Gaim 0.9.20 - en to fr translation catalogue (759 entries)

en: Auto-login
fr: Connection Automatique

en: New...
fr: Nouveau...

en: Away
fr: Absent

en: Back
fr: De Retour

en: Signoff
fr: Déconnexion

en: Mute Sounds
fr: Sons Muets

en: Accounts
fr: Accomptes

en: About
fr: A Propos

en: Docklet Configuration
fr: Configuration du Docklet

note: toggle = gtk_check_button_new_with_mnemonic(_("_Automatically show buddy list on sign on")); gtk_toggle_button_set_active(GTK_TOGGLE_BUTTON(toggle), blist_options & OPT_BLIST_APP_BUDDY_SHOW); g_signal_connect(G_OBJECT(toggle), "clicked", G_CALLBACK(docklet_toggle_blist_show), NULL); gtk_box_pack_sta
en: _Hide new messages until docklet is clicked
fr: Cacher les nouveaux messages jusqu'à ce que le docklet soit cliqué

en: Tray Icon
fr: Icone de Notification

en: Buddy Chat
fr: Chat

en: Chat Rooms
fr: Salons de Discussion

en: Refresh
fr: Rafraichir

note: buttons
en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Enlever

en: List of available chats
fr: Liste des chats disponibles

en: List of subscribed chats
fr: Liste des chats souscris

en: Gnome Stock Ticker Properties
fr: Proprietés do Prompteur Financier Gnome

en: Update Frequency in min
fr: Fréquence de Rafraîchissement en min

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
fr: Saisissez des symboles délimitant avec "+" dans la boite suivante

note: OUTPUT FORMAT and SCROLL DIRECTION
en: Check this box to display only symbols and price:
fr: Vérifier que cette boite affiche seulement les symboles et les prix :

en: Check this box to scroll left to right:
fr: Vérifier que cette boite défile de gauche à droite

en: (No
fr: (Non

en: Change
fr: Changer

en: Available
fr: Disponible

en: Available for friends only
fr: Disponible pour les amis seulement

en: Away for friends only
fr: Absent pour les amis seulement

en: Invisible for friends only
fr: Invisible pour les amis seulement

en: Unavailable
fr: Non disponible

en: Unable to resolve hostname.
fr: Incapable de résoudre le nom de l'hote

en: Unable to connect to server.
fr: Incapable de se connecter au server

en: Invalid response from server.
fr: Réponse invalide du serveur

en: Error while reading from socket.
fr: Erreur à la lecture du socket

en: Error while writing to socket.
fr: Erreur à l'écriture du socket

en: Authentication failed.
fr: Echec de l'authentification

en: Unknown Error Code.
fr: Code d'Erreur Inconnu

en: Could not connect
fr: Ne peut se connecter

en: Unable to read socket
fr: Incapable de lire le socket

en: Unable to connect.
fr: Incapable de se connecter

en: Reading data
fr: Lecture de données

en: Balancer handshake
fr: poignée de main

en: Reading server key
fr: Lecture de la clé du serveur

en: Exchanging key hash
fr: Echange de la clé de hashage

en: Critical error in GG library
fr: Erreur Critique dans la bibliothèque GG

en: Connect to %s failed
fr: Connection à %s échouée

en: Unable to ping server
fr: Impossible de pinger le server

en: Send as message
fr: Envoyer comme message

en: Looking up GG server
fr: Résolution du serveur GG

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
fr: l'UIN Gadu-Gadu spécifié est invalide

en: You are trying to send a message to an invalid Gadu-Gadu UIN.
fr: Vous essayez d'envoyer un message a un UIN Gadu-Gadu invalide

en: Couldn't get search results
fr: Ne peut obtenir les resultats de la recherche

en: Gadu-Gadu Search Engine
fr: Moteur de Recherche de Gadu-Gadu

en: Active
fr: Actif

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: First name
fr: Prénom

en: Second Name
fr: Nom

en: Nick
fr: Pseudonyme

en: Birth year
fr: Année de naissance

en: Sex
fr: Sexe

note: Line 5
en: City
fr: Ville

en: There is no Buddy List stored on the Gadu-Gadu server.
fr: Il n'y a pas de liste de contacts stoquée sur le serveur Gadu-Gadu

en: Couldn't Import Buddy List from Server
fr: Ne Peut Importer la Liste de Contacts depuis le Serveur

en: Buddy List successfully transferred to Gadu-Gadu server
fr: Liste de contacts transférée sur le serveur avec succès

en: Couldn't transfer Buddy List to Gadu-Gadu server
fr: Ne peut transferer la Liste de Contacts sur le Serveur

en: Buddy List successfully deleted from Gadu-Gadu server
fr: Liste de contacts effacée du serveur avec succès

en: Couldn't delete Buddy List from Gadu-Gadu server
fr: Ne peut effacer la Liste de Contacts du Serveur

en: Password changed successfully
fr: Changement de mot de passe effectué

en: Password couldn't be changed
fr: Le mot de passe ne peut etre changé

en: Error communicating with Gadu-Gadu server
fr: Erreur de communication avec le server Gadu-Gadu

en: Gaim was unable to complete your request due to a problem communicating with the Gadu-Gadu HTTP server.  Please try again later.
fr: Gaim n'a pas pu effectuer votre requête à cause d'un problème de communication
    avec le server HTTP Gadu-Gadu. Veuillez réessayer plus tard.

en: Unable to import Gadu-Gadu buddy list
fr: Impossible d'importer la liste de contact Gadu-Gadu

en: Gaim was unable to connect to the Gadu-Gadu buddy list server.  Please try again later.
fr: Gaim n'a pas pu de connecter au serveur de liste de contact Gadu-Gadu. Veuillez 
    réessayer plus tard

en: Couldn't export buddy list
fr: Ne peut exporter la liste de contacts

en: Gaim was unable to connect to the buddy list server.  Please try again later.
fr: Gaim n'a pas pau se connecter au serveur de liste de contact. Veuillez réessayer plus tard.

en: Unable to delete Gadu-Gadu buddy list
fr: Impossible de supprimer la liste de contact Gadu-Gadu

en: Unable to access directory
fr: Impossible d'acceder au repertoire

en: Unable to change Gadu-Gadu password
fr: Impossible de changer le mot de passe Gadu-Gadu

en: Directory Search
fr: Recherche dans l'annuaire

note: } else if (!strcmp(act, _("Set Dir Info"))) { show_set_dir(gc);
en: Change Password
fr: Changer de Mot de Passe

en: Import Buddy List from Server
fr: Importer la Liste de Contacts depuis le Serveur

en: Export Buddy List to Server
fr: Exporter la Liste de Contacts sur le Serveur

en: Delete Buddy List from Server
fr: Effacement de la Liste de Contacts sur le Serveur

en: Unable to access user profile.
fr: Impossible d'Acceder au Profile Utilisateur.

