gaim-0.60cvs - en to ro translation catalogue (746 entries)

en: Buddy Chat
ro: Chat cu un contact

en: Gaim Chat
ro: Chat Gaim

en: Close
ro: Închide

en: Chat Rooms
ro: Camere de chat

en: Refresh
ro: Reactualizare

note: Put the buttons in the box
en: Add
ro: Adaugă

en: Remove
ro: Şterge

en: List of available chats
ro: Lista chaturilor existente

en: List of subscribed chats
ro: Lista chaturilor subscrise

en: Gnome Stock Ticker Properties
ro: Proprietăţile indicatorului de acţiuni Gnome

en: Update Frequency in min
ro: Frecvenţa reactualizării în minute

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
ro: Introduceţi simbolurile delimitate prin "+" în căsuţa de mai jos.

note: OUTPUT FORMAT and SCROLL DIRECTION
en: Check this box to display only symbols and price:
ro: Bifaţi această căsuţă pentru a afişa doar simboluri şi preţuri:

en: Check this box to scroll left to right:
ro: Bifaţi această căsuţă pentru glisare de la stânga la dreapta:

en: (No
ro: (Nu

en: Change
ro: Schimbă

en: Available
ro: Disponibil

en: Available for friends only
ro: Disponibil doar pentru prieteni

en: Away
ro: Absent

en: Away for friends only
ro: Absent doar pentru prieteni

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Invisible for friends only
ro: Invizibil doar pentru prieteni

en: Unavailable
ro: Nedisponibil

en: Unable to resolve hostname.
ro: Nu pot găsi adresa serverului.

en: Unable to connect to server.
ro: Nu mă pot conecta la server.

en: Invalid response from server.
ro: Răspuns invalid de la server.

en: Error while reading from socket.
ro: Eroare la citirea în socket.

en: Error while writing to socket.
ro: Eroare la scrierea în socket.

en: Authentication failed.
ro: Autentificare eşuată.

en: Unknown Error Code.
ro: Cod necunoscut de eroare.

en: Nick:
ro: Pseudonim:

en: Gadu-Gadu User
ro: Utilizator Gadu-Gadu

en: Could not connect
ro: Nu mă pot conecta

en: Unable to read socket
ro: Nu pot citi în socket

en: Unable to connect.
ro: Nu mă pot conecta.

en: Reading data
ro: Citesc date

en: Balancer handshake
ro: Echilibrare sincronizare

en: Reading server key
ro: Primesc cheia serverului

en: Exchanging key hash
ro: Schimb key hash

en: Critical error in GG library
ro: Eroare critivă în extensia GG

en: Unable to ping server
ro: Serverul nu răspunde la ping

en: Send as message
ro: Trimite ca mesaj

en: Looking up GG server
ro: Caut serverul GG

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
ro: Aţi specificat un UIN Gadu-Gadu invalid

en: Connect to %s failed
ro: Conectarea la %s a eşuat

en: You are trying to send a message to an invalid Gadu-Gadu UIN.
ro: Aţi încercat să trimiteţi un mesaj către un UIN Gadu-Gadu invalid.

en: Gadu-Gadu Error
ro: Eroare Gadu-Gadu

en: Couldn't get search results
ro: Nu am putut obţine rezultatele căutării

en: Gadu-Gadu Search Engine
ro: Motorul de căutare Gadu-Gadu

en: Active
ro: Activ

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: First name
ro: Prenume

en: Second Name
ro: Nume

en: Nick
ro: Pseudonim

en: Birth year
ro: Anul naşterii

note: Line 5
en: City
ro: Oraş

en: There is no Buddy List stored on server. Sorry!
ro: Îmi pare rău, dar nu există nici o listă de contacte pe server!

en: Couldn't Import Buddies List from Server
ro: Nu am putut importa lista de contacte de pe server

en: Buddy List successfully transferred to server
ro: Lista de contacte a fost transferată cu succes de pe server

en: Gadu-Gadu Information
ro: Detalii Gadu-Gadu

en: Couldn't transfer Buddy List to server
ro: Nu am putut transfera lista de contacte de pe server

en: Buddy List sucessfully deleted from server
ro: Lista de contacte a fost ştearsă cu succes de pe server

en: Couldn't delete Buddy List from server
ro: Nu am putut şterge lista de contacte de pe server

en: Password changed successfully
ro: Parola a fost schimbată cu succes

en: Password couldn't be changed
ro: Parola nu a putut fi schimbată

en: Couldn't send http request
ro: Nu am putut trimite cererea HTTP

en: Buddies List import from Server failed (%s)
ro: Importul listei de contacte de pe server a eşuat (%s)

en: Buddies List export to Server failed (%s)
ro: Exportul liste de contacte către server a eşuat (%s)

en: Deletion of Buddies List from Server failed (%s)
ro: Ştergerea listei de contacte de pe server a eşuat (%s)

en: Connect to search service failed (%s)
ro: Conectarea la serviciul de căutare a eşuat (%s)

en: Changing Password failed (%s)
ro: Schimbarea parolei a eşuat (%s)

en: Directory Search
ro: Căutare în director

note: } else if (!strcmp(act, _("Set Dir Info"))) { show_set_dir(gc);
en: Change Password
ro: Schimbă parola

en: Import Buddies List from Server
ro: Importă lista de contacte de pe server

en: Export Buddies List to Server
ro: Exportă lista de contacte către server

en: Delete Buddies List from Server
ro: Şterge lista de contacte de pe server

en: Send message through server
ro: Trimite mesajele prin server

en: Get Info
ro: Detalii

en: DCC Chat with %s closed
ro: Chatul DCC cu %s s-a terminat

en: <B>%s has changed the topic to: %s</B>
ro: <B>%s a schimbat topicul în: %s</B>

en: No such nick/channel
ro: Nu există un asemenea pseudonim/canal

en: IRC Error
ro: Eroare IRC

en: No such server
ro: Nu există un asemenea server

en: No nickname given
ro: Nu aţi precizat un pseudonim

en: %s has requested a DCC chat.  Would you like to establish the direct connection?
ro: %s a cerut un chat DCC. Doriţi să stabiliţi o conexiune directă?

en: Unable to write
ro: Nu pot scrie

en: You have been kicked from %s: %s
ro: Aţi fost respins din %s: %s

en: Kicked by %s: %s
ro: Respins de %s: %s

en: You have left %s
ro: Aţi ieşit din %s

en: IRC Part
ro: Ieşi din canal

en: Channel:
ro: Canal:

en: Password:
ro: Parolă:

en: DCC Chat
ro: Chat DCC

en: Incorrect current password! Password NOT Changed!
ro: Parolă curentă incorectă! Parola NU a fost schimbată

en: Password Change Error!
ro: Eroare la schimbarea parolei!

en: New password same as old password! Password NOT Changed!
ro: Parola nouă este identică cu cea veche! Parola NU a fost schimbată!

