Pidgin - en to uk translation catalogue (3914 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
uk: %s. Спробуйте `%s -h' для докладніших відомостей.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
uk: %s
    Використання: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    використовувати теку DIR для конфігураційних файлів
      -d, --debug         друкувати повідомлення зневадження до stderr
      -h, --help          показати цю довідку та вийти
      -n, --nologin       не входити у мережу автоматично
      -v, --version       показати поточну версію та вийти

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
uk: %s наштовхнулась на помилки міграції ваших налаштувань з %s до %s. Дослідіть та завершіть міграцію вручну. Будь ласка, відзвітуйте цю помилку на http://developer.pidgin.im

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
uk: Помилка

en: Account was not added
uk: Обліковий запис не був доданий

en: Username of an account must be non-empty.
uk: Ім'я користувача облікового запису не має бути порожнім.

en: New mail notifications
uk: Сповіщення про нову пошту

en: Remember password
uk: Запам'ятати пароль

en: There are no protocol plugins installed.
uk: Не встановлений жодний з додатків протоколів.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
uk: (Можливо, ви забули виконати 'make install'.)

en: Modify Account
uk: Змінити обліковий запис

en: New Account
uk: Новий обліковий запис

en: Protocol:
uk: Протокол:

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Alias:
uk: Псевдонім:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
uk: Створити цей обліковий запис на сервері

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
uk: Скасувати

note: Save button Save
en: Save
uk: Зберегти

en: Are you sure you want to delete %s?
uk: Ви дійсно хочете видалити %s?

en: Delete Account
uk: Видалити обліковий запис

note: Delete button
en: Delete
uk: Видалити

en: Accounts
uk: Облікові записи

en: You can enable/disable accounts from the following list.
uk: Ви можете увімкнути чи вимкнути облікові записи з наступного переліку.

note: Add button
en: Add
uk: Додати

note: Modify button
en: Modify
uk: Змінити

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
uk: %s%s%s%s зробив %s своїм контактом %s%s

en: Add buddy to your list?
uk: Додати контакт до вашого переліку?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
uk: %s%s%s%s хоче додати %s до свого переліку контактів%s%s

en: Authorize buddy?
uk: Авторизувати контакт?

en: Authorize
uk: Авторизувати

en: Deny
uk: Відмовити

en: Online: %d
    Total: %d
uk: В мережі: %d
    Всього: %d

en: Account: %s (%s)
uk: Обліковий запис: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
uk: 
    Востаннє в мережі: %s ago

en: Default
uk: Типовий

en: You must provide a username for the buddy.
uk: Ви маєте вказати ім'я контакту.

en: You must provide a group.
uk: Ви маєте вказати групу.

en: You must select an account.
uk: Ви маєте вибрати обліковий запис.

en: The selected account is not online.
uk: Вибраний обліковий запис не в мережі.

en: Error adding buddy
uk: Помилка під час додавання контакту

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Alias (optional)
uk: Прізвисько (не обов'язково)

en: Add in group
uk: Додати до групи

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Add Buddy
uk: Додати контакт

en: Please enter buddy information.
uk: Будь ласка, введіть відомості про користувача.

en: Chats
uk: Балачки

note: Extract their Name and put it in
en: Name
uk: Ім'я

en: Alias
uk: Псевдонім

en: Group
uk: Група

en: Auto-join
uk: Автоматичне приєднання

en: Add Chat
uk: Додати балачку

en: You can edit more information from the context menu later.
uk: Пізніше ви можете відредагувати більше відомостей з контекстного меню.

en: Error adding group
uk: Помилка додавання до групи

en: You must give a name for the group to add.
uk: Ви маєте надати назву групі, які потрібно додати.

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Enter the name of the group
uk: Введіть назву групи

en: Edit Chat
uk: Редагувати балачку

en: Please Update the necessary fields.
uk: Будь ласка, оновіть необхідні поля.

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Settings
uk: Редагувати налаштування

en: Information
uk: Відомості

en: Retrieving...
uk: Отримання...

en: Get Info
uk: Отримати відомості

en: Add Buddy Pounce
uk: Додати стеження за контактом

en: Send File
uk: Надсилання файлу

en: Blocked
uk: Заблокований

en: Show when offline
uk: Показувати, коли не у мережі

en: Please enter the new name for %s
uk: Будь ласка, введіть нову назву для %s

en: Rename
uk: Змінити ім'я

en: Set Alias
uk: Встановити псевдонім

en: Enter empty string to reset the name.
uk: Введіть порожній рядок, щоб скинути назву.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
uk: Видалення цього контакту спричинить до видалення всіх контактів у ньому

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
uk: Видалення цієї групи також видалить всі контакти у ній

en: Are you sure you want to remove %s?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
uk: Підтвердити вилучення

en: Remove
uk: Видалити

note: Buddy List
en: Buddy List
uk: Перелік контактів

en: Place tagged
uk: Місце позначене

en: Toggle Tag
uk: Перемкнути позначку

en: View Log
uk: Переглянути журнал

note: General
en: Nickname
uk: Прізвисько

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
uk: Без дій

en: On Mobile
uk: Розмовляю по мобільному

en: New...
uk: Створити...

en: Saved...
uk: Збережений...

en: Plugins
uk: Додатки

en: Block/Unblock
uk: Блокувати або розблокувати

en: Block
uk: Блокувати

en: Unblock
uk: Розблокувати

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
uk: Будь ласка, введіть ім'я користувача або прізвисько особи, яку ви б хотіли заблокувати чи розблокувати.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
uk: Гаразд

en: New Instant Message
uk: Нове миттєве повідомлення

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
uk: Введіть ім'я користувача або прізвисько особи, якій ви б хотіли надіслати повідомлення.

en: Channel
uk: Канал

en: Join a Chat
uk: Приєднатися до балачки

en: Please enter the name of the chat you want to join.
uk: Будь ласка, введіть назву балачки, до якої хочете приєднатися.

en: Join
uk: Приєднатись

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
uk: Будь ласка, введіть ім'я користувача або прізвисько особи, журнал якої хочете переглянути.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
uk: Налаштування

en: Send IM...
uk: Надіслати повідомлення...

en: Block/Unblock...
uk: Блокувати або розблокувати...

en: Join Chat...
uk: Приєднатись до балачки...

en: View Log...
uk: Переглянути журнал...

en: View All Logs
uk: Переглянути всі журнали

en: Show
uk: Показати

en: Empty groups
uk: Порожні групи

en: Offline buddies
uk: Користувачі, які поза мережею

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: By Status
uk: За станом

en: Alphabetically
uk: За алфавітом

en: By Log Size
uk: За розміром журналу

en: Buddy
uk: Приятель

en: Chat
uk: Балачка

en: Grouping
uk: Групування

en: Certificate Import
uk: Імпорт сертифікату

en: Specify a hostname
uk: Визначити назву вузла

en: Type the host name this certificate is for.
uk: Напишіть назву вузла, кому належить цей сертифікат.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
uk: Файл %s не може бути імпортований.
    Впевніться, що файл доступний для читання та у форматі PEM.

en: Certificate Import Error
uk: Помилка імпортування сертифікату

en: X.509 certificate import failed
uk: Помилка імпорту сертифікату X.509

en: Select a PEM certificate
uk: Вибрати сертифікат PEM

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
uk: Невдалий експорт %s.
    Перевірте, чи маєте ви права на запис до теки призначення

en: Certificate Export Error
uk: Помилка експорту сертифікату

en: X.509 certificate export failed
uk: Помилка експорту сертифікату X.509

en: PEM X.509 Certificate Export
uk: Експорт сертифікату PEM X.509

en: Certificate for %s
uk: Сертифікат для %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
uk: Загальна назва: %s
    
    Відбиток SHA1:
    %s"

en: SSL Host Certificate
uk: SSL сертифікат вузла

en: Really delete certificate for %s?
uk: Дійсно видалити сертифікат для %s?

en: Confirm certificate delete
uk: Підтвердити видалення сертифікату

en: Certificate Manager
uk: Менеджер сертифікатів

note: Creating the user splits
en: Hostname
uk: Назва вузла

en: Info
uk: Відомості

note: Close button
en: Close
uk: Закрити

en: %s disconnected.
uk: %s від'єднався.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
uk: %s
    
    Finch не буде намагатись перез'єднатись поки ви не виправите всі помилки та не увімкнете обліковий запис знову.

en: Re-enable Account
uk: Ще раз увімкнути обліковий запис

en: No such command.
uk: Немає такої команди.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
uk: Синтаксична помилка: ви ввели неправильну кількість аргументів до команди.

en: Your command failed for an unknown reason.
uk: Вашу команду не виконано з невідомої причини.

en: That command only works in chats, not IMs.
uk: Ця команда працює лише у балачках, не у розмовах миттєвими повідомленнями.

en: That command only works in IMs, not chats.
uk: Ця команда працює лише у розмовах миттєвими повідомленнями, не у балачках.

en: That command doesn't work on this protocol.
uk: Ця команда не працює з цим протоколом.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
uk: Повідомлення не надіслано, тому що ви не увійшли.

en: 
    %s is typing...
uk: 
    %s пише...

en: You have left this chat.
uk: Ви залишили цю балачку.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
uk: Обліковий запис від'єднаний і ви вже не у балачці. Ви приєднаєтесь до неї автоматично, коли обліковий запис перез'єднається.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
uk: Ведення журналу розпочалось. Майбутні повідомлення у цій розмові будуть записані до нього.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
uk: Ведення журналу зупинене. Майбутні повідомлення у цій розмові не будуть записані до нього.

en: Send To
uk: Надіслати до

en: Conversation
uk: Розмова

en: Clear Scrollback
uk: Очистити прокрутку

en: Show Timestamps
uk: Показати дату і час

en: Add Buddy Pounce...
uk: Додати стеження за контактом...

en: Invite...
uk: Запросити...

en: Enable Logging
uk: Увімкнути ведення журналу

en: Enable Sounds
uk: Увімкнути звуки

en: You are not connected.
uk: Ви не з'єднані.

en: <AUTO-REPLY>
uk: <АВТОВІДПОВІДЬ>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
uk[0]: Перелік %d користувача:
uk[1]: Перелік %d користувачів:
uk[2]: Перелік %d користувачів:

en: Supported debug options are: plugins version
uk: Підтримуються параметри зневадження: plugins version

en: No such command (in this context).
uk: Немає такої команди (у цьому контексті).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
uk: Використовуйте "/help &lt;команда&gt;" для довідки з окремої команди.
    Наступні команди доступні у цьому контексті:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
uk: %s не є вірним класом повідомлень. Дивіться '/help msgcolor' для отримання вірних класів повідомлень.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
uk: %s не є вірним кольором. Дивіться '/help msgcolor' для отримання вірних кольорів.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
uk: say &lt;message&gt;:  Надіслати повідомлення звичайним чином, як при використанні команди.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
uk: me &lt;дія&gt;:  Надіслати дію у стилі IRC користувачу або у балачку.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
uk: debug &lt;параметр&gt;:  Надіслати різноманітні відомості зневадження до поточної розмови.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
uk: clear: Очищає прокрутку розмови.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
uk: help &lt;команда&gt;:  Довідка з конкретної команди.

en: users:  Show the list of users in the chat.
uk: users: Показати перелік користувачів балачки.

en: plugins: Show the plugins window.
uk: plugins: показати вікно додатків.

en: buddylist: Show the buddylist.
uk: buddylist: показати вікно переліку контактів.

en: accounts: Show the accounts window.
uk: accounts: показати вікно облікових записів.

en: debugwin: Show the debug window.
uk: debugwin: показати вікно зневадження.

en: prefs: Show the preference window.
uk: prefs: показати вікно налаштувань.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
uk: statuses: показати вікно savedstatuses.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
uk: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Встановлює колір для різних класів повідомлень у вікні розмов.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>ПРИКЛАД:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
uk: Не вдається відкрити файл.

en: Debug Window
uk: Вікно зневадження

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
uk: Очистити

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Pause
uk: Пауза

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
uk[0]: Передавання файлів - %d%% of %d файлу
uk[1]: Передавання файлів - %d%% of %d файлів
uk[2]: Передавання файлів - %d%% of %d файлів

note: Create the window.
en: File Transfers
uk: Передавання файлів

en: Progress
uk: Перебіг

en: Filename
uk: Назва файлу

en: Size
uk: Розмір

en: Speed
uk: Швидкість

en: Remaining
uk: Залишилось

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack! presence
en: Status
uk: Стан

en: Close this window when all transfers finish
uk: Закрити вікно, коли завершаться всі передавання

en: Clear finished transfers
uk: Очищати завершені передавання

en: Stop
uk: Зупинити

en: Waiting for transfer to begin
uk: Очікування початку передачі

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Failed
uk: Помилка

en: %.2f KiB/s
uk: %.2f кБ/с

en: Sent
uk: Надіслані

en: Received
uk: Отримані

en: Finished
uk: Завершено

en: The file was saved as %s.
uk: Файл збережений як %s.

en: Sending
uk: Надсилання

en: Receiving
uk: Отримання

en: Conversation in %s on %s
uk: Розмова у %s на %s

en: Conversation with %s on %s
uk: Розмова з %s на %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
uk: Системні події будуть записані до журналу тільки тоді, коли опція "Записувати всі зміни стану до системного журналу" увімкнена.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
uk: Миттєві повідомлення будуть записані до журналу тільки тоді, коли опція "Записувати до журналу всі повідомлення" увімкнена.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
uk: Балачки будуть записані до журналу тільки тоді, коли опція "Записувати до журналу всі балачки" увімкнена.

en: No logs were found
uk: Не знайдений жодний журнал

en: Total log size:
uk: Загальний розмір журналу:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
uk: Прокрутити або шукати:

en: Conversations in %s
uk: Розмова у %s

en: Conversations with %s
uk: Розмова з %s

en: All Conversations
uk: Всі розмови

en: System Log
uk: Системний журнал

en: Calling...
uk: Виклик...

en: Hangup
uk: Завершити

note: Number of actions
en: Accept
uk: Прийняти

en: Reject
uk: Відхилити

en: Call in progress.
uk: Виклик триває.

en: The call has been terminated.
uk: Виклик завершено.

en: %s wishes to start an audio session with you.
uk: %s бажає розпочати аудіосеанс з вами.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
uk: %s намагається розпочати з вами тип сеансу, який не підтримується.

en: You have rejected the call.
uk: Ви відхилили виклик.

en: call: Make an audio call.
uk: call: зробити аудіо виклик.

en: Emails
uk: Ел. пошта

en: You have mail!
uk: Ви маєте лист!

en: Sender
uk: Відправник

en: Subject
uk: Тема

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
uk[0]: %s (%s) має %d нове повідомлення.
uk[1]: %s (%s) має %d нові повідомлення.
uk[2]: %s (%s) має %d нових повідомлень.

en: New Mail
uk: Нова пошта

en: Info for %s
uk: Відомості про %s

en: Buddy Information
uk: Відомості про користувача

en: Continue
uk: Продовжити

en: IM
uk: Повідомлення

en: Invite
uk: Запросити

en: (none)
uk: (немає)

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: loading plugin failed
uk: Не вдалося завантажити додаток

en: unloading plugin failed
uk: вивантаження додатку зазнало невдачі

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
uk: Назва: %s
    Збірка: %s
    Опис: %s
    Автор: %s
    Адреса в мережі: %s
    Назва файлу: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
uk: Додаток має бути завантажений до того, як ви зможете налаштувати його.

en: No configuration options for this plugin.
uk: Немає опцій налаштувань для цього додатку.

en: Error loading plugin
uk: Помилка завантаження додатку

en: The selected file is not a valid plugin.
uk: Вибраний файл не є дійсним додатком.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
uk: Будь ласка, відкрийте вікно зневадження та спробуйте знову, щоб уточнити повідомлення про помилку.

en: Select plugin to install
uk: Виберіть додаток, який необхідно встановити

en: You can (un)load plugins from the following list.
uk: Ви можете завантажити чи вивантажити додатки з наступного переліку.

en: Install Plugin...
uk: Встановити додатки...

en: Configure Plugin
uk: Налаштування додатків

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
uk: Налаштування

en: Please enter a buddy to pounce.
uk: Будь ласка, введіть контакт, за яким потрібно стежити.

en: New Buddy Pounce
uk: Нове правило стеження

en: Edit Buddy Pounce
uk: Редагувати правило стеження

en: Pounce Who
uk: За ким стежити

note: Account:
en: Account:
uk: Обліковий запис:

en: Buddy name:
uk: Ім'я контакту:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
uk: Стежити, коли контакт...

en: Signs on
uk: Увійшов

en: Signs off
uk: Вийшов

en: Goes away
uk: Відійшов

en: Returns from away
uk: Повернувся

en: Becomes idle
uk: Став бездіяльним

en: Is no longer idle
uk: Вже не бездіяльний

en: Starts typing
uk: Почав писати

en: Pauses while typing
uk: Припинив писати

en: Stops typing
uk: Закінчив писати

en: Sends a message
uk: Надсилає повідомлення

note: Create the "Action" frame.
en: Action
uk: Дія

en: Open an IM window
uk: Відкрити вікно розмови миттєвими повідомленнями

en: Pop up a notification
uk: Показати виринаюче сповіщення

en: Send a message
uk: Надіслати повідомлення

en: Execute a command
uk: Виконати команду

en: Play a sound
uk: Відтворити звук

en: Pounce only when my status is not Available
uk: Стежити тільки коли мій стан не "Відсутній"

en: Recurring
uk: Періодичний

en: Cannot create pounce
uk: Не вдається створити стеження

en: You do not have any accounts.
uk: Ви не маєте жодного облікового запису.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
uk: Ви повинні створити обліковий запис перед тип як створити стеження.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити стеження на %s для %s?

en: Buddy Pounces
uk: Стеження за контактами

en: %s has started typing to you (%s)
uk: %s розпочав писати вам (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
uk: %s призупинив писати вам (%s)

en: %s has signed on (%s)
uk: %s увійшов (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
uk: %s повернувся зі стану бездіяльності (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
uk: %s повернувся (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
uk: %s закінчив писати вам (%s)

en: %s has signed off (%s)
uk: %s вийшов (%s)

en: %s has become idle (%s)
uk: %s перейшов у стан бездіяльності (%s)

en: %s has gone away. (%s)
uk: %s відійшов. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
uk: %s надіслав нам повідомлення. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
uk: Невідома подія стеження. Сповістіть про це!

en: Based on keyboard use
uk: Оснований на використанні клавіатури

en: From last sent message
uk: З останнього надісланого повідомлення

en: Never
uk: Ніколи

en: Show Idle Time
uk: Показати час бездіяльності

en: Show Offline Buddies
uk: Показати контакти, які поза мережею

en: Notify buddies when you are typing
uk: Сповіщати користувачів, коли ви їм пишете

en: Log format
uk: Формат журналу

en: Log IMs
uk: Записувати миттєві повідомлення до журналу

en: Log chats
uk: Записувати до журналу балачки

en: Log status change events
uk: Записувати до журналу зміни стану

en: Report Idle time
uk: Звітувати про час бездіяльності

en: Change status when idle
uk: Змінювати стан коли бездіяльний

en: Minutes before changing status
uk: Хвилин до зміни стану

en: Change status to
uk: Змінити стан на

en: Conversations
uk: Розмови

en: Logging
uk: Ведення журналу

en: You must fill all the required fields.
uk: Ви маєте заповнити всі необхідні поля.

en: The required fields are underlined.
uk: Необхідні поля підкреслені.

en: Not implemented yet.
uk: Ще не реалізована.

en: Save File...
uk: Збереження файлу...

en: Open File...
uk: Відкрити файл...

en: Choose Location...
uk: Виберіть місцезнаходження...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
uk: Натисніть 'Enter' щоб знайти більше кімнат у цій категорії.

en: Get
uk: Отримати

note: Create the window.
en: Room List
uk: Перелік кімнат

en: Buddy logs in
uk: Користувач входить у мережу

en: Buddy logs out
uk: Користувач виходить з мережі

en: Message received
uk: Отримано повідомлення

en: Message received begins conversation
uk: Отримане повідомлення розпочинає розмову

en: Message sent
uk: Повідомлення відправлено

en: Person enters chat
uk: Користувач входить у балачку

en: Person leaves chat
uk: Користувач залишає балачку

en: You talk in chat
uk: Ви розмовляєте у балачці

en: Others talk in chat
uk: Інші розмовляють у балачці

en: Someone says your username in chat
uk: Хтось назвав ваше ім'я у балачці

en: GStreamer Failure
uk: Помилка GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
uk: Не вдається ініціалізувати GStreamer.

en: (default)
uk: (типовий)

en: Select Sound File ...
uk: Виберіть звуковий файл...

en: Sound Preferences
uk: Налаштування звуку

en: Profiles
uk: Профілі

en: Automatic
uk: автоматично

en: Console Beep
uk: Сигнал динаміком

en: Command
uk: команда

en: No Sound
uk: Немає звуку

en: Sound Method
uk: Спосіб відтворення звуку

en: Method:
uk: Спосіб:

en: Sound Command
    (%s for filename)
uk: Звукова команда
    (%s для назви файлу)

note: Sound options
en: Sound Options
uk: Параметри звуку

en: Sounds when conversation has focus
uk: Звуки, коли вікно розмови отримало фокус

en: Always
uk: Завжди

en: Only when available
uk: Тільки коли доступний

en: Only when not available
uk: Тільки коли недоступний

en: Volume(0-100):
uk: Гучність (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
uk: Звукові події

en: Event
uk: Подія

en: File
uk: Файл

en: Test
uk: Перевірка

en: Reset
uk: Скинути

en: Choose...
uk: Вибрати...

en: Are you sure you want to delete "%s"
uk: Ви впевнені, що хочете видалити "%s"

en: Delete Status
uk: Видалити стан

en: Saved Statuses
uk: Збережені стани

en: Title
uk: Назва

en: Type
uk: Тип

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
uk: Повідомлення

note: Use
en: Use
uk: Використати

en: Invalid title
uk: Невірний заголовок

en: Please enter a non-empty title for the status.
uk: Будь ласка, введіть назву для стану.

en: Duplicate title
uk: Подвоїти назву

en: Please enter a different title for the status.
uk: Будь ласка, введіть іншу назву для стану.

en: Substatus
uk: Підстан

en: Status:
uk: Стан:

en: Message:
uk: Повідомлення:

en: Edit Status
uk: Редагувати стан

en: Use different status for following accounts
uk: Використовувати рідний стан для наступних облікових записів

note: Save & Use
en: Save & Use
uk: Зберегти та використати

en: Certificates
uk: Сертифікати

en: Sounds
uk: Звуки

en: Statuses
uk: Стани

en: Error loading the plugin.
uk: Помилка завантаження додатку.

en: Couldn't find X display
uk: Не вдається знайти дисплей X

en: Couldn't find window
uk: Не вдається знайти вікно

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
uk: Додаток не може бути завантажений, тому що зібраний без підтримки X11.

en: Clipboard plugin
uk: Додаток буферу обміну

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
uk: Якщо вміст gnt clipboard зміниться, зробити його доступним для X, якщо це можливо.

en: %s just signed on
uk: %s щойно увійшов

en: %s just signed off
uk: %s щойно вийшов

en: %s sent you a message
uk: %s надіслав вам повідомлення

en: %s said your nick in %s
uk: %s сказав ваше прізвисько у %s

en: %s sent a message in %s
uk: %s надіслав повідомлення у %s

en: Buddy signs on/off
uk: Контакт увійшов чи вийшов

en: You receive an IM
uk: Ви отримали повідомлення

en: Someone speaks in a chat
uk: Хтось говорить у балачці

en: Someone says your name in a chat
uk: Хтось сказав ваше ім'я у балачці

en: Notify with a toaster when
uk: Сповіщати виринаючим повідомленням коли

en: Beep too!
uk: Також сигнал динаміком!

en: Set URGENT for the terminal window.
uk: Встановити URGENT для вікна терміналу.

en: Toaster plugin
uk: Додаток Toaster

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
uk: <b>Розмова з %s на %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
uk: Додаток "Історії" потребує "Ведення журналу"

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
uk: Ведення журналу може бути увімкнене у Сервіс -> Параметри -> Журнали.
    
    Увімкнення журналу для миттєвих повідомлень та (або) балачок увімкне історію для того ж типу розмов.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
uk: Показує записи недавніх розмов у вікнах нових розмов.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
uk: При відкриванні нової розмови, цей додаток вставить останню розмову у поточну.

en: 
    Fetching TinyURL...
uk: 
    Отримання TinyURL...

en: TinyURL for above: %s
uk: TinyURL для посилання вище: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
uk: Будь ласка, зачекайте поки TinyURL отримає коротше посилання URL ...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
uk: Створювати TinyURL тільки для посилань URL, довжина яких більше ніж

en: TinyURL (or other) address prefix
uk: Префікс адреси TinyURL (або інший)

en: TinyURL plugin
uk: Додаток TinyURL

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
uk: Коли отримується повідомлення з посиланням URL, використовувати TinyURL для легшого копіювання

en: Online
uk: У мережі

note: primative,						no,							id,			name
en: Offline
uk: Поза мережею

en: Online Buddies
uk: Контакти, які в мережі

en: Offline Buddies
uk: Контакти, які поза мережею

en: Online/Offline
uk: В мережі/Поза мережею

en: No Grouping
uk: Немає групування

en: Nested Subgroup
uk: Вкладені підгрупи

en: Nested Grouping (experimental)
uk: Вкладені підгрупи (експериментально)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
uk: Забезпечує додаткові опції групування переліку контактів.

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
uk: lastlog: Пошуки рядка в журналі вище.

en: Lastlog plugin.
uk: Додаток "Останній журнал".

en: accounts
uk: облікові записи

en: Password is required to sign on.
uk: Щоб увійти необхідний пароль.

en: Enter password for %s (%s)
uk: Введіть пароль для %s (%s)

en: Enter Password
uk: Введіть пароль

en: Save password
uk: Зберегти пароль

en: Missing protocol plugin for %s
uk: Відсутній додаток протоколу для %s

en: Connection Error
uk: Помилка з'єднання

en: New passwords do not match.
uk: Нові паролі не збігаються.

en: Fill out all fields completely.
uk: Заповніть повністю всі поля.

en: Original password
uk: Початковий пароль

en: New password
uk: Новий пароль

en: New password (again)
uk: Новий пароль (ще раз)

en: Change password for %s
uk: Заміна паролю для %s

en: Please enter your current password and your new password.
uk: Введіть ваш поточний пароль та новий пароль.

en: Change user information for %s
uk: Зміна відомостей користувача про %s

en: Set User Info
uk: Встановити відомості про користувача

en: This protocol does not support setting a public alias.
uk: Цей протокол не підтримує встановлення загальнодоступних псевдонімів.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
uk: Цей протокол не підтримує отримання загальнодоступних псевдонімів.

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Buddies
uk: Користувачі

en: buddy list
uk: перелік контактів

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
uk: Сертифікат підписаний власноруч і не може бути автоматично перевірений.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
uk: Сертифікат не є довіреним, тому що немає жодного довіреного сертифікату, який може перевірити його.

en: The certificate is not valid yet.
uk: Сертифікат ще не дійсний.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.
uk: Термін дії сертифікату закінчився і його не слід вважати дійсним.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
uk: Надана зв'язка сертифікатів не видана цьому домену.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
uk: Ви не маєте бази даних кореневих сертифікатів, тому не можливо перевірити справжність цього сертифікату.

en: The certificate chain presented is invalid.
uk: Надана зв'язка сертифікатів неправильна.

en: The certificate has been revoked.
uk: Сертифікат був скасований.

en: An unknown certificate error occurred.
uk: Трапилась невідома помилка сертифікату.

en: (DOES NOT MATCH)
uk: (НЕ ЗБІГАЄТЬСЯ)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
uk: %s надав наступний сертифікат для одноразового використання:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
uk: Загальна назва: %s %s
    Відбиток (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
uk: Одностороння перевірка сертифікату

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
uk: Повноваження сертифікату

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
uk: Кеш пірів SSL

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
uk: Прийняти сертифікат для %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
uk: Перевірка сертифікату SSL

en: _View Certificate...
uk: _Переглянути сертифікат...

en: The certificate for %s could not be validated.
uk: Сертифікат для %s не можливо перевірити.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
uk: Помилка SSL сертифікату

en: Unable to validate certificate
uk: Не вдалося перевірити чинність сертифікату

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
uk: Замість цього сертифікат стверджує, що він від "%s". Це може означати, що ви не з'єдані з послугою, хоча вважаєте, що це так.

