Gaim - en to tr translation catalogue (2019 entries)

en: Error Message Suppression
tr: Hatalara Karşı

en: Hide Disconnect Errors
tr: Bağlantı Hatalarını Gizle

en: Hide Login Errors
tr: Oturum Açma Hatalarını Gizle

en: Hide Reconnecting Dialog
tr: Yeniden Bağlanma Diyalogunu Dizle

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Auto-Reconnect
tr: Otomatik Bağlanma

note: *< name *< version *  summary *  description
en: When you are kicked offline, this reconnects you.
tr: Çevrimdışı olduğunuzda sizi tekrar bağlar.

en: Point values to use when...
tr: Kullanılacak değerler...

en: Buddy is offline:
tr: Kişi çevrimdışı:

en: Buddy is away:
tr: Kişi dışarıda!:

en: Buddy is idle:
tr: Kişi boşta:

en: Use last matching buddy
tr: En son eşlenen kişiyi kullan

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
tr: Bağlantı Önceliği

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
tr: Farklı durumlara farklı puanlar vermenizi sağlar.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
tr: Öncelik sıralaması hesaplamasında bağlı/dışarıda!/çevrimdışı durumlarının puanlarını değiştirmenizi sağlar.

en: Gaim - Signed off
tr: Gaim - Oturum kapandı

en: Gaim - Away
tr: Gaim - Dışarıda!

en: Show Buddy List
tr: Kişi Listesini Görüntüle

en: New Message...
tr: Yeni Mesaj...

en: Join A Chat...
tr: Sohbete Başla...

en: Mute Sounds
tr: Sesi Kapat

en: File Transfers
tr: Dosya Transferleri

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Preferences
tr: Tercihler

note: TODO: need a submenu to change status, this needs to "link" * to the status in the buddy list gtkstatusbox
en: Quit
tr: Çıkış

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: System Tray Icon
tr: Mini İkon

note: *< name *< version *  summary
en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
tr: Görev çubuğunda Gaim ikonunu görüntüler

note: *  description
en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
tr: Görev çubuğunda şu anki durumunuzu gösteren, sık kullandığınız fonksiyonlara hızlı erişim sağlayan ve listenizi saklayıp göstermenize yardımcı olan bir ikon gösterir. Aynı zamanda siz tıklayana kadar, ICQ'ya benzer şekilde, gelen mesajlarınızı sıralar.

en: By conversation count
tr: Yazışma sayısına göre

en: Conversation Placement
tr: Yazışmalar

en: Number of conversations per window
tr: Her penceredeki yazışma sayısı

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
tr: Numaraya göre sıralandığında mesaj ve sohbet pencerelerini ayır

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
tr: Yazışma+

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
tr: Yazışma kontrolü.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
tr: İstenildiği takdirde mesaj ve sohbetleri ayırarak, her penceredeki yazışma sayısını sınırlandırır.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
tr: Gaim Dosya Kontrolü

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
tr: Bir dosyaya komutları girerek Gaim'i kontrol etmenizi sağlar

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
tr: Gaim Tanıtım Eklentisi

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
tr: Birşeyler yapan örnek eklenti - açıklamaya bakın.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
tr: Bu gerçekten çok acayip süper bir eklenti, bir çok işe yarıyor:
    - Oturum açtığınızda programı kimin yazdığını söyler
    - Tüm gelen mesajları ters çevirir
    - Oturum açtığınızda listenizdeki herkese anında mesaj gönderir.

en: Cursor Color
tr: İmleç Rengi

en: Secondary Cursor Color
tr: İkincil İmleç Rengi

en: Conversation Entry
tr: Yazışma Girdisi

en: Conversation History
tr: Yazışma Geçmişi

en: Log Viewer
tr: Kayıt Görüntüleyicisi

en: Request Dialog
tr: İstek Diyalogu

en: Notify Dialog
tr: Uyarı Diyalogu

en: Select Color for %s
tr: %s için Renk Ayarla

en: Select Color
tr: Renk Seç

en: Select Font for %s
tr: %s için renk seç

en: Select Interface Font
tr: Arayüz Yazı Tipini Seç

en: GTK+ Interface Font
tr: GTK+ Arayüz Yazısı

en: Gaim GTK+ Theme Control
tr: Gaim GTK+ Tema Kontrolü

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
tr: Fare Hareketleri Yapılandırma

en: Middle mouse button
tr: Orta fare tuşu

en: Right mouse button
tr: Sağ fare tuşu

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
tr: _Fare hareketi gösterimi

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
tr: Fare Hareketleri

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
tr: Değişik fare hareketlerinizi algılar

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
tr: Fare hareketlerini yazışma penceresinde destekler.
    Orta fare tuşuna basılı tutup hareket ettirdiğinizde:
    
    Aşağı, sonra da sağa sürüklerseniz yazışma penceresini kapatır.
    Yukarı, sonra da sola sürüklerseniz bir önceki yazışmaya geçer.
    Yukarı, sonra da sağa sürüklerseniz bir sonraki yazışmaya geçer.

en: Name
tr: İsim

en: Instant Messaging
tr: Yeni Mesaj

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
tr: Adres defterinden birini seçin ya da yeni bir kişi ekleyin.

note: "Search"
en: Search
tr: Ara

en: Group:
tr: Grup:

note: "New Person" button
en: New Person
tr: Yeni Kişi

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
tr: Kişi Seçin

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
tr: Eklemek için adres defterinizden bir kişi seçin, ya da yeni bir kişi oluşturun.

note: Add the expander
en: User _details
tr: Kullanıcı _ayrıntıları

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
tr: Kişi Seçin

en: Buddies
tr: Kişiler

en: Unable to send e-mail
tr: E-Posta gönderilemedi.

en: Add to Address Book
tr: Adres Defterine Ekle

en: Send E-Mail
tr: E-Posta Yolla

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
tr: Kişilerin otomatik eklenmesi gereken tüm hesapları seçin.

en: Account
tr: Hesap

en: Please enter the person's information below.
tr: Lütfen kullanıcının bilgisini aşağı girin.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
tr: Lütfen kullanıcının kayıtlı ismini ve hesap tipini girin.

en: Account type:
tr: Hesap tipi:

en: Screenname:
tr: Kayıtlı İsim

note: Optional Information section
en: Optional information:
tr: İsteğe bağlı bilgi:

note: Label
en: Buddy Icon
tr: Resim:

en: First name:
tr: Ad:

en: Last name:
tr: Soyad:

en: History
tr: Geçmiş

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
tr: Son kaydedilen yazışmayı gösterir.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
tr: Dışarıda! olduğunda pencereyi küçült

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
tr: Dışarıda! durumuna geçtiğinizde listenizi ve tüm yazışmalarınızı simge durumua küçültür.

en: Minutes
tr: Dakika

en: I'dle Mak'er
tr: Bağlı Sürem

en: Set Account Idle Time
tr: Bağlı Kaldığın Süreyi Ayarla

en: _Set
tr: _Ayarla

en: _Cancel
tr: İp_tal

en: Unset Account Idle Time
tr: Hesap Boş Durma Süresini Belirleme

en: _Unset
tr: _Belirsiz

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
tr: IPC Test İstemcisi

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
tr: IPC Test Sunucusu

en: Mail Checker
tr: Posta Kontrol

en: Checks for new local mail.
tr: Yerel postalar için kontrol et.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
tr: Yeni postanız olduğunda listenize küçük bir kutu resmi ekler

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
tr: Uyar

en: _IM windows
tr: _Mesaj penceresi

en: C_hat windows
tr: _Sohbet Penceresi

en: _Focused windows
tr: _Aktif pencere

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
tr: Uyarı Metodları

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
tr: Pencere başlığına yeni mesaj sayısını ekle

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
tr: Uyarıyı Kaldırma

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
tr: Yazışma penceresi aktif olunca kaldır

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
tr: Yazışma penceresine tıklandığında kaldır

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
tr: Yazışma penceresinde yazdığında kaldır

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
tr: Mesaj Uyarısı

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
tr: Perl Eklentisi Yükleyici

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
tr: Kullandığınız Gaim versiyonu %s.  En son versiyon ise %s.<hr>

en: <b>ChangeLog:</b>
    %s<br><br>
tr: <b>Kayıt:</b>
    %s<br><br>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
tr: Gaim versiyonu %s için:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: New Version Available
tr: Yeni Versiyon Mevcut

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
tr: Sürüm Değişikliği Uyarısı

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
tr: Periyodik olarak yeni sürümleri kontrol et.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
tr: Yeni sürümleri periyodik olarak denetler.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
tr: Sinyal Testi

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
tr: Tüm sinyallerin doğru çalışıp çalışmadığını görmek için test edin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
tr: Basit Eklenti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
tr: Çoğu şeyin çalışıp çalışmadığını görmek için test edin.

en: Duplicate Correction
tr: Çift Doğrulama

en: Text Replacements
tr: Metin Değiştirme

en: You type
tr: Yazdığınız

en: You send
tr: Gönderdiğiniz

en: Whole words only
tr: Sadece tüm kelimeler

en: Add a new text replacement
tr: Yeni metin değişikliği ekle

en: You _type:
tr: Yazdığınız:

en: You _send:
tr: Gönderdiğiniz

en: Only replace _whole words
tr: Sadece _tüm kelimelerle değiştir

en: Text replacement
tr: Metin çevirici

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
tr: Belirtilen kurallara göre giden mesajdaki kelimeleri değiştirir.

en: %s has gone away.
tr: %s Dışarıda!

en: %s is no longer away.
tr: %s artık Dışarıda! değil.

en: %s has become idle.
tr: %s bağlandı.

en: %s is no longer idle.
tr: %s artık bağlı değil.

en: Notify When
tr: Uyar

en: Buddy Goes _Away
tr: Kişi dışarıda! olunca

en: Buddy Goes _Idle
tr: Kişi bağlı olunca

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
tr: Kişi Durum Uyarısı

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
tr: Kişinin durumundaki değişiklikleri (Dışarda!, burda, vs.) yazışma penceresinde belirtir.

en: Tcl Plugin Loader
tr: Tcl Eklentisi Yükleyici

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
tr: Kişi Seçin

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
tr: Listenin yatay versiyonu.

en: iChat Timestamp
tr: iChat Süre ölçer

en: Delay
tr: Gecikme

en: minutes.
tr: dakika.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
tr: Süreölçer

en: Opacity:
tr: Opaklık:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
tr: Yazışma Penceresi

en: _IM window transparency
tr: _Mesaj penceresi geçirgenliği

en: _Show slider bar in IM window
tr: Kaydırma çubuklarını mesaj penceresinde göster

en: Remove IM window transparency on focus
tr: Üzerine gelindiğinde anlık ileti penceresi şeffaflığını yoket

en: Always on top
tr: Her zaman üstte

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
tr: Liste Penceresi

en: _Buddy List window transparency
tr: Liste penceresi geçirgenliği

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
tr: Geçirgenlik

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
tr: Liste ve mesaj penceresi için geçirgenlik değişkeni.

en: GTK+ Runtime Version
tr: GTK+ Runtime Sürümü

note: Autostart
en: Startup
tr: Başlangıç

en: _Start Gaim on Windows startup
tr: Gaim'i Windows başlarken _çalıştır

note: Buddy List
en: Buddy List
tr: Liste

en: _Dockable Buddy List
tr: _Üzerine bırakılabilir Kişi Listesi

en: Never
tr: Asla

en: Always
tr: Her zaman

note: Conversations
en: Conversations
tr: Yazışmalar

en: _Flash window when messages are received
tr: Yeni ileti geldiğinde pencereyi canlandır

en: WinGaim Options
tr: WinGaim Seçenekleri

en: Options specific to Windows Gaim.
tr: Windows Gaim'e özel seçenekler

en: accounts
tr: hesaplar

en: Password is required to sign on.
tr: Oturum açmak için parola gerekli

en: Enter password for %s (%s)
tr: %s (%s) için şifre girin

en: Enter Password
tr: Parola gir

en: Save password
tr: Parolayı kaydet

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses OK and Cancel buttons.
en: OK
tr: Tamam

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Missing protocol plugin for %s
tr: %s eklentisi için eksik protokol

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: New passwords do not match.
tr: Yeni şifreler çelişiyor.

en: Fill out all fields completely.
tr: Tüm alanları doldurun.

en: Original password
tr: Orijinal şifre

en: New password
tr: Yeni şifre

en: New password (again)
tr: Yeni şifre (tekrar)

en: Change password for %s
tr: %s için şifre değiştir

en: Please enter your current password and your new password.
tr: Lütfen şu anki ve yeni şifrenizi girin.

en: Change user information for %s
tr: %s için kullanıcı bilgilerini değiştir

en: Save
tr: Kaydet

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: buddy list
tr: Arkadaş Listesi

en: Chats
tr: Sohbetler

en: Group not removed
tr: Grup kaldırılmadı

en: Registration Error
tr: Kayıt Hatası

en: The message is too large.
tr: Mesajınız çok uzun.

en: Unable to send message.
tr: Mesaj gönderilemedi.

en: %s entered the room.
tr: %s odaya giriş yaptı.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
tr: %s [<I>%s</I>] odaya giriş yaptı.

en: You are now known as %s
tr: İsminizi %s olarak değiştirdiniz

en: %s is now known as %s
tr: %s ismini değiştirdi: %s

en: %s left the room (%s).
tr: %s odayı terk etti (%s).

en: %s left the room.
tr: %s odayı terk etti.

en: (+%d more)
tr: (+%d daha)

en:  left the room (%s).
tr:  odayı terk etti (%s).

en: Error reading %s: 
    %s.
tr: Okuma hatası %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
tr: Yazma hatası %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
tr: Ulaşma hatası %s: 
    %s.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
tr: 0 baytlık bir dosya gönderemezsiniz.

en: Cannot send a directory.
tr: Klasör gönderemezsiniz.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
tr: %s düzgün bir dosya değil. Üzerine yazılmaktan vazgeçildi.

en: %s wants to send you %s (%s)
tr: %s size dosya göndermek istiyor: %s (%s)

en: %s wants to send you a file
tr: %s size bir dosya göndermek istiyor

en: Accept file transfer request from %s?
tr: %s tarafından gönderilen dosyayı kabul ediyor musunuz?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
tr: İndirmek için dosya hazır:
    Uzak bilgisayar: %s
    Erişim portu: %d

en: %s is not a valid filename.
tr: %s geçerli bir dosya ismi değil.

en: Starting transfer of %s from %s
tr: %s transferi, %s tarafından başlatılıyor.

en: Transfer of file %s complete
tr: %s transferi tamamlandı

en: File transfer complete
tr: Dosya transferi tamamlandı

en: You canceled the transfer of %s
tr: Dosya Transferinden Vazgeçildi (%s)

en: File transfer cancelled
tr: Dosya transferinden vazgeçildi

en: %s canceled the transfer of %s
tr: %s, %s transferinden vazgeçti

en: %s canceled the file transfer
tr: %s dosya transferinden vazgeçti

en: File transfer to %s failed.
tr: %s kullanıcısında dosya transferi yapılamadı.

en: File transfer from %s failed.
tr: %s kullanıcısından dosya transferi yapılamadı.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
tr: <b>Dosya:</b> %s
    <b>Dosya boyutu:</b> %s
    <b>Resim boyutu:</b> %dx%d

note: Build the login options frame.
en: Login Options
tr: Giriş Seçenekleri

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Screen Name:
tr: Kayıtlı İsim:

en: Password:
tr: Şifre:

en: Alias:
tr: Görünen İsim:

en: Remember password
tr: Şifreyi hatırla

note: Build the user options frame.
en: User Options
tr: Kullanıcı Seçenekleri

en: New mail notifications
tr: Yeni posta bildiricisi

en: Buddy icon:
tr: Resim:

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
tr: %s Seçenekleri

note: Use Global Proxy Settings
en: Use Global Proxy Settings
tr: Evrensel Proxy Ayarlarını Kullan

note: No Proxy
en: No Proxy
tr: Proxy Kullanma

note: Use Environmental Settings
en: Use Environmental Settings
tr: Genel Ayarları Kullan

en: Proxy Options
tr: Proxy Ayarları

en: Proxy _type:
tr: Proxy _tipi:

en: _Host:
tr: _Host

en: _Port:
tr: _Port

en: _Username:
tr: _Kullanıcı Adı:

en: Pa_ssword:
tr: Şif_re

en: Add Account
tr: Hesap ekle

en: Modify Account
tr: Hesabı Değiştir

note: Register button
en: Register
tr: Kaydol

en: Are you sure you want to delete %s?
tr: %s silmek istediğinize emin misiniz?

en: Delete
tr: Sil

en: Screen Name
tr: Kayıtlı İsim

en: Enabled
tr: Aktif

en: Protocol
tr: Protokol

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
tr: 
    
    Bu kişiyi kullanıcı listenize eklemek istiyor musunuz?

en: Add buddy to your list?
tr: Kişiyi listenize eklemek istiyor musunuz?

en: Add
tr: Ekle

en: Join a Chat
tr: Sohbete Katıl

en: _Account:
tr: _Hesap

en: Get _Info
tr: Bilgiyi Al

en: I_M
tr: Mesaj

en: _Send File
tr: _Dosya Gönder

en: Add Buddy _Pounce
tr: Yeni Uyarıcı Ekle

en: View _Log
tr: _Kayıtları Göster

en: _Alias Buddy...
tr: Görünen İsim...

en: _Remove Buddy
tr: Kişiyi _Kaldır

en: Alias Contact...
tr: Görünen İsim...

en: Remove Contact
tr: Kişiyi Kaldır

en: _Alias...
tr: Görünen İsim...

