Gaim - en to it translation catalogue (1316 entries)

en: Auto-login
it: Login Automatico

en: New Message..
it: Nuovo Messaggio...

en: Join A Chat...
it: Entra in Chat...

en: New...
it: Nuovo...

en: Away
it: Assente

en: Back
it: Tornato

en: Mute Sounds
it: Nessun Suono

en: File Transfers
it: Trasferimento File

note: And now for the buttons
en: Accounts
it: Account

en: Preferences
it: Preferenze

en: Signoff
it: Disconnetti

en: Quit
it: Esci

en: Tray Icon Configuration
it: Configurazione dell'Icona di Notifica

en: _Hide new messages until tray icon is clicked
it: _Nascondi i nuovi messaggi finché non si clicca sull'icona di notifica

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: System Tray Icon
it: Icona di Notifica

note: *< name *< version *  summary
en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
it: Mostra un'icona per Gaim nel vassoio di sistema.

note: *  description
en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
it: Mostra un'icona nel vassoio di sistema (in GNOME, KDE o Windows, per esempio) per visualizzare lo stato corrente di Gaim; consente un accesso veloce alle funzioni usate più comunemente e mostra/nasconde la lista dei contatti o la finestra di login. Consente inoltre di mettere in coda i messaggi finché non si clicca sull'icona, in maniera simile a ICQ.

en: Gaim - Signed off
it: Gaim - Disconnesso

en: Gaim - Away
it: Gaim - Assente

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Auto-Reconnect
it: Riconnessione Automatica

note: *< name *< version *  summary
en: When you are kicked offline, this reconnects you.
it: Ti riconnette automaticamente quando sei cacciato fuori.

en: Mail Server
it: Server di Posta

en: %s (%d new/%d total)
it: %s (%d nuovi/%d totali)

en: Check Mail
it: Controlla la Posta Elettronica

en: Check email every X seconds.
it: Controlla la posta elettronica ogni X secondi.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Event Test
it: Test Eventi

note: *< name *< version *  summary
en: Test to see that all events are working properly.
it: Verifica che tutti gli eventi stanno funzionando correttamente.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
it: Controllo con File

note: *< name *< version *  summary
en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
it: Consente di controllare Gaim immettendo dei comandi in un file.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
it: Plugin Dimostrativo

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
it: Un plugin di esempio che fa alcune cose - guarda la descrizione.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
it: Questo è un fantastico plugin che fa un sacco di cose:
    - Ti dice chi ha scritto il programma quando ti connetti
    - Inverte il testo dei messaggi in arrivo
    - Invia un messaggio ai tuoi contatti non appena ti connetti

en: Gnome Stock Ticker Properties
it: Proprietà di "Gnome Stock Ticker"

en: Update Frequency in min
it: Frequenza di Aggiornamento in min

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
it: Inserisci i simboli delimitati da "+" nel box qui sotto

note: OUTPUT FORMAT and SCROLL DIRECTION
en: Check this box to display only symbols and price:
it: Seleziona questa casella per mostrare solamente i simboli e il prezzo:

en: Check this box to scroll left to right:
it: Seleziona questa casella per scorrere da sinistra a destra

en: Change
it: Cambia

en: History
it: Storico

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
it: Mostra le conversazioni registrate di recente nelle nuove finestre di conversazione.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last XXX of the last conversation into the current conversation.
it: Quando viene aperta una nuova conversazione, questo plugin inserirà le ultime XXX linee dell'ultima conversazione in quella corrente.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
it: Riduci a Icona se Assente

note: *< name *< version *  summary
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
it: Riduce a icona la lista dei contatti quando sei assente.

en: Idle Time
it: Tempo di Inattività

en: Set
it: Imposta

en: idle for
it: inattivo per

en: minutes.
it: minuti

en: _Set
it: _Imposta

en: I'dle Mak'er
it: Inattivatore

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle for
it: Consente di configurare manualmente per quanto tempo sei stato inattivo.

en: Mail Checker
it: Controllo posta

en: Checks for new local mail.
it: Controlla se ci sono nuovi messaggi di posta.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
it: Notifica Per

en: _IM windows
it: Finestre dei _Messaggi Immediati

en: _Chat windows
it: Finestre delle _Chat

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
it: Metodi di Notifica

en: Prepend _string into window title:
it: Anteponi la seguente _stringa nel titolo della finestra:

en: _Quote window title
it: Metti il titolo della finestra tra _doppi apici

en: Set Window Manager "_URGENT" Hint
it: Invia il messaggio "_URGENTE" al Window Manager

en: Insert c_ount of new messages into window title
it: Inserisci il c_onteggio dei nuovi messaggi nel titolo della finestra

en: _Notify even if conversation is in focus
it: _Notifica anche se la conversazione è in primo piano

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Removal
it: Rimozione della Notifica

en: Remove when conversation window gains _focus
it: Rimuovi quando la finestra di conversazione va in _primo piano

en: Remove when conversation window _receives click
it: Rimuovi quando si c_licca sulla finestra di conversazione

en: Remove when _typing in conversation window
it: Rimuovi quando si scri_ve nella finestra di conversazione

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
it: Notifica Messaggi

note: *< name *< version *  summary
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
it: Fornisce diversi modi per notificare i messaggi non letti.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
it: Permette di inviare input raw ai protocolli text-based

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
it: Permette di inviare input raw ai protocolli text-based (Jabber, MSN, IRC, TOC). Premi 'Invio' nella casella di immissione per inviare il testo. Controlla la finestra di debug.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
it: Semplice Plugin

note: *< name *< version *  summary
en: Tests to see that most things are working.
it: Test per verificare se la maggior parte delle cose funziona.

en: Text Replacements
it: Sostituzione del Testo

en: You type
it: Testo digitato

en: You send
it: Testo inviato

en: Add a new text replacement
it: Aggiungi una nuova regola di sostituzione

en: You _type:
it: Testo _digitato:

en: You _send:
it: Testo _inviato:

en: Text replacement
it: Sostituzione del Testo

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
it: Sostituisce il testo nei messaggi in uscita secondo delle regole definite dall'utente.

en: Delay
it: Ritardo

en: _Apply
it: _Applica

note: *< name *< version *  summary
en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
it: Aggiunge alle conversazioni informazioni sul tempo nello stile di iChat ogni N minuti.

en: Not connected to AIM
it: Non connesso ad AIM

en: No screenname given.
it: Nessun nome utente fornito.

en: No roomname given.
it: Nessun nome della stanza fornito.

en: Invalid AIM URI
it: URI AIM non valido

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Remote Control
it: Controllo Remoto

note: *< name *< version *  summary
en: Provides remote control for gaim applications.
it: Fornisce un controllo remoto per applicazioni basate su Gaim

note: *  description
en: Gives Gaim the ability to be remote-controlled through third-party applications or through the gaim-remote tool.
it: Consente a Gaim di essere controllato in remoto da applicazioni esterne o attraverso il tool "gaim-remote"

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
it: Configurazione delle Mouse Gestures

en: Middle mouse button
it: Pulsante centrale

en: Right mouse button
it: Pulsante destro

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
it: _Mostra la traccia del mouse quando si esegue una "gesture"

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
it: Fornisce un supporto per le "mouse gestures"

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows.
    Drag the middle mouse button to perform certain actions:
    
    Drag down and then to the right to close a conversation.
    Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
    Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
it: Permette di utilizzare nelle finestre di conversazione alcune "mouse gestures".
    Tieni premuto il pulsante centrale e trascina il mouse per le seguenti azioni:
    
    Trascina il mouse prima giù e poi a destra per chiudere una conversazione.
    Trascina il mouse prima su e poi a sinistra per passare alla conversazione precedente.
    Trascina il mouse prima su e poi a destra per passare alla conversazione successiva.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
it: Ticker Contatti

note: *< name *< version *  summary
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
it: Una versione a scorrimento orizzontale della lista contatti.

en: Opacity:
it: Opacità:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
it: Finestre dei messaggi istantanei

en: _IM window transparency
it: _Rendi trasparente la finestra

en: _Show slider bar in IM window
it: _Mostra la barra di scorrimento nella finestra

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
it: Finestra della Lista Contatti

en: _Buddy List window transparency
it: Rendi _trasparente la finestra della Lista Contatti

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
it: Trasparenza

note: *< name *< version *  summary
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or WinXP.
it: Questo plugin è in grado di rendere trasparenti le finestre di conversazione.
    
    * Nota: Questo plugin richiede Win2000 o WinXP.

en: GTK+ Runtime Version
it: Vesione di GTK+

note: Autostart
en: Startup
it: Avvio

en: _Start Gaim on Windows startup
it: _Lancia Gaim all'avvio di Windows

note: Buddy List
en: Buddy List
it: Lista Contatti

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top
it: Mantieni la finestra della Lista Contatti in _primo piano

note: Conversations
en: Conversations
it: Conversazioni

en: _Flash Window when messages are received
it: _Illumina la Finestra quando arriva un messaggio

en: WinGaim Options
it: Opzioni di WinGaim

en: Options specific to Windows Gaim.
it: Opzioni specifiche di Gaim per Windows.

en: GAIM::register not called with proper arguments.  Consult PERL-HOWTO.
it: GAIM::register non è stato chiamato con gli argomenti giusti. Consultare il PERL-HOWTO.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
it: Loader per i Plugin in Perl

note: *< name *< version
en: Provides support for loading perl plugins.
it: Consente di caricare i plugin scritti in perl.

en: has gone away.
it: è andato via.

en: is no longer away.
it: è tornato.

en: has become idle.
it: è diventato inattivo.

en: is no longer idle.
it: non è più inattivo.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
it: Notifica dello Stato dei Contatti

note: *< name *< version *  summary
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
it: Notifica nella finestra di conversazione quando un contatto diventa inattivo o ritorna attivo.

en: Available
it: Presente

en: Available for friends only
it: Disponibile solo per gli amici

en: Away for friends only
it: Assente solo per gli amici

en: Invisible
it: Invisibile

en: Invisible for friends only
it: Invisibile solo per gli amici

en: Unavailable
it: Non Disponibile

en: Unable to resolve hostname.
it: Impossibile risolvere il nome dell'host.

en: Unable to connect to server.
it: Impossibile connettersi al server.

en: Invalid response from server.
it: Risposta non valida da parte del server.

en: Error while reading from socket.
it: Errore di lettura dal socket.

en: Error while writing to socket.
it: Errore di scrittura sul socket.

en: Authentication failed.
it: Autenticazione fallita.

en: Unknown Error Code.
it: Codice di errore sconosciuto.

