Pidgin - en to it translation catalogue (3807 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
it: %s. Prova con `%s -h' per maggiori informazioni.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
it: %s
    Uso: %s [OPZIONI]...
    
      -c, --config=DIR    usa DIR per i file di configurazione
      -d, --debug         stampa messaggi di debug sullo standard output
      -h, --help          mostra questo aiuto ed esce
      -n, --nologin       non effettuare il login automatico
      -v, --version       mostra la versione attuale ed esce

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
it: %s si è imbattuto in un errore nella migrazione delle tue impostazioni da %s a %s. Prova a verificare e completare la migrazione a mano. Per piacere, riporta questo errore su http://developer.pidgin.im

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
it: Errore

en: Account was not added
it: L'account non è stato aggiunto

en: Username of an account must be non-empty.
it: Il nome utente per un account non può essere vuoto.

en: New mail notifications
it: Notifica i nuovi messaggi di posta

en: Remember password
it: Ricorda la password

en: There are no protocol plugins installed.
it: Non c'è nessun plugin per i protocolli installato.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
it: (Hai probabilmente dimenticato il comando 'make install'.)

en: Modify Account
it: Modifica l'account

en: New Account
it: Nuovo account

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Username:
it: Nome utente:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
it: Crea questo account sul server

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
it: Annulla

note: Save button Save
en: Save
it: Salva

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare %s?

en: Delete Account
it: Elimina account

note: Delete button
en: Delete
it: Elimina

en: Accounts
it: Account

en: You can enable/disable accounts from the following list.
it: Puoi abilitare/disabilitare gli account dalla seguente lista.

note: Add button
en: Add
it: Aggiungi

note: Modify button
en: Modify
it: Modifica

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
it: %s%s%s%s ha aggiunto %s alla sua lista contatti%s%s

en: Add buddy to your list?
it: Vuoi aggiungere il contatto alla tua lista?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
it: %s%s%s%s vuole aggiungere %s alla sua lista dei contatti%s%s

en: Authorize buddy?
it: Autorizzare l'utente?

en: Authorize
it: Autorizza

en: Deny
it: Blocca

en: Online: %d
    Total: %d
it: In linea: %d
    Totale: %d

en: 
    Last Seen: %s ago
it: 
    Visto l'ultima volta: %s fa

en: Default
it: Predefinito

en: You must provide a username for the buddy.
it: Devi scegliere un nome utente per il contatto.

en: You must provide a group.
it: Devi scegliere un gruppo.

en: You must select an account.
it: Selezionare un account.

en: The selected account is not online.
it: L'account selezionato non è in linea.

en: Error adding buddy
it: Errore nell'aggiunta del contatto

en: Username
it: Nome utente

en: Alias (optional)
it: Alias (opzionale)

en: Add in group
it: Aggiungi nel gruppo

en: Add Buddy
it: Aggiungi un contatto

en: Please enter buddy information.
it: Inserisci le informazioni sul contatto.

en: Chats
it: Chat

note: Extract their Name and put it in
en: Name
it: Nome

en: Group
it: Gruppo

en: Auto-join
it: Entra automaticamente

en: Add Chat
it: Aggiungi una chat

en: You can edit more information from the context menu later.
it: Puoi inserire maggiori informazioni successivamente dal menù contestuale.

en: Error adding group
it: Errore nell'aggiunta del gruppo

en: You must give a name for the group to add.
it: Specificare un nome per il gruppo da aggiungere.

en: Add Group
it: Aggiungi un gruppo

en: Enter the name of the group
it: Inserisci il nome del gruppo

en: Edit Chat
it: Modifica la chat

en: Please Update the necessary fields.
it: Aggiorna i campi obbligatori.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Settings
it: Modifica le impostazioni

en: Information
it: Informazione

en: Retrieving...
it: Scaricamento in corso...

en: Get Info
it: Info

en: Add Buddy Pounce
it: Aggiungi un allarme

en: Send File
it: Invia file

en: Blocked
it: Bloccato

en: Show when offline
it: Mostra quando non è in linea

en: Please enter the new name for %s
it: Inserire un nuovo nome per %s

en: Rename
it: Rinomina

en: Set Alias
it: Imposta un alias

en: Enter empty string to reset the name.
it: Inserisci una stringa vuota per resettare il nome.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
it: La rimozione di questo gruppo comporterà l'eliminazione di tutti i contatti appartenenti al gruppo

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
it: La rimozione di questo gruppo comporterà l'eliminazione di tutti i contatti appartenenti al gruppo

en: Are you sure you want to remove %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
it: Conferma rimozione

en: Remove
it: Rimuovi

note: Buddy List
en: Buddy List
it: Lista contatti

en: Place tagged
it: Luogo etichettato

en: Toggle Tag
it: Mostra/nascondi etichetta

en: View Log
it: Mostra il log

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
it: Inattivo

en: On Mobile
it: Al cellulare

en: New...
it: Nuovo...

en: Saved...
it: Salvato...

en: Plugins
it: Plugin

en: Block/Unblock
it: Blocca/Sblocca

en: Block
it: Blocca

en: Unblock
it: Sblocca

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona che vuoi bloccare/sbloccare.

en: New Instant Message
it: Nuovo messaggio immediato

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona alla quale vuoi inviare un messaggio immediato.

en: Channel
it: Canale

en: Join a Chat
it: Entra in chat

en: Please enter the name of the chat you want to join.
it: Immetti il nome della chat nella quale vuoi entrare.

en: Join
it: Entra

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona della quale vuoi vedere il log.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
it: Opzioni

en: Send IM...
it: Invia MI...

en: Block/Unblock...
it: Blocca/Sblocca...

en: Join Chat...
it: Entra in chat...

en: View Log...
it: Mostra log...

en: View All Logs
it: Mostra tutti i log

en: Show
it: Mostra

en: Empty groups
it: Gruppi vuoti

en: Offline buddies
it: Contatti non in linea

en: Sort
it: Ordina

en: By Status
it: Per stato

en: Alphabetically
it: Alfabeticamente

en: By Log Size
it: Per dimensione del log

en: Buddy
it: Contatto

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Certificate Import
it: Importazione certificato

en: Specify a hostname
it: Specifica un nome host

en: Type the host name this certificate is for.
it: Immetti il nome dell'host al quale è associato questo certificato.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
it: Impossibile importare il file %s.
    Assicurati che il file abbia i permessi di lettura e che sia in formato PEM.

en: Certificate Import Error
it: Errore nell'importazione del certificato

en: X.509 certificate import failed
it: Importazione del certificato X.509 fallita

en: Select a PEM certificate
it: Scegli un certificato PEM

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
it: Esportazione nel file %s fallita.
    Controlla di avere i permessi di scrittura per il percorso scelto

en: Certificate Export Error
it: Errore nell'esportazione del certificato

en: X.509 certificate export failed
it: Esportazione del certificato X.509 fallita

en: PEM X.509 Certificate Export
it: Esporta certificato PEM X.509

en: Certificate for %s
it: Certificato per %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
it: Nome comune: %s
    
    Impronta SHA1:
    %s

en: SSL Host Certificate
it: Certificato host SSL

en: Really delete certificate for %s?
it: Cancellare il certificato per %s?

en: Confirm certificate delete
it: Conferma cancellazione certificato

en: Certificate Manager
it: Gestione certificati

en: Hostname
it: Nome host

note: Close button
en: Close
it: Chiudi

en: %s disconnected.
it: %s si è disconnesso.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
it: %s
    
    Finch non proverà a riconnettere l'account finché l'errore non sarà corretto dall'utente e l'account riabilitato.

en: Re-enable Account
it: Riabilita l'account

en: No such command.
it: Comando inesistente.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
it: Errore di sintassi: È stato digitato un numero sbagliato di argomenti per questo comando.

en: Your command failed for an unknown reason.
it: Il comando non ha funzionato per un motivo sconosciuto.

en: That command only works in chats, not IMs.
it: Il comando funziona solo per le chat, non per i MI.

en: That command only works in IMs, not chats.
it: Il comando funziona solo per i MI, non per le chat.

en: That command doesn't work on this protocol.
it: Il comando non funziona con questo protocollo.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
it: Il messaggio non è stato inviato perché non sei connesso.

en: 
    %s is typing...
it: 
    %s sta scrivendo...

en: You have left this chat.
it: Hai lasciato questa chat.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
it: Questo account è stato disconnesso e non sei più in chat. Rientrerai automaticamente nella chat non appena l'account si riconnetterà.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
it: Log avviato. Sarà effettuato il log dei nuovi messaggi di questa conversazione.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
it: Log fermato. Non sarà effettuato il log dei nuovi messaggi di questa conversazione.

en: Send To
it: Invia a

en: Conversation
it: Conversazione

en: Clear Scrollback
it: /Conversazione/Cancella lo storico

en: Show Timestamps
it: Mostra i timestamp

en: Add Buddy Pounce...
it: Aggiungi un allarme...

en: Invite...
it: Invita...

en: Enable Logging
it: Abilita il log

en: Enable Sounds
it: Abilita i suoni

en: You are not connected.
it: Non sei connesso.

en: <AUTO-REPLY>
it: <RISPOSTA AUTOMATICA>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
it[0]: Lista di %d utente:
it[1]: Lista di %d utenti:

en: Supported debug options are: plugins version
it: Le opzioni di debug supportate sono: plugins version

en: No such command (in this context).
it: Comando inesistente (in questo contesto).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
it: Usa "/help &lt;comando&gt;" per ottenere aiuto su un comando specifico.
    I seguenti comandi sono disponibili in questo contesto:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
it: %s non è una classe di messaggio valida. Usa '/help msgcolor' per un elenco delle classi di messaggio valide.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
it: %s non è un colore valido. Usa '/help msgcolor' per un elenco di colori validi.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
it: say &lt;message&gt;: Invia un messaggio normalmente, come se non stessi utilizzando un comando.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
it: me &lt;azione&gt;: Invia un'azione in stile IRC ad un contatto o ad una chat.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
it: debug &lt;opzione&gt;: Invia diverse informazioni di debug alla conversazione corrente.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
it: clear: cancella lo storico della conversazione.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
it: help &lt;comando&gt;: Aiuto su un comando specifico.

en: users:  Show the list of users in the chat.
it: users: mostra la lista degli utenti della chat.

en: plugins: Show the plugins window.
it: plugins: Mostra la finestra dei plugin.

en: buddylist: Show the buddylist.
it: buddylist: Mostra la lista contatti.

en: accounts: Show the accounts window.
it: accounts: Mostra la finestra degli account.

en: debugwin: Show the debug window.
it: debugwin: Mostra la finestra di debug.

en: prefs: Show the preference window.
it: prefs: Mostra la finestra delle preferenze.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
it: statuses: Mostra la finestra dei messaggi di stato salvati.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
it: msgcolor &lt;classe&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Imposta il colore per le diverse classi di messaggio nella finestra di conversazione.<br>    &lt;classe&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>ESEMPIO:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Debug Window
it: Finestra di debug

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
it: Pulisci

en: Filter:
it: Filtro:

en: Pause
it: Pausa

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
it[0]: Trasferimento file - %d%% di %d file
it[1]: Trasferimento file - %d%% di %d file

note: Create the window.
en: File Transfers
it: Trasferimento file

en: Progress
it: Avanzamento

en: Filename
it: Nome file

en: Size
it: Dimensione

en: Speed
it: Velocità

en: Remaining
it: Rimanente

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack! presence
en: Status
it: Stato

en: Close this window when all transfers finish
it: Chiudi questa finestra quando tutti i trasferimenti sono stati completati

en: Clear finished transfers
it: Pulisci i trasferimenti ultimati

en: Waiting for transfer to begin
it: In attesa dell'inizio del trasferimento

en: Cancelled
it: Annullato

en: Failed
it: Fallito

en: Sent
it: Inviati

en: Received
it: Ricevuti

en: Finished
it: Completato

en: The file was saved as %s.
it: Il file è stato salvato col nome %s.

en: Sending
it: Invio in corso

en: Receiving
it: Ricezione in corso

en: Conversation in %s on %s
it: Conversazioni in %s su %s

en: Conversation with %s on %s
it: Conversazioni con %s su %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
it: Il log degli eventi di sistema è effettuato soltanto se è abilitata l'opzione "Registra nel log di sistema tutti i cambiamenti di stato".

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
it: Il log dei messaggi immediati è effettuato soltanto se è abilitata l'opzione "Effettua il log di tutti messaggi immediati".

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
it: Il log delle chat è effettuato soltanto se è abilitata l'opzione "Effettua il log di tutte le chat".

en: No logs were found
it: Nessun log trovato

en: Total log size:
it: Dimensione totale del log:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
it: Scorri/cerca:

en: Conversations in %s
it: Conversazioni in %s

en: Conversations with %s
it: Conversazioni con %s

en: All Conversations
it: Tutte le conversazioni

en: System Log
it: Log di sistema

en: Calling...
it: Chiamata in corso...

en: Hangup
it: Riaggancia

note: Number of actions
en: Accept
it: Accetta

en: Reject
it: Rifiuta

en: Call in progress.
it: Chiamata in corso.

en: The call has been terminated.
it: La chiamata è stata terminata.

en: %s wishes to start an audio session with you.
it: %s desidera avviare una sessione audio con te.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
it: %s sta cercando di avviare una sessione multimediale non supportata con te.

en: You have rejected the call.
it: Hai rifiutato la chiamata.

en: call: Make an audio call.
it: call: Fai una chiamata audio.

en: Emails
it: Email

en: You have mail!
it: C'è posta per te!

en: Sender
it: Mittente

en: Subject
it: Oggetto

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
it[0]: %s (%s) ha %d nuovo messaggio.
it[1]: %s (%s) ha %d nuovi messaggi.

en: New Mail
it: C'è posta per te

en: Info for %s
it: Informazioni per %s

en: Buddy Information
it: Informazioni sul contatto

en: Continue
it: Continua

en: IM
it: Messaggio

en: Invite
it: Invita

en: (none)
it: (nessuno)

en: ERROR
it: ERRORE

en: loading plugin failed
it: impossibile caricare il plugin

en: unloading plugin failed
it: rimozione del plugin fallita

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
it: Nome: %s
    Versione: %s
    Descrizione: %s
    Autore: %s
    Sito web: %s
    Nome file: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
it: È necessario caricare il plugin prima di poterlo configurare.

en: No configuration options for this plugin.
it: Nessuna opzione di configurazione per questo plugin.

en: Error loading plugin
it: Errore nel caricamento del plugin

en: The selected file is not a valid plugin.
it: Il file selezionato non è un plugin valido.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
it: Apri la finestra di debug e riprova per vedere il messaggio di errore esatto.

en: Select plugin to install
it: Scegli il plugin da installare

en: You can (un)load plugins from the following list.
it: Puoi caricare/rimuovere i plugin della seguente lista.

en: Install Plugin...
it: Installa plugin...

en: Configure Plugin
it: Configura il plugin

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
it: Preferenze

en: Please enter a buddy to pounce.
it: Inserisci il nome di un utente.

en: New Buddy Pounce
it: Nuovo allarme

en: Edit Buddy Pounce
it: Modifica l'allarme

en: Pounce Who
it: Contatto da controllare

en: Buddy name:
it: Nome del contatto:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
it: Controlla se il contatto...

en: Signs on
it: Si connette

en: Signs off
it: Si disconnette

en: Goes away
it: È assente

en: Returns from away
it: Ritorna dall'assenza

en: Becomes idle
it: Diventa inattivo

en: Is no longer idle
it: Ritorna attivo

en: Starts typing
it: Inizia a scrivere

en: Pauses while typing
it: Interrompe la scrittura

en: Stops typing
it: Smette di scrivere

en: Sends a message
it: Invia un messaggio

note: Create the "Action" frame.
en: Action
it: Azione

en: Open an IM window
it: Apri una finestra di conversazione

en: Pop up a notification
it: Notifica con un popup

en: Send a message
it: Invia un messaggio

en: Execute a command
it: Esegui un comando

en: Play a sound
it: Riproduci un suono

en: Pounce only when my status is not Available
it: Genera allarmi solo quando il mio stato è "non disponibile"

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Cannot create pounce
it: Impossibile creare l'allarme

en: You do not have any accounts.
it: Non hai nessun account.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
it: Prima di poter creare un allarme, devi creare un account.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'allarme su %s per %s?

en: Buddy Pounces
it: Allarmi

en: %s has started typing to you (%s)
it: %s ha iniziato a scriverti (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
it: %s si è fermato mentre scriveva un messaggio per te (%s)

en: %s has signed on (%s)
it: %s si è connesso (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
it: %s è tornato attivo (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
it: %s è di nuovo presente (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
it: %s ha smesso di scriverti (%s)

en: %s has signed off (%s)
it: %s si è disconnesso (%s)

en: %s has become idle (%s)
it: %s è diventato inattivo (%s)

en: %s has gone away. (%s)
it: %s è andato via. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
it: %s ti ha inviato un messaggio. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
it: Evento sconosciuto. Per piacere riporta questo errore!

en: Based on keyboard use
it: Sulla base dell'utilizzo della tastiera

en: From last sent message
it: Dall'ultimo messaggio inviato

en: Never
it: Mai

en: Show Idle Time
it: Mostra tempi di inattività

en: Show Offline Buddies
it: Mostra i contatti non in linea

en: Notify buddies when you are typing
it: Segnala ai contatti che stai scrivendo

en: Log format
it: Formato del log

en: Log IMs
it: Effettua il log dei messaggi immediati

en: Log chats
it: Esegui il log delle chat

en: Log status change events
it: Registra nel log di sistema i cambiamenti di stato

en: Report Idle time
it: Mostra i tempi di inattività

en: Change status when idle
it: Modifica lo stato quando sei inattivo

en: Minutes before changing status
it: Minuti prima di modificare lo stato:

en: Change status to
it: Cambia lo stato in

en: Conversations
it: Conversazioni

en: Logging
it: Log

en: You must fill all the required fields.
it: Devi riempire tutti i campi richiesti.

en: The required fields are underlined.
it: I file richiesti sono sottolineati.

en: Not implemented yet.
it: Non ancora implementato.

en: Save File...
it: Salva il file...

en: Open File...
it: Apri il file...

en: Choose Location...
it: Scegli posizione...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
it: Premi 'Invio' per cercare più stanze appartenenti a questa categoria.

en: Get
it: Ottieni

note: Create the window.
en: Room List
it: Lista delle stanze

en: Buddy logs in
it: Un contatto si connette

en: Buddy logs out
it: Un contatto si disconnette

en: Message received
it: Messaggio ricevuto

en: Message received begins conversation
it: Il messaggio ricevuto inizia la conversazione

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: Person enters chat
it: Una persona entra in chat

en: Person leaves chat
it: Una persona abbandona la chat

en: You talk in chat
it: Stai parlando in chat

en: Others talk in chat
it: Qualcun altro parla in chat

en: Someone says your username in chat
it: Qualcuno pronuncia il tuo nome in una chat

en: Attention received
it: Ricevuta una richiesta di attenzione

en: GStreamer Failure
it: Errore di GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
it: Impossibile inizializzare GStreamer.

en: (default)
it: (predefinito)

en: Select Sound File ...
it: Scegli un file audio...

en: Sound Preferences
it: Preferenze audio

en: Profiles
it: Profili

en: Automatic
it: Automatico

en: Console Beep
it: Bip di console

en: Command
it: Comando

en: No Sound
it: Nessun suono

en: Sound Method
it: Metodo del suono

en: Method:
it: Metodo:

en: Sound Command
    (%s for filename)
it: Comando audio
    (%s per il nome del file)

note: Sound options
en: Sound Options
it: Opzioni suono

en: Sounds when conversation has focus
it: Riproduci i suoni quando la finestra di conversazione va in primo piano

en: Always
it: Sempre

en: Only when available
it: Solo quando sei disponibile

en: Only when not available
it: Solo quando non sei disponibile

en: Volume(0-100):
it: Volume (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
it: Eventi sonori

en: Event
it: Evento

en: Reset
it: Pulisci

en: Choose...
it: Scegli...

en: Are you sure you want to delete "%s"
it: Sei sicuro di voler eliminare "%s"

en: Delete Status
it: Cancella lo stato

en: Saved Statuses
it: Messaggi di stato salvati

note: title
en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
it: Messaggio:

note: Use
en: Use
it: Utilizza

en: Invalid title
it: Titolo non valido

en: Please enter a non-empty title for the status.
it: Inserisci un titolo non vuoto per lo stato.

en: Duplicate title
it: Titolo già esistente

en: Please enter a different title for the status.
it: Inserisci un titolo differente per lo stato.

en: Substatus
it: Sotto-stato

en: Status:
it: Stato:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Edit Status
it: Modifica lo stato

en: Use different status for following accounts
it: Utilizza uno stato differente per i seguenti account

note: Save & Use
en: Save & Use
it: Salva e utilizza

en: Certificates
it: Certificati

en: Sounds
it: Suoni

en: Statuses
it: Messaggi di stato

en: Error loading the plugin.
it: Errore nel caricamento del plugin.

en: Couldn't find X display
it: Impossibile trovare il display X

en: Couldn't find window
it: Impossibile trovare la finestra

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
it: Questo plugin non può essere caricato perché non è stato compilato con il supporto X11.

en: GntClipboard
it: Appunti gnt

en: Clipboard plugin
it: Plugin appunti

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
it: Quando il contenuto degli appunti gnt cambia, queso è reso disponibile a X, se possibile.

en: %s just signed on
it: %s si è appena connesso

en: %s just signed off
it: %s si è appena disconnesso

en: %s sent you a message
it: %s ti ha inviato un messaggio

en: %s said your nick in %s
it: %s ha pronunciato il tuo nick in %s

en: %s sent a message in %s
it: %s ha inviato un messaggio in %s

en: Buddy signs on/off
it: Il contatto si connette/disconnette

en: You receive an IM
it: Ricevi un MI

en: Someone speaks in a chat
it: Qualcuno parla in una chat

en: Someone says your name in a chat
it: Qualcuno pronuncia il tuo nome in una chat

en: Notify with a toaster when
it: Notifica con un popup quando

en: Beep too!
it: Emetti anche un bip!

en: Set URGENT for the terminal window.
it: Imposta lo stato URGENTE per la finestra del terminale.

en: Toaster plugin
it: Plugin popup

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
it: <b>Conversazioni con %s su %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
it: Il plugin storico richiede che il log sia attivo

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
it: Il log delle conversazioni può essere abilitato da Strumenti -> Preferenze -> Log.
    
    L'abilitazione del log per i messaggi immediati e/o per le chat attiverà lo storico per il corrispondente tipo di conversazione.

en: GntHistory
it: Storico gnt

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
it: Mostra le conversazioni registrate di recente nelle nuove finestre di conversazione.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
it: Quando viene aperta una nuova conversazione, questo plugin inserirà l'ultima conversazione in quella corrente.

en: 
    Fetching TinyURL...
it: 
    Recupero del TinyURL in corso...

en: TinyURL for above: %s
it: TinyURL corrispondente: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
it: Attendere mentre TinyURL ottiene un URL più corto...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
it: Crea un TinyURL solamente per indirizzi di lunghezza maggiore o uguale alla seguente

en: TinyURL (or other) address prefix
it: Prefisso per gli indirizzi TinyURL (o altri)

en: TinyURL plugin
it: Plugin TinyURL

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
it: Quando ricevi un messaggio con degli URL, trasformali in TinyURL per poterli copiare più facilmente

note: primitive,						no,							id,			name
en: Offline
it: Non connesso

en: Online Buddies
it: Contatti in linea

en: Offline Buddies
it: Contatti non in linea

en: Online/Offline
it:  In linea/Non in linea

en: No Grouping
it: Nessun raggruppamento

en: Nested Subgroup
it: Sottogruppo annidato

en: Nested Grouping (experimental)
it: Raggruppamento annidato (sperimentale)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
it: Fornisce opzioni alternative per il raggruppamento dei contatti nella lista.

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
it: lastlog: cerca una sottostringa nel registro della conversazione.

en: GntLastlog
it: Lastlog gnt

en: Lastlog plugin.
it: Plugin Lastlog

en: accounts
it: account

en: Password is required to sign on.
it: È richiesta una password per il login.

en: Enter password for %s (%s)
it: Inserisci la password per %s (%s)

en: Enter Password
it: Inserisci la password

en: Save password
it: Salva password

en: Missing protocol plugin for %s
it: Manca il plugin per il protocollo %s

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: New passwords do not match.
it: Le nuove password non coincidono.

en: Fill out all fields completely.
it: Riempi tutti i campi in maniera completa.

en: Original password
it: Pasword originale

en: New password
it: Nuova password

en: New password (again)
it: Nuova password (di nuovo)

en: Change password for %s
it: Cambia la password per %s

en: Please enter your current password and your new password.
it: Inserisci la tua password attuale e la nuova password.

en: Change user information for %s
it: Modifica le informazioni utente per %s

en: Set User Info
it: Imposta le informazioni utente

en: This protocol does not support setting a public alias.
it: Questo protocollo non supporta l'impostazione di un alias pubblico.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
it: Questo protocollo non supporta il recupero di un alias pubblico.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Buddies
it: Contatti

en: buddy list
it: lista contatti

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
it: Il certificato presentato è auto-firmato e non può essere verificato automaticamente.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
it: Il certificato non è fidato poiché non può essere verificato da nessun altro certificato fidato.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
it: Il certificato presentato non è stato emesso da questo dominio.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
it: Non hai alcun database di certificati root. Pertanto, questo certificato non può essere validato.

en: The certificate chain presented is invalid.
it: La catena di certificati presentata non è valida.

en: The certificate has been revoked.
it: Il ceritifcato è stato revocato.

en: An unknown certificate error occurred.
it: Si è verificato un errore di certificato sconosciuto.

en: (DOES NOT MATCH)
it: (NON CORRISPONDE)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
it: %s ha presentato il seguente certificato per un utilizzo "una tantum":

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
it: Nome comune: %s %s
    Impronta (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
it: Verifica certificato singolo-uso

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
it: Autorità per i certificati

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
it: Cache dei peers SSL

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
it: Accettare il certificato per %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
it: Verifica certificato SSL

en: _View Certificate...
it: _Visualizza certificato...

en: The certificate for %s could not be validated.
it: Il certificato per %s non può essere validato.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
it: Errore certificato SSL

en: Unable to validate certificate
it: Impossibile validare il certificato

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
it: Il certificato afferma invece di provenire da "%s". Questo può significare che non ti stai connettendo al servizio al quale credi.

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
it: Nome comune: %s
    
    Impronta (SHA1): %s
    
    Data di attivazione: %s
    Data di scadenza: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
it: Informazioni sul certificato

note: show error to user
en: Registration Error
it: Errore di registrazione

en: Unregistration Error
it: Errore di rimozione

en: +++ %s signed on
it: +++ %s si è connesso

en: +++ %s signed off
it: +++ %s si è disconnesso

note: Undocumented Unknown error
en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unable to send message: The message is too large.
it: Impossibile inviare il messaggio: il messaggio è troppo grande.

en: Unable to send message to %s.
it: Impossibile inviare il messaggio a %s.

en: The message is too large.
it: Il messaggio è troppo grande.

en: Unable to send message.
it: Impossibile inviare il messaggio.

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: _Send Message
it: _Invia messaggio

en: %s entered the room.
it: %s è entrato nella stanza.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
it: %s [<I>%s</I>] è entrato nella stanza.

en: You are now known as %s
it: Sei ora conosciuto come %s

en: %s is now known as %s
it: %s è ora conosciuto come %s

en: %s left the room.
it: %s ha abbandonato la stanza.

en: %s left the room (%s).
it: %s ha abbandonato la stanza (%s).

en: Invite to chat
it: Invita in chat

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
it: Inserisci il nome del contatto che vuoi invitare, insieme a un messaggio di invito (opzionale).

en: Failed to get connection: %s
it: Impossibile creare la connessione: %s

en: Failed to get name: %s
it: Impossibile ottenere il nome: %s

en: Failed to get serv name: %s
it: Impossibile ottenere il nome del server: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
it: Il server D-BUS di Purple non è in esecuzione per il seguente motivo

en: No name
it: Nessun nome

en: Unable to create new resolver process
it: Impossibile creare un nuovo processo per il resolver DNS

en: Unable to send request to resolver process
it: Impossibile inviare la richiesta al processo del resolver DNS

en: Error resolving %s:
    %s
it: Errore nella risoluzione di %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
it: Errore nella risoluzione di %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
it: Errore nella lettura dal processo del resolver DNS:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
it: Il processo del resolver DNS è terminato senza fornire una risposta alla nostra richiesta

en: Error converting %s to punycode: %d
it: Errore nella conversione di %s in punycode: %d

en: Thread creation failure: %s
it: Creazione del thread fallita: %s

en: Unknown reason
it: Motivo sconosciuto

en: Error reading %s: 
    %s.
it: Errore di lettura di %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
it: Errore di scrittura di %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
it: Errore di accesso a %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
it: La directory non è scrivibile.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
it: Impossibile inviare un file di 0 byte.

en: Cannot send a directory.
it: Impossibile inviare una directory.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
it: %s non è un file regolare. Mi rifiuto codardamente di sovrascriverlo.

en: File is not readable.
it: Il file non è leggibile.

en: %s wants to send you %s (%s)
it: %s vuole inviarti %s (%s)

en: %s wants to send you a file
it: %s vuole inviarti un file

en: Accept file transfer request from %s?
it: Accettare la richiesta di trasferimento file da %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
it: È disponibile per il download un file da:
    Host remoto: %s
    Porta remota: %d

en: %s is offering to send file %s
it: %s vuole inviare il file %s

en: %s is not a valid filename.
it: %s non è un nome file valido.

en: Offering to send %s to %s
it: Richiesta di invio di %s a %s in corso

en: Starting transfer of %s from %s
it: Inizio del trasferimento di %s da %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
it: Trasferimento del file <A HREF="file://%s">%s</A> completato

en: Transfer of file %s complete
it: Trasferimento del file %s completato

en: File transfer complete
it: Trasferimento file completato

en: You cancelled the transfer of %s
it: Hai annullato il trasferimento di %s

en: File transfer cancelled
it: Trasferimento file annullato

en: %s cancelled the transfer of %s
it: %s ha annullato il trasferimento di %s

en: %s cancelled the file transfer
it: %s ha annullato il trasferimento file

en: File transfer to %s failed.
it: Trasferimento file per %s fallito.

en: File transfer from %s failed.
it: Trasferimento file da %s fallito.

en: Run the command in a terminal
it: Esegui il comando in un terminale

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "aim", se abilitati.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "gg", se abilitati.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "icq", se abilitati.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "irc", se abilitati.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "msnim", se abilitati.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "sip", se abilitati.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "xmpp", se abilitati.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
it: Il comando utilizzato per gestire gli URL "ymsgr", se abilitati.

en: The handler for "aim" URLs
it: Il gestore per gli URL "aim"

en: The handler for "gg" URLs
it: gestore per gli URL "gg"

en: The handler for "icq" URLs
it: gestore per gli URL "icq"

en: The handler for "irc" URLs
it: gestore per gli URL "irc"

en: The handler for "msnim" URLs
it: gestore per gli URL "msnim"

en: The handler for "sip" URLs
it: gestore per gli URL "sip"

en: The handler for "xmpp" URLs
it: gestore per gli URL "xmpp"

en: The handler for "ymsgr" URLs
it: gestore per gli URL "ymsgr"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "aim".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "gg".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "icq".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "irc".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "msnim".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "sip".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "xmpp".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
it: Vero, se il comando specificato nella chiave "command" deve gestire gli URL "ymsgr".