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Add a _Buddy
tr: Kişi Ekle

en: Add a C_hat
tr: _Sohbet Ekle

en: _Delete Group
tr: _Grubu Sil

en: _Rename
tr: Ye_niden Adlandır

note: join button
en: _Join
tr: _Katıl

en: Auto-Join
tr: Otomatik Katıl

en: _Collapse
tr: _Daralt

en: _Expand
tr: _Genişlet

en: /Tools/Mute Sounds
tr: /Araçlar/Sesleri Kapat

note: Buddies menu
en: /_Buddies
tr: /_Kişiler

en: /Buddies/New Instant _Message...
tr: /_Kişiler/Yeni _Mesaj...

en: /Buddies/Join a _Chat...
tr: /_Kişiler/Sohbete Katıl...

en: /Buddies/Get User _Info...
tr: /_Kişiler/Kullanıcı Bilgisi Al...

en: /Buddies/View User _Log...
tr: /_Kişiler/Kişi Kayıtlarını Göster...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
tr: /_Kişiler/Çevrimdışı Kişileri Göster

en: /Buddies/Show _Empty Groups
tr: /_Kişiler/Boş Grupları Göster

en: /Buddies/Show Buddy _Details
tr: /Kişiler/Kişi Bilgilerini Göster

en: /Buddies/Sort Buddies
tr: /Kişiler/Kişileri Sırala

en: /Buddies/_Add Buddy...
tr: /_Kişiler/_Arkadaş Ekle...

en: /Buddies/Add C_hat...
tr: /_Kişiler/Sohbet Ekle...

en: /Buddies/Add _Group...
tr: /_Kişiler/Grup Ekle...

en: /Buddies/_Quit
tr: /_Kişiler/_Kapat

note: Tools
en: /_Tools
tr: /_Araçlar

en: /Tools/Buddy _Pounce
tr: /Araçlar/_Uyarıcılar

en: /Tools/Account Ac_tions
tr: /Araçlar/Hesaplarla İlgili

en: /Tools/A_ccounts
tr: /_Araçlar/_Hesaplar

en: /Tools/Pr_eferences
tr: /_Araçlar/_Tercihler

en: /Tools/Plu_gins
tr: /Araçlar/Eklentiler

en: /Tools/Pr_ivacy
tr: /_Araçlar/_Güvenlik

en: /Tools/_File Transfers
tr: /_Araçlar/_Dosya Transferleri

en: /Tools/R_oom List
tr: /_Araçlar/Oda Listesi

en: /Tools/Mute _Sounds
tr: /Araçlar/Sesleri _Kapat

en: /Tools/View System _Log
tr: /_Araçlar/Sistem Kayıtlarını Göster

note: Help
en: /_Help
tr: /_Yardım

en: /Help/Online _Help
tr: /Yardım/Çevrim_içi Yardım

en: /Help/_Debug Window
tr: /Yardım/_Hata Yakalama

en: /Help/_About
tr: /Yardım/_Hakkında

en: 
    <b>Account:</b> %s
tr: 
    <b>Hesap:</b> %s

en: 
    <b>Contact Alias:</b> %s
tr: 
    <b>Görünen İsim:</b> %s

en: 
    <b>Alias:</b> %s
tr: 
    <b>Görünen (etiket) İsim:</b> %s

en: 
    <b>Nickname:</b> %s
tr: 
    <b>Takma adı:</b>%s

en: 
    <b>Logged In:</b> %s
tr: 
    <b>Giriş Yaptı:</b>%s

en: 
    <b>Idle:</b> %s
tr: 
    <b>Süre:</b> %s

en: 
    <b>Last Seen:</b> %s ago
tr: 
    <b>Son görülme</b> %s önce

en: 
    <b>Status:</b> Offline
tr: 
    <b>Durum:</b> Çevrimdışı

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
tr: 
    <b>Açıklama:</b> Korkunç

en: 
    <b>Status:</b> Awesome
tr: 
    <b>Durum:</b> Korkunç

en: 
    <b>Status:</b> Rockin'
tr: 
    <b>Durum:</b> Rock Yapıyor

en: Idle (%dh %02dm)
tr: Bağlı (%dh %02dm)

en: Idle (%dm)
tr: Bağlı (%dd)

en: Idle
tr: Süre

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: /Buddies/New Instant Message...
tr: /_Kişiler/Yeni Anlık İleti...

en: /Buddies/Join a Chat...
tr: /_Kişiler/Sohbete Katıl...

en: /Buddies/Get User Info...
tr: /_Kişiler/Kullanıcı Bilgisi Al...

en: /Buddies/Add Buddy...
tr: /_Kişiler/_Kişi Ekle...

en: /Buddies/Add Chat...
tr: /_Kişiler/Sohbet Ekle...

en: /Buddies/Add Group...
tr: /_Kişiler/Grup Ekle...

en: /Tools/Room List
tr: /Araçlar/Oda Listesi

en: /Tools/Privacy
tr: /Araçlar/Güvenlik

en: Manually
tr: El ile ayarla

en: Alphabetically
tr: Alfabetik

en: By status
tr: Duruma göre

en: By log size
tr: Kayıt büyüklüğüne göre

en: /Tools/Buddy Pounce
tr: /Araçlar/Uyarıcılar

en: /Tools/Account Actions
tr: /Araçlar/Hesaplarla İlgili

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
tr: /Kişiler/Çevrimdışı Kişileri Göster

en: /Buddies/Show Empty Groups
tr: /Kişiler/Boş Grupları Göster

en: /Buddies/Show Buddy Details
tr: /Kişiler/Kişi Ayrıntılarını Göster

en: Add Buddy
tr: Kişi Ekle

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz kişinin listedeki ismini girin. İsterseniz kişinin görünen ismini değiştirebilirsiniz. Böylece mümkün olduğu takdirde girdiğiniz isim, kişinin kayıtlı ismi yerine listenizde görünecektir.

note: Set up stuff for the account box
en: Account:
tr: Hesap:

en: This protocol does not support chat rooms.
tr: Bu protokol sohbet odalarını desteklemiyor.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
tr: Sohbet etmek için hiçbir sohbet protokolüne giriş yapmadınız.

en: Add Chat
tr: Sohbet Ekle

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
tr: Lütfen bir görünen isim ve listeye eklemek istediğiniz sohbet hakkında uygun bir bilgi girin.

en: Add Group
tr: Grup Ekle

en: Please enter the name of the group to be added.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz grubun ismini girin.

en: No actions available
tr: Kullanılabilir işlem yok

en: /Tools
tr: /Araçlar

en: %s disconnected
tr: %s bağlantıyı kesti

en: %s was disconnected due to an error. %s The account has been disabled. Correct the error and reenable the account to connect.
tr: %s bir hatadan dolayı koptu. %s hesabı kapatıldı. Hatayı düzeltin ve hesabı bağlanmak için etkin hale getirin.

en: me is using Gaim v%s.
tr: Gaim v%s kullanıyorum.

en: Supported debug options are:  version
tr: Desteklenen hata ayıklama seçenekleri: versiyon

en: No such command (in this context).
tr: Geçersiz komut.

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
tr: "/help &lt;komut&gt;" yazarak belirtilen komutla ilgili yardım alabilirsiniz.
    Aşağıdakiler burada geçerli olan komutlardır:

en: No such command.
tr: Bilinmeyen komut.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
tr: Syntax Hatası: Komut için yanlış sayıda parametre verdiniz.

en: Your command failed for an unknown reason.
tr: Bilinmeyen bir sebepten komutunuz çalışmadı.

en: That command only works in chats, not IMs.
tr: Bu komut sadece sohbetlerde geçerlidir, anlık iletilerde değil.

en: That command only works in IMs, not chats.
tr: Bu komut sadece anlık iletilerde geçerlidir, sohbette değil.

en: That command doesn't work on this protocol.
tr: Komut, bu protokol üzerinde çalışmaz.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
tr: Kişi bu sohbetle aynı protokol üzerinde değil.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
tr: Bu kişiyi davet etmek için henüz geçerli bir hesaptan oturum açmadınız.

en: Invite Buddy Into Chat Room
tr: Kişiyi Sohbet Odasına Davet Et

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
tr: İsterseniz bir davet mesajıyla beraber davet etmek istediğiniz kişinin ismini girin.

en: _Buddy:
tr: _Kişi:

en: _Message:
tr: _Mesaj:

en: Unable to open file.
tr: Dosya açılamıyor.

en: <h1>Conversation with %s</h1>
tr: <h1>%s ile yazışma</h1>

en: Save Conversation
tr: Yazışmayı Kaydet

en: Find
tr: Bul

en: _Search for:
tr: Aranan:

en: Send File
tr: Dosya Gönder

en: Un-Ignore
tr: Yoksayma

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Info
tr: Bilgi

en: Get Away Message
tr: Dışarda! Mesajı al

en: Remove
tr: Kaldır

en: Unable to save icon file to disk.
tr: İkon diske kaydedilemedi

en: Save Icon
tr: İkonu Kaydet

en: Animate
tr: Oynat

en: Hide Icon
tr: İkonu Gizle

en: Save Icon As...
tr: İkonu Farklı Kaydet...

note: Conversation menu
en: /_Conversation
tr: /_Yazışma

en: /Conversation/New Instant _Message...
tr: /Yazışma/Yeni _Mesaj...

en: /Conversation/_Find...
tr: /Yazışma/_Ara...

en: /Conversation/View _Log
tr: /Yazışma/_Kayıtları Göster

en: /Conversation/_Save As...
tr: /Yazışma/Farklı Kaydet...

en: /Conversation/Clear
tr: /Yazışma/Temizle

en: /Conversation/Se_nd File...
tr: /Yazışma/_Dosya Gönder...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
tr: /Yazışma/_Uyarıcı Ekle...

en: /Conversation/_Get Info
tr: /Yazışma/_Bilgiyi Al

en: /Conversation/In_vite...
tr: /Yazışma/Davet Et...

en: /Conversation/Al_ias...
tr: /Yazışma/Görünen İs_im...

en: /Conversation/_Block...
tr: /Yazışma/Engelle...

en: /Conversation/_Add...
tr: /Yazışma/_Ekle...

en: /Conversation/_Remove...
tr: /Yazışma/_Kaldır...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
tr: /Yazışma/Kısayol Ekle...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
tr: /Yazışma/_Resim Ekle...

en: /Conversation/_Close
tr: /Yazışma/_Kapat

note: Options
en: /_Options
tr: /_Seçenekler

en: /Options/Enable _Logging
tr: /_Seçenekler/_Kayıt Tut

en: /Options/Enable _Sounds
tr: /_Seçenekler/_Ses Açık

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
tr: /_Seçenekler/Biçimlendirme Çubuklarını Gös_ter

en: /Options/Show Ti_mestamps
tr: /_Seçenekler/Za_manı Göster

en: /Conversation/View Log
tr: /Yazışma/Kayıtları Göster

en: /Conversation/Send File...
tr: /Yazışma/Dosya Gönder...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
tr: /Yazışma/Uyarıcı Ekle...

en: /Conversation/Get Info
tr: /Yazışma/Bilgiyi Al

en: /Conversation/Invite...
tr: /Yazışma/Davet Et...

en: /Conversation/Alias...
tr: /Yazışma/Görünen İsim...

en: /Conversation/Block...
tr: /Yazışma/Yoksay...

en: /Conversation/Add...
tr: /Yazışma/Ekle...

en: /Conversation/Remove...
tr: /Yazışma/Kaldır...

en: /Conversation/Insert Link...
tr: /Yazışma/Kısayol Ekle...

en: /Conversation/Insert Image...
tr: /Yazışma/Resim Ekle...

en: /Options/Enable Logging
tr: /_Seçenekler/Kayıt Tut

en: /Options/Enable Sounds
tr: /_Seçenekler/Ses Açık

en: /Options/Show Formatting Toolbars
tr: /_Seçenekler/Biçimlendirme Çubuğunu Göster

en: /Options/Show Timestamps
tr: /_Seçenekler/Zamanı Göster

en: /Options/Show Buddy Icon
tr: /_Seçenekler/Kişi Resmini Göster

en: User is typing...
tr: Kullanıcı yazıyor...

en: User has typed something and paused
tr: Kullanıcı bir şeyler yazdı ve durdu

note: Build the Send As menu
en: _Send To
tr: _Gönder

en: Topic:
tr: Konu:

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
tr: Odada kimse yok

en: IM the user
tr: Kullanıcıya mesaj

en: Ignore the user
tr: Kullanıcıyı yoksay

en: Get the user's information
tr: Kullanıcının bilgisini al

en: %d person in room | %d people in room
tr[0]: %d kişi odada

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
tr: say &lt;mesaj&gt;:  Komut kullanmıyormuşunuz gibi mesaj göndermenizi sağlar.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
tr: debug &lt;option&gt;:  Bu konuşmaya değişik debug bilgileri yolla.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
tr: clear: Konuşma ekranını temizler

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
tr: help &lt;komut&gt;:  Belirtilen komutla ilgili yardım.

en: Confirm close
tr: Kapatmayı onayla

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
tr: Okunmamış iletileriniz var. Pencereyi kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Close conversation
tr: Yazışmayı kapat

en: Last created window
tr: Son açılan pencere

en: Separate IM and Chat windows
tr: Mesaj ve sohbet pencerelerini ayır

en: New window
tr: Yeni pencere

en: By group
tr: Gruba göre

en: By account
tr: Hesap türüne göre

en: Save Debug Log
tr: Hata Kaydını Sakla

en: Invert
tr: Çevirmek

en: Highlight matches
tr: Bulunanları Vurgula

en: Debug Window
tr: Hata Ayıklama Penceresi

en: Clear
tr: Temizle

en: Pause
tr: Durakla

en: Timestamps
tr: Zaman

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Right click for more options.
tr: Daha fazla seçenek için sağ tıklayın

en: lead developer
tr: geliştirici

en: developer
tr: geliştirici

en: developer & webmaster
tr: geliştirici & sitesahibi

en: win32 port
tr: win32 portu

en: support
tr: destek

en: maintainer
tr: ilgili

en: libfaim maintainer
tr: libfaim bakımcısı

en: Jabber developer
tr: Jabber geliştiricisi

en: original author
tr: Özgün dizgi

en: hacker and designated driver [lazy bum]
tr: hacker ve belirtilmiş sürücü [lazy bum]

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Catalan
tr: Katalan dili

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danimarka dili

en: German
tr: Almanca

en: Australian English
tr: Avusturalya İngilizcesi

en: British English
tr: İngiliz İngilizcesi

en: Canadian English
tr: Kanada İngilizcesi

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Finnish
tr: Fince

en: French
tr: Fransızca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hindi
tr: Hindu dili

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Lithuanian
tr: Litvanca

en: Georgian
tr: Gürcü Dili

en: Korean
tr: Korece

en: Dutch, Flemish
tr: Hollandaca, Flamanca

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Norwegian
tr: Norveç dili

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese-Brazil
tr: Portekizce-Brezilyaca

en: Romanian
tr: Romence

en: Russian
tr: Rusça

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Slovenian
tr: Sloven dili

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Vietnamese
tr: Vietnamese (VIQR)

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
tr: T.M.Thanh ve Gnome-Vi Takımı

en: Simplified Chinese
tr: Çince (Basit)

en: Traditional Chinese
tr: Çince (Geleneksel)

en: Amharic
tr: Habeşçe (EZ+)

en: Slovak
tr: Slovak dili

en: About Gaim
tr: Gaim Hakkında

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using GTK+ and is licensed under the GNU GPL.<BR><BR>
tr: Gaim; AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu hesaplarınıza aynı anda bağlanmanızı sağlayan modüler bir mesaj programıdır. GTK+ kullanılarak yazılmış olup GNU GPL lisansı altındadır.<BR><BR>

en: Active Developers
tr: Aktif Geliştiriciler

en: Crazy Patch Writers
tr: Çılgın Yama Yazarları

en: Retired Developers
tr: Emekli Yapımcılar

en: Current Translators
tr: Şu anki Çevirmenler

en: Past Translators
tr: Eski Çevirmenler

en: Debugging Information
tr: Ayıklama Bilgisi

en: _Name
tr: _İsim

en: _Account
tr: _Hesap

en: New Instant Message
tr: Yeni Mesaj

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
tr: Lütfen anlık ileti göndermek istediğiniz kişinin görüntü veya etiket ismini giriniz.

en: Get User Info
tr: Kullanıcı Bilgisini Al

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
tr: Lütfen bilgilerini görmek istediğiniz kişinin görüntü veya etiket ismini giriniz.

en: View User Log
tr: Kullanıcı Kaydını Al

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
tr: Lütfen kayıtlarını görmek istediğiniz kişinin görüntü veya etiket ismini giriniz.

en: Alias Contact
tr: Görünen İsim

en: Enter an alias for this contact.
tr: Bu kişi için görünen ismi girin.

en: Alias
tr: Görünen İsim

en: Enter an alias for %s.
tr: %s için görünen ismi girin.

en: Alias Buddy
tr: Görünen İsim...

en: Alias Chat
tr: Görünen Sohbet

en: Enter an alias for this chat.
tr: Bu sohbet için görünen ismi girin.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
tr[0]: %s ve %d içeren kişiyi kişi listenizden silmek üzeresiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
tr: %s grubu ve içerdiği üyeleri arkadaş listenizden silmek üzeresiniz.  Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Group
tr: _Grubu Sil

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
tr: %s ögesini kullanıcı listenizden silmek üzeresiniz.  Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Buddy
tr: Kişiyi Sil

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
tr: %s ile olan sohbetinizi arkadaş listenizden silmek üzeresiniz.  Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Chat
tr: Sohbeti Sil

en: Finished
tr: Bitti

en: Canceled
tr: Vazgeçildi

en: Waiting for transfer to begin
tr: Transferin başlaması bekleniyor

en: <b>Receiving As:</b>
tr: <b>Alınan:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
tr: <b>Gönderen:</b>

en: <b>Sending To:</b>
tr: <b>Kime:</b>

en: <b>Sending As:</b>
tr: <b>Gönderilen:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
tr: Bu dosyayı açmak için uygulama belirtilmemiş.

en: An error occurred while opening the file.
tr: Dosyayı açarken bir hata oluştu.

en: Error launching %s: %s
tr: %s çalıştırma hatası: %s

en: Error running %s
tr: %s çalıştırma hatası

en: Process returned error code %d
tr: İşlemde hata oluştu. Hata Kodu: %d

en: Progress
tr: İlerleme

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Size
tr: Boyut

en: Remaining
tr: Kalan

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Local File:
tr: Yerel Dosya:

en: Status:
tr: Durum:

en: Speed:
tr: Hız:

en: Time Elapsed:
tr: Geçen Süre:

en: Time Remaining:
tr: Kalan Süre:

en: _Keep the dialog open
tr: Bağlantıyı açık tut

en: C_lear finished transfers
tr: Tamamlanan transferleri _temizle

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
tr: Dosya transfer _detayları

note: Pause button
en: _Pause
tr: _Duraksat

note: Resume button
en: _Resume
tr: Devam _Et

en: Failed
tr: Bağlantı Kurulamıyor

en: Pa_ste As Text
tr: Metin olarak Yapıştır

en: Hyperlink color
tr: Bağlantı rengi

en: Color to draw hyperlinks.
tr: Bağlantıları renklendir.

