pidgin-2.7.4 - en to ro translation catalogue (3895 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
ro: %s. Încercați „%s -h” pentru mai multe informații.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
ro: %s
    Utilizare: %s [OPȚIUNE]...
    
      -c, --config=DIR    utilizează calea DIR pentru fișierele de configurare
      -d, --debug         arată mesaje de depanare în ieșirea standard (stdout)
      -h, --help          arată aceste mesaje de ajutor
      -n, --nologin       fără autentificare automată
      -v, --version       arată versiunea curentă

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
ro: %s a întâmpinat erori la migrarea preferințelor de la %s la %s. Vă rugăm să investigați problema și să terminați manual migrarea. Raportați această eroare la http://developer.pidgin.im

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
ro: Eroare

en: Account was not modified
ro: Contul nu a fost modificat

en: Account was not added
ro: Contul nu a fost adăugat

en: Username of an account must be non-empty.
ro: Numele de utilizator al unui cont nu poate fi gol.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
ro: Cât timp aveți acest cont conectat la server, nu îi puteți schimba protocolul.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
ro: Cât timp aveți acest cont conectat la server, nu vă puteți schimba numele de utilizator.

en: New mail notifications
ro: Notificare la mail nou

en: Remember password
ro: Salvare parolă

en: There are no protocol plugins installed.
ro: Nu există niciun modul de protocol instalat.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
ro: (Probabil ați uitat să faceți „make install”.)

en: Modify Account
ro: Modificare cont

en: New Account
ro: Cont nou

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
ro: Creează acest cont pe server

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
ro: Renunță

note: Save button Save
en: Save
ro: Salvează

en: Are you sure you want to delete %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți %s?

en: Delete Account
ro: Ștergere cont

note: Delete button
en: Delete
ro: Șterge

en: Accounts
ro: Conturi

en: You can enable/disable accounts from the following list.
ro: Puteți activa și șterge conturi din lista de mai jos.

note: Add button
en: Add
ro: Adăugare

note: Modify button
en: Modify
ro: Modificare

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
ro: %s%s%s%s l-a făcut pe %s contactul său%s%s

en: Add buddy to your list?
ro: Doriți adăugarea sa în listă?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
ro: %s%s%s%s dorește să adauge utilizatorul %s în lista sa de contacte%s%s.

en: Authorize buddy?
ro: Autorizați contactul?

en: Authorize
ro: Autorizează

en: Deny
ro: Refuză

en: Account: %s (%s)
ro: Cont: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
ro: 
    Ultima oară: acum %s

en: Default
ro: Implicită

en: You must provide a username for the buddy.
ro: Introduceți un nume de utilizator pentru acest contact.

en: You must provide a group.
ro: Trebuie să furnizați un grup.

en: You must select an account.
ro: Trebuie să selectați un cont.

en: The selected account is not online.
ro: Contul selectat nu este online.

en: Error adding buddy
ro: Eroare la adăugarea contactului

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Alias (optional)
ro: Alias (opțional)

en: Add in group
ro: Adaugă în grup

en: Account
ro: Cont

en: Add Buddy
ro: Adăugare contact

en: Please enter buddy information.
ro: Introduceți informații despre contact.

en: Chats
ro: Chat-uri

note: Extract their Name and put it in
en: Name
ro: Nume

en: Group
ro: Grup

en: Auto-join
ro: Intră automat

en: Add Chat
ro: Adăugare chat

en: You can edit more information from the context menu later.
ro: Puteți modifica apoi mai multe date din meniul contextual.

en: Error adding group
ro: Eroare la adăugarea grupului

en: You must give a name for the group to add.
ro: Trebuie să dați un nume grupului de adăugat.

en: Add Group
ro: Adăugare grup

en: Enter the name of the group
ro: Introduceți numele grupului

en: Edit Chat
ro: Editare chat

en: Please Update the necessary fields.
ro: Trebuie să actualizați câmpurile obligatorii.

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Settings
ro: Editare opțiuni

en: Information
ro: Detalii

en: Retrieving...
ro: Descărcare...

en: Get Info
ro: Detalii

en: Add Buddy Pounce
ro: Adăugare întâmpinare

en: Send File
ro: Trimitere fișier

en: Blocked
ro: Blocat

en: Show when offline
ro: Arată în modul offline

en: Please enter the new name for %s
ro: Introduceți noul nume pentru %s

en: Rename
ro: Redenumire

en: Set Alias
ro: Alegere alias

en: Enter empty string to reset the name.
ro: Lăsați câmpul necompletat pentru a reinițializa numele.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
ro: Eliminarea acestui contact va elimina și identitățile subordonate

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
ro: Eliminarea acestui grup va elimina și toate contactele din grup

en: Are you sure you want to remove %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
ro: Confirmare eliminare

en: Remove
ro: Ștergere

note: Buddy List
en: Buddy List
ro: Listă de contacte

en: Place tagged
ro: Plasare etichetată

en: Toggle Tag
ro: Schimbă eticheta

en: View Log
ro: Arată înregistrările

note: General
en: Nickname
ro: Pseudonim

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
ro: Inactiv

en: On Mobile
ro: Mobil

en: New...
ro: Nou...

en: Saved...
ro: Salvat...

en: Plugins
ro: Module

en: Block/Unblock
ro: Blocare/Deblocare

en: Block
ro: Blocare

en: Unblock
ro: Deblocare

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
ro: Introduceți numele de utilizator sau aliasul persoanei pe care doriți să o (de)blocați.

en: New Instant Message
ro: Mesaj nou

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
ro: Introduceți numele de utilizator sau aliasul persoanei căreia doriți să-i scrieți.

en: Channel
ro: Canal

en: Join a Chat
ro: Intră într-un chat

en: Please enter the name of the chat you want to join.
ro: Introduceți numele chat-ului în care doriți să intrați.

en: Join
ro: Intră

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
ro: Introduceți numele de utilizator sau aliasul persoanei căreia vreți să-i vedeți înregistrările.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
ro: Opțiuni

en: Send IM...
ro: Trimitere mesaj...

en: Block/Unblock...
ro: Blocare/Deblocare...

en: Join Chat...
ro: Intră în chat...

en: View Log...
ro: Arată înregistrările...

en: View All Logs
ro: Arată toate înregistrările

en: Show
ro: Arată

en: Empty groups
ro: Grupuri fără contacte

en: Offline buddies
ro: Contacte offline

en: Sort
ro: Sortare

en: By Status
ro: După status

en: Alphabetically
ro: Alfabetic

en: By Log Size
ro: După mărimea înregistrărilor

en: Buddy
ro: Contact

en: Grouping
ro: Grupare

en: Certificate Import
ro: Importare certificat

en: Specify a hostname
ro: Specificați numele serverului

en: Type the host name this certificate is for.
ro: Introduceți numele serverului pentru care a fost eliberat certificatul.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
ro: Fișierul %s nu a putut fi importat
    Asigurați-vă că fișierul este în format PEM și poate fi citit.

en: Certificate Import Error
ro: Eroare la importarea certificatului

en: X.509 certificate import failed
ro: Importarea certificatului X.509 a eșuat

en: Select a PEM certificate
ro: Selectați un certificat PEM

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
ro: Exportarea în fișierul %s a eșuat.
    Verificați dacă aveți drepturi de scriere în acel director

en: Certificate Export Error
ro: Eroare la exportarea certicatului

en: X.509 certificate export failed
ro: Exportarea certificatului X.509 a eșuat

en: PEM X.509 Certificate Export
ro: Exportare certificat PEM X.509

en: Certificate for %s
ro: Certificat pentru %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
ro: Nume comun: %s
    
    Amprentă SHA1:
    %s

en: SSL Host Certificate
ro: Certificat SSL server

en: Really delete certificate for %s?
ro: Sigur doriți ștergerea certificatului pentru %s?

en: Confirm certificate delete
ro: Confirmare ștergere certificat

en: Certificate Manager
ro: Manager de certificate

en: Hostname
ro: Nume server

en: Info
ro: Detalii

note: Close button
en: Close
ro: Închide

en: %s disconnected.
ro: %s s-a deconectat.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
ro: %s
    
    Nu se va mai reîncerca conectarea cu acest cont. Trebuie să corectați eroarea și să reactivați contul.

en: Re-enable Account
ro: Reactivare cont

en: No such command.
ro: Nu există o asemenea comandă.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
ro: Eroare de sintaxă: Ați introdus un număr greșit de argumente pentru această comandă.

en: Your command failed for an unknown reason.
ro: Comanda dată a eșuat din motive necunoscute.

en: That command only works in chats, not IMs.
ro: Această comandă funcționează doar în chat-uri, nu și în discuții.

en: That command only works in IMs, not chats.
ro: Această comandă funcționează doar în discuții, nu și în chat-uri.

en: That command doesn't work on this protocol.
ro: Această comandă nu funcționează în acest protocol.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
ro: Mesajul nu a fost trimis pentru că nu v-ați autentificat.

en: 
    %s is typing...
ro: 
    %s vă scrie...

en: You have left this chat.
ro: Ați ieșit din acest chat.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
ro: Contul v-a fost deconectat și nu mai sunteți parte în acest chat. Veți intra din nou automat atunci când contul se va reconecta.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
ro: S-a activat înregistrarea. De acum înainte, mesajele din această discuție vor fi înregistrate.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
ro: S-a dezactivat înregistrarea. De acum înainte, mesajele din această discuție nu vor mai fi înregistrate.

en: Send To
ro: Trimite către

en: Conversation
ro: Discuție

en: Clear Scrollback
ro: Șterge istoricul

en: Show Timestamps
ro: Arată marcaje de timp

en: Add Buddy Pounce...
ro: Adăugare întâmpinare...

en: Invite...
ro: Invită...

en: Enable Logging
ro: Activează înregistrarea

en: Enable Sounds
ro: Activează sunetul

en: You are not connected.
ro: Nu sunteți conectat.

en: <AUTO-REPLY>
ro: <Răspuns-Automat>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
ro[0]: Lista utilizatorului:
ro[1]: Lista celor %d utilizatori:
ro[2]: Lista celor %d utilizatori:

en: Supported debug options are: plugins version
ro: Opțiunile de depanare suportate sunt: „plugins” și „version”

en: No such command (in this context).
ro: Nu există o asemenea comandă (în acest context).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
ro: Utilizați „/help &lt;comandă&gt;” pentru ajutor referitor la o comandă.
    Următoarele comenzi sunt disponibile în acest context:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
ro: %s nu este o clasă validă de mesaje. Consultați „/help msgcolor” pentru a afla clasele valide de mesaje.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
ro: %s nu este o culoare validă. Consultați „/help msgcolor” pentru a afla culorile valide.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
ro: say &lt;mesaj&gt;:  Trimite un mesaj normal, ca și cum nu s-ar fi folosit o comandă.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
ro: me &lt;acțiune&gt;:  Trimite o acțiune de tip IRC către un contact sau un chat.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
ro: debug &lt;opțiune&gt;:  Trimite diverse informații de depanare în discuția curentă.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
ro: clear: Șterge istoricul ferestrei de discuții.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
ro: help &lt;comandă&gt;:  Ajutor pentru o comandă specifică.

en: users:  Show the list of users in the chat.
ro: users:  Arată lista utilizatorilor din chat.

en: plugins: Show the plugins window.
ro: plugins:  Arată fereastra cu module.

en: buddylist: Show the buddylist.
ro: buddylist:  Arată lista de contacte

en: accounts: Show the accounts window.
ro: accounts:  Arată fereastra de editare a conturilor.

en: debugwin: Show the debug window.
ro: debugwin:  Arată fereastra de depanare.

en: prefs: Show the preference window.
ro: prefs:  Arată fereastra cu preferințe.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
ro: statuses:  Arată fereastra de statusuri salvate.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
ro: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Alegeți o culoare pentru o anumită clasă de mesaje din fereastra de discuții.<br>    &lt;clase&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;text/fundal&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXEMPLU:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
ro: Nu se poate deschide fișierul.

en: Debug Window
ro: Fereastră de depanare

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
ro: Golește

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Pause
ro: Pauză

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
ro[0]: Transfer de fișiere - %d%% dintr-un fișier.
ro[1]: Transfer de fișiere - %d%% din %d fișiere.
ro[2]: Transfer de fișiere - %d%% din %d de fișiere.

note: Create the window.
en: File Transfers
ro: Transfer de fișiere

en: Progress
ro: Progres

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Size
ro: Mărime

en: Speed
ro: Viteză

en: Remaining
ro: Rămas

en: Close this window when all transfers finish
ro: Închide fereastra la terminarea tuturor transferurilor

en: Clear finished transfers
ro: Șterge transferurile terminate

en: Waiting for transfer to begin
ro: Se așteaptă începerea transferului

en: Cancelled
ro: Oprit

en: Failed
ro: Eșuat

en: Sent
ro: Trimis

en: Received
ro: Primit

en: Finished
ro: Terminat

en: The file was saved as %s.
ro: Fișierul a fost salvat ca %s.

en: Sending
ro: Se trimite

en: Receiving
ro: Se primește

en: Conversation in %s on %s
ro: Discuții în %s din %s

en: Conversation with %s on %s
ro: Discuții cu %s în %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
ro: Evenimentele de sistem vor fi înregistrate doar dacă opțiunea „Înregistrează toate schimbările de status în înregistrările de sistem” este activată.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
ro: Mesajele vor fi înregistrate doar dacă opțiunea „Înregistrează toate mesajele” este activată.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
ro: Chat-urile vor fi înregistrate doar dacă opțiunea „Înregistrează toate chat-urile” este activată.

en: No logs were found
ro: Nu s-au găsit înregistrări.

en: Total log size:
ro: Mărime totală înregistrări:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
ro: Derulare/Căutare:

en: Conversations in %s
ro: Discuții în %s

en: Conversations with %s
ro: Discuții cu %s

en: All Conversations
ro: Toate discuțiile

en: System Log
ro: Înregistrări de sistem

en: Calling...
ro: Se apelează...

en: Hangup
ro: Închide

note: Number of actions
en: Accept
ro: Acceptare

en: Reject
ro: Respingere

en: Call in progress.
ro: Apel în curs.

en: The call has been terminated.
ro: Apelul a fost încheiat.

en: %s wishes to start an audio session with you.
ro: %s dorește să inițieze o sesiune audio.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
ro: %s încearcă să inițieze o sesiune media nesuportată.

en: You have rejected the call.
ro: Ați refuzat apelul

en: call: Make an audio call.
ro: apelează: Inițiază un apel audio.

en: Emails
ro: Mailuri

en: You have mail!
ro: Aveți mail nou!

en: Sender
ro: Expeditor

en: Subject
ro: Subiect

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
ro[0]: %s (%s) are un mesaj nou.
ro[1]: %s (%s) are %d mesaje noi.
ro[2]: %s (%s) are %d de mesaje noi.

en: New Mail
ro: Mail nou

en: Info for %s
ro: Detalii pentru %s

en: Buddy Information
ro: Detalii contact

en: Continue
ro: Continuă

en: IM
ro: Mesaj

en: Invite
ro: Invită

en: (none)
ro: (nimic)

en: ERROR
ro: EROARE

en: loading plugin failed
ro: activarea modulului a eșuat

en: unloading plugin failed
ro: dezactivarea modului a eșuat

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
ro: Nume: %s
    Versiune: %s
    Descriere: %s
    Autor: %s
    Adresă web: %s
    Nume fișier: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
ro: Modulul trebuie încărcat înainte de a-l putea configura.

en: No configuration options for this plugin.
ro: Nu există preferințe pentru acest modul.

en: Error loading plugin
ro: Au apărut erori la încărcarea modulului

en: The selected file is not a valid plugin.
ro: Fișierul selectat nu este un modul valid.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
ro: Deschideți fereastra de depanare și reîncercați să identificați mesajul de eroare.

en: Select plugin to install
ro: Selectați modulul de instalat

en: You can (un)load plugins from the following list.
ro: Puteți (dez)activa module din lista de mai jos.

en: Install Plugin...
ro: Instalare modul...

en: Configure Plugin
ro: Opțiuni modul

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
ro: Preferințe

en: Please enter a buddy to pounce.
ro: Precizați un contact pentru întâmpinare.

en: New Buddy Pounce
ro: Întâmpinare nouă

en: Edit Buddy Pounce
ro: Editare întâmpinare

en: Pounce Who
ro: Întâmpinare pentru

note: Account:
en: Account:
ro: Cont:

en: Buddy name:
ro: Nume contact:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
ro: Întâmpinare la...

en: Signs on
ro: Autentificare

en: Signs off
ro: Deconectare

en: Goes away
ro: Intrarea în absență

en: Returns from away
ro: Întoarcerea din absență

en: Becomes idle
ro: Intrarea în inactivitate

en: Is no longer idle
ro: Revenirea din inactivitate

en: Starts typing
ro: Tastarea unui mesaj nou

en: Pauses while typing
ro: Pauză în timpul tastării

en: Stops typing
ro: Oprirea din tastare

en: Sends a message
ro: Trimiterea unui mesaj

note: Create the "Action" frame.
en: Action
ro: Acțiune

en: Open an IM window
ro: Deschide o discuție

en: Pop up a notification
ro: Deschide o fereastră de notificare

en: Send a message
ro: Trimite un mesaj

en: Execute a command
ro: Execută o comandă

en: Play a sound
ro: Redă un sunet

en: Pounce only when my status is not Available
ro: Întâmpinare doar în starea de indisponibilitate

en: Recurring
ro: Recurentă

en: Cannot create pounce
ro: Nu se poate crea întâmpinarea

en: You do not have any accounts.
ro: Nu aveți nici măcar un cont creat.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
ro: Trebuie să creați un cont înainte de a putea crea o întâmpinare.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți întâmpinarea la %s pentru %s?

en: Buddy Pounces
ro: Întâmpinări contacte

en: %s has started typing to you (%s)
ro: %s a început să vă scrie (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
ro: %s s-a oprit în timp ce vă scria (%s)

en: %s has signed on (%s)
ro: %s s-a autentificat (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
ro: %s s-a întors din inactivitate (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
ro: %s s-a întors din absență (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
ro: %s a încetat să vă scrie (%s)

en: %s has signed off (%s)
ro: %s s-a deconectat (%s)

en: %s has become idle (%s)
ro: %s a intrat în inactivitate (%s)

en: %s has gone away. (%s)
ro: %s a intrat în absență (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
ro: %s v-a trimis un mesaj. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
ro: Eveniment necunoscut în întâmpinare. Raportați această eroare.

en: Based on keyboard use
ro: În funcție de utilizarea tastaturii

en: From last sent message
ro: Începând cu ultimul mesaj

en: Never
ro: Niciodată

en: Show Idle Time
ro: Arată inactivitatea

en: Show Offline Buddies
ro: Arată contactele offline

en: Notify buddies when you are typing
ro: Notifică contactele când le scriu

en: Log format
ro: Format înregistrări

en: Log IMs
ro: Înregistrează mesajele

en: Log chats
ro: Înregistrează chat-urile

en: Log status change events
ro: Înregistrează schimbările de status

en: Report Idle time
ro: Raportează inactivitatea

en: Change status when idle
ro: Schimbă statusul în inactivitate

en: Minutes before changing status
ro: Minute înaintea schimbării statusului:

en: Change status to
ro: Schimbă statusul în:

en: Conversations
ro: Discuții

en: Logging
ro: Înregistrări

en: You must fill all the required fields.
ro: E necesară completarea tuturor câmpurilor cerute.

en: The required fields are underlined.
ro: Câmpurile cerute sunt subliniate.

en: Not implemented yet.
ro: Neimplementat încă.

en: Save File...
ro: Salvează fișierul...

en: Open File...
ro: Deschide fișierul...

en: Choose Location...
ro: Alegeți un loc...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
ro: Apăsați ENTER pentru a mai căuta camere în această categorie.

en: Get
ro: Obținere

note: Create the window.
en: Room List
ro: Listă camere de chat

en: Buddy logs in
ro: Un contact se autentifică

en: Buddy logs out
ro: Un contact se deconectează

en: Message received
ro: Ați primit un mesaj

en: Message received begins conversation
ro: Ați primit un mesaj ce începe o discuție

en: Message sent
ro: Ați trimis un mesaj

en: Person enters chat
ro: Cineva intră în chat

en: Person leaves chat
ro: Cineva iese din chat

en: You talk in chat
ro: Spuneți ceva într-un chat

en: Others talk in chat
ro: Alții spun ceva într-un chat

en: Someone says your username in chat
ro: Cineva v-a scris numele de utilizator într-un chat

en: Attention received
ro: S-a primit o atenționare

en: GStreamer Failure
ro: Eroare GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
ro: Inițializarea GStreamer a eșuat.

en: (default)
ro: (implicit)

en: Select Sound File ...
ro: Selectați un fișier de sunet...

en: Sound Preferences
ro: Preferințe sunet

en: Profiles
ro: Profiluri

en: Automatic
ro: Automat

en: Console Beep
ro: Bip în consolă

en: Command
ro: Comandă

en: No Sound
ro: Fără audio

en: Sound Method
ro: Sistemul audio

en: Method:
ro: Sistem:

en: Sound Command
    (%s for filename)
ro: Comandă de redare audio
    (%s pentru numele fișierului)

note: Sound options
en: Sound Options
ro: Opțiuni pentru alerte audio

en: Sounds when conversation has focus
ro: Utilizează alerte audio când fereastra de discuții are focus

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Only when available
ro: Doar când sunt disponibil

en: Only when not available
ro: Doar când nu sunt disponibil

en: Volume(0-100):
ro: Volum (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
ro: Evenimente sonore

en: Event
ro: Eveniment

en: File
ro: Fișier

en: Test
ro: Testare

en: Reset
ro: Anulare

en: Choose...
ro: Alegeți...

en: Are you sure you want to delete "%s"
ro: Sigur doriți să ștergeți %s?

en: Delete Status
ro: Ștergere status

en: Saved Statuses
ro: Statusuri salvate

note: title
en: Title
ro: Titlu

en: Type
ro: Tip

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
ro: Mesaj

note: Use
en: Use
ro: Activare

en: Invalid title
ro: Titlu nevalid

en: Please enter a non-empty title for the status.
ro: Introduceți un titlu de cel puțin un caracter pentru status.

en: Duplicate title
ro: Titlu duplicat

en: Please enter a different title for the status.
ro: Introduceți un titlu diferit pentru status.

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Edit Status
ro: Editare status

en: Use different status for following accounts
ro: Activează un status diferit pentru conturile de mai jos

note: Save & Use
en: Save & Use
ro: Salvează și activează

en: Certificates
ro: Certificate

en: Sounds
ro: Alerte

en: Statuses
ro: Statusuri

en: Error loading the plugin.
ro: Au apărut erori la încărcarea modulului.

en: Couldn't find X display
ro: Nu s-a găsit displayul X

en: Couldn't find window
ro: Nu s-a găsit o fereastră

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
ro: Acest modul nu poate fi încărcat deoarece nu a fost compilat cu suport X11.

en: Clipboard plugin
ro: Modul clipboard

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
ro: Când conținutul clipboard-ului gnt se schimbă, acesta este făcut disponibil și altor aplicații X, dacă e posibil.

en: %s just signed on
ro: %s s-a conectat

en: %s just signed off
ro: %s s-a deconectat

en: %s sent you a message
ro: %s v-a trimis un mesaj

en: %s said your nick in %s
ro: %s v-a scris pseudonimul în %s

en: %s sent a message in %s
ro: %s a trimis un mesaj pe %s

en: Buddy signs on/off
ro: Contactul se (de)conectează

en: You receive an IM
ro: Primiți un mesaj

en: Someone speaks in a chat
ro: Cineva scrie ceva într-un chat

en: Someone says your name in a chat
ro: Cineva v-a scris numele într-un chat

en: Notify with a toaster when
ro: Notificare animată atunci când:

en: Beep too!
ro: Fă și zgomot!

en: Set URGENT for the terminal window.
ro: Schimbă starea ferestrei terminalului în URGENT

en: Toaster plugin
ro: Modul de notificare animată

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
ro: <h1>Discuție cu %s în %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
ro: Modulul „Istoric” necesită autentificare

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
ro: Înregistrarea mesajelor poate fi activată în Unelte -> Preferințe -> Înregistrare.
    
    Înregistrarea mesajelor pentru discuții și/sau chat-uri va activa istoricul pentru mesajele respective.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
ro: Arată discuțiile recent înregistrate în noile discuții.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
ro: La inițierea unei noi discuții, acest modul va insera ultima discuție în fereastra curentă.

en: 
    Fetching TinyURL...
ro: 
    Se creează un TinyURL...

en: TinyURL for above: %s
ro: TinyURL pentru linkul de mai sus: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
ro: Aștepați până când TinyURL oferă un link mai scurt...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
ro: Creează TinyURL doar pentru URL-uri de această lungime sau mai mari

en: TinyURL (or other) address prefix
ro: Prefixul adresei TinyURL (sau altceva)

en: TinyURL plugin
ro: Modul TinyURL

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
ro: Când primiți un mesaj cu URL-uri, folosiți TinyURL pentru o copiere mai ușoară

en: Online Buddies
ro: Contacte online

en: Offline Buddies
ro: Contacte offline

en: No Grouping
ro: Fără grupare

en: Nested Subgroup
ro: Grup strâns

en: Nested Grouping (experimental)
ro: Grupare strânsă (experimentală)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
ro: Oferă opțiuni alternative de grupare a listei de contacte.

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
ro: lastlog: Caută după un text în înregistrări.

en: GntLastlog
ro: GntLastLog

en: Lastlog plugin.
ro: Modul Lastlog.

en: accounts
ro: conturi

en: Password is required to sign on.
ro: Se cere parola pentru autentificare.

en: Enter password for %s (%s)
ro: Introduceți parola pentru %s (%s)

en: Enter Password
ro: Introduceți parola

en: Save password
ro: Salvare parolă

en: Missing protocol plugin for %s
ro: Lipsește modulul de protocol pentru %s

en: Connection Error
ro: Eroare la conectare

en: New passwords do not match.
ro: Noua parolă a fost confirmată greșit.

en: Fill out all fields completely.
ro: E necesară completarea tuturor câmpurilor.

en: Original password
ro: Vechea parolă

en: New password
ro: Noua parolă

en: New password (again)
ro: Confirmare parolă nouă

en: Change password for %s
ro: Schimbare parolă pentru %s

en: Please enter your current password and your new password.
ro: Introduceți vechea parolă pentru a o schimba cu una nouă.

en: Change user information for %s
ro: Modificare detalii pentru %s

en: Set User Info
ro: Detalii utilizator

en: This protocol does not support setting a public alias.
ro: Acest protocol nu suportă alegerea unui alias public.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
ro: Acest protocol nu suportă descărcarea unui alias public.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Buddies
ro: Contacte

en: buddy list
ro: listă de contacte

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
ro: Certificatul este semnat în nume propriu și nu poate fi verificat automat.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
ro: Certificatul nu este de încredere pentru nu există un certificat de încredere cu care să poată fi verificat.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
ro: Certificatul nu este valid deocamdată. Verificați data și ora calculatorului.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
ro: Certificatul a expirat și nu ar trebui considerat valid. Verificați data și ora calculatorului.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
ro: Certificatul prezentat nu a fost emis pentru acest domeniu.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
ro: Nu aveți o bază de date de certificate root, deci acest certificat nu poate fi validat.

en: The certificate chain presented is invalid.
ro: Lanțul de certificate prezentat nu este valid.

en: The certificate has been revoked.
ro: Certificatul a fost revocat.

en: An unknown certificate error occurred.
ro: A apărut o eroare necunoscută de certificat.

en: (DOES NOT MATCH)
ro: (NU SE POTRIVEȘTE)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
ro: %s a prezentat următorul certificat pentru unică folosință:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
ro: Nume comun: %s %s
    Amprentă SHA1: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
ro: Verificare certificat de unică folosință

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
ro: Autorități de certificare

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
ro: Cache de certificate SSL

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
ro: Acceptați certificatul pentru %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
ro: Verificare certificat SSL

en: _View Certificate...
ro: _Vizualizare certificat...

en: The certificate for %s could not be validated.
ro: Certificatul pentru %s nu a putut fi validat.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
ro: Eroare în certificatul SSL

en: Unable to validate certificate
ro: Nu s-a putut valida certificatul

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
ro: Certificatul pretinde însă că e de la „%s”. Asta ar putea însemna că nu vă conectați la serviciul la care credeți că vă conectați.