en: Nick:
fr: Pseudo:

en: Gadu-Gadu User
fr: Utilisateur de Gadu-Gadu

en: Gaim encountered an error communicating with the ICQ server.
fr: Gaim a Rencontré un Problème de Communication avec le Serveur ICQ

en: Cancel
fr: Annuler

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Refuser

en: Send message through server
fr: Envoyer le message par le serveur

en: Get Info
fr: Obtenir des Informations

en: DCC Chat with %s closed
fr: Connection directe avec %s fermée

en: No topic is set
fr: Aucun sujet défini

en: <B>%s has changed the topic to: %s</B>
fr: <B>%s a changé le sujet pour: %s</B>

en: IRC Operator
fr: Opérateur IRC

note: ERR_NOSUCHNICK
en: No such nick/channel
fr: Aucun Pseudo/Canal Correspondant

en: IRC Error
fr: Erreur IRC

note: ERR_NOSUCHSERVER
en: No such server
fr: Pas de serveur correspondant.

note: ERR_NONICKNAMEGIVEN
en: No nickname given
fr: Pas de pseudonyme donné

en: That nick is already in use.  Please enter a new nick
fr: Ce Pseudonyme est déjà Utilisé. Veuillez Entrer un Nouveau Pseudo

en: Connect
fr: Connecté.

en: Unable to write
fr: Impossible d'écrire

en: You have been kicked from %s: %s
fr: Vous avez été expulsé de %s : %s

en: Kicked by %s: %s
fr: Expulsé par %s: %s

en: CTCP UserInfo
fr: Obtenir les Informations Utilisateur

en: Topic for %s is %s
fr: Le sujet de %s est %s

en: You have left %s
fr: Vous avez quitté %s

en: Channel:
fr: Canal:

en: Password:
fr: Mot de Passe:

en: DCC Chat
fr: Chat (Connection Directe)

en: Unable to change password.
fr: Impossible de changer le mot de passe

en: Unable to change password
fr: Impossible de changer le mot de passe

en: The new password you entered is the same as your current password.  Your password remains the same.
fr: Le nouveau mot de passe entré est le même que l'ancien. Votre mot
    de passe reste donc inchangé.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Online
fr: En Ligne

en: Extended Away
fr: Absent depuis longtemps

en: Do Not Disturb
fr: Ne Pas Déranger

en: Jabber Error %s
fr: Erreur Jabber %s

en: Error %s: %s
fr: Erreur %s: %s

en: Unknown Error in presence
fr: Code d'Erreur Inconnu

en: The user %s wants to add you to their buddy list.
fr: L'utilisateur %s veut vous ajouter a sa liste d'amis

en: No such user.
fr: Pas d'utilisateur correspondant.

en: Buddies
fr: Contacts

en: Authenticating
fr: Authentication

en: Unknown login error
fr: Erreur de Connection Inconnue

en: Password successfully changed.
fr: Changement de mot de passe effectué

en: Connection lost
fr: Connection Perdu

en: Unable to connect
fr: Impossible de se connecter

en: Connected
fr: Connecté.

en: Requesting Authentication Method
fr: Requête de la méthode d'authentifcation

note: we have no chats yet
en: Connecting
fr: Connection

en: Jabber Error
fr: Erreur de Jabber

en: Room:
fr: Salle:

en: Server:
fr: Serveur

en: Handle:
fr: Gestionaire:

en: Unable to join chat
fr: Impossible de joindre la discussion

en: Chats
fr: Discussions

en: View Error Msg
fr: Voir les messages d'erreur

en: Get Away Msg
fr: Obtenir le Message d'Absence

en: Un-hide From
fr: Décaché de

en: Temporarily Hide From
fr: Temporairement Caché de

en: Remove From Roster
fr: Supprimer de la Liste

en: Cancel Presence Notification
fr: Annuler la Notification de Présence

en: Full Name
fr: Nom Complet

en: Family Name
fr: Nom de Famille

en: Given Name
fr: Nom Donné

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Street Address
fr: Rue

en: Extended Address
fr: Rue (suite)

en: Locality
fr: Localité

en: Region
fr: Région

en: Postal Code
fr: Code Postal

note: Line 7
en: Country
fr: Pays

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Organization Name
fr: Nom de la companie

en: Organization Unit
fr: Département

en: Title
fr: Titre

en: Role
fr: Rôle

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable
fr: Tout les champs sont optionnels. Entrez uniquement les informations que vous desirez

en: User Identity
fr: Identité de l'utilisateur

en: Gaim - Edit Jabber vCard
fr: Gaim - Editez la carte de visite Jabber

en: Server Registration successful!
fr: Enregistrement auprès du serveur réussi

en: Unknown registration error
fr: Erreur d'enregistrement inconnue

en: Set User Info
fr: Editer les Informations Utilisateur

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
fr: Erreur de Syntaxe (probablement un bug de Gaim)

en: Invalid Parameter (probably a Gaim bug)
fr: Paramètre Invalide (probablement un bug de Gaim)

en: Invalid User
fr: Utilisateur invalide

en: Already Login
fr: Déjà loggé

en: Invalid Username
fr: Nom d'utilisateur invalide

en: Invalid Friendly Name
fr: Nom amical invalide

en: List Full
fr: Liste complète

en: Already there
fr: Déjà là

en: Not on list
fr: Pas sur la liste

en: User is offline
fr: Utilisateur est hors-ligne

en: Already in the mode
fr: Déjà dans le mode

en: Already in opposite list
fr: Déjà dans la liste opposée

en: Switchboard failed
fr: Echec

en: Notify Transfer failed
fr: Notification de transfert échoué

en: Required fields missing
fr: Remplissez les champs requis

en: Not logged in
fr: Pas connecté.

en: Internal server error
fr: Erreur interne au serveur

en: Database server error
fr: Erreur avec le serveur de base de données

en: File operation error
fr: Erreur de manipulation de fichier

en: Memory allocation error
fr: Erreur d'allocation mémoire

en: Server busy
fr: Serveur occupé

en: Server unavailable
fr: Serveur indisponible

en: Peer Notification server down
fr: Notification du serveur distant est down

en: Database connect error
fr: Erreur lors de la conection à la base de données

en: Server is going down (abandon ship)
fr: Le serveur va s'éteindre (abandonnez le navire)

en: Error creating connection
fr: Erreur à l'ouverture de la connexion

en: Session overload
fr: Surcharge de session

en: User is too active
fr: L'utilisateur est déjà actif

en: Too many sessions
fr: Trop de sessions

en: Not expected
fr: non excepté

en: Bad friend file
fr: Mauvais fichier d'ami

en: Authentication failed
fr: Echec de l'authentification

en: Not allowed when offline
fr: Impossible lorsque déconnecté

en: Not accepting new users
fr: N'accepte plus de nouveaux utilisateurs

en: User unverified
fr: Utilisateur non vérifié

en: Unknown Error Code
fr: Code d'Erreur Inconnu

en: An MSN message may not have been received.
fr: Un message MSN peut ne pas avoir été reçu.