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
tr: Bağlantıları fare üzerine geldiğinde renklendir.

en: _Copy E-Mail Address
tr: E-Posta Adresini _Kopyala

en: _Open Link in Browser
tr: Bağlantıyı Aç

en: _Copy Link Location
tr: Bağlantıyı _Kopyala

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
tr: <span size='larger' weight='bold'>Tanınmayan dosya türü.</span>
    
    PNG ye düzenleniyor.

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
tr: Tanınmayan dosya türü
    
    PNG varsayılan yapılıyor.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
tr: <span weight="bold" size="larger">Resmi kaydederken hata</span>
    
    %s

en: Error saving image
    
    %s
tr: Resmi kaydederken hata: %s

en: Save Image
tr: Resmi Kaydet

en: _Save Image...
tr: Resmi _Kaydet...

en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç

en: Select Text Color
tr: Yazı Rengini Seç

en: Select Background Color
tr: Arkaplan Rengini Seç

en: _Description
tr: _Açıklama

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz bağlantıyı ve açıklamasını girin. Açıklama zorunlu değildir.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz bağlantıyı girin.

en: Insert Link
tr: Bağlantı Ekle

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Failed to store image: %s
tr: Resim kaydedilemedi: %s

en: Insert Image
tr: Resim Ekle

en: This theme has no available smileys.
tr: Bu tema gülenyüz içermiyor.

note: show everything
en: Smile!
tr: Gülenyüz!

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: İtalik

en: Underline
tr: Altçizgili

en: Larger font size
tr: Büyük yazı boyutu

en: Smaller font size
tr: Ufak yazı boyutu

en: Font Face
tr: Font

en: Foreground font color
tr: Yazı rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Clear formatting
tr: Biçimlemeyi Temizle

en: Insert link
tr: Bağlantı Ekle

en: Insert image
tr: Resim ekle

en: Insert smiley
tr: Gülenyüz ekle

en: Conversation in %s on %s
tr: %s içinde %s üzerinde konuşma

en: Conversation with %s on %s
tr: %s ile %s üzerindeki konuşma

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
tr: Sistem olayları sadece "Tüm durum değişikliklerini sistem günlüğüne kaydet" seçeneği aktifse kaydedilir.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
tr: Anlık iletiler sadece "Tüm anlık iletileri kaydet" seçeneği aktifse kaydedilir.

en: No logs were found
tr: Günlük kaydı bulunamadı

en: Total log size:
tr: Toplam Kayıt büyüklüğü:

en: Conversations in %s
tr: %s içindeki Konuşmalar

en: Conversations with %s
tr: %s ile konuşma

en: System Log
tr: Sistem Kayıtları

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
tr: Gaim %s. Fazla bilgi için `%s -h' deneyin.

note: TODO: Should save the previous status as a transient status? Save the newly selected status to prefs.xml and status.xml
en: Default
tr: Varsayılan

note: Descriptive label
en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
tr[0]: %s, %d yeni mesaj.

en: <span weight="bold">From:</span> %s
tr: <span weight="bold">Kimden:</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
tr: <span weight="bold">Konu:</span> %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
tr: <span weight="bold" size="larger">Mesajınız Var!</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
tr: <span weight="bold" size="larger">Mesajınız Var!</span>
    
    %s

en: Search Results
tr: Arama sonuçları

en: Info for %s
tr: %s için Bilgi

en: Buddy Information
tr: Arkadaş Bilgisi

en: The browser command <b>%s</b> is invalid.
tr: Tarayıcı komutu <b>%s</b> geçersiz.

en: Unable to open URL
tr: Bağlantı açılamıyor

en: Error launching <b>%s</b>: %s
tr: Çalıştırma hatası <b>%s</b>: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
tr: 'El ile ayarla' tarayıcı komutu seçildi, ama hiçbir komut yazılmadı.

en: Select a file
tr: Dosyayı seçin

en: Please enter a buddy to pounce.
tr: Uyarmak istediğiniz kişiyi girin.

note: "New Buddy Pounce"
en: New Buddy Pounce
tr: Yeni Uyarıcı

en: Edit Buddy Pounce
tr: Uyarıcıyı Düzenle

note: Create the "Pounce Who" frame.
en: Pounce Who
tr: Kimi Uyar

en: _Buddy name:
tr: _Kişi:

note: Create the "Pounce When" frame.
en: Pounce When
tr: Ne zaman Uyar

en: Si_gn on
tr: Girişte

en: Sign _off
tr: Çıkışta

en: A_way
tr: Gidince

en: _Return from away
tr: Dönünce

en: _Idle
tr: Hazır olunca

en: Buddy starts _typing
tr: Yazmaya başlayınca

en: Buddy stops t_yping
tr: Kişi yazmıyor

note: Create the "Pounce Action" frame.
en: Pounce Action
tr: Uyarı İşleri

en: Op_en an IM window
tr: Mesaj penceresi aç

en: _Popup notification
tr: _Popup bildirici

en: Send a _message
tr: Mesaj gönder

en: E_xecute a command
tr: Komut çalıştır

en: P_lay a sound
tr: Ses çal

en: B_rowse...
tr: Gözat...

en: Bro_wse...
tr: Gözat...

en: Pre_view
tr: Önizleme

note: "Remove Buddy Pounce"
en: Remove Buddy Pounce
tr: Uyarıcıyı Kaldır

en: %s has started typing to you (%s)
tr: %s size yazıyor (%s)

en: %s has signed on (%s)
tr: %s bağlandı (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
tr: %s size yazmıyor (%s)

en: %s has signed off (%s)
tr: %s çıktı (%s)

en: %s has become idle (%s)
tr: %s bağlı (%s)

en: %s has gone away. (%s)
tr: %s dışarıda! (%s)

en: Icon
tr: İkon

en: Description
tr: Açıklama

en: Show _formatting on incoming messages
tr: Gelen iletilerde _biçimlendirmeyi göster

en: Show buddy _icons
tr: Resimleri göster

en: _Highlight misspelled words
tr: Yanlış yazılmış sözcükleri vurgula

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
tr: Bu mesaj, biçimlendirmeyi destekleyen protokollerde gönderdiğiniz mesajın nasıl görüneceğini gösterir. :)

note: All the tab options!
en: Tab Options
tr: Sekme Seçenekleri

en: _Placement:
tr: _Yerleştirme:

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Left Vertical
tr: Sol Dikey

en: Right Vertical
tr: Sağ Dikey

en: N_ew conversations:
tr: Y_eni Konuşmalar:

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: STUN Server:
tr: STUN Sunucusu:

en: _Autodetect IP Address
tr: IP Adresini Otomatik Al

en: Public _IP:
tr: Yerel _IP:

en: Ports
tr: Portlar

en: _Start Port:
tr: Başlangıç Portu:

en: _End Port:
tr: Bitiş Portu:

en: Proxy Server
tr: Proxy Sunucusu

en: No proxy
tr: Proxy yok

en: _User:
tr: _Kullanıcı

en: GNOME Default
tr: Gnome Varsayılanı

en: Manual
tr: El ile ayarla

en: Browser Selection
tr: Tarayıcı Seçimi

en: _Browser:
tr: _Tarayıcı

en: _Open link in:
tr: Bağlantıyı aç:

en: Browser default
tr: Varsayılan Tarayıcı

en: Existing window
tr: Varolan pencere

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: _Manual:
    (%s for URL)
tr: _El ile ayarla:
    (Bağlantı için %s)

en: Logging
tr: Kayıt

en: Log _Format:
tr: Kayıt Biçimi

en: Log all _instant messages
tr: Tüm anlık _mesajları kaydet

en: Log all c_hats
tr: Tüm sohbetleri tut

en: Sound Selection
tr: Ses Seçimi

en: Sound Method
tr: Ses Metodu

en: _Method:
tr: _Metod:

en: Console beep
tr: Konsol bip

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Command
tr: Komut

en: No sounds
tr: Ses Yok

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
tr: Ses komutu:
    (dosya ismi için %s)

en: Sound Options
tr: Ses Seçenekleri

en: Sounds when conversation has _focus
tr: Tartışma aktifken ses açık

en: _Sounds while away
tr: Dışarıda!yken ses açık

en: Sound Events
tr: Ses Olayları

en: Play
tr: Oynat

en: Event
tr: Olay

en: Test
tr: Test Et

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Choose...
tr: Seç...

en: Away
tr: Dışarıda!

en: _Auto-reply:
tr: _Otomatik-cevapla:

en: When away
tr: Dışarıda!yken

en: When both away and idle
tr: Aynı anda meşgul ve boş olduğu zaman

en: _Report idle time
tr: Boşa geçen süreyi _raporla

en: Auto-away
tr: Otomatik Dışarıda!

en: Change status when _idle
tr: Boşken durumu değ_iştir

en: _Minutes before changing status:
tr: Durumunuzu değiştir_menizden geçen dakika

en: Change _status to:
tr: Durumu _değiştir:

en: Smiley Themes
tr: Gülenyüz Temaları

en: Sounds
tr: Sesler

en: Network
tr: Ağ

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Away / Idle
tr: Dışarıda / Burda

en: Allow all users to contact me
tr: Her kullanıcı bana ulaşabilir

en: Allow only the users on my buddy list
tr: Sadece listemdekiler bana ulaşabilir

en: Allow only the users below
tr: Sadece aşağıdaki kullanıcılar bana ulaşabilir

en: Block all users
tr: Tüm sohbetleri tut

en: Block only the users below
tr: Sadece aşağıdaki kullanıcılar bana ulaşabilir

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
tr: Gizlilikteki değişiklikler anında aktif olur.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
tr: Gizlilik ayarla:

en: Permit User
tr: Kullanıcıya İzin Ver

en: Type a user you permit to contact you.
tr: Sizinle iletişim kurulmasına izin vereceğiniz kullanıcıyı yazın

en: Permit
tr: İzin Ver

en: Allow %s to contact you?
tr: %s ile görüşmek istiyor musunuz?

en: Block User
tr: Kullanıcıyı Engelle

en: Type a user to block.
tr: Engellenecek kullanıcıyı girin.

en: Block
tr: Engelle

en: Block %s?
tr: Engelle %s?

en: Are you sure you want to block %s?
tr: %s engellemek istediğinize emin misiniz?

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Yes and No buttons.
en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Apply
tr: Uygula

en: Close
tr: Kapat

en: That file already exists
tr: Bu dosya zaten var

en: Would you like to overwrite it?
tr: Üzerine yazmak ister misiniz?

en: Save File...
tr: Farklı Kaydet...

en: Open File...
tr: Aç...

en: Room List
tr: Oda Listesi

note: list button
en: _Get List
tr: _Listeyi Al

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tür

en: Message
tr: Mesaj

en: Saved Statuses
tr: Kaydedilmiş Durumlar

note: Use button TODO: It might be better if the button said "Use" or "Activate"
en: _Use
tr: _Kullan

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
tr: Başlık zaten kullanılıyor. Farklı bir başlık seçmelisiniz.

en: Custom status
tr: Şuanki durum

en: Status
tr: Durum

en: _Title:
tr: Baş_lık

en: _Status:
tr: D_urum:

note: Custom status message expander
en: Use a _different status for some accounts
tr: Bazı hesaplar için _farklı bir durum kullan.

en: Buddy logs in
tr: Arkadaşınız giriş yaptı

en: Buddy logs out
tr: Arkadaşınız çıkış yaptı

en: Message received
tr: Mesaj alındı

en: Message received begins conversation
tr: Alınan mesaj yazışmayı başlatır

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildi

en: Person enters chat
tr: Kişi sohbete katıldı

en: Person leaves chat
tr: Kişi sohbetten ayrıldı

en: You talk in chat
tr: Sohbet ediyorsunuz

en: Others talk in chat
tr: Sohbet ediyorlar

en: Someone says your name in chat
tr: Biri sohbette adınızı söyledi

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
tr: (%s) dosyasından ses okunamadı. Dosya yok.

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
tr: Ses çalınamadı çünkü 'Komut' ses yöntemi seçilmiş ama hiçbir ses ayarlanmamış.

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
tr: Ses çalınamadı çünkü yapılandırılan ses komutu çalıştırılamadı: %s

en: Typing
tr: Yazma

note: connect to the server
en: Connecting
tr: Bağlanılıyor

note: hacks
en: Available
tr: Mevcut

note: * Without this selecting Invisible as own status doesn't * work. It's not used and not needed to show status of buddies.
en: Invisible
tr: Görünmez

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Custom...
tr: Değiştir...

en: Saved...
tr: Kaydedilmiş...

en: _Alias
tr: _Görünen İsim

en: _Invite
tr: _Davet Et

en: _Modify
tr: _Düzenle

en: _Open Mail
tr: _Mesaj Aç

en: _Warn
tr: _Uyarı

en: The following error has occurred loading %s: %s
tr: %s yüklenirken şu hata oluştu: %s

en: Failed to load image
tr: Resim kaydetmede hata

en: Cannot send folder %s.
tr: %s klasörü yollanamadı.

en: Gaim cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually
tr: Gaim bir klasörü transfer edemez. Dosyaları tek başına göndermek zorundasınız

en: You have dragged an image
tr: Bir resim sürüklediniz.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
tr: Bu resmi dosya transferi, bir mesaj içinde gönderebilir veya arkadaşınınzın görüntü resmi olarak kullanabilirsiniz.

en: Set as buddy icon
tr: Kişi görüntüsü olarak ata

en: Send image file
tr: Resim dosyası gönder

en: Insert in message
tr: İleti içine ekle

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
tr: Bunu kişi ikonu olarak ayarlamak istiyor musunuz?

en: You can send this image as a file transfer or embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
tr: Bu resmi dosya transferi, bir mesaj içinde gönderebilir veya arkadaşınınzın görüntü resmi olarak kullanabilirsiniz.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
tr: Bu mesaja resim ekleyebilir veya arkadaşınızın simgesi olarak kullanabilirsiniz.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of the desktop item types are crap like * "MIME Type" (I have no clue how that would be a desktop item) and "Comment"... nothing we can really * send.  The only logical one is "Application," but do we really want to send a binary and nothing 
en: Cannot send launcher
tr: Çalıştırıcı gönderilemiyor

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
tr: <b><font color="red">Kaydedicinin okuma fonksiyonu yok</font></b>

en: Logging of this conversation failed.
tr: Konuşmanın kaydı yapılamadı.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
tr: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;OTOMATIK-CEVAPLA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
tr: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;OTOMATIK-CEVAPLA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
tr: <font color="red"><b>Kayıt dosyası yolu bulunamadı!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
tr: <font color="red"><b>Dosya okunamıyor: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
tr: (%s) %s <Otomatik-cevap>: %s

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
tr: Gerekli eklenti %s bulunamadı. Lütfen eklentiyi kurun ve tekrar deneyin.

en: Gaim was unable to load your plugin.
tr: Gaim eklentinizi yükleyemedi.

en: The required plugin %s was unable to load.
tr: Gerekli %s eklentisi yüklenemedi.

en: Idle
tr: Hazır olunca

en: 
    <b>Status:</b> %s
tr: 
    <b>Durum:</b> %s

en: 
    <b>Message:</b> %s
tr: 
    <b>Mesaj:</b> %s

note: Creating the user splits
en: Host name
tr: Barındırıcı Adı

en: First name
tr: Ad:

en: Last name
tr: Soyad:

en: Email
tr: E-Posta

en: Bonjour
tr: Günaydın

en: Save Buddylist...
tr: Liste Kaydet

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
tr: Arkadaş listenzi boş, dosyaya hiçbir şey yazılmadı.

en: Couldn't open file
tr: Dosya açılamıyor

en: Buddylist saved successfully!
tr: Kişi Listesi başarıyla kaydedildi!

en: Could't open file
tr: Dosya açılamıyor!

en: Load Buddylist...
tr: Kişi Listesi Yükle!

en: Buddylist loaded successfully!
tr: Kişi Listesi Başarıyla Yüklendi!

en: Save buddylist...
tr: Kişi Listesi Kaydet...

en: Fill in the registration fields.
tr: Kayıt alanlarını doldurun.

en: Passwords do not match.
tr: Parolalar çelişiyor.

en: Unable to register new account. Error occurred.
tr: Yeni bir hesap kaydedilemedi. Hata oluştu.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
tr: Yeni Gadu-Gadu Hesabı Kaydedildi

en: Registration completed successfully!
tr: Kayıt başarıyla tamamlandı.

