tiedä mikä tämä on, sinun ei todennäköisesti tulee käyttää sitä.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
fi: whois [palvelin] &lt;nimi&gt;: Hae tietoja käyttäjästä.

en: Reply time from %s: %lu seconds
fi: Vastausaika %s:ltä: %lu sekuntia

en: CTCP PING reply
fi: CTCP PING:n vastaus

en: Disconnected.
fi: Yhteys katkennut.

en: Server requires TLS/SSL for login.  Select "Use TLS if available" in account properties
fi: Palvelin vaatii TLS/SSL kirjautumiseen. Valitse "Käytä TLS jos mahdollista" käyttäjätilit-valikosta.

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
fi: Palvelin vaatii TSL/SSL-tuen kirjautumiseen. TLS/SSL tukea ei löydy.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
fi: Palvelin vaatii salaamattoman tunnistautumisen salaamattoman yhteyden yli

en: Server couldn't authenticate you without a password
fi: Palvelin ei voinut todentaa sinua ilman salasanaa

en: Plaintext Authentication
fi: Tekstipohjainen tunnistus

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
fi: Tämä palvelin vaatii tekstipohjaisen tunnistautumisen salaamattoman yhteyden yli. Sallitaanko tämä ja jatketaan?

en: Server does not use any supported authentication method
fi: Palvelin ei käytä mitään tuettuista tunnistautumismenetelmistä

note: This should never happen!
en: Invalid response from server.
fi: Kelvoton vastaus palvelimelta.

en: Invalid challenge from server
fi: Virheellinen tunnistushaaste palvelimelta

en: SASL error
fi: SASL-virhe

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Street Address
fi: Katuosoite

en: Extended Address
fi: Laajennettu osoite

en: Locality
fi: Alue

en: Region
fi: Seutu

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Country
fi: Maa

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Organization Name
fi: Organisaation nimi

en: Organization Unit
fi: Organisaatioyksikkö

en: Role
fi: Asema

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Edit Jabber vCard
fi: Muokkaa Jabberin vCardia

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
fi: Kaikki allaolevat kentät ovat valinnaisia. Kirjoita vain tiedot, joiden luovuttamista pidät sopivana.

en: Resource
fi: Lähde

en: Middle Name
fi: Muut etunimet

en: Address
fi: Osoite

en: P.O. Box
fi: Postilokero

en: Photo
fi: Valokuva

en: Un-hide From
fi: "Tule esiin"

en: Temporarily Hide From
fi: Piiloudu väliaikaisesti tuttavalta

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
fi: Peru paikallaoloilmoitus

en: (Re-)Request authorization
fi: Pyydä valtuutusta uudelleen

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
fi: Poista listalta

en: Error
fi: Virhe

en: Chatty
fi: Juttelutuulella

en: Extended Away
fi: Pidennetty poissaolo

en: Do Not Disturb
fi: Älä häiritse

en: The following are the results of your search
fi: Seuraavat ovat hakusi tuloksia

en: Fill in one or more fields to search for any matching Jabber users.
fi: Täytä yksi tai useampia kentistä etsiäksesi Jabber-käyttäjiä.

en: First Name
fi: Etunimi

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: E-Mail Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Search for Jabber users
fi: Etsi Jabber-käyttäjiä

en: Invalid Directory
fi: Virheellinen kansio

en: Enter a User Directory
fi: Syötä käyttäjähakemisto

en: Select a user directory to search
fi: Valitse käyttäjähakemisto, josta haetaan

en: Search Directory
fi: Etsi hakemistosta

en: _Room:
fi: _Huone:

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: _Handle:
fi: _Keskustelunimi:

en: %s is not a valid room name
fi: %s ei ole kelvollinen keskusteluhuoneen nimi

en: Invalid Room Name
fi: Epäkelpo keskusteluhuoneen nimi

en: %s is not a valid server name
fi: %s ei ole kelvollinen palvelinnimi.

en: Invalid Server Name
fi: Palvelimen nimi ei kelpaa

en: %s is not a valid room handle
fi: %s ei ole kelvollinen keskustelunimi (room handle)

en: Invalid Room Handle
fi: Keskustelunimi ei kelpaa

en: Configuration error
fi: Konfigurointivirhe

en: Unable to configure
fi: Ei voida konfiguroida

en: Room Configuration Error
fi: Huoneen konfigurointivirhe

en: This room is not capable of being configured
fi: Tätä huonetta ei voida konfiguroida

en: Registration error
fi: Rekisteröintivirhe

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
fi: Kutsumanimeä ei voi muuttaa muissa kuin MUC-keskusteluhuoneissa

en: Error retrieving room list
fi: Virhe haettaessa huonelistaa

en: Invalid Server
fi: Palvelin ei kelpaa

en: Enter a Conference Server
fi: Syötä konferenssipalvelin

en: Select a conference server to query
fi: Valitse konferenssipalvelin

en: Find Rooms
fi: Etsi huoneita

en: Error initializing session
fi: Virhe istunnon alustuksessa

en: Write error
fi: Virhe kirjoituksessa

en: Read Error
fi: Epäkelpo käyttäjä

en: Unable to create socket
fi: Pistokkeen luonti epäonnistui

en: Invalid Jabber ID
fi: Epäkelpo Jabber ID

en: Registration of %s@%s successful
fi: %s@%s:n rekisteröinti onnistui

en: Registration Successful
fi: Rekisteröinti onnistui

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Registration Failed
fi: Rekisteröinti epäonnistui

en: Already Registered
fi: Valmiiksi rekisteröity

en: E-Mail
fi: Sähköposti

en: State
fi: Lääni

en: Phone
fi: Puhelin

en: Date
fi: Päiväys

en: Please fill out the information below to register your new account.
fi: Syötä alla olevat tiedot rekisteröidäksesi uuden tilin.

en: Register New Jabber Account
fi: Rekisteröi uusi Jabber-tili

en: Initializing Stream
fi: Alustetaan datavirtaa

en: Authenticating
fi: Todennetaan

en: Re-initializing Stream
fi: Uudelleenalustetaan datavirtaa

en: Not Authorized
fi: Ei valtuuksia

en: Both
fi: molemmille

en: From (To pending)
fi: vain sinulle (odottaa lupaa)

en: To
fi: vain sinulta

en: None (To pending)
fi: Ei mitään (odottaa lupaa)

en: Subscription
fi: Tilailmoitus

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Password Changed
fi: Salasana muutettu

en: Your password has been changed.
fi: Salasana vaihdettu

en: Error changing password
fi: Virhe vaihdettaessa salasanaa

en: Password (again)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Change Jabber Password
fi: Vaihda Jabber-salasana

en: Please enter your new password
fi: Anna uusi salasanasi

en: Set User Info...
fi: Aseta käyttäjätiedot...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
fi: Vaihda salasana...

note: }
en: Search for Users...
fi: Etsi käyttäjiä...

en: Bad Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Feature Not Implemented
fi: Ominaisuutta ei ole implementoitu.

en: Forbidden
fi: Estetty

en: Gone
fi: Poistunut

en: Internal Server Error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: Item Not Found
fi: Kohdetta ei löytynyt

en: Malformed Jabber ID
fi: Epäkelpo Jabber ID

en: Not Acceptable
fi: Ei kelvollinen

en: Not Allowed
fi: Ei sallittu

en: Payment Required
fi: Vaatii maksun

en: Recipient Unavailable
fi: Vastaanottaja ei saatavilla.

en: Registration Required
fi: Vaatii rekisteröinnin

en: Remote Server Not Found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: Remote Server Timeout
fi: Palvelin aikakatkaisi

en: Server Overloaded
fi: Palvelin ylikuormitettu

en: Service Unavailable
fi: Palvelu ei käytettävissä

en: Subscription Required
fi: Vaatii tilailmoitukset

en: Unexpected Request
fi: Odottamaton pyyntö

en: Authorization Aborted
fi: Valtuutus keskeytetty

en: Incorrect encoding in authorization
fi: Väärä merkistö valtuutusviestissä

en: Invalid authzid
fi: Epäkelpo authzid

en: Invalid Authorization Mechanism
fi: Epäkelpo tunnistautumismekanismi

en: Authorization mechanism too weak
fi: Tunnistautumismekanismi liian heikko

en: Temporary Authentication Failure
fi: Väliaikainen todennusvirhe

en: Authentication Failure
fi: Todennus epäonnistui

en: Bad Format
fi: Väärä muoto

en: Bad Namespace Prefix
fi: Väärä nimiavaruuden etuliite

en: Resource Conflict
fi: Lähdekonflikti

en: Connection Timeout
fi: Ei yhteyttä määräajassa

en: Host Gone
fi: Verkkoisäntä kadonnut

en: Host Unknown
fi: Tuntematon isäntä

en: Improper Addressing
fi: Vääränlainen osoitus

en: Invalid ID
fi: Epäkelpo ID

en: Invalid Namespace
fi: Väärä nimiavaruus

en: Invalid XML
fi: Epäkelpo XML

en: Non-matching Hosts
fi: Verkkoisännät eivät täsmää

en: Policy Violation
fi: Menettelykäytäntörikkomus

en: Remote Connection Failed
fi: Etäyhteydessä yhteydessä virhe

en: Resource Constraint
fi: Lähderajoite

en: Restricted XML
fi: Rajoitettu XML

en: See Other Host
fi: Etsi toinen isäntä

en: System Shutdown
fi: Järjestelmän alasajo

en: Undefined Condition
fi: Määrittelemätön tila

en: Unsupported Encoding
fi: Merkistöä ei tueta

en: Unsupported Stanza Type
fi: Säkeistötyyppiä(stanza type) ei tuettu

en: Unsupported Version
fi: Versiota ei tueta

en: XML Not Well Formed
fi: Huonosti muotoiltua XML:ää

en: Stream Error
fi: Datavirtavirhe

en: Unable to ban user %s
fi: Ei voitu kieltää käyttäjää %s.

en: Unknown affiliation: "%s"
fi: Tuntematon kytkös: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
fi: Ei voitua tehdä käyttäjälle %s kytköstä "%s"

en: Unknown role: "%s"
fi: Tuntematon rooli: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
fi: Ei voitu asettaa roolia "%s" käyttäjälle: %s

en: Unable to kick user %s
fi: Ei voitu potkaista käyttäjää %s ulos.

en: config:  Configure a chat room.
fi: config: Configuroi ryhmäkeskusteluhuone.

en: configure:  Configure a chat room.
fi: configure: Configuroi ryhmäkeskusteluhuone.

en: part [room]:  Leave the room.
fi: part [huone]: Poistu huoneesta.

en: register:  Register with a chat room.
fi: register: Rekisteröidy ryhmäkeskusteluhuoneeseen.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
fi: topic [uusi aihe]: Näytä tai vaihda aihe.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
fi: ban &lt;käyttäjä&gt; [huone]: Kiellä käyttäjä huoneesta.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
fi: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Aseta käyttäjän käyttäjäluokka tälle huoneelle.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
fi: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Aseta käyttäjän rooli huoneessa.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
fi: invite &lt;käyttäjä&gt; [viesti]: Kutsu käyttäjä huoneeseen.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
fi: join: &lt;huone&gt; [palvelin]: Liity ryhmäkeskusteluun tällä palvelimella.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
fi: kick &lt;käyttäjä&gt; [huone]: Potkaise käyttäjä ulos huoneesta.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
fi: msh &lt;käyttäjä&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Jabber Protocol Plugin
fi: Jabber-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Use TLS if available
fi: Käytä TLS:ää jos mahdollista

en: Require TLS
fi: Vaadi TLS

en: Force old (port 5223) SSL
fi: Käytä vanhaa (portti 5223) SSL:ää

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
fi: Salli salaamaton tunnistautuminen salaamattoman yhteyden yli

en: Connect port
fi: Yhdistä porttiin

note: Account options
en: Connect server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Message from %s
fi: Viesti %s:lta

en: %s has set the topic to: %s
fi: %s vaihtoi aiheeksi: %s

en: The topic is: %s
fi: Aihe on: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
fi: Viestin toimitus %s:lle epäonnistui: %s

en: Jabber Message Error
fi: Jabber viestivirhe

en:  (Code %s)
fi:  (Koodi %s)

en: XML Parse error
fi: Virhe XML-jäsennyksessä

en: Unknown Error in presence
fi: Tuntematon virhe tavoitettavuudessa

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list.
fi: Käyttäjä %s haluaa lisätä käyttäjän %s tuttavalistalleen.

