Gaim 0.66 - en to hi translation catalogue (1157 entries)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Auto-Reconnect
hi: स्वयंमेव-पुनःजुड़े

note: *< name *< version *  summary
en: When you are kicked offline, this reconnects you.
hi: जब आप अनचाहे आफलाइन हो जाते हैं, तो यह आपको पुनः जोड़ता है.

en: Mail Server
hi: डाक सर्वर

en: %s (%d new/%d total)
hi: %s (%d-नया/%d कुल)

en: Check Mail
hi: डाक देखें

en: Check email every X seconds.
hi: हर X क्षणों मे डाक देखें.

en: Auto-login
hi: स्वतः - लॉगिन

en: Join A Chat...
hi: वार्तालाप (चैट) से जुडें

en: New...
hi: नया...

en: Away
hi: दूर

en: Back
hi: पीछे

en: Mute Sounds
hi: मंद ध्वनी

en: File Transfers
hi: फाइल स्थानांतरण

note: And now for the buttons
en: Accounts
hi: खाता

en: Preferences
hi: वरियताएँ

en: Signoff
hi: साइनऑफ

en: Quit
hi: बाहर

en: Tray Icon Configuration
hi: ट्रे आइकन कानफिगुरेशन

en: _Hide new messages until tray icon is clicked
hi: जब तक ट्रे आइकन क्लिक नहीं किया जाता, नए संदेश न दिखाएं (_H)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: System Tray Icon
hi: सिस्टम ट्रे आइकन

note: *< name *< version *  summary
en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
hi: गेम के लिए सिस्टम ट्रे में आइकन दर्शाए

note: *  description
en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
hi: गेम की वर्तमान स्थिति दर्शाने हेतु नोटिफिकेशन एरिया एप्लेट (उदाहरण के लिए गनोम या केडीई,) से संबंध बनाए, सामान्यतः उपयोग में आने वाले फंक्शन पर शीघ्र  पंहुच स्वीकार करे एवं टागल से बड्डी सूची या लागिन खिड़की दिखाए. यह संदेशों को लाइन में भी लगाता है जब तक कि आइकन क्लिक नहीं किया जाता, आईसीक्यू (ICQ) की तरह.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
hi: गेम फाइल कंट्रोल

note: *< name *< version *  summary
en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
hi: गेम पर नियंत्रण हेतु फाइल में कमांड भरने हेतु अनुमति दे.

en: Not connected to AIM
hi: एम [AIM] से कनेक्ट नहीं है.

en: No screenname given.
hi: कोई स्क्रीन नाम नहीं दिया है.

en: No roomname given.
hi: कोई कमरा नाम नहीं दिया है.

en: Invalid AIM URI
hi: अवैध एम यूआरआई (AIM URI)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Remote Control
hi: रिमोट कंट्रोल

note: *< name *< version *  summary
en: Provides remote control for gaim applications.
hi: गेम अनुप्रयोगों के लिए रिमोट कंट्रोल देता है

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
hi: गेम प्रदर्शक प्लगइन

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
hi: एक प्लगइन उदाहरण जो काम करता है - विवरण देखें

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
hi: यह एक अच्छा प्लगइन है जो ढेरों काम करता है. जब आप लागिन करते हैं तो यह बताता है कि प्रोग्राम किसने लिखा - यह सभी आने वाले शब्दों को उलट देता है -यह आपकी सूची के व्यक्तियों को जब वे लागिन करते हैं, तुरंत संदेश भेजता है.

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
hi: माउस संकेत कानफिगुरेशन

en: Middle mouse button
hi: माउस का मध्य बटन

en: Right mouse button
hi: माउस का दॉया बटन

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
hi: दृष्टि संकेत प्रदर्शक (_V)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
hi: माउस संकेत

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
hi: माउस संकेत के लिए सपोर्ट प्रदान करता है

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
hi: माउस संकेत के लिए वार्तालाप खिड़की में सपोर्ट प्रदान करता है. माउस के मध्य बटन को विशेष कार्य करने हेतु घसीटें. वार्तालाप बन्द करने हेतु पहले नीचे फिर दाएं घसीटें. पूर्व वार्तालाप पर जाने हेतु पहले ऊपर फिर बांए घसीटें. अगले वार्तालाप पर जाने हेतु पहले ऊपर फिर दांए घसीटें.

en: Gnome Stock Ticker Properties
hi: गनोम स्टाक टिकर विशेषताएं

en: Update Frequency in min
hi: मिनट में फ्रिक्वेंसी अपडेट करें

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
hi: नीचे दिए बाक्स में  से "+"  स्थिर किए चिन्ह भरें.

note: OUTPUT FORMAT and SCROLL DIRECTION
en: Check this box to display only symbols and price:
hi: सिर्फ चिन्ह और कीमत दर्शाने हेतु इस बाक्स को चेक करें.

en: Check this box to scroll left to right:
hi: बाएं से दाएं स्क्रोल करने हेतु इस बाक्स को चेक करें.

en: (No
hi: (नहीं

en: Change
hi: बदलें

en: History
hi: इतिहास

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
hi: हाल ही में लाग किए वार्तालापों को नए वार्तालापों में दिखाए

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last XXX of the last conversation into the current conversation.
hi: जब नया वार्तालाप खोला जाता है तो यह प्लगइन पिछले वार्तालाप के अंतिम XXX  को वर्तमान वार्तालाप में जोड़ देता है.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
hi: दूर होने पर आइकन बनाए

note: *< name *< version *  summary
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
hi: जब आप दूर होंगे तब दूर बाक्स और बड्डी सूची को आइकन बनाए.

en: Idle Time
hi: आइडल समय

en: Set
hi: सेट

en: idle for
hi: के लिए ठहरा

en: minutes.
hi: मिनट्स

en: _Set
hi: सेट (_S)

en: I'dle Mak'er
hi: (आइडल) ठहराव बनाने वाला

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle for
hi: आपको हैंड-कानफिगर की अनुमति देता है कि आप कितने देर ठहरे रह सकते हैं

en: Mail Checker
hi: मेल चेक करने वाला

en: Checks for new local mail.
hi: नए स्थानीय मेल चेक करें

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
hi: की सूचना दे

en: _IM windows
hi: (_IM) आईएम खिड़की

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
hi: सूचना की विधि

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
hi: खिड़की शीर्षक में भरें - नए संदेशों को गिनें (_o)

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
hi: सूचक हटाना

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
hi: वार्तालाप खिड़की में क्लिक प्राप्त  हो तो हटाएं (_r)

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
hi: वार्तालाप खिड़की में टाइप कर रहे  हों तो हटाएं (_t)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
hi: संदेश सूचना

note: *< name *< version *  summary
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
hi: पढ़े नहीं गए संदेशों के बारे में कई प्रकार से सूचना दे.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
hi: पर्ल प्लगइन लोडर

note: *< name *< version
en: Provides support for loading perl plugins.
hi: पर्ल प्लगइन लोड करने में सहायक है.

en: Raw
hi: असंपूर्ण

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
hi: अक्षर आधारित प्रोटोकाल पर असंपूर्ण इनपुट भेजने देता है.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
hi: अक्षर आधारित प्रोटोकाल पर असंपूर्ण इनपुट भेजने देता है. (जैबर, एमएसएन, आईआरसी, टीओसी Jabber, MSN, IRC, TOC). भेजने हेतु एन्ट्री बाक्स पर एन्टर बटन दबाएं. डिबग खिड़की देखें.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
hi: सादा प्लगइन

note: *< name *< version *  summary
en: Tests to see that most things are working.
hi: परीक्षण कर देखे कि अधिकतर चीजें कार्य कर रही हैं.

en: Text Replacements
hi: पाठ्य बदलें

en: You type
hi: आपने टाइप किया

en: You send
hi: आपने भेजा

en: Add a new text replacement
hi: जोड़ें एक नया बदला वाक्यांश

en: You _type:
hi: आपने टाइप किया (_t)

en: You _send:
hi: आपने भेजा (_s)

en: Text replacement
hi: पाठ्य बदलें

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
hi: उपयोग कर्ता  द्वारा पारिभाषित नियमों के तहत बाहर जाने वाले संदेशों में पाठ्य बदले.

en: %s has gone away.
hi: %s दूर चला गया.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
hi: बड्डी स्थिति सूचना

note: *< name *< version *  summary
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
hi: वार्तालाप खिड़की में सूचना देता है जब बड्डी दूर या ठहराव से आता या जाता है.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
hi: बड्डी टिकर

note: *< name *< version *  summary
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
hi:  क्षैतिज स्क्रोल वाला बड्डी सूची वर्सन

en: iChat Timestamp
hi: आईचैट अंकित समय

en: Delay
hi: देरी

en: _Apply
hi: लागू करें (_A)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
hi: अंकित समय

note: *< name *< version *  summary
en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
hi: प्रत्येक एन (N ) मिनट में आईचैट प्रकार के अंकित समय डाले

en: Opacity:
hi: अपारदर्शिता

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
hi: आईएम वार्तालाप खिड़की

en: _IM window transparency
hi: आईएम खिड़की पारदर्शिता (_I)

en: _Show slider bar in IM window
hi: आईएम खिड़की में स्लाइडर बार दिखाए (_S)

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
hi: बड्डी सूची खिड़की

en: _Buddy List window transparency
hi: बड्डी सूची खिड़की पारदर्शिता (_B)

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
hi: पारदर्शिता

note: *< name *< version *  summary
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or WinXP.
hi: यह प्लगइन, वार्तालाप खिड़की में बदलने योग्य अल्फा पारदर्शिता लाता है. नोटः इस प्लगइन के लिए विन2000 या विन एक्सपी आवश्यक है.

note: Autostart
en: Startup
hi: स्टार्टअप

en: _Start Gaim on Windows startup
hi: गेम को विंडोस चालू होने पर चालू करें (_S)

note: Buddy List
en: Buddy List
hi: बड्डी सूची

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top
hi: बड्डी सूची खिड़की को ऊपर रखें (_K)

note: Conversations
en: Conversations
hi: वार्तालाप

en: WinGaim Options
hi: विनगेम विकल्प

en: Options specific to Windows Gaim.
hi: विंडोस गेम हेतु विशेष विकल्प

en: About Gaim v%s
hi: गेम v%s के बारे में

en: Gaim is a modular Instant Messaging client capable of using AIM, ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.<BR><BR>
hi: गेम एक माड्यूलर इंस्टेंट मैसेन्जिंग क्लायन्ट है जो AIM, ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu इन सभी को एक साथ उपयोग में ला सकता है. इसे Gtk+ के उपयोग से लिखा गया है और GPL लाइसेंस के तहत है.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="3">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
hi: <FONT SIZE="3">IRC:</FONT> #गेम irc.freenode.net पर<BR><BR>

en: Close
hi: बंद करें

en: New passwords do not match.
hi: नया पासवर्ड मेल नहीं खाता.

en: Fill out all fields completely.
hi: सभी फील्ड को पूरा भरें.