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: Could not connect
it: Impossibile connettersi

en: Unable to read socket
it: Impossibile leggere il socket

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
it: Impossibile connettersi.

en: Reading data
it: Lettura dati in corso

en: Reading server key
it: Lettura della chiave del server in corso

en: Exchanging key hash
it: Sto scambiando la chiave dell'hash

en: Critical error in GG library
it: Errore critico nella libreria GG

en: Connect to %s failed
it: Connessione a %s fallita

en: Unable to ping server
it: Impossibile fare ping sul server

en: Send as message
it: Invia come messaggio

en: Looking up GG server
it: Ricerca del server GG in corso

en: Invalid Gadu-Gadu UIN specified
it: L'UIN Gadu-Gadu specificato non è valido

en: You are trying to send a message to an invalid Gadu-Gadu UIN.
it: Stai cercando di inviare un messaggio ad un UIN Gadu-Gadu non valido.

en: Couldn't get search results
it: Impossibile ottenere i risultati della ricerca

en: Gadu-Gadu Search Engine
it: Motore di Ricerca di Gadu-Gadu

en: Active
it: Attivo

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Yes and No buttons.
en: Yes
it: Sì

en: First name
it: Nome

en: Second Name
it: Cognome

en: Nick
it: Nickname

en: Birth year
it: Anno di nascita

en: Sex
it: Sesso

note: City
en: City
it: Città

en: There is no Buddy List stored on the Gadu-Gadu server.
it: Non c'è nessuna Lista Contatti conservata sul server Gadu-Gadu.

en: Couldn't Import Buddy List from Server
it: Impossibile importare la Lista Contatti dal Server

en: Buddy List successfully transferred to Gadu-Gadu server
it: Lista Contatti trasferita con successo dal server Gadu-Gadu

en: Couldn't transfer Buddy List to Gadu-Gadu server
it: Impossibile trasferire la Lista Contatti sul server Gadu-Gadu

en: Buddy List successfully deleted from Gadu-Gadu server
it: Lista Contatti eliminata con successo dal server Gadu-Gadu

en: Couldn't delete Buddy List from Gadu-Gadu server
it: Impossibile eliminare la Lista Contatti dal server  Gadu-Gadu

en: Password changed successfully
it: Password modificata con successo

en: Password couldn't be changed
it: La password non può essere modificata

en: Error communicating with Gadu-Gadu server
it: Errore di comunicazione col server Gadu-Gadu

en: Gaim was unable to complete your request due to a problem communicating with the Gadu-Gadu HTTP server.  Please try again later.
it: Gaim non è in grado di portare a termine la tua richiesta a causa di un problema di comunicazione con il server HTTP di Gadu-Gadu. Riprova più tardi.

en: Unable to import Gadu-Gadu buddy list
it: Impossibile importare la lista contatti di Gadu-Gadu

en: Gaim was unable to connect to the Gadu-Gadu buddy list server.  Please try again later.
it: Gaim non è in grado di connettersi al server delle liste contatti di Gadu-Gadu. Riprova più tardi.

en: Couldn't export buddy list
it: Impossibile esportare la lista contatti

en: Gaim was unable to connect to the buddy list server.  Please try again later.
it: Gaim non è in grado di connettersi al server delle liste contatti. Riprova più tardi.

en: Unable to delete Gadu-Gadu buddy list
it: Impossibile eliminare la lista contatti di Gadu-Gadu

en: Unable to access directory
it: Impossibile accedere alla directory

en: Gaim was unable to search the Directory because it was unable to connect to the directory server.  Please try again later.
it: Gaim non è in grado di cercare nella Directory poiché non è in grado di connettersi al server delle directory. Riprova più tardi.

en: Unable to change Gadu-Gadu password
it: Impossibile cambiare la password di Gadu-Gadu

en: Gaim was unable to change your password due to an error connecting to the Gadu-Gadu server.  Please try again later.
it: Gaim non è in grado di cambiare la tua password a causa di un errore di connessione con il server di Gadu-Gadu. Riprova più tardi.

en: Directory Search
it: Ricerca nella Directory

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Import Buddy List from Server
it: Importa la Lista Contatti dal Server

en: Export Buddy List to Server
it: Esporta la Lista Contatti sul Server

en: Delete Buddy List from Server
it: Elimina la Lista Contatti dal Server

en: Unable to access user profile.
it: Impossibile accedere al profilo dell'utente.

en: Gaim was unable to access this user's profile due to an error connecting to the directory server.  Please try again later.
it: Gaim non è in grado di accedere al profilo di questo utente a causa di un errore di connessione al server delle directory. Riprova più tardi.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo Gadu-Gadu

en: Gaim encountered an error communicating with the ICQ server.
it: Gaim ha incontrato un errore di comunicazione con il server ICQ.

en: Add
it: Aggiungi

note: Cancel button.
en: Cancel
it: Annulla

en: The user %s (%s%s%s%s%s) wants you to authorize them.
it: Gli utenti %s (%s%s%s%s%s) richiedono la tua autorizzazione.

en: Authorize
it: Autorizza

en: Deny
it: Blocca

en: Send message through server
it: Invia il messaggio attraverso il server

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Nick:
it: Nickname:

en: Gaim User
it: Utente di Gaim

en: Unknown command: %s
it: Comando sconosciuto: %s

en: <B>Supported IRC Commands:</B><BR>AWAY INVITE JOIN KICK<BR>ME MODE MSG NAMES<BR>NICK OP DEOP OPERWALL<BR>PART PING QUERY QUIT<BR>QUOTE REMOVE TOPIC UMODE<BR>VOICE DEVOICE WALLOPS WHOIS<BR>
it: <B>Comandi IRC supportati:</B><BR>AWAY INVITE JOIN KICK<BR>ME MODE MSG NAMES<BR>NICK OP DEOP OPERWALL<BR>PART PING QUERY QUIT<BR>QUOTE REMOVE TOPIC UMODE<BR>VOICE DEVOICE WALLOPS WHOIS<BR>

en: <B>Supported IRC Commands:</B><BR>AWAY JOIN ME MODE<BR>MSG NICK OPERWALL PING<BR>QUERY QUIT QUOTE UMODE<BR>WALLOPS WHOIS
it: <B>Comandi IRC supportati:</B><BR>AWAY JOIN ME MODE<BR>MSG NICK OPERWALL PING<BR>QUERY QUIT QUOTE UMODE<BR>WALLOPS WHOIS

en: current topic is: %s
it: l'argomento attuale è: %s

en: No topic is set
it: Non è impostato nessun argomento

en: Channel:
it: Canale:

en: Signon: %s
it: Connessione a: %s

en: Couldn't create socket
it: Impossibile creare il socket

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
it: Il Plugin per il protocollo IRC che fa meno schifo

en: Port:
it: Porta:

en: Encoding
it: Codifica

en: Bad mode
it: Modalità sbagliata

en: You are banned from %s.
it: Sei stato cacciato da %s.

en: Banned
it: Cacciato

en:  <i>(identified)</i>
it:  <i>(identificato)</i>

en: Username
it: Nome Utente

en: Realname
it: Vero Nome

en: Currently on
it: Attualmente su

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
it: <b>Inattivo per:</b> %s<br>

en: Online since
it: Online da

en: <br><b>Defining adjective:</b> Glorious<br>
it: <br><b>Aggettivo descrittivo:</b> Glorioso<br>

en: %s has changed the topic to: %s
it: %s ha scelto come argomento: %s

en: The topic for %s is: %s
it: L'argomento di %s è: %s

en: Unknown message '%s'
it: Messaggio sconosciuto '%s'

en: Unknown message
it: Messaggio sconosciuto

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
it: Gaim ha inviato un messaggio che il server IRC non comprende.

note: does this happen?
en: no such channel
it: canale sconosciuto

en: User is not logged in
it: L'utente non è connesso

en: No such nick or channel
it: Nick/canale sconosciuto

en: Could not send
it: Impossibile inviare

en: Joining %s requires an invitation.
it: Per entrare in %s è necessario un invito.

en: Invitation only
it: Solo Invito

en: You have been kicked by %s: (%s)
it: Sei stato cacciato da %s: (%s)

en: Kicked by %s (%s)
it: Cacciato da %s: (%s)

en: mode (%s %s) by %s
it: modalità (%s %s) da %s

en: You have parted the channel%s%s
it: Hai abbandonato il canale%s%s

en: Error: invalid PONG from server
it: Errore: PONG non valido dal server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
it: Risposta PING -- Ritardo: %lu secondi

en: Wallops from %s
it: Wallops da %s

en: (There was an error converting this message.  Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
it: (C'è stato un errore nella conversione di questo messaggio. Controlla l'opzione 'Codifica' nell'Editor degli Account)

en: Reply time from %s: %lu seconds
it: Tempo di risposta da %s: %lu secondi

en: CTCP PING reply
it: Risposta PING CTCP

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Write error
it: Errore di scrittura

en: Unable to change password.
it: Impossibile cambiare la password.

en: The current password you entered is incorrect.  Your password has not been changed.
it: La password inserita non è corretta. La tua password non è stata cambiata.

en: Unable to change password
it: Impossibile cambiare la password

en: The new password you entered is the same as your current password.  Your password remains the same.
it: La password inserita è uguale a quella corrente. La tua password rimane la stessa.

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: once again, we don't have to put anything here
en: Chatty
it: Sta chattando

en: Extended Away
it: Ancora Assente

en: Do Not Disturb
it: Non Disturbare

en: Jabber Error %s
it: Errore di Jabber %s

en: Error %s: %s
it: Errore %s: %s

en: Unknown Error in presence
it: Errore sconosciuto nella presenza

en: The user %s wants to add you to their buddy list.
it: L'utente %s vuole aggiungerti nella sua lista dei contatti.

en: The Jabber user %s does not exist and was therefore not added to your roster.
it: L'utente di Jabber %s non esiste e pertanto non è stato aggiunto alla tua lista.

en: No such user.
it: Utente sconosciuto.

note: Should never happen.
en: Buddies
it: Contatti

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: Unknown login error
it: Errore di login sconosciuto

en: Password successfully changed.
it: Password modificata con successo.

en: Connection lost
it: Connessione perduta

en: Connected
it: Connesso

en: Requesting Authentication Method
it: Richiesta di un Metodo di Autenticazione in corso

note: we have no chats yet
en: Connecting
it: Connessione in corso

en: The user %s is an invalid Jabber I.D. and was therefore not added.
it: L'utente %s ha un ID Jabber non valido e pertanto non è stato aggiunto.

en: Unable to add buddy.
it: Impossibile aggiungere il contatto.

en: Jabber Error
it: Errore di Jabber

en: Room:
it: Stanza:

en: Handle:
it: Gestisci:

en: Unable to join chat
it: Impossibile unirsi alla chat

en: Jabber ID
it: ID Jabber

en: Error
it: Errore

en: Status
it: Stato

en: Not Authorized
it: Non Autorizzato

en: View Error Msg
it: Visualizza il Messaggio di Errore

en: Get Away Msg
it: Messaggio di Assente

en: Un-hide From
it: Annulla Nascondi Da

en: Temporarily Hide From
it: Nascondi Temporaneamente Da

en: Cancel Presence Notification
it: Elimina la Notifica di Presenza

en: Re-request authorization
it: Richiedi nuovamente l'autorizzazione

en: Full Name
it: Nome

en: Family Name
it: Cognome

en: Given Name
it: Soprannome

en: URL
it: Sito Web

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Extended Address
it: Indirizzo esteso

en: Locality
it: Località

en: Region
it: Regione

en: Postal Code
it: Codice Postale

note: Country
en: Country
it: Paese

en: Telephone
it: Telefono

en: Organization Name
it: Organizzazione

en: Organization Unit
it: Ufficio

en: Title
it: Titolo

en: Role
it: Ruolo

en: Birthday
it: Compleanno

en: Description
it: Descrizione

en: Edit Jabber vCard
it: Modifica la vCard di Jabber

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
it: Tutti i campi seguenti sono opzionali. Inserisci solamente le informazioni che desideri.

en: Save
it: Salva

en: Server Registration successful!
it: Registrazione al Server avvenuta con successo!

en: Error %d: %s
it: Errore %d: %s

en: Unknown registration error
it: Errore di registrazione sconosciuto

en: Set User Info
it: Imposta le Informazioni Utente

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Jabber Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo Jabber

en: Resource
it: Risorsa

note: Account Options
en: Port
it: Porta

en: Connect server
it: Server di connessione

en: Protocol not supported
it: Protocollo non supportato

en: Unable to request INF
it: Impossibile richiedere l'INF

en: Unable to login using MD5
it: Impossibile effettuare il login utilizzando MD5

en: Unable to send USR
it: Impossibile inviare l'USR

en: Requesting to send password
it: Richiesta di invio password

en: Got invalid XFR
it: Ricevuto un XFR non valido

en: Unable to transfer
it: Trasferimento impossibile

en: Unable to parse message.
it: Impossibile inviare il messaggio.

