Pidgin 2.5.3 - en to bn translation catalogue (3571 entries)

note: Translators may want to transliterate the name. It is not to be translated.
en: Finch
bn: ফিঞ্চ

en: %s. Try `%s -h' for more information.
bn: %s। আরও তথ্য জানাতে হলে `%s -h' লিখে চেষ্টা করুন।

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
bn: %s
    ব্যবহার: %s [অপশন]...
    
      -c, --config=DIR    কনফিগ ফাইলের জন্য DIR ব্যবহার করুন
      -d, --debug         stdout এ ডিবাগিং তথ্য প্রিন্ট করুন
      -h, --help          এই সহায়িকা দেখিয়ে বের হয়ে যান
      -n, --nologin       স্বয়ংক্রিয়ভাবে লগইন হবেন না
      -v, --version       বর্তমান সংস্করণ প্রদর্শন করে বের হয়ে যান

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
bn: %s %s থেকে %sতে পরিবর্তনে আপনার মানসমূহ ত্রুটির সম্মুখীন হয়েছিল। দয়া করে তদন্ত করুন এবং হাতে পরিবর্তন শেষ করুন।  দয়া করে  এই ত্রুটিটি http://developer.pidgin.im তে প্রতিবেদন পাঠান

en: Error
bn: ত্রুটি

en: Account was not added
bn: অ্যাকাউন্টটি যোগ করা হয়নি

en: Username of an account must be non-empty.
bn: একটি অ্যাকাউন্টের ব্যবহারকারীর নাম খালি থাকা যাবে না।

en: New mail notifications
bn: নতুন ইমেইলের ঘোষণা

en: Remember password
bn: পাসওয়ার্ড স্মরণে রাখুন

en: There are no protocol plugins installed.
bn: এখানে কোন প্রটোকল প্লাগিন ইনস্টল করা নেই।

en: (You probably forgot to 'make install'.)
bn: (আপনি সম্ভবত 'ইনস্টল করতে' ভূলে গেছেন।)

en: Modify Account
bn: অ্যাকাউন্ট পরিবর্তন করুন

en: New Account
bn: নতুন অ্যাকাউন্ট

en: Protocol:
bn: প্রোটকল:

en: Username:
bn: ব্যবহারকারীর নাম:

en: Password:
bn: পাসওয়ার্ড:

en: Alias:
bn: ওরফে:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
bn: সার্ভারে একাউন্টটি তৈরী করুন

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
bn: বাতিল

note: Save button Save
en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Are you sure you want to delete %s?
bn: আপনি কি %s-কে নিশ্চিতভাবে সরাতে চান?

en: Delete Account
bn: অ্যাকাউন্ট মুছে ফেলুন

note: Delete button
en: Delete
bn: মুছুন

en: Accounts
bn: অ্যাকাউন্টসমূহ

en: You can enable/disable accounts from the following list.
bn: আপনি নিম্নোক্ত লিস্ট থেকে একাউন্টগুলোকে সক্রিয়/নিষ্ক্রিয় করতে পারেন।

note: Add button
en: Add
bn: যোগ করুন

note: Modify button
en: Modify
bn: পরিবর্তন করুন

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
bn: %s%s%s%s, %s-কে তার বন্ধু করেছেন%s%s

en: Add buddy to your list?
bn: আপনার তালিকায় বন্ধু যোগ করতে চান?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
bn: %s%s%s%s  তার বন্ধু তালিকা%s%s তে %s কে যুক্ত করতে চায়

en: Authorize buddy?
bn: বন্ধুকে কি অনুমোদন করা হবে?

en: Authorize
bn: অনুমোদিত

en: Deny
bn: প্রত্যাখ্যান করুন

en: Online: %d
    Total: %d
bn: অনলাইন: %d
    মোট: %d

en: Account: %s (%s)
bn: অ্যাকাউন্ট: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
bn: 
    শেষ দেখা: %s আগে

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: You must provide a username for the buddy.
bn: যে বন্ধুকে যোগ করা হবে তার নামটি আপনাকে অবশ্যই লিখতে হবে।

en: You must provide a group.
bn: আপনাকে অবশ্যই একটি গ্রুপের যোগান দিতে হবে।

en: You must select an account.
bn: আপনাকে অবশ্যই একটি অ্যাকাউন্ট নির্বাচন করতে হবে।

en: The selected account is not online.
bn: নির্বাচিত একাউন্টি অনলাইনে নেই।

en: Error adding buddy
bn: বন্ধুকে যোগ করতে ত্রুটি

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Alias (optional)
bn: ওরফে (ঐচ্ছিক)

en: Add in group
bn: গ্রুপে যোগ করুন

en: Account
bn: অ্যাকাউন্ট

en: Add Buddy
bn: বন্ধু যোগ করুন

en: Please enter buddy information.
bn: অনুগ্রহ করে বন্ধুর তথ্য লিখুন।

en: Chats
bn: আড্ডা

note: Extract their Name and put it in
en: Name
bn: নাম

en: Alias
bn: ডাকনাম

en: Group
bn: গ্রুপ

en: Auto-join
bn: স্বয়ং-যোগদান

en: Add Chat
bn: আড্ডায় যোগ

en: You can edit more information from the context menu later.
bn: আপনি পরে বিশদ মেনু থেকে আরও তথ্য যোগ করতে পারেন।

en: Error adding group
bn: গ্রুপকে যোগ করতে ত্রুটি

en: You must give a name for the group to add.
bn: যে গ্রুপকে যোগ করা হবে তার নামটি আপনাকে অবশ্যই লিখতে হবে।

en: Add Group
bn: গ্রুপ যোগ

en: Enter the name of the group
bn: গ্রুপের নামটি লিখুন

en: Edit Chat
bn: আড্ডা সম্পাদনা করা

en: Please Update the necessary fields.
bn: অনুগ্রহ করে জরুরী ক্ষেত্রগুলোকে আপডেট করুন।

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Edit Settings
bn: সেটিং গুলো সম্পাদন

en: Information
bn: তথ্য

en: Retrieving...
bn: পুনরুদ্ধার করছে...

en: Get Info
bn: খবর নিন

en: Add Buddy Pounce
bn: বন্ধু পাউন্স যোগ করুন

en: Send File
bn: ফাইল পাঠান

en: Blocked
bn: বাধা দেয়া হয়েছে

en: Show when offline
bn: অফলাইনে থাকাকালীন দেখানো

en: Please enter the new name for %s
bn: অনুগ্রহ করে %s এর জন্য নতুন নামটি প্রবেশ করুন

en: Rename
bn: পুনরায় নামকরণ

en: Set Alias
bn: ডাকনাম সেট করুন

en: Enter empty string to reset the name.
bn: পুনরায় নাম ঠিক করতে খালি পংক্তি প্রবেশ করুন।

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
bn: এ যোগাযোগটি বিচ্ছিন্ন করলে অন্য সব বন্ধু এ যোগাযোগ হতে বিচ্ছিন্ন হবে

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
bn: এ গ্রুপটি বিচ্ছিন্ন করলে অন্য সব বন্ধু এ গ্রুপ হতে বিচ্ছিন্ন হবে

en: Are you sure you want to remove %s?
bn: আপনি কি %s-কে নিশ্চিতভাবে সরাতে চান?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
bn: মুছে ফেলা নিশ্চিত করুন

en: Remove
bn: সরিয়ে ফেলুন

note: Buddy List
en: Buddy List
bn: বন্ধু তালিকা

en: Place tagged
bn: ট্যাগকৃত স্থান

en: Toggle Tag
bn: টোগল ট্যাগ

en: View Log
bn: লগ প্রদর্শন

note: General
en: Nickname
bn: ডাকনাম

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
bn: অলসমেজাজে

en: On Mobile
bn: মোবাইলে

en: New...
bn: নতুন...

en: Saved...
bn: সংরক্ষণ করা হয়েছে...

en: Plugins
bn: প্লাগইন

en: Block/Unblock
bn: ব্লক করো/ ব্লক সরাও

en: Block
bn: ব্লক করো

en: Unblock
bn: ব্লক সরাও

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
bn: যাকে আপনি ব্লক/আনব্লক করতে চান অনুগ্রহ করে তার স্ক্রীন নাম অথবা ডাকনামটি এখানে লিখুন।

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
bn: ঠিক আছে

en: New Instant Message
bn: নতুন তাৎক্ষণিক বার্তা

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
bn: যাকে তাৎক্ষণিক বার্তা পাঠাতে চান অনুগ্রহ করে তার স্ক্রীন নাম অথবা ডাকনামটি এখানে লিখুন।

en: Channel
bn: চ্যানেল

en: Join a Chat
bn: আড্ডায় যোগ দিন

en: Please enter the name of the chat you want to join.
bn: আপনি যে আসরে যোগ দিতে চান দয়া করে তার নামটি প্রবেশ করান।

en: Join
bn: যোগদান

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
bn: যার সংক্রান্ত লগ দেখতে চান দয়া করে তার পরিচিতি অথবা ডাকনামটি লিখুন।

note: Create the "Options" frame.
en: Options
bn: বিকল্প উপায় গুলো

en: Send IM...
bn: তাৎক্ষনিক বার্তা প্রেরণ...

en: Block/Unblock...
bn: ব্লক কর/ ব্লক সরাও...

en: Join Chat...
bn: আড্ডায় যোগ দিন...

en: View Log...
bn: লগ প্রদর্শন...

en: View All Logs
bn: সব লগ দেখাও

en: Show
bn: দেখাও

en: Empty groups
bn: ফাঁকা গ্রুপগুলো

en: Offline buddies
bn: অফলাইনে থাকা বন্ধুরা

en: Sort
bn: ভাগে ভাগে সাজানো

en: By Status
bn: অবস্থা অনুসারে

en: Alphabetically
bn: অক্ষরক্রমে

en: By Log Size
bn: লগের সাইজ অনুসারে

en: Buddy
bn: বন্ধু

en: Chat
bn: আড্ডা

en: Grouping
bn: গ্রুপকৃত

en: Certificate Import
bn: সার্টিফিকেট সংযোগ করুন

en: Specify a hostname
bn: হোস্টনাম উল্লেখ করুন

en: Type the host name this certificate is for.
bn: এই সার্টিফিকেটের জন্য হোস্ট নাম টাইপ করুন।

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
bn: ফাইল %s পাঠানো সম্ভব নয়।
    নিশ্চিত করুন যে ফাইল পঠনযোগ্য এবং PEM ফরম্যাটে।

en: Certificate Import Error
bn: প্রশংসাপত্র আনয়নে ত্রুটি

en: X.509 certificate import failed
bn: X.৫০৯ প্রশংসাপত্র আনতে ব্যর্থ

en: Select a PEM certificate
bn: একটি PEM সার্টিফিকেট নির্বাচন করুন

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
bn: %s ফাইল পাঠাতে ব্যর্থ।
    চেক করুন আপনি লক্ষ্য পথে অনুমতি লিখেছেন

en: Certificate Export Error
bn: প্রশংসাপত্র পাঠানোতে ত্রুটি

en: X.509 certificate export failed
bn: X.৫০৯ প্রশংসাপত্র পাঠানোতে ব্যর্থ

en: PEM X.509 Certificate Export
bn: PEM X.৫০৯ প্রশংসাপত্র পাঠানো

en: Certificate for %s
bn: %s-এর সার্টিফিকেট

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
bn: সাধারণ নাম: %s
    
    SHA1 ফিঙ্গারপ্রিন্ট:
    %s

en: SSL Host Certificate
bn: SSL হোস্ট সার্টিফিকেট

en: Really delete certificate for %s?
bn: আপনি কি সত্যিই  %s এর জন্য সার্টিফিকেট মুছে ফেলতে চান?

en: Confirm certificate delete
bn: সার্টিফিকেট মুছে ফেলতে নিশ্চিত করুন

en: Certificate Manager
bn: সার্টিফিকেট ম্যানেজার

note: Creating the user splits
en: Hostname
bn: হোস্টের নাম

en: Info
bn: তথ্য

note: Close button
en: Close
bn: বন্ধ

en: %s disconnected.
bn: %s-এর সংযোগ বিচ্ছিন্ন।

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
bn:  %s
    
    যতক্ষন পর্যন্ত না আপনি ত্রুটিমুক্ত করে অ্যাকাউন্টটি পুনরায় সক্রিয় না করছেন ততক্ষন পর্যন্ত ফিঞ্চ পুনরায় সংযোগ স্থাপনের চেস্টা  করবে না।

en: Re-enable Account
bn: অ্যাকাউন্ট আবার সক্রিয় করুন

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
bn: এই একাউন্টটি সংযোগ বিচছন্ন হয়েছে এবং আপনি আর আড্ডায় নেই। একাউন্টটি পুনরায় সংযোজিত হলে আপনি স্বয়ংক্রিয় ভাবে আড্ডায় যোগ দেবেন।

en: No such command.
bn: এমন কোন কমান্ড নেই।

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
bn: বাক্যরীতি ত্রুটি: আপনি ওই কমান্ডটিতে ভূল সংখ্যক আর্গুমেন্ট দিয়েছেন।

en: Your command failed for an unknown reason.
bn: কোন অজানা কারণে আপনার কমান্ডটি ব্যর্থ হয়েছে।

en: That command only works in chats, not IMs.
bn: এই কমান্ডটি শুধু মাত্র আড্ডাতেই কাজ করে, তাৎক্ষণিক বার্তার ক্ষেত্রে নয়।

en: That command only works in IMs, not chats.
bn: এই কমান্ডটি শুধু মাত্র তাৎক্ষণিক বার্তাতেই প্রযোজ্য, আড্ডার ক্ষেত্রে নয়।

en: That command doesn't work on this protocol.
bn: এই কমান্ডটি এই প্রোটোকলের সঙ্গে কাজ করে না।

en: Message was not sent, because you are not signed on.
bn: বার্তা পাঠানো যাচ্ছে না,কারন আপনি সাইন অন নন।

en: 
    %s is typing...
bn: 
    %s এখন লিখছেন...

en: You have left this chat.
bn: আপনি এই  আড্ডা ত্যাগ করেছেন।

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
bn: লগ করা শুরু হয়েছে। এখন থেকে কথাবার্তার সব সংলাপ লগ করা হবে।

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
bn: লগ করা বন্ধ করা হয়েছে। এখন থেকে কথাবার্তার সংলাপ লগ করা হবে না।

en: Send To
bn: এখানে প্রেরণ করো

en: Invite message
bn: আমন্ত্রন বার্তা

en: Invite
bn: আমন্ত্রন

en: Please enter the name of the user you wish to invite,
    along with an optional invite message.
bn: যাকে আমন্ত্রণ জানাতে চান তার নামটি লিখুন,
    এবং চাইলে সেই সঙ্গে তাকে একটি ঐচ্ছিক আমন্ত্রণ বার্তা পাঠাতে পারেন।

en: Conversation
bn: কথাবার্তা

en: Clear Scrollback
bn: পিছনে স্ক্রল করা মুছুন

en: Show Timestamps
bn: সময়ছাপ প্রদর্শন

en: Add Buddy Pounce...
bn: বন্ধু পাউন্স যোগ করুন...

en: Invite...
bn: আমন্ত্রন...

en: Enable Logging
bn: লগ করার অপশনসমূহ চালু করুন

en: Enable Sounds
bn: শব্দ সক্রিয় করুন

en: List of %d user:
     | List of %d users:
bn[0]: %d ব্যবহারকারীর তালিকা:...
bn[1]: %d ব্যবহারকারীদের তালিকা:

en: Supported debug options are:  version
bn: সমর্থিত ডিবাগ অপশনগুলি হল: সংস্করণ

en: No such command (in this context).
bn: এমন কোন কমান্ড নেই (এই পরিপ্রেক্ষিতে)।

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
bn: যে কোন কমান্ড সম্পর্কে বিশদ জানতে "/সাহায্য &lt;কমান্ড&gt;" ব্যবহার করুন
    এই ক্ষেত্রে নিম্নোক্ত কমান্ডগুলি বিদ্যমান:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
bn: %s এটি সঠিক বার্তা  নয়। সঠিক প্রকারের বার্তার জন্য '/সহায়ক বার্তারং' দেখুন।

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
bn: %s এটি সঠিক রং নয় । সঠিক রং এর জন্য '/সহায়ক বার্তারং' দেখুন।

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
bn: বলুন &lt;বার্তা&gt;:  এমন ভাবে বার্তা পাঠানো হবে যেন আপনি কমান্ড ব্যবহার করে পাঠাননি।

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
bn: আমাকে &lt;কাজ&gt;: কোন বন্ধুকে বা আড্ডায় আইআরসি-এর মত একটি বার্তা পাঠান।

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
bn: ডিবাগ &lt;অপশন&gt;:  বর্তমান কথাবার্তার মধ্যে বিভিন্ন ধরনের ডিবাগ তথ্য পাঠান।

en: clear: Clears the conversation scrollback.
bn: মুছে ফেলো: এই পর্যন্ত কথাবার্তার সারণি মুছে ফেলে

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
bn: সহায়িকা &lt;কমান্ড&gt;: কোন নির্দিষ্ট কমান্ডের সহায়িকার জন্য।

en: users:  Show the list of users in the chat.
bn: ব্যবহারকারীগণ: আড্ডায় ব্যবহারকারীদের তালিকা দেখাও।

en: plugins: Show the plugins window.
bn: প্লাগিন: প্লাগিন উইন্ডোগুলো দেখাও।

en: buddylist: Show the buddylist.
bn: বন্ধুলিস্ট: বন্ধুলিস্ট দেখাও।

en: accounts: Show the accounts window.
bn: অ্যাকাউন্ট: অ্যাকাউন্ট উইন্ডোগুলো দেখাও।

en: debugwin: Show the debug window.
bn: ত্রুটিমুক্তকরন উইন্ডো: ত্রুটিমুক্তকরন উইন্ডোগুলো দেখাও।

en: prefs: Show the preference window.
bn: পছন্দ:পছন্দের উইন্ডোগুলো দেখাও।

en: statuses: Show the savedstatuses window.
bn: অবস্থা: সংরক্ষিতঅবস্থার উইন্ডোগুলো দেখাও।

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
bn: msgcolor &lt; শ্রেনী&gt; &lt;পুরোভূমি&gt; &lt;background&gt;:  কথোপকথন উইন্ডোতে বিভিন্ন প্রকার বার্তার জন্য রং নির্বাচন করুন ।<br>    &lt;শ্রেনী&gt;: পাওয়া, প্রেরন করা, গুরুত্বপূর্ন, ক্রিয়া, টাইমস্ট্যাম্প<br>    &lt;পুরোভূমি/background&gt;: কালো, লাল, সবুজ, নীল, সাদা, ধূসর, গাঢ়ধূসর, ম্যাজেন্ডা, সায়ান, ডিফল্ট<br><br>উদাহরণ:<br>    msgcolor প্রেরন করা সায়ান ডিফল্ট

en: Unable to open file.
bn: ফাইল খুলতে ব্যর্থ।

en: Debug Window
bn: ডিবাগ উইন্ডো

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
bn: মুছে ফেলো

en: Filter:
bn: ছাঁকনি:

en: Pause
bn: বিরতি নেওয়া

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
bn[0]: ফাইল পরিবর্তন করে-%d%% তে %d ফাইল
bn[1]: ফাইল পরিবর্তন করে-%d%% তে %d ফাইলগুলো

note: Create the window.
en: File Transfers
bn: ফাইল আদান-প্রদান

en: Progress
bn: অগ্রগতি

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Size
bn: সাইজ

en: Speed
bn: গতি

en: Remaining
bn: বাকি আছে

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
bn: অবস্থা

en: Close this window when all transfers finish
bn: সব আদান-প্রদান শেষ হলে এই উইন্ডোটি বন্ধ করুন

en: Clear finished transfers
bn: সমাপ্ত আদান-প্রদানের তালিকা পরিস্কার করুন

en: Stop
bn: থামুন

en: Waiting for transfer to begin
bn: আদান-প্রদান শুরুর জন্য অপেক্ষা করা হচ্ছে

en: Canceled
bn: বাতিল করা হয়েছে

en: Failed
bn: ব্যর্থ হয়েছে

en: %.2f KiB/s
bn: %.2f কিলোবাইট প্রতি সেকেন্ডে

en: Sent
bn: পাঠানো

en: Received
bn: গৃহীত

en: Finished
bn: শেষ

en: The file was saved as %s.
bn: ফাইলটি সেভ হয়েছিল %s ভাবে।

en: Sending
bn: পাঠাচ্ছে

en: Receiving
bn: গ্রহন করছে

en: Conversation in %s on %s
bn: %s কে নিয়ে %s-এ কথাবার্তা

en: Conversation with %s on %s
bn: %s কে নিয়ে %s-এর সঙ্গে কথাবার্তা

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
bn: সিস্টেমের ইভেন্টগুলি তখনি লগ করা হবে যদি "সিস্টেম ইভৈন্টের সব পরিবর্তিত অবস্থা লগ করো" পছন্দটি সক্রিয় থাকে।

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
bn: তাৎক্ষণিক বার্তাগুলি তখনি লগ করা হবে যদি "সব তাৎক্ষণিক বার্তা লগ করো" পছন্দটি সক্রিয় থাকে।

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
bn: আড্ডাগুলি তখনি লগ করা হবে যদি "সব আড্ডা লগ করো" পছন্দটি সক্রিয় থাকে।

en: No logs were found
bn: কোন লগ পাওয়া যায়নি।

en: Total log size:
bn: মোট লগের সাইজ:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
bn: স্ক্রোল/খোঁজা:

en: Conversations in %s
bn: %s-এ কথাবার্তা

en: Conversations with %s
bn: %s-এর সঙ্গে কথাবার্তা

en: All Conversations
bn: সকল কথাবার্তা

en: System Log
bn: সিস্টেম লগ

en: Emails
bn: ইমেইল

en: You have mail!
bn: আপনার মেইল আছে!

en: Sender
bn: প্রেরক

en: Subject
bn: বিষয়

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
bn[0]: %s (%s)-এর জন্য %dটি নতুন বার্তা আছে।
bn[1]: %s (%s)-এর জন্য %dটি নতুন বার্তা আছে।

en: New Mail
bn: নতুন মেইল

en: Info for %s
bn: %s এর জন্য তথ্য

en: Buddy Information
bn: বন্ধু সংক্রান্ত তথ্য

en: Continue
bn: এগিয়ে যাও

en: IM
bn: তাৎক্ষনিক বার্তা

en: (none)
bn: (কেউ নয়)

en: ERROR
bn: ত্রুটি

en: loading plugin failed
bn: প্লাগিন লোডে ব্যর্থ

en: unloading plugin failed
bn: প্লাগইন আনলোডে ব্যর্থ।

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
bn: নাম: %s
    সংস্করণ: %s
    বর্ননা: %s
    লেখক: %s
    ওয়েবসাইট: %s
    ফাইলের নাম: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
bn: আপনার কনফিগার করার পূর্বে প্লাগইন লোড করা প্রয়োজন।

en: No configuration options for this plugin.
bn: এই প্লাগইনের জন্য কোন কনফিগারেশন বিকল্প নেই।

en: Error loading plugin
bn: প্লাগইনটি লোডে ত্রুটি

en: The selected file is not a valid plugin.
bn: নির্বাচিত ফাইলটি কোন বৈধ প্লাগইন নয়।

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
bn: অনুগ্রহপূর্বক ত্রুটিমুক্তকরন ওপেন করুন এবং আবারও সঠিক ত্রুটি বার্তা দেখার চেস্টা করুন।

en: Select plugin to install
bn: ইনস্টলের জন্য একটি প্লাগিন নির্বাচন করুন

en: You can (un)load plugins from the following list.
bn: আপনি নিম্নোক্ত লিস্ট থেকে প্লাগিনগুলোকে (আন)লোড করতে পারেন।

en: Install Plugin...
bn: প্লাগিন ইনস্টল করুন...

en: Configure Plugin
bn: প্লাগইন কনফিগার করুন

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
bn: পছন্দগুলো

en: Please enter a buddy to pounce.
bn: পাউন্স করার জন্য দয়া করে একজন বন্ধু প্রবেশ করান।

en: New Buddy Pounce
bn: নতুন বন্ধু পাউন্স

en: Edit Buddy Pounce
bn: বন্ধু পাউন্স সম্পাদন

en: Pounce Who
bn: কাকে পাউন্স

note: Account:
en: Account:
bn: অ্যাকাউন্ট:

en: Buddy name:
bn: বন্ধুর নাম:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
bn: বন্ধুকে পাউন্স করো যখন...

en: Signs on
bn: সাইন অন

en: Signs off
bn: সাইন অফ

en: Goes away
bn: অনুপস্থিত

en: Returns from away
bn: অনুপস্থিত অবস্থা থেকে ফিরে আসে

en: Becomes idle
bn: এখন অলসমেজাজে

en: Is no longer idle
bn: এখন আর অলসমেজাজে নেই

en: Starts typing
bn: লেখা শুরু করেছে

en: Pauses while typing
bn: লেখার সময় আপাতত বন্ধ রাখুন

en: Stops typing
bn: লেখা বন্ধ

en: Sends a message
bn: বার্তা পাঠায়

note: Create the "Action" frame.
en: Action
bn: কার্য

en: Open an IM window
bn: তাৎক্ষনিক বার্তার উইন্ডো খুলুন

en: Pop up a notification
bn: একটি ঘোষণা পপআপ করুন

en: Send a message
bn: একটি বার্তা পাঠান

en: Execute a command
bn: একটি কমান্ড সম্পাদন করুন

en: Play a sound
bn: আওয়াজ করুন

en: Pounce only when my status is not Available
bn: যখন আমি অনুপস্থিত শুধুমাত্র তখন পাউন্স করুন

en: Recurring
bn: পুনরাবৃত্তি

en: Cannot create pounce
bn: পাউন্স তৈরী করা যাচ্ছে না

en: You do not have any accounts.
bn: আপনার কোন অ্যাকাউন্ট নেই।

en: You must create an account first before you can create a pounce.
bn: ঝাপিয়ে পড়বার আগে আপনাকে অবশ্যই একটি একাউন্ট খুলতে হবে।

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
bn: আপনি কি %s এর জন্য %s এর পাউন্সকে নিশ্চিতভাবে সরাতে চান?

en: Buddy Pounces
bn: বন্ধু পাউন্স

en: %s has started typing to you (%s)
bn: %s আপনার কাছে লেখা শুরু করেছে (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
bn: %s আপনার কাছে লেখার সময় আপাতত বন্ধ আছে (%s)

en: %s has signed on (%s)
bn: %s এখন অনলাইন (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
bn: %s অলসমেজাজী অবস্থা থেকে ফিরে এসেছে (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
bn: %s অনুপস্থিত অবস্থা থেকে ফিরেছে (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
bn: %s টাইপ করা বন্ধ করে দিলেন (%s)

en: %s has signed off (%s)
bn: %s এখন অফলাইন (%s)

en: %s has become idle (%s)
bn: %s এখন অলসমেজাজে (%s)

en: %s has gone away. (%s)
bn: %s এখন অনুপস্থিত। (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
bn: %s আপনাকে একটি বার্তা পাঠিয়েছেন। (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
bn: অজানা পাউন্স ইভেন্ট। অনুগ্রহ করে এটি রিপোর্ট করুন!

en: Based on keyboard use
bn: কী বোর্ডের ব্যবহারের উপর নির্ভর করে

en: From last sent message
bn: সব শেষ পাঠানো বার্তা থেকে

en: Never
bn: কখনো নয়

en: Show Idle Time
bn: অলসমেজাজী সময় প্রদর্শন

en: Show Offline Buddies
bn: অফলাইন বন্ধু প্রদর্শন

en: Notify buddies when you are typing
bn: বন্ধুদের অবগত করুন যে আপনি টাইপ করছেন

en: Log format
bn: লগের ফরম্যাট

en: Log IMs
bn: তাৎক্ষনিক বার্তাগুলো লগ করুন

en: Log chats
bn: আড্ডা লগ করুন

en: Log status change events
bn: সব স্ট্যাটাস পরিবর্তন সিস্টেম লগে নিবন্ধন করুন

en: Report Idle time
bn: অলসমেজাজী সময় রিপোর্ট করুন

en: Change status when idle
bn: অলসমেজাজী থাকলে স্ট্যাটাস পরিবর্তন করুন

en: Minutes before changing status
bn: যত মিনিট পর স্ট্যাটাস পরিবর্তন করা হবে

en: Change status to
bn: স্ট্যাটাস পরিবর্তন করুন

note: Conversations
en: Conversations
bn: কথাবার্তা

en: Logging
bn: লগ করছে

en: You must fill all the required fields.
bn: আপনাকে অবশ্যই প্রয়োজনীয় ক্ষেত্র পূরন করতে হবে।

en: The required fields are underlined.
bn: প্রয়োজনীয় ক্ষেত্র গুলোর নিচে দাগ দেয়া আছে।

en: Not implemented yet.
bn: এখনও বাস্তবায়িত হয়নি।

en: Save File...
bn: ফাইল সংরক্ষণ...

en: Open File...
bn: ফাইল খুলুন...

en: Choose Location...
bn: স্থান নির্বাচন করুন...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
bn: শ্রেণীবিভাগে আরও কিছু পেতে হলে  'Enter' চাপুন।

en: Get
bn: পাওয়া

note: Create the window.
en: Room List
bn: আসরের তালিকা

en: Buddy logs in
bn: বন্ধু লগইন করে

en: Buddy logs out
bn: বন্ধু লগআউট করে

en: Message received
bn: বার্তা গ্রহণ করা হয়েছে

en: Message received begins conversation
bn: বার্তা গ্রহন করায় কথাবার্তা শুরু হয়েছে

en: Message sent
bn: বার্তা পাঠানো হয়েছে

en: Person enters chat
bn: ব্যক্তি আড্ডায় প্রবেশ করেছেন

en: Person leaves chat
bn: ব্যক্তি আড্ডা ত্যাগ করেছেন

en: You talk in chat
bn: আপনি আড্ডায় কথা বলছেন

en: Others talk in chat
bn: অন্যরা আড্ডায় কথা বলছেন

en: Someone says your username in chat
bn: কেউ একজন আড্ডায় আপনার নাম বলছেন

en: GStreamer Failure
bn: GStreamer ব্যর্থতা

en: GStreamer failed to initialize.
bn: GStreamer আরম্ভ হতে ব্যর্থ।

en: (default)
bn: (ডিফল্ট)

en: Select Sound File ...
bn: সাউন্ড ফাইল নির্বাচন করুন...

en: Sound Preferences
bn: সাউন্ডের পছন্দসমুহ

en: Profiles
bn: প্রোফাইলসমূহ

en: Automatic
bn: স্বয়ংক্রিয়

en: Console Beep
bn: কনসোল বীপ

en: Command
bn: কমান্ড

en: No Sound
bn: মৌন

en: Sound Method
bn: শব্দের প্রক্রিয়া

en: Method:
bn: প্রক্রিয়া:

en: Sound Command
    (%s for filename)
bn: শব্দের কমান্ড 
    (ফাইলের নামের জন্য %s)

note: Sound options
en: Sound Options
bn: শব্দের অপশনসমূহ

en: Sounds when conversation has focus
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটি ফোকাস পেলে শব্দ করে

en: Always
bn: সর্বদা

en: Only when available
bn: শুধুমাত্র উপস্থিত যখন

en: Only when not available
bn: শুধুমাত্র অনুপস্থিত যখন

en: Volume(0-100):
bn: ভলিউম(০-১০০):

note: Sound events
en: Sound Events
bn: শব্দের অনুষ্ঠানসমূহ

en: Event
bn: অনুষ্ঠান

en: File
bn: ফাইল

en: Test
bn: পরীক্ষা করুন

en: Reset
bn: পুনরায় চালু

en: Choose...
bn: বাছাই করুন...

en: Are you sure you want to delete "%s"
bn: আপনি কি "%s"-কে নিশ্চিতভাবে সরাতে চান

en: Delete Status
bn: অবস্থা মুছুন

en: Saved Statuses
bn: সংরক্ষিত অবস্থা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Type
bn: ধরন

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
bn: বার্তা

note: Use
en: Use
bn: ব্যবহার

en: Invalid title
bn: অবৈধ শিরোনাম

en: Please enter a non-empty title for the status.
bn: দয়া করে অবস্থার জন্য খালি নয় এমন শিরোনাম বসান।

en: Duplicate title
bn: নকল শিরোনাম

en: Please enter a different title for the status.
bn: দয়া করে অবস্থাটির জন্য আলাদা শিরোনাম দিন।

en: Substatus
bn: উপঅবস্থা

en: Status:
bn: অবস্থা:

en: Message:
bn: বার্তা:

en: Edit Status
bn: অবস্থা সম্পাদন করুন

en: Use different status for following accounts
bn: নিম্নের অ্যাকাউন্টসমুহের জন্য আলাদা অবস্থা ব্যবহার করুন

note: Save & Use
en: Save & Use
bn: সংরক্ষন এবং ব্যবহার

en: Certificates
bn: প্রশংসাপত্র

en: Sounds
bn: শব্দ

en: Statuses
bn: অবস্থা

en: Error loading the plugin.
bn: আপনার প্লাগইনটি লোড করতে ত্রুটি।

en: Couldn't find X display
bn: X ডিসপ্লে খুঁজতে ব্যর্থ

en: Couldn't find window
bn: উইন্ডো খুঁজে পায়নি

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
bn: প্লাগিন টি লোড হতে পারছে না কারন এটি X11 সমর্থনে তৈরী হয়নি।

en: Clipboard plugin
bn: ক্লিপবোর্ড প্লাগইন

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
bn: যখন gnt ক্লিপবোর্ডের ভিতরের উপাদানগুলো পরিবর্তিত হয়, যদি সম্ভব হয় তখন ভিতরের উপাদানগুলো X এর প্রাপ্তিসাধ্য হয়।

en: %s just signed on
bn: %s এখন অনলাইনে

en: %s just signed off
bn: %s এখন অফলাইনে

en: %s sent you a message
bn: %s আপনাকে একটি বার্তা পাঠিয়েছেন

en: %s said your nick in %s
bn: %s আপনার ডাক নাম বলছে %s

en: %s sent a message in %s
bn: %s, %s এর মধ্যে একটি বার্তা পাঠিয়েছেন

en: Buddy signs on/off
bn: বন্ধু সাইন অন‍/অফ

en: You receive an IM
bn: আপনার একটি তাৎক্ষনিক বার্তা এসেছে

en: Someone speaks in a chat
bn: কেউ একজন আড্ডায় কথা বলছেন

en: Someone says your name in a chat
bn: কেউ একজন আড্ডায় আপনার নাম বলছেন

en: Notify with a toaster when
bn: টোস্টার দ্বারা ঘোষণা করুন যখন

en: Beep too!
bn: শব্দ করবে!

en: Set URGENT for the terminal window.
bn: টারমিনাল উইন্ডোর জন্য জরুরী সেট করুন।

en: Toaster plugin
bn: টোস্টার প্লাগিন

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
bn: <b>%s-এর সঙ্গে %s এ কথাবার্তা:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
bn: ইতিহাস প্লাগইনটির জন্যে লগ করা প্রয়োজন

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
bn: লগিং সক্রিয় করা যাবে টুল -> বৈশিষ্ট্যাবলী -> লগিং থেকে।
    
    ত্বরিৎ বার্তা এবং/অথবা কথাবার্তার জন্য লগ সক্রিয় করলে ইতিহাস সক্রিয় হয়ে যাবে।

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
bn: নতুন কথাবার্তার সময় ইদানিং লগ করা কথাবার্তার ইতিহাস দেখায়।

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
bn: এই প্লাগ-ইনটি নতুন কথাবার্তার সময় সর্বশেষ লগ করা কথাবার্তার ইতিহাস দেখানো সম্ভব করে।

en: Online
bn: অনলাইন

en: Offline
bn: অফলাইন

en: Online Buddies
bn: অফলাইন বন্ধু

en: Offline Buddies
bn: অফলাইন বন্ধু

en: Online/Offline
bn: অনলাইন/অফলাইন

en: No Grouping
bn: গ্রুপ নেই

en: Nested Subgroup
bn: একটির ভিতর আরেকটি উপগ্রুপ

en: Nested Grouping (experimental)
bn: একটির ভিতর আরেকটি গ্রুপিং (পরীক্ষামূলক)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
bn: পর্যাক্রমে সংঘটিত করা বা হওয়া বা ঘটা।

en: Lastlog
bn: লাস্টলগ

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
bn: লাস্টলগ: ব্যাকলগে সাবস্ট্রিং খুঁজছে।

en: Lastlog plugin.
bn: লাস্টলগ প্লাগিন।

en: accounts
bn: অ্যাকাউন্টসমূহ

en: Password is required to sign on.
bn: যোগদানের জন্য পাসওয়ার্ড আবশ্যক।

en: Enter password for %s (%s)
bn: %s (%s) জন্য পাসওয়ার্ডটি প্রবেশ করুন

en: Enter Password
bn: পাসওয়ার্ড লিখুন

en: Save password
bn: পাসওয়ার্ডটি সংরক্ষণ করুন

en: Missing protocol plugin for %s
bn: %s-র প্রোটোকল হারিয়ে যাওয়া প্লাগইন

en: Connection Error
bn: সংযোগে ত্রুটি

en: New passwords do not match.
bn: নতুন পাসওয়ার্ডগুলো মিলছে না।

en: Fill out all fields completely.
bn: সব ক্ষেত্র সম্পূর্ণরুপে পূরণ করুন।

en: Original password
bn: আসল পাসওয়ার্ড

en: New password
bn: নতুন পাসওয়ার্ড

en: New password (again)
bn: নতুন পাসওয়ার্ড (আবার)

en: Change password for %s
bn: %s-র জন্য পাসওয়ার্ড পরিবর্তন

en: Please enter your current password and your new password.
bn: দয়া করে আপনার বর্তমান পাসওয়ার্ড এবং নতুন পাসওয়ার্ডটি লিখুন।

en: Change user information for %s
bn: %s সংক্রান্ত ব্যবহারিক তথ্যাদি পরিবর্তন করুন

en: Set User Info
bn: ব্যবহারকারী বিষয়ে তথ্য সেট করুন

en: Unknown
bn: অজানা

en: Buddies
bn: বন্ধুরা

en: buddy list
bn: বন্ধু তালিকা

en: (DOES NOT MATCH)
bn: (মিল নেই)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
bn: শুধুমাত্র এটি ব্যবহারের জন্য %s নিম্নলিখিত সার্টিফিকেটটি উপস্থাপন করেছে:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
bn: সাধারন নাম: %s %s
    ফিঙ্গারপ্রিন্ট (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
bn: একক-ব্যবহার সার্টিফিকেট যাচাই

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
bn: সার্টিফিকেট কর্তৃপক্ষ

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
bn: SSL পিয়ার্স ক্যাশ

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
bn: %s এর জন্য কি সার্টিফিকেট গ্রহন করবেন?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
bn: SSL সার্টিফিকেট যাচাই

note: Number of actions
en: Accept
bn: গ্রহন

en: Reject
bn: বাতিল

en: _View Certificate...
bn: প্রশংসাপত্র দেখুন...(_l)

note: Prompt the user to authenticate the certificate vrq will be completed by user_auth
en: The certificate presented by "%s" is self-signed. It cannot be automatically checked.
bn: "%s" দ্বারা উপস্থাপিত সার্টিফটকেটটি স্বসাক্ষরিত। এইটি সয়ংক্রিয়ভাবে পরীক্ষা করা যাবে না।

en: The certificate chain presented for %s is not valid.
bn: %s এর জন্য উপস্থাপিত প্রশংসাপত্র শৃঙ্খল বৈধ নয়।

note: TODO: Make this error either block the ensuing SSL connection error until the user dismisses this one, or stifle it. TODO: Probably wrong. TODO: Probably wrong
en: SSL Certificate Error
bn: SSL সার্টিফিকেট ত্রুটি

en: Invalid certificate chain
bn: অবৈধ সার্টিফিকেট চেইন

note: vrq will be completed by user_auth
en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
bn: আপনার মূল সনদপত্রের কোনও উপাত্ত ভান্ডার নেই, সুতরাং এই প্রশংসাপত্রটি বৈধ করা যাবেনা।

note: vrq will be completed by user_auth
en: The root certificate this one claims to be issued by is unknown to Pidgin.
bn: যে মূল সার্টিফিকেটটি ইস্যু হয়েছে তা পিজিনের কাছে অপরিচিত।

en: The certificate chain presented by %s does not have a valid digital signature from the Certificate Authority from which it claims to have a signature.
bn: %s দ্বারা উপস্থাপিত সার্টিফিকেট চেইনের সার্টিফিকেট কর্তৃপক্ষ থেকে বৈধ ডিজিট্যাল স্বাক্ষর নেই (যেটি একটি স্বাক্ষর দাবী করে)।

en: Invalid certificate authority signature
bn: অবৈধ প্রশংসাপত্র কতৃপক্ষ সাক্ষর

note: Prompt the user to authenticate the certificate TODO: Provide the user with more guidance about why he is being prompted vrq will be completed by user_auth
en: The certificate presented by "%s" claims to be from "%s" instead.  This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
bn: সার্টিফিকেটটি "%s" এর পরিবর্তে "%s" দ্বারা উপস্থাপিত হয়েছে। এটি বোঝায় যে আপনি  সার্ভারের সাথে সংযুক্ত নেই।

