pidgin 2.7.3 - en to nl translation catalogue (3837 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
nl: %s. Probeer '%s -h' voor meer informatie.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
nl: %s
    Gebruik: %s [OPTIE]...
    
      -c, --config=DIR    DIR gebruiken voor opslaan configuratie
      -d, --debug         foutoplossingsberichten naar stdout sturen
      -h, --help          deze hulptekst weergeven
      -n, --nologin       niet automatisch aanmelden
      -v, --version       versie-info weergeven

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
nl: %s zorgde voor fouten tijdens het verplaatsen van uw instellingen van %s naar %s. Verplaats het handmatig. Rapporteer deze fout alstublieft op http://developer.pidgin.im

note: the user did not fill in the captcha
en: Error
nl: Fout

en: Account was not modified
nl: Account werd niet gewijzigd

en: Account was not added
nl: Account niet toegevoegd

en: Username of an account must be non-empty.
nl: Gebruikersnaam van een account mag niet leeg zijn.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
nl: Het protocol van dit account kan niet worden veranderd terwijl het verbonden is met de server.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
nl: De gebruikersnaam van dit account kan niet worden veranderd terwijl het verbonden is met de server.

en: New mail notifications
nl: Nieuwe e-mailmeldingen

en: Remember password
nl: Wachtwoord onthouden

en: There are no protocol plugins installed.
nl: Er zijn geen protocol plug-ins geïnstalleerd

en: (You probably forgot to 'make install'.)
nl: (U bent waarschijnlijk 'make install' vergeten.)

en: Modify Account
nl: Account bewerken

en: New Account
nl: Nieuw Account

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
nl: Maak dit account op de server aan

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
nl: Annuleren

note: Save button Save
en: Save
nl: Opslaan

en: Are you sure you want to delete %s?
nl: Wilt u %s echt verwijderen?

en: Delete Account
nl: Account verwijderen

note: Delete button
en: Delete
nl: Verwijderen

en: You can enable/disable accounts from the following list.
nl: U kunt accounts inschakelen/uitschakelen in de volgende lijst.

note: Add button
en: Add
nl: Toevoegen

note: Modify button
en: Modify
nl: Wijzigen

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
nl: %s%s%s%s heeft %s in zijn/haar vriend gemaakt%s%s

en: Add buddy to your list?
nl: Vriend toevoegen aan uw lijst?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
nl: %s%s%s%s wil %s toevoegen aan zijn/haar vriendenlijst%s%s.

en: Authorize buddy?
nl: Vriend Machtigen?

en: Authorize
nl: Machtigen

en: Deny
nl: Weigeren

en: Online: %d
    Total: %d
nl: Online: %d
    Totaal: %d

en: 
    Last Seen: %s ago
nl: 
    Voor het laatst gezien: %s geleden

en: Default
nl: Standaard

en: You must provide a username for the buddy.
nl: U moet een gebruikersnaam opgeven voor de vriend.

en: You must provide a group.
nl: U moet een groep opgeven.

en: You must select an account.
nl: U moet een account selecteren.

en: The selected account is not online.
nl: Het geselecteerde account is niet online

en: Error adding buddy
nl: Fout bij toevoegen vriend

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Alias (optional)
nl: Alias (optioneel)

en: Add in group
nl: Aan groep toevoegen

en: Add Buddy
nl: Vriend toevoegen

en: Please enter buddy information.
nl: Vul informatie over vriend in.

note: Extract their Name and put it in
en: Name
nl: Naam

en: Group
nl: Groep

en: Auto-join
nl: Automatisch deelnemen

en: Add Chat
nl: Chat toevoegen

en: You can edit more information from the context menu later.
nl: U kunt later meer informatie bewerken vanaf het contextmenu.

en: Error adding group
nl: Fout bij toevoegen van groep

en: You must give a name for the group to add.
nl: Geef de naam van de toe te voegen groep.

en: Add Group
nl: Groep toevoegen

en: Enter the name of the group
nl: Geef de naam van de groep

en: Edit Chat
nl: Chat bewerken

en: Please Update the necessary fields.
nl: Update de benodigde velden

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Settings
nl: Instellingen bewerken

en: Information
nl: Informatie

en: Retrieving...
nl: Ophalen...

en: Get Info
nl: Informatie

en: Add Buddy Pounce
nl: Alarm toevoegen

en: Send File
nl: Bestand verzenden

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Show when offline
nl: Weergeven wanneer offline

en: Please enter the new name for %s
nl: Geef de nieuwe naam voor %s

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Set Alias
nl: Alias instellen

en: Enter empty string to reset the name.
nl: Vul niets in om de naam te herstellen.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
nl: Verwijderen van dit contactpersoon verwijdert ook alle vrienden van dat contactpersoon

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
nl: Verwijderen van deze groep verwijdert ook alle vrienden in deze groep

en: Are you sure you want to remove %s?
nl: Wilt u %s echt verwijderen?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
nl: Verwijderen bevestigen

en: Remove
nl: Verwijderen

note: Buddy List
en: Buddy List
nl: Vriendenlijst

en: Place tagged
nl: Plaats getagged

en: Toggle Tag
nl: Tag wisselen

en: View Log
nl: Bekijk Log

note: General
en: Nickname
nl: Bijnaam

note: Never know what those translations might end up like... Idle stuff
en: Idle
nl: Inactief

en: On Mobile
nl: Op mobiel

en: New...
nl: Nieuw...

en: Saved...
nl: Opgeslagen...

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Block/Unblock
nl: Blokkeren/deblokkeren

en: Block
nl: Blokkeren

en: Unblock
nl: Deblokkeren

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
nl: Geef de gebruikersnaam of bijnaam van de persoon wie u wilt Blokkeren/deblokkeren.

en: New Instant Message
nl: Nieuw bericht

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
nl: Geef de gebruikersnaam van de persoon aan wie u een IM-bericht zou willen sturen.

en: Channel
nl: Kanaal

en: Join a Chat
nl: Deelnemen aan Chat

en: Please enter the name of the chat you want to join.
nl: Voer de naam in van de chat waaraan u wilt deelnemen.

en: Join
nl: Deelnemen

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
nl: Geef de gebruikersnaam of bijnaam van de persoon waarvan u het logboek wilt bekijken.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
nl: Opties

en: Send IM...
nl: Bericht verzenden...

en: Block/Unblock...
nl: Blokkeren/deblokkeren...

en: Join Chat...
nl: Deelnemen aan Chat...

en: View Log...
nl: Logboek bekijken...

en: View All Logs
nl: Alle logboeken bekijken

en: Show
nl: Weergeven

en: Empty groups
nl: Lege groepen

en: Offline buddies
nl: Offline vrienden

en: Sort
nl: Sorteren

en: By Status
nl: Op status

en: Alphabetically
nl: Alfabetisch

en: By Log Size
nl: Op logboekgrootte

en: Buddy
nl: Vriend

en: Grouping
nl: Groeperen

en: Certificate Import
nl: Certificaat Import

en: Specify a hostname
nl: Geef een computernaam

en: Type the host name this certificate is for.
nl: Geef de computernaam waar dit certificaat voor is.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
nl: Bestand %s kon niet worden geïmporteerd.
    Wees er zeker van dat het bestand leesbaar is en in PEM-formaat is gecodeerd.

en: Certificate Import Error
nl: Fout bij importeren van certificaat

en: X.509 certificate import failed
nl: Import X.509-certificaat mislukt

en: Select a PEM certificate
nl: Selecteer een PEM-certificaat

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
nl: Exporteren naar bestand %s mislukt.
    Controleer of u schrijfrechten op de doelmap heeft

en: Certificate Export Error
nl: Exportfout van Certificaat

en: X.509 certificate export failed
nl: Export X.509-certificaat mislukt

en: PEM X.509 Certificate Export
nl: Export van PEM-X.509-certificaat

en: Certificate for %s
nl: Certificaat voor %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
nl: Algemene naam: %s
    
    SHA1 handtekening:
    %s

en: SSL Host Certificate
nl: SSL Computer certificaat

en: Really delete certificate for %s?
nl: Weet u zeker dat u het certificaat voor %s  wilt verwijderen?

en: Confirm certificate delete
nl: Verwijderen van het certificaat bevestigen.

en: Certificate Manager
nl: Certificaatbeheer

en: Hostname
nl: Computernaam

note: Close button
en: Close
nl: Sluiten

en: %s disconnected.
nl: %s heeft de verbinding verbroken.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
nl: %s
    
    Finch zal geen verbinding meer proberen te maken tot u de fout verhelpt en het account weer inschakelt.

en: Re-enable Account
nl: Account opnieuw inschakelen

en: No such command.
nl: Opdracht bestaat niet.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
nl: Syntax Fout:  U gaf de verkeerde hoeveelheid argumenten bij die opdracht.

en: Your command failed for an unknown reason.
nl: Uw opdracht mislukte om een onbekende reden.

en: That command only works in chats, not IMs.
nl: Die opdracht werkt alleen in chats, niet in IM's

en: That command only works in IMs, not chats.
nl: Die opdracht werkt alleen in IM's, niet in chats.

en: That command doesn't work on this protocol.
nl: Die opdracht werkt niet met dit protocol.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
nl: Kan bericht niet versturen omdat u niet aangemeld bent.

en: 
    %s is typing...
nl: 
    %s typt...

en: You have left this chat.
nl: U heeft dit gesprek verlaten.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
nl: Het account is niet meer verbonden en u neemt niet meer deel aan dit gesprek. U komt automatisch weer in het gesprek als de verbinding van het account hersteld wordt.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
nl: Logboek wordt vanaf nu bijgehouden.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
nl: Logboek wordt vanaf nu niet meer bijgehouden.

en: Send To
nl: Verzenden aan

en: Conversation
nl: Gesprek

en: Clear Scrollback
nl: Gesprekgeschiedenis opschonen

en: Show Timestamps
nl: Weergeven Tijdstempels

en: Add Buddy Pounce...
nl: Alarm toevoegen...

en: Invite...
nl: Uitnodigen..

en: Enable Logging
nl: Logboek bijhouden

en: Enable Sounds
nl: Geluiden inschakelen

en: You are not connected.
nl: U heeft geen verbinding.

en: <AUTO-REPLY>
nl: <AUTO-ANTWOORD>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
nl[0]: Lijst van %d gebruiker:
nl[1]: Lijst van %d gebruikers:

en: Supported debug options are: plugins version
nl: Ondersteunde debug-opties zijn: plugin versie

en: No such command (in this context).
nl: Opdracht onbekend (in deze context).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
nl: Gebruik "/help &lt;opdracht&gt;" voor hulp bij een bepaalde opdracht.
    De volgende opdrachten zijn hiervoor beschikbaar:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
nl: %s is geen geldig berichten class. Bekijk '/help msgcolor' voor geldige classes.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
nl: %s is geen geldige kleur. Bekijk '/help msgcolor' voor geldige kleuren.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
nl: zeg &lt;bericht&gt;:  Stuur een bericht alsof u geen opdracht hiervoor gebruikt.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
nl: ik &lt;actie&gt;:  Een IRC-achtige actie naar vriend of chat sturen.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
nl: debug &lt;optie&gt;:  Stuur diverse debuginformatie naar het huidige gesprek.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
nl: clear: wist de gespreksgeschiedenis.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
nl: help &lt;opdracht&gt;:  Hulp bij een specifieke opdracht.

en: users:  Show the list of users in the chat.
nl: gebruikers: Laat de lijst van gebruikers in het gesprek zien.

en: plugins: Show the plugins window.
nl: plug-ins: Plug-ins-venster weergeven.

en: buddylist: Show the buddylist.
nl: vriendenlijst: Vriendenlijst weergeven.

en: accounts: Show the accounts window.
nl: accounts: Accounts venster weergeven.

en: debugwin: Show the debug window.
nl: debugwin: Debugvenster weergeven.

en: prefs: Show the preference window.
nl: prefs: Voorkeuren weergeven.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
nl: statussen: Venster met opgeslagen statussen weergeven.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
nl: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Stel de kleur in voor verschillende soorten berichten in het gespreksvenster.<br>    &lt;class&gt;: ontvang, verzend, benadruk, activeer, geef een tijdstempel mee<br>    &lt;foreground/background&gt;: zwart, rood, groen, blauw, wit, grijs, donkergrijs, magenta, turkoois, standaard<br><br>VOORBEELD:<br>    msgcolor verzend turkoois standaard

en: Unable to open file.
nl: Kan bestand niet openen.

en: Debug Window
nl: Debugvenster

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
nl: Wissen

en: Filter:
nl: Filteren:

en: Pause
nl: Pauzeren

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
nl[0]: Bestandsoverdrachten - %d%% van %d bestand
nl[1]: Bestandsoverdrachten - %d%% van %d bestanden

note: Create the window.
en: File Transfers
nl: Bestandsoverdrachten

en: Progress
nl: Voortgang

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Size
nl: Grootte

en: Speed
nl: Snelheid

en: Remaining
nl: Nog te gaan

en: Close this window when all transfers finish
nl: Venster sluiten nadat alles is voltooid

en: Clear finished transfers
nl: Verwerkte overdrachten uit lijst verwijderen

en: Stop
nl: Stoppen

en: Waiting for transfer to begin
nl: Wacht op starten van overdracht

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Failed
nl: Mislukt

en: %.2f KiB/s
nl: %.2f KB/s

en: Sent
nl: Verzonden

en: Received
nl: Ontvangen

en: Finished
nl: Voltooid

en: The file was saved as %s.
nl: Het bestand werd opgeslagen als %s.

en: Sending
nl: Aan 't Verzenden

en: Receiving
nl: Aan 't Ontvangen

en: Conversation in %s on %s
nl: Gesprekken in %s op %s

en: Conversation with %s on %s
nl: Gesprekken met %s op %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
nl: Systeemgebeurtenissen worden alleen bijgehouden als "Statusveranderingen opslaan in systeemlogboek" is aangevinkt.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
nl: Berichten worden alleen bijgehouden als "Alle gesprekken opslaan" is aangevinkt.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
nl: Chats worden alleen bijgehouden als "Alle chats opslaan" is aangevinkt.

en: No logs were found
nl: Geen logboek gevonden

en: Total log size:
nl: Totale logboekgrootte:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
nl: Scrollen/zoeken:

en: Conversations in %s
nl: Gesprekken in %s

en: Conversations with %s
nl: Gesprekken met %s

en: All Conversations
nl: Alle gesprekken

en: System Log
nl: Systeemlogboek

en: Calling...
nl: Aan 't Bellen...

en: Hangup
nl: Ophangen

note: Number of actions
en: Accept
nl: Accepteren

en: Reject
nl: Afwijzen

en: Call in progress.
nl: In gesprek

en: The call has been terminated.
nl: Het gesprek is beëindigd

en: %s wishes to start an audio session with you.
nl: %s wil een audiogesprek starten.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
nl: %s probeert een niet-ondersteund mediagesprek te starten.

en: You have rejected the call.
nl: U heeft het gesprek afgewezen.

en: call: Make an audio call.
nl: gesprek: Bel op.

en: Emails
nl: E-mails

en: You have mail!
nl: U hebt post!

en: Sender
nl: Afzender

en: Subject
nl: Onderwerp

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
nl[0]: %s (%s) heeft %d nieuw bericht.
nl[1]: %s (%s) heeft %d nieuwe berichten.

en: New Mail
nl: Nieuwe e-mail

en: Info for %s
nl: Informatie voor %s

en: Buddy Information
nl: Vrienden informatie

en: Continue
nl: Doorgaan

en: IM
nl: IM-Bericht

en: Invite
nl: Uitnodigen

en: (none)
nl: (geen)

en: ERROR
nl: FOUT

en: loading plugin failed
nl: laden van plug-in mislukt

en: unloading plugin failed
nl: uitschakelen plug-in mislukt

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
nl: Naam: %s
    Versie: %s
    Omschrijving: %s
    Auteur: %s
    Website: %s
    Bestand: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
nl: Plug-in moeten geladen zijn voordat u deze kunt configureren.

en: No configuration options for this plugin.
nl: Geen configuratie voor deze plug-in.

en: Error loading plugin
nl: Fout opgetreden bij het laden van plug-in

en: The selected file is not a valid plugin.
nl: Het geselecteerde bestand is geen geldige plug-in.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
nl: Open het debugvenster en probeer opnieuw om de exacte foutmelding te bekijken.

en: Select plugin to install
nl: Selecteer de te installeren plug-in

en: You can (un)load plugins from the following list.
nl: U kunt plug-ins aan/uitzetten in de volgende lijst.

en: Install Plugin...
nl: Plug-in installeren...

en: Configure Plugin
nl: Plug-in configureren

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Please enter a buddy to pounce.
nl: Geef een vriend om te alarmeren.

en: New Buddy Pounce
nl: Nieuw Alarm

en: Edit Buddy Pounce
nl: Alarm Bewerken

en: Pounce Who
nl: Wie Alarmeren?

en: Buddy name:
nl: Vriendennaam:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
nl: Alarmeren wanneer Vriend...

en: Signs on
nl: zich aanmeldt

en: Signs off
nl: zich afmeldt

en: Goes away
nl: Weggaat

en: Returns from away
nl: Van afwezigheid terugkeert

en: Becomes idle
nl: Inactief wordt

en: Is no longer idle
nl: Weer actief wordt

en: Starts typing
nl: Start met typen

en: Pauses while typing
nl: Pauzeert tijdens het typen

en: Stops typing
nl: stopt met typen

en: Sends a message
nl: Een bericht verstuurt

note: Create the "Action" frame.
en: Action
nl: Actie

en: Open an IM window
nl: IM venster openen

en: Pop up a notification
nl: Melding weergeven

en: Send a message
nl: Bericht versturen

en: Execute a command
nl: Opdracht uitvoeren

en: Play a sound
nl: Een geluidje afspelen

en: Pounce only when my status is not Available
nl: Alleen alarmeren wanneer mijn status 'Niet Beschikbaar' is

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Cannot create pounce
nl: Kan Alarm niet aanmaken

en: You do not have any accounts.
nl: U heeft geen accounts.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
nl: U moet eerst een account aanmaken voordat u een alarm kan instellen

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
nl: Wilt u het Alarm van %s voor %s echt verwijderen?

en: Buddy Pounces
nl: Alarmeringen

en: %s has started typing to you (%s)
nl: %s begint met typen  (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
nl: %s pauzeert tijdens typen van het bericht (%s)

en: %s has signed on (%s)
nl: %s zich heeft aangemeld (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
nl: %s terug is na inactief geweest te zijn (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
nl: %s terug is na weggeweest te zijn (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
nl: %s is gestopt met typen (%s)

en: %s has signed off (%s)
nl: %s zich heeft afgemeld (%s)

en: %s has become idle (%s)
nl: %s inactief is geworden (%s)

en: %s has gone away. (%s)
nl: %s weggegaan is. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
nl: %s u een bericht heeft toegestuurd. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
nl: Onbekende alarmering. Rapporteer dit alstublieft!

en: Based on keyboard use
nl: Afhankelijk van gebruik van toetsenbord

en: From last sent message
nl: gebaseerd op laatst verstuurde bericht

en: Never
nl: Nooit

en: Show Idle Time
nl: Inactiviteitsduur weergeven

en: Show Offline Buddies
nl: offline Vrienden weergeven

en: Notify buddies when you are typing
nl: Laat anderen weten wanneer u typt

en: Log format
nl: Logboekformaat

en: Log IMs
nl: IM gesprekken bijhouden

en: Log chats
nl: Chats log bijhouden

en: Log status change events
nl: Statusveranderingen opslaan

en: Report Idle time
nl: Bijhouden van inactiviteitsduur

en: Change status when idle
nl: Status veranderen wanneer ik niets doe

en: Minutes before changing status
nl: Minuten alvorens wijziging van status

en: Change status to
nl: Status veranderen in

en: Conversations
nl: Gesprekken

en: Logging
nl: Logboek bijhouden

en: You must fill all the required fields.
nl: U moet al de benodigde velden invullen.

en: The required fields are underlined.
nl: De benodigde velden zijn onderstreept.

en: Not implemented yet.
nl: Nog niet geïmplementeerd.

en: Save File...
nl: Bestand opslaan...

en: Open File...
nl: Bestand openen...

en: Choose Location...
nl: Kies locatie...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
nl: Typ 'Enter' om meer ruimtes van deze categorie te vinden.

en: Get
nl: Verkrijg

note: Create the window.
en: Room List
nl: Lijst van ruimtes

en: Buddy logs in
nl: Vriend meldt zich aan

en: Buddy logs out
nl: Vriend meldt zich af

en: Message received
nl: Bericht ontvangen

en: Message received begins conversation
nl: Ontvangen bericht begint een gesprek

en: Message sent
nl: Bericht verzonden

en: Person enters chat
nl: Persoon komt chatruimte binnen

en: Person leaves chat
nl: Persoon verlaat chatruimte

en: You talk in chat
nl: U praat in de chatruimte

en: Others talk in chat
nl: Anderen praten in de chatruimte

en: Someone says your username in chat
nl: Iemand zegt uw gebruikersnaam in de chatruimte

en: Attention received
nl: Attendering ontvangen

en: GStreamer Failure
nl: GStreamer Probleem

en: GStreamer failed to initialize.
nl: GStreamer kan niet starten.

en: (default)
nl: (standaard)

en: Select Sound File ...
nl: Selecteer geluidsbestand...

en: Sound Preferences
nl: Geluidsvoorkeuren

en: Profiles
nl: Profielen

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Console Beep
nl: Console pieptoon

en: Command
nl: Opdracht

en: No Sound
nl: Geen geluid

en: Sound Method
nl: Geluidsmethode

en: Method:
nl: Methode:

en: Sound Command
    (%s for filename)
nl: Geluidscommando:
    (%s voor bestandsnaam)

note: Sound options
en: Sound Options
nl: Geluidsinstellingen

en: Sounds when conversation has focus
nl: Geluiden wanneer het gespreksvenster de focus heeft

en: Always
nl: Altijd

en: Only when available
nl: Alleen wanneer beschikbaar

en: Only when not available
nl: Alleen wanneer onbeschikbaar

note: Sound events
en: Sound Events
nl: Geluidsgebeurtenissen

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: File
nl: Bestand

en: Reset
nl: Wissen

en: Choose...
nl: Bladeren...

en: Are you sure you want to delete "%s"
nl: Wilt u "%s" echt verwijderen?

en: Delete Status
nl: Status verwijderen

en: Saved Statuses
nl: Opgeslagen statussen

note: title
en: Title
nl: Titel

note: Statuses are almost all the same. Define a macro to reduce code repetition. PurpleStatusPrimitive id - use default name - use default saveable user_settable not independent Attributes - each status can have a message.
en: Message
nl: Bericht

note: Use
en: Use
nl: Gebruiken

en: Invalid title
nl: Ongeldige titel

en: Please enter a non-empty title for the status.
nl: Geef een titel voor de status.

en: Duplicate title
nl: Dubbele titel

en: Please enter a different title for the status.
nl: Geef een andere titel aan de status.

en: Message:
nl: Bericht:

en: Edit Status
nl: Status bewerken

en: Use different status for following accounts
nl: Een andere status gebruiken voor de volgende accounts

note: Save & Use
en: Save & Use
nl: Opslaan & gebruiken

en: Certificates
nl: Certificaten

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Statuses
nl: Statussen

en: Error loading the plugin.
nl: Fout opgetreden bij het laden van de plug-in.

en: Couldn't find X display
nl: Kan X display niet vinden

en: Couldn't find window
nl: Kan venster niet vinden

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
nl: De plug-in kan niet worden geladen omdat het niet gemaakt is met X11-ondersteuning.

en: GntClipboard
nl: GntKlembord

en: Clipboard plugin
nl: Klembord plug-in

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
nl: Wanneer het gnt-klembord van inhoud verandert, wordt de inhoud beschikbaar gesteld aan X, indien mogelijk.

en: %s just signed on
nl: %s heeft zich net aangemeld

en: %s just signed off
nl: %s heeft zich net afgemeld

en: %s sent you a message
nl: %s heeft u een bericht gestuurd

en: %s said your nick in %s
nl: %s heeft jouw nick gezegd in %s

en: %s sent a message in %s
nl: %s heeft een bericht gestuurd in %s

en: Buddy signs on/off
nl: Vriend meldt zich aan/af

en: You receive an IM
nl: U ontvangt een IM-bericht

en: Someone speaks in a chat
nl: Iemand spreekt in een chat

en: Someone says your name in a chat
nl: Iemand zegt u naam in een chat

en: Notify with a toaster when
nl: Waarschuwen met een toaster wanneer

en: Beep too!
nl: Ook piepen!

en: Set URGENT for the terminal window.
nl: Stel URGENT in in het terminalvenster

en: Toaster plugin
nl: Toaster plug-in

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
nl: <b>Gesprek met %s op %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
nl: De geschiedenis plug-in vereist loggen

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
nl: Loggen kan worden ingeschakeld via Extra -> Voorkeuren -> Logboek.
    
    Het inschakelen hiervan zal u de mogelijkheid geven om geschiedenis op te vragen.

en: GntHistory
nl: GntGeschiedenis

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
nl: Geeft recente gesprekken weer in een nieuw gesprek

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
nl: Wanneer een nieuw gesprek wordt gestart, voegt deze plug-in het vorige gesprek in.

en: 
    Fetching TinyURL...
nl: 
    Ophalen TinyURL...

en: TinyURL for above: %s
nl: TinyURL voor hierboven: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL ...
nl: Even wachten terwijl TinyURL een kortere URL ophaalt...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
nl: Alleen TinyURL aanmaken voor URL's van deze lengte of langer

en: TinyURL (or other) address prefix
nl: TinyURL (of een ander) adres voorvoegsel

en: TinyURL plugin
nl: TinyURL plug-in

en: When receiving a message with URL(s), use TinyURL for easier copying
nl: Wanneer u een bericht ontvangt met URL's, gebruik dan TinyURL voor gemakkelijker kopiëren

en: Online Buddies
nl: Online Vrienden

en: Offline Buddies
nl: Offline Vrienden

en: Online/Offline
nl: Online/offline

en: No Grouping
nl: Geen groepering

en: Nested Subgroup
nl: Geneste subgroep

en: Nested Grouping (experimental)
nl: Geneste groeperen (experimenteel)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
nl: Levert alternatieve groepeeropties voor vriendenlijst.

en: Lastlog
nl: Geschiedenis

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
nl: geschiedenis: Zoekt voor een deeltekenreeks in het geschiedenislogboek.

en: GntLastlog
nl: GntGeschiedenis

en: Lastlog plugin.
nl: Geschiedenis plug-in.

en: Password is required to sign on.
nl: Wachtwoord nodig voor aanmelden.

en: Enter password for %s (%s)
nl: Geef wachtwoord voor %s (%s)

en: Enter Password
nl: Voer wachtwoord in

en: Save password
nl: Wachtwoord opslaan

en: Missing protocol plugin for %s
nl: Protocol plug-in voor %s niet gevonden

en: Connection Error
nl: Verbindingsfout

en: New passwords do not match.
nl: Nieuwe wachtwoorden zijn niet gelijk.

en: Fill out all fields completely.
nl: Vul alle velden volledig in.

en: Original password
nl: Oud wachtwoord

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New password (again)
nl: Nieuw wachtwoord (herhalen)

en: Change password for %s
nl: Wachtwoord veranderen voor %s

en: Please enter your current password and your new password.
nl: Geef uw oude wachtwoord en nieuwe wachtwoord.

en: Change user information for %s
nl: Gebruikersinformatie aanpassen voor %s

en: Set User Info
nl: Gebruikersinfo instellen

en: This protocol does not support setting a public alias.
nl: Dit protocol ondersteunt het instellen van een publieke alias niet.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
nl: Dit protocol ondersteunt het ophalen van een publieke alias niet.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Buddies
nl: Vrienden

en: buddy list
nl: vriendenlijst

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
nl: Het certificaat is zelfgesigneerd en kan niet automatisch gecontroleerd worden.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
nl: Het certificaat wordt niet vertrouwd omdat geen certificaat die dit kan verifiëren op het moment vertrouwd wordt.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
nl: Het certificaat is niet geldig. Controleer of uw computer's datum en tijd goed is ingesteld.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
nl: Het certificaat is verlopen en moet als ongeldig worden beschouwd. Controleer of uw computer's datum en tijd goed staan ingesteld.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
nl: Het aangeboden certificaat is niet uitgegeven voor dit domein.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
nl: U heeft geen database van belangrijke certificaten, dus deze kan niet worden gecontroleerd.

en: The certificate chain presented is invalid.
nl: De aangeboden certificaatketen is niet geldig.

en: The certificate has been revoked.
nl: Het certificaat is ingetrokken.

en: An unknown certificate error occurred.
nl: Een onbekende fout van het certificaat is opgetreden

en: (DOES NOT MATCH)
nl: (KOMT NIET OVEREEN)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
nl: %s heeft het volgende certificaat aangeboden voor eenmalig gebruik:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
nl: Algemene naam: %s %s
    Algoritme van vingerafdruk (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
nl: Verificatie Certificaat voor eenmalig gebruik

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
nl: Certificaat Autoriteiten

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
nl: Certificaat voor %s accepteren?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
nl: SSL Certificaat Verificatie

en: _View Certificate...
nl: _Bekijk certificaat...

en: The certificate for %s could not be validated.
nl: Het certificaat voor %s kon niet worden gevalideerd.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
nl: SSL certificaatfout

en: Unable to validate certificate
nl: Kan certificaat niet valideren

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
nl: In plaats hiervan claimt het certificaat van "%s" te zijn. Dit kan betekenen dat u niet verbonden bent met de dienst waarmee u denkt verbonden te zijn.

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
nl: Algemene naam: %s
    
    Algoritme van vingerafdruk (SHA1): %s
    
    Geldig van: %s
    Geldig tot: %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
nl: Certificaatinformatie

note: show error to user
en: Registration Error
nl: Registratiefout

en: Unregistration Error
nl: Fout met het ongedaan maken van het registeren

en: +++ %s signed on
nl: +++ %s is aangemeld

en: +++ %s signed off
nl: +++ %s is afgemeld

note: Undocumented Unknown error
en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unable to send message: The message is too large.
nl: Kan het bericht niet verzenden: Het bericht is te groot.

en: Unable to send message to %s.
nl: Kan het bericht niet verzenden aan %s.

en: The message is too large.
nl: Het bericht is te groot.

en: Unable to send message.
nl: Kan het bericht niet verzenden.

en: Send Message
nl: Verstuur bericht

en: _Send Message
nl: Ver_stuur bericht

en: %s entered the room.
nl: %s is de ruimte binnengekomen.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
nl: %s [<I>%s</I>] is de ruimte binnengekomen.

en: You are now known as %s
nl: U staat bekend als %s

en: %s is now known as %s
nl: %s staat nu bekend als %s

en: %s left the room.
nl: %s verliet de ruimte.

en: %s left the room (%s).
nl: %s verliet de ruimte (%s).

en: Invite to chat
nl: Uitnodigen voor chat

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
nl: Geef de naam van de gebruiker die u wilt uitnodigen, eventueel met een begeleidend uitnodigingsbericht.

en: Failed to get connection: %s
nl: Kan geen verbinding krijgen: %s

en: Failed to get name: %s
nl: Kan naam niet ophalen: %s

en: Failed to get serv name: %s
nl: Kan serv naam niet ophalen: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
nl: Purple's D-BUS server is niet actief vanwege de volgende reden

en: No name
nl: Geen naam

en: Unable to create new resolver process
nl: Kan geen nieuw oplossingsproces aanmaken

en: Unable to send request to resolver process
nl: Niet mogelijk om verzoek om oplossingsproces te versturen

en: Error resolving %s:
    %s
nl: Fout bij oplossing van %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
nl: Fout bij oplossing van %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
nl: Leesfout van oplossingsproces:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
nl: Oplossingsproces verlaten zonder ons verzoek te beantwoorden

en: Error converting %s to punycode: %d
nl: Fout bij converteren van %s naar punycode: %d

en: Thread creation failure: %s
nl: Aanmaken thread mislukt: %s

en: Unknown reason
nl: Onbekende reden

en: Error reading %s: 
    %s.
nl: Fout bij lezen van %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
nl: Fout bij schrijven naar %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
nl: Fout bij benaderen van %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
nl: Map heeft geen schrijfrechten.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
nl: Kan geen bestand sturen van 0 bytes.

en: Cannot send a directory.
nl: Kan geen map sturen.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
nl: %s is geen normaal bestand. Beter niet overschrijven.

en: File is not readable.
nl: Map heeft geen leesrechten.

en: %s wants to send you %s (%s)
nl: %s wil u %s toesturen (%s)

en: %s wants to send you a file
nl: %s wil u een bestand toesturen

en: Accept file transfer request from %s?
nl: Bestandsoverdracht accepteren van %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
nl: Een bestand kan opgehaald worden van:
    Remote Host: %s
    Remote Poort: %d

en: %s is offering to send file %s
nl: %s biedt het bestand %s aan

en: %s is not a valid filename.
nl: %s is geen geldige bestandsnaam.

en: Offering to send %s to %s
nl: Aanbieden om %s naar %s te sturen

en: Starting transfer of %s from %s
nl: Overdracht van %s van %s wordt gestart

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
nl: Bestandsoverdracht van <A HREF="file://%s">%s</A> voltooid

en: Transfer of file %s complete
nl: Bestandsoverdracht van %s voltooid

en: File transfer complete
nl: Bestandsoverdracht voltooid

en: You cancelled the transfer of %s
nl: U annuleerde de overdracht van %s

en: File transfer cancelled
nl: Bestandsoverdracht geannuleerd

en: %s cancelled the transfer of %s
nl: %s heeft de overdracht van %s geannuleerd

en: %s cancelled the file transfer
nl: %s annuleerde de bestandsoverdracht

en: File transfer to %s failed.
nl: Bestandsoverdracht naar %s mislukt.

en: File transfer from %s failed.
nl: Bestandsoverdracht van %s mislukt.

en: Run the command in a terminal
nl: Voer het commando uit in een terminal venster

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "aim" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "gg" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "icq" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "irc" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "msnim" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "sip" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "xmpp" URLs af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
nl: Het commando gebruikt om "ymsgr" URL's af te handelen, indien ingeschakeld.

en: The handler for "aim" URLs
nl: De handler voor "aim" URL's

en: The handler for "gg" URLs
nl: De handler voor "gg" URL's

en: The handler for "icq" URLs
nl: De handler voor "icq" URL's

en: The handler for "irc" URLs
nl: De handler voor "irc" URL's

en: The handler for "msnim" URLs
nl: De handler voor "msnim" URL's

en: The handler for "sip" URLs
nl: De handler voor "sip" URL's

en: The handler for "xmpp" URLs
nl: De handler voor "xmpp" URL's

en: The handler for "ymsgr" URLs
nl: De handler voor "ymsgr" URL's

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "aim" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "gg" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "icq" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "irc" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "msnim" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "sip" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "xmpp" URL's moet afhandelen.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
nl: Waar indien de opdracht in de "command" sleutel "ymsgr" URL's moet afhandelen.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
nl: Waar indien de opdracht die gebruikt wordt om dit type URL's af te handelen moet uitgevoerd worden in een terminal.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
nl: Of de opdracht "aim" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
nl: Of de opdracht "gg" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
nl: Of de opdracht "icq" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
nl: Of de opdracht "irc" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
nl: Of de opdracht "msnim" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
nl: Of de opdracht "sip" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
nl: Of de opdracht "xmpp" URL's moet afhandelen

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
nl: Of de opdracht "ymsgr" URL's moet afhandelen

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
nl: <b><font color="red">De logger heeft geen leesfunctie</font></b>

en: Plain text
nl: Platte Tekst

en: Old flat format
nl: Oud plat formaat

en: Logging of this conversation failed.
nl: Kan logboek van dit gesprek niet bijhouden.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
nl: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-ANTWOORD&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
nl: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-ANTWOORD&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
nl: <font color="red"><b>Kan pad naar logboek niet vinden!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
nl: <font color="red"><b>Kan bestand niet lezen: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
nl: (%s) %s <AUTO-ANTWOORD>: %s

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
nl: Geen codes gevonden. Installeer enkele GStreamer codecs die in de GStreamer plug-in pakketten zitten.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
nl: Geen codecs over. Uw codec voorkeuren in fs.codecs.conf zijn te strikt.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
nl: een onherstelbare Farsight2 fout is opgetreden.

en: Error with your microphone
nl: Fout opgetreden bij uw microfoon

en: Error with your webcam
nl: Fout opgetreden bij uw webcam

en: Conference error
nl: Conferentie fout

en: Error creating session: %s
nl: Fout bij maken sessie: %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
nl: U gebruikt %s, maar de plug-in heeft %s nodig.

en: This plugin has not defined an ID.
nl: Deze plug-in heeft nog geen ID gedefinieerd.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
nl: Plug-in magie komt niet overeen %d (nodig: %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
nl: ABI versie komt niet overeen %d.%d.x (nodig: %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
nl: Plug-in implementeert niet alle vereiste functies (iconenlijst, inloggen en sluiten)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
nl: De vereiste plug-in %s is niet gevonden. Installeer deze plug-in en probeer opnieuw.

en: Unable to load the plugin
nl: Kan de plug-in niet laden.

en: The required plugin %s was unable to load.
nl: De vereiste plug-in %s kan niet geladen worden.

en: Unable to load your plugin.
nl: Kan uw plug-in niet laden.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
nl: %s is afhankelijk van %s, maar kan niet uitgeschakeld worden.

en: Autoaccept
nl: Automatisch accepteren

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
nl: Bestandsoverdrachten automatisch accepteren van geselecteerde gebruikers.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
nl: Automatisch geaccepteerde bestandsoverdracht van "%s" van "%s" gereed.

en: Autoaccept complete
nl: Automatisch accepteren compleet

en: When a file-transfer request arrives from %s
nl: Als een bestandsoverdracht aanvraag komt van %s

en: Set Autoaccept Setting
nl: Automatisch accepteren instellen

en: _Save
nl: _Opslaan

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: Ask
nl: Vragen

en: Auto Accept
nl: Automatisch accepteren

en: Auto Reject
nl: Automatisch afwijzen

en: Autoaccept File Transfers...
nl: Bestandsoverdrachten automatisch accepteren...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
nl: Pad voor opslaan bestanden
    (Geef spv het volledige pad)

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
nl: Als een bestandsoverdracht aanvraag komt van gebruiker die
    *niet" op uw vriendenlijst staat:

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
nl: Pop-up melding wanneer een automatisch geaccepteerd bestandsoverdracht gereed is
    (alleen als er geen conversatie is met de verzender)

en: Create a new directory for each user
nl: Een nieuwe map voor elke gebruiker aanmaken

en: Escape the filenames
nl: *Escape* de bestandsnamen

en: Notes
nl: Notities

en: Enter your notes below...
nl: Voeg uw notities hieronder toe...

en: Edit Notes...
nl: Bewerk notities...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
nl: Vrienden Notities

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
nl: Sla notities op van bepaalde vrienden.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
nl: Voegt de mogelijkheid toe om notities voor vrienden op te slaan op uw vriendenlijst

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
nl: Codering testen

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
nl: De met libpurple meegeleverde coderingen testen.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
nl: DBus voorbeeld

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
nl: DBus plug-in voorbeeld

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
nl: Bestandscontrole

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
nl: Staat contorle toe door commando's in een bestand te zetten.

en: Minutes
nl: Minuten

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
nl: Inactiviteit

en: Set Account Idle Time
nl: Inactiviteitsduur instellen

en: _Set
nl: _Instellen

en: None of your accounts are idle.
nl: Geen van uw accounts is inactief.

en: Unset Account Idle Time
nl: Inactiviteitsduur uitschakelen

en: _Unset
nl: _Uitschakelen

en: Set Idle Time for All Accounts
nl: Inactiviteitsduur instellen voor alle accounts

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
nl: Inactiviteitsduur uitzetten voor alle inactieve Accounts

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
nl: Stelt u in staat om zelf in te stellen hoe lang u afwezig bent

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
nl: IPC test cliënt

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
nl: Test plug-in IPC ondersteuning, als een cliënt.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
nl: Test plug-in IPC ondersteuning, als een cliënt. Deze zoekt de server plug-in en start de geregistreerde opdrachten.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
nl: IPC testserver

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
nl: Test plug-in IPC ondersteuning, als een server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
nl: Test plug-in PIC ondersteuning, als een server. Deze registreert de IPC opdrachten.

en: Hide Joins/Parts
nl: Verberg Deelnemen/verlaten meldingen

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
nl: Voor kamers met meer dan zoveel mensen

en: If user has not spoken in this many minutes
nl: Als gebruiker niet meer dan zoveel minuten heeft gesproken.

en: Apply hiding rules to buddies
nl: Regels voor verbergen toepassen voor vrienden

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
nl: Deelnemen/verlaten verbergen

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
nl: Verbergt vreemde deelnemen/verlaten meldingen.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
nl: Deze plug-in verbergt deelnemen/verlaten meldingen, behalve voor de gebruikers die actief deelnemen aan een gesprek.

en: User is offline.
nl: Gebruiker is offline.

en: Auto-response sent:
nl: Automatisch antwoord verstuurd:

en: %s has signed off.
nl: %s heeft zich afgemeld.

en: One or more messages may have been undeliverable.
nl: Enkele berichten zijn mogelijk onbestelbaar.

en: You were disconnected from the server.
nl: De verbinding met de server is verbroken.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
nl: U bent op dit moment niet losgekoppeld. U kunt geen berichten ontvangen tenzij u aangemeld bent.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
nl: Kan bericht niet versturen omdat de maximum lengte is overschreden.

en: Message could not be sent.
nl: Bericht kon niet verzonden worden.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
nl: Instellingen voor algemene logboekweergave

en: Fast size calculations
nl: Snelle grootteberekening

en: Use name heuristics
nl: Heuristiek gebruiken voor namen

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
nl: Map voor logboeken

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
nl: Log Lezer

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
nl: Logboeken van andere IM-cliënten tonen in de logviewer.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
nl: Bij bekijken van logs zal deze plug-in ook logs van andere IM cliënten toevoegen. Dit geldt voor Adium, MSN Messenger en Trillian.
    
    WAARSCHUWING: Deze plug-in is nog in de alpha testfase en kan regelmatig crashen. Op eigen risico dus!

en: Mono Plugin Loader
nl: Mono plug-in lader

en: Loads .NET plugins with Mono.
nl: .NET plug-ins laden met Mono.

en: Add new line in IMs
nl: Voeg een regel toe in IM-berichten

en: Add new line in Chats
nl: Voeg nieuwe regel in Chats toe

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
nl: Nieuwe regel

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
nl: Voegt een nieuwe regel toe aan weergegeven bericht

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
nl: Voegt een nieuwe regel toe aan berichten zodat de rest van het bericht in het gespreksvenster onder de naam komt te staan.

en: Offline Message Emulation
nl: Offline berichten emulatie

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
nl: Berichten aan een offline gebruiker opslaan als alarm.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
nl: De rest van de berichten zal worden opgeslagen als alarmeringen. U kunt het alarm bewerken/Verwijderen vanaf het 'Alarmeringen' dialoogvenster.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
nl: "%s" is nu offline. Wilt u de rest van de berichten in een alarm opslaan en het automatisch versturen wanneer "%s" zich opnieuw aanmeldt?

en: Offline Message
nl: Offline bericht

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
nl: U kunt het alarm bewerken/verwijderen in het 'Alarmeringen' dialoogvenster.

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Save offline messages in pounce
nl: Offline berichten in alarm opslaan.

en: Do not ask. Always save in pounce.
nl: Niet vragen. Altijd in alarm opslaan.

en: One Time Password
nl: Eenmalig wachtwoord

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
nl: Ondersteuning eenmalig wachtwoord

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
nl: Inschakelen dat wachtwoorden slechts eenmaal gebruikt kunnen worden.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
nl: Staat u toe dat per account wachtwoorden niet opgeslagen kunnen worden en slechts gebruikt kunnen worden in een eenmalig totstandgekomen verbinding.
    N.B.:Het accountwachtwoord moet niet opgeslagen worden om dit te laten werken.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
nl: Perl plug-in lader

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
nl: Geeft de mogelijkheid om perl plug-ins te laden.

en: Psychic Mode
nl: Helderziende modus

en: Psychic mode for incoming conversation
nl: Helderziende modus voor inkomend gesprek

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
nl: Zorgt ervoor dat gespreksvensters verschijnen wanneer gebruikers berichten sturen. Dit werkt met AIM, ICQ, XMPP, Sametime, en Yahoo!

en: You feel a disturbance in the force...
nl: U krijgt het gevoel dat iemand contact met u zoekt...

en: Only enable for users on the buddy list
nl: Alleen inschakelen voor gebruikers uit mijn Vriendenlijst

en: Disable when away
nl: Uitschakelen bij afwezigheid

en: Display notification message in conversations
nl: Mededelingen in het gesprek weergeven.

en: Raise psychic conversations
nl: Helderziend modus gesprekken op voorgrond

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
nl: Signalentest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
nl: Test om te zien of alle signalen correct werken.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
nl: Simpele plug-in

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
nl: Test om te zien of de meeste dingen werken.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
nl: X.509 Certificaten

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
nl: SSL ondersteuning via GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
nl: SSL ondersteuning via Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
nl: Zorgt voor een schil om de SSL-bibliotheken

en: %s is no longer away.
nl: %s is niet meer afwezig.

en: %s has gone away.
nl: %s is afwezig.

en: %s has become idle.
nl: %s is inactief.

en: %s is no longer idle.
nl: %s is weer actief.

en: %s has signed on.
nl: %s heeft zich aangemeld.

en: Notify When
nl: Melding geven voor

en: Buddy Goes _Away
nl: Vriend _Vertrekt

en: Buddy Goes _Idle
nl: Vriend Wordt  _Inactief

en: Buddy _Signs On/Off
nl: Vriend _Meldt zich aan/af

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
nl: Vriendenstatusmelding

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
nl: Geeft in een venster weer wanneer de status van een Vriend verandert naar of van afwezig.

en: Tcl Plugin Loader
nl: Tcl plug-in lader

en: Provides support for loading Tcl plugins
nl: Geeft de mogelijkheid om tcl plug-ins te laden

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
nl: Niet mogelijk om ActiveTCL installatie te detecteren. Als u wenst gebruik te maken van TCL plug-ins, installeer ActiveTCL vanaf http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
nl: Niet in staat  de Apple's "Bonjour voor Windows" toolkit te vinden, zie http://d.pidgin.im/BonjourWindows voor meer informatie.

en: Unable to listen for incoming IM connections
nl: Kan niet luisteren naar binnenkomende IM verbindingen

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
nl: Kan geen verbinding maken met de lokale mDNS server. Is deze wel gestart?

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

note: email
en: Email
nl: E-mail

en: AIM Account
nl: AIM-account

en: XMPP Account
nl: XMPP-account

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
nl: Bonjour protocol plug-in

en: Purple Person
nl: Purple Persoon

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
nl: Locale poort

en: %s has closed the conversation.
nl: %s heeft het gesprek gesloten.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
nl: Kan het bericht niet verzenden. Kan geen gesprek starten.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
nl: Fout bij het communiceren met lokale mDNSResponder

en: Invalid proxy settings
nl: Ongeldige proxy-instellingen

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
nl: De computernaam of poort voor uw gegeven proxy-type is ongeldig.

en: Token Error
nl: Onbekende fout

en: Unable to fetch the token.
nl: Kan teken niet ophalen.

en: Save Buddylist...
nl: Vriendenlijst opslaan...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
nl: Uw vriendenlijst is leeg, niets weggeschreven naar het bestand.

en: Buddylist saved successfully!
nl: Vriendenlijst succesvol opgeslagen!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
nl: Kan Vriendenlijst niet schrijven van %s naar %s

en: Couldn't load buddylist
nl: Kan Vriendenlijst niet laden

en: Load Buddylist...
nl: Vriendenlijst laden...

en: Buddylist loaded successfully!
nl: Vriendenlijst geladen.

en: Save buddylist...
nl: Vriendenlijst opslaan...

en: Load buddylist from file...
nl: Vriendenlijst laden uit bestand...

en: You must fill in all registration fields
nl: Alle registratievelden moeten ingevuld worden

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Unable to register new account.  An unknown error occurred.
nl: Kan geen nieuw account registreren. Er is een onbekende fout opgetreden.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
nl: Nieuw Gadu-Gadu Account Geregistreerd

en: Registration completed successfully!
nl: Registratie voltooid.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password (again)
nl: Nieuw wachtwoord (herhalen)

en: Enter captcha text
nl: Captcha tekst invoeren

en: Register New Gadu-Gadu Account
nl: Nieuw Gadu-Gadu Account Registreren

en: Please, fill in the following fields
nl: Vul de volgende velden in

en: City
nl: Stad

en: Year of birth
nl: Geboortejaar

note: gender
en: Gender
nl: Geslacht

en: Male or female
nl: Man of Vrouw

note: 0
en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: Only online
nl: Alleen online

en: Find buddies
nl: Vrienden zoeken

en: Please, enter your search criteria below
nl: Geef hieronder uw zoekcriteria

en: Fill in the fields.
nl: Vul de velden in.

en: Your current password is different from the one that you specified.
nl: Uw  huidige wachtwoord wijkt af van het door u gegeven wachtwoord.

en: Unable to change password. Error occurred.
nl: Kan wachtwoord niet wijzigen. Er is een fout opgetreden.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
nl: Wachtwoord wijzigen voor het gadu-gadu account

en: Password was changed successfully!
nl: Wachtwoord gewijzigd.

en: Current password
nl: Huidige wachtwoord

en: Password (retype)
nl: Wachtwoord (nogmaals)

en: Enter current token
nl: Geef huidige teken

en: Current token
nl: Huidige teken

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
nl: Geef uw huidige wachtwoord en nieuwe wachtwoord voor UIN:

en: Change Gadu-Gadu Password
nl: Gadu-gadu wachtwoord wijzigen

en: Select a chat for buddy: %s
nl: Kies een chat voor vriend: %s

en: Add to chat...
nl: Toevoegen aan chat...

note: 0 Global
en: Available
nl: Beschikbaar

note: 2
en: Chatty
nl: Babbelziek

note: 3
en: Do Not Disturb
nl: Niet storen

note: 1 get_yahoo_status_from_purple_status() returns YAHOO_STATUS_CUSTOM for * the generic away state (YAHOO_STATUS_TYPE_AWAY) with no message Away stuff
en: Away
nl: Afwezig

note: first name purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Hidden Number" ), profile->hidden ? _( "Yes" ) : _( "No" ) ); optional information purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Title" ), profile->title );
en: First Name
nl: Voornaam

en: Birth Year
nl: Geboortejaar

en: Unable to display the search results.
nl: kan zoekresultaten niet weergeven.

en: Gadu-Gadu Public Directory
nl: Gadu-Gadu Publiek Adresboek

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: No matching users found
nl: Geen overeenkomende gebruikers gevonden

en: There are no users matching your search criteria.
nl: Er zijn geen overeenkomende gebruikers voor uw zoekcriteria

en: Unable to read from socket
nl: Kan niet lezen van socket

en: Buddy list downloaded
nl: Vriendenlijst gedownload

en: Your buddy list was downloaded from the server.
nl: Uw vriendenlijst is gedownload van de server.

en: Buddy list uploaded
nl: Vriendenlijst verzonden

en: Your buddy list was stored on the server.
nl: Uw vriendenlijst is opgeslagen op de server.

note: The session is now set up, ready to be connected. This emits the * signedOn signal, so clients can now do anything with msimprpl, and * we're ready for it (session key, userid, username all setup).
en: Connected
nl: Verbonden

en: Connection failed
nl: Verbinding mislukt

en: Add to chat
nl: Toevoegen aan chat

en: Chat _name:
nl: _Naam chat:

en: Unable to resolve hostname '%s': %s
nl: Kan computernaam '%s': %s  niet ontbinden

note: 1. connect to server connect to the server
en: Connecting
nl: Verbinding wordt gemaakt

en: Chat error
nl: Chatfout

en: This chat name is already in use
nl: De naam bestaat reeds

en: Not connected to the server
nl: Niet verbonden met de server

en: Find buddies...
nl: Vrienden zoeken...

en: Change password...
nl: Wachtwoord wijzigen...

en: Upload buddylist to Server
nl: Vriendenlijst opslaan op de server

en: Download buddylist from Server
nl: Vriendenlijst van server downloaden

en: Delete buddylist from Server
nl: Vriendenlijst verwijderen van server

en: Save buddylist to file...
nl: Vriendenlijst opslaan in bestand...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
nl: Gadu-Gadu Protocol plug-in

note: summary
en: Polish popular IM
nl: Populaire Poolse IM-cliënt

en: Gadu-Gadu User
nl: Gadu-gadu Gebruiker

en: GG server
nl: GG-server

en: Unknown command: %s
nl: Onbekende opdracht: %s

en: current topic is: %s
nl: huidige onderwerp is: %s

en: No topic is set
nl: Geen onderwerp ingesteld

en: File Transfer Failed
nl: Bestandsoverdracht mislukt

en: Unable to open a listening port.
nl: Kon geen poort openen om te luisteren.

en: Error displaying MOTD
nl: Fout bij weergeven van MOTD

en: No MOTD available
nl: Geen MOTD beschikbaar

en: There is no MOTD associated with this connection.
nl: Er is geen MOTD geassocieerd met deze verbinding.

en: MOTD for %s
nl: MOTD voor %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: what to do here - do we really have to disconnect? TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
nl: Verbinding verloren met server: %s

en: View MOTD
nl: MOTD weergeven

en: _Channel:
nl: _Ruimte:

en: _Password:
nl: _Wachtwoord:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
nl: IRC nick en servernaam mogen geen spaties bevatten

en: SSL support unavailable
nl: SSL niet beschikbaar

en: Unable to connect
nl: Kan geen verbinding maken

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
nl: Kan geen verbinding maken met %s

en: Server closed the connection
nl: Server heeft de verbinding verbroken

en: Users
nl: Gebruikers

en: Topic
nl: Onderwerp

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
nl: IRC-protocol plug-in

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
nl: De IRC-protocol plug-in die minder zuigt

note: port to connect to
en: Port
nl: Poort

en: Encodings
nl: Coderingen

en: Auto-detect incoming UTF-8
nl: Inkomende UTF-8 automatisch herkennen

en: Real name
nl: Echte naam

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
nl: SSL gebruiken

en: Bad mode
nl: Slechte modus

en: Ban on %s by %s, set %s ago
nl: Ban op %s door %s, %s geleden ingesteld

en: Ban on %s
nl: Ban op %s

en: End of ban list
nl: Einde van blokkeerlijst

en: You are banned from %s.
nl: U bent uit %s verbannen.

en: Banned
nl: Verbannen

en: Cannot ban %s: banlist is full
nl: Kan %s niet verbannen. De banlijst is vol

en:  <i>(identified)</i>
nl:  <i>(geïdentificeerd)</i>

en: Currently on
nl: Nu aanwezig

en: Idle for
nl: Inactief in

en: Online since
nl: Online sinds

en: <b>Defining adjective:</b>
nl: <b>Gedefinieerde eigenschap:</b>

en: Glorious
nl: Glorieus

en: %s has changed the topic to: %s
nl: %s heeft het onderwerp veranderd naar: %s

en: %s has cleared the topic.
nl: %s heeft het onderwerp gewist.

en: The topic for %s is: %s
nl: Het onderwerp voor %s is %s

en: Unknown message '%s'
nl: Onbekend bericht '%s'

en: Unknown message
nl: Onbekend bericht

en: The IRC server received a message it did not understand.
nl: De IRC-server ontving een bericht dat niet werd begrepen.

en: Users on %s: %s
nl: Gebruikers op %s: %s

en: Time Response
nl: Tijdreactie

en: The IRC server's local time is:
nl: De lokale tijd van de IRC server is:

en: No such channel
nl: Ruimte bestaat niet

note: does this happen?
en: no such channel
nl: ruimte bestaat niet

en: User is not logged in
nl: Gebruiker is niet aangemeld

en: No such nick or channel
nl: Nick/Kanaal bestaat niet

en: Could not send
nl: Kan niet verzenden

en: Joining %s requires an invitation.
nl: Deelnemen aan %s vereist een uitnodiging.

en: Invitation only
nl: Alleen op uitnodiging

en: You have been kicked by %s: (%s)
nl: U bent weggeschopt door %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
nl: Weggeschopt door %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
nl: modus (%s %s) door %s

en: Invalid nickname
nl: Ongeldige bijnaam

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
nl: Uw gekozen bijnaam is geweigerd door de server. Het bevat waarschijnlijk onacceptabele tekens.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
nl: Uw gekozen accountnaam is geweigerd door de server. Het bevat waarschijnlijk onacceptabele tekens.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
nl: De bijnaam "%s" bestaat al

en: Nickname in use
nl: Bijnaam in gebruik

en: Cannot change nick
nl: Kan nick niet veranderen

en: Could not change nick
nl: Kan nick niet veranderen

en: You have parted the channel%s%s
nl: U heeft het kanaal%s%s verlaten

en: Error: invalid PONG from server
nl: Fout: ongeldige PONG van server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
nl: PING-antwoord -- Vertraging %lu seconden

en: Cannot join %s: Registration is required.
nl: Kan niet deelnemen aan %s: Registratie vereist.

en: Cannot join channel
nl: Kan niet deelnemen aan kanaal

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
nl: Nick of Kanaal is tijdelijk niet bereikbaar.

en: Wallops from %s
nl: Wallops van %s

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
nl: actie &lt;uit te voeren actie&gt;:  Een bepaalde actie uitvoeren.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
nl: afwezig [bericht]:  Een afwezigheidbericht instellen, of afwezigheid uitschakelen door geen bericht te gebruiken.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
nl: ctcp <nick> <msg>: verzend ctcp msg aan nick.

en: chanserv: Send a command to chanserv
nl: chanserv: Een opdracht naar chanserv sturen

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
nl: deop &lt;nick&gt; [bijnaam2] ...:  Operator-status uitschakelen van iemand. U moet wel zelf operator zijn hiervoor.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
nl: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Spreekstatus van iemand verwijderen, zodat deze niet meer kan praten in een gemodereerd kanaal (+m). U moet wel zelf operator zijn hiervoor.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
nl: invite &lt;nick&gt; [room]:  Iemand uitnodigen in een bepaalde kanaal, of het huidige kanaal.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
nl: j &lt;ruimte1&gt;[,ruimte2][,...] [ww1[,ww2][,...]]:  Een of meerdere ruimtes openen, met een optioneel wachtwoord indien noodzakelijk.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
nl: join &lt;ruimte1&gt;[,ruimte2][,...] [ww1[,ww2][,...]]:  Een of meerdere ruimtes openen, met een optioneel wachtwoord indien noodzakelijk.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
nl: kick &lt;nick&gt; [bericht]:  Iemand uit een ruimte schoppen. U moet wel zelf operator zijn hiervoor.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
nl: list:  Een lijst van alle beschikbare ruimtes weergeven. <i>Waarschuwing: sommige servers verbreken de verbinding als u dit doet.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
nl: me &lt;uit te voeren actie&gt;:  Een bepaalde actie uitvoeren.

en: memoserv: Send a command to memoserv
nl: memoserv:  Een opdracht naar de memoserver sturen

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
nl: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Kanaal- / gebruikersmodus aan of uitschakelen.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
nl: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Een privébericht sturen aan een gebruiker (in plaats van naar een ruimte).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
nl: names [channel]:  De gebruikers in het kanaal opsommen.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
nl: nick &lt;nieuwe bijnaam&gt;:  Uw eigen bijnaam veranderen.

en: nickserv: Send a command to nickserv
nl: nickserv:  Een opdracht naar de nickserver sturen

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
nl: notice &lt;target&lt;:  Verzend een notitie naar een gebruiker of kanaal.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
nl: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Iemand benoemen tot kanaaloperator. U moet wel zelf kanaaloperator zijn hiervoor.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
nl: operwall &lt;message&gt;:  Als u niet weet wat dit is, kun u het waarschijnlijk niet gebruiken.

en: operserv: Send a command to operserv
nl: operserv:  Een opdracht naar de operserver sturen

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
nl: part [ruimte] [message]:  Huidige (of gegeven) kanaal verlaten met een optioneel afscheidsbericht.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
nl: ping [nick]:  Vraagt de vertragingstijd op van een gebruiker (of de server als geen naam wordt gegeven).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
nl: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Informatie opvragen van een gebruiker.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
nl: quit [bericht]:  Verbinding met de server verbreken met een optioneel afscheidsbericht.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
nl: quote [...]:  Een opdracht direct naar de server sturen.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
nl: remove &lt;nick&gt; [bericht]:  Iemand uit een ruimte verwijderen. U moet wel zelf operator zijn hiervoor.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
nl: time: Geeft de huidige lokale tijd van de IRC-server.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
nl: topic [nieuw onderwerp]:  Onderwerp van het kanaal weergeven / veranderen.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
nl: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Een gebruikersmodus aan- of uitzetten.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
nl: version [nick]: CTCP VERSION sturen aan een gebruiker

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
nl: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Iemand spreekstatus geven. U moet wel zelf operator zijn hiervoor.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
nl: wallops &lt;message&gt;:  Als u niet weet wat dit is, kunt u het waarschijnlijk niet gebruiken.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
nl: whois [server] &lt;nick&gt;:  Informatie over een gebruiker.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
nl: whowas &lt;nick&gt;:  Informatie over een afgemelde gebruiker.

en: Reply time from %s: %lu seconds
nl: Antwoord van %s na %lu seconden

en: CTCP PING reply
nl: CTCP PING antwoord

en: Disconnected.
nl: Verbinding verbroken

en: Unknown Error
nl: Onbekende fout

en: Ad-Hoc Command Failed
nl: Ad-Hoc opdracht mislukt

en: execute
nl: uitvoeren

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
nl: Server vereist een waarmerking via tekstaanmelding via een ongecodeerde datastroom

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
nl: Ongeldig antwoord van server

en: Server does not use any supported authentication method
nl: Server gebruikt geen van de ondersteunde waarmerkingmethoden

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
nl: %s vereist een waarmerking via tekstaanmelding via een ongecodeerde datastroom. Wilt u hiermee doorgaan?

en: Plaintext Authentication
nl: Platte tekst waarmerking

en: You require encryption, but it is not available on this server.
nl: U heeft encryptie nodig, maar het is niet mogelijk op deze server.

en: Invalid challenge from server
nl: Ongeldige vraag van server

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
nl: De server denkt dat de waarmerking compleet is, maar de cliënt denkt van niet

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
nl: Server kan een platte tekst waarmerking via een ongecodeerde datastroom verlangen

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
nl: %s kan een platte tekst waarmerking via een ongecodeerde verbinding verlangen. Staat u dit toe en gaat u door met waarmerken?

en: SASL authentication failed
nl: SASL waarmerking mislukt

en: SASL error: %s
nl: SASL-fout: %s

en: Invalid Encoding
nl: Ongeldige versleuteling

en: Unsupported Extension
nl: Extensie niet ondersteund

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
nl: Een onverwacht antwoord van de server.  Dit kan op een mogelijk MITM aanval duiden

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
nl: De server ondersteunt geen kanaalbinding, maar waarschuwt daar kennelijk niet voor. Dit duidt op een mogelijke MITM aanval

en: Server does not support channel binding
nl: Server ondersteunt geen channel binding

en: Unsupported channel binding method
nl: Niet ondersteunde kanaalbinding methode

en: User not found
nl: Gebruiker niet gevonden

en: Invalid Username Encoding
nl: Ongeldige gebruikersnaam versleuteling

en: Resource Constraint
nl: Beperkte bronnen beschikbaar

en: Unable to canonicalize username
nl: Kan gebruikersnaam niet canonicaliseren

en: Unable to canonicalize password
nl: Kan wachtwoord niet canonicaliseren

en: Malicious challenge from server
nl: Kwaardaardige Challenge van server

en: Unexpected response from server
nl: Onverwacht antwoord van server

en: The BOSH connection manager terminated your session.
nl: De BOSH connectie manager heeft uw sessie afgebroken.

en: No session ID given
nl: Geen sessie-ID gegeven

en: Unsupported version of BOSH protocol
nl: Versie van BOSH niet ondersteund

en: Unable to establish a connection with the server
nl: Kan geen verbinding maken met de server

en: Unable to establish a connection with the server: %s
nl: Kan geen verbinding maken met de server: %s

en: Unable to establish SSL connection
nl: Kan geen SSL verbinding maken

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Family Name
nl: Achternaam

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Street Address
nl: Straatadres

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
nl: Adrestoevoeging

en: Locality
nl: Woonplaats

en: Region
nl: Streek/Provincie

en: Postal Code
nl: Postcode

note: purple_notify_user_info_add_pair( info, _( "Email" ), profile->email );
en: Country
nl: Land

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
nl: Telefoon

en: Organization Name
nl: Organisatie

en: Organization Unit
nl: Afdeling

en: Job Title
nl: Functieomschrijving

en: Role
nl: Rol

note: birthday birthday (required)
en: Birthday
nl: Geboortedatum

en: Description
nl: Beschrijving

en: Edit XMPP vCard
nl: XMPP vCard bewerken

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
nl: Alle items hieronder zijn optioneel. Geef alleen die informatie die u ook openbaar wilt maken.

en: Client
nl: Cliënt

en: Operating System
nl: Besturingssysteem

en: Local Time
nl: Lokale tijd

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Resource
nl: Hulpbron

en: Uptime
nl: Tijd in de lucht

en: Logged Off
nl: Afgemeld

en: %s ago
nl: %s geleden

en: Middle Name
nl: Tweede naam

en: Address
nl: Adres

en: P.O. Box
nl: Postbus

en: Photo
nl: Foto

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
nl: %s zal niet langer in staat zijn uw status updates te zien.  Wilt u doorgaan?

en: Cancel Presence Notification
nl: Aanwezigheidsmelding annuleren

en: Un-hide From
nl: Afzender weergeven

en: Temporarily Hide From
nl: Afzender tijdelijk verbergen

en: (Re-)Request authorization
nl: (Opnieuw) toestemming vragen

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
nl: Opzeggen

en: Initiate _Chat
nl: _Chat starten

en: Log In
nl: Aanmelden

en: Log Out
nl: Afmelden

note: last name
en: Last Name
nl: Achternaam

en: The following are the results of your search
nl: Resultaten van uw zoekopdracht

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
nl: Vind een contactpersoon door de zoekcriteria in de gegeven velden in te vullen. NB: Ieder veld ondersteunt zoeken met jokertekens (%)

en: Directory Query Failed
nl: Doorzoeken adressenlijst mislukt

en: Could not query the directory server.
nl: Kan de adressenserver niet doorzoeken.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
nl: Server instructies: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
nl: Vul één of meer velden in om te zoeken naar XMMP-gebruikers

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Search for XMPP users
nl:  XMPP-gebruikers zoeken

note: "Search"
en: Search
nl: Zoeken

en: Invalid Directory
nl: Ongeldig adresboek

en: Enter a User Directory
nl: Geef een Gebuikersadresboek

en: Select a user directory to search
nl: Kies een te raadplegen gebruikersadresboek

en: Search Directory
nl: Adresboek doorzoeken

en: _Room:
nl: _Ruimte:

en: %s is not a valid room name
nl: %s is geen geldige naam voor een ruimte

en: Invalid Room Name
nl: Ongeldige naam voor ruimte

en: %s is not a valid server name
nl: %s is geen geldige servernaam

en: Invalid Server Name
nl: Ongeldige servernaam

en: %s is not a valid room handle
nl: %s is geen geldige aanduiding voor een ruimte

en: Invalid Room Handle
nl: Ongeldige aanduiding voor ruimte

en: Configuration error
nl: Configuratiefout

en: Unable to configure
nl: Kan niet configureren

en: Room Configuration Error
nl: Configuratiefout van ruimte

en: This room is not capable of being configured
nl: Deze ruimte kan niet ingesteld worden

en: Registration error
nl: Registratiefout

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
nl: Verandering van nick niet toegestaan in non-MUC chatruimtes

en: Error retrieving room list
nl: Fout bij het inlezen van de lijst van ruimtes

en: Invalid Server
nl: Ongeldige server

en: Enter a Conference Server
nl: Verbinden met server voor groepsgesprekken

en: Select a conference server to query
nl: Kies een te raadplegen conferentieserver

en: Find Rooms
nl: Ruimtes zoeken

en: Affiliations:
nl: Verbanden:

en: No users found
nl: Geen gebruikers gevonden

en: Roles:
nl: Rollen:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
nl: Server vereist TLS/SSL, maar geen ondersteuning voor TLS/SSL werd gevonden.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
nl: Versleuteling vereist, maar er is geen ondersteuning voor TLS/SSL gevonden.

en: Ping timed out
nl: Ping verlopen

en: Invalid XMPP ID
nl: Ongeldig XMPP-ID

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
nl: Ongeldige XMPP ID. Gebruikersnaam deel moet ingesteld worden.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
nl: Ongeldige XMPP ID. Domein moet ingesteld worden

en: Malformed BOSH URL
nl: Misvormde BOSH URL

en: Registration of %s@%s successful
nl: Registratie van %s@%s succesvol

en: Registration to %s successful
nl: Registratie van %s succesvol

en: Registration Successful
nl: Registratie succesvol

en: Registration Failed
nl: Registratie mislukt

en: Registration from %s successfully removed
nl: Registratie van %s succesvol verwijderd

en: Unregistration Successful
nl: Registratie Ongedaan Maken Succesvol

en: Unregistration Failed
nl: Registratie Ongedaan Maken Mislukt

en: State
nl: Staat

en: Postal code
nl: Postcode

en: Phone
nl: Telefoon

en: Date
nl: Datum

en: Already Registered
nl: Al Geregistreerd

en: Unregister
nl: Uitschrijven

en: Please fill out the information below to change your account registration.
nl: Vul onderstaand formulier in om uw account te veranderen.

en: Please fill out the information below to register your new account.
nl: Vul onderstaand formulier in om uw nieuwe account te registreren.

en: Register New XMPP Account
nl: Registreer Nieuw XMPP-account

en: Register
nl: Registreren

en: Change Account Registration at %s
nl: Gebruikersinformatie Aanpassen voor %s

en: Register New Account at %s
nl: Nieuw Account op %s registreren

en: Change Registration
nl: Verander Registratie

en: Error unregistering account
nl: Fout bij account uitschrijven

en: Account successfully unregistered
nl: Account uitschrijven succesvol

en: Initializing Stream
nl: Starten datastroom

en: Initializing SSL/TLS
nl: SSL/TLS Initialiseren

en: Authenticating
nl: Waarmerking

en: Re-initializing Stream
nl: Herstarten Datastroom

en: Server doesn't support blocking
nl: Server ondersteunt blokkeren niet

en: Not Authorized
nl: Geen toestemming

en: Mood
nl: Stemming

en: Now Listening
nl: Luistert nu

en: Both
nl: Beide

en: From (To pending)
nl: Van (Aan wachtrij)

en: From
nl: Van

en: To
nl: Aan

en: None (To pending)
nl: Geen (aan wachtrij)

en: None
nl: Geen

note: subscription type
en: Subscription
nl: Abonnement

en: Mood Text
nl: Stemmingstekst

en: Allow Buzz
nl: Trillen Toestaan

en: Mood Name
nl: Stemmingsnaam

en: Mood Comment
nl: Stemmingsreactie

note: primitive ID name - use default saveable should be user_settable some day independent
en: Tune Artist
nl: Tune Artiest

en: Tune Title
nl: Tune Titel

en: Tune Comment
nl: Tune Opmerking

en: Tune Time
nl: Tune Tijd

en: Tune Year
nl: Tune Jaar

en: Password Changed
nl: Wachtwoord veranderd

en: Your password has been changed.
nl: Wachtwoord is veranderd

en: Error changing password
nl: Fout bij veranderen van wachtwoord

en: Change XMPP Password
nl: Veranderen XMPP-wachtwoord

en: Please enter your new password
nl: Vul uw nieuwe wachtwoord in

en: Set User Info...
nl: Gebruikersinfo instellen...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
nl: Wachtwoord veranderen...

note: }
en: Search for Users...
nl: Zoeken naar gebruikers...

en: Bad Request
nl: Slechte aanvraag

en: Feature Not Implemented
nl: Functie niet geïmplementeerd

en: Forbidden
nl: Verboden

en: Gone
nl: Weg

en: Internal Server Error
nl: Interne serverfout

en: Item Not Found
nl: Item niet gevonden

en: Malformed XMPP ID
nl: Ongeldig XMMP-ID

en: Not Acceptable
nl: Onacceptabel

en: Not Allowed
nl: Niet toegestaan

en: Payment Required
nl: Betaling vereist

en: Recipient Unavailable
nl: Ontvanger niet beschikbaar

en: Registration Required
nl: Registratie vereist

en: Remote Server Not Found
nl: Server niet gevonden

en: Remote Server Timeout
nl: Timeout op server

en: Server Overloaded
nl: Server te zwaar belast

en: Service Unavailable
nl: Service niet beschikbaar

en: Subscription Required
nl: Abonnement vereist

en: Unexpected Request
nl: Onverwachte aanvraag

en: Authorization Aborted
nl: Autorisatie Afgebroken

en: Incorrect encoding in authorization
nl: Onjuiste codering bij Autorisatie

en: Invalid authzid
nl: Ongeldige authzid

en: Invalid Authorization Mechanism
nl: Ongeldig Autorisatiemechanisme

en: Authorization mechanism too weak
nl: Autorisatiemechanisme te onveilig

en: Temporary Authentication Failure
nl: Tijdelijk Waarmerkingprobleem

en: Authentication Failure
nl: Waarmerking mislukt

en: Bad Format
nl: Slecht formaat

en: Bad Namespace Prefix
nl: Slechte namespace

en: Resource Conflict
nl: Bronconflict

en: Connection Timeout
nl: Verbinding verlopen

en: Host Gone
nl: Host verdwenen

en: Host Unknown
nl: Host onbekend

en: Improper Addressing
nl: Ongeldige adressering

en: Invalid ID
nl: Ongeldig ID

en: Invalid Namespace
nl: Ongeldige omgeving

en: Invalid XML
nl: Ongeldige XML

en: Non-matching Hosts
nl: Niet overeenkomende computers

en: Policy Violation
nl: Schending van Beleid

en: Remote Connection Failed
nl: Verbinding mislukt

en: Restricted XML
nl: Strikte XML

en: See Other Host
nl: Zie Andere Host

en: System Shutdown
nl: Systeem wordt uitgeschakeld

en: Undefined Condition
nl: Ongedefinieerde voorwaarde

en: Unsupported Encoding
nl: Codering niet ondersteund

en: Unsupported Stanza Type
nl: Stanzatype niet ondersteund

en: Unsupported Version
nl: Versie niet ondersteund

en: XML Not Well Formed
nl: XML niet goed van structuur

en: Stream Error
nl: Datastroomfout

en: Unable to ban user %s
nl: Kan gebruiker %s niet verbannen

en: Unknown affiliation: "%s"
nl: Onbekende relatie: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
nl: Kan relatie van %s niet instellen als "%s"

en: Unknown role: "%s"
nl: Onbekende rol: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
nl: Kan de rol "%s" niet aangeven voor gebruiker: %s

en: Unable to kick user %s
nl: Kan gebruiker %s niet eruit schoppen

en: Unable to ping user %s
nl: Kan gebruiker %s niet pingen

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
nl: Trillen niet mogelijk, omdat er niets bekend is over gebruiker %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
nl: Trillen niet mogelijk, omdar gebruiker %s offline zou kunnen zijn.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
nl: Trillen niet mogelijk, omdat de gebruiker %s het niet ondersteund of geen tril wil ontvangen.

note: Yahoo only supports one attention command: the 'buzz'. This is index number YAHOO_BUZZ.
en: Buzz
nl: Trillen

en: %s has buzzed you!
nl: %s heeft u laten trillen!

en: Buzzing %s...
nl: %s trillen...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
nl: Kan media niet opstarten met %s, ongeldige JID

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
nl: Kan media niet opstarten met %s, gebruiker is niet online

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
nl: Kan media niet opstarten met %s, niet geabonneerd op gebruikersaanwezigheid.

en: Media Initiation Failed
nl: Opstarten media mislukt

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
nl: Geef svp de bron van %s met wie u een media sessie wilt starten.

en: Select a Resource
nl: Kies een bron

en: Initiate Media
nl: Media opstarten

en: Account does not support PEP, can't set mood
nl: Account ondersteunt geen PEP, kan stemming niet instellen

en: config:  Configure a chat room.
nl: config:  Chatruimte instellen

en: configure:  Configure a chat room.
nl: configure: Chatruimte instellen.

en: part [message]:  Leave the room.
nl: part [bericht]:  Ruimte verlaten.

en: register:  Register with a chat room.
nl: register:  Registreren bij een chatruimte.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
nl: topic [nieuw onderwerp]:  Het onderwerp weergeven of veranderen.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
nl: ban &lt;gebruiker&gt; [reden]:  Een gebruiker uit een ruimte verbannen.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
nl: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Zoek gebruikers met een aansluiting of pas gebruikers' aansluiting aan aan de ruimte.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
nl: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Haal de gebruikers met een rol op of stel de gebruikers' rol inbij dezeruimte.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
nl: invite &lt;gebruiker&gt; [bericht]:  Een gebruiker uitnodigen in een ruimte.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
nl: deelnemen: &lt;ruimte&gt; [wachtwoord]:  Deelnemen aan een chatruimte op deze server.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
nl: kick &lt;bijnaam&gt; [ruimte]:  Een gebruiker uit een ruimte schoppen.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
nl: msg &lt;bijnaam&gt; &lt;message&gt;:  Een privébericht sturen aan een gebruiker.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
nl: ping &lt;jid&gt;:	Ping een gebruiker/component/server.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
nl: buzz: Een contact buzzen om de aandacht te krijgen

en: mood: Set current user mood
nl: Stemming: instellen huidige gebruikersstemming

en: Extended Away
nl: Lang weg

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
nl: XMPP-protocol plug-in

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
nl: Domein

en: Require encryption
nl: Vereist encryptie

en: Use encryption if available
nl: Gebruik encryptie indien aanwezig

en: Use old-style SSL
nl: Gebruik de oude stijl SSL

en: Connection security
nl: Verbindingsveiligheid

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
nl: Tekstaanmelding over ongecodeerde datastroom toestaan

en: Connect port
nl: Poort

note: TODO: default to automatically try different ports. Make the user be * able to set the first port to try (like LastConnectedPort in Windows client). Account options
en: Connect server
nl: Verbinden met server

en: File transfer proxies
nl: Bestandsoverdracht proxies

en: BOSH URL
nl: BOSH koppeling

note: this should probably be part of global smiley theme settings later on, shared with MSN
en: Show Custom Smileys
nl: Eigen emoticons weergeven

en: %s has left the conversation.
nl: %s heeft het gesprek gesloten.

en: Message from %s
nl: Bericht van %s

en: %s has set the topic to: %s
nl: %s heeft het onderwerp veranderd naar: %s

en: The topic is: %s
nl: Het onderwerp voor is: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
nl: Bericht aan %s niet aangekomen: %s

en: XMPP Message Error
nl: XMPP Berichtfout

en: A custom smiley in the message is too large to send.
nl: Een aangepast emoticon in het bericht  is te groot om te verzenden.

en: XMPP stream header missing
nl: XMPP datastroom koptekst mist

en: XMPP Version Mismatch
nl: XMPP Versie ongelijkheid

en: XMPP stream missing ID
nl: XMPP datastroom ID mist

en: XML Parse error
nl: XML ontleedfout

en: Error joining chat %s
nl: Fout bij deelnemen aan chat: %s

en: Error in chat %s
nl: Fout in chat: %s

en: Create New Room
nl: Nieuwe ruimte maken

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
nl: U maakt een nieuwe ruimte. Wil u deze configureren, of de standaardinstellingen accepteren?

en: _Configure Room
nl: Ruimte _instellen

en: _Accept Defaults
nl: _Standaardinstellingen gebruiken

en: No reason
nl: Geen reden

en: You have been kicked: (%s)
nl: U bent eruit gegooid:(%s)

en: Kicked (%s)
nl: Eruit gegooid (%s)

en: Unknown Error in presence
nl: Onbekende fout in aanwezigheid

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
nl: Kan bestand niet verzenden naar %s. De gebruiker ondersteunt geen bestandsoverdracht

en: File Send Failed
nl: Bestanden verzenden mislukt

en: Unable to send file to %s, invalid JID
nl: Kan bestand niet verzenden naar %s, ongeldige JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
nl: Kan bestand niet verzenden naar %s, gebruiker is niet online

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
nl: Kan bestand niet verzenden naar %s, niet aangemeld bij gebruikers-aanwezigheid.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
nl: Geef de bron van %s naar degene die u een bestand wilt sturen

en: Afraid
nl: Bang

en: Amazed
nl: Verbaasd

en: Amorous
nl: Verliefd

en: Angry
nl: Boos

en: Annoyed
nl: Geërgerd

en: Anxious
nl: Angstig

en: Aroused
nl: Opgewonden

en: Ashamed
nl: Beschaamd

en: Bored
nl: Verveeld

en: Brave
nl: Dapper

en: Calm
nl: Kalm

en: Cautious
nl: Voorzichtig

en: Cold
nl: Koud

en: Confident
nl: zelfverzekerd

en: Confused
nl: Verward

en: Contemplative
nl: Beschouwend

en: Contented
nl: Tevreden

en: Cranky
nl: Humeurig

en: Crazy
nl: Gek

en: Creative
nl: Creatief

en: Curious
nl: Nieuwsgierig

en: Dejected
nl: Neerslachtig

en: Depressed
nl: Terneergeslagen

en: Disappointed
nl: Teleurgesteld

en: Disgusted
nl: Walgend

en: Dismayed
nl: Onthutst

en: Distracted
nl: Afgeleid

en: Embarrassed
nl: Bedremmeld

en: Envious
nl: Jaloers

en: Excited
nl: Opgewonden

en: Flirtatious
nl: Flirterig

en: Frustrated
nl: Gefrustreerd

en: Grateful
nl: Dankbaar

en: Grieving
nl: Rouwend

en: Grumpy
nl: Knorrig

en: Guilty
nl: Schuldig

en: Happy
nl: Blij

en: Hopeful
nl: Hoopvol

en: Hot
nl: Heet

en: Humbled
nl: Nederig

en: Humiliated
nl: Vernederd

en: Hungry
nl: Hongerig

en: Hurt
nl: Gegriefd

en: Impressed
nl: Onder de indruk

en: In awe
nl: ontzagvol

en: In love
nl: Verliefd

en: Indignant
nl: Verontwaardigd

en: Interested
nl: Geïnteresseerd

en: Intoxicated
nl: Dronken

en: Invincible
nl: Onoverwinnelijk

en: Jealous
nl: Jaloers

en: Lonely
nl: Eenzaam

en: Lost
nl: Verloren

en: Lucky
nl: heb geluk

en: Mean
nl: Gemeen

en: Moody
nl: Humeurig

en: Nervous
nl: Zenuwachtig

en: Neutral
nl: Neutraal

en: Offended
nl: Beledigd

en: Outraged
nl: Woedend

en: Playful
nl: Speels

en: Proud
nl: Trots

en: Relaxed
nl: Ontspannen

en: Relieved
nl: Opgelucht

en: Remorseful
nl: Berouwvol

en: Restless
nl: Rusteloos

en: Sad
nl: Verdrietig

en: Sarcastic
nl: Sarcastisch

en: Satisfied
nl: Tevreden

en: Serious
nl: Ernstig

en: Shocked
nl: Geschokt

en: Shy
nl: Verlegen

en: Sick
nl: Misselijk

note: Sleepy / Tired
en: Sleepy
nl: Slaperig

en: Spontaneous
nl: Spontaan

en: Stressed
nl: Gestrest

en: Strong
nl: Sterk

en: Surprised
nl: Verbaasd

en: Thankful
nl: Dankbaar

en: Thirsty
nl: Dorstig

en: Tired
nl: Moe

en: Undefined
nl: Onbepaald

en: Weak
nl: Zwak

en: Worried
nl: Zorgelijk

en: Set User Nickname
nl: Bijnaam gebruiker instellen

en: Please specify a new nickname for you.
nl: Voer uw nieuwe bijnaam in.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
nl: Deze informatie is zichtbaar voor alle contactpersonen in uw contactpersonenlijst, dus kies iets passends.

en: Set
nl: Instellen

en: Set Nickname...
nl: Bijnaam instellen...

en: Actions
nl: Acties

en: Select an action
nl: Selecteer een actie

note: only notify the user about problems adding to the friends list * maybe we should do something else for other lists, but it probably * won't cause too many problems if we just ignore it
en: Unable to add "%s".
nl: Kan "%s" niet toevoegen.

en: Buddy Add error
nl: Fout bij het toevoegen vriend

en: The username specified does not exist.
nl: Ingevoerde gebruikersnaam bestaat niet.

en: Unable to parse message
nl: Kan het bericht niet ontleden

en: Syntax Error (probably a client bug)
nl: Syntaxfout (waarschijnlijk een cliënt-bug)

en: Invalid email address
nl: Ongeldig e-mailadres

en: User does not exist
nl: Gebruiker bestaat niet

en: Fully qualified domain name missing
nl: Geen geldige domeinnaam aanwezig

en: Already logged in
nl: Al aangemeld

en: Invalid username
nl: Ongeldige gebruikersnaam.

en: Invalid friendly name
nl: Ongeldige bijnaam

en: List full
nl: Lijst is vol

en: Already there
nl: Staat er al

en: Not on list
nl: Niet in de lijst

en: User is offline
nl: Gebruiker is offline

en: Already in the mode
nl: Reeds in die modus

en: Already in opposite list
nl: Reeds in de tegenovergestelde lijst

en: Too many groups
nl: Te veel groepen

en: Invalid group
nl: Ongeldige groep

en: User not in group
nl: Gebruiker niet in groep

en: Group name too long
nl: Groepsnaam is te lang

en: Cannot remove group zero
nl: Kan groep nul niet verwijderen

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
nl: Probeerde een vriend aan een niet bestaande groep toe te voegen

en: Switchboard failed
nl: Schakelserver fout

en: Notify transfer failed
nl: Melding overzetten mislukt

en: Required fields missing
nl: Niet alle verplichte velden zijn ingevuld

en: Too many hits to a FND
nl: Te veel resultaten bij een FND

en: Not logged in
nl: Niet aangemeld

en: Service temporarily unavailable
nl: Dienst tijdelijk niet toegankelijk

en: Database server error
nl: Databaseserver fout

en: Command disabled
nl: Opdracht uitgeschakeld

en: File operation error
nl: Bestandsbewerkingsfout

en: Memory allocation error
nl: Geheugentoewijzingsfout

en: Wrong CHL value sent to server
nl: Verkeerde CHL-waarde naar server gestuurd

en: Server busy
nl: Server bezig

en: Server unavailable
nl: Server niet beschikbaar

en: Peer notification server down
nl: Peer meldingsserver is offline

en: Database connect error
nl: Database verbindingsprobleem

en: Server is going down (abandon ship)
nl: Server wordt uitgeschakeld (verlaat het schip!)

en: Error creating connection
nl: Fout bij maken verbinding

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
nl: CVR-parameters zijn onbekend of niet toegestaan

en: Unable to write
nl: Kan niet schrijven

en: Session overload
nl: Sessie overbelasting

en: User is too active
nl: Gebruiker is te actief

en: Too many sessions
nl: Te veel sessies

en: Passport not verified
nl: Passport niet geverifieerd

en: Bad friend file
nl: Slechte vrienden bestand

en: Not expected
nl: Niet verwacht

en: Friendly name is changing too rapidly
nl: Bijnaam verandert te snel

en: Server too busy
nl: Server te druk bezig

en: Authentication failed
nl: Waarmerking mislukt

en: Not allowed when offline
nl: Niet toegestaan tijdens offline-status

en: Not accepting new users
nl: Nieuwe gebruikers worden niet geaccepteerd

en: Kids Passport without parental consent
nl: Kinderpaspoort zonder ouderlijke goedkeuring

en: Passport account not yet verified
nl: Passport account nog niet geverifieerd

en: Passport account suspended
nl: Passport-account onderbroken

en: Bad ticket
nl: Slecht ticket

en: Unknown Error Code %d
nl: Onbekende foutcode %d

en: MSN Error: %s
nl: MSN-fout: %s

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
nl: Synchronisatieprobleem in vriendenlijst van %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
nl: %s is op de lokale lijst in de groep "%s", maar niet op de serverlijst. Wilt u deze toevoegen?

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
nl: %s is op de lokale lijst, maar niet op de serverlijst. Wilt u deze toevoegen?

en: Other Contacts
nl: Andere Contactpersonen

en: Non-IM Contacts
nl: Niet-IM contactpersonen

en: %s sent a wink. <a href='msn-wink://%s'>Click here to play it</a>
nl: %s verzond een wink. <a href='msn-wink://%s'>Klik hier om af te spelen</a>

en: %s sent a wink, but it could not be saved
nl: %s verzond een wink, maar kon niet worden opgeslagen

en: %s sent a voice clip. <a href='audio://%s'>Click here to play it</a>
nl: %s verzond een voice-clip. <a href='audio://%s'>Klik hier om af te spelen</a>

en: %s sent a voice clip, but it could not be saved
nl: %s stuurde een stem clip, maar het kan niet worden opgeslagen.

en: %s sent you a voice chat invite, which is not yet supported.
nl: %s verzond u een uitnodiging voor een voice chat, wat nog niet wordt ondersteund.

en: %s has nudged you!
nl: %s heeft u genudged!

en: Email Address...
nl: E-mailadres ...

en: Your new MSN friendly name is too long.
nl: Uw nieuwe MSN-bijnaam is te lang.

en: Set friendly name for %s.
nl: Geef een bijnaam voor %s.

en: Set Friendly Name
nl: Geef Bijnaam

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
nl: Dit is de naam die andere MSN vrienden van u zullen zien.

en: This Location
nl: Deze Locatie

en: This is the name that identifies this location
nl: Dit is de naam die deze locatie indentificeert.

en: Other Locations
nl: andere Locaties

en: You can sign out from other locations here
nl: U kunt u hier bij andere locaties afmelden.

note: TODO: Due to limitations in our current request field API, the following string will show up with a trailing colon.  This should be fixed either by adding an "include_colon" boolean, or creating a separate purple_request_field_label_new_without_colon function, or by never automatically adding the co
en: You are not signed in from any other locations.
nl: U bent vanaf geen enkele locatie aangemeld.

en: Allow multiple logins?
nl: Meerdere aanmeldingen toestaan?

en: Do you want to allow or disallow connecting from multiple locations simultaneously?
nl: Wilt u het tegelijkertijd verbinden vanaf meerdere locaties toestaan of weigeren?

en: Allow
nl: Toestaan

en: Disallow
nl: Weigeren

en: Set your home phone number.
nl: Telefoonnummer voor thuis instellen.

en: Set your work phone number.
nl: Telefoonnummer voor werk instellen.

en: Set your mobile phone number.
nl: Mobiel telefoonnummer instellen.

en: Allow MSN Mobile pages?
nl: MSN-mobiel oproepen toestaan?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
nl: Wilt u dat mensen op uw vriendenlijst MSN-mobiel oproepen kunnen sturen naar uw mobiele telefoon of ander mobiel apparaat?

en: Blocked Text for %s
nl: Geblokkeerde tekst %s

en: No text is blocked for this account.
nl: Bij dit account is er geen tekst geblokkeerd

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
nl: MSN servers blokkeren momenteel de volgende reguliere expressies: <br/>%s

en: This account does not have email enabled.
nl: Dit hotmail account heeft geen ingeschakelde e-mail.

en: Send a mobile message.
nl: Een mobiel bericht versturen.

en: Playing a game
nl: Speelt een spelletje

en: Working
nl: Werken

en: Has you
nl: Heeft u

en: Home Phone Number
nl: Telefoonnummer thuis

en: Work Phone Number
nl: Telefoonnummer werk

en: Mobile Phone Number
nl: Telefoonnummer mobiel

en: Be Right Back
nl: Ben zo terug

en: Busy
nl: Bezig

en: On the Phone
nl: Aan de telefoon

en: Out to Lunch
nl: Weg voor Lunch

en: Game Title
nl: Game Titel

en: Office Title
nl: Kantoor Titel

en: Set Friendly Name...
nl: Bijnaam instellen...

en: View Locations...
nl: Bekijk Locaties...

en: Set Home Phone Number...
nl: Telefoon thuis instellen...

en: Set Work Phone Number...
nl: Telefoon werk instellen...

en: Set Mobile Phone Number...
nl: Mobiel nummer instellen...

en: Enable/Disable Mobile Devices...
nl: Mobiele apparaten inschakelen/uitschakelen...

en: Allow/Disallow Multiple Logins...
nl: Toestaan/Weigeren van meerdere aanmeldingen...

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
nl: Mobiele oproepen toestaan/weigeren...

en: View Blocked Text...
nl: Geblokkeerde tekst bekijken

en: Open Hotmail Inbox
nl: Hotmail Inbox openen

en: Send to Mobile
nl: Verzenden naar mobiel

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
nl: SSL ondersteuning is vereist voor MSN. Installeer een SSL bibliotheek.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be valid email addresses.
nl: Kan de vriend %s niet toevoegen omdat de gebruikersnaam ongeldig is. Gebruikersnamen moeten een geldig e-mailadres zijn.

en: Unable to Add
nl: Kan niet toevoegen

en: Authorization Request Message:
nl: Tekst van toestemmingsaanvraag

en: Please authorize me!
nl: Geef mij toestemming, alstublieft!

en: Error retrieving profile
nl: Fout bij ophalen van profiel

en: General
nl: Algemeen

en: Age
nl: Leeftijd

en: Occupation
nl: Beroep

en: Location
nl: Locatie

en: Hobbies and Interests
nl: Hobby's en interesses

en: A Little About Me
nl: Enige info over mij

en: Social
nl: Sociaal

en: Marital Status
nl: Burgerlijke status

en: Interests
nl: Interesses

en: Pets
nl: Huisdieren

en: Hometown
nl: Woonplaats

en: Places Lived
nl: Vroegere woonplaatsen

en: Fashion
nl: Mode

en: Music
nl: Muziek

en: Favorite Quote
nl: Favoriete citaat

en: Contact Info
nl: Contactpersoon informatie

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Significant Other
nl: Partner

en: Home Phone
nl: Thuis telefoon

en: Home Phone 2
nl: Thuis telefoon 2

en: Home Address
nl: Thuisadres

en: Personal Mobile
nl: Persoonlijke gsm

en: Home Fax
nl: Fax thuis

en: Personal Email
nl: Persoonlijke e-mail

en: Personal IM
nl: Persoonlijke chat

en: Anniversary
nl: Verjaardag

note: Business
en: Work
nl: Werk

en: Company
nl: Bedrijf

en: Department
nl: Afdeling

en: Profession
nl: Beroep

en: Work Phone
nl: Telefoon werk

en: Work Phone 2
nl: Telefoon werk 2

en: Work Address
nl: Werkadres

en: Work Mobile
nl: Gsm werk

en: Work Pager
nl: pager werk

en: Work Fax
nl: Fax werk

en: Work Email
nl: E-mail werk

en: Work IM
nl: IM  werk

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Favorite Things
nl: Mijn favoriete dingen

en: Last Updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Homepage
nl: Startpagina

en: The user has not created a public profile.
nl: De gebruiker heeft geen openbaar profiel gemaakt.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
nl: MSN meldt dat het de profielgegevens van de gebruiker niet kan vinden. Dit betekent dat de gebruiker niet bestaat of dat deze geen openbaar profiel heeft aangemaakt.

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
nl: Kan geen informatie vinden in het gebruikersprofiel. De gebruiker bestaat waarschijnlijk niet.

en: View web profile
nl: Webprofiel bekijken

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *< summary
en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
nl: Windows Live Messenger protocol plug-in

en: Use HTTP Method
nl: HTTP-methode gebruiken

en: HTTP Method Server
nl: HTTP-methode server

en: Show custom smileys
nl: Eigen emoticon's weergeven

en: Allow direct connections
nl: Sta directe verbindingen toe

en: Allow connecting from multiple locations
nl: Sta verbinding van meerdere locaties toe.

en: nudge: nudge a user to get their attention
nl: nudge: Een gebruiker virtueel aanstoten om de aandacht te krijgen

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
nl: Windows Live ID Waarmerking: verbinding maken niet mogelijk

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
nl: Windows Live ID Waarmerking: ongeldig antwoord.

en: The following users are missing from your addressbook
nl: De volgende gebruikers komen niet voor in uw adresboek

en: Unknown error (%d): %s
nl: Onbekende fout (%d): %s

en: Unable to add user
nl: Kan gebruiker niet toevoegen

note: Unknown error!
en: Unknown error (%d)
nl: Onbekende fout (%d)

en: Unable to remove user
nl: Kan gebruiker niet verwijderen

en: Mobile message was not sent because it was too long.
nl: Mobiel bericht is niet verstuurd omdat het te lang is.

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
nl[0]: De MSN-server zal voor onderhoud uitgeschakeld worden over %d minuut. U zult automatisch afgemeld worden op dat moment. Rond a.u.b. al uw gesprekken af.
    
    U zult zich weer kunnen aanmelden als het onderhoud gepleegd is.
nl[1]: De MSN-server zal voor onderhoud uitgeschakeld worden over %d minuten. U zult automatisch afgemeld worden op dat moment. Rond a.u.b. al uw gesprekken af.
    
    U zult zich weer kunnen aanmelden als het onderhoud gepleegd is.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
nl: Bericht is niet verzonden omdat het systeem niet beschikbaar is. Dit gebeurt normaal als de gebruiker geblokkeerd is of niet bestaat.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
nl: Kan bericht niet versturen omdat berichten te snel worden verzonden.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
nl: Bericht is niet verstuurd wegens een onbekende coderingsfout:

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
nl: Bericht is niet verstuurd wegens een onbekende fout:

en: Writing error
nl: Schrijffout

en: Reading error
nl: Leesfout

en: Connection error from %s server:
    %s
nl: Verbindingsfout van %s-server: 
    %s

en: Our protocol is not supported by the server
nl: Ons protocol wordt niet ondersteund door de server.

en: Error parsing HTTP
nl: Fout bij ontleden HTTP

en: You have signed on from another location
nl: U heeft uzelf aangemeld vanaf een andere locatie.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
nl: De MSN servers zijn tijdelijk niet beschikbaar. Probeer het later nog eens.

en: The MSN servers are going down temporarily
nl: De MSN servers worden tijdelijk uitgeschakeld

en: Unable to authenticate: %s
nl: Kan niet waarmerken: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
nl: Uw MSN vriend is tijdelijk niet beschikbaar. Probeer het later nog eens.

en: Handshaking
nl: Verbinding opzetten

en: Transferring
nl: Bezig met transport

en: Starting authentication
nl: Waarmerking starten

en: Getting cookie
nl: Cookie opvragen

en: Sending cookie
nl: Verzenden van cookie

en: Retrieving buddy list
nl: Opvragen van vriendenlijst

en: %s requests to view your webcam, but this request is not yet supported.
nl: %s verzoekt uw webcam te zien, wat nog niet wordt ondersteund.

en: %s invited you to view his/her webcam, but this is not yet supported.
nl: %s verzond u een uitnodiging voor zijn/haar webcam, wat nog niet wordt ondersteund.

en: Away From Computer
nl: Weg van de computer

en: On The Phone
nl: Aan de telefoon

en: Out To Lunch
nl: Weg om te Lunchen

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
nl: Bericht is misschien niet verstuurd omdat er een time out is opgetreden:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
nl: Kan bericht niet versturen. Niet toegestaan wanneer u onzichtbaar bent:

en: Message could not be sent because the user is offline:
nl: Kan bericht niet versturen omdat de ander offline is:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
nl: Kan bericht niet versturen omdat er een verbindingsfout is opgetreden:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
nl: Kan bericht niet versturen omdat we dit te snel doen:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
nl: Het bericht kon niet verzonden worden omdat we niet een sessie konden opzetten met de server. Dit ligt waarschijnlijk aan de server, probeer het opnieuw over een paar minuten:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
nl: Kan bericht niet versturen omdat er een fout op het switchboard is opgetreden:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
nl: Bericht is misschien niet verstuurd wegens een onbekende fout:

en: Delete Buddy from Address Book?
nl: Vriend verwijderen uit adresboek?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
nl: Deze vriend ook verwijderen uit adresboek?

en: The username specified is invalid.
nl: Ingevoerde gebruikersnaam is ongeldig.

en: The PIN you entered is invalid.
nl: De PINcode die u invulde is ongeldig.

en: The PIN you entered has an invalid length [4-10].
nl: De PINcode die u invulde heeft een ongeldige lengte [4-10].

en: The PIN is invalid. It should only consist of digits [0-9].
nl: De PINcode is ongeldig. Het kan uitsluiten cijfers bevatten [0-9].

en: The two PINs you entered do not match.
nl: De twee PINcodes die u invulde zijn niet gelijk.

en: The Display Name you entered is invalid.
nl: De schermnaam die u invoerde is ongeldig.

en: The birthday you entered is invalid. The correct format is: 'YYYY-MM-DD'.
nl: De geboortedatum die u invulde is ongeldig. Het correcte formaat is: 'YYY-MM-DD'

note: show error to user
en: Profile Update Error
nl: Fout Bijwerken Profiel

note: no profile information yet, so we cannot update (reference: "libpurple/request.h")
en: Profile
nl: Profiel

en: Your profile information is not yet retrieved. Please try again later.
nl: Uw profiel informatie is nog niet opgehaald. Probeer het later nog eens.

en: Your UID
nl: Uw UID

en: Verify PIN
nl: PINcode verifiëren

note: display name nick name (required)
en: Display Name
nl: Schermnaam

note: hidden
en: Hide my number
nl: Verberg mijn nummer

note: mobile number
en: Mobile Number
nl: Mobiele Nummer

en: Update your Profile
nl: Werk uw Profiel  bij

en: Here you can update your MXit profile
nl: Hier kunt u uw MXit profiel bijwerken

en: View Splash
nl: Bekijk Splash

en: There is no splash-screen currently available
nl: Er is op het ogenblik geen splashscreen beschikbaar

en: About
nl: Over

note: display / change profile
en: Change Profile...
nl: Profiel veranderen...

note: display splash-screen
en: View Splash...
nl: Bekijk Splash...

note: display plugin version
en: About...
nl: Over...

note: the file is too big
en: The file you are trying to send is too large!
nl: Het bestand dat u tracht te verzenden is te groot!

en: Unable to connect to the MXit HTTP server. Please check your server settings.
nl: Kan geen contact meer maken met de MXit HTTP server. Controleer uw server instellingen.

en: Logging In...
nl: Bezig met Aanmelden...

en: Unable to connect to the MXit server. Please check your server settings.
nl: Kan geen verbinding maken met de MXit server. . Controleer uw server instellingen.

en: Connecting...
nl: Bezig met Verbinden...

en: The PIN you entered has an invalid length [7-10].
nl: De PINcode die u invulde heeft een ongeldige lengte [7-10].

note: show the form to the user to complete
en: Register New MXit Account
nl: Registreer Nieuw MXit account

en: Please fill in the following fields:
nl: Vul de volgende velden in:

note: no reply from the WAP site
en: Error contacting the MXit WAP site. Please try again later.
nl: Fout tijdens contact maken met de MXit WAP site. Probeer het later nog eens.

note: wapserver error server could not find the user
en: MXit is currently unable to process the request. Please try again later.
nl: MXit is op het moment niet in staat aan uw verzoek te voldoen. Probeer het later nog eens.

en: Wrong security code entered. Please try again later.
nl: Verkeerde beveiligingscode ingevuld. Probeer het later nog eens.

en: Your session has expired. Please try again later.
nl: Uw sessie is verlopen. Probeer het later nog eens.

en: Invalid country selected. Please try again.
nl: Ongeldig land geselecteerd. Probeer het nog eens.

en: The MXit ID you entered is not registered. Please register first.
nl: De  MXit ID die u invoerde is niet geregistreerd. Eerst graag registreren.

en: The MXit ID you entered is already registered. Please choose another.
nl: Deze  MXit ID is al geregistreerd. Kies svp een andere gebruikersnaam.

en: Internal error. Please try again later.
nl: Interen fout. Probeer het later nog eens.

en: You did not enter the security code
nl: U heeft geen beveiligingscode ingevuld

en: Security Code
nl: Beveiligingscode

note: ask for input (required)
en: Enter Security Code
nl: Vul beveiligingscode in

en: Your Country
nl: Uw Land

en: Your Language
nl: Uw Taal

note: display the form to the user and wait for his/her input
en: MXit Authorization
nl: MXit Autorisatie

en: MXit account validation
nl: MXit account validatie

en: Retrieving User Information...
nl: Ophalen Gebruikersinformatie...

note: you were kicked
en: You have been kicked from this MultiMX.
nl: U bent uit deze MultiMX gegooid.

en: was kicked
nl: eruit gegooid

en: _Room Name:
nl: _Ruimtenaam:

note: Display system message in chat window
en: You have invited
nl: U heeft uitgenodigd

en: Loading menu...
nl: Menu aan 't laden...

en: Status Message
nl: Status Bericht

en: Rejection Message
nl: Afgewezen bericht

note: hidden number
en: Hidden Number
nl: Verborgen nummer

en: Your MXit ID...
nl: Uw MXit ID...

en: Connect via HTTP
nl: Verbinden via HTTP

en: Enable splash-screen popup
nl: inschakelen splashscreen pop-up

en: Last Online
nl: Laatste Online

note: we must have lost the connection, so terminate it so that we can reconnect
en: We have lost the connection to MXit. Please reconnect.
nl: We hebben de verbinding met MXit verloren. Graag opnieuw verbinding maken.

note: packet could not be queued for transmission
en: Message Send Error
nl: Bericht verzendingsfout

en: Unable to process your request at this time
nl: Kan nu niet aan uw verzoek voldoen

en: Timeout while waiting for a response from the MXit server.
nl: De tijd is verlopen bij het wachten op antwoord van de MXit server.

en: Successfully Logged In...
nl: Succesvol aangemeld bij...

en: %s sent you an encrypted message, but it is not supported on this client.
nl: %s verzond u een versleuteld bericht, wat nog niet wordt ondersteund voor deze cliënt.

en: Message Error
nl: Berichtenfout

en: Cannot perform redirect using the specified protocol
nl: Kan geen omleiding maken met het gebruikte protocol

en: An internal MXit server error occurred.
nl: Een interne MXit serverfout opgetreden.

en: Login error: %s (%i)
nl: Aanmeldingsfout: %s (%i)

en: Logout error: %s (%i)
nl: Afmeldingsfout: %s (%i)

en: Contact Error
nl: Contactpersoonsfout

en: Message Sending Error
nl: Bericht verzendingsfout

en: Status Error
nl: Status Fout

en: Mood Error
nl: Stemmingsfout

en: Invitation Error
nl: Invitatiefout

en: Contact Removal Error
nl: Contactpersoon verwijderingsfout

en: Subscription Error
nl: Abonnementsfout

en: Contact Update Error
nl: Contactpersoon bijwerkfout

en: File Transfer Error
nl: Bestandsoverdrachtsfout

en: Cannot create MultiMx room
nl: Kan MultiMx ruimte niet maken

en: MultiMx Invitation Error
nl: MultiMx Uitnodigingsfout

en: Profile Error
nl: Profielfout

note: bad packet
en: Invalid packet received from MXit.
nl: Ongeldig datapakketje ontvangen van MXit.

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x01)
nl: Er is een verbindingsfout opgetreden met MXit. (uitlees stadium 0x01)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x02)
nl: Er is een verbindingsfout opgetreden met MXit. (uitlees stadium 0x02)

en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x03)
nl: Er is een verbindingsfout opgetreden met MXit. (uitlees stadium 0x03)

note: malformed packet length record (too long)
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x04)
nl: Er is een verbindingsfout opgetreden met MXit. (uitlees stadium 0x04)

note: connection error
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x05)
nl: Er is een verbindingsfout opgetreden met MXit. (uitlees stadium 0x05)

note: connection closed
en: A connection error occurred to MXit. (read stage 0x06)
nl: Er is een verbindingsfout opgetreden met MXit. (uitlees stadium 0x06)

en: In Love
nl: Verliefd

en: Pending
nl: In de wacht

en: Invited
nl: Uitgenodigd

en: Rejected
nl: Afgewezen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: MXit Advertising
nl: MXit Advertenties

en: More Information
nl: Meer Informatie

en: No such user: %s
nl: Onbekende gebruiker: %s

en: User lookup
nl: Gebruiker opzoeken

en: Reading challenge
nl: Challence aan 't inlezen

en: Unexpected challenge length from server
nl: Onverwachte challence lengte van server

en: Logging in
nl: Aanmelden

en: MySpaceIM - No Username Set
nl: MySpaceIM - geen naam ingesteld

en: You appear to have no MySpace username.
nl: U lijkt geen MySpace gebruikersnaam te hebben.

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
nl: Wilt u er nu een instellen? (Opmerking: DIT KAN NIET VERANDERD WORDEN!)

en: Lost connection with server
nl: Verbinding met de server verloren

note: Can't write _()'d strings in array initializers. Workaround. khc: then use N_() in the array initializer and use _() when they are used
en: New mail messages
nl: Nieuwe e-mailberichten

en: New blog comments
nl: Nieuw blog commentaar

en: New profile comments
nl: Nieuw profiel commentaar

en: New friend requests!
nl: Nieuwe aanvragen van vrienden!

en: New picture comments
nl: Nieuw commentaar op afbeelding

en: IM Friends
nl: IM Vrienden

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
nl[0]: %d vriend is toegevoegd of bijgewerkt vanaf de server (inclusief vrienden die al op de lijst van de server stonden)
nl[1]: %d vrienden zijn toegevoegd of  bijgewerkt vanaf de server (inclusief vrienden die al op de lijst van de server stonden)

en: Add contacts from server
nl: Contactpersonen toevoegen van de server

en: Protocol error, code %d: %s
nl: Protocol fout, code %d: %s

en: %s Your password is %zu characters, which is longer than the maximum length of %d.  Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
nl: %s Uw wachtwoord heeft %zu lettertekens. Dat is langer dan de toegestane lengte van %d.  Maak uw wachtwoord spv korter op http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword en probeer het nog eens.

en: Incorrect username or password
nl: Ongeldige gebruikersnaam of wachtwoord

en: MySpaceIM Error
nl: MySpaceIM-fout

en: Invalid input condition
nl: Ongeldige invoer voorwaarde

en: Failed to add buddy
nl: Vriend toevoegen mislukt

en: 'addbuddy' command failed.
nl: 'addbuddy' opdracht mislukt.

en: persist command failed
nl: aanhouden opdracht is mislukt

en: Failed to remove buddy
nl: Verwijderen vriend mislukt

en: 'delbuddy' command failed
nl: 'delbuddy' opdracht mislukt

en: blocklist command failed
nl: blokkeerlijst opdracht mislukt

en: Missing Cipher
nl: Missende coderingsinformatie

en: The RC4 cipher could not be found
nl: De RC4 codering niet gevonden

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
nl: Upgrade naar libpurple met RC4-ondersteuninh (>=2.0.1). MySpaceIM plug-in zal niet geladen worden.

en: Add friends from MySpace.com
nl: Vrienden toevoegen van MySpace.com

en: Importing friends failed
nl: Importeren van vrienden mislukt

note: TODO: find out how
en: Find people...
nl: Mensen zoeken...

en: Change IM name...
nl: IM naam veranderen...

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
nl: Geen bijpassend MySpaceIM account kon gevonden worden om deze myim URL te openen.

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
nl: Schakel de goede MySpaceIM account in en probeer het opnieuw.

en: Show display name in status text
nl: Laat schermnaam zien in status-tekst.

en: Show headline in status text
nl: Kop in status-tekst weergeven

en: Send emoticons
nl: Verzend emoticons

en: Screen resolution (dots per inch)
nl: Schermresolutie (dots per inch)

en: Base font size (points)
nl: Basis lettertype-grootte (in punten)

en: User
nl: Gebruiker

en: Headline
nl: Kop

en: Song
nl: Liedje

en: Total Friends
nl: Totaal aantal vrienden

en: Client Version
nl: Cliëntversie

en: An error occurred while trying to set the username.  Please try again, or visit http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username to set your username.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het instellen van de gebruikersnaam. Probeer het nog eens of bezoek http://editprofile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=profile.username om uw gebruikersnaam in te stellen.

en: MySpaceIM - Username Available
nl: MySpaceIM - Gebruikersnaam Beschikbaar

en: This username is available. Would you like to set it?
nl: Deze gebruikersnaam is beschikbaar. Wilt u deze gebruiken?

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
nl: EENMAAL INGESTELD KAN HET NIET VERANDERD WORDEN!

en: MySpaceIM - Please Set a Username
nl: MySpaceIM - Stel een gebruikersnaam in

en: This username is unavailable.
nl: Deze gebruikersnaam is niet beschikbaar.

en: Please try another username:
nl: Probeer een andere gebruikersnaam:

note: Protocol won't log in now without a username set.. Disconnect
en: No username set
nl: Geen Gebruikersnaam ingesteld

en: Please enter a username to check its availability:
nl: Geef een gebruikersnaam om de beschikbaarheid te controleren

en: %s has zapped you!
nl: %s heeft u gezapt!

en: %s has whacked you!
nl: %s u bent whacked!

en: %s has torched you!
nl: %s u bent torched!

en: %s has smooched you!
nl: %s u bent smooched!

en: %s has hugged you!
nl: %s u bent hugged!

en: %s has slapped you!
nl: %s u bent slapped!

en: %s has goosed you!
nl: %s u bent goosed!

en: %s has high-fived you!
nl: %s u bent high-fived!

en: %s has punk'd you!
nl: %s u bent punk'd!

en: %s has raspberried you!
nl: %s u bent raspberried!

en: Required parameters not passed in
nl: Vereiste parameters niet bijgevoegd

en: Unable to write to network
nl: Kan niet naar netwerk schrijven

en: Unable to read from network
nl: Kan niet lezen van netwerk

en: Error communicating with server
nl: Fout opgetreden bij communicatie met de server

en: Conference not found
nl: Conferentie niet gevonden

en: Conference does not exist
nl: Conferentie bestaat niet

en: A folder with that name already exists
nl: Die map bestaat al

en: Not supported
nl: Niet ondersteund

en: Password has expired
nl: Wachtwoord verlopen

en: Incorrect password
nl: Ongeldig wachtwoord

en: Account has been disabled
nl: Account is uitgeschakeld

en: The server could not access the directory
nl: De server kon het adresboek niet benaderen

en: Your system administrator has disabled this operation
nl: Uw systeembeheerder heeft deze actie uitgeschakeld

en: The server is unavailable; try again later
nl: De server is niet beschikbaar. Probeer het later nog eens

en: Cannot add a contact to the same folder twice
nl: Kan een contactpersoon niet tweemaal toevoegen in dezelfde map

en: Cannot add yourself
nl: Kan eigen account niet toevoegen

en: Master archive is misconfigured
nl: Hoofdarchief onjuist geconfigureerd

en: Could not recognize the host of the username you entered
nl: Kan de computer van de gebruikersnaam die u heeft ingevoerd niet vinden

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
nl: Uw account is uitgeschakeld omdat er te vaak ongeldige wachtwoorden werden ingevoerd

en: You cannot add the same person twice to a conversation
nl: U kunt een persoon slechts eenmaal toevoegen aan een gesprek

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
nl: U heeft uw maximale hoeveelheid contactpersonen bereikt

en: You have entered an incorrect username
nl: U heeft een ongeldige gebruikersnaam ingevuld

en: An error occurred while updating the directory
nl: Er is een fout opgetreden bij het bijwerken van het adresboek

en: Incompatible protocol version
nl: Incompatibele protocolversie

en: The user has blocked you
nl: De gebruiker heeft u geblokkeerd

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
nl: Deze evaluatieversie geeft slechts de mogelijkheid voor tien gelijktijdige gebruikers

en: The user is either offline or you are blocked
nl: De gebruiker is offline of heeft u geblokkeerd

en: Unknown error: 0x%X
nl: Onbekende fout: 0x%X

en: Unable to login: %s
nl: Kan niet inloggen: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
nl: Kan het bericht niet verzenden. Kan geen gegevens over gebruiker opvragen (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
nl: Kan %s niet toevoegen aan uw vriendenlijst (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
nl: Kan het bericht niet verzenden (%s).

en: Unable to invite user (%s).
nl: Kan gebruiker niet uitnodigen (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
nl: Kan bericht naar %s niet versturen. Kan geen conferentie aanmaken (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
nl: Kan het bericht niet versturen. Kan geen conferentie aanmaken (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
nl: Kan de gebruiker %s niet naar de map %s verplaatsen op de server. Fout bij aanmaken van map (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
nl: Kan %s niet toevoegen aan uw vriendenlijst. Fout bij aanmaken van map op de server (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
nl: Kan details niet opvragen voor de gebruiker %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
nl: Kan de gebruiker niet toevoegen aan uw privacylijst (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
nl: Kan %s niet aan uw weigeringslijst toevoegen (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
nl: Kan %s niet toevoegen aan uw toestemmingslijst (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
nl: Kan %s niet verwijderen van uw privacylijst (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
nl: Kan privacy-instellingen op de server niet veranderen (%s).

en: Unable to create conference (%s).
nl: Kan geen conferentie aanmaken (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
nl: Fout opgetreden bij communicatie met de server. Verbinding wordt verbroken.

en: Telephone Number
nl: Telefoonnummer

en: Personal Title
nl: Persoonlijke titel

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
nl: Volledige naam

en: GroupWise Conference %d
nl: Groupwise conferentie %d

en: Authenticating...
nl: Waarmerken...

en: Waiting for response...
nl: Wacht op antwoord...

en: %s has been invited to this conversation.
nl: %s is uitgenodigd voor dit gesprek.

en: Invitation to Conversation
nl: Uitnodiging voor gesprek

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
nl: Uitnodiging van: %s
    
    Verzonden: %s

en: Would you like to join the conversation?
nl: Wilt u aan het gesprek deelnemen?

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
nl: %s lijkt niet aangemeld te zijn en heeft uw bericht niet ontvangen.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
nl: Kan geen verbinding maken met de server. Geef het adres op van de server waarmee u contact wilt maken.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
nl: Deze conferentie is afgesloten. Er kunnen geen nieuwe berichten verzonden worden.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
nl: Novell GroupWise Messenger protocol plug-in

en: Server address
nl: Serveradres

en: Server port
nl: Serverpoort

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
nl: Geef mij toestemming zodat ik u kan toevoegen aan mijn vriendenlijst.

en: No reason given.
nl: Geen reden gegeven.

en: Authorization Denied Message:
nl: Tekst van weigeringsbericht:

en: Received unexpected response from %s: %s
nl: Onverwacht antwoord ontvangen van %s: %s

en: Received unexpected response from %s
nl: Onverwacht antwoord ontvangen van %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
nl: U heeft u te snel aan en afgemeld. Wacht 10 minuten en probeer het nog een keer. Als u verder gaat moet u nog langer wachten.

en: You required encryption in your account settings, but one of the servers doesn't support it.
nl: U heeft encryptie nodig volgens uw account instellingen, maar één van de servers ondersteunt dit niet.

note: Note to translators: The first %s is a URL, the second is an error message.
en: Error requesting %s: %s
nl: Fout opvragen %s: %s

en: The server returned an empty response
nl: leeg antwoord van server

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
nl: De server verzoekt u een CAPTCHA in te vullen om u aan te kunnen melden, maar deze cliëënt ondersteund op dit moment geen CAPTCHA's.

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
nl: AOL laat niet toe uw schermnaam hier te waarmerken

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
nl: (Er is een fout opgetreden bij ontvangen van het bericht. De ander gebruikt waarschijnlijk een andere tekencodering dan verwacht. Als u weet welke tekencodering er gebruikt wordt dan kunt u dit instellen bij de geavanceerde instellingen van uw AIM/ICQ-account.)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
nl: (Er was een fout tijdens het ontvangen van het bericht. Of jij en %s hebben verschillende coderingmethoden ingesteld, of %s heeft een instabiele cliënt.)

en: Could not join chat room
nl: Kon chatruimte niet binnenkomen

en: Invalid chat room name
nl: Ongeldige naam voor ruimte

en: Invalid error
nl: Ongeldige fout

en: Cannot receive IM due to parental controls
nl: Kan geen IM ontvangen door ouderlijk toezicht

en: Cannot send SMS without accepting terms
nl: Kan geen SMS zenden zonder de voorwaarden te accepteren

en: Cannot send SMS
nl: Kan SMS niet verzenden

note: SMS_WITHOUT_DISCLAIMER is weird
en: Cannot send SMS to this country
nl: Kan geen SMS zenden naar dit land.

note: Undocumented
en: Cannot send SMS to unknown country
nl: Kan geen SMS zenden naar onbekend land

en: Bot accounts cannot initiate IMs
nl: Bot accounts kunnen geen IM's initiëren

en: Bot account cannot IM this user
nl: Bot account kan geen IM sturen naar deze gebruiker

en: Bot account reached IM limit
nl: Bot account heeft de IM limiet bereikt

en: Bot account reached daily IM limit
nl: Bot account heeft dagelijks IM limiet bereikt

en: Bot account reached monthly IM limit
nl: Bot account heeft maandelijks IM limiet bereikt

en: Unable to receive offline messages
nl: Kan geen offline berichten ontvangen

en: Offline message store full
nl: offline berichten opslag vol

en: Unable to send message: %s (%s)
nl: Kan bericht niet verzenden: %s (%s)

en: Unable to send message: %s
nl: Kan het bericht niet verzenden: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
nl: Kan bericht niet verzenden naar %s: %s (%s)

en: Unable to send message to %s: %s
nl: Kan bericht niet verzenden naar %s: %s

en: Thinking
nl: Aan het nadenken

en: Shopping
nl: Winkelen

en: Questioning
nl: Vragenstellen

en: Eating
nl: Eten

en: Watching a movie
nl: Film kijken

en: Typing
nl: Typen

en: At the office
nl: Op kantoor

en: Taking a bath
nl: Aan 't Baden

en: Watching TV
nl: aan 't TV kijken

en: Having fun
nl: Pret hebben

en: Sleeping
nl: Slapen

en: Using a PDA
nl: Een PDA aan 't gebruiken

en: Meeting friends
nl: vrienden bezoeken

en: On the phone
nl: Aan de telefoon

en: Surfing
nl: Surfen

note: "I am mobile." / "John is mobile."
en: Mobile
nl: Mobiel

en: Searching the web
nl: Iets op het web zoeken

en: At a party
nl: Op een feestje

en: Having Coffee
nl: Koffie drinken

note: Playing video games
en: Gaming
nl: Gamen

en: Browsing the web
nl: Surfen op het web

en: Smoking
nl: Roken

en: Writing
nl: Schrijven

note: Drinking [Alcohol]
en: Drinking
nl: Drinken

en: Listening to music
nl: naar muziek aan 't luisteren

en: Studying
nl: Studeren

en: In the restroom
nl: Op de WC

en: Received invalid data on connection with server
nl: Ongeldige data ontvangen bij verbinding met server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM Protocol Plugin
nl: AIM-protocol plug-in

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: ICQ Protocol Plugin
nl: ICQ-protocol plug-in

en: Encoding
nl: Codering

en: The remote user has closed the connection.
nl: De andere gebruiker heeft de verbinding verbroken.

en: The remote user has declined your request.
nl: De andere gebruiker heeft uw verzoek geweigerd.

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
nl: De verbinding is verbroken met de volgende gebruiker:<br>%s

en: Received invalid data on connection with remote user.
nl: Ongeldige data ontvangen via directe verbinding.

en: Unable to establish a connection with the remote user.
nl: Kan geen verbinding maken met gebruiker op afstand.

en: Direct IM established
nl: Directe verbinding opgezet

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
nl: %s probeerde u een %s bestand te sturen, maar we staan bestanden tot %s toe op Direct IM.  Probeer in plaats hiervan bestandsoverdracht.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
nl: Bestand %s is %s, welke is groter dan de maximale grootte van %s.

en: Free For Chat
nl: Vrij om te chatten

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: Occupied
nl: Bezig

en: Web Aware
nl: Zichtbaar op web

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

en: Evil
nl: Kwaadaardig

en: Depression
nl: Depressie

en: At home
nl: Thuis

en: At work
nl: Op het werk

en: At lunch
nl: Aan 't Lunchen

en: Unable to connect to authentication server: %s
nl: Kan niet verbinden met waarmerkingserver:
    %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
nl: Kan geen verbinding maken met BOS server: %s

en: Username sent
nl: Gebruikersnaam verzonden

en: Connection established, cookie sent
nl: Verbinding hersteld, Cookie verzonden

note: TODO: Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
nl: Afronden van verbinding

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
nl: Kan niet aanmelden: Kan niet aanmelden als %s omdat de gebruikersnaam ongeldig is. Gebruikersnamen moeten een geldig e-mailadres zijn, of beginnen met een letter en slechts cijfers, letters en spaties bevatten, of slechts nummers bevatten.

en: You required encryption in your account settings, but encryption is not supported by your system.
nl: U heeft encryptie nodig volgens uw account instellingen, maar encryptie wordt niet door uw systeem ondersteund.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
nl: U wordt misschien zo binnenkort losgekoppeld. Als dat zo is, kijk dan op %s voor updates.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
nl: Kon geen geldige AIM aanmeld-hash krijgen.

en: Unable to get a valid login hash.
nl: Kon geen geldige aanmeld-hash krijgen.

en: Received authorization
nl: Toestemming gekregen

note: Unregistered username uid is not exist the username does not exist
en: Username does not exist
nl: Gebruikersnaam bestaat niet

note: Suspended account
en: Your account is currently suspended
nl: Uw account is momenteel opgeschort

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
nl: De AOL service is momenteel niet bereikbaar.

note: username connecting too frequently
en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
nl: Uw gebruikersnaam is te vaak aan- en afgemeld. Wacht 10 minuten en probeer het nog een keer. Als u door met proberen, moet u nog langer wachten.

note: client too old
en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
nl: Het programma wat u gebruikt is te oud. Haal een nieuwe versie op bij %s

note: IP address connecting too frequently
en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
nl: Uw IP adres is te vaak  aan en afgemeld. Wacht een minuut en probeer het nog een keer. Als u verdergaat moet u nog langer wachten.

en: The SecurID key entered is invalid
nl: Ingevoerde SecurID sleutel is ongeldig.

en: Enter SecurID
nl: Geef SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
nl: Geef het 6-cijferige nummer van het digitale display.

en: Password sent
nl: Wachtwoord verzonden

en: Unable to initialize connection
nl: Kan verbinding niet initialiseren

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
nl: De gebruiker %u heeft u aanvraag om hem/haar toe te voegen aan uw lijst geweigerd met de volgende reden:
    %s

en: ICQ authorization denied.
nl: ICQ Autorisatie geweigerd.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
nl: De gebruiker %u heeft u toestemming gegeven. Hij/zij wordt toegevoegd aan uw vriendenlijst.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
nl: U heeft een speciaal bericht ontvangen
    
    Afzender: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
nl: U heeft een ICQ semafoonbericht ontvangen
    
    Afzender: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
nl: U heeft een ICQ e-mail ontvangen van %s [%s]
    
    Bericht:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
nl: ICQ-gebruiker %u heeft u een vriend toegestuurd: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
nl: Wilt u deze persoon toevoegen aan uw vriendenlijst?

en: _Add
nl: Toe_voegen

en: _Decline
nl: Af_wijzen

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
nl[0]: %hu bericht van %s is niet overgekomen omdat het ongeldig was.
nl[1]: %hu berichten van %s zijn niet overgekomen omdat deze ongeldig waren.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
nl[0]: %hu bericht van %s is niet overgekomen omdat het te groot was.
nl[1]: %hu berichten van %s zijn niet overgekomen omdat deze te groot waren.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
nl[0]: %hu bericht van %s is niet overgekomen omdat het te snel verzonden werd.
nl[1]: %hu berichten van %s zijn niet overgekomen omdat deze te snel verzonden werden.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
nl[0]: U heeft %hu bericht van %s gemist omdat zijn/haar waarschuwingsniveau te hoog is.
nl[1]: U heeft %hu berichten van %s gemist omdat zijn/haar waarschuwingsniveau te hoog is.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
nl[0]: U heeft %hu bericht van %s gemist omdat het waarschuwingsniveau te hoog is.
nl[1]: U heeft %hu berichten van %s gemist omdat het waarschuwingsniveau te hoog is.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
nl[0]: %hu bericht van %s is niet overgekomen om een onbekende reden.
nl[1]: %hu berichten van %s zijn niet overgekomen om een onbekende reden.

en: Your AIM connection may be lost.
nl: Uw AIM-verbinding is misschien verbroken.

en: You have been disconnected from chat room %s.
nl: De verbinding met chatruimte %s is verbroken

en: Pop-Up Message
nl: Pop-up bericht

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
nl[0]: De volgende naam wordt geassocieerd met %s
nl[1]: De volgende namen worden geassocieerd met %s

en: No results found for email address %s
nl: Niets gevonden voor e-mailadres %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
nl: U zou een e-mail moeten ontvangen met de vraag om %s te bevestigen.

en: Account Confirmation Requested
nl: Accountbevestiging aangevraagd

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
nl: Fout 0x%04x: Kan weergave van naam niet veranderen omdat de aangevraagde gebruikersnaam niet gelijk is aan het origineel.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
nl: Fout 0x%04x: Kan weergave van naam niet veranderen omdat deze ongeldig is.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
nl: Fout 0x%04x: Kan weergave niet veranderen omdat aangevraagde gebruikersnaam te lang is.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
nl: Fout 0x%04x: Kan e-mailadres niet veranderen omdat er al een aanvraag in behandeling is.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
nl: Fout 0x%04x: Kan e-mailadres niet veranderen omdat het adres reeds te veel gebruikersnamen toegewezen heeft gekregen.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
nl: Fout 0x%04x: Kan e-mailadres niet veranderen omdat het adres ongeldig is.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
nl: Fout 0x%04x: Onbekende fout.

en: Error Changing Account Info
nl: Fout bij aanpassen van accountgegevens

en: The email address for %s is %s
nl: Het e-mailadres voor %s is %s

en: Account Info
nl: Accountinformatie

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
nl: Uw IM afbeelding is niet verstuurd. u moet een directe verbinding hebben om IM afbeeldingen te sturen.

en: Unable to set AIM profile.
nl: Kan AIM-profiel niet instellen.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
nl: U heeft waarschijnlijk u profiel aangepast voordat u volledig aangemeld was. Uw profiel is niet ingesteld. Probeer het nogmaals wanneer u volledig aangemeld bent.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
nl[0]: De maximale profielgrootte van %d byte is overschreden. Het is voor u afgekapt.
nl[1]: De maximale profielgrootte van %d bytes is overschreden. Het is voor u afgekapt.

en: Profile too long.
nl: Profiel is te lang.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
nl[0]: De maximale grootte voor afwezigheidberichten van %d byte is overschreden. Het is voor u afgekapt.
nl[1]: De maximale grootte van afwezigheidberichten van %d bytes is overschreden. het is voor u afgekapt.

en: Away message too long.
nl: Afwezigheidsbericht te lang.

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
nl: Kan het vriend %s niet toevoegen omdat de gebruikersnaam ongeldig is. Gebruikersnamen moeten een geldig e-mailadres zijn, of beginnen met een letter en slechts cijfers, letters of spaties bevatten, of slechts nummers bevatten.

en: Unable to Retrieve Buddy List
nl: Kan vriendenlijst niet ophalen

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
nl: De AIM-servers kunnen tijdelijk uw vriendenlijst versturen. De lijst is niet verdwenen, u kunt deze waarschijnlijk over enkele uren weer benaderen.

en: Orphans
nl: Wezen

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
nl: Kon %s niet als vriend toevoegen omdat u te veel vrienden in uw vriendenlijst heeft. Verwijder eerst een en probeer opnieuw.

en: (no name)
nl: (naamloos)

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
nl: Kan vriend %s niet toevoegen door een onbekende reden.

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
nl: De gebruiker %s heeft u toestemming gegeven om u toe te voegen aan zijn of haar vriendenlijst. Wilt u deze gebruiker toevoegen?

en: Authorization Given
nl: Toestemming gegeven

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
nl: De gebruiker %s heeft toestemming gegeven. Hij/zij wordt toegevoegd aan uw vriendenlijst.

en: Authorization Granted
nl: Toestemming gegeven

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
nl: De gebruiker %s heeft uw aanvraag om hem/haar toe te voegen aan uw vriendenlijst geweigerd met de volgende reden:
    %s

en: Authorization Denied
nl: Toestemming geweigerd

en: _Exchange:
nl: _Uitwisselen:

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
nl: Uw IM afbeelding is niet verstuurd. U kunt geen IM-afbeeldingen versturen in een AIM-chat.

en: iTunes Music Store Link
nl: iTunes Music Store-link

en: Buddy Comment for %s
nl: Opmerking over Vriend voor %s

en: Buddy Comment:
nl: Opmerking over Vriend:

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
nl: U heeft ervoor gekozen om een directe verbinding te openen met %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
nl: Omdat dit uw IP-adres zichtbaar maakt voor de andere partij kan het worden gezien als veiligheidsrisico. Wilt u doorgaan?

en: C_onnect
nl: _Verbinden

en: You closed the connection.
nl: U  heeft de verbinding verbroken.

en: Get AIM Info
nl: AIM-info ophalen

note: We only do this if the user is in our buddy list
en: Edit Buddy Comment
nl: Vrienden opmerking bewerken

en: Get X-Status Msg
nl: Verkrijg X-Status Msg

en: End Direct IM Session
nl: Beëindig Direct IM sessie

en: Direct IM
nl: Direct bericht

en: Re-request Authorization
nl: Opnieuw toestemming vragen

en: Require authorization
nl: Autorisatie nodig

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
nl: Webaanwezig (u kunt SPAM ontvangen als gevolg hiervan)

en: ICQ Privacy Options
nl: ICQ privacy-opties

en: The new formatting is invalid.
nl: De nieuwe formattering is ongeldig.

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
nl: Kan alleen hoofdletter en spaties veranderen aan de formattering van de gebruikersnaam.

en: Change Address To:
nl: Adres veranderen in:

en: you are not waiting for authorization
nl: u wacht niet op autorisatie

en: You are awaiting authorization from the following buddies
nl: U wacht op toestemming van de volgende vrienden

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
nl: U kunt opnieuw toestemming aanvragen door met de rechter muisknop op de vrienden te klikken en de optie "Opnieuw toestemming vragen." te kiezen.

en: Find Buddy by Email
nl: Vriend zoeken op e-mailadres

en: Search for a buddy by email address
nl: Vriend zoeken op e-mailadres

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
nl: Geef het e-mail adres van de persoon waarnaar u zoekt.

en: _Search
nl: _Zoeken

en: Set User Info (web)...
nl: Gebruikersinfo Instellen (web)...

note: This only happens when connecting with the old-style BUCP login
en: Change Password (web)
nl: Wachtwoord veranderen (web)

en: Configure IM Forwarding (web)
nl: IM-doorsturen configureren (web)

note: ICQ actions
en: Set Privacy Options...
nl: Privacy-opties instellen...

en: Show Visible List
nl: Toon Zichtbaren Lijst

en: Show Invisible List
nl: Toon Onzichtbaren Lijst

note: AIM actions
en: Confirm Account
nl: Account bevestigen

en: Display Currently Registered Email Address
nl: Huidige geregistreerde e-mailadres weergeven

en: Change Currently Registered Email Address...
nl: Huidige geregistreerde e-mailadres veranderen...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
nl: Vrienden weergeven die op toestemming wachten

en: Search for Buddy by Email Address...
nl: Vriend zoeken door middel van e-mail...

en: Don't use encryption
nl: Gebruik geen encryptie

en: Use clientLogin
nl: Gebruik clientLogin

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
nl: Altijd AIM/ICQ proxy gebruiken voor
    bestandsoverdrachten en direct IM
    (langzaam, maar verbergt uw IP-adres)

en: Allow multiple simultaneous logins
nl: Meerdere keren gelijk inloggen toestaan

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
nl: Aanvraag van directe verbinding van %s naar %s:%hu voor berichtuitwisseling.

en: Attempting to connect to %s:%hu.
nl: Verbinding maken met %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
nl: verbinding maken via proxy-server.

en: %s has just asked to directly connect to %s
nl: %s heeft net een directe verbinding met %s aangevraagd

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
nl: Dit vereist een directe verbinding tussen de twee computers (nodig voor afbeeldingen via chatberichten). Dit zou als een inbreuk op de privacy beschouwd kunnen worden omdat de ander dan uw IP-adres te weten komt.

note: Label
en: Buddy Icon
nl: pictogram

en: Voice
nl: Stem

en: AIM Direct IM
nl: AIM direct bericht

en: Get File
nl: Bestanden ophalen

en: Games
nl: Spelletjes

en: Add-Ins
nl: Extra's

en: Send Buddy List
nl: Vriendenlijst verzenden

en: ICQ Direct Connect
nl: ICQ Directe verbinding

en: AP User
nl: AP-gebruiker

en: Old ICQ UTF8
nl: Oude ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
nl: Trillian codering

en: Security Enabled
nl: Beveiliging ingeschakeld

en: Video Chat
nl: Video-chat

en: Screen Sharing
nl: Gedeelde schermen

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Warning Level
nl: Waarschuwingsniveau

en: Buddy Comment
nl: Opmerking bij Vriend

en: User information not available: %s
nl: Gebruikersinformatie niet beschikbaar: %s

en: Mobile Phone
nl: Mobiel nummer

en: Personal Web Page
nl: Persoonlijke webpagina

note: aim_userinfo_t use_html_status
en: Additional Information
nl: Extra informatie

en: Zip Code
nl: Postcode

en: Work Information
nl: Werkinformatie

en: Division
nl: Afdeling

en: Position
nl: Positie

en: Web Page
nl: Webpagina

en: Online Since
nl: Online sinds

en: Member Since
nl: Lid sinds

en: Capabilities
nl: Mogelijkheden

en: Invalid SNAC
nl: Ongeldige SNAC

en: Server rate limit exceeded
nl: Server snelheidslimiet overschreden

en: Client rate limit exceeded
nl: Cliënt snelheidslimiet overschreden

en: Service unavailable
nl: Service niet beschikbaar

en: Service not defined
nl: Service niet gedefinieerd

en: Obsolete SNAC
nl: Verouderde SNAC

en: Not supported by host
nl: Niet ondersteund door computer

en: Not supported by client
nl: Niet ondersteund door cliënt

en: Refused by client
nl: Gewegerd door cliënt

en: Reply too big
nl: Antwoord te groot

en: Responses lost
nl: Reacties verloren

en: Request denied
nl: Aanvraag geweigerd

en: Busted SNAC payload
nl: SNAC bagage kapot

en: Insufficient rights
nl: Niet genoeg rechten

en: In local permit/deny
nl: In lokale toestaan/weigeren

en: Warning level too high (sender)
nl: Waarschuwingsniveau te hoog (verzender)

en: Warning level too high (receiver)
nl: Waarschuwingsniveau te hoog (ontvanger)

en: User temporarily unavailable
nl: Gebruiker tijdelijk niet beschikbaar

en: No match
nl: Geen overeenkomstige resultaten

en: List overflow
nl: Te grote lijst

en: Request ambiguous
nl: Dubieuze aanvraag

en: Queue full
nl: Wachtrij vol

en: Not while on AOL
nl: Niet tijdens AOL

note: Translators: This string is a menu option that, if selected, will cause you to appear online to the chosen user even when your status is set to Invisible.
en: Appear Online
nl: Online weergeven

note: Translators: This string is a menu option that, if selected, will cause you to appear offline to the chosen user when your status is set to Invisible (this is the default).
en: Don't Appear Online
nl: Niet Online weergeven

note: Translators: This string is a menu option that, if selected, will cause you to always appear offline to the chosen user (even when your status isn't Invisible).
en: Appear Offline
nl: offline weergeven

note: Translators: This string is a menu option that, if selected, will cause you to appear offline to the chosen user if you are invisible, and appear online to the chosen user if you are not invisible (this is the default).
en: Don't Appear Offline
nl: Niet Offline weergeven

en: you have no buddies on this list
nl: U heeft geen vrienden op deze lijst

en: You can add a buddy to this list by right-clicking on them and selecting "%s"
nl: U kunt een vriend toevoegen aan deze lijst door rechts op een van hern te klikken en dan "%s" te selecteren

en: Visible List
nl: Zichtbaren Lijst

en: These buddies will see your status when you switch to "Invisible"
nl: Deze vrienden kunnen uw status zien als u overschakelt naar "Onzichtbaar"

en: Invisible List
nl: Onzichtbaren Lijst

en: These buddies will always see you as offline
nl: Deze vrienden zullen u altijd als Offline zien

en: Aquarius
nl: Waterman

en: Pisces
nl: Vissen

en: Aries
nl: Ram

en: Taurus
nl: Stier

en: Gemini
nl: Tweelingen

en: Cancer
nl: Kreeft

en: Leo
nl: Leeuw

en: Virgo
nl: Maagd

en: Libra
nl: Weegschaal

en: Scorpio
nl: Schorpioen

en: Sagittarius
nl: Boogschutter

en: Capricorn
nl: Steenbok

en: Ox
nl: Rund

en: Tiger
nl: Tijger

en: Rabbit
nl: Konijn

en: Dragon
nl: Draak

en: Snake
nl: Slang

en: Horse
nl: Paard

en: Goat
nl: Geit

en: Monkey
nl: Aap

en: Rooster
nl: Haan

en: Dog
nl: Hond

en: Pig
nl: Varken

en: Other
nl: Anders

en: Visible
nl: Beschikbaar

en: Friend Only
nl: Alleen vrienden

en: Private
nl: Persoonlijk

en: QQ Number
nl: QQ Nummer

en: Country/Region
nl: Land/Regio

en: Province/State
nl: Provincie/Staat

en: Zipcode
nl: Postcode

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Authorize adding
nl: Toevoegen toestaan

en: Cellphone Number
nl: Mobiele nummer

en: Personal Introduction
nl: Persoonlijke introductie

en: City/Area
nl: Stad/ruimte

en: Publish Mobile
nl: Mobiel publiceren

en: Publish Contact
nl: Contactpersoon publiceren

en: College
nl: School

en: Horoscope
nl: Horoscoop

en: Zodiac
nl: Dierenriem

en: Blood
nl: Bloed

en: True
nl: Juist

en: False
nl: Onjuist

en: Modify Contact
nl: Contactpersoon bewerken

en: Modify Address
nl: Adres bewerken

en: Modify Extended Information
nl: Uitgebreide Informatie wijzigen

en: Modify Information
nl: Informatie wijzigen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Could not change buddy information.
nl: Kon informatie over Vriend niet veranderen.

en: Note
nl: Notitie

note: callback
en: Buddy Memo
nl: Vriend Memo

en: Change his/her memo as you like
nl: Verander zijn/haar memo naar believen

en: _Modify
nl: _Bewerken

en: Memo Modify
nl: Memo wijzigen

en: Server says:
nl: Server zegt:

en: Your request was accepted.
nl: De aanvraag werd geaccepteerd.

en: Your request was rejected.
nl: De aanvraag werd afgewezen.

en: %u requires verification: %s
nl: %u vereist verificatie: %s

en: Add buddy question
nl: Vraag van Vriend toevoegen

en: Enter answer here
nl: Voer hier antwoord in

en: Send
nl: Verzenden

en: Invalid answer.
nl: Ongeldig antwoord.

en: Authorization denied message:
nl: Weigeringsbericht:

en: Sorry, you're not my style.
nl: Sorry, u bent niet mijn type.

en: %u needs authorization
nl: %u vereist Autorisatie

en: Add buddy authorize
nl: Vriend-Autorisatie toevoegen

en: Enter request here
nl: Geef hier uw verzoek

en: Would you be my friend?
nl: Wilt u mijn vriend zijn?

en: QQ Buddy
nl: QQ-Vriend

en: Add buddy
nl: Vriend toevoegen

en: Invalid QQ Number
nl: Ongeldige QQ nummer

en: Failed sending authorize
nl: Verzenden autorisatie mislukt

en: Failed removing buddy %u
nl: Verwijderen vriend %u mislukt

en: Failed removing me from %d's buddy list
nl: Verwijderen van %d's vriendenlijst mislukt

en: No reason given
nl: Geen reden gegeven

note: only need to get value
en: You have been added by %s
nl: U bent toegevoegd door %s

en: Would you like to add him?
nl: Wilt u hem/haar toevoegen?

en: Rejected by %s
nl: Geannuleerd door %s

en: Message: %s
nl: Bericht: %s

en: Group ID
nl: Groep-ID

en: Please enter Qun number
nl: Voer Qun-nummer in

en: You can only search for permanent Qun
nl: U kunt alleen naar permanente Qun zoeken

en: (Invalid UTF-8 string)
nl: (Ongeldige UTF-8 tekenreeks)

en: Not member
nl: Geen lid

en: Member
nl: Lid

en: Requesting
nl: Aanvragen

en: Admin
nl: Beheerder

note: XXX: Should this be "Topic"?
en: Room Title
nl: Ruimte titel

en: Notice
nl: Opmerking

en: Creator
nl: Starter

en: About me
nl: Over mij

en: Category
nl: Categorie

en: The Qun does not allow others to join
nl: De Qun laat geen andere deelnemers toe

en: Join QQ Qun
nl: Aansluiten bij QQ Qun

en: Input request here
nl: Geef hier uw verzoek

en: Successfully joined Qun %s (%u)
nl: Succesvol aangesloten bij Qun %s (%u)

en: Successfully joined Qun
nl: Succesvol aangesloten bij Qun

en: Qun %u denied from joining
nl: Qun %u afgewezen voor deelname

en: QQ Qun Operation
nl: QQ Qun operatie

en: Failed:
nl: Mislukt:

en: Join Qun, Unknown Reply
nl: Deelnemen aan Qun, onbekend antwoord

en: Quit Qun
nl: Qun Afsluiten

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
nl: Opmerking: Als u de maker bent, 
    deze opdracht verwijdert deze Qun uiteindelijk.

en: Sorry, you are not our style
nl: Sorry, u bent niet ons type

en: Successfully changed Qun members
nl: Qun-leden met succes veranderd

en: Successfully changed Qun information
nl: Qun-informatie met succes veranderd

en: You have successfully created a Qun
nl: U heeft een Qun aangemaakt

en: Would you like to set up detailed information now?
nl: Wilt u de gedetailleerde informatie nu instellen?

en: Setup
nl: Instellen

en: %u requested to join Qun %u for %s
nl: %u wilde zich aansluiten bij Qun %u voor %s

en: %u request to join Qun %u
nl: %u verzoekt zich aan te sluiten bij Qun %u

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
nl: Niet gelukt aan te sluiten bij Qun %u, uitgevoerd door admin %u

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
nl: <b>aansluiten bij Qun %u is goedgekeurd door admin %u voor %s</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
nl: <b>Vriend verwijderd %u.</b>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
nl: <b>Nieuw vriend %u heeft zich aangesloten.</b>

en: Unknown-%d
nl: Onbekend-%d

en: Level
nl: Niveau

en:  FromMobile
nl:  Vanaf mobiel

en:  BindMobile
nl: BiNDMobile

en: Flag
nl: Vlag

en: Ver
nl: Versie

en: Invalid name
nl: Ongeldige bijnaam

en: Select icon...
nl: Pictogram selecteren...

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
nl: <b>Tijd ingelogd</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
nl: <b>Totaal online vrienden</b>: %d<br>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
nl: <b>Laatst bijgewerkt</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
nl: <b>Verbinding</b>: %s<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
nl: <b>Mijn IP-adres</b>: %s:%d<br>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
nl: <b>Verzonden</b>: %lu<br>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
nl: <b>Opnieuw verzenden</b>: %lu<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
nl: <b>Verloren</b>: %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
nl: <b>Ontvangen</b>: %lu<br>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
nl: <b>Dubbel ontvangen</b>: %lu<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
nl: <b>Tijd</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: Login Information
nl: Aanmeldingsinformatie

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
nl: <p><b>Oorspronkelijke auteur</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
nl: <p><b>Bijdragers aan code</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
nl: <p><b>Geweldige patchschrijvers</b>:<br>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
nl: <p><b>dankbetuiging</b>:<br>

en: <p><b>Scrupulous Testers</b>:<br>
nl: <p><b>Rigoureuze Testers</b>:<br>

en: and more, please let me know... thank you!))
nl: en meer, laat het me svp weten... Dank u!))

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
nl: <p><i>En, alle jongens in de achterkamer...</i><br>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
nl: <i>Het staat u vrij zich bij ons aan te sluiten!</i> :)

en: About OpenQ %s
nl: Over OpenQ %s

en: Change Icon
nl: Pictogram veranderen

en: Change Password
nl: Wachtwoord veranderen

en: Account Information
nl: Accountinformatie

en: Update all QQ Quns
nl: Alle QQ Quns vernieuwen

en: About OpenQ
nl: Over OpenQ

en: Modify Buddy Memo
nl: Vriendmemo wijzigen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: QQ Protocol Plugin
nl: QQ protocol plug-in

en: Auto
nl: Automatisch

en: Select Server
nl: Selecteer Server

en: Connect by TCP
nl: Verbinden via TCP

en: Show server notice
nl: Weergeven Serverberichten

en: Show server news
nl: Weergeven Servernieuws

en: Show chat room when msg comes
nl: Toon chatruimte wanneer msg binnenkomt

en: Keep alive interval (seconds)
nl: Keepalive-interval (seconden)

en: Update interval (seconds)
nl: Update-interval (in seconden)

en: Unable to decrypt server reply
nl: Kan server antwoord niet decoderen

en: Failed requesting token, 0x%02X
nl: Niet gelukt om een token te vragen, 0x%02X

en: Invalid token len, %d
nl: Ongeldig token len, %d

note: extend redirect used in QQ2006
en: Redirect_EX is not currently supported
nl: Redirect_EX wordt nu niet ondersteund

note: need activation
en: Activation required
nl: Activering vereist

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
nl: Onbekende antwoordcode bij aanmelden (0x%02X)

en: Requesting captcha
nl: Captcha aanvragen

en: Checking captcha
nl: Captcha controleren

en: Failed captcha verification
nl: Captcha controle mislukt

en: Captcha Image
nl: Captcha afbeelding

en: Enter code
nl: Voer code in

en: QQ Captcha Verification
nl: QQ captcha-controle

en: Enter the text from the image
nl: Geef de tekst van de afbeelding

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
nl: Onbekend antwoordcode bij verifiëren wachtwoord (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
nl: Onbekend antwoordcode bij aanmelden (0x%02X):
    %s

en: Socket error
nl: Socketfout

en: Getting server
nl: Server verkrijgen

en: Requesting token
nl: Token aanvragen

en: Unable to resolve hostname
nl: Kan computernaam niet oplossen

en: Invalid server or port
nl: Ongeldige server of poort

en: Connecting to server
nl: Verbinden met server

en: QQ Error
nl: QQ Fout

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
nl: Server Nieuws:
    %s
    %s
    %s

en: From %s:
nl: Van %s:

en: Server notice From %s: 
    %s
nl: Server Notitie %s: 
    %s

en: Unknown SERVER CMD
nl: Onbekende SERVER CMD

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
nl: Fout by antwoorden van %s(0x%02X)
    Ruimte %u, antwoord 0x%02X

en: QQ Qun Command
nl: QQ Qun Commando

en: Unable to decrypt login reply
nl: Kan login antwoord niet decoderen

en: Unknown LOGIN CMD
nl: onbekend LOGIN CMD

en: Unknown CLIENT CMD
nl: Onbekend CLIENT CMD

en: %d has declined the file %s
nl: %d heeft het bestand %s afgewezen

en: File Send
nl: Bestand Versturen

en: %d cancelled the transfer of %s
nl: %d heeft de overdracht van %s geannuleerd

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
nl: <b>Groepstitel:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
nl: <b>Notes Groep ID:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
nl: Info voor Groep %s

en: Notes Address Book Information
nl: Notes Adresboekinformatie

en: Invite Group to Conference...
nl: Groep uitnodigen voor conferentie...

en: Get Notes Address Book Info
nl: Notes Adresboekinformatie ophalen

en: Sending Handshake
nl: Sturen van Handshake

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
nl: Wacht op Handshake bevestiging

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
nl: Handshake bevestigd. Bezig met Aanmelden

en: Waiting for Login Acknowledgement
nl: Wacht op bevestiging aanmelding

en: Login Redirected
nl: Aanmelding omgeleid

en: Forcing Login
nl: Aanmelden forceren

en: Login Acknowledged
nl: Aanmelding bevestigd

en: Starting Services
nl: Starten van service

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
nl: Een Sametime-beheerder heeft de volgende mededeling gedaan op de server %s

en: Sametime Administrator Announcement
nl: Aankondiging sametime-beheerder

en: Announcement from %s
nl: Aankondiging van %s

en: Conference Closed
nl: Conferentie afgesloten

en: Unable to send message:
nl: Kan bericht niet verzenden:

en: Unable to send message to %s:
nl: Kan het bericht niet verzenden aan %s:

en: Place Closed
nl: Plek gesloten

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Speakers
nl: Luidsprekers

en: Video Camera
nl: Videocamera

en: File Transfer
nl: Bestandsoverdracht

en: Supports
nl: Ondersteunt

en: External User
nl: Externe gebruiker

en: Create conference with user
nl: Conferentie starten met gebruiker

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
nl: Geef een onderwerp voor deze conferentie en een uitnodiging om naar %s te sturen

en: New Conference
nl: Nieuwe conferentie

en: Create
nl: Aanmaken

en: Available Conferences
nl: Beschikbare Conferenties

en: Create New Conference...
nl: Aanmaken Nieuwe Conferentie...

en: Invite user to a conference
nl: Gebruiker uitnodigen voor een conferentie

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
nl: Kies een conferentie uit onderstaande lijst om een uitnodiging naar %s te sturen. Kies "Nieuwe conferentie" als u een nieuwe conferentie wilt aanmaken.

en: Invite to Conference
nl: Uitnodigen voor conferentie

en: Invite to Conference...
nl: Uitnodigen voor conferentie...

en: Send TEST Announcement
nl: TEST-aankondiging versturen

en: Topic:
nl: Onderwerp:

en: No Sametime Community Server specified
nl: Geen Sametime communityserver gegeven

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
nl: Er is geen computernaam of IP-adres ingesteld in Meanwhile-account %s. Vul hieronder één in om door te gaan met de aanmelding.

en: Meanwhile Connection Setup
nl: Instellen van verbinding

en: No Sametime Community Server Specified
nl: Geen Sametime gemeenschapsserver gegeven

en: Connect
nl: Verbinden

en: Unknown (0x%04x)<br>
nl: Onbekend (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
nl: Laatst bekende client

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: An ambiguous user ID was entered
nl: Er is een onduidelijk ID ingevuld

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
nl: Identificatie '%s' kan betrekking hebben op elk van de volgende gebruikers. Selecteer de correcte gebruiker uit de lijst hieronder om toe te voegen aan uw vriendenlijst.

en: Select User
nl: Gebruiker selecteren

en: Unable to add user: user not found
nl: Kan gebruiker niet toevoegen: gebruiker niet gevonden

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
nl: Identificatie '%s' heeft geen overeenkomende gebruikers in uw Sametime-groep. Deze ingang is uit uw lijst verwijderd.

en: Error reading file %s: 
    %s
nl: Fout bij lezen van %s: 
    %s.

en: Remotely Stored Buddy List
nl: Op server opgeslagen vriendenlijst

en: Buddy List Storage Mode
nl: Vriendenlijst opslag modus

en: Local Buddy List Only
nl: Alleen lokale vriendenlijst

en: Merge List from Server
nl: Lijst downloaden van server en samenvoegen

en: Merge and Save List to Server
nl: Lijst samenvoegen en opslaan op server

en: Synchronize List with Server
nl: Lijst met server synchroniseren

en: Import Sametime List for Account %s
nl: Sametime-lijst importen voor %s

en: Export Sametime List for Account %s
nl: Sametime-lijst exporteren voor %s

en: Unable to add group: group exists
nl: kan groep niet toevoegen: groep bestaat

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
nl: Er bestaat al een groep in de lijst met de naam '%s'.

en: Unable to add group
nl: Kan groep niet toevoegen

en: Possible Matches
nl: Mogelijke overeenkomende items

en: Notes Address Book group results
nl: Notes adresboek groepsresultaten

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
nl: De identificatie '%s' kan naar ieder van de volgende Notes Adresboek groepen verwijzen. Kies de juiste uit de lijst hieronder om aan uw vriendenlijst toe te voegen.

en: Select Notes Address Book
nl: Notes adresboek selecteren

en: Unable to add group: group not found
nl: Kan groep niet toevoegen: groep niet gevonden

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
nl: De identificatie '%s' gaf geen overeenkomende Notes Adresboek groups resultaten in uw Sametime gemeenschap.

en: Notes Address Book Group
nl: Notes Adresboek Groep

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
nl: Vul de naam in van een Notes Adresboek groep in het veld hieronder om de groep met zijn leden toe te voegen aan uw vriendenlijst.

en: Search results for '%s'
nl: Zoekresultaten voor '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
nl: De identificatie '%s' kan naar ieder van de volgende gebruikers verwijzen. U kunt deze gebruikers toevoegen aan uw lijst of berichten sturen door middel van de knoppen hieronder.

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: No matches
nl: Geen overeenkomsten

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
nl: De identificatie '%s' gaf geen overeenkomende resultaten.

en: No Matches
nl: Geen overeenkomstige resultaten

en: Search for a user
nl: Gebruiker zoeken

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
nl: Geef een naam of gedeeltelijk ID in het veld hieronder om te zoeken naar overeenkomende gebruikers

en: User Search
nl: Gebruiker zoeken

en: Import Sametime List...
nl: Sametime-lijst importeren...

en: Export Sametime List...
nl: Sametime-lijst exporteren...

en: Add Notes Address Book Group...
nl: Notes adresboekgroep toevoegen...

en: User Search...
nl: Gebruiker zoeken...

en: Force login (ignore server redirects)
nl: Aanmelding forceren (server omleiding negeren)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
nl: Doen alsof we de echte client zijn

en: User %s is not present in the network
nl: Gebruiker %s is niet aanwezig op het netwerk

en: Key Agreement
nl: Sleutels uitwisselen

en: Cannot perform the key agreement
nl: Kan sleutels niet uitwisselen

en: Error occurred during key agreement
nl: Fout opgetreden bij uitwisseling van sleutels

en: Key Agreement failed
nl: Uitwisseling van sleutels mislukt

en: Timeout during key agreement
nl: Tijd verlopen voor uitwisseling van sleutels

en: Key agreement was aborted
nl: Uitwisseling van sleutels afgebroken

en: Key agreement is already started
nl: Uitwisseling van sleutels is al gestart

en: Key agreement cannot be started with yourself
nl: Kan geen sleutels uitwisselen met uzelf

en: The remote user is not present in the network any more
nl: De andere gebruiker is niet meer aanwezig in het netwerk

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
nl: Verzoek tot uitwisselen van sleutels ontvangen van %s. Wilt u sleutels met deze persoon uitwisselen?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
nl: De andere gebruiker wacht op sleuteluitwisseling op:
    Computer: %s
    Poort: %d

en: Key Agreement Request
nl: Verzoek tot sleuteluitwisseling

en: IM With Password
nl: IM met wachtwoord

en: Cannot set IM key
nl: Kan IM-sleutel niet instellen

en: Set IM Password
nl: IM-wachtwoord instellen

en: Get Public Key
nl: Openbare sleutel ophalen

en: Cannot fetch the public key
nl: Kan publieke sleutel niet ophalen

en: Show Public Key
nl: Publieke sleutel weergeven

en: Could not load public key
nl: Kan publieke sleutel niet laden

en: User Information
nl: Gebruikersinformatie

en: Cannot get user information
nl: Kan gebruikersinformatie niet ophalen

en: The %s buddy is not trusted
nl: De persoon %s is niet betrouwbaar

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
nl: U kunt geen meldingen krijgen totdat u de openbare sleutel van deze gebruiker importeert.  U kunt de opdracht "Openbare sleutel ophalen" gebruiken om de openbare sleutel te importeren.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
nl: Openen...

en: The %s buddy is not present in the network
nl: De %s vriend is niet aanwezig op het netwerk

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
nl: Om de gebruiker toe te voegen moet u de openbare sleutel importeren. Klik op "Importeren" om de openbare sleutel te importeren.

en: _Import...
nl: _Importeren...

en: Select correct user
nl: Kies juiste gebruiker

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
nl: Er zijn meerdere gebruikers gevonden met dezelfde openbare sleutel. Kies de juiste gebruiker uit de lijst om deze toe te voegen aan de vriendenlijst.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
nl: Er zijn meerdere gebruikers gevonden met dezelfde naam. Kies de juiste gebruiker uit de lijst om deze toe te voegen aan de vriendenlijst.

en: Detached
nl: Losgekoppeld

en: Indisposed
nl: Gammel

en: Wake Me Up
nl: Maak me wakker

en: Hyper Active
nl: Hyperactief

en: User Modes
nl: Gebruikersmodi

en: Preferred Contact
nl: Voorkeurscontactpersoon

en: Preferred Language
nl: Voorkeurstaal

en: Device
nl: Apparaat

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: Reset IM Key
nl: IM-sleutel resetten

en: IM with Key Exchange
nl: IM met sleuteluitwisseling

en: IM with Password
nl: IM met wachtwoord

en: Get Public Key...
nl: Openbare sleutel ophalen...

en: Kill User
nl: Gebruiker vernietigen

en: Draw On Whiteboard
nl: Tekenen op whiteboard

en: _Passphrase:
nl: _Wachtwoord:

en: Channel %s does not exist in the network
nl: Kanaal %s bestaat niet in het netwerk

en: Channel Information
nl: Kanaal informatie

en: Cannot get channel information
nl: Kan kanaalinformatie niet ophalen

en: <b>Channel Name:</b> %s
nl: <b>Kanaalnaam:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
nl: <br><b>Aantal gebruikers:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
nl: <br><b>Kanaalstarter:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
nl: <br><b>Kanaalcodering:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
nl: <br><b>Kanaal-HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
nl: <br><b>Kanaalonderwerp:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
nl: <br><b>Kanaalmodi:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
nl: <br><b>Vingerafdruk van oprichter:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
nl: <br><b>Kanaalstichter Sleutel Babbleprint:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
nl: Openbare kanaalsleutel toevoegen

note: Add new public key
en: Open Public Key...
nl: Openbare sleutel openen...

en: Channel Passphrase
nl: Kanaalwachtwoord

en: Channel Public Keys List
nl: Lijst van openbare sleutels in kanaal

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
nl: Kanaal waarmerking wordt gebruikt om het kanaal te beveiligen tegen ongewenste personen. De waarmerking kan op basis van wachtwoorden of digitale handtekeningen (sleutels). Alleen gebruikers die het juiste wachtwoord weten of waarvan de openbare sleutel in de lijst voorkomt kunnen deelnemen aan het kanaal.

en: Channel Authentication
nl: Kanaal Waarmerking

en: Add / Remove
nl: Toevoegen / verwijderen

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Passphrase
nl: Wachtwoord

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
nl: Geef de %s privé groepsnaam en het wachtwoord.

en: Add Channel Private Group
nl: Privégroep toevoegen

en: User Limit
nl: Maximaal aantal gebruikers

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
nl: Limiet stellen aan aantal gebruikers. Nul schakelt deze functie uit.

en: Invite List
nl: Uitnodigingslijst

en: Ban List
nl: Verbanningslijst

en: Add Private Group
nl: Privégroep toevoegen

en: Reset Permanent
nl: Permanent resetten

en: Set Permanent
nl: Permanent instellen

en: Set User Limit
nl: Gebruikerslimiet instellen

en: Reset Topic Restriction
nl: Beperkingen voor onderwerp resetten

en: Set Topic Restriction
nl: Beperkingen voor onderwerp instellen

en: Reset Private Channel
nl: Privé-kanaal resetten

en: Set Private Channel
nl: Privé-kanaal instellen

en: Reset Secret Channel
nl: Geheim kanaal herstellen

en: Set Secret Channel
nl: Geheim kanaal instellen

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
nl: U moet lid zijn van het kanaal %s voordat u mag deelnemen aan de privé-groep

en: Join Private Group
nl: Deelnemen aan privégroep

en: Cannot join private group
nl: Kan niet deelnamen aan privégroep

en: Call Command
nl: Oproepopdracht

en: Cannot call command
nl: Kan opdracht niet starten

en: Unknown command
nl: Onbekende opdracht

en: Secure File Transfer
nl: Beveiligde bestandsoverdracht

en: Error during file transfer
nl: Fout bij bestandsoverdracht

en: Remote disconnected
nl: Computer verbroken

en: Permission denied
nl: Geen toegang

en: Key agreement failed
nl: Uitwisseling van sleutels mislukt

en: Connection timed out
nl: Verbinding verlopen

en: Creating connection failed
nl: Verbinding maken mislukt

en: File transfer session does not exist
nl: Sessie voor bestandsoverdracht is niet aanwezig

en: No file transfer session active
nl: Geen sessie voor bestandsoverdracht actief

en: File transfer already started
nl: Bestandsoverdracht reeds gestart

en: Could not perform key agreement for file transfer
nl: Kan geen overeenkomst bereiken over benodigde sleutels voor bestandsoverdracht

en: Could not start the file transfer
nl: Kan bestandsoverdracht niet starten

en: Cannot send file
nl: Kan bestand niet verzenden

en: Error occurred
nl: Fout is opgetreden

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
nl: %s heeft het onderwerp van <I>%s</I>veranderd naar: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
nl: <I>%s</I> heeft kanaalinstellingen voor <I>%s</I> veranderd naar: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
nl: <I>%s</I> heeft alle kanaalinstellingen voor <I>%s</I> verwijderd

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
nl: <I>%s</I> heeft <I>%s's</I> instellingen veranderd naar: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
nl: <I>%s</I> heeft <I>%s's</I> instellingen verwijderd

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
nl: U bent uit <I>%s</I> weggeschopt door <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
nl: U bent vernietigd door %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
nl: Vernietigd door %s (%s)

en: Server signoff
nl: Server afgemeld

en: Personal Information
nl: Persoonlijke informatie

en: Birth Day
nl: Geboortedatum

en: Job Role
nl: Rol

en: Organization
nl: Organisatie

en: Unit
nl: Afdeling

en: Join Chat
nl: Aan Chat deelnemen

en: You are channel founder on <I>%s</I>
nl: U bent kanaaloprichter op <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
nl: Kanaaloprichter voor <I>%s</I> is <I>%s</I>

en: Real Name
nl: Echte naam

en: Status Text
nl: Statustekst

en: Public Key Fingerprint
nl: Handtekening van openbare sleutel

en: Public Key Babbleprint
nl: Openbare babbleprint

en: _More...
nl: _Meer...

en: Detach From Server
nl: Loskoppelen van server

en: Cannot detach
nl: Kan niet loskoppelen

en: Cannot set topic
nl: Kan onderwerp niet veranderen

en: Failed to change nickname
nl: Kan bijnaam niet veranderen

en: Roomlist
nl: Lijst van ruimtes

en: Cannot get room list
nl: Kan lijst van ruimtes niet opvragen

en: Network is empty
nl: Netwerk is leeg

en: No public key was received
nl: Geen publieke sleutel ontvangen

en: Server Information
nl: Serverinformatie

en: Cannot get server information
nl: Kan geen serverinformatie vinden

en: Server Statistics
nl: Serverstatistieken

en: Cannot get server statistics
nl: Kan geen serverstatistieken vinden

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
nl: Deze server starttijd: %s
    Deze server uptime: %s
    Deze server clients: %d
    Deze server kanalen: %d
    Deze server-operators: %d
    Deze router-operators: %d
    Deze cel clients: %d
    Deze cel kanalen: %d
    Deze cel servers: %d
    Totaal aantal clients: %d
    Totaal aantal kanalen: %d
    Totaal aantal servers: %d
    Totaal aantal routers: %d
    Totaal aantal server-operators: %d
    Totaal aantal router-operators: %d

en: Network Statistics
nl: Netwerkstatistieken

en: Ping failed
nl: Ping mislukt

en: Ping reply received from server
nl: Antwoord ontvangen van server

en: Could not kill user
nl: Kan gebruiker niet vernietigen

en: WATCH
nl: KIJK

en: Cannot watch user
nl: Kan gebruiker niet bekijken

en: Resuming session
nl: Herstellen van sessie

en: Authenticating connection
nl: Waarmerking van de verbinding

en: Verifying server public key
nl: Verificatie van serversleutel

en: Passphrase required
nl: Wachtwoord vereist

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
nl: %s's openbare sleutel ontvangen. Deze komt niet overeen met de opgeslagen sleutel. Wilt u de publieke sleutel nog steeds accepteren?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
nl: %s's openbare sleutel ontvangen. Wilt u de publieke sleutel accepteren?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
nl: Vingerafdruk en babbleprint voor de sleutel %s zijn:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
nl: Openbare sleutel verifiëren

en: _View...
nl: B_eeld...

en: Unsupported public key type
nl: Type openbare sleutel niet ondersteund

en: Disconnected by server
nl: Verbinding verbroken door server

en: Error connecting to SILC Server
nl: Fout bij verbinden met SILC server

en: Key Exchange failed
nl: Sleuteluitwisseling mislukt

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
nl: Hervatten van losgekoppelde sessie mislukt. Klik op "Opnieuw verbinden" om een nieuwe verbinding te maken.

en: Performing key exchange
nl: Bezig met sleuteluitwisseling

en: Unable to load SILC key pair
nl: Kan SILC sleutelpaar niet laden

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
nl: Verbinden met SILC-server

en: Out of memory
nl: Te weinig geheugen

en: Unable to initialize SILC protocol
nl: Kan SILC-protocol niet starten

en: Error loading SILC key pair
nl: Fout in het laden van SILC sleutelpaar

en: Your Current Mood
nl: Uw huidige stemming

en: Normal
nl: Normaal

en: 
    Your Preferred Contact Methods
nl: 
    Uw voorkeurscontactmethoden

en: Video conferencing
nl: Video-conferencing

en: Your Current Status
nl: Uw huidige status

en: Online Services
nl: Online diensten

en: Let others see what services you are using
nl: Anderen uw gebruikte diensten laten zien

en: Let others see what computer you are using
nl: Anderen door u gebruikte computer laten zien

en: Your VCard File
nl: Uw VCard-bestand

en: Timezone (UTC)
nl: Tijdzone (UTC)

en: User Online Status Attributes
nl: Online gebruikersgegevens

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
nl: U kunt andere gebruikers uw online gegevens laten inzien. Geef de informatie waarvan u vind dat anderen die mogen zien.

en: Message of the Day
nl: Bericht-van-de-dag

en: No Message of the Day available
nl: Geen bericht-van-de-dag beschikbaar

en: There is no Message of the Day associated with this connection
nl: Er is geen bericht-van-de-dag geassocieerd met deze verbinding.

en: Create New SILC Key Pair
nl: Nieuw SILC sleutelpaar maken

en: Passphrases do not match
nl: Wachtwoorden zijn niet gelijk

en: Key Pair Generation failed
nl: Aanmaken van sleutelpaar mislukt

en: Key length
nl: Sleutellengte

en: Public key file
nl: Bestand voor openbare sleutel

en: Private key file
nl: Bestand voor privésleutel

en: Passphrase (retype)
nl: Wachtwoord (nogmaals)

en: Generate Key Pair
nl: Sleutelpaar aanmaken

en: Online Status
nl: Online status

en: View Message of the Day
nl: Bericht-van-de-dag weergeven

en: Create SILC Key Pair...
nl: Aanmaken van SILC sleutelpaar...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
nl: De gebruiker <I>%s</I> is niet aanwezig op het netwerk

en: Topic too long
nl: Onderwerp te lang

en: You must specify a nick
nl: U moet een nick specificeren

en: channel %s not found
nl: kanaal %s niet gevonden

en: channel modes for %s: %s
nl: kanaalinstellingen voor %s: %s

en: no channel modes are set on %s
nl: geen kanaalinstellingen voor %s

en: Failed to set cmodes for %s
nl: Kan kanaalinstellingen (cmodes) niet instellen voor %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
nl: Onbekende opdracht: %s, (zou een cliënt bug kunnen zijn)

en: part [channel]:  Leave the chat
nl: part [channel]:  Kanaal verlaten

en: leave [channel]:  Leave the chat
nl: leave [channel]:  Kanaal verlaten

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
nl: topic [&lt;new topic&gt;]:  Onderwerp weergeven / veranderen

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
nl: join &lt;channel&gt; [&lt;wachtwoord&gt;]:  Deelnemen aan een kanaal op dit netwerk

en: list:  List channels on this network
nl: list:  Lijst van kanalen op dit netwerk

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
nl: whois &lt;nick&gt;:  Informatie over nick weergeven

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
nl: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Een privébericht sturen aan een gebruiker

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
nl: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Een privébericht sturen aan een gebruiker

en: motd:  View the server's Message Of The Day
nl: motd:  Bericht-van-de-dag weergeven

en: detach:  Detach this session
nl: detach:  Deze sessie loskoppelen

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
nl: quit [bericht]:  Verbinding met server verbreken, eventueel met afscheidsbericht

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
nl: call &lt;opdracht&gt;:  Een willekeurige SILC cliëntopdracht starten

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
nl: kill &lt;nick&gt; [-openbsleutel|&lt;reden&gt;]:  nick vernietigen

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
nl: nick &lt;newnick&gt;:  Verander uw bijnaam

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
nl: whowas &lt;nick&gt;:  Nick's informatie weergeven

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
nl: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;instellingen&gt;] [argumenten]:  Kanaalinstellingen weergeven of wijzigen

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
nl: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;instellingen&gt; &lt;nick&gt;:  Instellingen voor gebruiker wijzigen op het kanaal

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
nl: umode &lt;gebruikersinstellingen&gt;:  Uw gebruikersinstellingen binnen het netwerk instellen

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
nl: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Operator-status instellen

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
nl: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  Iemand uitnodigen of toevoegen/verwijderen van de lijst met genodigden

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
nl: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [commentaar]:  Iemand uit het kanaal schoppen

en: info [server]:  View server administrative details
nl: info [server]:  Serverdetails weergeven

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
nl: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Bepaalde gebruikers uit kanaal verbannen

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
nl: getkey &lt;nick|server&gt;:  iemand openbare sleutel opvragen

en: stats:  View server and network statistics
nl: stats:  Server- en netwerkstatistieken weergeven

en: ping:  Send PING to the connected server
nl: ping:  PING sturen aan huidige server

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
nl: users &lt;channel&gt;:  Lijst van gebruikers in huidige kanaal weergeven

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
nl: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kana(a)l(en)&gt;:  Lijst van gebruikers weergeven

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
nl: SILC-protocol plug-in

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
nl: Secure Internet Live Conferencing (SILC) protocol

en: Network
nl: Netwerk

en: Public Key file
nl: Bestand voor openbare sleutel

en: Private Key file
nl: Bestand voor privésleutel

en: Cipher
nl: Codering

en: Use Perfect Forward Secrecy
nl: Perfecte doorstuur-secretie gebruiken

en: Public key authentication
nl: Waarmerking met openbare sleutel

en: Block IMs without Key Exchange
nl: Berichten zonder sleuteluitwisseling blokkeren

en: Block messages to whiteboard
nl: Berichten naar whiteboard blokkeren

en: Automatically open whiteboard
nl: Whiteboard automatisch openen

en: Digitally sign and verify all messages
nl: Alle berichten ondertekenen en controleren

en: Creating SILC key pair...
nl: Aanmaken van SILC sleutelpaar...

en: Unable to create SILC key pair
nl: Kan geen SILC sleutelpaar aanmaken

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
nl: Echte naam: 	%s

en: User Name: 	%s
nl: Gebruiker: 	%s

en: Email: 		%s
nl: E-mail: 		%s

en: Host Name: 	%s
nl: Computernaam: 	%s

en: Organization: 	%s
nl: Organisatie: 	%s

en: Country: 	%s
nl: Land: 	%s

en: Algorithm: 	%s
nl: Algoritme: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
nl: Sleutellengte: 	%d bits

en: Version: 	%s
nl: Versie: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
nl: Vingerafdruk van openbare sleutel:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
nl: Babbleprint van openbare sleutel:
    %s

en: Public Key Information
nl: Informatie over openbare sleutel

en: Paging
nl: Semafoon

en: Video Conferencing
nl: Video-conferentie

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
nl: %s verzond een bericht naar het whiteboard. Wilt u het whiteboard openen?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
nl: %s verzond een bericht naar het whiteboard in kanaal %s. Wilt u het whiteboard openen?

en: No server statistics available
nl: Geen serverstatistieken beschikbaar

en: Error during connecting to SILC Server
nl: Fout bij verbinden met SILC-server

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
nl: Mislukt: Versies komen niet overeen. Installeer een nieuwe versie van uw programma

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
nl: Mislukt: De andere kant vertrouwt/ondersteunt uw openbare sleutel niet

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
nl: Mislukt: Andere kant ondersteunt voorgestelde KE-groep niet

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
nl: Mislukt: Andere kant ondersteunt voorgestelde codering niet

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
nl: Mislukt: Andere kant ondersteunt voorgestelde PKCS niet

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
nl: Mislukt: Andere kant ondersteunt voorgestelde hash-functie niet

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
nl: Mislukt: Andere kant ondersteunt voorgestelde HMAC niet

en: Failure: Incorrect signature
nl: Mislukt: Ongeldige handtekening

en: Failure: Invalid cookie
nl: Mislukt: Ongeldig cookie

en: Failure: Authentication failed
nl: Mislukt: Waarmerking mislukt

en: Unable to initialize SILC Client connection
nl: Kan SILC cliëntverbinding niet starten

en: John Noname
nl: John Zondernaam

en: Unable to load SILC key pair: %s
nl: kan SILC sleutelpaar niet laden: %s

en: Unable to create connection
nl: Kan geen nieuwe verbinding maken

en: Unknown server response
nl: Onbekend serverantwoord.

en: Unable to create listen socket
nl: Kan geen luistersocket aanmaken

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
nl: SIP-bijnamen mogen geen spaties of @-tekens bevatten

en: SIP connect server not specified
nl: SIP verbindingsserver niet gespecificeerd

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
nl: SIP/SIMPLE-protocol plug-in

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
nl: De plug-in voor het SIP/SIMPLE-protocol

en: Publish status (note: everyone may watch you)
nl: Publieke status (opmerking: iedereen kan u zien)

en: Use UDP
nl: UDP gebruiken

en: Use proxy
nl: Proxy gebruiken

en: Auth User
nl: Gebruiker

en: Auth Domain
nl: Domein

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
nl: join: &lt;ruimte&gt;:  Deelnemen aan een chatruimte op het Yahoo-netwerk.

en: list: List rooms on the Yahoo network
nl: list:  Lijst van kanalen op dit netwerk

en: doodle: Request user to start a Doodle session
nl: Schets: Verzoek gebruiker een Schetssessie te starten

en: Yahoo ID...
nl: Yahoo! ID...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! Protocol Plugin
nl: Yahoo! Protocol Plug-in

en: Pager port
nl: Semafoon-poort

en: File transfer server
nl: Server voor bestandsoverdrachten

en: File transfer port
nl: Bestandsoverdracht poortnummer

en: Chat room locale
nl: Taal van chatruimte

en: Ignore conference and chatroom invitations
nl: Conferentie- en chatruimteverzoeken negeren

en: Use account proxy for HTTP and HTTPS connections
nl: Gebruik account proxy voor HTTP en HTTPS verbindingen

en: Chat room list URL
nl: URL voor lijst van ruimtes

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo! JAPAN Protocol Plugin
nl: Yahoo! JAPAN protocol plug-in

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
nl: %s verzond u een uitnodiging voor een webcam, wat nog niet wordt ondersteund.

en: Your SMS was not delivered
nl: De SMS werd niet afgeleverd

en: Your Yahoo! message did not get sent.
nl: Uw Yahoo! bericht is niet verzonden.

en: Yahoo! system message for %s:
nl: Yahoo! systeembericht voor %s:

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
nl: %s heeft (achteraf) uw aanvraag hen toe te voegen aan uw lijst geweigerd met de volgende reden: %s

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
nl: %s heeft (achteraf) geen toestemming gegeven hen toe te voegen aan uw lijst.

en: Add buddy rejected
nl: Vriend toevoegen geweigerd

note: Some error in the received stream
en: Received invalid data
nl: Ongeldige data ontvangen

note: security lock from too many failed login attempts
en: Account locked: Too many failed login attempts.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
nl: Account geblokkeerd: Te veel mislukte aanmeldpogingen.  aanmelden bij de Yahoo! website kan dit misschien oplossen.

note: indicates a lock of some description
en: Account locked: Unknown reason.  Logging into the Yahoo! website may fix this.
nl: Account geblokkeerd: onbekende reden. Aanmelden bij de Yahoo! website zou dit probleem op kunnen lossen.

note: indicates a lock due to logging in too frequently
en: Account locked: You have been logging in too frequently.  Wait a few minutes before trying to connect again.  Logging into the Yahoo! website may help.
nl: Account geblokkeerd: u heeft u te vaak aangemeld. Wacht een aantal minuten voordat u het weer probeert. Aanmelden bij de Yahoo! website zou dit probleem op kunnen lossen.

note: username or password missing
en: Username or password missing
nl: gebruikersnaam of wachtwoord afwezig

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
nl: De Yahoo-server heeft een niet herkende waarmerkingsmethode aangevraagd. U kunt u waarschijnlijk niet goed aanmelden bij Yahoo. Kijk op %s voor updates.

en: Failed Yahoo! Authentication
nl: Yahoo! waarmerking mislukt

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
nl: U probeert %s te negeren, maar de gebruiker staat op uw vriendenlijst.  Klik op "Ja" om de vriend uit uw lijst te verwijderen en verder te negeren.

en: Ignore buddy?
nl: Vriend negeren?

en: Invalid username or password
nl: Ongeldige gebruikersnaam of wachtwoord

en: Your account has been locked due to too many failed login attempts.  Please try logging into the Yahoo! website.
nl: Uw account is geblokkeerd ten gevolge van te veel mislukte aanmeldpogingen. Probeer u aan te melden bij de Yahoo! website.

en: Unknown error 52.  Reconnecting should fix this.
nl: Onbekende fout 52. Opnieuw verbinding maken zou dit moeten herstellen.

en: Error 1013: The username you have entered is invalid.  The most common cause of this error is entering your email address instead of your Yahoo! ID.
nl: Fout 1013:De gebruikersnaam die u heeft ingevuld is ongeldig. De meest voorkomende oorzaak van deze fout is het invullen van uw e-mailadres in plaats van uw Yahoo! ID.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
nl: Onbekende fout %d. Aanmelden via de Yahoo! website zou dit probleem op kunnen lossen.

en: Unable to add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
nl: Kan vriend %s niet toevoegen aan de groep %s in de server-lijst van account %s.

en: Unable to add buddy to server list
nl: Kan vriend niet toevoegen aan serverlijst

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
nl: [ Hoorbaar %s/%s/%s.swf ] %s

en: Received unexpected HTTP response from server
nl: Onverwacht HTTP antwoord van de server ontvangen

en: Lost connection with %s: %s
nl: Verbinding verloren met %s: %s

en: Unable to establish a connection with %s: %s
nl: Kan geen verbinding maken met %s: %s

en: Unable to connect: The server returned an empty response.
nl: Kan geen verbinding maken: De server gaf een leeg antwoordbericht.

en: Unable to connect: The server's response did not contain the necessary information
nl: Kan geen verbinding maken: de response van de server bevatte niet de benodigde informatie

en: Not at Home
nl: Niet thuis

en: Not at Desk
nl: Niet op m'n plek

en: Not in Office
nl: Niet op kantoor

en: On Vacation
nl: Op vakantie

en: Stepped Out
nl: Even weg

en: Not on server list
nl: Niet in de serverlijst

en: Appear Permanently Offline
nl: Altijd offline weergeven

en: Presence
nl: Aanwezigheid

en: Don't Appear Permanently Offline
nl: Niet altijd offline weergeven

en: Join in Chat
nl: Deelnemen aan Chat

en: Initiate Conference
nl: Conferentie Starten

en: Presence Settings
nl: Aanwezigheidsinstellingen

en: Start Doodling
nl: Begin met Schetsen

en: Select the ID you want to activate
nl: Selecteer de ID die u wilt activeren

en: Join whom in chat?
nl: Deelnemen aan wiens chat?

en: Activate ID...
nl: ID activeren...

en: Join User in Chat...
nl: Deelnemen aan chat van gebruiker...

en: Open Inbox
nl: Inbox openen

en: Can't send SMS. Unable to obtain mobile carrier.
nl: Kan geen SMS versturen. Kan mobiele-telefonieaanbieder niet vinden.

en: Can't send SMS. Unknown mobile carrier.
nl: Kan geen SMS versturen. Onbekende mobiele-telefonieaanbieder.

en: Getting mobile carrier to send the SMS.
nl: Opzoeken mobiele-telefonieaanbieder voor verzenden van de SMS.

note: Write a local message to this conversation showing that a request for a * Doodle session has been made
en: Sent Doodle request.
nl: Verzoek om te schetsen gestuurd

en: Unable to connect.
nl: Kan geen verbinding maken.

en: Unable to establish file descriptor.
nl: Kan geen bestandsbeschrijving aanmaken.

en: %s is trying to send you a group of %d files.
nl: %s biedt u een collectie van %d bestanden aan.

en: Write Error
nl: Schrijffout

en: Yahoo! Japan Profile
nl: Profiel van Yahoo! Japan

en: Yahoo! Profile
nl: Yahoo! profiel

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
nl: Helaas worden profielen met voor volwassenen bedoelde inhoud op dit moment nog niet ondersteund.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
nl: Als u dit profiel wilt zien, zult u deze link moeten openen in uw web-browser

en: Hobbies
nl: Hobby's

en: Latest News
nl: Laatste nieuws

en: Home Page
nl: Startpagina

en: Cool Link 1
nl: Toffe link 1

en: Cool Link 2
nl: Toffe link 2

en: Cool Link 3
nl: Toffe link 3

en: Last Update
nl: Laatst bijgewerkt

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
nl: Helaas worden profielen in deze taal of formaat op dit moment nog niet ondersteund.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
nl: Kan gebruikersprofiel niet ophalen. Dit is waarschijnlijk een tijdelijk serverprobleem. Probeert u het later nogmaals.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
nl: Kan gebruikersprofiel niet ophalen. Dit betekent waarschijnlijk dat de gebruiker niet bestaat. Soms kan Yahoo! ten onrechte een gebruiker niet vinden. Als u er zeker van bent dat de gebruiker bestaat, probeert u het dan later nogmaals.

en: The user's profile is empty.
nl: Gebruikersprofiel is leeg.

en: %s has declined to join.
nl: %s heeft afgeslagen deel te nemen.

en: Failed to join chat
nl: Kan niet deelnemen aan chat

note: -6
en: Unknown room
nl: Onbekende ruimte

note: -15
en: Maybe the room is full
nl: Misschien is de ruimte vol?

note: -35
en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
nl: Onbekende fout. U kunt zich misschien het beste afmelden en vijf minuten wachten voordat u zich weer bij de chatruimte kan voegen

en: You are now chatting in %s.
nl: U chat nu in %s.

en: Failed to join buddy in chat
nl: Kan niet deelnemen aan chat

en: Maybe they're not in a chat?
nl: Misschien zitten ze niet in een chat?

en: Fetching the room list failed.
nl: Opvragen lijst van ruimtes mislukt.

en: Voices
nl: Stemmen

en: Connection problem
nl: Verbindingprobleem

en: Unable to fetch room list.
nl: Kan lijst van ruimtes niet opvragen.

en: User Rooms
nl: Ruimtes van gebruiker

en: Connection problem with the YCHT server
nl: Verbindingprobleem met de YCHT server

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
nl: (Er is een fout opgetreden bij het converteren van het bericht.	 Controleer de optie 'Codering' in het account)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
nl: Kan niet naar chat sturen: %s%s,%s

en: Hidden or not logged-in
nl: Verborgen of niet aangemeld

en: <br>At %s since %s
nl: <br> Om %s sinds %s

en: Anyone
nl: Iemand

en: _Class:
nl: _Klasse:

en: _Instance:
nl: _Instantie:

en: _Recipient:
nl: _Ontvanger:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
nl: Poging om te abonneren op %s,%s,%s mislukt

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
nl: zlocate &lt;nick&gt;: Gebruiker zoeken

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
nl: zl &lt;nick&gt;: Gebruiker zoeken

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
nl: instance &lt;instantie&gt;: Te gebruiken instantie voor deze klasse

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
nl: inst &lt;instantie&gt;: Te gebruiken instantie voor deze klasse

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
nl: topic &lt;instantie&gt;: Te gebruiken instantie voor deze klasse

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
nl: sub &lt;klasse&gt; &lt;instantie&gt; &lt;ontvanger&gt;: Aan een nieuwe Chat deelnemen

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
nl: zi  ·&lt;instance&gt;:  ·Een bericht sturen aan  ·&lt;bericht,<i>instance</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
nl: zci  ·&lt;class&gt;  ·&lt;instance&gt;:  ·Een bericht sturen aan  ·&lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
nl: zcir  ·&lt;class&gt;  ·&lt;instance&gt;  ·&lt;ontvanger&gt;:  ·Een bericht sturen aan  ·&lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>ontvanger</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
nl: zir  ·&lt;instance&gt;  ·&lt;recipient&gt;:  ·Een bericht sturen aan  ·&lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
nl: zc &lt;class&gt;: Een bericht sturen aan &lt;<i>class</i>,PERSOONLIJK,*&gt;

en: Resubscribe
nl: Opnieuw abonneren

en: Retrieve subscriptions from server
nl: Abonnementen ophalen van server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
nl: Zephyr-protocol plug-in

en: Use tzc
nl: tzc gebruiken

en: tzc command
nl: tzc opdracht

en: Export to .anyone
nl: Exporteren naar .iemand

en: Export to .zephyr.subs
nl: Exporteren naar .zephyr.subs

en: Import from .anyone
nl: Importeren van .iemand

en: Import from .zephyr.subs
nl: Importeren van .zephyr.subs

en: Realm
nl: Gebied

en: Exposure
nl: Ontmaskering

en: Unable to create socket: %s
nl: Kan geen socket aanmaken: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
nl: Kan antwoord van HTTP-proxy niet ontleden: %s

en: HTTP proxy connection error %d
nl: HTTP-proxy verbindingsfout %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
nl: Toegang geweigerd: HTTP-proxy server verbiedt tunnelen op poort %d

en: Error resolving %s
nl: Fout oplossing %s

en: Requesting %s's attention...
nl: Aandacht van %s vragen...

en: %s has requested your attention!
nl: %s vraagt om uw aandacht!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
nl: _Ja

en: _No
nl: _Nee

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
nl: _Accepteren

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
nl: Even weg

en: saved statuses
nl: opgeslagen statussen

en: %s is now known as %s.
nl: %s heet nu %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
nl: %s nodigt %s uit in de chatruimte %s
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
nl: %s nodigt %s uit in de chatruimte %s

en: Accept chat invitation?
nl: Uitnodiging voor chat accepteren?

note: Shortcut
en: Shortcut
nl: Snelkoppeling

en: The text-shortcut for the smiley
nl: De tekst-snelkoppeling voor de emoticon

note: Stored Image
en: Stored Image
nl: Opgeslagen afbeelding

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
nl: Opgeslagen afbeelding.

en: SSL Connection Failed
nl: SSL Verbinding Mislukt

en: SSL Handshake Failed
nl: Handshake via SSL mislukt

en: SSL peer presented an invalid certificate
nl: SSL peer gaf een ongeldig certificaat

en: Unknown SSL error
nl: Onbekende SSL fout

en: Unset
nl: Niet ingesteld

en: Do not disturb
nl: Niet storen

en: Extended away
nl: Voor langere tijd weg

en: Feeling
nl: Gevoel

en: %s (%s) changed status from %s to %s
nl: %s (%s) heeft status veranderd van %s naar %s

en: %s (%s) is now %s
nl: %s (%s) is nu %s

en: %s (%s) is no longer %s
nl: %s (%s) is niet meer %s

en: %s became idle
nl: %s is inactief

en: %s became unidle
nl: %s is actief

en: +++ %s became idle
nl: +++ %s is inactief

en: +++ %s became unidle
nl: +++ %s is actief

en: Calculating...
nl: Berekenen...

en: Unknown.
nl: Onbekend.

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

en: %d day | %d days
nl[0]: %d dag
nl[1]: %d dagen

en: %s, %d hour | %s, %d hours
nl[0]: %s, %d uur
nl[1]: %s, %d uren

en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uren

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
nl[0]: %s, %d minuut
nl[1]: %s, %d minuten

en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

en: Could not open %s: Redirected too many times
nl: Kan %s niet openen: Te vaak doorverwezen

en: Unable to connect to %s
nl: Kan geen verbinding maken met %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
nl: Leesfout van %s: antwoord te lang (%d bytes limiet)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
nl: Niet mogelijk om genoeg geheugen toe te wijzen om de inhoud van %s te bewaren. De webserver zou iets kwaadwilligs kunnen proberen te doen.

en: Error reading from %s: %s
nl: Er is een fout opgetreden bij het lezen van%s: %s

en: Error writing to %s: %s
nl: Fout bij schrijven naar %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
nl: Kan geen verbinding maken met %s: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
nl: Verbinding verbroken door andere software op uw computer.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
nl: De andere gebruiker heeft de verbinding verbroken.

note: 10060
en: Connection timed out.
nl: Verbinding verlopen.

note: 10061
en: Connection refused.
nl: Verbinding geweigerd.

note: 10048
en: Address already in use.
nl: Adres al in gebruik.

en: Error Reading %s
nl: Fout bij lezen van %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
nl: Er is een fout opgetreden bij lezen van uw %s. Het bestand is niet geladen en het oude bestand is hernoemd tot %s~.

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
nl: Chat over IM. Ondersteunt AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo en meer

note: Build the login options frame.
en: Login Options
nl: Aanmeldopties

en: _Username:
nl: _Gebruikersnaam:

en: Remember pass_word
nl: _Wachtwoord onthouden

note: Build the user options frame.
en: User Options
nl: Gebruikersopties

en: _Local alias:
nl: _Lokale alias:

en: New _mail notifications
nl: Nieuwe e-_mail-meldingen

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
nl: Dit _pictogram gebruiken voor dit account:

en: Ad_vanced
nl: Gea_vanceerd

en: Use GNOME Proxy Settings
nl: Gebruik GNOME Proxy-instellingen

en: Use Global Proxy Settings
nl: Hoofdinstellingen gebruiken

en: No Proxy
nl: Geen proxy

en: Use Environmental Settings
nl: Systeeminstellingen gebruiken

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
nl: Als u zeer aandachtig kijkt

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
nl: kun u de vlinders zien paren

en: Proxy _type:
nl: Proxy_type:

en: _Port:
nl: _Poort:

en: Pa_ssword:
nl: _Wachtwoord:

en: Unable to save new account
nl: Kan nieuwe account niet opslaan

en: An account already exists with the specified criteria.
nl: Er bestaat al een account met de gegeven criteria.

en: Add Account
nl: Account toevoegen

en: _Basic
nl: _Simpel

en: Create _this new account on the server
nl: _Dit account op de server aanmaken

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
nl: <span size='larger' weight='bold'>Welkom bij %s!</span>
    
    U heeft geen IM accounts geconfigureerd. Om een verbinding te starten met %s klik op de <b>Toevoegen</b> knop hieronder en stel uw eerste account in. Als u %s met meerdere accounts wil laten verbinden, klik dan opnieuw op <b>Toevoegen</b> om ze allemaal in te stellen.
    
    U kunt dit venster opnieuw gebruiken om accounts toe te voegen, te bewerken of te verwijderen uit <b>Accounts->Accountbeheer</b> in het Vriendennlijst venster.

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
nl: %s%s%s%s wil u toevoegen (%s) aan zijn of haar vriendenlijst%s%s

note: Buddy List
en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: The background color for the buddy list
nl: De achtergrondskleur voor de online vriendenlijst

en: Layout
nl: Lay-out

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
nl: De indeling van pictogrammen, namen en status van de online vriendenlijst

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
nl: Achtergrondkleur uitgevouwen

en: The background color of an expanded group
nl: De achtergrondkleur Uitgevouwen groep

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
nl: Uitgevouwen tekst

en: The text information for when a group is expanded
nl: De tekstinformatie uitgevouwen groep

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
nl: Achtergrondkleur samengevouwen venster

en: The background color of a collapsed group
nl: De achtergrondkleur samengevouwen groep

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
nl: samengevouwen tekst

en: The text information for when a group is collapsed
nl: De tekstinformatie samengevouwen groep.

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
nl: Contact/Chat Achtergrondkleur

en: The background color of a contact or chat
nl: De achtergrondkleur voor een contactpersoon of chat

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
nl: Contact tekst

en: The text information for when a contact is expanded
nl: De tekstinformatie als een contactpersoon is uitgevouwen

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
nl: Online Tekst

en: The text information for when a buddy is online
nl: De tekstinformatie als een vriend online is

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
nl: Afwezig tekst

en: The text information for when a buddy is away
nl: De tekstinformatie als een vriend weg is

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
nl: Offline Tekst

en: The text information for when a buddy is offline
nl: De tekstinformatie als een vriend offline is

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
nl: Tekst inactief

en: The text information for when a buddy is idle
nl: De tekstinformatie als een vriend inactief is

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
nl: Bericht tekst

en: The text information for when a buddy has an unread message
nl: De tekstinformatie als een vriend een ongelezen bericht heeft

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
nl: Bericht (Nick zei) Tekst

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
nl: De tekstinformatie als een chat een ongelezen bericht bevat die uw bijnaam vermeldt

en: The text information for a buddy's status
nl: De tekst informatie voor de status van een vriend

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
nl[0]: U heeft %d contactpersoon genaamd %s. Wilt u deze samenvoegen?
nl[1]: U heeft %d contactpersonen genaamd %s. Wilt u deze samenvoegen?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
nl: Door samenvoegen van deze contactpersonen zullen ze één regel laten delen op de vriendenlijst en één gespreksvenster laten gebruiken. U kunt ze weer scheiden door weer te kiezen voor 'Uitvouwen' in het contextmenu van de contactpersoon

en: Please update the necessary fields.
nl: Werk svp de benodigde velden bij.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
nl: Geef de juiste informatie over de chat waaraan u wilt deelnemen.

en: Room _List
nl: _Lijst Van Ruimtes

en: _Block
nl: _Blokkeren

en: Un_block
nl: De_blokkeren

en: Move to
nl: Verplaatsen naar

en: Get _Info
nl: _Info opzoeken

en: I_M
nl: _Bericht sturen

en: _Audio Call
nl: _Audiogesprek

en: Audio/_Video Call
nl: Audio/_Videogesprek

en: _Video Call
nl: Videogesprek

en: _Send File...
nl: Bestand _sturen

en: Add Buddy _Pounce...
nl: _Alarm toevoegen...

en: View _Log
nl: _Logboek

en: Hide When Offline
nl: Verbergen indien offline

en: Show When Offline
nl: Weergeven indien offline

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: Set Custom Icon
nl: Eigen pictogram instellen

en: Remove Custom Icon
nl: Contactenplaatje Verwijderen

en: Add _Buddy...
nl: _Contact toevoegen

en: Add C_hat...
nl: C_hat toevoegen

en: _Delete Group
nl: Groep _verwijderen

en: _Rename
nl: _Hernoemen

note: join button
en: _Join
nl: _Deelnemen

en: Auto-Join
nl: Automatisch deelnemen

en: Persistent
nl: Blijvend deelnemen

en: _Edit Settings...
nl: Instellingen _bewerken...

en: _Collapse
nl: _Dichtvouwen

en: _Expand
nl: _Uitvouwen

en: /Tools/Mute Sounds
nl: /Extra/Geluiden dempen

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
nl: U bent op het moment niet aangemeld met een protocol die deze persoon kan toevoegen.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
nl: Onbekende node-type

en: Please select your mood from the list
nl: Selecteer uw stemming uit de lijst

en: Message (optional)
nl: Bericht (optioneel)

en: Edit User Mood
nl: Stemming instellen

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
nl: /_Vrienden

en: /Buddies/New Instant _Message...
nl: /Vrienden/Nieuw _bericht...

en: /Buddies/Join a _Chat...
nl: /Vrienden/Chat _openen...

en: /Buddies/Get User _Info...
nl: /Vrienden/_Gebruikersinfo...

en: /Buddies/View User _Log...
nl: /Vrienden/_Logboek bekijken...

en: /Buddies/Sh_ow
nl: /Vrienden/_Weergave

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
nl: /Vrienden/Weergave/_Offline Vrienden

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
nl: /Vrienden/Weergave/_Lege groepen

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
nl: /Vrienden/Weergave/Contact_details

en: /Buddies/Show/Idle _Times
nl: /Vrienden/Weergave/Inactiviteits _tijden

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
nl: /Vrienden/Weergave/_Protocol pictogrammen

en: /Buddies/_Sort Buddies
nl: /Vrienden/Vrienden _sorteren

en: /Buddies/_Add Buddy...
nl: /Vrienden/Vriend _toevoegen...

en: /Buddies/Add C_hat...
nl: /Vrienden/_Chat toevoegen...

en: /Buddies/Add _Group...
nl: /Vrienden/Groep toe_voegen...

en: /Buddies/_Quit
nl: /Vrienden/_Afsluiten

en: /Accounts/Manage Accounts
nl: /Accounts/Accounts beheren

note: Tools
en: /_Tools
nl: /E_xtra

en: /Tools/Buddy _Pounces
nl: /Extra/_Alarmeringen

en: /Tools/_Certificates
nl: /Extra/_Certificaten

en: /Tools/Custom Smile_ys
nl: /Extra/Eigen emoticon_s

en: /Tools/Plu_gins
nl: /Extra/_Plug-ins

en: /Tools/Pr_eferences
nl: /Extra/_Voorkeuren

en: /Tools/Pr_ivacy
nl: /Extra/Pr_ivacy

en: /Tools/Set _Mood
nl: /Extra/_Stemming instellen

en: /Tools/_File Transfers
nl: /Extra/_Bestandsoverdrachten

en: /Tools/R_oom List
nl: /Extra/Lijst van _ruimtes

en: /Tools/System _Log
nl: /Extra/_Systeemlogboek

en: /Tools/Mute _Sounds
nl: /Extra/Geluiden _dempen

note: Help
en: /_Help
nl: /_Hulp

en: /Help/Online _Help
nl: /Hulp/Online _hulp

en: /Help/_Build Information
nl: /Help/_Build Informatie

en: /Help/_Debug Window
nl: /Hulp/_Debugvenster

en: /Help/De_veloper Information
nl: /Hulp/Ont_wikkelaarsinformatie

en: /Help/_Translator Information
nl: /Hulp/_Vertalersinformatie

en: /Help/_About
nl: /Hulp/_Over

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
nl: 
    <b>Deelnemers:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
nl: 
    <b>Onderwerp:</b> %s

en: (no topic set)
nl: (geen onderwerp ingesteld)

en: Buddy Alias
nl: Vriend-alias

en: Logged In
nl: Ingelogd

en: Last Seen
nl: Voor het laatst gezien

en: Spooky
nl: Spookachtig

en: Awesome
nl: Geweldig

en: Rockin'
nl: Rocken

en: Total Buddies
nl: Aantal Vrienden

en: Idle %dd %dh %02dm
nl: Inactief %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
nl: Inactief %dh %02dm

en: Idle %dm
nl: Inactief %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
nl: /Vrienden/Nieuw bericht...

en: /Buddies/Join a Chat...
nl: /Vrienden/Chat _openen...

en: /Buddies/Get User Info...
nl: /Vrienden/_Gebruikersinfo...

en: /Buddies/Add Buddy...
nl: /Vrienden/Vriend _toevoegen...

en: /Buddies/Add Chat...
nl: /Vrienden/_Chat toevoegen...

en: /Buddies/Add Group...
nl: /Vrienden/Groep toe_voegen...

en: /Tools/Privacy
nl: /Extra/Privacy

en: /Tools/Room List
nl: /Extra/Lijst van ruimtes

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
nl[0]: %d ongelezen bericht van %s
nl[1]: %d ongelezen berichten van %s

en: Manually
nl: Handmatig

en: By status
nl: Op status

en: By recent log activity
nl: Volgens recente log activiteit

en: %s disconnected
nl: %s heeft de verbinding verbroken

en: %s disabled
nl: %s uitgeschakeld

en: Reconnect
nl: Verbinding herstellen

en: Re-enable
nl: Weer aanzetten

en: Welcome back!
nl: Welkom terug!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
nl[0]: %d account werd uitgeschakeld omdat u zich aanmeldde vanaf een andere locatie:
nl[1]: %d account werden uitgeschakeld omdat u zich aanmeldde vanaf een andere locatie:

en: <b>Username:</b>
nl: <b>Gebruikersnaam:</b>

en: <b>Password:</b>
nl: <b>Wachtwoord:</b>

en: _Login
nl: Aanme_lden

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
nl: <span weight='bold' size='larger'>Welkom bij %s!</span>
    
    Je hebt geen account ingeschakeld. Schakel je accounts in in het <b>Accounts</b>-venster bij <b>Accounts->Behee accountsr</b>. Als je het eenmaal hebt ingeschakeld kan je inloggen, je status instellen en praten met je vrienden.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
nl: /Vrienden/Weergave/Offline Vrienden

en: /Buddies/Show/Empty Groups
nl: /Vrienden/Weergave/Lege groepen

en: /Buddies/Show/Buddy Details
nl: /Vrienden/Weergave/Vrienddetails

en: /Buddies/Show/Idle Times
nl: /Vrienden/Weergave/Inactiviteitstijden

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
nl: /Vrienden/Weergave/Protocol pictogrammen

en: Add a buddy.
nl: Vriend toevoegen.

en: Buddy's _username:
nl: _Gebruikersnaam Vriend

en: (Optional) A_lias:
nl: (Optionele) A_lias:

en: Add buddy to _group:
nl: Gebruiker toevoegen aan _groep:

en: This protocol does not support chat rooms.
nl: Dit protocol heeft geen ondersteuning voor chatruimtes.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
nl: U bent op het moment niet aangemeld met een protocol die ondersteuning biedt voor chat.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
nl: Geef de bijnaam en andere informatie van de chat die u wilt toevoegen aan de Vriendenlijst.

en: _Group:
nl: _Groep:

en: Auto_join when account connects.
nl: Automatisch _deelnemen wanneer account online komt.

en: _Remain in chat after window is closed.
nl: _Blijf in chat nadat venster is gesloten.

en: Please enter the name of the group to be added.
nl: Geef de naam van de toe te voegen groep.

en: Enable Account
nl: Account inschakelen

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
nl: <PurpleMain>/Accounts/Account inschakelen

en: _Edit Account
nl: _Account bewerken

en: Set _Mood...
nl: _Stemming instellen...

en: No actions available
nl: Geen acties beschikbaar

en: _Disable
nl: _Uitschakelen

en: /Tools
nl: /Extra

en: /Buddies/Sort Buddies
nl: /Vrienden/Sorteren

en: Type the host name for this certificate.
nl: Geef de naam waar dit certificaat voor is.

en: Unknown command.
nl: Onbekende opdracht.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
nl: Die gebruiker is niet online met hetzelfde protocol als het chat

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
nl: U bent op het moment niet aangemeld met een protocol die deze persoon kan uitnodigen.

en: Invite Buddy Into Chat Room
nl: Vriend uitnodigen in chatruimte

en: _Buddy:
nl: _Vriend:

en: _Message:
nl: Be_richt

en: <h1>Conversation with %s</h1>
nl: <h1>Gesprek met %s</h1>

en: Save Conversation
nl: Gesprek opslaan

en: Un-Ignore
nl: Negeren opheffen

en: Ignore
nl: Negeren

en: Get Away Message
nl: Afwezigheidsbericht

en: Last Said
nl: Laatst gezegd

en: Unable to save icon file to disk.
nl: Kan pictogram niet opslaan op schijf.

en: Save Icon
nl: Plaatje opslaan

en: Animate
nl: Animeren

en: Hide Icon
nl: Plaatje verbergen

en: Save Icon As...
nl: Plaatje opslaan als...

en: Set Custom Icon...
nl: Eigen pictogram instellen...

en: Change Size
nl: Grootte veranderen

en: Show All
nl: Alles weergeven

note: Conversation menu
en: /_Conversation
nl: /_Gesprek

en: /Conversation/New Instant _Message...
nl: /Gesprek/Nieuw Instant _Message...

en: /Conversation/Join a _Chat...
nl: /Gesprek/_Deelnemen aan Chat...

en: /Conversation/_Find...
nl: /Gesprek/_Zoeken...

en: /Conversation/View _Log
nl: /Gesprek/Logboek _weergeven

en: /Conversation/_Save As...
nl: /Gesprek/Opslaan _als...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
nl: /Gesprek/_Opschonen

en: /Conversation/M_edia
nl: /Gesprek/M_edia

en: /Conversation/Media/_Audio Call
nl: /Gesprek/Media/_Audiogesprek

en: /Conversation/Media/_Video Call
nl: /Gesprek/Media/Videogesprek

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
nl: /Gesprek/Media/Audio\/Videogesprek

en: /Conversation/Se_nd File...
nl: /Gesprek/Bestand ver_zenden...

en: /Conversation/Get _Attention
nl: /Gesprek/_Attentie vragen

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
nl: /Gesprek/_Alarm toevoegen...

en: /Conversation/_Get Info
nl: /Gesprek/_Informatie

en: /Conversation/In_vite...
nl: /Gesprek/_Uitnodigen...

en: /Conversation/M_ore
nl: /Gesprek/_Meer

en: /Conversation/Al_ias...
nl: /Gesprek/A_lias...

en: /Conversation/_Block...
nl: /Gesprek/Blo_kkeren...

en: /Conversation/_Unblock...
nl: /Gesprek/_Deblokkeren...

en: /Conversation/_Add...
nl: /Gesprek/_Toevoegen...

en: /Conversation/_Remove...
nl: /Gesprek/Ver_wijderen...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
nl: /Gesprek/Lin_k invoegen...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
nl: /Gesprek/_Afbeelding invoegen...

en: /Conversation/_Close
nl: /Gesprek/_Sluiten

note: Options
en: /_Options
nl: /_Opties

en: /Options/Enable _Logging
nl: /Opties/_Logboek bijhouden

en: /Options/Enable _Sounds
nl: /Opties/_Geluid gebruiken

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
nl: /Opties/_Opmaakwerkbalk weergeven

en: /Options/Show Ti_mestamps
nl: /Opties/Bericht_tijd weergeven

en: /Conversation/More
nl: /Gesprek/Meer

en: /Options
nl: /Opties

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
nl: /Gesprek

en: /Conversation/View Log
nl: /Gesprek/Logboek weergeven

en: /Conversation/Media/Audio Call
nl: /Gesprek/Media/Audiogesprek

en: /Conversation/Media/Video Call
nl: /Gesprek/Media/Videogesprek

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
nl: /Gesprek/Media/Audio\/Videogesprek

en: /Conversation/Send File...
nl: /Gesprek/Bestand verzenden...

en: /Conversation/Get Attention
nl: /Gesprek/Aandacht vragen

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
nl: /Gesprek/Alarm toevoegen...

en: /Conversation/Get Info
nl: /Gesprek/Informatie

en: /Conversation/Invite...
nl: /Gesprek/Uitnodigen...

en: /Conversation/Alias...
nl: /Gesprek/Alias...

en: /Conversation/Block...
nl: /Gesprek/Blokkeren...

en: /Conversation/Unblock...
nl: /Gesprek/Deblokkeren...

en: /Conversation/Add...
nl: /Gesprek/Toevoegen...

en: /Conversation/Remove...
nl: /Gesprek/Verwijderen...

en: /Conversation/Insert Link...
nl: /Gesprek/Link invoegen...

en: /Conversation/Insert Image...
nl: /Gesprek/Afbeelding invoegen...

en: /Options/Enable Logging
nl: /Opties/Logboek bijhouden

en: /Options/Enable Sounds
nl: /Opties/Geluid gebruiken

en: /Options/Show Formatting Toolbars
nl: /Opties/Opmaakwerkbalk weergeven

en: /Options/Show Timestamps
nl: /Opties/Berichttijd weergeven

en: User is typing...
nl: Gebruiker typt...

en: 
    %s has stopped typing
nl: 
    %s is gestopt met tikken

note: Build the Send To menu
en: S_end To
nl: _Verzenden aan

en: _Send
nl: Ver_sturen

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
nl: 0 personen in ruimte

en: Close Find bar
nl: Sluit Zoekbalk

en: Find:
nl: Zoek:

en: %d person in room | %d people in room
nl[0]: %d persoon in ruimte
nl[1]: %d personen in ruimte

en: Stopped Typing
nl: Gestopt met typen

en: Nick Said
nl: Nick gezegd

en: Unread Messages
nl: Ongelezen berichten

en: New Event
nl: Nieuwe gebeurtenis

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
nl: clear: Maakt alle gespreksvensters schoon.

en: Confirm close
nl: Sluiten bevestigen

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
nl: U heeft ongelezen berichten. Wilt u het venster echt sluiten?

en: Close other tabs
nl: Andere tabbladen sluiten

en: Close all tabs
nl: Alle tabbladen sluiten

en: Detach this tab
nl: Tabblad losmaken

en: Close this tab
nl: Dit tabblad sluiten

en: Close conversation
nl: Gesprek sluiten

en: Last created window
nl: Laatst aangemaakte venster

en: Separate IM and Chat windows
nl: IM's en chats in gescheiden vensters

en: New window
nl: Nieuw venster

en: By group
nl: Op groep

en: By account
nl: Op account

en: Find
nl: Zoeken

en: _Search for:
nl: _Zoekopdracht:

en: Save Debug Log
nl: Debug-logboek opslaan

en: Invert
nl: Omkeren

en: Highlight matches
nl: Overeenkomsten markeren

en: _Icon Only
nl: Alleen _plaatje

en: _Text Only
nl: Alleen _tekst

en: _Both Icon & Text
nl: P_laatje & tekst

en: Right click for more options.
nl: Klik met rechter muisknop voor meer opties.

en: Level
nl: Niveau

en: Select the debug filter level.
nl: Selecteer het debug-niveau van het filter

en: All
nl: Iedereen

en: Misc
nl: Diversen

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Error
nl: Fout

en: Fatal Error
nl: Fatale fout

en: artist
nl: artiest

en: voice and video
nl: spraak en video

en: support
nl: ondersteuning

en: win32 port
nl: win32 versie

en: maintainer
nl: beheerder

en: libfaim maintainer
nl: beheerder van libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
nl: hacker en BOB (luie donder)

en: support/QA
nl: ondersteuning/QA

en: original author
nl: originele maker

en: lead developer
nl: hoofdontwikkelaar

en: Senior Contributor/QA
nl: Senior meewerker/QA

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Belarusian Latin
nl: Witrussisch Latijn

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Bengali-India
nl: Bengaals-Indiaas

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Catalan
nl: Katalaans

en: Valencian-Catalan
nl: Valençiaans Catalaans

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Danish
nl: Deens

en: German
nl: Duits

en: Dzongkha
nl: Bhutaans

en: Greek
nl: Grieks

en: Australian English
nl: Australisch Engels

en: British English
nl: Brits Engels

en: Canadian English
nl: Canadees Engels

en: Spanish
nl: Spaans

en: Estonian
nl: Estlands

en: Basque
nl: Baskisch

en: Persian
nl: Perzisch

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: Irish
nl: Iers

en: Galician
nl: Gallicisch

en: Gujarati Language Team
nl: Gujarati taalteam

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Armenian
nl: Armeens

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Italian
nl: Italiaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Ubuntu Georgian Translators
nl: Georgische vertalers van Ubuntu

en: Khmer
nl: Cambodjaans

en: Kannada Translation team
nl: Kannada vertaalteam

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kurdish
nl: Koerdisch

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Malay
nl: Maleis

en: Bokmål Norwegian
nl: Bokmål Noors

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Dutch, Flemish
nl: Nederlands & Vlaams

en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors

en: Occitan
nl: Occitaans

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese-Brazil
nl: Braziliaans Portugees

en: Pashto
nl: Pasjtoe

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Albanian
nl: Albanisch

en: Serbian
nl: Servisch

en: Sinhala
nl: Singalees

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Thai
nl: Thais

en: Turkish
nl: Turks

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
nl: T.M.Thanh en het GNOME-Vi team

en: Simplified Chinese
nl: Eenvoudig Chinees

en: Hong Kong Chinese
nl: Hong Kong Chinees

en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
nl: %s is een IM cliënt gebaseerd op libpurple, welke verbinding kan maken met meerdere IM programma's tegelijk.  %s is geschreven in C met behulp van GTK+.  %s is vrijgegeven en mag gemodificeerd en opnieuw gedistribueerd worden onder de voorwaarden van de GPL versie 2 (of later).  Een kopie van de GPL is toegevoegd aan %s.  %s is auteursrechtelijk beschermd door zijn bijdragers van welke een lijst toegevoegd is bij %s.  Er bestaat geen garantie voor %s.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
nl: <FONT SIZE="4"><B>Behulpzame Bronnen</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Veelgestelde Vragen</A><BR>	IRC kanaal: #pidgin op irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by e-mailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
nl: <font size="4"><b>Hulp van andere Pidgin gebruikers</b></font> is beschikbaar via e-mail <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>Dit is een <b>openbare</b> mailing lijst! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archief</a>)<br/>We kunnen geen hulp verlenen voor protocols of plug-ins van derden!<br/>De hoofdtaal van deze lijst is <b>Engels</b>.  U bent welkom in een andere taal te schrijven, maar de antwoorden kunnen dan minder behulpzaam zijn.<br/>

en: About %s
nl: Over %s

en: Build Information
nl: Build Informatie

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
nl: %s Build informatie

en: Current Developers
nl: Huidige ontwikkelaars

en: Crazy Patch Writers
nl: Crazy Patch Schrijvers

en: Retired Developers
nl: Gestopte Ontwikkelaars

en: Retired Crazy Patch Writers
nl: Gestopte Crazy Patch Schrijvers

en: %s Developer Information
nl: %s Info over Ontwikkelaars

en: Current Translators
nl: Huidige Vertalers

en: Past Translators
nl: Gestopte Vertalers

en: %s Translator Information
nl: %s Info over Vertalers

en: _Name
nl: _Naam

en: Get User Info
nl: Haal Gebruikersinfo op

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
nl: Geef de gebruikersnaam of bijnaam van de persoon waarvan u de informatie wilt opvragen.

en: View User Log
nl: Gebruikerslogboek opvragen

en: Alias Contact
nl: Alias contactpersoon

en: Enter an alias for this contact.
nl: Geef een alias voor dit contactpersoon.

en: Enter an alias for %s.
nl: Geef een alias voor %s.

en: Alias Buddy
nl: Alias voor vriend

en: Alias Chat
nl: Alias chat

en: Enter an alias for this chat.
nl: Geef een alias voor deze chat.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
nl[0]: U gaat het contactpersoon met %s en %d ander vrienden van uw vriendenlijst wissen.  Wilt u doorgaan?
nl[1]: U gaat het contactpersoon met %s en %d ander vrienden van uw vriendenlijst wissen.  Wilt u doorgaan?

en: Remove Contact
nl: Contactpersoon verwijderen

en: _Remove Contact
nl: _Contactpersoon verwijderen

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
nl: U staat op het punt om de groep %s in de groep %s samen te voegen. Wilt u doorgaan?

en: Merge Groups
nl: Groepen samenvoegen

en: _Merge Groups
nl: Groep _samenvoegen

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
nl: U staat op het punt om de groep %s en alle Vrienden in die groep van uw Vriendenlijst te verwijderen. Wilt u doorgaan?

en: Remove Group
nl: Groep verwijderen

en: _Remove Group
nl: _Groep verwijderen

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
nl: U staat op het punt om %s van uw Vriendenlijst te verwijderen. Wilt u doorgaan?

en: Remove Buddy
nl: Vriend verwijderen

en: _Remove Buddy
nl: Vriend ver_wijderen

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
nl: U staat op het punt om de chatruimte %s van uw Vriendenlijst te verwijderen. Wilt u doorgaan?

en: Remove Chat
nl: Chat verwijderen

en: _Remove Chat
nl: Chat _verwijderen

en: Right-click for more unread messages...
nl: Klik met de rechter muisknop voor meer ongelezen berichten...

en: _Change Status
nl: Status _wijzigen

en: Show Buddy _List
nl: Vriendenlijst _weergeven

en: _Unread Messages
nl: _Ongelezen berichten

en: New _Message...
nl: Nieuw _bericht...

en: Plu_gins
nl: Plu_g-ins

en: Pr_eferences
nl: Voork_euren

en: Mute _Sounds
nl: Geluiden _dempen...

en: _Blink on New Message
nl: _Knipperen bij nieuw bericht...

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: Not started
nl: Niet gestart

en: <b>Receiving As:</b>
nl: <b>Ontvangen als:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
nl: <b>Ontvangen van:</b>

en: <b>Sending To:</b>
nl: <b>Verzenden naar:</b>

en: <b>Sending As:</b>
nl: <b>Verzenden als:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
nl: Er is geen programma geconfigureerd om dit type bestand te openen.

en: An error occurred while opening the file.
nl: Er is een fout opgetreden bij het openen van het bestand.

en: Error launching %s: %s
nl: Fout bij starten van %s: %s

en: Error running %s
nl: Fout bij uitvoeren van %s

en: Process returned error code %d
nl: Proces gaf foutcode terug: %d

en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: Local File:
nl: Lokaal bestand:

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: Time Elapsed:
nl: Tijd Verlopen:

en: Time Remaining:
nl: Schatting Resttijd:

en: Close this window when all transfers _finish
nl: Venster sluiten nadat alles is _voltooid

en: C_lear finished transfers
nl: Verwerkte overdrachten uit lijst _verwijderen

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
nl: Details bestandsoverdracht

en: Paste as Plain _Text
nl: _Plakken als platte tekst

en: _Reset formatting
nl: Opmaak _herstellen

en: Disable _smileys in selected text
nl: Emoticons in geselecteerde tekst uitschakelen

en: Hyperlink color
nl: Hyperlink Kleur

en: Color to draw hyperlinks.
nl: Kleur om hyperlinks te tekenen

en: Hyperlink visited color
nl: Kleur van bezochte hyperlinks

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
nl: Kleur van de hyperlink nadat die bezocht is (of geactiveerd).

en: Hyperlink prelight color
nl: Kleur van hyperlink

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
nl: Kleur van de hyperlinks wanneer muis erboven hangt

en: Sent Message Name Color
nl: Kleur Verzonden bericht

en: Color to draw the name of a message you sent.
nl: De kleur die de naam van bericht met zich mee draagt

en: Received Message Name Color
nl: Kleur Ontvangen bericht

en: Color to draw the name of a message you received.
nl: De kleur die weergegeven wordt van het bericht dat u ontvangt.

en: "Attention" Name Color
nl: "Attentie" kleur Naam

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
nl: De kleur van de naam van een bericht dat u heeft ontvangen inclusief u naam

en: Action Message Name Color
nl: Kleur Actiebericht

en: Color to draw the name of an action message.
nl: De kleur van een naam van een melding.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
nl: Kleur Actieberichtennaam voor Gefluisterd Bericht

en: Color to draw the name of a whispered action message.
nl: Kleur van een naam van een gefluisterd actiebericht.

en: Whisper Message Name Color
nl: Kleur Fluisterbericht

en: Color to draw the name of a whispered message.
nl: Kleur van de naam van een fluisterbericht.

en: Typing notification color
nl: Kleur van melding van typen

en: The color to use for the typing notification
nl: De kleur voor het typen van een notitie

en: Typing notification font
nl: Lettertype van melding van typen

en: The font to use for the typing notification
nl: Het lettertype dat gebruikt wordt bij het typmelding.

en: Enable typing notification
nl: Schakel typmelding in

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
nl: <span size='larger' weight='bold'>Type onbekend</span>
    
    PNG wordt gebruikt.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
nl: <span size='larger' weight='bold'>Fout bij opslaan afbeelding</span>
    
    %s

en: Save Image
nl: Afbeelding opslaan

en: _Save Image...
nl: Afbeelding _opslaan...

en: _Add Custom Smiley...
nl: _Eigen emoticon toevoegen

en: Select Font
nl: Lettertype selecteren

en: Select Text Color
nl: :Tekstkleur selecteren

en: Select Background Color
nl: Achtergrondkleur selecteren

en: _Description
nl: _Beschrijving

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
nl: Geef de URL en de beschrijving van de link die u wilt invoegen. De beschrijving is optioneel.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
nl: Geef de URL van de link die u wilt invoegen.

en: Insert Link
nl: Link invoegen

en: _Insert
nl: _Invoegen

en: Failed to store image: %s
nl: Kan de afbeelding niet opslaan: %s

en: Insert Image
nl: Afbeelding invoegen

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
nl: Deze emoticon is uitgeschakeld omdat een aangepaste emoticon al bestaat voor deze snelkoppeling:
    %s

en: Smile!
nl: Emotions!

en: _Manage custom smileys
nl: Eigen emoticons _beheren

en: This theme has no available smileys.
nl: Dit thema heeft geen emoticons beschikbaar.

en: _Font
nl: _Lettertype

en: Group Items
nl: Items groeperen

en: Ungroup Items
nl: Items degroeperen

en: Bold
nl: Vet

en: Italic
nl: Cursief

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Strikethrough
nl: Doorstrepen

en: Increase Font Size
nl: Groter lettertype

en: Decrease Font Size
nl: Kleiner lettertype

en: Font Face
nl: Lettertype

en: Foreground Color
nl: Tekstkleur

en: Reset Formatting
nl: Opmaak verwijderen

en: Insert IM Image
nl: Afbeelding invoegen

en: Insert Smiley
nl: Emoticon invoegen

en: Send Attention
nl: Verzend attentie

en: <b>_Bold</b>
nl: <b>_Vet: </b>

en: <i>_Italic</i>
nl:  <i>_Cursief</i>

en: <u>_Underline</u>
nl: <u>Onderstrepen</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
nl: <span strikethrough='true'>Doorstrepen</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
nl: <span size='larger'>_Groter</span>

en: _Normal
nl: _Normaal

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
nl: <span size='smaller'>_Kleiner</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
nl: _Lettertype

en: Foreground _color
nl: Tekst_kleur

en: Bac_kground color
nl: Achtergrond_kleur

en: _Image
nl: _Afbeelding

en: _Horizontal rule
nl: _Horizontale streep

en: _Smile!
nl: E_moticons!

en: _Attention!
nl: _Attentie!

en: Log Deletion Failed
nl: Logboek verwijderen mislukt

en: Check permissions and try again.
nl: Controleer permissies en probeer het opnieuw.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
nl: Weet u zeker dat u het logboek van het gesprek in met %s  dat startte op %s permanent wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
nl: Weet u zeker dat u het logboek van het gesprek in %s  dat startte op %s permanent wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
nl: Weet u zeker dat u het systeem-logboek dat startte op %s permanent wilt verwijderen?

en: Delete Log?
nl: Verwijder Logboek?

en: Delete Log...
nl: Verwijderen Logboek...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
nl: <span size='larger' weight='bold'>Gesprek in %s op %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
nl: <span size='larger' weight='bold'>Gesprek met %s op %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
nl: _Bekijk logboekmap

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
nl: %s %s. Probeer '%s -h' voor meer informatie.

en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]...

en: use DIR for config files
nl: gebruik DIR voor config bestanden

en: print debugging messages to stdout
nl: afdrukken van debugberichten naar stdout

en: force online, regardless of network status
nl: Forceer inline, onafhankelijk van de netwerk status

en: display this help and exit
nl: Toon dit helpvenster en sluit af

en: allow multiple instances
nl: Meerdere instanties toestaan

en: don't automatically login
nl: Meldt niet automatisch aan

en: NAME
nl: NAAM

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
nl: inschakelen van gespecificeerde account(s) (optioneel argument NAAM
                          specificeert te gebruiken account(s), gescheiden door commas.
                          Zonder dit wordt alleen het eerste account ingeschakeld).

en: X display to use
nl: te gebruiken X-display

en: display the current version and exit
nl: Geef de huidige versie weer en sluit af

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
nl: %s %s is vastgelopen en heeft geprobeerd een kernelbestand te dumpen.
    dit is een bug in de software en is niet gebeurd door een fout van uzelf.
    
    Als u de crash kunt reproduceren, licht dan de ontwikkleaars in
    door de bug te rapporteren bij:
    %ssimpleticket/
    
    Graag specificeren wat u op dat moment deed
    en een backtrace van het core bestand meezenden. Als u niet weet
    hoe u een backtrace verkrijgt, lees dan de instructies op
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
nl: We sluiten af, omdat een andere libpurple cliënt al actief is.

en: _Hangup
nl: _Ophangen

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
nl: %s wil een audio-/videogesprek starten.

en: %s wishes to start a video session with you.
nl: %s wil een videogesprek starten.

en: Incoming Call
nl: Binnenkomende Gesprek

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
nl[0]: %s heeft %d nieuw bericht.
nl[1]: %s heeft %d nieuwe berichten.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
nl[0]: <b>%d nieuwe e-mail.</b>
nl[1]: <b>%d nieuwe e-mails.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
nl: De webbrowser-opdracht "%s" is ongeldig.

en: Unable to open URL
nl: Kan URL niet openen

en: Error launching "%s": %s
nl: Fout bij starten van "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
nl: Kan handmatige browser niet starten omdat er geen correcte opdracht is ingesteld.

en: No message
nl: Geen bericht

en: Open All Messages
nl: Alle berichten openen

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
nl: <span weight="bold" size="larger">U heeft e-maill!</span>

en: New Pounces
nl: Nieuwe Alarmeringen

en: Dismiss
nl: Afwijzen

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
nl: <span weight="bold" size="larger">U heeft een alarm verzonden!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
nl: De volgende plug-ins zullen uitgeschakeld worden

en: Multiple plugins will be unloaded.
nl: Er zullen meerdere plug-ins uitgeschakeld worden.

en: Unload Plugins
nl: Plug-ins uitschakelen

en: Could not unload plugin
nl: Kan plug-in niet uitschakelen

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
nl: De plug-in kan nu niet uitgeschakeld worden, maar zal de volgende keer worden uitgeschakeld.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
nl: <span foreground="red" weight="bold">Fout: %s
    Controleer de website van de plug-in voor een update.</span>

en: Author
nl: Auteur

en: <b>Written by:</b>
nl: <b>Geschreven door:</b>

en: <b>Web site:</b>
nl: <b>Website:</b>

en: <b>Filename:</b>
nl: <b>Bestandsnaam:</b>

en: Configure Pl_ugin
nl: _Plug-in instellen

en: <b>Plugin Details</b>
nl: <b>Details plug-in</b>

en: Select a file
nl: Kies een bestand

en: Modify Buddy Pounce
nl: Alarm Veranderen

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
nl: Wie Alarmeren

en: _Buddy name:
nl: _Vriendennaam:

en: Si_gns on
nl: Zi_ch Aanmeldt

en: Signs o_ff
nl: Zich Af_meldt

en: Goes a_way
nl: _Weggaat

en: Ret_urns from away
nl: _Terugkeer van weggeweest

en: Becomes _idle
nl: _Inactief wordt

en: Is no longer i_dle
nl: Weer _actief is

en: Starts _typing
nl: Start met _typen

en: P_auses while typing
nl: Pauzeert tijdens typen

en: Stops t_yping
nl: Stopt _met typen

en: Sends a _message
nl: Een bericht ver_stuurt

en: Ope_n an IM window
nl: Be_richtvenster openen

en: _Pop up a notification
nl: _Melding weergeven

en: Send a _message
nl: Een bericht ver_sturen

en: E_xecute a command
nl: Opdracht _uitvoeren

en: P_lay a sound
nl: _Geluid afspelen

en: Brows_e...
nl: Bl_aderen...

en: Br_owse...
nl: Bl_aderen...

en: Pre_view
nl: _Voorbeeld

en: P_ounce only when my status is not Available
nl: _Alleen alarmeren wanneer mijn status 'Niet Beschikbaar' is

en: _Recurring
nl: _Terugkerend

en: Pounce Target
nl: Doel

en: Started typing
nl: Gestart met typen

en: Paused while typing
nl: Pauzeert tijdens het typen

en: Signed on
nl: Aangemeld

en: Returned from being idle
nl: Is weer terug na inactief geweest te zijn

en: Returned from being away
nl: Is weer terug na weg geweest te zijn

en: Stopped typing
nl: Stopte met typen

en: Signed off
nl: Afgemeld

en: Became idle
nl: Werd inactief

en: Went away
nl: Ging weg

en: Sent a message
nl: Verzond een bericht

en: Unknown.... Please report this!
nl: Onbekend... Rapporteer dit alsjeblieft!

en: (Custom)
nl: (Aangepast)

en: Penguin Pimps
nl: Pinguin-pimper

en: The default Pidgin sound theme
nl: Het standaard Pidgin geluidsthema

en: The default Pidgin buddy list theme
nl: Het standaard Pidgin vriendenlijst thema

en: The default Pidgin status icon theme
nl: Het standaard Pidgin status pictogram thema

en: Theme failed to unpack.
nl: Kan thema niet uitpakken.

en: Theme failed to load.
nl: Kan thema niet laden.

en: Theme failed to copy.
nl: Kan thema niet kopiëren.

en: Theme Selections
nl: Thema Selecties

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
nl: Kies een thema die u wilt gebruiken uit de lijst hieronder.
    Nieuwe thema's kunnen worden geïnstalleerd door deze naar de lijst te slepen.

en: Buddy List Theme:
nl: Thema Vriendenlijst:

en: Status Icon Theme:
nl: Statuspictogrammen thema:

en: Sound Theme:
nl: Geluidsthema:

en: Smiley Theme:
nl: Emoticon thema:

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Cl_ose conversations with the Escape key
nl: _Sluit gesprekken af met de Escape toets

note: System Tray
en: System Tray Icon
nl: Systeemvakpictogram

en: _Show system tray icon:
nl: _Systeemvakpictogram weergeven:

en: On unread messages
nl: Bij ongelezen berichten

en: Conversation Window
nl: Gespreksvenster

en: _Hide new IM conversations:
nl: _Nieuwe IM gesprekken verbergen:

en: When away
nl: Bij afwezigheid

en: Minimi_ze new conversation windows
nl: Minimaliseer nieuwe gespreksvensters

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
nl: IM's en chats in venster met _tabs plaatsen

en: Show close b_utton on tabs
nl: _Sluitknoppen weergeven op tabbladen

en: _Placement:
nl: _Plaatsing:

en: Top
nl: Boven

en: Bottom
nl: Onder

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Left Vertical
nl: Links verticaal

en: Right Vertical
nl: rechts verticaal

en: N_ew conversations:
nl: _Nieuwe gesprekken:

en: Show _formatting on incoming messages
nl: _Opmaak weergeven bij ontvangen berichten

en: Close IMs immediately when the tab is closed
nl: IM direct sluiten wanneer de tab gesloten wordt

en: Show _detailed information
nl: Laat ge_detailleerde informatie zien

en: Enable buddy ic_on animation
nl: Inschakelen animatie van pict_ogrammen

en: _Notify buddies that you are typing to them
nl: Laat vrienden weten dat u iets naar ze typt

en: Highlight _misspelled words
nl: Verkeerd gespelde woorden _markeren

en: Use smooth-scrolling
nl: Vloeiend schuiven

en: F_lash window when IMs are received
nl: Venster laten _knipperen wanneer IM's worden ontvangen

en: Minimum input area height in lines:
nl: Minimale invoerhoogte in regels:

en: Font
nl: Lettertype

en: Use font from _theme
nl: Gebruik lettertype van thema

en: Conversation _font:
nl: Gespreks-_lettertype:

en: Default Formatting
nl: Standaardopmaak

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
nl: Dit is hoe uitgaande berichten eruit zien via protocollen die ondersteuning voor berichtopmaak hebben.

en: Cannot start proxy configuration program.
nl: Kan het programma voor proxy-instellingen niet starten.

en: Cannot start browser configuration program.
nl: Kan het programma voor browserinstellingen niet starten.

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Use _automatically detected IP address: %s
nl: Gebruik _automatisch ontdekt IP-adres: %s

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
nl: <span style="italic">Bijvoorbeeld: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
nl: Publiek _IP-adres:

en: Ports
nl: Poorten

en: _Enable automatic router port forwarding
nl: _Automatisch router port forwarding inschakelen

en: _Manually specify range of ports to listen on:
nl: Poortbereik _handmatig aangeven:

en: _End:
nl: _Eind:

en: _UDP Port:
nl: _UDP Poort:

en: Use_rname:
nl: Gebruike_rsnaam:

en: Pass_word:
nl: Wacht_woord:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
nl: Desktop standaard

en: GNOME Default
nl: GNOME standaard

en: Manual
nl: Handmatig

en: Browser Selection
nl: Browser selectie

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
nl: Browser voorkeuren zijn ingesteld in GNOME-instellingen

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
nl: <b>Programma voor browser-instellingen werd niet gevonden.</b>

en: Configure _Browser
nl: _Browser instellen

en: _Open link in:
nl: Link _openen met:

en: Browser default
nl: Standaard browser

en: Existing window
nl: Bestaand venster

en: New tab
nl: Nieuw tabblad

en: _Manual:
    (%s for URL)
nl: _Handmatig:
    (%s voor URL)

en: Proxy Server
nl: Proxy-server

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
nl: Proxy voorkeuren zijn ingesteld in GNOME voorkeuren

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
nl: <b>Proxy-configuratie programma werd niet gevonden.</b>

en: Configure _Proxy
nl: _Proxy-instellingen veranderen

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
nl: Gebruik remote _DNS met SOCKS4 proxies

en: Proxy t_ype:
nl: Proxyt_ype:

en: No proxy
nl: Geen proxy

en: P_ort:
nl: P_oort:

en: User_name:
nl: Gebruikers_naam:

en: Log _format:
nl: Logboekop_maak:

en: Log all _instant messages
nl: Log alle _instant messages

en: Log all c_hats
nl: Log Alle _chats

en: Log all _status changes to system log
nl: Log alle _statusveranderingen in systeemlogboek

en: Sound Selection
nl: Geluid selecteren

en: Quietest
nl: Stilst

en: Quieter
nl: Stiller

en: Quiet
nl: Stil

en: Loud
nl: Hard

en: Louder
nl: Harder

en: Loudest
nl: Hardst

en: _Method:
nl: _Methode:

en: Console beep
nl: Terminal-pieptoon

en: No sounds
nl: Geen geluid

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
nl: Geluids_opdracht:
    (%s voor bestandsnaam)

en: M_ute sounds
nl: Geluiden _dempen

en: Sounds when conversation has _focus
nl: Geluiden wanneer het gesprekvenster de _focus heeft

en: _Enable sounds:
nl: G_eluiden inschakelen:

en: Play
nl: Afspelen

en: _Browse...
nl: Bl_aderen...

en: _Reset
nl: _Herstellen

en: _Report idle time:
nl: Bijhouden van inactiviteitsduur:

en: Based on keyboard or mouse use
nl: Gebaseerd op gebruik van toetsenbord of muis

en: _Minutes before becoming idle:
nl: _Minuten alvorens inactief te worden:

en: Change to this status when _idle:
nl: _Wanneer ik inactief ben zetten op status

en: _Auto-reply:
nl: _Automatisch antwoord:

en: When both away and idle
nl: Bij afwezigheid en inactiviteit

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
nl: Status bij Opstarten

en: Use status from last _exit at startup
nl: _Laatst Status herstellen bij opstarten

en: Status to a_pply at startup:
nl: Te gebruiken _status bij opstarten:

en: Status / Idle
nl: Status / inactief

en: Themes
nl: Thema's

en: Allow all users to contact me
nl: Alle gebruikers mogen contact met mij maken

en: Allow only the users on my buddy list
nl: Alleen gebruikers uit mijn Vriendenlijst mogen contact met mij maken

en: Allow only the users below
nl: Alleen onderstaande gebruikers mogen contact met mij maken

en: Block all users
nl: Alle gebruikers blokkeren

en: Block only the users below
nl: Alleen onderstaande gebruikers blokkeren

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
nl: Veranderingen aan privacy-instellingen worden direct doorgevoerd.

en: Set privacy for:
nl: Privacy instellen voor:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
nl: Alles _verwijderen

en: Permit User
nl: Gebruiker toestaan

en: Type a user you permit to contact you.
nl: Geef een gebruiker die contact met u mag msken.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
nl: Geef de naam van de gebruiker die contact met u mag maken.

en: _Permit
nl: _Toestaan

en: Allow %s to contact you?
nl: %s toestaan contact met u te maken?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
nl: Weet u zeker dat u %s toestemming wilt geven contact met u te maken?

en: Block User
nl: Gebruiker blokkeren

en: Type a user to block.
nl: Geef een gebruiker die geblokkeerd moet worden.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
nl: Geef de naam van de gebruiker die u wilt blokkeren.

en: Block %s?
nl: %s blokkeren?

en: Are you sure you want to block %s?
nl: Weet u zeker dat u %s wilt blokkeren?

en: Apply
nl: Toepassen

en: That file already exists
nl: Dat bestand bestaat al.

en: Would you like to overwrite it?
nl: Wilt u het overschrijven?

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Choose New Name
nl: Kies een nieuwe naam

en: Select Folder...
nl: Map selecteren...

note: list button
en: _Get List
nl: _Lijst ophalen

note: add button
en: _Add Chat
nl: _Chat toevoegen

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
nl: Weet u zeker dat u de geselecteerde opgeslagen statussen wilt veranderen?

note: Use button
en: _Use
nl: _Gebruiken

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
nl: Titel al in gebruik. U dient een unieke titel te kiezen.

en: Different
nl: Anders

en: _Title:
nl: _Titel:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
nl: Een _andere status gebruiken voor sommige accounts

note: Save & Use button
en: Sa_ve & Use
nl: Op_slaan & gebruiken

en: Status for %s
nl: Status van %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
nl: Een eigen emoticon voor de '%s' bestaat al. Gebruik een andere snelkoppeling.

en: Custom Smiley
nl: Eigen Emoticon

en: Duplicate Shortcut
nl: Dubbele snelkoppeling

en: Edit Smiley
nl: Emoticon bewerken

en: Add Smiley
nl: Emoticon toevoegen

en: _Image:
nl: _Afbeelding:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
nl: _Tekst snelkoppeling

en: Smiley
nl: Emoticon

en: Shortcut Text
nl: Tekst snelkoppeling

en: Custom Smiley Manager
nl: Eigen emoticons beheren

en: Select Buddy Icon
nl: Vriendenpictogram selecteren

en: Click to change your buddyicon for this account.
nl: Klik om het Vriendpictogram voor dit account te veranderen.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
nl: Klik om het Vriendpictogram voor alle accounts te veranderen.

en: Waiting for network connection
nl: Wachten op netwerk-verbinding

en: New status...
nl: Nieuwe status...

en: Saved statuses...
nl: Opgeslagen statussen...

en: Status Selector
nl: Statusselector

en: Google Talk
nl: Google talk

en: The following error has occurred loading %s: %s
nl: De volgende fout is opgetreden bij laden van %s: %s

en: Failed to load image
nl: Kan afbeelding niet laden

en: Cannot send folder %s.
nl: Kan map %s niet verzenden.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
nl: %s kan geen hele map ineens sturen. U zult de bestanden per stuk moeten selecteren.

en: You have dragged an image
nl: U heeft een afbeelding hierheen gesleept

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
nl: U kunt deze afbeelding overzenden, in dit gesprek invoegen, of als pictogram gebruiken voor deze gebruiker.

en: Set as buddy icon
nl: Instellen als pictogram bij vriend

en: Send image file
nl: Afbeelding sturen

en: Insert in message
nl: Invoegen in bericht

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
nl: Wilt u het instellen als het pictogram van deze gebruiker?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
nl: U kunt deze afbeelding verzenden via bestandsoverdracht, of als pictogram gebruiken voor deze gebruiker.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
nl: U kunt deze afbeelding in dit gesprek invoegen, of als pictogram gebruiken voor deze gebruiker.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
nl: Kan starter niet sturen

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
nl: U heeft een starter hierheen gesleept. Waarschijnlijk wilt u het waar deze starter naar verwijst sturen in plaats van de starter zelf.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
nl: <b>Bestand:</b> %s
    <b>Grootte:</b> %s
    <b>Afbeeldingsgrootte:</b> %dx%d

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
nl: Het bestand '%s' is te groot voor %s. Probeer een kleinere afbeelding

en: Icon Error
nl: Pictogramfout

en: Could not set icon
nl: Kan plaatje niet instellen

en: _Open Link
nl: Koppeling _openen

en: _Copy Link Location
nl: Link locatie  _kopiëren

en: _Copy Email Address
nl: E-mailadres _kopiëren

en: _Open File
nl: Bestand _openen

en: Open _Containing Directory
nl: Ma_p openen

en: Save File
nl: Bestand opslaan

en: _Play Sound
nl: Geluid afs_pelen

en: _Save File
nl: Bestand op_slaan

en: Do you really want to clear?
nl: Wilt u het werkelijk wissen?

en: Select color
nl: Selecteer kleur

en: Close _tabs
nl: tabs sluiten

en: _Get Info
nl: _Informatie

en: _Invite
nl: _Uitnodigen

en: _Modify...
nl: Be_werken...

en: _Add...
nl: Toe_voegen...

en: _Open Mail
nl: E-mail _openen

en: _Edit
nl: _Bewerken

en: Pidgin Tooltip
nl: Pidgin-tooltip

en: Pidgin smileys
nl: Pidgin emoticons

en: Selecting this disables graphical emoticons.
nl: Als u dit selecteert, schakel u graphische emoticons uit.

en: none
nl: geen

en: Small
nl: Klein

en: Smaller versions of the default smileys
nl: Kleinere versies van de standaard emoticons

en: Response Probability:
nl: Reactiewaarschijnlijkheid:

en: Statistics Configuration
nl: Instellingen voor statistieken

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
nl: Maximale reactietijd:

en: minutes
nl: minuten

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
nl: Maximaal verschil in laatst aanwezig:

note: threshold spinner
en: Threshold:
nl: Drempel:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
nl: Contact-beschikbaarheids-voorspelling

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
nl: Contact beschikbaarheidvoorspelling plug-in

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
nl: Geeft statistische informatie over de beschikbaarheid van uw vriend

en: Buddy is idle
nl: Vriend is inactief

en: Buddy is away
nl: Vriend is weg

en: Buddy is "extended" away
nl: Vriend is lang weg

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
nl: Vriend is mobiel

en: Buddy is offline
nl: Vriend is offline

en: Point values to use when...
nl: Te gebruiken puntentelling bij...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
nl: Het Vriend met de <i>hoogste score</i> is het Vriend met de hoogste prioriteit in de contactgroep.

en: Use last buddy when scores are equal
nl: Laatst gebruikte Vriend gebruiken als scores gelijk zijn

en: Point values to use for account...
nl: Puntentelling voor account...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
nl: Contactprioriteit

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
nl: Geeft de mogelijkheid om waardes toe te kennen aan de status van het Vriend.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
nl: Geeft de mogelijkheid om de waardes te veranderen van de diverse Vriendenstatussen bij berekening van de prioriteit.

en: Conversation Colors
nl: Gesprekskleuren

en: Customize colors in the conversation window
nl: Verander kleuren in het gespreksvenster

en: Error Messages
nl: Foutmeldingen

en: Highlighted Messages
nl: Gemarkeerde Berichten

en: System Messages
nl: Systeemberichten

en: Sent Messages
nl: Verzonden berichten

en: Received Messages
nl: Ontvangen berichten

en: Select Color for %s
nl: Kies kleur voor %s

en: Ignore incoming format
nl: Opmaak Inkomendeberichten negeren

en: Apply in Chats
nl: Toepassen in Chat-berichten

en: Apply in IMs
nl: Toepassen in Instant Messages

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
nl: Servernaam verzocht

en: Enter an XMPP Server
nl: Geef een XMPP Server

en: Select an XMPP server to query
nl: Selecteer een XMPP server om te doorzoeken

en: Find Services
nl: Diensten zoeken

en: Add to Buddy List
nl: Aan Vriendenlijst toevoegen

en: Directory
nl: Map

en: PubSub Collection
nl: PubSub Collectie

en: 
    <b>Description:</b>
nl: 
    <b>Beschrijving:</b>

en: _Browse
nl: _Bladeren

en: Server does not exist
nl: Server bestaat niet

en: Server does not support service discovery
nl: Server ondersteunt geen service discovery

en: Allows browsing and registering services.
nl: Toestaan van browse en registatie services.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
nl: Deze plug-in is nuttig voor het registreren met verouderde transportmethodes of andere XMPP services.

en: By conversation count
nl: Op hoeveelheid gesprekken

en: Conversation Placement
nl: Plaatsing van gesprekken

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
nl: Opmerking: The voorkeur voor "Nieuwe gesprekken" moet veranderd worden naar "Op hoeveelheid gesprekken".

en: Number of conversations per window
nl: Aantal gesprekken per venster

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
nl: Vensters scheiden voor IM's en Chats bij plaatsen op nummer

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
nl: ExtPlaatsing

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
nl: Extra opties voor plaatsen van gespreksvensters.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
nl: Het aantal gesprekken per venster beperken, al of niet met splitsing van chats en IM's.

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
nl: Instellingen voor muisgebaren

en: Middle mouse button
nl: Middelste muisknop

en: Right mouse button
nl: Rechter muisknop

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
nl: _Visuele gebarenweergave

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
nl: Muisgebaren

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
nl: Ondersteuning voor muisgebaren

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
nl: Geeft ondersteuning voor muisgebaren in gespreksvensters. Sleep met de middelste muisknop ingedruk om bepaalde acties uit te voeren:
    • Sleep naar beneden en dan naar rechts om een gesprek te sluiten.
    • Sleep naar boven en dan naar links om naar het vorige gesprek te gaan.
    • Sleep naar boven en dan naar rechts om naar het volgende gesprek te gaan.

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
nl: Kies een persoon uit het hieronder weergegeven adresboek, of voeg een nieuw persoon toe.

en: Group:
nl: Groep:

note: "New Person" button
en: New Person
nl: Nieuw persoon

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
nl: Vriend selecteren

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
nl: Kies een persoon uit uw adresboek om dit Vriend aan toe te voegen, of maak een nieuw persoon aan.

note: Add the expander
en: User _details
nl: Gebruiker_details

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
nl: Vriend _associëren

en: Unable to send email
nl: Kan geen e-mail verzenden

en: The evolution executable was not found in the PATH.
nl: Kan het uitvoerbaar bestand van Evolution niet vinden in het PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
nl: Er is geen e-mailadres gevonden van dit Vriend

en: Add to Address Book
nl: Toevoegen aan adresboek

en: Send Email
nl: E-mail sturen

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
nl: Evolution integratieopties

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
nl: Selecteer de accounts waar Vrienden automatisch aan toegevoegd moeten worden.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
nl: Integratie met Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
nl: Verzorgt de integratie met Evolution.

en: Please enter the person's information below.
nl: Vul hieronder de persoonsgegevens in.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
nl: Vul hieronder de gebruikersnaam en accounttype van uw contact in.

en: Account type:
nl: Accounttype:

note: Optional Information section
en: Optional information:
nl: Optionele informatie:

en: First name:
nl: Voornaam:

en: Last name:
nl: Achternaam:

en: Email:
nl: E-mail:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
nl: GTK signalentest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
nl: Test om te zien of alle UI-signalen correct werken.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
nl: 
    <b>Vriend opmerking:</b> %s

en: History
nl: Geschiedenis

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
nl: Minimaliseren bij afwezigheid

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
nl: Minimaliseert het gespreksvenster en de Vriendenlijst bij afwezigheid.

en: Mail Checker
nl: E-mailcontrole

en: Checks for new local mail.
nl: Controleert op lokale e-mail.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
nl: Voegt een klein vak toe aan de Vriendenlijst die aangeeft of u nieuwe e-mail heeft.

en: Markerline
nl: Markeerlijn

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
nl: Een lijn aanmaken om nieuwe berichten in een gesprek aan te geven.

en: Jump to markerline
nl: Ga naar markeerlijn

en: Draw Markerline in
nl: Teken Markeerlijn in:

en: _IM windows
nl: _IM-Berichtvensters

en: C_hat windows
nl: C_hat-berichtvensters

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
nl: Er wordt gevraagd om een Muzieksessie. Klik op het MM-pictogram om te accepteren.

en: Music messaging session confirmed.
nl: Muzieksessie geaccepteerd.

en: Music Messaging
nl: Berichten met muziek

en: There was a conflict in running the command:
nl: Er ging iets mis bij het uitvoeren van:

en: Error Running Editor
nl: Fout bij starten van editor

en: The following error has occurred:
nl: De volgende fout is opgetreden:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
nl: Instellingen voor berichten met muziek

en: Score Editor Path
nl: Pad naar muziekeditor

en: _Apply
nl: Toe_passen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
nl: Muziek Messaging plug-in voor gezamenlijk componeren.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
nl: De Muziek Messaging plug-in geeft enkele gebruikers de mogelijkheid gezamenlijk aan een muziekstuk te werken in real-time.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
nl: Melding geven voor

en: 	_Only when someone says your username
nl: 	 _Alleen wanneer iemand uw gebruikersnaam vermeldt

en: _Focused windows
nl: Vensters met de _focus

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
nl: Meldingmethode

en: Prepend _string into window title:
nl: _Tekst om voor venstertitel te plakken:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
nl: Aantal _nieuwe berichten weergeven in venstertitel

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
nl: Invoegen van aantal van nieuwe berichten in _X eigenschap

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
nl: "_URGENT" (hoge prioriteit) doorgeven aan het vensterbeheer

en: _Flash window
nl: Venster laten knipperen

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
nl: Gespreksvenster _op voorgrond brengen

note: Present conversation method button
en: _Present conversation window
nl: Gespreksventer _aanwezig

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
nl: Meldingverwijdering

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
nl: Verwijderen wanneer het gespreksvenster de _focus krijgt

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
nl: Verwijderen wanneer het gespreksvenster een _muisklik ontvangt

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
nl: Verwijderen wanneer er ge_typt wordt in het gespreksvenster.

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
nl: Verwijderen wanneer een bericht _verzonden wordt

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
nl: Verwijderen bij _tabbladwisseling

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
nl: Bericht-attendering

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
nl: Geeft u een aantal manieren om u te attenderen op nieuwe berichten.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
nl: Pidgin demonstratieplug-in

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
nl: Een voorbeeldplug-in wat dingen doet - Zie de beschrijving.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
nl: Dit is een erg gave plug-in die een hoop dingen doet:
    - Het vertelt u wie het programma geschreven heeft bij aanmelden
    - Het keert alle binnenkomende tekst om
    - Het stuurt direct een bericht naar mensen wanneer ze online komen

en: Hyperlink Color
nl: Kleur van hyperlink

en: Visited Hyperlink Color
nl: Kleur van reeds bezochte hyperlink

en: Highlighted Message Name Color
nl: Kleur gemarkeerde berichtennaam

en: Typing Notification Color
nl: Kleur typmeldingen

en: GtkTreeView Horizontal Separation
nl: GtkTreeView horizontale scheiding

en: Conversation Entry
nl: Tekstinvoer gesprek

en: Conversation History
nl: Gespreksgeschiedenis

en: Request Dialog
nl: Vraag

en: Notify Dialog
nl: Melding

en: Select Color
nl: Kleur selecteren

en: Select Interface Font
nl: Kies lettertype

en: Select Font for %s
nl: Kies lettertype voor %s

en: GTK+ Interface Font
nl: GTK+ lettertype

en: GTK+ Text Shortcut Theme
nl: GTK+ snelkoppelingtekst-thema

en: Disable Typing Notification Text
nl: Schakel typmelding uit

en: GTK+ Theme Control Settings
nl: Instellingen GTK+ themabeheer

en: Colors
nl: Kleuren

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Gtkrc File Tools
nl: Gtkrc bestandsbesturing

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
nl: Instellingen opslaan in %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
nl: gtkrc-bestanden opnieuw inlezen

en: Pidgin GTK+ Theme Control
nl: Pidgin GTK+ themabeheer

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
nl: Geeft toegang tot veelgebruikte gtkrc-instellingen

en: Raw
nl: Direct

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
nl: Geeft u de mogelijkheid om tekst direct door te sturen via tekst-gebaseerde protocollen.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
nl: Geeft u de mogelijkheid om tekst direct door te sturen via tekst-gebaseerde protocollen (XMPP, MSN, IRC, TOC). Druk op 'Enter' om te sturen en houd het debugvenster in de gaten.

en: You can upgrade to %s %s today.
nl: Nieuwe versie %s %s nu beschikbaar.

en: New Version Available
nl: Nieuwe versie beschikbaar

en: Download Now
nl: Download nu

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
nl: Melding bij nieuwe versie van Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
nl: Controleert regelmatig of er een nieuwe versie beschikbaar is.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
nl: Controleert regelmatig of er een nieuwe versie beschikbaar is en presenteert de veranderingen aan de gebruiker.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
nl: Verzendknop

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
nl: Gespreksvenster verzendknop

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
nl: Voegt een verzendknop toe bij de invoerruimte van het gespreksvenster. Dit is bedoeld wanneer er geen fysiek keyboard aanwezig is.

en: Duplicate Correction
nl: Duplikaat correctie

en: The specified word already exists in the correction list.
nl: Het aangegeven woord bestaat reeds in de correctielijst.

en: Text Replacements
nl: Actieve tekstvervangingen

en: You type
nl: U typt

en: You send
nl: U zendt

en: Whole words only
nl: Alleen hele woorden

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Add a new text replacement
nl: Nieuwe tekstvervanging toevoegen

en: You _type:
nl: U _typt:

en: You _send:
nl: U _zendt:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
nl: _Hoofdlettergevoelig (uitzetten voor automatisch afhandelen)

en: Only replace _whole words
nl: Alleen _hele woorden vervangen

en: General Text Replacement Options
nl: Instellingen voor algemene tekstvervanging

en: Enable replacement of last word on send
nl: Laatste woord vervangen bij versturen

en: Text replacement
nl: Tekstvervanging

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
nl: Vervangt tekst in uitgaande berichten volgens uw eigen regels.

en: Just logged in
nl: Net Aangemeld

en: Just logged out
nl: Net Afgemeld

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
nl: Pictogram voor contactpersoon/
    Pictograam voor onbekend persoon

en: Icon for Chat
nl: Pictogram voor Chat

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Founder
nl: Oprichter

en: Authorization dialog
nl: Autorisatiedialoog

en: Error dialog
nl: Foutendialoogvenster

en: Information dialog
nl: Informatiedialoogvenster

en: Mail dialog
nl: Maildialoogvenster

en: Question dialog
nl: Dialoogvenster voor vragen

en: Warning dialog
nl: Waarschuwingsdialoogvenster

en: What kind of dialog is this?
nl: Wat voor soort dialoogvenster is dit?

en: Status Icons
nl: Status-pictogrammen

en: Chatroom Emblems
nl: Chatruimte Emblemen

en: Dialog Icons
nl: Pictogrammen voor dialoogvensters

en: Pidgin Icon Theme Editor
nl: Pidgin pictogram thema Bewerker

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
nl: Thema bewerken Vriendenlijst Pidgin

en: Edit Buddylist Theme
nl: Thema Vriendenlijst bewerken

en: Edit Icon Theme
nl: Pictogram-thema bewerken

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
nl: Pidgin themabewerker

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
nl: Pidgin themabewerker

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
nl: Lichtkrant

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
nl: Een horizontale schuivende versie van de Vriendenlijst.

en: Display Timestamps Every
nl: Tijdstempels altijd weergeven

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
nl: Tijdstempel

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
nl: iChat tijdstempel weergeven

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
nl: Voegt op iChat-achtige manier iedere N minuten de tijd toe.

en: Timestamp Format Options
nl: Instellingen tijdsweergave

en: _Force timestamp format:
nl: _Forceer tijdstempel formaat:

en: Use system default
nl: Gebruik systeem standaard

en: 12 hour time format
nl: 12-uurs tijdformaat

en: 24 hour time format
nl: 24-uur tijdsformaat

en: Show dates in...
nl: Datums weergeven in...

en: Co_nversations:
nl: _Gesprekken:

en: For delayed messages
nl: Voor vertraagde berichten

en: For delayed messages and in chats
nl: Voor vertraagde berichten en in chatsessies

en: _Message Logs:
nl: _Berichten Logs:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
nl: Berichtentijdstempel Formaat

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
nl: Aanpassen formaat van berichtentijdstempels.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
nl: Deze plug-in staat de gebruiker toe het formaat van logboek- en gesprekstijdstempels aan te passen.

en: _Plugin
nl: _Plug-in

en: _Device
nl: _Apparaat

en: P_lugin
nl: P_lug-in

en: D_evice
nl: A_pparaat

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
nl: Voice/Video Instellingen

en: Voice and Video Settings
nl: Voice en Video Instellingen

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
nl: Configureer uw microfoon en webcam.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
nl: Configureer de microfoon en webcam instellingen voor  voice/video gesprekken.

en: Opacity:
nl: Ondoorschijnendheid:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
nl: IM-gespreksvensters

en: _IM window transparency
nl: _IM-berichtvenster transparantie

en: _Show slider bar in IM window
nl: _Schuifbalk weergeven in IM-venster

en: Remove IM window transparency on focus
nl: IM-venstertransparantie uitschakelen bij focus

en: Always on top
nl: Altijd bovenop

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
nl: Vriendenlijstvenster

en: _Buddy List window transparency
nl: _Vriendenlijst transparantie

en: Remove Buddy List window transparency on focus
nl: transparantie Vriendenlijst uitschakelen bij focus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
nl: Transparantie

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
nl: Variabele Transparantie voor Vriendenlijst en gesprekken.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
nl: Deze plug-in zorgt voor variabele transparantie in gespreksvensters en de Vriendenlijst.
    
    * Opmerking: Deze plug-in vereist Windows 2000 of nieuwer.

note: Autostart
en: Startup
nl: Opstarten

en: _Start %s on Windows startup
nl: %s _starten bij het opstarten van Windows

en: Allow multiple instances
nl: Meerdere instanties toestaan

en: _Dockable Buddy List
nl: _Dokbare vriendenlijst

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
nl: Vriendenlijst bovenop _houden:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
nl: Alleen wanneer gedokt

en: Windows Pidgin Options
nl: Windows Pidgin Opties

en: Options specific to Pidgin for Windows.
nl: Specifieke Opties van Pidgin voor Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
nl: Geeft de mogelijkheid voor specifieke Pidgin voor Windows opties, zoals dokken van vriendenlijst.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
nl: <font color='#777777'>Afgemeld.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
nl: XMPP-Console

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
nl: <font color='#777777'>Niet verbonden met XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
nl: Verstuur en ontvang ruwe XMPP stanza's.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
nl: Deze plug-in is handig voor het fouten oplossen van XMPP servers of cliënten.

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
nl: $(^Naam) is uitgegeven onder de GNU Generale Publieke Licentie (GPL). De licentie wordt hier slechts gegeven voor informatieve doeleinden. $_CLICK

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
nl: Een multi-platform gebruikersinterface, gebruikt door Pidgin

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
nl: Pidgin wordt op dit moment uitgevoerd. Sluit Pidgin af en start de installatie opnieuw.

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
nl: Pidgin hoofdbestanden en dll's

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
nl: Maak een Start Menu item voor Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
nl: Maak een snelkoppeling naar Pidgin op het bureaublad

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
nl: Debug Symbolen (voor herhaalde crashes)

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
nl: Bureaublad

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
nl: Fout bij ophalen van GTK+ Runtime ($R2).$\rDit is vereist voor het functioneren van Pidgin. Indien een herhaalde poging mislukt kunt u de 'Offline Installer' van http://pidgin.im/download/windows/  gebruiken.

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
nl: Fout bij installeren van debug symbolen ($R2).$\rIndien een herhaalde poging mislukt, kunt u de  'Offline Installer' van http://pidgin.im/download/windows/  gebruiken.

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
nl: Fout bij het installeren van de spellingscontrole ($R3).$\rIndien een herhaalde poging mislukt, vindt u instructie voor handmatige installatie op: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
nl: GTK+ runtime (vereist indien niet aanwezig)

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
nl: Localisaties

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
nl: Volgende >

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
nl: Pidgin Instant Messaging Cliënt (vereist)

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which doesn't appear to be already present).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
nl: Pidgin vereist een compatibele versie van GTK+ Runtime (die niet aanwezig lijkt te zijn).$\rWeet u zeker dat u de installatie van GTK+ Runtime wilt overslaan?

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
nl: Snelkoppelingen

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
nl: Snelkoppelingen voor Pidgin

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
nl: Spellingscontrole

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
nl: Ondersteuning voor spellingscontrole. (Internetverbinding nodig voor installatie)

en: The installer is already running.
nl: Er is al een installatie actief.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
nl: Het verwijderingsprogramma voor Pidgin kon geen registervermeldingen voor Pidgin vinden.$\rWaarschijnlijk heeft een andere gebruiker het programma geïnstalleerd.

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
nl: Kan de huidige geïnstalleerde versie van Pidgin niet de-installeren. De nieuwe versie zal geïnstalleerd worden zonder de huidige versie te verwijderen.

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
nl: Neem een kijkje op de Pidgin webpagina

en: You do not have permission to uninstall this application.
nl: U mag dit programma niet verwijderen.
