Gaim - en to ar translation catalogue (202 entries)

en: Gaim Internet Messenger
ar: جايم مراسل الانترنت

en: Internet Messenger
ar: مراسل الانترنت

en: Send instant messages over multiple protocols
ar: أرسل رسائل قصيرة عبر بروتوكلات متعددة

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Crazychat
ar: دردشة مجنونة

note: make the network configuration frame
en: Network Configuration
ar: ضبط الشبكة

en: TCP port
ar: TCP منفذ

en: UDP port
ar: UDP منفذ

note: add enabled / disabled
en: Enabled
ar: مفعل

en: Disabled
ar: معطل

en: Change Status
ar: تغيير الحالة

en: Available
ar: متاح

note: Away stuff get_yahoo_status_from_gaim_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message
en: Away
ar: بعيد

en: Invisible
ar: غير مرئى

en: Offline
ar: غير متصل

en: New...
ar: جديد

en: Saved...
ar: تم الحفظ

en: Unread Messages
ar: رسائل غير مقروئة

en: New Message...
ar: رسالة جديدة

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Preferences
ar: التخصيصات

note: TODO: need a submenu to change status, this needs to "link" * to the status in the buddy list gtkstatusbox
en: Quit
ar: غلق

en: Never
ar: أبدا

en: Always
ar: دائما

en: Log Viewer
ar: عارض الدفتر

en: Notify Dialog
ar: صندوق حوار التذكير

en: Select Color for %s
ar: %s إختيار لون ل

en: Select Color
ar: أختار لون

en: Select Font for %s
ar: %s إختيار خط ل

en: Select Interface Font
ar: اختار خط الواجهة

en: General
ar: عام

en: Interface colors
ar: ألوان الواجهة

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Tools
ar: أدوات

note: Extract their Name and put it in Contact Info Personal Business
en: Name
ar: الأسم

en: Instant Messaging
ar: رسائل فورية

en: Add Buddy
ar: أضف صاحب

note: "Search"
en: Search
ar: بحث

en: Group:
ar: مجموعة

note: "New Person" button
en: New Person
ar: شخص جديد

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
ar: أختيار صاحب

note: Add the expander
en: User _details
ar: تفاصيل_ المستخدم

en: None
ar: لا شىء

en: Buddies
ar: الأصحاب

en: Unable to send e-mail
ar: عاجز عن ارسال بريدا

en: Send E-Mail
ar: أرسل بريد الكترونى

en: Account
ar: الحساب

en: Account type:
ar: نوع الحساب

en: Screen name:
ar: اسم الشاشة

note: Optional Information section
en: Optional information:
ar: معلومات غير ملزمة

note: Label
en: Buddy Icon
ar: أيقونة الصاحب

en: First name:
ar: الاسم الاول

en: Last name:
ar: الاسم الاخير

en: E-mail:
ar: البريد الالكترونى

en: History
ar: تاريخ

en: Minutes
ar: دقائق

en: _Cancel
ar: _الغاء

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
ar: IPC خادم اختبار

en: User is offline.
ar: المستخدم غير متصل

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
ar: نار

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: MSN Messenger
ar: MSNمراسل

