gaim - en to sv translation catalogue (577 entries)

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available for friends only
sv: Tillgänglig endast för vänner

en: Away
sv: Frånvarande

en: Away for friends only
sv: Frånvarande endast för vänner

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Invisible for friends only
sv: Osynlig endast för vänner

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unable to resolve hostname.
sv: Kan inte slå upp värdnamnet.

en: Unable to connect to server.
sv: Kan inte ansluta till servern.

en: Invalid response from server.
sv: Ogiltigt svar från servern.

en: Error while reading from socket.
sv: Fel vid läsning från uttag (socket).

en: Error while writting to socket.
sv: Fel vid skrivning till uttag (socket).

en: Authentification failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Unknown Error Code.
sv: Okänd felkod.

en: Gadu-Gadu Error
sv: Gadu-Gadu-fel

en: Nick:
sv: Smeknamn:

en: Gadu-Gadu User
sv: Gadu-Gadu-användare

en: Unable to connect.
sv: Kan inte ansluta.

en: Handshake
sv: Handskakning

en: Connecting to GG server
sv: Ansluter till GG-servern

en: Waiting for server key
sv: Väntar på servernyckeln

en: Sending key
sv: Skickar nyckel

en: Send as message
sv: Skicka som meddelande

en: Looking up GG server
sv: Slår upp GG-server

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
sv: Ogiltigt Gadu-Gadu-UIN angivet

en: Connect to %s failed
sv: Anslutning till %s misslyckades

en: You are trying to send message to invalid Gadu-Gadu UIN!
sv: Du försöker att skicka ett meddelande till ett ogiltigt Gadu-Gadu-UIN!

en: Couldn't get search results
sv: Kunde inte få tag i sökresultat

en: Gadu-Gadu Search Engine
sv: Gadu-Gadu-sökmotor

en: Active
sv: Aktiv

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: First name
sv: Förnamn

en: Second Name
sv: Efternamn

en: Nick
sv: Smeknamn

en: Birth year
sv: Födelseår

en: Sex
sv: Kön

note: Line 5
en: City
sv: Ort

en: Couldn't send search request
sv: Kunde inte skicka sökförfrågan

en: Connect to search service failed (%s)
sv: Anslutning till söktjänsten misslyckades (%s)

en: Directory Search
sv: Katalogsökning

en: Send message through server
sv: Skicka meddelande genom servern

en: Get Info
sv: Hämta information

en: <B>%s has changed the topic to: %s</B>
sv: <B>%s har bytt ämne till: %s</B>

en: No such nick/channel
sv: Inget sådant smeknamn/kanal

en: IRC Error
sv: IRC-fel

en: No such server
sv: Ingen sådan server

en: No nickname given
sv: Inget smeknamn är angivet

en: Unable to write
sv: Kan inte skriva

en: You have been kicked from %s: %s
sv: Du har sparkats ut från %s: %s

en: You have left %s
sv: Du har lämnat %s

en: IRC Part
sv: IRC-lämnande

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Room:
sv: Rum:

en: Handle:
sv: Handtag:

en: MSN Error
sv: MSN-fel

en: Gaim was unable to send a message
sv: Gaim kunde inte skicka ett meddelande

en: Invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: Join what group:
sv: Gå in i vilken grupp:

en: Direct IM with %s closed
sv: Direktmeddelande med %s stängd

en: connection error (rend)
sv: anslutningssfel (rend)

en: major connection error
sv: stort anslutningsfel

en: Disconnected.
sv: Frånkopplad.

en: You have been disconnected from chat room %s.
sv: Du har blivit frånkopplad från chattrummet %s.

en: Chat Error!
sv: Chattfel!

en: Chat is currently unavailable
sv: Chatt är inte tillgängligt för tillfället

en: Gaim - Chat
sv: Gaim - Chatt

en: Couldn't connect to host
sv: Kunde inte ansluta till värden

en: Password sent, waiting for response
sv: Lösenord skickat, väntar på svar

en: Logging in %s
sv: Loggar in %s

en: Send offline message
sv: Skickar frånkopplat meddelande

en: internal connection error
sv: internt anslutningsfel

en: Unable to login to AIM
sv: Kan inte logga in till AIM

en: Signon: %s
sv: Inloggning: %s

en: Signed off.
sv: Loggade ut.

en: Could Not Connect
sv: Kunde inte ansluta

en: Connection established, cookie sent
sv: Anslutning etablerad, kaka skickad

note: Incorrect nick/password
en: Incorrect nickname or password.
sv: Felaktigt smeknamn eller lösenord.