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
it: Vero. se il comando utilizzato per gestire questo tipo di URL deve essere eseguito in un terminale.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "aim"

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "gg"

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "icq"

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "irc"

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "msnim"

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "sip"

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "xmpp"

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
it: Se il comando specificato deve gestire gli URL "ymsgr"

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
it: <b><font color="red">Il logger non ha nessuna funzione di lettura</font></b>

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Old flat format
it: Vecchio formato solo testo

en: Logging of this conversation failed.
it: Il log di questa conversazione non è riuscito.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
it: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;RISPOSTA AUTOMATICA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
it: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;RISPOSTA AUTOMATICA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
it: <font color="red"><b>Impossibile trovare il percorso del file di log!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
it: <font color="red"><b>Impossibile leggere il file: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
it: (%s) %s <RISPOSTA AUTOMATICA>: %s

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
it: Nessun codec trovato. Installa i codec GStreamer reperibili nei pacchetti dei plugin di GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
it: Non è rimasto nessun codec disponibile. Le tue preferenze per i codec in fs-codecs.conf sono troppo restrittive.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
it: Si è verificato un errore irreversibile di Farsight2.

en: Error with your microphone
it: Errore con il tuo microfono

en: Error with your webcam
it: Errore con la tua webcam

en: Conference error
it: Errore nella conferenza

en: Error creating session: %s
it: Errore nella creazione della sessione: %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
it: Stai usando %s, ma questo plugin richiede %s.

en: This plugin has not defined an ID.
it: Questo plugin non ha definito alcun ID.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
it: Plugin magic non corrispondente: %d (necessita %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
it: Versione ABI non corrispondente: %d.%d.x (necessita %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
it: Il plugin non implementa tutte le funzioni richieste (list_icon, login and close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
it: Il plugin %s richiesto non è stato trovato. Installare questo plugin e provare di nuovo.

en: Unable to load the plugin
it: Impossibile caricare il plugin

en: The required plugin %s was unable to load.
it: Impossibile caricare il plugin %s richiesto.

en: Unable to load your plugin.
it: Impossibile caricare il tuo plugin.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
it: %s richiede %s, ma non è riuscito a rimuoverlo.

en: Autoaccept
it: Autoaccetta

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
it: Accetta automaticamente le richieste di trasferimento file da utenti selezionati.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
it: Trasferimento del file "%s" accettato automaticamente da "%s" completato.

en: Autoaccept complete
it: Autoaccept completato

en: When a file-transfer request arrives from %s
it: Quando arriva una richiesta di trasferimento file da %s

en: Set Autoaccept Setting
it: Impostazioni per autoaccept

en: _Save
it: _Salva

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Ask
it: Chiedi

en: Auto Accept
it: Accetta automaticamente

en: Auto Reject
it: Rifiuta automaticamente

en: Autoaccept File Transfers...
it: Accetta automaticamente i trasferimenti file...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
it: Posizione in cui salvare i file
    (Digitare il percorso completo)

en: Automatically reject from users not in buddy list
it: Rifiuta automaticamente per gli utenti non presenti nella lista contatti

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
it: Notifica con un popup quando un trasferimento file accettato automaticamente è completato
    (solamente quando non è in corso una conversazione con il mittente)

en: Create a new directory for each user
it: Crea una nuova directory per ciascun utente

en: Notes
it: Note

en: Enter your notes below...
it: Inserisci le tue note qui sotto...

en: Edit Notes...
it: Modifica le note...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
it: Note per il contatto

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
it: Conserva delle note per un dato contatto.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
it: Aggiunge l'opzione di salvare delle note per i contatti nella tua lista.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
it: Test di cifratura

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
it: Verifica le cifre fornite con libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
it: Esempio DBus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
it: Esempio di plugin DBus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
it: Controllo file

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
it: Consente di controllare il programma immettendo dei comandi in un file.

en: Minutes
it: Minuti

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
it: Inattivatore

en: Set Account Idle Time
it: Imposta il tempo di inattività per un account

en: _Set
it: _Imposta

en: None of your accounts are idle.
it: Nessuno dei tuoi account è inattivo.

en: Unset Account Idle Time
it: Rimuovi il tempo di inattività per un account

en: _Unset
it: _Rimuovi

en: Set Idle Time for All Accounts
it: Imposta il tempo di inattività per tutti gli account

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
it: Rimuovi il tempo di inattività per tutti gli account

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
it: Consente di configurare manualmente per quanto tempo sei stato inattivo.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
it: Test client IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
it: Verifica il supporto plugin IPC come client.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
it: Verifica il supporto plugin IPC come client. Cerca il plugin server e richiama i comandi registrati.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
it: Test server IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
it: Verifica il supporto plugin IPC come server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
it: Verifica il supporto plugin IPC come server. Registra i comandi IPC.

en: Hide Joins/Parts
it: Nascondi i messaggi di Ingresso/Uscita

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
it: Per le stanze con un numero di persone superiore al seguente

en: If user has not spoken in this many minutes
it: Se l'utente non ha parlato per il seguente numero di minuti

en: Apply hiding rules to buddies
it: Applica le regole per nascondere i contatti

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
it: Nascondi join/part

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
it: Nasconde i messaggi estranei di join/part

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
it: Questo plugin nasconde, nelle stanze molto grandi, i messaggi di join/part, con l'esclusione degli utenti che prendono parte in maniera attiva alla conversazione.

en: User is offline.
it: L'utente non è in linea.

en: Auto-response sent:
it: Inviata la risposta automatica:

en: %s has signed off.
it: %s si è disconnesso.

en: One or more messages may have been undeliverable.
it: Uno o più messaggi potrebbero non essere stati inviati.

en: You were disconnected from the server.
it: Sei stato disconnesso dal server.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
it: Al momento non sei connesso. Non saranno ricevuti messaggi finché non sarai nuovamente in linea.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
it: Il messaggio non può essere inviato poiché è stata superata la lunghezza massima.

en: Message could not be sent.
it: Impossibile inviare il messaggio.

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
it: Fuoco

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
it: Configurazione generale per la lettura dei log

en: Fast size calculations
it: Calcolo veloce della dimensione

en: Use name heuristics
it: Determina i nomi in maniera euristica

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
it: Percorso dei log

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
it: Visualizzatore log

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
it: Consente di visualizzare i log di altri client MI.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
it: Quando si visualizzano i log, questo plugin includerà i log da altri client di MI. Al momento sono supportati Adium, MSN Messenger, aMSN e Trillian.
    
    ATTENZIONE: questo plugin è ancora in versione alfa e potrebbe andare in crash frequentemente. Utilizzalo a tuo rischio e pericolo!

en: Mono Plugin Loader
it: Loader per il plugin Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
it: Carica i plugin .NET con Mono.

en: Add new line in IMs
it: Aggiungi un "a capo" nei messaggi immediati

en: Add new line in Chats
it: Aggiungi un "a capo" nelle chat

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
it: A capo

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
it: Manda a capo ogni messaggio mostrato

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
it: Antepone un "a capo" ad ogni messaggio, in modo che appaia al di sotto del nome utente nella finestra di conversazione.

en: Offline Message Emulation
it: Messaggi non in linea

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
it: Salva i messaggi inviati ad un utente non in linea sotto forma di allarmi.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
it: Il resto del messaggio sarà salvato sotto forma di allarmi. Puoi modificare/cancellare l'allarme dalla finestra 'Allarmi'.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
it: "%s" non è al momento in linea. Vuoi salvare i restanti messaggi sotto forma di allarmi e inviarli automaticamente quando "%s" sarà di nuovo in linea?

en: Offline Message
it: Messaggio non in linea

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
it: Puoi modificare/eliminare l'allarme dalla finestra 'Allarmi'

en: Yes
it: Sì

en: Save offline messages in pounce
it: Salva i messaggi non in linea come allarmi

en: Do not ask. Always save in pounce.
it: Non chiedere. Salva sempre come allarme.

en: One Time Password
it: Password non riutilizzabile

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
it: Supporto per password non riutilizzabile

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
it: Obbliga ad utilizzare le password una sola volta.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
it: Consente di richiedere in maniera obbligatoria, per uno o più account, che le password non salvate siano usate soltanto per una sola connessione.
    Nota: è necessario che la password dell'account non sia salvata.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
it: Loader per i plugin in perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
it: Consente di caricare i plugin scritti in perl.

en: Psychic Mode
it: Modalità psichica

en: Psychic mode for incoming conversation
it: Modalità psichica per le conversazioni in ingresso

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
it: Fa sì che la finestra di conversazione appaia non appena un altro utente inizia a scriverti. Funziona con AIM, ICQ, XMPP, Sametime e Yahoo!

en: You feel a disturbance in the force...
it: C'è un disturbo nella Forza...

en: Only enable for users on the buddy list
it: Abilita solamente per gli utenti nella lista contatti

en: Disable when away
it: Disabilita se assente

en: Display notification message in conversations
it: Mostra i messaggi di notifica nelle conversazioni

en: Raise psychic conversations
it: Porta le conversazioni psichiche in primo piano

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
it: Test dei segnali

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
it: Verifica se tutti i segnali stanno funzionando correttamente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
it: Plugin semplice

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
it: Test per verificare se la maggior parte delle cose funziona.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
it: Certificati X.509

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
it: Fornisce il supporto SSL attraverso GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
it: Fornisce il supporto SSL attraverso NSS di Mozilla.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
it: Fornisce un wrapper per le librerie di supporto SSL.

en: %s is no longer away.
it: %s è ritornato.

en: %s has gone away.
it: %s è andato via.

en: %s has become idle.
it: %s è diventato inattivo.

en: %s is no longer idle.
it: %s è di nuovo attivo.

en: %s has signed on.
it: %s si è connesso.

en: Notify When
it: Notifica quando

en: Buddy Goes _Away
it: Il contatto è _assente

en: Buddy Goes _Idle
it: Il contatto è _inattivo

en: Buddy _Signs On/Off
it: Il contatto si _connette/disconnette

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
it: Notifica dello stato dei contatti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
it: Notifica nella finestra di conversazione quando un contatto diventa inattivo o ritorna attivo.

en: Tcl Plugin Loader
it: Loader per i plugin Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
it: Consente di caricare i plugin Tcl

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
it: Impossibile trovare un'installazione di ActiveTCL. Se vuoi usare i plugin TCL, installa ActiveTCL da http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
it: Il toolkit di Apple "Bonjour per Windows" non è stato trovato. Leggi le FAQ su: http://d.pidgin.im/BonjourWindows per maggiori informazioni.

en: Unable to listen for incoming IM connections
it: Impossibile mettersi in ascolto per le connessioni MI in entrata

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
it: Impossibile stabilire una connessione con il server mDNS locale. È in funzione?

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: AIM Account
it: Account AIM

en: XMPP Account
it: Account XMPP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Bonjour

en: Purple Person
it: Persona Purple

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
it: Porta locale

en: %s has closed the conversation.
it: %s ha chiuso la conversazione.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
it: Impossibile inviare il messaggio. La conversazione non può essere avviata.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
it: Errore di comunicazione con il responder mDNS locale.

en: Invalid proxy settings
it: Impostazioni del proxy non valide

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
it: Il nome dell'host o il numero della porta specificati non sono validi.

en: Token Error
it: Errore di token

en: Unable to fetch the token.
it: Impossibile recuperare il token.

en: Save Buddylist...
it: Salva la lista contatti...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
it: La tua lista contatti è vuota. Non è stato scritto niente sul file.

en: Buddylist saved successfully!
it: Lista contatti salvata con successo!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
it: Impossibile scrivere la lista contatti per %s su %s

en: Couldn't load buddylist
it: Impossibile caricare la lista contatti

en: Load Buddylist...
it: Apri lista contatti...

en: Buddylist loaded successfully!
it: Lista contatti aperta con successo!

en: Save buddylist...
it: Salva lista contatti...

en: Load buddylist from file...
it: Importa la lista contatti da file...

en: You must fill in all registration fields
it: Devi riempire tutti i campi per la registrazione

en: Passwords do not match
it: Le password non coincidono

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
it: Impossibile registrare il nuovo account. Si è verificato un errore.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
it: Nuovo account Gadu-Gadu registrato

en: Registration completed successfully!
it: Registrazione completata con successo!

en: Password (again)
it: Password (di nuovo)

en: Enter captcha text
it: Inserire il testo captcha

en: Register New Gadu-Gadu Account
it: Registra un nuovo account Gadu-Gadu

en: Please, fill in the following fields
it: Riempi i seguenti campi

en: City
it: Città

en: Year of birth
it: Anno di nascita

note: gender
en: Gender
it: Sesso

en: Male or female
it: Maschile o femminile

note: 0
en: Male
it: Maschile

en: Female
it: Femminile

en: Only online
it: Soltanto se online

en: Find buddies
it: Cerca contatti

en: Please, enter your search criteria below
it: Inserisci i tuoi criteri di ricerca

en: Fill in the fields.
it: Riempi i campi.

en: Your current password is different from the one that you specified.
it: La tua password attuale è diversa da quella specificata.

en: Unable to change password. Error occurred.
it: Impossibile modificare la password. Si è verificato un errore.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
it: Cambia la password per l'account Gadu-Gadu

en: Password was changed successfully!
it: Password modificata con successo!

en: Current password
it: Password attuale

en: Password (retype)
it: Password (di nuovo)

en: Enter current token
it: Inserisci il token corrente

en: Current token
it: Token corrente

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
it: Inserisci la tua password attuale e la nuova password per UIN:

en: Change Gadu-Gadu Password
it: Cambia la password per Gadu-Gadu

en: Select a chat for buddy: %s
it: Scegli una chat per il contatto: %s

en: Add to chat...
it: Aggiungi alla chat...

note: 0 Global
en: Available
it: Presente

note: 2
en: Chatty
it: In chat

note: 3
en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
it: Assente

note: first name purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Hidden Number" ), profile->hidden ? _( "Yes" ) : _( "No" ) ); optional information purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Title" ), profile->title );
en: First Name
it: Nome

en: Birth Year
it: Anno di nascita

en: Unable to display the search results.
it: Impossibile mostrare i risultati della ricerca.

en: Gadu-Gadu Public Directory
it: Directory pubblica di Gadu-Gadu

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: No matching users found
it: Non è stato trovato nessun utente corrispondente

en: There are no users matching your search criteria.
it: Non ci sono utenti che corrispondono ai tuoi criteri di ricerca.

en: Unable to read from socket
it: Impossibile leggere dal socket

en: Buddy list downloaded
it: Lista contatti scaricata

en: Your buddy list was downloaded from the server.
it: La tua lista contatti è stata scaricata dal server.

en: Buddy list uploaded
it: Lista contatti esportata

en: Your buddy list was stored on the server.
it: La tua lista contatti è stata salvata sul server.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
it: Connesso

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Add to chat
it: Aggiungi alla chat

en: Chat _name:
it: _Nome chat:

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
it: Impossibile risolvere il nome host '%s': %s

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Chat error
it: Errore nella chat

en: This chat name is already in use
it: Questo nome chat è già in uso

en: Not connected to the server
it: Non connesso al server

en: Find buddies...
it: Cerca contatti...

en: Change password...
it: Cambia password...

en: Upload buddylist to Server
it: Esporta la lista contatti sul server

en: Download buddylist from Server
it: Scarica la lista contatti dal server

en: Delete buddylist from Server
it: Elimina la lista contatti dal server

en: Save buddylist to file...
it: Salva la lista contatti nel file...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
it: IM popolare in Polonia

en: Gadu-Gadu User
it: Utente Gadu-Gadu

en: GG server
it: Server GG

en: Unknown command: %s
it: Comando sconosciuto: %s

en: current topic is: %s
it: l'argomento attuale è: %s

en: No topic is set
it: Non è impostato nessun argomento

en: File Transfer Failed
it: Trasferimento file fallito

en: Unable to open a listening port.
it: Impossibile aprire una porta in ascolto.

en: Error displaying MOTD
it: Errore di visualizzazione del MOTD

en: No MOTD available
it: Nessun MOTD disponibile

en: There is no MOTD associated with this connection.
it: Non c'è nessun MOTD associato con questa connessione.

en: MOTD for %s
it: MOTD per %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: what to do here - do we really have to disconnect? TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
it: Connessione persa col server: %s

en: View MOTD
it: Leggi il MOTD

en: _Channel:
it: _Canale:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
it: Il nick IRC e il nome del server non devono contenere spazi bianchi

en: SSL support unavailable
it: Supporto SSL non disponibile

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
it: Impossibile connettersi: %s

en: Server closed the connection
it: Il server ha chiuso la connessione

en: Users
it: Utenti

en: Topic
it: Argomento

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
it: Il plugin per il protocollo IRC che fa meno schifo

note: port to connect to
en: Port
it: Porta

en: Encodings
it: Codifiche

en: Auto-detect incoming UTF-8
it: Individua automaticamente UTF-8 in entrata

en: Real name
it: Vero nome

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
it: Utilizza SSL

en: Bad mode
it: Modalità non valida

en: Ban on %s by %s, set %s ago
it: Ban su %s da %s, impostato %s fa

en: Ban on %s
it: Ban su %s

en: End of ban list
it: Fine della lista dei ban

en: You are banned from %s.
it: Sei stato cacciato da %s.

en: Banned
it: Cacciato

en: Cannot ban %s: banlist is full
it: Impossibile cacciare %s: la lista dei ban è piena

en:  <i>(identified)</i>
it:  <i>(identificato)</i>

en: Nick
it: Nickname

en: Currently on
it: Attualmente su

en: Idle for
it: Inattivo per

en: Online since
it: Online da

en: <b>Defining adjective:</b>
it: <b>Aggettivo descrittivo:</b>

en: Glorious
it: Glorioso

en: %s has changed the topic to: %s
it: %s ha scelto come argomento: %s

en: %s has cleared the topic.
it: %s ha rimosso l'argomento.

en: The topic for %s is: %s
it: L'argomento di %s è: %s

en: Unknown message '%s'
it: Messaggio sconosciuto '%s'

en: Unknown message
it: Messaggio sconosciuto

en: The IRC server received a message it did not understand.
it: Il server IRC ha ricevuto un messaggio che non è in grado di comprendere.

en: Users on %s: %s
it: Utenti su %s: %s

en: Time Response
it: Risposta sull'orario

en: The IRC server's local time is:
it: L'ora locale del server IRC è:

en: No such channel
it: Canale inesistente

note: does this happen?
en: no such channel
it: canale inesistente

en: User is not logged in
it: L'utente non è connesso

en: No such nick or channel
it: Nick/Canale inesistente

en: Could not send
it: Impossibile inviare

en: Joining %s requires an invitation.
it: Per entrare in %s è necessario un invito.

en: Invitation only
it: Solo su invito

en: You have been kicked by %s: (%s)
it: Sei stato cacciato da %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
it: Cacciato da %s: (%s)

en: mode (%s %s) by %s
it: modalità (%s %s) da %s

en: Invalid nickname
it: Nickname non valido

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
it: Il nome per l'account selezionato è stato rifiutato dal server. Probabilmente contiene caratteri non validi.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
it: Il nome per l'account selezionato è stato rifiutato dal server. Probabilmente contiene caratteri non validi.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
it: Il nickname "%s" è già in uso.

en: Nickname in use
it: Nickname già in uso

en: Cannot change nick
it: Impossibile cambiare nick

en: Could not change nick
it: Impossibile cambiare nick

en: You have parted the channel%s%s
it: Hai abbandonato il canale%s%s

en: Error: invalid PONG from server
it: Errore: PONG non valido dal server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
it: Risposta PING -- Ritardo: %lu secondi

en: Cannot join %s: Registration is required.
it: Impossibile entrare in %s: è richiesta la registrazione.

en: Cannot join channel
it: Impossibile entrare nel canale

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
it: Il nick o il canale è temporaneamente non disponibile.

en: Wallops from %s
it: Wallop da %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
it: action &lt;azione da eseguire&gt;: Esegue un'azione.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
it: away [messaggio]: Imposta un messaggio di assenza. Non immettere alcun messaggio per ritornare dall'assenza.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
it: ctcp <nick> <msg>: invia un messaggio ctcp al nick.

en: chanserv: Send a command to chanserv
it: chanserv: Invia un comando al chanserv

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
it: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Toglie lo status di operatore del canale a qualcuno. Bisogna essere operatore del canale.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
it: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Toglie lo status di voice a qualcuno, impedendo che possa parlare se il canale è moderato (+m). Bisogna essere operatore del canale.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
it: invite &lt;nick&gt; [stanza]: Invita qualcuno a raggiungerti nella stanza specificata o in quella corrente.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
it: j &lt;stanza1&gt;[,stanza2][,...] [chiave1[,chiave2][,...]]: Entra in una o più stanze, fornendo opzionalmente una chiave per ciascuna, se necessario.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
it: join &lt;stanza1&gt;[,stanza2][,...] [chiave1[,chiave2][,...]]: Entra in una o più stanze, fornendo opzionalmente una chiave per ciascuna, se necessario.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
it: kick &lt;nick&gt; [messaggio]: Espelle qualcuno dal canale. Bisogna essere operatore del canale.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
it: list: Mostra la lista delle stanze di discussione presenti sulla rete. <i>Attenzione. Alcuni server potrebbero disconnetterti dopo questo comando.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
it: me &lt;azione da eseguire&gt;: Esegue un'azione.

en: memoserv: Send a command to memoserv
it: memoserv: Invia un comando al memoserv

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
it: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|canale&gt;: Imposta o rimuove una modalità del canale o dell'utente.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
it: msg &lt;nick&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato a un utente (in opposizione al canale).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
it: names [canale]: Elenca gli utenti presenti nel canale.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
it: nick &lt;nuovo nickname&gt;: Cambia il tuo nickname.

en: nickserv: Send a command to nickserv
it: nickserv: Invia un comando al nickserv

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
it: notice &lt;destinatario&lt;:  Invia un annuncio ad un utente o ad un canale

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
it: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Concede lo stato di operatore del canale a qualcuno. Devi essere operatore del canale.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
it: operwall &lt;messaggio&gt;: Se non sai di cosa si tratta, probabilmente non sei in grado di usarlo.

en: operserv: Send a command to operserv
it: operserv: Invia un comando all'operserv

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
it: part [stanza] [messaggio]: Abbandona il canale corrente o un canale specificato con un messaggio opzionale.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
it: ping [nick]: Chiede quanto ritardo ha un utente (o il server, se non è specificato nessun utente).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
it: query &lt;nick&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato a un utente (in opposizione al canale).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
it: quit [messaggio]: Disconnette dal server, con un messaggio opzionale.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
it: quote [...]: Invia un comando grezzo al server.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
it: remove &lt;nick&gt; [messaggio]: Rimuove qualcuno da una stanza. Devi essere operatore del canale.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
it: time: Mostra l'attuale ora locale del server IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
it: topic [nuovo argomento]: Visualizza o modifica l'argomento del canale.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
it: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: Imposta o rimuove una modalità utente.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
it: version [nick]: invia una richiesta CTCP VERSION ad un utente

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
it: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Concede lo status voice a qualcuno. Bisogna essere operatore del canale.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
it: wallops &lt;messaggio&gt;: Se non sai cos'è, probabilmente non sei in grado di usarlo.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
it: whois [server] &lt;nick&gt;: Ottiene informazioni su di un utente.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
it: whowas &lt;nick&gt;: Ottiene informazioni su di un utente che si è disconnesso.

en: Reply time from %s: %lu seconds
it: Tempo di risposta da %s: %lu secondi

en: CTCP PING reply
it: Risposta PING CTCP

en: Disconnected.
it: Disconnesso.

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Ad-Hoc Command Failed
it: Comando ad-hoc fallito

en: execute
it: esegui

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
it: Il server richiede l'autenticazione sotto forma di testo semplice su uno stream non criptato

note: This should never happen!
en: Invalid response from server
it: Risposta non valida da parte del server

en: Server does not use any supported authentication method
it: Il server non usa nessun metodo di autenticazione supportato

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
it: %s richiede l'autenticazione sotto forma di testo semplice su una connessione non criptata. Procedere con l'autenticazione?

en: Plaintext Authentication
it: Autenticazione come testo semplice

en: You require encryption, but it is not available on this server.
it: Hai richiesto la criptatura, ma non è disponibile su questo server.

en: Invalid challenge from server
it: Challenge non valido dal server

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
it: Il server ritiene che l'autenticazione sia completa; il client no

en: SASL authentication failed
it: Autenticazione SASL fallita

en: SASL error: %s
it: Errore SASL: %s

en: Invalid Encoding
it: Codifica non valida

en: Unsupported Extension
it: Estensione non supportata

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
it: Risposta inattesa dal server. Questo potrebbe indicare un possibile attacco MITM

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
it: Il server non supporta il binding del canale, sebbene non lo dica esplicitamente. Questo indica un probabile attacco MITM

en: Server does not support channel binding
it: Il server non supporta il binding del canale

en: Unsupported channel binding method
it: Metodo di binding del canale non supportato

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Invalid Username Encoding
it: Codifica del nome utente non valida

en: Resource Constraint
it: Vincolo sulla risorsa

en: Unable to canonicalize username
it: Impossibile rendere il nome utente in forma canonica

en: Unable to canonicalize password
it: Impossibile rendere la password in forma canonica

en: Malicious challenge from server
it: Challenge maligna da parte del server

en: Unexpected response from server
it: Risposta inattesa da parte del server

en: The BOSH connection manager terminated your session.
it: Il gestore di connessione BOSH ha terminato la tua sessione.

en: No session ID given
it: Nessun ID di sessione fornito

en: Unsupported version of BOSH protocol
it: Versione del protocollo BOSH non supportata

en: Unable to establish a connection with the server
it: Impossibile stabilire una connessione con il server

en: Unable to establish a connection with the server: %s
it: Impossibile stabilire una connessione con il server: %s

en: Unable to establish SSL connection
it: Impossibile stabilire una connessione SSL

en: Full Name
it: Nome

en: Family Name
it: Cognome

en: Given Name
it: Soprannome

en: URL
it: Sito Web

en: Street Address
it: Indirizzo

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
it: Indirizzo esteso

en: Locality
it: Località

en: Region
it: Regione

en: Postal Code
it: Codice postale

note: purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Email" ), profile->email );
en: Country
it: Paese

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
it: Telefono

en: Organization Name
it: Organizzazione

en: Organization Unit
it: Ufficio

en: Job Title
it: Impiego

en: Role
it: Ruolo

note: birthday birthday (required)
en: Birthday
it: Compleanno

en: Description
it: Descrizione

en: Edit XMPP vCard
it: Modifica la vCard XMPP

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
it: Tutti i campi seguenti sono opzionali. Inserisci solamente le informazioni che desideri.

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Local Time
it: Ora locale

en: Priority
it: Priorità

en: Resource
it: Risorsa

en: Uptime
it: Tempo di attività

en: Logged Off
it: Si è disconnesso

en: %s ago
it: %s fa

en: Middle Name
it: Secondo nome

en: Address
it: Indirizzo

en: P.O. Box
it: Codice postale

en: Photo
it: Foto

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
it: %s non sarà più in grado di vedere i tuoi cambiamenti di stato. Vuoi continuare?

en: Cancel Presence Notification
it: Elimina la notifica di presenza

en: Un-hide From
it: Annulla nascondi "Da"

en: Temporarily Hide From
it: Nascondi temporaneamente "Da"

en: (Re-)Request authorization
it: Richiedi nuovamente l'autorizzazione

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
it: Annulla la sottoscrizione

en: Initiate _Chat
it: Inizia una _chat

en: Log In
it: Connetti

en: Log Out
it: Disconnetti

note: last name
en: Last Name
it: Cognome

en: The following are the results of your search
it: Ecco i risultati della tua ricerca

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
it: Cerca un contatto inserendo i criteri di ricerca nei seguenti campi. Nota: Ogni campo supporta il carattere jolly (%)

en: Directory Query Failed
it: Interrogazione della directory fallita

en: Could not query the directory server.
it: Impossibile interrogare il server di directory.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
it: Istruzioni per il server: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
it: Riempi uno o più campi per cercare gli utenti XMPP corrispondenti.

