gaim 2.0.0 - en to da translation catalogue (2882 entries)

en: Gaim Internet Messenger
da: Gaim - internet beskeder

en: Internet Messenger
da: Internet beskeder

en: Send instant messages over multiple protocols
da: Send kvik-beskeder over flere protokoller

en: Error
da: Fejl

en: Account was not added
da: Konto blev ikke tilføjet

en: Screenname of an account must be non-empty.
da: Skærmnavn på en konto må ikke være tom.

en: New mail notifications
da: Påmindelse om ny post

en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: Modify Account
da: Redigér konto

en: New Account
da: Ny konto

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Screen name:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

note: Cancel
en: Cancel
da: Annullér

note: Save
en: Save
da: Gem

en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på at du vil slette %s?

note: Close any other opened delete window
en: Delete Account
da: Slet konto

en: Delete
da: Slet

en: Accounts
da: Konti

en: You can enable/disable accounts from the following list.
da: Du kan aktivere/deaktivere konti fra følgende liste.

en: Add
da: Tilføj

en: Modify
da: Ret

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
da: %s%s%s%s har gjort %s til sin ven%s%s

en: Add buddy to your list?
da: Tilføj brugeren til din venneliste?

en: You must provide a screename for the buddy.
da: Du skal angive et skærmnavn for vennen.

en: You must provide a group.
da: Du skal angive en gruppe.

en: You must select an account.
da: Du skal vælge en konto.

en: Error adding buddy
da: Fejl ved tilføjelse af ven

en: Screen Name
da: Brugernavn:

en: Group
da: Gruppe

en: Account
da: Konto

en: Add Buddy
da: Tilføj ven

en: Please enter buddy information.
da: Indtast venne-information.

en: Chats
da: Chat-rum

note: Extract their Name and put it in
en: Name
da: Navn

en: Add Chat
da: Tilføj chat

en: You can edit more information from the context menu later.
da: Du kan redigere flere informationer fra højreklik-menuen senere.

en: Error adding group
da: Fejl ved tilføjelse af gruppe

en: You must give a name for the group to add.
da: Indtast navnet på gruppen der skal tilføjes.

en: A group with the name already exists.
da: En mappe med det navn eksisterer allerede.

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Enter the name of the group
da: Indtast navnet på gruppen

en: Edit Chat
da: Redigér chat

en: Please Update the necessary fields.
da: Venligst opdatér de nødvendige felter.

en: Edit
da: Redigér

en: Auto-join
da: Auto-Deltag

en: Edit Settings
da: Redigér indstillinger

en: Get Info
da: Hent info

en: Add Buddy Pounce
da: Tilføj overvågning

en: Send File
da: Send fil

en: View Log
da: Vis log

en: Please enter the new name for %s
da: Indtast dit nye navn for %s

en: Rename
da: Omdøb

en: Enter empty string to reset the name.
da: Indtast tom streng for at nulstille navnet.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
da: Ved at fjerne denne kontakt vil du også fjerne alle vennerne i denne kontakt

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
da: Ved at fjerne denne gruppe vil du også fjerne alle vennerne i denne gruppe

en: Are you sure you want to remove %s?
da: Er du sikker på at du vil fjerne %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
da: Bekræft fjernelse

en: Remove
da: Slet

note: Buddy List
en: Buddy List
da: Venneliste

en: Place tagged
da: Mærkede steder

en: Toggle Tag
da: Mærke til/fra

note: General
en: Nickname
da: Kælenavn

note: Idle stuff
en: Idle
da: Inaktiv

en: Online: %d
    Total: %d
da: Opkoblet: %d
    Total: %d

en: Account: %s (%s)
da: Konto: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
da: 
    Sidst set: %s siden

en: New...
da: Ny...

en: Saved...
da: Gemt...

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: _Name
da: _Navn

en: _Account
da: _Konto

en: New Instant Message
da: Ny besked

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
da: Indtast brugernavnet på personen du vil snakke med.

en: OK
da: O.k.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
da: Indstillinger

en: Send IM...
da: Send kvik-besked...

en: Toggle offline buddies
da: Afkoblet venner til/fra

en: Sort by status
da: Sorter efter status

en: Sort alphabetically
da: Sorter alfabetisk

en: Sort by log size
da: Sorter efter logstørrelse

en: %s disconnected.
da: %s afbrudt.

en: %s was disconnected due to the following error:
    %s
da: %s blev afbrudt grundet følgende fejl:
    %s

en: Connection Error
da: Forbindelsesfejl

en: No such command.
da: Ingen kommando ved det navn.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
da: Syntaksfejl: Du indtastede det forkert antal argumenter til den kommando.

en: Your command failed for an unknown reason.
da: Din kommando fejlede pga. en ukendt årsag.

en: That command only works in chats, not IMs.
da: Den kommando virker kun i chats, ikke i samtalevinduer.

en: That command only works in IMs, not chats.
da: Den besked virker kun i samtalevinduer, ikke i chats.

en: That command doesn't work on this protocol.
da: Den kommando virker ikke med denne protokol.

en: Commands are not supported yet. Message was NOT sent.
da: Kommandoer er ikke understøttet endnu. Besked blev IKKE sendt.

en: 
    %s is typing...
da: 
    %s skriver...

en: <AUTO-REPLY>
da: <AUTO-SVAR>

note: Print the list of users in the room
en: List of users:
da: Liste over brugere:

en: Supported debug options are:  version
da: Understøttede fejlsøgningstilvalg er:  version

en: No such command (in this context).
da: Ingen kommando ved det navn (i dette sammenhæng).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
da: Brug "/help %lt;kommando&gt;" for hjælp til en specifik kommando.
    De følgende kommandoer er tilgængelige i dette sammenhæng:

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
da: say &lt;besked&gt;:  Send en besked som normalt hvis du ikke brugte en kommando.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
da: me &lt;handling&gt;: Send en IRC-lignende handling til en ven eller en chat.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
da: edbug &lt;tilvalg&gt;: Send forskellige fejlsøgningsoplysninger til den nuværende samtale.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
da: clear: Rydder samtalevinduet for tekst.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
da: help &lt;kommando&gt;:  Hjælp til en specifik kommando.

en: plugins: Show the plugins window.
da: udvidelsesmoduler: Vis udvidelsesmodul-vinduet.

en: buddylist: Show the buddylist.
da: venneliste: Vis vennelisten.

en: accounts: Show the accounts window.
da: konti: Vis konto-vinduet.

en: debugwin: Show the debug window.
da: fejlsøgningsvin: Vis fejlsøgningsvinduet.

en: prefs: Show the preference window.
da: indst: Vis indstillingsvinduet.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
da: status: Vis gemte statuser-vinduet.

en: Debug Window
da: Fejlsøgningsvindue

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
da: Ryd

en: Timestamps
da: Tidsstempler

en: %s. Try `%s -h' for more information.
da: %s. Prøv "%s -h" for flere informationer.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
da: %s
    Brug: %s [TILVALG]...
    
      -c, --config=MAPPE  brug MAPPE for opsætningsfiler
      -d, --debug         udskriv fejlsøgningsbeskeder til stdout
      -h, --help            vis denne hjælp og afslut
      -n, --nologin       log ikke ind automatisk
      -v, --version       vis nuværende version og afslut

en: Emails
da: E-post

en: You have mail!
da: Du har modtaget post!

en: From
da: Fra

en: Subject
da: Emne

en: Close
da: Luk

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
da[0]: %s (%s) har %d ny besked.
da[1]: %s (%s) har %d nye beskeder.

en: New Mail
da: Ny e-mail

en: Info for %s
da: Oplysninger for %s

en: Buddy Information
da: Venneinformation

en: Continue
da: Fortsæt

en: Info
da: Information

en: IM
da: Besked

en: Join
da: Deltag

en: Invite
da: Invitér

en: (none)
da: (intet)

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
da: Navn: %s
    Version: %s
    Beskrivelse: %s
    Forfatter: %s
    Hjemmeside: %s
    Filnavn: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
da: Udvidelsesmodul skal indlæses før du kan konfigurere det.

en: Still need to do something about this.
da: Mangler stadig at gøre noget ved dette.

en: No configuration options for this plugin.
da: Ingen konfigurationsmuligheder for dette udvidelsesmodul.

en: You can (un)load plugins from the following list.
da: Du kan (af)koble udvidelsesmoduler fra følgende liste.

en: Configure Plugin
da: Konfigurér udvidelsesmodul

en: Show Idle Time
da: Vis inaktiv tid

en: Show Offline Buddies
da: Vis afkoblede venner

en: Show Timestamps
da: Vis tidsstempler

en: Notify buddies when you are typing
da: Påmind venner at du er ved at skrive

en: Log format
da: Log-format

en: Log IMs
da: Log kvik-beskeder

en: Log status change events
da: Log status-ændringer handlinger

note: Conversations
en: Conversations
da: Samtaler

en: Logging
da: Logning

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Not implemented yet.
da: Ikke implementeret endnu.

en: Are you sure you want to delete "%s"
da: Er du sikker på at du vil slette "%s"

en: Delete Status
da: Slet status

en: Saved Statuses
da: Gemte statuser

en: Title
da: Titel

en: Message
da: Besked

note: Use
en: Use
da: Brug

en: Invalid title
da: Ugyldigt titel

en: Please enter a non-empty title for the status.
da: Venligst indtast en ikke-tom titel for status.

en: Duplicate title
da: Dublet titel

en: Please enter a different title for the status.
da: Brug en anden titel for statussen

en: Substatus
da: Understatus

note: Set up stuff for the account box
en: Account:
da: Konto:

en: Message:
da: Besked:

en: Edit Status
da: Redigér status

en: Use different status for following accounts
da: Brug en anden status for følgende konti

note: Save & Use
en: Save & Use
da: Gem og brug

en: Statuses
da: Statusser

en: %s just signed on
da: %s er lige logget på

en: %s just signed off
da: %s er lige logget ud

en: %s sent you a message
da: %s har sendt dig en besked

en: %s said your nick in %s
da: %s siger dit alias i %s

en: %s sent a message in %s
da: %s har sendt dig en besked i %s

en: Buddy signs on/off
da: Ven logger ind/ud

en: You receive an IM
da: Du har modtaget en kvik-besked

en: Someone speaks in a chat
da: Nogle taler i en chat

en: Someone says your name in a chat
da: Nogle siger dit navn i en chat

en: Notify with a toaster when
da: Påmind med en toaster når

en: Beep too!
da: Bip også!

en: Set URGENT for the terminal window.
da: Set VIGTIGT for terminal-vinduet.

en: Toaster plugin for Gaim-Text.
da: Toaster-udvidelsesmodul for Gaim-Text.

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
da: <b>Samtale med %s på %s</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
da: Historik modul kræver logging

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
da: Logging kan slås til i Værktøjer -> Indstillinger -> Logging.
    
    Ved at slå logs til for beskeder og/eller chats, vil det aktivere historikken for de samme samtale typer.

en: GntHistory
da: GntHistorik

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
da: Viser tidligere loggede samtaler i nye samtaler.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
da: Når en ny samtale bliver åbnet, vil dette modul indsætte den sidste samtale ind i den nye samtale.

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
da: lastlog: Søger efter en understreng i bag-loggen.

en: Lastlog plugin for gaim-text.
da: Lastlog-udvidelsesmodul for gaim-text.

en: Orientation
da: Placering

en: The orientation of the tray.
da: Placering af systemområdet.

note: join button
en: _Join
da: _Deltag

en: Close _tabs
da: Luk _faneblade

en: I_M
da: _Besked

en: _Get Info
da: _Hent info

en: _Invite
da: _Invitér

en: _Modify
da: _Ret

en: _Open Mail
da: _Åbn post

note: Build the login options frame.
en: Login Options
da: Logind-indstillinger

en: Local alias:
da: Lokal alias:

note: Build the user options frame.
en: User Options
da: Brugerindstillinger

note: Buddy icon
en: Use this buddy icon for this account:
da: Brug dette venneikon for denne konto:

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
da: %s indstillinger

en: Use GNOME Proxy Settings
da: Brug GNOME-mellemværts indstillinger

en: Use Global Proxy Settings
da: Brug globale mellemværts indstillinger

en: No Proxy
da: Ingen mellemvært

en: Use Environmental Settings
da: Brug miljø-indstillinger

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
da: Hvis du kigger meget tæt på

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
da: du kan se sommerfuglene parre sig

en: Proxy Options
da: Mellemværtindstillinger

en: Proxy _type:
da: Mellemværts_type:

en: _Host:
da: _Værtsnavn:

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: Pa_ssword:
da: Adgang_skode:

en: Add Account
da: Tilføj konto

en: _Basic
da: _Basal

en: _Advanced
da: _Avanceret

note: Register button
en: Register
da: Registrér

en: Enabled
da: Slået til

en: Protocol
da: Protokol

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to Gaim!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with Gaim press the <b>Add</b> button below and configure your first account. If you want Gaim to connect to multiple IM accounts, press <b>Add</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Add/Edit</b> in the Buddy List window
da: <span size='larger' weight='bold'>Velkommen til Gaim!</span>
    
    Du har ingen kvik-besked-konti konfigureret. For at komme i gang med at forbinde med Gaim tryk <b>Tilføj</b>-knappen nedenfor og konfigurer din første konto. Hvis du vil have Gaim til at forbinde til flere kvik-besked-konti, tryk <b>Tilføj</b> igen for at konfigurer dem alle.
    
    Du kan vende tilbage til dette vindue for at tilføje, redigere eller fjerne konti fra <b>Konti->Tilføj/Redigér</b> i venneliste-vinduet

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
da: %s%s%s%s vil tilføje %s til hans eller hendes venneliste%s%s

en: Authorize buddy?
da: Godkend ven?

en: Authorize
da: Godkend

en: Deny
da: Nægt

en: Join a Chat
da: Deltag i en chat

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
da: Indtast den nødvendige information om den chat du gerne vil deltage i.

en: _Account:
da: _Konto:

en: _Block
da: _Blokér

en: Un_block
da: Af_blokér

en: Get _Info
da: Hent _info

en: _Send File
da: _Send fil

en: Add Buddy _Pounce
da: _Tilføj overvågning

en: View _Log
da: Vis _log

en: _Remove
da: _Fjern

en: Add a _Buddy
da: Tilføj en _ven

en: Add a C_hat
da: Tilføj en _chat

en: _Delete Group
da: _Slet gruppe

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Auto-Join
da: Auto-Deltag

en: _Collapse
da: _Fold sammen

en: _Expand
da: _Udvid

en: /Tools/Mute Sounds
da: /Værktøjer/Slå lyde fra

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
da: Du er på nuværende tidspunkt ikke logget på nogen konti som kan tilføje en ven.

note: Buddies menu
en: /_Buddies
da: /_Venner

en: /Buddies/New Instant _Message...
da: /Venner/Ny _besked...

en: /Buddies/Join a _Chat...
da: /Venner/_Deltag i chat...

en: /Buddies/Get User _Info...
da: /Venner/_Hent brugeroplysninger...

en: /Buddies/View User _Log...
da: /Venner/Læs bruger _log...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
da: /Venner/Vis _offline venner

en: /Buddies/Show _Empty Groups
da: /Venner/Vis _tomme grupper

en: /Buddies/Show Buddy _Details
da: /Venner/Vis venne_detaljer

en: /Buddies/Show Idle _Times
da: /Venner/Vis inaktiv _tider

en: /Buddies/_Sort Buddies
da: /Venner/_Sortér venner

en: /Buddies/_Add Buddy...
da: /Venner/Tilføj _ven...

en: /Buddies/Add C_hat...
da: /Venner/Tilføj _chat...

en: /Buddies/Add _Group...
da: /Venner/Tilføj _gruppe...

en: /Buddies/_Quit
da: /Venner/_Afslut

note: Accounts menu
en: /_Accounts
da: /_Konti

en: /Accounts/Add\/Edit
da: /Konti/Tilføj\/Redigér

note: Tools
en: /_Tools
da: /Værk_tøjer

en: /Tools/Buddy _Pounces
da: /Værktøjer/_Overvågning

en: /Tools/Plu_gins
da: /Værktøjer/_Moduler

en: /Tools/Pr_eferences
da: /Værktøjer/_Indstillinger

en: /Tools/Pr_ivacy
da: /Værktøjer/_Privatliv

en: /Tools/_File Transfers
da: /Værktøjer/_Filoverførsler

en: /Tools/R_oom List
da: /Tools/R_um liste

en: /Tools/System _Log
da: /Værktøjer/System_log

en: /Tools/Mute _Sounds
da: /Værktøjer/Slå lyde _fra

note: Help
en: /_Help
da: /_Hjælp

en: /Help/Online _Help
da: /Hjælp/Online _hjælp

en: /Help/_Debug Window
da: /Hjælp/Vis _fejlsøgningsvindue

en: /Help/_About
da: /Hjælp/_Om

en: 
    <b>Account:</b> %s
da: 
    <b>Konto:</b> %s

en: Buddy Alias
da: Vennealias

en: Logged In
da: Logget ind

en: Last Seen
da: Sidst set

en: Description
da: Beskrivelse

en: Spooky
da: Uhyggelig

en: Awesome
da: Fedt

en: Rockin'
da: Kanont

en: Idle %dh %02dm
da: Inaktiv %dt %02dm

en: Idle %dm
da: Inaktiv %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
da: /Venner/Ny besked...

en: /Buddies/Join a Chat...
da: /Venner/Deltag i chat...

en: /Buddies/Get User Info...
da: /Venner/Hent brugeroplysninger...

en: /Buddies/Add Buddy...
da: /Venner/Tilføj ven...

en: /Buddies/Add Chat...
da: /Venner/Tilføj chat...

en: /Buddies/Add Group...
da: /Venner/Tilføj gruppe...

en: /Tools/Buddy Pounces
da: /Værktøjer/Venneovervågning

en: /Tools/Privacy
da: /Værktøjer/Privatliv

en: /Tools/Room List
da: /Værktøjer/R_um liste

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
da[0]: %d ulæst besked fra %s
da[1]: %d ulæste beskeder fra %s

en: Manually
da: Manuelt

en: Alphabetically
da: Alfabetisk

en: By status
da: Status

en: By log size
da: Logstørrelse

en: %s disconnected
da: %s afbrudt

en: Connect
da: Tilslut

en: Re-enable Account
da: Slå konto til igen

en: <span color="red">%s disconnected: %s</span>
da: <span color="red">%s afbrudt: %s</span>

en: <b>Username:</b>
da: <b>Brugernavn:</b>

en: <b>Password:</b>
da: <b>Adgangskode:</b>

en: _Login
da: _Log ind

en: /Accounts
da: /Konti

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to Gaim!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Add/Edit</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
da: <span weight='bold' size='larger'>Velkommen til Gaim!</span>
    
    Du har ingen aktive konti. Aktivér dine kvik-besked-konti fra <b>Konti</b>-vinduet <b>Konti->Tilføj/Redigér</b>. Når du har aktiveret konti, vil du være i stand til at logge på, sætte din status og tale med dine venner.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
da: /Venner/Vis _offline venner

en: /Buddies/Show Empty Groups
da: /Venner/Vis _tomme grupper

en: /Buddies/Show Buddy Details
da: /Venner/Vis venne_detaljer

en: /Buddies/Show Idle Times
da: /Venner/Vis inaktiv tider

en: Buddies
da: Venner

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
da: Indtast brugernavnet på den person du vil tilføje til din venneliste. Du kan også skrive et alias, eller et kælenavn, for vennen. Dette vil blive brugt istedet for brugernavnet, når det er muligt.

en: Group:
da: Gruppe:

en: This protocol does not support chat rooms.
da: Denne protokol understøtter ikke chatrum.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
da: Du er på nuværende tidspunkt ikke logget på nogen protokoller som har evnen til at chatte.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
da: Indtast et alias og den nødvendige information om den chat du vil tilføje til din venneliste.

en: Please enter the name of the group to be added.
da: Indtast navnet på gruppen der skal tilføjes.

en: <GaimMain>/Accounts/
da: <GaimMain>/Konti/

en: _Edit Account
da: _Redigér konto

en: No actions available
da: Ingen handlinger tilgængelige

en: _Disable
da: _Slå fra

en: Enable Account
da: Slå konto til

en: <GaimMain>/Accounts/Enable Account
da: <GaimMail>/Konti/Aktivér konto

en: /Tools
da: /Værktøjer

en: /Buddies/Sort Buddies
da: /Venner/Sortér venner

en: %s
    
    Gaim will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
da: %s
     
    Gaim vil ikke forsøge at genforbinde til kontoen før du retter fejlen og genaktiverer kontoen.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
da: Vennen er ikke på den samme protokol som denne chat.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
da: Du er på nuværende tidspunkt ikke logget på nogen konti som kan invitere den ven.

en: Invite Buddy Into Chat Room
da: Invitér ven med i chat-rum

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
da: Indtast navnet på den bruger, du vil invitere, samt eventuelt en inviterings-besked.

en: _Buddy:
da: _Ven:

en: _Message:
da: _Besked:

en: Unable to open file.
da: Kunne ikke åbne fil.

en: <h1>Conversation with %s</h1>
da: <h1>Samtale med %s</h1>

en: Save Conversation
da: Gem samtale

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
da: Logging startet. Fremtidige beskeder i denne samtale vil blive logget.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
da: Logging stoppet. Fremtidige beskeder i denne samtale vil ikke blive logget.

en: Un-Ignore
da: Ignorér ikke

en: Ignore
da: Ignorér

en: Get Away Message
da: Hent fraværsbesked

en: Last said
da: Sidst sagt

en: Unable to save icon file to disk.
da: Kunne ikke gemme ikonfil til disken.

en: Save Icon
da: Gem ikon

en: Animate
da: Animér

en: Hide Icon
da: Skjul ikon

en: Save Icon As...
da: Gem ikon som...

en: Set Custom Icon...
da: Sæt tilpasset ikon...

en: Remove Custom Icon
da: Fjern tilpasset ikon

note: Conversation menu
en: /_Conversation
da: /_Samtale

en: /Conversation/New Instant _Message...
da: /Samtale/Ny _besked...

en: /Conversation/_Find...
da: /Samtale/_Find...

en: /Conversation/View _Log
da: /Samtale/Vis _log

en: /Conversation/_Save As...
da: /Samtale/Gem _som...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
da: /Samtale/_Ryd buffer

en: /Conversation/Se_nd File...
da: /Samtale/Se_nd fil...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
da: /Samtale/Tilføj overvågning...

en: /Conversation/_Get Info
da: /Samtale/Hent _oplysninger

en: /Conversation/In_vite...
da: /Samtale/In_vitér...

en: /Conversation/M_ore
da: /Samtale/M_ere

en: /Conversation/Al_ias...
da: /Samtale/Al_ias...

en: /Conversation/_Block...
da: /Samtale/_Blokér...

en: /Conversation/_Add...
da: /Samtale/_Tilføj...

en: /Conversation/_Remove...
da: /Samtale/_Fjern...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
da: /Samtale/Indsæt lin_k...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
da: /Samtale/Indsæt b_illede...

