Pidgin 2.0beta6 - en to ps translation catalogue (880 entries)

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
ps: خطا

en: Account was not added
ps: شمېرل زیات نه شو

en: New mail notifications
ps: د نوی برېشناليک خبرتيا

en: Remember password
ps: پټ ټکی یاد ساته

en: Modify Account
ps: شمېرل بدلون

en: New Account
ps: نوی شمېرل

en: Protocol:
ps: پروتوکول:

en: Password:
ps: پټ ټکی:

en: Alias:
ps: بل نوم:

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
ps: فسخ

note: Save button Save
en: Save
ps: ساتل

en: Delete Account
ps: شمېرل اوبسه

note: Delete button
en: Delete
ps: اوبسه

en: Accounts
ps: شمېرل

note: Add button
en: Add
ps: زياتول

note: Modify button
en: Modify
ps: بدلول

en: Add buddy to your list?
ps: ملګری فهرست ته شامل کړه؟

en: Authorize
ps: اجازه ورکول

en: Online: %d
    Total: %d
ps: په لیکه: %d
    ټول: %d

en: Account: %s (%s)
ps: شمېرل: %s·(%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
ps: 
    لیدلی شوی و: %s پخوا

en: Error adding buddy
ps: ملګری زیاتول شی خطا

en: Username
ps: کاروونکی نوم

en: Account
ps: شمېرل

en: Add Buddy
ps: ملګری زيات که

en: Please enter buddy information.
ps: په مهرباني سره د ملګری معلومات را که.

en: Chats
ps: ګپ شپ

note: Extract their Name and put it in
en: Name
ps: نوم

en: Alias
ps: بل نوم

en: Group
ps: ډاله

en: Auto-join
ps: پخپله نښلول

en: Add Chat
ps: ګپ شپ زيات که

en: Error adding group
ps: په ډاله شاملول شی خطا و شوه

en: Add Group
ps: ډاله زياته که

en: Edit Chat
ps: ګپ شپ شی بدلون

en: Edit
ps: بدلول

en: Get Info
ps: معلومات اخله

en: Add Buddy Pounce
ps: ملګری اونيسه

en: Send File
ps: دوسیه استول...

en: Blocked
ps: مانع کړی

en: Rename
ps: بيا نوم ورکول

en: Remove
ps: خوځول

note: Buddy List
en: Buddy List
ps: ملګری فهرست

note: General
en: Nickname
ps: کمکی نوم

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
ps: بې کار

en: New...
ps: نوی...

en: Saved...
ps: ساتلي...

en: Plugins
ps: نښلولي

en: Block
ps: مانع

en: Unblock
ps: نامانع

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
ps: ټیک

en: New Instant Message
ps: نوی فوری زیری

en: Join a Chat
ps: په ګپ شپ نښلول

en: Join
ps: نښلول

note: Create the "Options" frame.
en: Options
ps: ټاکل

en: Send IM...
ps: فوري زيری استونه...

en: Alphabetically
ps: په الفبا

en: Chat
ps: ګپ شپ

en: Info
ps: معلومات

note: Close button
en: Close
ps: بندول

en: %s (%s)
ps: ‫%s (%s)

en: %s disconnected.
ps: ‫%s قطع شو.

en: Re-enable Account
ps: بيا و شمېره

en: %s [%s]
ps: ‫%s [%s]

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
ps: یاداشت لیکل پېل شو. راتلونکي پیغامونه به یاداشت لپاره لیکل کیږي.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
ps: یاداشت لیکل بند شو. راتلونکي پیغامونه به یاداشت لپاره نه لیکل کیږي.

en: Show Timestamps
ps: وخت ټاپی شکاره کول

en: Debug Window
ps: ګونګوټی وژلو کړکی

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
ps: ساف

en: Pause
ps: تامل

note: Create the window.
en: File Transfers
ps: دوسیه بدلول

en: Progress
ps: پرمختګ

en: Filename
ps: دوسیه نوم

en: Size
ps: جسامت

en: Remaining
ps: پاتی دی

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack! presence
en: Status
ps: موقعيت

en: Cancelled
ps: فسخ شوه

en: Failed
ps: ناکام شه

en: Finished
ps: پای ته رسېدلو

en: %B %Y
ps: ‫%B %Y

en: Conversations with %s
ps: د %s سره مرکه

en: System Log
ps: د سیستم یاداشت لیک

en: Reject
ps: ردول

en: Emails
ps: برېښنالیک

en: You have mail!
ps: تا ته برېښناليک راغلي دي!

en: Subject
ps: عنوان

en: New Mail
ps: نوی برېښنالیک

en: Info for %s
ps: معلومات د %s

en: Buddy Information
ps: ملګری معلومات

en: Continue
ps: دوام ورکول

en: IM
ps: فوري زيری

en: Invite
ps: بلل

en: (none)
ps: (هیڅ نه)

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
ps: نوم: %s
    نسخه: %s
    تشریح: %s
    لیکونکی: %s
    ویبځاي: %s
    دوسیه نوم: %s

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
ps: رجحانات

en: New Buddy Pounce
ps: ملګری اونيسه

en: Edit Buddy Pounce
ps: ملګری نيول شې بدلون

note: Account:
en: Account:
ps: شمېرل:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
ps: اونیسه چه ملګری کله...

note: Create the "Action" frame.
en: Action
ps: عمل

en: Recurring
ps: بيا بيا

en: Buddy Pounces
ps: ملګری نيول

en: %s has signed on (%s)
ps: ‫%s راننوتلو (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
ps: ‫%s د ليرېتوب څخه ګرځيدلو (%s)

en: %s has signed off (%s)
ps: (%s) ‫%s ووتلو

en: %s has gone away. (%s)
ps: ‫%s ليرې لاړی. (%s)

en: Never
ps: هيڅکله نه

en: Conversations
ps: مرکې

en: Logging
ps: یاداشت لیک

en: Save File...
ps: دوسیه و ساته...

en: Open File...
ps: دوسیه ښکاره کول...

note: Create the window.
en: Room List
ps: د کوټه فهرست

en: Automatic
ps: پخپله

note: Sound options
en: Sound Options
ps: د غږ ټاکل

en: Always
ps: تل

en: Test
ps: ازمايښت

en: Choose...
ps: انتخابول...

