gaim - en to el translation catalogue (1972 entries)

en: Error Message Suppression
el: Συγκάλυψη μηνυμάτων σφαλμάτων

en: Hide Disconnect Errors
el: Απόκρυψη μηνυμάτων αποσύνδεσης

en: Hide Login Errors
el: Απόκρυψη σφαλμάτων σύνδεσης

en: Hide Reconnecting Dialog
el: Απόκρυψη διαλόγου επανασύνδεσης

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Auto-Reconnect
el: Αυτόματη επανασύνδεση

en: Buddy is offline:
el: Ο φίλος είναι αποσυνδεδεμένος:

en: Buddy is away:
el: Ο φίλος είναι απών:

en: Buddy is idle:
el: Ο φίλος είναι ανενεργός:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
el: Προτεραιότητα επαφής

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
el: Επιτρέπει την αλλαγή των σημειακών τιμών των καταστάσεων ανενεργός/απών/χωρίς σύνδεση για τους φίλους κατά τον υπολογισμό της προτεραιότητας επαφής.

en: Gaim - Away
el: Gaim - Απών

en: Show Buddy List
el: Εμφάνιση Λίστας Φίλων

en: New Message...
el: Νέο μήνυμα...

en: Join A Chat...
el: Συμμετοχή σε συζήτηση...

en: Mute Sounds
el: Αποσιώπηση ήχων

en: File Transfers
el: Μεταφορές αρχείων

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: TODO: need a submenu to change status, this needs to "link" * to the status in the buddy list gtkstatusbox
en: Quit
el: Τερματισμός

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: System Tray Icon
el: Εικονίδιο εργαλειοθήκης συστήματος

note: *  description
en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
el: Εμφανίζει ένα εικονίδιο εργαλειοθήκης συστήματος ( για παράδειγμα στο GNOME, KDE ή στα Windows) ώστε να φαίνεται η τρέχουσα κατάσταση του Gaim, να επιτρέπεται γρήγορη μετάβαση σε καθημερινές λειτουργίες και να εναλλάσσει την εμφάνιση της λίστας φίλων ή του παραθύρου σύνδεσης. Επίσης επιτρέπει την τοποθέτηση των μηνυμάτων σε αναμονή μέχρι να επιλεγεί το εικονίδιο, παρόμοια με το ICQ.

en: Number of conversations per window
el: Αριθμός συζητήσεων ανά παράθυρο

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
el: Περιορισμός του αριθμού των συζητήσεων ανά παράθυρο με κατ'επιλογή διαχωρισμό των άμεσων μηνυμάτων και των συζητήσεων

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim File Control
el: Έλεγχος αρχείων Gaim

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Gaim Demonstration Plugin
el: Πρόσθετο επίδειξης Gaim

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
el: Ένα πρόσθετο για παράδειγμα που κάνει διάφορα - βλέπε περιγραφή.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
el: Ένα ωραίο πρόσθετο που κάνει διάφορα:
    - Σας λέει ποιος έγραψε το πρόγραμμα όταν συνδέεστε
    - Αντιστρέφει το εισερχόμενο κείμενο
    - Στέλνει ένα μήνυμα στα άτομα της λίστας σας μόλις συνδεθούν

en: Cursor Color
el: Χρώμα δείκτη ποντικιού

en: Secondary Cursor Color
el: Δευτερεύον χρώμα δείκτη ποντικιού

en: Hyperlink Color
el: Χρώμα υπερσυνδέσμου

en: Conversation Entry
el: Καταχώρηση συζήτησης

en: Conversation History
el: Ιστορικό συζήτησης

en: Log Viewer
el: Περιηγητής καταγραφών

en: Request Dialog
el: Διάλογος αιτήματος

en: Notify Dialog
el: Διάλογος ειδοποίησης

en: Select Color for %s
el: Επιλογή χρώματος %s

en: Select Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Select Font for %s
el: Επιλογή γραμματοσειράς %s

en: GTK+ Interface Font
el: Γραμματοσειρά Διεπαφής GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
el: Θέμα κειμένου συντόμευσης GTK+

en: Gaim GTK+ Theme Control
el: Έλεγχος Θεμάτων Gaim GTK+

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
el: Παρέχει πρόσβαση σε συχνά χρησιμοποιούμενες ρυθμίσεις gtkrc.

en: Middle mouse button
el: Μεσαίο πλήκτρο ποντικιού

en: Right mouse button
el: Δεξί πλήκτρο ποντικιού

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
el: Παρέχει υποστήριξη για τα νεύματα του ποντικιού

en: Name
el: Όνομα

en: Instant Messaging
el: Άμεσα μηνύματα

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
el: Επιλέξτε ένα άτομο από το βιβλίο διευθύνσεων παρακάτω, ή προσθέστε ένα νέο άτομο.