en: _Authorize
fi: _Valtuuta

en: _Deny
fi: _Kiellä

en: Create New Room
fi: Luo uusi huone

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
fi: Olet luomassa uutta huonetta. Haluatko muuttaa asetuksia vai käytetäänkö oletusasetuksia?

en: _Configure Room
fi: _Aseta huoneen asetuksia

en: _Accept Defaults
fi: _Hyväksy oletusasetukset

en: Error in chat %s
fi: Virhe ryhmäkeskustelussa: %s

en: Error joining chat %s
fi: Virhe liityttäessä ryhmäkeskusteluun %s

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
fi: Ei voida lähettää tiedostoa käyttäjälle %s, käyttäjä ei tue tiedostonsiirtoja

en: File Send Failed
fi: Tiedoston lähetys epäonnistui

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
fi: Tuttavalistan synkronointiongelma käyttäjätilillä %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fi: %s paikallisella listalla on ryhmässä "%s" mutta ei ole palvelimen listalla. Haluatko että tämä tuttava lisätään?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fi: %s paikallisella listalla mutta ei palvelimen listalla. Haluatko että tämä tuttava lisätään?

en: Unable to parse message
fi: Viestin jäsennys epäonnistui

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
fi: Syntaksivirhe (todennäköisesti ohjelmistovirhe Gaimissa)

en: Invalid email address
fi: Epäkelpo sähköpostiosoite

en: User does not exist
fi: Käyttäjää ei ole

en: Fully Qualified Domain Name missing
fi: Täysin kelvollinen verkkoalueen nimi puuttuu

en: Already Logged In
fi: Olet jo kirjautuneena sisään

en: Invalid Username
fi: Epäkelpo käyttäjänimi

en: Invalid Friendly Name
fi: Epäkelpo tuttavanimi

en: List Full
fi: Lista täynnä

en: Already there
fi: On jo siellä

en: Not on list
fi: Ei listalla

en: User is offline
fi: Käyttäjä on poissa linjoilta

en: Already in the mode
fi: Olet jo kyseisessä tilassa

en: Already in opposite list
fi: On jo vastakkaisessa listassa

en: Too many groups
fi: Liian monta ryhmää

en: Invalid group
fi: Epäkelpo ryhmä

en: User not in group
fi: Käyttäjä ei ole ryhmässä

en: Group name too long
fi: Ryhmän nimi liian pitkä

en: Cannot remove group zero
fi: Ei voida poistaa ryhmää nolla

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
fi: Yritettiin lisätä käyttäjää ryhmään jota ei ole

en: Switchboard failed
fi: Kytkentä epäonnistui

en: Notify Transfer failed
fi: Siirrosta tiedottaminen epäonnistui

en: Required fields missing
fi: Vaadittuja kenttiä puuttuu

en: Too many hits to a FND
fi: Liian monta osumaa FND:hen

en: Not logged in
fi: Et ole kirjautunut sisään.

en: Service Temporarily Unavailable
fi: Palvelu ei tilapäisesti ole käytettävissä.

en: Database server error
fi: Tietokantapalvelimen virhe

en: Command disabled
fi: Komento poistettu käytöstä

en: File operation error
fi: Tiedostotoiminnossa virhe

en: Memory allocation error
fi: Muistin varaamisessa virhe

en: Wrong CHL value sent to server
fi: Väärä CHL-arvo lähetetty palvelimelle

en: Server busy
fi: Palvelimella ruuhkaa

en: Server unavailable
fi: Palvelin on tavoittamattomissa

en: Peer Notification server down
fi: Vastapään ilmoituspalvelin ei toiminnassa

en: Database connect error
fi: Tietokantayhteysvirhe

en: Server is going down (abandon ship)
fi: Palvelin on poistumassa toiminnasta (jättäkää laiva)

en: Error creating connection
fi: Virhe luotaessa yhteyttä

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
fi: CVR-parametrit ovat joko tuntemattomat tai ne eivät ole sallittuja

en: Unable to write
fi: Ei kyetty kirjoittamaan

en: Session overload
fi: Istunnon ylikuormitus

en: User is too active
fi: Käyttäjä on liian aktiivinen

en: Too many sessions
fi: Liian monta istuntoa

en: Passport not verified
fi: Passport-tiliä ei ole varmistettu

en: Bad friend file
fi: Virheellinen tuttavatiedosto

en: Not expected
fi: Odottamaton

en: Friendly name changes too rapidly
fi: Tuttavanimi vaihtuu liian usein

en: Server too busy
fi: Palvelimella liikaa ruuhkaa

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Not allowed when offline
fi: Ei sallittu kun poissa linjoilta

en: Not accepting new users
fi: Ei ota vastaan uusia käyttäjiä

en: Kids Passport without parental consent
fi: Kids Passport - ilman vanhempien hyväksyntää

en: Passport account not yet verified
fi: Passport-tiliä ei ole verifioitu

en: Unknown Error Code %d
fi: Tuntematon virhekoodi %d

en: MSN Error: %s
fi: MSN-virhe: %s

en: You have just sent a Nudge!
fi: Olet lähettänyt tönäisyn!

en: Your new MSN friendly name is too long.
fi: Uusi MSN-tuttavanimesi on liian pitkä.

en: Set your friendly name.
fi: Aseta tuttavanimesi.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
fi: Tämä on nimi jona MSN-tuttavasi sinut näkevät.

en: Set your home phone number.
fi: Aseta kotipuhelinnumerosi

en: Set your work phone number.
fi: Aseta työpuhelinnumerosi

en: Set your mobile phone number.
fi: Aseta matkapuhelinnumerosi

en: Allow MSN Mobile pages?
fi: Salli MSN-mobiilihaut

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
fi: Haluatko sallia tai estää henkilöitä tuttavalistallasi lähettää MSN- mobiilihakuja matkapuhelimeesi tai muuhun mobiililaitteeseen?

en: Allow
fi: Salli

en: Disallow
fi: Kiellä

en: This Hotmail account may not be active.
fi: Tämä Hotmail-tili ei välttämättä ole aktiivinen.

en: Send a mobile message.
fi: Lähetä mobiiliviestinä

en: Page
fi: Lähetä

en: Has you
fi: Olet hänen listallaan

en: Be Right Back
fi: Tulen pian takaisin

en: Busy
fi: Varattu

en: On the Phone
fi: Puhelimessa

en: Out to Lunch
fi: Lounaalla

en: Set Friendly Name...
fi: Aseta tuttavanimi...

en: Set Home Phone Number...
fi: Aseta kotipuhelinnumero...

en: Set Work Phone Number...
fi: Aseta työpuhelinnumero...

en: Set Mobile Phone Number...
fi: Aseta matkapuhelinnumero...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
fi: Aseta päälle/pois mobiililaitteet...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
fi: Salli/estä mobiilihaut...

en: Open Hotmail Inbox
fi: Avaa Hotmailin saapuneet-kansio

en: Send to Mobile
fi: Lähetä mobiililaitteeseen

en: Initiate _Chat
fi: Aloita _ryhmäkeskustelu

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
fi: MSN vaatii SSL-tuen. Asenna tuettu SSL-kirjasto. Lisätietoja osoitteesta http://gaim.sf.net/faq-ssl.php.

en: Failed to connect to server.
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä.

en: MSN Profile
fi: MSN-profiili

en: Error retrieving profile
fi: Virhe haettaessa profiilia

en: Age
fi: Ikä

en: Marital Status
fi: Siviilisääty

en: Location
fi: Sijainti

en: Occupation
fi: Ammatti

en: A Little About Me
fi: Oma kuvaus

en: Favorite Things
fi: Lempiasiat

en: Hobbies and Interests
fi: Harrastukset

en: Favorite Quote
fi: Lempisanonta

en: Last Updated
fi: Edellinen päivitys

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: The user has not created a public profile.
fi: Käyttäjällä ei ole julkista profiilia.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
fi: MSN ilmoitti ettei voida löytää käyttäjän profiilia. Tämä tarkoittaa joko sitä että käyttäjää ei ole tai käyttäjä ei ole luonut julkista profiilia.

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
fi: Gaim ei löytänyt mitään tietoja käyttäjän profiilista. Käyttäjää ei todennäköisesti ole olemassa.

en: Profile URL
fi: Profiilin URL

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: MSN Protocol Plugin
fi: MSN-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Login server
fi: Sisäänkirjautumispalvelin

en: Use HTTP Method
fi: Käytä HTTP-menetelmää

en: Show custom smileys
fi: Näytä itse tehdyt / lisätyt hymiöt

en: nudge: nudge a user to get their attention
fi: nudge: tönäise tuttavaa huomion saamiseksi

en: Unable to connect
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui

en: %s is not a valid group.
fi: %s ei ole kelvollinen ryhmä

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: %s on %s (%s)
fi: %s tilillä %s (%s)

en: Unable to add user on %s (%s)
fi: Ei voitu lisätä käyttäjää %s (%s)

en: Unable to block user on %s (%s)
fi: Ei voitu estää käyttäjää %s (%s)

en: Unable to permit user on %s (%s)
fi: Ei voida sallia käyttäjää %s (%s)

en: %s could not be added because your buddy list is full.
fi: Käyttäjää %s ei voitu lisätä koska tuttavalista on täynnä.

en: %s is not a valid passport account.
fi: %s ei ole kelvollinen passport-tili

en: Service Temporarily Unavailable.
fi: Palvelu ei tilapäisesti ole käytettävissä.

en: Unable to rename group
fi: Ryhmän uudelleen nimeäminen epäonnistui

en: Unable to delete group
fi: Ryhmää ei voitu poistaa

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
fi[0]: MSN-palvelin ajetaan alas huoltotoimenpiteitä varten %d minuutissa. Yhteytesi katkaistaan silloin automaattisesti. Ole hyvä ja lopeta käynnissäolevat keskustelut.
    
    Kun huolto on suoritettu voit taas kirjautua palveluun.
fi[1]: MSN-palvelin ajetaan alas huoltotoimenpiteitä varten %d minuutissa. Yhteytesi katkaistaan silloin automaattisesti. Ole hyvä ja lopeta käynnissäolevat keskustelut.
    
    Kun huolto on suoritettu voit taas kirjautua palveluun.

en: Writing error
fi: Virhe kirjoitettaessa

en: Reading error
fi: Virhe luettaessa

en: Connection error from %s server:
    %s
fi: Yhteysvirhe palvelimelta %s:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server.
fi: Palvelin ei tue yhteyskäytäntöä.

en: Error parsing HTTP.
fi: Virhe jäsennettäessä HTTP:tä.

note: MSG_SERVER_GHOST Looks like someone logged in as us! =-O
en: You have signed on from another location.
fi: Olet kirjautunut sisään toisesta paikasta.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
fi: MSN-palvelimet ovat väliaikaisesti tavoittamattomissa. Odota ja yritä uudelleen.

en: The MSN servers are going down temporarily.
fi: MSN-palvelimet ajetaan alas väliaikaisesti.

en: Unable to authenticate: %s
fi: Ei voida tunnistautua: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
fi: MSN-tuttavalistaa ei väliaikaisesti voida hakea. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Handshaking
fi: Kättely

en: Transferring
fi: Siirtää

en: Starting authentication
fi: Aloitetaan tunnistautumista

en: Getting cookie
fi: Haetaan evästettä

en: Sending cookie
fi: Lähetetään evästettä

en: Retrieving buddy list
fi: Noudetaan tuttavalista

en: Away From Computer
fi: Poissa tietokoneelta

en: On The Phone
fi: Puhelimessa

en: Out To Lunch
fi: Lounaalla

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
fi: Viestiä ei välttämättä lähetetty koska tapahtui aikakatkaisu:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
fi: Viestien lähetys ei ole sallittu näkymättömänä:

en: Message could not be sent because the user is offline:
fi: Viestiä ei voitu lähettää koska käyttäjä on poissa linjoilta:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
fi: Viestiä ei voitu lähettää yhteysvirheen vuoksi:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
fi: Viestiä ei voitu lähettää koska lähetetään liian nopeasti:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
fi: Viestiä ei voitu lähettää switchboard-virheen vuoksi:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
fi: Viestiä ei voitu lähettää tuntemattoman virheen vuoksi:

en: %s just sent you a Nudge!
fi: Käyttäjä %s lähetti sinulle juuri tönäisyn!