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Search for XMPP users
it: Cerca utenti XMPP

note: "Search"
en: Search
it: Ricerca

en: Invalid Directory
it: Directory non valida

en: Enter a User Directory
it: Inserisci una directory utenti

en: Select a user directory to search
it: Scegli una directory utenti per la ricerca

en: Search Directory
it: Cerca directory

en: _Room:
it: _Stanza:

en: _Handle:
it: _Identificativo:

en: %s is not a valid room name
it: %s non è un nome di stanza valido

en: Invalid Room Name
it: Nome della stanza non valido

en: %s is not a valid server name
it: %s non è un nome del server valido

en: Invalid Server Name
it: Nome del server non valido

en: %s is not a valid room handle
it: %s non è un identificativo di stanza valido

en: Invalid Room Handle
it: Identificativo di stanza non valido

en: Configuration error
it: Errore di configurazione

en: Unable to configure
it: Impossibile configurare

en: Room Configuration Error
it: Errore di configurazione della stanza

en: This room is not capable of being configured
it: Questa stanza non è configurabile

en: Registration error
it: Errore di registrazione

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
it: La modifica del nick non è supportata nelle stanze di discussione non MUC

en: Error retrieving room list
it: Errore nella ricezione della lista delle stanze

en: Invalid Server
it: Server non valido

en: Enter a Conference Server
it: Inserisci il nome del server per le conferenze

en: Select a conference server to query
it: Scegli un server per le conferenze al quale connettersi

en: Find Rooms
it: Cerca stanze

en: Affiliations:
it: Affiliazioni:

en: No users found
it: Nessun utente trovato

en: Roles:
it: Ruoli:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
it: Il server richiede TLS/SSL. Nessun supporto TLS/SSL trovato.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
it: Hai bisogno della crittografia, ma non è presente nessun supporto TLS/SSL.

en: Ping timed out
it: Ping scaduto

en: Invalid XMPP ID
it: ID XMMP non valido

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
it: ID XMPP invalido. Deve essere impostata la parte relativa al nome utente.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
it: ID XMPP invalido. Deve essere impostato il dominio.

en: Malformed BOSH URL
it: Formato URL BOSH non valido

en: Registration of %s@%s successful
it: Registrazione di %s@%s avvenuta con successo

en: Registration to %s successful
it: Iscrizione su %s avvenuta con successo

en: Registration Successful
it: Registrazione riuscita

en: Registration Failed
it: Registrazione fallita

en: Registration from %s successfully removed
it: Iscrizione rimossa con successo da %s

en: Unregistration Successful
it: Rimozione dell'iscrizione riuscita

en: Unregistration Failed
it: Rimozione dell'iscrizione fallita

en: State
it: Stato

en: Postal code
it: Codice postale

en: Phone
it: Telefono

en: Date
it: Data

en: Already Registered
it: Già registrato

en: Unregister
it: Rimuovi iscrizione

en: Please fill out the information below to change your account registration.
it: Riempi i seguenti campi per modificare i dati del tuo account.

en: Please fill out the information below to register your new account.
it: Riempi i seguenti campi per registrare il tuo nuovo account.

en: Register New XMPP Account
it: Registra un nuovo account XMPP

en: Register
it: Iscrizione

en: Change Account Registration at %s
it: Modifica i dati dell'account su %s

en: Register New Account at %s
it: Registra un nuovo account su %s

en: Change Registration
it: Modifica la registrazione

en: Error unregistering account
it: Errore nella rimozione dell'account

en: Account successfully unregistered
it: Account rimosso con successo

en: Initializing Stream
it: Inizializzazione dello stream

en: Initializing SSL/TLS
it: Inizializzazione di SSL/TLS

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: Re-initializing Stream
it: Reinizializzazione dello stream

en: Server doesn't support blocking
it: Il server non supporta il blocco

en: Not Authorized
it: Non autorizzato

en: Mood
it: Umore

en: Now Listening
it: In ascolto

en: Both
it: Entrambi

en: From (To pending)
it: Da (In attesa di "Verso")

en: From
it: Da

en: To
it: Verso

en: None (To pending)
it: Nessuna (In attesa di "Verso")

en: None
it: Nessuno

note: subscription type
en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Mood Text
it: Messaggio di umore

en: Allow Buzz
it: Permetti i buzz

en: Mood Name
it: Nome per l'umore

en: Mood Comment
it: Commento per l'umore

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Tune Artist
it: Artista del brano

en: Tune Title
it: Titolo del brano

en: Tune Album
it: Album del brano

en: Tune Genre
it: Genere del brano

en: Tune Comment
it: Commento per il brano

en: Tune Track
it: Numero di traccia del brano

en: Tune Time
it: Durata del brano

en: Tune Year
it: Anno del brano

en: Tune URL
it: URL del brano

en: Password Changed
it: Password modificata

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata modificata.

en: Error changing password
it: Errore nella modifica della password

en: Change XMPP Password
it: Cambia la password XMPP

en: Please enter your new password
it: Inserisci la tua nuova password

en: Set User Info...
it: Imposta le informazioni utente...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
it: Cambia password...

note: }
en: Search for Users...
it: Cerca utenti...

en: Bad Request
it: Richiesta non valida

en: Conflict
it: Conflitto

en: Feature Not Implemented
it: Caratteristica non implementata

en: Forbidden
it: Vietato

en: Gone
it: Andato

en: Internal Server Error
it: Errore interno del server

en: Item Not Found
it: Elemento non trovato

en: Malformed XMPP ID
it: Formato ID XMPP non valido

en: Not Acceptable
it: Non accettabile

en: Not Allowed
it: Non permesso

en: Payment Required
it: Richiesto pagamento

en: Recipient Unavailable
it: Destinatario non disponibile

en: Registration Required
it: Richiesta registrazione

en: Remote Server Not Found
it: Server remoto non trovato

en: Remote Server Timeout
it: Timeout del server remoto

en: Server Overloaded
it: Server sovraccarico

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Subscription Required
it: Richiesta sottoscrizione

en: Unexpected Request
it: Richiesta inattesa

en: Authorization Aborted
it: Autorizzazione annullata

en: Incorrect encoding in authorization
it: Codifica non corretta nell'autorizzazione

en: Invalid authzid
it: Authzid non valido

en: Invalid Authorization Mechanism
it: Meccanismo di autorizzazione non valido

en: Authorization mechanism too weak
it: Meccanismo di autorizzazione troppo debole

en: Temporary Authentication Failure
it: Autenticazione temporaneamente non riuscita

en: Authentication Failure
it: Autenticazione fallita

en: Bad Format
it: Formato non valido

en: Bad Namespace Prefix
it: Prefisso del namespace non corretto

en: Resource Conflict
it: Conflitto di risorsa

en: Connection Timeout
it: Connessione scaduta

en: Host Gone
it: Il server non è più in linea

en: Host Unknown
it: Host sconosciuto

en: Improper Addressing
it: Indirizzamento sbagliato

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: Invalid Namespace
it: Namespace non valido

en: Invalid XML
it: XML non valido

en: Non-matching Hosts
it: Gli host non corrispondono

en: Policy Violation
it: Violazione delle regole di policy

en: Remote Connection Failed
it: Controllo remoto fallito

en: Restricted XML
it: XML limitato

en: See Other Host
it: Vedi gli altri host

en: System Shutdown
it: Arresto del sistema

en: Undefined Condition
it: Condizione non definita

en: Unsupported Encoding
it: Codifica non supportata

en: Unsupported Stanza Type
it: Tipo di stanza non supportato

en: Unsupported Version
it: Versione non supportata

en: XML Not Well Formed
it: XML non creato correttamente

en: Stream Error
it: Errore di stream

en: Unable to ban user %s
it: Impossibile allontanare l'utente %s

en: Unknown affiliation: "%s"
it: Affiliazione sconosciuta: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
it: Impossibile affiliare l'utente %s come "%s"

en: Unknown role: "%s"
it: Ruolo sconosciuto: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
it: Impossibile impostare il ruolo "%s" per l'utente: %s

en: Unable to kick user %s
it: Impossibile espellere l'utente %s

en: Unable to ping user %s
it: Impossibile fare ping sull'utente %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
it: Impossibile richiamare %s con un buzz: non conosco nulla dell'utente.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
it: Impossibile richiamare %s con un buzz: l'utente potrebbe non essere in linea.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
it: Impossibile richiamare %s con un buzz: l'utente non supporta questa caratteristica oppure non desidera ricevere buzz al momento.

en: %s has buzzed you!
it: %s ti ha richiamato con un buzz!

en: Buzzing %s...
it: Sto richiamando l'attenzione di %s con un buzz...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
it: Impossibile avviare una sessione multimediale con %s: JID non valido

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
it: Impossibile avviare una sessione multimediale con %s: l'utente non è in linea

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
it: Impossibile avviare una sessione multimediale con %s: non sei iscritto alla presenza dell'utente

en: Media Initiation Failed
it: Avvio sessione multimediale fallito

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
it: Scegli la risorsa per %s con la quale vuoi avviare una sessione multimediale

en: Select a Resource
it: Scegli una risorsa

en: Initiate Media
it: Avvia sessione multimediale

en: Account does not support PEP, can't set mood
it: L'account non supporta PEP, impossibile impostare l'umore

en: config:  Configure a chat room.
it: config: Configura una stanza di discussione.

en: configure:  Configure a chat room.
it: configure: Configura una stanza di discussione.

en: part [message]:  Leave the room.
it: part [messaggio]: Abbandona la stanza.

en: register:  Register with a chat room.
it: register: Iscriviti ad una stanza di discussione.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
it: topic [nuovo argomento]: Visualizza o modifica l'argomento.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
it: ban &lt;utente&gt; [motivo]: Allontana un utente dalla stanza.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
it: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Ottieni il nome degli utenti con una certa affiliazione oppure imposta l'affiliazione degli utenti con la stanza.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
it: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...:  Ottieni il nome degli utenti con un certo ruolo oppure imposta il ruolo degli utenti con la stanza.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
it: invite &lt;utente&gt; [messaggio]: Invita un utente nella stanza.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
it: join: &lt;stanza&gt; [password]: Entra in una chat su questo server.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
it: kick &lt;utente&gt; [motivo]: Espelle un utente dalla stanza.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
it: msg &lt;utente&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato ad un altro utente.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
it: ping &lt;jid&gt;:	Ping verso un utente/componente/server.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
it: buzz: Richiama l'attenzione di un contatto con un buzz

en: mood: Set current user mood
it: mood: imposta l'umore per l'utente

en: Extended Away
it: Assente per molto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo XMPP

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
it: Dominio

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
it: Consenti l'autenticazione come testo semplice
    su stream non criptati

en: Connect port
it: Porta per la connessione

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
it: Server di connessione

en: File transfer proxies
it: Server proxy per il trasferimento file

en: BOSH URL
it: URL BOSH

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
it: Mostra gli smiley personalizzati

en: %s has left the conversation.
it: %s ha lasciato la conversazione.

en: Message from %s
it: Messaggio da %s

en: %s has set the topic to: %s
it: %s ha scelto come argomento: %s

en: The topic is: %s
it: L'argomento è: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
it: Invio del messaggio a %s fallito: %s

en: XMPP Message Error
it: Errore messaggio XMPP

en: (Code %s)
it:  (Codice %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
it: Uno smiley personalizzato all'interno del messaggio è troppo grande per essere inviato.

en: XMPP stream header missing
it: Header dello stream XMPP mancante

en: XMPP Version Mismatch
it: Versione XMPP non coincidente

en: XMPP stream missing ID
it: ID dello stream XMPP mancante

en: XML Parse error
it: Errore di parsing XML

en: Error joining chat %s
it: Errore nell'ingresso nella chat %s

en: Error in chat %s
it: Errore nella chat %s

en: Create New Room
it: Crea una nuova stanza

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
it: Stai per creare una nuova stanza. Vuoi configurarla oppure accettare le impostazioni predefinite?

en: _Configure Room
it: _Configura la stanza

en: _Accept Defaults
it: _Accetta impostazioni predefinite

en: No reason
it: Nessun motivo

en: You have been kicked: (%s)
it: Sei stato cacciato: (%s)

en: Kicked (%s)
it: Cacciato (%s)

en: Unknown Error in presence
it: Errore sconosciuto nella presenza

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
it: Impossibile inviare il file a %s. L'utente non supporta il trasferimento file

en: File Send Failed
it: Invio file fallito

en: Unable to send file to %s, invalid JID
it: Impossibile inviare il file a %s. JID non valido

en: Unable to send file to %s, user is not online
it: Impossibile inviare il file a %s. L'utente non è in linea

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
it: Impossibile inviare il file a %s. Non iscritto alla presenza dell'utente

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
it: Scegli a quale risorsa di %s vuoi inviare un file

en: Afraid
it: Spaventato

en: Amazed
it: Stupito

en: Amorous
it: Amoroso

en: Angry
it: Arrabbiato

en: Annoyed
it: Infastidito

en: Anxious
it: Ansioso

en: Aroused
it: Eccitato

en: Ashamed
it: Vergognoso

en: Bored
it: Annoiato

en: Brave
it: Coraggioso

en: Calm
it: Calmo

en: Cautious
it: Cauto

en: Cold
it: Freddo

en: Confident
it: Confidente

en: Confused
it: Confuso

en: Contemplative
it: Contemplativo

en: Contented
it: Soddisfatto

en: Cranky
it: Nervoso

en: Crazy
it: Pazzo

en: Creative
it: Creativo

en: Curious
it: Curioso

en: Dejected
it: Demoralizzato

en: Depressed
it: Depresso

en: Disappointed
it: Deluso

en: Disgusted
it: Disgustato

en: Dismayed
it: Sgomento

en: Distracted
it: Distratto

en: Embarrassed
it: Imbarazzato

en: Envious
it: Invidioso

en: Excited
it: Eccitato

en: Flirtatious
it: Civettuolo

en: Frustrated
it: Frustrato

en: Grateful
it: Grato

en: Grieving
it: In lutto

en: Grumpy
it: Stizzito

en: Guilty
it: Colpevole

en: Happy
it: Felice

en: Hopeful
it: Pieno di speranza

en: Hot
it: Caldo

en: Humbled
it: Umile

en: Humiliated
it: Umiliato

en: Hungry
it: Affamato

en: Hurt
it: Ferito

en: Impressed
it: Impressionato

en: In awe
it: Incantato

en: In love
it: Innamorato

en: Indignant
it: Indignato

en: Interested
it: Interessato

en: Intoxicated
it: Intossicato

en: Invincible
it: Invincibile

en: Jealous
it: Geloso

en: Lonely
it: Solitario

en: Lost
it: Perso

en: Lucky
it: Fortunato

en: Mean
it: Avaro

en: Moody
it: Lunatico

en: Nervous
it: Nervoso

en: Neutral
it: Neutrale

en: Offended
it: Offeso

en: Outraged
it: Indignato

en: Playful
it: Giocoso

en: Proud
it: Fiero

en: Relaxed
it: Rilassato

en: Relieved
it: Sollevato

en: Remorseful
it: Pieno di rimorsi

en: Restless
it: Irrequieto

en: Sad
it: Triste

en: Sarcastic
it: Sarcastico

en: Satisfied
it: Soddisfatto

en: Serious
it: Serio

en: Shocked
it: Shoccato

en: Shy
it: Timido

en: Sick
it: Malato

note: Sleepy / Tired
en: Sleepy
it: Assonnato

en: Spontaneous
it: Spontaneo

en: Stressed
it: Stressato

en: Strong
it: Forte

en: Surprised
it: Sorpreso

en: Thankful
it: Riconoscente

en: Thirsty
it: Assetato

en: Tired
it: Stanco

en: Undefined
it: Non definito

en: Weak
it: Debole

en: Worried
it: Preoccupato

en: Set User Nickname
it: Imposta il nickname

en: Please specify a new nickname for you.
it: Scegli un nickname.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
it: Questa informazione è visibile da tutti i contatti nella tua lista, quindi scegli qualcosa di appropriato.

en: Set
it: Imposta

en: Set Nickname...
it: Imposta nickname...

en: Actions
it: Azioni

en: Select an action
it: Scegli un'azione

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
it: Impossibile aggiungere "%s".

en: Buddy Add error
it: Errore nell'aggiungere il contatto

en: The username specified does not exist.
it: Il nome utente specificato non esiste.

en: Unable to parse message
it: Impossibile effettuare il parsing del messaggio.

en: Syntax Error (probably a client bug)
it: Errore di sintassi (probabilmente un bug del client)

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: User does not exist
it: L'utente non esiste

en: Fully qualified domain name missing
it: Manca un nome di dominio pienamente qualificato

en: Already logged in
it: Già connesso

en: Invalid username
it: Nome utente non valido

en: Invalid friendly name
it: Alias non valido

en: List full
it: Lista piena

en: Already there
it: C'è già

en: Not on list
it: Non è nella lista

en: User is offline
it: L'utente non è in linea

en: Already in the mode
it: Già nella modalità

en: Already in opposite list
it: Già nella lista opposta

en: Too many groups
it: Troppi gruppi

en: Invalid group
it: Gruppo non valido

en: User not in group
it: L'utente non è nel gruppo

en: Group name too long
it: Nome del gruppo troppo lungo

en: Cannot remove group zero
it: Impossibile rimuovere il gruppo zero

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
it: Stai cercando di aggiungere un contatto ad un gruppo che non esiste

en: Switchboard failed
it: Switchboard fallito

en: Notify transfer failed
it: Notifica trasferimento fallita

en: Required fields missing
it: Mancano dei campi richiesti

en: Too many hits to a FND
it: Troppe risposte ad un FND

en: Not logged in
it: Non connesso

en: Service temporarily unavailable
it: Servizio temporaneamente non disponibile

en: Database server error
it: Errore del server database

en: Command disabled
it: Comando disabilitato

en: File operation error
it: Operazione illegale sul file

en: Memory allocation error
it: Errore di allocazione della memoria

en: Wrong CHL value sent to server
it: È stato inviato al server un valore CHL sbagliato

en: Server busy
it: Server occupato

en: Server unavailable
it: Server non disponibile

en: Peer notification server down
it: Server di notifica non disponibile

en: Database connect error
it: Errore di connessione al database

en: Server is going down (abandon ship)
it: Il server sta per essere disattivato (abbandona la nave)

en: Error creating connection
it: Errore nella creazione della connessione

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
it: I parametri CVR sono sconosciuti o non consentiti

en: Unable to write
it: Impossibile scrivere

en: Session overload
it: Sessione sovraccarica

en: User is too active
it: L'utente è troppo attivo

en: Too many sessions
it: Troppe sessioni

en: Passport not verified
it: Profilo Passport non verificato

en: Not expected
it: Non atteso

en: Friendly name is changing too rapidly
it: L'alias cambia troppo rapidamente

en: Server too busy
it: Server occupato

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Not allowed when offline
it: Non consentito quando non sei in linea

en: Not accepting new users
it: Non accetta nuovi utenti

en: Kids Passport without parental consent
it: Kids Passport senza il consenso parentale

en: Passport account not yet verified
it: Profilo Passport non ancora verificato

en: Passport account suspended
it: Account Passport sospeso

en: Bad ticket
it: Biglietto non valido

en: Unknown Error Code %d
it: Codice di errore sconosciuto %d

en: MSN Error: %s
it: Errore di MSN: %s

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
it: Problema di sincronizzazione della lista contatti in %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
it: %s appartiene al gruppo "%s" sulla lista locale ma non sulla lista del server. Vuoi che questo contatto venga aggiunto?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
it: %s è presente sulla lista locale ma non sulla lista del server. Vuoi che questo contatto venga aggiunto?

en: Other Contacts
it: Altri contatti

en: Non-IM Contacts
it: Contatti non-MI

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
it: %s ha inviato un wink. <a href='msn-wink://%s'>Fai clic per riprodurlo</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
it: %s ha inviato un wink, ma non può essere salvato

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
it: %s ha inviato un clip vocale. <a href='audio://%s'>Fai clic per riprodurlo</a>

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
it: %s ha inviato un clip vocale, ma non può essere salvato

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
it: %s ti ha inviato un invito alla chat vocale. Questa caratteristica non è ancora supportata.

en: Nudge
it: Trillo

en: %s has nudged you!
it: %s ti ha inviato un trillo!

en: Nudging %s...
it: Stai inviando un trillo a %s...

en: Email Address...
it: Indirizzo email...

en: Your new MSN friendly name is too long.
it: Il tuo nuovo alias MSN è troppo lungo.

en: Set friendly name for %s.
it: Imposta un alias per %s.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
it: Questo è il nome con il quale i contatti MSN ti vedranno.

en: Allow
it: Permetti

en: Disallow
it: Vieta

en: Set your home phone number.
it: Imposta il telefono di casa.

en: Set your work phone number.
it: Imposta il telefono dell'ufficio.

en: Set your mobile phone number.
it: Imposta il numero di cellulare.

en: Allow MSN Mobile pages?
it: Consenti le "MSN Mobile Pages"?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
it: Vuoi permettere ai contatti della tua lista di inviarti "MSN Mobile pages" sul tuo cellulare o su un altro dispositivo portatile?

en: Blocked Text for %s
it: Testo bloccato per %s

en: No text is blocked for this account.
it: Non c'è testo bloccato per questo account.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
it: I server MSN stanno attualmente bloccando le seguenti espressioni regolari:<br/>%s

en: This account does not have email enabled.
it: Questo account non ha l'email abilitata.

en: Send a mobile message.
it: Invia un messaggio ad un dispositivo portatile.

en: Playing a game
it: Giocando

en: Working
it: Al lavoro

en: Has you
it: Sei nella sua lista

en: Home Phone Number
it: Telefono di casa

en: Work Phone Number
it: Telefono ufficio

en: Mobile Phone Number
it: Cellulare

en: Be Right Back
it: Torno subito

en: Busy
it: Occupato

en: On the Phone
it: Al telefono

en: Out to Lunch
it: A pranzo

en: Game Title
it: Nome del gioco

en: Office Title
it: Nome del lavoro

en: Set Friendly Name...
it: Imposta un alias...

en: Set Home Phone Number...
it: Imposta il telefono di casa...

en: Set Work Phone Number...
it: Imposta il telefono dell'ufficio...

en: Set Mobile Phone Number...
it: Imposta il numero di cellulare...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
it: Abilita/Disabilita i dispositivi portatili...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
it: Permetti/Vieta Mobile Pages...

en: View Blocked Text...
it: Visualizza il testo bloccato...

en: Open Hotmail Inbox
it: Apri posta su Hotmail

en: Send to Mobile
it: Invia ad un dispositivo portatile

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
it: Il supporto SSL è necessario per MSN. Installare una libreria SSL supportata.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s poiché il nome utente non è valido. I nomi utente devono essere indirizzi email validi.

en: Unable to Add
it: Impossibile aggiungere

en: Authorization Request Message:
it: Messaggio di richiesta di autorizzazione:

en: Please authorize me!
it: Mi autorizzi, per favore?

en: Error retrieving profile
it: Errore nella ricezione del profilo

en: General
it: Generale

en: Age
it: Età

en: Occupation
it: Occupazione

en: Location
it: Località

en: Hobbies and Interests
it: Hobbies e interessi

en: A Little About Me
it: Qualcosa su di me

en: Social
it: Sociale

en: Marital Status
it: Stato civile

en: Interests
it: Interessi

en: Pets
it: Animali domestici

en: Hometown
it: Città in cui vivi

en: Places Lived
it: Posti in cui hai vissuto

en: Fashion
it: Moda

en: Music
it: Musica

en: Favorite Quote
it: Citazione preferita

en: Contact Info
it: Informazioni sul contatto

en: Personal
it: Personale

en: Significant Other
it: Altro

en: Home Phone
it: Telefono di casa

en: Home Phone 2
it: Telefono di casa 2

en: Home Address
it: Indirizzo di casa

en: Personal Mobile
it: Cellulare personale

en: Home Fax
it: Fax di casa

en: Personal Email
it: Email personale

en: Personal IM
it: MI personale

en: Anniversary
it: Anniversario

note: Business
en: Work
it: Lavoro

en: Company
it: Compagnia

en: Department
it: Dipartimento

en: Profession
it: Professione

en: Work Phone
it: Telefono dell'ufficio

en: Work Phone 2
it: Telefono dell'ufficio 2

en: Work Address
it: Indirizzo di lavoro

en: Work Mobile
it: Cellulare lavoro

en: Work Pager
it: Pager lavoro

en: Work Fax
it: Fax ufficio

en: Work Email
it: Email ufficio

en: Work IM
it: MI al lavoro

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Favorite Things
it: Preferenze

en: Last Updated
it: Ultima modifica

en: The user has not created a public profile.
it: L'utente non ha creato un profilo pubblico.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
it: MSN ha riportato di non essere in grado di trovare il profilo dell'utente. Questo significa che l'utente non esiste oppure che esiste ma non ha creato un profilo pubblico.

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
it: Nessuna informazione trovata nel profilo dell'utente. Molto probabilmente l'utente non esiste.

en: View web profile
it: Mostra il profilo web

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Windows Live Messenger

en: Use HTTP Method
it: Usa il metodo HTTP

en: HTTP Method Server
it: Server per il metodo HTTP

en: Show custom smileys
it: Mostra gli smiley personalizzati

en: Allow direct connections
it: Consenti connessioni dirette

en: nudge: nudge a user to get their attention
it: nudge: Richiama l'attenzione di un contatto con un trillo

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
it: Autenticazione Windows Live ID: Impossibile connettersi

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
it: Autenticazione Windows Live ID: risposta non valida

en: The following users are missing from your addressbook
it: I seguenti utenti non sono presenti nella tua rubrica

en: Unknown error (%d): %s
it: Errore sconosciuto (%d): %s

en: Unable to add user
it: Impossibile aggiungere l'utente

note: Unknown error!
en: Unknown error (%d)
it: Errore sconosciuto (%d)

en: Unable to remove user
it: Impossibile rimuovere l'utente

en: Mobile message was not sent because it was too long.
it: Il messaggio mobile non è stato inviato perché è troppo lungo.

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
it[0]: Il server MSN verrà spento per manutenzione entro %d minuto. Verrai automaticamente disconnesso. Termina tutte le conversazioni in corso.
    
    Quando la manutenzione sarà terminata, potrai collegarti nuovamente.
it[1]: Il server MSN verrà spento per manutenzione entro %d minuti. Verrai automaticamente disconnesso. Termina tutte le conversazioni in corso.
    
    Quando la manutenzione sarà terminata, potrai collegarti nuovamente.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
it: Il messaggio non è stato inviato poiché il sistema non è disponibile. Questo accade di solito quando l'utente è bloccato o non esiste.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
it: Non è stato possibile inviare il messaggio poiché stai inviando troppo velocemente.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
it: Il messaggio potrebbe non essere stato inviato a causa di un errore sconosciuto di codifica.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
it: Il messaggio potrebbe non essere stato inviato a causa di un errore sconosciuto.

en: Writing error
it: Errore in scrittura

en: Reading error
it: Errore in lettura

en: Connection error from %s server:
    %s
it: Errore di connessione dal server %s:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server
it: Il nostro protocollo non è supportato dal server

en: Error parsing HTTP
it: Errore di parsing HTTP

en: You have signed on from another location
it: Sei connesso da un'altra postazione

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
it: I server MSN sono temporaneamente non disponibili. Riprova più tardi.

en: The MSN servers are going down temporarily
it: I server MSN sono temporaneamente disattivi

en: Unable to authenticate: %s
it: Impossibile autenticare: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
it: La tua lista contatti MSN è temporaneamente non disponibile. Riprova più tardi.

en: Handshaking
it: Handshake in corso

en: Transferring
it: Trasferimento in corso

en: Starting authentication
it: Avvio autenticazione in corso

en: Getting cookie
it: Ricezione cookie in corso

en: Sending cookie
it: Invio cookie in corso

en: Retrieving buddy list
it: Ricezione della lista contatti in corso

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
it: %s chiede di vedere il tuo video, ma questa caratteristica non è ancora supportata.

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
it: %s ti ha invitato a vedere il suo video, ma questa caratteristica non è ancora supportata.

en: Away From Computer
it: Lontano dal computer

en: On The Phone
it: Al telefono

en: Out To Lunch
it: A pranzo

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
it: Il messaggio potrebbe non essere stato inviato a causa di un timeout:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
it: Il messaggio non è stato inviato. Non è permesso quando sei invisibile:

en: Message could not be sent because the user is offline:
it: Il messaggio non è stato inviato poiché l'utente non è in linea:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
it: Il messaggio non è stato inviato a causa di un errore di connessione:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
it: Non è stato possibile inviare il messaggio poiché stai inviando troppo velocemente:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
it: Il messaggio non è stato inviato perché non è possibile stabilire una sessione con il server. Si tratta probabilmente di un problema del server. Riprova tra qualche minuto:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
it: Il messaggio non è stato inviato a causa di un errore con lo switchboard:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
it: Il messaggio potrebbe non essere stato inviato a causa di un errore sconosciuto:

en: Delete Buddy from Address Book?
it: Rimuovere il contatto dalla Rubrica?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
it: Vuoi cancellare questo contatto anche dalla tua rubrica?

en: The username specified is invalid.
it: Il nome utente specificato non è valido.

en: The PIN you entered is invalid.
it: Il PIN immesso non è valido.

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
it: Il PIN immesso ha una lunghezza non valida [4-10].

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
it: Il PIN non è valido. Dovrebbe essere composto soltanto da cifre [0-9].

en: The two PINs you entered do not match.
it: I due PIN immessi non corrispondono.

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
it: La data di compleanno immessa non è valida. Il formato corretto è: 'AAAA-MM-GG'.

note: show error to user
en: Profile Update Error
it: Errore nell'aggiornamento del profilo

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
it: Profilo

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
it: L'informazione sul tuo profilo non è stata ancora recuperata. Riprova più tardi.

en: Verify PIN
it: Verifica PIN

note: display name nick name (required)
en: Display Name
it: Nome utente

note: hidden
en: Hide my number
it: Nascondi il mio numero

note: mobile number
en: Mobile Number
it: Numero di cellulare

en: Update your Profile
it: Aggiorna il tuo profilo

en: Here you can update your MXit profile
it: Qui puoi aggiornare il tuo profilo MXit

en: View Splash
it: Mostra lo splash screen

en: There is no splash-screen currently available
it: Al momento non c'è nessuno splash screen disponibile

en: About
it: Informazioni su...

note: display / change profile
en: Change Profile...
it: Cambia profilo...

note: display splash-screen
en: View Splash...
it: Mostra lo splash screen...

note: display plugin version
en: About...
it: Informazioni su...

note: the file is too big
en: The file you are trying to send is too large!
it: Il file che stai cercando di inviare è troppo grande!