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses OK and Cancel buttons.
en: OK
hi: ठीक है

note: Cancel button.
en: Cancel
hi: निरस्त

en: Save
hi: संचित

en: Gaim - Away!
hi: गेम - दूर!

en: I'm Back!
hi: मैं वापस आ गया!

en: New Away Message
hi: नया दूर संदेश

en: Remove Away Message
hi: दूर संदेश हटाएं

en: Set All Away
hi: सबको दूर सेट करें

en: Chats
hi: चैट्स

en: Buddies
hi: बड्डीस

en: Group not removed
hi: ग्रुप हटाए नहीं गए

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Invalid Groupname
hi: अवैध ग्रुप नाम

en: An error was encountered parsing your buddy list.  It has not been loaded.
hi: आपकी बड्डी सूची का विश्लेषण करने में त्रुटि हुई. यह लोड नहीं हुआ है.

en: Buddy List Error
hi: बड्डी सूची त्रुटि

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
hi: आप वर्तमान में किसी प्रोटोकाल में लागिन नहीं हैं जिसमें चैट करने की क्षमता है.

en: Join Chat
hi: चैट से जुड़ें

en: Buddy Chat
hi: बड्डी चैट

en: Join Chat As:
hi: चैट से ऐसे जुड़ें

note: Join button.
en: Join
hi: जुड़ें

en: Connection Error
hi: कनेक्शन में त्रुटि

en: Unable to send message. The message is too large.
hi: संदेश भेजने में असमर्थ. संदेश बहुत बड़ा है.

en: Unable to send message.
hi: संदेश भेजने में असमर्थ.

en: %s entered the room.
hi: कमरे में %s आया

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
hi: %s [<I>%s</I>] ने कमरे में प्रवेश किया.

en: %s is now known as %s
hi: %s अब %s के नाम से जाना जाएगा

en: %s left the room (%s).
hi: %s ने कमरा (%s)  छोड़ दिया.

en: %s left the room.
hi: %s ने कमरा छोड़ दिया.

en: Last created window
hi: अंतिम बनी खिड़की

en: New window
hi: नई खिड्र्की

en: By group
hi: समूह से

en: By account
hi: खाता से

en: Warn User
hi: उपयोग कर्ता

en: _Warn
hi: चेतावनी (_W )

en: <span weight="bold" size="larger">Warn %s?</span>
    
    This will increase %s's warning level and he or she will be subject to harsher rate limiting.
hi: <span weight="bold" आकारsize="larger">चेतावनीWarn %s?</span>
    
     यह %s के लिए सचेत सतह बढ़ाएगा तथा वह कठोर रेट लिमिटिंग से गुजरेगा.

en: Warn _anonymously?
hi: बेनामी चेतावनी (_a)?

en: <b>Anonymous warnings are less severe.</b>
hi: <b>बेनामी चेतावनी कम गम्भीर होते हैं.</b>

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
hi: आप अपनी बड्डी सूची से %s को  हटा रहे हैं. क्या आप इसे जारी रखना चाहते हैं?

en: Remove Buddy
hi: बड्डी हटाएं

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
hi: आप अपनी बड्डी सूची से %s  चैट को  हटा रहे हैं. क्या आप इसे जारी रखना चाहते हैं?

en: Remove Chat
hi: चैट हटाएं

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
hi: आप अपनी बड्डी सूची से %s  समूह और इसके सभी सदस्य को  हटा रहे हैं. क्या आप इसे जारी रखना चाहते हैं?

en: Remove Group
hi: समूह हटाएं

en: New Message
hi: नया संदेश

en: Please enter the screenname of the person you would like to IM.
hi: कृपया उस व्यक्ति का स्क्रीन नाम भरें जिसे आप आईएम IM करना चाहते हैं.

en: _Screenname:
hi: स्क्रीन नाम (_S):

en: _Account:
hi: खाता (_A):

en: Get User Info
hi: उपयोग कर्ता की जानकारी लें

en: Please enter the screenname of the person whose info you would like to view.
hi: कृपया उस व्यक्ति का स्क्रीन नाम भरें जिसके बारे में आप जानकारी देखना चाहते हैं.

en: Set User Info
hi: उपयोग कर्ता जानकारी सेट करें

en: Changing info for %s:
hi:  %s के लिए जानकारी बदला

en: Log Conversation
hi: वार्तालाप लाग करें

en: Insert Link
hi: लिंक डालें

en: Insert
hi: डालो

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert.  The description is optional.
hi: कृपया यूआरएल URL तथा लिंक का विवरण जो भरना चाहते हैं भरें.  विवरण वैकल्पिक है.

en: URL
hi: यूआरएल (URL)

en: Description
hi: वर्णन

en: Select Text Color
hi: पाठ्य के रंग चुनें

en: Select Background Color
hi: पार्श्व के रंग चुनें

en: Select Font
hi: फोन्ट चुनें

en: You cannot save an away message with a blank title
hi: बिना शीर्षक आप कोई संदेश सुरक्षित नहीं रख सकते

en: Please give the message a title, or choose "Use" to use without saving.
hi: कृपया संदेश को कोई शीर्षक दें या उपयोग "Use"  चुनें बगैर सुरक्षित किए उपयोग करने हेतु.

en: You cannot create an empty away message
hi: आप खाली दूर संदेश नहीं बना सकते

en: New away message
hi: नया दूर संदेश

en: Away title:
hi: दूर शीर्षक

en: Save & Use
hi: संचित करें और उपयोग में लें

en: Use
hi: उपयोग

note: show everything
en: Smile!
hi: मुस्कुराइए!

en: Alias Chat
hi: उपनाम

en: _Alias
hi: उपनाम (_A)

en: Alias Buddy
hi: उपनाम बड्डी

en: Couldn't write to %s.
hi:  %s में लिख नहीं सकता.

en: Save Log File
hi: लाग फाइल संचित करें

en: Couldn't remove file %s.
hi: फाइल  %s हटा नहीं सकता.

en: Clear Log
hi: लाग मिटाएं

en: Really clear log?
hi: सचमुच लाग मिटाएं ?

en: Couldn't open log file %s.
hi: लाग फाइल %s  खोल नहीं सका .

en: Conversations with %s
hi:  %s के साथ वार्तालाप

en: System Log
hi: पद्धति लाग

en: Date
hi: दिनांक

en: Log
hi: लाग

en: Clear
hi: खाली

en: %s is not a valid filename.
hi: %s वैध फाइल नाम नहीं है.

en: %s was not found.
hi: %s नहीं मिला.

en: File transfer to %s aborted.
hi:  %s को फाइल स्थानांतरण अटका.

en: File transfer from %s aborted.
hi:  %s से फाइल स्थानांतरण अटका.

en: Expander Size
hi: विस्तारक आकार

en: Size of the expander arrow
hi: विस्तारक के तीर का आकार

en: Usage: %s command [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDS:
           uri                      Handle AIM: URI
           quit                     Close running copy of Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [commmand]    Show help for command
hi: उपयोग: %s कमांड [विकल्प] [URI]
    
        कमांड्स:
           uri                     हेण्डल करे-  AIM: URI
           quit                     गेम की चलती प्रति बंद करे 
    
        विकल्प:
           -h, --help [कमांड]    कमांड की सहायता दर्शाए

en: Gaim not running (on session 0)
hi: गेम चल नहीं रहा (सेसन 0 पर)

en: 
    Using AIM: URIs:
    Sending an IM to a screenname:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    In this case, 'Penguin' is the screenname we wish to IM, and 'hello world'
    is the message to be sent.  '+' must be used in place of spaces.
    Please note the quoting used above - if you run this from a shell the '&'
    needs to be escaped, or the command will stop at that point.
    Also,the following will just open a conversation window to a screenname,
    with no message:
    	gaim-remote uri aim:goim?screenname=Penguin
    
    Joining a chat:
    	gaim-remote uri aim:gochat?roomname=PenguinLounge
    ...joins the 'PenguinLounge' chat room.
    
    Adding a buddy to your buddy list:
    	gaim-remote uri aim:addbuddy?screenname=Penguin
    ...prompts you to add 'Penguin' to your buddy list.
hi: 
    एआईएम AIM उपयोग में: URIs:
    एक IM भेज रहे हैं इस स्क्रीन नाम को:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    यहां पर, 'Penguin' स्क्रीन नाम है जिसे आप IM करना चाहते हैं, और 'hello world'
    वह संदेश है जो भेजा जाना है.  '+' को खाली जगह spaces में उपयोग करना आवश्यक है.
    कृपया ऊपर दिए उदाहरण को नोट करें - यदि आप इसे किसी शेल से चलाते हैं तो '&'
    को छोड़ना होगा अन्यथा कमांड उस बिन्दु पर रूक जाएगा.
    साथ ही, निम्न कमांड वार्तालाप खिड़की एक स्क्रीन नाम से खोलेगा,
    जिसमें कोई संदेश नहीं होगा:
    	gaim-remote uri aim:goim?screenname=Penguin
    
    चैट से जुड़ना:
    	gaim-remote uri aim:gochat?roomname=PenguinLounge
    ... 'PenguinLounge' चैट कमरे से जुड़ेंगे.
    
    अपनी बड्डी सूची में बड्डी जोड़ना:
    	gaim-remote uri aim:addbuddy?screenname=Penguin
    ...आपको 'Penguin' को आपकी बड्डी सूची में जोड़ने को पूछता है .

en: 
    Close running copy of Gaim
hi: 
    गेम की चलती प्रति बंद करें

note: for people like myself, who are too lazy to add an away msg :)
en: sorry, i ran out for a while. bbl
hi: माफ करें, मैं थोड़ी देर के लिए बाहर चला गया था. bbl

en: boring default
hi: बोरिंग डिफाल्ट

en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रम

en: By status
hi: स्थिति से

en: By log size
hi: लाग साइज से

en: Could not open config file %s.
hi: कान्फिग फाइल %s खोल नहीं सका.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
hi: <b>फाइल:</b> %s
    <b>फाइल आकार:</b> %s
    <b>चित्र आकार:</b> %dx%d

en: Buddy Icon
hi: बड्डी आइकन

note: Build the login options frame.
en: Login Options
hi: लागिन विकल्प

en: Protocol:
hi: प्रोटोकाल

en: Screenname:
hi: स्क्रीन नामः

en: Password:
hi: पासवर्डः

en: Alias:
hi: उपनामः

en: Remember password
hi: पासवर्ड याद रखें

note: Build the user options frame.
en: User Options
hi: उपयोग कर्ता

en: New mail notifications
hi: नए मेल की सूचना

en: Buddy icon file:
hi: बड्डी आइकन फाइल:

en: _Browse
hi: ब्राउजर (_B)

en: _Reset
hi: रिसेट करो (_R)

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
hi: %s विकल्प

note: Use Global Proxy Settings
en: Use Global Proxy Settings
hi: ग्लोबल प्राक्सी सेटिंग उपयोग करें

note: No Proxy
en: No Proxy
hi: प्राक्सी नहीं

note: HTTP
en: HTTP
hi: एचटीटीपी

note: SOCKS 4
en: SOCKS 4
hi: सोक्स-४

note: SOCKS 5
en: SOCKS 5
hi: सोक्स-५

en: If you look real closely
hi: अगर आप करीब से देखें तो

en: Proxy Options
hi: प्राक्सी विकल्प

en: Proxy _type:
hi: प्राक्सी प्रकार (_t)

en: _Host:
hi: होस्ट ( _H):

en: _Port:
hi: पोर्ट (_P):

en: _Username:
hi: उपयोग कर्ता (_U):

en: Pa_ssword:
hi: पासवर्ड (_s):

en: Add Account
hi: लेखा जोडेंः

en: Modify Account
hi: खाते में बदलाव करें

note: Add the disclosure
en: Show more options
hi: और विकल्प दिखाएं

en: Show fewer options
hi: कम विकल्प दिखाएं

note: Register button
en: Register
hi: रजिस्टर

en: Are you sure you want to delete %s?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप %s को मिटाना चाहते हैं  ?

en: Delete
hi: हटाएं

en: Screen Name
hi: स्क्रीन नाम

en: Online
hi: आनलाइन

en: Protocol
hi: प्रोटोकाल

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
hi: %s%s%s%s ने बनाया है %s को अपना बड्डी %s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
hi: 
    
    क्या आप इन्हें अपनी बड्डी सूची में जोड़ना चाहेंगे?

en: Gaim - Information
hi: गेम - जानकारी

en: Add buddy to your list?
hi: आपकी बड्डी सूची में बड्डी जोड़ें?

en: Add
hi: जोडें

en: _Get Info
hi: जानकारी लें (_G)

en: _IM
hi: आईएम _IM

en: Add Buddy _Pounce
hi: बड्डी पाउन्स जोड़ें (_P)

en: View _Log
hi: लाग देखें ( _L)

en: _Remove
hi: हटाएं (_R)

en: Add a _Buddy
hi: बड्डी जोड़ें (_B)

en: Add a C_hat
hi: चैट जोड़ें (C_)

en: _Delete Group
hi: (_D) समूह हटाएं

en: _Rename
hi: नाम बदलें (_R)

en: _Join
hi: (_J) जुडें

en: Auto-Join
hi: स्वतः - जुडें

note: Buddies menu
en: /_Buddies
hi: /_B  बड्डीस

en: /Buddies/New _Instant Message...
hi: /बड्डीस/नया ( _I) इंस्टेंट मैसेज...

en: /Buddies/Join a _Chat...
hi: /बड्डीस/चैट से जुड़ें (_C)...

en: /Buddies/Get _User Info...
hi: /बड्डीस/उपयोग कर्ता जानकारी लें ( _U)...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
hi: /बड्डीस/ आफलाइन बड्डीस दिखाएं  (_O)

en: /Buddies/Show _Empty Groups
hi: /बड्डीस/खाली समूह दिखाएं( _E)

en: /Buddies/_Add a Buddy...
hi: /बड्डीस/बड्डी जोड़ें (_A) ...

en: /Buddies/Add a C_hat...
hi: /बड्डीस/चैट जोड़ें (_h) ...

en: /Buddies/Add a _Group...
hi: /बड्डीस/समूह जोड़ें ( _G)...