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
sv: Ditt konto är avstängt för tillfället.

note: connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
sv: Du har anslutit och kopplat ifrån för många gånger. Vänta tio minuter och prova igen. Om du fortsätter att försöka kommer du att få vänta ännu längre.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at
sv: Versionen av klienten du använder är för gammal. Uppgradera på

en: Authentication Failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Direct IM with %s established
sv: Direktmeddelande med %s etablerat

en: You missed %d message%s from %s because %s invalid.
sv: Du missade %d meddelanden%.0s från %s eftersom %s är ogiltig.

en: You missed %d message%s from %s because %s too large.
sv: Du missade %d meddelanden%.0s från %s eftersom %s är för stor.

en: You missed %d message%s from %s because the rate limit has been exceeded.
sv: Du missade %d meddelanden%.0s från %s eftersom frekvensgränsen har överskridits.

en: You missed %d message%s from %s because they are too evil.
sv: Du missade %d meddelanden%.0s från %s eftersom de är för hemska.

en: You missed %d message%s from %s because you are too evil.
sv: Du missade %d meddelanden%0.s från %s eftersom du är för hemsk.

en: You missed %d message%s from %s for unknown reasons.
sv: Du missade %d meddelanden%0.s från %s på grund av okända orsaker.

en: Gaim - Error
sv: Gaim - Fel

en: Your message to %s did not get sent: %s
sv: Ditt meddelande till %s skickades inte: %s

en: Reason unknown
sv: Okänd orsak

en: User information for %s unavailable: %s
sv: Användarinformation för %s är inte tillgänglig: %s

en: Username : <B>%s</B>  %s <BR>
    %sWarning Level : <B>%d %%</B><BR>
    Online Since : <B>%s</B><BR>
    Idle Minutes : <B>%d</B>
    <BR>
    <HR><BR>
sv: Användarnamn: <B>%s</B>  %s <BR>
    %sVarningsnivå: <B>%d %%</B><BR>
    Ansluten sedan: <B>%s</B><BR>
    Inaktivitetsminuter: <B>%d</B>
    <BR>
    <HR><BR>

en: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legend:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Normal AIM User<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : AOL User <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Trial AIM User <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administrator
sv: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Förklaring:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Vanlig AIM-användare<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : AOL-användare <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : AIM-försöksanvändare <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administratör

en: <i>No Information Provided</i>
sv: <i>Ingen information tillhandahållen</i>

en: <i>User has no away message</i>
sv: <i>Användaren har inget frånvaromeddelande</i>

en: Your connection may be lost.
sv: Din anslutning kan vara borta.

en: AOL error
sv: AOL-fel

en: Error
sv: Fel

en: Exchange:
sv: Växel:

en: Unable to open Direct IM
sv: Kan inte öppna direktmeddelande

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s. Doing this will let them see your IP address, and may be a security risk. Do you wish to continue?
sv: Du har valt att öppna en direktmeddelandeanslutning med %s. Att göra detta kommer att låta dem se din IP-adress, och kan vara en säkerhetsrisk. Vill du fortsätta?

en: Get Away Msg
sv: Frånvaromeddelande

en: Direct IM
sv: Direktmeddelande

en: Unable to write file %s.
sv: Kan inte skriva filen %s.

en: Unable to read file %s.
sv: Kan inte läsa filen %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
sv: Meddelandet är för långt, de sista %s byten klipptes bort.

en: %s not currently logged in.
sv: %s är inte inloggad för tillfället.

en: Warning of %s not allowed.
sv: Varning för %s är inte tillåten.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
sv: Ett meddelande har kastats, du överskrider serverns hastighetsgräns.

en: Chat in %s is not available.
sv: Chatt i %s är inte tillgänglig.

en: You are sending messages too fast to %s.
sv: Du skickar meddelanden för snabbt till %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
sv: Du missade ett snabbmeddelande från %s eftersom det var för stort.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
sv: Du missade ett snabbmeddelande från %s eftersom det skickades för snabbt.

en: Failure.
sv: Misslyckande.

en: Too many matches.
sv: För många träffar.

en: Need more qualifiers.
sv: Behöver fler kvalificerare.

en: Dir service temporarily unavailable.
sv: Katalogtjänsten är tillfälligt onåbar.

en: Email lookup restricted.
sv: E-postuppslagning är begränsad.

en: Keyword ignored.
sv: Nyckelordet ignorerades.

en: No keywords.
sv: Inga nyckelord.

en: User has no directory information.
sv: Användaren har ingen kataloginformation.

en: Country not supported.
sv: Landet stöds inte.

en: Failure unknown: %s.
sv: Okänt misslyckande: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
sv: Tjänsten är tillfälligt onåbar.

en: Your warning level is currently too high to log in.
sv: Din varningsnivå är för tillfället för hög för att logga in.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
sv: Du har anslutit och kopplat ifrån för många gånger. Vänta tio minuter och prova igen. Om du fortsätter att försöka kommer du att få vänta ännu längre.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
sv: Ett okänt inloggningsfel har inträffat: %s.