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
bn: সাধারণ নাম: %s
     
    আঙুলের ছাপ (SHA1): %s
    
    সক্রিয়করণ তারিখ: %s
    নিষ্ক্রিয়করন  তারিখ: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
bn: সার্টিফিকেট সংক্রান্ত তথ্য

en: Registration Error
bn: রেজিস্ট্রেশন ত্রুটি

en: Unregistration Error
bn: রেজিস্ট্রেশনব্যতীত করনে ত্রুটি

en: +++ %s signed on
bn: +++ %s এখন অনলাইন

en: +++ %s signed off
bn: +++ %s এখন অফলাইন

en: Unknown error
bn: অজানা ত্রুটি

en: Unable to send message: The message is too large.
bn: বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি: কারণ বার্তাটি অতি দীর্ঘ।

en: Unable to send message to %s.
bn: %s-কে বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি।

en: The message is too large.
bn: এই বার্তাটি অতি দীর্ঘ।

en: Unable to send message.
bn: বার্তাটি পাঠানো সম্ভব হয়নি।

en: Send Message
bn: বার্তা প্রেরণ করুন

en: _Send Message
bn: বার্তা প্রেরণ করুন (_S)

en: %s entered the room.
bn: %s এই আসরে ঢুকেছেন।

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
bn: %s [<I>%s</I>] এই আসরে ঢুকেছেন।

en: You are now known as %s
bn: আপনি এখন %s নামে পরিচিত

en: %s is now known as %s
bn: %s এখন %s নামে পরিচিত

en: %s left the room.
bn: %s এই আসর ছেড়ে বেরিয়ে গেছেন।

en: %s left the room (%s).
bn: %s (%s) আসর ছেড়ে বেরিয়ে গেছেন।

en: Failed to get connection: %s
bn: সংযোগ পেতে ব্যর্থ: %s

en: Failed to get name: %s
bn: নাম পেতে ব্যর্থ: %s

en: Failed to get serv name: %s
bn: সার্ভার নাম পেতে ব্যর্থ: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
bn: Purpleএর D-BUS সার্ভার নিচের তালিকাভুক্ত কারণের জন্য চলছে না

en: No name
bn: কোন নাম নেই

en: Unable to create new resolver process
bn: নতুন সমাধান পদ্ধতি তৈরী করতে অক্ষম

en: Unable to send request to resolver process
bn: সমাধান পদ্ধতির জন্য অনুরোধ পাঠাতে অক্ষম

en: Error resolving %s:
    %s
bn: %s পুনরায় সমাধানে ত্রুটি: 
    %s

en: Error resolving %s: %d
bn: %s পুনরায় সমাধানে ত্রুটি: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
bn: সমাধান পদ্ধতি থেকে পড়ায় ত্রুটি:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
bn: পুনরায় সমাধান পদ্ধতি আমাদের অনুরোধের উত্তর না দিয়ে প্রস্থান করেছে

en: Thread creation failure: %s
bn: থ্রেড সৃষ্টি ব্যর্থ: %s

en: Unknown reason
bn: অজ্ঞাত কারন

en: Error reading %s: 
    %s.
bn: %s পড়ায় ত্রুটি: 
    %s।

en: Error writing %s: 
    %s.
bn: %s লেখায় ত্রুটি: 
    %s।

en: Error accessing %s: 
    %s.
bn: %s-তে প্রবেশে ত্রুটি: 
    %s।

en: Directory is not writable.
bn: নির্দেশিকায় লেখা যাবে না।

en: Cannot send a file of 0 bytes.
bn: ০ বাইটের কোন ফাইল পাঠাতে পারেনি।

en: Cannot send a directory.
bn: নির্দেশিকা পাঠাতে পারে না।

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
bn: %s সাধারণ কোন ফাইল নয়। কাপুরুষোচিত ভাবে উপরিলেখ করতে প্রত্যাখ্যান করছে।

en: %s wants to send you %s (%s)
bn: %s আপনাকে %s (%s) পাঠাতে চান

en: %s wants to send you a file
bn: %s আপনাকে একটি ফাইল পাঠাতে চান

en: Accept file transfer request from %s?
bn: %s থেকে ফাইল নেবার অনুরোধ রাখবেন?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
bn: এখান থেকে ফাইল আনা যেতে পারে:
    দূরবর্তী হোস্ট: %s
    দূরবর্তী পোর্ট: %d

en: %s is offering to send file %s
bn: %s আপনাকে %s ফাইলটি পাঠাতে চান

en: %s is not a valid filename.
bn: %s কোন বৈধ ফাইল নাম নয়।

en: Offering to send %s to %s
bn: %2$s-কে %1$s নেবার অনুরোধ জানানো হচ্ছে

en: Starting transfer of %s from %s
bn: %s-কে %s-এর কাছ থেকে স্থানান্তর শুরু হচ্ছে

en: Transfer of file %s complete
bn: ফাইল %s স্থানান্তর সম্পূর্ণ

en: File transfer complete
bn: ফাইল স্থানান্তর সম্পূর্ণ

en: You canceled the transfer of %s
bn: আপনি %s-এর স্থানান্তর বাতিল করেছেন

en: File transfer cancelled
bn: ফাইল স্থানান্তর বাতিল করা হয়েছে

en: %s canceled the transfer of %s
bn: %s %s-এর স্থানান্তর বাতিল করেছেন

en: %s canceled the file transfer
bn: %s ফাইল স্থানান্তর বাতিল করেছেন

en: File transfer to %s failed.
bn: %s কে ফাইল পাঠাতে ব্যর্থ।

en: File transfer from %s failed.
bn: %s কাছ থেকে ফাইল স্থানান্তরে ব্যর্থ।

en: Run the command in a terminal
bn: কমান্ডটি টারমিনালে চালাও

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়, তবে নিয়ন্ত্রন করতে এই কমান্ডটি ‌‌"aim" URLs ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়,তবে নিয়ন্ত্রন করতে এই কমান্ডটি ‌‌"gg" URLs ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্ষম হয়, তবে নিয়ন্ত্রন করতে এই কমান্ডটি ‌‌"icq" URLs ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়, তবে নিয়ন্ত্রনের জন্য "irc" URLsকমান্ড ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়,তবে নিয়ন্ত্রনের জন্য "msnim" URLs কমান্ড ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়,তবে নিয়ন্ত্রনের জন্য "sip" URLs কমান্ড ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়, তবে নিয়ন্ত্রনের জন্য "xmpp" URLs কমান্ড ব্যবহার করা হয়।

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
bn: যদি সক্রিয় হয়, তবে নিয়ন্ত্রনের জন্য "ymsgr" URLs কমান্ড ব্যবহার করা হয়।

en: The handler for "aim" URLs
bn: ‌‌‌"aim" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "gg" URLs
bn: ‌‌‌"gg" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "icq" URLs
bn: ‌‌‌"icq" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "irc" URLs
bn: ‌‌‌"irc" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "msnim" URLs
bn: ‌‌‌"msnim" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "sip" URLs
bn: ‌‌‌"sip" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "xmpp" URLs
bn: ‌‌‌"xmpp" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: The handler for "ymsgr" URLs
bn: ‌‌‌"ymsgr" URLs প্রক্রিয়াকারকের জন্য

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
bn: সত্য যদি "কমান্ড" কী-তে উল্লেখকৃত কমান্ডটি "aim" এর URL-সমূহ নিয়ন্ত্রন করে।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
bn: সত্য যদি "কমান্ড" কী-তে উল্লেখকৃত কমান্ডটি "gg" এর URL-সমূহ নিয়ন্ত্রন করে।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
bn: সত্য যদি "কমান্ড" কী-তে উল্লেখকৃত কমান্ডটি "icq" এর URL-সমূহ নিয়ন্ত্রন করে।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
bn: সত্য যদি "কমান্ড" কী-তে উল্লেখকৃত কমান্ডটি "irc" এর URL-সমূহ নিয়ন্ত্রন করে।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
bn: সত্য হবে যদি কমান্ডটি "command" key should handle "msnim" URLs তে উল্লেখিত হয়।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
bn: সত্য হবে যদি কমান্ডটি "command" key should handle "sip" URLs তে উল্লেখিত হয়।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
bn: সত্য হবে যদি কমান্ডটি "command" key should handle "xmpp" URLs তে উল্লেখিত হয়।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
bn: সত্য হবে যদি কমান্ডটি "command" key should handle "ymsgr" URLs তে উল্লেখিত হয়।

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
bn: সত্য হবে যদি এই টাইপের URL গুলো নিয়ন্ত্রনের জন্য ব্যবহৃত কমান্ড একটি টার্মিনালে চলে।

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "aim" URLs

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "gg" URLs

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "icq" URLs

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "irc" URLs

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "msnim" URLs

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "sip" URLs

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "xmpp" URLs

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
bn: উল্লেখিত কমান্ড কিনা পরিচালনা করবে "ymsgr" URLs

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
bn: <b><font color="red">এই লগার‌-এ কোনো পড়ার প্রক্রিয়া নেই</font></b>

en: HTML
bn: এইচটিএমএল

en: Plain text
bn: টেক্সট

en: Old flat format
bn: পুরাতন চ্যাপ্টা ফরম্যাট

en: Logging of this conversation failed.
bn: কথাবার্তা লগ অফ করতে ব্যর্থ।

en: XML
bn: এক্সএমএল

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
bn: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;স্বয়ংক্রিয়-উত্তর&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
bn: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;স্বয়ংক্রিয়-উত্তর&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
bn: <font color="red"><b>লগ পাথ পাওয়া যাচ্ছে না</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
bn: <font color="red"><b>ফাইল পড়তে পারেনি: %s</b></font>

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
bn: আপনি ব্যবহার করছেন%s, কিন্তু এই প্লাগিনে প্রয়োজন %s।

en: This plugin has not defined an ID.
bn: এই প্লাগইন আইডিকে ব্যাখ্যা করে না।

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
bn: প্লাগিন ম্যাজিক অমিল %d (প্রয়োজন %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
bn: ABI সংস্করণ অমিল %d.%d.x (প্রয়োজন %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
bn: প্লাগিন সমস্ত প্রয়োজনীয় কাজ বাস্তবায়ন করে না (লিস্ট_আইকন (_i), লগিন এবং বন্ধ করুন)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
bn: প্রয়োজনীয় প্লাগইন %s পাওয়া যায়নি। অনুগ্রহ করে প্লাগইনটি ইনস্টল করুন এবং পুণরায় চেষ্টা করুন।

en: Unable to load the plugin
bn: প্লাগইনটি লোড করতে সক্ষম নয়

en: The required plugin %s was unable to load.
bn: প্রয়োজনীয় প্লাগইন %s লোড করতে ব্যর্থ।

en: Unable to load your plugin.
bn: আপনার প্লাগইনটি লোড করতে সক্ষম নয়।

en: %s requires %s, but it failed to unload.
bn: %s এর %s প্রয়োজন, কিন্তু এটি আনলোড করতে ব্যর্থ।

en: Autoaccept
bn: সয়ংক্রিয় গ্রহন

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
bn: নির্বাচিত ব্যবহারকারীর কাছ থেকে স্বয়ংক্রিয়ভাবে গৃহীত ফাইলের আদান-প্রদানের অনুরোধ।

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
bn: "%s" থেকে "%s" তে স্বয়ংক্রিয় ফাইল আদান-প্রদান সম্পূর্ণ।

en: Autoaccept complete
bn: স্বয়ংক্রিয় গ্রহন সম্পন্ন

en: When a file-transfer request arrives from %s
bn: %s থেকে ফাইল আদান-প্রদানের অনুরোধ কখন আসবে

en: Set Autoaccept Setting
bn: স্বয়ংক্রিয় গ্রহনের বিন্যাসন করা

en: _Save
bn: সংরক্ষণ (_S)

en: _Cancel
bn: বাতিল (_C)

en: Ask
bn: জিঞ্জাসা করুন

en: Auto Accept
bn: স্বয়ংক্রিয় গ্রহন

en: Auto Reject
bn: স্বয়ংক্রিয় প্রত্যাখ্যান

en: Autoaccept File Transfers...
bn: স্বয়ংক্রিয় গ্রহন ফাইল আদান-প্রদান...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
bn: ফাইল সংরক্ষণ করার জায়গা
    (দয়া করে পূর্ণ জায়গা দিন)

en: Automatically reject from users not in buddy list
bn: যারা বন্ধু তালিকায় নেই তারা ব্যবহারকারী দ্বারা স্বয়ংক্রিয় ভাবে বাতিল হয়ে যাবে

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
bn: পপ-আপ দিয়ে জানান যখন একটি স্বয়ংক্রীয় ভাবে গৃহীত ফাইল স্থানান্তর সম্পূর্ন হচ্ছে
    (কেবল যখন প্রেরকের সঙ্গে কোনও কথোপকথন হয় না)

en: Create a new directory for each user
bn: প্রত্যেক ব্যবহারকারীর জন্য একটি ডিরেক্টরি তৈরী করুন

en: Notes
bn: নোট

en: Enter your notes below...
bn: আপনার নোটগুলো নীচে লিখুন...

en: Edit Notes...
bn: নোট সম্পাদন...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
bn: বন্ধু নোট

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
bn: নির্দিষ্ট বন্ধুদের মাঝে কিছু নোট জমা রাখা

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
bn: আপনার বন্ধু তালিকা বন্ধুর জন্য নোট সংরক্ষণ করতে অপশন যোগ করে।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
bn: সাইফার পরীক্ষা

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
bn: গেইম এর সাথে আসা সাইফারগুলোকে পরীক্ষা করুন।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
bn: DBus উদাহরন

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
bn: ডি বাস প্লাগ ইন এর উদাহরন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
bn: ফাইল নিয়ন্ত্রণ

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
bn: ফাইলে কমান্ড লিখে তার দ্বারা আপনাকে নিয়ন্ত্রণ করতে দেয়।

en: Minutes
bn: মিনিট

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
bn: অ'লসমেজাজ তৈরীকার'ক

en: Set Account Idle Time
bn: অ্যাকাউন্টের অলসমেজাজী সময়ের মান নির্ধারণ

en: _Set
bn: প্রয়োগ (_S)

en: None of your accounts are idle.
bn: আপনার কোন অ্যাকাউন্ট অলসমেজাজে নেই।

en: Unset Account Idle Time
bn: অ্যাকাউন্টের অলসমেজাজী সময়ের মান অপসারন

en: _Unset
bn: আনসেট (_U)

en: Set Idle Time for All Accounts
bn: সব অ্যাকাউন্টের জন্য অলসমেজাজী সময়ের মান নিযুক্ত করুন

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
bn: সব অ্যাকাউন্টের জন্য অলসমেজাজী সময়ের মান আনসেট করুন

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
bn: আপনার আলসমেজাজী সময় নিজ হাতে নির্ধারণ করতে সক্ষম করে

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
bn: IPC টেস্ট ক্লায়েন্ট

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
bn: ক্লায়েন্ট হিসেবে প্লাগইনের IPC সমর্থন পরীক্ষা করুন।

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
bn: ক্লায়েন্ট হিসেবে প্লাগইনের IPC সমর্থন পরীক্ষা করুন। এটি সার্ভার প্লাগ-ইনটি চিহ্নিত করে পূর্বনির্ধারিত কমান্ডগুলি পরীক্ষা করে দেখে।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
bn: IPC টেস্ট সার্ভার

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
bn: সার্ভার হিসেবে প্লাগইনের IPC সমর্থন পরীক্ষা করুন।

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
bn: সার্ভার হিসেবে প্লাগইনের IPC সমর্থন পরীক্ষা করুন। এটি আই-পি-সি কমান্ডগুলিকে নথিভুক্ত করে।

en: Join/Part Hiding Configuration
bn: যুক্ত/মুক্ত গোপনীয় কনফিগারেশন

en: Minimum Room Size
bn: সর্বনিম্ন জায়গা

en: User Inactivity Timeout (in minutes)
bn: ব্যবহারকারীর নিষ্ক্রয়তার সময়সীমা (মিনিটে)

en: Apply hiding rules to buddies
bn: বন্ধুদের প্রতি গোপন নিয়ম প্রয়োগ করুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
bn: যুক্ত/আলাদা গোপন করন

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
bn: অসংশ্লিষ্ট যুক্ত/আলাদা বার্তা গুলোকে গোপন করছে।

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
bn: এই প্লাগিন যুক্ত/আলাদা বার্তাগুলোকে বৃহৎ কথোপকথনে গোপন করছে, তবে সে সব ব্যবহারকারী ব্যতীত যারা সরাসরি এই কথোপকথনে অংশগ্রহন করছে।

en: User is offline.
bn: ব্যবহারকারী অফলাইন।

en: Auto-response sent:
bn: স্বয়ং-পুনঃসংযোগ পাঠানো হয়েছে:

en: %s has signed off.
bn: %s এখন অফলাইন।

en: One or more messages may have been undeliverable.
bn: এক বা একাধিক বার্তা পাঠানো যাচ্ছে না।

en: You were disconnected from the server.
bn: সার্ভার থেকে আপনার সংযোগ বিচ্ছিন্ন করা হয়েছে।

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
bn: এই মুহুর্তে আপনার সংযোগ বিচ্ছিন্ন করা হয়েছে। আপনি লগ ইন না করলে বার্তা গ্রহন করা হবে না।

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
bn: সর্বোচ্চ দূরত্ব অতিক্রান্ত হওয়ায় বার্তা পাঠানো যাচ্ছে না।

en: Message could not be sent.
bn: বার্তাটি পাঠানো সম্ভব হয়নি।

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Adium
bn: অডিয়াম

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
bn: আগুন

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Messenger Plus!
bn: বার্তাবাহক প্লাস!

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: MSN Messenger
bn: এমএসএন বার্তাবাহক

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Trillian
bn: ট্রিলিয়ান

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
bn: সাধারন লগ পড়ার কনফিগারেশন

en: Fast size calculations
bn: দ্রুত আকার হিসাব করা

en: Use name heuristics
bn: নাম heuristics ব্যবহার করুন

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
bn: লগ নির্দেশিকা

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
bn: লগ পাঠক

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
bn: লগ প্রদর্শক এ অন্যান্য আইএম ক্লায়েন্টদের লগ অন্তর্ভুক্ত রয়েছে।

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
bn: যখন লগ লগ প্রদর্শন‌ করা হবে, তখন এই প্লাগ ইন অন্যান্য আইএম  ক্লায়েন্টদের লগ অন্তর্ভুক্ত করবে। বর্তমানে এটা অডিয়াম, ফায়ার,ম্যাসেন্জার প্লাস!, এমএসএন ম্যাসেন্জার এবং ট্রিলিয়ান অন্তর্ভুক্ত করেছে।
    সাবধান: এই প্লাগিনটি এখনও আলফা কোড এবং খুব দ্রুত নষ্ট হয়ে যেতে পারে। নিজ দ্বায়িত্বে ব্যবহার করুন!

en: Mono Plugin Loader
bn: মোনো প্লাগইন লোডার

en: Loads .NET plugins with Mono.
bn: মোনো এর সাথে .NET প্লাগইন লোড করে

en: Add new line in IMs
bn: আইএমএস এ নতুন লাইন যোগ করুন

en: Add new line in Chats
bn: আড্ডায় নতুন লাইন প্রয়োগ করুন

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
bn: নতুন লাইন

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
bn: বার্তাটিতে নতুন লাইন যোগকরুন।

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
bn: মেপসেজ গুলোতে একটি নতুন লাইন যোগ করে যাতে করে কথোপকথন উইন্ডোতে বাকি বার্তাগুলো ব্যবহারকারীর নামের নিচে দেখায়।

en: Offline Message Emulation
bn: সংযোগবিচ্ছিন্ন বার্তা অনুকরন

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
bn: অফলাইন ব্যবহারকারীকে পাঠানো বার্তা পাউন্স হিসেবে সংরক্ষণ করুন।

en: The rest of the messages will be saved as pounce. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
bn: বাকি বার্তাগুলো একসাথে সেভ হবে। 'বন্ধু পাউন্স' ডায়ালগে গিয়ে আপনি তথ্য যোগ/মুছে ফেলতে পারেন।

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
bn: "%s" বর্তমানে অফলাইনে আছেন। আপনি কি পাউন্সের বাকি বার্তাগুলো সংরক্ষন করতে চান এবং "%s" যখন পুনরায় লগইন করে তখন তাদেরকে স্বয়ংক্রিয় ভাবে পাঠাতে চান?

en: Offline Message
bn: অফলাইন বার্তা

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
bn: 'বন্ধু পাউন্স' ডায়ালগে গিয়ে আপনি তথ্য যোগ/মুছে ফেলতে পারেন।

en: Yes
bn: হ্যা

en: No
bn: না

en: Save offline messages in pounce
bn: অফলাইন বার্তা দ্রুত সংরক্ষন করুন

en: Do not ask. Always save in pounce.
bn: বলার দরকার নেই। সবসময় দ্রুত সংরক্ষন করুন।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
bn: পার্ল প্লাগইন লোডার

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
bn: এটি পার্ল প্লাগইন লোড করতে সহায়তা করে।

en: Psychic Mode
bn: মানসিক ধরন

en: Psychic mode for incoming conversation
bn: আগত আইএম সংযোগ শুনতে ব্যর্থ

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
bn: অন্যান্য ব্যবহারকারী হিসেবে আবির্ভূত হতে কারন কথোপকথন উইন্ডোজ বার্তা আপনাকেতে শুরু হই। এইটি AIM, ICQ, XMPP, Sametitme, এবং ইয়াহুর এর জন্য কাজ করে!

en: You feel a disturbance in the force...
bn: আপনি আপনার গতিতে একটি অসুবিধা অনুভব করছেন...

en: Only enable for users on the buddy list
bn: শুধুমাত্র তালিকার বন্ধুদের আমার সাথে যোগাযোগ করার অনুমতি দিন

en: Disable when away
bn: অনুপস্থিত এর সময় নিষ্ক্রিয়

en: Display notification message in conversations
bn: কথোপকথনে বিজ্ঞপ্তি বার্তা দেখান

en: Raise psychic conversations
bn: নতুন কথাবার্তা হচ্ছে

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
bn: সিগন্যাল পরীক্ষা

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
bn: সমস্ত সিগন্যাল সঠিক কাজ করছে কিনা তার পরীক্ষা।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
bn: সহজ প্লাগইন

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
bn: অধিকাংশ জিনিস ঠিক ঠাক কাজ করছে কিনা তার পরীক্ষা।

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
bn: X.৫০৯ প্রশংসাপত্র

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
bn: GNUTLS মাধ্যমে এসএসএল সমর্থন প্রদান করে।

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
bn: মোজিলা NSS এর মাধ্যমে SSL সমর্থন প্রদান করে।

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
bn: এসএসএল লাইব্রেরিগুলির জন্য মোড়ক প্রদান করে।

en: %s is no longer away.
bn: %s আবার ফিরে এসেছেন।

en: %s has gone away.
bn: %s এখন অনুপস্থিত।

en: %s has become idle.
bn: %s এখন অলসমেজাজে।

en: %s is no longer idle.
bn: %s এখন আর অলসমেজাজে নেই।

en: %s has signed on.
bn: %s এখন অনলাইন।

en: Notify When
bn: জানাবে যখন

en: Buddy Goes _Away
bn: বন্ধু অনুপস্থিত (_A)

en: Buddy Goes _Idle
bn: বন্ধু অলসমেজাজী (_I)

en: Buddy _Signs On/Off
bn: বন্ধু সাইন অন/অফ (_S)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
bn: বন্ধুর অবস্থা ঘোষণা

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
bn: আপনার বন্ধু অনুপস্থিত হলে বা তিনি আবার ফিরে এলে, কথাবার্তার উইন্ডোতে তা অবহিত করবে।

en: Tcl Plugin Loader
bn: টিসিএল প্লাগইন লোডার

en: Provides support for loading Tcl plugins
bn: এটি টিসিএল প্লাগইন লোড করার সমর্থন প্রদান করে

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
bn: সক্রিয় TCL ইনস্টল প্রক্রিয়া সনাক্ত করতে ব্যর্থ। যদি TCL প্লাগিন ব্যবহার করতে চান, তবে http://www.activestate.com থেকে সক্রিয় TCL ইনস্টল করুন

en: The Apple Bonjour For Windows toolkit wasn't found, see the FAQ at: http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
bn: উইন্ডোজ টুলকিটের জন্য অ্যাপল বোনজুর খুঁজে পাওয়া যায়নি, আরও তথ্যের জন্য FAQ : http://d.pidgin.im/BonjourWindows দেখুন।

en: Unable to listen for incoming IM connections
bn: আগত আইএম সংযোগ শুনতে ব্যর্থ

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
bn: স্থানীয় এমডিএনএস সার্ভারের সাথে সংযোগ স্থাপনে ব্যর্থ। এটা কি চলছে?

note: Creating the options for the protocol
en: First name
bn: নাম

en: Last name
bn: পদবী

en: Email
bn: ইমেইল

en: AIM Account
bn: এআইএম অ্যাকাউন্ট

en: XMPP Account
bn: XMPP অ্যাকাউন্ট

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
bn: Bonjour প্রোটোকল প্লাগইন

en: Purple Person
bn: পার্পেল ব্যক্তি

en: %s has closed the conversation.
bn: %s কথাবার্তা বন্ধ করে দিয়েছেন।

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
bn: বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি: কারণ কথাবার্তা শুরু হয়নি।

en: Cannot open socket
bn: সকেট খোলা যাচ্ছে না

en: Could not bind socket to port
bn: পোর্টের সাথে সকেটকে সংযুক্ত করা যায়নি

en: Could not listen on socket
bn: সকেট এ পড়া যাচ্ছে না

en: Error communicating with local mDNSResponder.
bn: স্থানীয় mDNSResponderএর সঙ্গে ত্রুটিপূর্ণ যোগাযোগ।

en: Invalid proxy settings
bn: অবৈধ প্রতিনিধি মানসমূহ

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
bn: হোস্ট নাম অথবা আপনার দেয়া প্রতিনিধি টাইপের জন্য উল্লেখিত পোর্ট নম্বর অবৈধ।

en: Token Error
bn: টোকেন ত্রুটি

en: Unable to fetch the token.
bn: টোকেন আনতে ব্যর্থ।

en: Save Buddylist...
bn: বন্ধুর তালিকা সংরক্ষন করো...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
bn: আপনার বন্ধু তালিকাটি শূন্য, ফাইল এ কিছু লেখা হয়নি।

en: Buddylist saved successfully!
bn: বন্ধু তালিকা সফলভাবে সংরক্ষিত হয়েছে!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
bn: %s এর জন্য %s তে বন্ধু তালিকায় লেখা যায়নি।

en: Couldn't load buddylist
bn: বন্ধু তালিকা লোড করা যায়নি।

en: Load Buddylist...
bn: বন্ধুর তালিকা লোড করো...

en: Buddylist loaded successfully!
bn: বন্ধু তালিকা সফলভাবে লোড করা হয়েছে।

en: Save buddylist...
bn: বন্ধুর তালিকা সংরক্ষন করো...

en: Load buddylist from file...
bn: বন্ধুর তালিকা ফাইল থেকে লোড করো...

en: Fill in the registration fields.
bn: রেজিষ্ট্রেশন ফিল্ড পূরন করুন।

en: Passwords do not match.
bn: পাসওয়ার্ড দুটি মিলছে না।

en: Unable to register new account. Error occurred.
bn: নতুন অ্যাকাউন্ট রেজিষ্টার করতে ব্যর্থ।ত্রুটি দেখা দিয়েছে।

en: New Gadu-Gadu Account Registered
bn: নতুন গাদু-গাদু অ্যাকাউন্ট রেজিষ্ট্রেশন করা হল

en: Registration completed successfully!
bn: রেজিষ্ট্রেশন সফলভাবে শেষ হয়েছে!

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Password (retype)
bn: পাসওয়ার্ড (পুনরায় টাইপ করুন)

en: Enter current token
bn: বর্তমান টোকেন প্রবেশ করান

en: Current token
bn: বর্তমান টোকেন

en: Register New Gadu-Gadu Account
bn: নতুন গাদু-গাদু অ্যাকাউন্ট রেজিষ্ট্রেশন করুন

en: Please, fill in the following fields
bn: অনুগ্রহ করে, নিচের অংশগুলো পূরণ করুন

en: City
bn: শহর

en: Year of birth
bn: জন্ম সন

en: Gender
bn: লিঙ্গ

en: Male or female
bn: পুরুষ অথবা মহিলা

en: Male
bn: পুরুষ

en: Female
bn: মহিলা

en: Only online
bn: শুধুমাত্র অনলাইন

en: Find buddies
bn: বন্ধু খোজ করুন

en: Please, enter your search criteria below
bn: অনুগ্রহ করে, অনুসন্ধানের শর্তাবলীগুলো দিন

en: Fill in the fields.
bn: ফিল্ডগুলো পূরণ করুন।

en: Your current password is different from the one that you specified.
bn: আপনার বর্তমান পাসওয়ার্ডটি আপনার উল্লেখিত পাসওয়ার্ড থেকে আলাদা

en: Unable to change password. Error occurred.
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন ব্যর্থ। ত্রুটি দেখা দিয়েছে।

en: Change password for the Gadu-Gadu account
bn: গাডু-গাডু অ্যাকাউন্টের পাসওয়ার্ড পরিবর্তন করুন

en: Password was changed successfully!
bn: পাসওয়ার্ড সফলভাবে পরিবর্তিত হয়েছে!

en: Current password
bn: বর্তমান পাসওয়ার্ড

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
bn: UIN-এর জন্য অনুগ্রহ করে আপনার বর্তমান পাসওয়ার্ড এবং নতুন পাসওয়ার্ডটি লিখুন:

en: Change Gadu-Gadu Password
bn: গাদু-গাদু পাসওয়ার্ড পরিবর্তন করুন

en: Select a chat for buddy: %s
bn: বন্ধু: %s-এর জন্য আড্ডা নির্বাচন করুন

en: Add to chat...
bn: আড্ডার সাথে যোগ...

en: Available
bn: উপস্থিত

note: get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
bn: এখানে নেই

en: First Name
bn: নাম

en: Birth Year
bn: জন্ম সাল

en: Unable to display the search results.
bn: অনুসন্ধানের ফলাফল প্রদর্শন করতে ব্যর্থ।

en: Gadu-Gadu Public Directory
bn: গাদু-গাদু পাবলিক নির্দেশিকা

en: Search results
bn: অনুসন্ধান ফল

en: No matching users found
bn: কোন ব্যবহারকারী পাওয়া যায়নি।

en: There are no users matching your search criteria.
bn: আপনার অনুসন্ধানের শর্তাবলী সাথে মেলে এমন ব্যবহারকারী নেই।

en: Unable to read socket
bn: সকেট পড়তে ব্যর্থ

en: Buddy list downloaded
bn: বন্ধু তালিকা ডাউনলোড করা হয়েছে

en: Your buddy list was downloaded from the server.
bn: আপনার বন্ধু তালিকা সার্ভার থেকে আনা হয়েছে।

en: Buddy list uploaded
bn: বন্ধু তালিকা আপলোড করা হয়েছে

en: Your buddy list was stored on the server.
bn: আপনার বন্ধু তালিকাটি সার্ভারে সংরক্ষিত ছিল।

en: Connection failed.
bn: সংযোগ করতে ব্যর্থ।

en: Add to chat
bn: আড্ডার সাথে যোগ

en: Chat _name:
bn: আড্ডার নাম: (_n)

en: Chat error
bn: আড্ডা ত্রুটি

en: This chat name is already in use
bn: এই আড্ডা নামটি ইতোমধ্যে ব্যবহৃত হয়েছে

en: Not connected to the server.
bn: সার্ভারের সাথে সংযুক্ত নয়।

en: Find buddies...
bn: বন্ধু খোঁজো...

en: Change password...
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন...

en: Upload buddylist to Server
bn: সার্ভারে বন্ধু তালিকা পাঠান

en: Download buddylist from Server
bn: সার্ভার থেকে বন্ধু তালিকা আনুন

en: Delete buddylist from Server
bn: সার্ভার থেকে বন্ধু তালিকা মুছে ফেলুন

en: Save buddylist to file...
bn: বন্ধুর তালিকা ফাইলে সংরক্ষন করো...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
bn: Gadu-Gadu প্রোটোকল প্লাগইন

note: summary
en: Polish popular IM
bn: পলিশ জনপ্রিয় আইএম

en: Gadu-Gadu User
bn: গাদু-গাদু ব্যবহারকারী

en: Unknown command: %s
bn: অচেনা কমান্ড: %s

en: current topic is: %s
bn: বর্তমান বিষয়বস্তু হচ্ছে: %s

en: No topic is set
bn: কোনো  বিষয়বস্তু সেট হয়নি

en: File Transfer Failed
bn: ফাইল আদান-প্রদান ব্যর্থ

en: Could not open a listening port.
bn: শোনার কোনো পোর্ট খুলতে পারছে না।

en: Error displaying MOTD
bn: MOTD দেখানোর সময় ত্রুটি ধরা পড়েছে

en: No MOTD available
bn: কোন MOTD নেই

en: There is no MOTD associated with this connection.
bn: সংযোগের সহায়ক কোনো MOTD নেই।

en: MOTD for %s
bn: %s এর জন্য MOTD

en: Server has disconnected
bn: সার্ভার সংযোগ হারিয়েছে

en: View MOTD
bn: MOTD প্রদর্শন

en: _Channel:
bn: চ্যানেল: (_C)

en: _Password:
bn: পাসওয়ার্ড: (_P)

en: IRC nicks may not contain whitespace
bn: IRC ডাকনাম গুলো স্পেস ধারণ নাও করতে পারে

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
bn: সংযোগ করা হচ্ছে

en: SSL support unavailable
bn: এসএসএল ব্যবহারের সুবিধা পাওয়া যাচ্ছে না

en: Couldn't create socket
bn: সকেট তৈরী করা যাচ্ছে না

en: Couldn't connect to host
bn: হোস্টের সাথে সংযুক্ত হওয়া যায়নি

en: Read error
bn: পড়ায় ত্রুটি

en: Users
bn: ব্যবহারকারীরা

en: Topic
bn: বিষয়বস্তু

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
bn: আইআরসি প্রোটোকল প্লাগইন

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
bn: IRC প্রোটোকল প্লাগিন যা কম সমস্য়া করে

note: host to connect to
en: Server
bn: সার্ভার

note: port to connect to
en: Port
bn: পোর্ট

en: Encodings
bn: এনকোডিংসমূহ

en: Auto-detect incoming UTF-8
bn: স্বয়ংক্রিয় ভাবে নির্দেশেত আগমনরত UTF-8

en: Real name
bn: আসল নাম

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
bn: SSL ব্যবহার করো

en: Bad mode
bn: খারাপ মেজাজ

en: Ban on %s by %s, set %s ago
bn: %s দ্বারা %s তে বাধা , %s আগে সেট করুন

en: Ban on %s
bn: %s এ অংশ নেয়া যাচ্ছে না

en: End of ban list
bn: নিষিদ্ধ তালিকার শেষে

en: You are banned from %s.
bn: আপনার %s-এ প্রবেশের অনুমতি নেই।

en: Banned
bn: নিষিদ্ধ করা হয়েছে

en: Cannot ban %s: banlist is full
bn: %s কে নিষিদ্ধ করা যাচ্ছে না:নিষিদ্ধ তালিকা পূর্ণ

en:  <i>(identified)</i>
bn: <i>(নির্দেশিত)</i>

en: Nick
bn: ডাকনাম

en: Currently on
bn: বর্তমানে খোলা আছে

en: Idle for
bn: অলসমেজাজে হয়েছেন

en: Online since
bn: যখন থেকে অনলাইন

en: <b>Defining adjective:</b>
bn: <b>বিশেষন নির্ধারন:</b>

en: Glorious
bn: চমৎকার

en: %s has changed the topic to: %s
bn: %s নতুন বিষয়বস্তু শুরু করেছেন: %s

en: %s has cleared the topic.
bn: %s বিষয়বস্তুটি ফাঁকা করেছেন।

en: The topic for %s is: %s
bn: %s এর জন্য বিষয়বস্তু হল: %s

en: Unknown message '%s'
bn: অজানা বার্তা '%s'

en: Unknown message
bn: অজানা বার্তা

en: The IRC server received a message it did not understand.
bn: IRC সার্ভার একটি বার্তা পেয়েছে যা সে বুঝতে পারেনি।

en: Users on %s: %s
bn: %s এ ব্যবহারকারী: %s

en: Time Response
bn: সময় অতিবাহিত

en: The IRC server's local time is:
bn: আইআরসি সার্ভার এর স্থানীয় সময় হল:

en: No such channel
bn: এমন কোন চ্যানেল নেই

note: does this happen?
en: no such channel
bn: এমন কোন চ্যানেল নেই

en: User is not logged in
bn: ব্যবহারকারী লগইন অবস্থায় নেই

en: No such nick or channel
bn: এমন কোন ডাকনাম বা চ্যানেল নেই

en: Could not send
bn: পাঠানো সম্ভব হয়নি

en: Joining %s requires an invitation.
bn: %s এ অংশগ্রহনের জন্যে আমন্ত্রন প্রয়োজন

en: Invitation only
bn: শুধুমাত্র আমন্ত্রন

en: You have been kicked by %s: (%s)
bn: %s আপনাকে বের করে দিয়েছেন: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
bn: %s (%s) দ্বারা বহিষ্কৃত

en: mode (%s %s) by %s
bn: %s এর মেজাজ (%s %s)

en: Invalid nickname
bn: অবৈধ ডাকনাম

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
bn: আপনার নির্বাচিত ডাকনামটি সার্ভার থেকে বাতিল করা হয়েছে। সম্ভবত এটাতে কোনো অবৈধ অক্ষর আছে।

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
bn: আপনার নির্বাচিত অ্যাকাউন্ট নামটি সার্ভার থেকে বাতিল করা হয়েছে। সম্ভবত এটাতে কোনো অবৈধ বর্ণ আছে।

en: Cannot change nick
bn: ডাকনাম পরিবর্তন করা যাচ্ছে না

en: Could not change nick
bn: ডাকনাম পরিবর্তন করা যায় নি

en: You have parted the channel%s%s
bn: আপনি চ্যানেল%s%s বিভক্ত করেছেন

en: Error: invalid PONG from server
bn: ত্রুটি: সার্ভার থেকে অবৈধ PONG

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
bn: PING উত্তর ‌‌-- পরে: %lu সেকেন্ড

en: Cannot join %s: Registration is required.
bn: %s তে যোগ দিতে পারছে না: রেজিস্ট্রেশন আবশ্যক।

en: Cannot join channel
bn: চ্যানেল এ অংশগ্রহন করা যাচ্ছে না

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
bn: ডাকনাম অথবা চ্যানেল সাময়িকভাবে পাওয়া যাচ্ছে না

en: Wallops from %s
bn: %s এর কাছ থেকে Wallop

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
bn: কর্ম &lt;যে কাজ করতে চান&gt;:  যে কাজ করতে চান।

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
bn: অনুপস্থিত [বার্তা]: একটি অনুপস্থিত বার্তা দিন, অথবা কোনো বার্তা ব্যবহার না করে অনুপস্থিত আবস্থা থেকে ফিরে আসুন।

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
bn: ctcp <nick> <msg>: ডাকনামকে ctcp বার্তা পাঠাচ্ছে।

en: chanserv: Send a command to chanserv
bn: chanserv: chanserv এ কমান্ড পাঠান

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
bn: deop &lt;ডাকনাম১&gt; [ডাকনাম২] ...: কারও চ্যনেল অপারেটর অবস্থা মুছে ফেলুন। এটি করতে আপনাকে অবশ্যই চ্যানেল পরিচালক হতে হবে।

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
bn: devoice &lt;ডাকনাম১&gt; [ডাকনাম২] ...: কোনও একজনকে চ্যানেলের স্বর অবস্থা থেকে সরিয়ে দিন, চ্যানেলটি যদি পরিমিত হয় তবে তাদেরকে কথা বলা থেকে বিরত রাখুন (+m)। এটি  করতে আপনাকে চ্যানেলটির অপারেটর হতে হবে।

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
bn: আমন্ত্রন জানান &lt;nick&gt; [আসর]:  নির্দিষ্ট অথবা বর্তমান চ্যানেলে আপনার সাথে কাউকে অংশগ্রহন করতে আমন্ত্রন জানান।

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
bn: j &lt;আসর১&gt;[,আসর২][,...] [কী১[,কী২][,...]]:  এক বা একাধিক চ্যানেল প্রবেশ করান, যদি প্রয়োজন হয় তবে একটি চ্যানেল কী(key) দিন।

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
bn: যোগদান করুন &lt;আসর১&gt;[,আসর২][,...] [কী১[,কী২][,...]]:  এক বা একাধিক চ্যানেল প্রবেশ করান,যদি প্রয়োজন হয় তবে একটি চ্যানেল কী(key) দিন।

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
bn: মুছে ফেলা &lt;ছদ্মনাম&gt; [বার্তা]:  একটি চ্যানেল থেকে কাউকে সরিয়ে ফেলুন। এটি করতে আপনাকে চ্যানেলের অপারেটর হতে হবে।

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
bn: তালিকা: নেটওয়ার্কে আড্ডাঘরের তালিকা প্রদর্শন। <i>সতর্কতা, কিছু সার্ভার এক্ষেত্রে আপনার সংযোগ বিচ্ছিন্ন করতে পারে।</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
bn: আমাকে &lt;যে কাজ করতে হবে&gt;:  কর্ম সম্পাদন করুন।

en: memoserv: Send a command to memoserv
bn: স্মৃতি সেবা: স্মৃতি সেবাতে একটি কমান্ড পাঠান

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
bn: অবস্থা &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;ছদ্মনাম|চ্যানেল&gt;:  একটি চ্যানেল বা ব্যবহারকারীর অবস্থাকে সেট বা আনসেট করুন।

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
bn: msg &lt;ছদ্মনাম&gt; &lt;বার্তা&gt;:  ব্যবহারকারীকে(একটি চ্যানেলের বিপরীতে)একটি ব্যক্তিগত বার্তা পাঠান।

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
bn: নামসমূহ [চ্যানেল]: এই সময়ে চ্যানেলে যেসব ব্যবহারকারী আছেন তাদের তালিকা কর।

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
bn: ছদ্মনাম &lt;নতুন ছদ্মনাম&gt;: আপনার ছদ্মনাম পরিবর্তন করুন।

en: nickserv: Send a command to nickserv
bn: ছদ্মনামসেবা: ছদ্মনাম সেবাতে একটি কমান্ড পাঠান

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
bn: ঘোষনা &lt;লক্ষ্য&lt;: ব্যবহারকারী বা চ্যানেলের নিকট একটি বার্তা পাঠান।

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
bn: op &lt;ছদ্মনাম১&gt; [ছদ্মনাম২] ...:  চ্যানেল অপারেটরের অবস্থা কাউকে পৌছাঁন। এটি করতে আপনাকে একটি চ্যানেলের অপারেটর হতে হবে।

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
bn: operwall &lt;বার্তা&gt;:  এটি কি তা যদি আপনি না জানেন, আপনি সম্ভবত এটি ব্যবহার করতে পারবেন না।

en: operserv: Send a command to operserv
bn: operserv: operservতে একটি কমান্ড পাঠান

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
bn: অংশ [আসর] [বার্তা]: বর্তমান চ্যানেল ছেড়ে চলে যান,অথবা একটি উল্লেখিত চ্যানেল, একটি ঐচ্ছিক বার্তার সঙ্গে।

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
bn: ping [ছদ্মনাম]: জিজ্ঞাসা করে কত পেছনে একটি ব্যবহারকারী (অথবা সার্ভার যদি কোনও ব্যবহারকারী উল্লেখ করেনি)র রয়েছে।

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
bn: অনুসন্ধান &lt;ছদ্মনাম&gt; &lt;বার্তা&gt;: একটি ব্যবহারকারীতে একটি ব্যক্তিগত বার্তা পাঠান (একটি চ্যানেলে বিরোধী হিসেবে)।

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
bn: বিদায় [বার্তা]: সার্ভারের সাথে সংযোগ বিচ্ছিন্ন করুন,একটি ঐচ্ছিক বার্তা দিতে পারেন।

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
bn: উক্তি [...]: সার্ভারে একটি অরুপান্তরিত বার্তা পাঠান

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
bn: সরিয়ে দিন &lt;ছদ্মনাম&gt; [বার্তা]: একটি আসর থেকে কোনও একজন সরিয়ে দিন। এটি করতে আপনাকে একটি চ্যানেল অপারেটর হতে হবে।

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
bn: সময়: আইআরসি সার্ভার-এ বর্তমান স্থানীয় সময় দেখাবে।

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
bn: বিষয়বস্তু [নতুন বিষয়বস্তু]: চ্যানেল বিষয়বস্তু প্রদর্শন অথবা পরিবর্তন করুন।

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
bn: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: নিযুক্ত করুন অথবা একটি ব্যবহারকারী মোড নিষ্ক্রিয়করণ করুন।

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
bn: সংস্করণ [ছদ্মনাম]: একটি ব্যবহারকারীতে CTCP সংস্করণ অনুরোধ পাঠান

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
bn: স্বর &lt;ছদ্মনাম১&gt; [ছদ্মনাম২] ...:  কোনও একজনে প্রদান চ্যানেল স্বর অবস্থা। এই করতে আপনাকে চ্যানেল অপারেটর হতে হবে।

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
bn: wallops &lt;বার্তা&gt;: যদি আপনি জানেন না এইটি কি, আপনি সম্ভবত এইটি ব্যবহার করতে পারেন না।

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
bn: কে সে [সার্ভার] &lt;ছদ্মনাম&gt;: একজন ব্যবহারকারী তথ্য পান।

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
bn: কে ছিল&lt;ছদ্মনাম&gt;: একজন ব্যবহারকারীর তথ্য পান যে বন্ধ রয়েছেন।

en: Reply time from %s: %lu seconds
bn: %s এর উত্তর দেয়ার সময়: %lu সেকেন্ড

en: CTCP PING reply
bn: CTCP পিং উত্তর

en: Disconnected.
bn: সংযোগ বিচ্ছিন্ন।

en: Unknown Error
bn: অজানা ত্রুটি

en: Ad-Hoc Command Failed
bn: Ad-Hoc কমান্ড ব্যর্থ

en: execute
bn: সম্পাদন করা

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
bn: সার্ভারের লগইনো জন্য TSL/SSL আবশ্যক ,কিন্তু কোন TLS/SSL সমর্থন নেই।

en: You require encryption, but no TLS/SSL support found.
bn: আপনার এনক্রিপশন আবশ্যক ,কিন্তু কোন TLS/SSL সমর্থন নেই।