en: Unable to write to server
it: Impossibile scriver sul server

en: Syncing with server
it: Sincronizzazione col server

en: Error reading from server
it: Errore di lettura dal server

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
it: Errore di Sintassi (probabilmente un bug di Gaim)

en: Invalid Parameter (probably a Gaim bug)
it: Parametro non valido (probabilmente un bug di Gaim)

en: Invalid User
it: Utente non valido

en: Fully Qualified Domain Name missing
it: Manca un nome di dominio corretto

en: Already Login
it: Già connesso

en: Invalid Username
it: Username non valido

en: Invalid Friendly Name
it: Alias non valido

en: List Full
it: Lista piena

en: Already there
it: C'è già

en: Not on list
it: Non è nella lista

en: User is offline
it: L'utente è offline

en: Already in the mode
it: Già nella modalità

en: Already in opposite list
it: Già nella lista opposta

en: Tried to add a contact to a group that doesn't exist
it: Stai cercando di aggiungere un contatto ad un gruppo che non esiste

en: Notify Transfer failed
it: Notifica Trasferimento fallita

en: Required fields missing
it: Mancano dei campi richiesti

en: Not logged in
it: Non connesso

en: Internal server error
it: Errore Interno del server

en: Database server error
it: Errore del server Database

en: File operation error
it: Operazione illegale sul file

en: Memory allocation error
it: Errore di allocazione della memoria

en: Wrong CHL value sent to server
it: È stato inviato al server un valore CHL sbagliato

en: Server busy
it: Server occupato

en: Server unavailable
it: Server non disponibile

en: Peer Notification server down
it: Server di notifica non attivo

en: Database connect error
it: Errore di connessione al database

en: Server is going down (abandon ship)
it: Il server sta per essere disattivato (abbandona la nave)

en: Error creating connection
it: Errore nella creazione della connessione

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
it: I parametri CVR sono sconosciuti o non consentiti

en: Unable to write
it: Impossibile scrivere

en: Session overload
it: Sessione sovraccarica

en: User is too active
it: L'utente è troppo attivo

en: Too many sessions
it: Troppe sessioni

en: Not expected
it: Non atteso

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Not allowed when offline
it: Non consentito quando sei offline

en: Not accepting new users
it: Non accetta nuovi utenti

en: Passport account not yet verified
it: Profilo Passport non ancora verificato

en: Unknown Error Code %d
it: Codice di errore sconosciuto %d

en: Your new MSN friendly name is too long.
it: Il tuo nuovo alias MSN è troppo lungo.

en: Set your friendly name.
it: Imposta un Alias

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
it: Questo è il nome con il quale i contatti MSN ti vedranno.

en: Set your home phone number.
it: Imposta il Telefono di Casa

en: Set your work phone number.
it: Imposta il Telefono dell'Ufficio

en: Set your mobile phone number.
it: Imposta il Numero di Cellulare

en: Allow MSN Mobile pages?
it: Consenti le "MSN Mobile Pages"?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
it: Vuoi permettere ai contatti della tua lista di inviarti "MSN Mobile pages" sul tuo cellulare o su un altro dispositivo portatile?

en: Allow
it: Permetti

en: Disallow
it: Vieta

en: Send a mobile message.
it: Invia un messaggio ad un telefonino.

en: Close
it: Chiudi

en: <b>Status:</b> %s
it: <b>Stato:</b> %s

en: Away From Computer
it: Lontano dal Computer

en: Be Right Back
it: Torno subito

en: Busy
it: Occupato

en: On The Phone
it: Al Telefono

en: Out To Lunch
it: A Pranzo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Set Friendly Name
it: Imposta un Alias

en: Set Home Phone Number
it: Imposta il Telefono di Casa

en: Set Work Phone Number
it: Imposta il Telefono dell'Ufficio

en: Set Mobile Phone Number
it: Imposta il Numero di Cellulare

en: Enable/Disable Mobile Devices
it: Abilita/Disabilita Mobile Devices

en: Allow/Disallow Mobile Pages
it: Permetti/Vieta Mobile Pages

en: Send to Mobile
it: Invia ad un Cellulare

en: Initiate Chat
it: Inizia una Chat

en: An MSN screenname must be in the form "user@server.com". Perhaps you meant %s@hotmail.com. No changes were made to your allow list.
it: Un nome utente MSN deve essere del tipo "utente@server.com". Probabilmente volevi scrivere %s@hotmail.com. Non sono stati effettuati cambiamenti nella lista degli utenti ammessi.

en: Invalid MSN screenname
it: Nome utente MSN non valido

en: An MSN screenname must be in the form "user@server.com". Perhaps you meant %s@hotmail.com. No changes were made to your block list.
it: Un nome utente MSN deve essere del tipo "utente@server.com". Probabilmente volevi scrivere %s@hotmail.com. Non sono stati effettuati cambiamenti nella lista degli utenti bloccati.

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: MSN Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo MSN

en: Login server
it: Sever di login

en: MSN Error: %s
it: Errore di MSN: %s

en: Unable to request INF
it: Impossibile richiedere l'INF

en: Unable to send USR
it: Impossibile inviare l'USR

en: Retrieving buddy list
it: Ricezione della Lista Contatti in corso

en: Unable to send password
it: Impossibile inviare la password

en: Password sent
it: Password inviata

en: You have been disconnected. You have signed on from another location.
it: Sei stato disconnesso: sei connesso da un'altra locazione.

en: You have been disconnected. The MSN servers are going down temporarily.
it: Sei stato disconnesso. I server MSN sono temporaneamente disattivi.

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
it: L'utente %s (%s )vuole aggiungere %s nella sua lista dei contatti.

en: The user %s (%s) wants to add you to their buddy list.
it: L'utente %s (%s) vuole aggiungerti nella sua lista dei contatti.

en: Got invalid XFR
it: Ricevuto un XFR non valido

en: Unable to transfer to notification server
it: Impossibile trasferire al server di notifica

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
it[0]: Il server MSN verrà spento per manutenzione entro %d minuto. Verrai automaticamente disconnesso. Termina tutte le conversazioni in corso.
    
    Quando la manutenzione sarà terminata, potrai collegarti nuovamente.
it[1]: Il server MSN verrà spento per manutenzione entro %d minuti. Verrai automaticamente disconnesso. Termina tutte le conversazioni in corso.
    
    Quando la manutenzione sarà terminata, potrai collegarti nuovamente.

en: Idle
it: Inattivo

en: The conversation has become inactive and timed out.
it: La conversazione è diventata inattiva ed è scaduta.

en: %s has closed the conversation window.
it: %s ha chiuso la finestra di conversazione.

en: An MSN message may not have been received.
it: Un messaggio MSN potrebbe non essere stato ricevuto.

en: Unable to read header from server
it: Impossibile leggere l'header dal server

en: Unable to read mesage from server.  Command is %hd, length is %hd.
it: Impossibile leggere il messaggio dal server.  Il comando è %hd, la lunghezza è %hd.

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
it: Utenti: %s, file: %s, dimensione: %sGB

note: MSG_SERVER_HOTLIST_ERROR
en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
it: Impossibile aggiungere "%s" alla tua hotlist di Napster

en: You were disconnected from the server.
it: Sei stato disconnesso dal server.

note: MSG_CLIENT_WHOIS
en: %s requested your information
it: %s ha richiesto informazioni su di te

en: You were disconnected from the server, because you logged on from a different location
it: Sei stato disconnesso dal server poiché sei connesso da un'altra locazione.

note: MSG_CLIENT_PING
en: %s requested a PING
it: %s ha richiesto un PING

en: Get Info
it: Info

en: Join what group:
it: Unisciti al gruppo:

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: NAPSTER Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo NAPSTER

en: Invalid error
it: Errore non valido

en: Invalid SNAC
it: SNAC non valido

en: Rate to host
it: Rate verso l'host

en: Rate to client
it: Rate verso il client

en: Service unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Service not defined
it: Servizio non definito

en: Obsolete SNAC
it: SNAC Obsoleto

en: Not supported by host
it: Non supportato dall'host

en: Not supported by client
it: Non supportato dal client

en: Refused by client
it: Rifiutato dal client

en: Reply too big
it: Risposta troppo grande

en: Responses lost
it: Risposte perse

en: Request denied
it: Richiesta rifiutata

en: Insufficient rights
it: Permessi insufficienti

en: Too evil (sender)
it: Troppo cattivo (mittente)

en: Too evil (receiver)
it: Troppo cattivo (ricevente)

en: User temporarily unavailable
it: Utente temporaneamente non disponibile

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: List overflow
it: Lista troppo grande

en: Request ambiguous
it: Richiesta ambigua

en: Queue full
it: Coda piena

en: Not while on AOL
it: Non è possibile se connessi ad AOL

en: Direct IM with %s closed
it: IM diretto con %s terminato

en: Direct IM with %s failed
it: IM diretto con %s fallito

en: Disconnected.
it: Disconnesso.

en: You have been disconnected from chat room %s.
it: Sei stato disconnesso dalla chat room %s.

en: Chat is currently unavailable
it: La chat al momento non è disponibile

en: Couldn't connect to host
it: Impossibile connettersi all'host

en: Unable to login to AIM
it: Impossibile effettuare il login su AIM

en: Could Not Connect
it: Impossibile Connettersi

en: Connection established, cookie sent
it: Connessione stabilita, cookie inviato

en: File Transfer Aborted
it: Trasferimento File Abortito

en: Unable to establish listener socket.
it: Impossibile creare un socket in ascolto.

en: Unable to establish file descriptor.
it: Impossibile creare un descrittore di file.

en: Unable to create new connection.
it: Impossibile creare una nuova connessione.

note: Incorrect nick/password
en: Incorrect nickname or password.
it: Password o Nickname non corretti.

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended.
it: Il tuo account è attualmente sospeso.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
it: Il servizio AOL Instant Messenger è temporaneamente non disponibile.

note: connecting too frequently
en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso con troppa frequenza. Aspetta dieci minuti e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
it: La versione del client che stai usando è troppo vecchia. Aggiornala su %s

en: Authentication Failed
it: Autenticazione Fallita

en: Internal Error
it: Errore Interno

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
it: Verrai disconnesso a breve. Potresti voler utilizzare TOC finché non è risolto il problema. Controlla %s per aggiornamenti.

en: Gaim was Unable to get a valid AIM login hash.
it: Gaim non è in grado di ottenere un hash di login valido per AIM.

en: Gaim was Unable to get a valid login hash.
it: Gaim non è in grado di ottenere un hash di login valido.

en: Direct IM with %s established
it: IM diretto con %s avviato

en: (There was an error receiving this message)
it: (C'è stato un errore nella ricezione di questo messaggio)

en: %s has just asked to directly connect to %s
it: %s ha chiesto di connettersi direttamente a %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
it: Questo richiede una connessione diretta tra i due computer ed è necessario per le Immagini IM. Poiché verrà rivelato il tuo indirizzo IP, devi considerare la cosa come un potenziale rischio per la tua privacy.

en: Connect
it: Connetti

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
it: Autorizzami ad includerti nella mia lista contatti.

en: Authorization Request Message:
it: Messaggio di Richiesta di Autorizzazione:

en: Please authorize me!
it: Autorizzami per favore!

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
it: L'utente %s ha bisogno di essere autorizzato prima di poter essere aggiunto ad una lista contatti. Vuoi inviare una richiesta di autorizzazione?

en: Request Authorization
it: Richiesta Autorizzazione

en: No reason given.
it: Nessun motivo fornito.

en: Authorization Denied Message:
it: Messaggio di Autorizzazione Rifiutata:

en: The user %u wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
it: L'utente %u vuole aggiungerti alla sua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: Authorization Request
it: Autorizzazione Richiesta

en: The user %u has denied your request to add them to your contact list for the following reason:
    %s
it: L'utente %u ha rifiutato di essere aggiunto alla tua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: ICQ authorization denied.
it: Autorizzazione ICQ rifiutata.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your contact list.
it: L'utente %u ha accolto la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
it: Hai ricevuto un messaggio speciale
    
    Da: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
it: Hai ricevuto una pagina ICQ
    
    Da: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
it: Hai ricevuto un'email ICQ da %s [%s]
    
    Il messaggio è:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a contact: %s (%s)
it: L'utente ICQ %u ti ha inviato un contatto: %s (%s)

en: Do you want to add this contact to your Buddy List?
it: Vuoi aggiungere questo contatto alla tua lista?

en: Decline
it: Declina

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché non era valido.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché non erano validi.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché era troppo grande.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché erano troppo grandi.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché è stato spedito troppo velocemente.
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché sono stati spedito troppo velocemente.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché l'utente è troppo "cattivo".
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché l'utente è troppo "cattivo".

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s poiché sei troppo "cattivo".
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s poiché sei troppo "cattivo".

