Pidgin - en to hi translation catalogue (1503 entries)

en: Error
hi: त्रुटी

en: New mail notifications
hi: नयी डाक की सूचनाऐँ

en: Remember password
hi: पासवर्ड याद रखें

en: Modify Account
hi: खाते के विकल्प बदलीये

en: Protocol:
hi: प्रोटोकोल:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Alias:
hi: उपनाम:

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
hi: रद्द

note: Save button Save
en: Save
hi: सहेजें

en: Are you sure you want to delete %s?
hi: क्या आप निश्चिता से %s को मिटाना चाहते है?

note: Delete button
en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Accounts
hi: खाता

note: Add button
en: Add
hi: जोड़ें

en: Add buddy to your list?
hi: उपयोगकर्ता को अपनी बड्डी सूची में जोड़ें।

en: Authorize
hi: अनुमति दें

en: Deny
hi: मना करें

en: Username
hi: उपयोगकर्ता-नाम

en: Account
hi: खाता

en: Add Buddy
hi: बड्डी चुनिये

en: Chats
hi: गपशप

note: Extract their Name and put it in
en: Name
hi: ऩाम

en: Alias
hi: उपनाम:

en: Add Chat
hi: चैट जोड़ें

en: Add Group
hi: समूह जोड़ें

en: Information
hi: सूचना

en: Get Info
hi: जानकारी लाऐं

en: Send File
hi: फ़ाइल भेजें

en: Blocked
hi: रोका हुआ

en: Remove
hi: हटाओ

note: Buddy List
en: Buddy List
hi: बड्डी सूची

note: General
en: Nickname
hi: उपनाम

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
hi:  बेकार

en: New...
hi: नया...

en: Plugins
hi: पल्गिनस

en: Block
hi: रोकें

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
hi: ठीक

en: New Instant Message
hi: नया इंस्टेंट संदेश

en: Join a Chat
hi: गपशप से जुड़ें

en: Chat
hi: चैट

en: Info
hi: सूचना

note: Close button
en: Close
hi: बंद करें

en: No such command.
hi: ऐसा कोई निर्देश नहीं है।

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
hi: वाक्यविन्यास त्रुटी: इस कमांड के लिए आपने गलत संख्या के प्रमाण डालें हैं।

en: Your command failed for an unknown reason.
hi: आपका निर्देष अज्ञात कारण से असफल हो गया।

en: That command doesn't work on this protocol.
hi: यह निर्देष इस प्रोटॅकोल में नहीं चलता है।

en: Supported debug options are:  version
hi: समर्थित डीबग विकल्प हैं: अनुवाद

en: No such command (in this context).
hi: एसा कोइ कमांड नहीं है ( इस प्रसंग में )।

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
hi: किसी विशेष कमांड के बारे में जानने के लिए "/help &lt;command&gt;" का प्रयोग करें ।
    इस प्रसंग में यह सभी कमांड उपलब्ध है :

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
hi: बोलें &lt;संदेश&gt;: सामान्य तरीके से संदेश भेजें जैसे कि आप कमांड का प्रयोग ना कर रहे हों।

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
hi: में &lt;क्रिया&gt;: किसी बड्डी या चैट को आइ आर सी रुपी क्रिया भेजें।

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
hi: डीबग &lt;विकल्प&gt;: विस्तृत डीबग जानकारी वर्तमान वार्तालाप को भेजें।

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
hi: मदद &lt;कमांड&gt;: किसी एक कमांड पर मदद।

en: Unable to open file.
hi: फ़ाइल खोलने में असमर्थ

en: Debug Window
hi: डीबग विन्डो

en: Pause
hi: रोकें

note: Create the window.
en: File Transfers
hi: फ़ाइल हस्तांतरण

en: Progress
hi: प्रगति

en: Filename
hi: फा़इल-नाम

en: Size
hi: आकार

en: Remaining
hi: बचा हुआ

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
hi: वस्तुस्थिति

en: Waiting for transfer to begin
hi: हसतांतरण के शुरु होने कि प्रतीक्षा कर रहें हैं

en: Canceled
hi: रद्द किया हुआ

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Finished
hi: समाप्त

en: Conversations with %s
hi: %s के साथ वार्तालाप

en: System Log
hi: तंत्र लौग

note: Number of actions
en: Accept
hi: स्वीकारें

en: Info for %s
hi: %s के लिए विवरण

en: Buddy Information
hi: बड्डी की जानकारी

en: IM
hi: आईएम(IM)

en: Invite
hi: आमंत्रण दें

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: Please enter a buddy to pounce.
hi: कृप्या झपटा मारने के लिए बड्डी का नाम भरें।

en: New Buddy Pounce
hi: नया बड्डी झपटा

en: Edit Buddy Pounce
hi: बड्डी झपटे का संपादन

en: Pounce Who
hi: किसे झपटें

note: Account:
en: Account:
hi: खाता:

en: %s has started typing to you (%s)
hi: %s ने आपके लिए टाइप करना चालू कर दिया है (%s)

en: %s has signed on (%s)
hi: %s ने साइन्ड इन करा है (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
hi: %s बेकारी से वापस आ गया है (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
hi: %s अनुपस्थिति से वापस आ गया है (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
hi: %s ने आपके लिए टाइप करना बंद कर दिया है (%s)

en: %s has signed off (%s)
hi: %s साइन्ड ऑफ कर चुका है (%s)

en: %s has become idle (%s)
hi: %s बेकार बैठा है (%s)

en: %s has gone away. (%s)
hi: %s अनुपस्थित है। (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
hi: अज्ञात झपटा घटना। कृप्या इसकी रपट करें!

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Conversations
hi: वार्तालाप

en: Logging
hi: लोग कर रहा है

en: Save File...
hi: फाइल को संचित करें...

en: Open File...
hi: फाइल खोलें...

note: Create the window.
en: Room List
hi: कक्ष सूची

en: Buddy logs in
hi: बड्डी ने लोग इन किया

en: Buddy logs out
hi: बड्डी ने लोग आउट किया

en: Message received
hi: प्राप्त सन्देश

en: Message received begins conversation
hi: संदेश मिला संवाद शुरु कर दिया

en: Message sent
hi: भेजा हुआ सन्देश

en: Person enters chat
hi: व्यक्ति चैट में शामिल हुआ

en: Person leaves chat
hi: व्यक्ति ने चैट छोड़ा

en: You talk in chat
hi: आप चैट में बातचीत करें

en: Others talk in chat
hi: दूसरे चैट में बातचीत करें

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Command
hi: कमांड

en: Sound Method
hi: ध्वनि रीति

note: Sound options
en: Sound Options
hi: धव्नि विकल्प

note: Sound events
en: Sound Events
hi: ध्वनि घटनायें

en: Event
hi: घटना

en: Test
hi: जाँच

en: Reset
hi: पुनः स्थापित करो

en: Choose...
hi: चयन करें...

en: Title
hi: शीर्षक

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
hi: सन्देश

en: Status:
hi: वस्तुस्थिति:

en: Sounds
hi: धव्नियां

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
hi: हाल ही में लाग किए वार्तालापों को नए वार्तालापों में दिखाता है.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
hi: जब नया वार्तालाप खोला जाता है तो यह प्लगइन पिछले वार्तालाप को वर्तमान वार्तालाप में जोड़ देता है.

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Offline
hi: ऑफलैन

en: Enter password for %s (%s)
hi: %s के लिए पासवर्ड डालें (%s)

en: Missing protocol plugin for %s
hi: %s हेतु प्रोटॅकोल प्लगइन नहीं है.

en: Connection Error
hi: कनेक्शन में त्रुटि

en: New passwords do not match.
hi: नया पासवर्ड मेल नहीं खाता.

en: Fill out all fields completely.
hi: सभी फील्ड को पूरा भरें.

en: Original password
hi: मूल पासवर्ड

en: New password
hi: नया पासवर्ड

en: New password (again)
hi: नया पासवर्ड (फिर से)

en: Change password for %s
hi:  %s: के लिए पासवर्ड बदला

en: Please enter your current password and your new password.
hi: कृपया अपना वर्तमान पासवर्ड भरें तथा आपका नया  पासवर्ड भरें.

en: Change user information for %s
hi: उपयोगकर्ता %s हेतु जानकारी बदलें

en: Set User Info
hi: उपयोगकर्ता की जानकारी भरें

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Buddies
hi: बड्डीस

en: Registration Error
hi: रजिस्ट्रेशन त्रुटि

note: Unknown error Unknown error!
en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unable to send message: The message is too large.
hi: संदेश भेजने में असफल: संदेश बहुत बढ़ा है।

en: Unable to send message to %s.
hi: %s को संदेश भेजने में असफल।

en: The message is too large.
hi: यह संदेश बहुत बड़ा है ।

en: Unable to send message.
hi: संदेश भेजने में असमर्थ ।

en: Send Message
hi: संदेश भेजें

en: %s entered the room.
hi: %s कक्ष में आये ।

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
hi: %s [<I>%s</I>] कक्ष में आये ।

en: You are now known as %s
hi: अब आप %s से जाने जाते हैं

en: %s is now known as %s
hi: %s अब %s से पहचाना जाएगा

en: %s left the room.
hi: %s ने कक्ष से प्रस्थान किया ।

en: %s left the room (%s).
hi: %s ने कक्ष से प्रस्थान किया (%s)।

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
hi: कृपया उपयोगकर्ता का नाम डालिए जिन्हे आप आमंत्रित करना चाहते हैं। अगर आप चाहे तो आमंत्रण संदेश भी भेज सकते हैं।

en: Error reading %s: 
    %s.
hi: %s:पढ़ने में त्रुटि
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
hi: %s:लिखने में त्रुटि
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
hi: %s प्रवेश में त्रुटि  
    %s.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
hi: 0 बाइट की फाइल नहीं भेजी जा सकती ।

en: Cannot send a directory.
hi: फ़ाइल नहीं भेज सकता।

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
hi: %s  नियमित फाइल नहीं है । Cowardly refusing to overwrite it.

en: %s wants to send you %s (%s)
hi: %s आपको भेजना चाहता है %s (%s)

en: %s wants to send you a file
hi: %s आपको भेजना चाहता है

en: Accept file transfer request from %s?
hi: %s से फाइल स्थानांतर प्रार्थना स्वीकारें ?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
hi: एक फा़इल डाउनलोड करने के लिए उपलब्ध है:
    रिमोट होस्ट: %s
    रिमोट पोर्ट: %d

en: %s is not a valid filename.
hi: %s अवैध फा़इल-नाम है।

en: Offering to send %s to %s
hi: %s को %s भेजने का प्रस्ताव

en: Transfer of file %s complete
hi: %s का हस्तांतरण पूरा हुआ

en: File transfer complete
hi: फ़ाइल हस्तांतरण पूरा हुआ

en: You canceled the transfer of %s
hi: आपने %s के स्थानांतर को रद्द किया

en: File transfer cancelled
hi: फ़ाइल हस्तांतरण रद्द

en: %s canceled the transfer of %s
hi: %s ने %s के स्थानांतर को रद्द किया

en: %s canceled the file transfer
hi: %s ने फ़ाइल हस्तांतरण रद्द किया

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
hi: <b><font color="red">लॉगर में पढ़ने का तरीका नहीं है</font></b>

en: HTML
hi: ऐचटीऐमऐल(HTML)

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट्

en: XML
hi: एक्सएमएल (XML)

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
hi: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;स्वतः जवाब दें&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
hi: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;स्वतः जवाब दें&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
hi: <font color="red"><b>लॉग खोजने में असफल!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
hi: <font color="red"><b>फा़इल पढ़ नहीं पाया: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
hi: (%s) %s <स्वतः जवाब दें>: %s

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
hi: आवश्यक प्लग-इन %s मिला नहीं। कृपया इस प्लग-इन की स्थापना करें और दोबारा प्रयत्न करें।

en: The required plugin %s was unable to load.
hi:  आवश्यक प्लग-इन %s को लोड नहीं कर पाया।

en: _Save
hi: सहेजें(_S)

en: _Cancel
hi: रद्द(_C)

en: Minutes
hi: मिनट

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
hi: निष्क्रिय बनाने वाला

en: Set Account Idle Time
hi: खाता निष्क्रिय समय दृढ करें

en: _Set
hi: नियत करें (_S)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
hi: आईपीसी परीक्षण क्लाएन्ट

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
hi: प्लगइन आइपीसी समर्थन, एक क्लाइंट की तरह परीक्षण करें.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
hi: प्लगइन आइपीसी समर्थन, एक क्लाइंट की तरह परीक्षण करें. यह सर्वर प्लगइन का पता करता है तथा कमांड्स रजिस्टर्ड काल करता है.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
hi: आईपीसी परीक्षण सर्वर

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
hi: प्लगइन आईपीसी समर्थन को एक सर्वर की तरह परीक्षण करें

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
hi: प्लगइन आइपीसी समर्थन सर्वर की तरह परीक्षण करें. यह आइपीसी कमांड्स रजिस्टर करता है.

en: You were disconnected from the server.
hi: आपको सवर्र से डिसकनेक्ट्ड कर दिया गया।

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
hi: पर्ल प्लगइन लोडर

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
hi: पर्ल प्लगइन लोड करने में सहायक है.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
hi: सिग्नल्स परीक्षण

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
hi: यह देखने के लिए परीक्षण करे कि सभी सिग्नल्स  भली प्रकार कार्य कर रहे हैं.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
hi: सादा प्लगइन

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
hi: परीक्षण कर देखता है कि अधिकतर चीजें कार्य कर रही हैं.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GNUTLS
hi: जी एन यू टी एल एस (GNUTLS)

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
hi: GNUTLS के द्वारा SSL सपोर्ट प्रदान करता है.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS
hi: एन एस एस

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
hi: मोज़िल्ला एन एस एस के द्वारा एस एस एल  सपोर्ट प्रदान करता है.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: SSL
hi: एस एस एल

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
hi: एस एस एल सपोर्ट लाइब्रेरीज़ के अराउंड व्रेपर प्रदान करता है.

en: %s is no longer away.
hi: अब %s  दूर नहीं है.

en: %s has gone away.
hi: %s दूर चला गया.

en: %s has become idle.
hi: %s निष्क्रिय हो गया है.

en: %s is no longer idle.
hi: अब %s निष्क्रिय नहीं है.

en: Notify When
hi: सूचना दें जब

en: Buddy Goes _Away
hi: बड्डी कहीं चला गया(_A)

en: Buddy Goes _Idle
hi: बड्डी निष्क्रिय हो गया(_I)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
hi: बड्डी स्थिति सूचना

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
hi: वार्तालाप विंडो में सूचना देता है जब बड्डी दूर या निष्क्रिय से आता या जाता है.

en: Tcl Plugin Loader
hi: टीसीएल प्लगइन लोडर

en: Provides support for loading Tcl plugins
hi: टीसीएल प्लगइन लोड करने में सहायक है.

