gaim 0.11pre14 - en to ru translation catalogue (504 entries)

en: Get Info
ru: №ЯЬеоЩди ЩЮЦЯвЭСУЩР

en: Your message did not get sent.
ru: їСлХ гЯЯТнХЮЩХ ЮХ ЭЯжХд Тйди ЯдавСзЬХЮЯ

en: Gaim - Error
ru: Gaim - ялЩТЫС

en: %s has made %s their buddy%s%s
ru: %s гФХЬСЬ %s гзЯЩЭ аЯЬикЯзСдХЬХЭ %s%s

en: Gaim - Buddy
ru: Gaim - №ЯЬикЯзСдХЬЩ

en: Close
ru: њСЫвйди

en: Napster registration is currently under development
ru: ђХЧЩгдвСУЩб ЮС гХвзХвХ Napster ЮСШЯФЩдгб ЮС гдСФЩЩ вСквСТЯдЫЩ

en: About GAIM v%s
ru: я Gaim зХвгЩб%s

en: GAIM is a client that supports AOL's Instant Messenger protocol. It is written
    using Gtk+ and is licensed under the GPL.
    
    URL:
ru: Gaim мдЯ ЫЬЩХЮд аЯФФХвжЩзСРнЩЪ авЯдЯЫЯЬ AOL Instant Messenger. 
     юСаЩгСЮ c ЩгаЯЬикЯзСЮЩХЭ ТЩТЬЩЯдХЫЩ GTK+ Щ 
    вСгавЯгдвСЮбХдгб аЯФ ЬЩУХЮкЩХЪ GPL.
    URL:

note: this makes the sizes not work. GTK_WIDGET_SET_FLAGS(button, GTK_CAN_DEFAULT); gtk_widget_grab_default(button);
en: Web Site
ru: щЮдХвЮХд ѓСЪд

en: Signoff
ru: њСзХвлХЮЩХ гХСЮгС

en: Please enter your logon
ru: №ЯжСЬеЪгдС, ззХФЩдХ їСлХ ЩЭб

en: Signon Error
ru: ялЩТЫС вХЧЩгдвСУЩЩ

en: Please enter your password
ru: №ЯжСЬеЪгдС, ззХФЩдХ аСвЯЬи

en: Gaim - Login
ru: Gaim - ђХЧЩгдвСУЩб

en: Screen Name:
ru: щФХЮдЩЦЩЫСУЩЯЮЮйЪ ЮЯЭХв (UIN)

en: Password:
ru: №СвЯЬи

en: Quit
ru: їйШЯФ

en: Accounts
ru: ѕоХдЮйХ кСаЩгЩ

en: Signon
ru: №ЯФЫЬРоЩдигб

en: Register
ru: юЯзйЪ аЯЬикЯзСдХЬи

en: Options
ru: №СвСЭХдвй

note: Left side: frame with list of plugin file names
en: Plugins
ru: фЯаЯЬЮХЮЩб (plugins)

en: Preferences
ru: ѓзЯЪгдзС

en: file not found: %s
ru: юХ ЮСЪФХЮ ЦСЪЬ: %s

en: Attempting to sign on....
ru: №ЯайдЫС гЯХФЩЮХЮЩб

en: Offline. Click to bring up login box.
ru: ядЫЬРоХЮ.ѓФХЬСЪдХ СЫдЩзЮйЭ ЯЫЮЯ вХЧЩгдвСУЩЩ.

en: Away
ru: ѓдСдег

en: New Away Message
ru: юЯзЯХ гЯЯТнХЮЩХ ЯТ ЯдгедгдзЩЩ

en: Can't create GAIM applet!
ru: юХзЯкЭЯжЮЯ гЯкФСди GAIM СааЬХд!

en: About...
ru: я авЯЧвСЭЭХ...

en: Gaim - Away!
ru: Gaim - ядЯлХЬ!

en: I'm Back!
ru: їХвЮеЬгб!

en: Back
ru: їХвЮеЬгб

en: Remove Away Message
ru: ѕФСЬЩди ЯЯТнХЮЩХ ЯТ ЯдгедгдзЩЩ

en: Set All Away
ru: ѕгдСЮЯзЩди зХкФХ "ЯдЯлХЬ"

note: Put the buttons in the box
en: Add
ru: фЯТСзЩди

en: Group
ru: чвеааС

en: Remove
ru: ѕФСЬЩди

en: Chat
ru: ўСд

en: IM
ru: ядавСзЩди гЯЯТнХЮЩХ

en: Info
ru: щЮЦЯвЭСУЩб

note: Put the buttons in the box
en: Alias
ru: №гХзФЯЮЩЭ

en: Add Buddy Pounce
ru: яаЯзХнХЮЩХ

en: View Log
ru: №вЯгЭЯдв жевЮСЬС

en: Rename
ru: №ХвХЩЭХЮЯзСди

en: Un-Alias
ru: ѕТвСди агХзФЯЮЩЭ

en: New Buddy Pounce
ru: юЯзЯХ ЯаЯзХнХЮЩХ

en: Remove Buddy Pounce
ru: ѕФСЬЩди ЯаЯзХнХЮЩХ

en: Buddy Icon
ru: щЫЯЮЫЩ аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Voice
ru: чЯЬЯг

en: Get File
ru: №ЯЬеоЩди ЦСЪЬ

en: Send File
ru: ядавСзЩди ЦСЪЬ

en: Games
ru: щЧвй

en: Stocks
ru: ћСТЬЯЮ

en: Logged in: %s
ru: №ЯФЫЬРоЩЬгб: %s

en: Warnings: %d%%
ru: №вХФеавХжФХЮЩб: %d%%

en: Capabilities: %s
ru: №вСзС: %s

en: Alias: %s               
    Screen Name: %s
    %s%s%s%s%s%s
ru: №гХзФЯЮЩЭ: %s
    щФХЮдЩЦЩЫСУЩЯЮЮйЪ ЮЯЭХв: %s
    %s%s%s%s%s%s

en: Idle:
ru: юХ кСЮбд

en: %s logged in.
ru: %s з гХдЩ

en: %s logged out.
ru: %s ЯдЫЬРоЩЬгб

en: Information on selected Buddy
ru: щЮЦЯвЭСУЩб Я аЯЬикЯзСдХЬХ

en: Send Instant Message
ru: ядавСзЩди гЯЯТнХЮЩХ

en: Start/join a Buddy Chat
ru: ўСд

en: Activate Away Message
ru: ядЯлХЬ!