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
fi: Käyttäjä %s (%s) haluaa lisätä käyttäjän %s tuttavalistalleen.

en: Authorize
fi: Valtuuta

en: Deny
fi: Kiellä

en: %s has added you to his or her buddy list.
fi: Käyttäjä %s on lisännyt sinut tuttavalistalleen.

en: %s has removed you from his or her buddy list.
fi: %s on poistanut sinut tuttavalistaltaan.

en: Unable to add "%s".
fi: Ei voitu lisätä "%s".

en: The screen name specified is invalid.
fi: Syötetty näyttönimi on virheellinen.

en: Unable to read header from server
fi: Otsikkotietoja ei kyetty lukemaan palvelimelta.

en: Unable to read message from server: %s.  Command is %hd, length is %hd.
fi: Palvelimelta ei kyetty lukemaan viestiä: %s.  Komento on %hd, pituus on %hd.

en: Unknown server error.
fi: Tuntematon palvelinvirhe.

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
fi: käyttäjiä: %s, tiedostoja: %s, koko: %sGt

note: MSG_SERVER_HOTLIST_ERROR
en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
fi: Ei voitu lisätä "%s" Napster-hotlistiin

note: MSG_CLIENT_WHOIS
en: %s requested your information
fi: %s pyysi tietojasi

note: MSG_CLIENT_PING
en: %s requested a PING
fi: %s pyysi PING-sanoman

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui.

en: _Group:
fi: _Ryhmä:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: NAPSTER Protocol Plugin
fi: NAPSTER-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Required parameters not passed in
fi: Vaadittuja parametreja ei syötetty

en: Unable to write to network
fi: Ei voida kirjoittaa verkkoon

en: Unable to read from network
fi: Ei voida lukea verkosta

en: Error communicating with server
fi: Virhe kommunikoitaessa palvelimelle

en: Conference not found
fi: Konferenssia ei löydy

en: Conference does not exist
fi: Konferenssia ei ole

en: A folder with that name already exists
fi: Sen niminen kansio on jo olemassa

en: Not supported
fi: Ei tueta

en: Password has expired
fi: Salasana vanhentunut

en: Invalid password
fi: Virheellinen salasana

en: User not found
fi: Käyttäjää ei löydy

en: Account has been disabled
fi: Käyttäjätili on poistettu käytöstä

en: The server could not access the directory
fi: Palvelin ei pääse hakemistoon

en: Your system administrator has disabled this operation
fi: Järjestelmänne ylläpitäjä on estänyt tämän toiminnon.

en: The server is unavailable; try again later
fi: Palvelin ei ole käytössä; yritä myöhemmin uudelleen

en: Cannot add a contact to the same folder twice
fi: Tuttavaa ei voi lisätä samaan kansioon kahdesti

en: Cannot add yourself
fi: Et voi lisätä itseäsi

en: Master archive is misconfigured
fi: Pääarkisto on väärin konfiguroitu

en: Invalid username or password
fi: Epäkelpo käyttäjänimi tai salasana

en: Could not recognize the host of the username you entered
fi: Ei voitu tunnistaa syöttämäsi käyttäjän isäntää.

en: Your account has been disabled because too many invalid passwords were entered
fi: Käyttäjätilisi käyttö on estetty koska liian monta väärää salasanaa on syötetty

en: You cannot add the same person twice to a conversation
fi: Et voi lisätä samaa henkilöä kahdesti keskusteluun

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
fi: Olet saavuttanut rajasi sallittujen tuttavien määrässä

en: You have entered an invalid username
fi: Olet syöttänyt epäkelvon käyttäjänimen

en: An error occurred while updating the directory
fi: Virhe tapahtui päivitettäessä hakemistoa

en: Incompatible protocol version
fi: Epäyhteensopiva yhteyskäytäntöversio

en: The user has blocked you
fi: Käyttäjä on estänyt sinut

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
fi: Tämä kokeiluversio ei salli enempää kuin kymmenen käyttäjää kirjautuneena sisään samaan aikaan

en: The user is either offline or you are blocked
fi: Käyttäjä on joko poissa linjoilta tai sinut on estetty

en: Unknown error: 0x%X
fi: Tuntematon virhe: 0x%X

en: Login failed (%s).
fi: Kirjautuminen epäonnistui (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
fi: Viestiä ei voitu lähettää. Ei saatu yksityiskohtia käyttäjälle (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
fi: Ei voitu lisätä %s tuttavalistalle (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
fi: Viestiä ei voitu lähettää (%s).

en: Unable to invite user (%s).
fi: Ei voitu kutsua käyttäjää (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
fi: Ei voitu lähettää viestiä käyttäjälle %s. Ei voutu luoda konferenssia (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
fi: Viestiä ei voitu lähettää. Ei voitu luoda konferenssia (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
fi: Ei voitu siirtää käyttäjää %s kansioon %s palvelinpuolen listalla. Virhe luotaessa kansiota (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
fi: Ei voitu lisätä %s tuttavalistalle. Virhe luotaessa kansiota palvelinpuolen listalle (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
fi: Ei saatu yksityiskohtia käyttäjälle %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
fi: Ei voitu lisätä käyttäjää yksityisyys-listalle (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
fi: Ei voitu lisätä %s kieltolistalle (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
fi: Ei voitu lisätä %s sallitut-listalle (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
fi: Ei voitu poistaa %s yksityisyys-listalta (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
fi: Ei voitu muuttaa palvelinpuolen yksityisyys-asetuksia (%s).

en: Unable to create conference (%s).
fi: Ei voitu luoda konferenssia (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
fi: Virhe kommunikoitaessa palvelimelle. Suljetaan yhteys.

en: Telephone Number
fi: Puhelinnumero

en: Department
fi: Osasto

en: Personal Title
fi: Titteli

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { g_string_append_printf(info_text, "<b>%s:</b> %s<br>", tag, value); }
en: Full name
fi: Koko nimi

en: GroupWise Conference %d
fi: GroupWise-konferenssi %d

en: Unable to make SSL connection to server.
fi: Palvelimeen ei kyetty muodostamaan SSL-yhteyttä.

en: Authenticating...
fi: Todennetaan...

en: Unable to connect to server.
fi: Palvelimeen ei kyetty muodostamaan yhteyttä.

en: Waiting for response...
fi: Odotetaan vastausta...

en: %s has been invited to this conversation.
fi: %s on kutsuttu tähän keskusteluun.

en: Invitation to Conversation
fi: Keskustelukutsu

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
fi: Kutsu käyttäjältä: %s
    
    Lähetetty: %s

en: Would you like to join the conversation?
fi: Haluatko liittyä keskusteluun?

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
fi: Sinut on kirjattu ulos koska olet kirjautunut sisään toiselta työasemalta.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
fi: %s näyttää olevan poissa eikä saanut viestiä jonka juuri lähetit.

note: TODO: Would be nice to prompt if not set! *  gaim_request_fields(gc, _("Server Address"),...); ...but for now just error out with a nice message.
en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
fi: Ei voitu yhdistää palvelimeen. Ole hyvä, syötä palvelimen osoite jolle haluat yhdistää.

en: Error. SSL support is not installed.
fi: Virhe. SSL-tuki ei ole asennettu.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
fi: Tämä konferenssi on suljettu. Uusia viestejä ei voi lähettää.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
fi: Novell GroupWise Messenger -yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: Server port
fi: Palvelimen portti

en: Invalid error
fi: Epäkelpo virhe

en: Invalid SNAC
fi: Epäkelpo SNAC

en: Rate to host
fi: Nopeus isäntään

en: Rate to client
fi: Nopeus asiakasohjelmaan

en: Service unavailable
fi: Palvelu ei ole käytettävissä

en: Service not defined
fi: Palvelua ei määritelty

en: Obsolete SNAC
fi: Vanhentunut SNAC

en: Not supported by host
fi: Ei tuettu verkkoisännässä

en: Not supported by client
fi: Ei tuettu asiakasohjelmassa

en: Refused by client
fi: Asiakasohjelma torjui

en: Reply too big
fi: Vastaus liian suuri

en: Responses lost
fi: Vastaukset menetetty

en: Request denied
fi: Pyyntö evätty

en: Busted SNAC payload
fi: Rikkoutunut SNAC-data

en: Insufficient rights
fi: Liian vähän oikeuksia

en: In local permit/deny
fi: Paikallisessa sallittujen/estettyjen listassa

en: Too evil (sender)
fi: Lähettäjä liian paha(evil)

en: Too evil (receiver)
fi: Vastaanottaja liian paha(evil)

en: User temporarily unavailable
fi: Käyttäjä ei tilapäisesti saatavilla.

en: No match
fi: Ei tuloksia

en: List overflow
fi: Lista-ylivuoto

en: Request ambiguous
fi: Pyyntö ei ole yksiselitteinen

en: Queue full
fi: Jono täynnä

en: Not while on AOL
fi: Ei kun AOL on käytössä

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking to most likely has a buggy client.)
fi: (Tämän viestin vastaanotossa oli virhe. Henkilö jonka kanssa keskustelet käyttää todennäköisesti virheellistä asiakasohjelmaa.)

en: Voice
fi: Ääni

en: AIM Direct IM
fi: AIM:n suora pikaviesti

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Get File
fi: Vastaanota tiedosto

en: Games
fi: Pelit

en: Add-Ins
fi: Lisäykset

en: Send Buddy List
fi: Lähetä tuttavalista

en: ICQ Direct Connect
fi: ICQ-suorayhteys

en: AP User
fi: AP-käyttäjä

en: Nihilist
fi: Nihilistinen

en: ICQ Server Relay
fi: ICQ-palvelimen välitys

en: Old ICQ UTF8
fi: Vanha ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
fi: Trillian-salaus

en: Security Enabled
fi: Turvatoimet käytössä

en: Video Chat
fi: Videokeskustelu

en: Live Video
fi: Live-video

en: Camera
fi: Kamera

en: Free For Chat
fi: Vapaana keskusteluun

en: Not Available
fi: Ei tavoittevissa

en: Occupied
fi: Varattu

en: Web Aware
fi: Net-tietoinen

en: Online
fi: Linjoilla

en: Warning Level
fi: Varoitustaso

en: Buddy Comment
fi: Tuttavakommentti

en: Direct IM with %s closed
fi: Suora pikaviesti %s:n kanssa suljettu

en: Direct IM with %s failed
fi: Suora pikaviesti %s:n kanssa epäonnistui

en: Direct Connect failed
fi: Suorayhteys epäonnistui

en: Direct IM with %s established
fi: Suora pikaviestiyhteys %s:n kanssa muodostettu

en: Attempting to connect to %s at %s:%hu for Direct IM.
fi: Yritetään yhdistää %s at %s:%hu suoraa pikaviestiä varten.

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
fi: Pyydetään %s yhdistämään meihin at %s:%hu suoraa pikaviestiyhteyttä varten.

en: Unable to open Direct IM
fi: Ei voitu avata suoraa pikaviestiyhteyttä

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
fi: Olet päättänyt avata suoran pikaviestiyhteyden %s:n kanssa.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
fi: Koska tämä paljastaa IP-osoitteesi, se voidaan ajatella yksityisyysriskiksi. Haluatko jatkaa?