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
bn: এই সার্ভারে একটি এনক্রিপশনবিহীন  স্ট্রীমে টেক্সট পরিচয় প্রমান প্রক্রিয়া প্রয়োজন

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
bn: %s সার্ভারে একটি এনক্রিপশনবিহীন সংযোগে টেক্সট পরিচয় প্রমান প্রক্রিয়া প্রয়োজন। পরিচয় প্রমান প্রক্রিয়ার অনুমোদন কি  চালিয়ে যাওয়া হবে?

en: Plaintext Authentication
bn: টেক্সট পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া

en: Invalid response from server.
bn: সার্ভার থেকে ত্রুটিযুক্ত সাড়া পাওয়া গেছে।

en: Server does not use any supported authentication method
bn: সার্ভার কোনো সমর্থিত পরিচয় প্রমান প্রক্রিয়া ব্যবহার করে না।

en: Invalid challenge from server
bn: সার্ভার থেকে ত্রুটিযুক্ত চ্যালেন্ঞ্জ পাওয়া গেছে

en: SASL error
bn: SASL ত্রুটি

en: Full Name
bn: পুরো নাম

en: Family Name
bn: পদবী

en: Given Name
bn: নাম

en: Street Address
bn: রাস্তার ঠিকানা

en: Extended Address
bn: বর্ধিত ঠিকানা

en: Locality
bn: এলাকা

en: Region
bn: এলাকা

en: Postal Code
bn: পোষ্টাল কোড

en: Country
bn: দেশ

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
bn: টেলিফোন

en: Organization Name
bn: সংগঠনের নাম

en: Organization Unit
bn: সংগঠন একক

en: Role
bn: ভূমিকা

en: Birthday
bn: জন্মদিন

en: Description
bn: বিবরণ

en: Edit XMPP vCard
bn: XMPP vCard সম্পাদনা করুন

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
bn: নিচের সব আইটেমগুলো ঐচ্ছিক।আপনি যে তথ্য দিতে স্বচ্ছন্দবোধ শুধুমাত্র সেই তথ্যগুলো প্রবেশ করান।

en: Client
bn: ক্লায়েন্ট

en: Operating System
bn: অপারেটিং সিসটেম

en: Last Activity
bn: শেষ সক্রিয়তা

en: Service Discovery Info
bn: সার্ভিস আবিস্কার সংক্রান্ত তথ্য

en: Service Discovery Items
bn: সেবা পদ আবিষ্কার

en: Extended Stanza Addressing
bn: বর্ধিত স্ট্যানজা ঠিকানা

en: Multi-User Chat
bn: একাধিক ব্যবহারকারী সম্বলিত আড্ডা

en: Multi-User Chat Extended Presence Information
bn: একাধিক ব্যবহারকারীর বাড়তি উপস্থিতি সংক্রান্ত তথ্য

en: In-Band Bytestreams
bn:  In-Band বাইট প্রবাহ

en: Ad-Hoc Commands
bn: Ad-Hoc কমান্ডগুলো

en: PubSub Service
bn: PubSub সেবা

en: SOCKS5 Bytestreams
bn: SOCKS5 বাইট প্রবাহ

en: Out of Band Data
bn: ব্যান্ড তথ্যের বাইরে

en: In-Band Registration
bn: ইন ব্যান্ড নিবন্ধন

en: User Location
bn: ব্যবহারকারীর অবস্থান

en: User Avatar
bn: ব্যবহারকারী স্রস্টা

en: Chat State Notifications
bn: আড্ডার অবস্থা ঘোষণা

en: Software Version
bn: সফটওয়ায় সংকলন

en: Stream Initiation
bn: প্রবাহ শুরু করা

en: File Transfer
bn: ফাইল আদান-প্রদান

en: User Mood
bn: ব্যবহাকারীর মোড

en: User Activity
bn: ব্যবহারকারীর কাজকর্ম

en: Entity Capabilities
bn: সত্তার সক্ষমতা

en: Encrypted Session Negotiations
bn: এনক্রিপশন আলোচনা অধিবেশন

en: User Tune
bn: ব্যবহারকারীর সুর

en: Roster Item Exchange
bn: রোস্টার বিনিময় পদ

en: Reachability Address
bn: যে ঠিকানায় পাওয়া যাবে

en: User Profile
bn: ব্যবহারকারীর প্রোফাইল

en: Jingle
bn: ছন্দ

en: Jingle Audio
bn: ছন্দময় অডিও

en: User Nickname
bn: ব্যবহারকারীর ডাকনাম

en: Jingle ICE UDP
bn: ছন্দময় ICE UDP

en: Jingle ICE TCP
bn: ছন্দময়  ICE TCP

en: Jingle Raw UDP
bn: ছন্দময় Raw UDP

en: Jingle Video
bn: ছন্দময় ভিডিও

en: Jingle DTMF
bn: ছন্দময় DTMF

en: Message Receipts
bn: বার্তা  গ্রহণ করা হয়েছে

en: Public Key Publishing
bn: পাবলিক কী(key) প্রকাশ করা হয়েছে

en: User Chatting
bn: ব্যবহারকারী আড্ডায়

en: User Browsing
bn: ব্যবহাকারী ব্রাউজ করছে

en: User Gaming
bn: ব্যবহারকারী খেলছে

en: User Viewing
bn: ব্যবহারকারী দেখছে

en: Ping
bn: পিং

en: Stanza Encryption
bn: স্ট্যানজা এনক্রিপশন

en: Entity Time
bn: সত্ত্বার কর্ম সময়

en: Delayed Delivery
bn: বিলম্বিত বিলি করা

en: Collaborative Data Objects
bn: সহযোগি তথ্য বস্তু

en: File Repository and Sharing
bn: ফাইল ভান্ডার এবং ভাগাভাগি করছে

en: STUN Service Discovery for Jingle
bn: ছন্দময়তার জন্য স্টান সেবা আবিষ্কার

en: Simplified Encrypted Session Negotiation
bn: সরলীকৃত এনক্রিপ্টকৃত আলোচনা অধিবেশন

en: Hop Check
bn: হপ পরীক্ষা করুন

en: Capabilities
bn: সক্ষমতা

en: Priority
bn: অগ্রাধিকার

en: Resource
bn: প্রাসঙ্গিক তথ্য

en: Middle Name
bn: মধ্যম নাম

en: Address
bn: ঠিকানা

en: P.O. Box
bn: পি.ও. বক্স

en: Photo
bn: ছবি

en: Logo
bn: লোগো

en: Un-hide From
bn: হতে উন্মোচিত

en: Temporarily Hide From
bn: আপাতত লুকানো আছে

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
bn: উপস্থিতির ঘোষণা বাতিল করো

en: (Re-)Request authorization
bn: (পুনরায়-)অনুমোদনের অনুরোধ

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
bn: অসম্মতি

en: Log In
bn: লগইন করলো

en: Log Out
bn: লগ আউট করুন

en: Chatty
bn: আড্ডাবাজ

en: Extended Away
bn: দূরে বর্ধিত

en: Do Not Disturb
bn: বিরক্ত করো না

en: Last Name
bn: পদবী

en: The following are the results of your search
bn: আপনার অনুসন্ধান এর নিম্নোক্ত ফলাফল পাওয়া গেছে

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
bn: একটি যোগাযোগ খুঁজে পেতে প্রদত্ত ক্ষেত্রে একটি নির্দিষ্ট ধরন প্রবেশ করুন। নোট: প্রত্যেক ক্ষেত্র যেকোন অনুসন্ধান সমর্থন করে (%)

en: Directory Query Failed
bn: নির্দেশিকা বিষয়ক প্রশ্ন করাতে ব্যর্থ

en: Could not query the directory server.
bn: নির্দেশক সার্ভার সম্পর্কে প্রশ্ন করা ব্যর্থ

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
bn: সার্ভার নিয়মাবলী: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
bn: মিল পাওয়া যায় এমন XMPP ব্যবহারকারীদের খোঁজার জন্য এক বা একাধিক ক্ষেত্র পূরন করুন।

en: Email Address
bn: ইমেইল ঠিকানা

en: Search for XMPP users
bn: XMPP ব্যবহারকারী অনুসন্ধান

note: "Search"
en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Invalid Directory
bn: অবৈধ নির্দেশিকা

en: Enter a User Directory
bn: একটি ব্যবহারকারী নির্দেশিকা দিন

en: Select a user directory to search
bn: খোঁজার জন্য একটি ব্যবহারকারী নির্দেশিকা পছন্দ করুন

en: Search Directory
bn: নির্দেশিকা অনুসন্ধান

en: _Room:
bn: রুম: (_R)

en: _Server:
bn: সার্ভার: (_S)

en: _Handle:
bn: হ্যান্ডেল: (_H)

en: %s is not a valid room name
bn: %s কোন বৈধ আসরের নাম নয়

en: Invalid Room Name
bn: অবৈধ আসরের নাম

en: %s is not a valid server name
bn: %s কোন বৈধ সার্ভারের নাম নয়

en: Invalid Server Name
bn: অবৈধ সার্ভারের নাম

en: %s is not a valid room handle
bn: %s কোন বৈধ আসরের হ্যান্ডেল নয়

en: Invalid Room Handle
bn: অবৈধ আসরের হ্যান্ডেল

en: Configuration error
bn: কনফিগারেশন ত্রুটি

en: Unable to configure
bn: কনফিগার করতে ব্যর্থ

en: Room Configuration Error
bn: আসর কনফিগার করতে ত্রুটি

en: This room is not capable of being configured
bn: এই আসরটি কনফিগার করতে সক্ষম নয়

en: Registration error
bn: নিবন্ধীকরণে ত্রুটি

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
bn: ডাকনাম পরিবর্তন non-MUC আড্ডারুমে সমর্থন করেনি

en: Error retrieving room list
bn: আসরের তালিকা উদ্ধার করার সময় ত্রুটি পাওয়া গেছে

en: Invalid Server
bn: অবৈধ সার্ভার

en: Enter a Conference Server
bn: একটি কনফারেন্স সার্ভারে প্রবেশ করুন

en: Select a conference server to query
bn: অনুসন্ধানের জন্য একটি কনফারেন্স সার্ভারে প্রবেশ করুন

en: Find Rooms
bn: আসর খোঁজ

en: You require encryption, but it is not available on this server.
bn: আপনার এনক্রিপশন প্রয়োজন, কিন্তু এইটি এই সার্ভারটিতে প্রাপ্তিসাধ্য নয়।

en: Write error
bn: লেখায় ত্রুটি

en: Ping timeout
bn: পিং সময়সীমা

en: Read Error
bn: পড়তে ত্রুটি

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
bn: সার্ভারের সাথে সংযোগ স্থাপন করতে পারছে না:
    %s

en: Unable to create socket
bn: সকেট তৈরী করতে ব্যর্থ

en: Invalid XMPP ID
bn: অবৈধ XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
bn: বেঠিক XMPP ID. ডোমেন অবশ্যই সেট করতে হবে।

en: Registration of %s@%s successful
bn: %s@%s তে নিবন্ধন করন সফল

en: Registration to %s successful
bn: %s তে নিবন্ধন সফল হয়েছে

en: Registration Successful
bn: নিবন্ধন সফল হয়েছে

en: Registration Failed
bn: নিবন্ধন ব্যর্থ হয়েছে

en: Registration from %s successfully removed
bn: %s হতে নিবন্ধন সফলভাবে মুছে ফেলা হয়েছে

en: Unregistration Successful
bn: আনরেজিস্ট্রেশন সফল হয়েছে

en: Unregistration Failed
bn: আনরেজিস্ট্রেশন ব্যর্থ হয়েছে

en: Already Registered
bn: আগেই থেকেই রেজিস্ট্রেশনকৃত

en: State
bn: রাজ্য

en: Postal code
bn: ডাক সংকেত

en: Phone
bn: ফোন

en: Date
bn: তারিখ

en: Unregister
bn: আনরেজিস্টার

en: Please fill out the information below to change your account registration.
bn: আপনার নতুন অ্যাকাউন্ট রেজিষ্টার পরিবর্তন করতে অনুগ্রহ করে নিচের তথ্যগুলো প্রদান করুন।

en: Please fill out the information below to register your new account.
bn: আপনার নতুন অ্যাকাউন্ট রেজিষ্টার করতে অনুগ্রহ করে নিচের তথ্যগুলো প্রদান করুন।

en: Register New XMPP Account
bn: নতুন XMPP অ্যাকাউন্ট রেজিষ্ট্রেশন করুন

en: Register
bn: নিবন্ধীত করা

en: Change Account Registration at %s
bn: %s তে একাউন্ট রেজিস্ট্রেশন পরিবর্তন করুন

en: Register New Account at %s
bn: %s তে নতুন অ্যাকাউন্ট রেজিষ্ট্রেশন করুন

en: Change Registration
bn: রেজিস্ট্রশন পরিবর্তন করুন

en: Error unregistering account
bn: একাউন্ট আনরেজিস্টার করায় ত্রুটি

en: Account successfully unregistered
bn: একাউন্টের নিবন্ধন সফলভাবে বাতিল

en: Initializing Stream
bn: চালু করা

en: Initializing SSL/TLS
bn: SSL/TLS চালু করছে

en: Authenticating
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়াধীন

en: Re-initializing Stream
bn: পুনরায় প্রবাহ চালু করছে

en: Not Authorized
bn: অনুমোদিত নয়

en: Both
bn: উভয়

en: From (To pending)
bn: থেকে (অমিমাংসিত তে)

en: From
bn: থেকে

en: To
bn: প্রতি

en: None (To pending)
bn: কোনটিও নয় (অমীমাংসিত)

en: None
bn: কোনটি না

en: Subscription
bn: অর্থদান, চাঁদা

en: Mood
bn: মেজাজ

en: Now Listening
bn: এখন শুনছে

en: Mood Text
bn: মোড টেক্সট

en: Allow Buzz
bn: নাড়া দেবার অনুমতি দেওয়া হল

en: Tune Artist
bn: সুরময় শিল্পী

en: Tune Title
bn: সুরের শিরোনাম

en: Tune Album
bn: সুরময় অ্যালবাম

en: Tune Genre
bn: সুরময় গোত্র

en: Tune Comment
bn: সুরের প্রতিক্রিয়া

en: Tune Track
bn: সুরময় গতিপথ

en: Tune Time
bn: সুরময় সময়

en: Tune Year
bn: সুরময় সন

en: Tune URL
bn: সুরময় URL

en: Password Changed
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তিত হয়েছে

en: Your password has been changed.
bn: আপনার পাসওয়ার্ড পরিবর্তিত হয়েছে।

en: Error changing password
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তনে ত্রুটি

en: Password (again)
bn: পাসওয়ার্ড (আবার)

en: Change XMPP Password
bn: XMPP পাসওয়ার্ড পরিবর্তন করুন

en: Please enter your new password
bn: আপনার নতুন পাসওয়ার্ডটি লিখুন

en: Set User Info...
bn: ব্যবহারকারী সংক্রান্ত তথ্য সেট করো...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন...

note: }
en: Search for Users...
bn: ব্যবহারকারী খোঁজো...

en: Bad Request
bn: খারাপ অনুরোধ

en: Conflict
bn: সংঘাত

en: Feature Not Implemented
bn: বৈশিষ্ট্য গুলো এখনও বাস্তবায়িত হয়নি

en: Forbidden
bn: নিষিদ্ধ

en: Gone
bn: চলে গেছে

en: Internal Server Error
bn: অভ্যন্তরীন সার্ভার ত্রুটি

en: Item Not Found
bn: সামগ্রী পাওয়া যাচ্ছে না

en: Malformed XMPP ID
bn: বিকৃত XMPP ID

en: Not Acceptable
bn: গ্রহনযোগ্য নয়

en: Not Allowed
bn: অনুমিত নয়

en: Payment Required
bn: অর্থপ্রদান আবশ্যকীয়

en: Recipient Unavailable
bn: প্রাপক অনুপস্থিত

en: Registration Required
bn: রেজিস্ট্রেশন আবশ্যক

en: Remote Server Not Found
bn: দূরবর্তী সার্ভার পাওয়া যায়নি

en: Remote Server Timeout
bn: দূরবর্তী সার্ভার সময়সীমা

en: Server Overloaded
bn: সার্ভার অতিরিক্ত বোঝাই

en: Service Unavailable
bn: পরিষেবা অনুপস্থিত

en: Subscription Required
bn: অর্থদান আবশ্যকীয়

en: Unexpected Request
bn: অপ্রত্যাশিত অনুরোধ

en: Authorization Aborted
bn: প্রাপ্তাধিকার বাতিলকৃত

en: Incorrect encoding in authorization
bn: প্রাপ্তাধিকারে ত্রুটিপূর্ন এনকোডিং করছে

en: Invalid authzid
bn: বেঠিক প্রাপ্তাধিকার

en: Invalid Authorization Mechanism
bn: বেঠিক প্রাপ্তাধিকার কৌশল

en: Authorization mechanism too weak
bn: প্রাপ্তাধিকার কৌশল খুব দূর্বল

en: Temporary Authentication Failure
bn: অস্থায়ী পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া ব্যর্থ

en: Authentication Failure
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া ব্যর্থ

en: Bad Format
bn: খারাপ গঠন

en: Bad Namespace Prefix
bn: খারাপ নেমস্পেস উপপদ

en: Resource Conflict
bn: সম্পদ দ্বন্দ্ব

en: Connection Timeout
bn: সংযোগ টাইমআউট

en: Host Gone
bn: হোস্ট চলে গেছে

en: Host Unknown
bn: অজানা হোস্ট

en: Improper Addressing
bn: ত্রুটিযুক্ত ঠিকানা

en: Invalid ID
bn: অবৈধ পরিচয়পত্র

en: Invalid Namespace
bn: বেঠিক নেমস্পস

en: Invalid XML
bn: অবৈধ এক্স-এম-এল

en: Non-matching Hosts
bn: হোস্ট মিলছে না

en: Policy Violation
bn: নীতিমালা লঙ্ঘন

en: Remote Connection Failed
bn: দূরবর্তী সংযোগ ব্যর্থ হয়েছে

en: Resource Constraint
bn: সম্পদ  সীমাবদ্ধতা

en: Restricted XML
bn: নিয়ন্ত্রিত XML

en: See Other Host
bn: অন্যান্য হোষ্টদের দেখুন

en: System Shutdown
bn: সিস্টেম শাটডাউন

en: Undefined Condition
bn: অনুল্লেখিত অবস্থা

en: Unsupported Encoding
bn: অসমর্থিত এনকোডিং

en: Unsupported Stanza Type
bn: অসমর্থিত স্ট্যানজা ধরন

en: Unsupported Version
bn: অসমর্থিত সংস্করণ

en: XML Not Well Formed
bn: XMLসঠিক ভাবে গঠিত নয়

en: Stream Error
bn: স্ট্রীম ত্রুটি

en: Unable to ban user %s
bn: %s-কে নিষিদ্ধ করা যায়নি

en: Unknown affiliation: "%s"
bn: অজানা সম্বন্ধীকরন: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
bn: %s হতে "%s" তে ব্যবহারকারীর সাথে সম্বন্ধীকরনে অসমর্থ

en: Unknown role: "%s"
bn: অচেনা কমান্ড: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
bn: ব্যবহারকারীর জন্য "%s" ভূমিকা সেট করতে ব্যর্থ: %s

en: Unable to kick user %s
bn: %s-কে বের করে দেয়া যায়নি

en: Unable to ping user %s
bn: ব্যবহারকারী %s কে পিং করতে ব্যর্থ

en: Unable to buzz, because there is nothing known about user %s.
bn: নাড়া দিতে ব্যর্থ, কারন ব্যবহারকারীর %s কিছু এখানে জানা নেই।

en: Unable to buzz, because user %s might be offline.
bn: নাড়া দিতে ব্যর্থ, কারন ব্যবহারকারী %s সম্ভবত সংযোগ বিচ্ছিন্ন।

en: Unable to buzz, because the user %s does not support it.
bn: নাড়া দিতে ব্যর্থ, কারন ব্যবহারকারী %s একে সমর্থন করে না।

note: Yahoo only supports one attention command: the 'buzz'. This is index number YAHOO_BUZZ.
en: Buzz
bn: বাজ

en: %s has buzzed you!
bn: %s আপনার মনোযোগ আকর্ষন করছেন!

en: Buzzing %s...
bn: নাড়া দেয়া %s...

en: config:  Configure a chat room.
bn: config: একটি আড্ডার আসর কনফিগার করুন।

en: configure:  Configure a chat room.
bn: কনফিগার: একটি আড্ডার আসর কনফিগার করুন।

en: part [room]:  Leave the room.
bn: অংশ [আসর]:  আসর ত্যাগ কর।

en: register:  Register with a chat room.
bn: নিবন্ধন করুন: আড্ডা রুমের সাথে নিবন্ধন করুন।

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
bn: বিষয়বস্তু [নতুন বিষয়বস্তু]:  বিষয়বস্তু প্রদর্শন অথবা পরিবর্তন করো।

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
bn: বাধা দেয়া &lt;ব্যবহারকারী&gt; [কারন]: একজন ব্যবহারকারীকে আসর থেকে বাদ দেয়া।

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
bn: সম্পর্ক &lt;ব্যবহারকারী&gt; &lt;মালিক|প্রশাসন|সদস্য|বাইরের|কেউনা&gt;:কামরার সঙ্গে একটি ব্যবহারকারীর সম্পর্ক নিযুক্ত করুন।

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
bn: ভূমিকা &lt;ব্যবহারকারী&gt; &lt;সমন্বয়জ্ঞ|অংশগ্রহনকারী|পরিদর্শক|কেউনা&gt;: কামরাতে একটি ব্যবহারকারীর ভূমিকা নিযুক্ত করুন।

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
bn: invite &lt;ব্যবহাকারী&gt; [বার্তা]: একজন ব্যবহারকারীকে আসরে আমন্ত্রন জানান

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
bn: যোগ দিন: &lt;কক্ষ&gt; [সার্ভার]:  এই সার্ভারের একটি আড্ডায় অংশ নিন।

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
bn: মুছে ফেলা &lt;ব্যবহারকারী&gt; [কারন]:  আসর থেকে একজন ব্যবহারকারীকে মুছে ফেলুন।

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
bn: msg &lt;ব্যবহারকারী&gt; &lt;বার্তা&gt;: অন্য একটি ব্যবহারকারীতে একটি ব্যক্তিগত বার্তা পাঠান।

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
bn: ping &lt;jid&gt;:                    একজন ব্যবহারকারী/উপকরন/সার্ভারকে পিং করুন।

en: buzz: Buzz a user to get their attention
bn: নাড়া দেয়া : ব্যবহারকারীকে তার মনযোগ পেতে নাড়া দিন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
bn: XMPP প্রোটোকল প্লাগিন

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
bn: ডোমেইন

en: Require SSL/TLS
bn: প্রয়োজনীয় SSL/TSL

en: Force old (port 5223) SSL
bn: পুরাতন বল (পোর্ট ৫২২৩) SSL

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
bn: প্লেইনটেক্স্ট পরিচয়কে এনক্রিপশনবিহীন প্রবাহে অনুমতি দান

en: Connect port
bn: পোর্ট সংযোগ করো

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
bn: সার্ভার সংযোগ করো

en: File transfer proxies
bn: ফাইল আদান-প্রদান প্রক্সি

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
bn: স্বনির্বাচিত স্মাইলিগুলো দেখান

en: %s has left the conversation.
bn: %s কথাবার্তা বন্ধ করে দিয়েছেন।

en: Message from %s
bn: %s হতে বার্তা

en: %s has set the topic to: %s
bn: %s বিষয়বস্তু ঠিক করেছেন: %s

en: The topic is: %s
bn: বিষয়বস্তু: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
bn: %s কে বার্তা পাঠানো ব্যর্থ হয়েছে: %s

en: XMPP Message Error
bn: XMPP বার্তা ত্রুটি

en: (Code %s)
bn: (কোড %s)

en: XML Parse error
bn: XML পার্স ত্রুটি

en: Unknown Error in presence
bn: বর্তমানে অজানা ত্রুটি

en: Create New Room
bn: নতুন আসর তৈরী করুন

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
bn: আপনি একটি নতুন আসর তৈরি করছেন। আপনি কি এইটি কনফিগার করতে পছন্দ করবেন, অথবা ডিফল্ট মানসমূহ গ্রহণ করুন?

en: _Configure Room
bn: রুম কনফিগার (_C)

en: _Accept Defaults
bn: ডিফল্ট গ্রহন করো (_A)

en: Error joining chat %s
bn: আড্ডা %s-তে যোগ দিতে ত্রুটি

en: Error in chat %s
bn: %s আড্ডায় ত্রুটি

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
bn: %s তে ফাইল পাঠানো ব্যর্থ,ব্যবহাকারী ফাইল পরিবর্তন সমর্থন করে না

en: File Send Failed
bn: ফাইল পাঠানো ব্যর্থ হয়েছে

en: Unable to send file to %s, invalid JID
bn: %s কে বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি, অবৈধ JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
bn: %s তে বার্তাটি পাঠানো সম্ভব হয়নি,ব্যবহারকারী অনলাইনে নেই

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
bn: %s কে বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি, ব্যবহারকারী উপস্থিতিতে সম্মত নয়

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
bn: যাকে আপনি একটি ফাইল পাঠাতে চান সে জন্য দয়া করে %s এর প্রাসঙ্গিক তথ্য নির্বাচন করুন

en: Select a Resource
bn: একটি প্রাসঙ্গিক তথ্য নির্বাচন করুন

en: Edit User Mood
bn: ব্যবহাকারীর মোড সম্পাদন করুন

en: Please select your mood from the list.
bn: দয়া করে তালিকা থেকে আপনার মোড নির্বাচন করুন।

en: Set
bn: প্রয়োগ

en: Set Mood...
bn: মোড নিযুক্ত করুন...

en: Set User Nickname
bn: ব্যবহারকারীর ডাকনাম নিযুক্ত করুন

en: Please specify a new nickname for you.
bn: অনুগ্রহ করে আপনার জন্য নতুন ডাকনামটি লিখুন।

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
bn: এই তথ্যটি আপনার যোগাযোগ তালিকার সমস্ত যোগাযোগে দৃশ্যমান, সুতরাং কিছু উপযুক্ত জিনিস বেছে নিন।

en: Set Nickname...
bn: ডাকনাম নিযুক্ত করুন...

en: Actions
bn: কার্য সমূহ

en: Select an action
bn: একটি কার্য নির্বাচন করুন

en: Unable to retrieve MSN Address Book
bn: MSN ঠিকানা বই পুনরূদ্ধারে ব্যর্থ হয়েছে

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
bn: "%s"-কে যোগ করা সম্ভব হয়নি।

en: Buddy Add error
bn: বন্ধু যোগ করতে ত্রুটি

en: The username specified does not exist.
bn: উল্লেখিত ব্য়বহারকারীর নামটি অনুপস্থিত।

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
bn: %s (%s) তে বন্ধু তালিকাকে এককালবর্তীকরণ বিষয়

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
bn: স্থানীয় তালিকায় %s শ্রেণী এর ভেতরে "%s" কিন্তু সার্ভার তালিকায় নয়। আপনি কি এই বন্ধুটি কে যোগ করতে চান?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
bn: %s গ্রুপ এ আছেন কিন্তু সার্ভার তালিকায় নেই। আপনি কি এই বন্ধুটিকে যোগ করতে চান?

en: Unable to parse message
bn: বার্তা পার্স করা সম্ভব হয়নি

en: Syntax Error (probably a client bug)
bn: বাক্যরীতি ত্রুটি(সম্ভবত এটি একটি ক্লায়েন্ট বাগ)

en: Invalid email address
bn: অবৈধ ই‌মেইল ঠিকানা

en: User does not exist
bn: এই নামে কোনো ব্যবহারকারী নেই

en: Fully qualified domain name missing
bn: সম্পূর্ণভাবে যোগ্য ডোমেন নাম নিরুদ্দেশ

en: Already logged in
bn: ইতোমধ্যে লগইন করা

en: Invalid username
bn: ব্যবহারকারীর অবৈধ নাম

en: Invalid friendly name
bn: অবৈধ বন্ধুসুলভ নাম

en: List full
bn: তালিকা পূর্ণ

en: Already there
bn: ইতোমধ্যে এখানে আছেন

en: Not on list
bn: তালিকায় নেই

en: User is offline
bn: ব্যবহারকারী অফলাইন

en: Already in the mode
bn: ইতোমধ্যে এই মেজাজে আছেন

en: Already in opposite list
bn: ইতোমধ্যে বিপরীত তালিকায় আছেন

en: Too many groups
bn: অতিরিক্ত গ্রুপ

en: Invalid group
bn: অবৈধ গ্রুপ

en: User not in group
bn: ব্যবহারকারী গ্রুপে নেই

en: Group name too long
bn: গ্রুপ নামটি অত্যন্ত দীর্ঘ

en: Cannot remove group zero
bn: গ্রুপ জিরো মুছে ফেলা যাবে না

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
bn: ব্যবহারকারীকে একটি অস্তিত্বহীন গ্রুপে যোগদানের চেষ্টা করা হচ্ছে

en: Switchboard failed
bn: সুইচবোর্ড ব্যর্থ

en: Notify transfer failed
bn: আদান-প্রদানের ব্যর্থতা জানান

en: Required fields missing
bn: প্রয়োজনীয় ক্ষেত্র নিরুদ্দেশ

en: Too many hits to a FND
bn: একটি FNDতে খুব বেশি আলোড়ন

en: Not logged in
bn: লগ ইন করা নেই

en: Service temporarily unavailable
bn: সাময়িকভাবে সেবা পাওয়া যাচ্ছে না

en: Database server error
bn: উপাত্ত ভান্ডার সার্ভার ত্রুটি

en: Command disabled
bn: কমান্ড নিষ্ক্রিয়

en: File operation error
bn: ফাইল সংক্রান্ত কার্যক্রমে ত্রুটি

en: Memory allocation error
bn: মেমরি বরাদ্দে ত্রুটি

en: Wrong CHL value sent to server
bn: ভূল CHL মান সার্ভারে পাঠিয়েছিল

en: Server busy
bn: সার্ভার ব্যস্ত

en: Server unavailable
bn: সার্ভার পাওয়া যাচ্ছে না

en: Peer notification server down
bn: সার্ভার নিস্ক্রিয় হবার ঘোষণা

en: Database connect error
bn: উপাত্ত ভান্ডার সংযোগে ত্রুটি

en: Server is going down (abandon ship)
bn: সার্ভার চলে  যাচ্ছে (ত্যাগ করুন)

en: Error creating connection
bn: সংযোগ তৈরিতে ত্রুটি

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
bn: CVR মানসমূহ হয় অজানা অথবা অনুমোদিত নয়

en: Unable to write
bn: ফাইলে লিখতে ব্যর্থ

en: Session overload
bn: অধিবেশন অতিরিক্ত

en: User is too active
bn: ব্যবহারকারী অনেক বেশি সক্রিয়

en: Too many sessions
bn: অনেক বেশি অধিবেশন

en: Passport not verified
bn: পাসপোর্ট পরীক্ষা করা হয়নি

en: Bad friend file
bn: খারাপ বন্ধু ফাইল

en: Not expected
bn: আশাতীত

en: Friendly name changes too rapidly
bn: বন্ধুভাবাপন্ন নাম পরিবর্তন খুব দ্রুত

en: Server too busy
bn: সার্ভার অত্যন্ত ব্যস্ত

en: Authentication failed
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া ব্যর্থ

en: Not allowed when offline
bn: অফলাইনে অনুমোদিত নয়

en: Not accepting new users
bn: নতুন ব্যবহারকারী গ্রাহ্য নয়

en: Kids Passport without parental consent
bn: অভিভাবক অনুমোদন ব্যতীত শিশুদের পাশপোর্ট

en: Passport account not yet verified
bn: এখনও পাসপোর্ট একাউন্ট পরীক্ষা করা হয়নি

en: Passport account suspended
bn: পাসপোর্ট একাউন্ট স্থগিত

en: Bad ticket
bn: ত্রুটিযুক্ত টিকেট

en: Unknown Error Code %d
bn: অজানা কোড ত্রুটি %d

en: MSN Error: %s
bn: MSN ত্রুটি: %s

en: Other Contacts
bn: অন্যান্য ঠিকানাসমূহ

en: Non-IM Contacts
bn: IM নয় এমন ঠিকানাসমূহ

en: Nudge
bn: একান্তে

en: %s has nudged you!
bn: %s আপনাকে যোগ করেছেন!

en: Nudging %s...
bn: একান্তে %s...

en: Email Address...
bn: ইমেইল ঠিকানা...

en: Your new MSN friendly name is too long.
bn: আপনার নতুন MSN বন্ধুভাবাপন্ন নাম খুব দীর্ঘ।

en: Set your friendly name.
bn: আপনার বন্ধুভাবাপন্ন নাম নিযুক্ত করুন।

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
bn: এই নামে  অন্যান্য MSN বন্ধুরা আপনাকে দেখবে।

en: Set your home phone number.
bn: আপনার বাসার ফোন নাম্বার দিন।

en: Set your work phone number.
bn: আপনার কাজের ফোন নাম্বার দিন।

en: Set your mobile phone number.
bn: আপনার মোবাইল ফোন নাম্বার দিন।

en: Allow MSN Mobile pages?
bn: MSN মোবাইল পেজগুলোকে কি অনুমোদন করবেন?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
bn: আপনি কি আপনার বন্ধু তালিকার জনগণকে আপনার কক্ষ ফোন অথবা অন্যান্য চলমান ডিভাইসে MSN মোবাইল পাতাগুলো পাঠাতে অনুমোদন অথবা অঅনুমোদন দিতে চান?

en: Allow
bn: অনুমতি দেওয়া হল

en: Disallow
bn: অনুমতি দেওয়া হয় নি

en: Blocked Text for %s
bn: %s এর জন্য ব্লকড টেক্সট

en: No text is blocked for this account.
bn: এই অ্যাকাউন্টটির জন্য কোনও লেখা বাধা দেওয়া হয় না।

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
bn: MSN সার্ভার বর্তমানে নিম্নলিখিত নিয়মিত অভিব্যক্তিকে বাধা দিচ্ছে:<br/>%s

en: This account does not have email enabled.
bn: এই অ্যাকাউন্টটি ই-মেইল সক্রিয় করে না।

en: Send a mobile message.
bn: মোবাইল বার্তা পাঠাও।

en: Page
bn: পৃষ্ঠা

en: Playing a game
bn: একটি খেলা খেলছে

en: Working
bn: কাজ করছে

en: Has you
bn: আপনাকে পেয়েছে

en: Home Phone Number
bn: বাসার ফোন নম্বর

en: Work Phone Number
bn: অফিসের ফোন নম্বর

en: Mobile Phone Number
bn: মোবাইল ফোন নম্বর

en: Be Right Back
bn: এক্ষুনি আসছি

en: Busy
bn: ব্যস্ত

en: On the Phone
bn: ফোন এ কথা বলছি

en: Out to Lunch
bn: দুপুরে খাবার জন্য বাইরে

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Artist
bn: শিল্পী

en: Album
bn: এ্যালবাম

en: Game Title
bn: খেলার শিরোনাম

en: Office Title
bn: অফিস শিরোনাম

en: Set Friendly Name...
bn: বন্ধুসুলভ নাম দিন...

en: Set Home Phone Number...
bn: বাসার ফোন নম্বর সেট করুন...

en: Set Work Phone Number...
bn: অফিসের ফোন নম্বর সেট করুন...

en: Set Mobile Phone Number...
bn: মোবাইল ফোন নম্বর সেট করুন...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
bn: মোবাইল ডিভাইস সক্রিয়/নিষ্ক্রিয় করুন...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
bn: মোবাইল পৃষ্ঠাগুলোকে অনুমোদন/অননুমোদন...

en: View Blocked Text...
bn: ব্লক করা টেক্সট দেখান...

en: Open Hotmail Inbox
bn: হটমেইল ইনবক্স খুলুন

en: Send to Mobile
bn: মোবাইলে পাঠাও

en: Initiate _Chat
bn: আড্ডা চালুকরণ (_C)

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
bn: MSN এর জন্য SSL সমর্থন প্রয়োজন। দয়া করে একটি সমর্থিত SSL লাইব্রেরী ইনস্টল করুন।

en: Failed to connect to server.
bn: সার্ভারে যোগাযোগ করতে ব্যর্থ হয়েছে।

en: Error retrieving profile
bn: বৃত্তান্ত আহরনে ত্রুটি

en: General
bn: সাধারন

en: Age
bn: বয়স

en: Occupation
bn: পেশা

en: Location
bn: স্থান

en: Hobbies and Interests
bn: শখ এবং আগ্রহ

en: A Little About Me
bn: আমার সম্পর্কে অল্প কিছু

en: Social
bn: সামাজিক

en: Marital Status
bn: বৈবাহিক অবস্থা

en: Interests
bn: আগ্রহ সমূহ

en: Pets
bn: পোষা প্রাণী সমূহ

en: Hometown
bn: বাড়ির শহর

en: Places Lived
bn: যেসব স্থানে বসবাস করেছেন

en: Fashion
bn: ফ্যাশন

en: Humor
bn: হাস্যরস

en: Music
bn: সংগীত

en: Favorite Quote
bn: প্রিয় উক্তি

en: Contact Info
bn: যোগাযোগের তথ্য

en: Personal
bn: ব্যক্তিগত

en: Significant Other
bn: গুরুত্বপূর্ণ অন্যান্য

en: Home Phone
bn: বাসার ফোন

en: Home Phone 2
bn: বাসার ফোন ২

en: Home Address
bn: বাসার ঠিকানা

en: Personal Mobile
bn: ব্যক্তিগত মোবাইল

en: Home Fax
bn: বাসার ফ্যাক্স

en: Personal Email
bn: ব্যক্তিগত ইমেইল

en: Personal IM
bn: ব্যক্তিগত আইএম

en: Anniversary
bn: বার্ষিকী

note: Business
en: Work
bn: অফিস

en: Job Title
bn: কাজের শিরোনাম

en: Company
bn: কোম্পানি

en: Department
bn: বিভাগ

en: Profession
bn: পেশা

en: Work Phone
bn: অফিস ফোন

en: Work Phone 2
bn: অফিস ফোন ২

en: Work Address
bn: অফিস ঠিকানা

en: Work Mobile
bn: অফিস মোবাইল

en: Work Pager
bn: অফিস পেইজার

en: Work Fax
bn: অফিস ফ্যাক্স

en: Work Email
bn: অফিস ইমেইল

en: Work IM
bn: অফিস আইএম

en: Start Date
bn: শুরুর তারিখ

en: Favorite Things
bn: প্রিয় জিনিস

en: Last Updated
bn: সর্বশেষ পরিবর্ধন

en: Homepage
bn: হোমপেজ

en: The user has not created a public profile.
bn: ব্যবহারকারী কোনো পাবলিক প্রোফাইল তৈরী করেন নাই।

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
bn: MSN ব্যবহারকারীর বৃত্তান্ত খুঁজে পেতে সক্ষম প্রতিবেদন করছিল না। এটি হয়ত বোঝায় যে ব্যবহারকারী নেই, অথবা ব্যবহারকারী রয়েছেন কিন্তু একটি পাবলিক বৃত্তান্ত তৈরি করেননি।

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
bn: ব্যবহারকারীর বৃত্তান্তে যেকোন তথ্য  খুঁজে পায়নি। ব্যবহারকারী সম্ভবত বিরাজ করে না।

en: View web profile
bn: ওয়েব প্রোফাইল দেখুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
bn: উইন্ডোজের সরাসরি মেসেনজার প্রোটোকল প্লাগিন

en: Use HTTP Method
bn: HTTP পদ্ধতি ব্যবহার করুন

en: HTTP Method Server
bn: HTTP পদ্ধতি সার্ভার

en: Show custom smileys
bn: স্বনির্বাচিত স্মাইলীগুলো দেখাও

en: nudge: nudge a user to get their attention
bn: ব্যবহারকারীর মনোযোগ পেতে

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
bn: উইন্ডোজ সরাসরি আই-ডি পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া: সংযোগ করতে অক্ষম

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
bn: উইন্ডোজ সরাসরি  আই-ডি পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া: বেঠিক সাড়া

en: %s is not a valid group.
bn: %s কোন বৈধ গ্রুপ নয়।

en: Unknown error.
bn: অজানা ত্রুটি।

en: %s on %s (%s)
bn: %s, %s (%s)-তে

en: %s just sent you a Nudge!
bn: %s আপনার দৃষ্টি আকর্ষন করছেন!

note: char *adl = g_strndup(payload, len);
en: Unknown error (%d)
bn: অজানা ত্রুটি (%d)

en: Unable to add user
bn: ব্যবহারকারী যোগ করা সম্ভব হয়নি

en: The following users are missing from your addressbook
bn: আপনার ঠিকানা বই থেকে নিম্নোক্ত ব্যবহারকারীরা হারিয়ে গেছে

en: Unable to add user on %s (%s)
bn: %s (%s)-তে ব্যবহারকারী যোগ করা সম্ভব হয়নি

en: Unable to block user on %s (%s)
bn: %s (%s)-তে ব্যবহারকারী ব্লক করা সম্ভব হয়নি

en: Unable to permit user on %s (%s)
bn: %s (%s)-তে ব্যবহারকারীকে অনুমতি প্রদান করা সম্ভব হয়নি

en: %s could not be added because your buddy list is full.
bn: আপনার বন্ধু তালিকা পূর্ণ থাকার কারনে %s কে যোগ করা যাচ্ছে না।

en: %s is not a valid passport account.
bn: %s কোন বৈধ পাসপোর্ট অ্যাকাউন্ট নয়।

en: Service Temporarily Unavailable.
bn: সাময়িকভাবে সেবা পাওয়া যাচ্ছে না।

en: Mobile message was not sent because it was too long.
bn: মোবাইল বার্তাটি অনেক বড় বিধায় পাঠানো হয়নি।

en: Unable to rename group
bn: গ্রুপ পুনরায় নামকরণ করা সম্ভব হয়নি

en: Unable to delete group
bn: গ্রুপ অপসারন করতে ব্যর্থ

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
bn[0]: MSN সার্ভারটি রক্ষনাবেক্ষনের জন্য %d মিনিটে বন্ধ হয়ে যাবে। এই  সময়ে আপনি স্বয়ংক্রিয়ভাবে সাইন আউট হয়ে যাবেন। দয়া করে চলমান কোন কথোপকথন শেষ করুন।
    
    রক্ষনাবেক্ষন সম্পূর্ন হবার পর, আপনি সফল ভাবে সাইন ইন করতে পারবেন।
bn[1]: MSN সার্ভারটি রক্ষনাবেক্ষনের জন্য %d মিনিটে বন্ধ হয়ে যাবে। এই  সময়ে আপনি স্বয়ংক্রিয়ভাবে সাইন আউট হয়ে যাবেন। দয়া করে চলমান কোন কথোপকথন শেষ করুন।
    
    রক্ষনাবেক্ষন সম্পূর্ন হবার পর, আপনি সফল ভাবে সাইন ইন করতে পারবেন।

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
bn: বার্তা পাঠানো হয়নি কারণ সিস্টেম পাওয়া যাচ্ছে না। এইটি সাধারণভাবে ঘটে যখন ব্যবহারকারীকে বাধা দেওয়া হয় অথবা ব্যবহারকারী থাকে না।

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
bn: খুব তাড়াতাড়ি বার্তাগুলো পাঠানোর কারনে বার্তাটি পাঠানো যায়নি।

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
bn: অজানা এনকোডিং ত্রুটির কারনে বার্তা পাঠানো যায়নি।

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
bn: অজানা ত্রুটির কারনে বার্তা পাঠানো যায়নি।

en: Unable to connect
bn: সংযুক্ত হতে ব্যর্থ

en: Writing error
bn: লেখনীতে ত্রুটি

en: Reading error
bn: পড়তে ত্রুটি

en: Connection error from %s server:
    %s
bn: %s সার্ভার হতে সংযোগের ত্রুটি:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server.
bn: এই প্রোটোকলটি সার্ভার সমর্থন করে না।

en: Error parsing HTTP.
bn: HTTP পার্স করতে ত্রুটি।

en: You have signed on from another location.
bn: আপনি অন্য একটি ঠিকানা থেকে সাইন অন করেছেন।