en: /Conversation/_Close
da: /Samtale/Luk

note: Options
en: /_Options
da: /_Valgmuligheder

en: /Options/Enable _Logging
da: /Valgmuligheder/Aktiver _logning

en: /Options/Enable _Sounds
da: /Valgmuligheder/Brug _lyde

en: /Options/Show Buddy _Icon
da: /Valgmuligheder/Vis venne_ikoner

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
da: /Valgmuligheder/Vis _formatteringslinjer

en: /Options/Show Ti_mestamps
da: /Valgmuligheder/Vis _tidsstempler

en: /Conversation/More
da: /Samtale/Mere

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
da: /Samtale

en: /Conversation/View Log
da: /Samtale/Vis log

en: /Conversation/Send File...
da: /Samtale/Send fil...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
da: /Samtale/Tilføj overvågning...

en: /Conversation/Get Info
da: /Samtale/Hent oplysninger

en: /Conversation/Invite...
da: /Samtale/Invitér...

en: /Conversation/Alias...
da: /Samtale/Alias...

en: /Conversation/Block...
da: /Samtale/Blokér...

en: /Conversation/Add...
da: /Samtale/Tilføj...

en: /Conversation/Remove...
da: /Samtale/Fjern...

en: /Conversation/Insert Link...
da: /Samtale/Indsæt link...

en: /Conversation/Insert Image...
da: /Samtale/Indsæt b_illede...

en: /Options/Enable Logging
da: /Valgmuligheder/Aktiver _logning

en: /Options/Enable Sounds
da: /Valgmuligheder/Brug lyde

en: /Options/Show Formatting Toolbars
da: /Valgmuligheder/Vis formatteringslinjer

en: /Options/Show Timestamps
da: /Valgmuligheder/Vis tidsstempler

en: /Options/Show Buddy Icon
da: /Valgmuligheder/Vis venne_ikoner

en: User is typing...
da: Bruger skriver...

en: User has typed something and stopped
da: Bruger har skrevet noget, og stoppet

note: Build the Send To menu
en: _Send To
da: _Send til

en: Topic:
da: Emne:

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
da: Ingen chattere i rummet

en: %d person in room | %d people in room
da[0]: %d person i rummet.
da[1]: %d personer i rummet.

en: Typing
da: Skriver

en: Stopped Typing
da: Stoppet med at skrive

en: Nick Said
da: Kælenavn

en: Unread Messages
da: Ulæste beskeder

en: New Event
da: Ny begivenhed

en: Confirm close
da: Bekræft lukning

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
da: Du har ulæste beskeder. Er du sikker på at du vil lukke vinduet?

en: Close other tabs
da: Luk andre faneblad

en: Close all tabs
da: Luk alle faneblade

en: Detach this tab
da: Løsriv dette faneblad

en: Close this tab
da: Luk dette faneblade

en: Close conversation
da: Luk samtale

en: Last created window
da: Sidst oprettede vindue

en: Separate IM and Chat windows
da: Seperate samtale- og chatvinduer

en: New window
da: Nyt vindue

en: By group
da: Efter gruppe

en: By account
da: Efter konto

en: Save Debug Log
da: Gem fejlsporingslog

en: Invert
da: Invertér

en: Highlight matches
da: Anmærk matches

en: _Icon Only
da: Kun _ikon

en: _Text Only
da: Kun _tekst

en: _Both Icon & Text
da: _Både ikon og tekst

en: Right click for more options.
da: Højreklik for flere muligheder

en: Level
da: Niveau

en: Select the debug filter level.
da: Vælg niveau på fejlsøgningsfilter.

en: All
da: Alle

en: Misc
da: Blandet

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: lead developer
da: hovedudvikler

en: developer
da: udvikler

en: developer & webmaster
da: udvikler & webmaster

en: support/QA
da: understøttet/QA

en: maintainer
da: vedligeholder

en: libfaim maintainer
da: libfaim vedligeholder

en: Jabber developer
da: Jabber udvikler

en: original author
da: Oprindelig forfatter

en: Arabic
da: Arabisk

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Catalan
da: Katalansk

en: Valencian-Catalan
da: Valeniensk-Katalansk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Australian English
da: Australsk-engelsk

en: Canadian English
da: Canadisk-engelsk

en: British English
da: Britisk-engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: Persian
da: Persisk

en: Finnish
da: Finsk

en: French
da: Fransk

en: Galician
da: Galesisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hindi
da: Hindu

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Italian
da: Italiensk

en: Japanese
da: Japansk

en: Georgian
da: Geogoriansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Lithuanian
da: Litausk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Dutch, Flemish
da: Hollandsk, Flamsk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese-Brazil
da: Portugisisk-Brasilien

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Albanian
da: Albansk

en: Swedish
da: Svensk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkish
da: Kurdisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
da: T.M.Thanh og Gnome-Vi holdet

en: Simplified Chinese
da: Simpelt kinesisk

en: Traditional Chinese
da: Traditionelt kinesisk

en: Amharic
da: Amharisk

en: About Gaim
da: Om Gaim

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with Gaim.  Gaim is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
da: Gaim er en modulær beskeds-klient, der understøtter AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, Gadu-Gadu og QQ på samme tid. Det er skrevet i GTK+.<BR><BR>Du må modificere og redistribuere programmet under de betingelser givet af GPL (version 2 eller senere). En kopi af GPL er indeholdt i 'COPYING' filen som blev distribueret med Gaim. Gaim er ophavsret af dens bidragsydere. Se 'COPYRIGHT' filen for den komplette liste af bidragsydere. Vi giver ingen garanti for dette program.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
da: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim på irc.freenode.net<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
da: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim på irc.freenode.net<BR><BR>

en: Current Developers
da: Nuværende udviklere

en: Crazy Patch Writers
da: Vilde patch-skrivere

en: Retired Developers
da: Tidligere udviklere

en: Current Translators
da: Nuværende oversættere

en: Past Translators
da: Tidligere oversættere

en: Debugging Information
da: Fejlsøgningsoplysninger

en: Get User Info
da: Hent brugeroplysninger

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
da: Indtast brugernavnet på den person, hvis oplysninger du gerne vil se.

en: View User Log
da: Vis bruger log

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
da: Indtast brugernavnet på den person, hvis log du gerne vil læse.

en: Alias Contact
da: Alias kontakt

en: Enter an alias for this contact.
da: Indtast et alias for denne kontakt.

en: Enter an alias for %s.
da: Indtast et alias for %s.

en: Alias Buddy
da: Lav alias for ven

en: Alias Chat
da: Alias chat

en: Enter an alias for this chat.
da: Indtast et alias for denne chat.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
da[0]: Du skal til at fjerne kontakten indeholdende %s og %d anden ven fra din venneliste. Vil du fortsætte?
da[1]: Du skal til at fjerne kontakten indeholdende %s og %d andre venner fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Contact
da: Fjern kontakt

en: _Remove Contact
da: _Fjern kontakt

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
da: Du er ved at slå gruppen %s sammen med gruppen %s. Vil du fortsætte?

en: Merge Groups
da: Slå grupper sammen

en: _Merge Groups
da: _Slå grupper sammen

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
da: Du skal til at fjerne gruppen %s og alle den indeholder fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: _Remove Group
da: _Fjern gruppe

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
da: Du skal til at slette %s fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Buddy
da: Fjern ven

en: _Remove Buddy
da: _Fjern ven

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
da: Du skal til at fjerne chatten %s fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Chat
da: Fjern chat

en: _Remove Chat
da: _Fjern chat

en: Right-click for more unread messages...
da: Højreklik for flere ulæste beskeder...

en: Change Status
da: Skift status

en: Available
da: Tilgængelig

note: Away stuff get_yahoo_status_from_gaim_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message
en: Away
da: Fraværende

en: Invisible
da: Usynlig

en: Show Buddy List
da: Vis venneliste

en: New Message...
da: Ny besked...

en: Mute Sounds
da: Slå lyde fra

en: Blink on new message
da: Blink ved ny besked

note: TODO: need a submenu to change status, this needs to "link" * to the status in the buddy list gtkstatusbox
en: Quit
da: Afslut

en: Not started
da: Ikke startet

en: Unknown
da: Ukendt

en: Finished
da: Færdig

en: Canceled
da: Annulleret

en: Waiting for transfer to begin
da: Venter på at overførsel skal starte

en: File Transfers - %d%% of %d files
da: Filoverførsler - %d%% af %d filer

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: <b>Receiving As:</b>
da: <b>Modtager som:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
da: <b>Modtager fra:</b>

en: <b>Sending To:</b>
da: <b>Sender til:</b>

en: <b>Sending As:</b>
da: <b>Sender som:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
da: Der er intet program opsat til at åbne denne type fil.

en: An error occurred while opening the file.
da: En fejl skete ved forsøg på at åbne filen.

en: Error launching %s: %s
da: Fejl ved kørsel af %s:: %s

en: Error running %s
da: Fejl ved kørsel af %s

en: Process returned error code %d
da: Proces returnerede fejlkode %d

en: Progress
da: Fremgang

en: Filename
da: Filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: Remaining
da: Tilbage

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Local File:
da: Lokal fil:

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Time Elapsed:
da: Tid gået:

en: Time Remaining:
da: Tid tilbage:

en: Close this window when all transfers _finish
da: Luk dette vindue når aller overførsler er _færdige

en: C_lear finished transfers
da: _Ryd afsluttede overførsler

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
da: Filoverførsels_detaljer

note: Resume button
en: _Resume
da: _Genoptag

en: Failed
da: Fejlede

en: Paste as Plain _Text
da: Indsæt som ren _tekst

en: _Reset formatting
da: _Nulstil formattering

en: Hyperlink color
da: Link farve

en: Color to draw hyperlinks.
da: Farve som hyperlinks skal være.

en: Hyperlink prelight color
da: Hyperlink præ-lys farve

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
da: Farve som hyperlinks skal være når musen er over dem.

en: _Copy E-Mail Address
da: _Kopier e-mail adresse

en: _Open Link in Browser
da: Åbn link i br_owser

en: _Copy Link Location
da: Kopiér link adresse

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
da: <span size='larger' weight='bold'>Ukendt filtype</span>
    
    Anvender PNG.

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
da: Ukendt filtype
    
    Anvender PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
da: <span size='larger' weight='bold'>Fejl ved skrivning af billede</span>
    
    %s

en: Error saving image
    
    %s
da: Fejl ved skrivning af billede
    
    %s

en: Save Image
da: Gem billede

en: _Save Image...
da: _Gem billede...

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Select Text Color
da: Vælg tekstfarve

en: Select Background Color
da: Vælg baggrundsfarve

en: _URL
da: _Hjemmeside

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
da: Indtast URL'en og beskrivelsen på det link du vil indsætte. Beskrivelsen er ikke krævet.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
da: Indtast adressen på henvisningen du vil indsætet.

en: Insert Link
da: Indsæt link

en: _Insert
da: _Indsæt

en: Failed to store image: %s
da: Kunne ikke gemme billede: %s

en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: This theme has no available smileys.
da: Dette tema har ingen tilgængelige smileys.

note: show everything
en: Smile!
da: Smil!

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understregning

en: Larger font size
da: Større skriftstørrelse

en: Smaller font size
da: Mindre skriftstørrelse

en: Font face
da: Skrifttype

en: Foreground font color
da: Forgrundsfarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Reset formatting
da: Nulstil formattering

en: Insert link
da: Indsæt link

en: Insert image
da: Indsæt billede

en: Insert smiley
da: Indsæt smiley

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
da: <span size='larger' weight='bold'>Samtale i %s på %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
da: <span size='larger' weight='bold'>Samtale med %s på %s</span>

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
da: System handlinger vil kun blive logget hvis "Log alle status ændringer til system log" indstillingen er slået til.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
da: Beskeder vil kun blive logget hvis "Log alle beskeder" indstillingen er slået til.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
da: Chats vil kun blive logget hvis "Log alle chats" indstillingen er slået til.

en: No logs were found
da: Ingen logs blev fundet

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
da: _Gennemse log-mappe

en: Total log size:
da: Total logstørrelse:

en: Conversations in %s
da: Samtaler i %s

en: Conversations with %s
da: Samtaler med %s

en: System Log
da: System log

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
da: Gaim %s. Prøv `%s -h' for flere oplysninger.

en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, separated by commas)
      -v, --version       display the current version and exit
da: Gaim %s
    Brug: %s [TILVALG]...
    
      -c, --config=MAPPE  brug MAPPE for opsætningsfiler
      -d, --debug         udskriv fejlsøgningsbeskeder til stdout
      -h, --help          vis denne hjælp og afslut
      -n, --nologin       log ikke ind automatisk
      -l, --login[=NAME]  automatisk login (tilvalg giver mulighed for at angive
                          hvilke konti der skal bruges, separeret med komma)
      -v, --version       display the current version and exit

en: Gaim has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the gaim
    developers by reporting a bug at
    %sbug.php
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %sgdb.php
    
    If you need further assistance, please IM either SeanEgn or 
    LSchiere (via AIM).  Contact information for Sean and Luke 
    on other protocols is at
    %scontactinfo.php
da: Gaim er gået ned og prøvet at lave en core fil.
    Dette er en fejl i softwaren og er ikke din fejl.
    
    
    Hvis du kan re-producere det du gjorde, da programmet gik ned
    kan du gøre gaim udviklerne opmærksom på det her:
    %sbug.php
    
    Sørg for at angive hvad du gjorde på tidspunktet
    og vedlæg backtrace fra core filen. Hvis du ikke ved hvordan
     du får en backtrace, så læs instruktionerne på
    %sgdb.php
    
    Hvis du kræver yderligere assistance, så kontakt enten SeanEgn 
    eller LSchiere (via AIM). Kontakt oplysninger for Sean og Luke
    på andre protokoller er på
    %scontactinfo.php

en: Open All Messages
da: Åbn alle beskeder

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Du har fået post!</span>

en: Sender
da: Afsender

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
da[0]: %s har %d ny besked.
da[1]: %s har %d nye beskeder.

en: <b>You have %d new e-mail.</b> | <b>You have %d new e-mails.</b>
da[0]: <b>Du har %d nye meddelelser.</b>
da[1]: <b>Du har %d nye meddelelser.</b>

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: The browser command "%s" is invalid.
da: Browser kommandoen "%s" er ugyldig.

en: Unable to open URL
da: Kunne ikke åbne URL

en: Error launching "%s": %s
da: Fejl ved kørsel af "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
da: 'Manuel' browser-kommandoen er blevet valgt, men ingen kommando er blevet sat.

en: The following plugins will be unloaded.
da: De følgende moduler kunne ikke udlæses.

en: Multiple plugins will be unloaded.
da: Flere moduler kunne ikke udlæses.

en: Unload Plugins
da: Udlæs udvidelsesmoduler

en: %s%s<span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Website:</span>		%s
    <span weight="bold">Filename:</span>		%s
da: %s%s<span weight="bold">Skrevet af:</span>	%s
    <span weight="bold">Web site:</span>		%s
    <span weight="bold">Filnavn:</span>		%s

en: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
da: %s
    <span foreground="#ff0000" weight="bold">Fejl: %s
    TJek modul websiden for en opdatering.</span>

en: Configure Pl_ugin
da: Konfigurér _modul

en: <b>Plugin Details</b>
da: <b>Modul detaljer</b>

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Please enter a buddy to pounce.
da: Indtast en ven der skal overvåges.

en: New Buddy Pounce
da: Tilføj overvågning

en: Edit Buddy Pounce
da: Redigér overvågning

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
da: Overvåg hvem

en: _Buddy name:
da: _Vennenavn:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
da: Overvåg når ven...

en: Si_gns on
da: Lo_gger på

en: Signs o_ff
da: Logger _af

en: Goes a_way
da: Bliver _fraværende

en: Ret_urns from away
da: _Returnerer fra fravær

en: Becomes _idle
da: Bliver _inaktiv

en: Is no longer i_dle
da: Ikke _længere er inaktiv.

en: Starts _typing
da: Starter med at _skrive

en: P_auses while typing
da: P_ause ved tastning

en: Stops t_yping
da: Stopper med at s_krive

en: Sends a _message
da: Sender en _besked

note: Create the "Action" frame.
en: Action
da: Handling

en: Ope_n an IM window
da: _Åbn et besked-vindue

en: _Pop up a notification
da: _Popup en påmindelse

en: Send a _message
da: Send en _besked

en: E_xecute a command
da: _Kør en kommando

en: P_lay a sound
da: _Afspil en lyd

en: Brows_e...
da: _Gennemse...

en: Br_owse...
da: G_ennemse...

en: Pre_view
da: Forhånds_visning

en: P_ounce only when my status is not available
da: Over_våg kun når min status er ikke tilgængelig

en: _Recurring
da: _Gentages

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
da: Er du sikker på at du vil slette overvågningen på %s for %s?

en: Pounce Target
da: Overvåg mål

en: Recurring
da: Gentages

en: Buddy Pounces
da: Venneovervågninger

en: %s has started typing to you (%s)
da: %s er begyndt at skrive til dig (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
da: %s er stoppet i skrivningen til dig (%s)

en: %s has signed on (%s)
da: %s er logget ind (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
da: %s returnerede fra inaktivitet (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
da: %s returnerede fra fravær (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
da: %s er stoppet med at skrive til dig (%s)

en: %s has signed off (%s)
da: %s er logget ud (%s)

en: %s has become idle (%s)
da: %s blev inaktiv (%s)

en: %s has gone away. (%s)
da: %s er nu fraværende. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
da: %s har sendt dig en besked. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
da: Ukendt handling. Venligst rapportér dette!

en: Smiley theme failed to unpack.
da: Smiley-tema kunne ikke udpakkes.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
da: Vælg et smiley-tema som du gerne vil bruge fra listen forneden. Nye temaer kan installeres ved at træk-og-slippe dem ind i tema listen.

en: Icon
da: Ikon

en: System Tray Icon
da: Statusområde ikon

en: _Show system tray icon:
da: _Vis statusområde ikon:

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: On unread messages
da: Ulæste beskeder

en: Conversation Window Hiding
da: Skjul beskedsamtalevindue

en: _Hide new IM conversations:
da: _Skjul nye samtaler:

en: When away
da: Hvis fraværende

note: All the tab options!
en: Tabs
da: Faner

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
da: Vis beskeder og chats i fanebladsvinduer

en: Show close b_utton on tabs
da: Vis _luk knapper på faneblade

en: _Placement:
da: _Placering:

en: Bottom
da: Bund

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Left Vertical
da: Venstre-vertikalt

en: Right Vertical
da: Højre-vertikalt

en: N_ew conversations:
da: _Nye samtaler:

en: Show _formatting on incoming messages
da: Vis _formatteringslinje på nye beskeder

en: Show buddy _icons
da: Vis venne_ikoner

en: Enable buddy ic_on animation
da: Aktivér animation af venneikoner

en: _Notify buddies that you are typing to them
da: _Fortæl venner at du er ved at skrive til dem

en: Highlight _misspelled words
da: Frem_hæv forkert stavede ord

en: Use smooth-scrolling
da: Brug blød rullebjælke

en: F_lash window when IMs are received
da: _Blink vindue når beskeder modtages

en: Default Formatting
da: Standard formattering

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
da: Dette er hvordan dine udgående beskeder vil se ud når du bruger protokoller der understøtter formattering. :)

en: IP Address
da: IP-adresse

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
da: <span style="italic">Eksempel: stunserver.org</span>

en: _Autodetect IP address
da: Find IP-adresse _automatisk

en: Public _IP:
da: Offentlig _IP-adresse:

en: Ports
da: Porte

en: _Manually specify range of ports to listen on
da: Angiv _manuelt område af porte der skal lyttes på

en: _End port:
da: Slut _port:

en: Proxy Server
da: Server

en: No proxy
da: Ingen mellemvært

en: _User:
da: _Bruger:

en: GNOME Default
da: GNOME standard

en: Manual
da: Andet program

en: Browser Selection
da: Browservalg

en: _Open link in:
da: _Åbn link i:

en: Browser default
da: Browser standard

en: Existing window
da: Eksisterende vindue

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: _Manual:
    (%s for URL)
da: _Manuelt:
    (%s for URL)

en: Log _format:
da: Log_format:

en: Log all _instant messages
da: _Log alle samtaler

en: Log all c_hats
da: Log alle c_hats

en: Log all _status changes to system log
da: Log alle _status ændringer til systemlog

en: Sound Selection
da: Lydvalg

en: Quietest
da: Mest stille

en: Quieter
da: Mere stille

en: Quiet
da: Stille

en: Loud
da: Høj

en: Louder
da: Højere

en: Loudest
da: Højest

en: Sound Method
da: Lydmetode

en: _Method:
da: _Metode:

en: Console beep
da: Konsol-bip

en: Automatic
da: Automatisk

en: Command
da: Kommando

en: No sounds
da: Ingen lyde

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
da: Lydk_ommando:
    (%s for filnavn)

en: Sound Options
da: Lydindstillinger

en: Sounds when conversation has _focus
da: Lyde når samtale har _fokus

en: Enable sounds:
da: Aktivér lyde:

en: Only when available
da: Kun når tilgængelig

en: Only when not available
da: Kun når ikke tilgængelig

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: Sound Events
da: Lydhandlinger

en: Play
da: Afspil

en: Event
da: Begivenhed

en: Reset
da: Nulstil

en: Choose...
da: Vælg...

en: _Report idle time:
da: _Rapportér inaktiv tid:

en: From last sent message
da: Fra sidste sendte besked

en: Based on keyboard or mouse use
da: Baseret på keyboard- eller musebrug

en: _Auto-reply:
da: _Automatisk svar:

en: When both away and idle
da: Når både fraværende og inaktiv

note: Auto-away stuff
en: Auto-away
da: Automatisk fraværende

en: Change status when _idle
da: Skift status ved inaktivitet

en: _Minutes before changing status:
da: _Minutter før du ændrer status:

en: Change _status to:
da: Skift _status til:

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
da: Status ved opstart

en: Use status from last _exit at startup
da: Brug status fra sidste _afslutning ved opstart

en: Status to a_pply at startup:
da: Status som skal anvendes ved opstart:

en: Interface
da: Grænseflade

en: Smiley Themes
da: Smiley-temaer

en: Sounds
da: Lydeffekter

en: Network
da: Netværk

en: Status / Idle
da: Status / inaktiv

en: Allow all users to contact me
da: Tillad alle brugere at kontakte mig

en: Allow only the users on my buddy list
da: Tillad kun brugere på min venneliste

en: Allow only the users below
da: Tillad kun brugerne forneden

en: Block all users
da: Blokér alle brugere

en: Block only the users below
da: Blokér kun brugerne forneden

en: Privacy
da: Privatliv

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
da: Ændringer til privatlivs-indstillinger virker straks.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
da: Sæt privatlivsindstillinger for:

en: Permit User
da: Tillad bruger

en: Type a user you permit to contact you.
da: Angiv en bruger, du vil tillade at kontakte dig.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
da: Indtast navnet på den bruger, som der har lov til at kontakte dig.

en: _Permit
da: _Tillad

en: Allow %s to contact you?
da: Tillad %s at kontakte dig?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
da: Er du sikker på at du vil tillade %s at kontakte dig?

en: Block User
da: Blokér bruger

en: Type a user to block.
da: Angiv en bruger at blokere.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
da: Indtast navnet på brugeren som du vil blokere.

en: Block %s?
da: Blokér %s?

en: Are you sure you want to block %s?
da: Er du sikker på at du vil blokere %s?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Apply
da: Anvend

en: That file already exists
da: Den fil eksisterer allerede

en: Would you like to overwrite it?
da: Vil du overskrive den?