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
it[0]: Non hai ricevuto %hu messaggio da %s per un motivo sconosciuto
it[1]: Non hai ricevuto %hu messaggi da %s per un motivo sconosciuto

en: Free For Chat
it: Disponibile alla Chat

en: Not Available
it: Non Disponibile

en: Occupied
it: Occupato

en: Web Aware
it: Informazioni sul Web

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
it: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Stato:</B> %s<HR>%s

en: <B>Status:</B> %s<HR>%s
it: <B>Stato:</B> %s<HR>%s

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Your message to %s did not get sent:
it: Il tuo messaggio a %s non è stato spedito:

en: User information for %s unavailable:
it: Informazioni sull'utente %s non disponibili:

en: Buddy Icon
it: Icona del Contatto

en: Voice
it: Voce

en: Direct IM
it: Messaggio Istantaneo Diretto

en: Get File
it: Ricevi il File

en: Send File
it: Invia il File

en: Games
it: Giochi

en: Add-Ins
it: Add-In

en: Send Buddy List
it: Invia la Lista Contatti

en: EveryBuddy Bug
it: Bug di EveryBuddy

en: AP User
it: Utente AP

en: Nihilist
it: Nichilista

en: ICQ Unknown
it: ICQ Sconosciuto

en: Trillian Encryption
it: Crittazione di Trillian

en: <i>Unable to display information because it was sent in an unknown encoding.</i>
it: <i>Impossibile mostrare le informazioni poiché sono state spedite in una codifica sconosciuta.</i>

en: Online Since : <b>%s</b><br>
it: Online Da : <b>%s</b><br>

en: Member Since : <b>%s</b><br>
it: Membro Da : <b>%s</b><br>

en: Idle : <b>%s</b>
it: Inattivo: <b>%s</b>

en: Idle: <b>Active</b>
it: Inattivo: <b>Attivo</b>

en: Username : <b>%s</b>  %s <br>
    Warning Level : <b>%d %%</b><br>
    %s%s%s
    <hr>
it: Username : <b>%s</b>  %s <br>
    Livello dei Richiami : <b>%d %%</b><br>
    %s%s%s
    <hr>

en: <i>User has no away message</i>
it: <i>L'utente non ha un messaggio di assente</i>

en: Client Capabilities:
it: Capacità del Client:

en: <i>No Information Provided</i>
it: <i>Nessuna Informazione Fornita</i>

en: Your AIM connection may be lost.
it: La tua connessione ad AIM potrebbe essere perduta.

en: Rate limiting error.
it: Rate massimo raggiunto.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
it: L'ultima operazione non è stata eseguita  poiché sei al di sopra del rate consentito. Attendi 10 secondi e riprova.

en: You have been disconnected because you have signed on with this screen name at another location.
it: Sei stato disconnesso perché ti sei collegato con questo nome utente da un'altra locazione.

en: You have been signed off for an unknown reason.
it: Sei stato disconnesso per un motivo sconosciuto.

en: First Name:
it: Nome:

en: Last Name:
it: Cognome:

en: Email Address:
it: Indirizzo Email:

en: Mobile Phone:
it: Cellulare:

en: Gender:
it: Sesso:

en: Female
it: Femminile

en: Male
it: Maschile

en: Birthday:
it: Compleanno:

en: Age:
it: Età:

en: Personal Web Page:
it: Pagina Web Personale:

en: Additional Information:
it: Informazioni Aggiuntive:

en: Home Address:
it: Indirizzo di Casa:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: City:
it: Città:

en: State:
it: Stato:

en: Zip Code:
it: Codice Postale:

en: Work Address:
it: Indirizzo dell'Ufficio:

en: Work Information:
it: Informazioni sull'Ufficio:

en: Company:
it: Compagnia:

en: Division:
it: Divisione:

en: Position:
it: Posizione:

en: Web Page:
it: Pagina Web:

en: <B>%s has the following screen names:</B><BR>
it: <B>%s ha i seguenti nomi utente:</B><BR>

en: No results found for email address %s
it: Nessun risultato trovato per l'indirizzo email %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
it: Dovresti ricevere un'email con la richiesta di conferma per %s.

en: Account Confirmation Requested
it: Conferma dell'Account Richiesta

en: Error Changing Account Info
it: Errore nella modifica delle informazioni sull'Account

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto differisce dall'originale.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name ends in a space.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto finisce con uno spazio.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
it: Errore 0x%04x: Impossibile formattare il nome utente poiché il nome utente richiesto è troppo lungo.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo email poiché c'è già una richiesta in corso per questo nome utente.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo email poiché l'indirizzo fornito ha troppi nomi utente associati.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
it: Errore 0x%04x: Impossibile cambiare l'indirizzo email poiché l'indirizzo fornito non è valido.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
it: Errore 0x%04x: Errore sconosciuto.

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
it: Il tuo nome utente è attualmente formattato nel seguente modo:
    %s

en: Account Info
it: Informazioni sull'Account

en: The email address for %s is %s
it: L'indirizzo email di %s è %s

en: Unable to set AIM profile.
it: Impossibile impostare il profilo AIM.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
it: Probabilmente hai richiesto di impostare il tuo profilo prima che la procedura di login fosse completata. Il tuo profilo rimane non impostato; prova ad impostarlo di nuovo quando sei connesso correttamente.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
it[0]: La lunghezza massima del profilo di %d byte è stata superata. Gaim l'ha troncato per te.
it[1]: La lunghezza massima del profilo di %d bytes è stata superata. Gaim l'ha troncato per te.

en: Profile too long.
it: Profilo troppo lungo.

en: Unable to set AIM away message.
it: Impossibile impostare un messaggio di assente per AIM.

en: You have probably requested to set your away message before the login procedure completed.  You remain in a "present" state; try setting it again when you are fully connected.
it: Hai probabilmente richiesto di impostare il tuo messaggio di assente prima che la procedura di login fosse ultimata. Rimani in uno stato di "presente". Prova ad impostarlo di nuovo quando sarai connesso correttamente.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
it[0]: La lunghezza massima del messaggio di assente di %d byte è stata superata. Gaim l'ha troncato per te e ti ha impostato come assente.
it[1]: La lunghezza massima del messaggio di assente di %d bytes è stata superata. Gaim l'ha troncato per te e ti ha impostato come assente.

en: Away message too long.
it: Messaggio di assente troppo lungo.

en: Unable To Retrieve Buddy List
it: Impossibile Ricevere la Lista Contatti

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
it: Gaim è temporaneamente non in grado di ricevere la tua lista contatti dai server AIM. La tua lista contatti non è persa e sarà probabilmente disponibile tra poche ore.

en: Orphans
it: Orfani

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s poiché hai troppi contatti nella tua lista. Rimuovine uno e prova nuovamente.

en: (no name)
it: (nessun nome)

en: Unable To Add
it: Impossibile aggiungere

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
it: Impossibile aggiungere il contatto %s per un motivo sconosciuto. La causa più comune di questo problema è che hai raggiunto il massimo numero consentito di contatti nella tua lista.

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
it: L'utente %s ti ha dato il permesso di aggiungerti alla sua lista contatti. Vuoi aggiungerlo alla tua?

en: Authorization Given
it: Autorizzazione Concessa

en: The user %s wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
it: L'utente %s vuole aggiungerti alla sua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your contact list.
it: L'utente %s ha accolto la tua richiesta di aggiungerlo nella tua lista contatti.

en: Authorization Granted
it: Autorizzazione Concessa

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your contact list for the following reason:
    %s
it: L'utente %s ha rifiutato la tua richiesta di aggiungerlo alla tua lista contatti per il seguente motivo:
    %s

en: Authorization Denied
it: Autorizzazione Rifiutata

en: Exchange:
it: Scambio:

en: <b>Status:</b>
it: <b>Stato:</b>

en: <b>Logged In:</b>
it: <b>Connesso:</b>

en: <b>Capabilities:</b>
it: <b>Capacità:</b>

en: <b>Available:</b>
it: <b>Disponibile:</b>

en: <b>Status:</b> Not Authorized
it: <b>Stato:</b> Non Autorizzato

en: <b>Status:</b> Offline
it: <b>Stato:</b> Non Connesso

en: Offline
it: Non Connesso

en: Unable to open Direct IM
it: Impossibile aprire un IM diretto

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
it: Hai scelto di aprire una connessione IM diretta con %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
it: Poiché questo rivela il tuo indirizzo IP, deve essere considerato un rischio per la privacy. Vuoi continuare?

en: Get Status Msg
it: Ottieni Messaggio di Stato

en: Re-request Authorization
it: Richiedi nuovamente l'Autorizzazione

en: The new formatting is invalid.
it: La nuova formattazione non è valida.

en: Screenname formatting can change only capitalization and whitespace.
it: La formattazione del nome utente può modificare solo le maiuscole/minuscole e gli spazi bianchi.

en: New screenname formatting:
it: Nuova formattazione del nome utente:

en: Change Address To:
it: Cambia l'Indirizzo in:

en: You are awaiting authorization from the following buddies:<BR>
it: Stai attendendo autorizzazione dai seguenti contatti:<BR>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
it: <i>non stai attendendo nessuna autorizzazione</i>

en: %s<BR><BR>You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and clicking "Re-request authorization."
it: %s<BR><BR>Puoi richiedere nuovamente autorizzazione da questi contatti cliccando col tasto destro su di essi e scegliendo "Richiedi nuovamente autorizzazione"

en: Available Message:
it: Messaggio di Disponibile:

en: Please talk to me, I'm lonely! (and single)
it: Parla con me! Sono solo (e single)

en: Set Available Message
it: Imposta un Messaggio di Disponibile

en: Change Password (URL)
it: Cambia Password (URL)

en: Format Screenname
it: Formatta il Nome Utente

en: Confirm Account
it: Conferma l'Account

en: Display Current Registered Address
it: Mostra l'Indirizzo Registrato Attuale

en: Change Current Registered Address
it: Modifica l'Indirizzo Registrato Attuale

en: Show Buddies Awaiting Authorization
it: Mostra i Contatti dai quali attendi Autorizzazione

en: Search for Buddy by Email
it: Cerca un Contatto per Email

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: AIM/ICQ Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo AIM/ICQ

en: Auth host
it: Host Auth

en: Auth port
it: Porta Auth

en: Looking up %s
it: Sto cercando %s

en: Unable to write file %s.
it: Impossibile scrivere il file %s.

en: Unable to read file %s.
it: Impossibile leggere il file %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
it: Messaggio troppo lungo. Troncati gli ultimi %s byte.

en: %s not currently logged in.
it: %s non è attualmente connesso.

en: Warning of %s not allowed.
it: Richiamo a %s non consentito.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
it: Un messaggio è stato rifiutato. Stai superando il limite di velocità del server.

en: Chat in %s is not available.
it: La chat in %s non è disponibile.

en: You are sending messages too fast to %s.
it: Stai inviando troppo velocemente messaggi a %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
it: Non hai ricevuto un messaggio da %s poiché era troppo grande.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
it: Non hai ricevuto un messaggio da %s poiché è stato spedito troppo velocemente.

en: Failure.
it: Fallimento.

en: Too many matches.
it: Troppe corrispondenze.

en: Need more qualifiers.
it: Servono più qualificatori.

en: Dir service temporarily unavailable.
it: Servizio di directory temporaneamente non disponibile.

en: Email lookup restricted.
it: Ricerca email limitata.

en: Keyword ignored.
it: Parola chiave ignorata.

en: No keywords.
it: Nessuna parola chiave.

en: User has no directory information.
it: Non c'è nessuna informazione sull'utente nella directory.

en: Country not supported.
it: Paese non supportato.

en: Failure unknown: %s.
it: Errore sconosciuto: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
it: Il servizio è temporaneamente non disponibile.

en: Your warning level is currently too high to log in.
it: Il tuo livello di richiamo è attualmente troppo alto per poterti connettere.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
it: Ti sei connesso e disconnesso troppo frequentemente. Attendi 10 minuti e riprova. Se continui a provare, avrai bisogno di aspettare ancora di più.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
it: Si è verificato un errore sconosciuto di connessione: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
it: Si è verificato un errore sconosciuto, %d. Info: %s

en: Connection Closed
it: Connessione Chiusa

en: Waiting for reply...
it: In attesa di risposta...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
it: TOC è ritornato dalla pausa. Puoi nuovamente inviare messaggi.

en: Password Change Successful
it: Password Modificata con Successo

en: TOC has sent a PAUSE command.
it: TOC ha inviato un comando PAUSE

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
it: Quando questo succede, TOC ignora tutti i messaggi a lui inviati e potrebbe disconnetterti se invii un messaggio. Gaim impedirà che le cose vadano male. È solo un problema temporaneo, sii paziente.

en: Get Dir Info
it: Ottieni Informazioni dalla Directory

en: Set Dir Info
it: Imposta le Informazioni sulla Directory

en: Could not open %s for writing!
it: Impossibile aprire %s per scrivere!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
it: Trasferimento file fallito: probabilmente è stato annullato dall'altra parte.

en: Could not connect for transfer.
it: Impossibile connettersi per il trasferimento.

en: Could not connect for transfer!
it: Impossibile connettersi per il trasferimento!

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
it: Impossibile scrivere l'header del file. Il file non verrà inviato.

en: Gaim - Save As...
it: Gaim - Salva con Nome...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
it[0]: %s chiede a %s di accettare %d file: %s (%.2f %s)%s%s
it[1]: %s chiede a %s di accettare %d file: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
it: %s chiede che tu gli invii un file

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: TOC Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo TOC

en: TOC host
it: Host TOC

en: TOC port
it: Porta TOC

note: Basic Profile group.
en: Basic Profile
it: Profilo di Base

note: First Name
en: First Name
it: Nome

note: Last Name
en: Last Name
it: Cognome

note: Gender
en: Gender
it: Sesso

note: Age
en: Age
it: Età

note: E-Mail Address
en: E-Mail Address
it: Indirizzo Email

en: Profile Information
it: Informazioni sul Profilo

note: ICQ
en: ICQ UIN
it: UIN ICQ

note: I'm From
en: I'm From
it: Sono di

note: State
en: State
it: Stato

note: Call the dialog.
en: Set your Trepia profile data.
it: Imposta il tuo profilo Trepia

en: Name
it: Nome

en: Profile
it: Profilo

en: Set Profile
it: Imposta il Profilo

en: Visit Homepage
it: Visita l'Homepage

en: Local Users
it: Utenti Locali

en: Read error
it: Errore di lettura

en: Logging in
it: Login in corso

en: Unable to create socket
it: Impossibile creare il socket

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Trepia Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo Trepia

en: Your Yahoo! message did not get sent.
it: Il tuo messaggio di Yahoo! non è stato inviato.

en: Unable to read
it: Impossibile leggere

en: Connection problem
it: Problema di connessione

en: Not At Home
it: Non A Casa

en: Not At Desk
it: Non Al Computer

en: Not In Office
it: Non In Ufficio

en: On Vacation
it: In Vacanza

en: Stepped Out
it: A Fare 2 Passi

en: Active which ID?
it: Quale ID vuoi attivare?

en: Activate ID
it: Attiva l'ID

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Yahoo Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo Yahoo

en: Pager host
it: Host Pager

en: Pager port
it: Porta Pager

en: <b>User:</b> %s<br>
it: <b>Utente:</b> %s<br>

en: <br>Hidden or not logged-in
it: <br>Nascosto o non connesso

en: <br>At %s since %s
it: <br>A %s da %s

en: Anyone
it: Chiunque

en: Already logged in with Zephyr
it: Già connesso con Zephyr

en: Because Zephyr uses your system username, you are unable to have multiple accounts on it when logged in as the same user.
it: Poiché Zephyr utilizza il tuo nome utente di sistema, non sei in grado di utilizzare contemporaneamente più account.

en: Class:
it: Classe:

en: Instance:
it: Istanza:

en: Recipient:
it: Destinatario:

note: *< api_version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: Zephyr Protocol Plugin
it: Plugin per il Protocollo Zephyr

en: About Gaim v%s
it: A proposito di Gaim v%s

en: Gaim is a modular Instant Messaging client capable of using AIM, ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.<BR><BR>
it: Gaim è un client modulare per Messaggi Immediati in grado di usare AIM, ICQ, Yahoo!, MSN, IRC, Jabber, Napster, Zephyr e Gadu-Gadu allo stesso tempo. È scritto utilizzando Gtk+ ed è distribuito sotto licenza GPL.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="3">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
it: <FONT SIZE="3">IRC:</FONT> #gaim su irc.freenode.net<BR><BR>

en: <FONT SIZE="3">Active Developers:</FONT><BR>
it: <FONT SIZE="3">Sviluppatori Attivi:</FONT><BR>

en:   Rob Flynn (maintainer) &lt;<A HREF="mailto:rob@marko.net">rob@marko.net</A>&gt;<BR>  Sean Egan (lead developer) &lt;<A HREF="mailto:bj91704@binghamton.edu">bj91704@binghamton.edu</A>&gt;<BR>  Christian 'ChipX86' Hammond (developer & webmaster)<BR>  Herman Bloggs (win32 port) &lt;<A HREF="mailto:hermanator12002@yahoo.com">hermanator12002@yahoo.com</A>&gt;<BR>  Nathan 'faceprint' Walp (developer)<BR>  Mark 'KingAnt' Doliner (developer)<BR>  Luke 'LSchiere' Schierer (support)<BR><BR>
it:   Rob Flynn (maintainer) &lt;<A HREF="mailto:rob@marko.net">rob@marko.net</A>&gt;<BR>  Sean Egan (sviluppatore principale) &lt;<A HREF="mailto:bj91704@binghamton.edu">bj91704@binghamton.edu</A>&gt;<BR>  Christian 'ChipX86' Hammond (sviluppatore & webmaster)<BR>  Herman Bloggs (win32 port) &lt;<A HREF="mailto:hermanator12002@yahoo.com">hermanator12002@yahoo.com</A>&gt;<BR>  Nathan 'faceprint' Walp (sviluppatore)<BR>  Mark 'KingAnt' Doliner (sviluppatore)<BR>  Luke 'LSchiere' Schierer (supporto)<BR><BR>

en: <FONT SIZE="3">Crazy Patch Writers:</FONT><BR>
it: <FONT SIZE="3">Scrittori di Patch:</FONT><BR>

en: <FONT SIZE="3">Retired Developers:</FONT><BR>
it: <FONT SIZE="3">Sviluppatori Ritirati:</FONT><BR>

en:   Adam Fritzler (former libfaim maintainer)<BR>  Eric Warmenhoven (former lead developer)&lt;<A HREF="mailto:warmenhoven@yahoo.com">warmenhoven@yahoo.com</A>&gt;<BR>  Jim Duchek (former maintainer)<BR>  Jim Seymour (former Jabber developer)<BR>  Mark Spencer (original author) &lt;<A HREF="mailto:markster@marko.net">markster@marko.net</A>&gt;<BR>  Syd Logan (hacker and designated driver [lazy bum])<BR><BR>
it:   Adam Fritzler (maintainer precedente delle libfaim)<BR>  Eric Warmenhoven (precedente sviluppatore principale)&lt;<A HREF="mailto:warmenhoven@yahoo.com">warmenhoven@yahoo.com</A>&gt;<BR>  Jim Duchek (maintainer precedente)<BR>  Jim Seymour (sviluppatore di Jabber precedente)<BR>  Mark Spencer (autore originale) &lt;<A HREF="mailto:markster@marko.net">markster@marko.net</A>&gt;<BR>  Syd Logan (hacker e autista designato [lazy bum])<BR><BR>

en: Gaim - Away!
it: Gaim - Assente!

en: I'm Back!
it: Sono Tornato!

en: New Away Message
it: Nuovo Messaggio di Assente

en: Remove Away Message
it: Rimuovi il Messaggio di Assente

en: Set All Away
it: Imposta come Assente dappertutto

en: Chats
it: Chat

en: %d buddy from group %s was not removed because its account was not logged in.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because their accounts were not logged in.  These buddies and the group were not removed.
it[0]: %d contatto del gruppo %s non è stato rimosso poiché non era connesso.
it[1]: %d contatti del gruppo %s non sono stati rimossi poiché non erano connessi.

en: Group not removed
it: Gruppo non rimosso

en: Invalid Groupname
it: Nome del Gruppo non valido

en: An error was encountered parsing your buddy list.  It has not been loaded.
it: Si è verificato un errore nell'analisi della tua lista contatti. Per questo motivo non è stata caricata.

en: Buddy List Error
it: Errore della Lista Contatti

note: rob wants to inform the user that their buddy lists are * being converted
en: Gaim is converting your old buddy lists to a new format, which will now be located at %s
it: Gaim sta convertendo la tua vecchia lista contatti in un nuovo formato che si trova ora in %s

en: Converting Buddy List
it: Sto convertendo la Lista Contatti

en: Communication with the browser failed. Please close all windows and try again.
it: Comunicazione col browser fallita. Chiudi tutte le finestre e riprova.

en: Unable to launch your browser because the 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
it: Impossibile avviare il browser poiché è stato scelto di impostare il browser manualmente, ma non è stato immesso nessun comando.

en: There was an error launching your chosen browser: %s
it: C'è stato un errore nell'avvio del browser scelto: %s

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
it: Non sei attualmente connesso a nessun protocollo che consente una chat.

en: Join Chat
it: Entra in Chat

en: Buddy Chat
it: Entra in una chat room

en: Join Chat As:
it: Entra come:

note: Join button.
en: Join
it: Entra

en: Missing protocol plugin for %s
it: Manca il plugin per il protocollo %s

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Enter password for %s
it: Inserisci la password per %s

en: %s has been disconnected
it: %s si è disconnesso

en: Reason Unknown.
it: Motivo Sconosciuto.

en: Unable to send message. The message is too large.
it: Impossibile inviare il messaggio. Il messaggio è troppo lungo.

en: Unable to send message.
it: Impossibile inviare il messaggio.

en: %s entered the room.
it: %s è entrato nella stanza.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
it: %s [<I>%s</I>] è entrato nella stanza.

en: %s is now known as %s
it: %s è ora conosciuto come %s

en: %s left the room (%s).
it: %s ha abbandonato la stanza (%s).

en: %s left the room.
it: %s ha abbandonato la stanza.

en: (+%d more)
it: (+%d in più)

en:  left the room (%s).
it:  ha abbandonato la stanza (%s).

en: Last created window
it: Ultima finestra creata

en: New window
it: Nuova finestra

en: By group
it: Per gruppo

en: By account
it: Per account

en: Warn User
it: Richiama l'Utente

en: _Warn
it: _Richiama

en: <span weight="bold" size="larger">Warn %s?</span>
    
    This will increase %s's warning level and he or she will be subject to harsher rate limiting.
it: <span weight="bold" size="larger">Richiama %s?</span>
    
    In questo modo il livello di richiamo di %s verrà aumentato e l'utente sarà soggetto a un limite di rate più severo.

en: Warn _anonymously?
it: Richiama in maniera _anonima?

en: <b>Anonymous warnings are less severe.</b>
it: <b>I richiami anonimi sono meno severi.</b>

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere %s dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Buddy
it: Rimuovi il Contatto

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere la chat %s dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Chat
it: Rimuovi la Chat

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
it: Stai per rimuovere il gruppo %s e tutti i suoi membri dalla tua lista contatti. Vuoi continuare?

en: Remove Group
it: Rimuovi il Gruppo

en: New Message
it: Nuovo Messaggio

en: Please enter the screenname of the person you would like to IM.
it: Inserisci il nome utente della persona alla quale
    vuoi inviare un messaggio immediato.

en: _Screenname:
it: _Nome utente:

en: Get User Info
it: Informazioni sull'Utente

en: Please enter the screenname of the person whose info you would like to view.
it: Inserisci il nome utente della persona sulla quale vuoi informazioni.

en: Add Group
it: Aggiungi un Gruppo

en: Add a new group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: Please enter the name of the group to be added.
it: Inserisci il nome del gruppo da aggiungere.

en: Add Buddy
it: Aggiungi un Contatto

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
it: Inserisci il nome utente della persona che vuoi aggiungere alla tua lista contatti. Puoi aggiungere opzionalmente un alias per il contatto. Gli alias verranno mostrati al posto del nome utente, laddove è possibile.

en: Screen Name
it: Nome Utente

en: Group
it: Gruppo

note: Set up stuff for the account box
en: Add To
it: Aggiungi a

en: Add Chat
it: Aggiungi una Chat

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
it: Inserisci un alias e le informazioni appropriate per la chat che vuoi aggiungere alla tua lista contatti.

en: Group:
it: Gruppo:

en: Set Directory Info
it: Imposta le Informazioni di Directory

en: Directory Info
it: Informazioni di Directory

en: Setting Dir Info for %s:
it: Impostazione delle Informazioni di Directory per %s:

en: Allow Web Searches To Find Your Info
it: Consenti di trovare le tue informazioni con le ricerche sul web

note: Line 2
en: Middle Name
it: Secondo Nome

note: Line 4
en: Maiden Name
it: Cognome da Nubile

en: New passwords do not match.
it: Le password non coincidono.

en: Fill out all fields completely.
it: Riempi tutti i campi.

en: Changing password for %s:
it: Cambio della password per %s:

en: Original Password
it: Vecchia Password

en: New Password
it: Nuova Password

en: New Password (again)
it: Nuova Password (di nuovo)

en: Changing info for %s:
it: Modifica delle informazioni per %s:

en: Below are the results of your search:
it: Ecco i risultati della ricerca:

en: Log Conversation
it: Fai il Log della Conversazione

en: Search for Buddy
it: Cerca un Contatto

en: Find Buddy By Info
it: Caerca un contatto attraverso le Informazioni

en: Find Buddy By Email
it: Cerca un Contatto per Email

en: Insert Link
it: Inserisci un Collegamento

en: Insert
it: Inserisci

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert.  The description is optional.
it: Inserisci l'indirizzo e la descrizione del collegamento che vuoi inserire. La descrizione è opzionale.

en: Select Text Color
it: Scegli il Colore del Testo

en: Select Background Color
it: Scegli il Colore dello Sfondo

en: Select Font
it: Scegli il Carattere

en: You cannot save an away message with a blank title
it: Non puoi salvare un messaggio senza specificare il titolo

en: Please give the message a title, or choose "Use" to use without saving.
it: Specifica un titolo per il messaggio o scegli "Utilizza" per usarlo senza salvarlo.

en: You cannot create an empty away message
it: Non puoi creare un messaggio di assente vuoto

en: New away message
it: Nuovo messaggio di assente

en: Away title:
it: Titolo del messaggio:

en: Save & Use
it: Salva e Utilizza

en: Use
it: Utilizza

note: show everything
en: Smile!
it: Sorridi!

en: Alias Chat
it: Imposta un Alias per la Chat

en: Alias chat
it: Imposta un Alias per la Chat

en: Please enter an aliased name for this chat.
it: Inserisci un alias per questa chat.

en: _Screenname
it: _Nome utente:

en: Alias Buddy
it: Dai un Alias al Contatto

en: Alias buddy
it: Scegli un Alias per il Contatto

en: Please enter an aliased name for the person below, or rename this contact in your buddy list.
it: Puoi inserire qui sotto un alias per il contatto oppure rinominare questo contatto nella tua lista contatti.

en: Couldn't write to %s.
it: Impossibile scrivere a %s.

en: Save Log File
it: Salva il File di Log

en: Couldn't remove file %s.
it: Impossibile rimuovere il file %s.

en: Clear Log
it: Pulisci il Log

en: Really clear log?
it: Vuoi davvero pulire il log?

en: Couldn't open log file %s.
it: Impossibile aprire il file di log %s.

en: Conversations with %s
it: Conversazioni con %s

en: System Log
it: Log di Sistema

en: Couldn't open log file %s
it: Impossibile aprire il file di log %s

en: Date
it: Data

en: Clear
it: Pulisci

en: Rename Group
it: Rinomina il Gruppo

en: New group name
it: Nuovo nome del gruppo

en: Please enter a new name for the selected group.
it: Inserire un nuovo nome per il gruppo selezionato.

en: %s is not a valid filename.
it: %s non é un nome di file valido.

en: %s was not found.
it: %s non è stato trovato.

en: File transfer to %s aborted.
it: Trasferimento file a %s annullato.

en: File transfer from %s aborted.
it: Trasferimento file da %s annullato.

en: Usage: %s command [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDS:
           uri                      Handle AIM: URI
           quit                     Close running copy of Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [commmand]    Show help for command
it: Uso: %s comando [OPZIONI] [URI]
    
        COMANDI:
           uri           Gestisci AIM: URI
           quit          Chiude la copia di Gaim in esecuzione
    
        OPZIONI:
           -h, --help [comando]   Mostra l'aiuto per il comando

en: Gaim not running (on session 0)
it: Gaim non è in esecuzione (nella sessione 0)

en: 
    Using AIM: URIs:
    Sending an IM to a screenname:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    In this case, 'Penguin' is the screenname we wish to IM, and 'hello world'
    is the message to be sent.  '+' must be used in place of spaces.
    Please note the quoting used above - if you run this from a shell the '&'
    needs to be escaped, or the command will stop at that point.
    Also,the following will just open a conversation window to a screenname,
    with no message:
    	gaim-remote uri aim:goim?screenname=Penguin
    
    Joining a chat:
    	gaim-remote uri aim:gochat?roomname=PenguinLounge
    ...joins the 'PenguinLounge' chat room.
    
    Adding a buddy to your buddy list:
    	gaim-remote uri aim:addbuddy?screenname=Penguin
    ...prompts you to add 'Penguin' to your buddy list.
it: 
    Utilizzo di AIM: URI:
    Inviare un IM ad un utente:
    	gaim-remote uri 'aim:goim?screenname=Penguin&message=hello+world'
    In questo caso, 'Penguin' è il nome dell'utente al quale vogliamo inviare
    il messaggio e 'hello world' è il messaggio che verrà inviato.
    '+' deve essere usato al posto degli spazi.
    Si noti l'uso degli apici: se il comando è eseguito da una shell, i caratteri
    '&' devono essere preceduti da un carattere di escape o il comando verrà
    interrotto in quel punto.
    Il seguente comando invece apre semplicemente una finestra di
    conversazione con un utente, senza alcun messaggio:
    	gaim-remote uri aim:goim?screenname=Penguin
    
    Unirsi ad una chat:
    	gaim-remote uri aim:gochat?roomname=PenguinLounge
    ...ti fa entrare nella chat room 'PenguinLounge'.
    
    Aggiungere un contatto alla propria lista:
    	gaim-remote uri aim:addbuddy?screenname=Penguin
    ...ti chiede di aggiungere 'Penguin' alla tua lista contatti.

en: 
    Close running copy of Gaim
it: 
    Chiude la copia di Gaim in esecuzione

note: for people like myself, who are too lazy to add an away msg :)
en: sorry, i ran out for a while. bbl
it: Mi assento per un po'.

en: boring default
it: default

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: By status
it: Per stato

en: By log size
it: Per dimensione del log

en: Could not open config file %s.
it: Impossibile aprire il file di configurazione %s.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
it: <b>File:</b> %s
    <b>Dimensione del file:</b> %s
    <b>Dimensione dell'immagine:</b> %dx%d

note: Build the login options frame.
en: Login Options
it: Opzioni di Login

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Screenname:
it: Nome Utente:

en: Remember password
it: Ricorda la Password

note: Build the user options frame.
en: User Options
it: Opzioni Utente

en: New mail notifications
it: Notifica i Nuovi Messaggi di Posta

en: Buddy icon file:
it: File per l'Icona del Contatto:

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: _Reset
it: _Pulisci

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
it: Opzioni %s

note: Use Global Proxy Settings
en: Use Global Proxy Settings
it: Utilizza le Opzioni Globali del Proxy

note: No Proxy
en: No Proxy
it: Nessun Proxy

en: Proxy Options
it: Opzioni del Proxy

en: Proxy _type:
it: _Tipo di proxy:

en: _Port:
it: _Porta:

en: _Username:
it: Nome _Utente:

en: Add Account
it: Aggiungi un Account

en: Modify Account
it: Modifica l'Account

note: Add the disclosure
en: Show more options
it: Mostra più opzioni

en: Show fewer options
it: Mostra meno opzioni

note: Register button
en: Register
it: Iscriviti

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare %s?

en: Delete
it: Elimina

en: Screenname
it: Nome Utente

en: Protocol
it: Protocollo

en: Add a _Buddy
it: _Aggiungi un Contatto

en: Add a C_hat
it: Aggiungi una C_hat

en: _Delete Group
it: _Elimina il Gruppo

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Join
it: _Entra

en: Auto-Join
it: Entra Automaticamente

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Get Info
it: _Info

en: _IM
it: _Messaggio

en: Add Buddy _Pounce
it: Aggiungi un _Allarme

en: View _Log
it: Mostra il _Log

note: Buddies menu
en: /_Buddies
it: /_Contatti

en: /Buddies/New _Instant Message...
it: /Contatti/Nuovo _Messaggio...

en: /Buddies/Join a _Chat...
it: /Contatti/Entra in _Chat...

en: /Buddies/Get _User Info...
it: /Contatti/_Informazioni su un Contatto...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
it: /Contatti/Mostra i Contatti non in linea

en: /Buddies/Show _Empty Groups
it: /Contatti/Mostra i Gruppi _Vuoti

en: /Buddies/_Add a Buddy...
it: /Contatti/_Aggiungi un Contatto...

en: /Buddies/Add a C_hat...
it: /Contatti/Aggiungi una C_hat

en: /Buddies/Add a _Group...
it: /Contatti/Aggiungi un _Gruppo

en: /Buddies/_Signoff
it: /Contatti/_Disconnetti

en: /Buddies/_Quit
it: /Contatti/_Esci

note: Tools
en: /_Tools
it: /_Strumenti

en: /Tools/_Away
it: /Strumenti/_Assente

en: /Tools/Buddy _Pounce
it: /Strumenti/A_llarmi

en: /Tools/P_rotocol Actions
it: /Strumenti/Azioni di P_rotocollo

en: /Tools/A_ccounts
it: /Strumenti/A_ccount

en: /Tools/_File Transfers...
it: /Strumenti/Trasferimento _File...

en: /Tools/Preferences
it: /Strumenti/_Preferenze

en: /Tools/Pr_ivacy
it: /Strumenti/Pr_ivacy

en: /Tools/View System _Log
it: /Strumenti/Mostra il _Log di Sistema

note: Help
en: /_Help
it: /_Aiuto

en: /Help/Online _Help
it: /Aiuto/_Help Online

en: /Help/_Debug Window
it: /Aiuto/Finestra di _Debug

en: /Help/_About
it: /Aiuto/_A proposito...

en: 
    <b>Idle:</b>
it: 
    <b>Inattivo:</b>

en: 
    <b>Warned:</b>
it: 
    <b>Richiamato:</b>

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
it: 
    <b>Descrizione:</b> Spettrale

en: 
    <b>Status</b>: Awesome
it: 
    <b>Stato</b>: Impressionante

en: 
    <b>Status</b>: Rockin'
it: 
    <b>Stato</b>: Rockin'

en: Idle (%dh%02dm)
it: Inattivo (%dh%02dm)

en: Idle (%dm)
it: Inattivo (%dm)

en: Warned (%d%%)
it: Richiamato (%d%%)

en: Offline
it: Non Connesso

en: None
it: Nessuno

en: /Tools/Away
it: /Strumenti/Assente

en: /Tools/Buddy Pounce
it: /Strumenti/Allarmi

en: /Tools/Protocol Actions
it: /Strumenti/Azioni di Protocollo

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
it: /Contatti/Mostra i Contatti non in linea

en: /Buddies/Show Empty Groups
it: /Contatti/Mostra i Gruppi Vuoti

en: IM
it: Messaggio

en: Send a message to the selected buddy
it: Invia un messaggio al contatto selezionato

en: Get information on the selected buddy
it: Informazioni sul contatto selezionato

en: Join a chat room
it: Entra in una chat room

en: Set an away message
it: Imposta un messaggio di assente

en: No actions available
it: Nessuna azione disponibile

en: Done.
it: Fatto.

en: Signon:
it: Connessione:

en: Signon
it: Connessione

en: Cancel All
it: Annulla Tutto

en: That file already exists
it: Il file esiste già.

en: Would you like to overwrite it?
it: Vuoi sovrascriverlo?

en: Gaim - Insert Image
it: Gaim - Inserisci un'Immagine

en: Gaim - Invite Buddy Into Chat Room
it: Gaim - Invita un Contatto nella Chat Room

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
it: Inserisci il nome del contatto che vuoi invitare, insieme a un messaggio di invito (opzionale).

en: _Buddy:
it: _Contatto:

en: _Message:
it: _Messaggio:

en: Un-Ignore
it: Annulla Ignora

en: Ignore
it: Ignora

en: Remove
it: Rimuovi

en: User is typing...
it: L'utente sta scrivendo...

en: User has typed something and paused
it: L'utente ha scritto qualcosa ed ora è in pausa

note: Build the Send As menu
en: _Send As
it: _Invia Come

en: Gaim - Save Conversation
it: Gaim - Salva la Conversazione

note: Conversation menu
en: /_Conversation
it: /_Conversazione

en: /Conversation/_Save As...
it: /Conversazione/_Salva con nome...

en: /Conversation/View _Log...
it: /Conversazione/Mostra il _Log...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
it: /Conversazione/Aggiungi un _Allarme...

en: /Conversation/A_lias...
it: /Conversazione/A_lias...

en: /Conversation/_Get Info...
it: /Conversazione/_Info...

en: /Conversation/In_vite...
it: /Conversazione/In_vita...

en: /Conversation/Insert _URL...
it: /Conversazione/Inserisci _URL...

en: /Conversation/Insert _Image...
it: /Conversazione/Inserisci un'_Immagine...

en: /Conversation/_Warn...
it: /Conversazione/_Richiama...

en: /Conversation/_Block...
it: /Conversazione/_Blocca...

en: /Conversation/_Add...
it: /Conversazione/_Aggiungi...

en: /Conversation/_Remove...
it: /Conversazione/_Rimuovi...

en: /Conversation/_Close
it: /Conversazione/_Chiudi

note: Options
en: /_Options
it: /_Opzioni

en: /Options/Enable _Logging
it: /Opzioni/Abilita il _Log

en: /Options/Enable _Sounds
it: /Opzioni/Abilita i _Suoni

en: /Conversation/View Log...
it: /Conversazione/Mostra il Log...