en: Gaim was unable to send an MSN message
fr: Gaim n'a pas réussi a envoyer le message MSN

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
fr: L'utilisateur %s (%s) veut ajouter %s a sa liste d'amis.

en: Unable to write to server
fr: Incapable de se connecter au server

en: The user %s (%s) wants to add you to their buddy list
fr: L'utilisateur %s (%s) veut vous ajouter a sa liste

en: You have been disconnected. You have signed on from another location.
fr: Vous avez été déconnecté, vous vous êtes connecté depuis un autre endroit

en: Error transfering
fr: Erreur de tranfert

en: Error reading from server
fr: Erreur à la lecture du socket

en: Unable to connect to Notification Server
fr: Incapable de se connecter au server

en: Unable to talk to Notification Server
fr: Incapable de se connecter au server

en: Protocol not supported
fr: Protocol non supporté

en: Unable to request INF
fr: INF, requête impossible

en: Unable to login using MD5
fr: Impossible de se connecter en utilisant MD5(encryption)

en: Unable to send USR
fr: Impossible d'envoyer l'USR

en: Requesting to send password
fr: Demande pour envoyer le mot de passe

en: Unable to send password
fr: Incapable d'envoyer le mot de passe

en: Password sent
fr: Mot de passe envoyé

en: Unable to transfer
fr: Impossible de transférer

en: Unable to parse message
fr: Impossible d'interpreter le message

en: Synching with server
fr: Synchronisation avec le serveur

en: Away From Computer
fr: Eloigné de l'ordinateur

en: Be Right Back
fr: Revient dans quelques minutes

en: Busy
fr: Occupé

en: On The Phone
fr: Au téléphone

en: Out To Lunch
fr: Parti(e) manger

en: Hidden
fr: Caché

en: Be right back
fr: Revient dans quelques minutes

en: Away from the computer
fr: Eloigné de l'ordinateur

en: On the phone
fr: Au téléphone

en: Out to lunch
fr: Parti(e) manger

en: Idle
fr: Inactif

en: Reset friendly name
fr: Remettez à l'état initial le nom

en: New MSN friendly name too long.
fr: Le nouveau surnom MSN est trop long.

en: Set Friendly Name
fr: Modifier le surnom

en: Set Friendly Name:
fr: Modifier le surnom

en: Reset All Friendly Names
fr: Remettez à l'état initial tout les noms

en: An MSN screenname must be in the form "user@server.com".  Perhaps you meant %s@hotmail.com.  No changes were made to your allow list.
fr: Un identifiant MSN doit être de la forme \"utilisateur@serveur.com\". Peut-être 
    vouliez-vous écrire %s@hotmail.com. Aucun changement n'a été effectué à votre liste d'autorisation

en: Invalid MSN screenname
fr: Identifiant MSN invalide

en: Join what group:
fr: Joindre quel groupe:

en: Invalid error
fr: Erreur invalide

en: Invalid SNAC
fr: SNAC invalide

en: Service unavailable
fr: Service indisponible

en: Service not defined
fr: Service non défini

en: Obsolete SNAC
fr: SNAC obsolète

en: Not supported by host
fr: Pas supporté par l'hôte

en: Not supported by client
fr: Pas supporté par le client

en: Refused by client
fr: Refusé par le client

en: Reply too big
fr: Réponse trop grande

en: Responses lost
fr: Réponse perdue

en: Request denied
fr: Réponse non autorisée

en: Insufficient rights
fr: Droits insuffisants

en: User temporarily unavailable
fr: L'utilisateur est temporairement indisponible.

en: No match
fr: Pas de correspondance

en: List overflow
fr: Dépassement de liste

en: Request ambiguous
fr: Requête ambigüe

en: Queue full
fr: Tampon plein

en: Direct IM with %s closed
fr: Connection directe avec %s fermée

en: Direct IM with %s failed
fr: Connection directe avec %s echoué

en: connection error (rend)
fr: erreur à la connection(rend)

en: major connection error
fr: erreur majeure à la connection!

en: Disconnected.
fr: Déconnecté.

en: You have been disconnected from chat room %s.
fr: Vous avez été déconnecté de la salle du Chat %s.

en: Chat is currently unavailable
fr: Le Chat est actuellement inaccessible.

en: Couldn't connect to host
fr: incapable de se connecter à l'hôte

en: Password sent, waiting for response
fr: Mot de passe envoyé, en attente de réponse

en: internal connection error
fr: erreur interne de connection

en: Unable to login to AIM
fr: Impossible de se connecter à AIM

en: Signon: %s
fr: Connection: %s

en: Signed off.
fr: Déconnecté.

en: Could Not Connect
fr: Ne peut se Connecter

en: Connection established, cookie sent
fr: Connection établie, cookie envoyé

note: Incorrect nick/password
en: Incorrect nickname or password.
fr: Pseudonyme ou Mot de Passe incorrect.

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
fr: Votre accompte est actuellement suspendu

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
fr: Le service \"AOL instant messager\" est temporairement indisponible.

note: connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Vous vous êtes connecté/déconnecté trop fréquemment. Attendez 10 minutes et Réessayez. Si vous continuez d'essayer, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
fr: La version du client que vous utilisez est trop ancienne. Veillez la mettre à jour: %s

en: Authentication Failed
fr: Echec de l'Authentication

en: Internal Error
fr: Erreur Interne

en: Gaim was Unable to get a valid AIM login hash.
fr: Gaim n'a pas réussi à obtenir un login AIM valide.

en: Gaim was Unable to get valid login hash.
fr: Gaim n'a pas réussi à obtenir un login valide

en: Direct IM with %s established
fr: Connection directe avec %s établie

en: Transfer timed out
fr: Notification de transfert échoué

en: File transfer aborted
fr: Transfert de fichier échoué

en: The user %lu wants to add you to their buddy list for the following reason: %s
fr: L'utilisateur %s veut vous ajouter a sa liste d'amis pour la raison suivante : %s

en: No reason given.
fr: Aucune raison donnée

en: Authorization Request
fr: Authorisation exigée

en: The user %lu has denied your request to add them to your contact list for the following reason:
    %s
fr: L'utilisateur %lu a refusé votre requete de s'ajouter à votre liste de contact pour la raison suivante:
    %s

en: ICQ authorization denied.
fr: Authorisation ICQ refusée

note: Someone has granted you authorization
en: The user %lu has granted your request to add them to your contact list.
fr: L'utilisateur %lu a accordé votre requete de le rajouter à votre liste de contact.

en: Do you want to add this contact to your Buddy List?
fr: Voulez vous ajouter ce contact à votre liste ?

en: You missed %d message from %s because it was invalid.
fr: Vous avez raté %d message de %s car il etait invalide.

en: You missed %d messages from %s because they were invalid.
fr: Vous avez raté %d messages de %s car ils etaient invalides.

en: You missed %d message from %s because it was too large.
fr: Vous avez raté %d message de %s car il etait trop volumineux.