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Choose New Name
da: Vælg nyt navn

en: Save File...
da: Gem fil...

en: Open File...
da: Åbn fil...

en: Select Folder...
da: Vælg mappe

en: _Add
da: _Tilføj

en: Room List
da: Rumliste

note: list button
en: _Get List
da: _Hent liste

note: add button
en: _Add Chat
da: _Tilføj chat

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte gemte statusser?

note: Use button
en: _Use
da: _Brug

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
da: Titel allerede i brug. Du skal vælge en unik titel.

en: Different
da: Forskellig

en: _Title:
da: _Titel:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
da: Brug en _anden status for nogle konti

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
da: G_em og brug

en: Buddy logs in
da: Ven logger ind

en: Buddy logs out
da: Ven logger ud

en: Message received
da: Besked modtaget

en: Message received begins conversation
da: Besked modtaget begynder samtale

en: Message sent
da: Besked sendt

en: Person enters chat
da: Person kommer ind i chat

en: Person leaves chat
da: Person forlader chat

en: You talk in chat
da: Du taler i chat

en: Others talk in chat
da: Andre snakker i chat

en: Someone says your screen name in chat
da: Nogle siger dit brugernavn i chat

en: GStreamer Failure
da: GStreamer fejl

en: GStreamer failed to initialize.
da: GStreamer kunne ikke initialiseres.

note: connect to the server
en: Connecting
da: Tilslutter

en: Waiting for network connection
da: Venter på netværksforbindelse

en: The following error has occurred loading %s: %s
da: Den følgende fejl opstod ved indlæsning: %s %s

en: Failed to load image
da: Kunne ikke indlæse billede

en: Cannot send folder %s.
da: Kan ikke sende mappe %s.

en: Gaim cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually
da: Gaim kan ikke overføre en mappe. Du skal sende filerne individuelt

en: You have dragged an image
da: Du har trukket et billede

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
da: Du kan sende dette billede som en filoverførsel, vedlægge det til en besked, eller bruge det som venneikonet for denne bruger.

en: Set as buddy icon
da: Sæt som venneikon

en: Send image file
da: Send billedfil

en: Insert in message
da: Indsæt i besked

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
da: Vil du sætte det som venneikon for denne bruger?

en: You can send this image as a file transfer or embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
da: Du kan sende dette billede som en filoverførsel, vedlægge det til en besked, eller bruge det som venneikonet for denne bruger.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
da: Du kan indsætte dette billede i beskeden, eller bruge det som venneikon for denne bruger

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of the desktop item types are crap like * "MIME Type" (I have no clue how that would be a desktop item) and "Comment"... nothing we can really * send.  The only logical one is "Application," but do we really want to send a binary and nothing 
en: Cannot send launcher
da: Kan ikke sende starter

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
da: Du har trukket en skrivebords starter. Højst sandsynligt vil du sende hvad starteren peger på og ikke starten selv.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
da: <b>Fil:</b> %s
    <b>Filstørrelse:</b> %s
    <b>Billedstørrelse:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
da: Venneikon

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
da: Filen "%s" er for stor for %s. Venligst prøv et mindre billede.

en: Icon Error
da: Ikon fejl

en: Could not set icon
da: Kunne ikke opsætte ikon

en: Failed to open file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne fil "%s": %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
da: Kunne ikke indlæse billeder "%s": årsag ikke kendt, måske en ødelagt billedefil

en: Save File
da: Gem fil

en: Select color
da: Vælg farve

en: Display Statistics
da: Vis statistikker

en: Response Probability:
da: Svar sandsynlighed:

en: Statistics Configuration
da: Statistik konfiguration

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
da: Maksimal svar-udløbstid:

en: minutes
da: minutter

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
da: Maksimal sidst set forskel:

note: threshold spinner
en: Threshold:
da: Grænseværdi:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
da: Tilgængelighedsforudsigelse for kontakt

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
da: Tilængelighedsforudsigelses-udvidelsesmodul.

note: *  summary
en: The contact availability plugin (cap) is used to display statistical information about buddies in a users contact list.
da: Tilgængelighedsforudsigelses-udvidelsesmodulet (cap) bruges til at vise statistik-information om venner i en brugers kontaktliste.

en: Buddy is idle
da: Ven er inaktiv

en: Buddy is away
da: Ven er fraværende

en: Buddy is "extended" away
da: Ven er "udvidet" fraværende

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
da: Ven er mobil

en: Buddy is offline
da: Ven er offline

en: Point values to use when...
da: Værdier der skal bruges når...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
da: Vennen med den <i>højeste score</i> er den ven som vil have prioritet i kontakten.

en: Use last buddy when scores are equal
da: Brug den sidste ven når score er lige

en: Point values to use for account...
da: Værdier der skal bruges til konto...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
da: Kontaktsprioritet

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
da: Giver mulighed for at kontrollere værdierne associeret med venners forskellige status.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
da: Giver mulighed for at ændre værdierne af inaktiv/fraværende/offline status for venner i kontaktprioritets beregninger.

en: Conversation Colors
da: Samtalefarver

en: Customize colors in the conversation window
da: Tilpas farver i samtalevinduet

en: Error Messages
da: Fejlbeskeder

en: Highlighted Messages
da: Fremhæv beskeder

en: System Messages
da: Systembeskeder

en: Sent Messages
da: Sendte beskeder

en: Received Messages
da: Modtaget beskeder

en: Select Color for %s
da: Vælg farve for %s

en: General
da: Generelt

en: Ignore incoming format
da: Ignorér indkomne format

en: Apply in Chats
da: Anvend i chat

en: Apply in IMs
da: Tilføj i kvik-beskeder

en: By conversation count
da: Efter antallet af samtaler

en: Conversation Placement
da: Samtale placering

en: Number of conversations per window
da: Antal af samtaler pr. vindue

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
da: Seperate besked- og chatvinduer når der placeres med tal

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
da: EkstraPlacering

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
da: Ekstra placeringsmuligheder for samtaler.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
da: Begræns antallet af samtaler pr. vindue, med mulighed for seperate samtale- og chatvinduer.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
da: Gaim demonstrations-modul

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
da: Et eksempels-modul der gør forskellige ting - se beskrivelsen.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
da: Dette er et virkeligt fedt modul, der gør en masse ting:
    - Det fortæller hvem der skrev programmet når du logger ind
    - Det skriver al indkommende tekst bagvendt
    - Det sender en besked til folk på din venneliste straks når de logger på

en: Cursor Color
da: Markør farve

en: Secondary Cursor Color
da: Sekundær markør farve

en: Hyperlink Color
da: Link farve

en: GtkTreeView Expander Size
da: GtkTreeView udfoldelses-pil størrelse

en: GtkTreeView Horizontal Separation
da: GtkTreeView horisontal separering

en: Conversation Entry
da: Samtaler

en: Conversation History
da: Samtale historik

en: Log Viewer
da: Loglæser

en: Request Dialog
da: Anmodnings dialog

en: Notify Dialog
da: Påmindelses dialog

en: GtkTreeView Indent Expanders
da: GtkTreeView indryknings pile

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Select Font for %s
da: Vælg skrifttype for %s

en: Select Interface Font
da: Vælg grænseflade skrifttype

en: GTK+ Interface Font
da: GTK+ grænseflade skrifttype

en: GTK+ Text Shortcut Theme
da: GTK+ tekst genvejstema

en: Interface colors
da: Grænseflade farver

en: Widget Sizes
da: Størrelse på kontroller

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Tools
da: Værktøjer

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
da: Skriv indstillinger til %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
da: Genindlæs gtkrc filer

en: Gaim GTK+ Theme Control
da: Gaim GTK+ tema kontrol

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
da: Giver adgang til fælles brugte gtkrc indstillinger.

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
da: Musebevægelses opsætning

en: Middle mouse button
da: Midterste museknap

en: Right mouse button
da: Højre museknap

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
da: _Visuel bevægelsesvisning

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
da: Musebevægelser

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
da: Giver understøttelse for musebevægelser

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
da: Giver understøttelse for musebevægelser i samtalevinduer.
    Træk i den midterste knap for at udføre forskellige handlinger:
    
    Træk ned og derefter til højre, for at lukke en samtale.
    Træk op og derefter til venstre, for at skifte til den forrige samtale.
    Træk op og derefter til højre, for at skifte til den næste samtale.

en: Instant Messaging
da: Øjeblikkelig besked

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
da: Vælg en person fra adressebogen forneden, eller tilføj en ny person.

note: "Search"
en: Search
da: Søg

note: "New Person" button
en: New Person
da: Ny person

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
da: Vælg ven

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
da: Vælg en person fra din adressebog at tilføje denne ven til, eller tilføj en ny person.

note: Add the expander
en: User _details
da: Bruger_detaljer

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
da: _Associér ven

en: None
da: Ingen

en: Unable to send e-mail
da: Kunne ikke sende e-mail.

en: The evolution executable was not found in the PATH.
da: Den ekskvebar Evolution fil blev ikke fundet i PATH.

en: An e-mail address was not found for this buddy.
da: En e-post-adresse blev ikke fundet for denne ven.

en: Add to Address Book
da: Tilføj til adressebog

en: Send E-Mail
da: Send e-mail

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
da: Evolution-integrering opsætning

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
da: Vælg alle konti som venner automatisk skal tilføjes til.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
da: Evolution-integration

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
da: Giver integration med Evolution

en: Please enter the person's information below.
da: Indtast personens oplysninger forneden.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
da: Indtast vennens brugernavn og konto type forneden.

en: Account type:
da: Konto type:

note: Optional Information section
en: Optional information:
da: Valgfri oplysninger:

en: First name:
da: Fornavn:

en: Last name:
da: Efternavn:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
da: GTK signal test

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
da: Test for at se at alle grafiske handlinger virker korrekt.

en: History
da: Historik

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
da: Minimer ved fravær

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
da: Minimerer vennelisten og dine samtaler når du er fraværende.

en: Mail Checker
da: Post-overvåger

en: Checks for new local mail.
da: Tjekker for lokal post.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
da: Tilføjer en lille boks til vennelisten der viser om du har ny post.

en: Markerline
da: Markeringslinje

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
da: Tegn en linje for indikering af nye beskeder i en samtale.

en: Draw Markerline in
da: Tegn markeringslinje i

en: _IM windows
da: Besked-v_induer

en: C_hat windows
da: C_hat-vinduer

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
da: En musik-beskeds session er blevet anmodet. Klik på MM-ikonet for at acceptere.

en: Music messaging session confirmed.
da: Musik beskeds-session bekræftet.

en: Music Messaging
da: Musik beskeder

en: There was a conflict in running the command:
da: Der var en konflikt ved kørsel af kommandoen:

en: Error Running Editor
da: Fejl ved kørsel tekstredigering

en: The following error has occurred:
da: Den følgende fejl er opstået:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
da: Musik beskeder opsætning

en: Score Editor Path
da: Sti til score editor

en: _Apply
da: _Anvend

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
da: Musik besked modul for samarbejdskomposition

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
da: Musik beskeds modulet tillader flere bruger af gangen, til samtidig at arbejde på et stykke musik ved at redigere en fælles score i real-time.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
da: Påmind for

en: 	_Only when someone says your screen name
da: 	_Kun når nogle siger dit brugernavn

en: _Focused windows
da: _Fokuserede vinduer

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
da: Påmindelse-metoder

en: Prepend _string into window title:
da: Indsæt _streng i vinduets titel:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
da: Indsæt antal af nye beskeder ind i vinduets titel

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
da: Indsæt antal af nye beskeder ind i _X-område

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
da: Sæt vindueshåndterings-vinket "_URGENT" ("haster")

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
da: H_æv samtalevindue

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
da: Fjernelse af påmindelse

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
da: Fjern når samtalevindue får _fokus

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
da: Fjern når samtalevindue modtage_r klik

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
da: Fjern når der bliver skreve_t i samtalevindue

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
da: Fjern når en _besked bliver sendt

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
da: Fjern når der skiftes til samtale fanebla_d

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
da: Påmindelse af beskeder

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
da: Giver mulighed for at påminde dig om ulæste beskeder på forskellige måder.

en: Raw
da: Rå

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
da: Giver dig mulighed for at sende rå inddata til text-baserede protokoller.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
da: Giver dig mulighed for at sende rå inddata til text-baserede protokoller (Jabber, MSN, IRC, TOC. Tryk 'Enter' i tekstfeltet for at sende. Hold øje med fejlsøgningsvinduet.

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
da: Du bruger Gaim version %s. Den nyeste version er %s.<hr>

en: <b>ChangeLog:</b>
    %s<br><br>
da: <b>Ændringer:</b>
    %s<br><br>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
da: Du kan få version %s fra:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: New Version Available
da: Ny version tilgængelig

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
da: Påmindelse om nye udgivelser

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
da: Tjekker periodisk efter nye udgivelser.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
da: Tjeker periodisk efter nye udgivelser og viser brugeren hvilke ændringer der er i den nye udgivelse.

en: Duplicate Correction
da: Dublet rettelse

en: The specified word already exists in the correction list.
da: Det angivne ord findes allerede i rettelseslisten.

en: Text Replacements
da: Tekst erstatninger

en: You type
da: Du skriver

en: You send
da: Du sender

en: Whole words only
da: Kun hele ord

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Add a new text replacement
da: Tilføj en ny tekst erstatning

en: You _type:
da: Du s_kriver:

en: You _send:
da: Du _sender:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
da: _Præcist match på store og små bogstaver

en: Only replace _whole words
da: Erstat kun _hele ord

en: General Text Replacement Options
da: Generelle teksterstatnings indstillinger

en: Enable replacement of last word on send
da: Slå erstatning af sidste ord ved send på

en: Text replacement
da: Teksterstatning

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
da: Erstatter tekst i udgående beskeder udfra bruger-definerede regler.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
da: Horisontal venneliste

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
da: En horisontal kørende version af vennelisten.

en: Display Timestamps Every
da: Vis tidsstempler hver

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
da: Tidsstempel

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
da: Vis iChat-agtige tidsstempler

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
da: Vis iChat-agtige tidsstempler hvert N'te minut.

en: Timestamp Format Options
da: Formatteringsindstillinger for tidsstempel

en: _Force (traditional Gaim) 24-hour time format
da: _Tving (traditionel Gaim) 24-timers format

en: Show dates in...
da: Vis datoer i...

en: Co_nversations:
da: _Samtaler:

en: For delayed messages
da: For forsinkede beskeder

en: For delayed messages and in chats
da: For forsinkede beskeder og i chats

en: _Message Logs:
da: _Besked logs:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
da: Tidsstempel format for beskeder

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
da: Definerer formatet på tidsstempler i beskeder.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
da: Dette modul tillader brugeren selv at definere formatet på tidsstempler i samtaler og logs.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
da: <font color='#777777'>Loggede ud.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
da: XMPP-konsol

en: Account:
da: Konto:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
da: <font color='#777777'>Ikke forbundet til XMPP</font>

en: Insert an <iq/> stanza.
da: Indsæt en <iq/>-stanza.

en: Insert a <presence/> stanza.
da: Indsæt en <presence/>-stanza.

en: Insert a <message/> stanza.
da: Indsæt et <message/>-vers.

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
da: Send og modtag rå XMPP-stanzas.

note: *  description
en: This plugin is useful for debbuging XMPP servers or clients.
da: Dette udvidelsesmodul er nyttigt for fejlsøgning af XMPP-servere eller klienter.

en: Opacity:
da: Ugennemsigtighed:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
da: Beskedsamtalevinduer

en: _IM window transparency
da: Beskedvinduer gennemsigtighed

en: _Show slider bar in IM window
da: Vis rullebjælke i besked-vindue

en: Remove IM window transparency on focus
da: Fjern samtalevindue gennemsigtighed ved fokus

en: Always on top
da: Altid øverst

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
da: Venneliste vindue

en: _Buddy List window transparency
da: Venneliste vindue gennemsigtighed

en: Remove Buddy List window transparency on focus
da: Fjern venneliste vindue gennemsigtighed ved fokus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
da: Gennemsigtighed

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
da: Variabel gennemsigtighed for venneliste og samtaler.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
da: Dette modul giver dig mulighed variabel alpha gennemsigtighed i samtale-vinduer og vennelisten.
    
    * Bemærk: Dette modul kræver Win2000 eller bedre.

en: GTK+ Runtime Version
da: GTK+ kørselstidsversion

note: Autostart
en: Startup
da: Opstart

en: _Start Gaim on Windows startup
da: _Start Gaim ved Windows opstart

en: _Dockable Buddy List
da: _Dockbar venneliste

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
da: _Hold vennelistevinduet øverst:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
da: Kun når docked

en: _Flash window when chat messages are received
da: _Blink vindue når chat-beskeder modtages

en: WinGaim Options
da: WinGaim Indstillinger

en: Options specific to Windows Gaim.
da: Indstilinger specifikke for Windows Gaim.

en: Provides options specific to Windows Gaim, such as buddy list docking.
da: Giver muligheder specifikt til Windows Gaim, såsom venneliste dokning.

en: accounts
da: konti

en: Password is required to sign on.
da: Adgangskode er krævet for at logge på.

en: Enter password for %s (%s)
da: Indtast adgangskode for %s (%s)

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Save password
da: Gem adgangskode

en: Missing protocol plugin for %s
da: Manglende protokolmodul for %s

en: New passwords do not match.
da: Nye adgangskoder er ikke ens.

en: Fill out all fields completely.
da: Udfyld alle felter fuldstændigt.

en: Original password
da: Oprindelig adgangskode

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password (again)
da: Ny adgangskode (igen)

en: Change password for %s
da: Skift adgangskode for %s

en: Please enter your current password and your new password.
da: Indtast din nuværende og nye adgangskode.

en: Change user information for %s
da: Skift bruger oplysninger for %s

en: Set User Info
da: Ret brugeroplysninger

en: buddy list
da: venneliste

en: %d buddy from group %s was not removed because it belongs to an account which is disabled or offline.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because they belong to accounts which are currently disabled or offline.  These buddies and the group were not removed.
da[0]: %d ven fra gruppe %s blev ikke fjernet fordi den tilhører en konto som er slået fra eller offline. Denne ven og gruppen blev ikke flyttet.
da[1]: %d venner fra gruppe %s blev ikke fjernet fordi de tilhører en konto som er slået fra eller offline. Disse venner og gruppen blev ikke flyttet.

en: Group not removed
da: Gruppe ikke fjernet

en: Registration Error
da: Fejl under registrering

en: +++ %s signed on
da: +++ %s loggede på

en: +++ %s signed off
da: +++ %s loggede ud

en: Unable to send message: The message is too large.
da: Kunne ikke sende besked: Beskeden er for lang.

en: Unable to send message to %s.
da: Kunne ikke sende besked til %s.

en: The message is too large.
da: Beskeden er for lang.

en: Unable to send message.
da: Kunne ikke sende besked.

en: Send Message
da: Send besked

en: _Send Message
da: _Send besked

en: %s entered the room.
da: %s er nu i rummet.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
da: %s [<I>%s</I>] trådte ind i rummet.

en: You are now known as %s
da: Du er nu kendt som %s

en: %s is now known as %s
da: %s kalder sig nu for %s

en: %s left the room.
da: %s forlod rummet.

en: %s left the room (%s).
da: %s forlod rummet (%s).

en: No name
da: Intet navn

en: Failed to get connection: %s
da: Kunne ikke opnå forbindelse: %s

en: Failed to get name: %s
da: Kunne ikke hente navn: %s

en: Failed to get serv name: %s
da: Kunne ikke hente servernavn: %s

en: Unable to create new resolver process
da: Kunne ikke oprette ny opløsningsproces

en: Unable to send request to resolver process
da: Kunne ikke sende forespørgelse til opløsningsproces

en: Error resolving %s:
    %s
da: Fejl ved opløsning af %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
da: Fejl ved opløsning af %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
da: Fejl ved indlæsning fra opløsningsproces:
    %s

en: EOF while reading from resolver process
da: EOF ved læsning fra resolver-proces

en: Thread creation failure: %s
da: Fejl ved oprettelse af tråd: %s

en: Unknown reason
da: Ukendt grund

en: Error reading %s: 
    %s.
da: Fejl ved læsning af %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
da: Fejl ved skrivning til %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
da: Fejl da %s skulle tilgås: 
    %s.

en: Directory is not writable.
da: Mappe er ikke skrivebar.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
da: Kan ikke sende en tom fil.

en: Cannot send a directory.
da: Kan ikke sende en mappe.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
da: %s er ikke en normal fil. Nægter at overskrive den.

en: %s wants to send you %s (%s)
da: %s vil sende dig %s (%s)

en: %s wants to send you a file
da: %s vil sende dig en fil

en: Accept file transfer request from %s?
da: Acceptér filoverførsel anmodning fra %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
da: En fil er nu tilgængelig for download fra:
    Fjern vært: %s
    Fjern port: %d

en: %s is offering to send file %s
da: %s tilbyder at sende filen %s

en: %s is not a valid filename.
da: %s er ikke et gyldigt filnavn.

en: Offering to send %s to %s
da: Tilbyder at sende %s til %s

en: Starting transfer of %s from %s
da: Starter overførsel af %s fra %s

en: Transfer of file %s complete
da: Overførsel af filen %s færdig

en: File transfer complete
da: Filoverførsel færdig

en: You canceled the transfer of %s
da: Du annullerede overførslen af %s

en: File transfer cancelled
da: Filoverførsel annulleret

en: %s canceled the transfer of %s
da: %s annullerede overførslen af %s

en: %s canceled the file transfer
da: %s annullerede filoverførslen

en: File transfer to %s failed.
da: Filoverførsel til %s fejlede.

en: File transfer from %s failed.
da: Filoverførsel fra %s fejlede.

en: Run the command in a terminal
da: Kør kommandoen i en terminal

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "aim"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "gg"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "icq"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "irc"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "msnim"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "sip"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "xmpp"-adresser, hvis aktiveret.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
da: Kommandoen brugt til at håndtere "ymsgr"-adresser, hvis aktiveret.

en: The handler for "aim" URLs
da: Håndtering af "aim"-adresser

en: The handler for "gg" URLs
da: Håndteringen af "gg"-adresser

en: The handler for "icq" URLs
da: Håndteringen af "icq"-adresser

en: The handler for "irc" URLs
da: Håndteringen af "irc"-adresser

en: The handler for "msnim" URLs
da: Håndteringen af "msnim"-adresser

en: The handler for "sip" URLs
da: Håndteringen af "sip"-adresser

en: The handler for "xmpp" URLs
da: Håndteringen af "xmpp"-adresser

en: The handler for "ymsgr" URLs
da: Håndteringen af "ymsgr"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "aim"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "gg"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "icq"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "irc"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "msnim"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "sip"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "xmpp"-adresser.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skulle håndtere "ymsgr"-adresser.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
da: Sand hvis kommandoen brugt til at håndtere denne type af adresse skal køres i en terminal.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "aim"-adresser

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "gg"-adresser

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "icq"-adresser

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "irc"-adresser

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "msnim"-adresser

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "sip"-adresser

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "xmpp"-adresser

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "ymsgr"-adresser

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
da: <b><font color="red">Loggeren har ingen læse funktion</font></b>

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Old Gaim
da: Gammel Gaim

en: Logging of this conversation failed.
da: Logging af denne samtale fejlede.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
da: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-SVAR&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
da: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-SVAR&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
da: <font color="red"><b>Kunne ikke finde logsti!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
da: <font color="red"><b>Kunne ikke læse filen: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
da: (%s) %s <AUTO-SVAR>: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
da: Du bruger %s, men dette udvidelsesmodul kræver %s.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
da: Modul magi fejlede %d (krævede %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
da: ABI versions fejl %d.%d.x (kræver %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions
da: Modul implementerer ikke alle de krævede funktioner