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: You have lost your connection to chat room %s.
fi: Yhteytesi keskusteluhuoneeseen %s on katkennut.

en: Chat is currently unavailable
fi: Ryhmäkeskustelu ei ole parhaillaan käytettävissä

en: Screen name sent
fi: Näyttönimi lähetetty

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fi: Ei voitu kirjautua: Ei voitu kirjautua käyttäjänä %s koska näyttönimi on virheellinen. Näyttönimien tulee alkaa joko kirjaimella ja sisältää vain kirjaimia, numeroita ja välilyöntejä tai sisältää vain numeroita.

en: Unable to login to AIM
fi: Ei kyetty kirjautumaan AIM:iin

en: Could Not Connect
fi: Yhteyttä ei voitu muodostaa

en: Connection established, cookie sent
fi: Yhteys muodostettu, eväste lähetetty

note: clientip & verifiedip failed, request a redirect * that is, we want the sender to connect to us * * Above, we checked if we had previously attempted a connection * redirect to prevent a conflict with the joscar library Let the user not to lose hope quite yet
en: Attempting connection redirect...
fi: Yritetään yhteyden uudelleenreititystä...

note: proxyip timed out * Yes, it's a bit odd to ask the user to enable proxied file transfers * when it's a proxied transfer that timed out. It is possible that a * stage 1 or 2 proxied transfer might work when a stage 3 will not.
en: Transfer of file %s timed out.
     Try enabling proxy servers for file transfers in Accounts->%s->Edit Account->Advanced.
fi: Tiedoston %s siirto aikakatkaistiin.
     Kokeile välipalvelimien käyttöönottoa tiedostonsiirroille kohdassa Käyttäjätilit->%s->Muokkaa käyttäjätiliä->Lisäasetukset.

en: Unable to establish file descriptor.
fi: Ei kyetty muodostamaan tiedostokahvaa.

en: Unable to create new connection.
fi: Uuden yhteyden luominen epäonnistui.

en: Unable to log into file transfer proxy.
fi: Ei kyetty kirjautumaan tiedostonsiirtovälipalvelimeen.

en: Unable to establish listener socket or no AOL proxy connection present.
fi: Pistokkeen muodostus epäonnistui, tai AOL-välipalvelinyhteyttä ei ole.

en: Incorrect nickname or password.
fi: Virheellinen kutsumanimi tai salasana.

en: Your account is currently suspended.
fi: Käyttäjätilisi palvelu on parhaillaan keskeytetty.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
fi: AOL-pikaviestipalvelu ei tilapäisesti ole käytössä.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fi: Olet ottanut ja katkaissut yhteyden liian tiheästi. Odota kymmenen minuuttia ja yritä uudelleen. Jos jatkat yrittämistä, joudut odottamaan vielä pidempään.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
fi: Asiakasohjelmasi versio on liian vanha. Päivitä osoitteessa %s

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: Received authorization
fi: Saatiin lupa

en: The SecurID key entered is invalid.
fi: Syötetty SecurID-avain on virheellinen.

en: Enter SecurID
fi: Syötä SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
fi: Syötä 6 numeroinen luku digitaaliselta näytöltä.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
fi: Yhteytesi saatetaan katkaista kohta. Saatat haluta käyttää TOC-yhteyskäytäntöä kunnes tämä on korjattu. Tarkista päivitykset: %s

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
fi: Gaim ei saanut kelvollista AIM-sisäänkirjautumistiivistettä.

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
fi: Gaim ei saanut kelvollista sisäänkirjautumistiivistettä.

en: Password sent
fi: Salasana lähetetty

en: %s has just asked to directly connect to %s
fi: %s on juuri pyytänyt suoraa yhteyttä %s:n

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
fi: Tämä toiminto vaatiin suoran yhteyden koneiden välillä mutta on tarpeellinen lähetettäessä kuvia. Koska IP-osoitteesi paljastuu, tätä voi pitää yksityisyysriskinä.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
fi: Valtuuta minut jotta voin lisätä sinut tuttavalistalleni.

en: Authorization Request Message:
fi: Valtuutuksen pyyntöviesti:

en: Please authorize me!
fi: Valtuuta minut.

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
fi: Käyttäjä %s vaatii valtuutuksen ennenkuin hänet voi lisätä tuttavalistalle. Haluatko lähettää valtuutuspyynnön?

en: Request Authorization
fi: Pyydä valtuutusta

en: _Request Authorization
fi: _Pyydä valtuutusta

en: No reason given.
fi: Syytä ei annettu.

en: Authorization Denied Message:
fi: Valtuutuspyyntö evätty:

en: The user %u wants to add %s to their buddy list for the following reason:
    %s
fi: Käyttäjä %u haluaa lisätä %s:n tuttavalistalleen seuraavasta syystä:
    %s

en: Authorization Request
fi: Valtuutuspyyntö

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fi: Käyttäjä %u on evännyt pyyntäsi lisätä hänet tuttavalistallesi seuraavasta syystä:
    %s

en: ICQ authorization denied.
fi: ICQ-valtuutus evätty.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
fi: Käyttäjä %u on hyväksynyt pyyntösi lisätä hänet tuttavalistallesi.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
fi: Olet vastaanottanut erikoisviestin
    
    Lähettäjä: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
fi: Olet vastaanottanut ICQ-haun
    
    Lähettäjä: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
fi: Olet saanut ICQ-sähköpostia. Lähettäjä: %s [%s]
    
    Viesti on:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
fi: ICQ-käyttäjä %u on lähettänyt sinulle tuttavan: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
fi: Haluatko lisätä hänet tuttavalistallesi?

en: _Decline
fi: _Kieltäydy

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska se oli epäkelpo.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska ne olivat epäkelpoja.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska se oli liian suuri.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska ne olivat liian suuria.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska taajuusraja ylittyi.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska taajuusraja ylittyi.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska hän on liian hirveä.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska hän on liian hirveä.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska olet liian hirveä.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska olet liian hirveä.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta tuntemattomasta syystä.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta tuntemattomasta syystä.

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
fi: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Tila:</B> %s<HR>%s

en: SNAC threw error: %s
fi: SNAC antoi virheen: %s

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Unable to send message: %s
fi: Viestiä ei voitu lähettää: %s

en: Unknown reason.
fi: Tuntematon syy.

en: Unable to send message to %s:
fi: Viestiä ei voitu lähettää käyttäjälle %s.

en: User information not available: %s
fi: Käyttäjätiedot eivät ole saatavilla: %s

en: User information for %s unavailable:
fi: %s:n käyttäjätiedot eivät ole saatavilla

en: Online Since
fi: Kirjautunut

en: Member Since
fi: Rekisteröitynyt

en: Capabilities
fi: Kyvyt

en: Available Message
fi: Paikallaoloviesti

en: Your AIM connection may be lost.
fi: AIM-yhteytesi saattaa olla katkennut.

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
fi: [Ei voitu näyttää viestiä tältä käyttäjältä koska se sisälsi epäkelpoja merkkejä.]

en: Rate limiting error.
fi: Määrärajoitusvirhe

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
fi: Viimeistä viestiä ei lähetetty koska olet ylittänyt taajuusrajan. Odota 10 sekuntia ja yritä uudelleen.

en: You have been signed off for an unknown reason.
fi: Yhteytesi on katkaistu tuntemattomasta syystä.

en: You have been disconnected from chat room %s.
fi: Yhteytesi keskusteluhuoneeseen %s on katkennut.

note: XXX - Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
fi: Viimeistellään yhteyttä

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

en: Personal Web Page
fi: Henkilökohtainen kotisivu

en: Additional Information
fi: Lisätiedot

en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Zip Code
fi: Postinumero

en: Work Address
fi: Työosoite

en: Work Information
fi: Työtiedot

en: Company
fi: Yritys

en: Division
fi: Osasto

en: Position
fi: Asema

en: Web Page
fi: Kotisivu

en: Pop-Up Message
fi: Ponnahdusviesti

en: The following screen name is associated with %s | The following screen names are associated with %s
fi[0]: Seuraava näyttönimi on assosioitu %s kanssa
fi[1]: Seuraavat näyttönimet on assosioitu %s kanssa

en: No results found for email address %s
fi: Ei hakutuloksia sähköpostiosoitteelle %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
fi: Sinun tulisi saada sähköpostiviesti %s:n varmistusta varten.

en: Account Confirmation Requested
fi: Tilin varmistusta pyydetty

en: Error Changing Account Info
fi: Virhe muutettaessa käyttäjätilin tietoja

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
fi: Virhe 0x%04x: Näyttönimeä ei voi muotoilla koska pyydetty näyttönimi eroaa alkuperäisestä.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because it is invalid.
fi: Virhe 0x%04x: Näyttönimeä ei voi muotoilla koska pyydetty näyttönimi on virheellinen.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
fi: Virhe 0x%04x: Näyttönimeä ei voi muotoilla koska pyydetty näyttönimi on liian pitkä.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
fi: Virhe 0x%04x: Sähköpostiosoitetta ei voida muuttaa koska tälle näyttönimelle on jo käsittelemätön muutospyyntö.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
fi: Virhe 0x%04x: Sähköpostiosoitetta ei voida muuttaa koska annettu osoite on assosioitu liian moneen näyttönimeen.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
fi: Virhe 0x%04x: Sähköpostiosoitetta ei voida muuttaa koska annettu osoite on virheellinen.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
fi: Virhe 0x%04x: Tuntematon virhe.

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
fi: Näyttönimesi on tällä hetkellä muotoiltu seuraavasti:
    %s

en: Account Info
fi: Tilin tiedot

en: The email address for %s is %s
fi: %s:n sähköpostiosoite on %s

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
fi: Pikaviesti kuvaasi ei lähetetty. Sinun tulee käyttää suorayhteyttä lähettääksesi pikaviestikuvia.

en: Unable to set AIM profile.
fi: AIM-profiilia ei saatu asetettua.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
fi: Yritit luultavasti asettaa profiilisi ennenkuin kirjautumista saatiin suoritettua loppuun. Profiilia ei asetettu. Yritä asettaa se kun kirjautuminen on suoritettu.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
fi[0]: Maksimi profiilin koko %d tavu ylitetty. Gaim on lyhentänyt sen puolestasi.
fi[1]: Maksimi profiilin koko %d tavua ylitetty. Gaim on lyhentänyt sen puolestasi.

en: Profile too long.
fi: Profiili on liian pitkä.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
fi[0]: Maksimi profiilin koko %d tavu ylitetty. Gaim on lyhentänyt sen puolestasi.
fi[1]: Maksimi profiilin koko %d tavua ylitetty. Gaim on lyhentänyt sen puolestasi.

en: Away message too long.
fi: Poissaoloviesti on liian pitkä.

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fi: Ei voitu lisätä tuttavaa %s koska näyttönimi on virheellinen. Näyttönimen 
    tulee alkaa joko kirjaimella ja sisältää vain kirjaimia, numeroita ja 
    välilyöntejä tai sisältää vain numeroita.

en: Unable To Add
fi: Lisääminen epäonnistui

en: Unable To Retrieve Buddy List
fi: Tuttavalistan nouto ei onnistunut

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
fi: Gaim epäonnistui hakiessaan tuttavalistaa AIM-pavelimelta. Tuttavalistasi ei ole kadonnut, se tulee luultavasti saataville muutamassa tunnissa.

en: Orphans
fi: Orvot

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
fi: Ei voitu lisätä tuttavaa %s koska listallasi on liian monta tuttavaa. Ole hyvä ja poista joku ja yritä uudelleen.

en: (no name)
fi: (nimetön)

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
fi: Ei voitu lisätä tuttavaa %s tuntemattomasta syystä. Yleisin syy tälle on se että listasi maksimituttavamäärä on ylittynyt.

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
fi: Käyttäjälle %s on annettu lupa lisätä sinut heidän tuttavalistalleen. Haluatko lisätä heidät omalle listallesi?

en: Authorization Given
fi: Valtuutus annettu

en: The user %s wants to add %s to their buddy list for the following reason:
    %s
fi: Käyttäjä %s haluaa lisätä käyttäjän %s tuttavalistalleen seuraavasta syystä:
    %s

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
fi: Käyttäjä %s on hyväksynyt pyyntösi lisätä hänet tuttavalistallesi.

en: Authorization Granted
fi: Valtuutus hyväksytty

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fi: Käyttäjä %s on evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttavalistallesi seuraavasta syystä:
    %s

en: Authorization Denied
fi: Valtuutus evätty

en: _Exchange:
fi: _Vaihto:

en: Invalid chat name specified.
fi: Virheellinen ryhmäkeskustelun nimi annettu.

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
fi: Pikaviestikuvaasi ei lähetetty. Et voi lähettää pikaviestikuvia AIM- ryhmäkeskustelussa.

en: <i>(retrieving)</i>
fi: <i>(vastaanotetaan)</i>

en: Buddy Comment for %s
fi: Tuttavakommentti käyttäjälle %s

en: Buddy Comment:
fi: Kommentti

en: Edit Buddy Comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Get Status Msg
fi: Hae tilaviesti

en: Direct IM
fi: Suora pikaviesti

en: Re-request Authorization
fi: Pyydä valtuutus uudelleen

en: Require authorization
fi: Pyydä valtuutusta

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
fi: Web-tietoinen (tämän käyttö altistaa sinut roskaposteille)

en: ICQ Privacy Options
fi: ICQ-yksityisyysvalinnat

en: The new formatting is invalid.
fi: Uusi muotoilu on virheellinen.