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Extended Away
ro: Absenţă prelungită

en: Do Not Disturb
ro: Nu deranjaţi

en: Error %s: %s
ro: Eroare %s: %s

en: Unknown Error in presence
ro: O eroare necunoscută este prezentă

en: The user %s wants to add you to their buddy list.
ro: Utilizatorul %s doreşte să vă adauge în lista proprie de contacte.

en: No such user
ro: Nu există un asemenea utilizator

en: Jabber Error
ro: Eroare Jabber

en: Buddies
ro: Contacte

en: Authenticating
ro: Autentificare

en: Unknown login error
ro: Eroare necunoscută la logare

en: Password successfully changed.
ro: Parola a fost schimbată cu succes.

en: Password Change
ro: Schimbarea parolei

en: Connection lost
ro: Conexiunea a fost pierdută

en: Unable to connect
ro: Nu mă pot conecta

en: Connected
ro: Conectat

en: Requesting Authentication Method
ro: Cer metoda de autentificare

note: we have no chats yet
en: Connecting
ro: Conectare

en: Invalid Jabber I.D.
ro: I.D. Jabber invalid

en: Room:
ro: Cameră:

en: Handle:
ro: Administrare:

en: Chats
ro: Chaturi

en: View Error Msg
ro: Arată mesajele de eroare

en: Get Away Msg
ro: Mesajul în absenţă

en: Un-hide From
ro: Arată-mă din nou lui

en: Temporarily Hide From
ro: Ascunde-mă temporar de

en: Remove From Roster
ro: Şterge din listă

en: Cancel Presence Notification
ro: Închide fereastra de notificare

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Family Name
ro: Nume de familie

en: Given Name
ro: Nume mic

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Street Address
ro: Adresa

en: Extended Address
ro: Adresa extinsă

en: Locality
ro: Localitatea

en: Region
ro: Regiunea

en: Postal Code
ro: Cod poştal

note: Line 7
en: Country
ro: Ţară

en: Telephone
ro: Telefon

en: Organization Name
ro: Nume organizaţie

en: Organization Unit
ro: Departament

en: Title
ro: Titlu

en: Role
ro: Funcţie

en: Birthday
ro: Zi de naştere

en: Description
ro: Descriere

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable
ro: Toţi itemii de mai jos sunt opţionali. Introduceţi doar informaţiile pe care doriţi să le faceţi publice

en: User Identity
ro: Identitate utilizator

en: Gaim - Edit Jabber vCard
ro: Gaim - Editare vCard Jabber

en: Server Registration successful!
ro: Înregistrare reuşită pe server

en: Unknown registration error
ro: Eroare necunoscută la înregistrare

en: Set User Info
ro: Detalii utilizator

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
ro: Eroare de sintaxă (probabil o eroare Gaim)

en: Invalid Parameter (probably a Gaim bug)
ro: Parametru invalid (probabil o eroare Gaim)

en: Invalid User
ro: Utilizator invalid

en: Fully Qualified Domain Name missing
ro: Lipseşte numele complet al domeniului (FQDN)

en: Already Login
ro: Sunteţi deja conectat

en: Invalid Username
ro: Nume invalid de utilizator

en: Invalid Friendly Name
ro: Nume contactului este invalid

en: List Full
ro: Listă plină

en: Already there
ro: Este deja acolo

en: Not on list
ro: Nu este în listă

en: User is offline
ro: Utilizatorul este offline

en: Already in the mode
ro: Sunteţi deja în respectiva stare

en: Already in opposite list
ro: Este deja în lista opusă

en: Switchboard failed
ro: Comutator eşuat

en: Notify Transfer failed
ro: Notifivă transferurile eşuate

en: Required fields missing
ro: Lipsesc unele câmpuri necesare

en: Not logged in
ro: Neautentificat

en: Internal server error
ro: Eroare internă de server

en: Database server error
ro: Eroare a serverului cu baza de date

en: File operation error
ro: Eroare la manipularea fişierului

en: Memory allocation error
ro: Eroare la alocarea memoriei

en: Server busy
ro: Server ocupat

en: Server unavailable
ro: Server nedisponibil

en: Peer Notification server down
ro: Notificare de la omolog: server nedisponibil

en: Database connect error
ro: Eroare la conectarea la baza de date

en: Server is going down (abandon ship)
ro: Serverul va fi indisponibil

en: Error creating connection
ro: Eroare la stabilirea conexiunii

en: Session overload
ro: Sesiune supraîncărcată

en: User is too active
ro: Utilizator mult prea activ

en: Too many sessions
ro: Prea multe sesiuni

en: Not expected
ro: Neaşteptat

en: Bad friend file
ro: Fişier trimis este invalid

en: Authentication failed
ro: Autentificare eşuată

en: Not allowed when offline
ro: Nepermis în starea offline

en: Not accepting new users
ro: Nu acceptă utilizatori noi

en: User unverified
ro: Utilizator neverificat

en: Unknown Error Code
ro: Cod de eroare necunoscut

en: MSN Error
ro: Eroare MSN

en: A message may not have been received.
ro: E posibil ca un mesaj să nu fi fost recepţionat.

en: Gaim was unable to send a message
ro: Gaim nu a putut trimite un mesaj

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
ro: Utilizatorul %s (%s) doreşte să adauge %s în lista proprie de contacte.

en: The user %s (%s) wants to add you to their buddy list
ro: Utilizatorul %s (%s) doreşte să vă adauge în lista proprie de contacte

en: You have been disconnected. You have signed on from another location.
ro: Aţi fost deconectat. V-aţi autentificat de la o altă locaţie.

en: Error reading from server
ro: Eroare la citirea de pe server

en: Requesting to send password
ro: Cerere de trimitere a parolei

en: Unable to send password
ro: Nu pot trimite parola

en: Password sent
ro: Parola a fost trimisă

en: Unable to write to server
ro: Nu pot scrie la server

en: Synching with server
ro: Sincronizare cu serverul

en: Away From Computer
ro: Absent din faţa calculatorului

en: Be Right Back
ro: Vin imediat

en: Busy
ro: Ocupat

en: On The Phone
ro: La telefon

en: Out To Lunch
ro: La masă

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Reset friendly name
ro: Reiniţializează pseudonimul

en: Friendly name too long.
ro: Pseudonimul este prea lung

en: Set Friendly Name
ro: Setează pseudonimul

en: Set Friendly Name:
ro: Setează pseudonimul:

en: Reset All Friendly Names
ro: Resetează toate pseudonimele

en: Invalid name
ro: Nume invalid

en: Join what group:
ro: Intră în grupul:

en: Direct IM with %s closed
ro: Chatul direct cu %s s-a terminat

en: Direct IM with %s failed
ro: Chatul direct cu %s a eşuat

en: connection error (rend)
ro: eroare de conectare (rend)

en: major connection error
ro: eroare fatală de conectare

en: Disconnected.
ro: Deconectat.