en: /Buddies/_Signoff
hi: /बड्डीस/साइन आफ (_S)

en: /Buddies/_Quit
hi: /बड्डीस/छोड़ा (_Q)

note: Tools
en: /_Tools
hi: /औजार (_T)

en: /Tools/_Away
hi: /औजार/दूर (_A)

en: /Tools/Buddy _Pounce
hi: /औजार/बड्डी पाउंस ( _P)

en: /Tools/P_rotocol Actions
hi: /औजार/प्रोटोकोल क्रिया (_r)

en: /Tools/A_ccounts
hi: /औजार/खाता (_c)

en: /Tools/_File Transfers...
hi: /औजार/फाइल स्थानांतरण (_F)...

en: /Tools/Preferences
hi: /औजार/वरीयताएं

en: /Tools/Pr_ivacy
hi: /औजार/गुप्त (_i)

en: /Tools/View System _Log
hi: /औजार/ सिस्टम लाग देखें ( _L)

note: Help
en: /_Help
hi: /सहायता  (_H)

en: /Help/Online _Help
hi: /सहायता/आनलाइन सहायता( _H)

en: /Help/_Debug Window
hi: /सहायता/डिबग खिड़की ( _D)

en: /Help/_About
hi: /सहायता/के बारे में (_A)

en: Rename Group
hi: समूह को नया नाम दें

en: 
    <b>Account:</b> %s
hi: 
    <b>खाता:</b> %s

en: <b>Status:</b> Offline
hi: <b>स्थिति:</b> आफलाइन

en: 
    <b>Account:</b>
hi: 
    <b>खाता:</b>

en: 
    <b>Alias:</b>
hi: 
    <b>उपनाम:</b>

en: 
    <b>Nickname:</b>
hi: 
    <b>उपनाम:</b>

en: 
    <b>Idle:</b>
hi: 
    <b>ठहराव:</b>

en: 
    <b>Warned:</b>
hi: 
    <b>चेतावनी दी:</b>

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
hi: 
    <b>विवरण:</b> स्पूकी

en: 
    <b>Status</b>: Awesome
hi: 
    <b>स्थिति</b>: गड़बड़ (Awesome)

en: 
    <b>Status</b>: Rockin'
hi: 
    <b>स्थिति</b>: झकास

en: Idle (%dh%02dm)
hi: ठहराव (%dh%02dm)

en: Idle (%dm)
hi: ठहराव (%dm)

en: Warned (%d%%)
hi: चेताया (%d%%)

en: Offline
hi: आफलाइन

en: None
hi: कोई नहीं

en: /Tools/Away
hi: /औजार/दूर

en: /Tools/Buddy Pounce
hi: /औजार/बड्डी पाउंस

en: /Tools/Protocol Actions
hi: /औजार/प्रोटोकाल क्रियाएं

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
hi: /बड्डीस/आफलाइन बड्डीस दिखाएं

en: /Buddies/Show Empty Groups
hi: /बड्डीस/खाली समूह दिखाएं

en: IM
hi: आईएम IM

en: Send a message to the selected buddy
hi: चुने बड्डी को संदेश भेजें

en: Get Info
hi: सूचना प्राप्त करें

en: Get information on the selected buddy
hi: चुने बड्डी पर जानकारी लें

en: Chat
hi: चैट

en: Join a chat room
hi: चैट कमरे से जुड़ें

en: Set an away message
hi: दूर संदेश सेट करें

en: Add Buddy
hi: बड्डी जोड़ें

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
hi: कृपया उस व्यक्ति का स्क्रीन नाम भरें जिसे आप अपनी बड्डी सूची में जोड़ना चाहते हैं. वैकल्पिक रूप से आप बड्डी का उपनाम भी भर सकते हैं. जहां तक संभव होगा, स्क्रीन नाम की जगह उपनाम दिखाई देगा.

en: Screen Name:
hi:  स्क्रीन नाम :

en: Group:
hi: समूहः

note: Set up stuff for the account box
en: Account:
hi: लेखाः

en: Add Chat
hi: चैट जोड़ें

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
hi: कृपया कोई उपनाम और चैट के बारे में उचित जानकारी भरें जो आप बड्डी सूची में जोड़ना चाहते हैं.

en: Add Group
hi: समूह जोड़ें

en: No actions available
hi: कोई कार्य उपलब्ध नहीं

en: Done.
hi: पूर्ण

en: Signon:
hi: साइनआनः

en: Signon
hi: साइनआन

en: Cancel All
hi: सभी निरस्त करें

en: That file already exists
hi: वह फाइल पहले से अस्तित्व में है

en: Would you like to overwrite it?
hi: क्या आप इसके ऊपर लिखना चाहते हैं

en: Gaim - Insert Image
hi: गेम- चित्र डालें

en: Gaim - Invite Buddy Into Chat Room
hi: गेम - बड्डी को चैट कमरे में निमंत्रित करें

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
hi: कृपया उपयोग कर्ता का नाम वैकल्पिक निमंत्रण संदेश के साथ भरें जिसे आप निमंत्रित कर रहे हैं.

en: _Buddy:
hi: बड्डी (_B):

en: _Message:
hi: संदेश ( _M):

en: Un-Ignore
hi: अनदेखा ना करें

en: Ignore
hi: अनदेखा करें

note: Info button
en: Info
hi: जानकारी

en: Get Away Msg
hi: दूर जाने के संदेश

en: Remove
hi: हटाएं

en: User is typing...
hi: उपयोग कर्ता टाइप कर रहा है...

en: User has typed something and paused
hi: उपयोग कर्ता ने कुछ टाइप किया है और ठहर गया

note: Build the Send As menu
en: _Send As
hi: की तरह भेजें (_S)

en: Gaim - Save Conversation
hi: गेम - वार्तालाप संचित करें

note: Conversation menu
en: /_Conversation
hi: /वार्तालाप (_C)

en: /Conversation/_Save As...
hi: /वार्तालाप/संचित रखें जैसे (_S)...

en: /Conversation/View _Log...
hi: /वार्तालाप/लाग देखें ( _L)...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
hi: /वार्तालाप/बड्डी पाउन्स जोड़ें (_P)...

en: /Conversation/A_lias...
hi: /वार्तालाप/उपनाम (_l)...

en: /Conversation/_Get Info...
hi: /वार्तालाप/जानकारी लें (_G)...

en: /Conversation/In_vite...
hi: /वार्तालाप/निमेत्रंण भेजें (_v)...

en: /Conversation/Insert _URL...
hi: /वार्तालाप/यूआरएल डालें ( _U)...

en: /Conversation/Insert _Image...
hi: /वार्तालाप/चित्र डालें ( _I)...

en: /Conversation/_Close
hi: /वार्तालाप/बन्द करें (_C)

note: Options
en: /_Options
hi: /विकल्प ( _O)

en: /Options/Enable _Logging
hi: /विकल्प/लाग सक्षम करें ( _L)

en: /Options/Enable _Sounds
hi: /विकल्प/ ध्वनि सक्षम करें ( _S)

en: /Conversation/View Log...
hi: /वार्तालाप/लाग देखें...

en: /Conversation/Alias...
hi: /वार्तालाप/संचित रखें जैसे (_S)

en: /Conversation/Invite...
hi: /वार्तालाप/आमेत्रित करें...

en: /Conversation/Insert URL...
hi: /वार्तालाप/यूआरएल डालें...

en: /Conversation/Insert Image...
hi: /वार्तालाप/चित्र डालें ...

en: /Conversation/Warn...
hi: /वार्तालाप/चेतावनी दें...

en: /Conversation/Add...
hi: /वार्तालाप/जोडें...

en: /Conversation/Remove...
hi: /वार्तालाप/निकालें...

en: /Options/Enable Logging
hi: /विकल्प/लाग सक्षम करें

en: /Options/Enable Sounds
hi: /विकल्प/ध्वनि सक्षम करें

note: From right to left... Send button
en: Send
hi: भेजें

en: Add the user to your buddy list
hi: बड्डी सूची

en: Remove the user from your buddy list
hi: बड्डी सूची हटाएं

note: Warn button
en: Warn
hi: चेतावनी

en: Warn the user
hi: चेतावनी उपयोग कर्ता

en: Get the user's information
hi: उपयोग कर्ता की जानकारी लें

note: Block button
en: Block
hi: रोकें

en: Block the user
hi:  उपयोग कर्ता को रोकें

note: Invite
en: Invite
hi: निमंत्रण

en: Invite a user
hi: उपयोग कर्ता को निमंत्रण दें

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: इटालिक

en: Underline
hi: अन्डरलाइन

en: Larger font size
hi: बड़ा फोन्ट आकार

en: Normal font size
hi: सामान्य फोन्ट आकार

en: Smaller font size
hi: छोटा फोन्ट आकार

en: Font Face
hi: फोन्ट आकृति

en: Foreground font color
hi: अग्रभूमि फोन्ट रंग

en: Background color
hi: पार्श्व रंग

en: Insert image
hi: चित्र डालें

en: Insert link
hi: लिंक डालो

en: Insert smiley
hi: स्माइली डालें

en: Topic:
hi: विषयः

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
hi: कमरे में 0 व्यक्ति

en: IM the user
hi: आईएम उपयोग कर्ता

en: Ignore the user
hi: उपयोग कर्ता को अनदेखा करें

en: Close conversation
hi: करीबी वार्तालाप

en: %d person in room | %d people in room
hi[0]: कमरे में %d व्यक्ति
hi[1]: कमरे में 0 व्यक्ति

en: Disable Animation
hi: एनीमेशन असक्षम

en: Enable Animation
hi: एनीमेशन सक्षम

en: Hide Icon
hi: आइकन छुपाएं

en: Save Icon As...
hi: आइकन संचित रखें जैसे...

en: Debug Window
hi: डिबग खिड़की

en: Pause
hi: रूकें

en: Timestamps
hi: अंकित समय

en: <b>Receiving From:</b>
hi: <b> से मिल रहा है:</b>

en: <b>Sending To:</b>
hi: <b>को भेज रहे हैं:</b>

en: Progress
hi: प्रगति

en: Filename
hi: फाइलनाम

en: Size
hi: आकार

en: Remaining
hi: बचा

en: Filename:
hi: फाइल का नामः

en: Status:
hi: स्थिति:

en: Speed:
hi: गति:

en: Time Elapsed:
hi: समय हो गयाः

en: Time Remaining:
hi: समय बचा हैः

en: _Keep the dialog open
hi: डायलाग खुला रखें (_K)

en: _Clear finished transfers
hi: पूरे किए स्थानांतरण साफ करें (_C)

note: "Download Details" arrow
en: Show download details
hi: डाउनलोड विवरण दिखाएं

en: Hide download details
hi: डाउनलोड विवरण छुपाएं

note: Pause button
en: _Pause
hi: ठहरें (_P)

note: Resume button
en: _Resume
hi: पुनः आरम्भ करें (_R)

en: That file does not exist.
hi: वह फाइल अस्तित्व में नहीं है

en: Cannot send a file of 0 bytes.
hi: 0 बाइट की फाइल भेज नहीं सकते.

en: That file already exists.
hi: वह फाइल पहले से अस्तित्व में है

en: Gaim - Open...
hi: गेम - खोलें...

en: Gaim - Save As...
hi: गेम - संचित रखें जैसे...

en: %s wants to send you %s (%s)
hi: %s आपको %s (%s) भेजना चाहता है

en: _Copy Link Location
hi: लिंक स्थान कापी करें (_C)

en: _Open Link in Browser
hi: लिंक को ब्राउजर में खोलें (_O)

en: Unable to guess the image type based on the file extension supplied.  Defaulting to PNG.
hi: गेम - चित्र के प्रकार के बारे में फाइल एक्सटेंशन के आधार पर अंदाजा लगाने में असफल. डिफाल्ट माना PNG है

en: Error saving image: %s
hi: चित्र : %s सुरक्षित करने में त्रुटि

en: Save Image
hi: चित्र संचित करें

en: _Save Image...
hi: चित्र संचित करें (_S)...