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
fi: Näyttönimen muotoilu voi vaikuttaa ainoastaan alkukirjaimeen sekä välilyönteihin.

en: New screen name formatting:
fi: Uusi näyttönimen muotoilu:

en: Change Address To:
fi: Vaihda osoite:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
fi: <i>Et odota valtuutusta</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
fi: Odotat valtuutusta seuraavilta tuttavilta

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
fi: Voit pyytää valtuutuksen uudelleen näiltä tuttavilta napsauttamalla oikeaa nappia heihin ja valitsemalla "Pyydä valtuutus uudelleen".

en: Find Buddy by E-mail
fi: Etsi tuttava sähköpostiosoitteen perusteella

en: Search for a buddy by e-mail address
fi: Etsi tuttava sähköpostiosoitteen perusteella

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
fi: Syötä etsimäsi tuttavan sähköpostiosoite.

en: Set User Info (URL)...
fi: Aseta käyttäjätiedot (URL)...

en: Change Password (URL)
fi: Vaihda salasana (URL)

en: Configure IM Forwarding (URL)
fi: Aseta pikaviestien edelleenlähetys (URL)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
fi: Aseta yksityisyysvalinnat...

note: AIM actions
en: Format Screen Name...
fi: Muotoile näyttönimi...

en: Confirm Account
fi: Vahvista tili

en: Display Currently Registered Address
fi: Näytä rekisteröity osoite

en: Change Currently Registered Address...
fi: Muuta rekisteröityä osoitetta

en: Show Buddies Awaiting Authorization
fi: Näytä tuttavat jotka odottavat valtuutusta

en: Search for Buddy by Email...
fi: Etsi tuttava sähköpostiosoitteen perusteella

en: Search for Buddy by Information
fi: Etsi tuttavaa tietojen perusteella

en: Use recent buddies group
fi: Käytä viimeaikaisten tuttavien ryhmää

en: Show how long you have been idle
fi: Näyttää kuinka kauan olet ollut jouten.

en: Use AIM/ICQ proxy server (slower, but usually works)
fi: Käytä AIM/ICQ-välipalvelinta (hitaampi, mutta toimii useimmiten)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM/ICQ Protocol Plugin
fi: AIM/ICQ-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Auth host
fi: Kirjautumispalvelin

en: Auth port
fi: Portti

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Use AIM/ICQ proxy server
    (slower, but usually works)
fi: Käytä AIM/ICQ-välipalvelinta
    (hitaampi, mutta toimii useimmiten)

en: Connection closed (writing)
fi: Yhteys suljettu (kirjoitus)

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
fi: <b>Ryhmän nimi:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
fi: <b>Notesin ryhmä-ID:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
fi: Tietoja ryhmästä %s

en: Notes Address Book Information
fi: Notesin osoitekirjatiedot

en: Invite Group to Conference...
fi: Kutsu ryhmä neuvotteluun...

en: Get Notes Address Book Info
fi: Hae Notesin osoitekirjatiedot

en: Sending Handshake
fi: Lähetetään kättelyä

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
fi: Odotetaan kättelyn vahvistusta

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
fi: Kättely vahvistettu, kirjaudutaan

en: Waiting for Login Acknowledgement
fi: Odotetaan kirjautumisen vahvistusta

en: Login Redirected
fi: Sisäänkirjautuminen uudelleenohjattu

en: Forcing Login
fi: Pakotetaan sisäänkirjautuminen

en: Login Acknowledged
fi: Kirjautuminen vahvistettu

en: Starting Services
fi: Käynnistetään palveluja

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
fi: Sametime-ylläpitäjä on julkaissut seuraavan tiedotteen palvelimella %s

en: Sametime Administrator Announcement
fi: Sametime-ylläpitäjän tiedote

en: Connection reset
fi: Yhteys suljettu

en: Error reading from socket: %s
fi: Virhe luettaessa socketista: %s

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect to host
fi: Palvelimeen ei kyetty muodostamaan yhteyttä

en: Announcement from %s
fi: Ilmoitus käyttäjältä %s

en: Conference Closed
fi: Neuvottelu suljettu

en: Unable to send message:
fi: Viestiä ei voitu lähettää:

en: Place Closed
fi: Paikka suljettu

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Speakers
fi: Kaiuttimet

en: Video Camera
fi: Videokamera

en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: 
    <b>Supports:</b> %s
fi: 
    <b>Tukee</b>: %s

en: 
    <b>External User</b>
fi: 
    <b>Ulkoinen käyttäjä</b>

en: Create conference with user
fi: Aloita neuvottelu käyttäjän kanssa

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
fi: Kirjoita uuden neuvottelun puheenaihe sekä kutsuviesti joka lähetetään käyttäjälle %s

en: New Conference
fi: Aloita neuvottelu

en: Create
fi: Aloita

en: Available Conferences
fi: Käynnissä olevat neuvottelut

en: Create New Conference...
fi: Aloita uusi neuvottelu...

en: Invite user to a conference
fi: Kutsu käyttäjä neuvotteluun

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
fi: Valitse alla olevasta luettelosta neuvottelu ja lähetä kutsu käyttäjälle %s. Valitse "Aloita uusi neuvottelu" jos haluat aloittaa uuden neuvottelun ja kutsua tämän käyttäjän sinne.

en: Invite to Conference
fi: Kutsu neuvotteluun

en: Invite
fi: Kutsu

en: Invite to Conference...
fi: Kutsu neuvotteluun...

en: Send TEST Announcement
fi: Lähetä TEST-ilmoitus

en: No Sametime Community Server specified
fi: Sametime-yhteisöpalvelinta ei ole määritelty

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
fi: Isäntää tai IP-osoitetta ei ole astetettu Meanwhile-käyttäjätilille %s. Lisää sellainen alle ennen kirjautumista sisään.

en: Meanwhile Connection Setup
fi: Meanwhilen yhteysasetukset

en: No Sametime Community Server Specified
fi: Sametime-yhteisöpalvelinta ei ole määritelty

en: Connect
fi: Yhdistä

en: <b>External User</b><br>
fi: <b>Ulkoinen käyttäjä</b><br>

en: <b>User ID:</b> %s<br>
fi: <b>Käyttäjän ID:</b> %s<br>

en: <b>Full Name:</b> %s<br>
fi: <b>Koko nimi:</b> %s<br>

en: <b>Last Known Client:</b>
fi: <b>Viimeksi nähty asiakas:</b>

en: Unknown (0x%04x)<br>
fi: Tuntematon (0x%04x)<br>

en: <b>Supports:</b> %s<br>
fi: <b>Tukee:</b> %s<br>

en: <b>Status:</b> %s
fi: <b>Tila:</b> %s

en: User Name
fi: Käyttäjänimi

en: Sametime ID
fi: Sametime-tunnus

en: An ambiguous user ID was entered
fi: Epäselvä käyttäjätunnus syötetty

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
fi: Tunniste '%s' voi viitata keneen tahansa seuraavista käyttäjistä. Valitse oikea käyttäjä alla olevasta luettelosta lisätäksesi hänet tuttavalistallesi.

en: Select User
fi: Valitse käyttäjä

en: Unable to add user: user not found
fi: Ei voitu lisätä käyttäjää: käyttäjää ei löydy

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
fi: Tunnisteella '%s' ei löytynyt osumia Sametime-yhteisöstäsi. Tämä hakusana onpoistettu tuttavalistaltasi.

en: Unable to add user
fi: Ei voitu lisätä käyttäjää

en: Error reading file %s: 
    %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s:  
    %s.

en: Remotely Stored Buddy List
fi: Etätallennettu tuttavalista

en: Buddy List Storage Mode
fi: Tuttavalistan tallennustapa

en: Local Buddy List Only
fi: Vain paikallinen tuttavalista

en: Merge List from Server
fi: Yhdistä tuttavalista palvelimelta

en: Merge and Save List to Server
fi: Yhdistä ja tallenna lista palvelimelle

en: Synchronize List with Server
fi: Täsmää lista palvelimen kanssa

en: Import Sametime List for Account %s
fi: Tuo Sametime-lista käyttäjätililtä %s

en: Export Sametime List for Account %s
fi: Vie Sametime-lista käyttäjätilille %s

en: Unable to add group: group exists
fi: Ei voitu lisätä ryhmää: ryhmä on jo olemassa

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
fi: Ryhmä '%s' on jo tuttavalistallasi.

en: Unable to add group
fi: Ryhmää ei voitu lisätä

en: Possible Matches
fi: Mahdollisia osumia

en: Notes Address Book group results
fi: Notesin osoitekirjan ryhmätulokset

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
fi: Tunniste '%s' voi viitata mihin tahansa seuraavista Notesin osoitekirjan ryhmistä. Valitse oikea ryhmä alla olevasta luettelosta lisätäksesi sen tuttavalistallesi.

en: Select Notes Address Book
fi: Valitse Notesin osoitekirja

en: Unable to add group: group not found
fi: Ei voitu lisätä ryhmää: ryhmää ei löytynyt

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
fi: Tunnisteella '%s' ei löytynyt osumia Sametime-yhteisösi Notesin osoitekirjan ryhmistä.

en: Notes Address Book Group
fi: Notesin osoitekirjan ryhmä

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
fi: Kirjoita Notesin osoitekirjan ryhmän nimi allaolevaan kenttään lisätäksesi ryhmän ja sen jäsenet tuttavalistallesi.

en: Search results for '%s'
fi: Hakutulokset haulle '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
fi: Tunniste '%s' voi viitata keneen tahansa seuraavista käyttäjistä. Voit lisätä nämä käyttäjät tuttavalistallesi tai lähettää heille viestejä alla olevilla painikkeilla.

en: No matches
fi: Ei tuloksia

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
fi: Tunnisteella '%s' ei löytynyt osumia Sametime-yhteisöstäsi.

en: No Matches
fi: Ei tuloksia

en: Search for a user
fi: Etsi käyttäjiä

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
fi: Kirjoita nimi tai osittainen käyttäjätunnus alla olevaan kenttään etsiäksesi käyttäjiä Sametime-yhteisöstäsi.

en: User Search
fi: Käyttäjähaku

en: Import Sametime List...
fi: Tuo Sametime-lista...

en: Export Sametime List...
fi: Vie sametime-lista...

en: Add Notes Address Book Group...
fi: Lisää Notesin osoitekirjan ryhmä...

en: User Search...
fi: Käyttäjähaku...

en: Force login (ignore server redirects)
fi: Pakota sisäänkirjautuminen (älä välitä palvelinuudelleenohjauksista)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
fi: Piilota asiakasohjelman tunniste

en: User %s is not present in the network
fi: Käyttäjä %s ei ole läsnä verkossa

en: Key Agreement
fi: Avainsopimus

en: Cannot perform the key agreement
fi: Ei voida suorittaa avainsopimusta

en: Error occurred during key agreement
fi: Virhe tapahtui avainsopimuksen aikana

en: Key Agreement failed
fi: Avainsopimus epäonnistui

en: Timeout during key agreement
fi: Aikakatkaisu avainsopimuksen aikana

en: Key agreement was aborted
fi: Avainsopimus peruutettiin

en: Key agreement is already started
fi: Avainsopimus on jo aloitettu

en: Key agreement cannot be started with yourself
fi: Avainsopimusta et voi tehdä itsesi kanssa

en: The remote user is not present in the network any more
fi: Etäkäyttäjä ei enää ole paikalla verkossa

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
fi: Avainsopimuspyyntö vastaanotettu käyttäjältä %s. Haluatko suorittaa avainsopimuksen?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fi: Vastapään käyttäjä on odottamassa avain sopimusta koneella:
    Etäkone: %s
    Portti: %d

en: Key Agreement Request
fi: Avainsopimuspyyntö

en: IM With Password
fi: Pikaviesti salasanalla

en: Cannot set IM key
fi: Ei voida asettaa pikaviestiavainta

en: Set IM Password
fi: Aseta pikaviestin salasana

en: Get Public Key
fi: Hae julkinen avain

en: Cannot fetch the public key
fi: Ei voitu hakea julkista avainta

en: Show Public Key
fi: Näytä julkinen avain

en: Could not load public key
fi: Ei voitu ladata julkista avainta

en: User Information
fi: Käyttäjätiedot

en: Cannot get user information
fi: Ei voitu hakea käyttäjätietoja

en: The %s buddy is not trusted
fi: Käyttäjä %s ei ole luotettu

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
fi: Et voi saada tuttavahuomatuksia ennenkuin lisäät hänen julkisen avaimensa. Voit käyttää Hae julkinen avain -komentoa saadaksesi julkisen avaimen.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
fi: Avaa...