en: Nickname
tr: Takma Ad

en: City
tr: Şehir

en: Year of birth
tr: Doğum Yılı

en: Only online
tr: Sadece çevrimiçler

en: Find buddies
tr: Kişi bul

en: Please, enter your search criteria below
tr: Arama kriterinizi aşağıya girin

en: Fill in the fields.
tr: Alanları doldurunuz.

en: Your current password is different from the one that you specified.
tr: Şuanki parolanız önceden belirlediğiniz paroladan farklı.

en: Unable to change password. Error occured.
tr: Parola değiştirilemedi. Hata oluştu.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
tr: Gadu-Gudu hesabı için parola değiştir.

en: Password was changed successfully!
tr: Parola başarıyla değiştirildi

en: Token Error
tr: Belirti Hatası

en: Current password
tr: Şuanki şifre

en: Password
tr: Şifre

en: Password (retype)
tr: Parola (tekrarlayın)

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
tr: Lütfen UIN için şuanki parolanızı ve yeni parolanızı girin:

en: Change Gadu-Gadu Password
tr: Gadu-Gadu Şifreni Değiştir

en: Select a chat for buddy: %s
tr: Kişi için bir sohbet seçin : %s

en: Add to chat...
tr: _Sohbet Ekle

en: Unable to read socket
tr: Bağlantı açılamıyor

en: Search results
tr: Arama sonuçları

note: zephyr has several exposures NONE (where you are hidden, and zephyrs to you are in practice silently dropped -- yes this is wrong) OPSTAFF "hidden" REALM-VISIBLE visible to people in local realm REALM-ANNOUNCED REALM-VISIBLE+ plus your logins/logouts are announced to <login,username,*> NET-VISIBLE R
en: Online
tr: Çevrimiçi

note: type = gaim_status_type_new_with_attrs(GAIM_STATUS_UNAVAILABLE, "not-available", "Not Available", TRUE, TRUE, FALSE, "message", _("Message"), gaim_value_new(GAIM_TYPE_STRING), NULL); types = g_list_append(types, type);
en: Busy
tr: Meşgul

en: Blocked
tr: Engellenmiş

en: Add to chat
tr: Sohbete Ekle

en: Unblock
tr: Bloğu kaldır

en: Chat _name:
tr: Sohbet _adı

en: Connection failed.
tr: Bağlantı kurulamadı.

en: Chat error
tr: Sohbet hatası

en: This chat name is already in use
tr: Bu dsohbet adı zaten kullanımda

en: Not connected to the server.
tr: Sunucuya bağlanılamadı

en: e-Mail
tr: E-Posta

en: Register New Gadu-Gadu Account
tr: Yeni Gadu-Gadu Hesabı Oluştur

en: Please, fill in the following fields
tr: Lütfen alanları doldurunuz

en: Change password
tr: Parola Değiştir

en: Upload buddylist to Server
tr: Arkadaş Listesini Sunucuya Ver

en: Download buddylist from Server
tr: Arkadaş Listesini Sunucudan İndir

en: Delete buddylist from Server
tr: Arkadaş Listesini Sunucudan Sil

en: Save buddylist to file
tr: Kişi listesini dosyaya kaydet

en: Load buddylist from file
tr: Arkadaş Listesini Dosyadan Al

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
tr: Gadu-Gadu Protokol Eklentisi

note: summary
en: Polish popular IM
tr: Popüler IM'i cilala

en: Gadu-Gadu User
tr: Gadu-Gadu Kullanıcısı

en: Unknown command: %s
tr: Bilinmeyen komut: %s

en: current topic is: %s
tr: şu anki konu: %s

en: No topic is set
tr: Hiçbir konu seçilmedi

en: File Transfer Failed
tr: Dosya transferi Başarılamadı

en: Gaim could not open a listening port.
tr: Gaim bir dinleme portu açamadı

en: Error displaying MOTD
tr: MOTD görüntülenirken hata

en: No MOTD available
tr: MOTD mevcut değil

en: There is no MOTD associated with this connection.
tr: Bağlantıyla temas halinde bir MOTD bulunmamaktadır

en: MOTD for %s
tr: %s için MOTD

en: Server has disconnected
tr: Sunucu bağlantısı kesildi

en: View MOTD
tr: MOTD'yi göster

en: _Channel:
tr: _Kanal

en: _Password:
tr: Ş_ifre

en: IRC nicks may not contain whitespace
tr: IRC isimler boşluk karakteri içeremez

en: SSL support unavailable
tr: SSL desteği mevcut değil

en: Couldn't create socket
tr: Soket yaratılamadı

en: Couldn't connect to host
tr: Ana bilgisayara bağlanılamadı

en: Connection Failed
tr: Bağlantı Kurulamıyor

en: SSL Handshake Failed
tr: SSL Handshake Başarısız

en: Read error
tr: Okuma hatası

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Topic
tr: Konu

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
tr: IRC Protokol Eklentisi

en: Server
tr: Sunucu

en: Encodings
tr: Kodlamalar

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Real name
tr: Gerçek Ad

note: option = gaim_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
tr: SSL Kullan

en: Bad mode
tr: Kötü mod

en: You are banned from %s.
tr: %s tarafından yasaklandınız.

en: Banned
tr: Yasaklı

en: Cannot ban %s: banlist is full
tr: %s banlanamıyor: ban listesi dolu.

en: Nick
tr: Takma isim

en:  <i>(identified)</i>
tr: <i>(tanımlandı)</i>

en: Realname
tr: Gerçek Ad

en: Currently on
tr: Şu anda açık

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
tr: <b>Hazır:</b> %s<br>

en: Online since
tr: Bağlı olduğu süre:

en: <br><b>Defining adjective:</b> Glorious<br>
tr: <br><b>Belirleyici sıfat:</b> Mükemmel<br>

en: %s has changed the topic to: %s
tr: %s konuyu değiştirdi: %s

en: The topic for %s is: %s
tr: %s için konu: %s

en: Unknown message '%s'
tr: Bilinmeyen mesaj '%s'

en: Unknown message
tr: Bilinmeyen mesaj

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
tr: Gaim'in gönderdiği mesaj IRC sunucusu tarafından algılanamadı.

en: Users on %s: %s
tr: Kişiler (%s): %s

en: Time Response
tr: Zaman Yanıtı

en: The IRC server's local time is:
tr: IRC Sunucusu'nun yerel zamanı:

en: No such channel
tr: Böyle bir kanal yok

note: does this happen?
en: no such channel
tr: böyle bir kanal yok

en: User is not logged in
tr: Kullanıcı oturum açmamış

en: No such nick or channel
tr: Böyle bir kişi veya kanal bulunamadı

en: Could not send
tr: Gönderilemedi

en: Joining %s requires an invitation.
tr: %s katılımı davet gerektiriyor.

en: Invitation only
tr: Sadece davetliler

en: You have been kicked by %s: (%s)
tr: %s tarafından atıldınız: (%s)

en: Kicked by %s (%s)
tr: %s tarafından atıldınız (%s)

en: mode (%s %s) by %s
tr: mod (%s %s) , %s tarafından

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
tr: Seçtiğiniz hesap adı sunucu tarafından geri çevrildi. Muhtemelen geçersiz karakterler içeriyor olabilir.

en: Cannot change nick
tr: Kullanıcı adı değiştirilemiyor

en: Could not change nick
tr: Kullanıcı adı değiştirilemiyor

en: Error: invalid PONG from server
tr: Hata: sunucudan geçersiz cevap (PONG)

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
tr: PING cevabı -- Gecikme: %lu saniye

en: Cannot join %s:
tr: %s'e katılınamıyor:

en: Cannot join channel
tr: Kanal katılınamıyor

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
tr: Takma ad veya kanal geçici olarak hizmet dışıdır.

en: Wallops from %s
tr: %s sert bir dayak attı.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
tr: action &lt;action to perform&gt;:  Bir faaliyet yap.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
tr: Dışarıda! [mesaj]:  Dışarıda! mesajınızı yazın, ya da Dışarda! olduğunuzda boş mesaj kullanın.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
tr: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Bir kanal operatöründen durumunu almak için bir kanal operatörü olmak zorundasınız.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
tr: invite &lt;nick&gt; [room]:  Birini seçtiğiniz veya bulunduğunuz kanala davet eder.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
tr: list:  Ağdaki sohbet odalarını listeler <i>Dikkat, bazı sunucular siz bunu yaparken sohbet ağıyla bağlantınızı kesebilirler.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
tr: me &lt;action to perform&gt;:  Bir eylem yap.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
tr: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Kanal veya kullanıcı modu ayarlama/belirsizleştirme.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
tr: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Bir kişiye özel mesaj yollar (kanala değil)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
tr: names [channel]: Kanaldaki kullanıcıları listeler

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
tr: nick &lt;new nickname&gt;:  Nick (takma adınızı) değiştirir.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
tr: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Bir kanal operatöründen durumunu almak için bir kanal operatörü olmak zorundasınız.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
tr: operwall &lt;message&gt;:  Ne olduğunu bilmiyorsanız muhtelemen kullanamazsınız :)

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
tr: part [room] [message]:  Bulunulan veya belirtilen kanaldan eğer istenirse bir mesaj yazılarak ayrılınabilir.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
tr: ping [nick]:  Bir kullanıcının ne kadar ping(lag)'a sahip olduğunu sorar.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
tr: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Kullancıya özel mesaj yollar (kanaldan ayrı)

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
tr: quit [mesaj]:  Mesaj bırakarak sunucudan ayrıl

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
tr: quote [...]:  Sunucuya işlenmemiş bir komut yollar

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
tr: remove &lt;nick&gt; [message]:  Birini odadan uzaklaştırır. İsterseniz atma mesajı da yazabilirsiniz. Bunu yapmak için kanal operatörü olmalısınız.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
tr: time: IRC sunucusundaki yerelzamanı gösterir.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
tr: topic [&lt;yeni konu&gt;]:  Konuyu değiştir veya görüntüle

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
tr: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Kullanıcı modunu ayarlar/belirsizleştirir.

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
tr: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Bir kanal operatöründen durumunu almak için bir kanal operatörü olmak zorundasınız.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
tr: wallops &lt;message&gt;:   Ne olduğunu bilmiyorsanız muhtelemen kullanamazsınız :)

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
tr: whois [server] &lt;nick&gt;:  nick takma adlı kişi hakkında bilgi getirir.

en: Reply time from %s: %lu seconds
tr: %s cevabı süresi: %lu saniye

en: CTCP PING reply
tr: CTCP PING cevabı

en: Disconnected.
tr: Sunucu bağlantısı kesildi

en: Server requires TLS/SSL for login.  Select "Use TLS if available" in account properties
tr: Sunucu oturum açmak için TLS/SSL gerektiriyor. Hesap özelliklerinden "Mümkünse TLS kullan" seçeneğini işaretleyin.

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
tr: Bu sunucu bağlanmak için TLS/SSL gerektirir. Hiç TLS/SSL desteği bulunamadı.

en: Invalid response from server.
tr: Hata: sunucudan geçersiz cevap

en: Plaintext Authentication
tr: Şifresiz Metin Yetkilendirmesi

en: Full Name
tr: Ad

en: Family Name
tr: Soyad

en: Given Name
tr: Görünen İsim

en: Street Address
tr: Cadde

en: Extended Address
tr: Adres (devam)

en: Locality
tr: Yer

en: Region
tr: Bölge

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Country
tr: Ülke

en: Telephone
tr: Telefon

en: Organization Name
tr: Organizasyon Adı

en: Organization Unit
tr: Organizasyon Ünitesi

en: Role
tr: Rol

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Edit Jabber vCard
tr: VCard Dosyasını Düzenle

en: Resource
tr: Kaynak

en: Middle Name
tr: Göbek Ad

en: Address
tr: Adres

en: P.O. Box
tr: Posta Kutusu

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Logo
tr: Amblem

en: Un-hide From
tr: Gizleme

en: Temporarily Hide From
tr: Geçici Olarak Gizlen

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
tr: Mevcudiyet Bildirimini İptal Et

en: (Re-)Request authorization
tr: Yeniden İzin İste

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
tr: Aboneliği Kes

en: Error
tr: Hata

en: Chatty
tr: Konuşkan

en: Extended Away
tr: Uzun Süre Dışarıda!

en: Do Not Disturb
tr: Rahatsız Etmeyin

en: The following are the results of your search
tr: Arama sonuçlarınız

en: First Name
tr: Ad

en: Last Name
tr: Soyad

en: E-Mail Address
tr: E-Posta Adresi

en: Search for Jabber users
tr: Jabber kullanıcıları ara

en: Invalid Directory
tr: Geçersiz Klasör

en: Enter a User Directory
tr: Bir Kullanıcı Dizini Seçin

en: Select a user directory to search
tr: Aramak için bir kullanıcı dizini seçin

en: Search Directory
tr: Arama Dizini

en: _Room:
tr: _Oda:

en: _Server:
tr: Sunucu:

en: _Handle:
tr: _Ele Al:

en: %s is not a valid room name
tr: %s geçerli bir oda ismi değil

en: Invalid Room Name
tr: Geçersiz Oda İsmi

en: %s is not a valid server name
tr: %s geçerli bir sunucu ismi değil

en: Invalid Server Name
tr: Geçersiz Sunucu İsmi

en: %s is not a valid room handle
tr: %s geçerli bir oda işlevi değil.

en: Invalid Room Handle
tr: Geçersiz Oda İşlevi

en: Configuration error
tr: Düzenleme hatası

en: Unable to configure
tr: Düzenlenemiyor

en: Room Configuration Error
tr: Oda Düzenleme Hatası

en: Registration error
tr: Kayıt hatası

en: Error retrieving room list
tr: Oda listesi alınırken hata

en: Invalid Server
tr: Geçersiz Sunucu

en: Enter a Conference Server
tr: Konferans Sunucusuna Gir

en: Find Rooms
tr: Oda Ara

en: Error initializing session
tr: Sezon başlatma hatası

en: Write error
tr: Yazma hatası

en: Read Error
tr: Okuma hatası

en: Unable to create socket
tr: Bağlantı açılamıyor

en: Invalid Jabber ID
tr: Geçersiz Jabber ID

en: Registration of %s@%s successful
tr: %s@%s kayıdı tamamlandı

en: Registration Successful
tr: Kayıt Tamamlandı

en: Unknown Error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Registration Failed
tr: Kayıt Tamamlanamadı!

en: Already Registered
tr: Zaten Kayıtlı

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: State
tr: Durum

en: Phone
tr: Telefon

en: Date
tr: Tarih

en: Please fill out the information below to register your new account.
tr: Kaydolmak için aşağıdaki bilgileri tamamlayın.

en: Register New Jabber Account
tr: Yeni Jabber Hesabı Oluştur

en: Authenticating
tr: Belgeleniyor

en: Not Authorized
tr: Yetki Verilmedi

en: Both
tr: Aynı

en: From
tr: Kimden

en: To
tr: Kime

en: None
tr: Hiçbiri

en: Subscription
tr: Üyelik

en: Priority
tr: Öncelik

en: Password Changed
tr: Şifre başarıyla değiştirildi

en: Your password has been changed.
tr: Parolanız değiştirildi

en: Error changing password
tr: Şifre değiştirilirken hata

en: Password (again)
tr: Yeni şifre (tekrar)

en: Change Jabber Password
tr: Jabber Şifresini Değiştir

en: Please enter your new password
tr: Yeni şifrenizi girin

en: Set User Info
tr: Kullanıcı Bilgisini Değiştir

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password
tr: Şifre Değiştir

note: }
en: Search for users
tr: Kullanıcılar için ara

en: Bad Request
tr: Kötü İstek

en: Conflict
tr: Çelişki

en: Feature Not Implemented
tr: Özellik Eklenmedi

en: Forbidden
tr: Yasak

en: Gone
tr: Gitti

en: Internal Server Error
tr: Yerel Sunucu Hatası

en: Item Not Found
tr: Nesne Bulunamadı

en: Not Acceptable
tr: Kabul Edilebilir Değil

en: Not Allowed
tr: İzinsiz

en: Payment Required
tr: Ödeme Gerekli

en: Recipient Unavailable
tr: Geçersiz Alıcı

en: Registration Required
tr: Kayıt Gerekli

en: Remote Server Not Found
tr: Uzak Sunucu Bulunamadı

en: Remote Server Timeout
tr: Uzak Sunucu Zamanaşımına Uğradı

en: Server Overloaded
tr: Sunucuya Aşırı Yüklenme

en: Service Unavailable
tr: Geçersiz Sunucu

en: Subscription Required
tr: Kayıt Gerekli

en: Unexpected Request
tr: Beklenmeyen İstek

en: Authorization Aborted
tr: Yetkilendirmeden Vazgeçildi

en: Incorrect encoding in authorization
tr: İzinde hatalı şifreleme

en: Invalid authzid
tr: Hatalı izin

en: Invalid Authorization Mechanism
tr: Hatalı izin mekanizması

en: Authorization mechanism too weak
tr: İzin verme mekanizması çok zayıf

en: Temporary Authentication Failure
tr: Geçici Olarak Kimlik Denetimi Başarısız

en: Authentication Failure
tr: Kimlik Denetimi Hatası

en: Bad Format
tr: Kötü Format

en: Bad Namespace Prefix
tr: Yanlış Alanadı öneki

en: Resource Conflict
tr: Kaynak Çelişkisi

en: Connection Timeout
tr: Bağlantı Zamanaşımına Uğradı

en: Host Gone
tr: Sunucu Gitti

en: Host Unknown
tr: Bilinmeyen Sunucu

en: Improper Addressing
tr: Uygunsuz Adresleme

en: Invalid ID
tr: Geçersiz ID

en: Invalid Namespace
tr: Geçersiz İsim Uzayı (Namespace)

en: Invalid XML
tr: Geçersiz XML

en: Non-matching Hosts
tr: Uyuşmayan Host'lar

en: Policy Violation
tr: Politika İhlâli

en: Remote Connection Failed
tr: Uzaktan Bağlantı Başarısız

en: Resource Constraint
tr: Kaynak Kısıtlaması

en: Restricted XML
tr: Kısıtlanmış XML

en: See Other Host
tr: Diğer Host'u Gör

en: System Shutdown
tr: Sistem Kapanıyor

en: Undefined Condition
tr: Belirtilmemiş Koşul

en: Unsupported Encoding
tr: Geçersiz Kodlama

en: Unsupported Stanza Type
tr: Desteklenmeyen Stranza Türü

en: Unsupported Version
tr: Geçersiz Versiyon

en: XML Not Well Formed
tr: XML doğru biçimlendirilmemiş

en: Unable to ban user %s
tr: %s yasaklanamadı

en: Unknown affiliation: "%s"
tr: Bilinmeyen ilişkilendirme: %s

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
tr: Kullanıcı %s , "%s" olarak yetkilendirilemedi

en: Unable to kick user %s
tr: %s gönderilemedi

en: config:  Configure a chat room.
tr: config:  Sohbet odasını düzenle.

en: configure:  Configure a chat room.
tr: configure:  Sohbet odasını düzenle.

en: part [room]:  Leave the room.
tr: part [oda]:  Sohbetten ayrıl

en: register:  Register with a chat room.
tr: register:  Sohbet odasına kaydol

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
tr: topic [yeni konu]:  Konuyu değiştir veya görüntüle

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
tr: ban &lt;user&gt; [room]:  Kullanıcıyı odadan uzun süreli uzaklaştırır(banlar).