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
ar: فولدر الدفتر

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
ar: قارىء الدفتر

en: Mail Checker
ar: مدقق البريد

en: Music Messaging
ar: رسائل موسيقية

en: _Apply
ar: _تنفيذ

en: Disable when away
ar: تعطيب عندما تكون الحالة بعيد

en: Raw
ar: خام

en: New Version Available
ar: نسخة جديدة متاحة

en: You type
ar: أنت تكتب

en: You send
ar: أنت تبعث

en: Whole words only
ar: كلمات كاملة فقط

en: Case sensitive
ar: حالة حساسة

en: You _type:
ar: أنت _تكتب

en: You _send:
ar: أنت _ترسل

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GNUTLS
ar: جنويتلس

en: Notify When
ar: تذكير عندما

en: Delay
ar: تأخير

en: minutes.
ar: دقائق

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
ar: طابع وقتى

en: Show dates in...
ar: أظهر التاريخ ب

en: For delayed messages
ar: للرسائل المتأخرة

en: _Message Logs:
ar: _دفاتر الرسائل

en: Always on top
ar: دائما على الاعلى

en: GTK+ Runtime Version
ar: GTK+ Runtime نسخة

note: Autostart
en: Startup
ar: البداية

note: Buddy List
en: Buddy List
ar: قائمة الأصحاب

note: Conversations
en: Conversations
ar: محادثات

en: accounts
ar: حسابات

en: Enter password for %s (%s)
ar: %s (%s) أدخل كلمة المرور ل

en: Enter Password
ar: أدخل كلمة المرور

en: Save password
ar: أحفظ كلمة المرور

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: OK
ar: موافق

en: Cancel
ar: الغاء

en: Connection Error
ar: خطأ فى الأتصال

en: New passwords do not match.
ar: كلمات المرور الجديدة لا تتطابق

en: Original password
ar: كلمة المرور الأصلية

en: New password
ar: كلمة مرور جديدة

en: New password (again)
ar: كلمة المرور الجديدة ـ مرةأخرىـ

en: Save
ar: حفظ

en: Unknown
ar: مجهول

en: buddy list
ar: قائمة الأصحاب

en: Chats
ar: دردشات

en: Group not removed
ar: المجموعة لم تزال

en: Registration Error
ar: خطأ فى التسجيل

en: The message is too large.
ar: الرسالة كبيرة للغاية

en: Unable to send message.
ar: عاجز عن أرسال الرسالة

en: You are now known as %s
ar: %s أنت الأن معروف كا

en: No name
ar: بدون أسم

note: Build the login options frame.
en: Login Options
ar: خيارات الدخول

en: Protocol:
ar: البروتوكول

en: Password:
ar: كلمة المرور

note: Build the user options frame.
en: User Options
ar: خيارات المستخدم

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
ar: %s خيارات

en: No Proxy
ar: Proxy بدون

en: Proxy Options
ar: Proxy خيارات

en: Proxy _type:
ar: Proxy _نوع

en: _Host:
ar: _مضيف

en: _Port:
ar: _منفذ

en: _Username:
ar: _أسم مستخدم

en: Pa_ssword:
ar: كلمة _ مرور

en: Add Account
ar: أضف حساب

en: Modify Account
ar: عدل حساب

en: _Basic
ar: _مبدئى

en: _Advanced
ar: _متقدم

note: Register button
en: Register
ar: سجل

en: Delete
ar: مسح

en: Screen Name
ar: اسمك على الشاشة

en: Protocol
ar: البروتوكول

en: Add buddy to your list?
ar: أضافة الصاحب الى قائمتك؟

en: Add
ar: أضف

en: Join a Chat
ar: أنضم لدردشة

en: _Account:
ar: _حساب

en: _Send File
ar: _أرسل ملف

en: View _Log
ar: عرض _الدفتر

en: Remove
ar: إزالة

en: _Remove
ar: _أزالة

en: Add a _Buddy
ar: أضف _صاحب

en: _Delete Group
ar: _مسح المجموعة

en: _Rename
ar: _ اعادة تسمية

note: join button
en: _Join
ar: _أنضم

en: Auto-Join
ar: انضمام تلقائى

en: Manually
ar: يدوى

en: %s disconnected
ar: منقطع%s

en: Connect
ar: أوصل

en: Alias:
ar: الاسم المستعار

note: Set up stuff for the account box
en: Account:
ar: حساب

en: Add Chat
ar: أضف دردشة

en: Add Group
ar: أضف مجموعة

en: _Disable
ar:  يعجز

en: /Tools
ar: /أدوات

en: _Buddy:
ar: الصّديق

en: _Message:
ar: الرسالة

en: Save Conversation
ar: أحفظ المحادثة

en: Find
ar: البحث

en: _Search for:
ar: بحث عن؟

en: IM
ar: رسالة فورية

en: Send File
ar: أرسل ملف

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Info
ar: معلومات

en: Topic:
ar: موضوع

en: Typing
ar: يكتب

en: New Event
ar: حدث جديد

en: Password was changed successfully!
ar: كلمة المرور تم تغييرها بنجاح

en: Current password
ar: كلمة المرور الحالية

en: First Name
ar: الاسم الاول

en: Birth Year
ar: سنة الميلاد

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Find buddies...
ar: ايجاد الأصحاب

en: Change password...
ar: تغيير كلمة المرور

en: Read error
ar: خطأ فى القراءة

en: Users
ar: المستخدمون

note: host to connect to
en: Server
ar: خادم

note: port to connect to
en: Port
ar: منفذ

en: Encodings
ar: الترميزات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Real name
ar: الاسم الحقيقى

note: option = gaim_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
ar: SSLأستخدم

en: Unknown message '%s'
ar: '%s'رسالة مجهولة

en: Unknown message
ar: رسالة مجهولة

en: Country
ar: البلد

en: Birthday
ar: يوم الميلاد

en: Client:
ar: العميل

en: Operating System
ar: نظام التشغيل

en: Resource
ar: مورد

en: Middle Name
ar: الاسم الاوسط

en: Photo
ar: صورة

en: Error
ar: خطأ

en: Last Name
ar: الاسم الاخير

en: Registration error
ar: خطأ فى التسجيل

en: Invalid Server
ar: خادم غير صالح

en: Find Rooms
ar: ايجاد غرف

en: Write error
ar: خطأ فى الكتابة

en: Read Error
ar: خطأ فى القراءة

en: Unknown Error
ar: خطأ مجهول

en: Registration Failed
ar: التسجيل فشل

en: Already Registered
ar: مسجل أصلا

en: Invalid e-mail address
ar: عنوان بريد الكترونى غير صالح

en: Age
ar: العمر

en: Occupation
ar: المهنة

en: Failure.
ar: فشل

en: Country not supported.
ar: البلد غير مدعومة

en: Unknown.
ar: مجهول