en: An unknown error, %d, has occured.  Info: %s
sv: Ett okänt fel, %d, har inträffat. Information: %s

en: Connection Closed
sv: Anslutningen stängd

en: Waiting for reply...
sv: Väntar på svar...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
sv: TOC har kommit tillbaka från dess paus. Du kan nu skicka meddelanden igen.

en: TOC Resume
sv: TOC-återupptagning

en: Chat Error
sv: Chattfel

en: Password Change Successeful
sv: Lösenordsändring lyckades

en: Gaim - Password Change
sv: Gaim - Lösenordsändring

en: TOC has sent a PAUSE command. When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
sv: TOC har skickat ett PAUSE-kommando. När detta sker, ignorerar TOC alla meddelanden som skickas till den, och kan sparak ut dig om du skickar ett meddelande. Gaim kommer att förhindra att något går igenom. Detta är endast tillfälligt, håll ut.

en: TOC Pause
sv: TOC-paus

en: Get Dir Info
sv: Hämta kataloginformation

en: Could not connect for transfer!
sv: Kunde inte ansluta för överföring!

en: Could not write file header!
sv: Kunde inte skriva filhuvud!

en: Gaim - Save As...
sv: Gaim - Spara som...

en: %s requests %s to accept %d file%s: %s (%.2f %s)%s%s
sv: %s ber %s att acceptera %d filer%.0s: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
sv: %s ber att du ska skicka dem en fil

en: Your message did not get sent.
sv: Ditt meddelande skickades inte.

en: Class:
sv: Klass:

en: Instance:
sv: Instans:

en: Recipient:
sv: Mottagare:

en: About Gaim v%s
sv: Om Gaim v%s

en: Gaim is a client that supports AOL's Instant Messenger protocol. It is written
    using Gtk+ and is licensed under the GPL.
    
    URL:
sv: Gaim är en klient som stöder AOL:s snabbmeddelandeprotokoll. Det använder
    Gtk+ och är licensierat under GPL.
    
    URL:

en: 
    
    IRC: #gaim on irc.openprojects.net
sv: 
    
    IRC: #gaim på irc.openprojects.net

en: Rob Flynn (maintainer)               rob@marko.net
    Eric Warmenhoven (lead coder)  warmenhoven@yahoo.com
    
    Benjamin Miller
    Decklin Foster
    Sean Egan
    Jim Duchek
    Mark Spencer (original author)   markster@marko.net
sv: Rob Flynn (ansvarig)                  rob@marko.net
    Eric Warmenhoven (huvudprogrammerare) warmenhoven@yahoo.com
    
    Benjamin Miller
    Decklin Foster
    Sean Egan
    Jim Duchek
    Mark Spencer (ursprunglig författare) markster@marko.net

en: Close
sv: Stäng

note: this makes the sizes not work. GTK_WIDGET_SET_FLAGS(button, GTK_CAN_DEFAULT); gtk_widget_grab_default(button);
en: Web Site
sv: Webbplats

en: Relax, help is just around the corner. The first thing you'll need to do is get an AIM account; you can get one from http://aim.aol.com/. Just click the button that says "New Users" and you can create an account that way. Once you have your account, enter the username and password into the login window that comes up when you start Gaim, and click the Signon button. Once you're online, you can talk to one of the Gaim developers for more assistance; their contact information is in the AUTHORS file in the Gaim source, or at
sv: Slappna av, hjälp finns runt hörnet. Det första som du måste göra är att skaffa ett AIM-konto. Du kan skaffa ett från http://aim.aol.com/. Klicka bara på knappen som säger "Nya användare" så kan du skapa ett konto på det sättet. När du väl har ett konto anger du användarnamnet och lösenordet i inloggningsfönstret som kommer upp när du startar Gaim, och klickar på inloggningsknappen. När du väl är ansluten kan du prata med en av Gaim-utvecklarna för mer hjälp. Deras kontaktinformation finns i filen AUTHORS i Gaim-källkoden, eller på

en: contactinfo.php. If you can't get online and still need more assistance, feel free to email us at gaim@marko.net. Thanks for using Gaim!
sv: contactinfo.php. Om du inte kan ansluta och behöver mer hjälp, kan du skicka e-post till oss på gaim@marko.net. Tack för att du använder Gaim!

en: Signoff
sv: Logga ut

en: Please enter your logon
sv: Ange ditt inloggningsnamn

en: Signon Error
sv: Inloggningsfel

en: Gaim - Login
sv: Gaim - Inloggning

en: Screen Name:
sv: Skärmnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Quit
sv: Avsluta

en: Accounts
sv: Konton

en: Signon
sv: Inloggning

en: Help!
sv: Hjälp!

en: Options
sv: Alternativ

note: Left side: frame with list of plugin file names
en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Attempting to sign on....
sv: Försöker att logga in...