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
tr: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Bir kullanıcının odayla ilişkisini ayarlar.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
tr: invite &lt;user&gt; [message]:  Bir kullanıcıyı odaya davet eder

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
tr: join: &lt;oda&gt; [sunucu]:  Ağdaki sohbete katıl

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
tr: kick &lt;user&gt; [room]:  Birini odadan atar

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
tr: msg &lt;takmaisim&gt; &lt;mesaj&gt;:  Kullanıcıya özel mesaj gönder

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Jabber Protocol Plugin
tr: Jabber Protokol Eklentisi

en: Use TLS if available
tr: Mümkünse TLS kullan

en: Require TLS
tr: TLS Gerektirir

en: Force old (port 5223) SSL
tr: Eski (port 5223) SSL kullan

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
tr: Şifrelenmemiş sistemlerden gelen düzyazılara (plain text) izin ver.

en: Connect port
tr: Bağlantı Portu

note: Account options
en: Connect server
tr: Sunucuya bağlan

en: Message from %s
tr: Mesaj (%s)

en: %s has set the topic to: %s
tr: %s konuyu değiştirdi: %s

en: The topic is: %s
tr: Konu: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
tr: %s için mesaj gönderimi başarısız: %s

en: Jabber Message Error
tr: Jabber Mesaj Hatası

en:  (Code %s)
tr: (Kod %s)

en: XML Parse error
tr: XML ayrıştırma hatası

en: Unknown Error in presence
tr: Bilinmeyen hata

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list.
tr: %s ,%s kullanıcısını arkadaş listesine eklemek istiyor.

en: Authorize
tr: Yetki Ver

en: Deny
tr: İzin Verme

en: Create New Room
tr: Yeni oda aç

en: Configure Room
tr: Odayı düzenle

en: Accept Defaults
tr: Varsayılanları uygula

en: Error in chat %s
tr: %s sohbetinde hata

en: Error joining chat %s
tr: %s sohbetine katılırken hata

en: File Send Failed
tr: Dosya Gönderimi Başarısız

en: Unable to parse message
tr: Mesaj ayrıştırılamıyor

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
tr: Sözdizimi hatası (muhtemelen bir Gaim kodlama hatası)

en: Invalid email address
tr: Geçersiz e-posta adresi

en: User does not exist
tr: Kullanıcı mevcut değil

en: Fully Qualified Domain Name missing
tr: Fully Qualified Domain Name (FQDN) eksik

en: Already Logged In
tr: Zaten Çevrimiçi

en: Invalid Username
tr: Geçersiz Kullanıcı Adı

en: Invalid Friendly Name
tr: Geçersiz İsim

en: List Full
tr: Tümünü Listele

en: Already there
tr: Zaten orada

en: Not on list
tr: Listede değil

en: User is offline
tr: Kullanıcı çevrimdışı

en: Already in the mode
tr: Zaten modda

en: Already in opposite list
tr: Zaten karşı listede

en: Too many groups
tr: Çok fazla grup

en: Invalid group
tr: Geçersiz grup

en: User not in group
tr: Kişi grupta değil

en: Group name too long
tr: Grup adı çok uzun

en: Cannot remove group zero
tr: Sıfır grup silinemez

en: Tried to add a contact to a group that doesn't exist
tr: Bir kişiyi, bulunmayan bir gruba eklemeye çalışıldı

en: Switchboard failed
tr: Santral başarısız oldu

en: Notify Transfer failed
tr: Bildirme İletimi başarısız

en: Required fields missing
tr: Gerekli alanlar eksik

en: Too many hits to a FND
tr: FND a çok fazla vuru

en: Not logged in
tr: Oturum açılmamış

en: Service Temporarily Unavailable
tr: Bu servis geçici olarak hizmet dışıdır.

en: Database server error
tr: Sunucu veritabanı hatası

en: Command disabled
tr: Geçersiz komut

en: File operation error
tr: Dosya işlemi hatası

en: Memory allocation error
tr: Bellek ayırma hatası

en: Wrong CHL value sent to server
tr: Yanlış CHL değeri sunucuya yollandı

en: Server busy
tr: Sunucu meşgul

en: Server unavailable
tr: Sunucu geçersiz

en: Peer Notification server down
tr: Peer Bildiri sunucusu kapalı

en: Database connect error
tr: Veritabanı bağlantı hatası

en: Server is going down (abandon ship)
tr: Sunucu kapanıyor (terkedilmiş gemi)

en: Error creating connection
tr: Bağlantı oluşturma hatası

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
tr: CVR parametrelerinden biri veya hepsi bilinmiyor veya izin verilmiyor

en: Unable to write
tr: Yazılamıyor

en: Session overload
tr: Oturuma aşırı yüklenme

en: User is too active
tr: Kullanıcı çok aktif

en: Too many sessions
tr: Çok fazla sezon

en: Passport not verified
tr: Passport onaylanmadı

en: Bad friend file
tr: Kötü dosya

en: Not expected
tr: Beklenmeyen

en: Friendly name changes too rapidly
tr: Ad çok hızlı değişiyor

en: Server too busy
tr: Sunucu çok yoğun

en: Authentication failed
tr: Kimlik denetimi başarısız

en: Not allowed when offline
tr: Çevrim dışıyken izin verilmiyor

en: Not accepting new users
tr: Yeni kullanıcı kabul edilmiyor

en: Kids Passport without parental consent
tr: Ebeveyn izinsiz Çocuk Passport hesabı

en: Passport account not yet verified
tr: Passport hesabı henüz doğrulanmadı

en: Bad ticket
tr: Hata

en: Unknown Error Code %d
tr: Bilinmeyen Hata Kodu %d

en: MSN Error: %s
tr: MSN Hatası: %s

en: You have just sent a Nudge!
tr: Şu anda bir Titreşim gönderdiniz!

en: Your new MSN friendly name is too long.
tr: Yeni MSN isminiz çok uzun.

en: Set your friendly name.
tr: Arkadaş adınızı değiştirin

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
tr: Bu MSN arkadaşlarınızın sizi göreceği isimdir.

en: Set your home phone number.
tr: Ev telefon numaranızı ayarlayın

en: Set your work phone number.
tr: İş telefon numaranızı ayarlayın

en: Set your mobile phone number.
tr: Mobil telefon numaranızı ayarlayın.

en: Allow MSN Mobile pages?
tr: MSN Mobil Sayfalarına izin ver

en: Allow
tr: İzin Ver

en: Disallow
tr: İzin Verme

en: This Hotmail account may not be active.
tr: Bu Hotmail hesabı aktif olmayabilir

en: Send a mobile message.
tr: SMS gönder

en: Page
tr: Sayfa

en: Has you
tr: Sizi Eklemiş Mi?

en: Be Right Back
tr: Hemen Geleceğim

en: On The Phone
tr: Telefonda

en: Out To Lunch
tr: Yemekte

en: Hidden
tr: Gizli

en: Set Friendly Name
tr: İsmi Ayarla

en: Set Home Phone Number
tr: Ev Numaranızı Ayarlayın

en: Set Work Phone Number
tr: İş Numaranızı Ayarlayın

en: Set Mobile Phone Number
tr: Mobil Numaranızı Ayarlayın

en: Enable/Disable Mobile Devices
tr: Mobil Sürücüleri Etkinleştir/Pasifleştir

en: Allow/Disallow Mobile Pages
tr: Mobil Sürücülerini İzin Ver/Reddet

en: Open Hotmail Inbox
tr: Hotmail Gelen Kutusunu Aç

en: Send to Mobile
tr: Cebine Gönder

en: Initiate _Chat
tr: Sohbete Başla

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
tr: MSN için SSL desteği gereklidir. Lütfen geçerli bir SSL kütüphanesi yükleyin. Daha fazla bilgi için http://gaim.sf.net/faq-ssl.php adresini ziyaret edin.

en: Failed to connect to server.
tr: Sunucuya bağlanılamadı

en: <b>Alias:</b> %s<br>
tr: <b>Görünen isim:</b> %s<br>

en: MSN Profile
tr: MSN Profili

en: Error retrieving profile
tr: Profil alınırken hata

en: Age
tr: Yaş

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Marital Status
tr: Medeni Hali

en: Location
tr: Konum

en: Occupation
tr: Meslek

en: A Little About Me
tr: Benim Hakkımda Birkaç Şey

en: Favorite Things
tr: Hobiler

en: Hobbies and Interests
tr: Hobiler ve İlgi Alanları

en: Favorite Quote
tr: Favori Sözü

en: Last Updated
tr: Son Güncelleme

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: The user has not created a public profile.
tr: Kullanıcı genel bir profil oluşturmamış.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
tr: MSN kulllanıcının profilini bulamıyor. Bu durumda kullanıcı mevcut değildir, ya da genel bir profil oluşturmamıştır.

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
tr: Gaim kullanıcı profiline ulaşamıyor. Muhtemelen kişi geçersiz.

en: Profile URL
tr: Profil URL

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: MSN Protocol Plugin
tr: MSN Protokol Eklentisi

en: Login server
tr: Sunucuya Bağlan

en: Use HTTP Method
tr: HTTP Metodunu Kullan

en: nudge: nudge a contact to get their attention
tr: nudge : kullanıcıların sizi farketmesi için dürtme uyarısı

en: Unable to connect
tr: Bağlanılamıyor.

en: %s is not a valid group.
tr: %s geçerli bir grup değil.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen Hata

en: %s on %s (%s)
tr: %s - %s (%s)

en: Unable to add user on %s (%s)
tr: Kullanıcı %s 'a eklenemiyor (%s)

en: Unable to block user on %s (%s)
tr: %s içindeki kullanıcı engellenemiyor (%s)

en: Unable to permit user on %s (%s)
tr: %s içindeki kullanıcıya izin verilemiyor (%s)

en: %s could not be added because your buddy list is full.
tr: %s eklenemiyor, çünkü listeniz dolu durumda.

en: %s is not a valid passport account.
tr: %s geçerli bir passport hesabı değil.

en: Unable to rename group
tr: Grup adı değiştirilemiyor

en: Unable to delete group
tr: Grup silinemiyor

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
tr[0]: MSN sunucusu bakım için %d dakika sonra kapanacaktır. Otomatik olarak çevrimdışı olacağınızdan yazışmalarınızı bitirmenizi öneririz.
    
    Bakım tamamlandığında tekrar başarıyla oturum açabileceksiniz.

en: Writing error
tr: Yazma hatası

en: Reading error
tr: Okuma hatası

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Connection error from %s server (%s):
    %s
tr: %s sunucusunda bağlantı hatası (%s):
    %s

en: Our protocol is not supported by the server.
tr: Bu protokol sunucu tarafından desteklenmiyor.

en: Error parsing HTTP.
tr: HTTP ayrıştırma hatası

note: MSG_SERVER_GHOST Looks like someone logged in as us! =-O
en: You have signed on from another location.
tr: Başka bir programla oturum açtınız.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
tr: MSN sunucular geçici olarak servis dışıdır. Lütfen bekleyin ve tekrar deneyin.

en: The MSN servers are going down temporarily.
tr: MSN sunucusu geçici olarak kapatılıyor

en: Unable to authenticate: %s
tr: Doğruluk kanıtlanamıyor: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
tr: MSN listenize geçici olarak bağlanılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Handshaking
tr: El Sıkışma

en: Transferring
tr: İletiliyor

en: Starting authentication
tr: Kimlik denetleniyor

en: Getting cookie
tr: Çerez alınıyor

en: Sending cookie
tr: Çerez gönderiliyor

en: Retrieving buddy list
tr: Liste alınıyor

en: Away From Computer
tr: Dışarıda!

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
tr: İleti gönderilmemiş olabilir çünkü bir zaman aşımı meydana geldi:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
tr: İleti gönderilmemiş olabilir çünkü görünmez iken yollamaya izin verilmiyor:

en: Message could not be sent because the user is offline:
tr: İleti gönderilmemiş olabilir çünkü kullanıcı çevrimdışı:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
tr: İleti gönderilmemiş olabilir çünkü bir bağlantı hatası oluştu:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
tr: İleti gönderilmemiş olabilir çünkü santralle bir problem oluştu:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
tr: İleti gönderilmemiş olabilir çünkü bilinmeyen bir hata meydana geldi:

en: %s just sent you a Nudge!
tr: %s size bir titreşim gönderdi

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
tr: %s kullanıcısı (%s), %s ögesini arkadaş listesine engellemek istiyor.

en: %s has added you to his or her contact list.
tr: %s sizi arkadaş listesine ekledi.

en: %s has removed you from his or her contact list.
tr: %s sizi arkadaş listesinden sildi.

en: Unable to add "%s".
tr:  "%s" eklenemiyor.

en: The screen name specified is invalid.
tr: Belirlenen görüntü adı geçersiz.

en: Unable to read header from server
tr: Sunucudan üstbilgi okunamıyor

en: Unable to read message from server: %s.  Command is %hd, length is %hd.
tr: Sunucudan mesaj okunamıyor: %s.  Komut %hd, uzunluğu %hd.

en: Unknown server error.
tr: Bilinmeyen Sunucu Hatası.

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
tr: kullanıcılar: %s, dosya(lar): %s, boyut: %sGB

note: MSG_SERVER_HOTLIST_ERROR
en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
tr: "%s" Napster favori listenize eklenemedi

note: MSG_SERVER_DISCONNECTING we have been kicked off =^(
en: You were disconnected from the server.
tr: Sunucuyla bağlantınız koptu.

note: MSG_CLIENT_WHOIS
en: %s requested your information
tr: %s bilginizi istedi

note: MSG_CLIENT_PING
en: %s requested a PING
tr: %s bir PING sorguladı.

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
tr: Bağlanılamıyor.

en: _Group:
tr: _Grup:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: NAPSTER Protocol Plugin
tr: NAPSTER Protokol Eklentisi

en: Unable to write to network
tr: Sunucuya yazılamıyor

en: Unable to read from network
tr: Sunucudan okunamıyor

en: Error communicating with server
tr: Sunucu bağlantı hatası

en: Conference not found
tr: Konferans bulunamadı

en: Conference does not exist
tr: Konferans mevcut değil

en: A folder with that name already exists
tr: Bu isimde bir klasör zaten mevcut

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Password has expired
tr: Şifre süresi bitmiş

en: Invalid password
tr: Geçersiz şifre

en: User not found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: Account has been disabled
tr: Hesap kapatılmıştır

en: The server could not access the directory
tr: Sunucu dizine erişemedi

en: Your system administrator has disabled this operation
tr: Sistem yöneticiniz bu işlemi yasaklamış

en: The server is unavailable; try again later
tr: Sunucu kullanılamıyor; lütfen tekrar deneyin

en: Cannot add a contact to the same folder twice
tr: Aynı kişiyi iki kez dizine ekleyemezsiniz

en: Cannot add yourself
tr: Kendinizi ekleyemezsiniz

en: Master archive is misconfigured
tr: Ana arşiv yanlış yapılandırılmış.

en: Invalid username or password
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya şifre

en: Could not recognize the host of the username you entered
tr: Girdiğiniz kullanıcı adınının sunucusu tanınamadı

en: Your account has been disabled because too many invalid passwords were entered
tr: Hesabınız bir süreliğine kilitlendi çünkü çok fazla hatalı parola girildi

en: You cannot add the same person twice to a conversation
tr: Aynı kişiyi iki kez yazışmaya ekleyemezsiniz

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
tr: Ekleyebileceğiniz kişi sayısı limitine ulaştınız.

en: You have entered an invalid username
tr: Geçersiz bir kullanıcı adı girdiniz.

en: An error occurred while updating the directory
tr: Dizini güncellerken bir hata oluştu

en: Incompatible protocol version
tr: Uyumsuz protokol versiyonu

en: The user has blocked you
tr: Kullanıcı sizi engellemiş

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
tr: Deneme sürümü bir anda on kullanıcıdan fazla bir anda bağlanmaya izin vermiyor.

en: The user is either offline or you are blocked
tr: Kullanıcı çevrimdışı veya sizi engellemiş

en: Unknown error: 0x%X
tr: Bilinmeyen hata: 0x%X

en: Login failed (%s).
tr: Oturum açma başarısız (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
tr: Mesaj yollanamıyor. Kullanıcının ayrıntıları alınamadı (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
tr: %s listenize eklenemedi (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
tr: Mesaj gönderilemedi (%s).

en: Unable to invite user (%s).
tr: Kullanıcı davet edilemedi (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
tr: %s kullanıcısına mesaj yollanamıyor. Konferans başlatılamıyor (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
tr: Mesaj yollanamıyor. Konferans başlatılamıyor (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
tr: Kullanıcı %s klasörü %s sunucu tarafı listesinde taşınamıyor. Klasör yaratmada hata (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
tr: Kullanıcı listenize %s eklenemedi. Sunucu tarafı listesinde klasör yaratma hatası (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
tr: %s için bilgiler alınamadı (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
tr: Kullanıcı özel listeye eklenemedi (%s)

en: Unable to add %s to deny list (%s).
tr: %s engelleme listesine eklenemedi (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
tr: %s izinli listeye eklenemedi (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
tr: %s ögesini gizlilik listesinden silerken hata (%s)

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
tr: Sunucu taraflı gizilik ayarlarını değiştirmede hata. (%s).

en: Unable to create conference (%s).
tr: Konferans oluşturulamadı (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
tr: Sunucuyla iletişimde hata. Bağlantı kapatılıyor.