en: You missed %d messages from %s because they were too large.
fr: Vous avez raté %d messages de %s car ils etaient trop volumineux.

en: You missed %d message from %s because the rate limit has been exceeded.
fr: Vous avez raté %d message de %s car le quota limite a été dépassé.

en: You missed %d messages from %s because the rate limit has been exceeded.
fr: Vous avez raté %d messages de %s car le quota limite a été dépassé.

en: You missed %d message from %s because it was too evil.
fr: Vous avez raté %d message de %s car il a été trop méchant(?).

en: You missed %d messages from %s because they are too evil.
fr: Vous avez raté %d messages de %s car ils ont été trop méchants(?).

en: You missed %d message from %s because you are too evil.
fr: Vous avez raté %d message de %s car vous avez été trop méchant(?).

en: You missed %d messages from %s because you are too evil.
fr: Vous avez raté %d messages de %s car vous avez été trop méchant(?).

en: You missed %d message from %s for unknown reasons.
fr: Vous avez raté %d message de %s pour des raisons inconnues.

en: You missed %d messages from %s for unknown reasons.
fr: Vous avez raté %d messages de %s pour des raisons inconnues.

en: SNAC threw error: %s
fr: SNAC a envoyé l'erreur: %s

en: Unknown error
fr: Erreur Inconnue

en: No reason was given.
fr: Aucune raison donnée

note: Data is assumed to be the destination sn.
en: Your message to %s did not get sent:
fr: Votre message vers %s n'a pas été envoyé: %s

en: User information for %s unavailable:
fr: Les Informations sur l'utilisateur %s ne sont pas disponibles

en: Buddy Icon
fr: Icone du contact

en: Voice
fr: Voix

en: IM Image
fr: Transfer d'image

en: Get File
fr: Recevoir un Fichier

en: Send File
fr: Envoyer un Fichier

en: Games
fr: Jeux

en: Stocks
fr: Bourse

en: Send Buddy List
fr: Envoyer Liste de contacts

en: EveryBuddy Bug
fr: Bug d'EveryBuddy

en: AP User
fr: Utilisateur AP

en: ICQ RTF
fr: RTF ICQ

en: Nihilist
fr: Nihiliste

en: ICQ Server Relay
fr: relai de serveur ICQ

en: ICQ Unknown
fr: Inconnu ICQ

en: Trillian Encryption
fr: Encryption Trillian

en: <BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Legend:</I><br><br><IMG SRC="free_icon.gif"> : Normal AIM User<br><IMG SRC="aol_icon.gif"> : AOL User <br><IMG SRC="dt_icon.gif"> : Trial AIM User <br><IMG SRC="admin_icon.gif"> : Administrator <br><IMG SRC="ab_icon.gif"> : ActiveBuddy Interactive Agent<br><IMG SRC="wireless_icon.gif"> : Wireless Device User<br>
fr: <br><BODY BGCOLOR=WHITE><hr><I>Légende:</I><br><br> <IMG SRC="free_icon.gif "> : Utilisateur normal d'aim<br> <IMG "SRC="aol_icon.gif"> : Utilisateur d'AOL <br> <IMG SRC="dt_icon.gif"> : Utilisateur d'aim (évaluation)<br> <IMG SRC="admin_icon.gif "> : Administrateur <br> <IMG SRC="ab_icon.gif"> : Agent interactif ActiveBuddy<br> <IMG SRC="wireless_icon.gif"> : Utilisateur d'appareil Portable<br>

en: Username : <B>%s</B>  %s <BR>
    Warning Level : <B>%d %%</B><BR>
    %s%s%s<BR>
    <HR>
fr: Nom d'utilisateur : <B>%s</B>  %s <BR>
    Niveau d'Avertissement : <B>%d %%</B><BR>
    %s%s%s<BR>
    <HR><BR>

en: <i>User has no away message</i>
fr: <i>L'utilisateur n'a pas de message d'absence</i>

en: Client Capabilities:
fr: Possibilités du client:

en: <i>No Information Provided</i>
fr: <i>Pas d'information fournie</i>

en: Your AIM connection may be lost.
fr: Votre connection AIM est peut-être coupée

en: Rate limiting error.
fr: Erreur de limite de quota

en: The last message was not sent because you are over the rate limit.  Please wait 10 seconds and try again.
fr: Le dernier message n'a pas été envoyé car vous avez depassé le quota limite Veuillez attendre 10 secondes et réessayez

en: Account Confirmation Requested
fr: Confirmation de Compte Nécessaire

en: Error Changing Account Info
fr: Erreur en changeant les information du compte

en: Account Info
fr: Comptes

en: Unable to set AIM profile.
fr: Impossible de determiner le profile AIM

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
fr: Vous avez probablement voulu modifier votre profile avant que la 
    procedure de connexion soit terminée. Votre profile reste inchangé; veuillez 
    réessayer une fois que vous serez completement connecté.

en: Unable to set AIM away message.
fr: Impossible de modifier le message d'absence

en: The maximum number of buddies allowed in your buddy list is %d, and you have %d.  Until you are below the limit, some buddies will not show up as online.
fr: Le nombre maximum d'amis permis dans votre liste d'amis est %d, et vous avez %d. Jusqu'à ce que vous soyez en dessous de la limite, certains amis ne s'afficheront pas online

en: Exchange:
fr: Echange:

en: Unable to open Direct IM
fr: Impossible d'ouvrir une connection directe

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><I>Remote client does not support sending status messages.</I><BR>
fr: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><BR><I>Le client ne supporte pas les  messages de status</I><BR>

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><I>User has no status message.</I><BR>
fr: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<BR><HR><BR><I>L'utilisateur n'a pas de message de status.</I><BR>

en: Get Status Msg
fr: Obtenir le message de status

en: Direct IM
fr: Connection directe

en: Get Capabilities
fr: Obtenir les Possibilités

en: Unable to write file %s.
fr: Impossible d'ecrire dans le fichier %s.

en: Unable to read file %s.
fr: Impossible de lire le fichier %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
fr: Message trop long, perte des %s derniers octets.

en: %s not currently logged in.
fr: %s n'est pas actuellement en ligne.

en: Warning of %s not allowed.
fr: Les Avertissements de %s ne sont pas permis.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
fr: Un message a été perdu, vous dépassez la vitesse limite du serveur.

en: Chat in %s is not available.
fr: Le Chat %s est inaccessible.

en: You are sending messages too fast to %s.
fr: Vous envoyez vos messages trop vite à %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
fr: Vous avez raté un message de %s parce qu'il était trop volumineux,

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
fr: Vous avez raté un message de %s parce qu'il a été envoyé trop vite.

en: Failure.
fr: Echec

en: Too many matches.
fr: Trop de réponses

en: Need more qualifiers.
fr: Besoin de plus de critères.

en: Dir service temporarily unavailable.
fr: Le répertoire est temporairement indisponible.

en: Email lookup restricted.
fr: La recherche par Email est restreinte.