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
uk: Загальна назва: %s
    
    Відбиток (SHA1): %s
    
    Дата початку дії: %s
    Дійсний до: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
uk: Відомості про сертифікат

note: show error to user
en: Registration Error
uk: Помилка реєстрації

en: Unregistration Error
uk: Помилка видалення реєстрації

en: +++ %s signed on
uk: +++ %s увійшов

en: +++ %s signed off
uk: +++ %s вийшов

note: Undocumented Unknown error
en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unable to send message: The message is too large.
uk: Не вдається надіслати повідомлення. Повідомлення занадто велике.

en: Unable to send message to %s.
uk: Не вдається надіслати повідомлення до %s.

en: The message is too large.
uk: Повідомлення надто довге.

en: Unable to send message.
uk: Не вдається відправити повідомлення.

en: Send Message
uk: Надсилання повідомлення

en: _Send Message
uk: Надіслати повідомлення

en: %s entered the room.
uk: %s увійшов до кімнати.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
uk: %s [<I>%s</I>] увійшов до кімнати.

en: You are now known as %s
uk: Ви тепер відомі як %s

en: %s is now known as %s
uk: %s тепер відомий як %s

en: %s left the room.
uk: %s залишив кімнату.

en: %s left the room (%s).
uk: %s залишив кімнату (%s).

en: Invite to chat
uk: Запросити до балачки

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
uk: Введіть ім'я користувача, якого ви бажаєте запросити, та введіть необов'язковий текст запрошення.

en: Failed to get connection: %s
uk: Не вдається отримати з'єднання: %s

en: Failed to get name: %s
uk: Не вдається отримати ім'я: %s

en: Failed to get serv name: %s
uk: Помилка отримання назви сервера: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
uk: Сервер D-BUS Purple не запущений з вказаних нижче причин

en: No name
uk: Немає імені

en: Unable to create new resolver process
uk: Не вдається створити новий процес визначення імені

en: Unable to send request to resolver process
uk: Неможливо надіслати запит процесу визначення імен

en: Error resolving %s:
    %s
uk: Помилка отримання назви вузла %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
uk: Помилка отримання назви вузла %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
uk: Помилка читання даних процесу визначення імен:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
uk: Процес визначення імені завершився без відповіді на запит

en: Error converting %s to punycode: %d
uk: Помилка перетворення %s у punycode: %d

en: Thread creation failure: %s
uk: Помилка створення потоку : %s

note: Data is assumed to be the destination bn
en: Unknown reason
uk: Невідома причина

en: Error reading %s: 
    %s.
uk: Помилка читання %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
uk: Помилка запису %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
uk: Помилка доступу %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
uk: Немає прав на запис до теки.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
uk: Не можна відправляти файл розміром 0 байтів.

en: Cannot send a directory.
uk: Не можна відправляти каталог.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
uk: %s не є звичайним файлом. Він не буде перезаписаний.

en: File is not readable.
uk: Файл неможливо прочитати.

en: %s wants to send you %s (%s)
uk: %s бажає надіслати вам %s (%s)

en: %s wants to send you a file
uk: %s бажає надіслати вам файл

en: Accept file transfer request from %s?
uk: Задовольнити запит передавання файлу %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
uk: Файл доступний для завантаження з:
    Віддалений вузол: %s
    Віддалений порт: %d

en: %s is offering to send file %s
uk: Пропозиція надіслати %s до %s

en: %s is not a valid filename.
uk: %s - не є допустимою назвою файлу.

en: Offering to send %s to %s
uk: Пропозиція надіслати %s до %s

en: Starting transfer of %s from %s
uk: Починається передавання %s до %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
uk: Передавання файлу <A HREF="file://%s">%s</A> завершено

en: Transfer of file %s complete
uk: Передавання файлу %s  завершено

en: File transfer complete
uk: Передавання файлу завершено

en: You cancelled the transfer of %s
uk: Ви скасували передавання %s

en: File transfer cancelled
uk: Передавання файлу скасовано

en: %s cancelled the transfer of %s
uk: %s скасував передавання %s

en: %s cancelled the file transfer
uk: %s скасував передавання файлу

en: File transfer to %s failed.
uk: Невдале передавання файлу до '%s'.

en: File transfer from %s failed.
uk: Невдале передавання файлу від %s.

en: Run the command in a terminal
uk: Запустити команду в терміналі

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "aim" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "gg" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "icq" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "irc" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "msnim" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "sip" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "xmpp" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
uk: Команда використовується для обробки "ymsgr" URL-адрес, якщо увімкнено.

en: The handler for "aim" URLs
uk: Обробник URL-посилань "aim"

en: The handler for "gg" URLs
uk: Обробник URL-посилань "gg"

en: The handler for "icq" URLs
uk: Обробник URL-посилань "icq"

en: The handler for "irc" URLs
uk: Обробник URL-посилань "irc"

en: The handler for "msnim" URLs
uk: Обробник URL-посилань "msnim"

en: The handler for "sip" URLs
uk: Обробник URL-посилань "sip"

en: The handler for "xmpp" URLs
uk: Обробник URL-посилань "xmpp"

en: The handler for "ymsgr" URLs
uk: Обробник URL-посилань "ymsgr"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "aim" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "gg" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "icq" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "irc" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "msnim" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "sip" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "xmpp" URL-посилання.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
uk: Так, якщо команда визначена у "command" має обробляти "ymsgr" URL-посилання.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
uk: Так, якщо команда, що використовується для обробки цього типу URL-посилань, має бути запущена у терміналі.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "aim" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "gg" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "icq" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "irc" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "msnim" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "sip" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "xmpp" URL-посилання

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
uk: Чи визначена команда має оброблювати "ymsgr" URL-посилання

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
uk: <b><font color="red">У послузі ведення журналу відсутня функція читання</font></b>

en: Plain text
uk: Звичайний текст

en: Old flat format
uk: Старий плоский формат

en: Logging of this conversation failed.
uk: Помилка ведення журналу цієї розмови.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
uk: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;АВТО_ВІДПОВІДЬ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
uk: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;АВТО_ВІДПОВІДЬ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
uk: <font color="red"><b>Не вдається знайти шлях до журналу!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
uk: <font color="red"><b>Не вдається прочитати файл: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
uk: (%s) %s <АВТО-ВІДПОВІДЬ>: %s

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
uk: Не знайдено жодного кодека. Встановіть деякі кодеки GStreamer, що знаходяться в пакеті додатку GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
uk: Не залишилось жодного кодеку. Налаштування кодеків у fs-codecs.conf занадто суворі.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
uk: Сталася невиправна помилка Farsight2.

en: Error with your microphone
uk: Помилка мікрофона

en: Error with your webcam
uk: Помилка веб-камери

en: Conference error
uk: Помилка конференції

en: Error creating session: %s
uk: Помилка створення сеансу: %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
uk: Ви використовуєте %s, але додаток потребує %s.

en: This plugin has not defined an ID.
uk: Додаток не визначив ID.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
uk: Код додатку %d не збігається (необхідно %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
uk: Версії ABI не збігаються %d.%d.x (необхідна %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
uk: Додатком не впроваджені всі необхідні функції ((list_icon, login та close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
uk: Не знайдено необхідний додаток %s. Встановіть цей додаток та спробуйте знову.

en: Unable to load the plugin
uk: Не вдається завантажити додаток

en: The required plugin %s was unable to load.
uk: Не вдається завантажити необхідний додаток %s.

en: Unable to load your plugin.
uk: Не вдається завантажити ваш додаток.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
uk: %s потребує %s, але його не вдалося вивантажити.

en: Autoaccept
uk: Прийняти автоматично

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
uk: Задовольнити запит передавання файлу від вибраних користувачів.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
uk: Автоматичне прийняти запитів на передавання "%s" з "%s" завершено.

en: Autoaccept complete
uk: Автоматичне прийняття завершене

en: When a file-transfer request arrives from %s
uk: Коли запит на передавання файлу надходить від %s

en: Set Autoaccept Setting
uk: Встановити налаштування автоматичного погодження

en: _Save
uk: З_берегти

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: Ask
uk: Запитати

en: Auto Accept
uk: Автоматично прийняти

en: Auto Reject
uk: Автоматично відхилити

en: Autoaccept File Transfers...
uk: Автоматично приймати передачі файлів...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
uk: Шлях де зберігати файли
    (Будь ласка, вкажіть повний шлях)

en: Automatically reject from users not in buddy list
uk: Автоматично відхилити від користувачів, які не в переліку контактів

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
uk: Повідомляти виринаючим вікном, коли передавання файлу з автоматичним дозволом завершиться
    (тільки коли немає жодної розмови з відправником)

en: Create a new directory for each user
uk: Створити нову теку для кожного користувача

en: Notes
uk: Примітки

en: Enter your notes below...
uk: Введіть примітки нижче...

en: Edit Notes...
uk: Редагувати нотатки...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
uk: Примітки користувача

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
uk: Зберігати примітки для окремих контактів.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
uk: Додає опцію збереження приміток для контакту переліку контактів.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
uk: Випробовування шифру

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
uk: Випробовує шифри, що постачаються з libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
uk: Приклад DBus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
uk: Приклад додатку DBus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
uk: Керування файлів

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
uk: Дозволяє керувати шляхом вводу команд у файл.

en: Minutes
uk: Хвилини

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
uk: Майстер бездіяльності

en: Set Account Idle Time
uk: Встановити час бездіяльності облікового запису

en: _Set
uk: _Встановити

en: None of your accounts are idle.
uk: Жодний з ваших облікових записів не бездіяльний.

en: Unset Account Idle Time
uk: Обнулити час бездіяльності облікового запису

en: _Unset
uk: _Зняти

en: Set Idle Time for All Accounts
uk: Встановити час бездіяльності для всіх облікових записів

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
uk: Обнулити час бездіяльності для всіх бездіяльних облікових записів

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
uk: Дозволяє вручну налаштовувати, як довго ви бездіяльні

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
uk: Перевірочний клієнт IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
uk: Перевірочний додаток підтримки IPC у якості клієнта.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
uk: Перевірочний додаток підтримки IPC у якості клієнта. Визначає розташування серверного додатка та викликає зареєстровані команди.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
uk: Перевірочний сервер IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
uk: Перевірочний додаток підтримки IPC у якості сервера.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
uk: Перевірочний додаток підтримки IPC у якості сервера. Реєструє команди IPC.

en: Hide Joins/Parts
uk: Сховати приєднання та покидання

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
uk: Для кімнат з більшою кількістю людей ніж

en: If user has not spoken in this many minutes
uk: Користувач не розмовляв більше хвилин ніж

en: Apply hiding rules to buddies
uk: Застосувати правила приховування для контакту

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
uk: Приховування входу та виходу

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
uk: Ховати зовнішні повідомлення входу та виходу.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
uk: Додаток ховає повідомлення входу та виходу у великих кімнатах, крім тих, де користувачі беруть активну участь у розмові.

en: User is offline.
uk: Користувач поза мережею.

en: Auto-response sent:
uk: Надіслана автоматична відповідь:

en: %s has signed off.
uk: %s вийшов.

en: One or more messages may have been undeliverable.
uk: Одне або декілька повідомлень можуть дути недоставлені.

en: You were disconnected from the server.
uk: Вас було роз'єднано з сервером.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
uk: Ви зараз роз'єднані. Повідомлення не будуть доставлені, поки ви не увійдете.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
uk: Неможливо надіслати повідомлення, тому що перевищена найбільша довжина.

en: Message could not be sent.
uk: Неможливо надіслати повідомлення.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
uk: Загальні налаштування читання журналів

en: Fast size calculations
uk: Швидке обчислення розміру

en: Use name heuristics
uk: Використовувати евристику імені

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
uk: Тека з журналами

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
uk: Оглядач журналів

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
uk: Вміщує журнали інших клієнтів миттєвих повідомлень в переглядач журналів.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
uk: Під час переглядання журналів цей додаток включає журнали з інших клієнтів миттєвих повідомлень. Наразі, до них входять Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: Цей додаток все ще на етапі альфа версії та може часто ламатися. Використовуйте її на свій ризик!

en: Mono Plugin Loader
uk: Завантажувач додатків Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
uk: Завантажує додатки .NET з Mono.

en: Add new line in IMs
uk: Додати новий рядок у розмові миттєвими повідомленнями

en: Add new line in Chats
uk: Додати новий рядок у балачках

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
uk: Новий рядок

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
uk: Додає новий рядок до відображуваного повідомлення.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
uk: Додавати новий рядок до повідомлень, щоб решта повідомлення була під ім'ям користувача у вікні розмов.

en: Offline Message Emulation
uk: Емуляція повідомлень поза мережею

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
uk: Зберегти повідомлення, надіслані користувачеві, як стеження.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
uk: Решта повідомлень будуть збережені як стеження. Ви можете редагувати або видалити стеження з діалогу "Стеження за контактами".

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
uk: "%s" зараз поза мережею. Ви хочете зберегти решту повідомлення в стеження та автоматично надіслати його, коли "%s" повернеться?

en: Offline Message
uk: Повідомлення, коли поза мережею

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
uk: Ви можете редагувати чи видалити стеження з діалогу "Стеження за контактами""

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Save offline messages in pounce
uk: Зберегти повідомлення поза мережею в стеження

en: Do not ask. Always save in pounce.
uk: Не питати. Завжди зберегти в стеження.

en: One Time Password
uk: Одноразовий пароль

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
uk: Підтримка One Time Password

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
uk: Змусити використовувати паролі тільки один раз.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
uk: Дозволяє змусити на рівні кожного облікового запису, щоб паролі не зберігалися та використовувалися тільки в одному успішному з'єданні.
    Примітка: пароль облікового запису не повинен бути збереженим, щоб це працювало.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
uk: Завантажувач додатків Perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
uk: Забезпечує підтримку завантаження додатків perl.

en: Psychic Mode
uk: Психо-режим

en: Psychic mode for incoming conversation
uk: Психо-режим для вхідних розмов

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
uk: Спричинює появу вікна розмови як тільки інші користувачі розпочинають писати вам. Працює для AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!

en: You feel a disturbance in the force...
uk: Ви відчуваєте порушення в силі...

en: Only enable for users on the buddy list
uk: Доступне лише для користувачів з переліку контактів

en: Disable when away
uk: Вимкнути, коли відійшов

en: Display notification message in conversations
uk: Відображати сповіщення повідомлення у розмові

en: Raise psychic conversations
uk: Розпочати психо розмову

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
uk: Перевірка сигналів

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
uk: Перевіряє, чи усі сигнали працюють коректно.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
uk: Простий додаток

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
uk: Перевіряє, чи усе працює.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
uk: Сертифікати X.509

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
uk: Забезпечує підтримку SSL через GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
uk: Надає підтримку SSL через Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
uk: Надає обгортку навколо бібліотек SSL.

en: %s is no longer away.
uk: %s повернувся.

en: %s has gone away.
uk: %s відійшов.

en: %s has become idle.
uk: %s перейшов у стан бездіяльності.

en: %s is no longer idle.
uk: %s вийшов зі стану бездіяльності.

en: %s has signed on.
uk: %s увійшов.

en: Notify When
uk: Коли сповіщати

en: Buddy Goes _Away
uk: Користувач _відійшов

en: Buddy Goes _Idle
uk: Користувач став _бездіяльним

en: Buddy _Signs On/Off
uk: Користувач _увійшов/вийшов

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
uk: Сповіщення про стан користувача

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
uk: Сповіщає у вікні розмови коли користувач відходить або повертається, входить чи виходить зі стану бездіяльний.

en: Tcl Plugin Loader
uk: Завантажувач додатків Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
uk: Забезпечує підтримку додатків на Tcl

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
uk: Не вдалося виявити встановлений ActiveTCL. Якщо ви бажаєте використовувати додаток TCL, встановіть ActiveTCL з http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
uk: Не вдається знайти засоби "Bonjour for Windows", дивіться http://d.pidgin.im/BonjourWindows, щоб отримати докладніші відомості.

en: Unable to listen for incoming IM connections
uk: Неможливо слухати на вхідні миттєві повідомлення

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
uk: Не вдається встановити з'єднання з місцевим сервером mDNS. Він запущений?

en: First name
uk: Ім'я

en: Last name
uk: Прізвище

note: email
en: Email
uk: Ел.пошта

en: AIM Account
uk: Обліковий запис AIM

en: XMPP Account
uk: Обліковий запис XMPP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Bonjour

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
uk: Локальний порт

en: %s has closed the conversation.
uk: %s закрив розмову.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
uk: Не вдається відправити повідомлення, розмова не може бути розпочата.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
uk: Помилка обміну з місцевим mDNSResponder.

en: Invalid proxy settings
uk: Неправильні параметри проксі

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
uk: Назва вузла чи номер порту, вказані для даного типу проксі, неправильні.

en: Token Error
uk: Помилка символу

en: Unable to fetch the token.
uk: Не вдається отримати символ.

en: Save Buddylist...
uk: Збереження переліку контактів...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
uk: Перелік контактів порожній, у файл нічого не записано.

en: Buddylist saved successfully!
uk: Перелік контактів успішно збережений!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
uk: Неможливо записати перелік контактів для %s до %s

en: Couldn't load buddylist
uk: Неможливо завантажити перелік контактів

en: Load Buddylist...
uk: Завантаження переліку контактів...

en: Buddylist loaded successfully!
uk: Перелік контактів успішно завантажений!

en: Save buddylist...
uk: Збереження переліку контактів...

en: Load buddylist from file...
uk: Завантажити перелік контактів з файлу...

en: You must fill in all registration fields
uk: Ви маєте заповнити всі реєстраційні поля

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
uk: Не вдається зареєструвати новий обліковий запис. Сталася невідома помилка.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
uk: Зареєстрований новий обліковий запис Gadu-Gadu

en: Registration completed successfully!
uk: Реєстрація успішно завершена!

en: Password
uk: Пароль

en: Password (again)
uk: Пароль (ще раз)

en: Enter captcha text
uk: Введіть текст captcha

en: Register New Gadu-Gadu Account
uk: Зареєструвати новий обліковий запис Gadu-Gadu

en: Please, fill in the following fields
uk: Будь ласка, заповніть наступні поля

en: City
uk: Місто

en: Year of birth
uk: Рік народження

note: gender
en: Gender
uk: Стать

en: Male or female
uk: Чоловік чи жінка

note: 0
en: Male
uk: Чоловік

en: Female
uk: Жінка

en: Only online
uk: Тільки коли в мережі

en: Find buddies
uk: Знайти контакти

en: Please, enter your search criteria below
uk: Будь ласка, введіть умови пошуку нижче

en: Fill in the fields.
uk: Заповніть поля.

en: Your current password is different from the one that you specified.
uk: Ваш поточний пароль і той, який ви ввели відрізняються.

en: Unable to change password. Error occurred.
uk: Не вдалося змінити пароль. Сталася помилка.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
uk: Змінити пароль для облікового запису Gadu-Gadu

en: Password was changed successfully!
uk: Пароль був успішно змінений!

en: Current password
uk: Поточний пароль

en: Password (retype)
uk: Пароль (ще раз)

en: Enter current token
uk: Введіть поточний символ

en: Current token
uk: Поточний символ

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
uk: Будь ласка, введіть ваш поточний пароль та новий пароль для UIN:

en: Change Gadu-Gadu Password
uk: Замінити пароль Gadu-Gadu

en: Select a chat for buddy: %s
uk: Вибрати балачку для контакту: %s

en: Add to chat...
uk: Додати до балачки...

note: 0 Global
en: Available
uk: Доступний

note: 2
en: Chatty
uk: Готовий балакати

note: 3
en: Do Not Disturb
uk: Не турбувати

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
uk: Відійшов

note: first name
en: First Name
uk: Ім'я

en: Birth Year
uk: Рік народження

en: Unable to display the search results.
uk: Не вдається відобразити результати пошуку.

en: Gadu-Gadu Public Directory
uk: Загальнодоступний каталог Gadu-Gadu

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: No matching users found
uk: Не знайдені користувачі зі збігами

en: There are no users matching your search criteria.
uk: Немає жодного користувача, що збігається з вашими пошуковими умовами.

en: Unable to read from socket
uk: Не вдається прочитати з сокету

en: Buddy list downloaded
uk: Перелік контактів звантажений

en: Your buddy list was downloaded from the server.
uk: Перелік контактів звантажений з сервера.

en: Buddy list uploaded
uk: Перелік контактів оновлений

en: Your buddy list was stored on the server.
uk: Ваш перелік контактів був збережений на сервері.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
uk: З'єднаний

en: Connection failed
uk: Не вдається встановити з'єднання

en: Add to chat
uk: Додати до балачки

en: Chat _name:
uk: _Прізвисько:

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
uk: Не вдається визначити назву вузла '%s': %s

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
uk: З'єднання

en: Chat error
uk: Помилка балачки

en: This chat name is already in use
uk: Балачка с такою назвою вже існує

en: Not connected to the server
uk: Немає з'єднання з сервером

en: Find buddies...
uk: Знайти контакти...

en: Change password...
uk: Змінити пароль...

en: Upload buddylist to Server
uk: Вивантажити перелік контактів до сервера

en: Download buddylist from Server
uk: Звантажити перелік контактів з сервера

en: Delete buddylist from Server
uk: Видалити перелік контактів з сервера

en: Save buddylist to file...
uk: Зберегти перелік контактів у файл...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
uk: Відомий польський IM

en: Gadu-Gadu User
uk: Користувач Gadu-Gadu

en: GG server
uk: Сервер GG

en: Unknown command: %s
uk: Невідома команда: %s

en: current topic is: %s
uk: поточна тема : %s

en: No topic is set
uk: Тему не встановлено

en: File Transfer Failed
uk: Не вдалося передати файл

en: Unable to open a listening port.
uk: Неможливо відкрити порт, що має прослуховуватися.

en: Error displaying MOTD
uk: Помилка відображення MOTD

en: No MOTD available
uk: Немає доступного MOTD

en: There is no MOTD associated with this connection.
uk: Немає MOTD пов'язаного з цим з'єднанням.

en: MOTD for %s
uk: MOTD для %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: what to do here - do we really have to disconnect? TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
uk: Втрата з'єднання з сервером: %s

en: View MOTD
uk: Переглянути MOTD

en: _Channel:
uk: _Канал:

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
uk: Прізвисько IRC та назва сервера не мають містити побіли

en: SSL support unavailable
uk: Підтримка SSL недоступна

en: Unable to connect
uk: Не вдається з'єднатись

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
uk: Не вдається з'єднатися: %s

en: Server closed the connection
uk: Сервер закрив з'єднання

en: Users
uk: Користувачі

en: Topic
uk: Тема

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
uk: Найменш поганий додаток протоколу IRC

note: host to connect to
en: Server
uk: Сервер

note: port to connect to
en: Port
uk: Порт

en: Encodings
uk: Кодування

en: Auto-detect incoming UTF-8
uk: Автоматично виявляти вхідні повідомлення з UTF-8

en: Real name
uk: Справжнє ім'я

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
uk: Використовувати SSL

en: Bad mode
uk: Неправильний режим

en: Ban on %s by %s, set %s ago
uk: Заборонений на %s %s'ом, встановлений %s тому

en: Ban on %s
uk: Заборонений на %s

en: End of ban list
uk: Кінець переліку заборонених

en: You are banned from %s.
uk: Вас заборонили з %s.

en: Banned
uk: Заборонено

en: Cannot ban %s: banlist is full
uk: Не вдається заборонити %s: перелік заборон переповнений

en:  <i>(ircop)</i>
uk:  <i>(оператор IRC)</i>

en:  <i>(identified)</i>
uk:  <i>(ідентифікований)</i>

en: Nick
uk: Прізвисько

en: Currently on
uk: Наразі на

en: Idle for
uk: Без дії

en: Online since
uk: У мережі з

en: <b>Defining adjective:</b>
uk: <br>Визначальний прикметник:</b>

en: Glorious
uk: Чудовий

en: %s has changed the topic to: %s
uk: %s змінив тему на: %s

en: %s has cleared the topic.
uk: %s видалив тему.

en: The topic for %s is: %s
uk: Тема для %s : %s

en: Unknown message '%s'
uk: Невідоме повідомлення '%s'

en: Unknown message
uk: Невідоме повідомлення

en: The IRC server received a message it did not understand.
uk: Сервер IRC отримав повідомлення, яке не зрозумів.

en: Users on %s: %s
uk: Користувачі %s: %s

en: Time Response
uk: Час відповіді

en: The IRC server's local time is:
uk: Локальний час IRC сервера:

en: No such channel
uk: Немає такого каналу

note: does this happen?
en: no such channel
uk: немає такого каналу

en: User is not logged in
uk: Користувач не у мережі

en: No such nick or channel
uk: Немає такого прізвиська або каналу

en: Could not send
uk: Не вдається відправити

en: Joining %s requires an invitation.
uk: Приєднання до %s вимагає запрошення.

en: Invitation only
uk: Лише за запрошенням

en: You have been kicked by %s: (%s)
uk: Ви були видалені оператором %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
uk: Видалений оператором %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
uk: режим (%s %s) встановлено %s

en: Invalid nickname
uk: Невірне прізвисько

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
uk: Вибране вами прізвисько було відхилене сервером.  Можливо воно містить невірні символи.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
uk: Вибрану вами назву облікового запису відхилено сервером.  Можливо вона містить некоректні символи.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
uk: Прізвисько "%s" вже існує.

en: Nickname in use
uk: Прізвисько вже використовується

en: Cannot change nick
uk: Не вдається змінити прізвисько

en: Could not change nick
uk: Не вдалося змінити прізвисько

en: You have parted the channel%s%s
uk: Ви від'єднались від каналу%s%s

en: Error: invalid PONG from server
uk: Помилка: неправильний PONG з сервера

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
uk: Відповідь PING -- затримка: %lu секунд

en: Cannot join %s: Registration is required.
uk: Неможливо приєднатися до %s: необхідна реєстрація.

en: Cannot join channel
uk: Не вдається приєднатись до каналу

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
uk: Прізвисько або канал тимчасово недоступні.

en: Wallops from %s
uk: Голос від %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
uk: action &lt;дія для виконання&gt;:  Виконати дію.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
uk: away [повідомлення]:  Встановити повідомлення про відсутність. Якщо повідомлення не задане, видалити повідомлення про відсутність.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
uk: ctcp <nick> <msg>: надсилає ctcp msg до контакту.

en: chanserv: Send a command to chanserv
uk: chanserv: Надіслати команду до chanserv

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
uk: deop &lt;прізвисько1&gt; [прізвисько2] ...:  Забрати у користувача стан оператора каналу. Для цього необхідно бути оператором каналу.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
uk: devoice &lt;прізвисько1&gt; [прізвисько2] ...:  Забрати у користувача стан голосу на каналі, позбавивши його можливості говорити, якщо канал модерований (+m). Для цього необхідно бути оператором каналу.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
uk: invite &lt;прізвисько&gt; [кімната]:  Запросити користувача приєднатися до вас на вказаному або поточному каналі.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
uk: j &lt;кімната1&gt;[,кімната2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Введіть один або більше каналів, при необхідності, можна вказати ключ каналу.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
uk: join &lt;кімната1&gt;[,кімната2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Введіть один або більше каналів, при необхідності, можна вказати ключ каналу..

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
uk: kick &lt;прізвисько&gt; [повідомлення]:  Видалити користувача з каналу. Для цього необхідно бути оператором каналу.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
uk: list:  Вивести перелік кімнат балачок у мережі. <i>Зауважте, деякі сервери через це можуть розірвати з'єднання з вами.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
uk: me &lt;дія для виконання&gt;:  Виконати дію.

en: memoserv: Send a command to memoserv
uk: memoserv: Надіслати команду до memoserv

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
uk: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;прізвисько|канал&gt;:  Встановити чи зняти режим користувача чи каналу.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
uk: msg &lt;прізвисько&gt; &lt;повідомлення&gt;:  Надіслати приватне повідомлення користувачу (на відміну від повідомлення у канал).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
uk: names [канал]:  Вивести перелік присутніх на каналі користувачів.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
uk: nick &lt;нове прізвисько&gt;:  Змінити власне прізвисько.

en: nickserv: Send a command to nickserv
uk: nickserv: Надіслати команду до nickserv

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
uk: notice &lt;target&lt;:  надіслати сповіщення користувачеві або каналу.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
uk: op &lt;прізвисько1&gt; [прізвисько2] ...:  Дати користувачу статус оператора каналу. Для цього необхідно бути оператором каналу.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
uk: operwall &lt;повідомлення&gt;:  Якщо ви не знаєте, що це таке, вам, можливо, не слід це використовувати.

en: operserv: Send a command to operserv
uk: operserv: надіслати команду до operserv

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
uk: part [кімната] [повідомлення]:  Залишити поточний канал, або окремий канал. Повідомлення необов'язкове.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
uk: ping [прізвище]:  Запитати величину затримки зв'язку з користувачем (або з сервером, якщо користувач не вказаний).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
uk: query &lt;прізвисько&gt; &lt;повідомлення&gt;:  Надіслати користувачу приватне повідомлення (на відміну від повідомлення у канал).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
uk: quit [повідомлення]:  Розірвати з'єднання з сервером. Повідомлення необов'язкове.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
uk: quote [...]:  Надіслати серверу команду без обробки.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
uk: remove &lt;прізвисько&gt; [повідомлення]:  Видалити користувача з кімнати. Для цього необхідно бути оператором каналу.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
uk: time: Відображає локальний час на сервері IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
uk: topic [нова тема]:  Переглянути або змінити тему на каналі.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
uk: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Встановити або зняти режим користувача.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
uk: version [nick]: надіслана запитана користувачем CTCP VERSION

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
uk: voice &lt;прізвисько1&gt; [прізвисько2] ...:  Надати користувачу статус голосу на каналі. Для цього потрібно бути оператором каналу.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
uk: wallops &lt;повідомлення&gt;:  Якщо ви не знаєте, що це таке, вам, можливо, не слід це використовувати.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
uk: whois [сервер] &lt;прізвисько&gt;:  Отримати відомості про користувача.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
uk: whowas &lt;nick&gt;: отримати відомості про користувача, що вийшов.

en: Reply time from %s: %lu seconds
uk: Час відгуку від %s: %lu секунд

en: CTCP PING reply
uk: Відповідь CTCP PING

en: Disconnected.
uk: Від'єднано.

en: Unknown Error
uk: Невідома помилка

en: Ad-Hoc Command Failed
uk: Помилка команди Ad-Hoc

en: execute
uk: виконати

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
uk: Сервер вимагає автентифікацію звичайним текстом через нешифрований потік

note: This should never happen!
en: Invalid response from server
uk: Неправильна відповідь від сервера

en: Server does not use any supported authentication method
uk: Сервер не використовує жодного підтримуваного методу автентифікації

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
uk: %s потребує автентифікації відкритим текстом через нешифроване з'єднання. Дозволити це та продовжити автентифікацію?

en: Plaintext Authentication
uk: Автентифікація звичайним текстом

en: You require encryption, but it is not available on this server.
uk: Ви вимагаєте шифрування, але на сервері воно не відсутнє.

en: Invalid challenge from server
uk: Неправильний запит з серверу

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
uk: Сервер вважає, що автентифікація завершена, але клієнт ні

en: SASL authentication failed
uk: Помилка автентифікації SASL

en: SASL error: %s
uk: Помилка SASL: %s

en: Invalid Encoding
uk: Неправильне кодування

en: Unsupported Extension
uk: Непідтримуване розширення

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
uk: Неочікувана відповідь вд сервера. Це може свідчити про можливу атаку MITM

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
uk: Сервер не підтримує зв'язування каналів, але не заявив про це. Це свідчить про можливу атаку MITM

en: Server does not support channel binding
uk: Сервер не підтримує зв'язування каналів

en: Unsupported channel binding method
uk: Непідтримуваний спосіб зв'язування каналів

en: User not found
uk: Користувач не знайдений

en: Invalid Username Encoding
uk: Неправильне кодування імені користувача

en: Resource Constraint
uk: Брак ресурсів

en: Unable to canonicalize username
uk: Не вдається привести ім'я користувача до правильного вигляду

en: Unable to canonicalize password
uk: Не вдається привести пароль до правильного вигляду

en: Malicious challenge from server
uk: Шкідливий запит з серверу

en: Unexpected response from server
uk: Неочікувана відповідь сервера

en: The BOSH connection manager terminated your session.
uk: Менеджер з'єднань BOSH припинив вашу сесію.

en: No session ID given
uk: Не вказаний ID сеансу

en: Unsupported version of BOSH protocol
uk: Непідтримувана версія протоколу BOSH

en: Unable to establish a connection with the server
uk: Не вдається встановити з'єднання з сервером

en: Unable to establish a connection with the server: %s
uk: Не вдається встановити з'єднання з сервером: %s

en: Unable to establish SSL connection
uk: Не вдається створити з'єднання SSL

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Family Name
uk: Прізвище

en: Given Name
uk: Ім'я

en: Street Address
uk: Адреса

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
uk: Додаткова адреса

en: Locality
uk: Район

en: Region
uk: Регіон

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Country
uk: Країна

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
uk: Телефон

en: Organization Name
uk: Назва організації

en: Organization Unit
uk: Відділок

note: title optional information
en: Job Title
uk: Назва роботи

en: Role
uk: Посада

note: birthday
en: Birthday
uk: День народження

en: Description
uk: Опис

en: Edit XMPP vCard
uk: Редагувати vCard XMPP

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
uk: Всі наступні елементи є необов'язковими. Заповнюйте на власний розсуд.

en: Client
uk: Клієнт

en: Operating System
uk: Операційна система

en: Local Time
uk: Місцевий час

en: Priority
uk: Перевага

en: Resource
uk: Ресурс

en: Uptime
uk: Час роботи

en: Logged Off
uk: Вийшов

en: %s ago
uk: %s тому

en: Middle Name
uk: Прізвище

en: Address
uk: Адреса

en: P.O. Box
uk: Абонентська скринька

en: Photo
uk: Фотографія

en: Logo
uk: Емблема

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
uk: %s більше не зможе бачити ваші оновлення стану. Хочете продовжити?

en: Cancel Presence Notification
uk: Скасувати сповіщення про присутність

en: Un-hide From
uk: Показатися для

en: Temporarily Hide From
uk: Тимчасово сховатися від

en: (Re-)Request authorization
uk: (Повторно) запросити авторизацію

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Initiate _Chat
uk: Розпочати _балачку

en: Log In
uk: Вхід

en: Log Out
uk: Вихід

note: last name
en: Last Name
uk: Прізвище

en: The following are the results of your search
uk: Наступне є наслідком вашого пошуку

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
uk: Знайти контакт увівши пошукові критерії в дані поля. Примітка: кожне поле підтримує пошук за масками (%)

en: Directory Query Failed
uk: Помилка запиту каталогу

en: Could not query the directory server.
uk: Неможливо зробити запит сервера каталогів.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
uk: Інструкції сервера: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
uk: Заповніть одне або більше полів для пошуку користувачів XMPP.

en: Email Address
uk: Адреса ел.пошти

en: Search for XMPP users
uk: Шукати XMPP користувачів

note: "Search"
en: Search
uk: Шукати

en: Invalid Directory
uk: Невірна тека

en: Enter a User Directory
uk: Введіть каталог користувача

en: Select a user directory to search
uk: Виберіть каталог користувачів для пошуку

en: Search Directory
uk: Каталог пошуку

en: _Room:
uk: _Кімната:

en: _Server:
uk: _Сервер:

en: _Handle:
uk: _Ім'я:

en: %s is not a valid room name
uk: %s не є допустимою назвою кімнати

en: Invalid Room Name
uk: Неправильна назва кімнати

en: %s is not a valid server name
uk: %s не є допустимою назвою сервера

en: Invalid Server Name
uk: Неправильна назва сервера

en: %s is not a valid room handle
uk: %s не є допустимою назвою кімнати

en: Invalid Room Handle
uk: Неправильна назва кімнати

en: Configuration error
uk: Помилка конфігурації

en: Unable to configure
uk: Не вдається налаштувати

en: Room Configuration Error
uk: Помилка конфігурації кімнати

en: This room is not capable of being configured
uk: Ця кімната не має можливостей налаштовування

en: Registration error
uk: Помилка реєстрації

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
uk: Зміна прізвиська у не підтримується у не кімнатах балачок MUC

en: Error retrieving room list
uk: Помилка отримання переліку кімнат

en: Invalid Server
uk: Неправильний сервер

en: Enter a Conference Server
uk: Увійти на сервер конференцій

en: Select a conference server to query
uk: Виберіть сервер конференцій для опитування

en: Find Rooms
uk: Знайти кімнати

en: Affiliations:
uk: Зв'язки:

en: No users found
uk: Не знайдено жодного користувача

en: Roles:
uk: Ролі:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
uk: Сервер потребує TLS/SSL, але підтримка TLS/SSL не знайдена.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
uk: Ви потребуєте шифрування, але підтримка TLS/SSL не знайдена.

