Gaim - en to it translation catalogue (2441 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
it: %s. Prova con `%s -h' per maggiori informazioni.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
it: %s
    Uso: %s [OPZIONI]...
    
      -c, --config=DIR    usa DIR per i file di configurazione
      -d, --debug         stampa messaggi di debug sullo standard output
      -h, --help          mostra questo aiuto ed esce
      -n, --nologin       non effettuare il login automatico  -v, --version       mostra la versione attuale ed esce

en: Error
it: Errore

en: Account was not added
it: L'account non è stato aggiunto

en: Screenname of an account must be non-empty.
it: Il nome utente per un account non può essere vuoto.

en: New mail notifications
it: Notifica i nuovi messaggi di posta

en: Remember password
it: Ricorda la password

en: Modify Account
it: Modifica l'account

en: New Account
it: Nuovo account

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Screen name:
it: Nome utente:

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
it: Annulla

note: Save button Save
en: Save
it: Salva

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare %s?

en: Delete Account
it: Cancella account

note: Delete button
en: Delete
it: Elimina

en: Accounts
it: Account

en: You can enable/disable accounts from the following list.
it: Puoi abilitare/disabilitare gli account dalla seguente lista.

note: Add button
en: Add
it: Aggiungi

note: Modify button
en: Modify
it: Modifica

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
it: %s%s%s%s ha aggiunto %s alla sua lista contatti%s%s

en: Add buddy to your list?
it: Vuoi aggiungere il contatto alla tua lista?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
it: %s%s%s%s vuole aggiungere %s alla sua lista dei contatti%s%s

en: Authorize buddy?
it: Autorizzare l'utente?

en: Authorize
it: Autorizza

en: Deny
it: Blocca

en: You must provide a screename for the buddy.
it: Devi scegliere un nome utente per il contatto.

en: You must provide a group.
it: Devi scegliere un gruppo.

en: You must select an account.
it: Selezionare un account.

en: Error adding buddy
it: Errore nell'aggiunta del contatto

en: Screen Name
it: Nome utente

en: Group
it: Gruppo

en: Add Buddy
it: Aggiungi un contatto

en: Please enter buddy information.
it: Inserisci le informazioni sul contatto.

en: Chats
it: Chat

note: Extract their Name and put it in
en: Name
it: Nome

en: Add Chat
it: Aggiungi una chat

en: You can edit more information from the context menu later.
it: Puoi inserire maggiori informazioni successivamente dal menù contestuale.

en: Error adding group
it: Errore nell'aggiunta del gruppo

en: You must give a name for the group to add.
it: Specificare un nome per il gruppo da aggiungere.

en: A group with the name already exists.
it: Esiste già una gruppo con questo nome.

en: Add Group
it: Aggiungi un gruppo

en: Enter the name of the group
it: Inserisci il nome del gruppo

en: Edit Chat
it: Modifica la chat

en: Please Update the necessary fields.
it: Aggiorna i campi obbligatori.

en: Edit
it: Modifica

en: Auto-join
it: Entra automaticamente

en: Edit Settings
it: Modifica le impostazioni

en: Get Info
it: Info

en: Add Buddy Pounce
it: Aggiungi un allarme

en: Send File
it: Invia file

en: View Log
it: Mostra il log

en: Please enter the new name for %s
it: Inserire un nuovo nome per %s

en: Rename
it: Rinomina

en: Enter empty string to reset the name.
it: Inserisci una stringa vuota per resettare il nome.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
it: La rimozione di questo gruppo comporterà l'eliminazione di tutti i contatti appartenenti al gruppo

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
it: La rimozione di questo gruppo comporterà l'eliminazione di tutti i contatti appartenenti al gruppo

en: Are you sure you want to remove %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
it: Conferma rimozione

en: Remove
it: Rimuovi

note: Buddy List
en: Buddy List
it: Lista contatti

note: Idle stuff
en: Idle
it: Inattivo

en: Online: %d
    Total: %d
it: In linea: %d
    Totale: %d

en: 
    Last Seen: %s ago
it: 
    Visto l'ultima volta: %s fa

en: New...
it: Nuovo...

en: Saved...
it: Salvato...

en: Plugins
it: Plugin

en: _Name
it: _Nome

en: New Instant Message
it: Nuovo messaggio immediato

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona alla quale vuoi inviare un messaggio immediato.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
it: Opzioni

en: Send IM...
it: Invia MI...

en: Toggle offline buddies
it: Mostra i contatti non in linea

en: Sort by status
it: Ordina per stato

en: Sort alphabetically
it: Ordina alfabeticamente

en: Sort by log size
it: Ordina per dimensione del log

en: %s disconnected.
it: %s si è disconnesso.

en: %s was disconnected due to the following error:
    %s
it: %s è stato disconnesso a causa del seguente errore:
    %s

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Connect
it: Connetti

en: No such command.
it: Comando inesistente.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
it: Errore di sintassi: È stato digitato un numero sbagliato di argomenti per questo comando.

en: Your command failed for an unknown reason.
it: Il comando non ha funzionato per un motivo sconosciuto.

en: That command only works in chats, not IMs.
it: Il comando funziona solo per le chat, non per i MI.

en: That command only works in IMs, not chats.
it: Il comando funziona solo per i MI, non per le chat.

en: That command doesn't work on this protocol.
it: Il comando non funziona con questo protocollo.

en: Commands are not supported yet. Message was NOT sent.
it: I comandi non sono ancora supportati. Il messaggio NON è stato inviato.

en: 
    %s is typing...
it: 
    %s sta scrivendo...

en: <AUTO-REPLY>
it: <RISPOSTA AUTOMATICA>

note: Print the list of users in the room
en: List of users:
it: Elenco degli utenti:

en: Supported debug options are:  version
it: Le opzioni di debug supportate sono: version

en: No such command (in this context).
it: Comando inesistente (in questo contesto).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
it: Usa "/help &lt;comando&gt;" per ottenere aiuto su un comando specifico.
    I seguenti comandi sono disponibili in questo contesto:

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
it: say &lt;message&gt;: Invia un messaggio normalmente, come se non stessi utilizzando un comando.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
it: me &lt;azione&gt;: Invia un'azione in stile IRC ad un contatto o ad una chat.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
it: debug &lt;opzione&gt;: Invia diverse informazioni di debug alla conversazione corrente.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
it: help &lt;comando&gt;: Aiuto su un comando specifico.

en: plugins: Show the plugins window.
it: plugins: Mostra la finestra dei plugin.

en: buddylist: Show the buddylist.
it: buddylist: Mostra la lista contatti.

en: accounts: Show the accounts window.
it: accounts: Mostra la finestra degli account.

en: debugwin: Show the debug window.
it: debugwin: Mostra la finestra di debug.

en: prefs: Show the preference window.
it: prefs: Mostra la finestra delle preferenze.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
it: statuses: Mostra la finestra dei messaggi di stato salvati.

en: Debug Window
it: Finestra di debug

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
it: Pulisci

en: Pause
it: Pausa

en: Timestamps
it: Timestamp

en: File Transfers - %d%% of %d files
it: Trasferimento file - %d%% di %d file

en: File Transfers
it: Trasferimento file

en: Progress
it: Avanzamento

en: Filename
it: Nome file

en: Size
it: Dimensione

en: Speed
it: Velocità

en: Remaining
it: Rimanente

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
it: Stato

en: Close this window when all transfers finish
it: Chiudi questa finestra quando tutti i trasferimenti sono stati completati

en: Clear finished transfers
it: Pulisci i trasferimenti ultimati

note: Close button
en: Close
it: Chiudi

en: Waiting for transfer to begin
it: In attesa dell'inizio del trasferimento

en: Canceled
it: Annullato

en: Failed
it: Fallito

en: Finished
it: Completato

en: Transferring
it: Trasferimento in corso

en: Emails
it: Email

en: You have mail!
it: C'è posta per te!

en: From
it: Da

en: Subject
it: Oggetto

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
it[0]: %s (%s) ha %d nuovo messaggio.
it[1]: %s (%s) ha %d nuovi messaggi.

en: Info for %s
it: Informazioni per %s

en: Buddy Information
it: Informazioni sul contatto

en: Continue
it: Continua

en: IM
it: Messaggio

en: Join
it: Entra

en: Invite
it: Invita

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
it: Nome: %s
    Versione: %s
    Descrizione: %s
    Autore: %s
    Sito web: %s
    Nome file: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
it: È necessario caricare il plugin prima di poterlo configurare.

en: Still need to do something about this.
it: C'è ancora bisogna di fare qualcosa per questo.

en: No configuration options for this plugin.
it: Nessuna opzione di configurazione per questo plugin.

en: Configure Plugin
it: Configura il plugin

en: Please enter a buddy to pounce.
it: Inserisci il nome di un utente.

en: New Buddy Pounce
it: Nuovo allarme

en: Edit Buddy Pounce
it: Modifica l'allarme

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
it: Controlla se il contatto...

note: Create the "Action" frame.
en: Action
it: Azione

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Buddy Pounces
it: Allarmi

en: %s has started typing to you (%s)
it: %s ha iniziato a scriverti (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
it: %s si è fermato mentre scriveva un messaggio per te (%s)

en: %s has signed on (%s)
it: %s si è connesso (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
it: %s è tornato attivo (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
it: %s è di nuovo presente (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
it: %s ha smesso di scriverti (%s)

en: %s has signed off (%s)
it: %s si è disconnesso (%s)

en: %s has become idle (%s)
it: %s è diventato inattivo (%s)

en: %s has gone away. (%s)
it: %s è andato via. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
it: %s ti ha inviato un messaggio. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
it: Evento sconosciuto. Per piacere riporta questo errore!

en: From last sent message
it: Dall'ultimo messaggio inviato

en: Never
it: Mai

en: Show Idle Time
it: Mostra tempi di inattività

en: Show Offline Buddies
it: Mostra i contatti non in linea

en: Show Timestamps
it: Mostra i timestamp

en: Notify buddies when you are typing
it: Segnala ai contatti che stai scrivendo

en: Log format
it: Formato del log

en: Log chats
it: Esegui il log delle chat

en: Log status change events
it: Registra nel log di sistema i cambiamenti di stato

note: Conversations
en: Conversations
it: Conversazioni

en: Logging
it: Log

en: Preferences
it: Preferenze

en: Not implemented yet.
it: Non ancora implementato.

en: Save File...
it: Salva il file...

en: Open File...
it: Apri il file...

en: Are you sure you want to delete "%s"
it: Sei sicuro di voler eliminare "%s"

en: Delete Status
it: Cancella lo stato

en: Saved Statuses
it: Messaggi di stato salvati

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

en: Message
it: Messaggio:

note: Use
en: Use
it: Utilizza

en: Invalid title
it: Titolo non valido

en: Please enter a non-empty title for the status.
it: Inserisci un titolo non vuoto per lo stato.

en: Duplicate title
it: Titolo già esistente

en: Please enter a different title for the status.
it: Inserisci un titolo differente per lo stato.

en: Status:
it: Stato:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Edit Status
it: Modifica lo stato

en: Use different status for following accounts
it: Utilizza uno stato differente per i seguenti account

note: Save & Use
en: Save & Use
it: Salva e utilizza

en: Statuses
it: Messaggi di stato

en: %s just signed on
it: %s si è appena connesso

en: %s just signed off
it: %s si è appena disconnesso

en: %s sent you a message
it: %s ti ha inviato un messaggio

en: %s said your nick in %s
it: %s ha pronunciato il tuo nick in %s

en: %s sent a message in %s
it: %s ha inviato un messaggio in %s

en: Buddy signs on/off
it: Il contatto si connette/disconnette

en: You receive an IM
it: Ricevi un MI

en: Someone speaks in a chat
it: Qualcuno parla in una chat

en: Someone says your name in a chat
it: Qualcuno pronuncia il tuo nome in una chat

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
it: <b>Conversazioni con %s su %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
it: Il plugin storico richiede che il log sia attivo

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
it: Il log delle conversazioni può essere abilitato da Strumenti -> Preferenze -> Log.
    
    L'abilitazione del log per i messaggi immediati e/o per le chat attiverà lo storico per il corrispondente tipo di conversazione.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
it: Mostra le conversazioni registrate di recente nelle nuove finestre di conversazione.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
it: Quando viene aperta una nuova conversazione, questo plugin inserirà l'ultima conversazione in quella corrente.

en: accounts
it: account

en: Password is required to sign on.
it: È richiesta una password per il login.

en: Enter password for %s (%s)
it: Inserisci la password per %s (%s)

en: Enter Password
it: Inserisci la password

en: Save password
it: Salva password

en: Missing protocol plugin for %s
it: Manca il plugin per il protocollo %s

en: New passwords do not match.
it: Le nuove password non coincidono.

en: Fill out all fields completely.
it: Riempi tutti i campi in maniera completa.

en: Original password
it: Pasword originale

en: New password
it: Nuova password

en: New password (again)
it: Nuova password (di nuovo)

en: Change password for %s
it: Cambia la password per %s

en: Please enter your current password and your new password.
it: Inserisci la tua password attuale e la nuova password.

en: Change user information for %s
it: Modifica le informazioni utente per %s

en: Set User Info
it: Imposta le informazioni utente

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Buddies
it: Contatti

en: buddy list
it: lista contatti

en: Registration Error
it: Errore di registrazione

en: +++ %s signed on
it: +++ %s si è connesso

en: +++ %s signed off
it: +++ %s si è disconnesso

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unable to send message: The message is too large.
it: Impossibile inviare il messaggio: il messaggio è troppo grande.

en: Unable to send message to %s.
it: Impossibile inviare il messaggio a %s.

en: The message is too large.
it: Il messaggio è troppo grande.

en: Unable to send message.
it: Impossibile inviare il messaggio.

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: _Send Message
it: _Invia messaggio

en: %s entered the room.
it: %s è entrato nella stanza.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
it: %s [<I>%s</I>] è entrato nella stanza.

en: You are now known as %s
it: Sei ora conosciuto come %s

en: %s is now known as %s
it: %s è ora conosciuto come %s

en: %s left the room.
it: %s ha abbandonato la stanza.

en: %s left the room (%s).
it: %s ha abbandonato la stanza (%s).

en: Failed to get connection: %s
it: Impossibile creare la connessione: %s

en: Failed to get name: %s
it: Impossibile ottenere il nome: %s

en: Failed to get serv name: %s
it: Impossibile ottenere il nome del server: %s

en: No name
it: Nessun nome

en: Error resolving %s:
    %s
it: Errore nella risoluzione di %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
it: Errore nella risoluzione di %s: %d

en: Thread creation failure: %s
it: Creazione del thread fallita: %s

en: Unknown reason
it: Motivo sconosciuto

en: Error reading %s: 
    %s.
it: Errore di lettura di %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
it: Errore di scrittura di %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
it: Errore di accesso a %s: 
    %s.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
it: Impossibile inviare un file di 0 byte.

en: Cannot send a directory.
it: Impossibile inviare una directory.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
it: %s non è un file regolare. Mi rifiuto codardamente di sovrascriverlo.

en: %s wants to send you %s (%s)
it: %s vuole inviarti %s (%s)

en: %s wants to send you a file
it: %s vuole inviarti un file

en: Accept file transfer request from %s?
it: Accettare la richiesta di trasferimento file da %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
it: È disponibile per il download un file da:
    Host remoto: %s
    Porta remota: %d

en: %s is offering to send file %s
it: %s vuole inviare il file %s

en: %s is not a valid filename.
it: %s non è un nome file valido.

en: Offering to send %s to %s
it: Richiesta di invio di %s a %s in corso

en: Starting transfer of %s from %s
it: Inizio del trasferimento di %s da %s

en: Transfer of file %s complete
it: Trasferimento del file %s completato

en: File transfer complete
it: Trasferimento file completato

en: You canceled the transfer of %s
it: Hai annullato il trasferimento di %s

en: File transfer cancelled
it: Trasferimento file annullato

en: %s canceled the transfer of %s
it: %s ha annullato il trasferimento di %s

en: %s canceled the file transfer
it: %s ha annullato il trasferimento file

en: File transfer to %s failed.
it: Trasferimento file per %s fallito.

en: File transfer from %s failed.
it: Trasferimento file da %s fallito.

en: Run the command in a terminal
it: Esegui il comando in un terminale

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
it: <b><font color="red">Il logger non ha nessuna funzione di lettura</font></b>

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Logging of this conversation failed.
it: Il log di questa conversazione non è riuscito.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
it: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;RISPOSTA AUTOMATICA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
it: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;RISPOSTA AUTOMATICA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
it: <font color="red"><b>Impossibile trovare il percorso del file di log!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
it: <font color="red"><b>Impossibile leggere il file: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
it: (%s) %s <RISPOSTA AUTOMATICA>: %s

en: Plugin does not implement all required functions
it: Il plugin non implementa tutte le funzioni richieste

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
it: Il plugin %s richiesto non è stato trovato. Installare questo plugin e provare di nuovo.

en: The required plugin %s was unable to load.
it: Impossibile caricare il plugin %s richiesto.

en: The dependent plugin %s failed to unload.
it: Impossibile caricare Il plugin dipendente %s.

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
it: Accetta automaticamente le richieste di trasferimento file da utenti selezionati.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
it: Trasferimento del file "%s" accettato automaticamente da "%s" completato.

en: Autoaccept complete
it: Autoaccept completato

en: When a file-transfer request arrives from %s
it: Quando arriva una richiesta di trasferimento file da %s

en: Set Autoaccept Setting
it: Impostazioni per autoaccept

en: _Save
it: _Salva

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Ask
it: Chiedi

en: Auto Accept
it: Accetta automaticamente

en: Auto Reject
it: Rifiuta automaticamente

en: Autoaccept File Transfers...
it: Accetta automaticamente i trasferimenti file...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
it: Posizione in cui salvare i file
    (Digitare il percorso completo)

en: Automatically reject from users not in buddy list
it: Rifiuta automaticamente per gli utenti non presenti nella lista contatti

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
it: Notifica con un popup quando un trasferimento file accettato automaticamente è completato
    (solamente quando non è in corso una conversazione con il mittente)

en: Notes
it: Note

en: Enter your notes below...
it: Inserisci le tue note qui sotto...

en: Edit Notes...
it: Modifica le note...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
it: Note per il contatto

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
it: Conserva delle note per un certo contatto.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
it: Aggiunge l'opzione di salvare delle note per i contatti nella tua lista.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
it: Esempio DBus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
it: Esempio di plugin DBus

en: Minutes
it: Minuti

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
it: Inattivatore

en: Set Account Idle Time
it: Imposta il tempo di inattività per un account

en: _Set
it: _Imposta

en: None of your accounts are idle.
it: Nessuno dei tuoi account è inattivo.

en: Unset Account Idle Time
it: Rimuovi il tempo di inattività per un account

en: _Unset
it: _Rimuovi

en: Set Idle Time for All Accounts
it: Imposta il tempo di inattività per tutti gli account

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
it: Rimuovi il tempo di inattività per tutti gli account

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
it: Consente di configurare manualmente per quanto tempo sei stato inattivo.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
it: Test client IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
it: Verifica il supporto plugin IPC come client.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
it: Verifica il supporto plugin IPC come client. Cerca il plugin server e richiama i comandi registrati.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
it: Test server IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
it: Verifica il supporto plugin IPC come server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
it: Verifica il supporto plugin IPC come server. Registra i comandi IPC.

en: Join/Part Hiding Configuration
it: Impostazioni per nascondere i messaggi di Join/Part

en: Minimum Room Size
it: Dimensione minima della stanza

en: User Inactivity Timeout (in minutes)
it: Tempo massimo di inattività per l'utente (in minuti)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
it: Nascondi join/part

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
it: Nasconde i messaggi estranei di join/part

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
it: Questo plugin nasconde, nelle stanze molto grandi, i messaggi di join/part, con l'esclusione degli utenti che prendono parte in maniera attiva alla conversazione.

en: User is offline.
it: L'utente non è in linea.

en: %s has signed off.
it: %s si è disconnesso.

en: One or more messages may have been undeliverable.
it: Uno o più messaggi potrebbero non essere stati inviati.

en: You were disconnected from the server.
it: Sei stato disconnesso dal server.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
it: Al momento non sei connesso. Non saranno ricevuti messaggi finché non sarai nuovamente in linea.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
it: Il messaggio non può essere inviato poiché è stata superata la lunghezza massima.

en: Message could not be sent.
it: Impossibile inviare il messaggio.