en: Offline. Click to bring up login box.
sv: Frånkopplad. Klicka för att ta fram inloggningsrutan.

en: Away: %d pending.
sv: Frånvarande: %d väntar.

en: Away.
sv: Frånvarande.

en: New Away Message
sv: Nytt frånvaromeddelande:

en: Can't create Gaim applet!
sv: Kan inte skapa Gaim-panelprogram!

en: About...
sv: Om...

en: Gaim - Away!
sv: Gaim - Frånvarande!

en: I'm Back!
sv: Jag är tillbaka!

en: Back
sv: Bakåt

en: Remove Away Message
sv: Ta bort frånvaromeddelande

en: Set All Away
sv: Ställ in alla frånvarande

note: Put the buttons in the box
en: Add
sv: Lägg till

en: Group
sv: Grupp

en: Remove
sv: Ta bort

en: Chat
sv: Chatt

en: IM
sv: Snabbmeddelande

en: Info
sv: Information

en: Add Buddy Pounce
sv: Lägg till kompisanfall

en: View Log
sv: Visa logg

en: Rename
sv: Byt namn

en: Un-Alias
sv: Avaliasera

en: Buddy Pounce
sv: Kompisanfall

en: New Buddy Pounce
sv: Nytt kompisanfall

en: Remove Buddy Pounce
sv: Ta bort kompisanfall

en: Buddy Icon
sv: Kompisikon

en: Voice
sv: Röst

en: IM Image
sv: Snabbmeddelandebild

en: Get File
sv: Hämta fil

en: Send File
sv: Skicka fil

en: Games
sv: Spel

en: Stocks
sv: Aktier

en: EveryBuddy Bug
sv: EveryBuddy-fel

en: Logged in: %s
sv: Inloggad: %s

en: Warnings: %d%%
sv: Varningar: %d%%

en: Capabilities: %s
sv: Kapabiliteter: %s

en: Alias: %s               
    Screen Name: %s
    %s%s%s%s%s%s
sv: Alias: %s               
    Skärmnamn: %s
    %s%s%s%s%s%s

en: Idle:
sv: Inaktivitet:

en: %s logged in.
sv: %s loggade in.

en: %s logged out.
sv: %s loggade ut.

en: Information on selected Buddy
sv: Information om vald kompis

en: Send Instant Message
sv: Skicka snabbmeddelande

en: Start/join a Buddy Chat
sv: Starta/gå in i en kompischatt

en: Activate Away Message
sv: Aktivera frånvaromeddelande

en: File
sv: Arkiv

en: Add A Buddy
sv: Lägg till en kompis

en: Join A Chat
sv: Gå in i en chatt

en: New Instant Message
sv: Nytt snabbmeddelande

en: Get User Info
sv: Hämta användarinformation

en: Import Buddy List
sv: Importera kompislista

en: Tools
sv: Verktyg

en: Protocol Actions
sv: Protokollåtgärder

en: View System Log
sv: Visa systemlogg

en: Load Script
sv: Läs in skript

en: Unload All Scripts
sv: Glöm alla skript

en: List Scripts
sv: Lista skript

en: Help
sv: Hjälp

en: About Gaim
sv: Om Gaim

en: Buddy List
sv: Kompislista

en: Add a new Buddy
sv: Lägg till en ny kompis

en: Add a new Group
sv: Lägg till en ny grupp

en: Remove selected Buddy/Group
sv: Ta bort vald kompis/grupp

en: Online
sv: Ansluten

en: Edit Buddies
sv: Redigera kompisar

en: Gaim - Buddy List
sv: Gaim - Kompislista

en: Join Chat
sv: Gå in i chatt

en: Buddy Chat
sv: Kompischatt

en: Join Chat As:
sv: Gå in i chatt som:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Join
sv: Anslut

en: Invite
sv: Bjud in

en: Buddy
sv: Kompis

en: Message
sv: Meddelande

en: Gaim - Invite Buddy Into Chat Room
sv: Gaim - Bjud in kompis till chattrum

en: Un-Ignore
sv: Avignorera

en: Ignore
sv: Ignorera

note: don't remove them from ignored in case they re-enter
en: %d %s in room
sv: %d %s i rummet

en: %s entered the room.
sv: %s kom in i rummet.

en: %s is now known as %s
sv: %s är nu känd som %s

en: %s left the room.
sv: %s lämnade rummet.

en: Gaim - Group Chats
sv: Gaim - Gruppchatter

en: Topic:
sv: Ämne:

en: 0 people in room
sv: 0 personer i rummet

en: Whisper
sv: Viska

en: Send
sv: Skicka

en: Block
sv: Blockera

en: Warn
sv: Varna

en: Gaim - Save Conversation
sv: Gaim - Spara konversation

en: Removing '%s' from buddylist.
sv: Ta bort "%s" från kompislistan.