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
ps: پیغام

note: Use
en: Use
ps: په کارول

en: Status:
ps: موقعيت:

en: Message:
ps: پیغام:

note: Save & Use
en: Save & Use
ps: و ساته او په کارکه

en: Sounds
ps: غږونه

en: Statuses
ps: موقعیتونه

en: %s just signed on
ps: ‫%s اوس راننوتلو

en: %s just signed off
ps: ‫%s اوس ووتلو

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
ps: <b>‫%s سره %s باندې شوی مرکه</b><br>

en: Online
ps: په ليکه

note: primitive,						no,							id,			name
en: Offline
ps: ليکه نه لرې

en: accounts
ps: شمېرل

en: Connection Error
ps: ارتباط خطا

en: New password
ps: نوی پټ ټکی

en: New password (again)
ps: نوی پټ ټکی (بیا)

en: Change password for %s
ps: د %s پټ ټکی بدلول

en: Change user information for %s
ps: د %s کاروونکی معلومات بدلون

en: Set User Info
ps: کاروونکی معلومات ورکه

en: Unknown
ps: نااشنا

en: Buddies
ps: ملګري

en: buddy list
ps: ملګری فهرست

note: show error to user
en: Registration Error
ps: ثبت کولو شی خطا

en: +++ %s signed on
ps: ‫+++ %s راننوتلو

en: +++ %s signed off
ps: ‫+++ %s ووتلو

en: The message is too large.
ps: پیغام ډېر غټ دی.

en: Send Message
ps: پیغام استول

en: _Send Message
ps: پېغام استول

en: No name
ps: بې نوم

en: File transfer complete
ps: دوسیه بدلونه پای

en: File transfer cancelled
ps: دوسیه بدلونه فسخ شو

en: HTML
ps: اچټیمل

en: Logging of this conversation failed.
ps: د دغی مرکه یاداشت لیکل ناکام شو.

en: XML
ps: اکسمل

en: _Save
ps: ساتل

en: _Cancel
ps: فسخ

en: Ask
ps: پوښتنه

en: Notes
ps: یادونه

en: Edit Notes...
ps: یادونه بدلول...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
ps: د ملګری یادونه

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
ps: د شفر ازمایښت

en: Minutes
ps: دقیقی

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
ps: بې کاره کونکی

en: Set Account Idle Time
ps: د شمېرلو بې کاریدلو ساعت مقررول

en: _Set
ps: مقررول

en: Unset Account Idle Time
ps: د شمېرلو بې کاریدلو ساعت مقررول فسخ که

en: Set Idle Time for All Accounts
ps: د ټولو شمېرلو بې کاریدلو ساعت مقررول

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
ps: د ټولو بې کار شمېرلو ساعتونه مقررول فسخ که

note: This is used in the place of a timezone abbreviation if the * offset is way off.  The user should never really see it, but * it's here just in case.  The parens are to make it clear it's * not a real timezone.
en: (UTC)
ps: (یوټیسي)

en: User is offline.
ps: کاروونکی لیکه نه لیری دی.

en: %s has signed off.
ps: .‫%s ووتلو

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Adium
ps: اډیام

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
ps: اور

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Messenger Plus!
ps: زری پلس!

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: MSN Messenger
ps: د امیسین زری

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Trillian
ps: ټریلیان

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
ps: نوی لیکه

en: Offline Message
ps: د لیکه نه لیری پیغام

en: Yes
ps: هو

en: No
ps: نه

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
ps: د اشارو ازمایښت

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
ps: ساده نښلولی

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GNUTLS
ps: ګنوټلس

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS
ps: نسس

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: SSL
ps: سسل

en: %s is no longer away.
ps: ‫%s اوس ليرې نه دی.

en: %s has gone away.
ps: ‫%s ليرې لاړی.

en: %s has become idle.
ps: ‫%s بې کار شو.

en: %s is no longer idle.
ps: ‫%s اوس بې کارنه دی.

en: %s has signed on.
ps: ‫%s راننوتلو.

en: Notify When
ps: خبرتیا چه کله

en: Buddy Goes _Away
ps: ملګری ليرې لاړی

en: Buddy Goes _Idle
ps: ملګری بې کار شه

en: First name
ps: لومړی نوم

en: Last name
ps: اخری نوم

note: email
en: Email
ps: برېښنالیک

en: AIM Account
ps: د أېم شمېرل

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
ps: د بانجوړ نښلولي

en: Bonjour
ps: بانجوړ

en: Load Buddylist...
ps: ملګری فهرست هسکول...

en: Save buddylist...
ps: ملګری فهرست ساتل...

en: Password
ps: پټ ټکی

en: City
ps: ښار

en: Year of birth
ps: د زیږېدنې کال

note: gender
en: Gender
ps: جنس

en: Male or female
ps: نر که ښځینه

note: 0
en: Male
ps: نر

en: Female
ps: ښځينه

en: Only online
ps: یوازي په لیکه

en: Find buddies
ps: ملګري پیداکول

en: Current password
ps: اوسنی پټ ټکی

en: Password (retype)
ps: پټ ټکی (بیا ورکه)

en: Add to chat...
ps: ګپ شپ ته جمع که...

note: 0 Global
en: Available
ps: دلته يم

note: 2
en: Chatty
ps: ګپ شپي

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
ps: ليرې

en: UIN
ps: یوائن

note: first name purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Hidden Number" ), profile->hidden ? _( "Yes" ) : _( "No" ) ); optional information purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Title" ), profile->title );
en: First Name
ps: لومړی نوم

en: Birth Year
ps: د زیږېدنې کال

en: Search results
ps: لټون نتیجې

en: Buddy list downloaded
ps: ملګري فهرست رایستلو

en: Your buddy list was downloaded from the server.
ps: د تا د ملګري فهرست د خادم څخه رایستلو.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
ps: رابطه و شوه

en: Connection failed
ps: رابطه ناکامه شوه

en: Add to chat
ps: ګپ شپ ته جمع که

en: Chat _name:
ps: ګپ شپ نوم:

en: Chat error
ps: ګپ شپ خطا

en: Find buddies...
ps: ملګري پیداکول...