en: File
ru: цСЪЬ

en: Add A Buddy
ru: фЯТСзЩди аЯЬикЯзСдХЬб

en: Join A Chat
ru: №ЯФЫЬРоЩдигб Ы оСде

en: New Instant Message
ru: юЯзЯХ гЯЯТнХЮЩХ

en: Import Buddy List
ru: щЭаЯвд гаЩгЫС аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Tools
ru: щЮгдвеЭХЮдй

en: Buddy Pounce
ru: яаЯзХнХЮЩХ

en: Search for Buddy
ru: №ЯЩгЫ аЯЬикЯзСдХЬб

en: by Email
ru: аЯ СФвХге мЬХЫдвЯЮЮЯЪ аЯодй

en: by Dir Info
ru: аЯ ФСЮЮйЭ

en: Settings
ru: ѕгдСЮЯзЫЩ

en: User Info
ru: фСЮЮйХ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Directory Info
ru: №вЯЦЩЬи

en: Change Password
ru: ѓЭХЮЩди аСвЯЬи

en: Protocol Actions
ru: №вЯдЯЫЯЬ

en: View System Log
ru: №вЯгЭЯдв гЩгдХЭЮйШ гЯЯТнХЮЩЪ

en: Load Script
ru: њСЧвекЩди гЫвЩад

en: Unload All Scripts
ru: їйЧвекЩди згХ гЫвЩадй

en: List Scripts
ru: ѓаЩгЯЫ гЫвЩадЯз

en: Help
ru: №ЯЭЯни

en: About Gaim
ru: я авЯЧвСЭЭХ

en: Buddy List
ru: ѓаЩгЯЫ аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Add a new Buddy
ru: фЯТСзЩди ЮЯзЯЧЯ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Add a new Group
ru: фЯТСзЩди ЮЯзеР Чвеаае

en: Remove selected Buddy
ru: ѕФСЬЩди зйТвСЮЮЯЧЯ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Online
ru: ї гХдЩ

en: Edit Buddies
ru: їгХ аЯЬикЯзСдХЬЩ

en: Gaim - Buddy List
ru: Gaim - CаЩгЯЫ аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Join what group:
ru: їЯЪдЩ з Чвеаае

en: Join Chat
ru: їЯЪдЩ з оСд

en: Buddy Chat
ru: ўСд

en: Join Chat As:
ru: їЯЪдЩ з оСд ЫСЫ:

en: Cancel
ru: ядЭХЮС

en: Join
ru: №ЯФЫЬРоЩдигб

en: Invite
ru: №вЩЧЬСлХЮЩХ

en: Invite who?
ru: ыЯЧЯ авЩЧЬСгЩди

en: With message:
ru: ѓ езХФЯЭЬХЮЩХЭ:

en: Invite to Buddy Chat
ru: №вЩЧЬСлХЮЩХ Ы оСде

en: Ignore
ru: ядЫСкСди

en: %d %s in room
ru: %d %s з ФСЮЮЯЭ оСдХ

en: %s entered the room.
ru: %s зЯлХЬ з ФСЮЮйЪ оСд

en: %s is now known as %s
ru: %s ТеФХд %s

en: %s left the room.
ru: %s аЯЫЩЮеЬ ФСЮЮйЪ оСд

en: Gaim - Group Chats
ru: Gaim - ыЯЮЦХвХЮУЩб

en: Topic:
ru: єХЭС

en: 0 people in room
ru: 0 аЯЬикЯзСдХЬХЪ з ФСЮЮЯЭ оСдХ

en: Whisper
ru: юСЭХЫ

en: Send
ru: ядавСзЩди

en: Block
ru: тЬЯЫЩвЯзСди

en: Warn
ru: №вХФеавХжФХЮЩХ

en: Gaim - Save Conversation
ru: Gaim - ѓЯШвСЮЩди вСкЧЯзЯв

en: Removing '%s' from buddylist.
ru: ѕФСЬХЮЩХ '%s' Щк гаЩгЫС аЯЬикЯзСдХЬХЪ.

en: Currently at %d,
ru: ї ЮСгдЯбнХХ звХЭб %d,

en: Setting position to %d
ru: ѕгдСЮЯзЩди аЯкЩУЩР вСзЮЯЪ %d

en: Bold Text
ru: іЩвЮйЪ

en: Bold
ru: іЩвЮйЪ

en: Italics Text
ru: юСЫЬЯЮЮйЪ

en: Italics
ru: юСЫЬЯЮЮйЪ

en: Underline Text
ru: №ЯФоХвЫЮедйЪ

en: Underline
ru: №ЯФоХвЫЮедйЪ

en: Strike through Text
ru: њСоХвЫЮедйЪ дХЫгд

en: Strike
ru: њСоХвЫЮедйЪ

en: Decrease font size
ru: ѕЭХЮилЩди лвЩЦд

en: Small
ru: эСЬХЮиЫЩЪ

en: Normal font size
ru: юЯвЭСЬиЮйЪ вСкЭХв лвЩЦдС

en: Normal
ru: юЯвЭСЬиЮйЪ

en: Increase font size
ru: ѕзХЬЩоЩди лвЩЦд

en: Big
ru: тЯЬилЯЪ

en: Select Font
ru: їйТЯв лвЩЦдС

en: Font
ru: ћвЩЦд

en: Text Color
ru: узХд дХЫгдС

en: Color
ru: узХд

en: Background Color
ru: узХд ЦЯЮС

en: Insert Link
ru: їгдСзЩди ггйЬЫе

en: Link
ru: ѓгйЬЫС

en: Insert smiley face
ru: їгдСзЩди гЭСЪЬЩЫ

en: Smiley
ru: ѓЭСЪЬЩЫ

en: Enable logging
ru: ђСквХлХЮС вХЧЩгдвСУЩб

en: Logging
ru: іевЮСЬ

en: Save Conversation
ru: ѓЯШвСЮЩди вСкЧЯзЯв

en: Save
ru: ѓЯШвСЮЩди

en: Enable sounds
ru: ђСквХлЩди кзеЫ

en: Sound
ru: њзеЫ

en: Gaim - Conversations
ru: Gaim - ђСкЧЯзЯв

en: Send message as:
ru: ядавСзЩди гЯЯТнХЮЩХ ЫСЫ:

en: Gaim - Warn user?
ru: яаЯзХгдЩди аЯЬикЯзСдХЬб ?

en: Do you really want to warn %s?
ru: їй ФХЪгдзЩдХЬиЮЯ жХЬСХдХ авХФеавХФЩди %s?

en: Warn anonymously?
ru: №вХФеавХФЩди СЮЯЮЩЭЮЯ?

en: Anonymous warnings are less harsh.
ru: сЮЯЮЩЭЮйХ авХФеавХжФХЮЩб ЭХЮХХ ЮСФЯХФЬЩзй.

en: Unable to write file %s.
ru: юХзЯкЭЯжЮЯ кСаЩгСди ЦСЪЬ %s

en: Unable to read file %s.
ru: юХд зЯкЭЯжЮЯгдЩ авЯоЩдСди ЦСЪЬ %s

en: Message too long, last %s bytes truncated.
ru: ѓЯЯТнХЮЩХ ТЯЯЬилЯХ, аЯгЬХФЮЩХ %s ТСЪд ЯТвХкСЮй

en: %s not currently logged in.
ru: %s ЮХзХвЮСб вХЧЩгдвСУЩб

en: Warning of %s not allowed.
ru: №вХФеавХжФХЮЩХ %s ЮХФЯгдеаХЮ.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
ru: ѓЯЯТнХЮЩХ ТйЬЯ ЯаенХЮЮЯ, зй авХзйгЩЬЩ ЬЩЭЩд гЯЯТнХЮЩЪ ФЬб гХвзХвС.