en: Unable to send message: too large
sv: Kan inte skicka meddelande: för stort

en: Message Error
sv: Meddelandefel

en: Unable to send message: Unknown reason
sv: Kan inte skicka meddelande: Okänd orsak

en: Currently at %d,
sv: För närvarande %d,

en: Setting position to %d
sv: Ställer in positionen till %d

en: Bold Text
sv: Gör texten fet

en: Bold
sv: Fet

en: Italics Text
sv: Gör texten kursiv

en: Italics
sv: Kursiv

en: Underline Text
sv: Understryk text

en: Underline
sv: Understrykning

en: Strike through Text
sv: Genomstryk text

en: Strike
sv: Genomstrykning

en: Decrease font size
sv: Minska typsnittsstorleken

en: Small
sv: Liten

en: Normal font size
sv: Normal typsnittsstorlek

en: Increase font size
sv: Öka typsnittsstorleken

en: Big
sv: Stor

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Font
sv: Typsnitt

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Color
sv: Färg

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: Link
sv: Länk

en: Insert smiley face
sv: Infoga smiley

en: Enable logging
sv: Använd loggning

en: Logging
sv: Loggning

en: Save Conversation
sv: Spara konversation

en: Save
sv: Spara

en: Enable sounds
sv: Använd ljud

en: Sound
sv: Ljud

en: Gaim - Conversations
sv: Gaim - Konversationer

en: Send message as:
sv: Skicka meddelande som:

en: Gaim - Save Icon
sv: Gaim - Spara ikon

en: Disable Animation
sv: Använd inte animering

en: Enable Animation
sv: Använd animation

en: Hide Icon
sv: Dölj ikon

en: Save Icon As...
sv: Spara ikon som...

en: Gaim - Warn user?
sv: Gaim - Varna användare?

en: Do you really want to warn %s?
sv: Vill du verkligen varna %s?

en: Warn anonymously?
sv: Varna anonymt?

en: Anonymous warnings are less harsh.
sv: Anonyma varningar är mindre barska.

en: Gaim - IM user
sv: Gaim - Snabbmeddelandeanvändare

en: IM who:
sv: Snabbmeddelande till vem:

en: User:
sv: Användare:

note: Finish up
en: Gaim - Get User Info
sv: Gaim - Hämta användarinformation

en: Buddies
sv: Kompisar

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Gaim - Add Group
sv: Gaim - Lägg till grupp

en: Gaim - Add Buddy
sv: Gaim - Lägg till kompis

en: Add Buddy
sv: Lägg till kompis

en: Contact
sv: Kontakt

note: Set up stuff for the account box
en: Add To
sv: Lägg till i

en: Please enter a buddy to pounce.
sv: Ange en kompis att anfalla.

en: Buddy Pounce Error
sv: Kompisanfallsfel

en: Gaim - New Buddy Pounce
sv: Gaim - Nytt kompisanfall

note: <pounce type="who">
en: Pounce Who
sv: Anfall vem

en: Account
sv: Konto

note: </pounce type="who"> <pounce type="when">
en: Pounce When
sv: Anfall när

en: Pounce on sign on
sv: Anfall vid inloggning

en: Pounce on return from away
sv: Anfall vid återkomst från frånvaro

en: Pounce on return from idle
sv: Anfall vid återkomst från inaktivitet

note: </pounce type="when"> <pounce type="action">
en: Pounce Action
sv: Anfallsåtgärd

en: Open IM Window
sv: Öppna snabbmeddelandefönster

en: Popup Notification
sv: Visa notifiering

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Execute command on pounce
sv: Kör kommando vid anfall

en: Play sound on pounce
sv: Spela ljud vid anfall

note: </pounce type="action">
en: Save this pounce after activation
sv: Spara detta anfall efter aktivering

en: Gaim - Set Dir Info
sv: Gaim - Ställ in kataloginformation

en: Directory Info
sv: Kataloginformation

en: Allow Web Searches To Find Your Info
sv: Tillåt webbtjänster att hitta din information

note: Line 1
en: First Name
sv: Förnamn

note: Line 2
en: Middle Name
sv: Andranamn

note: Line 3
en: Last Name
sv: Efternamn

note: Line 4
en: Maiden Name
sv: Flicknamn

note: Line 6
en: State
sv: Delstat

note: Line 7
en: Country
sv: Land

en: New Passwords Do Not Match
sv: Nya lösenorden stämmer inte överens

en: Gaim - Change Password Error
sv: Gaim - Fel vid lösenordsbyte

en: Fill out all fields completely
sv: Fyll i alla fält helt

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Original Password
sv: Gammalt lösenord