en: Change password...
ps: پټ ټکی بدلول...

en: current topic is: %s
ps: اوس عنوان د: %s

en: No topic is set
ps: عنوان مقرر نه دی

en: File Transfer Failed
ps: دوسیه بدلونه ناکام شوه

en: View MOTD
ps: د نن پيغام لیدل

en: _Channel:
ps: کانال:

en: _Password:
ps: پټ ټکی:

en: Unable to connect
ps: رابطه نه و شوه

en: Users
ps: کاروونکي

en: Topic
ps: عنوان

note: host to connect to
en: Server
ps: خادم

en: Encodings
ps: خونديګون

en: Real name
ps: اصلی نوم

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
ps: سسل په کارول

en: Nick
ps: کمکی نوم

en: Idle for
ps: بې کار دی

en: Online since
ps: په ليکه د

en: %s has cleared the topic.
ps: ‫%s عنوان موقوف کړو.

en: The topic for %s is: %s
ps: د %s عنوان د: %s‬

en: No such channel
ps: داسې کانال نشته

note: does this happen?
en: no such channel
ps: دسې کانال نشته

en: Invalid nickname
ps: باطل کمکی نوم

en: PONG
ps: پانګ

en: Disconnected.
ps: رابطه قطع شوه.

en: Resource Constraint
ps: د څوري محدودول

en: URL
ps: ارل

en: Region
ps: سیمه

en: Postal Code
ps: پوست رمز

note: purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Email" ), profile->email );
en: Country
ps: هیواد

en: Job Title
ps: دنده عنوان

note: birthday birthday (required)
en: Birthday
ps: د زیږېدنې ورځ

en: Description
ps: تشریح

en: Resource
ps: څوري

en: Address
ps: پته

en: Photo
ps: انځور

en: Initiate _Chat
ps: ګپ شپ پیل کول

en: Email Address
ps: برېښنالیک پته

note: "Search"
en: Search
ps: لټون

en: _Room:
ps: کوټه:

en: _Server:
ps: خادم:

en: %s is not a valid room name
ps: ‫%s کوټی سم نوم نه دی

en: Invalid Room Name
ps: باطل کوټه نوم

en: %s is not a valid server name
ps: ‫%s د خادم سم نوم نه دی

en: Postal code
ps: پوست رمز

en: Already Registered
ps: له اوله ثبت شوی

en: Register
ps: ثبت کول

en: Mood
ps: طبیعت

en: From
ps: له

en: None
ps: هیڅ نه

en: Set User Info...
ps: کاروونکی معلومات ورکه...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
ps: پټ ټکی بدلول...

note: }
en: Search for Users...
ps: کاروونکي لټون...

en: Incorrect encoding in authorization
ps: د کره کولی غلط خونديګون

en: Temporary Authentication Failure
ps: لنډمحال کره کول ناکام شو

en: Authentication Failure
ps: کره کول ناکام شو

en: Resource Conflict
ps: د څوري تصادم

en: Invalid ID
ps: باطل هویت

en: Invalid XML
ps: باطل اکسمل

en: Remote Connection Failed
ps: د لیری رابطه ناکامه شوه

en: Unsupported Encoding
ps: بې ملاتړه خونديګون

en: register:  Register with a chat room.
ps: ثبت کول: د ګپ شپو کوټه سره ثبتیدل.

en: Extended Away
ps: اوژد ليرې

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
ps: د رابطه خادم

en: %s has set the topic to: %s
ps: ‫%s دغه عنوان مقرر کړو: %s

en: The topic is: %s
ps: عنوان د: %s

en: Angry
ps: په غوسه

en: Anxious
ps: اندېښمن

en: Ashamed
ps: شرمېدلی

en: Bored
ps: بی خونده

en: Excited
ps: پارېدلی

en: Happy
ps: خوشاله

en: Invincible
ps: نه مغلوب کیدونکی

en: Jealous
ps: کستمن

en: Sad
ps: خپه

note: Sleepy / Tired
en: Sleepy
ps: خوبجن

en: Cannot remove group zero
ps: د صفر ډالی خوځول نشي کیدی

en: Server unavailable
ps: خادم نشته

en: Authentication failed
ps: کره کول ناکام شو

en: Unknown Error Code %d
ps: نااشنا خطا رمز %d

en: Allow
ps: اجازه ورکه

en: Has you
ps: ته رلو

en: Be Right Back
ps: په مخ را زه

en: Set Friendly Name...
ps: دوستانه نوم مقررول...

en: Set Home Phone Number...
ps: د کور تلفون شمېره مقررول...

en: Set Work Phone Number...
ps: د کارځای تلفون شمېره مقررول...

en: Set Mobile Phone Number...
ps: د ګرځنده پون شمېره مقررول...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
ps: ګرځنده پاڼه اجازه ورکول / نه ورکول...

en: Open Hotmail Inbox
ps: ګړندې بریښنالیک راتګوطاق خلاص کا

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
ps: ټیک

en: General
ps: عام

en: Age
ps: عمر

en: Occupation
ps: دنده

en: Location
ps: ځای

en: Humor
ps: خوي

en: Contact Info
ps: اړيکه معلومات

en: Personal
ps: شخصي

en: Home Phone
ps: د کور پون

en: Home Phone 2
ps: د کور پون ٢

en: Home Address
ps: کور پته

en: Personal Mobile
ps: شخصي ګرځنده پون

en: Personal Email
ps: شخصي برېښنالیک پته

note: Business
en: Work
ps: کار

en: Company
ps: شرکت

en: Profession
ps: کسب

en: Work Phone
ps: د کارځای پون

en: Work Phone 2
ps: د کارځای پون ٢

en: Work Address
ps: د کارځای پته

en: Work Mobile
ps: د کارځای ګرځنده پون

en: Work Email
ps: د کارځای برېښنالیک پته

en: Start Date
ps: د پیل نیټه

en: Homepage
ps: کورپاڼه

en: Unable to add user
ps: کاروونکی نه شه شامل

en: Connection error from %s server:
    %s
ps: د %s خادم څخه د ارتباط خطا:
    %s