note: "Search"
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Group:
el: Ομάδα:

note: "New Person" button
en: New Person
el: Νέο άτομο

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
el: Επιλογή φίλου

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
el: Επιλέξτε ένα άτομο από το βιβλίο διευθύνσεών σας για να προσθέστε αυτό το φίλοο ή δημιουργήστε ένα νέο φίλο.

note: Add the expander
en: User _details
el: Λεπτομέρειες _χρήστη

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
el: _Συσχέτιση φίλου

en: Buddies
el: Φίλοι

en: Unable to send e-mail
el: Αδυναμία αποστολής e-mail

en: The evolution executable was not found in the PATH.
el: Το εκτελέσιμο evolution δε βρέθηκε στη ΔΙΑΔΡΟΜΗ.

en: The specified buddy was not found in the Evolution Contacts.
el: Ο φίλος που ορίστηκε δε βρέθηκε στις Επαφές του Evolution.

en: Add to Address Book
el: Προσθήκη στο βιβλίο διευθύνσεων

en: Send E-Mail
el: Αποστολή E-Mail

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
el: Επιλέξτε όλους τους λογαριασμούς στους οποίους πρέπει να προστεθούν αυτόματα οι φίλοι.

en: Account
el: Λογαριασμός

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
el: Παρέχει ενσωμάτωση στο Evolution.

en: Please enter the person's information below.
el: Παρακαλώ εισάγετε παρακάτω τις πληροφορίες του ατόμου.

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα και το είδος του λογαριασμού για αυτό το φίλο.

en: Account type:
el: Τύπος λογαριασμού:

en: Screenname:
el: Όνομα λογαριασμού:

note: Optional Information section
en: Optional information:
el: Προαιρετικές πληροφορίες:

note: Label
en: Buddy Icon
el: Εικονίδιο φίλου

en: First name:
el: Όνομα:

en: Last name:
el: Επώνυμο:

en: E-mail:
el: Ηλ. διεύθυνση:

en: History Plugin Requires Logging
el: Το πρόσθετο ιστορικού απαιτεί την ενεργοποίηση καταγραφής

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
el: Η καταγραφή μπορεί να ενεργοποιηθεί από το Εργαλεία -> Προτιμήσεις -> Καταγραφή.
    
    Η ενεργοποίηση των καταγραφών για τα άμεσα μηνύματα και/ή τις συζητήσεις θα ενεργοποιήσει το ιστορικό για τους ίδιους τύπους συζητήσεων.

en: History
el: Ιστορικό

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
el: Εμφανίζει τις πρόσφατα καταγεγραμένες συζητήσεις μέσα στις καινούριες συζητήσεις.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
    
    The history plugin requires logging be enabled. Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging. Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
el: Μόλιες ανοικτεί μία συζήτηση αυτό το πρόσθετο θα εισάγει την τελευταία συζήτηση μέσα στην τρέχουσα.
    
    Το πρόσθετο ιστορικού απαιτεί την ενεργοποίηση της καταγραφής. Η καταγραφή μπορεί να ενεργοποιηθεί από το Εργαλεία -> Προτιμήσεις -> Καταγραφή. Η ενεργοποίηση τις καταγραφής για τα άμεσα μηνύματα και/ή τις συζητήσεις θα ενεργοποιήσει το ιστορικό για τους ίδιους τύπου συζητήσεων.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
el: Εικονιδιοποίηση κατά την απουσία

en: Minutes
el: Λεπτά

en: _Set
el: _Ορισμός

en: _Cancel
el: _Άκυρο

en: Unset Account Idle Time
el: Απενεργοποίηση εμφάνισης χρόνου ανενεργού

en: Unset Idle Time For All Idled Accounts
el: Απενεργοποίηση εμφάνισης χρόνου ανενεργού για όλους τους ανενεργούς λογαριασμούς

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
el: Δοκιμή πελάτη IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
el: Δοκιμή υποστήριξης IPC, ως πελάτης.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
el: Δοκιμή του προσθέτου υποστήριξης IPC support, ως πελάτης. Εντοπίζει το πρόσθετο διακομιστή και καλεί τις καταχωρημένες εντολές.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
el: Δοκιμή διακομιστή IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
el: Πρόσθετο δοκιμής υποστήριξης IPC , ως διακομιστής.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
el: Πρόσθετο δοκιμής υποστήριξης IPC , ως διακομιστής. Αυτό καταχωρεί τις εντολές IPC.