en: You have been disconnected from chat room %s.
ro: Aţi fost deconectat din camera de chat %s.

en: Chat Error!
ro: Eroare de chat!

en: Chat is currently unavailable
ro: Chatul este deocamdată indisponibil

en: Couldn't connect to host
ro: Nu m-am putut conecta la server

en: Password sent, waiting for response
ro: Am trimis parola, aştept răspunsul

en: internal connection error
ro: eroare internă de conectare

en: Unable to login to AIM
ro: Nu mă pot autentifica la AIM

en: Signon: %s
ro: Autentificare: %s

en: Signed off.
ro: Deautentificat.

en: Could Not Connect
ro: Nu m-am putut conecta

en: Connection established, cookie sent
ro: Conectare iniţializată, cookie trimis

note: Incorrect nick/password
en: Incorrect nickname or password.
ro: Pseudonim sau parolă incorecte

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
ro: Contul dumneavoastră este momentan suspendat.

note: connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: V-aţi conectat şi deconectat prea des. Aşteptaţi zece minute şi încercaţi din nou. Dacă continuaţi să încercaţi, va trebui să aşteptaţi mai mult.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at
ro: Versiunea clientului folosit este prea veche. Vă rugăm să îl actualizaţi la

en: Authentication Failed
ro: Autentificarea a eşuat

en: Internal Error
ro: Eroare internă

en: Direct IM with %s established
ro: Convorbirea directă cu %s a fost iniţializată

en: The user %lu has denied your request to add them to your contact list for the following reason:
    %s
ro: Utilizatorul %lu v-a refuzat cererea de a-l adăuga la propria listă de contacte, motivând astfel:
    %s

en: No reason given.
ro: Fără motiv.

en: Gaim - ICQ Authorization Denied
ro: Gaim - Autorizarea ICQ a fost refuzată

en: The user %lu has granted your request to add them to your contact list.
ro: Utilizatorul %lu v-a acordat dreptul de a-l adăuga la propria listă de contacte.

en: Gaim - ICQ Authorization Granted
ro: Gaim - Autorizarea ICQ v-a fost acordată

en: You missed %d message from %s because it was invalid.
ro: Aţi pierdut %d mesaj de la %s deoarece era invalid.

en: You missed %d messages from %s because they were invalid.
ro: Aţi pierdut %d mesaje de la %s deoarece erau invalide.

en: You missed %d message from %s because it was too large.
ro: Aţi pierdut %d mesaj de la %s pentru că era prea mare.

en: You missed %d messages from %s because they were too large.
ro: Aţi pierdut %d mesaje de la %s pentru că erau prea mari.

en: You missed %d message from %s because the rate limit has been exceeded.
ro: Aţi pierdut %d mesaj de la %s pentru că a depăşit limita fixată.

en: You missed %d messages from %s because the rate limit has been exceeded.
ro: Aţi pierdut %d mesaje de la %s pentru că a depăşit limita fixată.

en: You missed %d message from %s because it was too evil.
ro: Aţi pierdut %d mesaj de la %s pentru că era prea indecent.

en: You missed %d messages from %s because they are too evil.
ro: Aţi pierdut %d mesaje de la %s pentru erau prea indecente.

en: You missed %d message from %s because you are too evil.
ro: Aţi pierdut %d mesaj de la %s pentru că aţi fost prea indecent.

en: You missed %d messages from %s because you are too evil.
ro: Aţi pierdut %d mesaje de la %s pentru că aţi fost prea indecent.

en: You missed %d message from %s for unknown reasons.
ro: Aţi pierdut %d mesaj de la %s din motive necunoscute.

en: You missed %d messages from %s for unknown reasons.
ro: Aţi pierdut %d mesaje de la %s din motive necunoscute.

en: Gaim - Error
ro: Gaim - Eroare

en: SNAC threw error: %s
ro: SNAC a lansat eroarea: %s

en: Gaim - Oscar SNAC Error
ro: Gaim - Eroare Oscar SNAC

en: Your message to %s did not get sent: %s
ro: Mesajul dumneavoastră către %s nu a fost trimis: %s

en: Reason unknown
ro: Motiv necunoscut

en: User information for %s unavailable: %s
ro: Detaliile despre utilizatorul %s nu sunt disponibile: %s

en: Buddy Icon
ro: Iconiţă

en: Voice
ro: Voce

en: IM Image
ro: Poză

en: Get File
ro: Primeşte fişier

en: Send File
ro: Trimite fişier

en: Games
ro: Jocuri

en: Stocks
ro: Acţiuni

en: Send Buddy List
ro: Trimite lista de contacte

en: EveryBuddy Bug
ro: Eroare EveryBuddy

en: AP User
ro: Utilizator AP

en: ICQ Server Relay
ro: Schimb de server ICQ

en: ICQ Unknown
ro: ICQ necunoscut

en: Trillian Encryption
ro: Criptare Trillian

en: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legend:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Normal AIM User<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : AOL User <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Trial AIM User <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administrator <br><IMG SRC="ab_icon.gif"> : ActiveBuddy Interactive Agent<br><IMG SRC="wireless_icon.gif"> : Wireless Device User<br>
ro: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legendă:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Utilizator AIM obişnuit<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : Utilizator AOL <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Utilizator AIM de probă <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administrator <br><IMG SRC="ab_icon.gif"> : Agent interactiv ActiveBuddy<br><IMG SRC="wireless_icon.gif"> : Utilizator de dispozitiv fără fir<br>

en: Username : <B>%s</B>  %s <BR>
    Warning Level : <B>%d %%</B><BR>
    %s%s%s<BR>
    <HR><BR>
ro: Nume utilizator : <B>%s</B>  %s <BR>
    Nivel avertizare : <B>%d %%</B><BR>
    %s%s%s<BR>
    <HR><BR>

en: <i>User has no away message</i>
ro: <i>Utilizatorul nu are un mesaj pentru absenţe</i>

en: Client Capabilities:
ro: Capacităţile clientului:

en: <i>No Information Provided</i>
ro: <i>Nici o informaţie nu a fost furnizată</i>

en: Your connection may be lost.
ro: E posibil să fi pierdut conexiunea.