en: Chat in %s is not available.
ru: ўСд г %s ЮХзЯкЭЯжХЮ

en: You are sending messages too fast to %s.
ru: їй аЯгйЬСХдХ гЯЯТнХЮЩб Ы %s гЬЩлЫЯЭ оСгдЯ.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
ru: їй ЮХ аЯЬеоЩЬЩ гЯЯТнХЮЩХ Яд %s, ЯЮЯ гЬЩлЫЯЭ ТЯЬилЯХ.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
ru: їй ЮХ аЯЬеоЩЬЩ гЯЯТнХЮЩХ Яд %s, гЯЯТнХЮЩЪ гЬЩлЫЯЭ ЭЮЯЧЯ.

en: Failure.
ru: юХ еФСЬЯги.

en: Too many matches.
ru: ѓЬЩлЫЯЭ ЭЮЯЧЯ гЯзаСФХЮЩЪ.

en: Need more qualifiers.
ru: ѕдЯоЮЩдХ.

en: Dir service temporarily unavailable.
ru: ѓХвзЩг звХЭХЮЮЯ ЮХФЯгдеаХЮ.

en: Email lookup restricted.
ru: №вЯгЭЯдв email ЯЧвСЮЩоХЮ.

en: Keyword ignored.
ru: ыЬРоХзЯХ гЬЯзЯ ЩЧЮЯвЩвЯзСЮЯ.

en: No keywords.
ru: юХд ЫЬРоХзЯЧЯ гЬЯзС.

en: User has no directory information.
ru: юХд ЩЮЦЯвЭСУЩЩ Я аЯЬикЯзСдХЬХ.

en: Country not supported.
ru: юХд аЯФФХвжЫЩ ФЬб ФСЮЮЯЪ гдвСЮй.

en: Failure unknown: %s.
ru: юХЩкзХгдЮСб ЯлЩТЫС: %s.

note: Incorrect nick/password
en: Incorrect nickname or password.
ru: юХ ЫЯввХЫдЮйЪ агХзФЯЮЩЭ ЩЬЩ аСвЯЬи.

en: The service is temporarily unavailable.
ru: ќдЯд гХвзЩг звХЭХЮЮЯ ЮХФЯгдеаХЮ.

en: Your warning level is currently too high to log in.
ru: ѕвЯзХЮи авХФеавХжФХЮЩЪ гЬЩлЫЯЭ зХЬЩЫ одЯТй авЩгЯХФЩЮЩдигб.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
ru: їй айдСЬЩги гЯХФЩЮЩдигб Щ ЯдгЯХФЩЮЩдигб гЬЩлЫЯЭ оСгдЯ. №ЯФЯжФЩдХ 10 ЭЩЮед Щ аЯавЯТеЪдХ ХнХ вСк. хгЬЩ зй ТеФХдХ авЯФЯЬжСди аЯайдЫЩ зСЭ авЩФХдгб аЯФЯжФСди ФЯЬилХ.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
ru: юХЩкзХгдЮСб ЯлЩТЫС авЩ гЯХФЩЮХЮЩЩ: %s.

en: An unknown error, %d, has occured.  Info: %s
ru: юХЩкзХгдЮСб ЯлЩТЫС, %d.  щЮЦЯвЭСУЩб: %s

en: Gaim - Error %d
ru: Gaim - ялЩТЫС %d

en: Gaim - IM user
ru: Gaim - ѓЯЯТнХЮЩХ

en: IM who:
ru: ыЯЭе (UIN):

en: Get User Info
ru: щЮЦЯвЭСУЩб Я аЯЬикЯзСдХЬХ

en: User:
ru: №ЯЬикЯзСдХЬи(UIN):

note: Finish up
en: Gaim - Get User Info
ru: щЮЦЯвЭСУЩб Я аЯЬикЯзСдХЬХ

en: Buddies
ru: №ЯЬикЯзСдХЬЩ

en: Add Group
ru: фЯТСзЩди Чвеаае

en: Gaim - Add Group
ru: Gaim - фЯТСзЩди Чвеаае

en: Gaim - Add Buddy
ru: Gaim - фЯТСзЩди аЯЬикЯзСдХЬб

en: Add Buddy
ru: фЯТСзЩди аЯЬикЯзСдХЬб

en: Buddy
ru: №ЯЬикЯзСдХЬи(UIN)

en: Please enter a buddy to pounce.
ru: їзХФЩдХ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Buddy Pounce Error
ru: ялЩТЫС

en: Pounce buddy as:
ru: яд:

en: Gaim - New Buddy Pounce
ru: Gaim - юЯзЯХ ЯаЯзХнХЮЩХ

en: Buddy:
ru: №ЯЬикЯзСдХЬи(UIN):

en: Pounce on sign on
ru: яаЯзХгдЩди авЩ аЯФЫЬРоХЮЩЩ

en: Pounce on return from away
ru: яаЯзХгдЩди Я зЯкзвСдХ

en: Pounce on return from idle
ru: яаЯзХгдЩди Я ЮХкСЮбдЯгдЩ

en: Open IM window on pounce
ru: ядЫвйди ЯЫЮЯ гЯЯТнХЮЩЪ авЩ ЯаЯзХнХЮЩЩ

en: Send IM on pounce
ru: ядавСзЩди гЯЯТнХЮЩХ авЩ ЯаЯзХнХЮЩЩ

en: Message:
ru: ѓЯЯТнХЮЩХ:

en: Execute command on pounce
ru: їйаЯЬЮЩди ЫЯЭСЮФе авЩ ЯаЯзХнХЮЩЩ

en: Command:
ru: ыЯЭСЮФС:

en: Play sound on pounce
ru: №вЯЩЧвйзСди кзеЫ авЩ ЯаЯзХнХЮЩЩ

en: Sound:
ru: њзеЫ

en: Save this pounce after activation
ru: ѓЯШвСЮЩди ЮСгдвЯЪЫЩ ЯаЯзХнХЮЩб

en: Gaim - Set Dir Info
ru: їСлЩ ФСЮЮйХ

en: Allow Web Searches To Find Your Info
ru: ђСквХлЩди аЯЩгЫ ЮС web ФЬб аЯЬеоХЮЩб зСлЩШ ФСЮЮйШ.