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
ro: Nume comun: %s
    
    Amprentă SHA1: %s
    
    Dată de activare: %s
    Dată de expirare: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
ro: Detalii certificat

note: show error to user
en: Registration Error
ro: Eroare la înregistrare

en: Unregistration Error
ro: Eroare la ștergerea înregistrării

en: +++ %s signed on
ro: +++ %s s-a autentificat

en: +++ %s signed off
ro: +++ %s s-a deconectat

note: Undocumented Unknown error
en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unable to send message: The message is too large.
ro: Nu s-a putut trimite mesajul: Mesajul este prea mare.

en: Unable to send message to %s.
ro: Nu s-a putut trimite mesajul către %s.

en: The message is too large.
ro: Mesajul este prea mare.

en: Unable to send message.
ro: Nu se poate trimite mesajul.

en: Send Message
ro: Trimitere mesaj

en: _Send Message
ro: Trimite mesa_jul

en: %s entered the room.
ro: %s a intrat în chat.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
ro: %s [<I>%s</I>] a intrat în chat.

en: You are now known as %s
ro: Sunteți cunoscut acum ca %s

en: %s is now known as %s
ro: %s este acum %s

en: %s left the room.
ro: %s a ieșit din chat.

en: %s left the room (%s).
ro: %s a ieșit din chat (%s).

en: Invite to chat
ro: Invitație într-un chat

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
ro: Introduceți numele utilizatorului pe care doriți să-l invitați. Puteți adăuga un mesaj de invitare opțional.

en: Failed to get connection: %s
ro: Conectare eșuată: %s

en: Failed to get name: %s
ro: Nu s-a putut obține un nume: %s

en: Failed to get serv name: %s
ro: Nu s-a putut obține un nume „serv”: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
ro: Serverul D-BUS Purple nu este pornit din următoarele motive:

en: No name
ro: Fără nume

en: Unable to create new resolver process
ro: Nu s-a putut crea un nou proces „resolver”

en: Unable to send request to resolver process
ro: Nu s-a putut trimite cererea către procesul „resolver”

en: Error resolving %s:
    %s
ro: Eroare la rezolvarea %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
ro: Eroare la rezolvarea %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
ro: Eroare la citirea de la procesul „resolver”:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
ro: Rezoluția de nume s-a terminat fără a se răspunde cererii

en: Error converting %s to punycode: %d
ro: Eroare la conversia %s în „punycode”: %d

en: Thread creation failure: %s
ro: Eroare la crearea firului de execuție: %s

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: Error reading %s: 
    %s.
ro: Eroare la citirea %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
ro: Eroare la scrierea %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
ro: Eroare la accesarea %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
ro: Nu se poate scrie în director.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
ro: Nu se poate trimite un fișier de 0 octeți.

en: Cannot send a directory.
ro: Nu se poate trimite un director.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
ro: %s nu este un fișier obișnuit. Nu va fi suprascris.

en: File is not readable.
ro: Fișierul nu poate fi citit.

en: %s wants to send you %s (%s)
ro: %s dorește să vă trimită fișierul %s (%s)

en: %s wants to send you a file
ro: %s dorește să vă trimită un fișier

en: Accept file transfer request from %s?
ro: Acceptați transferul de fișiere inițiat de %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ro: Un fișier este disponibil pentru descărcare de la:
    Serverul: %s
    Portul: %d

en: %s is offering to send file %s
ro: %s se oferă să trimită fișierul %s

en: %s is not a valid filename.
ro: %s nu este un nume de fișier valid.

en: Offering to send %s to %s
ro: Se oferă trimiterea %s la %s

en: Starting transfer of %s from %s
ro: Se inițiază transferul fișierului %s de la %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
ro: Transferul fișierului <A HREF="file://%s">%s</A> s-a terminat

en: Transfer of file %s complete
ro: Transferul fișierului %s s-a terminat

en: File transfer complete
ro: Transferul fișierelor s-a terminat

en: You cancelled the transfer of %s
ro: Ați întrerupt transferul fișierului %s

en: File transfer cancelled
ro: Transferul fișierului a fost întrerupt

en: %s cancelled the transfer of %s
ro: %s a întrerupt transferul fișierului %s

en: %s cancelled the file transfer
ro: %s a întrerupt transferul de fișiere

en: File transfer to %s failed.
ro: Transferul fișierului către %s a eșuat.

en: File transfer from %s failed.
ro: Transferul de fișiere de la %s a eșuat.

en: Run the command in a terminal
ro: Execută comanda într-un terminal

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „aim”, în caz de activare

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „gg”, în caz de activare

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „icq”, în caz de activare

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „irc”, în caz de activare

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „msnim”, în caz de activare

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „sip”, în caz de activare

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „xmpp”, în caz de activare

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
ro: Comanda utilizată pentru URL-urile „ymsgr”, în caz de activare

en: The handler for "aim" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „aim”

en: The handler for "gg" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „gg”

en: The handler for "icq" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „icq”

en: The handler for "irc" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „irc”

en: The handler for "msnim" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „msnim”

en: The handler for "sip" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „sip”

en: The handler for "xmpp" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „xmpp”

en: The handler for "ymsgr" URLs
ro: Comanda asociată URL-urilor „ymsgr”

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „aim”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „gg”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „icq”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „irc”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „msnim”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „sip”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „xmpp”.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
ro: Adevărat când comanda specificată în cheia „command” ar trebui să fie asociată URL-urilor „ymsgr”.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
ro: Adevărat când comanda asociată acestui tip de URL ar trebui pornită într-un terminal.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „aim”

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „gg”

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „icq”

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „irc”

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „msnim”

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „sip”

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „xmpp”

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
ro: Specifică dacă această comandă ar trebui să fie asociată URL-urilor „ymsgr”

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
ro: <b><font color="red">Nu există o funcție de citire a înregistrărilor</font></b>

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Old flat format
ro: Vechiul format simplu

en: Logging of this conversation failed.
ro: Înregistrarea acestei discuții a eșuat.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
ro: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;Răspuns automat&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
ro: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;Răspuns automat&gt;>:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
ro: <font color="red"><b>Nu s-a găsit calea înregistrărilor!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
ro: <font color="red"><b>Nu s-a putut citi fișierul: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
ro: (%s) %s <Răspuns-Automat>: %s

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
ro: Nu s-a găsit niciun codec. Instalați codecurile GStreamer din pachetele cu module GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
ro: Nu s-a găsit niciun codec. Preferințele legate de codecuri în fișierul fs-codecs.conf sunt prea stricte.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
ro: A intervenit o eroare Farsight2 peste care nu se poate trece.

en: Error with your microphone
ro: Probleme cu microfonul local

en: Error with your webcam
ro: Probleme cu camera web locală

en: Conference error
ro: Eroare de conferință

en: Error creating session: %s
ro: Eroare la crearea sesiunii: %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
ro: Utilizați %s, dar acest modul necesită %s.

en: This plugin has not defined an ID.
ro: Acest modul nu are un ID definit.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
ro: Nepotrivire număr magic modul: %d (necesită %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
ro: Nepotrivire versiune ABI %d.%d.x (necesită %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
ro: Modulul nu implementează toate funcțiile necesare (list_icon, login și close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
ro: Modulul %s cerut nu a fost găsit. Instalați acest modul și încercați din nou.

en: Unable to load the plugin
ro: Acest modul nu a putut fi încărcat.

en: The required plugin %s was unable to load.
ro: Modulul cerut %s cerut nu a putut fi încărcat.

en: Unable to load your plugin.
ro: Acest modul nu a putut fi încărcat.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
ro: %s necesită %s, dar descărcărea sa a eșuat.

en: Autoaccept
ro: Auto-acceptare

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
ro: Permite acceptarea automată a transferurilor de fișiere inițiate de anumiți utilizatori.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
ro: Transferul acceptat automat al fișierului „%s” de la „%s” s-a terminat.

en: Autoaccept complete
ro: Acceptare automată finalizată

en: When a file-transfer request arrives from %s
ro: Când %s trimite o cerere de transfer de fișiere

en: Set Autoaccept Setting
ro: Preferințe acceptare automată

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Ask
ro: Întreabă

en: Auto Accept
ro: Acceptă automat

en: Auto Reject
ro: Refuză automat

en: Autoaccept File Transfers...
ro: Acceptare fișiere...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
ro: Cale pentru salvarea fișierelor:
    (Precizați calea completă)

en: Automatically reject from users not in buddy list
ro: Refuză automat pentru utilizatorii ce nu fac parte din lista de contacte

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
ro: Notifică printr-o fereastră popup când se finalizează un transfer de
    fișiere acceptat automat și nu există o discuție deschisă cu expeditorul

en: Create a new directory for each user
ro: Creează un nou director pentru fiecare utilizator

en: Notes
ro: Notițe

en: Enter your notes below...
ro: Introduceți notițele despre contactul selectat...

en: Edit Notes...
ro: Editare notițe...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
ro: Notițe asociate contactelor

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
ro: Permite asocierea de notițe contactelor din listă.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
ro: Adaugă opțiunea de stocare de notițe pentru contactele din lista de contacte.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
ro: Test cifru

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
ro: Testare cifruri incluse în libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
ro: Exemplu de modul DBus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
ro: Exemplu de modul DBus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
ro: Fișier de control

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
ro: Permite controlul prin introducerea unor comenzi într-un fișier.

en: Minutes
ro: Minute

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
ro: Falsificator de inactivitate

en: Set Account Idle Time
ro: Opțiuni de inactivitate falsă

en: _Set
ro: _Schimbă

en: None of your accounts are idle.
ro: Niciunul dintre conturi nu este inactiv.

en: Unset Account Idle Time
ro: Anulează inactivitatea asociată contului

en: _Unset
ro: _Anulează

en: Set Idle Time for All Accounts
ro: Utilizează inactivitatea falsă pentru toate conturile

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
ro: Utilizează inactivitatea falsă pentru toate conturile inactive

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
ro: Permite introducerea manuală a unei false perioade de inactivitate.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
ro: Client de test IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
ro: Modul de test pentru suport IPC, ca client.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
ro: Modul de test pentru suport IPC, ca client. Acesta localizează modulul de server și dă comenzile IPC.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
ro: Server de test IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
ro: Modul de test pentru suport IPC, ca server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
ro: Modul de test pentru suportul IPC, ca server. Acesta primește comenzile IPC.

en: Hide Joins/Parts
ro: Ascunde intrările/ieșirile

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
ro: În camerele cu un număr mai mare de atât

en: If user has not spoken in this many minutes
ro: Dacă utilizatorul nu a zis nimic în acest număr de minute

en: Apply hiding rules to buddies
ro: Aplică regulile de ascundere contactelor

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
ro: Ascundere mesaje de intrare/ieșire

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
ro: Ascunde mesajele exhaustive de intrare și ieșire

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
ro: Acest modul ascunde mesajele de intrare și ieșire din camerele mari, afișându-le doar pentru utilizatorii activi.

en: User is offline.
ro: Utilizatorul este offline.

en: Auto-response sent:
ro: Răspuns automat trimis:

en: %s has signed off.
ro: %s s-a deconectat.

en: One or more messages may have been undeliverable.
ro: Se poate să nu fi ajuns unul sau mai multe mesaje.

en: You were disconnected from the server.
ro: Ați fost deconectat de la server.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
ro: Contul vă este momentan deconectat. Nu veți mai primi mesaje până la următoarea autentificare.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
ro: Mesajul nu a putut fi trimis pentru că a depășit mărimea maximă.

en: Message could not be sent.
ro: Mesajul nu a putut fi trimis.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
ro: Opțiuni de citire a înregistrărilor

en: Fast size calculations
ro: Calcul rapid mărime

en: Use name heuristics
ro: Euristică pentru nume

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
ro: Director înregistrări

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
ro: Citire înregistrări

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
ro: Importă înregistrările altor clienți IM.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
ro: La consultarea înregistrărilor, acest modul va include înregistrările din alți clienți IM precum: Adium, MSN Messenger, aMSN și Trillian.
    
    Atenție! Acest modul este în stadiu alpha și e instabil.

en: Mono Plugin Loader
ro: Încărcare module Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
ro: Încarcă module .NET cu Mono.

en: Add new line in IMs
ro: Adaugă un rând extra în discuții

en: Add new line in Chats
ro: Adaugă un rând extra în chat-uri

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
ro: Rânduri extra

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
ro: Rând extra înainte de afișarea unui mesaj.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
ro: Introduce un rând nou înaintea mesajelor astfel încât restul mesajului să apară dedesubtul numelui de utilizator în fereastra de discuții.

en: Offline Message Emulation
ro: Emulare mesaje offline

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
ro: Salvează ca întâmpinare mesajele trimise unui utilizator offline.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
ro: Restul de mesaje vor fi salvate ca întâmpinare. Puteți apoi edita sau șterge întâmpinarea din fereastra „Întâmpinări contacte”.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
ro: „%s” este momentan offline. Doriți să salvați restul mesajelor într-o întâmpinare astfel încât acestea să fie trimise automat când „%s” se va conecta din nou?

en: Offline Message
ro: Mesaje offline

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
ro: Puteți edita ori șterge întâmpinarea din fereastra „Întâmpinări contacte

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Save offline messages in pounce
ro: Salvează mesajele offline într-o întâmpinare

en: Do not ask. Always save in pounce.
ro: Nu întreba. Salvează întotdeauna într-o întâmpinare.

en: One Time Password
ro: Parolă de unică folosință

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
ro: Suport pentru parole de unică folosință

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
ro: Impune ca parolele să fie folosite o singură dată

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
ro: Vă permite să impuneți pentru fiecare cont ca parolele ce nu sunt salvate să fie folosite pentru o singură conectare cu succes.
    Notă: Parola contului trebuie să nu fie salvată pentru a funcționa.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
ro: Încărcare module Perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
ro: Permite încărcarea de module Perl.

en: Psychic Mode
ro: Modul paranormal

en: Psychic mode for incoming conversation
ro: Permite prevederea discuțiilor inițiate de interlocutori

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
ro: Deschide ferestrele sau taburile de discuții înainte ca interlocutorii să vă trimită ce începuseră să scrie. Merge cu AIM, ICQ, XMPP, Sametime și Yahoo!

en: You feel a disturbance in the force...
ro: Vine, vine, calcă totul în picioare...

en: Only enable for users on the buddy list
ro: Activează doar pentru cei din lista de contacte

en: Disable when away
ro: Dezactivare în absență

en: Display notification message in conversations
ro: Arată un mesaj de notificare în discuții

en: Raise psychic conversations
ro: Adu deasupra discuțiile cu mesaje paranormale

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
ro: Test semnale

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
ro: Testează toate semnalele pentru a verifica funcționarea corectă.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
ro: Modul simplu

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
ro: Testează dacă lucrurile merg cum trebuie.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
ro: Certificate X.509

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
ro: Oferă suport SSL prin bibliotecile GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
ro: Oferă suport SSL prin bibliotecile Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
ro: Oferă suport SSL prin bibliotecile aferente.

en: %s is no longer away.
ro: %s a revenit din absență.

en: %s has gone away.
ro: %s a intrat în absență.

en: %s has become idle.
ro: %s a intrat în inactivitate.

en: %s is no longer idle.
ro: %s a revenit din inactivitate.

en: %s has signed on.
ro: %s s-a autentificat.

en: Notify When
ro: Notifică la:

en: Buddy Goes _Away
ro: Intrarea în _absență

en: Buddy Goes _Idle
ro: Intrarea în _inactivitate

en: Buddy _Signs On/Off
ro: (_De)Autentificarea unui contact

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
ro: Notificări stări contacte

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
ro: Notifică în fereastra de discuții la schimbarea statusului unui contact.

en: Tcl Plugin Loader
ro: Încărcare module Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
ro: Permite încărcarea de module Tcl.

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
ro: Nu s-a detectat o instalare ActiveTCL. Dacă doriți să utilizați module TCL, instalați ActiveTCL de la http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
ro: Nu s-a găsit Apple Bonjour pentru Windows, pentru detalii consultați: http://d.pidgin.im/BonjourWindows .

en: Unable to listen for incoming IM connections
ro: Nu se poate asculta pentru noi conexiuni IM

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
ro: Nu se poate deschide o conexiune cu serverul local mDNS. E pornit?

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume de familie

note: email
en: Email
ro: Mail

en: AIM Account
ro: Cont AIM

en: XMPP Account
ro: Cont XMPP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Bonjour

en: Purple Person
ro: Persoană Purple

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
ro: Port local

en: %s has closed the conversation.
ro: %s a încheiat discuția.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
ro: Nu s-a putut trimite mesajul, discuția nu a putut fi inițiată.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
ro: Eroare de comunicare locală cu mDNSResponder.

en: Invalid proxy settings
ro: Opțiuni proxy greșite

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
ro: Numele serverului sau portul precizat pentru tipul proxy-ului sunt greșite.

en: Token Error
ro: Eroare verificare

en: Unable to fetch the token.
ro: Nu se poate obține o verificare.

en: Save Buddylist...
ro: Salvează lista de contacte...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
ro: Lista de contacte e goală, nu s-a scris nimic în fișier.

en: Buddylist saved successfully!
ro: Lista contactelor a fost salvată cu succes!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
ro: Nu s-a putut scrie lista de contacte pentru %s în %s

en: Couldn't load buddylist
ro: Nu s-a putut încărca lista de contacte

en: Load Buddylist...
ro: Încarcă lista de contacte...

en: Buddylist loaded successfully!
ro: Lista de contacte a fost încărcată cu succes!

en: Save buddylist...
ro: Salvează lista de contacte...

en: Load buddylist from file...
ro: Încarcă lista de contacte din fișierul...

en: You must fill in all registration fields
ro: Trebuie să completați toate câmpurile de înregistrare.

en: Passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
ro: Noul cont nu poate fi înregistrat. A intervenit o eroare necunoscută.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
ro: Noul cont Gadu-Gadu a fost înregistrat

en: Registration completed successfully!
ro: Înregistrare terminată cu succes!

en: Password
ro: Parolă

en: Password (again)
ro: Confirmare parolă

en: Enter captcha text
ro: Introduceți textul captcha

en: Captcha
ro: Imagine captcha

en: Register New Gadu-Gadu Account
ro: Înregistrare cont nou Gadu-Gadu

en: Please, fill in the following fields
ro: Completați următoarele câmpuri:

en: City
ro: Oraș

en: Year of birth
ro: An naștere

note: gender
en: Gender
ro: Sex

en: Male or female
ro: Masculin sau feminin

note: 0
en: Male
ro: Masculin

en: Female
ro: Feminin

en: Only online
ro: Doar online

en: Find buddies
ro: Căutare contacte

en: Please, enter your search criteria below
ro: Introduceți mai jos termenii căutării

en: Fill in the fields.
ro: Completați câmpurile.

en: Your current password is different from the one that you specified.
ro: Parola curentă este diferită de cea specificată.

en: Unable to change password. Error occurred.
ro: Nu s-a putut schimba parola. A intervenit o eroare.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
ro: Schimbare parolă cont Gadu-Gadu

en: Password was changed successfully!
ro: Parola a fost schimbată cu succes!

en: Current password
ro: Parolă curentă

en: Password (retype)
ro: Confirmare parolă

en: Enter current token
ro: Introduceți verificarea curentă

en: Current token
ro: Verificare curentă

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
ro: Introduceți parola curentă și pe cea nouă pentru UIN-ul:

en: Change Gadu-Gadu Password
ro: Schimbare parolă Gadu-Gadu

en: Select a chat for buddy: %s
ro: Selectați un chat pentru contactul: %s

en: Add to chat...
ro: Adăugare în chat...

note: 0 Global
en: Available
ro: Disponibil

note: 2
en: Chatty
ro: Cu chef de vorbă

note: 3
en: Do Not Disturb
ro: Nu deranjați

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
ro: Absent

note: first name purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Hidden Number" ), profile->hidden ? _( "Yes" ) : _( "No" ) ); optional information purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Title" ), profile->title );
en: First Name
ro: Prenume

en: Birth Year
ro: An naștere

en: Unable to display the search results.
ro: Rezultatele căutării nu pot fi afișate.

en: Gadu-Gadu Public Directory
ro: Director public Gadu-Gadu

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: No matching users found
ro: Nu s-au găsit utilizatori care să corespundă

en: There are no users matching your search criteria.
ro: Nu există utilizatori care să se potrivească termenilor căutării.

en: Unable to read from socket
ro: Nu se poate citi din socket

en: Buddy list downloaded
ro: Lista de contacte a fost descărcată

en: Your buddy list was downloaded from the server.
ro: Lista de contacte a fost descărcată de pe server.

en: Buddy list uploaded
ro: Listă de contacte stocată

en: Your buddy list was stored on the server.
ro: Lista de contacte v-a fost stocată pe server.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
ro: Conectat

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: Add to chat
ro: Adaugă în chat

en: Chat _name:
ro: _Nume chat:

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
ro: Nu se poate rezolva numele calculatorului '%s': %s

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
ro: Autentificare

en: Chat error
ro: Eroare de chat

en: This chat name is already in use
ro: Există deja un chat cu acest nume

en: Not connected to the server
ro: Neconectat la server.

en: Find buddies...
ro: Căutare contacte...

en: Change password...
ro: Schimbare parolă...

en: Upload buddylist to Server
ro: Stochează lista de contacte pe server

en: Download buddylist from Server
ro: Descarcă lista de contacte de pe server

en: Delete buddylist from Server
ro: Șterge lista de contacte de pe server

en: Save buddylist to file...
ro: Salvează lista de contacte în fișierul...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
ro: Protocol popular în Polonia

en: Gadu-Gadu User
ro: Utilizator Gadu-Gadu

en: GG server
ro: Server GG

en: Unknown command: %s
ro: Comandă necunoscută: %s

en: current topic is: %s
ro: subiectul curent este: %s

en: No topic is set
ro: Nu există topic

en: File Transfer Failed
ro: Transferul fișierului a eșuat

en: Unable to open a listening port.
ro: Nu s-a putut deschide un port pentru ascultare.

en: Error displaying MOTD
ro: Eroare la afișarea MOTD

en: No MOTD available
ro: Nu s-a găsit un MOTD

en: There is no MOTD associated with this connection.
ro: Nu există un MOTD asociat cu această conexiune.

en: MOTD for %s
ro: MOTD pentru %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: what to do here - do we really have to disconnect? TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
ro: S-a pierdut conexiunea cu serverul: %s

en: View MOTD
ro: Afișare MOTD

en: _Channel:
ro: C_hat:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
ro: Pseudonimele și serverele IRC nu pot conține spații

en: SSL support unavailable
ro: Suportul SSL nu este disponibil

en: Unable to connect
ro: Conectare eșuată

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
ro: Conectarea a eșuat: %s

en: Server closed the connection
ro: Serverul a închis conexiunea.

en: Users
ro: Utilizatori

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
ro: Modul de protocol IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
ro: Modul îmbunătățit de protocol IRC

en: Encodings
ro: Codări

en: Auto-detect incoming UTF-8
ro: Detectare automată pentru mesajele UTF-8 primite

en: Real name
ro: Nume real

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
ro: Utilizare SSL

en: Bad mode
ro: Mod greșit

en: Ban on %s by %s, set %s ago
ro: Blocare în %s de către %s, inițiată acum %s

en: Ban on %s
ro: Blocat în %s

en: End of ban list
ro: Sfârșitul listei de utilizatori blocați

en: You are banned from %s.
ro: Vi s-a blocat accesul în %s.

en: Banned
ro: Blocat

en: Cannot ban %s: banlist is full
ro: %s nu poate fi blocat, lista de blocare e plină.

en:  <i>(ircop)</i>
ro:  <i>(operator IRC)</i>

en:  <i>(identified)</i>
ro:  <i>(identificat)</i>

en: Nick
ro: Pseudonim

en: Currently on
ro: Prezent în

en: Idle for
ro: Inactiv de

en: Online since
ro: Online din

en: <b>Defining adjective:</b>
ro: <b>Adjectiv definitoriu:</b>

en: Glorious
ro: Glorios

en: %s has changed the topic to: %s
ro: %s a schimbat subiectul în: %s

en: %s has cleared the topic.
ro: %s a șters subiectul.

en: The topic for %s is: %s
ro: Topicul pentru %s este: %s

en: Unknown message '%s'
ro: Mesaj necunoscut „%s”

en: Unknown message
ro: Mesaj necunoscut

en: The IRC server received a message it did not understand.
ro: S-a trimis un mesaj neînțeles de către serverul IRC.

en: Users on %s: %s
ro: Utilizatori în %s: %s

en: Time Response
ro: Răspuns „time”

en: The IRC server's local time is:
ro: Ora locală a serverului IRC este:

en: No such channel
ro: Nu există un asemenea chat

note: does this happen?
en: no such channel
ro: nu există un asemenea chat

en: User is not logged in
ro: Utilizator neconectat

en: No such nick or channel
ro: Nu există un asemenea pseudonim sau chat

en: Could not send
ro: Nu s-a putut trimite

en: Joining %s requires an invitation.
ro: Intrarea în %s necesită o invitație.

en: Invitation only
ro: Doar cu invitație

en: You have been kicked by %s: (%s)
ro: Ați fost dat afară din %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
ro: Respins de %s: (%s)

en: mode (%s %s) by %s
ro: mod (%s %s) de către %s

en: Invalid nickname
ro: Pseudonim greșit

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ro: Pseudonimul ales a fost respins de către server. Probabil conține caractere nevalide.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ro: Numele de cont ales a fost respins de către server. Probabil conține caractere nevalide.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
ro: Pseudonimul „%s” este deja utilizat.

en: Nickname in use
ro: Pseudonim utilizat deja

en: Cannot change nick
ro: Nu se reușește schimbarea pseudonimului

en: Could not change nick
ro: Nu s-a putut schimba pseudonimul

en: You have parted the channel%s%s
ro: Ați părăsit chat-ul%s%s

en: Error: invalid PONG from server
ro: Eroare: PONG nevalid de la server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
ro: Replică PING -- Întârziere: %lu secunde

en: Cannot join %s: Registration is required.
ro: Nu s-a putut intra în %s: E nevoie de înregistrare

en: Cannot join channel
ro: Nu s-a putut intra în chat

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
ro: Pseudonimul sau chat-ul sunt temporar indisponibile.

en: Wallops from %s
ro: Mesaje de sistem de la %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ro: action &lt;acțiune de efectuat&gt;:  Efectuați o acțiune.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
ro: away [mesaj]:  Setați un mesaj în absență sau, dacă nu precizați un mesaj, reveniți din absență.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
ro: ctcp <pseudonim> <msg>: trimite un msg ctcp către pseudonimul ales.

en: chanserv: Send a command to chanserv
ro: chanserv:  Trimiteți o comandă către „chanserv”.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
ro: deop &lt;pseudonim1&gt; [pseudonim2] ...:  Scoateți din lista operatorilor un utilizator. Pentru aceasta e nevoie să fiți operator.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
ro: devoice &lt;pseudonim1&gt;: [pseudonim2] ...:  Împiedicați anumiți utilizatori să trimită mesaje într-un chat moderat (+m). Pentru aceasta e nevoie să fiți operator.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
ro: invite &lt;pseudonim&gt; [chat]:  Invitați pe cineva să vi se alăture în chat-ul curent sau într-altul specificat.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ro: j &lt;chat1&gt;[,chat2][,...] [cheie1][,cheie2][,...]:  Intrați în unul sau mai multe chat-uri, opțional precizând o cheie pentru fiecare, dacă e necesar.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ro: join &lt;chat1&gt;[,chat2][,...] [cheie1[,cheie2][,...]]:  Intrați în unul sau mai multe chat-uri, opțional precizând o cheie pentru fiecare, dacă e necesar.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
ro: kick &lt;pseudonim&gt; [mesaj]: Dați pe cineva afară din chat. Pentru aceasta e nevoie să fiți operator.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
ro: list:  Listează camerele de chat din rețea. <i>Atenție! Anumite servere vă vor deconecta la executarea acestei comenzi.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ro: me &lt;acțiune de efectuat&gt;:  Efectuați o acțiune.

en: memoserv: Send a command to memoserv
ro: memoserv:  Trimiteți o comandă către „memoserv”.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
ro: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;pseudonim|chat&gt;:  Setați sau resetați un chat sau un mod utilizator.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ro: msg &lt;pseudonim&gt; &lt;mesaj&gt;:  Trimiteți un mesaj privat către un utilizator (nu în camera de chat).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
ro: names [chat]:  Listați utilizatorii din chat.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
ro: nick &lt;pseudonim nou&gt;:  Schimbați pseudonimul propriu.

en: nickserv: Send a command to nickserv
ro: nickserv:  Trimiteți o comandă către „nickserv”.

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
ro: me &lt;acțiune&gt;:  Trimite o notificare către un contact sau un chat.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
ro: op &lt;pseudonim1&gt; [pseudonim2] ...:  Acordați status de operator unuia sau mai multor utilizatori. Pentru aceasta e nevoie să fiți operator.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ro: operwall &lt;mesaj&gt;:  Dacă nu știți ce face această comandă, mai bine nu o folosiți.

en: operserv: Send a command to operserv
ro: operserv:  Trimiteți o comandă către „operserv”.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
ro: part [chat] [mesaj]: Ieșiți din chat-ul curent (sau un altul specificat) cu un mesaj opțional.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
ro: ping [pseudonim]:  Verificați latența conexiunii unui utilizator (sau a serverului, dacă nu specificați un utilizator).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ro: query &lt;pseudonim&gt; %lt;mesaj&gt;:  Trimiteți un mesaj privat către un utilizator (nu către un chat).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
ro: quit [mesaj]:  Vă deconectați de la server cu un mesaj opțional.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
ro: quote [...]:  Trimiteți o comandă brută către server.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
ro: remove &lt;pseudonim&gt; [mesaj]:  Scoateți un utilizator din chat. Pentru aceasta trebuie să fiți operator.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
ro: time: Arată ora locală a serverului IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
ro: topic [topic nou]:  Verificați sau schimbați subiectul chat-ului.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
ro: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Setați sau resetați un mod utilizator.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
ro: versiune [pseudonim]: trimite o cerere CTCP VERSION către un utilizator

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
ro: voice &lt;pseudonim1&gt; [pseudonim2] ...:  Acordați unui utilizator posibilitatea de a scrie ceva într-un chat moderat.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ro: wallops &lt;mesaj&gt;:  Dacă nu știți ce face această comandă, mai bine nu nu o folosiți.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
ro: whois [server] &lt;pseudonim&gt;:  Obțineți detalii despre un utilizator.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
ro: whowas &lt;pseudonim&gt;:  Obțineți detalii despre un utilizator deconectat.

en: Reply time from %s: %lu seconds
ro: Timp de reacție de la %s: %lu secunde

en: CTCP PING reply
ro: Replică CTCP PING

en: Disconnected.
ro: Deconectat.

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Ad-Hoc Command Failed
ro: Comandă Ad-Hoc eșuată

en: execute
ro: execută

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
ro: Serverul necesită autentificare în clar printr-o conexiune necriptată

note: This should never happen!
en: Invalid response from server
ro: Răspuns nevalid de la server.

en: Server does not use any supported authentication method
ro: Serverul nu utilizează o metodă cunoscută de autentificare

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ro: %s necesită autentificare în clar printr-o conexiune necriptată. Permiteți autentificarea în aceste condiții?

en: Plaintext Authentication
ro: Autentificare în clar (plaintext)

en: You require encryption, but it is not available on this server.
ro: Ați cerut criptare, dar serverul nu suportă criptare

en: Invalid challenge from server
ro: Cerere nevalidă de la server

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
ro: Serverul consideră autentificarea completă, dar clientul nu

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
ro: Serverul ar putea cere autentificare în clar printr-o conexiune necriptată

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ro: %s ar putea cere autentificare în clar printr-o conexiune necriptată. Permiteți autentificarea în aceste condiții?

en: SASL authentication failed
ro: Autentificare SASL eșuată

en: SASL error: %s
ro: Eroare SASL: %s

en: Invalid Encoding
ro: Codare nevalidă

en: Unsupported Extension
ro: Extensie nesuportată

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
ro: Răspuns neașteptat de la server, posibil ca un rezultat al unui atac MITM.

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
ro: Acest server suportă „channel binding”, dar nu pare să anunțe acest lucru. Poate fi vorba despre un atac MITM.

en: Server does not support channel binding
ro: Serverul nu suportă „channel binding”

en: Unsupported channel binding method
ro: Metodă „channel binding” nesuportată

en: User not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Invalid Username Encoding
ro: Codare nevalidă a numelui de utilizator

en: Resource Constraint
ro: Resurse limitate

en: Unable to canonicalize username
ro: Nu s-a putut canoniza numele de utilizator

en: Unable to canonicalize password
ro: Nu s-a putut canoniza parola.

en: Malicious challenge from server
ro: Cerere malițioasă de la server

en: Unexpected response from server
ro: Răspuns neașteptat de la server

en: The BOSH connection manager terminated your session.
ro: Managerul de conexiune BOSH a încheiat sesiunea.

en: No session ID given
ro: Nu s-a primit un identificator de sesiune

en: Unsupported version of BOSH protocol
ro: Versiune nesuportată de protocol BOSH

en: Unable to establish a connection with the server
ro: Nu s-a putut face o conexiune cu serverul

en: Unable to establish a connection with the server: %s
ro: Nu s-a putut face o conexiune cu serverul: %s

en: Unable to establish SSL connection
ro: Nu se poate inițializa conexiunea SSL

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Family Name
ro: Nume de familie

en: Given Name
ro: Prenume

en: URL
ro: Pagină Internet

en: Street Address
ro: Adresă locală

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
ro: Adresă completă

en: Locality
ro: Localitate

en: Region
ro: Regiune

en: Postal Code
ro: Cod poștal

note: purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Email" ), profile->email );
en: Country
ro: Țară

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
ro: Telefon

en: Organization Name
ro: Nume organizație

en: Organization Unit
ro: Departament

en: Job Title
ro: Titlu

en: Role
ro: Funcție

note: birthday birthday (required)
en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Description
ro: Descriere

en: Edit XMPP vCard
ro: Editare vCard XMPP

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
ro: Toți itemii de mai jos sunt opționali. Introduceți doar informațiile pe care doriți să le faceți publice.