en: Email
hi: इमेल

en: Invalid proxy settings
hi: अवैध प्रोक्सी निर्धारण

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
hi: इस प्रोक्सी की प्रकार के लिए दिया गया होस्ट नाम या पोर्ट नम्बर अवैध है।

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Password (again)
hi: पासवर्ड (फिर से)

en: City
hi: नगर

en: Gender
hi: लिंग

en: Male
hi: पुरुष

en: Female
hi: स्त्री

note: Global
en: Available
hi: उपलब्ध

note: get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
hi: दूर

en: UIN
hi: यूआईऐन(UIN)

en: First Name
hi: पहला नाम

en: Birth Year
hi: जन्म वर्ष

en: Connection failed
hi: कनेक्शन असफल हुआ

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
hi: कनेक्ट कर रहा है

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
hi: गाडू-गाडू प्रोटोकॉल प्लगइन

en: Unknown command: %s
hi: अज्ञात आदेश: %s

en: current topic is: %s
hi: वर्तमान विषय: %s

en: No topic is set
hi: कोइ विषय तय नहीं है

en: Error displaying MOTD
hi: ऐम औ टी डी दिखाने में त्रुटी

en: No MOTD available
hi: ऐम औ टी डी मोजूद नहीं है

en: There is no MOTD associated with this connection.
hi: इस कनेक्शन के साथ कोइ ऐम औ टी डी जु़ड़ा नहीं है।

en: MOTD for %s
hi: %s के लिए ऐम औ टी डी

en: View MOTD
hi: ऐमऔटीडी(MOTD) देखें

en: _Channel:
hi: चैनल(_C):

en: _Password:
hi: पासवर्ड:(_P)

en: SSL support unavailable
hi: एस एस एल समर्थन उपलब्ध नहीं है

en: Unable to connect
hi: कनेक्ट करने में असमर्थ

en: Users
hi: उपयोगकर्ता

en: Topic
hi: विषय

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
hi: "आईआरसी(IRC) प्रोटोकाल प्लगइन

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
hi: वह आइ आर सी प्रोटोकॉल जो कि कम खराब है

note: host to connect to
en: Server
hi: सर्वर

note: port to connect to
en: Port
hi: पोर्ट

en: Encodings
hi: एनकोडिंग्स

en: Real name
hi: असली नाम

en: Bad mode
hi: खोटा रूप

en: You are banned from %s.
hi: %s से आपको निषेध कर दिया गया है।

en: Banned
hi: निषेधित

en: Cannot ban %s: banlist is full
hi: %s को निषेध न कर सका: निषिध सूची भर चुकी है

en:  <i>(ircop)</i>
hi:  <i>(आइआरकॉप)</i>

en:  <i>(identified)</i>
hi:  <i>(पहचाना हुआ)</i>

en: Nick
hi: उप-नाम

en: Currently on
hi: अभी है

en: Online since
hi: से औनलाइन

en: %s has changed the topic to: %s
hi: %s ने विषय बदला और यह रखा है: %s

en: The topic for %s is: %s
hi: %s का विषय है: %s

en: Unknown message '%s'
hi: अज्ञात संदेश '%s'

en: Unknown message
hi: अज्ञात संदेश

en: Users on %s: %s
hi: उपयोगकर्ता है %s: %s

en: Time Response
hi: समय उत्तर

en: The IRC server's local time is:
hi: आई आर सी सवर्र का स्थानिय समय है:

en: No such channel
hi: ऐसा कोई कक्ष नहीं है।

note: does this happen?
en: no such channel
hi: ऐसा कोई कक्ष नहीं है।

en: User is not logged in
hi: उपयोगकर्ता लौग्ड नहीं है

en: No such nick or channel
hi: ऐसा कोई कक्ष या निक नहीं है।

en: Could not send
hi: भेज नहीं सका

en: Joining %s requires an invitation.
hi: %s में जाने के लिए आमंत्रण चाहिए।

en: Invitation only
hi: केवल आमंत्रण से

en: You have been kicked by %s: (%s)
hi: आपको %s: (%s) ने लात मारी

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
hi: %s (%s) से लात पड़ी

en: mode (%s %s) by %s
hi: रूप (%s %s) द्वारा %s

en: Invalid nickname
hi: अवैध उपयोगकर्ता-नाम

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
hi: आपका चुना खाता नाम सवर्र द्वारा अस्वीकार हो गया। शायद उसमें अवैध अश्रर मोजूद हैं।

en: Cannot change nick
hi: उपनाम नहीं बदल सकता

en: Could not change nick
hi: उपनाम नहीं बदल सका

en: You have parted the channel%s%s
hi: आप चैनल छोड़ चुके हैं%s%s

en: Error: invalid PONG from server
hi: त्रुटी: सवर्र से अवैध पोंग

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
hi: पिंग का उत्तर -- पिछडना: %lu सेकेंड

en: Cannot join channel
hi: चैनल में शामिल नहीं कर सकते

en: Wallops from %s
hi: कोडे मार रहा है %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
hi: action &lt;जो क्रिया करनी है&gt;: क्रिया करें।

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
hi: away [संदेश]: अनुपस्थिति संदेश दृढ़ करें या अनुपस्थिति के लिए कोइ संदेश मत रखें।

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
hi: deop &lt;उपनाम1&gt; [उपनाम2] ...:  किसी से चैनल संचालक पद ले लिजीए। इसके लिए स्वंय आपको चैनल संचालक होना चाहीए।

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
hi: devoice &lt;उपनाम1&gt; [उपनाम2] ...:  किसी से चैनल में बोलने कि क्षमता छीन लें जिससे अगर यह चैनल अनुशासित (+m) है तो वह इसमें बोल नहीं पायेंगे। इसके लिए स्वंय आपको चैनल संचालक होना चाहीए।

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
hi: invite &lt;उपनाम&gt; [कक्ष]: किसी को बताये गये चैनल में आमंत्रित करें या फिर वर्तमान चैनल में।

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
hi: j &lt;कक्ष1&gt;[,कक्ष2][,...] [कुंजी1[,कुंजी2][,...]]: एक या उससे अधिक चैनलों में घुसें एवंम अगर ज़रुरी है तो चैनल कुंजी भी दें।

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
hi: join &lt;कक्ष1&gt;[,कक्ष2][,...] [कुंजी1[,कुंजी2][,...]]:  एक या उससे अधिक चैनलों में घुसें एवंम अगर ज़रुरी है तो चैनल कुंजी भी दें।

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
hi: kick &lt;उपनाम&gt; [संदेश]:  किसीको चैनल में से निकाल दें। इसके लिए स्वंय आपको चैनल संचालक होना चाहीए।

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
hi: list: नेटवर्क पर चैट कक्षों की सूची दिखायें। <i>चेतावनी, ऐसा करने पर कुछ सवर्र आपको डिसकनेक्ट कर सकतें हैं।</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
hi: me &lt;जो क्रिया करनी है&gt;: क्रिया करें।

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
hi: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;उपनाम|चैनल&gt;:  चैनल या उपयोगकर्ता चलन को दृढ़ करें या हटा दें।

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
hi: msg &lt;उपनाम&gt; &lt;संदेश&gt;: किसी उपयोगकर्ता को निजी संदेश भेजें। (बजाय पूरे चैनल को भेजने के)।

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
hi: names [चैनल]:चैनल में विद्दमान उपयोगकर्तायों कि सूची दिखायें।

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
hi: nick &lt;नया उपनाम&gt;:  आपना उपनाम बदलें।

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
hi: op &lt;उपनाम1&gt; [उपनाम2] ...:  किसी को चैनल संचालक पद दीजीए। इसके लिए स्वंय आपको चैनल संचालक होना चाहीए।

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
hi: operwall &lt;संदेश&gt;: अगर आपको पता नहीं है कि यह क्या है तो शायद आप इसका प्रयोग नहीं कर सकते।

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
hi: part [कक्ष] [संदेश]:वर्तमान चैनल छोड़ें या बताया गया चैनल एक वैकल्पिक संदेश के साथ।

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
hi: ping [उपनाम]: पूछता है कि उपयोगकर्ता ( अगर उपयोगकर्ता नहीं बताया गया तो सवर्र का ) का कितना लैग है।

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
hi: query &lt;उपनाम&gt; &lt;संदेश&gt;:  किसी उपयोगकर्ता को निजी संदेश भेजें। (बजाय पूरे चैनल को भेजने के)।

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
hi: quit [संदेश]:सवर्र से डिसकनेक्ट करें एक वैकल्पिक संदेश के साथ।

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
hi: quote [...]: सवर्र को एक कच्चा कमांड भेजें।

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
hi: remove &lt;उपनाम&gt; [संदेश]:  किसीको चैनल में से निकाल दें। इसके लिए स्वंय आपको चैनल संचालक होना चाहीए।

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
hi: time: अभी का आई आर सी सवर्र का स्थानिय समय दिखाता है।

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
hi: topic [नया विषय]: चैनल विषय को देखें या बदलें।

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
hi: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  चैनल या उपयोगकर्ता चलन को दृढ़ करें या हटा दें।

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
hi: voice &lt;उपनाम1&gt; [उपनाम2] ...:  किसी को चैनल में बोलने कि क्षमता दें। इसके लिए स्वंय आपको चैनल संचालक होना चाहीए।

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
hi: wallops &lt;संदेश&gt;:  अगर आपको नहीं पता यह क्या है तो शायद आप इसका प्रयोग नहीं कर सकते।

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
hi: whois [सवर्र] &lt;उपनाम&gt;:  किसी उपयोगकर्ता के बारे में जानकारी लायें।

en: Reply time from %s: %lu seconds
hi: उत्तर आने का समय %s से: %lu सेकेंड

en: PONG
hi: पोंग

en: CTCP PING reply
hi: सी टी सी पी पिंग का उत्तर

en: Disconnected.
hi: कनेक्शन नहीं है

en: Unknown Error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
hi: सवर्र को  साधारण टेक्सट प्रमाणीकरण

en: Plaintext Authentication
hi: साधारण टेक्सट प्रमाणीकरण

en: Server does not use any supported authentication method
hi: सवर्र कोइ भी समर्थित प्रमाणिकरण विधी का प्रयोग नहीं करता

en: Invalid challenge from server
hi: सवर्र द्वारा अवैध चुनौती

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Family Name
hi: घर का नाम

en: Given Name
hi: दिया गया नाम

en: URL
hi: यू आर एल

en: Street Address
hi: गली का पता

en: Extended Address
hi: विस्तृत पता

en: Locality
hi: नगर

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Postal Code
hi: पोस्टल कोड

en: Country
hi: देश

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
hi: दूरभाष

en: Organization Name
hi: संस्था नाम

en: Organization Unit
hi: संस्था ईकाइ

en: Role
hi: कार्य भाग

en: Birthday
hi: जन्मदिन

en: Description
hi: विवरण

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
hi: सब चीज़ें वैकल्पिक हैं। जिस जानकारी को भरने में आपको को समस्या न हो केवल वही भरें।

en: Resource
hi: सहारा

en: Middle Name
hi: मध्यस्थित नाम

en: Address
hi: पता

en: P.O. Box
hi: पी औ बाक्स

en: Photo
hi: चित्र

en: Logo
hi: संकेत

en: Un-hide From
hi: से सामने आयें

en: Temporarily Hide From
hi: अस्थाई रुप से सामने आयें

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
hi: उपस्थिति चेतावनी रद्द करें

en: (Re-)Request authorization
hi: (दोबारा) प्रमाणिकरण के लिए विनय करें

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
hi: अनसबस्क्राइब

en: Chatty
hi: चैटी

en: Extended Away
hi: बहुत देर के लिए अनुपस्थित

en: Do Not Disturb
hi: परेशान ना करें

en: Last Name
hi: अंतिम नाम

en: Email Address
hi: इमेल पता

note: "Search"
en: Search
hi: खोजें

en: _Room:
hi: कक्ष:(_R)

en: _Server:
hi: सर्वर:(_S)

en: _Handle:
hi: दस्ता:(_H)

en: %s is not a valid room name
hi: %s एक वैध कक्ष नाम नहीं है

en: Invalid Room Name
hi: गलत कक्ष नाम

en: %s is not a valid server name
hi: %s एक वैध सवर्र नाम नहीं है

en: Invalid Server Name
hi: गलत सर्वर नाम्

en: %s is not a valid room handle
hi: %s एक गलत कक्ष नाम है ।

en: Invalid Room Handle
hi: गलत कक्ष नाम

en: Configuration error
hi: संचारन में त्रुटि

en: Unable to configure
hi: संरचना करने में असमर्थ

en: Room Configuration Error
hi: कक्ष के संचारन में त्रुटि

en: This room is not capable of being configured
hi: यह कक्ष संरचना के नहीं है

en: Registration error
hi: रजिस्ट्रेशन त्रुटि

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
hi: एम यू सी आभावी चैट कक्षों में उपनाम का बदलाव समर्थित नहीं है

en: Invalid Server
hi: गलत सर्वर

en: Enter a Conference Server
hi: सम्मेलन सवर्र में घुसें

en: Select a conference server to query
hi: सम्मेलन सवर्र को सवाल करने के लिए चुने

en: Find Rooms
hi: कक्ष खोजें

en: Registration of %s@%s successful
hi: %s@%s का रेजिस्ट्रेशन सफल

en: Registration Successful
hi: रजिस्ट्रेशन सफल रहा

en: Registration Failed
hi: रजिस्ट्रेशन असफल रहा

en: State
hi: स्थिति

en: Phone
hi: फोन

en: Date
hi: दिनांक

en: Already Registered
hi: पहले से रेजिस्टर्ड है

en: Please fill out the information below to register your new account.
hi: कृपया नया नया खाता रेजिस्टर करने के लिए नीचे दी गयी जानकारी भरें।

en: Register
hi: रिजिस्टर

en: Initializing Stream
hi: धारा की शुरुआत

en: Authenticating
hi: प्रमाणित कर रहा है

en: Re-initializing Stream
hi: धारा की पुनः शुरुआत

en: Not Authorized
hi: अप्रमाणित

en: Mood
hi: स्वभाव

en: Both
hi: दोनो

en: From (To pending)
hi: से (विचाराधीन को)

en: From
hi: से

en: To
hi: को

en: None (To pending)
hi: कोइ नही (विचाराधीन को)

en: None
hi: कोई नहीं

en: Subscription
hi: सबस्क्रिप्शन

en: Password Changed
hi: पासवर्ड बदला गया

en: Your password has been changed.
hi: आपका पासवर्ड बदल दिया गया है।

en: Error changing password
hi: पासवर्ड बदलते समय त्रुटि

en: Please enter your new password
hi: कृपया आपका नया पासवर्ड डालें।

en: Set User Info...
hi: उपयोगकर्ता की जानकारी दृढ़ करें...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
hi: पासवर्ड बदलें...