en: Away From Computer
ps: کمپيوترنه ليرې

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
ps: د پېزندنې څېره

en: In Love
ps: مینه لرل

en: Error communicating with server
ps: د خادم سره رابطه کول ناکامه شوه

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
ps: پوره نوم

en: Server address
ps: خادم پته

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
ps: ګرځنده

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
ps: د أېم پروتوکول نښلولی

en: Encoding
ps: خونديګون

note: Label
en: Buddy Icon
ps: ملګری تمثال

en: AIM Direct IM
ps: أېم نیغ فوری زیری

en: Games
ps: لوبې

en: ICQ RTF
ps: ايسیکیو ارټیف

en: ICQ UTF8
ps: ايسیکیو یوټیف٨

en: Web Aware
ps: ویبپوه

en: Invisible
ps: ناڅرګند

en: _Add
ps: زياتول

en: _Decline
ps: انکار

en: User information not available: %s
ps: کاروونکی معلومات نشته: %s

en: Online Since
ps: په ليکه د

en: Your AIM connection may be lost.
ps: ښایی چه د تا د أېم رابطه به ورانه شي.

en: You have been disconnected from chat room %s.
ps: تا د ګپ شپو کوټه %s له قطع شوی.

en: Mobile Phone
ps: ګرځنده پون

en: Personal Web Page
ps: شخصي ویبپاڼه

note: aim_userinfo_t strip_html_tags
en: Additional Information
ps: اضافي معلومات

en: Zip Code
ps: زپ رمز

en: Work Information
ps: د کارکولو معلومات

en: Division
ps: تقسیم

en: Position
ps: مقام

en: Web Page
ps: ویبپاڼه

en: Error Changing Account Info
ps: د شمېرل معلومات بدلول شی خطا و شوه

en: The email address for %s is %s
ps: د %s برېښنالیک پته د %s

en: Account Info
ps: د شمېرل معلومات

en: Unable to set AIM profile.
ps: د أېم د پېزندنې څېره مقرر نه شوه.

en: Away message too long.
ps: د ليرېتوب پېغام ډېر اوژد دی.

en: Orphans
ps: یتیمان

en: (no name)
ps: (بي نوم)

en: _Exchange:
ps: تبادله:

en: Buddy Comment for %s
ps: د ملګری تبصره د %s لپاره

en: Buddy Comment:
ps: د ملګری تبصره:

en: C_onnect
ps: رابطه

en: Get AIM Info
ps: د أېم معلومات اخله

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
ps: د ملګری تبصره شی بدلون

en: Direct IM
ps: نیغ فوری زیری

en: _Search
ps: لټون

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
ps: د پرده ټاکل...

note: AIM actions
en: Confirm Account
ps: شمېرل ثابت که

en: Display Currently Registered Email Address
ps: اوسنی ثبت شوی د برېښنالیک پته ښکاره که

en: Change Currently Registered Email Address...
ps: اوسنی ثبت شوی د برېښنالیک پته بدله که...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
ps: هغه ملګری ښکاره که چه د ته اجازه په انتظار کښی دي

en: Search for Buddy by Email Address...
ps: د برېشنالیک په توګه د ملګری لټون...

en: Search for Buddy by Information
ps: د معلومات په توګه د ماګری لټون

en: Aquarius
ps: دلو

en: Pisces
ps: حوت

en: Aries
ps: حمل

en: Taurus
ps: ثور

en: Gemini
ps: جوزا

en: Cancer
ps: سرطان

en: Leo
ps: اسد

en: Virgo
ps: سنبله

en: Libra
ps: ميزان

en: Scorpio
ps: عقرب

en: Capricorn
ps: جدي

en: Rat
ps: خاڼی

en: Ox
ps: غویی

en: Tiger
ps: پړانګ

en: Rabbit
ps: سوی

en: Dragon
ps: ژدهار

en: Snake
ps: مار

en: Horse
ps: اس

en: Goat
ps: وزه

en: Monkey
ps: بیزو

en: Rooster
ps: چرګ

en: Dog
ps: سپی

en: Pig
ps: خنځیر

en: Other
ps: بل

en: Country/Region
ps: هیواد / سیمه

en: Province/State
ps: ولایت / ایالت

en: Zipcode
ps: زپ رمز

en: College
ps: پوهنځی

en: Note
ps: یادونه

en: Send
ps: استول

en: Message: %s
ps: پیغام: %s

en: ID:
ps: هویت

en: Group ID
ps: د ډالی هویت

en: QQ Qun
ps: کوکو کون

en: Creator
ps: خالق

en: QQ Qun Operation
ps: د کوکو کون عمل

en: Unknown-%d
ps: نااشنا-%d

en: Level
ps: رتبه

en: Invalid name
ps: باطل نوم

en: Login Information
ps: ننوتو معلومات

en: Change Password
ps: پټ ټکی بدلول

en: File Send
ps: دوسیه استول

en: Info for Group %s
ps: د %s ډالی معلومات

en: Login Acknowledged
ps: ننتولو اعتراف و شو

en: File Transfer
ps: دوسیه بدلونه

en: Supports
ps: ملاتړلی

en: External User
ps: بهرنی کاروونکی

en: Create conference with user
ps: کاروونکی سره مجلس پیل کول

en: New Conference
ps: نوی مجلس

en: Create
ps: خلق کول

en: Available Conferences
ps: موجود مجلسونه

en: Create New Conference...
ps: نوی مجلس پیل کول...

en: Invite user to a conference
ps: کاروونکی مجلس ته بلل

en: Invite to Conference
ps: مجلس ته بلل

en: Invite to Conference...
ps: مجلس ته بلل...

en: Topic:
ps: عنوان:

en: Connect
ps: رابطه

en: Unknown (0x%04x)<br>
ps: نااشنا (0x%04x)<br>

en: User Name
ps: کاروونکی نوم

en: Select User
ps: کاروونکی خواښول

en: Error reading file %s: 
    %s
ps: دوسیه %s ویل شی خطا و شوه: 
    %s

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
ps: یوه ډاله په نوم '%s' له اوله د تا ملګری فهرست شی موجود دی.