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
bn: সাময়িকভাবে এমএসএন সার্ভার পাওয়া যাচ্ছে না। অনুগ্রহ করে অপেক্ষা করুন এবং পূণরায় চেষ্টা করুন

en: The MSN servers are going down temporarily.
bn: MSN সার্ভার সাময়িকভাবে চলে যাচ্ছে।

en: Unable to authenticate: %s
bn: পরিচয় প্রমান করতে ব্যর্থ: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
bn: সাময়িকভাবে আপনার এমএসএন বন্ধুতালিকা পাওয়া যাচ্ছে না।অনুগ্রহ করে অপেক্ষা করুন এবং পূণরায় চেষ্টা করুন।

en: Handshaking
bn: হ্যান্ডসেকিং

en: Transferring
bn: আদান-প্রদান করা হচ্ছে

en: Starting authentication
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া শুরু করছে

en: Getting cookie
bn: কুকি পাওয়া

en: Sending cookie
bn: কুকি পাঠানো হচ্ছে

en: Retrieving buddy list
bn: বন্ধু তালিকা আনা হচ্ছে

en: Away From Computer
bn: কম্পিউটার থেকে দূরে

en: On The Phone
bn: ফোন এ কথা বলছি

en: Out To Lunch
bn: লাঞ্চ এর জন্য বাইরে

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
bn: সময় শেষ হয়ে যাওযার কারনে বার্তা পাঠানো হয় নি:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
bn: বার্তা পাঠানো যাবে না,অদৃশ্য বার্তা অনুমোদিত নয়:

en: Message could not be sent because the user is offline:
bn: বার্তা পাঠানো যাচ্ছে না কারন ব্যবহারকারী অফলাইন:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
bn: সংযোগে ত্রুটি থাকার কারনে বার্তা পাঠানো যায় নি:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
bn: বার্তা পাঠানো যাচ্ছে না কারন আমরা খুব তাড়াতাড়ি পাঠাচ্ছি:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
bn: বার্তা পাঠা যাবে না কারণ আমরা সার্ভারের সঙ্গে একটি অধিবেশন প্রতিষ্ঠিত করতে অক্ষম ছিলাম। এইটি সম্ভাব্য একটি সার্ভার সমস্যা, অল্প মিনিটে পুনরায় একটি চেষ্টা করুন:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
bn: সুইচবোর্ডে ত্রুটি থাকার কারনে বার্তা পাঠানো যায় নি:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
bn: অজানা ত্রুটির কারনে বার্তা পাঠানো যায় নি:

en: %s has added you to his or her buddy list.
bn: %s আপনাকে তার বন্ধুতালিকায় যোগ করেছেন।

en: %s has removed you from his or her buddy list.
bn: %s আপনাকে তার বন্ধুতালিকা থেকে বাদ দিয়েছেন।

en: Delete Buddy from Address Book?
bn: ঠিকানার বই থেকে বন্ধু মুছে ফেলতে চান?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
bn: আপনি কি এই বন্ধুটিকে আপনার ঠিকানা বই থেকে মুছে ফেলতে চান?

en: The username specified is invalid.
bn: উল্লেখিত ব্য়বহারকারীর নামটি অবৈধ।

en: This Hotmail account may not be active.
bn: এই হটমেইল অ্যাকাউন্টটি সক্রিয় না।

en: Profile URL
bn: প্রোফাইলের URL

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: MSN Protocol Plugin
bn: MSN প্রোটোকল প্লাগইন

en: No such user: %s
bn: তেমন কোনও ব্যবহারকারী নেই: %s

en: User lookup
bn: ব্যবহারকারী দেখছে

en: Reading challenge
bn: পড়তে সমস্যা

en: Unexpected challenge length from server
bn: সার্ভার থেকে আশাতীত চ্যালেঞ্জ পাওয়া গেছে

en: Logging in
bn: লগ করা বা সংযুক্ত হওয়া

en: MySpaceIM - No Username Set
bn: MySpaceIM - ব্যবহারকারীর নাম নিযুক্ত নেই

en: You appear to have no MySpace username.
bn: আপনার কোনও MySpace ব্যবহারকারীর নাম নেই।

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
bn: আপনি কি এখন একটি নিযুক্ত করতে পছন্দ করবেন? (নোট: এটি পরিবর্তন করা যাবে না!)

en: Lost connection with server
bn: সার্ভারের সাথে সংযুক্ত নেই

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround.
en: New mail messages
bn: নতুন মেইল বার্তা

en: New blog comments
bn: নতুন ব্লগ মন্তব্য

en: New profile comments
bn: নতুন প্রোফাইল মন্তব্য

en: New friend requests!
bn: নতুন বন্ধু অনুরোধসমূহ!

en: New picture comments
bn: নতুন ছবি মন্তব্য

en: IM Friends
bn: IM বন্ধুসমূহ

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
bn[0]: %d বন্ধু যোগ অথবা সার্ভার থেকে আপডেট করা  হয়েছিল ( বন্ধুরা সহ  ইতিমধ্যে সার্ভারের সংরক্ষিত তালিকায় আছে)
bn[1]: %d বন্ধুদের যোগ অথবা সার্ভার থেকে আপডেট করা হয়েছিল ( বন্ধুরা সহ  ইতিমধ্যে সার্ভারের সংরক্ষিত তালিকায় আছে)

en: Add contacts from server
bn: সার্ভার থেকে যোগাযোগ গুলো যোগ করুন

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
bn: সংযুক্ত

en: Protocol error, code %d: %s
bn: প্রোটোকল ত্রুটি, কোড %d: %s

en: %s Your password is %d characters, greater than the expected maximum length of %d for MySpaceIM. Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
bn: %s আপনার পাসওয়ার্ড %d অক্ষর, যা MySpaceIM এর জন্য %d এর প্রত্যাশিত সর্বোচ্চ দৈর্ঘ্যের চেয়ে বৃহত্তর। দয়া করে আপনার পাসওয়ার্ড http://profileedit.myspace.com তে সংক্ষিপ্ত করুন এবং পুনরায় চেষ্টা করুন।

en: MySpaceIM Error
bn: MySpaceIM ত্রুটি

en: Invalid input condition
bn: অবৈধ ইনপুট অবস্থা

en: Read buffer full (2)
bn: বাফার পূর্ণ পড়ুন (২)

en: Unparseable message
bn: বার্তা পার্স করা সম্ভব হয়নি

en: Couldn't connect to host: %s (%d)
bn: হোস্ট: %s (%d) সাথে সংযুক্ত হওয়া যায়নি

en: Failed to add buddy
bn: বন্ধুকে আড্ডায় অংশগ্রহন করাতে ব্যর্থ

en: 'addbuddy' command failed.
bn: "বন্ধু যোগ করুন" কমান্ডটি ব্যর্থ হয়েছে।

en: persist command failed
bn: টিকে থাকার কমান্ড ব্যর্থ হয়েছে

en: Failed to remove buddy
bn: বন্ধুকে সরিয়ে ফেলতে ব্যর্থ

en: 'delbuddy' command failed
bn: 'বন্ধু মুছে ফেলুন' কমান্ড ব্যর্থ হয়েছিল

en: blocklist command failed
bn: ব্লকলিস্ট কমান্ড ব্যর্থ হয়েছে

en: Missing Cipher
bn: হারিয়ে যাওয়া সাইফার

en: The RC4 cipher could not be found
bn: RC4 ছাইফারকে খুঁজে পাওয়া যায়নি

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
bn: RC4 সমর্থনের  (>= 2.0.1)সঙ্গে একটি libpurpleএ আপগ্রেড। MySpaceIM প্লাগিন লোড করা হবে না।

en: Add friends from MySpace.com
bn: MySpace.com থেকে বন্ধু যোগ করুন

en: Importing friends failed
bn: বন্ধুদের আনতে ব্যর্থ হয়েছে

note: TODO: find out how
en: Find people...
bn: বন্ধু খুঁজুন...

en: Change IM name...
bn: IM নাম পরিবর্তন করুন...

en: myim URL handler
bn: myim URL প্রক্রিয়াকারক

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
bn: এই myim URL খুলতে  কোনও উপযুক্ত MySpaceIM অ্যাকাউন্ট খুঁজে পাওয়া যাবে না।

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
bn: উপযুক্ত MySpaceIM অ্যাকাউন্ট সক্রিয় করুন এবং পুনরায় চেষ্টা করুন।

en: Show display name in status text
bn: প্রদর্শিত নাম অবস্থা লেখনীতে দেখাও

en: Show headline in status text
bn: অবস্থা লেখনীতে শিরোনাম দেখাও

en: Send emoticons
bn: আবেগীয় প্রতীক গুলো পাঠান

en: Screen resolution (dots per inch)
bn: পর্দা রিসোলিউশন (ফুটকি প্রতি ইঞ্চি)

en: Base font size (points)
bn: ভিত্তির ফন্ট মাপ (বিন্দু)

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Headline
bn: শিরোনাম

en: Song
bn: গান

en: Total Friends
bn: সব বন্ধু

en: Client Version
bn: ক্লায়েন্ট সংকলন

en: MySpaceIM - Username Available
bn: MySpaceIM -ব্যবহারকারীর নাম আছে

en: This username is available. Would you like to set it?
bn: এই ব্যবহারকারীর নামটি প্রাপ্তিসাধ্য। আপনি কি এইটি নিযুক্ত করতে পছন্দ করবেন?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
bn: একবার নিযুক্ত করলে, আর পরিবর্তন করা যাবে না!

en: MySpaceIM - Please Set a Username
bn: MySpaceIM- দয়া করে একটি ব্যবহারকারীর নাম নিযুক্ত করুন

en: This username is unavailable.
bn: এই ব্যহারকারীর নামটি নেই।

en: Please try another username:
bn: অনুগ্রহ করে অন্য একটি ব্যবহারকারীর নাম চেষ্টা করুন:

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
bn: ব্যবহারকারীর নাম নিযুক্ত নেই

en: Please enter a username to check its availability:
bn: দয়া করে এর সম্ভাব্যতা পরীক্ষা করতে একটি ব্যবহারকারীর নাম ঢোকান:

note: TODO: icons for each zap Lots of comments for translators: Zap means "to strike suddenly and forcefully as if with a * projectile or weapon."  This term often has an electrical * connotation, for example, "he was zapped by electricity when * he put a fork in the toaster."
en: Zap
bn: আক্রমন করা

en: %s has zapped you!
bn: %s আপনাকে আক্রমন করেছে!

en: Zapping %s...
bn: আক্রমন করছে %s...

note: Whack means "to hit or strike someone with a sharp blow"
en: Whack
bn: সজোরে আঘাত করা

en: %s has whacked you!
bn: %s আপনাকে আঘাত করেছে!

en: Whacking %s...
bn: সজোরে আঘাত করছে %s...

note: Torch means "to set on fire."  Don't worry, this doesn't * make a whole lot of sense in English, either.  Feel free * to translate it literally.
en: Torch
bn: আলোকপাত করুন

en: %s has torched you!
bn: %s আপনার উপর আলোকপাত করেছে!

en: Torching %s...
bn: আলোকিত করছে %s...

note: Smooch means "to kiss someone, often enthusiastically"
en: Smooch
bn: অন্তরঙ্গতা

en: %s has smooched you!
bn: %s আপনার সাথে অন্তরঙ্গ হয়েছে!

en: Smooching %s...
bn: অন্তরঙ্গ %s...

note: A hug is a display of affection; wrapping your arms around someone
en: Hug
bn: জড়িয়ে ধরা

en: %s has hugged you!
bn: %s আপনাকে জড়িয়ে ধরেছে!

en: Hugging %s...
bn: জড়িয়ে ধরা %s...

note: Slap means "to hit someone with an open/flat hand"
en: Slap
bn: চড় মারুন

en: %s has slapped you!
bn: %s আপনাকে চড় মেরেছে!

en: Slapping %s...
bn: চড় মারা %s...

note: Goose means "to pinch someone on their butt"
en: Goose
bn: আঘাত করা

en: %s has goosed you!
bn: %s আপনাকে আঘাত করেছে!

en: Goosing %s...
bn: %s আঘাত করছে...

note: A high-five is when two people's hands slap each other * in the air above their heads.  It is done to celebrate * something, often a victory, or to congratulate someone.
en: High-five
bn: হাই-ফাইভ

en: %s has high-fived you!
bn: %s আপনার সাথে হাই-ফাইভ করেছে!

en: High-fiving %s...
bn: হাই-ফাইভ%s...

note: We're not entirely sure what the MySpace people mean by * this... but we think it's the equivalent of "prank."  Or, for * someone to perform a mischievous trick or practical joke.
en: Punk
bn: মজা

en: %s has punk'd you!
bn: %s আপনার সাথে মজা করেছে!

en: Punking %s...
bn: মজা করছেন %s...

en: Required parameters not passed in
bn: প্রয়োজনীয় মানসমূহ এতে পাশ করেনি

en: Unable to write to network
bn: নেটওয়ার্কে লিখতে ব্যর্থ

en: Unable to read from network
bn: নেটওয়ার্ক থেকে পড়তে ব্যর্থ

en: Error communicating with server
bn: সার্ভারের সাথে ত্রুটি পূর্ন যোগাযোগ করছে

en: Conference not found
bn: অধিবেশন পাওয়া যাচ্ছেনা

en: Conference does not exist
bn: অধিবেশনের অস্তিত্ব নেই

en: A folder with that name already exists
bn: ইতোমধ্যে ওই নামে একটি ফোল্ডার বিদ্যমান

en: Not supported
bn: সমর্থিত নয়

en: Password has expired
bn: পাসওয়ার্ডের মেয়াদ শেষ

en: Incorrect password
bn: পাসওয়ার্ড ভুল

en: User not found
bn: ব্যবহারকারী খুঁজে পাওয়া যায়নি

en: Account has been disabled
bn: অ্যাকাউন্টটি নিষ্ক্রিয় করা হয়েছে

en: The server could not access the directory
bn: সার্ভার এই নির্দেশিকায় প্রবেশ করতে পারছে না

en: Your system administrator has disabled this operation
bn: আপনার সিস্টেম অ্যাডমিনস্ট্রেটর এই অপারেশনটি নিষ্ক্রিয় করেছে

en: The server is unavailable; try again later
bn: সার্ভার পাওয়া যাচ্ছে না; পরবর্তীতে পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Cannot add a contact to the same folder twice
bn: একটি যোগাযোগের ঠিকানা একই ফোল্ডারে দুইবার যোগ করা যাবে না

en: Cannot add yourself
bn: আপনি নিজেকে যোগ করতে পারবেন না

en: Master archive is misconfigured
bn: মাস্টার আর্কাইভ ভূল ভাবে সাজানো

en: Incorrect username or password
bn: ভুল ব্যবহারকারীর নাম বা পাসওয়ার্ড

en: Could not recognize the host of the username you entered
bn: হোস্ট এর ব্যবহারকারীর নাম যা আপনি ঢুকিয়েছেন চিনতে পারছে না

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
bn: অনেকগুলো ভুল পাসওয়ার্ড প্রবেশ করানোর কারনে আপনার অ্যাকাউন্টটি নিষ্ক্রিয় করা হয়েছে

en: You cannot add the same person twice to a conversation
bn: আপনি একই ব্যক্তিকে কোনো কথাবার্তায় দুইবার যোগ করতে পারবেন না

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
bn: আপনি যোগাযোগের অনুমোদনকৃত সংখ্যার আপনার সীমায় পৌঁছেছেন

en: You have entered an incorrect username
bn: আপনি একটি ভুল ব্যবহারকারীর নাম দিয়েছেন

en: An error occurred while updating the directory
bn: নির্দেশিকাটি পরিবর্ধনের সময় একটি ত্রুটি হয়েছে

en: Incompatible protocol version
bn: সামঞ্জস্যহীন প্রোটোকল সংস্করণ

en: The user has blocked you
bn: এই ব্যবহারকারী আপনাকে ব্লক করে রেখেছেন

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
bn: এই মূল্যায়ন সংস্করণটি এক সময়ে দশ ব্যবহারকারীর চেয়ে আরও বেশি লগিন করতে অনুমোদন করে না

en: The user is either offline or you are blocked
bn: এই ব্যবহারকারী অফলাইন অথবা আপনাকে ব্লক করে রেখেছেন

en: Unknown error: 0x%X
bn: অজানা ত্রুটি: 0x%X

en: Login failed (%s).
bn: লগইন ব্যর্থ হয়েছে (%s)।

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
bn: বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি। ব্যবহারকারী সম্পর্কে তথ্য পাওয়া যায়নি (%s)।

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
bn: %s কে আপনার বন্ধুতালিকায় (%s) যোগ করতে ব্যর্থ।

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
bn: বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি (%s)।

en: Unable to invite user (%s).
bn: আমন্ত্রন পাঠানো সম্ভব হয়নি (%s)।

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
bn: %s-কে বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি। কনফারেন্স শুরু করতে ব্যর্থ (%s)।

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
bn: বার্তা পাঠাতে ব্যর্থ। কনফারেন্স শুরু করা সম্ভব হয়নি (%s)।

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
bn: ব্যবহারকারী %s কে সার্ভারের দিকের তালিকার %s ফোল্ডারে সরিয়ে নিতে ব্যর্থ। ফোল্ডার (%s) তৈরীর সময় ত্রুটি দেখা দিয়েছে।

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
bn: %s কে বন্ধু তালিকায় যোগ করতে ব্যর্থ। সার্ভারের দিকের তালিকার ফোল্ডার (%s) তৈরীর সময় ত্রুটি দেখা দিয়েছে।

en: Could not get details for user %s (%s).
bn: ব্যবহারকারী %s (%s) এর জন্য বিশদ বর্ণনা পেতে পারে না।

en: Unable to add user to privacy list (%s).
bn: ব্যক্তিগত তালিকায় ব্যবহারকারীকে যোগ করা সম্ভব হয়নি (%s)।

en: Unable to add %s to deny list (%s).
bn: %s-কে নিষিদ্ধ তালিকায় যোগ করা সম্ভব হয়নি (%s)।

en: Unable to add %s to permit list (%s).
bn: %s-কে অনুমোদিত তালিকায় যোগ করা সম্ভব হয়নি (%s)।

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
bn: %s কে ব্যক্তিগত তালিকা (%s) থেকে মুছে ফেলতে ব্যর্থ।

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
bn: সার্ভারের দিকে গোপনীয় সেটিং (%s) পরিবর্তন করতে ব্যর্থ।

en: Unable to create conference (%s).
bn: কনফারেন্স শুরু করতে ব্যর্থ (%s)।

en: Error communicating with server. Closing connection.
bn: সার্ভারের সঙ্গে ত্রুটিপূর্ন যোগাযোগ। সংযোগ সমাপ্তি।

en: Telephone Number
bn: টেলিফোন নম্বর

en: Personal Title
bn: ব্যক্তিগত টাইটেল

en: Mailstop
bn: মেইলস্টপ

en: User ID
bn: ব্যবহারকারী আইডি

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
bn: সম্পূর্ন নাম

en: GroupWise Conference %d
bn: গ্রুপ অনুসারে কনফারেন্স %d

en: Authenticating...
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়াধীন...

en: Unable to connect to server.
bn: সার্ভারের সাথে সংযোগ স্থাপনে ব্যর্থ।

en: Waiting for response...
bn: উত্তরের অপেক্ষা করা হচ্ছে...

en: %s has been invited to this conversation.
bn: %s কে কথাবার্তায় আমন্ত্রন করা হয়েছে।

en: Invitation to Conversation
bn: কথাবার্তায় আমন্ত্রন

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
bn: আমন্ত্রন পাঠিয়েছে: %s হতে 
    
    %s:

en: Would you like to join the conversation?
bn: আপনি কি এই কথাবার্তায় অংশগ্রহন করতে ইচ্ছুক?

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
bn: আপনাকে প্রস্থান করা হয়েছে কারণ আপনি অন্য একটি ওয়ার্ক-ষ্টেশনে লগিন করেছিলেন।

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
bn: %s অফলাইনে এবং বার্তাটি গ্রহন করেনি যেটি আপনি মাত্র পাঠিয়েছিলেন।

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
bn: সার্ভারে সংযোগ দিতে ব্যর্থ। অনুগ্রহ করে আপনি যে সার্ভারে সংযোগ পেতে চান তার ঠিকানা প্রবেশ করান।

en: Error. SSL support is not installed.
bn: ত্রুটি। SSL সমর্থন ইনস্টল করা হয় নি।

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
bn: এই বৈঠকটি বন্ধ করা হয়েছে। আর বার্তা পাঠানো যাবে না।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
bn: নোভেল গ্রুপ হিসেবে বার্তাবাহক প্রোটোকল প্লাগিন

en: Server address
bn: সার্ভারের ঠিকানা

en: Server port
bn: সার্ভারের পোর্ট

en: Could not join chat room
bn: আড্ডার আসরে যুক্ত হতে পারেনি

en: Invalid chat room name
bn: আড্ডার আসরের অবৈধ নাম

en: Server closed the connection.
bn: সার্ভার সংযোগটি হারিয়েছে।

en: Lost connection with server:
    %s
bn: সার্ভারের সাথে সংযুক্ত নয়:
    %s

en: Received invalid data on connection with server.
bn: সার্ভারের সাথে সংযুক্ত অবস্থায় অবৈধ ডাটা গ্রহন করেছে।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
bn: এআইএম প্রোটোকল প্লাগইন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
bn: আইসিকিউ প্রোটোকল প্লাগইন

en: Encoding
bn: এনকোডিং করছে

en: The remote user has closed the connection.
bn: দূরবর্তী ব্যবহারকারী যোগাযোগটি বন্ধ করে দিয়েছেন।

en: The remote user has declined your request.
bn: দূরবর্তী ব্যবহারকারী আপনার অনুরোধ অস্বীকার করেছেন।

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
bn: প্রত্যন্ত ব্যবহারকারীর সঙ্গে হারানো সংযোগ:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
bn: প্রত্যন্ত ব্যবহারকারীর সঙ্গে সংযোগে গৃহীত অবৈধ ডেটা।

en: Could not establish a connection with the remote user.
bn: দূরবর্তী ব্য়বহারকারীর সাথে সংযোগ স্থাপন করতে পারেনি।

en: Direct IM established
bn: সরাসরি IM সংযোগ স্থাপিত

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
bn: %s আপনাকে একটি %s ফাইল পাঠাতে চেষ্টা করেছিলাম, কিন্তু আমরা সরাসরি IM এর ওপর কেবল %s পর্যন্ত ফাইল অনুমোদন করি। এর পরিবর্তে ফাইল স্থানান্তর ব্যবহার করে চেষ্টা করুন।

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
bn: ফাইল %s %s, যেটি %s এর সর্বোচ্চ মাপের চেয়ে বৃহত্তর।

en: Invalid error
bn: অবৈধ ত্রুটি

en: Invalid SNAC
bn: অবৈধ SNAC

en: Rate to host
bn: হোস্টতে হার

en: Rate to client
bn: গ্রাহকে হার

en: Service unavailable
bn: সার্ভিস নেই

en: Service not defined
bn: সার্ভিস সংজ্ঞায়িত করেনি

en: Obsolete SNAC
bn: সেকেলে SNAC

en: Not supported by host
bn: হোস্ট দ্বারা সমর্থিত নয়

en: Not supported by client
bn: গ্রাহক দ্বারা সমর্থিত নয়

en: Refused by client
bn: গ্রাহক দ্বারা অস্বীকৃত

en: Reply too big
bn: উত্তর অনেক বেশি বড়

en: Responses lost
bn: সাড়া হারিয়েছিল

en: Request denied
bn: অনুরোধ প্রত্যাখ্যাত

en: Busted SNAC payload
bn: বাস্টেড SNAC পেলোড

en: Insufficient rights
bn: অপর্যাপ্ত অধিকার

en: In local permit/deny
bn: স্থানীয় অনুমতি/অস্বীকার এ

en: Warning level too high (sender)
bn: সাবধানবাণী স্তর খুব উচ্চ (প্রেরক)

en: Warning level too high (receiver)
bn: সাবধানবাণী স্তর খুব উচ্চ (গ্রাহক)

en: User temporarily unavailable
bn: ব্যবহারকারী সাময়িকভাবে পাওয়া যাচ্ছে না

en: No match
bn: সাদৃশ্য নেই

en: List overflow
bn: তালিকা অতিরিক্ত

en: Request ambiguous
bn: অনুরোধ অস্পষ্ট

en: Queue full
bn: সারি পূর্ণ

en: Not while on AOL
bn: এই সময়ে AOL এ নেই

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
bn: (একটি ত্রুটি প্রাপ্তি এই বার্তাটি ছিল। আপনি যে বন্ধুর  সঙ্গে কথা বলছেন সে প্রত্যাশিতের চেয়ে একটি আলাদা এনকোডিং সম্ভবত ব্যবহার করছে । যদি আপনি জানেন কি এনকোডিং সে ব্যবহার করছেন, আপনি আপনার AIM/ICQ account এর জন্য উন্নত অ্যাকাউন্ট অপশনসে এইটি উল্লেখ করতে পারেন।)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
bn: (একটি ত্রুটি প্রাপ্তি এই বার্তাটিতে ছিল। হয় আপনি এবং %s আলাদাএনকোডিং  নির্বাচন করেছেন, অথবা %s এর একটি ত্রুটিপূর্ণ গ্রাহক রয়েছে।)

note: Label
en: Buddy Icon
bn: বন্ধু প্রতীক

en: Voice
bn: কন্ঠ

en: AIM Direct IM
bn: AIM সরাসরি IM

en: Get File
bn: ফাইল আনো

en: Games
bn: খেলা

en: Add-Ins
bn: যোগ করা-নিয়মাবলী

en: Send Buddy List
bn: বন্ধুতালিকা পাঠাও

en: ICQ Direct Connect
bn: ICQ সরাসরি সংযোগ

en: AP User
bn: AP ব্যবহারকারী

en: Nihilist
bn: নাস্তিবাদী

en: ICQ Server Relay
bn: ICQ সার্ভার সম্প্রচার

en: Old ICQ UTF8
bn: পুরাতন ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
bn: ট্রিলিয়ন এনক্রিপশন

en: Hiptop
bn: হিপটপ

en: Security Enabled
bn: নিরাপত্তা সক্রিয়কৃত

en: Video Chat
bn: ভিডিও আড্ডা

en: iChat AV
bn: আইআড্ডা AV

en: Live Video
bn: সরাসরি ভিডিও

en: Camera
bn: ক্যামেরা

en: Screen Sharing
bn: স্ক্রীন ভাগাভাগি

en: Free For Chat
bn: আড্ডার জন্য মুক্ত

en: Not Available
bn: বিদ্যমান নেই

en: Occupied
bn: পরিপূর্ন

en: Web Aware
bn: ওয়েব সচেতন

en: Invisible
bn: অদৃশ্য

en: IP Address
bn: আইপি অ্যাড্রেস

en: Warning Level
bn: সাবধানবাণী স্তর

en: Buddy Comment
bn: বন্ধুর প্রতিক্রিয়া

en: Could not connect to authentication server:
    %s
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া সার্ভারের সাথে সংযুক্ত নয়:
    %s

en: Could not connect to BOS server:
    %s
bn: BOS সার্ভারের সাথে যোগাযোগ করতে ব্যর্থ হয়েছে:
    %s

en: Username sent
bn: ব্যবহারকারীর নাম পাঠানো হয়েছে

en: Connection established, cookie sent
bn: সংযোগ প্রতিষ্ঠিত, কুকি পাঠানো হয়েছে

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
bn: সংযোগ প্রতিষ্ঠিত হচ্ছে

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
bn: লগিনে অক্ষম: %s হিসেবে  চালু করতে পারে না কারণ ব্যবহারকারীর নাম অবৈধ। ব্যবহারকারী এর একটি বৈধ ই-মেইল ঠিকানা হবে, অথবা একটি চিঠির সঙ্গে শুরু করুন এবং কেবল চিঠি, সংখ্যা এবং স্পেস ধারণ করুন, অথবা কেবল  সংখ্যা ধারণ করুন।

note: Unregistered screen name uid is not exist
en: Invalid username.
bn: অবৈধ ব্যবহারকারীর নাম

en: Incorrect password.
bn: ভুল পাসওয়ার্ড।

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
bn: আপনার একাউন্টটি বর্তমানে স্থগিত।

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
bn: AOL তাৎক্ষণিক বার্তাবাহক সার্ভিস সাময়িকভাবে পাওয়া যাচ্ছে না।

note: screen name connecting too frequently IP address connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
bn: আপনি খুব ঘনঘন  সংযোগ করছেন এবং সংযোগ বিচ্ছিন্ন করছেন । দশ মিনিট অপেক্ষা করুন এবং পুনরায় চেষ্টা করুন। যদি আপনি চেষ্টা করতে চালিয়ে যান, আপনাকে এমনকি দীর্ঘতর অপেক্ষা করতে হবে।

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
bn: গ্রাহক সংস্করণ আপনি খুব পুরনো ব্যবহার করছেন। দয়া করে %s তে আপগ্রেড করুন

en: Could Not Connect
bn: সংযোগ দিতে ব্যর্থ

en: Received authorization
bn: গৃহীত অনুমোদন

en: The SecurID key entered is invalid.
bn: অবৈধ SecurID চাবি ঢুকিয়েছিল।

en: Enter SecurID
bn: নিরাপদ ID প্রবেশ করান

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
bn: ডিজিটাল ডিসপ্লে থেকে ৬ অংক সংখ্যা ঢোকান।

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
bn: ঠিক আছে (_O)

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
bn: আপনাকে হয়ত সল্প সময়ে সংযোগ বিচ্ছিন্ন করা যাবে। মেরামত করার সময়ে আপনি হয়ত TOC ব্যবহার করতে চাইবেন । সাম্প্রতিকীকরনের জন্য %s পরীক্ষা করুন।

en: Unable to get a valid AIM login hash.
bn: একটি বৈধ AIM লগইন হ্যাশ পেতে ব্যর্থ।

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
bn: সার্ভার থেকে আপনার সংযোগ সাময়িকভাবে বিচ্ছিন্ন করা হয়েছে। আপডেটের জন্য %s পরীক্ষা করুন।

en: Unable to get a valid login hash.
bn: একটি বৈধ লগইন হ্যাশ পেতে ব্যর্থ।

en: Password sent
bn: পাসওয়ার্ড পাঠানো হয়েছে

en: Unable to initialize connection
bn: সংযোগ তৈরীর চেষ্টা ব্যর্থ

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
bn: অনুগ্রহ করে আমাকে অনুমোদন করুন যাতে করে আপনাকে আমার বন্ধু তালিকায় যুক্ত করতে পারি।

en: Authorization Request Message:
bn: অনুমোদন অনুরোধ বার্তা:

en: Please authorize me!
bn: অনুগ্রহ করে আমাকে অনুমোদন করুন!

en: No reason given.
bn: কোনো কারন দর্শানো হয়নি।

en: Authorization Denied Message:
bn: অনুমোদন অগ্রাহ্য বার্তা:

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
bn: ব্যবহারকারী %u নিম্নলিখিত কারণের জন্য আপনার বন্ধু তালিকাতে তাদেরকে যোগ করতে আপনার অনুরোধ অস্বীকার করেছে: 
    %s

en: ICQ authorization denied.
bn: ICQ অনুমোদন অগ্রাহ্য।

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
bn: ব্যবহারকারী %u আপনার বন্ধু তালিকাতে তাদেরকে যোগ করতে আপনার অনুরোধ প্রদান করেছে।

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
bn: আপনি একটি বিশেষ বার্তা গ্রহন করেছেন
    
    %s [%s]: হতে
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
bn: আপনি একটি ICQ পেজ গ্রহন করেছেন
    
    %s [%s]: হতে
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
bn: আপনি %s[%s]  থেকে একটি ICQ ই-মেইল গ্রহন করেছেন
     
    বার্তাটি হল:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
bn: ICQ ব্যবহারকারী %u আপনাকে একটি বন্ধু পাঠিয়েছে: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
bn: আপনি কি তাকে আপনার বন্ধুতালিকায় যোগ করতে চান?

en: _Add
bn: যোগ (_A)

en: _Decline
bn: প্রত্যাখান (_D)

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
bn[0]: %2$s থেকে আসা %1$hu বার্তা আপনি পাননি, কারন এটি অবৈধ ছিল।
bn[1]: %2$s থেকে আসা %1$hu বার্তাগুলো আপনি পাননি, কারন সেগুলো অবৈধ ছিল।

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
bn[0]: %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে। কারণ বার্তাটি ছিল  অতি দীর্ঘ।
bn[1]: %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে। কারণ বার্তাগুলো ছিল অতি দীর্ঘ।

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
bn[0]: %2$s থেকে আসা %1$hu বার্তা আপনি পাননি, কারন সীমাহার অতিক্রম করেছিল।
bn[1]: %2$s থেকে আসা %1$hu বার্তাগুলো আপনি পাননি, কারন সীমাহার অতিক্রম করেছিল।

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
bn[0]: এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে। কারণ বার্তাটি ছিল  অতি দীর্ঘ।
bn[1]: %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে। কারণ বার্তাগুলো ছিল অতি দীর্ঘ।

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
bn[0]: %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে। কারণ বার্তাটি ছিল  অতি দীর্ঘ।
bn[1]: %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে। কারণ বার্তাগুলো ছিল অতি দীর্ঘ।

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
bn[0]: অজ্ঞাত কারনে %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে।
bn[1]: অজ্ঞাত কারনে %2$s-এর থেকে পাঠানো %1$hu-টি বার্তা হারিয়ে গেছে।

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Unable to send message: %s
bn: বার্তাটি: %s পাঠানো সম্ভব হয়নি।

en: Unknown reason.
bn: অজ্ঞাত কারন।

en: Unable to send message to %s:
bn: %s-কে বার্তা পাঠানো সম্ভব হয়নি:

en: User information not available: %s
bn: সংক্রান্ত কোন তথ্য নেই: %s

en: Online Since
bn: যখন থেকে অনলাইন

en: Member Since
bn: যে সময় থেকে সদস্য

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Your AIM connection may be lost.
bn: আপনার AIM সংযোগ হয়ত হারিয়ে গেছে।

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
bn: [এই ব্যবহারকারী থেকে একটি বার্তা প্রদর্শন করতে অক্ষম কারণ এইটি অবৈধ অক্ষর ধারণ করেছিল।]

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
bn: শেষ ক্রিয়া যা আপনি করতে চেষ্টা করেছেন তা সম্পাদন করা হয়নি কারণ আপনি হার সীমার ওপর। দয়া করে ১০ সেকেন্ড অপেক্ষা করুন এবং পুনরায় চেষ্টা করুন।

en: You have been disconnected from chat room %s.
bn: %s আড্ডার আসর থেকে আপনার সংযোগ বিচ্ছিন্ন করা হয়েছে।

en: Mobile Phone
bn: মুঠো ফোন

en: Personal Web Page
bn: ব্যক্তিগত ওয়েব পেজ

note: aim_userinfo_t strip_html_tags
en: Additional Information
bn: অন্যান্য তথ্যাদি

en: Zip Code
bn: জিপ কোড

en: Work Information
bn: পেশা সংক্রান্ত তথ্য

en: Division
bn: বিভাগ

en: Position
bn: অবস্থান

en: Web Page
bn: ওয়েব পেজ

en: Pop-Up Message
bn: পপআপ বার্তা

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
bn[0]: উল্লেখিত ব্যবহারকারীর নামটি %s এর সাথে সহযোগ করে
bn[1]: উল্লেখিত ব্যবহারকারীর নামগুলো  %s এর সাথে সহযোগ করে

en: No results found for email address %s
bn: ই-মেইল ঠিকানা %s এর জন্য কোনও ফলাফল খুঁজে পায়নি

en: You should receive an email asking to confirm %s.
bn: আপনার %s নিশ্চিত করতে একটি ই-মেইল জিঞ্জাসা গ্রহন করা উচিত।

en: Account Confirmation Requested
bn: অ্যাকাউন্ট অনুমোদন আবেদনকৃত

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
bn: ত্রুটি 0x%04x: ব্যবহারকারীর নাম ফরম্যাট করতে অক্ষম কারণ আবেদনকৃত নাম মূল থেকে ভিন্নমত হয়।

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
bn: ত্রুটি 0x%04x: ব্যবহারকারীর নাম ফরম্যাট করতে অক্ষম কারণ এইটি অবৈধ।

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
bn: ত্রুটি 0x%04x: ব্যবহারকারীর নাম ফরম্যাট করতে অক্ষম কারণ আবেদনকৃত নাম খুব দীর্ঘ।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
bn: ত্রুটি 0x%04x: ই-মেইল ঠিকানা পরিবর্তন করতে অক্ষম কারণ এই ব্যবহারকারীর নামটির জন্য একটি অনুরোধ অমীমাংসিত ইতিমধ্যে আছে।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
bn: ত্রুটি 0x%04x: ই-মেইল ঠিকানা পরিবর্তন করতে অক্ষম কারণ প্রদত্ত ঠিকানা এইটির সঙ্গে খুব বেশি ব্যবহারকারী নাম  সহযোগ করেছে।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
bn: ত্রুটি 0x%04x: ই-মেইল ঠিকানা পরিবর্তন করতে অক্ষম কারণ প্রদত্ত ঠিকানা অবৈধ।

en: Error 0x%04x: Unknown error.
bn: ত্রুটি 0x%04x: অজানা ত্রুটি।

en: Error Changing Account Info
bn: অ্যাকাউন্ট তথ্য পরিবর্তনে ত্রুটি

en: The email address for %s is %s
bn: %s এর জন্য ই-মেইল ঠিকানা %s

en: Account Info
bn: অ্যাকাউন্ট সংক্রান্ত তথ্য

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
bn: আপনার IM চিত্র পাঠানো হয়নি। আপনার IM  চিত্র পাঠাতে সরাসরি সংযুক্ত হতে হবে।

en: Unable to set AIM profile.
bn: AIM প্রোফাইল সেট করতে ব্যর্থ।

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
bn: আপনি লগিন পদ্ধতির শেষ করার পূর্বে আপনার বৃত্তান্ত নিযুক্ত করতে সম্ভবত অনুরোধ করা হয়েছে। আপনার বৃত্তান্ত নিষ্ক্রিয় থাকে;  এইটি পুনরায় চেষ্টা করুন যখন আপনাকে সম্পূর্ণভাবে সংযোগ করা হয়।

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
bn[0]: %d বাইটের সর্বোচ্চ বৃত্তান্ত দৈর্ঘ্য অতিক্রম করা হয়েছে। আপনার জন্য  এইটির শেষাংশ কেটে ফেলা হয়েছে।
bn[1]: %d বাইটগুলোর সর্বোচ্চ বৃত্তান্ত দৈর্ঘ্য অতিক্রম করা হয়েছে। আপনার জন্য  এইটির শেষাংশ কেটে ফেলা হয়েছে।

en: Profile too long.
bn: প্রোফাইল বেশি বড়।

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
bn[0]: %d বাইটের সর্বোচ্চ দূরে বার্তা দৈর্ঘ্য অতিক্রম করা হয়েছে। আপনার জন্য এইটির শেষাংশ কেটে ফেলা হয়েছে।
bn[1]:  %d বাইটগুলোর সর্বোচ্চ দূরে বার্তা দৈর্ঘ্য অতিক্রম করা হয়েছে। আপনার জন্য এইটির শেষাংশ কেটে ফেলা হয়েছে।

en: Away message too long.
bn: অনুপস্থিতির বার্তাটি অতি দীর্ঘ।

en: Could not add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
bn: বন্ধু %s যোগ করতে পারে না কারণ ব্যবহারকারীর নাম অবৈধ। ব্যবহারকারীর একটি বৈধ ই-মেইল ঠিকানা হবে, অথবা একটি চিঠির সঙ্গে শুরু করুন এবং কেবল চিঠি, সংখ্যা এবং স্পেস ধারণ করুন, অথবা কেবল সংখ্যা ধারণ করুন।

en: Unable to Add
bn: যোগ করা যায়নি

en: Unable to Retrieve Buddy List
bn: বন্ধু তালিকা ফিরে পেতে ব্যর্থ

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
bn: AIM সার্ভার আপনার বন্ধু তালিকা পাঠাতে সাময়িকভাবে অক্ষম ছিল। আপনার বন্ধু তালিকা হারায় নি, এবং সম্ভবত অল্প মিনিটে প্রাপ্তিসাধ্য হবে।

en: Orphans
bn: অনাথ

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
bn: বন্ধু %s যোগ করতে পারে না কারণ আপনার আপনার বন্ধু তালিকাতে খুব বেশি বন্ধু রয়েছে। দয়া করে একজনকে সরিয়ে দিন এবং পুনরায় চেষ্টা করুন।

en: (no name)
bn: (নাম নেই)

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.
bn: কোন অজানা কারণে %s বন্ধুকে যুক্ত করা যায়নি।

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
bn: ব্যবহারকারী %s, তাকে আপনার বন্ধু তালিকায় যুক্ত করার অনুমতি দিয়েছে। আপনি কি এই ব্যবহারকারীকে যুক্ত করতে চান?

en: Authorization Given
bn: প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্ত

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
bn: ব্যবহারকারী %s আপনার বন্ধু তালিকাতে তাদেরকে যোগ করতে আপনার অনুরোধ প্রদান করেছে।

en: Authorization Granted
bn: প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্ত

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
bn: ব্যবহারকারী %s নিম্নলিখিত কারণের জন্য আপনার বন্ধু তালিকাতে তাদেরকে যোগ করতে আপনার অনুরোধ অস্বীকার করেছে: 
    %s

en: Authorization Denied
bn: প্রাপ্তাধিকার বাতিল

en: _Exchange:
bn: _বিনিময়: (_E)

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
bn: আপনার আইএম চিত্র পাঠানো হয়নি। আপনি AIM আড্ডাতে আইএম চিত্র পাঠাতে পারেন না।

en: iTunes Music Store Link
bn: iTunes সঙ্গীত সংরক্ষণ সংযোগ

en: Buddy Comment for %s
bn: %s-এর জন্য বন্ধুর প্রতিক্রিয়া

en: Buddy Comment:
bn: বন্ধুর প্রতিক্রিয়া:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
bn: আপনি %s এর সঙ্গে একটি সরাসরি IM সংযোগ খুলতে নির্বাচন করেছেন।

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
bn: আপনার IP ঠিকানা প্রকাশ করার কারনে এতে আপনার গোপনীয়তার ঝুঁকি থাকতে পারে। আপনি কি এটি করতে চান?

en: C_onnect
bn: সংযোগ স্থাপন (_o)

en: Get AIM Info
bn: এআইএম তথ্য নিন

en: Edit Buddy Comment
bn: বন্ধুর প্রতিক্রিয়া সম্পাদন করো

en: Get Status Msg
bn: অবস্থার বার্তা আনো

en: Direct IM
bn: সরাসরি IM

en: Re-request Authorization
bn: প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্তির পুনরায় অনুরোধ

en: Require authorization
bn: আবশ্যকীয় প্রাপ্তাধিকার

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
bn: ওয়েব সচেতন (এইটি সক্রিয়করণ করলে আপনাকে  SPAM! গ্রহন  ঘটাবে)

en: ICQ Privacy Options
bn: ICQ ব্যক্তিগত অপশনসমূহ

en: The new formatting is invalid.
bn: নতুন ফরম্যটিংটি অবৈধ।

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
bn: ব্যবহারকারীর নাম ফরম্যাট কেবল আকার এবং জায়গা পরিবর্তন করতে পারে।

en: Change Address To:
bn: ঠিকানা পরিবর্তন করুন:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
bn: <i>আপনি প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্তির জন্য অপেক্ষা করছেন না</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
bn: আপনি নিম্নোক্ত বন্ধু তলিকা থেকে প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্তির জন্য অপেক্ষা করছেন