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Department
tr: Şube

en: Personal Title
tr: Başlık

en: Email Address
tr: E-posta adresi:

en: User ID
tr: Kişi ID

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { g_string_append_printf(info_text, "<b>%s:</b> %s<br>", tag, value); }
en: Full name
tr: Tam Ad

en: GroupWise Conference %d
tr: GroupWise Konferansı %d

en: Unable to make SSL connection to server.
tr: Sunucuya SSL bağlantısı yapılamıyor.

en: Error processing event or response (%s).
tr: Olayı gerçekleştirirken hata (%s).

en: Authenticating...
tr: Kimlik doğrulanıyor...

en: Unable to connect to server.
tr: Ana bilgisayara bağlanılamadı

en: Waiting for response...
tr: Cevap için bekleniyor...

en: %s has been invited to this conversation.
tr: %s bu yazışmaya davet edildi.

en: Invitation to Conversation
tr: Yazışmaya Davet

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
tr: Davet eden: %s
    
    Gönderilen: %s

en: Would you like to join the conversation?
tr: Yazışmaya katılmak ister misiniz?

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
tr: Oturumunuz kapandı, başka bir yerden oturum açtınız

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
tr: %s çevrimdışı gözüküyor ve henüz gönderdiğiniz iletileri alamıyor.

note: TODO: Would be nice to prompt if not set! *  gaim_request_fields(gc, _("Server Address"),...); ...but for now just error out with a nice message.
en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
tr: Sunucuya bağlanılamadı. Lütfen bağlanmak istediğiniz adresi giriniz.

en: Error. SSL support is not installed.
tr: Hata. SSL desteği kurulmamış.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
tr: Bu konferans kapandı. Artık mesajlar gönderilmeyecek.

en: Appear Offline
tr: Çevrimdışı Görün

en: Server address
tr: Sunucu adresi

en: Server port
tr: Sunucu portu

en: Invalid error
tr: Geçersiz hata

en: Invalid SNAC
tr: Geçersiz SNAC

en: Rate to host
tr: Host'u Değerlendir

en: Service unavailable
tr: Bu servis geçici olarak hizmet dışıdır.

en: Service not defined
tr: Servis belirtilmedi

en: Not supported by host
tr: Sunucu tarafından desteklenmiyor

en: Not supported by client
tr: İstemci tarafından desteklenmiyor

en: Refused by client
tr: İstemci reddetti

en: Reply too big
tr: Cevap çok uzun

en: Responses lost
tr: Cevaplar kayıp

en: Request denied
tr: İstek reddedildi

en: Insufficient rights
tr: Yetersiz hak

en: Too evil (sender)
tr: Çok Günahkar (yollayıcı)

en: Too evil (receiver)
tr: Çok Günahkar (alıcı)

en: User temporarily unavailable
tr: Kullanıcı geçici olarak hizmet dışı

en: No match
tr: Eşlenen yok

en: List overflow
tr: Liste taşması

en: Request ambiguous
tr: Belirsiz İsteği

en: Queue full
tr: Liste dolu

en: Not while on AOL
tr: AOL'de değil

en: Voice
tr: Ses

en: Chat
tr: Sohbet

en: Get File
tr: Dosyayı Al

en: Games
tr: Oyunlar

en: Add-Ins
tr: Eklentiler

en: Send Buddy List
tr: Liste Gönder

en: AP User
tr: AP Kullanıcısı

en: Nihilist
tr: Nihilit

en: Old ICQ UTF8
tr: Eski ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
tr: Trillian Şifrelemesi

en: Security Enabled
tr: Güvenlik Aktif

en: Video Chat
tr: Görüntülü Sohbet

en: Live Video
tr: Canlı Görüntü

en: Camera
tr: Kamera

en: Free For Chat
tr: Sohbet için Bekliyor

en: Not Available
tr: Mevcut Değil

en: Occupied
tr: Meşgul

en: Warning Level
tr: Uyarı Seviyesi

en: Capabilities
tr: Yetenekler

en: Buddy Comment
tr: Kişi Hakkında Yorum

en: Direct IM with %s closed
tr: %s ile anlık mesajlaşma kapatıldı

en: Direct IM with %s failed
tr: %s ile anlık mesajlaşma yapılamadı.

en: Direct Connect failed
tr: Direk Bağlantı hatası

en: Direct IM with %s established
tr: %s ile anlık mesajlaşma sağlandı

en: Attempting to connect to %s at %s:%hu for Direct IM.
tr: %s kullanıcısına aktif mesajlaşma bağlanma %s:%hu saatinde deneniyor.

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
tr: %s kullanıcısına anlık mesajlaşma için bağlanma isteği soruldu. (%s:%hu)

en: Unable to open Direct IM
tr: Direct IM açılamadı

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
tr: %s ile direkt anlık mesajllaşma bağlantısını açmayı seçtiniz.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
tr: Çünkü bu IP adresinizi gösterir ve bu bir güvenlik tehdidi içerir. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Connect
tr: Bağlan

en: You have lost your connection to chat room %s.
tr: %s sohbet odasıyla bağlantınızı kayvettiniz.

en: Chat is currently unavailable
tr: Sohbet geçici olarak hizmet dışıdır.

en: Screen name sent
tr: Kayıtlı isim gönderildi

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
tr: Oturum açılamadı: %s olarak bağlanılamadı, çünkü adınız uygun değil. Takma adlar bir hafle başlamalı ve harfler, rakamlar, boşluk ile devam etmelidir.

en: Unable to login to AIM
tr: AIM'de oturum açılamıyor

en: Could Not Connect
tr: Bağlanılamadı

en: Connection established, cookie sent
tr: Bağlantı kuruldu, çerezler yollandı

note: clientip & verifiedip failed, request a redirect * that is, we want the sender to connect to us Let the user not to lose hope quite yet
en: Attempting connection redirect...
tr: Bağlantı yönlendirmesi deneniyor...

note: proxyip timed out * Yes, it's a bit odd to ask the user to enable proxied file transfers * when it's a proxied transfer that timed out. It is possible that a * stage 1/2 proxied transfer might work when a stage 3 will not.
en: Transfer of file %s timed out.
     Try enabling proxy servers for file transfers in Tools->Preferences->AIM/ICQ.
tr: %s dosyasının transferi zaman aşımına uğradı.
    Dosya transferleri için proxy ayarlarını aktifleştirmek için Araçlar->Tercihler->AIM/ICQ bölümüne gidiniz.

en: Unable to establish file descriptor.
tr: Dosya açıklayıcısı (tanımlayıcısı) kurulamadı.

en: Unable to create new connection.
tr: Yeni bağlantı kurulamadı

en: Unable to log into file transfer proxy.
tr: Dosya aktarım proxy'si dosyaya kaydedilemiyor.

en: Incorrect nickname or password.
tr: Yanlış nickname (takma ad) veya parola

en: Your account is currently suspended.
tr: Hesabınız şuan için durdurulmuştur.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
tr: AOL Instant Messenger (Anlık İleti) Servisi geçici olarak servis dışı.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
tr: Çok sık bağlanıp kopuyorsunuz. Lütfen on dakika bekledikten sonra tekrar deneyin. Eğer denemeye devam ederseniz daha uzun beklemek zorunda kalacaksınız.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
tr: Program versiyonunuz çok eski. Lütfen güncelleyin: %s

en: Internal Error
tr: İç hata

en: Received authorization
tr: İzin alındı.

en: The SecurID key entered is invalid.
tr: SecurID anahtarı geçersiz.

en: Enter SecurID
tr: SecurID (güvenlik nosu) Giriniz

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
tr: Dijital görünümden 6 rakamı giriniz.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
tr: Kısa bir süreliğine bağlantı kopmuş olabilir. Bu onarılana kadar TOC kullanmalısınız. Güncellemeler için ziyaret edin : %s

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
tr: Gaim doru AIM giriş hash'i alamadı.

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
tr: Gaim doğru giriş hash'ini alamıyor.

en: Password sent
tr: Şifre gönderildi

en: %s has just asked to directly connect to %s
tr: %s direkt olarak %s ögesine bağlanmak için izin istedi

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
tr: Bu iki bilgisayar arasında direkt bir bağlantı gerektirir ve anlık ileti resimleri için gereklidir. Çünkü IP adresiniz gösterilecek, bu da bir güvenlik tehdidi oluşturabilir.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
tr: Lütfen bana izin ver, bu şekilde seni arkadaş listeme ekleyebilirim.

en: Authorization Request Message:
tr: İzin İsteme Mesajı:

en: Please authorize me!
tr: Lütfen seni eklememe izin ver.

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
tr: %s kullanıcısı listeye eklemek için izin istiyor. Bir izin isteği göndermek istiyor musunuz?

en: Request Authorization
tr: İzin İste

en: No reason given.
tr: Sebep yazılmamış.

en: Authorization Denied Message:
tr: İzin Reddetme Mesajı:

en: The user %u wants to add %s to their buddy list for the following reason:
    %s
tr: %u kullanıcısı %s ögesini şu sebepten dolayı kişi listesine eklemek istiyor:
    %s

en: Authorization Request
tr: İzin İsteği

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
tr: %u kullanıcısı onu kişi listenize eklemenize şu sebepten dolayı izin vermiyor:
    %s

en: ICQ authorization denied.
tr: ICQ izin (yetkisi) reddedildi.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
tr: %u kullanıcısı onu kişi listenize eklemenize izin verdi.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
tr: Özel bir mesaj aldınız
    
    Kimden: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
tr: Bir ICQ sayfası aldınız
    
    Kimden: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
tr: %s den bir ICQ e-postası aldınız [%s]
    
    Mesaj:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
tr: ICQ kullanıcısı %u size bir arkadaş yolladı: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
tr: Bunu arkadaş listenize eklemek istiyor musunuz?

en: Decline
tr: Reddet

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
tr[0]: %hu mesajı %s gönderinden geçersiz olduğu için kaçırdınız.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
tr[0]: %hu mesajı %s gönderinden çok uzun olduğu için kaçırdınız.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
tr[0]: %hu mesajı %s gönderinden limiti aştığınız için kaçırdınız.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
tr[0]: %hu mesajı %s gönderinden, o çok günahkar olduğu için kaçırdınız.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
tr[0]: %hu mesajı %s gönderinden çok günahkar olduğunuz için kaçırdınız.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
tr[0]: %hu mesajı %s gönderinden bilinmeyen bir sebepten dolayı kaçırdınız.

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
tr: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Durum:</B> %s<HR>%s

en: SNAC threw error: %s
tr: SNAC fırlatma hatası: %s

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Unable to send message: %s
tr: Mesaj gönderilemedi: %s

en: Unknown reason.
tr: Bilinmeyen Sebep.

en: Unable to send message to %s:
tr: Mesaj %s e gönderilemedi:

en: User information not available: %s
tr: %s kullanıcı bilgisi mevcut değil.

en: User information for %s unavailable:
tr: %s adlı kullanıcının bilgisi mevcut değil.

en: Online Since
tr: Bağlı olduğu süre:

en: Member Since
tr: Üye olduğu süre:

en: Your AIM connection may be lost.
tr: AIM bağlantınız kaybolmuş olabilir.

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
tr: [İçerdiği geçersiz karakterlerden dolayı bu kullanıcıdan gelen mesaj gösterilemiyor.]

en: Rate limiting error.
tr: Değerlendirme limiti hatası.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
tr: Yaptığınız son işlem gerçekleştirilemiyor çünkü deneme limitini aştınız. Lütfen 10 saniye daha bekleyin ve tekrar deneyin.

en: You have been signed off for an unknown reason.
tr: Bilinmeyen bir sebepten dolayı oturumunuz kapandı.

en: You have been disconnected from chat room %s.
tr: %s sohbet odasından bağlantınız koptu.

note: XXX - Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
tr: Bağlantı Sonuçlandırılıyor

en: Mobile Phone
tr: Cep Telefonu

en: Female
tr: Bayan

en: Male
tr:  Bay

en: Personal Web Page
tr: Kişisel Web Sayfası

en: Additional Information
tr: Ek Bilgi

en: Home Address
tr: Ev Adresi

en: Zip Code
tr: Posta Kodu

en: Work Address
tr: İş Adresi

en: Work Information
tr: İş Bilgileri

en: Company
tr: Şirket

en: Division
tr: Bölüm

en: Position
tr: Pozisyon

en: Web Page
tr: Web Sayfası

en: Pop-Up Message
tr: Açılır Pencere Mesajı

note: TODO: Need to use ngettext() here
en: The following screen names are associated with %s
tr: Şu görüntü isimleri %s ile ilişkilendirilmiş

en: No results found for email address %s
tr: %s e-posta adresi için sonuç bulunamadı

en: You should receive an email asking to confirm %s.
tr: %s onayı soracak bir e-posta almalısınız.

en: Account Confirmation Requested
tr: Hesap Doğrulama İstendi

en: Error Changing Account Info
tr: Hesap Bilgileri Değiştirilirken Hata

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
tr: Hata 0x%04x: Görüntü adı biçimlendirilemiyor. Çünkü orjinal addan farklı.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because it is invalid.
tr: Hata 0x%04x: Görüntü ismi biçimlendirilemiyor çünkü geçersiz.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
tr: Hata 0x%04x: Görüntü ismi biçimlendirilemiyor çünkü istediğiniz isim çok uzun.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
tr: Hata 0x%04x: E-posta adresi biçimlendirilemiyor çünkü zaten bir görüntü adı değiştirmesi bekleniyor.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
tr: Hata 0x%04x: E-posta adresi biçimlendirilemiyor çünkü birden fazla görüntü adı bu adresle eşleştirilmiş.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
tr: Hata 0x%04x: E-posta adresi biçimlendirilemiyor çünkü geçersiz.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
tr: Hata 0x%04x: Bilinöeyen hata

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
tr: Görüntü adınız şöyle biçimlendirildi:
    %s

en: Account Info
tr: Hesap Bilgileri

en: The email address for %s is %s
tr: %s için e-posta adresi %s

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
tr: IM Resminiz gönderilemedi. Anlık ileti resminizi gönderebilmeniz için Direkt Bağlanmış olmanız gerekmektedir.

en: Unable to set AIM profile.
tr: AIM profili belirlenemiyor

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
tr: Muhtemelen oturum açma prosedürü tamamlanmadan profilinizi değiştirmeye çalıştınız. Profiliniz belirsizleştirildi, tamamen bağlandığınızda tekrar ayarlamayı deneyin.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
tr[0]: Maksimum profil uzunluğu%d bayt(harf) aşıldı. Gaim sizin yerinize onu kısalttı.

en: Profile too long.
tr: Profil çok uzun

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
tr[0]: Maksimum dışarıda mesajı uzunluğu%d bayt(harf) aşıldı. Gaim sizin yerinize onu kısalttı.

en: Away message too long.
tr: Dışarıda mesajınız çok uzun.

en: Unable to set AIM away message.
tr: AIM Dışarıda mesajı belirlenemiyor

en: You have probably requested to set your away message before the login procedure completed.  You remain in a "present" state; try setting it again when you are fully connected.
tr: Muhtemelen oturum açma prosedürü tamamlanmadan dışarıda mesajınızı değiştirmeye çalıştınız. Şimdiki durumunuzda kalacaksınız, tamamen bağlandığınızda değiştirmeyi deneyin.

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
tr: %s kişisi eklenemiyor çünkü görüntü adı geçersiz. Görüntü adı bir harfle başlamalı ve sadece harf, rakam, boşluk ve numaralarla devam etmelidir.

en: Unable To Add
tr: Eklenemiyor

en: Unable To Retrieve Buddy List
tr: Kişi Listesi Getirme Hatası

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
tr: Gaim geçici olarak arkadaş listenizi AIM sunucularından alamıyor. Arkadaş listeniz kaybolmamıştır, birkaç saat içinde yeniden aktif olacaktır.

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
tr: %s kişisi eklenemedi çünkü kişi listenizde çok kişi var. Bir tanesini silin ve işlemi tekrarlayın.

en: (no name)
tr: (isimsiz)

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
tr: %s kişisi bilinmeyen bir sebepten dolayı eklenemedi. Genelde bu problemin sebebi kişi listenizde izin verilen sayıda kişiden fazlayı ekleyememenizdir.

en: Authorization Given
tr: Yetki Verildi

en: The user %s wants to add %s to their buddy list for the following reason:
    %s
tr: %s kullanıcısı %s kullanıcısını listesine şu sebepten eklemek istiyor:
    %s

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
tr: %s kullanıcısı onu listenize ekleme iznini sağladı.

en: Authorization Granted
tr: İzin Sağlandı

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
tr: %s kullanıcısı onu listenize ekleme iznini vermiyor. Şu sebepten: n%s

en: Authorization Denied
tr: İzin Verilmedi

en: _Exchange:
tr: _Değişim:

en: Invalid chat name specified.
tr: Geçersiz sohbet adı belirlendi.