en: The %s buddy is not present in the network
fi: Tuttava %s ei ole kirjautuneena verkossa

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
fi: Lisätäksesi tuttavan tarvitsen hänen julkisen avaimensa. Paina Tuo tuodaksesi julkisen avaimen.

en: _Import...
fi: _Tuo...

en: Select correct user
fi: Valitse oikea käyttäjä

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fi: Useammalla kuin yhdellä käyttäjällä on sama julkinen avain. Valitse oikea käyttäjä listalta.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fi: Useammalla kuin yhdellä käyttäjällä on sama nimi. Valitse oikea käyttäjä listalta.

en: Detached
fi: Irroitettu

en: Indisposed
fi: Vastahakoinen

en: Wake Me Up
fi: Herätä minut

en: Hyper Active
fi: Hyperaktiivinen

en: Robot
fi: Robotti

en: Happy
fi: Onnellinen

en: Sad
fi: Surullinen

en: Angry
fi: Vihainen

en: Jealous
fi: Mustasukkainen

en: Ashamed
fi: Häpeää

en: Invincible
fi: Haavoittumaton

en: In Love
fi: Rakastunut

en: Sleepy
fi: Unelias

en: Bored
fi: Tylsistynyt

en: Excited
fi: Innostunut

en: Anxious
fi: Levoton

en: User Modes
fi: Käyttäjätilat

en: Mood
fi: Mieliala

en: Preferred Contact
fi: Suosikkituttava

en: Preferred Language
fi: Ensisijainen kieli

en: Device
fi: Laite

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Geolocation
fi: Maantieteellinen paikka

en: Reset IM Key
fi: Tyhjennä pikaviestiavain

en: IM with Key Exchange
fi: Pikaviesti avaimienvaihdolla

en: IM with Password
fi: Pikaviesti salasanalla

en: Get Public Key...
fi: Hae julkinen avain...

en: Kill User
fi: Poista käyttäjä

en: Draw On Whiteboard
fi: Piirrä kirjoitustaululle

en: _Passphrase:
fi: _Salasana:

en: Channel %s does not exist in the network
fi: Kanavaa %s ei ole verkossa

en: Channel Information
fi: Kanavatiedot

en: Cannot get channel information
fi: Ei saada kanavatietoja

en: <b>Channel Name:</b> %s
fi: <b>Kanavan nimi:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
fi: <br><b>Käyttäjämäärä:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
fi: <br><b>Kanavan perustaja:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
fi: <br><b>Kanavan salausalgoritmi:<b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
fi: <br><b>Kanavan HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
fi: <br><b>Kanavan aihe:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
fi: <br><b>Kanavan tilat:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
fi: <br><b>Perustajan avain Fingerprint</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
fi: <br><b>Perustajan avain Babbleprint:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
fi: Lisää kanavan julkinen avain

note: Add new public key
en: Open Public Key...
fi: Avaa julkinen avain...

en: Channel Passphrase
fi: Kanavan salasana

en: Channel Public Keys List
fi: Kanavan julkisten avainten lista

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
fi: Kanavalle tunnistautumista käytetään estämään asiaton pääsy kanavalle. Tunnistautuminen voi perustua salasanaan tai digitaaliseen allekirjoitukseen. Jos salasana on asetettu, se vaaditaan kanavalle pääsemiseksi. Jos käytetään kanavan julkisia avaimia niin silloin pääsevät vain käyttäjät joiden julkinen avain on listalla.

en: Channel Authentication
fi: Kanavalle tunnistautuminen

en: Add / Remove
fi: Lisää / poista

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Passphrase
fi: Salasana

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
fi: Syötä kanavan %s yksityinen ryhmänimi ja salasana.

en: Add Channel Private Group
fi: Lisää kanavaan yksityinen ryhmä

en: User Limit
fi: Käyttäjäraja

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
fi: Aseta käyttäjärajoitus kanavalle. Aseta nollaksi poistaaksesi rajoituksen.

en: Get Info
fi: Hae tiedot

en: Invite List
fi: Kutsulista

en: Ban List
fi: Kieltolista

en: Add Private Group
fi: Lisää yksityinen ryhmä

en: Reset Permanent
fi: Nollaa pysyvä

en: Set Permanent
fi: Aseta pysyvä

en: Set User Limit
fi: Aseta käyttäjärajoitus

en: Reset Topic Restriction
fi: Poista aiherajoitus

en: Set Topic Restriction
fi: Aseta aiherajoitus

en: Reset Private Channel
fi: Poista yksityinen kanava

en: Set Private Channel
fi: Aseta yksityinen kanava

en: Reset Secret Channel
fi: Poista salainen kanava

en: Set Secret Channel
fi: Aseta salainen kanava

en: You are channel founder on <I>%s</I>
fi: Olet kanavan perustaja kanavalla <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
fi: Kanavan perustaja kanavalla <I>%s</I> on <I>%s</I>

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
fi: Sinun tulee liittyä kanavalle %s ennenkuin voit liittyä yksityiseen ryhmään

en: Join Private Group
fi: Liity yksityiseen ryhmään

en: Cannot join private group
fi: Ei voida liittyä yksityiseen ryhmään

en: Call Command
fi: Kutsu komentoa

en: Cannot call command
fi: Komentoa ei voida kutsua

en: Unknown command
fi: Tuntematon komento

en: Secure File Transfer
fi: Turvallinen tiedostonsiirto

en: Error during file transfer
fi: Virhe tiedostonsiirrossa

en: Permission denied
fi: Pääsy evätty

en: Key agreement failed
fi: Avain sopimus epäonnistui

en: File transfer session does not exist
fi: Tiedostonsiirtoistuntoa ei ole

en: No file transfer session active
fi: Ei aktiivista tiedostonsiirtoistuntoa

en: File transfer already started
fi: Tiedostonsiirto on jo aloitettu

en: Could not perform key agreement for file transfer
fi: Ei voitu suorittaa avainsopimusta tiedostonsiirtoa varten

en: Could not start the file transfer
fi: Ei voitu aloittaa tiedostonsiirtoa

en: Cannot send file
fi: Tiedoston lähetys ei onnistu

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
fi: %s on vaihtanut <I>%s</I> aiheeksi: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
fi: <I>%s</I> muutti kanavan <I>%s</I> tilaa: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
fi: <I>%s</I> muutti kaikki kanavan <I>%s</I> tilat

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
fi: <I>%s</I> asetti <I>%s</I> tilan: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
fi: <I>%s</I> poisti kaikki <I>%s</I> tilat

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
fi: Sinut on poistettu <I>%s</I> käyttäjä <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
fi: Sinut on poistanut %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
fi: Poistettu käyttäjän %s toimesta (%s)

en: Server signoff
fi: Kirjaudu ulos palvelimelta

en: Personal Information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Birth Day
fi: Syntymäpäivä

en: Job Title
fi: Tehtävänimike

en: Job Role
fi: Asema työssä

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Unit
fi: Yksikkö

en: EMail
fi: Sähköposti

en: Note
fi: Huomautus

en: Join Chat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Status Text
fi: Tilateksti

en: Public Key Fingerprint
fi: Julkisen avaimen sormenjälki

en: Public Key Babbleprint
fi: Julkisen avaimen "babbleprint"

en: _More...
fi: _Lisää...

en: Detach From Server
fi: Irroita palvelimelta

en: Cannot detach
fi: Ei voida irroittaa

en: Cannot set topic
fi: Ei voida asettaa aihetta

en: Failed to change nickname
fi: Ei kyetty muuttamaan kutsumanimeä

en: Roomlist
fi: Huonelista

en: Cannot get room list
fi: Huonelistaa ei saatu

en: No public key was received
fi: Ei saatu julkista avainta

en: Server Information
fi: Palvelimen tiedot

en: Cannot get server information
fi: Ei saada palvelimen tietoja

en: Server Statistics
fi: Palvelimen tilastoja

en: Cannot get server statistics
fi: Ei saatu palvelimen tilastoja

en: No server statistics available
fi: Palvelimen tilastoja ei saatavilla.

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
fi: Paikallisen palvelimen käynnistysaika: %s
    Paikallisen palvelimen käynnissäoloaika: %s
    Paikallisen palvelimen asiakkaat: %d
    Paikallisen palvelimen kanavat: %d
    Paikallisen palvelimen operaattorit: %d
    Paikallisen reitittimen operaattorit: %d
    Paikallisen solun asiakkaat: %d
    Paikallisen solun kanavat: %d
    Paikallisen solun palvelimet: %d
    Asiakkaat yhteensä: %d
    Kanavat yhteensä: %d
    Palvelimet yhteensä: %d
    Reitittimet yhteensä: %d
    Palvelinoperaattorit yhteensä: %d
    Reititinoperaattorit yhteensä: %d

en: Network Statistics
fi: Verkkotilastoja

en: Ping failed
fi: Ping epäonnistui

en: Ping reply received from server
fi: Ping-vastaus saatu palvelimelta

en: Could not kill user
fi: Ei voitu poistaa käyttäjää

en: Error during connecting to SILC Server
fi: Virhe luotaessa yhteyttä SILC-palvelimelle

en: Key Exchange failed
fi: Avaintenvaihto epäonnistui

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
fi: Irroitetun yhteyden palauttaminen epäonnistui. Paina Uudelleenyhdistä luodaksesi uuden yhteyden.

en: Disconnected by server
fi: Palvelin katkaisi yhteyden

en: Resuming session
fi: Palautetaan istunto

en: Authenticating connection
fi: Todennetaan yhteys

en: Verifying server public key
fi: Tarkistetaan palvelimen julkinen avain

en: Passphrase required
fi: Vaatii salasanan

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
fi: Virhe: Versioepäyhteensopivuus, päivitä ohjelmasi

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
fi: Virhe: Etäkone ei luota/tue julkista avaintasi

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua KE-ryhmää

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua salausta

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
fi: Virhe: Etäkone ei tuo ehdotettua PKCS:aa

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua tiivistysfunktiota

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua HMAC:ia

en: Failure: Incorrect signature
fi: Virhe: Virheellinen allekirjoitus

en: Failure: Invalid cookie
fi: Virhe: Virheellinen eväste

en: Failure: Authentication failed
fi: Virhe: Todennus epäonnistui

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
fi: Vastaanotettiin käyttäjän %s julkinen avain. Paikallinen kopiosi ei täsmää. Haluatko silti hyväksyä tämän julkisen avaimen?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
fi: Vastaanotettiin julkinen avain käyttäjältä %s. Hyväksytäänkö se?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
fi: Sormenjälki ja babbleprint avaimelle %s ovat:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
fi: Tarkista julkinen avain

en: _View...
fi: _Näytä...

en: Unsupported public key type
fi: Julkisen avaimen tyyppiä ei tuettu

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Cannot initialize SILC Client connection
fi: Ei voida alustaa SILC-asiakasyhteyttä

en: Performing key exchange
fi: Suoritetaan avaintenvaihto

en: Out of memory
fi: Muisti loppu

en: Cannot initialize SILC protocol
fi: Ei voida alustaa SILC-yhteyskäytäntöä

en: Cannot find/access ~/.silc directory
fi: Ei voida löytää/käyttää ~/.silc-hakemistoa

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
fi: Yhdistetään SILC-palvelimelle

en: Could not load SILC key pair: %s
fi: Ei voitu ladata SILC-avainparia: %s

en: Unable to create connection
fi: Yhteyden luominen epäonnistui

en: Your Current Mood
fi: Tämänhetkinen mielialasi

en: 
    Your Preferred Contact Methods
fi: 
    Suosimasi yhteystavat

en: Video Conferencing
fi: Videoneuvottelu

en: Your Current Status
fi: Tämänhetkinen tilasi

en: Online Services
fi: Online-palvelut

en: Let others see what services you are using
fi: Anna muiden nähdä mitä palveluja käytät

en: Let others see what computer you are using
fi: Anna muiden nähdä mitä tietokonetta käytät

en: Your VCard File
fi: VCard-tiedostosi

en: User Online Status Attributes
fi: Käyttäjän paikallaolo-ominaisuudet

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
fi: Voit antaa toisten käyttäjien nähdä paikallaolo statuksesi ja henkilökohtaiset tietosi. Syötä tiedot jotka haluat toisten näkevän itsestäsi.