en: Keyword ignored.
fr: Mot clé ignoré.

en: No keywords.
fr: Pas de mot-clé.

en: User has no directory information.
fr: L'utilisateur n'a pas d'information personnelle.

en: Country not supported.
fr: Pays non supporté.

en: Failure unknown: %s.
fr: Echec inconnu: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
fr: Le service est temporairement indisponible.

en: Your warning level is currently too high to log in.
fr: Votre niveau d'avertissement est actuellement trop élevé pour que vous puissiez vous connecter

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
fr: Vous vous êtes connecté/déconnecté trop fréquemment. Attendez 10 minutes et Réessayez. Si vous continuez d'essayer, il vous faudra attendre encore plus longtemps.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
fr: Une erreur inconnue est survenue à la connexion: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
fr: Une erreur inconnue, %d, s'est produite. Info: %s

en: Connection Closed
fr: Connection Terminée

en: Waiting for reply...
fr: En attente d'une réponse...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
fr: TOC est revenu de sa pause. Vous pouvez désormais renvoyer des messages à nouveau.

en: Password Change Successful
fr: Changement de mot de passe effectué

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
fr: Lorsque ceci arrive TOC ignore tous les messages envoyés et
    peux vous déconnecter si vous en envoyer un.Gaim empêchera ceci. 
    Ce n'est que temporaire, soyez patient.

en: Get Dir Info
fr: Obtenir Info Annuaire

en: Could not connect for transfer.
fr: N'a pu se connecter pour le transfert

en: Could not connect for transfer!
fr: N'a pu se connecter pour le transfert!

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
fr: N'a pas pu écrire l'entête du fichier. Le fichier ne va pas être transferé

en: Gaim - Save As...
fr: Gaim - Enregistrer sous...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s
fr: %s demande à %s d'accepter %d fichier: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
fr: %s demande à %s d'accepter %d fichiers: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
fr: %s vous demande de leur envoyer un fichier

en: Accept
fr: Accepter

en: Your Yahoo! message did not get sent.
fr: Votre message Yahoo! n'a pas été envoyé.

en: ZLocate
fr: Localisation (ZLocate)

en: Class:
fr: Classe:

en: Recipient:
fr: Destinataire:

en: About Gaim v%s
fr: A propos de Gaim v%s

en: Gaim is a modular Instant Messaging client capable of using AIM, ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.<BR><BR>
fr: Gaim est un client supportant le protocol AIM d'AOL, ICQ,
    Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu.
    Il est écrit en Gtk+ et est sous la licence GPL.
    
    URL:

en: Close
fr: Fermer

en: Please enter your login.
fr: Entrez votre nom d'utilisateur

en: Gaim - Login
fr: Gaim - Connection

en: Screen Name:
fr: Pseudonyme:

en: Gaim - Away!
fr: Gaim - Absent!

en: I'm Back!
fr: Je suis de Retour!!

en: New Away Message
fr: Nouveau Message d'Absence

en: Remove Away Message
fr: Enlever le Message d'Absence

en: Set All Away
fr: Mettre les Comptes Absent

en: Group
fr: Groupe

en: IM
fr: Message Instantané

en: Add Buddy Pounce
fr: Ajouter une Alerte

en: View Log
fr: Voir les Logs

en: Rename
fr: Renommer

en: Un-Alias
fr: Retirer l'Alias

en: New Buddy Pounce
fr: Nouvelle Alerte

en: Remove Buddy Pounce
fr: Enlever une Alerte

en: [Click to edit]
fr: [Cliquer pour éditer]

en: Logged in: %s
fr: Connecté: %s

en: Warnings: %d%%
fr: Attention: %d%%

en: Capabilities: %s
fr: Possibilités: %s

en: Alias: %s               
    Screen Name: %s
    %s%s%s%s%s%s
fr: Alias: %s               
    Pseudonyme: %s
    %s%s%s%s%s%s

en: Idle:
fr: Inactif:

en: %s logged in.
fr: %s s'est connecté.

en: %s logged out.
fr: %s s'est déconnecté.

en: Information on selected Buddy
fr: Information sur le contact sélectionné

en: Send Instant Message
fr: Envoyer un message

en: Start/join a Buddy Chat
fr: Ouvrir/joindre un Chat

en: Activate Away Message
fr: Activer le message d'absence

en: Gaim - Buddy List
fr: Gaim - Liste de Contacts

note: The file menu
en: File
fr: Fichier

en: _Add A Buddy
fr: _Ajouter un Contact

en: _Join A Chat
fr: _Joindre un Chat

en: _New Message
fr: _Nouveau Message

en: _Get User Info
fr: _Obtenir les Infos d'un Utilisateur

en: Import Buddy List
fr: Importer une Liste de Contacts

en: Hide
fr: Se Cacher

en: Quit
fr: Quitter

en: Tools
fr: Outils

en: Buddy Pounce
fr: Alerte

en: _Accounts...
fr: _Accomptes

en: _Preferences...
fr: _Préférences

en: Protocol Actions
fr: Actions du Protocole

en: Pr_ivacy...
fr: _Données Personelles...

en: _View System Log...
fr: _Voir les Journaux du Système

en: Help
fr: Aide

en: Online Help
fr: Aide en Ligne

en: Debug Window
fr: Fenêtre de Debug

en: About Gaim
fr: A Propos de Gaim

en: Buddy List
fr: Liste de Contacts

en: Add a new Buddy
fr: Ajouter un Nouveau Contact

en: Add a new Group
fr: Ajouter un Nouveau Groupe

en: Remove selected Buddy/Group
fr: Supprimer le Contact/Groupe Sélectionné

en: Edit Buddies
fr: Editer sa Liste de Contacts

en: Join Chat
fr: Joindre le Chat

en: Join Chat As:
fr: Joindre le Chat en tant que:

en: Join
fr: Joindre

note: Invite
en: Invite
fr: Inviter

en: Buddy
fr: Contact

en: Gaim - Invite Buddy Into Chat Room
fr: Gaim - Inviter le contact dans un salon de Chat

en: Un-Ignore
fr: Ne plus Ignorer

en: Ignore
fr: Ignorer

note: don't remove them from ignored in case they re-enter
en: %d %s in room
fr: %d %s dans le salon

en: %s entered the room.
fr: %s est entré dans le salon.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
fr: [<I>%s</I>] est entré dans le salon.

en: %s is now known as %s
fr: %s est désormais connu sous le nom de %s

en: %s left the room (%s).
fr: %s a quitté le salon (%s).

en: %s left the room.
fr: %s a quitté le salon.