en: AOL error
ro: Eroare AOL

en: The last message was not sent because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
ro: Ultimul mesaj nu a fost trimis pentru că aţi depăşit limita fixată. Aşteptaţi 10 secunde şi încercaţi din nou.

en: Error
ro: Eroare

en: The maximum number of buddies allowed in your buddy list is %d, and you have %d.  Until you are below the limit, some buddies will not show up as online.
ro: Numărul maxim de contacte permis în lista proprie este %d, iar dumneavoastră aveţi %d. Până când nu coborâţi sub această limită unele contacte nu vor apărea online.

en: Gaim - Warning
ro: Gaim - Avertizare

en: Exchange:
ro: Cheie numerică (exchange):

en: Unable to open Direct IM
ro: Nu pot deschide o conexiune directă

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s. Doing this will let them see your IP address, and may be a security risk. Do you wish to continue?
ro: Aţi ales să deschideţi o conexiune directă cu %s. Făcând asta veţi permite să vă fie văzută adresa IP, ceea ce poate fi un risc de securitate. Doriţi să continuaţi?

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><BR><I>Remote client does not support sending status messages.</I><BR>
ro: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><BR><I>Celălalt client nu suportă trimiterea mesajelor de status.</I><BR>

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><BR><I>User has no status message.</I><BR>
ro: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><BR><I>Utilizatorul nu are un mesaj de status.</I><BR>

en: Get Status Msg
ro: Arată mesajul de status

en: Direct IM
ro: Chat direct

en: Get Capabilities
ro: Arată capacităţile

en: Unable to write file %s.
ro: Nu pot scrie fişierul %s.

en: Unable to read file %s.
ro: Nu pot citi fişierul %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
ro: Mesaj prea lung, ultimii %s octeţi au fost trunchiaţi

en: %s not currently logged in.
ro: %s nu este conectat momentan.

en: Warning of %s not allowed.
ro: Atenţie! %s nu este permis.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
ro: Un mesaj s-a pierdut, aţi depăşit limita maximă fixată de server.

en: Chat in %s is not available.
ro: Chatul nu este posibil în %s.

en: You are sending messages too fast to %s.
ro: Trimiteţi mesajele prea rapid pentru %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
ro: Aţi pierdut un mesaj de la %s pentru că era prea mare.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
ro: Aţi pierdut un mesaj de la %s pentru că a fost trimis prea repede.

en: Failure.
ro: Eşec.

en: Too many matches.
ro: Prea multe potriviri.

en: Need more qualifiers.
ro: E nevoie de mai multe atribute.

en: Dir service temporarily unavailable.
ro: Serviciul Dir este temporar nedisponibil.

en: Email lookup restricted.
ro: Căutare după email este limitată.

en: Keyword ignored.
ro: Cuvântul-cheie a fost ignorat.

en: No keywords.
ro: Fără cuvinte-cheie.

en: User has no directory information.
ro: Nu există informaţii detaliate în director.

en: Country not supported.
ro: Nu există suport de ţară.

en: Failure unknown: %s.
ro: Eşec necunoscut: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
ro: Serviciul este temporar indisponibil.

en: Your warning level is currently too high to log in.
ro: Nivelul propriu de avertizare este prea ridicat pentru autentificare.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
ro: V-aţi conectat şi deconectat de prea multe ori. Aşteptaţi zece minute şi încercaţi din nou. Dacă continuaţi să încercaţi va trebui să aşteptaţi mai mult.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
ro: Eroare necunoscută la autentificare: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
ro: Eroare necunoscută: %d. Detalii: %s

en: Connection Closed
ro: Conexiune terminată

en: Waiting for reply...
ro: Aştept răspunsul...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
ro: TOC a revenit din aşteptare. Puteţi trimite mesaje din nou.

en: TOC Resume
ro: TOC Revenire

en: Chat Error
ro: Eroare de chat

en: Password Change Successful
ro: Parola a fost schimbată cu succes

en: Gaim - Password Change
ro: Gaim - Schimbarea parolei

en: TOC has sent a PAUSE command. When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
ro: TOC a trimis o comandă PAUSE. Când se întâmplă aşa ceva, TOC ignoră orice mesaj trimis şi chiar vă poate deautentifica. Gaim va preveni trimiterea oricărui mesaj. Situaţia aceasta este temporară, vă rugăm să aşteptaţi.

en: TOC Pause
ro: Pauză TOC

en: Get Dir Info
ro: Info Dir

en: Could not connect for transfer!
ro: Nu m-am putut conecta pentru transfer!

en: Could not write file header!
ro: Nu am putut scrie antetul fişierului!

en: Gaim - Save As...
ro: Gaim - Salvează ca...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s
ro: %s a cerut lui %s să accepte fişierul %d: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
ro: %s a cerut lui %s să accepte fişierele %d: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
ro: %s vă cere să-i trimiteţi un fişier

en: Your message did not get sent.
ro: Mesajul dumneavoastră nu a fost trimis.

en: ZLocate
ro: ZLocalizare

en: Class:
ro: Clasă:

en: Instance:
ro: Instanţă:

en: Recipient:
ro: Destinatar:

en: About Gaim v%s
ro: Despre Gaim v%s

en: Gaim is a modular Instant Messaging client capable of using AIM, ICQ,
    Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.
    It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.
    
    URL:
ro: Gaim este un client modular de Instant Messaging capabil să utilizeze 
    simultan protocoalele AIM, ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, 
    Zephir şi Gadu-Gadu. Utilizează librăriile Gtk+ şi are licenţă GPL.
    
    URL:

en: 
    
    IRC: #gaim on irc.openprojects.net
ro: 
    
    IRC: #gaim pe irc.openprojects.net

en: Active Developers
    ====================
    Rob Flynn (maintainer) [ rob@marko.net ]
    Sean Egan (coder)      [ bj91704@binghamton.edu ]
    
    Crazy Patch Writers
    ===================
    Benjamin Miller
    Decklin Foster
    Nathan Walp
    Mark Doliner
    
    Retired Developers
    ===================
    Jim Duchek
    Eric Warmenhoven                   [ warmenhoven@yahoo.com ]
    Mark Spencer (original author)   [ markster@marko.net ]
ro: Dezvoltatori activi
    ====================
    Rob Flynn (coordonator) [ rob@marko.net ]
    Sean Egan (programator) [ bj91704@binghamton.edu ]
    
    Contributori
    ===================
    Benjamin Miller
    Decklin Foster
    Nathan Walp
    Mark Doliner
    
    Dezvoltatori ce s-au retras
    ===================
    Jim Duchek
    Eric Warmenhoven            [ warmenhoven@yahoo.com ]
    Mark Spencer (primul autor) [ markster@marko.net ]

note: this makes the sizes not work. GTK_WIDGET_SET_FLAGS(button, GTK_CAN_DEFAULT); gtk_widget_grab_default(button);
en: Web Site
ro: Adresă Web

en: Signoff
ro: Deautentificare

en: Please enter your logon
ro: Autentificaţi-vă, vă rog

en: Signon Error
ro: Eroare la autentificare

en: Gaim - Login
ro: Gaim - Autentificare

en: Screen Name:
ro: Nume AIM:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Quit
ro: Ieşire

en: Accounts
ro: Conturi

en: Signon
ro: Autentificare

en: About
ro: Despre

en: Options
ro: Opţiuni

en: Plugins
ro: Extensii

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Auto-login
ro: Autentificare automată

en: Attempting to sign on....
ro: Încerc să mă autentific...

en: Offline. Click to bring up login box.
ro: Offline. Click pentru autentificare.

en: Away: %d pending.
ro: Absent: %d în aşteptare.

en: Away.
ro: Absent.

en: New Away Message
ro: Nou mesaj în absenţă

en: Can't create Gaim applet!
ro: Nu pot crea applet-ul Gaim!

en: About...
ro: Despre...

en: Gaim - Away!
ro: Gaim - Absent!

en: I'm Back!
ro: M-am întors!

en: Back
ro: Revenire

en: Remove Away Message
ro: Şterge mesajul în absenţă

en: Set All Away
ro: Trece totul în absenţă

en: Group
ro: Grup

en: Info
ro: Detalii

en: Add Buddy Pounce
ro: Adaugă întâmpinare

en: View Log
ro: Arată înregistrările

en: Rename
ro: Redenumeşte

en: Un-Alias
ro: Şterge aliasul

en: Buddy Pounce
ro: Întâmpinare

en: New Buddy Pounce
ro: Întâmpinare nouă

en: Remove Buddy Pounce
ro: Şterge întâmpinarea

en: [Click to edit]
ro: [Click pentru editare]

en: Logged in: %s
ro: Autentificat: %s

en: Warnings: %d%%
ro: Avertizări: %d%%

en: Capabilities: %s
ro: Capacităţi: %s

en: Alias: %s               
    Screen Name: %s
    %s%s%s%s%s%s
ro: Alias: %s               
    Nume ales: %s
    %s%s%s%s%s%s

en: Idle:
ro: Inactiv:

en: %s logged in.
ro: %s s-a conectat.

en: %s logged out.
ro: %s s-a deconectat.

en: Information on selected Buddy
ro: Detalii despre contactul selectat

en: Send Instant Message
ro: Trimite un mesaj

en: Start/join a Buddy Chat
ro: Porneşte sau intră într-un chat

en: Activate Away Message
ro: Activează mesajul în absenţă

en: File
ro: Fişier

en: Add A Buddy
ro: Adaugă un contact

en: Join A Chat
ro: Intră într-un chat

en: New Instant Message
ro: Nou mesaj

en: Get User Info
ro: Detalii

en: Import Buddy List
ro: Importă lista de contacte

en: Tools
ro: Unelte

en: Protocol Actions
ro: Acţiunile protocolului

en: Privacy
ro: Intimitate

en: View System Log
ro: Arată înregistrările Gaim

en: Load Script
ro: Încarcă un script

en: Unload All Scripts
ro: Deactivează toate scripturile

en: List Scripts
ro: Arată scripturile

en: Help
ro: Ajutor

en: Online Help
ro: Ajutor online

en: Debug Window
ro: Fereastră de depanare

en: About Gaim
ro: Despre Gaim

en: Buddy List
ro: Listă contacte

en: Add a new Buddy
ro: Adaugă un nou contact

en: Add a new Group
ro: Adaugă un nou grup

en: Remove selected Buddy/Group
ro: Şterge grupul/contactul selectat

en: Edit Buddies
ro: Editare contacte

en: Gaim - Buddy List
ro: Gaim - Listă contacte

en: Join Chat
ro: Intră în chat

en: Join Chat As:
ro: Intră în chat ca:

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Join
ro: Intră

en: Invite
ro: Invită

en: Buddy
ro: Contact

en: Message
ro: Mesaj

en: Gaim - Invite Buddy Into Chat Room
ro: Gaim - Invită contactul în camera de chat

en: Un-Ignore
ro: Nu ignora

en: Ignore
ro: Ignoră

note: don't remove them from ignored in case they re-enter
en: %d %s in room
ro: %d %s în chat

en: %s entered the room.
ro: %s a intrat în chat.

en: %s is now known as %s
ro: %s este acum %s

en: %s left the room (%s).
ro: %s a ieşit din chat (%s)

en: %s left the room.
ro: %s a ieşit din chat.

en: Gaim - Group Chats
ro: Gaim - Chaturi de grup

en: 0 people in room
ro: 0 persoane în chat

en: Whisper
ro: Şopteşte

en: Send
ro: Trimite

en: Block
ro: Blochează

en: Warn
ro: Avertizează

en: Gaim - Save Conversation
ro: Gaim - Salvează conversaţia

en: Gaim - Insert Image
ro: Gaim - Inserare imagine

en: Unable to send message: too large
ro: Nu pot trimite mesajul, este prea mare

en: Message Error
ro: Eroare în mesaj

en: Unable to send message: Unknown reason
ro: Nu pot trimite mesajul: Motiv necunoscut

en: Currently at %d,
ro: Momentan în %d,

en: Setting position to %d
ro: Setez poziţia în %d

en: Bold Text
ro: Text îngroşat

en: Bold
ro: Gras

en: Italics Text
ro: Text înclinat

en: Italics
ro: Înclinat

en: Underline Text
ro: Text subliniat

en: Underline
ro: Subliniat

en: Strike through Text
ro: Text cu linie peste

en: Strike
ro: Linie

en: Decrease font size
ro: Micşorează caracterele

en: Small
ro: Mici

en: Normal font size
ro: Mărimea normală a caracterelor

en: Normal
ro: Normale

en: Increase font size
ro: Măreşte mărimea caracterelor

en: Big
ro: Mari

en: Select Font
ro: Alege caracterele

en: Font
ro: Caractere

en: Text Color
ro: Culoarea textului

en: Color
ro: Culoare

en: Background Color
ro: Culoarea fundalului

en: Insert Link
ro: Introduceţi o adresă

en: Link
ro: Adresă

en: Insert smiley face
ro: Introduceţi o iconiţă în chat

en: Smiley
ro: Iconiţă

en: Insert IM Image
ro: Introduceţi imaginea IM

en: Image
ro: Imagine

en: Enable logging
ro: Activează înregistrarea

en: Logging
ro: Înregistrare

en: Save Conversation
ro: Salvează conversaţia

en: Save
ro: Salvează

en: Toggle Sound
ro: (De)activează sunetul

en: Sound
ro: Sunet

en: Gaim - Conversations
ro: Gaim - Conversaţii

en: Send message as:
ro: Trimite mesajul ca:

en: Gaim - Save Icon
ro: Gaim - Salvează iconiţa

en: Disable Animation
ro: Dezactivează animaţia

en: Enable Animation
ro: Activează animaţia

en: Hide Icon
ro: Ascunde iconiţa

en: Save Icon As...
ro: Salvează iconiţa ca...