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
bn: আপনি বন্ধু তলিকা থেকে প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্তির জন্য পুনরায় অনুরোধ করতে পারেন তাদের উপর ডান ক্লিক করে এবং‌ "প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্তির পুনরায় অনুরোধ" নির্বাচন করে।

en: Find Buddy by Email
bn: ইমেইলের সাহায্যে বন্ধু খুঁজুন

en: Search for a buddy by email address
bn: ইমেইল ঠিকানার সাহায্যে বন্ধু খুঁজুন

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
bn: যে বন্ধু খুঁজছেন তার ইমেইল ঠিকানা লিখুন।

en: _Search
bn: অনুসন্ধান (_S)

en: Set User Info (web)...
bn: ব্যবহারকারী সংক্রান্ত তথ্য সেট করো (ওয়েব)...

en: Change Password (web)
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন (ওয়েব)

en: Configure IM Forwarding (web)
bn: IM ফরওয়ার্ড কনফিগার করুন (ওয়েব)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
bn: ব্যক্তিগত অপশন নির্ধারন...

note: AIM actions
en: Confirm Account
bn: অ্যাকাউন্ট নিশ্চিতকরণ

en: Display Currently Registered Email Address
bn: বর্তমানে রেজিষ্ট্রীকৃত ইমেইল ঠিকানা দেখান

en: Change Currently Registered Email Address...
bn: বর্তমানে রেজিষ্ট্রীকৃত ইমেইল ঠিকানা পরিবর্তন করুন...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
bn: বন্ধুদের দেখাও যারা প্রাপ্তাধিকার প্রাপ্তির অপেক্ষা করছে

en: Search for Buddy by Email Address...
bn: ইমেইল ঠিকানা দিয়ে বন্ধুদের খোঁজা

en: Search for Buddy by Information
bn: তথ্য দিয়ে বন্ধুদের খোঁজা

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
bn: ফাইল আদান-প্রদান এবং সরাসরি আইএম 
    (অপেক্ষাকৃত ধীরে, কিন্তু আপনার আইপি ঠিকানা প্রকাশ করে না) 
    এর জন্য সবসময় AIM/ICQ প্রতিনিধি সার্ভার ব্যবহার করুন

en: Allow multiple simultaneous logins
bn: একাধিক যুগপৎ লগইন অনুমোদন করুন

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
bn: %s আমাদেরকে %s তে সংযোগ করতে জিজ্ঞাসা করছেন: সরাসরি আইএমের জন্য %hu।

en: Attempting to connect to %s:%hu.
bn: %s এর সাথে সংযোগ স্থাপনের চেষ্টা করছে: %hu।

en: Attempting to connect via proxy server.
bn: প্রতিনিধি সার্ভারের মাধ্যমে সংযোগ স্থাপনের চেষ্টা করছে।

en: %s has just asked to directly connect to %s
bn: %s, %s তে সরাসরিভাবে সংযোগ করতে মাত্র জিজ্ঞাসা করেছে

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
bn: এক্ষেত্রে দুটি কম্পিউটারের মধ্যে সরাসরি সংযোগ প্রয়োজন এবং আইএম ছবির জন্যও প্রয়োজন। যেহেতু এটি আপনার আইপি ঠিকানা প্রকাশ করবে, তাই এটি গোপনীয়তার ঝুকি মনে করা হচ্ছে।

en: Aquarius
bn: কুম্ভ রাশি

en: Pisces
bn: মীন রাশি

en: Aries
bn: মেষ রাশি

en: Taurus
bn: বৃষ রাশি

en: Gemini
bn: মিথুন রাশি

en: Cancer
bn: কর্কট রাশি

en: Leo
bn: সিংহ রাশি

en: Virgo
bn: কন্যা রাশি

en: Libra
bn: তুলা রাশি

en: Scorpio
bn: বৃশ্চিক

en: Sagittarius
bn: ধনু রাশি

en: Capricorn
bn: মকর রাশি

en: Rat
bn: ইদুর

en: Ox
bn: ষাঁড়

en: Tiger
bn: বাঘ

en: Rabbit
bn: খরগোশ

en: Dragon
bn: ড্রাগন

en: Snake
bn: সাপ

en: Horse
bn: ঘোড়া

en: Goat
bn: ছাগল

en: Monkey
bn: বানর

en: Rooster
bn: মরোগ

en: Dog
bn: কুকুর

en: Pig
bn: শূকর

en: Other
bn: অন্যান্য

en: Visible
bn: দৃশ্যমান

en: Friend Only
bn: শুধু বন্ধু

en: Private
bn: ব্যক্তিগত

en: QQ Number
bn: QQ নাম্বার

en: Country/Region
bn: দেশ/এলাকা

en: Province/State
bn: প্রদেশ/রাজ্য

en: Zipcode
bn: জিপকোড

en: Phone Number
bn: টেলিফোন নম্বর

en: Authorize adding
bn: অনুমোদিত যোগ

en: Cellphone Number
bn: সেলফোন নম্বর

en: Personal Introduction
bn: ব্যক্তিগত ভুমিকা

en: City/Area
bn: শহর/এলাকা

en: Publish Mobile
bn: প্রকাশনা মোবাইল

en: Publish Contact
bn: প্রকাশিত যোগাযোগের ঠিকানা

en: College
bn: কলেজ

en: Horoscope
bn: রাশি চক্র

en: Zodiac
bn: রাশি

en: Blood
bn: রক্ত

en: True
bn: সত্য

en: False
bn: মিথ্যা

en: Modify Contact
bn: যোগাযোগ পরিবর্তন করুন

en: Modify Address
bn: ঠিকানা পরিবর্তন করুন

en: Modify Extended Information
bn: বর্ধিত তথ্য পরিবর্তন করুন

en: Modify Information
bn: তথ্য পরিবর্তন করুন

en: Update
bn: হালনাগাদ করা

en: Could not change buddy information.
bn: বন্ধুর তথ্য পরিবর্তনে ব্যর্থ হয়েছে।

en: %u requires verification
bn: %u এর আবশ্যকীয় প্রাপ্তাধিকার

en: Add buddy question
bn: বন্ধু প্রশ্ন যোগ করুন

en: Enter answer here
bn: এখানে উত্তর প্রবেশ করুন

en: Send
bn: প্রেরন

en: Invalid answer.
bn: অবৈধ উত্তর।

en: Authorization denied message:
bn: প্রাপ্তাধিকার বার্তা অস্বীকার করেছিল:

en: Sorry, you're not my style.
bn: দুঃখিত,আপনি আমার ধরনের নন।

en: %u needs authorization
bn: %u এর পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া দরকার

en: Add buddy authorize
bn: বন্ধু যোগ অনুমোদন করুন

en: Enter request here
bn: এখানে অনুরোধ প্রবেশ করুন

en: Would you be my friend?
bn: আপনি কি আমার বন্ধু হবেন?

en: QQ Buddy
bn: QQ বন্ধু

en: Add buddy
bn: বন্ধু যোগ করুন

en: Invalid QQ Number
bn: অবৈধ QQ নাম্বার

en: Failed sending authorize
bn: অনুমোদন পাঠানো ব্যর্থ হয়েছে

en: Failed removing buddy %u
bn: %u বন্ধুকে মুছে ফেলতে ব্যর্থ

en: Failed removing me from %d's buddy list
bn: %d এর বন্ধুতালিকা থেকে আমাকে বাদ দিতে ব্যর্থ হয়েছে

en: No reason given
bn: কোনো কারন দর্শানো হয়নি

note: only need to get value
en: You have been added by %s
bn: %s আপনাকে যোগ করেছেন

en: Would you like to add him?
bn: আপনি কি উনাকে যোগ করতে চান?

en: Rejected by %s
bn: %s দ্বারা বাতিল

en: Message: %s
bn: বার্তা: %s

en: ID:
bn: আইডি:

en: Group ID
bn: গ্রুপ আইডি

en: Please enter Qun number
bn: অনুগ্রহ করে Qun নাম্বার লিখুন

en: You can only search for permanent Qun
bn: আপনি কেবলমাত্র স্থায়ী Qun খুঁজতে পরবেন

en: (Invalid UTF-8 string)
bn: (অবৈধ UTF-8 পংক্তি)

en: Not member
bn: সদস্য নয়

en: Member
bn: সদস্য

en: Requesting
bn: অনুরোধ করছে

en: Admin
bn: প্রশাসন

en: Notice
bn: বিজ্ঞপ্তি

en: Detail
bn: বিস্তারিত

en: Creator
bn: তৈরী কারক

en: About me
bn: আমার সম্পর্কে

en: Category
bn: শ্রেনী

en: The Qun does not allow others to join
bn: এই Qun অন্যদের যুক্ত হতে অনুমতি দেয় না

en: Join QQ Qun
bn: QQ Qun এ যোগ দিন

en: Input request here
bn: এখানে অনুরোধ রাখুন

en: Successfully joined Qun %s (%u)
bn: Qun %s (%u) তে সফল ভাবে যুক্ত

en: Successfully joined Qun
bn: Qun এ সফল ভাবে যোগ দান

en: Qun %u denied from joining
bn: Qun %u যুক্ত হতে প্রত্যাখ্যাত

en: QQ Qun Operation
bn: QQ Qun অপারেশন

en: Failed:
bn: ব্যর্থ:

en: Join Qun, Unknown Reply
bn: Qun এ যোগদান করুন, অজানা উত্তর

en: Quit Qun
bn: Qun ত্যাগ করুন

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
bn: নোট, যদি আপনি প্রস্তুতকারক হন, 
    এই অপারেশনটি এই Qunটিকে সম্ভাব্যতার উপর সরিয়ে দেবেন।

en: Sorry, you are not our style
bn: দুঃখিত,আপনি আমাদের স্টাইলের নন

en: Successfully changed Qun members
bn: Qun সদস্যরা সফল ভাবে পরিবর্তিত হয়েছে

en: Successfully changed Qun information
bn: Qun সংক্রান্ত তথ্য সফল ভাবে পরিবর্তিত হয়েছে

en: You have successfully created a Qun
bn: আপনি একটি Qun সফলভাবে তৈরি করেছেন

en: Would you like to set up detailed information now?
bn: আপনি কি এখন Qun এর বিস্তারিত তথ্য সেটআপ করতে চান?

en: Setup
bn: সেটআপ

en: %u requested to join Qun %u for %s
bn: %3$s এর জন্য Qun %2$u তে %1$u কে যোগদানের অনুরোধ করছে

en: %u request to join Qun %u
bn: %u, Qun %u তে যোগদানের অনুরোধ করছে

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
bn: Qun %u তে অংশগ্রহনে ব্যর্থ,অ্যাডমিন %u দ্বারা পরিচালিত

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
bn: <b>%3$s এর জন্য অ্যাডমিন %2$u,Qun %1$u যুক্ত করার অনুমোদন দিয়েছে</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
bn: <b>%u বন্ধু অপসারন করা হয়েছে।</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
bn: <b>নতুন বন্ধু %u যোগদান করেছিল।</b>

en: Unknown-%d
bn: অজানা-%d

en: Level
bn: স্তর

en:  Video
bn: ভিডিও

en:  Zone
bn: এলাকা

en: Flag
bn: ফ্ল্যাগ

en: Invalid name
bn: অবৈধ নাম

en: Select icon...
bn: আইকন নির্বাচন...

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
bn: <b>লগইন সময়</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
bn: <b>অনলাইনে মোট বন্ধু</b>: %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
bn: <b>শেষ দেখে নেয়া</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Server</b>: %s<br>
bn: <b>সার্ভার</b>: %s<br>

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
bn: <b>ক্লায়েন্ট ট্যাগ</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
bn: <b>সংযোগ মোড</b>: %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
bn: <b>আমার ইন্টারনেট IP</b>: %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
bn: <b>পাঠানো হয়েছে</b>: %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
bn: <b>পুনরায় পাঠানো হয়েছে</b>: %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
bn: <b>হারিয়ে গেছে</b>: %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
bn: <b>পেয়েছে</b>: %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
bn: <b>নকল পেয়েছে</b>: %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
bn: <b>সময়</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: Login Information
bn: লগইন তথ্য

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
bn: <p><b> মূল লেখক</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
bn: <p><b> কোড অংশ গ্রহণকারীগণ</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
bn: <p><b>আমাদের প্রিয় প্যাচ(patch)লেখকসমূহ </b>:<br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
bn: <p><b>প্রাপ্তিস্বীকার</b>:<br>

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
bn: <p><i>এবং, সমস্ত ছেলে পিছন কামরাতে  ...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
bn: <i>আমাদের সাথে যোগদান করতে মুক্ত অনুভব করুন!</i> :)

en: About OpenQ %s
bn: ওপেনQ সম্পর্কে %s

en: Change Icon
bn: আইকন পরিবর্তন

en: Change Password
bn: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন

en: Account Information
bn: অ্যাকাউন্ট সম্পর্কে তথ্য

en: Update all QQ Quns
bn: সব QQ Qunsকে আপডেট করুন

en: About OpenQ
bn: ওপেনQ সম্বন্ধে

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
bn: QQ প্রোটোকল প্লাগইন

en: Auto
bn: স্বয়ংক্রিয়

en: Select Server
bn: সার্ভার নির্বাচন

en: QQ2005
bn: QQ২০০৫

en: QQ2007
bn: QQ২০০৭

en: QQ2008
bn: QQ২০০৮

en: Connect by TCP
bn: TCP দ্বারা সংযোগ

en: Show server notice
bn: সার্ভারের নোটিশ দেখান

en: Show server news
bn: সার্ভারের খবর দেখান

en: Keep alive interval (seconds)
bn: বিরতি সক্রিয় রাখুন (সেকেন্ড)

en: Update interval (seconds)
bn: বিরতি আপডেট করুন (সেকেন্ড)

en: Cannot decrypt server reply
bn: সার্ভার জবাব ডিক্রিপ্ট করতে পারছে না

en: Failed requesting token, 0x%02X
bn: টোকেন আবেদন ব্যর্থ, 0x%02X

en: Invalid token len, %d
bn: অবৈধ টোকেন len, %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
bn: পুননির্দেশিত_EX বর্তমানে সমর্থন করছে না

note: need activation
en: Activation required
bn: সক্রিয়করণ আবশ্যক

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
bn: (0x%02X) তে লগিনে অজানা উত্তর কোড

en: Could not decrypt server reply
bn: সার্ভার জবাব ডিক্রিপ্ট করতে পারেনি

en: Requesting captcha
bn: captcha অনুরোধ করছে

en: Checking captcha
bn: captchaএর কোড পরীক্ষা করছে

en: Failed captcha verification
bn: captcha যাচাই ব্যর্থ

en: Captcha Image
bn: ছবি সংরক্ষন

en: Enter code
bn: কোড লিখুন

en: QQ Captcha Verification
bn: QQ Captcha যাচাই

en: Enter the text from the image
bn: ছবি হতে লেখনী প্রবেশ করুন

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
bn: (0x%02X) পাসওয়ার্ড পরীক্ষনে অজানা উত্তর

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
bn: (0x%02X) তে লগিনে অজানা উত্তর কোড:
    %s

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
bn: সংযুক্ত হতে ব্যর্থ।

en: Socket error
bn: সকেট ত্রুটি

en: Unable to read from socket
bn: সকেট থেকে পড়তে ব্যর্থ

en: Write Error
bn: লেখায় ত্রুটি

en: Connection lost
bn: সংযোগ হারিয়ে গেছে

en: Getting server
bn: সার্ভার পাওয়া

en: Requesting token
bn: অনুরোধ করার টোকেন

en: Couldn't resolve host
bn: হোস্ট পুনরায় সমাধান করা সম্ভব হয়নি

en: Invalid server or port
bn: অবৈধ সার্ভার বা পোর্ট

en: Connecting to server
bn: সার্ভারে সংযোজিত হচ্ছে

en: QQ Error
bn: QQ ত্রুটি

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
bn: সার্ভারের খবর:
    %s
    %s
    %s

en: From %s:
bn: %s থেকে:

en: Server notice From %s: 
    %s
bn: %s থেকে সার্ভার সংক্রান্ত তথ্য:
    %s

en: Unknown SERVER CMD
bn: অজানা সার্ভার CMD

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
bn: %s(0x%02X)এর ত্রুটিপূর্ন উত্তর
    আসর %u, উত্তর 0x%02X

en: QQ Qun Command
bn: QQ Qun কমান্ড

en: Could not decrypt login reply
bn: লগিন উত্তর ডিক্রিপ্ট করতে পারে না

en: Unknown LOGIN CMD
bn: অজ্ঞাত লগইন CMD

en: Unknown CLIENT CMD
bn: অজ্ঞাত গ্রাহক CMD

en: %d has declined the file %s
bn: %d, %s ফাইলটি নিতে রাজি হননি

en: File Send
bn: ফাইল প্রেরণ

en: %d canceled the transfer of %s
bn: %d, %s-এর স্থানান্তর বাতিল করেছেন

en: Connection closed (writing)
bn: সংযোগে বন্ধ (লিখছে)

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
bn: <b>গ্রুপের শিরোনাম:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
bn: <b>নোটের গ্রুপ ID:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
bn: গ্রুপ %s এর জন্য তথ্য

en: Notes Address Book Information
bn: নোট ঠিকানা বই তথ্য

en: Invite Group to Conference...
bn: গ্রুপকে অধিবেশনে আমন্ত্রন...

en: Get Notes Address Book Info
bn: নোটের অ্যাড্রেস বইয়ের তথ্য আনো

en: Sending Handshake
bn: হ্যান্ডসেক পাঠাচ্ছে

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
bn: হ্যান্ডশেকের জন্য অপেক্ষা করা হচ্ছে

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
bn: হ্যান্ডসেক স্বীকার, লগিন পাঠাচ্ছে

en: Waiting for Login Acknowledgement
bn: লগিন স্বীকৃতীর জন্য অপেক্ষা করছে

en: Login Redirected
bn: লগিন দিক পরিবর্তনকৃত

en: Forcing Login
bn: লগিন বাধ্য করছে

en: Login Acknowledged
bn: লগিন স্বীকার

en: Starting Services
bn: সার্ভিস শুরু করছে

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
bn: একটি একই সময় প্রশাসক, সার্ভার %s তে নিম্নলিখিত ঘোষণা প্রচার করেছে

en: Sametime Administrator Announcement
bn: একই সময় প্রশাসক ঘোষণা

en: Connection reset
bn: সংযোগ পুনরায় চালু করুন

en: Error reading from socket: %s
bn: %s সকেট থেকে পড়ায় ত্রুটি

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect to host
bn: হোস্টের সাথে সংযোগে ব্যর্থ

en: Announcement from %s
bn: %s হতে ঘোষণা

en: Conference Closed
bn: অধিবেশন বন্ধ

en: Unable to send message:
bn: বার্তাটি পাঠানো সম্ভব হয়নি:

en: Place Closed
bn: স্থান বন্ধ

en: Microphone
bn: মাইক্রোফোন

en: Speakers
bn: স্পিকার

en: Video Camera
bn: ভিডিও ক্যামেরা

en: Supports
bn: সমর্থন

en: External User
bn: বাহ্যিক ব্যবহারকারী

en: Create conference with user
bn: ব্যবহারকারীর সাথে অধিবেশন সৃষ্টি করুন

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
bn: দয়া করে নতুন বৈঠকের জন্য একটি বিষয়বস্তু ঢোকান, এবং একটি আমন্ত্রণ বার্তা %s তে পাঠান

en: New Conference
bn: নতুন কনফারেন্স

en: Create
bn: তৈরী

en: Available Conferences
bn: উপস্থিত অধিবেশন

en: Create New Conference...
bn: নতুন অধিবেশন সৃষ্টি...

en: Invite user to a conference
bn: ব্যবহারকারীকে অধিবেশনে আমন্ত্রন জানান

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
bn: ব্যবহারকারী %s তে একটি আমন্ত্রন পাঠাতে নিচের তালিকা থেকে একটি বৈঠক নির্বাচন করুন। যদি আপনি এই ব্যবহারকারীটিকে আমন্ত্রণ করতে একটি নতুন বৈঠক তৈরি করতে চান তবে "নতুন বৈঠক তৈরি করুন" নির্বাচন করুন।

en: Invite to Conference
bn: অধিবেশনে আমন্ত্রন জানান

en: Invite to Conference...
bn: অধিবেশনে আমন্ত্রন জানান...

en: Send TEST Announcement
bn: পরীক্ষা ঘোষণা পাঠান

en: Topic:
bn: বিষয়বস্তু:

en: No Sametime Community Server specified
bn: কোনও একই সময় সম্প্রদায় সার্ভার উল্লেখ করা হয়নি

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
bn: কোনও হোস্ট অথবা আইপি ঠিকানা %s এর জন্য ইতিমধ্যে কনফিগার করা হয়নি। দয়া করে নিচে একটি ঢোকান যাতে লগইন চালিয়ে যেতে পারেন।

en: Meanwhile Connection Setup
bn: ইতিমধ্যে সংযোগ ব্যবস্থাপনা

en: No Sametime Community Server Specified
bn: কোনও একই সময় সম্প্রদায় সার্ভার উল্লেখিত না

en: Connect
bn: সংযোগ স্থাপন করো

en: Unknown (0x%04x)<br>
bn: অজানা (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
bn: সর্বশেষ পরিচিত গ্রাহক

en: User Name
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Sametime ID
bn: একইসময় আইডি

en: An ambiguous user ID was entered
bn: একটি অনিশ্চিত ব্যবহারকারী আই-ডি ঢোকানো হয়েছিল

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
bn: চিহ্নিত '%s' নিম্নলিখিত ব্যবহারকারীর যেকাউকে সম্ভবত উল্লেখ করতে পারে। দয়া করে আপনার বন্ধু তালিকাতে তাদেরকে যোগ করতে নিচের তালিকা থেকে সঠিক ব্যবহারকারী নির্বাচন করুন।

en: Select User
bn: ব্যবহারকারী নির্বাচন করুন

en: Unable to add user: user not found
bn: ব্যবহারকারী যোগ করতে অক্ষম: ব্যবহারকারী খুঁজে পায়নি

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
bn: চিহ্নিত '%s' আপনার একই সময় সম্প্রদায়ে যেকোন ব্যবহারকারীর সাথে মিলেনি। এই এন্ট্রিটি আপনার বন্ধু তালিকা থেকে সরিয়ে দেওয়া হয়েছে।

en: Error reading file %s: 
    %s
bn: %s ফাইল পড়ায় ত্রুটি: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
bn: দূরবর্তী স্থানে সংরক্ষিত বন্ধু তালিকা

en: Buddy List Storage Mode
bn: বন্ধু তালিকা সংরক্ষনের পদ্ধতি

en: Local Buddy List Only
bn: শুধুমাত্র স্থানীয় বন্ধু তালিকা

en: Merge List from Server
bn: সার্ভার থেকে একত্রিত করা তালিকা

en: Merge and Save List to Server
bn: একত্রিত করুন এবং তালিকা থেকে সার্ভার সংরক্ষণ করুন

en: Synchronize List with Server
bn: সার্ভারের সঙ্গে সমকালীন তালিকা

en: Import Sametime List for Account %s
bn: অ্যাকাউন্ট %s এর জন্য একই সময় তালিকা আনয়ন করুন

en: Export Sametime List for Account %s
bn: অ্যাকাউন্ট %s এর জন্য একই সময় তালিকা পাঠান

en: Unable to add group: group exists
bn: গ্রুপ যোগ করতে অক্ষম: গ্রুপ রয়েছে

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
bn: এ নামে '%s' একটি গ্রুপ আপনার বন্ধু তালিকাতে ইতিমধ্যে রয়েছে।

en: Unable to add group
bn: গ্রুপ খুলতে ব্যর্থ

en: Possible Matches
bn: সম্ভাব্য মিল

en: Notes Address Book group results
bn: নোটের অ্যাড্রেস বই গ্রুপ ফলাফল

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
bn: চিহ্নিত '%s' নিম্নলিখিত নোট ঠিকানা বই দলের যেকোনটিকে সম্ভবত উল্লেখ করতে পারেন। দয়া করে আপনার বন্ধু তালিকাতে এইটি যোগ করতে নিচের তালিকা থেকে সঠিক গ্রুপ নির্বাচন করুন।

en: Select Notes Address Book
bn: নোটের অ্যাড্রেস বই নির্বাচন করো

en: Unable to add group: group not found
bn: গ্রুপ যোগ করতে অক্ষম: গ্রুপ খুঁজে পায়নি

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
bn: চিহ্নিত '%s' আপনার একই সময় সম্প্রদায়ে যেকোন নোট ঠিকানা বই দলের সাথে মিলেনি।

en: Notes Address Book Group
bn: নোটের ঠিকানা বইয়ের গ্রুপ

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
bn: আপনার বন্ধু তালিকাতে শ্রেণী এবং এর সদসবৃন্দ যোগ করতে নিচের ক্ষেত্রে একটি নোট ঠিকানা বই গ্রুপের নাম ঢোকান।

en: Search results for '%s'
bn: '%s' এর অনুসন্ধান ফল

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
bn: চিহ্নিত '%s' নিম্নলিখিত ব্যবহারকারীর যেকোনটিকে সম্ভবত উল্লেখ করতে পারে। আপনি আপনার বন্ধু তালিকাতে এই ব্যবহারকারী যোগ করতে পারেন অথবা নিচের ক্রিয়া বাটনের সঙ্গে তাদেরকে বার্তা পাঠান।

en: Search Results
bn: অনুসন্ধানের ফল

en: No matches
bn: কোন মিল নেই

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
bn: চিহ্নিত '%s' আপনার একই সময় সম্প্রদায়ে যেকোন ব্যবহারকারীর সাথে মিলেনি।

en: No Matches
bn: কোন মিল নেই

en: Search for a user
bn: ব্যবহারকারী অনুসন্ধান

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
bn: আপনার একই সময় সম্প্রদায়ে ব্যবহারকারী মিলের জন্য অনুসন্ধান করতে নিচের ক্ষেত্রে একটি নাম অথবা আংশিক আইডি ঢোকান।

en: User Search
bn: ব্যবহারকারী অনুসন্ধান

en: Import Sametime List...
bn: একই সময় তালিকা আনুন ...

en: Export Sametime List...
bn: একই সময় তালিকা আনয়ন করুন...

en: Add Notes Address Book Group...
bn: নোটের ঠিকানা বইয়ের গ্রুপ যোগ করো...

en: User Search...
bn: ব্যবহারকারী অনুসন্ধান...

en: Force login (ignore server redirects)
bn: জোর করে লগিন (সার্ভারের পুনরায় দিক নির্দেশনাগুলো উপেক্ষা করুন)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
bn: গ্রাহক পরিচয় গোপন করুন

en: User %s is not present in the network
bn: ব্যবহারকারী %s নেটওয়ার্কে বর্তমানে নেই

en: Key Agreement
bn: মূল চুক্তি

en: Cannot perform the key agreement
bn: মূখ্য চুক্তি সম্পাদন করতে পারে না

en: Error occurred during key agreement
bn: মূখ্য চুক্তির সময় ত্রুটি ঘটেছিল

en: Key Agreement failed
bn: মূখ্য চুক্তি ব্যর্থ

en: Timeout during key agreement
bn: মূখ্য চুক্তির সময়সীমা

en: Key agreement was aborted
bn: মূখ্য চুক্তি বাতিলকৃত

en: Key agreement is already started
bn: মূখ্য চুক্তি ইতিমধ্যে শুরু করা হয়েছে

en: Key agreement cannot be started with yourself
bn: মূখ্য চুক্তি নিজের সঙ্গে শুরু করা যাবে না

en: The remote user is not present in the network any more
bn: প্রত্যন্ত ব্যবহারকারী নেটওয়ার্কে বর্তমানে নেই

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
bn: মূখ্য চুক্তি অনুরোধ %s থেকে গ্রহন করেছিল। আপনি কি মূখ্য চুক্তি সম্পাদন করতে পছন্দ করবেন?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
bn: দূরবর্তী ব্যবহারকারী নিম্নবর্তী বিষয়ে মতৈক্যের জন্য অপেক্ষা করছেন:
    দূরবর্তী হোস্ট: %s
    দূরবর্তী পোর্ট: %d

en: Key Agreement Request
bn: মূখ্য চুক্তি অনুরোধ

en: IM With Password
bn: আইএম সহ পাসওয়ার্ড

en: Cannot set IM key
bn: আইএম কী সেট করা সম্ভব হয়নি

en: Set IM Password
bn: আইএম পাসওয়ার্ড সেট করো

en: Get Public Key
bn: পাবলিক কী পাওয়া

en: Cannot fetch the public key
bn: পাবলিক কী আনতে পারেনি

en: Show Public Key
bn: পাবলিক কী দেখান

en: Could not load public key
bn: পাবলিক কী লোড করতে ব্যর্থ

en: User Information
bn: ব্যবহারকারী সংক্রান্ত তথ্যাদি

en: Cannot get user information
bn: ব্যবহারকারী সংক্রান্ত কোন তথ্য পাওয়া যায়নি

en: The %s buddy is not trusted
bn: %s বন্ধুটি বিশ্বাসী নয়

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
bn: আপনি বন্ধু বিজ্ঞপ্তি পাবেন না যতক্ষন না আপনি তার (মহিলা/পুরুষ) পাবলিক কী দেখান। আপনি পাবলিক কী কমান্ড ব্যবহার করে পাবলিক কী পেতে পারেন।

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
bn: খোলো...

en: The %s buddy is not present in the network
bn: %s বন্ধু নেটওয়ার্কে বর্তমানে নেই

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
bn: বন্ধু যোগ করতে আপনাকে অবশ্যই তার (মহিলা/পুরুষ) পাবলিক কী দেখাতে হবে। পাবলিক কী আনতে চাপুন।

en: _Import...
bn: আনয়ন করুন...(_I)

en: Select correct user
bn: সঠিক ব্যবহারকারী নির্বাচন করুন

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
bn: একই পাবলিক কী এক ব্যবহারকারীর চেয়ে আরও বেশি ব্যবহারকারীর  খুঁজে পেয়েছে। বন্ধু তালিকাতে যোগ করতে তালিকা থেকে সঠিক ব্যবহারকারী নির্বাচন করুন।

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
bn: এক ব্যবহারকারীর চেয়ে আরও বেশি একই নামের পাওয়া গিয়েছে। বন্ধু তালিকাতে যোগ করতে তালিকা থেকে সঠিক ব্যবহারকারী নির্বাচন করুন।

en: Detached
bn: আলাদা

en: Indisposed
bn: অক্ষম

en: Wake Me Up
bn: আমাকে জাগান

en: Hyper Active
bn: হাইপার সক্রিয়

en: Robot
bn: যন্ত্রমানব

en: Happy
bn: সুখী

en: Sad
bn: দু:খী

en: Angry
bn: রাগী

en: Jealous
bn: ঈর্ষান্বিত

en: Ashamed
bn: লজ্জিত

en: Invincible
bn: অজেয়

en: In Love
bn: ভালবাসাতে

en: Sleepy
bn: ঘুমন্ত

en: Bored
bn: বিরক্ত

en: Excited
bn: উত্তেজিত

en: Anxious
bn: উদ্বিগ্ন

en: User Modes
bn: ব্যবহাকারীর মোড

en: Preferred Contact
bn: পছন্দের ঠিকানা

en: Preferred Language
bn: পছন্দের ভাষা

en: Device
bn: ডিভাইস

en: Timezone
bn: সময় এলাকা

en: Geolocation
bn: ভৌগলিক অবস্থান

en: Reset IM Key
bn: IM কী পুনরায় চালু করুন

en: IM with Key Exchange
bn: কী বিনিময় সহ IM

en: IM with Password
bn: পাসওয়ার্ড সহ আইএম

en: Get Public Key...
bn: পাবলিক কী পাওয়া...

en: Kill User
bn: ব্যবহারকারীকে মুছে ফেলুন

en: Draw On Whiteboard
bn: সাদা বোর্ডে অংকন

en: _Passphrase:
bn: পাশফ্রেজ: (_P)

en: Channel %s does not exist in the network
bn: নেটওয়ার্কে চ্যানেল %s নেই

en: Channel Information
bn: চ্যানেল সংক্রান্ত তথ্য

en: Cannot get channel information
bn: চ্যানেল সংক্রান্ত তথ্য পাওয়া যায়নি

en: <b>Channel Name:</b> %s
bn: <b>চ্যানেলের নাম:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
bn: <br><b>ব্যবহারকারীর সংখ্যা:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
bn: <br><b>চ্যানেল প্রতিষ্ঠাতা:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
bn: <br><b>চ্যানেল সাইফার:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
bn: <br><b>চ্যানেল HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
bn: <br><b>চ্যানেল আলোচ্য বিষয়:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
bn: <br><b>চ্যানেল  মোড:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
bn: <br><b> প্রতিষ্ঠাতা কী আঙুলের ছাপ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
bn: <br><b>প্রতিষ্ঠাতা কী বাবলপ্রিন্ট:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
bn: পাবলিক কী চ্যানেল যুক্তকরন

note: Add new public key
en: Open Public Key...
bn: পাবলিক কী মুক্তকরন...

en: Channel Passphrase
bn: চ্যানেল পাশফ্রেজ

en: Channel Public Keys List
bn: চ্যানেল পাবলিক কী তালিকা

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
bn: চ্যানেল পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া চ্যানেলকে অনুমোদন বিহিন কাজ করা থেকে নিরাপদ করতে ব্যবহার করা হয়। পাশফ্রেজ এবং ডিজিট্যাল স্বাক্ষরে ভিত্তিতে পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া হয়ত করা যাবে। যদি পাশফ্রেজ সেট করা হয়, এইটির যোগদান  প্রয়োজনীয়  হয়। যদি চ্যানেল পাবলিক কী নিযুক্ত করা হয় তারপর কেবল ব্যবহারকারী যার পাবলিক কী যোগদান করতে সক্ষম তাকে তালিকাভুক্ত করা হয়।

en: Channel Authentication
bn: চ্যানেল পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া

en: Add / Remove
bn: যোগ করো / সরাও

en: Group Name
bn: গ্রুপের নাম

en: Passphrase
bn: পাশফ্রেজ

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
bn: অনুগ্রহ করে %s চ্যানেল ব্যক্তিগত গ্রুপের নাম ও পাসফ্রেজ দিন।

en: Add Channel Private Group
bn: চ্যানেল ব্যক্তিগত গ্রুপ যোগ করুন

en: User Limit
bn: ব্যবহারকারীর সীমা

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
bn: চ্যানেলে ব্যবহারকারীর সীমা সেট করুন। ব্যবহারকারী সীমা পুনরায় চালু করতে শূন্যে সেট করুন।

en: Invite List
bn: আমন্ত্রন তালিকা

en: Ban List
bn: তালিকা নিষিদ্ধ করো

en: Add Private Group
bn: ব্যক্তিগত গোষ্ঠী যোগ করো

en: Reset Permanent
bn: স্থায়ীভাবে পুনরায় চালু করুন

en: Set Permanent
bn: স্থায়ী সেটকরন

en: Set User Limit
bn: ব্যবহারকারীর সীমা নির্ধারন

en: Reset Topic Restriction
bn: বিষয়বস্তু সম্পর্কিত বাধানিষেধ পুনরায় চালু করো

en: Set Topic Restriction
bn: আলোচ্য বিষয় বিধিনিষেধ সেট করুন

en: Reset Private Channel
bn: ব্যক্তিগত চ্যানেল পুনরায় চালু করুন

en: Set Private Channel
bn: ব্যক্তিগত চ্যানেল সেট করুন

en: Reset Secret Channel
bn: গোপনীয় চ্যানেল পুনরায় চালু করুন

en: Set Secret Channel
bn: গোপনীয় চ্যানেল সেট করুন

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
bn: ব্যক্তিগত গ্রুপে যোগ দানের আগে আপনাকে অবশ্যই %s চ্যানেলে যোগ দিতে হবে

en: Join Private Group
bn: ব্যক্তিগত গ্রুপে যোগ দিন

en: Cannot join private group
bn: ব্যক্তিগত চ্যানেলে যোগ দিতে পারেনি

en: Call Command
bn: কল কমান্ড

en: Cannot call command
bn: কমান্ড চালানো যায়নি

en: Unknown command
bn: অজানা কমান্ড

en: Secure File Transfer
bn: সংরক্ষিত ফাইল আদান-প্রদান

en: Error during file transfer
bn: ফাইল আদান প্রদান করার সময় ত্রুটি

en: Remote disconnected
bn: দূরবর্তী সংযোগ বিচ্ছিন্ন

en: Permission denied
bn: অনুমতি অস্বীকৃত

en: Key agreement failed
bn: মূল চুক্তি ব্যর্থ

en: Connection timed out
bn: সংযোগ সময় শেষ

en: Creating connection failed
bn: সংযোগ তৈরীতে ব্যর্থ

en: File transfer session does not exist
bn: কোন ফাইল আদান-প্রদানের সেশন নেই

en: No file transfer session active
bn: কোন ফাইল আদান-প্রদানের সেশন সক্রিয় নেই

en: File transfer already started
bn: ফাইল আদান-প্রদান শুরু হয়ে গেছে

en: Could not perform key agreement for file transfer
bn: ফাইল স্থানান্তরের জন্য মূল চুক্তি কাজ করতে পারে না

en: Could not start the file transfer
bn: ফাইল আদান-প্রদানের শুরু করা সম্ভব হয়নি

en: Cannot send file
bn: ফাইল পাঠানো সম্ভব নয়

en: Error occurred
bn: ত্রুটি দেখা দিয়েছে

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
bn: %s, <I>%s</I> এর বিষয়বস্তু : %s তে পরিবর্তন করেছে

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
bn: <I>%s</I>চ্যানেল সেট করুন <I>%s</I> মোডগুলো: %s তে

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
bn: <I>%s</I> অপসারিত সমস্ত চ্যানেল <I>%s</I> মোডগুলো

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
bn: <I>%s</I> সেট করুন<I> %s এর</I> মোডগুলোকে : %s তে

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
bn: <I>%s's</I> অবস্থাগুলোকে <I>%s</I> সরিয়ে ফেলুন

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
bn: <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s) হতে আপনি বিচ্ছিন্ন

en: You have been killed by %s (%s)
bn: %s (%s) হতে আপনি বিচ্ছিন্ন

en: Killed by %s (%s)
bn: %s (%s) থেকে বিচ্ছিন্ন

en: Server signoff
bn: সার্ভার সাইনঅফ

en: Personal Information
bn: ব্যক্তিগত তথ্য

en: Birth Day
bn: জন্মদিন

en: Job Role
bn: কর্ম ভূমিকা

en: Organization
bn: সংঘঠন

en: Unit
bn: একক

en: Note
bn: নোট

en: Join Chat
bn: আড্ডায় যোগ দিন

en: You are channel founder on <I>%s</I>
bn: <I>%s</I> তে আপনি চ্যানেলে প্রতিষ্ঠাতা

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
bn: <I>%s</I> তে চ্যানেলে প্রতিষ্ঠাতা হল <I>%s</I>

en: Real Name
bn: আসল নাম

en: Status Text
bn: অবস্থা সংক্রান্ত টেক্সট

en: Public Key Fingerprint
bn: পাবলিক কী ফিঙ্গারপ্রিন্ট

en: Public Key Babbleprint
bn: পাবলিক কী বাবলপ্রিন্ট

en: _More...
bn: আরও... (_M)

en: Detach From Server
bn: সার্ভার থেকে বিচ্ছিন্ন

en: Cannot detach
bn: বিচ্ছিন্ন হতে পারছে না

en: Cannot set topic
bn: বিষয়বস্তু ঠিক করা সম্ভব হয়নি

en: Failed to change nickname
bn: ডাকনাম পরিবর্তন করতে ব্যর্থ

en: Roomlist
bn: আসরের তালিকা

en: Cannot get room list
bn: আসরের তালিকা পাওয়া যাচ্ছে না

en: Network is empty
bn: নেটওয়ার্ক খালি

en: No public key was received
bn: কোন পাবলিক কী খুঁজে পায়নি

en: Server Information
bn: সার্ভার সংক্রান্ত তথ্য

en: Cannot get server information
bn: সার্ভার সংক্রান্ত তথ্য পাওয়া যায়নি

en: Server Statistics
bn: সার্ভার পরিসংখ্যান

en: Cannot get server statistics
bn: সার্ভার পরিসংখ্যান পাওয়া যাচ্ছে না

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
bn: স্থানীয় সার্ভার শুরুর সময়: %s
    স্থানীয় সার্ভার আপটাইম: %s
    স্থানীয় সার্ভার গ্রাহকগণ: %d
    স্থানীয় সার্ভার চ্যানেলসমূহ: %d
    স্থানীয় সার্ভার পরিচালকগণ: %d
    স্থানীয় রাউটার পরিচালকগণ: %d
    স্থানীয় প্রকোষ্ঠ গ্রাহকগণ: %d
    স্থানীয়প্রকোষ্ঠ চ্যানেলগুলো: %d
    স্থানীয় প্রকোষ্ঠ সার্ভার: %d
    মোট গ্রহকগণ: %d
    মোট চ্যানেল: %d
    মোট সার্ভার: %d
    মোট রাউটার: %d
    মোট সার্ভার পরিচালকগণ: %d
    মোট রাউটার পরিচালকগণ: %d

en: Network Statistics
bn: নেটওয়ার্ক পরিসংখ্যান

en: Ping failed
bn: পিং ব্যর্থ

en: Ping reply received from server
bn: সার্ভার থেকে পিং উত্তর গ্রহন করা হয়েছে

en: Could not kill user
bn: ব্যবহারকারীকে বিচ্ছিন্ন করা সম্ভব হচ্ছে না

en: WATCH
bn: পর্যবেক্ষণ করুন

en: Cannot watch user
bn: ব্যবহারকারীকে পর্যবেক্ষণ করতে পারছে না

en: Resuming session
bn: অধিবেশন পুনরায় শুরু করছে

en: Authenticating connection
bn: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া সংযোগ চলছে

en: Verifying server public key
bn: সার্ভারের পাবলিক কী পরীক্ষা করা হচ্ছে

en: Passphrase required
bn: পাশফ্রেজ প্রয়োজনীয়

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
bn: %s এর পাবলিক কী গৃহীত হয়েছে। এই কী এর সাথে আপনার লোকাল কপি মিলছে না। আপনি কি এখনও এই পাবলিক কীটি গ্রহনে ইচ্ছুক?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
bn: %s এর পাবলিক কী গৃহীত হয়েছে। আপনি কি এই পাবলিক কীটি গ্রহনে ইচ্ছুক?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
bn: %s কী(key) এর জন্য ফিঙ্গারপ্রিন্ট ও বাবলপ্রিন্ট হল:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
bn: পাবলিক কী পরীক্ষা

en: _View...
bn: প্রদর্শন... (_V)

en: Unsupported public key type
bn: অসমর্থিত পাবলিক কী টাইপ

en: Disconnected by server
bn: সার্ভার সংযোগ বিচ্ছিন্ন করেছে

en: Error during connecting to SILC Server
bn: SILC সার্ভারে সংযোগে ত্রুটি

en: Key Exchange failed
bn: কী বিনিময়ে ব্যর্থ হয়েছিল

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
bn: বিচ্ছিন্ন অধিবেশনটি পুনরায় শুরু করায় ব্যর্থ। নতুন সংযোগ তৈরী করতে পুনরায় সংযোগ চাপুন।

en: Connection failed
bn: সংযোগ ব্যর্থ

en: Performing key exchange
bn: কী বিনিময় কর্ম সম্পাদন করছে

en: Unable to create connection
bn: সংযোগ তৈরী ব্যর্থ

en: Could not load SILC key pair
bn: SILC কী যুগল লোডে অসমর্থ

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
bn: SILC সার্ভারে সংযোজিত হচ্ছে

en: Out of memory
bn: মেমরী শেষ

en: Cannot initialize SILC protocol
bn: SILC প্রটোকল চালু করতে পারছে না

en: Error loading SILC key pair
bn: SILC কী যুগল লোডে ত্রুটি

en: Download %s: %s
bn: ডাউনলোড %s: %s

en: Your Current Mood
bn: আপনার এখনকার অবস্থা

en: Normal
bn: স্বাভাবিক

en: In love
bn: ভালবাসায় পতিত

en: 
    Your Preferred Contact Methods
bn: 
    আপনাকে পছন্দের যোগাযোগ পদ্ধতি সমূহ

en: SMS
bn: এসএমএস

en: MMS
bn: এমএমএস

en: Video conferencing
bn: ভিডিও কনফারেন্স চলছে

en: Your Current Status
bn: আপনার বর্তমান অবস্থা

en: Online Services
bn: অনলাইন সেবা

en: Let others see what services you are using
bn: আপনি কি কি সেবা ব্যবহার করছেন অন্যদের তা দেখতে দিন

en: Let others see what computer you are using
bn: আপনি কি কম্পিউটার ব্যবহার করছেন অন্যদের তা জানতে দিন

en: Your VCard File
bn: আপনার VCard ফাইল

en: Timezone (UTC)
bn: সময়এলাকা (UTC)

en: User Online Status Attributes
bn: ব্যবহারকারীর অনলাইন অবস্থার বৈশিষ্ট্যাবলী

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
bn: আপনি অন্যান্য ব্যবহারকারীকে আপনার অনলাইন অবস্থা এবং আপনার ব্যক্তিগত তথ্য দেখতে দিতে পারেন। দয়া করে নিজের সম্বন্ধে অন্যান্য ব্যবহারকারীরকে জানাতে তথ্য পূরণ করুন।

en: Message of the Day
bn: দিনের বার্তা

en: No Message of the Day available
bn: আজকের দিনের বার্তা নেই

en: There is no Message of the Day associated with this connection
bn: এই সংযোগে আজকের দিনের কোন বার্তা নেই

en: Create New SILC Key Pair
bn: নতুন SILC কী যুগল তৈরি করুন

en: Passphrases do not match
bn: পাসওয়ার্ড মিলছে না

en: Key Pair Generation failed
bn: কী জোড়া তৈরী করতে ব্যর্থ

en: Key length
bn: কী দৈর্ঘ্য

en: Public key file
bn: পাবলিক কী ফাইল

en: Private key file
bn: প্রাইভেট কী ফাইল

en: Passphrase (retype)
bn: পাসওয়ার্ড (পুনরায় টাইপ করুন)

en: Generate Key Pair
bn: কী যুগল উৎ‍পাদন করুন

en: Online Status
bn: অনলাইন অবস্থা

en: View Message of the Day
bn: দিনের বার্তাটি প্রদর্শন করো

en: Create SILC Key Pair...
bn: SILC কী যুগল তৈরি করুন...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
bn: ব্যবহারকারী <I>%s</I> নেটওয়ার্কে উপস্থিত নেই

en: Topic too long
bn: অত্যন্ত দীর্ঘ বিষয়বস্তু

en: You must specify a nick
bn: আপনাকে একটি ডাকনাম উল্লেখ করতে হবে

en: channel %s not found
bn: %s চ্যানেলটি পাওয়া যায়নি

en: channel modes for %s: %s
bn: %s-এর চ্যানেল মোড: %s

en: no channel modes are set on %s
bn: %s তে কোন চ্যানেল মোড সেট করা হয়নি

en: Failed to set cmodes for %s
bn: %s-এর জন্য cmodes সেট করতে ব্যর্থ

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
bn: অচেনা কমান্ড: %s, (সম্ভবত এটি একটি ক্লায়েন্ট বাগ)

en: part [channel]:  Leave the chat
bn: অংশ [চ্যানেল]:  আড্ডা ত্যাগ করুন

en: leave [channel]:  Leave the chat
bn: ত্যাগ করা [চ্যানেল]:  আড্ডা ত্যাগ করুন

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
bn: প্রসঙ্গ [&lt;নতুন প্রসঙ্গ &gt;]:  প্রসঙ্গ দেখুন অথবা পরিবর্তন করুন