en: Unable to add group
ps: ډاله نه شوه شامله

en: Search Results
ps: لټون نتيجې

en: User Search...
ps: کاروونکی لټون...

en: Set IM Password
ps: د فوری زیری پټ ټکی مقررول

en: User Information
ps: کاروونکی معلومات

en: The %s buddy is not present in the network
ps: ملګری %s په شبکه شی نشته

en: _Import...
ps: راوړل...

en: Select correct user
ps: سم کاروونکی خوښ که

en: Detached
ps: رابېلدلی

en: Wake Me Up
ps: ویښ می که

en: Robot
ps: ماشینی سړی

en: User Modes
ps: د کاروونکی حالتونه

en: Preferred Contact
ps: ترجیحي اړیکه

en: Preferred Language
ps: ترجیحي ژبه

en: Device
ps: اله

en: IM with Password
ps: فوری زیری د پټ ټکی سره

en: Kill User
ps: کاروونکی وژل

en: Draw On Whiteboard
ps: په سپین تخته خاکه جوړول

en: _Passphrase:
ps: پټ ټکي:

en: Channel Information
ps: کانال تفصیل

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ps: <br><b>کانال شفر:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ps: <br><b>کانال اچماک:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ps: <br><b>د کانال عنوان:</b><br>%s

en: Channel Passphrase
ps: کانال پټ ټکي

en: Add / Remove
ps: زیاتول / خوځول

en: Group Name
ps: ډالی نوم

en: Passphrase
ps: پټ ټکي

en: User Limit
ps: کاروونکی حد

en: Secure File Transfer
ps: بې وېرې دوسیه بدلونه

en: Error during file transfer
ps: دوسیه بدلونه شی خطا

en: File transfer already started
ps: دوسیه بدلونه له اوله پیل شوی دی

en: Cannot send file
ps: دوسیه نشی استولی

en: Killed by %s (%s)
ps: ‫%s وژللو (%s)

en: Personal Information
ps: شخصي معلومات

en: Birth Day
ps: د زیږېدنې نیټه

en: Job Role
ps: دنده

en: Organization
ps: اداره

en: Join Chat
ps: په ګپ شپ نښلول

en: Real Name
ps: اصلی نوم

en: Status Text
ps: موقعیت لیک

en: _More...
ps: نور...

en: Cannot set topic
ps: عنوان نشی مقررولی

en: Roomlist
ps: کوټی فهرست

en: Server Information
ps: د خادم معلومات

en: Ping
ps: پینګ

en: Ping failed
ps: پینګ ناکام شو

en: Passphrase required
ps: پټ ټکي په کار دي

en: _View...
ps: لیدل...

en: Disconnected by server
ps: خادم رابطه قطع کړه.

en: SMS
ps: اسامس

en: MMS
ps: امامس

en: Online Services
ps: په لیکه خدمتونه

en: Message of the Day
ps: د نن پيغام

en: No Message of the Day available
ps: د نن پيغام نشته

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ps: د دغی رابطی سره د نن پيغام مربوط نه دی

en: Online Status
ps: په لیکه توبو موقعیت

en: Topic too long
ps: عنوان ډېر اوژد دی

en: channel %s not found
ps: کانال %s نه شه موندل

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ps: عنوان [&lt;نوی عنوان&gt;]:  د عنوان لیدل یا بدلول

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ps: د نن پیغام:د خادم د نن پیغام لیدل

en: ping:  Send PING to the connected server
ps: پینګ: په رابطه خادم ته پینګ استول

en: Network
ps: شبکه

en: Cipher
ps: شفر

en: HMAC
ps: اچماک

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
ps: اصلی نوم: 	%s

en: User Name: 	%s
ps: کاروونکی نوم: 	%s

en: Email: 		%s
ps: برېښنالیک پته: 		%s

en: Organization: 	%s
ps: اداره: 	%s

en: Country: 	%s
ps: هیواد: 	%s

en: Computer
ps: کمپیوتر

en: Whiteboard
ps: سپینه تخته

en: Use UDP
ps: یوډیپي په کار که

en: Use proxy
ps: وکیل په کارول

en: Proxy
ps: وکیل

en: Auth User
ps: کاروونکی کره کول

en: doodle: Request user to start a Doodle session
ps: بې فکره خاکه جوړول: کاروونکی ته د بې فکره خاکه جوړولو غونډه پیل کولو عرض و که

en: File transfer server
ps: دوسیه بدلولو خادم

en: Chat room list URL
ps: د ګپ شپو کوټی فهرست ارل

en: Yahoo! system message for %s:
ps: د یاهو سیستم د %s لپاره پېغام:

en: Add buddy rejected
ps: ماګری زیاتول رد کړي شول

en: Failed Yahoo! Authentication
ps: د یاهو کره کول ناکام شول

en: Not at Home
ps: په کور شی نه یم

en: Not at Desk
ps: په میز نه یم

en: Not in Office
ps: په دفتر شی نه یم

en: Stepped Out
ps: بهر تللی

en: Not on server list
ps: د خادم په فهرست کی نشته

en: Appear Online
ps: ځان په لیکه ښکاره که

en: Appear Permanently Offline
ps: ځان دایمی لیکه نه لیری ښکاره که

en: Presence
ps: موجودګي

en: Appear Offline
ps: ځان لیکه نه لیری ښکاره کول

en: Don't Appear Permanently Offline
ps: ځان دایمی لیکه نه لیری ښکاره کول پریښوه

en: Join in Chat
ps: ګپ شپ نښلول

en: Initiate Conference
ps: مجلس پیل کول

en: Presence Settings
ps: د موجودیت وضع

en: Start Doodling
ps: بې فکره خاکه جوړول

en: Join whom in chat?
ps: چه سره ګپ شپ کول غواړی؟

en: Activate ID...
ps: هویت فعال کول...

en: Join User in Chat...
ps: کاروونکی سره ګپ شپ...