en: Message of the Day
fi: Päivän viesti

en: No Message of the Day available
fi: Päivän viestiä ei ole

en: There is no Message of the Day associated with this connection
fi: Ei ole Päivän viestiä joka olisi assosioitu tälle yhteydelle.

en: Create New SILC Key Pair
fi: Luo uusi SILC-avainpari

en: Passphrases do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Key Pair Generation failed
fi: Avainparin luonti epäonnistui

en: Key Length
fi: Avaimen pituus

en: Public Key File
fi: Julkinen avaintiedosto

en: Private Key File
fi: Yksityinen avaintiedosto

en: Real Name
fi: Oikea nimi

en: Re-type Passphrase
fi: Kirjoita salasana uudelleen

en: Generate Key Pair
fi: Luo avainpari

en: Online Status
fi: Tila

en: View Message of the Day
fi: Näytä päivän viesti

en: Create SILC Key Pair...
fi: Luo SILC-avainpari...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
fi: Käyttäjä <I>%s</I> ei ole verkossa

en: Topic too long
fi: Aihe liian pitkä

en: You must specify a nick
fi: Sinun täytyy syöttää lempinimi

en: channel %s not found
fi: Kanavaa %s ei löydy

en: channel modes for %s: %s
fi: kanavan tilat kanavalle %s: %s

en: no channel modes are set on %s
fi: ei kanavan tiloja asetettu kanavalle %s

en: Failed to set cmodes for %s
fi: cmodes asetus epäonnistui, %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
fi: Tuntematon komento: %s, (mahdollisesti Gaimin virhe)

en: part [channel]:  Leave the chat
fi: part [kanava]:  Poistu keskustelusta

en: leave [channel]:  Leave the chat
fi: leave [kanava]:  Poistu keskustelusta

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
fi: topic [&lt;uusi aihe&gt;]: Näytä tai aseta aihe

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
fi: join &lt;kanava&gt; [&lt;salasana&gt;]: Liity kanavalle tässä verkossa

en: list:  List channels on this network
fi: list: Listaa kanavat tässä verkossa

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
fi: whois &lt;nimi&gt;: Näytä nimen tiedot

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
fi: msg &lt;nimi&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
fi: query &lt;nimi&gt; [&lt;viesti&gt;]: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle

en: motd:  View the server's Message Of The Day
fi: motd: Näytä palvelimen päivän viesti

en: detach:  Detach this session
fi: detach: Irroita tämä istunto

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
fi: quit [viesti]: Katkaise yhteys palvelimelle, valinnainen viesti

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
fi: call &lt;komento&gt;: Kutsu mitä vain silc:n asiakaskomentoa.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
fi: kill &lt;nimi&gt; [-pubkey|&lt;syy&gt;]: Tuhoa nimi

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
fi: nick &lt;uusi nimi&gt;: Muuta (lempi)nimesi.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
fi: whowas &lt;nimi&gt;: Näytä nimen tiedot

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
fi: cmode &lt;kanava&gt; [+|-&lt;tila&gt;] [argumentit]: Aseta tai näytä kanavan tilat.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
fi: cumode &lt;kanava&gt; +|-&lt;tila&gt; &lt;nimi&gt;: Muuta nimen tilaa kanavalla.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
fi: umode &lt;käyttäjätilat&gt;: Aseta omat tilasi verkossa

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
fi: oper &lt;nimi&gt; [-pubkey]: Palvelinoperaattorin oikeudet

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
fi: invite &lt;kanava&gt; [-|+]&lt;nimi&gt;: Kutsu käyttäjä tai lisää/poista kanavan kutsu- listalta

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
fi: kick &lt;kanava&gt; &lt;nimi&gt; [kommentti]: Poista käyttäjä kanavalta

en: info [server]:  View server administrative details
fi: info [palvelin]: Näytä palvelimen ylläpidolliset yksityiskohdat

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
fi: ban [%lt;kanava%gt; +|-&lt;nimi&gt;]: Kiellä käyttäjä kanavalta

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
fi: getkey &lt;nimi|palvelin&gt;: Hae käyttäjän tai palvelimen julkinen avain

en: stats:  View server and network statistics
fi: stats:  Näytä palvelimen ja verkon tilastot

en: ping:  Send PING to the connected server
fi: ping:  Lähetä PING palvelimelle, johon ollaan yhteydessä

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
fi: users &lt;kanava&gt;: Näytä käyttäjät kanavalla

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
fi: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kanava(t)&gt;: Näytä tietyt käyttäjät kanavilla

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
fi: SILC-yhteyskäytäntöliitännäinen

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
fi: Secure Internet Live Conferencing (SILC) -yhteyskäytäntö

en: Public Key file
fi: Julkinen avaintiedosto

en: Private Key file
fi: Yksityinen avaintiedosto

en: Cipher
fi: Salaus

en: Public key authentication
fi: Julkisella avaimella todentaminen

en: Reject watching by other users
fi: Evää katsominen toisilta käyttäjiltä

en: Block invites
fi: Estä kutsut

en: Block IMs without Key Exchange
fi: Estä pikaviestit ilman avaintenvaihtoa

en: Reject online status attribute requests
fi: Evää paikallaolotilan pyynnöt

en: Block messages to whiteboard
fi: Estä viestit kirjoitustaululle

en: Automatically open whiteboard
fi: _Avaa kirjoitustaulu automaattisesti

en: Digitally sign and verify all messages
fi: Allekirjoita ja tarkista kaikki viestit digitaalisesti

en: Creating SILC key pair...
fi: Luodaan SILC-avainpari

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
fi: Oikea nimi:	%s

en: User Name: 	%s
fi: Käyttäjänimi:	%s

en: EMail: 		%s
fi: Sähköposti:	%s

en: Host Name: 	%s
fi: Palvelin:	%s

en: Organization: 	%s
fi: Organisaatio:	%s

en: Country: 	%s
fi: Maa:	%s

en: Algorithm: 	%s
fi: Algoritmi:	%s

en: Key Length: 	%d bits
fi: Avaimen pituus:	%d bits

en: Public Key Fingerprint:
    %s
fi: Julkisen avaimen sormenjälki:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
fi: Julkisen avaimen babbleprint
    %s

en: Public Key Information
fi: Julkisen avaimen tiedot

en: Paging
fi: Kaukohaku

en: Computer
fi: Tietokone

en: Terminal
fi: Pääte

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
fi: %s lähetti viestin kirjoitustaululle. Haluatko aukaista kirjoitustaulun?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
fi: %s lähetti viestin kirjoitustaululle kanavalla %s. Haluatko aukaista kirjoitustaulun?

en: Whiteboard
fi: Kirjoitustaulu

note: TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Could not write
fi: Ei voitu kirjoittaa

en: Could not connect
fi: Ei voitu yhdistää

en: Wrong Password
fi: Väärä salasana

en: Could not create listen socket
fi: Kuuntelupistokkeen luominen epäonnistui

en: Couldn't resolve host
fi: Yhteyttä isäntään ei voitu löytää

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
fi: SIP-käyttäjänimissä ei tule olla välilyöntejä tai @-merkkejä

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fi: SIP/SIMPLE-yhteyskäytäntöliitännäinen

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fi: SIP/SIMPLE-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Publish status (note: everyone may watch you)
fi: Julkaise tilasi (huom: kuka tahansa voi seurata tilaasi)

en: Use UDP
fi: Käytä UDP:tä

en: Use proxy
fi: Käytä välipalvelinta

en: Proxy
fi: Välipalvelin

en: Auth User
fi: Todennus/käyttäjä

en: Auth Domain
fi: Todennus/verkkoalue

en: Looking up %s
fi: Etsitään %s

en: Connect to %s failed
fi: %s: yhteyden muodostaminen epäonnistui

en: Signon: %s
fi: Kirjautuminen: %s

en: Unable to write file %s.
fi: Ei kyetty kirjoittamaan tiedostoa %s.

en: Unable to read file %s.
fi: Ei kyetty lukemaan tiedostoa %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
fi: Viesti on liian pitkä, viimeiset %s tavua katkaistu.

en: %s not currently logged in.
fi: %s ei ole parhaillaan kirjautuneena sisään.

en: Warning of %s not allowed.
fi: %s:n varoittaminen ei ole sallittua.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
fi: Viesti on hylätty, ylität palvelimen nopeusrajan.

en: Chat in %s is not available.
fi: Ryhmäkeskustelu %s ei ole käytettävissä.

en: You are sending messages too fast to %s.
fi: Lähetät viestejä %s:lle liian nopeasti.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
fi: Et saanut %s:n pikaviestiä koska se oli liian suuri.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
fi: Et saanut %s:n pikaviestiä koska se lähetettiin liian nopeasti.

en: Failure.
fi: Epäonnistuminen.

en: Too many matches.
fi: Liian monta tulosta.

en: Need more qualifiers.
fi: Tarvitaan lisää määritteitä.

en: Dir service temporarily unavailable.
fi: Hakemistopalvelu ei tilapäisesti ole käytettävissä.

en: Email lookup restricted.
fi: Sähköpostin katsominen rajoitettu.

en: Keyword ignored.
fi: Avainsanasta ei välitetty.

en: No keywords.
fi: Ei avainsanoja.

en: User has no directory information.
fi: Käyttäjällä ei ole hakemistotietoja.

en: Country not supported.
fi: Maa ei tuettu.

en: Failure unknown: %s.
fi: Tunnistamaton epäonnistuminen: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
fi: Palvelu ei tilapäisesti ole käytössä.

en: Your warning level is currently too high to log in.
fi: Varoitustasosi on parhaillaan liian korkea kirjautuaksesi sisään.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
fi: Olet ottanut ja katkaissut yhteyden liian tiheään. Odota kymmenen minuuttia ja yritä uudestaan. Jos jatkat yrittämistä, joudut odottamaan vielä pidempään.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
fi: Tuntematon sisäänkirjautumisvirhe esiintyi: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
fi: Tuntematon virhe, %d, esiintyi. Tiedot: %s

en: Invalid Groupname
fi: Epäkelpo ryhmän nimi

en: Connection Closed
fi: Yhteys suljettu

en: Waiting for reply...
fi: Odotetaan vastausta...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
fi: TOC on palannut tauoltaan. Voit lähettää viestejä jälleen.

en: Password Change Successful
fi: Salasanan vaihto onnistui

en: TOC has sent a PAUSE command.
fi: TOC on lähettänyt PAUSE-komennon.

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
fi: Kun tämä tapahtuu, TOC ei välitä mistään sille lähetetyistä viesteistä ja voi potkaista sinut ulos jos lähetät viestin. Gaim estää kaiken läpimenon. Tämä on vain väliaikaista, ole kärsivällinen.

en: Get Dir Info
fi: Hae hakemistotiedot

en: Set User Info
fi: Aseta käyttäjätiedot

en: Set Dir Info
fi: Aseta hakemistotiedot

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Could not open %s for writing!
fi: %s:n avaaminen kirjoitusta varten epäonnistui!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
fi: Tiedostonsiirto epäonnistui. Toinen osapuoli luultavasti katkaisi siirron.

en: Could not connect for transfer.
fi: Yhteyttä siirtoa varten ei voitu muodostaa.

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
fi: Tiedosto-otsikkoa ei voitu kirjoittaa. Tiedostoa ei siirretä.

en: Gaim - Save As...
fi: Gaim - Tallenna nimellä...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
fi[0]: %s pyytää %s hyväksymään %d tiedoston: %s (%.2f %s)%s%s
fi[1]: %s pyytää %s hyväksymään %d tiedostot: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
fi: %s pyytää sinua lähettämään hänelle tiedoston

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: TOC Protocol Plugin
fi: TOC-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: TOC host
fi: TOC-isäntä

en: TOC port
fi: TOC-portti

en: Your Yahoo! message did not get sent.
fi: Yahoo!-viestiäsi ei lähetetty.

en: Buzz!!
fi: Huomio!

en: Yahoo! system message for %s:
fi: Yahoo!-järjestelmäviesti käyttäjälle %s:

note: TODO: this is almost exactly the same as what MSN does, * this should probably be moved to the core.
en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list%s%s.
fi: Käyttäjä %s haluaa lisätä käyttäjän %s tuttavalistalleen %s%s.

en: Message (optional) :
fi: Viesti (valinnainen) :

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
fi: Käyttäjä %s on (taannehtivasti) evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttavalistallesi.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
fi: Käyttäjä %s on (taannehtivasti) evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttavalistallesi seuraavasta syystä: %s.

en: Add buddy rejected
fi: Tuttavan lisääminen estetty

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
fi: Yahoo-palvelin on pyytänyt tuntematonta kirjautumismenetelmää. Tämä Gaim- versio ei todennäköisesti pysty kirjautumaan Yahoo-palveluun. Tarkista päivitykset osoitteesta: %s.

en: Failed Yahoo! Authentication
fi: Yahoo!:n todennus epäonnistui

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
fi: Olet yrittänyt olla välittämättä tuttavasta %s, mutta hän on tuttavalistalla. Painaessasi "Kyllä" poistat hänet tuttavalistalta eikä häneltä saapuneista viesteistä enää välitetä.

en: Ignore buddy?
fi: Jätä tuttava huomiotta?

en: Invalid username.
fi: Epäkelpo käyttäjänimi.

en: Normal authentication failed!
fi: Tavallinen tunnistautumismenetelmä epäonnistui!