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
tr: Anlık İletici (IM) resminiz yollanmadı. AIM sohbetlerinde kişisel görüntüleri yollayamazsınız.

en: Away Message
tr: Dışarıda Mesajı

en: Buddy Comment for %s
tr: %s kişisi için Açıklama

en: Buddy Comment:
tr: Kişi Açıklaması:

en: Edit Buddy Comment
tr: Kişi Açıklaması Düzenle

en: Get Status Msg
tr: Durum Mesajı Al

en: Direct IM
tr: _Mesaj penceresi

en: Re-request Authorization
tr: Yeniden İzin İste

en: Require authorization
tr: İzin Gerekiyor

en: Hide IP address
tr: IP Adresi Gizle

en: ICQ Privacy Options
tr: ICQ Gizlilik Seçenekleri

en: The new formatting is invalid.
tr: Yeni biçimlendirme geçersiz.

en: New screen name formatting:
tr: Yeni ekran adı biçimlendirmesi:

en: Change Address To:
tr: Adresi Şuna Değiştir:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
tr: <i>izin için beklemiyorsunuz</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
tr: Şu kullanıcılardan izin bekliyorsunuz

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
tr: Kullanıcıya sağ tıklayıp "Yeniden İzin İste" ye tıklayarak yeniden bu kullanıcıdan izin isteyebilirsiniz.

en: Find Buddy by E-mail
tr: E-Posta ile Arkadaş Bul

en: Search for a buddy by e-mail address
tr: E-Posta adresiyle bir arkadaş ara

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
tr: Aradığınız arkadaşın e-posta adresini yazın.

en: Set User Info...
tr: Kullanıcı Bilgisini Değiştir...

en: Set User Info (URL)...
tr: Kullanıcı Bilgisini Değiştir (URL)...

en: Change Password...
tr: Parola Değiştir

en: Change Password (URL)
tr: Parola Değiştir (URL)

en: Configure IM Forwarding (URL)
tr: IM Yönlendirmeyi yapılandır (URL)

note: ICQ actions
en: Show privacy options...
tr: Gizlilik seçeneklerini göster...

note: AIM actions
en: Format Screen Name...
tr: Görüntü Adı Biçimi...

en: Confirm Account
tr: Hesabı Onayla

en: Display Currently Registered Address
tr: Kayıt olunmuş adresi göster

en: Change Currently Registered Address...
tr: Kayıt olunmuş adresi değiştir...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
tr: İzin Bekleyen Kişileri Göster

en: Search for Buddy by Email...
tr: E-Posta ile arkadaş ara

en: Search for Buddy by Information
tr: Bilgiler ile arkadaş ara

en: Use recent buddies group
tr: En son kişi grubunu kullan

en: Show how long you have been idle
tr: Ne kadar süredir bağlı olduğunuzu göster

en: Use AIM/ICQ proxy server (Slower/More Secure/Usually Works)
tr: AIM/ICQ proxy sunucusunu kullan (Daha Yavaş/Daha Güvenli/Genelde Çalışır Halde)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM/ICQ Protocol Plugin
tr: AIM/ICQ Protokol Eklentisi

en: Auth host
tr: Yetki Hostu

en: Auth port
tr: Yetki Portu

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Sending Handshake
tr: El Sıkışma Gönderiliyor

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
tr: El Sıkışma Onayı için Bekleniyor

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
tr: El sıkışma onaylandı, Oturum Yollanıyor

en: Waiting for Login Acknowledgement
tr: Oturum Onaylanması için bekleniyor

en: Login Redirected
tr: Oturum Açma Yönlendirildi

en: Forcing Login
tr: Bağlanılıyor

en: Login Acknowledged
tr: Oturum Onaylandı

note: * @todo Admin alerts should probably be in a conversation window rather than a gaim_notify_message. Or in some sort of updating dialog, or something.
en: Admin Alert
tr: Yönetici Uyarısı

en: Active
tr: Aktif

en: Could not add the buddy %s because every simple user has to start with 'sip:'.
tr: %s kullanıcısı arkadaş listenize eklenemiyor çünkü her basit kullanıcı 'sip:' ile başlamak zorundadır.

en: Could not create listen socket
tr: Dinleme soketi yaratılamadı

en: Publish Status (note: everyone may watch you)
tr: Durumu Yayımla (not: herkes sizi görebilir)

en: Use UDP
tr: UDP Kullan

en: Use Proxy
tr: Proxy Kullan

en: User %s is not present in the network
tr: <I>%s</I> şu anda ağda mevcut değil

en: Key Agreement
tr: Anahtar Uyuşumu

en: Cannot perform the key agreement
tr: Anahtar uyuşması sağlanamadı

en: Error occurred during key agreement
tr: Anahtar uyuşması esanasında hata oluştu

en: Key Agreement failed
tr: Anahtar Uyuşumu Gerçekleşmedi

en: Timeout during key agreement
tr: Anahtar uyuşması esnasında zaman aşımı

en: Key agreement was aborted
tr: Anahtar uyuşması iptal edildi

en: Key agreement is already started
tr: Anahtar uyuşması zaten başlamış

en: Key agreement cannot be started with yourself
tr: Anahtar uyuşması kendinizce başlatılamaz

en: The remote user is not present in the network any more
tr: Uzaktaki kullanıcı şuan ağda bulunmuyor

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
tr: %s tarafından anahtar uyuşması alındı. Anahtar uyuşmasını gerçekleştirmek istiyor musunuz?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
tr: Uzaktaki kullancı anahtar uyuşması için bekleniyor:
    Uzaktaki host: %s
    Uzaktaki port: %d

en: Key Agreement Request
tr: Anahtar Uyuşumu İsteği

en: IM With Password
tr: Parolalı IM

en: Cannot set IM key
tr: IM Anahtarı ayarlanamadı

en: Set IM Password
tr: IM Parolası Belirle

en: Get Public Key
tr: Genel Anahtar Al

en: Show Public Key
tr: Genel Anahtar Göster

en: Could not load public key
tr: Genel Anahtar Yüklenemiyor

en: User Information
tr: Kullanıcının bilgisi

en: Cannot get user information
tr: Kullanıcı bilgisi alınamıyor

en: The %s buddy is not trusted
tr: %s kişisi güvenilir değil

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
tr: Aç...

en: The %s buddy is not present in the network
tr: %s kişisi şuan ağda değil

en: Import...
tr: İçe Aktar...

en: Select correct user
tr: Doğru kullanıcıyı seçiniz

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
tr: Aynı genel anahtarda birden çok kullanıcı bulundu. Arkadaş listenize eklemek için listeden doğru kullanıcıyı seçiniz.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
tr: Aynı adda birden çok kullanıcı bulundu. Arkadaş listenize eklemek için listeden doğru kullanıcıyı seçiniz.

en: Detached
tr: Yanlız

en: Indisposed
tr: Keyifsiz

en: Wake Me Up
tr: Beni Uyandır

en: Hyper Active
tr: Hiperaktif

en: Happy
tr: Mutlu

en: Sad
tr: Üzgün

en: Angry
tr: Kızgın

en: Jealous
tr: Kıskanç

en: Ashamed
tr: Mahçup

en: Invincible
tr: Yenilmez

en: In Love
tr: Aşık

en: Sleepy
tr: Uykulu

en: Bored
tr: Sıkılmış

en: Excited
tr: Heyecanlı

en: Anxious
tr: Sıkıntılı

en: User Modes
tr: Kullanıcı Modları

en: Mood
tr: Ruh Hali

en: Status Text
tr: Durum Yazısı

en: Preferred Contact
tr: Önerilen İrtibat

en: Preferred Language
tr: Önerilen Dil

en: Device
tr: Aygıt

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Geolocation
tr: Coğrafi Bölge

en: Reset IM Key
tr: Anlık İleti Anahtarını Sıfırla

en: IM with Key Exchange
tr: IM ile Anahtar Değişim

en: IM with Password
tr: Parolalı IM

en: Get Public Key...
tr: Genel(Public) Anahtar Al...

en: Kill User
tr: Kullanıcıyı Blokla

en: _Passphrase:
tr: _Parola:

en: Channel %s does not exist in the network
tr: %s kanalı ağda bulunmuyor

en: Channel Information
tr: Kanal Bilgisi

en: Cannot get channel information
tr: Kanal bilgisi alınamadı

en: <b>Channel Name:</b> %s
tr: <b>Kanal Adı:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
tr: <br><b>Kullanıcı sayısı:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
tr: <br><b>Kanal kurucusu:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
tr: <br><b>Kanal şifresi:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
tr: <br><b>Kanal HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
tr: <br><b>Kanal Konusu:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
tr: <br><b>Kanal Modları:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
tr: <br><b>Kurucu Anahtar Parmakizi:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
tr: <br><b>Kurucu Anahtar Babbleprint'i:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
tr: Kanal Özel Anahtarı Ekle

note: Add new public key
en: Open Public Key...
tr: Kayıt Anahtarı Aç...

en: Channel Passphrase
tr: Kanal Parolası

en: Channel Public Keys List
tr: Kanal Özel Anahtarları Listele

en: Channel Authentication
tr: Yanal Yetkisi

en: Add / Remove
tr: Ekle / Kaldır

en: Group Name
tr: Grup adı

en: Passphrase
tr: Parola

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
tr: %s kanalı özel grup adı ve parolasını giriniz.

en: Add Channel Private Group
tr: Kanal Özel Grubu Ekle

en: User Limit
tr: Kullanıcı Limiti

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
tr: Kanaldaki kullanıcı limitini ayarla. Sıfırlamak için sıfıra ayarlayın.

en: Get Info
tr: Bilgiyi Al

en: Invite List
tr: Davetli Listesi

en: Ban List
tr: Engelli Listesi

en: Add Private Group
tr: Grup ekle

en: Reset Permanent
tr: Sıfırla

en: Set Permanent
tr: Ayarla

en: Set User Limit
tr: Kullanıcı Limitini Değiştir

en: Reset Topic Restriction
tr: Konu Yasaklamasını Sıfırla

en: Set Topic Restriction
tr: Konu Yasaklaması Belirle

en: Reset Private Channel
tr: Özel Kanal Sıfırla

en: Set Private Channel
tr: Özel Kanal Belirle

en: Reset Secret Channel
tr: Gizli Kanal Sıfırla

en: Set Secret Channel
tr: Gizli Kanal Belirle

en: You are channel founder on <I>%s</I>
tr: <I>%s</I> kanalında kurucusunuz

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
tr:  <I>%s</I> kanal kurucusu <I>%s</I>

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
tr: Özel gruba katılmak için önce %s kanalına katılmalısınız

en: Join Private Group
tr: Özel Gruba Katıl

en: Cannot join private group
tr: Özel grubu katılınamıyor

en: Cannot call command
tr: Komut çağrıştırılamıyor.

en: Unknown command
tr: Bilinmeyen komut

en: Secure File Transfer
tr: Güvenli Dosya Transferi

en: Error during file transfer
tr: Dosya Transferi Esnasında Hata

en: Permission denied
tr: Giriş onaylanmadı

en: Key agreement failed
tr: Anahtar Uyuşmazlığı

en: File transfer session does not exist
tr: Dosya transfer oturumu mevcut değil

en: No file transfer session active
tr: Aktif Dosya Transfer oturumu yok

en: File transfer already started
tr: Dosya transveri zaten başladı

en: Could not perform key agreement for file transfer
tr: Dosya transferi için anahtar uyuşması yapılamıyor

en: Could not start the file transfer
tr: Dosya transferi başlatılamıyor

en: Cannot send file
tr: Dosya gönderilemiyor

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
tr: %s kişisi <I>%s</I> konusunu %s olarak değiştirdi

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
tr: <I>%s</I>, <I>%s</I> kanal modunu %s olarak değiştirdi.

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
tr: <I>%s</I> tüm kanalı temizledi, <I>%s</I> modları

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
tr: <I>%s</I> , <I>%s</I>'nın modlarını şuna değiştirdi: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
tr: <I>%s</I>, <I>%s</I>'nın tüm modlarını sildi

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
tr: <I>%s</I>'den <I>%s</I> tarafından kovuldunuz. (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
tr: %s tarafından atıldınız. (%s)

en: Killed by %s (%s)
tr: %s tarafından atıldınız. (%s)

en: Server signoff
tr: Sunucu koptu

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgiler

en: Birth Day
tr: Doğum Günü

en: Job Title
tr: İş

en: Job Role
tr: İş Rolü

en: Organization
tr: Şirket

en: Unit
tr: Ünite

en: EMail
tr: E-Posta

en: Note
tr: Not

en: Join Chat
tr: Sohbete Başla...

en: Public Key Fingerprint
tr: Genel Anahtar Parmakizi

en: Public Key Babbleprint
tr: Genel Anahtar Babble izi

en: More...
tr: Daha...

en: Detach From Server
tr: Sunucudan Ayırma

en: Cannot detach
tr: Ayrılamıyor

en: Cannot set topic
tr: Konu değiştirilemedi

en: Failed to change nickname
tr: İsim değiştirirken hata

en: Roomlist
tr: Oda Listesi

en: Cannot get room list
tr: Sohbet odası listesi alınamıyor

en: No public key was received
tr: Özel anahtar getirilemedi

en: Server Information
tr: Sunucu Bilgileri

en: Cannot get server information
tr: Sunucu bilgileri alınamıyor

en: Server Statistics
tr: Sunucu istatistikleri

en: Cannot get server statistics
tr: Sunucu istatistikleri alınamıyor

en: No server statistics available
tr: Sunucu istatistikleri mevcut değil

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
tr: Yerel sunucu başlangıç zamanı: %s
    Yerel sunucu açık kalma süresi: %s
    Yerel sunucu programı: %d
    Yerel sunucu kanalları: %d
    Yerel sunucu operatörleri: %d
    Yerel yönlendirici öperatörleri: %d
    Yerel hücre programı: %d
    Yerel hücre kanalları: %d
    Yerel hücre sunucuları: %d
    Toplam kullanımlar: %d
    Toplam kanallar: %d
    Toplam suncucular: %d
    Toplam yönlendiriciler: %d
    Toplam sunucu operatörleri: %d
    Toplam yönlendirici operatörleri: %d

en: Network Statistics
tr: Ağ istatistikleri

en: Ping failed
tr: Ping başarısız oldu

en: Ping reply received from server
tr: Sunucudan ping cevabı alındı

en: Could not kill user
tr: Kullanıcı atılamıyor

en: Error during connecting to SILC Server
tr: SILC Sunucusuna bağlanırken hata

en: Key Exchange failed
tr: Anahtar Değişimi yapılamadı

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
tr: Ayrılmış oturuma devam edilemedi. Yeni bir bağlantı oluşturmak için Yeniden Bağlan'a basınız.

en: Disconnected by server
tr: Sunucu bağlantısı kesildi

en: Resuming session
tr: Oturuma devam ediliyor

en: Authenticating connection
tr: Kimlik doğrulama bağlantısı

en: Verifying server public key
tr: Sunucunun özel anahtarı doğrulanıyor

en: Passphrase required
tr: Parola gerekli

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
tr: Başarısız: Sürüm uyuşmazlığı, programı güncelleştirin

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
tr: Başarısız: Kontrol özel anahtarınıza güvenmiyor veya onu desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
tr: Başarısız: Kontrol, KE grup teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
tr: Başarısız: Kontrol, şifreleme teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
tr: Başarısız: Kontrol, PKCS teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
tr: Başarısız: Kontrol, hash fonksiyonunun teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
tr: Başarısız: Kontrol, HMAC teklifini desteklemiyor.

en: Failure: Incorrect signature
tr: Hata: Yanlış imza

en: Failure: Invalid cookie
tr: Hata: Geçersiz çerez

en: Failure: Authentication failed
tr: Hata: Kimlik denetimi başarısız

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
tr: %s'nın özel anahtarını aldınız. Yerel anahtar kopyanız bu anahtarla uyuşmuyor. Hala bu özel anahtarı kabul etmek istiyor musunuz?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
tr: %s'nın özel anahtarını aldınız. Bu özel anahtarı kabul etmek istiyor musunuz?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
tr: Parmak ve babble izleri %s anahtarı için:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
tr: Genel anahtarı doğrulayın

en: View...
tr: Göster...

en: Unsupported public key type
tr: Desteklenmeyen anahtar değeri

en: Connection failed
tr: Bağlantı Kurulamıyor

en: Cannot initialize SILC Client connection
tr: SILC Client bağlantısı başlatılamadı

en: Performing key exchange
tr: Anahtar değişimi yapılıyor

en: Out of memory
tr: Bellek Aşımı

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
tr: SILC sunucusuna bağlanılıyor

en: Your Current Mood
tr: Ruh Haliniz

en: 
    Your Preferred Contact Methods
tr: 
    Tercih ettiğiniz iletişim yöntemleri

en: Video Conferencing
tr: Görüntülü Konferans

en: Your Current Status
tr: Durumunuz

en: Online Services
tr: Çevrimiçi Servisler

en: Let others see what services you are using
tr: Başkalarının sizin hangi servisleri kullandığınızı görmesine izin ver

en: Let others see what computer you are using
tr: Başkalarınızın hangi bilgisayarı kullandığınızı görmesine izin ver

en: Your VCard File
tr: VCard Dosyanız

en: User Online Status Attributes
tr: Kullanıcı Çevrimiçi Durumu Öznitelikleri

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
tr: Kullanıcıların sizin bağlantı durumunuzu ve özel bilgilerinizi görmelerine izin verebilirsiniz. Lütfen göstereceğiniz bilgileri doldurun.

en: Message of the Day
tr: Günün Mesajı

en: No Message of the Day available
tr: Günün Mesajı mevcut değil

en: There is no Message of the Day associated with this connection
tr: Bu bağlantıyla ilişkili Günün Mesajı yok.

en: Online Status
tr: Çevrimiçi Durum

en: View Message of the Day
tr: Günün Mesajını Göster

en: User <I>%s</I> is not present in the network
tr: <I>%s</I> şu anda ağda mevcut değil

en: Topic too long
tr: Konu çok uzun

en: You must specify a nick
tr: Bir takma isim belirtmelisiniz

en: channel %s not found
tr: %s kanalı bulunamadı

en: channel modes for %s: %s
tr: %s için kanal modları: %s

en: no channel modes are set on %s
tr: %s de hiç kanal modu ayarlanmadı

en: Failed to set cmodes for %s
tr: cmodes, %s olarak ayarlanamadı.