note: Line 1
en: First Name
ru: щЭб

note: Line 2
en: Middle Name
ru: ядоХгдзЯ

note: Line 3
en: Last Name
ru: цСЭЩЬЩб

note: Line 4
en: Maiden Name
ru: фХзЩоиб ЦСЭЩЬЩб

note: Line 5
en: City
ru: чЯвЯФ

note: Line 6
en: State
ru: ђХгаеТЬЩЫС/яТЬСгди

note: Line 7
en: Country
ru: ѓдвСЮС

en: New Passwords Do Not Match
ru: юХгЯзаСФХЮЩХ аСвЯЬб

en: Gaim - Change Password Error
ru: Gaim - ялЩТЫС гЭХЮй аСвЯЬб

en: Fill out all fields completely
ru: њСаЯЬЮЩдХ згХ аЯЬб

en: Gaim - Password Change
ru: Gaim - ѓЭХЮС аСвЯЬб

en: Original Password
ru: ѓдСвйЪ аСвЯЬи

en: New Password
ru: юЯзйЪ аСвЯЬи

en: New Password (again)
ru: юЯзйЪ аСвЯЬи (ХнХ вСк)

en: Gaim - Set User Info
ru: Gaim - ѕгдСЮзЫС ЩЮЦЯвЭСУЩЩ

en: Below are the results of your search:
ru: ђХкеЬидСд аЯЩгЫС

en: Permit
ru: ђСквХлЩди

en: Deny
ru: њСавХдЩди

en: Gaim - Add Permit
ru: Gaim - ђСквХлЩди

en: Gaim - Add Deny
ru: Gaim - њСавХдЩди

en: Gaim - Log Conversation
ru: Gaim - іевЮСЬ ТХгХФй

en: Gaim - Find Buddy By Info
ru: Gaim - №ЯЩгЫ аЯ ЩЮЦЯвЭСУЩЩ

en: Gaim - Find Buddy By Email
ru: Gaim - №ЯЩгЫ аЯ Email

note: Right side: frame with description and the filepath of plugin
en: Description
ru: яаЩгСЮЩХ

en: GAIM - Add URL
ru: Gaim - фЯТСзЩди URL

en: Select Text Color
ru: їйТЯв УзХдС дХЫгдС

en: Select Background Color
ru: їйТЯв УзХдС ЦЯЮС

en: Error reading file %s
ru: ялЩТЫС одХЮЩб ЦСЪЬС %s

en: Error
ru: ялЩТЫС

en: Gaim - Import Buddy List
ru: Gaim - щЭаЯвд гаЩгЫС аЯЬикЯзСдХЬб

note: We shouldn't allow a blank title
en: You cannot create an away message with a blank title
ru: їй ЮХ ЭЯжХдХ гЯкФСди гЯЯТнХЮЩХ ТХк кСЧЯЬЯзЫС

note: We shouldn't allow a blank message
en: You cannot create an empty away message
ru: їй ЮХ ЭЯжХдХ гЯкФСди аегдЯХ гЯЯТнХЮЩХ

en: Gaim - New away message
ru: Gaim - ѓЯЯТнХЮЩХ ЯТ ЯдгедгдзЩЩ

en: New away message
ru: ѓЯЯТнХЮЩХ

en: Away title:
ru: юСкзСЮЩХ

en: Use
ru: №вЩЭХЮЩди

en: Save & Use
ru: ѓЯШвСЮЩди Щ авЩЭХЮЩди

note: show everything
en: Smile!
ru: ѓЭСЪЬ!

en: Alias Buddy
ru: №гХзФЯЮЩЭ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Gaim - Alias Buddy
ru: Gaim - ѓЭХЮС агХзФЯЮЩЭС

en: Gaim - Save Log File
ru: Gaim - ѓЯШвСЮЩди

en: Unable to remove file %s - %s
ru: юХзЯкЭЯжЮЯ еФСЬЩди ЦСЪЬ %s - %s

en: Really clear log?
ru: фХЪгдзЩдХЬиЮЯ ЯоЩгдЩди жевЮСЬ?

en: Okay
ru: яЫХЪ

en: Clear
ru: яоЩгдЩди

en: Gaim - Rename Group
ru: Gaim - №ХвХЩЭХЮЯзСди чвеаае

en: Rename Group
ru: №ХвХЩЭХЮЯзСди чвеаае

en: New name:
ru: юЯзйЪ ЮЯЭХв(UIN):

en: Gaim - Rename Buddy
ru: Gaim - №ХвХЩЭХЮЯзСди аЯЬикЯзСдХЬб

en: Rename Buddy
ru: №ХвХЩЭХЮЯзСди аЯЬикЯзСдХЬб

en: Could not open config file %s.
ru: юХ ЭЯЧе ЯдЫвйди ЦСЪЬ ЫЯЮЦЩЧевСУЩЩ %s.

en: Preferences Error
ru: ялЩТЫС аСвСЭХдвЯз

en: Getting %d bytes from %s
ru: №ЯЬеоХЮЩХ %d ТСЪд Яд %s

en: Getting Data
ru: №ЯЬеоХЮЩХ ФСЮЮйШ

en: Receieved: '%s'
ru: №вЩЮбдЯ: '%s'

en: g003: Error opening connection.
ru: g003: ялЩТЫС гЯкФСЮЩб гЯХФЩЮХЮЩб.

en: General Options
ru: ягЮЯзЮйХ аСвСЭХдвй

en: Screenname:
ru: юЯЭХв (UIN)

en: Password:
ru: №СвЯЬи

en: Protocol:
ru: №вЯдЯЫЯЬ

en: Remember Password
ru: њСаЯЭЮЩди аСвЯЬи

en: Auto-Login
ru: №ЯФЫЬРоЩдигб СздЯЭСдЩоХгЫЩ

en: Gaim - Modify Account
ru: Gaim - ђХФСЫдЩвЯзСЮЩХ

en: Enter Password
ru: їзХФЩдХ аСвЯЬи

en: Are you sure you want to delete %s?
ru: їй гЯЧЬСгЮй еФСЬЩди %s?

en: Gaim - Account Editor
ru: Gaim - ѕоХдЮйХ кСаЩгЩ

en: Select All
ru: їйТвСди згХ

en: Select Autos
ru: єХЫенЩЪ аЯЬикЯзСдХЬи

en: Select None
ru: ядЭХЮЩди зйТЯв

en: Modify
ru: ђХФСЫдЩвЯзСЮЩХ

en: Sign On/Off
ru: ядЫЬРоЩди/№ЯФЫЬРоЩди

en: Delete
ru: ѕФСЬЩди

en: %s
    %s was unable to sign on: %s
ru: %s
    %s ЮХзЯкЭЯжЮЯ гЯХФЩЮЩдигб: %s

en: Disconnected.
ru: ѓЯХФЩЮХЮЩХ вСкЯвзСЮЯ.

en: connection error (rend)
ru: ялЩТЫС гЯХФЩЮХЮЩб (rend)

en: major connection error
ru: гХвиХкЮСб ЯлЩТЫС гЯХФЩЮХЮЩб

en: You have been disconnected from chat room %s.
ru: №вХвзСЮЯ гЯХФЩЮХЮЩХ г оСдЯЭ %s.

en: Chat Error!
ru: ўСд ЯлЩТЫС!