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
hi[0]: %s के पास %d नए संदेश हैं.
hi[1]: %s दूर चला गया.

en: <span weight="bold">From:</span> %s
hi: <span weight="bold">द्वारा:</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
hi: <span weight="bold">विषय:</span> %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
hi: <span weight="bold" size="larger">आपके लिए मेल है!</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
hi: <span weight="bold" size="larger">आपके लिए मेल है!</span>
    
    %s

en: Select a file
hi: एक फाइल चुनें

en: Please enter a buddy to pounce.
hi: कृपया पाउन्स के लिए एक बड्डी भरें.

note: "New Buddy Pounce"
en: New Buddy Pounce
hi: नया बड्डी पाउन्स

en: Edit Buddy Pounce
hi: बड्डी पाउन्स सम्पादित करें

note: Create the "Pounce Who" frame.
en: Pounce Who
hi: पाउन्स किसको

en: _Buddy Name:
hi: बड्डी नाम (_B):

note: Create the "Pounce When" frame.
en: Pounce When
hi: पाउन्स कब

en: Sign on
hi: साइन आन

en: Sign off
hi: साइन आफ

en: Return from away
hi: दूर से वापस

en: Idle
hi: ठहराव

en: Return from idle
hi: ठहराव से वापस

en: Buddy starts typing
hi: बड्डी ने टाइपिंग चालू किया

en: Buddy stops typing
hi: बड्डी ने टाइपिंग बन्द किया

note: Create the "Pounce Action" frame.
en: Pounce Action
hi: पाउन्स क्रिया

en: Open an IM window
hi: एक आईएम IM खिड़की खोलें

en: Popup notification
hi: पाप अप सूचना

en: Send a message
hi: एक संदेश भेजें

en: Execute a command
hi: एक कमांड पूरा करें

en: Play a sound
hi: एक ध्वनि बजाएं

en: Browse
hi: ब्राउज

en: Test
hi: परीक्षण

en: _Save this pounce after activation
hi: क्रियाशील करने के बाद इस पाउंस को संचित करें (_S)

note: "Remove Buddy Pounce"
en: Remove Buddy Pounce
hi: बड्डी पाउंस हटाएं

en: %s has started typing to you
hi: %s ने आपके लिए टाइप करना शुरू किया

en: %s has signed on
hi: %s ने साइन आन किया

en: %s has returned from being idle
hi: %s ठहराव से वापस आया

en: %s has returned from being away
hi: %s दूर से वापस आया

en: %s has stopped typing to you
hi: %s ने आपके लिए टाइप करना बन्द किया

en: %s has signed off
hi: %s ने साइन आफ किया

en: %s has become idle
hi: %s ठहर गया

en: Unknown pounce event. Please report this!
hi: अज्ञात पाउन्स घटना. कृपया इसे रिपोर्ट करें

en: Interface Options
hi: इंटरफेस विकल्प

en: D_isplay remote nicknames if no alias is set
hi: यदि उपनाम सेट नहीं हैं तो दूरस्थ उपनाम दर्शाएं (_i )

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
hi: नीचे दी गई सूची में से स्माइली थीम चुनें जिसका उपयोग आप करना चाहते हैं. नए थीम, थीम सूची पर ड्रेग और ड्राप से संस्थापन कर सकते हैं.

en: Icon
hi: आइकान

en: Style
hi: स्टाइल (प्रकार)

en: _Bold
hi: गाढ़ा (_B)

en: _Italics
hi: इटैलिक्स (_I)

en: _Underline
hi: अण्डरलाइन (_U)

en: _Strikethrough
hi: लिखकर काटें (_S)

en: Face
hi: आकृति

en: Use custo_m face
hi: विशेष आकृति उपयोग करें (_m)

en: Use custom si_ze
hi: विशेष आकार उपयोग करें (_z)

en: Color
hi: रंग

en: _Text color
hi: पाठ्य के रंग (_T)

en: Bac_kground color
hi: पार्श्व रंग

en: Display
hi: दिखाएं

en: Show graphical _smileys
hi: चित्रमय स्माइली दिखाएं ( _s)

en: Show _timestamp on messages
hi: संदेशों में अंकित समय दिखाएं ( _t)

en: Show _URLs as links
hi: यूआरएल( _URLs) को लिंक जैसा दिखाएं

en: _Highlight misspelled words
hi: गलत हिज्जे वाले शब्दों को विशेष दिखाएं (_H)

en: Ignore c_olors
hi: रंगों को अनदेखा करें (_o)

en: Ignore font _faces
hi: आकृति को अनदेखा करें (_f)

en: Ignore font si_zes
hi: फोन्ट आकार को अनदेखा करें (_z)

en: Send Message
hi: संदेश भेजें

en: Enter _sends message
hi: एन्टर बटन -  संदेश भेजें (_s)

en: C_ontrol-Enter sends message
hi: कन्ट्रोल एन्टर बटन -  संदेश भेजें (_o)

en: Window Closing
hi: खिड़की बन्द हो रही है

en: _Escape closes window
hi: एस्केप बटन -  खिड़की बन्द (_E)

en: Insertions
hi: जोड़ें

en: Control-{B/I/U} inserts _HTML tags
hi: कंट्रोल-{B/I/U}  (_H) एचटीएमएल टैग जोड़ता है

en: Control-(number) _inserts smileys
hi: कंट्रोल -(संख्या)  स्माइली जोड़ता है (_i)

en: Buddy List Sorting
hi: बड्डी सूची

en: Sorting:
hi: क्रमबद्ध करने में:

en: Buddy List Toolbar
hi: बड्डी सूची टूलबार

en: Show _buttons as:
hi: बटन ऐसे दिखाएं ( _b):

en: Pictures
hi: चित्र

en: Text
hi: पाठ्य

en: Pictures and text
hi: चित्र एवम् शब्द

en: _Raise window on events
hi: घटना पर खिड़की उठाएं (_R)

en: Group Display
hi: समूह दिखाएं

en: Show _numbers in groups
hi: समूह में संख्या दिखाएं( _n)

en: Buddy Display
hi: बड्डी दिखाएं

en: Show buddy _icons
hi: बड्डी आइकन दिखाएं ( _i)

en: Show _warning levels
hi: चेतावनी सतह दिखाएं (_w)

en: Show idle _times
hi: ठहराव समय दिखाएं ( _t)

en: Dim i_dle buddies
hi: ठहरे बड्डीस को धुंधला करें (_d)

en: _Placement:
hi: रखा (प्लेसमेंट) (_P)

en: Send _URLs as Links
hi: यूआरएल ( _URLs) को लिंक जैसे भेजें

en: Tab Options
hi: टैब (बटन) विकल्प

en: _Tab Placement:
hi: टैब की जगह (_T):

en: Top
hi: ऊपर

en: Bottom
hi: नीचे

en: Left
hi: बांये

en: Right
hi: दायें

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
hi: आईएम IM और चैट को एक ही बटनदार खिड़की में दिखाएं ( _t)

en: Show _close button on tabs
hi: टैब्स में बन्द बटन दिखाएं (_c).

en: Window
hi: विन्डो

en: New window _width:
hi: नई खिड़की चौड़ाई ( _w)

en: New window _height:
hi: नई खिड़की ऊंचाई ( _h):

en: _Entry field height:
hi: एंट्री फील्ड की ऊंचाई( _E):

en: Hide window on _send
hi: भेजने पर खिड़की छुपाएं ( _s)

en: Buddy Icons
hi: बड्डी आइकन

en: Enable buddy icon a_nimation
hi: बड्डी आइकन एनीमेशन सक्षम करें (_n)

en: Show _logins in window
hi: खिड़की में लागिन दिखाएं ( _l)

en: Show a_liases in tabs/titles
hi: उपनामों को बटनों/ शीर्षकों में दिखाएं (_l)

en: Typing Notification
hi: टंकण (टाइपिंग) सूचना

en: Notify buddies that you are _typing to them
hi: बड्डीस को सूचित करें कि आप उनके लिए टाइप कर रहे हैं ( _t)

en: Tab Completion
hi: टैब पूर्ण

en: _Tab-complete nicks
hi: टैब पूर्ण निक्स (_T)

en: _Old-style tab completion
hi: पुराने प्रकार का टैब पूर्ण (_O)

en: _Show people joining in window
hi: लोगों के आने को खिड़की में दिखाएं (_S)

en: _Show people leaving in window
hi: लोगों के जाने को खिड़की में दिखाएं (_S)

en: Co_lorize screennames
hi: स्क्रीन नाम रंगीन करें (_l)

en: Proxy Type
hi: प्राक्सी प्रकार

en: No proxy
hi: प्राक्सी नहीं

en: Proxy Server
hi: सर्वर

en: _Host
hi: होस्ट (_H)

en: Port
hi: पोर्ट

en: _User
hi: उपयोग कर्ता (_U)

en: Pa_ssword
hi: पासवर्ड(_s)

en: Opera
hi: ओपेरा

en: Netscape
hi: नेटस्केप

en: Mozilla
hi: मोज़िल्ला

en: Konqueror
hi: कानक्वेरर

en: Galeon
hi: गेलियन

en: Manual
hi: मेनुअल

en: Browser Selection
hi: ब्राउजर चुनाव

en: _Browser:
hi: ब्राउजर (_B):

en: Browser Options
hi: ब्राउजर विकल्प

en: Open new _window by default
hi: डिफाल्ट से नई खिड़की खोलें ( _w)

en: Message Logs
hi: संदेशों के लाग

en: _Log all instant messages
hi: सभी तत्काल संदेशों को लाग करें ( _L)

en: Log all c_hats
hi: सभी चैट लाग करें (_h)

en: Strip _HTML from logs
hi: लाग से एचटीएमएल ( _H) हटाएं

en: System Logs
hi: सिस्टम लॉग

en: Log when buddies _sign on/sign off
hi: जब बड्डीस साइन आन / साइन आफ करें तो लाग करें ( _s)

en: Log when buddies become _idle/un-idle
hi: जब बड्डीस ठहरें / ठहराव से बाहर आएं तो लाग करें (_i)

en: Log when buddies go away/come _back
hi: जब बड्डीस दूर जाएं / वापस आएं तो लाग करें( _b)

en: Log your _own signons/idleness/awayness
hi: आप अपने साइन आन / ठहराव / दूर रहने को लाग करें ( _o)

en: I_ndividual log file for each buddy's signons
hi: हर बड्डीस के साइन आन के लिए व्यक्तिगत लाग फाइल (_n)

en: Sound Options
hi: ध्वनि विकल्प

en: _No sounds when you log in
hi: जब आप लाग इन करें तो कोई ध्वनि नहीं (_N)

en: _Sounds while away
hi: दूर हों तो ध्वनि (_S)

en: Sound Method
hi: ध्वनि  विधि

en: _Method:
hi:  विधि (_M):

en: Console beep
hi: कन्सोल बीप

en: Automatic
hi: स्वयंमेव

en: Command
hi: कमांड

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
hi: ध्वनि कमांड (_o)
    ( फाइल नाम के लिए %s )

en: _Sending messages removes away status
hi: संदेश भेजने से दूर स्थिति हटेगी (_S)

en: _Queue new messages when away
hi: दूर होने पर नए संदेशों को लाइन में लगाएं (_Q)

en: Auto-response
hi: स्वयं-उत्तर

en: Seconds before _resending:
hi: पुनः भेजने से पहले सेकण्ड्स ( _r):

en: _Send auto-response
hi: स्वयं-उत्तर भेजें (_S)

en: _Only send auto-response when idle
hi: स्वयं-उत्तर तभी भेजें जब ठहरे हों (_O)

en: Idle _time reporting:
hi: ठहराव-समय बताए ( _t):

en: Gaim usage
hi: गेम उपयोग

en: X usage
hi: X उपयोग

en: Windows usage
hi: खिड़की उपयोग

en: Auto-away
hi: स्वयं-दूर

en: Set away _when idle
hi: जब ठहरे हों तो दूर सेट करें ( _w)

en: _Minutes before setting away:
hi: दूर सेट करने से पहले मिनट्स (_M):

en: Away m_essage:
hi: दूर संदेश (_e):

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Web site:</span>		%s
    <span weight="bold">File name:</span>	%s
hi: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">लेखक:</span>	%s
    <span weight="bold">वेब साइट:</span>		%s
    <span weight="bold">फाइल नाम:</span>	%s

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">File name:</span>  %s
hi: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">लेखक:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">फाइल नाम:</span>  %s

en: Load
hi: लोड

en: Name
hi: नाम

en: Details
hi: विवरण

en: Sound Selection
hi: ध्वनि चुनाव

en: Play
hi: चलाएं

en: Event
hi: घटना

en: Reset
hi: रिसेट करो

en: Choose...
hi: चुनें

en: _Edit
hi: सम्पादन करें (_E)

en: Interface
hi: इंटरफेस

en: Smiley Themes
hi: स्माइली थीम

en: Fonts
hi: फोन्ट्स

en: Message Text
hi: संदेश पाठ्य

en: Shortcuts
hi: छोटा मार्ग

en: IMs
hi: आईएमस IMs

en: Proxy
hi: प्राक्सी

note: We use the registered default browser in windows
en: Browser
hi: ब्राउसर

en: Logging
hi: लागिंग

en: Sounds
hi: ध्वनियाँ

en: Sound Events
hi: ध्वनि घटना

en: Away / Idle
hi: दूर / ठहरा

en: Away Messages
hi: दूर संदेश

en: Plugins
hi: प्लगइन्स

en: Allow all users to contact me
hi: सभी उपयोग कर्ता को मुझसे संपर्क करने स्वीकारें

en: Allow only the users below
hi: सिर्फ निम्न उपयोग कर्ता ही स्वीकारें

en: Block the users below
hi: निम्न उपयोग कर्ता को रोकें

en: Privacy
hi: एकान्तता

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
hi: एकान्तता सेटिंग्स में बदलाव का असर तुरंत होगा.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
hi: के लिए एकान्तता सेट करें

en: Permit
hi: आज्ञा

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Yes and No buttons.
en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Apply
hi: प्रयोग करें

en: Buddy logs in
hi: बड्डी (मित्र) लागइन हो गया

en: Buddy logs out
hi: बड्डी (मित्र)  लाग आउट हो गया

en: Message received
hi: संदेश मिला

en: Message received begins conversation
hi: संदेश मिला बातचीत आरंभ

en: Message sent
hi: संदेश भेजा

en: Person enters chat
hi: व्यक्ति चैट में आया

en: Person leaves chat
hi: व्यक्ति ने चैट छोड़ा

en: You talk in chat
hi: चैट में आप बात कर रहे हैं

en: Others talk in chat
hi: चैट में दूसरे बात कर रहे हैं

en: Someone says your name in chat
hi: चैट करते किसी ने आपका नाम लिया

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
hi: ध्वनि बजाने में असमर्थ क्योंकि चुना गया फाइल (%s) उपलब्ध नहीं है.