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
bn: যুক্ত হোন &lt;চ্যানেল&gt; [&lt;পাসওয়ার্ড&gt;]: এই নেটওয়ার্ক একটি আড্ডায় যোগ দিন

en: list:  List channels on this network
bn: তালিকা:  এই নেটওয়ার্কে চ্যানেলের তালিকা তৈরী করুন

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
bn: কে &lt;ডাকনাম&gt;:  ডাকনামের তথ্য গুলো দেখুন

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
bn: msg &lt;nick&gt; &lt;বার্তা&gt;:  ব্যবহারকারীর কাছে একটি ব্যক্তিগত বার্তা পাঠান

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
bn: জিঞ্জাসা &lt;nick&gt; [&lt;বার্তা&gt;]:  ব্যবহারকারীর কাছে একটি ব্যক্তিগত বার্তা পাঠান

en: motd:  View the server's Message Of The Day
bn: motd:  সার্ভারের আজকের বার্তাটি দেখুন

en: detach:  Detach this session
bn: বিচ্ছিন্ন করুন: অধিবেশনটিকে বিচ্ছিন্ন করুন

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
bn: ত্যাগ করুন [বার্তা]:  একটি ঐচ্ছিক বার্তার সাথে,সার্ভার বিচ্ছিন্ন করুন

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
bn: ডাকা &lt;কমান্ড&gt;:  যেকোন silc ক্লায়েন্টকে কমান্ড দিয়ে ডাকুন

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
bn: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;কারন&gt;]:  ডাকনাম মুছে ফেলুন

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
bn: ডাকনাম &lt;নতুন ডাকনাম&gt;:  আপনার ডাকনাম পরিবর্তন করুন

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
bn: কে ছিল &lt;nick&gt;:  ডাকনামের তথ্যগুলো দেখুন

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
bn: cmode &lt;চ্যানেল&gt; [+|-&lt;অবস্থা&gt;] [চুক্তিগুলো]:  চ্যানেলের অবস্থা গুলো পরিবর্তন করুন অথবা প্রদর্শন করুন

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
bn: cumode &lt;চ্যানেল&gt; +|-&lt;অবস্থাগুলো&gt; &lt;ডাকনাম&gt;:  চ্যানেলে ডাকনামের অবস্থা গুলো পরিবর্তন করুন

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
bn: umode &lt;ব্যবহারকারীর অবস্থাসমূহ&gt;:  নেটওয়ার্কে আপনার অবস্থা জানান

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
bn: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  সার্ভার অপারেটরের সুবিধা গুলো নিন

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
bn: আমন্ত্রন &lt;চ্যানেল&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  চ্যানেল আমন্ত্রন তালিকা থেকে ব্যবহারকারীকে আমন্ত্রন জানান অথবা যোগ করুন/মুছে ফেলুন

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
bn: মুছে ফেলুন &lt;চ্যানেল&gt; &lt;nick&gt; [মন্তব্য]:  চ্যানেল থেকে গ্রাহককে মুছে ফেলুন

en: info [server]:  View server administrative details
bn: তথ্য [সার্ভার]: সার্ভারের প্রশাসনিক বিশদ বর্ণনা দেখুন

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
bn: বাধা দিন [&lt;চ্যানেল&gt; +|-&lt;ছদ্মনাম&gt;]:  চ্যানেলে গ্রাহককে বাধা দিন

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
bn: কীপাওয়া &lt;ছদ্মনাম সার্ভার&gt;:  গ্রাহক বা সার্ভারের পাবলিক কী(key) পুনরুদ্ধার করুন

en: stats:  View server and network statistics
bn: পরিসংখ্যান: সার্ভার এবং নেট ওয়ার্কের পরিসংখ্যান দেখুন

en: ping:  Send PING to the connected server
bn: পিং:  সংযুক্ত সার্ভারে একটি পিং পাঠান

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
bn: ব্যবহারকারীগন &lt;চ্যানেল&gt;:  চ্যানেল ব্যবহারকারীর তালিকা

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
bn: নামগুলো [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;চ্যানেল(গুলো)&gt;:  চ্যানেলে(গুলোতে) বর্নিত ব্যবহারকারীদের নাম তালিকা বদ্ধ করুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
bn: SILC প্রোটোকল প্লাগইন

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
bn: ইন্টারনেটে সরাসরি নিরাপদ কনফারেন্সে (SILC) প্রটোকল

en: Network
bn: নেটওয়ার্ক

en: Public Key file
bn: পাবলিক কী ফাইল

en: Private Key file
bn: প্রাইভেট কী ফাইল

en: Cipher
bn: সাইফার

en: Use Perfect Forward Secrecy
bn: নির্ভুল এগিয়ে নেওয়া গোপনীয়তা ব্যবহার করুন

en: Public key authentication
bn: পাবলিক কী পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া

en: Block IMs without Key Exchange
bn: IM গুলোকে কী(key) বিনিময় ছাড়া ব্লক করুন

en: Block messages to whiteboard
bn: হোয়াটবোর্ড এ বার্তাগুলো ব্লক করুন

en: Automatically open whiteboard
bn: স্বয়ংক্রিয় ভাবে হোয়াটবোর্ড খোলা

en: Digitally sign and verify all messages
bn: সমস্ত বার্তা যাচাই এবং ডিজিটাল স্বাক্ষর করো

en: Creating SILC key pair...
bn: SILC কী যুগল তৈরি হচ্ছে...

en: Cannot create SILC key pair
bn: SILC কী(key) যুগল তৈরী করা সম্ভব হয়নি

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
bn: আসল নাম: 	%s

en: User Name: 	%s
bn: ব্যবহারকারীর নাম: 	%s

en: Email: 		%s
bn: ইমেইল: 		%s

en: Host Name: 	%s
bn: হোস্ট নাম: 	%s

en: Organization: 	%s
bn: সংগঠন: 	%s

en: Country: 	%s
bn: দেশ: 	%s

en: Algorithm: 	%s
bn: এলগোরিদম: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
bn: কী দৈর্ঘ্য: 	%d বিট

en: Version: 	%s
bn: সংকলন: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
bn: পাবলিক কী ফিঙ্গার প্রিন্ট:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
bn: পাবলিক কী বাবল প্রিন্ট:
    %s

en: Public Key Information
bn: পাবলিক কী সংক্রান্ত তথ্য

en: Paging
bn: পেজিং

en: Video Conferencing
bn: ভিডিও অধিবেশন চলছে

en: Computer
bn: কমপিউটার

en: PDA
bn: পিডিএ

en: Terminal
bn: টার্মিনাল

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
bn: %s হোয়াটবোর্ডে বার্তা পাঠিয়েছিল। আপনি কি হোয়াটবোর্ডটি খুলবেন?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
bn: %s চ্যানেলের হোয়াটবোর্ডে %s বার্তা পাঠিয়েছিল। আপনি কি হোয়াটবোর্ডটি খুলবেন?

en: Whiteboard
bn: হোয়াইট বোর্ড

en: No server statistics available
bn: সার্ভার সংক্রান্ত কোন পরিসংখ্যান নেই

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
bn: ব্যর্থ: সংস্করণ অমিল, আপনার ক্লায়েন্টকে আপগ্রেড করুন

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
bn: ব্যর্থ: রিমোট আপনার পাবলিক কীকে আস্থা/সমর্থন করে না

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
bn: ব্যর্থ: রিমোট আপনার প্রস্তাবিত KE গ্রুপ সমর্থন করে না

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
bn: ব্যর্থ: রিমোট আপনার প্রস্তাবিত ছাইফার সমর্থন করে না

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
bn: ব্যর্থ: রিমোট আপনার প্রস্তাবিত PKCS সমর্থন করে না

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
bn: ব্যর্থ: রিমোট আপনার প্রস্তাবিত হ্যাস ফাংশন সমর্থন করে না

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
bn: ব্যর্থ: রিমোট আপনার প্রস্তাবিত HMAC সমর্থন করে না

en: Failure: Incorrect signature
bn: ব্যর্থ: বেঠিক স্বাক্ষর

en: Failure: Invalid cookie
bn: ব্যর্থ: বেঠিক কুকি

en: Failure: Authentication failed
bn: ব্যর্থতা: পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া ব্যর্থ হয়েছিল

en: Cannot initialize SILC Client connection
bn: SILC ক্লায়েন্ট সংযোগ চালু করা যায়নি

en: John Noname
bn: কোন নাম নেই

en: Could not load SILC key pair: %s
bn: SILC কী (key) যুগল লোড করতে পারেনি: %s

en: Could not write
bn: লেখা সম্ভব হয়নি

en: Could not connect
bn: সংযোগ করা সম্ভব হয়নি

en: Unknown server response.
bn: অজ্ঞাত সার্ভার প্রতিক্রিয়া।

en: Could not create listen socket
bn: শ্রবণ সকেট তৈরি করতে পারেনি

en: Could not resolve hostname
bn: হোস্টের নাম বের করা সম্ভব হয়নি

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
bn: SIP ব্যবহারকারীরনাম গুলো হোয়াইটস্পেস বা @ চিহ্ন ধারন করে না

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
bn: SIP/SIMPLE প্রোটোকল প্লাগিন

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
bn: SIP/SIMPLE প্রোটোকল প্লাগিন

en: Publish status (note: everyone may watch you)
bn: প্রকাশনা অবস্থা (নোট: আপনাকে যেন সবাই পর্যবেক্ষণ করতে পারে)

en: Use UDP
bn: UDP ব্যবহার করুন

en: Use proxy
bn: প্রতিনিধি ব্যবহার করুন

en: Proxy
bn: প্রতিনিধিত্ব

en: Auth User
bn: স্বীকৃত ব্যবহারকারী

en: Auth Domain
bn: স্বীকৃত ডোমেইন

en: Looking up %s
bn: %s খোঁজা হচ্ছে

en: Connect to %s failed
bn: %s-এর সাথে সংযোগের চেষ্টা ব্যর্থ

en: Signon: %s
bn: সাইনঅন: %s

en: Unable to write file %s.
bn: %s ফাইলে লিখতে ব্যর্থ।

en: Unable to read file %s.
bn: %s ফাইলে পড়তে ব্যর্থ।

en: Message too long, last %s bytes truncated.
bn: বার্তাটি খুব দীর্ঘ, শেষ %s বাইট কেটে বাদ দেয়া হয়েছে।

en: %s not currently logged in.
bn: %s বর্তমানে লগইন নেই।

en: Warning of %s not allowed.
bn: %s এর সাবধানবাণী গ্রাহ্য হয়নি।

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
bn: একটি বার্তা হারিয়ে গেছে, আপনি সার্ভারের গতি সীমা অতিক্রম করছেন।

en: Chat in %s is not available.
bn: %s-এ আড্ডা নেই।

en: You are sending messages too fast to %s.
bn: আপনি %s কে অতি দ্রুত বার্তা পাঠাচ্ছেন।

en: You missed an IM from %s because it was too big.
bn: আপনি %s থেকে একটি তাৎক্ষনিক বার্তা পাননি কারণ এইটি খুব বড় ছিল।

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
bn: আপনি %s থেকে একটি তাৎক্ষনিক বার্তা পাননি কারণ এইটি খুব দ্রুত পাঠানো  হয়েছিল।

en: Failure.
bn: ব্যর্থ।

en: Too many matches.
bn: খুব বেশি মিল।

en: Need more qualifiers.
bn: আরও কোয়ালিফার প্রয়োজন।

en: Dir service temporarily unavailable.
bn: সাময়িকভাবে ডিআইআর সেবা পাওয়া যাচ্ছে না

en: Email lookup restricted.
bn: ই-মেইল অনুসন্ধান নিষিদ্ধ।

en: Keyword ignored.
bn: কী(key)ওয়ার্ড অগ্রাহ্য করা হয়েছে।

en: No keywords.
bn: কোন কীওয়ার্ড নেই।

en: User has no directory information.
bn: ব্যবহারকারীর কোন নির্দেশিকা তথ্য নেই।

en: Country not supported.
bn: দেশটি সমর্থিত নয়।

en: Failure unknown: %s.
bn: অজানা কারনে ব্যর্থ: %s।

en: Incorrect username or password.
bn: ভুল ব্যবহারকারীর নাম বা পাসওয়ার্ড।

en: The service is temporarily unavailable.
bn: সাময়িক ভাবে এই সেবাটি পাওয়া যাচ্ছ না।

en: Your warning level is currently too high to log in.
bn: আপনার সাবধানবাণী স্তর বর্তমানে খুব উচ্চ তাই লগইন করা যাচ্ছে না।

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
bn: আপনি খুব ঘনঘন সংযোজিত এবং সংযোগ বিচ্ছিন্ন হচ্ছেন। দশ মিনিট অপেক্ষা করুন এবং পুনরায় চেষ্টা করুন। যদি আপনি চেষ্টা  চালিয়ে যান, তবে আপনাকে দীর্ঘ সময় অপেক্ষা করতে হতে পারে।

en: An unknown signon error has occurred: %s.
bn: সাইনঅনে একটি অজানা ত্রুটি উপস্থিত হয়েছে: %s।

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
bn: একটি অজানা ত্রুটি, %d, ঘটেছে। তথ্য: %s

en: Invalid Groupname
bn: অবৈধ গ্রুপনাম

en: Connection Closed
bn: সংযোগ বন্ধ করা হয়েছে

en: Waiting for reply...
bn: উত্তরের অপেক্ষায়...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
bn: TOC পুনরায় সচল হয়েছে। আপনি এখন পুনরায় বার্তা পাঠাতে পারেন।

en: Password Change Successful
bn: সফলভাবে পাসওয়ার্ড বদলানো হয়েছে

en: _Group:
bn: গ্রুপ: (_G)

en: Get Dir Info
bn: নির্দেশিকা সংক্রান্ত তথ্য পড়ো

en: Set Dir Info
bn: নির্দেশিকা সংক্রান্ত তথ্য সেট করো

en: Could not open %s for writing!
bn: লেখার জন্য %s খুলতে পারেনি!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
bn: ফাইল পরিবর্তন ব্যর্থ; অন্যদিক সম্ভবত বাতিল হয়ে গিয়েছে।

en: Could not connect for transfer.
bn: পরিবর্তনের জন্য সংযোগ করতে পারছে না।

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
bn: ফাইল হেডারে লিখতে পারছে না। ফাইল পরিবর্তন করবে না।

en: Save As...
bn: এই হিসেবে সংরক্ষণ করুন...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
bn[0]: %1$s, %3$d ফাইলটিকে গ্রহন করতে %2$s কে অনুরোধ করছে: %4$s (%5$.2f %6$s)%7$s%8$s
bn[1]: %1$s, %3$d এই ফাইলগুলোকে গ্রহন করতে %2$s কে অনুরোধ করছে: %4$s (%5$.2f %6$s)%7$s%8$s

en: %s requests you to send them a file
bn: %s আপনাকে একটি ফাইল পাঠাতে অনুরোধ করেছেন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: TOC Protocol Plugin
bn: TOC প্রোটোকল প্লাগইন

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
bn: %s আপনাকে ওয়েবক্যাম আমন্ত্রন পাঠিয়েছিলেন, যেটি এখনও সমর্থন করে না।

en: Your Yahoo! message did not get sent.
bn: আপনার ইয়াহু! বার্তাটি পৌঁছায়নি।

en: Yahoo! system message for %s:
bn: %s-এর জন্য ইয়াহু! সিস্টেম বার্তা:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
bn: %s (আইনগত ভাবে) নিম্নলিখিত কারণের জন্য আপনার তালিকাতে তাদের যোগ করতে আপনার অনুরোধ অস্বীকার করেছে: %s।

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
bn: %s (আইনগত ভাবে) আপনার তালিকাতে তাদের যোগ করতে আপনার অনুরোধ অস্বীকার করেছে।

en: Add buddy rejected
bn: বন্ধু যোগ প্রত্যাখ্যান

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
bn: ইয়্যাহু সার্ভার একটি অচেনা পরিচয় প্রমাণ প্রক্রিয়া পন্থা ব্যবহারের অনুরোধ করেছে। আপনি সম্ভবত ইয়্যাহুর ওপর সফলভাবে সই করতে সক্ষম হবেন না। সাম্প্রতিকীকরনের জন্য %s পরীক্ষা করুন।

en: Failed Yahoo! Authentication
bn: ইয়াহু ব্যর্থ! পরিচয় প্রমান প্রক্রিয়া

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
bn: আপনি %s কে অগ্রাহ্য করতে চাচ্ছেন, কিন্তু এই ব্যবহারকারী আপনার বন্ধু তালিকায় রয়েছেন। "হ্যাঁ" ক্লিক করলে আপনার বন্ধুকে অগ্রাহ্য করা হবে এবং মুছে ফেলা হবে।

en: Ignore buddy?
bn: বন্ধুকে অগ্রাহ্য করা হবে?

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
bn: আপনার একাউন্ট বন্ধ, দয়া করে ইয়াহু! ওয়েবসাইটে লগইন করুন।

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
bn: অজানা ত্রুটি নাম্বার %d। ইয়াহু তে লগইন করুন! ওয়েব সাইট এটিকে ঠিক করতে পারে।

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
bn: সার্ভার তালিকায় %s একাউন্টে %s বন্ধুকে %s গ্রুপে যোগ করতে পারছে না।

en: Could not add buddy to server list
bn: সার্ভার লিস্টে বন্ধু যোগ করতে পারছে না।

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
bn: [ শ্রবণযোগ্য  %s/%s/%s.swf ] %s

en: Received unexpected HTTP response from server.
bn: সার্ভার থেকে ত্রুটিযুক্ত এইচটিটিপি সাড়া পাওয়া গেছে।

en: Connection problem
bn: সংযোগে সমস্যা

en: Lost connection with %s:
    %s
bn: %s সাথে সংযুক্ত নয়:
    %s

en: Could not establish a connection with %s:
    %s
bn: %s এর সাথে সংযোগ স্থাপনে ব্যর্থ:
    %s

en: Not at Home
bn: বাসায় নেই

en: Not at Desk
bn: ডেস্ক এ নেই

en: Not in Office
bn: অফিসে নেই

en: On Vacation
bn: ছুটিতে আছেন

en: Stepped Out
bn: চলে গেছে

en: Not on server list
bn: সার্ভার তালিকায় নেই

en: Appear Online
bn: অনলাইনে আছেন

en: Appear Permanently Offline
bn: স্থায়ী ভাবে অফলাইনে আছেন

en: Presence
bn: উপস্থিতি

en: Appear Offline
bn: অফলাইন হিসেবে উপস্থিত

en: Don't Appear Permanently Offline
bn: অফলাইনে স্থায়ীভাবে আবির্ভূত হয় না

en: Join in Chat
bn: আড্ডায় যোগ দিন

en: Initiate Conference
bn: কনফারেন্স শুরু

en: Presence Settings
bn: উপস্থিতির মানসমূহ

en: Start Doodling
bn: হিজিবিজি কাজ শুরু করুন

en: Activate which ID?
bn: কোন আইডি সক্রিয় করা হবে?

en: Join whom in chat?
bn: কার সাথে আড্ডায় যোগ দিতে চান?

en: Activate ID...
bn: আইডি সক্রিয় করুন ...

en: Join User in Chat...
bn: বন্ধুর সাথে আড্ডায় যোগ...

en: Open Inbox
bn: ডাকবাক্স খুলুন

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
bn: যোগ দিন &lt;আসর&gt;:  ইয়াহু নেটওয়ার্কে একটি আড্ডার আসরে যোগ দিন

en: list: List rooms on the Yahoo network
bn: তালিকা: ইয়াহু নেটওয়ার্কে তালিকাবদ্ধ আসরগুলো

en: doodle: Request user to start a Doodle session
bn: হিজিবিজি: ব্যবহারকারীকে একটি হিজিবিজি বৈঠক শুরু করতে অনুরোধ করছে

en: Yahoo ID...
bn: ইয়াহু আইডি...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo Protocol Plugin
bn: ইয়াহু প্রোটোকল প্লাগইন

en: Yahoo Japan
bn: ইয়াহু জাপান

en: Pager server
bn: পেজার সার্ভার

en: Japan Pager server
bn: জাপানী পেজার সার্ভার

en: Pager port
bn: পেজার পোর্ট

en: File transfer server
bn: ফাইল আদান-প্রদান সার্ভার

en: Japan file transfer server
bn: জাপান ফাইল আদান-প্রদান সার্ভার

en: File transfer port
bn: ফাইল আদান-প্রদান পোর্ট

en: Chat room locale
bn: আড্ডা রুম লোকেল

en: Ignore conference and chatroom invitations
bn: অধিবেশন এবং আড্ডার আসরের আমন্ত্রন অগ্রাহ্য করুন

en: Chat room list URL
bn: আড্ডা রুম তালিকার ইউআরএল

en: Yahoo Chat server
bn: ইয়াহু আড্ডা সার্ভার

en: Yahoo Chat port
bn: ইয়াহু আড্ডার পোর্ট

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
bn: হিজিবিজি অনুরোধ পাঠান

en: Unable to establish file descriptor.
bn: ফাইল বর্ণনাকারক তৈরী ব্যর্থ।

en: %s is trying to send you a group of %d files.
bn: %s আপনাকে এক গুচ্ছ %d ফাইল পাঠানোর চেস্টা করছে।

en: Yahoo! Japan Profile
bn: ইয়াহু! জাপান প্রোফাইল

en: Yahoo! Profile
bn: ইয়াহু! প্রোফাইল

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
bn: দুঃখিত, প্রোফাইলগুলো এই সময়ে প্রাপ্তবয়স্ক উপাদান ধারণ করছে বলে এটি সমর্থন করছে না।

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
bn: আপনি যদি এই বৃত্তান্তটি দেখতে চান, তবে আপনার ওয়েব ব্রাউজারে এই সংযোগটি পরিদর্শন প্রয়োজনীয়:

en: Yahoo! ID
bn: ইয়াহু! আইডি

en: Hobbies
bn: শখসমূহ

en: Latest News
bn: সাম্প্রতিক খবর

en: Home Page
bn: হোম পেইজ

en: Cool Link 1
bn: দারুন লিংক ১

en: Cool Link 2
bn: দারুন লিংক ২

en: Cool Link 3
bn: দারুন লিংক ৩

en: Last Update
bn: সর্বশেষ পরিবর্ধন

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
bn: এই বৃত্তান্তটি এমন একটি ভাষা অথবা ফরম্যাটের যেটি এই সময়ে সমর্থন করছে না।

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
bn: ব্যবহারকারীর বৃত্তান্ত আহরন করতে পারছে না। এইটি সম্ভাবত একটি অস্থায়ী সার্ভার সংরক্ষন সমস্যা। অনুগ্রহ করে পরবর্তীতে পুনরায় চেষ্টা করুন।

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
bn: ব্যবহারকারীর বৃত্তান্ত আহরন করতে পারেনি। এর মানে দাড়ায় যে ব্যবহারকারী নেই; উপরন্তু, ইয়্যাহু! একটি ব্যবহারকারীর বৃত্তান্ত খুঁজে পেতে কখনও কখনও ব্যর্থ হয়। যদি আপনি জানেন যে ব্যবহারকারী রয়েছেন, অনুগ্রহ করে পরবর্তীতে পুনরায় চেষ্টা করুন।

en: The user's profile is empty.
bn: ব্যবহারকারীর প্রোফাইলটি ফাঁকা।

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
bn: "%s" কারণে %s, "%s" কামরায় আপনার বৈঠক আমন্ত্রণ অস্বীকার করেছিলেন।

en: Invitation Rejected
bn: আমন্ত্রন প্রত্যাখ্যান করা হয়েছে

en: Failed to join chat
bn: আড্ডায় যোগ দিতে ব্যর্থ

note: -6
en: Unknown room
bn: অজানা রুম

note: -15
en: Maybe the room is full
bn: মনে হয় আসরটি ভর্তি

note: -35
en: Not available
bn: বিদ্যমান নেই

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
bn: অজানা ত্রুটি। একটি আড্ডার আসরে পুনরায় যোগদানের পূর্বে আপনাকে লগ আউট করতে হবে এবং পাঁচ মিনিট অপেক্ষা করতে হবে।

en: You are now chatting in %s.
bn: আপনি এখন %s-তে আড্ডা দিচ্ছেন।

en: Failed to join buddy in chat
bn: বন্ধুকে আড্ডায় অংশগ্রহন করাতে ব্যর্থ

en: Maybe they're not in a chat?
bn: মনে হয় তারা আড্ডায় নেই?

en: Fetching the room list failed.
bn: আসরের তালিকা আনা সম্ভব হয়নি।

en: Voices
bn: আওয়াজ

en: Webcams
bn: ওয়েবক্যাম

en: Unable to fetch room list.
bn: আসরের তালিকা আনা সম্ভব হয়নি।

en: User Rooms
bn: ব্যবহারকারীর আসর

en: Connection problem with the YCHT server.
bn: YCHT সার্ভারের সাথে সংযোগে সমস্যা।

en: Lost connection with server
    %s
bn: সার্ভারের সাথে সংযুক্ত নয়
    %s

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
bn: (বার্তা রুপান্তরে একটি ত্রুটি হয়েছিল।                      একাউন্ট সম্পাদনে 'এনকোডিং' অপশন পরীক্ষা করুন)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
bn: %s,%s,%s আড্ডায় পাঠানো সম্ভব হয়নি।

en: Hidden or not logged-in
bn: লুকানো অথবা লগইন অবস্থায় নেই

en: <br>At %s since %s
bn: <br>%s থেকে %s তে

en: Anyone
bn: যে কেউ

en: _Class:
bn: ক্লাস: (_C)

en: _Instance:
bn: ঘটনা: (_I)

en: _Recipient:
bn: প্রাপক: (_R)

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
bn: %s,%s,%s এ সম্মত হবার চেষ্টা ব্যর্থ হয়েছে

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
bn: zlocate &lt;ছদ্মনাম&gt;: ব্যবহারকারী নির্দেশ করুন

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
bn: zl &lt;ছদ্মনাম&gt;: ব্যবহারকারী নির্দেশ করুন

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
bn: দৃষ্টান্ত &lt;দৃষ্টান্ত&gt;: এই শ্রেনীতে ব্যবহারের জন্য দৃষ্টান্ত নিযুক্ত করুন

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
bn: inst &lt;দৃষ্টান্ত&gt;: এই শ্রেনীতে ব্যবহারের জন্য দৃষ্টান্ত নিযুক্ত করুন

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
bn: প্রসঙ্গ &lt;দৃষ্টান্ত&gt;: এই শ্রেনীতে ব্যবহারের জন্য দৃষ্টান্ত নিযুক্ত করুন

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
bn: sub &lt;প্রকার&gt; &lt;দৃষ্টান্ত&gt; &lt;প্রাপক&gt;: নতুন আড্ডায় অংশগ্রহন করুন

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
bn: zi &lt;দৃষ্টান্ত&gt;; তে একটি বার্তা পাঠান &It;বার্তা,<i>দৃষ্টান্ত</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
bn: zci &lt;প্রকার&gt; &lt;দৃষ্টান্ত&gt;: একটি বার্তা পাঠান &lt;<i>প্রকার</i>,<i>দৃষ্টান্ত</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
bn: zcir &lt;প্রকার&gt; &lt;দৃষ্টান্ত&gt; &lt;প্রাপক&gt;: একটি বার্তা পাঠান &lt;<i>প্রকার</i>,<i>দৃষ্টান্ত</i>,<i>প্রাপক</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
bn: zir &lt;দৃষ্টান্ত&gt; &lt;প্রাপক&gt;: তে একটি বার্তা পাঠান &lt;বার্তা,<i>দৃষ্টান্ত</i>,<i>প্রাপক</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
bn: zc &lt;প্রকার&gt;: তে একটি বার্তা পাঠান &lt;<i>প্রকার</i>,ব্যক্তিগত,*&gt;

en: Resubscribe
bn: পুনরায় সম্মতি

en: Retrieve subscriptions from server
bn: সার্ভার থেকে প্রয়োজনীয় তথ্য আহরণ করুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
bn: Zephyr প্রোটোকল প্লাগিন

en: Use tzc
bn: tzc ব্যবহার করুন

en: tzc command
bn: tzc কমান্ড

en: Export to .anyone
bn: .যেকাউকে পাঠানো

en: Export to .zephyr.subs
bn: .zephyr.subs তে আনুন

en: Import from .anyone
bn: .যেকারও কাছ থেকে আনা

en: Import from .zephyr.subs
bn: .zephyr.subs থেকে আনুন

en: Realm
bn: এলাকা

en: Exposure
bn: অনাবৃত করা

en: Unable to create socket:
    %s
bn: সকেট তৈরী করতে ব্যর্থ:
    %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
bn: HTTP প্রতিনিধি থেকে শব্দ প্রতিক্রিয়া ব্যর্থ: %s

en: HTTP proxy connection error %d
bn: এইচটিটিপি প্রতিনিধি সংযোগে ত্রুটি %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
bn: অনুমতি নেই: HTTP প্রতিনিধি সার্ভার পোর্ট %d টানেলিং এ বাধা দেয়।

en: Error resolving %s
bn: %s পুনসমাধানে ত্রুটি

en: Could not resolve host name
bn: হোস্টের নাম পুনসমাধান করা সম্ভব হয়নি

en: Requesting %s's attention...
bn: %s এর মনোযোগ কামনা করছে...

en: %s has requested your attention!
bn: %s আপনার মনযোগ কামনা করেছে!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
bn: হ্যাঁ (_Y)

en: _No
bn: না (_N)

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: _Accept
bn: গ্রহন (_A)

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
bn: এই মুহুর্তে আমি এখানে নেই

en: saved statuses
bn: সংরক্ষিত অবস্থা

en: %s is now known as %s.
bn: %s এখন %s নামে পরিচিত।

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
bn: %s, %s কে %s আড্ডার আসরে আমন্ত্রন জানিয়েছেন:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
bn: %s, %s কে %s আড্ডার আসরে আমন্ত্রন জানিয়েছেন

en: Accept chat invitation?
bn: আড্ডার আমন্ত্রন গ্রহন করবেন?

note: Shortcut
en: Shortcut
bn: সংক্ষিপ্ত পথ

en: The text-shortcut for the smiley
bn: স্মাইলীটির জন্য টেক্সট-সংক্ষিপ্ত পথ

note: Stored Image
en: Stored Image
bn: সংরক্ষিত ছবি

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
bn: সঞ্চিত চিত্র। (যেটি এই সময়ের জন্য করতে হবে)

en: SSL Connection Failed
bn: SSL সংযোগ ব্যর্থ হয়েছে

en: SSL Handshake Failed
bn: SSL হ্যান্ডশেক ব্যর্থ

en: SSL peer presented an invalid certificate
bn: SSL স্তর একটি অবৈধ সার্টিফিকেট উপস্থাপন করেছিল

en: Unknown SSL error
bn: অজানা SSL ত্রুটি

en: Unset
bn: আনসেট করো

en: Do not disturb
bn: বিরক্ত করো না

en: Extended away
bn: বর্ধিত অনুপস্থিতি

en: Mobile
bn: মোবাইল

en: Listening to music
bn: গান শুনছে

en: %s (%s) changed status from %s to %s
bn: %s (%s) তার অবস্থা %s থেকে %s তে পরিবর্তন করেছে

en: %s (%s) is now %s
bn: %s (%s) এখন %s

en: %s (%s) is no longer %s
bn: %s (%s) এখন আর %s নেই

en: %s became idle
bn: %s এখন অলসমেজাজে

en: %s became unidle
bn: %s এখন অলসমেজাজে নেই

en: +++ %s became idle
bn: +++ %s এখন অলসমেজাজে

en: +++ %s became unidle
bn: +++ %s আর অলসমেজাজে নেই

en: Error Reading %s
bn: %s পড়ায় ত্রুটি

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
bn: আপনার %s পড়ার সময় একটি ত্রুটির সম্মুখীন হচ্ছিল। তাদেরকে লোড করা হয়নি, এবং পুরনো ফাইলটি %s~ তে নামান্তর করা হয়েছে।

en: Calculating...
bn: গননা করা হচ্ছে...

en: Unknown.
bn: অজানা।

en: %d second | %d seconds
bn[0]: %d সেকেন্ড
bn[1]: %d সেকেন্ড

en: %d day | %d days
bn[0]: %d দিন
bn[1]: %d দিনগুলো

en: %s, %d hour | %s, %d hours
bn[0]: %s, %d ঘন্টা
bn[1]: %s, %d ঘন্টাগুলো

en: %d hour | %d hours
bn[0]: %d ঘন্টা
bn[1]: %d ঘন্টাগুলো

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
bn[0]: %s, %d মিনিট
bn[1]: %s, %d মিনিট

en: %d minute | %d minutes
bn[0]: %d মিনিট
bn[1]: %d মিনিট

en: Could not open %s: Redirected too many times
bn: %s খুলতে পারছে না: অনেকবার পুননির্দেশিত হয়েছে

en: Unable to connect to %s
bn: %s এর সাথে সংযোগে ব্যর্থ

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
bn: %s থেকে পড়ায় ত্রুটি: প্রতিউত্তর অনেক দীর্ঘ্য (সীমা %d বাইট)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
bn: %s হতে প্রাপ্ত উপাদানসমূহ রাখতে যথেষ্ট মেমরি বরাদ্দ করতে অক্ষম। ওয়েব সার্ভার কিছু সন্দেহভাজন জিনিষ চেষ্টা করতে পারে।

en: Error reading from %s: %s
bn: %s থেকে পড়ায় ত্রুটি: %s

en: Error writing to %s: %s
bn: %s লেখায় ত্রুটি: %s

en: Unable to connect to %s: %s
bn: %s এর সাথে সংযোগে ব্যর্থ: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
bn: আপনার কম্পিউটারের অন্য সফটওয়্য়ার দ্বারা সংয়োগ বাধা গ্রস্থ হচ্ছে।

note: 10054
en: Remote host closed connection.
bn: দূরবর্তী হোস্ট সংযোগ বন্ধ করেছেন।

note: 10060
en: Connection timed out.
bn: সংযোগ টাইমআউট

note: 10061
en: Connection refused.
bn: সংযোগে প্রত্যাখাত

note: 10048
en: Address already in use.
bn: এই ঠিকানাটি ইতোমধ্যে ব্যবহৃত হয়েছে।

en: Internet Messenger
bn: ইন্টারনেট তাৎক্ষণিক বার্তাব্যবস্থা

en: Pidgin Internet Messenger
bn: পিজিন ইন্টারনেট বার্তাব্যবস্থা

en: Send instant messages over multiple protocols
bn: একাধিক প্রোটোকল দিয়ে তাৎক্ষনিক বার্তা প্রেরণ করুন

en: Orientation
bn: পরিস্থিতি

en: The orientation of the tray.
bn: ট্রে প্রদর্শনের ধরন

note: Build the login options frame.
en: Login Options
bn: লগিনের অপশনসমূহ

en: Pro_tocol:
bn: প্রোটকল: (_t)

en: _Username:
bn: ব্যবহারকারীরনাম: (_U)

en: Remember pass_word
bn: পাসওয়ার্ড স্মরণে রাখো (_w)

note: Build the user options frame.
en: User Options
bn: আপনার অপশনসমূহ

en: _Local alias:
bn: স্থানীয় ডাকনাম: (_L)

en: New _mail notifications
bn: নতুন মেইলের ঘোষণা (_m)

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
bn: এই একাউন্টের জন্য এই বন্ধু প্রতীক ব্যবহার করুন: (_i)

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
bn: %s অপশনসমূহ

en: Use GNOME Proxy Settings
bn: গনোম প্রতিনিধি মানসমূহ ব্যবহার করো

en: Use Global Proxy Settings
bn: পৃথিবীব্যাপী, সর্বব্যাপী প্রতিনিধি মানসমূহ ব্যবহার করুন

en: No Proxy
bn: প্রতিনিধি নেই

en: SOCKS 4
bn: SOCKS ৪

en: SOCKS 5
bn: SOCKS ৫

en: Use Environmental Settings
bn: পারিবেশিক মানসমূহ ব্যবহার করুন

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
bn: যদি খুব মন দিয়ে দেখেন তাহলে

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
bn: আপনি প্রজাপতিদের মৈথুন দেখতে পাবেন

en: Proxy Options
bn: প্রতিনিধি অপশনসমূহ

en: Proxy _type:
bn: প্রক্সি ধরন: (_t)

en: _Host:
bn: হোস্ট: (_H)

en: _Port:
bn: পোর্ট: (_P)

en: Pa_ssword:
bn: পাসওয়ার্ড: (_s)

en: Unable to save new account
bn: নতুন একাউন্ট সংরক্ষনে ব্যর্থ

en: An account already exists with the specified criteria.
bn: একটি অ্যাকাউন্টটি ইতিমধ্যে উল্লেখিত বিচারধারার সঙ্গে রয়েছে।

en: Add Account
bn: অ্যাকাউন্ট যোগ

en: _Basic
bn: সাধারন (_B)

en: Create _this new account on the server
bn: সার্ভারে এই নতুন একাউন্টটিকে তৈরী করুন (_t)

en: _Advanced
bn: অগ্রসর (_A)

en: Enabled
bn: সক্রিয়

en: Protocol
bn: প্রোটোকল

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
bn: <span size='larger' weight='bold'>স্বাগতম %s!</span>
    
    আপনার তাৎক্ষনিক বার্তা একাউন্ট কনফিগার করা নেই। %s এর সাথে সংযোগ পেতে  <b>Add...</b> বাটন চাপুন এবং আপনার প্রথম একাউন্ট কনফিগার করুন। যদি আপনি একাধিক IM একাউন্টকে %s এর সাথে সংযুক্ত করতে চান তবে সেগুলোকে পুনরায় কনফিগার করতে <b>Add...</b> বাটন চাপুন।
    
    আপনি পুনরায় এই উইন্ডোতে ফিরে আসতে পারেন এবং বন্ধু তালিকা উইন্ডোতে  একাউন্ট গুলোকে <b>Accounts->একাউন্ট গুলোকে ম্যানেজ করুন</b> এর সাহায্যে  যুক্ত, সম্পাদনা করতে বা মুছে ফেলতে পারেন

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
bn[0]: আপনার %2$s নামের %1$d যোগাযোগ আছে। আপনি কি এদের একত্রিত করতে চান?
bn[1]: বর্তমানে আপনার %2$s নামের %1$d গুলো যোগাযোগ আছে। আপনি কি এদের একত্রিত করতে চান?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
bn: সব যোগাযোগ একত্রিত করণ তাদেরকে বন্ধু তালিকায় একটি একক প্রবেশ ভাগাভাগি করণ ঘটাবে এবং একটি একক কথোপকথন উইন্ডো ব্যবহার করাবে। আপনি যোগাযোগের প্রসঙ্গ মেনু থেকে 'প্রসারিত' বেছে নেওয়ার মধ্যে তাদেরকে পুনরায় আলাদা করতে পারেন

en: Please update the necessary fields.
bn: দয়া করে প্রয়োজনীয় ক্ষেত্রগুলোকে আপডেট করুন।

en: Room _List
bn: আসরের তালিকা (_L)

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
bn: আপনি যে আড্ডায় যোগ দিতে চান তার সংক্রান্ত তথ্যাদি এখানে লিখুন।

en: _Account:
bn: অ্যাকাউন্ট: (_A)

en: _Block
bn: ব্লক (_B)

en: Un_block
bn: ব্লক সরাও (_b)

en: Move to
bn: তে চলুন

en: Get _Info
bn: তথ্যা সংগ্রহ করুন (_I)

en: I_M
bn: আইএম (_M)

en: _Send File...
bn: ফাইল পাঠান... (_S)

en: Add Buddy _Pounce...
bn: বন্ধু পাউন্স যোগ... (_P)

en: View _Log
bn: লগ প্রদর্শন করুন (_L)

en: Hide when offline
bn: অফলাইনে থাকলে গোপন করুন

en: _Alias...
bn: ওরফে... (_A)

en: _Remove
bn: সরিয়ে ফেলুন (_R)

en: Set Custom Icon
bn: স্বনির্বাচিত আইকন সেট করুন

en: Remove Custom Icon
bn: স্বনির্বাচিত আইকন সরিয়ে ফেলুন

en: Add _Buddy...
bn: বন্ধু যোগ করুন... (_B)

en: Add C_hat...
bn: আড্ডা যোগ করুন...(_h)

en: _Delete Group
bn: গ্রুপ অপসারিত করুন (_D)

en: _Rename
bn: পুনরায় নামকরণ (_R)

note: join button
en: _Join
bn: যোগদান (_J)

en: Auto-Join
bn: স্বয়ং-যোগদান

en: Persistent
bn: পুনঃপুন ঘটনশীল

en: _Edit Settings...
bn: মানসমূহ সম্পাদনা করুন... (_E)

en: _Collapse
bn: ভেঙ্গে ফেলুন (_C)

en: _Expand
bn: ছড়িয়ে দিন (_E)

en: /Tools/Mute Sounds
bn: /টুল/মৌন

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
bn: আপনি বর্তমানে এমন কোন অ্যাকাউন্টে লগিন করেননি যা দিয়ে এই বন্ধুকে যোগ করতে পারবেন।

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
bn: অচেনা নোড টাইপ

note: Buddies menu
en: /_Buddies
bn: /বন্ধুরা (_B)

en: /Buddies/New Instant _Message...
bn: /বন্ধুরা/নতুন তাৎক্ষণিক বার্তা... (_M)

en: /Buddies/Join a _Chat...
bn: /বন্ধুরা/আড্ডায় যোগদান... (_C)

en: /Buddies/Get User _Info...
bn: /বন্ধুরা/ব্যবহারকারীর তথ্য সংগ্রহ করো... (_I)

en: /Buddies/View User _Log...
bn: /বন্ধুরা/ব্যবহারকারী লগ প্রদর্শন... (_L)

en: /Buddies/Sh_ow
bn: /বন্ধুরা/দেখাও (_o)

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/অফলাইনে বন্ধুরা (_O)

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/ফাঁকা গ্রুপ সমূহ (_E)

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/বন্ধুর বিবরন (_D)

en: /Buddies/Show/Idle _Times
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/অলসমেজাজে (_T)

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/প্রোটোকল আইকন গুলো (_P)

en: /Buddies/_Sort Buddies
bn: /বন্ধুরা/বন্ধুদের ক্রমানুসারে দেখাও (_S)

en: /Buddies/_Add Buddy...
bn: /বন্ধুরা/বন্ধু যোগ... (_A)

en: /Buddies/Add C_hat...
bn: /বন্ধুরা/আড্ডা যোগ... (_h)

en: /Buddies/Add _Group...
bn: /বন্ধুরা/গ্রুপ যোগ... (_G)

en: /Buddies/_Quit
bn: /বন্ধুরা/প্রস্থান (_Q)

note: Accounts menu
en: /_Accounts
bn: /অ্যাকাউন্টসমূহ (_A)

en: /Accounts/Manage Accounts
bn: /অ্যাকাউন্ট সমূহ/অ্যাকাউন্ট সমূহ ম্যানেজ করুন

note: Tools
en: /_Tools
bn: /টুল (_T)

en: /Tools/Buddy _Pounces
bn: /টুল/বন্ধু পাউন্স (_P)

en: /Tools/_Certificates
bn: /টুল/সার্টিফিকেট (_C)

en: /Tools/Plu_gins
bn: /টুল/প্লাগ-ইন (_g)

en: /Tools/Pr_eferences
bn: /টুল/পচ্ছন্দতালিকা (_e)

en: /Tools/Pr_ivacy
bn: /টুল/ব্যক্তিগত (_i)

en: /Tools/Smile_y
bn: /টুল/স্মাইলী (_y)

en: /Tools/_File Transfers
bn: /টুল/ফাইল আদান-প্রদান (_F)

en: /Tools/R_oom List
bn: /টুল/রুমের তালিকা (_o)

en: /Tools/System _Log
bn: /টুল/সিস্টেম লগ (_L)

en: /Tools/Mute _Sounds
bn: /টুল/মৌন (_S)

note: Help
en: /_Help
bn: /সহায়িকা (_H)

en: /Help/Online _Help
bn: /সহায়িকা/অনলাইন সহায়িকা (_H)

en: /Help/_Debug Window
bn: /সহায়িকা/ডিবাগ উইন্ডো (_D)

en: /Help/_About
bn: /সহায়িকা/পরিচিতি (_A)

en: <b>Account:</b> %s
bn: <b>অ্যাকাউন্ট:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
bn: 
    <b>জীবিকা বা পেশা:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
bn: 
    <b>প্রসঙ্গ:</b> %s

en: (no topic set)
bn: (কোনো বিষয়বস্তু নির্ধারণ হয়নি)

en: Buddy Alias
bn: বন্ধু উপনাম

en: Logged In
bn: লগইন করলো

en: Last Seen
bn: শেষ দেখেছিলাম

en: Spooky
bn: ভূতুরে

en: Awesome
bn: দারুন

en: Total Buddies
bn: মোট বন্ধুরা

en: Idle %dd %dh %02dm
bn: অলসমেজাজে %dদি %dঘ %02dমি

en: Idle %dh %02dm
bn: অলসমেজাজে %dঘ: %02dমি:

en: Idle %dm
bn: অলসমেজাজে %dমি:

en: /Buddies/New Instant Message...
bn: /বন্ধুরা/নতুন তাৎক্ষণিক বার্তা...

en: /Buddies/Join a Chat...
bn: /বন্ধুরা/আড্ডায় যোগদান...

en: /Buddies/Get User Info...
bn: /বন্ধুরা/খোঁজ নাও...

en: /Buddies/Add Buddy...
bn: /বন্ধুরা/বন্ধু যোগ...

en: /Buddies/Add Chat...
bn: /বন্ধুরা/আড্ডা যোগ...

en: /Buddies/Add Group...
bn: /বন্ধুরা/গ্রুপ যোগ...

en: /Tools/Privacy
bn: /টুল/একান্ত

en: /Tools/Room List
bn: /টুল/আসর তালিকা

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
bn[0]: %2$s এর %1$d টি না পড়া বার্তা রয়েছে
bn[1]: %2$s এর %1$d টি না পড়া বার্তা রয়েছে

en: Manually
bn: নিজ হাতে

en: By status
bn: অবস্থা অনুসারে

en: By log size
bn: লগের সাইজ অনুসারে

en: %s disconnected
bn: %s-এর সংযোগ বিচ্ছিন্ন

en: %s disabled
bn: %s নিষ্ক্রিয়

en: Reconnect
bn: পুনরায় সংযোগ স্থাপন করো

en: Re-enable
bn: আবার সক্রিয় করো

en: Welcome back!
bn: পুনরায় স্বাগতম!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
bn[0]: আপনি অন্য একটি জায়গা থেকে সাইন অন করার কারনে %d একাউন্টটি নিষ্ক্রিয় ছিল:
bn[1]: আপনি অন্য একটি জায়গা থেকে সাইন অন করার কারনে %d একাউন্টগুলো নিষ্ক্রিয় ছিল:

en: <b>Username:</b>
bn: <b>ব্যবহারকারীর নাম:</b>

en: <b>Password:</b>
bn: <b>পাসওয়ার্ড:</b>

en: _Login
bn: লগইন (_L)

en: /Accounts
bn: /অ্যাকাউন্টগুলো

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
bn: <span weight='bold' size='larger'>স্বাগতম  %s!</span>
    
    আপনার কোন একাউন্ট সক্রিয় নেই। আপনার আইএম একাউন্ট <b>একাউন্টগুলো</b> তে উইন্ডো <b>একাউন্টগুলো->একাউন্টগুলো ব্যবস্থাপনা</b> হতে সক্রিয় করুন। একাউন্ট একবার সক্রিয় করলে, আপনি সাইন অন করতে, অবস্থা সেট করতে এবং বন্ধুদের সাথে কথা বলতে সক্ষম হবেন।

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/অফলাইন বন্ধুরা

en: /Buddies/Show/Empty Groups
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/ফাঁকা গ্রুপগুলো

en: /Buddies/Show/Buddy Details
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/বন্ধুদের বিস্তারিত

en: /Buddies/Show/Idle Times
bn: /বন্ধুরা/দোখাও/অলস মেজাজে

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
bn: /বন্ধুরা/দেখাও/প্রোটোকল আইকনগুলো

en: Add a buddy.
bn: বন্ধু যোগ করুন।

en: Buddy's _username:
bn: বন্ধুর নাম: (_u)

en: (Optional) A_lias:
bn: উপনাম (ঐচ্ছিক): (_l)

en: Add buddy to _group:
bn: বন্ধু গ্রুপে যোগ করুন: (_g)

en: This protocol does not support chat rooms.
bn: এই প্রোটোকলটি আড্ডার আসর সমর্থন করে না।

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
bn: আপনি বর্তমানে আড্ডা সমর্থিত কোন প্রোটোকল সহকারে লগিন করেননি।

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
bn: যে আড্ডাটি আপনার বন্ধুতালিকায় জুড়তে চাইছেন তার সম্পর্কে প্রয়োজনীয় তথ্য এবং একটি নাম লিখুন।

en: A_lias:
bn: ওরফে: (_l)

en: Auto_join when account becomes online.
bn: যখন একাউন্টটি অনলাইনে আসে তখন স্বয়ংক্রিয় ভাবে যোগদান করে।

en: _Remain in chat after window is closed.
bn: উইন্ডো বন্ধ হবার পরে আড্ডায় থেকে যায়। (_R)

en: Please enter the name of the group to be added.
bn: যে গ্রুপকে যোগ করা হবে তার নামটি লিখুন।

en: Enable Account
bn: অ্যাকাউন্ট সক্রিয় করো

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
bn: <PurpleMain>/অ্যাকাউন্টসমূহ/অ্যাকাউন্ট সক্রিয়করন

en: <PurpleMain>/Accounts/
bn: <PurpleMain>/অ্যাকাউন্টসমূহ/

en: _Edit Account
bn: অ্যাকাউন্ট সম্পাদন (_E)

en: No actions available
bn: কোন কাজই নির্দিষ্ট করা নেই

en: _Disable
bn: নিষ্ক্রিয় (_D)

en: /Tools
bn: /টুল

en: /Buddies/Sort Buddies
bn: /বন্ধুরা/বন্ধুদের ক্রমানুসারে প্রদর্শন

note: Widget creation function
en: SSL Servers
bn: SSL সার্ভার

en: Unknown command.
bn: অজানা কমান্ড।

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
bn: ওই বন্ধুটির আর এই আড্ডার প্রোটোকল এক নয়।

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
bn: ওই বন্ধুকে আমন্ত্রণ জানানোর জন্য প্রয়োজন এমন কোন অ্যাকাউন্টে আপনি বর্তমানে লগিন করে নেই।

en: Invite Buddy Into Chat Room
bn: বন্ধুকে আড্ডার আসরে আমন্ত্রণ জানান

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
bn: যাকে আমন্ত্রণ জানাতে চান তার নামটি লিখুন, এবং চাইলে সেই সঙ্গে তাকে একটি আমন্ত্রণ বার্তা পাঠাতে পারেন।

en: _Buddy:
bn: বন্ধু: (_B)

en: _Message:
bn: বার্তা: (_M)

en: <h1>Conversation with %s</h1>
bn: <h1>%s-এর সঙ্গে কথাবার্তা</h1>

en: Save Conversation
bn: কথাবার্তা সংরক্ষণ

en: Find
bn: সন্ধান

en: _Search for:
bn: সন্ধান করো: (_S)

en: Un-Ignore
bn: গ্রাহ্য

en: Ignore
bn: অগ্রাহ্য

en: Get Away Message
bn: অনুপস্থিতি বার্তা প্রদর্শন

en: Last said
bn: সর্বশেষ বলা হয়েছে

en: Unable to save icon file to disk.
bn: ডিস্কে আইকন ফাইল সংরক্ষণের চেষ্টা ব্যর্থ।

en: Save Icon
bn: আইকন সংরক্ষণ

en: Animate
bn: অ্যানিমেট

en: Hide Icon
bn: আইকন লুকিয়ে ফেলুন

en: Save Icon As...
bn: এই হিসেবে আইকন সংরক্ষণ করুন...

en: Set Custom Icon...
bn: স্বনির্বাচিত আইকন সেট করুন...

en: Change Size
bn: আকার পরিবর্তন করুন

en: Show All
bn: সমস্ত দেখান

note: Conversation menu
en: /_Conversation
bn: /কথাবার্তা (_C)

en: /Conversation/New Instant _Message...
bn: /কথাবার্তা/নতুন তাৎক্ষণিক বার্তা... (_M)

en: /Conversation/_Find...
bn: /কথাবার্তা/অনুসন্ধান... (_F)

en: /Conversation/View _Log
bn: /কথাবার্তা/লগ প্রদর্শন (_L)

en: /Conversation/_Save As...
bn: /কথাবার্তা/এভাবে সংরক্ষণ... (_S)

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
bn: /কথাবার্তা/ফিরে আসা মুছুন (_r)

en: /Conversation/Se_nd File...
bn: /কথাবার্তা/ফাইল প্রেরণ... (_n)

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
bn: /কথাবার্তা/বন্ধু পাউন্স যোগ... (_P)

en: /Conversation/_Get Info
bn: /কথাবার্তা/তথ্য সংগ্রহ (_G)

en: /Conversation/In_vite...
bn: /কথাবার্তা/আমন্ত্রণ... (_v)

en: /Conversation/M_ore
bn: /কথাবার্তা/আরও (_o)

en: /Conversation/Al_ias...
bn: /কথাবার্তা/ডাকনাম... (_i)

en: /Conversation/_Block...
bn: /কথাবার্তা/ব্লক... (_B)

en: /Conversation/_Unblock...
bn: /কথাবার্তা/আনব্লক... (_U)

en: /Conversation/_Add...
bn: /কথাবার্তা/যোগ... (_A)

en: /Conversation/_Remove...
bn: /কথাবার্তা/সরাও... (_R)

en: /Conversation/Insert Lin_k...
bn: /কথাবার্তা/লিঙ্ক প্রবেশ... (_k)

en: /Conversation/Insert Imag_e...
bn: /কথাবার্তা/ছবি প্রবেশ... (_e)

en: /Conversation/_Close
bn: /কথাবার্তা/বন্ধ (_C)

note: Options
en: /_Options
bn: /অপশন (_O)

en: /Options/Enable _Logging
bn: /অপশনসমূহ/লগ সক্রিয় করো (_L)

en: /Options/Enable _Sounds
bn: /অপশনসমূহ/শব্দ সক্রিয় করো (_S)

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
bn: /অপশনসমূহ/ফরম্যাট টুলবার প্রদর্শন (_T)

en: /Options/Show Ti_mestamps
bn: /অপশনসমূহ/সময়ছাপ প্রদর্শন (_m)

en: /Conversation/More
bn: /কথাবার্তা/আরও

en: /Options
bn: /অপশনগুলো

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
bn: /কথাবার্তা

en: /Conversation/View Log
bn: /কথাবার্তা/লগ প্রদর্শন

en: /Conversation/Send File...
bn: /কথাবার্তা/ফাইল প্রেরণ...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
bn: /কথাবার্তা/বন্ধু পাউন্স যোগ...

en: /Conversation/Get Info
bn: /কথাবার্তা/খবর নাও

en: /Conversation/Invite...
bn: /কথাবার্তা/আমন্ত্রণ...

en: /Conversation/Alias...
bn: /কথাবার্তা/ওরফে...

en: /Conversation/Block...
bn: /কথাবার্তা/ব্লক...

en: /Conversation/Unblock...
bn: /কথাবার্তা/আনব্লক...

en: /Conversation/Add...
bn: /কথাবার্তা/যোগ...

en: /Conversation/Remove...
bn: /কথাবার্তা/সরাও...

en: /Conversation/Insert Link...
bn: /কথাবার্তা/লিঙ্ক প্রবেশ...

en: /Conversation/Insert Image...
bn: /কথাবার্তা/ছবি প্রবেশ...

en: /Options/Enable Logging
bn: /অপশনসমূহ/লগ চালু করো

en: /Options/Enable Sounds
bn: /অপশনসমূহ/শব্দ মুখর

en: /Options/Show Formatting Toolbars
bn: /অপশনসমূহ/ফরম্যাট টুলবার প্রদর্শন

en: /Options/Show Timestamps
bn: /অপশনসমূহ/সময়ছাপ প্রদর্শন

en: User is typing...
bn: ব্যবহারকারী এখন লিখছেন...

en: 
    %s has stopped typing
bn: 
    %s টাইপ করা বন্ধ করে দিলেন

note: Build the Send To menu
en: S_end To
bn: এখানে প্রেরণ করো (_S)

en: _Send
bn: প্রেরণ (_S)

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
bn: আসরে ০ জন উপস্থিত

en: %d person in room | %d people in room
bn[0]: আসরে %d জন উপস্থিত
bn[1]: আসরে %d জন উপস্থিত

en: Typing
bn: টাইপ করা হচ্ছে

en: Stopped Typing
bn: টাইপ করা বন্ধ

en: Nick Said
bn: ডাকনাম বলেছে

en: Unread Messages
bn: না পড়া বার্তা

en: New Event
bn: নতুন ঘটনা

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
bn: মুছে ফেলুন: এই পর্যন্ত কথাবার্তার সারণি মুছে ফেলে ফিরে আসুন।

en: Confirm close
bn: বন্ধ করা নিশ্চিন্ত করুন

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
bn: আপনার পড়া হয়নি এমন বার্তা রয়ে গেছে। আপনি কি নিশ্চিতভাবে উইন্ডোটি বন্ধ করতে চান?

en: Close other tabs
bn: অন্যান্য ট্যাবগুলো বন্ধ করুন

en: Close all tabs
bn: সকল ট্যাব বন্ধ করুন

en: Detach this tab
bn: এই ট্যাবটি আলাদা করুন

en: Close this tab
bn: এই ট্যাবটি বন্ধ করুন

en: Close conversation
bn: কথাবার্তা বন্ধ করুন

en: Last created window
bn: সর্বশেষ তৈরি উইন্ডো

en: Separate IM and Chat windows
bn: তাৎক্ষণিক বার্তা ও আড্ডার উইন্ডো আলাদা করুন

en: New window
bn: নতুন উইন্ডো

en: By group
bn: গ্রুপ অনুসারে

en: By account
bn: অ্যাকাউন্ট অনুসারে

en: Save Debug Log
bn: ডিবাগ লগ সংরক্ষণ

en: Invert
bn: উল্টানো

en: Highlight matches
bn: মিলগুলো হাইলাইট করো

en: _Icon Only
bn: শুধুমাত্র আইকন (_I)

en: _Text Only
bn: শুধুমাত্র টেক্সট (_T)

en: _Both Icon & Text
bn: আইকন ও টেক্সট উভয়ই (_B)

en: Filter
bn: ছাঁকনি

en: Right click for more options.
bn: আরও অপশন পেতে হলে রাইট ক্লিক করুন।

en: Level
bn: স্তর

en: Select the debug filter level.
bn: ডিবাগ ফিল্টার স্তর নির্বাচন করুন।

en: All
bn: সকল

en: Misc
bn: অন্যান্য

en: Warning
bn: সাবধান বানী

en: Error
bn: ত্রুটি

en: Fatal Error
bn: মারাত্মক ত্রুটি

en: bug master
bn: বাগ মাস্টার

en: artist
bn: শিল্পী

note: feel free to not translate this
en: Ka-Hing Cheung
bn: কা-হিং চিউং

en: support
bn: সাহায্য

en: webmaster
bn: ওয়েবমাস্টার

en: Senior Contributor/QA
bn: সিনিয়র অংশ গ্রহণকারী/QA

en: win32 port
bn: উইন৩২ পোর্ট

en: maintainer
bn: রক্ষণাবেক্ষনকারী

en: libfaim maintainer
bn: libfaim রক্ষণাবেক্ষনকারী

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
bn: হ্যাকার ও নিয়োজিত ড্রাইভার [কুঁড়ের হদ্দো]

en: support/QA
bn: সমর্থন/QA

en: original author
bn: প্রথম লেখক

en: lead developer
bn: প্রধান ডেভেলপার

en: Afrikaans
bn: আফ্রিকানরা

en: Arabic
bn: আরবী

en: Belarusian Latin
bn: বেলারুশিয়ান ল্যাটিন

en: Bulgarian
bn: বুলগেরীয়

en: Bengali
bn: বাংলা

en: Bosnian
bn: বসনীয়

en: Catalan
bn: ক্যাটালান

en: Valencian-Catalan
bn: ভ্যালেনসিয়ান-ক্যাটালান

en: Czech
bn: চেক

en: Danish
bn: ড্যানিশ

en: German
bn: জার্মান

en: Dzongkha
bn: জংখা

en: Greek
bn: গ্রীক

en: Australian English
bn: অষ্ট্রেলীয় ইংরেজী

en: Canadian English
bn: কানাডীয় ইংরেজী

en: British English
bn: ব্রিটিশ ইংরেজী

en: Esperanto
bn: এসপারেনটো

en: Spanish
bn: স্পেনিশ

en: Estonian
bn: ইসতোনীয়ান

en: Euskera(Basque)
bn: ইউসকেরা(বাসক্যু)

en: Persian
bn: পার্সিয়ীয়

en: Finnish
bn: ফীনিশ

en: French
bn: ফরাসী

en: Irish
bn: আইরিশ

en: Galician
bn: ইটালিয়

en: Gujarati
bn: গুজরাটি

en: Gujarati Language Team
bn: গুজরাটি ভাষা দল

en: Hebrew
bn: হিব্রু

en: Hindi
bn: হিন্দি

en: Hungarian
bn: হাঙ্গেরীয়

en: Indonesian
bn: ইন্ডোনেশিয়ান

en: Italian
bn: ইটালিয়

en: Japanese
bn: জাপানী

en: Georgian
bn: জর্জীয়

en: Ubuntu Georgian Translators
bn: উবান্টুর জর্জিয়ান অনুবাদকবৃন্দ

en: Kannada
bn: কান্নারা

en: Kannada Translation team
bn: কান্নারা ভাষান্তর দল

en: Korean
bn: কোরিয়

en: Kurdish
bn: কুর্দিশ

en: Lao
bn: লাও

en: Lithuanian
bn: লিথুনীয়

en: Macedonian
bn: ম্যাসেডনিয়

en: Bokmål Norwegian
bn: বোকমাল নরওয়েজিয়ান

en: Nepali
bn: নেপালি

en: Dutch, Flemish
bn: ওলন্দাজ, ফ্লেমিশ

en: Norwegian Nynorsk
bn: নরওয়েজিয় নাইনোরকস

en: Occitan
bn: অকেশান

en: Punjabi
bn: পাঞ্জাবী

en: Polish
bn: পোলিশ

en: Portuguese
bn: পর্তুগীজ

en: Portuguese-Brazil
bn: পর্তুগীজ-ব্রাজিলিয়

en: Pashto
bn: পাশতু

en: Romanian
bn: রুমেনীয়

en: Russian
bn: রুশ

en: Slovak
bn: স্লোভাক

en: Slovenian
bn: স্লোভেনিয়

en: Albanian
bn: আলবেনীয়ান

en: Serbian
bn: সার্বিয়

en: Sinhala
bn: সিনহালা

en: Swedish
bn: সুইডিশ

en: Tamil
bn: তামিল

en: Telugu
bn: তেলেগু

en: Thai
bn: থাই

en: Turkish
bn: টার্কিশ

en: Urdu
bn: ঊর্দূ

en: Vietnamese
bn: ভিয়েতনামি

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
bn: টি.এম.থানহ এবং গুহ্‍‌নোম-ভিআইর দল

en: Simplified Chinese
bn: সরলীকৃত চীনা

en: Hong Kong Chinese
bn: হংকং চাইনিজ

en: Traditional Chinese
bn: ঐতিহ্যবাহী চীনা

en: Amharic
bn: আমহারিক

en: About %s
bn: %s এর সম্পর্কে

en: %s is a graphical modular messaging client based on libpurple which is capable of connecting to AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
bn: %s একটি গ্রফিকাল মডিউলার বার্তাবাহক গ্রাহক যেটি লিবপারপলের উপর ভিত্তি করে AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC,SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, এবং QQ এর সাথে একসাথে যোগাযোগ করতে সক্ষম।  GTK+ব্যবহার করে এটি লেখা হয়েছে।
    <BR><BR> প্রোগ্রামটিকে GPL নীতি (সংকলন ২ অথবা পরবর্তী) দিয়ে পরিবর্তন বা পুনরায় বিলি করতে পারেন। একটি GPL কপি %s এর সাথে বিলি হওয়া 'কপিকরছে' এমন ফাইল ধারন করে। %s এর প্রদায়ক দ্বারা স্বত্তাধিকারকৃত। সম্পূর্ন প্রদায়কগনের তালিকা পেতে 'কপিরাইট' ফাইল দেখুন। এই প্রোগ্রামটির জন্য আমরা কোন নিশ্চয়তা দেব না।

en: Current Developers
bn: বর্তমান উন্নয়নকারীগণ

en: Crazy Patch Writers
bn: খ্যাপাটে প্যাচ লিখিয়ে

en: Retired Developers
bn: অবসরপ্রাপ্ত লেখকবৃন্দ

en: Retired Crazy Patch Writers
bn: অবসরপ্রাপ্ত প্যাচ(patch) লিখিয়ে

en: Current Translators
bn: বর্তমান অনুবাদকবৃন্দ

en: Past Translators
bn: পুরানো অনুবাদকবৃন্দ

en: Debugging Information
bn: ডিবাগ সংক্রান্ত তথ্যাদি

en: _Name
bn: নাম (_N)

en: _Account
bn: অ্যাকাউন্ট (_A)

en: Get User Info
bn: এর বিষয়ে খোঁজ নিন

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
bn: যার বিষয়ে খোঁজখরব নিতে চান তার স্ক্রীন নাম অথবা ডাকনামটি দয়া করে এখানে লিখুন।

en: View User Log
bn: ব্যবহারকারী সংক্রান্ত লগ প্রদর্শন

en: Alias Contact
bn: যোগাযোগের ঠিকানা

en: Enter an alias for this contact.
bn: এই পরিচিতজনের ডাকনামটি লিখুন।

en: Enter an alias for %s.
bn: %s-এর একটি ডাকনাম লিখুন।

en: Alias Buddy
bn: বন্ধুর ডাকনাম

en: Alias Chat
bn: আড্ডার ডাকনাম

en: Enter an alias for this chat.
bn: এই আড্ডার একটি ডাকনাম লিখুন।

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
bn[0]: আপনি %s-কে ও তার সঙ্গে আরও অন্য %d জনকে আপনার বন্ধু তালিকা থেকে সরাতে যাচ্ছেন। এটি আপনি করতে চান?
bn[1]: আপনি %s-কে ও তার সঙ্গে আরও অন্য %d জনকে আপনার বন্ধু তালিকা থেকে সরাতে যাচ্ছেন।এটি আপনি করতে চান?

en: Remove Contact
bn: পরিচিতজন সরিয়ে ফেলুন

en: _Remove Contact
bn: পরিচিতজন সরিয়ে ফেলুন (_R)

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
bn: আপনি %s নামের গ্রুপকে %s গ্রুপে একত্রিত করছেন। এটি আপনি করতে চান?

en: Merge Groups
bn: গ্রুপসমুহ একত্র করুন

en: _Merge Groups
bn: গ্রুপসমুহ একত্র করুন (_M)

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
bn: আপনি %s গ্রুপ ও তার সকল সদস্যকে আপনার বন্ধু তালিকা থেকে সরাতে যাচ্ছেন। এটি আপনি করতে চান?

en: Remove Group
bn: গ্রুপ অপসারণ করুন

en: _Remove Group
bn: গ্রুপ অপসারণ করুন (_R)

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
bn: আপনি %s-কে আপনার বন্ধু তালিকা থেকে সরাতে যাচ্ছেন। এটি আপনি করতে চান?

en: Remove Buddy
bn: বন্ধু অপসারণ করুন

en: _Remove Buddy
bn: বন্ধু অপসারিত করো (_R)

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
bn: আপনি %s আড্ডাটি আপনার বন্ধুতালিকা থেকে সরাতে চলেছেন। আপনি কি নিশ্চিতভাবে এটি করতে চান?

en: Remove Chat
bn: আড্ডা অপসারিত করুন

en: _Remove Chat
bn: আড্ডা অপসারিত করুন (_R)

en: Right-click for more unread messages...
bn: আরও অপঠিত বার্তা পেতে হলে রাইট ক্লিক করুন...

en: _Change Status
bn: স্ট্যাটাস পরিবর্তন করুন (_C)

en: Show Buddy _List
bn: বন্ধু তালিকা প্রদর্শন (_L)

en: _Unread Messages
bn: না পড়া বার্তা (_U)

en: New _Message...
bn: নতুন বার্তা...(_M)

en: _Accounts
bn: অ্যাকাউন্টগুলো (_A)

en: Plu_gins
bn: প্লাগইন (_g)

en: Pr_eferences
bn: পছন্দসমূহ (_e)

en: Mute _Sounds
bn: মৌন (_S)

en: _Blink on New Message
bn: নতুন বার্তায় ওঠানামা করুন (_B)

en: _Quit
bn: বিদায় (_Q)

en: Not started
bn: আরম্ভ হয়নি

en: <b>Receiving As:</b>
bn: <b>যেভাবে আসছে:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
bn: <b>যা থেকে আসছে:</b>

en: <b>Sending To:</b>
bn: <b>যাকে পাঠানো হচ্ছে:</b>

en: <b>Sending As:</b>
bn: <b>যেভাবে পাঠানো হচ্ছে:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
bn: এ ধরনের ফাইল খোলার জন্য উপযুক্ত কোন আবেদন কনফিগার করা নেই।

en: An error occurred while opening the file.
bn: ফাইলটি খোলার সময়ে ত্রুটি ঘটেছে।

en: Error launching %s: %s
bn: %s চালু করায় ত্রুটি: %s

en: Error running %s
bn: %s চালাতে ত্রুটি

en: Process returned error code %d
bn: প্রক্রিয়াটি ত্রুটি কোড %d ফেরত পাঠিয়েছে

en: Filename:
bn: ফাইলের নাম:

en: Local File:
bn: স্থানীয় ফাইল:

en: Speed:
bn: গতি:

en: Time Elapsed:
bn: সময় অতিবাহিত:

en: Time Remaining:
bn: সময় বাকি:

en: Close this window when all transfers _finish
bn: সব আদান-প্রদান শেষ হলে এই উইন্ডোটি বন্ধ করুন (_f)

en: C_lear finished transfers
bn: সমাপ্ত আদান-প্রদানের তালিকা পরিস্কার (_l)

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
bn: ফাইল আদান-প্রদানের বিবরণ (_d)

note: Pause button
en: _Pause
bn: বিরাম (_P)

note: Resume button
en: _Resume
bn: পুনরায় চালু (_R)

en: Paste as Plain _Text
bn: টেক্সট হিসেবে প্রতিলেপন (_T)

en: _Reset formatting
bn: ফরম্যাটিং বাদ দিন (_R)

en: Disable _smileys in selected text
bn: নির্বাচিত লেখনীতে স্মাইলী গুলোকে নিষ্ক্রিয় করুন (_s)

en: Hyperlink color
bn: হাইপারলিঙ্কের রং

en: Color to draw hyperlinks.
bn: হাইপারলিঙ্ক আঁকার রং।

en: Hyperlink visited color
bn: হাইপারলিঙ্কের রং

en: Color to draw hyperlinks after it has been visited (or activated).
bn: হাইপারলিঙ্ক দেখার (বা সক্রিয়) হবার পর আকাঁর জন্য রং।

en: Hyperlink prelight color
bn: হাইপারলিঙ্কের প্রাকপ্রদর্শনের রং

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
bn: হাইপারলিঙ্কের ওপর মাউস থাকাকালীন রং

en: Sent Message Name Color
bn: প্রেরিত বার্তা নাম রং

en: Color to draw the name of a message you sent.
bn: যে বার্তা আপনি পাঠিয়েছিলেন তার নাম আঁকতে রং।

en: Received Message Name Color
bn: গ্রহন করা বার্তা নাম রং

en: Color to draw the name of a message you received.
bn: যে বার্তা আপনি পেয়েছিলেন তার নাম আঁকতে রং।

en: "Attention" Name Color
bn: "মনোযোগ দিন" রং এর নাম বলুন

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
bn: আপনার নামধারী যে বার্তাটি আপনি পেয়েছেন তার নাম আকঁতে রং।

en: Action Message Name Color
bn: ক্রিয়া বার্তা নাম রং

en: Color to draw the name of an action message.
bn: একটি কর্ম সম্পাদনকারী বার্তার নাম আকঁতে রং।

en: Action Message Name Color for Whispered Message
bn: গোপনীয় বার্তার জন্য কার্য বার্তা নাম রং

en: Whisper Message Name Color
bn: গোপনীয় বার্তা নাম রং

en: Typing notification color
bn: লেখার সময় ঘোষণার জন্য রং

en: The color to use for the typing notification font
bn: টাইপ করা বিজ্ঞপ্তি অক্ষরের ব্যবহারের জন্য রং

en: Typing notification font
bn: লেখার সময় ঘোষণার অক্ষর

en: The font to use for the typing notification
bn: টাইপ করা বিজ্ঞপ্তির জন্য ব্যবহৃত অক্ষর

en: Enable typing notification
bn: সক্রিয় টাইপিং ঘোষনা

en: _Copy Email Address
bn: ইমেইল ঠিকানা কপি করুন (_C)

en: _Open Link in Browser
bn: লিঙ্ক ব্রাউজারে খুলুন (_O)

en: _Copy Link Location
bn: লিঙ্ক ঠিকানা কপি করুন (_C)

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
bn: <span size='larger' weight='bold'>অজানা ফাইলের ধরন</span>
    
    PNG ধরে নিয়ে এগোচ্ছে।

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
bn: অজানা ফাইলের ধরন
    
    PNG ধরে নিয়ে এগোচ্ছে।

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
bn: <span size='larger' weight='bold'>ছবি সংরক্ষণে ত্রুটি</span>
    
    %s

en: Error saving image
    
    %s
bn: ছবি সংরক্ষণে ত্রুটি
    
    %s

en: Save Image
bn: ছবি সংরক্ষণ

en: _Save Image...
bn: ছবি সংরক্ষণ... (_S)

en: _Add Custom Smiley...
bn: কাস্টম স্মাইলী যোগ করুন...(_A)

en: Select Font
bn: অক্ষর বাছাই করুন

en: Select Text Color
bn: টেক্সটের রং নির্বাচন

en: Select Background Color
bn: পশ্চাদপটের রং নির্বাচন

en: _URL
bn: ইউআরএল (_U)

en: _Description
bn: বিবরণ (_D)

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
bn: যে লিঙ্ক ঢোকাতে চান সেই লিঙ্কের ইউআরএল ও বিবরণ নিচে লিখুন। ইচ্ছে হলে বিবরণ নাও লিখতে পারেন।

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
bn: যে লিঙ্ক ঢোকাতে চান সেই লিঙ্কের ইউআরএল ও বিবরণ নিচে লিখুন।

en: Insert Link
bn: লিঙ্ক প্রবেশ

en: _Insert
bn: প্রবেশ (_I)

en: Failed to store image: %s
bn: ছবি সংরক্ষণে ব্যর্থ: %s

en: Insert Image
bn: ছবি প্রবেশ করুন

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
bn: এই স্মাইলীটি নিষ্ক্রিয় কারন এই শর্টকাটটির জন্য একটি স্বয়ংক্রিয় স্মাইলী আছে:
    %s

en: Smile!
bn: হাসি!

en: _Manage custom smileys
bn: কাস্টম স্মাইলী গুলোকে ম্যানেজ /সন্নিবেশিত করুন (_M)

en: This theme has no available smileys.
bn: এই থীমের জন্য কোন স্মাইলি নেই।

en: _Font
bn: অক্ষর (_F)

en: Group Items
bn: গ্রুপ আইটেমগুলো

en: Ungroup Items
bn: গ্রুপ ছাড়া আইটেম গুলো

en: Bold
bn: জোরালো

en: Italic
bn: তেরছা/ইটালিক

en: Underline
bn: (শব্দ ইত্যাদির ) নিচে রেখা অঙ্কন করা

en: Strikethrough
bn: মাঝ বরাবর রেখাঙ্কন

en: Increase Font Size
bn: অক্ষরের আকার বৃদ্ধি করুন

en: Decrease Font Size
bn: অক্ষরের আকার কমান

en: Font Face
bn: অক্ষর রুপ

en: Background Color
bn: পশ্চাৎপট রং

en: Foreground Color
bn: সম্মুখভাগের রং

en: Reset Formatting
bn: ফরম্যাটিং আগের অবস্থায় ফিরিয়ে নিয়ে যান

en: Insert IM Image
bn: আইএম ছবি প্রবেশ করুন

en: Insert Smiley
bn: স্মাইলি প্রবেশ করুন

en: <b>_Bold</b>
bn: <b>বড় (_B)</b>

en: <i>_Italic</i>
bn: <i>ইটালিয়/বক্র (_I)</i>

en: <u>_Underline</u>
bn: <u>আন্ডারলাইন (_U)</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
bn: <span strikethrough='true'>মাঝবরাবার কাটা</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
bn: <span size='larger'>অপেক্ষাকৃত বড় (_L)</span>

en: _Normal
bn: স্বাভাবিক (_N)

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
bn: <span size='smaller'>অপেক্ষাকৃত ছোট (_S)</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
bn: অক্ষর রুপ (_F)

en: Foreground _color
bn: সম্মুখভাগের ফন্টের রং (_c)

en: Bac_kground color
bn: পশ্চাদভাগের ফন্টের রং (_k)

en: _Image
bn: ছবি (_I)

en: _Link
bn: লিংক (_L)

en: _Horizontal rule
bn: অনুভূমিক নিয়ম (_H)

en: _Smile!
bn: হাসি! (_S)

en: Log Deletion Failed
bn: লগ সনাক্তকরন ব্যর্থ হয়েছে

en: Check permissions and try again.
bn: অনুমতি চেক করুন এবং আবার চেষ্টা করুন।

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
bn: আপনি কি নিশ্চিতভাবে %s তে শুরু হওয়া %s এর সাথে কথাবার্তার লগ স্থায়ী ভাবে সরাতে চান?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
bn: আপনি কি নিশ্চিতভাবে %s তে শুরু হওয়া %s এ কথাবার্তার লগ স্থায়ী ভাবে সরাতে চান?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
bn: আপনি কি নিশ্চিতভাবে %s তে শুরু হওয়া সিস্টেম লগ স্থায়ী ভাবে সরাতে চান?

en: Delete Log?
bn: লগ কি মুছতে চান?

en: Delete Log...
bn: লগ মুছুন...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
bn: <span size='larger' weight='bold'>%s এর উপর %s তে কথাবার্তা</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
bn: <span size='larger' weight='bold'>%s এর সাথে %s তে কথাবার্তা</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
bn: লগ ফোল্ডার ব্রাউজ করুন (_B)

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
bn: %s %s। আরও তথ্য জানাতে হলে `%s -h' লিখে চেষ্টা করুন।

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      --display=DISPLAY   X display to use
      -v, --version       display the current version and exit
bn: %s %s
    ব্যবহার: %s [অপশন]...
    
      -c, --config=DIR    কনফিগ ফাইলের জন্য DIR ব্যবহার করুন
      -d, --debug         stdout এ ডিবাগিং তথ্য প্রিন্ট করুন
      -h, --help          এই সহায়িকা দেখে বের হয়ে যান
      -n, --nologin       স্বয়ংক্রিয়ভাবে লগইন হবেন না
      -l, --login[=NAME]  স্বয়ংক্রিয়ভাবে লগইন হবেন (ঐচ্ছিক আর্গুমেন্ট নাম নির্দেশ করে,
            কোন কোন অ্যাকাউন্ট ব্যবহৃত হবে, যা কিনা কমা দিয়ে আলাদা করা)। 
      --display=প্রদর্শন ব্যবহারের জন্য X প্রদর্শন করুন
      -v, --version       বর্তমান সংস্করণ প্রদর্শন করে বের হয়ে যান

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      -v, --version       display the current version and exit
bn: %s %s
    ব্যবহার: %s [অপশন]...
    