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: Local Time
ro: Ora locală

en: Priority
ro: Prioritate

en: Resource
ro: Resursă

en: Uptime
ro: Timp de la pornire

en: Logged Off
ro: Deconectat

en: %s ago
ro: acum %s

en: Middle Name
ro: Inițială

en: Address
ro: Adresă

en: P.O. Box
ro: Căsuță poștală

en: Photo
ro: Avatar

en: Logo
ro: Siglă

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
ro: %s nu va mai putea să vă vadă modificările statusului. Doriți să continuați?

en: Cancel Presence Notification
ro: Anulează notificarea prezenței

en: Un-hide From
ro: Arată-mă din nou pentru

en: Temporarily Hide From
ro: Ascunde-mă temporar de

en: (Re-)Request authorization
ro: Solicit (din nou) autorizare

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
ro: Desubscrie

en: Initiate _Chat
ro: Inițiază o _discuție

en: Log In
ro: Autentificare

en: Log Out
ro: Deconectare

note: last name
en: Last Name
ro: Nume de familie

en: The following are the results of your search
ro: Acestea sunt rezultatele căutării:

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
ro: Căutați un contact prin introducerea unui criteriu de căutare în câmpurile date. Notă: Fiecare câmp suportă căutare cu caractere de tip „wildcard” (%)

en: Directory Query Failed
ro: Interogarea directorului a eșuat

en: Could not query the directory server.
ro: Nu s-a putut interoga serverul de directoare

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
ro: Instrucțiuni server: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
ro: Completați unul sau mai multe câmpuri pentru a specifica criterii de căutare a utilizatorilor XMPP.

en: Email Address
ro: Adresă de mail

en: Search for XMPP users
ro: Căutare utilizator XMPP

note: "Search"
en: Search
ro: Caută

en: Invalid Directory
ro: Director nevalid

en: Enter a User Directory
ro: Introduceți un director cu utilizatori

en: Select a user directory to search
ro: Selectați pentru interogare un director cu utilizatori

en: Search Directory
ro: Caută în acest director

en: _Room:
ro: Ca_meră:

en: _Handle:
ro: A_dministrare:

en: %s is not a valid room name
ro: %s nu este un nume valid de chat

en: Invalid Room Name
ro: Nume incorect de chat

en: %s is not a valid server name
ro: %s nu este un nume valid de server

en: Invalid Server Name
ro: Nume incorect de contact

en: %s is not a valid room handle
ro: %s nu este un nume valid de chat

en: Invalid Room Handle
ro: Titlu incorect de chat

en: Configuration error
ro: Eroare de configurare

en: Unable to configure
ro: Configurare nereușită

en: Room Configuration Error
ro: Eroare la configurarea camerei de chat

en: This room is not capable of being configured
ro: Această cameră de chat nu poate fi configurată

en: Registration error
ro: Eroare la înregistrare

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
ro: Schimbarea pseudonimului nu e suportată în camerele de chat non-MUC

en: Error retrieving room list
ro: Eroare la obținerea listei camerelor de chat

en: Invalid Server
ro: Server nevalid

en: Enter a Conference Server
ro: Conectare la un server de conferințe

en: Select a conference server to query
ro: Selectați un server de conferințe pentru interogare

en: Find Rooms
ro: Caută camere de chat

en: Affiliations:
ro: Afilieri:

en: No users found
ro: Nu s-au găsit utilizatori

en: Roles:
ro: Roluri:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
ro: Serverul necesită TLS/SSL, dar nu s-a găsit niciun fel de suport TLS/SSL.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
ro: Ați cerut criptare, dar nu s-a găsit niciun fel de suport TLS/SSL.

en: Ping timed out
ro: Ping expirat

en: Invalid XMPP ID
ro: ID XMPP nevalid

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
ro: ID XMPP nevalid. Trebuie să există porțiunea privitoare la numele de utilizator.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
ro: ID XMPP nevalid. Trebuie precizat domeniul.

en: Malformed BOSH URL
ro: URL BOSH nevalid

en: Registration of %s@%s successful
ro: Înregistrarea %s@%s a reușit

en: Registration to %s successful
ro: Înregistrarea la %s a reușit

en: Registration Successful
ro: Înregistrare reușită

en: Registration Failed
ro: Înregistrare eșuată

en: Registration from %s successfully removed
ro: Înregistrarea de la %s a fost ștearsă cu succes

en: Unregistration Successful
ro: Ștergere reușită a înregistrării

en: Unregistration Failed
ro: Ștergere eșuată a înregistrării

en: State
ro: Stat

en: Postal code
ro: Cod poștal

en: Phone
ro: Telefon

en: Date
ro: Dată

en: Already Registered
ro: Este deja înregistrat

en: Unregister
ro: Ștergere înregistrare

en: Please fill out the information below to change your account registration.
ro: Completați informațiile de mai jos pentru schimbarea contului înregistrat.

en: Please fill out the information below to register your new account.
ro: Completați informațiile de mai jos pentru înregistrarea unui nou cont.

en: Register New XMPP Account
ro: Înregistrare cont nou XMPP

en: Register
ro: Înregistrare cont

en: Change Account Registration at %s
ro: Modificare înregistrare cont la %s

en: Register New Account at %s
ro: Înregistrare cont nou la %s

en: Change Registration
ro: Modificare înregistrare

en: Error unregistering account
ro: Eroare la ștergerea contului înregistrat

en: Account successfully unregistered
ro: Contul a fost înregistrat cu succes

en: Initializing Stream
ro: Inițializare flux

en: Initializing SSL/TLS
ro: Inițializare SSL/TLS

en: Authenticating
ro: Autentificare

en: Re-initializing Stream
ro: Reinițializare flux

en: Server doesn't support blocking
ro: Serverul nu permite blocarea

en: Not Authorized
ro: Neautorizat

en: Mood
ro: Dispoziție

en: Now Listening
ro: Acum în audiție

en: Both
ro: Ambele

en: From (To pending)
ro: Expeditor (în așteptare)

en: From
ro: Expeditor

en: To
ro: Destinatar

en: None (To pending)
ro: Niciunul (în așteptare)

en: None
ro: Fără

note: subscription type
en: Subscription
ro: Subscriere

en: Mood Text
ro: Text dispoziție

en: Allow Buzz
ro: Permite „buzz”

en: Mood Name
ro: Nume dispoziție

en: Mood Comment
ro: Comentariu dispoziție

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Tune Artist
ro: Artist piesă curentă

en: Tune Title
ro: Nume piesă curentă

en: Tune Album
ro: Album piesă curentă

en: Tune Genre
ro: Gen piesă curentă

en: Tune Comment
ro: Comentariu piesă curentă

en: Tune Track
ro: Pistă piesă curentă

en: Tune Time
ro: Timp piesă curentă

en: Tune Year
ro: An piesă curentă

en: Tune URL
ro: URL piesă curentă

en: Password Changed
ro: Parola a fost schimbată

en: Your password has been changed.
ro: Parola v-a fost schimbată.

en: Error changing password
ro: Eroare la schimbarea parolei

en: Change XMPP Password
ro: Schimbare parolă XMPP

en: Please enter your new password
ro: Introduceți noua parolă

en: Set User Info...
ro: Introducere detalii...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
ro: Schimbare parolă...

note: }
en: Search for Users...
ro: Căutare utilizatori...

en: Bad Request
ro: Cerere nevalidă

en: Feature Not Implemented
ro: Facilitate neimplementată

en: Forbidden
ro: Interzis

en: Gone
ro: Dus

en: Internal Server Error
ro: Eroare internă de server

en: Item Not Found
ro: Elementul nu a fost găsit

en: Malformed XMPP ID
ro: ID XMPP nevalid

en: Not Acceptable
ro: Inacceptabil

en: Not Allowed
ro: Nepermis

en: Payment Required
ro: Această facilitate se plătește

en: Recipient Unavailable
ro: Serviciu indisponibil

en: Registration Required
ro: E nevoie de înregistrare

en: Remote Server Not Found
ro: Serverul la distanță nu a fost găsit

en: Remote Server Timeout
ro: Serverul la distanță nu răspunde

en: Server Overloaded
ro: Server supraîncărcat

en: Service Unavailable
ro: Serviciu indisponibil

en: Subscription Required
ro: E nevoie de subscriere

en: Unexpected Request
ro: Cerere neașteptată

en: Authorization Aborted
ro: Autorizare întreruptă

en: Incorrect encoding in authorization
ro: Codare incorectă la autorizare

en: Invalid authzid
ro: „Authzid” nevalid

en: Invalid Authorization Mechanism
ro: Mecanism nevalid de autorizare

en: Authorization mechanism too weak
ro: Mecanism de autorizare insuficient de sigur

en: Temporary Authentication Failure
ro: Eroare temporară de autentificare

en: Authentication Failure
ro: Eroare de autentificare

en: Bad Format
ro: Format greșit

en: Bad Namespace Prefix
ro: Prefixul pentru „namespace” este greșit

en: Resource Conflict
ro: Conflict de resurse

en: Connection Timeout
ro: Conexiunea a expirat

en: Host Gone
ro: Serverul nu mai e prezent

en: Host Unknown
ro: Server necunoscut

en: Improper Addressing
ro: Adresare neadecvată

en: Invalid ID
ro: Identitate nevalidă

en: Invalid Namespace
ro: „Namespace” nevalid

en: Invalid XML
ro: XML nevalid

en: Non-matching Hosts
ro: Numele de server nu se potrivesc

en: Policy Violation
ro: Normele au fost încălcate

en: Remote Connection Failed
ro: Conexiunea la distanță a eșuat

en: Restricted XML
ro: XML restrictiv

en: See Other Host
ro: Verificați celălalt nume de server

en: System Shutdown
ro: Închidere sistem

en: Undefined Condition
ro: Condiție nedefinită

en: Unsupported Encoding
ro: Codare nesuportată

en: Unsupported Stanza Type
ro: Tip nesuportat de „stanza”

en: Unsupported Version
ro: Versiune nesuportată

en: XML Not Well Formed
ro: XML malformat

en: Stream Error
ro: Eroare de flux

en: Unable to ban user %s
ro: Nu se poate interzice accesul utilizatorului %s

en: Unknown affiliation: "%s"
ro: Afiliere necunoscută: „%s”

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
ro: Utilizatorul %s nu poate fi afiliat ca „%s”

en: Unknown role: "%s"
ro: Rol necunoscut: „%s”

en: Unable to set role "%s" for user: %s
ro: Nu se poate seta rolul „%s” pentru utilizatorul: %s

en: Unable to kick user %s
ro: Nu se poate da afară utilizatorul %s

en: Unable to ping user %s
ro: Nu se poate da „ping” către utilizatorul %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
ro: Nu se poate da „buzz” pentru că nu se știe nimic despre %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
ro: Nu se poate da „buzz” pentru că utilizatorul %s ar putea fi offline.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
ro: Nu se poate da „buzz” pentru că utilizatorul „%s” folosește o aplicație ce nu suportă acest lucru sau nu dorește să primească „buzz” acum.

note: Yahoo only supports one attention command: the 'buzz'. This is index number YAHOO_BUZZ.
en: Buzz
ro: Buzz!

en: %s has buzzed you!
ro: %s v-a dat „buzz”!

en: Buzzing %s...
ro: „Buzz” la %s...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
ro: Nu se poate iniția media cu %s, JID nevalid

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
ro: Nu se poate iniția media cu %s, contactul nu este online

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
ro: Nu se poate iniția media cu %s, nu e subscris pentru prezență

en: Media Initiation Failed
ro: Inițializare media eșuată

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
ro: Precizați cu ce resursă a contactului %s ați dori să porniți o sesiune media.

en: Select a Resource
ro: Selectați o resursă

en: Initiate Media
ro: Inițiază media

en: Account does not support PEP, can't set mood
ro: Acest protocol nu suportă PEP, nu se poate alege o stare

en: config:  Configure a chat room.
ro: config:  Configurați o cameră de chat.

en: configure:  Configure a chat room.
ro: configure:  Configurați o cameră de chat.

en: part [message]:  Leave the room.
ro: part [message]:  Ieșiți din cameră.

en: register:  Register with a chat room.
ro: register:  Vă înregistrați într-un chat.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
ro: topic [subiect nou]: Verificați sau schimbați subiectul.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
ro: ban &lt;nume utilizator&gt; [chat]:  Blocați accesul unui utilizator în chat.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
ro: affiliate &lt;deținător|administrator|membru|renegat|nimic&gt; [pseudonim1] [pseudonim2] ...: Aflați utilizatorii cu o afiliere sau setați afilierea utilizatorilor față de camera de chat.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
ro: role &lt;moderator|participant|vizitator|nimic&gt; [pseudonim1] [pseudonim2] ...: Aflați utilizatorii cu un anume rol sau schimbați rolul utilizatorilor în camera de chat.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
ro: invite &lt;nume ales&gt; [chat]:  Invitați un utilizator într-un chat.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
ro: join: &lt;chat&gt; [parolă]:  Intrați într-un chat al unui server.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
ro: kick &lt;utilizator&gt; [motiv]:  Dați afară din chat un utilizator.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
ro: msg &lt;utilizator&gt; &lt;mesaj&gt;:  Trimiteți un mesaj privat unui alt utilizator.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
ro: ping &lt;jid&gt;:	Dați ping către utilizator/componentă/server.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
ro: buzz:  Sâcâiți un utilizator pentru a-i atrage atenția

en: mood: Set current user mood
ro: mood: Alegeți o stare de moment

en: Extended Away
ro: Demult absent

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
ro: Modul de protocol XMPP

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
ro: Domeniu

en: Require encryption
ro: Necesită criptare

en: Use encryption if available
ro: Criptează dacă e posibil

en: Use old-style SSL
ro: Utilizează SSL pe stil vechi

en: Connection security
ro: Securitate a conexiunii

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
ro: Permite autentificarea în clar prin conexiuni necriptate

en: Connect port
ro: Port de conectare

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
ro: Server de conectare

en: File transfer proxies
ro: Servere proxy pentru transfer de fișiere

en: BOSH URL
ro: URL BOSH

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
ro: Arată iconițe simbolice personalizate

en: %s has left the conversation.
ro: %s a părăsit discuția.

en: Message from %s
ro: Mesaj de la %s

en: %s has set the topic to: %s
ro: %s a schimbat subiectul în: %s

en: The topic is: %s
ro: Topicul este: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
ro: Trimiterea mesajului către %s a eșuat: %s

en: XMPP Message Error
ro: Eroare de mesaj XMPP

en: (Code %s)
ro: (Cod %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
ro: O iconiță simbolică personalizată din mesaj este prea mare pentru a fi trimisă.

en: XMPP stream header missing
ro: Lipsește antetul fluxului XMPP

en: XMPP Version Mismatch
ro: Nepotrivire de versiune XMPP

en: XMPP stream missing ID
ro: Lipsește ID-ul fluxului XMPP

en: XML Parse error
ro: Eroare la analiza XML

en: Error joining chat %s
ro: Eroare la intrarea în camera de chat %s

en: Error in chat %s
ro: Eroare în camera de chat %s

en: Create New Room
ro: Creează o nouă cameră de chat

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
ro: Sunteți pe cale să creați o nouă cameră de chat. Doriți să o configurați sau acceptați opțiunile implicite?

en: _Configure Room
ro: Opțiuni _cameră de chat

en: _Accept Defaults
ro: _Opțiuni implicite

en: No reason
ro: Fără motiv.

en: You have been kicked: (%s)
ro: Ați fost dat afară: (%s)

en: Kicked (%s)
ro: Dat afară (%s)

en: Unknown Error in presence
ro: Eroare necunoscută în starea de prezență

en: An error occurred on the in-band bytestream transfer
ro: A apărut o eroare la transferul de octeți în-bandă

en: Transfer was closed.
ro: Transferul a fost închis

en: Failed to open in-band bytestream
ro: Nu s-a putut deschide fluxul de octeți în-bandă

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
ro: Nu se poate trimite fișierul către %s, nu suportă transferul de fișiere

en: File Send Failed
ro: Trimiterea fișierului a eșuat

en: Unable to send file to %s, invalid JID
ro: Nu se poate trimite fișierul către %s, JID nevalid

en: Unable to send file to %s, user is not online
ro: Nu se poate trimite fișierul către %s, contactul nu este online

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
ro: Nu se poate trimite fișierul către %s, nu e subscris pentru prezență

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
ro: Precizați cărei resurse a contactului %s doriți să-i trimiteți fișierul

en: Afraid
ro: Temător

en: Amazed
ro: Uluit

en: Amorous
ro: Drăgăstos

en: Angry
ro: Supărat

en: Annoyed
ro: Enervat

en: Anxious
ro: Stresat

en: Aroused
ro: Stârnit

en: Ashamed
ro: Rușinat

en: Bored
ro: Plictisit

en: Brave
ro: Curajos

en: Cautious
ro: Precaut

en: Cold
ro: Înfrigurat

en: Confident
ro: Încrezător

en: Confused
ro: Derutat

en: Contemplative
ro: Meditativ

en: Contented
ro: Mulțumit

en: Cranky
ro: Irascibil

en: Crazy
ro: Nebun

en: Creative
ro: Creativ

en: Curious
ro: Curios

en: Dejected
ro: Necăjit

en: Depressed
ro: Deprimat

en: Disappointed
ro: Dezamăgit

en: Disgusted
ro: Dezgustat

en: Dismayed
ro: Îngrozit

en: Distracted
ro: Zăpăcit

en: Embarrassed
ro: Rușinat

en: Envious
ro: Invidios

en: Excited
ro: Entuziast

en: Flirtatious
ro: Cu chef de flirt

en: Frustrated
ro: Frustrat

en: Grateful
ro: Recunoscător

en: Grieving
ro: Îndurerat

en: Grumpy
ro: Morocănos

en: Guilty
ro: Vinovat

en: Happy
ro: Fericit

en: Hopeful
ro: Încrezător

en: Hot
ro: Încins

en: Humbled
ro: Umilit

en: Humiliated
ro: Umilit

en: Hungry
ro: Flămând

en: Hurt
ro: Rănit

en: Impressed
ro: Impresionat

en: In awe
ro: Uimit

en: In love
ro: Îndrăgostit

en: Indignant
ro: Revoltat

en: Interested
ro: Interesat

en: Intoxicated
ro: Intoxicat

en: Invincible
ro: Invincibil

en: Jealous
ro: Gelos

en: Lonely
ro: Singuratic

en: Lost
ro: Rătăcit

en: Lucky
ro: Noroos

en: Mean
ro: Meschin

en: Moody
ro: Capricios

en: Nervous
ro: Nervos

en: Neutral
ro: Neutru

en: Offended
ro: Ofensat

en: Outraged
ro: Înfuriat

en: Playful
ro: Jucăuș

en: Proud
ro: Mândru

en: Relaxed
ro: Relaxat

en: Relieved
ro: Ușurat

en: Remorseful
ro: Pocăit

en: Restless
ro: Neobosit

en: Sad
ro: Trist

en: Satisfied
ro: Satisfăcut

en: Serious
ro: Serios

en: Shocked
ro: Șocat

en: Shy
ro: Timid

en: Sick
ro: Bolnav

note: Sleepy / Tired
en: Sleepy
ro: Adormit

en: Spontaneous
ro: Spontan

en: Stressed
ro: Stresat

en: Strong
ro: Puternic

en: Surprised
ro: Surprins

en: Thankful
ro: Recunoscător

en: Thirsty
ro: Însetat

en: Tired
ro: Obosit

en: Undefined
ro: Nedefinită

en: Weak
ro: Slăbit

en: Worried
ro: Îngrijorat

en: Set User Nickname
ro: Introducere pseudonim utilizator

en: Please specify a new nickname for you.
ro: Alegeți-vă un nou pseudonim.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
ro: Această informație este vizibilă tuturor contactelor, așa că e preferabil să alegeți un pseudonim decent.

en: Set
ro: Utilizare

en: Set Nickname...
ro: Introducere pseudonim...

en: Actions
ro: Acțiune

en: Select an action
ro: Selectați o acțiune

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
ro: „%s” nu poate fi adăugat.

en: Buddy Add error
ro: Eroare la adăugarea contactului

en: The username specified does not exist.
ro: Numele de utilizator specificat nu există.

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
ro: Probleme de sincronizare a liste de contacte în %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
ro: %s din grupul „%s” e în lista contactelor, dar nu este în lista de pe server. Doriți să adăugați acest contact?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
ro: %s este în lista contactelor, dar nu și în lista de pe server. Doriți să adăugați acest contact?

en: Unable to parse message
ro: Nu se poate prelucra mesajul

en: Syntax Error (probably a client bug)
ro: Eroare de sintaxă (probabil o eroare de client)

en: Invalid email address
ro: Adresă de mail nevalidă

en: User does not exist
ro: Utilizator inexistent

en: Fully qualified domain name missing
ro: Lipsește numele complet al domeniului

en: Already logged in
ro: Deja autentificat

en: Invalid username
ro: Nume nevalid de utilizator

en: Invalid friendly name
ro: Pseudonimul propriu este nevalid

en: List full
ro: Listă plină

en: Already there
ro: Există deja

en: Not on list
ro: Nu este în listă

en: User is offline
ro: Utilizatorul este offline

en: Already in the mode
ro: Sunteți deja în respectiva stare

en: Already in opposite list
ro: Există deja în cealaltă listă

en: Too many groups
ro: Prea multe grupuri

en: Invalid group
ro: Grup nevalid

en: User not in group
ro: Utilizatorul nu este în grup

en: Group name too long
ro: Nume de grup prea lung

en: Cannot remove group zero
ro: Nu se poate șterge grupul zero

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
ro: S-a încercat adăugarea unui contact într-un grup inexistent

en: Switchboard failed
ro: Comutare eșuată

en: Notify transfer failed
ro: Notificarea transferului a eșuat

en: Required fields missing
ro: Lipsesc unele câmpuri cerute

en: Too many hits to a FND
ro: Prea multe solicitări către FND

en: Not logged in
ro: Neautentificat

en: Service temporarily unavailable
ro: Serviciu temporar indisponibil

en: Database server error
ro: Eroare a serverului bazei de date

en: Command disabled
ro: Comandă dezactivată

en: File operation error
ro: Eroare la manipularea fișierului

en: Memory allocation error
ro: Eroare la alocarea memoriei

en: Wrong CHL value sent to server
ro: O valoare CHL greșită a fost trimisă către server

en: Server busy
ro: Server ocupat

en: Server unavailable
ro: Server indisponibil

en: Peer notification server down
ro: Serverul de notificare a contactelor este indisponibil

en: Database connect error
ro: Eroare la conectarea la baza de date

en: Server is going down (abandon ship)
ro: Serverul va fi în curând indisponibil

en: Error creating connection
ro: Eroare la stabilirea conexiunii

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
ro: Parametrii CVR sunt necunoscuți sau nu sunt permiși

en: Unable to write
ro: Nu se poate scrie

en: Session overload
ro: Sesiune supraîncărcată

en: User is too active
ro: Utilizatorul este prea activ

en: Too many sessions
ro: Prea multe sesiuni

en: Passport not verified
ro: Cont „Passport” neverificat

en: Bad friend file
ro: Fișier „friend” nevalid

en: Not expected
ro: Neașteptat

en: Friendly name is changing too rapidly
ro: Pseudonimul a fost schimbat prea rapid

en: Server too busy
ro: Server prea încărcat

en: Authentication failed
ro: Autentificare eșuată

en: Not allowed when offline
ro: Nu se permite asta în modul offline

en: Not accepting new users
ro: Nu acceptă utilizatori noi

en: Kids Passport without parental consent
ro: Cont „Kids Passport” fără aprobare de la părinți

en: Passport account not yet verified
ro: Cont „Passport” neverificat încă

en: Passport account suspended
ro: Cont „Passport” suspendat

en: Bad ticket
ro: Bilet (ticket) greșit

en: Unknown Error Code %d
ro: Cod de eroare necunoscut %d

en: MSN Error: %s
ro: Eroare MSN: %s

en: Other Contacts
ro: Alte contacte

en: Non-IM Contacts
ro: Contacte de alt tip

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
ro: %s a trimis un wink. <a href='msn-wink://%s'>Dați clic aici pentru a-l reda</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
ro: %s a trimis un wink, dar nu a putut fi salvat

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
ro: %s a trimis un clip audio. <a href='audio://%s'>Dați clic aici pentru a-l reda</a>

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
ro: %s a trimis un clip audio, dar acesta nu a putut fi salvat

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
ro: %s v-a trimis o invitație de chat audio, pentru care nu există încă suport.

en: Nudge
ro: Buzz

en: %s has nudged you!
ro: %s v-a dat „buzz”!

en: Nudging %s...
ro: „Buzz” la %s...

en: Email Address...
ro: Adresă de mail...

en: Your new MSN friendly name is too long.
ro: Noul pseudonim propriu MSN este prea lung.

en: Set friendly name for %s.
ro: Alegeți un pseudonim pentru %s.

en: Set your friendly name.
ro: Alegeți-vă un pseudonim propriu.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
ro: Acesta este numele sub care veți fi cunoscuți de contactele MSN.

en: Set your home phone number.
ro: Introduceți numărul telefonului de acasă.

en: Set your work phone number.
ro: Introduceți numărul telefonului de la serviciu.

en: Set your mobile phone number.
ro: Introduceți numărul telefonului mobil.

en: Allow MSN Mobile pages?
ro: Permit pagini „MSN Mobile”?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
ro: Vreți să permiteți persoanelor din lista de contacte să trimită pagini „MSN Mobile” către telefonul dumneavoastră mobil sau alte dispozitive portabile?

en: Allow
ro: Permite

en: Disallow
ro: Refuză

en: Blocked Text for %s
ro: Text blocat pentru %s

en: No text is blocked for this account.
ro: Niciun text nu este blocat pentru acest cont.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
ro: Serverele MSN blochează în acest moment următoarele expresii regulare:<br/>%s

en: This account does not have email enabled.
ro: Acest cont nu are activat mailul.

en: Send a mobile message.
ro: Trimiteți un mesaj mobil.

en: Page
ro: Pagină

en: Playing a game
ro: Joacă ceva

en: Working
ro: Lucrează

en: Has you
ro: Vă are în listă

en: Home Phone Number
ro: Număr de telefon acasă

en: Work Phone Number
ro: Număr de telefon la serviciu

en: Mobile Phone Number
ro: Număr de telefon mobil

en: Be Right Back
ro: Vin imediat

en: Busy
ro: Ocupat

en: On the Phone
ro: La telefon

en: Out to Lunch
ro: La masă

en: Game Title
ro: Numele jocului

en: Office Title
ro: Numele piesei curente

en: Set Friendly Name...
ro: Introducere pseudonim...

en: Set Home Phone Number...
ro: Introducere număr telefon acasă...

en: Set Work Phone Number...
ro: Introducere număr telefon serviciu...

en: Set Mobile Phone Number...
ro: Introducere număr telefon mobil...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
ro: (Dez)Activare dispozitive mobile...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
ro: Permitere/Refuzare pagini mobile...

en: View Blocked Text...
ro: Vizualizare text blocat...

en: Open Hotmail Inbox
ro: Deschidere mail Hotmail

en: Send to Mobile
ro: Trimite către mobil

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
ro: Pentru MSN aveți nevoie de suport SSL. Instalați bibliotecile SSL necesare.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
ro: Nu se poate adăuga contactul %s deoarece numele de utilizator este nevalid. Un nume valid trebuie să fie o adresă de mail validă.

en: Unable to Add
ro: Adăugare eșuată

en: Authorization Request Message:
ro: Mesaj cerere de autorizare:

en: Please authorize me!
ro: Am nevoie de autorizare...

en: Error retrieving profile
ro: Eroare la descărcarea profilului

en: General
ro: Generale

en: Age
ro: Vârstă

en: Occupation
ro: Ocupație

en: Location
ro: Loc

en: Hobbies and Interests
ro: Hobby-uri și domenii de interes

en: A Little About Me
ro: Câteva cuvinte despre mine

en: Marital Status
ro: Status marital

en: Interests
ro: Domenii de interes

en: Pets
ro: Animale de casă

en: Hometown
ro: Localitate natală

en: Places Lived
ro: Foste domicilii

en: Fashion
ro: Modă

en: Humor
ro: Umor

en: Music
ro: Muzică

en: Favorite Quote
ro: Citat preferat

en: Contact Info
ro: Detalii contact

en: Personal
ro: Personale

en: Significant Other
ro: Partener

en: Home Phone
ro: Telefon acasă

en: Home Phone 2
ro: Telefon acasă 2

en: Home Address
ro: Adresă acasă

en: Personal Mobile
ro: Mobil privat

en: Home Fax
ro: Fax acasă

en: Personal Email
ro: Mail privat

en: Personal IM
ro: IM privat

en: Anniversary
ro: Aniversare

note: Business
en: Work
ro: Serviciu

en: Company
ro: Companie

en: Department
ro: Departament

en: Profession
ro: Profesie

en: Work Phone
ro: Telefon serviciu

en: Work Phone 2
ro: Telefon serviciu 2

en: Work Address
ro: Adresă serviciu

en: Work Mobile
ro: Mobil serviciu

en: Work Pager
ro: Pager serviciu

en: Work Fax
ro: Fax serviciu

en: Work Email
ro: Mail serviciu

en: Work IM
ro: IM serviciu

en: Start Date
ro: Începând cu:

en: Favorite Things
ro: Lucruri favorite

en: Last Updated
ro: Ultima actualizare

en: Homepage
ro: Pagină personală

en: The user has not created a public profile.
ro: Utilizatorul nu și-a creat un profil public.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
ro: MSN a raportat că nu a reușit să găsească profilul utilizatorului. Aceasta înseamnă că utilizatorul fie nu există, fie există, dar nu și-a creat un profil public.

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
ro: Nu s-a găsit nicio informație în profilul utilizatorului. Probabil că utilizatorul nu există.

en: View web profile
ro: Arată profilul web

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Windows Live Messenger

en: Use HTTP Method
ro: Utilizează metoda HTTP

en: HTTP Method Server
ro: Server pentru metoda HTTP

en: Show custom smileys
ro: Arată iconițe simbolice personalizate

en: Allow direct connections
ro: Permite conectări directe

en: nudge: nudge a user to get their attention
ro: nudge:  Sâcâiți un utilizator pentru a-i atrage atenția

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
ro: Autentificare Windows Live ID: Conectare eșuată

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
ro: Autentificare Windows Live ID: Răspuns nevalid

en: The following users are missing from your addressbook
ro: Următorii utilizatori vă lipsesc din cartea de adrese

en: Unknown error (%d): %s
ro: Eroare necunoscută (%d): %s

en: Unable to add user
ro: Nu se poate adăuga utilizatorul

note: Unknown error!
en: Unknown error (%d)
ro: Eroare necunoscută (%d)

en: Unable to remove user
ro: Nu se poate șterge utilizatorul

en: Mobile message was not sent because it was too long.
ro: Mesajul mobil nu a fost trimis pentru era prea lung.

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
ro[0]: Serverul MSN va fi închis pentru întreținere într-un minut. Contul vă va fi automat deconectat în acel moment. Vă rugăm să încheiați discuțiile începute.
    
    Veți putea să vă autentificați din nou după încheierea operațiunii.
ro[1]: Serverul MSN va fi închis pentru întreținere în %d minute. Contul vă va fi automat deconectat în acel moment. Vă rugăm să încheiați discuțiile începute.
    
    Veți putea să vă autentificați din nou după încheierea operațiunii.
ro[2]: Serverul MSN va fi închis pentru întreținere în %d de minute. Contul vă va fi automat deconectat în acel moment. Vă rugăm să încheiați discuțiile începute.
    
    Veți putea să vă autentificați din nou după încheierea operațiunii.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
ro: Mesajul nu a fost trimis pentru că sistemul este indisponibil. Asta se întâmplă de regulă când utilizatorul este blocat ori nu există.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
ro: Mesajul nu a fost trimis pentru că se trimit mesaje prea repede.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
ro: Mesajul nu a fost trimis pentru că a apărut o eroare necunoscută de codare.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
ro: Mesajul nu a fost trimis pentru că apărut o eroare necunoscută.

en: Writing error
ro: Eroare la scriere

en: Reading error
ro: Eroare la citire

en: Connection error from %s server:
    %s
ro: Eroare de conectare de la serverul %s:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server
ro: Protocolul utilizat nu este suportat de către server.

en: Error parsing HTTP
ro: Eroare la prelucrarea datelor HTTP.

en: You have signed on from another location
ro: V-ați autentificat din altă parte.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
ro: Serverele MSN sunt temporar indisponibile. Reîncercați mai târziu...

en: The MSN servers are going down temporarily
ro: Serverele MSN vor fi oprite momentan.

en: Unable to authenticate: %s
ro: Autentificare eșuată: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
ro: Lista contactelor MSN este momentan indisponibilă. Încercați mai târziu.

en: Handshaking
ro: Sincronizare

en: Transferring
ro: Transfer

en: Starting authentication
ro: Inițiere autentificare

en: Getting cookie
ro: Obținere cookie

en: Sending cookie
ro: Trimitere cookie

en: Retrieving buddy list
ro: Se descarcă lista de contacte

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
ro: %s v-a cerut o permisiune de acces la camera web, dar această cerere nu este încă suportată

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
ro: %s v-a invitat să-i vedeți camera web, dar această acțiune nu este încă suportată

en: Away From Computer
ro: Absent din fața calculatorului

en: On The Phone
ro: La telefon

en: Out To Lunch
ro: La masă

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
ro: E posibil ca mesajul să nu fi fost trimis din cauza unui time-out:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
ro: Mesajul nu a putut fi trimis, nu se permite acest lucru în invizibilitate:

en: Message could not be sent because the user is offline:
ro: Mesajul nu a putut fi trimis pentru că utilizatorul este offline:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
ro: Mesajul nu a putut fi trimis din cauza unei erori de conectare:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
ro: Mesajul nu a putut fi trimis pentru că se trimit prea multe date:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
ro: Mesajul nu a putut fi trimis deoarece nu s-a putut deschide o sesiune de comunicare cu serverul. Aceasta este probabil o problemă de server, reîncercați în câteva minute:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
ro: Mesajul nu a putut fi trimis din cauza unei erori de comutare:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
ro: E posibil ca mesajul să nu fi fost trimis din cauza unei erori necunoscute:

en: Delete Buddy from Address Book?
ro: Ștergeți contactul din cartea de adrese?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
ro: Doriți să ștergeți acest contact din lista de contacte?

en: The username specified is invalid.
ro: Numele de utilizator specificat este nevalid.

en: The PIN you entered is invalid.
ro: PIN-ul introdus este nevalid.

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
ro: PIN-ul introdus are o lungime nevalidă [4-10].

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
ro: PIN-ul nu este valid. Ar trebui să conțină doar cifre [0-9].

en: The two PINs you entered do not match.
ro: Cele două PIN-uri introduse nu se potrivesc.

en: The Display Name you entered is invalid.
ro: Aliasul introdus este nevalid.