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
it: Impossibile connettersi al server HTTP MXit. Controlla le impostazioni del server.

en: Logging In...
it: Login in corso...

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
it: Impossibile connettersi al server MXit. Controlla le impostazioni del server.

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
it: Il PIN immesso ha una lunghezza non valida [7-10].

note: show the form to the user to complete
en: Register New MXit Account
it: Registra un nuovo account MXit

en: Please fill in the following fields:
it: Riempi i seguenti campi:

note: no reply from the WAP site
en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
it: Errore nel contattare il sito WAP di MXit. Riprova più tardi.

note: wapserver error server could not find the user
en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
it: MXit non è al momento in grado di evadere la richiesta. Riprova più tardi.

en: Wrong security code entered. Please try again later.
it: Codice di sicurezza errato. Riprova più tardi.

en: Your session has expired. Please try again later.
it: La tua sessione è scaduta. Riprova più tardi.

en: Invalid country selected. Please try again.
it: Paese selezionato non valido. Riprova più tardi.

en: Internal error. Please try again later.
it: Errore interno. Riprovare più tardi

en: You did not enter the security code
it: Non hai immesso il codice di sicurezza

en: Security Code
it: Codice di sicurezza

note: ask for input (required)
en: Enter Security Code
it: Inserisci il codice di sicurezza

en: Your Country
it: Il tuo paese

en: Your Language
it: La tua lingua

note: display the form to the user and wait for his/her input
en: MXit Authorization
it: Autorizzazione MXit

en: MXit account validation
it: Convalida dell'account MXit

en: Retrieving User Information...
it: Scaricamento in corso delle informazioni sull'utente...

en: Loading menu...
it: Caricamento del menu in corso...

en: Status Message
it: Messaggio di stato

en: Rejection Message
it: Messaggio di rifiuto

note: hidden number
en: Hidden Number
it: Numero nascosto

note: Configuration options WAP server (reference: "libpurple/accountopt.h")
en: WAP Server
it: Server WAP

en: Connect via HTTP
it: Connetti utilizzando HTTP

en: Enable splash-screen popup
it: Abilita lo splash screen

note: we must have lost the connection, so terminate it so that we can reconnect
en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
it: Connessione a MXit persa. Prova a riconnetterti.

note: packet could not be queued for transmission
en: Message Send Error
it: Errore nell'invio del messaggio

en: Unable to process your request at this time
it: Impossibile evadere la tua richiesta in questo momento

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
it: Tempo scaduto in attesa di una riposta dal server MXit.

en: Successfully Logged In...
it: Login effettuato con successo...

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
it: %s ti ha inviato un messaggio criptato. Questa caratteristica non è supportata da questo client.

en: Message Error
it: Errore messaggio

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
it: Impossibile eseguire la redirezione utilizzando il protocollo specificato

en: An internal MXit server error occurred.
it: Si è verificato un errore interno al server MXit.

en: Login error: %s (%i)
it: Errore di login: %s (%i)

en: Logout error: %s (%i)
it: Errore di logout: %s (%i)

en: Contact Error
it: Errore nel contatto

en: Message Sending Error
it: Errore nell'invio del messaggio

en: Status Error
it: Errore nello stato

en: Mood Error
it: Errore nell'umore

en: Invitation Error
it: Errore nell'invito

en: Contact Removal Error
it: Errore nella rimozione del contatto

en: Subscription Error
it: Errore nella sottoscrizione

en: Contact Update Error
it: Errore nell'aggiornamento del contatto

en: File Transfer Error
it: Errore nel trasferimento file

en: Cannot create MultiMx room
it: Impossibile creare la stanza MultiMx

en: MultiMx Invitation Error
it: Errore nell'invito MultiMx

en: Profile Error
it: Errore nel profilo

note: bad packet
en: Invalid packet received from MXit.
it: È stato ricevuto un pacchetto non valido da MXit.

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
it: Si è verificato un errore di connessione a MXit. (read stage 0x01)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
it: Si è verificato un errore di connessione a MXit. (read stage 0x02)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
it: Si è verificato un errore di connessione a MXit. (read stage 0x03)

note: malformed packet length record (too long)
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
it: Si è verificato un errore di connessione a MXit. (read stage 0x04)

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
it: Si è verificato un errore di connessione a MXit. (read stage 0x05)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
it: Si è verificato un errore di connessione a MXit. (read stage 0x06)

en: In Love
it: Innamorato

en: Pending
it: In attesa

en: Invited
it: Invitato

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Deleted
it: Cancellato

en: MXit Advertising
it: Pubblicità MXit

en: More Information
it: Maggiori informazioni

en: No such user: %s
it: Utente inesistente: %s

en: User lookup
it: Ricerca utente

en: Reading challenge
it: Lettura del challenge in corso

en: Unexpected challenge length from server
it: Lunghezza del challenge fornito dal server non valida

en: Logging in
it: Login in corso

en: MySpaceIM - No Username Set
it: MySpaceIM - Nessun nome utente impostato

en: You appear to have no MySpace username.
it: Sembra che tu non abbia nessun nome utente MySpace.

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
it: Vuoi impostarne uno adesso? (Nota: NON PUO' ESSERE PIU' CAMBIATO!)

en: Lost connection with server
it: Connessione persa con il server

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround. khc: then use N_() in the array initializer and use _() when they are used
en: New mail messages
it: Nuovi messaggi di posta

en: New blog comments
it: Nuovi commenti sul blog

en: New profile comments
it: Nuovi commenti sul profilo

en: New friend requests!
it: Nuova richiesta di amicizia!

en: New picture comments
it: Nuovi commenti sulle foto

en: IM Friends
it: Amici MI

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
it[0]: %d contatto è stato aggiunto o aggiornato dal server (inclusi i contatti già presenti sulla lista del server)
it[1]: %d contatti sono stati aggiunti o aggiornati dal server (inclusi i contatti già presenti sulla lista del server)

en: Add contacts from server
it: Aggiungi contatti dal server

en: Protocol error, code %d: %s
it: Errore di protocollo. Codice %d: %s

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
it: %s La tua password è di %zu caratteri, più grande della lunghezza massima attesa di %d. Accorcia la tua password, collegandoti su http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword e riprova.

en: Incorrect username or password
it: Password o nome utente non corretti

en: MySpaceIM Error
it: Errore MySpaceIM

en: Invalid input condition
it: Condizione di input non valida

en: Failed to add buddy
it: Impossibile aggiungere il contatto

en: 'addbuddy' command failed.
it: Comando 'addbuddy' fallito.

en: persist command failed
it: Comando 'persist' fallito

en: Failed to remove buddy
it: Impossibile rimuovere il contatto

en: 'delbuddy' command failed
it: Comando 'delbuddy' fallito

en: blocklist command failed
it: Comando blocklist fallito

en: Missing Cipher
it: Cifra mancante

en: The RC4 cipher could not be found
it: Impossibile trovare la cifra RC4

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
it: Aggiorna libpurple ad una versione che supporta RC4 (>= 2.0.1). Il plugin MySpaceIM non sarà caricato.

en: Add friends from MySpace.com
it: Aggiungi amici da MySpace.com

en: Importing friends failed
it: Importazione degli amici fallita

note: TODO: find out how
en: Find people...
it: Cerca persone...

en: Change IM name...
it: Cambia il nome MI...

en: myim URL handler
it: gestore URL myim

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
it: Impossibile trovare un account MySpaceIM adatto ad aprire questo URL myim.

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
it: Abilita l'account MySpaceIM appropriato e riprova.

en: Show display name in status text
it: Mostra il nome utente nel messaggio di stato

en: Show headline in status text
it: Mostra l'intestazione nel messaggio di stato

en: Send emoticons
it: Invia emoticon

en: Screen resolution (dots per inch)
it: Risoluzione dello schermo (punti per pollice)

en: Base font size (points)
it: Dimensione del font di base (punti)

en: User
it: Utente

en: Headline
it: Intestazione

en: Song
it: Canzone

en: Total Friends
it: Numero di amici

en: Client Version
it: Versione del client

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
it: Si è verificato un errore nell'impostare il nome utente.  Riprova, o visita http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username per impostare il tuo nome utente.

en: MySpaceIM - Username Available
it: MySpaceIM - Nome utente disponibile

en: This username is available. Would you like to set it?
it: Il nome utente è disponibile. Vuoi impostare questo nome?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
it: UNA VOLTA IMPOSTATO, NON PUO' ESSERE CAMBIATO!

en: MySpaceIM - Please Set a Username
it: MySpaceIM - Imposta un nome utente

en: This username is unavailable.
it: Questo nome utente non è disponibile.

en: Please try another username:
it: Prova con un altro nome utente:

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
it: Nessun nome utente impostato

en: Please enter a username to check its availability:
it: Inserisci un nome utente per verificarne la disponibilità:

note: TODO: icons for each zap Lots of comments for translators: Zap means "to strike suddenly and forcefully as if with a * projectile or weapon."  This term often has an electrical * connotation, for example, "he was zapped by electricity when * he put a fork in the toaster."
en: Zap
it: Fulmina

en: %s has zapped you!
it: %s ti ha fulminato!

en: Zapping %s...
it: Stai fulminando %s...

note: Whack means "to hit or strike someone with a sharp blow"
en: Whack
it: Picchia

en: %s has whacked you!
it: %s ti ha picchiato!

en: Whacking %s...
it: Stai picchiando %s...

note: Torch means "to set on fire."  Don't worry, this doesn't * make a whole lot of sense in English, either.  Feel free * to translate it literally.
en: Torch
it: Brucia

en: %s has torched you!
it: %s ti ha bruciato!

en: Torching %s...
it: Stai bruciando %s...

note: Smooch means "to kiss someone, often enthusiastically"
en: Smooch
it: Bacia

en: %s has smooched you!
it: %s ti ha baciato!

en: Smooching %s...
it: Stai baciando %s...

note: A hug is a display of affection; wrapping your arms around someone
en: Hug
it: Abbraccio

en: %s has hugged you!
it: %s ti ha abbracciato!

en: Hugging %s...
it: Stai abbracciando %s...

note: Slap means "to hit someone with an open/flat hand"
en: Slap
it: Da' uno schiaffo

en: %s has slapped you!
it: %s ti ha dato uno schiaffo!

en: Slapping %s...
it: Stai dando uno schiaffo a %s...

note: Goose means "to pinch someone on their butt"
en: Goose
it: Da' un pizzicotto

en: %s has goosed you!
it: %s ti ha dato un pizzicotto!

en: Goosing %s...
it: Stai dando un pizzicotto a %s...

note: A high-five is when two people's hands slap each other * in the air above their heads.  It is done to celebrate * something, often a victory, or to congratulate someone.
en: High-five
it: Da' il cinque

en: %s has high-fived you!
it: %s ti ha dato il cinque!

en: High-fiving %s...
it: Stai dando il cinque a %s...

note: We're not entirely sure what the MySpace people mean by * this... but we think it's the equivalent of "prank."  Or, for * someone to perform a mischievous trick or practical joke.
en: Punk
it: Prendi in giro

en: %s has punk'd you!
it: %s ti ha preso in giro!

en: Punking %s...
it: Stai prendendo in giro %s...

note: Raspberry is a slang term for the vibrating sound made * when you stick your tongue out of your mouth with your * lips closed and blow.  It is typically done when * gloating or bragging.  Nowadays it's a pretty silly * gesture, so it does not carry a harsh negative * connotation.  It is generally us
en: Raspberry
it: Fai un pernacchio

en: %s has raspberried you!
it: %s ti ha fatto un pernacchio!

en: Raspberrying %s...
it: Stai facendo un pernacchio a %s...

en: Required parameters not passed in
it: Dei parametri richiesti non sono stati passati

en: Unable to write to network
it: Impossibile scriver sulla rete

en: Unable to read from network
it: Impossibile leggere dalla rete

en: Error communicating with server
it: Errore di comunicazione con il server

en: Conference not found
it: Conferenza non trovata

en: Conference does not exist
it: La conferenza non esiste

en: A folder with that name already exists
it: Esiste già una cartella con quel nome.

en: Not supported
it: Non supportato

en: Password has expired
it: La password è scaduta

en: Incorrect password
it: Password non corretta

en: Account has been disabled
it: L'account è stato disabilitato

en: The server could not access the directory
it: Il server non è riuscito ad accedere alla directory

en: Your system administrator has disabled this operation
it: Il tuo amministartore di sistema ha disabilitato questa operazione

en: The server is unavailable; try again later
it: Il server non è disponibile. Riprovare più tardi

en: Cannot add a contact to the same folder twice
it: Impossibile aggiungere un contatto due volte nella stessa cartella

en: Cannot add yourself
it: Impossibile aggiungere te stesso

en: Master archive is misconfigured
it: L'archivio principale non è configurato propriamente

en: Could not recognize the host of the username you entered
it: Impossibile riconoscere l'host del nome utente inserito

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
it: Il tuo account è stato disabilitato poiché sono state immesse troppe password non valide

en: You cannot add the same person twice to a conversation
it: Impossibile aggiungere la stessa persona due volte ad una conversazione

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
it: Hai raggiunto il tuo limite per il numero di contatti consentiti

en: You have entered an incorrect username
it: Hai immesso un nome utente non valido

en: An error occurred while updating the directory
it: C'è stato un errore nell'aggiornamento della directory

en: Incompatible protocol version
it: Versione del protocollo non compatibile

en: The user has blocked you
it: Sei stato bloccato dall'utente

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
it: Questa versione di prova non consente a più di dieci utenti di collegarsi allo stesso tempo

en: The user is either offline or you are blocked
it: L'utente non è in linea oppure sei bloccato

en: Unknown error: 0x%X
it: Errore sconosciuto: 0x%X

en: Unable to login: %s
it: Impossibile effettuare il login: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio. Impossibile ottenere dettagli per l'utente (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla tua lista contatti (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio (%s).

en: Unable to invite user (%s).
it: Impossibile invitare l'utente (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio a %s. Impossibile creare la conferenza (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio. Impossibile creare la conferenza (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
it: Impossibile spostare l'utente %s nella cartella %s nella lista sul server. Errore nella creazione della cartella (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla tua lista contatti. Errore nella creazione della cartella nella lista sul server (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
it: Impossibile ottenere dettagli per l'utente %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
it: Impossibile aggiungere l'utente alla lista privacy (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla lista contatti bloccati (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla lista contatti autorizzati (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
it: Impossibile rimuovere %s dalla lista privacy (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
it: Impossibile modificare le impostazioni per la privacy sul server (%s).

en: Unable to create conference (%s).
it: Impossibile creare la conferenza (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
it: Errore di comunicazione con il server. Chiusura della connessione in corso.

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: Personal Title
it: Titolo personale

en: Mailstop
it: Fermo posta

en: User ID
it: ID Utente

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
it: Nome

en: GroupWise Conference %d
it: Conferenza GroupWise %d

en: Authenticating...
it: Autenticazione in corso...

en: Waiting for response...
it: In attesa di risposta...

en: %s has been invited to this conversation.
it: %s è stato invitato a questa conversazione.

en: Invitation to Conversation
it: Invito ad una conversazione

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
it: Invito da: %s
    
    Inviato: %s

en: Would you like to join the conversation?
it: Vuoi entrare nella conversazione?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
it: %s sembra essere non in linea e non ha ricevuto il messaggio che hai appena inviato.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
it: Impossibile connettersi al server. Inserisci l'indirizzo del server al quale desideri collegarti.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
it: Questa conferenza è stata chiusa. Non può essere più inviato nessun messaggio.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Novell GroupWise Messenger

en: Server address
it: Indirizzo del server

en: Server port
it: Porta del server

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
it: Autorizzami ad includerti nella mia lista contatti.

en: No reason given.
it: Nessun motivo fornito.

en: Authorization Denied Message:
it: Messaggio di autorizzazione rifiutata:

en: Received unexpected response from %s: %s
it: È stata ricevuta una risposta inattesa da parte di %s: %s

en: Received unexpected response from %s
it: È stata ricevuta una risposta inattesa da parte di %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso con troppa frequenza. Aspetta dieci minuti e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

note: Note to translators: The first %s is a URL, the second is an error message.
en: Error requesting %s: %s
it: Errore nella richiesta di %s: %s

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
it: Il server richiede che venga compilato un CAPTCHA per poter effettuare il login; tuttavia questo client non supporta al momento i CAPTCHA.

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
it: AOL non autorizza il tuo nome utente ad autenticarsi qui

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
it: (C'è stato un errore nella ricezione del messaggio. L'utente con il quale stai parlando sta probabilmente usando una codifica diversa da quella attesa. Se conosci la codifica che sta usando, puoi specificarla nelle opzioni avanzate del tuo account AIM/ICQ.)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
it: (C'è stato un errore nella ricezione questo messaggio. E' possibile che tu e %s stiate usando delle codifiche differenti, oppure si tratta di un bug nel client di %s.)

en: Could not join chat room
it: Impossibile entrare nella stanza di discussione

en: Invalid chat room name
it: Nome della stanza di discussione non valido

en: Invalid error
it: Errore non valido

en: Cannot receive IM due to parental controls
it: Impossibile ricevere il MI a causa dei controlli parentali

en: Cannot send SMS without accepting terms
it: Impossibile inviare SMS senza aver prima accettato le condizioni del servizio

en: Cannot send SMS
it: Impossibile inviare l'SMS

note: SMS_WITHOUT_DISCLAIMER is weird
en: Cannot send SMS to this country
it: Impossibile inviare SMS verso questo paese

note: Undocumented
en: Cannot send SMS to unknown country
it: Impossibile inviare SMS ad un paese sconosciuto

en: Bot accounts cannot initiate IMs
it: Gli account Bot non possono avviare una sessione di MI

en: Bot account cannot IM this user
it: L'account Bot non può inviare MI a questo utente

en: Bot account reached IM limit
it: L'account Bot ha raggiunto il limite di MI

en: Bot account reached daily IM limit
it: L'account Bot ha raggiunto il limite giornaliero di MI

en: Bot account reached monthly IM limit
it: L'account Bot ha raggiunto il limite mensile di MI

en: Unable to receive offline messages
it: Impossibile ricevere messaggi non in linea

en: Offline message store full
it: L'archivio dei messaggi non in linea è pieno

en: Unable to send message: %s (%s)
it: Impossibile inviare il messaggio: %s (%s).

en: Unable to send message: %s
it: Impossibile inviare il messaggio: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
it: Impossibile inviare il messaggio a %s: %s (%s)

en: Unable to send message to %s: %s
it: Impossibile inviare il messaggio a %s: %s

en: Thinking
it: Pensando

en: Questioning
it: Discutendo

en: Eating
it: Mangiando

en: Watching a movie
it: Guardando un film

en: Typing
it: Sta scrivendo

en: At the office
it: In ufficio

en: Taking a bath
it: Facendo un bagno

en: Watching TV
it: Guardando la TV

en: Having fun
it: Divertendosi

en: Sleeping
it: Dormendo

en: Using a PDA
it: Usando un palmare

en: Meeting friends
it: In compagnia di amici

en: On the phone
it: Al telefono

en: Surfing
it: Navigando

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
it: Cellulare

en: Searching the web
it: Cercando sul web

en: At a party
it: Ad una festa

en: Having Coffee
it: Prendendo un caffè

note: Playing video games
en: Gaming
it: Giocando

en: Browsing the web
it: Navigando sul web

en: Smoking
it: Fumando

en: Writing
it: Scrivendo

note: Drinking [Alcohol]
en: Drinking
it: Bevendo

en: Listening to music
it: Sta ascoltando musica

en: Studying
it: Studiando

en: In the restroom
it: In bagno

en: Received invalid data on connection with server
it: Ricevuti dati non validi durante la connessione con il server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo AIM

en: ICQ UIN...
it: UIN ICQ...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo ICQ

en: Encoding
it: Codifica

en: The remote user has closed the connection.
it: L'utente remoto ha chiuso la connessione.

en: The remote user has declined your request.
it: L'utente remoto ha rifiutato la tua richiesta.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
it: Connessione persa con l'utente remoto:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
it: Ricevuti dati non validi durante la connessione con l'utente remoto.

en: Unable to establish a connection with the remote user.
it: Impossibile stabilire una connessione con l'utente remoto.

en: Direct IM established
it: Sessione di messaggi immediati diretti avviata

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
it: %s ha cercato di inviarti un file di %s, ma sono consentiti soltanto file di dimensione fino a %s in un messaggio immediato diretto. Prova ad usare il trasferimento file, invece.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
it: Il file %s è di %s. La massima dimensione possibile è di %s.

en: Free For Chat
it: Disponibile alla chat

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Occupied
it: Occupato

en: Web Aware
it: Rendi visibile il tuo stato sul web

en: Invisible
it: Invisibile

en: Evil
it: Malvagio

en: Depression
it: Depressione

en: At home
it: A casa

en: At work
it: Al lavoro

en: At lunch
it: A pranzo

en: Unable to connect to authentication server: %s
it: Impossibile connettersi al server di autenticazione: %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
it: Impossibile connettersi al server BOS: %s

en: Username sent
it: Nome utente inviato

en: Connection established, cookie sent
it: Connessione stabilita, cookie inviato

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
it: Finalizzazione della connessione

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
it: Impossibile effettuare il login come %s poiché il nome utente non è valido. I nomi utente devono essere indirizzi email validi. In alternativa devono iniziare con una lettera e contenere solo lettere, numeri e spazi; oppure devono contenere solo numeri.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
it: Potresti essere disconnesso a breve. In tal caso, controlla %s per aggiornamenti.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
it: Impossibile ottenere un hash di login valido per AIM.

en: Unable to get a valid login hash.
it: Impossibile ottenere un hash di login valido.

en: Received authorization
it: Autorizzazione ricevuta

note: Unregistered username uid is not exist the username does not exist
en: Username does not exist
it: Il nome utente non esiste

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended
it: Il tuo account è attualmente sospeso

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
it: Il servizio AOL Instant Messenger è temporaneamente non disponibile.

note: username connecting too frequently
en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Il tuo nome utente si è connesso e disconnesso con eccessiva frequenza. Aspetta dieci minuti e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
it: La versione del client che stai usando è troppo vecchia. Aggiornala su %s

note: IP address connecting too frequently
en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Il tuo indirizzo IP si è connesso e disconnesso con eccessiva frequenza. Aspetta un minuto e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

en: The SecurID key entered is invalid
it: La chiave SecurID immessa non è valida

en: Enter SecurID
it: Immettere SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
it: Immettere il numero di 6 cifre del display digitale.

en: Password sent
it: Password inviata

en: Unable to initialize connection
it: Impossibile inizializzare la connessione

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
it: L'utente %u ha rifiutato di essere aggiunto alla tua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: ICQ authorization denied.
it: Autorizzazione ICQ rifiutata.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
it: L'utente %u ha accolto la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
it: Hai ricevuto un messaggio speciale
    
    Da: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
it: Hai ricevuto una pagina ICQ
    
    Da: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
it: Hai ricevuto un'email ICQ da %s [%s]
    
    Il messaggio è:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
it: L'utente ICQ %u ti ha inviato un contatto: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
it: Vuoi aggiungere questo contatto alla tua lista?

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Decline
it: _Declina

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché non era valido.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché non erano validi.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché era troppo grande.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché erano troppo grandi.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché è stato spedito troppo velocemente.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché sono stati spedito troppo velocemente.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché il livello di allerta dell'utente è troppo alto.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché il livello di allerta dell'utente è troppo alto.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché il tuo livello di allerta è troppo alto.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché il tuo livello di allerta è troppo alto.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s per un motivo sconosciuto
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s per un motivo sconosciuto

en: Your AIM connection may be lost.
it: La tua connessione ad AIM potrebbe essere perduta.

en: You have been disconnected from chat room %s.
it: Sei stato disconnesso dalla stanza di discussione %s.

en: Pop-Up Message
it: Messaggio pop-up

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
it[0]: Il seguente nome utente è associato con %s
it[1]: I seguenti nomi utente sono associati con %s

en: No results found for email address %s
it: Nessun risultato trovato per l'indirizzo email %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
it: Dovresti ricevere un'email con la richiesta di conferma per %s.

en: Account Confirmation Requested
it: Conferma per l'account richiesta

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto differisce dall'originale.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché non è valido.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto è troppo lungo.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo email poiché c'è già una richiesta in corso per questo nome utente.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo email poiché l'indirizzo fornito ha troppi nomi utente associati.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo email poiché l'indirizzo fornito non è valido.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
it: Errore 0x%04x: Errore sconosciuto.

en: Error Changing Account Info
it: Errore nella modifica delle informazioni sull'account

en: The email address for %s is %s
it: L'indirizzo email di %s è %s

en: Account Info
it: Informazioni sull'account

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
it: La tua immagine MI non è stata inviata. Devi essere in connessione diretta per inviare immagini MI.

en: Unable to set AIM profile.
it: Impossibile impostare il profilo AIM.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
it: Probabilmente hai richiesto di impostare il tuo profilo prima che la procedura di login fosse completata. Il tuo profilo rimane non impostato; prova ad impostarlo di nuovo quando sei connesso correttamente.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
it[0]: La lunghezza massima del profilo di %d byte è stata superata. E' stato pertanto automaticamente troncato.
it[1]: La lunghezza massima del profilo di %d byte è stata superata. E' stato pertanto automaticamente troncato.

en: Profile too long.
it: Profilo troppo lungo.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
it[0]: La lunghezza massima del messaggio di assenza di %d byte è stata superata. E' stato pertanto automaticamente troncato.
it[1]: La lunghezza massima del messaggio di assenza di %d byte è stata superata. E' stato pertanto automaticamente troncato.

en: Away message too long.
it: Messaggio di assenza troppo lungo.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s poiché il nome utente non è valido. I nomi utente devono essere indirizzi email validi oppure iniziare con una lettera e contenere solo lettere, numeri e spazi; oppure devono contenere solo numeri.

en: Unable to Retrieve Buddy List
it: Impossibile ricevere la lista contatti

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
it: I server AIM non sono momentaneamente in grado di inviare la tua lista dei contatti. In ogni caso, la lista non è persa e sarà probabilmente disponibile tra pochi minuti.

en: Orphans
it: Orfani

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s poiché hai troppi contatti nella tua lista. Rimuovine uno e prova nuovamente.

en: (no name)
it: (nessun nome)

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s per un motivo sconosciuto.

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
it: L'utente %s ti ha dato il permesso di aggiungerlo alla tua lista contatti. Vuoi aggiungerlo?

en: Authorization Given
it: Autorizzazione concessa

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
it: L'utente %s ha accolto la tua richiesta di aggiungerlo nella tua lista contatti.

en: Authorization Granted
it: Autorizzazione concessa

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
it: L'utente %s ha rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: Authorization Denied
it: Autorizzazione rifiutata

en: _Exchange:
it: _Scambio:

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
it: La tua immagine MI non è stata inviata. Non puoi inviare immagini MI nelle chat AIM.

en: iTunes Music Store Link
it: Link all'iTunes Music Store

en: Lunch
it: Pranzo

en: Buddy Comment for %s
it: Commento per il contatto %s

en: Buddy Comment:
it: Commento per il contatto:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
it: Hai scelto di aprire una connessione per messaggi immediati diretti con %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
it: Poiché questo rivela il tuo indirizzo IP, deve essere considerato un rischio per la sicurezza. Vuoi continuare?

en: C_onnect
it: C_onnetti

en: You closed the connection.
it: Hai chiuso la connessione.

en: Get AIM Info
it: Ottieni info AIM

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
it: Modifica il commento per il contatto

en: Get X-Status Msg
it: Ottieni il messaggio x-status

en: End Direct IM Session
it: Termina la sessione di messaggi immediati diretti

en: Direct IM
it: Messaggio immediato diretto

en: Re-request Authorization
it: Richiedi nuovamente l'autorizzazione

en: Require authorization
it: Richiedi autorizzazione

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
it: Segnala sul web la tua presenza (questa opzione ti farà ricevere molto SPAM!)

en: ICQ Privacy Options
it: Opzioni per la privacy di ICQ

en: The new formatting is invalid.
it: La nuova formattazione non è valida.