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
it: Fuoco

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
it: Configurazione generale per la lettura dei log

en: Fast size calculations
it: Calcolo veloce della dimensione

en: Use name heuristics
it: Determina i nomi in maniera euristica

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
it: Percorso dei log

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
it: Visualizzatore log

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
it: Consente di visualizzare i log di altri client MI.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
it: Quando si visualizzano i log, questo plugin include i log da altri client MI. Al momento sono supportati Adium, MSN Messenger e Trillian.
    
    ATTENZIONE: questo plugin è ancora in versione alfa e potrebbe andare in crash frequentemente. Utilizzalo a tuo rischio e pericolo!

en: Mono Plugin Loader
it: Loader per il plugin Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
it: Carica i plugin .NET con Mono.

en: Yes
it: Sì

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
it: Loader per i plugin in perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
it: Consente di caricare i plugin scritti in perl.

en: Psychic Mode
it: Modalità psichica

en: Psychic mode for incoming conversation
it: Modalità psichica per le conversazioni in ingresso

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, Jabber, Sametime, and Yahoo!
it: Fa sì che la finestra di conversazione appaia non appena un altro utente inizia a scriverti. Funziona con AIM, ICQ, Jabber, Sametime e Yahoo!

en: You feel a disturbance in the force...
it: C'è un disturbo nella Forza...

en: Only enable for users on the buddy list
it: Abilita solamente per gli utenti nella lista contatti

en: Disable when away
it: Disabilita se assente

en: Display notification message in conversations
it: Mostra i messaggi di notifica nelle conversazioni

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
it: Test dei segnali

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
it: Verifica se tutti i segnali stanno funzionando correttamente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
it: Plugin semplice

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
it: Test per verificare se la maggior parte delle cose funziona.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
it: Fornisce un wrapper per le librerie di supporto SSL.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
it: Fornisce il supporto SSL attraverso GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
it: Fornisce il supporto SSL attraverso NSS di Mozilla.

en: %s is no longer away.
it: %s è ritornato.

en: %s has gone away.
it: %s è andato via.

en: %s has become idle.
it: %s è diventato inattivo.

en: %s is no longer idle.
it: %s è di nuovo attivo.

en: %s has signed on.
it: %s si è connesso.

en: Notify When
it: Notifica quando

en: Buddy Goes _Away
it: Il contatto è _assente

en: Buddy Goes _Idle
it: Il contatto è _inattivo

en: Buddy _Signs On/Off
it: Il contatto si _connette/disconnette

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
it: Notifica dello stato dei contatti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
it: Notifica nella finestra di conversazione quando un contatto diventa inattivo o ritorna attivo.

en: Tcl Plugin Loader
it: Loader per i plugin Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
it: Consente di caricare i plugin Tcl

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
it: Impossibile stabilire una connessione con il server mDNS locale. È in funzione?

note: get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
it: Assente

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Bonjour

note: Creating the user splits
en: Hostname
it: Nome host

note: Creating the options for the protocol
en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: E-mail
it: Email

en: AIM Account
it: Account AIM

en: Jabber Account
it: Account Jabber

en: %s has closed the conversation.
it: %s ha chiuso la conversazione.

en: Cannot open socket
it: Impossibile aprire il socket

en: Error setting socket options
it: Errore nell'impostazione delle opzioni per il socket

en: Could not bind socket to port
it: Impossibile associare il socket alla porta

en: Could not listen on socket
it: Impossibile ascoltare sul socket

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
it: Impossibile inviare il messaggio. La conversazione non può essere avviata.

en: Invalid proxy settings
it: Impostazioni del proxy non valide

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
it: Il nome dell'host o il numero della porta specificati non sono validi.

en: Token Error
it: Errore di token

en: Unable to fetch the token.
it: Impossibile recuperare il token.

en: Save Buddylist...
it: Salva la lista contatti...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
it: La tua lista contatti è vuota. Non è stato scritto niente sul file.

en: Couldn't open file
it: Impossibile aprire il file

en: Buddylist saved successfully!
it: Lista contatti salvata con successo!

en: Couldn't load buddylist
it: Impossibile caricare la lista contatti

en: Load Buddylist...
it: Apri lista contatti...

en: Buddylist loaded successfully!
it: Lista contatti aperta con successo!

en: Save buddylist...
it: Salva lista contatti...

en: Fill in the registration fields.
it: Riempi i campi per la registrazione.

en: Passwords do not match.
it: Le password non coincidono.

en: Unable to register new account. Error occurred.
it: Impossibile registrare il nuovo account. Si è verificato un errore.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
it: Nuovo account Gadu-Gadu registrato

en: Registration completed successfully!
it: Registrazione completata con successo!

en: Password (retype)
it: Password (di nuovo)

en: Register New Gadu-Gadu Account
it: Registra un nuovo account Gadu-Gadu

en: Please, fill in the following fields
it: Riempi i seguenti campi

en: City
it: Città

en: Year of birth
it: Anno di nascita

en: Gender
it: Sesso

en: Male or female
it: Maschile o femminile

en: Male
it: Maschile

en: Female
it: Femminile

en: Find buddies
it: Cerca contatti

en: Fill in the fields.
it: Riempi i campi.

en: Your current password is different from the one that you specified.
it: La tua password attuale è diversa da quella specificata.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
it: Cambia la password per l'account Gadu-Gadu

en: Password was changed successfully!
it: Password modificata con successo!

en: Current password
it: Password attuale

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
it: Inserisci la tua password attuale e la nuova password per UIN:

en: Change Gadu-Gadu Password
it: Cambia la password per Gadu-Gadu

en: Add to chat...
it: Aggiungi alla chat...

en: Offline
it: Non connesso

en: Available
it: Presente

en: First Name
it: Nome

en: Birth Year
it: Anno di nascita

en: Unable to display the search results.
it: Impossibile mostrare i risultati della ricerca.

en: Gadu-Gadu Public Directory
it: Directory pubblica di Gadu-Gadu

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: No matching users found
it: Non è stato trovato nessun utente corrispondente

en: There are no users matching your search criteria.
it: Non ci sono utenti che corrispondono ai tuoi criteri di ricerca.

en: Unable to read socket
it: Impossibile leggere il socket

en: Buddy list downloaded
it: Lista contatti scaricata

en: Your buddy list was downloaded from the server.
it: La tua lista contatti è stata scaricata dal server.

en: Buddy list uploaded
it: Lista contatti esportata

en: Your buddy list was stored on the server.
it: La tua lista contatti è stata salvata sul server.

en: Connection failed.
it: Connessione fallita.

en: Blocked
it: Bloccato

en: Add to chat
it: Aggiungi alla chat

en: Unblock
it: Sblocca

en: Block
it: Blocca

en: Chat _name:
it: _Nome chat:

en: Chat error
it: Errore nella chat

en: This chat name is already in use
it: Questo nome chat è già in uso

en: Not connected to the server.
it: Non connesso al server.

en: Find buddies...
it: Cerca contatti...

en: Change password...
it: Cambia password...

en: Upload buddylist to Server
it: Esporta la lista contatti sul server

en: Download buddylist from Server
it: Scarica la lista contatti dal server

en: Delete buddylist from Server
it: Elimina la lista contatti dal server

en: Save buddylist to file...
it: Salva la lista contatti nel file...

en: Load buddylist from file...
it: Importa la lista contatti da file...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
it: IM popolare in Polonia

en: Gadu-Gadu User
it: Utente Gadu-Gadu

en: Unknown command: %s
it: Comando sconosciuto: %s

en: current topic is: %s
it: l'argomento attuale è: %s

en: No topic is set
it: Non è impostato nessun argomento

en: File Transfer Failed
it: Trasferimento file fallito

en: Error displaying MOTD
it: Errore di visualizzazione del MOTD

en: No MOTD available
it: Nessun MOTD disponibile

en: There is no MOTD associated with this connection.
it: Non c'è nessun MOTD associato con questa connessione.

en: MOTD for %s
it: MOTD per %s

en: Server has disconnected
it: Il server ti ha disconnesso

en: View MOTD
it: Leggi il MOTD

en: _Channel:
it: _Canale:

en: IRC nicks may not contain whitespace
it: I nick IRC non devono contenere spazi bianchi

note: connect to the server
en: Connecting
it: Connessione in corso

en: SSL support unavailable
it: Supporto SSL non disponibile

en: Couldn't create socket
it: Impossibile creare il socket

en: Couldn't connect to host
it: Impossibile connettersi all'host

en: Connection Failed
it: Connessione fallita

en: SSL Handshake Failed
it: Handshake SSL fallito

en: Read error
it: Errore di lettura

en: Users
it: Utenti

en: Topic
it: Argomento

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
it: Il plugin per il protocollo IRC che fa meno schifo

note: port to connect to
en: Port
it: Porta

en: Encodings
it: Codifiche

en: Username
it: Nome utente

en: Real name
it: Vero nome

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
it: Utilizza SSL

en: Bad mode
it: Modalità non valida

en: You are banned from %s.
it: Sei stato cacciato da %s.

en: Banned
it: Cacciato

en: Cannot ban %s: banlist is full
it: Impossibile cacciare %s: la lista dei ban è piena

en:  <i>(identified)</i>
it:  <i>(identificato)</i>

en: Nick
it: Nickname

en: Currently on
it: Attualmente su

en: Online since
it: Online da

en: %s has changed the topic to: %s
it: %s ha scelto come argomento: %s

en: The topic for %s is: %s
it: L'argomento di %s è: %s

en: Unknown message '%s'
it: Messaggio sconosciuto '%s'

en: Unknown message
it: Messaggio sconosciuto

en: Users on %s: %s
it: Utenti su %s: %s

en: Time Response
it: Risposta sull'orario

en: The IRC server's local time is:
it: L'ora locale del server IRC è:

en: No such channel
it: Canale inesistente

note: does this happen?
en: no such channel
it: canale inesistente

en: User is not logged in
it: L'utente non è connesso

en: No such nick or channel
it: Nick/Canale inesistente

en: Could not send
it: Impossibile inviare

en: Joining %s requires an invitation.
it: Per entrare in %s è necessario un invito.

en: Invitation only
it: Solo su invito

en: You have been kicked by %s: (%s)
it: Sei stato cacciato da %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
it: Cacciato da %s: (%s)

en: mode (%s %s) by %s
it: modalità (%s %s) da %s

en: Invalid nickname
it: Nickname non valido

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
it: Il nome per l'account selezionato è stato rifiutato dal server. Probabilmente contiene caratteri non validi.

en: Cannot change nick
it: Impossibile cambiare nick

en: Could not change nick
it: Impossibile cambiare nick

en: You have parted the channel%s%s
it: Hai abbandonato il canale%s%s

en: Error: invalid PONG from server
it: Errore: PONG non valido dal server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
it: Risposta PING -- Ritardo: %lu secondi

en: Cannot join %s:
it: Impossibile entrare in %s:

en: Cannot join channel
it: Impossibile entrare nel canale

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
it: Il nick o il canale è temporaneamente non disponibile.

en: Wallops from %s
it: Wallop da %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
it: action &lt;azione da eseguire&gt;: Esegue un'azione.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
it: away [messaggio]: Imposta un messaggio di assenza. Non immettere alcun messaggio per ritornare dall'assenza.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
it: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Toglie lo status di operatore del canale a qualcuno. Bisogna essere operatore del canale.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
it: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Toglie lo status di voice a qualcuno, impedendo che possa parlare se il canale è moderato (+m). Bisogna essere operatore del canale.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
it: invite &lt;nick&gt; [stanza]: Invita qualcuno a raggiungerti nella stanza specificata o in quella corrente.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
it: j &lt;stanza1&gt;[,stanza2][,...] [chiave1[,chiave2][,...]]: Entra in una o più stanze, fornendo opzionalmente una chiave per ciascuna, se necessario.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
it: join &lt;stanza1&gt;[,stanza2][,...] [chiave1[,chiave2][,...]]: Entra in una o più stanze, fornendo opzionalmente una chiave per ciascuna, se necessario.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
it: kick &lt;nick&gt; [messaggio]: Espelle qualcuno dal canale. Bisogna essere operatore del canale.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
it: list: Mostra la lista delle chat room presenti sulla rete. <i>Attenzione. Alcuni server potrebbero disconnetterti dopo questo comando.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
it: me &lt;azione da eseguire&gt;: Esegue un'azione.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
it: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|canale&gt;: Imposta o rimuove una modalità del canale o dell'utente.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
it: msg &lt;nick&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato a un utente (in opposizione al canale).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
it: names [canale]: Elenca gli utenti presenti nel canale.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
it: nick &lt;nuovo nickname&gt;: Cambia il tuo nickname.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
it: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Concede lo stato di operatore del canale a qualcuno. Devi essere operatore del canale.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
it: operwall &lt;messaggio&gt;: Se non sai di cosa si tratta, probabilmente non sei in grado di usarlo.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
it: part [stanza] [messaggio]: Abbandona il canale corrente o un canale specificato con un messaggio opzionale.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
it: ping [nick]: Chiede quanto ritardo ha un utente (o il server, se non è specificato nessun utente).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
it: query &lt;nick&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato a un utente (in opposizione al canale).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
it: quit [messaggio]: Disconnette dal server, con un messaggio opzionale.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
it: quote [...]: Invia un comando grezzo al server.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
it: remove &lt;nick&gt; [messaggio]: Rimuove qualcuno da una stanza. Devi essere operatore del canale.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
it: time: Mostra l'attuale ora locale del server IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
it: topic [nuovo argomento]: Visualizza o modifica l'argomento del canale.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
it: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: Imposta o rimuove una modalità utente.

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
it: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Concede lo status voice a qualcuno. Bisogna essere operatore del canale.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
it: wallops &lt;messaggio&gt;: Se non sai cos'è, probabilmente non sei in grado di usarlo.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
it: whois [server] &lt;nick&gt;: Ottiene informazioni su di un utente.

en: Reply time from %s: %lu seconds
it: Tempo di risposta da %s: %lu secondi

en: CTCP PING reply
it: Risposta PING CTCP

en: Disconnected.
it: Disconnesso.

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
it: Il server richiede TLS/SSL per il login. Nessun supporto TLS/SSL trovato.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
it: Il server richiede l'autenticazione sotto forma di testo semplice su uno stream non criptato

en: Plaintext Authentication
it: Autenticazione come testo semplice

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
it: Il server richiede l'autenticazione sotto forma di testo semplice su una connessione non criptata. Procedere con l'autenticazione?

en: Server does not use any supported authentication method
it: Il server non usa nessun metodo di autenticazione supportato

note: This should never happen!
en: Invalid response from server.
it: Risposta non valida da parte del server.

en: Invalid challenge from server
it: Challenge non valido dal server

en: SASL error
it: Errore SASL

en: Full Name
it: Nome

en: Family Name
it: Cognome

en: Given Name
it: Soprannome

en: URL
it: Sito Web

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Extended Address
it: Indirizzo esteso

en: Locality
it: Località

en: Region
it: Regione

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Country
it: Paese

en: Telephone
it: Telefono

en: E-Mail
it: Email

en: Organization Name
it: Organizzazione

en: Organization Unit
it: Ufficio

en: Role
it: Ruolo

en: Birthday
it: Compleanno

en: Description
it: Descrizione

en: Edit Jabber vCard
it: Modifica la vCard di Jabber

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
it: Tutti i campi seguenti sono opzionali. Inserisci solamente le informazioni che desideri.