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New Password (again)
sv: Nytt lösenord (igen)

en: Gaim - Set User Info
sv: Gaim - Ställ in användarinformation

en: Below are the results of your search:
sv: Nedan är resultaten från din sökning:

en: Permit
sv: Tillåt

en: Deny
sv: Neka

en: Gaim - Add Permit
sv: Gaim - Lägg till tillåtelse

en: Gaim - Add Deny
sv: Gaim - Lägg till nekan

en: Gaim - Log Conversation
sv: Gaim - Logga konversation

en: Search for Buddy
sv: Sök efter kompis

en: Gaim - Find Buddy By Info
sv: Gaim - Sök kompis efter information

en: Gaim - Find Buddy By Email
sv: Gaim - Sök kompis efter e-post

en: Email
sv: E-post

note: Right side: frame with description and the filepath of plugin
en: Description
sv: Beskrivning

en: Gaim - Add URL
sv: Gaim - Lägg till URL

en: Select Text Color
sv: Välj textfärg

en: Select Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Import to:
sv: Importera till:

en: Gaim - Import Buddy List
sv: Gaim - Importera kompislista

note: We shouldn't allow a blank title
en: You cannot create an away message with a blank title
sv: Du kan inte skapa ett frånvaromeddelande med en tom titel

note: We shouldn't allow a blank message
en: You cannot create an empty away message
sv: Kunde inte skapa ett tomt frånvaromeddelande

en: Gaim - New away message
sv: Gaim - Nytt frånvaromeddelande

en: New away message
sv: Nytt frånvaromeddelande

en: Away title:
sv: Frånvarotitel:

en: Use
sv: Använd

en: Save & Use
sv: Spara och använd

note: show everything
en: Smile!
sv: Le!

en: Alias Buddy
sv: Aliaskompis

en: Gaim - Alias Buddy
sv: Gaim - Aliaskompis

en: Gaim - Save Log File
sv: Gaim - Spara loggfil

en: Unable to remove file %s - %s
sv: Kan inte ta bort filen %s - %s

en: Really clear log?
sv: Vill du verkligen tömma loggen?

en: Okay
sv: Okej

en: Date
sv: Datum

en: Conversation
sv: Konversation

en: Clear
sv: Töm

en: Gaim - Rename Group
sv: Gaim - Byt namn på gruppen

en: Rename Group
sv: Byt namn på gruppen

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: Gaim - Rename Buddy
sv: Gaim - Byt namn på kompis

en: Rename Buddy
sv: Byt namn på kompis

note: Below is basically stolen from plugins.c
en: Gaim - Select Perl Script
sv: Gaim - Välj Perlskript

en: Could not open config file %s.
sv: Kunde inte öppna konfigurationsfilen %s.

en: Preferences Error
sv: Inställningsfel

en: Receieved: '%s'
sv: Mottog: "%s"

en: g003: Error opening connection.
sv: g003: Fel vid öppnande av anslutning.

en: Gaim - Load Buddy Icon
sv: Gaim - Läs in kompisikon

en: Buddy Icon File:
sv: Fil med kompisikon:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Reset
sv: Återställ

en: Screenname:
sv: Skärmnamn:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Remember Password
sv: Kom ihåg lösenord

en: Auto-Login
sv: Logga in automatiskt

en: New Mail Notifications
sv: Notifieringar vid ny e-post

en: Gaim - Modify Account
sv: Gaim - Ändra konto

en: Enter Password
sv: Ange lösenord

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: Gaim - Account Editor
sv: Gaim - Kontoredigerare

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select Autos
sv: Markera automatiskt

en: Select None
sv: Markera inga

en: Modify
sv: Modifera

en: Sign On/Off
sv: Logga in/ut

en: Delete
sv: Ta bort

en: %s
    %s was unable to sign on: %s
sv: %s
    %s kunde inte logga in: %s

en: Perl Scripts
sv: Perlskript

en: Gaim - Plugin List
sv: Gaim - Lista över insticksmoduler

en: Gaim - Plugins
sv: Gaim - Insticksmoduler

en: Filepath:
sv: Filsökväg:

en: Load
sv: Läs in

en: Load a plugin from a file
sv: Läs in en insticksmodul från en fil

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure settings of the selected plugin
sv: Konfigurera inställningar för den valda insticksmodulen