en: Ping timed out
uk: Вийшов час очікування луни (ping)

en: Invalid XMPP ID
uk: Невірний XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
uk: Неправильний XMPP ID. Має бути встановлена частина з іменем користувача.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
uk: Невірний XMPP ID. Має бути вказаний домен.

en: Malformed BOSH URL
uk: Підробна BOSH URL

en: Registration of %s@%s successful
uk: Реєстрація %s@%s завершена успішно

en: Registration to %s successful
uk: Реєстрація до %s завершена успішно

en: Registration Successful
uk: Реєстрацію завершено успішно

en: Registration Failed
uk: Реєстрація завершилась невдало

en: Registration from %s successfully removed
uk: Реєстрація від %s успішно вилучена

en: Unregistration Successful
uk: Успішне видалення реєстрації

en: Unregistration Failed
uk: Невдале видалення реєстрації

en: State
uk: Область

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Phone
uk: Телефон

en: Date
uk: Дата

en: Already Registered
uk: Вже зареєстровано

en: Unregister
uk: Видалити реєстрацію

en: Please fill out the information below to change your account registration.
uk: Будь ласка, заповніть відомості нижче, щоб змінити реєстрацію облікового запису.

en: Please fill out the information below to register your new account.
uk: Заповніть наступні поля для реєстрації нового облікового запису.

en: Register New XMPP Account
uk: Зареєструвати новий обліковий запис XMPP

en: Register
uk: Зареєструвати

en: Change Account Registration at %s
uk: Змінити реєстрацію облікового запису на %s

en: Register New Account at %s
uk: Зареєструвати новий обліковий запис на %s

en: Change Registration
uk: Змінити реєстрацію

en: Error unregistering account
uk: Помилка видалення реєстрації облікового запису

en: Account successfully unregistered
uk: Реєстрація облікового запису успішно видалена

en: Initializing Stream
uk: Ініціалізація потоку

en: Initializing SSL/TLS
uk: Ініціалізація SSL/TLS

en: Authenticating
uk: Автентифікація

en: Re-initializing Stream
uk: Повторна ініціалізація потоку

en: Server doesn't support blocking
uk: Сервер не підтримує блокування

en: Not Authorized
uk: Не авторизований

note: (reference: "libpurple/request.h")
en: Mood
uk: Настрій

en: Now Listening
uk: Зараз слухаю

en: Both
uk: Обидві

en: From (To pending)
uk: Від (для очікування)

en: From
uk: Від

en: To
uk: Для

en: None (To pending)
uk: Немає (для очікування)

note: 0
en: None
uk: Немає

note: subscription type
en: Subscription
uk: Підписка

en: Mood Text
uk: Настрій

en: Allow Buzz
uk: Дозволити плітки

en: Mood Name
uk: Назва настрою

en: Mood Comment
uk: Примітка настрою

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Tune Artist
uk: Налаштувати виконавця

en: Tune Title
uk: Налаштувати назву

en: Tune Album
uk: Налаштувати альбом

en: Tune Genre
uk: Налаштувати жанр

en: Tune Comment
uk: Налаштувати примітку

en: Tune Track
uk: Налаштувати доріжку

en: Tune Time
uk: Налаштувати час

en: Tune Year
uk: Налаштувати рік

en: Tune URL
uk: Налаштувати посилання URL

en: Password Changed
uk: Пароль змінено

en: Your password has been changed.
uk: Пароль було змінено.

en: Error changing password
uk: Помилка зміни паролю

en: Change XMPP Password
uk: Змінити пароль XMPP

en: Please enter your new password
uk: Введіть новий пароль

en: Set User Info...
uk: Встановити відомості про користувача...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
uk: Змінити пароль...

note: }
en: Search for Users...
uk: Шукати користувачів...

en: Bad Request
uk: Неправильний запит

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Feature Not Implemented
uk: Функція не реалізована

en: Forbidden
uk: Заборонено

en: Gone
uk: Відійшов

en: Internal Server Error
uk: Внутрішня помилка сервера

en: Item Not Found
uk: Елемент не знайдено

en: Malformed XMPP ID
uk: Підробний XMPP ID

en: Not Acceptable
uk: Неприйнятний

en: Not Allowed
uk: Не дозволяється

en: Payment Required
uk: Вимагається оплата

en: Recipient Unavailable
uk: Адресат недоступний

en: Registration Required
uk: Вимагається реєстрація

en: Remote Server Not Found
uk: Віддалений сервер не знайдено

en: Remote Server Timeout
uk: Вийшов час очікування віддаленого сервера

en: Server Overloaded
uk: Сервер перевантажений

en: Service Unavailable
uk: Служба недоступна

en: Subscription Required
uk: Вимагається підписка

en: Unexpected Request
uk: Непередбачений запит

en: Authorization Aborted
uk: Авторизацію перервано

en: Incorrect encoding in authorization
uk: Неправильне кодування у авторизації

en: Invalid authzid
uk: Неправильний ідентифікатор автентицікації

en: Invalid Authorization Mechanism
uk: Неправильний механізм авторизації

en: Authorization mechanism too weak
uk: Механізм авторизації занадто слабкий

en: Temporary Authentication Failure
uk: Тимчасова помилка автентицікації

en: Authentication Failure
uk: Помилка автентифікації

en: Bad Format
uk: Неправильний формат

en: Bad Namespace Prefix
uk: Неправильний префікс простору назв

en: Resource Conflict
uk: Конфлікт ресурсів

en: Connection Timeout
uk: Вийшов час очікування з'єднання

en: Host Gone
uk: Вузол пішов

en: Host Unknown
uk: Вузол невідомий

en: Improper Addressing
uk: Неправильна адресація

en: Invalid ID
uk: Неправильний ID

en: Invalid Namespace
uk: Неправильний простір назв

en: Invalid XML
uk: Неправильний XML

en: Non-matching Hosts
uk: Невідповідні вузли

en: Policy Violation
uk: Порушення правил

en: Remote Connection Failed
uk: Помилка встановлення віддаленого з'єднання

en: Restricted XML
uk: Обмежений XML

en: See Other Host
uk: Зверніться до іншого вузла

en: System Shutdown
uk: Вимкнення системи

en: Undefined Condition
uk: Невизначений стан

en: Unsupported Encoding
uk: Непідтримуване кодування

en: Unsupported Stanza Type
uk: Непідтримуваний тип строфи

en: Unsupported Version
uk: Непідтримувана версія

en: XML Not Well Formed
uk: XML не сформований відповідним чином

en: Stream Error
uk: Помилка потоку

en: Unable to ban user %s
uk: Не вдається заборонити користувача %s

en: Unknown affiliation: "%s"
uk: Невідомі приєднання: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
uk: Не вдалося приєднати користувача %s як "%s"

en: Unknown role: "%s"
uk: Невідома роль: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
uk: Не вдається встановити роль "%s" для користувача: %s

en: Unable to kick user %s
uk: Не вдається видалити користувача %s

en: Unable to ping user %s
uk: Не вдається послати ping користувачу %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
uk: Не можливо пліткувати, тому що нічого не відомо про %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
uk: Не можливо пліткувати, тому що %s може бути поза мережею.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
uk: Не можливо пліткувати, тому що %s не підтримує цього або не бажає зараз отримувати плітки.

note: Yahoo only supports one attention command: the 'buzz'. This is index number YAHOO_BUZZ.
en: Buzz
uk: Пліткувати

en: %s has buzzed you!
uk: %s напліткував про вас!

en: Buzzing %s...
uk: Пліткує %s...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
uk: Не вдалося розпочати сеанс медіа з %s: неправильний JID

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
uk: Не вдалося розпочати сеанс медіа з %s: користувач не в мережі

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
uk: Не вдалося розпочати сеанс медіа з %s: не підписані на присутність користувача

en: Media Initiation Failed
uk: Помилка ініціалізації медіа

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
uk: Будь ласка, виберіть ресурс %s, з яким ви хочете почати медіасеанс.

en: Select a Resource
uk: Виберіть ресурс

en: Initiate Media
uk: Розпочати медіа

en: Account does not support PEP, can't set mood
uk: Обліковий запис не підтримує PEP, неможливо встановити настрій

en: config:  Configure a chat room.
uk: config: Налаштувати кімнату балачки.

en: configure:  Configure a chat room.
uk: configure: Налаштувати кімнату балачки.

en: part [message]:  Leave the room.
uk: part [повідомлення]:  залишити кімнату.

en: register:  Register with a chat room.
uk: register:  Зареєструвати кімнату балачки.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
uk: topic [нова тема]: Переглянути чи змінити тему.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
uk: ban &lt;користувач&gt; [причина]: заборонити користувача у кімнаті.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
uk: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Отримати користувачів з членством або встановити членство користувача у кімнаті.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
uk: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Отримати користувачів з роллю, або встановити роль користувачів у кімнаті.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
uk: invite &lt;користувач&gt; [повідомлення]:  Запросити користувача у кімнату.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
uk: join &lt;кімната&gt; [пароль]:  приєднатися до балачки на цьому сервері.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
uk: kick &lt;користувач&gt; [причина]:  викинути користувача з кімнати.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
uk: msg &lt;користувач&gt; &lt;повідомлення&gt;:  Відправити приватне повідомлення іншому користувачу.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
uk: ping &lt;jid&gt;:	Пінг користувача, компонента, сервера.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
uk: buzz: пліткувати про користувача, щоб привернути його увагу

en: mood: Set current user mood
uk: mood: встановити поточний настрій користувача

en: Extended Away
uk: Розширений стан "Відійшов"

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу XMPP

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
uk: Домен

en: Require SSL/TLS
uk: Потребує SSL/TLS

en: Force old (port 5223) SSL
uk: Примусово старий (порт 5223) SSL

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
uk: Дозволити автентифікацію звичайним текстом через нешифровані потоки

en: Connect port
uk: Порт для з'єднання

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
uk: З'єднатися з сервером

en: File transfer proxies
uk: Проксі передавання файлів

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
uk: Показати нетипові усмішки

en: %s has left the conversation.
uk: %s залишив розмову.

en: Message from %s
uk: Повідомлення від %s

en: %s has set the topic to: %s
uk: %s встановив тему: %s

en: The topic is: %s
uk: Тема: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
uk: Не вдається доставити повідомлення для %s: %s

en: XMPP Message Error
uk: Помилка повідомлення XMPP

en: (Code %s)
uk: (Код %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
uk: Нетипова усмішка у повідомленні завелика, щоб її надіслати.

en: XMPP stream header missing
uk: Бракує заголовка потоку XMPP

en: XMPP Version Mismatch
uk: Версія XMPP не збігається

en: XMPP stream missing ID
uk: Бракує ID потоку XMPP

en: XML Parse error
uk: Помилка аналізу XML

en: Error joining chat %s
uk: Помилка підключення до балачки %s

en: Error in chat %s
uk: Помилка у балачці %s

en: Create New Room
uk: Створення нової кімнати

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
uk: Ви створюєте нову кімнату. Ви б хотіли налаштувати її або прийняти типові параметри?

en: _Configure Room
uk: _Налаштувати кімнату

en: _Accept Defaults
uk: Прийняти _типові

en: No reason
uk: Причина не вказана

en: You have been kicked: (%s)
uk: Вас викинули: (%s)

en: Kicked (%s)
uk: Викинутий (%s)

en: Unknown Error in presence
uk: Невідома помилка стану присутності

en: An error occurred on the in-band bytestream transfer
uk: Сталася помилка передавання внутрішнього потоку даних (IBB)

en: Transfer was closed.
uk: Передавання було закрито.

en: Failed to open in-band bytestream
uk: Помилка відкривання внутрішнього потоку даних (IBB)

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
uk: Не вдається надіслати файл до %s, користувач не підтримує прийом файлів

en: File Send Failed
uk: Не вдається відправити файл

en: Unable to send file to %s, invalid JID
uk: Не вдалося надіслати файл до %s, невірний JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
uk: Не вдалося надіслати файл до %s, користувач поза мережею

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
uk: Не вдалося надіслати файл до %s, не підписаний присутність користувача

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
uk: Будь ласка, виберіть ресурс %s, до якого ви хочете надіслати файл

en: Afraid
uk: Боюся

en: Amazed
uk: Вражений

en: Amorous
uk: Закоханий

note: 1
en: Angry
uk: Розлючений

en: Annoyed
uk: Роздратований

en: Anxious
uk: Стурбований

en: Aroused
uk: Збуджений

en: Ashamed
uk: Присоромлений

en: Bored
uk: Нудьгуючий

en: Brave
uk: Хоробрий

en: Calm
uk: Спокійний

en: Cautious
uk: Обережний

en: Cold
uk: Холодно

en: Confident
uk: Довірливий

en: Confused
uk: Збитий з пантелику

en: Contemplative
uk: Споглядаю

en: Contented
uk: Задоволений

en: Cranky
uk: Слабкий

en: Crazy
uk: Божевільний

en: Creative
uk: Творчий

en: Curious
uk: Допитливий

en: Dejected
uk: Засмучений

en: Depressed
uk: Пригнічений

en: Disappointed
uk: Розчарований

en: Disgusted
uk: Огидно

en: Dismayed
uk: Збентежений

en: Distracted
uk: Спантеличений

en: Embarrassed
uk: Соромно

en: Envious
uk: Заздрісний

note: 2
en: Excited
uk: Схвильований

en: Flirtatious
uk: Фліртую

en: Frustrated
uk: Розчарований у собі

en: Grateful
uk: Вдячний

en: Grieving
uk: Сумую

note: 3
en: Grumpy
uk: Сердитий

en: Guilty
uk: Винуватий

note: 4
en: Happy
uk: Щасливий

en: Hopeful
uk: Маю надію

note: 8
en: Hot
uk: Гарячий

en: Humbled
uk: Скромний

en: Humiliated
uk: Ображений

en: Hungry
uk: Голодний

en: Hurt
uk: Ображений

en: Impressed
uk: Вражений

en: In awe
uk: Наляканий

en: In love
uk: Закоханий

en: Indignant
uk: Обурений

en: Interested
uk: Зацікавлений

en: Intoxicated
uk: П'яний

note: 6
en: Invincible
uk: Непереможний

en: Jealous
uk: Ревнивий

en: Lonely
uk: Одинокий

en: Lost
uk: Загублений

en: Lucky
uk: Щасливий

en: Mean
uk: Скромний

en: Moody
uk: У гуморі

en: Nervous
uk: Нервовий

en: Neutral
uk: Нейтральний

en: Offended
uk: Скривджений

en: Outraged
uk: Обурений

en: Playful
uk: Грайливий

en: Proud
uk: Пишаюся

en: Relaxed
uk: Розслаблений

en: Relieved
uk: Заспокоєний

en: Remorseful
uk: Жалісливий

en: Restless
uk: Невгамовний

note: 7
en: Sad
uk: Сумний

en: Sarcastic
uk: Саркастичний

en: Satisfied
uk: Задоволений

en: Serious
uk: Серйозний

en: Shocked
uk: Вражений

en: Shy
uk: Сором'язливий

note: 9
en: Sick
uk: Хворий

note: 10 Sleepy / Tired
en: Sleepy
uk: Сонливий

en: Spontaneous
uk: Мимовільний

en: Stressed
uk: Напружений

en: Strong
uk: Сильний

en: Surprised
uk: Здивований

en: Thankful
uk: Вдячний

en: Thirsty
uk: Спраглий

en: Tired
uk: Втомлений

en: Undefined
uk: Невизначений

en: Weak
uk: Слабкий

en: Worried
uk: Занепокоєний

en: Set User Nickname
uk: Встановити прізвисько користувача

en: Please specify a new nickname for you.
uk: Будь ласка, визначте для себе нове прізвисько.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
uk: Ці відомості видимі всім контактам з вашого переліку контактів, тому виберіть щось прийнятне.

en: Set
uk: Встановити

en: Set Nickname...
uk: Встановити прізвисько...

en: Actions
uk: Дії

en: Select an action
uk: Вибрати дію

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
uk: Не вдається додати "%s".

en: Buddy Add error
uk: Помилка додавання контакту

en: The username specified does not exist.
uk: Визначене ім'я користувача не існує.

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
uk: Проблема синхронізації переліку контактів у %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
uk: %s є у локальному переліку у групі "%s", але відсутній у переліку сервера. Хочете додати цей контакт?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
uk: %s є у локальному переліку, але відсутній у переліку сервера. Хочете додати цей контакт?

en: Unable to parse message
uk: Не вдається розібрати повідомлення

en: Syntax Error (probably a client bug)
uk: Синтаксична помилка (можливо, помилка клієнта)

en: Invalid email address
uk: Неправильна електронна адреса

en: User does not exist
uk: Користувач не існує

en: Fully qualified domain name missing
uk: Не вистачає повної назви домену

en: Already logged in
uk: Вже увійшов

en: Invalid username
uk: Неправильне ім'я користувача

en: Invalid friendly name
uk: Неправильне дружнє ім'я

en: List full
uk: Перелік переповнений

en: Already there
uk: Вже там

en: Not on list
uk: Не в переліку

en: User is offline
uk: Користувач не у мережі

en: Already in the mode
uk: Вже у цьому режимі

en: Already in opposite list
uk: Вже у протилежному переліку

en: Too many groups
uk: Занадто багато груп

en: Invalid group
uk: Неправильна група

en: User not in group
uk: Користувач не у групі

en: Group name too long
uk: Назва групи занадто велика

en: Cannot remove group zero
uk: Не можна видалити нульову групу

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
uk: Спроба додати контакт неіснуючу групу

en: Switchboard failed
uk: Помилка панелі перемикання

en: Notify transfer failed
uk: Помилка передачі сповіщення

en: Required fields missing
uk: Пропущені необхідні поля

en: Too many hits to a FND
uk: Надто багато попадань у FND

en: Not logged in
uk: Не у мережі

en: Service temporarily unavailable
uk: Послуга тимчасово недоступна

en: Database server error
uk: Помилка сервера бази даних

en: Command disabled
uk: Команда відключена

en: File operation error
uk: Помилка при роботі з файлом

en: Memory allocation error
uk: Помилка при розподілі пам'яті

en: Wrong CHL value sent to server
uk: На сервер відправлено неправильне значення CHL

en: Server busy
uk: Сервер зайнятий

en: Server unavailable
uk: Сервер недоступний

en: Peer notification server down
uk: Сервер сповіщення контактів вимкнений

en: Database connect error
uk: Помилка при з'єднанні з базою даних

en: Server is going down (abandon ship)
uk: Сервер вимкнений (залиште корабель)

en: Error creating connection
uk: Помилка при створенні з'єднання

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
uk: Параметри CVR невідомі або недопустимі

en: Unable to write
uk: Не вдається записати

en: Session overload
uk: Перевантаження сеансу

en: User is too active
uk: Користувач занадто активний

en: Too many sessions
uk: Занадто багато сеансів

en: Passport not verified
uk: Паспорт не перевірений

en: Bad friend file
uk: Неправильний дружній файл

en: Not expected
uk: Не передбачено

en: Friendly name is changing too rapidly
uk: Дружнє ім'я змінюється занадто швидко

en: Server too busy
uk: Сервер занадто зайнятий

en: Authentication failed
uk: Автентифікація завершилась невдало

en: Not allowed when offline
uk: Не допускається не у мережі

en: Not accepting new users
uk: Нові користувачі не приймаються

en: Kids Passport without parental consent
uk: Дитячий паспорт без батьківської згоди

en: Passport account not yet verified
uk: Паспортний обліковий запис ще не підтверджений

en: Passport account suspended
uk: Обліковий запис Passport призупинений

en: Bad ticket
uk: Неправильний білет

en: Unknown Error Code %d
uk: Неправильний код помилки %d

en: MSN Error: %s
uk: Помилка MSN: %s

en: Other Contacts
uk: Інші контакти

en: Non-IM Contacts
uk: Контакти не балачок миттєвими повідомленнями

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
uk: %s надіслав підморгування. <a href='msn-wink://%s'>Клачніть тут, щоб програти</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
uk: %s надіслав підморгування, але його неможливо зберегти

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
uk: %s надіслав голосовий кліп. <a href='audio://%s'>Клацніть тут, щоб програти</a>

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
uk: %s надіслав голосовий кліп, але його неможливо зберегти

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
uk: %s надіслав вам запрошення до голосової балачки, яка ще не підтримується.

en: Nudge
uk: Штовхнути ліктем

en: %s has nudged you!
uk: %s штовхнув вас!

en: Nudging %s...
uk: Штовхаю ліктем %s...

en: Email Address...
uk: Адреса електронної пошти...

en: Your new MSN friendly name is too long.
uk: Ваше нове дружнє ім'я MSN занадто довге.

en: Set friendly name for %s.
uk: Встановити дружнє ім'я для %s.

en: Set your friendly name.
uk: Введіть ваше дружнє ім'я.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
uk: Ім'я, під яким вас будуть бачити інші користувачі MSN.

en: Set your home phone number.
uk: Введіть номер вашого домашнього телефону.

en: Set your work phone number.
uk: Введіть номер вашого робочого телефону.

en: Set your mobile phone number.
uk: Введіть номер вашого мобільного телефону.

en: Allow MSN Mobile pages?
uk: Увімкнути мобільні сторінки MSN?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
uk: Хочете дозволити чи заборонити людям з вашого переліку контактів відправляти вам мобільні сторінки MSN на ваш мобільний телефон чи інший мобільний пристрій?

en: Allow
uk: Дозволити

en: Disallow
uk: Заборонити

en: Blocked Text for %s
uk: Заблокований текст для %s

en: No text is blocked for this account.
uk: Жодний текст не заблокований для цього облікового запису.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
uk: Сервер MSN зараз блокує наступні регулярні вирази: <br/>%s

en: This account does not have email enabled.
uk: Обліковий запис не має увімкненої адреси ел. пошти.

en: Send a mobile message.
uk: Надіслати мобільне повідомлення.

en: Page
uk: Сторінка

en: Playing a game
uk: Граю у гру

en: Working
uk: Працюю

en: Has you
uk: Має вас

en: Home Phone Number
uk: Номер домашнього телефону

en: Work Phone Number
uk: Номер робочого телефону

en: Mobile Phone Number
uk: Номер мобільного телефону

en: Be Right Back
uk: Незабаром повернусь

en: Busy
uk: Зайнятий

en: On the Phone
uk: Розмовляю по телефону

en: Out to Lunch
uk: Відійшов на обід

en: Game Title
uk: Назва гри

en: Office Title
uk: Назва офісу

en: Set Friendly Name...
uk: Встановити дружнє ім'я...

en: Set Home Phone Number...
uk: Встановити номер домашнього телефону...

en: Set Work Phone Number...
uk: Встановити номер робочого телефону...

en: Set Mobile Phone Number...
uk: Встановити номер мобільного телефону...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
uk: Увімкнути чи вимкнути мобільні пристрої...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
uk: Дозволити чи заборонити мобільні сторінки...

en: View Blocked Text...
uk: Переглянути заблокований текст...

en: Open Hotmail Inbox
uk: Відкрити скриньку вхідних Hotmail

en: Send to Mobile
uk: Відправити на мобільний

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
uk: Для MSN необхідна підтримка SSL. Будь ласка, встановіть підтримувану бібліотеку SSL.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
uk: Не вдається додати контакт %s, тому що ім'я користувача неправильне. Імена користувачів мають бути правильними адресами ел. пошти.

en: Unable to Add
uk: Не вдається додати

en: Authorization Request Message:
uk: Повідомлення із запитом авторизації:

en: Please authorize me!
uk: Будь ласка, авторизуйте мене!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
uk: _Гаразд

en: Error retrieving profile
uk: Помилка зчитування профілю

en: General
uk: Загальне

en: Age
uk: Вік

en: Occupation
uk: Фах

en: Location
uk: Розташування

en: Hobbies and Interests
uk: Хоббі та інтереси

en: A Little About Me
uk: Трохи про себе

en: Social
uk: Суспільний

en: Marital Status
uk: Сімейний стан

en: Interests
uk: Зацікавленості

en: Pets
uk: Домашні тварини

en: Hometown
uk: Місто проживання

en: Places Lived
uk: Місця, де жив

en: Fashion
uk: Мода

en: Humor
uk: Гумор

en: Music
uk: Музика

en: Favorite Quote
uk: Улюблена цитата

en: Contact Info
uk: Відомості про контакт

en: Personal
uk: Особисте

en: Significant Other
uk: Інші важливі

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: Home Phone 2
uk: Домашній телефон 2

en: Home Address
uk: Домашня адреса

en: Personal Mobile
uk: Особистий мобільний

en: Home Fax
uk: Домашній факс

en: Personal Email
uk: Особиста електронна адреса

en: Personal IM
uk: Особиста послуга миттєвих повідомлень

en: Anniversary
uk: Річниця

note: Business
en: Work
uk: Робота

en: Company
uk: Компанія

en: Department
uk: Департамент

en: Profession
uk: Фах

en: Work Phone
uk: Робочий телефон

en: Work Phone 2
uk: Робочий телефон 2

en: Work Address
uk: Робоча адреса

en: Work Mobile
uk: Робочий мобільний

en: Work Pager
uk: Робочий пейджер

en: Work Fax
uk: Робочий номер факсу

en: Work Email
uk: Робоча адреса ел. пошти

en: Work IM
uk: Робоча послуга миттєвих повідомлень

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Favorite Things
uk: Улюблені речі

en: Last Updated
uk: Останнє оновлення

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: The user has not created a public profile.
uk: Користувач не створив загальнодоступний профіль.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
uk: MSN сповістив, що не може знайти профіль користувача. Це означає що, або користувач не існує, або ж користувач існує, але не створив загальнодоступний профіль.

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
uk: Неможливо знайти які-небудь відомості в профілі користувача. Скоріше за все, користувач не існує.

en: View web profile
uk: Переглянути профіль в тенетах

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Windows Live Messenger

en: Use HTTP Method
uk: Використовувати метод HTTP

en: HTTP Method Server
uk: Спосіб сервера HTTP

en: Show custom smileys
uk: Показати нетипові усмішки

en: nudge: nudge a user to get their attention
uk: nudge: штовхнути користувача, щоб привернути його увагу

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
uk: Автентифікація Windows Live ID: не вдається з'єднатися

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
uk: Автентифікація Windows Live ID: неправильна відповідь

en: The following users are missing from your addressbook
uk: Наступні користувачі відсутні у вашій адресній книзі

en: Unknown error (%d): %s
uk: Невідома помилка (%d): %s

en: Unable to add user
uk: Не вдається додати користувача

note: Unknown error!
en: Unknown error (%d)
uk: Невідома помилка (%d)

en: Unable to remove user
uk: Неможливо вилучити користувача

en: Mobile message was not sent because it was too long.
uk: Повідомлення на мобільний не було надіслано, тому що воно занадто довге.

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
uk[0]: Сервер MSN буде вимкнений для технічного обслуговування через %d хвилину. При цьому вас буде примусово роз'єднано. Завершіть ваші поточні розмови.
    
    Після завершення обслуговування, ви зможете увійти у мережу.
uk[1]: Сервер MSN буде вимкнений для технічного обслуговування через %d хвилини. При цьому вас буде примусово роз'єднано. Завершіть ваші поточні розмови.
    
    Після завершення обслуговування, ви зможете увійти у мережу.
uk[2]: Сервер MSN буде вимкнений для технічного обслуговування через %d хвилин. При цьому вас буде примусово роз'єднано. Завершіть ваші поточні розмови.
    
    Після завершення обслуговування, ви зможете увійти у мережу.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
uk: Повідомлення не надіслано, тому що система не доступна. Зазвичай це трапляється коли користувач заблокований або не існує.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
uk: Повідомлення не надіслано, тому що повідомлення надсилались занадто швидко.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
uk: Повідомлення не надіслано, тому що трапилась невідома помилка кодування.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
uk: Повідомлення не надіслано, тому що трапилась невідома помилка.

en: Writing error
uk: Помилка запису

en: Reading error
uk: Помилка читання

en: Connection error from %s server:
    %s
uk: Помилка з'єднання з сервером %s:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server
uk: Протокол не підтримується сервером

en: Error parsing HTTP
uk: Помилка розбору HTTP

en: You have signed on from another location
uk: Ви увійшли з іншого місця

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
uk: Сервери MSN тимчасово недоступні. Зачекайте, та пізніше спробуйте ще раз.

en: The MSN servers are going down temporarily
uk: Сервери MSN тимчасово вимикаються

en: Unable to authenticate: %s
uk: Не вдається пройти автентифікацію: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
uk: Перелік контактів MSN тимчасово недоступний. Зачекайте, та пізніше спробуйте ще раз.

en: Handshaking
uk: Встановлення з'єднання

en: Transferring
uk: Передавання

en: Starting authentication
uk: Початок автентифікації

en: Getting cookie
uk: Отримання cookie

en: Sending cookie
uk: Надсилання cookie

en: Retrieving buddy list
uk: Отримання переліку контактів

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
uk: %s надіслав запит на перегляд вашої вебкамери, але запит ще не підтримується.

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
uk: %s запросив вас подивитися його (її) вебкамеру, але це ще не підтримується.

en: Away From Computer
uk: Відійшов від комп'ютера

en: On The Phone
uk: Розмовляю по телефону

en: Out To Lunch
uk: Відійшов на обід

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
uk: Повідомлення не було надіслано через закінчення терміну очікування:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
uk: Неможливо надіслати повідомлення, не допустимо у невидимому стані:

en: Message could not be sent because the user is offline:
uk: Неможливо надіслати повідомлення, тому що користувач не у мережі:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
uk: Неможливо надіслати повідомлення через помилку зв'язку:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
uk: Повідомлення не може бути надіслане, тому що ми надсилаємо занадто часто:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
uk: Повідомлення неможливо надіслати, тому що не вдається встановити сеанс з сервером. Схоже, що це проблема сервера, спробуйте знову за 5 хвилин:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
uk: Неможливо надіслати повідомлення через помилку комутатора:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
uk: Неможливо надіслати повідомлення через невідому помилку:

en: Delete Buddy from Address Book?
uk: Видалити контакт з адресної книги?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
uk: Хочете також видалити цей контакт з адресної книги?

en: The username specified is invalid.
uk: Вказане ім'я користувача неправильне.

note: 5
en: In Love
uk: Закоханий

note: show current mood
en: Current Mood
uk: Поточний настрій

note: add all moods to list
en: New Mood
uk: Новий настрій

en: Change your Mood
uk: Змінити ваш настрій

en: How do you feel right now?
uk: Як ви зараз себе почуваєте?

en: The PIN you entered is invalid.
uk: Введений PIN неправильний.

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
uk: Введений PIN маж неправильну довжину [4-10].

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
uk: PIN неправильний. Він може складатися тільки з цифр [0-9].

en: The two PINs you entered do not match.
uk: Введені два PIN'и не збігаються.

en: The name you entered is invalid.
uk: Введене ім'я неправильне.