en: Chat is currently unavailable
ru: ўСд звХЭХЮЮЯ ЮХФЯгдеаХЮ

en: Gaim - Chat
ru: Gaim - ўСд

en: Couldn't connect to host
ru: юХ ЭЯЧе авЩгЯХФЩЮЩдигб Ы ЭСлЩЮХ

en: Password sent, waiting for response
ru: №СвЯЬи аХвХФСЮ, жФЩдХ ЯдзХдС

en: Logging in %s
ru: №вЩгЯХФЩЮХЮЩХ Ы %s

en: internal connection error
ru: зЮедвХЮЮбб ЯлЩТЫС гЯХФЩЮХЮЩб

en: Unable to login to AIM
ru: юХЭЯЧе гЯХФЩЮЩдигб г AIM

en: Signon: %s
ru: №ЯФЫЬРоЩЬгб: %s

en: Signed off.
ru: ядЫЬРоЩЬгб.

en: Could Not Connect
ru: юХ ЭЯЧе авЩгЯХФЩЮЩдигб

en: Connection established, cookie sent
ru: ѓЯХФЩЮХЮЩХ егдСЮЯзЬХЮЯ, аХоХЮиЫЩ зйгЬСЮй

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
ru: їСлС еоХдЮСб кСаЩги кСТЬЯЫЩвЯзСЮС.

note: connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ru: їй айдСЬЩги гЯХФЩЮЩдигб Щ ЯдгЯХФЩЮЩдигб гЬЩлЫЯЭ оСгдЯ. №ЯФЯжФЩдХ 10 ЭЩЮед Щ аЯавЯТеЪдХ ХнХ вСк. хгЬЩ зй ТеФХдХ авЯФЯЬжСди аЯайдЫЩ зСЭ авЩФХдгб аЯФЯжФСди ФЯЬилХ.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at
ru: їй ЩгаЯЬикеХдХ гЬЩлЫЯЭ гдСвеР зХвгЩР ЫЬЩХЮдС.

en: Authentication Failed
ru: сздЯвЩкСУЩб авЯзСЬХЮС

en: Internal Error
ru: їЮедвХЮбб ЯлЩТЫС

en: Direct IM with %s established
ru: №вбЭЯХ гЯХФЩЮХЮЩХ г %s егдСЮЯзЬХЮЯ

note: message too large
en: You missed a message from %s because it was too large.
ru: їй ЮХ аЯЬеоЩЬЩ гЯЯТнХЮЩХ Яд %s, ЯЮЯ гЬЩлЫЯЭ зХЬЩЫЯ.

en: You missed a message from %s for unknown reasons.
ru: їй ЮХ аЯЬеоЩЬЩ гЯЯТнХЮЩХ Яд %s аЯ ЮХЩкзХгдЮЯЪ авЩоЩЮХ.

en: Your message to %s did not get sent: %s
ru: їСлХ гЯЯТнХЮЩХ Ы %s ЮХТйЬЯ аЯгЬСЮЯ: %s

en: Reason unknown
ru: №вЩоЩЮС ЮХЩкзХгдЮС

en: User information for %s unavailable: %s
ru: щЮЦЯвЭСУЩб Я аЯЬикЯзСдХЬХ %s ЮХФЯгдеаЮС: %s

en: Username : <B>%s</B>  %s <BR>
    %sWarning Level : <B>%d %%</B><BR>
    Online Since : <B>%s</B><BR>
    Idle Minutes : <B>%d</B>
    <BR>
    <HR><BR>
    %s<br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legend:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Normal AIM User<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : AOL User <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Trial AIM User <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administrator
ru: №ЯЬикЯзСдХЬи : <B>%s</B>  %s <BR>
    %sѕвЯзХЮи : <B>%d %%</B><BR>
    ї гХдЩ г : <B>%s</B><BR>
    эЯЬоЩд : <B>%d</B>
    <BR>
    <HR><BR>
    %s<br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>ьХЧХЮФС:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : яТйоЮйЪ аЯЬикЯзСдХЬи AIM<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : №ЯЬикЯзСдХЬи AOL <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : ївХЭХЮЮйЪ аЯЬикЯзСдХЬи AIM<br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : сФЭЩЮЩгдвСдЯв

en: <i>No Information Provided</i>
ru: <i>щЮЦЯвЭСУЩб ЮХ авХФЯгдСзЬХЮС</i>

en: <i>User has no away message</i>
ru: <i>№ЯЬикЯзСдХЬи ЮХ ЩЭХХд гЯЯТнХЮЩб ЯТ ЯдгедгдзЩЩ</i>

en: Your connection may be lost.
ru: ѓЯХФЩЮХЮЩХ ЭЯжХд Тйди вСкЯвзСЮЯ.

en: AOL error
ru: ялЩТЫС AOL

en: Exchange:
ru: яТЭХЮ:

en: Direct IM with %s closed
ru: №вбЭЯХ гЯХФЩЮХЮЩХ г %s кСЫвйдЯ

en: Unable to open Direct IM
ru: юХЭЯЧе егдСЮЯзЩди авбЭЯХ гЯХФЩЮХЮЩХ

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s. Doing this will let them see your IP address, and may be a security risk. Do you wish to continue?
ru: їй ШЯдЩдХ гЯкФСди авбЭЯХ гЯХФЩЮХЮЩХ г %s. ѓЯТХгХФЮЩЫ ЭЯжХд ЯавХФХЬЩди зСл IP СФвХг, одЯ авЩзХФХд Ы авЯТЬХЭСЭ г ТХкЯаСгЮЯгдиР. їй ШЯдЩдХ авЯФЯЬжЩди?

en: Get Away Msg
ru: №ЯЬеоЩди гЯЯТнХЮЩХ ЯТ ЯдгедгдзЩЩ

en: Direct IM
ru: №вбЭЯХ гЯХФЩЮХЮЩХ

en: Unfortunately, currently Oscar only allows new user registration by going to http://aim.aol.com/aimnew/Aim/register.adp?promo=106723&pageset=Aim&client=no. Clicking the Register button will open the URL for you.
ru: ы гЯжСЬХЮЩР, з ЮСгдЯбнХХ звХЭб, зШЯФ ЮС Oscar двХТеХд вХЧЩгдвСУЩЩ
    http://aim.aol.com/aimnew/Aim/register.adp?promo=106723&pageset=Aim&client=no. юСжЭЩдХ ЫЮЯаЫе Register ЮС ЯдЫвйзлХЪгб гдвСЮЩоЫХ.