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
da: Det krævede udvidelsesmodul %s blev ikke fundet. Installér modulet og prøv igen.

en: Gaim encountered errors loading the plugin.
da: Gaim kunne ikke indlæse modulet.

en: The required plugin %s was unable to load.
da: Det krævede modul %s kunne ikke indlæses.

en: Gaim was unable to load your plugin.
da: Gaim kunne ikke indlæse dit modul.

en: The dependent plugin %s failed to unload.
da: Det krævede modul %s kunne ikke udlæses.

en: Gaim encountered errors unloading the plugin.
da: Gaim kunne ikke udlæse modulet.

en: Autoaccept
da: Acceptér automatisk

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
da: Acceptér automatisk filoverførsesanmodning fra valgte brugere.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
da: Acceptér automatisk filoverførsel af "%s" fra "%s" fuldført.

en: Autoaccept complete
da: Automatisk accept fuldført

en: When a file-transfer request arrives from %s
da: Når der ankommer en filoverførselsanmodning fra %s

en: Set Autoaccept Setting
da: Sæt automatisk accept indstillinger

en: _Save
da: _Gem

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Ask
da: Spørg

en: Auto Accept
da: Acceptér automatisk

en: Auto Reject
da: Afvis automatisk

en: Autoaccept File Transfers...
da: Acceptér automatisk filoverførsler...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
da: Sti til at gemme filerne i
    (Venligst angiv fuld sti)

en: Automatically reject from users not in buddy list
da: Afvis automatisk fra brugere der ikke er i min venneliste

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
da: Påmind med en popup når en automatisk accepteret filoverførelse er fuldført
    (kun hvis der ikke er nogen konversation med senderen)

en: Autoreply
da: Automatisk svar

en: Autoreply for all the protocols
da: Automatisk svar for alle protokollerne

en: This plugin lets you set autoreply message for any protocol. You can set the global autoreply message from the Plugin-options dialog. To set some specific autoreply message for a particular buddy, right click on the buddy in the buddy-list window. To set autoreply messages for some account, go to the `Advanced' tab of the Account-edit dialog.
da: Dette udvidelsesmodul tillader dig at sætte automatisk svarbesked for enhver protokol. Du kan sætte en global automatisk svarbesked fra udvidelsesmodulets.valgmulighedsvindue. For at sætte en specifik automatisk svarbesked for en bestemt ven, højreklik på vennen i venneliste-vinduet. For at sætte en automatisk svarbesked for bestemte konti, gå til "Avanceret"-fanen i Konto-redigér-vinduet.

note: XXX: There should be a way to reset to the default/account-default autoreply
en: Set autoreply message for %s
da: Sæt automatisk svarbesked for %s

en: Set Autoreply Message
da: Sæt automatisk svarbesked

en: The following message will be sent to the buddy when the buddy sends you a message and autoreply is enabled.
da: Følgende besked vil blive sendt til vennen når vennen sender dig en besked og automatisk svarbesked er aktiveret.

en: Set _Autoreply Message
da: Sæt _automatisk svarbesked

en: Autoreply message
da: Automatisk svarbesked

en: Send autoreply messages when
da: Send automatisk svarbesked når

en: When my account is _away
da: Når min konto er _væk

en: When my account is _idle
da: Når min konto er _fraværende

en: _Default reply
da: _Standard-svar

en: Status message
da: Status-besked

en: Autoreply with status message
da: Automatisk svar med statusbesked

en: Always when there is a status message
da: Altid når der er en statusbesked

en: Only when there's no autoreply message
da: Kun når der ikke er nogen automatisk svarbesked

en: Delay between autoreplies
da: Forsinkelse mellem automatisk svar

en: _Minimum delay (mins)
da: _Mindste forsinkelse (mins)

en: Times to send autoreplies
da: Antal gange der sendes automatisk svar

en: Ma_ximum count
da: Maksimum tæller

en: I am currently not available. Please leave your message, and I will get back to you as soon as possible.
da: Jeg er ikke til stede. Vær venlig at efterlade en besked, og jeg vil vende tilbage til dig hurtigst muligt.

en: Notes
da: Noter

en: Enter your notes below...
da: Indtast dine noter nedenfor...

en: Edit Notes...
da: Redigér noter...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
da: Venne-noter

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
da: Gem noter på bestemte venner.

note: *  summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
da: Tilføjer muligheden for at gemme noter for venner på din venneliste.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
da: Kode test

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with gaim.
da: Test koderne der kom med gaim.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
da: DBus-eksempel

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
da: DBus modul eksempel

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
da: Gaim filkontrol

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
da: Giver mulighed for at kontrollere Gaim ved at skrive kommandoer i en fil.

en: Minutes
da: minutter

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
da: Inaktivs opsætter

en: Set Account Idle Time
da: Sæt inaktiv tid for konto

en: _Set
da: _Sæt

en: None of your accounts are idle.
da: Ingen af dine konti er inaktive.

en: Unset Account Idle Time
da: Fjern inaktiv tid for konto

en: _Unset
da: _Fjern

en: Set Idle Time for All Accounts
da: Sæt inaktiv tid for alle konti

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
da: Fjern inaktiv tid fra alle inaktive konti

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
da: Tillader dig at manuelt sætte op hvor lang tid du har været inaktiv.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
da: IPC Test Klient

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
da: Test modul IPC understøttelse, som en klient.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
da: Test modul IPC understøttelse, som en klient. Dette finder server modulet og kalder den registrerede kommando.

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
da: Test modul IPC understøttelse, som en server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
da: Test modul IPC understøttelse, som en server. Dette registrerer IPC kommandoerne.

en: User is offline.
da: Bruger er offline.

en: Auto-response sent:
da: Auto-svar sendt:

en: %s has signed off.
da: %s er logget ud.

en: One or more messages may have been undeliverable.
da: En eller flere beskeder er måske ikke blevet leveret.

en: You were disconnected from the server.
da: Din forbindelse til serveren blev afbrudt.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
da: Du er ikke forbunddet. Beskeder vil ikke blive modtaget medmindre du er logged ind.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
da: Besked kunne ikke sendes, fordi maksimum længden var overskredet.

en: Message could not be sent.
da: Besked kunne ikke sendes.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
da: Generel loglæsning opsætning

en: Fast size calculations
da: Hurtig beregninger af størrelse

en: Use name heuristics
da: Brug navneheuristikker

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
da: Logmappe

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
da: Loglæser

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
da: Inkludér andre klienters logs i logviseren.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
da: Når der vises logs, vil dette udvidelsesmodul inkludere logs fra andre kvik-beskedklienter. På nuværende tidspunkt, er dette Adium, MSN Messenger og Trillian.
    
    ADVARSEL: Dette udvidelsesmodul er stadig alfa-kode og kan bryde ned jævnligt. Brug det på eget ansvar!

en: Mono Plugin Loader
da: Mono-udvidelsesmodul indlæser

en: Loads .NET plugins with Mono.
da: Indlæser .NET moduler med Mono.

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
da: Ny linje

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
da: Indskyder en ny linje i viste besked.

note: *  summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the screen name in the conversation window.
da: Indskyd en ny linje i begyndelsen af beskeder så resten af beskeden optræder nedenunder skærmnavnet i konversationsvinduet.

en: Offline Message Emulation
da: Afkoblet besked-emulering

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
da: Gem beskeder sendt til en afkoblet bruger som automatisk praj ved indlogning.

en: The rest of the messages will be saved as pounce. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
da: Resten af beskeden vil blive gemt som automatisk praj ved indlogning. Du kan redigere/slette automatisk praj ved indlogning fra venne-automatisk praj ved indlogning-vinduet.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
da: "%s" er afkoblet. Vil du gemme testen af beskeden i en automatisk praj ved indlogning og automatisk sende dem når "%s" logger på igen?

en: Offline Message
da: Besked når afkoblet

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
da: Du kan redigere/slette nedslaget fra venne-nedslagsvinduet

en: Save offline messages in pounce
da: Gem beskeder ved afkoblet som automatisk praj ved indlogning

en: Do not ask. Always save in pounce.
da: Spørg ikke. Gem altid som automatisk praj ved indlogning.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
da: Perl-udvidelsesmodul indlæser

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
da: Giver understøttelse af Perl-udvidelsesmoduler.

en: Psychic Mode
da: Synsk tilstand

en: Psychic mode for incoming conversation
da: Synsk tilstand for indgående samtaler

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, Jabber, Sametime, and Yahoo!
da: Får samtalevinduer til at dukke frem når andre brugere begynder at skrive til dig. Dette virker med AIM, ICQ, Jabber, Sametime og Yahoo!

en: You feel a disturbance in the force...
da: Du føler en ændring i kraften...

en: Only enable for users on the buddy list
da: Tillad kun for brugere på min venneliste

en: Disable when away
da: Slå fra når status er fraværende

en: Display notification message in conversations
da: Vis påmindelsesbeskeder i samtaler

en: Raise psychic conversations
da: Hæv synske samtaler

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
da: Signal test

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
da: Test for at se at alle handlinger virker korrekt.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
da: Simpelt modul

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
da: Test for at se de fleste ting virker.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
da: En "wrapper" omkring SSL understøttelses biblioteker

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
da: Giver SSL-understøttelse igennem GNUTLS

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
da: Giver SSL-understøttelse igennem Mozilla NSS.

en: %s is no longer away.
da: %s er ikke længere fraværende.

en: %s has gone away.
da: %s er nu fraværende.

en: %s has become idle.
da: %s blev inaktiv.

en: %s is no longer idle.
da: %s er ikke længere inaktiv.

en: %s has signed on.
da: %s er logget på.

en: Notify When
da: Påmind når

en: Buddy Goes _Away
da: Ven bliver _fraværende

en: Buddy Goes _Idle
da: Ven bliver _inaktiv

en: Buddy _Signs On/Off
da: Ven _logger ind/ud

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
da: Vennestatus påmindelse

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
da: Fortæller i en samtale når en ven bliver fraværende eller kommer tilbage.

en: Tcl Plugin Loader
da: Tcl-udvidelsesmodul indlæser

en: Provides support for loading Tcl plugins
da: Giver understøttelse af Tcl-udvidelsesmoduler.

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
da: Ikke i stand til at opdage ActiveTCL installation. Hvis du ønsker at bruge TCL-udvidelsesmoduler, installér ActiveTCL fra http://www.activestate.com

note: Send a message about the connection error
en: Unable to listen for incoming IM connections
da: Ude af stand til at lytte for indgående beskeder

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
da: Kunne ikke etablerede forbindelse til lokal mDNS server. Kører den?

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
da: Bonjour protokol modul

en: Gaim User
da: Gaim bruger

note: Creating the user splits
en: Hostname
da: Værtsnavn

note: Creating the options for the protocol
en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: AIM Account
da: AIM-konto

en: Jabber Account
da: Jabber-konto

en: %s has closed the conversation.
da: %s har lukket samtalen.

en: Cannot open socket
da: Kan ikke åbne socket

en: Error setting socket options
da: Fejl ved opsætning af socket indstillinger

en: Could not bind socket to port
da: Kan ikke binde socket til port

en: Could not listen on socket
da: Kan ikke lytte på socket

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
da: Kunne ikke sende beskedn; samtalen kunne ikke startes.

en: Invalid proxy settings
da: Ugyldige mellemværts indstillinger

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
da: Enten værtsnavnet eller porten der er angivet for din mellemvært er ugyldig.

en: Token Error
da: Token fejl

en: Unable to fetch the token.
da: Ikke i stand til at få fat i token.

en: Save Buddylist...
da: Gem venneliste...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
da: Din venneliste er tom, intet blev skrevet til filen.

en: Couldn't open file
da: Kan ikke åbne fil

en: Buddylist saved successfully!
da: Venneliste gemt!

en: Couldn't load buddylist
da: Kunne ikke indlæse venneliste

en: Load Buddylist...
da: Indlæs venneliste...

en: Buddylist loaded successfully!
da: Venneliste indlæst!

en: Save buddylist...
da: Gem venneliste...

en: Fill in the registration fields.
da: Udfyld registreringsfelterne.

en: Passwords do not match.
da: Adgangskoder er ikke ens.

en: Unable to register new account. Error occurred.
da: Kunne ikke registrere en ny konto. En fejl skete.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
da: Ny Gadu-Gadu konto registreret

en: Registration completed successfully!
da: Registering lykkedes!

en: Password
da: Adgangskode

en: Password (retype)
da: Adgangskode (tast igen)

en: Enter current token
da: Indtast nuværende symbol

en: Current token
da: Nuværende symbol

en: Register New Gadu-Gadu Account
da: Registrér ny Gadu-Gadu konto

en: Please, fill in the following fields
da: Udfyld alle de følgende felter

en: City
da: By

en: Year of birth
da: Fødselsår

en: Gender
da: Køn

en: Male or female
da: Mand eller kvinde

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Only online
da: Kun online

en: Find buddies
da: Find venner

en: Please, enter your search criteria below
da: Indtast dine søgekriterier forneden

en: Fill in the fields.
da: Udfyld felterne.

en: Your current password is different from the one that you specified.
da: Din nuværende adgangskode er forskellig fra den du angav.

en: Unable to change password. Error occurred.
da: Kunne ikke ændre adgangskode. En fejl skete.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
da: Skift adgangskode for Gadu-Gadu kontoen

en: Password was changed successfully!
da: Adgangskoden blev ændret!

en: Current password
da: Nuværende adgangskode

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
da: Indtast din nuværende og nye adgangskode til UIN:

en: Change Gadu-Gadu Password
da: Skift Gadu-Gadu adgangskode

en: Select a chat for buddy: %s
da: Vælg en chat for ven: %s

en: Add to chat...
da: _Tilføj til chat...

en: First Name
da: Fornavn

en: Birth Year
da: Fødselsår

en: Unable to display the search results.
da: Kunne ikke vise søgeresultaterne.

en: Gadu-Gadu Public Directory
da: Gadu-Gadu offentligt bibliotek

en: Search results
da: Søgeresultater

en: No matching users found
da: Ikke-matchende brugere fundet

en: There are no users matching your search criteria.
da: Der er ingen brugere der matcher dine søgekriterier.

en: Unable to read socket
da: Kan ikke læse fra netværket

en: Buddy list downloaded
da: Venneliste overført

en: Your buddy list was downloaded from the server.
da: Din venneliste blev hentet fra serveren.

en: Buddy list uploaded
da: Venneliste overført

en: Your buddy list was stored on the server.
da: Din venneliste blev gemt på serveren.

en: Connection failed.
da: Forbindelse fejlede

en: Blocked
da: Blokeret

en: Add to chat
da: Tilføj til chat

en: Unblock
da: Afblokér

en: Block
da: Blokér

en: Chat _name:
da: Chat _navn::

en: Chat error
da: Chat fejl

en: This chat name is already in use
da: Dette chatnavn eksisterer allerede

en: Not connected to the server.
da: Ikke forbundet til serveren.

en: Find buddies...
da: Find venner...

en: Change password...
da: Skift adgangskode...

en: Upload buddylist to Server
da: Overfør venneliste til server

en: Download buddylist from Server
da: Overfør venneliste fra server

en: Delete buddylist from Server
da: Slet venneliste fra server

en: Save buddylist to file...
da: Gem venneliste til fil...

en: Load buddylist from file...
da: Indlæs venneliste fra fil...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
da: Gadu-Gadu protokol-modul

note: summary
en: Polish popular IM
da: Populær polsk klient

en: Gadu-Gadu User
da: Gadu-Gadu bruger

en: Unknown command: %s
da: Ukendt kommando: %s

en: current topic is: %s
da: nuværende emne er: %s

en: No topic is set
da: Inet emne er sat

en: File Transfer Failed
da: Filoverførsel fejlede

en: Gaim could not open a listening port.
da: Gaim kunne ikke åbne en lyttende port.

en: Error displaying MOTD
da: Fejl ved visning af MOTD

en: No MOTD available
da: Ingen MOTD tilgængelig

en: There is no MOTD associated with this connection.
da: Der er ingen MOTD associeret med denne forbindelse.

en: Server has disconnected
da: Server har afbrudt forbindelse

en: View MOTD
da: Vis MOTD

en: _Channel:
da: _Kanal:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: IRC nicks may not contain whitespace
da: IRC navne må ikke indeholde mellemrum og lignende

en: SSL support unavailable
da: SSL-understøttelse ikke tilgængelig

en: Couldn't create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Couldn't connect to host
da: Kunne ikke kontakte vært

en: Connection Failed
da: Forbindelse fejlede

en: SSL Handshake Failed
da: SSL-håndtryk fejlede

en: Read error
da: Læsefejl

en: Users
da: Brugere

en: Topic
da: Emne

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
da: IRC prokotolmodul

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
da: IRC prokotolmodul

en: Encodings
da: Tegnsæt

en: Username
da: Brugernavn

en: Real name
da: Rigtigt navn

note: option = gaim_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Bad mode
da: Ugyldig mode

en: You are banned from %s.
da: Du er blevet udvist fra %s.

en: Banned
da: Udvist

en: Cannot ban %s: banlist is full
da: Kan ikke udvise %s: udvisningslisten er fuld

en:  <i>(identified)</i>
da:  <i>(identificeret)</i>

en: Nick
da: Kælenavn

en: Currently on
da: På lige nu

en: Idle for
da: Inaktiv i

en: Online since
da: Online siden

en: <b>Defining adjective:</b>
da: <b>Definerende adjektiv:</b>

en: Glorious
da: Strålende

en: %s has changed the topic to: %s
da: %s har ændret emnet til: %s

en: %s has cleared the topic.
da: %s har nulstillet emnet.

en: The topic for %s is: %s
da: Emne for %s er: %s

en: Unknown message '%s'
da: Ukendt besked '%s'

en: Unknown message
da: Ukendt besked

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
da: Gaim har sendt en besked som IRC-serveren ikke forstod.

en: Users on %s: %s
da: Brugere på %s: %s

en: Time Response
da: Tids svar

en: The IRC server's local time is:
da: IRC-serverens lokale tid er:

en: No such channel
da: Ingen kanal ved det navn

note: does this happen?
en: no such channel
da: ingen kanal ved det navn

en: User is not logged in
da: Bruger er ikke logget ind

en: No such nick or channel
da: Kælenavn/kanal findes ikke

en: Could not send
da: Kunne ikke sende

en: Joining %s requires an invitation.
da: Det kræver en invitation for at deltage i %s.

en: Invitation only
da: Kun invitation

en: You have been kicked by %s: (%s)
da: Du er blevet smidt ud af %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
da: Smidt ud af %s: (%s)

en: mode (%s %s) by %s
da: mode (%s %s) af %s

en: Invalid nickname
da: Ugyldigt brugernavn

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
da: Dit valgte brugernavn blev nægtet af serveren. Det indeholder sikkert ugyldige bogstaver.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
da: Dit valgte konto navn blev nægtet af serveren. Det indeholder sikkert ugyldige bogstaver.

en: Cannot change nick
da: Kan ikke ændre navn

en: Could not change nick
da: Kunne ikke ændre navn

en: You have parted the channel%s%s
da: Du har forladt kanalen%s%s

en: Error: invalid PONG from server
da: Fejl: Ugyldigt PONG fra server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
da: PING svar -- Lag: %lu sekunder

en: Cannot join %s:
da: Kan ikke deltage i %s:

en: Cannot join channel
da: Kan ikke deltage i kanalen

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
da: Navn eller kanal er midlertidigt utilgængelig.

en: Wallops from %s
da: Wallops fra %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
da: action &lt;handling at udføre&gt;: Udfør en handling.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
da: away [besked]: Sæt en fraværsbesked. Hvis ingen besked angives, så returnes du fra fravær.

en: chanserv: Send a command to chanserv
da: chanserv: Send en kommando til chanserv

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
da: deop &lt;navn1&gt; [navn2] ...: Fjern kanal operatør status fra en. Du skal være kanal operatør for at gøre dette.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
da: devoice &lt;navn1&gt; [navn2] ...: Fjern kanal 'voice' status fra en. Det forhindrer dem i at snakke hvis kanalen er modereret (+m). Du skal være kanal operatør for at gøre dette.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
da: invite &lt;navn&gt; [rum]: Invitér nogle til den angivne kanal, eller den nuværende kanal.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
da: j &lt;rum1&gt;[,rum2][,...] [nøgle1[,nøgle2][,...]]: Deltag i en eller flere kanaler. Du kan angive en adgangsnøgle hvis det er krævet.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
da: join &lt;rum1&gt;[,rum2][,...] [nøgle1[,nøgle2][,...]]: Deltag i en eller flere kanaler. Du kan angive en adgangsnøgle hvis det er krævet.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
da: kick &lt;nick&gt; [besked]: Fjern nogle fra kanalen. Du skal have kanal operatør status for at gøre dette.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
da: list: Vis en liste over chatrum på netværket. <i>Advarsel, nogle servere kan afbryde forbindelsen når du gør dette.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
da: me &lt;handling at udføre&gt;: Udfør en handling.

en: memoserv: Send a command to memoserv
da: memoserv: Send en kommando til memoserv

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
da: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-Z&gt; &lt;nick|kanal&gt;: Sæt eller fjern en kanal eller bruger tilstand

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
da: msg &lt;navn&gt; &lt;besked&gt;: Send en privat besked til en bruger (istedet for en kanal).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
da: names [kanal]: Vis brugerne der er på kanalen lige nu.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
da: nick &lt;nyt navn&gt;: Skift dit navn.

en: nickserv: Send a command to nickserv
da: nickserv: Send en kommando til nickserv

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
da: op &lt;navn1&gt; [navn2] ...: Giv kanal operatør status til en. Du skal selv være kanal operatør for at gøre dette.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
da: operwall &lt;message&gt;: Hvis du ikke ved hvad dette er, så kan du sikkert ikke bruge det.

en: operserv: Send a command to operserv
da: operserv: Send en kommando til operserv

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
da: part [rum] [besked]: Forlad den nuværende kanal, eller angiv en kanal med en eventuel fraværsbesked.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
da: ping [navn]: Spørger hvor meget lag (tidsforsinkelse) en bruger (eller serveren hvis ingen bruger angivet) har.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
da: query &lt;navn&gt; &lt;besked&gt;: Send en privat besked til en bruger (istedet for en kanal).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
da: quit [besked]: Luk forbindelse til server, med en eventuel besked.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
da: quote [...]: Sender en rå kommando til serveren.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
da: remove &lt;nick&gt; [besked]: Fjern nogen fra et rum. Du skal have kanal operatør status for at gøre dette.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
da: time: Viser den lokale tid på IRC-serveren.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
da: topic [nyt emne]: Vis eller skift kanalens emne.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
da: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: Sæt eller fjern en bruger tilstand.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
da: version [nick]: send CTCP VERSION forspørgelse til en bruger

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
da: voice &lt;navn1&gt; [navn2] ...: Giv kanal 'voice' status til en. Du skal havekanal operatør status for at gøre dette.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
da: wallops &lt;besked&gt;:  Hvis du ikke ved hvad dette er, så kan du sikkert ikke bruge det.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
da: whois [server] &lt;navn&gt;: Hent oplysninger om en bruger.