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
tr: Bilinmeyen komut: %s, (Gaim hatası olabilir)

en: part [channel]:  Leave the chat
tr: part [kanal]:  Sohbetten ayrıl

en: leave [channel]:  Leave the chat
tr: leave [kanal]:  Sohbetten ayrıl

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
tr: topic [&lt;yeni konu&gt;]:  Konuyu değiştir veya görüntüle

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
tr: join &lt;channel&gt; [&lt;şifre&gt;]:  Ağdaki bir sohbete katıl

en: list:  List channels on this network
tr: list:  Ağdaki kanalları listele

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
tr: whois &lt;takmaisim&gt;:  Kişinin bilgilerini göster

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
tr: msg &lt;takmaisim&gt; &lt;mesaj&gt;:  Kullanıcıya özel mesaj gönder

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
tr: query &lt;takmaisim&gt; [&lt;mesaj&gt;]:  Kullanıcıya özel mesaj gönder

en: motd:  View the server's Message Of The Day
tr: motd:  Sunucunun Günün Mesajını görüntüle

en: detach:  Detach this session
tr: detach:  Bu oturumu ayır.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
tr: quit [mesaj]:  Mesaj bırakarak sunucudan ayrıl

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
tr: call &lt;command&gt;:  Herhangi bir SILC komutu çağırır

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
tr: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;sebep&gt;]:  Nicki yokeder

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
tr: nick &lt;newnick&gt;:  Takma adınızı değiştirir

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
tr: whowas &lt;takmaisim&gt;:  Kişinin bilgilerini göster

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
tr: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Kanal modlaırnı göster veya değiştir

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
tr: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Kanaldaki takma adların modlarını düzenler.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
tr: umode &lt;usermodes&gt;:  Ağdaki modlarınızı düzenler.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
tr: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Sunucu operatör ayrıcalıklarını al

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
tr: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  kanal davet listesine takma ad ekle veya sil

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
tr: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kullanıcıyı kanaldan at.

en: info [server]:  View server administrative details
tr: info [server]:  Sunucu yönetimsel ayrıntılarını göster

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
tr: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Kullanıcıyı kanaldan uzun süreli uzaklaştır (banla).

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
tr: getkey &lt;nick|server&gt;:  Client veya sunucunun özel anahtarını getir.

en: stats:  View server and network statistics
tr: stats:  Sunucu ve ağ istatistiklerini görüntüle

en: ping:  Send PING to the connected server
tr: ping:  Bağlanılan sunucuya PING at.

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
tr: users &lt;channel&gt;:  Kanaldaki kullanıcıları listele

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
tr: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  Kanal(lar)daki spesifik kullanıcıları listele.

en: Instant Messages
tr: Anlık İletiler

en: Digitally sign all IM messages
tr: Tüm anlık iletileri dijital olarak işaretle

en: Verify all IM message signatures
tr: Tüm IM(anlık ileti) mesaj imzalarını doğrula

en: Channel Messages
tr: Kanal Mesajları

en: Digitally sign all channel messages
tr: Tüm kanal mesajlarını dijital olarak işaretle

en: Verify all channel message signatures
tr: Tüm kanal mesaj imzalarını doğrula

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
tr: SILC Protokol Eklentisi

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
tr: Güvenli Internet Canlı Konferans (SILC) Protokolü

en: Public Key file
tr: Genel Anahtar dosyası

en: Private Key file
tr: Özel Anahtar dosyası

en: Public key authentication
tr: Genel anahtar yetkilendirmesi

en: Reject watching by other users
tr: Başka kullanıcılar tarafından izlenmeyi reddet

en: Block invites
tr: Davetleri engelle

en: Block IMs without Key Exchange
tr: Anahtar uyuşumu olmayan IM(anlık ileticileri) blokla

en: Creating SILC key pair...
tr: SILC anahtar çifti yaratılıyor...

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
tr: Gerçek İsmi: 	%s

en: User Name: 	%s
tr: Kullanıcı Adı: 	%s

en: EMail: 		%s
tr: E-Posta: 		%s

en: Host Name: 	%s
tr: Host Adı: 	%s

en: Organization: 	%s
tr: Şirket: 	%s

en: Country: 	%s
tr: Ülke: 	%s

en: Algorithm: 	%s
tr: Algoritma: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
tr: Anahtar uzunluğu: 	%d bit

en: Public Key Fingerprint:
    %s
tr: Genel Anahtar Parmak izi:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
tr: Genel Anahtar Babble izi:
    %s

en: Public Key Information
tr: Genel Anahtar Bilgisi

en: Paging
tr: Sayfalama

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Looking up %s
tr: %s aranıyor

en: Connect to %s failed
tr: Bağlantı başarısız (%s)

en: Signon: %s
tr: Bağlan: %s

en: Unable to write file %s.
tr: Dosya yazılamıyor. (%s)

en: Unable to read file %s.
tr: Dosya açılamıyor. (%s)

en: Message too long, last %s bytes truncated.
tr: İleti çok uzun , son %s byte(harf) kesildi.

en: %s not currently logged in.
tr: Kullanıcı %s oturum açmamış

en: Warning of %s not allowed.
tr: %s 'nin uyarısına izin verilmiyor

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
tr: Bir ileti düşürüldü, sunucunun hız limitini aşıyorsunuz.

en: Chat in %s is not available.
tr: %s de sohbet mümkün değil.

en: You are sending messages too fast to %s.
tr: %s kullanıcısına çok hızlı ileti yolluyorsunuz.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
tr: %s tarafından gönderilen mesaj çok uzun olduğundan alınamadı.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
tr: %s tarafından gönderilen mesaj çok hızlı gönderildiği için alınamadı.

en: Failure.
tr: Başarısız.

en: Too many matches.
tr: Çok sonuç var.

en: Need more qualifiers.
tr: Daha fazla niteleyici gerek.

en: Dir service temporarily unavailable.
tr: Bu servis geçici olarak hizmet dışıdır.

en: Email lookup restricted.
tr: E-posta araması yasaklandı.

en: Keyword ignored.
tr: İpucu gözardı edildi.

en: No keywords.
tr: --- İpucu Yok ---

en: User has no directory information.
tr: Kullanıcı dizin bilgisine sahip değil.

en: Country not supported.
tr: Ülke desteklenmiyor.

en: Failure unknown: %s.
tr: Bilinmeyen hata: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
tr: Bu servis geçici olarak hizmet dışıdır.

en: Your warning level is currently too high to log in.
tr: Uyarı düzeyiniz şuan oturum açabilmek için çok yüksek.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
tr: Çok sık bağlanıp kopuyorsunuz. Lütfen on dakika bekledikten sonra tekrar deneyin. Eğer denemeye devam ederseniz daha uzun beklemek zorunda kalacaksınız.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
tr: Bilinmeyen bağlantı hatası oluştu: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
tr: Bilinmeyen hata, %d, oluştu. Bilgi: %s

en: Invalid Groupname
tr: Geçersiz grup adı

en: Connection Closed
tr: Bağlantı Kesildi

en: Waiting for reply...
tr: Cevap için bekleniyor...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
tr: TOC duraklamadan tekrar çalışır hale geldi. Şimdi iletilerinizi yollayabilirsiniz.

en: Password Change Successful
tr: Şifreniz  Başarıyla Değiştirildi

en: TOC has sent a PAUSE command.
tr: TOC, bir PAUSE komutu yolladı.

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
tr: Bu durum olduğunda, TOC kendisine yollanan mesajları engelliyordur ve ona ileti yolladığınızda sizi geri çevirebilir. Gaim bunu gözden geçirecektir. Geçici bir durumdur, lütfen sabırlı olun.

en: Get Dir Info
tr: Dizin adını al

en: Set Dir Info
tr: Dizin adı ayarla

en: Could not open %s for writing!
tr: %s yazma için açılamıyor!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
tr: Dosya transferi gerçekleştirilemedi; karşı taraf iptal etmiş olabilir.

en: Could not connect for transfer.
tr: Transfer için bağlanamıyor.

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
tr: Dosyanın üstbilgisi okunamadı. Dosya transer edilemeyecek.

en: Gaim - Save As...
tr: Gaim - Farklı Kaydet...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
tr[0]: %s istiyor %s kabul etmeyi %d dosyasını: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
tr: %s sizden kendine bir dosya yollanmasını istiyor.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: TOC Protocol Plugin
tr: TOC Protokol Eklentisi

en: TOC host
tr: TOC ana bilgisayarı

en: TOC port
tr: TOC portu

en: Your Yahoo! message did not get sent.
tr: Yahoo! mesajınız yollanamadı.

en: Buzz!!
tr: Dingg!!!

en: Yahoo! system message for %s:
tr: Yahoo! sistem mesajı %s için:

note: TODO: this is almost exactly the same as what MSN does, * this should probably be moved to the core.
en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list%s%s.
tr: %s kullanıcısı %s ögesini listesine eklemek istiyor %s%s.

en: Message (optional) :
tr: Mesaj (isteğe bağlı) :

en: Add buddy rejected
tr: Kişi ekleme reddedildi

en: Failed Yahoo! Authentication
tr: Yahoo! Kimlik Denetimi Başarısız

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
tr: %s kullanıcısını yoksaymaya çalışıyorsunuz, ama kullanıcı şu anda sizin listenizde. "Evet"e tıkladığınız takdirde bu kullanıcı listenizden silinecek ve yok sayılacaktır.

en: Ignore buddy?
tr: Kişiyi yoksay?

en: Invalid username.
tr: Geçersiz kullanıcı adı.

en: Normal authentication failed!
tr: Normal Kimlik Denetimi Başarısız1

en: Incorrect password.
tr: Yanlış şifre.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
tr: Kullanıcı hesabınız kilitlendi, lütfen Yahoo! sitesine giriş yapın.

en: Could not add buddy to server list
tr: Arkadaşınız sunucu listesine eklenemedi

en: Unable to read
tr: Okuma hatası

en: Connection problem
tr: Bağlantı problemi

en: Not At Home
tr: Evde Değil

en: Not At Desk
tr: Büroda Değil

en: Not In Office
tr: Ofiste Değil

en: On Vacation
tr: Tatilde

en: Stepped Out
tr: _Dışarı Çıktı

en: Not on server list
tr: Sunucu listesinde değil

en: Appear Online
tr: Çevrimiçi

en: Appear Permanently Offline
tr: Sürekli Çevrimdışı görün

en: Stealth
tr: Gizli

en: Don't Appear Permanently Offline
tr: Sürekli Çevrimdışı görünme

en: Join in Chat
tr: Sohbete Katıl

en: Initiate Conference
tr: Konferans Başlat

en: Stealth Settings
tr: Gizlilik Ayarları

en: Start Doodling
tr: Karalamaya Başla

en: Active which ID?
tr: Hangi ID aktifleştirilecek?

en: Join who in chat?
tr: Kullanıcıyla sohbet et...

en: Activate ID...
tr: ID'yi aktifleştir...

en: Join user in chat...
tr: Kullanıcıyla sohbet et...

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
tr: join &lt;oda&gt;:  Yahoo'daki bir sohbet odasına katıl

en: buzz: Buzz a contact to get their attention
tr: buzz: Kullanıcının sizi farketmesi için titreşim yolla

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo Protocol Plugin
tr: Yahoo Protokol Eklentisi

en: Yahoo Japan
tr: Yahoo Japon

en: Pager host
tr: Çağrı Hostu

en: Japan Pager host
tr: Japon Çağrı Hostu

en: Pager port
tr: Çağrı Portu

en: File transfer host
tr: Dosya transfer ana bilgisayarı

en: Japan File transfer host
tr: Japon Dosya transfer ana bilgisayarı

en: File transfer port
tr: Dosya transfer portu

en: Chat Room Locale
tr: Sohbet Odası Yeri

en: Chat Room List Url
tr: Sohbet Odası Listesi

en: YCHT Host
tr: YCHT Ana Bilgisayarı

en: YCHT Port
tr: YCHT Portu

en: <b>IP Address:</b> %s<br>
tr: <b>IP Adresi:</b> %s<br>

en: Yahoo! Japan Profile
tr: Yahoo! Japon Profili

en: Yahoo! Profile
tr: Yahoo! Profili

en: Hobbies
tr: Hobiler

en: Latest News
tr: Son Haberler

en: Home Page
tr: Anasayfa

en: Cool Link 1
tr: Bağlantı 1

en: Cool Link 2
tr: Bağlantı 2

en: Cool Link 3
tr: Bağlantı 3

en: Last Update
tr: Son Güncelleme

en: User information for %s unavailable
tr: %s adlı kullanıcının bilgisi mevcut değil

en: Sorry, this profile seems to be in a language that is not supported at this time.
tr: Maalesef bu profil şu anda desteklemediğimiz bir dilde.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
tr: Kullanıcının profiline erişilemedi. Bu muhtemelen sunucudan kaynaklanan geçici bir problemdir. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
tr: Kullanıcının profiline ulaşılamadı. Bu genelde böyle bir kullanıcının olmadığını işaret eder; fakat bazen Yahoo!'nun profillere ulaşamadığı olur.Eğer kullanıcının doğru olduğuna eminseniz, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The user's profile is empty.
tr: Kullanıcı profili boş.

en: Invitation Rejected
tr: Davetiniz Reddedildi

en: Failed to join chat
tr: Sohbete katılım başarısız oldu

en: Maybe the room is full?
tr: Belki sohbet odası doludur?

en: You are now chatting in %s.
tr: Şu anda sohbet ettiğiniz yer: %s

en: Failed to join buddy in chat
tr: Kişiyle sohbete katılınamadı

en: Maybe they're not in a chat?
tr: Belki de onlar sohbet etmiyordur?

en: Fetching the room list failed.
tr: Liste alımı başarısız.

en: Voices
tr: Sesler

en: Webcams
tr: Kameralar

en: Unable to fetch room list.
tr: Liste alınamıyor.

en: User Rooms
tr: Kullanıcı odaları

en: Connection problem with the YCHT server.
tr: YCHT sunucusuna bağlantı hatası.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
tr: Sohbet gönderilemedi %s,%s,%s

en: <b>User:</b> %s<br>
tr: <b>Kullanıcı:</b> %s<br>

en: <br>Hidden or not logged-in
tr: <br>Gizli veya giriş yapmamış

en: <br>At %s since %s
tr: <br> %s'de %s'den beri

en: Anyone
tr: _Herhangi biri

en: _Class:
tr: _Sınıf:

en: _Instance:
tr: _Örnek:

en: _Recipient:
tr: _Alıcı:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
tr: Katılım denemesi %s,%s,%s yapılamadı

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
tr: zlocate &lt;nick&gt;: Kullanıcıyı konumlandır

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
tr: zl &lt;nick&gt;: Kullanıcıyı konumlandır

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
tr: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Yeni bir sohbete katıl

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
tr: zi &lt;instance&gt;: şuna mesaj yolla &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
tr: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Mesaj Gönder &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
tr: zc &lt;class&gt;: Mesaj gönder &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
tr: Yeniden kaydol

en: Retrieve subscriptions from server
tr: Sunucudan üyelikleri getir

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
tr: Zephyr Protokol Eklentisi

en: Export to .anyone
tr: .anyone'a Ver

en: Export to .zephyr.subs
tr: .zephyr.subs'a Ver

en: Import from .anyone
tr: .anyone'dan Al

en: Import from .zephyr.subs
tr: .zephyr.subs'dan Al

en: Realm
tr: Memleket

en: Exposure
tr: Pozlama

note: XXX: why in the hell are we calling gaim_connection_error() here? Forbidden
en: Access denied: proxy server forbids port %d tunnelling.
tr: Erişim engellendi : proxy sunucusu port %d de tünellemeyi yasaklıyor.

en: Proxy connection error %d
tr: Proxy bağlantı hatası %d

en: Invalid proxy settings
tr: Geçersiz proxy ayarları

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
tr: Proxy ayarlarınızda girilen host adresi ya da port numarası geçerli değil.

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: Accept
tr: Kabul Et

en: %s is now known as %s.
tr: %s ismini değiştirdi: %s.

en: (%d message) | (%d messages)
tr[0]: (%d mesaj)

en: (1 message)
tr: (1 mesaj)

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
tr: %s davette bulunuyor, %s kullanıcısını sohbet odasına %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
tr: %3$s sohbet odasına %1$s tarafından davet edilen kullanıcı: %2$s

en: Accept chat invitation?
tr: Sohbet davetini kabul ediyor musunuz?

en: Unset
tr: _Belirlenmemiş

en: Unavailable
tr: Geçersiz

en: %s came back
tr: %s geri döndü

en: %s went away
tr: %s uzaklaştı

en: %s became idle
tr: %s müsait

en: %s became unidle
tr: %s müsait değil

en: Default auto-away
tr: Otomatik Dışarıda!

en: Error Reading %s
tr: %s Okunurken Hata

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
tr: %s okunurken bir hata ile karşı karşıya gelindi. Dosyalar yüklenmedi veya eski dosya %s~ olarak yeniden adlandırıldı.

en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

en: Unknown.
tr: Bilinmeyen.

en: second | seconds
tr[0]: saniye

en: day | days
tr[0]: gün

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

en: g003: Error opening connection.
tr: g003: Bağlantıyı açmada hata.