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
ro: Ziua de naștere introdusă nu este validă. Formatul corect este: „AAAA-LL-ZZ”.

note: show error to user
en: Profile Update Error
ro: Eroare la actualizarea profilului

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
ro: Profil

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
ro: Detaliile profilului nu v-au fost descărcate. Încercați mai târziu...

en: Your UID
ro: UID propriu

en: Verify PIN
ro: Verificare PIN

note: display name nick name (required)
en: Display Name
ro: Alias

note: hidden
en: Hide my number
ro: Ascunde-mi numărul

note: mobile number
en: Mobile Number
ro: Număr de telefon mobil

en: Update your Profile
ro: Actualizați-vă profilul

en: Here you can update your MXit profile
ro: Aici vă puteți actualiza profilul MXit

en: View Splash
ro: Arată o imagine de pornire

en: There is no splash-screen currently available
ro: Nu e disponibilă nicio imagine de pornire

en: About
ro: Despre

note: display / change profile
en: Change Profile...
ro: Schimbare profil...

note: display splash-screen
en: View Splash...
ro: Arată imaginea de pornire...

note: display plugin version
en: About...
ro: Despre...

note: the file is too big
en: The file you are trying to send is too large!
ro: Fișierul pe care încercați să îl trimiteți este prea mare!

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
ro: Conectarea la serverul HTTP MXit a eșuat. Verificați-vă opțiunile de server.

en: Logging In...
ro: Autentificare...

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
ro: Conectarea la serverul MXit a eșuat. Verificați-vă opțiunile de server.

en: Connecting...
ro: Conectare...

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
ro: PIN-ul introdus are o lungime nevalidă [7-10].

note: mxit login name
en: MXit ID
ro: ID MXit

note: show the form to the user to complete
en: Register New MXit Account
ro: Înregistrare cont nou MXit

en: Please fill in the following fields:
ro: Completați următoarele câmpuri:

note: no reply from the WAP site
en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
ro: Eroare la contactarea serverului WAP MXit. Reîncercați mai târziu...

note: wapserver error server could not find the user
en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
ro: MXit nu poate procesa momentan această cerere. Reîncercați mai târziu...

en: Wrong security code entered. Please try again later.
ro: S-a introdus un cod greșit de securitate. Reîncercați mai târziu...

en: Your session has expired. Please try again later.
ro: V-a expirat sesiunea. Reîncercați mai târziu...

en: Invalid country selected. Please try again.
ro: S-a selectat o țară nevalidă. Încercați din nou...

en: The MXit ID you entered is not registered. Please register first.
ro: ID-ul MXit introdus nu este înregistrat. Înregistrați-l înainte de a-l folosi.

en: The MXit ID you entered is already registered. Please choose another.
ro: ID-ul MXit introdus este deja înregistrat. Alegeți un altul.

en: Internal error. Please try again later.
ro: Serverul este indisponibil, reîncercați mai târziu...

en: You did not enter the security code
ro: Nu ați introdus codul de securitate

en: Security Code
ro: Cod de securitate

note: ask for input (required)
en: Enter Security Code
ro: Introduceți codul de securitate

en: Your Country
ro: Țara de reședință

en: Your Language
ro: Limba preferată

note: display the form to the user and wait for his/her input
en: MXit Authorization
ro: Autorizare MXit

en: MXit account validation
ro: Validare cont MXit

en: Retrieving User Information...
ro: Se obțin detaliile utilizatorului...

en: Loading menu...
ro: Se încarcă meniul...

en: Status Message
ro: Mesaj de status

en: Rejection Message
ro: Mesaj de refuz

note: hidden number
en: Hidden Number
ro: Număr ascuns

en: Your MXit ID...
ro: ID propriu MXit...

note: Configuration options WAP server (reference: "libpurple/accountopt.h")
en: WAP Server
ro: Server WAP

en: Connect via HTTP
ro: Conectare HTTP

en: Enable splash-screen popup
ro: Activare popup pentru imaginea de pornire

note: you were kicked
en: You have been kicked from this MultiMX.
ro: Ați fost dat afară din acest MultiMX.

en: was kicked
ro: a fost dat afară

en: _Room Name:
ro: Nume came_ră:

note: Display system message in chat window
en: You have invited
ro: Ați fost invitat

en: Last Online
ro: Ultima oară online

note: we must have lost the connection, so terminate it so that we can reconnect
en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
ro: S-a pierdut conexiunea la MXit. Reconectați-vă...

note: packet could not be queued for transmission
en: Message Send Error
ro: Eroare de trimitere a mesajului

en: Unable to process your request at this time
ro: Momentan nu vi se poate procesa cererea

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
ro: Timeout în așteptarea unui răspuns de la serverul MXit.

en: Successfully Logged In...
ro: Autentificare reușită...

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
ro: %s v-a trimis un mesaj criptat, pentru care nu există încă suport în acest client.

en: Message Error
ro: Eroare de mesaj

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
ro: Nu s-a putut efectua redirectarea utilizând protocolul specificat

en: An internal MXit server error occurred.
ro: A apărut o eroare internă de server MXit.

en: Login error: %s (%i)
ro: Eroare la autentificare: %s (%i)

en: Logout error: %s (%i)
ro: Eroare la deconectare: %s (%i)

en: Contact Error
ro: Eroare de contact

en: Message Sending Error
ro: Eroare de trimitere a mesajului

en: Status Error
ro: Eroare de status

en: Mood Error
ro: Eroare privind dispoziția

en: Invitation Error
ro: Eroare de invitare

en: Contact Removal Error
ro: Eroare la ștergerea contactului

en: Subscription Error
ro: Eroare de subscriere

en: Contact Update Error
ro: Eroare la actualizarea contactului

en: File Transfer Error
ro: Eroare la transferul de fișiere

en: Cannot create MultiMx room
ro: Nu se poate crea camera MultiMX

en: MultiMx Invitation Error
ro: Eroare de invitaţie MultiMx

en: Profile Error
ro: Eroare de profil

note: bad packet
en: Invalid packet received from MXit.
ro: Pachet nevalid primit de la MXit.

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
ro: Eroare de conexiune la MXit. (read stage 0x01)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
ro: Eroare de conexiune la MXit. (read stage 0x02)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
ro: Eroare de conexiune la MXit. (read stage 0x03)

note: malformed packet length record (too long)
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
ro: Eroare de conexiune la MXit. (read stage 0x04)

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
ro: Eroare de conexiune la MXit. (read stage 0x05)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
ro: Eroare de conexiune la MXit. (read stage 0x06)

en: In Love
ro: Îndrăgostit

en: Pending
ro: În așteptare

en: Invited
ro: Invitat

en: Rejected
ro: Respins

en: Deleted
ro: Șters

en: MXit Advertising
ro: Reclame MXit

en: More Information
ro: Mai multe detalii

en: No such user: %s
ro: Nu există utilizatorul %s

en: User lookup
ro: Căutare utilizator

en: Reading challenge
ro: Se citește răspunsul

en: Unexpected challenge length from server
ro: Cerere neașteptat de lungă de la server

en: Logging in
ro: Autentificare...

en: MySpaceIM - No Username Set
ro: MySoaceIM - Fără nume

en: You appear to have no MySpace username.
ro: Se pare că nu aveți un nume de utilizator MySpace

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
ro: Doriți să vă alegeți unul acum? (Atenție: ACESTA NU MAI POATE FI SCHIMBAT!)

en: Lost connection with server
ro: S-a pierdut conexiunea cu serverul

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround. khc: then use N_() in the array initializer and use _() when they are used
en: New mail messages
ro: Mailuri noi

en: New blog comments
ro: Comentarii noi pe blog

en: New profile comments
ro: Comentarii noi în profil

en: New friend requests!
ro: Noi cereri de împrietenire!

en: New picture comments
ro: Noi comentarii la poze

en: IM Friends
ro: Prieteni IM

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
ro[0]: Un contact a fost adăugat ori actualizat de pe server (incluzând contacte deja prezente în lista de pe server)
ro[1]: %d contacte au fost adăugat ori actualizat de pe server (incluzând contacte deja prezente în lista de pe server)
ro[2]: %d de contacte au fost adăugat ori actualizat de pe server (incluzând contacte deja prezente în lista de pe server)

en: Add contacts from server
ro: Adăugare contacte de pe server.

en: Protocol error, code %d: %s
ro: Eroare de protocol, codul %d: %s

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
ro: %s Aveți o parolă de %zu caractere, mai mare decât lungimea maximă de %d. Puteți introduce o parolă mai scurtă la http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword și să reîncercați.

en: Incorrect username or password
ro: Nume de utilizator sau parolă incorecte.

en: MySpaceIM Error
ro: Eroare MySpaceIM

en: Invalid input condition
ro: Condiție de intrare nevalidă

en: Failed to add buddy
ro: Adăugarea contactului a eșuat

en: 'addbuddy' command failed.
ro: Comanda „addbuddy” a eșuat.

en: persist command failed
ro: Comanda „persist” a eșuat

en: Failed to remove buddy
ro: Ștergerea contactului a eșuat

en: 'delbuddy' command failed
ro: Comanda „delbuddy” a eșuat

en: blocklist command failed
ro: Comanda „blocklist” a eșuat

en: Missing Cipher
ro: Cifru lipsă

en: The RC4 cipher could not be found
ro: Nu s-a găsit cifrul RC4

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
ro: Actualizați libpurple pentru suport RC4 (versiune >= 2.0.1). Modulul MySpaceIM nu va încărcat.

en: Add friends from MySpace.com
ro: Adăugați contacte de pe MySpace.com

en: Importing friends failed
ro: Importarea contactelor a eșuat

note: TODO: find out how
en: Find people...
ro: Căutare persoane...

en: Change IM name...
ro: Schimbare nume IM...

en: myim URL handler
ro: Gestionare URL myim

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
ro: Nu s-a găsit un cont MySpaceIM pentru a deschide acest URL myim.

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
ro: Activați contul MySpaceIM potrivit și reîncercați.

en: Show display name in status text
ro: Arată aliasul în textul statusului

en: Show headline in status text
ro: Arată titlul în textul statusului

en: Send emoticons
ro: Trimite iconițe simbolice

en: Screen resolution (dots per inch)
ro: Rezoluție ecran (dpi)

en: Base font size (points)
ro: Mărime font de bază (pp)

en: User
ro: Utilizator

en: Headline
ro: Titlu

en: Song
ro: Melodie

en: Total Friends
ro: Prieteni la cataramă

en: Client Version
ro: Versiune client

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
ro: A apărut o eroare la inițializarea numelui de utilizator. Încercați din nou sau vizitați http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username pentru a alege un nume de utilizator.

en: MySpaceIM - Username Available
ro: MySpaceIM - nume disponibil

en: This username is available. Would you like to set it?
ro: Acest nume de utilizator este disponibil. Doriți să-l folosiți?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
ro: DUPĂ INIȚIALIZARE ACESTA NU POATE FI SCHIMBAT!

en: MySpaceIM - Please Set a Username
ro: MySpaceIM - Alegeți un nume de utilizator

en: This username is unavailable.
ro: Acest nume de utilizator nu este disponibil.

en: Please try another username:
ro: Încercați alt nume de utilizator:

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
ro: Nu s-a inițializat un nume de utilizator

en: Please enter a username to check its availability:
ro: Introduceți un nume de utilizator pentru a verifica disponibilitatea:

note: TODO: icons for each zap Lots of comments for translators: Zap means "to strike suddenly and forcefully as if with a * projectile or weapon."  This term often has an electrical * connotation, for example, "he was zapped by electricity when * he put a fork in the toaster."
en: Zap
ro: Trăsnește

en: %s has zapped you!
ro: %s v-a trăsnit!

en: Zapping %s...
ro: %s este trăsnit...

note: Whack means "to hit or strike someone with a sharp blow"
en: Whack
ro: Pocnește

en: %s has whacked you!
ro: %s v-a pocnit

en: Whacking %s...
ro: %s este pocnit...

note: Torch means "to set on fire."  Don't worry, this doesn't * make a whole lot of sense in English, either.  Feel free * to translate it literally.
en: Torch
ro: Arde

en: %s has torched you!
ro: %s v-a ars!

en: Torching %s...
ro: %s este ars...

note: Smooch means "to kiss someone, often enthusiastically"
en: Smooch
ro: Țucă

en: %s has smooched you!
ro: %s v-a țucat.

en: Smooching %s...
ro: %s este țucat

note: A hug is a display of affection; wrapping your arms around someone
en: Hug
ro: Îmbrățișează

en: %s has hugged you!
ro: %s v-a îmbrățișat.

en: Hugging %s...
ro: %s este îmbrățișat...

note: Slap means "to hit someone with an open/flat hand"
en: Slap
ro: Plesnește

en: %s has slapped you!
ro: %s v-a plesnit!

en: Slapping %s...
ro: %s este plesnit...

note: Goose means "to pinch someone on their butt"
en: Goose
ro: Pișcă de fund

en: %s has goosed you!
ro: %s v-a pișcat de fund.

en: Goosing %s...
ro: %s este pișcat de fund...

note: A high-five is when two people's hands slap each other * in the air above their heads.  It is done to celebrate * something, often a victory, or to congratulate someone.
en: High-five
ro: Bate palma

en: %s has high-fived you!
ro: %s v-a bătut palma!

en: High-fiving %s...
ro: Ați bătut palma cu %s...

note: We're not entirely sure what the MySpace people mean by * this... but we think it's the equivalent of "prank."  Or, for * someone to perform a mischievous trick or practical joke.
en: Punk
ro: Țeapă

en: %s has punk'd you!
ro: %s v-a țepuit!.

en: Punking %s...
ro: Țeapă pentru %s...

note: Raspberry is a slang term for the vibrating sound made * when you stick your tongue out of your mouth with your * lips closed and blow.  It is typically done when * gloating or bragging.  Nowadays it's a pretty silly * gesture, so it does not carry a harsh negative * connotation.  It is generally us
en: Raspberry
ro: Limbă scoasă

en: %s has raspberried you!
ro: %s v-a arătat limba scoasă!

en: Raspberrying %s...
ro: Limbă scoasă la %s...

en: Required parameters not passed in
ro: Parametrii ceruți nu au fost precizați

en: Unable to write to network
ro: Nu se poate scrie în rețea

en: Unable to read from network
ro: Nu se poate citi din rețea

en: Error communicating with server
ro: Eroare de comunicare cu serverul

en: Conference not found
ro: Conferința nu a fost găsită

en: Conference does not exist
ro: Conferința nu există

en: A folder with that name already exists
ro: Un director cu acest nume există deja

en: Not supported
ro: Nesuportat

en: Password has expired
ro: Parola a expirat

en: Incorrect password
ro: Parolă greșită

en: Account has been disabled
ro: Contul a fost dezactivat

en: The server could not access the directory
ro: Serverul nu a putut accesa directorul

en: Your system administrator has disabled this operation
ro: Administratorul de sistem a dezactivat această operațiune

en: The server is unavailable; try again later
ro: Serverul este indisponibil, reîncercați mai târziu...

en: Cannot add a contact to the same folder twice
ro: Nu se poate adăuga de două ori un contact în același director

en: Cannot add yourself
ro: Nu vă puteți adăuga propria identitate

en: Master archive is misconfigured
ro: Arhiva principală este configurată greșit

en: Could not recognize the host of the username you entered
ro: Nu s-a putut recunoaște serverul din numele de utilizator introdus

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
ro: Contul v-a fost dezactivat deoarece au fost introduse prea multe parole greșite

en: You cannot add the same person twice to a conversation
ro: Nu puteți adăuga aceeași persoană de două ori într-o conversație

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
ro: Ați atins numărul maxim permis de contacte

en: You have entered an incorrect username
ro: Ați introdus un nume greșit de utilizator

en: An error occurred while updating the directory
ro: A apărut o eroare la actualizarea directorului

en: Incompatible protocol version
ro: Versiune incompatibilă de protocol

en: The user has blocked you
ro: Utilizatorul v-a blocat

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
ro: Această versiune de evaluare nu permite mai mult de zece utilizatori autentificați în același timp

en: The user is either offline or you are blocked
ro: Utilizatorul este offline sau v-a blocat

en: Unknown error: 0x%X
ro: Eroare necunoscută: 0x%X

en: Unable to login: %s
ro: Autentificare eșuată: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
ro: Mesajul nu poate fi trimis. Nu se pot obține detalii pentru acest utilizator (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
ro: „%s” nu poate fi adăugat în lista de contacte (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
ro: Nu se poate trimite mesajul (%s).

en: Unable to invite user (%s).
ro: Utilizatorul nu poate fi invitat (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
ro: Nu se poate trimite mesajul către %s. Nu se poate crea conferința (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
ro: Nu se poate trimite mesajul. Nu se poate crea conferința (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
ro: Utilizatorul %s nu poate fi mutat în directorul %s în lista de pe server. Eroare la crearea directorului (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
ro: „%s” nu poate fi adăugat în lista de contacte. Eroare la crearea directorului în lista de pe server (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
ro: Nu se pot obține detalii despre utilizatorul %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
ro: Utilizatorul nu poate fi adăugat în lista privată (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
ro: „%s” nu poate fi adăugat în lista celor blocați (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
ro: „%s” nu poate fi adăugat în lista celor permiși (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
ro: „%s” nu poate fi șters din lista privată (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
ro: Nu se pot schimba opțiunile private pe server (%s).

en: Unable to create conference (%s).
ro: Nu se poate crea o conferință (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
ro: Eroare de comunicare cu serverul. Conexiunea va fi închisă.

en: Telephone Number
ro: Telefon

en: Personal Title
ro: Titlu

en: User ID
ro: ID utilizator

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
ro: Nume complet

en: GroupWise Conference %d
ro: Conferință GroupWise %d

en: Authenticating...
ro: Autentificare...

en: Waiting for response...
ro: Se așteaptă un răspuns...

en: %s has been invited to this conversation.
ro: %s a fost invitat în această discuție.

en: Invitation to Conversation
ro: Invitație într-o discuție

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
ro: Invitație de la: %s
    
    Către: %s

en: Would you like to join the conversation?
ro: Doriți să vă alăturați discuției?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
ro: %s pare să fie offline și nu a primit mesajul ce tocmai i l-ați trimis.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
ro: Conectarea la server a eșuat. Introduceți adresa serverului la care doriți să vă conectați.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
ro: Această conferință a fost închisă. Nu mai pot fi trimise mesaje.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Novell GroupWise Messenger

en: Server address
ro: Adresă server

en: Server port
ro: Port server

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
ro: Am nevoie de autorizarea ta pentru a te putea adăuga apoi în lista mea de contacte.

en: No reason given.
ro: Fără motiv.

en: Authorization Denied Message:
ro: Mesajul de autorizare refuzată:

en: Received unexpected response from %s: %s
ro: S-a primit un răspuns neașteptat de la %s: %s

en: Received unexpected response from %s
ro: S-a primit un răspuns neașteptat de la %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: V-ați conectat și deconectat prea des. Așteptați zece minute și încercați din nou. Dacă continuați să încercați, va trebui să așteptați mai mult.

note: Note to translators: The first %s is a URL, the second is an error message.
en: Error requesting %s: %s
ro: Eroare la cererea %s: %s

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
ro: Serverul a v-a cerut să completați un CAPTCHA pentru autentificare, dar aceste client nu are deocamdată suport pentru CAPTCHA.

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
ro: AOL nu permite autentificarea acestui cont aici

en: Error requesting %s
ro: Eroare la cererea %s

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
ro: (A intervenit o eroare la primirea acestui mesaj. Contactul ce vi l-a trimis utilizează probabil un tip neașteptat de codare de caractere. Dacă știți ce codare este aceasta, o puteți specifica în opțiunile avansate ale contului AIM/ICQ utilizat.)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
ro: (A intervenit o eroare la primirea acestui mesaj. Codarea proprie nu se potrivește cu cea aleasă de %s sau %s utilizează un client problematic).

en: Could not join chat room
ro: Nu s-a putut intra în camera de chat

en: Invalid chat room name
ro: Nume nevalid de cameră de chat

en: Invalid error
ro: Eroare nevalidă

en: Cannot receive IM due to parental controls
ro: Nu se poate primi mesajul din cauza controalelor parentale

en: Cannot send SMS without accepting terms
ro: Nu se poate trimite SMS-ul fără acceptarea termenilor

en: Cannot send SMS
ro: Nu se poate trimite SMS-ul

note: SMS_WITHOUT_DISCLAIMER is weird
en: Cannot send SMS to this country
ro: Nu se poate trimite SMS către această țară

note: Undocumented
en: Cannot send SMS to unknown country
ro: Nu se poate trimite SMS către o țară necunoscută

en: Bot accounts cannot initiate IMs
ro: Conturile bot nu pot iniția discuții

en: Bot account cannot IM this user
ro: Contul bot nu poate trimite un mesaj acestui utilizator

en: Bot account reached IM limit
ro: Contul bot a atins limita maximă de mesaje

en: Bot account reached daily IM limit
ro: Contul bot a atins limita zilnică maximă de mesaje

en: Bot account reached monthly IM limit
ro: Contul bot a atins limita lunară maximă de mesaje

en: Unable to receive offline messages
ro: Nu se pot primi mesaje offline

en: Offline message store full
ro: Spațiul alocat mesajelor offline s-a epuizat

en: Unable to send message: %s (%s)
ro: Nu se poate trimite mesajul: %s (%s).

en: Unable to send message: %s
ro: Nu se poate trimite mesajul: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
ro: Nu se poate trimite mesajul către %s: %s (%s)

en: Unable to send message to %s: %s
ro: Nu se poate trimite mesajul către %s: %s

en: Thinking
ro: Mă gândesc

en: Shopping
ro: La cumpărături

en: Questioning
ro: Pun întrebări

en: Eating
ro: Mănânc

en: Watching a movie
ro: Văd un film

en: Typing
ro: Tastez

en: At the office
ro: La serviciu

en: Taking a bath
ro: Fac o baie

en: Watching TV
ro: La TV

en: Having fun
ro: Mă distrez

en: Sleeping
ro: Dorm

en: Using a PDA
ro: Folosesc un PDA

en: Meeting friends
ro: Cu prietenii

en: On the phone
ro: La telefon

en: Surfing
ro: La surfing

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
ro: Mobil

en: Searching the web
ro: Caut pe net

en: At a party
ro: La o petrecere

en: Having Coffee
ro: La o cafea

note: Playing video games
en: Gaming
ro: Mă joc

en: Browsing the web
ro: Mă dau pe net

en: Smoking
ro: La o țigară

en: Writing
ro: Scriu

note: Drinking [Alcohol]
en: Drinking
ro: La o băută

en: Listening to music
ro: Ascult muzică

en: Studying
ro: Învăț

en: In the restroom
ro: La baie

en: Received invalid data on connection with server
ro: S-au primit date nevalide la conectarea la server.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
ro: Modul de protocol AIM

en: ICQ UIN...
ro: UIN ICQ...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
ro: Modul de protocol ICQ

en: Encoding
ro: Codare

en: The remote user has closed the connection.
ro: Utilizatorul la distanță a închis conexiunea.

en: The remote user has declined your request.
ro: Utilizatorul la distanță v-a refuzat cererea.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
ro: S-a pierdut conexiunea cu utilizatorul la distanță:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
ro: S-au primit date nevalide la conectarea la utilizatorul la distanță.

en: Unable to establish a connection with the remote user.
ro: Nu s-a putut deschide o conexiune cu utilizatorul la distanță.

en: Direct IM established
ro: Discuția directă a fost inițializată

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
ro: %s a încercat să vă trimită un fișier de %s, dar se permite doar trimiterea de fișiere mai mici de %s în discuțiile directe. Încercați transferul de fișiere.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
ro: Fișierul %s are %s, care depășește mărimea maximă de %s.

en: Free For Chat
ro: Disponibil

en: Not Available
ro: Indisponibil

en: Occupied
ro: Ocupat

en: Web Aware
ro: Prezență pe web

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Evil
ro: Malefic

en: Depression
ro: Depresie

en: At home
ro: Acasă

en: At work
ro: La serviciu

en: At lunch
ro: La masă

en: Unable to connect to authentication server: %s
ro: Conectarea la serverul de autentificare a eșuat: %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
ro: Conectarea la serverul BOS a eșuat: %s

en: Username sent
ro: S-a trimit numele de utilizator

en: Connection established, cookie sent
ro: Conexiune inițializată, cookie trimis

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
ro: Finalizare conexiune

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
ro: Autentificarea contului %s a eșuat deoarece numele de utilizator este greșit. Un nume valid trebuie să fie o adresă de mail corectă ori să înceapă cu o literă și să conțină doar litere, numere și spații sau să conțină doar numere.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
ro: S-ar putea să intervină în scurt timp deconectarea de la server. Dacă se întâmplă, vizitați %s pentru actualizări.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
ro: Nu s-a putut obține un hash valid pentru autentificarea AIM.

en: Unable to get a valid login hash.
ro: Nu s-a putut obține un hash valid pentru autentificare.

en: Received authorization
ro: Autorizarea a fost primită

note: Unregistered username uid is not exist the username does not exist
en: Username does not exist
ro: Utilizator inexistent

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended
ro: Contul vă este momentan suspendat

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
ro: Serviciul de mesagerie instant AOL este temporar indisponibil.

note: username connecting too frequently
en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: V-ați conectat și deconectat prea des. Așteptați zece minute și încercați din nou. Dacă veți continua să încercați, va trebui să așteptați chiar mai mult de atât.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
ro: Versiunea clientului folosit este prea veche. Actualizați-l la %s

note: IP address connecting too frequently
en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: V-ați conectat și deconectat prea des cu această adresă IP. Așteptați un minut și încercați din nou. Dacă veți continua să încercați, va trebui să așteptați chiar mai mult de atât.

en: The SecurID key entered is invalid
ro: Cheia SecurID introdusă este nevalidă.

en: Enter SecurID
ro: Introducere SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
ro: Introduceți numărul de șase cifre afișat digital.

en: Password sent
ro: Parola a fost trimisă

en: Unable to initialize connection
ro: Nu se poate inițializa o nouă conexiune

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ro: Utilizatorul %u nu v-a autorizat cererea de a-l adăuga în lista de contacte, motivând astfel:
    %s

en: ICQ authorization denied.
ro: Autorizarea ICQ a fost refuzată.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
ro: Utilizatorul %u v-a acordat dreptul de a-l adăuga la lista de contacte.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
ro: Ați primit un mesaj special
    
    Expeditor: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
ro: Ați primit o pagină ICQ
    
    Expeditor: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
ro: Ați primit un mail ICQ de la %s [%s]
    
    Mesajul este:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
ro: Utilizatorul ICQ %u v-a trimis un contact: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
ro: Doriți să adăugați acest contact în lista de contacte?

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Decline
ro: _Refuz

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
ro[0]: Ați pierdut %hu mesaj de la %s deoarece era nevalid.
ro[1]: Ați pierdut %hu mesaje de la %s deoarece erau nevalide.
ro[2]: Ați pierdut %hu de mesaje de la %s deoarece erau nevalide.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
ro[0]: Ați pierdut %hu mesaj de la %s pentru că era prea mare.
ro[1]: Ați pierdut %hu mesaje de la %s pentru că erau prea mari.
ro[2]: Ați pierdut %hu de mesaje de la %s pentru că erau prea mari.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
ro[0]: Ați pierdut %hu mesaj de la %s pentru că a depășit limita fixată.
ro[1]: Ați pierdut %hu mesaje de la %s pentru că au depășit limita fixată.
ro[2]: Ați pierdut %hu de mesaje de la %s pentru că au depășit limita fixată.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
ro[0]: Ați pierdut %hu mesaj de la %s deoarece are un nivel de avertizare prea ridicat
ro[1]: Ați pierdut %hu mesaje de la %s deoarece are un nivel de avertizare prea ridicat.
ro[2]: Ați pierdut %hu de mesaje de la %s pentru că are un nivel de avertizare prea ridicat.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
ro[0]: Ați pierdut %hu mesaj de la %s deoarece aveți un nivel de avertizare prea ridicat.
ro[1]: Ați pierdut %hu mesaje de la %s deoarece aveți un nivel de avertizare prea ridicat.
ro[2]: Ați pierdut %hu de mesaje de la %s deoarece aveți un nivel de avertizare prea ridicat.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
ro[0]: Ați pierdut %hu mesaj de la %s din motive necunoscute.
ro[1]: Ați pierdut %hu mesaje de la %s din motive necunoscute.
ro[2]: Ați pierdut %hu de mesaje de la %s din motive necunoscute.

en: Your AIM connection may be lost.
ro: S-ar putea să fi pierdut conexiunea AIM.

en: You have been disconnected from chat room %s.
ro: Contul v-a fost deconectat din camera de chat %s.

en: Pop-Up Message
ro: Mesaj popup

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
ro[0]: Următorul nume de utilizator e asociat cu %s:
ro[1]: Următoarele nume de utilizatori sunt asociate cu %s:
ro[2]: Următoarele nume de utilizatori sunt asociate cu %s:

en: No results found for email address %s
ro: Nu s-a găsit niciun rezultat pentru adresa de mail %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
ro: Ar trebui să primiți un mail care să vă ceară confirmarea %s.

en: Account Confirmation Requested
ro: Vi s-a cerut confirmarea contului

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
ro: Eroare 0x%04x: Nu se poate formata numele de utilizator pentru că numele cerut este diferit de cel original.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
ro: Eroare 0x%04x: Nu se poate formata numele de utilizator pentru că este nevalid.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
ro: Eroare 0x%04x: Nu se poate formata numele de utilizator pentru că numele cerut este prea lung.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
ro: Eroare 0x%04x: Nu se poate schimba adresa de mail pentru că există deja o cerere în așteptare pentru acest nume de utilizator.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
ro: Eroare 0x%04x: Nu se poate schimba adresa de mail pentru că adresa introdusă are prea multe nume de utilizatori asociate.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
ro: Eroare 0x%04x: Nu se poate schimba adresa de mail pentru că adresa introdusă este nevalidă.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
ro: Eroare 0x%04x: Eroare necunoscută.

en: Error Changing Account Info
ro: Eroare la schimbarea detaliilor contului

en: The email address for %s is %s
ro: Adresa de mail pentru %s este %s

en: Account Info
ro: Detalii cont

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
ro: Nu s-a trimis imaginea IM. Trebuie să vă conectați direct pentru a fi posibilă trimiterea de imagini IM.

en: Unable to set AIM profile.
ro: Nu se poate seta profilul AIM.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
ro: Se pare că ați cerut să setați profilul înainte de a vă autentifica. Profilul vă va rămâne la fel. Încercați să-l setați din nou după o conectare pe deplin reușită.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
ro[0]: Ați depășit lungimea maximă de un octet a profilului. A fost trunchiat automat.
ro[1]: Ați depășit lungimea maximă de %d octeți a profilului. A fost trunchiat automat.
ro[2]: Ați depășit lungimea maximă de %d de octeți a profilului. A fost trunchiat automat.

en: Profile too long.
ro: Profil prea lung.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
ro[0]: Mesajul în absență depășește lungimea maximă de un octet. S-a trunchiat mesajul și contul v-a fost trecut în absență.
ro[1]: Mesajul în absență depășește lungimea maximă de %d octeți. S-a trunchiat mesajul și contul v-a fost trecut în absență.
ro[2]: Mesajul în absență depășește lungimea maximă de %d de octeți. S-a trunchiat mesajul și contul v-a fost trecut în absență.

en: Away message too long.
ro: Mesaj în absență prea lung.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
ro: Nu se poate adăuga contactul %s deoarece numele de utilizator este nevalid. Un nume valid trebuie să fie o adresă de mail validă sau să înceapă cu o literă și să conțină doar litere, numere și spații sau doar numere.

en: Unable to Retrieve Buddy List
ro: Descărcarea listei de contacte a eșuat

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
ro: Nu s-a putut descărca deocamdată lista de contacte de pe serverele AIM. Lista nu este pierdută, dar va fi probabil disponibilă abia în câteva minute.

en: Orphans
ro: Orfani

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
ro: Nu s-a putut adăuga contactul %s deoarece aveți prea multe contacte în lista de contacte. Ștergeți unul și reîncercați.

en: (no name)
ro: (fără nume)

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
ro: Din motive necunoscute nu s-a putut adăuga contactul %s.