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Resource
it: Risorsa

en: Priority
it: Priorità

en: Middle Name
it: Secondo nome

en: Address
it: Indirizzo

en: P.O. Box
it: Codice postale

en: Photo
it: Foto

en: Un-hide From
it: Annulla nascondi "Da"

en: Temporarily Hide From
it: Nascondi temporaneamente "Da"

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
it: Elimina la notifica di presenza

en: (Re-)Request authorization
it: Richiedi nuovamente l'autorizzazione

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
it: Annulla la sottoscrizione

en: Chatty
it: È in chat

en: Extended Away
it: Ancora assente

en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

en: Last Name
it: Cognome

en: The following are the results of your search
it: Ecco i risultati della tua ricerca

en: E-Mail Address
it: Indirizzo e-mail

en: Search for Jabber users
it: Cerca utenti Jabber

note: "Search"
en: Search
it: Ricerca

en: Invalid Directory
it: Directory non valida

en: Enter a User Directory
it: Inserisci una directory utenti

en: Select a user directory to search
it: Scegli una directory utenti per la ricerca

en: Search Directory
it: Cerca directory

en: _Room:
it: _Stanza:

en: %s is not a valid room name
it: %s non è un nome della stanza valido

en: Invalid Room Name
it: Nome della stanza non valido

en: %s is not a valid server name
it: %s non è un nome del server valido

en: Invalid Server Name
it: Nome del server non valido

en: %s is not a valid room handle
it: %s non è un gestore della stanza valido

en: Invalid Room Handle
it: Handle della stanza non valido

en: Configuration error
it: Errore di configurazione

en: Unable to configure
it: Impossibile configurare

en: Room Configuration Error
it: Errore di configurazione della stanza

en: This room is not capable of being configured
it: Questa stanza non è configurabile

en: Registration error
it: Errore di registrazione

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
it: La modifica del nick non è supportata nelle chat room non MUC

en: Invalid Server
it: Server non valido

en: Enter a Conference Server
it: Entra in un server per le conferenze

en: Select a conference server to query
it: Scegli un server per le conferenze al quale connettersi

en: Find Rooms
it: Cerca stanze

en: Error initializing session
it: Errore nell'inizializzazione della sezione

en: Write error
it: Errore di scrittura

en: Read Error
it: Errore di lettura

en: Unable to create socket
it: Impossibile creare il socket

en: Invalid Jabber ID
it: ID Jabber non valido

en: Registration of %s@%s successful
it: Registrazione di %s@%s avvenuta con successo

en: Registration Successful
it: Registrazione riuscita

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Registration Failed
it: Registrazione fallita

en: Already Registered
it: Già registrato

en: State
it: Stato

en: Postal code
it: Codice postale

en: Phone
it: Telefono

en: Date
it: Data

en: Please fill out the information below to register your new account.
it: Riempi i seguenti campi per registrare il tuo nuovo account.

en: Register New Jabber Account
it: Registra un nuovo account Jabber

note: Register button
en: Register
it: Iscrizione

en: Initializing Stream
it: Inizializzazione dello stream

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: Re-initializing Stream
it: Reinizializzazione dello stream

en: Not Authorized
it: Non autorizzato

en: Both
it: Entrambi

en: From (To pending)
it: Da (In attesa di "Per")

en: To
it: Per

en: None (To pending)
it: Nessuna (In attesa di "Per")

en: None
it: Nessuno

en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Password Changed
it: Password modificata

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata modificata.

en: Error changing password
it: Errore nella modifica della password

en: Password (again)
it: Password (di nuovo)

en: Change Jabber Password
it: Cambia la password di Jabber

en: Please enter your new password
it: Inserisci la tua nuova password

en: Set User Info...
it: Imposta le informazioni utente...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
it: Cambia password...

note: }
en: Search for Users...
it: Cerca utenti...

en: Bad Request
it: Richiesta non valida

en: Conflict
it: Conflitto

en: Feature Not Implemented
it: Caratteristica non implementata

en: Forbidden
it: Vietato

en: Gone
it: Andato

en: Internal Server Error
it: Errore interno del server

en: Item Not Found
it: Elemento non trovato

en: Malformed Jabber ID
it: Formato ID Jabber non valido

en: Not Acceptable
it: Non accettabile

en: Not Allowed
it: Non permesso

en: Payment Required
it: Richiesto pagamento

en: Recipient Unavailable
it: Destinatario non disponibile

en: Registration Required
it: Richiesta registrazione

en: Remote Server Not Found
it: Server remoto non trovato

en: Remote Server Timeout
it: Timeout del server remoto

en: Server Overloaded
it: Server sovraccarico

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Subscription Required
it: Richiesta sottoscrizione

en: Unexpected Request
it: Richiesta inattesa

en: Authorization Aborted
it: Autorizzazione annullata

en: Incorrect encoding in authorization
it: Codifica non corretta nell'autorizzazione

en: Invalid authzid
it: Authzid non valido

en: Invalid Authorization Mechanism
it: Meccanismo di autorizzazione non valido

en: Authorization mechanism too weak
it: Meccanismo di autorizzazione troppo debole

en: Temporary Authentication Failure
it: Autenticazione temporaneamente non riuscita

en: Authentication Failure
it: Autenticazione fallita

en: Bad Format
it: Formato non valido

en: Resource Conflict
it: Conflitto di risorsa

en: Connection Timeout
it: Connessione scaduta

en: Host Gone
it: Il server non è più in linea

en: Host Unknown
it: Host sconosciuto

en: Improper Addressing
it: Indirizzamento sbagliato

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: Invalid Namespace
it: Namespace non valido

en: Invalid XML
it: XML non valido

en: Non-matching Hosts
it: Gli host non corrispondono

en: Policy Violation
it: Violazione delle regole di policy

en: Remote Connection Failed
it: Controllo remoto fallito

en: Resource Constraint
it: Vincolo sulla risorsa

en: Restricted XML
it: XML limitato

en: See Other Host
it: Vedi gli altri host

en: System Shutdown
it: Arresto del sistema

en: Undefined Condition
it: Condizione non definita

en: Unsupported Encoding
it: Codifica non supportata

en: Unsupported Stanza Type
it: Tipo di stanza non supportato

en: Unsupported Version
it: Versione non supportata

en: XML Not Well Formed
it: XML non creato correttamente

en: Stream Error
it: Errore di stream

en: Unable to ban user %s
it: Impossibile allontanare l'utente %s

en: Unable to kick user %s
it: Impossibile espellere l'utente %s

en: config:  Configure a chat room.
it: config: Configura una chat room.

en: configure:  Configure a chat room.
it: configure: Configura una chat room.

en: part [room]:  Leave the room.
it: part [stanza]: Abbandona la stanza.

en: register:  Register with a chat room.
it: register: Iscrizione ad una chat room.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
it: topic [nuovo argomento]: Visualizza o modifica l'argomento.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
it: ban &lt;utente&gt; [stanza]: Allontana un utente dalla stanza.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
it: join: &lt;stanza&gt; [server]: Entra in una chat su questo server.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
it: kick &lt;utente&gt; [stanza]: Espelle un utente dalla stanza.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
it: msg &lt;utente&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato ad un altro utente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Jabber Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Jabber

en: Force old (port 5223) SSL
it: Forza il vecchio SSL (porta 5223)

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
it: Consenti l'autenticazione come testo semplice
    su stream non criptati

en: Connect port
it: Porta per la connessione

note: Account options
en: Connect server
it: Server di connessione

en: Message from %s
it: Messaggio da %s

en: %s has set the topic to: %s
it: %s ha scelto come argomento: %s

en: The topic is: %s
it: L'argomento è: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
it: Invio del messaggio a %s fallito: %s

en: Jabber Message Error
it: Errore messaggio Jabber

en:  (Code %s)
it:  (Codice %s)

en: XML Parse error
it: Errore di parsing XML

en: Unknown Error in presence
it: Errore sconosciuto nella presenza

en: Create New Room
it: Crea una nuova stanza

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
it: Stai per creare una nuova stanza. Vuoi configurarla oppure accettare le impostazioni predefinite?

en: _Configure Room
it: _Configura la stanza

en: _Accept Defaults
it: _Accetta impostazioni predefinite

en: Error in chat %s
it: Errore nella chat %s

en: Error joining chat %s
it: Errore nell'ingresso nella chat %s

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
it: Impossibile inviare il file a %s. L'utente non supporta il trasferimento file

en: File Send Failed
it: Invio file fallito

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
it: Problema di sincronizzazione della lista contatti in %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
it: %s appartiene al gruppo "%s" sulla lista locale ma non sulla lista del server. Vuoi che questo contatto venga aggiunto?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
it: %s è presente sulla lista locale ma non sulla lista del server. Vuoi che questo contatto venga aggiunto?

en: Unable to parse message
it: Impossibile effettuare il parsing del messaggio.

en: Invalid e-mail address
it: Indirizzo e-mail non valido

en: User does not exist
it: L'utente non esiste

en: Already there
it: C'è già

en: Not on list
it: Non è nella lista

en: User is offline
it: L'utente non è in linea

en: Already in the mode
it: Già nella modalità

en: Already in opposite list
it: Già nella lista opposta

en: Too many groups
it: Troppi gruppi

en: Invalid group
it: Gruppo non valido

en: User not in group
it: L'utente non è nel gruppo

en: Group name too long
it: Nome del gruppo troppo lungo

en: Cannot remove group zero
it: Impossibile rimuovere il gruppo zero

en: Switchboard failed
it: Switchboard fallito

en: Required fields missing
it: Mancano dei campi richiesti

en: Not logged in
it: Non connesso

en: Database server error
it: Errore del server database

en: Command disabled
it: Comando disabilitato

en: File operation error
it: Operazione illegale sul file

en: Memory allocation error
it: Errore di allocazione della memoria

en: Wrong CHL value sent to server
it: È stato inviato al server un valore CHL sbagliato

en: Server busy
it: Server occupato

en: Server unavailable
it: Server non disponibile

en: Database connect error
it: Errore di connessione al database

en: Server is going down (abandon ship)
it: Il server sta per essere disattivato (abbandona la nave)

en: Error creating connection
it: Errore nella creazione della connessione

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
it: I parametri CVR sono sconosciuti o non consentiti

en: Unable to write
it: Impossibile scrivere

en: Session overload
it: Sessione sovraccarica

en: User is too active
it: L'utente è troppo attivo

en: Too many sessions
it: Troppe sessioni

en: Passport not verified
it: Profilo Passport non verificato

en: Not expected
it: Non atteso

en: Friendly name changes too rapidly
it: L'alias cambia troppo rapidamente

en: Server too busy
it: Server occupato

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Not allowed when offline
it: Non consentito quando non sei in linea

en: Not accepting new users
it: Non accetta nuovi utenti

en: Kids Passport without parental consent
it: Kids Passport senza il consenso parentale

en: Passport account not yet verified
it: Profilo Passport non ancora verificato

en: Bad ticket
it: Biglietto non valido

en: Unknown Error Code %d
it: Codice di errore sconosciuto %d

en: MSN Error: %s
it: Errore di MSN: %s

en: Your new MSN friendly name is too long.
it: Il tuo nuovo alias MSN è troppo lungo.

en: Set your friendly name.
it: Imposta un alias.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
it: Questo è il nome con il quale i contatti MSN ti vedranno.

en: Set your home phone number.
it: Imposta il telefono di casa.

en: Set your work phone number.
it: Imposta il telefono dell'ufficio.

en: Set your mobile phone number.
it: Imposta il numero di cellulare.

en: Allow MSN Mobile pages?
it: Consenti le "MSN Mobile Pages"?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
it: Vuoi permettere ai contatti della tua lista di inviarti "MSN Mobile pages" sul tuo cellulare o su un altro dispositivo portatile?

en: Allow
it: Permetti

en: Disallow
it: Vieta

en: This Hotmail account may not be active.
it: Questo account Hotmail potrebbe essere non attivo.

en: Send a mobile message.
it: Invia un messaggio ad un dispositivo portatile.

en: Has you
it: Sei nella sua lista

en: Be Right Back
it: Torno subito

en: Busy
it: Occupato

en: On the Phone
it: Al telefono

en: Out to Lunch
it: A pranzo

en: Set Friendly Name...
it: Imposta un alias...

en: Set Home Phone Number...
it: Imposta il telefono di casa...

en: Set Work Phone Number...
it: Imposta il telefono dell'ufficio...

en: Set Mobile Phone Number...
it: Imposta il numero di cellulare...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
it: Abilita/Disabilita i dispositivi portatili...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
it: Permetti/Vieta Mobile Pages...

en: Open Hotmail Inbox
it: Apri posta su Hotmail

en: Send to Mobile
it: Invia ad un dispositivo portatile

en: Initiate _Chat
it: Inizia una _chat

en: Failed to connect to server.
it: Impossibile connettersi al server.

en: Error retrieving profile
it: Errore nella ricezione del profilo

en: General
it: Generale

en: Age
it: Età

en: Occupation
it: Occupazione

en: Location
it: Località

en: Hobbies and Interests
it: Hobbies e interessi

en: A Little About Me
it: Qualcosa su di me

en: Marital Status
it: Stato civile

en: Interests
it: Interessi

en: Hometown
it: Città in cui vivi

en: Places Lived
it: Posti in cui hai vissuto

en: Music
it: Musica

en: Favorite Quote
it: Citazione preferita

en: Home Phone
it: Telefono di casa

en: Home Phone 2
it: Telefono di casa 2

en: Home Address
it: Indirizzo di casa

en: Personal Mobile
it: Cellulare personale

en: Home Fax
it: Fax di casa

en: Personal E-Mail
it: Email personale

en: Anniversary
it: Anniversario

en: Job Title
it: Impiego

en: Company
it: Compagnia

en: Department
it: Dipartimento

en: Profession
it: Professione

en: Work Phone
it: Telefono dell'ufficio

en: Work Phone 2
it: Telefono dell'ufficio 2

en: Work Address
it: Indirizzo di lavoro

en: Work Mobile
it: Cellulare lavoro

en: Work Pager
it: Pager lavoro

en: Work Fax
it: Fax ufficio

en: Work E-Mail
it: Email ufficio

en: Work IM
it: MI al lavoro

en: Favorite Things
it: Preferenze

en: Last Updated
it: Ultima modifica

en: The user has not created a public profile.
it: L'utente non ha creato un profilo pubblico.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
it: MSN ha riportato di non essere in grado di trovare il profilo dell'utente. Questo significa che l'utente non esiste oppure che esiste ma non ha creato un profilo pubblico.

en: Profile URL
it: URL del profilo

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: MSN Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo MSN

en: Use HTTP Method
it: Usa il metodo HTTP

en: Show custom smileys
it: Mostra gli smiley personalizzati

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

en: %s is not a valid group.
it: %s non è un gruppo valido

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: %s on %s (%s)
it: %s su %s: (%s)

en: Unable to add user on %s (%s)
it: Impossibile aggiungere l'utente su %s (%s)

en: Unable to block user on %s (%s)
it: Impossibile bloccare l'utente su %s (%s)

en: Unable to permit user on %s (%s)
it: Impossibile autorizzare l'utente su %s (%s)

en: %s could not be added because your buddy list is full.
it: %s non può essere aggiunto perché la tua lista contatti è piena.

en: %s is not a valid passport account.
it: %s non è un profilo passport valido

en: Service Temporarily Unavailable.
it: Servizio temporaneamente non disponibile.

en: Unable to rename group
it: Impossibile rinominare il gruppo

en: Unable to delete group
it: Impossibile cancellare il gruppo

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
it[0]: Il server MSN verrà spento per manutenzione entro %d minuto. Verrai automaticamente disconnesso. Termina tutte le conversazioni in corso.
    
    Quando la manutenzione sarà terminata, potrai collegarti nuovamente.
it[1]: Il server MSN verrà spento per manutenzione entro %d minuti. Verrai automaticamente disconnesso. Termina tutte le conversazioni in corso.
    
    Quando la manutenzione sarà terminata, potrai collegarti nuovamente.

en: Writing error
it: Errore in scrittura

en: Reading error
it: Errore in lettura

en: Connection error from %s server:
    %s
it: Errore di connessione dal server %s:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server.
it: Il nostro protocollo non è supportato dal server.

en: Error parsing HTTP.
it: Errore di parsing HTTP.

en: You have signed on from another location.
it: Sei connesso da un'altra postazione.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
it: I server MSN sono temporaneamente non disponibili. Riprova più tardi.

en: The MSN servers are going down temporarily.
it: I server MSN sono temporaneamente disattivi.

en: Unable to authenticate: %s
it: Impossibile autenticare: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
it: La tua lista contatti MSN è temporaneamente non disponibile. Riprova più tardi.

en: Handshaking
it: Handshake in corso

en: Starting authentication
it: Avvio autenticazione in corso

en: Getting cookie
it: Ricezione cookie in corso

en: Sending cookie
it: Invio cookie in corso

en: Retrieving buddy list
it: Ricezione della lista contatti in corso

en: Away From Computer
it: Lontano dal computer

en: On The Phone
it: Al telefono

en: Out To Lunch
it: A pranzo

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
it: Il messaggio potrebbe non essere stato inviato a causa di un timeout:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
it: Il messaggio non è stato inviato. Non è permesso quando sei invisibile:

en: Message could not be sent because the user is offline:
it: Il messaggio non è stato inviato poiché l'utente non è in linea:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
it: Il messaggio non è stato inviato a causa di un errore di connessione:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
it: Il messaggio non è stato inviato a causa di un errore con lo switchboard:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
it: Il messaggio potrebbe non essere stato inviato a causa di un errore sconosciuto:

en: %s has added you to his or her buddy list.
it: %s ti ha aggiunto alla sua lista contatti.

en: %s has removed you from his or her buddy list.
it: %s ti ha rimosso dalla sua lista contatti.

en: Unable to add "%s".
it: Impossibile aggiungere "%s".

en: The screen name specified is invalid.
it: Il nome utente specificato non è valido

en: Required parameters not passed in
it: Dei parametri richiesti non sono stati passati

en: Unable to write to network
it: Impossibile scriver sulla rete

en: Unable to read from network
it: Impossibile leggere dalla rete

en: Error communicating with server
it: Errore di comunicazione con il server

en: Conference not found
it: Conferenza non trovata

en: Conference does not exist
it: La conferenza non esiste

en: A folder with that name already exists
it: Esiste già una cartella con quel nome.

en: Not supported
it: Non supportato

en: Password has expired
it: La password è scaduta

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Account has been disabled
it: L'account è stato disabilitato

en: The server could not access the directory
it: Il server non è riuscito ad accedere alla directory

en: Your system administrator has disabled this operation
it: Il tuo amministartore di sistema ha disabilitato questa operazione

en: The server is unavailable; try again later
it: Il server non è disponibile. Riprovare più tardi

en: Cannot add a contact to the same folder twice
it: Impossibile aggiungere un contatto due volte nella stessa cartella

en: Cannot add yourself
it: Impossibile aggiungere te stesso

en: Master archive is misconfigured
it: L'archivio principale non è configurato propriamente

en: You cannot add the same person twice to a conversation
it: Impossibile aggiungere la stessa persona due volte ad una conversazione

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
it: Hai raggiunto il tuo limite per il numero di contatti consentiti

en: An error occurred while updating the directory
it: C'è stato un errore nell'aggiornamento della directory

en: Incompatible protocol version
it: Versione del protocollo non compatibile

en: The user has blocked you
it: Sei stato bloccato dall'utente

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
it: Questa versione di prova non consente a più di dieci utenti di collegarsi allo stesso tempo

en: The user is either offline or you are blocked
it: L'utente non è in linea oppure sei bloccato

en: Unknown error: 0x%X
it: Errore sconosciuto: 0x%X

en: Login failed (%s).
it: Login non riuscito (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio. Impossibile ottenere dettagli per l'utente (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla tua lista contatti (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio (%s).

en: Unable to invite user (%s).
it: Impossibile invitare l'utente (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio a %s. Impossibile creare la conferenza (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
it: Impossibile inviare il messaggio. Impossibile creare la conferenza (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
it: Impossibile spostare l'utente %s nella cartella %s nella lista sul server. Errore nella creazione della cartella (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla tua lista contatti. Errore nella creazione della cartella nella lista sul server (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
it: Impossibile ottenere dettagli per l'utente %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
it: Impossibile aggiungere l'utente alla lista privacy (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla lista contatti bloccati (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
it: Impossibile aggiungere %s alla lista contatti autorizzati (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
it: Impossibile rimuovere %s dalla lista privacy (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
it: Impossibile modificare le impostazioni per la privacy sul server (%s).

en: Unable to create conference (%s).
it: Impossibile creare la conferenza (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
it: Errore di comunicazione con il server. Chiusura della connessione in corso.