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
it: La formattazione del nome utente può modificare solo le maiuscole/minuscole e gli spazi bianchi.

en: Change Address To:
it: Cambia l'indirizzo in:

en: You are awaiting authorization from the following buddies
it: Stai attendendo autorizzazione dai seguenti contatti

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
it: Puoi richiedere nuovamente autorizzazione da questi contatti cliccando col tasto destro su di essi e scegliendo "Richiedi nuovamente autorizzazione"

en: Find Buddy by Email
it: Cerca un contatto per email

en: Search for a buddy by email address
it: Cerca un contatto attraverso il suo indirizzo email

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
it: Inserisci l'indirizzo email del contatto che stai cercando.

en: _Search
it: _Cerca

en: Set User Info (web)...
it: Imposta le informazioni utente (web)...

note: This only happens when connecting with the old-style BUCP login
en: Change Password (web)
it: Cambia la password (web)

en: Configure IM Forwarding (web)
it: Configura l'inoltro dei messaggi immediati (web)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
it: Imposta le opzioni per la privacy...

note: AIM actions
en: Confirm Account
it: Conferma account

en: Display Currently Registered Email Address
it: Mostra gli attuali indirizzi email registrati

en: Change Currently Registered Email Address...
it: Cambia gli attuali indirizzi email registrati...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
it: Mostra i contatti dai quali attendi autorizzazione

en: Search for Buddy by Email Address...
it: Cerca un contatto per indirizzo email...

en: Use clientLogin
it: Usa clientLogin

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
it: Utilizza sempre il server proxy ICQ per
    il trasferimento file e i messaggi immediati diretti
    (più lento, ma non rivela il tuo indirizzo IP)

en: Allow multiple simultaneous logins
it: Consenti login multipli simultanei

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
it: È in corso la richiesta a %s di connessione verso di noi su %s:%hu per messaggi immediati diretti.

en: Attempting to connect to %s:%hu.
it: Tentativo di connessione con %s: %hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
it: Tentativo di connessione attraverso un server proxy.

en: %s has just asked to directly connect to %s
it: %s ha chiesto di connettersi direttamente a %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
it: Questo richiede una connessione diretta tra i due computer ed è necessario per le Immagini IM. Poiché verrà rivelato il tuo indirizzo IP, devi considerare la cosa come un potenziale rischio per la tua privacy.

note: Label
en: Buddy Icon
it: Icona per il contatto

en: Voice
it: Voce

en: AIM Direct IM
it: Messaggio immediato diretto AIM

en: Get File
it: Ricevi file

en: Games
it: Giochi

en: ICQ Xtraz
it: Extra ICQ

en: Add-Ins
it: Add-in

en: Send Buddy List
it: Invia la lista contatti

en: ICQ Direct Connect
it: Connessione diretta ICQ

en: AP User
it: Utente AP

en: Nihilist
it: Nichilista

en: ICQ Server Relay
it: Server relay ICQ

en: Old ICQ UTF8
it: Vecchio ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
it: Crittazione di trillian

en: Security Enabled
it: Sicurezza abilitata

en: Video Chat
it: Video chat

en: Live Video
it: Video live

en: Camera
it: Fotocamera

en: Screen Sharing
it: Condivisone dello schermo

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Warning Level
it: Livello di richiamo

en: Buddy Comment
it: Commento per il contatto

en: User information not available: %s
it: Informazioni sull'utente non disponibili: %s

en: Mobile Phone
it: Cellulare

en: Personal Web Page
it: Pagina web personale

note: aim_userinfo_t use_html_status
en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Zip Code
it: Codice postale

en: Work Information
it: Informazioni sul lavoro

en: Division
it: Divisione

en: Position
it: Posizione

en: Web Page
it: Pagina web

en: Online Since
it: Online da

en: Member Since
it: Membro da

en: Capabilities
it: Capacità

note: Translators: This string is a menu option that, if selected, will cause you to appear online to the chosen user even when your status is set to Invisible.
en: Appear Online
it: Appai come in linea

note: Translators: This string is a menu option that, if selected, will cause you to always appear offline to the chosen user (even when your status isn't Invisible).
en: Appear Offline
it: Sembra non in linea

en: Aquarius
it: Acquario

en: Pisces
it: Gallo

en: Aries
it: Ariete

en: Taurus
it: Toro

en: Gemini
it: Gemelli

en: Cancer
it: Cancro

en: Leo
it: Leone

en: Virgo
it: Vergine

en: Libra
it: Bilancia

en: Scorpio
it: Scorpione

en: Sagittarius
it: Sagittario

en: Capricorn
it: Capricorno

en: Rat
it: Topo

en: Ox
it: Bue

en: Tiger
it: Tigre

en: Rabbit
it: Coniglio

en: Dragon
it: Drago

en: Snake
it: Serpente

en: Horse
it: Cavallo

en: Goat
it: Capra

en: Monkey
it: Scimmia

en: Rooster
it: Gallo

en: Dog
it: Cane

en: Pig
it: Maiale

en: Other
it: Altro

en: Visible
it: Visibile

en: Friend Only
it: Solo amici

en: Private
it: Privato

en: QQ Number
it: Numero QQ

en: Country/Region
it: Paese/Regione

en: Province/State
it: Provincia/Stato

en: Zipcode
it: Codice postale

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Authorize adding
it: Autorizzare l'aggiunta

en: Cellphone Number
it: Numero di cellulare

en: Personal Introduction
it: Presentazione personale

en: City/Area
it: Città/Area

en: Publish Mobile
it: Pubblica il numero di cellulare

en: Publish Contact
it: Pubblica le informazioni sul contatto

en: College
it: Scuola superiore

en: Horoscope
it: Oroscopo

en: Zodiac
it: Zodiaco

en: Blood
it: Gruppo sanguigno

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Modify Contact
it: Modifica il contatto

en: Modify Address
it: Modifica l'indirizzo

en: Modify Extended Information
it: Modifica le informazioni estese

en: Modify Information
it: Modifica le informazioni

en: Update
it: Aggiorna

en: Could not change buddy information.
it: Impossibile modificare le informazioni sul contatto.

note: callback
en: Buddy Memo
it: Promemoria per il contatto

en: Change his/her memo as you like
it: Modifica a piacimento il promemoria per il contatto

en: _Modify
it: _Modifica

en: Memo Modify
it: Modifica promemoria

en: Server says:
it: Il server dice:

en: Your request was accepted.
it: La tua richiesta è stata accettata.

en: Your request was rejected.
it: La tua richiesta è stata rifiutata.

en: Add buddy question
it: Domanda per l'aggiunta del contatto

en: Enter answer here
it: Inserisci qui la risposta

en: Send
it: Invia

en: Invalid answer.
it: Risposta non valida.

en: Authorization denied message:
it: Messaggio di autorizzazione rifiutata:

en: Sorry, you're not my style.
it: Mi dispiace ma non sei il mio tipo.

en: %u needs authorization
it: %u necessita di autorizzazione

en: Add buddy authorize
it: Autorizzazione per l'aggiunta del contatto

en: Enter request here
it: Inserisci la richiesta qui

en: Would you be my friend?
it: Vuoi essere mio amico?

en: QQ Buddy
it: Contatto QQ

en: Add buddy
it: Aggiungi contatto

en: Invalid QQ Number
it: Numero QQ non valido

en: Failed sending authorize
it: Invio dell'autorizzazione non riuscito

en: Failed removing buddy %u
it: Rimozione del contatto %u non riuscita

en: Failed removing me from %d's buddy list
it: Impossibile rimuovere me stesso dalla lista contatti di %d

en: No reason given
it: Nessun motivo fornito

note: only need to get value
en: You have been added by %s
it: Sei stato aggiunto da %s

en: Would you like to add him?
it: Vuoi aggiungerlo?

en: Rejected by %s
it: Rifiutato da %s

en: Message: %s
it: Messaggio: %s

en: Group ID
it: ID del gruppo

en: QQ Qun
it: Qun QQ

en: Please enter Qun number
it: Inserisci un numero Qun

en: You can only search for permanent Qun
it: Puoi solamente cercare Qun permanenti

en: (Invalid UTF-8 string)
it: (Stringa UTF-8 non valida)

en: Not member
it: Non è membro

en: Member
it: Membro

en: Requesting
it: Richiesta in corso

en: Admin
it: Amministratore

note: XXX: Should this be "Topic"?
en: Room Title
it: Titolo della stanza

en: Notice
it: Avviso

en: Detail
it: Dettaglio

en: Creator
it: Creatore

en: About me
it: Informazioni su di me

en: Category
it: Categoria

en: The Qun does not allow others to join
it: Il Qun non consente ad altri di entrare

en: Join QQ Qun
it: Entra in un Qun QQ

en: Input request here
it: Inserisci la tua richiesta qui

en: Successfully joined Qun %s (%u)
it: Ingresso nel Qun %s (%u) riuscito

en: Successfully joined Qun
it: Ingresso nel Qun riuscito

en: Qun %u denied from joining
it: L'ingresso nel Qun %u è stato rifiutato

en: QQ Qun Operation
it: Operatore Qun QQ

en: Failed:
it: Fallito:

en: Join Qun, Unknown Reply
it: Ingresso nel Qun, risposta sconosciuta

en: Quit Qun
it: Abbandona il Qun

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
it: Nota, se sei il creatore, 
    questa operazione rimuoverà questo Qun.

en: Sorry, you are not our style
it: Mi dispiace, ma non sei il nostro tipo

en: Successfully changed Qun members
it: Membri del Qun modificati con successo

en: Successfully changed Qun information
it: Informazione sul Qun modificata con successo

en: You have successfully created a Qun
it: Qun creato con successo

en: Would you like to set up detailed information now?
it: Vuoi impostare le informazioni dettagliate adesso?

en: Setup
it: Impostazione

en: %u requested to join Qun %u for %s
it: L'utente %u ha chiesto di entrare nel Qun %u per %s

en: %u request to join Qun %u
it: L'utente %u ha chiesto di entrare nel Qun %u

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
it: Impossibile entrare nel Qun %u, gestito dall'admin %u

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
it: <b>L'ingresso nel Qun %u è approvato dall'amministratore %u per %s</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
it: <b>Il contatto %u è stato rimosso.</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
it: <b>Il nuovo contatto %u è entrato.</b>

en: Unknown-%d
it: Sconosciuto-%d

en: Level
it: Livello

en:  Zone
it: Zona

en: Ver
it: Versione

en: Invalid name
it: Nome non valido

en: Select icon...
it: Scegli un'icona...

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
it: <b>Orario di login</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
it: <b>Numero di contatti online</b>: %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
it: <b>Ultimo aggiornamento</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
it: <b>Etichetta del client</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
it: <b>Modalità di connessione</b>: %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
it: <b>Il mio indirizzo IP</b>: %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
it: <b>Inviato</b>: %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
it: <b>Invia nuovamente</b>: %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
it: <b>Perso</b>: %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
it: <b>Ricevuto</b>: %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
it: <b>Ricevuto duplicato</b>: %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
it: <b>Data e ora</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: Login Information
it: Informazioni sul login

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
it: <p><b>Autore originale</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
it: <p><b>Hanno contribuito al codice</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
it: <p><b>Gli Amabili Scrittori Patch</b>:<br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
it: <p><b>Ringraziamento</b>:<br>

en: <p><b>Scrupulous Testers</b>:<br>
it: <p><b>Tester scrupolosi</b>:<br>

en: and more, please let me know... thank you!))
it: ed altri ancora, fatemi sapere... grazie!))

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
it: <p><i>E tutti i ragazzi del retrobottega...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
it: <i>Unisciti a noi!</i> :)

en: About OpenQ %s
it: Informazioni su OpenQ %s

en: Change Icon
it: Cambia icona

en: Change Password
it: Cambia password

en: Account Information
it: Informazioni sull'account

en: Update all QQ Quns
it: Aggiorna tutti i Qun di QQ

en: About OpenQ
it: Informazioni su OpenQ

en: Modify Buddy Memo
it: Modifica il promemoria per il contatto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo QQ

en: Auto
it: Automatico

en: Select Server
it: Scegli un server

en: Connect by TCP
it: Connetti utilizzando TCP

en: Show server notice
it: Mostra gli avvisi dal server

en: Show server news
it: Mostra le news del server

en: Show chat room when msg comes
it: Mostra la stanza di discussione all'arrivo di un messaggio

en: Keep alive interval (seconds)
it: Intervallo di "Keep alive" (secondi)

en: Update interval (seconds)
it: Intervallo di aggiornamento (secondi)

en: Unable to decrypt server reply
it: Impossibile decrittare la risposta del server

en: Failed requesting token, 0x%02X
it: Impossibile richiedere il token, 0x%02X

en: Invalid token len, %d
it: Lunghezza del token non valida, %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
it: Il Redirect_EX non è attualmente supportato

note: need activation
en: Activation required
it: Richiesta attivazione

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
it: Codice di risposta sconosciuto durante il login (0x%02X)

en: Requesting captcha
it: Richiesta del codice captcha in corso

en: Checking captcha
it: Verifica del codice captcha in corso

en: Failed captcha verification
it: Verifica del codice captcha fallita

en: Captcha Image
it: Immagine Captcha

en: Enter code
it: Inserisci il codice

en: QQ Captcha Verification
it: Verifica captcha di QQ

en: Enter the text from the image
it: Inserisci il testo che appare nell'immagine

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
it: Risposta sconosciuta durante la verifica della password (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
it: Codice di risposta sconosciuto durante il login (0x%02X):
    %s

en: Socket error
it: Errore socket

en: Getting server
it: Ricezione server in corso

en: Requesting token
it: Richiesta del token in corso

en: Unable to resolve hostname
it: Impossibile risolvere il nome dell'host

en: Invalid server or port
it: Server o porta non validi

en: Connecting to server
it: Connessione al server in corso

en: QQ Error
it: Errore di QQ

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
it: News dal server:
    %s
    %s
    %s

en: %s:%s
it: %s: %s

en: From %s:
it: Da %s:

en: Server notice From %s: 
    %s
it: Avviso del server da %s: 
    %s

en: Unknown SERVER CMD
it: Comando SERVER sconosciuto

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
it: Risposta di errore di %s(0x%02X)
    Stanza %u, risposta 0x%02X

en: QQ Qun Command
it: Comando Qun QQ

en: Unable to decrypt login reply
it: Impossibile decrittare la risposta al login

en: Unknown LOGIN CMD
it: Comando LOGIN sconosciuto

en: Unknown CLIENT CMD
it: Comando CLIENT sconosciuto

en: %d has declined the file %s
it: %d ha rifiutato il file %s

en: File Send
it: File inviato

en: %d cancelled the transfer of %s
it: %d ha annullato il trasferimento di %s

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
it: <b>Titolo del gruppo:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
it: <b>ID del gruppo di Notes:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
it: Informazioni per il gruppo %s

en: Notes Address Book Information
it: Informazioni sulla Rubrica di Notes

en: Invite Group to Conference...
it: Invita il gruppo in conferenza...

en: Get Notes Address Book Info
it: Ottieni informazioni sulla Rubrica di Notes

en: Sending Handshake
it: Invio handshake in corso

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
it: In attesa del riconoscimento dell'handshake

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
it: Handshake riconosciuto. Invio del login in corso

en: Waiting for Login Acknowledgement
it: In attesa del riconoscimento del login

en: Login Redirected
it: Login rediretto

en: Forcing Login
it: Login forzato in corso

en: Login Acknowledged
it: Login riconosciuto

en: Starting Services
it: Avvio servizi in corso

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
it: Un amministratore Sametime ha diffuso il seguente annuncio sul server %s

en: Sametime Administrator Announcement
it: Annuncio dell'amministratore Sametime

en: Announcement from %s
it: Annuncio da %s

en: Conference Closed
it: Conferenza chiusa

en: Unable to send message:
it: Impossibile inviare il messaggio:

en: Unable to send message to %s:
it: Impossibile inviare il messaggio %s:

en: Place Closed
it: Luogo chiuso

en: Microphone
it: Microfono

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Video Camera
it: Video camera

en: File Transfer
it: Trasferimento file

en: Supports
it: Supporta

en: External User
it: Utente esterno

en: Create conference with user
it: Crea una conferenza con l'utente

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
it: Inserisci l'argomento per la nuova conferenza, insieme ad un messaggio di invito da inviare a %s

en: New Conference
it: Nuova conferenza

en: Create
it: Crea

en: Available Conferences
it: Conferenze disponibili

en: Create New Conference...
it: Crea una nuova conferenza...

en: Invite user to a conference
it: Invita un utente in conferenza

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
it: Scegli una conferenza dalla seguente lista per la quale inviare un invito all'utente %s. Scegli "Crea nuova conferenza" se preferisci creare una nuova conferenza alla quale invitare l'utente.

en: Invite to Conference
it: Invita in conferenza

en: Invite to Conference...
it: Invita in conferenza...

en: Send TEST Announcement
it: Invia annuncio TEST

en: Topic:
it: Argomento:

en: No Sametime Community Server specified
it: Nessun server community Sametime specificato

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
it: Non è stato configurato nessun host o indirizzo IP per l'account Meanwhile %s. Per poter proseguire con il login, devi specificarne uno qui sotto.

en: Meanwhile Connection Setup
it: Impostazione della connessione Meanwhile

en: No Sametime Community Server Specified
it: Nessun server community Sametime specificato

en: Connect
it: Connetti

en: Unknown (0x%04x)<br>
it: Sconosciuto (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
it: Ultimo client conosciuto

en: User Name
it: Nome utente

en: Sametime ID
it: ID Sametime

en: An ambiguous user ID was entered
it: E' stato immesso uno user ID ambiguo

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
it: L'identificativo '%s' potrebbe riferirsi ad uno dei seguenti utenti. Seleziona dall'elenco qui sotto l'utente corretto da aggiungere alla tua lista contatti.

en: Select User
it: Scegli l'utente

en: Unable to add user: user not found
it: Impossibile aggiungere l'utente: utente non trovato

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
it: L'identificativo '%s' non corrisponde a nessun utente nella tua comunità Sametime. Questa voce è stata pertanto rimossa dalla tua lista contatti.

en: Error reading file %s: 
    %s
it: Errore nella lettura del file %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
it: Lista contatti archiviata in remoto

en: Buddy List Storage Mode
it: Modalità di archiviazione della lista contatti

en: Local Buddy List Only
it: Soltanto lista contatti locale

en: Merge List from Server
it: Unisci la lista dal server

en: Merge and Save List to Server
it: Unisci e salva la lista sul server

en: Synchronize List with Server
it: Sincronizza la lista con il server

en: Import Sametime List for Account %s
it: Importa la lista Sametime per l'account %s

en: Export Sametime List for Account %s
it: Esporta la lista Sametime per l'account %s

en: Unable to add group: group exists
it: Impossibile aggiungere il gruppo: il gruppo esiste

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
it: Un gruppo dal nome '%s' esiste già nella tua lista contatti.

en: Unable to add group
it: Impossibile aggiungere il gruppo

en: Possible Matches
it: Possibili corrispondenze

en: Notes Address Book group results
it: Risultati per i gruppi della Rubrica di Notes

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
it: L'identificativo '%s' potrebbe riferirsi ad uno dei seguenti gruppi della Rubrica di Notes. Scegli dalla seguente lista il gruppo corretto da aggiungere alla tua lista contatti.

en: Select Notes Address Book
it: Scegli una Rubrica di Notes

en: Unable to add group: group not found
it: Impossibile aggiungere il gruppo: gruppo non trovato

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
it: L'identificativo '%s' non corrisponde a nessun gruppo della Rubrica di Notes nella tua community Sametime.

en: Notes Address Book Group
it: Gruppo della Rubrica di Notes

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
it: Inserisci nel campo sottostante il nome di un gruppo della Rubrica di Notes. Il gruppo e i suoi membri saranno aggiunti alla tua lista contatti.

en: Search results for '%s'
it: Risultati della ricerca per '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
it: L'identificativo '%s' può corrispondere ad uno dei seguenti utenti. Puoi aggiungere questi utenti alla tua lista contatti o inviare loro dei messaggi tramite i pulsanti qui sotto.

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: No matches
it: Nessuna corrispondenza

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
it: L'identificativo '%s' non corrisponde ad alcun utente nella tua comunità Sametime.

en: No Matches
it: Nessuna corrispondenza

en: Search for a user
it: Cerca utente

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
it: Inserisci un nome o un ID parziale nel campo sottostante per cercare tra gli utenti nella tua comunità Sametime.

en: User Search
it: Ricerca utente

en: Import Sametime List...
it: Importa la lista Sametime...

en: Export Sametime List...
it: Esporta la lista Sametime...

en: Add Notes Address Book Group...
it: Aggiungi un gruppo dalla Rubrica di Notes...

en: User Search...
it: Ricerca utente...

en: Force login (ignore server redirects)
it: Forza il login (ignora le redirezioni del server)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
it: Nascondi l'identità del client

en: User %s is not present in the network
it: L'utente %s non è presente nella rete

en: Key Agreement
it: Scambio delle chiavi

en: Cannot perform the key agreement
it: Impossibile eseguire lo scambio delle chiavi

en: Error occurred during key agreement
it: C'è stato un errore durante lo scambio delle chiavi

en: Key Agreement failed
it: Scambio delle chiavi fallito

en: Timeout during key agreement
it: Tempo scaduto durante lo scambio delle chiavi

en: Key agreement was aborted
it: Lo scambio delle chiavi è stato interrotto

en: Key agreement is already started
it: Lo scambio delle chiavi è già stato avviato

en: Key agreement cannot be started with yourself
it: Impossibile avviare uno scambio delle chiavi con te stesso

en: The remote user is not present in the network any more
it: L'utente remoto non è più presente nella rete

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
it: Ricevuta una richiesta di scambio chiavi da %s. Vuoi eseguire lo scambio delle chiavi?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
it: L'utente remoto è in attesa dello scambio delle chiavi su:
    Host remoto: %s
    Porta remota: %d

en: Key Agreement Request
it: Richiesta di scambio chiavi

en: IM With Password
it: MI con password

en: Cannot set IM key
it: Impossibile impostare la chiave MI

en: Set IM Password
it: Imposta la password MI

en: Get Public Key
it: Ottieni chiave pubblica

en: Cannot fetch the public key
it: Impossibile recuperare la chiave pubblica

en: Show Public Key
it: Mostra la chaive pubblica

en: Could not load public key
it: Impossibile caricare la chiave pubblica

en: User Information
it: Informazioni sull'utente

en: Cannot get user information
it: Impossibile ottenere le informazioni sull'utente

en: The %s buddy is not trusted
it: Il contatto %s non è fidato

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
it: Non puoi ricevere notifiche dal contatto finché non importi la sua chiave pubblica. Puoi usare il comando "Ottieni chiave pubblica" per recuperare la chiave pubblica.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
it: Apri...

en: The %s buddy is not present in the network
it: Il contatto %s non è presente nella rete

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
it: Per poter aggiungere il contatto devi importare la sua chiave pubblica. Fai clic su "Importa" per importare una chiave pubblica.

en: _Import...
it: _Importa...

en: Select correct user
it: Scegliere l'utente corretto

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
it: È stato trovato più di un utente con la stessa chiave pubblica. Scegliere dalla lista l'utente corretto da aggiungere alla lista contatti.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
it: È stato trovato più di un utente con lo stesso nome. Scegliere dalla lista l'utente corretto da aggiungere alla lista contatti.

en: Detached
it: Distaccato

en: Indisposed
it: Indisposto

en: Wake Me Up
it: Svegliami

en: Hyper Active
it: Iperattivo

en: User Modes
it: Modalità utente

en: Preferred Contact
it: Contatti preferiti

en: Preferred Language
it: Lingua preferita

en: Device
it: Dispositivo

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Geolocation
it: Località geografica

en: Reset IM Key
it: Resetta la chiave MI

en: IM with Key Exchange
it: MI con scambio di chiavi

en: IM with Password
it: MI con password

en: Get Public Key...
it: Ottieni la chiave pubblica...

en: Kill User
it: Uccidi utente

en: Draw On Whiteboard
it: Scrivi sulla lavagna

en: Channel %s does not exist in the network
it: Il canale %s non esiste nella rete

en: Channel Information
it: Informazioni sul canale

en: Cannot get channel information
it: Impossibile ottenere informazioni sul canale

en: <b>Channel Name:</b> %s
it: <b>Nome del canale:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
it: <br><b>Numero di utenti:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
it: <br><b>Fondatore del canale:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
it: <br><b>Cipher del canale:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
it: <br><b>HMAC del canale:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
it: <br><b>Argomento del canale:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
it: <br><b>Modalità del canale:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
it: <br><b>Fingerprint della chiave del fondatore:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
it: <br><b>Babbleprint della chiave del fondatore:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
it: Aggiungi la chiave pubblica del canale

note: Add new public key
en: Open Public Key...
it: Apri chiave pubblica...

en: Channel Passphrase
it: Passphrase del canale

en: Channel Public Keys List
it: Lista delle chaivi pubbliche del canale

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
it: L'autenticazione del canale è usata per rendere sicuro il canale da accessi non autorizzati. L'autenticazione dovrebbe essere basata su una passphrase e sulle firme digitali. Se è impostata una passphrase, questa sarà richiesta per poter entrare nel canale. Se sono impostate le chiavi pubbliche del canale, solamente gli utenti le cui chiavi pubbliche sono elencate saranno in grado di entrare.

en: Channel Authentication
it: Autenticazione del canale

en: Add / Remove
it: Aggiungi / rimuovi

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
it: Inserisci il nome del gruppo privato del canale %s e la passphrase.

en: Add Channel Private Group
it: Inserisci un gruppo privato al canale

en: User Limit
it: Limite utenti

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
it: Imposta un limite per gli utenti del canale. Scegli zero per rimuovere il limite.

en: Invite List
it: Lista degli inviti

en: Ban List
it: Lista dei ban

en: Add Private Group
it: Aggiungi un gruppo privato

en: Reset Permanent
it: Rimuovere la modalità permanente

en: Set Permanent
it: Impostare la modalità permanente

en: Set User Limit
it: Imposta il limte utenti

en: Reset Topic Restriction
it: Azzera le restrizioni sull'argomento

en: Set Topic Restriction
it: Imposta restrizioni sull'argomento

en: Reset Private Channel
it: Azzera i canali privati

en: Set Private Channel
it: Imposta un canale privato

en: Reset Secret Channel
it: Azzera i canali segreti

en: Set Secret Channel
it: Imposta un canale segreto

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
it: Devi entrare nel canale %s prima di poter entrare nel gruppo privato

en: Join Private Group
it: Entra nel gruppo privato

en: Cannot join private group
it: Impossibile entrare nel gruppo privato

en: Call Command
it: Comando per la chiamata

en: Cannot call command
it: Impossibile richiamare il comando

en: Unknown command
it: Comando sconosciuto

en: Secure File Transfer
it: Trasferimento file sicuro

en: Error during file transfer
it: Errore nel trasferimento del file

en: Remote disconnected
it: La controparte si è disconnessa

en: Permission denied
it: Pemesso negato

en: Key agreement failed
it: Scambio delle chiavi fallito

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Creating connection failed
it: Creazione della connessione fallita

en: File transfer session does not exist
it: La sessione di trasferimento file non esiste

en: No file transfer session active
it: Nessuna sessione di trasferimento file attiva

en: File transfer already started
it: Il trasferimento file è già iniziato

en: Could not perform key agreement for file transfer
it: Impossibile eseguire lo scambio delle chiavi per il trasferimento file

en: Could not start the file transfer
it: Impossibile avviare il trasferimento file

en: Cannot send file
it: Impossibile inviare il file

en: Error occurred
it: Si è verificato un errore

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
it: %s ha scelto come argomento di <I>%s</I>: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
it: <I>%s</I> ha impostato le modalità del canale <I>%s</I> a: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
it: <I>%s</I> ha rimosso tutte le modalità del canale <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
it: <I>%s</I> ha impostato le modalità di <I>%s</I> a : %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
it: <I>%s</I> ha rimosso tutte le modalità di <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
it: Sei stato espulso (kick) da <I>%s</I> da parte di <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
it: Sei stato ucciso (kill) da %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
it: Ucciso (kill) da %s (%s)

en: Server signoff
it: Disconnessione dal server

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Birth Day
it: Compleanno

en: Job Role
it: Posizione lavorativa

en: Organization
it: Organizzazione

en: Unit
it: Unità

en: Join Chat
it: Entra in chat

en: You are channel founder on <I>%s</I>
it: Sei il fondatore del canale su <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
it: Il fondatore del canale su <I>%s</I> è <I>%s</I>

en: Real Name
it: Vero nome

en: Status Text
it: Testo di stato

en: Public Key Fingerprint
it: Fingerprint della chiave pubblica

en: Public Key Babbleprint
it: Babbleprint della chiave pubblica

en: _More...
it: _Altro...

en: Detach From Server
it: Distacca dal server

en: Cannot detach
it: Impossibile distaccarsi

en: Cannot set topic
it: Impossibile impostare l'argomento

en: Failed to change nickname
it: Modifica del nickname non riuscita

en: Roomlist
it: Lista delle stanze

en: Cannot get room list
it: Impossibile recuperare la lista delle stanze

en: Network is empty
it: Il network è vuoto

en: No public key was received
it: Non è stata ricevuta nessuna chiave pubblica

en: Server Information
it: Informazioni sul server

en: Cannot get server information
it: Impossibile ottenere le informazioni sul server

en: Server Statistics
it: Statistiche del server

en: Cannot get server statistics
it: Impossibile ottenere le statistiche sul server

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
it: Ora di avvio del server locale: %s
    Tempo di attività del server locale: %s
    Client connessi al server locale: %d
    Canali sul server locale: %d
    Operatori sul server locale: %d
    Operatori sul router locale: %d
    Client sulla cella locale: %d
    Canali sulla cella locale: %d
    Server sulla cella locale: %d
    Client totali: %d
    Canali totali: %d
    Server totali: %d
    Router totali: %d
    Operatori server totali: %d
    Operatori router totali: %d

en: Network Statistics
it: Statistiche sulla rete

en: Ping failed
it: Ping non riuscito

en: Ping reply received from server
it: Ricevuta risposta al ping dal server

en: Could not kill user
it: Impossibile uccidere (kill) l'utente

en: WATCH
it: GUARDA

en: Cannot watch user
it: Impossibile osservare l'utente

en: Resuming session
it: Ripristino della sessione in corso

en: Authenticating connection
it: Autenticazione della connessione in corso

en: Verifying server public key
it: Verifica della chiave pubblica del server in corso

en: Passphrase required
it: Passphrase richiesta

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
it: Ricevuta la chiave pubblica di %s. La tua copia locale non coincide con questa chiave. Vuoi accettare in ogni caso questa chiave pubblica?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
it: Ricevuta la chiave pubblica di %s. Vuoi accettare questa chiave?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
it: Il fingerprint e il babbleprint della chiave %s sono:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
it: Verifica della chiave pubblica

en: _View...
it: _Visualizza...

en: Unsupported public key type
it: Tipo di chiave pubblica non supportato

en: Disconnected by server
it: Disconnesso dal server

en: Error connecting to SILC Server
it: Errore nella connessione al server SILC

en: Key Exchange failed
it: Scambio delle chiavi fallito

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
it: Ripristino della sessione distaccata non riuscito. Fai clic su "Connetti di nuovo" per creare una nuova connessione.