en: Gaim - Group Chats
fr: Gaim - groupe de discussion

en: Topic:
fr: Sujet:

en: 0 people in room
fr: Personne dans ce Salon

note: close = picture_button2(win, _("Close"), cancel_xpm, dispstyle); b->close = close; gtk_object_set_user_data(GTK_OBJECT(close), b); gtk_signal_connect(GTK_OBJECT(close), "clicked", GTK_SIGNAL_FUNC(close_callback), b); gtk_box_pack_end(GTK_BOX(bbox), close, dispstyle, dispstyle, 0); Send
en: Send
fr: Envoyer

en: Block
fr: Bloquer

en: Warn
fr: Avertir

en: Gaim - Save Conversation
fr: Gaim - sauver la Conversation

en: Gaim - Insert Image
fr: Gaim - Inserer Image

en: Unable to send message.  The message is too large
fr: Impossible d'envoyer le message: trop volumineux

en: Unable to send message
fr: Impossible d'envoyer le message

en: _Save Conversation
fr: _Sauver la Conversation

en: View _History
fr: Voir l'_Historique

note: c->sendfile_btn = gaim_new_item_from_pixbuf(menu, _("Send File"), "send-file-small.png", NULL, NULL, 0, 0, NULL);
en: Insert _URL
fr: Insérer _un Lien

en: Insert _Image
fr: Inserer une _image

en: _Close
fr: _Fermer

note: Logging
en: Enable _Logging
fr: Activer l'_Enregistrement (Log)

en: Enable _Sounds
fr: Activer les _Sons

en:  [TYPING]
fr: [SAISIE EN COURS]

en:  [TYPED]
fr: [SAISIE EFFECTUÉE]

en: Send message as:
fr: Envoyer le message en tant que:

en: Gaim - Save Icon
fr: Gaim - Sauvegarder l'icone

en: Disable Animation
fr: Désactiver l'Animation

en: Enable Animation
fr: Activer l'animation

en: Hide Icon
fr: Cacher l'Icone

en: Save Icon As...
fr: Sauvegarder l'Icone sous...

en: <span weight="bold" size="larger">Warn %s?</span>
    
    This will increase %s's warning level and he or she will be subject to harsher rate limiting.
fr: <span weight=\"bold\" size=\"larger\">Alerte %s ?</span>
    
    Cela va augmenter le niveau d'alerte de %s et il ou elle va être
    sujet à des restrictions plus importantes.

en: Warn _anonymously?
fr: Donner un _avertissement anonyme?

en: <b>Anonymous warnings are less severe.</b>
fr: <b>Les avertissements anonymes sont moins durs.</b>

en: Removing '%s' from buddy list.
fr: Suppression de '%s' de la Liste de contacts

en: Please enter the screenname of the person you would like to IM.
fr: Sasissez le Pseudonyme de la Personne à qui vous Voulez Écrire

en: _Screenname:
fr: _Pseudonyme:

en: _Account:
fr: _Compte:

en: Please enter the screenname of the person whose info you would like to view.
fr: Saisissez le pseudonyme de la personne dont vous voulez voir les informations

en: Please enter the name of the group to be added.
fr: Saisissez le nom du groupe à ajouter

en: _Group:
fr: _Groupe

en: Gaim - Add Buddy
fr: Gaim - Ajouter un Contact

en: Add Buddy
fr: Ajouter un Contact

note: Set up stuff for the account box
en: Add To
fr: Ajouter à

en: Gaim - Privacy
fr: Gaim - Données Personnelles

en: Privacy settings are affected immediately.
fr: Les Préférences Données Personelles sont Affectées Immediatement

en: Set privacy for:
fr: Mettre en place un filtre pour:

en: Allow all users to contact me
fr: Permettre à tous les utiliseurs de me contacter

en: Allow only the users below
fr: Permettre aux utiliseurs ci dessous

en: Allow only users on my buddy list
fr: Permettre seulement aux utiliseurs de ma liste de contacts

en: Allow List
fr: List de Permission

en: Deny all users
fr: Interdire à tous

en: Block the users below
fr: Bloquer les utilisateurs ci dessous

en: Block List
fr: Bloquer la liste

en: Please enter a buddy to pounce.
fr: Entrez un Contact pour la création d'une alerte

en: Gaim - New Buddy Pounce
fr: Gaim - Nouvelle Alerte

note: <pounce type="who">
en: Pounce Who
fr: Alerter qui

en: Account
fr: Compte

note: </pounce type="who"> <pounce type="when">
en: Pounce When
fr: Alerter Quand

en: Pounce on sign on
fr: Alerter à la connexion

en: Pounce on return from away
fr: Alerter lorsque le contact revient

en: Pounce on return from idle
fr: Alerter lorsque le contact redeviens actif

en: Pounce when buddy is typing to you
fr: Alerter quand le contact vous écrit

note: </pounce type="when"> <pounce type="action">
en: Pounce Action
fr: Action de l'Alerte

en: Open IM Window
fr: Ouvrir la Fenêtre de Message

en: Popup Notification
fr: faire apparaître la Notification

en: Send Message
fr: Envoyer le Message

en: Execute command on pounce
fr: Executer une commande lors d'une alerte

en: Play sound on pounce
fr: Jouer un son lors d'une alerte

note: </pounce type="action">
en: Save this pounce after activation
fr: Sauvegarder cette alerte pour un usage ultérieur

en: _Save
fr: _Sauvegarder

en: C_ancel
fr: _Annuler

en: Gaim - Set Dir Info
fr: Gaim - Donner vos informations personnelles

en: Directory Info
fr: Information de l'annuaire

en: Allow Web Searches To Find Your Info
fr: Autoriser les recherches sur le web à trouver vos informations

note: Line 1
en: First Name
fr: Prénom

note: Line 2
en: Middle Name
fr: Deuxième prénom

note: Line 3
en: Last Name
fr: Nom

note: Line 4
en: Maiden Name
fr: Nom de jeune-fille

note: Line 6
en: State
fr: Etat

en: Save
fr: Sauvegarder

en: New Passwords Do Not Match
fr: Les nouveaux password différent

en: Fill out all fields completely
fr: Remplissez tous les champs

en: Gaim - Password Change
fr: Gaim - Changement de mot de passe

en: Original Password
fr: Mot de Passe courant

en: New Password
fr: Nouveau Mot de Passe

en: New Password (again)
fr: Nouveau Mot de passe (confirmation)

en: Gaim - Set User Info
fr: Gaim - regler les informations de l'utilisateur

en: Below are the results of your search:
fr: Voici les résultats de votre recherche:

en: Permit
fr: Autoriser

en: Gaim - Add Permit
fr: Gaim - Ajouter Authorisation

en: Gaim - Add Deny
fr: Gaim - Ajouter Refus

en: Gaim - Log Conversation
fr: Gaim - Enregistrer la Conversation

en: Search for Buddy
fr: Rechercher un Contact

en: Gaim - Find Buddy By Info
fr: Gaim - trouver un Contact d'après ses Infos.