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: Personal Title
it: Titolo personale

en: Mailstop
it: Fermo posta

en: User ID
it: ID Utente

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
it: Nome

en: GroupWise Conference %d
it: Conferenza GroupWise %d

en: Unable to make SSL connection to server.
it: Impossibile effettuare una connessione SSL con il server.

en: Authenticating...
it: Autenticazione in corso...

en: Unable to connect to server.
it: Impossibile connettersi al server.

en: Waiting for response...
it: In attesa di risposta...

en: %s has been invited to this conversation.
it: %s è stato invitato a questa conversazione.

en: Invitation to Conversation
it: Invito ad una conversazione

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
it: Invito da: %s
    
    Inviato: %s

en: Would you like to join the conversation?
it: Vuoi entrare nella conversazione?

note: we don't want to reconnect in this case
en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
it: Sei stato disconnesso perché ti sei collegato da un'altra macchina.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
it: %s sembra essere non in linea e non ha ricevuto il messaggio che hai appena inviato.

note: TODO: Would be nice to prompt if not set! *  purple_request_fields(gc, _("Server Address"),...); ...but for now just error out with a nice message.
en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
it: Impossibile connettersi al server. Inserisci l'indirizzo del server al quale connettersi.

en: Error. SSL support is not installed.
it: Errore. Il supporto SSL non è installato.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
it: Questa conferenza è stata chiusa. Non può essere più inviato nessun messaggio.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Novell GroupWise Messenger

en: Server address
it: Indirizzo del server

en: Server port
it: Porta del server

en: Server closed the connection.
it: Il server ha chiuso la connessione.

en: Lost connection with server:
    %s
it: Connessione persa col server:
    %s

en: Received invalid data on connection with server.
it: Ricevuti dati non validi durante la connessione con il server.

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
it: Impossibile stabilire una connessione con il server:
    %s

en: Encoding
it: Codifica

en: The remote user has closed the connection.
it: L'utente remoto ha chiuso la connessione.

en: The remote user has declined your request.
it: L'utente remoto ha rifiutato la tua richiesta.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
it: Connessione persa con l'utente remoto:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
it: Ricevuti dati non validi durante la connessione con l'utente remoto.

en: Could not establish a connection with the remote user.
it: Impossibile stabilire una connessione con l'utente remoto.

en: Direct IM established
it: IM diretto avviato

en: Invalid error
it: Errore non valido

en: Invalid SNAC
it: SNAC non valido

en: Rate to host
it: Rate verso l'host

en: Rate to client
it: Rate verso il client

en: Service unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Service not defined
it: Servizio non definito

en: Obsolete SNAC
it: SNAC obsoleto

en: Not supported by host
it: Non supportato dall'host

en: Not supported by client
it: Non supportato dal client

en: Refused by client
it: Rifiutato dal client

en: Reply too big
it: Risposta troppo grande

en: Responses lost
it: Risposte perse

en: Request denied
it: Richiesta rifiutata

en: Insufficient rights
it: Permessi insufficienti

en: Too evil (sender)
it: Troppo cattivo (mittente)

en: Too evil (receiver)
it: Troppo cattivo (ricevente)

en: User temporarily unavailable
it: Utente temporaneamente non disponibile

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: List overflow
it: Lista troppo grande

en: Request ambiguous
it: Richiesta ambigua

en: Queue full
it: Coda piena

en: Not while on AOL
it: Non è possibile se connessi ad AOL

note: Label
en: Buddy Icon
it: Icona per il contatto

en: Voice
it: Voce

en: AIM Direct IM
it: Messaggio istantaneo diretto AIM

en: Get File
it: Ricevi file

en: Games
it: Giochi

en: Add-Ins
it: Add-in

en: Send Buddy List
it: Invia la lista contatti

en: ICQ Direct Connect
it: Connessione diretta ICQ

en: AP User
it: Utente AP

en: Nihilist
it: Nichilista

en: ICQ Server Relay
it: Server relay ICQ

en: Old ICQ UTF8
it: Vecchio ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
it: Crittazione di trillian

en: Security Enabled
it: Sicurezza abilitata

en: Video Chat
it: Video chat

en: Live Video
it: Video live

en: Camera
it: Fotocamera

en: Free For Chat
it: Disponibile alla chat

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Occupied
it: Occupato

en: Web Aware
it: Rendi visibile il tuo stato sul web

en: Invisible
it: Invisibile

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Warning Level
it: Livello di richiamo

en: Buddy Comment
it: Commento per il contatto

en: Screen name sent
it: Nome utente inviato

en: Connection established, cookie sent
it: Connessione stabilita, cookie inviato

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
it: Finalizzazione della connessione

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
it: Impossibile connettersi come %s poiché il nickname non è valido. I nickname devono iniziare con una lettera e contenere solo lettere, numeri e spazi oppure devono contenere solo numeri.

en: Incorrect password.
it: Password non corretta.

en: Your account is currently suspended.
it: Il tuo account è attualmente sospeso.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
it: Il servizio AOL Instant Messenger è temporaneamente non disponibile.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso con troppa frequenza. Aspetta dieci minuti e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
it: La versione del client che stai usando è troppo vecchia. Aggiornala su %s

en: Could Not Connect
it: Impossibile connettersi

en: Received authorization
it: Autorizzazione ricevuta

en: The SecurID key entered is invalid.
it: La chiave SecurID immessa non è valida.

en: Enter SecurID
it: Immettere SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
it: Immettere il numero di 6 cifre del display digitale.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
it: Verrai disconnesso a breve. Potresti voler utilizzare TOC finché non è risolto il problema. Controlla %s per aggiornamenti.

en: Password sent
it: Password inviata

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
it: Autorizzami ad includerti nella mia lista contatti.

en: Authorization Request Message:
it: Messaggio di richiesta di autorizzazione:

en: Please authorize me!
it: Mi autorizzi, per favore?

en: No reason given.
it: Nessun motivo fornito.

en: Authorization Denied Message:
it: Messaggio di autorizzazione rifiutata:

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
it: L'utente %u ha rifiutato di essere aggiunto alla tua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: ICQ authorization denied.
it: Autorizzazione ICQ rifiutata.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
it: L'utente %u ha accolto la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
it: Hai ricevuto un messaggio speciale
    
    Da: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
it: Hai ricevuto una pagina ICQ
    
    Da: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ e-mail from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
it: Hai ricevuto un'e-mail ICQ da %s [%s]
    
    Il messaggio è:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
it: L'utente ICQ %u ti ha inviato un contatto: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
it: Vuoi aggiungere questo contatto alla tua lista?

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Decline
it: _Declina

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché non era valido.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché non erano validi.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché era troppo grande.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché erano troppo grandi.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché è stato spedito troppo velocemente.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché sono stati spedito troppo velocemente.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché l'utente è troppo "cattivo".
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché l'utente è troppo "cattivo".

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché sei troppo "cattivo".
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché sei troppo "cattivo".

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s per un motivo sconosciuto
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s per un motivo sconosciuto

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Unable to send message: %s
it: Impossibile inviare il messaggio: %s

en: Unknown reason.
it: Motivo sconosciuto.

en: Unable to send message to %s:
it: Impossibile inviare il messaggio %s:

en: User information not available: %s
it: Informazioni sull'utente non disponibili: %s

en: User information for %s unavailable:
it: Informazioni sull'utente %s non disponibili:

en: Online Since
it: Online da

en: Member Since
it: Membro da

en: Capabilities
it: Capacità

en: Profile
it: Profilo

en: Your AIM connection may be lost.
it: La tua connessione ad AIM potrebbe essere perduta.

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
it: [Impossibile mostrare un messaggio da questo utente poiché contiene caratteri non validi.]

en: Rate limiting error.
it: Rate massimo raggiunto.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
it: L'ultima operazione non è stata eseguita poiché sei al di sopra del rate consentito. Attendi 10 secondi e riprova.

en: You have been signed off for an unknown reason.
it: Sei stato disconnesso per un motivo sconosciuto.

en: You have been disconnected from chat room %s.
it: Sei stato disconnesso dalla chat room %s.

en: Mobile Phone
it: Cellulare

en: Personal Web Page
it: Pagina web personale

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Zip Code
it: Codice postale

en: Division
it: Divisione

en: Position
it: Posizione

en: Web Page
it: Pagina web

en: Work Information
it: Informazioni sul lavoro

en: Pop-Up Message
it: Messaggio pop-up

en: The following screen name is associated with %s | The following screen names are associated with %s
it[0]: Il seguente nome utente è associato con %s
it[1]: I seguenti nomi utente sono associati con %s

en: Screen name
it: Nome utente

en: No results found for e-mail address %s
it: Nessun risultato trovato per l'indirizzo e-mail %s

en: You should receive an e-mail asking to confirm %s.
it: Dovresti ricevere un'e-mail con la richiesta di conferma per %s.

en: Account Confirmation Requested
it: Conferma per l'account richiesta

en: Error Changing Account Info
it: Errore nella modifica delle informazioni sull'account

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto differisce dall'originale.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto è troppo lungo.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because there is already a request pending for this screen name.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo e-mail poiché c'è già una richiesta in corso per questo nome utente.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address has too many screen names associated with it.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo e-mail poiché l'indirizzo fornito ha troppi nomi utente associati.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address is invalid.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo e-mail poiché l'indirizzo fornito non è valido.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
it: Errore 0x%04x: Errore sconosciuto.

en: The e-mail address for %s is %s
it: L'indirizzo e-mail di %s è %s

en: Account Info
it: Informazioni sull'account

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
it: La tua immagine MI non è stata inviata. Devi essere in connessione diretta per inviare immagini MI.

en: Unable to set AIM profile.
it: Impossibile impostare il profilo AIM.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
it: Probabilmente hai richiesto di impostare il tuo profilo prima che la procedura di login fosse completata. Il tuo profilo rimane non impostato; prova ad impostarlo di nuovo quando sei connesso correttamente.

en: Profile too long.
it: Profilo troppo lungo.

en: Away message too long.
it: Messaggio di assenza troppo lungo.

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s poiché il nickname non è valido. I nickname devono iniziare con una lettera e contenere solo lettere, numeri e spazi oppure devono contenere solo numeri.

en: Unable To Add
it: Impossibile aggiungere

en: Unable To Retrieve Buddy List
it: Impossibile ricevere la lista contatti

en: Orphans
it: Orfani

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s poiché hai troppi contatti nella tua lista. Rimuovine uno e prova nuovamente.

en: (no name)
it: (nessun nome)

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s per un motivo sconosciuto. La causa più comune di questo problema è che hai raggiunto il massimo numero consentito di contatti nella tua lista.

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
it: L'utente %s ti ha dato il permesso di aggiungerti alla sua lista contatti. Vuoi aggiungerlo alla tua?

en: Authorization Given
it: Autorizzazione concessa

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
it: L'utente %s ha accolto la tua richiesta di aggiungerlo nella tua lista contatti.

en: Authorization Granted
it: Autorizzazione concessa

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
it: L'utente %s ha rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: Authorization Denied
it: Autorizzazione rifiutata

en: _Exchange:
it: _Scambio:

en: Invalid chat name specified.
it: Il nome della chat specificato non è valido.

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
it: La tua immagine MI non è stata inviata. Non puoi inviare immagini MI nelle chat AIM.

en: Buddy Comment for %s
it: Commento per il contatto %s

en: Buddy Comment:
it: Commento per il contatto:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
it: Hai scelto di aprire una connessione IM diretta con %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
it: Poiché questo rivela il tuo indirizzo IP, deve essere considerato un rischio per la sicurezza. Vuoi continuare?

en: Edit Buddy Comment
it: Modifica il commento per il contatto

en: Get Status Msg
it: Ottieni messaggio di stato

en: Direct IM
it: Messaggio istantaneo diretto

en: Re-request Authorization
it: Richiedi nuovamente l'autorizzazione

en: Require authorization
it: Richiedi autorizzazione

en: The new formatting is invalid.
it: La nuova formattazione non è valida.

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
it: La formattazione del nome utente può modificare solo le maiuscole/minuscole e gli spazi bianchi.

en: Change Address To:
it: Cambia l'indirizzo in:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
it: <i>non stai attendendo nessuna autorizzazione</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
it: Stai attendendo autorizzazione dai seguenti contatti

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
it: Puoi richiedere nuovamente autorizzazione da questi contatti cliccando col tasto destro su di essi e scegliendo "Richiedi nuovamente autorizzazione"

en: Find Buddy by E-Mail
it: Cerca un contatto per e-mail

en: Search for a buddy by e-mail address
it: Cerca un contatto attraverso il suo indirizzo e-mail

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
it: Inserisci l'indirizzo e-mail del contatto che stai cercando.

en: Set User Info (URL)...
it: Imposta le informazioni utente (URL)...

en: Change Password (URL)
it: Cambia password (URL)

en: Configure IM Forwarding (URL)
it: Configura l'inoltro dei messaggi immediati (URL)

note: AIM actions
en: Confirm Account
it: Conferma account

en: Show Buddies Awaiting Authorization
it: Mostra i contatti dai quali attendi autorizzazione

en: Search for Buddy by Information
it: Cerca un contatto per informazione

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
it: È in corso la richiesta a %s di connessione verso di noi su %s:%hu per MI diretti.

en: %s has just asked to directly connect to %s
it: %s ha chiesto di connettersi direttamente a %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
it: Questo richiede una connessione diretta tra i due computer ed è necessario per le Immagini IM. Poiché verrà rivelato il tuo indirizzo IP, devi considerare la cosa come un potenziale rischio per la tua privacy.

en: _Connect
it: _Connetti

en: Province/State
it: Provincia/Stato

en: Zodiac Sign
it: Segno zodiacale

en: Blood Type
it: Gruppo sanguigno

en: Zipcode
it: Codice postale

en: Cellphone Number
it: Numero di cellulare

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Aquarius
it: Acquario

en: Pisces
it: Gallo

en: Aries
it: Ariete

en: Taurus
it: Toro

en: Gemini
it: Gemelli

en: Cancer
it: Cancro

en: Leo
it: Leone

en: Virgo
it: Vergine

en: Libra
it: Bilancia

en: Scorpio
it: Scorpione

en: Sagittarius
it: Sagittario

en: Capricorn
it: Capricorno

en: Rat
it: Topo

en: Tiger
it: Tigre

en: Rabbit
it: Coniglio

en: Dragon
it: Drago

en: Snake
it: Serpente

en: Horse
it: Cavallo

en: Goat
it: Capra

en: Monkey
it: Scimmia

en: Rooster
it: Gallo

en: Dog
it: Cane

en: Pig
it: Maiale

en: Other
it: Altro

en: Modify my information
it: Modifica le mie informazioni

en: Update my information
it: Aggiorna le mie informazioni

en: Your information has been updated
it: Le tue informazioni sono state aggiornate

en: You rejected %d's request
it: Hai rifiutato la richiesta di %d

en: Reject request
it: Rifiuta la richiesta

en: Sorry, you are not my type...
it: Mi dispiace ma non sei il mio tipo...

en: Reject
it: Rifiuta

en: You have successfully removed a buddy
it: Contatto rimosso con successo

en: You have successfully removed yourself from a buddy
it: Hai rimosso con successo te stesso da un contatto

en: User %d needs authentication
it: L'utente %d necessita di autenticazione

en: Send
it: Invia

en: You have added %d in buddy list
it: Hai aggiunto %d alla lista contatti

en: Creator
it: Creatore

en: Group Description
it: Descrizione del gruppo

en: Reason: %s
it: Motivo: %s

en: Approve
it: Approva

en: I am not member
it: Non sono un membro

en: I am a member
it: Sono un membro

en: I am applying to join
it: Ho richiesto di entrare

en: I am the admin
it: Sono l'amministratore

en: You have successfully exited the group
it: Hai abbandonato il gruppo con successo

en: Go ahead
it: Vai avanti

en: Code [0x%02X]: %s
it: Codice [0x%02X]: %s

en: Do you wanna approve the request?
it: Vuoi approvare la richiesta?

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here TODO: Include error_message in the message below
en: Unable to connect.
it: Impossibile connettersi.

en: QQ: Available
it: QQ: Disponibile

en: QQ: Away
it: QQ: Assente

en: QQ: Invisible
it: QQ: Invisibile

en: QQ: Offline
it: QQ: Non connesso

en: Change Password
it: Cambia password

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol	Plugin
it: Plugin per il protocollo QQ

en: Login Hidden
it: Nascondi al login

en: Connection refused
it: Connessione rifiutata

en: Socket error
it: Errore socket

en: Unable to read from socket
it: Impossibile leggere dal socket

en: %d has declined the file %s
it: %d ha rifiutato il file %s

en: %d canceled the transfer of %s
it: %d ha annullato il trasferimento di %s

en: Do you wanna add this buddy?
it: Vuoi aggiungere questo contatto?

note: only need to get value
en: You have been added by %s
it: Sei stato aggiunto da %s

en: Would like to add him?
it: Vuoi aggiungerlo?

en: %s has added you [%s]
it: %s ti ha aggiunto [%s]

en: User %s rejected your request
it: L'utente %s ha rifiutato la tua richiesta

en: User %s has approved your request
it: L'utente %s ha accettato la tua richiesta

en: %s wanna add you [%s] as friends
it: %s vuole aggiungerti [%s] come amico

en: Message: %s
it: Messaggio: %s

en: %s is not in your buddy list
it: %s non è nella tua lista contatti

en: Info for Group %s
it: Informazioni per il gruppo %s

en: Sending Handshake
it: Invio handshake in corso

en: Login Redirected
it: Login rediretto

en: Forcing Login
it: Login forzato in corso

en: Starting Services
it: Avvio servizi in corso

en: Connected
it: Connesso

en: Connection reset
it: Connessione reimpostata

en: Error reading from socket: %s
it: Errore di lettura dal socket: %s

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect to host
it: Impossibile connettersi all'host

en: Conference Closed
it: Conferenza chiusa

en: Unable to send message:
it: Impossibile inviare il messaggio:

en: Microphone
it: Microfono

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Video Camera
it: Video camera

en: File Transfer
it: Trasferimento file

en: New Conference
it: Nuova conferenza

en: Create
it: Crea

en: Available Conferences
it: Conferenze disponibili

en: Create New Conference...
it: Crea una nuova conferenza...

en: Invite user to a conference
it: Invita un utente in conferenza

en: Invite to Conference
it: Invita in conferenza

en: Invite to Conference...
it: Invita in conferenza...

en: Topic:
it: Argomento:

en: Unknown (0x%04x)<br>
it: Sconosciuto (0x%04x)<br>

en: User Name
it: Nome utente

en: Select User
it: Scegli l'utente

en: Unable to add user: user not found
it: Impossibile aggiungere l'utente: utente non trovato

en: Unable to add user
it: Impossibile aggiungere l'utente

en: Error reading file %s: 
    %s
it: Errore nella lettura del file %s: 
    %s

en: Unable to add group: group exists
it: Impossibile aggiungere il gruppo: il gruppo esiste

en: Unable to add group
it: Impossibile aggiungere il gruppo

en: Possible Matches
it: Possibili corrispondenze

en: Unable to add group: group not found
it: Impossibile aggiungere il gruppo: gruppo non trovato

en: Search results for '%s'
it: Risultati della ricerca per '%s'

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: No matches
it: Nessuna corrispondenza

en: No Matches
it: Nessuna corrispondenza

en: Search for a user
it: Cerca utente

en: User Search
it: Ricerca utente

en: User Search...
it: Ricerca utente...