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
ps: د بې فکره خاکه جوړولو عرض و استول شو.

en: Unable to connect.
ps: رابطه نه و شوه.

en: Write Error
ps: لیک کولو خطا

en: Yahoo! Japan Profile
ps: د جاپانی یاهو پېزندنې څېره

en: Yahoo! Profile
ps: د یاهو د پېزندنې څېره

en: Yahoo! ID
ps: د یاهو هویت

en: Hobbies
ps: ذوقي کارونه

en: Home Page
ps: کورپاڼه

en: Failed to join chat
ps: ګپ شپ نښلول ناکام شو

note: -6
en: Unknown room
ps: نااشنا کوټه

note: -15
en: Maybe the room is full
ps: کېده شي کوټه ډاکه وي

note: -35
en: Not available
ps: نشته

en: You are now chatting in %s.
ps: ته اوس %s شی ګپ شپ کوی.

en: Fetching the room list failed.
ps: کوټه فهرست راستل ناکام شو.

en: Voices
ps: غږونه

en: Connection problem
ps: ارتباط مساله

en: User Rooms
ps: کاروونکی کوټی

en: Anyone
ps: هرڅوک

en: _Class:
ps: صنف:

en: HTTP proxy connection error %d
ps: د هېټیټیپي وکیل ارتباط خطا %d

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
ps: هو

en: _No
ps: نه

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
ps: قبلول

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
ps: زه اوس دلته نه يم

en: saved statuses
ps: ساتلي موقعيتونه

en: %s became idle
ps: ‫%s بې کار شو

en: %s became unidle
ps: %s اوس بې کارنه دی

en: +++ %s became idle
ps: ‫+++ %s بې کار شو

en: +++ %s became unidle
ps: ‫+++ %s اوس بې کارنه دی

note: * This string determines how some dates are displayed.  The default * string "%x %X" shows the date then the time.  Translators can * change this to "%X %x" if they want the time to be shown first, * followed by the date.
en: %x %X
ps: ‫%x %X

en: Calculating...
ps: شمېره و...

en: Unknown.
ps: نااشنا.

en: Unable to connect to %s
ps: د %s سره رابطه نه و شوه

en: Error writing to %s: %s
ps: په %s باندی لیک شی خطا و شوه: %s

en: Unable to connect to %s: %s
ps: د %s سره رابطه نه و شوه: %s

en: Error Reading %s
ps: ویل شی خطا %s

en: Internet Messenger
ps: د انترنت زری

note: Build the login options frame.
en: Login Options
ps: ننوتو ټاکل

en: _Username:
ps: کاروونکی نوم:

note: Build the user options frame.
en: User Options
ps: کارکوونکی ټاکل

en: No Proxy
ps: بې وکیل

en: HTTP
ps: هېټیټیپي

en: SOCKS 4
ps: سوکس ۴

en: SOCKS 5
ps: سوکس ٥

en: Proxy _type:
ps: د وکیل نمونه:

en: Pa_ssword:
ps: پټ ټکی:

en: Add Account
ps: شمېرل زیات که

en: _Basic
ps: اساسي

en: Protocol
ps: پروتوکول

en: _Block
ps: مانع

en: Get _Info
ps: معلومات اخله

en: I_M
ps: فوري زيری

en: View _Log
ps: د یاداشت لیک لیدل

en: _Alias...
ps: بل نوم...

en: _Remove
ps: خوځول

en: Remove Custom Icon
ps: زما خواښ تمثال خوځول

en: _Rename
ps: بيا نوم ورکول

note: join button
en: _Join
ps: نښلول

en: _Expand
ps: ویړول

en: /Tools/Mute Sounds
ps: غږونه غلي که

note: Buddies menu
en: /_Buddies
ps: _ملګري

en: /Buddies/New Instant _Message...
ps: نوی فوري زيری...

en: /Buddies/Join a _Chat...
ps: په ګپ شپ نښلول...

en: /Buddies/Get User _Info...
ps: کاروونکی معلومات اخیستل...

en: /Buddies/View User _Log...
ps: د کاروونکی یاداشت لیک لیدل...

en: /Buddies/_Sort Buddies
ps: ملګری فهرست ترتيب

en: /Buddies/_Add Buddy...
ps: ملګری زيات که...

en: /Buddies/Add C_hat...
ps: ګپ شپ زيات که...

en: /Buddies/Add _Group...
ps: ډاله زياته که...

en: /Buddies/_Quit
ps: پريښودل

note: Accounts menu
en: /_Accounts
ps: شمېرل

note: Tools
en: /_Tools
ps: اسباب

en: /Tools/Buddy _Pounces
ps: ملګری اونيسه

en: /Tools/Plu_gins
ps: نښلولي

en: /Tools/Pr_eferences
ps: رجحانات

en: /Tools/Pr_ivacy
ps: پرده

en: /Tools/_File Transfers
ps: دوسیه بدلونه...

en: /Tools/R_oom List
ps: د کوټه فهرست

en: /Tools/System _Log
ps: د سیستم یاداشت لیک

en: /Tools/Mute _Sounds
ps: غږونه غلي که

note: Help
en: /_Help
ps: مرسته

en: /Help/Online _Help
ps: په ليکه مرسته

en: /Help/_Debug Window
ps: ګونګوټی وژلو کړکی

en: /Help/_About
ps: باره کې

en: Buddy Alias
ps: ملګری بل نوم

en: Logged In
ps: ننوتی د

en: Last Seen
ps: ليدلې شوی و

en: Awesome
ps: هیبتناک

en: Idle %dh %02dm
ps: بې کار دی: %d ګنټې %02d دقيقې

en: Idle %dm
ps: بې کار دی: %d دقيقې

en: /Buddies/New Instant Message...
ps: نوی فوري زيری...

en: /Buddies/Join a Chat...
ps: په ګپ شپ نښلول...

en: /Buddies/Get User Info...
ps: کاروونکی معلومات اخیستل...

en: /Buddies/Add Buddy...
ps: ملګری زيات که...

en: /Buddies/Add Chat...
ps: ګپ شپ زيات که...

en: /Buddies/Add Group...
ps: ډاله زياته که...