      -c, --config=DIR    কনফিগ ফাইলের জন্য DIR ব্যবহার করুন
      -d, --debug         stdout এ ডিবাগিং তথ্য প্রিন্ট করুন
      -h, --help          এই সহায়িকা দেখে বের হয়ে যান
      -n, --nologin       স্বয়ংক্রিয়ভাবে লগইন হবেন না
      -l, --login[=NAME]  স্বয়ংক্রিয়ভাবে লগইন হবেন (ঐচ্ছিক আর্গুমেন্ট NAME নির্দেশ করে,
            কোন কোন অ্যাকাউন্ট ব্যবহৃত হবে, যা কিনা কমা দিয়ে আলাদা করা)।
      -v, --version       বর্তমান সংস্করণ প্রদর্শন করে বের হয়ে যান

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
bn: %s %s একটি কোর ফাইলকে নষ্ট করার উদ্দোগ নিয়েছে।
    এটি সফটওয়্যারের একটি বাগ (bug) এবং আপনার কোন ভূল ছাড়া ঘটিত হয়।
    
    যদি আপনি পুনরায় পতন তৈরী করেন, একটি বাগ রিপোর্টের মাধ্যমের ডেভেলপারদের জানান নিম্নের ঠিকানায়:
    %ssimpleticket/
    
    দয়া করে নিশ্চিত ভাবে উল্লেখ করুন আপনি এই সময়ে কি করছেন এবং কোর ফাইল হতে আলামত পাঠিয়ে দিন। আপনি যদি না জানেন কিভাবে আলামত পেতে হবে, তবে দয়া করে নিম্নের জায়গা থেকে জেনে নিন
    %swiki/GetABacktrace

en: Open All Messages
bn: সকল বার্তা খুলুন

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
bn: <span weight="bold" size="larger">নতুন চিঠি এসেছে!</span>

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
bn[0]: %s-এর জন্য %dটি নতুন বার্তা আছে।
bn[1]: %s-এর জন্য %dটি নতুন বার্তা আছে।

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
bn[0]:  <b>%d নতুন ইমেইল।</b>
bn[1]: <b>%d নতুন ইমেইল গুলো।</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
bn: "%s" ব্রাউজার কমান্ডটি অবৈধ।

en: Unable to open URL
bn: ইউআরএল খুলতে ব্যর্থ

en: Error launching "%s": %s
bn: "%s" চালু করায় ত্রুটি: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
bn: 'নির্দেশিত ভাবে' ব্রাউসার কমান্ডটি বাছাই করা হয়েছে, কিন্তু কোনো কমান্ড সেট করা হয়নি।

en: The following plugins will be unloaded.
bn: নিম্নোক্ত প্লাগিন গুলোকে আনলোড করা হবে।

en: Multiple plugins will be unloaded.
bn: একাধিক প্লাগিন গুলোকে আনলোড করা হবে।

en: Unload Plugins
bn: প্লাগইন বন্ধ করো

en: Could not unload plugin
bn: প্লাগিন আনলোড করা যায়নি

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
bn: এই প্লাগিনটি এখন আনলোড করা যাচ্ছে না ,কিন্তু পরবর্তীতে শুরুতে নিষ্ক্রিয় থাকবে।

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
bn: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    প্লাগিনটির আপডেটের জন্য ওয়েবসাইট পরীক্ষা করুন।</span>

en: Author
bn: লেখক

en: <b>Written by:</b>
bn: <b>লিখেছে:</b>

en: <b>Web site:</b>
bn: <b>ওয়েব সাইট:</b>

en: <b>Filename:</b>
bn: <b>ফাইলনাম:</b>

en: Configure Pl_ugin
bn: প্লাগইন কনফিগার (_u)

en: <b>Plugin Details</b>
bn: <b>প্লাগইনের বর্ণনা</b>

en: Select a file
bn: একটি ফাইল নির্বাচন করুন

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
bn: কাকে পাউন্স

en: _Buddy name:
bn: বন্ধুর নাম: (_B)

en: Si_gns on
bn: সাইন অন (_g)

en: Signs o_ff
bn: সাইন অফ (_f)

en: Goes a_way
bn: অনুপস্থিত (_w)

en: Ret_urns from away
bn: অনুপস্থিত অবস্থা থেকে ফিরে আসে (_u)

en: Becomes _idle
bn: এখন অলসমেজাজে (_i)

en: Is no longer i_dle
bn: এখন আর অলসমেজাজে নেই (_d)

en: Starts _typing
bn: লেখা শুরু (_t)

en: P_auses while typing
bn: টাইপের সময় বন্ধ থাকা (_a)

en: Stops t_yping
bn: লেখা বন্ধ (_y)

en: Sends a _message
bn: বার্তা পাঠায় (_m)

en: Ope_n an IM window
bn: আইএম উইন্ডো খুলুন (_n)

en: _Pop up a notification
bn: পপআপ ঘোষণা (_P)

en: Send a _message
bn: বার্তা পাঠিয়ে দিন (_m)

en: E_xecute a command
bn: একটি কমান্ড চালান (_x)

en: P_lay a sound
bn: আওয়াজ করুন (_l)

en: Brows_e...
bn: ব্রাউজ... (_e)

en: Br_owse...
bn: ব্রাউজ... (_o)

en: Pre_view
bn: প্রাকদর্শন (_v)

en: P_ounce only when my status is not Available
bn: পাউন্স করুন শুধুমাত্র তখন যখন আমার অবস্থা অনুপস্থিত (_o)

en: _Recurring
bn: পুনরাবৃত্ত করা (_R)

en: Pounce Target
bn: পাউন্স লক্ষবস্তু

en: Smiley theme failed to unpack.
bn: স্মাইলি থীম আনপ্যাক করতে ব্যর্থ

en: Install Theme
bn: থীম ইনস্টল করুন

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
bn: আপনি যে স্মাইলি থীম ব্যবহার করতে চান তা নিম্নবর্তী তালিকা থেকে বাছাই করে নিন। নতুন থীম ইনস্টল করতে চাইলে তা টেনে থীমের তালিকার উপর ফেলুন।

en: Icon
bn: আইকন

en: Keyboard Shortcuts
bn: কীবোর্ড শর্টকাট

en: Cl_ose conversations with the Escape key
bn: Escape কী(key) দিয়ে কথাবার্তা বন্ধ করুন (_o)

en: System Tray Icon
bn: সিস্টেম ট্রে আইকন

en: _Show system tray icon:
bn: সিস্টেম ট্রে আইকন প্রদর্শন: (_S)

en: On unread messages
bn: না পড়া বার্তার উপর

en: Conversation Window Hiding
bn: বার্তার উইন্ডো লুকিয়ে ফেলুন

en: _Hide new IM conversations:
bn: নতুন কথাবার্তা লুকিয়ে ফেলুন: (_H)

en: When away
bn: যখন অনুপস্থিত

note: All the tab options!
en: Tabs
bn: ট্যাব

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
bn: আইএম ও আড্ডাসমূহ ট্যাব উইন্ডোতে প্রদর্শন (_t)

en: Show close b_utton on tabs
bn: ট্যাবে বন্ধ বাটন প্রদর্শন করুন (_u)

en: _Placement:
bn: অবস্থান: (_P)

en: Top
bn: উপর

en: Bottom
bn: নীচ

en: Left
bn: বাঁ

en: Right
bn: ডান

en: Left Vertical
bn: বা দিকে উল্লম্বভাবে

en: Right Vertical
bn: ডান দিকে উল্লম্বভাবে

en: N_ew conversations:
bn: নতুন কথাবার্তা: (_e)

en: Show _formatting on incoming messages
bn: আগত বার্তায় ফরম্যাটিং প্রদর্শন করুন (_f)

en: Close IMs immediately when the tab is closed
bn: IMs তাৎ‍ক্ষণিকভাবে বন্ধ করুন যখন ট্যাব বন্ধ করা হয়

en: Show _detailed information
bn: বিস্তারিত তথ্য প্রদর্শন করুন (_d)

en: Enable buddy ic_on animation
bn: বন্ধুর আইকন এ্যানিমেশন সক্রিয় করুন (_o)

en: _Notify buddies that you are typing to them
bn: বন্ধুদের অবগত করুন যে আপনি টাইপ করছেন (_N)

en: Highlight _misspelled words
bn: ভুল বানান হাইলাইট করো (_m)

en: Use smooth-scrolling
bn: মসৃন-স্ক্রলিং ব্যবহার করুন

en: F_lash window when IMs are received
bn: আইএম এলে উইন্ডো ঝলকাও (_l)

en: Minimi_ze new conversation windows
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটি ছোট করুন (_z)

en: Minimum input area height in lines:
bn: লাইনে ন্যুনতম ইনপুট এরিয়া উচ্চতা:

en: Font
bn: অক্ষর

en: Use document font from _theme
bn: থীম থেকে ডকুমেন্ট অক্ষর ব্যবহার করুন (_t)

en: Use font from _theme
bn: থীম থেকে অক্ষর ব্যবহার করুন (_t)

en: Conversation _font:
bn: কথাবার্তার ফন্ট: (_f)

en: Default Formatting
bn: ডিফল্ট ফরম্যাটিং

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
bn: ফরম্যাট সমর্থিত প্রোটকল ব্যবহার করলে আপনার পাঠানো লেখাগুলো ঠিক এমন দেখাবে।

en: Cannot start proxy configuration program.
bn: প্রতিনিধি কনফিগারেশন প্রোগ্রাম শুরু করতে পারছে না।

en: Cannot start browser configuration program.
bn: ব্রাউজার কনফিগারেশন প্রোগ্রাম শুরু করতে পারছে না।

en: ST_UN server:
bn: STUN সার্ভার: (_U)

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
bn: <span style="italic">উদাহরণ: স্ট্যানসার্ভার.অর্গ</span>

en: _Autodetect IP address
bn: আইপি অ্যাড্রেস স্বয়ংক্রিয়ভাবে সনাক্ত করুন (_A)

en: Public _IP:
bn: পাবলিক আইপি: (_I)

en: Ports
bn: পোর্টসমূহ

en: _Enable automatic router port forwarding
bn: স্বয়ংক্রিয় রাউটার পোর্ট ফরওয়ার্ড সক্রিয় করুন (_E)

en: _Manually specify range of ports to listen on
bn: কোন কোন পোর্ট শুনতে হবে তার পরিসীমা নিজে উল্লেখ করুন (_M)

en: _Start port:
bn: শুরুর পোর্ট: (_S)

en: _End port:
bn: শেষ পোর্ট: (_E)

en: Proxy Server &amp; Browser
bn: প্রতিনিধি সার্ভার &amp; ব্রাউজার

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
bn: <b>প্রতিনিধি কনফিগারেশন প্রোগ্রাম পাওয়া যায়নি।</b>

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
bn: <b>ব্রাউজার কনফিগারেশন প্রোগ্রাম পাওয়া যায়নি।</b>

en: Proxy & Browser preferences are configured
    in GNOME Preferences
bn: প্রতিনিধি & ব্রাউজার পছন্দসমূহকে
    GNOME পছন্দসমূহে কনফিগার করা আছে

en: Configure _Proxy
bn: প্রতিনিধি কনফিগার (_P)

en: Configure _Browser
bn: ব্রাউজার কনফিগার (_B)

en: Proxy Server
bn: প্রতিনিধি সার্ভার

en: No proxy
bn: প্রতিনিধি নেই

en: _User:
bn: ব্যবহারকারী: (_U)

en: Seamonkey
bn: সিমাঙ্কি

en: Opera
bn: অপেরা

en: Netscape
bn: নেটস্কেপ

en: Mozilla
bn: মজিলা

en: Konqueror
bn: কনকোয়েরার

en: Desktop Default
bn: ডেস্কটপ ডিফল্ট

en: GNOME Default
bn: GNOME ডিফল্ট

en: Galeon
bn: গ্যালিওন

en: Firefox
bn: ফায়ারফক্স

en: Firebird
bn: ফায়ারবার্ড

en: Epiphany
bn: ইপিফ্যানি

en: Manual
bn: নিজ হাতে

en: Browser Selection
bn: ব্রাউসার নির্বাচন

en: _Browser:
bn: ব্রাউসার: (_B)

en: _Open link in:
bn: লিঙ্ক এখানে খোলো: (_O)

en: Browser default
bn: ব্রাউজার ডিফল্ট

en: Existing window
bn: বিদ্যমান উইন্ডো

en: New tab
bn: নতুন ট্যাব

en: _Manual:
    (%s for URL)
bn: নিজ হাতে: (_M)
    (%s URL এর জন্য)

en: Log _format:
bn: লগ ফরম্যাট: (_f)

en: Log all _instant messages
bn: সব তাৎক্ষণিক বার্তা লগ করো (_i)

en: Log all c_hats
bn: সব আড্ডা লগ করো (_h)

en: Log all _status changes to system log
bn: সব স্ট্যাটাস পরিবর্তন সিস্টেম লগে নিবন্ধন করুন (_s)

en: Sound Selection
bn: শব্দ বাছাই

en: Quietest
bn: একদম চুপচাপ

en: Quieter
bn: আরও চুপচাপ

en: Quiet
bn: চুপচাপ

en: Loud
bn: জোরে

en: Louder
bn: আরও জোরে

en: Loudest
bn: সবচেয়ে জোরে

en: _Method:
bn: প্রক্রিয়া: (_M)

en: Console beep
bn: কনসোল বীপ

en: No sounds
bn: মৌন

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
bn: শব্দের কমান্ড: (_o)
    (ফাইলের নামের জন্য %s)

en: M_ute sounds
bn: মৌন (_u)

en: Sounds when conversation has _focus
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটি ফোকাস পেলে শব্দ করে

en: _Enable sounds:
bn: শব্দ সক্রিয় করো: (_E)

en: V_olume:
bn: ভলিউম: (_o)

en: Play
bn: বাজাও

en: _Browse...
bn: ব্রাউজ... (_B)

en: _Reset
bn: পুনরায় চালু (_R)

en: _Report idle time:
bn: অলসমেজাজী সময় রিপোর্ট (_R)

en: Based on keyboard or mouse use
bn: কীবোর্ড অথবা মাউস ব্যবহারের উপর ভিত্তি করে

en: _Auto-reply:
bn: স্বয়ংক্রিয়-উত্তর: (_A)

en: When both away and idle
bn: যখন অনুপস্থিত এবং অলসমেজাজী

note: Auto-away stuff
en: Auto-away
bn: স্বয়ংক্রিয়ভাবে অনুপস্থিতি

en: Change status when _idle
bn: অলসমেজাজী থাকলে স্ট্যাটাস পরিবর্তন করুন (_i)

en: _Minutes before becoming idle:
bn: অলসমেজাজে আসার পূর্বে মিনিট: (_M)

en: Change _status to:
bn: স্ট্যাটাস পরিবর্তন করুন: (_s)

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
bn: সূচনাতে অবস্থা

en: Use status from last _exit at startup
bn: শেষ যে অবস্থা ছিল তা থেকে শুরু করুন (_e)

en: Status to a_pply at startup:
bn: সূচনাতে প্রয়োগ করার অবস্থা: (_p)

en: Interface
bn: ইন্টারফেস

en: Smiley Themes
bn: স্মাইলি থীম

en: Browser
bn: ব্রাউজার

en: Status / Idle
bn: অবস্থা / অলস

en: Allow all users to contact me
bn: সব ব্যবহারকারীকে আমার সাথে যোগাযোগ করার অনুমতি দাও

en: Allow only the users on my buddy list
bn: শুধুমাত্র তালিকার বন্ধুদের আমার সাথে যোগাযোগ করার অনুমতি দিন

en: Allow only the users below
bn: শুধুমাত্র নিম্নোল্লিখিত ব্যবহারকারীদের অনুমতি দিন

en: Block all users
bn: সব ব্যবহারকারীদের ব্লক করো

en: Block only the users below
bn: শুধুমাত্র নিম্নোল্লিখিত ব্যবহারকারীদের ব্লক করো

en: Privacy
bn: একান্ত

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
bn: গোপনীয়তা সেটিং তাৎ‍ক্ষণিকভাবে পরিবর্তিত হয়ে যায়।

en: Set privacy for:
bn: ব্যক্তিগত বৈশিষ্ট্যাবলী প্রয়োগ করুন:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
bn: সব বাটন সরিয়ে ফেলুন (_l)

en: Permit User
bn: ব্যবহারকারীকে অনুমতি দিন

en: Type a user you permit to contact you.
bn: যে ব্যবহারকারীকে আপনি যোগাযোগের অনুমতি দিবেন তার নাম টাইপ করুন।

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
bn: যে ব্যবহারকারীকে আপনার সাথে যোগাযোগের অনুমতি দিতে চান তার নামটি লিখুন।

en: _Permit
bn: অনুমতি (_P)

en: Allow %s to contact you?
bn: %s কে যোগাযোগের জন্যে অনুমতি দেয়া হবে?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
bn: আপনি কি নিশ্চিতভাবে %s-কে আপনার সাথে যোগাযোগের অনুমতি দিতে চান?

en: Block User
bn: ব্যবহারকারীকে বাধা দিন

en: Type a user to block.
bn: বাধা দেয়ার জন্য ব্যবহারকারীর নাম টাইপ করুন।

en: Please enter the name of the user you wish to block.
bn: যে ব্যবহারকারীকে ব্লক করা হবে তার নামটি লিখুন।

en: Block %s?
bn: %s কে বাধা দেয়া হবে?

en: Are you sure you want to block %s?
bn: আপনি কি %s-কে নিশ্চিতভাবে ব্লক করতে চান?

en: Apply
bn: প্রয়োগ করো

en: That file already exists
bn: ফাইলটি ইতোমধ্যে বিদ্যমান

en: Would you like to overwrite it?
bn: আপনি কি এটার উপর দিয়ে লিখতে চান?

en: Overwrite
bn: উপরিলেখ

en: Choose New Name
bn: নতুন নাম বাছাই করুন

en: Select Folder...
bn: ফল্ডার নির্বাচন...

note: list button
en: _Get List
bn: তালিকা সংগ্রহ (_G)

note: add button
en: _Add Chat
bn: আড্ডা যোগ (_A)

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
bn: আপনি নিশ্চিতভাবে সংরক্ষরিত অবস্থা গুলো সরাতে চান?

note: Use button
en: _Use
bn: ব্যবহার (_U)

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
bn: শিরোনামটি ইতোমধ্যে ব্যবহৃত হচ্ছে। আপনাকে অন্য শিরোনাম পছন্দ করতে হবে।

en: Different
bn: আলাদা

en: _Title:
bn: শিরোনাম: (_T)

en: _Status:
bn: অবস্থা: (_S)

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
bn: কিছু এ্যাকাউন্ট এর জন্যে আলাদা অবস্থা ব্যবহার করুন (_d)

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
bn: সংরক্ষন এবং ব্যবহার (_v)

en: Status for %s
bn: %s-এর অবস্থা

en: Custom Smiley
bn: স্বয়ংক্রিয় স্মাইলি

en: More Data needed
bn: আরও বেশী তথ্য প্রয়োজন

en: Please provide a shortcut to associate with the smiley.
bn: অনুগ্রহ করে স্মাইলী গুলোর সাথে সহযোগ করে এমন শর্টকাট দিন।

en: Duplicate Shortcut
bn: ডুপ্লিকেট বা নকল সর্টকাট

en: A custom smiley for the selected shortcut already exists. Please specify a different shortcut.
bn: কাস্টম স্মাইলীটির জন্য যে শর্টকাটটি নির্বাচন করেছেন তা ইতিমধ্যে আছে। দয়া করে আরেকটি ভিন্ন শর্টকাট নির্বাচন করুন।

en: Please select an image for the smiley.
bn: অনুগ্রহ করে স্মাইলীটির জন্য একটি ছবি নির্বাচন করুন।

en: Edit Smiley
bn: স্মাইলি সম্পাদনা করুন

en: Add Smiley
bn: স্মাইলী যোগ করুন

en: Smiley _Image
bn: স্মাইলী ছবি (_I)

note: Smiley shortcut
en: Smiley S_hortcut
bn: স্মাইলী সংক্ষিপ্ত পথ (_S)

en: Smiley
bn: স্মাইলী

en: Custom Smiley Manager
bn: মাপ অনুসারে তৈরী স্মাইলি ব্যবস্থাপক

en: Click to change your buddyicon for this account.
bn: এই একাউন্টের জন্য আপনার বন্ধু আইকন পরিবর্তনে ক্লিক করুন।

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
bn: সব একাউন্টের জন্য আপনার বন্ধু আইকন পরিবর্তনে ক্লিক করুন।

en: Waiting for network connection
bn: নেটওয়ার্ক সংযোগের জন্য অপেক্ষা করছে

en: New status...
bn: নতুন অবস্থা...

en: Saved statuses...
bn: সংরক্ষিত অবস্থাসমূহ...

en: Status Selector
bn: অবস্থা নির্বাচক

en: Google Talk
bn: গুগল কথা

en: The following error has occurred loading %s: %s
bn: %s কে লোড করার সময় নিম্নোক্ত ত্রুটি পাওয়া গেছে: %s

en: Failed to load image
bn: ছবি লোড করতে ব্যর্থ

en: Cannot send folder %s.
bn: %s ফোল্ডার পাঠানো যায়নি।

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
bn: %s ফোল্ডার আদান প্রদান করতে পারে না, আপনাকে প্রতিটি ফাইল আলাদাভাবে পাঠাতে হবে।

en: You have dragged an image
bn: আপনি একটি ছবি ড্র্যাগ করেছেন

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
bn: আপনি এই ছবিটি ফাইল ট্রান্সফার হিসেবে পাঠাতে পারেন, এই বার্তার সাথে সন্নিবেশ করতে পারেন অথবা এটাকে বন্ধু আইকন হিসেবে ব্যবহার করতে পারেন।

en: Set as buddy icon
bn: বন্ধু আইকন হিসেবে সেট করো

en: Send image file
bn: ইমেজ ফাইল পাঠান

en: Insert in message
bn: বার্তায় ঢোকান

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
bn: আপনি কি এটাকে এই ব্যবহারকারীর জন্য বন্ধু আইকন হিসেবে নিযুক্ত করতে চান?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
bn: আপনি এই ছবিটি ফাইল ট্রান্সফার হিসেবে পাঠাতে পারেন, অথবা এটাকে বন্ধু আইকন হিসেবে ব্যবহার করতে পারেন।

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
bn: আপনি এই ছবিটি বার্তার সাথে ঢুকিয়ে দিতে পারেন অথবা এই ব্যবহারকারীর জন্য বন্ধু আইকন হিসেবে ব্যবহার করতে পারেন

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of the desktop item types are crap like * "MIME Type" (I have no clue how that would be a desktop item) and "Comment"... nothing we can really * send.  The only logical one is "Application," but do we really want to send a binary and nothing 
en: Cannot send launcher
bn: লঞ্চার পাঠানো যায়নি

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
bn: আপনি একটি ডেস্কটপ লঞ্চার টেনে এনেছেন। সম্ভবত আপনি এই লঞ্চারটির পরিবর্তে লঞ্চারটি যা নির্দেশ করছে তা পাঠাতে চাচ্ছেন।

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
bn: <b>ফাইল:</b> %s
    <b>ফাইলের সাইজ:</b> %s
    <b>ছবির সাইজ:</b> %dx%d

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
bn: '%s' ফাইলটি %s এর জন্য অনেক বড়। দয়া করে অপেক্ষাকৃত ছোট ছবি ব্যবহার করুন।

en: Icon Error
bn: আইকন ত্রুটি

en: Could not set icon
bn: আইকন সেট করা সম্ভব হয়নি

en: Failed to open file '%s': %s
bn: '%s' ফাইলটি খুলতে ব্যর্থ: %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
bn: '%s' ছবিটি লোড করতে ব্যর্থ হয়েছে। কারন জানা নেই, তবে এটি একটি নষ্ট ছবি ফাইল হতে পারে

en: Save File
bn: ফাইল সংরক্ষণ

en: Select color
bn: রং নির্বাচন

en: _Alias
bn: ওরফে (_A)

en: Close _tabs
bn: ট্যাব বন্ধ করুন (_t)

en: _Get Info
bn: তথ্য সংগ্রহ করুন (_G)

en: _Invite
bn: আমন্ত্রণ (_I)

en: _Modify...
bn: পরিবর্তন... (_M)

en: _Add...
bn: যোগ... (_A)

en: _Open Mail
bn: মেইল খুলুন (_O)

en: _Edit
bn: সম্পাদনা করুন (_E)

en: Pidgin Tooltip
bn: Pidgin টুলটিপ

en: Pidgin smileys
bn: পিজিনের স্মাইলী গুলো

en: Penguin Pimps
bn: পেঙ্গুইন পিম্পস

en: Selecting this disables graphical emoticons.
bn: এইটি নির্বাচন করলে তা গ্রাফিকাল অভিব্যক্তি প্রতীক নিষ্ক্রিয় করছে।

en: none
bn: কেউ নয়

en: Small
bn: ছোট

en: Smaller versions of the default smilies
bn: ডিফল্ট স্মাইলীগুলোর অপেক্ষাকৃত ছোট সংকলন

en: Response Probability:
bn: সম্ভাব্য সাড়া:

en: Statistics Configuration
bn: পরিসংখ্যান কনফিগারেশন

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
bn: সর্বোচ্চ সাড়া দেবার টাইম-আউট:

en: minutes
bn: মিনিট

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
bn: সর্বোচ্চ শেষ-দেখার পার্থক্য:

note: threshold spinner
en: Threshold:
bn: থ্রেসহোল্ড:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
bn: যোগাযোগ সুবিধার ভবিষ্যদ্বাণী

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
bn: যোগাযোগ সুবিধার ভবিষ্যদ্বাণী প্লাগিন।

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
bn: আপনার বন্ধুদের সম্ভাব্যতার তথ্য নিয়ে পরিসংখ্যান দেখাচ্ছে

en: Buddy is idle
bn: বন্ধু অলসমেজাজে

en: Buddy is away
bn: বন্ধু অনুপস্থিত

en: Buddy is "extended" away
bn: বন্ধু অনুপস্থিত:

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
bn: বন্ধু মোবাইলে

en: Buddy is offline
bn: বন্ধু অফলাইন

en: Point values to use when...
bn: যে পয়েন্ট মান ব্যবহৃত হবে, যখন...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
bn: <i>সর্বোচ্চ স্কোর</i> প্রাপ্ত বন্ধু যোগাযোগ এ অগ্রাধিকার পাবেন।

en: Use last buddy when scores are equal
bn: স্কোর সমান হলে শেষ বন্ধুকে ব্যবহার করুন

en: Point values to use for account...
bn: অ্যাকাউন্টের জন্য যে পয়েন্ট মান ব্যবহৃত হবে...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
bn: যোগাযোগের অগ্রাধিকার

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
bn: বন্ধুর অবস্থা সংক্রান্ত বিভিন্ন মান নিয়ন্ত্রণ করতে সহায়তা করে।

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
bn: যোগাযোগের অগ্রাধিকার নির্ণয়ে, বন্ধুদের অবস্থা সংক্রান্ত (অলসমেজাজে/অনুপস্থিত/অফলাইন) মান পরিবর্তন করতে সহায়তা করে।

en: Conversation Colors
bn: কথাবার্তার রং

en: Customize colors in the conversation window
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটির রং স্বনির্বাচন

en: Error Messages
bn: ত্রুটি বার্তা

en: Highlighted Messages
bn: হাইলাইট করা বার্তা

en: System Messages
bn: সিস্টেম বার্তা

en: Sent Messages
bn: প্রেরিত বার্তা

en: Received Messages
bn: গ্রহন করা বার্তা

en: Select Color for %s
bn: %s এর জন্য রং নির্বাচন করুন

en: Ignore incoming format
bn: আগমনরত ফরম্যাট উপেক্ষা করুন

en: Apply in Chats
bn: আড্ডায় প্রয়োগ

en: Apply in IMs
bn: আইএম গুলোতে প্রয়োগ করুন

en: By conversation count
bn: কথাবার্তার সংখ্যা অনুসারে

en: Conversation Placement
bn: কথাবার্তা অনুষ্ঠিত হবার স্থান

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
bn: নোট: "নতুন আলোচনাগুলোর" পছন্দ অবশ্যই "আলোচনার ভিত্তিতে" নিযুক্ত হবে।

en: Number of conversations per window
bn: প্রতি উইন্ডোতে কথাবার্তার সংখ্যা

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
bn: সংখ্যা অনুসারে সাজানোর সময় আইএম ও আড্ডার উইন্ডোগুলি আলাদা করে দেখায়

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
bn: অতিরিক্ত কথাবার্তা রাখার অপশনসমূহ।

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
bn: ঐচ্ছিকভাবে আই এম এবং আড্ডা আলাদা করে, প্রতি উইন্ডোতে কথাবার্তার সংখ্যা সীমিত করুন।

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
bn: মাউসের ভঙ্গিমা কনফিগারেশন

en: Middle mouse button
bn: মাউসের মাঝের বাটন

en: Right mouse button
bn: মাউসের ডান বাটন

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
bn: ভঙ্গিমার দৃশ্যায়ন (_V)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
bn: মাউসের ভঙ্গিমা

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
bn: মাউসের ভঙ্গিমাকে সমর্থন দেয়

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
bn: এটি কথাবার্তার উইন্ডোতে মাউস ভঙ্গিমা প্রদর্শন সম্ভব করে। মাউসের মাঝের বোতামটি চেপে রেখে বিভিন্ন কাজকর্ম করুন যেমন:
    
    •আড্ডা বন্ধ করতে হলে নিচের টেনে নিয়ে ডান দিকে সরান।
    •আগের আড্ডায় ফিরতে চাইলে ওপরে টেনে নিয়ে বা দিকে সরান।
    •এর পরের আড্ডায় যেতে হলে ওপরে টেনে নিয়ে ডান দিকে সরান।

en: Instant Messaging
bn: তাৎক্ষণিক বার্তাব্যবস্থা

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
bn: নিম্নোক্ত ঠিকানার বই থেকে কাউকে বেছে নিন, বা সম্পূর্ণ নতুন কাউকে যোগ করুন।

en: Group:
bn: গ্রুপ:

note: "New Person" button
en: New Person
bn: নতুন ব্যক্তি

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
bn: বন্ধু নির্বাচন করুন

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
bn: আপনার ঠিকানার বই থেকে কাউকে বেছে নিয়ে বন্ধু হিসেবে তালিকাভুক্ত করুন, অথবা নতুন কাউকে যোগ করুন।

note: Add the expander
en: User _details
bn: ব্যবহারকারীর বিবরণ (_d)

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
bn: বন্ধুকে সম্পৃক্ত করুন (_A)

en: Unable to send email
bn: ইমেইল পাঠাতে ব্যর্থ

en: The evolution executable was not found in the PATH.
bn: পথ-এর মধ্যে বিবর্তনের সম্পাদন পাওয়া যায়নি।

en: An email address was not found for this buddy.
bn: এই বন্ধুটির জন্য একটি ই-মেইল ঠিকানা খুঁজে পাওয়া যায়নি।

en: Add to Address Book
bn: ঠিকানার বইয়ে যোগ করুন

en: Send Email
bn: ইমেইল পাঠান

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
bn: বিবর্তন একত্রিকরণ কনফিগারেশন

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
bn: স্বয়ংক্রিয়ভাবে বন্ধুতালিকায় যোগ করার উপযুক্ত সব অ্যাকাউন্টগুলোকে বেছে নিন।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
bn: বিবর্তন একত্রিকরণ

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
bn: বিবর্তনের সঙ্গে একত্রিকরণ সম্ভব করে।

en: Please enter the person's information below.
bn: এই ব্যক্তির প্রয়োজনীয় তথ্যাদি নিচে লিখুন।

en: Please enter the buddy's username and account type below.
bn: অনুগ্রহ করে বন্ধুর স্ক্রীন নাম ও অ্যাকাউন্টের ধরণ নিচে লিখুন।

en: Account type:
bn: অ্যাকাউন্টের ধরণ:

note: Optional Information section
en: Optional information:
bn: অন্য তথ্যাদি (ঐচ্ছিক):

en: First name:
bn: নাম:

en: Last name:
bn: পদবী:

en: Email:
bn: ইমেইল:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
bn: GTK সিগন্যাল পরীক্ষা

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
bn: সমস্ত ui সিগন্যাল সঠিক কাজ করছে কিনা তার পরীক্ষা।

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
bn: 
    <b>বন্ধু নোট</b>: %s

en: History
bn: ইতিহাস

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
bn: অনুপস্থিত হলে আইকনকৃত

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
bn: আপনার অনুপস্থিতিতে বন্ধুতালিকা ও কথাবার্তার উইন্ডোগুলিকে আইকনকৃত করে।

en: Mail Checker
bn: ইমেইল চেকার

en: Checks for new local mail.
bn: স্থানীয় নতুন মেইল আছে কিনা তা পরীক্ষা করে।

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
bn: নতুন ইমেইল এলে আপনার বন্ধুতালিকার পাশে একটি ছোট বাক্স দেখায়।

en: Markerline
bn: মার্কারলাইন

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
bn: কথোপকথনে নতুন বার্তাগুলো নির্দেশ করতে একটি লাইন আঁকুন।

en: Jump to markerline
bn: মার্কারলাইন দেয়া

en: Draw Markerline in
bn: মার্কারলাইন আঁকুন

en: _IM windows
bn: আইএম উইন্ডো (_I)

en: C_hat windows
bn: আড্ডার উইন্ডো (_h)

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
bn: একটি সংগীত বার্তা অধিবেশনের জন্য অনুরোধ করা হয়েছে। গ্রহন করতে দয়া করে MM আইকনটি ক্লিক করুন।

en: Music messaging session confirmed.
bn: সুরেলা বার্তার অধিবেশন নিশ্চিত।

en: Music Messaging
bn: সুরেলা বার্তাব্যবস্থা

en: There was a conflict in running the command:
bn: কমান্ড চালাতে একটি সংঘাত ছিল:

en: Error Running Editor
bn: সম্পাদক চালাতে ত্রুটি

en: The following error has occurred:
bn: নিম্নোক্ত ত্রুটি পাওয়া গেছে:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
bn: সুরেলা বার্তার কনফিগারেশন

en: Score Editor Path
bn: সম্পাদক পাথ স্কোর

en: _Apply
bn: প্রয়োগ (_A)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
bn: সমন্নিত রচনার জন্য সংগীত বার্তা প্লাগিন।

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
bn: মিউজিক বার্তা বাহক প্লাগিন, একটি বাস্তব সময়ে একটি একটি সাধারন স্কোরের একটি সংগীত অংশের উপর একাধিক ব্যবহারকারীকে সমসাময়িক ভাবে কাজ করার অনুমোদন দেয়।

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
bn: যার জন্য ঘোষণা

en: 	_Only when someone says your username
bn:                         শুধুমাত্র যখন কেউ একজন আড্ডায় আপনার স্ক্রিন নাম বলছেন (_O)

en: _Focused windows
bn: ফোকাসে থাকা উইন্ডো (_F)

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
bn: ঘোষণা পদ্ধতি

en: Prepend _string into window title:
bn: উইন্ডোর শিরোনামে এই স্ট্রীং যোগ করা হবে: (_s)

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
bn: উইন্ডোর শিরোনামে নতুন আসা বার্তাগুলির সংখ্যা জুড়ে দাও (_o)

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
bn: উইন্ডোর শিরোনামে নতুন আসা বার্তাগুলির সংখ্যা জুড়ে দাও (_X)

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
bn: উইন্ডো ম্যানেজারের "জরুরী" ইঙ্গিত নির্দিষ্ট করুন (_U)

en: _Flash window
bn: ফ্লাস উইন্ডো (_F)

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটি উঁচু করো (_a)

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
bn: বর্তমান কথাবার্তার উইন্ডো (_P)

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
bn: অপসারিত ঘোষণা

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটি ফোকাস পেলে সরিয়ে ফেলুন (_g)

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটিতে ক্লিক করলে সরিয়ে ফেলুন (_r)

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
bn: কথাবার্তার উইন্ডোটিতে টাইপ শুরু করলে সরিয়ে ফেলুন (_t)

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
bn: বার্তা পাঠালে সরিয়ে ফেলুন (_m)

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
bn: কথাবার্তা ট্যাবে চলে এলে অন করার সুইচ সরিয়ে ফেলুন (_b)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
bn: বার্তা প্রাপ্তির ঘোষণা

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
bn: এটি বিভিন্ন পদ্ধতিতে না পড়া বার্তাগুলির সম্বন্ধে আপনাকে জানায়।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
bn: Pidgin কার্যপ্রণালী প্রদর্শন প্লাগইন

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
bn: একটি ব্যবহারযোগ্য প্লাগ-ইনের উদাহরণ - বিবরণ দেখুন।

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
bn: এটা একটা ফাটাফাটি প্লাগ-ইন যা বেশ কার্যকর:
    - লগিন করলে আপনাকে জানাবে যে কে এই প্রোগ্রামটির লেখক
    - প্রদত্ত সব স্ট্রিং উল্টে দেবে
    - আপনার তালিকাভুক্ত ব্যক্তি অনলাইন হলেই আপনার হয়ে তাকে বার্তা পাঠায়

en: Cursor Color
bn: কার্সারের রং

en: Secondary Cursor Color
bn: অপ্রধান কার্সারের রং

en: Hyperlink Color
bn: হাইপারলিঙ্কের রং

en: Visited Hyperlink Color
bn: হাইপারলিঙ্ক দেখার রং

en: Highlighted Message Name Color
bn: হাইলাইট করা বার্তা নাম রং

en: GtkTreeView Horizontal Separation
bn: GtkTreeView আড়াআড়িভাবে পৃথক

en: Conversation Entry
bn: কথাবার্তার নথি

en: Request Dialog
bn: অনুরোধ ডায়ালগ

en: Notify Dialog
bn: বিজ্ঞপ্তি ডায়ালগ

en: Select Color
bn: রং নির্বাচন

en: Select Interface Font
bn: ইন্টারফেস অক্ষর নির্বাচন করুন

en: Select Font for %s
bn: %s-এর জন্য অক্ষর নির্বাচন করুন

en: GTK+ Interface Font
bn: GTK+ ইন্টারফেসের অক্ষর

en: GTK+ Text Shortcut Theme
bn: GTK+ টেক্সট সংক্ষেপের থীম

note: for (i = 0; i < G_N_ELEMENTS(widget_bool_prefs); i++) { hbox = gtk_hbox_new(FALSE, PIDGIN_HIG_CAT_SPACE); gtk_box_pack_start(GTK_BOX(frame), hbox, FALSE, FALSE, 0); check = pidgin_prefs_checkbox(_(widget_bool_names[i]), widget_bool_prefs_set[i], hbox); gtk_size_group_add_widget(labelsg, check); widg
en: Interface colors
bn: ইন্টারফেসের রং

en: Widget Sizes
bn: প্রসস্ততার মাপে

en: Fonts
bn: অক্ষর

en: Gtkrc File Tools
bn: Gtkrc ফাইল টুল গুলো

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
bn: %s%sgtkrc-২.০ এ সেটিং লিখুন

en: Re-read gtkrc files
bn: gtkrc ফাইলগুলো পুনরায় পড়ুন

en: Pidgin GTK+ Theme Control
bn: Pidgin GTK+ থীম নিয়ন্ত্রক

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
bn: সাধারণভাবে ব্যবহৃত gtkrc বৈশিষ্ট্যাবলী পরিবর্ধনে সহায়তা করে।

en: Raw
bn: অরুপান্তরিত

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
bn: টেক্সট-ভিত্তিক প্রোটকলে অরুপান্তরিত ইনপুট পাঠাতে সহায়তা করে।

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
bn: টেক্সট-ভিত্তিক প্রোটকলগুলোতে অরুপান্তরিত ইনপুট পাঠাতে সহায়তা করে (XMPP, MSN, IRC, TOC)। পাঠাতে হলে এন্ট্রি বক্সে 'Enter' চাপুন। ডিবাগ উইন্ডোটিতে খেয়াল রাখুন।

en: You can upgrade to %s %s today.
bn: আপনি %s %s তে আজ উন্নীত হতে পারেন।

en: New Version Available
bn: নতুন সংস্করণ পাওয়া যাচ্ছে

en: Later
bn: পরবর্তীতে

en: Download Now
bn: এখনই ডাউনলোড করুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
bn: নতুন সংস্করণ প্রকাশের ঘোষণা

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
bn: এটি মাঝে মাঝে নতুন সংস্করণের খোঁজ করে।

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
bn: এটি কিছু সময় পর পর নতুন সংস্করণের খোঁজ করে এবং পরিবর্তনলগের মাধ্যমে ব্যাবহারকারীকে জানায়।

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
bn: পাঠানোর বাটন

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
bn: কথোপকথন উইন্ডো পাঠানোর বাটন

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for when no physical keyboard is present.
bn: কথোপকথন উইন্ডো এন্ট্রি অঞ্চলে একটি বাটন যোগ করে পাঠায়। যখন কোনও কীবোর্ড বর্তমান নয়।

en: Duplicate Correction
bn: অনুরূপ সংশোধন

en: The specified word already exists in the correction list.
bn: আপনার উল্লেখিত শব্দটি আগে থেকেই সংশোধন তালিকায় বিদ্যমান।

en: Text Replacements
bn: টেক্সট প্রতিস্থাপন

en: You type
bn: আপনি লিখবেন

en: You send
bn: আপনি পাঠাবেন

en: Whole words only
bn: শুধুমাত্র পূর্ণশব্দ

en: Case sensitive
bn: স্পর্শকাতর ঘটনা

en: Add a new text replacement
bn: নতুন টেক্সট প্রতিস্থাপন যোগ করুন

en: You _type:
bn: আপনি লিখবেন: (_t)

en: You _send:
bn: আপনি পাঠান: (_s)

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
bn: ঘটনার সঠিক মিল (স্বয়ংক্রিয় ঘটনা পরিচালনার জন্য পরীক্ষা না করা) (_E)

en: Only replace _whole words
bn: শুধুমাত্র পূর্ণশব্দ প্রতিস্থাপিত করো (_w)

en: General Text Replacement Options
bn: সাধারন টেক্সট প্রতিস্থাপন অপশনগুলো

en: Enable replacement of last word on send
bn: পাঠানো শেষ শব্দের বদলানো সক্রিয় করুন

en: Text replacement
bn: টেক্সট প্রতিস্থাপন

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
bn: এটি আপনার স্বনির্ধারিত নিয়ম অনুসারে বর্হিমুখি বার্তার টেক্সট প্রতিস্থাপন করে।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
bn: বন্ধু সম্পর্কিত স্বয়ংক্রিয় বার্তা

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
bn: এটি বন্ধুতালিকার একটি আড়াআড়ি ভাবে প্রদর্শিত সংস্করণ।

en: Display Timestamps Every
bn: প্রত্যেক টাইমস্টাম্প প্রদর্শন করুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
bn: টাইমস্ট্যাম্প

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
bn: আইআড্ডা-ধরন টাইমস্ট্যাম্প প্রদর্শন করে

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
bn: প্রতি N মিনিট পর পর আইআড্ডা-ধরন টাইমস্ট্যাম্প প্রদর্শন করে।

en: Timestamp Format Options
bn: টাইম স্ট্যাম্প ফরম্যাটের অপশন গুলো

en: _Force 24-hour time format
bn: ২৪-ঘন্টা সময় ফরম্যাট গতি (_F)

en: Show dates in...
bn: তে তারিখ প্রদর্শন...

en: Co_nversations:
bn: কথাবার্তা: (_n)

en: For delayed messages
bn: দেরিতে আসা বার্তার জন্য

en: For delayed messages and in chats
bn: দেরি করে আসা আড্ডা এবং বার্তাগুলোর জন্য

en: _Message Logs:
bn: বার্তা লগ: (_M)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
bn: বার্তা টাইম স্ট্যাম্প ফরম্যাট

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
bn: বার্তা টাইমস্টাম্প ফরম্য়াট গুলোকে স্বয়ংক্রিয় করুন।

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
bn: এই প্লাগিন, ব্য়বহারকারীকে স্বয়ংক্রিয় কথোপকথন এবং বার্তা টাইমস্টাম্প ফরম্য়াট গুলোতে লগইনে অনুমোদন করে।

en: Opacity:
bn: জড়তা:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
bn: তাৎক্ষণিক বার্তার উইন্ডোসমূহ

en: _IM window transparency
bn: তাৎক্ষণিক বার্তার উইন্ডোর স্বচ্ছতা (_I)

en: _Show slider bar in IM window
bn: তাৎক্ষণিক বার্তার উইন্ডোতে স্লাইডার বার প্রদর্শন (_S)

en: Remove IM window transparency on focus
bn: ফোকাসে আইএম উইন্ডোর স্বচ্ছতা সরিয়ে ফেলুন

en: Always on top
bn: সব সময় উপরে

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
bn: বন্ধু তালিকা উইন্ডো

en: _Buddy List window transparency
bn: বন্ধু তালিকা উইন্ডোর স্বচ্ছতা (_B)

en: Remove Buddy List window transparency on focus
bn: ফোকাসে বন্ধু তালিকা উইন্ডোর স্বচ্ছতা সরিয়ে ফেলুন

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
bn: স্বচ্ছতা

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
bn: বন্ধু তালিকা ও কথাবার্তার উইন্ডোগুলির তারতম্যযুক্ত স্বচ্ছতা।

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
bn: এই প্লাগইনের দ্বারা বন্ধু তালিকা এবং কথাবার্তার উইন্ডোগুলির জন্য তারতম্যযুক্ত আলফা স্বচ্ছতা প্রদান করা সম্ভব।
    
    * নোট: এর জন্য উইন্ডোজ ২০০০ বা এক্সপি প্রয়োজন।

en: GTK+ Runtime Version
bn: GTK+ রানটাইম সংস্করণ

note: Autostart
en: Startup
bn: চালু

en: _Start %s on Windows startup
bn: উইন্ডোজ শুরুর সময় %s কে চালু করুন (_S)

en: _Dockable Buddy List
bn: ডকিং সমর্থিত বন্ধু তালিকা (_D)

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
bn: বন্ধুতালিকা উইন্ডো ওপরে রাখুন: (_K)

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
bn: একমাত্র ডক করা থাকলেই

en: _Flash window when chat messages are received
bn: আড্ডার বার্তা এলে উইন্ডো ঝলকাও (_F)

en: Windows Pidgin Options
bn: উইন্ডোজের Pidgin অপশনসমূহ

en: Options specific to Pidgin for Windows.
bn: উইন্ডোজের জন্য Pidgin এর উল্লেখিত অপশনসমূহ।

en: Provides options specific to Pidgin for Windows , such as buddy list docking.
bn: উইন্ডোজের জন্য পিজিনে উল্লেখিত অপশনগুলো দেয়, যেমন বন্ধু তালিকা দেখানো।

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
bn: <font color='#777777'>ইতোমধ্যে লগ আউট।</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
bn: XMPP কনসোল

en: Account:
bn: অ্যাকাউন্ট:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
bn: <font color='#777777'>XMPP এর সাথে সংযুক্ত নয়</font>

en: Insert an <iq/> stanza.
bn: একটি <iq/> পংক্তি যুক্ত করুন।

en: Insert a <presence/> stanza.
bn: একটি <presence/> পংক্তি যুক্ত করুন।

en: Insert a <message/> stanza.
bn: একটি স্ট্যানজা <message/> ঢোকান।

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
bn: নতুন XMPP পংক্তিগুলো পাঠান এবং গ্রহন করুন।

note: *  description
en: This plugin is useful for debbuging XMPP servers or clients.
bn: এই প্লাগিনটি XMPP সার্ভার অথবা ক্লায়েন্ট ডিবাগিং এর জন্য কার্যকর।