en: Performing key exchange
it: Scambio delle chiavi in corso

en: Unable to load SILC key pair
it: Impossibile caricare la coppia di chiavi SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
it: Connessione al server SILC in corso

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Unable to initialize SILC protocol
it: Impossibile inizializzare il protocollo SILC

en: Error loading SILC key pair
it: Errore nel caricamento della coppia di chiavi SILC

en: Download %s: %s
it: Scarica %s: %s

en: Your Current Mood
it: Il tuo umore attuale

en: Normal
it: Normale

en: 
    Your Preferred Contact Methods
it: 
    I tuoi metodi di contatto preferiti

en: Video conferencing
it: Video conferenza

en: Your Current Status
it: Il tuo stato attuale

en: Online Services
it: Servizi on line

en: Let others see what services you are using
it: Lascia che gli altri vedono quali servizi stai usando

en: Let others see what computer you are using
it: Lascia che gli altri vedano quale computer stai usando

en: Your VCard File
it: Il tuo file VCard

en: Timezone (UTC)
it: Fuso orario (UTC)

en: User Online Status Attributes
it: Attributi di stato degli utenti

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
it: Puoi lasciare che gli altri utenti vedano le informazioni sul tuo stato di connessione e le tue informazioni personali. Immetti le informazioni che vuoi rendere note agli altri utenti.

en: Message of the Day
it: Messaggio del giorno

en: No Message of the Day available
it: Nessun messaggio del giorno disponibile

en: There is no Message of the Day associated with this connection
it: Non c'è nessun messaggio del giorno associato con questa connessione

en: Create New SILC Key Pair
it: Crea una nuova coppia di chiavi SILC

en: Passphrases do not match
it: Le  password non coincidono

en: Key Pair Generation failed
it: Generazione della coppia di chiavi fallita

en: Key length
it: Lunghezza della chiave

en: Public key file
it: File per la chiave pubblica

en: Private key file
it: File per la chiave privata

en: Passphrase (retype)
it: Password (di nuovo)

en: Generate Key Pair
it: Genera una coppia di chiavi

en: Online Status
it: Stato di connessione

en: View Message of the Day
it: Visualizza il messaggio del giorno

en: Create SILC Key Pair...
it: Crea una coppia di chiavi SILC...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
it: L'utente <I>%s</I> non è presente nella rete

en: Topic too long
it: Argomento troppo lungo

en: You must specify a nick
it: Devi specificare un nick

en: channel %s not found
it: canale %s non trovato

en: channel modes for %s: %s
it: modalità del canale per %s: %s

en: no channel modes are set on %s
it: non è impostata alcuna modalità del canale su %s

en: Failed to set cmodes for %s
it: Impossibile impostare i cmodes per %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
it: Comando sconosciuto: %s, (potrebbe essere un bug del client)

en: part [channel]:  Leave the chat
it: part [canale]: Abbandona la chat

en: leave [channel]:  Leave the chat
it: leave [canale]: Abbandona la chat

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
it: topic [&lt;nuovo argomento&gt;]: Visualizza o modifica l'argomento.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
it: join: &lt;canale&gt; [&lt;password&gt;]: Entra in una chat su questa rete.

en: list:  List channels on this network
it: list: Elenca i canali presenti su questa rete

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
it: whois &lt;nick&gt;: Visualizza le informazioni sul nick

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
it: msg &lt;nick&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato ad un utente

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
it: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]: Invia un messaggio privato ad un utente

en: motd:  View the server's Message Of The Day
it: motd: Visualizza il messaggio del giorno

en: detach:  Detach this session
it: detach: Distacca questa sessione

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
it: quit [messaggio]: Disconnette dal server, con un messaggio opzionale

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
it: call &lt;comando&gt;: Richiama qualunque comando client silc

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
it: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;motivo&gt;]: Uccide (kill) il nick indicato

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
it: nick &lt;nuovo nickname&gt;: Cambia il tuo nickname

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
it: whowas &lt;nick&gt;: Visualizza le informazioni sul nick

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
it: cmode &lt;canale&gt; [+|-&lt;modalità&gt;] [argomenti]: Cambia o mostra le modalità del canale

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
it: cumode &lt;canale&gt; +|-&lt;modalità&gt; &lt;nick&gt;: Cambia le modalità sul canale per il nick indicato

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
it: umode &lt;modalità utente&gt;: Imposta le tue modalità nella rete

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
it: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]: Ottiene i privilegi di operatore del server

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
it: invite &lt;canale&gt; [-|+]&lt;nick&gt;: invita il nick indicato o lo aggiunge/rimuove dalla lista degli inviti del canale

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
it: kick &lt;canale&gt; &lt;nick&gt; [commento]: Espelle (kick) il client dal canale

en: info [server]:  View server administrative details
it: info [server]: Visualizza dettagli amministrativi del server

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
it: ban [&lt;canale&gt; +|-&lt;nick&gt;]: Allontana (ban) il client dal canale

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
it: getkey &lt;nick|server&gt;: Recupera la chiave pubblica del client o del server

en: stats:  View server and network statistics
it: stats: Visualizza le statistiche del server e della rete

en: ping:  Send PING to the connected server
it: ping: Invia un PING al server a cui si è connessi

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
it: users &lt;canale&gt;: Elenca gli utenti presenti nel canale.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
it: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;canale(i)&gt;: Elenca utenti specifici nel canale (nei canali)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
it: Protocollo Secure Internet Live Conferencing (SILC)

en: Network
it: Rete

en: Public Key file
it: File per la chiave pubblica

en: Private Key file
it: File per la chiave privata

en: Cipher
it: Cifra

en: Use Perfect Forward Secrecy
it: Usa PFS (Perfect Forward Secrecy)

en: Public key authentication
it: Autenticazione con chiave pubblica

en: Block IMs without Key Exchange
it: Blocca i MI senza scambio di chiavi

en: Block messages to whiteboard
it: Blocca i messaggi per la lavagna

en: Automatically open whiteboard
it: Apri automaticamente la lavagna

en: Digitally sign and verify all messages
it: Firma digitalmente e verifica tutti i messaggi

en: Creating SILC key pair...
it: Creazione della coppia di chiavi SILC in corso...

en: Unable to create SILC key pair
it: Impossibile creare la coppia di chiavi SILC

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
it: Vero nome: 	%s

en: User Name: 	%s
it: Nome utente: 	%s

en: Host Name: 	%s
it: Nome host: 	%s

en: Organization: 	%s
it: Organizzazione: 	%s

en: Country: 	%s
it: Paese: 	%s

en: Algorithm: 	%s
it: Algoritmo: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
it: Lunghezza della chiave: 	%d bit

en: Version: 	%s
it: Versione: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
it: Fingerprint della chiave pubblica:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
it: Babbleprint della chiave pubblica:
    %s

en: Public Key Information
it: Informazioni sulla chiave pubblica

en: Paging
it: Numero del pager

en: Video Conferencing
it: Video conferenza

en: Terminal
it: Terminale

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
it: %s ha inviato un messaggio sulla lavagna. Vuoi aprire la lavagna?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
it: %s ha inviato un messaggio sulla lavagna del canale %s. Vuoi aprire la lavagna?

en: Whiteboard
it: Lavagna

en: No server statistics available
it: Statistiche sul server non disponibili

en: Error during connecting to SILC Server
it: Errore nella connessione al server SILC

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
it: Non riuscito: Versioni non coincidenti. Aggiorna il tuo client

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
it: Non riuscito: La controparte non accetta o non supporta la tua chiave pubblica

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
it: Non riuscito: La controparte non supporta il gruppo KE proposto

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
it: Non riuscito: La controparte non supporta il cipher proposto

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
it: Non riuscito: La controparte non supporta il PKCS proposto

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
it: Non riuscito: La controparte non supporta la funzione di hash proposta

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
it: Non riuscito: La controparte non supporta l'HMAC proposto

en: Failure: Incorrect signature
it: Non riuscito: Firma non corretta

en: Failure: Invalid cookie
it: Non riuscito: Cookie non valido

en: Failure: Authentication failed
it: Non riuscito: Autenticazione fallita

en: Unable to initialize SILC Client connection
it: Impossibile inizializzare la connessione client SILC

en: John Noname
it: Giovanni Senzanome

en: Unable to load SILC key pair: %s
it: Impossibile caricare la coppia di chiavi SILC: %s

en: Unable to create connection
it: Impossibile creare la connessione

en: Unknown server response
it: Risposta sconosciuta da parte del server

en: Unable to create listen socket
it: Impossibile creare il socket in ascolto

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
it: I nomi utente SIP non devono contenere spazi bianchi o simboli @

en: SIP connect server not specified
it: Server di connessione SIP non specificato

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo SIP/SIMPLE

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
it: Il plugin per il protocollo SIP/SIMPLE

en: Publish status (note: everyone may watch you)
it: Rendi pubblico il tuo stato
    (nota: chiunque potrebbe vederti)

en: Use UDP
it: Utilizza UDP

en: Use proxy
it: Utilizza proxy

en: Auth User
it: Utente Auth

en: Auth Domain
it: Dominio Auth

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
it: join &lt;stanza&gt;: Entra in una stanza di discussione sul network Yahoo

en: list: List rooms on the Yahoo network
it: list: Elenca le stanze presenti sul network Yahoo

en: doodle: Request user to start a Doodle session
it: doodle: Richiedi all'utente di avviare una sessione di scarabocchi

en: Yahoo ID...
it: ID Yahoo...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Yahoo!

en: Pager port
it: Porta Yahoo Pager

en: File transfer server
it: Server per il trasferimento file

en: File transfer port
it: Porta trasferimento file

en: Chat room locale
it: Lingua della stanza di discussione

en: Ignore conference and chatroom invitations
it: Ignora gli inviti a conferenze e a stanze di discussione

en: Chat room list URL
it: URL della lista delle stanze di discussione

en: Yahoo JAPAN ID...
it: ID Yahoo Giappone...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Yahoo! Giappone

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
it: %s ti ha inviato un invito alla videoconferenza. Questa caratteristica non è ancora supportata.

en: Your SMS was not delivered
it: Il tuo SMS non è stato consegnato

en: Your Yahoo! message did not get sent.
it: Il tuo messaggio di Yahoo! non è stato inviato.

en: Yahoo! system message for %s:
it: Messaggio di sistema Yahoo! per %s:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
it: %s ha (retroattivamente) rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti per il seguente motivo: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
it: %s ha (retroattivamente) rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti.

en: Add buddy rejected
it: Aggiungi un contatto rifiutato

note: Some error in the received stream
en: Received invalid data
it: Ricevuti dati non validi

note: security lock from too many failed login attempts
en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
it: Account bloccato: troppi tentativi di accesso falliti. Il problema potrebbe essere risolto effettuando l'accesso dal sito web di Yahoo!.

note: indicates a lock of some description
en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
it: Account bloccato: motivo sconosciuto. Il problema potrebbe essere risolto effettuando l'accesso dal sito web di Yahoo!.

note: indicates a lock due to logging in too frequently
en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
it: Account bloccato: hai provato a connetterti con eccessiva frequenza. Aspetta qualche minuto prima di riprovare. Il problema potrebbe essere risolto effettuando l'accesso dal sito web di Yahoo!.

note: username or password missing
en: Username or password missing
it: Non è stata specificata la password o il nome utente

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
it: Il server di Yahoo ha richiesto l'uso di un metodo di autenticazione non riconosciuto. Probabilmente non sarai in grado di connetterti con successo a Yahoo. Controlla %s per aggiornamenti.

en: Failed Yahoo! Authentication
it: Autenticazione Yahoo! fallita

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
it: Hai cercato di ignorare %s, ma l'utente è nella tua lista contatti. Facendo clic su "Sì" il contatto verrà rimosso ed ignorato.

en: Ignore buddy?
it: Ignora il contatto?

en: Invalid username or password
it: Password o nome utente non validi

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
it: Il tuo account è stato bloccato a causa di troppi tentativi di accesso falliti. Prova ad effettuare l'accesso dal sito web di Yahoo!.

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
it: Errore sconosciuto 52. Prova a connetterti nuovamente.

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
it: Errore 1013: Il nome utente inserito non è valido. La causa più comune di questo errore è l'utilizzo del proprio indirizzo email al posto dell'ID Yahoo!

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
it: Codice di errore %d sconosciuto. Il problema potrebbe essere risolto effettuando il login sul sito web di Yahoo!.

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s al gruppo %s alla lista del server per l'account %s.

en: Unable to add buddy to server list
it: Impossibile aggiungere il contatto alla lista del server

en: Received unexpected HTTP response from server
it: È stata ricevuta una risposta HTTP inattesa da parte del server

en: Lost connection with %s: %s
it: Connessione persa con %s: %s

en: Unable to establish a connection with %s: %s
it: Impossibile stabilire una connessione con %s: %s

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
it: Impossibile connettersi: il server ha fornito una risposta vuota.

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
it: Impossibile connettersi: la risposta del server non contiene le informazioni necessarie

en: Not at Home
it: Non a casa

en: Not at Desk
it: Non alla scrivania

en: Not in Office
it: Non in ufficio

en: On Vacation
it: In vacanza

en: Stepped Out
it: A fare 2 passi

en: Not on server list
it: Non è nella lista del server

en: Appear Permanently Offline
it: Appai permanentemente come non in linea

en: Presence
it: Presenza

en: Don't Appear Permanently Offline
it: Non apparire permanentemente come non in linea

en: Join in Chat
it: Entra nella chat

en: Initiate Conference
it: Inizia una conferenza

en: Presence Settings
it: Impostazioni di presenza

en: Start Doodling
it: Inizia a scarabocchiare

en: Select the ID you want to activate
it: Scegli l'ID che vuoi attivare

en: Join whom in chat?
it: A chi vuoi unirti nella chat?

en: Activate ID...
it: Attiva l'ID...

en: Join User in Chat...
it: Unisciti ad un utente in chat...

en: Open Inbox
it: Apri posta in arrivo

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
it: Impossibile inviare l'SMS. Impossibile ottenere il nome dell'operatore mobile.

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
it: Impossibile inviare l'SMS. Operatore mobile sconosciuto.

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
it: Recupero dell'operatore mobile per l'invio dell'SMS.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
it: Invia una richiesta per una sessione di scarabocchi

en: Unable to connect.
it: Impossibile connettersi.

en: Unable to establish file descriptor.
it: Impossibile creare un descrittore di file.

en: %s is trying to send you a group of %d files.
it: %s sta cercando di inviarti un gruppo di %d file.

en: Write Error
it: Errore di scrittura

en: Yahoo! Japan Profile
it: Profilo Yahoo! Giappone

en: Yahoo! Profile
it: Profilo Yahoo!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
it: Spiacente, i profili contrassegnati come contenenti contenuti per soli adulti non sono attualmente supportati.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
it: Se vuoi vedere questo profilo, dovrai aprire questo link con il tuo browser:

en: Yahoo! ID
it: ID Yahoo!

en: Latest News
it: Ultime notizie

en: Home Page
it: Homepage

en: Cool Link 1
it: Link preferito 1

en: Cool Link 2
it: Link preferito 2

en: Cool Link 3
it: Link preferito 3

en: Last Update
it: Ultimo aggiornamento

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
it: Questo profilo è in un linguaggio o in un formato non supportato al momento.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
it: Impossibile ricevere il profilo dell'utente. Molto probabilmente si tratta di un problema temporaneo sul server. Riprova più tardi.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
it: Impossibile ricevere il profilo dell'utente. Questo molto probabilmente vuol dire che l'utente non esiste. In ogni caso, Yahoo! a volte non riesce a trovare un profilo utente. Se sei certo che l'utente esista, riprova più tardi.

en: The user's profile is empty.
it: Il profilo dell'utente è vuoto.

en: %s has declined to join.
it: %s ha rifiutato l'ingresso.

en: Failed to join chat
it: Impossibile entrare nella chat

note: -6
en: Unknown room
it: Stanza sconosciuta

note: -15
en: Maybe the room is full
it: Forse la stanza è piena

note: -35
en: Not available
it: Non disponibile

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
it: Errore sconosciuto. Potrebbe essere necessario disconnettersi ed aspettare cinque minuti prima di poter entrare nuovamente in una stanza di discussione

en: You are now chatting in %s.
it: Stai ora conversando in %s.

en: Failed to join buddy in chat
it: Impossibile unirsi al contatto in chat

en: Maybe they're not in a chat?
it: Forse non sono in chat?

en: Fetching the room list failed.
it: Recupero della lista delle stanze fallito.

en: Voices
it: Voci

en: Webcams
it: Webcam

en: Connection problem
it: Problema di connessione

en: Unable to fetch room list.
it: Impossibile recuperare la lista delle stanze.

en: User Rooms
it: Stanze utente

en: Connection problem with the YCHT server
it: Problema di connessione con il server YCHT

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
it: (C'è stato un errore nella conversione di questo messaggio.	 Controlla l'opzione 'Codifica' nell'editor degli account)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
it: Impossibile invare alla chat %s,%s,%s

en: Hidden or not logged-in
it: Nascosto o non connesso

en: <br>At %s since %s
it: <br>A %s da %s

en: Anyone
it: Chiunque

en: _Class:
it: _Classe:

en: _Instance:
it: _Istanza:

en: _Recipient:
it: _Destinatario:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
it: Tentativo di iscrizione a %s,%s,%s fallito

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
it: zlocate &lt;nick&gt;: Rintraccia l'utente

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
it: zl &lt;nick&gt;: Rinraccia l'utente

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
it: instance &lt;istanza&gt;: Imposta l'istanza da usare su questa classe

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
it: inst &lt;istanza&gt;: Imposta l'istanza da usare su questa classe

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
it: topic &lt;istanza&gt;: Imposta l'istanza da usare su questa classe

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
it: sub &lt;classe&gt; &lt;istanza&gt; &lt;destinatario&gt;: Entra in una nuova chat

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
it: zi &lt;istanza&gt;: Invia un messaggio a &lt;messaggio,<i>istanza</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
it: zci &lt;classe&gt; &lt;istanza&gt;: Invia un messaggio a &lt;<i>classe</i>,<i>istanza</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
it: zcir &lt;classe&gt; &lt;istanza&gt; &lt;destinatario&gt;: Invia un messaggio a &lt;<i>classe</i>,<i>istanza</i>,<i>destinatario</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
it: zir &lt;istanza&gt; &lt;destinatario&gt;: Invia un messaggio a &lt;MESSAGE,<i>istanza</i>,<i>destinatario</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
it: zc &lt;classe&gt;: Invia un messaggio a &lt;<i>classe</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
it: Effettua nuovamente la sottoscrizione

en: Retrieve subscriptions from server
it: Recupera le sottoscrizioni dal server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Zephyr

en: Use tzc
it: Utilizza tzc

en: tzc command
it: Comando tzc

en: Export to .anyone
it: Esporta in .anyone

en: Export to .zephyr.subs
it: Esporta in .zephyr.subs

en: Import from .anyone
it: Importa da .anyone

en: Import from .zephyr.subs
it: Importa da .zephyr.subs

en: Realm
it: Dominio

en: Exposure
it: Esposizione

en: Unable to create socket: %s
it: Impossibile creare il socket: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
it: Impossibile interpretare la risposta dal proxy HTTP: %s

en: HTTP proxy connection error %d
it: Errore di connessione al proxy HTTP: %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
it: Accesso negato: il server proxy HTTP non permette il tunnelling sulla porta %d

en: Error resolving %s
it: Errore nella risoluzione di %s

en: Requesting %s's attention...
it: Richiedi l'attenzione di %s...

en: %s has requested your attention!
it: %s ha richiesto la tua attenzione!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
it: _Sì

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
it: _Accetta

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
it: Sono momentaneamente assente

en: saved statuses
it: status salvati

en: %s is now known as %s.
it: %s è ora conosciuto come %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
it: %s ha invitato %s nella stanza di discussione: %s
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
it: %s ha invitato %s nella stanza di discussione: %s

en: Accept chat invitation?
it: Accetti l'invito alla chat?

note: Shortcut
en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: The text-shortcut for the smiley
it: Scorciatoia di testo per lo smiley

note: Stored Image
en: Stored Image
it: Immagine salvata

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
it: Immagine archiviata. (questo è sufficiente per ora)

en: SSL Connection Failed
it: Connessione SSL fallita

en: SSL Handshake Failed
it: Handshake SSL fallito

en: SSL peer presented an invalid certificate
it: Il peer SSL ha presentato un certificato non valido

en: Unknown SSL error
it: Errore SSL sconosciuto

en: Unset
it: Rimuovi

en: Do not disturb
it: Non disturbare

en: Extended away
it: Assente per molto

en: Feeling
it: Sensazione

en: %s (%s) changed status from %s to %s
it: %s (%s) ha cambiato stato da %s a %s

en: %s (%s) is now %s
it: %s (%s) è ora %s

en: %s (%s) is no longer %s
it: %s (%s) non è più %s

en: %s became idle
it: %s è diventato inattivo

en: %s became unidle
it: %s è ritornato attivo

en: +++ %s became idle
it: +++ %s è diventato inattivo

en: +++ %s became unidle
it: +++ %s è ritornato attivo

en: Calculating...
it: Calcolo in corso...

en: Unknown.
it: Sconosciuto.

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %s, %d hour | %s, %d hours
it[0]: %s, %d ora
it[1]: %s, %d ore

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
it[0]: %s, %d minuto
it[1]: %s, %d minuti

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: Could not open %s: Redirected too many times
it: Impossibile aprire %s: redirezionato troppe volte

en: Unable to connect to %s
it: Impossibile connettersi a %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
it: Errore di lettura da %s: risposta troppo lunga (il limite è di %d byte)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
it: Impossibile allocare memoria sufficiente per i contenuti di %s. E' possibile che il server web stia tentando qualcosa di sospetto.

en: Error reading from %s: %s
it: Errore di lettura da %s: %s

en: Error writing to %s: %s
it: Errore di scrittura su %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
it: Impossibile connettersi a %s: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
it: Connessione interrotta da un altro programma sul tuo computer.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
it: L'host remoto ha chiuso la connessione.

note: 10060
en: Connection timed out.
it: Connessione scaduta.

note: 10061
en: Connection refused.
it: Connessione rifiutata.

note: 10048
en: Address already in use.
it: Indirizzo già in uso.

en: Error Reading %s
it: Errore nella lettura di %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
it: Si è verificato un errore nella lettura del tuo %s. Il file non è stato caricato e il vecchio file è stato rinominato in %s~.

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
it: Chat attraverso MI. Supporta AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo ed altri ancora

note: Build the login options frame.
en: Login Options
it: Opzioni di login

en: Pro_tocol:
it: Pro_tocollo:

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: Remember pass_word
it: Ricorda la pass_word

note: Build the user options frame.
en: User Options
it: Opzioni utente

en: _Local alias:
it: Alias _locale:

en: New _mail notifications
it: Notifica i nuovi messaggi di _posta

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
it: Utilizza per questo account la seguente _icona:

en: Ad_vanced
it: A_vanzate

en: Use GNOME Proxy Settings
it: Utilizza le opzioni del proxy di GNOME

en: Use Global Proxy Settings
it: Utilizza le opzioni globali del proxy

en: No Proxy
it: Nessun proxy

en: Use Environmental Settings
it: Utilizza le opzioni globali

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
it: Se guardi da vicino

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
it: puoi vedere le farfalle accoppiarsi

en: Proxy _type:
it: _Tipo di proxy:

en: _Port:
it: _Porta:

en: Unable to save new account
it: Impossibile salvare il nuovo account

en: An account already exists with the specified criteria.
it: Esiste già un account con i criteri specificati.

en: Add Account
it: Aggiungi un account

en: _Basic
it: Di _base

en: Create _this new account on the server
it: Crea _questo nuovo account sul server

en: Enabled
it: Abilitato

en: Protocol
it: Protocollo

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
it: <span size='larger' weight='bold'>Benvenuto in %s!</span>
    
    Non hai nessun account configurato. Per iniziare a connetterti con %s, premi il pulsante <b>Aggiungi...</b> qui sotto e configura il tuo primo account. Se vuoi che %s si connetta a diversi account di messaggistica, premi nuovamente <b>Aggiungi...</b> per configurarli tutti.
    
    Puoi tornare a questa finestra, per aggiungere, modificare o rimuovere un account, attraverso <b>Account->Gestisci account</b> nella finestra della Lista contatti.

note: Buddy List
en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: The background color for the buddy list
it: Il colore di sfondo per la lista contatti

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
it: Il layout di icone, nome e stato della lista contatti

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
it: Colore di sfondo per i gruppi massimizzati

en: The background color of an expanded group
it: Il colore di sfondo per un gruppo massimizzato

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
it: Testo per i gruppi massimizzati

en: The text information for when a group is expanded
it: L'informazione testuale per un gruppo massimizzato

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
it: Colore di sfondo per i gruppi minimizzati

en: The background color of a collapsed group
it: Il colore di sfondo per un gruppo minimizzato

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
it: Testo per i gruppi minimizzati

en: The text information for when a group is collapsed
it: L'informazione testuale per un gruppo minimizzato

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
it: Colore di sfondo per contatti/chat

en: The background color of a contact or chat
it: Il colore di sfondo per un contatto o una chat

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
it: Testo per i contatti

en: The text information for when a contact is expanded
it: L'informazione testuale quando un contatto è massimizzato

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
it: Testo per i contatti in linea

en: The text information for when a buddy is online
it: L'informazione testuale quando un contatto è in linea

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
it: Testo per i contatti assenti

en: The text information for when a buddy is away
it: L'informazione testuale quando un contatto è assente

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
it: Testo per i contatti non in linea

en: The text information for when a buddy is offline
it: L'informazione testuale quando un contatto non è in linea

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
it: Testo per i contatti inattivi

en: The text information for when a buddy is idle
it: L'informazione testuale quando un contatto è inattivo

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
it: Testo per i messaggi non letti

en: The text information for when a buddy has an unread message
it: L'informazione testuale quando un contatto ha un messaggio non letto

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
it: Testo per i messaggi con nick

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
it: L'informazione testuale quando una chat ha un messaggio non letto dove è citato il tuo nickname

en: The text information for a buddy's status
it: L'informazione testuale sullo stato di un contatto

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
it[0]: Hai già %d contatto con il nome %s. Vuoi unirli?
it[1]: Hai già %d contatti con il nome %s. Vuoi unirli?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
it: Unendo questi contatti verrà mostrata un'unica voce nella lista contatti ed usata un'unica finestra di conversazione. Puoi separarli nuovamente scegliendo 'Massimizza' dal menu contestuale del contatto

en: Please update the necessary fields.
it: Aggiorna i campi necessari.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
it: Inserisci le informazioni appropriate per la chat nella quale vuoi entrare.

en: Room _List
it: _Lista delle stanze

en: _Block
it: _Blocca

en: Un_block
it: _Sblocca

en: Move to
it: Sposta in

en: Get _Info
it: _Info

en: I_M
it: _MI

en: _Audio Call
it: Chiamata _audio

en: Audio/_Video Call
it: Chiamata audio/_video

en: _Video Call
it: Chiamata _video

en: _Send File...
it: _Invia file...

en: Add Buddy _Pounce...
it: Aggiungi un _allarme...

en: View _Log
it: Mostra il _log

en: Hide When Offline
it: Nascondi quando non è in linea

en: Show When Offline
it: Mostra quando non è in linea

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Set Custom Icon
it: Imposta un'icona personalizzata

en: Remove Custom Icon
it: Rimuovi l'icona personalizzata

en: Add _Buddy...
it: Aggiungi un _contatto...

en: Add C_hat...
it: Aggiungi una c_hat...

en: _Delete Group
it: _Elimina il gruppo

en: _Rename
it: _Rinomina

note: join button
en: _Join
it: _Entra

en: Auto-Join
it: Entra automaticamente

en: Persistent
it: Persistente

en: _Edit Settings...
it: _Modifica le impostazioni...

en: _Collapse
it: _Minimizza

en: _Expand
it: M_assimizza

en: /Tools/Mute Sounds
it: /Strumenti/Nessun suono

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consenta di aggiungere un contatto.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
it: Tipo di nodo sconosciuto

en: Please select your mood from the list
it: Scegli il tuo umore dalla lista

en: Message (optional)
it: Messaggio (opzionale)

en: Edit User Mood
it: Modifica l'umore dell'utente

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
it: /_Contatti

en: /Buddies/New Instant _Message...
it: /Contatti/Nuovo _messaggio immediato...

en: /Buddies/Join a _Chat...
it: /Contatti/Entra in _chat...

en: /Buddies/Get User _Info...
it: /Contatti/_Informazioni sul contatto...

en: /Buddies/View User _Log...
it: /Contatti/Mostra il log dell'utente...

en: /Buddies/Sh_ow
it: /Contatti/M_ostra

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
it: /Contatti/Mostra/Contatti _non in linea

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
it: /Contatti/Mostra/Gruppi _vuoti

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
it: /Contatti/Mostra/_Dettagli sui contatti

en: /Buddies/Show/Idle _Times
it: /Contatti/Mostra/_Tempi di inattività

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
it: /Contatti/Mostra/_Icone del protocollo

en: /Buddies/_Sort Buddies
it: /Contatti/_Ordina contatti

en: /Buddies/_Add Buddy...
it: /Contatti/_Aggiungi contatto...

en: /Buddies/Add C_hat...
it: /Contatti/Aggiungi c_hat...

en: /Buddies/Add _Group...
it: /Contatti/Aggiungi _gruppo...

en: /Buddies/_Quit
it: /Contatti/_Esci

note: Accounts menu
en: /_Accounts
it: /_Account

en: /Accounts/Manage Accounts
it: /Account/Gestisci gli account

note: Tools
en: /_Tools
it: /_Strumenti

en: /Tools/Buddy _Pounces
it: /Strumenti/A_llarmi

en: /Tools/_Certificates
it: /Strumenti/_Certificati

en: /Tools/Custom Smile_ys
it: /Strumenti/Smile_y personalizzati

en: /Tools/Plu_gins
it: /Strumenti/Plu_gin

en: /Tools/Pr_eferences
it: /Strumenti/Pr_eferenze

en: /Tools/Pr_ivacy
it: /Strumenti/Pr_ivacy

en: /Tools/Set _Mood
it: /Strumenti/Imposta _umore

en: /Tools/_File Transfers
it: /Strumenti/Trasferimento _file

en: /Tools/R_oom List
it: /Strumenti/Lista delle _stanze

en: /Tools/System _Log
it: /Strumenti/_Log di sistema

en: /Tools/Mute _Sounds
it: /Strumenti/Nessun _suono

note: Help
en: /_Help
it: /_Aiuto

en: /Help/Online _Help
it: /Aiuto/_Aiuto online

en: /Help/_Build Information
it: /Aiuto/Informazioni sulla _compilazione

en: /Help/_Debug Window
it: /Aiuto/Finestra di _debug

en: /Help/De_veloper Information
it: /Aiuto/Informazioni sugli s_viluppatori

en: /Help/_Translator Information
it: /Aiuto/Informazioni sui _traduttori

en: /Help/_About
it: /Aiuto/I_nformazioni

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
it: 
    <b>Occupanti:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
it: 
    <b>Argomento:</b> %s

en: (no topic set)
it: (Nessun argomento impostato)

en: Buddy Alias
it: Alias per il contatto

en: Logged In
it: Connesso

en: Last Seen
it: Visto l'ultima volta

en: Spooky
it: Spaventoso

en: Awesome
it: Magnifico

en: Rockin'
it: Ganzo

en: Total Buddies
it: Numero totale di contatti

en: Idle %dd %dh %02dm
it: Inattivo %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
it: Inattivo %dh %02dm

en: Idle %dm
it: Inattivo %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
it: /Contatti/Nuovo messaggio immediato...

en: /Buddies/Join a Chat...
it: /Contatti/Entra in chat...

en: /Buddies/Get User Info...
it: /Contatti/Informazioni sul contatto...

en: /Buddies/Add Buddy...
it: /Contatti/Aggiungi contatto...

en: /Buddies/Add Chat...
it: /Contatti/Aggiungi chat...

en: /Buddies/Add Group...
it: /Contatti/Aggiungi gruppo...

en: /Tools/Privacy
it: /Strumenti/Privacy

en: /Tools/Room List
it: /Strumenti/Lista delle stanze

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
it[0]: %d messaggio non letto da %s
it[1]: %d messaggi non letti da %s

en: Manually
it: Manualmente

en: By status
it: Per stato

en: By recent log activity
it: Per discussioni recenti

en: %s disconnected
it: %s si è disconnesso

en: %s disabled
it: %s disabilitato

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Re-enable
it: Riabilita

en: SSL FAQs
it: FAQ su SSL

en: Welcome back!
it: Bentornato!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
it[0]: %d account è stato disabilitato perché sei connesso da un'altra posizione:
it[1]: %d account sono stati disabilitati perché sei connesso da un'altra posizione:

en: <b>Username:</b>
it: <b>Nome utente:</b>

en: /Accounts
it: /Account

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
it: <span weight='bold' size='larger'>Benvenuto in %s!</span>
    
    Non hai abilitato nessun account. Puoi farlo dalla finestra <b>Account</b>, raggiungibile da <b>Account->Gestisci account</b>. Una volta abilitato un account, potrai connetterti, impostare il tuo stato e parlare con i tuoi amici.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
it: /Contatti/Mostra/Contatti non in linea

en: /Buddies/Show/Empty Groups
it: /Contatti/Mostra/Gruppi vuoti

en: /Buddies/Show/Buddy Details
it: /Contatti/Mostra/Dettagli sui contatti

en: /Buddies/Show/Idle Times
it: /Contatti/Mostra/Tempi di inattività

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
it: /Contatti/Mostra/Icone del protocollo

en: Add a buddy.
it: Aggiungi un contatto.

en: Buddy's _username:
it: _Nome utente del contatto:

en: (Optional) A_lias:
it: A_lias (opzionale):

en: Add buddy to _group:
it: Aggiungi un contatto al _gruppo:

en: This protocol does not support chat rooms.
it: Questo protocollo non supporta le stanze di discussione.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consenta una chat.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
it: Inserisci un alias e le informazioni appropriate per la chat che vuoi aggiungere alla tua lista contatti.

en: _Group:
it: _Gruppo:

en: Auto_join when account connects.
it: Entra _automaticamente quando l'account si connette.

en: _Remain in chat after window is closed.
it: _Resta in chat alla chiusura della finestra.

en: Please enter the name of the group to be added.
it: Inserisci il nome del gruppo da aggiungere.

en: Enable Account
it: Abilita account

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
it: <PurpleMain>/Account/Abilita account

en: <PurpleMain>/Accounts/
it: <PurpleMain>/Account/

en: _Edit Account
it: _Modifica account

en: Set _Mood...
it: Imposta l'u_more...

en: No actions available
it: Nessuna azione disponibile

en: _Disable
it: _Disabilita

en: /Tools
it: /Strumenti

en: /Buddies/Sort Buddies
it: /Contatti/Ordina contatti

en: Type the host name for this certificate.
it: Immetti il nome dell'host al quale è associato questo certificato.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
it: Server SSL

en: Unknown command.
it: Comando sconosciuto.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
it: Il contatto appartiene a un protocollo diverso da quello di questa chat

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consenta di invitare il contatto.

en: Invite Buddy Into Chat Room
it: Invita un contatto nella stanza di discussione

en: _Buddy:
it: _Contatto:

en: _Message:
it: _Messaggio:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
it: <h1>Conversazioni con %s</h1>

en: Save Conversation
it: Salva la conversazione

en: Un-Ignore
it: Annulla ignora

en: Ignore
it: Ignora

en: Get Away Message
it: Ottieni messaggio di assenza

en: Last Said
it: Ultime parole

en: Unable to save icon file to disk.
it: Impossibile salvare il file dell'icona sul disco.

en: Save Icon
it: Salva l'icona

en: Animate
it: Anima

en: Hide Icon
it: Nascondi l'icona

en: Save Icon As...
it: Salva l'icona con nome...

en: Set Custom Icon...
it: Imposta un'icona personalizzata...

en: Change Size
it: Modifica dimensione

en: Show All
it: Mostra tutto

note: Conversation menu
en: /_Conversation
it: /_Conversazione

en: /Conversation/New Instant _Message...
it: /Contatti/Nuovo _messaggio immediato...

en: /Conversation/Join a _Chat...
it: /Conversazione/Entra in una _Chat...

en: /Conversation/_Find...
it: /Conversazione/_Trova...

en: /Conversation/View _Log
it: /Conversazione/Mostra il _log

en: /Conversation/_Save As...
it: /Conversazione/_Salva con nome...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
it: /Conversazione/Rimuovi lo _storico

en: /Conversation/M_edia
it: /Conversazione/M_edia

en: /Conversation/Media/_Audio Call
it: /Conversazione/Media/Chiamata _audio

en: /Conversation/Media/_Video Call
it: /Conversazione/Media/Chiamata _video

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
it: /Conversazione/Media/_Chiamata audio\/video

en: /Conversation/Se_nd File...
it: /Conversazione/_Invia file...

en: /Conversation/Get _Attention
it: /Conversazione/Richiedi _attenzione

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
it: /Conversazione/Aggiungi un _allarme...

en: /Conversation/_Get Info
it: /Conversazione/_Info

en: /Conversation/In_vite...
it: /Conversazione/In_vita...

en: /Conversation/M_ore
it: /Conversazione/_Altro

en: /Conversation/Al_ias...
it: /Conversazione/Al_ias...

en: /Conversation/_Block...
it: /Conversazione/_Blocca...

en: /Conversation/_Unblock...
it: /Conversazione/_Sblocca...

en: /Conversation/_Add...
it: /Conversazione/_Aggiungi...

en: /Conversation/_Remove...
it: /Conversazione/_Rimuovi...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
it: /Conversazione/Inserisci un _collegamento...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
it: /Conversazione/Inserisci un'imma_gine...

en: /Conversation/_Close
it: /Conversazione/_Chiudi

note: Options
en: /_Options
it: /_Opzioni

en: /Options/Enable _Logging
it: /Opzioni/Abilita il _log

en: /Options/Enable _Sounds
it: /Opzioni/Abilita i _suoni

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
it: /Opzioni/Mostra la _barra di formattazione

en: /Options/Show Ti_mestamps
it: /Opzioni/Mostra i ti_mestamp

en: /Conversation/More
it: /Conversazione/Altro

en: /Options
it: /Opzioni

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
it: /Conversazione

en: /Conversation/View Log
it: /Conversazione/Mostra il log

en: /Conversation/Media/Audio Call
it: /Conversazione/Media/Chiamata audio

en: /Conversation/Media/Video Call
it: /Conversazione/Media/Chiamata video

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
it: /Conversazione/Media/Chiamata audio\/video

en: /Conversation/Send File...
it: /Conversazione/Invia file...

en: /Conversation/Get Attention
it: /Conversazione/Richiedi attenzione

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
it: /Conversazione/Aggiungi un allarme...

en: /Conversation/Get Info
it: /Conversazione/Info

en: /Conversation/Invite...
it: /Conversazione/Invita...

en: /Conversation/Alias...
it: /Conversazione/Alias...

en: /Conversation/Block...
it: /Conversazione/Blocca...

en: /Conversation/Unblock...
it: /Conversazione/Sblocca...

en: /Conversation/Add...
it: /Conversazione/Aggiungi...

en: /Conversation/Remove...
it: /Conversazione/Rimuovi...

en: /Conversation/Insert Link...
it: /Conversazione/Inserisci un link...

en: /Conversation/Insert Image...
it: /Conversazione/Inserisci un'immagine...

en: /Options/Enable Logging
it: /Opzioni/Abilita il log

en: /Options/Enable Sounds
it: /Opzioni/Abilita i suoni

en: /Options/Show Formatting Toolbars
it: /Opzioni/Mostra la barra di formattazione

en: /Options/Show Timestamps
it: /Opzioni/Mostra i timestamp

en: User is typing...
it: L'utente sta scrivendo...

en: 
    %s has stopped typing
it: 
    %s ha smesso di scrivere

note: Build the Send To menu
en: S_end To
it: _Invia a

en: _Send
it: _Invia

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
it: 0 persone nella stanza

en: Close Find bar
it: Chiudi la barra di ricerca

en: Find:
it: Trova:

en: %d person in room | %d people in room
it[0]: %d persona nella stanza
it[1]: %d persone nella stanza

en: Stopped Typing
it: Ha smesso di scrivere

en: Nick Said
it: È stato pronunciato il tuo nickname

en: Unread Messages
it: Messaggi non letti

en: New Event
it: Nuovo evento

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
it: clear: rimuove lo storico di tutte le conversazioni.

en: Confirm close
it: Conferma chiusura

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
it: Hai dei messaggi non letti. Sei sicuro di voler chiudere la finestra?

en: Close other tabs
it: Chiudi le altre schede

en: Close all tabs
it: Chiudi tutte le schede

en: Detach this tab
it: Stacca questa scheda

en: Close this tab
it: Chiudi questa scheda

en: Close conversation
it: Chiudi la conversazione

en: Last created window
it: Ultima finestra creata

en: Separate IM and Chat windows
it: Separa le finestre dei MI e delle chat

en: New window
it: Nuova finestra

en: By group
it: Per gruppo

en: By account
it: Per account

en: Find
it: Trova

en: _Search for:
it: _Cerca:

en: Save Debug Log
it: Salva il log di debug

en: Invert
it: Inverti

en: Highlight matches
it: Evidenzia le corrispondenze

en: _Icon Only
it: Solo _icone

en: _Text Only
it: Solo _testo

en: _Both Icon & Text
it: Icone _e testo

en: Filter
it: Filtro

en: Right click for more options.
it: Fai clic col tasto destro per altre opzioni.

en: Level
it: Livello

en: Select the debug filter level.
it: Seleziona il livello del filtro di debug.

en: All
it: Tutto

en: Warning
it: Avviso

en: Error
it: Errore

en: Fatal Error
it: Errore fatale

en: bug master
it: signore dei bug

en: artist
it: artista

en: voice and video
it: voce e video

en: support
it: supporto

en: win32 port
it: port su win32

en: libfaim maintainer
it: Maintainer della libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
it: hacker e autista designato [lazy bum]

en: support/QA
it: supporto/QA

en: original author
it: autore originale

en: lead developer
it: sviluppatore principale

en: Senior Contributor/QA
it: Collaboratore senior/QA

en: Arabic
it: Arabo

en: Belarusian Latin
it: Bielorusso latino

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Catalan
it: Catalano

en: Valencian-Catalan
it: Valenciano-Catalano

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Australian English
it: Inglese Australiano

en: British English
it: Inglese Britannico

en: Canadian English
it: Inglese Canadese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Estonian
it: Estone

en: Basque
it: Basco

en: Persian
it: Persiano

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: Irish
it: Irlandese

en: Galician
it: Galiziano

en: Gujarati Language Team
it: Team per la lingua Gujarati

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Armenian
it: Armeno

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Ubuntu Georgian Translators
it: Traduttori georgiani di Ubuntu

en: Kannada Translation team
it: Team dei traduttori Kannada

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish
it: Curdo

en: Macedonian
it: Macedone

en: Malayalam
it: Malayam

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Malay
it: Malese

en: Bokmål Norwegian
it: Norvegese Bokmål

en: Nepali
it: Nepalese

en: Dutch, Flemish
it: Olandese, Fiammingo

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Occitan
it: Occitano

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese-Brazil
it: Portoghese-Brasile

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Sinhala
it: Singalese

en: Swedish
it: Svedese

en: Thai
it: Thailandese

en: Turkish
it: Turco

en: Ukranian
it: Ucraino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
it: T.M.Thanh e il Team Gnome-Vi

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Hong Kong Chinese
it: Cinese di Hong Kong

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Amharic
it: Amarico

en: Lithuanian
it: Lituano

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
it: %s è un client di messaggistica basato su libpurple in grado di connettersi contemporaneamente a diversi servizi di messaggistica. %s è scritto in C utilizzando GTK+. %s è rilasciato, e può essere modificato e ridistribuito, nei termini della licenza GPL (versione 2 o successiva).  Una copia della GPL è distribuita con %s. Il copyright di %s appartiene ai suoi contributori, una lista dei quali è distribuita con %s. %s è fornito senza alcuna garanzia.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
it: <FONT SIZE="4"><B>Risorse utili</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Sito web</A><BR>	<A HREF="%s">Domande frequenti</A><BR>	Canale IRC: #pidgin su irc.freenode.net<BR>	MUC XMPP: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
it: È possibile ricevere <font size="4"><b>aiuto da altri utenti di Pidgin</b></font> inviando un'email a <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>Questa è una mailing list <b>pubblica</b>! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archivio</a>)<br/>Non possiamo fornire aiuto su protocolli o plugin forniti da terzi!<br/>La lingua primaria di questa lista è l'<b>inglese</b>. Sei libero di scrivere in un'altra lingua, ma le risposte potrebbero essere meno esaustive.<br/>

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Build Information
it: Informazioni sulla compilazione

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
it: Informazioni sulla compilazione di %s

en: Current Developers
it: Sviluppatori attuali

en: Crazy Patch Writers
it: I pazzi scrittori di patch

en: Retired Developers
it: Sviluppatori in pensione

en: Retired Crazy Patch Writers
it: I pazzi scrittori di patch in pensione

en: %s Developer Information
it: Informazioni sugli sviluppatori di %s

en: Current Translators
it: Traduttori attuali

en: Past Translators
it: Traduttori precedenti

en: %s Translator Information
it: Informazioni sui traduttori di %s

en: _Name
it: _Nome

en: Get User Info
it: Informazioni sull'utente

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona della quale desideri ricevere informazioni.

en: View User Log
it: Mostra il log dell'utente

en: Alias Contact
it: Imposta un alias per la lista

en: Enter an alias for this contact.
it: Inserisci un alias per questa lista.

en: Enter an alias for %s.
it: Inserisci un alias per %s.

en: Alias Buddy
it: Imposta un alias per il contatto

en: Alias Chat
it: Imposta un alias per la chat

en: Enter an alias for this chat.
it: Inserisci un alias per questa chat.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
it[0]: Stai per rimuovere la lista contenente %s e %d altro contatto dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?
it[1]: Stai per rimuovere la lista contenente %s e altri %d contatti dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Contact
it: Rimuovi lista

en: _Remove Contact
it: _Rimuovi contatto

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
it: Stai per unire il gruppo chiamato %s con il gruppo chiamato %s. Vuoi continuare?

en: Merge Groups
it: Unisci gruppi

en: _Merge Groups
it: _Unisci gruppi

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere il gruppo %s e tutti i suoi membri dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Group
it: Rimuovi il gruppo

en: _Remove Group
it: _Rimuovi gruppo

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere %s dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Buddy
it: Rimuovi il contatto

en: _Remove Buddy
it: _Rimuovi il contatto

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere la chat %s dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Chat
it: Rimuovi la chat

en: _Remove Chat
it: _Rimuovi chat

en: Right-click for more unread messages...
it: Fai clic col pulsante destro per gli altri messaggi non letti...

en: _Change Status
it: _Modifica lo stato

en: Show Buddy _List
it: Mostra la _lista contatti

en: _Unread Messages
it: Messaggi _non letti

en: New _Message...
it: Nuovo _messaggio...

en: _Accounts
it: _Account

en: Plu_gins
it: Plu_gin

en: Pr_eferences
it: Pr_eferenze

en: Mute _Sounds
it: Nessun _suono

en: _Blink on New Message
it: _Lampeggia all'arrivo di nuovi messaggi

en: _Quit
it: _Esci

en: Not started
it: Non avviato

en: <b>Receiving As:</b>
it: <b>Ricezione in corso come:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
it: <b>Ricezione in corso da:</b>

en: <b>Sending To:</b>
it: <b>Invio in corso a:</b>

en: <b>Sending As:</b>
it: <b>Invio in corso come:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
it: Non c'è nessuna applicazione configurata per aprire questo tipo di file.

en: An error occurred while opening the file.
it: C'è stato un errore nell'apertura del file.

en: Error launching %s: %s
it: Errore nell'esecuzione di %s: %s

en: Error running %s
it: Errore nell'esecuzione di %s

en: Process returned error code %d
it: Il processo ha restituito il codice d'errore %d

en: Filename:
it: Nome file:

en: Local File:
it: File locale:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Time Elapsed:
it: Tempo trascorso:

en: Time Remaining:
it: Tempo rimanente:

en: Close this window when all transfers _finish
it: Chiudi questa finestra quando tutti i trasferimenti sono stati _completati

en: C_lear finished transfers
it: _Pulisci i trasferimenti ultimati

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
it: _Dettagli trasferimento file

en: Paste as Plain _Text
it: Incolla come _testo semplice

en: _Reset formatting
it: _Rimuovi la formattazione

en: Disable _smileys in selected text
it: Disabilita gli _smileys nel testo selezionato

en: Hyperlink color
it: Colore per i collegamenti

en: Color to draw hyperlinks.
it: Colore per indicare i collegamenti.

en: Hyperlink visited color
it: Colore per i collegamenti visitati

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
it: Colore per i collegamenti visitati (o attivi).

en: Hyperlink prelight color
it: Colore per i collegamenti al passaggio del mouse

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
it: Colore per i collegamenti al passaggio del mouse.

en: Sent Message Name Color
it: Colore per il nome dei messaggi inviati

en: Color to draw the name of a message you sent.
it: Colore per il nome in un messaggio che hai inviato.

en: Received Message Name Color
it: Colore per il nome dei messaggi ricevuti

en: Color to draw the name of a message you received.
it: Colore per il nome in un messaggio che hai ricevuto.

en: "Attention" Name Color
it: Colore per il nome dei messaggi di "attenzione"

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
it: Colore per il nome in un messaggio che hai ricevuto e che contiene il tuo nome.

en: Action Message Name Color
it: Colore del nome per i messaggi di azione

en: Color to draw the name of an action message.
it: Colore per il nome di un messaggio di azione.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
it: Colore per il nome dei messaggi di azione sussurrati

en: Color to draw the name of a whispered action message.
it: Colore per il nome di un messaggio di azione sussurrato.

en: Whisper Message Name Color
it: Colore per il nome dei messaggi sussurrati

en: Color to draw the name of a whispered message.
it: Colore per il nome di un messaggio sussurrato.

en: Typing notification color
it: Colore per la notifica di scrittura

en: The color to use for the typing notification
it: Il colore da usare per la notifica di scrittura

en: Typing notification font
it: Carattere per la notifica di scrittura

en: The font to use for the typing notification
it: Il carattere da usare per la notifica di scrittura

en: Enable typing notification
it: Abilita la notifica di scrittura

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
it: <span size='larger' weight='bold'>Tipo di file sconosciuto</span>
    
    Verrà utilizzato il formato predefinito PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
it: <span size='larger' weight='bold'>Errore nel salvataggio dell'immagine</span>
    
    %s

en: Save Image
it: Salva l'immagine

en: _Save Image...
it: _Salva l'immagine...

en: _Add Custom Smiley...
it: _Aggiungi uno smiley personalizzato...

en: Select Font
it: Scegli il carattere

en: Select Text Color
it: Scegli il colore del testo

en: Select Background Color
it: Scegli il colore dello sfondo

en: _Description
it: _Descrizione

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
it: Inserisci l'indirizzo e la descrizione del collegamento che vuoi inserire. La descrizione è opzionale.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
it: Immetti l'URL del collegamento che vuoi inserire.

en: Insert Link
it: Inserisci un collegamento

en: _Insert
it: _Inserisci

en: Failed to store image: %s
it: Impossibile salvare l'immagine: %s

en: Insert Image
it: Inserisci un'immagine

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
it: Questo smiley è disabilitato poiché esiste già uno smiley personalizzato per questa scorciatoia da tastiera:
    %s

en: Smile!
it: Sorridi!

en: _Manage custom smileys
it: _Gestisci gli smiley personalizzati

en: This theme has no available smileys.
it: Questo tema non dispone di smiley.

en: _Font
it: _Carattere

en: Group Items
it: Raggruppa elementi

en: Ungroup Items
it: Separa elementi

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Increase Font Size
it: Aumenta la dimensione del carattere

en: Decrease Font Size
it: Diminuisci la dimensione del carattere

en: Font Face
it: Tipo di carattere

en: Foreground Color
it: Colore del carattere

en: Reset Formatting
it: Rimuovi la formattazione

en: Insert IM Image
it: Inserisci un'immagine

en: Insert Smiley
it: Inserisci uno smiley

en: Send Attention
it: Invia una richiesta di attenzione

en: <b>_Bold</b>
it: <b>_Grassetto</b>

en: <i>_Italic</i>
it: <i>_Corsivo</i>

en: <u>_Underline</u>
it: <u>_Sottolineato</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
it: <span strikethrough='true'>Barrato</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
it: <span size='larger'>_Più grande</span>

en: _Normal
it: _Normale

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
it: <span size='smaller'>Più _piccolo</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
it: _Tipo di carattere

en: Foreground _color
it: _Colore del carattere

en: Bac_kground color
it: Colore dello _sfondo

en: _Image
it: _Immagine

en: _Horizontal rule
it: Linea _orizzontale

en: _Smile!
it: _Sorridi!

en: _Attention!
it: _Attenzione!

en: Log Deletion Failed
it: Cancellazione del log fallita

en: Check permissions and try again.
it: Verifica i permessi e riprova.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente il log della conversazione con %s iniziata il %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente il log della conversazione in %s iniziata il %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente il log iniziato il %s?

en: Delete Log?
it: Eliminare il log?

en: Delete Log...
it: Elimina log...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
it: <span size='larger' weight='bold'>Conversazione su %s il %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
it: <span size='larger' weight='bold'>Conversazione con %s il %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
it: _Sfoglia la cartella dei log

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
it: %s %s. Prova con `%s -h' per maggiori informazioni.

en: Usage: %s [OPTION]...
it: Uso: %s [OPZIONE]...

en: use DIR for config files
it: usa DIR per i file di configurazione

en: print debugging messages to stdout
it: stampa messaggi di debug sullo standard output

en: force online, regardless of network status
it: forza la connessione, qualunque sia lo stato della rete

en: display this help and exit
it: mostra questo aiuto ed esce

en: allow multiple instances
it: consente istanze multiple

en: don't automatically login
it: non effettua il login automatico

en: NAME
it: NOME

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
it: abilita gli account specificati (l'argomento opzionale
                          NOME specifica gli account da usare, separati da virgole.
                          Senza questo argomento, sarà abilitato solo il primo
                          account).

en: X display to use
it: Display X da usare

en: display the current version and exit
it: mostra la versione attuale ed esce

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
it: %s %s è andato in segmentation fault e ha cercato di generare un file core.
    Si tratta di un bug nel software e non di un errore imputabile a te.
    
    Se sei in grado di riprodurre il crash, ti preghiamo di avvisare
    gli sviluppatori, riportando un bug a
    %ssimpleticket/
    
    Per piacere, assicurati di specificare cosa stavi facendo
    al momento del crash ed allega il backtrace del file core.
    Se non sai come ottenere il backtrace, puoi trovare le istruzioni su
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
it: Uscita in corso, poiché è in esecuzione un altro client libpurple.

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
it: %s vuole avviare una sessione audio/video con te.

en: %s wishes to start a video session with you.
it: %s vuole avviare una sessione video con te.

en: Incoming Call
it: Chiamata in entrata

en: _Pause
it: _Pausa

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
it[0]: %s ha %d nuovo messaggio
it[1]: %s ha %d nuovi messaggi

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
it[0]: <b>%d nuova email.</b>
it[1]: <b>%d nuove email.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
it: Il comando per il browser "%s" non è valido.

en: Unable to open URL
it: Impossibile aprire l'URL

en: Error launching "%s": %s
it: Errore nell'esecuzione di "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
it: È stato scelto di impostare il browser manualmente, ma non è stato immesso nessun comando.

en: No message
it: Nessun messaggio

en: Open All Messages
it: Apri tutti i messaggi

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
it: <span weight="bold" size="larger">Posta in arrivo!</span>

en: New Pounces
it: Nuovi allarmi

en: Dismiss
it: Chiudi

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
it: <span weight="bold" size="larger">Hai degli avvisi!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
it: I seguenti plugin saranno rimossi.

en: Multiple plugins will be unloaded.
it: Saranno rimossi diversi plugin.

en: Unload Plugins
it: Rimuovi Plugin

en: Could not unload plugin
it: Impossibile rimuovere il plugin

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
it: Il plugin non può essere disabilitato adesso. Verrà disabilitato al prossimo avvio.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Errore: %s
    Verifica il sito web del plugin per un aggiornamento.</span>

en: Author
it: Autore

en: <b>Written by:</b>
it: <b>Scritto da:</b>

en: <b>Web site:</b>
it: <b>Sito web:</b>

en: <b>Filename:</b>
it: <b>Nome file:</b>

en: Configure Pl_ugin
it: Configura il pl_ugin

en: <b>Plugin Details</b>
it: <b>Dettagli sul plugin</b>

en: Select a file
it: Scegli un file

en: Modify Buddy Pounce
it: Modifica l'allarme

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
it: Contatto da controllare

en: _Buddy name:
it: Nome del _contatto:

en: Si_gns on
it: Si _connette

en: Signs o_ff
it: Si _disconnette

en: Goes a_way
it: È _assente

en: Ret_urns from away
it: _Ritorna dall'assenza

en: Becomes _idle
it: Diventa _inattivo

en: Is no longer i_dle
it: Ritorna _attivo

en: Starts _typing
it: Inizia a _scrivere

en: P_auses while typing
it: In_terrompe la scrittura

en: Stops t_yping
it: _Smette di scrivere

en: Sends a _message
it: Invia un _messaggio

en: Ope_n an IM window
it: _Apri una finestra di conversazione

en: _Pop up a notification
it: _Notifica con un popup

en: Send a _message
it: Invia un _messaggio

en: E_xecute a command
it: _Esegui un comando

en: P_lay a sound
it: _Riproduci un suono

en: Brows_e...
it: _Sfoglia...

en: Br_owse...
it: _Sfoglia...

en: Pre_view
it: _Anteprima

en: P_ounce only when my status is not Available
it: Genera _allarmi solo quando il mio stato è "non disponibile"

en: _Recurring
it: _Ricorrente

en: Pounce Target
it: Contatto da controllare

en: Started typing
it: Ha iniziato a scrivere

en: Paused while typing
it: Si è fermato mentre scriveva

en: Signed on
it: Si è connesso

en: Returned from being idle
it: È tornato attivo

en: Returned from being away
it: È tornato dall'assenza

en: Stopped typing
it: Ha smesso di scrivere

en: Signed off
it: Si è disconnesso

en: Became idle
it: È diventato inattivo

en: Went away
it: È andato via

en: Sent a message
it: Ha inviato un messaggio

en: Unknown.... Please report this!
it: Sconosciuto... Per piacere riporta questo errore!

en: (Custom)
it: (Personalizzato)

en: The default Pidgin sound theme
it: Il tema sonoro predefinito per Pidgin

en: The default Pidgin buddy list theme
it: Il tema predefinito per la lista dei contatti di Pidgin

en: The default Pidgin status icon theme
it: Il tema di icone di stato predefinito per Pidgin

en: Theme failed to unpack.
it: Impossibile spacchettare il tema.

en: Theme failed to load.
it: Impossibile caricare il tema.

en: Theme failed to copy.
it: Impossibile copiare il tema.

en: Theme Selections
it: Scelta dei temi

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
it: Scegli dalla seguente lista il tema che preferisci.
    Puoi installare nuovi temi trascinandoli sulla lista dei temi.