en: Gaim - Find Buddy By Email
fr: Gaim - Trouver un Contact d'après son Email

en: Insert Link
fr: Insérer un Lien

en: Gaim - Add URL
fr: Gaim - Ajouter une adresse internet

en: Select Text Color
fr: Selectionner la couleur de texte

en: Select Background Color
fr: Selectionner la Couleur de Fond

en: Select Font
fr: Sectionner une police

en: Import to:
fr: Importer dans:

en: Gaim - Import Buddy List
fr: Gaim - Importer la liste de Contact

note: We shouldn't allow a blank title
en: You cannot save an away message with a blank title
fr: Vous ne pouvez créer un message d'absence avec un titre vide

note: We shouldn't allow a blank message
en: You cannot create an empty away message
fr: Vous ne pouvez créer un message d'absence vide

en: Gaim - New away message
fr: Gaim - Nouveau message d'absence

en: New away message
fr: Nouveau Message d'Absence

en: Away title:
fr: Titre du Message d'absence:

en: Use
fr: Utiliser

en: Save & Use
fr: Sauvegarder et Utiliser

note: show everything
en: Smile!
fr: Souriez!

en: Alias Buddy
fr: surnommer un Contact

en: Gaim - Alias Buddy
fr: Gaim - surnommer un Contact

en: Couldn't write to %s.
fr: Incapable d'écrire à %s.

en: Gaim - Save Log File
fr: Gaim - Sauver les fichiers de log

en: Couldn't remove file %s.
fr: Ne peux effacer le fichier %s.

en: Really clear log?
fr: Effacer les logs?

en: Okay
fr: Ok

en: Clear
fr: Effacer

en: Gaim - Rename Group
fr: Gaim - Renommer groupe

en: Rename Group
fr: Renommer un groupe

en: New name:
fr: Nouveau Nom:

en: Gaim - Rename Buddy
fr: Gaim - Renommer un Contact

en: Rename Buddy
fr: Renommer un Contact

note: Below is basically stolen from plugins.c
en: Gaim - Select Perl Script
fr: Gaim - Selectionnez un script perl

en: Could not open config file %s.
fr: Ne peux ouvrir le fichier de configuration %s.

en: Received: '%s'
fr: Reçu: '%s'

en: g003: Error opening connection.
fr: g003: Erreur à l'ouverture de la connection.

en: Screenname
fr: Pseudonyme

en: Protocol
fr: Protocole

en: Gaim - Load Buddy Icon
fr: Gaim - Charger une icone

en: Buddy Icon File:
fr: Icone du Contact

en: Browse
fr: Navigue

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Login Options
fr: Options de connexion

en: Screenname:
fr: Pseudonyme:

en: Alias:
fr: Alias

en: Protocol:
fr: Protocole:

en: Remember Password
fr: Mémoriser le mot de passe

en: Auto-Login
fr: Connection automatique

en: User Options
fr: Options de l'utilisateur

en: New Mail Notifications
fr: Nouvelle Notification de Courrier

en: Register with server
fr: S'enregistrer sur le serveur

en: Gaim - Modify Account
fr: Gaim - Modifier le Compte

en: Enter Password
fr: Entrer le Mot de Passe

en: Signon
fr: Connexion

en: TOC not found.
fr: TOC non Trouvé

en: Protocol not found.
fr: Protocol non trouvé

en: You cannot log this account in; you do not have the protocol it uses loaded, or the protocol does not have a login function.
fr: Vous ne pouvez vous connecter; vous n'avez pas chargé le protocole employé, ou le protocole n'a pas de fonction permettant la connection.

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Etes vous sur de vouloir effacer %s?

en: Delete
fr: Effacer

en: Gaim - Account Editor
fr: Gaim - Liste des Comptes

en: %s was unable to sign on
fr: %s n'a pas pu se connecter

en: Signon Error
fr: Erreur de connection

en: Notice
fr: Notification

en: %s has been signed off
fr: %s a été déconnecté

en: Connection Error
fr: Erreur de Connection

en: Interface Options
fr: Options Générales

note: This shouldn't have to wait for user to click OK or APPLY or whatnot This really shouldn't be in preferences at all
en: Show _debug window
fr: Afficher la Fenêtre de _Debug

en: _Bold
fr: _Gras

en: _Italics
fr: _Italique

en: _Underline
fr: So_uligné

en: _Strikethough
fr: Texte _barré

en: Face
fr: Police de caractère

en: Use custo_m face
fr: Utiliser une police perso_nalisée

en: Use custom si_ze
fr: Utiliser une Taille Persona_lisée

en: Color
fr: Couleur

en: _Text color
fr: Couleur de _texte

en: Bac_kground color
fr: Couleur de fond

en: Display
fr: Affichage

en: Show graphical _smileys
fr: Afficher graphiquement les smileys

en: Show _timestamp on messages
fr: Afficher l'heure sur les messages

en: Show _URLs as links
fr: Envoyer les URLs comme des liens

en: _Highlight misspelled words
fr: Surligner les mots mal orthographiés

en: Ignore c_olors
fr: Ignorer les couleurs

en: Ignore font _faces
fr: Ignorer les polices

en: Ignore font si_zes
fr: Ignorer la taille des Polices

en: _Enter sends message
fr: La touche Entrée envoie les messages

en: C_ontrol-Enter sends message
fr: Ctrl-Entrée envoie les messages

en: Window Closing
fr: Fermeture de la Fenêtre

en: E_scape closes window
fr: Echap ferme la fenêtre

en: Control-_W closes window
fr: Ctrl-W ferme la fenêtre

en: Control-{B/I/U/S} inserts _HTML tags
fr: Ctrl-{B/I/U/S} insert des balises HTML

en: Control-(number) inserts _smileys
fr: Ctrl-(nombre) insert un smiley

en: Buttons
fr: Bouttons

en: _Hide IM/Info/Chat buttons
fr: Cacher Message/Infos/Bouttons du Chat

en: Show _pictures on buttons
fr: Afficher les images sur les boutons

en: Buddy List Window
fr: Fenêtre de la Liste de Contacts

en: _Save window size/position
fr: _Mémoriser la Taille/Position des fenêtres

en: _Raise window on events
fr: M_ontrer les fenêtres recevant un message

en: Group Display
fr: Affichage des Groupes

en: Hide _groups with no online buddies
fr: Cacher les groupes ne contenant aucun contact connecté

en: Show _numbers in groups
fr: Afficher le nombre de contacts dans les groupes

en: Buddy Display
fr: Liste de Contacts

en: Show buddy type _icons
fr: afficher les icones des contacts

en: Show _warning levels
fr: Afficher le niveau d'Avertissement

en: Show idle _times
fr: Afficher les temps d'inactivité

en: Grey i_dle buddies
fr: Griser les contacts inactifs

en: Window
fr: Fenêtre de Message

en: New window _width:
fr: Largeur de la nouvelle fenêtre

en: New window _height:
fr: Hauteur de la nouvelle fenêtre

en: _Entry widget height:
fr: Hauteur de la zone de texte (à envoyer):

en: _Raise windows on events
fr: Montrer les fenêtres recevant un message

en: Hide window on _send
fr: Cacher la fenêtre lors de l'envoi

en: Buddy Icons
fr: Icones du contact

en: Hide buddy _icons
fr: Cacher l'_icone du contact

en: Disable buddy icon a_nimation
fr: Désactiver l'a_nimation de l'icone du Contact

en: Show _logins in window
fr: Afficher les connections dans la fenêtre

en: Typing Notification
fr: Faire Apparaître la Notification

en: Notify buddies that you are _typing to them
fr: Notifier les contacts à qui vous êtes en train d'écrire

en: Tab Completion
fr: Complétion de Mots

en: _Tab-complete nicks
fr: Complétion des _pseudos

en: _Old-style tab completion
fr: Complétion de mots (ancien style)

en: _Show people joining/leaving in window
fr: Afficher les arrivée/départ dans la fenêtre

en: Co_lorize screennames
fr: Colorer les identifiants

en: IM Tabs
fr: Onglets de Message

en: Show all _instant messages in one tabbed
    window
fr: Afficher tous les chats dans une fenêtre avec onglets

en: Show a_liases in tabs/titles
fr: Montre les alias dans les onglets/titres

en: Chat Tabs
fr: Onglets de Discussion

en: Show all c_hats in one tabbed window
fr: Afficher tous les chats dans une fenêtre avec onglets

en: Combined Tabs
fr: Onglets Combinés

en: Show IMs and chats in _same tabbed
    window.
fr: Afficher les Chats dans la même fenêtre avec onglets

en: Buddy List Tabs
fr: Onglets de Liste de Contacts

en: Proxy Type
fr: Type de Proxy

en: Proxy Server
fr: Serveur de Proxy

en: _Host
fr: Hôte

en: _User
fr: Utilisateur

en: Pa_ssword
fr: Mot de Passe

note: Registered default browser is used by Windows
en: Browser Selection
fr: Sélection du Navigateur

en: Browser Options
fr: Options du navigateur

en: Open new _window by default
fr: Afficher une nouvelle fenêtre par défaut

en: Message Logs
fr: Archives de messages

en: _Log all instant messages
fr: Enregistrer tous les messages

en: Log all c_hats
fr: Arc_hiver toutes les conversations

en: Strip _HTML from logs
fr: Enlever l'HTML des archives

en: System Logs
fr: Voir les archives du système

en: Log when buddies _sign on/sign off
fr: Enregistrer les connexions/déconnexion des contacts

en: Log when buddies become _idle/un-idle
fr: Enregistrer lorsque les contacts deviennent actif/inactif

en: Log when buddies go away/come _back
fr: Enregistrer lorsque les contacts sont absent/de retour

en: Log your _own signons/idleness/awayness
fr: Enregistrer vos propres connexions, inactivités, absences

en: I_ndividual log file for each buddy's signons
fr: Archive individuelle pour chaque contact

en: Sound Options
fr: Options Sonores

en: _No sounds when you log in
fr: Aucun son lors de votre connexion

en: _Sounds while away
fr: Jouer les sons même lorsque vous êtes absent

en: Sound Method
fr: Methode Utilisée

en: Sound c_ommand
    (%s for filename)
fr: Commande à utiliser
    (%s pour le nom de fichier)

en: _Sending messages removes away status
fr: L'envoi de message change le statut d'absence

en: _Queue new messages when away
fr: Mise en attente des messages quand absent

en: _Ignore new conversations when away
fr: Ignorer les nouvelles conversations lors des absences

en: Auto-response
fr: Réponse Automatique

en: Seconds before _resending:
fr: Secondes avant le renvoi:

en: _Don't send auto-response
fr: Ne pas envoyer de réponse automatique

en: _Only send auto-response when idle
fr: Envoyer la réponse automatique uniquement lors de l'inactivité

en: Do_n't send auto-response in active conversations
fr: Ne pas envoyer de réponse automatique dans les conversations actives

en: None
fr: Aucun

en: Gaim usage
fr: Utilisation de Gaim

en: X usage
fr: Utilisation de l'interface(X)

en: Windows usage
fr: Utilisation des fenêtres

en: Auto-away
fr: Absence Automatique

en: Set away _when idle
fr: Se mettre absent lorsqu'inactif

en: _Minutes before setting away:
fr: _Minutes avant d'être déclaré absent

en: Away m_essage:
fr: M_essages d'absence

en: Gaim - Sound Configuration
fr: Gaim - Configuration Sonore

en: Test
fr: Tester

en: Choose...
fr: Choisir...

en: _Edit
fr: Editer

en: Fonts
fr: Police

en: Message Text
fr: Zone de Texte

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: IM Window
fr: Fenêtre de Message

en: Chat Window
fr: Fenêtre de Discution en Groupe

en: Tabs
fr: Onglets

en: Browser
fr: Navigateur

en: Logging
fr: Enregistrement

en: Sounds
fr: Sons

en: Sound Events
fr: Sons

en: Away / Idle
fr: Absent / Occupé

en: Away Messages
fr: Messages d'Absence

en: Gaim - Preferences
fr: Gaim - Préférences

en: Gaim - Debug Window
fr: Gaim - Fenêtre de debug

en: ICQ Protocol detected.
fr: Protocole ICQ détécté

en: Gaim has loaded the ICQ plugin.  This plugin has been deprecated. As such, it was probably not compiled from the same version of the source as this application was, and cannot be guaranteed to work.  It is recommended that you use the AIM/ICQ protocol to connect to ICQ
fr: Gaim a chargé le plugin ICQ. Ce plugin est désuet. De plus il n'a
    probablement pas été compilé à partir des même sources que cette application,
    et peut ne pas fonctionner. Il est recommandé d'utiliser le protocole AIM/ICQ 
    pour vous connecter à ICQ.

en: No Subject
fr: Pas de Sujet

en: Gaim - New Mail
fr: Gaim - Nouveau Courrier

en: Open Mail
fr: Ouvrir le courrier

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
fr: %s%s%s%s a fait de %s leur contact%s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
fr: 
    
    Voulez vous l'ajouter à votre liste de contacts?

en: You do not currently have any protocols available that are able to register new accounts.
fr: Vous n'avez pas de protocole disponible vous permettant de créer de nouveaux comptes

en: Gaim - Registration
fr: Gaim - Enregistrement d'un nouvel utilisateur

en: Registration Information
fr: Information d'Enregistrement

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Please enter your password
fr: Entrez votre mot de passe

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: More Info
fr: Plus d'informations

en: Buddy logs in
fr: Le contact s'est connecté

en: Buddy logs out
fr: Le contact s'est déconnecté

en: Message received
fr: Message reçu

en: Message received begins conversation
fr: Début de la conversation

en: Message sent
fr: Message envoyé

en: Person enters chat
fr: La personne entre dans le chat

en: Person leaves chat
fr: La personne quitte le chat

en: You talk in chat
fr: Vous parlez dans le chat

en: Others talk in chat
fr: D'autres parlent dans le chat

en: Someone says your name in chat
fr: Quelqu'un a dit votre pseudo dans le chat