note: Below is basically stolen from plugins.c
en: Gaim - Select Perl Script
ru: Gaim - їйТЯв гЫвЩадС Perl

en: Perl Scripts
ru: Perl ѓЫвЩад

en: Gaim - Plugin List
ru: Gaim - ѓаЩгЯЫ ФЯаЯЬЮХЮЩЪ

en: Plugin Error
ru: ялЩТЫС ФЯаЯЬЮХЮЩб

en: Gaim - Plugins
ru: Gaim - фЯаЯЬЮХЮЩб

en: Filepath:
ru: №еди

en: Load
ru: њСЧвекЩди

en: Load a plugin from a file
ru: њСЧвекЩди ФЯаЯЬЮХЮЩХ Щк ЦСЪЬС

en: Configure
ru: юСгдвЯЪЫС

en: Configure settings of the selected plugin
ru: юСгдвЯЪЫС зйТвСЮЮЯЧЯ ФЯаЯЬЮХЮЩб

en: Reload
ru: яТЮЯзЩди

en: Reload the selected plugin
ru: №ХвХкСЧвекЩди зйТвСЮЮЯХ ФЯаЯЬЮХЮЩХ

en: Unload
ru: їйЧвекЩди

en: Unload the selected plugin
ru: їйЧвекЩди зйТвСЮЮЯХ вСглЩвХЮЩХ

en: Close this window
ru: њСЫвйди ЯЫЮЯ

en: All options take effect immediately unless otherwise noted.
ru: їгХ ЮСгдвЯЪЫЩ гвСТСдйзСРд ЮХЭХФЬХЮЮЯ, ХгЬЩ ЮХ еЫСкСЮЯ ЯТвСдЮЯХ.

en: Miscellaneous
ru: фЯаЯЬЮЩдХЬиЮЯ

en: Use borderless buttons
ru: №вЯквСоЮйХ ЫЮЯаЫЩ

en: Show Buddy Ticker
ru: №ЯЫСкСди дЩЫЫХв

en: Show Debug Window
ru: №ЯЫСкСди ЯЫЮЯ ЯдЬСФЫЩ

en: Report Idle Times
ru: ядоХд Я звХЭХЮЩ ТХкФХЪгдзЩб

en: None
ru: юХд

en: GAIM Use
ru: щгаЯЬикЯзСЮЩХ GAIM

en: X Use
ru: щгаЯЬикЯзСЮЩХ X

en: Log all conversations
ru: їЫЬРоЩди жевЮСЬ гЯЯТнХЮЩЪ

en: Strip HTML from logs
ru: ѕТЩвСди HTML дмЧЩ авЩ кСаЩгЩ з жевЮСЬ

en: Log when buddies sign on/sign off
ru: њСаЩгйзСди аЯФЫЬРоХЮЩб/ЯдЫЬРоХЮЩб аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Log when buddies become idle/un-idle
ru: њСаЩгйзСди ЮХ кСЮбд/кСЮбд

en: Log when buddies go away/come back
ru: њСаЩгйзСди - аЯЬикЯзСдХЬи елХЬ/авЩлХЬ

en: Log your own signons/idleness/awayness
ru: њСаЩгйзСди звХЭб зСлЩШ гЯгдЯбЮЩЪ аЯФЫЬРоХЮЩб/ЭЯЬоСЮЩб/ЯдгедгдзЩб

en: Individual log file for each buddy's signons
ru: щЮФЩзЩФеСЬиЮйХ ЦСЪЬй жевЮСЬЯз

en: Browser
ru: твЯекХв

en: Pop up new window by default
ru: їгаЬйдЩХ ЮЯзЯЧЯ ЯЫЮС аЯ еЭЯЬоСЮЩР

en: Manual
ru: фвеЧЯЪ

en: Proxy Options
ru: №СвСЭХдвй Proxy

en: Not all protocols can use these proxy options. Please see the README file for details.
ru: юХ згХ авЯдЯЫЯЬй ЭЯЧед ЩгаЯЬикЯзСди мдЩ гзЯЪгдзС авЯЫгЩ. ѓЭЯдвЩдХ ЦСЪЬ README ФЬб аЯЬеоХЮЩб ТЯЬХХ ФХдСЬиЮЯЪ ЩЮЦЯвЭСУЩЩ.

en: No proxy
ru: №вЯЫгЩ ЯдгдедгдзеХд

en: Buddy List Options
ru: №СвСЭХдвй гаЩгЫС аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Buddy List Window
ru: яЫЮЯ гаЩгЫС аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Hide IM/Info/Chat buttons
ru: ѓавбдСди ЫЮЯаЫЩ

en: Automatically show buddy list on sign on
ru: сздЯЭСдЩоХгЫЩ аЯЫСкйзСди гаЩгЯЫ гЯТХгХФЮЩЫЯз авЩ аЯФЫЬРоХЮЩЩ

en: Save Window Size/Position
ru: ѓЯШвСЮбди ђСкЭХв/№ЯЬЯжХЮЩХ ЯЫЮС

en: Show pictures on buttons
ru: №ЯЫСкйзСди вЩгеЮЯЫ ЮС ЫЮЯаЫСШ

en: Display Buddy List near applet
ru: ядЯТвСжСди гаЩгЯЫ гЯТХгХФЮЩЫЯз ЯЫЯЬЯ СааЬХдС

en: Group Displays
ru: чвеаай

en: Hide groups with no online buddies
ru: юХ аЯЫСкйзСди Чвеаае ( згХ Ofline)

en: Show numbers in groups
ru: №ЯЫСкйзСди ЫЯЬЩоХгдзЯ аЯЬикЯзСдХЬХЪ

en: Buddy Displays
ru: №ЯЬикЯзСдХЬЩ

en: Show buddy type icons
ru: №ЯЫСкСди ЩЫЯЮЫЩ гдСдегС

en: Show warning levels
ru: №ЯЫСкйзСди евЯзХЮи авХФеавХжФХЮЩб

en: Show idle times
ru: №ЯЫСкСди звХЭб ТХкФХЪгдзЩб

en: Conversation Options
ru: №СвСЭХдвй ЯТнХЮЩб

en: Keyboard Options
ru: №СвСЭХдвй ЫЬСзЩСдевй

en: Enter sends message
ru: Enter аХвХФСди гЯТнХЮЩХ

en: Control-Enter sends message
ru: Ctrl-Enter аХвХФСди гЯЯТнХЮЩХ

en: Escape closes window
ru: Esc кСЫвйди ЯЫЮЯ

en: Control-{B/I/U/S} inserts HTML tags
ru: Ctrl-{B/I/U/S} згдСзЩди дмЧЩ HTML

en: Control-(number) inserts smileys
ru: Ctrl-(УЩЦвС) згдСзЩди гЭСЪЬЩЫ

en: F2 toggles timestamp display
ru: ядЯТвСжСди ЩЬЩ ЮХ ЯдЯТвСжСди звХЭб гЯЯТнХЮЩб аЯ ЫЮЯаЫХ F2

en: Display and General Options
ru: їЩФ Щ ЯгЮЯзЮйХ аСвСЭХдвй

en: Show graphical smileys
ru: №ЯЫСкйзСди ЧвСЦЩоХгЫЩХ гЭСЪЬЩЫЩ

en: Show timestamp on messages
ru: №ЯЫСкйзСди звХЭб гЯЯТнХЮЩЪ

en: Show URLs as links
ru: №ЯЫСкйзСди URL ЫСЫ ггйЬЫе

en: Highlight misspelled words
ru: №вЯзХвЫС ЯвЦЯЧвСЦЩЩ

en: Sending messages removes away status
ru: эХЮбди гдСдег ЯдгедгдзЩб авЩ ЯдавСзЫХ гЯЯТнХЮЩб