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
it: Nascondi l'identità del client

en: User %s is not present in the network
it: L'utente %s non è presente nella rete

en: Key Agreement
it: Scambio delle chiavi

en: Cannot perform the key agreement
it: Impossibile eseguire lo scambio delle chiavi

en: Error occurred during key agreement
it: C'è stato un errore durante lo scambio delle chiavi

en: Key Agreement failed
it: Scambio delle chiavi fallito

en: Timeout during key agreement
it: Tempo scaduto durante lo scambio delle chiavi

en: Key agreement was aborted
it: Lo scambio delle chiavi è stato interrotto

en: Key agreement is already started
it: Lo scambio delle chiavi è già stato avviato

en: Key agreement cannot be started with yourself
it: Impossibile avviare uno scambio delle chiavi con te stesso

en: The remote user is not present in the network any more
it: L'utente remoto non è più presente nella rete

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
it: Ricevuta una richiesta di scambio chiavi da %s. Vuoi eseguire lo scambio delle chiavi?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
it: L'utente remoto è in attesa dello scambio delle chiavi su:
    Host remoto: %s
    Porta remota: %d

en: Key Agreement Request
it: Richiesta di scambio chiavi

en: IM With Password
it: MI con password

en: Cannot set IM key
it: Impossibile impostare la chiave MI

en: Set IM Password
it: Imposta la password MI

en: Get Public Key
it: Ottieni chiave pubblica

en: Cannot fetch the public key
it: Impossibile recuperare la chiave pubblica

en: Show Public Key
it: Mostra la chaive pubblica

en: Could not load public key
it: Impossibile caricare la chiave pubblica

en: User Information
it: Informazioni sull'utente

en: Cannot get user information
it: Impossibile ottenere le informazioni sull'utente

en: The %s buddy is not trusted
it: Il contatto %s non è fidato

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
it: Non puoi ricevere notifiche dal contatto finché non importi la sua chiave pubblica. Puoi usare il comando "Ottieni chiave pubblica" per recuperare la chiave pubblica.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
it: Apri...

en: The %s buddy is not present in the network
it: Il contatto %s non è presente nella rete

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
it: Per poter aggiungere il contatto devi importare la sua chiave pubblica. Fai clic su "Importa" per importare una chiave pubblica.

en: _Import...
it: _Importa...

en: Select correct user
it: Scegliere l'utente corretto

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
it: È stato trovato più di un utente con la stessa chiave pubblica. Scegliere dalla lista l'utente corretto da aggiungere alla lista contatti.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
it: È stato trovato più di un utente con lo stesso nome. Scegliere dalla lista l'utente corretto da aggiungere alla lista contatti.

en: Detached
it: Distaccato

en: Indisposed
it: Indisposto

en: Wake Me Up
it: Svegliami

en: Hyper Active
it: Iperattivo

en: Happy
it: Felice

en: Sad
it: Triste

en: Angry
it: Arrabbiato

en: Jealous
it: Geloso

en: Ashamed
it: Vergognoso

en: Invincible
it: Invincibile

en: In Love
it: Innamorato

en: Sleepy
it: Assonnato

en: Bored
it: Annoiato

en: Excited
it: Eccitato

en: Anxious
it: Ansioso

en: User Modes
it: Modalità utente

en: Mood
it: Umore

en: Preferred Contact
it: Contatti preferiti

en: Preferred Language
it: Lingua preferita

en: Device
it: Dispositivo

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Geolocation
it: Località geografica

en: Reset IM Key
it: Resetta la chiave MI

en: IM with Key Exchange
it: MI con scambio di chiavi

en: IM with Password
it: MI con password

en: Get Public Key...
it: Ottieni la chiave pubblica...

en: Kill User
it: Uccidi utente

en: Channel %s does not exist in the network
it: Il canale %s non esiste nella rete

en: Channel Information
it: Informazioni sul canale

en: Cannot get channel information
it: Impossibile ottenere informazioni sul canale

en: <b>Channel Name:</b> %s
it: <b>Nome del canale:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
it: <br><b>Numero di utenti:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
it: <br><b>Fondatore del canale:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
it: <br><b>Cipher del canale:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
it: <br><b>HMAC del canale:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
it: <br><b>Argomento del canale:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
it: <br><b>Modalità del canale:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
it: <br><b>Fingerprint della chiave del fondatore:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
it: <br><b>Babbleprint della chiave del fondatore:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
it: Aggiungi la chiave pubblica del canale

note: Add new public key
en: Open Public Key...
it: Apri chiave pubblica...

en: Channel Passphrase
it: Passphrase del canale

en: Channel Public Keys List
it: Lista delle chaivi pubbliche del canale

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
it: L'autenticazione del canale è usata per rendere sicuro il canale da accessi non autorizzati. L'autenticazione dovrebbe essere basata su una passphrase e sulle firme digitali. Se è impostata una passphrase, questa sarà richiesta per poter entrare nel canale. Se sono impostate le chiavi pubbliche del canale, solamente gli utenti le cui chiavi pubbliche sono elencate saranno in grado di entrare.

en: Channel Authentication
it: Autenticazione del canale

en: Add / Remove
it: Aggiungi / rimuovi

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
it: Inserisci il nome del gruppo privato del canale %s e la passphrase.

en: Add Channel Private Group
it: Inserisci un gruppo privato al canale

en: User Limit
it: Limite utenti

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
it: Imposta un limite per gli utenti del canale. Scegli zero per rimuovere il limite.

en: Invite List
it: Lista degli inviti

en: Ban List
it: Lista dei ban

en: Add Private Group
it: Aggiungi un gruppo privato

en: Reset Permanent
it: Rimuovere la modalità permanente

en: Set Permanent
it: Impostare la modalità permanente

en: Set User Limit
it: Imposta il limte utenti

en: Reset Topic Restriction
it: Azzera le restrizioni sull'argomento

en: Set Topic Restriction
it: Imposta restrizioni sull'argomento

en: Reset Private Channel
it: Azzera i canali privati

en: Set Private Channel
it: Imposta un canale privato

en: Reset Secret Channel
it: Azzera i canali segreti

en: Set Secret Channel
it: Imposta un canale segreto

en: You are channel founder on <I>%s</I>
it: Sei il fondatore del canale su <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
it: Il fondatore del canale su <I>%s</I> è <I>%s</I>

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
it: Devi entrare nel canale %s prima di poter entrare nel gruppo privato

en: Join Private Group
it: Entra nel gruppo privato

en: Cannot join private group
it: Impossibile entrare nel gruppo privato

en: Cannot call command
it: Impossibile richiamare il comando

en: Unknown command
it: Comando sconosciuto

en: Secure File Transfer
it: Trasferimento file sicuro

en: Error during file transfer
it: Errore nel trasferimento del file

en: Permission denied
it: Pemesso negato

en: Key agreement failed
it: Scambio delle chiavi fallito

en: File transfer session does not exist
it: La sessione di trasferimento file non esiste

en: No file transfer session active
it: Nessuna sessione di trasferimento file attiva

en: File transfer already started
it: Il trasferimento file è già iniziato

en: Could not perform key agreement for file transfer
it: Impossibile eseguire lo scambio delle chiavi per il trasferimento file

en: Could not start the file transfer
it: Impossibile avviare il trasferimento file

en: Cannot send file
it: Impossibile inviare il file

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
it: %s ha scelto come argomento di <I>%s</I>: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
it: <I>%s</I> ha impostato le modalità del canale <I>%s</I> a: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
it: <I>%s</I> ha rimosso tutte le modalità del canale <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
it: <I>%s</I> ha impostato le modalità di <I>%s</I> a : %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
it: <I>%s</I> ha rimosso tutte le modalità di <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
it: Sei stato espulso (kick) da <I>%s</I> da parte di <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
it: Sei stato ucciso (kill) da %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
it: Ucciso (kill) da %s (%s)

en: Server signoff
it: Disconnessione dal server

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Birth Day
it: Compleanno

en: Job Role
it: Posizione lavorativa

en: Organization
it: Organizzazione

en: Unit
it: Unità

en: Join Chat
it: Entra in chat

en: Status Text
it: Testo di stato

en: Public Key Fingerprint
it: Fingerprint della chiave pubblica

en: Public Key Babbleprint
it: Babbleprint della chiave pubblica

en: _More...
it: _Altro...

en: Detach From Server
it: Distacca dal server

en: Cannot detach
it: Impossibile distaccarsi

en: Cannot set topic
it: Impossibile impostare l'argomento

en: Failed to change nickname
it: Modifica del nickname non riuscita

en: Roomlist
it: Lista delle stanze

en: Cannot get room list
it: Impossibile recuperare la lista delle stanze

en: No public key was received
it: Non è stata ricevuta nessuna chiave pubblica

en: Server Information
it: Informazioni sul server

en: Cannot get server information
it: Impossibile ottenere le informazioni sul server

en: Server Statistics
it: Statistiche del server

en: Cannot get server statistics
it: Impossibile ottenere le statistiche sul server

en: No server statistics available
it: Statistiche sul server non disponibili

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
it: Ora di avvio del server locale: %s
    Tempo di attività del server locale: %s
    Client connessi al server locale: %d
    Canali sul server locale: %d
    Operatori sul server locale: %d
    Operatori sul router locale: %d
    Client sulla cella locale: %d
    Canali sulla cella locale: %d
    Server sulla cella locale: %d
    Client totali: %d
    Canali totali: %d
    Server totali: %d
    Router totali: %d
    Operatori server totali: %d
    Operatori router totali: %d

en: Network Statistics
it: Statistiche sulla rete

en: Ping failed
it: Ping non riuscito

en: Ping reply received from server
it: Ricevuta risposta al ping dal server

en: Could not kill user
it: Impossibile uccidere (kill) l'utente

en: Error during connecting to SILC Server
it: Errore nella connessione al server SILC

en: Key Exchange failed
it: Scambio delle chiavi fallito

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
it: Ripristino della sessione distaccata non riuscito. Fai clic su "Connetti di nuovo" per creare una nuova connessione.

en: Disconnected by server
it: Disconnesso dal server

en: Resuming session
it: Ripristino della sessione in corso

en: Authenticating connection
it: Autenticazione della connessione in corso

en: Verifying server public key
it: Verifica della chiave pubblica del server in corso

en: Passphrase required
it: Passphrase richiesta

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
it: Non riuscito: Versioni non coincidenti. Aggiorna il tuo client

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
it: Non riuscito: La controparte non accetta o non supporta la tua chiave pubblica

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
it: Non riuscito: La controparte non supporta il gruppo KE proposto

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
it: Non riuscito: La controparte non supporta il cipher proposto

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
it: Non riuscito: La controparte non supporta il PKCS proposto

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
it: Non riuscito: La controparte non supporta la funzione di hash proposta

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
it: Non riuscito: La controparte non supporta l'HMAC proposto

en: Failure: Incorrect signature
it: Non riuscito: Firma non corretta

en: Failure: Invalid cookie
it: Non riuscito: Cookie non valido

en: Failure: Authentication failed
it: Non riuscito: Autenticazione fallita

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
it: Ricevuta la chiave pubblica di %s. La tua copia locale non coincide con questa chiave. Vuoi accettare in ogni caso questa chiave pubblica?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
it: Ricevuta la chiave pubblica di %s. Vuoi accettare questa chiave?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
it: Il fingerprint e il babbleprint della chiave %s sono:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
it: Verifica della chiave pubblica

en: Unsupported public key type
it: Tipo di chiave pubblica non supportato

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Cannot initialize SILC Client connection
it: Impossibile inizializzare la connessione client SILC

en: Performing key exchange
it: Scambio delle chiavi in corso

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Cannot initialize SILC protocol
it: Impossibile inizializzare il protocollo SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
it: Connessione al server SILC in corso

en: Could not load SILC key pair: %s
it: Impossibile caricare la coppia di chiavi SILC: %s

en: Unable to create connection
it: Impossibile creare la connessione

en: Your Current Mood
it: Il tuo umore attuale

en: Normal
it: Normale

en: In love
it: Innamorato

en: 
    Your Preferred Contact Methods
it: 
    I tuoi metodi di contatto preferiti

en: Video conferencing
it: Video conferenza

en: Your Current Status
it: Il tuo stato attuale

en: Online Services
it: Servizi on line

en: Let others see what services you are using
it: Lascia che gli altri vedono quali servizi stai usando

en: Let others see what computer you are using
it: Lascia che gli altri vedano quale computer stai usando

en: Your VCard File
it: Il tuo file VCard

en: User Online Status Attributes
it: Attributi di stato degli utenti

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
it: Puoi lasciare che gli altri utenti vedano le informazioni sul tuo stato di connessione e le tue informazioni personali. Immetti le informazioni che vuoi rendere note agli altri utenti.

en: Message of the Day
it: Messaggio del giorno

en: No Message of the Day available
it: Nessun messaggio del giorno disponibile

en: There is no Message of the Day associated with this connection
it: Non c'è nessun messaggio del giorno associato con questa connessione

en: Create New SILC Key Pair
it: Crea una nuova coppia di chiavi SILC

en: Passphrases do not match
it: Le  password non coincidono

en: Key length
it: Lunghezza della chiave

en: Public key file
it: File per la chiave pubblica

en: Private key file
it: File per la chiave privata

en: Passphrase (retype)
it: Password (di nuovo)

en: Online Status
it: Stato di connessione

en: View Message of the Day
it: Visualizza il messaggio del giorno

en: Create SILC Key Pair...
it: Crea una coppia di chiavi SILC...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
it: L'utente <I>%s</I> non è presente nella rete

en: Topic too long
it: Argomento troppo lungo

en: You must specify a nick
it: Devi specificare un nick

en: channel %s not found
it: canale %s non trovato

en: channel modes for %s: %s
it: modalità del canale per %s: %s

en: no channel modes are set on %s
it: non è impostata alcuna modalità del canale su %s

en: Failed to set cmodes for %s
it: Impossibile impostare i cmodes per %s

en: part [channel]:  Leave the chat
it: part [canale]: Abbandona la chat

en: leave [channel]:  Leave the chat
it: leave [canale]: Abbandona la chat

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
it: topic [&lt;nuovo argomento&gt;]: Visualizza o modifica l'argomento.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
it: join: &lt;canale&gt; [&lt;password&gt;]: Entra in una chat su questa rete.

en: list:  List channels on this network
it: list: Elenca i canali presenti su questa rete

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
it: whois &lt;nick&gt;: Visualizza le informazioni sul nick

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
it: msg &lt;nick&gt; &lt;messaggio&gt;: Invia un messaggio privato ad un utente

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
it: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]: Invia un messaggio privato ad un utente

en: motd:  View the server's Message Of The Day
it: motd: Visualizza il messaggio del giorno

en: detach:  Detach this session
it: detach: Distacca questa sessione

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
it: quit [messaggio]: Disconnette dal server, con un messaggio opzionale

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
it: call &lt;comando&gt;: Richiama qualunque comando client silc

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
it: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;motivo&gt;]: Uccide (kill) il nick indicato

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
it: nick &lt;nuovo nickname&gt;: Cambia il tuo nickname

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
it: whowas &lt;nick&gt;: Visualizza le informazioni sul nick

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
it: cmode &lt;canale&gt; [+|-&lt;modalità&gt;] [argomenti]: Cambia o mostra le modalità del canale

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
it: cumode &lt;canale&gt; +|-&lt;modalità&gt; &lt;nick&gt;: Cambia le modalità sul canale per il nick indicato

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
it: umode &lt;modalità utente&gt;: Imposta le tue modalità nella rete

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
it: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]: Ottiene i privilegi di operatore del server

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
it: invite &lt;canale&gt; [-|+]&lt;nick&gt;: invita il nick indicato o lo aggiunge/rimuove dalla lista degli inviti del canale

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
it: kick &lt;canale&gt; &lt;nick&gt; [commento]: Espelle (kick) il client dal canale

en: info [server]:  View server administrative details
it: info [server]: Visualizza dettagli amministrativi del server

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
it: ban [&lt;canale&gt; +|-&lt;nick&gt;]: Allontana (ban) il client dal canale

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
it: getkey &lt;nick|server&gt;: Recupera la chiave pubblica del client o del server

en: stats:  View server and network statistics
it: stats: Visualizza le statistiche del server e della rete

en: ping:  Send PING to the connected server
it: ping: Invia un PING al server a cui si è connessi

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
it: users &lt;canale&gt;: Elenca gli utenti presenti nel canale.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
it: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;canale(i)&gt;: Elenca utenti specifici nel canale (nei canali)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
it: Protocollo Secure Internet Live Conferencing (SILC)

en: Network
it: Rete

en: Public Key file
it: File per la chiave pubblica

en: Private Key file
it: File per la chiave privata

en: Public key authentication
it: Autenticazione con chiave pubblica

en: Reject watching by other users
it: Rifiuta di essere osservato dagli altri utenti

en: Block invites
it: Blocca gli inviti

en: Block IMs without Key Exchange
it: Blocca i MI senza scambio di chiavi

en: Reject online status attribute requests
it: Rifiuta le richieste di attributi di stato

en: Digitally sign and verify all messages
it: Firma digitalmente e verifica tutti i messaggi

en: Creating SILC key pair...
it: Creazione della coppia di chiavi SILC in corso...