en: Bad Request
hi: खराब विनय

en: Conflict
hi: तक्क्रार

en: Feature Not Implemented
hi: लक्षण अभी बना नही है

en: Forbidden
hi: वर्जित

en: Gone
hi: चला गया

en: Internal Server Error
hi: अंदरुनी सवर्र त्रुटी

en: Item Not Found
hi: चीज़ नहीं मिली

en: Not Acceptable
hi: स्वीकृत नहीं

en: Not Allowed
hi: इसकी आज्ञा नहीं है

en: Payment Required
hi: भुगतान आवशयक है

en: Recipient Unavailable
hi: प्राप्तकर्ती उपलब्ध नहीं है

en: Registration Required
hi: रजिस्ट्रेशन आवशयक

en: Remote Server Not Found
hi: रिमोट सवर्र नहीं मिला

en: Remote Server Timeout
hi: रिमोट सवर्र टाइमआउट

en: Server Overloaded
hi: सर्वर बहुत लादा हुआ है

en: Service Unavailable
hi: सेवा उपलब्ध नहीं है

en: Subscription Required
hi: सबस्क्रिपशन आवशयक

en: Unexpected Request
hi: अनपेक्षित इच्छा

en: Authorization Aborted
hi: प्रमाणिकरण अधूरा रह गया

en: Incorrect encoding in authorization
hi: प्रमाणिकरण में गलत एनकोडिंग

en: Invalid authzid
hi: अवैध औथआइडी

en: Invalid Authorization Mechanism
hi: अवैध प्रमाणिकरण बनावट

en: Authorization mechanism too weak
hi: प्रमाणिकरण बनावट बहुत कमज़ोर है

en: Temporary Authentication Failure
hi: अस्थाई प्रमाणिकरण असफल

en: Authentication Failure
hi: प्रमाणिकरण असफल

en: Bad Format
hi: खोटी रचना

en: Bad Namespace Prefix
hi: खराब नेमस्पेस उपसर्ग

en: Resource Conflict
hi: साधन में टक्कर

en: Connection Timeout
hi: कनेक्शन का समय पूरा हुआ

en: Host Gone
hi: होस्ट चला गया

en: Host Unknown
hi: अज्ञात होस्ट

en: Improper Addressing
hi: अनुचित निवेदन

en: Invalid ID
hi: अमान्य आई डी

en: Invalid Namespace
hi: अवैध नैमस्पेस(Namespace)

en: Invalid XML
hi: अवैध एक्सएमएल (XML)

en: Non-matching Hosts
hi: कोइ मिलता हुआ होस्ट नहीं

en: Policy Violation
hi: नीति का उलंघन

en: Remote Connection Failed
hi: दूर का कनेक्शन असफल

en: Resource Constraint
hi: स्रोत निश्शेषित

en: Restricted XML
hi: सीमाबद्ध एक्सएमएल

en: See Other Host
hi: दूसरा होस्ट देखें

en: System Shutdown
hi: तंत्र शटडॉन्

en: Undefined Condition
hi: अज्ञात अवस्था

en: Unsupported Encoding
hi: असमर्थित ऐनकोडिंग

en: Unsupported Stanza Type
hi: असमर्थित छंद प्रकार

en: Unsupported Version
hi: असमर्थित आवर्तन

en: XML Not Well Formed
hi: एक्सएमएल ठीक से रचित नहीं है

en: Stream Error
hi: स्ट्रीम त्रुटि

en: Unable to ban user %s
hi: %s उपयोगकर्ता को निषेध करने में असमर्थ

en: Unable to kick user %s
hi: %s उपयोगकर्ता को लात मारने में असमर्थ

en: config:  Configure a chat room.
hi: कंफिग: चैट कमरे की संरचना करें।

en: configure:  Configure a chat room.
hi: संरचना: चैट कमरे की संरचना करें।

en: part [room]:  Leave the room.
hi: छोड़ें [कक्ष]: कक्ष को छोड़ें।

en: register:  Register with a chat room.
hi: रेजिस्टर: चैट कक्ष के साथ रेजिस्टर करें

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
hi: विषय [नया विषय]: चैनल विषय को देखें या बदलें।

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
hi: msg &lt;उपयोगकर्ता&gt; &lt;संदेश&gt;:  किसी उपयोगकर्ता को निजी संदेश भेजें।

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
hi: अनइनक्रिपटिड धारा के उपर समान्स टेक्सट प्रमाणिकरण की आज्ञा दें

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
hi: सर्वर कनेक्ट करें

en: Message from %s
hi: %s से संदेश

en: %s has set the topic to: %s
hi: %s ने विषय रखा है: %s

en: The topic is: %s
hi: विषय है: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
hi: %s को संदेश भेजना विफल: %s

en: XML Parse error
hi: एक्सएमएल पदभंजन त्रुटी

en: Unknown Error in presence
hi: उपस्थिति में अज्ञात त्रुटी

en: Error joining chat %s
hi: चैट में शामिल होने में त्रुटि %s

en: Error in chat %s
hi: चैट में त्रुटि %s

en: Create New Room
hi: नया कक्ष बनायें

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
hi: आप नया कक्ष बना रहें हैं। क्या आप इसकी डिफाल्ट रूपरेखा रखना चाहेंगे या फिर खुद संरचना करेंगे ?

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
hi: %s को फा़इल हसतांत्रण में असर्मथ क्योंकि उपयोगकर्ता फा़इल हसतांत्रण समर्थन नहीं है करता।

en: File Send Failed
hi: फ़ाइल भेजना असफल

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
hi: %s में बड्डी सूची समिल्लित करने में आवृत्ति  (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
hi: %s आपकी स्थानिय सूची में "%s" समूह में है पर सवर्र सूची में नहीं। कया आप इस बड्डी को जोड़ना चाहेंगे?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
hi: %s आपकी स्थानिय सूची में है पर सवर्र सूची में नहीं। कया आप इस बड्डी को जोड़ना चाहेंगे?

en: Unable to parse message
hi: संदेश पदभंजन में असमर्थ

en: Invalid email address
hi: अवैध इमेल पता

en: User does not exist
hi: उपयोगकर्ता नहीं है

en: Already there
hi: पहले से मौजूद है

en: Not on list
hi: सूची में नहीं

en: User is offline
hi: उपयोगकर्ता ऑफलाइन है

en: Already in the mode
hi: पहले से रिती में है

en: Already in opposite list
hi: पहले से विपरीत सूची में मौजूद

en: Too many groups
hi: बहुत सारे समूह

en: Invalid group
hi: अवैध समूह-नाम

en: User not in group
hi: उपयोगकर्ता समूह में नहीं

en: Group name too long
hi: समूह नाम बहुत लम्बा है

en: Cannot remove group zero
hi: समूह शून्य को मिटा नहीं सकता

en: Switchboard failed
hi: स्विच्बोर्ड विफल

en: Required fields missing
hi: आवयशक खण्ड गायब

en: Too many hits to a FND
hi: एक ऐफ एन डी को बहुत सारी मार

en: Not logged in
hi: लौग्ड नहीं है

en: Database server error
hi: डेटाबेस सवर्र त्रुटी

en: Command disabled
hi: कमांड असमर्थ

en: File operation error
hi: फाइल कार्यवाही में गलती

en: Memory allocation error
hi: स्मरण अंश त्रुटी

en: Wrong CHL value sent to server
hi: सवर्र को गलत सी एच एल मुल्य भेजा गया

en: Server busy
hi: सर्वर व्यस्त है

en: Server unavailable
hi: सर्वर उपलब्ध नहीं है

en: Database connect error
hi: डेटाबेस कनेक्ट करने में त्रुटी

en: Server is going down (abandon ship)
hi: सवर्र बंद हो रहा है (नाव त्यागें)

en: Error creating connection
hi: कनेक्शन बनाने में त्रुटि

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
hi: सी वी आर राशि या अज्ञात है या वर्जित है

en: Unable to write
hi: लिखने में असमर्थ

en: Session overload
hi: काल बहुत लाद गया

en: User is too active
hi: उपयोगकर्ती बहुत तेज़ है

en: Too many sessions
hi: बहूत सारे काल

en: Passport not verified
hi: पासपोर्ट सिद्ध नहीं

en: Bad friend file
hi: खोटी मित्र फा़इल

en: Not expected
hi: अपेक्षित नहीं

en: Friendly name changes too rapidly
hi: दोस्ताना नाम बहुत  शीघ्रता से बदल रहा है

en: Server too busy
hi: सर्वर बहुत व्यस्त है

en: Authentication failed
hi: प्रमाणीकरण असफल

en: Not allowed when offline
hi: जब आप ऑफलाइन हैं तब आज्ञा नहीं

en: Not accepting new users
hi: नये उपयोगकर्ता अभी स्वीकार नहीं रहा

en: Kids Passport without parental consent
hi: बच्चों का पासपोर्ट माता-पिता कि सहमति के बिना

en: Passport account not yet verified
hi: पासपोर्ट खाता अभी तक सिद्ध नहीं

en: Bad ticket
hi: खराब टिकिट

en: Unknown Error Code %d
hi: अज्ञात त्रुटि कोड %d

en: MSN Error: %s
hi: एम एस एन त्रुटी: %s

en: Your new MSN friendly name is too long.
hi: आपका एम एस एन स्नेहशील नाम बहुत लम्बा है।

en: Set your friendly name.
hi: अपना सरल नाम दृढ़ करें।

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
hi: इस नाम से आपके एम एस एन के दोस्त आपको देखेंगे।

en: Set your home phone number.
hi: घर का फोन नंबर दृढ़ करें।

en: Set your work phone number.
hi: दफ्तर का फोन नंबर दृढ़ करें।

en: Set your mobile phone number.
hi: मोबाइल फोन नंबर दृढ़ करें।

en: Allow MSN Mobile pages?
hi: क्या आप एम एस एन के मोबाइल पन्नों को आज्ञा देना चाहतें हैं?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
hi: क्या आपके सेल फोन अत्यादी पर आपकी की बड्डी सूची के लोग आपको एम एस एन मोबाइल पन्ने भेज सकें की अनुमति देना चाहतें हैं या फिर मना करना चाहतें हैं?

en: Allow
hi: स्वीकारें

en: Disallow
hi: निषिध करें

en: Send a mobile message.
hi: मोबाइल संदेश भेजें।

en: Page
hi: पन्ना

en: Has you
hi: के पास आप हैं

en: Be Right Back
hi: थोड़ी देर में वापस

en: Busy
hi: व्यस्त

en: Send to Mobile
hi: मोबाइल को भेजें

en: Initiate _Chat
hi: चैट शुरू करें(_C)

en: Error retrieving profile
hi: प्रोफ़ाइल लाने में त्रुटी

en: Age
hi: आयु

en: Occupation
hi: व्यवसाय

en: Location
hi: स्थान निरूप

en: Hobbies and Interests
hi: रुचियाँ और लगाव

en: A Little About Me
hi: थोड़ा मेरे बारे में

en: Marital Status
hi: वेवहाविक वस्तुस्थिति

en: Favorite Quote
hi: मनपसंद कहावत

en: Home Address
hi: घर का पता

en: Job Title
hi: कार्य उपाधि

en: Company
hi: संस्था

en: Department
hi: विभाग

en: Work Address
hi: दफतर का पता

en: Favorite Things
hi: मनपसंद वस्तूयें

en: Last Updated
hi: पिछली बार कब अपडेट किया गया"

en: Homepage
hi: मुख्य पृष्ठ

en: The user has not created a public profile.
hi: उपयोगकर्ता ने अपनी सार्वजनिक प्रोफा़इल नहीं बनायी है।

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
hi: एम एस एन उपयोगकर्ता की प्रोफा़इल खोज नहीं पाया। इसका मतलब है कि इस नाम का उपयोगकर्ता नहीं है या उपयोगकर्ता तो है परंतु उसने अपनी सार्वजनिक प्रोफा़इल नहीं बनायी है।

en: Use HTTP Method
hi: एच टी टी पी विधियों का उपयोग करें

en: Writing error
hi: लिखने में त्रुटी

en: Reading error
hi: पढ़ने में त्रुटि

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
hi: एम एस एन सवर्र अस्थाई रुप से उपलब्ध नहीं है। कृपया कुछ देर प्रतीक्षा कर फिर प्रयास करें।

en: Unable to authenticate: %s
hi: प्रमाणिकरन में असमर्थ: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
hi: आपकी एम एस एन बड्डी सूची अस्थाई रुप से उपलब्ध नहीं है। कृपया कुछ देर प्रतीक्षा कर फिर प्रयास करें।

en: Handshaking
hi: हेन्डशेकिंग

en: Transferring
hi: हस्तांतरण हो रहा है

en: Starting authentication
hi: प्रमाणिकरन शुरु कर रहा है

en: Getting cookie
hi: कुकी ला रहा है

en: Sending cookie
hi: कुकी भेज रहा है

en: Retrieving buddy list
hi: बड्डी सूची ला रहा है

en: Away From Computer
hi: कमप्युटर से अनुपस्थिति

en: On The Phone
hi: फोन पर है

en: Out To Lunch
hi:  दोपहर के खाने के लिए गया

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
hi: संदेश भेजा नहीं जा सका क्योंकि समय समाप्त हो गया:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
hi: संदेश भेजा नहीं जा सका, जब अदृशय हैं तब अनुमति नहीं है

en: Message could not be sent because the user is offline:
hi: संदेश भेजा नहीं जा सका क्योंकि उपयोगकर्ता ऑफ-लाइन है

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
hi: संदेश भेजा नहीं जा सका क्योंकि कनेंक्शन में त्रुटी हुई

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
hi: संदेश भेजा नहीं जा सका क्योंकि स्विचबोर्ड में त्रुटी हुई

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
hi: संदेश भेजा नहीं जा सका क्योंकि अज्ञात त्रुटी हुई

en: Profile URL
hi: प्रोफा़इल यू आर एल

en: %s is not a valid group.
hi: %s वैध समूह नाम नहीं है

en: Unknown error.
hi: अज्ञात त्रुटि।

en: %s on %s (%s)
hi: %s पे %s (%s)

en: Unable to add user on %s (%s)
hi: %s उपयोगकर्ता को जोड़ने में असमर्थ (%s)

en: Unable to block user on %s (%s)
hi: %s उपयोगकर्ता को निषिध करने में असमर्थ (%s)

en: Unable to permit user on %s (%s)
hi: %s उपयोगकर्ता को स्वीकृत करने में असमर्थ (%s)

en: %s could not be added because your buddy list is full.
hi: %s को जोड़ नही पाया क्योंकि बड्डी सूची भर चुकी है।

en: %s is not a valid passport account.
hi: %s एक वैध पासपोर्ट खाता नहीं है।

en: Unable to rename group
hi: समूह का नाम बदलने में असमर्थ

en: Unable to delete group
hi: समूह को हटाने में असमर्थ

en: Required parameters not passed in
hi: आवशयक राशि भेजी नहीं गयी

en: Unable to write to network
hi: नेटवर्क पर लिखने में असमर्थ

en: Unable to read from network
hi: नेटवर्क से पढ़ने में असमर्थ

en: Error communicating with server
hi: सवर्र से बात करने में त्रुटी

en: Conference not found
hi: सम्मेलन नहीं मिला

en: Conference does not exist
hi: सम्मेलन मोजूद नहीं है

en: A folder with that name already exists
hi: उसी नाम का एक फोल्डर पहले से मोजूद है

en: Not supported
hi: समर्थन नहीं है

en: Password has expired
hi: पासवर्ड

en: User not found
hi: उपयोगकर्ता नहीं मिला

en: Account has been disabled
hi: खाते को अयोग्य कर दिया गया है

en: The server could not access the directory
hi: सवर्र डायरक्ट्री तक पहुँच नहीं पाया

en: Your system administrator has disabled this operation
hi: आपके  ने इस प्रवृक्ति को अयोग्य कर दिया है

en: The server is unavailable; try again later
hi: सवर्र उपलब्ध नहीं है; बाद में प्रयास करें

en: Cannot add a contact to the same folder twice
hi: उसी फोल्डर में संपर्क दोबारा नहीं जोड़ सकता

en: Cannot add yourself
hi: आप अपने आप को जोड़ नहीं सकते

en: Master archive is misconfigured
hi: प्रमुख ग्रन्थरक्षा ग्रह कि संरचना खोटी है

en: You cannot add the same person twice to a conversation
hi: आप उसी उपयोगकर्ता को दुसरी बार एक संवाद में नहीं जोड़ सकते

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
hi: जितने संपर्क जोड़ना स्वीकृत है आपने उस सीमा पर है

en: An error occurred while updating the directory
hi: डायरक्ट्री को अपडेट करने में त्रुटी हुइ

en: Incompatible protocol version
hi: बेमेल प्रोटोकोल आवर्तन

en: The user has blocked you
hi: उपयोगकर्ता ने आपको अवरोधित किया है

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
hi: इस आवर्तन में दस से ज़्यादा उपयोगकर्ता एक साथ लॉग-इन नहीं कर सकते

en: The user is either offline or you are blocked
hi: उपयोगकर्ता या तो औफ-लाइन है या आप अवरोधित हैं

en: Unknown error: 0x%X
hi: अज्ञात त्रुटि: 0x%X

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
hi: संदेश भेजने में असमर्थ। उपयोगकर्ता की जानकारी का अनुमान नहीं लगा पाया (%s) ।

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
hi: %s को अपनी बड्डी सूची में जोड़ नहीं पाया (%s)।

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
hi: संदेश भेजने में असमर्थ (%s) ।

en: Unable to invite user (%s).
hi: आमंत्रण करने में असमर्थ(%s)।

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
hi: %s को संदेश भेजने में असमर्थ। सम्मेलन नहीं बना पाया (%s)।

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
hi: संदेश भेजने में असमर्थ। सम्मेलन नहीं बना पाया (%s)।

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
hi: सवर्र की सूची में उपयोगकर्ता %s को फोल्डर %s में हिला नहीं पाया। फोल्डर (%s) बनाने में त्रुटी।

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
hi: %s को बड्डी सूची में नहीं जोड़ पाया। सवर्र कि तरफ फोल्डर बनाने में त्रुटी(%s)।

en: Could not get details for user %s (%s).
hi: उपयोगकर्ता %s के लिए विवरण नहीं ला सका (%s)।

en: Unable to add user to privacy list (%s).
hi: उपयोगकर्ता को गुप्तता सूची में नहीं जोड़ पाया (%s)।

en: Unable to add %s to deny list (%s).
hi: %s को निषिध सूची (%s) में नहीं जोड़ सका।

en: Unable to add %s to permit list (%s).
hi: %s को अनुमति सूची (%s) में नहीं जोड़ सका।

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
hi: उपयोगकर्ता %s को गुप्तता सूची से नहीं निकाल पाया (%s)।

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
hi: सवर्र के गुप्तता विकल्प नहीं बदल सका (%s)।

en: Unable to create conference (%s).
hi: सम्मेलन बनाने में असमर्थ (%s) ।

en: Error communicating with server. Closing connection.
hi: सवर्र तक पहुंचाने में त्रुटी। कनेक्शन बंद कर रहा है

en: Telephone Number
hi: टैलीफोन नंबर

en: Personal Title
hi: निजी उपाधि

en: Mailstop
hi: मेलबंद

en: User ID
hi: उपभोक्ता आइ डी

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
hi: पूरा नाम

en: GroupWise Conference %d
hi: ग्रुपवाइज़ सम्मेलन %d

en: Authenticating...
hi: प्रमाणित कर रहा है

en: Waiting for response...
hi: उत्तर कि प्रतीक्षा कर रहें हैं

en: %s has been invited to this conversation.
hi: %s इस वार्तालाप के लिए आमंत्रित हैं ।

en: Invitation to Conversation
hi: वार्तालाप के लिए आमंत्रण

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
hi: से निमंत्रण: %s
    
    भेज दिया: %s

en: Would you like to join the conversation?
hi: क्या आप संवाद में शामिल होना चाहेंगे?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
hi: %s अनुपस्थित लग रहा है और उसको आपका अभी भेजा गया संदेश नहीं मिला।

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
hi: यह सम्मेलन बंद कर दिया गया है। और संदेश नहीं भेजे जा सकते।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
hi: नोवेल ग्रुपवाइज़ मेसेंजर प्रोटोकॉल प्लग-इन

en: Server address
hi: सवर्र पता

en: Server port
hi: सवर्र पोर्ट

note: username connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
hi: आप बार-बार कनेक्ट और डिसकनेक्ट हों रहें हैं। दस मिनट प्रतीक्षा करें फिर प्रयास करें। अगर आप बिना रुके प्रयास करते रहे तब आपको ज़्यादा प्रतीक्षा करनी पड़ेगी।

en: Encoding
hi: ऐनकोडिंग

en: Invalid error
hi: अवैध त्रुटि

en: Invalid SNAC
hi: अवैध एसएनऐसी ( SNAC)

en: Rate to host
hi: होस्ट तक दर

en: Rate to client
hi: क्लायंट तक दर

en: Service unavailable
hi: सेवा उपलब्ध नहीं है

en: Service not defined
hi: सेवा परिभाषित नहीं

en: Obsolete SNAC
hi: अप्रचलित एसएनऐसी

en: Not supported by host
hi: होस्ट द्वारा समर्थित नहीं

en: Not supported by client
hi: क्लायंट द्वारा समर्थित नहीं

en: Refused by client
hi: क्लायंट द्वारा मना किया गया

en: Reply too big
hi: उत्तर बहुत बड़ा है

en: Responses lost
hi: उत्तर खो गये

en: Request denied
hi: अनुरोध निषेध

en: Busted SNAC payload
hi: टूटा हुआ एसएनऐसी समान

en: Insufficient rights
hi: अपर्याप्त अधीकार

en: In local permit/deny
hi: स्थानीय में स्वीकारें / अस्वीकारें

en: User temporarily unavailable
hi: उपयोगकर्ता अस्थाई तोर से उपलब्ध नहीं है।

en: No match
hi: कोइ बराबर का नहीं मिला

en: List overflow
hi: सूची अधिकता

en: Request ambiguous
hi: अस्पष्ट अनुरोध

en: Queue full
hi: कतार पूरी

en: Not while on AOL
hi: जब तक ऐ औ एल पर तब तक नहीं

note: Label
en: Buddy Icon
hi: बड्डी आइकोन

en: Voice
hi: आवाज़

en: AIM Direct IM
hi: ऐ आइ एम सीधा आई एम

en: Get File
hi: फा़इल लायें

en: Games
hi: गेम

en: Add-Ins
hi: जु़ड़ने वाली वस्तूऐं

en: Send Buddy List
hi: बड्डी सूची भेजें

en: ICQ Direct Connect
hi: आइ सी क्यू सीधा कनेक्ट

en: AP User
hi: ऐ पी उपयोगकर्ता

en: ICQ RTF
hi: आइ सी क्यू आर टी ऐफ

en: Nihilist
hi: शून्यवादी

en: ICQ Server Relay
hi: आइ सी क्यू सवर्र रीले

en: Old ICQ UTF8
hi: पुराना आइ सी क्यू यू टी ऐफ-8

en: Trillian Encryption
hi: ट्रिलियन एनक्रिपशन

en: ICQ UTF8
hi: आइ सी क्यू यू टी ऐफ-8

en: Hiptop
hi: हिपटौप

en: Security Enabled
hi: सुरक्षा समर्थित

en: Video Chat
hi: विडीयो चैट

en: iChat AV
hi: आइ चैट AV

en: Live Video
hi: प्रत्यक्ष विडीयो

en: Camera
hi: कॉमेरा

en: Free For Chat
hi: चैट के लिए समय है

en: Not Available
hi: उपलब्ध नहीं

en: Occupied
hi: व्यस्त

en: Web Aware
hi: वैब अवगत

en: Invisible
hi: अद्रश्य

en: IP Address
hi: आइ पी पता

en: Warning Level
hi: चेतावनी स्तर

en: Buddy Comment
hi: बड्डी टिप्पणी

en: Connection established, cookie sent
hi: कनेक्शन हुआ, कुकी भेज दिया

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
hi: कनेक्शन को निर्णायक कर रहा है

en: Received authorization
hi: प्रमानिकरण मिला

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
hi: ऐ औ एल इंसटेंट मैसंजर सेवा अस्थाई रुप से उपलब्ध नहीं है।

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
hi: यह क्लायंट अनुवाद बहुत पुराना है। कृपया अपग्रेड करें यहा पर %s

en: Enter SecurID
hi: सेक्योर आई डी डालें

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
hi: डिजीटल डिसप्ले से 6 अंको का नंबर डालें

en: Password sent
hi: पासवर्ड भेजा दिया

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
hi: कृपया मुझे प्रमाणित करे ताकि में आपको अपनी बड्डी सूची में डाल सकुँ।

en: Authorization Request Message:
hi: प्रमाणिकरण के लिए विनय संदेश

en: Please authorize me!
hi: कृपया मुझे प्रमाणित करें!

en: No reason given.
hi: कोई कारण नहीं दिया

en: Authorization Denied Message:
hi: प्रमाणिकरन मनाही संदेश:

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
hi: उपयोगकर्ता %u ने  आपकी बड्डी सूची में डालने के अनुरोध को ठुकरा दिया है इन निम्नलिखित कारणों से:
    %s

en: ICQ authorization denied.
hi: आई सी क्यू प्रमाणिकरन मना।

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
hi: उपयोगकर्ता %u ने  आपकी बड्डी सूची में डालने के अनुरोध को मान लिया है।

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
hi: आपको एक विशेष संदेश मिला है
    
    से: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
hi: आपको एक आई सी कयू पेज मिला है
    
    से: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
hi: आपको एक आई सी कयू ईमेल मिला है इनसे %s [%s]
    
    संदेश है:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
hi: आई सी कयू उपयोगकर्ता %u ने आपको एक बड्डी भेजा है: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
hi: क्या आप इस बड्डी को बड्डी सूची मे डालना चाहतें हैं?

note: Data is assumed to be the destination bn
en: Unable to send message: %s
hi: संदेश भेजने में असमर्थ: %s

en: Unknown reason.
hi: अज्ञात कारण

en: Unable to send message to %s:
hi: %s को संदेश भेजने में असमर्थ

en: User information not available: %s
hi: उपयोगकर्ता जानकारी उपलब्ध नहीं: %s

en: Online Since
hi: से औनलाइन

en: Member Since
hi: से सदस्य

en: Capabilities
hi: योग्यताऐं

en: Profile
hi: प्रोफ़ाइल

en: Your AIM connection may be lost.
hi: आपका ऐ आई एम कनेक्शन शायद टूट गया है।

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
hi: [इस उपयोगकर्त से एक संदेश दिखाने में असमर्थ क्योंकि उसमें अवैध अक्षर हैं।]

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
hi: पिछली क्रिया आपने की वह हो ना पायी क्योंकि आप दर सीमा का उल्लंघन कर रहें हैं।

en: You have been disconnected from chat room %s.
hi: आप %s चैट कक्ष से डिसकनेक्ट हो गये हो।

en: Mobile Phone
hi: मोबाइल फोन

en: Personal Web Page
hi: निजी वेब पन्ना

note: aim_userinfo_t strip_html_tags
en: Additional Information
hi: अतिरिक्त सूचना

en: Zip Code
hi: ज़िप कोड

en: Work Information
hi: कार्य की जानकारी

en: Division
hi: भागगणित

en: Position
hi: दर्जा

en: Web Page
hi: वेब पृष्ठ

en: Pop-Up Message
hi: पॉप-अप संदेश

en: No results found for email address %s
hi: %s इमेल पते के लिए कोइ भी नतीजा नहीं मिला

en: You should receive an email asking to confirm %s.
hi: %s को निश्चित करने के लिए एक ईमेल मिलेगा।

en: Account Confirmation Requested
hi: खाता पुष्टिकरण के लिए अनुरोध

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
hi: त्रुटी 0x%04x:  ईमेल बदलने में असमर्थ क्योंकि दिया गया ईमेल पता अवैध है।

en: Error 0x%04x: Unknown error.
hi: त्रुटी 0x%04x: अज्ञात त्रुटी।

en: Error Changing Account Info
hi: खाता जानकारी बदलनें में त्रुटी

en: The email address for %s is %s
hi: %s के लिए ईमेल पता है %s

en: Account Info
hi: खाता विवरण

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
hi: आई एम चित्र नहीं भेजा गया। आई एम चित्र भेजने के लिए आपका सीधा कनेक्शन होना चाहिए।

en: Unable to set AIM profile.
hi: ऐ आई एम प्रोफाइल तय करने में असमर्थ।

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
hi: आपने शायद अपनी प्रोफाइल को लॉगिन होने से पहले ही तय करना चाहा। आपकी प्रोफाइल अभी दृढ़ नहीं हुई। दोबारा प्रयास करें पूर्ण रूप से लॉगिन करने के बाद।

en: Profile too long.
hi: प्रोफाइल बहुत लम्बी है।

en: Away message too long.
hi: अनुपस्थिति संदेश बहुत लम्बा है।

en: Orphans
hi: लावारिस

en: (no name)
hi: (कोई नाम नहीं)

en: Authorization Given
hi: प्रमानिकरण दिया

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
hi: उपयोगकर्ता %s ने आपके अनुरोध को मान लिया है।

en: Authorization Granted
hi: प्रमानिकरण दिया

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
hi: उपयोगकर्ता %s ने आपके अनुरोध को निम्नलिखत कारणों कि वजह ठुकरा दिया है।:
    %s

en: Authorization Denied
hi: प्रमानिकरण मना हुआ

en: _Exchange:
hi: अदला-बदली:(_E)

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
hi: आपका आई एम चित्र नहीं गया। आप ऐ आई एम में आई एम चित्र नहीं भेज सकते।

en: Buddy Comment for %s
hi: %s के लिए बड्डी टिप्पणी

en: Buddy Comment:
hi: बड्डी टिप्पणी

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
hi: आपने %s के साथ सीधा आई एम खोलने का चुनाव किया है।

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
hi: बड्डी टिप्पणी का संपादन"

en: Get Status Msg
hi: वस्तुस्थिति संदेश लायें

en: Direct IM
hi: सीधा आई एम

en: Re-request Authorization
hi: पुनः प्रमानिकरण के लिए अनुरोध करें

en: The new formatting is invalid.
hi: नई रचना अवैध है।

en: Change Address To:
hi: पता बदलें:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
hi: <i>आप प्रमाणिकरन की प्रतीक्षा नहीं कर रहें हैं</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
hi: निम्नलिखित बड्डी से आप प्रमाणिकरन की प्रतीक्षा कर रहें हैं

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
hi: आप दाहीना क्लिक कर और "पुनः प्रमानिकरण के लिए अनुरोध करें" चुन कर पुनः प्रमानिकरण के लिए अनुरोध कर सकतें हैं।

en: Find Buddy by Email
hi: ईमेल के द्वारा बड्डी को ढूंढें

en: Search for a buddy by email address
hi: बड्डी की खोज ईमेल पता द्वारा करें

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
hi: जिस बड्डी की खोज कर रहें हैं उसका ईमेल पता डालें।

note: AIM actions
en: Confirm Account
hi: खाते को द्रढ़ करें

en: Show Buddies Awaiting Authorization
hi: प्रमाणिकरन कि प्रतीक्षा कर रहे बड्डी दिखायें

en: Search for Buddy by Information
hi: बड्डी की खोज जानकारी द्वारा करें

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
hi: %s को %s पर कनेक्ट करने के लिए पूछ रहा है:%hu सीधे आई एम के लिए।

en: %s has just asked to directly connect to %s
hi: %s ने %s से सीधा कनेक्ट करने के लिए पूछा

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
hi: इसके लिए दोनो कमप्यूटर्स में सीधा कनेक्शन ज़रुरी है और आई एम चित्रों के लिए आवशयक है। चूंकि यह आपका आई पी पता दिखाता है इसे आपकी गुप्तता पर खतरा समझा जा सकता है।

en: Note
hi: नोट

en: Send
hi: भेजो

en: Change Password
hi: पासवर्ड बदलें

en: Topic:
hi: विषय:

en: Connect
hi: कनेक्ट

en: Search Results
hi: खोज के नतीजे

en: User %s is not present in the network
hi: उपयोगकर्ता %s नेटवर्क में मोजूद नहीं है

en: Key Agreement
hi: चाभी ताल मेल

en: Cannot perform the key agreement
hi: कुंजी समझोता

en: Error occurred during key agreement
hi: कुंजी समझोता के दोरान त्रुटी

en: Key Agreement failed
hi: कुंजी समझोता असफल

en: Timeout during key agreement
hi: कुंजी समझोता के दोरान समय समाप्त

en: Key agreement was aborted
hi: कुंजी समझोता बीच में रद्द

en: Key agreement is already started
hi: कुंजी समझोता पहले से शुरु हो चुका है

en: Key agreement cannot be started with yourself
hi: कुंजी समझोता अपने आप शुरु नहीं हो सकता

en: The remote user is not present in the network any more
hi: रिमोट उपयोगकर्ता नेटवर्क में अब मोजूद नहीं है

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
hi: %s से कुंजी ताल मेल अनुरोध मिला है। कया आप ताल मेल करना चाहेंगे?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
hi: रिमोट उपयोगकर्ता कुंजी ताल मेल के लिए प्रतीक्षा कर रहा है:
    रिमोट होस्ट: %s
    रिमोट प्रोट: %d

en: Key Agreement Request
hi: कुंजी ताल मेल अनुरोध

en: IM With Password
hi:  आइ ऐम के साथ पासवर्ड

en: Cannot set IM key
hi: आई एम कुंजी तय नहीं कर पा रहा

en: Set IM Password
hi: आइ ऐम का पासवर्ड  दृढ करें

en: Get Public Key
hi: सार्वजनिक कुंजी लाऐं

en: Cannot fetch the public key
hi: सार्वजनिक कुंजी नहीं ला पा रहा

en: Show Public Key
hi: सार्वजनिक कुंजी दिखायें

en: Could not load public key
hi: सार्वजनिक कुंजी नहीं लोड कर पा रहा

en: User Information
hi: उपयोगकर्ता की जानकारी

en: Cannot get user information
hi: उपयोगकर्ता की जानकारी नहीं मिली

en: The %s buddy is not trusted
hi: %s बड्डी पर विशवास नहीं है

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
hi: बड्डी के बारे में समाचार के लिए उसकी सार्वजनिक कुंजी निर्यात करें। इसके लिए get public key कमांड प्रयोग करें।

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
hi: खोलें...

en: The %s buddy is not present in the network
hi: उपयोगकर्ता %s नेटवर्क में मोजूद नहीं है

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
hi: बड्डी जोड़ने के लिए उसकी सार्वजनिक कुंजी निर्यात करें। निर्यात दबायें सार्वजनिक कुंजी निर्यात करने के लिए।

en: Select correct user
hi: सही उपयोगकर्ता चुने

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
hi: एक से अधिक उपयोगकर्ता एक ही सार्वजनिक कुंजी के मिले। बड्डी सूची में जोड़ने हेतु सही उपयोगकर्ता को चुनें।

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
hi: एक से अधिक उपयोगकर्ता एक नाम के मिले। बड्डी सूची से सही उपयोगकर्ता को चुनें।

en: Detached
hi: पृथक

en: Indisposed
hi: वयस्त

en: Wake Me Up
hi: मुझे जगा देना

en: Hyper Active
hi: अति आतुर

en: Robot
hi: रोबोट

en: Happy
hi: सुखी

en: Sad
hi: दुखी

en: Angry
hi: क्रोधित

en: Jealous
hi: इर्शा

en: Ashamed
hi: शर्मिंदा

en: Invincible
hi: अजीत

en: In Love
hi: प्यार में

en: Sleepy
hi: सुस्त

en: Bored
hi: पक्का हुआ

en: Excited
hi: उत्साहित

en: Anxious
hi: घबराहट

en: User Modes
hi: उपयोगकर्ता ढंग

en: Preferred Contact
hi: पसन्दीदा संपर्क

en: Preferred Language
hi: पसन्दीदा भाषा

en: Device
hi: साधन

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Geolocation
hi: भू-स्थान

en: Reset IM Key
hi: आई एम कुंजी को पनः तय करें

en: IM with Key Exchange
hi: आई एम कुंजी विनिमय

en: IM with Password
hi: पासवर्ड से साथ आइ ऐम

en: Get Public Key...
hi: सार्वजनिक कुंजी लाऐं...

en: Kill User
hi: उपयोगकर्ता को मारो

en: _Passphrase:
hi: पासवर्ड वाक्यांश(_P)

en: Channel %s does not exist in the network
hi: चैनल %s नेटवर्क में मोजूद नहीं है

en: Channel Information
hi: चैनल की जानकारी

en: Cannot get channel information
hi: चैनल की जानकारी नहीं मिली

en: <b>Channel Name:</b> %s
hi: <b>चैनल नाम:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
hi: <br><b>उपयोगकर्ता संख्या:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
hi: <br><b>चैनल संस्थापक:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
hi: <br><b>चैनल सिफर:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
hi: <br><b>चैनल एच एम ऐ सी:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
hi: <br><b>चैनल विषय:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
hi: <br><b>चैनल रीति:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
hi: <br><b> संस्थापक कुंजी अंगुली की छाप:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
hi: <br><b>संस्थापक कुंजी बैबलप्रिंट:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
hi: चैनल सार्वजनिक कुंजी जोड़ें

note: Add new public key
en: Open Public Key...
hi: 'पब्लिक की

en: Channel Passphrase
hi: चैनल पासवर्ड वाक्यांश

en: Channel Public Keys List
hi: चैनल सार्वजनिक कुंजीयों कि सूची

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
hi: चैनल की सुरक्षा के लिए प्रमाणिकरन होता है। प्रमाणिकरन पासफ्रेज़ या डिजीटल हसताक्षरों पर निर्धारित है। अगर पासफ्रेज़ तय है तो चैनल में शामिल होने के लिए उसकी ज़रुरत होगी। अगर सार्वजनिक कुंजी की ज़रुरत है तो आपकी सार्वजनिक कुंजी सूची में होनी चाहीए।

en: Channel Authentication
hi: चैनल प्रमाणीकरण

en: Add / Remove
hi: जोड़ें/हटाऐं

en: Group Name
hi: समूह नाम

en: Passphrase
hi: पासफ्रेज़

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
hi: %s चैनल निजी समुह नाम और पासफ्रेज़ डालें।

en: Add Channel Private Group
hi: चैनल निजी समुह जोड़ें

en: User Limit
hi: उपयोगकर्ता सीमा

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
hi: चैनल पर उपयोगकर्ता सीमा लगा दें। शुन्य करें सीमा पनः स्थापित करने के लिए।

en: Invite List
hi: निमंत्रन सूची

en: Ban List
hi: प्रतिबन्ध सूची

en: Add Private Group
hi: निजी समुह जोड़ें

en: Reset Permanent
hi: स्थाई को पुनः स्थापित करें

en: Set Permanent
hi: स्थाई को दृढ़ करें

en: Set User Limit
hi: उपयोगकर्ता सीमा को दृढ़ करें

en: Reset Topic Restriction
hi: शीर्शक सीमा बंधन को पुनः स्थापित करें

en: Set Topic Restriction
hi: शीर्शक सीमा बंधन को दृढ़ करें

en: Reset Private Channel
hi: निजी चैनल को पुनः स्थापित करें

en: Set Private Channel
hi: निजी चैनल को दृढ़ करें

en: Reset Secret Channel
hi: गुप्त चैनल को पुनः स्थापित करें

en: Set Secret Channel
hi: गुप्त चैनल को दृढ़ करें

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
hi: निजी समुह में जुड़ने से पहले %s चैनल में जुड़ें

en: Join Private Group
hi: असार्वजनिक गुट में शामिल हों

en: Cannot join private group
hi: निजी समुह में नहीं जुड़ सकते

en: Cannot call command
hi: कमांड को बुला नहीं पाया

en: Unknown command
hi: अज्ञात आदेश ( कमांड )

en: Secure File Transfer
hi: सुरक्षित फ़ाइल हस्तांतरण

en: Error during file transfer
hi: फ़ाइल हस्तांतरण के दौरान त्रुटी

en: Permission denied
hi: अनुमती निषेध

en: Key agreement failed
hi: कुंजी समझोता असफल

en: No file transfer session active
hi: कोइ भी फ़ाइल हस्तांतरण काल चल नहीं रहा

en: File transfer already started
hi: फ़ाइल हस्तांतरण पहले से चालू है

en: Could not perform key agreement for file transfer
hi: फाइल हसतांत्रण के लिए कुंजी समझोता नहीं कर पाया

en: Could not start the file transfer
hi: फ़ाइल हस्तांतरण नहीं शुरु कर पाया

en: Cannot send file
hi: फ़ाइल नहीं भेज पाया

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
hi: %s ने <I>%s</I> का विषय बदल कर रखा: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
hi: <I>%s</I> ने चैनल<I>%s</I> ढंग करा: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
hi: <I>%s</I> ने सारे चैनल <I>%s</I> ढंग हटाये

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
hi: <I>%s</I> ने <I>%s's</I> का ढंग तय किया: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
hi: <I>%s</I> ने <I>%s's</I> के सारे ढंग हटाये

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
hi: आपको <I>%s</I> से निकाला गया <I>%s</I> द्वारा (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
hi: आपको %s ने मारा (%s)

en: Killed by %s (%s)
hi: %s (%s) के द्वारा मारा गया

en: Server signoff
hi: सर्वर साइनऑफ

en: Personal Information
hi: निजी जानकारी

en: Birth Day
hi: जन्म दिन

en: Job Role
hi: कार्य भाग

en: Organization
hi: संस्था

en: Unit
hi: इकाई

en: Join Chat
hi: चैट में शामिल हों

en: You are channel founder on <I>%s</I>
hi: आप इस चैनल पर <I>%s</I> संस्थापक हैं

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
hi: <I>%s</I> चैनल पर संस्थापक हैं <I>%s</I>

en: Status Text
hi: टेक्स्ट् वस्तुस्थिति

en: Public Key Fingerprint
hi: सार्वजनिक कुंजी फिंगरप्रिंट

en: Public Key Babbleprint
hi: सार्वजनिक कुंजी बैबलप्रिंट

en: Detach From Server
hi: सर्वर से अलग करें

en: Cannot detach
hi: छोड़ नहीं पाया

en: Cannot set topic
hi: विषय दृढ़ नहीं कर सकता

en: Failed to change nickname
hi: उपनाम बदलने में असफल

en: Roomlist
hi: कक्ष सूची

en: Cannot get room list
hi: कक्ष सूची नहीं ला पाया

en: No public key was received
hi: कोई सार्वजनिक कुंजी नहीं मिली

en: Server Information
hi: सर्वर की जानकारी

en: Cannot get server information
hi: सर्वर की जानकारी नहीं मिली

en: Server Statistics
hi: सवर्र के आंकड़े

en: Cannot get server statistics
hi: सवर्र के आंकड़े नहीं ला पाया

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
hi: स्थानिय सवर्र शुरुआती समय: %s
    स्थानिय सवर्र चालूसमय: %s
    स्थानिय सवर्र क्लायंट: %d
    स्थानिय सवर्र चैनल: %d
    स्थानिय सवर्र संचालक: %d
    स्थानिय राउटर संचालक: %d
    स्थानिय सेल क्लायंट: %d
    स्थानिय सेल चैनल: %d
    स्थानिय सेल सवर्र: %d
    सम्पूर्ण क्लायंट: %d
    सम्पूर्ण चैनल: %d
    सम्पूर्ण सवर्र: %d
    सम्पूर्ण राउटर: %d
    सम्पूर्ण सवर्र संचालक: %d
    सम्पूर्ण राउटर संचालक: %d

en: Network Statistics
hi: नेटवर्क के आंकड़े

en: Ping
hi: पिंग

en: Ping failed
hi: पिंग असफल

en: Ping reply received from server
hi: सवर्र से पिंग उत्तर मिला

en: Could not kill user
hi: उपयोगकर्ता को मार नहीं सका

en: Resuming session
hi: काल दोबारा चालू कर रहा है

en: Authenticating connection
hi: कनेक्शन प्रमाण कर रहा है

en: Verifying server public key
hi: सवर्र की सार्वजनिक कुंजी को प्रमाणित कर रहा है

en: Passphrase required
hi: पासफ्रैज़ आवशयक

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
hi: %s की सार्वजनिक कुंजी मिली। आपकी स्थानिक प्रतिलिपी मेल नहीं खाती। क्या आप इसे स्वीकारना चाहेंगे?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
hi: %s की सार्वजनिक कुंजी मिली। क्या आप इसे स्वीकारना चाहेंगे?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
hi: %s कुंजी के लिए फिंगरप्रिंट और बैबलप्रिंट हैं:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
hi: सार्वजनिक कुंजी को प्रमाणित करें

en: Unsupported public key type
hi: असमर्थित सार्वजनिक कुंजी प्रकार

en: Disconnected by server
hi: सर्वर ने कनेक्शन तोड़ा

en: Key Exchange failed
hi: कुंजी विनीमय विफल

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
hi: प्रथक काल का पुनः आरम्भ विफल

en: Performing key exchange
hi: कुंजी विनियम निभा रहा है

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
hi: एस एल आइ सी  सर्वर से कनेक्शन कर रहा है

en: Out of memory
hi: अपर्याप्त मेमरी

en: Your Current Mood
hi: आपका वर्तमान स्वभाव

en: Normal
hi: सामान्य

en: 
    Your Preferred Contact Methods
hi: 
    आपके चुने हुए संर्पक तरीके

en: SMS
hi: एस एम एस

en: MMS
hi: एम एम एस

en: Your Current Status
hi: आपकी वर्तमान वस्तुस्थिति

en: Online Services
hi: औनलाइन अभिन्यास

en: Let others see what services you are using
hi: दूसरों को देखने दें आप कौनसी सेवायौं का प्रयोग कर रहें हैं

en: Let others see what computer you are using
hi: दूसरों को देखने दें आप कौनसे कम्पयुटर का प्रयोग कर रहें हैं

en: Your VCard File
hi: आपकी वीकार्ड फाइल

en: User Online Status Attributes
hi: उपयोगकर्ता ऑनलाइन वस्तुस्थिति गुण

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
hi: आप दूसरों को अपनी ऑनलाइन वस्तुस्थिति और निजी जानकारी देखने दे सकतें हैं। कृपया वह जानकारी भरें जिसे आप दुसरों के साथ बांट सकते हैं।

en: Message of the Day
hi: दिन का संदेश

en: No Message of the Day available
hi: कोई दिन का संदेश उपलब्ध नहीं

en: There is no Message of the Day associated with this connection
hi: इस कनेक्शन के साथ कोई दिन का संदेश संबंधित नहीं है

en: Online Status
hi: औनलाइन वस्तुस्थिति

en: View Message of the Day
hi: दिन का संदेश देखें

en: User <I>%s</I> is not present in the network
hi: उपयोगकर्ता <I>%s</I> नेटवर्क में मोजूद नहीं है

en: Topic too long
hi: विषय बहुत लम्बा है

en: You must specify a nick
hi: उपनाम देना आवशयक है

en: channel %s not found
hi: %s चैनल मिला नहीं

en: channel modes for %s: %s
hi: %s: %s के लिए चैनल रीति

en: no channel modes are set on %s
hi: %s पर कोई भी चैनल ढंग तय नहीं है

en: Failed to set cmodes for %s
hi: %s के लिए सीमोड तय करने में असफल

en: part [channel]:  Leave the chat
hi: छोड़ें [चैनल]: वार्ता को छोड़ें

en: leave [channel]:  Leave the chat
hi: छोड़ें [चैनल]: वार्ता को छोड़ें

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
hi: topic [&lt;नया विषय&gt;]: विषय देखें या बदलें

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
hi: join &lt;चैनल&gt; [&lt;पासवर्ड&gt;]: इस नेटवर्क पर चैट में शामिल हों

en: list:  List channels on this network
hi: सूची: इस नेटवर्क पर चैनलों कि सूची दिखायें

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
hi: whois &lt;उपनाम&gt;:  उपनाम के बारे में जानकारी लायें

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
hi: msg &lt;उपनाम&gt; &lt;संदेश&gt;:  किसी उपयोगकर्ता को निजी संदेश भेजें।

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
hi: query &lt;उपनाम&gt; [&lt;संदेश&gt;]: उपयोगकर्ता को निजी संदेश भेजें

en: motd:  View the server's Message Of The Day
hi: motd: सवर्र का दिन का संदेश देखें

en: detach:  Detach this session
hi: detach: काल को पृथक करें

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
hi: quit [संदेश]: सवर्र से डिसकनेक्ट करें वैकल्पिक संदेश के साथ

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
hi: call &lt;कमांड&gt;: किसी एस आई एल सी कमांड का प्रयोग करें

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
hi: kill &lt;उपनाम&gt; [-pubkey|&lt;कारण&gt;]: उपनाम को खत्म करें

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
hi: nick &lt;नया उपनाम&gt;: अपना उपनाम बदलें

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
hi: whowas &lt;उपनाम&gt;: उपनाम की जानकारी देखें

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
hi: cmode &lt;चैनल&gt; [+|-&lt;ढंग&gt;] [arguments]:  चैनल के ढंग देखें या बदलें

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
hi: cumode &lt;चैनल&gt; +|-&lt;ढंग&gt; &lt;उपनाम&gt;: चैनल में उपनाम के ढंग बदलें

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
hi: umode &lt;उपयोगकर्ताढंग&gt;: नेटवर्क में अपने ढंग तय करें

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
hi: oper &lt;उपनाम&gt; [-pubkey]:  सवर्र संचालक अधिकार लें

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
hi: invite &lt;;चैनल&gt; [-|+]&lt;उपनाम&gt;:  उपनाम वाले उपयोगकर्ता को आमंत्रण दें या जोड़े/निकालें चैनल आमंत्रण सूची से

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
hi: kick &lt;चैनल&gt; &lt;उपनाम&gt; [टिपन्नी]: क्लायंट को चैनल से लात मारें

en: info [server]:  View server administrative details
hi: info [server]:  सवर्र व्यवसाथपना विवरण देखें

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
hi: ban [&lt;चैनल&gt; +|-&lt;उपनाम&gt;]: क्लायंट को चैनल से निषेध करें

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
hi: getkey &lt;उपनाम|सवर्र&gt;: क्लायंट या सवर्र की सार्वजनिक कुंजी ले कर आयें

en: stats:  View server and network statistics
hi: stats:  सवर्र और नेटवर्क के आंकड़े देखें

en: ping:  Send PING to the connected server
hi: ping: कनेक्टिड सवर्क को भेजें

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
hi: users &lt;चैनल&gt;: चैनल के उपयोगकर्तों की सूची दिखायें

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
hi: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;चैनल(s)&gt;: इन चैनल(लों) के बताये गये उपयोगकर्तों की सूची दिखायें

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
hi: एस एल आइ सी प्रोटॅकोल प्लगइन

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
hi: सेक्योर इनटरनेट लाइव कोफ्रेंसिंग (एस आई एल सी ) प्रोटोकॉल

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Public Key file
hi: सार्वजनिक कुंजी फा़इल

en: Private Key file
hi: व्यक्तिगत कुंजी फा़इल

en: Public key authentication
hi: सार्वजनिक कुंजी प्रमाणिकरण

en: Block IMs without Key Exchange
hi: बिना कुंजी विनीमय के आई एम रोक दें

en: Creating SILC key pair...
hi: एस आइ एल सी कुंजी जोड़ा बना रहा है...

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
hi: असली नाम: 	%s

en: User Name: 	%s
hi: उपभोक्ता नाम: 	%s

en: Host Name: 	%s
hi: होस्ट नाम: 	%s

en: Organization: 	%s
hi: संस्था: 	%s

en: Country: 	%s
hi: देश: 	%s

en: Algorithm: 	%s
hi: ऐलगोरिदम: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
hi: सार्वजनिक कुंजी फिंगरप्रिंट:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
hi: सार्वजनिक कुंजी बैबलप्रिंट:
    %s

en: Public Key Information
hi: 'पब्लिक की' जानकारी

en: Paging
hi: पेजिंग

en: Video Conferencing
hi: विडीयो सम्मेलन

en: Computer
hi: कमप्यूटर

en: PDA
hi: पी डी ऐ

en: Terminal
hi: टर्मिनल

en: No server statistics available
hi: सवर्र के आंकड़े उपलब्ध नहीं हैं

en: Error during connecting to SILC Server
hi: एस आई एल सी कनेक्शन के दोरान त्रुटी

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
hi: असफलता: अनुवाद असमानता, क्लायंट को अपग्रेड करें

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
hi: असफलता: रिमोट में इसका समर्थन नहीं है आपकी सार्वजनिक कुंजी

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
hi: असफलता: रिमोट में इसका समर्थन नहीं है के ई समुह

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
hi: असफलता: रिमोट में इसका समर्थन नहीं है सीफर

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
hi: असफलता: रिमोट में इसका समर्थन नहीं है पी के सी एस

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
hi: असफलता: रिमोट में इसका समर्थन नहीं है हैश उपयोगिता

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
hi: असफलता: रिमोट में इसका समर्थन नहीं है एच एम ऐ सी

en: Failure: Incorrect signature
hi: असफलता: गलत हस्ताक्षर

en: Failure: Invalid cookie
hi: असफलता: अवैध कुकी

en: Failure: Authentication failed
hi: असफलता: प्रमाणीकरण असफल

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
hi: join &lt;कक्ष&gt;:  याहू नेटवर्क पर किसी चैट कक्ष में जाएं

en: Pager port
hi: पैजर पोर्ट

en: File transfer port
hi: फ़ाइल हस्तांतरण पोर्ट

en: Your Yahoo! message did not get sent.
hi: आपका याहू! संदेश भेजा नहीं गया।

en: Yahoo! system message for %s:
hi: %s के लिए याहू! तंत्र संदेश:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
hi: %s ने आपके उनको बड्डी सूची में जोड़ने के अनुरोध को ठुकरा दिया है, इन कारणों से: %s।

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
hi: %s ने आपके उनको बड्डी सूची में जोड़ने के अनुरोध को ठुकरा दिया है।

en: Add buddy rejected
hi: बड्डी को जोड़ना मना हो गया

en: Failed Yahoo! Authentication
hi: याहू! प्रमाणीकरण असफल

en: Ignore buddy?
hi: बड्डी की अपेक्षा करें?

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
hi: आपके खाते पर ताला लगा है, कृपया याहू कि वेब साइट पर लॉग-इन करें।

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
hi: अज्ञात त्रुटी संखया %d। याहू में लॉग-इन करने से शायद ठीक हो जाय।

en: On Vacation
hi: छुट्टी पर हैं

en: Stepped Out
hi: बाहर निकला

en: Not on server list
hi: सवर्र सूची में नहीं

en: Appear Offline
hi: ऑफलैन दिखें

en: Join in Chat
hi: संवाद में जुड़ें

en: Initiate Conference
hi: सम्मेलन आरम्भ करें

en: Join whom in chat?
hi: किससे संवाद करें ?

en: Activate ID...
hi: आइ डी क्रियांवित करें...

en: Unable to connect.
hi: कनेक्ट करने में असमर्थ

en: Unable to establish file descriptor.
hi: फाइल डिसक्रिपट्र स्थापित करनें में असमर्थ।

en: Yahoo! Japan Profile
hi: याहू जापान प्रोफ़ाइल

en: Yahoo! Profile
hi: याहू प्रोफ़ाइल

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
hi: क्षमा करें, व्यस्क तत्वों वाले प्रोफा़इल दिखाने का समर्थन अभी नहीं है।

en: Yahoo! ID
hi: याहू! आइ डी

en: Hobbies
hi: रुचियाँ

en: Latest News
hi: ताज़ा समाचार

en: Home Page
hi: गृहपृष्ठ

en: Cool Link 1
hi: बढ़ीया कड़ी 1

en: Cool Link 2
hi: बढ़ीया कड़ी 2

en: Cool Link 3
hi: बढ़ीया कड़ी 3

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
hi: उपयोगकर्ता की प्रोफाइल नहीं ला पाया। सम्भवतः यह एक अस्थाई समस्या है। कृप्या कुछ देर बाद दोबारा प्रयत्न करें।

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
hi: उपयोगकर्ता की प्रोफाइल नहीं ला पाया। सम्भवतः इसका मतलब है कि इस नाम का उपयोगकर्ता नहीं है; परंतु याहू! कभी-कबार उपयोगकर्ता की प्रोफाइल ढूंढ नहीं पाता। अगर आपको पूर्ण विश्वास है कि उपयोगकर्ता मोजूद है तो कुछ देर बाद दोबारा प्रयत्न करें।

en: The user's profile is empty.
hi: उपयोगकर्ता की प्रोफाइल खाली है।

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
hi: %s ने आपके "%s" कक्ष के सम्मेलन निमन्त्रण को ठुकराया क्योंकि "%s"।

en: Invitation Rejected
hi: आमंत्रण अस्वीकृत

en: Failed to join chat
hi: वार्तालाप में जुड़ने में असफल

en: You are now chatting in %s.
hi: अब आप %s में वार्तालाप कर रहें हैं।

en: Failed to join buddy in chat
hi: बड्डी के साथ चैट में जुड़ने में असफल

en: Maybe they're not in a chat?
hi: शायद वह चैट में नहीं हैं?

en: Fetching the room list failed.
hi: कक्ष सूची लाने में असफलता।

en: Voices
hi: आवाज़ें

en: Webcams
hi: वेब केमरे

en: Connection problem
hi: कनेक्शन में कठिनाई

en: Unable to fetch room list.
hi: कक्ष सूची नहीं ला पाया

en: User Rooms
hi: उपभोक्ता कक्ष

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
hi: (इस संदेश को बदलने में त्रुटी हुइ।	 खाता संपादक में 'एनकोडिंग' विकल्प को जाचें)

en: <br>At %s since %s
hi: <br>यहां पर %s %s से

en: Anyone
hi: कोइ भी

en: _Class:
hi: वर्ग:(_C)

en: _Instance:
hi: दृष्टान्ट:(_I)

en: _Recipient:
hi: प्राप्तकर्ता:(_R)

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
hi: %s,%s,%s को सबस्क्राइब करने का प्रयास विफल

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
hi: zlocate &lt;उपनाम&gt;: उपयोगकर्ता ढूंढे

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
hi: zl &lt;उपनाम&gt;: उपयोगकर्ता ढूंढ़े

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
hi: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;प्राप्तकर्ता&gt;: नये चैट में शामिल हों

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
hi: zi &lt;instance&gt;: इसे एक संदेश भेजें &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
hi: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: इसे एक संदेश भेजें  &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
hi: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;प्राप्तकर्ता&gt;: इसे एक संदेश भेजें  &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>प्राप्तकर्ता</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
hi: zir &lt;instance&gt; &lt;प्राप्तकर्ता&gt;: इसे एक संदेश भेजें &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>प्राप्तकर्ता</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
hi: zc &lt;क्लास&gt;: एक संदेश भेजें इसको &lt;<i>क्लास</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
hi: दोबारा सबसक्राइब करें

en: Retrieve subscriptions from server
hi: सवर्र ने सबसक्रिपशन लेकर आऐं।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
hi: ज़ैफिर (Zephyr) प्रोटॅकोल प्लगइन

en: Export to .anyone
hi: .anyone को निर्यात करें

en: Export to .zephyr.subs
hi: .zephyr.subs को निर्यात करें

en: Exposure
hi: दिखावा

en: %s is now known as %s.
hi: %s अब %s से पहचाना जाएगा ।

en: %s has invited %s to the chat room %s
hi: %s ने %s को %s चेट कक्ष में आमन्त्रित किया

en: Accept chat invitation?
hi: चैट आमंत्रण स्वीकारें?

en: SSL Handshake Failed
hi: एस एस एल हैंडशेक असफल

en: %s became idle
hi: %s निष्क्रिय हो गया है.

en: %s became unidle
hi: %s सक्रिय हो गया है.

en: Calculating...
hi: गणना जारी...

en: Unknown.
hi: अज्ञात

en: Orientation
hi: दिशा

en: The orientation of the tray.
hi: ट्रे कि दिशा

note: Build the login options frame.
en: Login Options
hi: लॉगइन विकल्प

en: _Username:
hi: उपयोगकर्ता-नाम(_U):

note: Build the user options frame.
en: User Options
hi: उपयोगकर्ता विकल्प

en: Use Global Proxy Settings
hi: सव्र्वयापी प्रोक्सी विकल्प प्रयोग करें

en: No Proxy
hi: कोई प्रॉक्सी नहीं

en: HTTP
hi: ऐचटीटीपी(HTTP)

en: SOCKS 4
hi: सोक्स चार

en: SOCKS 5
hi: सोक्स पांच

en: Use Environmental Settings
hi:  विकल्प का उपयोग करो

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
hi: अगर आप ध्यान से देखें

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
hi: आप तितलीयों को मिलते देख सकतें हैं

en: Proxy _type:
hi: प्रोक्सी की प्रकार(_t):

en: _Host:
hi: होस्ट्(_H):

en: _Port:
hi: पोर्ट(_P):

en: Pa_ssword:
hi: पासवर्ड(_s)

en: Add Account
hi: खाता जोड़ें

en: Protocol
hi: प्रोटोकोल

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
hi: कृप्या जिस चैट में आप शामिल होना चाहतें हैं उसके बारे में उचित जानकारी भरें।

en: Get _Info
hi: जानकारी लाऐं

en: I_M
hi: आइ एम(_M)

en: View _Log
hi: लॉग देखें(_L)

en: _Alias...
hi: उपनाम(_A)...

en: _Remove
hi: हटाओ(_R)

en: _Delete Group
hi: समूह मिटाओ(_D)

en: _Rename
hi: पुनः नाम दो(_R)

note: join button
en: _Join
hi: शामिल हों(_J)

en: Auto-Join
hi: स्वतः शामिल हों

en: _Collapse
hi: सिकुड़िये(_C)

en: _Expand
hi: फैलाइये(_E)

en: /Tools/Mute Sounds
hi: /औज़ार/आवाज़ बंद करें

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
hi: आप अभी ऐसे किसी खाते के साथ नहीं हैं जिससे बड्डी को जोड़ सकें।

note: Buddies menu
en: /_Buddies
hi: /बड्डी(_B)

en: /Buddies/New Instant _Message...
hi: /बड्डी/नया इंसटेंट संदेश(_M)...

en: /Buddies/Join a _Chat...
hi: /बड्डी/किसी चैट में शामिल हों(_C)...

en: /Buddies/Get User _Info...
hi: /बड्डी/उपयोगकर्ता जानकारी लायो...(_I)

en: /Buddies/View User _Log...
hi: /बड्डी/उपयोगकर्ता लॉग देखें(_L)...

en: /Buddies/_Add Buddy...
hi: /बड्डी/बड्डी जोड़ें(_A)...

en: /Buddies/Add C_hat...
hi: /बड्डी/चैट जोड़ें(_h)...

en: /Buddies/Add _Group...
hi: /बड्डी/समूह जोड़ें(_G)...

en: /Buddies/_Quit
hi: /बड्डी/छोड दें(_Q)

note: Tools
en: /_Tools
hi: औजार(_T)

en: /Tools/Pr_eferences
hi: /औज़ार/पसंदें(_e)

en: /Tools/Pr_ivacy
hi: /औजार/गुप्तता(_i)

en: /Tools/_File Transfers
hi: /औज़ार/फा़इल हसतांत्रन(_F)

en: /Tools/R_oom List
hi: /औजार/कक्ष सूची(_o)

en: /Tools/Mute _Sounds
hi: /औज़ार/आवाज़ बंद करें(_S)

note: Help
en: /_Help
hi: /सहायता(_H)

en: /Help/Online _Help
hi: /सहायता/औनलाइन सहायता(_H)

en: /Help/_Debug Window
hi: /सहायता/डीबग विंडो(_D)

en: /Help/_About
hi: /सहायता/बारे में(_A)

en: /Buddies/Join a Chat...
hi: /बड्डी/किसी चैट में शामिल हों...

en: /Tools/Privacy
hi: /औजार/गुप्तता

en: /Tools/Room List
hi: /औजार/कक्ष सूची

en: By status
hi: वस्तुस्थिति द्वारा

en: This protocol does not support chat rooms.
hi: इस प्रोटॅकॉल में चैट कमरों के लिए समर्थन नहीं है

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
hi: आप वर्तमान में किसी प्रोटॅकोल में लॉगिन नहीं हैं जिसमें गपशप करने की क्षमता है.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
hi: कृप्या उपनाम भरें और जिस चैट को आप बड्डी सूची में जोड़ना चाहते हैं उसके बारे में उचित जानकारी भरें।

en: _Group:
hi: समूह:(_G)

en: Please enter the name of the group to be added.
hi: कृपया उस समूह का नाम भरीये जिसे आप जोड़ना चाहतें हैं।

en: No actions available
hi: कोइ कार्य उपलब्ध नहीं है

en: Message Text
hi: सन्देश टेक्स्ट्

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
hi: आप अभी ऐसे किसी खाते के साथ नहीं हैं जिससे बड्डी को आमंत्रण भेज सकें।

en: Invite Buddy Into Chat Room
hi: बड्डी को चैट कक्ष में आमंत्रित करें

en: _Buddy:
hi: बड्डी(_B):

en: _Message:
hi: संदेश(_M)

en: <h1>Conversation with %s</h1>
hi: <h1> %s के साथ वार्तालाप</h1>

en: Save Conversation
hi: वार्तालाप संचित करें

en: Find
hi: खोजें

en: _Search for:
hi: के लिए खोज(_S):

en: Un-Ignore
hi: अपेक्षा

en: Ignore
hi: उपेक्षा

en: Unable to save icon file to disk.
hi: अइकॉन फ़ाइल को डिस्क में संचित करने में असमर्थ

en: Save Icon
hi: अइकॉन संचित करें

en: Animate
hi: सजीव करें

en: Hide Icon
hi: अइकॉन छुपायें

en: Save Icon As...
hi: अइकॉन इस तरह संचित करें...

note: Conversation menu
en: /_Conversation
hi: /वार्ता(_C)

en: /Conversation/New Instant _Message...
hi: /वार्ता/नया इंसटेंट संदेश(_M)...

en: /Conversation/_Find...
hi: /वार्ता/खोजें(_F)...

en: /Conversation/View _Log
hi: /वार्ता/लॉग देखें(_L)

en: /Conversation/_Save As...
hi: /वार्ता/ऐसे संचित करें(_S)...

en: /Conversation/Se_nd File...
hi: /वार्ता/फा़इल भेज़ें(_n)...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
hi: /वार्ता/नया बड्डी पर झपटा जोड़ें(_P)...

en: /Conversation/_Get Info
hi: /वार्ता/जानकारी लायें(_G)

en: /Conversation/In_vite...
hi: /वार्ता/आमंत्रण(_v)...

en: /Conversation/_Block...
hi: /वार्ता/रोकें(_B)...

en: /Conversation/_Add...
hi: /वार्ता/जोड़ें(_A)...

en: /Conversation/_Remove...
hi: /वार्ता/निकालें(_R)...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
hi: /वार्ता/कड़ी भरें(_k)...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
hi: /वार्ता/चित्र डालें(_e)...

en: /Conversation/_Close
hi: /वार्ता/बंद(_C)

note: Options
en: /_Options
hi: /विकल्प(_O)

en: /Options/Enable _Logging
hi: /विकल्प/लॉगिन चालू करें(_L)

en: /Options/Enable _Sounds
hi: /विकल्प/आवाज़ चालू करें(_S)

en: /Conversation/View Log
hi: /वार्ता/लॉग देखें

en: /Conversation/Send File...
hi: /वार्ता/फा़इल भेजें...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
hi: /विकल्प/बड्डी झपटा जोड़ें...

en: /Conversation/Get Info
hi: /वार्ता/जानकारी लाऐं

en: /Conversation/Invite...
hi: /वार्ता/आमंत्रण...

en: /Conversation/Alias...
hi: /वार्ता/उपनाम...

en: /Conversation/Block...
hi: /वार्ता/रोकें...

en: /Conversation/Add...
hi: /वार्ता/जोड़ें...

en: /Conversation/Remove...
hi: /वार्ता/हटायें...

en: /Conversation/Insert Link...
hi: /वार्ता/कड़ी भरें...

en: /Conversation/Insert Image...
hi: /वार्ता/चित्र डालें...

en: /Options/Enable Logging
hi: /विकल्प/लॉग करना चालू करें

en: /Options/Enable Sounds
hi: /विकल्प/आवाज़ चालू करें

en: /Options/Show Timestamps
hi: /विकल्प/टाइमस्टेंमप्स दिखायें

en: User is typing...
hi: उपयोगकर्ता टाईप कर रहा है

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
hi: कक्ष में 0 लोग हैं

en: Close conversation
hi: वार्तालाप बंद करें

en: Last created window
hi: अंतिम बनायी गयी विन्डो

en: Separate IM and Chat windows
hi: आईएम विंडो और चैट विंडो अलग करें

en: New window
hi: नया विन्डो

en: By group
hi: समूह से

en: By account
hi: खाता से

en: Save Debug Log
hi: डीबग लॉग संचय करें

en: support
hi: समर्थन

en: win32 port
hi: विन32 पोर्ट

en: maintainer
hi: मेन्टेनर

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
hi: हेकर तथा ओहदेदार चालक [लेज़ी बम]

en: original author
hi: मूल लेखक

en: lead developer
hi: मुख्य डेवलपर

en: Bulgarian
hi: बुल्गारियाई

en: Catalan
hi: केटालन

en: Czech
hi: चेक

en: Danish
hi: डेनिश

en: German
hi: जर्मनी

en: Australian English
hi: अंग्रेजी (AUS)

en: Canadian English
hi: अंग्रेजी (CAN)

en: British English
hi: अंग्रेजी (UK)

en: Spanish
hi: स्पेनी

en: Finnish
hi: फिनिश

en: French
hi: फ्रेंच

en: Hebrew
hi:  हिब्रू

en: Hindi
hi: हिन्दी

en: Hungarian
hi: हंगेरियाई

en: Italian
hi: इतालवी

en: Japanese
hi: जापानी

en: Georgian
hi: जौर्जियन

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Lithuanian
hi: लिथुवानियन

en: Macedonian
hi: मेसिडोनियन

en: Polish
hi: पोलिष

en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

en: Portuguese-Brazil
hi: पुर्तगाली (ब्राजीलीयाइ)

en: Romanian
hi: रोमानी

en: Russian
hi: रूसी

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Slovenian
hi: स्लोवाक

en: Albanian
hi: अलबेनी

en: Serbian
hi: सर्बियाइ

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Turkish
hi: टुर्की

en: Vietnamese
hi: वियतनामी

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
hi: टी. एम. थान्ह और गह्नोम-वीआइ मण्डली

en: Simplified Chinese
hi: सरलीकृत चीनी

en: Traditional Chinese
hi: पारम्परिक चीनी

en: Amharic
hi: अम्हारिक

en: Crazy Patch Writers
hi: क्रेजी पैच लेखकगण

en: Retired Developers
hi: सेवानिवृत्त डेवलपर्स

en: Current Translators
hi: वर्तमान अनुवादक - रविशंकर श्रीवास्तव (raviratlami@yahoo.com)

en: Past Translators
hi: पूर्व अनुवादकः रविशंकर श्रीवास्तव (raviratlami@yahoo.com)

en: _Account
hi: खाता(_A)

en: Get User Info
hi: उपयोगकर्ता की जानकारी लाऐं

en: Alias Contact
hi: संपर्क का उपनाम...

en: Enter an alias for this contact.
hi: इस संपर्क का उपनाम भरें।

en: Enter an alias for %s.
hi: %s का उपनाम भरें।

en: Alias Buddy
hi: बड्डी का उपनाम

en: Alias Chat
hi: चैट का उपनाम

en: Enter an alias for this chat.
hi: इस चैट का उपनाम भरें।

en: Remove Contact
hi: संपर्क निकालें

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
hi: आप अपनी बड्डी सूची से %s समूह को मिटाने जा रहें हैं। क्या आप आगे बढ़ना चाहतें हैं?

en: Remove Group
hi: समूह मिटाओ

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
hi: आप अपनी बड्डी सूची से %s को मिटाने जा रहें हैं। क्या आप आगे बढ़ना चाहतें हैं?

en: Remove Buddy
hi: बड्डी निकालें

en: _Remove Buddy
hi: बड्डी निकालें(_R)

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
hi: आप अपनी बड्डी सूची से %s चैट को मिटाने जा रहें हैं। क्या आप आगे बढ़ना चाहतें हैं?

en: Remove Chat
hi: चैट हटाऐं

en: <b>Receiving As:</b>
hi: <b>ऐसे प्राप्त कर रहा है:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
hi: <b>से प्राप्त कर रहा है:</b>

en: <b>Sending To:</b>
hi: <b>को भेज रहा है:</b>

en: <b>Sending As:</b>
hi: <b>एसे भेज रहा है:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
hi: इस प्रकार कि फ़ायल को खोलने के लिए कोइ भी कार्यक्रम संरचित नहीं है।

en: An error occurred while opening the file.
hi: फ़ाइल को खोलने में त्रुटि '

en: Filename:
hi: फा़इल-नाम:

en: Local File:
hi: स्थानिय फा़इल

en: Speed:
hi: गति

en: Time Elapsed:
hi: बीता हुआ समय

en: Time Remaining:
hi: बचा हुआ समय

note: Pause button
en: _Pause
hi: रुकावट(_P)

note: Resume button
en: _Resume
hi: फिर से आरम्भ करें(_R)

en: Hyperlink color
hi: हाइपरलिंक रंग

en: Color to draw hyperlinks.
hi: हाइपरलिंक खींचना का रंग।

en: Save Image
hi: चित्र संचित करें

en: _Save Image...
hi: चित्र संचित करें...(_S)

en: Select Font
hi: फॉन्ट् चुनो

en: Select Text Color
hi: टेक्स्ट रंग चुनो

en: Select Background Color
hi: पृष्ठभूमि का रंग चुनो

en: _URL
hi: यूआरएल(_U)

en: _Description
hi: विवरण(_D)