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
ro: Utilizatorul %s v-a autorizat să-l adăugați în lista de contacte. Doriți să-l adăugați?

en: Authorization Given
ro: Autorizare acordată

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
ro: Utilizatorul %s v-a acordat permisiunea de a-l adăuga în lista de contacte.

en: Authorization Granted
ro: Autorizare acordată

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ro: Utilizatorul %s v-a refuzat cererea de a-l adăuga în lista de contacte, din următorul motiv:
    %s

en: Authorization Denied
ro: Autorizare refuzată

en: _Exchange:
ro: Cheie numerică (e_xchange):

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
ro: Imaginea IM nu a fost trimisă. Nu puteți trimite imagini IM în chat-urile AIM.

en: iTunes Music Store Link
ro: Link către magazinul iTunes

en: Lunch
ro: Prânz

en: Buddy Comment for %s
ro: Comentariu contact pentru %s

en: Buddy Comment:
ro: Comentariu contact:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
ro: Ați ales să deschideți o discuție directă cu %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
ro: Pentru că adresa IP vă va fi vizibilă, vă rugăm să evaluați riscurile la care vă expuneți. Doriți să continuați?

en: C_onnect
ro: C_onectare

en: You closed the connection.
ro: Ați închis conexiunea.

en: Get AIM Info
ro: Detalii AIM

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
ro: Editare comentariu

en: Get X-Status Msg
ro: Obținere Msg X-Status

en: End Direct IM Session
ro: Termină discuția directă

en: Direct IM
ro: Discuție directă

en: Re-request Authorization
ro: Solicit din nou autorizare

en: Require authorization
ro: Solicit autorizare

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
ro: Prezență pe web (activarea vă expune la spam!)

en: ICQ Privacy Options
ro: Opțiuni de securitate ICQ

en: The new formatting is invalid.
ro: Formatul nou este nevalid.

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
ro: Formatarea numelor de utilizatori nu poate schimba decât spațiile goale și capitalizarea.

en: Change Address To:
ro: Schimbă adresa în:

en: you are not waiting for authorization
ro: nu așteptați nicio autorizare

en: You are awaiting authorization from the following buddies
ro: Lista contactelor de la care așteptați autorizarea

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
ro: Puteți solicita din nou autorizarea de la aceste contacte selectând „Solicit din nou autorizare” după un clic dreapta pe nume în lista contactelor.

en: Find Buddy by Email
ro: Căutare contact după adresa de mail

en: Search for a buddy by email address
ro: Căutare contact după adresa de mail

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
ro: Introduceți adresa de mail a contactului căutat:

en: _Search
ro: C_aută

en: Set User Info (web)...
ro: Introducere detalii (pe site)...

note: This only happens when connecting with the old-style BUCP login
en: Change Password (web)
ro: Schimbare parolă (pe site)

en: Configure IM Forwarding (web)
ro: Opțiuni de înaintare a mesajelor (pe site)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
ro: Opțiuni de securitate...

note: AIM actions
en: Confirm Account
ro: Confirmare cont

en: Display Currently Registered Email Address
ro: Afișare adresă de mail înregistrată curent

en: Change Currently Registered Email Address...
ro: Schimbare adresă de mail înregistrată curent...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
ro: Afișare contacte ce așteaptă autorizarea

en: Search for Buddy by Email Address...
ro: Căutare contact după adresa de mail...

en: Use clientLogin
ro: Utilizați clientLogin

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
ro: Utilizează întotdeauna serverul proxy
    AIM/ICQ pentru transferul de fișiere
    (mai încet, dar nu se dezvăluie adresa IP)

en: Allow multiple simultaneous logins
ro: Permite autentificări multiple simultane

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
ro: Cerere către %s pentru a se conecta aici la %s:%hu pentru discuție directă.

en: Attempting to connect to %s:%hu.
ro: Încercare de conectare la %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
ro: Încercare de conectare prin serverul proxy.

en: %s has just asked to directly connect to %s
ro: %s tocmai a cerut o conexiune directă cu %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
ro: Aceasta presupune o conexiune directă între cele două calculatoare și este necesară pentru imaginile IM. Pentru că adresa IP vă va fi expusă, luați în considerare riscurile la care vă expuneți.

en: Invalid SNAC
ro: SNAC nevalid

en: Server rate limit exceeded
ro: S-a depășit limitarea de server

en: Client rate limit exceeded
ro: S-a depășit limitarea de client

en: Service unavailable
ro: Serviciu indisponibil

en: Service not defined
ro: Serviciu nedefinit

en: Obsolete SNAC
ro: SNAC învechit

en: Not supported by host
ro: Nesuportat de către server

en: Not supported by client
ro: Nesuportat de către client

en: Refused by client
ro: Refuzat de către client

en: Reply too big
ro: Răspuns supradimensionat

en: Responses lost
ro: Răspunsuri pierdute

en: Request denied
ro: Cerere respinsă

en: Busted SNAC payload
ro: Încărcătură SNAC nevalidă

en: Insufficient rights
ro: Drepturi insuficiente

en: In local permit/deny
ro: În lista permiși/refuzați locală

en: Warning level too high (sender)
ro: Nivel de avertizare prea ridicat (pentru expeditor)

en: Warning level too high (receiver)
ro: Nivel de avertizare prea ridicat (pentru destinatar)

en: User temporarily unavailable
ro: Utilizatorul este temporar indisponibil.

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: List overflow
ro: Listă suprasaturată

en: Request ambiguous
ro: Cerere ambiguă

en: Queue full
ro: Coadă plină

en: Not while on AOL
ro: Nu (cât timp e pe AOL)

note: Label
en: Buddy Icon
ro: Avatar

en: Voice
ro: Voce

en: AIM Direct IM
ro: Discuție directă AIM

en: Get File
ro: Ia fișierul

en: Games
ro: Jocuri

en: Add-Ins
ro: Adăugiri

en: Send Buddy List
ro: Trimite lista de contacte

en: ICQ Direct Connect
ro: Conectare directă ICQ

en: AP User
ro: Utilizator AP

en: ICQ RTF
ro: RTF ICQ

en: ICQ Server Relay
ro: Schimb de server ICQ

en: Old ICQ UTF8
ro: UTF8 ICQ (vechi)

en: Trillian Encryption
ro: Criptare Trillian

en: ICQ UTF8
ro: UTF8 ICQ

en: Security Enabled
ro: Securitate activată

en: Video Chat
ro: Videochat

en: Live Video
ro: Video în direct

en: Camera
ro: Cameră

en: Screen Sharing
ro: Partajare ecran

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Warning Level
ro: Nivel de avertizare

en: Buddy Comment
ro: Comentariu contact

en: User information not available: %s
ro: Detaliile utilizatorului nu sunt disponibile: %s

en: Mobile Phone
ro: Telefon mobil

en: Personal Web Page
ro: Pagină personală

note: aim_userinfo_t strip_html_tags
en: Additional Information
ro: Alte informații

en: Zip Code
ro: Cod poștal

en: Work Information
ro: Informații serviciu

en: Division
ro: Departament

en: Position
ro: Poziție

en: Web Page
ro: Adresă web

en: Online Since
ro: Online din

en: Member Since
ro: Membru din

en: Capabilities
ro: Facilități

note: 4 separate strings are needed in order to ease translators' job
en: Appear Online
ro: Apar online

en: Don't Appear Online
ro: Nu apar online

en: Appear Offline
ro: Apar offline

en: Don't Appear Offline
ro: Nu apar offline

en: you have no buddies on this list
ro: nu aveți contacte în această listă

en: You can add a buddy to this list by right-clicking on them and selecting "%s"
ro: Puteți adăuga un contact la această listă selectând „%s” după un clic dreapta pe nume

en: Visible List
ro: Listă de vizibilitate

en: These buddies will see your status when you switch to "Invisible"
ro: Aceste contacte vă vor vedea statusul când treceți în modul „Invizibil”

en: Invisible List
ro: Listă de invizibilitate

en: These buddies will always see you as offline
ro: Aceste contacte vă vor vedea mereu ca fiind offline

en: Aquarius
ro: Vărsător

en: Pisces
ro: Pești

en: Aries
ro: Vărsător

en: Taurus
ro: Taur

en: Gemini
ro: Gemeni

en: Cancer
ro: Rac

en: Leo
ro: Leu

en: Virgo
ro: Fecioară

en: Libra
ro: Balanță

en: Scorpio
ro: Scorpion

en: Sagittarius
ro: Săgetător

en: Rat
ro: Șobolan

en: Ox
ro: Bou

en: Tiger
ro: Tigru

en: Rabbit
ro: Iepure

en: Snake
ro: Șarpe

en: Horse
ro: Cal

en: Goat
ro: Capră

en: Monkey
ro: Maimuță

en: Rooster
ro: Cocoș

en: Dog
ro: Câine

en: Pig
ro: Porc

en: Other
ro: Altceva

en: Visible
ro: Vizibil

en: Friend Only
ro: Doar prieten

en: Private
ro: Intim

en: QQ Number
ro: Număr QQ

en: Country/Region
ro: Țară/Regiune

en: Province/State
ro: Provincie/Stat

en: Zipcode
ro: Cod poștal

en: Phone Number
ro: Telefon

en: Authorize adding
ro: Autorizare adăugare

en: Cellphone Number
ro: Telefon mobil

en: Personal Introduction
ro: Introducere personală

en: City/Area
ro: Oraș/Sector

en: Publish Mobile
ro: Publicare telefon mobil

en: Publish Contact
ro: Publicare date de contact

en: College
ro: Colegiu

en: Horoscope
ro: Simbol horoscop

en: Zodiac
ro: Semn zodiacal

en: Blood
ro: Grupă sanguină

en: True
ro: Adevărat

en: Modify Contact
ro: Editare date de contact

en: Modify Address
ro: Editare adresă

en: Modify Extended Information
ro: Editare detalii extinse

en: Modify Information
ro: Editare detalii

en: Update
ro: Actualizare

en: Could not change buddy information.
ro: Nu s-ar putut schimbat datele contactului.

en: Note
ro: Notă

note: callback
en: Buddy Memo
ro: Notiță pentru contact

en: Change his/her memo as you like
ro: Modificați notița sa după cum doriți

en: _Modify
ro: _Modificare

en: Memo Modify
ro: Modificare notiță

en: Server says:
ro: Serverul spune:

en: Your request was accepted.
ro: Cererea v-a fost aprobată.

en: Your request was rejected.
ro: Cererea v-a fost respinsă.

en: %u requires verification: %s
ro: %u necesită verificare: %s

en: Add buddy question
ro: Întrebare la adăugarea contactului

en: Enter answer here
ro: Introduceți răspunsul aici

en: Send
ro: Trimite

en: Invalid answer.
ro: Răspuns nevalid.

en: Authorization denied message:
ro: Mesaj de autorizare refuzată:

en: Sorry, you're not my style.
ro: Scuze, nu ești genul meu...

en: %u needs authorization
ro: Utilizatorul %u necesită autorizare

en: Add buddy authorize
ro: Autorizare pentru adăugarea unui contact

en: Enter request here
ro: Introduceți aici cererea

en: Would you be my friend?
ro: Vrei să fim prieteni?

en: QQ Buddy
ro: Contact QQ

en: Add buddy
ro: Adaugă contact

en: Invalid QQ Number
ro: Număr QQ nevalid

en: Failed sending authorize
ro: Trimiterea autorizației a eșuat

en: Failed removing buddy %u
ro: Ștergerea contactului %u a eșuat

en: Failed removing me from %d's buddy list
ro: Contactul %d a încercat să vă șteargă din listă, dar a eșuat

en: No reason given
ro: Fără motiv

note: only need to get value
en: You have been added by %s
ro: Ați fost adăugat de %s

en: Would you like to add him?
ro: Doriți să îl adăugați?

en: Rejected by %s
ro: Respins de %s

en: Message: %s
ro: Mesaj: %s

en: Group ID
ro: ID grup:

en: Please enter Qun number
ro: Introduceți numărul Qun

en: You can only search for permanent Qun
ro: Puteți căuta doar după un Qun permanent

en: (Invalid UTF-8 string)
ro: (șir UTF-8 nevalid)

en: Not member
ro: Nu sunt un membru

en: Member
ro: Membru

en: Requesting
ro: Se cere

note: XXX: Should this be "Topic"?
en: Room Title
ro: Numele camerei

en: Notice
ro: Notificare

en: Detail
ro: Detaliu

en: Creator
ro: Inițiator

en: About me
ro: Despre mine

en: Category
ro: Categorie

en: The Qun does not allow others to join
ro: Acest Qun nu permite intrarea altora

en: Join QQ Qun
ro: Intră în Qun QQ

en: Input request here
ro: Introduceți aici cererea

en: Successfully joined Qun %s (%u)
ro: Ați intrat cu succes în Qun %s (%u)

en: Successfully joined Qun
ro: Ați intrat cu succes în Qun

en: Qun %u denied from joining
ro: Qun %u refuzat la intrare

en: QQ Qun Operation
ro: Operație QQ Qun

en: Failed:
ro: Eșuat:

en: Join Qun, Unknown Reply
ro: Răspuns necunoscut la intrarea în Qun

en: Quit Qun
ro: Ieșire din Qun

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
ro: Notați că, dacă sunteți inițiatorul, 
    această acțiune va elimina acest Qun.

en: Sorry, you are not our style
ro: Scuze, nu ești genul nostru...

en: Successfully changed Qun members
ro: Ați modificat cu succes membrii Qun

en: Successfully changed Qun information
ro: Ați modificat cu succes detaliile Qun

en: You have successfully created a Qun
ro: Ați creat cu succes un Qun

en: Would you like to set up detailed information now?
ro: Doriți să modificați informațiile detaliate acum?

en: Setup
ro: Opțiuni

en: %u requested to join Qun %u for %s
ro: %u a cerut să intre în Qun %u pentru %s

en: %u request to join Qun %u
ro: Utilizatorul %u a cerut intrarea în grupul %u

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
ro: Intrarea în Qun %u, operat de admin %u a eșuat

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
ro: <b>Intrarea în Qun %u este aprobată de admin %u pentru %s</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
ro: <b>Contactul %u a fost șters.</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
ro: <b>Contactul nou %u a intrat.</b>

en: Unknown-%d
ro: %d-necunoscut

en: Level
ro: Nivel

en:  FromMobile
ro:  DePeMobil

en: Flag
ro: Fanion

en: Invalid name
ro: Nume nevalid

en: Select icon...
ro: Alegeți o iconiță...

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
ro: <b>Autentificat la</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
ro: <b>Total contacte online:</b> %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
ro: <b>Ultima actualizare</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
ro: <b>Etichetă client</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
ro: <b>Mod de conectare</b>: %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
ro: <b>Adresă IP publică</b>: %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
ro: <b>Trimise</b>: %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
ro: <b>Retrimise:</b> %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
ro: <b>Pierdute:</b> %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
ro: <b>Primite</b>: %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
ro: <b>Duplicate primite</b>: %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
ro: <b>Timp</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>IP</b>: %s<br>
ro: <b>Adresă IP</b>: %s<br>

en: Login Information
ro: Informații de autentificare

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
ro: <p><b>Prim autor</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
ro: <p><b>Contribuții în cod</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
ro: <b>Contribuții de tip patch:</b> %s<br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
ro: <p><b>Mulțumiri</b>:<br>

en: <p><b>Scrupulous Testers</b>:<br>
ro: <p><b>Testeri neobosiți</b>:<br>

en: and more, please let me know... thank you!))
ro: și alții, vă rugăm să ne spuneți... vă mulțumim!))

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
ro: <p><i>Și pentru toți băieții din ultimele rânduri...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
ro: <i>Vă invităm să vă alăturați nouă!</i> :)

en: About OpenQ %s
ro: Despre OpenQ %s

en: Change Icon
ro: Schimbare iconiță

en: Change Password
ro: Schimbare parolă

en: Account Information
ro: Informații despre cont

en: Update all QQ Quns
ro: Actualizează toate Qun QQ

en: About OpenQ
ro: Despre OpenQ

en: Modify Buddy Memo
ro: Editare notiță contact

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
ro: Modul pentru protocolul QQ

en: Select Server
ro: Selectați serverul

en: Connect by TCP
ro: Conectare folosind TCP

en: Show server notice
ro: Afișare notificări server

en: Show server news
ro: Afișare știri server

en: Show chat room when msg comes
ro: Arată camera de chat când vine msg

en: Keep alive interval (seconds)
ro: Interval „keep alive” (secunde)

en: Update interval (seconds)
ro: Interval de actualizare (secunde)

en: Unable to decrypt server reply
ro: Nu s-a putut decripta răspunsul serverului

en: Failed requesting token, 0x%02X
ro: Eșuarea la cererea jetonului, 0x%02X

en: Invalid token len, %d
ro: Lungime nevalidă de jeton, %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
ro: Redirect_EX nu este suportat în prezent

note: need activation
en: Activation required
ro: Necesită activare

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
ro: Cod necunoscut de răspuns la autentificare (0x%02X)

en: Requesting captcha
ro: Se cere imaginea captcha

en: Checking captcha
ro: Se verifică imaginea captcha

en: Failed captcha verification
ro: Verificarea imaginii captcha a eșuat

en: Captcha Image
ro: Imagine captcha

en: Enter code
ro: Introduceți codul

en: QQ Captcha Verification
ro: Verificare captcha QQ

en: Enter the text from the image
ro: Introduceți textul din imagine

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
ro: Răspuns necunoscut la verificarea parolei (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
ro: Cod necunoscut de răspuns la autentificare (0x%02X):
    %s

en: Socket error
ro: Eroare de socket

en: Getting server
ro: Se află serverul

en: Requesting token
ro: Se cere jeton

en: Unable to resolve hostname
ro: Nu se poate rezolva numele serverului

en: Invalid server or port
ro: Server sau port nevalid

en: Connecting to server
ro: Conectare la server

en: QQ Error
ro: Eroare QQ

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
ro: Știri server:
    %s
    %s
    %s

en: From %s:
ro: Expeditor %s:

en: Server notice From %s: 
    %s
ro: Notificare server Expeditor %s: 
    %s

en: Unknown SERVER CMD
ro: SERVER CMD necunoscut

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
ro: Răspuns de eroare %s(0x%02X)
    Camera %u, răspuns 0x%02X

en: QQ Qun Command
ro: Comandă QQ Qun

en: Unable to decrypt login reply
ro: Nu s-a putut decripta răspunsul de autentificare

en: Unknown LOGIN CMD
ro: LOGIN CMD necunoscut

en: Unknown CLIENT CMD
ro: CLIENT CMD necunoscut

en: %d has declined the file %s
ro: %d a refuzat fișierul %s

en: File Send
ro: Trimitere fișier

en: %d cancelled the transfer of %s
ro: %d a anulat transferul fișierului %s

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
ro: <b>Titlu Grup:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
ro: <b>ID Grup Notes:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
ro: Detalii pentru grupul %s

en: Notes Address Book Information
ro: Detalii agendă Notes

en: Invite Group to Conference...
ro: Invită un grup într-o conferință...

en: Get Notes Address Book Info
ro: Obține detalii despre agenda Notes

en: Sending Handshake
ro: Se inițiază negocierea

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
ro: Se așteaptă confirmarea negocierii

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
ro: Negociere confirmată, se trimit informațiile de autentificare

en: Waiting for Login Acknowledgement
ro: Se așteaptă confirmarea autentificării

en: Login Redirected
ro: Autentificare redirectată

en: Forcing Login
ro: Se forțează autentificarea

en: Login Acknowledged
ro: Autentificare confirmată

en: Starting Services
ro: Se pornesc serviciile

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
ro: Un administrator Sametime a făcut următorul anunț pe serverul %s:

en: Sametime Administrator Announcement
ro: Anunț din partea administratorului Sametime

en: Announcement from %s
ro: Anunț de la %s

en: Conference Closed
ro: Conferință închisă

en: Unable to send message:
ro: Nu se poate trimite mesajul:

en: Unable to send message to %s:
ro: Nu se poate trimite mesajul către %s:

en: Place Closed
ro: Loc închis

en: Microphone
ro: Microfon

en: Speakers
ro: Difuzoare

en: Video Camera
ro: Cameră video

en: File Transfer
ro: Transfer de fișiere

en: Supports
ro: Suportă:

en: External User
ro: Utilizator extern

en: Create conference with user
ro: Inițializați o conferință cu acest utilizator

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
ro: Introduceți un topic pentru noua conferință și un mesaj pentru invitarea utilizatorului %s

en: New Conference
ro: Conferință nouă

en: Create
ro: Creează

en: Available Conferences
ro: Conferințe disponibile

en: Create New Conference...
ro: Creează o nouă conferință...

en: Invite user to a conference
ro: Invită utilizatorul într-o conferință

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
ro: Selectați o conferință din lista de mai jos și trimiteți o invitație utilizatorului %s. Selectați „Creează o nouă conferință” dacă doriți să creați o nouă conferință în care să invitați acest utilizator.

en: Invite to Conference
ro: Invită într-o conferință

en: Invite to Conference...
ro: Invită într-o conferință...

en: Send TEST Announcement
ro: Trimite un anunț TEST

en: No Sametime Community Server specified
ro: Nu s-a specificat un server de comunitate Sametime

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
ro: Niciun nume de server sau adresă IP nu au fost configurate pentru contul Meanwhile %s. Introduceți una mai jos pentru a continua autentificarea.

en: Meanwhile Connection Setup
ro: Opțiuni conexiune Meanwhile

en: No Sametime Community Server Specified
ro: Nu s-a specificat un server de comunitate Sametime

en: Connect
ro: Conectare

en: Unknown (0x%04x)<br>
ro: Necunoscut (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
ro: Ultim client cunoscut

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: Sametime ID
ro: ID Sametime

en: An ambiguous user ID was entered
ro: S-a introdus un ID ambiguu de utilizator

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
ro: Identificatorul „%s” s-ar putea referi la oricare din utilizatorii următori. Selectați utilizatorul corect pentru a-l adăuga în lista de contacte.

en: Select User
ro: Selectați utilizatorul

en: Unable to add user: user not found
ro: Nu se poate adăuga utilizatorul: nu a fost găsit

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
ro: Identificatorul „%s” nu corespunde niciunui utilizator din comunitatea Sametime. Această intrare v-a fost ștearsă din lista de contacte.

en: Error reading file %s: 
    %s
ro: Eroare la citirea fișierului %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
ro: Listă de contacte stocată pe server

en: Buddy List Storage Mode
ro: Stocare listă de contacte

en: Local Buddy List Only
ro: Doar listă de contacte locală

en: Merge List from Server
ro: Combină cu lista de contacte de pe server

en: Merge and Save List to Server
ro: Combină și stochează lista pe server

en: Synchronize List with Server
ro: Sincronizez lista cu serverul

en: Import Sametime List for Account %s
ro: Import lista Sametime pentru contul %s

en: Export Sametime List for Account %s
ro: Export lista Sametime pentru contul %s

en: Unable to add group: group exists
ro: Nu se poate adăuga grupul: grupul există.

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
ro: Un grup numit „%s” există deja în lista de contacte.

en: Unable to add group
ro: Nu se poate adăuga grupul

en: Possible Matches
ro: Potriviri posibile

en: Notes Address Book group results
ro: Rezultate grup agendă Notes

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
ro: Identificatorul „%s” s-ar putea referi la oricare din următoarele grupuri din agenda Notes. Selectați grupul corect din lista de mai jos și adăugați-l în lista de contacte.

en: Select Notes Address Book
ro: Selectați agenda Notes

en: Unable to add group: group not found
ro: Nu se poate adăuga grupul: nu a fost găsit

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
ro: Identificatorul „%s” nu se potrivește cu niciun grup din agenda Notes a comunității Sametime din care faceți parte.

en: Notes Address Book Group
ro: Grup agendă Notes

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
ro: Introduceți numele unei agende Notes în câmpul de mai jos și adăugați grupul și membrii săi în lista de contacte.

en: Search results for '%s'
ro: Rezultatele căutării după „%s”

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
ro: Identificatorul „%s” s-ar putea referi la oricare dintre următorii utilizatori. Puteți adăuga acești utilizatori la lista de contacte ori le puteți trimite mesaje utilizând acțiunile de mai jos.

en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

en: No matches
ro: Nicio potrivire

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
ro: Identificatorul „%s” nu corespunde niciunui utilizator din comunitatea Sametime din care faceți parte.

en: No Matches
ro: Nicio potrivire

en: Search for a user
ro: Caută un utilizator

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
ro: Introduceți numele or parte din ID în câmpul de mai jos pentru a căuta utilizatori care să corespundă în comunitatea Sametime din care faceți parte.

en: User Search
ro: Căutare utilizator

en: Import Sametime List...
ro: Import listă Sametime...

en: Export Sametime List...
ro: Export listă Sametime...

en: Add Notes Address Book Group...
ro: Adaugă grupul agendei Notes...

en: User Search...
ro: Căutare utilizatori...

en: Force login (ignore server redirects)
ro: Autentificare forțată (ignoră redirectările serverului)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
ro: Ascunde identitatea clientului

en: User %s is not present in the network
ro: Utilizatorul %s nu este prezent în rețea

en: Key Agreement
ro: Schimb de chei

en: Cannot perform the key agreement
ro: Nu s-a reușit schimbul de chei

en: Error occurred during key agreement
ro: A intervenit o eroare în cursul schimbului de chei

en: Key Agreement failed
ro: Schimbul de chei a eșuat

en: Timeout during key agreement
ro: Time-out la schimbul de chei

en: Key agreement was aborted
ro: Schimbul de chei a fost abandonat

en: Key agreement is already started
ro: Schimbul de chei a început deja

en: Key agreement cannot be started with yourself
ro: Schimbul de chei nu poate fi inițiat cu propria identitate

en: The remote user is not present in the network any more
ro: Celălalt utilizator nu mai este prezent în rețea

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
ro: Cerere de schimb de chei primită de la %s. Doriți să acceptați schimbul de chei?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ro: Celălalt utilizator așteaptă schimbul de chei:
    Calculator la distanță: %s
    Portul la distanță: %d

en: Key Agreement Request
ro: Cerere de schimb de chei

en: IM With Password
ro: IM parolat

en: Cannot set IM key
ro: Nu se poate seta cheia IM

en: Set IM Password
ro: Introducere parolă IM

en: Get Public Key
ro: Obține cheia publică

en: Cannot fetch the public key
ro: Nu se poate obține cheia publică

en: Show Public Key
ro: Arată cheia publică

en: Could not load public key
ro: Nu s-a putut încărca cheia publică

en: User Information
ro: Detalii utilizator

en: Cannot get user information
ro: Nu s-au putut obține detalii despre utilizator

en: The %s buddy is not trusted
ro: Contactul %s nu este de încredere

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
ro: Nu puteți primi notificări asupra acestui contact până ce nu importați cheia sa publică. Utilizați comanda „Obține cheia publică” pentru a o importa.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
ro: Deschide...

en: The %s buddy is not present in the network
ro: Utilizatorul %s nu este prezent în rețea

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
ro: Pentru a adăuga contactul trebuie să importați cheia sa publică. Utilizați pentru aceasta comandă „Importă”.

en: _Import...
ro: _Importă...

en: Select correct user
ro: Selectați utilizatorul corect

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ro: Mai mulți utilizatori par să aibă aceeași cheie publică. Selectați-l pe cel corect din listă pentru a-l adăuga în lista de contacte.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ro: Mai mulți utilizatori par să aibă același nume. Selectați utilizatorul corect pentru a-l adăuga în lista de contacte.

en: Detached
ro: Detașat

en: Indisposed
ro: Prost dispus

en: Wake Me Up
ro: Trezește-mă!

en: Hyper Active
ro: Hiperactiv

en: Robot
ro: Roboțel

en: User Modes
ro: Moduri utilizator

en: Preferred Contact
ro: Contact preferat

en: Preferred Language
ro: Limbă preferată

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Geolocation
ro: Poziție geografică

en: Reset IM Key
ro: Reinițializează cheia IM

en: IM with Key Exchange
ro: IM cu schimb de chei

en: IM with Password
ro: IM parolat

en: Get Public Key...
ro: Obține cheia publică...

en: Kill User
ro: Elimină utilizatorul

en: Draw On Whiteboard
ro: Desenează în „whiteboard”

en: _Passphrase:
ro: _Frază secretă:

en: Channel %s does not exist in the network
ro: Chat-ul %s nu există în rețea

en: Channel Information
ro: Detalii chat

en: Cannot get channel information
ro: Nu s-au putut obține detalii despre chat

en: <b>Channel Name:</b> %s
ro: <b>Nume chat:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
ro: <br><b>Contor utilizatori:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
ro: <br><b>Inițiator chat:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ro: <br><b>Cifru chat:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ro: <br><b>Chat HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ro: <br><b>Topic chat:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
ro: <br><b>Moduri chat:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
ro: <br><b>Amprenta cheii fondatorului:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
ro: <br><b>Amprentă silabică a cheii fondatorului:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
ro: Adaugă cheia publică a chat-ului

note: Add new public key
en: Open Public Key...
ro: Deschide cheia publică...

en: Channel Passphrase
ro: Frază secretă pentru chat

en: Channel Public Keys List
ro: Listă chei publice chat

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
ro: Autentificarea în chat este utilizată pentru a bloca accesul neautorizat în chat. Autentificarea poate fi pe bază de frază secretă sau pe bază de semnături digitale. În primul caz, trebuie permis accesul inițial la chat. În cel de-al doilea, doar utilizatorii ale căror semnături digitale sunt listate pot intra în chat.

en: Channel Authentication
ro: Autentificare în chat

en: Add / Remove
ro: Adaugă/Șterge

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Passphrase
ro: Frază secretă

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
ro: Introduceți numele grupului chat-ului privat %s și fraza secretă.

en: Add Channel Private Group
ro: Adaugă grupul chat-ului privat

en: User Limit
ro: Limită utilizatori

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
ro: Setați numărul maxim de utilizatori în chat. Zero pentru număr nelimitat.

en: Invite List
ro: Listă invitații

en: Ban List
ro: Listă interdicții

en: Add Private Group
ro: Adaugă grupul privat

en: Reset Permanent
ro: Reinițialiază permanent

en: Set Permanent
ro: Inițializează permanent

en: Set User Limit
ro: Introducere limită utilizatori

en: Reset Topic Restriction
ro: Anulează blocarea subiectului

en: Set Topic Restriction
ro: Blochează subiectul

en: Reset Private Channel
ro: Reinițializează chat-ul privat

en: Set Private Channel
ro: Inițializează chat-ul privat

en: Reset Secret Channel
ro: Reinițializează chat-ul secret

en: Set Secret Channel
ro: Inițializează chat-ul secret

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
ro: Trebuie să intrați în chat-ul %s înainte de a vă putea alătura grupului privat.

en: Join Private Group
ro: Intră în grupul privat

en: Cannot join private group
ro: Nu se poate intra în grupul privat

en: Call Command
ro: Inițiază comanda

en: Cannot call command
ro: Nu se poate iniția comanda

en: Unknown command
ro: Comandă necunoscută

en: Secure File Transfer
ro: Transfer securizat de fișiere

en: Error during file transfer
ro: Eroare la transferul fișierului

en: Remote disconnected
ro: Deconectat de la distanță

en: Permission denied
ro: Cerere refuzată

en: Key agreement failed
ro: Schimbul de chei a eșuat

en: Connection timed out
ro: Conexiunea a expirat

en: Creating connection failed
ro: Nu s-a putut deschide conexiunea

en: File transfer session does not exist
ro: Nu există sesiunea de transfer de fișiere

en: No file transfer session active
ro: Nicio sesiune de transfer de fișiere nu e activă

en: File transfer already started
ro: Transferul fișierului a început deja

en: Could not perform key agreement for file transfer
ro: Nu s-au putut verifica cheile pentru transferul de fișiere

en: Could not start the file transfer
ro: Nu s-a putut iniția transferul de fișiere

en: Cannot send file
ro: Nu s-a putut trimite fișierul

en: Error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
ro: %s a schimbat subiectul pentru <I>%s</I> în: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
ro: <I>%s</I> a setat modurile chat-ului <I>%s</I> astfel: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
ro: <I>%s</I> a înlăturat toate modurile chat-ului <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
ro: <I>%s</I> a setat modurile pentru <I>%s</I> astfel: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
ro: <I>%s</I> a înlăturat toate modurile pentru <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
ro: Ați fost dat afară din <I>%s</I> de <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
ro: Ați fost eliminat de %s: (%s)

en: Killed by %s (%s)
ro: Eliminat de %s (%s)

en: Server signoff
ro: Deconectare server

en: Personal Information
ro: Detalii personale

en: Birth Day
ro: Zi de naștere

en: Job Role
ro: Funcție

en: Organization
ro: Organizație

en: Unit
ro: Unitate

en: Join Chat
ro: Intră într-un chat

en: You are channel founder on <I>%s</I>
ro: Sunteți inițiatorul chat-ului <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
ro: Inițiatorul chat-ului în <I>%s</I> este <I>%s</I>

en: Real Name
ro: Nume real

en: Status Text
ro: Text status

en: Public Key Fingerprint
ro: Amprentă cheie publică

en: Public Key Babbleprint
ro: Amprentă silabică cheie publică

en: _More...
ro: _Mai mult...

en: Detach From Server
ro: Detașare de server

en: Cannot detach
ro: Detașarea nu a reușit

en: Cannot set topic
ro: Nu se poate schimba subiectul

en: Failed to change nickname
ro: Schimbarea pseudonimului a eșuat

en: Roomlist
ro: Listă camere de chat

en: Cannot get room list
ro: Nu se poate obține lista camerelor de chat

en: Network is empty
ro: Rețeaua este goală

en: No public key was received
ro: Nu s-a primit nicio cheie publică

en: Server Information
ro: Informații server

en: Cannot get server information
ro: Nu s-au putut obține detalii despre server

en: Server Statistics
ro: Statistici server

en: Cannot get server statistics
ro: Nu s-au putut obține statisticile serverului

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
ro: Ora pornirii serverului local: %s
    Uptime pentru serverul local: %s
    Clienți server local: %d
    Chat-uri server local: %d
    Operatori server local: %d
    Operatori router local: %d
    Clienți celulă locală: %d
    Chat-uri celulă locală: %d
    Servere celulă locală: %d
    Total clienți: %d
    Total chat-uri: %d
    Total servere: %d
    Total routere: %d
    Total operatori servere: %d
    Total operatori routere: %d

en: Network Statistics
ro: Statistici rețea

en: Ping failed
ro: Ping eșuat

en: Ping reply received from server
ro: Replică ping primită de la server

en: Could not kill user
ro: Utilizatorul nu a putut fi eliminat

en: Cannot watch user
ro: Nu se poate face watch pentru acest utilizator

en: Resuming session
ro: Se reia sesiunea

en: Authenticating connection
ro: Se autentifică conexiunea

en: Verifying server public key
ro: Se verifică cheia publică a serverului

en: Passphrase required
ro: Se cere fraza secretă

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
ro: S-a primit o cheie publică de la %s. Copia locală a cheii sale nu se potrivește cu aceasta. Doriți să acceptați această cheie publică?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
ro: S-a primit cheia publică de la %s. Doriți să acceptați această cheie publică?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
ro: Amprenta digitală și cea silabică pentru cheia %s sunt:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
ro: Verifică cheia publică

en: _View...
ro: _Arată...

en: Unsupported public key type
ro: Tip nesuportat de cheie publică

en: Disconnected by server
ro: Deconectat de server

en: Error connecting to SILC Server
ro: Eroare de conectare la serverul SILC

en: Key Exchange failed
ro: Schimbul de chei a eșuat

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
ro: Reluarea sesiunii detașate a eșuat. Încercați „Reconectare” pentru a crea o nouă conexiune.

en: Performing key exchange
ro: Se efectuează schimbul de chei

en: Unable to load SILC key pair
ro: Nu s-a putut încărca perechea de chei SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
ro: Conectare în progres la serverul SILC

en: Out of memory
ro: Nu mai există memorie disponibilă

en: Unable to initialize SILC protocol
ro: Nu s-a putut inițializa protocolul SILC

en: Error loading SILC key pair
ro: Eroare la încărcarea perechii de chei SILC

en: Download %s: %s
ro: Descărcare %s: %s

en: Your Current Mood
ro: Propria dispoziție

en: 
    Your Preferred Contact Methods
ro: 
    Metode de contactare preferate

en: Video conferencing
ro: Videoconferință

en: Your Current Status
ro: Propriul status curent

en: Online Services
ro: Servicii online

en: Let others see what services you are using
ro: Permite altora să vadă serviciile utilizate

en: Let others see what computer you are using
ro: Permite altora să vadă calculatorul utilizat

en: Your VCard File
ro: Propriul fișier VCard

en: Timezone (UTC)
ro: Fus orar (UTC)

en: User Online Status Attributes
ro: Atribute status online de utilizator

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
ro: Puteți permite altor utilizatori să vă vadă detaliile statusului online și informațiile personale. Completați datele pe care doriți să le faceți accesibile.

en: Message of the Day
ro: Mesajul zilei

en: No Message of the Day available
ro: Nu s-a găsit un mesaj al zilei pe server

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ro: Nu există un mesaj al zilei asociat acestei conexiuni.

en: Create New SILC Key Pair
ro: Creează o nouă pereche de chei SILC

en: Passphrases do not match
ro: Frazele secrete nu se potrivesc

en: Key Pair Generation failed
ro: Generarea perechii de chei a eșuat

en: Key length
ro: Lungime cheie

en: Public key file
ro: Fișier cheie publică

en: Private key file
ro: Fișier cheie privată

en: Passphrase (retype)
ro: Confirmare frază-parolă

en: Generate Key Pair
ro: Generează pereche de chei

en: Online Status
ro: Status online

en: View Message of the Day
ro: Arată mesajul zilei

en: Create SILC Key Pair...
ro: Creare pereche de chei SILC...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
ro: Utilizatorul <I>%s</I> nu este prezent în rețea

en: Topic too long
ro: Topic prea lung

en: You must specify a nick
ro: Trebuie să specificați un pseudonim

en: channel %s not found
ro: chat-ul %s nu a fost găsit

en: channel modes for %s: %s
ro: modurile de chat pentru %s sunt: %s

en: no channel modes are set on %s
ro: chat-ul %s nu are setat niciun mod

en: Failed to set cmodes for %s
ro: Nu s-au putut seta modurile chat-ului %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
ro: Comandă necunoscută: %s (poate fi o problemă de client)

en: part [channel]:  Leave the chat
ro: part [chat]:  Părăsește un chat

en: leave [channel]:  Leave the chat
ro: leave [chat]:  Părăsește un chat

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ro: topic [&lt;nou topic&gt;]: Arată sau schimbă subiectul

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
ro: join &lt;chat&gt; [&lt;parolă&gt;]:  Intră într-un chat din această rețea

en: list:  List channels on this network
ro: list:  Listează chat-urile din această rețea

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
ro: whois &lt;pseudonim&gt;:  Arată detaliile utilizatorului

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
ro: msg &lt;pseudonim&gt; &lt;message&gt;:  Trimite un mesaj privat utilizatorului

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
ro: query &lt;pseudonim&gt; [&lt;mesaj&gt;]:  Trimite un mesaj privat utilizatorului

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ro: motd:  Arată mesajul zilei de pe server

en: detach:  Detach this session
ro: detach:  Detașează această sesiune

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
ro: quit [mesaj]:  Deconectare de la server cu un mesaj opțional

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
ro: call &lt;comandă&gt;:  Inițiază o comandă client SILC

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
ro: kill &lt;pseudonim&gt;  [-cheie|&lt;motiv&gt;]:  Elimină utilizatorul

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
ro: nick &lt;pseudonim nou&gt;:  Schimbare pseudonim propriu

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
ro: whowah &lt;pseudonim&gt;:  Arată detaliile utilizatorului

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
ro: cmode &lt;chat&gt; [+|-&lt;moduri&gt;] [argumente]:   Schimbă sau arată modurile chat-ului.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
ro: cumode &lt;chat&gt; +|-&lt;moduri&gt; &lt;pseudonim&gt;:  Schimbă modurile respectivului utilizator în chat

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
ro: umode &lt:moduri_utilizator&gt;:  Alegeți-vă modurile în rețea

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
ro: oper &lt;pseudonim&gt; [-cheie]:  Cere privilegii de utilizator

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
ro: invite &lt;chat&gt; [-|+]&lt;pseudonim&gt;:  invită respectivul utilizator sau adaugă-l/șterge-l din lista invitaților chat-ului

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
ro: kick &lt;chat&gt; &lt;pseudonim&gt; [comentariu]: Dă afară din chat un utilizator.

en: info [server]:  View server administrative details
ro: info [server]:  Arată detalii administrative despre server

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
ro: ban [&lt;chat&gt; +|-&lt;pseudonim&gt]:  Interzice utilizatorului respectiv accesul la acest chat

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
ro: getkey &lt;pseudonim|server&gt;:  Regăsește cheia publică a clientului sau a serverului

en: stats:  View server and network statistics
ro: stats:  Arată statisticile serverului și ale rețelei

en: ping:  Send PING to the connected server
ro: ping:  PING către serverul curent

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
ro: user &lt;chat&gt;:  Listează utilizatorii dintr-un chat

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
ro: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;chat(-uri)&gt;:  Listează anumite tipuri de utilizatori din chat-urile precizate

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
ro: Modul de protocol SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
ro: Protocol SILC (Secure Internet Live Conferencing)

en: Network
ro: Rețea

en: Public Key file
ro: Fișier cheie publică

en: Private Key file
ro: Fișier cheie privată

en: Cipher
ro: Cifru

en: Use Perfect Forward Secrecy
ro: Utilizează „Perfect Forward Secrecy”

en: Public key authentication
ro: Autentificare cu cheie publică

en: Block IMs without Key Exchange
ro: Blochează mesajele fără schimb de chei

en: Block messages to whiteboard
ro: Blochează mesajele către „whiteboard”

en: Automatically open whiteboard
ro: Deschide automat un „whiteboard”

en: Digitally sign and verify all messages
ro: Semnează digital și verifică toate mesajele

en: Creating SILC key pair...
ro: Creez perechea de chei SILC...

en: Unable to create SILC key pair
ro: Nu s-a putut crea perechea de chei SILC

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
ro: Nume real: 	%s

en: User Name: 	%s
ro: Nume utilizator: 	%s

en: Email: 		%s
ro: Adresă de mail: 		%s

en: Host Name: 	%s
ro: Nume calculator: 		%s

en: Organization: 	%s
ro: Organizație: 	%s

en: Country: 	%s
ro: Țară: 		%s

en: Algorithm: 	%s
ro: Algoritm: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
ro: Lungime cheie: 	%d octeți

en: Version: 	%s
ro: Versiune: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
ro: Amprentă cheie publică:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
ro: Cheie publică silabică:
    %s

en: Public Key Information
ro: Detalii cheie publică

en: Paging
ro: Pager

en: Video Conferencing
ro: Videoconferință

en: Computer
ro: Calculator

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
ro: %s a trimis un mesaj pentru „whiteboard”. Doriți să deschid un „whiteboard”?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
ro: %s a trimis un mesaj către „whiteboard” în chat-ul %s. Doriți să deschid un whiteboard?

en: Whiteboard
ro: „Whiteboard”

en: No server statistics available
ro: Nicio statistică nu e disponibilă pentru server

en: Error during connecting to SILC Server
ro: Eroare la conectarea la serverul SILC

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
ro: Eroare: Nepotrivire de versiune, încercați o versiune mai nouă de client

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
ro: Eroare: Partenerul nu vă suportă tipul de cheie publică sau nu are încredere în ea.

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
ro: Eroare: Partenerul nu suportă grupul KE propus

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
ro: Eroare: Partenerul nu suportă cifrul propus

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
ro: Eroare: Partenerul nu suport PKCS-ul propus

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
ro: Eroare: Partenerul nu suportă funcția hash propusă

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
ro: Eroare: Partenerul nu suporta HMAC-ul propus

en: Failure: Incorrect signature
ro: Eroare: Semnătură incorectă

en: Failure: Invalid cookie
ro: Eroare: Cookie nevalid

en: Failure: Authentication failed
ro: Eroare: Autentificare eșuată

en: Unable to initialize SILC Client connection
ro: Nu s-a putut inițializa conexiunea client SILC

en: John Noname
ro: Ion Fărănume

en: Unable to load SILC key pair: %s
ro: Nu s-a putut încărca perechea de chei SILC: %s

en: Unable to create connection
ro: Nu se poate crea o nouă conexiune

en: Unknown server response
ro: Răspuns necunoscut de la server.

en: Unable to create listen socket
ro: Nu se poate crea un socket de ascultare

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
ro: Numele de utilizatori SIP nu pot conține spații sau simbolul @

en: SIP connect server not specified
ro: Nu s-a specificat un server de conectare SIP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ro: Modul de protocol SIP/SIMPLE

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ro: Modulul de protocol SIP/SIMPLE

en: Publish status (note: everyone may watch you)
ro: Publică statusul (atenție: oricine vă poate vedea)

en: Use UDP
ro: Utilizează UDP

en: Use proxy
ro: Utilizează proxy

en: Auth User
ro: Autentificare utilizator

en: Auth Domain
ro: Autentificare domeniu

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
ro: join: &lt;room&gt;:  Intrați într-un chat din rețeaua Yahoo!

en: list: List rooms on the Yahoo network
ro: list:  Listează chat-urile din rețeaua Yahoo

en: doodle: Request user to start a Doodle session
ro: doodle:  Cereți unui utilizator să iniție o sesiune de mâzgălituri

en: Yahoo ID...
ro: Identitate Yahoo...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Yahoo!

en: Pager port
ro: Port pager

en: File transfer server
ro: Server transfer de fișiere

en: File transfer port
ro: Port transfer de fișiere

en: Chat room locale
ro: Opțiuni locale chat

en: Ignore conference and chatroom invitations
ro: Ignoră invitațiile la conferințe și chat

en: Use account proxy for HTTP and HTTPS connections
ro: Utilizează proxy-ul contului pentru conexiuni HTTP și HTTPS

en: Chat room list URL
ro: Adresă listă camere de chat

en: Yahoo JAPAN ID...
ro: Identitate Yahoo Japonia...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Yahoo! Japonia

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
ro: %s v-a trimis o invitație de acces la camera web, invitație ce nu este încă suportată

en: Your SMS was not delivered
ro: Mesajul SMS nu v-a fost trimis

en: Your Yahoo! message did not get sent.
ro: Mesajul Yahoo! nu v-a fost trimis.

en: Yahoo! system message for %s:
ro: Mesaj de sistem Yahoo! de la %s:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
ro: Utilizatorul %s v-a refuzat retroactiv cererea de a-l adăuga la lista de contacte, din următorul motiv: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
ro: Utilizatorul %s v-a refuzat retroactiv cererea de a-l adăuga la lista de contacte.

en: Add buddy rejected
ro: Adăugarea contactului a fost refuzată

note: Some error in the received stream
en: Received invalid data
ro: S-au primit date nevalide

note: security lock from too many failed login attempts
en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
ro: Cont blocat: prea multe tentative eșuate de autentificare. Autentificarea în paginile web Yahoo! ar putea rezolva această problemă.

note: indicates a lock of some description
en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
ro: Cont blocat: motiv necunoscut. Autentificarea în paginile web Yahoo! ar putea rezolva această problemă.

note: indicates a lock due to logging in too frequently
en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
ro: Cont blocat: v-ați autentificat prea des. Așteptați câteva minute înainte de a reîncerca. Autentificarea în paginile web Yahoo! ar putea rezolva această problemă.

note: username or password missing
en: Username or password missing
ro: Nume de utilizator sau parolă lipsă.

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
ro: Serverul Yahoo! a cerut utilizarea unui metode de autentificare necunoscute. Probabil nu vă veți putea autentifica cu succes pe Yahoo!, căutați versiuni mai noi la %s .

en: Failed Yahoo! Authentication
ro: Autentificarea Yahoo! a eșuat

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
ro: Doriți să ignorați utilizatorul %s, dar acesta e prezent în lista de contacte. Alegeți „Da” pentru a-l șterge din listă și a-l ignora de acum înainte.

en: Ignore buddy?
ro: Ignorați contactul?

en: Invalid username or password
ro: Nume de utilizator sau parolă incorecte.

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
ro: Contul v-a fost blocat pentru prea multe tentative eșuate de autentificare. Autentificarea în paginile web Yahoo! ar putea rezolva această problemă.

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
ro: Eroare necunoscută 52. Reconectarea ar trebui să rezolve asta.

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
ro: Eroare 1013: Numele de utilizator introdus nu este valid. Cea mai întâlnită cauză este introducerea adresei de mail în locul ID-ului Yahoo!.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
ro: Eroare necunoscută cu numărul %d. Autentificarea în paginile web Yahoo! ar putea rezolva această problemă.

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
ro: Contactul %s nu a putut fi adăugat în grupul %s în lista de pe server pentru contul %s.

en: Unable to add buddy to server list
ro: Contactul nu a putut fi adăugat în lista de pe server

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
ro: [ Audibil %s/%s/%s.swf ] %s

en: Received unexpected HTTP response from server
ro: S-a primit un răspuns HTTP neașteptat de la server.

en: Lost connection with %s: %s
ro: S-a pierdut conexiunea cu %s: %s

en: Unable to establish a connection with %s: %s
ro: Nu s-a putut face o conexiune cu %s: %s

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
ro: Conectarea la server a eșuat, s-a returnat un răspuns gol.

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
ro: Conectarea la server a eșuat, răspunsul nu conținea unele informații necesare

en: Not at Home
ro: Nu-s acasă

en: Not at Desk
ro: Nu-s la birou

en: Not in Office
ro: Nu-s la serviciu

en: On Vacation
ro: În vacanță

en: Stepped Out
ro: Ieșit afară

en: Not on server list
ro: Nu este în lista de pe server

en: Appear Permanently Offline
ro: Par totdeauna offline

en: Presence
ro: Prezență

en: Don't Appear Permanently Offline
ro: Nu par totdeauna offline

en: Join in Chat
ro: Intră în chat

en: Initiate Conference
ro: Inițiază o conferință

en: Presence Settings
ro: Opțiuni de prezență

en: Start Doodling
ro: Mâzgălituri

en: Select the ID you want to activate
ro: Alegeți ID-ul ce doriți să-l activați

en: Join whom in chat?
ro: Cui doriți să vă alăturați în chat?

en: Activate ID...
ro: Activare identitate...

en: Join User in Chat...
ro: Chat cu un utilizator...

en: Open Inbox
ro: Deschidere mail

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
ro: Nu se poate trimite SMS. Nu se cunoaște operatorul mobil.

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
ro: Nu se poate trimite SMS. Operator mobil necunoscut.

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
ro: Se încearcă identificarea operatorului mobil pentru a trimite SMS-ul.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
ro: S-a trimis o cerere de mâzgăleală.

en: Unable to connect.
ro: Nu se poate deschide o conexiune.

en: Unable to establish file descriptor.
ro: Nu se poate evalua descriptorul fișierului.

en: %s is trying to send you a group of %d files.
ro: %s se oferă să vă trimită un grup de %d fișiere.

en: Write Error
ro: Eroare la scriere

en: Yahoo! Japan Profile
ro: Profil Yahoo! Japonia

en: Yahoo! Profile
ro: Profil Yahoo!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
ro: Ne cerem scuze, profilurile ce conțin materiale pentru adulți nu sunt suportate deocamdată.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
ro: Dacă doriți să vedeți acest profil va trebui să deschideți această adresă în navigator:

en: Yahoo! ID
ro: Identitate Yahoo!

en: Hobbies
ro: Hobbyuri

en: Latest News
ro: Noutăți

en: Home Page
ro: Pagină personală

en: Cool Link 1
ro: Adresă interesantă 1

en: Cool Link 2
ro: Adresă interesantă 2

en: Cool Link 3
ro: Adresă interesantă 3

en: Last Update
ro: Ultima actualizare

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
ro: Acest profil este într-o limbă sau într-un format nesuportate deocamdată.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
ro: Nu s-a putut descărca profilul utilizatorului, probabil din cauza unei disfuncționalități temporare a serverului. Încercați din nou mai târziu.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
ro: Nu s-a putut descărca profilul utilizatorului, probabil din cauză că utilizatorul nu există. Totuși, uneori Yahoo! nu reușește să găsească profilul unui utilizator valid. Reîncercați mai târziu dacă știți sigur că acest utilizator există.

en: The user's profile is empty.
ro: Profilul utilizatorului este gol.

en: %s has declined to join.
ro: %s a refuzat să intre.

en: Failed to join chat
ro: Intrarea în chat a eșuat

note: -6
en: Unknown room
ro: Cameră de chat necunoscută

note: -15
en: Maybe the room is full
ro: Camera de chat e probabil plină

note: -35
en: Not available
ro: Indisponibil

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
ro: Eroare necunoscută. S-ar putea să trebuiască să vă deconectați pentru cinci minute înainte de a reintra în camera de chat.

en: You are now chatting in %s.
ro: Ați intrat în camera de chat %s.

en: Failed to join buddy in chat
ro: Intrarea în chat alături de acest contact a eșuat

en: Maybe they're not in a chat?
ro: Poate nu e sau nu sunt în niciun chat?

en: Fetching the room list failed.
ro: Obținerea listei camerelor de chat a eșuat.

en: Voices
ro: Audio

en: Webcams
ro: Video

en: Connection problem
ro: Probleme la conectare

en: Unable to fetch room list.
ro: Nu se poate obține lista camerelor de chat.

en: User Rooms
ro: Camere de chat utilizatori

en: Connection problem with the YCHT server
ro: Probleme de conexiune cu serverul YCHT.

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
ro: (Eroare la conversia mesajului.	 Verificați opțiunea „Codare” în editorul de conturi)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
ro: Nu s-a putut trimite către chat-ul %s,%s,%s

en: Hidden or not logged-in
ro: Invizibil sau neautentificat

en: <br>At %s since %s
ro: <br>În %s din %s

en: Anyone
ro: Oricine

en: _Class:
ro: _Clasă:

en: _Instance:
ro: _Instanță:

en: _Recipient:
ro: _Destinatar:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
ro: Încercarea de subscriere la %s,%s,%s a eșuat

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
ro: zlocate &lt;nume ales&gt;:  Localizați un utilizator

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
ro: zl &lt;nume ales&gt;:  Localizați un utilizator

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ro: instance &lt;instanță&gt;:  Setați instanța de utilizat în această clasă

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ro: inst &lt;instanță&gt;:  Setați instanța de utilizat în această clasă

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ro: topic &lt;instanță&gt;:  Setați instanța de utilizat în această clasă

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
ro: sub &lt;clasă&gt; &lt;instanță&gt; &lt;destinatar&gt;:  Intrați într-un chat nou

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
ro: zi &lt;instanță&gt;:  Trimiteți un mesaj către &lt;mesaj,<i>instanță</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
ro: zci &lt;clasă&gt; &lt;instanță&gt;:  Trimiteți un mesaj către &lt;<i>clasă</i>,<i>instanță</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ro: zcir &lt;clasă&gt; &lt;instanță&gt; &lt;destinatar&gt;:  Trimiteți un mesaj către &lt;<i>clasă</i>,<i>instanță</i>,<i>destinatar</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ro: zir &lt;instanță&gt; &lt;destinatar&gt;:  Trimiteți un mesaj către &lt;MESAJ,<i>instanță</i>,<i>destinatar</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
ro: zc &lt;clasă&gt;:  Trimiteți un mesaj către &lt;<i>clasă</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
ro: Reînregistrare

en: Retrieve subscriptions from server
ro: Descarcă subscrierile de pe server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
ro: Modul de protocol Zephyr

en: Use tzc
ro: Utilizează tzc

en: tzc command
ro: Comandă tzc

en: Export to .anyone
ro: Exportă în .anyone

en: Export to .zephyr.subs
ro: Exportă în .zephyr.subs

en: Import from .anyone
ro: Importă din .anyone

en: Import from .zephyr.subs
ro: Importă din .zephyr.subs

en: Realm
ro: Domeniu

en: Exposure
ro: Expunere

en: Unable to create socket: %s
ro: Nu s-a putut crea un socket: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
ro: Nu se poate prelucra răspunsul de la serverul proxy HTTP: %s

en: HTTP proxy connection error %d
ro: Eroare la conectarea la serverul proxy HTTP: %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
ro: Acces interzis: serverul proxy HTTP interzice tunelarea portului %d.

en: Error resolving %s
ro: Eroare la rezolvarea %s

en: Requesting %s's attention...
ro: Se cere atenție din partea contactului %s...

en: %s has requested your attention!
ro: %s v-a cerut puțină atenție!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
ro: _Da

en: _No
ro: _Nu

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
ro: _Acceptă

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
ro: Lipsesc momentan

en: saved statuses
ro: statusuri salvate

en: %s is now known as %s.
ro: %s este cunoscut acum ca %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
ro: %s a invitat utilizatorul %s în camera de chat %s
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
ro: %s a invitat utilizatorul %s în camera de chat %s

en: Accept chat invitation?
ro: Acceptați invitația la chat?

note: Shortcut
en: Shortcut
ro: Combinație de semne

en: The text-shortcut for the smiley
ro: Combinația de semne pentru iconița simbolică

note: Stored Image
en: Stored Image
ro: Imagine stocată

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
ro: Imagine stocată (mai bine decât nimic deocamdată).

en: SSL Connection Failed
ro: Conexiunea SSL a eșuat

en: SSL Handshake Failed
ro: Conexiunea SSL a eșuat

en: SSL peer presented an invalid certificate
ro: Partenerul SSL a prezentat un certificat nevalid

en: Unknown SSL error
ro: Eroare SSL necunoscută

en: Unset
ro: Nesetat

en: Do not disturb
ro: Nu deranjați

en: Extended away
ro: Absență prelungită

en: Feeling
ro: Sentiment

en: %s (%s) changed status from %s to %s
ro: %s (%s) și-a schimbat statusul din %s în %s

en: %s (%s) is now %s
ro: %s (%s) este acum %s

en: %s (%s) is no longer %s
ro: %s (%s) nu mai este %s

en: %s became idle
ro: %s a intrat în inactivitate

en: %s became unidle
ro: %s a revenit din inactivitate

en: +++ %s became idle
ro: +++ %s a intrat în inactivitate

en: +++ %s became unidle
ro: +++ %s a revenit din inactivitate

note: * This string determines how some dates are displayed.  The default * string "%x %X" shows the date then the time.  Translators can * change this to "%X %x" if they want the time to be shown first, * followed by the date.
en: %x %X
ro: %x la %X

en: Calculating...
ro: Se calculează...

en: Unknown.
ro: Necunoscut.

en: %d second | %d seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %d day | %d days
ro[0]: o zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

en: %s, %d hour | %s, %d hours
ro[0]: %s, o oră
ro[1]: %s, %d ore
ro[2]: %s, %d de ore

en: %d hour | %d hours
ro[0]: o oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
ro[0]: %s, un minut
ro[1]: %s, %d minute
ro[2]: %s, %d de minute

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: Could not open %s: Redirected too many times
ro: Nu s-a putut deschide %s: prea multe redirectări

en: Unable to connect to %s
ro: Conectarea la %s a eșuat

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
ro: Eroare la citirea din %s: răspuns prea mare (peste limita de %d octeți)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
ro: Nu se poate aloca suficientă memorie pentru a păstra datele de la %s. S-ar putea ca serverul web să încerce ceva rău intenționat.

en: Error reading from %s: %s
ro: Eroare la citirea din %s: %s

en: Error writing to %s: %s
ro: Eroare la scrierea %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
ro: Nu s-a reușit conectarea la %s: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
ro: Conexiunea a fost întreruptă de un alt program pornit.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
ro: Conexiunea a fost închisă la distanță.

note: 10060
en: Connection timed out.
ro: Conexiunea a expirat.

note: 10061
en: Connection refused.
ro: Conexiune resetată.

note: 10048
en: Address already in use.
ro: Adresa este deja utilizată.

en: Error Reading %s
ro: Eroare la citirea %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
ro: A apărut o eroare la citirea %s. Fișierul nu a fost încărcat și vechiul fișier a fost redenumit în „%s~”.

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
ro: Mesaje instant în rețelele AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo etc.

en: Internet Messenger
ro: Mesagerie instant

en: Pidgin Internet Messenger
ro: Mesagerul Pidgin

note: Build the login options frame.
en: Login Options
ro: Opțiuni de autentificare

en: _Username:
ro: Nume _utilizator:

en: Remember pass_word
ro: _Salvare parolă

note: Build the user options frame.
en: User Options
ro: Opțiuni personale

en: _Local alias:
ro: _Alias local:

en: New _mail notifications
ro: Notificare la _mail nou

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
ro: Utilizează această _iconiță pentru acest cont:

en: Ad_vanced
ro: _Avansat

en: Use GNOME Proxy Settings
ro: Utilizează opțiunile GNOME

en: Use Global Proxy Settings
ro: Utilizează opțiunile generice

en: No Proxy
ro: Fără proxy

en: Use Environmental Settings
ro: Utilizează opțiunile de mediu

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
ro: Dacă vă uitați cu atenție

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
ro: veți puteți vedea cum se scurg secundele...

en: Proxy _type:
ro: _Tip proxy:

en: _Host:
ro: Ser_ver:

en: _Port:
ro: P_ort:

en: Pa_ssword:
ro: Pa_rolă:

en: Unable to save new account
ro: Nu se poate salva noul cont

en: An account already exists with the specified criteria.
ro: Există deja un cont cu aceste proprietăți.

en: Add Account
ro: Adăugare cont

en: _Basic
ro: S_tandard

en: Create _this new account on the server
ro: Creează acest _nou cont pe server

en: P_roxy
ro: Pro_xy

en: Enabled
ro: Activare

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
ro: <span size='larger' weight='bold'>Bun venit în %s!</span>
    
    Nu aveți configurat deocamdată un cont de mesagerie instant. Pentru a vă conecta cu %s utilizați butonul <b>Adaugă...</b> pentru a defini un prim cont. Dacă doriți să utilizați multiple conturi în %s utilizați butonul <b>Adaugă...</b> de câte ori doriți.
    
    Veți putea reveni la această fereastră pentru a adăuga, edita sau șterge conturi utilizând <b>Conturi->Administrare conturi</b> în fereastra listei de contacte.