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
it: Vero nome: 	%s

en: User Name: 	%s
it: Nome utente: 	%s

en: E-Mail: 		%s
it: Email: 		%s

en: Host Name: 	%s
it: Nome host: 	%s

en: Organization: 	%s
it: Organizzazione: 	%s

en: Country: 	%s
it: Paese: 	%s

en: Algorithm: 	%s
it: Algoritmo: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
it: Lunghezza della chiave: 	%d bit

en: Public Key Fingerprint:
    %s
it: Fingerprint della chiave pubblica:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
it: Babbleprint della chiave pubblica:
    %s

en: Public Key Information
it: Informazioni sulla chiave pubblica

en: Paging
it: Numero del pager

en: Video Conferencing
it: Video conferenza

en: Terminal
it: Terminale

note: TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Could not write
it: Impossibile scrivere

en: Could not connect
it: Impossibile connettersi

en: Could not create listen socket
it: Impossibile creare il socket in ascolto

en: Couldn't resolve host
it: Impossibile risolvere l'host

en: Could not resolve hostname
it: Impossibile risolvere il nome dell'host

en: Publish status (note: everyone may watch you)
it: Rendi pubblico il tuo stato
    (nota: chiunque potrebbe vederti)

en: Use UDP
it: Utilizza UDP

en: Use proxy
it: Utilizza proxy

en: Auth User
it: Utente Auth

en: Auth Domain
it: Dominio Auth

en: Looking up %s
it: Ricerca di %s in corso

en: Connect to %s failed
it: Connessione a %s fallita

en: Signon: %s
it: Connessione a: %s

en: Unable to write file %s.
it: Impossibile scrivere il file %s.

en: Unable to read file %s.
it: Impossibile leggere il file %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
it: Messaggio troppo lungo. Troncati gli ultimi %s byte.

en: %s not currently logged in.
it: %s non è attualmente connesso.

en: Warning of %s not allowed.
it: Richiamo a %s non consentito.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
it: Un messaggio è stato rifiutato. Stai superando il limite di velocità del server.

en: Chat in %s is not available.
it: La chat in %s non è disponibile.

en: You are sending messages too fast to %s.
it: Stai inviando troppo velocemente messaggi a %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
it: Non hai ricevuto un messaggio da %s poiché era troppo grande.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
it: Non hai ricevuto un messaggio da %s poiché è stato spedito troppo velocemente.

en: Failure.
it: Fallimento.

en: Too many matches.
it: Troppe corrispondenze.

en: Need more qualifiers.
it: Servono più qualificatori.

en: Dir service temporarily unavailable.
it: Servizio di directory temporaneamente non disponibile.

en: E-mail lookup restricted.
it: Ricerca e-mail limitata.

en: Keyword ignored.
it: Parola chiave ignorata.

en: No keywords.
it: Nessuna parola chiave.

en: User has no directory information.
it: Non c'è nessuna informazione sull'utente nella directory.

en: Country not supported.
it: Paese non supportato.

en: Failure unknown: %s.
it: Errore sconosciuto: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
it: Il servizio è temporaneamente non disponibile.

en: Your warning level is currently too high to log in.
it: Il tuo livello di richiamo è attualmente troppo alto per poterti connettere.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso troppo frequentemente. Attendi 10 minuti e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
it: Si è verificato un errore sconosciuto di connessione: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
it: Si è verificato un errore sconosciuto, %d. Info: %s

en: Invalid Groupname
it: Nome gruppo non valido

en: Connection Closed
it: Connessione chiusa

en: Waiting for reply...
it: In attesa di risposta...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
it: TOC è ritornato dalla pausa. Puoi nuovamente inviare messaggi.

en: Password Change Successful
it: Password modificata con successo

en: _Group:
it: _Gruppo:

en: Get Dir Info
it: Ottieni informazioni dalla Directory

en: Set Dir Info
it: Imposta le informazioni sulla Directory

en: Could not open %s for writing!
it: Impossibile aprire %s in scrittura!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
it: Trasferimento file fallito: probabilmente è stato annullato dall'altra parte.

en: Could not connect for transfer.
it: Impossibile connettersi per il trasferimento.

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
it: Impossibile scrivere l'header del file. Il file non verrà inviato.

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
it[0]: %s chiede a %s di accettare %d file: %s (%.2f %s)%s%s
it[1]: %s chiede a %s di accettare %d file: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
it: %s chiede che tu gli invii un file

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: TOC Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo TOC

en: Your Yahoo! message did not get sent.
it: Il tuo messaggio di Yahoo! non è stato inviato.

en: Yahoo! system message for %s:
it: Messaggio di sistema Yahoo! per %s:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
it: %s ha (retroattivamente) rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
it: %s ha (retroattivamente) rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti per il seguente motivo: %s.

en: Add buddy rejected
it: Aggiungi un contatto rifiutato

en: Failed Yahoo! Authentication
it: Autenticazione Yahoo! fallita

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
it: Hai cercato di ignorare %s, ma l'utente è nella tua lista contatti. Facendo clic su "Sì" il contatto verrà rimosso ed ignorato.

en: Ignore buddy?
it: Ignora il contatto?

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
it: Il tuo account è bloccato. Per piacere, effettua il login sul sito web di Yahoo!.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
it: Codice di errore %d sconosciuto. Il problema potrebbe essere risolto effettuando il login sul sito web di Yahoo!.

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s al gruppo %s alla lista del server per l'account %s.

en: Could not add buddy to server list
it: Impossibile aggiungere il contatto alla lista del server

en: Received unexpected HTTP response from server.
it: È stata ricevuta da parte del server una risposta HTTP inattesa.

en: Connection problem
it: Problema di connessione

en: Not at Home
it: Non a casa

en: Not at Desk
it: Non alla scrivania

en: Not in Office
it: Non in ufficio

en: On Vacation
it: In vacanza

en: Stepped Out
it: A fare 2 passi

en: Not on server list
it: Non è nella lista del server

en: Appear Offline
it: Sembra non in linea

en: Join in Chat
it: Entra nella chat

en: Initiate Conference
it: Inizia una conferenza

en: Active which ID?
it: Quale ID vuoi attivare?

en: Join who in chat?
it: A chi vuoi unirti nella chat?

en: Activate ID...
it: Attiva l'ID...

en: Join User in Chat...
it: Unisciti ad un utente in chat...

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
it: join &lt;stanza&gt;: Entra in una chat room sul network Yahoo

en: list: List rooms on the Yahoo network
it: list: Elenca le stanze presenti sul network Yahoo

en: buzz: Buzz a user to get their attention
it: buzz: Richiama l'attenzione di un contatto con un buzz

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Yahoo

en: Yahoo Japan
it: Yahoo Giappone

en: Pager server
it: Sever pager

en: Japan Pager server
it: Server pager (Giappone)

en: Pager port
it: Porta Yahoo Pager

en: File transfer server
it: Server per il trasferimento file

en: Japan file transfer server
it: Server per il trasferimento file (Giappone)

en: File transfer port
it: Porta trasferimento file

en: Chat room locale
it: Lingua della chat room

en: Ignore conference and chatroom invitations
it: Ignora gli inviti a conferenze e a chat room

en: Yahoo Chat server
it: Server Yahoo Chat

en: Yahoo Chat port
it: Porta Yahoo Chat

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
it: %s ha rifiutato il tuo invito alla conferenza nella stanza "%s" per il seguente motivo "%s".

en: Invitation Rejected
it: Invito rifiutato

en: Failed to join chat
it: Impossibile entrare nella chat

note: -6
en: Unknown room
it: Stanza sconosciuta

note: -15
en: Maybe the room is full
it: Forse la stanza è piena

note: -35
en: Not available
it: Non disponibile

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
it: Errore sconosciuto. Potrebbe essere necessario disconnettersi ed aspettare cinque minuti prima di poter entrare nuovamente nella chat room

en: You are now chatting in %s.
it: Stai ora conversando in %s.

en: Failed to join buddy in chat
it: Impossibile unirsi al contatto in chat

en: Maybe they're not in a chat?
it: Forse non sono in chat?

en: Fetching the room list failed.
it: Recupero della lista delle stanze fallito.

en: Voices
it: Voci

en: Webcams
it: Webcam

en: Unable to fetch room list.
it: Impossibile recuperare la lista delle stanze.

en: User Rooms
it: Stanze utente

en: Unable to establish file descriptor.
it: Impossibile creare un descrittore di file.

note: TODO: what to do here - do we really have to disconnect?
en: Write Error
it: Errore di scrittura

en: Yahoo! Japan Profile
it: Profilo Yahoo! Giappone

en: Yahoo! Profile
it: Profilo Yahoo!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
it: Spiacente, i profili contrassegnati come contenenti contenuti per soli adulti non sono attualmente supportati.

en: Yahoo! ID
it: ID Yahoo!

en: Latest News
it: Ultime notizie

en: Home Page
it: Homepage

en: Cool Link 1
it: Link preferito 1

en: Cool Link 2
it: Link preferito 2

en: Cool Link 3
it: Link preferito 3

en: Last Update
it: Ultimo aggiornamento

en: User information for %s unavailable
it: Informazioni sull'utente %s non disponibili

en: Sorry, this profile seems to be in a language or format that is not supported at this time.
it: Spiacente, questo profilo sembra essere in un linguaggio non supportato al momento.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
it: Impossibile ricevere il profilo dell'utente. Molto probabilmente si tratta di un problema temporaneo sul server. Riprova più tardi.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
it: Impossibile ricevere il profilo dell'utente. Questo molto probabilmente vuol dire che l'utente non esiste. In ogni caso, Yahoo! a volte non riesce a trovare un profilo utente. Se sei certo che l'utente esista, riprova più tardi.

en: The user's profile is empty.
it: Il profilo dell'utente è vuoto.

en: Connection problem with the YCHT server.
it: Problema di connessione con il server YCHT.

en: Lost connection with server
    %s
it: Connessione persa con il server
    %s

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
it: (C'è stato un errore nella conversione di questo messaggio.	 Controlla l'opzione 'Codifica' nell'editor degli account)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
it: Impossibile invare alla chat %s,%s,%s

en: <br>At %s since %s
it: <br>A %s da %s

en: Anyone
it: Chiunque

en: _Class:
it: _Classe:

en: _Instance:
it: _Istanza:

en: _Recipient:
it: _Destinatario:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
it: Tentativo di iscrizione a %s,%s,%s fallito

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
it: zlocate &lt;nick&gt;: Rintraccia l'utente

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
it: zl &lt;nick&gt;: Rinraccia l'utente

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
it: instance &lt;istanza&gt;: Imposta l'istanza da usare su questa classe

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
it: inst &lt;istanza&gt;: Imposta l'istanza da usare su questa classe

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
it: topic &lt;istanza&gt;: Imposta l'istanza da usare su questa classe

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
it: sub &lt;classe&gt; &lt;istanza&gt; &lt;destinatario&gt;: Entra in una nuova chat

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
it: zi &lt;istanza&gt;: Invia un messaggio a &lt;messaggio,<i>istanza</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
it: zci &lt;classe&gt; &lt;istanza&gt;: Invia un messaggio a &lt;<i>classe</i>,<i>istanza</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
it: zcir &lt;classe&gt; &lt;istanza&gt; &lt;destinatario&gt;: Invia un messaggio a &lt;<i>classe</i>,<i>istanza</i>,<i>destinatario</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
it: zir &lt;istanza&gt; &lt;destinatario&gt;: Invia un messaggio a &lt;MESSAGE,<i>istanza</i>,<i>destinatario</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
it: zc &lt;classe&gt;: Invia un messaggio a &lt;<i>classe</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
it: Effettua nuovamente la sottoscrizione

en: Retrieve subscriptions from server
it: Recupera le sottoscrizioni dal server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
it: Plugin per il protocollo Zephyr

en: Use tzc
it: Utilizza tzc

en: tzc command
it: Comando tzc

en: Export to .anyone
it: Esporta in .anyone

en: Export to .zephyr.subs
it: Esporta in .zephyr.subs

en: Import from .anyone
it: Importa da .anyone

en: Import from .zephyr.subs
it: Importa da .zephyr.subs

en: Exposure
it: Esposizione

en: Unable to create socket:
    %s
it: Impossibile creare il socket:
    %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
it: Impossibile interpretare la risposta dal proxy HTTP: %s

en: HTTP proxy connection error %d
it: Errore di connessione al proxy HTTP: %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
it: Accesso negato: il server proxy HTTP non permette il tunnelling sulla porta %d.

en: Error resolving %s
it: Errore nella risoluzione di %s

en: Could not resolve host name
it: Impossibile risolvere il nome dell'host

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: _Accept
it: _Accetta

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
it: Sono momentaneamente assente

en: saved statuses
it: status salvati

en: %s is now known as %s.
it: %s è ora conosciuto come %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
it: %s ha invitato %s nella chat room: %s
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
it: %s ha invitato %s nella chat room: %s

en: Accept chat invitation?
it: Accetti l'invito alla chat?

en: Unavailable
it: Non Disponibile

en: Mobile
it: Cellulare

en: %s changed status from %s to %s
it: %s ha cambiato stato da %s a %s

en: %s is now %s
it: %s è ora %s

en: %s is no longer %s
it: %s non è più %s

en: %s became idle
it: %s è diventato inattivo

en: %s became unidle
it: %s è ritornato attivo

en: +++ %s became idle
it: +++ %s è diventato inattivo

en: +++ %s became unidle
it: +++ %s è ritornato attivo

en: Error Reading %s
it: Errore nella lettura di %s

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
it: Si è verificato un errore nella lettura dei tuoi %s. Non sono stati caricati e il vecchio file è stato rinominato in %s~.

en: Calculating...
it: Calcolo in corso...

en: Unknown.
it: Sconosciuto.

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %s, %d hour | %s, %d hours
it[0]: %s, %d ora
it[1]: %s, %d ore

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
it[0]: %s, %d minuto
it[1]: %s, %d minuti

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: Unable to connect to %s
it: Impossibile connettersi a %s

en: Error reading from %s: %s
it: Errore di lettura da %s: %s

en: Error writing to %s: %s
it: Errore di scrittura su %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
it: Impossibile connettersi a %s: %s

en: Send instant messages over multiple protocols
it: Client multiprotocollo per messaggi immediati

en: Orientation
it: Orientazione

en: The orientation of the tray.
it: L'orientazione del vassoio.

note: Build the login options frame.
en: Login Options
it: Opzioni di login

en: Local alias:
it: Alias locale:

note: Build the user options frame.
en: User Options
it: Opzioni utente

note: Buddy icon
en: Use this buddy icon for this account:
it: Utilizza per questo account la seguente icona:

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
it: Opzioni %s

en: Use GNOME Proxy Settings
it: Utilizza le opzioni del proxy di GNOME

en: Use Global Proxy Settings
it: Utilizza le opzioni globali del proxy

en: No Proxy
it: Nessun proxy

en: Use Environmental Settings
it: Utilizza le opzioni globali

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
it: Se guardi da vicino

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
it: puoi vedere le farfalle accoppiarsi

en: Proxy Options
it: Opzioni del proxy

en: Proxy _type:
it: _Tipo di proxy:

en: _Port:
it: _Porta:

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: Add Account
it: Aggiungi un account

en: _Basic
it: Di _base

en: _Advanced
it: _Avanzate

en: Enabled
it: Abilitato

en: Protocol
it: Protocollo

en: Join a Chat
it: Entra in chat

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
it: Inserisci le informazioni appropriate per la chat nella quale vuoi entrare.

en: _Block
it: _Blocca

en: Get _Info
it: _Info

en: I_M
it: _MI

en: _Send File
it: _Invia file

en: Add Buddy _Pounce
it: Aggiungi un _allarme

en: View _Log
it: Mostra il _log

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Add a _Buddy
it: _Aggiungi un contatto

en: Add a C_hat
it: Aggiungi una c_hat

en: _Delete Group
it: _Elimina il gruppo

en: _Rename
it: _Rinomina

note: join button
en: _Join
it: _Entra

en: Auto-Join
it: Entra automaticamente

en: _Collapse
it: _Minimizza

en: _Expand
it: M_assimizza

en: /Tools/Mute Sounds
it: /Strumenti/Nessun suono

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consenta di aggiungere un contatto.

note: Buddies menu
en: /_Buddies
it: /_Contatti

en: /Buddies/New Instant _Message...
it: /Contatti/Nuovo _messaggio immediato...

en: /Buddies/Join a _Chat...
it: /Contatti/Entra in _chat...

en: /Buddies/Get User _Info...
it: /Contatti/_Informazioni sul contatto...

en: /Buddies/View User _Log...
it: /Contatti/Mostra il log dell'utente...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
it: /Contatti/Mostra i contatti non in linea

en: /Buddies/Show _Empty Groups
it: /Contatti/Mostra i gruppi _vuoti

en: /Buddies/Show Buddy _Details
it: /Contatti/Mostra _dettagli sui contatti

en: /Buddies/Show Idle _Times
it: /Contatti/Mostra _tempi di inattività

en: /Buddies/_Sort Buddies
it: /Contatti/_Ordina contatti

en: /Buddies/_Add Buddy...
it: /Contatti/_Aggiungi contatto...

en: /Buddies/Add C_hat...
it: /Contatti/Aggiungi c_hat...

en: /Buddies/Add _Group...
it: /Contatti/Aggiungi _gruppo...

en: /Buddies/_Quit
it: /Contatti/_Esci

note: Accounts menu
en: /_Accounts
it: /_Account

en: /Accounts/Add\/Edit
it: /Account/Aggiungi\/Modifica

note: Tools
en: /_Tools
it: /_Strumenti

en: /Tools/Buddy _Pounces
it: /Strumenti/A_llarmi

en: /Tools/Plu_gins
it: /Strumenti/Plu_gin

en: /Tools/Pr_eferences
it: /Strumenti/Pr_eferenze

en: /Tools/Pr_ivacy
it: /Strumenti/Pr_ivacy

en: /Tools/_File Transfers
it: /Strumenti/Trasferimento _file

en: /Tools/R_oom List
it: /Strumenti/Lista delle _stanze

en: /Tools/System _Log
it: /Strumenti/_Log di sistema

en: /Tools/Mute _Sounds
it: /Strumenti/Nessun _suono

note: Help
en: /_Help
it: /_Aiuto

en: /Help/Online _Help
it: /Aiuto/_Aiuto online

en: /Help/_Debug Window
it: /Aiuto/Finestra di _debug

en: /Help/_About
it: /Aiuto/I_nformazioni

en: Idle %dh %02dm
it: Inattivo %dh %02dm

en: Idle %dm
it: Inattivo %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
it: /Contatti/Nuovo messaggio immediato...

en: /Buddies/Join a Chat...
it: /Contatti/Entra in chat...

en: /Buddies/Get User Info...
it: /Contatti/Informazioni sul contatto...

en: /Buddies/Add Buddy...
it: /Contatti/Aggiungi contatto...

en: /Buddies/Add Chat...
it: /Contatti/Aggiungi chat...

en: /Buddies/Add Group...
it: /Contatti/Aggiungi gruppo...

en: /Tools/Buddy Pounces
it: /Strumenti/Allarmi

en: /Tools/Privacy
it: /Strumenti/Privacy

en: /Tools/Room List
it: /Strumenti/Lista delle stanze

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
it[0]: %d messaggio non letto da %s
it[1]: %d messaggi non letti da %s

en: Manually
it: Manualmente

en: Alphabetically
it: Alfabeticamente

en: By status
it: Per stato

en: By log size
it: Per dimensione del log

en: %s disconnected
it: %s si è disconnesso

en: Re-enable Account
it: Riabilita l'account

en: <span color="red">%s disconnected: %s</span>
it: <span color="red">%s disconnesso: %s</span>

en: <b>Username:</b>
it: <b>Nome utente:</b>

en: /Accounts
it: /Account

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Add/Edit</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
it: <span weight='bold' size='larger'>Benvenuto in %s!</span>
    
    Non hai abilitato nessun account. Puoi farlo dalla finestra <b>Account</b>, raggiungibile da <b>Account->Aggiungi/Modifica</b>. Una volta abilitato un account, potrai connetterti, impostare il tuo stato e parlare con i tuoi amici.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
it: /Contatti/Mostra i contatti non in linea

en: /Buddies/Show Empty Groups
it: /Contatti/Mostra i gruppi vuoti

en: /Buddies/Show Buddy Details
it: /Contatti/Mostra dettagli sui contatti

en: /Buddies/Show Idle Times
it: /Contatti/Mostra tempi di inattività

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
it: Inserisci il nome utente della persona che vuoi aggiungere alla tua lista contatti. Puoi aggiungere opzionalmente un alias, o nickname, per il contatto. Gli alias verranno mostrati al posto del nome utente, laddove è possibile.