en: Mail Checker
el: Ελεγκτής αλληλογραφίας

en: Checks for new local mail.
el: Ελέγχει για νέα τοπική αλληλογραφία.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
el: Προσθέτει ένα κουτάκι στη λίστα φίλων το οποίο δείχνει εάν έχετε νέα αλληλογραφία.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
el: Ειδοποίηση για

en: _IM windows
el: _Παράθυρα άμεσων μηνυμάτων

en: C_hat windows
el: Παράθυρα συζητήσεων

en: _Focused windows
el: Εστιασμένα παράθυρα

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
el: Μέθοδοι ειδοποίησης

en: Prepend _string into window title:
el: Προσθήκη ετικετών στον τίτλο παραθύρου:

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
el: Α_νύψωση παραθύρου συζήτησης

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
el: Αφαίρεση ειδοποίησης

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
el: Αφαίρεση όταν το παράθυρο συζήτησης γίνεται _ενεργό

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
el: Αφαίρεση όταν στο παράθυρο συζήτησης γίνει κλικ

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
el: Αφαίρεση όταν πληκτρολογείτε στο παράθυρο συζήτησης

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
el: Αφαίρεση όταν σταλεί ένα μήνυμα

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
el: Αφαίρεση κατά τη μετάβαση στην καρτέλα συζήτησης

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
el: Ειδοποίηση Μηνύματος

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
el: Παρέχει μία ποικιλία τρόπων ειδοποίησης για τα μη αναγνωσμένα μηνύματα.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
el: Φορτωτής πρόσθετων Perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
el: Παρέχει υποστήριξη για φόρτωμα προσθέτων perl.

en: Raw
el: Ακατέργαστο

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
el: Σας επιτρέπει να στέλνετε ακατέργαστη είσοδο σε πρωτόκολλα βασισμένα σε κείμενο.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
el: Σας επιτρέπει να στέλνετε ακατέργαστη είσοδο σε πρωτόκολλα βασισμένα σε κείμενο. (Jabber, MSN, IRC, TOC). Πατήστε 'Enter' στο παράθυρο εισόδου για να στείλετε.  Ελέγξτε το παράθυρο αποσφαλμάτωσης.

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
el: Χρησιμοποιείτε το Gaim στην έκδοση %s.  Η τρέχουσα έκδοση είναι %s.<hr>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
el: Μπορείτε να προμηθευτείτε την έκδοση %s από το:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.

en: New Version Available
el: Νέα έκδοση διαθέσιμη

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
el: Ειδοποίηση έκδοσης

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
el: Ελέγχει περιστασιακά για νέες εκδόσεις.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
el: Δοκιμή σημάτων

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
el: Απλό πρόσθετο

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
el: Δοκιμάζει αν τα περισσότερα πράγματα δουλεύουν σωστά.

en: Duplicate Correction
el: Διόρθωση επανάληψης

en: The specified word already exists in the correction list.
el: Η λέξη που δόθηκε υπάρχει ήδη στη λίστα διορθώσεων.

en: Text Replacements
el: Αντικαταστάσεις κειμένου

en: You type
el: Πληκτρολογείτε

en: You send
el: Στέλνετε

en: Whole words only
el: Μόνο ολόκληρες λέξεις

en: Add a new text replacement
el: Προσθήκη νέας αντικατάστασης κειμένου

en: You _type:
el: Πληκτρολογείτε:

en: You _send:
el: Στέλνετε:

en: Only replace _whole words
el: Αντικατάσταση μόνο ο_λόκληρων λέξεων

en: Text replacement
el: Αντικατάσταση κειμένου

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
el: Αντικαθιστά το κείμενο στα εξερχόμενα μηνύματα σύμφωνα με ορισμένους από τον χρήστη κανόνες.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
el: Παρέχει υποστήριξη SSL μέσω των GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
el: Παρέχει υποστήριξη SSL μέσω του Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
el: Παρέχει ένα περιτύλιγμα γύρω από τις βιβλιοθήκες υποστήριξης SSL.

en: %s has gone away.
el: Ο %s απουσιάζει.

en: %s is no longer away.
el: Ο %s δεν απουσιάζει άλλο.

en: %s has become idle.
el: Ο %s είναι ανενεργός.

en: %s is no longer idle.
el: Ο %s δεν είναι ανενεργός άλλο.

en: Notify When
el: Ειδοποίηση όταν

en: Buddy Goes _Away
el: Ο φίλος απουσιάζει

en: Buddy Goes _Idle
el: Ο φίλος γίνεται ανενεργός

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
el: Ειδοποίηση κατάστασης φίλου

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
el: Σας ειδοποιεί σε ένα παράθυρο συζήτησης όταν ο φίλος γίνεται ή επιστρέφει από απών ή ανενεργός.

en: Tcl Plugin Loader
el: Φορτωτής προσθέτων Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
el: Παρέχει υποστήριξη για το φόρτωμα προσθέτων Tcl