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
hi: ध्वनि बजाने में असमर्थ क्योंकि कमांड  ध्वनि  विधि चुना गया पर कमांड सेट नहीं है.

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
hi: ध्वनि बजाने में असमर्थ क्योंकि कानफिगर्ड ध्वनि कमांड चलाया नहीं जा सका : %s

en: Can't save icon file to disk.
hi: आइकन फाइल को डिस्क पर सुरक्षित नहीं कर सकता.

en: Gaim - Save Icon
hi: गेम -  आइकन संचित करें

en: Error in specifying buddy conversation.
hi: बड्डी वार्तालाप दर्शाने में त्रुटि

en: Unable to find conversation log
hi: असमर्थ

en: Unable to make directory %s for logging
hi: लॉगिंग के लिए डॉरेक्ट्री %s नहीं बना सके

en: IM Sessions with %s
hi: आईएम IM  %s के साथ सत्र

en: IM Sessions with %s
hi: आईएम IM  %s के साथ सत्र

en: +++ %s (%s) signed on @ %s
hi: +++ %s (%s) साइन्ड आन  @ %s

en: +++ %s (%s) signed off @ %s
hi: +++ %s (%s) साइन्ड आफ @ %s

en: +++ %s (%s) changed away state @ %s
hi: +++ %s (%s) ने अपनी दूर स्थिति बदली @ %s

en: +++ %s (%s) came back @ %s
hi: +++ %s (%s) वापस आया @ %s

en: +++ %s (%s) became idle @ %s
hi: +++ %s (%s) ठहर गया @ %s

en: +++ %s (%s) returned from idle @ %s
hi: +++ %s (%s) ठहराव से वापस आया  @ %s

en: +++ Program exit @ %s
hi: +++ प्रोग्राम बाहर @ %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) signed on @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s (%s) साइन्ड आन @ %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) signed off @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s (%s) साइन्ड आफ @ %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) went away @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s (%s) दूर गया @ %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) came back @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s (%s) वापस आया @ %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) became idle @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s (%s) ठहर गया @ %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) returned from idle @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि%s (%s)ठहराव से वापस आया @ %s

en: %s (%s) reported that %s signed on @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s साइन्ड आन @ %s

en: %s (%s) reported that %s signed off @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि%s साइन्ड आफ @ %s

en: %s (%s) reported that %s went away @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s दूर गया @ %s

en: %s (%s) reported that %s came back @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s वापस आया @ %s

en: %s (%s) reported that %s became idle @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s ठहर गया @ %s

en: %s (%s) reported that %s returned from idle @ %s
hi: %s (%s) रपट दी कि %s ठहराव से वापस आया @ %s

en: Please enter your login.
hi: कृपया अपना लागिन भरें.

en: <New User>
hi: <नया उपयोग कर्ता>

en: Login
hi: लॉगिन

note: full help text
en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -a, --acct          display account editor window
      -w, --away[=MESG]   make away on signon (optional argument MESG specifies
                          name of away message to use)
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, seperated by commas)
      -n, --loginwin      don't automatically login; show login window
      -u, --user=NAME     use account NAME
      -f, --file=FILE     use FILE as config
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -v, --version       display the current version and exit
      -h, --help          display this help and exit
hi: गेम %s
    उपयोग: %s [विकल्प]...
    
      -a, --acct          खाता संपादक खिड़की दिखाए
      -w, --away[=MESG]   दूर का साइन आन बनाए (विकल्प दलील MESG निश्चित करता है
                          उपयोग में आने वाले दूर संदेश को)
      -l, --login[=NAME]  स्वयंमेव लागिन (विकल्प दलील NAME निश्चित करता है
                          खाते जो उपयोग में आने हैं, अर्द्ध विराम द्वारा अलग किए हुए)
      -n, --loginwin   स्वयंमेव लागिन नहीं, लागिन खिड़की दिखाए   
      -u, --user=NAME     खाता NAME उपयोग करें
      -f, --file=FILE     कानफिग FILE उपयोग करें 
      -d, --debug          stdout के लिए डिबग संदेश छापे
      -v, --version       वर्तमान वर्सन दिखाकर बाहर हो जाए
      -h, --help          इस सहायता को दिखाकर बाहर हो जाए

note: short message
en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
hi: गेम  %s. अधिक जानकारी के लिए कोशिश करें `%s -h' .

en: Gaim was unable to load your plugin.
hi: गेम आपके प्लगइन को लोड करने में असमर्थ रहा.

en: Slightly less boring default
hi: थोडा कम बोरिंग डिफाल्ट

en: Available
hi: उपलब्ध

en: Available for friends only
hi: सिर्फ मित्रों हेतु उपलब्ध

en: Away for friends only
hi: सिर्फ मित्रों हेतु दूर

en: Invisible
hi: अदृश्य

en: Invisible for friends only
hi: सिर्फ मित्रों हेतु अदृश्य

en: Unavailable
hi: अनुपलब्ध

en: Unable to resolve hostname.
hi: होस्ट नाम हल करने में असमर्थ

en: Unable to connect to server.
hi: सर्वर से जुड़ने में असमर्थ

en: Invalid response from server.
hi: सर्वर से अवैध उत्तर

en: Error while reading from socket.
hi: साकेट से पढ़ने के दौरान त्रुटि

en: Error while writing to socket.
hi: साकेट पर लिखने के दौरान त्रुटि

en: Authentication failed.
hi: प्रमाणीकरण असफल

en: Unknown Error Code.
hi: अज्ञात त्रुटि कोड

en: Status: %s
hi: स्थिति %s

en: Could not connect
hi: जुड़ नहीं सकाः

en: Unable to read socket
hi: साकेट पढ़ने में असमर्थ

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
hi: जुड़ने में असमर्थ

en: Reading data
hi: डेटा पढ़ा जा रहा है

en: Balancer handshake
hi: बैलेन्सर हैन्डशेक

en: Reading server key
hi: सर्वर कुंजी पढ़ा जा रहा है

en: Exchanging key hash
hi: की हैश अदला-बदली हो रही है

en: Critical error in GG library
hi: जीजी लाइब्रेरी में संकटमय त्रुटि

en: Connect to %s failed
hi: %s से जुड़ना असफल

en: Unable to ping server
hi: सर्वर को पिंग करने में असफल

en: Send as message
hi: संदेश की तरह भेजें

en: Looking up GG server
hi: जीजी सर्वर ढूंढ रहे हैं

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
hi: गडू-गडू यूआईएन UIN अवैध वर्णित है.

en: You are trying to send a message to an invalid Gadu-Gadu UIN.
hi: आप एक अवैध  गडू-गडू यूआईएन UIN को संदेश भेजने की कोशिश कर रहे  हैं.

en: Couldn't get search results
hi: खोज परिणाम नहीं मिला

en: Gadu-Gadu Search Engine
hi: गडू-गडू खोज इंजन

en: Active
hi: क्रियाशील

en: UIN
hi: यूआईएन UIN

en: First name
hi: प्रथम नाम

note: Last Name
en: Last Name
hi: अंतिम नाम

en: Nick
hi: निक (उपनाम)

en: Birth year
hi: जन्म का वर्ष

en: Sex
hi: लिंग

note: City
en: City
hi: शहर

en: There is no Buddy List stored on the Gadu-Gadu server.
hi: गडू-गडू सर्वर में कोई बड्डी सूची संग्रहित नहीं है.

en: Couldn't Import Buddy List from Server
hi: सर्वर से बड्डी सूची आयात नहीं कर सका

en: Buddy List successfully transferred to Gadu-Gadu server
hi: गडू-गडू सर्वर में बड्डी सूची सफलता पूर्वक स्थानांतरण किया

en: Couldn't transfer Buddy List to Gadu-Gadu server
hi: गडू-गडू सर्वर में बड्डी सूची स्थानांतरण नहीं कर सका

en: Buddy List successfully deleted from Gadu-Gadu server
hi: गडू-गडू सर्वर से बड्डी सूची सफलता पूर्वक मिटाया

en: Couldn't delete Buddy List from Gadu-Gadu server
hi: गडू-गडू सर्वर से बड्डी सूची मिटा नहीं सका

en: Password changed successfully
hi: पासवर्ड सफलता पूर्वक बदला

en: Password couldn't be changed
hi: पासवर्ड बदला नहीं जा सका

en: Error communicating with Gadu-Gadu server
hi: गडू-गडू सर्वर से संवाद में त्रुटि

en: Gaim was unable to complete your request due to a problem communicating with the Gadu-Gadu HTTP server.  Please try again later.
hi: गेम आपके अनुरोध को पूरा करने में असफल रहा क्योंकि गडू-गडू एचटीटीपी सर्वर से संवाद में समस्या है. कृपया थोड़ी देर बाद फिर कोशिश करें.

en: Unable to import Gadu-Gadu buddy list
hi: बड्डी सूची आयात करने में असमर्थ

en: Gaim was unable to connect to the Gadu-Gadu buddy list server.  Please try again later.
hi: गेम गडू-गडू बड्डी सूची सर्वर से जुड़ने में असमर्थ. कृपया थोड़ी देर बाद फिर कोशिश करें.

en: Couldn't export buddy list
hi: बड्डी सूची निर्यात नहीं कर सका

en: Gaim was unable to connect to the buddy list server.  Please try again later.
hi: गेम बड्डी सूची सर्वर से जुड़ने में असमर्थ. कृपया थोड़ी देर बाद फिर कोशिश करें.

en: Unable to delete Gadu-Gadu buddy list
hi: गडू-गडू बड्डी सूची मिटाने में असमर्थ

en: Unable to access directory
hi: डायरेक्ट्री में प्रवेश करने में असफल

en: Gaim was unable to search the Directory because it was unable to connect to the directory server.  Please try again later.
hi: गेम डायरेक्ट्री में ढूंढ नहीं सका क्योंकि यह डायरेक्ट्री  सर्वर से जुड़ने में असमर्थ. कृपया थोड़ी देर बाद फिर कोशिश करें.

en: Unable to change Gadu-Gadu password
hi: गडू-गडू  पासवर्ड बदलने में असमर्थ

en: Gaim was unable to change your password due to an error connecting to the Gadu-Gadu server.  Please try again later.
hi: गेम आपका  पासवर्ड बदलने में असमर्थ क्योंकि गडू-गडू सर्वर से जुड़ने में त्रुटि. कृपया थोड़ी देर बाद फिर कोशिश करें.