en: /Tools/Privacy
ps: پرده

en: /Tools/Room List
ps: د کوټه فهرست

en: Manually
ps: زما په خواښه

en: By status
ps: په موقعيت

en: %s disconnected
ps: ‫%s قطع شو

en: <b>Username:</b>
ps: <b>کاروونکی نوم:</b>

en: <b>Password:</b>
ps: <b>پټ ټکی</b>

en: _Login
ps: ننوتل

en: /Accounts
ps: شمېرل

en: _Group:
ps: ډاله:

en: Enable Account
ps: و شمېره

en: _Edit Account
ps: شمېرل شې بدلون

en: No actions available
ps: کړنه ته هیچ نشته

en: _Disable
ps: مه شمېره

en: /Tools
ps: اسباب

en: /Buddies/Sort Buddies
ps: ملګری فهرست ترتيب

en: Invite Buddy Into Chat Room
ps: ماګری ګپ شپ کوټه ته بلل

en: _Buddy:
ps: ملګری:

en: _Message:
ps: پېغام:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ps: <h1>‫%s سره مرکه</h1>

en: Save Conversation
ps: مرکه یاد ساتل

en: Get Away Message
ps: د ليرېتوب پیغام خیستل

en: Save Icon
ps: تمثال و ساته

en: Hide Icon
ps: تمثال پټ کا

en: Save Icon As...
ps: تمثال و ساته...

en: Set Custom Icon...
ps: زما خواښ تمثال مقرر که...

note: Conversation menu
en: /_Conversation
ps: مرکه

en: /Conversation/New Instant _Message...
ps: نوی فوري زيری...

en: /Conversation/_Find...
ps: پیداکول...

en: /Conversation/View _Log
ps: د یاداشت لیک لیدل

en: /Conversation/_Save As...
ps: و ساته لکه...

en: /Conversation/Se_nd File...
ps: دوسیه استول...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ps: ملګری اونيسه...

en: /Conversation/_Get Info
ps: معلومات اخله

en: /Conversation/M_ore
ps: نور

en: /Conversation/Al_ias...
ps: بل نوم...

en: /Conversation/_Block...
ps: مانع...

en: /Conversation/_Add...
ps: زيات کا...

en: /Conversation/_Remove...
ps: خوځول...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ps: تړنه وراچول

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ps: انځور وراچول

en: /Conversation/_Close
ps: بندول

note: Options
en: /_Options
ps: ټاکل

en: /Options/Enable _Logging
ps: د یاداشت لیک کول

en: /Options/Enable _Sounds
ps: غږونه د رازي

en: /Options/Show Ti_mestamps
ps: وخت ټاپی شکاره کول

en: /Conversation/More
ps: نور

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
ps: مرکه

en: /Conversation/Send File...
ps: دوسیه استول...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ps: ملګری اونيسه...

en: /Conversation/Get Info
ps: معلومات اخله

en: /Conversation/Alias...
ps: بل نوم...

en: /Conversation/Block...
ps: مانع...

en: /Conversation/Add...
ps: زيات کا...

en: /Conversation/Remove...
ps: خوځول...

en: /Conversation/Insert Link...
ps: تړنه وراچول

en: /Conversation/Insert Image...
ps: انځور وراچول

en: /Options/Enable Logging
ps: د یاداشت لیک کول

en: /Options/Enable Sounds
ps: غږونه د رازي

en: /Options/Show Timestamps
ps: وخت ټاپی شکاره کول

en: _Send
ps: استول

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
ps: په کوټه کی ٠ کسان

en: Unread Messages
ps: نه وېللي پېغامونه

en: Confirm close
ps: بندولو تائیدول

en: New window
ps: نوی کړکی

en: By group
ps: په ډاله

en: By account
ps: په شمېرل

en: Find
ps: پیداکول

en: _Search for:
ps: لټون د...

en: _Icon Only
ps: یوازی تمثال

en: _Both Icon & Text
ps: تمثال او لیک دواړه

en: Level
ps: مقام

en: All
ps: ټول

en: Misc
ps: متفرقه

en: Warning
ps: اخطار

en: Error
ps: خطا

en: Fatal Error
ps: وژونکی خطا

en: Arabic
ps: عربي

en: Bulgarian
ps: بلغاري

en: Bengali
ps: بنګالي

en: German
ps: الماني

en: Greek
ps: یوناني

en: Persian
ps: فارسي

en: French
ps: فرانسوي

en: Galician
ps: ګليشي

en: Gujarati
ps: ګوجراتي

en: Hebrew
ps: عبري

en: Hindi
ps: هندي

en: Italian
ps: ایټالوي

en: Japanese
ps: جاپانی

en: Korean
ps: کوریایی

en: Kurdish
ps: کردي

en: Nepali
ps: نیپالي

en: Portuguese
ps: پورتګالي

en: Romanian
ps: روماني

en: Russian
ps: روسي

en: Tamil
ps: تاملي

en: Turkish
ps: ترکي

en: Vietnamese
ps: ویتنامي

en: _Name
ps: نوم

en: _Account
ps: شمېرل

en: Get User Info
ps: کاروونکی معلومات اخله

en: View User Log
ps: د کاروونکی یاداشت لیک لیدل...

en: Alias Contact
ps: اړیکه بل نوم

en: Alias Buddy
ps: ملګری بل نوم

en: Alias Chat
ps: ګپ شپ بل نوم

en: Remove Contact
ps: اړیکه خوځول

en: _Remove Contact
ps: اړیکه خوځول

en: Remove Group
ps: ډاله خوځول

en: _Remove Group
ps: ډاله خوځول

en: Remove Buddy
ps: ملګری خوځول

en: _Remove Buddy
ps: ملګری خوځول

en: Remove Chat
ps: ګپ شپ خوځول

en: _Remove Chat
ps: ګپ شپ خوځول

en: Not started
ps: نه د پیل شوی

en: <b>Receiving From:</b>
ps: <b>اخیستل له:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ps: <b>استول لکه:</b>

en: Filename:
ps: دوسیه نوم:

en: Local File:
ps: دلتنی دوسیه:

en: Speed:
ps: د تراپ اندازه:

en: Time Remaining:
ps: وخت پاتې دی:

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
ps: دوسیه بدلولو تفصیل

en: Save Image
ps: انځور و ساته

en: _Save Image...
ps: انځور ساتل...

en: Select Font
ps: ليکبڼه خواښه

en: _URL
ps: ارل

en: _Description
ps: تشریح

en: Insert Link
ps: تړنه وراچول

en: Insert Image
ps: انځور وراچول

en: Smile!
ps: موسکا!

en: Italic
ps: مات توری

en: Underline
ps: لاندی کرښه

en: _Pause
ps: درنګ

en: Open All Messages
ps: ټول پیغامونه ښکاره که

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
ps: تا ته برېښناليک راغلی دي!

en: <b>Plugin Details</b>
ps: نښلولي تفصيل

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
ps: څوک نیسی

en: _Account:
ps: شمېرل:

en: _Buddy name:
ps: ملګری نوم

en: Si_gns on
ps: را ننوځي

en: Signs o_ff
ps: ووځي

en: Goes a_way
ps: لیری لاړ شي

en: Ret_urns from away
ps: د ليرېتوب څخه ګرځيدل

en: Becomes _idle
ps: بې کار شي

en: Sends a _message
ps: پیغام و استوي

en: Ope_n an IM window
ps: د فوری زیری کړکی خلاصه که

en: Send a _message
ps: پیغام و استوه

en: _Recurring
ps: بيا بيا

en: Pounce Target
ps: د نیولو کس

note: System Tray
en: System Tray Icon
ps: د سیستم مجمی تمثال

en: _Show system tray icon:
ps: د سیستم مجمی تمثال ښکاره که:

en: On unread messages
ps: په نه وېللي پېغامونه باندې

en: When away
ps: چه کله لیرې وی

en: _Placement:
ps: ځايول:

en: Top
ps: سر

en: Bottom
ps: بیخ

en: Left
ps: کیڼ

en: Right
ps: ښی

en: N_ew conversations:
ps: نوی مرکی:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
ps: <span style="italic">مثال ‫: stunserver.org</span>

en: Seamonkey
ps: سیمونکی

en: Opera
ps: اوپاره

en: Netscape
ps: نېتسکېپ

en: Mozilla
ps: موزیله

en: Konqueror
ps: کونکرر

en: Galeon
ps: ګیلیان

en: Firefox
ps: فایرفاکس

en: Firebird
ps: فایربلد

en: Epiphany
ps: اپیفانی

en: _Open link in:
ps: تړنه خلاصول په:

en: Proxy Server
ps: وکیل خادم

en: No proxy
ps: بې وکیل

en: Log all _instant messages
ps: ټول فوری زیری یاداشت لپاره لیکل کوه

en: Log all c_hats
ps: ټول ګپ شپ یاداشت لپاره لیکل کوه

en: Log all _status changes to system log
ps: ټول موقعیت بدلول د سیستم د یاداشت لیک ته لیکل کوه

en: _Report idle time:
ps: د بې کارکېدلو ساعت ښکاره کول:

en: _Auto-reply:
ps: پخپله ځواب ورکول:

en: When both away and idle
ps: چه کله لیرې او بې کار دواړه وی

en: Interface
ps: مخ

en: Status / Idle
ps: موقعیت / بې کاره کېدل

en: Privacy
ps: پرده

en: Permit User
ps: کاروونکی ته اجازه ورکول

en: _Permit
ps: اجازه ورکول

en: Block User
ps: کاروونکی مانع کول

en: Block %s?
ps: ‫%s مانع که؟

en: Choose New Name
ps: نوی نوم انتخاب و که

note: list button
en: _Get List
ps: فهرست اخله

note: add button
en: _Add Chat
ps: ګپ شپ زياتول

en: _Status:
ps: موقعيت

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
ps: و ساته او په کار که

en: Status for %s
ps: د %s موقعیت

en: Set as buddy icon
ps: دغه دی ملګری تمثال جوړ که

en: Send image file
ps: انځور استول

en: Icon Error
ps: د تمثال خطا

en: Could not set icon
ps: تمثال مقرر نه شو

en: _Copy Link Location
ps: تړنه ځای نقل کول

en: Save File
ps: دوسیه ساتل

en: Select color
ps: رنګ خواښول

en: _Alias
ps: بل نوم

en: _Get Info
ps: معلومات اخله

en: _Invite
ps: بلل

en: _Open Mail
ps: برېښنالیک ښکاره کول

en: minutes
ps: دقیقی

en: Buddy is idle
ps: ملګری بې کار دی

en: Buddy is away
ps: ملګری ليرې دی

en: Buddy is "extended" away
ps: ملګری "اوږد" ليرې دی

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
ps: ملګری ګرځنده دی

en: Buddy is offline
ps: ملګری ليکه نه لرې دی

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
ps: اړیکه ړومبی توب

en: System Messages
ps: سیستم پیغامونه

en: Sent Messages
ps: استولي پیغامونه

en: Received Messages
ps: راغلي پیغامونه

en: By conversation count
ps: د مرکی په ګڼل

en: Group:
ps: ډاله:

note: "New Person" button
en: New Person
ps: نوی کاس

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
ps: ملګری خواښ که

note: Add the expander
en: User _details
ps: کاروونکی تفصیل

en: Send Email
ps: برېښنالیک استول

en: Account type:
ps: شمېرلو نمونه:

en: First name:
ps: لومړی نوم:

en: Last name:
ps: اخری نوم:

en: Email:
ps: برېښنالیک

en: History
ps: تاریخ

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
ps: په ليرېتوب تمثالي شه

en: _IM windows
ps: فوری زیری کړکی

en: C_hat windows
ps: ګپ شپ کړکی

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
ps: خبرتیا د

en: Select Interface Font
ps: د مخ لیکبڼه خواښ که

en: Fonts
ps: ليکبڼي

en: Raw
ps: اوم

en: Display Timestamps Every
ps: وخت ټاپی لیدل هر

en: Always on top
ps: تل مخکې

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
ps: ملګری فهرست کړکی

en: Account:
ps: شمېرل:
