pidgin 2.7 - en to hu translation catalogue (3916 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
hu: %s. Adja ki a „%s -h” parancsot további információkért.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
hu: %s
    Használat: %s [KAPCSOLÓ]…
    
      -c, --config=KÖNYVTÁR  A KÖNYVTÁR használata a beállítófájlokhoz
      -d, --debug         hibakereső üzenetek kiírása a szabványos hibakimenetre
      -h, --help          ezen súgó megjelenítése és kilépés
      -n, --nologin       ne jelentkezzen be automatikusan
      -v, --version       az aktuális verzió megjelenítése és kilépés

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
hu: A(z) %s hibákat észlelt a beállításainak átköltöztetése (%s -> %s) során. Az átköltöztetést saját kezűleg kell befejeznie. Jelentse ezt a hibát a http://developer.pidgin.im oldalon.

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
hu: Hiba

en: Account was not modified
hu: A fiók nem lett módosítva

en: Account was not added
hu: A fiók nem lett felvéve

en: Username of an account must be non-empty.
hu: A fiók felhasználóneve nem lehet üres.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
hu: A fiók protokollja nem módosítható, ha épp csatlakozva van a kiszolgálóhoz.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
hu: A fiók felhasználóneve nem módosítható, ha épp csatlakozva van a kiszolgálóhoz.

en: New mail notifications
hu: Értesítések új levélre

en: Remember password
hu: Emlékezzen a jelszóra

en: There are no protocol plugins installed.
hu: Nincsenek protokollbővítmények telepítve.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
hu: (valószínűleg elfelejtette kiadni a „make install” parancsot)

en: Modify Account
hu: Fiók módosítása

en: New Account
hu: Új fiók

en: Protocol:
hu: Protokoll:

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Alias:
hu: Álnév:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
hu: Ezen fiók létrehozása a kiszolgálón

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
hu: Mégsem

note: Save button Save
en: Save
hu: Mentés

en: Are you sure you want to delete %s?
hu: Biztos, hogy törölni akarja %s fiókot?

en: Delete Account
hu: Fiók törlése

note: Delete button
en: Delete
hu: Törlés

en: Accounts
hu: Fiókok

en: You can enable/disable accounts from the following list.
hu: A következő lista fiókjait engedélyezheti/tilthatja le.

note: Add button
en: Add
hu: Hozzáadás

note: Modify button
en: Modify
hu: Módosítás

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
hu: %s%s%s%s felvette %s partnert %s%s

en: Add buddy to your list?
hu: Felveszi a partnert a partnerlistájára?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
hu: %s%s%s%s felhasználó szeretné %s partnert felvenni a partnerlistájára%s%s

en: Authorize buddy?
hu: Engedélyezi a partnert?

en: Authorize
hu: Engedélyezés

en: Deny
hu: Elutasítás

en: Online: %d
    Total: %d
hu: Elérhető: %d
    Összesen: %d

en: Account: %s (%s)
hu: Fiók: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
hu: 
    Utoljára látszott: %s

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: You must provide a username for the buddy.
hu: Meg kell adnia a partner felhasználónevét.

en: You must provide a group.
hu: Meg kell adnia egy csoportot.

en: You must select an account.
hu: Ki kell választania egy fiókot.

en: The selected account is not online.
hu: A kiválasztott fiók nem online.

en: Error adding buddy
hu: Hiba a partner hozzáadásakor

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Alias (optional)
hu: Álnév (elhagyható)

en: Add in group
hu: Felvétel csoportba

en: Account
hu: Fiók

en: Add Buddy
hu: Partner felvétele

en: Please enter buddy information.
hu: Adja meg a partnerinformációkat.

en: Chats
hu: Csevegések

note: Extract their Name and put it in
en: Name
hu: Név

en: Alias
hu: Álnév

en: Group
hu: Csoport

en: Auto-join
hu: Automatikus csatlakozás

en: Add Chat
hu: Csevegés hozzáadása

en: You can edit more information from the context menu later.
hu: Később a helyi menüből további információkat is módosíthat.

en: Error adding group
hu: Hiba a csoport hozzáadásakor

en: You must give a name for the group to add.
hu: Meg kell adnia a felvenni kívánt csoport nevét.

en: Add Group
hu: Csoport felvétele

en: Enter the name of the group
hu: Adja meg a csoport nevét

en: Edit Chat
hu: Csevegés szerkesztése

en: Please Update the necessary fields.
hu: Frissítse a szükséges mezőket.

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Settings
hu: Beállítások szerkesztése

en: Information
hu: Információk

en: Retrieving...
hu: Lekérés…

en: Get Info
hu: Információ lekérése

en: Add Buddy Pounce
hu: Partnerfigyelmeztetés felvétele

en: Send File
hu: Fájl küldése

en: Blocked
hu: Tiltott

en: Show when offline
hu: Megjelenítés, ha elérhető

en: Please enter the new name for %s
hu: Adja meg %s új nevét

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Set Alias
hu: Álnév beállítása

en: Enter empty string to reset the name.
hu: A név visszaállításához üres karakterláncot adjon meg.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
hu: A kapcsolat eltávolítása a kapcsolat partnereit is eltávolítja

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
hu: A csoport eltávolítása a csoportban található partnereket is eltávolítja

en: Are you sure you want to remove %s?
hu: Biztos, hogy törölni akarja a következőt: %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
hu: Eltávolítás jóváhagyása

en: Remove
hu: Eltávolítás

note: Buddy List
en: Buddy List
hu: Partnerlista

en: Place tagged
hu: Hely megcímkézve

en: Toggle Tag
hu: Címke átváltása

en: View Log
hu: Napló megtekintése

note: General
en: Nickname
hu: Becenév

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
hu: Inaktív

en: On Mobile
hu: Mobilon

en: New...
hu: Új…

en: Saved...
hu: Mentett…

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Block/Unblock
hu: Tiltás/Feloldás

en: Block
hu: Tiltás

en: Unblock
hu: Tiltás feloldása

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
hu: Adja meg a tiltandó vagy a tiltás alól feloldani kívánt személy felhasználónevét vagy álnevét.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
hu: Rendben

en: New Instant Message
hu: Új azonnali üzenet

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
hu: Adja meg azon személy felhasználónevét vagy álnevét, akinek üzenni szeretne.

en: Channel
hu: Csatorna

en: Join a Chat
hu: Csatlakozás egy csevegéshez

en: Please enter the name of the chat you want to join.
hu: Adja meg a csevegés nevét, amelyhez csatlakozni kíván.

en: Join
hu: Csatlakozás

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
hu: Adja meg azon személy felhasználónevét vagy álnevét, akinek a naplóját meg szeretné tekinteni.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
hu: Beállítások

en: Send IM...
hu: Üzenet küldése…

en: Block/Unblock...
hu: Tiltás/Tiltás feloldása…

en: Join Chat...
hu: Csatlakozás csevegéshez…

en: View Log...
hu: Napló megtekintése…

en: View All Logs
hu: Minden napló megtekintése

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Empty groups
hu: Üres csoportok

en: Offline buddies
hu: Offline partnerek

en: Sort
hu: Rendezés

en: By Status
hu: Állapot szerint

en: Alphabetically
hu: ABC sorrend

en: By Log Size
hu: Naplóméret szerint

en: Buddy
hu: Partner

en: Chat
hu: Csevegés

en: Grouping
hu: Csoportosítás

en: Certificate Import
hu: Tanúsítványimportálás

en: Specify a hostname
hu: Adjon meg egy gépnevet

en: Type the host name this certificate is for.
hu: Írja be a tanúsítványt birtokló gép nevét.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
hu: A(z) %s fájl nem importálható.
    Győződjön meg róla, hogy a fájl olvasható és PEM formátumban van.

en: Certificate Import Error
hu: Tanúsítványimportálási hiba

en: X.509 certificate import failed
hu: Az X.509 tanúsítvány importálása meghiúsult

en: Select a PEM certificate
hu: Válasszon ki egy PEM tanúsítványt

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
hu: Az importálás meghiúsult a(z) %s fájlba.
    Ellenőrizze, hogy van-e írási jogosultsága a célútvonalra

en: Certificate Export Error
hu: Tanúsítványexportálási hiba

en: X.509 certificate export failed
hu: Az X.509 tanúsítvány exportálása meghiúsult

en: PEM X.509 Certificate Export
hu: PEM X.509 tanúsítvány exportálása

en: Certificate for %s
hu: %s tanúsítványa

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
hu: Közönséges név: %s
    
    SHA1 ujjlenyomat:
    %s

en: SSL Host Certificate
hu: SSL kiszolgálótanúsítvány

en: Really delete certificate for %s?
hu: Valóban törli a következő tanúsítványát: %s?

en: Confirm certificate delete
hu: Tanúsítványtörlés megerősítése

en: Certificate Manager
hu: Tanúsítványkezelő

note: Creating the user splits
en: Hostname
hu: Gépnév

en: Info
hu: Információ

note: Close button
en: Close
hu: Bezárás

en: %s disconnected.
hu: %s kapcsolata megszakadt.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
hu: %s
    
    A Finch nem próbálja meg újra csatlakoztatni a fiókot, amíg nem javítja a hibát és nem engedélyezi újra a fiókot.

en: Re-enable Account
hu: Fiók újraengedélyezése

en: No such command.
hu: Nincs ilyen parancs.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
hu: Szintaktikai hiba: Nem megfelelő számú paramétert adott meg ennek a parancsnak.

en: Your command failed for an unknown reason.
hu: A parancs végrehajtása ismeretlen ok miatt sikertelen.

en: That command only works in chats, not IMs.
hu: Ez a parancs csak csevegéskor működik, azonnali üzeneteknél nem.

en: That command only works in IMs, not chats.
hu: Ez a parancs csak azonnali üzeneteknél működik, csevegéskor nem.

en: That command doesn't work on this protocol.
hu: Ez a parancs nem működik ezzel a protokollal.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel nincs bejelentkezve.

en: 
    %s is typing...
hu: 
    %s gépel…

en: You have left this chat.
hu: Elhagyta ezt a csevegést.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
hu: A fiók kapcsolata megszűnt és Ön már nincs jelen a csevegésben. A fiók újracsatlakozásakor automatikusan újra csatlakozni fog a csevegéshez.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
hu: A naplózás elkezdődött. A társalgás jövőbeli üzenetei naplózva lesznek.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
hu: A naplózás befejeződött. A társalgás jövőbeli üzenetei nem lesznek naplózva.

en: Send To
hu: Küldés ennek

en: Conversation
hu: Társalgás

en: Clear Scrollback
hu: Előzmények törlése

en: Show Timestamps
hu: Időbélyegek

en: Add Buddy Pounce...
hu: Partnerfigyelmeztetés felvétele…

en: Invite...
hu: Meghívás…

en: Enable Logging
hu: Naplózás engedélyezése

en: Enable Sounds
hu: Hangok engedélyezése

en: You are not connected.
hu: Nincs csatlakozva.

en: <AUTO-REPLY>
hu: <AUTOMATIKUS VÁLASZ>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
hu[0]: %d felhasználó listája:
hu[1]: %d felhasználó listája:

en: Supported debug options are: plugins version
hu: A támogatott hibakeresési parancsok: plugins version

en: No such command (in this context).
hu: Nincs ilyen parancs (ebben a kontextusban).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
hu: Használja a „&lt;help parancs&gt;” utasítást egy adott parancs súgójának megtekintéséhez.
    Ebben a kontextusban a következő parancsok állnak rendelkezésre:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
hu: %s nem érvényes üzenetosztály. Az érvényes üzenetosztályokért lásd a „help msgcolor” kimenetét.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
hu: %s nem érvényes szín. Az érvényes színekért lásd a „help msgcolor” kimenetét.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
hu: say &lt;üzenet&gt;: Üzenet küldése, mintha nem használná a parancsot.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
hu: me &lt;művelet&gt;: IRC stílusú művelet küldése egy partnernek vagy csevegésnek.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
hu: debug &lt;parancs&gt;: Különböző hibakeresési információk küldése a jelenlegi társalgásba.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
hu: clear: Törli a társalgás előzményeit.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
hu: help &lt;parancs&gt;: Egy adott parancs súgója.

en: users:  Show the list of users in the chat.
hu: users: A csevegés felhasználólistájának megjelenítése.

en: plugins: Show the plugins window.
hu: plugins: A bővítmények ablak megjelenítése.

en: buddylist: Show the buddylist.
hu: buddylist: A partnerlista megjelenítése.

en: accounts: Show the accounts window.
hu: accounts: A fiókok ablak megjelenítése.

en: debugwin: Show the debug window.
hu: debugwin: A hibakereső ablak megjelenítése.

en: prefs: Show the preference window.
hu: prefs: A beállítások ablak megjelenítése.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
hu: statuses: A mentett állapotok ablak megjelenítése.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
hu: msgcolor &lt;osztály&gt; &lt;előtér&gt; &lt;háttér&gt;: Különböző üzenetosztályok színeinek beállítása a társalgásablakban.<br>    &lt;osztály&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;előtér/háttér&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br> <br> PÉLDA:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
hu: Nem lehet megnyitni a fájlt.

en: Debug Window
hu: Hibakereső ablak

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
hu: Törlés

en: Filter:
hu: Szűrő:

en: Pause
hu: Szünet

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
hu[0]: Fájlátvitelek – %2$d fájl %1$d százaléka
hu[1]: Fájlátvitelek – %2$d fájl %1$d százaléka

note: Create the window.
en: File Transfers
hu: Fájlátvitel

en: Progress
hu: Folyamat

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Size
hu: Méret

en: Speed
hu: Sebesség

en: Remaining
hu: Hátralévő

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack! presence
en: Status
hu: Állapot

en: Close this window when all transfers finish
hu: Ezen ablak bezárása az összes átvitel befejeződésekor

en: Clear finished transfers
hu: Befejezett átvitelek törlése

en: Stop
hu: Leállítás

en: Waiting for transfer to begin
hu: Várakozás az átvitel indulására

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Sent
hu: Elküldött

en: Received
hu: Fogadott

en: Finished
hu: Befejeződött

en: The file was saved as %s.
hu: A fájl %s néven került mentésre.

en: Sending
hu: Küldés

en: Receiving
hu: Fogadás

en: Conversation in %s on %s
hu: Társalgás %s csatornán ezen: %s

en: Conversation with %s on %s
hu: Társalgás %s partnerrel ezen: %s

en: %B %Y
hu: %Y %B

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
hu: A rendszeresemények csak akkor lesznek naplózva, ha az „Összes állapotváltozás naplózása a rendszernaplóba” tulajdonság be van állítva.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
hu: Az azonnali üzenetek csak akkor lesznek naplózva, ha az „Összes azonnali üzenet naplózása” tulajdonság be van állítva.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
hu: A csevegések csak akkor lesznek naplózva, ha az „Összes csevegés naplózása” tulajdonság be van állítva.

en: No logs were found
hu: Nem találhatók naplók

en: Total log size:
hu: Teljes naplóméret:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
hu: Görgetés/keresés:

en: Conversations in %s
hu: Társalgások ezen: %s

en: Conversations with %s
hu: Társalgások a következővel: %s

en: All Conversations
hu: Minden társalgás

en: System Log
hu: Rendszernapló

en: Calling...
hu: Hívás…

en: Hangup
hu: Lerakás

note: Number of actions
en: Accept
hu: Elfogadás

en: Reject
hu: Visszautasítás

en: Call in progress.
hu: Hívás folyamatban.

en: The call has been terminated.
hu: A hívás befejezve.

en: %s wishes to start an audio session with you.
hu: %s beszélni szeretne Önnel.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
hu: %s nem támogatott típusú médiaátvitelt próbál indítani.

en: You have rejected the call.
hu: Visszautasította a hívást.

en: call: Make an audio call.
hu: call: Hanghívás kezdeményezése.

en: Emails
hu: E-mailek

en: You have mail!
hu: Levele érkezett!

en: Sender
hu: Feladó

en: Subject
hu: Tárgy

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
hu[0]: %s (%s) %d új üzenetet kapott.
hu[1]: %s (%s) %d új üzenetet kapott.

en: New Mail
hu: Új e-mail

en: Info for %s
hu: %s információi

en: Buddy Information
hu: Partnerinformáció

en: Continue
hu: Folytatás

en: IM
hu: Azonnali üzenet

en: Invite
hu: Meghívás

en: (none)
hu: (nincs)

en: ERROR
hu: HIBA

en: loading plugin failed
hu: a bővítmény betöltése sikertelen

en: unloading plugin failed
hu: a bővítmény eltávolítása meghiúsult

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
hu: Név: %s
    Verzió: %s
    Leírás: %s
    Szerző: %s
    Weboldal: %s
    Fájlnév: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
hu: A bővítményt be kell tölteni, mielőtt beállíthatná.

en: No configuration options for this plugin.
hu: A bővítménynek nincsenek beállításai.

en: Error loading plugin
hu: Hiba a bővítmény betöltésekor

en: The selected file is not a valid plugin.
hu: A kiválasztott fájl nem egy érvényes bővítmény.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
hu: Nyissa meg a hibakereső ablakot és próbálkozzon újra a pontos hibaüzenet megjelenítéséhez.

en: Select plugin to install
hu: Válassza ki a telepítendő bővítményt

en: You can (un)load plugins from the following list.
hu: A következő lista bővítményeit töltheti be vagy távolíthatja el.

en: Install Plugin...
hu: Bővítmény telepítése…

en: Configure Plugin
hu: Bővítmény beállítása

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
hu: Beállítások

en: Please enter a buddy to pounce.
hu: Adjon meg egy figyelendő partnert.

en: New Buddy Pounce
hu: Új partnerfigyelmeztetés

en: Edit Buddy Pounce
hu: Partnerfigyelmeztetés szerkesztése

en: Pounce Who
hu: Kinél figyelmeztet

note: Account:
en: Account:
hu: Fiók:

en: Buddy name:
hu: Partner neve:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
hu: Figyelmeztetés, ha a partner…

en: Signs on
hu: Bejelentkezik

en: Signs off
hu: Kijelentkezik

en: Goes away
hu: A partner elmegy

en: Returns from away
hu: Visszatér távollétből

en: Becomes idle
hu: Inaktív lesz

en: Is no longer idle
hu: Már nem inaktív

en: Starts typing
hu: Elkezd gépelni

en: Pauses while typing
hu: Felfüggeszti a gépelést

en: Stops typing
hu: Abbahagyja a gépelést

en: Sends a message
hu: Üzenetet küld

note: Create the "Action" frame.
en: Action
hu: Művelet

en: Open an IM window
hu: Azonnali üzenőablak megnyitása

en: Pop up a notification
hu: Értesítés megjelenítése

en: Send a message
hu: Üzenet küldése

en: Execute a command
hu: Parancs végrehajtása

en: Play a sound
hu: Hang lejátszása

en: Pounce only when my status is not Available
hu: Csak akkor figyelmeztet, ha az állapotom nem „Elérhető”

en: Recurring
hu: Ismétlődő

en: Cannot create pounce
hu: Nem hozható létre figyelmeztetés

en: You do not have any accounts.
hu: Nincs egyetlen fiókja sem.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
hu: A figyelmeztetések létrehozása előtt létre kell hoznia egy fiókot.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
hu: Biztos, hogy törölni akarja %s figyelmeztetését a következőnek: %s?

en: Buddy Pounces
hu: Partnerfigyelmeztetések

en: %s has started typing to you (%s)
hu: %s gépelni kezdett Önnek (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
hu: %s szünetet tart az Önnek gépelés közben (%s)

en: %s has signed on (%s)
hu: %s belépett (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
hu: %s inaktív állapota megszűnt (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
hu: %s visszatért (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
hu: %s abbahagyta a gépelést (%s)

en: %s has signed off (%s)
hu: %s kilépett (%s)

en: %s has become idle (%s)
hu: %s állapota inaktív (%s)

en: %s has gone away. (%s)
hu: %s távol van. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
hu: %s egy üzenetet küldött. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
hu: Ismeretlen figyelmeztetési esemény. Kérjük jelentse ezt!

en: Based on keyboard use
hu: Billentyűzet használata alapján

en: From last sent message
hu: Utolsó elküldött üzenettől

en: Never
hu: Soha

en: Show Idle Time
hu: Inaktivitási idők megjelenítése

en: Show Offline Buddies
hu: Kilépett partnerek megjelenítése

en: Notify buddies when you are typing
hu: Partnerek figyelmeztetése, ha nekik gépel

en: Log format
hu: Naplóformátum

en: Log IMs
hu: Üzenetek naplózása

en: Log chats
hu: Csevegések naplózása

en: Log status change events
hu: Állapotváltozások naplózása

en: Report Idle time
hu: Inaktivitás idejének jelentése

en: Change status when idle
hu: Állapot módosítása, ha inaktív

en: Minutes before changing status
hu: Állapot módosítása ennyi perc után

en: Change status to
hu: Állapot módosítása a következőre

en: Conversations
hu: Társalgások

en: Logging
hu: Naplózás

en: You must fill all the required fields.
hu: Töltse ki a kötelező mezőket.

en: The required fields are underlined.
hu: A kötelező mezők alá vannak húzva.

en: Not implemented yet.
hu: Még nincs megvalósítva.

en: Save File...
hu: Fájl mentése…

en: Open File...
hu: Fájl megnyitása…

en: Choose Location...
hu: Válasszon helyet…

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
hu: Az Enter megnyomásával több szobát találhat ebben a kategóriában.

en: Get
hu: Lekérés

note: Create the window.
en: Room List
hu: Szobalista

en: Buddy logs in
hu: Partner belép

en: Buddy logs out
hu: Partner kilép

en: Message received
hu: Üzenet fogadása

en: Message received begins conversation
hu: Társalgás kezdetét jelző üzenet

en: Message sent
hu: Üzenet elküldve

en: Person enters chat
hu: Egy személy csatlakozik a csevegéshez

en: Person leaves chat
hu: Egy személy elhagyja a csevegést

en: You talk in chat
hu: Ön beszél a csevegésben

en: Others talk in chat
hu: Mások beszélnek a csevegésben

en: Someone says your username in chat
hu: Valaki csevegés közben leírja az Ön felhasználónevét

en: Attention received
hu: Figyelemkérés érkezett

en: GStreamer Failure
hu: GStreamer hiba

en: GStreamer failed to initialize.
hu: A GStreamer inicializálása meghiúsult.

en: (default)
hu: (alapértelmezett)

en: Select Sound File ...
hu: Válasszon hangfájlt…

en: Sound Preferences
hu: Hangbeállítások

en: Profiles
hu: Profilok

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Console Beep
hu: Konzolos hangjelzés

en: Command
hu: Parancs

en: No Sound
hu: Nincsenek hangok

en: Sound Method
hu: Hangrendszer

en: Method:
hu: Módszer:

en: Sound Command
    (%s for filename)
hu: Hanglejátszó parancs
    (%s fájlnév megadásához)

note: Sound options
en: Sound Options
hu: Hangbeállítások

en: Sounds when conversation has focus
hu: Hangok lejátszása, ha a társalgás ablaka aktív

en: Always
hu: Mindig

en: Only when available
hu: Csak ha elérhető

en: Only when not available
hu: Csak ha nem érhető el

en: Volume(0-100):
hu: Hangerő (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
hu: Hangesemények

en: Event
hu: Esemény

en: File
hu: Fájl

en: Test
hu: Teszt

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Choose...
hu: Kiválasztás…

en: Are you sure you want to delete "%s"
hu: Biztos, hogy törölni akarja a következőt: „%s”?

en: Delete Status
hu: Állapot törlése

en: Saved Statuses
hu: Mentett állapotok

note: title
en: Title
hu: Beosztás

en: Type
hu: Típus

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
hu: Üzenet

note: Use
en: Use
hu: Használat

en: Invalid title
hu: Érvénytelen cím

en: Please enter a non-empty title for the status.
hu: Az állapot címét töltse ki.

en: Duplicate title
hu: Cím kettőzése

en: Please enter a different title for the status.
hu: Adjon meg másik címet az állapothoz.

en: Substatus
hu: Részállapot

en: Status:
hu: Állapot:

en: Message:
hu: Üzenet:

en: Edit Status
hu: Állapot szerkesztése

en: Use different status for following accounts
hu: Eltérő állapot használata a következő fiókokhoz

note: Save & Use
en: Save & Use
hu: Mentés és használat

en: Certificates
hu: Tanúsítványok

en: Sounds
hu: Hangok

en: Statuses
hu: Állapotok

en: Error loading the plugin.
hu: Hiba történt a bővítmény betöltésekor.

en: Couldn't find X display
hu: Nem található az X megjelenítő

en: Couldn't find window
hu: Az ablak nem található

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
hu: A bővítmény nem tölthető be, mivel X11 támogatás nélkül került lefordításra.

en: Clipboard plugin
hu: Vágólap bővítmény

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
hu: A gnt vágólap tartalmának megváltozásakor a tartalom elérhetővé válik az X által, ha lehetséges.

en: %s just signed on
hu: %s belépett

en: %s just signed off
hu: %s kilépett

en: %s sent you a message
hu: %s egy üzenetet küldött

en: %s said your nick in %s
hu: %s kimondta az Ön nevét itt: %s

en: %s sent a message in %s
hu: %s egy üzenetet küldött itt: %s

en: Buddy signs on/off
hu: Partner be-/kilép

en: You receive an IM
hu: Üzenetet kap

en: Someone speaks in a chat
hu: Valaki beszél egy csevegésben

en: Someone says your name in a chat
hu: Valaki csevegés közben leírja az Ön nevét

en: Notify with a toaster when
hu: Értesítsen egy kenyérpirítóval ha:

en: Beep too!
hu: Csipogjon is!

en: Set URGENT for the terminal window.
hu: SÜRGŐS állapot beállítása a terminálablakhoz.

en: Toaster plugin
hu: Kenyérpirító bővítmény

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
hu: <b>Társalgás %s partnerrel ekkor: %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
hu: Az előzmények bővítmény megköveteli a naplózást

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
hu: A naplózás engedélyezhető az Eszközök -> Beállítások -> Naplózás alatt.
    
    Az azonnali üzenetek naplózásának engedélyezése a megfelelő társalgástípusok előzményeit is aktiválja.

en: GntHistory
hu: Gnt előzmények

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
hu: Megjeleníti a nemrég naplózott társalgásokat az új társalgásokban.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
hu: Ez a bővítmény új társalgás megnyitásakor beszúrja az utolsó társalgást az aktuális társalgásba.

en: 
    Fetching TinyURL...
hu: 
    TinyURL lekérése…

en: TinyURL for above: %s
hu: TinyURL a fentihez: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
hu: Kis türelmet, a TinyURL rövidebb URL címet készít…

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
hu: TinyURL készítése csak a legalább ilyen hosszú URL-címekhez

en: TinyURL (or other) address prefix
hu: TinyURL (vagy más) címelőtag

en: TinyURL plugin
hu: TinyURL bővítmény

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
hu: URL-címeket tartalmazó üzenet fogadásakor TinyURL használata a másolás megkönnyítéséhez

en: Online
hu: Elérhető

note: primitive,						no,							id,			name
en: Offline
hu: Kilépett

en: Online Buddies
hu: Online partnerek

en: Offline Buddies
hu: Offline partnerek

en: No Grouping
hu: Nincs csoportosítás

en: Nested Subgroup
hu: Beágyazott alcsoport

en: Nested Grouping (experimental)
hu: Beágyazott csoportosítás (kísérleti)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
hu: Alternatív partnerlista-csoportosítási lehetőségeket biztosít.

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
hu: lastlog: Szövegrészlet keresése a naplóban.

en: Lastlog plugin.
hu: Lastlog bővítmény.

en: accounts
hu: fiókok

en: Password is required to sign on.
hu: A bejelentkezéshez jelszó szükséges.

en: Enter password for %s (%s)
hu: Adja meg a jelszót %s (%s) számára

en: Enter Password
hu: Adja meg a jelszót

en: Save password
hu: Jelszó mentése

en: Missing protocol plugin for %s
hu: Hiányzó protokollbővítmény a következőhöz: %s

en: Connection Error
hu: Kapcsolódási hiba

en: New passwords do not match.
hu: Az új jelszavak nem egyeznek.

en: Fill out all fields completely.
hu: Minden mezőt töltsön ki.

en: Original password
hu: Eredeti jelszó

en: New password
hu: Új jelszó

en: New password (again)
hu: Új jelszó (még egyszer)

en: Change password for %s
hu: %s jelszavának módosítása

en: Please enter your current password and your new password.
hu: Adja meg a jelenlegi jelszavát és az új jelszót.

en: Change user information for %s
hu: %s felhasználóinformációinak módosítása

en: Set User Info
hu: Felhasználói adatok beállítása

en: This protocol does not support setting a public alias.
hu: Ez a protokoll nem támogatja a nyilvános álnév beállítását.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
hu: Ez a protokoll nem támogatja a nyilvános álnév lekérését.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Buddies
hu: Partnerek

en: buddy list
hu: partnerlista

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
hu: A tanúsítvány saját aláírású és nem ellenőrizhető automatikusan.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
hu: A tanúsítvány nem megbízható, mivel az ellenőrzésére képes egyik tanúsítvány sem megbízható.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
hu: A tanúsítvány még nem érvényes. Ellenőrizze a számítógép dátumának és idejének pontosságát.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.
hu: A tanúsítvány lejárt és nem tekinthető érvényesnek.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
hu: A bemutatott tanúsítvány nem ehhez a tartományhoz lett kiállítva.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
hu: A gyökértanúsítványok adatbázisa nem érhető el, így ez a tanúsítvány nem ellenőrizhető.

en: The certificate chain presented is invalid.
hu: A bemutatott tanúsítványlánc érvénytelen.

en: The certificate has been revoked.
hu: A tanúsítványt visszavonták.

en: An unknown certificate error occurred.
hu: Ismeretlen tanúsítványhiba történt.

en: (DOES NOT MATCH)
hu: (NEM EGYEZIK)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
hu: %s a következő tanúsítványt mutatta be erre az egy alkalomra:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
hu: Közönséges név: %s %s
    Ujjlenyomat (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
hu: Egyszer használatos tanúsítvány ellenőrzése

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
hu: Hitelesítésszolgáltatók

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
hu: SSL partner-gyorsítótár

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
hu: Elfogadja a következő tanúsítványát: %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
hu: SSL tanúsítvány-ellenőrzés

en: _View Certificate...
hu: _Tanúsítvány megjelenítése…

en: The certificate for %s could not be validated.
hu: A következő tanúsítványa nem ellenőrizhető: %s.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
hu: SSL tanúsítványhiba

en: Unable to validate certificate
hu: A tanúsítvány nem ellenőrizhető

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
hu: A tanúsítvány a következőtől származónak mondja magát: „%s”. Ez azt jelentheti, hogy a kívánttól eltérő szolgáltatáshoz kapcsolódik.

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
hu: Közönséges név: %s
    
    Ujjlenyomat (SHA1): %s
    
    Aktiválás dátuma: %s
    Lejárat dátuma: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
hu: Tanúsítványinformációk

note: show error to user
en: Registration Error
hu: Regisztrációs hiba

en: Unregistration Error
hu: Regisztrációtörlési hiba

en: +++ %s signed on
hu: +++ %s belépett

en: +++ %s signed off
hu: +++ %s kilépett

note: Undocumented Unknown error
en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unable to send message: The message is too large.
hu: Nem küldhető üzenet: az üzenet túl nagy.

en: Unable to send message to %s.
hu: Nem küldhető üzenet a következőnek: %s.

en: The message is too large.
hu: Az üzenet túl nagy.

en: Unable to send message.
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni.

en: Send Message
hu: Üzenet küldése

en: _Send Message
hu: Üzenet kül_dése

en: %s entered the room.
hu: %s belépett a szobába.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
hu: %s [<I>%s</I>] belépett a szobába.

en: You are now known as %s
hu: Ezentúl %s néven szerepel

en: %s is now known as %s
hu: %s ezentúl %s néven szerepel

en: %s left the room.
hu: %s elhagyta a szobát.

en: %s left the room (%s).
hu: %s elhagyta a szobát (%s).

en: Invite to chat
hu: Meghívás csevegésre

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
hu: Adja meg annak a partnernek a nevét, akit meg szeretne hívni, egy tetszőleges meghívóüzenettel együtt.

en: Failed to get connection: %s
hu: Nem hozható létre kapcsolat: %s

en: Failed to get name: %s
hu: A név lekérése nem sikerült: %s

en: Failed to get serv name: %s
hu: A szolgáltatásnév lekérése nem sikerült: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
hu: A Purple D-BUS kiszolgálója nem fut az alábbi okok miatt

en: No name
hu: Névtelen

en: Unable to create new resolver process
hu: Nem lehet létrehozni új feloldófolyamatot

en: Unable to send request to resolver process
hu: Nem küldhető üzenet a feloldó folyamatnak

en: Error resolving %s:
    %s
hu: Hiba %s feloldásakor:
    %s

en: Error resolving %s: %d
hu: Hiba %s feloldásakor: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
hu: Hiba a feloldó folyamatból olvasás közben:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
hu: A feloldó folyamat a kérés megválaszolása nélkül lépett ki

en: Error converting %s to punycode: %d
hu: Hiba %s átalakításakor punycode-ra: %d

en: Thread creation failure: %s
hu: Szál-előállítási hiba: %s

en: Unknown reason
hu: Ismeretlen ok

en: Error reading %s: 
    %s.
hu: Hiba %s olvasásakor: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
hu: Hiba %s írásakor: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
hu: Hiba %s elérésekor: 
    %s.

en: Directory is not writable.
hu: A könyvtár nem írható.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
hu: 0 bájt hosszúságú fájl nem küldhető.

en: Cannot send a directory.
hu: Könyvtár nem küldhető.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
hu: %s nem szabályos fájl. A felülírása gyáva módon visszautasítva.

en: File is not readable.
hu: A fájl nem olvasható.

en: %s wants to send you %s (%s)
hu: %s a következőt akarja küldeni: %s (%s)

en: %s wants to send you a file
hu: %s egy fájlt akar küldeni

en: Accept file transfer request from %s?
hu: Elfogadja a fájlküldési kérelmet a következőtől: %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
hu: Egy fájl letölthető a következő helyről:
    Távoli kiszolgáló: %s
    Távoli port: %d

en: %s is offering to send file %s
hu: %s felajánlja %s fájl elküldését

en: %s is not a valid filename.
hu: %s érvénytelen fájlnév.

en: Offering to send %s to %s
hu: %s elküldésének felajánlása %s részére

en: Starting transfer of %s from %s
hu: %s átvitelének megkezdése a következőtől: %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
hu: <A HREF="file://%s">%s</A> fájl átvitele befejeződött

en: Transfer of file %s complete
hu: %s fájl átvitele befejeződött

en: File transfer complete
hu: A fájlátvitel befejeződött

en: You cancelled the transfer of %s
hu: Megszakította %s átvitelét

en: File transfer cancelled
hu: Fájlátvitel megszakítva

en: %s cancelled the transfer of %s
hu: %s megszakította %s átvitelét

en: %s cancelled the file transfer
hu: %s megszakította a fájlátvitelt

en: File transfer to %s failed.
hu: A fájlátvitel %s partnerhez félbeszakadt.

en: File transfer from %s failed.
hu: A fájlátvitel %s partnertől félbeszakadt.

en: Run the command in a terminal
hu: Parancs futtatása terminálban

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
hu: Az „aim” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
hu: A „gg” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
hu: Az „icq” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
hu: Az „irc” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
hu: Az „msnim” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
hu: A „sip” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
hu: Az „xmpp” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
hu: Az „ymsgr” URL címek kezelésére használt parancs, ha engedélyezve van.

en: The handler for "aim" URLs
hu: „aim” URL címek kezelője

en: The handler for "gg" URLs
hu: „gg” URL címek kezelője

en: The handler for "icq" URLs
hu: „icq” URL címek kezelője

en: The handler for "irc" URLs
hu: „irc” URL címek kezelője

en: The handler for "msnim" URLs
hu: „msnim” URL címek kezelője

en: The handler for "sip" URLs
hu: „sip” URL címek kezelője

en: The handler for "xmpp" URLs
hu: „xmpp” URL címek kezelője

en: The handler for "ymsgr" URLs
hu: „ymsgr” URL címek kezelője

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli az „aim” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli a „gg” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli az „icq” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli az „irc” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli az „msnim” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli a „sip” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli az „xmpp” URL címeket.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
hu: Ha igazra van állítva, a „command” kulcsban beállított parancs kezeli az „ymsgr” URL címeket.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
hu: Ha igazra van állítva, az ilyen típusú URL címeket kezelő parancsnak terminálban kell futnia.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e az „aim” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e a „gg” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e az „icq” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e az „irc” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e az „msnim” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e a „sip” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e az „xmpp” URL címeket

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
hu: A megadott parancs kezelje-e az „ymsgr” URL címeket

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
hu: <b><font color="red">A naplózónak nincsen olvasás funkciója</font></b>

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Old flat format
hu: Régi egyszerű formátum

en: Logging of this conversation failed.
hu: Ezen társalgás naplózása meghiúsult.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
hu: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTOMATIKUS VÁLASZ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
hu: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTOMATIKUS VÁLASZ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
hu: <font color="red"><b>A naplófájl útvonala nem található!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
hu: <font color="red"><b>A fájl olvasása sikertelen: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
hu: (%s) %s <AUTOMATIKUS VÁLASZ>: %s

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
hu: Nem találhatók kodekek. Telepítsen néhány GStreamer kodeket, ezek a GStreamer bővítménycsomagokban találhatók.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
hu: Nincs több kodek. A fs-codecs.conf fájlban megadott kodekbeállítások túl szigorúak.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
hu: Helyrehozhatatlan Farsight2 hiba történt.

en: Error with your microphone
hu: Hiba történt a mikrofonnal

en: Error with your webcam
hu: Hiba történt a webkamerával

en: Conference error
hu: Konferenciahiba

en: Error creating session: %s
hu: Hiba a munkamenet létrehozásakor: %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
hu: A(z) %s programot használja, de a bővítmény a következőt igényli: %s.

en: This plugin has not defined an ID.
hu: A bővítmény nem adott meg azonosítót.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
hu: A bővítmény típusa nem egyezik: %d (szükséges: %d

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
hu: Az ABI verziója nem egyezik: %d.%d.x (szükséges: %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
hu: A bővítmény nem valósítja meg az összes kívánt függvényt (list_icon, login és close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
hu: A szükséges %s bővítmény nem található. Kérem telepítse, majd próbálja újra.

en: Unable to load the plugin
hu: A bővítmény nem tölthető be

en: The required plugin %s was unable to load.
hu: A szükséges %s bővítményt nem sikerült betölteni.

en: Unable to load your plugin.
hu: A bővítménye nem tölthető be.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
hu: %s megköveteli %s jelenlétét, de az eltávolítása meghiúsult.

en: Autoaccept
hu: Automatikus elfogadás

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
hu: Fájlküldési kérések automatikus elfogadása kijelölt felhasználóktól.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
hu: „%s” automatikusan elfogadott fájlküldési kérés befejeződött a következőtől: „%s”.

en: Autoaccept complete
hu: Automatikus elfogadás kész

en: When a file-transfer request arrives from %s
hu: Ha fájlküldési kérés érkezik a következőtől: %s

en: Set Autoaccept Setting
hu: Automatikus elfogadás beállításai

en: _Save
hu: M_entés

en: _Cancel
hu: Mé_gsem

en: Ask
hu: Kérdezzen

en: Auto Accept
hu: Automatikus elfogadás

en: Auto Reject
hu: Automatikus visszautasítás

en: Autoaccept File Transfers...
hu: Fájlátvitelek automatikus elfogadása…

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
hu: A fájlok mentési útvonala
    (Teljes elérési utat adjon meg)

en: Automatically reject from users not in buddy list
hu: Automatikus visszautasítás a partnerlistán nem szereplő felhasználóktól

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
hu: Értesítsen felbukkanó ablakkal automatikusan elfogadott fájlátvitel befejeződésekor
    (csak ha nem társalog a küldővel)

en: Create a new directory for each user
hu: Új könyvtár létrehozása minden felhasználóhoz

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: Enter your notes below...
hu: Írja be alább a jegyzetet…

en: Edit Notes...
hu: Jegyzetek szerkesztése…

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
hu: Partnerjegyzetek

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
hu: Jegyzetek tárolása adott partnerekről.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
hu: Lehetőséget biztosít jegyzetek tárolására a partnerlistáján szereplő partnerekhez.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
hu: Titkosítóteszt

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
hu: Teszteli a libpurple beépített titkosítóit.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
hu: DBus példa

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
hu: DBus példabővítmény

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
hu: Fájlvezérlés

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
hu: Lehetőséget nyújt fájlban megadott parancsokkal történő irányításra.

en: Minutes
hu: Perc

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
hu: Inaktív idő szerkesztése

en: Set Account Idle Time
hu: Fiók inaktivitási idejének beállítása

en: _Set
hu: _Beállítás

en: None of your accounts are idle.
hu: Egyik fiókja sem inaktív.

en: Unset Account Idle Time
hu: Fiók inaktivitási idejének visszaállítása

en: _Unset
hu: _Visszaállítás

en: Set Idle Time for All Accounts
hu: Inaktivitási idő beállítása minden fiókhoz

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
hu: Inaktivitási idő törlése az összes inaktív fiókhoz

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
hu: Saját kezűleg állíthatja be, meddig volt inaktív az állapota

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
hu: IPC tesztkliens

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
hu: Bővítmények IPC támogatásának tesztelése kliensként.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
hu: Bővítmények IPC támogatásának tesztelése kliensként. Ez megkeresi a kiszolgálóbővítményt és meghívja a regisztrált parancsokat.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
hu: IPC tesztkiszolgáló

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
hu: Bővítmények IPC támogatásának tesztelése kiszolgálóként.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
hu: Bővítmények IPC támogatásának tesztelése kiszolgálóként. Ez regisztrálja az IPC parancsokat.

en: Hide Joins/Parts
hu: Belépés/kilépés elrejtése

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
hu: Ennél több jelenlévővel rendelkező szobákhoz:

en: If user has not spoken in this many minutes
hu: Ha a felhasználó nem szólalt meg ennyi percig

en: Apply hiding rules to buddies
hu: Elrejtési szabályok alkalmazása partnerekre

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
hu: Belépés/kilépés rejtése

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
hu: Elrejti a fölösleges belépés/kilépés üzeneteket.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
hu: Ez a bővítmény elrejti a belépés/kilépés üzeneteket nagy szobákban, a társalgásban aktívan résztvevő felhasználók kivételével.

en: User is offline.
hu: A felhasználó nem érhető el.

en: Auto-response sent:
hu: Automatikus válasz elküldve:

en: %s has signed off.
hu: %s kilépett.

en: One or more messages may have been undeliverable.
hu: Lehet, hogy néhány üzenet nem kézbesíthető.

en: You were disconnected from the server.
hu: Megszakadt a kapcsolat a kiszolgálóval.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
hu: Jelenleg nincs csatlakozva. Nem fogadhat üzeneteket, amíg nem jelentkezik be.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel a maximális hossz el lett érve.

en: Message could not be sent.
hu: Az üzenet nem küldhető el.

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
hu: Tűz

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
hu: Általános naplóolvasás beállítása

en: Fast size calculations
hu: Gyors méretszámítások

en: Use name heuristics
hu: Névheurisztika használata

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
hu: Naplókönyvtár

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
hu: Naplómegjelenítő

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
hu: Felveszi más azonnaliüzenő-kliensek naplóit a naplómegjelenítőbe.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
hu: Naplók megjelenítésekor ez a bővítmény felveszi más azonnali üzenők naplóit. Jelenleg a következők támogatottak: Adium, MSN Messenger, aMSN és Trillian.
    
    FIGYELMEZTETÉS: Ez a bővítmény még alfa minőségű kód és gyakran összeomolhat. Csak saját felelősségére használja!

en: Mono Plugin Loader
hu: Mono bővítménybetöltő

en: Loads .NET plugins with Mono.
hu: .NET bővítményeket tölt be a Mono segítségével.

en: Add new line in IMs
hu: Új sort azonnali üzenetekhez adása

en: Add new line in Chats
hu: Új sor csevegésekhez adása

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
hu: Új sor

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
hu: A megjelenített üzenet elé egy új sort szúr be.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
hu: Új sort szúr be az üzenetek elé, így az üzenet további része a felhasználónév alatt jelenik meg a társalgás ablakában.

en: Offline Message Emulation
hu: Offline üzenetek emulációja

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
hu: A kilépett felhasználónak küldött üzenetek mentése figyelmeztetésként.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
hu: A további üzenetek figyelmeztetésként kerülnek mentésre. A figyelmeztetést a „Partnerfigyelmeztetés” párbeszédablakban szerkesztheti/törölheti.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
hu: „%s” jelenleg nem érhető el. Kívánja a további üzeneteket figyelmeztetésként menteni, majd elküldeni „%s” következő bejelentkezésekor?

en: Offline Message
hu: Offline üzenet

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
hu: A figyelmeztetést a Partnerfigyelmeztetések párbeszédablakon szerkesztheti/törölheti

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Save offline messages in pounce
hu: Offline üzenetek mentése figyelmeztetésben

en: Do not ask. Always save in pounce.
hu: Ne kérdezzen. Mindig mentsen figyelmeztetésben.

en: One Time Password
hu: Eldobható jelszó

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
hu: Eldobható jelszó támogatása

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
hu: A jelszavak egyszeri használatának kikényszerítése.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
hu: Lehetővé teszi fiókonként kikényszeríteni, hogy a nem mentett jelszavak csak egy sikeres csatlakozáshoz legyenek felhasználva.
    Megjegyzés: a fiókjelszavakat ennek működéséhez nem szabad menteni.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
hu: Perl bővítménybetöltő

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
hu: Perl bővítmények betöltését támogatja.

en: Psychic Mode
hu: Szellemmód

en: Psychic mode for incoming conversation
hu: Szellemmód bejövő kapcsolathoz

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
hu: Hatására a társalgási ablakok megjelennek, amint más felhasználók elkezdik üzenetüket írni.  Ez az AIM, ICQ, XMPP, Sametime és Yahoo! protokollokkal működik.

en: You feel a disturbance in the force...
hu: Zavart érez az erőben…

en: Only enable for users on the buddy list
hu: Csak a partnerlistán szereplő felhasználók számára

en: Disable when away
hu: Letiltás, ha távol van

en: Display notification message in conversations
hu: Értesítő üzenet megjelenítése társalgások közben

en: Raise psychic conversations
hu: Szellemmódú társalgások előtérbe hozása

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
hu: Szignálok tesztelése

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
hu: Ellenőrzi, hogy minden szignál megfelelően működik-e.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
hu: Egyszerű bővítmény

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
hu: Tesztek, hogy a legtöbb dolog működik-e.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
hu: X.509 tanúsítványok

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
hu: SSL támogatást biztosít a GNUTLS-en keresztül.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
hu: SSL támogatást biztosít a Mozilla NSS-en keresztül.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
hu: Burkot biztosít az SSL-t támogató könyvtárakhoz.

en: %s is no longer away.
hu: %s visszajött.

en: %s has gone away.
hu: %s elment.

en: %s has become idle.
hu: %s inaktívvá vált.

en: %s is no longer idle.
hu: %s már nem inaktív.

en: %s has signed on.
hu: %s belépett.

en: Notify When
hu: Figyelmeztessen, ha

en: Buddy Goes _Away
hu: A partner _elmegy

en: Buddy Goes _Idle
hu: A partner _inaktívvá válik

en: Buddy _Signs On/Off
hu: _Partner be-/kilép

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
hu: Partnerállapot-értesítés

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
hu: Figyelmeztet egy társalgás ablakában amikor a partner távol van, inaktív, visszaérkezik vagy az inaktív állapota megszűnik.

en: Tcl Plugin Loader
hu: Tcl bővítménybetöltő

en: Provides support for loading Tcl plugins
hu: Tcl bővítmények betöltését támogatja

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
hu: Az ActiveTCL telepítés nem észlelhető. Ha TCL bővítményeket kíván használni, akkor telepítse az ActiveTCL-t a http://www.activestate.com címről

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
hu: Az Apple „Bonjour For Windows” eszközkészlet nem található, további információkat a http://d.pidgin.im/BonjourWindows oldalon találhat.

en: Unable to listen for incoming IM connections
hu: A bejövő azonnaliüzenő-kapcsolatok figyelése nem lehetséges

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
hu: Nem hozható létre kapcsolat a helyi mDNS kiszolgálóval. Egyáltalán fut?

en: First name
hu: Utónév

en: Last name
hu: Vezetéknév

note: email
en: Email
hu: E-mail

en: AIM Account
hu: AIM fiók

en: XMPP Account
hu: XMPP fiók

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
hu: Bonjour protokollbővítmény

en: Purple Person
hu: Purple személy

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
hu: Helyi port

en: %s has closed the conversation.
hu: %s bezárta a társalgást.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
hu: Nem küldhető el az üzenet, a társalgás nem kezdhető el.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
hu: Hiba a helyi mDNSResponderrel végzett kommunikációban.

en: Invalid proxy settings
hu: Érvénytelen proxybeállítások

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
hu: A megadott kiszolgálónév vagy portszám érvénytelen a megadott proxy típusához.

en: Token Error
hu: Jelsor hiba

en: Unable to fetch the token.
hu: Nem tölthető le a jelsor.

en: Save Buddylist...
hu: Partnerlista mentése…

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
hu: A partnerlistája üres, semmi nem került a fájlba.

en: Buddylist saved successfully!
hu: A partnerlista mentése sikeres!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
hu: Nem írható %s partnerlistája a következőre: %s

en: Couldn't load buddylist
hu: Nem tölthető be a partnerlista

en: Load Buddylist...
hu: Partnerlista betöltése…

en: Buddylist loaded successfully!
hu: A partnerlista betöltése sikeres!

en: Save buddylist...
hu: Partnerlista mentése…

en: Load buddylist from file...
hu: Partnerlista betöltése fájlból…

en: You must fill in all registration fields
hu: Az összes regisztrációs mezőt ki kell töltenie

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
hu: Nem regisztrálható új fiók. Ismeretlen hiba történt.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
hu: Az új Gadu-Gadu fiók regisztrálva

en: Registration completed successfully!
hu: A regisztráció sikeresen befejeződött!

en: Password
hu: Jelszó

en: Password (again)
hu: Jelszó (még egyszer)

en: Enter captcha text
hu: Adja meg a captcha szövegét

en: Register New Gadu-Gadu Account
hu: Új Gadu-Gadu fiók regisztrálása

en: Please, fill in the following fields
hu: Töltse ki az alábbi mezőket

en: City
hu: Város

en: Year of birth
hu: Születési év

note: gender
en: Gender
hu: Nem

en: Male or female
hu: Férfi vagy nő

note: 0
en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Only online
hu: Csak elérhetők

en: Find buddies
hu: Partnerek keresése

en: Please, enter your search criteria below
hu: Adja meg alább a keresési feltételt

en: Fill in the fields.
hu: Töltse ki a mezőket.

en: Your current password is different from the one that you specified.
hu: A jelenlegi jelszava eltér a megadottól.

en: Unable to change password. Error occurred.
hu: A jelszó nem változtatható meg. Hiba történt.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
hu: A Gadu-Gadu fiók jelszavának módosítása

en: Password was changed successfully!
hu: A jelszó sikeresen megváltoztatva!

en: Current password
hu: Jelenlegi jelszó

en: Password (retype)
hu: Jelszó (megerősítés)

en: Enter current token
hu: Adja meg az aktuális jelsort

en: Current token
hu: Aktuális jelsor

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
hu: Adja meg a jelenlegi jelszavát és az új jelszót az UIM-hez:

en: Change Gadu-Gadu Password
hu: A Gadu-Gadu jelszó módosítása

en: Select a chat for buddy: %s
hu: Válasszon egy csevegést a következő partnerhez: %s

en: Add to chat...
hu: Felvétel csevegéshez…

note: 0 Global
en: Available
hu: Elérhető

note: 2
en: Chatty
hu: Beszédes

note: 3
en: Do Not Disturb
hu: Ne zavarjanak

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
hu: Távol

note: first name purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Hidden Number" ), profile->hidden ? _( "Yes" ) : _( "No" ) ); optional information purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Title" ), profile->title );
en: First Name
hu: Utónév

en: Birth Year
hu: Születési év

en: Unable to display the search results.
hu: A keresés eredményei nem jeleníthetők meg.

en: Gadu-Gadu Public Directory
hu: Gadu-Gadu nyilvános címtár

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: No matching users found
hu: Nem találhatók megfelelő felhasználók

en: There are no users matching your search criteria.
hu: Nincsenek a keresési feltételnek megfelelő felhasználók.

en: Unable to read from socket
hu: A foglalatból nem lehet olvasni

en: Buddy list downloaded
hu: A partnerlista letöltve

en: Your buddy list was downloaded from the server.
hu: A partnerlistája letöltve a kiszolgálóról.

en: Buddy list uploaded
hu: A partnerlista feltöltve

en: Your buddy list was stored on the server.
hu: A partnerlista tárolva a kiszolgálón.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
hu: Kapcsolódva

en: Connection failed
hu: Kapcsolódás sikertelen

en: Add to chat
hu: Felvétel csevegéshez

en: Chat _name:
hu: Csevegés _neve:

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
hu: Nem oldható fel a gépnév („%s”): %s

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Chat error
hu: Csevegéshiba

en: This chat name is already in use
hu: Ez a csevegésnév már használatban van

en: Not connected to the server
hu: Nincs kapcsolat a kiszolgálóval

en: Find buddies...
hu: Partnerek keresése…

en: Change password...
hu: Jelszó módosítása…

en: Upload buddylist to Server
hu: Partnerlista feltöltése a kiszolgálóra

en: Download buddylist from Server
hu: Partnerlista letöltése a kiszolgálóról

en: Delete buddylist from Server
hu: Partnerlista törlése a kiszolgálóról

en: Save buddylist to file...
hu: Partnerlista mentése fájlba…

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
hu: Gadu-Gadu protokollbővítmény

note: summary
en: Polish popular IM
hu: Népszerű lengyel azonnali üzenő

en: Gadu-Gadu User
hu: Gadu-Gadu felhasználó

en: GG server
hu: GG kiszolgáló

en: Unknown command: %s
hu: Ismeretlen parancs: %s

en: current topic is: %s
hu: a jelenlegi téma: %s

en: No topic is set
hu: Nincs beállítva téma

en: File Transfer Failed
hu: A fájlátvitel meghiúsult

en: Unable to open a listening port.
hu: Nem nyitható meg figyelőport.

en: Error displaying MOTD
hu: Hiba a MOTD megjelenítésénél

en: No MOTD available
hu: Nincs elérhető MOTD

en: There is no MOTD associated with this connection.
hu: Nincs MOTD társítva ehhez a kapcsolathoz.

en: MOTD for %s
hu: MOTD a következőhöz: %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: what to do here - do we really have to disconnect? TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
hu: Elveszett a kapcsolat a kiszolgálóhoz: %s

en: View MOTD
hu: MOTD megjelenítése

en: _Channel:
hu: Cs_atorna:

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
hu: Az IRC becenevek és a kiszolgálónév nem tartalmazhatnak szóközt

en: SSL support unavailable
hu: Az SSL támogatás nem érhető el

en: Unable to connect
hu: Nem lehet kapcsolódni

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
hu: Nem lehet csatlakozni: %s

en: Server closed the connection
hu: A kiszolgáló lezárta a kapcsolatot

en: Users
hu: Felhasználók

en: Topic
hu: Téma

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
hu: IRC protokollbővítmény

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
hu: Az IRC protokollbővítmény, amely kevésbé rossz

note: host to connect to
en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Encodings
hu: Kódolások

en: Auto-detect incoming UTF-8
hu: Bejövő UTF-8 automatikus felismerése

en: Real name
hu: Valódi név

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
hu: SSL használata

en: Bad mode
hu: Rossz üzemmód

en: Ban on %s by %s, set %s ago
hu: %1$s %3$s másodperce kitiltva %2$s által

en: Ban on %s
hu: %s kitiltva

en: End of ban list
hu: Tiltólista vége

en: You are banned from %s.
hu: Kitiltották a következőről: %s.

en: Banned
hu: Kitiltva

en: Cannot ban %s: banlist is full
hu: Nem lehet kitiltani a következőt: %s: a kitiltottak listája tele van

en:  <i>(identified)</i>
hu:  <i>(azonosítva)</i>

en: Nick
hu: Becenév

en: Currently on
hu: Jelenleg a következőn

en: Idle for
hu: Inaktív

en: Online since
hu: Kapcsolódva ezóta

en: <b>Defining adjective:</b>
hu: <b>Jelző meghatározása:</b>

en: Glorious
hu: Ragyogó

en: %s has changed the topic to: %s
hu: %s megváltoztatta a témát a következőre: %s

en: %s has cleared the topic.
hu: %s törölte a témát.

en: The topic for %s is: %s
hu: %s témája: %s

en: Unknown message '%s'
hu: „%s” üzenet ismeretlen

en: Unknown message
hu: Ismeretlen üzenet

en: The IRC server received a message it did not understand.
hu: Az IRC kiszolgáló olyan üzenetet kapott, amit nem tudott értelmezni.

en: Users on %s: %s
hu: Felhasználók a következőn: %s: %s

en: Time Response
hu: Válaszidő

en: The IRC server's local time is:
hu: Az IRC kiszolgáló helyi ideje:

en: No such channel
hu: Nincs ilyen csatorna

note: does this happen?
en: no such channel
hu: nincs ilyen csatorna

en: User is not logged in
hu: A felhasználó nincs bejelentkezve

en: No such nick or channel
hu: Nincs ilyen becenév/csatorna

en: Could not send
hu: Nem sikerült elküldeni

en: Joining %s requires an invitation.
hu: Meghívásra van szükség a következőhöz csatlakozáshoz: %s.

en: Invitation only
hu: Meghívásos

en: You have been kicked by %s: (%s)
hu: %s kirúgta Önt: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
hu: %s kirúgta (%s)

en: mode (%s %s) by %s
hu: mód (%s %s) %s által

en: Invalid nickname
hu: Érvénytelen becenév

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
hu: Az Ön által választott becenevet a kiszolgáló visszautasította. Valószínűleg érvénytelen karaktereket tartalmaz.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
hu: Az Ön által választott fióknevet a kiszolgáló visszautasította. Valószínűleg érvénytelen karaktereket tartalmaz.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
hu: A becenév („%s”) már használatban van.

en: Nickname in use
hu: A becenév használatban van

en: Cannot change nick
hu: A becenév nem változtatható meg

en: Could not change nick
hu: Nem sikerült megváltoztatni a becenevet

en: You have parted the channel%s%s
hu: Elhagyta a(z) %s%s csatornát

en: Error: invalid PONG from server
hu: Hiba: érvénytelen PONG a kiszolgálótól

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
hu: PING válasz -- Késleltetés %lu másodperc

en: Cannot join %s: Registration is required.
hu: %s csatornához nem lehet csatlakozni: Regisztráció szükséges.

en: Cannot join channel
hu: Nem lehet csatlakozni a csatornához

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
hu: A becenév vagy csatorna átmenetileg nem érhető el.

en: Wallops from %s
hu: Ütések a következőtől: %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
hu: action &lt;elvégzendő művelet&gt;:  Egy művelet elvégzése.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
hu: away [üzenet]:  Beállít egy távollét-üzenetet, vagy üzenet nélkül használva visszatér a távollétből.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
hu: ctcp <becenév> <üzenet>: ctcp üzenet küldése a becenévnek.

en: chanserv: Send a command to chanserv
hu: chanserv: parancs küldése a chanserv kiszolgálónak

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
hu: deop &lt;becenév1&gt; [becenév2] …:  A csatorna-operátor állapot elvétele valakitől. Csatornaoperátornak kell lennie, hogy ezt megtehesse.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
hu: devoice &lt;becenév1&gt; [becenév2] …:  A csatorna hang állapot elvétele valakitől, így nem beszélhet, ha a csatorna moderált (+m). Csatornaoperátornak kell lennie, hogy ezt megtehesse.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
hu: invite &lt;becenév&gt; [szoba]:  Meghív valakit, hogy csatlakozzon Önhöz a megadott vagy a jelenlegi csatornán.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
hu: j &lt;szoba1&gt;[,szoba2][,…] [kulcs1[,kulcs2][,…]]:  Belépés egy vagy több csatornára, opcionálisan kulcs megadásával mindegyikhez, ha szükséges.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
hu: join &lt;szoba1&gt;[,szoba2][,…] [kulcs1[,kulcs2][,…]]:  Belépés egy vagy több csatornára, opcionálisan kulcs megadásával mindegyikhez, ha szükséges.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
hu: kick &lt;becenév&gt; [üzenet]:  Egy személy eltávolítása a csatornáról. Csatornaoperátornak kell lennie, hogy ezt megtehesse.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
hu: list:   Megjeleníti az egy hálózaton belül elérhető csevegőszobák listáját. <i>Figyelmeztetés: néhány kiszolgáló bontja a kapcsolatot, ha Ön kiadja ezt a parancsot.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
hu: me &lt;elvégzendő művelet&gt;:  Végrehajt egy műveletet.

en: memoserv: Send a command to memoserv
hu: memoserv: parancs küldése a memoserv kiszolgálónak

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
hu: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;becenév|csatorna|&gt;:  Csatorna- vagy felhasználómód beállítása vagy visszavonása.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
hu: msg &lt;becenév&gt; &lt;üzenet&gt;:  Magánüzenetet küld a felhasználónak (nem pedig a csatornának).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
hu: names [csatorna]:  Kilistázza a csatornán jelenlévő felhasználókat.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
hu: nick &lt;új becenév&gt;:  Megváltoztatja a becenevét.

en: nickserv: Send a command to nickserv
hu: nickserv: parancs küldése a nickserv kiszolgálónak

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
hu: notice &lt;cél&lt;:  Értesítés küldése egy felhasználónak vagy csatornának.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
hu: op &lt;becenév1&gt; [becenév2] …:  Csatornaoperátori jogok adása valakinek. Csatornaoperátornak kell lennie, hogy ezt megtehesse.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
hu: operwall &lt;üzenet&gt;:  Ha nem tudja, mi ez, valószínűleg használni sem tudja.

en: operserv: Send a command to operserv
hu: openserv: parancs küldése az openserv kiszolgálónak

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
hu: part [szoba] [üzenet]:  Elhagyja a jelenlegi vagy egy megadott csatornát, egy opcionális üzenettel.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
hu: ping [becenév]:  Megkérdezi, mennyi egy felhasználó (vagy a kiszolgáló, ha nincs megadva) késése.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
hu: query &lt;becenév&gt; &lt;üzenet&gt;:  Magánüzenetet küld a felhasználónak (nem pedig a csatornának).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
hu: quit [üzenet]:  Bontja a kapcsolatot a kiszolgálóval, egy opcionális üzenettel.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
hu: quote […]:  Nyers parancs küldése a kiszolgálónak.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
hu: remove &lt;becenév&gt; [üzenet]:  Egy személy eltávolítása a szobából. Csatornaoperátornak kell lennie, hogy ezt megtehesse.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
hu: time: Megjeleníti az IRC kiszolgáló jelenlegi helyi idejét.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
hu: topic [új téma]:  A csatorna témájának megtekintése vagy módosítása.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
hu: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Felhasználói mód beállítása vagy visszavonása.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
hu: version [becenév]: CTCP VERSION kérés küldése felhasználónak

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
hu: voice &lt;becenév1&gt; [becenév2] …:  Csatorna hang állapot megadása valakinek. Csatornaoperátornak kell lennie, hogy ezt megtehesse.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
hu: wallops &lt;üzenet&gt;:  Ha nem tudja, mi ez, valószínűleg használni sem tudja.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
hu: whois [kiszolgáló] &lt;becenév&gt;:  Információk lekérése egy felhasználóról.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
hu: whowas &lt;becenév&gt;: Információk lekérése egy kijelentkezett felhasználóról.

en: Reply time from %s: %lu seconds
hu: Válaszidő a következőtől: %s: %lu másodperc

en: CTCP PING reply
hu: CTCP PING válasz

en: Disconnected.
hu: Kapcsolat bontva.

en: Unknown Error
hu: Ismeretlen hiba

en: Ad-Hoc Command Failed
hu: Az eseti parancs meghiúsult

en: execute
hu: végrehajtás

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
hu: A kiszolgáló szöveges hitelesítést követel meg egy nem titkosított csatornán

note: This should never happen!
en: Invalid response from server
hu: Érvénytelen válasz a kiszolgálótól

en: Server does not use any supported authentication method
hu: A kiszolgáló nem használ egyetlen támogatott hitelesítési eljárást sem

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
hu: %s szöveges hitelesítést követel meg egy nem titkosított csatornán. Engedélyezi ezt, és folytatja a hitelesítést?

en: Plaintext Authentication
hu: Egyszerű szöveges hitelesítés

en: You require encryption, but it is not available on this server.
hu: Titkosítást igényel, de az nem áll rendelkezésre ezen a kiszolgálón.

en: Invalid challenge from server
hu: Érvénytelen hívás a kiszolgálótól

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
hu: A kiszolgáló szerint a hitelesítés kész, a kliens szerint nem

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
hu: A kiszolgáló egyszerű szöveges hitelesítést követel meg egy nem titkosított csatornán

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
hu: %s egyszerű szöveges hitelesítést követelhet meg egy nem titkosított kapcsolaton. Engedélyezi ezt, és folytatja a hitelesítést?

en: SASL authentication failed
hu: A SASL hitelesítés meghiúsult

en: SASL error: %s
hu: SASL hiba: %s

en: Invalid Encoding
hu: Érvénytelen kódolás

en: Unsupported Extension
hu: Nem támogatott kiterjesztés

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
hu: Váratlan válasz a kiszolgálótól. Ez közbeékelődéses (MITM) támadást jelezhet.

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
hu: A kiszolgáló támogatja a csatornakapcsolást, de nem hirdeti ezt. Ez közbeékelődéses (MITM) támadást jelezhet.

en: Server does not support channel binding
hu: A kiszolgáló nem támogatja a csatornakapcsolást

en: Unsupported channel binding method
hu: Nem támogatott csatornakapcsolási módszer

en: User not found
hu: A felhasználó nem található

en: Invalid Username Encoding
hu: Érvénytelen felhasználónév-kódolás

en: Resource Constraint
hu: Erőforrás-megszorítás

en: Unable to canonicalize username
hu: A felhasználónév kanonizálása sikertelen

en: Unable to canonicalize password
hu: A jelszó kanonizálása sikertelen

en: Malicious challenge from server
hu: Rosszindulatú hívás a kiszolgálótól

en: Unexpected response from server
hu: Váratlan válasz a kiszolgálótól

en: The BOSH connection manager terminated your session.
hu: A BOSH kapcsolatkezelő megszakította a munkamenetét.

en: No session ID given
hu: Nincs megadva munkamenet-azonosító

en: Unsupported version of BOSH protocol
hu: A BOSH protokoll verziója nem támogatott

en: Unable to establish a connection with the server
hu: Nem hozható létre kapcsolat a kiszolgálóval

en: Unable to establish a connection with the server: %s
hu: Nem hozható létre kapcsolat a következő kiszolgálóval: %s

en: Unable to establish SSL connection
hu: Az SSL kapcsolat hozható létre

en: Full Name
hu: Teljes név

en: Family Name
hu: Vezetéknév

en: Given Name
hu: Utónév

en: Street Address
hu: Utca

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
hu: További cím

en: Locality
hu: Helység

en: Region
hu: Régió

en: Postal Code
hu: Irányítószám

note: purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Email" ), profile->email );
en: Country
hu: Ország

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Organization Name
hu: Szervezet neve

en: Organization Unit
hu: Szervezeti egység

en: Job Title
hu: Beosztás

en: Role
hu: Funkció

note: birthday birthday (required)
en: Birthday
hu: Születésnap

en: Description
hu: Leírás

en: Edit XMPP vCard
hu: XMPP vCard szerkesztése

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
hu: Az alábbi elemek opcionálisak. Csak azokat az információkat adja meg, amelyek nem okoznak kényelmetlenséget.

en: Client
hu: Kliens

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

en: Local Time
hu: Helyi idő

en: Priority
hu: Prioritás

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Uptime
hu: Működési idő

en: Logged Off
hu: Kijelentkezett

en: %s ago
hu: ennyi ideje: %s

en: Middle Name
hu: Középső név

en: Address
hu: Cím

en: P.O. Box
hu: Postafiók

en: Photo
hu: Fotó

en: Logo
hu: Logó

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
hu: %s nem fogja többé látni az Ön állapotfrissítéseit. Folytatni akarja?

en: Cancel Presence Notification
hu: Jelenlét-értesítés törlése

en: Un-hide From
hu: Rejtettség visszavonása

en: Temporarily Hide From
hu: Ideiglenesen elrejt

en: (Re-)Request authorization
hu: Engedélyezés (újra)kérése

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Initiate _Chat
hu: Csevegés ke_zdeményezése

en: Log In
hu: Bejelentkezés

en: Log Out
hu: Kijelentkezés

note: last name
en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: The following are the results of your search
hu: A keresés eredményei a következők

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
hu: Kapcsolat keresése a keresési feltételek megadásával az adott mezőkben. Ne feledje, hogy minden mező támogatja a helyettesítő karakteres keresést (%)

en: Directory Query Failed
hu: A címtárlekérdezés sikertelen

en: Could not query the directory server.
hu: A címtárkiszolgáló lekérdezése nem sikerült.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
hu: Kiszolgálóutasítások: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
hu: Töltsön ki legalább egy mezőt a megfelelő XMPP felhasználók kereséséhez.

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Search for XMPP users
hu: XMPP felhasználók keresése

note: "Search"
en: Search
hu: Keresés

en: Invalid Directory
hu: Érvénytelen címtár

en: Enter a User Directory
hu: Adjon meg egy felhasználói címtárat

en: Select a user directory to search
hu: Válasszon ki egy felhasználói címtárat a kereséshez

en: Search Directory
hu: Keresés a címtárban

en: _Room:
hu: Sz_oba:

en: _Server:
hu: _Kiszolgáló:

en: _Handle:
hu: A_zonosító:

en: %s is not a valid room name
hu: %s érvénytelen szobanév

en: Invalid Room Name
hu: Érvénytelen szobanév

en: %s is not a valid server name
hu: %s érvénytelen kiszolgálónév

en: Invalid Server Name
hu: Érvénytelen kiszolgálónév

en: %s is not a valid room handle
hu: %s érvénytelen szobaazonosító

en: Invalid Room Handle
hu: Érvénytelen szobaazonosító

en: Configuration error
hu: Beállítási hiba

en: Unable to configure
hu: A beállítás sikertelen

en: Room Configuration Error
hu: Szobabeállítási hiba

en: This room is not capable of being configured
hu: Ezt a szobát nem lehet beállítani

en: Registration error
hu: Regisztrációs hiba

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
hu: A nem-MUC csevegőszobákban nem támogatott a becenév módosítása

en: Error retrieving room list
hu: Hiba szobalista letöltése közben

en: Invalid Server
hu: Érvénytelen kiszolgáló

en: Enter a Conference Server
hu: Adjon meg egy konferenciakiszolgálót

en: Select a conference server to query
hu: Válassza ki a lekérdezendő konferenciakiszolgálót

en: Find Rooms
hu: Szobák keresése

en: Affiliations:
hu: Kapcsolatok:

en: No users found
hu: Nem találhatók felhasználók

en: Roles:
hu: Szerepek:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
hu: A kiszolgáló megköveteli a TLS/SSL használatát, de ezek támogatása nem található.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
hu: Megköveteli a titkosítást, de a TLS/SSL támogatás nem található.

en: Ping timed out
hu: A ping túllépte az időkorlátot

en: Invalid XMPP ID
hu: Érvénytelen XMPP azonosító

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
hu: Érvénytelen XMPP azonosító. A felhasználónév részt be kell állítani.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
hu: Érvénytelen XMPP azonosító. A tartományt be kell állítani.

en: Malformed BOSH URL
hu: Rosszul formázott BOSH URL

en: Registration of %s@%s successful
hu: %s@%s regisztrációja sikeres

en: Registration to %s successful
hu: A regisztráció sikeres a következőre: %s

en: Registration Successful
hu: A regisztráció sikeres

en: Registration Failed
hu: A regisztráció sikertelen

en: Registration from %s successfully removed
hu: A regisztráció sikeresen megszüntetve a következőn: %s

en: Unregistration Successful
hu: A regisztráció megszüntetése sikeres

en: Unregistration Failed
hu: A regisztráció megszüntetése sikertelen

en: State
hu: Állam

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Phone
hu: Telefon

en: Date
hu: Dátum

en: Already Registered
hu: Már regisztrálva van

en: Unregister
hu: Regisztráció megszüntetése

en: Please fill out the information below to change your account registration.
hu: Adja meg a következő információkat a regisztrált fiók módosításához.

en: Please fill out the information below to register your new account.
hu: Adja meg a következő információkat az új fiók regisztrálásához.

en: Register New XMPP Account
hu: Új XMPP fiók regisztrálása

en: Register
hu: Regisztráció

en: Change Account Registration at %s
hu: A következőn regisztrált fiók módosítása: %s

en: Register New Account at %s
hu: Új fiók regisztrálása a következőn: %s

en: Change Registration
hu: Regisztráció módosítása

en: Error unregistering account
hu: Hiba a fiók regisztrációjának megszüntetése közben

en: Account successfully unregistered
hu: A fiók regisztrációja sikeresen megszüntetve

en: Initializing Stream
hu: Folyam inicializálása

en: Initializing SSL/TLS
hu: SSL/TLS inicializálása

en: Authenticating
hu: Hitelesítés

en: Re-initializing Stream
hu: A folyam újrainicializálása

en: Server doesn't support blocking
hu: A kiszolgáló nem támogatja a blokkolást

en: Not Authorized
hu: Nem engedélyezett

en: Mood
hu: Hangulat

en: Now Listening
hu: Most hallgatott

en: Both
hu: Mindkettő

en: From (To pending)
hu: Feladó (Címzett függőben)

en: From
hu: Feladó

en: To
hu: Címzett

en: None (To pending)
hu: Senki (Címzett függőben)

en: None
hu: Nincs

note: subscription type
en: Subscription
hu: Feliratkozás

en: Mood Text
hu: Hangulatszöveg

en: Allow Buzz
hu: Csörgetés engedélyezése

en: Mood Name
hu: Hangulatnév

en: Mood Comment
hu: Hangulatmegjegyzés

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Tune Artist
hu: Dal előadója

en: Tune Title
hu: Dal címe

en: Tune Album
hu: Dal albuma

en: Tune Genre
hu: Dal műfaja

en: Tune Comment
hu: Dal megjegyzése

en: Tune Track
hu: Dal sorszáma

en: Tune Time
hu: Dal időtartama

en: Tune Year
hu: Dal kiadási éve

en: Tune URL
hu: Dal URL

en: Password Changed
hu: Jelszó megváltoztatva

en: Your password has been changed.
hu: A jelszava meg lett változtatva.

en: Error changing password
hu: Hiba a jelszó módosításakor

en: Change XMPP Password
hu: XMPP jelszó módosítása

en: Please enter your new password
hu: Adja meg az új jelszavát

en: Set User Info...
hu: Felhasználói információk beállítása…

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
hu: Jelszó módosítása…

note: }
en: Search for Users...
hu: Felhasználók keresése…

en: Bad Request
hu: Hibás kérés

en: Conflict
hu: Ütközés

en: Feature Not Implemented
hu: A szolgáltatás nincs megvalósítva

en: Forbidden
hu: Tiltva

en: Gone
hu: Elment

en: Internal Server Error
hu: Belső kiszolgálóhiba

en: Item Not Found
hu: Az elem nem található

en: Malformed XMPP ID
hu: Rosszul formázott XMPP azonosító

en: Not Acceptable
hu: Nem fogadható el

en: Not Allowed
hu: Nem engedélyezett

en: Payment Required
hu: Fizetés szükséges

en: Recipient Unavailable
hu: A címzett nem érhető el

en: Registration Required
hu: Regisztráció szükséges

en: Remote Server Not Found
hu: A távoli kiszolgáló nem található

en: Remote Server Timeout
hu: Időtúllépés a távoli kiszolgálón

en: Server Overloaded
hu: A kiszolgáló túl van terhelve

en: Service Unavailable
hu: A szolgáltatás nem érhető el

en: Subscription Required
hu: Feliratkozás szükséges

en: Unexpected Request
hu: Váratlan kérés

en: Authorization Aborted
hu: Hitelesítés megszakítva

en: Incorrect encoding in authorization
hu: Hibás kódolás a hitelesítésben

en: Invalid authzid
hu: Érvénytelen authzid

en: Invalid Authorization Mechanism
hu: Érvénytelen hitelesítési eljárás

en: Authorization mechanism too weak
hu: A hitelesítési eljárás túl gyenge

en: Temporary Authentication Failure
hu: Átmeneti hitelesítési hiba

en: Authentication Failure
hu: Hitelesítési hiba

en: Bad Format
hu: Rossz formátum

en: Bad Namespace Prefix
hu: Rossz névtér-előtag

en: Resource Conflict
hu: Erőforrás-ütközés

en: Connection Timeout
hu: Időtúllépés miatt a kapcsolat megszakadt

en: Host Gone
hu: A gép eltűnt

en: Host Unknown
hu: Ismeretlen gép

en: Improper Addressing
hu: Hiányos címzés

en: Invalid ID
hu: Érvénytelen azonosító

en: Invalid Namespace
hu: Érvénytelen névtér

en: Invalid XML
hu: Érvénytelen XML

en: Non-matching Hosts
hu: Nem illeszkedő gépek

en: Policy Violation
hu: Szabályok megsértése

en: Remote Connection Failed
hu: Távoli kapcsolat sikertelen

en: Restricted XML
hu: Korlátozott XML

en: See Other Host
hu: Lásd a másik gépet

en: System Shutdown
hu: Rendszerleállítás

en: Undefined Condition
hu: Meghatározatlan feltétel

en: Unsupported Encoding
hu: Nem támogatott kódolás

en: Unsupported Stanza Type
hu: Nem támogatott Stanza típus

en: Unsupported Version
hu: Nem támogatott verzió

en: XML Not Well Formed
hu: Nem megfelelően formázott XML

en: Stream Error
hu: Folyamhiba

en: Unable to ban user %s
hu: Nem lehet kitiltani %s felhasználót

en: Unknown affiliation: "%s"
hu: Ismeretlen kapcsolat: „%s”

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
hu: %s felhasználó kapcsolata nem állítható be a következőre: „%s”

en: Unknown role: "%s"
hu: Ismeretlen szerep: „%s”

en: Unable to set role "%s" for user: %s
hu: A(z) „%s” szerep nem állítható be a következő felhasználónak: %s

en: Unable to kick user %s
hu: Nem lehet kirúgni %s felhasználót

en: Unable to ping user %s
hu: %s felhasználó nem pingelhető

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
hu: Nem lehet csörgetni, mivel nem érhető el információ %s felhasználóról.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
hu: Nem lehet csörgetni, mivel %s felhasználó kiléphetett.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
hu: Nem lehet csörgetni, mivel %s felhasználó nem támogatja azt, vagy most nem kívánja fogadni a csörgetéseket.

note: Yahoo only supports one attention command: the 'buzz'. This is index number YAHOO_BUZZ.
en: Buzz
hu: Csörgetés

en: %s has buzzed you!
hu: %s megcsörgette!

en: Buzzing %s...
hu: %s csörgetése…

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
hu: Nem indítható multimédiás kapcsolat a következőhöz: %s, a JID érvénytelen

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
hu: Nem indítható multimédiás kapcsolat a következőhöz: %s, a felhasználó nem érhető el

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
hu: Nem indítható multimédiás kapcsolat a következőhöz: %s, nincs feliratkozva a felhasználó jelenlétére

en: Media Initiation Failed
hu: A multimédiás kapcsolat indítása sikertelen

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
hu: Válassza ki %s azon erőforrását, ahová multimédiás kapcsolatot kíván indítani.

en: Select a Resource
hu: Válasszon erőforrást

en: Initiate Media
hu: Multimédiás kapcsolat indítása

en: Account does not support PEP, can't set mood
hu: A fiók nem támogatja a PEP-t, nem állítható be a hangulat

en: config:  Configure a chat room.
hu: config:   Csevegőszoba beállítása.

en: configure:  Configure a chat room.
hu: configure:  Csevegőszoba beállítása.

en: part [message]:  Leave the room.
hu: part [üzenet]:  A szoba elhagyása.

en: register:  Register with a chat room.
hu: register:  Regisztráció csevegőszobánál.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
hu: topic [új téma]:  A téma megtekintése vagy módosítása.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
hu: ban &lt;felhasználó&gt; [ok]:  Felhasználó kitiltása a szobából.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
hu: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [1. becenév] [2. becenév]… : Adott kapcsolattal rendelkező felhasználók lekérése vagy felhasználók kapcsolatának beállítása a szobával.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
hu: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [1. becenév] [2. becenév] …: Adott szerepű felhasználók lekérése vagy a felhasználók szerepének beállítása a szobával.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
hu: invite &lt;felhasználó&gt; [üzenet]:  Felhasználó meghívása a szobába.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
hu: join: &lt;szoba&gt; [jelszó]:  Csatlakozás csevegéshez a kiszolgálón.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
hu: kick &lt;felhasználó&gt; [ok]:  Felhasználó kirúgása a szobából.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
hu: msg &lt;felhasználó&gt; &lt;üzenet&gt;:  Magánüzenet küldése másik felhasználónak.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
hu: ping &lt;azonosító&gt;:	Felhasználó/összetevő/kiszolgáló pingelése.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
hu: buzz: Felhasználó megcsörgetése figyelemfelhívási céllal

en: mood: Set current user mood
hu: mood: Felhasználó aktuális hangulatának beállítása

en: Extended Away
hu: Nem vagyok a gépnél

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
hu: XMPP protokollbővítmény

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
hu: Tartomány

en: Require SSL/TLS
hu: SSL/TLS megkövetelése

en: Force old (port 5223) SSL
hu: Régi (5223 port) SSL kényszerítése

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
hu: Egyszerű szöveges hitelesítés engedélyezése nem titkosított folyamokon

en: Connect port
hu: Kapcsolódási port

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
hu: Kapcsolatkiszolgáló

en: File transfer proxies
hu: Fájlátviteli proxy-k

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
hu: Egyéni hangulatjelek megjelenítése

en: %s has left the conversation.
hu: %s elhagyta a társalgást.

en: Message from %s
hu: %s üzenetet küldött

en: %s has set the topic to: %s
hu: %s a következő témát állította be: %s

en: The topic is: %s
hu: A téma: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
hu: Az üzenet eljuttatása a következőhöz: %s sikertelen: %s

en: XMPP Message Error
hu: XMPP üzenethiba

en: (Code %s)
hu: (%s kód)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
hu: Az üzenetben lévő egyéni hangulatjel túl nagy az elküldéshez.

en: XMPP stream header missing
hu: Az XMPP adatfolyamfejléc hiányzik

en: XMPP Version Mismatch
hu: XMPP verzióeltérés

en: XMPP stream missing ID
hu: Az XMPP adatfolyam-azonosító hiányzik

en: XML Parse error
hu: XML elemzési hiba

en: Error joining chat %s
hu: Hiba a(z) %s csevegéshez csatlakozás közben

en: Error in chat %s
hu: Hiba a(z) %s csevegésben

en: Create New Room
hu: Új szoba létrehozása

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
hu: Új szobát hoz létre. Szeretné beállítani, vagy elfogadja az alapbeállításokat?

en: _Configure Room
hu: Sz_oba beállítása

en: _Accept Defaults
hu: Alapértel_mezések elfogadása

en: No reason
hu: Nincs ok

en: You have been kicked: (%s)
hu: Kirúgták Önt: (%s)

en: Kicked (%s)
hu: Kirúgva (%s)

en: Unknown Error in presence
hu: Ismeretlen hiba a jelenlétben

en: An error occurred on the in-band bytestream transfer
hu: Hiba történt a bejövő adatfolyam átvitelében

en: Transfer was closed.
hu: Az átvitel lezárva.

en: Failed to open in-band bytestream
hu: A bejövő adatfolyam megnyitása meghiúsult

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
hu: Nem lehet fájlt küldeni a következőnek: %s, mert a felhasználó nem támogatja fájlok átvitelét

en: File Send Failed
hu: Fájl küldése sikertelen

en: Unable to send file to %s, invalid JID
hu: Nem küldhető fájl a következőnek: %s, a JID érvénytelen

en: Unable to send file to %s, user is not online
hu: Nem küldhető fájl a következőnek: %s, a felhasználó nem érhető el

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
hu: Nem küldhető fájl a következőnek: %s, nincs feliratkozva a felhasználó jelenlétére

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
hu: Válassza ki %s azon erőforrását, ahová fájlt kíván küldeni

en: Afraid
hu: Félő

en: Amazed
hu: Lenyűgözött

en: Amorous
hu: Szerelmes

en: Angry
hu: Dühös

en: Annoyed
hu: Ideges

en: Anxious
hu: Nyugtalan

en: Aroused
hu: Izgatott

en: Ashamed
hu: Megszégyenült

en: Bored
hu: Unott

en: Brave
hu: Bátor

en: Calm
hu: Nyugodt

en: Cautious
hu: Óvatos

en: Cold
hu: Higgadt

en: Confident
hu: Magabiztos

en: Confused
hu: Zavart

en: Contemplative
hu: Elmélkedő

en: Contented
hu: Elégedett

en: Cranky
hu: Bizonytalan

en: Crazy
hu: Őrült

en: Creative
hu: Kreatív

en: Curious
hu: Kíváncsi

en: Dejected
hu: Lehangolt

en: Depressed
hu: Depis

en: Disappointed
hu: Kiábrándult

en: Disgusted
hu: Undorodó

en: Dismayed
hu: Rémült

en: Distracted
hu: Megzavart

en: Embarrassed
hu: Feszélyezett

en: Envious
hu: Irigy

en: Excited
hu: Érdeklődő

en: Flirtatious
hu: Flörtölős

en: Frustrated
hu: Frusztrált

en: Grateful
hu: Hálás

en: Grieving
hu: Szomorkodó

en: Grumpy
hu: Rosszkedvű

en: Guilty
hu: Bűnös

en: Happy
hu: Boldog

en: Hopeful
hu: Reménykedő

en: Hot
hu: Forró

en: Humbled
hu: Megalázkodó

en: Humiliated
hu: Megszégyenült

en: Hungry
hu: Éhes

en: Hurt
hu: Megbántott

en: Impressed
hu: Elbűvölt

en: In awe
hu: Megijedt

en: In love
hu: Szerelmes

en: Indignant
hu: Ingerült

en: Interested
hu: Érdeklődő

en: Intoxicated
hu: Részeg

en: Invincible
hu: Legyőzhetetlen

en: Jealous
hu: Féltékeny

en: Lonely
hu: Magányos

en: Lost
hu: Elveszett

en: Lucky
hu: Szerencsés

en: Mean
hu: Aljas

en: Moody
hu: Kedvetlen

en: Nervous
hu: Ideges

en: Neutral
hu: Semleges

en: Offended
hu: Megsértődött

en: Outraged
hu: Felháborodott

en: Playful
hu: Játékos

en: Proud
hu: Büszke

en: Relaxed
hu: Nyugodt

en: Relieved
hu: Megkönnyebbült

en: Remorseful
hu: Bűnbánó

en: Restless
hu: Nyugtalan

en: Sad
hu: Szomorú

en: Sarcastic
hu: Szarkasztikus

en: Satisfied
hu: Elégedett

en: Serious
hu: Komoly

en: Shocked
hu: Megdöbbent

en: Shy
hu: Félénk

en: Sick
hu: Beteg

note: Sleepy / Tired
en: Sleepy
hu: Álmos

en: Spontaneous
hu: Spontán

en: Stressed
hu: Feszült

en: Strong
hu: Erős

en: Surprised
hu: Meglepett

en: Thankful
hu: Hálás

en: Thirsty
hu: Szomjas

en: Tired
hu: Fáradt

en: Undefined
hu: Nem definiált

en: Weak
hu: Gyenge

en: Worried
hu: Aggódó

en: Set User Nickname
hu: Felhasználói becenév beállítása

en: Please specify a new nickname for you.
hu: Adja meg az új becenevét.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
hu: Ezen információk a partnerlistán lévő minden partner számára látható, válasszon ennek megfelelően.

en: Set
hu: Beállítás

en: Set Nickname...
hu: Becenév beállítása…

en: Actions
hu: Műveletek

en: Select an action
hu: Válasszon műveletet

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
hu: Nem lehet hozzáadni a következőt: „%s”.

en: Buddy Add error
hu: Partner-hozzáadási hiba

en: The username specified does not exist.
hu: A megadott felhasználónév nem létezik.

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
hu: Partnerlista-szinkronizációs probléma itt: %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
hu: %s a helyi listán a(z) %s csoport tagja, de a kiszolgáló listáján nem az. Szeretné ezt a partnert felvenni?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
hu: %s rajta van a helyi listán, de a kiszolgáló listáján nincs. Szeretné ezt a partnert felvenni?

en: Unable to parse message
hu: Az üzenetet nem sikerült értelmezni

en: Syntax Error (probably a client bug)
hu: Szintaktikai hiba (valószínűleg klienshiba)

en: Invalid email address
hu: Érvénytelen e-mail cím

en: User does not exist
hu: A felhasználó nem létezik

en: Fully qualified domain name missing
hu: A teljesen minősített tartománynév hiányzik

en: Already logged in
hu: Már be van jelentkezve

en: Invalid username
hu: Érvénytelen felhasználónév

en: Invalid friendly name
hu: Érvénytelen becenév

en: List full
hu: A lista megtelt

en: Already there
hu: Már rajta van

en: Not on list
hu: Nincs a listán

en: User is offline
hu: A felhasználó nem érhető el

en: Already in the mode
hu: Már be van állítva ez a mód

en: Already in opposite list
hu: A másik listán már szerepel

en: Too many groups
hu: Túl sok csoport

en: Invalid group
hu: Érvénytelen csoport

en: User not in group
hu: A felhasználó nincs a csoportban

en: Group name too long
hu: A csoportnév túl hosszú

en: Cannot remove group zero
hu: A nulla csoportot nem lehet eltávolítani

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
hu: Nem létező csoporthoz próbált meg felvenni egy felhasználót

en: Switchboard failed
hu: A közvetítés sikertelen

en: Notify transfer failed
hu: A figyelmeztetés átvitele meghiúsult

en: Required fields missing
hu: Szükséges mezők hiányoznak

en: Too many hits to a FND
hu: Túl sok találat az FND-hez

en: Not logged in
hu: Nincs bejelentkezve

en: Service temporarily unavailable
hu: A szolgáltatás átmenetileg nem érhető el

en: Database server error
hu: Adatbáziskiszolgáló-hiba

en: Command disabled
hu: Parancs letiltva

en: File operation error
hu: Fájlművelethiba

en: Memory allocation error
hu: Memóriafoglalási hiba

en: Wrong CHL value sent to server
hu: Hibás CHL érték lett küldve a kiszolgálónak

en: Server busy
hu: A kiszolgáló foglalt

en: Server unavailable
hu: A kiszolgáló nem érhető el

en: Peer notification server down
hu: A partnerértesítő kiszolgáló nem üzemel

en: Database connect error
hu: Adatbázis-kapcsolódási hiba

en: Server is going down (abandon ship)
hu: A kiszolgáló leáll (jelentkezzen ki)

en: Error creating connection
hu: Hiba a kapcsolat létrehozásakor

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
hu: Ismeretlen vagy nem engedélyezett CVR paraméterek

en: Unable to write
hu: Nem lehet írni

en: Session overload
hu: Folyamat túlterhelve

en: User is too active
hu: A felhasználó túl aktív

en: Too many sessions
hu: Túl sok folyamat

en: Passport not verified
hu: Passport (MSN igazolvány) nincs ellenőrizve

en: Bad friend file
hu: Hibás barát-fájl

en: Not expected
hu: Váratlan

en: Friendly name is changing too rapidly
hu: A felhasználónév túl gyorsan változik

en: Server too busy
hu: A kiszolgáló túl elfoglalt

en: Authentication failed
hu: Hitelesítés sikertelen

en: Not allowed when offline
hu: Nem engedélyezett kijelentkezett állapotban

en: Not accepting new users
hu: Nem fogad új felhasználókat

en: Kids Passport without parental consent
hu: Gyermekek Passport-ja (MSN igazolvány) szülői beleegyezés nélkül

en: Passport account not yet verified
hu: Passport fiók (MSN igazolvány) még nincs ellenőrizve

en: Passport account suspended
hu: A Passport fiók felfüggesztve

en: Bad ticket
hu: Rossz jegy

en: Unknown Error Code %d
hu: Ismeretlen hibakód %d

en: MSN Error: %s
hu: MSN hiba: %s

en: Other Contacts
hu: Egyéb partnerek

en: Non-IM Contacts
hu: Nem azonnali üzenetváltási partnerek

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
hu: %s kacsintást küldött. <a href='msn-wink://%s'>A lejátszásához kattintson ide</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
hu: %s kacsintást küldött, de az nem menthető

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
hu: %s hangklipet küldött. <a href='audio://%s'>A lejátszásához kattintson ide</a>

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
hu: %s hangklipet küldött, de az nem menthető

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
hu: %s hangcsevegés-meghívást küldött, ami még nem támogatott.

en: Nudge
hu: Bökés

en: %s has nudged you!
hu: %s megbökte!

en: Nudging %s...
hu: %s bökése…

en: Email Address...
hu: E-mail cím…

en: Your new MSN friendly name is too long.
hu: Az új MSN beceneve túl hosszú.

en: Set friendly name for %s.
hu: Becenév beállítása %s számára.

en: Set your friendly name.
hu: Becenév beállítása.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
hu: Ezen a néven fogják látni az MSN partnerei.

en: Set your home phone number.
hu: Otthoni telefonszám beállítása.

en: Set your work phone number.
hu: Munkahelyi telefonszám beállítása.

en: Set your mobile phone number.
hu: Mobiltelefonszám beállítása.

en: Allow MSN Mobile pages?
hu: Engedélyezi az MSN mobil oldalakat?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
hu: Engedélyezi vagy megtiltja a listán szereplő partnereinek, hogy mobil oldalakat küldjenek a mobiltelefonjára vagy más mobil eszközre?

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Disallow
hu: Tiltás

en: Blocked Text for %s
hu: %s tiltott szövege

en: No text is blocked for this account.
hu: Nincs tiltott szöveg ehhez a fiókhoz.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
hu: Az MSN kiszolgálók jelenleg a következő reguláris kifejezéseket tiltják:<br/>%s

en: This account does not have email enabled.
hu: Ehhez a fiókhoz nincs engedélyezve az e-mail.

en: Send a mobile message.
hu: Mobilüzenet küldése.

en: Page
hu: Oldal

en: Playing a game
hu: Játszik

en: Working
hu: Dolgozik

en: Has you
hu: Szerepel-e a listáján

en: Home Phone Number
hu: Otthoni telefonszám

en: Work Phone Number
hu: Munkahelyi telefonszám

en: Mobile Phone Number
hu: Mobiltelefonszám

en: Be Right Back
hu: Rögtön jövök

en: Busy
hu: Elfoglalt vagyok

en: On the Phone
hu: Telefonálok

en: Out to Lunch
hu: Ebédelni mentem

en: Game Title
hu: Játék neve

en: Office Title
hu: Irodai beosztás

en: Set Friendly Name...
hu: Becenév beállítása…

en: Set Home Phone Number...
hu: Otthoni telefonszám beállítása…

en: Set Work Phone Number...
hu: Munkahelyi telefonszám beállítása…

en: Set Mobile Phone Number...
hu: Mobiltelefonszám beállítása…

en: Enable/Disable Mobile Devices...
hu: Mobileszközök engedélyezése/tiltása…

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
hu: Mobiloldalak engedélyezése/tiltása…

en: View Blocked Text...
hu: Tiltott szöveg megjelenítése…

en: Open Hotmail Inbox
hu: Hotmail bejövő levelek megnyitása

en: Send to Mobile
hu: Küldés mobiltelefonra

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
hu: Az MSN használatához SSL támogatás szükséges. Telepítsen egy támogatott SSL könyvtárat.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
hu: Nem sikerült %s partner hozzáadása, mert a felhasználónév érvénytelen. A felhasználóneveknek érvényes e-mail címnek kell lenniük.

en: Unable to Add
hu: Nem sikerült felvenni

en: Authorization Request Message:
hu: Engedélyezést kérő üzenet:

en: Please authorize me!
hu: Kérem engedélyezze, hogy felvegyem!

en: Error retrieving profile
hu: Hiba a profil letöltése közben

en: General
hu: Általános

en: Age
hu: Kor

en: Occupation
hu: Foglalkozás

en: Location
hu: Hely

en: Hobbies and Interests
hu: Hobbik és érdeklődési kör

en: A Little About Me
hu: Magamról röviden

en: Social
hu: Társadalmi

en: Marital Status
hu: Családi állapot

en: Interests
hu: Érdeklődési kör

en: Pets
hu: Állatok

en: Hometown
hu: Szülőváros

en: Places Lived
hu: Lakóhelyek

en: Fashion
hu: Divat

en: Music
hu: Zene

en: Favorite Quote
hu: Kedvenc idézet

en: Contact Info
hu: Kapcsolatinformációk

en: Personal
hu: Személyes

en: Significant Other
hu: Társ

en: Home Phone
hu: Otthoni telefon

en: Home Phone 2
hu: 2. otthoni telefon

en: Home Address
hu: Otthoni cím

en: Personal Mobile
hu: Személyes mobil

en: Home Fax
hu: Otthoni fax

en: Personal Email
hu: Saját e-mail

en: Personal IM
hu: Saját azonnali üzenő

en: Anniversary
hu: Évforduló

note: Business
en: Work
hu: Munka

en: Company
hu: Cég

en: Department
hu: Részleg

en: Profession
hu: Foglalkozás

en: Work Phone
hu: Munkahelyi telefon

en: Work Phone 2
hu: 2. munkahelyi telefon

en: Work Address
hu: Munkahelyi cím

en: Work Mobile
hu: Munkahelyi mobil

en: Work Pager
hu: Munkahelyi személyhívó

en: Work Fax
hu: Munkahelyi fax

en: Work Email
hu: Munkahelyi e-mail

en: Work IM
hu: Munkahelyi azonnali üzenő

en: Start Date
hu: Kezdés dátuma

en: Favorite Things
hu: Kedvenc dolgok

en: Last Updated
hu: Utoljára frissítve

en: Homepage
hu: Honlap

en: The user has not created a public profile.
hu: A felhasználó nem hozott létre nyilvános profilt.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
hu: Az MSN nem találta meg a felhasználó profilját. Ez vagy azt jelenti, hogy a felhasználó nem létezik, vagy azt, hogy bár létezik, még nem hozott létre nyilvános profilt.

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
hu: Nem találhatók információk a felhasználó profiljában. A felhasználó valószínűleg nem létezik.

en: View web profile
hu: Webes profil megjelenítése

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
hu: Windows Live Messenger protokollbővítmény

en: Use HTTP Method
hu: HTTP eljárás használata

en: HTTP Method Server
hu: HTTP eljáráskiszolgáló

en: Show custom smileys
hu: Egyéni hangulatjelek megjelenítése

en: Allow direct connections
hu: Közvetlen kapcsolatok engedélyezése

en: nudge: nudge a user to get their attention
hu: nudge: felhasználó megbökése figyelemfelhívási céllal

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
hu: Windows Live azonosító hitelesítése: nem lehet kapcsolódni

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
hu: Windows Live azonosító hitelesítése: érvénytelen válasz

en: The following users are missing from your addressbook
hu: A következő felhasználók hiányoznak a címjegyzékéből

en: Unknown error (%d): %s
hu: Ismeretlen hiba (%d): %s

en: Unable to add user
hu: Nem vehető fel a felhasználó

note: Unknown error!
en: Unknown error (%d)
hu: Ismeretlen hiba (%d)

en: Unable to remove user
hu: Nem törölhető a felhasználó

en: Mobile message was not sent because it was too long.
hu: A mobilüzenet nem küldhető el, mert túl hosszú.

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
hu[0]: Az MSN kiszolgáló karbantartás miatt le fog állni %d percben belül. Ekkor automatikusan ki lesz jelentkeztetve, Kérjük fejezze be a folyamatban lévő társalgásait.
    
    A karbantartás befejeződése után sikeresen be tud majd jelentkezni.
hu[1]: Az MSN kiszolgáló karbantartás miatt le fog állni %d percben belül. Ekkor automatikusan ki lesz jelentkeztetve, Kérjük fejezze be a folyamatban lévő társalgásait.
    
    A karbantartás befejeződése után sikeresen be tud majd jelentkezni.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel a rendszer nem érhető el. Ez normális esetben akkor történik, ha a felhasználó le van tiltva vagy nem létezik.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel túl gyorsan küldi az üzeneteket.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel ismeretlen kódolási hiba történt.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel ismeretlen hiba történt.

en: Writing error
hu: Írási hiba

en: Reading error
hu: Olvasási hiba

en: Connection error from %s server:
    %s
hu: Kapcsolódási hiba a(z) %s kiszolgálótól:
    %s

en: Our protocol is not supported by the server
hu: A protokollt nem támogatja a kiszolgáló

en: Error parsing HTTP
hu: Hiba a HTTP feldolgozása közben

en: You have signed on from another location
hu: Bejelentkezett egy másik helyről

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
hu: Az MSN kiszolgálók átmenetileg nem érhetők el. Kérem várjon és próbálja újra később.

en: The MSN servers are going down temporarily
hu: Az MSN kiszolgálók átmenetileg leállnak

en: Unable to authenticate: %s
hu: Nem sikerült a hitelesítés: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
hu: Az Ön MSN partnerlistája átmenetileg nem érhető el. Kérem várjon és próbálja újra később.

en: Handshaking
hu: Kézfogás

en: Transferring
hu: Átvitel

en: Starting authentication
hu: Hitelesítés megkezdése

en: Getting cookie
hu: Süti letöltése

en: Sending cookie
hu: Süti küldése

en: Retrieving buddy list
hu: Partnerlista fogadása

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
hu: %s meg szeretné tekinteni az Ön webkameráját, de ez még nem támogatott.

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
hu: %s meghívta Önt a webkamerájának megnézésére, de ez még nem támogatott.

en: Away From Computer
hu: Nem vagyok a gépnél

en: On The Phone
hu: Telefonálok

en: Out To Lunch
hu: Ebédelni mentem

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
hu: Időtúllépés következett be, emiatt az üzenet lehet, hogy nem lett elküldve:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
hu: Az üzenet nem küldhető el, láthatatlan módban nem engedélyezett:

en: Message could not be sent because the user is offline:
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel a felhasználó kijelentkezett:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
hu: Az üzenet kapcsolódási hiba miatt nem küldhető el:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel túl gyorsan küldi:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel nem hozható létre munkamenet a kiszolgálóval. Ez valószínűleg kiszolgálóhiba, pár perc múlva próbálkozzon újra:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
hu: Az üzenet nem küldhető el, mivel hiba lépett fel a közvetítés közben:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
hu: Az üzenet ismeretlen hiba miatt lehet, hogy nem lett elküldve:

en: Delete Buddy from Address Book?
hu: Törli a partnert a címjegyzékből?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
hu: Törölni kívánja a partnert a címjegyzékéből is?

en: The username specified is invalid.
hu: A megadott felhasználónév érvénytelen.

en: The PIN you entered is invalid.
hu: A megadott PIN érvénytelen.

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
hu: A megadott PIN hossza érvénytelen [4-10].

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
hu: A PIN érvénytelen. Csak számokból állhat [0-9].

en: The two PINs you entered do not match.
hu: A megadott két PIN nem egyezik.

en: The Display Name you entered is invalid.
hu: A megadott megjelenő név érvénytelen.

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
hu: A megadott születésnap érvénytelen. A helyes formátum: „ÉÉÉÉ-HH-NN”.

note: show error to user
en: Profile Update Error
hu: Profilfrissítési hiba

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
hu: Profil

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
hu: A profilinformációi még nincsenek lekérve. Próbálja újra később.

en: Your UID
hu: Az Ön UID-ja

en: Verify PIN
hu: PIN ellenőrzése

note: display name nick name (required)
en: Display Name
hu: Megjelenő név

note: hidden
en: Hide my number
hu: Rejtsd el a számom

note: mobile number
en: Mobile Number
hu: Mobiltelefonszám

en: Update your Profile
hu: Profil frissítése

en: Here you can update your MXit profile
hu: Itt frissítheti MXit profilját

en: View Splash
hu: Indítókép megjelenítése

en: There is no splash-screen currently available
hu: Nem érhető el indítókép

en: About
hu: Névjegy

note: display / change profile
en: Change Profile...
hu: Profil módosítása…

note: display splash-screen
en: View Splash...
hu: Indítókép megtekintése…

note: display plugin version
en: About...
hu: Névjegy…

note: the file is too big
en: The file you are trying to send is too large!
hu: A küldeni kívánt fájl túl nagy.

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
hu: Nem lehet kapcsolódni a Mxit HTTP kiszolgálóhoz. Ellenőrizze a kiszolgáló beállításait.

en: Logging In...
hu: Bejelentkezés…

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
hu: Nem lehet kapcsolódni a MXit kiszolgálóhoz. Ellenőrizze a kiszolgáló beállításait.

en: Connecting...
hu: Kapcsolódás…

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
hu: A megadott PIN érvénytelen hosszúságú [7-10].

note: mxit login name
en: MXit ID
hu: MXit azonosító

note: show the form to the user to complete
en: Register New MXit Account
hu: Új MXit fiók regisztrálása

en: Please fill in the following fields:
hu: Töltse ki az alábbi mezőket:

note: no reply from the WAP site
en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
hu: Hiba a MXit WAP oldalhoz kapcsolódáskor. Próbálja újra később.

note: wapserver error server could not find the user
en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
hu: A MXit jelenleg nem képes feldolgozni a kérést. Próbálja újra később.

en: Wrong security code entered. Please try again later.
hu: A megadott biztonsági kód hibás. Próbálja újra később.

en: Your session has expired. Please try again later.
hu: A munkamenet lejárt. Próbálja újra később.

en: Invalid country selected. Please try again.
hu: Érvénytelen országot választott. Próbálja újra később.

en: The MXit ID you entered is not registered. Please register first.
hu: A megadott MXit azonosító nincs regisztrálva. Először regisztráljon.

en: The MXit ID you entered is already registered. Please choose another.
hu: A megadott MXit azonosító már használatban van. Válasszon másik felhasználónevet.

en: Internal error. Please try again later.
hu: Belső hiba. Próbálja újra később.

en: You did not enter the security code
hu: Nem adta meg a biztonsági kódot.

en: Security Code
hu: Biztonsági kód

note: ask for input (required)
en: Enter Security Code
hu: Adja meg a biztonsági kódot

en: Your Country
hu: Ország

en: Your Language
hu: Nyelv

note: display the form to the user and wait for his/her input
en: MXit Authorization
hu: MXit engedélyezés

en: MXit account validation
hu: Mxit fiókellenőrzés

en: Retrieving User Information...
hu: Felhasználóinformációk lekérése…

en: Loading menu...
hu: Menü betöltése…

en: Status Message
hu: Állapotüzenet

en: Rejection Message
hu: Visszautasítási üzenet

note: hidden number
en: Hidden Number
hu: Rejtett szám

en: Your MXit ID...
hu: Az Ön MXit ID-ja…

note: Configuration options WAP server (reference: "libpurple/accountopt.h")
en: WAP Server
hu: WAP kiszolgáló

en: Connect via HTTP
hu: Kapcsolódás HTTP segítségével

en: Enable splash-screen popup
hu: Felugró indítókép engedélyezése

note: you were kicked
en: You have been kicked from this MultiMX.
hu: Kirúgták ebből a MultiMX-ből.

en: was kicked
hu: kirúgva

en: _Room Name:
hu: Sz_obanév:

note: Display system message in chat window
en: You have invited
hu: Meghívták

en: Last Online
hu: Utoljára elérhető

note: we must have lost the connection, so terminate it so that we can reconnect
en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
hu: A kapcsolat elveszett a MXithez. Csatlakozzon újra.

note: packet could not be queued for transmission
en: Message Send Error
hu: Üzenetküldési hiba

en: Unable to process your request at this time
hu: Nem dolgozható fel a kérés

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
hu: Időtúllépés a MXit kiszolgáló válaszára várakozás közben.

en: Successfully Logged In...
hu: Sikeres bejelentkezés…

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
hu: %s titkosított üzenetet küldött, de ez még nem támogatott.

en: Message Error
hu: Üzenethiba

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
hu: Nem végezhető átirányítás a megadott protokoll használatával

en: An internal MXit server error occurred.
hu: Belső MXit kiszolgálóhiba történt.

en: Login error: %s (%i)
hu: Bejelentkezési hiba: %s (%i)

en: Logout error: %s (%i)
hu: Kijelentkezési hiba: %s (%i)

en: Contact Error
hu: Partnerhiba

en: Message Sending Error
hu: Üzenetküldési hiba

en: Status Error
hu: Állapothiba

en: Mood Error
hu: Hangulathiba

en: Invitation Error
hu: Meghívási hiba

en: Contact Removal Error
hu: Partnereltávolítási hiba

en: Subscription Error
hu: Feliratkozási hiba

en: Contact Update Error
hu: Partnerfrissítési hiba

en: File Transfer Error
hu: Fájlátviteli hiba

en: Cannot create MultiMx room
hu: Nem hozható létre MultiMx szoba

en: MultiMx Invitation Error
hu: MultiMx meghívási hiba

en: Profile Error
hu: Profilhiba

note: bad packet
en: Invalid packet received from MXit.
hu: Érvénytelen csomag érkezett a MXit-től.

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
hu: Kapcsolathiba történt a MXit-tel. (olvasási állapot: 0x01)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
hu: Kapcsolathiba történt a MXit-tel. (olvasási állapot: 0x02)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
hu: Kapcsolathiba történt a MXit-tel. (olvasási állapot: 0x03)

note: malformed packet length record (too long)
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
hu: Kapcsolathiba történt a MXit-tel. (olvasási állapot: 0x04)

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
hu: Kapcsolathiba történt a MXit-tel. (olvasási állapot: 0x05)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
hu: Kapcsolathiba történt a MXit-tel. (olvasási állapot: 0x06)

en: In Love
hu: Szerelmes

en: Pending
hu: Függőben

en: Invited
hu: Meghívva

en: Rejected
hu: Visszautasítva

en: Deleted
hu: Törölve

en: MXit Advertising
hu: MXit hirdetés

en: More Information
hu: További információk

en: No such user: %s
hu: Nincs ilyen felhasználó: %s

en: User lookup
hu: Felhasználókeresés

en: Reading challenge
hu: Hívás olvasása

en: Unexpected challenge length from server
hu: Váratlan híváshossz a kiszolgálótól

en: Logging in
hu: Bejelentkezés

en: MySpaceIM - No Username Set
hu: MySpaceIM – Nincs beállítva felhasználónév

en: You appear to have no MySpace username.
hu: Úgy tűnik, nincs MySpace felhasználóneve.

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
hu: Kíván most beállítani egyet? (Megjegyzés: EZ NEM LESZ MÓDOSÍTHATÓ!)

en: Lost connection with server
hu: A kapcsolat elveszett a kiszolgálóval

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround. khc: then use N_() in the array initializer and use _() when they are used
en: New mail messages
hu: Új levelek

en: New blog comments
hu: Új bloghozzászólások

en: New profile comments
hu: Új profilhozzászólások

en: New friend requests!
hu: Új barátkérések!

en: New picture comments
hu: Új képhozzászólások

en: IM Friends
hu: IM barátok

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
hu[0]: %d partner került felvételre vagy frissítésre a kiszolgálóról (beleértve a kiszolgálóoldali listán már jelen lévő partnereket)
hu[1]: %d partner került felvételre vagy frissítésre a kiszolgálóról (beleértve a kiszolgálóoldali listán már jelen lévő partnereket)

en: Add contacts from server
hu: Kapcsolatok felvétele a kiszolgálóról

en: Protocol error, code %d: %s
hu: Protokollhiba, %d. kód: %s

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
hu: %s A jelszava %zu karakter hosszú, ami hosszabb a maximális %d értéknél. Rövidítse jelszavát a következő címen: http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword és próbálkozzon újra.

en: Incorrect username or password
hu: Hibás felhasználónév vagy jelszó

en: MySpaceIM Error
hu: MySpaceIM hiba

en: Invalid input condition
hu: Érvénytelen bemeneti feltétel

en: Failed to add buddy
hu: A partner felvétele sikertelen

en: 'addbuddy' command failed.
hu: az „addbuddy” parancs sikertelen.

en: persist command failed
hu: A tárolás parancs sikertelen

en: Failed to remove buddy
hu: A partner eltávolítása sikertelen

en: 'delbuddy' command failed
hu: a „delbuddy” parancs sikertelen

en: blocklist command failed
hu: a blocklist parancs sikertelen

en: Missing Cipher
hu: Hiányzó titkosító

en: The RC4 cipher could not be found
hu: Az RC4 titkosító nem található

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
hu: Frissítsen az RC4 támogatással rendelkező libpurple verzióra (>= 2.0.1). A MySpaceIM bővítmény nem kerül betöltésre.

en: Add friends from MySpace.com
hu: Barátok felvétele a MySpace.com-ról

en: Importing friends failed
hu: A barátok importálása sikertelen

note: TODO: find out how
en: Find people...
hu: Emberek keresése…

en: Change IM name...
hu: IM név módosítása…

en: myim URL handler
hu: myim URL kezelő

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
hu: Nem található megfelelő MySpaceIM fiók ezen myim URL megnyitásához.

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
hu: Engedélyezze a megfelelő MySpaceIM fiókot és próbálkozzon újra.

en: Show display name in status text
hu: A megjelenő név megjelenítése az állapotszövegben

en: Show headline in status text
hu: Fejléc megjelenítése az állapotszövegben

en: Send emoticons
hu: Hangulatjelek küldése

en: Screen resolution (dots per inch)
hu: Képernyőfelbontás (pont/hüvelyk)

en: Base font size (points)
hu: Alap betűkészletméret (pont)

en: User
hu: Felhasználó

en: Headline
hu: Mottó

en: Song
hu: Dal

en: Total Friends
hu: Barátok összesen

en: Client Version
hu: Kliensverzió

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
hu: Hiba történt a felhasználónév beállításakor. Próbálja újra, vagy a http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username oldalon állítsa be a felhasználónevét.

en: MySpaceIM - Username Available
hu: MySpaceIM – A felhasználónév elérhető

en: This username is available. Would you like to set it?
hu: A felhasználónév elérhető. Be kívánja állítani?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
hu: MIUTÁN BEÁLLÍTOTTA, EZ NEM MÓDOSÍTHATÓ!

en: MySpaceIM - Please Set a Username
hu: MySpaceIM – Állítsa be a felhasználónevet

en: This username is unavailable.
hu: A felhasználónév nem áll rendelkezésre.

en: Please try another username:
hu: Próbálkozzon másik felhasználónévvel:

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
hu: Nincs beállítva felhasználónév

en: Please enter a username to check its availability:
hu: Adjon meg egy felhasználónevet az elérhetőség ellenőrzéséhez:

note: TODO: icons for each zap Lots of comments for translators: Zap means "to strike suddenly and forcefully as if with a * projectile or weapon."  This term often has an electrical * connotation, for example, "he was zapped by electricity when * he put a fork in the toaster."
en: Zap
hu: Ütés

en: %s has zapped you!
hu: %s megütötte!

en: Zapping %s...
hu: %s megütése…

note: Whack means "to hit or strike someone with a sharp blow"
en: Whack
hu: Lecsapás

en: %s has whacked you!
hu: %s lecsapta!

en: Whacking %s...
hu: %s lecsapása…

note: Torch means "to set on fire."  Don't worry, this doesn't * make a whole lot of sense in English, either.  Feel free * to translate it literally.
en: Torch
hu: Égetés

en: %s has torched you!
hu: %s leégette!

en: Torching %s...
hu: %s égetése…

note: Smooch means "to kiss someone, often enthusiastically"
en: Smooch
hu: Csók

en: %s has smooched you!
hu: %s megcsókolta!

en: Smooching %s...
hu: %s megcsókolása…

note: A hug is a display of affection; wrapping your arms around someone
en: Hug
hu: Ölelés

en: %s has hugged you!
hu: %s megölelte!

en: Hugging %s...
hu: %s ölelése…

note: Slap means "to hit someone with an open/flat hand"
en: Slap
hu: Pofon

en: %s has slapped you!
hu: %s egy pofont küld!

en: Slapping %s...
hu: %s pofozása…

note: Goose means "to pinch someone on their butt"
en: Goose
hu: Megcsípés

en: %s has goosed you!
hu: %s megcsípte!

en: Goosing %s...
hu: %s megcsípése…

note: A high-five is when two people's hands slap each other * in the air above their heads.  It is done to celebrate * something, often a victory, or to congratulate someone.
en: High-five
hu: Ötös

en: %s has high-fived you!
hu: %s egy ötöst ad!

en: High-fiving %s...
hu: %s ötöst kap…

note: We're not entirely sure what the MySpace people mean by * this... but we think it's the equivalent of "prank."  Or, for * someone to perform a mischievous trick or practical joke.
en: Punk
hu: Tréfa

en: %s has punk'd you!
hu: %s megtréfálta!

en: Punking %s...
hu: %s megtréfálása…

note: Raspberry is a slang term for the vibrating sound made * when you stick your tongue out of your mouth with your * lips closed and blow.  It is typically done when * gloating or bragging.  Nowadays it's a pretty silly * gesture, so it does not carry a harsh negative * connotation.  It is generally us
en: Raspberry
hu: Nyelvöltés

en: %s has raspberried you!
hu: %s nyelvet öltött!

en: Raspberrying %s...
hu: Nyelvöltés erre: %s…

en: Required parameters not passed in
hu: A szükséges paraméterek átadása sikertelen

en: Unable to write to network
hu: Nem lehet a hálózatra írni

en: Unable to read from network
hu: Nem lehet a hálózatról olvasni

en: Error communicating with server
hu: Hiba a kiszolgálóval végzett kommunikációban

en: Conference not found
hu: A konferencia nem található

en: Conference does not exist
hu: A konferencia nem létezik

en: A folder with that name already exists
hu: Ilyen nevű mappa már létezik

en: Not supported
hu: Nem támogatott

en: Password has expired
hu: A jelszó lejárt

en: Incorrect password
hu: Hibás jelszó

en: Account has been disabled
hu: A fiók le lett tiltva

en: The server could not access the directory
hu: A kiszolgáló nem tudott hozzáférni a címtárhoz

en: Your system administrator has disabled this operation
hu: A rendszeradminisztrátora letiltotta ezt a műveletet

en: The server is unavailable; try again later
hu: A kiszolgáló nem érhető el, próbálkozzon később

en: Cannot add a contact to the same folder twice
hu: A kapcsolat nem adható kétszer ugyanahhoz a mappához

en: Cannot add yourself
hu: Önmagát nem adhatja hozzá

en: Master archive is misconfigured
hu: A főarchívum hibásan van beállítva

en: Could not recognize the host of the username you entered
hu: A megadott felhasználónévhez tartozó kiszolgáló nem ismerhető fel

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
hu: A fiókja le lett tiltva, mivel túl sok érvénytelen jelszót adott meg

en: You cannot add the same person twice to a conversation
hu: Ugyanazt a személyt nem adhatja hozzá kétszer egy társalgáshoz

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
hu: Elérte az engedélyezett kapcsolatok számát

en: You have entered an incorrect username
hu: Helytelen felhasználónevet adott meg

en: An error occurred while updating the directory
hu: Hiba lépett fel a címtár frissítése közben

en: Incompatible protocol version
hu: Inkompatibilis protokollverzió

en: The user has blocked you
hu: A felhasználó letiltotta Önt

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
hu: Ez a próbaverzió nem engedélyezi tíznél több felhasználó egyidejű belépését

en: The user is either offline or you are blocked
hu: A felhasználó kilépett, vagy Ön le van tiltva

en: Unknown error: 0x%X
hu: Ismeretlen hiba: 0x%X

en: Unable to login: %s
hu: Nem lehet bejelentkezni: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni. A felhasználó részletei nem kérhetőek le (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
hu: „%s” nem vehető fel az Ön partnerlistájára (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni (%s).

en: Unable to invite user (%s).
hu: Nem lehet meghívni a felhasználót (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni a következőnek: %s. Nem sikerült létrehozni a konferenciát (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni. Nem sikerült létrehozni a konferenciát (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
hu: Nem lehet %s felhasználót a(z) %s mappába mozgatni a kiszolgálóoldali listán. Hiba a mappa létrehozása közben (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
hu: Nem lehet %s felhasználót felvenni a partnerlistára. Hiba a mappa létrehozása közben a kiszolgálóoldali listában (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
hu: Nem sikerült %s felhasználó részleteit lekérni (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
hu: Nem lehet a felhasználót felvenni a magánszféra-listára (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
hu: Nem lehet %s felhasználót felvenni a tiltólistára (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
hu: Nem lehet %s felhasználót felvenni az engedélyezési listára (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
hu: Nem lehet %s felhasználót eltávolítani a magánszféra-listáról (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
hu: Nem lehet megváltoztatni a kiszolgálóoldali magánszféra-beállításokat (%s).

en: Unable to create conference (%s).
hu: Nem lehet konferenciát létrehozni (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
hu: Hiba a kiszolgálóval végzett kommunikációban, a kapcsolat lezárása.

en: Telephone Number
hu: Telefonszám

en: Personal Title
hu: Saját cím

en: Mailstop
hu: Postacím

en: User ID
hu: Felhasználóazonosító

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
hu: Teljes név

en: GroupWise Conference %d
hu: GroupWise konferencia %d

en: Authenticating...
hu: Hitelesítés…

en: Waiting for response...
hu: Várakozás válaszra…

en: %s has been invited to this conversation.
hu: %s meghívva erre a társalgásra.

en: Invitation to Conversation
hu: Meghívás társalgásra

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
hu: Meghívó ettől: %s
    
    Elküldve: %s

en: Would you like to join the conversation?
hu: Szeretne csatlakozni a társalgáshoz?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
hu: Úgy tűnik, %s kilépett, és nem kapta meg az utoljára küldött üzenetet.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
hu: Nem lehet kapcsolódni a kiszolgálóhoz. Adja meg a kiszolgáló címét, amelyhez kapcsolódni szeretne.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
hu: Ez a konferencia le lett zárva. További üzenetek már nem küldhetőek.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
hu: Novell GroupWise Messenger protokollbővítmény

en: Server address
hu: Kiszolgáló címe

en: Server port
hu: Kiszolgáló portja

en: Received unexpected response from %s: %s
hu: Váratlan válasz érkezett a következőtől: %s: %s

en: Received unexpected response from %s
hu: Váratlan válasz érkezett a következőtől: %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
hu: Ön túl gyakran jelentkezik ki/be. Várjon tíz percet és próbálja meg újra. Ha tovább folytatja, még többet kell majd várnia.

note: Note to translators: The first %s is a URL, the second is an error message.
en: Error requesting %s: %s
hu: Hiba %s lekérésekor: %s

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
hu: A kiszolgáló a bejelentkezéshez CAPTCHA kitöltését kérte, de ez a kliens jelenleg nem támogatja ezt.

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
hu: Az AOL nem engedélyezi ezen megjelenő név hitelesítését

en: Error requesting %s
hu: Hiba %s lekérésekor

en: Could not join chat room
hu: Nem sikerült kapcsolódni a csevegőszobához

en: Invalid chat room name
hu: Érvénytelen csevegőszobanév

en: Invalid error
hu: Érvénytelen hiba

en: Cannot receive IM due to parental controls
hu: Nem fogadható üzenet a szülői felügyelet miatt

en: Cannot send SMS without accepting terms
hu: Nem küldhető SMS a feltételek elfogadása nélkül

en: Cannot send SMS
hu: Nem küldhető SMS

note: SMS_WITHOUT_DISCLAIMER is weird
en: Cannot send SMS to this country
hu: Nem küldhető SMS ebbe az országba

note: Undocumented
en: Cannot send SMS to unknown country
hu: Nem küldhető SMS ismeretlen országba

en: Bot accounts cannot initiate IMs
hu: Botfiókok nem kezdeményezhetnek azonnali üzenetküldést

en: Bot account cannot IM this user
hu: Botfiókok nem küldhetnek azonnali üzenetet a felhasználónak

en: Bot account reached IM limit
hu: A botfiók elérte az azonnali üzenetek korlátját

en: Bot account reached daily IM limit
hu: A botfiók elérte a napi azonnali üzenetek korlátját

en: Bot account reached monthly IM limit
hu: A botfiók elérte a havi azonnali üzenetek korlátját

en: Unable to receive offline messages
hu: Nem lehet offline üzeneteket fogadni

en: Offline message store full
hu: Az offline üzenetek tárolója megtelt

en: Unable to send message: %s (%s)
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni: %s (%s)

en: Unable to send message: %s
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni a következőnek: %s: %s (%s)

en: Unable to send message to %s: %s
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni a következőnek: %s: %s

en: Thinking
hu: Gondolkozik

en: Shopping
hu: Vásárol

en: Questioning
hu: Kérdez

en: Eating
hu: Eszik

en: Watching a movie
hu: Filmet néz

en: Typing
hu: Gépel

en: At the office
hu: Munkában

en: Taking a bath
hu: Fürdik

en: Watching TV
hu: TV-t néz

en: Having fun
hu: Szórakozik

en: Sleeping
hu: Alszik

en: Using a PDA
hu: PDA-t használ

en: Meeting friends
hu: Barátokkal találkozik

en: On the phone
hu: Telefonál

en: Surfing
hu: Szörfözik

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
hu: Mobil

en: Searching the web
hu: Keres a weben

en: At a party
hu: Bulin

en: Having Coffee
hu: Kávézik

note: Playing video games
en: Gaming
hu: Játszik

en: Browsing the web
hu: Webet böngész

en: Smoking
hu: Dohányzik

en: Writing
hu: Ír

note: Drinking [Alcohol]
en: Drinking
hu: Iszik

en: Listening to music
hu: Zenét hallgat

en: Studying
hu: Tanul

en: In the restroom
hu: Mellékhelyiségben

en: Received invalid data on connection with server
hu: Érvénytelen adatok érkeztek a kapcsolaton a kiszolgálótól

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
hu: AIM protokollbővítmény

en: ICQ UIN...
hu: ICQ UIN…

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
hu: ICQ protokollbővítmény

en: Encoding
hu: Kódolás

en: The remote user has closed the connection.
hu: A távoli felhasználó lezárta a kapcsolatot.

en: The remote user has declined your request.
hu: A távoli felhasználó visszautasította a kérését.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
hu: A távoli felhasználóhoz elveszett a kapcsolat:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
hu: Érvénytelen adatok érkeztek a kapcsolaton a távoli felhasználótól.

en: Unable to establish a connection with the remote user.
hu: Nem hozható létre kapcsolat a távoli felhasználóval.

en: Direct IM established
hu: A közvetlen kapcsolat létrejött

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
hu: %s egy %s fájlt próbált küldeni, de közvetlen kapcsolatban legfeljebb csak %s méretű fájl küldhető. Próbálkozzon inkább a fájlátvitellel.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
hu: A(z) %s fájl %s, amely nagyobb, mint a legnagyobb méret (%s).

en: Free For Chat
hu: Ráérek csevegni

en: Not Available
hu: Nem érhető el

en: Occupied
hu: Elfoglalt

en: Web Aware
hu: A weben

en: Invisible
hu: Láthatatlan

en: Evil
hu: Gonosz

en: Depression
hu: Depresszió

en: At home
hu: Otthon

en: At work
hu: Munkában

en: At lunch
hu: Ebédel

en: Unable to connect to authentication server: %s
hu: Nem lehet kapcsolódni a hitelesítési kiszolgálóhoz: %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
hu: Nem lehet a BOS kiszolgálóhoz kapcsolódni: %s

en: Username sent
hu: Felhasználónév elküldve

en: Connection established, cookie sent
hu: Kapcsolat létrejött, süti elküldve

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
hu: Kapcsolódás befejezése

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
hu: Nem lehet belépni %s néven, mert a felhasználónév érvénytelen. A felhasználóneveknek érvényes e-mail címnek kell lennie, vagy betűvel kell kezdődniük és betűket, számokat, szóközöket, vagy csak számokat tartalmazhatnak.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
hu: Hamarosan megszakadhat a kapcsolat. Ebben az esetben keressen frissítéseket a következő címen: %s.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
hu: Nem kérhető le érvényes AIM belépő hash.

en: Unable to get a valid login hash.
hu: Nem kérhető le érvényes belépő hash.

en: Received authorization
hu: A hitelesítés fogadva

note: Unregistered username uid is not exist the username does not exist
en: Username does not exist
hu: A felhasználónév nem létezik

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended
hu: A fiókja jelenleg fel van függesztve

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
hu: Az AOL azonnali üzenő szolgáltatás átmenetileg nem érhető el.

note: username connecting too frequently
en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
hu: A felhasználóneve túl gyakran jelentkezik ki/be. Várjon tíz percet és próbálja meg újra. Ha tovább próbálkozik, még többet kell majd várnia.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
hu: A használt kliensprogram verziója túl régi. Kérem töltse le a frissítést a következő helyről: %s

note: IP address connecting too frequently
en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
hu: Az IP-címe túl gyakran jelentkezik ki/be. Várjon egy percet és próbálja meg újra. Ha tovább próbálkozik, még többet kell majd várnia.

en: The SecurID key entered is invalid
hu: A megadott SecurID kulcs érvénytelen

en: Enter SecurID
hu: Adja meg a SecurID-t

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
hu: Írja be a hatjegyű számot a digitális képernyőről.

en: Password sent
hu: Jelszó elküldve

en: Unable to initialize connection
hu: A kapcsolat nem inicializálható

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
hu: %u felhasználó elutasította a kérését, hogy felvehesse a partnerlistájára, a következő indoklással:
    %s

en: No reason given.
hu: Nincs ok megadva.

en: ICQ authorization denied.
hu: ICQ engedélyezés elutasítva.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
hu: %u felhasználó elfogadta a kérését, így felveheti őt a partnerlistájára.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
hu: Speciális üzenet érkezett
    
    Feladó: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
hu: ICQ személyhívó jelzés érkezett
    
    Feladó: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
hu: ICQ e-mail érkezett a következőtől: %s [%s]
    
    Az üzenet:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
hu: %u ICQ felhasználó küldött Önnek egy partnert: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
hu: Fel kívánja venni ezt a partnert a listájára?

en: _Add
hu: Hozzá_adás

en: _Decline
hu: _Elutasítás

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
hu[0]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert az érvénytelen volt.
hu[1]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert az érvénytelen volt.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
hu[0]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert az túl nagy volt.
hu[1]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert az túl nagy volt.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
hu[0]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert túllépte a küldés gyakoriságának a korlátját.
hu[1]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert túllépte a küldés gyakoriságának a korlátját.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
hu[0]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert a feladó figyelmeztetési szintje túl magas volt.
hu[1]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert a feladó figyelmeztetési szintje túl magas volt.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
hu[0]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert az Ön figyelmeztetési szintje túl magas.
hu[1]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, mert az Ön figyelmeztetési szintje túl magas.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
hu[0]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, ismeretlen okból.
hu[1]: Nem kapott meg %hu üzenetet a következőtől: %s, ismeretlen okból.

en: Your AIM connection may be lost.
hu: Az AIM kapcsolata megszakadhatott.

en: You have been disconnected from chat room %s.
hu: Kilépett a(z) %s csevegőszobából.

en: Pop-Up Message
hu: Felbukkanó üzenet

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
hu[0]: A következő felhasználónév a következőhöz van rendelve: %s
hu[1]: A következő felhasználónevek a következőhöz vannak rendelve: %s

en: No results found for email address %s
hu: Nem található eredmény a(z) %s e-mail címre

en: You should receive an email asking to confirm %s.
hu: Kapnia kell egy %s jóváhagyását kérő levelet.

en: Account Confirmation Requested
hu: Fiókjóváhagyás megkérve

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
hu: Hiba 0x%04x: Nem sikerült a felhasználónevet megformázni, mert a kért felhasználónév eltér az eredetitől.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
hu: Hiba 0x%04x: Nem sikerült a felhasználónevet megformázni, mivel az érvénytelen.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
hu: Hiba 0x%04x: Nem sikerült a felhasználónevet megformázni, mert a kért felhasználónév túl hosszú.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
hu: Hiba 0x%04x: Nem sikerült megváltoztatni az e-mail címet, mert egy kérés már függőben van erre a felhasználónévre.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
hu: Hiba 0x%04x: Nem sikerült megváltoztatni az e-mail címet, mert a megadott cím túl sok felhasználónévhez van társítva.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
hu: Hiba 0x%04x: Nem sikerült megváltoztatni az e-mail címet, mert a megadott cím érvénytelen.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
hu: Hiba 0x%04x: Ismeretlen hiba.

en: Error Changing Account Info
hu: Hiba a fiókinformációk módosításakor

en: The email address for %s is %s
hu: %s e-mail címe a következő: %s

en: Account Info
hu: Fiókinformációk

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
hu: Az Ön IM képe nem lett elküldve. IM képek küldéséhez közvetlen kapcsolatban kell lennie.

en: Unable to set AIM profile.
hu: Nem lehet beállítani az AIM profilt.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
hu: Valószínűleg a bejelentkezési folyamat vége előtt előtt próbálta meg beállítani a profilt. Próbálja újra beállítani, ha a bejelentkezés már megtörtént.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
hu[0]: A profil mérete túllépte a maximális %d bájtot. Ez csonkításra került.
hu[1]: A profil mérete túllépte a maximális %d bájtot. Ez csonkításra került.

en: Profile too long.
hu: A profil túl hosszú.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
hu[0]: A távollét üzenet hossza túllépte a maximális %d bájtot. Ez csonkításra került.
hu[1]: A távollét üzenet hossza túllépte a maximális %d bájtot. Ez csonkításra került.

en: Away message too long.
hu: A távollét-üzenet túl hosszú.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
hu: Nem sikerült %s partner hozzáadása, mert a felhasználónév érvénytelen. A felhasználóneveknek érvényes e-mail címnek kell lenniük, vagy betűvel kell kezdődniük, és betűket, számokat és szóközöket tartalmazhatnak, vagy csak számokból állhatnak.

en: Unable to Retrieve Buddy List
hu: Nem lehet lekérni a partnerek listáját

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
hu: Az AIM kiszolgálók ideiglenesen nem tudták elküldeni a partnerlistáját. A partnerlistája nem veszett el és néhány percen belül valószínűleg elérhetővé válik.

en: Orphans
hu: Árvák

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
hu: %s partnert nem lehet felvenni, mert túl sok partner van a partnerlistáján. Töröljön egyet közülük és próbálja meg újra.

en: (no name)
hu: (nincs név)

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
hu: A(z) %s partner ismeretlen ok miatt nem adható hozzá.

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
hu: %s felhasználó engedélyezte, hogy felvegye a partnerei közé. Fel akarja venni?

en: Authorization Given
hu: Engedély megadva

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
hu: %s felhasználó engedélyezi, hogy felvegye őt a partnerei közé.

en: Authorization Granted
hu: Engedély kiadva

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
hu: %s felhasználó elutasította a kérését, hogy felvehesse a partnerlistájára, a következő indoklással:
    %s

en: Authorization Denied
hu: Engedély elutasítva

en: _Exchange:
hu: _Váltás:

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
hu: Az Ön IM képe nem lett elküldve. Nem küldhet IM képeket AIM csevegésekbe.

en: iTunes Music Store Link
hu: iTunes zenebolt hivatkozás

en: Lunch
hu: Ebéd

en: Buddy Comment for %s
hu: %s partnermegjegyzése

en: Buddy Comment:
hu: Partnermegjegyzés:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
hu: Közvetlen kapcsolat nyitását választotta %s partnerrel.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
hu: Mivel ezzel láthatóvá válik az IP címe, ez kezelhető biztonsági kockázatként. Folytatni kívánja?

en: C_onnect
hu: Kapcs_olódás

en: You closed the connection.
hu: Lezárta a kapcsolatot.

en: Get AIM Info
hu: AIM információk lekérése

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
hu: Partnermegjegyzés szerkesztése

en: Get X-Status Msg
hu: X-állapotüzenet lekérése

en: End Direct IM Session
hu: A közvetlen kapcsolat befejezése

en: Direct IM
hu: Közvetlen IM

en: Re-request Authorization
hu: Engedélyezés újrakérése

en: Require authorization
hu: Engedélyezés kérése

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
hu: A weben ismert (ennek engedélyezése után SPAM-et fog kapni!)

en: ICQ Privacy Options
hu: ICQ magánszféra beállításai

en: The new formatting is invalid.
hu: Az új formázás érvénytelen.

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
hu: A felhasználónév formázása csak a kis/nagybetűsséget és az üreshely karaktereket változtathatja meg.

en: Change Address To:
hu: Cím módosítása a következőre:

en: you are not waiting for authorization
hu: Ön nem vár engedélyezésre

en: You are awaiting authorization from the following buddies
hu: A következő partnerektől vár engedélyezésre

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
hu: Újra kérheti engedélyezést ezektől a partnerektől a jobb egérgombbal kattintva a nevükön, és az „Engedélyezés újra kérése” választásával

en: Find Buddy by Email
hu: Partnerek keresése e-mail cím szerint

en: Search for a buddy by email address
hu: Partner keresése e-mail cím alapján

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
hu: Adja meg annak a partnernek az e-mail címét, akit keres.

en: _Search
hu: _Keresés

en: Set User Info (web)...
hu: Felhasználói információk beállítása (web)…

note: This only happens when connecting with the old-style BUCP login
en: Change Password (web)
hu: Jelszó módosítása (web)

en: Configure IM Forwarding (web)
hu: Üzenettovábbítás beállítása (web)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
hu: Magánszféra-beállítások…

note: AIM actions
en: Confirm Account
hu: Fiók jóváhagyása

en: Display Currently Registered Email Address
hu: A jelenleg regisztrált e-mail cím megjelenítése

en: Change Currently Registered Email Address...
hu: A jelenleg regisztrált e-mail cím módosítása…

en: Show Buddies Awaiting Authorization
hu: Engedélyezésre váró partnerek megjelenítése

en: Search for Buddy by Email Address...
hu: Partner keresése e-mail cím szerint…

en: Use clientLogin
hu: Kliensbejelentkezés használata

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
hu: Mindig az AIM/ICQ proxy kiszolgáló
    használata fájlátvitelhez (lassabb,
    de nem jeleníti meg az IP címet)

en: Allow multiple simultaneous logins
hu: Több párhuzamos bejelentkezés engedélyezése

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
hu: %s felkérése, hogy kapcsolódjon hozzánk ezen: %s:%hu közvetlen kapcsolattal.

en: Attempting to connect to %s:%hu.
hu: Kapcsolódási kísérlet a következőhöz: %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
hu: Kapcsolódási kísérlet proxy kiszolgálón keresztül.

en: %s has just asked to directly connect to %s
hu: %s felkérte a közvetlen kapcsolatra a következőhöz: %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
hu: Ez közvetlen kapcsolatot igényel a két számítógép között és szükséges az IM képekhez. Ezzel láthatóvá válik az IP címe, ami veszélyeztetheti a magánszférája biztonságát.

en: Invalid SNAC
hu: Érvénytelen SNAC

en: Server rate limit exceeded
hu: A kiszolgáló sebességkorlátja túllépve

en: Client rate limit exceeded
hu: A kliens sebességkorlátja túllépve

en: Service unavailable
hu: A szolgáltatás nem érhető el

en: Service not defined
hu: A szolgáltatás nincs meghatározva

en: Obsolete SNAC
hu: Elavult SNAC

en: Not supported by host
hu: A kiszolgáló nem támogatja

en: Not supported by client
hu: A kliens nem támogatja

en: Refused by client
hu: A kliens visszautasította

en: Reply too big
hu: A válasz túl nagy

en: Responses lost
hu: A válaszok elvesztek

en: Request denied
hu: A kérés elutasítva

en: Busted SNAC payload
hu: Sérült SNAC tartalom

en: Insufficient rights
hu: Elégtelen jogosultságok

en: In local permit/deny
hu: A helyi engedélyezésben/tiltásban

en: Warning level too high (sender)
hu: A figyelmeztetési szint túl magas (küldő)

en: Warning level too high (receiver)
hu: A figyelmeztetési szint túl magas (fogadó)

en: User temporarily unavailable
hu: A felhasználó átmenetileg nem érhető el

en: No match
hu: Nincs találat

en: List overflow
hu: A lista túlcsordult

en: Request ambiguous
hu: A kérés kétértelmű

en: Queue full
hu: A sor tele

en: Not while on AOL
hu: Nem az AOL-on

en: Aquarius
hu: Vízöntő

en: Pisces
hu: Halak

en: Aries
hu: Kos

en: Taurus
hu: Bika

en: Gemini
hu: Ikrek

en: Cancer
hu: Rák

en: Leo
hu: Oroszlán

en: Virgo
hu: Szűz

en: Libra
hu: Mérleg

en: Scorpio
hu: Skorpió

en: Sagittarius
hu: Nyilas

en: Capricorn
hu: Bak

en: Rat
hu: Patkány

en: Ox
hu: Ökör

en: Tiger
hu: Tigris

en: Rabbit
hu: Nyúl

en: Dragon
hu: Sárkány

en: Snake
hu: Kígyó

en: Horse
hu: Ló

en: Goat
hu: Kecske

en: Monkey
hu: Majom

en: Rooster
hu: Kakas

en: Dog
hu: Kutya

en: Pig
hu: Disznó

en: Other
hu: Egyéb

en: Visible
hu: Látható

en: Friend Only
hu: Csak barát

en: Private
hu: Magánjellegű

en: QQ Number
hu: QQ szám

en: Country/Region
hu: Ország/terület

en: Province/State
hu: Megye/állam

en: Zipcode
hu: Irányítószám

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Authorize adding
hu: Felvétel engedélyezése

en: Cellphone Number
hu: Mobil telefonszám

en: Personal Introduction
hu: Személyes bemutatkozás

en: City/Area
hu: Város/terület

en: Publish Mobile
hu: Mobil közzététele

en: Publish Contact
hu: Kapcsolat közzététele

en: College
hu: Főiskola

en: Horoscope
hu: Horoszkóp

en: Zodiac
hu: Zodiákus

en: Blood
hu: Vércsoport

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Modify Contact
hu: Partner módosítása

en: Modify Address
hu: Cím módosítása

en: Modify Extended Information
hu: Bővített információk módosítása

en: Modify Information
hu: Információk módosítása

en: Update
hu: Frissítés

en: Could not change buddy information.
hu: A partnerinformációk nem módosíthatók.

en: Note
hu: Megjegyzés

note: callback
en: Buddy Memo
hu: Partnerfeljegyzés

en: Change his/her memo as you like
hu: Módosítsa a megjegyzést

en: _Modify
hu: _Módosítás

en: Memo Modify
hu: Megjegyzés módosítása

en: Server says:
hu: A kiszolgáló válasza:

en: Your request was accepted.
hu: A kérés elfogadva.

en: Your request was rejected.
hu: A kérés visszautasítva.

en: %u requires verification
hu: %u ellenőrzést igényel

en: Add buddy question
hu: Partnerkérdés felvétele

en: Enter answer here
hu: Írja be ide a válaszát

en: Send
hu: Küldés

en: Invalid answer.
hu: Érvénytelen válasz.

en: Authorization denied message:
hu: Hozzáférés elutasítva üzenet:

en: Sorry, you're not my style.
hu: Bocs, nem vagy az esetem.

en: %u needs authorization
hu: %u felhasználó felhatalmazást kér

en: Add buddy authorize
hu: Partnerengedélyezés felvétele

en: Enter request here
hu: Írja be ide kérdését

en: Would you be my friend?
hu: Leszünk barátok?

en: QQ Buddy
hu: QQ partner

en: Add buddy
hu: Partner hozzáadása

en: Invalid QQ Number
hu: Érvénytelen QQ szám

en: Failed sending authorize
hu: Az engedély küldése meghiúsult

en: Failed removing buddy %u
hu: A partner (%u) eltávolítása meghiúsult

en: Failed removing me from %d's buddy list
hu: Az eltávolításom %d partnerlistájáról meghiúsult

en: No reason given
hu: Nincs ok megadva

note: only need to get value
en: You have been added by %s
hu: %s felvette

en: Would you like to add him?
hu: Szeretné felvenni?

en: Rejected by %s
hu: %s visszautasította

en: Message: %s
hu: Üzenet: %s

en: ID:
hu: Azonosító:

en: Group ID
hu: Csoportazonosító

en: Please enter Qun number
hu: Adja meg a Qun számot

en: You can only search for permanent Qun
hu: Csak állandó Qun-t kereshet

en: (Invalid UTF-8 string)
hu: (Érvénytelen UTF-8 karakterlánc)

en: Not member
hu: Nem tag

en: Member
hu: Tag

en: Requesting
hu: Kérés

en: Admin
hu: Rendszergazda

note: XXX: Should this be "Topic"?
en: Room Title
hu: Szobanév

en: Notice
hu: Megjegyzés

en: Detail
hu: Részletek

en: Creator
hu: Létrehozó

en: About me
hu: A névjegyem

en: Category
hu: Kategória

en: The Qun does not allow others to join
hu: Ez a Qun nem engedélyezi mások csatlakozását

en: Join QQ Qun
hu: Csatlakozás QQ Qun-hoz

en: Input request here
hu: Írja be ide kérését

en: Successfully joined Qun %s (%u)
hu: Sikeresen csatlakozott a(z) %s Qun-hoz (%u)

en: Successfully joined Qun
hu: Sikeresen csatlakozott a Qun-hoz

en: Qun %u denied from joining
hu: A Qun (%u) megtagadta a csatlakozást

en: QQ Qun Operation
hu: QQ Qun művelet

en: Failed:
hu: Sikertelen:

en: Join Qun, Unknown Reply
hu: Csatlakozás Qun-hoz, ismeretlen válasz

en: Quit Qun
hu: Kilépés a Qun-ból

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
hu: Ne feledje, ha Ön hozta létre,
    akkor ez a művelet törli a Qun-t.

en: Sorry, you are not our style
hu: Bocs, nem vagy az esetünk.

en: Successfully changed Qun members
hu: Sikeresen módosította a Qun tagokat

en: Successfully changed Qun information
hu: Sikeresen módosította a Qun információkat

en: You have successfully created a Qun
hu: Sikeresen létrehozott egy Qun-t

en: Would you like to set up detailed information now?
hu: Be kívánja állítani most a részletes információkat?

en: Setup
hu: Beállítás

en: %u requested to join Qun %u for %s
hu: A(z) %u felhasználó csatlakozni szeretne a(z) %u Qun-hoz, ok: %s

en: %u request to join Qun %u
hu: A(z) %u felhasználó csatlakozni szeretne a(z) %u Qun-hoz

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
hu: A csatlakozás sikertelen a(z) %u Qun-hoz, amelyet %u admin működtet

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
hu: <b>A csatlakozást a Qun-hoz (%u) jóváhagyta %u admin %s számára</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
hu: <b>%u partner eltávolítva.</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
hu: <b>Új partner (%u) csatlakozott.</b>

en: Unknown-%d
hu: Ismeretlen-%d

en: Level
hu: Szint

en:  FromMobile
hu:  Mobilról

en:  BindMobile
hu:  Mobilkapcsolat

en:  Video
hu:  Videó

en:  Zone
hu:  zóna

en: Flag
hu: Jelző

en: Invalid name
hu: Érvénytelen név

en: Select icon...
hu: Válasszon ikont…

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
hu: <b>Bejelentkezés ideje</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
hu: <b>Elérhető partnerek összesen</b>: %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
hu: <b>Utolsó frissítés</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br><br>

en: <b>Server</b>: %s<br>
hu: <b>Kiszolgáló</b>: %s<br>

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
hu: <b>Klienscímke</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
hu: <b>Kapcsolat módja</b>: %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
hu: <b>IP-címem</b>: %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
hu: <b>Elküldve</b>: %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
hu: <b>Újraküldés</b>: %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
hu: <b>Elveszett</b>: %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
hu: <b>Fogadott</b>: %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
hu: <b>Másodpéldány érkezett</b>: %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
hu: <b>Idő</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: Login Information
hu: Bejelentkezési információk

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
hu: <p><b>Eredeti szerző</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
hu: <p><b>Közreműködők</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
hu: <p><b>Javítások</b>:<br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
hu: <p><b>Köszönetnyilvánítás</b>:<br>

en: <p><b>Scrupulous Testers</b>:<br>
hu: <p><b>Lelkiismeretes tesztelők</b>:<br>

en: and more, please let me know... thank you!))
hu: és sokan mások, köszönjük :)

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
hu: <p><i>és a háttéremberek...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
hu: <i>csatlakozzon bátran</i> :)

en: About OpenQ %s
hu: Az OpenQ %s névjegye

en: Change Icon
hu: Ikon módosítása

en: Change Password
hu: Jelszó módosítása

en: Account Information
hu: Fiókinformációk

en: Update all QQ Quns
hu: Minden QQ Qun frissítése

en: About OpenQ
hu: Az OpenQ névjegye

en: Modify Buddy Memo
hu: Partnerfeljegyzés módosítása

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
hu: QQ protokollbővítmény

en: Select Server
hu: Válassza ki a kiszolgálót

en: Connect by TCP
hu: Kapcsolódás TCP segítségével

en: Show server notice
hu: Kiszolgálómegjegyzés megjelenítése

en: Show server news
hu: Kiszolgálóhírek megjelenítése

en: Show chat room when msg comes
hu: Csevegőszoba megjelenítése ha üzenet jön

en: Keep alive interval (seconds)
hu: Kapcsolat-fenntartási időköz (mp)

en: Update interval (seconds)
hu: Frissítési időköz (mp)

en: Unable to decrypt server reply
hu: Nem fejthető vissza a kiszolgáló válasza

en: Failed requesting token, 0x%02X
hu: A jelsor lekérése meghiúsult: 0x%02X

en: Invalid token len, %d
hu: Érvénytelen jelsorhossz: %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
hu: A Redirect_EX jelenleg nem támogatott

note: need activation
en: Activation required
hu: Aktiválás szükséges

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
hu: Ismeretlen válaszkód bejelentkezéskor (0x%02X)

en: Requesting captcha
hu: Captcha kérése

en: Checking captcha
hu: Captcha ellenőrzése

en: Failed captcha verification
hu: A captcha ellenőrzése meghiúsult

en: Captcha Image
hu: Captcha kép

en: Enter code
hu: Adja meg a kódot

en: QQ Captcha Verification
hu: QQ captcha ellenőrzés

en: Enter the text from the image
hu: Adja meg a szöveget a képről

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
hu: Ismeretlen válaszkód a jelszó ellenőrzésekor (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
hu: Ismeretlen válaszkód bejelentkezéskor (0x%02X):
    %s

en: Socket error
hu: Foglalathiba

en: Getting server
hu: Kiszolgáló lekérdezése

en: Requesting token
hu: Jelsor kérése

en: Unable to resolve hostname
hu: Nem oldható fel a gépnév

en: Invalid server or port
hu: Érvénytelen kiszolgáló vagy port

en: Connecting to server
hu: Kapcsolódás kiszolgálóhoz

en: QQ Error
hu: QQ hiba

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
hu: Kiszolgáló hírei:
    %s
    %s
    %s

en: From %s:
hu: Feladó: %s:

en: Server notice From %s: 
    %s
hu: Kiszolgálómegjegyzés ettől: %s
    %s

en: Unknown SERVER CMD
hu: Ismeretlen kiszolgálóparancs

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
hu: Hiba %s(0x%02X) válaszában
    Szoba: %u, válasz: 0x%02X

en: QQ Qun Command
hu: QQ Qun parancs

en: Unable to decrypt login reply
hu: Nem fejthető vissza a bejelentkezési válasz

en: Unknown LOGIN CMD
hu: Ismeretlen bejelentkezési parancs

en: Unknown CLIENT CMD
hu: Ismeretlen kliensparancs

en: %d has declined the file %s
hu: %d visszautasította a következő fájlt: %s

en: File Send
hu: Fájlküldés

en: %d cancelled the transfer of %s
hu: %d megszakította a(z) %s átvitelét

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
hu: <b>Csoport címe:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
hu: <b>Notes csoportazonosító:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
hu: %s csoport információi

en: Notes Address Book Information
hu: Notes címjegyzék-információk

en: Invite Group to Conference...
hu: Csoport meghívása konferenciára…

en: Get Notes Address Book Info
hu: Notes címjegyzék-információk lekérése

en: Sending Handshake
hu: Kézfogás küldése

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
hu: Várakozás a kézfogás igazolására

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
hu: A kézfogás igazolva, bejelentkezés küldése

en: Waiting for Login Acknowledgement
hu: Várakozás a bejelentkezés igazolására

en: Login Redirected
hu: Bejelentkezés átirányítva

en: Forcing Login
hu: Bejelentkezés kényszerítése

en: Login Acknowledged
hu: Bejelentkezés igazolva

en: Starting Services
hu: Szolgáltatások indítása

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
hu: Egy Sametime adminisztrátor a következő bejelentést adta ki a(z) %s kiszolgálón

en: Sametime Administrator Announcement
hu: Sametime adminisztrátori bejelentés

en: Announcement from %s
hu: Bejelentés a következőtől: %s

en: Conference Closed
hu: A konferencia lezárva

en: Unable to send message:
hu: Az üzenet nem küldhető el:

en: Unable to send message to %s:
hu: Az üzenetet nem lehet elküldeni a következőnek: %s:

en: Place Closed
hu: Hely lezárva

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: Speakers
hu: Hangszórók

en: Video Camera
hu: Videokamera

en: File Transfer
hu: Fájlátvitel

en: Supports
hu: Támogatja

en: External User
hu: Külső felhasználó

en: Create conference with user
hu: Konferencia létrehozása a következő felhasználóval

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
hu: Adja meg az új konferencia témáját és a(z) %s számára elküldendő meghívóüzenetet

en: New Conference
hu: Új konferencia

en: Create
hu: Létrehozás

en: Available Conferences
hu: Elérhető konferenciák

en: Create New Conference...
hu: Új konferencia létrehozása…

en: Invite user to a conference
hu: Felhasználó meghívása konferenciára

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
hu: Válasszon egy konferenciát az alábbi listából, amelyre meghívót küld %s felhasználónak. Válassza az „Új konferencia létrehozása” gombot, ha új konferenciát kíván létrehozni, amelyre meghívja a felhasználót.

en: Invite to Conference
hu: Meghívás konferenciára

en: Invite to Conference...
hu: Meghívás konferenciára…

en: Send TEST Announcement
hu: TESZT bejelentés küldése

en: Topic:
hu: Téma:

en: No Sametime Community Server specified
hu: Nincs megadva Sametime közösségi kiszolgáló

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
hu: Nincs gép vagy IP cím megadva a(z) %s Meanwhile fiókhoz. A bejelentkezés folytatásához adjon meg egyet alább.

en: Meanwhile Connection Setup
hu: Meanwhile kapcsolat beállítása

en: No Sametime Community Server Specified
hu: Nincs megadva Sametime közösségi kiszolgáló

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Unknown (0x%04x)<br>
hu: Ismeretlen (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
hu: Utolsó ismert kliens

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: Sametime ID
hu: Sametime azonosító

en: An ambiguous user ID was entered
hu: Kétértelmű felhasználói azonosító került megadásra

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
hu: A(z) %s azonosító az alábbi felhasználók bármelyikére hivatkozhat. Válassza ki a partnerlistához adandó megfelelő felhasználót az alábbi listából.

en: Select User
hu: Válasszon felhasználót

en: Unable to add user: user not found
hu: A felhasználó nem vehető fel: a felhasználó nem található

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
hu: A(z) „%s” azonosító nem található meg a Sametime közösségben. Ez a bejegyzés eltávolításra került a partnerlistájából.

en: Error reading file %s: 
    %s
hu: Hiba a(z) %s fájl olvasásakor: 
    %s.

en: Remotely Stored Buddy List
hu: Távol tárolt partnerlista

en: Buddy List Storage Mode
hu: Partnerlista tárolási módja

en: Local Buddy List Only
hu: Csak helyi partnerlista

en: Merge List from Server
hu: Partnerlista összefésülése a kiszolgálóról

en: Merge and Save List to Server
hu: Lista összefésülése a kiszolgálóról és mentés oda

en: Synchronize List with Server
hu: Lista szinkronizálása a kiszolgálóval

en: Import Sametime List for Account %s
hu: A(z) %s fiók Sametime listájának importálása

en: Export Sametime List for Account %s
hu: A(z) %s fiók Sametime listájának exportálása

en: Unable to add group: group exists
hu: A csoport nem vehető fel: a csoport már létezik

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
hu: Már létezik „%s” nevű csoport a partnerlistán.

en: Unable to add group
hu: Nem vehető fel a csoport

en: Possible Matches
hu: Lehetséges találatok

en: Notes Address Book group results
hu: Notes címjegyzék csoporteredmények

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
hu: A(z) „%s” azonosító az alábbi Notes címjegyzék-csoportok bármelyikére hivatkozhat. Válassza ki a partnerlistához adandó megfelelő csoportot az alábbi listából.

en: Select Notes Address Book
hu: Válasszon Notes címjegyzéket

en: Unable to add group: group not found
hu: Nem vehető fel a csoport: a csoport nem található

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
hu: A(z) „%s” azonosító a Sametime közösség egyetlen Notes címjegyzékcsoportjának sem felelt meg.

en: Notes Address Book Group
hu: Notes címjegyzékcsoport

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
hu: Az alábbi mezőben adja meg a Notes címjegyzékcsoport nevét, amelyet tagjaival együtt fel kíván venni a partnerlistájára.

en: Search results for '%s'
hu: „%s” keresésének eredménye

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
hu: A(z) %s azonosító az alábbi felhasználók bármelyikére hivatkozhat. Felveheti partnerlistájára ezeket felhasználókat, vagy üzeneteket küldhet nekik az alábbi műveletgombokkal.

en: Search Results
hu: A keresés eredménye

en: No matches
hu: Nincs találat

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
hu: Nem található a(z) „%s” azonosítónak megfelelő felhasználó a Sametime közösségben.

en: No Matches
hu: Nincs találat

en: Search for a user
hu: Felhasználó keresése

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
hu: Az alábbi mezőben adjon meg egy nevet vagy részleges azonosítót, amelyhez felhasználókat keres a Sametime közösségben.

en: User Search
hu: Felhasználó keresése

en: Import Sametime List...
hu: Sametime lista importálása…

en: Export Sametime List...
hu: Sametime lista exportálása…

en: Add Notes Address Book Group...
hu: Notes címjegyzékcsoport hozzáadása…

en: User Search...
hu: Felhasználó keresése…

en: Force login (ignore server redirects)
hu: Bejelentkezés kényszerítése (kiszolgáló átirányítások mellőzése)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
hu: Kliens azonosságának elrejtése

en: User %s is not present in the network
hu: %s felhasználó nincs jelen a hálózatban

en: Key Agreement
hu: Kulcscsere

en: Cannot perform the key agreement
hu: A kulcscsere nem végezhető el

en: Error occurred during key agreement
hu: Hiba lépett fel a kulcscsere közben

en: Key Agreement failed
hu: A kulcscsere sikertelen

en: Timeout during key agreement
hu: Időtúllépés kulcscsere közben

en: Key agreement was aborted
hu: A kulcscsere megszakítva

en: Key agreement is already started
hu: A kulcscsere már elkezdődött

en: Key agreement cannot be started with yourself
hu: Nem indíthat kulcscserét önmagával

en: The remote user is not present in the network any more
hu: A távoli felhasználó már nincs jelen a hálózatban

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
hu: Kulcscsere-kérés érkezett a következőtől: %s. El szeretné végezni a kulcscserét?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
hu: A távoli felhasználó a kulcscserére vár a következőn:
    Távoli gép: %s
    Távoli port: %d

en: Key Agreement Request
hu: Kulcscsere-kérés

en: IM With Password
hu: Azonnali üzenetváltás jelszóval

en: Cannot set IM key
hu: Nem lehet beállítani az azonnaliüzenő-kulcsot

en: Set IM Password
hu: Azonnaliüzenő-jelszó beállítása

en: Get Public Key
hu: Nyilvános kulcs lekérése

en: Cannot fetch the public key
hu: A nyilvános kulcs nem tölthető le

en: Show Public Key
hu: Nyilvános kulcs megjelenítése

en: Could not load public key
hu: Nem sikerült a nyilvános kulcsot betölteni

en: User Information
hu: Felhasználói információk

en: Cannot get user information
hu: A felhasználói információk lekérése sikertelen

en: The %s buddy is not trusted
hu: %s partner nem megbízható

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
hu: Nem fogadhat partnerértesítéseket, amíg nem importálja a partner nyilvános kulcsát. A nyilvános kulcsot a „Nyilvános kulcs letöltése” paranccsal töltheti le.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
hu: Megnyitás…

en: The %s buddy is not present in the network
hu: %s partner nincs jelen a hálózatban

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
hu: Partner hozzáadásához importálnia kell a nyilvános kulcsát, ehhez kattintson az Importálásra.

en: _Import...
hu: _Importálás…

en: Select correct user
hu: Megfelelő felhasználó kiválasztása

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
hu: Több felhasználó található ugyanazzal a nyilvános kulccsal. Válassza ki a partnerlistához adandó megfelelő felhasználót a listából.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
hu: Több felhasználó található ugyanazzal a névvel. Válassza ki a partnerlistához adandó megfelelő felhasználót a listából.

en: Detached
hu: Leválasztott

en: Indisposed
hu: Gyengélkedik

en: Wake Me Up
hu: Ébresszen fel

en: Hyper Active
hu: Hiperaktív

en: User Modes
hu: Felhasználói módok

en: Preferred Contact
hu: Előnyben részesített kapcsolat

en: Preferred Language
hu: Előnyben részesített nyelv

en: Device
hu: Eszköz

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Geolocation
hu: Földrajzi hely

en: Reset IM Key
hu: Azonnali üzenőkulcs visszaállítása

en: IM with Key Exchange
hu: Azonnali üzenet kulcscserével

en: IM with Password
hu: Azonnali üzenet jelszóval

en: Get Public Key...
hu: Nyilvános kulcs letöltése…

en: Kill User
hu: Felhasználó kidobása

en: Draw On Whiteboard
hu: Rajzolás a rajzlapra

en: _Passphrase:
hu: _Jelmondat:

en: Channel %s does not exist in the network
hu: A(z) %s csatorna nem létezik a hálózatban

en: Channel Information
hu: Csatornainformációk

en: Cannot get channel information
hu: Csatornainformációk lekérése sikertelen

en: <b>Channel Name:</b> %s
hu: <b>Csatorna neve:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
hu: <br><b>Felhasználók száma:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
hu: <br><b>Csatorna alapítója:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
hu: <br><b>Csatorna titkosítója:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
hu: <br><b>Csatorna HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
hu: <br><b>Csatorna témája:</b><br> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
hu: <br><b>Csatorna módjai:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
hu: <br><b>Alapító kulcsának ujjlenyomata:</b><br> %s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
hu: <br><b>Alapító kulcsának blablakódja:</b><br> %s

en: Add Channel Public Key
hu: Csatorna nyilvános kulcsának hozzáadása

note: Add new public key
en: Open Public Key...
hu: Nyilvános kulcs megnyitása…

en: Channel Passphrase
hu: Csatorna jelmondata

en: Channel Public Keys List
hu: Csatorna nyilvános kulcsainak listája

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
hu: A csatornahitelesítés a csatorna illetéktelen hozzáféréssel szembeni védelmére szolgál. A hitelesítés jelmondatokon és digitális aláírásokon alapulhat. Ha jelmondat van beállítva, akkor a csatlakozáshoz annak ismerete szükséges. Ha a csatorna nyilvános kulcsai vannak beállítva, akkor csak azok a felhasználók csatlakozhatnak, akiknek a nyilvános kulcsa fel van sorolva.

en: Channel Authentication
hu: Csatornahitelesítés

en: Add / Remove
hu: Hozzáadás / Eltávolítás

en: Group Name
hu: Csoportnév

en: Passphrase
hu: Jelmondat

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
hu: Adja meg a(z) %s csatornához felvenni kívánt magáncsoport nevét és jelmondatát.

en: Add Channel Private Group
hu: Csatorna magáncsoport felvétele

en: User Limit
hu: Felhasználók korlátozása

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
hu: A csatorna legnagyobb felhasználószámának beállítása. A felhasználószám-korlátozás feloldásához állítsa nullára.

en: Invite List
hu: Meghívási lista

en: Ban List
hu: Kitiltási lista

en: Add Private Group
hu: Magáncsoport felvétele

en: Reset Permanent
hu: Állandóság visszavonása

en: Set Permanent
hu: Állandóság beállítása

en: Set User Limit
hu: Felhasználószám korlátozása

en: Reset Topic Restriction
hu: Témamegszorítás visszavonása

en: Set Topic Restriction
hu: Témamegszorítás beállítása

en: Reset Private Channel
hu: Magáncsatorna visszavonása

en: Set Private Channel
hu: Magáncsatorna beállítása

en: Reset Secret Channel
hu: Titkos csatorna visszavonása

en: Set Secret Channel
hu: Titkos csatorna beállítása

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
hu: Mielőtt csatlakozhatna a magáncsoporthoz, csatlakoznia kell a(z) %s csatornához

en: Join Private Group
hu: Kapcsolódás magáncsoporthoz

en: Cannot join private group
hu: Nem lehet kapcsolódni a magáncsoporthoz

en: Call Command
hu: Hívás parancsa

en: Cannot call command
hu: Nem lehet meghívni a parancsot

en: Unknown command
hu: Ismeretlen parancs

en: Secure File Transfer
hu: Biztonságos fájlátvitel

en: Error during file transfer
hu: Hiba a fájlátvitel közben

en: Remote disconnected
hu: A távoli fél bontotta a kapcsolatot

en: Permission denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Key agreement failed
hu: Kulcscsere sikertelen

en: Connection timed out
hu: A kapcsolat túllépte az időkorlátot

en: Creating connection failed
hu: A kapcsolat létrehozása sikertelen

en: File transfer session does not exist
hu: A fájlátviteli folyamat nem létezik

en: No file transfer session active
hu: Nincs aktív fájlátviteli folyamat

en: File transfer already started
hu: A fájlátvitel már elindult

en: Could not perform key agreement for file transfer
hu: A kulcscsere nem végezhető el az átvitelhez

en: Could not start the file transfer
hu: A fájlátvitel elindítása nem sikerült

en: Cannot send file
hu: A fájl nem küldhető el

en: Error occurred
hu: Hiba történt

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
hu: %s megváltoztatta a(z) <I>%s</I> témáját a következőre: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
hu: <I>%s</I> átállította a(z) <I>%s</I> csatorna üzemmódjait a következőkre: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
hu: <I>%s</I> eltávolította a(z) <I>%s</I> csatorna üzemmódjait

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
hu: <I>%s</I> beállította <I>%s</I> üzemmódjait a következőkre: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
hu: <I>%s</I> eltávolította <I>%s</I> összes üzemmódját

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
hu: Önt a következőről: <I>%s</I> kirúgta <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
hu: Önt kidobta a következő: %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
hu: Kidobta: %s (%s)

en: Server signoff
hu: Kiszolgáló kijelentkezett

en: Personal Information
hu: Személyes információk

en: Birth Day
hu: Születésnap

en: Job Role
hu: Pozíció

en: Organization
hu: Szervezet

en: Unit
hu: Egység

en: Join Chat
hu: Csatlakozás csevegéshez

en: You are channel founder on <I>%s</I>
hu: Ön a csatornaalapító a következőn: <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
hu: A csatornaalapító a következőn: <I>%s</I>: <I>%s</I>

en: Real Name
hu: Valódi név

en: Status Text
hu: Állapotszöveg

en: Public Key Fingerprint
hu: Nyilvános kulcs ujjlenyomata

en: Public Key Babbleprint
hu: Nyilvános kulcs blablakódja

en: _More...
hu: _Több…

en: Detach From Server
hu: Leválás a kiszolgálóról

en: Cannot detach
hu: Nem lehet leválni

en: Cannot set topic
hu: Nem lehet beállítani a témát

en: Failed to change nickname
hu: Nem sikerült a becenevet megváltoztatni

en: Roomlist
hu: Szobalista

en: Cannot get room list
hu: Nem sikerült lekérni a szobalistát

en: Network is empty
hu: A hálózat üres

en: No public key was received
hu: Nem érkezett nyilvános kulcs

en: Server Information
hu: Kiszolgálóinformációk

en: Cannot get server information
hu: Nem lehet lekérni a kiszolgálóinformációkat

en: Server Statistics
hu: Kiszolgálóstatisztikák

en: Cannot get server statistics
hu: Nem lehet lekérni a kiszolgálóstatisztikákat

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
hu: Helyi kiszolgáló indításának ideje: %s
    Helyi kiszolgáló futási ideje: %s
    Helyi kiszolgáló klienseinek száma: %d
    Helyi kiszolgáló csatornáinak száma: %d
    Helyi kiszolgáló operátorai: %d
    Helyi útválasztó operátorai: %d
    Helyi sejt klienseinek száma: %d
    Helyi sejt csatornáinak száma: %d
    Helyi sejt kiszolgálói: %d
    Kliensek összesen: %d
    Csatornák összesen: %d
    Kiszolgálók összesen: %d
    Útválasztók összesen: %d
    Kiszolgáló-operátorok összesen: %d
    Útválasztó-operátorok összesen: %d

en: Network Statistics
hu: Hálózati statisztika

en: Ping failed
hu: Ping sikertelen

en: Ping reply received from server
hu: Ping válasz érkezett a kiszolgálótól

en: Could not kill user
hu: Nem sikerült kidobni a felhasználót

en: WATCH
hu: FIGYELÉS

en: Cannot watch user
hu: A felhasználó nem figyelhető

en: Resuming session
hu: Folyamat folytatása

en: Authenticating connection
hu: Kapcsolat hitelesítése

en: Verifying server public key
hu: Kiszolgáló nyilvános kulcsának ellenőrzése

en: Passphrase required
hu: Jelmondat szükséges

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
hu: %s nyilvános kulcsa megérkezett. Az Ön helyi másolata nem egyezik meg ezzel a kulccsal. Még mindig el kívánja fogadni ezt a nyilvános kulcsot?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
hu: %s nyilvános kulcsa megérkezett. El kívánja fogadni ezt a nyilvános kulcsot?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
hu: %s kulcs ujjlenyomata és blablakódja:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
hu: Nyilvános kulcs ellenőrzése

en: _View...
hu: _Nézet…

en: Unsupported public key type
hu: Nem támogatott típusú nyilvános kulcs

en: Disconnected by server
hu: A kiszolgáló bontotta a kapcsolatot

en: Error connecting to SILC Server
hu: Hiba a SILC kiszolgálóhoz kapcsolódás közben

en: Key Exchange failed
hu: Kulcscsere sikertelen

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
hu: A leválasztott folyamat folytatása sikertelen. Kattintson az Újrakapcsolódás gombra egy új kapcsolat létrehozásához.

en: Performing key exchange
hu: Kulcscsere elvégzése

en: Unable to load SILC key pair
hu: Nem lehet a SILC kulcspárt betölteni

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
hu: Kapcsolódás a SILC kiszolgálóhoz

en: Out of memory
hu: Elfogyott a memória

en: Unable to initialize SILC protocol
hu: Nem lehet előkészíteni a SILC protokollt

en: Error loading SILC key pair
hu: Hiba a SILC kulcspár betöltésekor

en: Download %s: %s
hu: %s letöltése: %s

en: Your Current Mood
hu: Az Ön jelenlegi hangulata

en: Normal
hu: Normál

en: 
    Your Preferred Contact Methods
hu: 
    Az előnyben részesített kapcsolatfelvételi módszerek

en: Video conferencing
hu: Videokonferencia

en: Your Current Status
hu: Az Ön jelenlegi állapota

en: Online Services
hu: Elérhető szolgáltatások

en: Let others see what services you are using
hu: Mások láthatják milyen szolgáltatásokat használ

en: Let others see what computer you are using
hu: Mások láthatják milyen számítógépet használ

en: Your VCard File
hu: Az Ön VCard fájlja

en: Timezone (UTC)
hu: Időzóna (UTC)

en: User Online Status Attributes
hu: Felhasználó online állapotattribútumai

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
hu: Megengedheti, hogy más felhasználók lássák az Ön elérhető állapotát és személyes információit. Kérem töltse ki azokat az információkat, amelyeket más felhasználók láthatnak Önről.