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
it: /Conversazione/Aggiungi un Allarme...

en: /Conversation/Alias...
it: /Conversazione/Alias...

en: /Conversation/Get Info...
it: /Conversazione/Info...

en: /Conversation/Invite...
it: /Conversazione/Invita...

en: /Conversation/Insert URL...
it: /Conversazione/Inserisci URL...

en: /Conversation/Insert Image...
it: /Conversazione/Inserisci un'Immagine...

en: /Conversation/Warn...
it: /Conversazione/Richiama...

en: /Conversation/Block...
it: /Conversazione/Blocca...

en: /Conversation/Add...
it: /Conversazione/Aggiungi...

en: /Conversation/Remove...
it: /Conversazione/Rimuovi...

en: /Options/Enable Logging
it: /Opzioni/Abilita il Log

en: /Options/Enable Sounds
it: /Opzioni/Abilita i Suoni

note: From right to left... Send button
en: Send
it: Invia

en: Add the user to your buddy list
it: Aggiungi l'utente alla tua lista dei contatti

en: Remove the user from your buddy list
it: Rimuovi l'utente dalla lista dei contatti

note: Warn button
en: Warn
it: Richiama

en: Warn the user
it: Richiama l'utente

en: Get the user's information
it: Informazioni sull'utente

note: Block button
en: Block
it: Blocca

en: Block the user
it: Blocca l'utente

note: Invite
en: Invite
it: Invita

en: Invite a user
it: Invita un utente

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Larger font size
it: Aumenta la dimensione del carattere

en: Normal font size
it: Dimensione normale del carattere

en: Smaller font size
it: Diminuisci la dimensione del carattere

en: Font Face
it: Tipo di carattere

en: Foreground font color
it: Colore del carattere

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Insert image
it: Inserisci un'immagine

en: Insert link
it: Inserisci un collegamento

en: Insert smiley
it: Inserisci uno smiley

en: Topic:
it: Argomento:

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
it: 0 persone nella stanza

en: IM the user
it: Invia un messaggio immediato all'utente

en: Ignore the user
it: Ignora l'utente

en: <HR><BR><H3 Align=Center> ---- New Conversation @ %s ----</H3><BR>
it: <HR><BR><H3 Align=Center> ---- Nuova Conversazione %s ----</H3><BR>

en: ---- New Conversation @ %s ----
it: ---- Nuova Conversazione %s ----

en: Close conversation
it: Chiudi la conversazione

en: %d person in room | %d people in room
it[0]: %d persona nella stanza
it[1]: %d persone nella stanza

en: Disable Animation
it: Disabilita le Animazioni

en: Enable Animation
it: Abilita le Animazioni

en: Hide Icon
it: Nascondi l'Icona

en: Save Icon As...
it: Salva l'Icona con nome...

en: <main>/Conversation/Close
it: <main>/Conversazione/Chiudi

en: <b>Receiving From:</b>
it: <b>Sto ricevendo da:</b>

en: <b>Sending To:</b>
it: <b>Sto inviando a:</b>

en: Progress
it: Avanzamento

en: Filename
it: Nome File

en: Size
it: Dimensione

en: Remaining
it: Rimanente

en: Filename:
it: Nome File:

en: Status:
it: Stato:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Time Elapsed:
it: Tempo Trascorso:

en: Time Remaining:
it: Tempo Rimanente:

en: _Keep the dialog open
it: _Mantieni la finestra aperta

en: _Clear finished transfers
it: _Pulisci i trasferimenti ultimati

note: "Download Details" arrow
en: Show download details
it: Mostra i dettagli del download

en: Hide download details
it: Nascondi i dettagli del download

note: Pause button
en: _Pause
it: _Pausa

note: Resume button
en: _Resume
it: _Riprendi

en: That file does not exist.
it: Il file non esiste.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
it: Non posso inviare un file di 0 bytes.

en: That file already exists.
it: Il file esiste già.

en: Gaim - Open...
it: Gaim - Apri...

en: %s wants to send you %s (%s)
it: %s vuole inviarti %s (%s)

en: _Copy Link Location
it: _Copia l'indirizzo del collegamento

en: _Open Link in Browser
it: _Apri il collegamento nel browser

en: Unable to guess the image type based on the file extension supplied.  Defaulting to PNG.
it: Gaim non è in grado di stabilire il formato dell'immagine sulla base dell'estensione. Il formato è impostato di default come PNG.

en: Error saving image: %s
it: Errore di salvataggio dell'immagine: %s

en: Save Image
it: Salva l'Immagine

en: _Save Image...
it: _Salva l'Immagine...

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
it[0]: %s ha %d nuovo messaggio
it[1]: %s ha %d nuovi messaggi

en: <span weight="bold">From:</span> %s
it: <span weight="bold">Da:</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
it: <span weight="bold">Oggetto:</span> %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
it: <span weight="bold" size="larger">Posta in arrivo!</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
it: <span weight="bold" size="larger">Posta in arrivo!</span>
    
    %s

en: Select a file
it: Scegli un file

en: Please enter a buddy to pounce.
it: Inserisci il nome di un utente.

note: "New Buddy Pounce"
en: New Buddy Pounce
it: Nuovo Allarme

en: Edit Buddy Pounce
it: Modifica l'Allarme

note: Create the "Pounce Who" frame.
en: Pounce Who
it: Chi controlli?

en: _Buddy Name:
it: Nome del _Contatto:

note: Create the "Pounce When" frame.
en: Pounce When
it: Avvisa Quando

en: Sign on
it: Si connette

en: Sign off
it: Si disconnette

en: Return from away
it: È di nuovo presente

en: Return from idle
it: È di nuovo attivo

en: Buddy starts typing
it: Inizia a scrivere

en: Buddy stops typing
it: Finisce di scirvere

note: Create the "Pounce Action" frame.
en: Pounce Action
it: Azione

en: Open an IM window
it: Apri una finestra di conversazione

en: Popup notification
it: Notifica con un popup

en: Send a message
it: Invia un messaggio

en: Execute a command
it: Esegui un comando

en: Play a sound
it: Riproduci un suono

en: Browse
it: Sfoglia

en: _Save this pounce after activation
it: _Salva questo allarme dopo l'attivazione

note: "Remove Buddy Pounce"
en: Remove Buddy Pounce
it: Rimuovi un Allarme

en: %s has started typing to you
it: %s ha iniziato a scriverti

en: %s has signed on
it: %s si è connesso

en: %s has returned from being idle
it: %s è tornato attivo

en: %s has returned from being away
it: %s è di nuovo presente

en: %s has stopped typing to you
it: %s ha smesso di scriverti

en: %s has signed off
it: %s si è disconnesso

en: %s has become idle
it: %s è diventato inattivo

en: %s has gone away.
it: %s è andato via

en: Unknown pounce event. Please report this!
it: Evento sconosciuto. Per piacere riporta questo errore!

en: Interface Options
it: Opzioni dell'Interfaccia

en: D_isplay remote nicknames if no alias is set
it: _Mostra i nickname remoti se non è impostato nessun alias

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
it: Scegli un tema per gli smilely dalla seguente lista. Possono essere installati nuovi temi trascinandoli sulla lista dei temi.

en: Icon
it: Icona

en: Style
it: Stile

en: _Bold
it: _Grassetto

en: _Italics
it: _Corsivo

en: _Underline
it: _Sottolineato

en: _Strikethrough
it: _Barrato

en: Face
it: Carattere

en: Use custo_m face
it: Utilizza un carattere _personalizzato

en: Use custom si_ze
it: Utilizza una _dimensione personalizzata

en: Color
it: Colore

en: _Text color
it: Colore del _testo

en: Bac_kground color
it: Colore dello s_fondo

en: Display
it: Visualizzazione

en: Show graphical _smileys
it: Mostra gli _smileys grafici

en: Show _timestamp on messages
it: Mostra l'_orario nei messaggi

en: Show _URLs as links
it: Mostra gli _URL come collegamenti

en: _Highlight misspelled words
it: _Evidenzia le parole con errori di ortografia

en: Ignore c_olors
it: Ignora i _colori

en: Ignore font _faces
it: Ignora i _tipi di carattere

en: Ignore font si_zes
it: Ignora la _dimensione dei caratteri

en: Send Message
it: Invia un messaggio

en: Enter _sends message
it: _Invio spedisce un messaggio

en: C_ontrol-Enter sends message
it: C_ontrol-Invio spedisce un messaggio

en: Window Closing
it: Chiusura della Finestra

en: _Escape closes window
it: E_sc chiude la finestra

en: Insertions
it: Inserimenti

en: Control-{B/I/U} inserts _HTML tags
it: Control-{B/I/U/S} inserisce un tag _HTML

en: Control-(number) _inserts smileys
it: Control-(numero) inserisce uno _smiley

en: Buddy List Sorting
it: Ordinamento della Lista Contatti

en: Sorting:
it: Ordinamento:

en: Buddy List Toolbar
it: Toolbar della Lista Contatti

en: Show _buttons as:
it: Mostra i _pulsanti come:

en: Pictures
it: Immagini

en: Text
it: Testo

en: Pictures and text
it: Immagini e testo

en: _Raise window on events
it: _Solleva la finestra ad ogni evento

en: Group Display
it: Visualizzazione Gruppi

note: prefs_checkbox(_("Show _groups with no online buddies"), "/gaim/gtk/blist/show_empty_groups", vbox);
en: Show _numbers in groups
it: Mostra i _numeri nei gruppi

en: Buddy Display
it: Lista Contatti

en: Show buddy _icons
it: Mostra le _icone dei contatti

en: Show _warning levels
it: Mostra i livelli di _richiamo

en: Show idle _times
it: Mostra i _tempi di inattività

en: Dim i_dle buddies
it: Contatti inattivi in _grigio

en: _Placement:
it: _Posizione:

en: Send _URLs as Links
it: Invia gli _URL come collegamenti

en: Tab Options
it: Opzioni Schede

en: _Tab Placement:
it: _Posizione delle linguette:

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
it: Mostra i messaggi immediati e le chat come schede
    nella _stessa finestra.

en: Show _close button on tabs
it: Mostra il pulsante di _chiusura sulle linguette.

en: Show status _icons on tabs
it: Mostra le _icone di stato sulle linguette.

en: Window
it: Finestra

en: New window _width:
it: _Larghezza della nuova finestra:

en: New window _height:
it: _Altezza della nuova finestra:

en: _Entry field height:
it: Altezza dell'area di _immissione testo:

en: _Raise windows on events
it: _Solleva le finestre ad ogni evento

en: Hide window on _send
it: Nascondi la finestra all'_invio

en: Buddy Icons
it: Icone dei Contatti

en: Enable buddy icon a_nimation
it: Abilita l'a_nimazione delle icone dei contatti

en: Show _logins in window
it: Mostra i _login nella finestra

en: Show a_liases in tabs/titles
it: Mostra gli _alias nei titoli delle schede e delle finestre

en: Typing Notification
it: Scrittura in Corso

en: Notify buddies that you are _typing to them
it: Segnala ai contatti che stai _scrivendo

en: Tab Completion
it: Completamento delle Parole

en: _Tab-complete nicks
it: Completa con _Tab i nickname

en: _Old-style tab completion
it: Completamento con tab _vecchio stile

en: _Show people joining in window
it: M_ostra nella finestra le persone che entrano

en: _Show people leaving in window
it: _Mostra nella finestra le persone che escono

en: Co_lorize screennames
it: Co_lora i nomi utente

en: Proxy Type
it: Tipo di Proxy

en: No proxy
it: Nessun Proxy

en: Proxy Server
it: Server Proxy

en: _User
it: _Utente

en: The entered manual browser '%s' is not valid. Hyperlinks will not work.
it: Il browser '%s' scelto manualmente non è valido.
    I collegamenti ipertestuali non funzioneranno.

en: Manual
it: Manuale

en: Browser Selection
it: Scelta del Browser

en: _Manual:
    (%s for URL)
it: Scelta _manuale:
    (%s per inserire un URL)

en: Browser Options
it: Opzioni del Browser

en: Open new _window by default
it: Apri di default una nuova _finestra

en: Message Logs
it: Log dei Messaggi

en: _Log all instant messages
it: Esegui il _log di tutti i messaggi immediati

en: Log all c_hats
it: Esegui il log di tutte le c_hat

en: Strip _HTML from logs
it: Elimina i tag HT_ML dai log

en: System Logs
it: Log di Sistema

en: Log when buddies _sign on/sign off
it: Esegui il log quando un contatto si _connette/disconnette

en: Log when buddies become _idle/un-idle
it: Esegui il log quando un contatto diventa _inattivo/attivo

en: Log when buddies go away/come _back
it: Esegui il log quando un contatto diventa assente/_ritorna

en: Log your _own signons/idleness/awayness
it: Esegui il log dei _tuoi collegamenti/stati di inattività/stati di assente

en: I_ndividual log file for each buddy's signons
it: Scrivi un file di log _individuale per ogni contatto che si collega

en: Sound Options
it: Opzioni Suono

en: _No sounds when you log in
it: _Nessun suono quando ti connetti

en: _Sounds while away
it: _Esegui i suoni quando sei assente

en: Sound Method
it: Metodo del Suono

en: _Method:
it: _Metodo:

en: Console beep
it: Beep di console

en: Automatic
it: Automatico

en: Command
it: Comando

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
it: C_omando da eseguire:
    (%s per il nome del file)

en: _Sending messages removes away status
it: L'_invio di un messaggio rimuove lo stato di assente

en: _Queue new messages when away
it: Metti in _coda i nuovi messaggi quando sei assente

en: Auto-response
it: Risposta automatica

en: Seconds before _resending:
it: Secondi prima di spedire _nuovamente

en: _Send auto-response
it: Invia una risposta _automatica

en: _Only send auto-response when idle
it: Invia una risposta automatica _solamente se inattivo

en: Send auto-response in active conversations
it: Invia _risposte automatiche nelle conversazioni attive

en: Idle _time reporting:
it: Riporta il _tempo di inattività sulla base:

en: Gaim usage
it: dell'utilizzo di Gaim

en: X usage
it: dell'utilizzo di X

en: Windows usage
it: dell'utilizzo di Windows

en: Auto-away
it: Assente Automatico

en: Set away _when idle
it: Imposta come assente _quando sei inattivo

en: _Minutes before setting away:
it: _Minuti prima di impostare come assente:

en: Away m_essage:
it: M_essaggio di assente:

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Web site:</span>		%s
    <span weight="bold">File name:</span>	%s
it: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Scritto da:</span>	%s
    <span weight="bold">Sito web:</span>		%s
    <span weight="bold">Nome file:</span>	%s

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">File name:</span>  %s
it: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Scritto da:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">Nome file:</span>  %s

en: Load
it: Carica

en: Details
it: Dettagli

en: Sound Selection
it: Selezione Suoni

en: Play
it: Riproduci

en: Event
it: Evento

en: Reset
it: Pulisci

en: Choose...
it: Scegli...

en: _Edit
it: _Modifica

en: Interface
it: Interfaccia

en: Smiley Themes
it: Temi degli Smiley

en: Fonts
it: Caratteri

en: Message Text
it: Testo del Messaggio

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: IMs
it: Messaggi Immediati

en: Logging
it: Log

en: Sounds
it: Suoni

en: Sound Events
it: Eventi Sonori

en: Away / Idle
it: Assente / Inattivo

en: Away Messages
it: Messaggi di Assente

en: Plugins
it: Plugin

en: Allow all users to contact me
it: Consenti a tutti di contattarmi

en: Allow only the users on my buddy list
it: Consenti di contattarmi solo agli utenti della mia lista contatti

en: Allow only the users below
it: Consenti di contattarmi solo agli utenti della lista qui sotto

en: Block all users
it: Blocca tutti gli utenti

en: Block the users below
it: Blocca gli utenti qui sotto

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
it: Le modifiche alle impostazioni della privacy hanno effetto immediato.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
it: Imposta la privacy per:

en: Permit User
it: Consenti all'Utente di contattarti

en: Type a user you permit to contact you.
it: Inserisci il nome dell'utente al quale permetti di contattarti

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
it: Inserisci il nome dell'utente al quale permetti di contattarti.

en: Permit
it: Consenti

en: Allow %s to contact you?
it: Consenti a %s di contattarti?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
it: Sei sicuro di volere che %s ti contatti?

en: Block User
it: Blocca l'Utente

en: Type a user to block.
it: Inserisci il nome dell'utente da bloccare.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
it: Inserisci il nome dell'utente che vuoi bloccare.

en: Block %s?
it: Bloccare %s?

en: Are you sure you want to block %s?
it: Sei sicuro di voler bloccare %s?

en: Apply
it: Applica

en: Buddy logs in
it: Il contatto è connesso

en: Buddy logs out
it: Il contatto è disconnesso

en: Message received
it: Messaggio ricevuto

en: Message received begins conversation
it: Il messaggio ricevuto inizia la conversazione

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: Person enters chat
it: Una persona entra in chat

en: Person leaves chat
it: Una persona abbandona la chat

en: You talk in chat
it: Stai parlando in chat

en: Others talk in chat
it: Qualcun altro parla in chat

en: Someone says your name in chat
it: Qualcuno pronuncia il tuo nome in chat

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
it: Impossibile riprodurre il suono poiché il file scelto (%s) non esiste.

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
it: Impossibile riprodurre il suono poiché è stato scelto 'Comando' come metodo del suono, ma non è stato impostato nessun comando.

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
it: Impossibile riprodurre il suono poiché il comando per il suono scelto non può essere eseguito: %s

en: Can't save icon file to disk.
it: Impossibile salvare l'icona sul disco.

en: Gaim - Save Icon
it: Gaim - Salva l'Icona

note: full help text
en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -a, --acct          display account editor window
      -w, --away[=MESG]   make away on signon (optional argument MESG specifies
                          name of away message to use)
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, seperated by commas)
      -n, --loginwin      don't automatically login; show login window
      -u, --user=NAME     use account NAME
      -f, --file=FILE     use FILE as config
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -v, --version       display the current version and exit
      -h, --help          display this help and exit
it: Gaim %s
    Uso: %s [OPZIONI]...
    
      -a, --acct          mostra la finestra dell'editor degli account
      -w, --away[=MSG]    imposta come assente al login (l'argomento opzionale MSG
                          specifica il nome del messaggio di assente da usare)
      -l, --login[=NOME]  effettua il login automatico (l'argomento opzionale NOME
                          specifica gli account da usare, seperati da virgole)
      -n, --loginwin      non fare il login automatico; mostra la finestra di login
      -u, --user=NOME     usa l'account NOME
      -f, --file=FILE     usa FILE come file di configurazione
      -d, --debug         stampa messaggi di debug sullo standard output
      -v, --version       mostra la versione ed esci
      -h, --help          mostra questo help ed esci

note: short message
en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
it: Gaim %s. Prova con `%s -h' per maggiori informazioni.

en: g003: Error opening connection.
it: g003: Errore di apertura della connessione.

en: Error in specifying buddy conversation.
it: Errore di specifica della conversazione tra contatti.

en: Unable to find conversation log
it: Impossibile trovare il log della conversazione

en: Unable to make directory %s for logging
it: Impossibile creare la directory %s per i log

en: IM Sessions with %s
it: Messaggi Istantanei con %s

en: IM Sessions with %s
it: Messaggi Istantanei con %s

en: +++ %s (%s) signed on @ %s
it: +++ %s (%s) si è connesso %s

en: +++ %s (%s) signed off @ %s
it: +++ %s (%s) si è disconnesso %s

en: +++ %s (%s) changed away state @ %s
it: +++ %s (%s) ha modificato il suo stato di assente %s

en: +++ %s (%s) came back @ %s
it: +++ %s (%s) è ritornato %s

en: +++ %s (%s) became idle @ %s
it: +++ %s (%s) è diventato inattivo %s

en: +++ %s (%s) returned from idle @ %s
it: +++ %s (%s) è tornato attivo %s

en: +++ Program exit @ %s
it: +++ Il programma è stato terminato %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) signed on @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s (%s) si è connesso %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) signed off @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s (%s) si è disconnesso %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) went away @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s (%s) è andato via %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) came back @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s (%s) è tornato %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) became idle @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s (%s) è diventato inattivo %s

en: %s (%s) reported that %s (%s) returned from idle @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s (%s) è ritornato attivo %s

en: %s (%s) reported that %s signed on @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s si è connesso %s

en: %s (%s) reported that %s signed off @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s si è disconnesso %s

en: %s (%s) reported that %s went away @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s è andato via %s

en: %s (%s) reported that %s came back @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s è tornato %s

en: %s (%s) reported that %s became idle @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s è diventato inattivo %s

en: %s (%s) reported that %s returned from idle @ %s
it: %s (%s) ha riportato che %s è ritornato attivo %s

en: Please enter your login.
it: Inserisci il nome utente.

en: <New User>
it: <Nuovo Utente>

en: Screen Name:
it: Nome Utente:

en: Sign On
it: Connetti

en: Slightly less boring default
it: Messaggio di default

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
it: %s%s%s%s ha aggiunto %s alla sua lista contatti%s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
it: 
    
    Vuoi aggiungerlo alla tua lista dei contatti?

en: Gaim - Information
it: Gaim - Informazione

en: Add buddy to your list?
it: Vuoi aggiungere il contatto alla tua lista?

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: Accept
it: Accetta

en: Please enter your password
it: Inserisci la tua password

en: (%d message) | (%d messages)
it[0]: (%d messaggi)
it[1]: (%d messaggi)

en: (1 message)
it: (1 messaggio)

en: %s logged in.
it: %s si è connesso.

en: %s logged out.
it: %s si è disconnesso.

en: %s has just been warned by %s.
    Your new warning level is %d%%
it: %s è stato appena richiamato da %s.
    Il tuo nuovo livello di richiamo è %d%%

en: an anonymous person
it: una persona anonima

en: User '%s' invites %s to buddy chat room: '%s'
    %s
it: L'utente '%s' invita %s nella chat room: '%s'
    %s

en: User '%s' invites %s to buddy chat room: '%s'
it: L'utente '%s' invita %s nella chat room: '%s'

en: Accept chat invitation?
it: Accetti l'invito alla chat?

en: More Info
it: Maggiori Informazioni

note: for people like myself who are too lazy to add an away msg :) I don't know who "myself" is in this context.  The exclamation point * makes it slightly less boring ;)
en: Sorry, I ran out for a bit!
it: Mi assento per un po'!

en: _Modify
it: _Modifica

en: _Open Mail
it: _Leggi la Posta

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: Calculating...
it: Sto calcolando...

en: Unknown.
it: Sconosciuto.

en: The plugin %s did not return any valid plugin information
it: Il plugin %s non ha restituito nessuna informazione valida

en: Gaim was unable to load your plugin.
it: Gaim non è in grado di caricare il tuo plugin.

note: * Custom away message.
en: Custom
it: Personalizzato

en: Debug Window
it: Finestra di Debug

en: Pause
it: Pausa

en: Timestamps
it: Timestamp