en: Group:
it: Gruppo:

en: This protocol does not support chat rooms.
it: Questo protocollo non supporta le chat room.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consenta una chat.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
it: Inserisci un alias e le informazioni appropriate per la chat che vuoi aggiungere alla tua lista contatti.

en: Please enter the name of the group to be added.
it: Inserisci il nome del gruppo da aggiungere.

en: <PurpleMain>/Accounts/
it: <PurpleMain>/Account/

en: _Edit Account
it: _Modifica account

en: No actions available
it: Nessuna azione disponibile

en: _Disable
it: _Disabilita

en: Enable Account
it: Abilita account

en: /Tools
it: /Strumenti

en: /Buddies/Sort Buddies
it: /Contatti/Ordina contatti

en: %s
    
    %s will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
it: %s
    
    %s non proverà a riconnettere l'account finché l'errore non sarà corretto dall'utente e l'account riabilitato.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
it: Il contatto appartiene a un protocollo diverso da quello di questa chat

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consenta di invitare il contatto.

en: Invite Buddy Into Chat Room
it: Invita un contatto nella chat room

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
it: Inserisci il nome del contatto che vuoi invitare, insieme a un messaggio di invito (opzionale).

en: _Buddy:
it: _Contatto:

en: _Message:
it: _Messaggio:

en: Unable to open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: <h1>Conversation with %s</h1>
it: <h1>Conversazioni con %s</h1>

en: Save Conversation
it: Salva la conversazione

en: Find
it: Trova

en: _Search for:
it: _Cerca:

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
it: Log avviato. Sarà effettuato il log dei nuovi messaggi di questa conversazione.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
it: Log fermato. Non sarà effettuato il log dei nuovi messaggi di questa conversazione.

en: Un-Ignore
it: Annulla ignora

en: Ignore
it: Ignora

en: Unable to save icon file to disk.
it: Impossibile salvare il file dell'icona sul disco.

en: Save Icon
it: Salva l'icona

en: Animate
it: Anima

en: Hide Icon
it: Nascondi l'icona

en: Save Icon As...
it: Salva l'icona con nome...

en: Set Custom Icon...
it: Imposta un'icona personalizzata...

en: Remove Custom Icon
it: Rimuovi l'icona personalizzata

note: Conversation menu
en: /_Conversation
it: /_Conversazione

en: /Conversation/New Instant _Message...
it: /Contatti/Nuovo _messaggio immediato...

en: /Conversation/_Find...
it: /Conversazione/_Trova...

en: /Conversation/View _Log
it: /Conversazione/Mostra il _log

en: /Conversation/_Save As...
it: /Conversazione/_Salva con nome...

en: /Conversation/Se_nd File...
it: /Conversazione/_Invia file...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
it: /Conversazione/Aggiungi un _allarme...

en: /Conversation/_Get Info
it: /Conversazione/_Info

en: /Conversation/In_vite...
it: /Conversazione/In_vita...

en: /Conversation/M_ore
it: /Conversazione/_Altro

en: /Conversation/Al_ias...
it: /Conversazione/Al_ias...

en: /Conversation/_Block...
it: /Conversazione/_Blocca...

en: /Conversation/_Add...
it: /Conversazione/_Aggiungi...

en: /Conversation/_Remove...
it: /Conversazione/_Rimuovi...

en: /Conversation/_Close
it: /Conversazione/_Chiudi

note: Options
en: /_Options
it: /_Opzioni

en: /Options/Enable _Logging
it: /Opzioni/Abilita il _log

en: /Options/Enable _Sounds
it: /Opzioni/Abilita i _suoni

en: /Options/Show Buddy _Icon
it: /Opzioni/Mostra l'_icona del contatto

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
it: /Opzioni/Mostra la _barra di formattazione

en: /Options/Show Ti_mestamps
it: /Opzioni/Mostra i ti_mestamp

en: /Conversation/More
it: /Conversazione/Altro

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
it: /Conversazione

en: /Conversation/View Log
it: /Conversazione/Mostra il log

en: /Conversation/Send File...
it: /Conversazione/Invia file...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
it: /Conversazione/Aggiungi un allarme...

en: /Conversation/Get Info
it: /Conversazione/Info

en: /Conversation/Invite...
it: /Conversazione/Invita...

en: /Conversation/Alias...
it: /Conversazione/Alias...

en: /Conversation/Block...
it: /Conversazione/Blocca...

en: /Conversation/Add...
it: /Conversazione/Aggiungi...

en: /Conversation/Remove...
it: /Conversazione/Rimuovi...

en: /Options/Enable Logging
it: /Opzioni/Abilita il log

en: /Options/Enable Sounds
it: /Opzioni/Abilita i suoni

en: /Options/Show Formatting Toolbars
it: /Opzioni/Mostra la barra di formattazione

en: /Options/Show Timestamps
it: /Opzioni/Mostra i timestamp

en: /Options/Show Buddy Icon
it: /Opzioni/Mostra l'icona del contatto

en: User is typing...
it: L'utente sta scrivendo...

note: Build the Send To menu
en: _Send To
it: _Invia a

en: _Send
it: _Invia

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
it: 0 persone nella stanza

en: %d person in room | %d people in room
it[0]: %d persona nella stanza
it[1]: %d persone nella stanza

en: Typing
it: Sta scrivendo

en: Stopped Typing
it: Ha smesso di scrivere

en: Unread Messages
it: Messaggi non letti

en: New Event
it: Nuovo evento

en: Confirm close
it: Conferma chiusura

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
it: Hai dei messaggi non letti. Sei sicuro di voler chiudere la finestra?

en: Close other tabs
it: Chiudi le altre schede

en: Close all tabs
it: Chiudi tutte le schede

en: Detach this tab
it: Stacca questa scheda

en: Close this tab
it: Chiudi questa scheda

en: Close conversation
it: Chiudi la conversazione

en: Last created window
it: Ultima finestra creata

en: Separate IM and Chat windows
it: Separa le finestre dei MI e delle chat

en: New window
it: Nuova finestra

en: By group
it: Per gruppo

en: By account
it: Per account

en: Save Debug Log
it: Salva il log di debug

en: Invert
it: Inverti

en: Highlight matches
it: Evidenzia le corrispondenze

en: _Icon Only
it: Solo _icone

en: _Text Only
it: Solo _testo

en: _Both Icon & Text
it: Icone _e testo

en: Filter
it: Filtro

en: Right click for more options.
it: Fai clic col tasto destro per altre opzioni.

en: Level
it: Livello

en: Select the debug filter level.
it: Seleziona il livello del filtro di debug.

en: All
it: Tutto

en: Warning
it: Avviso

en: Error
it: Errore

en: Fatal Error
it: Errore fatale

en: lead developer
it: sviluppatore principale

en: developer
it: sviluppatore

en: developer & webmaster
it: sviluppatore e webmaster

en: support
it: supporto

en: win32 port
it: port su win32

en: libfaim maintainer
it: Maintainer della libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
it: hacker e autista designato [lazy bum]

en: Jabber developer
it: Sviluppatore per Jabber

en: original author
it: autore originale

en: Arabic
it: Arabo

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Catalan
it: Catalano

en: Valencian-Catalan
it: Valenciano-Catalano

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Australian English
it: Inglese Australiano

en: Canadian English
it: Inglese Canadese

en: British English
it: Inglese Britannico

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Persian
it: Persiano

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish
it: Curdo

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Macedonian
it: Macedone

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese-Brazil
it: Portoghese-Brasile

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
it: T.M.Thanh e il Team Gnome-Vi

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Amharic
it: Amarico

en: %s is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
it: %s è un client modulare di messaggistica in grado di usare allo stesso tempo i protocolli AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, Gadu-Gadu e QQ. È scritto utilizzando GTK+.<BR><BR>È possibile modificare e ridistribuire il programma nei termini della licenza GPL (versione 2 o successiva).  Una copia della GPL è contenuta nel file 'COPYING' distribuito con %s. Il copyright di %s appartiene ai suoi autori. Per una lista completa degli autori, vedere il file 'COPYRIGHT'.  Il programma è fornito senza nessuna garanzia.<BR><BR>

en: Current Developers
it: Sviluppatori attuali

en: Crazy Patch Writers
it: I pazzi scrittori di patch

en: Retired Developers
it: Sviluppatori ritirati

en: Artists
it: Artisti

en: Current Translators
it: Traduttori attuali

en: Past Translators
it: Traduttori precedenti

en: Debugging Information
it: Informazioni di debug

en: Get User Info
it: Informazioni sull'utente

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona della quale vuoi informazioni.

en: View User Log
it: Mostra il log dell'utente

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
it: Inserisci il nome utente o l'alias della persona della quale vuoi vedere il log.

en: Alias Contact
it: Imposta un alias per la lista

en: Enter an alias for this contact.
it: Inserisci un alias per questa lista.

en: Enter an alias for %s.
it: Inserisci un alias per %s.

en: Alias Buddy
it: Imposta un alias per il contatto

en: Alias Chat
it: Imposta un alias per la chat

en: Enter an alias for this chat.
it: Inserisci un alias per questa chat.

en: Remove Contact
it: Rimuovi lista

en: _Remove Contact
it: _Rimuovi contatto

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere il gruppo %s e tutti i suoi membri dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Group
it: Rimuovi il gruppo

en: _Remove Group
it: _Rimuovi gruppo

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere %s dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Buddy
it: Rimuovi il contatto

en: _Remove Buddy
it: _Rimuovi il contatto

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere la chat %s dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Chat
it: Rimuovi la chat

en: _Remove Chat
it: _Rimuovi chat

en: Right-click for more unread messages...
it: Fai clic col pulsante destro per gli altri messaggi non letti...

en: Change Status
it: Modifica lo stato

en: Show Buddy List
it: Mostra la lista contatti

en: New Message...
it: Nuovo messaggio...

en: Mute Sounds
it: Nessun suono

en: Blink on new message
it: Segnala i messaggi in arrivo

note: TODO: need a submenu to change status, this needs to "link" * to the status in the buddy list gtkstatusbox
en: Quit
it: Esci

en: Not started
it: Non avviato

en: <b>Receiving As:</b>
it: <b>Ricezione in corso come:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
it: <b>Ricezione in corso da:</b>

en: <b>Sending To:</b>
it: <b>Invio in corso a:</b>

en: <b>Sending As:</b>
it: <b>Invio in corso come:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
it: Non c'è nessuna applicazione configurata per aprire questo tipo di file.

en: An error occurred while opening the file.
it: C'è stato un errore nell'apertura del file.

en: Error launching %s: %s
it: Errore nell'esecuzione di %s: %s

en: Error running %s
it: Errore nell'esecuzione di %s

en: Process returned error code %d
it: Il processo ha restituito il codice d'errore %d

en: Filename:
it: Nome file:

en: Local File:
it: File locale:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Time Elapsed:
it: Tempo trascorso:

en: Time Remaining:
it: Tempo rimanente:

en: Close this window when all transfers _finish
it: Chiudi questa finestra quando tutti i trasferimenti sono stati _completati

en: C_lear finished transfers
it: _Pulisci i trasferimenti ultimati

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
it: _Dettagli trasferimento file

note: Pause button
en: _Pause
it: _Pausa

note: Resume button
en: _Resume
it: _Riprendi

en: Paste as Plain _Text
it: Incolla come _testo semplice

en: _Reset formatting
it: _Rimuovi la formattazione

en: Hyperlink color
it: Colore dei collegamenti

en: Color to draw hyperlinks.
it: Colore per disegnare i collegamenti.

en: _Copy E-Mail Address
it: _Copia l'indirizzo e-mail

en: _Open Link in Browser
it: _Apri il collegamento nel browser

en: _Copy Link Location
it: _Copia l'indirizzo del collegamento

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
it: <span size='larger' weight='bold'>Tipo di file sconosciuto</span>
    
    Verrà utilizzato il formato predefinito PNG.

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
it: Tipo di file sconosciuto
    
    Verrà utilizzato il formato predefinito PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
it: <span size='larger' weight='bold'>Errore nel salvataggio dell'immagine</span>
    
    %s

en: Error saving image
    
    %s
it: Errore nel salvataggio dell'immagine
    
    %s

en: Save Image
it: Salva l'immagine

en: _Save Image...
it: _Salva l'immagine...

en: Select Font
it: Scegli il carattere

en: Select Text Color
it: Scegli il colore del testo

en: Select Background Color
it: Scegli il colore dello sfondo

en: _Description
it: _Descrizione

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
it: Inserisci l'indirizzo e la descrizione del collegamento che vuoi inserire. La descrizione è opzionale.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
it: Immetti l'URL del collegamento che vuoi inserire.

en: Insert Link
it: Inserisci un collegamento

en: _Insert
it: _Inserisci

en: Failed to store image: %s
it: Impossibile salvare l'immagine: %s

en: Insert Image
it: Inserisci un'immagine

en: This theme has no available smileys.
it: Questo tema non dispone di smiley.

note: show everything
en: Smile!
it: Sorridi!

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Larger font size
it: Aumenta la dimensione del carattere

en: Smaller font size
it: Diminuisci la dimensione del carattere

en: Font face
it: Tipo di carattere

en: Foreground font color
it: Colore del carattere

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Reset formatting
it: Rimuovi la formattazione

en: Insert link
it: Inserisci un collegamento

en: Insert image
it: Inserisci un'immagine

en: Insert smiley
it: Inserisci uno smiley

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
it: <span size='larger' weight='bold'>Conversazione su %s il %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
it: <span size='larger' weight='bold'>Conversazione con %s il %s</span>

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
it: Il log degli eventi di sistema è effettuato soltanto se è abilitata l'opzione "Registra nel log di sistema tutti i cambiamenti di stato".

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
it: Il log dei messaggi immediati è effettuato soltanto se è abilitata l'opzione "Effettua il log di tutti messaggi immediati".

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
it: Il log delle chat è effettuato soltanto se è abilitata l'opzione "Effettua il log di tutte le chat".

en: No logs were found
it: Nessun log trovato

en: Total log size:
it: Dimensione totale del log:

en: Conversations in %s
it: Conversazioni in %s

en: Conversations with %s
it: Conversazioni con %s

en: System Log
it: Log di sistema

en: Open All Messages
it: Apri tutti i messaggi

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
it: <span weight="bold" size="larger">Posta in arrivo!</span>

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
it[0]: %s ha %d nuovo messaggio
it[1]: %s ha %d nuovi messaggi

en: The browser command "%s" is invalid.
it: Il comando per il browser "%s" non è valido.

en: Unable to open URL
it: Impossibile aprire l'URL

en: Error launching "%s": %s
it: Errore nell'esecuzione di "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
it: È stato scelto di impostare il browser manualmente, ma non è stato immesso nessun comando.

en: The following plugins will be unloaded.
it: I seguenti plugin saranno rimossi.

en: Multiple plugins will be unloaded.
it: Saranno rimossi diversi plugin.

en: %s%s<span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Website:</span>		%s
    <span weight="bold">Filename:</span>		%s
it: %s%s<span weight="bold">Scritto da:</span>	%s
    <span weight="bold">Sito web:</span>		%s
    <span weight="bold">Nome file:</span>		%s

en: Configure Pl_ugin
it: Configura il pl_ugin

en: <b>Plugin Details</b>
it: <b>Dettagli sul plugin</b>

en: Select a file
it: Scegli un file

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
it: Contatto da controllare

en: _Buddy name:
it: Nome del _contatto:

en: Si_gns on
it: Si _connette

en: Signs o_ff
it: Si _disconnette

en: Goes a_way
it: È _assente

en: Ret_urns from away
it: _Ritorna dall'assenza

en: Becomes _idle
it: Diventa _inattivo

en: Is no longer i_dle
it: Ritorna _attivo

en: Starts _typing
it: Inizia a _scrivere

en: P_auses while typing
it: In_terrompe la scrittura

en: Stops t_yping
it: _Smette di scrivere

en: Sends a _message
it: Invia un _messaggio

en: Ope_n an IM window
it: _Apri una finestra di conversazione

en: _Pop up a notification
it: _Notifica con un popup

en: Send a _message
it: Invia un _messaggio

en: E_xecute a command
it: _Esegui un comando

en: P_lay a sound
it: _Riproduci un suono

en: Brows_e...
it: _Sfoglia...

en: Br_owse...
it: _Sfoglia...

en: Pre_view
it: _Anteprima

en: P_ounce only when my status is not available
it: Genera allarmi solo quando il mio stato è "non disponibile"

en: _Recurring
it: _Ricorrente

en: Pounce Target
it: Contatto da controllare

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
it: Scegli un tema per gli smiley dalla seguente lista. Possono essere installati nuovi temi trascinandoli sulla lista dei temi.

en: Icon
it: Icona

en: System Tray Icon
it: Icona di notifica

en: _Show system tray icon:
it: _Mostra l'icona di notifica:

en: Always
it: Sempre

en: On unread messages
it: Se ci sono messaggi non letti

en: Conversation Window Hiding
it: Finestre di conversazione nascoste

en: _Hide new IM conversations:
it: _Nascondi le nuove conversazioni:

en: When away
it: Se assente

note: All the tab options!
en: Tabs
it: Schede

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
it: Mostra i messaggi immediati e le chat come _schede

en: Show close b_utton on tabs
it: Mostra il pulsante di _chiusura sulle linguette

en: _Placement:
it: _Posizionamento:

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Left Vertical
it: In verticale a sinistra

en: Right Vertical
it: In verticale a destra

en: N_ew conversations:
it: N_uove conversazioni:

en: Show _formatting on incoming messages
it: Mostra la _formattazione per i messaggi in entrata

en: Show buddy _icons
it: Mostra le _icone dei contatti

en: Enable buddy ic_on animation
it: Abilita l'a_nimazione delle icone dei contatti

en: _Notify buddies that you are typing to them
it: Segnala ai contatti che stai _scrivendo

en: Highlight _misspelled words
it: _Evidenzia le parole con errori di ortografia

en: Use smooth-scrolling
it: Usa scrolling fluido

en: Default Formatting
it: Formattazione predefinita

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
it: Così appariranno i tuoi messaggi in uscita quando usi un protocollo che supporta la formattazione. :)

en: ST_UN server:
it: Server ST_UN:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
it: <span style="italic">Esempio: stunserver.org</span>

en: _Autodetect IP address
it: Rileva _automaticamente l'indirizzo IP

en: Public _IP:
it: _IP pubblico:

en: Ports
it: Porte

en: _Manually specify range of ports to listen on
it: Specifica _manualmente l'intervallo di porte sulle quali mettersi in ascolto

en: _Start port:
it: _Prima porta:

en: _End port:
it: _Ultima porta:

en: Proxy Server
it: Server proxy

en: No proxy
it: Nessun proxy

en: _User:
it: _Utente:

en: GNOME Default
it: Predefinito di Gnome

en: Manual
it: Manuale

en: Browser Selection
it: Scelta del browser

en: _Open link in:
it: _Apertura dei collegamenti:

en: Browser default
it: Impostazione predefinita del browser

en: Existing window
it: Finestra esistente

en: New tab
it: Nuova scheda

en: _Manual:
    (%s for URL)
it: Scelta _manuale:
    (%s per inserire un URL)

en: Log _format:
it: _Formato del log:

en: Log all _instant messages
it: Esegui il _log di tutti i messaggi immediati

en: Log all c_hats
it: Esegui il log di tutte le c_hat

en: Log all _status changes to system log
it: Registra nel log di sistema tutti i cambiamenti di _stato

en: Sound Selection
it: Scegli un suono

en: Quietest
it: Bassissimo

en: Quieter
it: Più basso

en: Quiet
it: Basso

en: Loud
it: Alto

en: Louder
it: Più alto

en: Loudest
it: Altissimo

en: Sound Method
it: Metodo del suono

en: _Method:
it: _Metodo:

en: Console beep
it: Bip di console

en: Automatic
it: Automatico

en: Command
it: Comando

en: No sounds
it: Nessun suono

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
it: C_omando da eseguire:
    (%s per il nome del file)

en: Sound Options
it: Opzioni suono

en: Sounds when conversation has _focus
it: Riproduci i suoni quando la finestra di conversazione va in _primo piano

en: Enable sounds:
it: Abilita i suoni:

en: Only when available
it: Solo quando sei disponibile

en: Only when not available
it: Solo quando non sei disponibile

en: Sound Events
it: Eventi sonori

en: Play
it: Riproduci

en: Event
it: Evento

en: Reset
it: Pulisci

en: Choose...
it: Scegli...

en: _Report idle time:
it: Mostra i _tempi di inattività:

en: Based on keyboard or mouse use
it: Sulla base dell'utilizzo della tastiera o del mouse

en: _Auto-reply:
it: Risposta _automatica:

en: When both away and idle
it: Se assente e inattivo

note: Auto-away stuff
en: Auto-away
it: Assente automatico

en: Change status when _idle
it: Modifica lo stato quando sei _inattivo

en: _Minutes before changing status:
it: _Minuti prima di modificare lo stato:

en: Change _status to:
it: Cambia lo _stato in:

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
it: Stato all'avvio

en: Use status from last _exit at startup
it: Utilizza lo stato impostato l'ultima volta

en: Status to a_pply at startup:
it: Stato da _utilizzare all'avvio:

en: Interface
it: Interfaccia

en: Smiley Themes
it: Temi degli smiley

en: Sounds
it: Suoni

en: Status / Idle
it: Stato / Inattività

en: Allow all users to contact me
it: Consenti a tutti di contattarmi

en: Allow only the users on my buddy list
it: Consenti di contattarmi solo agli utenti della mia lista contatti

en: Allow only the users below
it: Consenti di contattarmi solo agli utenti della seguente lista

en: Block all users
it: Blocca tutti gli utenti

en: Block only the users below
it: Blocca solamente gli utenti nella seguente lista

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
it: Le modifiche alle impostazioni della privacy hanno effetto immediato.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
it: Imposta la privacy per:

en: Permit User
it: Consenti all'utente di contattarti

en: Type a user you permit to contact you.
it: Inserisci il nome dell'utente al quale permetti di contattarti.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
it: Inserisci il nome dell'utente al quale permetti di contattarti.

en: _Permit
it: _Consenti

en: Allow %s to contact you?
it: Consenti a %s di contattarti?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
it: Sei sicuro di volere che %s ti contatti?

en: Block User
it: Blocca l'utente

en: Type a user to block.
it: Inserisci il nome dell'utente da bloccare.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
it: Inserisci il nome dell'utente che vuoi bloccare.

en: Block %s?
it: Bloccare %s?

en: Are you sure you want to block %s?
it: Sei sicuro di voler bloccare %s?

en: Apply
it: Applica

en: That file already exists
it: Il file esiste già.

en: Would you like to overwrite it?
it: Vuoi sovrascriverlo?

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Choose New Name
it: Scegli un nuovo nome

en: Select Folder...
it: Scegli cartella...

en: Room List
it: Lista delle stanze

note: list button
en: _Get List
it: _Scarica la lista

note: add button
en: _Add Chat
it: _Aggiungi una chat

note: Use button
en: _Use
it: _Utilizza

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
it: Titolo già in uso. Devi scegliere un titolo diverso.

en: Different
it: Differente

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Status:
it: _Stato:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
it: Utilizza uno stato _differente per alcuni account

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
it: Sa_lva e utilizza

en: Status for %s
it: Stato per %s

en: Buddy logs in
it: Il contatto è connesso

en: Buddy logs out
it: Il contatto è disconnesso

en: Message received
it: Messaggio ricevuto

en: Message received begins conversation
it: Il messaggio ricevuto inizia la conversazione

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: Person enters chat
it: Una persona entra in chat

en: Person leaves chat
it: Una persona abbandona la chat

en: You talk in chat
it: Stai parlando in chat

en: Others talk in chat
it: Qualcun altro parla in chat

en: Someone says your screen name in chat
it: Qualcuno pronuncia il tuo nome in chat

en: GStreamer Failure
it: Errore di GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
it: Impossibile inizializzare GStreamer.

en: Waiting for network connection
it: In attesa della connessione di rete

en: The following error has occurred loading %s: %s
it: Si è verificato il seguente errore nel caricamento di %s: %s

en: Failed to load image
it: Impossibile caricare l'immagine

en: Cannot send folder %s.
it: Impossibile inviare la cartella %s.

en: You have dragged an image
it: Hai trascinato un'immagine

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
it: Puoi inviare questa immagine come file, inserirla nel messaggio o utilizzarla come icona per questo contatto.

en: Set as buddy icon
it: Imposta come icona per il contatto

en: Send image file
it: Invia il file dell'immagine

en: Insert in message
it: Inserisci nel messaggio

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
it: Vuoi utilizzarla come icona per questo contatto?

en: You can send this image as a file transfer or embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
it: Puoi inviare questa immagine come file, inserirla nel messaggio o utilizzarla come icona per questo contatto.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
it: Puoi inserire questa immagine nel messaggio o utilizzarla come icona per questo contatto.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of the desktop item types are crap like * "MIME Type" (I have no clue how that would be a desktop item) and "Comment"... nothing we can really * send.  The only logical one is "Application," but do we really want to send a binary and nothing 
en: Cannot send launcher
it: Impossibile inviare l'icona di avvio

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
it: Hai trascinato un'icona di avvio. Molto probabilmente vuoi inviare ciò cui l'icona si riferisce piuttosto che l'icona stessa.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
it: <b>File:</b> %s
    <b>Dimensione del file:</b> %s
    <b>Dimensione dell'immagine:</b> %dx%d

en: Icon Error
it: Errore icona

en: Could not set icon
it: Impossibile impostare l'icona

en: Failed to open file '%s': %s
it: Impossibile aprire il file '%s': %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
it: Impossibile caricare l'immagine '%s' per un motivo sconosciuto. Probabilmente il file dell'immagine è danneggiato.

en: Save File
it: Salva il file

en: Select color
it: Scegli il colore

en: Close _tabs
it: Chiudi _schede

en: _Get Info
it: _Info

en: _Invite
it: _Invita

en: _Modify
it: _Modifica

en: _Open Mail
it: _Leggi la Posta

en: minutes
it: minuti

note: threshold spinner
en: Threshold:
it: Soglia:

en: Buddy is idle
it: Il contatto è inattivo

en: Buddy is away
it: Il contatto è assente

en: Buddy is offline
it: Il contatto non è in linea

en: Point values to use when...
it: Punti da utilizzare quando...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
it: Priorità nella lista

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
it: Permette di controllare i valori associati a differenti stati del contatto.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
it: Permette di cambiare i punti da assegnare agli stati di inattività/assenza/disconnesso per i contatti nel calcolo della priorità all'interno della lista.

en: Conversation Colors
it: Conversazioni colorate

en: Customize colors in the conversation window
it: Personalizza i colori nella finestra delle conversazioni

en: Error Messages
it: Messaggi di errore

en: Highlighted Messages
it: Messaggi evidenziati

en: System Messages
it: Messaggi di sistema

en: Sent Messages
it: Messaggi inviati

en: Received Messages
it: Messaggi ricevuti

en: Select Color for %s
it: Scegli il colore per %s

en: Ignore incoming format
it: Ignora la formattazione dei messaggi in ingresso

en: Apply in Chats
it: Applica alle chat

en: Apply in IMs
it: Applica ai MI

en: By conversation count
it: Per numero di conversazioni

en: Conversation Placement
it: Posizionamento delle conversazioni

en: Number of conversations per window
it: Numero di conversazioni per finestra

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
it: Separa le finestre dei MI e delle chat quando sono posizionate per numero

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
it: Posizionamento extra

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
it: Opzioni extra per il posizionamento delle conversazioni.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
it: Limita il numero di conversazioni per finestra, separando opzionalmente i MI e le chat

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
it: Configurazione dei gesti del mouse

en: Middle mouse button
it: Pulsante centrale

en: Right mouse button
it: Pulsante destro

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
it: _Mostra la traccia del mouse quando si esegue un gesto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
it: Gesti del mouse

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
it: Fornisce un supporto per i gesti del mouse

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
it: Permette di utilizzare nelle finestre di conversazione alcuni gesti del mouse
    Tieni premuto il pulsante centrale e trascina il mouse per le seguenti azioni:
    
    Trascina il mouse prima giù e poi a destra per chiudere una conversazione.
    Trascina il mouse prima su e poi a sinistra per passare alla conversazione precedente.
    Trascina il mouse prima su e poi a destra per passare alla conversazione successiva.

en: Instant Messaging
it: Messaggi immediati

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
it: Scegli una persona dalla tua rubrica qui sotto oppure aggiungi una nuova persona.

note: "New Person" button
en: New Person
it: Nuova persona

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
it: Seleziona il contatto

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
it: Seleziona una persona dalla tua rubrica da aggiungere a questo contatto oppure crea una nuova persona.

note: Add the expander
en: User _details
it: _Dettagli utente

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
it: _Associa il contatto

en: Unable to send e-mail
it: Impossibile inviare l'email

en: The evolution executable was not found in the PATH.
it: L'eseguibile di evolution non è stato trovato nel PATH.

en: An e-mail address was not found for this buddy.
it: Non è stato trovato nessun indirizzo email per questo contatto.

en: Add to Address Book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Send E-Mail
it: Invia email

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
it: Configurazione dell'integrazione con Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
it: Seleziona tutti gli account ai quali i contatti dovrebbero essere aggiunti automaticamente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
it: Integrazione con Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
it: Fornisce l'integrazione con Evolution.

en: Please enter the person's information below.
it: Inserisci qui sotto le informazioni sulla persona.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
it: Inserisci qui sotto il nome utente del contatto e il tipo di account.

en: Account type:
it: Tipo di account:

note: Optional Information section
en: Optional information:
it: Informazioni opzionali:

en: First name:
it: Nome:

en: Last name:
it: Cognome:

en: E-mail:
it: Email:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
it: Test dei segnali GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
it: Verifica se tutti i segnali dell'interfaccia utente funzionano correttamente.

en: History
it: Storico

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
it: Riduci a icona se assente

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
it: Riduce a icona la lista dei contatti quando sei assente.

en: Mail Checker
it: Controllo posta

en: Checks for new local mail.
it: Controlla se ci sono nuovi messaggi di posta.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
it: Aggiunge una piccola casella alla lista contatti che mostra se c'è posta per te.

en: Markerline
it: Linea di demarcazione

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
it: Disegna una linea per indicare i nuovi messaggi in una conversazione.

en: Draw Markerline in
it: Disegna una linea nelle

en: _IM windows
it: Finestre dei _messaggi immediati

en: C_hat windows
it: Finestre delle _chat

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
it: E' stata richiesta una sessione di messaggi musicali. Fare clic sull'icona MM per accettare.

en: Music messaging session confirmed.
it: Sessione di messaggi musicali confermata.

en: Music Messaging
it: Messaggi musicali

en: There was a conflict in running the command:
it: Si è verificato un conflitto nell'esecuzione del comando:

en: Error Running Editor
it: Errore nell'esecuzione dell'editor

en: The following error has occurred:
it: Si è verificato il seguente errore:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
it: Configurazione dei messaggi musicali

en: Score Editor Path
it: Percorso dell'editor di partiture

en: _Apply
it: _Applica

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
it: Messaggi musicali, per la composizione collaborativa.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
it: Il plugin per i messaggi musicali consente ad un gruppo di utenti di lavorare simultaneamente su di un brano musicale modificando in tempo reale una partitura comune.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
it: Notifica per

en: 	_Only when someone says your screen name
it: 	_Solamente quando qualcuno pronuncia il tuo nome

en: _Focused windows
it: Finestre in _primo piano

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
it: Metodi di notifica

en: Prepend _string into window title:
it: Anteponi la seguente _stringa nel titolo della finestra:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
it: Inserisci il c_onteggio dei nuovi messaggi nel titolo della finestra

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
it: Inserisci il conteggio dei nuovi messaggi nelle proprietà di _X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
it: Invia il messaggio "_URGENTE" al window manager

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
it: Porta la finestra di conversazione in _primo piano

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
it: Rimozione della notifica

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
it: Rimuovi quando la finestra di conversazione va in _primo piano

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
it: Rimuovi quando si fa c_lic sulla finestra di conversazione

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
it: Rimuovi quando si scri_ve nella finestra di conversazione

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
it: Rimuovi quando un _messaggio viene inviato

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
it: Rimuovi quando si _passa ad un'altra scheda

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
it: Notifica messaggi

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
it: Fornisce diversi modi per notificare i messaggi non letti.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
it: Plugin dimostrativo per Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
it: Un plugin di esempio che fa alcune cose - guarda la descrizione.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
it: Questo è un fantastico plugin che fa un sacco di cose:
    - Ti dice chi ha scritto il programma quando ti connetti
    - Inverte il testo dei messaggi in arrivo
    - Invia un messaggio ai tuoi contatti non appena ti connetti

en: Cursor Color
it: Colore del cursore

en: Secondary Cursor Color
it: Colore secondario del cursore

en: Hyperlink Color
it: Colore per i collegamenti

en: Conversation Entry
it: Finestra di conversazione

en: Log Viewer
it: Visualizzatore dei log

en: Request Dialog
it: Finestra di richiesta

en: Notify Dialog
it: Finestra di notifica

en: Select Color
it: Scegli il colore

en: Select Font for %s
it: Scegli il carattere per %s

en: Select Interface Font
it: Scegli il carattere per l'interfaccia

en: GTK+ Interface Font
it: Carattere per l'interfaccia GTK+

en: Interface colors
it: Colori dell'interfaccia

en: Widget Sizes
it: Dimensioni dei widget

en: Fonts
it: Caratteri

en: Tools
it: Strumenti

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
it: Salva le impostazioni in %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
it: Rileggi il file gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
it: Controllo del tema GTK+ per Pidgin

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
it: Fornisce accesso alle impostazioni gtk usate comunemente.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
it: Permette di inviare input raw ai protocolli text-based.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
it: Permette di inviare input raw ai protocolli text-based (Jabber, MSN, IRC, TOC). Premi 'Invio' nella casella di immissione per inviare il testo. Controlla la finestra di debug.

en: New Version Available
it: Nuova versione disponibile

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
it: Notifica nuove versioni

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
it: Controlla periodicamente l'esistenza di nuove versioni.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
it: Controlla periodicamente l'esistenza di nuove versioni e notifica all'utente il ChangeLog.

en: The specified word already exists in the correction list.
it: La parola specificata esiste già nella lista delle correzioni.

en: Text Replacements
it: Sostituzione del testo

en: You type
it: Testo digitato

en: You send
it: Testo inviato

en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: Case sensitive
it: MAIUSCOLE/minuscole

en: Add a new text replacement
it: Aggiungi una nuova regola di sostituzione

en: You _type:
it: Testo _digitato:

en: You _send:
it: Testo _inviato:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
it: Verifica in maniera _esatta MAIUSCOLE/minuscole
    (deseleziona per verificare automaticamente)

en: Only replace _whole words
it: Sostituisci solamente parole _intere

en: General Text Replacement Options
it: Opzioni generali per la sostituzione del testo

en: Text replacement
it: Sostituzione del testo

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
it: Sostituisce il testo nei messaggi in uscita secondo delle regole definite dall'utente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
it: Ticker contatti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
it: Una versione a scorrimento orizzontale della lista contatti.

en: Display Timestamps Every
it: Mostra un timestamp ogni

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
it: Mostra timestamp in stile iChat

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
it: Mostra informazioni sul tempo nello stile di iChat ogni N minuti.

en: Timestamp Format Options
it: Opzioni per il formato dei timestamp

en: _Force (traditional %s) 24-hour time format
it: _Forza il formato 24 ore (tradizionale per %s)

en: Show dates in...
it: Mostra le date per...

en: Co_nversations:
it: Co_nversazioni:

en: For delayed messages
it: Per i messaggi ritardati

en: For delayed messages and in chats
it: Per i messaggi ritardati e nelle chat

en: _Message Logs:
it: Log dei _messaggi:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
it: Formato del timestamp per i messaggi

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
it: Personalizza il formato del timestamp dei messaggi.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
it: Questo plugin consente di personalizzare i formati dei timestamp per i messaggi nelle conversazioni e nei log.

en: Opacity:
it: Opacità:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
it: Finestre dei messaggi istantanei

en: _IM window transparency
it: _Rendi trasparente la finestra

en: _Show slider bar in IM window
it: _Mostra la barra di scorrimento nella finestra

en: Remove IM window transparency on focus
it: Rimuovi la trasparenza della finestra dei MI quando va in primo piano

en: Always on top
it: Sempre in primo piano

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
it: Finestra della lista contatti

en: _Buddy List window transparency
it: Rendi _trasparente la finestra della lista contatti

en: Remove Buddy List window transparency on focus
it: Rimuovi la trasparenza della lista contatti quando va in primo piano

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
it: Trasparenza

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
it: Trasparenza variabile per la lista contatti e le finestre di conversazione.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
it: Questo plugin imposta una trasparenza variabile sulle finestre di conversazione e sulla lista contatti.
    
    * Nota: Questo plugin richiede Windows 2000 o maggiore.

en: GTK+ Runtime Version
it: Versione di GTK+

note: Autostart
en: Startup
it: Avvio

en: _Start %s on Windows startup
it: _Lancia %s all'avvio di Windows

en: _Dockable Buddy List
it: Lista contatti _agganciabile

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
it: Mantieni la finestra della lista contatti in _primo piano:

en: _Flash window when chat messages are received
it: _Illumina la finestra quando arriva un messaggio di chat

en: Pidgwin Options
it: Opzioni di Pidgwin

en: Options specific to Pidgin for Windows.
it: Opzioni specifiche di Pidgin per Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows , such as buddy list docking.
it: Fornisce opzioni specifiche per Pidgin per Windows, come la lista contatti agganciabile.