en: Queue new messages when away
ru: №ЯЫСкСди ЯЫЮЯ ЫЯЬЬЩоХгдзС гЯЯТнХЮЩЪ
    авЩ ЯдгедгдзЩЩ

en: Ignore colors
ru: щЧЮЯвЩвЯзСди УзХд

en: Ignore font faces
ru: щЧЮЯвЩвЯзСди дЩа лвЩЦдС

en: Ignore font sizes
ru: щЧЮЯвЩвЯзСди вСкЭХв лвЩЦдС

en: Ignore TiK Automated Messages
ru: щЧЮЯвЩвЯзСди СздЯЭСдЩоХгЫЩХ гЯЯТнХЮЩб

en: Ignore new conversations when away
ru: щЧЮЯвЩвЯзСди кСавЯг ЮС ТХгХФе зЯ звХЭб
    ЯдгедгдзЩб

en: IM Options
ru: №СвСЭХдвй гЯЯТнХЮЩб

en: IM Window
ru: яЫЮЯ гЯЯТнХЮЩб

en: Show buttons as:
ru: №ЯЫСкйзСди ЫЮЯаЫЩ ЫСЫ:

en: Pictures And Text
ru: ыСвдЩЮЫЩ Щ дХЫгд

en: Pictures
ru: ыСвдЩЮЫЩ

en: Text
ru: єХЫгд

en: Show all conversations in one tabbed window
ru: №ЯЫСкйзСди згХ вСкЧЯзЯвй з ЯФЮЯЭ ЯЫЮХ c кСЫЬСФЫСЭЩ

en: Raise windows on events
ru: сздЯ-згаЬйдЩХ ЯЫЮС авЩ гЯТйдЩбШ

en: Show logins in window
ru: №ЯЫСкйзСди аЯФЫЬРоХЮЩб

en: New window width:
ru: юЯзСб лЩвЩЮС ЯЫЮС

en: New window height:
ru: юЯзСб зйгЯдС ЯЫЮС

en: Entry widget height:
ru: їйгЯдС ЯЫЮС ззЯФС

en: Group Chat Window
ru: яЫЮЯ оСдС

en: Show all chats in one tabbed window
ru: №ЯЫСкйзСди згХ оСдй з ЯФЮЯЭ ЯЫЮХ г кСЫЬСФЫСЭЩ

en: Show people joining/leaving in window
ru: №ЯЫСкйзСди зЯлХФлЩШ/зйлХФлЩШ з ЯЫЮХ

en: Tabbed Window Options
ru: №СвСЭХдвй кСЫЬСФЯЫ

en: IM Tab Placement:
ru: ђСгаЯЬЯжХЮЩХ кСЫЬСФЯЫ гЯЯТнХЮЩЪ

en: Top
ru: їзХвШе

en: Bottom
ru: їЮЩке

en: Left
ru: ѓЬХзС

en: Right
ru: ѓавСзС

en: Chat Tab Placement:
ru: ђСгаЯЬЯжХЮЩХ кСЫЬСФЯЫ оСдС

en: Gaim Chat
ru: Gaim ўСд

en: Chat Rooms
ru: ўСд

en: Refresh
ru: яТЮЯзЩди

en: List of available chats
ru: ѓаЩгЯЫ ФЯгдеаЮйШ оСдЯз

en: List of subscribed chats
ru: їйТвСЮЮйХ оСдй

en: Font Options
ru: ћвЩЦд

en: Underlined Text
ru: №ЯФоХвЫЮедйЪ

en: Strike Text
ru: №ХвХоХвЫЮедйЪ

en: Select
ru: їйТЯв

en: Font Face for Text
ru: їйТЯв лвЩЦдС

en: Font Size for Text
ru: ђСкЭХв лвЩЦдС

en: Gaim - Sound Configuration
ru: Gaim - їйТЯв кзеЫС

en: Reset
ru: ѓТвЯг

en: Choose...
ru: їйТвСди

en: Sound Options
ru: юСгдвЯЪЫЩ кзеЫС

en: No sounds when you log in
ru: ядЫЬРоЩди кзеЫ авЩ аЯФЫЬРоХЮЩЩ

en: Sounds while away
ru: њзеЫЩ зЯ звХЭб ЯдгедгдзЩб

en: Beep instead of playing sound
ru: ѓЩЧЮСЬ зЭХгдЯ авЯЩЧвйзСЮЩб кзеЫЯз

en: Command to play sound files
    (%s for filename; internal if empty)
ru: №вЯЧвСЭЭС авЯЩЧвйзСЮЩб кзеЫЯзйШ ЦСЪЬЯз
    (згдвЯХЮЮСб авЩ ЮХкСаЯЬЮХЮЮЯЭ ЯЫЮХ ззЯФС)

en: Events
ru: ѓЯТйдЩб

en: Sound when buddy logs in
ru: њзеЫ авЩ аЯФЫЬРоХЮЩЩ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Sound when buddy logs out
ru: њзеЫ авЩ ЯдЫЬРоХЮЩЩ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Sound when received message begins conversation
ru: њзеЫ авЩ гЯХФЩЮХЮЩЩ

en: Sound when message is received
ru: њзеЫ авЩ аЯЬеоХЮЩЩ гЯЯТнХЮЩб

en: Sound when message is sent
ru: њзеЫ авЩ ЯдавСзЫЩ гЯЯТнХЮЩб

en: Sound in chat rooms when people enter
ru: њзеЫ авЩ зШЯФХ аЯЬикЯзСдХЬб з оСд

en: Sound in chat rooms when people leave
ru: њзеЫ авЩ зйШЯФХ аЯЬикЯзСдХЬб Щк оСдС

en: Sound in chat rooms when you talk
ru: њзеЫ авЩ аЯгйЬЫХ гЯЯТнХЮЩб з оСд

en: Sound in chat rooms when others talk
ru: њзеЫ авЩ авЩШЯФХ гЯЯТнХЮЩб з оСд

en: Away Messages
ru: ѓЯЯТнХЮЩХ ЯТ ЯдгедгдзЩЩ(Away)

en: Don't send auto-response
ru: юХ аХвХФСзСди СздЯЯдзХд

en: Auto Away after
ru: сздЯ Away аЯгЬХ

en: minutes using
ru: ЭЩЮед ЩгаЯЬикеб

en: Messages
ru: ѓЯЯТнХЮЩб

en: Title
ru: њСЧЯЬЯзЯЫ

en: Message
ru: ѓЯЯТнХЮЩХ

en: Edit
ru: ђХФСЫдЩвЯзСди

en: Make Away
ru: №вЩЭХЮЩди

en: Privacy Options
ru: ьЩоЮйХ авХФаЯодХЮЩб

en: Set privacy for:
ru: ѕгдСЮЯзЩди авЩзСд ФЬб:

en: Allow all users to contact me
ru: ђСквХлЩди ФЯгдеа згХЭ аЯЬикЯзСдХЬбЭ

en: Allow only the users below
ru: ђСквХлЩди ФЯгдеа зйТвСЮЮйЭ аЯЬикЯзСдХЬбЭ

en: Allow List
ru: їйТвСЮЮйХ аЯЬикЯзСдХЬЩ

en: Deny all users
ru: њСавХдЩди ФЯгдеа згХЭ аЯЬикЯзСдХЬбЭ

en: Block the users below
ru: њСавХдЩди  ФЯгдеа Щк 'оХвЮЯЧЯ гаЩгЫС'

en: Block List
ru: 'ўХвЮйЪ гаЩгЯЫ'

en: Gaim - Preferences
ru: Gaim - юСгдвЯЪЫЩ

en: GAIM debug output window
ru: ЯЫЮЯ ЯдЬСФЫЩ GAIM

en: General
ru: яТнЩХ

en: Proxy
ru: №вЯЫгЩ

en: Conversations
ru: тХгХФС

en: Windows
ru: яЫЮС

en: Sounds
ru: њзеЫЩ

en: Privacy
ru: ьЩоЮЯХ

en: You have attempted to load a protocol which was not compiled from the same version of the source as this application was. Unfortunately, because it is not the same version I cannot safely tell you which one it was. Needless to say, it was not successfully loaded.
ru: їй аЯайдСЬЩги кСЧвекЩди ЭЯФеЬи авЯдЯЫЯЬС, ЫЯдЯвйЪ ТйЬ гЯТвСЮ Щк ЩгШЯФЮйШ ЫЯФЯз ФвеЧЯЪ зХвгЩЩ. ы гЯжСЬХЮЩР, Щк-кС вСкЬЩоЩб зХвгЩЪ ЭЯФеЬи ЮХ ЭЯжХд Тйди ЩгаЯЬикЯзСЮ.

en: Protocol Error
ru: ялЩТЫС авЯдЯЫЯЬС

en: %s was using %s, which got removed. %s is now offline.
ru: %s ЩгаЯЬикеХд %s, ЫЯдЯвйЪ еФСЬХЮ. %s ЯдЫЬРоХЮ.

en: Disconnect
ru: ѓЯХФЩЮХЮЩХ авХвзСЮЯ

en: Accept?
ru: ѓЯЧЬСгЮй?

en: Accept
ru: ѓЯЧЬСгХЮ

en: Gaim - Prompt
ru: Gaim - ѓвЯоЮЯ

en: Gaim - New User Registration
ru: Gaim - ђХЧЩгдвСУЩб

en: New User Registration
ru: ђХЧЩгдвСУЩб ЮЯзЯЧЯ аЯЬикЯзСдХЬб

en: Register new user for
ru: ђХЧЩгдвСУЩб ЮС:

en: Gaim - Select File
ru: Gaim - їйТЯв ЦСЪЬС

en: Gaim - Send File
ru: Gaim - №ХвХФСоС ЦСЪЬС

en: You cannot log this account in; you do not have the protocol it uses loaded, or the protocol does not have a login function.
ru: їй ЮХ ЭЯжХдХ аЯФЫЬРоЩдигб ЩгаЯЬиРеб мде еоХдЮеР кСаЩги аЯдЯЭе одЯ ЩгаЯЬикеХЭйЪ ХЪ авЯдЯЫЯЬ ЮХ аЯФФХвжЩзСХдгб,
    ЩЬЩ авЯдЯЫЯЬ ЮХ ЩЭХХд ЦеЮЫУЩЩ аЯФЫЬРоХЮЩб.

en: Login Error
ru: ялЩТЫС зШЯФС

en: (%d messages)
ru: (%d гЯЯТнХЮЩЪ)

en: (1 message)
ru: (1 гЯЯТнХЮЩХ)

en: Yes
ru: фС

en: No
ru: юХд

en: Connection Closed
ru: ѓЯХФЩЮХЮЩХ вСкЯвзСЮЯ

en: Waiting for reply...
ru: яжЩФСХдгб ЯдзХд...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
ru: TOC гзбки зЯггдСЮЯзЬХЮС. їй ЭЯжХдХ ЯдавСзЬбди гЯЯТнХЮЩХ

en: TOC Resume
ru: TOC авЯФЯЬжЩЭ.

en: Chat Error
ru: ўСд ЯлЩТЫС

en: Password Change Successeful
ru: №СвЯЬи ЩкЭХЮХЮ егаХлЮЯ

en: TOC has sent a PAUSE command. When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
ru: TOC аХвХФСЬ ЫЯЭСЮФе PAUSE. ыЯЧФС мдЯ авЯЩгШЯФЩд, TOC ЩЧЮЯвЩвеХд згХ гЯЯТнХЮЩб аЯгйЬСХЭйХ ХЭе, Щ ЭЯжХд ЯдЫЬРоЩди зСг авЩ аЯайдЫХ аХвХгЬСди гЯЯТнХЮЩХ. Gaim ЮХ аЯкзЯЬЩд зСЭ мдЯЧЯ гФХЬСди. ќдЯ звХЭХЮЮйХ ЮХФЯТгдзС - ТеФидХ дХваХЬЩзй.

en: TOC Pause
ru: TOC №СекС

en: Community:
ru: яТнХгдзЯ:

en: Get Dir Info
ru: №ЯЬеоЩди ЩЮЦЯвЭСУЩР

en: Unfortunately, currently TOC only allows new user registration by going to http://aim.aol.com/aimnew/Aim/register.adp?promo=106723&pageset=Aim&client=no. Clicking the Register button will open the URL for you.
ru: ы гЯжСЬХЮЩР, з ЮСгдЯбнХХ звХЭб, зШЯФ ЮС TOC двХТеХд вХЧЩгдвСУЩЩ http://aim.aol.com/aimnew/Aim/register.adp?promo=106723&pageset=Aim&client=no. юСжЭЩдХ ЫЮЯаЫе Rigister ЮС ЯдЫвйзлХЪгб гдвСЮЩоЫХ.

en: Could not connect for transfer!
ru: юХЭЯЧе авЩгЯХФЩЮЩдигб ФЬб аХвХФСоЩ ЦСЪЬС!

en: Could not write file header!
ru: юХ ЭЯЧе кСаЩгСди кСЧЯЬЯзЯЫ ЦСЪЬС!

en: Gaim - Save As...
ru: Gaim - ѓЯШвСЮЩди ЫСЫ...

en: %s requests %s to accept %d file%s: %s (%.2f %s)%s%s
ru: %s кСавЯгЩЬ е %s аЯФФдзХвФХЮЩХ %d Я аХвХФСоХ ЦСЪЬС %s: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
ru: %s кСавЯгЩЬ аХвХФСое ЦСЪЬС