en: Reply time from %s: %lu seconds
da: Svartid fra %s: %lu sekunder

en: CTCP PING reply
da: CTCP PING svar

en: Disconnected.
da: Forbindelse afbrudt

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
da: Server kræver SSL til logind. Ingen TLS/SSL-understøttelse fundet.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
da: Server kræver ren tekst godkendelse over en ukrypteret strøm

en: Server couldn't authenticate you without a password
da: Server kunne ikke godkende dig uden en adgangskode

en: Plaintext Authentication
da: Ren tekst godkendelse

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
da: Denne server kræver at godkendelse sker ved ren tekst (uden kryptering). Tillad dette og fortsæt godkendelse?

en: Server does not use any supported authentication method
da: Serveren bruger ikke nogle understøttede godkendelsesmetoder

note: This should never happen!
en: Invalid response from server.
da: Ugyldigt svar fra server.

en: Invalid challenge from server
da: Ugyldigt svar fra server

en: SASL error
da: SASL fejl

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Family Name
da: Efternavn

en: Given Name
da: Fornavn

en: URL
da: Hjemmeside

en: Street Address
da: Adresse 1

en: Extended Address
da: Adresse 2

en: Locality
da: Lokalitet

en: Region
da: Område

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Country
da: Land

en: Telephone
da: Telefon

en: E-Mail
da: E-mail

en: Organization Name
da: Organisationsnavn

en: Organization Unit
da: Organisatorisk enhed

en: Role
da: Rolle

en: Birthday
da: Fødselsdato

en: Edit Jabber vCard
da: Redigér Jabber vCard

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
da: Alle oplysninger er valgfri. Skriv kun de ting, du ønsker andre skal vide om dig.

en: Client
da: Klient

en: Operating System
da: Operativsystem

en: Resource
da: Ressource

en: Priority
da: Prioritet

en: Middle Name
da: Mellemnavn

en: Address
da: Adresse

en: P.O. Box
da: Postnr

en: Photo
da: Billede

en: Un-hide From
da: Skjul ikke længere for

en: Temporarily Hide From
da: Midlertidig skjul for

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
da: Annullér tilstedeværelse-påmindelse

en: (Re-)Request authorization
da: Anmod om ny godkendelse

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Chatty
da: Vil gerne chatte

en: Extended Away
da: Totalt fraværende

en: Do Not Disturb
da: Vil ikke forstyrres

en: Last Name
da: Efternavn

en: The following are the results of your search
da: Det følgende er resultaterne på din søgning

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
da: Find en kontakt ved at indtaste søgekriterien i de givne felter. Bemærk: Hver felt understøtter joker-søgninger (%)

en: Directory Query Failed
da: Mappe forespørgelse fejlede

en: Could not query the directory server.
da: Kunne ikke forespørge mappe-serveren.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
da: Server instruktioner: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching Jabber users.
da: Udfyld et eller flere felter for at søge efter Jabber brugere.

en: E-Mail Address
da: E-mail adresse

en: Search for Jabber users
da: Søg efter Jabber brugere

en: Invalid Directory
da: Ugyldig mappe

en: Enter a User Directory
da: Indtast et brugerbibliotek

en: Select a user directory to search
da: Vælg et brugerbibliotek at søge i

en: Search Directory
da: Søg i bibliotek

en: _Room:
da: _Rum:

en: _Handle:
da: _Kælenavn:

en: %s is not a valid room name
da: %s er ikke et gyldigt rumnavn

en: Invalid Room Name
da: Ugyldigt rumnavn

en: %s is not a valid server name
da: %s er ikke et gyldigt servernavn

en: Invalid Server Name
da: Ugyldigt servernavn

en: %s is not a valid room handle
da: %s er ikke et gyldigt vennenavn til rummet

en: Invalid Room Handle
da: Ugyldigt vennenavn til rummet

en: Configuration error
da: Konfigureringsfejl

en: Unable to configure
da: Kunne ikke konfigurere

en: Room Configuration Error
da: Fejl under konfiguration

en: This room is not capable of being configured
da: Dette rum kan ikke konfigureres

en: Registration error
da: Fejl under registrering

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
da: Ændring af navn ikke understøttet i ikke-MUC chatrum

en: Error retrieving room list
da: Fejl ved modtagelse af rumliste

en: Invalid Server
da: Ugyldig server

en: Enter a Conference Server
da: Indtast en konference-server

en: Select a conference server to query
da: Vælg en konference-server at slå op

en: Find Rooms
da: Find rum

en: Error initializing session
da: Fejl ved initialisering af session

en: Write error
da: Fejl ved skrivning

en: Read Error
da: Læsefejl

en: Unable to create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Invalid Jabber ID
da: Ugyldigt Jabber ID

en: Registration of %s@%s successful
da: Registreringen af %s@%s lykkedes

en: Registration Successful
da: Registering lykkedes

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Registration Failed
da: Registrering fejlede

en: Already Registered
da: Allerede registreret

en: State
da: Landsdel

en: Postal code
da: Postnummer

en: Phone
da: Telefon

en: Date
da: Dato

en: Please fill out the information below to register your new account.
da: Udfyld oplysninger forneden for at registrere din nye konto.

en: Register New Jabber Account
da: Registrér ny Jabber konto

en: Initializing Stream
da: Initialiserer strøm

en: Authenticating
da: Godkender

en: Re-initializing Stream
da: Initialiserer strøm på ny

en: Not Authorized
da: Ikke godkendt

en: Both
da: Begge

en: From (To pending)
da: Fra (Til afventer)

en: To
da: Til

en: None (To pending)
da: Ingen (Til afventer)

en: Subscription
da: Abonnering

en: Password Changed
da: Adgangskode ændret

en: Your password has been changed.
da: Din adgangskode blev ændret.

en: Error changing password
da: Fejl ved ændring af adgangskode

en: Password (again)
da: Adgangskode (igen)

en: Change Jabber Password
da: Skift Jabber adgangskode

en: Please enter your new password
da: Indtast din nye adgangskode

en: Set User Info...
da: Ret brugeroplysninger...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
da: Skift adgangskode...

note: }
en: Search for Users...
da: Søg efter brugere...

en: Bad Request
da: Ugyldig anmodning

en: Conflict
da: Konflikt

en: Feature Not Implemented
da: Funktion ikke implementeret

en: Forbidden
da: Nægtet

en: Gone
da: Væk

en: Internal Server Error
da: Intern server fejl

en: Item Not Found
da: Punkt ikke fundet

en: Malformed Jabber ID
da: Ugyldigt Jabber ID

en: Not Acceptable
da: Ikke acceptabel

en: Not Allowed
da: Ikke tilladt

en: Payment Required
da: Betaling krævet

en: Recipient Unavailable
da: Modtager ikke tilgængelig

en: Registration Required
da: Registrering krævet

en: Remote Server Not Found
da: Fjernserver ikke fundet

en: Remote Server Timeout
da: Fjernserver overløb tidsgrænsen

en: Server Overloaded
da: Server overbelastet

en: Service Unavailable
da: Service ikke tilgængelig

en: Subscription Required
da: Abonement krævet

en: Unexpected Request
da: Uventet anmodning

en: Authorization Aborted
da: Godkendelse afbrudt

en: Incorrect encoding in authorization
da: Ugyldigt tegnsæt i godkendelse

en: Invalid authzid
da: Ugyldigt authzid

en: Invalid Authorization Mechanism
da: Ugyldig godkendelsesmekanisme

en: Authorization mechanism too weak
da: Godkendelsesmekanisme for svag

en: Temporary Authentication Failure
da: Midlertig godkendelsesfejl

en: Authentication Failure
da: Godkendelsesfejl

en: Bad Format
da: Ugyldigt format

en: Bad Namespace Prefix
da: Ugyldigt navnerum-foransættelse

en: Resource Conflict
da: Ressurce konflikt

en: Connection Timeout
da: Forbindelsen overskred tidsgrænsen

en: Host Gone
da: Vært forsvundet

en: Host Unknown
da: Vært ukendt

en: Improper Addressing
da: Forkert addressering

en: Invalid ID
da: Ugyldigt ID

en: Invalid Namespace
da: Ugyldigt navnerum

en: Invalid XML
da: Ugyldigt XML

en: Non-matching Hosts
da: Ikke-matchende værter

en: Policy Violation
da: Overtrædelse af retningslinjer

en: Remote Connection Failed
da: Fjernstyring fejlede

en: Resource Constraint
da: Ressurcebegrænsning

en: Restricted XML
da: Begrænset XML

en: See Other Host
da: See andre værter

en: System Shutdown
da: System-nedlukning

en: Undefined Condition
da: Udefineret tilstand

en: Unsupported Encoding
da: Ikke-understøttet tegnsæt

en: Unsupported Stanza Type
da: Ikke-understøttet strofetype

en: Unsupported Version
da: Ikke understøttet version

en: XML Not Well Formed
da: XML ikke vel-defineret

en: Stream Error
da: Strøm fejl

en: Unable to ban user %s
da: Ude af stand til at udvise bruger %s

en: Unknown affiliation: "%s"
da: Ukendt tilknytning: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
da: Ude af stand til at tilknytte bruger %s som "%s"

en: Unknown role: "%s"
da: Ukendt rolle::"%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
da: Kunne ikke sætte rolle "%s" for bruger: %s

en: Unable to kick user %s
da: Ude af stand til at sparke bruge %s

en: config:  Configure a chat room.
da: config: Sæt et chatrum op.

en: configure:  Configure a chat room.
da: configure: Sæt et chatrum op.

en: part [room]:  Leave the room.
da: part [rum]: Forlad rummet.

en: register:  Register with a chat room.
da: register: Registrér med et chatrum.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
da: topic [nyt emne]: Vis eller skift emnet.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
da: ban &lt;bruger&gt; [rum]: Udvis en bruger fra rummet.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
da: affiliate &lt;bruger&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Sæt en brugerstilknytning til rummet.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
da: role &lt;bruger&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Sæt en brugers rolle i rummet.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
da: invite &lt;bruger&gt; [besked]: Invitér en bruger til rummet.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
da: join: &lt;rum&gt; [server]: Deltag i chatrum på denne server.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
da: kick &lt;bruger&gt; [rum]: Spark en bruger fra rummet.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
da: msg &lt;bruger&gt; &lt;besked&gt;: Send en privat besked til en anden bruger

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Jabber Protocol Plugin
da: Jabber protokolmodul

en: Force old (port 5223) SSL
da: Tving gammel (port 5223) SSL

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
da: Tillad ren tekst godkendelse over ukrypterede strømme

en: Connect port
da: Tilslutningsport

note: Account options
en: Connect server
da: Tilslut til server

en: Message from %s
da: Besked fra %s

en: %s has set the topic to: %s
da: %s har sat emnet til: %s

en: The topic is: %s
da: Emnet er: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
da: Beskedlevering til %s fejlede: %s

en: Jabber Message Error
da: Jabber beskedfejl

en:  (Code %s)
da:  (Kode %s)

en: XML Parse error
da: XML læsningsfejl

en: Unknown Error in presence
da: Ukendt fejlkode i tilstedeværelse

en: Create New Room
da: Opret nyt rum

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
da: Du opretter et nyt rum. Vil du konfigurere det, eller bruge standardindstillingerne?

en: _Configure Room
da: _Konfigurér rum

en: _Accept Defaults
da: _Acceptér standardindstillinger

en: Error in chat %s
da: Fejl i chat %s

en: Error joining chat %s
da: Fejl ved deltagelse i chat %s

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
da: Ikke i stand til at sende fil til %s, brugeren understøtter ikke filoverførsler

en: File Send Failed
da: Afsendelse af fil fejlede

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
da: Problemer med synkronisering af venneliste i %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
da: %s på den lokale liste er i gruppen "%s" men ikke på serverlisten. Vil du have denne ven tilføjet?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
da: %s er på den lokale liste men ikke på serverlisten. Vil du have denne ven tilføjet?

en: Unable to parse message
da: Kunne ikke fortolke beskeden.

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
da: Syntaks fejl (sikkert en Gaim fejl)

en: Invalid e-mail address
da: Ugyldig e-mail adresse

en: User does not exist
da: Bruger eksisterer ikke

en: Fully qualified domain name missing
da: Fuldt kvalificeret domænenavn mangler

en: Already logged in
da: Allerede logget ind

en: Invalid screen name
da: Ugyldigt skærmnavn

en: Invalid friendly name
da: Ugyldigt synligt navn

en: List full
da: Liste fuld

en: Already there
da: Allerede der

en: Not on list
da: Ikke på liste

en: User is offline
da: Bruger er offline

en: Already in the mode
da: Allerede i den mode

en: Already in opposite list
da: Allerede i den modsatte liste

en: Too many groups
da: For mange grupper

en: Invalid group
da: Ugyldig gruppe

en: User not in group
da: Bruger ikke i gruppe

en: Group name too long
da: Gruppenavn for langt

en: Cannot remove group zero
da: Kan ikke fjerne gruppe nul

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
da: Prøvede at tilføje en ven til en gruppe der ikke eksisterer

en: Switchboard failed
da: Switchboard fejlede

en: Notify transfer failed
da: Påmindelse om overførsel fejlede

en: Required fields missing
da: Krævede felter manglende

en: Too many hits to a FND
da: For mange hits til en FND

en: Not logged in
da: Ikke logget ind

en: Service temporarily unavailable
da: Tjeneste midlertidigt utilgængelig

en: Database server error
da: Database server fejl

en: Command disabled
da: Kommando slået fra

en: File operation error
da: Filhåndterings fejl

en: Memory allocation error
da: Hukommelses-allokerings fejl

en: Wrong CHL value sent to server
da: Forkert CHL værdi sendt til server

en: Server busy
da: Server travl

en: Server unavailable
da: Server ikke tilgængelig

en: Peer notification server down
da: "Peer Notification"-server nede

en: Database connect error
da: Fejl ved forbindelse til database

en: Server is going down (abandon ship)
da: Serveren er på vej ned

en: Error creating connection
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
da: CVR parametre er enten ukendte eller ikke tilladte

en: Unable to write
da: Kunne ikke skrive

en: Session overload
da: Overbelastet session

en: User is too active
da: Bruger er for aktiv

en: Too many sessions
da: For mange sessioner

en: Passport not verified
da: Passport konto endnu ikke godkendt

en: Bad friend file
da: Fejl i vennefil

en: Not expected
da: Ikke forventet

en: Friendly name changes too rapidly
da: Synligt navn ændres for ofte

en: Server too busy
da: Server for travlt

en: Authentication failed
da: Godkendelse fejlede

en: Not allowed when offline
da: Ikke tilladt når du er offline

en: Not accepting new users
da: Accepterer ikke nye brugere

en: Kids Passport without parental consent
da: Børne-passport uden forældre godkendelse

en: Passport account not yet verified
da: Passport konto endnu ikke godkendt

en: Bad ticket
da: Fejl fra server: "Bad ticket"

en: Unknown Error Code %d
da: Ukendt fejlkode %d

en: MSN Error: %s
da: MSN Fejl: %s

en: You have just sent a Nudge!
da: Du har sendt et vink!

en: Your new MSN friendly name is too long.
da: Dit nye MSN synlige navn er for langt.

en: Set your friendly name.
da: Sæt dit synlige navn.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
da: Dette er navnet som dine andre MSN venner vil se dig som.

en: Set your home phone number.
da: Sæt hjemmetelefonnummer.

en: Set your work phone number.
da: Sæt arbejdstelefonnummer.

en: Set your mobile phone number.
da: Sæt mobiltelefonnummer.

en: Allow MSN Mobile pages?
da: Tillad MSN mobiltelefon sider?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
da: Vil du tillade eller nægte folk på din venneliste at sende dig MSN mobiltelefon sider til din mobiltelefon eller andre mobilenheder?

en: Allow
da: Tillad

en: Disallow
da: Nægt

en: This Hotmail account may not be active.
da: Denne Hotmail konto er måske ikke aktiv.

en: Send a mobile message.
da: Send en mobilbesked.

en: Page
da: Kald på bipper

en: Has you
da: Har dig

en: Be Right Back
da: Straks tilbage

en: Busy
da: Travlt

en: On the Phone
da: Snakker i telefon

en: Out to Lunch
da: Ude til frokost

en: Set Friendly Name...
da: Sæt synligt navn...

en: Set Home Phone Number...
da: Sæt hjemmetelefonnummer...

en: Set Work Phone Number...
da: Sæt arbejdstelefonnummer...

en: Set Mobile Phone Number...
da: Sæt mobiltelefonnummer...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
da: Aktivér/Deaktivér mobiltelefoner...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
da: Tillad/Nægt mobiltelefon sider...

en: Open Hotmail Inbox
da: Åbn Hotmail indbakke

en: Send to Mobile
da: Send til mobiltelefon

en: Initiate _Chat
da: Åbn _chat

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
da: SSL-understøttelse skal bruges til MSN. Installér et understøttet SSL bibliotek. Se http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for flere oplysninger.

en: Failed to connect to server.
da: Kunne ikke forbinde til server.

en: Error retrieving profile
da: Fejl ved modtagelse af profil

en: Age
da: Alder

en: Occupation
da: Beskæftigelse

en: Location
da: Beliggenhed

en: Hobbies and Interests
da: Hobbyer og interesser

en: A Little About Me
da: Lidt om mig

en: Marital Status
da: Ægteskabelig stilling

en: Interests
da: Interesser

en: Pets
da: Kæledyr

en: Hometown
da: Hjemby

en: Places Lived
da: Steder boet

en: Fashion
da: Mode

en: Music
da: Musik

en: Favorite Quote
da: Yndlingscitat

en: Contact Info
da: Kontakt-oplysninger

en: Personal
da: Personlig

en: Significant Other
da: Betydelig anden

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Home Phone 2
da: Hjemmetelefon 2

en: Home Address
da: Hjemmeadresse

en: Personal Mobile
da: Personlig mobil

en: Home Fax
da: Hjemmefax

en: Personal E-Mail
da: Personlig e-mail

en: Personal IM
da: Personlig kvik-besked

en: Anniversary
da: Jubilæum

note: Business
en: Work
da: Arbejde

en: Job Title
da: Job titel

en: Company
da: Firma

en: Department
da: Afdeling

en: Work Phone
da: Arbejdstelefon

en: Work Phone 2
da: Arbejdstelefon 2

en: Work Address
da: Arbejds adresse

en: Work Mobile
da: Arbejdsmobil

en: Work Pager
da: Arbejdsbipper

en: Work Fax
da: Arbejdsfax

en: Work E-Mail
da: Arbejds e-mail

en: Work IM
da: Arbejd kvik-besked

en: Start Date
da: Startdato

en: Favorite Things
da: Yndlings ting

en: Last Updated
da: Sidst opdateret

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: The user has not created a public profile.
da: Brugeren har ikke oprettet en offentlig profil.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
da: MSN rapporterede tilbage, at den ikke kunne finde brugerens profil. Dette betyder enten at brugeren ikke eksisterer, eller at brugeren ikke har oprettet en offentlig profil.

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
da: Gaim kunne ikke finde nogle oplysninger i brugerens profil. Brugeren eksisterer højst sandsynligt ikke.

en: Profile URL
da: Profil URL

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: MSN Protocol Plugin
da: MSN protokolmodul

en: Use HTTP Method
da: Brug HTTP-metode

en: Show custom smileys
da: Vis brugerdefinerede smileys

en: nudge: nudge a user to get their attention
da: vink: vink en bruger for at få deres opmærksomhed

en: Unable to connect
da: Kunne ikke forbinde.

en: %s is not a valid group.
da: %s er ikke en gyldig gruppe.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: %s on %s (%s)
da: %s på %s (%s)

en: Unable to add user on %s (%s)
da: Kunne ikke tilføje brugeren på %s (%s)

en: Unable to block user on %s (%s)
da: Kunne ikke blokere bruger på %s (%s)

en: Unable to permit user on %s (%s)
da: Kunne ikke tillade bruger på %s (%s)

en: %s could not be added because your buddy list is full.
da: %s kunne ikke tilføjes, fordi din venneliste er fuld.

en: %s is not a valid passport account.
da: %s er ikke en gyldig passport konto.

en: Service Temporarily Unavailable.
da: Service midlertidigt utilgængelig.

en: Unable to rename group
da: Kunne ikke omdøbe gruppe

en: Unable to delete group
da: Kunne ikke slette gruppe

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
da[0]: MSN-serveren vil blive lukket ned for vedligeholdelse om %d minut. Du vil automatisk blive logget af på det tidspunkt. Færdiggør alle igangværende samtaler.
    
    Efter vedligeholdelsen er blevet gennemført, kan du logge ind igen.
da[1]: MSN-serveren vil blive lukket ned for vedligeholdelse om %d minutter. Du vil automatisk blive logget af på det tidspunkt. Færdiggør alle igangværende samtaler.
    