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
fi: Tavallinen tunnistautumismenetelmä on epäonnistunut. Tämä tarkoittaa joko sitä että salasanasi on väärin, tai Yahoo!:n tunnistautumismenetelmä on muuttunut. Gaim yrittää nyt kirjautua käyttäen Web Messenger- tunnistautumista josta seuraa vähentynyt toiminnallisuus ja ominaisuudet.

en: Incorrect password.
fi: Virheellinen salasana.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
fi: Käyttäjätilisi on lukittu, kirjaudu sisään yahoo-websivustolta.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
fi: Tuntematon viesti numero %d. Kirjautumalla Yahoo! verkkosivuille saattaa korjata tämän.

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
fi: Ei voitu lisätä tuttavaa %s ryhmään %s palvelimen listalle, tilillä %s.

en: Could not add buddy to server list
fi: Ei voitu lisätä tuttavaa palvelimen listalle

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
fi: [ Ääniäinen %s/%s/%s.swf ] %s

en: Unable to read
fi: Ei kyetty lukemaan

en: Connection problem
fi: Yhteysvirhe

en: Not at Home
fi: Poissa kotoa

en: Not at Desk
fi: Poissa työpöydältä

en: Not in Office
fi: Poissa toimistolta

en: On Vacation
fi: Lomalla

en: Stepped Out
fi: Piipahdan ulkona

en: Not on server list
fi: Ei palvelimen listalla

en: Appear Online
fi: Näytä linjoilla olevalta

en: Appear Permanently Offline
fi: Näytä pysyvästi poissaolevalta

en: Presence
fi: Läsnäolo

en: Appear Offline
fi: Näytä poissaolevalta

en: Don't Appear Permanently Offline
fi: Älä näytä pysyvästi poissaolevalta

en: Join in Chat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Initiate Conference
fi: Aloita neuvottelu

en: Presence Settings
fi: Läsnäoloasetukset

en: Start Doodling
fi: Aloita piirtely

en: Active which ID?
fi: Minkä tunnuksen (ID) haluat aktivoida?

en: Join who in chat?
fi: Kenen seuraan liitytään ryhmäkeskustelussa?

en: Activate ID...
fi: Aktivoi tunnus (ID)...

en: Join User in Chat...
fi: Liity käyttäjän seuraan ryhmäkeskustelussa...

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
fi: join: &lt;huone&gt;: Liity keskusteluhuoneeseen Yahoo-verkossa

en: list: List rooms on the Yahoo network
fi: list: Listaa kanavat Yahoo-verkossa

en: buzz: Buzz a user to get their attention
fi: buzz: Anna tuttavalle äänimerkki huomion saamiseksi

en: doodle: Request user to start a Doodle session
fi: doodle: Pyydä käyttäjää aloittamaan piirtelyistunto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo Protocol Plugin
fi: Yahoo-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Pager host
fi: Isäntä

en: Japan Pager host
fi: Isäntä (Japani)

en: Pager port
fi: Portti

en: File transfer host
fi: Tiedostonsiirtopalvelin

en: Japan file transfer host
fi: Tiedostonsiirtopalvelin (Japani)

en: File transfer port
fi: Tiedostonsiirtoportti

en: Chat room locale
fi: Keskusteluhuoneen paikallisasetus

en: Ignore conference and chatroom invitations
fi: Jätä konferenssi- ja keskusteluhuonekutsut huomiotta

en: Chat room list URL
fi: Keskusteluhuoneluettelon URL

en: YCHT host
fi: YCHT-isäntä

en: YCHT port
fi: YCHT-portti

note: TODO: what to do here - do we really have to disconnect?
en: Write Error
fi: Virhe kirjoituksessa

en: <b>IP Address:</b> %s<br>
fi: <b>IP-osoite:</b> %s<br>

en: Yahoo! Japan Profile
fi: Yahoo! Japan -profiili

en: Yahoo! Profile
fi: Yahoo!-profiili

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
fi: Tällä hetkellä profiileja jotka on merkitty sisältämään aikuisviihdettä, ei tueta.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser
fi: Jos haluat katsoa tätä profiilia, sinun tulee seurata tätä linkkiä selaimessasi

en: Hobbies
fi: Harrastukset

en: Latest News
fi: Uutiset

en: Home Page
fi: Kotisivu

en: Cool Link 1
fi: Linkki 1

en: Cool Link 2
fi: Linkki 2

en: Cool Link 3
fi: Linkki 3

en: Last Update
fi: Edellinen päivitys

en: User information for %s unavailable
fi: %s:n käyttäjätiedot eivät ole saatavilla

en: Sorry, this profile seems to be in a language or format that is not supported at this time.
fi: Tämä profiili näyttää käyttävän kieltä tai muotoa jota ei tueta tällä hetkellä.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
fi: Ei voitu hakea käyttäjän profiilia. Tämä on todennäköisesti väliaikainen palvelimen ongelma. Ole hyvä ja yritä myöhemmin uudestaan.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
fi: Ei voitu hakea käyttäjän profiilia. Tämä todennäköisesti tarkoittaa sitä että käyttäjää ei ole; kuitenkin Yahoo! joskus epäonnistuu löytämään käyttäjän profiilin. Jos olet varma että käyttäjä on olemassa, yritä myöhemmin uudelleen.

en: The user's profile is empty.
fi: Käyttäjän profiili on tyhjä.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
fi: %s kieltäytyi kutsustasi huoneeseen "%s" koska "%s".

en: Invitation Rejected
fi: Kutsusta kieltäydytty

en: Failed to join chat
fi: Ryhmäkeskusteluun liittyminen epäonnistui

note: -6
en: Unknown room
fi: Tuntematon huone

note: -15
en: Maybe the room is full
fi: Ehkä huone on täynnä

note: -35
en: Not available
fi: Ei olemassa

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
fi: Tuntematon virhe. Voi olla että sinun pitää kirjautua ulos ja odottaa viisi minuuttia ennen uudelleenliittymistä keskusteluhuoneeseen

en: You are now chatting in %s.
fi: Olet nyt keskustelemassa huoneessa %s

en: Failed to join buddy in chat
fi: Liittyminen tuttavan seuraan keskusteluhuoneeseen epäonnistui

en: Maybe they're not in a chat?
fi: Ehkä he eivät ole ryhmäkeskustelussa?

en: Fetching the room list failed.
fi: Huonelistan haku epäonnistui.

en: Voices
fi: Äänet

en: Webcams
fi: Web-kamerat

en: Unable to fetch room list.
fi: Huonelistaa ei voida hakea.

en: User Rooms
fi: Käyttäjän huoneet

en: Connection problem with the YCHT server.
fi: Yhteysvirhe YCHT-palvelimen kanssa

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
fi: (Tämän viestin muunnoksessa oli virhe.	 Katso "koodaus"-optio tilieditorista)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
fi: Ei voida lähettää ryhmäkeskusteluun %s,%s,%s

en: <b>User:</b> %s<br>
fi: <b>Käyttäjä:</b> %s<br>

en: <br>Hidden or not logged-in
fi: <br>Näkymättömänä tai poissa linjoilta

en: <br>At %s since %s
fi: <br>Paikassa: %s saapunut: %s

en: Anyone
fi: Kuka tahansa

en: _Class:
fi: _Luokka:

en: _Instance:
fi: _Ilmentymä:

en: _Recipient:
fi: _Vastaanottaja:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
fi: Yritys tilata %s,%s,%s epäonnistui

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
fi: zlocate &lt;nimi&gt;: Paikanna käyttäjä

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
fi: zl &lt;nimi&gt;: Paikanna käyttäjä

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fi: instance &lt;ilmentymä&gt;: Aseta ilmentymä jota käytetään tässä luokassa

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fi: inst &lt;ilmentymä&gt;: Aseta ilmentymä jota käytetään tässä luokassa

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fi: topic &lt;ilmentymä&gt;: Aseta ilmentymä jota käytetään tässä luokassa

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
fi: sub &lt;luokka&gt; &lt;ilmentymä&gt; &lt;vastaanottaja&gt;: Liity uuteen ryhmäkeskusteluun

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
fi: zi &lt;ilmentymä&gt;: Lähetä viesti &lt;viesti,<i>ilmentymä</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
fi: zci &lt;luokka&gt; &lt;ilmentymä&gt;: Lähetä viesti &lt;<i>luokka</i>,<i>ilmentymä</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fi: zcir &lt;luokka&gt; &lt;ilmentymä&gt; &lt;vastaanottaja&gt;: Lähetä viesti &lt;<i>luokka</i>,<i>ilmentymä</i>,<i>vastaanottaja</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fi: zir &lt;ilmentymä&gt; &lt;vastaanottaja&gt;: Lähetä viesti &lt;VIESTI,<i>ilmentymä</i>,<i>vastaanottaja</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
fi: zc &lt;luokka&gt;: Lähetä viesti &lt;<i>luokka</i>,YKSITYINEN,*&gt;

en: Resubscribe
fi: Uudelleentilaa

en: Retrieve subscriptions from server
fi: Hae tilaukset palvelimelta

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
fi: Zephyr-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Export to .anyone
fi: Vie tiedostoon .anyone

en: Export to .zephyr.subs
fi: Vie tiedostoon .zephyr.subs

en: Import from .anyone
fi: Tuo tiedostosta .anyone

en: Import from .zephyr.subs
fi: Tuo tiedostosta .zephyr.subs

en: Realm
fi: Alue(realm)

en: Exposure
fi: Altistus

en: Proxy connection error %d
fi: Välipalvelimen yhteysvirhe %d

note: Forbidden
en: Access denied: proxy server forbids port %d tunnelling.
fi: Pääsy evätty: välipalvelin estää portin %d tunneloinnin.

en: Invalid proxy settings
fi: Epäkelvot välipalvelinvalinnat

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
fi: Joko isäntä tai porttinumero on virheellinen annetulle proxy-asetukselle.

en: saved statuses
fi: tallennetut tilat

en: I'm not here right now
fi: En ole täällä juuri nyt

en: %s is now known as %s.
fi: %s on nyt nimeltään %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
fi: Käyttäjä %s on kutsunut käyttäjän %s keskusteluhuoneeseen %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
fi: Käyttäjä %s on kutsunut käyttäjän %s keskusteluhuoneeseen %s

en: Accept chat invitation?
fi: Hyväksy ryhmäkeskustelukutsu?

en: Unset
fi: Poista asetus

en: Unavailable
fi: Tavoittamattomissa

en: Mobile
fi: Liikkeellä

en: %s signed on
fi: %s kirjautui sisään

en: %s came back
fi: %s palasi

en: %s signed off
fi: %s kirjautui ulos

en: %s went away
fi: %s on poissa

en: %s became idle
fi: %s on jouten

en: %s became unidle
fi: %s on aktiivinen

en: +++ %s became idle
fi: +++ %s on jouten

en: +++ %s became unidle
fi: +++ %s on aktiivinen

en: Error Reading %s
fi: Virhe luettaessa %s

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
fi: %s:n lukemisessa tapahtui virhe. Niitä ei ladattu ja vanha tiedosto on nimetty uudelleen nimellä %s~.

en: Calculating...
fi: Lasketaan...

en: Unknown.
fi: Tuntematon.

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: %s, %d hour | %s, %d hours
fi[0]: %s, %d tunti
fi[1]: %s, %d tuntia

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
fi[0]: %s, %d minuutti
fi[1]: %s, %d minuuttia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: g003: Error opening connection.
fi: g003: Virhe avattaessa yhteyttä.