en: Directory Search
hi: डायरेक्ट्री खोज

en: Change Password
hi: पासवर्ड बदलें

en: Import Buddy List from Server
hi: सर्वर से बड्डी सूची आयात करें

en: Export Buddy List to Server
hi: सर्वर को बड्डी सूची निर्यात करें

en: Delete Buddy List from Server
hi: सर्वर से बड्डी सूची मिटाएं

en: Unable to access user profile.
hi: उपयोग कर्ता के प्रोफाइल में प्रवेश में असफल

en: Gaim was unable to access this user's profile due to an error connecting to the directory server.  Please try again later.
hi: गेम इस उपयोग कर्ता के प्रोफाइल में प्रवेश में असफल क्योंकि डायरेक्ट्री सर्वर से कनेक्शन में त्रुटि हुई. कृपया पुनः कोशिश करें.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
hi: गडू-गडू प्रोटोकाल प्लगइन

en: Gaim encountered an error communicating with the ICQ server.
hi: गेम को आईसीक्यू (ICQ) सर्वर से संवाद में त्रुटि हुई.

en: The user %s (%s%s%s%s%s) wants you to authorize them.
hi: उपयोग कर्ता %s (%s%s%s%s%s)  चाहते हैं कि आप उन्हें अधिकृत करें.

en: Authorize
hi: अधिकृत

en: Deny
hi: मना किया

en: Send message through server
hi:  सर्वर

en: Connecting...
hi: जुड़ रहा है...

en: Nick:
hi: निकः

en: Gaim User
hi: उपयोग कर्ता

en: No topic is set
hi: कोई विषय तय नहीं है.

en: Channel:
hi: चैनलः

en: Signon: %s
hi: साइन किया: %s

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
hi: आईआरसी (IRC) प्रोटोकाल प्लगइन

en: Server
hi: सर्वर

en: Encoding
hi: एनकोडिंग

en: (There was an error converting this message.  Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
hi: (इस संदेश का रूपांतर करने में त्रुटि हुई. खाता सम्पादक में एनकोडिंग विकल्प चेक करें)

en: Not Authorized
hi: अधिकृत नहीं

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Family Name
hi: पारिवारिक नाम

en: Given Name
hi: दिया गया नाम

en: Nickname
hi: उपनाम

en: Street Address
hi: सड़क का पता

en: Extended Address
hi: अतिरिक्त पता

en: Locality
hi: जगह

en: Region
hi: क्षेत्र देश

en: Postal Code
hi: पिन कोड

note: Country
en: Country
hi: देश

en: Telephone
hi: टेलिफोन

en: Email
hi: ईमेल

en: Organization Name
hi: संगठन नाम

en: Organization Unit
hi: संगठन इकाई

en: Title
hi: शीर्षक

en: Role
hi: रोल

en: Birthday
hi: जन्मदिन

en: Jabber ID
hi: जैबर आईडी

en: Status
hi: स्तर

en: Resource
hi: रिसोर्स

en: Middle Name
hi: मध्य नाम

en: Un-hide From
hi: से प्रकट

en: Temporarily Hide From
hi: से अस्थाई रूप से छिपें

en: Cancel Presence Notification
hi: उपस्थिति सूचना रद्द करें

en: Re-request authorization
hi: अधिकार हेतु निवेदन

en: Room:
hi: कमराः

en: Server:
hi: सर्वरः

en: Handle:
hi: प्रबन्ध (हेन्डल)ः

en: Write error
hi: लिखने में त्रुटि

en: Unable to create socket
hi: साकेट पढ़ने में असमर्थ

note: First Name
en: First Name
hi: प्रथम नाम

note: State
en: State
hi: अवस्था

en: Connecting
hi: कनेक्शन हो रहा है

en: Authenticating
hi: प्रमाणीकरण में

en: Error
hi: त्रुटि

en: Chatty
hi: चैटी

en: Extended Away
hi: बढ़ाया गया दूर

en: Do Not Disturb
hi: विध्न न डालें

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Jabber Protocol Plugin
hi: जेबर प्रोटोकाल प्लगइन

en: Connect server
hi: सर्वर से जुड़ें

en: Unknown Error in presence
hi: उपस्थिति में अज्ञात त्रुटि

en: The user %s wants to add you to their buddy list.
hi: उपयोग कर्ता %s  आपको अपनी  बड्डी सूची में जोड़ना  चाहता है.

en: Unable to join chat
hi: चैट में सम्मिलित होने में असमर्थ

en: Unable to login using MD5
hi: MD5 के उपयोग से लागिन में असमर्थ

en: Unable to send USR
hi: USR भेजने में असमर्थ

en: Requesting to send password
hi: पासवर्ड भेजने हेतु निवेदन

en: Unable to request INF
hi: जानकारी निवेदन करने में असमर्थ

en: Got invalid XFR
hi: अवैध XFR मिला

en: Unable to transfer
hi: स्थानांतरण करने में असमर्थ

en: Unable to parse message.
hi: संदेश पारसे करने में  असमर्थ

en: Unable to connect
hi: जुड़ने में असमर्थ

en: Unable to write to server
hi: सर्वर पर लिखने में असमर्थ

en: Syncing with server
hi: सर्वर के साथ मिला

en: Error reading from server
hi: सर्वर से पढ़ने में त्रुटि

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
hi: सिंटेक्स त्रुटि (संभवतः गेम बग)

en: Invalid Parameter (probably a Gaim bug)
hi: अवैध पैरामीटर (संभवतः गेम बग)

en: Invalid User
hi: उपयोग कर्ता

en: Fully Qualified Domain Name missing
hi: पूर्णतः योग्य डोमेन नाम नहीं है

en: Invalid Username
hi: उपयोग कर्ता

en: Invalid Friendly Name
hi: अवैध मित्रवत नाम

en: List Full
hi: सूची पूर्ण

en: Already there
hi: पहले से ही वहां है

en: Not on list
hi: लिस्ट में नहीं

en: User is offline
hi: उपयोग कर्ता

en: Already in the mode
hi: पहले से ही मोड में है

en: Already in opposite list
hi: पहले से ही विरूद्ध सूची में है

en: Tried to add a contact to a group that doesn't exist
hi: समूह जो अस्तित्व में नहीं है, से संपर्क की कोशिश में

en: Switchboard failed
hi: स्विचबोर्ड असफल

en: Notify Transfer failed
hi: स्थानांतर सूचना असफल

en: Required fields missing
hi: आवश्यक फील्ड नहीं हैं

en: Not logged in
hi: लागिन नहीं

en: Internal server error
hi: आंतरिक सर्वर त्रुटि

en: Database server error
hi: डाटाबेस सर्वर त्रुटि

en: File operation error
hi: फाइल आपरेशन में त्रुटि

en: Memory allocation error
hi: मेमोरी एलोकेशन त्रुटि

en: Wrong CHL value sent to server
hi: सर्वर को गलत सीएचएल मूल्य भेजे गए

en: Server busy
hi: सर्वर व्यस्त

en: Server unavailable
hi: सर्वर उपलब्ध नहीं

en: Peer Notification server down
hi: पीअर सूचक सर्वर बन्द है

en: Database connect error
hi: डाटाबेस जुड़ने में त्रुटि

en: Server is going down (abandon ship)
hi: सर्वर बन्द होने को है (जहाज छोड़ें)

en: Error creating connection
hi: कनेक्शन करने में त्रुटि

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
hi: CVR सीवीआर पैरामीटर्स या अज्ञात हैं या फिर स्वीकार नहीं हैं

en: Unable to write
hi: लिखने में असफल

en: Session overload
hi: सत्र ओवरलोड

en: User is too active
hi: उपयोग कर्ता ज्यादा क्रियाशील है

en: Too many sessions
hi: बहुत सारे सत्र

en: Not expected
hi: अपेक्षित नहीं

en: Bad friend file
hi: बुरा मित्र फाइल

en: Authentication failed
hi: प्रमाणीकरण असफल

en: Not allowed when offline
hi: आफलाइन में स्वीकार नहीं

en: Not accepting new users
hi: नए उपयोग कर्ता स्वीकार नहीं हैं

en: Passport account not yet verified
hi: पासपोर्ट खाता अब तक प्रमाणित नहीं

en: Unknown Error Code %d
hi: अज्ञात त्रुटि कोड %d

en: Your new MSN friendly name is too long.
hi: आपका नया एमएसएन MSN मित्रवत नाम बहुत बड़ा है.

en: Set your friendly name.
hi: अपना मित्रवत नाम सेट करें

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
hi: यह वह नाम है जिससे अन्य एमएसएन MSN बड्डीस आपको जानेंगे.

en: Set your home phone number.
hi: अपना घरू फोन नम्बर सेट करें

en: Set your work phone number.
hi: अपना आफिस फोन नम्बर सेट करें

en: Set your mobile phone number.
hi: अपना मोबाइल फोन नम्बर सेट करें

en: Allow MSN Mobile pages?
hi:  MSN एमएसएन मोबाइल पेजेस स्वीकारें ?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
hi: क्या आप इस बात की स्वीकृति या अस्वीकृति देते हैं कि लोग जो आपकी बड्डी सूची में हैं, वे आपको आपके सेलफोन या अन्य मोबाइल उपकरणों पर एमएसएन मोबाइल पेजेस भेजें

en: Allow
hi: अनुमति

en: Disallow
hi: निषेध

en: Send a mobile message.
hi: मोबाइल संदेश भेजें

en: Page
hi: पेज

en: <b>Status:</b> %s
hi: <b>स्थिति:</b> %s

en: Away From Computer
hi: कम्प्यूटर से दूर

en: Be Right Back
hi: अभी लौटकर आया

en: Busy
hi: व्यस्त

en: On The Phone
hi: फोन पर

en: Out To Lunch
hi: दोपहर के भोजन हेतु बाहर

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Set Friendly Name
hi: मित्रवत नाम सेट करें

en: Set Home Phone Number
hi: घरू फोन नम्बर सेट करें

en: Set Work Phone Number
hi: आफिस फोन नम्बर सेट करें

en: Set Mobile Phone Number
hi: मोबाइल फोन नम्बर सेट करें

en: Enable/Disable Mobile Devices
hi: मोबाइल युक्ति समर्थ / असमर्थ करें

en: Allow/Disallow Mobile Pages
hi: स्वीकृति / अस्वीकृति मोबाइल पेजेस की

en: Send to Mobile
hi: मोबाइल को भेजें

en: An MSN screenname must be in the form "user@server.com". Perhaps you meant %s@hotmail.com. No changes were made to your allow list.
hi: एक एमएसएन MSN स्क्रीन नाम इस प्रकार होना चाहिए "user@server.com". शायद आपका मतलब है- %s@hotmail.com. आपकी अनुमति सूची में कोई परिवर्तन नहीं किया गया.

en: Invalid MSN screenname
hi: अवैध एमएसएन MSN स्क्रीन नाम

en: An MSN screenname must be in the form "user@server.com". Perhaps you meant %s@hotmail.com. No changes were made to your block list.
hi: एक एमएसएन MSN स्क्रीन नाम इस प्रकार होना चाहिए "user@server.com". शायद आपका मतलब है- %s@hotmail.com. आपकी ब्लाक सूची में कोई परिवर्तन नहीं किया गया.

note: Age
en: Age
hi: उम्र

note: Gender
en: Gender
hi: लिंग

note: Homepage
en: Homepage
hi: होमपेज

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: MSN Protocol Plugin
hi: MSN एमएसएन प्रोटोकाल प्लगइन

en: Login server
hi: लागिन सर्वर

en: Retrieving buddy list
hi: बड्डी सूची प्राप्त करने में

en: Password sent
hi: पासवर्ड भेजा

en: Unable to send password
hi:  पासवर्ड भेजने में असमर्थ

en: Protocol not supported
hi: प्रोटोकाल सपोर्ट नहीं करता

en: You have been disconnected. You have signed on from another location.
hi: आप डिस्कन्क्ट हो चुके हैं. आप अन्य स्थान से साइन्ड हैं.

en: You have been disconnected. The MSN servers are going down temporarily.
hi: आप डिस्कन्क्ट हो चुके हैं एमएसएन सर्वर थोड़ी देर के लिए बन्द हैं.