    Efter vedligeholdelsen er blevet gennemført, kan du logge ind igen.

en: Writing error
da: Skrivningsfejl

en: Reading error
da: Læsningsfejl

en: Connection error from %s server:
    %s
da: Forbindelsesfejl fra %s server:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server.
da: Vores protokol understøttes ikke af denne server.

en: Error parsing HTTP.
da: Fejl ved fortolkning af HTTP.

en: You have signed on from another location.
da: Du er logget ind fra en anden maskine.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
da: MSN serverne er midlertidigt utilgængelige. Vent og forsøg igen senere.

en: The MSN servers are going down temporarily.
da: MSN serverne lukkes midlertidigt.

en: Unable to authenticate: %s
da: Kunne ikke godkende: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
da: Din MSN venneliste er midlertidigt utilgængelig. Vent og førsøg igen senere.

en: Handshaking
da: Forhandler

en: Transferring
da: Overfører

en: Starting authentication
da: Starter godkendelse

en: Getting cookie
da: Henter cookie

en: Sending cookie
da: Sender cookie

en: Retrieving buddy list
da: Modtager venneliste

en: Away From Computer
da: Væk fra computeren

en: On The Phone
da: Snakker i telefon

en: Out To Lunch
da: Ude til frokost

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
da: Besked er måske ikke blevet sendt på grund af et tidsudløb der overskred grænsen:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
da: Besked kunne ikke sendes, ikke tilladt imens du er usynlig:

en: Message could not be sent because the user is offline:
da: Besked kunne ikke sendes, fordi brugeren er offline:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
da: Besked kunne ikke sendes på grund af en forbindelsesfejl:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
da: Besked kunne ikke sendes, fordi vi sender for hurtigt:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
da: Besked kunne ikke sendes på grund af en fejl med switchboard:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
da: Besked kunne ikke sendes på grund af en ukendt årsag:

en: %s just sent you a Nudge!
da: %s sendte dig et vink!

en: %s has added you to his or her buddy list.
da: %s har tilføjet dig til hans eller hendes venneliste.

en: %s has removed you from his or her buddy list.
da: %s har fjernet dig fra hans eller hendes venneliste.

en: Unable to add "%s".
da: Kunne ikke tilføje "%s".

en: The screen name specified is invalid.
da: Brugernavnet du angav er ugyldigt.

en: Required parameters not passed in
da: De krævede parametre blev ikke angivet

en: Unable to write to network
da: Kunne ikke skrive til netværket

en: Unable to read from network
da: Kan ikke læse fra netværket

en: Error communicating with server
da: Fejl under kommunikation med server

en: Conference not found
da: Konference ikke fundet

en: Conference does not exist
da: Konference eksisterer ikke

en: A folder with that name already exists
da: En mappe med det navn eksisterer allerede

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Password has expired
da: Adgangskode er udløbet

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: User not found
da: Bruger ikke fundet

en: Account has been disabled
da: Konto er blevet deaktiveret

en: The server could not access the directory
da: Serveren kunne ikke tilgå mappen

en: Your system administrator has disabled this operation
da: Din system administrator har slået denne handling fra

en: The server is unavailable; try again later
da: Serveren er utilgængelig; prøv igen senere

en: Cannot add a contact to the same folder twice
da: Kan ikke tilføje en kontakt til den samme mappe to gange

en: Cannot add yourself
da: Kan ikke tilføje dig selv

en: Master archive is misconfigured
da: Hoved-arkiv er konfigureret forkert

en: Incorrect screen name or password
da: Forkert skærmnavn eller adgangskode

en: Could not recognize the host of the screen name you entered
da: Kunne ikke genkende værtsnavnet på skærmnavnet du indtastede

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
da: Din konto er blevet deaktiveret fordi for mange ugyldige adgangskoder blev indtastet

en: You cannot add the same person twice to a conversation
da: Du kan ikke tilføje den samme person to gange til en samtale

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
da: Du har opnået grænsen for antallet af tilladte kontakter

en: You have entered an incorrect screen name
da: Du har indtastet et ugyldigt skærmnavn

en: An error occurred while updating the directory
da: En fejl skete ved opdatering af mappen

en: Incompatible protocol version
da: Inkompatibel protokolversion

en: The user has blocked you
da: Brugeren har blokeret dig

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
da: Denne prøve-version tillader ikke mere end 10 brugere logget ind på samme tid

en: The user is either offline or you are blocked
da: Brugeren er enten offline, eller du er blokeret

en: Unknown error: 0x%X
da: Ukendt fejl: 0x%X

en: Login failed (%s).
da: Logind slog fejl (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
da: Kunne ikke sende besked. Kunne ikke hente detaljer for bruger (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
da: Kunne ikke tilføje %s til din venneliste (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
da: Kunne ikke sende besked. (%s).

en: Unable to invite user (%s).
da: Kunne ikke invitere bruger (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
da: Kunne ikke sende besked til %s. Kunne ikke oprette konferencen (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
da: Kunne ikke sende besked. Kunne ikke oprette konferencen (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
da: Kunne ikke flytte bruger %s til mappe %s i serverlisten. Fejl skete, da mappe skulle oprettes (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
da: Kunne ikke tilføje %s til din venneliste. Fejl ved opretning af mappe i serverliste (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
da: Kunne ikke hente detaljer for bruger %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
da: Kunne ikke tilføje brugeren til privatlivslisten (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
da: Kunne ikke tilføje %s til blokeringslisten (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
da: Kunne ikke tilføje %s til tilladelseslisten (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
da: Kunne ikke fjerne %s fra privatlivslisten (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
da: Kunne ikke ændre privatlivsindstillingerne på serveren (%s).

en: Unable to create conference (%s).
da: Kunne ikke oprette konference (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
da: Fejl under kommunikation med server. Lukker forbindelse.

en: Telephone Number
da: Telefon nummer

en: Personal Title
da: Personlig titel

en: Mailstop
da: Poststop

en: User ID
da: Bruger ID

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { gaim_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
da: Fuldt navn

en: GroupWise Conference %d
da: GroupWise konference %d

en: Unable to make SSL connection to server.
da: Kunne ikke skabe SSL-forbindelse til server.

en: Authenticating...
da: Godkender...

en: Unable to connect to server.
da: Kunne ikke kontakte server.

en: Waiting for response...
da: Venter på svar...

en: %s has been invited to this conversation.
da: %s er blevet inviteret til denne samtale.

en: Invitation to Conversation
da: Invitation til samtale

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
da: Invitation fra: %s
    
    Sendt: %s

en: Would you like to join the conversation?
da: Vil du deltage i samtalen?

note: we don't want to reconnect in this case
en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
da: Du er blevet logget af, fordi du er logget på en anden maskine.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
da: %s ser ud til at være offline, og har ikke modtaget beskeden du har sendt.

note: TODO: Would be nice to prompt if not set! *  gaim_request_fields(gc, _("Server Address"),...); ...but for now just error out with a nice message.
en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
da: Kunne ikke forbinde til server. Indtast adressen på serveren du vil forbinde til.

en: Error. SSL support is not installed.
da: Fejl. SSL-understøttelse er ikke installeret.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
da: Konferencen er blevet lukket. Der kan ikke sendes flere beskeder.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
da: Novell GroupWise Messenger protokolmodul

en: Server address
da: Serveradresse

en: Server closed the connection.
da: Server lukkede forbindelsen.

en: Lost connection with server:
    %s
da: Mistede forbindelsen med server:
    %s

en: Received invalid data on connection with server.
da: Modtog ugyldig data ved forbindelse med server.

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
da: Kunne ikke etablere en forbindelse til server:
    %s

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
da: AIM-protokolmodul

en: Always use AIM/ICQ proxy server for file transfers
    (slower, but does not reveal your IP address)
da: Brug altid AIM/ICQ-mellemværtsserver til filoverførsler
    (langsommere, men afslører ikke din IP-adresse)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
da: IRC-prokotolmodul

en: Encoding
da: Tegnsæt

en: Always use ICQ proxy server for file transfers
    (slower, but does not reveal your IP address)
da: Brug altid ICQ-mellemværtssever til filoverførelser
    (langsommere, men afslører ikke din IP-adresse)

en: The remote user has closed the connection.
da: Fjernbrugeren har lukket forbindelsen.

en: The remote user has declined your request.
da: Fjernbrugeren har afslået din forespørgsel.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
da: Mistede forbindelse med fjernbrugeren:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
da: Modtog ugyldige data ved forbindelse til fjern bruger.

en: Could not establish a connection with the remote user.
da: Kunne ikke etablere en forbindelse til en fjernbruger.

en: Direct IM established
da: Direkte kvik-besked etableret.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
da: Filen %s er %s, som er større end den maksimale størrelse på %s.

en: Invalid error
da: Ugyldig fejl

en: Invalid SNAC
da: Ugyldig SNAC

en: Rate to host
da: Grænse til vært

en: Rate to client
da: Grænse til klient

en: Service unavailable
da: Service ikke tilgængelig

en: Service not defined
da: Tjeneste ikke defineret

en: Obsolete SNAC
da: Forældet SNAC

en: Not supported by host
da: Ikke understøttet af vært

en: Not supported by client
da: Ikke understøttet af klient

en: Refused by client
da: Nægtet af klient

en: Reply too big
da: Svar for stort

en: Responses lost
da: Svar tabt

en: Request denied
da: Anmodning nægtet

en: Busted SNAC payload
da: Ødelagt SNAC payload

en: Insufficient rights
da: Ikke nok rettigheder

en: In local permit/deny
da: I den lokale tillad/nægt

en: Too evil (sender)
da: For ond (afsender)

en: Too evil (receiver)
da: For ond (modtager)

en: User temporarily unavailable
da: Bruger midlertidigt utilgængelig

en: No match
da: Ingen fundne

en: List overflow
da: Liste overløb

en: Request ambiguous
da: Anmodning flertydig

en: Queue full
da: Kø fuld

en: Not while on AOL
da: Ikke samtidig med AOL

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
da: (Der opstod en fejl ved modtagelse af denne besked. Vennen du taler med er bruger måske en anden indkodning end forventet. Hvis du kender indkodningen som han bruger, kan du angive den i avancerede kontovalgmuligheder for din AIM/ICQ-konto,)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
da: (Der opstod en fejl ved modtagelse af denne besked. Enten har du eller %s valgt forskellige indkodninger, eller har %s en fejlramt klient.)

en: Voice
da: Tale

en: AIM Direct IM
da: AIM direkte besked

en: Get File
da: Modtag fil

en: Games
da: Spil

en: Add-Ins
da: Udvidelser

en: Send Buddy List
da: Send venneliste

en: ICQ Direct Connect
da: ICQ direkte forbindelse

en: AP User
da: AP Bruger

en: ICQ Server Relay
da: ICQ Send gennem server

en: Old ICQ UTF8
da: Gammel ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
da: Trillian kryptering

en: Security Enabled
da: Sikkerhedsaktiveret

en: Video Chat
da: Video chat

en: Live Video
da: Live video

en: Camera
da: Kamera

en: Free For Chat
da: Fri til chat

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Occupied
da: Optaget

en: Web Aware
da: Web-opmærksom

en: Online
da: Logget ind

en: Warning Level
da: Advarselsniveau

en: Buddy Comment
da: Vennekommentar

en: Could not connect to authentication server:
    %s
da: Kunne ikke forbinde til godkendelsesserveren:
    %s

en: Could not connect to BOS server:
    %s
da: Kunne ikke forbinde til BOS-server:
    %s

en: Screen name sent
da: Brugernavn sendt

en: Connection established, cookie sent
da: Forbindelse oprettet, cookie sendt

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
da: Færddiggører opkobling

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
da: Kunne ikke logge ind: Kunne ikke logge på som %s fordi brugernavnet er ugyldigt. Brugernavne skal enten starte med et bogstav og indeholde kun bogstaver, tal eller mellemrum, eller kun indeholde tal.

en: Invalid screen name.
da: Ugyldigt skærmnavn.

en: Incorrect password.
da: Forkert adgangskode.

en: Your account is currently suspended.
da: Din konto er ikke aktiv for øjeblikket.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
da: AOL Instant Messenger tjenesten er midlertidigt utilgængelig.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
da: Du er logget ind og ud for mange gange indenfor et kort tidsrum. Vent ti minutter og prøv så igen, for ellers skal du bare vente endnu længere.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
da: Din klient er for gammel. Hent en opgradering på %s

en: Could Not Connect
da: Forbindelse fejlede

en: Received authorization
da: Modtog godkendelse

en: The SecurID key entered is invalid.
da: SecurID-nøglen du indtastede er ugyldig.

en: Enter SecurID
da: Indtast SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
da: Indtast det 6-cifrede tal fra det digitale display.

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
da: _O.k.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
da: Du vil måske blive frakoblet snart. Du kan bruge TOC i ndtil dette er ordnet. Tjek %s for opdateringer.

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
da: Gaim var ikke i stand til at få gyldig AIM logind-data.

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
da: Du vil måske blive frakoblet snart. Kontrollér %s for opdateringer.

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
da: Gaim var ikke i stand til at få gyldig logind-data.

en: Password sent
da: Adgangskode sendt

en: Unable to initialize connection
da: Kunne ikke initialisere forbindelse

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
da: Venligst godkend mig, så jeg kan tilføje dig til min venneliste.

en: Authorization Request Message:
da: Besked til anmodning om godkendelse:

en: Please authorize me!
da: Venligst godkend mig!

en: No reason given.
da: Ingen grund givet.

en: Authorization Denied Message:
da: Besked for nægtelse af godkendelses anmodning:

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
da: Brugeren %u har nægtet din anmodning om at tilføje sig til din venneliste, af den følgende grund:
    %s

en: ICQ authorization denied.
da: ICQ godkendelse nægtet.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
da: Brugeren %u har givet dig lov til at tilføje sig til din venneliste.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
da: Du har modtaget en speciel besked
    
    Fra: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
da: Du har modtaget en ICQ bipper
    
    Fra: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ e-mail from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
da: Du har modtaget en ICQ e-mail fra %s [%s]
    
    Beskeden er:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
da: ICQ bruger %u har sendt dig en ven: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
da: Vil du tilføje denne ven til din venneliste?

en: _Decline
da: _Nægt

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
da[0]: Du har ikke modtaget %hu besked fra %s, fordi den var for ugyldig.
da[1]: Du har ikke modtaget %hu beskeder fra %s, fordi de var ugyldige.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
da[0]: Du har ikke modtaget %hu besked fra %s, fordi den var for store.
da[1]: Du har ikke modtaget %hu beskeder fra %s, fordi de var for store.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
da[0]: Du har ikke modtaget %hu besked fra %s, fordi den blev sendt for hurtigt.
da[1]: Du har ikke modtaget %hu beskeder fra %s, fordi de blev sendt for hurtigt.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
da[0]: Du har ikke modtaget %hu besked fra %s, fordi han/hun var for ond.
da[1]: Du har ikke modtaget %hu beskeder fra %s, fordi han/hun var for ond.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
da[0]: Du har ikke modtaget %hu besked fra %s, fordi du er for ond.
da[1]: Du har ikke modtaget %hu beskeder fra %s, fordi du er for ond.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
da[0]: Du har ikke modtaget %hu besked fra %s pga. en ukendt årsag.
da[1]: Du har ikke modtaget %hu beskeder fra %s pga. en ukendt årsag.

en: SNAC threw error: %s
da: SNAC gav fejlen: %s

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Unable to send message: %s
da: Kunne ikke sende besked: %s

en: Unknown reason.
da: Ukendt fejl.

en: Unable to send message to %s:
da: Kunne ikke sende besked til %s:

en: User information not available: %s
da: Bruger oplysninger er ikke tilgængelige: %s

en: User information for %s unavailable:
da: Bruger oplysninger for %s er ikke tilgængelige:

en: Online Since
da: Online siden

en: Member Since
da: Medlem siden

en: Capabilities
da: Klient understøtter

en: Available Message
da: Tilgængelig besked

en: Profile
da: Profil

en: Your AIM connection may be lost.
da: Din AIM forbindelse kan være afbrudt.

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
da: [Ude af stand til at vise en besked fra denne bruger, fordi den indeholdte ugyldige bogstaver.]

en: Rate limiting error.
da: Grænsefejl.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
da: Den sidste handling blev ikke udført, fordi du har overskredet grænsen. Vent i 10 sekunder og prøv igen.

en: You have been signed off for an unknown reason.
da: Du er blevet logget af pga. en ukendt årsag.

en: You have been disconnected from chat room %s.
da: Forbindelse til chat-rum %s afbrudt.

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: Personal Web Page
da: Personlig hjemmeside

en: Additional Information
da: Yderligere information

en: Zip Code
da: Postnummer

en: Division
da: Afdeling

en: Position
da: Stilling

en: Web Page
da: Hjemmeside

en: Work Information
da: Arbejds information

en: Pop-Up Message
da: Pop-Up besked

en: The following screen name is associated with %s | The following screen names are associated with %s
da[0]: Følgende brugernavn er associeret med %s
da[1]: Følgende brugernavne er associeret med %s

en: Screen name
da: Skærmnavn

en: No results found for e-mail address %s
da: Ingen resultater fundet for post-adressen %s

en: You should receive an e-mail asking to confirm %s.
da: Du bør modtage en e-mail for at acceptere %s.

en: Account Confirmation Requested
da: Der er anmodet om konto bekræftelse

en: Error Changing Account Info
da: Fejl ved ændring af konto oplysninger

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
da: Fejl 0x%04x: Kunne ikke formattere brugernavn fordi det anmodede brugernavn er forskelligt fra det oprindelige.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because it is invalid.
da: Fejl 0x%04x: Kunne ikke formattere brugernavn fordi det er ugyldigt.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
da: Fejl 0x%04x: Kunne ikke formattere brugernavn fordi det anmodede brugernavn er for langt.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because there is already a request pending for this screen name.
da: Fejl 0x%04x: UDe i stand til at ændre e-mail adresse, fordi der allerede er en anmodning ventende for dette brugernavn.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address has too many screen names associated with it.
da: Fejl 0x%04x: Ikke i stand til at ændre e-mail adresse, fordi den angivne adresse har for mange brugernavne tilknyttet til sig.

en: Error 0x%04x: Unable to change e-mail address because the given address is invalid.
da: Fejl 0x%04x: Ikke i stand til at ændre e-mail adresse, fordi den angivne adresse er ugyldig.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
da: Fejl 0x%04x: Ukendt fejl.

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
da: Dit brugernavn er formatter således på nuværende tidspunkt:
    %s

en: Account Info
da: Konto Oplysninger

en: The e-mail address for %s is %s
da: %s's post-adresse er %s

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
da: Dit billede blev ikke sendt. Du skal være direkte forbundet for at sende billeder.

en: Unable to set AIM profile.
da: Kunne ikke ændre AIM profil.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
da: Du har sikkert anmodet om at sætte din profil før login-processen er blevet færdig. Din profil er ikke sat; prøv at sætte den igen når du er færdig med at forbinde til serveren.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
da[0]: Profil-længdens maskimal størrelse på %d bogstav er blevet overskredet. Gaim har forkortet den.
da[1]: Profil-længdens maskimal størrelse på %d bogstaver er blevet overskredet. Gaim har forkortet den.

en: Profile too long.
da: Profil for lang.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
da[0]: Fraværsbesked-længden på %d bogstav er blevet overskredet. Gaim har forkortet den for dig.
da[1]: Fraværsbesked-længden på %d bogstaver er blevet overskredet. Gaim har forkortet den for dig.

en: Away message too long.
da: Fraværsbesked for lang.

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
da: Kunne ikke tilføje vennen %s fordi brugernavnet er ugyldigt. Brugernavne skal enten starte med ét bogstav og indeholde kun bogstaver, tal og mellemrum, eller kun indeholde tal.

en: Unable To Add
da: Ikke i stand til at tilføje

en: Unable To Retrieve Buddy List
da: Kunne ikke hente vennelisten

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
da: Gaim var midlertidigt ikke i stand til at hente din venneliste fra AIM serverne. Din venneliste er ikke tabt, og vil sikkert blive tilgængelig indenfor et par timer.

en: Orphans
da: Tabte

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
da: Kunne ikke tilføje vennen %s fordi du har for mange venner i din venneliste.Fjern en, og prøv igen.

en: (no name)
da: (intet navn)

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
da: Kunne ikke tilføje vennen %s pga. en ukendt årsag. Den normale grund for dette er at du har det maskimale antal tilladte venner i din venneliste.

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
da: Brugeren %s har givet dig lov til at tilføje dig til din venneliste. Vil du tilføje brugeren?

en: Authorization Given
da: Godkendelse Givet

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
da: Brugeren %s har givet lov til din anmodning om at tilføje dem til din venneliste.

en: Authorization Granted
da: Godkendelse Givet

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
da: Brugeren %s har nægtet din anmodning om at tilføje dem til din venneliste af følgende grund:
    %s

en: Authorization Denied
da: Godkendelse Nægtet

en: _Exchange:
da: _Udveksl:

en: Invalid chat name specified.
da: Ugyldigt chatnavn angivet.

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
da: Dit billede blev ikke sendt. Du kan ikke sende billeder i AIM chats.

en: Away Message
da: Fraværs-besked

en: <i>(retrieving)</i>
da:  <i>(modtager)</i>

en: Buddy Comment for %s
da: Vennekommentar for %s

en: Buddy Comment:
da: Vennekommentar:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
da: Du har valgt at åbne en direkte besked-forbindelse med %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
da: Fordi dette afslører din IP-adresse, ses det som en privatlivs-risiko. Vil du fortsætte?

en: C_onnect
da: _Tilslut

en: Get AIM Info
da: Hent AIM-info

en: Edit Buddy Comment
da: Redigér vennekommentar

en: Get Status Msg
da: Hent statusbesked

en: Direct IM
da: Direkte forbindelse

en: Re-request Authorization
da: Anmod om ny godkendelse

en: Require authorization
da: Kræv godkendelse

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
da: Web tilstedeværelse (hvis dette er slået til vil du modtage SPAM!)

en: ICQ Privacy Options
da: ICQ privatlivsindstillinger

en: The new formatting is invalid.
da: Den nye formattering er ugyldig.

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
da: Brugernavn formatering kan kun ændre store/små bogstaver og mellemrum.

en: New screen name formatting:
da: Ny brugernavn formatering:

en: Change Address To:
da: Skift adresse til:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
da: <i>du venter ikke på godkendelse</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
da: Du afventer godkendelse fra følgende venner

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
da: Du kan anmode om ny godkendelse fra disse venner ved at højreklikke på dem og vælge "Anmod om ny godkendelse".

en: Find Buddy by E-Mail
da: Find ven udfra e-mail adresse

en: Search for a buddy by e-mail address
da: Søg efter en ven udfra e-mail adresse

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
da: Indtast e-mail adressen på vennen du søger efter.

en: _Search
da: _Søg

en: Set User Info (URL)...
da: Ret brugeroplysninger (URL)...

en: Change Password (URL)
da: Skift adgangskode (URL)

en: Configure IM Forwarding (URL)
da: Konfigurér besked-videresendelse (URL)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
da: Sæt privatlivsindstillinger...

note: AIM actions
en: Format Screen Name...
da: Formatér brugernavn...

en: Confirm Account
da: Bekræft Konto

en: Display Currently Registered E-Mail Address
da: Vis nuværende registrede e-post adresse

en: Change Currently Registered E-Mail Address...
da: Skift nuværende registrede e-post adresse...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
da: Vis venner der afventer godkendelse

en: Search for Buddy by E-Mail Address...
da: Søg efter ven udfra e-post adresse...

en: Search for Buddy by Information
da: Søg efter ven udfra oplysninger

en: Use recent buddies group
da: Brug seneste vennegruppe

en: Show how long you have been idle
da: Vis hvor lang tid du har været inaktiv

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
da: Beder %s om at forbinde til os på %s:%hu for direkte forbindelse.

en: Attempting to connect to %s:%hu.
da: Prøver at forbinde til %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
da: Forsøger at forbinde via mellemværtsserver.

en: %s has just asked to directly connect to %s
da: %s har lige spurgt om at forbinde direkte til %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
da: Dette kræver en direkte forbindelse imellem to computere og er nødvendigt for billeder. Fordi din IP-adresse vil blive afsløret, kan det anses som en privatlivs risiko.

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Primary Information
da: Primær-information

en: Personal Introduction
da: Personlig introduktion

en: QQ Number
da: QQ-nummer

en: Country/Region
da: Land/Region

en: Province/State
da: Provins/Stat

en: Horoscope Symbol
da: Horoskop-tegn

en: Zodiac Sign
da: Dyrekredstegn

en: Blood Type
da: Blodtype

en: College
da: Fold sammen

en: Email
da: E-post

en: Zipcode
da: Postnummer

en: Cellphone Number
da: Mobilnummer

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Aquarius
da: Vandmand

en: Pisces
da: Fisk

en: Aries
da: Vædder

en: Taurus
da: Tyr

en: Gemini
da: Tvilling

en: Cancer
da: Krebs

en: Leo
da: Løve

en: Virgo
da: Jomfru

en: Libra
da: Vægt

en: Scorpio
da: Skorpion

en: Sagittarius
da: Skytte

en: Capricorn
da: Stenbuk

en: Rat
da: Rot

en: Ox
da: Tyr

en: Rabbit
da: Kanin

en: Dragon
da: Drage

en: Snake
da: Slange

en: Horse
da: Hest

en: Goat
da: Ged

en: Monkey
da: Abe

en: Rooster
da: Hane

en: Dog
da: Hund

en: Pig
da: Gris

en: Other
da: Andet

en: Modify my information
da: Ændre min information

en: Update my information
da: Opdatér min information

en: Your information has been updated
da: Din information er blevet opdateret

en: You are attempting to set a custom face. Gaim currently only allows the standard faces. Please choose an image from
da: Du prøver at opsætte et ansigt. Gaim tillader, på nuværende tidspunkt, kun standard ansigterne. Vælg venligst et billede fra

en: Invalid QQ Face
da: Ugyldigt QQ-ansigt

en: You rejected %d's request
da: Du afviste %d's anmodning

en: Input your reason:
da: Angiv din grund:

en: Reject request
da: Afvis anmodning

en: Sorry, you are not my type...
da: Beklager, du er ikke min type...

en: Reject
da: Afvis

en: Add buddy with auth request fails
da: Tilføj ven med genkendelsesanmodningsfejl

en: You have successfully removed a buddy
da: Du har fjernet en ven.

en: You have successfully removed yourself from a buddy
da: Du har fjernet dig selv fra en ven

en: User %d needs authentication
da: Bruger %d mangler godkendelse

en: Input request here
da: Indtast forespørgelse her

en: Would you be my friend?
da: Vil du være min ven?

en: You have added %d in buddy list
da: Du har tilføjet %d i vennelisten

en: QQid Error
da: QQid-fejl

en: Invalid QQid
da: Ugyldigt QQid

en: Group ID
da: Gruppe-id

en: Creator
da: Opretter

en: Group Description
da: Gruppebeskrivelse

en: Auth
da: Godkend

en: Please input external group ID
da: Venligt indtast en ekstern gruppe-ID

en: You can only search for permanent QQ groups
da: Du kan kun søge efter permanente QQ-grupper

en: User %d applied to join group %d
da: Bruger %d anmoder om at blive medlem i gruppe %d

en: Reason: %s
da: Grund: %s

en: QQ Qun Operation
da: QQ Qun-operation

en: Approve
da: Godkend

en: You request to join group %d has been rejected by admin %d
da: Din forspørgelse om at blive medlem af gruppen %d er blevet afslået af administrator %d

en: You request to join group %d has been approved by admin %d
da: Din forespørgelse om at blive medlem af gruppen %d er blevet godkendt af administrator %d

en: You [%d] has exit group "%d"
da: Du [%d] har forladt gruppe "%d"

en: You [%d] has been added by group "%d"
da: Du [%d] er blevet tilføjet af gruppe "%d"

en: This group has been added to your buddy list
da: Denne gruppe er blevet tilføjet til din venneliste

en: I am not member
da: Jeg er ikke medlem

en: I am a member
da: Jeg er medlem

en: I am applying to join
da: Jeg prøver at blive medlem

en: I am the admin
da: Jeg er administratoren

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: This group does not allow others to join
da: Denne gruppe tillader ikke andre at blive medlem

en: You have successfully exited the group
da: Du har forladt gruppen

en: QQ Group Auth
da: QQ gruppe autorisation

en: Your authorization operation has been accepted by the QQ server
da: Din autorisations-operation er blevet accepteret af QQ-serveren

en: You inputted a group id outside the acceptable range
da: Du indtastede et gruppe-id udenfor området

en: Are you sure to exit this Qun?
da: Er du sikker på at du vil forlade denne Qun?

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
da: Bemærk, hvis du er opretteren, 
    vil denne operation måske fjerne denne Qun.

en: Go ahead
da: Fortsæt

en: Code [0x%02X]: %s
da: Kode [0x%02X]: %s

en: Group Operation Error
da: Gruppe-operationsfejl

en: Do you wanna approve the request?
da: Vil du godkende denne forespørgelse?

en: You have successfully modify Qun member
da: Du har nu ændret Qun-medlem

en: You have successfully modify Qun information
da: Du har ændret Qun-information

en: You have successfully created a Qun
da: Du har oprettet en Qun

en: Would you like to set up the Qun details now?
da: Vil du opsætte Qun-detaljer nu?

en: Setup
da: Opsætning

en: System Message
da: Systembesked

en: Server ACK
da: Server-ACK

en: Send IM fail
da: Send kvik-besked fejlede

en: Keep alive error, seems connection lost!
da: Hold i live fejl, lader til at forbindelsen er tabt!

en: Request login token error!
da: Login forespørgelesmærke-fejl!

en: Unable to login, check debug log
da: Kunne ikke logge ind, kontrollér fejlsøgningslog

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
da: Kunne ikke få kontakt.

en: Unknown-%d
da: Ukendt-%d

en: %s Address
da: %s-adresse

en: Level
da: Niveau

en: QQ: Available
da: QQ: Tilgængelig

en: QQ: Away
da: QQ: Fraværende

en: QQ: Invisible
da: QQ: Usynlig

en: Invalid name
da: Ugyldigt navn

en: <b>Current Online</b>: %d<br>
da: <b>Opkoblet</b>: %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %s<br>
da: <b>Sidste opdatering</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
da: <b>Forbindelsestilstand</b>: %s<br>

en: <b>Server IP</b>: %s: %d<br>
da: <b>Server-IP</b>: %s:%d<br>

en: <b>My Public IP</b>: %s<br>
da: <b>Min offentlige IP</b>: %s<br>

en: <b>Login Time</b>: %s<br>
da: <b>Logind tid</b>: %s<br>

en: <b>Last Login IP</b>: %s<br>
da: <b>Sidste logind IP</b>: %s<br>

en: <b>Last Login Time</b>: %s
da: <b>Sidste logind tid</b>: %s

en: Login Information
da: Logind information

en: Modify My Information
da: Ændre min information

en: Change Password
da: Skift adgangskode

en: Show Login Information
da: Vis logind information

en: Exit this QQ Qun
da: Forlad denne QQ Qun

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol	Plugin
da: QQ-protokolmodul

en: Login in TCP
da: Logind i TCP

en: Login Hidden
da: Skjult logind

en: Socket send error
da: Sokkel sendefejl

en: Connection refused
da: Forbindelse afslået

en: Socket error
da: Sokkel-fejl

en: Unable to read from socket
da: Kan ikke læse fra sokkel

en: %d has declined the file %s
da: %d har afslået filen %s

en: File Send
da: Send fil

en: %d canceled the transfer of %s
da: %d annullerede overførslen af %s

en: Connection lost
da: Forbindelse mistet

note: cancel login progress
en: Login failed, no reply
da: Logind slog fejl, intet svar

en: Do you wanna add this buddy?
da: Vil du tilføje denne ven?

note: only need to get value
en: You have been added by %s
da: Du er blevet tilføjet af %s

en: Would like to add him?
da: Vil du tilføje ham?

en: %s has added you [%s]
da: %s har tilføjet dig [%s]

en: User %s rejected your request
da: Bruger %s afslog din forespørgelse

en: User %s has approved your request
da: Bruger %s har godkendt din forespørgelse

en: %s wanna add you [%s] as friends
da: %s vil tilføje dig [%s] som ven

en: Message: %s
da: Besked: %s

en: %s is not in your buddy list
da: %s er ikke i din venneliste

en: Would you like to add him?
da: Vil du tilføje ham?

en: Connection closed (writing)
da: Forbindelse lukket (skrivning)

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
da: <b>Gruppe titel:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
da: <b>Noter gruppe-id:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
da: Oplysninger for gruppe %s

en: Notes Address Book Information
da: Notes adressebog information

en: Invite Group to Conference...
da: Invitér gruppe til konference...

en: Get Notes Address Book Info
da: Hent Notes adressebogs info

en: Sending Handshake
da: Sender håndtryk

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
da: Venter for håndtryksgodkendelse

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
da: Håndtryk godkendt, sender login

en: Waiting for Login Acknowledgement
da: Venter for login godkendelse

en: Login Redirected
da: Login omdirigeret

en: Forcing Login
da: Tvinger login

en: Login Acknowledged
da: Login godkendt

en: Starting Services
da: Starter services

en: Connected
da: Tilsluttet

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
da: En Sametime administrator har sendt den følgende annoncering på server %s

en: Sametime Administrator Announcement
da: Sametime administrator annoncering

en: Connection reset
da: Forbindelse lukket

en: Error reading from socket: %s
da: Fejl under læsning fra sokkel: %s

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect to host
da: Kunne ikke forbinde til vært

en: Announcement from %s
da: Annoncering fra %s

en: Conference Closed
da: Konference lukket

en: Unable to send message:
da: Kunne ikke sende besked:

en: Place Closed
da: Sted lukket

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Speakers
da: Højtalere

en: Video Camera
da: Videokamera

en: File Transfer
da: Filoverførsel

en: Supports
da: Understøtter

en: External User
da: Ekstern bruger

en: Create conference with user
da: Opret konference med bruger

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
da: Indtast et emne for den nye konference, og en invitationsbesked der skal sendes til %s

en: New Conference
da: Ny konference

en: Create
da: Opret

en: Available Conferences
da: Tilgængelige konferencer

en: Create New Conference...
da: Opret ny konference...

en: Invite user to a conference
da: Invitér bruger til en konference

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
da: Vælg en konference fra listen forneden for at sende en invitation til bruger %s. Vælg "Opret ny konference" hvis du vil oprette en ny konference at invitere denne bruger til.

en: Invite to Conference
da: Invitér til konference

en: Invite to Conference...
da: Invitér til konference...

en: Send TEST Announcement
da: Send TEST annoncering

en: No Sametime Community Server specified
da: Ingen Sametime community server angivet

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
da: Ingen vært eller IP-adresse er blevet sat op for Meanwhile-kontoen %s. Indtast en forneden for at fortsætte med at logge ind.

en: Meanwhile Connection Setup
da: Meanwhile forbindelsesopsætning

en: No Sametime Community Server Specified
da: Ingen Sametime fællesskab server angivet

en: Unknown (0x%04x)<br>
da: Ukendt (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
da: Sidst kendte klient

en: User Name
da: Brugernavn

en: An ambiguous user ID was entered
da: Et ugyldigt bruger ID blev indtastet

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
da: Identificeringen '%s' kan henvise til hvilken som helst af de følgende brugere. Vælg den korrekte bruger fra listen forneden for at tilføje dem til din venneliste.

en: Select User
da: Vælg bruger

en: Unable to add user: user not found
da: Kunne ikke tilføje bruger: bruger ikke fundet

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
da: Identificeringen '%s' matchede ikke nogle brugere i dit Sametime fællesskab. Denne post er blevet fjernet fra din venneliste.

en: Unable to add user
da: Kunne ikke tilføje bruger

en: Error reading file %s: 
    %s
da: Fejl ved læsning af fil %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
da: Venneliste gemt på server

en: Buddy List Storage Mode
da: Lagring af venneliste

en: Local Buddy List Only
da: Kun lokal venneliste

en: Merge List from Server
da: Flet med liste fra server

en: Merge and Save List to Server
da: Flet med liste fra server og gem til server

en: Synchronize List with Server
da: Synkroniser liste med server

en: Import Sametime List for Account %s
da: Importér Sametime liste for konto %s

en: Export Sametime List for Account %s
da: Eksportér Sametime liste for konto %s

en: Unable to add group: group exists
da: Kunne ikke tilføje gruppe: gruppe eksisterer

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
da: En gruppe navngivet '%s' eksisterer allerede i din venneliste.

en: Unable to add group
da: Kunne ikke tilføje gruppe

en: Possible Matches
da: Mulige matches

en: Notes Address Book group results
da: Notes adressebog grupperesultater

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
da: Identificeringen '%s' kan henvise til hvilken som helst af de følgende Notes adressebogsgrupper. Vælg den korrekte gruppe fra listen forneden for at tilføje den til din venneliste.

en: Select Notes Address Book
da: Vælg Notes adressebog

en: Unable to add group: group not found
da: Kunne ikke tilføje gruppe: gruppe ikke fundet

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
da: Identificeringen '%s' matchede ikke nogle Notes adressebogsgrupper i dit Sametime fællesskab.

en: Notes Address Book Group
da: Notes adressebogsgruppe

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
da: Indtast navnet på en Notes adressebogsgruppe i feltet forneden for at tilføje gruppen og dens medlemmer til din venneliste.

en: Search results for '%s'
da: Søgeresultater for '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
da: Identificeringen '%s' kan muligvis henvise til hvilken som helst af de følgende brugere. Du kan tilføje disse brugere til din venneliste eller sende dem beskeder med handlingsknapperne forneden.

en: No matches
da: Ingen fundne

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
da: Identificeringen '%s' matchede ingen brugere i dit Sametime fællesskab.

en: No Matches
da: Ingen fundne

en: Search for a user
da: Søg efter en bruger

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
da: Indtast et navn eller delvist ID i feltet forneden for at søge efter matchende brugere i dit Sametime fællesskab.

en: User Search
da: Brugersøgning

en: Import Sametime List...
da: Importér Sametime liste...

en: Export Sametime List...
da: Eksportér Sametime liste...

en: Add Notes Address Book Group...
da: Tilføj Notes adressebogsgruppe...

en: User Search...
da: Brugersøgning...

en: Force login (ignore server redirects)
da: Tving login (ignorér server omstillinger)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
da: Skjul klient identificering

en: User %s is not present in the network
da: User %s er ikke til stede i netværket

en: Key Agreement
da: Nøgle enighed

en: Cannot perform the key agreement
da: Kan ikke udføre nøgle enigheden

en: Error occurred during key agreement
da: En fejl skete under nøgle enigheden

en: Key Agreement failed
da: Nøgle enighed fejlede

en: Timeout during key agreement
da: Tidsgrænsen udløb ved nøgle enighed

en: Key agreement was aborted
da: Nøgle enighed blev afbrudt

en: Key agreement is already started
da: Nøgle enighed er allerede startet

en: Key agreement cannot be started with yourself
da: Nøgle enighed kan ikke blive startet med dig selv

en: The remote user is not present in the network any more
da: Brugeren er ikke til stede i netværket længere

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
da: Anmodning om nøgle enighed modtaget %s. Vil du udføre nøgle enigheden?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
da: Fjernbrugeren venter på nøgleenighed på:
    Vært: %s
    Port: %d

en: Key Agreement Request
da: Anmodning om nøgle enighed

en: IM With Password
da: Besked med adgangskode

en: Cannot set IM key
da: Kan ikke sætte nøgle

en: Set IM Password
da: Sæt adgangskode på besked

en: Get Public Key
da: Hent offentlig nøgle

en: Cannot fetch the public key
da: Kan ikke hente offentlig nøgle

en: Show Public Key
da: Vis offentlig nøgle

en: Could not load public key
da: Kunne ikke indlæse offentlig nøgle

en: User Information
da: Brugeroplysninger

en: Cannot get user information
da: Kan ikke hente oplysninger

en: The %s buddy is not trusted
da: Vennen %s er ikke betroet

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
da: Du kan ikke modtage venne-påmindelser før du importerer hans/hendes offentlige nøgle. Du kan bruge "Hent offentlig nøgle" kommandoen for at hente den offentlige nøgle.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
da: Åbn...

en: The %s buddy is not present in the network
da: %s vennen er ikke til stede på netværket

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
da: For at tilføje en ven, skal du importere hendes/hans offentlige nøgle. Tryk Importér for at importere en offentlig nøgle.

en: _Import...
da: _Importér...

en: Select correct user
da: Vælg en korrekt bruger

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
da: Mere end én bruger blev fundet med den samme offentlige nøgle. Vælg den korrekte bruger fra listen som du vil tilføje til din venneliste.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
da: Mere end én bruger blev fundet med det samme navn. Vælg den korrekte bruger fra listen, som du vil tilføje til din venneliste.

en: Detached
da: Ikke koblet på

en: Indisposed
da: Utilpas

en: Wake Me Up
da: Væk mig

en: Hyper Active
da: Hyperaktiv

en: Happy
da: Glad

en: Sad
da: Trist

en: Angry
da: Sur

en: Jealous
da: Jaloux

en: Ashamed
da: Skammer sig

en: Invincible
da: Usårlig

en: In Love
da: Forelsket

en: Sleepy
da: Søvnig

en: Bored
da: Keder sig

en: Excited
da: Begejstret

en: Anxious
da: Spændt

en: User Modes
da: Bruger tilstande

en: Mood
da: Humør

en: Preferred Contact
da: Foretrukne kontakt

en: Preferred Language
da: Foretrukket sprog

en: Device
da: Enhed

en: Timezone
da: Tidszone

en: Geolocation
da: Placering

en: Reset IM Key
da: Nulstil besked nøgle

en: IM with Key Exchange
da: Besked med nøgle udveksling

en: IM with Password
da: Besked med adgangskode

en: Get Public Key...
da: Hent offentlig nøgle...

en: Kill User
da: Dræb bruger

en: Draw On Whiteboard
da: Tegn på tavle

en: _Passphrase:
da: _Adgangskode:

en: Channel %s does not exist in the network
da: Kanalen %s eksisterer ikke på netværket

en: Channel Information
da: Kanal oplysninger

en: Cannot get channel information
da: Kan ikke hente kanal oplysninger

en: <b>Channel Name:</b> %s
da: <b>Kanal navn:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
da: <br><b>Bruger antal:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
da: <br><b>Kanal stifter:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
da: <br><b>Kanal ciffer:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
da: <br><b>Kanal HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
da: <br><b>Kanalens emne:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
da: <br><b>Kanal tilstande:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
da: <br><b>Stifterens nøgle fingeraftryk:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
da: <br><b>Stifterens 'babbleprint':</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
da: Tilføj kanalens offentlige nøgle

note: Add new public key
en: Open Public Key...
da: Åbn offentlig nøgle...

en: Channel Passphrase
da: Kanalens adgangssætning

en: Channel Public Keys List
da: Kanalens liste med offentlige nøgler

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
da: Kanal godkendelse brugeres til at sikre kanalen fra uønsket adgang. Godkendelsen kan være baseret på en adgangssætning og digitale signaturer. Hvis adgangssætningen er sat, er den krævet for at deltage. Hvis kanalens offentlige nøgler er sat, så er det kun brugere hvis offentlige nøgler der er nævnt, som kan deltage.

en: Channel Authentication
da: Kanal godkendelse

en: Add / Remove
da: Tilføj / Fjern

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Passphrase
da: Adgangskode

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
da: Indtast %s kanalens private gruppenavn og adgangssætning.

en: Add Channel Private Group
da: Tilføj kanal privat gruppe

en: User Limit
da: Brugergrænse

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
da: Sæt brugergrænse på kanal. Sæt til 0 for at nulstille grænse.

en: Invite List
da: Inviteringsliste

en: Ban List
da: Udvist liste

en: Add Private Group
da: Tilføj privat gruppe

en: Reset Permanent
da: Nulstil permanent

en: Set Permanent
da: Sæt permanent

en: Set User Limit
da: Sæt brugergrænse

en: Reset Topic Restriction
da: Nulstil emne-begrænsning

en: Set Topic Restriction
da: Sæt emne-begrænsning

en: Reset Private Channel
da: Nulstil privat kanal

en: Set Private Channel
da: Sæt privat kanal

en: Reset Secret Channel
da: Nulstil hemmelig kanal

en: Set Secret Channel
da: Sæt hemmelig kanal

en: You are channel founder on <I>%s</I>
da: Du er kanal grundlægger på <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
da: Kanal grundlægger på <I>%s</I> er <I>%s</I>

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
da: Du skal deltage i %s kanalen før du kan deltage i den private gruppe

en: Join Private Group
da: Deltag i privat gruppe

en: Cannot join private group
da: Kan ikke deltage i privat gruppe

en: Call Command
da: Kald kommando

en: Cannot call command
da: Kan ikke kalde kommando

en: Unknown command
da: Ukendt kommando

en: Secure File Transfer
da: Sikker filoverførsel

en: Error during file transfer
da: Fejl under filoverførsel

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Key agreement failed
da: Nøgle enighed fejlede

en: File transfer session does not exist
da: Filoverførsel session eksisterer ikke

en: No file transfer session active
da: Ingen filoverførsel session er aktiv

en: File transfer already started
da: Filoverførsel allerede startet

en: Could not perform key agreement for file transfer
da: Kunne ikke udføre nøgle enighed for filoverførsel

en: Could not start the file transfer
da: Kunne ikke starte filoverførsel

en: Cannot send file
da: Kan ikke sende fil

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
da: %s har ændret emnet af <I>%s</I> til: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
da: <I>%s</I> satte kanal <I>%s</I> tilstande til: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
da: <I>%s</I> fjernede alle kanal <I>%s</I> tilstande

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
da: <I>%s</I> satte <I>%s's</I> tilstande til: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
da: <I>%s</I> fjernede alle <I>%s's</I> tilstande

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
da: Du er blevet sparket fra <I>%s</I> af <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
da: Du er blevet dræbt af %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
da: Dræbt af %s (%s)

en: Server signoff
da: Server nedlukning

en: Personal Information
da: Personlige oplysninger

en: Birth Day
da: Fødselsdato

en: Job Role
da: Stilling

en: Organization
da: Organisation

en: Unit
da: Enhed

en: Join Chat
da: Deltag i chat

en: Real Name
da: Rigtigt navn

en: Status Text
da: Status tekst

en: Public Key Fingerprint
da: Offentlig nøgle fingeraftryk

en: Public Key Babbleprint
da: Offentlige nøgle 'babbleprint'

en: _More...
da: _Mere...

en: Detach From Server
da: Kobl af fra server

en: Cannot detach
da: Kan ikke koble af

en: Cannot set topic
da: Kan ikke sætte emne

en: Failed to change nickname
da: Kunne ikke ændre navn

en: Roomlist
da: Rumliste

en: Cannot get room list
da: Kan ikke hente rumliste

en: No public key was received
da: Ingen offentlig nøgle var hentet

en: Server Information
da: Serveroplysninger

en: Cannot get server information
da: Kan ikke hente serveroplysninger

en: Server Statistics
da: Serverstatistik

en: Cannot get server statistics
da: Kunne ikke hente serverstatistik

en: No server statistics available
da: Ingen serverstatistik tilgængelig

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
da: Lokal server opstartstid: %s
    Lokal server oppe tid: %s
    Lokal server klienter: %d
    Lokal server kanaler: %d
    Lokal server operatører: %d
    Lokal router operatører: %d
    Lokal cell klienter: %d
    Lokal cell kanaler: %d
    Lokal cell servere: %d
    Total klienter: %d
    Total kanaler: %d
    Total servere: %d
    Total routere: %d
    Total server operatører: %d
    Total router operatører: %d

en: Network Statistics
da: Netværk statistik

en: Ping failed
da: Ping fejlede

en: Ping reply received from server
da: Ping svar modtaget fra server

en: Could not kill user
da: Kan ikke dræbe bruger

en: Error during connecting to SILC Server
da: Fejl ved forbindelse til SILC server

en: Key Exchange failed
da: Nøgle udveksling fejlede

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
da: Genoptagelse af tidligere session fejlede. Lav en ny forbindelse ved at trykke på gentabler forbindelse.

en: Disconnected by server
da: Afbrudt af server

en: Resuming session
da: Genoptager session

en: Authenticating connection
da: Godkender forbindelse

en: Verifying server public key
da: Verificerer serverens offentlige nøgle

en: Passphrase required
da: Adgangssætning krævet

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
da: Fejl: Version uoverensstemmelse, opgradér din klient

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
da: Fejl: Fjernmaskine stoler eller understøtter ikke din offentlige nøgle

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslåede 'KE group'

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslåede ciffer

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
da: Fejl: Fjernvært undersøttter ikke foreslåede PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslåede hash-funktion

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslåede HMAC

en: Failure: Incorrect signature
da: Fejl: Ugyldig signatur

en: Failure: Invalid cookie
da: Fejl: Ugyldig cookie

en: Failure: Authentication failed
da: Fejl: Godkendelse fejlede

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
da: Modtog %s's offentlige nøgle. Din lokale kopi passer ikke med denne nøgle. Vil du stadig acceptere den?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
da: Modtog %s's offentlige nøgle. Vil du acceptere denne nøgle?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
da: Fingeraftryk og 'babbleprint' for %s nøglen er:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
da: Verificér offentlig nøgle

en: _View...
da: _Vis...

en: Unsupported public key type
da: Ikke understøttet offentlige nøgle type

en: Connection failed
da: Forbindelse fejlede

en: Cannot initialize SILC Client connection
da: Kan ikke initialisere SILC klient forbindelse

en: Performing key exchange
da: Udfører nøgleudveksling

en: Out of memory
da: Løb tør for hukommelse

en: Cannot initialize SILC protocol
da: Kan ikke initialisere SILC protokol

en: Cannot find/access ~/.silc directory
da: Kan ikke finde eller tilgå ~/.silc mappe

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
da: Tilslutter til SILC server

en: Could not load SILC key pair: %s
da: Kunne ikke indlæse SILC nøglepar: %s

en: Unable to create connection
da: Kunne ikke oprette forbindelse

en: Your Current Mood
da: Dit nuværende humør

en: In love
da: Forelsket

en: 
    Your Preferred Contact Methods
da: 
    Dine fortrukne kontakt metoder

en: Video conferencing
da: Videokonference

en: Your Current Status
da: Din nuværende status

en: Online Services
da: Online tjenester

en: Let others see what services you are using
da: Lad andre se hvilke tjenester du bruger

en: Let others see what computer you are using
da: Lad andre se hvilken computer du bruger

en: Your VCard File
da: Din VCard fil

en: User Online Status Attributes
da: Online bruger status-attributter

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
da: Du kan lade andre brugere se dine online status oplysninger og dine personlige oplysninger. Udfyld de oplysninger, du gerne vil have at folk kan se om dig.

en: Message of the Day
da: Dagens besked (MOTD)

en: No Message of the Day available
da: Ingen MOTD tilgængelig

en: There is no Message of the Day associated with this connection
da: Der er ingen MOTD associeret med denne forbindelse.

en: Create New SILC Key Pair
da: Opret nyt SILC nøglepar

en: Passphrases do not match
da: Adgangskoder passer ikke

en: Key Pair Generation failed
da: Nøglepar generering fejlede

en: Key length
da: Nøglelængde

en: Public key file
da: Offentlig nøgle fil

en: Private key file
da: Privat nøgle fil

en: Passphrase (retype)
da: Adgangskode (indtast igen)

en: Generate Key Pair
da: Generér nøglepar

en: Online Status
da: Online status

en: View Message of the Day
da: Vis dagens besked (MOTD)

en: Create SILC Key Pair...
da: Opret SILC nøglepar...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
da: Bruger <I>%s</I> er ikke til stede på netværket

en: Topic too long
da: Emne for langt

en: You must specify a nick
da: Du skal angive et kælenavn

en: channel %s not found
da: kanal %s blev ikke fundet

en: channel modes for %s: %s
da: kanal tilstande for %s: %s

en: no channel modes are set on %s
da: ingen kanal tilstande er sat på %s

en: Failed to set cmodes for %s
da: Kunne ikke sætte cmodes for %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
da: Ukendt kommando: %s, (måske er det en Gaim-fejl)

en: part [channel]:  Leave the chat
da: part [kanal]: Forlad chatten

en: leave [channel]:  Leave the chat
da: leave [kanal]: Forlad chatten

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
da: topic [&lt;nyt emne&gt;]: Vis eller skift emnet

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
da: join &lt;kanal&gt; [&lt;adgangskode&gt;]: Deltag i chat på dette netværk

en: list:  List channels on this network
da: list: Vis kanaler på dette netværk

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
da: whois &lt;navn&gt;: Vis brugerens oplysninger

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
da: msg &lt;navn&gt; &lt;besked&gt;: Send en privat besked til en bruger

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
da: query &lt;navn&gt; [&lt;besked&gt;]: Send en privat besked til en bruger

en: motd:  View the server's Message Of The Day
da: motd: Vis dagens besked (MOTD)

en: detach:  Detach this session
da: detach:  Gå væk fra denne session

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
da: quit [besked]: Luk forbindelse til server, med en eventuel besked

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
da: call &lt;kommando&gt;:  Kald en vilkårlig silc klient kommando

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
da: kill &lt;kælenavn&gt; [-pubkey|&lt;begrundelse&gt;]: Dræb kælenavn

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
da: nick &lt;nyt navn&gt;: Skift dit navn

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
da: whowas &lt;navn&gt;: Vis brugerens oplysninger

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
da: cmode &lt;kanal&gt; [+|-&lt;tilstande&gt;] [argumenter]: Sæt eller fjern en kanal tilstand

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
da: cumode &lt;kanal&gt; +|-&lt;tilstande&gt; &lt;navn&gt;: Sæt brugerens tilstande på kanal

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
da: umode &lt;brugertilstande&gt;: Sæt dine tilstande på netværket

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
da: oper &lt;navn&gt; [-pubkey]:  Få server operatør privilegier

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
da: invite &lt;kanal&gt; [-|+]&lt;navn&gt;:  invitér navn eller tilføj/fjern fra kanal invitationsliste

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
da: kick &lt;kanal&gt; &lt;navn&gt; [comment]:  Spark klient fra kanal

en: info [server]:  View server administrative details
da: info [server]: Vis serverens administrative detaljer

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
da: ban [&lt;kanal&gt; +|-&lt;navn&gt;]:  Udvis klient fra kanal

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
da: getkey &lt;navn|server&gt;:  Hent klient eller servers offentlige nøgle

en: stats:  View server and network statistics
da: stats: Vis server- og netværksstatistik

en: ping:  Send PING to the connected server
da: ping: Send PING til den forbundne server

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
da: users &lt;kanal&gt;:  Vis brugere på kanalen lige nu

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
da: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kanal(er)&gt;:  Vis angivne brugere på kanal(er)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
da: SILC prokotolmodul

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
da: Secure Internet Live Conferencing (SILC) protokol

en: Public Key file
da: Offentlig nøgle fil

en: Private Key file
da: Privat nøgle fil

en: Cipher
da: Kode

en: Public key authentication
da: Offentlig nøgle godkendelse

en: Reject watching by other users
da: Nægt andre brugere at kigge på

en: Block invites
da: Blokér invitationer

en: Block IMs without Key Exchange
da: Blokér kvikbeskeder uden nøgleudveksling

en: Reject online status attribute requests
da: Nægt anmodning om online status-attributter

en: Block messages to whiteboard
da: Blokér beskeder til tavle

en: Automatically open whiteboard
da: Åbn automatisk tavle

en: Digitally sign and verify all messages
da: Skriv alle beskeder under med digital signatur og godkend dem

en: Creating SILC key pair...
da: Opretter SILC nøglepar...

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
da: Rigtigt navn: 	%s

en: User Name: 	%s
da: Brugernavn. 	%s

en: E-Mail: 		%s
da: E-mail: 		%s

en: Host Name: 	%s
da: Værtsnavn: 	%s

en: Organization: 	%s
da: Organisation: 	%s

en: Country: 	%s
da: Land: 	%s

en: Algorithm: 	%s
da: Algoritme: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
da: Nøgle længde: 	%d bits

en: Public Key Fingerprint:
    %s
da: Offentlige nøgle fingeraftryk:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
da: Offentlig nøgle 'babbleprint':
    %s

en: Public Key Information
da: Offentlige nøgle oplysninger

en: Paging
da: Personsøger

en: Video Conferencing
da: Videokonference

en: PDA
da: Håndholdt

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
da: %s sendte besked til tavle. Vil du åbne tavlen?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
da: %s sendte besked til tavle på kanalen %s. Vil du åbne tavlen?

en: Whiteboard
da: Tavle

note: TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Could not write
da: Kunne ikke skrive

en: Could not connect
da: Kunne ikke forbinde

en: Could not create listen socket
da: Kunne ikke oprette lyttende sokkel

en: Couldn't resolve host
da: Kunne ikke slå vært op

en: Could not resolve hostname
da: Kunne ikke slå værtsnavn op

en: SIP screen names may not contain whitespaces or @ symbols
da: SIP-skærmnavne må ikke indeholde mellemrum og @-tegn

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
da: SIP/SIMPLE protokol modul

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
da: SIP/SIMPLE protokol modul

en: Publish status (note: everyone may watch you)
da: Annoncer status (bemærk: alle kan se dig)

en: Use UDP
da: Brug UDP

en: Use proxy
da: Brug mellemvært

en: Proxy
da: Mellemvært

en: Auth User
da: Autentificering bruger

en: Auth Domain
da: Autentificering domæne

en: Looking up %s
da: Slår %s op

en: Connect to %s failed
da: Forbindelse til %s fejlede

en: Signon: %s
da: Tilsluttet: %s

en: Unable to write file %s.
da: Kunne ikke skrive til filen %s.

en: Unable to read file %s.
da: Kunne ikke læse filen %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
da: Beskeden var for lang - de sidste %s bytes blev slettet.

en: %s not currently logged in.
da: %s er ikke logget på lige nu.

en: Warning of %s not allowed.
da: Du kan ikke advare %s.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
da: En besked blev ikke sendt - du var hurtigere end serveren.

en: Chat in %s is not available.
da: Chat i %s er ikke muligt.

en: You are sending messages too fast to %s.
da: Du sender beskeder for hurtigt til %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
da: Du har ikke modtaget en besked fra %s, fordi den var for lang.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
da: Du har ikke modtaget en besked fra %s, fordi den blev sendt for hurtigt.

en: Failure.
da: Fejl.

en: Too many matches.
da: For mange resultater.

en: Need more qualifiers.
da: Angiv flere søgeord.

en: Dir service temporarily unavailable.
da: Søgetjeneste midlertidigt utilgængelig.

en: E-mail lookup restricted.
da: E-mail søgning er begrænset.

en: Keyword ignored.
da: Nøgleord ignoreret.

en: No keywords.
da: Ingen nøgleord.

en: User has no directory information.
da: Ingen oplysninger om brugeren fundet.

en: Country not supported.
da: Land ikke understøttet.

en: Failure unknown: %s.
da: Ukendt fejl: %s

en: Incorrect screen name or password.
da: Forkert skærmnavn eller adgangskode.

en: The service is temporarily unavailable.
da: Tjenesten er midlertidigt utilgængelig.

en: Your warning level is currently too high to log in.
da: Du har for mange advarsler i øjeblikket til at kunne logge ind.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
da: Du er logget ind og ud for mange gange indenfor et kort tidsrum. Vent ti minutter og prøv så igen, for ellers skal du bare vente endnu længere.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
da: Der opstod en ukendt fejl under logind: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
da: En ukendt fejl, %d, er opstået. Info: %s

en: Invalid Groupname
da: Ugyldigt gruppenavn

en: Connection Closed
da: Forbindelse lukket

en: Waiting for reply...
da: Venter på svar...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
da: TOC er blevet tilgængelig. Du kan nu sende beskeder igen.

en: Password Change Successful
da: Adgangskode skiftet

en: TOC has sent a PAUSE command.
da: TOC har sendt en PAUSE kommando.

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
da: Dermed ignorerer TOC alle beskeder der sendes, men du kan alligevel risikere at blive logget af, hvis du forsøger at sende en besked. Gaim vil derfor tilbageholde alle beskeder. Dette er kun midlertidigt, så hav tålmodighed.

en: _Group:
da: _Gruppe:

en: Get Dir Info
da: Hent mappeoplysninger

en: Set Dir Info
da: Ret mappeoplysninger

en: Could not open %s for writing!
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
da: Filoverførsel fejlede - den anden side har sikkert afbrudt.

en: Could not connect for transfer.
da: Kunne ikke oprette forbindelse til overførsel.

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
da: Kunne ikke skrive fil-hoved. Filen vil ikke blive overført.

en: Gaim - Save As...
da: Gaim - Gem som...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
da[0]: %s anmoder %s om at acceptere %d fil: %s (%.2f %s)%s%s
da[1]: %s anmoder %s om at acceptere %d filer: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
da: %s beder dig om at sende en fil

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: TOC Protocol Plugin
da: TOC protokolmodul

en: Your Yahoo! message did not get sent.
da: Din Yahoo! besked blev ikke sendt.

en: Buzz!!
da: Bip!!

en: Yahoo! system message for %s:
da: Yahoo! systembesked til %s:

en: Authorization denied message:
da: Godkendelsen nægtet besked:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
da: %s har nægtet din anmodning om at tilføje dem til din venneliste

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
da: %s har nægtet din anmodning om at tilføje dem til din venneliste af følgende grund:
    %s

en: Add buddy rejected
da: Vennetilføjelse nægtet

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
da: Denne Yahoo server har anmodet om brug af en ukendt godkendelsesmetode. Denne version af Gaim vil højst sandsynligt ikke kunne logge på Yahoo. Tjek %s for opdateringer.

en: Failed Yahoo! Authentication
da: Fejlede Yahoo! godkendelse

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
da: Du har prøvet at ignorere %s, men brugeren er på din venneliste. Hvis du klikker på "Ja" vil det fjerne og ignorere vennen.

en: Ignore buddy?
da: Ignorér ven?

en: Normal authentication failed!
da: Normal godkendelse fejlede!

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
da: De normale godkendelsesmetoder har fejlet. Dette betyder enten at din adgangskode er forkert, eller at Yahoo!'s godkendelsesmetode er blevet ændret. Gaim vil nu forsøge at logge ind via Web Messenger-godkendelsesmetoden, som vil resultere i begrænset funktionalitet.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
da: Din konto er låst. Log ind på Yahoo! websitet.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
da: Ukendt fejl nummer %d. Prøv at logge ind på Yahoo! websitet for at fixe dette.

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
da: Kunne ikke tilføje ven %s til gruppe %s til serverlisten på konto %s.

en: Could not add buddy to server list
da: Kunne ikke tilføje ven til serverliste

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
da: [ Hørbar %s/%s/%s.swf ] %s

en: Received unexpected HTTP response from server.
da: Modtog ugyldigt HTTP-svar fra server.

en: Connection problem
da: Forbindelsesfejl

en: Not at Home
da: Ikke hjemme

en: Not at Desk
da: Ikke ved skrivebordet

en: Not in Office
da: Ikke på kontoret

en: On Vacation
da: På ferie

en: Stepped Out
da: Trådt udenfor

en: Not on server list
da: Ikke på server liste

en: Appear Online
da: Virk offline

en: Appear Permanently Offline
da: Virk permanent offline

en: Presence
da: Tilstedeværelse

en: Appear Offline
da: Virk offline

en: Don't Appear Permanently Offline
da: Virk ikke permanent offline

en: Join in Chat
da: Deltag i chat

en: Initiate Conference
da: Start konference

en: Presence Settings
da: Tilstedeværelse indstillinger

en: Start Doodling
da: Start med at 'Doodle'

en: Active which ID?
da: Aktivér hvilket ID?

en: Join whom in chat?
da: Deltag med hvem i chat?

en: Activate ID...
da: Aktivér ID...

en: Join User in Chat...
da: Deltag med bruger i chat...

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
da: join: &lt;rum&gt;: Deltag i chatrum på Yahoo-netværket.

en: list: List rooms on the Yahoo network
da: list: Vis rum på Yahoo netværket

en: buzz: Buzz a user to get their attention
da: buzz: Buzz en kontakt for at få deres opmærksomhed

en: doodle: Request user to start a Doodle session
da: doodle: Anmod en bruger om at starte en 'Doodle' session

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo Protocol Plugin
da: Yahoo protokolmodul

en: Pager server
da: Bipper-server

en: Japan Pager server
da: Japan Bipper-server

en: Pager port
da: Bipper port

en: File transfer server
da: Filoverførselsserver

en: Japan file transfer server
da: Japan filoverførselsserver

en: File transfer port
da: Filoverførsel port

en: Chat room locale
da: Chatrum tegnsæt

en: Ignore conference and chatroom invitations
da: Ignorér konference og chatrum invitationer

en: Chat room list URL
da: Chatrumsliste adresse

en: Yahoo Chat server
da: Yahoo Chat-server

en: Yahoo Chat port
da: Yahoo chat-port

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
da: %s sagde nej til din konference-invitiation til rum "%s" pga. "%s".

en: Invitation Rejected
da: Invitation afvist

en: Failed to join chat
da: Kunne ikke deltage i chat

note: -6
en: Unknown room
da: Ukendt rum

note: -15
en: Maybe the room is full
da: Måske er rummet fyldt

note: -35
en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
da: Ukendt fejl. Det kræver måske at du logger ud og venter fem minutter før du kan joine chatrummet igen

en: You are now chatting in %s.
da: Du er nu kendt som %s.

en: Failed to join buddy in chat
da: Kunne ikke deltage med ven i chat

en: Maybe they're not in a chat?
da: Måske er de ikke i en chat?

en: Fetching the room list failed.
da: Hentning af rumliste fejlede.

en: Voices
da: Stemmer

en: Webcams
da: Webkameraer

en: Unable to fetch room list.
da: Ikke i stand til at hente rumliste.

en: User Rooms
da: Brugerrum

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
da: Sendte Doodle anmodning.

en: Unable to establish file descriptor.
da: Kunne ikke etablere fildeskriptor.

note: TODO: what to do here - do we really have to disconnect?
en: Write Error
da: Skrive fejl

en: Yahoo! Japan Profile
da: Yahoo! Japan profil

en: Yahoo! Profile
da: Yahoo! profil

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
da: Desværre, profiler der er markeret som indeholdende indhold der ikke er for børn, er ikke understøttet.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
da: Vis du vil se denne profil, skal du besøge dette link i din netlæser:

en: Hobbies
da: Hobbyer

en: Latest News
da: Seneste nyt

en: Home Page
da: Hjemmeside

en: Cool Link 1
da: Sejt link 1

en: Cool Link 2
da: Sejt link 1

en: Cool Link 3
da: Sejt link 3

en: Last Update
da: Sidst opdateret

en: User information for %s unavailable
da: Bruger oplysninger for %s er ikke tilgængelige

en: Sorry, this profile seems to be in a language or format that is not supported at this time.
da: Desværre, denne profil er i et sprog eller format som ikke er understøttet på nuværende tidspunkt.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
da: Kunne ikke modtage brugerens profil. Dette er højst sandsynligt et midlertidigt server problem. Prøv igen senere.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
da: Kunne ikke modtage brugerens profil. Dette betyder højst sandsynligt at brugeren ikke eksisterer; men Yahoo! tager nogen gange fejl og kan ikke finde en brugers profil. Hvis du ved at brugeren eksisterer, så prøv igen senere.

en: The user's profile is empty.
da: Brugerens profil er tom.

en: Connection problem with the YCHT server.
da: Forbindelsesfejl med YCHT serveren.

en: Lost connection with server
    %s
da: Mistede forbindelsen til server
    %s

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
da: (Der opstod en fejl, da denne besked skulle konverteres.	 Tjek 'Tegnsæt'-indstillingen i Konto-redigeringen)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
da: Kunne ikke sende til chat %s,%s,%s

en: User
da: Bruger

en: Hidden or not logged-in
da: Skjult eller ikke logget ind

en: <br>At %s since %s
da: <br>%s siden %s

en: Anyone
da: Hvem som helst

en: _Class:
da: _Klasse:

en: _Instance:
da: _Instans:

en: _Recipient:
da: _Modtager:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
da: Forsøget på at abbonnere på %s,%s,%s fejlede

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
da: zlocate &lt;navn&gt;: Find lokalisering på bruger

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
da: zl &lt;navn&gt;: Find lokalering på bruger

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
da: instance &lt;instans&gt;: Sæt instans der skal bruges på denne class

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
da: inst &lt;instans&gt;: Sæt instans der skal bruges på denne class

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
da: topic &lt;instans&gt;: Sæt instans der skal bruges på denne class

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
da: sub &lt;class&gt; &lt;instans&gt; &lt;modtager&gt;: Deltag i en ny chat

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
da: zi &lt;instans&gt;: Send en besked til &lt;besked,<i>instans</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
da: zci &lt;klasse&gt; &lt;instans&gt;: Send en besked til &lt;<i>klasse</i>,<i>instans</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
da: zcir &lt;klasse&gt; &lt;instans&gt; &lt;modtager&gt;: Send en besked til &lt;<i>klasse</i>,<i>instans</i>,<i>modtager</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
da: zir &lt;instans&gt; &lt;modtager&gt;: Send en besked til &lt;MESSAGE,<i>instans</i>,<i>modtager</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
da: zc &lt;klasse&gt;: Send en besked til &lt;<i>klasse</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
da: Gen-abbonnér

en: Retrieve subscriptions from server
da: Modtag abbonneringer fra server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
da: Zephyr protokolmodul

en: Use tzc
da: Brug tzc

en: tzc command
da: tzc kommando

en: Export to .anyone
da: Eksportér til .anyone

en: Export to .zephyr.subs
da: Eksportér til .zephyr.subs

en: Import from .anyone
da: Importér fra .anyone

en: Import from .zephyr.subs
da: Importér fra .zephyr.subs

en: Realm
da: Rige

en: Exposure
da: Fremvisning

en: Unable to create socket:
    %s
da: Kunne ikke oprette sokkel:
    %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
da: Kunne ikke fortolke svar fra HTTP-mellemvært: %s

en: HTTP proxy connection error %d
da: HTTP-mellemvært forbindelsesfejl %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
da: Adgang nægtet: HTTP-mellemværtsserver tillader ikke port %d tunnel.

en: Error resolving %s
da: Fejl ved opløsning af %s

en: Could not resolve host name
da: Kunne ikke slå værtsnavn op

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
da: _Ja

en: _No
da: _Nej

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: _Accept
da: _Acceptér

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
da: Jeg er her ikke lige nu

en: saved statuses
da: gemte statuser

en: %s is now known as %s.
da: %s kalder sig nu for %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
da: %s har inviteret %s til chatrummet %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
da: %s har inviteret %s til chatrummet %s

en: Accept chat invitation?
da: Accepter chat invitation?

en: Unset
da: Ikke sat

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Mobile
da: Mobil

en: %s changed status from %s to %s
da: %s ændrede status fra %s til %s

en: %s is now %s
da: %s er nu %s

en: %s is no longer %s
da: %s er ikke længere %s

en: %s became idle
da: %s blev inaktiv

en: %s became unidle
da: %s returnerede fra inaktivitet

en: +++ %s became idle
da: --- %s blev inaktiv

en: +++ %s became unidle
da: +++ %s returnerede fra inaktivitet

en: Error Reading %s
da: Fejl ved læsning af %s

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
da: En fejl opstod ved læsning af din %s. De er ikke blevet indlæst, og den gamle fil er blevet omdøbt til %s~.

en: Calculating...
da: Udregner...

en: Unknown.
da: Ukendt.

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: %s, %d hour | %s, %d hours
da[0]: %s, %d time
da[1]: %s, %d timer

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
da[0]: %s, %d minut
da[1]: %s, %d minutter

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: Unable to connect to %s
da: Kunne ikke forbinde til %s

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
da: Ikke i stand til at allokere nok hukommelse til at holde indholdet fra %s. Webserveren prøver måske noget ondskabsfuldt.

en: Error reading from %s: %s
da: Fejl ved læsning fra %s: %s

en: Error writing to %s: %s
da: Fejl ved skrivning til %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
da: Kunne ikke forbinde til %s: %s