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload the selected plugin
sv: Läs om den markerade insticksmodulen

en: Unload
sv: Glöm

en: Unload the selected plugin
sv: Glöm den valda insticksmodulen

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: All options take effect immediately unless otherwise noted.
sv: Alla ändringar börjar gälla omedelbart såvida inte annat anges.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Use borderless buttons
sv: Använd ramlösa knappar

en: Show Buddy Ticker
sv: Visa kompistickare

en: Show Debug Window
sv: Visa felsökningsfönster

en: Report Idle Times
sv: Rapportera inaktivitetstider

en: None
sv: Ingen

en: Gaim Use
sv: Gaim-användning

en: X Use
sv: X-användning

en: Log all conversations
sv: Logga alla konversationer

en: Strip HTML from logs
sv: Ta bort HTML från loggar

en: Log when buddies sign on/sign off
sv: Logga då kompisar loggar in/ut

en: Log when buddies become idle/un-idle
sv: Logga då kompisar blir inaktiva/kommer tillbaka från inaktivitet

en: Log when buddies go away/come back
sv: Logga då kompisar blir frånvarande/kommer tillbaka

en: Log your own signons/idleness/awayness
sv: Logga dina egna inloggningar/inaktivitet/frånvarande

en: Individual log file for each buddy's signons
sv: Individuell loggfil för varje kompis inloggning

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Pop up new window by default
sv: Visa nytt fönster som standard

en: GNOME URL Handler
sv: GNOME:s URL-hanterare

en: Manual
sv: Manuell

en: Proxy Options
sv: Proxyalternativ

en: Not all protocols can use these proxy options. Please see the README file for details.
sv: Inte alla protokoll kan använda dessa proxyalternativ. Se filen README för detaljer.

en: Proxy Type
sv: Proxytyp

en: No Proxy
sv: Ingen proxy

en: Proxy Server
sv: Proxyserver

en: Host
sv: Värd

en: User
sv: Användare

en: Password
sv: Lösenord

en: Buddy List Options
sv: Alternativ för kompislista

en: Buddy List Window
sv: Kompislistefönster

en: Hide IM/Info/Chat buttons
sv: Dölj snabbmeddelande-/info-/chattknappar

en: Automatically show buddy list on sign on
sv: Visa automatiskt kompislista vid inloggning

en: Save Window Size/Position
sv: Spara fönsterstorlek/position

en: Show pictures on buttons
sv: Visa bilder på knappar

en: Display Buddy List near applet
sv: Visa kompislista nära panelprogrammet

en: Group Displays
sv: Gruppvisningar

en: Hide groups with no online buddies
sv: Dölj grupper med inga anslutna kompisar

en: Show numbers in groups
sv: Visa nummer i grupper

en: Buddy Displays
sv: Kompisvisningar

en: Show buddy type icons
sv: Visa kompistypikoner

en: Show warning levels
sv: Visa varningsnivåer

en: Show idle times
sv: Visa inaktivitetstider

en: Grey idle buddies
sv: Färga inaktiva kompisar gråa

en: Conversation Options
sv: Konversationsalternativ

en: Keyboard Options
sv: Tangentbordsalternativ

en: Enter sends message
sv: Retur skickar meddelande

en: Control-Enter sends message
sv: Control-Retur skickar meddelande

en: Escape closes window
sv: Escape stänger fönster

en: Control-{B/I/U/S} inserts HTML tags
sv: Control-{B/I/U/S} infogar HTML-taggar

en: Control-(number) inserts smileys
sv: Control-(nummer) infogar smileys

en: F2 toggles timestamp display
sv: F2 slår på/av tidsstämpelvisningen

en: Display and General Options
sv: Visnings- och allmänna inställningar

en: Show graphical smileys
sv: Visa grafiska smileys

en: Show timestamp on messages
sv: Visa tidsstämpel på meddelanden

en: Show URLs as links
sv: Visa URL:er som länkar

en: Highlight misspelled words
sv: Markera felstavade ord

en: Sending messages removes away status
sv: Att skicka meddelanden tar bort frånvarostatus

en: Queue new messages when away
sv: Kölägg nya meddelanden vid frånvaro

en: Ignore colors
sv: Ignorera färger

en: Ignore font faces
sv: Ignorera typsnittsvarianter

en: Ignore font sizes
sv: Ignorera typsnittsstorlekar

en: Ignore TiK Automated Messages
sv: Ignorera automatiserade TiK-meddelanden

en: Ignore new conversations when away
sv: Ignorera nya konversationer vid frånvaro

en: IM Options
sv: Snabbmeddelandealternativ

en: IM Window
sv: Snabbmeddelandefönster

en: Show buttons as:
sv: Visa knappar som:

en: Pictures And Text
sv: Bilder och text

en: Pictures
sv: Bilder

en: Show all conversations in one tabbed window
sv: Visa alla konversationer i ett fönster med flikar

en: Raise windows on events
sv: Höj fönster vid händelser

en: Show logins in window
sv: Visa inloggningar i fönster

en: Window Sizes
sv: Fönsterstorlekar

en: New window width:
sv: Ny fönsterbredd:

en: New window height:
sv: Ny fönsterhöjd:

en: Entry widget height:
sv: Häjd på postwidget:

en: Tab Placement
sv: Flikplacering

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Buddy Icons
sv: Kompisikoner