en: Message of the Day
hu: A nap üzenete

en: No Message of the Day available
hu: Nem érhető el a nap üzenete

en: There is no Message of the Day associated with this connection
hu: Nincs „nap üzenete” hozzárendelve ehhez a kapcsolathoz

en: Create New SILC Key Pair
hu: Új SILC kulcspár létrehozása

en: Passphrases do not match
hu: A jelmondatok nem egyeznek

en: Key Pair Generation failed
hu: A kulcselőállítás meghiúsult

en: Key length
hu: Kulcs hossza

en: Public key file
hu: Nyilvános kulcs fájlja

en: Private key file
hu: Személyes kulcs fájlja

en: Passphrase (retype)
hu: Jelmondat (megerősítés)

en: Generate Key Pair
hu: Kulcspár előállítása

en: Online Status
hu: Elérhető állapot

en: View Message of the Day
hu: A nap üzenetének megtekintése

en: Create SILC Key Pair...
hu: SILC kulcspár létrehozása…

en: User <I>%s</I> is not present in the network
hu: <I>%s</I> felhasználó nincs jelen a hálózatban

en: Topic too long
hu: A téma túl hosszú

en: You must specify a nick
hu: Meg kell adnia egy becenevet

en: channel %s not found
hu: %s csatorna nem található

en: channel modes for %s: %s
hu: csatorna üzemmódok a következőhöz: %s: %s

en: no channel modes are set on %s
hu: nincsenek csatorna üzemmódok beállítva a következőn: %s

en: Failed to set cmodes for %s
hu: Nem sikerült beállítani a csatorna üzemmódokat a következőhöz: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
hu: Ismeretlen parancs: %s, (talán klienshiba)

en: part [channel]:  Leave the chat
hu: part [csatorna]:  A csevegés elhagyása

en: leave [channel]:  Leave the chat
hu: leave [csatorna]:  A csevegés elhagyása

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
hu: topic [&lt;új téma&gt;]:  A téma megtekintése vagy módosítása

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
hu: join &lt;csatorna&gt; [&lt;jelszó&gt;]:  Csatlakozás csatornához ezen a hálózaton

en: list:  List channels on this network
hu: list:  Csatornák listázása ezen a hálózaton

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
hu: whois &lt;becenév&gt;:  A becenévhez tartozó információk megjelenítése

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
hu: msg &lt;becenév&gt; &lt;message&gt;:  Magánüzenet küldése a felhasználónak

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
hu: query &lt;becenév&gt; [&lt;message&gt;]:  Magánüzenet küldése a felhasználónak

en: motd:  View the server's Message Of The Day
hu: motd:  A kiszolgáló napi üzenetének megjelenítése

en: detach:  Detach this session
hu: detach:  Ezen folyamat leválasztása

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
hu: quit [message]:  Kapcsolat bontása a kiszolgálóval, egy opcionális üzenet kíséretében

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
hu: call &lt;command&gt;:  Egy silc kliensparancs meghívása

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
hu: kill &lt;becenév&gt; [-pubkey|&lt;ok&gt;]:  A „becenév” nevű felhasználó kidobása

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
hu: nick &lt;új becenév&gt;:  A becenevének módosítása

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
hu: whowas &lt;becenév&gt;:  A becenév nevű felhasználó információinak megjelenítése

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
hu: cmode &lt;csatorna&gt; [+|-&lt;módok&gt;] [paraméterek]:  Csatorna üzemmódjainak megjelenítése vagy módosítása

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
hu: cumode &lt;csatorna&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;becenév&gt;:  A becenév módjainak módosítása a csatornán

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
hu: umode &lt;felhasználói módok&gt;:  A felhasználói módjainak beállítása a hálózaton

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
hu: oper &lt;becenév&gt; [-pubkey]:  Kiszolgáló-operátori jogok kérése

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
hu: invite &lt;csatorna&gt; [-|+]&lt;becenév&gt;:  A becenév nevű felhasználó meghívása vagy a csatorna meghívási listájához/ról hozzáadása/eltávolítása

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
hu: kick &lt;csatorna&gt; &lt;becenév&gt; [megjegyzés]:  Kliens kirúgása a csatornáról

en: info [server]:  View server administrative details
hu: info [kiszolgáló]:  A kiszolgáló adminisztrációs részleteinek megjelenítése

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
hu: ban [&lt;csatorna&gt; +|-&lt;becenév&gt;]:  Kliens kitiltása a csatornáról

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
hu: getkey &lt;becenév|kiszolgáló&gt;:  A kliens vagy a kiszolgáló nyilvános kulcsának letöltése

en: stats:  View server and network statistics
hu: stats:  A kiszolgáló és a hálózat statisztikáinak megjelenítése

en: ping:  Send PING to the connected server
hu: ping:  PING küldése a kapcsolódott kiszolgálónak

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
hu: users &lt;csatorna&gt;:  Egy csatorna felhasználóit listázza ki

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
hu: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;csatorna/csatornák&gt;:  A csatorna/csatornák bizonyos felhasználóinak listázása

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
hu: SILC protokollbővítmény

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
hu: Secure Internet Live Conferencing (SILC) protokoll

en: Network
hu: Hálózat

en: Public Key file
hu: Nyilvános kulcs fájlja

en: Private Key file
hu: Személyes kulcs fájlja

en: Cipher
hu: Titkosító

en: Use Perfect Forward Secrecy
hu: Tökéletes továbbítási titkosság használata

en: Public key authentication
hu: Nyilvános kulcs hitelesítése

en: Block IMs without Key Exchange
hu: Kulcscsere nélküli azonnali üzenetváltások tiltása

en: Block messages to whiteboard
hu: Üzenetek tiltása a rajzlapra

en: Automatically open whiteboard
hu: Rajzlap automatikus megnyitása

en: Digitally sign and verify all messages
hu: Minden üzenet digitális aláírása és ellenőrzése

en: Creating SILC key pair...
hu: SILC kulcspár létrehozása…

en: Unable to create SILC key pair
hu: Nem hozható létre SILC kulcspár

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
hu: Valódi név: 	%s

en: User Name: 	%s
hu: Felhasználónév: 	%s

en: Email: 		%s
hu: E-mail: 		%s

en: Host Name: 	%s
hu: Kiszolgálónév: 	%s

en: Organization: 	%s
hu: Szervezet: 	%s

en: Country: 	%s
hu: Ország: 	%s

en: Algorithm: 	%s
hu: Algoritmus: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
hu: Kulcs hossza: 	%d bit

en: Version: 	%s
hu: Verzió: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
hu: Nyilvános kulcs ujjlenyomata:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
hu: Nyilvános kulcs blablakódja:
    %s

en: Public Key Information
hu: Nyilvános kulcs információi

en: Paging
hu: Lapozás

en: Video Conferencing
hu: Videokonferencia

en: Computer
hu: Számítógép

en: Mobile Phone
hu: Mobiltelefon

en: Terminal
hu: Terminál

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
hu: %s üzenetet küldött a rajzlapra. Meg kívánja nyitni a rajzlapot?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
hu: %s üzenetet küldött a rajzlapra a(z) %s csatornán. Meg kívánja nyitni a rajzlapot?

en: Whiteboard
hu: Rajzlap

en: No server statistics available
hu: Nincsenek elérhető kiszolgálóstatisztikák

en: Error during connecting to SILC Server
hu: Hiba a SILC kiszolgálóhoz kapcsolódás közben

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
hu: Hiba: A verziók különböznek, kérem frissítse a kliensét

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
hu: Hiba: A távoli fél nem bízik meg vagy nem támogatja az Ön nyilvános kulcsát

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
hu: Hiba: A távoli fél nem támogatja a javasolt KE csoportot

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
hu: Hiba: A távoli fél nem támogatja a javasolt titkosítót

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
hu: Hiba: A távoli fél nem támogatja a javasolt PKCS-t

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
hu: Hiba: A távoli fél nem támogatja a javasolt hash függvényt

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
hu: Hiba: A távoli fél nem támogatja a javasolt HMAC-ot

en: Failure: Incorrect signature
hu: Hiba: Nem megfelelő aláírás

en: Failure: Invalid cookie
hu: Hiba: Érvénytelen süti

en: Failure: Authentication failed
hu: Hiba: Hitelesítés sikertelen

en: Unable to initialize SILC Client connection
hu: Nem lehet előkészíteni a SILC klienskapcsolatot

en: John Noname
hu: Névtelen

en: Unable to load SILC key pair: %s
hu: Nem sikerült a SILC kulcspárt betölteni: %s

en: Unable to create connection
hu: Nem hozható létre kapcsolat

en: Unknown server response
hu: Ismeretlen kiszolgálóválasz

en: Unable to create listen socket
hu: Nem lehet létrehozni figyelőfoglalatot

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
hu: A SIP felhasználónevek nem tartalmazhatnak üreshely-karaktert vagy @ szimbólumot

en: SIP connect server not specified
hu: A SIP kapcsolatkiszolgáló nincs megadva

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
hu: SIP/SIMPLE protokollbővítmény

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
hu: A SIP/SIMPLE protokollbővítmény

en: Publish status (note: everyone may watch you)
hu: Állapot közzététele (megjegyzés: mindenki figyelheti)

en: Use UDP
hu: UDP használata

en: Use proxy
hu: Proxy használata

en: Auth User
hu: Felhasználó hitelesítése

en: Auth Domain
hu: Tartomány hitelesítése

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
hu: join &lt;szoba&gt;:  Csatlakozás csevegőszobához a Yahoo hálózatán

en: list: List rooms on the Yahoo network
hu: list: Csatornák listázása a Yahoo hálózatán

en: doodle: Request user to start a Doodle session
hu: doodle: Kérés a felhasználóhoz egy firkálási folyamat indítására

en: Yahoo ID...
hu: Yahoo azonosító…

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! Protocol Plugin
hu: Yahoo! protokollbővítmény

en: Pager port
hu: Személyhívó Port

en: File transfer server
hu: Fájlátviteli kiszolgáló

en: File transfer port
hu: Fájlátviteli port

en: Chat room locale
hu: Csevegőszoba nyelve

en: Ignore conference and chatroom invitations
hu: Konferencia- és csevegőszoba-meghívások figyelmen kívül hagyása

en: Use account proxy for HTTP and HTTPS connections
hu: Fiókproxy használata HTTP és HTTPS kapcsolatokhoz

en: Chat room list URL
hu: Csevegőszobák listájának URL címe

en: Yahoo JAPAN ID...
hu: Yahoo Japán azonosító…

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
hu: Yahoo! Japán protokollbővítmény

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
hu: %s webkamera-meghívást küldött, ami még nem támogatott.

en: Your SMS was not delivered
hu: Az SMS nem lett kézbesítve

en: Your Yahoo! message did not get sent.
hu: Az Ön Yahoo! üzenete nem lett elküldve.

en: Yahoo! system message for %s:
hu: Yahoo! rendszerüzenet %s számára:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
hu: %s visszamenőlegesen megtagadta az engedélyt, hogy felvegye őt a partnerei közé, a következő magyarázattal: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
hu: %s visszamenőlegesen megtagadta az engedélyt, hogy felvegye őt a partnerei közé.

en: Add buddy rejected
hu: Partner felvétele megtagadva

note: Some error in the received stream
en: Received invalid data
hu: Érvénytelen adatok érkeztek

note: security lock from too many failed login attempts
en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
hu: A fiók zárolva: túl sok meghiúsult bejelentkezési kísérlet. A Yahoo! weboldalára bejelentkezés talán megoldhatja ezt a problémát.

note: indicates a lock of some description
en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
hu: A fiók zárolva: Ismeretlen ok. A Yahoo! weboldalára bejelentkezés talán megoldhatja ezt a problémát.

note: indicates a lock due to logging in too frequently
en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
hu: A fiók zárolva: túl gyakran jelentkezett be. Várjon pár percet az újracsatlakozás előtt. A Yahoo! weboldalára bejelentkezés talán megoldhatja ezt a problémát.

note: username or password missing
en: Username or password missing
hu: A felhasználónév vagy jelszó hiányzik

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
hu: A Yahoo kiszolgáló ismeretlen hitelesítési eljárás használatát kérte. Valószínűleg nem fog tudni sikeresen bejelentkezni. Keressen esetleges frissítéseket a következő helyen: %s.

en: Failed Yahoo! Authentication
hu: Yahoo! hitelesítés sikertelen

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
hu: Megpróbálta mellőzni %s felhasználót, de ő rajta van a partnerlistáján. Ha az „Igen” gombra kattint, eltávolítja a listáról és mellőzni fogja a felhasználót.

en: Ignore buddy?
hu: Mellőzi a partnert?

en: Invalid username or password
hu: Érvénytelen felhasználónév vagy jelszó

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
hu: A fiók zárolva, mert túl sok bejelentkezési kísérlet hiúsult meg. Próbáljon meg bejelentkezni a Yahoo! weboldalára.

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
hu: Ismeretlen hiba: 52. Próbáljon újracsatlakozni.

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
hu: 1013-as hiba: A megadott felhasználónév érvénytelen. Ennek leggyakoribb oka, hogy az e-mail címét adta meg a Yahoo! azonosítója helyett.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
hu: Ismeretlen hibaszám: %d. A Yahoo! weboldalára bejelentkezve talán megoldhatja ezt a problémát.

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
hu: Nem sikerült a(z) %s partner hozzáadása a(z) %s csoporthoz, a(z) %s fiók kiszolgálóoldali listáján.

en: Unable to add buddy to server list
hu: Nem sikerült a partnert hozzáadni a kiszolgáló listájához

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
hu: [ Hallható %s/%s/%s.swf ] %s

en: Received unexpected HTTP response from server
hu: Váratlan HTTP válasz érkezett a kiszolgálótól

en: Lost connection with %s: %s
hu: Elveszett a kapcsolat a következővel: %s: %s

en: Unable to establish a connection with %s: %s
hu: Nem hozható létre kapcsolat a következővel: %s: %s

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
hu: Nem lehet kapcsolódni: a kiszolgáló üres választ adott vissza.

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
hu: Nem lehet kapcsolódni: a kiszolgáló válasza nem tartalmazta a szükséges információkat

en: Not at Home
hu: Nem vagyok itthon

en: Not at Desk
hu: Nem vagyok az asztalnál

en: Not in Office
hu: Nem vagyok a munkahelyemen

en: On Vacation
hu: Nyaralok

en: Stepped Out
hu: Kilépett

en: Not on server list
hu: Nincs a szerverlistán

en: Appear Online
hu: Belépettként látszik

en: Appear Permanently Offline
hu: Tartósan kilépettként látszik

en: Presence
hu: Jelenlét

en: Appear Offline
hu: Kilépettként látszik

en: Don't Appear Permanently Offline
hu: Ne látsszon tartósan kilépettként

en: Join in Chat
hu: Csatlakozás a csevegéshez

en: Initiate Conference
hu: Konferencia kezdeményezése

en: Presence Settings
hu: Jelenlét beállításai

en: Start Doodling
hu: Firkálás megkezdése

en: Select the ID you want to activate
hu: Válassza ki az aktiválandó azonosítót

en: Join whom in chat?
hu: Kihez csatlakozik a csevegésben?

en: Activate ID...
hu: Azonosító aktiválása…

en: Join User in Chat...
hu: Felhasználó csatlakoztatása csevegéshez…

en: Open Inbox
hu: Bejövő levelek megnyitása

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
hu: Nem küldhető SMS. Nem található mobilszolgáltató.

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
hu: Nem küldhető SMS. Ismeretlen mobilszolgáltató.

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
hu: Mobilszolgáltató keresése az SMS elküldéséhez.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
hu: Firkálási kérés elküldve.

en: Unable to connect.
hu: Nem lehet kapcsolódni.

en: Unable to establish file descriptor.
hu: Nem lehet a fájlleírót létrehozni.

en: %s is trying to send you a group of %d files.
hu: %s felajánlja egy %d fájlból álló csoport elküldését.

en: Write Error
hu: Írási hiba

en: IP Address
hu: IP cím

en: Yahoo! Japan Profile
hu: Yahoo! Japán profil

en: Yahoo! Profile
hu: Yahoo! profil

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
hu: Sajnáljuk, a „csak felnőtteknek szóló” tartalmat tartalmazónak jelölt profilok jelenleg nem támogatottak.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
hu: Ha meg szeretné nézni ezt a profilt, a következő hivatkozást kell megnyitnia a böngészőjében:

en: Yahoo! ID
hu: Yahoo! azonosító

en: Hobbies
hu: Hobbik

en: Latest News
hu: Legfrissebb hírek

en: Home Page
hu: Honlap

en: Cool Link 1
hu: Érdekes link 1

en: Cool Link 2
hu: Érdekes link 2

en: Cool Link 3
hu: Érdekes link 3

en: Member Since
hu: Tagság kezdete

en: Last Update
hu: Utolsó frissítés

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
hu: Ez a profil olyan nyelvű vagy formátumú, ami jelenleg nem támogatott.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
hu: A felhasználó profiljának letöltése sikertelen. Ez valószínűleg átmeneti kiszolgálóoldali hiba, kérem próbálja újra később.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
hu: Nem sikerült letölteni a felhasználó profilját. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy a felhasználó nem létezik, azonban néha a Yahoo! nem találja a felhasználó profilját. Ha tudja, hogy a felhasználó létezik, akkor kérem próbálkozzon újra később.

en: The user's profile is empty.
hu: A felhasználó profilja üres.

en: %s has declined to join.
hu: %s visszautasította a belépést.

en: Failed to join chat
hu: Nem sikerült kapcsolódni a csevegéshez

note: -6
en: Unknown room
hu: Ismeretlen szoba

note: -15
en: Maybe the room is full
hu: Esetleg tele van a szoba

note: -35
en: Not available
hu: Nem érhető el

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
hu: Ismeretlen hiba. Lehetséges, hogy ki kell lépnie és várnia kell öt percet, mielőtt újra csatlakozhatna a csevegőszobához

en: You are now chatting in %s.
hu: Jelenleg a következőben cseveg: %s.

en: Failed to join buddy in chat
hu: Partner csatlakoztatása a csevegéshez sikertelen

en: Maybe they're not in a chat?
hu: Lehet, hogy jelenleg nincsenek csevegőszobában?

en: Fetching the room list failed.
hu: A szobalista letöltése sikertelen.

en: Voices
hu: Hangok

en: Webcams
hu: Webkamerák

en: Connection problem
hu: Kapcsolathiba

en: Unable to fetch room list.
hu: Nem lehet letölteni a szobalistát.

en: User Rooms
hu: Felhasználói szobák

en: Connection problem with the YCHT server
hu: Kapcsolathiba a YCHT kiszolgálóval

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
hu: (Hiba történt az üzenet konvertálása közben. 	 Ellenőrizze a „Kódolás” beállításait a Fiókszerkesztőben)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
hu: Nem lehet a(z) %s,%s,%s csevegésbe küldeni

en: Hidden or not logged-in
hu: Láthatatlan vagy nincs bejelentkezve

en: <br>At %s since %s
hu: <br>Ennél: %s %s óta

en: Anyone
hu: Bárki

en: _Class:
hu: _Osztály:

en: _Instance:
hu: _Példány:

en: _Recipient:
hu: _Címzett:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
hu: A feliratkozási kísérlet a következőre: %s,%s,%s sikertelen

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
hu: zlocate &lt;becenév&gt;: Felhasználó keresése

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
hu: zl &lt;becenév&gt;: Felhasználó keresése

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
hu: instance &lt;példány&gt;: Beállítja az osztályhoz használandó példányt

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
hu: inst &lt;példány&gt;: Beállítja az osztályhoz használandó példányt

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
hu: topic &lt;példány&gt;: Beállítja az osztályhoz használandó példányt

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
hu: sub &lt;osztály&gt; &lt;példány&gt; &lt;címzett&gt;: Csatlakozás új csevegéshez

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
hu: zi &lt;példány&gt;: Üzenet küldése a következőnek: &lt;üzenet,<i>példány</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
hu: zci &lt;osztály&gt; &lt;példány&gt;: Üzenet küldése a következőnek: &lt;<i>osztály</i>,<i>példány</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
hu: zcir &lt;osztály&gt; &lt;példány&gt; &lt;címzett&gt;: Üzenet küldése a következőnek: &lt;<i>osztály</i>,<i>példány</i>,<i>címzett</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
hu: zir &lt;példány&gt; &lt;címzett&gt;: Üzenet küldése a következőnek: &lt;ÜZENET,<i>példány</i>,<i>címzett</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
hu: zc &lt;osztály&gt;: Üzenet küldése a következőnek: &lt;<i>osztály</i>,SZEMÉLY,*&gt;

en: Resubscribe
hu: Ismételt feliratkozás

en: Retrieve subscriptions from server
hu: Feliratkozások lekérése a kiszolgálótól

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
hu: Zephyr protokollbővítmény

en: Use tzc
hu: tzc használata

en: tzc command
hu: tzc parancs

en: Export to .anyone
hu: Exportálás .anyone-ba

en: Export to .zephyr.subs
hu: Exportálás .zephyr.subs-ba

en: Import from .anyone
hu: Importálás .anyone-ból

en: Import from .zephyr.subs
hu: Importálás .zephyr.subs-ból

en: Realm
hu: Tartomány

en: Exposure
hu: Exportálás

en: Unable to create socket: %s
hu: Nem lehet létrehozni a foglalatot: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
hu: A válasz nem dolgozható fel a HTTP proxytól: %s

en: HTTP proxy connection error %d
hu: %d HTTP proxy kapcsolathiba

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
hu: Hozzáférés megtagadva: a HTTP proxy kiszolgáló tiltja az alagutazást a(z) %d. porton

en: Error resolving %s
hu: Hiba %s feloldásakor

en: Requesting %s's attention...
hu: %s figyelmének kérése…

en: %s has requested your attention!
hu: %s a figyelmét kéri!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
hu: _Igen

en: _No
hu: _Nem

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
hu: Elfog_adás

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
hu: Nem vagyok itt

en: saved statuses
hu: mentett állapotok

en: %s is now known as %s.
hu: %s ezentúl %s néven szerepel.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
hu: %s meghívta %s felhasználót a(z) %s csevegőszobába:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
hu: %s meghívta %s felhasználót a(z) %s csevegőszobába:

en: Accept chat invitation?
hu: Elfogadja a meghívást a csevegésre?

note: Shortcut
en: Shortcut
hu: Billentyűparancs

en: The text-shortcut for the smiley
hu: A hangulatjel szöveges billentyűparancsa

note: Stored Image
en: Stored Image
hu: Tárolt kép

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
hu: Tárolt kép

en: SSL Connection Failed
hu: Az SSL kapcsolat meghiúsult

en: SSL Handshake Failed
hu: Az SSL kézfogás meghiúsult

en: SSL peer presented an invalid certificate
hu: Az SSL partner érvénytelen tanúsítványt mutatott be

en: Unknown SSL error
hu: Ismeretlen SSL hiba

en: Unset
hu: Visszaállítás

en: Do not disturb
hu: Ne zavarjanak

en: Extended away
hu: Bővített távollét

en: Feeling
hu: Hangulat

en: %s (%s) changed status from %s to %s
hu: %s (%s) megváltoztatta az állapotát (%s -> %s)

en: %s (%s) is now %s
hu: %s (%s) ezentúl %s

en: %s (%s) is no longer %s
hu: %s (%s) már nem %s

en: %s became idle
hu: %s inaktív lett

en: %s became unidle
hu: %s már nem inaktív

en: +++ %s became idle
hu: +++ %s inaktív lett

en: +++ %s became unidle
hu: +++ %s már nem inaktív

en: Calculating...
hu: Számítás…

en: Unknown.
hu: Ismeretlen.

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

en: %d day | %d days
hu[0]: %d nap
hu[1]: %d nap

en: %s, %d hour | %s, %d hours
hu[0]: %s, %d óra
hu[1]: %s, %d óra

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
hu[0]: %s, %d perc
hu[1]: %s, %d perc

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: Could not open %s: Redirected too many times
hu: %s nem nyitható meg: túl sok átirányítás

en: Unable to connect to %s
hu: Nem lehet csatlakozni a következőhöz: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
hu: Hiba %s olvasása közben: a válasz túl hosszú (%d bájtos korlát)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
hu: Nem lehet elég memóriát lefoglalni a(z) %s tartalmának tárolásához. Lehetséges, hogy a webkiszolgáló valami ártalmassal próbálkozik.

en: Error reading from %s: %s
hu: Hiba %s olvasása közben: %s

en: Error writing to %s: %s
hu: Hiba %s írása közben: %s

en: Unable to connect to %s: %s
hu: Nem lehet a következőhöz kapcsolódni: %s: %s

en:  - %s
hu:  – %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
hu: A kapcsolódást megszakította a számítógép egy másik szoftvere.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
hu: A távoli gép lezárta a kapcsolatot.

note: 10060
en: Connection timed out.
hu: A kapcsolat túllépte az időkorlátot.

note: 10061
en: Connection refused.
hu: Kapcsolat visszautasítva.

note: 10048
en: Address already in use.
hu: A cím már használatban van.

en: Error Reading %s
hu: Hiba %s olvasásakor

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
hu: Hiba történt a(z) %s olvasásakor. Ez a fájl nem lett betöltve, a régi fájl %s~ néven lett elmentve.

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
hu: Azonnali üzenetküldés AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo és más protokollok támogatásával

en: Internet Messenger
hu: Azonnali üzenetküldés

en: Pidgin Internet Messenger
hu: Pidgin üzenetküldő

note: Build the login options frame.
en: Login Options
hu: Bejelentkezés beállításai

en: Pro_tocol:
hu: _Protokoll:

en: _Username:
hu: _Felhasználó:

en: Remember pass_word
hu: E_mlékezzen a jelszóra

note: Build the user options frame.
en: User Options
hu: Felhasználói beállítások

en: _Local alias:
hu: _Helyi álnév:

en: New _mail notifications
hu: Értesítések új le_vélre

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
hu: Ezen _partnerikon használata a fiókhoz:

en: Ad_vanced
hu: Spe_ciális

en: Use GNOME Proxy Settings
hu: GNOME proxybeállítások használata

en: Use Global Proxy Settings
hu: Globális proxybeállítások használata

en: No Proxy
hu: Nincs Proxy

en: Use Environmental Settings
hu: Környezeti beállítások használata

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
hu: ha igazán közelről nézi

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
hu: láthatja a pillangók nászát

en: Proxy _type:
hu: Proxy _típusa:

en: _Host:
hu: _Gépnév:

en: Pa_ssword:
hu: Jel_szó:

en: Unable to save new account
hu: Nem menthető az új fiók

en: An account already exists with the specified criteria.
hu: Már létezik fiók a megadott feltételekkel.

en: Add Account
hu: Fiók hozzáadása

en: _Basic
hu: _Alap

en: Create _this new account on the server
hu: Ezen új fió_k létrehozása a kiszolgálón

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Protocol
hu: Protokoll

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
hu: <span size='larger' weight='bold'>Üdvözli a %s!</span>
    
    Nincsenek beállítva azonnaliüzenő-fiókjai. A %s használatának megkezdéséhez kattintson az alábbi <b>Hozzáadás</b> gombra és állítsa be első fiókját. Ha azt szeretné hogy a %s több fiókhoz csatlakozzon, kattintson újra a <b>Hozzáadás…</b> gombra és állítsa be mindet.
    
    A Partnerlista ablak <b>Fiókok -> Fiókok kezelése</b> menüpontja segítségével visszatérhet ehhez az ablakhoz fiókok hozzáadásához, szerkesztéséhez vagy eltávolításához.

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
hu: %s%s%s%s felhasználó szeretné Önt (%s) felvenni a partnerlistájára%s%s

note: Buddy List
en: Background Color
hu: Háttérszín

en: The background color for the buddy list
hu: A partnerlista háttérszíne

en: Layout
hu: Elrendezés

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
hu: A partnerlista ikonjainak, nevének és állapotának elrendezése

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
hu: Kibontott háttérszín

en: The background color of an expanded group
hu: Kibontott csoport háttérszíne

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
hu: Kibontott szöveg

en: The text information for when a group is expanded
hu: Szöveges információk kibontott csoport esetén

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
hu: Összecsukott háttérszín

en: The background color of a collapsed group
hu: Összecsukott csoport háttérszíne

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
hu: Összecsukott szöveg

en: The text information for when a group is collapsed
hu: A szöveges információk összecsukott csoport esetén

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
hu: Partner/csevegés háttérszíne

en: The background color of a contact or chat
hu: Partner vagy csevegés háttérszíne

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
hu: Partnerszöveg

en: The text information for when a contact is expanded
hu: Kibontott partner szöveges információi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
hu: Elérhető szöveg

en: The text information for when a buddy is online
hu: Elérhető partner szöveges információi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
hu: Távol szöveg

en: The text information for when a buddy is away
hu: Távol lévő partner szöveges információi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
hu: Kilépett szöveg

en: The text information for when a buddy is offline
hu: Kilépett partner szöveges információi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
hu: Ráérő szöveg

en: The text information for when a buddy is idle
hu: Ráérő partner szöveges információi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
hu: Üzenetszöveg

en: The text information for when a buddy has an unread message
hu: Olvasatlan üzenetekkel rendelkező partner szöveges információi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
hu: Üzenetszöveg (becenév említve)

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
hu: Szöveges információk, ha a csevegés olvasatlan üzeneteket tartalmaz, amelyek az Ön becenevét említik

en: The text information for a buddy's status
hu: Partner állapotának szöveges információi

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
hu[0]: Jelenleg %d %s nevű partnere van. Össze kívánja vonni ezeket?
hu[1]: Jelenleg %d %s nevű partnere van. Össze kívánja vonni ezeket?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
hu: Ezen partnerek összevonásuk után a partnerlistán egyetlen bejegyzést és egy csevegőablakot fognak használni. A partnerlista felbukkanó menüjének „Kibontás” pontjával újra szétválaszthatja őket.

en: Please update the necessary fields.
hu: Frissítse a szükséges mezőket.

en: A_ccount
hu: _Fiók

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
hu: Adja meg a megfelelő információt arról a csevegésről, amelyhez csatlakozni kíván.

en: Room _List
hu: Sz_obalista

en: _Block
hu: _Tiltás

en: Un_block
hu: _Tiltás feloldása

en: Move to
hu: Áthelyezés

en: Get _Info
hu: _Info

en: I_M
hu: Ü_zenet

en: _Audio Call
hu: _Hanghívás

en: Audio/_Video Call
hu: Hang/_videóhívás

en: _Video Call
hu: _Videóhívás

en: _Send File...
hu: _Fájl küldése…

en: Add Buddy _Pounce...
hu: _Partnerfigyelmeztetés felvétele…

en: View _Log
hu: Nap_ló megtekintése

en: Hide When Offline
hu: Elrejtés, ha nem érhető el

en: Show When Offline
hu: Megjelenítés, ha elérhető

en: _Alias...
hu: Ál_név…

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: Set Custom Icon
hu: Egyéni ikon beállítása

en: Remove Custom Icon
hu: Egyéni ikon eltávolítása

en: Add _Buddy...
hu: P_artner felvétele…

en: Add C_hat...
hu: Cse_vegés felvétele…

en: _Delete Group
hu: _Csoport törlése

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

note: join button
en: _Join
hu: _Csatlakozás

en: Auto-Join
hu: Automatikus csatlakozás

en: Persistent
hu: Állandó

en: _Edit Settings...
hu: B_eállítások szerkesztése…

en: _Collapse
hu: Összecs_ukás

en: _Expand
hu: _Kibontás

en: /Tools/Mute Sounds
hu: /Eszközök/Hangok némítása

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
hu: Jelenleg nincs bejelentkezve olyan hálózatra, amelyen felvehetné ezt a partnert.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
hu: Ismeretlen csomóponttípus

en: Please select your mood from the list
hu: Válassza ki a hangulatát a listából

en: Message (optional)
hu: Üzenet (elhagyható)

en: Edit User Mood
hu: Felhasználói hangulat szerkesztése

note: Buddies menu
en: /_Buddies
hu: /_Partnerek

en: /Buddies/New Instant _Message...
hu: /Partnerek/Új azonnal_i üzenet…

en: /Buddies/Join a _Chat...
hu: /Partnerek/_Csatlakozás csevegéshez…

en: /Buddies/Get User _Info...
hu: /Partnerek/_Felhasználó adatainak lekérése…

en: /Buddies/View User _Log...
hu: /Partnerek/Felhasználó _naplójának lekérése…

en: /Buddies/Sh_ow
hu: /Partnerek/Me_gjelenítés

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Ki_lépett partnerek

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Ür_es csoportok

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
hu: /Partnerek/Megjelenítés/_Partner részletei

en: /Buddies/Show/Idle _Times
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Inaktív i_dők

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Protokolli_konok

en: /Buddies/_Sort Buddies
hu: /Partnerek/Part_nerek rendezése

en: /Buddies/_Add Buddy...
hu: /Partnerek/_Partner felvétele…

en: /Buddies/Add C_hat...
hu: /Partnerek/Cse_vegés felvétele…

en: /Buddies/Add _Group...
hu: /Partnerek/C_soport felvétele…

en: /Buddies/_Quit
hu: /Partnerek/_Kilépés

note: Accounts menu
en: /_Accounts
hu: /_Fiókok

en: /Accounts/Manage Accounts
hu: /Fiókok/Fiókok kezelése

note: Tools
en: /_Tools
hu: /_Eszközök

en: /Tools/Buddy _Pounces
hu: /Eszközök/_Partnerfigyelmeztetések

en: /Tools/_Certificates
hu: /Eszközök/_Tanúsítványok

en: /Tools/Custom Smile_ys
hu: /Eszközök/Egyéni mosol_yok

en: /Tools/Plu_gins
hu: /Eszközök/Bő_vítmények

en: /Tools/Pr_eferences
hu: /Eszközök/_Beállítások

en: /Tools/Pr_ivacy
hu: /Eszközök/Ma_gánszféra

en: /Tools/Set _Mood
hu: /Eszközök/Ha_ngulat beállítása

en: /Tools/_File Transfers
hu: /Eszközök/_Fájlátvitelek

en: /Tools/R_oom List
hu: /Eszközök/_Szobalista

en: /Tools/System _Log
hu: /Eszközök/_Rendszernapló

en: /Tools/Mute _Sounds
hu: /Eszközök/_Hangok némítása

note: Help
en: /_Help
hu: /_Súgó

en: /Help/Online _Help
hu: /Súgó/Online _súgó

en: /Help/_Build Information
hu: /Súgó/Build _információk

en: /Help/_Debug Window
hu: /Súgó/_Hibakereső ablak

en: /Help/De_veloper Information
hu: /Súgó/_Fejlesztői információk

en: /Help/_Translator Information
hu: /Súgó/F_ordítóinformációk

en: /Help/_About
hu: /Súgó/_Névjegy

en: <b>Account:</b> %s
hu: <b>Fiók:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
hu: 
    <b>Jelenlévők:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
hu: 
    <b>Témakör:</b> %s

en: (no topic set)
hu: (nincs beállítva téma)

en: Buddy Alias
hu: Partnerálnév

en: Logged In
hu: Bejelentkezve

en: Last Seen
hu: Utoljára látszott

en: Spooky
hu: Idegroncs

en: Awesome
hu: Szuper

en: Rockin'
hu: Király

en: Total Buddies
hu: Partnerek összesen

en: Idle %dd %dh %02dm
hu: Inaktív (%d n %d ó %02d p)

en: Idle %dh %02dm
hu: Inaktív (%d ó %02d p)

en: Idle %dm
hu: Inaktív (%d p)

en: /Buddies/New Instant Message...
hu: /Partnerek/Új azonnali üzenet…

en: /Buddies/Join a Chat...
hu: /Partnerek/Csatlakozás csevegéshez…

en: /Buddies/Get User Info...
hu: /Partnerek/Felhasználó adatainak lekérése…

en: /Buddies/Add Buddy...
hu: /Partnerek/Partner felvétele…

en: /Buddies/Add Chat...
hu: /Partnerek/Csevegés felvétele…

en: /Buddies/Add Group...
hu: /Partnerek/Csoport felvétele…

en: /Tools/Privacy
hu: /Eszközök/Magánszféra

en: /Tools/Room List
hu: /Eszközök/Szobalista

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
hu[0]: %d olvasatlan üzenet %s partnertől
hu[1]: %d olvasatlan üzenet %s partnertől

en: Manually
hu: Kézi

en: By status
hu: Állapot szerint

en: By recent log activity
hu: Legutóbbi naplóaktivitás szerint

en: %s disconnected
hu: %s bontotta a kapcsolatot

en: %s disabled
hu: %s letiltva

en: Reconnect
hu: Újracsatlakozás

en: Re-enable
hu: Újraengedélyezés

en: SSL FAQs
hu: SSL FAQ-ok

en: Welcome back!
hu: Üdvözöljük újra!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
hu[0]: %d fiók letiltva, mivel bejelentkezett egy másik helyről:
hu[1]: %d fiók letiltva, mivel bejelentkezett egy másik helyről:

en: <b>Username:</b>
hu: <b>Felhasználónév:</b>

en: <b>Password:</b>
hu: <b>Jelszó:</b>

en: _Login
hu: _Bejelentkezés

en: /Accounts
hu: /Fiókok

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
hu: <span weight='bold' size='larger'>Üdvözli a %s!</span>
    
    Nincsenek engedélyezve fiókjai. A <b>Fiókok</b> ablak <b>Fiókok -> Fiókok kezelése</b> menüpontja segítségével engedélyezze azonnali üzenő fiókjait. A fiókok engedélyezése után bejelentkezhet, beállíthatja állapotát és cseveghet barátaival.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Kilépett partnerek

en: /Buddies/Show/Empty Groups
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Üres csoportok

en: /Buddies/Show/Buddy Details
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Partner részletei

en: /Buddies/Show/Idle Times
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Inaktív idők

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
hu: /Partnerek/Megjelenítés/Protokollikonok

en: Add a buddy.
hu: Partner felvétele.

en: Buddy's _username:
hu: Partner _felhasználóneve:

en: (Optional) A_lias:
hu: (Elhagyható) Ál_név:

en: Add buddy to _group:
hu: _Partner csoporthoz adása:

en: This protocol does not support chat rooms.
hu: Ez a protokoll nem támogatja a csevegőszobákat.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
hu: Jelenleg nincs bejelentkezve olyan protokollal, ami csevegésre alkalmas lenne.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
hu: Adjon meg egy álnevet és a megfelelő információt a partnerlistára felvenni kívánt csevegésről.

en: A_lias:
hu: Ál_név:

en: _Group:
hu: _Csoport:

en: Auto_join when account connects.
hu: Automatikus _csatlakozás a fiók csatlakozásakor.

en: _Remain in chat after window is closed.
hu: Csevegésben mara_dás az ablak bezárásakor.

en: Please enter the name of the group to be added.
hu: Adja meg a felvenni kívánt csoport nevét.

en: Enable Account
hu: Fiók engedélyezése

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
hu: <PurpleMain>/Fiókok/Fiók engedélyezése

en: <PurpleMain>/Accounts/
hu: <PurpleMain>/Fiókok/

en: _Edit Account
hu: _Fiók szerkesztése

en: Set _Mood...
hu: Ha_ngulat beállítása…

en: No actions available
hu: Nem állnak rendelkezésre műveletek

en: _Disable
hu: _Tiltás

en: /Tools
hu: /Eszközök

en: /Buddies/Sort Buddies
hu: /Partnerek/Partnerek rendezése

en: Type the host name for this certificate.
hu: Írja be a tanúsítványt birtokló gép nevét.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
hu: SSL kiszolgálók

en: Unknown command.
hu: Ismeretlen parancs.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
hu: A partner nem ugyanazt a protokollt használja, mint ez a csevegés.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
hu: Jelenleg nincs bejelentkezve olyan fiókkal, mellyel meghívhatná ezt a partnert.

en: Invite Buddy Into Chat Room
hu: Partner meghívása a csevegőszobába

en: _Buddy:
hu: _Partner:

en: _Message:
hu: Ü_zenet:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
hu: <h1>Társalgás %s partnerrel</h1>

en: Save Conversation
hu: Társalgás mentése

en: Un-Ignore
hu: Mellőzés visszavonása

en: Ignore
hu: Mellőzés

en: Get Away Message
hu: Távollét üzenet lekérdezése

en: Last Said
hu: Utoljára ezt mondta

en: Unable to save icon file to disk.
hu: Nem menthető lemezre az ikonfájl.

en: Save Icon
hu: Ikon mentése

en: Animate
hu: Animálás

en: Hide Icon
hu: Ikon elrejtése

en: Save Icon As...
hu: Ikon mentése másként…

en: Set Custom Icon...
hu: Egyéni ikon beállítása…

en: Change Size
hu: Méret módosítása

en: Show All
hu: Összes megjelenítése

note: Conversation menu
en: /_Conversation
hu: /_Társalgás

en: /Conversation/New Instant _Message...
hu: /Társalgás/Új azonnali ü_zenet…

en: /Conversation/Join a _Chat...
hu: /Társalgás/Csatlakozás _csevegéshez…

en: /Conversation/_Find...
hu: /Társalgás/Ker_esés…

en: /Conversation/View _Log
hu: /Társalgás/Nap_ló megtekintése

en: /Conversation/_Save As...
hu: /Társalgás/_Mentés másként…

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
hu: /Társalgás/Elő_zmények törlése

en: /Conversation/M_edia
hu: /Társalgás/Mé_dia

en: /Conversation/Media/_Audio Call
hu: /Társalgás/Média/_Hanghívás

en: /Conversation/Media/_Video Call
hu: /Társalgás/Média/_Videohívás

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
hu: /Társalgás/Média/Hang\/vi_deóhívás

en: /Conversation/Se_nd File...
hu: /Társalgás/Fájl kül_dése…

en: /Conversation/Get _Attention
hu: /Társalgás/_Figyelem kérése

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
hu: /Társalgás/_Partnerfigyelmeztetés felvétele…

en: /Conversation/_Get Info
hu: /Társalgás/_Információ lekérése

en: /Conversation/In_vite...
hu: /Társalgás/Me_ghívás…

en: /Conversation/M_ore
hu: /Társalgás/_Több

en: /Conversation/Al_ias...
hu: /Társalgás/Ál_név…

en: /Conversation/_Block...
hu: /Társalgás/_Tiltás…

en: /Conversation/_Unblock...
hu: /Társalgás/_Tiltás feloldása…

en: /Conversation/_Add...
hu: /Társalgás/_Hozzáadás…

en: /Conversation/_Remove...
hu: /Társalgás/_Eltávolítás…

en: /Conversation/Insert Lin_k...
hu: /Társalgás/_Hivatkozás beszúrása…

en: /Conversation/Insert Imag_e...
hu: /Társalgás/Ké_p beszúrása…

en: /Conversation/_Close
hu: /Társalgás/_Bezárás

note: Options
en: /_Options
hu: /_Beállítások

en: /Options/Enable _Logging
hu: /Beállítások/_Naplózás engedélyezése

en: /Options/Enable _Sounds
hu: /Beállítások/_Hangok engedélyezése

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
hu: /Beállítások/_Formázó eszköztárak megjelenítése

en: /Options/Show Ti_mestamps
hu: /Beállítások/I_dőbélyegek megjelenítése

en: /Conversation/More
hu: /Társalgás/Több

en: /Options
hu: /Beállítások

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
hu: /Társalgás

en: /Conversation/View Log
hu: /Társalgás/Napló megtekintése

en: /Conversation/Media/Audio Call
hu: /Társalgás/Média/Hanghívás

en: /Conversation/Media/Video Call
hu: /Társalgás/Média/Videohívás

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
hu: /Társalgás/Média/Hang\/videóhívás

en: /Conversation/Send File...
hu: /Társalgás/Fájl küldése…

en: /Conversation/Get Attention
hu: /Társalgás/Figyelem kérése

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
hu: /Társalgás/Partnerfigyelmeztetés felvétele…

en: /Conversation/Get Info
hu: /Társalgás/Információ lekérése

en: /Conversation/Invite...
hu: /Társalgás/Meghívás…

en: /Conversation/Alias...
hu: /Társalgás/Álnév…

en: /Conversation/Block...
hu: /Társalgás/Tiltás…

en: /Conversation/Unblock...
hu: /Társalgás/Tiltás feloldása…

en: /Conversation/Add...
hu: /Társalgás/Hozzáadás…

en: /Conversation/Remove...
hu: /Társalgás/Eltávolítás…

en: /Conversation/Insert Link...
hu: /Társalgás/Hivatkozás beszúrása…

en: /Conversation/Insert Image...
hu: /Társalgás/Kép beszúrása…

en: /Options/Enable Logging
hu: /Beállítások/Naplózás engedélyezése

en: /Options/Enable Sounds
hu: /Beállítások/Hangok engedélyezése

en: /Options/Show Formatting Toolbars
hu: /Beállítások/Formázó eszköztárak megjelenítése

en: /Options/Show Timestamps
hu: /Beállítások/Időbélyegek megjelenítése

en: User is typing...
hu: A felhasználó gépel…

en: 
    %s has stopped typing
hu: 
    %s abbahagyta a gépelést

note: Build the Send To menu
en: S_end To
hu: Kül_dés ennek

en: _Send
hu: _Küldés

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
hu: 0 személy tartózkodik a szobában

en: Close Find bar
hu: Keresősáv bezárása

en: Find:
hu: Keresés:

en: %d person in room | %d people in room
hu[0]: %d személy van a szobában
hu[1]: %d személy van a szobában

en: Stopped Typing
hu: Abbahagyta a gépelést

en: Nick Said
hu: Becenév kimondva

en: Unread Messages
hu: Olvasatlan üzenetek

en: New Event
hu: Új esemény

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
hu: clear: Törli a társalgás előzményeit.

en: Confirm close
hu: Bezárás jóváhagyása

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
hu: Olvasatlan üzenetei vannak. Biztos, hogy bezárja az ablakot?

en: Close other tabs
hu: Más lapok bezárása

en: Close all tabs
hu: Minden lap bezárása

en: Detach this tab
hu: Ezen lap leválasztása

en: Close this tab
hu: Ezen lap bezárása

en: Close conversation
hu: Társalgás bezárása

en: Last created window
hu: Utoljára létrehozott ablak

en: Separate IM and Chat windows
hu: Üzenő- és csevegőablakok elkülönítése

en: New window
hu: Új ablak

en: By group
hu: Csoport szerint

en: By account
hu: Fiók szerint

en: Find
hu: Keresés

en: _Search for:
hu: Kere_sés:

en: Save Debug Log
hu: Hibakereső napló mentése

en: Invert
hu: Invertálás

en: Highlight matches
hu: Találatok kiemelése

en: _Icon Only
hu: Csak i_kon

en: _Text Only
hu: Csak s_zöveg

en: _Both Icon & Text
hu: Ik_on és szöveg

en: Filter
hu: Szűrő

en: Right click for more options.
hu: Kattintson a jobb egérgombbal további beállításokért.

en: Level
hu: Szint:

en: Select the debug filter level.
hu: Válassza ki a hibakeresési szűrő szintjét.

en: All
hu: Minden

en: Misc
hu: Egyéb

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Error
hu: Hiba

en: Fatal Error
hu: Végzetes hiba

en: bug master
hu: hibaritkító

en: artist
hu: grafikus

en: voice and video
hu: hang és videó

en: support
hu: támogató

en: webmaster
hu: webmester

en: Senior Contributor/QA
hu: Veterán közreműködő/QA

en: win32 port
hu: win32 portolás

en: maintainer
hu: karbantartó

en: libfaim maintainer
hu: libfaim karbantartó

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
hu: hacker és kijelölt vezető

en: support/QA
hu: támogató/QA

en: original author
hu: eredeti szerző

en: lead developer
hu: vezető fejlesztő

en: Afrikaans
hu: afrikaans

en: Arabic
hu: arab

en: Assamese
hu: Asszámi

en: Belarusian Latin
hu: Fehérorosz latin

en: Bulgarian
hu: bolgár

en: Bengali
hu: bengáli

en: Bengali-India
hu: Indiai bengáli

en: Bosnian
hu: bosnyák

en: Catalan
hu: Katalán

en: Valencian-Catalan
hu: Valenciai katalán

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: German
hu: német

en: Dzongkha
hu: dzongkha

en: Greek
hu: Görög

en: Australian English
hu: Ausztrál angol

en: Canadian English
hu: Kanadai angol

en: British English
hu: Brit angol

en: Esperanto
hu: eszperantó

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Estonian
hu: észt

en: Basque
hu: Baszk

en: Persian
hu: perzsa

en: Finnish
hu: finn

en: French
hu: francia

en: Irish
hu: Ír

en: Galician
hu: galíciai

en: Gujarati
hu: gudzsaráti

en: Gujarati Language Team
hu: Gudzsarati fordítócsapat

en: Hebrew
hu: héber

en: Hindi
hu: hindi

en: Hungarian
hu: magyar

en: Armenian
hu: Örmény

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Italian
hu: olasz

en: Japanese
hu: japán

en: Georgian
hu: grúz

en: Ubuntu Georgian Translators
hu: Grúz Ubuntu fordítók

en: Kannada
hu: kannada

en: Kannada Translation team
hu: Kannada fordítócsapat

en: Korean
hu: koreai

en: Kurdish
hu: kurd

en: Lao
hu: lao

en: Macedonian
hu: macedón

en: Malayalam
hu: Malajálam

en: Mongolian
hu: Mongol

en: Marathi
hu: Maráthi

en: Malay
hu: Maláj

en: Bokmål Norwegian
hu: Norvég Bokmål

en: Nepali
hu: nepáli

en: Dutch, Flemish
hu: Holland, flamand

en: Norwegian Nynorsk
hu: Norvég Nynorsk

en: Occitan
hu: Okcitán

en: Oriya
hu: Orija

en: Punjabi
hu: Pandzsábi

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Portuguese-Brazil
hu: Brazil portugál

en: Pashto
hu: Pastu

en: Romanian
hu: román

en: Russian
hu: orosz

en: Slovak
hu: szlovák

en: Slovenian
hu: szlovén

en: Albanian
hu: albán

en: Serbian
hu: szerb

en: Sinhala
hu: Szimhala

en: Swedish
hu: svéd

en: Swahili
hu: Szuahéli

en: Tamil
hu: tamil

en: Telugu
hu: telugu

en: Thai
hu: thai

en: Turkish
hu: török

en: Ukranian
hu: Ukrán

en: Urdu
hu: urdu

en: Vietnamese
hu: vietnami

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
hu: T.M.Thanh és a Gnome-Vi csapat

en: Simplified Chinese
hu: Egyszerűsített kínai

en: Hong Kong Chinese
hu: Hongkongi kínai

en: Traditional Chinese
hu: Hagyományos kínai

en: Amharic
hu: amhara

en: Lithuanian
hu: litván

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
hu: A %s egy libpurple alapú moduláris üzenetküldő kliens, amely egyszerre több üzenetküldő szolgáltatáshoz is képes csatlakozni. A %s GTK+ használatával, C nyelven készül. A %s programot terjesztheti és/vagy módosíthatja a GPL második (vagy későbbi) változatában foglaltak alapján. A a %s program tartalmazza GPL egy példányát. A %s szerzői jogait a közreműködők birtokolják, teljes listájukat a %s forrása tartalmazza. A %s programra nem biztosítunk garanciát.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
hu: <FONT SIZE="4"><B>Hasznos erőforrások</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Weboldal</A><BR>	<A HREF="%s">Gyakran feltett kérdések</A><BR>	IRC-csatorna: #pidgin az irc.freenode.net hálózaton<BR>	XMPP konferenciaszoba: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
hu: <font size="4"><b>Elérhető más Pidgin felhasználók segítsége</b></font> a <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a> levelezőlistán<br/>Ez egy <b>nyilvános</b> levelezőlista! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archívum</a>)<br/>Nem tudunk segíteni külső protokollokkal vagy bővítményekkel kapcsolatban!<br/>Ez a lista <b>angol</b> nyelvű. Írhat más nyelven is, de a válaszok nem biztos, hogy túl hasznosak lesznek.<br/>

en: About %s
hu: A %s névjegye

en: Build Information
hu: Build információk

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
hu: %s build információi

en: Current Developers
hu: Jelenlegi fejlesztők

en: Crazy Patch Writers
hu: Őrült patch szerzők

en: Retired Developers
hu: Visszavonult fejlesztők

en: Retired Crazy Patch Writers
hu: Visszavonult őrült patch szerzők

en: %s Developer Information
hu: %s fejlesztői információi

en: Current Translators
hu: Jelenlegi fordítók

en: Past Translators
hu: Korábbi fordítók

en: %s Translator Information
hu: %s fordítóinformációi

en: _Name
hu: _Név

en: _Account
hu: _Fiók

en: Get User Info
hu: Felhasználó adatainak lekérése

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
hu: Adja meg azon partner felhasználónevét vagy álnevét, akinek az adatait meg szeretné tekinteni.

en: View User Log
hu: Felhasználó naplójának lekérése

en: Alias Contact
hu: Kapcsolat álneve

en: Enter an alias for this contact.
hu: Adjon meg egy álnevet ehhez a kapcsolathoz.

en: Enter an alias for %s.
hu: Adjon meg egy álnevet %s számára.

en: Alias Buddy
hu: Partner álneve

en: Alias Chat
hu: Csevegés álneve

en: Enter an alias for this chat.
hu: Adjon meg egy álnevet ehhez a csevegéshez.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
hu[0]: %s és %d más partnert tartalmazó kapcsolat eltávolítására készül a partnerlistájáról. Folytatni akarja?
hu[1]: %s és %d más partnert tartalmazó kapcsolat eltávolítására készül a partnerlistájáról. Folytatni akarja?

en: Remove Contact
hu: Kapcsolat eltávolítása

en: _Remove Contact
hu: _Kapcsolat eltávolítása

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
hu: A(z) %s csoport összes tagjának a(z) %s csoportba fésülésére készül. Folytatni akarja?

en: Merge Groups
hu: Csoportok összefésülése

en: _Merge Groups
hu: _Csoportok összefésülése

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
hu: A(z) %s csoport és annak összes tagja eltávolítására készül a partnerlistájáról. Folytatni akarja?

en: Remove Group
hu: Csoport törlése

en: _Remove Group
hu: _Csoport eltávolítása

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
hu: %s eltávolítására készül a partnerlistájáról. Folytatni akarja?

en: Remove Buddy
hu: Partner törlése

en: _Remove Buddy
hu: Partner _törlése

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
hu: %s csevegés eltávolítására készül a partnerlistájáról. Folytatni akarja?

en: Remove Chat
hu: Csevegés eltávolítása

en: _Remove Chat
hu: _Csevegés eltávolítása

en: Right-click for more unread messages...
hu: További olvasatlan üzenetekért kattintson a jobb egérgombbal…

en: _Change Status
hu: Álla_pot módosítása

en: Show Buddy _List
hu: P_artnerlista megjelenítése

en: _Unread Messages
hu: _Olvasatlan üzenetek

en: New _Message...
hu: Új ü_zenet…

en: _Accounts
hu: _Fiókok

en: Plu_gins
hu: Bővít_mények

en: Pr_eferences
hu: _Beállítások

en: Mute _Sounds
hu: _Hangok némítása

en: _Blink on New Message
hu: _Villogjon új üzenetkor

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Not started
hu: Nem indult el

en: <b>Receiving As:</b>
hu: <b>Fogadás mint:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
hu: <b>Fogadás partnertől:</b>

en: <b>Sending To:</b>
hu: <b>Küldés partnernek:</b>

en: <b>Sending As:</b>
hu: <b>Küldés mint:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
hu: Nincs alkalmazás beállítva az ilyen típusú fájlok megnyitására.

en: An error occurred while opening the file.
hu: Hiba történt a fájl megnyitása közben.

en: Error launching %s: %s
hu: Hiba %s indításakor: %s

en: Error running %s
hu: Hiba %s futtatásakor

en: Process returned error code %d
hu: A folyamat a következő hibakóddal tért vissza: %d

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Local File:
hu: Helyi fájl:

en: Speed:
hu: Sebesség:

en: Time Elapsed:
hu: Eltelt idő:

en: Time Remaining:
hu: Hátralévő idő:

en: Close this window when all transfers _finish
hu: Ezen _ablak bezárása az összes átvitel befejeződésekor

en: C_lear finished transfers
hu: B_efejezett átvitelek törlése

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
hu: Fájlát_vitel részletei

en: Paste as Plain _Text
hu: Beillesztés egyszerű szö_vegként

en: _Reset formatting
hu: F_ormázás törlése

en: Disable _smileys in selected text
hu: _Hangulatjelek letiltása a kijelölt szövegben

en: Hyperlink color
hu: Hiperhivatkozás színe

en: Color to draw hyperlinks.
hu: Hiperhivatkozások rajzolásához használt szín.

en: Hyperlink visited color
hu: Meglátogatott hiperhivatkozás színe

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
hu: Meglátogatott (aktivált) hiperhivatkozások rajzolásához használt szín.

en: Hyperlink prelight color
hu: Hiperhivatkozás előfényszíne

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
hu: Hiperhivatkozások rajzolásához használt szín, amikor az egér rájuk mutat.

en: Sent Message Name Color
hu: Elküldött üzenet névszíne

en: Color to draw the name of a message you sent.
hu: Elküldött üzenet nevének rajzszíne.

en: Received Message Name Color
hu: Fogadott üzenet névszíne

en: Color to draw the name of a message you received.
hu: Fogadott üzenet nevének rajzszíne.

en: "Attention" Name Color
hu: „Figyelmeztető” névszín

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
hu: Az Ön nevét tartalmazó fogadott üzenet nevének rajzszíne.

en: Action Message Name Color
hu: Műveletüzenet névszíne

en: Color to draw the name of an action message.
hu: Műveletüzenet nevének rajzszíne.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
hu: Műveletüzenet névszíne suttogott üzenethez

en: Color to draw the name of a whispered action message.
hu: Suttogott műveletüzenet nevének rajzszíne.

en: Whisper Message Name Color
hu: Suttogott üzenet névszíne

en: Color to draw the name of a whispered message.
hu: Suttogott üzenet nevének rajzszíne.

en: Typing notification color
hu: Gépelésértesítés színe

en: The color to use for the typing notification
hu: A gépelésértesítés színe

en: Typing notification font
hu: Gépelésértesítés betűkészlete

en: The font to use for the typing notification
hu: A gépelésértesítés betűkészlete

en: Enable typing notification
hu: Gépelésértesítés engedélyezése

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
hu: <span size='larger' weight='bold'>Ismeretlen fájltípus</span>
    
    Alapértelmezett PNG használata.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
hu: <span size='larger' weight='bold'>Hiba a kép mentése közben</span>
    
    %s

en: Save Image
hu: Kép mentése

en: _Save Image...
hu: Kép menté_se…

en: _Add Custom Smiley...
hu: _Egyéni hangulatjel hozzáadása…

en: Select Font
hu: Betűkészlet kiválasztása

en: Select Text Color
hu: Szöveg színének kiválasztása

en: Select Background Color
hu: Háttérszín kiválasztása

en: _Description
hu: _Leírás

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
hu: Adja meg a beszúrandó hivatkozás URL címét és leírását. A leírás opcionális.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
hu: Adja meg a beszúrandó hivatkozás URL címét.

en: Insert Link
hu: Hivatkozás beszúrása

en: _Insert
hu: Bes_zúrás

en: Failed to store image: %s
hu: A kép tárolása nem sikerült: %s

en: Insert Image
hu: Kép beszúrása

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
hu: Ez a hangulatjel letiltva, mivel már létezik egyéni hangulatjel ehhez a billentyűparancshoz:
     %s

en: Smile!
hu: Mosolyt!

en: _Manage custom smileys
hu: Egyéni hangulatjelek _kezelése

en: This theme has no available smileys.
hu: Ehhez a témához nem állnak rendelkezésre hangulatjelek.

en: _Font
hu: B_etű

en: Group Items
hu: Elemek csoportosítása

en: Ungroup Items
hu: Csoportosítás megszüntetése

en: Bold
hu: Félkövér

en: Italic
hu: Dőlt

en: Underline
hu: Aláhúzott

en: Strikethrough
hu: Áthúzott

en: Increase Font Size
hu: Betűméret növelése

en: Decrease Font Size
hu: Betűméret csökkentése

en: Font Face
hu: Betűkészlet

en: Foreground Color
hu: Előtérszín

en: Reset Formatting
hu: Formázás törlése

en: Insert IM Image
hu: Kép beszúrása

en: Insert Smiley
hu: Hangulatjel beszúrása

en: Send Attention
hu: Figyelemkérés küldése

en: <b>_Bold</b>
hu: <b>_Félkövér</b>

en: <i>_Italic</i>
hu: <i>_Dőlt</i>

en: <u>_Underline</u>
hu: <u>_Aláhúzott</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
hu: <span size='larger'>Áthúzott</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
hu: <span size='larger'>_Nagyobb</span>

en: _Normal
hu: N_ormál

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
hu: <span size='smaller'>_Kisebb</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
hu: _Betűkészlet

en: Foreground _color
hu: _Előtérszín

en: Bac_kground color
hu: _Háttérszín

en: _Image
hu: Ké_p

en: _Link
hu: _Hivatkozás

en: _Horizontal rule
hu: _Vízszintes elválasztó

en: _Smile!
hu: M_osolyt!

en: _Attention!
hu: _Figyelem!

en: Log Deletion Failed
hu: Napló törlése meghiúsult

en: Check permissions and try again.
hu: Ellenőrizze a jogosultságokat és próbálkozzon újra.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
hu: Biztos, hogy törölni akarja a(z) %s partnerrel folytatott, %s időpontban kezdődött beszélgetés naplóját?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
hu: Biztos, hogy törölni akarja a(z) %s csatornán folytatott, %s időpontban kezdődött beszélgetés naplóját?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
hu: Biztos, hogy törölni akarja a(z) %s időpontban kezdődött rendszernaplót?

en: Delete Log?
hu: Törli a naplót?

en: Delete Log...
hu: Napló törlése…

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
hu: <span size='larger' weight='bold'>Társalgás itt: %s, ekkor: %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
hu: <span size='larger' weight='bold'>Társalgás ezzel: %s, ekkor: %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
hu: A _naplómappa böngészése

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
hu: %s %s. Próbálja a „%s -h” parancsot további információkért.

en: Usage: %s [OPTION]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]…

en: DIR
hu: KÖNYVTÁR

en: use DIR for config files
hu: a KÖNYVTÁR használata a beállítófájlokhoz

en: print debugging messages to stdout
hu: hibakereső üzenetek kiírása a szabványos kimenetre

en: force online, regardless of network status
hu: elérhető kényszerítése a hálózat állapotától függetlenül

en: display this help and exit
hu: ezen súgó megjelenítése és kilépés

en: allow multiple instances
hu: több példány engedélyezése

en: don't automatically login
hu: ne jelentkezzen be automatikusan

en: NAME
hu: NÉV

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
hu: adott fiókok engedélyezése (a NÉV paraméter megadja a
                          használandó fiókok vesszőkkel tagolt listáját.
                          Enélkül csak az első fiók lesz engedélyezve.

en: X display to use
hu: Használandó X-megjelenítő

en: display the current version and exit
hu: az aktuális verzió megjelenítése és kilépés

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
hu: A %s %s összeomlott és megpróbált kiírni egy magfájlt.
    Ez a szoftver, és nem az Ön hibája miatt történt.
    
    Ha ismételten elő tudja állítani az összeomlást, akkor
    értesítse a Pidgin fejlesztőit a következő címen:
    %ssimpleticket/
    
    Győződjön meg róla, hogy megadta, mit csinált az összeomlás előtt,
    és küldje be a visszakövetésből származó magfájlt. Ha nem tudja, hogyan
    szerezze be a visszakövetést, akkor olvassa el a következő címen található
    utasításokat:
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
hu: Kilépés, mert már fut egy másik libpurple kliens.

en: _Media
hu: Méd_ia

en: _Hangup
hu: _Lerakás

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
hu: %s hang/videókapcsolatot szeretne indítani.

en: %s wishes to start a video session with you.
hu: %s videókapcsolatot szeretne indítani.

en: Incoming Call
hu: Bejövő hívás

en: _Pause
hu: _Szünet

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
hu[0]: %s %d új üzenetet kapott.
hu[1]: %s %d új üzenetet kapott.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
hu[0]: <b>%d új e-mail.</b>
hu[1]: <b>%d új e-mail.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
hu: A(z) „%s” böngészőparancs érvénytelen.

en: Unable to open URL
hu: Az URL megnyitása sikertelen

en: Error launching "%s": %s
hu: Hiba „%s” indításakor: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
hu: A „Kézi” böngészőparancsot választotta, de nem adott meg parancsot.

en: No message
hu: Nincs üzenet

en: Open All Messages
hu: Összes üzenet megnyitása

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
hu: <span weight="bold" size="larger">Levele érkezett!</span>

en: New Pounces
hu: Új partnerfigyelmeztetések

en: Dismiss
hu: Rendben

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
hu: <span weight="bold" size="larger">Üzenete érkezett!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
hu: A következő bővítmények lesznek eltávolítva.

en: Multiple plugins will be unloaded.
hu: Több bővítmény lesz eltávolítva.

en: Unload Plugins
hu: Bővítmények eltávolítása

en: Could not unload plugin
hu: Nem sikerült eltávolítani a bővítményt

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
hu: A bővítmény most nem távolítható el, de a következő indítás után letiltásra kerül.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
hu: <span foreground="red" weight="bold">Hiba: %s
    Keressen frissítést a bővítmény webhelyén.</span>

en: Author
hu: Szerző

en: <b>Written by:</b>
hu: <b>Írta:</b>

en: <b>Web site:</b>
hu: <b>Webhely:</b>

en: <b>Filename:</b>
hu: <b>Fájlnév:</b>

en: Configure Pl_ugin
hu: Bő_vítmény beállítása

en: <b>Plugin Details</b>
hu: <b>Bővítmény részletei</b>

en: Select a file
hu: Fájl kiválasztása

en: Modify Buddy Pounce
hu: Partnerfigyelmeztetés módosítása

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
hu: Kinél figyelmeztet

en: _Account:
hu: F_iók:

en: _Buddy name:
hu: _Partner neve:

en: Si_gns on
hu: Be_jelentkezik

en: Signs o_ff
hu: _Kijelentkezik

en: Goes a_way
hu: A partner _elmegy

en: Ret_urns from away
hu: Visszaté_r távollétből

en: Becomes _idle
hu: _Inaktív lesz

en: Is no longer i_dle
hu: _Már nem inaktív

en: Starts _typing
hu: Elkez_d gépelni

en: P_auses while typing
hu: _Felfüggeszti a gépelést

en: Stops t_yping
hu: _Abbahagyja a gépelést

en: Sends a _message
hu: Ü_zenetet küld

en: Ope_n an IM window
hu: Azonnali üzenőablak _megnyitása

en: _Pop up a notification
hu: Értesítés _megjelenítése

en: Send a _message
hu: Ü_zenet küldése

en: E_xecute a command
hu: Paran_cs végrehajtása

en: P_lay a sound
hu: Hang _lejátszása

en: Brows_e...
hu: _Tallózás…

en: Br_owse...
hu: _Tallózás…

en: Pre_view
hu: _Előnézet

en: P_ounce only when my status is not Available
hu: _Csak akkor figyelmeztet, ha az állapotom nem „Elérhető”

en: _Recurring
hu: _Ismétlődő

en: Pounce Target
hu: Figyelmeztetés címzettje

en: Started typing
hu: Elkezdett gépelni

en: Paused while typing
hu: Félbehagyta a gépelést

en: Signed on
hu: Bejelentkezett

en: Returned from being idle
hu: Visszatért inaktív állapotból

en: Returned from being away
hu: Visszatért távollétből

en: Stopped typing
hu: Abbahagyta a gépelést

en: Signed off
hu: Kijelentkezett

en: Became idle
hu: Inaktív lett

en: Went away
hu: Elment

en: Sent a message
hu: Üzenetet küldött

en: Unknown.... Please report this!
hu: Ismeretlen… Kérjük jelentse ezt!

en: (Custom)
hu: (Egyéni)

en: The default Pidgin sound theme
hu: Az alapértelmezett Pidgin hangtéma

en: The default Pidgin buddy list theme
hu: Az alapértelmezett Pidgin partnerlistatéma

en: The default Pidgin status icon theme
hu: Az alapértelmezett Pidgin állapotikon-téma

en: Theme failed to unpack.
hu: A téma kicsomagolása meghiúsult.

en: Theme failed to load.
hu: A téma betöltése meghiúsult.

en: Theme failed to copy.
hu: A téma másolása meghiúsult.

en: Theme Selections
hu: Témaválasztás

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
hu: Válassza ki a használni kívánt témát az alábbi listákból.
    Új témák a témalistába húzva telepíthetők.

en: Buddy List Theme:
hu: Partnerlistatéma:

en: Status Icon Theme:
hu: Állapotikon-téma:

en: Sound Theme:
hu: Hangtéma:

en: Smiley Theme:
hu: Hangulatjel-téma:

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Cl_ose conversations with the Escape key
hu: Társalgások bezárása az _Escape billentyűvel

note: System Tray
en: System Tray Icon
hu: Rendszertálca-ikon

en: _Show system tray icon:
hu: _Rendszertálca-ikon megjelenítése:

en: On unread messages
hu: Olvasatlan üzenetek esetén

en: Conversation Window
hu: Társalgási ablak

en: _Hide new IM conversations:
hu: Új társal_gások elrejtése:

en: When away
hu: Ha távol vagyok

en: Minimi_ze new conversation windows
hu: Új társalgási ablakok _minimalizálása

note: All the tab options!
en: Tabs
hu: Lapok

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
hu: Üzenetek és csevegések megjelenítése _lapokkal ellátott ablakokban

en: Show close b_utton on tabs
hu: _Bezárás gomb megjelenítése a lapokon

en: _Placement:
hu: _Elhelyezés:

en: Top
hu: Felül

en: Bottom
hu: Alul

en: Left
hu: Bal oldalon

en: Right
hu: Jobb oldalon

en: Left Vertical
hu: Balra függőlegesen

en: Right Vertical
hu: Jobbra függőlegesen

en: N_ew conversations:
hu: Új _társalgások:

en: Show _formatting on incoming messages
hu: _Formázás megjelenítése bejövő üzeneteknél

en: Close IMs immediately when the tab is closed
hu: Üzenetváltások bezárása a lap bezárása után azonnal

en: Show _detailed information
hu: _Részletes információk megjelenítése

en: Enable buddy ic_on animation
hu: Partnerikon-a_nimáció engedélyezése

en: _Notify buddies that you are typing to them
hu: Partnerek figyelmez_tetése, ha nekik gépel

en: Highlight _misspelled words
hu: _Helytelenül írt szavak kiemelése

en: Use smooth-scrolling
hu: Finom görgetés használata

en: F_lash window when IMs are received
hu: _Villanjon az ablak új üzenetek fogadásakor

en: Minimum input area height in lines:
hu: Beviteli terület minimális magassága sorokban:

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Use font from _theme
hu: A téma _betűkészletének használata

en: Conversation _font:
hu: _Társalgás betűkészlete:

en: Default Formatting
hu: Alapértelmezett formázás

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
hu: Így fog kinézni a kimenő üzenet szövege, ha olyan protokollokat használ, amelyek támogatják a formázást.

en: Cannot start proxy configuration program.
hu: Nem indítható a proxykonfigurációs program.

en: Cannot start browser configuration program.
hu: Nem indítható a böngészőkonfigurációs program.

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Use _automatically detected IP address: %s
hu: Automatikusan felismert _IP cím használata: %s

en: ST_UN server:
hu: ST_UN kiszolgáló:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
hu: <span style="italic">Például: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
hu: _Nyilvános IP:

en: Ports
hu: Portok

en: _Enable automatic router port forwarding
hu: A_utomatikus útválasztóport-átirányítás

en: _Manually specify range of ports to listen on:
hu: A figyelendő porttartomány _kézi megadása:

en: _Start:
hu: Ke_zdete:

en: _End:
hu: _Vége:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
hu: Továbbító kiszolgáló (TURN)

en: _TURN server:
hu: _TURN kiszolgáló:

en: Use_rname:
hu: _Felhasználónév:

en: Pass_word:
hu: _Jelszó:

en: Desktop Default
hu: Asztali környezet alapértelmezése

en: GNOME Default
hu: GNOME alapértelmezés

en: Manual
hu: Egyéni

en: Browser Selection
hu: Böngészőválasztás

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
hu: A böngésző beállításai a GNOME beállításaiban vannak megadva

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
hu: <b>A böngészőkonfigurációs program nem található.</b>

en: Configure _Browser
hu: Bö_ngésző beállítása

en: _Browser:
hu: _Böngésző:

en: _Open link in:
hu: Hivatk_ozás megnyitása:

en: Browser default
hu: Alapértelmezett böngésző

en: Existing window
hu: Létező ablak

en: New tab
hu: Új lap

en: _Manual:
    (%s for URL)
hu: _Kézi:
    (%s az URL-hez)

en: Proxy Server
hu: Proxy-kiszolgáló

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
hu: A proxy beállításai a GNOME beállításaiban vannak megadva

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
hu: <b>A proxykonfigurációs program nem található.</b>

en: Configure _Proxy
hu: _Proxy beállítása

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
hu: Távoli _DNS használata SOCKS4 proxykkal

en: Proxy t_ype:
hu: Proxy _típusa:

en: No proxy
hu: Nincs Proxy

en: User_name:
hu: _Felhasználónév:

en: Log _format:
hu: Napló_formátum:

en: Log all _instant messages
hu: Összes azonnali üzenet na_plózása

en: Log all c_hats
hu: Összes _csevegés naplózása

en: Log all _status changes to system log
hu: Összes állapot_változás naplózása a rendszernaplóba

en: Sound Selection
hu: Hang kiválasztása

en: Quietest
hu: Leghalkabb

en: Quieter
hu: Halkabb

en: Quiet
hu: Halk

en: Loud
hu: Hangos

en: Louder
hu: Hangosabb

en: Loudest
hu: Leghangosabb

en: _Method:
hu: Hang_rendszer kiválasztása:

en: Console beep
hu: Rendszer-hangszóró

en: No sounds
hu: Nincsenek hangok

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
hu: Hanglejátszó _parancs:
    (%s fájlnév megadásához)

en: M_ute sounds
hu: _Hangok némítása

en: Sounds when conversation has _focus
hu: Hangok lejátszása, ha a társalgás ablaka a_ktív

en: _Enable sounds:
hu: Hangok _engedélyezése:

en: V_olume:
hu: H_angerő:

en: Play
hu: Lejátszás

en: _Browse...
hu: _Tallózás…

en: _Reset
hu: _Visszaállítás

en: _Report idle time:
hu: _Inaktivitás idejének jelentése:

en: Based on keyboard or mouse use
hu: Billentyűzet vagy egér használata alapján

en: _Minutes before becoming idle:
hu: Üresjárat ennyi _perc után:

en: Change to this status when _idle:
hu: Állapot módosítása erre, _ha inaktív:

en: _Auto-reply:
hu: _Automatikus válasz:

en: When both away and idle
hu: Ha távol van és inaktív

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
hu: Állapot induláskor

en: Use status from last _exit at startup
hu: Az utolsó kilé_péskor érvényes állapot használata induláskor

en: Status to a_pply at startup:
hu: In_dításkor alkalmazandó állapot:

en: Interface
hu: Felület

en: Browser
hu: Böngésző

en: Status / Idle
hu: Állapot / Inaktív

en: Themes
hu: Témák

en: Allow all users to contact me
hu: Mindenki kapcsolatba léphet velem

en: Allow only the users on my buddy list
hu: Csak a partnerlistán szereplő felhasználók

en: Allow only the users below
hu: Csak az alábbi felhasználók:

en: Block all users
hu: Az összes felhasználó letiltása

en: Block only the users below
hu: Csak a következő felhasználók letiltása:

en: Privacy
hu: Magánszféra

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
hu: A magánszféra beállításainak módosításai azonnal életbe lépnek.

en: Set privacy for:
hu: Magánszféra beállításai ehhez:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
hu: Összes _eltávolítása

en: Permit User
hu: Felhasználó engedélyezése

en: Type a user you permit to contact you.
hu: Adjon meg egy felhasználót, aki kapcsolatba léphet Önnel.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
hu: Adja meg egy felhasználó nevét, akinek meg szeretné engedni, hogy kapcsolatba lépjen Önnel.

en: _Permit
hu: _Engedélyezés

en: Allow %s to contact you?
hu: Megengedi, hogy %s kapcsolatba lépjen Önnel?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
hu: Biztosan megengedi, hogy %s kapcsolatba lépjen Önnel?

en: Block User
hu: Felhasználó tiltása

en: Type a user to block.
hu: Adjon meg egy letiltandó felhasználót.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
hu: Adja meg a letiltani kívánt felhasználó nevét.

en: Block %s?
hu: Letiltja a következőt: %s?

en: Are you sure you want to block %s?
hu: Biztosan le akarja tiltani %s felhasználót?

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: That file already exists
hu: Ez a fájl már létezik

en: Would you like to overwrite it?
hu: Szeretné felülírni?

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: Choose New Name
hu: Új név választása

en: Select Folder...
hu: Válasszon mappát…

note: list button
en: _Get List
hu: Lista _lekérése

note: add button
en: _Add Chat
hu: Cse_vegés hozzáadása

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
hu: Biztos, hogy törölni akarja a kijelölt mentett állapotokat?

note: Use button
en: _Use
hu: _Használat

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
hu: A cím már használatban van. Használjon egyedi címet.

en: Different
hu: Eltérő

en: _Title:
hu: _Cím:

en: _Status:
hu: Áll_apot:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
hu: _Eltérő állapot használata egyes fiókokhoz

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
hu: Menté_s és használat

en: Status for %s
hu: %s állapota

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
hu: Már létezik egyéni hangulatjel ehhez: „%s”. Adjon meg másik billentyűparancsot.

en: Custom Smiley
hu: Egyéni hangulatjel

en: Duplicate Shortcut
hu: Kettőzött billentyűparancs

en: Edit Smiley
hu: Hangulatjel szerkesztése

en: Add Smiley
hu: Hangulatjel hozzáadása

en: _Image:
hu: Ké_p:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
hu: Bille_ntyűparancs szövege:

en: Smiley
hu: Hangulatjel

en: Shortcut Text
hu: Billentyűparancs szövege

en: Custom Smiley Manager
hu: Egyénihangulatjel-kezelő

en: Select Buddy Icon
hu: Válasszon partnerikont

en: Click to change your buddyicon for this account.
hu: Kattintson a fiók partnerikonjának módosításához.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
hu: Kattintson az összes fiók partnerikonjának módosításához.

en: Waiting for network connection
hu: Várakozás a hálózati kapcsolatra

en: New status...
hu: Új állapot…

en: Saved statuses...
hu: Mentett állapotok…

en: Status Selector
hu: Állapotválasztó

en: The following error has occurred loading %s: %s
hu: A következő hiba történt %s betöltése közben: %s

en: Failed to load image
hu: A kép betöltése meghiúsult

en: Cannot send folder %s.
hu: A(z) %s mappa nem küldhető el.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
hu: A(z) %s nem képes átvinni egy mappát. Az általa tartalmazott fájlokat egyenként kell elküldenie.

en: You have dragged an image
hu: Egy képet húzott be

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
hu: Elküldheti ezt a képet fájlátvitelként, beágyazhatja az üzenetbe, vagy használhatja ezen felhasználó partnerikonjaként.

en: Set as buddy icon
hu: Beállítás partnerikonként

en: Send image file
hu: Képfájl küldése

en: Insert in message
hu: Beszúrás az üzenetbe

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
hu: Be kívánja állítani partnerikonként ehhez a felhasználóhoz?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
hu: Elküldheti ezt a képet fájlátvitelként vagy használhatja ezen felhasználó partnerikonjaként.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
hu: Elküldheti ezt a képet fájlátvitelként, vagy használhatja ezen felhasználó partnerikonjaként

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
hu: Az indítóikon nem küldhető el

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
hu: Egy asztali indítóikont húzott be. Valószínűleg az indítóikon célobjektumát akarta elküldeni az indítóikon helyett.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
hu: <b>Fájl:</b> %s
    <b>Fájlméret:</b> %s
    <b>Képméret:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
hu: Partnerikon

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
hu: A(z) „%s” fájl túl nagy a következőhöz: %s. Próbálkozzon kisebb képpel.

en: Icon Error
hu: Ikonhiba

en: Could not set icon
hu: Az ikon beállítása meghiúsult

en: _Open Link
hu: _Hivatkozás megnyitása

en: _Copy Link Location
hu: _Hivatkozás helyének másolása

en: _Copy Email Address
hu: E-mail cím _másolása

en: _Open File
hu: _Fájl megnyitása

en: Open _Containing Directory
hu: _Tartalmazó könyvtár megnyitása

en: Save File
hu: Fájl mentése

en: _Play Sound
hu: H_ang lejátszása

en: _Save File
hu: Fájl m_entése

en: Do you really want to clear?
hu: Biztos, hogy törölni akarja?

en: Select color
hu: Szín kiválasztása

en: _Alias
hu: Ál_név

en: Close _tabs
hu: _Lapok bezárása

en: _Get Info
hu: Információ le_kérése

en: _Invite
hu: Meg_hívás

en: _Modify...
hu: _Módosítás…

en: _Add...
hu: Hozzá_adás…

en: _Open Mail
hu: _Levél megnyitása

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: Pidgin Tooltip
hu: Pidgin buboréksúgó

en: Pidgin smileys
hu: Pidgin hangulatjelek

en: Selecting this disables graphical emoticons.
hu: Ennek kiválasztása letiltja a grafikus hangulatjeleket.

en: none
hu: nincs

en: Small
hu: Kicsi

en: Smaller versions of the default smilies
hu: Az alapértelmezett hangulatjelek kisebb változatai

en: Response Probability:
hu: Válasz valószínűsége:

en: Statistics Configuration
hu: Statisztika beállítása

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
hu: Legnagyobb válasz-időkorlát:

en: minutes
hu: perc

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
hu: Legnagyobb utoljára-látszott különbség:

note: threshold spinner
en: Threshold:
hu: Küszöb:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
hu: Partnerelérhetőség-előrejelzés

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
hu: Partnerelérhetőség-előrejelző bővítmény.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
hu: Statisztikai információk megjelenítése a partnerek elérhetőségéről

en: Buddy is idle
hu: A partner inaktív

en: Buddy is away
hu: A partner távol

en: Buddy is "extended" away
hu: A partner „nincs a gépnél”

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
hu: A partner mozog

en: Buddy is offline
hu: A partner offline

en: Point values to use when...
hu: Pontértékek használata, ha…

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
hu: A <i>legnagyobb pontszámmal</i> rendelkező partner prioritással fog rendelkezni a kapcsolatban.

en: Use last buddy when scores are equal
hu: Az utolsó partner használata, ha a pontszámok azonosak

en: Point values to use for account...
hu: Fiókhoz használandó pontértékek…

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
hu: Kapcsolat prioritása

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
hu: Lehetővé teszi a partnerek különböző állapotaihoz rendelt értékek beállítását.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
hu: Lehetővé teszi a partnerek inaktív/távol/kilépett állapotaihoz tartozó pontértékek megváltoztatását a kapcsolatok prioritásainak számításakor.

en: Conversation Colors
hu: Társalgás színei

en: Customize colors in the conversation window
hu: A társalgási ablak színeinek testreszabása

en: Error Messages
hu: Hibaüzenetek

en: Highlighted Messages
hu: Kiemelt üzenetek

en: System Messages
hu: Rendszerüzenetek

en: Sent Messages
hu: Elküldött üzenetek

en: Received Messages
hu: Fogadott üzenetek

en: Select Color for %s
hu: Válassza ki %s színét

en: Ignore incoming format
hu: Bejövő formázás figyelmen kívül hagyása

en: Apply in Chats
hu: Alkalmazás csevegésekben

en: Apply in IMs
hu: Alkalmazás üzenetváltásokban

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
hu: Kiszolgálónév-kérés

en: Enter an XMPP Server
hu: Adjon meg egy XMPP kiszolgálót

en: Select an XMPP server to query
hu: Válassza ki a lekérdezendő XMPP kiszolgálót

en: Find Services
hu: Szolgáltatások keresése

en: Add to Buddy List
hu: Felvétel a partnerlistára

en: Gateway
hu: Átjáró

en: Directory
hu: Címtár

en: PubSub Collection
hu: PubSub gyűjtemény

en: PubSub Leaf
hu: PubSub levél

en: 
    <b>Description:</b>
hu: 
    <b>Leírás:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
hu: Szolgáltatásfeltérképezés

en: _Browse
hu: _Tallózás

en: Server does not exist
hu: A kiszolgáló nem létezik

en: Server does not support service discovery
hu: A kiszolgáló nem támogatja a szolgáltatásfeltérképezést

en: XMPP Service Discovery
hu: XMPP szolgáltatásfeltérképezés

en: Allows browsing and registering services.
hu: Lehetővé teszi szolgáltatások tallózását és regisztrálását.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
hu: Ez a bővítmény örökölt átvitelekkel történő, vagy más XMPP szolgáltatásokhoz való regisztráláshoz hasznos.

en: By conversation count
hu: Társalgások száma szerint

en: Conversation Placement
hu: Társalgás elhelyezése

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
hu: Megjegyzés: Az „Új társalgások” beállítást „Társalgások száma szerint” értékre kell állítani.

en: Number of conversations per window
hu: Társalgások száma ablakonként

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
hu: Azonnali üzenő- és csevegőablakok elkülönítése szám szerinti elhelyezésnél

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
hu: Bővített elhelyezés

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
hu: Társalgások elhelyezésének beállításai.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
hu: Ablakonkénti társalgások számának korlátozása, opcionálisan az azonnali üzenetek és csevegés elkülönítése

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
hu: Egérgesztusok beállítása

en: Middle mouse button
hu: Középső egérgomb

en: Right mouse button
hu: Jobb egérgomb

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
hu: Gesztusok _vizuális megjelenítése

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
hu: Egérgesztusok

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
hu: Egérgesztusok támogatása

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
hu: Egérgesztusok támogatása a társalgási ablakokban. A középső gomb lenyomva tartásával elvégezhető műveletek:
    
     • Lefelé húz és jobbra mozgat: zárja a társalgást.
     • Felfelé húz és balra mozgat: az előző társalgásra vált.
     • Felfelé húz és jobbra mozgat: a következő társalgásra vált.

en: Instant Messaging
hu: Azonnali üzenetküldés

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
hu: Jelöljön ki egy személyt a címjegyzékéből vagy adjon hozzá egy újat.

en: Group:
hu: Csoport:

note: "New Person" button
en: New Person
hu: Új személy

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
hu: Partner kiválasztása

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
hu: Válassza ki címjegyzékéből azt a személyt, aki megfelel ennek a partnernek vagy hozzon létre egy újat.

note: Add the expander
en: User _details
hu: F_elhasználó részletei

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
hu: _Partner összerendelése

en: Unable to send email
hu: Nem küldhető e-mail

en: The evolution executable was not found in the PATH.
hu: Az evolution végrehajtható állomány nem található a PATH változóban megadott útvonalon.

en: An email address was not found for this buddy.
hu: Nem található e-mail cím ehhez a partnerhez.

en: Add to Address Book
hu: Hozzáadás a címjegyzékhez

en: Send Email
hu: E-mail küldése

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
hu: Evolution integráció beállítása

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
hu: Jelölje ki az összes fiókot, amelyekhez a partnereket automatikusan hozzá kell rendelni.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
hu: Evolution integráció

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
hu: Integrációt biztosít az Evolutionnel.

en: Please enter the person's information below.
hu: Adja meg alább a személy adatait.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
hu: Adja meg a partner felhasználónevét és fiókjának típusát.

en: Account type:
hu: Fiók típusa:

note: Optional Information section
en: Optional information:
hu: Opcionális információk:

en: First name:
hu: Utónév:

en: Last name:
hu: Vezetéknév:

en: Email:
hu: E-mail:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
hu: GTK szignálteszt

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
hu: Ellenőrzés, hogy minden felületi szignál megfelelően működik-e.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
hu: 
    <b>Partnerjegyzet</b>: %s

en: History
hu: Előzmények

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
hu: Ikonállapot távollét esetén

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
hu: Ikonállapotba helyezi a partnerlistát és a társalgásokat, amikor távol van.

en: Mail Checker
hu: Levélfigyelő

en: Checks for new local mail.
hu: Új helyi levél érkezését ellenőrzi.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
hu: Kis dobozt ad a partnerlistához, amely megjelenik új levél érkezésekor.

en: Markerline
hu: Jelölő vonal

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
hu: Vonal húzása a társalgás új üzeneteinek jelzése érdekében.

en: Jump to markerline
hu: Ugrás a jelölő vonalra

en: Draw Markerline in
hu: Jelölő vonal húzása a következőkben:

en: _IM windows
hu: _IM ablakok

en: C_hat windows
hu: _Csevegőablakok

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
hu: Valaki egy zenei üzenetküldő munkamenetet kért. Az elfogadáshoz kattintson az MM ikonra.

en: Music messaging session confirmed.
hu: A zenei üzenetküldő munkamenet megerősítve.

en: Music Messaging
hu: Zenei üzenetküldés

en: There was a conflict in running the command:
hu: Ütközés történt a következő parancs futtatása közben:

en: Error Running Editor
hu: Hiba a szerkesztő futtatása közben

en: The following error has occurred:
hu: A következő hiba történt:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
hu: Zenei üzenetküldés beállítása

en: Score Editor Path
hu: Kottaszerkesztő útvonala

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
hu: Zenei üzenetküldő bővítmény együttműködő zeneszerzéshez.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
hu: A zenei üzenetküldő bővítmény lehetővé teszi a párhuzamos munkát több felhasználó számára ugyanazon kotta valós idejű szerkesztésével.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
hu: Figyelmeztetés

en: 	_Only when someone says your username
hu: 	_Csak ha valaki kimondja az Ön felhasználónevét

en: _Focused windows
hu: _Fókuszban lévő ablakok

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
hu: Értesítési módok

en: Prepend _string into window title:
hu: _Szöveg beszúrása az ablak címe elé:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
hu: Új üzenetek számának _beszúrása az ablak címébe

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
hu: Új üzenetek számának beszúrása az _X tulajdonságba

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
hu: „_SÜRGŐS” tipp beállítása az ablakkezelő számára

en: _Flash window
hu: _Ablak villogtatása

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
hu: _Társalgási ablak előtérbe hozása

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
hu: _Társalgási ablak megjelenítése

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
hu: Értesítés eltávolítása

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
hu: Eltávolítás, mikor a társalgás ablaka _aktívvá válik

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
hu: Eltávolítás a tá_rsalgás ablakára kattintáskor

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
hu: Eltávolítás a _társalgás ablakában történő gépeléskor

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
hu: Eltávolítás, mikor egy ü_zenet elküldésre kerül

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
hu: Eltávolítás a társalgás lapjára _váltáskor

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
hu: Üzenetértesítés

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
hu: Különböző lehetőségeket nyújt az olvasatlan üzenetekre figyelmeztetésre.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
hu: Pidgin demóbővítmény

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
hu: Példa bővítmény, ami csinál valamit - nézze meg a leírást.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
hu: Ez egy igen hasznos bővítmény, ami sok mindent csinál:
    – Megmondja, ki írta a programot amikor belép
    – Visszafordít minden bejövő szöveget
    – Üzenetet küld a partnerlistán lévő partnereinek, amikor belépnek

en: Hyperlink Color
hu: Hiperhivatkozás színe

en: Visited Hyperlink Color
hu: Meglátogatott hiperhivatkozás színe

en: Highlighted Message Name Color
hu: Kiemelt üzenet névszíne

en: Typing Notification Color
hu: Gépelésértesítés színe

en: GtkTreeView Horizontal Separation
hu: GtkTreeView vízszintes elválasztás

en: Conversation Entry
hu: Társalgás beviteli mező

en: Conversation History
hu: Társalgáselőzmények

en: Request Dialog
hu: Kérdés párbeszédablak

en: Notify Dialog
hu: Figyelmeztetés párbeszédablak

en: Select Color
hu: Válasszon színt

en: Select Interface Font
hu: Válassza ki a felület betűkészletét

en: Select Font for %s
hu: Válassza ki %s betűkészletét

en: GTK+ Interface Font
hu: GTK+ felület betűkészlete

en: GTK+ Text Shortcut Theme
hu: GTK+ szöveges gyorsbillentyű téma

en: Disable Typing Notification Text
hu: Gépelésértesítés szövegének letiltása

en: GTK+ Theme Control Settings
hu: GTK+ témavezérlés beállításai

en: Colors
hu: Színek

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Miscellaneous
hu: Egyebek

en: Gtkrc File Tools
hu: Gtkrc fájleszközök

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
hu: Beállítások kiírása ide: %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
hu: A gtkrc fájlok újraolvasása

en: Pidgin GTK+ Theme Control
hu: Pidgin GTK+ témavezérlés

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
hu: Hozzáférést biztosít az általánosan használt gtkrc beállításokhoz.

en: Raw
hu: Nyers

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
hu: Nyers adatküldésre ad lehetőséget szövegalapú protokollok számára.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
hu: Nyers adatküldésre ad lehetőséget szövegalapú protokollok számára (XMPP, MSN, IRC, TOC). Nyomja meg az „Enter” billentyűt a küldéshez. Figyelje a hibakereső ablakot.

en: You can upgrade to %s %s today.
hu: Ma frissíthet a %s %s kiadására.

en: New Version Available
hu: Új verzió érhető el

en: Later
hu: Később

en: Download Now
hu: Letöltés most

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
hu: Kiadásértesítés

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
hu: Rendszeresen ellenőrzi az új programverziók megjelenését.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
hu: Rendszeresen ellenőrzi az új verziók megjelenését és a változások naplójának segítségével értesíti a felhasználót.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
hu: Küldés gomb

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
hu: Társalgási ablak küldés gombja.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
hu: Egy Küldés gombot ad a társalgási ablak beviteli területéhez. Hasznos, ha nincs jelen fizikai billentyűzet.

en: Duplicate Correction
hu: Kettőzés javítása

en: The specified word already exists in the correction list.
hu: A megadott szó már létezik a javítási listában.

en: Text Replacements
hu: Szövegek cseréje

en: You type
hu: Ezt írja

en: You send
hu: Ezt küldi

en: Whole words only
hu: Csak teljes szavak

en: Case sensitive
hu: Kis- és nagybetű

en: Add a new text replacement
hu: Új szöveghelyettesítés felvétele

en: You _type:
hu: Ezt ír_ja:

en: You _send:
hu: Ezt _küldi:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
hu: Kis- és nagybetűk _pontos egyezése (ne jelölje be azok automatikus kezeléséhez)

en: Only replace _whole words
hu: _Csak teljes szavak cseréje

en: General Text Replacement Options
hu: Szövegcsere általános beállításai

en: Enable replacement of last word on send
hu: Az utolsó szó helyettesítésének engedélyezése küldéskor

en: Text replacement
hu: Szöveg cseréje

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
hu: A felhasználó által megadott szabályoknak megfelelően cseréli a szöveget a kimenő üzenetekben.

en: Just logged in
hu: Épp bejelentkezett

en: Just logged out
hu: Épp kijelentkezett

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
hu: Partner ikonja/
    Ismeretlen ikonja

en: Icon for Chat
hu: Csevegés ikonja

en: Ignored
hu: Mellőzve

en: Founder
hu: Alapító

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
hu: Operátor

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
hu: Féloperátor

en: Voice
hu: Hang

en: Authorization dialog
hu: Hitelesítési ablak

en: Error dialog
hu: Hibaablak

en: Information dialog
hu: Információs ablak

en: Mail dialog
hu: Levél ablak

en: Question dialog
hu: Kérdező ablak

en: Warning dialog
hu: Figyelmeztető ablak

en: What kind of dialog is this?
hu: Milyen típusú ablak ez?

en: Status Icons
hu: Állapotikonok

en: Chatroom Emblems
hu: Csevegőszoba matricái

en: Dialog Icons
hu: Ablak ikonjai

en: Pidgin Icon Theme Editor
hu: Pidgin ikontéma-szerkesztő

en: Contact
hu: Partner

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
hu: Pidgin partnerlistatéma-szerkesztő

en: Edit Buddylist Theme
hu: Partnerlista-téma szerkesztése

en: Edit Icon Theme
hu: Ikontéma szerkesztése

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
hu: Pidgin témaszerkesztő

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
hu: Pidgin témaszerkesztő.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
hu: Partnerfigyelő

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
hu: Vízszintesen gördülő partnerlista.

en: Display Timestamps Every
hu: Időbélyegek megjelenítése minden

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
hu: Időbélyeg

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
hu: iChat-stílusú időbélyeg megjelenítése

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
hu: iChat stílusú időbélyegek megjelenítése minden N percben.

en: Timestamp Format Options
hu: Időpecsét formátumbeállításai

en: _Force timestamp format:
hu: I_dőbélyeg-formátum kényszerítése:

en: Use system default
hu: Rendszer alapértelmezésének használata

en: 12 hour time format
hu: 12 órás időformátum

en: 24 hour time format
hu: 24 órás időformátum

en: Show dates in...
hu: Dátumok megjelenítése…

en: Co_nversations:
hu: _Társalgások:

en: For delayed messages
hu: Késleltetett üzenetekhez

en: For delayed messages and in chats
hu: Késleltetett üzenetekhez és csevegésekhez

en: _Message Logs:
hu: Ü_zenetnaplók:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
hu: Üzenet időpecsét-formátumok

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
hu: Az üzenet időpecsét-formátumok testreszabása.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
hu: Ez a bővítmény lehetővé teszi a felhasználó számára a társalgási és naplóüzenetek időpecsét-formátumainak testreszabását.

en: Audio
hu: Hang

en: Video
hu: Videó

en: Output
hu: Kimenet

en: _Plugin
hu: _Bővítmény

en: _Device
hu: _Eszköz

en: Input
hu: Bemenet

en: P_lugin
hu: Bő_vítmény

en: D_evice
hu: _Eszköz

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
hu: Hang/videobeállítások

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
hu: Mikrofon és webkamera beállítása.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
hu: Mikrofon- és webkamera-beállítások megadása hang- és videohívásokhoz.

en: Opacity:
hu: Átlátszatlanság:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
hu: IM társalgási ablakok

en: _IM window transparency
hu: _IM ablak átlátszósága

en: _Show slider bar in IM window
hu: C_súszka megjelenítése az IM ablakban

en: Remove IM window transparency on focus
hu: IM ablak átlátszóságának eltávolítása, ha fókuszt kap

en: Always on top
hu: Mindig legfelül

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
hu: Partnerlista-ablak

en: _Buddy List window transparency
hu: _Partnerlista-ablak átlátszósága

en: Remove Buddy List window transparency on focus
hu: Partnerlista-ablak átlátszóságának eltávolítása, ha fókuszt kap

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
hu: Átlátszóság

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
hu: Változtatható átlátszóság a partnerlistához és a társalgásokhoz.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
hu: Ez a bővítmény lehetővé teszi változó alfa átlátszóság beállítását a társalgás és a partnerlista ablakában.
    
    * Megjegyzés: A bővítményhez Win2000 vagy újabb szükséges.

note: Autostart
en: Startup
hu: Indítás

en: _Start %s on Windows startup
hu: A %s indítá_sa a Windows indulásakor

en: Allow multiple instances
hu: Több példány engedélyezése

en: _Dockable Buddy List
hu: _Dokkolható partnerlista

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
hu: _Partnerlista-ablak mindig felül:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
hu: Csak ha dokkolt

en: Windows Pidgin Options
hu: A windowsos Pidin beállításai

en: Options specific to Pidgin for Windows.
hu: A windowsos Pidginre jellemző beállítások.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
hu: A windowsos Pidginre jellemző beállításokat biztosít, mint például a partnerlista dokkolása.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
hu: <font color='#777777'>Kijelentkezve.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
hu: XMPP konzol

en: Account:
hu: Fiók:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
hu: <font color='#777777'>Nincs csatlakoztatva az XMPP-hez</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
hu: Nyers XMPP mondatok küldése és fogadása.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
hu: Ez a bővítmény XMPP kiszolgálókban vagy kliensekben végzett hibakereséshez hasznos.

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
hu: A $(^Name) a GNU General Public License (GPL) alatt kerül terjesztésre. Az itt olvasható licenc csak tájékoztatási célt szolgál. $_CLICK

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
hu: A Pidgin által használt, többplatformos GUI eszközkészlet

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
hu: Jelenleg fut a Pidgin egy példánya. Lépjen ki a Pidginból és azután próbálja újra.

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
hu: Pidgin fájlok és dll-ek

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
hu: Start Menü bejegyzés létrehozása a Pidginhez

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
hu: Parancsikon létrehozása a Pidginhez az asztalon

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
hu: Hibakeresési szimbólumok (összeomlások bejelentéséhez)

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
hu: Asztal

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
hu: Hiba a GTK+ futtatókörnyezet ($R2) letöltésekor.$\rEz a Pidgin működéséhez szükséges; ha az újrapróbálkozás meghiúsul, akkor használja az offline telepítőt a http://pidgin.im/download/windows/ címről.

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
hu: Hiba a hibakeresési szimbólumok telepítésekor ($R2).$\rHa az újrapróbálkozás meghiúsul, akkor használja az offline telepítőt a http://pidgin.im/download/windows/ címről.

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
hu: Hiba a helyesírás-ellenőrző telepítésekor. ($R3).$\rHa az újrapróbálkozás meghiúsul, akkor saját kezűleg is telepítheti a http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation címen található utasítások szerint.

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
hu: GTK+ futtató környezet (szükséges, ha nincs jelen)

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
hu: Fordítások

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
hu: Tovább >

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
hu: Pidgin azonnali üzenő kliens (szükséges)

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which doesn't appear to be already present).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
hu: A Pidgin egy kompatibilis GTK+ futtatókörnyezet meglétét igényli (úgy tűnik, ez nincs jelen).$\rBiztos benne, hogy kihagyja a GTK+ futtatókörnyezet telepítését?

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
hu: Parancsikonok

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
hu: Parancsikonok a Pidgin indításához

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
hu: Helyesírás-ellenőrzés támogatása

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
hu: Start Menü

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
hu: Helyesírás-ellenőrzés támogatása. (Internetkapcsolat szükséges a telepítéshez)

en: The installer is already running.
hu: A telepítő már fut.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
hu: Az eltávolító nem találta a Pidgin registry bejegyzéseket.$\rValószínüleg egy másik felhasználó telepítette az alkalmazást.

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
hu: URI kezelők

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
hu: A Pidgin jelenleg telepített változata nem távolítható el. Az új verzió a jelenleg telepített verzió eltávolítása nélkül kerül telepítésre.

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
hu: A Pidgin weboldalának felkeresése

en: You do not have permission to uninstall this application.
hu: Nincs jogosultsága az alkalmazás eltávolításához.