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
uk: Введена дата дня народження неправильна. Правильний формат: 'YYYY-MM-DD'.

note: show error to user
en: Profile Update Error
uk: Помилка оновлення профілю

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
uk: Профіль

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
uk: Відомості про профіль ще не отримані. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Verify PIN
uk: Перевірити PIN

note: display name
en: Display Name
uk: Відображуване ім'я

note: hidden
en: Hide my number
uk: Сховати мій номер

note: mobile number
en: Mobile Number
uk: Номер мобільного телефону

en: Update your Profile
uk: Оновити профіль

en: Here you can update your MXit profile
uk: Тут ви можете оновити ваш профіль MXit

en: View Splash
uk: Переглянути заставку

en: There is no splash-screen currently available
uk: Немає наявних заставок на цей час

en: About
uk: Про

note: display / change mood
en: Change Mood...
uk: Змінити настрій...

note: display / change profile
en: Change Profile...
uk: Змінити профіль...

note: display splash-screen
en: View Splash...
uk: Переглянути заставку...

note: display plugin version
en: About...
uk: Про...

note: the file is too big
en: The file you are trying to send is too large!
uk: Файл, який ви намагаєтесь надіслати, занадто великий!

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
uk: Неможливо з'єднатись з сервером HTTP MXit. Будь ласка, перевірте ваші налаштування сервера.

en: Logging In...
uk: Вхід...

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
uk: Не вдається з'єднатись з сервером MXit. Будь ласка, перевірте налаштування сервера.

en: Connecting...
uk: З'єднання...

en: The nick name you entered is invalid.
uk: Введене прізвисько неправильне.

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
uk: Введений PIN має неправильну довжину [7-10].

note: mxit login name
en: MXit Login Name
uk: Ім'я входу MXit

note: nick name
en: Nick Name
uk: Прізвисько

note: show the form to the user to complete
en: Register New MXit Account
uk: Зареєструвати новий обліковий запис MXit

en: Please fill in the following fields:
uk: Будь ласка, заповніть наступні поля:

note: no reply from the WAP site
en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
uk: Помилка з'єднання з сайтом WAP MXit. Будь ласка, спробуйте пізніше.

note: wapserver error server could not find the user
en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
uk: MXit зараз не можу обробити запит. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Wrong security code entered. Please try again later.
uk: Введений неправильний код безпеки. Будь ласка, пробуйте пізніше.

en: Your session has expired. Please try again later.
uk: Термін дії сеансу добіг кінця. Будь ласка, спробуйте пізніше ще раз.

en: Invalid country selected. Please try again.
uk: Вибрана неправильна країна. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Username is not registered. Please register first.
uk: Ім'я користувача не зареєстроване. Будь ласка, спершу зареєструйтеся.

en: Username is already registered. Please choose another username.
uk: Ім'я користувача вже зареєстроване. Будь ласка, виберіть інше.

en: Internal error. Please try again later.
uk: Внутрішня помилка. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: You did not enter the security code
uk: Ви не ввели код безпеки

en: Security Code
uk: Код безпеки

note: ask for input
en: Enter Security Code
uk: Введіть код безпеки

en: Your Country
uk: Ваша країна

en: Your Language
uk: Ваша мова

note: display the form to the user and wait for his/her input
en: MXit Authorization
uk: Авторизація MXit

en: MXit account validation
uk: Перевірка правильності облікового запису MXit

en: Retrieving User Information...
uk: Отримання відомостей про користувача...

en: Loading menu...
uk: Завантаження меню...

en: Status Message
uk: Повідомлення стану

en: Hidden Number
uk: Схований номер

en: Your Mobile Number...
uk: Номер мобільного телефону...

note: Configuration options WAP server (reference: "libpurple/accountopt.h")
en: WAP Server
uk: Сервер WAP

en: Connect via HTTP
uk: З'єднання через HTTP

en: Enable splash-screen popup
uk: Увімкнути виринаючу екранну заставку

note: we must have lost the connection, so terminate it so that we can reconnect
en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
uk: Втрачене з'єднання з MXit. Будь ласка, підключіться ще раз.

note: packet could not be queued for transmission
en: Message Send Error
uk: Помилка надсилання повідомлення

en: Unable to process your request at this time
uk: Зараз не вдається обробити ваш запит

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
uk: Сплив час очікування на відповідь від сервера MXit.

en: Successfully Logged In...
uk: Успішно увійшли...

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
uk: %s надіслав вам шифроване повідомлення, але воно не підтримується цим клієнтом.

en: Message Error
uk: Помилка повідомлення

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
uk: Неможливо виконати перенаправлення використовуючи визначений протокол

en: An internal MXit server error occurred.
uk: Трапилась внутрішня помилка серверу MultiMx.

en: Login error: %s (%i)
uk: Помилка входу: %s (%i)

en: Logout error: %s (%i)
uk: Помилка виходу: %s (%i)

en: Contact Error
uk: Помилка контакту

en: Message Sending Error
uk: Помилка надсилання повідомлення

en: Status Error
uk: Помилка стану

en: Mood Error
uk: Помилка настрою

en: Invitation Error
uk: Помилка запрошення

en: Contact Removal Error
uk: Помилка вилучення контакту

en: Subscription Error
uk: Помилка підписки

en: Contact Update Error
uk: Помилка оновлення контакту

en: File Transfer Error
uk: Помилка передавання файлу

en: Cannot create MultiMx room
uk: Не вдається створити кімнату MultiMx

en: MultiMx Invitation Error
uk: Помилка запрошення MultiMx

en: Profile Error
uk: Помилка профілю

note: bad packet
en: Invalid packet received from MXit.
uk: Отриманий неправильний пакет від MXit.

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
uk: Трапилась помилка з'єднання з MXit. (read stage 0x01)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
uk: Трапилась помилка з'єднання з MXit. (read stage 0x02)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
uk: Трапилась помилка з'єднання з MXit. (read stage 0x03)

note: malformed packet length record (too long)
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
uk: Трапилась помилка з'єднання з MXit. (read stage 0x04)

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
uk: Трапилась помилка з'єднання з MXit. (read stage 0x05)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
uk: Трапилась помилка з'єднання з MXit. (read stage 0x06)

en: Pending
uk: Очікує

en: Invited
uk: Запрошений

en: Rejected
uk: Відхилений

en: Deleted
uk: Видалений

en: MXit Advertising
uk: Рекламне оголошення MXit

en: More Information
uk: Більше відомостей

en: No such user: %s
uk: Немає такого користувача: %s

en: User lookup
uk: Пошук користувачів

en: Reading challenge
uk: Читається запит

en: Unexpected challenge length from server
uk: Неочікувана довжина запиту з сервера

en: Logging in
uk: Входжу

en: MySpaceIM - No Username Set
uk: MySpaceIM - не встановлене ім'я користувача

en: You appear to have no MySpace username.
uk: Здається, ви не маєте імені користувача MySpace.

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
uk: Ви хочете встановити його зараз? (Зауважте: ЙОГО НЕ МОЖНА БУДЕ ЗМІНИТИ!)

en: Lost connection with server
uk: Втрата з'єднання з сервером

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround. khc: then use N_() in the array initializer and use _() when they are used
en: New mail messages
uk: Нове поштове повідомлення

en: New blog comments
uk: Нові коментарі до блоґу

en: New profile comments
uk: Нові коментарі до профілю

en: New friend requests!
uk: Нові запити друзів!

en: New picture comments
uk: Нові коментарі до зображень

en: IM Friends
uk: Друзі по балачкам миттєвими повідомленнями

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
uk[0]: %d контакт доданий або оновлений з серверу (включаючи контакти, що вже в переліку контактів на сервері)
uk[1]: %d контакти додані або оновлені з серверу (включаючи контакти, що вже в переліку контактів на сервері)
uk[2]: %d контактів додані або оновлені з серверу (включаючи контакти, що вже в переліку контактів на сервері)

en: Add contacts from server
uk: Додати контакти з сервера

en: Protocol error, code %d: %s
uk: Помилка протоколу, код %d: %s

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
uk: %s Ваш пароль містить %zu символів, що більше ніж найбільша довжина у %d.  Будь ласка, скоротіть ваш пароль на at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword та спробуйте знову.

en: Incorrect username or password
uk: Неправильне ім'я користувача або пароль

en: MySpaceIM Error
uk: Помилка MySpaceIM

en: Invalid input condition
uk: Невірні вхідні умови

en: Failed to add buddy
uk: Не вдається додати контакт

en: 'addbuddy' command failed.
uk: помилка команди 'addbuddy'.

en: persist command failed
uk: Помилка команди persist

en: Failed to remove buddy
uk: Не вдалося вилучити контакт

en: 'delbuddy' command failed
uk: Помилка команди delbuddy

en: blocklist command failed
uk: Помилка команди blocklist

en: Missing Cipher
uk: Відсутній шифр

en: The RC4 cipher could not be found
uk: Не знайдений шифр RC4

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
uk: Оновіть до libpurple з підтримкою RC4t (>= 2.0.1). Додаток MySpaceIM не буде завантажений.

en: Add friends from MySpace.com
uk: Додати друзів з MySpace.com

en: Importing friends failed
uk: Помилка імпортування друзів

note: TODO: find out how
en: Find people...
uk: Знайти людей...

en: Change IM name...
uk: Змінити ім'я IM...

en: myim URL handler
uk: Обробник URL посилань myim

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
uk: Не знайдений жодний підходящий обліковий запис MySpaceIM, щоб відкрити з цього посилання URL myim.

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
uk: Увімкніть правильний обліковий запис MySpaceIM та спробуйте знову.

en: Show display name in status text
uk: Показувати відображуване ім'я у тексті стану

en: Show headline in status text
uk: Показувати заголовок у тексту стану

en: Send emoticons
uk: Надіслати емоції

en: Screen resolution (dots per inch)
uk: Роздільна здатність екрану (точок на дюйм)

en: Base font size (points)
uk: Розмір основного шрифту (точки)

en: User
uk: Користувач

en: Headline
uk: Заголовок

en: Song
uk: Пісня

en: Total Friends
uk: Всього друзів

en: Client Version
uk: Версія клієнта

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
uk: Сталася помилка під час спроби встановити ім'я користувача. Будь ласка, спробуйте знову, або відвідайте visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username щоб встановити ім'я користувача.

en: MySpaceIM - Username Available
uk: MySpaceIM - ім'я користувача доступне

en: This username is available. Would you like to set it?
uk: Це ім'я користувача вільне. Хочете встановити його?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
uk: ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ОДИН РАЗ, ЙОГО НЕ МОЖНА БУДЕ ЗМІНИТИ!

en: MySpaceIM - Please Set a Username
uk: MySpaceIM - Будь ласка, вкажіть ім'я користувача

en: This username is unavailable.
uk: Ім'я користувача недоступне.

en: Please try another username:
uk: Будь ласка, спробуйте інше ім'я користувача:

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
uk: Не встановлене ім'я користувача

en: Please enter a username to check its availability:
uk: Будь ласка, введіть ім'я користувача, щоб перевірити його наявність:

note: TODO: icons for each zap Lots of comments for translators: Zap means "to strike suddenly and forcefully as if with a * projectile or weapon."  This term often has an electrical * connotation, for example, "he was zapped by electricity when * he put a fork in the toaster."
en: Zap
uk: Вразити

en: %s has zapped you!
uk: %s вразив вас!

en: Zapping %s...
uk: Вражаю %s...

note: Whack means "to hit or strike someone with a sharp blow"
en: Whack
uk: Стукнути

en: %s has whacked you!
uk: %s стукає вам по голові!

en: Whacking %s...
uk: Стукаю %s...

note: Torch means "to set on fire."  Don't worry, this doesn't * make a whole lot of sense in English, either.  Feel free * to translate it literally.
en: Torch
uk: Запалити

en: %s has torched you!
uk: %s запалив вас!

en: Torching %s...
uk: Запалюю %s...

note: Smooch means "to kiss someone, often enthusiastically"
en: Smooch
uk: Обійняти

en: %s has smooched you!
uk: %s обіймає вас вас!

en: Smooching %s...
uk: Обіймає %s...

note: A hug is a display of affection; wrapping your arms around someone
en: Hug
uk: Міцно обійняти

en: %s has hugged you!
uk: %s міцно обіймає вас!

en: Hugging %s...
uk: Міцно обіймаю %s...

note: Slap means "to hit someone with an open/flat hand"
en: Slap
uk: Дати ляпаса

en: %s has slapped you!
uk: %s дав вам ляпаса!

en: Slapping %s...
uk: Дати ляпаса %s...

note: Goose means "to pinch someone on their butt"
en: Goose
uk: Вщіпнути

en: %s has goosed you!
uk: %s вщіпнув вас!

en: Goosing %s...
uk: Щіпаю %s...

note: A high-five is when two people's hands slap each other * in the air above their heads.  It is done to celebrate * something, often a victory, or to congratulate someone.
en: High-five
uk: Дати п'ять

en: %s has high-fived you!
uk: %s дав вам п'ять!

en: High-fiving %s...
uk: Даю п'ять %s...

note: We're not entirely sure what the MySpace people mean by * this... but we think it's the equivalent of "prank."  Or, for * someone to perform a mischievous trick or practical joke.
en: Punk
uk: Жартувати

en: %s has punk'd you!
uk: %s пожартував над вами!

en: Punking %s...
uk: Пожартувати над %s...

note: Raspberry is a slang term for the vibrating sound made * when you stick your tongue out of your mouth with your * lips closed and blow.  It is typically done when * gloating or bragging.  Nowadays it's a pretty silly * gesture, so it does not carry a harsh negative * connotation.  It is generally us
en: Raspberry
uk: Зневажати

en: %s has raspberried you!
uk: %s зневажає вас!

en: Raspberrying %s...
uk: Зневажати %s...

en: Required parameters not passed in
uk: Необхідні параметри не передані

en: Unable to write to network
uk: Не вдається записати у мережу

en: Unable to read from network
uk: Не вдається прочитати з мережі

en: Error communicating with server
uk: Помилка зв'язку з сервером

en: Conference not found
uk: Конференція не знайдена

en: Conference does not exist
uk: Конференція не існує

en: A folder with that name already exists
uk: Тека з такою назвою вже існує

en: Not supported
uk: Не підтримується

en: Password has expired
uk: Термін дії паролю вийшов

en: Incorrect password
uk: Неправильний пароль

en: Account has been disabled
uk: Обліковий запис була вимкнена

en: The server could not access the directory
uk: Сервер не зміг отримати доступ до каталогу

en: Your system administrator has disabled this operation
uk: Ваш системний адміністратор вимкнув цю операцію

en: The server is unavailable; try again later
uk: Сервер недоступний; повторіть спробу пізніше

en: Cannot add a contact to the same folder twice
uk: Не можна додавати контакт у ту саму папку двічі

en: Cannot add yourself
uk: Не можна додавати себе самого

en: Master archive is misconfigured
uk: Головний архів не налаштований

en: Could not recognize the host of the username you entered
uk: Не вдається дізнатись вузол введеного імені користувача

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
uk: Ваш обліковий запис був відключений, тому що було введено забагато неправильних паролів

en: You cannot add the same person twice to a conversation
uk: Не можна додавати одну й ту ж особу у розмову двічі

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
uk: Ви досягнули межі дозволеної кількості контактів

en: You have entered an incorrect username
uk: Ви ввели неправильне ім'я користувача

en: An error occurred while updating the directory
uk: Помилка при оновленні каталогу

en: Incompatible protocol version
uk: Несумісна версія протоколу

en: The user has blocked you
uk: Користувач заблокував вас

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
uk: Оціночна версія не дозволяє використовувати більше ніж десять користувачів одночасно

en: The user is either offline or you are blocked
uk: Користувач не у мережі або заблокував вас

en: Unknown error: 0x%X
uk: Невідома помилка: 0x%X

en: Unable to login: %s
uk: Не вдається увійти: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
uk: Не вдається відправити повідомлення. Не вдається отримати подробиці про користувача (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
uk: Не вдається додати "%s" до вашого переліку контактів (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
uk: Не вдається надіслати повідомлення(%s).

en: Unable to invite user (%s).
uk: Не вдається запросити користувача (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
uk: Не вдається надіслати повідомлення для %s. Не вдається створити конференцію (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
uk: Не вдається надіслати повідомлення. Не вдається створити конференцію (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
uk: Не вдається перемістити користувача %s у теку %s у переліку на стороні сервера. Помилка при створенні теки (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
uk: Не вдається додати %s у перелік контактів. Помилка створення теки у переліку на стороні сервера (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
uk: Не вдається отримати подробиці для користувача %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
uk: Не вдається додати користувача в особистий перелік (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
uk: Не вдається додати "%s" до переліку заборон (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
uk: Не вдається додати "%s" до переліку дозволів (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
uk: Не вдається видалити %s зі переліку конфіденційності (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
uk: Не вдається змінити параметри конфіденційності на стороні сервера (%s).

en: Unable to create conference (%s).
uk: Не вдається створити конференцію (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
uk: Помилка зв'язку сервером. З'єднання закривається.

en: Telephone Number
uk: Номер телефон

en: Personal Title
uk: Особиста сторінка тенет

en: Mailstop
uk: Пошта

en: User ID
uk: ID користувача

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
uk: Повне ім'я

en: GroupWise Conference %d
uk: Конференція GroupWise %d

en: Authenticating...
uk: Автентифікація...

en: Waiting for response...
uk: Очікування відповіді...

en: %s has been invited to this conversation.
uk: %s був запрошений до цієї розмови.

en: Invitation to Conversation
uk: Запрошення до розмови

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
uk: Повідомлення від: %s
    
    Відправлено: %s

en: Would you like to join the conversation?
uk: Хотіли б ви приєднатися до розмови?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
uk: Ймовірно, %s не у мережі та не отримав повідомлення, яке ви щойно відправили.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
uk: Не вдається з'єднатись з сервером. Введіть адресу сервера, з яким ви хочете з'єднатись.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
uk: Ця конференція була закрита. Більше неможливо відправити жодного повідомлення.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Novell GroupWise Messenger

en: Server address
uk: Адреса сервера

en: Server port
uk: Порт сервера

en: Received unexpected response from %s: %s
uk: Отримана неочікувана відповідь від %s: %s

en: Received unexpected response from %s
uk: Отримана неочікувана відповідь від %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
uk: Ви занадто часто з'єднуєтесь та від'єднуєтесь. Зачекайте 10 хвилин та спробуйте знову. Якщо ви продовжите спроби, вам доведеться чекати ще довше.

note: Note to translators: The first %s is a URL, the second is an error message.
en: Error requesting %s: %s
uk: Помилка запиту %s: %s

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
uk: Сервер дав запит, щоб ви заповнили CAPTCHA для входу, але цей клієнт зараз не підтримує CAPTCHA.

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
uk: AOL не дозволяє автентифікуватись тут з відображуваним ім'ям

en: Error requesting %s
uk: Помилка запиту %s

en: Could not join chat room
uk: Не вдалося приєднатися до кімнати балачки

en: Invalid chat room name
uk: Неправильна назва кімнати балачки

en: Thinking
uk: Думаю

en: Shopping
uk: Роблю покупки

en: Questioning
uk: Допитливий

en: Eating
uk: Їм

en: Watching a movie
uk: Дивлюсь кіно

en: Typing
uk: Пише

en: At the office
uk: В офісі

en: Taking a bath
uk: Миюся

en: Watching TV
uk: Дивлюсь телевізор

en: Having fun
uk: Дурію

en: Sleeping
uk: Сплю

en: Using a PDA
uk: Використовую КПК

en: Meeting friends
uk: Зустрічаюсь з друзями

en: On the phone
uk: Розмовляю по телефону

en: Surfing
uk: Серфінг

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
uk: Мобільний

en: Searching the web
uk: Шукаю в тенетах

en: At a party
uk: На вечірці

en: Having Coffee
uk: П'ю каву

note: Playing video games
en: Gaming
uk: Граю гру

en: Browsing the web
uk: Переглядаю тенета

en: Smoking
uk: Палю

en: Writing
uk: Пишу

note: Drinking [Alcohol]
en: Drinking
uk: П'ю

en: Listening to music
uk: Слухаю музику

en: Studying
uk: Вчуся

en: In the restroom
uk: У вбиральній

en: Received invalid data on connection with server
uk: Отримані неправильні дані під час з'єдання з сервером

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу AIM

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу ICQ

en: Encoding
uk: Кодування

en: The remote user has closed the connection.
uk: Віддалений користувач завершив з'єднання.

en: The remote user has declined your request.
uk: Віддалений користувач відхилив ваш запит.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
uk: Втрата з'єднання з віддаленим користувачем:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
uk: Отримані неправильні дані під час з'єдання з віддаленим користувачем.

en: Unable to establish a connection with the remote user.
uk: Не вдалося встановити з'єднання з віддаленим користувачем.

en: Direct IM established
uk: Встановлене пряме з'єднання миттєвих повідомлень

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
uk: %s намагається надіслати вам файл довжиною %s, але ми дозволяємо файли до %s через пряме з'єдання. Спробуйте замість цього використати передавання файлів.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
uk: Файл %s має довжину %s, що більше ніж найбільший розмір %s.

en: Invalid error
uk: Недопустима помилка

en: Invalid SNAC
uk: Неправильний SNAC

en: Rate to host
uk: Оцінити вузол

en: Rate to client
uk: Оцінити клієнта

en: Service unavailable
uk: Служба недоступна

en: Service not defined
uk: Служба не визначена

en: Obsolete SNAC
uk: Застарілий SNAC

en: Not supported by host
uk: Не підтримується вузлом

en: Not supported by client
uk: Не підтримується клієнтом

en: Refused by client
uk: Відкинуто клієнтом

en: Reply too big
uk: Відповідь завелика

en: Responses lost
uk: Відповіді загублені

en: Request denied
uk: Запит заборонено

en: Busted SNAC payload
uk: Помилкове завантаження SNAC

en: Insufficient rights
uk: Недостатньо прав

en: In local permit/deny
uk: У локальному дозволено/заборонено

en: Warning level too high (sender)
uk: Рівень небезпеки занадто високий (відправник)

en: Warning level too high (receiver)
uk: Рівень небезпеки занадто високий (отримувач)

en: User temporarily unavailable
uk: Користувач тимчасово недоступний

en: No match
uk: Немає збігів

en: List overflow
uk: Переповнення переліку

en: Request ambiguous
uk: Неоднозначний запит

en: Queue full
uk: Черга повна

en: Not while on AOL
uk: Не у AOL

en: Cannot receive IM due to parental controls
uk: Неможливо прийняти миттєве повідомлення із-за нагляду батьків

en: Cannot send SMS without accepting terms
uk: Неможливо надіслати SMS без прийняття умов

en: Cannot send SMS
uk: Не вдається надіслати SMS

note: SMS_WITHOUT_DISCLAIMER is weird
en: Cannot send SMS to this country
uk: Не вдається надіслати SMS до цієї країни

note: Undocumented
en: Cannot send SMS to unknown country
uk: Неможливо надіслати SMS до невідомої країни

en: Bot accounts cannot initiate IMs
uk: Обліковий запис робота не може розпочати миттєве повідомлення

en: Bot account cannot IM this user
uk: Обліковий запис робота не може надіслати миттєве повідомлення цьому користувачу

en: Bot account reached IM limit
uk: Обліковий запис робота досягнув обмеження миттєвих повідомлень

en: Bot account reached daily IM limit
uk: Обліковий запис робота досягнув добового обмеження миттєвих повідомлень

en: Bot account reached monthly IM limit
uk: Обліковий запис робота досягнув місячного обмеження миттєвих повідомлень

en: Unable to receive offline messages
uk: Не вдалося отримати повідомлення "поза мережею"

en: Offline message store full
uk: Сховище повідомлень "поза мережею" заповнене

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
uk: (Сталася помилка отримання повідомлення. Контакт, з яким ви спілкуєтесь, можливо використовує інше кодування ніж очікувалося. Якщо ви знаєте, яке кодування він використовує, то можете визначити його в розширених налаштуваннях вашого облікового запису AIM/ICQ.)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
uk: (Сталася помилка отримання цього повідомлення. Або ви та %s вибрали різні кодування, або клієнт %s містить помилки.)

note: Label
en: Buddy Icon
uk: Значок користувача

en: Voice
uk: Голос

en: AIM Direct IM
uk: Пряме з'єднання AIM

en: Get File
uk: Отримання файлу

en: Games
uk: Ігри

en: Add-Ins
uk: Доповнення

en: Send Buddy List
uk: Надіслати перелік контактів

en: ICQ Direct Connect
uk: Пряме з'єднання ICQ

en: AP User
uk: Користувач AP

en: Nihilist
uk: Нігіліст

en: ICQ Server Relay
uk: Транзитний сервер ICQ

en: Old ICQ UTF8
uk: Старий ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
uk: Кодування Trillian

en: Security Enabled
uk: Безпека увімкнена

en: Video Chat
uk: Відеобалачка

en: Live Video
uk: Живе відео

en: Camera
uk: Камера

en: Screen Sharing
uk: Спільний екран

en: Free For Chat
uk: Готовий до балачки

en: Not Available
uk: Недоступний

en: Occupied
uk: Зайнятий

en: Web Aware
uk: Підтримується Web

en: Invisible
uk: Невидимий

en: Evil
uk: Злий

en: Depression
uk: Пригнічення

en: At home
uk: Вдома

en: At work
uk: На роботі

en: At lunch
uk: Обідаю

en: IP Address
uk: IP Адреса

en: Warning Level
uk: Рівень попередження

en: Buddy Comment
uk: Коментар користувача

en: Unable to connect to authentication server: %s
uk: Не вдається з'єднатись з сервером автентифікації: %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
uk: Не вдається з'єднатися з сервером BOS: %s

en: Username sent
uk: Ім'я користувача надіслане

en: Connection established, cookie sent
uk: З'єднання встановлено, куки надіслано

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
uk: Завершення встановлення з'єднання

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
uk: Не вдається увійти як %s, тому що ім'я користувача неправильне. Імена користувачів мають бути правильними адресами ел. пошти або починатися з літери та містити тільки літери, цифри та пробіли, або тільки цифри.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
uk: Незабаром вас можуть від'єднати. Якщо так, перевірте %s на оновлення.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
uk: Не вдалося отримати правильний хеш AIM для входу.

en: Unable to get a valid login hash.
uk: Не вдалося отримати правильний хеш для входу.

en: Received authorization
uk: Прийнято авторизацію

note: Unregistered username uid is not exist the username does not exist
en: Username does not exist
uk: Ім'я користувача не існує

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended
uk: Ваш обліковий запис наразі призупинений

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
uk: Служба миттєвих повідомлень AOL тимчасово недоступна.

note: username connecting too frequently
en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
uk: Ваше ім'я користувача занадто часто з'єднується та від'єднується. Зачекайте 10 хвилин та спробуйте знову. Якщо ви продовжите спроби, вам доведеться чекати ще довше.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
uk: Ви використовуєте застару версію клієнта. Поновіть до %s

note: IP address connecting too frequently
en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
uk: З вашої адреси IP занадто часто з'єднуються та від'єднуються. Зачекайте 10 хвилин та спробуйте знову. Якщо ви продовжите спроби, вам доведеться чекати ще довше.

en: The SecurID key entered is invalid
uk: Введений неправильний ключ SecurID

en: Enter SecurID
uk: Введіть SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
uk: Введіть 6-цифрове число з цифрового дисплею.

en: Password sent
uk: Пароль відправлено

en: Unable to initialize connection
uk: Не вдається розпочати з'єднання

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
uk: Будь ласка, авторизуйте мене, щоб я міг додати вас до свого переліку контактів.

en: No reason given.
uk: Причина не вказана.

en: Authorization Denied Message:
uk: Повідомлення відмови у авторизації:

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
uk: Користувач %u не дозволив додавати його у ваш перелік контактів з наступної причини:
    %s

en: ICQ authorization denied.
uk: У авторизації ICQ відмовлено.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
uk: Користувач %u ухвалив ваш запит, щоб ви додали його до свого переліку контактів.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
uk: Ви одержали особливе повідомлення
    
    Від: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
uk: Ви одержали ICQ сторінку
    
    Від: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
uk: Ви одержали ICQ-пошту від %s [%s]
    
    Повідомлення:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
uk: Користувач ICQ %u надіслав вам контакт: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
uk: Хочете додати цей контакт у перелік контактів?

en: _Add
uk: _Додати

en: _Decline
uk: _Відмовитись

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
uk[0]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, тому що воно було некоректним.
uk[1]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, тому що вони були некоректними.
uk[2]: Ви не отримали %hu повідомлень від %s, тому що вони були некоректними.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
uk[0]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, тому що воно було надто великим.
uk[1]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, тому що вони були надто великими.
uk[2]: Ви не отримали %hu повідомлень від %s, тому що вони були надто великими.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
uk[0]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, тому що було перевищено межу оцінки.
uk[1]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, тому що було перевищено межу оцінки.
uk[2]: Ви не отримали %hu повідомлень від %s, тому що було перевищено межу оцінки.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
uk[0]: Ви пропустили %hu повідомлення від %s, тому що його рівень попередження зависокий.
uk[1]: Ви пропустили %hu повідомлення від %s, тому що його рівень попередження зависокий.
uk[2]: Ви пропустили %hu повідомлень від %s, тому що його рівень попередження зависокий.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
uk[0]: Ви пропустили %hu повідомлення від %s, тому що ваш рівень попередження зависокий.
uk[1]: Ви пропустили %hu повідомлення від %s, тому що ваш рівень попередження зависокий.
uk[2]: Ви пропустили %hu повідомлень від %s, тому що ваш рівень попередження зависокий.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
uk[0]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, з невідомої причини.
uk[1]: Ви не отримали %hu повідомлення від %s, з невідомої причини.
uk[2]: Ви не отримали %hu повідомлень від %s, з невідомої причини.

en: Unable to send message: %s (%s)
uk: Не вдається надіслати повідомлення: %s (%s)

en: Unable to send message: %s
uk: Не вдається відправити повідомлення: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
uk: Не вдається надіслати повідомлення до %s: %s (%s)

en: Unable to send message to %s: %s
uk: Не вдається надіслати повідомлення до %s: %s

en: User information not available: %s
uk: Відомості про користувача недоступні: %s

en: Unknown reason.
uk: Помилка невідома.

en: Online Since
uk: У мережі з

en: Member Since
uk: Член з

en: Capabilities
uk: Можливості

en: Your AIM connection may be lost.
uk: Ваше з'єднання AIM можливо буде розірване.

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
uk: [Не вдається відобразити повідомлення від цього користувача, тому що воно містить недопустимі символи.]

en: You have been disconnected from chat room %s.
uk: Вас було від'єднано від кімнати балачки %s.

en: Mobile Phone
uk: Мобільний Телефон

en: Personal Web Page
uk: Особиста сторінка тенет

note: aim_userinfo_t strip_html_tags
en: Additional Information
uk: Додаткові відомості

en: Zip Code
uk: Поштовий індекс

en: Work Information
uk: Дані про роботу

en: Division
uk: Відділ

en: Position
uk: Посада

en: Web Page
uk: Сторінка тенет

en: Pop-Up Message
uk: Спливаюче повідомлення

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
uk[0]: Наступне ім'я користувача пов'язане з %s
uk[1]: Наступні імена користувачів пов'язані з %s
uk[2]: Наступні імена користувачів пов'язані з %s

en: No results found for email address %s
uk: Нічого не знайдено для ел.адреси %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
uk: Ви повинні отримати ел. пошту із проханням підтвердити %s.

en: Account Confirmation Requested
uk: Запитано підтвердження облікового запису

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
uk: Помилка 0x%04x: Не вдається задати формат імені користувача, тому що запитане ім'я відрізняється від первинного.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
uk: Помилка 0x%04x: Не вдається задати формат імені користувача, тому що він неправильний.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
uk: Помилка 0x%04x: Не вдається задати формат імені користувача, тому що запитане ім'я занадто довге.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
uk: Помилка 0x%04x: Не вдається змінити адресу ел. пошти, тому що вже існує запит в черзі для цього користувача.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
uk: Помилка 0x%04x: Не вдається змінити адресу ел. пошти, тому що надана адреса має забагато імен користувачів, пов'язаних з нею.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
uk: Помилка 0x%04x: Не вдається змінити адресу ел. пошти назви облікового запису, тому що вказана адреса помилкова.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
uk: Помилка 0x%04x: Помилка невідома.

en: Error Changing Account Info
uk: Помилка зміни відомостей про обліковий запис

en: The email address for %s is %s
uk: Адресою ел.пошти для %s є %s

en: Account Info
uk: Відомості про обліковий запис

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
uk: Ваше зображення не було відправлене. Ви повинні мати пряме з'єднання для надсилання повідомлень.

en: Unable to set AIM profile.
uk: Не вдається встановити профіль АІМ.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
uk: Вірогідно, ви забажали встановити ваш профіль перед тим, як була завершена процедура реєстрації. Ваш профіль залишаться не встановленим; спробуйте встановити знову коли ви будете з'єднані.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
uk[0]: Досягнута максимальна довжина профілю у %d байт. Обрізано.
uk[1]: Досягнута максимальна довжина профілю у %d байти. Обрізано.
uk[2]: Досягнута максимальна довжина профілю у %d байт. Обрізано.

en: Profile too long.
uk: Профіль занадто довгий.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
uk[0]: Максимальна довжина повідомлення складає %d байт. Pidgin обрізав його.
uk[1]: Максимальна довжина повідомлення складає %d байти. Pidgin обрізав його.
uk[2]: Максимальна довжина повідомлення складає %d байтів. Pidgin обрізав його.

en: Away message too long.
uk: Повідомлення про відсутність надто довге.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
uk: Не вдається додати контакт %s, тому що ім'я користувача неправильне. Імена користувачів мають бути правильними адресами ел. пошти або містити лише літери, числа та пробіли, або лише цифри.

en: Unable to Retrieve Buddy List
uk: Не вдається отримати перелік контактів

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
uk: Сервери AIM тимчасово не могли надіслати ваш перелік контактів. Ваш перелік контактів не втрачений та можливо стане доступним за кілька хвилин.

en: Orphans
uk: Завислі рядки

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
uk: Не вдається додати контакт %s, тому що у вашому переліку контактів забагато користувачів. Видаліть одного та спробуйте ще раз.

en: (no name)
uk: (немає імені)

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
uk: Не вдається додати контакт %s з невідомої причини.

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
uk: Користувач %s дозволив додати його або її до вашого переліку контактів. Хочете додати його?

en: Authorization Given
uk: Авторизацію отримано

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
uk: Користувач %s дав дозвіл на те, щоб додати себе до вашого переліку контактів.

en: Authorization Granted
uk: Авторизацію отримано

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
uk: Користувач %s не дозволив додати його у ваш перелік контактів з наступної причини:
    %s

en: Authorization Denied
uk: У авторизації відмовлено

en: _Exchange:
uk: Об_мін:

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
uk: Зображення не було відправлено. Ви не можете надсилати зображення у балачках AIM.

en: iTunes Music Store Link
uk: Посилання до музичної крамниці iTunes

en: Lunch
uk: Обід

en: Buddy Comment for %s
uk: Коментар користувача для %s

en: Buddy Comment:
uk: Коментар користувача:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
uk: Ви вибрали відкриття прямого з'єднання з %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
uk: Оскільки це викриває вашу адресу IP, можливий ризик небезпеки. Хочете продовжити?

en: C_onnect
uk: _З'єднатися

en: You closed the connection.
uk: Ви закрили з'єднання.

en: Get AIM Info
uk: Отримати відомості AIM

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
uk: Змінити коментар користувача

en: Get X-Status Msg
uk: Отримати повідомлення X-Status

en: End Direct IM Session
uk: Закінчити прямий сеанс миттєвих повідомлень

en: Direct IM
uk: Пряме з'єднання

en: Re-request Authorization
uk: Повторний запит авторизації

en: Require authorization
uk: Потребує авторизації

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
uk: Повідомлення через тенета (увімкнення може спричинити отримання спаму!)

en: ICQ Privacy Options
uk: Параметри приватності ICQ

en: The new formatting is invalid.
uk: Нове форматування недопустиме.

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
uk: Форматування імені користувача може змінити лише регістр та пробіли.

en: Change Address To:
uk: Змінити адресу на:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
uk: <i>ви не очікуєте на авторизацію</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
uk: Чи очікуєте авторизацію від наступних користувачів

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
uk: Ви можете повторно запитати авторизацію від цих користувачів, клацнувши на них правою кнопкою миші та вибравши "Повторний запит авторизації".

en: Find Buddy by Email
uk: Знайти користувача за ел. поштою

en: Search for a buddy by email address
uk: Шукати користувача за адресою ел.пошти

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
uk: Введіть адресу email адресу, якого ви шукаєте.

en: _Search
uk: По_шук

en: Set User Info (web)...
uk: Встановити відомості про користувача (сторінка тенет)...

note: This only happens when connecting with the old-style BUCP login
en: Change Password (web)
uk: Змінити пароль (сторінка тенет)

en: Configure IM Forwarding (web)
uk: Налаштувати перенаправлення миттєвих повідомлень (сторінка тенет)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
uk: Встановити опції приватності...

note: AIM actions
en: Confirm Account
uk: Підтвердити обліковий запис

en: Display Currently Registered Email Address
uk: Відобразити поточну зареєстровану адресу ел. пошти

en: Change Currently Registered Email Address...
uk: Змінити поточну зареєстровану адресу ел. пошти...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
uk: Показати контакти, що очікують авторизацію

en: Search for Buddy by Email Address...
uk: Шукати користувача за адресою ел.пошти...

en: Search for Buddy by Information
uk: Шукати користувача за відомостями

en: Use clientLogin
uk: Використовувати clientLogin

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
uk: Завжди використовувати проксі сервер AIM/ICQ
    для передавання файлів та прямих миттєвих повідомлень
    (повільніше, але не розкриває вашу адресу IP)

en: Allow multiple simultaneous logins
uk: Дозволити декілька одночасних входів

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
uk: Запит створення прямого з'єднання %s з нами о %s:%hu.

en: Attempting to connect to %s:%hu.
uk: Спроба з'єднання з %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
uk: Спроба з'єднання через проксі сервер.

en: %s has just asked to directly connect to %s
uk: %s запитав дозвіл на пряме з'єднання з %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
uk: Це вимагає встановлення безпосереднього підключення між двома комп'ютерами, та є необхідним для передавання зображень. Так як ваша ІР адреса буде розкрита, це може вважатись загрозою безпеці.

en: Aquarius
uk: Водолій

en: Pisces
uk: Риби

en: Aries
uk: Овен

en: Taurus
uk: Віл

en: Gemini
uk: Близнюки

en: Cancer
uk: Рак

en: Leo
uk: Лев

en: Virgo
uk: Діва

en: Libra
uk: Ваги

en: Scorpio
uk: Скорпіон

en: Sagittarius
uk: Стрілець

en: Capricorn
uk: Козеріг

en: Rat
uk: Пацюк

en: Ox
uk: Віл

en: Tiger
uk: Тигр

en: Rabbit
uk: Кріль

en: Dragon
uk: Дракон

en: Snake
uk: Змія

en: Horse
uk: Кінь

en: Goat
uk: Коза

en: Monkey
uk: Мавпа

en: Rooster
uk: Півень

en: Dog
uk: Пес

en: Pig
uk: Свиня

en: Other
uk: Інше

en: Visible
uk: Видимий

en: Friend Only
uk: Тільки друзі

en: Private
uk: Особисте

en: QQ Number
uk: Номер QQ

en: Country/Region
uk: Країна/Область

en: Province/State
uk: Провінція/Штат

en: Zipcode
uk: Поштовий індекс

en: Phone Number
uk: Номер телефону

en: Authorize adding
uk: Додається авторизація

en: Cellphone Number
uk: Номер стільникового телефону

en: Personal Introduction
uk: Особисте представлення

en: City/Area
uk: Місто/Область

en: Publish Mobile
uk: Загальнодоступний мобільний телефон

en: Publish Contact
uk: Загальнодоступний контакт

en: College
uk: Коледж

en: Horoscope
uk: Гороскоп

en: Zodiac
uk: Зодіак

en: Blood
uk: Кров

en: True
uk: Так

en: False
uk: Ні

en: Modify Contact
uk: Змінити обліковий запис

en: Modify Address
uk: Змінити адресу

en: Modify Extended Information
uk: Змінити додаткові відомості

en: Modify Information
uk: Змінити відомості

en: Update
uk: Оновити

en: Could not change buddy information.
uk: Не вдається змінити відомість про контакт.

en: Note
uk: Примітки

note: callback
en: Buddy Memo
uk: Примітка контакту

en: Change his/her memo as you like
uk: Змініть його(її) примітку як забажаєте

en: _Modify
uk: З_мінити

en: Memo Modify
uk: Зміна примітки

en: Server says:
uk: Сервер каже:

en: Your request was accepted.
uk: Ваш запит прийнятий.

en: Your request was rejected.
uk: Ваш запит відхилений.

en: %u requires verification
uk: %u потребує перевірки

en: Add buddy question
uk: Додати питання користувача

en: Enter answer here
uk: Тут введіть відповідь

en: Send
uk: Надіслати

en: Invalid answer.
uk: Невірна відповідь.

en: Authorization denied message:
uk: Повідомлення відмови у авторизації:

en: Sorry, you're not my style.
uk: Вибачте, ви не в моєму стилі.

en: %u needs authorization
uk: %u потребує авторизації

en: Add buddy authorize
uk: Додати авторизацію контакту

en: Enter request here
uk: Введіть тут запит

en: Would you be my friend?
uk: Чи хотіли б ви бути моїм другом?

en: QQ Buddy
uk: Користувач QQ

en: Add buddy
uk: Додати користувача

en: Invalid QQ Number
uk: Невірний номер QQ

en: Failed sending authorize
uk: Помилка надсилання запиту на авторизацію

en: Failed removing buddy %u
uk: Не вдається вилучити контакт %u

en: Failed removing me from %d's buddy list
uk: Не вдається вилучити мене з переліку контактів %d

en: No reason given
uk: Причина не вказана

note: only need to get value
en: You have been added by %s
uk: Ви були додані %s'ом

en: Would you like to add him?
uk: Хочете додати його?

en: Rejected by %s
uk: Відхилено %s'ом

en: Message: %s
uk: Повідомлення: %s

en: Group ID
uk: ID групи

en: Please enter Qun number
uk: Будь ласка, введіть номер Qun

en: You can only search for permanent Qun
uk: Ви можете шукати тільки постійний Qun

en: (Invalid UTF-8 string)
uk: (Неправильний рядок UTF-8)

en: Not member
uk: Не член

en: Member
uk: Член

en: Requesting
uk: Запитується

en: Admin
uk: Адміністратор

note: XXX: Should this be "Topic"?
en: Room Title
uk: Назва кімнати

en: Notice
uk: Примітки

en: Detail
uk: Подробиці

en: Creator
uk: Творець

en: About me
uk: Про мене

en: Category
uk: Категорія

en: The Qun does not allow others to join
uk: Qun не дозволяє приєднатися іншим

en: Join QQ Qun
uk: Приєднатись до QQ Qun

en: Input request here
uk: Введіть запит

en: Successfully joined Qun %s (%u)
uk: Успішно приєднатись до Qun %s (%u)

en: Successfully joined Qun
uk: Успішно приєднатись до Qun

en: Qun %u denied from joining
uk: Qun %u заборонив приєднатися

en: QQ Qun Operation
uk: Дія QQ Qun

en: Failed:
uk: Невдача:

en: Join Qun, Unknown Reply
uk: Приєднано до Qun, невідома відповідь

en: Quit Qun
uk: Вийти з QQ Qun

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
uk: Примітка, якщо ви не автор, 
    ця дія остаточно вилучить цей Qun.

en: Sorry, you are not our style
uk: Вибачте, ви не в моєму стилі

en: Successfully changed Qun members
uk: Успішно змінені члени Qun

en: Successfully changed Qun information
uk: Відомості Qun успішно змінені

en: You have successfully created a Qun
uk: Ви успішно створили Qun

en: Would you like to set up detailed information now?
uk: Хочете встановити докладніші відомості зараз?

en: Setup
uk: Встановлення

en: %u requested to join Qun %u for %s
uk: %u дав запит на приєднання до Qun %u для %s

en: %u request to join Qun %u
uk: %u дав запит приєднатися до Qun %u

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
uk: Не вдалося приєднатися до Qun %u, що керується адміністратором %u

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
uk: <b>Приєднання до Qun %u схвалено адміністратором %u для %s</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
uk: <b>Контакт %u видалений.</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
uk: <b>Приєднався новий контакт %u.</b>

en: Unknown-%d
uk: Невідомо-%d

en: Level
uk: Рівень

en:  FromMobile
uk:  З мобільного

en:  BindMobile
uk:  на зв'язку на мобільному

en:  Video
uk:  Відео

en:  Zone
uk: Зона

en: Flag
uk: Прапор

en: Ver
uk: Версія

en: Invalid name
uk: Невірне ім'я

en: Select icon...
uk: Вибрати значок...

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
uk: <b>Час входу</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
uk: <b>Всього контактів поза мережею</b>: %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
uk: <b>Востаннє оновлений</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Server</b>: %s<br>
uk: <b>Сервер</b>: %s<br>

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
uk: <b>Мітка клієнта</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
uk: <b>Режим з'єднання</b>: %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
uk: <b>Моя зовнішня IP-адреса</b>: %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
uk: <b>Надіслано</b>: %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
uk: <b>Повторно надіслати</b>: %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
uk: <b>Загублено</b>: %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
uk: <b>Отримано</b>: %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
uk: <b>Отримані подвоєні записи</b>: %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
uk: <b>Час</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: Login Information
uk: Реєстраційні відомості

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
uk: <p><b>Початковий автор</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
uk: <p><b>Код внесли</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
uk: <p><b>Чудові автори латок</b>:<br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
uk: <p><b>Підтвердження</b>:<br>

en: <p><b>Scrupulous Testers</b>:<br>
uk: <p><b>Дбайливі випробовувальники</b>:<br>

en: and more, please let me know... thank you!))
uk: та більше, будь ласка, дайте мені знати... дякую!))

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
uk: <p><i>Та всі хлопці закулісами...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
uk: <i>Раді будемо вашій співпраці. Приєднуйтесь!</i> :)

en: About OpenQ %s
uk: Про OpenQ %s

en: Change Icon
uk: Змінити значок

en: Change Password
uk: Зміна паролю

en: Account Information
uk: Відомості про обліковий запис

en: Update all QQ Quns
uk: Оновити всі QQ Quns

en: About OpenQ
uk: Про OpenQ

en: Modify Buddy Memo
uk: Зміна примітки контакту

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу QQ

en: Auto
uk: Автоматично

en: Select Server
uk: Виберіть сервер

en: Connect by TCP
uk: З'єднання по TCP

en: Show server notice
uk: Показати повідомлення сервера

en: Show server news
uk: Показати новини сервера

en: Show chat room when msg comes
uk: Показати кімнату балачки, коли надійшло повідомлення

en: Keep alive interval (seconds)
uk: Час між повідомленнями присутності (с)

en: Update interval (seconds)
uk: Час оновлення (с)

en: Unable to decrypt server reply
uk: Не вдається дешифрувати відповідь сервера

en: Failed requesting token, 0x%02X
uk: Помилка запиту символу, 0x%02X

en: Invalid token len, %d
uk: Неправильна довжина символу, %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
uk: Redirect_EX зараз не підтримується

note: need activation
en: Activation required
uk: Необхідна активація

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
uk: Невідомий код помилки під час входу (0x%02X)

en: Requesting captcha
uk: Запитується captcha

en: Checking captcha
uk: Перевірка captcha

en: Failed captcha verification
uk: Помилка перевірки captcha

en: Captcha Image
uk: Зображення Captcha

en: Enter code
uk: Введіть код

en: QQ Captcha Verification
uk: Перевірка Captcha QQ

en: Enter the text from the image
uk: Введіть текст з зображення

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
uk: Невідома відповідь під час перевірки паролю (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
uk: Невідома відповідь під час входу (0x%02X):
    %s

en: Socket error
uk: Помилка сокету

en: Getting server
uk: Отримання сервера

en: Requesting token
uk: Запитується символ

en: Unable to resolve hostname
uk: Не вдається отримати назву вузла

en: Invalid server or port
uk: Неправильний сервер або порт

en: Connecting to server
uk: З'єднання з сервером

en: QQ Error
uk: Помилка QQ

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
uk: Новини сервера:
    %s
    %s
    %s

en: From %s:
uk: Від %s:

en: Server notice From %s: 
    %s
uk: Зауваження щодо сервера від %s: 
    %s

en: Unknown SERVER CMD
uk: Невідома SERVER CMD

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
uk: Помилка відповіді %s(0x%02X)
    Кімната %u, відповідь 0x%02X

en: QQ Qun Command
uk: Команда QQ Qun

en: Unable to decrypt login reply
uk: Не вдається дешифрувати відповідь входу

en: Unknown LOGIN CMD
uk: Невідома LOGIN CMD

en: Unknown CLIENT CMD
uk: Невідома CLIENT CMD

en: %d has declined the file %s
uk: %d відхилив файл %s

en: File Send
uk: Передавання файлів

en: %d cancelled the transfer of %s
uk: %d скасував передавання %s

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
uk: <b>Назва групи:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
uk: <b>ID групи Notes:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
uk: Відомості про групу %s

en: Notes Address Book Information
uk: Відомості адресної книги Notes

en: Invite Group to Conference...
uk: Запросити групу до конференції...

en: Get Notes Address Book Info
uk: Отримати відомості адресної книги Notes

en: Sending Handshake
uk: Надсилається запит на розпочаття (Handshake)

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
uk: Очікування підтвердження початку передавання

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
uk: Встановлення зв'язку підтверджено, надсилається запит на вхід

en: Waiting for Login Acknowledgement
uk: Очікування підтвердження входу

en: Login Redirected
uk: Вхід перенаправлений

en: Forcing Login
uk: Примусовий вхід

en: Login Acknowledged
uk: Вхід підтверджений

en: Starting Services
uk: Запускаються послуги

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
uk: Адміністратор Sametime встановив наступне оголошення на сервері %s

en: Sametime Administrator Announcement
uk: Оголошення адміністратора Sametime

en: Announcement from %s
uk: Оголошення від %s

en: Conference Closed
uk: Конференція закрита

en: Unable to send message:
uk: Не вдається відправити повідомлення:

en: Unable to send message to %s:
uk: Не вдається відправити повідомлення %s:

en: Place Closed
uk: Місце закрите

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Speakers
uk: Гучномовці

en: Video Camera
uk: Відеокамера

en: File Transfer
uk: Передавання файлів

en: Supports
uk: Підтримка

en: External User
uk: Зовнішній користувач

en: Create conference with user
uk: Створити конференцію з користувачем

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
uk: Будь ласка, введіть тему нової конференції та повідомлення, що буде надіслане для запрошення до %s

en: New Conference
uk: Нова конференція

en: Create
uk: Створити

en: Available Conferences
uk: Наявні конференції

en: Create New Conference...
uk: Створити нову конференцію...

en: Invite user to a conference
uk: Запросити користувача до конференції

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
uk: Виберіть конференцію з нижчеподаного переліку, щоб надіслати запрошення користувачеві %s. Виберіть "Створити нову конференцію", якщо ви хочете створити нову та запросити цього користувача до неї.

en: Invite to Conference
uk: Запросити до конференції

en: Invite to Conference...
uk: Запросити до конференції...

en: Send TEST Announcement
uk: Надіслати оголошення TEST

en: Topic:
uk: Тема:

en: No Sametime Community Server specified
uk: Не визначено жодного серверу Sametime Community

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
uk: Ні вузол, ні адреса IP не були налаштовані для облікового запису Meanwhile %s. Будь ласка, введіть якійсь, щоб налаштувати вхід.

en: Meanwhile Connection Setup
uk: Встановлення з'єднання Meanwhile

en: No Sametime Community Server Specified
uk: Не визначено жодного серверу Sametime Community

en: Connect
uk: З'єднатися

en: Unknown (0x%04x)<br>
uk: Невідомо (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
uk: Останній відомий клієнт

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: An ambiguous user ID was entered
uk: Введено невизначений ID користувача

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
uk: Ідентифікатор '%s' може посилатися на будь-якого з наступних користувачів. Будь ласка, виберіть правильного користувача з переліку нижче, щоб додати його до вашого переліку контактів.

en: Select User
uk: Вибрати користувача

en: Unable to add user: user not found
uk: Не вдається додати користувача: користувач не знайдений

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
uk: Ідентифікатор '%s' не збігається ні з одним користувачем у вашій спільноті Sametime. Він вилучений з вашого переліку контактів.

en: Error reading file %s: 
    %s
uk: Помилка читання файлу %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
uk: Віддалено збережений перелік контактів

en: Buddy List Storage Mode
uk: Режим збереження переліку контактів

en: Local Buddy List Only
uk: Тільки місцевий перелік контактів

en: Merge List from Server
uk: Об'єднати з переліком контактів з сервера

en: Merge and Save List to Server
uk: Об'єднати та зберегти перелік на сервері

en: Synchronize List with Server
uk: Синхронізувати перелік з сервером

en: Import Sametime List for Account %s
uk: Імпортувати перелік Sametime для облікового запису %s

en: Export Sametime List for Account %s
uk: Експортувати перелік Sametime для облікового запису %s

en: Unable to add group: group exists
uk: Не вдається додати групу: група існує

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
uk: Група "%s" вже існує у вашому переліку контактів.

en: Unable to add group
uk: Не вдається додати групу

en: Possible Matches
uk: Можливі збіги

en: Notes Address Book group results
uk: Результати групової адресної книги Notes

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
uk: Ідентифікатор "%s" може посилатися на будь-які з наступних груп адресної книги Notes. Будь ласка, виберіть правильну групу з переліку нижче, щоб додати її до вашого переліку контактів.

en: Select Notes Address Book
uk: Вибрати адресну книгу Notes

en: Unable to add group: group not found
uk: Не вдається додати групу: група не знайдена

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
uk: Ідентифікатор "%s" не збігається з жодною групою адресної книги Notes у вашій спільноті Sametime.

en: Notes Address Book Group
uk: Група адресної книги Notes

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
uk: Введіть назву групи адресної книги Notes в полі нижче, щоб додати групу та її членів до вашого переліку контактів.

en: Search results for '%s'
uk: Результати пошуку для '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
uk: Пошуковий вираз "%s" може посилатись на будь-якого з нижчеподаних користувачів. Ви можете додати цих користувачів до вашого переліку контактів або надіслати їм повідомлення, натиснувши кнопку нижче.

en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: No matches
uk: Немає збігів

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
uk: Ідентифікатор "%s" не збігається з жодним користувачем вашої спільноти Sametime.

en: No Matches
uk: Немає збігів

en: Search for a user
uk: Шукати користувача

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
uk: Введіть ім'я або частковий ID у поле нижче, щоб шукати користувачів у вашій спільноті Sametime.

en: User Search
uk: Пошук користувачів

en: Import Sametime List...
uk: Імпортувати перелік Sametime...

en: Export Sametime List...
uk: Експортувати перелік Sametime...

en: Add Notes Address Book Group...
uk: Додати групу адресної книги Notes...

en: User Search...
uk: Пошук користувачів...

en: Force login (ignore server redirects)
uk: Примусовий вхід (нехтувати перенаправленнями сервера)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
uk: Сховати дані про клієнт

en: User %s is not present in the network
uk: Користувач %s не присутній у мережі

en: Key Agreement
uk: Узгодження ключів

en: Cannot perform the key agreement
uk: Не вдається виконати узгодження ключів

en: Error occurred during key agreement
uk: Помилка при узгодженні ключів

en: Key Agreement failed
uk: Не вдається виконати узгодження ключів

en: Timeout during key agreement
uk: Вийшов час очікування при узгодженні ключів

en: Key agreement was aborted
uk: Узгодження ключів було перервано

en: Key agreement is already started
uk: Узгодження ключів вже почалось

en: Key agreement cannot be started with yourself
uk: Узгодження ключів не може бути розпочате з самим собою

en: The remote user is not present in the network any more
uk: Віддалений користувач більше не присутній у мережі

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
uk: Прийнято запит узгодження ключів від %s. Хочете виконати узгодження ключів?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
uk: Віддалений користувач очікує узгодження ключів на:
    Віддалений вузол: %s
    Віддалений порт: %d

en: Key Agreement Request
uk: Запит узгодження ключів

en: IM With Password
uk: IM з паролем

en: Cannot set IM key
uk: Не вдається встановити ключ IM

en: Set IM Password
uk: Встановити пароль IM

en: Get Public Key
uk: Отримати загальнодоступний ключ

en: Cannot fetch the public key
uk: Не вдається отримати загальнодоступний ключ

en: Show Public Key
uk: Показати загальнодоступний ключ

en: Could not load public key
uk: Не вдається завантажити загальнодоступний ключ

en: User Information
uk: Відомості про користувача

en: Cannot get user information
uk: Не вдається отримати відомості про користувача

en: The %s buddy is not trusted
uk: Контакт %s не є довіреним

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
uk: Ви не можете отримати сповіщення про користувача доки не імпортуєте його (її) ключ. Для отримання загальнодоступного ключа ви можете використовувати команду "Отримати загальнодоступний ключ".

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
uk: Відкрити...

en: The %s buddy is not present in the network
uk: Користувач %s не присутній у мережі

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
uk: Щоб додати користувача необхідно імпортувати його/її ключ. Щоб імпортувати ключ, натисніть "Імпортувати".

en: _Import...
uk: _Імпортувати...

en: Select correct user
uk: Виберіть коректного користувача

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
uk: Знайдено декілька користувачів з однаковими загальнодоступними ключами. Виберіть з переліку одного з них, щоб додати до переліку контактів.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
uk: Знайдено декілька користувачів з однаковими іменами. Виберіть з переліку одного з них, щоб додати до переліку контактів.

en: Detached
uk: Незалежний

en: Indisposed
uk: Нездоровий

en: Wake Me Up
uk: Розбудіть мене

en: Hyper Active
uk: Гіперактивний

en: Robot
uk: Робот

en: User Modes
uk: Режими користувача

en: Preferred Contact
uk: Уподобаний контакт

en: Preferred Language
uk: Уподобана мова

en: Device
uk: Пристрій

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Geolocation
uk: Географічне становище

en: Reset IM Key
uk: Скинути ключ IM

en: IM with Key Exchange
uk: IM з обміном ключами

en: IM with Password
uk: IM з паролем

en: Get Public Key...
uk: Отримати загальнодоступний ключ...

en: Kill User
uk: Знищити користувача

en: Draw On Whiteboard
uk: Малювати на дошці

en: _Passphrase:
uk: _Парольна фраза:

en: Channel %s does not exist in the network
uk: Канал %s не існує у мережі

en: Channel Information
uk: Відомості про канал

en: Cannot get channel information
uk: Не вдається отримати відомості про канал

en: <b>Channel Name:</b> %s
uk: <b>Назва каналу:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
uk: <br><b>Кількість користувачів:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
uk: <br><b>Засновник каналу:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
uk: <br><b>Шифр каналу:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
uk: <br><b>HMAC каналу:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
uk: <br><b>Тема каналу:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
uk: <br><b>Режими каналу:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
uk: <br><b>Відбитки ключа засновника:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
uk: <br><b>Babbleprint ключа засновника:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
uk: Додавання загальнодоступного ключа каналу

note: Add new public key
en: Open Public Key...
uk: Відкрити загальнодоступний ключ...

en: Channel Passphrase
uk: Парольна фраза каналу

en: Channel Public Keys List
uk: Перелік загальнодоступних ключів каналу

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
uk: Автентифікація каналу використовується для захисту каналу від несанкціонованого доступу. Автентифікація можу будуватись на основі парольної фрази чи цифрового підпису. Якщо встановлено парольну фразу, вона вимагатиметься для під'єднання до каналу. Якщо встановлено загальнодоступні ключі, до каналу можуть приєднатись лише користувачі, чиї загальнодоступні ключі є у переліку.

en: Channel Authentication
uk: Автентифікація каналу

en: Add / Remove
uk: Додати/видалити

en: Group Name
uk: Назва групи

en: Passphrase
uk: Парольна фраза

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
uk: Введіть назву особистої групи та парольну фразу каналу %s.

en: Add Channel Private Group
uk: Додати особисту групу каналу

en: User Limit
uk: Межа кількості користувачів

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
uk: Встановити межу кількості користувачів на каналі. Встановіть у нуль, щоб скинути межу кількості користувачів.

en: Invite List
uk: Перелік запрошень

en: Ban List
uk: Перелік заборон

en: Add Private Group
uk: Додати приватну групу

en: Reset Permanent
uk: Скинути перманентно

en: Set Permanent
uk: Встановити перманентно

en: Set User Limit
uk: Встановити межу кількості користувачів

en: Reset Topic Restriction
uk: Скинути обмеження теми

en: Set Topic Restriction
uk: Встановити обмеження теми

en: Reset Private Channel
uk: Скинути обмеження теми

en: Set Private Channel
uk: Встановити приватний канал

en: Reset Secret Channel
uk: Скинути приватний канал

en: Set Secret Channel
uk: Встановити секретний канал

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
uk: Можете увійти у особисту групу після того, як увійдете до каналу %s

en: Join Private Group
uk: Приєднатись до приватної групи

en: Cannot join private group
uk: Не вдається приєднатись до особистої групи

en: Call Command
uk: Виконати команду

en: Cannot call command
uk: Не вдається виконати команду

en: Unknown command
uk: Невідома команда

en: Secure File Transfer
uk: Безпечне пересилання файлу

en: Error during file transfer
uk: Помилка при передаванні файлу

en: Remote disconnected
uk: Віддалена сторона від'єднана

en: Permission denied
uk: Доступ заборонено

en: Key agreement failed
uk: Не вдається виконати узгодження ключів

en: Connection timed out
uk: Вийшов час очікування з'єднання

en: Creating connection failed
uk: Не вдається встановити з'єднання

en: File transfer session does not exist
uk: Сеанси передавання файлів не існують

en: No file transfer session active
uk: Немає активних сеансів передавання файлів

en: File transfer already started
uk: Передавання файлу вже почалось

en: Could not perform key agreement for file transfer
uk: Не вдається виконати узгодження ключів для передавання файлів

en: Could not start the file transfer
uk: Не вдається розпочати передавання файлу

en: Cannot send file
uk: Не вдається надіслати файл

en: Error occurred
uk: Трапилась помилка

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
uk: %s змінив тему <I>%s</I> на: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
uk: <I>%s</I> встановив режим каналу <I>%s</I> на: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
uk: <I>%s</I> зняв усі режими каналу <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
uk: <I>%s</I> встановив режими <I>%s's</I> у: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
uk: <I>%s</I> зняв усі режими <I>%s's</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
uk: Вас було видалено з <I>%s</I> оператором <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
uk: Ви були знищені оператором %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
uk: Знищено оператором %s (%s)

en: Server signoff
uk: Від'єднатись від сервера

en: Personal Information
uk: Особисті відомості

en: Birth Day
uk: День народження

en: Job Role
uk: Посада

en: Organization
uk: Організація

en: Unit
uk: Відділ

en: Join Chat
uk: Приєднатися до балачки

en: You are channel founder on <I>%s</I>
uk: Ви є засновником каналу на <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
uk: Засновником каналу на <I>%s</I> є <I>%s</I>

en: Real Name
uk: Справжнє ім'я

en: Status Text
uk: Текст стану

en: Public Key Fingerprint
uk: Відбитки загальнодоступного ключа

en: Public Key Babbleprint
uk: Babbleprint загальнодоступного ключа

en: _More...
uk: _Більше...

en: Detach From Server
uk: Розірвати з'єднання з сервером

en: Cannot detach
uk: Не вдається розірвати з'єднання

en: Cannot set topic
uk: Не вдається встановити тему

en: Failed to change nickname
uk: Не вдається змінити прізвисько

en: Roomlist
uk: Перелік кімнат

en: Cannot get room list
uk: Не вдається отримати перелік кімнат

en: Network is empty
uk: Мережа порожня

en: No public key was received
uk: Не був отриманий жодний загальноступний ключ

en: Server Information
uk: Відомості про сервер

en: Cannot get server information
uk: Не вдається отримати відомості про сервер

en: Server Statistics
uk: Статистика сервера

en: Cannot get server statistics
uk: Не вдається отримати статистику сервера

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
uk: Час запуску локального сервера: %s
    Період роботи локального сервера: %s
    Клієнти локального сервера: %d
    Канали локального сервера: %d
    Оператори локального сервера: %d
    Оператори локального маршрутизатора: %d
    Клієнти локальної клітинки: %d
    Канали локальної клітинки: %d
    Сервери локальної клітинки: %d
    Загалом клієнтів: %d
    Загалом каналів: %d
    Загалом серверів: %d
    Загалом маршрутизаторів: %d
    Загалом операторів кагалу: %d
    Загалом операторів маршрутизації: %d

en: Network Statistics
uk: Статистика мережі

en: Ping failed
uk: Помилка Ping

en: Ping reply received from server
uk: Від сервера отримано Ping-запит

en: Could not kill user
uk: Не вдається знищити користувача

en: Cannot watch user
uk: Неможливо слідкувати за користувачем

en: Resuming session
uk: Відновлення сеансу

en: Authenticating connection
uk: Автентифікація з'єднання

en: Verifying server public key
uk: Перевірка загальнодоступного ключа сервера

en: Passphrase required
uk: Вимагається парольна фраза

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
uk: Отримано загальнодоступний ключ %s. Локальна копія не збігається з цим ключем. Досі хочете прийняти цей загальнодоступний ключ?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
uk: Отримано загальнодоступний ключ %s. Хочете прийняти цей загальнодоступний ключ?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
uk: Відбитки та babbleprint ключа %s:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
uk: Перевірити загальнодоступний ключ

en: _View...
uk: _Переглянути...

en: Unsupported public key type
uk: Непідтримуваний тип загальнодоступного ключа

en: Disconnected by server
uk: З'єднання розірвано сервером

en: Error connecting to SILC Server
uk: Помилка при з'єднанні з сервером SILC

en: Key Exchange failed
uk: Не вдається виконати обмін ключами

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
uk: Не вдається відновити перерваний сеанс. Щоб створити нове з'єднання натисніть "Повторне з'єднання".

en: Performing key exchange
uk: Виконується обмін ключами

en: Unable to load SILC key pair
uk: Не вдалося завантажити пару ключів SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
uk: З'єднання з SILC сервером

en: Out of memory
uk: Недостатньо пам'яті

en: Unable to initialize SILC protocol
uk: Не вдалося ініціалізувати протокол SILC

en: Error loading SILC key pair
uk: Помилка завантаження пари ключів SILC key

en: Download %s: %s
uk: Звантаження %s: %s

en: Your Current Mood
uk: Ваш поточний настрій

en: Normal
uk: Нормально

en: 
    Your Preferred Contact Methods
uk: 
    Уподобані вами способи контакту

en: Video conferencing
uk: Відеоконференція

en: Your Current Status
uk: Ваш поточний стан

en: Online Services
uk: Мережні послуги

en: Let others see what services you are using
uk: Дозволить іншим бачити, які послуги ви використовуєте

en: Let others see what computer you are using
uk: Дозволить іншим бачити, який комп'ютер ви використовуєте

en: Your VCard File
uk: Ваш файл VCard

en: Timezone (UTC)
uk: Часовий пояс (UTC)

en: User Online Status Attributes
uk: Атрибути стану в мережі користувача

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
uk: Ви можете дозволити іншим користувачам бачити ваш стан та вашу особисті відомості. Введіть відомості, які ви б бажали, щоб бачити інші користувачі.

en: Message of the Day
uk: Повідомлення дня

en: No Message of the Day available
uk: Немає доступного повідомлення дня

en: There is no Message of the Day associated with this connection
uk: Немає повідомлення дня, що відповідає цьому з'єднанню

en: Create New SILC Key Pair
uk: Створення нової пари ключів SILC

en: Passphrases do not match
uk: Нові паролі не збігаються

en: Key Pair Generation failed
uk: Не вдалося створити пару ключів

en: Key length
uk: Довжина ключа

en: Public key file
uk: Файл загальнодоступного ключа

en: Private key file
uk: Файл приватного ключа

en: Passphrase (retype)
uk: Пароль (ще раз)

en: Generate Key Pair
uk: Створення пару ключів

en: Online Status
uk: Мережний стан

en: View Message of the Day
uk: Переглянути повідомлення дня

en: Create SILC Key Pair...
uk: Створити пару ключів SILC...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
uk: Користувач <I>%s</I> відсутній у мережі

en: Topic too long
uk: Тема занадто довга

en: You must specify a nick
uk: Маєте вказати прізвисько

en: channel %s not found
uk: канал %s не знайдено

en: channel modes for %s: %s
uk: режими каналу для %s : %s

en: no channel modes are set on %s
uk: немає встановлених режимів каналу на %s

en: Failed to set cmodes for %s
uk: Не вдається встановити режими каналу для %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
uk: Невідома команда: %s, (можливо, помилка клієнта)

en: part [channel]:  Leave the chat
uk: part [канал]:  Залишити балачку

en: leave [channel]:  Leave the chat
uk: leave [канал]:  Залишити балачку

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
uk: topic [&lt;нова тема&gt;]:  Переглянути або змінити тему

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
uk: join &lt;канал&gt; [&lt;пароль&gt;]:  Приєднатися до балачки у цій мережі

en: list:  List channels on this network
uk: list:  перелік каналів цієї мережі

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
uk: whois &lt;прізвисько&gt;:  Переглянути відомості про прізвисько

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
uk: msg &lt;прізвисько&gt; &lt;повідомлення&gt;:  Надіслати приватне повідомлення користувачу

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
uk: query &lt;прізвисько&gt; [&lt;повідомлення&gt;]:  Надіслати приватне повідомлення користувачу

en: motd:  View the server's Message Of The Day
uk: motd:  Переглянути повідомлення дня на сервері

en: detach:  Detach this session
uk: detach:  Перервати цей сеанс

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
uk: quit [повідомлення]:  Від'єднатись від сервера. Повідомлення необов'язкове

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
uk: call &lt;команда&gt;:  Виконати довільну команду клієнта silc

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
uk: kill &lt;прізвисько&gt; [-пуб.ключ|&lt;причина&gt;]:  Знищити прізвисько

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
uk: nick &lt;нове прізвисько&gt;:  Змінити власне прізвисько

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
uk: whowas &lt;прізвисько&gt;:  Переглянути відомості про прізвисько

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
uk: cmode &lt;канал&gt; [+|-&lt;режими&gt;] [аргументи]:  Змінити чи відобразити режими каналу

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
uk: cumode &lt;канал&gt; +|-&lt;режими&gt; &lt;прізвисько&gt;:  Змінити режим користувача чи каналу

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
uk: umode &lt;режими _користувача&gt;:  Встановити ваш режим у мережі

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
uk: oper &lt;прізвисько&gt; [-пуб.ключ]:  Отримати привілеї оператора сервера

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
uk: invite &lt;канал&gt; [-|+]&lt;прізвисько&gt;:  запросити користувача або ж додати/видалити з переліку запрошених до каналу

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
uk: kick &lt;канал&gt; &lt;прізвисько&gt; [коментар]:  Викинути користувача з каналу

en: info [server]:  View server administrative details
uk: info [сервер]:  Переглянути адміністративні відомості про сервер

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
uk: ban [&lt;канал&gt; +|-&lt;прізвисько&gt;]:  Заборонити клієнта на каналі

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
uk: getkey &lt;прізвисько|сервер&gt;:  Отримати загальнодоступний ключ сервера або клієнта

en: stats:  View server and network statistics
uk: stats:  Переглянути статистику сервера та мережі

en: ping:  Send PING to the connected server
uk: ping:  Надіслати PING на сервер з яким встановлено з'єднання

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
uk: users &lt;канал&gt;:  Вивести перелік користувачів на каналі

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
uk: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;канал(и)&gt;:  Вивести перелік певних користувачів на каналі(ах)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
uk: Протокол Secure Internet Live Conferencing (SILC)

en: Network
uk: Мережа

en: Public Key file
uk: Файл загальнодоступного ключа

en: Private Key file
uk: Файл приватного ключа

en: Cipher
uk: Шифр

en: Use Perfect Forward Secrecy
uk: Використовувати Perfect Forward Secrecy

en: Public key authentication
uk: Автентифікація загальнодоступним ключем

en: Block IMs without Key Exchange
uk: Блокувати повідомлення без обміну ключами

en: Block messages to whiteboard
uk: Блокувати повідомлення до дошки

en: Automatically open whiteboard
uk: Автоматично відкривати дошку

en: Digitally sign and verify all messages
uk: Робити цифровий підпис та перевірку всіх повідомлень

en: Creating SILC key pair...
uk: Створення пари ключів SILC...

en: Unable to create SILC key pair
uk: Не вдалося створити пару ключів SILC

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
uk: Справжнє ім'я: 	%s

en: User Name: 	%s
uk: Ім'я користувача: 	%s

en: Email: 		%s
uk: Ел. пошта: 		%s

en: Host Name: 	%s
uk: Назва вузла: 	%s

en: Organization: 	%s
uk: Організація: 	%s

en: Country: 	%s
uk: Країна: 	%s

en: Algorithm: 	%s
uk: Алгоритм: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
uk: Довжина ключа: 	%d біт

en: Version: 	%s
uk: Версія: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
uk: Відбитки загальнодоступного ключа:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
uk: Babbleprint загальнодоступного ключа:
    %s

en: Public Key Information
uk: Відомості про загальнодоступний ключ

en: Paging
uk: Пейджер

en: Video Conferencing
uk: Відеоконференція

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Terminal
uk: Термінал

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
uk: %s надіслав повідомлення до дошки. Хочете відкрити дошку?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
uk: %s надіслав повідомлення до дошки у каналі %s. Хочете відкрити дошку?

en: Whiteboard
uk: Дошка

en: No server statistics available
uk: Немає доступної статистики серверу

en: Error during connecting to SILC Server
uk: Помилка при з'єднанні з сервером SILC

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
uk: Помилка: невідповідність версій. Поновіть власного клієнта

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
uk: Помилка: віддалена система не довіряє/не підтримує ваш загальнодоступний ключ

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
uk: Помилка: віддалена система не підтримує запропоновану групу KE

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
uk: Помилка: віддалена система не підтримує запропонований шифр

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
uk: Помилка: віддалена система не підтримує запропонований PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
uk: Помилка: віддалена система не підтримує запропоновану хеш-функцію

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
uk: Помилка: віддалена система не підтримує запропонований HMAC

en: Failure: Incorrect signature
uk: Помилка: неправильний підпис

en: Failure: Invalid cookie
uk: Помилка: неправильний cookie

en: Failure: Authentication failed
uk: Помилка: автентифікація завершилась невдало

en: Unable to initialize SILC Client connection
uk: Не вдалося ініціалізувати з'єднання клієнта SILC

en: John Noname
uk: Іван Безімян

en: Unable to load SILC key pair: %s
uk: Не вдалося завантажити пару ключів SILC: %s

en: Unable to create connection
uk: Не вдається створити з'єднання

en: Unknown server response
uk: Невідома відповідь сервера

en: Unable to create listen socket
uk: Не вдається створити сокет прослуховування

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
uk: Ім'я користувача SIP не може містити пробіл або символ @

en: SIP connect server not specified
uk: Сервер з'єдання з SIP не визначений

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу SIP/SIMPLE

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу SIP/SIMPLE

en: Publish status (note: everyone may watch you)
uk: Оголосити стан (примітка: кожен може спостерігати за вами)

en: Use UDP
uk: Використовувати UDP

en: Use proxy
uk: Використовувати проксі

en: Proxy
uk: Проксі

en: Auth User
uk: Автентифікація користувача

en: Auth Domain
uk: автоматично

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
uk: join: &lt;кімната&gt;:  приєднатися до кімнати балачки мережі Yahoo

en: list: List rooms on the Yahoo network
uk: list: перелік кімнат в мережі Yahoo

en: doodle: Request user to start a Doodle session
uk: doodle: запит контакту на початок сеансу балачки

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Yahoo!

en: Pager port
uk: Порт пейджера

en: File transfer server
uk: Сервер передавання файлів

en: File transfer port
uk: Порт передавання файлів

en: Chat room locale
uk: Локаль кімнати балачки

en: Ignore conference and chatroom invitations
uk: Нехтувати запрошеннями у конференції та кімнати балачок

en: Use account proxy for SSL connections
uk: Використовувати проксі облікового запису для з'єднань SSL

en: Chat room list URL
uk: URL переліку балачок

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Yahoo! JAPAN

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
uk: %s надіслав вам запрошення вебкамери, яке ще не підтримується.

en: Your SMS was not delivered
uk: Ваше SMS-повідомлення не доставлене

en: Your Yahoo! message did not get sent.
uk: Ваше повідомлення Yahoo! не відправлено.

en: Yahoo! system message for %s:
uk: Системне повідомлення Yahoo! для %s:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
uk: %s (повторно) заборонив вам додати себе у ваш перелік з наступної причини: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
uk: %s (повторно) заборонив вам додати себе у ваш перелік.

en: Add buddy rejected
uk: У додаванні користувача відмовлено

note: Some error in the received stream
en: Received invalid data
uk: Отримані неправильні дані

note: security lock from too many failed login attempts
en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
uk: Обліковий запис заблокований: забагато невдалих спроб входу.  Вхід на сайт Yahoo! може виправити це.

note: indicates a lock of some description
en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
uk: Обліковий запис заблокований: Невідома причина. Вхід на сайт Yahoo! може виправити це.

note: indicates a lock due to logging in too frequently
en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
uk: Обліковий запис заблокований: ви входили занадто швидко. Зачекайте декілька хвилин перед тим як спробувати увійти знову. Вхід на сторінку Yahoo! може допомогти.

note: username or password missing
en: Username or password missing
uk: Відсутнє ім'я користувача або пароль

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
uk: Сервер Yahoo зробив запит на використання нерозпізнаного способу автентифікації. Можливо ви не зможете успішно увійти до Yahoo. Перевірте %s на оновлення.

en: Failed Yahoo! Authentication
uk: Автентифікація Yahoo! завершилась невдало

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
uk: Ви намагаєтесь ігнорувати %s, але користувач присутній у вашому переліку контактів. Натискання "Так" призведе до видалення та ігнорування користувача.

en: Ignore buddy?
uk: Ігнорувати користувача?

en: Invalid username or password
uk: Неправильне ім'я користувача або пароль

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
uk: Ваш обліковий запис був заблокований з причини багатьох невдалих спроб входу. Будь ласка, спробуйте увійти на сайт тенет Yahoo!

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
uk: Невідома помилка 52. Повторне з'єднання має виправити її.

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
uk: Помилка 1013: введене ім'я користувача неправильне.  Найбільш частою причиною цієї помилки є  введення вашої електронної поштової адреси замість вашого Yahoo! ID.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
uk: Невідома помилка з номером %d. Вхід зі сторінки тенет Yahoo! може це виправити.

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
uk: Не вдається додати користувача %s у групу %s у перелік на сервері облікового запису %s.

en: Unable to add buddy to server list
uk: Не вдалося додати користувача у перелік на сервері

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
uk: [ Відтворювальний %s/%s/%s.swf ] %s

en: Received unexpected HTTP response from server
uk: Отримана неприпустима відповідь HTTP від сервера

en: Lost connection with %s: %s
uk: Втрата з'єднання з %s: %s

en: Unable to establish a connection with %s: %s
uk: Не вдалося встановити з'єднання з %s: %s

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
uk: Не вдається з'єднатися. Сервер повертає порожню відповідь.

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
uk: Не вдається з'єднатися: відповідь сервера не містить необхідних відомостей

en: Not at Home
uk: Не вдома

en: Not at Desk
uk: Не за столом

en: Not in Office
uk: Не в офісі

en: On Vacation
uk: У відпустці

en: Stepped Out
uk: Вийшов

en: Not on server list
uk: Не у переліку сервера

en: Appear Online
uk: З'явився в мережі

en: Appear Permanently Offline
uk: З'являється постійно поза мережею

en: Presence
uk: Присутність

en: Appear Offline
uk:  не у мережі

en: Don't Appear Permanently Offline
uk: Не з'являється постійно поза мережею

en: Join in Chat
uk: Приєднатися до балачки

en: Initiate Conference
uk: Створити конференцію

en: Presence Settings
uk: Налаштування присутності

en: Start Doodling
uk: Розпочати балачку

en: Select the ID you want to activate
uk: Виберіть ID, який хочете активувати

en: Join whom in chat?
uk: До кого приєднатись у балачці?

en: Activate ID...
uk: Активізувати ID...

en: Join User in Chat...
uk: Приєднати користувача до балачки...

en: Open Inbox
uk: Відкрити теку вхідних

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
uk: Неможливо надіслати SMS. Не вдається визначити мобільного оператора.

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
uk: Неможливо надіслати SMS. Невідомий мобільний оператор.

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
uk: Отримання мобільного оператора для надсилання SMS.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
uk: Надіслати запит на балачку.

en: Unable to connect.
uk: Не вдається встановити з'єднання.

en: Unable to establish file descriptor.
uk: Не вдається встановити дескриптор файлу.

en: %s is trying to send you a group of %d files.
uk: %s намагається надіслати вам %d файлів.

en: Write Error
uk: Помилка запису

en: Yahoo! Japan Profile
uk: Профіль Yahoo! Japan

en: Yahoo! Profile
uk: Профіль Yahoo!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
uk: Профілі, позначені як такі, що містять вміст лише для дорослих, наразі не підтримуються.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
uk: Якщо бажаєте переглянути цей профіль, вам слід відвідати це посилання у переглядачі тенет:

en: Hobbies
uk: Хоббі

en: Latest News
uk: Останні новини

en: Home Page
uk: Домашня сторінка

en: Cool Link 1
uk: Цікаве посилання 1

en: Cool Link 2
uk: Цікаве посилання 2

en: Cool Link 3
uk: Цікаве посилання 3

en: Last Update
uk: Останнє оновлення

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
uk: Схоже, цей профіль на мові або у форматі, які наразі не підтримується.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
uk: Не вдається отримати профіль користувача. Швидше за все, це тимчасова проблема на сервері. Пізніше спробуйте ще раз.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
uk: Не вдається отримати профіль користувача. Можливо, це означає, що користувач не існує; проте, Yahoo! іноді не знаходить профіль користувача. Якщо ви впевнені, що користувач існує, пізніше спробуйте ще раз.

en: The user's profile is empty.
uk: Профіль користувача порожній.

en: %s has declined to join.
uk: %s відмовив приєднатися.

en: Failed to join chat
uk: Не вдалося приєднатися до балачки

note: -6
en: Unknown room
uk: Невідома кімната

note: -15
en: Maybe the room is full
uk: Можливо, кімната переповнена

note: -35
en: Not available
uk: Недоступний

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
uk: Невідома помилка. Можливо, необхідно буде вийти та зачекати п'ять хвилин перед тим як буде можливість знову зайти до кімнати балачок

en: You are now chatting in %s.
uk: Зараз ви балакаєте у %s.

en: Failed to join buddy in chat
uk: Не вдалося приєднатися до користувача у балачці

en: Maybe they're not in a chat?
uk: Можливо, він не у кімнаті балачок?

en: Fetching the room list failed.
uk: Не вдається завантажити перелік кімнат.

en: Voices
uk: Голос

en: Webcams
uk: Веб-камери

en: Connection problem
uk: Проблема зв'язку

en: Unable to fetch room list.
uk: Не вдається завантажити перелік кімнат.

en: User Rooms
uk: Кімнати користувача

en: Connection problem with the YCHT server
uk: Проблема зв'язку з сервером YCHT

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
uk: (Помилка перетворення повідомлення. Перевірте параметр "Кодування" у редакторі облікових записів)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
uk: Не вдається відправити до балачки %s,%s,%s

en: Hidden or not logged-in
uk: Прихований або поза мережею

en: <br>At %s since %s
uk: <br>У %s з %s

en: Anyone
uk: Будь-хто

en: _Class:
uk: _Клас:

en: _Instance:
uk: _Копія:

en: _Recipient:
uk: _Адресат:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
uk: Спроба підписатись на %s,%s,%s завершилась невдало

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
uk: zlocate &lt;прізвисько&gt;: Знайти користувача

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
uk: zl &lt;прізвисько&gt;: Знайти користувача

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
uk: instance &lt;екземпляр&gt;: Встановити екземпляр, що буде використовуватись у цьому класі

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
uk: inst &lt;екземпляр&gt;: Встановити екземпляр, що буде використовуватись у цьому класі

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
uk: topic &lt;instance&gt;: Встановити екземпляр, що буде використовуватись у цьому класі

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
uk: sub &lt;клас&gt; &lt;екземпляр&gt; &lt;отримувач&gt;: Приєднатись до нової балачки

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
uk: zi &lt;екземпляр&gt;: Надіслати повідомлення до &lt;повідомлення,<i>екземпляр</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
uk: zci &lt;клас&gt; &lt;екземпляр&gt;: Надіслати повідомлення до &lt;<i>клас</i>,<i>екземпляр</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
uk: zcir &lt;клас&gt; &lt;екземпляр&gt; &lt;адресат&gt;: Надіслати повідомлення до &lt;<i>клас</i>,<i>екземпляр</i>,<i>отримувач</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
uk: zir &lt;екземпляр&gt; &lt;адресат&gt;: Надіслати повідомлення до &lt;MESSAGE,<i>екземпляр</i>,<i>отримувач</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
uk: zc &lt;клас&gt;: Надіслати повідомлення до &lt;<i>клас</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
uk: Повторно підписатись

en: Retrieve subscriptions from server
uk: Отримати перелік виписаного з сервера

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
uk: Додаток протоколу Zephyr

en: Use tzc
uk: Використовувати tzc

en: tzc command
uk: Команда tzc

en: Export to .anyone
uk: Експортувати у .anyone

en: Export to .zephyr.subs
uk: Експортувати у .zephyr.subs

en: Import from .anyone
uk: Імпортувати з .anyone

en: Import from .zephyr.subs
uk: Імпорт з .zephyr.subs

en: Realm
uk: Сфера

en: Exposure
uk: Викриття

en: Unable to create socket: %s
uk: Не вдалося створити сокет: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
uk: Не вдалося розібрати відповідь від проксі HTTP: %s

en: HTTP proxy connection error %d
uk: Помилка з'єднання з HTTP-проксі %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
uk: В доступ відмовлено: HTTP проксі-сервер забороняє тунелювання порту %d

en: Error resolving %s
uk: Помилка отримання назви вузла %s

en: Requesting %s's attention...
uk: Привертається увага %s...

en: %s has requested your attention!
uk: %s привернув вашу увагу!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
uk: _Так

en: _No
uk: _Ні

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
uk: _Прийняти

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
uk: Я зараз не тут

en: saved statuses
uk: збережені стани

en: %s is now known as %s.
uk: %s відомий як %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
uk: %s запросив %s до кімнати балачок %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
uk: %s запросив %s до кімнати балачок %s

en: Accept chat invitation?
uk: Прийняти запрошення балачки?

note: Shortcut
en: Shortcut
uk: Комбінація клавіші

en: The text-shortcut for the smiley
uk: Комбінація клавіш для усмішки

note: Stored Image
en: Stored Image
uk: Збережене зображення

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
uk: Збережене зображення. (відтепер це треба робити)

en: SSL Connection Failed
uk: Помилка з'єднання SSL

en: SSL Handshake Failed
uk: Не вдається виконати узгодження SSL

en: SSL peer presented an invalid certificate
uk: Інша сторона SSL представила неправильний сертифікат

en: Unknown SSL error
uk: Невідома помилка SSL

en: Unset
uk: Зняти

en: Do not disturb
uk: Не турбувати

en: Extended away
uk: Розширений стан "Відійшов"

en: Feeling
uk: Почуття

en: %s (%s) changed status from %s to %s
uk: %s (%s) змінив стан з %s на %s

en: %s (%s) is now %s
uk: %s (%s) тепер %s

en: %s (%s) is no longer %s
uk: %s (%s) більше не %s

en: %s became idle
uk: %s має стан бездіяльності

en: %s became unidle
uk: %s виходить зі стану бездіяльності

en: +++ %s became idle
uk: +++ %s став бездіяльним

en: +++ %s became unidle
uk: +++ %s став небездіяльним

en: Calculating...
uk: Підрахунок...

en: Unknown.
uk: Невідомо.

en: %d second | %d seconds
uk[0]: %d секунда
uk[1]: %d секунди
uk[2]: %d секунд

en: %d day | %d days
uk[0]: %d доба
uk[1]: %d доби
uk[2]: %d діб

en: %s, %d hour | %s, %d hours
uk[0]: %s, %d година
uk[1]: %s, %d години
uk[2]: %s, %d годин

en: %d hour | %d hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %d години
uk[2]: %d годин

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
uk[0]: %s, %d хвилина
uk[1]: %s, %d хвилини
uk[2]: %s, %d хвилин

en: %d minute | %d minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин

en: Could not open %s: Redirected too many times
uk: Неможливо відкрити %s: забагато перенаправлень

en: Unable to connect to %s
uk: Не вдається з'єднатися з %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
uk: Помилка читання з %s: відповідь занадто довга (обмеження %d байт)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
uk: Неможливо виділити достатньо пам'яті щоб утримати вміст з %s. Сервер тенет може намагались зробити щось шкідливе.

en: Error reading from %s: %s
uk: Помилка читання з %s: %s

en: Error writing to %s: %s
uk: Помилка запису до %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
uk: Не вдається з'єднатися з %s: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
uk: З'єданння розірвано іншою програмою на вашому комп'ютері.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
uk: Віддалений вузол закрив з'єднання.

note: 10060
en: Connection timed out.
uk: Сплинув час очікування з'єднання.

note: 10061
en: Connection refused.
uk: З'єднання відхилене.

note: 10048
en: Address already in use.
uk: Адреса вже використовується.

en: Error Reading %s
uk: Помилка читання %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
uk: Сталася помилка під час читання %s. Файл не завантажений, а назва старого змінена на %s~.

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
uk: Балачка через миттєві повідомлення. Підтримує AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo та інші

en: Internet Messenger
uk: Спілкування миттєвими повідомленнями

en: Pidgin Internet Messenger
uk: Клієнт обміну миттєвими повідомленнями Pidgin

note: Build the login options frame.
en: Login Options
uk: Параметри входу

en: Pro_tocol:
uk: _Протокол:

en: _Username:
uk: _Ім'я користувача:

en: Remember pass_word
uk: Запам'ятати _пароль

note: Build the user options frame.
en: User Options
uk: Налаштування користувача

en: _Local alias:
uk: _Місцеве прізвисько:

en: New _mail notifications
uk: _Сповіщення про нову пошту

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
uk: Встановити цей _значок контакту для цього облікового запису:

en: Ad_vanced
uk: _Розширені

en: Use GNOME Proxy Settings
uk: Використовувати налаштування проксі GNOME

en: Use Global Proxy Settings
uk: використовувати глобальні параметри проксі

en: No Proxy
uk: без проксі

en: Use Environmental Settings
uk: використовувати параметри оточення

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
uk: Якщо ви ретельно придивитесь

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
uk: ви можете побачити метеликів

en: Proxy _type:
uk: _Тип проксі:

en: _Host:
uk: В_узол:

en: _Port:
uk: _Порт:

en: Pa_ssword:
uk: Па_роль:

en: Unable to save new account
uk: Не вдається зберегти новий обліковий запис

en: An account already exists with the specified criteria.
uk: Обліковий запис з визначеними критеріями вже існує

en: Add Account
uk: Додавання облікового запису

en: _Basic
uk: _Основні

en: Create _this new account on the server
uk: Створити цей _новий обліковий запис на сервері

en: P_roxy
uk: _Проксі

en: Enabled
uk: Увімкнути

en: Protocol
uk: Протокол

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
uk: <span size='larger' weight='bold'>Ласкаво просимо до %s!</span>
    
    Ви не налаштували жодного облікового запису миттєвих повідомлень. Щоб розпочати з'єднання з %s натисніть кнопку <b>Додати...</b> нижче та налаштуйте ваш перший обліковий запис. Якщо ви хочете, щоб %s з'єднався з декількома обліковими записами, натисніть <b>Додати...</b> ще раз, щоб налаштувати їх всі.
    
    Ви можете повернутися до цього вікна, щоб додати, редагувати, вилучити облікові записи з <b>Обл. записи->Керування обліковими записами</b> у вікні переліку контактів

note: Buddy List
en: Background Color
uk: Колір тла

en: The background color for the buddy list
uk: Колір тла для переліку контактів

en: Layout
uk: Шаблон

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
uk: Схема розміщення для значків, імен та станів переліку контактів

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
uk: Колір тла розгорнутого переліку

en: The background color of an expanded group
uk: Колір тла для розгорнутої групи

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
uk: Розгорнутий текст

en: The text information for when a group is expanded
uk: Текстові відомості для розгорнутої групи

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
uk: Колір тла згорнутого переліку

en: The background color of a collapsed group
uk: Колір тла для згорнутої групи

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
uk: Згорнутий текст

en: The text information for when a group is collapsed
uk: Текстові відомості для згорнутої групи

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
uk: Колір тла контакту та балачки

en: The background color of a contact or chat
uk: Колір тла контакту або балачки

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
uk: Текст контакту

en: The text information for when a contact is expanded
uk: Текстові відомості, коли контакт розгорнутий

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
uk: Текст, коли у мережі

en: The text information for when a buddy is online
uk: Текстові відомості, коли контакт в мережі

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
uk: Текст, коли відійшов

en: The text information for when a buddy is away
uk: Текстові відомості, коли контакт відійшов

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
uk: Текст, коли поза мережею

en: The text information for when a buddy is offline
uk: Текстові відомості, коли контакт поза мережею

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
uk: Текст, коли бездіяльний

en: The text information for when a buddy is idle
uk: Текстові відомості, коли контакт бездіяльний

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
uk: Текст, коли є повідомлення

en: The text information for when a buddy has an unread message
uk: Текстові відомості, коли контакт має непрочитані повідомлення

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
uk: Текст контакту з новим повідомленням

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
uk: Текстові відомості, коли балачка має непрочитане повідомлення, в якому згадується ваше прізвисько

en: The text information for a buddy's status
uk: Текстові відомості для стану контакту

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
uk[0]: Наразі ви маєте %d контакт з іменем %s. Хочете об'єднати його?
uk[1]: Наразі ви маєте %d контакти з іменем %s. Хочете об'єднати їх?
uk[2]: Наразі ви маєте %d контактів з іменем %s. Хочете об'єднати їх?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
uk: Злиття цих контактів спричинить спільне використання одного запису в переліку контактів та використання одного вікна розмови. Ви можете відокремити їх знову, обравши "Розгорнути" з контекстного меню контакту

en: Please update the necessary fields.
uk: Будь ласка, оновіть необхідні поля.

en: A_ccount
uk: _Обліковий запис

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
uk: Введіть відповідні відомості про балачку, до якого ви бажали б приєднатися.

en: Room _List
uk: Перелік _кімнат

en: _Block
uk: _Блокувати

en: Un_block
uk: _Розблокувати

en: Move to
uk: Перемістити до

en: Get _Info
uk: Отримати _відомості

en: I_M
uk: _Повідомлення

en: _Audio Call
uk: _Аудіо виклик

en: Audio/_Video Call
uk: Аудіо та _відеовиклик

en: _Video Call
uk: _Відеовиклик

en: _Send File...
uk: _Надіслати файл...

en: Add Buddy _Pounce...
uk: Додати _стеження за контактом...

en: View _Log
uk: Переглянути _журнал

en: Hide When Offline
uk: Сховати, коли поза мережею

en: Show When Offline
uk: Показувати, коли не у мережі

en: _Alias...
uk: _Псевдонім...

en: _Remove
uk: В_идалити

en: Set Custom Icon
uk: Встановити нетиповий значок

en: Remove Custom Icon
uk: Вилучити нетиповий значок

en: Add _Buddy...
uk: Додати _користувача...

en: Add C_hat...
uk: Додати _розмову...

en: _Delete Group
uk: В_идалити групу

en: _Rename
uk: _Змінити ім'я

note: join button
en: _Join
uk: При_єднатись

en: Auto-Join
uk: Авто-приєднання

en: Persistent
uk: Постійний

en: _Edit Settings...
uk: _Редагувати налаштування...

en: _Collapse
uk: _Згорнути

en: _Expand
uk: _Розгорнути

en: /Tools/Mute Sounds
uk: /Засоби/Вимкнути звуки

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
uk: Наразі ви не з'єднані за обліковим записом, який дозволяє додавати користувачів.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
uk: Невідомий тип вузла

en: Please select your mood from the list
uk: Будь ласка, виберіть ваш настрій з переліку

en: Message (optional)
uk: Повідомлення (не обов'язково)

en: Edit User Mood
uk: Редагувати настрій користувача

note: Buddies menu
en: /_Buddies
uk: /_Контакти

en: /Buddies/New Instant _Message...
uk: /Контакти/_Створити повідомлення...

en: /Buddies/Join a _Chat...
uk: /Контакти/Приєднатись до _балачки...

en: /Buddies/Get User _Info...
uk: /Контакти/Отримати _відомості про користувача...

en: /Buddies/View User _Log...
uk: /Контакти/Переглянути _журнал користувача...

en: /Buddies/Sh_ow
uk: /Контакти/По_казати

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
uk: /Контакти/Показати/Контакти _поза мережею

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
uk: /Контакти/Показати/_Порожні групи

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
uk: /Контакти/Показати/_Подробиці користувачів

en: /Buddies/Show/Idle _Times
uk: /Контакти/Показати/_Час бездіяльності

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
uk: /Контакти/Показати/_Значки протоколів

en: /Buddies/_Sort Buddies
uk: /Контакти/_Впорядкувати користувачів

en: /Buddies/_Add Buddy...
uk: /Контакти/Додати _користувача...

en: /Buddies/Add C_hat...
uk: /Контакти/Додати _розмову...

en: /Buddies/Add _Group...
uk: /Контакти/Додати _групу...

en: /Buddies/_Quit
uk: /Контакти/Ви_йти

note: Accounts menu
en: /_Accounts
uk: /_Обл. записи

en: /Accounts/Manage Accounts
uk: /Обл. записи/Керування обліковими записами

note: Tools
en: /_Tools
uk: /_Засоби

en: /Tools/Buddy _Pounces
uk: /Засоби/_Стеження за користувачами

en: /Tools/_Certificates
uk: /Засоби/С_ертифікати

en: /Tools/Custom Smile_ys
uk: /Засоби/Нетипові _усмішки

en: /Tools/Plu_gins
uk: /Засоби/_Додатки

en: /Tools/Pr_eferences
uk: /Засоби/_Налаштування

en: /Tools/Pr_ivacy
uk: /Засоби/_Конфіденційність

en: /Tools/Set _Mood
uk: /Засоби/Встановити _настрій

en: /Tools/_File Transfers
uk: /Засоби/Передавання _файлів

en: /Tools/R_oom List
uk: /Засоби/_Перелік кімнат

en: /Tools/System _Log
uk: /Засоби/Системний _журнал

en: /Tools/Mute _Sounds
uk: /Засоби/Вимкнути _звуки

note: Help
en: /_Help
uk: /_Довідка

en: /Help/Online _Help
uk: /Довідка/Довідка у _мережі

en: /Help/_Build Information
uk: Довідка/Відомості про _збірку

en: /Help/_Debug Window
uk: /Довідка/Вікно _зневадження

en: /Help/De_veloper Information
uk: Довідка/Відомості про _розробників

en: /Help/_Translator Information
uk: Довідка/Відомості про _перекладачів

en: /Help/_About
uk: /Довідка/_Про програму

en: <b>Account:</b> %s
uk: <b>Обліковий запис:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
uk: 
    <b>Мешканці:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
uk: 
    <b>Тема:</b> %s

en: (no topic set)
uk: (тема не встановлена)

en: Buddy Alias
uk: Прізвисько контакту

en: Logged In
uk: Увійшов

en: Last Seen
uk: Востаннє в мережі

en: Spooky
uk: Жахливий

en: Awesome
uk: Чудовий

en: Total Buddies
uk: Всього контактів

en: Idle %dd %dh %02dm
uk: Без дій %dдб %dгод %02dхв

en: Idle %dh %02dm
uk: Без дій %dгод %02dхв

en: Idle %dm
uk: Без дій %dхв

en: /Buddies/New Instant Message...
uk: /Контакти/Нове повідомлення...

en: /Buddies/Join a Chat...
uk: /Контакти/Приєднатись до балачки...

en: /Buddies/Get User Info...
uk: /Контакти/Отримати відомості про користувача...

en: /Buddies/Add Buddy...
uk: /Контакти/Додати контакт...

en: /Buddies/Add Chat...
uk: /Контакти/Додати балачку...

en: /Buddies/Add Group...
uk: /Контакти/Додати групу...

en: /Tools/Privacy
uk: /Засоби/Конфіденційність

en: /Tools/Room List
uk: /Засоби/Перелік кімнат

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
uk[0]: %d непрочитане повідомлення від %s
uk[1]: %d непрочитані повідомлення від %s
uk[2]: %d непрочитаних повідомлення від %s

en: Manually
uk: Вручну

en: By status
uk: За станом

en: By recent log activity
uk: За останньою активністю журналу

en: %s disconnected
uk: %s роз'єднаний

en: %s disabled
uk: %s вимкнений

en: Reconnect
uk: Перез'єднатись

en: Re-enable
uk: Ще раз увімкнути обліковий запис

en: SSL FAQs
uk: ЧаПи SSL

en: Welcome back!
uk: З поверненням!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
uk[0]: %d обліковий запис було вимкнений, тому що ви увійшли з іншого місця:
uk[1]: %d облікових записи були вимкнені, тому що ви увійшли з іншого місця:
uk[2]: %d облікових записів були вимкнені, тому що ви увійшли з іншого місця:

en: <b>Username:</b>
uk: <b>Ім'я користувача:</b>

en: <b>Password:</b>
uk: <b>Пароль:</b>

en: _Login
uk: _Вхід

en: /Accounts
uk: Обл. записи

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
uk: <span weight='bold' size='larger'>Ласкаво просимо до %s!</span>
    
    Ви не маєте увімкнених облікових записів. Увімкніть ваш обліковий запис миттєвих повідомлень з вікна <b>Облікові записи</b> з меню <b>Обл. записи->Керування обліковими записами</b>. Щойно ви увімкнете обліковий запис, ви зможете увійти, встановити свій стан, та спілкуватися з вашими друзями.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
uk: /Контакти/Показати/Поза мережею

en: /Buddies/Show/Empty Groups
uk: /Контакти/Показати/Порожні групи

en: /Buddies/Show/Buddy Details
uk: /Контакти/Показати/Подробиці користувачів

en: /Buddies/Show/Idle Times
uk: /Контакти/Показати/Час бездіяльності

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
uk: /Контакти/Показати/Значки протоколів

en: Add a buddy.
uk: Додати користувача.

en: Buddy's _username:
uk: І_м'я користувача:

en: (Optional) A_lias:
uk: (Необов'язково) Прізвисько:

en: Add buddy to _group:
uk: Додати користувача до _групи:

en: This protocol does not support chat rooms.
uk: Цей протокол не підтримує кімнати балачок.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
uk: Ви не підключені за протоколами, що мають підтримку балачок.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
uk: Введіть псевдонім та відповідні відомості про балачку, яку ви б хотіли додати до переліку контактів.

en: A_lias:
uk: Прізвисько:

en: _Group:
uk: _Група:

en: Auto_join when account connects.
uk: Автоматично _приєднатися, коли обліковий запис з'єднається.

en: _Remain in chat after window is closed.
uk: _Залишатися в балачці після того, як вікно закрите.

en: Please enter the name of the group to be added.
uk: Введіть назву групи, яку потрібно додати.

en: Enable Account
uk: Увімкнути обліковий запис

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
uk: <PurpleMain>/Обл. записи/Увімкнути обліковий запис

en: <PurpleMain>/Accounts/
uk: <PurpleMain>/Обл. записи/

en: _Edit Account
uk: _Редагувати обліковий запис

en: Set _Mood...
uk: Встановити _настрій...

en: No actions available
uk: Немає доступних дій

en: _Disable
uk: _Вимкнути

en: /Tools
uk: /Засоби

en: /Buddies/Sort Buddies
uk: /Контакти/Впорядкувати користувачів

en: Type the host name for this certificate.
uk: Напишіть назву вузла, якому належить цей сертифікат.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
uk: Сервери SSL

en: Unknown command.
uk: Невідома команда.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
uk: Цей користувач має протокол відмінний від протоколу цієї балачки.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
uk: Наразі ви не увійшли з обліковим записом, який дозволяє запросити користувача.

en: Invite Buddy Into Chat Room
uk: Запросити контакт до кімнати балачки

en: _Buddy:
uk: _Користувач:

en: _Message:
uk: _Повідомлення:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
uk: <h1>Розмова з %s</h1>

en: Save Conversation
uk: Зберегти розмову

en: Un-Ignore
uk: Не ігнорувати

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Get Away Message
uk: Отримати повідомлення про відсутність

en: Last Said
uk: Сказане в останній раз

en: Unable to save icon file to disk.
uk: Не вдається зберегти файл значка на диск.

en: Save Icon
uk: Збереження значка

en: Animate
uk: Анімація

en: Hide Icon
uk: Сховати значок

en: Save Icon As...
uk: Зберегти значок як...

en: Set Custom Icon...
uk: Встановити нетиповий значок...

en: Change Size
uk: Змінити розмір

en: Show All
uk: Показати всі

note: Conversation menu
en: /_Conversation
uk: /_Розмова

en: /Conversation/New Instant _Message...
uk: /Розмова/Створити миттєве _повідомлення...

en: /Conversation/Join a _Chat...
uk: /Розмова/Приєднатись до _балачки...

en: /Conversation/_Find...
uk: /Розмова/З_найти...

en: /Conversation/View _Log
uk: /Розмова/Переглянути _журнал

en: /Conversation/_Save As...
uk: /Розмова/Зберегти _як...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
uk: /Розмова/О_чистити прокрутку

en: /Conversation/M_edia
uk: /Розмова/_Медіа

en: /Conversation/Media/_Audio Call
uk: /Розмова/Медіа/_Голосовий виклик

en: /Conversation/Media/_Video Call
uk: /Розмова/Медіа/_Відеовиклик

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
uk: /Розмова/Медіа/_Аудіо\/Відеовиклик

en: /Conversation/Se_nd File...
uk: /Розмова/Наді_слати файл...

en: /Conversation/Get _Attention
uk: /Розмова/Отримати сигнал _уваги

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
uk: /Розмова/Додати _правило стеження...

en: /Conversation/_Get Info
uk: /Розмова/_Отримати відомості

en: /Conversation/In_vite...
uk: /Розмова/_Запросити...

en: /Conversation/M_ore
uk: /Розмова/_Більше

en: /Conversation/Al_ias...
uk: /Розмова/Пс_евдонім...

en: /Conversation/_Block...
uk: /Розмова/_Блокувати...

en: /Conversation/_Unblock...
uk: /Розмова/_Розблокувати...

en: /Conversation/_Add...
uk: /Розмова/_Додати...

en: /Conversation/_Remove...
uk: /Розмова/В_илучити...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
uk: /Розмова/Вставити поси_лання...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
uk: /Розмова/Вставити зо_браження...

en: /Conversation/_Close
uk: /Розмова/_Закрити

note: Options
en: /_Options
uk: /_Налаштування

en: /Options/Enable _Logging
uk: /Параметри/Увімкнути _журнал

en: /Options/Enable _Sounds
uk: /Параметри/Увімкнути _звук

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
uk: /Параметри/Показувати панель _форматування

en: /Options/Show Ti_mestamps
uk: /Параметри/Показувати _час повідомлень

en: /Conversation/More
uk: /Розмова/Більше

en: /Options
uk: /Параметри

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
uk: /Розмова

en: /Conversation/View Log
uk: /Розмова/Переглянути журнал

en: /Conversation/Media/Audio Call
uk: /Розмова/Медіа/Аудіо дзвінок

en: /Conversation/Media/Video Call
uk: /Розмова/Медіа/Відеовиклик

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
uk: /Розмова/Аудіо та відеовиклик

en: /Conversation/Send File...
uk: /Розмова/Надіслати файл...

en: /Conversation/Get Attention
uk: /Розмова/Отримати сигнал уваги

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
uk: /Розмова/Додати правило стеження...

en: /Conversation/Get Info
uk: /Розмова/Отримати відомості

en: /Conversation/Invite...
uk: /Розмова/Запросити...

en: /Conversation/Alias...
uk: /Розмова/Псевдонім...

en: /Conversation/Block...
uk: /Розмова/Блокувати...

en: /Conversation/Unblock...
uk: /Розмова/Розблокувати...

en: /Conversation/Add...
uk: /Розмова/Додати...

en: /Conversation/Remove...
uk: /Розмова/Вилучити...

en: /Conversation/Insert Link...
uk: /Розмова/Вставити посилання...

en: /Conversation/Insert Image...
uk: /Розмова/Вставити зображення...

en: /Options/Enable Logging
uk: /Параметри/Вести журнал

en: /Options/Enable Sounds
uk: /Параметри/Відтворювати звуки

en: /Options/Show Formatting Toolbars
uk: /Параметри/Показувати панель форматування

en: /Options/Show Timestamps
uk: /Параметри/Показувати час повідомлень

en: User is typing...
uk: Користувач пише...

en: 
    %s has stopped typing
uk: 
    %s закінчив писати

note: Build the Send To menu
en: S_end To
uk: Н_адіслати до

en: _Send
uk: _Надіслати

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
uk: 0 користувачів у кімнаті

en: Close Find bar
uk: Закрити панель пошуку

en: Find:
uk: Знайти:

en: %d person in room | %d people in room
uk[0]: %d користувач у кімнаті
uk[1]: %d користувача у кімнаті
uk[2]: %d користувачів у кімнаті

en: Stopped Typing
uk: Закінчив писати

en: Nick Said
uk: Користувач написав

en: Unread Messages
uk: Непрочитані повідомлення

en: New Event
uk: Нова подія

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
uk: clear: Очищає всі прокрутки розмов.

en: Confirm close
uk: Підтвердити закриття

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
uk: Ви маєте непрочитані повідомлення. Ви дійсно хочете закрити вікно?

en: Close other tabs
uk: Закрити інші вкладки

en: Close all tabs
uk: Закрити всі вкладки

en: Detach this tab
uk: Від'єднати цю вкладку

en: Close this tab
uk: Закрити цю вкладку

en: Close conversation
uk: Закрити розмову

en: Last created window
uk: останнє створене вікно

en: Separate IM and Chat windows
uk: Окремі вікна розмов миттєвим повідомленнями та балачок

en: New window
uk: нове вікно

en: By group
uk: за групою

en: By account
uk: за обліковим записом

en: Find
uk: Знайти

en: _Search for:
uk: _Шукати:

en: Save Debug Log
uk: Зберегти відомості зневадження до журналу

en: Invert
uk: Обернути

en: Highlight matches
uk: Підсвічувати збіги

en: _Icon Only
uk: Тільки _значок

en: _Text Only
uk: Тільки _текст

en: _Both Icon & Text
uk: _І текст, і значок

en: Filter
uk: Фільтр

en: Right click for more options.
uk: Права кнопка миші для більших опцій.

en: Level
uk: Рівень

en: Select the debug filter level.
uk: Вибрати рівень фільтрування повідомлень зневадження.

en: All
uk: Всі

en: Misc
uk: Різне

en: Warning
uk: Застереження

en: Error
uk: Помилка

en: Fatal Error
uk: Фатальна помилка

en: bug master
uk: спеціаліст з вад

en: artist
uk: виконавець

en: voice and video
uk: голос та відео

en: support
uk: підтримка

en: webmaster
uk: Розробник сторінки тенет

en: Senior Contributor/QA
uk: Головний сприяльник та спеціаліст з якості

en: win32 port
uk: порт win32

en: maintainer
uk: особа, що підтримує

en: libfaim maintainer
uk: Особа, що підтримує libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
uk: хакер та призначений машиніст [lazy bum]

en: support/QA
uk: підтримка/контроль якості

en: original author
uk: початковий автор

en: lead developer
uk: головний розробник

en: Afrikaans
uk: Афріканс

en: Arabic
uk: Арабська

en: Belarusian Latin
uk: Білоруська (латиниця)

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Bengali
uk: Бенгальська

en: Bengali-India
uk: Бенгальська Індія

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Catalan
uk: Каталонська

en: Valencian-Catalan
uk: Валенсійська-каталонська

en: Czech
uk: Чеська

en: Danish
uk: Данська

en: German
uk: Німецька

en: Dzongkha
uk: Дзонгка

en: Greek
uk: Грецька

en: Australian English
uk: Австралійська англійська

en: Canadian English
uk: Канадська англійська

en: British English
uk: Британська англійська

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Estonian
uk: Естонська

en: Basque
uk: Баскська

en: Persian
uk: Перська

en: Finnish
uk: Фінська

en: French
uk: Французька

en: Irish
uk: Ірландська

en: Galician
uk: Галісійська

en: Gujarati
uk: Гуджараті

en: Gujarati Language Team
uk: Команда перекладачів Гуйараті

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hindi
uk: Хінді

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Italian
uk: Італійська

en: Japanese
uk: Японська

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Ubuntu Georgian Translators
uk: Перекладачі Ubuntu грузинською

en: Khmer
uk: Кхмерська

en: Kannada
uk: Канада

en: Kannada Translation team
uk: Канадська команда перекладачів

en: Korean
uk: Корейська

en: Kurdish
uk: Курдська

en: Lao
uk: Лао

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Marathi
uk: Мараті

en: Malay
uk: Малайська

en: Bokmål Norwegian
uk: Норвезька (букмол)

en: Nepali
uk: Непальська

en: Dutch, Flemish
uk: Голландська, фламандська

en: Norwegian Nynorsk
uk: Норвезька (Нюнорск)

en: Occitan
uk: Оксітанська

en: Oriya
uk: Орія

en: Punjabi
uk: Пенджабі

en: Polish
uk: Польська

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Portuguese-Brazil
uk: Бразильська португальська

en: Pashto
uk: Пушту

en: Romanian
uk: Румунська

en: Russian
uk: Російська

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Albanian
uk: Албанська

en: Serbian
uk: Сербська

en: Sinhala
uk: Сингалійська

en: Swedish
uk: Шведська

en: Swahili
uk: Свахілі

en: Tamil
uk: Тамільська

en: Telugu
uk: Телугу

en: Thai
uk: Тайська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Ukranian
uk: Українська

en: Urdu
uk: Урду

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
uk: T.M.Thanh та команда Gnome-Vi

en: Simplified Chinese
uk: Китайська спрощена

en: Hong Kong Chinese
uk: Китайська (Гон Конг)

en: Traditional Chinese
uk: Китайська традиційна

en: Amharic
uk: Амхарська

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
uk: %s - це клієнт обміну миттєвими повідомленнями, який оснований на libpurple, що здатна з'єднуватись з багатьма послугами миттєвих повідомлень одночасно. %s написаний на C, застосовуючи GTK+. %s виданий та може змінюватися і розповсюджуватися у відповідності з ліцензією GPL версія 2 (або новіша).  Копія GPL постачається з %s.  Авторське право на %s належить його розробникам, перелік яких теж постачається з %s. Будь-які гарантії на %s не надаються.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
uk: <FONT SIZE="4"><B>Корисні ресурси</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Сторінка тенет</A><BR>	<A HREF="%s">Часті питання</A><BR>	Канал IRC: #pidgin на irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
uk: <font size="4"><b>Допомога від інших користувачів Pidgin</b></font> може бути отримана листуванням на <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>Це <b>загальнодоступна</b> розсилка! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">архів</a>)<br/>Ми не можемо допомогти з протоколами та додатками від третіх сторін!<br/>Основною мовою розсилки є <b>англійська</b>. Можете писати іншою мовою, але відповіді можуть бути не такими корисними.<br/>

en: About %s
uk: Про %s

en: Build Information
uk: Відомості про збірку

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
uk: Відомості про збірку %s

en: Current Developers
uk: Поточні розробники

en: Crazy Patch Writers
uk: Одержимі автори латок

en: Retired Developers
uk: Колишні розробники

en: Retired Crazy Patch Writers
uk: Одержимі автори латок

en: %s Developer Information
uk: Відомості про розробників %s

en: Current Translators
uk: Поточні перекладачі

en: Past Translators
uk: Попередні перекладачі

en: %s Translator Information
uk: Відомості про перекладачів %s

en: _Name
uk: _Ім'я

en: _Account
uk: _Обліковий запис

en: Get User Info
uk: Відомості про користувача

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
uk: Будь ласка, введіть ім'я користувача або прізвисько особи, відомості якої ви хочете переглянути.

en: View User Log
uk: Переглянути журнал користувача

en: Alias Contact
uk: Псевдонім контакту

en: Enter an alias for this contact.
uk: Введіть псевдонім для цього контакту.

en: Enter an alias for %s.
uk: Введіть псевдонім для %s.

en: Alias Buddy
uk: Псевдонім користувача

en: Alias Chat
uk: Псевдонім балачки

en: Enter an alias for this chat.
uk: Введіть псевдонім для цієї балачки.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
uk[0]: Ви видаляєте контакт, що містить %s та %d іншого контакту з вашого переліку. Хочете продовжити?
uk[1]: Ви видаляєте контакт, що містить %s та %d інших контактів з вашого переліку. Хочете продовжити?
uk[2]: Ви видаляєте контакт, що містить %s та %d інших контактів з вашого переліку. Хочете продовжити?

en: Remove Contact
uk: Видалити контакт

en: _Remove Contact
uk: _Вилучити контакт

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
uk: Ви об'єднуєте групу з назвою %s в групу з назвою %s. Хочете продовжити?

en: Merge Groups
uk: Об'єднати групи

en: _Merge Groups
uk: _Об'єднати групи

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
uk: Ви видаляєте групу %s та всіх її членів з переліку контактів. Хочете продовжити?

en: Remove Group
uk: Видалити групу

en: _Remove Group
uk: Вилучити _групу

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
uk: Ви видаляєте %s з переліку контактів. Хочете продовжити?

en: Remove Buddy
uk: Видалити користувача

en: _Remove Buddy
uk: В_идалити користувача

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
uk: Ви видаляєте балачку %s з переліку контактів. Хочете продовжити?

en: Remove Chat
uk: Вилучити балачку

en: _Remove Chat
uk: Вилучити _балачку

en: Right-click for more unread messages...
uk: Клацніть правою, щоб переглянути більше непрочитаних повідомлень...

en: _Change Status
uk: Змінити _стан

en: Show Buddy _List
uk: Показати _перелік контактів

en: _Unread Messages
uk: _Непрочитані повідомлення

en: New _Message...
uk: _Нове повідомлення...

en: _Accounts
uk: _Облікові записи

en: Plu_gins
uk: _Додатки

en: Pr_eferences
uk: _Параметри

en: Mute _Sounds
uk: Вимкнути _звуки

en: _Blink on New Message
uk: _Блимати, коли є нове повідомлення

en: _Quit
uk: _Вийти

en: Not started
uk: Не запущений

en: <b>Receiving As:</b>
uk: <b>Отримання як:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
uk: <b>Отримання від:</b>

en: <b>Sending To:</b>
uk: <b>Надсилання для:</b>

en: <b>Sending As:</b>
uk: <b>Надсилання як:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
uk: Немає програми, що відповідає цьому типу файла.

en: An error occurred while opening the file.
uk: Помилка при відкриванні файлу.

en: Error launching %s: %s
uk: Помилка запуску %s: %s

en: Error running %s
uk: Помилка запуску %s

en: Process returned error code %d
uk: Процес повернув код помилки %d

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: Local File:
uk: Локальний файл:

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: Time Elapsed:
uk: Минуло часу:

en: Time Remaining:
uk: Залишилось часу:

en: Close this window when all transfers _finish
uk: _Закрити вікно, коли всі передавання завершаться

en: C_lear finished transfers
uk: О_чищати завершені передавання

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
uk: Подробиці _передавання файлів

en: Paste as Plain _Text
uk: Вст_авити як звичайний текст

en: _Reset formatting
uk: _Скинути форматування

en: Disable _smileys in selected text
uk: Вимкнути _усмішки у вибраному тексті

en: Hyperlink color
uk: Колір гіперпосилання

en: Color to draw hyperlinks.
uk: Колір для відображення гіперпосилань.

en: Hyperlink visited color
uk: Колір відвіданого гіперпосилання

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
uk: Колір відвіданих гіперпосилань (або задіяних).

en: Hyperlink prelight color
uk: Колір підсвічених гіперпосилань

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
uk: Колір гіперпосилань, коли курсор миші на ньому.

en: Sent Message Name Color
uk: Колір імені надісланого повідомлення

en: Color to draw the name of a message you sent.
uk: Колір для назви відправленого вами повідомлення.

en: Received Message Name Color
uk: Колір імені отриманого повідомлення

en: Color to draw the name of a message you received.
uk: Колір для назви отриманого вами повідомлення.

en: "Attention" Name Color
uk: Колір імені "Увага"

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
uk: Колір для назви отриманого вами повідомлення, яке містить ваше ім'я.

en: Action Message Name Color
uk: Колір імені повідомлення дії

en: Color to draw the name of an action message.
uk: Колір відображення імені повідомлення дії.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
uk: Колір імені повідомлення дії для прошепоченого повідомлення

en: Color to draw the name of a whispered action message.
uk: Колір імені прошепоченого повідомлення дії.

en: Whisper Message Name Color
uk: Колір імені прошепоченого повідомлення

en: Color to draw the name of a whispered message.
uk: Колір імені прошепоченого повідомлення..

en: Typing notification color
uk: Колір сповіщення про те, що пишуть

en: The color to use for the typing notification
uk: Колір для сповіщень, що контакт пише

en: Typing notification font
uk: Шрифт сповіщення про те, що пишуть

en: The font to use for the typing notification
uk: Шрифт для сповіщень, що контакт пише

en: Enable typing notification
uk: Увімкнути сповіщення про те, що пишуть

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
uk: <span size='larger' weight='bold'>Невідомий тип файлу</span>
    
    Вважається, що PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
uk: <span size='larger' weight='bold'>Помилка збереження зображення</span>
    
    %s

en: Save Image
uk: Збереження зображення

en: _Save Image...
uk: З_берегти зображення...

en: _Add Custom Smiley...
uk: _Додати нетипову усмішку...

en: Select Font
uk: Вибір шрифту

en: Select Text Color
uk: Вибрати колір тексту

en: Select Background Color
uk: Вибір кольору тла

en: _Description
uk: _Опис

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
uk: Введіть URL та опис посилання, яке ви хочете вставити. Опис необов'язковий.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
uk: Введіть URL та опис посилання, що ви хочете вставити.

en: Insert Link
uk: Вставити посилання

en: _Insert
uk: Вст_авити

en: Failed to store image: %s
uk: Не вдається зберегти зображення: %s

en: Insert Image
uk: Вставити зображення

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
uk: Ця усмішка вимкнена, тому що була визначена інша для цього скорочення:
     %s

en: Smile!
uk: Усмішка!

en: _Manage custom smileys
uk: _Керування нетиповими усмішками

en: This theme has no available smileys.
uk: Ця тема не має наявних усмішок.

en: _Font
uk: _Шрифт

en: Group Items
uk: Групувати елементи

en: Ungroup Items
uk: Розгрупувати елементи

en: Bold
uk: Жирний

en: Italic
uk: Курсив

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Increase Font Size
uk: Збільшити розмір шрифту

en: Decrease Font Size
uk: Зменшити розмір шрифту

en: Font Face
uk: Вид шрифту

en: Foreground Color
uk: Колір шрифту

en: Reset Formatting
uk: Скинути форматування

en: Insert IM Image
uk: Вставити зображення

en: Insert Smiley
uk: Вставити усмішку

en: Send Attention
uk: Надіслати сигнал уваги

en: <b>_Bold</b>
uk: <b>_Жирний</b>

en: <i>_Italic</i>
uk: <i>_Курсив</i>

en: <u>_Underline</u>
uk: <u>_Підкреслений</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
uk: <span strikethrough='true'>Перекреслений</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
uk: <span size='larger'>_Більший</span>

en: _Normal
uk: _Нормальний

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
uk: <span size='smaller'>_Менший</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
uk: _Тип шрифту

en: Foreground _color
uk: Колір _шрифту

en: Bac_kground color
uk: Колір _тла

en: _Image
uk: _Зображення

en: _Link
uk: _Посилання

en: _Horizontal rule
uk: _Горизонтальна прокрутка

en: _Smile!
uk: _Усмішка!

en: _Attention!
uk: _Увага!

en: Log Deletion Failed
uk: Помилка видалення журналу

en: Check permissions and try again.
uk: Перевірити права та спробувати знову.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
uk: Ви дійсно хочете назавжди видалити журнал розмов з %s, що розпочалися о %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
uk: Ви дійсно хочете назавжди видалити журнал розмов у %s, що розпочалися о %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
uk: Чи дійсно хочете назавжди видалити системний журнал, що розпочатий о %s?

en: Delete Log?
uk: Видалити журнал?

en: Delete Log...
uk: Видалити журнал...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
uk: <span size='larger' weight='bold'>Розмова у %s на %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
uk: <span size='larger' weight='bold'>Розмова з %s на %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
uk: _Переглянути теку з журналами

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
uk: %s %s. Спробуйте `%s -h' для докладніших відомостей.

en: Usage: %s [OPTION]...
uk: Використання: %s [OPTION]...

en: use DIR for config files
uk: використовувати DIR для файлів конфігурації

en: print debugging messages to stdout
uk: друкувати повідомлення зневадження до стандартного виходу

en: force online, regardless of network status
uk: примусово "в мережі", незважаючи на стан мережі

en: display this help and exit
uk: показати цю допомогу та вийти

en: allow multiple instances
uk: дозволити декілька екземплярів

en: don't automatically login
uk: не входити автоматично

en: NAME
uk: ІМ'Я

en: X display to use
uk: Використовувати дисплей X

en: display the current version and exit
uk: Показати поточну версію та вийти

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
uk: %s %s спричинив помилку сегментування та спробував
    створити вміст пам'яті у файлі core. Це помилка програми
    та сталася не з вашої вини.
    