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
ro: %s%s%s%s dorește să vă adauge cu identitatea %s în lista sa de contacte%s%s.

note: Buddy List
en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: The background color for the buddy list
ro: Culoarea de fundal pentru lista de contacte

en: Layout
ro: Dispunere

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
ro: Dispunerea iconițelor, numelui și a statusului în lista de contacte

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
ro: Culoare fundal la desfacere

en: The background color of an expanded group
ro: Culoarea de fundal a unui grup desfăcut

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
ro: Text text la desfacere

en: The text information for when a group is expanded
ro: Informația text pentru un grup desfăcut

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
ro: Culoare fundal la strângere

en: The background color of a collapsed group
ro: Culoarea de fundal a unui grup strâns

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
ro: Text la strângere

en: The text information for when a group is collapsed
ro: Informația text pentru un grup strâns

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
ro: Culoare fundal contact/chat

en: The background color of a contact or chat
ro: Culoarea de fundal a unui contact sau chat

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
ro: Text contact

en: The text information for when a contact is expanded
ro: Informația text pentru un contact strâns

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
ro: Text online

en: The text information for when a buddy is online
ro: Informația text pentru un contact online

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
ro: Text absent

en: The text information for when a buddy is away
ro: Informația text pentru un contact absent

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
ro: Text offline

en: The text information for when a buddy is offline
ro: Informația text pentru un contact offline

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
ro: Text inactiv

en: The text information for when a buddy is idle
ro: Informația text pentru un contact inactiv

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
ro: Text mesaj

en: The text information for when a buddy has an unread message
ro: Informația text pentru un contact cu un mesaj necitit

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
ro: Textul mesajului (utilizatorul a spus)

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
ro: Informația text pentru un chat cu un mesaj necitit ce vă menționează numele

en: The text information for a buddy's status
ro: Informația text pentru starea unui contact

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
ro[0]: Aveți deja %d contact numit %s. Doriți să le uniți?
ro[1]: Aveți deja %d contacte numite %s. Doriți să le uniți?
ro[2]: Aveți deja %d de contacte numite %s. Doriți să le uniți?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
ro: Unirea acestor contacte le va face să apară ca o singură intrare în lista de contacte și să folosească o singură fereastră de conversație. Le puteți separa din nou alegând „Desfă” din meniul contextual al contactului.

en: Please update the necessary fields.
ro: Trebuie să actualizați câmpurile cerute.

en: A_ccount
ro: _Cont

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
ro: Introduceți informațiile despre chat-ul în care doriți să participați.

en: Room _List
ro: _Listă de camere

en: _Block
ro: _Blochează

en: Un_block
ro: De_blochează

en: Move to
ro: Mută în

en: Get _Info
ro: _Detalii

en: I_M
ro: _Mesaj

en: _Audio Call
ro: _Apel audio

en: Audio/_Video Call
ro: Apel audio/_video

en: _Video Call
ro: Apel _video

en: _Send File...
ro: _Trimitere fișier...

en: Add Buddy _Pounce...
ro: Adăugare î_ntâmpinare...

en: View _Log
ro: Arată în_registrările

en: Hide When Offline
ro: Ascunde în modul offline

en: Show When Offline
ro: Arată în modul offline

en: _Remove
ro: Șt_erge

en: Set Custom Icon
ro: Iconiță personalizată...

en: Remove Custom Icon
ro: Iconiță implicită

en: Add _Buddy...
ro: Adaugă _contact...

en: Add C_hat...
ro: Adaugă un c_hat...

en: _Delete Group
ro: Șt_ergere grup

en: _Rename
ro: _Redenumire

note: join button
en: _Join
ro: _Intră

en: Auto-Join
ro: Intră automat

en: _Edit Settings...
ro: _Editare opțiuni...

en: _Collapse
ro: _Strânge

en: _Expand
ro: Des_fă

en: /Tools/Mute Sounds
ro: /Unelte/Fără sunete

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
ro: Nu v-ați autentificat cu niciun protocol prin care care să puteți adăuga acel contact.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
ro: Tip necunoscut de nod

en: Please select your mood from the list
ro: Selectați dispoziția de moment din listă

en: Message (optional)
ro: Mesaj (opțional)

en: Edit User Mood
ro: Schimbare a propriei dispoziții

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
ro: /Contact_e

en: /Buddies/New Instant _Message...
ro: /Contacte/Trimite un nou _mesaj...

en: /Buddies/Join a _Chat...
ro: /Contacte/Intră într-un _chat...

en: /Buddies/Get User _Info...
ro: /Contacte/Caută deta_lii...

en: /Buddies/View User _Log...
ro: /Contacte/Caută în în_registrări...

en: /Buddies/Sh_ow
ro: /Contacte/Ara_tă

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
ro: /Contacte/Arată/Contactele _offline

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
ro: /Contacte/Arată/Grupurile _fără contacte

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
ro: /Contacte/Arată/_Detaliile contactelor

en: /Buddies/Show/Idle _Times
ro: /Contacte/Arată/Inac_tivitatea contactelor

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
ro: /Contacte/Arată/_Iconițele de protocol

en: /Buddies/_Sort Buddies
ro: /Contacte/_Sortează contactele

en: /Buddies/_Add Buddy...
ro: /Contacte/_Adaugă un contact...

en: /Buddies/Add C_hat...
ro: /Contacte/Adaugă un c_hat...

en: /Buddies/Add _Group...
ro: /Contacte/Adaugă un _grup...

en: /Buddies/_Quit
ro: /Contacte/_Ieșire

note: Accounts menu
en: /_Accounts
ro: /_Conturi

en: /Accounts/Manage Accounts
ro: /Conturi/Administrare conturi

note: Tools
en: /_Tools
ro: /_Unelte

en: /Tools/Buddy _Pounces
ro: /Unelte/Î_ntâmpinări contacte

en: /Tools/_Certificates
ro: /Unelte/_Certificate

en: /Tools/Custom Smile_ys
ro: /Unelte/_Iconițe simbolice

en: /Tools/Plu_gins
ro: /Unelte/_Module

en: /Tools/Pr_eferences
ro: /Unelte/_Preferințe

en: /Tools/Pr_ivacy
ro: /Unelte/S_ecuritate

en: /Tools/Set _Mood
ro: /Unelte/_Dispoziție

en: /Tools/_File Transfers
ro: /Unelte/_Transfer de fișiere

en: /Tools/R_oom List
ro: /Unelte/_Listă camere de chat

en: /Tools/System _Log
ro: /Unelte/În_registrări de sistem

en: /Tools/Mute _Sounds
ro: /Unelte/Fără _sunete

note: Help
en: /_Help
ro: /_Ajutor

en: /Help/Online _Help
ro: /Ajutor/Ajutor _online

en: /Help/_Build Information
ro: /Ajutor/Informații de _versiune

en: /Help/_Debug Window
ro: /Ajutor/_Fereastră de depanare

en: /Help/De_veloper Information
ro: /Ajutor/Informații despre de_zvoltatori

en: /Help/_Translator Information
ro: /Ajutor/Informații despre _traducători

en: /Help/_About
ro: /Ajutor/_Despre

en: <b>Account:</b> %s
ro: <b>Cont:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
ro: 
    <b>Ocupanți:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
ro: 
    <b>Subiect:</b> %s

en: (no topic set)
ro: (fără subiect)

en: Buddy Alias
ro: Alias contact

en: Logged In
ro: Autentificat

en: Last Seen
ro: Ultima apariție

en: Spooky
ro: Fantomatic

en: Awesome
ro: Genial

en: Rockin'
ro: Beton

en: Total Buddies
ro: Contacte în total

en: Idle %dd %dh %02dm
ro: Inactiv de: %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
ro: Inactiv de: %do %02dm

en: Idle %dm
ro: Inactiv de: %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
ro: /Contacte/Trimite un nou mesaj...

en: /Buddies/Join a Chat...
ro: /Contacte/Intră într-un chat...

en: /Buddies/Get User Info...
ro: /Contacte/Caută detalii...

en: /Buddies/Add Buddy...
ro: /Contacte/Adaugă un contact...

en: /Buddies/Add Chat...
ro: /Contacte/Adaugă un chat...

en: /Buddies/Add Group...
ro: /Contacte/Adaugă un grup...

en: /Tools/Privacy
ro: /Unelte/Securitate

en: /Tools/Room List
ro: /Unelte/Listă camere de chat

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
ro[0]: %d mesaj necitit de la %s
ro[1]: %d mesaje necitite de la %s
ro[2]: %d de mesaje necitite de la %s

en: Manually
ro: Manual

en: By status
ro: După status

en: By recent log activity
ro: După înregistrările recente

en: %s disconnected
ro: %s s-a deconectat

en: %s disabled
ro: %s dezactivat

en: Reconnect
ro: Reconectare

en: Re-enable
ro: Reactivare

en: SSL FAQs
ro: Întrebări frecvente SSL

en: Welcome back!
ro: Bine ați revenit!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
ro[0]: Un cont v-a fost dezactivat pentru că v-ați autentificat din altă parte:
ro[1]: %d conturi v-au fost dezactivate pentru că v-ați autentificat din altă parte:
ro[2]: %d de conturi v-au fost dezactivate pentru că v-ați autentificat din altă parte:

en: <b>Username:</b>
ro: <b>Nume utilizator:</b>

en: <b>Password:</b>
ro: <b>Parolă:</b>

en: _Login
ro: _Autentificare

en: /Accounts
ro: /Conturi

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
ro: <span weight='bold' size='larger'>Bun venit în %s!</span>
    
    Nu aveți niciun cont activ. Activați-vă conturile de mesagerie instant în fereastra <b>Conturi</b>, accesibilă pe calea <b>Conturi->Administrare conturi</b>. Abia după activare veți putea utiliza conturile definite.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
ro: /Contacte/Arată/Contactele offline

en: /Buddies/Show/Empty Groups
ro: /Contacte/Arată/Grupurile fără contacte

en: /Buddies/Show/Buddy Details
ro: /Contacte/Arată/Detaliile contactelor

en: /Buddies/Show/Idle Times
ro: /Contacte/Arată/Inactivitatea contactelor

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
ro: /Contacte/Arată/Iconițele de protocol

en: Add a buddy.
ro: Adaugă un contact.

en: Buddy's _username:
ro: Nume de _utilizator:

en: (Optional) A_lias:
ro: A_lias (opțional):

en: Add buddy to _group:
ro: Adaugă contactul în _grupul:

en: This protocol does not support chat rooms.
ro: Acest protocol nu suportă camere de chat.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
ro: Nu v-ați autentificat cu vreun protocol prin care să puteți iniția un chat.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
ro: Introduceți un alias și informațiile necesare pentru acel chat pe care doriți să-l adăugați în lista de contacte.

en: _Group:
ro: _Grup:

en: Auto_join when account connects.
ro: Intră a_utomat la autentificarea contului.

en: _Remain in chat after window is closed.
ro: _Rămâi în chat după închiderea ferestrei.

en: Please enter the name of the group to be added.
ro: Introduceți numele grupului de adăugat.

en: Enable Account
ro: Activare cont

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
ro: <PurpleMain>/Conturi/Activare cont

en: <PurpleMain>/Accounts/
ro: <PurpleMain>/Conturi/

en: _Edit Account
ro: _Editare cont

en: Set _Mood...
ro: Alegere _dispoziție...

en: No actions available
ro: Nicio acțiune nu e disponibilă

en: _Disable
ro: _Dezactivare

en: /Tools
ro: /Unelte

en: /Buddies/Sort Buddies
ro: /Contacte/Sortează contactele

en: Type the host name for this certificate.
ro: Introduceți numele calculatorului pentru acest certificat.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
ro: Servere SSL

en: Unknown command.
ro: Comandă necunoscută.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
ro: Contactul nu este în același protocol cu acest chat.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
ro: Nu v-ați autentificat cu niciun protocol prin care care să puteți invita acel contact.

en: Invite Buddy Into Chat Room
ro: Invită contactul în camera de chat

en: _Buddy:
ro: _Contact:

en: _Message:
ro: _Mesaj:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ro: <h1>Discuție cu %s</h1>

en: Save Conversation
ro: Salvează discuția

en: Un-Ignore
ro: Nu ignora

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Get Away Message
ro: Obține mesajul în absență

en: Last Said
ro: Ultima replică

en: Unable to save icon file to disk.
ro: Nu se poate salva pe disc avatarul.

en: Save Icon
ro: Salvare avatar

en: Animate
ro: Animare

en: Hide Icon
ro: Ascundere avatar

en: Save Icon As...
ro: Salvare avatar ca...

en: Set Custom Icon...
ro: Iconiță personalizată...

en: Change Size
ro: Schimbare mărime

en: Show All
ro: Arată tot

note: Conversation menu
en: /_Conversation
ro: /_Discuție

en: /Conversation/New Instant _Message...
ro: /Discuție/_Mesaj nou...

en: /Conversation/Join a _Chat...
ro: /Discuție/Intrare într-un _chat...

en: /Conversation/_Find...
ro: /Discuție/C_aută...

en: /Conversation/View _Log
ro: /Discuție/Arată în_registrările

en: /Conversation/_Save As...
ro: /Discuție/_Salvează ca...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
ro: /Discuție/G_olește fereastra

en: /Conversation/M_edia
ro: /Discuție/Me_dia

en: /Conversation/Media/_Audio Call
ro: /Discuție/Media/Apel _audio

en: /Conversation/Media/_Video Call
ro: /Discuție/Media/Apel _video

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
ro: /Discuție/Media/Ap_el audio\/video

en: /Conversation/Se_nd File...
ro: /Discuție/_Trimite un fișier...

en: /Conversation/Get _Attention
ro: /Discuție/Cere _atenție

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ro: /Discuție/Adaugă î_ntâmpinare...

en: /Conversation/_Get Info
ro: /Discuție/Detali_i

en: /Conversation/In_vite...
ro: /Discuție/_Invită...

en: /Conversation/M_ore
ro: /Discuție/Mai m_ult

en: /Conversation/Al_ias...
ro: /Discuție/Al_ias...

en: /Conversation/_Block...
ro: /Discuție/_Blochează...

en: /Conversation/_Unblock...
ro: /Discuție/Deblochea_ză...

en: /Conversation/_Add...
ro: /Discuție/A_daugă...

en: /Conversation/_Remove...
ro: /Discuție/Șt_erge...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ro: /Discuție/Inserea_ză o adresă...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ro: /Discuție/Inserează o ima_gine...

en: /Conversation/_Close
ro: /Discuție/În_chide

note: Options
en: /_Options
ro: /_Opțiuni

en: /Options/Enable _Logging
ro: /Opțiuni/Activează în_registrarea

en: /Options/Enable _Sounds
ro: /Opțiuni/Activează _sunetul

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
ro: /Opțiuni/Arată bara cu _unelte

en: /Options/Show Ti_mestamps
ro: /Opțiuni/Arată _marcaje de timp

en: /Conversation/More
ro: /Discuție/Mai mult

en: /Options
ro: /Opțiuni

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
ro: /Discuție

en: /Conversation/View Log
ro: /Discuție/Arată înregistrările

en: /Conversation/Media/Audio Call
ro: /Discuție/Media/Apel audio

en: /Conversation/Media/Video Call
ro: /Discuție/Media/Apel video

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
ro: /Discuție/Media/Apel audio\/video

en: /Conversation/Send File...
ro: /Discuție/Trimite un fișier...

en: /Conversation/Get Attention
ro: /Discuție/Cere atenție

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ro: /Discuție/Adaugă o întâmpinare...

en: /Conversation/Get Info
ro: /Discuție/Caută detalii

en: /Conversation/Invite...
ro: /Discuție/Invită...

en: /Conversation/Alias...
ro: /Discuție/Alias...

en: /Conversation/Block...
ro: /Discuție/Blochează...

en: /Conversation/Unblock...
ro: /Discuție/Deblochează...

en: /Conversation/Add...
ro: /Discuție/Adaugă...

en: /Conversation/Remove...
ro: /Discuție/Șterge...

en: /Conversation/Insert Link...
ro: /Discuție/Inserează o adresă...

en: /Conversation/Insert Image...
ro: /Discuție/Inserează o imagine...

en: /Options/Enable Logging
ro: /Opțiuni/Activează înregistrarea

en: /Options/Enable Sounds
ro: /Opțiuni/Activează sunetul

en: /Options/Show Formatting Toolbars
ro: /Opțiuni/Arată bara cu unelte

en: /Options/Show Timestamps
ro: /Opțiuni/Arată marcaje de timp

en: User is typing...
ro: Utilizatorul vă scrie...

en: 
    %s has stopped typing
ro: 
    %s a încetat să vă scrie

note: Build the Send To menu
en: S_end To
ro: _Trimite către

en: _Send
ro: T_rimite

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
ro: Nicio persoană în chat

en: Close Find bar
ro: Închide bara de căutare

en: Find:
ro: Caută:

en: %d person in room | %d people in room
ro[0]: o persoană în chat
ro[1]: %d persoane în chat
ro[2]: %d de persoane în chat

en: Stopped Typing
ro: M-am oprit din scris

en: Nick Said
ro: Pseudonim spus

en: Unread Messages
ro: Mesaje necitite

en: New Event
ro: Eveniment nou

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
ro: clear: Golește conținutul ferestrei de discuții.

en: Confirm close
ro: Confirmare închidere

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
ro: Aveți mesaje necitite. Sigur doriți să închideți fereastra?

en: Close other tabs
ro: Închide celelalte taburi

en: Close all tabs
ro: Închide toate taburile

en: Detach this tab
ro: Desprinde acest tab

en: Close this tab
ro: Închide acest tab

en: Close conversation
ro: Încheie discuția

en: Last created window
ro: În ultima fereastră creată

en: Separate IM and Chat windows
ro: Nu în fereastra chat-urilor

en: New window
ro: În fereastră nouă

en: By group
ro: După grup

en: By account
ro: După cont

en: Find
ro: Caută

en: _Search for:
ro: Cau_tă:

en: Save Debug Log
ro: Salvează mesajele de depanare

en: Invert
ro: Inversează

en: Highlight matches
ro: Evidențiază potrivirile

en: _Icon Only
ro: _Doar iconițe

en: _Text Only
ro: Doar _text

en: _Both Icon & Text
ro: _Iconițe și text

en: Filter
ro: Filtru

en: Right click for more options.
ro: Clic dreapta pentru mai multe opțiuni.

en: Level
ro: Nivel

en: Select the debug filter level.
ro: Selectare nivel filtru de depanare

en: All
ro: Tot

en: Misc
ro: Altele

en: Warning
ro: Avertizări

en: Error
ro: Erori

en: Fatal Error
ro: Erori fatale

en: bug master
ro: admin al rapoartelor de erori

en: voice and video
ro: voce și video

en: support
ro: suport

en: webmaster
ro: programator web

en: win32 port
ro: portare win32

en: maintainer
ro: coordonator

en: libfaim maintainer
ro: coordonator libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
ro: hacker și șofer de serviciu

en: support/QA
ro: suport/CTC

en: original author
ro: autorul inițial

en: lead developer
ro: programator principal

en: Senior Contributor/QA
ro: Contributor major/CTC

en: Arabic
ro: Arabă

en: Assamese
ro: Assameză

en: Belarusian Latin
ro: Bielorusă (alfabet latin)

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Catalan
ro: Catalană

en: Valencian-Catalan
ro: Valenciană

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: German
ro: Germană

en: Greek
ro: Greacă

en: Australian English
ro: Engleză Australiană

en: Canadian English
ro: Engleză Canadiană

en: British English
ro: Engleză Britanică

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Estonian
ro: Estonă

en: Basque
ro: Bască

en: Persian
ro: Persană

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: French
ro: Franceză

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Galician
ro: Galiciană

en: Gujarati Language Team
ro: Echipa de localizare Gujarati

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Armenian
ro: Armeană

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Ubuntu Georgian Translators
ro: Traducătorii Ubuntu din Georgia

en: Khmer
ro: Khmeră

en: Kannada Translation team
ro: Echipa de localizare Kannada

en: Korean
ro: Coreeană

en: Kurdish
ro: Kurdă

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Malayalam
ro: Malaeză

en: Mongolian
ro: Mongoleză

en: Bokmål Norwegian
ro: Norvegiană Bokmål

en: Dutch, Flemish
ro: Flamandă

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană (Nynorsk)

en: Occitan
ro: Occitană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Portuguese-Brazil
ro: Portugheză Braziliană

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Thai
ro: Thailandeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Ukranian
ro: Ucrainiană

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
ro: T.M. Thanh și echipa „Gnome Vi”

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Hong Kong Chinese
ro: Chineză Hong Kong

en: Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
ro: %s este un client de mesagerie instant ce folosește libpurple pentru a comunica simultan cu multiple servicii IM. %s este scris în C, utilizând GTK+. %s este publicat în termenii licenței GPL (versiunea 2 sau mai nouă), putând fi modificat și redistribuit în termenii acesteia. O copie a licenței GPL este distribuită cu %s. Drepturile de autor pentru %s aparțin contribuitorilor, o listă a acestora fiind inclusă în %s. Nu se oferă niciun fel de garanție pentru %s.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
ro: <FONT SIZE="4"><B>Resurse utile</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Site web</A><BR>	<A HREF="%s">Întrebări frecvente</A><BR>	Canal IRC: #pidgin pe irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
ro: <font size="4"><b>Ajutor de la alți utilizatori</b></font> puteți primi la adresa <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>Aceasta este o listă de mail <b>publică</b>! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">arhive</a>)<br/>Nu vă putem ajuta în privința altor protocoale ori module!<br/>Pe această listă se discută în <b>engleză</b>. În cazul în care trimiteți mesaje în altă limbă, răspunsurile vor veni mai greu.<br/>

en: About %s
ro: Despre %s

en: Build Information
ro: Informații de versiune

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
ro: Informații de versiune %s

en: Current Developers
ro: Programatori activi

en: Crazy Patch Writers
ro: Autori de patch-uri

en: Retired Developers
ro: Programatori inactivi

en: Retired Crazy Patch Writers
ro: Autori inactivi de patch-uri

en: %s Developer Information
ro: Informații despre dezvoltatorii %s

en: Current Translators
ro: Traducători activi

en: Past Translators
ro: Traducători inactivi

en: %s Translator Information
ro: Informații despre traducătorii %s

en: _Name
ro: _Nume

en: _Account
ro: _Cont

en: Get User Info
ro: Caută detalii

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
ro: Introduceți numele de utilizator sau aliasul persoanei căreia vreți să-i vedeți detaliile personale.

en: View User Log
ro: Arată înregistrările unui utilizator

en: Alias Contact
ro: Alias contact

en: Enter an alias for this contact.
ro: Introduceți un alias pentru acest contact.

en: Enter an alias for %s.
ro: Introduceți un alias pentru %s.

en: Alias Buddy
ro: Alias contact

en: Alias Chat
ro: Alias chat

en: Enter an alias for this chat.
ro: Introduceți un nou alias pentru acest chat.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
ro[0]: Sunteți pe cale să ștergeți din listă contactul conținând %s și încă un alt contact. Doriți să continuați?
ro[1]: Sunteți pe cale să ștergeți din listă contactul conținând %s și încă %d alte contacte. Doriți să continuați?
ro[2]: Sunteți pe cale să ștergeți din listă contactul conținând %s și încă %d de alte contacte. Doriți să continuați?

en: Remove Contact
ro: Ștergere contact

en: _Remove Contact
ro: Șt_ergere contact

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
ro: Sunteți pe cale să mutați membrii grupului %s în grupul %s. Doriți să continuați?

en: Merge Groups
ro: Unire grupuri

en: _Merge Groups
ro: _Unire grupuri

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
ro: Sunteți pe cale să ștergeți grupul %s și toți membrii săi din lista de contacte. Doriți să continuați?

en: Remove Group
ro: Ștergere grup

en: _Remove Group
ro: Șt_ergere grup

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ro: Sunteți pe cale să îl/o ștergeți pe %s din lista de contacte. Doriți să continuați?

en: Remove Buddy
ro: Ștergere contact

en: _Remove Buddy
ro: Șt_erge contactul

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ro: Sunteți pe cale să ștergeți un chat cu numele %s din lista de contacte. Doriți să continuați?

en: Remove Chat
ro: Ștergere chat

en: _Remove Chat
ro: Șt_ergere chat

en: Right-click for more unread messages...
ro: Clic dreapta pentru mai multe mesaje necitite...

en: _Change Status
ro: _Schimbare status

en: Show Buddy _List
ro: _Listă vizibilă

en: _Unread Messages
ro: Mesaje _necitite

en: New _Message...
ro: _Mesaj nou...

en: _Accounts
ro: _Conturi

en: Plu_gins
ro: M_odule

en: Pr_eferences
ro: _Preferințe

en: Mute _Sounds
ro: _Fără sunete

en: _Blink on New Message
ro: Clipi_re la mesaje noi

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Not started
ro: Neinițializat

en: <b>Receiving As:</b>
ro: <b>Primesc ca:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
ro: <b>Primesc de la:</b>

en: <b>Sending To:</b>
ro: <b>Trimitere către:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ro: <b>Trimitere de la:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
ro: Nu există o aplicație asociată acestui tip de fișier.

en: An error occurred while opening the file.
ro: A apărut o eroare la deschiderea fișierului.

en: Error launching %s: %s
ro: Eroare la pornirea %s: %s

en: Error running %s
ro: Eroare la pornirea %s

en: Process returned error code %d
ro: Procesul a returnat codul de eroare %d

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Local File:
ro: Fișier local:

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Time Elapsed:
ro: Timp trecut:

en: Time Remaining:
ro: Timp rămas:

en: Close this window when all transfers _finish
ro: Închide fereastra la _terminarea tuturor transferurilor

en: C_lear finished transfers
ro: Șt_erge transferurile terminate

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
ro: Detaliile trans_ferului de fișiere

en: Paste as Plain _Text
ro: Lipește ca te_xt simplu

en: _Reset formatting
ro: _Fără formatare

en: Disable _smileys in selected text
ro: Fără iconițe în _selecție

en: Hyperlink color
ro: Culoare adresă

en: Color to draw hyperlinks.
ro: Culoare pentru afișarea adreselor.

en: Hyperlink visited color
ro: Culoare adresă web

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
ro: Culoare pentru afișarea adreselor web vizitate (ori activate).

en: Hyperlink prelight color
ro: Culoare evidențiere adresă

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
ro: Culoare pentru afișarea adreselor sub cursorul de maus.

en: Sent Message Name Color
ro: Culoare pentru mesaje trimise

en: Color to draw the name of a message you sent.
ro: Culoare de utilizat pentru numele mesajelor pe care le trimiteți.

en: Received Message Name Color
ro: Culoare pentru mesaje primite

en: Color to draw the name of a message you received.
ro: Culoare de utilizat pentru numele mesajelor pe care le primiți.

en: "Attention" Name Color
ro: Culoare de atenționare

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
ro: Culoare de utilizat pentru numele mesajelor ce vă pomenesc numele.

en: Action Message Name Color
ro: Culoare pentru mesajele comenzi

en: Color to draw the name of an action message.
ro: Culoare de utilizat pentru numele mesajelor de tip comandă.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
ro: Culoare pentru mesajele comenzi în mod discret

en: Color to draw the name of a whispered action message.
ro: Culoare de utilizat pentru numele mesajelor discrete de acțiune.

en: Whisper Message Name Color
ro: Culoare pentru mesajele discrete

en: Color to draw the name of a whispered message.
ro: Culoare de utilizat pentru numele mesajelor discrete.

en: Typing notification color
ro: Culoarea mesajelor de notificare

en: The color to use for the typing notification
ro: Culoare de utilizat pentru notificarea tastării

en: Typing notification font
ro: Fontul mesajelor de notificare

en: The font to use for the typing notification
ro: Font de utilizat pentru mesajele de notificare

en: Enable typing notification
ro: Activează mesajele de notificare

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
ro: <span size='larger' weight='bold'>Tip necunoscut de fișier</span>
    
    Se utilizează tipul implicit: PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
ro: <span size='larger' weight='bold'>Eroare la salvarea imaginii</span>
    
    %s

en: Save Image
ro: Salvează imaginea

en: _Save Image...
ro: _Salvează imaginea...

en: _Add Custom Smiley...
ro: _Adaugă iconiță simbolică...

en: Select Font
ro: Alegeți un font

en: Select Text Color
ro: Selectați culoarea textului

en: Select Background Color
ro: Selectați culoarea fundalului

en: _Description
ro: _Descriere

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
ro: Introduceți adresa pe care doriți să o inserați și descrierea ei. Descrierea este opțională.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
ro: Introduceți adresa pe care doriți să o inserați.

en: Insert Link
ro: Inserare adresă

en: _Insert
ro: Inserea_ză

en: Failed to store image: %s
ro: Nu s-a putut stoca imaginea: %s

en: Insert Image
ro: Inserare imagine

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
ro: Această iconiță simbolică este dezactivată deoarece există o iconiță personalizată pentru această combinație de semne:
     %s

en: Smile!
ro: Iconițe simbolice

en: _Manage custom smileys
ro: Ad_ministrare iconițe simbolice personalizate

en: This theme has no available smileys.
ro: Această temă nu are iconițe disponibile.

en: Group Items
ro: Elemente grupate

en: Ungroup Items
ro: Elemente negrupate

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniat

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Increase Font Size
ro: Mărește fontul

en: Decrease Font Size
ro: Micșorează fontul

en: Font Face
ro: Nume font

en: Foreground Color
ro: Culoare text

en: Reset Formatting
ro: Fără formatare

en: Insert IM Image
ro: Inserare imagine IM

en: Insert Smiley
ro: Inserare iconiță simbolică

en: Send Attention
ro: Trimite atenționare

en: <b>_Bold</b>
ro: <b>_Aldin</b>

en: <i>_Italic</i>
ro: <i>_Cursiv</i>

en: <u>_Underline</u>
ro: <u>_Subliniat</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
ro: <span strikethrough='true'>Tăiat</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
ro: <span size='larger'>_Mărit</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
ro: <span size='smaller'>M_icșorat</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
ro: _Nume font

en: Foreground _color
ro: Culoare te_xt

en: Bac_kground color
ro: Culoare f_undal

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Horizontal rule
ro: Linie _orizontală

en: _Smile!
ro: Iconițe _simbolice

en: _Attention!
ro: _Atențiune!

en: Log Deletion Failed
ro: Ștergerea înregistrărilor a eșuat

en: Check permissions and try again.
ro: Verificați drepturile și reîncercați.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv înregistrarea conversației cu %s începută la %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv înregistrarea conversației din %s începută la %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent înregistrarea de sistem ce a început la %s?

en: Delete Log?
ro: Ștergeți înregistrarea?

en: Delete Log...
ro: Ștergere înregistrare...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
ro: <span size='larger' weight='bold'>Discuție în %s pe %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
ro: <span size='larger' weight='bold'>Discuție cu %s în data de %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
ro: _Navigare director înregistrări

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
ro: %s %s. Încercați „%s -h” pentru mai multe informații.

en: Usage: %s [OPTION]...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]...

en: use DIR for config files
ro: utilizează calea DIR pentru fișierele de configurare

en: print debugging messages to stdout
ro: arată mesaje de depanare în ieșirea standard (stdout)

en: force online, regardless of network status
ro: forțează conectarea în orice condiții de rețea

en: display this help and exit
ro: arată acest ajutor și ieși

en: allow multiple instances
ro: permite instanțe multiple

en: don't automatically login
ro: fără autentificare automată

en: NAME
ro: NUME

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
ro: autentificare automată (argumentul NUME specifică
                          conturile de utilizat, despărțite prin virgulă.
                          Fără acesta, doar primul cont va fi activat).

en: X display to use
ro: ecran X de utilizat

en: display the current version and exit
ro: arată versiunea curentă

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
ro: %s %s s-a blocat (segfault) și a încercat să scrie un fișier
    core. Aceasta este o problemă de programare și nu e din vina
    utilizatorului.
    
    Dacă problema este reproductibilă, notificați dezvoltatorii
    raportând detalii la:
    %ssimpleticket/
    
    Nu uitați să specificați ce anume făceați în acel moment și să
    includeți un backtrace din fișierul core. Dacă nu știți cum să
    generați un backtrace, citiți instrucțiunile de la:
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
ro: Se iese pentru că un alt client libpurple este deja pornit.

en: _Hangup
ro: Înc_hide

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
ro: %s dorește să inițieze o sesiune audio/video.

en: %s wishes to start a video session with you.
ro: %s dorește să inițieze o sesiune video.

en: Incoming Call
ro: Apel primit

en: _Pause
ro: _Pauză

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
ro[0]: %s are un mesaj nou.
ro[1]: %s are %d mesaje noi.
ro[2]: %s are %d de mesaje noi.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
ro[0]: <b>un mail nou.</b>
ro[1]: <b>%d mailuri noi.</b>
ro[2]: <b>%d de mailuri noi.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
ro: Navigatorul „%s” este nevalid.

en: Unable to open URL
ro: Nu se poate deschide acest URL

en: Error launching "%s": %s
ro: Eroare la pornirea „%s”: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
ro: Ați ales să precizați o comandă pentru deschiderea unui navigator, dar nu ați introdus-o în preferințe.

en: No message
ro: Niciun mesaj

en: Open All Messages
ro: Deschide toate mesajele

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Aveți mail nou!</span>

en: New Pounces
ro: Întâmpinare nouă

en: Dismiss
ro: Închide

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Întâmpinare</span>

en: The following plugins will be unloaded.
ro: Următoarele module vor fi dezactivate.

en: Multiple plugins will be unloaded.
ro: Mai multe module vor fi dezactivate.

en: Unload Plugins
ro: Dezactivare module

en: Could not unload plugin
ro: Nu s-a putut descărca modulul

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
ro: Modulul nu a putut fi descărcat din memorie acum, dar va fi dezactivat la următoarea pornire.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
ro: <span foreground="red" weight="bold">Eroare: %s
    Verificați adresa Internet a modulului pentru o versiune mai nouă.</span>

en: Author
ro: Autor

en: <b>Written by:</b>
ro: <b>Scris de:</b>

en: <b>Web site:</b>
ro: <b>Adresă web:</b>

en: <b>Filename:</b>
ro: <b>Nume de fișier:</b>

en: Configure Pl_ugin
ro: Opțiuni _modul

en: <b>Plugin Details</b>
ro: <b>Detalii modul</b>

en: Select a file
ro: Selectați un fișier

en: Modify Buddy Pounce
ro: Editare întâmpinare

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
ro: Întâmpinare pentru

en: _Account:
ro: C_ont:

en: _Buddy name:
ro: Nu_me contact:

en: Si_gns on
ro: _Autentificare

en: Signs o_ff
ro: _Deconectare

en: Goes a_way
ro: Intrarea în a_bsență

en: Ret_urns from away
ro: Întoarcerea din abs_ență

en: Becomes _idle
ro: Intrarea în inacti_vitate

en: Is no longer i_dle
ro: Revenirea din inac_tivitate

en: Starts _typing
ro: Tastarea unui mesaj _nou

en: P_auses while typing
ro: Pau_ză în timpul tastării

en: Stops t_yping
ro: O_prirea din tastare

en: Sends a _message
ro: Trimiterea unui _mesaj

en: Ope_n an IM window
ro: Desc_hide o discuție

en: _Pop up a notification
ro: Deschide _o fereastră de notificare

en: Send a _message
ro: Trimite un mesa_j

en: E_xecute a command
ro: E_xecută o comandă

en: P_lay a sound
ro: Redă _un sunet

en: Brows_e...
ro: Na_vigare...

en: Br_owse...
ro: Navi_gare...

en: Pre_view
ro: _Testare

en: P_ounce only when my status is not Available
ro: Întâmpinare doar în starea de _indisponibilitate

en: _Recurring
ro: Re_curentă

en: Pounce Target
ro: Țintă întâmpinare

en: Started typing
ro: A început să tasteze

en: Paused while typing
ro: S-a oprit momentan din tastare

en: Signed on
ro: S-a autentificat

en: Returned from being idle
ro: S-a întors din inactivitate

en: Returned from being away
ro: S-a întors din absență

en: Stopped typing
ro: S-a oprit din scris

en: Signed off
ro: S-a deconectat

en: Became idle
ro: A intrat în inactivitate

en: Went away
ro: A devenit absent

en: Sent a message
ro: A trimis un mesaj

en: Unknown.... Please report this!
ro: Eveniment necunoscut... Vă rugăm să raportați acest lucru!

en: (Custom)
ro: (Personalizat)

en: Penguin Pimps
ro: Pinguini

en: The default Pidgin sound theme
ro: Tema implicită Pidgin pentru sunete

en: The default Pidgin buddy list theme
ro: Tema implicită Pidgin pentru lista de contacte

en: The default Pidgin status icon theme
ro: Tema implicită Pidgin pentru iconița de stare

en: Theme failed to unpack.
ro: Tema nu a putut fi despachetată.

en: Theme failed to load.
ro: Tema nu a putut fi încărcată.

en: Theme failed to copy.
ro: Tema nu a putut fi copiată.

en: Theme Selections
ro: Selectare teme

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
ro: Selectați din lista de mai jos tema pe care doriți să o utilizați.
    Prin tragere și plasare cu mausul puteți adăuga teme noi în această listă.

en: Buddy List Theme:
ro: Tema listei de contacte:

en: Status Icon Theme:
ro: Tema iconiței de stare:

en: Sound Theme:
ro: Tema de alerte sonore:

en: Smiley Theme:
ro: Tema de iconițe simbolice:

en: Keyboard Shortcuts
ro: Combinații de taste

en: Cl_ose conversations with the Escape key
ro: Închide _fereastra de discuții cu tasta Esc

note: System Tray
en: System Tray Icon
ro: Iconiță în zona de notificare

en: _Show system tray icon:
ro: Arată iconița din _zona de notificare:

en: On unread messages
ro: Pentru mesajele necitite

en: Conversation Window
ro: Fereastra de discuții

en: _Hide new IM conversations:
ro: Ascunde discuțiile _noi:

en: When away
ro: În absență

en: Minimi_ze new conversation windows
ro: Minimi_zează noile ferestre de discuții

note: All the tab options!
en: Tabs
ro: Taburi

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
ro: Arată _discuțiile și chat-urile în taburi

en: Show close b_utton on tabs
ro: Arată _butoanele de închidere a taburilor

en: _Placement:
ro: _Plasament:

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: În stânga

en: Right
ro: În dreapta

en: Left Vertical
ro: Vertical în stânga

en: Right Vertical
ro: Vertical in dreapta

en: N_ew conversations:
ro: D_iscuții noi:

en: Show _formatting on incoming messages
ro: _Păstrează formatarea mesajelor primite

en: Close IMs immediately when the tab is closed
ro: Închide discuțiile imediat după închiderea tabului

en: Show _detailed information
ro: Arată informații _detaliate

en: Enable buddy ic_on animation
ro: Activea_ză animațiile avatarurilor

en: _Notify buddies that you are typing to them
ro: Notifică contactele când le scri_u

en: Highlight _misspelled words
ro: _Evidențiază greșelile de ortografie

en: Use smooth-scrolling
ro: Derulare cu efect

en: F_lash window when IMs are received
ro: _Evidențiază fereastra la primirea de mesaje

en: Minimum input area height in lines:
ro: Înălțime minimă pentru zona de introducere de text:

en: Use font from _theme
ro: Utilizează fontul din _temă

en: Conversation _font:
ro: _Font discuții:

en: Default Formatting
ro: Formatare implicită

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
ro: Așa vor arăta mesajele trimise utilizând protocoalele ce suportă formatarea mesajelor.

en: Cannot start proxy configuration program.
ro: Nu s-a putut porni programul de configurare a unui proxy.

en: Cannot start browser configuration program.
ro: Nu s-a putut porni programul de configurare a unui navigator.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Use _automatically detected IP address: %s
ro: Utilizează adresa IP _autodetectată: %s

en: ST_UN server:
ro: Server ST_UN:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
ro: <span style="italic">Exemplu: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
ro: _IP public:

en: Ports
ro: Porturi

en: _Enable automatic router port forwarding
ro: Acti_vează automat „port forwarding” în ruter

en: _Manually specify range of ports to listen on:
ro: _Specificați intervalul de porturi:

en: _Start:
ro: _De la:

en: _End:
ro: _Până la:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
ro: Server releu (TURN)

en: _TURN server:
ro: Server _TURN:

en: _UDP Port:
ro: Port _UDP:

en: Use_rname:
ro: _Nume utilizator:

en: Pass_word:
ro: _Parolă:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
ro: Implicit

en: GNOME Default
ro: Navigatorul Gnome

en: Browser Selection
ro: Navigator preferat

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
ro: Opțiunile pentru navigator pot fi schimbate în preferințele GNOME

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
ro: <b>Nu s-a găsit programul de configurare a unui navigator</b>

en: Configure _Browser
ro: Opțiuni _navigator

en: _Browser:
ro: _Navigator:

en: _Open link in:
ro: _Deschide adresa:

en: Browser default
ro: După cum e setat navigatorul

en: Existing window
ro: Într-o fereastră existentă

en: New tab
ro: Într-un tab nou

en: _Manual:
    (%s for URL)
ro: _Manual:
    (%s pentru adresă)

en: Proxy Server
ro: Server proxy

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
ro: Opțiunile pentru proxy pot fi schimbate în preferințele GNOME

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
ro: <b>Nu s-a găsit programul de configurare a unui proxy</b>

en: Configure _Proxy
ro: Opțiuni _proxy

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
ro: Rezolvă cererile _DNS prin proxy-urile SOCKS4

en: Proxy t_ype:
ro: _Tip proxy:

en: No proxy
ro: Fără proxy

en: User_name:
ro: _Nume utilizator:

en: Log _format:
ro: _Formatul înregistrărilor:

en: Log all _instant messages
ro: Înregistrează toate _mesajele

en: Log all c_hats
ro: Înregistrează _toate chat-urile

en: Log all _status changes to system log
ro: Înregistrează toate schimbările de _status în înregistrările de sistem

en: Sound Selection
ro: Selectați un sunet

en: Quietest
ro: Foarte încet

en: Quieter
ro: Mai încet

en: Quiet
ro: Încet

en: Loud
ro: Tare

en: Louder
ro: Mai tare

en: Loudest
ro: Foarte tare

en: _Method:
ro: _Sistem:

en: Console beep
ro: Bip

en: No sounds
ro: Fără sunete

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
ro: Comandă de _redare sunet
    (%s pentru numele fișierului)

en: M_ute sounds
ro: Fără s_unete

en: Sounds when conversation has _focus
ro: Utilizează sunete când fereastra de discuții are _focus

en: _Enable sounds:
ro: Activar_e sunete:

en: V_olume:
ro: V_olum:

en: Play
ro: Redare

en: _Browse...
ro: Na_vigare...

en: _Reset
ro: _Anulare

en: _Report idle time:
ro: _Raportează inactivitatea:

en: Based on keyboard or mouse use
ro: În funcție de cât sunt de activ

en: _Minutes before becoming idle:
ro: _Minute înaintea intrării în inactivitate:

en: Change to this status when _idle:
ro: Schimbă statusul în _inactivitate:

en: _Auto-reply:
ro: Răspunsuri _automate:

en: When both away and idle
ro: În absență și inactivitate

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
ro: Status la pornire

en: Use status from last _exit at startup
ro: Utilizează _ultimul status

en: Status to a_pply at startup:
ro: Status de utilizat la _pornire:

en: Interface
ro: Interfață

en: Browser
ro: Navigator

en: Status / Idle
ro: Statusuri

en: Themes
ro: Teme

en: Allow all users to contact me
ro: Permite tuturor să mă contacteze

en: Allow only the users on my buddy list
ro: Permite doar celor din lista de contacte

en: Allow only the users below
ro: Permite doar utilizatorilor de mai jos

en: Block all users
ro: Blochează toți utilizatorii

en: Block only the users below
ro: Blochează doar utilizatorii de mai jos

en: Privacy
ro: Securitate

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
ro: Opțiunile de securitate intră în acțiune instantaneu.

en: Set privacy for:
ro: Opțiuni de securitate pentru:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
ro: Șterge t_ot

en: Permit User
ro: Permite utilizatorul

en: Type a user you permit to contact you.
ro: Introduceți un utilizator care să vă poată contacta.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
ro: Introduceți numele utilizatorului care doriți să vă poată contacta.

en: _Permit
ro: _Permite

en: Allow %s to contact you?
ro: Are voie %s să vă contacteze?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
ro: Sigur doriți ca %s să vă poată contacta?

en: Block User
ro: Blocare utilizator

en: Type a user to block.
ro: Introduceți un utilizator pe care să-l blocați.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
ro: Introduceți numele utilizatorului pe care doriți să-l blocați.

en: Block %s?
ro: Doriți să blocați utilizatorul %s?

en: Are you sure you want to block %s?
ro: Sigur doriți ca %s să nu vă poată contacta?

en: Apply
ro: Aplică

en: That file already exists
ro: Acest fișier există deja.

en: Would you like to overwrite it?
ro: Doriți să îl suprascrieți?

en: Overwrite
ro: Suprascriere

en: Choose New Name
ro: Nume nou

en: Select Folder...
ro: Alegeți un director...

note: list button
en: _Get List
ro: _Obține lista

note: add button
en: _Add Chat
ro: _Adaugă un chat

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
ro: Sigur doriți să ștergeți întâmpinarea la %s pentru %s?

note: Use button
en: _Use
ro: _Utilizează

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
ro: Titlu utilizat deja. E necesară alegerea unui titlu unic.

en: Different
ro: Diferit

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: _Status:
ro: St_atus:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
ro: Utilizează un status _diferit pentru unele conturi

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
ro: Sal_vează și utilizează

en: Status for %s
ro: Status pentru %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
ro: Există deja o iconiță simbolică pentru '%s'. Alegeți altă combinație de semne.

en: Custom Smiley
ro: Iconiță simbolică personalizată

en: Duplicate Shortcut
ro: Combinație duplicată de semne

en: Edit Smiley
ro: Editare iconiță simbolică

en: Add Smiley
ro: Adăugare iconiță simbolică

en: _Image:
ro: _Imagine:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
ro: _Textul combinației de semne

en: Smiley
ro: Iconiță simbolice

en: Shortcut Text
ro: Textul combinației de semne

en: Custom Smiley Manager
ro: Administrator de iconițe personalizate

en: Select Buddy Icon
ro: Selectare iconiță contact

en: Click to change your buddyicon for this account.
ro: Clic aici pentru a vă schimba avatarul pentru acest cont.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
ro: Clic aici pentru a vă schimba avatarurile pentru toate conturile.

en: Waiting for network connection
ro: Se așteaptă revenirea conexiunii de rețea

en: New status...
ro: Status nou...

en: Saved statuses...
ro: Statusuri salvate...

en: Status Selector
ro: Selector de status

en: The following error has occurred loading %s: %s
ro: Următoarea eroare a apărut la încărcarea %s: %s

en: Failed to load image
ro: Încărcarea imaginii a eșuat

en: Cannot send folder %s.
ro: Nu se poate trimite directorul %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
ro: În %s nu se pot transfera directoare. Va trebui să trimiteți fișierele individual.

en: You have dragged an image
ro: Ați tras și plasat o imagine

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
ro: Puteți trimite această imagine printr-un transfer de fișiere, o puteți insera în acest mesaj sau o puteți seta ca avatar pentru acest contact.

en: Set as buddy icon
ro: Utilizează ca avatar

en: Send image file
ro: Transferă fișierul

en: Insert in message
ro: Inserează în mesaj

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
ro: Doriți să o setați ca avatar pentru acest contact?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
ro: Puteți trimite această imagine printr-un transfer de fișiere sau o puteți seta ca avatar pentru acest contact.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
ro: Puteți insera imaginea în acest mesaj sau o puteți seta ca avatar pentru acest contact.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
ro: Lansatorul nu a putut fi trimis

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
ro: Ați tras și plasat un lansator pentru desktop. Probabil doriți sa trimiteți fișierul la care face referire, nu lansatorul în sine.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
ro: <b>Fișier:</b> %s
    <b>Mărime fișier:</b> %s
    <b>Mărime imagine:</b> %dx%d

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
ro: Fișierul „%s” este prea mare pentru %s. Încercați un fișier mai mic.

en: Icon Error
ro: Eroare iconiță

en: Could not set icon
ro: Nu s-a putut utiliza iconița

en: _Open Link
ro: _Deschide linkul

en: _Copy Link Location
ro: _Copiază adresa

en: _Copy Email Address
ro: _Copiază adresa de mail

en: _Open File
ro: _Deschide fișierul...

en: Open _Containing Directory
ro: Deschide directorul ce _conține

en: Save File
ro: Salvare fișier

en: _Play Sound
ro: _Redare sunet

en: _Save File
ro: _Salvare fișier

en: Do you really want to clear?
ro: Sigur doriți să curățați?

en: Select color
ro: Selectare culoare

en: Close _tabs
ro: Închide _taburile

en: _Get Info
ro: _Detalii

en: _Invite
ro: _Invită

en: _Modify...
ro: _Modifică...

en: _Add...
ro: _Adaugă...

en: _Open Mail
ro: _Arată mailul

en: _Edit
ro: _Editare

en: Pidgin Tooltip
ro: Indiciu Pidgin

en: Pidgin smileys
ro: Iconițe simbolice Pidgin

en: Selecting this disables graphical emoticons.
ro: Fără iconițe simbolice grafice.

en: none
ro: nimic

en: Small
ro: Mici

en: Smaller versions of the default smileys
ro: Versiuni mai mici ale iconițelor implicite

en: Response Probability:
ro: Probabilitate răspunsuri:

en: Statistics Configuration
ro: Opțiuni statistici

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
ro: Timp maxim de răspuns:

en: minutes
ro: minute

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
ro: Diferența maximă înregistrată:

note: threshold spinner
en: Threshold:
ro: Prag:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
ro: Predicții pentru disponibilitatea contactelor

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
ro: Modul pentru disponibilitatea contactelor

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
ro: Arată statistici despre disponibilitatea contactelor

en: Buddy is idle
ro: Contactul este inactiv

en: Buddy is away
ro: Contactul este absent

en: Buddy is "extended" away
ro: Contactul este absent demult

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
ro: Contactul este mobil

en: Buddy is offline
ro: Contactul este offline

en: Point values to use when...
ro: Precizați valorile de utilizat când...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
ro: Contactul cu <i>cel mai mare scor</i> este contactul ce va avea prioritate.

en: Use last buddy when scores are equal
ro: Utilizează ultimul contact când scorurile sunt egale

en: Point values to use for account...
ro: Precizați valorile de utilizat pentru contul...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
ro: Prioritate contact

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
ro: Permite controlul valorilor asociate cu diferitele stări ale contactelor.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
ro: Permite schimbarea numărului de puncte asociate stărilor de inactiv/absent/offline utilizate la ordonarea contactelor.

en: Conversation Colors
ro: Discuții colorate

en: Customize colors in the conversation window
ro: Permite schimbarea culorilor în fereastra de discuții

en: Error Messages
ro: Mesaje de eroare

en: Highlighted Messages
ro: Evidențiere mesaje

en: System Messages
ro: Mesaje de sistem

en: Sent Messages
ro: Mesaje trimise

en: Received Messages
ro: Mesaje primite

en: Select Color for %s
ro: Alegeți culoarea pentru %s

en: Ignore incoming format
ro: Ignoră formatarea inițială

en: Apply in Chats
ro: Utilizează în chat-uri

en: Apply in IMs
ro: Utilizează în mesajele instant

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
ro: Cerere nume server

en: Enter an XMPP Server
ro: Introduceți un server XMPP

en: Select an XMPP server to query
ro: Selectați un server XMPP pentru interogare

en: Find Services
ro: Căutare de servicii

en: Add to Buddy List
ro: Adaugă la lista de contacte

en: Directory
ro: Director

en: PubSub Collection
ro: Colecție PubSub

en: PubSub Leaf
ro: Frunză PubSub

en: 
    <b>Description:</b>
ro: 
    <b>Descriere:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
ro: Descoperire de servicii

en: _Browse
ro: _Navigare:

en: Server does not exist
ro: Server inexistent

en: Server does not support service discovery
ro: Serverul nu permite descoperirea serviciilor

en: XMPP Service Discovery
ro: Descoperire de servicii XMPP

en: Allows browsing and registering services.
ro: Permite navigarea și înregistrarea serviciilor

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
ro: Acest modul este util pentru înregistrarea cu transporturi învechite sau alte servicii XMPP.

en: By conversation count
ro: După numărul discuțiilor

en: Conversation Placement
ro: Plasament discuții

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
ro: Notă: Opțiunea pentru „Noi conversații” trebuie să fie „După numărul discuțiilor”.

en: Number of conversations per window
ro: Număr maxim de discuții într-o fereastră

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
ro: Separă ferestrele de discuții și cele de chat când numărul lor e limitat

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
ro: Ferestre extra

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
ro: Opțiuni de plasare a discuțiilor în plus.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
ro: Restricționează numărul taburilor într-o fereastră, separând opțional discuțiile de chat-uri

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
ro: Opțiuni gesturi de maus

en: Middle mouse button
ro: Butonul din mijloc

en: Right mouse button
ro: Butonul din dreapta

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
ro: Desenează _explicit gesturile

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
ro: Gesturi de maus

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
ro: Oferă suport pentru gesturile de maus.

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
ro: Adaugă suport pentru gesturi de maus în ferestrele de discuții. Trageți cu butonul din mijloc pentru a efectua anumite acțiuni:
     • Trageți în jos și apoi în dreapta pentru a închide o discuție.
     • Trageți în sus și apoi în stânga pentru a trece în discuția anterioară.
     • Trageți în sus și apoi în dreapta pentru a trece în discuția următoare.

en: Instant Messaging
ro: Mesagerie instant

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
ro: Selectați o persoană din agenda de mai jos sau adăugați o nouă persoană.

en: Group:
ro: Grup:

note: "New Person" button
en: New Person
ro: Persoană nouă

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
ro: Selectare contact

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
ro: Selectați din agendă persoana corespunzătoare acestui contact sau creați o nouă intrare.

note: Add the expander
en: User _details
ro: _Detalii utilizator

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
ro: _Asociere contact

en: Unable to send email
ro: Trimiterea mailului a eșuat.

en: The evolution executable was not found in the PATH.
ro: Executabilul „evolution” nu a fost găsit în PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
ro: Nu s-a găsit o adresă de mail pentru acest contact.

en: Add to Address Book
ro: Adaugă în agendă

en: Send Email
ro: Trimite mail

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
ro: Opțiuni de integrare cu Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
ro: Selectați toate conturile în care contactele ar trebui adăugate automat.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
ro: Integrare cu Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
ro: Oferă integrare cu aplicația Evolution.

en: Please enter the person's information below.
ro: Introduceți mai jos detaliile persoanei.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
ro: Adăugați numele de utilizator al contactului și tipul contului.

en: Account type:
ro: Tip cont:

note: Optional Information section
en: Optional information:
ro: Detalii opționale:

en: First name:
ro: Prenume:

en: Last name:
ro: Nume de familie:

en: Email:
ro: Mail:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
ro: Test semnale GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
ro: Testează toate semnalele interfeței pentru a verifica funcționarea lor corectă.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
ro: 
    <b>Notițe contact</b>: %s

en: History
ro: Istoric

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
ro: Minimizare în absență

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
ro: Minimizează ferestrele la trecerea în absență.

en: Mail Checker
ro: Verificare mail

en: Checks for new local mail.
ro: Verifică mailul local.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
ro: Adaugă o căsuță în lista de contacte care vă anunță mailurile noi.

en: Markerline
ro: Marcaj mesaje noi

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
ro: Marchează cu o linie mesajele noi dintr-o discuție.

en: Jump to markerline
ro: Salt la marcajul mesajelor noi

en: Draw Markerline in
ro: Utilizează marcaj în:

en: _IM windows
ro: Ferestrele de _discuții

en: C_hat windows
ro: Ferestrele de c_hat

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
ro: O sesiune de mesaje muzicale a fost inițiată. Un clic pe iconița MM o va accepta.

en: Music messaging session confirmed.
ro: Sesiune confirmată de de mesaje muzicale.

en: Music Messaging
ro: Mesaje muzicale

en: There was a conflict in running the command:
ro: A apărut un conflict la pornirea comenzii:

en: Error Running Editor
ro: Eroare la pornirea editorului

en: The following error has occurred:
ro: A intervenit următoarea eroare:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
ro: Opțiuni mesaje muzicale

en: Score Editor Path
ro: Cale editor partitură:

en: _Apply
ro: _Aplică

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
ro: Mesaje muzicale pentru compoziții în colaborare.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
ro: Modulul de mesaje muzicale permite mai multor utilizatori să lucreze simultan la o piesă muzicală editând o partitură comună în timp real.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
ro: Notifică pentru

en: 	_Only when someone says your username
ro: 	D_oar când cineva vă spune numele de utilizator

en: _Focused windows
ro: _Ferestrele în prim plan

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
ro: Mijloace de notificare

en: Prepend _string into window title:
ro: Adaugă acest șir în _titlu:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
ro: Inserează _numărul de noi mesaje în titlul ferestrei

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
ro: Inserează numărul de noi mesaje în proprietatea _X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
ro: Schimbă starea ferestrei în _URGENT

en: _Flash window
ro: _Flash în fereastră

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
ro: R_idică fereastra de discuții

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
ro: _Prezintă fereastra de discuții

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
ro: Anulare notificare

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
ro: Înlătură când fereastra de discuții primește _focus

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
ro: Înlătură la _revenirea în prim plan a ferestrei de discuții

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
ro: Înlătură când încep să _scriu în fereastra de discuții

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
ro: Înlătură după ce am trimis un _mesaj

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
ro: Înlătură la activarea ta_bului respectivei discuții

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
ro: Notificări mesaje

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
ro: Oferă mai multe moduri de evidențiere a mesajelor necitite.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
ro: Modul demonstrativ Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
ro: Un exemplu funcțional de modul - a se vedea descrierea.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
ro: Acesta este un modul trăsnit care:
    - Vă spune la autentificare cine a scris acest program
    - Inversează textul mesajelor primite
    - Trimite un mesaj contactelor din listă atunci când se autentifică.

en: Hyperlink Color
ro: Culoare adresă web

en: Visited Hyperlink Color
ro: Culoare adresă web vizitată

en: Highlighted Message Name Color
ro: Numele culorii pentru evidențierea mesajelor

en: Typing Notification Color
ro: Culoarea mesajelor de notificare la tastare

en: GtkTreeView Horizontal Separation
ro: Separare orizontală GtkTreeView

en: Conversation Entry
ro: Introducere text

en: Conversation History
ro: Istoricul discuției

en: Request Dialog
ro: Dialog cerere

en: Notify Dialog
ro: Dialog notificare

en: Select Color
ro: Alegeți o culoare

en: Select Interface Font
ro: Alegeți fontul interfeței

en: Select Font for %s
ro: Alegeți un font pentru %s

en: GTK+ Interface Font
ro: Font interfață GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
ro: Temă combinații de taste GTK+ Text

en: Disable Typing Notification Text
ro: Dezactivează textul notificării la tastare

en: GTK+ Theme Control Settings
ro: Opțiuni de control a temei GTK+

en: Colors
ro: Culori

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Gtkrc File Tools
ro: Unelte fișiere Gtkrc

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
ro: Scrie opțiunile în %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
ro: Recitește fișierele gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
ro: Control temă GTK+ Pidgin

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
ro: Permite accesul la cele mai uzuale opțiuni gtkrc.

en: Raw
ro: Brut

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
ro: Permite introducerea brută a comenzilor în protocoalele tip text.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
ro: Permite introducerea brută a comenzilor în protocoalele tip text (XMPP, MSN, IRC, TOC). Comenzile se trimit cu ENTER. Urmăriți rezultatul comenzilor în fereastra de depanare.

en: You can upgrade to %s %s today.
ro: Puteți trece la versiunea %s %s chiar azi.

en: New Version Available
ro: A apărut o nouă versiune

en: Later
ro: Mai târziu

en: Download Now
ro: Descarcă acum

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
ro: Notificări versiuni noi

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
ro: Verifică dacă există versiuni noi.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
ro: Verifică periodic dacă există versiuni noi și notifică utilizatorul cu privire la noutățile ultimei versiuni.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
ro: Buton de trimitere

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
ro: Buton de trimitere în fereastra de discuții

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
ro: Adaugă un buton de trimitere a mesajului în fereastra de discuții. A se folosi când nu există o tastatură fizică.

en: Duplicate Correction
ro: Corecție duplicată

en: The specified word already exists in the correction list.
ro: Cuvântul specificat există deja în lista de corecții.

en: Text Replacements
ro: Cuvinte de înlocuit:

en: You type
ro: Dacă scrieți

en: You send
ro: Se va trimite

en: Whole words only
ro: Doar cuvinte întregi

en: Case sensitive
ro: Majuscule semnificative

en: Add a new text replacement
ro: Adăugați un alt cuvânt de înlocuit

en: You _type:
ro: _Dacă scrieți:

en: You _send:
ro: _Se va trimite:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
ro: Potrivire _exactă majuscule (dezactivați pentru procesare automată)

en: Only replace _whole words
ro: Înlocuiește doar cuvintele î_ntregi

en: General Text Replacement Options
ro: Opțiuni generale de corectare a textului

en: Enable replacement of last word on send
ro: Activează corectarea ultimului cuvânt la trimitere

en: Text replacement
ro: Corecturi text

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
ro: Schimbă mesajele trimise după reguli predefinite de utilizator.

en: Just logged in
ro: Tocmai s-a autentificat

en: Just logged out
ro: Tocmai s-a deconectat

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
ro: Iconiță pentru contact/
    Iconiță pentru persoane necunoscute

en: Icon for Chat
ro: Iconiță pentru chat

en: Ignored
ro: Ignorat

en: Founder
ro: Fondator

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
ro: Sub-operator

en: Authorization dialog
ro: Dialog de autorizare

en: Error dialog
ro: Dialog de eroare

en: Information dialog
ro: Dialog de informare

en: Mail dialog
ro: Dialog de mail

en: Question dialog
ro: Dialog de interogare

en: Warning dialog
ro: Dialog de avertizare

en: What kind of dialog is this?
ro: Ce fel de dialog este acesta?

en: Status Icons
ro: Iconițe de status

en: Chatroom Emblems
ro: Embleme de camere de chat

en: Dialog Icons
ro: Iconițe de dialog

en: Pidgin Icon Theme Editor
ro: Editor de teme de iconițe Pidgin

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
ro: Editor de teme pentru lista de contacte Pidgin

en: Edit Buddylist Theme
ro: Editare temă listă de contacte

en: Edit Icon Theme
ro: Editare temă de iconițe

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
ro: Editor de teme Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
ro: Editor de teme Pidgin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
ro: Listă glisantă de contacte

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
ro: O versiune glisantă pe orizontală a listei de contacte.

en: Display Timestamps Every
ro: Pune marcaje de timp la fiecare:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
ro: Marcaje de timp

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
ro: Marcaje de timp în stil iChat

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
ro: Adaugă marcaje de timp în stil iChat la fiecare N minute.

en: Timestamp Format Options
ro: Opțiuni de formatare a marcajelor de timp

en: _Force timestamp format:
ro: _Forțează formatul marcajelor de timp:

en: Use system default
ro: Utilizează opțiunile implicite

en: 12 hour time format
ro: Tip „12 de ore”

en: 24 hour time format
ro: Tip „24 de ore”

en: Show dates in...
ro: Arată data în...

en: Co_nversations:
ro: _Discuții:

en: For delayed messages
ro: Pentru mesaje întârziate

en: For delayed messages and in chats
ro: Pentru mesaje întârziate și în chat-uri

en: _Message Logs:
ro: M_esaje înregistrate:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
ro: Formatare marcaje de timp

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
ro: Personalizare a marcajelor de timp.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
ro: Acest modul vă permite să personalizați formatarea marcajelor de timp în discuții și înregistrări.

en: Output
ro: Ieșire

en: _Plugin
ro: _Modul

en: _Device
ro: _Dispozitiv

en: Input
ro: Intrare

en: P_lugin
ro: Mo_dul

en: D_evice
ro: Dispo_zitiv

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
ro: Opțiuni audio/video

en: Voice and Video Settings
ro: Opțiuni audio/video

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
ro: Opțiuni pentru microfon și camera web.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
ro: Schimbați opțiunile pentru microfon și camera web pentru apelurile de voce și video

en: Opacity:
ro: Opacitate:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
ro: Ferestre de discuții

en: _IM window transparency
ro: Transparența ferestrelor de _discuții

en: _Show slider bar in IM window
ro: Arată _bara de derulare în fereastra de discuții

en: Remove IM window transparency on focus
ro: Dezactivează transparența ferestrei de discuții în prim plan

en: Always on top
ro: Întotdeauna deasupra

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
ro: Fereastra listei de contacte

en: _Buddy List window transparency
ro: _Transparența ferestrei listei de contacte

en: Remove Buddy List window transparency on focus
ro: Dezactivează transparența listei de contacte în prim plan

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
ro: Transparență

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
ro: Transparență variabilă pentru lista contactelor și discuții.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
ro: Acest modul activează transparența alpha variabilă a fereastrelor de discuții și a listei contactelor.
    
    Notă: Acest modul necesită Windows 2000 sau mai nou.

note: Autostart
en: Startup
ro: Pornire

en: _Start %s on Windows startup
ro: Pornește %s odată cu _Windows

en: Allow multiple instances
ro: Permite instanțe multiple

en: _Dockable Buddy List
ro: Listă de contacte în _dock

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
ro: _Păstrează fereastra listei de contacte deasupra:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
ro: Doar când e atașată

en: Windows Pidgin Options
ro: Opțiuni Pidgin în Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
ro: Opțiuni Pidgin specifice Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
ro: Permite alegerea unor opțiuni specifice Pidgin pentru Windows, precum atașarea listei de contacte.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
ro: <font color='#777777'>Deconectat.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
ro: Consolă XMPP

en: Account:
ro: Cont:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
ro: <font color='#777777'>Neconectat la XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
ro: Trimitere și primire blocuri XMPP brute

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
ro: Acest modul poate fi utilizat pentru depanarea serverelor și clienților XMPP.

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
ro: $(^Name) are licenţă GPL (GNU Public License). Licenţa este inclusă aici doar pentru scopuri informative. $_CLICK

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
ro: Un mediu de dezvoltare multiplatformă utilizat de Pidgin

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
ro: O instanţă a programului Pidgin este deja pornită. Închideţi-o şi încercaţi din nou.

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
ro: Fişiere Pidgin şi dll-uri

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
ro: Creează o intrare Pidgin în meniul Start

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
ro: Creează iconiţe Pidgin pe Desktop

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
ro: Simboluri de depanare (pentru raportare de probleme)

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
ro: Eroare la descărcarea GTK+ ($R2).$\rAceastă componentă este necesară pentru funcţionarea Pidgin. Dacă reîncercarea eşuează, încercaţi varianta „Offline Installer” de la http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
ro: Eroare la instalarea simbolurilor de depanare ($R2).$\rDacă reîncercarea eşuează, încercaţi varianta 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
ro: Eroare la instalarea verificării ortografice ($R3).$\rDacă reîncercarea eşuează, găsiţi instrucţiuni de instalare manuală la: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
ro: Mediu GTK+ (obligatoriu)

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
ro: Localizări

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
ro: Înainte >

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
ro: Client de mesagerie instant (obligatoriu)

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which doesn't appear to be already present).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
ro: Pidgin necesită o instalare GTK+ compatibilă (care nu pare să fie prezentă deja).$\rSigur doriţi să omiteţi instalarea bibliotecilor GTK+?

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
ro: Scurtături

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
ro: Scurtături pentru pornirea Pidgin

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
ro: Suport pentru verificare ortografică

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
ro: Meniu Start

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
ro: Suport pentru verificare ortografică (necesită o conexiune la net).

en: The installer is already running.
ro: Instalarea este deja pornită.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
ro: Programul de dezinstalare nu a găsit intrări Pidgin în regiştri.$\rProbabil un alt utilizator a instalat această aplicaţie.

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
ro: Comenzi asociate resurselor URI

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
ro: Nu s-a putut dezinstala versiunea curent instalată de Pidgin. Noua versiune va fi instalată peste versiunea curent instalată.

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
ro: Vizitaţi pagina de web Pidgin

en: You do not have permission to uninstall this application.
ro: Nu aveţi drepturile de acces necesare dezinstalării acestei aplicaţii.