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
hi: उपयोग कर्ता %s (%s) चाहते हैं कि %s को अपनी बड्डी सूची में जोड़ें.

en: The user %s (%s) wants to add you to their buddy list.
hi: उपयोग कर्ता %s (%s) चाहते हैं कि आपको अपनी बड्डी सूची में जोड़ें.

en: Unable to transfer to notification server
hi:  सूचक सर्वर में स्थानांतरण में असमर्थ

en: The conversation has become inactive and timed out.
hi: वार्तालाप अक्रिय हो गया अतः टाइम आउट हो गया.

en: %s has closed the conversation window.
hi: %s ने वार्तालाप खिड़की बन्द कर दिया है.

en: An MSN message may not have been received.
hi: एक एमएसएन संदेश शायद मिला नहीं

en: Unable to read header from server
hi:  सर्वर से हेडर पढ़ने में असमर्थ

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
hi: उपयोग कर्ता: %s, फाइल: %s, आकार: %sGB

note: MSG_SERVER_HOTLIST_ERROR
en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
hi:  "%s" को आपके नेपस्टर हाटलिस्ट में जोड़ने में असमर्थ

en: You were disconnected from the server.
hi: आप सर्वर से डिस्कनेक्ट हो चुके है.

note: MSG_CLIENT_WHOIS
en: %s requested your information
hi: %s आपकी जानकारी के लिए निवेदन किया

en: You were disconnected from the server, because you logged on from a different location
hi: आप सर्वर से डिस्कनेक्ट हो गए हैं क्योंकि आपने अन्य स्थान से लाग किया है

note: MSG_CLIENT_PING
en: %s requested a PING
hi: %s ने पिंग (PING) निवेदन किया

en: Join what group:
hi: किस समूह से जुड़ें:

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: NAPSTER Protocol Plugin
hi: नेपस्टर प्रोटोकाल प्लगइन

en: Invalid error
hi: अवैध त्रुटि

en: Invalid SNAC
hi: अवैध SNAC

en: Rate to host
hi: होस्ट को रेट

en: Rate to client
hi: क्लाएन्ट को रेट

en: Service unavailable
hi: सर्विस उपलब्ध नहीं

en: Service not defined
hi: सर्विस पारिभाषित नहीं

en: Obsolete SNAC
hi: अप्रचलित SNAC

en: Not supported by host
hi: होस्ट द्वारा सपोर्ट नहीं

en: Not supported by client
hi: क्लाएन्ट द्वारा सपोर्ट नहीं

en: Refused by client
hi: क्लाएन्ट द्वारा मना

en: Reply too big
hi: जवाब बहुत बड़ा है

en: Responses lost
hi: उत्तर गुम हो गए

en: Request denied
hi: अनुरोध अस्वीकृत

en: Busted SNAC payload
hi: बस्टेड SNAC पेलोड

en: Insufficient rights
hi: अधूरा अधिकार

en: In local permit/deny
hi: स्थानीय अनुमति / अस्वीकृति में

en: Too evil (sender)
hi: बहुत बुरे (प्रेषक)

en: Too evil (receiver)
hi: बहुत बुरे (प्राप्त कर्ता)

en: User temporarily unavailable
hi: उपयोग कर्ता अस्थायी रूप से अनुपलब्ध है

en: No match
hi: कोई बराबरी नहीं

en: List overflow
hi: ओवरफ्लो दिखाएं

en: Request ambiguous
hi: अस्पस्ट अनुरोध

en: Queue full
hi: लाइन भर गई

en: Not while on AOL
hi: जब AOL है तब नहीं

en: Direct IM with %s closed
hi: आईएम IM को आदेश दें %s बंद के साथ

en: Direct IM with %s failed
hi: आईएम IM को आदेश दें %s असफल के साथ

en: Disconnected.
hi: कनेक्शन टूट गया है

en: You have been disconnected from chat room %s.
hi: चैट कमरा %s से आपका कनेक्शन टूट गया है.

en: Chat is currently unavailable
hi: चैट अभी उपलब्ध नहीं है

en: Couldn't connect to host
hi: होस्ट से कनेक्ट नहीं हो सकता

en: Unable to login to AIM
hi: एम पर लागिन में असमर्थ

en: Could Not Connect
hi: कनेक्ट नहीं हो सकता

en: Connection established, cookie sent
hi: कनेक्शन स्थापित, कुकी भेजा

en: File Transfer Aborted
hi: फाइल स्थानांतरण विफल

en: Unable to establish listener socket.
hi: लिसनर साकेट स्थापित करने में असमर्थ

en: Unable to establish file descriptor.
hi: फाइल डिस्क्रिप्टर स्थापित करने में असमर्थ

en: Unable to create new connection.
hi: नया कनेक्शन करने में असमर्थ

en: Incorrect nickname or password.
hi: गलत उपनाम या पासवर्ड

en: Your account is currently suspended.
hi: आपका खाता वर्तमान में रोका गया है.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
hi:  AOL एओएल इंस्टेंट मेसेंजर सेवा अस्थायी रूप से अनुपलब्ध है.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
hi: आप जल्दी जल्दी कनेक्ट और डिस्कनेक्ट हो रहे हैं. दस मिनट इंतजार कर कोशिश करें. यदि आप कोशिश जारी रखेंगे तो आपको और ज्यादा इंतजार करना होगा.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
hi: जो क्लायंट वर्सन आप उपयोग कर रहे हैं, वह काफी पुराना है. कृपया  %s पर अपग्रेड करें

en: Internal Error
hi: आंतरिक त्रुटि

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
hi: आप थोड़ी देर में डिस्कनेक्ट हो सकते हैं. आप TOC का उपयोग करना चाह सकते हैं, जब तक कि यह ठीक न हो जाए. अपडेट हेतु  %s चेक करें.

en: Gaim was Unable to get a valid AIM login hash.
hi: गेम एक वैध एआईएम लागिन हैश पाने में असमर्थ

en: Gaim was Unable to get a valid login hash.
hi: गेम एक वैध लागिन हैश पाने में असमर्थ

en: Direct IM with %s established
hi: %s स्थापित के साथ आईएम IM को आदेशित करें

en: (There was an error receiving this message)
hi: (इस संदेश को प्राप्त करने में त्रुटि हुई)

en: %s has just asked to directly connect to %s
hi: %s ने  %s से सीधे जुड़ने के लिए अभी पूछा

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
hi: यह दो कम्प्यूटर के बीच सीधी जोड़ चाहता है, जो कि आईएम संदेशों के लिए आवश्यक है. चूंकि आपका आईपी पता प्रकट हो सकता है, यह एकान्तता में खतरा माना जाता है.

en: Connect
hi: जुड़ें

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
hi: कृपया मुझे अधिकृत करें ताकि मैं आपको अपनी बड्डी सूची में जोड़ सकूं.

en: Authorization Request Message:
hi: अधिकार हेतु निवेदन संदेश

en: Please authorize me!
hi: कृपया मुझे अधिकृत करें!

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
hi: उपयोग कर्ता %s को बड्डी सूची में जोड़ने से पहले उसका अधिकार चाहिए.  क्या आप अधिकार हेतु निवेदन भेजना चाहेंगे?

en: Request Authorization
hi:  अधिकार हेतु निवेदन

en: No reason given.
hi: कोई कारण नहीं दिया

en: Authorization Denied Message:
hi: अधिकार हेतु अस्वीकृति संदेश

en: The user %u wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
hi: निम्न कारणों से उपयोग कर्ता %u  आपको अपने बड्डी सूची में जोड़ना चाहते हैं :
    %s

en: Authorization Request
hi:  अधिकार हेतु निवेदन

en: ICQ authorization denied.
hi: आईसीक्यू (ICQ) अधिकार अस्वीकृत.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
hi: आपको एक विशेष संदेश
    
      %s [%s]
    %s से मिला है.

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
hi: आपको एक आईसीक्यू (ICQ) पृष्ठ
    
      : %s [%s]
      %s  से मिला

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
hi: आपको एकआईसीक्यू (ICQ)  ईमेल  %s [%s]
    
     से मिला. संदेश है:
    %s

en: Decline
hi: अस्वीकार

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
hi[0]: आपने एक संदेश %hu  %s से आया हुआ खो दिया है चूंकि वह बहुत बड़ा था.
hi[1]: आपने कई संदेश %hu %s से आया हुआ खो दिए चूंकि वे बहुत बड़े थे

en: Free For Chat
hi: चैट हेतु मुफ्त

en: Not Available
hi: उपलब्ध नहीं

en: Occupied
hi: भरा हुआ

en: Web Aware
hi: वेब सचेत

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
hi: <B>यूआईएन UIN:</B> %s<BR><B>स्थिति:</B> %s<HR>%s

en: SNAC threw error: %s
hi: SNAC उछली त्रुटि: %s

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Your message to %s did not get sent:
hi:  %s के लिए आपका संदेश भेजा नहीं जा सका:

en: Voice
hi: आवाज

en: Get File
hi: फाइल लें

en: Send File
hi: फाइल भेजें

en: Games
hi: खेल

en: Add-Ins
hi: एड-इन्स

en: Send Buddy List
hi: बड्डी सूची भेजें

en: AP User
hi: AP उपयोग कर्ता

en: ICQ RTF
hi: आईसीक्यू (ICQ)  RTF

en: Nihilist
hi: निहिलिस्ट Nihilist

en: ICQ Server Relay
hi: आईसीक्यू (ICQ) सर्वर रिले

en: Trillian Encryption
hi: ट्रिलियन एनक्रिप्शन

en: ICQ UTF8
hi: आईसीक्यू (ICQ) UTF8

en: Idle: <b>Active</b>
hi: ठहराव: <b>कार्यरत</b>

en: Your AIM connection may be lost.
hi: आपका AIM कनेक्शन छूट सकता है.

en: Rate limiting error.
hi: रेट लिमिट में त्रुटि

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
hi: पिछला संदेश भेजा नहीं गया क्योंकि आप रेट लिमिट से ज्यादा चले गए हैं. कृपया 10 सेकण्ड इंतजार करें और पुनः कोशिश करें

en: You have been disconnected because you have signed on with this screen name at another location.
hi: आप डिस्कनेक्ट हो गए हैं क्योंकि आपने अन्य स्थान से इसी स्क्रीन नाम से लाग किया है.

en: You have been signed off for an unknown reason.
hi: आपने अज्ञात कारणों से साइन आफ किया है.

en: Female
hi: स्त्री

en: Male
hi: पुरूष

en: No results found for email address %s
hi: ईमेल पता %s के लिए कोई नतीजा नहीं मिला

en: You should receive an email asking to confirm %s.
hi: आपको %s को प्रमाणित करने हेतु एक ईमेल मिलेगा.

en: Account Confirmation Requested
hi: खाता प्रमाणित करने हेतु निवेदन

en: Error Changing Account Info
hi: खाता जानकारी परिवर्तन में त्रुटि

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
hi: त्रुटि 0x%04x: स्क्रीन नाम फार्मेट नहीं कर सकता चूंकि निवेदित स्क्रीन नाम मूल से भिन्न है.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name ends in a space.
hi: त्रुटि 0x%04x: स्क्रीन नाम फार्मेट नहीं कर सकता चूंकि निवेदित स्क्रीन नाम स्पेस के साथ खत्म होता है.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
hi: त्रुटि 0x%04x: स्क्रीन नाम फार्मेट नहीं कर सकता चूंकि निवेदित स्क्रीन नाम बहुत बड़ा है.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
hi: त्रुटि 0x%04x: ईमेल पता बदल नहीं सकता चूंकि इस स्क्रीन नाम से पहले से ही एक निवेदन विचाराधीन है.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
hi: त्रुटि 0x%04x: ईमेल पता बदल नहीं सकता चूंकि दिए गए पते में बहुत से स्क्रीन नाम सम्बद्ध हैं.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
hi: त्रुटि 0x%04x: ईमेल पता बदल नहीं सकता चूंकि दिया गया पता अवैध है.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
hi: त्रुटि 0x%04x: अज्ञात त्रुटि

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
hi: आपका स्क्रीन नाम इस तरह फार्मेट किया जाता है:
    %s

en: Account Info
hi: खाता जानकारी

en: The email address for %s is %s
hi:  %s के लिए ईमेल पता है %s

en: Unable to set AIM profile.
hi: एआईएम प्रोफाइल सेट करने में असमर्थ

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
hi: आपने लागिन कार्यवाही के पूरा होने के पहले ही शायद अपने प्रोफाइल को सेट करने हेतु निवेदन किया है. आपका प्रोफाइल बिना सेट किए रहेगा, जब आप पूरी तरह कनेक्ट हो जाएं तो सेट करने हेतु पुनः कोशिश करें.

en: Profile too long.
hi: प्रोफाइल बहुत बड़ा है

en: Unable to set AIM away message.
hi: एआईएम दूर संदेश सेट करने में असमर्थ.

en: You have probably requested to set your away message before the login procedure completed.  You remain in a "present" state; try setting it again when you are fully connected.
hi: लागिन कार्य पूरा होने से पहले ही संभवतः आपने दूर संदेश सेट करने हेतु निवेदन किया है. आप प्रजेन्ट "present" स्टेट में रहेंगे; जब आप पूरी तरह कनेक्ट हो जाएं तब फिर से इसे सेट करने की कोशिश करें.

en: Away message too long.
hi: दूर संदेश बहुत बड़ा है.

en: Unable To Retrieve Buddy List
hi: बड्डी सूची निकालने में असमर्थ

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
hi: गेम अस्थाई रूप से आपकी बड्डी सूची एआईएम सर्वर से निकालने में असफल रहा. आपकी बड्डी सूची गुमी नहीं है और शायद कुछ घंटो में उपलब्घ हो जाए.

en: Orphans
hi: अनाथ

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
hi: आपकी बड्डी सूची में बहुत सारे बड्डी हैं अतः  बड्डी %s  नहीं जोड़ सकते. कृपया एक हटाएं और फिर कोशिश करें.

en: (no name)
hi: (कोई नाम नहीं)

en: Unable To Add
hi: जोड़ने में असमर्थ

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
hi: %s बड्डी अज्ञात कारणों से नहीं जोड़ सकते. प्रमुख सामान्य कारण यह हो सकता है कि आपकी बड्डी सूची में अधिकतम स्वीकार योग्य बड्डी हैं.