en: Gaim - Warn user?
ro: Gaim - Avertizaţi utilizatorul?

en: Do you really want to warn %s?
ro: Chiar doriţi să-l avertizaţi pe %s

en: Warn anonymously?
ro: Avertizare anonimă?

en: Anonymous warnings are less harsh.
ro: Avertizările anonime sunt mai puţin supărătoare.

en: Removing '%s' from buddylist.
ro: Îl şterg pe '%s' din lista de contacte.

en: Gaim - Remove %s?
ro: Gaim - Îl şterg pe %s?

en: Remove Buddy
ro: Ştergere contact

en: You are about to remove '%s' from
    your buddylist. Do you want to continue?
ro: Sunteţi pe cale să îl ştergeţi pe '%s' din
    lista de contacte. Doriţi să continuaţi?

en: Accept
ro: Da

en: Gaim - IM user
ro: Gaim - Utilizator IM

en: IM who:
ro: Mesaj pentru:

en: User:
ro: Utilizator:

en: Account:
ro: Cont:

note: Finish up
en: Gaim - Get User Info
ro: Gaim - Obţinere detalii

en: Add Group
ro: Adaugă grup

en: Gaim - Add Group
ro: Gaim - Adăugare grup

en: Gaim - Add Buddy
ro: Gaim - Adăugare contact

en: Add Buddy
ro: Adaugă contact

note: Set up stuff for the account box
en: Add To
ro: Adaugă în

en: Gaim - Privacy
ro: Gaim - Intimitate

en: Privacy settings are affected immediately.
ro: Setările de intimitate sunt aplicate instantaneu

en: Set privacy for:
ro: Schimbă setările de intimitate pentru:

en: Allow all users to contact me
ro: Permite tuturor să mă contacteze

en: Allow only the users below
ro: Permite doar celor de mai jos

en: Allow List
ro: Liste celor permişi

en: Deny all users
ro: Respinge toţi utilizatorii

en: Block the users below
ro: Respinge doar pe cei de mai jos

en: Block List
ro: Lista celor respinşi

en: Please enter a buddy to pounce.
ro: Introduceţi un contact pentru întâmpinare.

en: Buddy Pounce Error
ro: Eroare la întâmpinare

en: Gaim - New Buddy Pounce
ro: Gaim - Întâmpinare nouă

note: <pounce type="who">
en: Pounce Who
ro: Tipul întâmpinării

en: Account
ro: Cont

note: </pounce type="who"> <pounce type="when">
en: Pounce When
ro: Întâmpinare la

en: Pounce on sign on
ro: Autentificare

en: Pounce on return from away
ro: Întoarcerea din absenţă

en: Pounce on return from idle
ro: Întoarcerea din inactivitate

en: Pounce when buddy is typing to you
ro: La încercarea de a vă contacta

note: </pounce type="when"> <pounce type="action">
en: Pounce Action
ro: Acţiune de întâmpinare

en: Open IM Window
ro: Deschide fereastra IM

en: Popup Notification
ro: Fereastră de notificare

en: Send Message
ro: Trimite mesajul:

en: Execute command on pounce
ro: Execută comanda:

en: Play sound on pounce
ro: Redă sunetul:

note: </pounce type="action">
en: Save this pounce after activation
ro: Salvează această întâmpinare după activare

en: Gaim - Set Dir Info
ro: Gaim - Setarea detaliilor

en: Directory Info
ro: Detalii

en: Allow Web Searches To Find Your Info
ro: Permite găsirea pe net a detaliilor

note: Line 1
en: First Name
ro: Prenume

note: Line 2
en: Middle Name
ro: Iniţială

note: Line 3
en: Last Name
ro: Nume de familie

note: Line 4
en: Maiden Name
ro: Nume de fată

note: Line 6
en: State
ro: Stat

en: New Passwords Do Not Match
ro: Parola nouă a fost confirmată greşit

en: Gaim - Change Password Error
ro: Gaim - Eroare la schimbarea parolei

en: Fill out all fields completely
ro: Completează toate câmpurile

en: Original Password
ro: Parola actuală

en: New Password
ro: Noua parolă

en: New Password (again)
ro: Noua parolă (din nou)

en: Gaim - Set User Info
ro: Gaim - Setare info

en: Below are the results of your search:
ro: Mai jos sunt rezultatele căutării:

en: Permit
ro: Permisiune

en: Deny
ro: Refuz

en: Gaim - Add Permit
ro: Gaim - Permisiune

en: Gaim - Add Deny
ro: Gaim - Refuz

en: Gaim - Log Conversation
ro: Gaim - Înregistrare conversaţie

en: Search for Buddy
ro: Caută un contact

en: Gaim - Find Buddy By Info
ro: Gaim - Căutare contact după info

en: Gaim - Find Buddy By Email
ro: Gaim - Căutare contact după email

en: Gaim - Add URL
ro: Gaim - Adaugă adresă

en: Select Text Color
ro: Selectaţi culoarea textului

en: Select Background Color
ro: Selectaţi culoarea fundalului

en: Import to:
ro: Importă în:

en: Gaim - Import Buddy List
ro: Gaim - Importul listei de contacte

note: We shouldn't allow a blank title
en: You cannot create an away message with a blank title
ro: Nu puteţi crea un mesaj în absenţă fără titlu

note: We shouldn't allow a blank message
en: You cannot create an empty away message
ro: Nu poteţi crea un mesaj în absenţă gol

en: Gaim - New away message
ro: Gaim - Nou mesaj în absenţă

en: New away message
ro: Nou mesaj în absenţă

en: Away title:
ro: Titlul mesajului în absenţă:

en: Use
ro: Utilizează

en: Save & Use
ro: Salvează şi utilizează

note: show everything
en: Smile!
ro: Zâmbeşte!