en: Hide Buddy Icons
sv: Dölj kompisikoner

en: Chat Options
sv: Chattalternativ

en: Group Chat Window
sv: Gruppchatfönster

en: Show all chats in one tabbed window
sv: Visa alla chattar i ett fönster med flikar

en: Show people joining/leaving in window
sv: Visa personer som går in/lämnar i fönstret

en: Tab Completion
sv: Tabbkomplettering

en: Tab-Complete Nicks
sv: Tabbkomplettera smeknamn

en: Old-Style Tab Completion
sv: Gammaldags tabbkomplettering

en: Font Options
sv: Typsnittsalternativ

en: Italic Text
sv: Kursiv text

en: Select
sv: Markera

en: Font Face for Text
sv: Typsnitt för text

en: Font Size for Text
sv: Typsnittsstorlek för text

en: Gaim - Sound Configuration
sv: Gaim - Ljudkonfiguration

en: Choose...
sv: Välj...

en: Sound Options
sv: Ljudalternativ

en: No sounds when you log in
sv: Inga ljud när du loggar in

en: Sounds while away
sv: Ljud då du är frånvarande

en: Sound Player:
sv: Ljudspelare:

en: Command to play sound files
    (%s for filename; internal if empty)
sv: Kommando för att spela ljudfiler
    (%s för filnamn; internt om tomt)

en: Events
sv: Händelser

en: Sound when buddy logs in
sv: Ljud då kompis loggar in

en: Sound when buddy logs out
sv: Ljud då kompis loggar ut

en: Sound when received message begins conversation
sv: Ljud då mottaget meddelande inleder konversationen

en: Sound when message is received
sv: Ljud då meddelande mottas

en: Sound when message is sent
sv: Ljud då meddelande skickas

en: Sound in chat rooms when people enter
sv: Ljud i chattrum då personer kommer in

en: Sound in chat rooms when people leave
sv: Ljud i chattrum då personer lämnar

en: Sound in chat rooms when you talk
sv: Ljud i chattrum då du pratar

en: Sound in chat rooms when others talk
sv: Ljud i chattrum då andra pratar

en: Away Messages
sv: Frånvaromeddelanden

en: Don't send auto-response
sv: Skicka inte automatiskt svar

en: Auto Away after
sv: Automatiskt frånvarande efter

en: minutes using
sv: minuters användning

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Title
sv: Titel

en: Edit
sv: Redigera

en: Make Away
sv: Gör frånvarande

en: Privacy Options
sv: Ostördhetsalternativ

en: Set privacy for:
sv: Ställ in ostördhet för:

en: Allow all users to contact me
sv: Tillåt alla användare att kontakta mig

en: Allow only the users below
sv: Tillåt endast användarna nedan

en: Allow List
sv: Tillåtelselista

en: Deny all users
sv: Neka alla användare

en: Block the users below
sv: Blockera användarna nedan

en: Block List
sv: Blockera lista

en: Gaim - Preferences
sv: Gaim - Egenskaper

en: Gaim debug output window
sv: Gaim-felsökningsutdatafönster

en: General
sv: Allmänt

en: Proxy
sv: Proxyserver

en: Conversations
sv: Konversationer

en: Sounds
sv: Ljud

en: Privacy
sv: Persondataskydd

en: You have attempted to load a protocol which was not compiled from the same version of the source as this application was. Unfortunately, because it is not the same version I cannot safely tell you which one it was. Needless to say, it was not successfully loaded.
sv: Du har försökt att läsa in ett protokoll som inte kompilerades från samma version av källkoden som detta program var. Tyvärr betyder detta att jag inte kan säga vilken version det var eftersom det inte är samma version. Det behövs kanske inte sägas, men det lästes inte in.

en: Protocol Error
sv: Protokollfel

en: %s was using %s, which got removed. %s is now offline.
sv: %s använde %s, som togs bort. %s är nu frånkopplad.

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Accept?
sv: Acceptera?

en: Accept
sv: Acceptera

en: Gaim - New Mail
sv: Gaim - Nytt brev

en: Open Mail
sv: Öppna brev

en: %s%s%s%s has made %s their buddy%s%s%s
sv: %s%s%s%s har gjort %s till deras kompis%s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add them to your buddy list?
sv: 
    
    Vill du lägga till dem till din kompislista?

en: Please enter your password
sv: Ange ditt lösenord

en: You cannot log this account in; you do not have the protocol it uses loaded, or the protocol does not have a login function.
sv: Du kan inte logga in detta konto. Du har inte det protokoll som det använder inläst, eller protokollet har inte inloggningsfunktionen.

en: Login Error
sv: Inloggningsfel

en: (%d messages)
sv: (%d meddelanden)

en: (1 message)
sv: (1 meddelande)

en: Warned
sv: Varnad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej