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
hi: उपयोगकर्ता %s ने आपको अपनी स्वीकृति उनकी बड्डी सूची में जोड़ने हेतु दी है. क्या उन्हें जोड़ने देना चाहते हैं?

en: Authorization Given
hi: अधिकार दिया

en: The user %s wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
hi: निम्न कारणों से उपयोग कर्ता %s   आपको अपनी बड्डी सूची में  जोड़ना चाहते हैं:
    %s

en: Authorization Granted
hi: अधिकार प्रदत्त

en: Authorization Denied
hi: अधिकार हेतु मना

en: Exchange:
hi: परिवर्तनः

en: <b>Status:</b>
hi: <b>स्थिति:</b>

en: <b>Logged In:</b>
hi: <b>लाग्ड इन:</b>

en: <b>Capabilities:</b>
hi: <b>क्षमताएं:</b>

en: <b>Available:</b>
hi: <b>क्षमताएं:</b>

en: <b>Status:</b> Not Authorized
hi: <b>स्थिति:</b> अधिकृत नहीं

en: Offline
hi: आफ लाइन

en: Unable to open Direct IM
hi:  डायरेक्ट आईएम खोलने में असमर्थ

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
hi: आपने एक सीधा आईएम IM कनेक्शन %s के साथ खोलने के लिए चुना है.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
hi: चूंकि आपका आईपी पता प्रकट हो सकता है, यह एकान्तता में खतरा माना जाता है.  क्या आप आगे बढ़ना चाहते हैं?

en: Get Status Msg
hi: स्थिति संदेश प्राप्त करें

en: Direct IM
hi: आईएम IM को आदेशित करें

en: Re-request Authorization
hi: अधिकार हेतु पुनः निवेदन

en: The new formatting is invalid.
hi: नया फारमेटिंग अवैध है.

en: Screenname formatting can change only capitalization and whitespace.
hi: स्क्रीन नाम फारमेटिंग सिर्फ बड़े अक्षर और खाली जगह को बदलता है.

en: New screenname formatting:
hi: नया स्क्रीन नाम फारमेटिंगः

en: Change Address To:
hi: पता बदलें:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
hi: <i>आप अधिकार हेतु इंतजार नहीं कर रहे हैं</i>

en: Available Message:
hi: उपलब्ध संदेश:

en: Change Password (URL)
hi: पासवर्ड बदलें (URL)

en: Format Screenname
hi:  फारमेट स्क्रीन नाम

en: Confirm Account
hi: खाता प्रमाणित करें

en: Display Current Registered Address
hi: वर्तमान रजिस्टर्ड पता दिखाएं

en: Change Current Registered Address
hi: वर्तमान रजिस्टर्ड पता बदलें

en: Show Buddies Awaiting Authorization
hi: अधिकार हेतु इंतजार करते बड्डीस दिखाएं

en: Search for Buddy by Email
hi: बड्डी को  ईमेल से खोजें

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: AIM/ICQ Protocol Plugin
hi: एआईएम (AIM) / आईसीक्यू (ICQ) प्रोटोकाल प्लगइन

en: Auth host
hi: अधिकृत होस्ट

en: Auth port
hi: अधिकृत पोर्ट

en: Looking up %s
hi: देख रहे हैं %s

en: Unable to write file %s.
hi: फाइल %s. लिखने में असमर्थ.

en: Unable to read file %s.
hi: फाइल %s. पढ़ने में असमर्थ.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
hi: संदेश बहुत बड़ा है, आखिरी के %s बाइट छोटा किया.

en: %s not currently logged in.
hi: %s अभी लागिन नहीं है.

en: Warning of %s not allowed.
hi:  %s की चेतावनी स्वीकार नहीं है.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
hi: एक संदेश छोड़ा, आप सर्वर गति सीमा से आगे बढ़ चुके हैं.

en: Chat in %s is not available.
hi:  %s में चैट उपलब्ध नहीं है.

en: You are sending messages too fast to %s.
hi: आप %s को संदेश बहुत तेजी से भेज रहे हैं.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
hi: आपने एक आईएम IM  %s से खो दिया है चूंकि वह बहुत बड़ा था.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
hi: आपने एक आईएम IM  %s से खो दिया है चूंकि वह बहुत तेजी से भेजा गया था.

en: Failure.
hi: असफल

en: Too many matches.
hi: बहुत सारे मैच हैं

en: Need more qualifiers.
hi: अधिक योग्य चाहिएं

en: Dir service temporarily unavailable.
hi: डायरेक्ट्री सेवा अस्थायी रूप से अनुपलब्ध है.

en: Email lookup restricted.
hi: ईमेल देखना रोका गया है.

en: Keyword ignored.
hi: कीवर्ड अनदेखा किया.

en: No keywords.
hi: कीवर्ड नहीं

en: User has no directory information.
hi: उपयोग कर्ता के पास कोई डायरेक्ट्री जानकारी नहीं है.

en: Country not supported.
hi: देश सपोर्ट नहीं करता.

en: Failure unknown: %s.
hi: अज्ञात असफलता: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
hi: सेवा अस्थायी रूप से अनुपलब्ध है.

en: Your warning level is currently too high to log in.
hi: आपकी चेतावनी सतह वर्तमान में लागिन के लिए ज्यादा है .

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
hi: आप जल्दी जल्दी कनेक्ट और डिस्कनेक्ट हो रहे हैं. दस मिनट इंतजार कर कोशिश करें. यदि आप कोशिश जारी रखेंगे तो आपको और ज्यादा इंतजार करना होगा.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
hi: एक अज्ञात साइन आन त्रुटि: %s हो गई है.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
hi: एक अज्ञात त्रुटि, %d, हो गई है. विवरण: %s

en: Connection Closed
hi: कनेक्शन बन्द

en: Waiting for reply...
hi: प्रत्युत्तर के लिए इंतजार...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
hi: टीओसी TOC  ठहरने से वापस आ गया है.  अब आप अपने संदेश फिर से भेज सकते हैं.

en: Password Change Successful
hi: पासवर्ड सफलता पूर्वक बदला

en: TOC has sent a PAUSE command.
hi: टीओसी TOC ने ठहरने PAUSE का कमांड भेजा.

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
hi: जब ऐसा होता है, टीओसी अपने को भेजे गए संदेशों को अनदेखा कर देता है, और आपको बाहर कर देता है यदि आप इसे कोई संदेश भेजें. गेम किसी चीज को आर पार जाने से रोकता है. यह अस्थायी है, कृपया शान्ति बनाए रखें.

en: Get Dir Info
hi: डायरेक्ट्री जानकारी लें

en: Set Dir Info
hi: डायरेक्ट्री जानकारी सेट करें

en: Could not open %s for writing!
hi:  %s को लिखने हेतु खोल नहीं पाया!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
hi: फाइल स्थानांतरण असफल, दूसरा सिरा संभवतः निरस्त.

en: Could not connect for transfer.
hi: स्थानांतरण के लिए कनेक्ट नहीं हो सका.

en: Could not connect for transfer!
hi: स्थानांतरण के लिए कनेक्ट नहीं हो सका!

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
hi: फाइल हेडर नहीं लिख सका. फाइल स्थानांतरित नहीं होगा.

en: %s requests you to send them a file
hi: %s उन्हें फाइल भेजने हेतु आपको निवेदन कर रहा है

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: TOC Protocol Plugin
hi: TOC टीओसी प्रोटोकाल प्लगइन

en: TOC host
hi: टीओसी होस्ट

en: TOC port
hi: टीओसी पोर्ट

note: E-Mail Address
en: E-Mail Address
hi: ईमेल पता

en: Profile Information
hi: कार्य जानकारियाँ

note: Instant Messagers
en: Instant Messagers
hi: गेम इंस्टेंट मेसेंजर

note: AIM
en: AIM
hi: एआईएम

note: ICQ
en: ICQ UIN
hi: आईसीक्यू यूआयएन

note: MSN
en: MSN
hi: एमएसएन

note: Yahoo
en: Yahoo
hi: याहू

en: Set Profile
hi: एक फाइल चुनें

en: Visit Homepage
hi: होमपेज पर जाएं

en: Local Users
hi: उपयोग कर्ता

en: Read error
hi: पढने में त्रुटि

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Trepia Protocol Plugin
hi: टीओसी प्रोटोकाल प्लगइन

en: Your Yahoo! message did not get sent.
hi: आपका याहू! संदेश भेजा नहीं गया.

en: Not At Home
hi: घर पर नहीं

en: Not At Desk
hi: डेस्क  पर नहीं

en: Not In Office
hi: आफिस में नहीं

en: On Vacation
hi: छुट्टी पर

en: Stepped Out
hi: बाहर गए

en: Active which ID?
hi: किस ID को क्रियाशील करें?

en: Activate ID
hi:  एक्टिवेट आईडी  ID

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Yahoo Protocol Plugin
hi: याहु प्रोटोकाल प्लगइन

en: Pager host
hi: पेजर होस्ट

en: Pager port
hi: पेजर पोर्ट

en: <b>User:</b> %s<br>
hi: <b>उपयोग कर्ता:</b> %s<br>

en: <b>Alias:</b> %s<br>
hi: <b>उपनाम:</b> %s<br>

en: <br>Hidden or not logged-in
hi: <br>छुपा है या लागिन नहीं है

en: <br>At %s since %s
hi: <br>पर %s तब से %s

en: Anyone
hi: कोई भी

en: Already logged in with Zephyr
hi: जेफायर के साथ पहले ही लागिन

en: Because Zephyr uses your system username, you are unable to have multiple accounts on it when logged in as the same user.
hi: चूंकि जेफायर आपका सिस्टम उपयोगकर्ता नाम उपयोग  में लाता है, आप बहुत सारे खाते नहीं रख सकते जब आप उसी नाम से लागिन करते हैं.

en: ZLocate
hi: जेड लोकेट

en: Class:
hi: श्रेणी:

en: Instance:
hi: प्रयोजनः

en: Recipient:
hi: पानेवालाः

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Zephyr Protocol Plugin
hi: प्रोटोकाल प्लगइन

note: * Custom away message.
en: Custom
hi: कस्टम

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: Accept
hi: स्वीकार करें

en: Please enter your password
hi: कृपया अपना पासवर्ड भरें

en: (1 message)
hi: (1 संदेश)

en: %s logged in.
hi: %s लागिन है.

en: %s logged out.
hi: %s लागआउट है.

en: %s has just been warned by %s.
    Your new warning level is %d%%
hi: %s को %s से हाल ही चेतावनी मिली.
     आपकी नई चेतावनी सतह है-  %d%%

en: an anonymous person
hi: एक अज्ञात व्यक्ति

en: User '%s' invites %s to buddy chat room: '%s'
    %s
hi: उपयोग कर्ता '%s' ने  %s को बड्डी चैट कमरे में निमंत्रित किया: '%s'
    %s

en: User '%s' invites %s to buddy chat room: '%s'
hi: उपयोग कर्ता '%s' ने  %s को बड्डी चैट कमरे में निमंत्रित किया: '%s'

en: Accept chat invitation?
hi: चैट निमंत्रण स्वीकारें?

en: _Modify
hi: सुधार (_M)

en: _Open Mail
hi: डाक खोलें ( _O)

en: Calculating...
hi: गणन में...

en: Unknown.
hi: अज्ञात

en: day | days
hi[0]: दिन

en: hour | hours
hi[0]: घंटा

en: minute | minutes
hi[0]: मिनट
hi[1]: मिनट्स

en: g003: Error opening connection.
hi: g003: कनेक्शन खोलने में त्रुटि.