    Якщо ви можете відтворити це, будь ласка, сповістіть розробників
    відзвітувавши ваду на:
    %ssimpleticket/
    
    Будь ласка, впевніться, що вказали що робили в цей час
    та надішліть зворотнє трасування файлу core.  Якщо ви не знаєте
    як отримати зворотнє трасування, прочитайте інструкцію на
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
uk: Вихід, тому що вже запущений інший клієнт, який використовує libpurple.

en: /_Media
uk: /_Медіа

en: /Media/_Hangup
uk: /Медіа/_Завершити

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
uk: %s бажає розпочати з вами аудіо та відеосеанс.

en: %s wishes to start a video session with you.
uk: %s бажає розпочати з вами відеосеанс.

en: Incoming Call
uk: Вхідний виклик

en: _Pause
uk: _Пауза

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
uk[0]: %s має %d нове повідомлення.
uk[1]: %s має %d нових повідомлення.
uk[2]: %s має %d нових повідомлень.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
uk[0]: <b>%d новий лист.</b>
uk[1]: <b>%d нові листи.</b>
uk[2]: <b>%d нових листів.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
uk: Команда переглядача тенет "%s" неправильна.

en: Unable to open URL
uk: Не вдається відкрити URL

en: Error launching "%s": %s
uk: Помилка запуску "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
uk: Було вибрано переглядач тенет "інший", але команду не було задано.

en: No message
uk: Немає повідомлень

en: Open All Messages
uk: Відкрити всі повідомлення

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
uk: <span weight="bold" size="larger">Ви отримали пошту!</span>

en: New Pounces
uk: Нове стеження

en: Dismiss
uk: Відкинути

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
uk: <span weight="bold" size="larger">Ви вистежили!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
uk: Наступні додатки будуть вивантажені.

en: Multiple plugins will be unloaded.
uk: Будуть вивантажені декілька додатків.

en: Unload Plugins
uk: Вивантажити додатки

en: Could not unload plugin
uk: Не вдається вивантажити додаток

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
uk: Додаток не може бути зараз вивантажений, але буде вимкнений перед наступним запуском.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
uk: <span foreground="red" weight="bold">Помилка: %s
    Перевірте сторінку тенет додатку на оновлення.</span>

en: Author
uk: Автор

en: <b>Written by:</b>
uk: <b>Написаний:</b>

en: <b>Web site:</b>
uk: <b>Сторінка тенет:</b>

en: <b>Filename:</b>
uk: <b>Назва файлу:</b>

en: Configure Pl_ugin
uk: Налаштувати _додаток

en: <b>Plugin Details</b>
uk: <b>Подробиці додатку</b>

en: Select a file
uk: Вибір файлу

en: Modify Buddy Pounce
uk: Змінити стеження за контактом

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
uk: Стежити за ким

en: _Account:
uk: _Обліковий запис:

en: _Buddy name:
uk: І_м'я користувача:

en: Si_gns on
uk: Увійшов

en: Signs o_ff
uk: _Вийшов

en: Goes a_way
uk: _Відійшов

en: Ret_urns from away
uk: _Повернувся

en: Becomes _idle
uk: Став _бездіяльним

en: Is no longer i_dle
uk: Вже _не бездіяльний

en: Starts _typing
uk: Розпочав _писати

en: P_auses while typing
uk: _Призупинив писати

en: Stops t_yping
uk: Припинив _писати

en: Sends a _message
uk: Надіслав пові_домлення

en: Ope_n an IM window
uk: Відкрити вікно _миттєвих повідомлень

en: _Pop up a notification
uk: Показати _виринаюче сповіщення

en: Send a _message
uk: Надіслати пові_домлення

en: E_xecute a command
uk: Ви_конати команду

en: P_lay a sound
uk: В_ідтворити звук

en: Brows_e...
uk: _Огляд...

en: Br_owse...
uk: _Огляд...

en: Pre_view
uk: П_еревірка

en: P_ounce only when my status is not Available
uk: _Стежити тільки коли мій стан не "Доступний"

en: _Recurring
uk: _Періодичний

en: Pounce Target
uk: Ціль стеження

en: Started typing
uk: Почав писати

en: Paused while typing
uk: Призупинив писати

en: Signed on
uk: Увійшов

en: Returned from being idle
uk: Повернувся зі стану бездіяльності

en: Returned from being away
uk: Повернувся зі стану "відійшов"

en: Stopped typing
uk: Закінчив писати

en: Signed off
uk: Вийшов

en: Became idle
uk: Став бездіяльним

en: Went away
uk: Відійшов

en: Sent a message
uk: Надіслати повідомлення

en: Unknown.... Please report this!
uk: Невідомо... Будь ласка, сповістіть про це!

en: (Custom)
uk: (визначений користувачем)

en: The default Pidgin sound theme
uk: Типова тема звуку Pidgin

en: The default Pidgin buddy list theme
uk: Типова тема переліку контактів Pidgin

en: The default Pidgin status icon theme
uk: Типова тема значків станів Pidgin

en: Theme failed to unpack.
uk: Не вдалося розпакувати тему.

en: Theme failed to load.
uk: Не вдалося завантажити тему.

en: Theme failed to copy.
uk: Не вдалося скопіювати тему.

en: Theme Selections
uk: Вибір тем

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
uk: Виберіть тему значків усмішок, яку ви хотіли б використовувати, з переліку нижче.
    Нові теми можливо встановити шляхом перетягування їх у перелік тем.

en: Buddy List Theme:
uk: Тема переліку контактів:

en: Status Icon Theme:
uk: Тема значків станів:

en: Sound Theme:
uk: Тема звуків:

en: Smiley Theme:
uk: Тема усмішок:

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Cl_ose conversations with the Escape key
uk: _Закривати вікно розмови клавішою Escape

note: System Tray
en: System Tray Icon
uk: Значок системного лотка

en: _Show system tray icon:
uk: _Показувати значок в системному лотку:

en: On unread messages
uk: Коли є непрочитані повідомлення

en: Conversation Window
uk: Вікно розмови

en: _Hide new IM conversations:
uk: _Ховати нові розмови миттєвими повідомленнями:

en: When away
uk: Коли відсутній

en: Minimi_ze new conversation windows
uk: _Згортати нові вікна розмов

note: All the tab options!
en: Tabs
uk: Вкладки

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
uk: Показувати розмови миттєвими повідомленнями та балачки у вікнах з в_кладками

en: Show close b_utton on tabs
uk: Показувати _кнопку закривання у вкладках

en: _Placement:
uk: _Розташування:

en: Top
uk: Згори

en: Bottom
uk: Знизу

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Left Vertical
uk: Ліворуч вертикально

en: Right Vertical
uk: Праворуч вертикально

en: N_ew conversations:
uk: Нові розмови:

en: Show _formatting on incoming messages
uk: Показувати _форматування вхідних повідомлень

en: Close IMs immediately when the tab is closed
uk: Негайно закрити миттєві повідомлення, коли була закрита вкладка

en: Show _detailed information
uk: Показати _докладніші відомості

en: Enable buddy ic_on animation
uk: Дозволити _анімацію значків користувачів

en: _Notify buddies that you are typing to them
uk: _Сповіщати користувачів, що ви їм пишете

en: Highlight _misspelled words
uk: Підсвітити _слова з орфографічними помилками

en: Use smooth-scrolling
uk: Використати плавне прокручування

en: F_lash window when IMs are received
uk: _Блимати вікном, коли отримано повідомлення

en: Minimum input area height in lines:
uk: Найменша висота області введення в рядках:

en: Font
uk: Шрифт

en: Use font from _theme
uk: Використати шрифт _теми

en: Conversation _font:
uk: Шрифт _розмови:

en: Default Formatting
uk: Типове форматування

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
uk: Так виглядатиме текст ваших повідомлень з використанням протоколів, що підтримують форматування.

en: Cannot start proxy configuration program.
uk: Не вдається запустити програму налаштування проксі.

en: Cannot start browser configuration program.
uk: Не вдалося запустити програму налаштування переглядача.

en: Disabled
uk: Вимкнений

en: Use _automatically detected IP address: %s
uk: Використовувати визначену _автоматично адресу IP: %s

en: ST_UN server:
uk: Сервер _STUN:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
uk: <span style="italic">Приклад: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
uk: Загальнодоступна адреса _IP:

en: Ports
uk: Порти

en: _Enable automatic router port forwarding
uk: _Увімкнути автоматичне перенаправлення портів маршуртизатора

en: _Manually specify range of ports to listen on:
uk: _Вручну визначити обсяг портів, що прослуховуватимуться:

en: _Start:
uk: _Початок:

en: _End:
uk: _Кінець:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
uk: Транзитний сервер (TURN)

en: _TURN server:
uk: Сервер _TURN:

en: Use_rname:
uk: _Ім'я користувача:

en: Pass_word:
uk: П_ароль:

en: Desktop Default
uk: Типовий стільниці

en: GNOME Default
uk: Типовий GNOME

en: Manual
uk: Інший

en: Browser Selection
uk: Вибір оглядача тенет

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
uk: Налаштування переглядача тенет зроблені у GNOME

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
uk: <b>Програма налаштування проксі переглядача не знайдена.</b>

en: Configure _Browser
uk: Налаштувати _переглядач тенет

en: _Browser:
uk: _Переглядач тенет:

en: _Open link in:
uk: _Відкривати посилання у:

en: Browser default
uk: Типове переглядача тенет

en: Existing window
uk: існуючому вікні

en: New tab
uk: новій вкладці

en: _Manual:
    (%s for URL)
uk: _Вручну:
    (%s для URL)

en: Proxy Server
uk: Проксі-сервер

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
uk: Налаштування проксі зроблені у GNOME

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
uk: <b>Програма налаштування проксі не знайдена.</b>

en: Configure _Proxy
uk: Налаштування _проксі

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
uk: Використовувати віддалений _DNS з проксі SOCKS4

en: Proxy t_ype:
uk: _Тип проксі:

en: No proxy
uk: Без проксі

en: P_ort:
uk: _Порт:

en: User_name:
uk: _Ім'я користувача:

en: Log _format:
uk: _Формат журналу:

en: Log all _instant messages
uk: З_аписувати у журнал всі повідомлення

en: Log all c_hats
uk: Записувати усі _розмови

en: Log all _status changes to system log
uk: Записувати всі _зміни стану до системного журналу

en: Sound Selection
uk: Вибір звуку

en: Quietest
uk: Найтихше

en: Quieter
uk: Тихше

en: Quiet
uk: Тихо

en: Loud
uk: Гучно

en: Louder
uk: Гучніше

en: Loudest
uk: Найгучніше

en: _Method:
uk: _Спосіб:

en: Console beep
uk: Сигнал динаміком

en: No sounds
uk: Немає звуків

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
uk: _Команда відтворення:
    (%s для назви файлу)

en: M_ute sounds
uk: _Вимкнути звук

en: Sounds when conversation has _focus
uk: Звуки, коли вікно розмови отримує _фокус

en: _Enable sounds:
uk: Увімкнути _звуки:

en: V_olume:
uk: _Гучність:

en: Play
uk: Відтворення

en: _Browse...
uk: _Огляд...

en: _Reset
uk: _Скинути

en: _Report idle time:
uk: Звітувати про час _бездіяльності:

en: Based on keyboard or mouse use
uk: Оснований за використанні миші або клавіатури

en: _Minutes before becoming idle:
uk: Хвилин до встановлення бездіяльності:

en: Change to this status when _idle:
uk: Змінювати стан коли _бездіяльний на:

en: _Auto-reply:
uk: _Автовідповідь:

en: When both away and idle
uk: Коли і відсутній, і бездіяльний

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
uk: Стан після запуску

en: Use status from last _exit at startup
uk: Використовувати останній стан після запуску

en: Status to a_pply at startup:
uk: Застосувати _стан після запуску:

en: Interface
uk: Зовнішній вигляд

en: Browser
uk: Переглядач тенет

en: Status / Idle
uk: Стан та бездіяльність

en: Themes
uk: Теми

en: Allow all users to contact me
uk: Дозволити доступ усім користувачам

en: Allow only the users on my buddy list
uk: Дозволити лише користувачам з переліку контактів

en: Allow only the users below
uk: Дозволити лише зазначеним нижче користувачам

en: Block all users
uk: Блокувати усіх користувачів

en: Block only the users below
uk: Блокувати лише зазначених нижче користувачів

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
uk: Зміни у параметрах конфіденційності набудуть чинності негайно.

en: Set privacy for:
uk: Налаштувати конфіденційність для:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
uk: Вилучити _всі

en: Permit User
uk: Допуск користувача

en: Type a user you permit to contact you.
uk: Вкажіть користувача, якому дозволяєте звертатись з вас.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
uk: Введіть ім'я користувача, якому ви дозволяєте звертатись до вас.

en: _Permit
uk: _Дозволити

en: Allow %s to contact you?
uk: Дозволити %s звертатись до вас?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
uk: Ви дійсно хочете дозволити %s звертатись до вас?

en: Block User
uk: Блокування користувача

en: Type a user to block.
uk: Вкажіть користувача, якого блокувати.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
uk: Введіть ім'я користувача, якого хочете блокувати.

en: Block %s?
uk: Блокувати %s?

en: Are you sure you want to block %s?
uk: Ви дійсно хочете заблокувати %s?

en: Apply
uk: Застосувати

en: That file already exists
uk: Такий файл вже існує

en: Would you like to overwrite it?
uk: Хочете переписати його?

en: Overwrite
uk: Замінити

en: Choose New Name
uk: Виберіть нове ім'я

en: Select Folder...
uk: Вибрати теку...

note: list button
en: _Get List
uk: _Отримати перелік

note: add button
en: _Add Chat
uk: Додати _балачку

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити вибрані збережені стани?

note: Use button
en: _Use
uk: _Застосувати

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
uk: Назва вже використовується. Ви маєте вибрати унікальну назву.

en: Different
uk: Різниця

en: _Title:
uk: _Назва:

en: _Status:
uk: _Стан:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
uk: Використовувати _різний стан для деяких облікових записів

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
uk: _Зберегти та застосувати

en: Status for %s
uk: Стан для %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
uk: Нетипова усмішка для '%s' вже існує. Будь ласка, використайте інше скорочення.

en: Custom Smiley
uk: Нетипова усмішка

en: Duplicate Shortcut
uk: Подвоїти гарячу клавішу

en: Edit Smiley
uk: Редагувати усмішку

en: Add Smiley
uk: Додати усмішку

en: _Image:
uk: _Зображення:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
uk: _Текст скорочення:

en: Smiley
uk: Усмішка

en: Shortcut Text
uk: Текст скорочення

en: Custom Smiley Manager
uk: Керування нетиповими усмішками

en: Attention received
uk: Отриманий сигнал уваги

en: Select Buddy Icon
uk: Виберіть значок контакту

en: Click to change your buddyicon for this account.
uk: Клацніть, щоб змінити значок контакту для цього облікового запису.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
uk: Клацніть, щоб змінити значок контакту для всіх облікових записів.

en: Waiting for network connection
uk: Очікую на з'єднання з мережею

en: New status...
uk: Новий стан...

en: Saved statuses...
uk: Збережені стани...

en: Status Selector
uk: Вибирач стану

en: The following error has occurred loading %s: %s
uk: Трапилась наступна помилка при завантаженні %s: %s

en: Failed to load image
uk: Не вдається завантажити зображення

en: Cannot send folder %s.
uk: Не можливо надіслати теку %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
uk: %s не може передати теку. Вам потрібно буде передати файли по черзі.

en: You have dragged an image
uk: Ви перетягнули зображення

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
uk: Ви можете надіслати це зображення як передавання файлів, долучити його до повідомлення або використати як значок контакту для цього користувача.

en: Set as buddy icon
uk: Встановити значок контакту

en: Send image file
uk: Надіслати файл з зображенням

en: Insert in message
uk: Вставити в повідомлення

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
uk: Ви хочете встановити його як значок контакту для цього користувача?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
uk: Ви можете надіслати це зображення через передавання файлів, або використати у якості значка для цього користувача.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
uk: Ви можете вставити це зображення у повідомлення або використати як значок контакту для цього користувача

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
uk: Не вдалося надіслати пускач

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
uk: Ви перетягнули стільниковий пускач. Ймовірніше за все ви хотіли надіслати ціль цього пускача замість самого пускача.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
uk: <b>Файл:</b> %s
    <b>Розмір файлу:</b> %s
    <b>Розмір зображення:</b> %dx%d

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
uk: Файл '%s' завеликий для %s.  Будь ласка, спробуйте менше зображення.

en: Icon Error
uk: Помилка значка

en: Could not set icon
uk: Не вдається встановити значок

en: _Open Link
uk: _Відкривати посилання

en: _Copy Link Location
uk: _Копіювати посилання

en: _Copy Email Address
uk: _Копіювати адресу ел.пошти

en: _Open File
uk: _Відкрити файл

en: Open _Containing Directory
uk: Відкрити _теку, що містить

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: _Play Sound
uk: _Відтворити звук

en: _Save File
uk: _Зберегти файл

en: Do you really want to clear?
uk: Ви дійсно хочете очистити?

en: Select color
uk: Вибрати колір

en: _Alias
uk: _Псевдонім

en: Close _tabs
uk: Закрити _вкладки

en: _Get Info
uk: _Отримати відомості

en: _Invite
uk: _Запросити

en: _Modify...
uk: З_мінити...

en: _Add...
uk: _Додати...

en: _Open Mail
uk: _Відкрити пошту

en: _Edit
uk: _Правка

en: Pidgin Tooltip
uk: Підказки Pidgin

en: Pidgin smileys
uk: Усмішки Pidgin

en: Selecting this disables graphical emoticons.
uk: Виберіть, щоб вимкнути графічні усмішки.

en: none
uk: немає

en: Small
uk: Маленький

en: Smaller versions of the default smilies
uk: Менша версія типових усмішок

en: Response Probability:
uk: Можливість відповіді:

en: Statistics Configuration
uk: Налаштування статистики

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
uk: Найбільший час очікування:

en: minutes
uk: хвилин

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
uk: Найбільша різниця часу, коли востаннє присутній:

note: threshold spinner
en: Threshold:
uk: Поріг:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
uk: Передбачення присутності контакту

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
uk: Додаток передбачення присутності контакту.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
uk: Показувати статистичні відомості про присутність контактів

en: Buddy is idle
uk: Користувач бездіяльний

en: Buddy is away
uk: Користувач відійшов

en: Buddy is "extended" away
uk: Контакт відійшов (розширений режим)

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
uk: Користувач пересувається

en: Buddy is offline
uk: Користувач поза мережею

en: Point values to use when...
uk: Вкажіть значення, які використовувати...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
uk: Користувач з <i>найбільшим рахунком</i> є контактом, хто матиме перевагу.

en: Use last buddy when scores are equal
uk: Використовувати останній контакт, коли рахунки рівні

en: Point values to use for account...
uk: Використовувати точкові значення для облікового запису...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
uk: Пріоритет контактів

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
uk: Дозволяє контролювати значення пов'язані з різними станами користувачів.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
uk: Дозволяє змінювати значення станів користувачів "бездіяльний/відійшов/не у мережі" при обчисленні пріоритетів користувачів.

en: Conversation Colors
uk: Кольори розмови

en: Customize colors in the conversation window
uk: Налаштувати кольори у вікні розмов

en: Error Messages
uk: Повідомлення про помилки

en: Highlighted Messages
uk: Обрані повідомлення

en: System Messages
uk: Системні повідомлення

en: Sent Messages
uk: Надіслані повідомлення

en: Received Messages
uk: Отримані повідомлення

en: Select Color for %s
uk: Вибрати колір для %s

en: Ignore incoming format
uk: Нехтувати вхідним форматом

en: Apply in Chats
uk: Застосувати у балачках

en: Apply in IMs
uk: Застосовувати у миттєвих повідомленнях

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
uk: Запит назви сервера

en: Enter an XMPP Server
uk: Введіть сервер XMPP

en: Select an XMPP server to query
uk: Виберіть сервер XMPP для запиту

en: Find Services
uk: Знайти послуги

en: Add to Buddy List
uk: Додати до переліку контактів

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Directory
uk: Каталог

en: PubSub Collection
uk: Збірка PubSub

en: PubSub Leaf
uk: Вершина PubSub

en: 
    <b>Description:</b>
uk: 
    <b>Опис:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
uk: Пошук послуг

en: _Browse
uk: _Переглянути

en: Server does not exist
uk: Сервер не існує

en: Server does not support service discovery
uk: Сервер не підтримує пошук послуг

en: XMPP Service Discovery
uk: Пошук послуг XMPP

en: Allows browsing and registering services.
uk: Дозволяє переглядати та реєструвати послуги.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
uk: Цей додаток корисний для реєстрації із застарілими транспортами або іншими послугами XMPP.

en: By conversation count
uk: за кількістю розмов

en: Conversation Placement
uk: Розташування розмови

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
uk: Примітка: налаштування для "Нова розмова" має бути "За кількістю розмов".

en: Number of conversations per window
uk: Кількість розмов на вікно

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
uk: Окремі вікна для розмов миттєвими повідомленнями та балачок при розміщенні за номерами

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
uk: Додаткове розташування

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
uk: Додаткові параметри розташування розмов.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
uk: Обмежує кількість розмов на вікно з можливістю відокремлювати миттєві повідомленнями та балачки

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
uk: Налаштовування жестів миші

en: Middle mouse button
uk: Середня кнопка миші

en: Right mouse button
uk: Права кнопка миші

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
uk: _Візуальне відображення жестів

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
uk: Жести миші

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
uk: Забезпечує підтримку жестів миші

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
uk: Дозволяє підтримку жестів миші у вікні розмови. Переміщуйте, утримуючи середню кнопку миші, щоб виконати певну дію:
     • Вниз та вправо, щоб закрити розмову.
     • Вверх та вліво, щоб перемкнути на попередню розмову.
     • Вверх та вправо, щоб перемкнути на наступну розмову.

en: Instant Messaging
uk: Миттєвий обмін повідомленнями

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
uk: Нижче виберіть особу з адресної книги або додайте нову особу.

en: Group:
uk: Група:

note: "New Person" button
en: New Person
uk: Нова особа

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
uk: Вибрати користувача

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
uk: Виберіть особу з адресної книги, до якої слід додати цього користувача, або створіть нову особу.

note: Add the expander
en: User _details
uk: _Подробиці про користувача

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
uk: _Асоціювати користувача

en: Unable to send email
uk: Не вдається відправити лист ел. пошти

en: The evolution executable was not found in the PATH.
uk: Виконуваний файл evolution не знайдений у PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
uk: Адреса електронної пошти не знайдена для цього контакту.

en: Add to Address Book
uk: Додати до адресної книги

en: Send Email
uk: Надіслати листа ел. пошти

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
uk: Налаштовування інтеграції з Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
uk: Виділіть усі облікові записи, користувачів яких слід додати автоматично.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
uk: Інтеграція з Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
uk: Забезпечує інтеграцію з Evolution.

en: Please enter the person's information below.
uk: Нижче введіть відомості про особу.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
uk: Будь ласка, нижче введіть ім'я користувача та тип облікового запису.

en: Account type:
uk: Тип облікового запису:

note: Optional Information section
en: Optional information:
uk: Необов'язкові відомості:

en: First name:
uk: Ім'я:

en: Last name:
uk: Прізвище:

en: Email:
uk: Ел.пошта:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
uk: Перевірки сигналів GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
uk: Перевірка чи усі сигнали інтерфейсу працюють належним чином.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
uk: 
    <b>Примітка користувача</b>: %s

en: History
uk: Історія

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
uk: Мінімізація при відсутності

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
uk: Згортає у значок перелік контактів на ваші розмови, коли ви відходите.

en: Mail Checker
uk: Перевірка пошти

en: Checks for new local mail.
uk: Перевіряє наявність нової локальної пошти.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
uk: Додає невелику область до переліку контактів, яка сповіщає про наявність нової пошти.

en: Markerline
uk: Підкреслювальна лінія

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
uk: Малювати лінію, щоб показати нові повідомлення у розмові.

en: Jump to markerline
uk: Перейти до підкреслювальної лінії

en: Draw Markerline in
uk: Малювати підкреслювальну лінію у

en: _IM windows
uk: Вікна розмов _миттєвими повідомленнями

en: C_hat windows
uk: Вікна _розмов

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
uk: Отриманий запит на сеанс обміну музичними повідомленнями. Будь ласка, клацніть на значок музичних повідомлень, щоб прийняти.

en: Music messaging session confirmed.
uk: Обмін музичними повідомленнями підтверджений.

en: Music Messaging
uk: Музичні повідомлення

en: There was a conflict in running the command:
uk: Був конфлікт запуску команд:

en: Error Running Editor
uk: Помилка запуску редактора

en: The following error has occurred:
uk: Сталася наступна помилка:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
uk: Налаштування музичних повідомлень

en: Score Editor Path
uk: Шлях до редактора рахунку

en: _Apply
uk: _Застосувати

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
uk: Додаток обміну музичними повідомленнями для сумісного творення.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
uk: Додаток обміну музичними повідомленнями дозволяє багатьом користувачам одночасно працювати над частиною музики, редагуючи спільний рахунок в реальному часі.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
uk: Сповіщати про

en: 	_Only when someone says your username
uk: 	_Тільки коли хтось говорить ваше ім'я

en: _Focused windows
uk: Вікна з _фокусом

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
uk: Способи сповіщення

en: Prepend _string into window title:
uk: Додавати р_ядок у заголовок вікна:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
uk: Вставляти _кількість нових повідомлень у заголовок вікна

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
uk: Вставляти _кількість нових повідомлень у параметр X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
uk: Встановити підказку "_ТЕРМІНОВО" менеджера вікон

en: _Flash window
uk: _Блимати вікном

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
uk: _Розгорнути вікно розмови

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
uk: _Показати вікно розмови

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
uk: Видалення сповіщень

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
uk: Видаляти, коли вікно розмови _отримало фокус

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
uk: Видаляти, коли вікно розмови отримало к_лацання

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
uk: Видаляти, коли починає _писати у вікні розмови

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
uk: Видаляти після _надсилання повідомлення

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
uk: Видаляти при перемиканні на _вкладку розмови

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
uk: Сповіщення про повідомлення

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
uk: Забезпечує безліч шляхів сповіщення про непрочитані повідомлення.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
uk: Демонстраційний додаток Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
uk: Демонстраційний додаток, що виконує різні речі - дивіться опис.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
uk: Це дійсно визначний додаток, який виконує багато речей:
    - повідомляє, хто написав цю програму, коли ви входите
    - перегортає весь вхідний текст
    - відправляє повідомлення користувачам з вашого переліку коли вони входять

en: Hyperlink Color
uk: Колір гіперпосилання

en: Visited Hyperlink Color
uk: Колір відвіданого гіперпосилання

en: Highlighted Message Name Color
uk: Колір імені підсвіченого повідомлення

en: Typing Notification Color
uk: Колір сповіщення про те, що пише

en: GtkTreeView Horizontal Separation
uk: Горизонтальний роздільник GtkTreeView

en: Conversation Entry
uk: Запис розмови

en: Conversation History
uk: Журнал розмови

en: Request Dialog
uk: Діалог запиту

en: Notify Dialog
uk: Діалог сповіщень

en: Select Color
uk: Вибрати колір

en: Select Interface Font
uk: Вибір шрифт інтерфейсу

en: Select Font for %s
uk: Вибір шрифт для %s

en: GTK+ Interface Font
uk: Шрифт інтерфейсу GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
uk: Теми гарячих клавіш GTK+

en: Disable Typing Notification Text
uk: Вимкнути текст сповіщення про те, що пише

en: GTK+ Theme Control Settings
uk: Налаштування теми GTK+

en: Colors
uk: Кольори

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Miscellaneous
uk: Різноманітні

en: Gtkrc File Tools
uk: Засоби роботи з файлом Gtkrc

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
uk: Записати налаштування до %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
uk: Перечитати файли gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
uk: Керування темою GTK+ Pidgin

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
uk: Надає доступ до спільних налаштувань gtkrc.

en: Raw
uk: Необроблений

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
uk: Дозволяє надсилати необроблений вивід, використовуючи протоколи, що побудовані на тексті.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
uk: Дозволяє надіслати необроблений ввід, використовуючи протоколи на основі тексту (Jabber, MSN, IRC, TOC). Для надсилання натисніть Еnter у області вводу. Слідкуйте за вікном зневадження.

en: You can upgrade to %s %s today.
uk: Ви можете сьогодні оновитися до %s %s.

en: New Version Available
uk: Доступна нова версія

en: Later
uk: Пізніше

en: Download Now
uk: Звантажити зараз

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
uk: Сповіщення про випуск

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
uk: Періодично перевіряє наявність нових версій.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
uk: Періодично перевіряє наявність нових версій, та сповіщає про них користувача, виводячи перелік змін.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
uk: Кнопка "Надіслати"

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
uk: Кнопка "Надіслати" вікна розмови.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
uk: Додає кнопку "Надіслати" до поля запису вікна розмови. Призначено для користування в умовах відсутності фізичної клавіатури.

en: Duplicate Correction
uk: Подвоїти корегування

en: The specified word already exists in the correction list.
uk: Визначене слово вже існує в корегувальному переліку.

en: Text Replacements
uk: Заміна тексту

en: You type
uk: Ви пишете

en: You send
uk: Надсилається

en: Whole words only
uk: Тільки ціле слово

en: Case sensitive
uk: Чутливий до регістру

en: Add a new text replacement
uk: Додати нову заміну тексту

en: You _type:
uk: Ви _пишете:

en: You _send:
uk: _Надсилається:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
uk: _Точно такий регістр (вимкніть для автоматичного визначення регістру)

en: Only replace _whole words
uk: Замінити тільки _цілі слова

en: General Text Replacement Options
uk: Загальні параметри заміни тексту

en: Enable replacement of last word on send
uk: Увімкнути заміну останнього слова при надсиланні

en: Text replacement
uk: Заміна тексту

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
uk: Замінює текст у вихідних повідомленнях згідно правил, що встановлені користувачем.

en: Just logged in
uk: Щойно увійшов

en: Just logged out
uk: Щойно вийшов

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
uk: Значок для контакту/
    Значок для невідомої особи

en: Icon for Chat
uk: Значок для балачки

en: Ignored
uk: Знехтуваний

en: Founder
uk: Засновник

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
uk: Оператор

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
uk: Напівоператор

en: Authorization dialog
uk: Діалог авторизації

en: Error dialog
uk: Діалог помилки

en: Information dialog
uk: Діалог відомостей

en: Mail dialog
uk: Поштовий діалог

en: Question dialog
uk: Діалог запитання

en: Warning dialog
uk: Діалог попередження

en: What kind of dialog is this?
uk: Який це тип діалогу?

en: Status Icons
uk: Піктограми стану

en: Chatroom Emblems
uk: Емблеми кімнат балачок

en: Dialog Icons
uk: Значки діалогів

en: Pidgin Icon Theme Editor
uk: Редактор теми значків Pidgin

en: Contact
uk: Контакт

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
uk: Редактор теми переліку контактів Pidgin

en: Edit Buddylist Theme
uk: Редагувати тема переліку контактів

en: Edit Icon Theme
uk: Редагувати тему значків

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
uk: Редактор теми Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
uk: Редактор теми Pidgin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
uk: Рядок контактів

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
uk: Горизонтальна прокрутка переліку контактів.

en: Display Timestamps Every
uk: Відображати позначки часу кожні

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
uk: Час

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
uk: Відображати позначки часу у стилі iChat

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
uk: Відображати позначки часу у стилі iChat кожні N хвилин.

en: Timestamp Format Options
uk: Опції формату дати та часу

en: _Force timestamp format:
uk: _Примусово формат часу:

en: Use system default
uk: Використовувати типовий системи

en: 12 hour time format
uk: 12-годинний формат часу

en: 24 hour time format
uk: 24-годинний формат часу

en: Show dates in...
uk: Показувати дати у...

en: Co_nversations:
uk: _Розмови:

en: For delayed messages
uk: Для відкладених повідомлень

en: For delayed messages and in chats
uk: Для відкладених повідомлень та для балачки

en: _Message Logs:
uk: _Журнал повідомлень:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
uk: Формат дати та часу повідомлень

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
uk: Налаштовує формат дати та часу повідомлень.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
uk: Додаток дозволяє користувачу налаштовувати формат дати та часу розмови і повідомлень журналу.

en: Audio
uk: Аудіо

en: Video
uk: Відео

en: Output
uk: Виведення

en: _Plugin
uk: _Додаток

en: _Device
uk: _Пристрій

en: Input
uk: Введення

en: P_lugin
uk: _Додаток

en: D_evice
uk: _Пристрій

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
uk: Налаштування голосу та відео

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
uk: Налаштування мікрофону та вебкамери.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
uk: Налаштувати параметри мікрофону та вебкамери для голосових та відеовикликів.

en: Opacity:
uk: Непрозорість:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
uk: Вікна розмов миттєвими повідомленнями

en: _IM window transparency
uk: Прозорість _вікна розмови миттєвими повідомленнями

en: _Show slider bar in IM window
uk: _Показувати смугу прокрутки у вікнах розмови миттєвими повідомленнями

en: Remove IM window transparency on focus
uk: Прибрати прозорість вікна миттєвий повідомлень після отримання фокусу

en: Always on top
uk: Завжди зверху

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
uk: Вікно переліку контактів

en: _Buddy List window transparency
uk: Прозорість вікна переліку _контактів

en: Remove Buddy List window transparency on focus
uk: Прибрати прозорість вікна переліку контактів після отримання фокусу

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
uk: Прозорість

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
uk: Змінна прозорість для переліку контактів та розмов.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
uk: Додаток вмикає змінну альфа-прозорість для вікон розмов та переліку контактів.
    
    * Примітка: цей додаток потребує Win2000 або новішої.

note: Autostart
en: Startup
uk: Завантаження

en: _Start %s on Windows startup
uk: _Запускати %s після завантаження Windows

en: Allow multiple instances
uk: Дозволити декілька екземплярів

en: _Dockable Buddy List
uk: _Закріплений перелік контактів

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
uk: _Тримати вікно переліку контактів згори:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
uk: Тільки коли пришвартований

en: Windows Pidgin Options
uk: Параметри Pidgin для Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
uk: Специфічні для Windows параметри Pidgin.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
uk: Забезпечує опції, що є особливими для Pidgin для Windows, такі як пришвартовування переліку контактів.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
uk: <font color='#777777'>Вийшов.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
uk: Консоль XMPP

en: Account:
uk: Обліковий запис:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
uk: <font color='#777777'>Не з'єднаний з XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
uk: Надіслати та отримати сирі строфи XMPP.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
uk: Додаток корисний для зневадження серверів або клієнтів XMPP.