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
hi: कृप्या उस कड़ी का यू आर एल और विवरण भरें जिसे आप डालना चाहतें हैं । उसका विवरण वैकल्पिक है।

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
hi: कृप्या उस कड़ी का यू आर एल भरें जिसे आप डालना चाहतें हैं ।

en: Insert Link
hi: कड़ी डालें

en: _Insert
hi: डालें(_I)

en: Failed to store image: %s
hi: चित्र संचय करने में असफल: %s

en: Insert Image
hi: चित्र डालें

en: Smile!
hi: मुसकुरायैं!

en: This theme has no available smileys.
hi: इस थीम के पास कोइ स्माइली उपलब्ध नहीं है।

en: Bold
hi: मोटा

en: Italic
hi: झुके अक्षर

en: Underline
hi: रेखांकित

en: Font Face
hi: फॉन्ट का चेहरा

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
hi[0]: %s के %d लिए नया संदेश हैं।
hi[1]: %s के %d लिए नये संदेश हैं।

en: Unable to open URL
hi: यू आर एल खोलने में असमर्थ

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
hi: 'स्वयं' ब्राउज़र कमांड चुनी गयी है, परंतु कोइ कमांड को दृढ़ नहीं किया गया है।

en: Select a file
hi: फाइल को चुनो

en: _Account:
hi: खाता:(_A)

en: _Buddy name:
hi: बड्डी नाम:(_B)

en: Send a _message
hi: सन्देश भेजो(_m)

en: E_xecute a command
hi: कमांड चालू करें(_x)

en: P_lay a sound
hi: ध्वनि बजाना

en: Pre_view
hi: झलक(_v)

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
hi: नीचे दी गयी सूची में से एक स्माइली थीम चुनें। नयी थीमें थीम सूची पर खींचकर डालने से भी स्थापित करीं जा सकती हैं।

en: Icon
hi: अइकॉन

note: System Tray
en: System Tray Icon
hi: तंत्र तश्तरी आइकन

en: When away
hi: जब अनुपस्थित

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
hi: आईएम और चैट को टैब्ड विंडो में दिखाएँ (_t)

en: Show close b_utton on tabs
hi: टैब पर बंद करने का बटन दिखायें(_u)

en: Top
hi: ऊपर

en: Bottom
hi: नीचे

en: Left
hi: बायाँ

en: Right
hi: दाहिना

en: Enable buddy ic_on animation
hi: ऐनीमेशन पर बड्डी आइकॉन को समर्थ करें(_o)

en: _Notify buddies that you are typing to them
hi: बड्डी को सुचित करें कि आप उनको टाइप कर रहें हैं(_N)

en: Default Formatting
hi: डिफाल्ट रचना

en: Public _IP:
hi: सार्वजनिक आइ पी:(_I)

en: Ports
hi: पोर्ट्

en: _Manually specify range of ports to listen on
hi: खुद बतायें पोर्ट की श्रेणी उन पर सुनने हेतु(_M)

en: Proxy Server
hi: प्रोक्सी सर्वर

en: No proxy
hi: कोई प्रॉक्सी नहीं

en: _User:
hi: उपभोक्ता(_U):

en: Opera
hi: ओपेरा(Opera)

en: Netscape
hi: नेटस्केप(Netscape)

en: Mozilla
hi: मोज़िल्ला(Mozilla)

en: Konqueror
hi: कोंकर्र(Konqueror)

en: Galeon
hi: गैलियन(Galeon)

en: Firefox
hi: फायरफोक्स(Firefox)

en: Firebird
hi: फायरबर्ड(Firebird)

en: Epiphany
hi: ऐपीफनी(Epiphany)

en: Manual
hi: मान्युवल

en: Browser Selection
hi: ब्रउज़र चुनाव

en: _Browser:
hi: ब्रउज़र(_B):

en: _Open link in:
hi: कड़ी को इस में खोलें:(_O)

en: Browser default
hi: ब्राउज़र डिफाल्ट

en: Existing window
hi: विंडो से बाहर आते हुए

en: New tab
hi: नया टॉब

en: _Manual:
    (%s for URL)
hi: _खुद करें:
    (%s यू आर एल के लिए)(_M)

en: Log all c_hats
hi: सब चैट लॉग करें(_h)

en: Sound Selection
hi: ध्वनि का चुनाव

en: _Method:
hi: रीति(_M):

en: Console beep
hi: कोंसोल बीप

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
hi: ध्वनि कमांड:
    (%s फाइल-नाम के लिए)(_o)

en: Sounds when conversation has _focus
hi: धव्नियां जब वार्तालाप विंडो पर केंद्र हो(_f)

en: Play
hi: बजाना

en: _Auto-reply:
hi: स्वतः जवाब दें:(_A)

note: Auto-away stuff
en: Auto-away
hi: स्वतः अनुपस्थित

en: Interface
hi: बाहरी मूल/इन्टरफेस

en: Smiley Themes
hi: स्माइली थीम

en: Browser
hi: ब्रउज़र

en: Allow all users to contact me
hi: सब उपयोगकर्तौं को अनुमति दें

en: Allow only the users on my buddy list
hi: केवल मेरी बड्डी सूची में मोजूद उपयोगकर्तौं को अनुमति दें

en: Allow only the users below
hi: केवल निम्नलिखित उपयोगकर्तौं को अनुमति दें

en: Block all users
hi: सब उपभोक्ताओं को रोकों

en: Block only the users below
hi: केवल निम्नलिखित उपयोगकर्तौं को रोकें

en: Privacy
hi: गुप्पता

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
hi: गुप्तता विक्लपों में परिवर्तन तुरंत प्रभावित होंगे।

en: Set privacy for:
hi: के लिए गुप्तता दृढ़ करें:

en: Permit User
hi: उपयोगकर्ता को स्वीकारें

en: Type a user you permit to contact you.
hi: उस उपयोगकर्ता का नाम डालिए जिन्हें आप संपर्क करने की स्वीकृति देना चाहतें हैं।

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
hi: कृपया उस उपयोगकर्ता का नाम डालिए जिनसे आप  संपर्क करना चाहतें हैं।

en: Allow %s to contact you?
hi: %s को आपको संपर्क करने की अनुमति दें?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
hi: क्या आप निश्चित रुप से %s को आपको संपर्क करने की अनुमति देंना चाहतें हैं?

en: Block User
hi: उपयोगकर्ता को रोको

en: Type a user to block.
hi: रोकने के लिए उपयोगकर्ता का नाम डालें।

en: Please enter the name of the user you wish to block.
hi: कृपया उस उपयोगकर्ता का नाम डालिए जिन्हे आप रोकना चाहतें हैं।

en: Block %s?
hi: %s को रोकना चाहतें हैं क्या?

en: Are you sure you want to block %s?
hi: क्या आप निश्चित रुप से %s को व्रजित करना चाहतें हैं?

en: Apply
hi: लागू करें

en: That file already exists
hi: फ़ाइल पहले से है

en: Would you like to overwrite it?
hi: क्या आप इसके उपर लिखना चाहेंगे?

note: list button
en: _Get List
hi: सूची लायें(_G)

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
hi: संचय करें और प्रयोग करें(_v)

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
hi: <b>फा़इल:</b> %s
    <b>फा़इल आकार:</b> %s
    <b>छवि आकार:</b> %dx%d

en: _Copy Link Location
hi: कड़ी के स्थान की प्रतिलिपि बनायें(_C)

en: _Copy Email Address
hi: इमेल पते की प्रतिलिपि बनायें(_C)

en: _Alias
hi: उपनाम(_A)

en: _Invite
hi: आमंत्रण दें(_I)

en: _Open Mail
hi: डाक देखें(_O)

en: Point values to use when...
hi: अंक मान जब उपयोग में हों...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
hi: सम्पर्क प्राथमिकता

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
hi: भिन्न बड्डी अवस्था से सम्बद्ध मान को नियंत्रण करने देता है.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
hi: बड्डीस के सम्पर्क प्राथमिकताओं के गणन हेतु निष्क्रिय/दूर/ऑफलाइन अवस्था के अंक मान बदलने देता है.

en: By conversation count
hi: वार्तालाप गिनती से

en: Conversation Placement
hi: वार्तालाप स्थान

en: Number of conversations per window
hi: वार्तालाप गिनती प्रति विंडो

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
hi: अकों से रखते हुए आइ एम और चैट विन्डो को अलग करें

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
hi: एक्स्टपलेसमेन्ट

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
hi: अतिरिक्त बातचीत रखने के विकल्प

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
hi: संवादों की संखया को सीमाबद्ध करें, अगर चाहें तो आई ऐमों और वार्ताऔं को अलग करें

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
hi: माउस संकेतक आकार कॉन्फ़िगरेशन

en: Middle mouse button
hi: माउस का मध्य बटन

en: Right mouse button
hi: माउस का दाँया बटन

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
hi: दृष्टि संकेतक आकार प्रदर्शक (_V)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
hi: माउस संकेतक आकार

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
hi: माउस संकेतक आकार के लिए समर्थन प्रदान करता है

en: Instant Messaging
hi: इन्सटन्ट मैसेजिंग ( तुरन्त संदेशन )

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
hi: पता  पुस्तक से एक व्यक्ति को चुनें या नये व्यक्ति को जोङे ।

en: Group:
hi: समूह

note: "New Person" button
en: New Person
hi: नया व्यक्ति

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
hi: बड्डी चुनिये

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
hi: इस बड्डी को जोड़ने के लिए अपनी पता सूची से व्यक्ति चुनें या नया व्यक्ति बनायें

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
hi: बड्डी सम्मिलित करें(_A)

en: Add to Address Book
hi: पता  पुस्तक में जोङे

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
hi: ऐव्लूशन (Ximian Evolution) अनुकलन की संरचना

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
hi: वह सारे खाते चुनें जिनमे सब बड्डी को अपने आप जमा करना चाहतें हैं।

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
hi: ऐव्लूशन (Evolution) अनुकलन

en: Please enter the person's information below.
hi:  कृपा व्यक्ति का विवरण नीचे दें

en: Account type:
hi: खाते कि प्रकार:

note: Optional Information section
en: Optional information:
hi: अतिरिक्त सूचना

en: First name:
hi: पहिला नाम

en: Last name:
hi: अंतिम नाम

en: Email:
hi: इ-मेल:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
hi: जी टी कै सिगनल परीक्षण

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
hi: यह देखने के लिए परीक्षण करे कि सभी सिगनल भली प्रकार कार्य कर रहे हैं.

en: History
hi: इतिहास

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
hi: दूर होने पर आइकन बनाए

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
hi: जब आप दूर होंगे तब आपके वार्तालापों और बड्डी सूची को आइकन बनाता है.

en: Mail Checker
hi: डाक देखने वाला

en: Checks for new local mail.
hi: नए स्थानीय डाक देखें.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
hi: यह एक छोटा डब्बा बड्डी सूची के साथ जोड़ता है। यह डब्बा नयी डाक दिखाता है।

en: _IM windows
hi: आईएम विंडोस (_I)

en: C_hat windows
hi: गपशप विंडोस (_h)

en: _Apply
hi: लागू करें (_A)

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
hi: हेतु सूचना दे

en: _Focused windows
hi: संकेंद्रित विंडोस (_F)

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
hi: सूचना की विधियाँ

en: Prepend _string into window title:
hi: विंडो शीर्षक में स्ट्रिंग प्रीपेन्ड करें (_s):

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
hi: विंडो शीर्षक में भरें - नए संदेशों को गिनें (_o)

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
hi: विंडो मैनेजर नियत करें "अत्यावश्यक" संकेत (_U)

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
hi: सूचक हटाना

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
hi: वार्तालाप विंडो पर केंद्र प्राप्त हो तो हटाएँ (_g)

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
hi: वार्तालाप विंडो में क्लिक प्राप्त  हो तो हटाएँ (_r)

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
hi: वार्तालाप विंडो में टाइप कर रहे  हों तो हटाएँ (_t)

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
hi: जब संदेश भेजा जा चुके तो हटाएँ (_m)

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
hi: वार्तालाप टैब पर बदलने से हटाएँ(_b)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
hi: संदेश सूचना

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
hi: बिना पढ़े संदेशों के बारे में कई प्रकार से सूचना दे.

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
hi: एक प्लगइन उदाहरण जो काम करता है - इसका विवरण देखें

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
hi: यह एक अच्छा प्लगइन है जो ढेरों काम करता है.:
     जब आप लागिन करते हैं तो यह बताता है कि प्रोग्राम किसने लिखा
     - यह सभी आने वाले शब्दों को उलट देता है
     -यह आपकी सूची के व्यक्तियों को जब वे लागिन करते हैं, तुरंत संदेश भेजता है.

en: Raw
hi: अपूर्ण

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
hi: अक्षर आधारित प्रोटॅकोल पर अपूर्ण इनपुट भेजने देता है.

en: New Version Available
hi: नया अनुवाद उपलब्ध है

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
hi: नये अनुवाद की सूचना

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
hi: नये अनुवादों के लिए सामयिक जांच करता है।

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
hi: नये अनुवादों के लिए सामयिक जांच करता है और उपभोकर्ता को परिवर्तन लॉग के ज़रिए सूचित करता है।

en: Text Replacements
hi: पाठ बदलें

en: You type
hi: आपने टाइप किया

en: You send
hi: आपने भेजा

en: Add a new text replacement
hi: जोड़ें एक नया बदला पाठ

en: You _type:
hi: आपने टाइप किया (_t):

en: You _send:
hi: आपने भेजा (_s):

en: Text replacement
hi: बदलने हेतु पाठ

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
hi: उपयोगकर्ता  द्वारा पारिभाषित नियमों के तहत बाहर जाने वाले संदेशों में पाठ बदलता है

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
hi: बड्डी टिकर

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
hi: क्षैतिज स्क्रोल वाला बड्डी सूची वर्सन

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
hi: अंकित समय

en: Opacity:
hi: अपारदर्शिताः

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
hi: आईएम वार्तालाप विंडो

en: _IM window transparency
hi: आईएम विंडो पारदर्शिता (_I)

en: _Show slider bar in IM window
hi: आईएम विंडो में स्लाइडर बार दिखाएँ (_S)

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
hi: बड्डी सूची विंडो

en: _Buddy List window transparency
hi: बड्डी सूची विंडो पारदर्शिता (_B)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
hi: पारदर्शिता

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
hi: बड्डी सूची और संवादों के लिए परिवर्तनशील पारद्रशिता

en: GTK+ Runtime Version
hi: जीटीके+ रनटाइम संस्करण

note: Autostart
en: Startup
hi: प्रारंभ-में

en: _Dockable Buddy List
hi: डाकेबल बड्डी सूची (_D)