en: Buddy List Theme:
it: Tema per la lista contatti:

en: Status Icon Theme:
it: Tema per le icone di stato:

en: Sound Theme:
it: Tema sonoro:

en: Smiley Theme:
it: Tema per gli smiley:

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Cl_ose conversations with the Escape key
it: Ch_iudi le conversazioni con il tasto Esc

note: System Tray
en: System Tray Icon
it: Icona di notifica

en: _Show system tray icon:
it: _Mostra l'icona di notifica:

en: On unread messages
it: Se ci sono messaggi non letti

en: Conversation Window
it: Finestra di conversazione

en: _Hide new IM conversations:
it: _Nascondi le nuove conversazioni:

en: When away
it: Se assente

en: Minimi_ze new conversation windows
it: Minimi_zza le nuove finestre di conversazione

note: All the tab options!
en: Tabs
it: Schede

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
it: Mostra i messaggi immediati e le chat come _schede

en: Show close b_utton on tabs
it: Mostra il pulsante di _chiusura sulle linguette

en: _Placement:
it: _Posizionamento:

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Left Vertical
it: In verticale a sinistra

en: Right Vertical
it: In verticale a destra

en: N_ew conversations:
it: N_uove conversazioni:

en: Show _formatting on incoming messages
it: Mostra la _formattazione per i messaggi in entrata

en: Close IMs immediately when the tab is closed
it: Chiudi subito i messaggi immediati alla chiusura della scheda

en: Show _detailed information
it: Mostra informazioni _dettagliate

en: Enable buddy ic_on animation
it: Abilita l'a_nimazione delle icone dei contatti

en: _Notify buddies that you are typing to them
it: Segnala ai contatti che stai _scrivendo

en: Highlight _misspelled words
it: _Evidenzia le parole con errori di ortografia

en: Use smooth-scrolling
it: Usa scrolling fluido

en: F_lash window when IMs are received
it: _Illumina la finestra quando arriva un messaggio

en: Minimum input area height in lines:
it: Altezza minima in linee della casella di testo:

en: Font
it: Carattere

en: Use font from _theme
it: Usa il carattere di _sistema

en: Conversation _font:
it: _Carattere per la conversazione:

en: Default Formatting
it: Formattazione predefinita

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
it: Così appariranno i tuoi messaggi in uscita quando usi un protocollo che supporta la formattazione.

en: Cannot start proxy configuration program.
it: Impossibile avviare il programma per la configurazione del proxy.

en: Cannot start browser configuration program.
it: Impossibile avviare il programma di configurazione del browser.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Use _automatically detected IP address: %s
it: Usa l'indirizzo IP rilevato _automaticamente: %s

en: ST_UN server:
it: Server ST_UN:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
it: <span style="italic">Esempio: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
it: _IP pubblico:

en: Ports
it: Porte

en: _Enable automatic router port forwarding
it: _Abilita il port forwarding automatico

en: _Manually specify range of ports to listen on:
it: Specifica _manualmente l'intervallo di porte sulle quali mettersi in ascolto:

en: _Start:
it: _Inizio:

en: _End:
it: _Fine:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
it: Server di relay (TURN)

en: _TURN server:
it: Server _TURN:

en: Use_rname:
it: Nome u_tente:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
it: Predefinito di sistema

en: GNOME Default
it: Predefinito di Gnome

en: Manual
it: Manuale

en: Browser Selection
it: Scelta del browser

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
it: Le preferenze del browser sono configurate nelle Preferenze di GNOME

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
it: <b>Il programma per la configurazione del browser non è stato trovato.</b>

en: Configure _Browser
it: Configura il _browser

en: _Open link in:
it: _Apertura dei collegamenti:

en: Browser default
it: Impostazione predefinita del browser

en: Existing window
it: Finestra esistente

en: New tab
it: Nuova scheda

en: _Manual:
    (%s for URL)
it: Scelta _manuale:
    (%s per inserire un URL)

en: Proxy Server
it: Server proxy

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
it: Le preferenze del proxy sono configurate nelle Preferenze di GNOME

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
it: <b>Il programma per la configurazione del proxy non è stato trovato.</b>

en: Configure _Proxy
it: Configura il _proxy

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
it: Usa un _DNS remoto con proxy SOCKS4

en: Proxy t_ype:
it: T_ipo di proxy:

en: No proxy
it: Nessun proxy

en: P_ort:
it: P_orta:

en: User_name:
it: Nome u_tente:

en: Log _format:
it: _Formato del log:

en: Log all _instant messages
it: Esegui il _log di tutti i messaggi immediati

en: Log all c_hats
it: Esegui il log di tutte le c_hat

en: Log all _status changes to system log
it: Registra nel log di sistema tutti i cambiamenti di _stato

en: Sound Selection
it: Scegli un suono

en: Quietest
it: Bassissimo

en: Quieter
it: Più basso

en: Quiet
it: Basso

en: Loud
it: Alto

en: Louder
it: Più alto

en: Loudest
it: Altissimo

en: _Method:
it: _Metodo:

en: Console beep
it: Bip di console

en: No sounds
it: Nessun suono

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
it: C_omando da eseguire:
    (%s per il nome del file)

en: M_ute sounds
it: Nessun _suono

en: Sounds when conversation has _focus
it: Riproduci i suoni quando la finestra di conversazione va in _primo piano

en: _Enable sounds:
it: _Abilita i suoni:

en: Play
it: Riproduci

en: _Browse...
it: _Sfoglia...

en: _Reset
it: _Reimposta

en: _Report idle time:
it: Mostra i _tempi di inattività:

en: Based on keyboard or mouse use
it: Sulla base dell'utilizzo della tastiera o del mouse

en: _Minutes before becoming idle:
it: _Minuti prima di diventare inattivo:

en: Change to this status when _idle:
it: Imposta il seguente stato quando sei _inattivo:

en: _Auto-reply:
it: Risposta _automatica:

en: When both away and idle
it: Se assente e inattivo

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
it: Stato all'avvio

en: Use status from last _exit at startup
it: Utilizza lo stato impostato l'ultima volta

en: Status to a_pply at startup:
it: Stato da _utilizzare all'avvio:

en: Interface
it: Interfaccia

en: Status / Idle
it: Stato / Inattività

en: Themes
it: Temi

en: Allow all users to contact me
it: Consenti a tutti di contattarmi

en: Allow only the users on my buddy list
it: Consenti di contattarmi solo agli utenti della mia lista contatti

en: Allow only the users below
it: Consenti di contattarmi solo agli utenti della seguente lista

en: Block all users
it: Blocca tutti gli utenti

en: Block only the users below
it: Blocca solamente gli utenti nella seguente lista

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
it: Le modifiche alle impostazioni della privacy hanno effetto immediato.

en: Set privacy for:
it: Imposta la privacy per:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
it: Rimuovi _tutto

en: Permit User
it: Consenti all'utente di contattarti

en: Type a user you permit to contact you.
it: Inserisci il nome dell'utente al quale permetti di contattarti.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
it: Inserisci il nome dell'utente al quale permetti di contattarti.

en: _Permit
it: _Consenti

en: Allow %s to contact you?
it: Consenti a %s di contattarti?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
it: Sei sicuro di volere che %s ti contatti?

en: Block User
it: Blocca l'utente

en: Type a user to block.
it: Inserisci il nome dell'utente da bloccare.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
it: Inserisci il nome dell'utente che vuoi bloccare.

en: Block %s?
it: Bloccare %s?

en: Are you sure you want to block %s?
it: Sei sicuro di voler bloccare %s?

en: Apply
it: Applica

en: That file already exists
it: Il file esiste già.

en: Would you like to overwrite it?
it: Vuoi sovrascriverlo?

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Choose New Name
it: Scegli un nuovo nome

en: Select Folder...
it: Scegli cartella...

note: list button
en: _Get List
it: _Scarica la lista

note: add button
en: _Add Chat
it: _Aggiungi una chat

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli stati salvati selezionati?

note: Use button
en: _Use
it: _Utilizza

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
it: Titolo già in uso. Devi scegliere un titolo diverso.

en: Different
it: Differente

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Status:
it: _Stato:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
it: Utilizza uno stato _differente per alcuni account

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
it: Sa_lva e utilizza

en: Status for %s
it: Stato per %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
it: Esiste già uno smiley personalizzato per '%s'. Specifica una scorciatoia differente.

en: Custom Smiley
it: Smiley personalizzato

en: Duplicate Shortcut
it: Scorciatoia già esistente

en: Edit Smiley
it: Modifica lo smiley

en: Add Smiley
it: Aggiungi uno smiley

en: _Image:
it: _Immagine:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
it: Testo della scorciatoia:

en: Shortcut Text
it: Testo della scorciatoia

en: Custom Smiley Manager
it: Gestione degli smiley personalizzati

en: Select Buddy Icon
it: Seleziona l'icona per il contatto

en: Click to change your buddyicon for this account.
it: Fai clic per cambiare la tua icona per questo account.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
it: Fai clic per cambiare la tua icona per tutti gli account.

en: Waiting for network connection
it: In attesa della connessione di rete

en: New status...
it: Nuovo messaggio di stato...

en: Saved statuses...
it: Messaggi di stato salvati...

en: Status Selector
it: Selettore di stato

en: The following error has occurred loading %s: %s
it: Si è verificato il seguente errore nel caricamento di %s: %s

en: Failed to load image
it: Impossibile caricare l'immagine

en: Cannot send folder %s.
it: Impossibile inviare la cartella %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
it: %s non può trasferire una cartella. Devi inviare individualmente i file contenuti.

en: You have dragged an image
it: Hai trascinato un'immagine

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
it: Puoi inviare questa immagine come file, inserirla nel messaggio o utilizzarla come icona per questo contatto.

en: Set as buddy icon
it: Imposta come icona per il contatto

en: Send image file
it: Invia il file dell'immagine

en: Insert in message
it: Inserisci nel messaggio

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
it: Vuoi utilizzarla come icona per questo contatto?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
it: Puoi inviare questa immagine come file, o utilizzarla come icona per questo contatto.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
it: Puoi inserire questa immagine nel messaggio o utilizzarla come icona per questo contatto.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
it: Impossibile inviare l'icona di avvio

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
it: Hai trascinato un'icona di avvio. Molto probabilmente vuoi inviare ciò cui l'icona si riferisce piuttosto che l'icona stessa.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
it: <b>File:</b> %s
    <b>Dimensione del file:</b> %s
    <b>Dimensione dell'immagine:</b> %dx%d

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
it: Il file '%s' è troppo grande per %s. Riprova con un'immagine più piccola.

en: Icon Error
it: Errore icona

en: Could not set icon
it: Impossibile impostare l'icona

en: _Open Link
it: _Apri il collegamento

en: _Copy Link Location
it: _Copia l'indirizzo del collegamento

en: _Copy Email Address
it: _Copia l'indirizzo email

en: _Open File
it: _Apri il file

en: Open _Containing Directory
it: Apri la _cartella del file

en: Save File
it: Salva il file

en: _Play Sound
it: _Riproduci il suono

en: _Save File
it: _Salva il file

en: Do you really want to clear?
it: Vuoi davvero pulire?

en: Select color
it: Scegli il colore

en: Close _tabs
it: Chiudi _schede

en: _Get Info
it: _Info

en: _Invite
it: _Invita

en: _Modify...
it: _Modifica...

en: _Add...
it: _Aggiungi...

en: _Open Mail
it: _Leggi la Posta

en: _Edit
it: _Modifica

en: Pidgin Tooltip
it: Tooltip di Pidgin

en: Pidgin smileys
it: Smiley di Pidgin

en: Selecting this disables graphical emoticons.
it: Selezionando questo tema disabiliti gli emoticon grafici.

en: none
it: nessuno

en: Small
it: Piccolo

en: Response Probability:
it: Probabilità di risposta:

en: Statistics Configuration
it: Configurazione delle statistiche

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
it: Timeout massimo per la risposta:

en: minutes
it: minuti

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
it: Differenza massima per "visto l'ultima volta":

note: threshold spinner
en: Threshold:
it: Soglia:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
it: Predizione della disponibilità del contatto

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
it: Plugin per la predizione della disponibilità del contatto.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
it: Mostra informazioni statistiche sulla disponibilità dei tuoi contatti

en: Buddy is idle
it: Il contatto è inattivo

en: Buddy is away
it: Il contatto è assente

en: Buddy is "extended" away
it: Il contatto è assente per molto

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
it: L'utente è al cellulare

en: Buddy is offline
it: Il contatto non è in linea

en: Point values to use when...
it: Punti da utilizzare quando...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
it: Il contatto con il <i>punteggio più alto</i> è quello che avrà la priorità più alta nella lista.

en: Use last buddy when scores are equal
it: Usa l'ultimo contatto quando i punteggi sono uguali

en: Point values to use for account...
it: Punti da utilizzare per l'account...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
it: Priorità nella lista

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
it: Permette di controllare i valori associati a differenti stati del contatto.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
it: Permette di cambiare i punti da assegnare agli stati di inattività/assenza/disconnesso per i contatti nel calcolo della priorità all'interno della lista.

en: Conversation Colors
it: Conversazioni colorate

en: Customize colors in the conversation window
it: Personalizza i colori nella finestra delle conversazioni

en: Error Messages
it: Messaggi di errore

en: Highlighted Messages
it: Messaggi evidenziati

en: System Messages
it: Messaggi di sistema

en: Sent Messages
it: Messaggi inviati

en: Received Messages
it: Messaggi ricevuti

en: Select Color for %s
it: Scegli il colore per %s

en: Ignore incoming format
it: Ignora la formattazione dei messaggi in ingresso

en: Apply in Chats
it: Applica alle chat

en: Apply in IMs
it: Applica ai MI

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
it: Richiesta nome server

en: Enter an XMPP Server
it: Specifica un server XMPP

en: Select an XMPP server to query
it: Scegli un server XMPP da interrogare

en: Find Services
it: Cerca servizi

en: Add to Buddy List
it: Aggiungi alla lista contatti

en: 
    <b>Description:</b>
it: 
    <b>Descrizione:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
it: Scoperta servizi

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: Server does not exist
it: Il server non esiste

en: Server does not support service discovery
it: Il server non supporta la scoperta dei servizi

en: XMPP Service Discovery
it: Scoperta servizi XMPP

en: Allows browsing and registering services.
it: Permette di sfogliare e registrare i servizi.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
it: Questo plugin è utile per registrarsi a versioni precedenti del protocollo o ad altri servizi XMPP.

en: By conversation count
it: Per numero di conversazioni

en: Conversation Placement
it: Posizionamento delle conversazioni

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
it: Nota: Il valore della preferenza "Nuove conversazioni" deve essere impostato a "Per numero di conversazioni".

en: Number of conversations per window
it: Numero di conversazioni per finestra

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
it: Separa le finestre dei MI e delle chat quando sono posizionate per numero

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
it: Posizionamento extra

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
it: Opzioni extra per il posizionamento delle conversazioni.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
it: Limita il numero di conversazioni per finestra, separando opzionalmente i MI e le chat

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
it: Configurazione dei gesti del mouse

en: Middle mouse button
it: Pulsante centrale

en: Right mouse button
it: Pulsante destro

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
it: _Mostra la traccia del mouse quando si esegue un gesto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
it: Gesti del mouse

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
it: Fornisce un supporto per i gesti del mouse

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
it: Permette di utilizzare nelle finestre di conversazione alcuni gesti del mouse
    Tieni premuto il pulsante centrale e trascina il mouse per le seguenti azioni:
    
     • Trascina il mouse prima giù e poi a destra per chiudere una conversazione.
     • Trascina il mouse prima su e poi a sinistra per passare alla conversazione precedente.
     • Trascina il mouse prima su e poi a destra per passare alla conversazione successiva.

en: Instant Messaging
it: Messaggi immediati

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
it: Scegli una persona dalla tua rubrica qui sotto oppure aggiungi una nuova persona.

en: Group:
it: Gruppo:

note: "New Person" button
en: New Person
it: Nuova persona

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
it: Seleziona il contatto

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
it: Seleziona una persona dalla tua rubrica da aggiungere a questo contatto oppure crea una nuova persona.

note: Add the expander
en: User _details
it: _Dettagli utente

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
it: _Associa il contatto

en: Unable to send email
it: Impossibile inviare l'email

en: The evolution executable was not found in the PATH.
it: L'eseguibile di evolution non è stato trovato nel PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
it: Non è stato trovato nessun indirizzo email per questo contatto.

en: Add to Address Book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Send Email
it: Invia email

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
it: Configurazione dell'integrazione con Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
it: Seleziona tutti gli account ai quali i contatti dovrebbero essere aggiunti automaticamente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
it: Integrazione con Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
it: Fornisce l'integrazione con Evolution.

en: Please enter the person's information below.
it: Inserisci qui sotto le informazioni sulla persona.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
it: Inserisci qui sotto il nome utente del contatto e il tipo di account.

en: Account type:
it: Tipo di account:

note: Optional Information section
en: Optional information:
it: Informazioni opzionali:

en: First name:
it: Nome:

en: Last name:
it: Cognome:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
it: Test dei segnali GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
it: Verifica se tutti i segnali dell'interfaccia utente funzionano correttamente.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
it: 
    <b>Note per il contatto</b>: %s

en: History
it: Storico

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
it: Riduci a icona se assente

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
it: Riduce a icona la lista dei contatti quando sei assente.

en: Mail Checker
it: Controllo posta

en: Checks for new local mail.
it: Controlla se ci sono nuovi messaggi di posta.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
it: Aggiunge una piccola casella alla lista contatti che mostra se c'è posta per te.

en: Markerline
it: Linea di demarcazione

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
it: Disegna una linea per indicare i nuovi messaggi in una conversazione.

en: Jump to markerline
it: Vai alla linea di demarcazione

en: Draw Markerline in
it: Disegna una linea nelle

en: _IM windows
it: Finestre dei _messaggi immediati

en: C_hat windows
it: Finestre delle _chat

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
it: E' stata richiesta una sessione di messaggi musicali. Fare clic sull'icona MM per accettare.

en: Music messaging session confirmed.
it: Sessione di messaggi musicali confermata.

en: Music Messaging
it: Messaggi musicali

en: There was a conflict in running the command:
it: Si è verificato un conflitto nell'esecuzione del comando:

en: Error Running Editor
it: Errore nell'esecuzione dell'editor

en: The following error has occurred:
it: Si è verificato il seguente errore:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
it: Configurazione dei messaggi musicali

en: Score Editor Path
it: Percorso dell'editor di partiture

en: _Apply
it: _Applica

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
it: Messaggi musicali, per la composizione collaborativa.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
it: Il plugin per i messaggi musicali consente ad un gruppo di utenti di lavorare simultaneamente su di un brano musicale modificando in tempo reale una partitura comune.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
it: Notifica per

en: 	_Only when someone says your username
it: 	_Solamente quando qualcuno pronuncia il tuo nome

en: _Focused windows
it: Finestre in _primo piano

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
it: Metodi di notifica

en: Prepend _string into window title:
it: Anteponi la seguente _stringa nel titolo della finestra:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
it: Inserisci il c_onteggio dei nuovi messaggi nel titolo della finestra

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
it: Inserisci il conteggio dei nuovi messaggi nelle proprietà di _X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
it: Invia il messaggio "_URGENTE" al window manager

en: _Flash window
it: Fai _lampeggiare la finestra

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
it: Porta la finestra di conversazione in _primo piano

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
it: Mostra la _finestra di conversazione

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
it: Rimozione della notifica

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
it: Rimuovi quando la finestra di conversazione va in _primo piano

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
it: Rimuovi quando si fa c_lic sulla finestra di conversazione

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
it: Rimuovi quando si scri_ve nella finestra di conversazione

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
it: Rimuovi quando un _messaggio viene inviato

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
it: Rimuovi quando si _passa ad un'altra scheda

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
it: Notifica messaggi

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
it: Fornisce diversi modi per notificare i messaggi non letti.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
it: Plugin dimostrativo per Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
it: Un plugin di esempio che fa alcune cose - guarda la descrizione.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
it: Questo è un fantastico plugin che fa un sacco di cose:
    - Ti dice chi ha scritto il programma quando ti connetti
    - Inverte il testo dei messaggi in arrivo
    - Invia un messaggio ai tuoi contatti non appena questi si connettono

en: Hyperlink Color
it: Colore per i collegamenti

en: Visited Hyperlink Color
it: Colore per i collegamenti visitati

en: Highlighted Message Name Color
it: Colore per i messaggi evidenziati

en: Typing Notification Color
it: Colore per la notifica di scrittura

en: GtkTreeView Horizontal Separation
it: Separazione orizzontale per GtkTreeView

en: Conversation Entry
it: Finestra di conversazione

en: Conversation History
it: Storico della conversazione

en: Request Dialog
it: Finestra di richiesta

en: Notify Dialog
it: Finestra di notifica

en: Select Color
it: Scegli il colore

en: Select Interface Font
it: Scegli il carattere per l'interfaccia

en: Select Font for %s
it: Scegli il carattere per %s

en: GTK+ Interface Font
it: Carattere per l'interfaccia GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
it: Scorciatoia per il nome del tema GTK+

en: Disable Typing Notification Text
it: Disabilita il testo per la notifica di scrittura

en: GTK+ Theme Control Settings
it: Impostazioni per il controllo del tema GTK+

en: Colors
it: Colori

en: Fonts
it: Caratteri

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Gtkrc File Tools
it: Strumenti per il file gtkrc

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
it: Salva le impostazioni in %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
it: Rileggi il file gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
it: Controllo del tema GTK+ per Pidgin

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
it: Fornisce accesso alle impostazioni gtk usate comunemente.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
it: Permette di inviare input raw ai protocolli text-based.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
it: Permette di inviare input raw ai protocolli text-based (XMPP, MSN, IRC, TOC). Premi 'Invio' nella casella di immissione per inviare il testo. Controlla la finestra di debug.

en: You can upgrade to %s %s today.
it: Puoi aggiornare a %s %s oggi.

en: New Version Available
it: Nuova versione disponibile

en: Later
it: Più tardi

en: Download Now
it: Scarica adesso

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
it: Notifica nuove versioni

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
it: Controlla periodicamente l'esistenza di nuove versioni.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
it: Controlla periodicamente l'esistenza di nuove versioni e notifica all'utente l'elenco delle modifiche.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
it: Pulsante 'Invia'

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
it: Pulsante 'Invia' per la finestra di conversazione.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
it: Aggiunge un pulsante 'Invia' accanto alla casella di testo. Utile quando non si usa una tastiera reale.

en: Duplicate Correction
it: Correzione già esistente

en: The specified word already exists in the correction list.
it: La parola specificata esiste già nella lista delle correzioni.

en: Text Replacements
it: Sostituzione del testo

en: You type
it: Testo digitato

en: You send
it: Testo inviato

en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: Case sensitive
it: MAIUSCOLE/minuscole

en: Add a new text replacement
it: Aggiungi una nuova regola di sostituzione

en: You _type:
it: Testo _digitato:

en: You _send:
it: Testo _inviato:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
it: Verifica in maniera _esatta MAIUSCOLE/minuscole
    (deseleziona per verificare automaticamente)

en: Only replace _whole words
it: Sostituisci solamente parole _intere

en: General Text Replacement Options
it: Opzioni generali per la sostituzione del testo

en: Enable replacement of last word on send
it: Abilita la sostituzione dell'ultima parola all'invio

en: Text replacement
it: Sostituzione del testo

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
it: Sostituisce il testo nei messaggi in uscita secondo delle regole definite dall'utente.

en: Just logged in
it: Appena entrato

en: Just logged out
it: Appena uscito

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
it: Icona per il contatto/
    Icona per persone sconosciute

en: Icon for Chat
it: Icona per la chat

en: Ignored
it: Ignorato

en: Founder
it: Fondatore

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
it: Operatore

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
it: Mezzo operatore

en: Authorization dialog
it: Finestra di autorizzazione

en: Error dialog
it: Finestra di errore

en: Information dialog
it: Finestra di informazione

en: Mail dialog
it: Finestra della posta

en: Question dialog
it: Finestra di richiesta

en: Warning dialog
it: Finestra di avviso

en: What kind of dialog is this?
it: Che tipo di finestra è questa?

en: Status Icons
it: Icone di stato

en: Chatroom Emblems
it: Emblemi per le stanze di discussione

en: Dialog Icons
it: Icone delle finestre

en: Pidgin Icon Theme Editor
it: Editor del tema delle icone di Pidgin

en: Contact
it: Contatto

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
it: Editor del tema della lista contatti di Pidgin

en: Edit Buddylist Theme
it: Modifica il tema della lista contatti

en: Edit Icon Theme
it: Modifica il tema delle icone

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
it: Editor del tema di Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
it: Editor del tema di Pidgin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
it: Ticker contatti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
it: Una versione a scorrimento orizzontale della lista contatti.

en: Display Timestamps Every
it: Mostra un timestamp ogni

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
it: Mostra timestamp in stile iChat

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
it: Mostra informazioni sul tempo nello stile di iChat ogni N minuti.

en: Timestamp Format Options
it: Opzioni per il formato dei timestamp

en: _Force timestamp format:
it: _Forza il formato del timestamp:

en: Use system default
it: Predefinito di sistema

en: 12 hour time format
it: Formato 12 ore

en: 24 hour time format
it: Formato 24 ore

en: Show dates in...
it: Mostra le date per...

en: Co_nversations:
it: Co_nversazioni:

en: For delayed messages
it: Per i messaggi ritardati

en: For delayed messages and in chats
it: Per i messaggi ritardati e nelle chat

en: _Message Logs:
it: Log dei _messaggi:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
it: Formato del timestamp per i messaggi

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
it: Personalizza il formato del timestamp dei messaggi.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
it: Questo plugin consente di personalizzare i formati dei timestamp per i messaggi nelle conversazioni e nei log.

en: Output
it: Uscita

en: _Device
it: _Dispositivo

en: Input
it: Ingresso

en: D_evice
it: D_ispositivo

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
it: Impostazioni Voce/Video

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
it: Configura il tuo microfono e la tua webcam.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
it: Configura le impostazioni di microfono e webcam per le chiamate voce/video.

en: Opacity:
it: Opacità:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
it: Finestre dei messaggi immediati

en: _IM window transparency
it: _Rendi trasparente la finestra

en: _Show slider bar in IM window
it: _Mostra la barra di scorrimento nella finestra

en: Remove IM window transparency on focus
it: Rimuovi la trasparenza della finestra dei MI quando va in primo piano

en: Always on top
it: Sempre in primo piano

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
it: Finestra della lista contatti

en: _Buddy List window transparency
it: Rendi _trasparente la finestra della lista contatti

en: Remove Buddy List window transparency on focus
it: Rimuovi la trasparenza della lista contatti quando va in primo piano

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
it: Trasparenza

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
it: Trasparenza regolabile per la lista contatti e le finestre di conversazione.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
it: Questo plugin imposta una trasparenza regolabile sulle finestre di conversazione e sulla lista contatti.
    
    * Nota: Questo plugin richiede Windows 2000 o superiore.

note: Autostart
en: Startup
it: Avvio

en: _Start %s on Windows startup
it: _Lancia %s all'avvio di Windows

en: Allow multiple instances
it: Consenti istanze multiple

en: _Dockable Buddy List
it: Lista contatti in modalità _dock

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
it: Mantieni la finestra della lista contatti in _primo piano:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
it: Solo in modalità dock

en: Windows Pidgin Options
it: Opzioni di Pidgin per Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
it: Opzioni specifiche di Pidgin per Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
it: Fornisce opzioni specifiche per Pidgin per Windows, come la lista contatti in modalità dock.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
it: <font color='#777777'>Disconnesso.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
it: Console XMPP

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
it: <font color='#777777'>Non connesso a XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
it: Invia e riceve blocchi XMPP

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
it: Questo plugin è utile per effettuare il debug dei server o dei client XMPP.

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
it: $(^Name) è distribuito sotto la GNU General Public License (GPL). La licenza è mostrata qui solamente a scopo informativo. $_CLICK

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
it: Un toolkit multipiattaforma per interfacce grafiche, usato da Pidgin

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
it: È attualmente in esecuzione un'istanza di Pidgin. Esci da Pidgin e riprova.

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
it: File principali di Pidgin e dll

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
it: Crea una voce per Pidgin nel Menu Avvio

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
it: Crea un collegamento a Pidgin sul desktop

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
it: Simboli di debug (per comunicare i crash)

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
it: Errore nello scaricamento del runtime GTK+ ($R2).$\rIl runtime è necessario per far funzionare Pidgin; se il problema persiste, potresti provare ad usare l'installatore 'offline' disponibile su http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
it: Errore nell'installazione dei simboli di debug ($R2).$\rSe il problema persiste, potresti provare ad usare l'installatore 'offline' disponibile su http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
it: Errore nell'installazione del correttore ortografico ($R3).$\rSe il problema persiste, consulta le istruzioni per l'installazione manuale su: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
it: Ambiente di Runtime GTK+ (richiesto se non presente)

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
it: Localizzazioni

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
it: Avanti >

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
it: Pidgin - Client per Messaggi Immediati (richiesto)

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which doesn't appear to be already present).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
it: Pidgin necessita di un runtime GTK+ compatibile (il quale non sembra essere già installato).$\rSei sicuro di voler tralasciare l'installazione del runtime GTK+?

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
it: Collegamenti per avviare Pidgin

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
it: Supporto per il correttore ortografico

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
it: Menu Avvio

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
it: Supporto per il correttore ortografico.  (È richiesta una connessione a internet per l'installazione)

en: The installer is already running.
it: Il programma di installazione è già in esecuzione

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
it: Il programma di rimozione non è in grado di trovare le voci di registro per Pidgin.$\rProbabilmente questa applicazione è stata installata da un altro utente.

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
it: Gestori degli URI

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
it: Impossibile rimuovere la versione di Pidgin attualmente presente sul tuo computer. La nuova versione sarà installata senza rimuovere la versione precedente.

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
it: Visita la pagina web di Pidgin

en: You do not have permission to uninstall this application.
it: Non hai il permesso per rimuovere questa applicazione.