en: Alias Buddy
ro: Alias contact

en: Gaim - Alias Buddy
ro: Gaim - Alias contact

en: Gaim - Save Log File
ro: Gaim - Salvare fişier înregistrări

en: Unable to remove file %s - %s
ro: Nu pot şterge fişierul %s - %s

en: Really clear log?
ro: Chiar doriţi să şterg înregistrările?

en: Okay
ro: Da

en: Date
ro: Dată

en: Conversation
ro: Conversaţie

en: Clear
ro: Şterge

en: Gaim - Rename Group
ro: Gaim - Redenumire grup

en: Rename Group
ro: Redenumire grup

en: New name:
ro: Noul nume:

en: Gaim - Rename Buddy
ro: Gaim - Redenumire contact

en: Rename Buddy
ro: Redenumire contact

note: Below is basically stolen from plugins.c
en: Gaim - Select Perl Script
ro: Gaim - Selectare script Perl

en: Could not open config file %s.
ro: Nu am putut deschide fişierul de configurare %s.

en: Preferences Error
ro: Eroare în preferinţe

en: Received: '%s'
ro: Recepţionat: '%s'

en: g003: Error opening connection.
ro: g003: Eroare la deschiderea conexiunii.

en: Plugin Error
ro: Eroare de extensie

en: Gaim - Load Buddy Icon
ro: Gaim - Încărcare iconiţă contact

en: Buddy Icon File:
ro: Iconiţă contact:

en: Browse
ro: Navigare

en: Reset
ro: Resetare

en: Screenname:
ro: Nume ales:

en: Remember Password
ro: Reţine parola

en: Auto-Login
ro: Autentificare automată

en: New Mail Notifications
ro: Notificare la mesaje noi

en: Register with server
ro: Înregistrare la server

en: Gaim - Modify Account
ro: Gaim - Modificare cont

en: Enter Password
ro: Introduceţi parola

en: You have attempted to login an IM account using the TOC protocol.  Because this protocol is inferior to OSCAR, it is now compiled as a plugin by default.  To login, edit this account to use OSCAR or load the TOC plugin.
ro: Aţi încercat să vă logaţi pe un cont IM utilizând protocolul TOC. Deoarece acest protocol este inferior celui OSCAR, acum este compilat implicit ca o extensie. Pentru a vă loga, editaţi contul să utilizeze OSCAR sau încărcaţi extensia TOC.

en: Login Error
ro: Eroare la logare

en: You cannot log this account in; you do not have the protocol it uses loaded, or the protocol does not have a login function.
ro: Nu vă puteţi loga pe acest cont. Protocolul necesar nu este încărcat sau nu are o procedură de autentificare.

en: Are you sure you want to delete %s?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %s?

en: Gaim - Account Editor
ro: Gaim - Editare conturi

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select Autos
ro: Cele automate

en: Select None
ro: Deselectează

en: Modify
ro: Editare

en: Sign On/Off
ro: (De)conectare

en: Delete
ro: Şterge

en: %s was unable to sign on
ro: %s nu s-a putut autentifica

en: Notice
ro: Avertisment

en: %s has been signed off
ro: %s a fost deconectat

en: Connection Error
ro: Eroare la conectare

en: Perl Scripts
ro: Scripturi Perl

en: Gaim - Plugin List
ro: Gaim - Lista extensiilor

en: Gaim - Plugins
ro: Gaim - Extensii

note: Left side: frame with list of plugin file names
en: Loaded Plugins
ro: Extensii încărcate

note: Right side: frame with description and the filepath of plugin
en: Selected Plugin
ro: Extensia selectată

en: Filepath:
ro: Calea fişierului:

en: Load
ro: Încarcă

en: Load a plugin from a file
ro: Încarcă o extensie dintr-un fişier

en: Configure
ro: Configurare

en: Configure settings of the selected plugin
ro: Configurarea setărilor pentru extensia selectată

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload the selected plugin
ro: Reîncarcă extensia selectată

en: Unload
ro: Deactivează

en: Unload the selected plugin
ro: Deactivează extensia selectată

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

note: All the pages are pretty similar--a vbox packed with frames...
en: Windows
ro: Ferestre

note: These shouldn't have to wait for user to click OK or APPLY or whatnot They really shouldn't be in preferences at all
en: Show Debug Window
ro: Arată fereastra de depanare

en: Style
ro: Stil

en: Use borderless buttons
ro: Utilizează butoane neevidenţiate

en: Strikethough
ro: Text cu linie peste

en: Face
ro: Tip de caractere

en: Use custom face
ro: Utilizează caracterele alese

en: Select
ro: Selectare

en: Use custom size
ro: Utilizează mărimea aleasă

en: Text color
ro: Culoare text

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Show graphical smileys
ro: Arată iconiţele simbolice în chaturi

en: Show timestamp on messages
ro: Datează toate mesajele

en: Show URLs as links
ro: Arată URL-urile ca legături active

en: Highlight misspelled words
ro: Evidenţiază cuvintele incorect scrise

en: Ignore colors
ro: Ignoră culorile

en: Ignore font faces
ro: Ignoră caracterele speciale

en: Ignore font sizes
ro: Ignoră alte mărimi de caractere

en: Ignore TiK Automated Messages
ro: Ignoră mesajele automate TiK

en: Enter sends message
ro: "Enter" expediază mesajul

en: Control-Enter sends message
ro: "Control-Enter" expediază mesajul

en: Escape closes window
ro: "Escape" închide fereastra

en: Control-W closes window
ro: "Control-W" închide fereastra

en: Control-{B/I/U/S} inserts HTML tags
ro: "Control-{B/I/U/S}" introduce taguri HTML

en: Control-(number) inserts smileys
ro: "Control-(număr)" introduce iconiţe în chat

en: Hide IM/Info/Chat buttons
ro: Ascunde butoanele IM/Detalii/Chat

en: Show pictures on buttons
ro: Arată iconiţele butoanelor

en: Automatically show buddy list on sign on
ro: Arată automat lista contactelor la autentificare

en: Display Buddy List near applet
ro: Arată lista contactelor lângă applet

en: Save Window Size/Position
ro: Salvează mărimea şi poziţia ferestrei

en: Raise Window on Events
ro: Ridică fereastra deasupra la evenimente noi

en: Hide groups with no online buddies
ro: Ascunde grupurile fără contacte online

en: Show numbers in groups
ro: Arată numere în grupuri

en: Show buddy type icons
ro: Arată iconiţele tipizate ale contactelor

en: Show warning levels
ro: Arată nivelul de avertizare

en: Show idle times
ro: Arată timpul de inactivitate

en: Grey idle buddies
ro: Contacte inactive în gri

en: New window width:
ro: Lăţimea unei ferestre noi:

en: New window height:
ro: Înălţimea unei ferestre noi:

en: Entry widget height:
ro: Înălţimea widget-ului intrărilor text

en: Raise windows on events
ro: Ridică deasupra fereastra la evenimente noi

en: Hide window on send
ro: Ascunde fereastra la trimitere

en: Hide Buddy Icons
ro: Ascunde iconiţele contactelor

en: Disable Buddy Icon Animation
ro: Dezactivează animaţiile iconiţelor contactelor

en: Show logins in window
ro: Arată autentificările în fereastră

en: Notify buddies that you are typing to them
ro: Notifică contactele când le scriu

en: Tab-Complete Nicks
ro: "Tab" completează numele contactelor

en: Old-Style Tab Completion
ro: Completare automată de stil vechi

en: Show people joining/leaving in window
ro: Arată în fereastră persoanele ce intră sau ies

en: Colorize screennames
ro: Colorează numele alese

en: Show all Instant Messages in one tabbed
    window
ro: Arată toate mesajele în taburi separate

en: Show aliases in tabs/titles
ro: Arată aliasurile în taburi sau titluri

en: Show all chats in one tabbed window
ro: Arată chaturile într-o fereastră unică

en: Show IMs and chats in same tabbed
    window.
ro: Arată mesajele şi chaturile în taburi separate

en: Proxy Server
ro: Server Proxy

en: Host
ro: Gazdă

en: User
ro: Utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Open new window by default
ro: Deschide implicit o nouă fereastră

en: Log all conversations
ro: Înregistrează toate conversaţiile

en: Strip HTML from logs
ro: Nu include codul HTML în înregistrări

en: Log when buddies sign on/sign off
ro: Înregistrează (de)autentificările contactelor

en: Log when buddies become idle/un-idle
ro: Înregistrează schimbările stării de activitate

en: Log when buddies go away/come back
ro: Înregistrează absenţele şi revenirile contactelor

en: Log your own signons/idleness/awayness
ro: Înregistrează propriile evenimente de acest gen

en: Individual log file for each buddy's signons
ro: Fişiere de înregistrare individuale pentru autentificări

en: No sounds when you log in
ro: Fără sunete la propria autentificare

en: Sounds while away
ro: Utilizează sunete în absenţă

en: Sound command
    (%s for filename)
ro: Comandă de sunet
    (%s pentru numele fişierului)

en: Sending messages removes away status
ro: Trimiterea unui mesaj înlătură starea de absent

en: Queue new messages when away
ro: Încolonează mesajele noi în absenţă

en: Ignore new conversations when away
ro: Ignoră conversaţiile noi în absenţă

en: Seconds before resending:
ro: Secunde înainte de retrimitere:

en: Don't send auto-response
ro: Nu trimite răspuns automat

en: Only send auto-response when idle
ro: Trimite răspuns automat doar când sunt inactiv

en: Set away when idle
ro: Treci în absenţă când sunt inactiv

en: Gaim - Sound Configuration
ro: Gaim - Configurare sunet

en: Choose...
ro: Alege...

en: _Edit
ro: _Editare

en: Edit
ro: Editare

en: Interface
ro: Interfaţă:

en: Fonts
ro: Caractere

en: Message Text
ro: Text mesaj

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: IM Window
ro: Fereastră mesaje

en: Chat Window
ro: Fereastră chat

en: Tabs
ro: Taburi

en: Browser
ro: Navigator

en: Sounds
ro: Sunete

en: Sound Events
ro: Evenimente sonore

en: Away / Idle
ro: Absent / Inactiv

en: Away Messages
ro: Mesaje în absenţă

en: Gaim - Preferences
ro: Gaim - Preferinţe

en: Apply
ro: Aplică

en: Gaim debug output window
ro: Fereastra de depanare Gaim

en: You have attempted to load a protocol which was not compiled from the same version of the source as this application was. Unfortunately, because it is not the same version I cannot safely tell you which one it was. Needless to say, it was not successfully loaded.
ro: Aţi încercat să încărcaţi o extensie care nu a fost compilată din aceeaşi versiune a surselor Gaim ca şi restul aplicaţiei. Din păcate nu pot nici să vă spun care era acea versiune pentru că este diferită. Protocolul nu a iniţializat cu succes.

en: Protocol Error
ro: Eroare de protocol

en: Gaim has loaded the ICQ plugin.  This plugin has been deprecated. As such, it was probably not compiled from the same version of the source as this application was, and cannot be guaranteed to work.  It is reccomended that you use the AIM/ICQ protocol to connect to ICQ
ro: Gaim a încărcat extensia ICQ. Folosirea acestei extensii este descurajată. Ca atare a fost probabil compilată cu o altă versiune a surselor şi nu este garantată funcţionarea ei. Vă recomandăm utilizarea protocolului AIM/ICQ pentru a vă conecta la ICQ.

en: Protocol Warning
ro: Avertizare protocol

en: %s was using %s, which got removed. %s is now offline.
ro: %s a folosit %s, care a fost şters. %s este acum offline.

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: Accept?
ro: Acceptaţi?

en: Gaim - Prompt
ro: Gaim - Întrebare

en: Gaim - New Mail
ro: Gaim - Mail nou

en: Open Mail
ro: Arată mailul

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
ro: %s%s%s%s l-a făcut pe %s contactul său%s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
ro: 
    
    Doriţi să-l adăugaţi listei de contacte?

en: You do not currently have any protocols available that are able to register new accounts.
ro: Nu aveţi nici un protocol disponibil pentru a putea înregistra noi conturi.

en: Gaim - Registration
ro: Gaim - Înregistrare

en: Registration Information
ro: Informaţii de înregistrare

en: Register
ro: Înregistrare

en: Please enter your password
ro: Introduceţi vă rog parola

en: (%d messages)
ro: (%d mesaje)

en: (1 message)
ro: (1 mesaj)

en: Warned
ro: Avertizat

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: More Info
ro: Mai multe detalii

en: Buddy logs in
ro: Un contact se conectează

en: Buddy logs out
ro: Un contact de deconectează

en: Message received
ro: Mesaj primit

en: Message received begins conversation
ro: Mesajul primit începe o conversaţie

en: Message sent
ro: Mesaj trimis

en: Person enters chat
ro: Cineva intră în chat

en: Person leaves chat
ro: Cineva iese din chat

en: You talk in chat
ro: Spuneţi ceva într-un chat

en: Others talk in chat
ro: Alţii spun ceva într-un chat

en: Someone says your name in chat
ro: Cineva vă spune numele într-un chat