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
el: Μία οριζόντια έκδοση της λίστας φίλων.

en: iChat Timestamp
el: Χρονόσημο iChat

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: minutes.
el: λεπτά.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
el: Χρονόσημο

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Adds iChat-style timestamps to conversations every N minutes.
el: Προσθέτει στις συζητήσεις χρονόσημα στο στυλ του iChat κάθε N λεπτά.

en: Opacity:
el: Αδιαφάνεια:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
el: Παράθυρα άμεσων μηνυμάτων

en: _IM window transparency
el: _Διαφάνεια παραθύρων άμεσων μηνυμάτων

en: _Show slider bar in IM window
el: _Αργή μπάρα κύλισης στο παράθυρο άμεσου μηνύματος

en: Remove IM window transparency on focus
el: Αφαίρεση διαφάνειας παραθύρων άμεσων μηνυμάτων κατά την εστίαση

en: Always on top
el: Πάντα στην κορυφή

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
el: Παράθυρο λίστας φίλων

en: _Buddy List window transparency
el: _Διαφάνεια παραθύρου λίστας φίλων

en: Remove Buddy List window transparency on focus
el: Αφαίρεση διαφάνειας παραθύρου λίστας φίλων κατά την εστίαση

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
el: Διαφάνεια

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
el: Μεταβαλλόμενη διαφάνεια για τη λίστα φίλων και τις συζητήσεις.

en: GTK+ Runtime Version
el: Έκδοση GTK+

note: Autostart
en: Startup
el: Εκκίνηση

en: _Start Gaim on Windows startup
el: _Εκτέλεση του Gaim κατά την εκκίνηση των Windows

note: Buddy List
en: Buddy List
el: Λίστα φίλων

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
el: _Διατήρηση παραθύρου λίστας φίλων στην κορυφή:

en: Never
el: Ποτέ

en: Always
el: Πάντα

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
el: Μόνο όταν είναι προσαρτημένο

note: Conversations
en: Conversations
el: Συζητήσεις

en: WinGaim Options
el: Επιλογές WinGaim

en: Options specific to Windows Gaim.
el: Επιλογές ειδικά για το Gaim για Windows.

en: accounts
el: λογαριασμοί

en: Password is required to sign on.
el: Απαιτείται κωδικός για τη σύνδεση.

en: Enter password for %s (%s)
el: Εισάγετε τον κωδικό για τον %s (%s)

en: Enter Password
el: Εισαγωγή κωδικού

en: Save password
el: Αποθήκευση κωδικού

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Missing protocol plugin for %s
el: Λείπει το  πρόσθετο πρωτοκόλλου για το %s

en: Connection Error
el: Σφάλμα σύνδεσης

en: New passwords do not match.
el: Οι νέοι κωδικοί δεν ταιριάζουν.

en: Fill out all fields completely.
el: Συμπληρώστε όλα τα πεδία.

en: Original password
el: Παλιός κωδικός

en: New password
el: Νέος κωδικός

en: New password (again)
el: Νέος κωδικός (ξανα)

en: Change password for %s
el: Αλλαγή κωδικού για τον %s

en: Please enter your current password and your new password.
el: Παρακαλώ εισάγετε τον παλιό και τον καινούριο κωδικό σας.

en: Change user information for %s
el: Αλλαγή πληροφοριών χρήστη για τον %s

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: buddy list
el: λίστα φίλων

en: Chats
el: Συζητήσεις

en: %d buddy from group %s was not removed because its account was not logged in.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because their accounts were not logged in.  These buddies and the group were not removed.
el[0]: %d φίλος της ομάδας %s δεν αφαιρέθηκε επειδή ο λογαριασμός του δε συνδέθηκε.   Αυτός ο φίλος και η ομάδα δεν αφαιρέθηκαν.
el[1]: %d φίλος της ομάδας %s δεν αφαιρέθηκε επειδή ο λογαριασμός του δε συνδέθηκε.   Αυτός ο φίλος και η ομάδα δεν αφαιρέθηκαν.

en: Group not removed
el: Δεν αφαιρέθηκε η ομάδα

en: Registration Error
el: Σφάλμα καταχώρησης

en: Unable to send message: The message is too large.
el: Αδύνατο να σταλεί το μήνυμα. Το μήνυμα είναι πολύ μεγάλο.

en: Unable to send message to %s.
el: Αδύνατο να σταλεί στο μήνυμα στον %s.

en: The message is too large.
el: Το μήνυμα είναι πολύ μεγάλο.

en: Unable to send message.
el: Αδύνατο να σταλεί το μήνυμα.

en: %s entered the room.
el: Ο %s μπήκε στο δωμάτιο.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
el: Ο %s [<I>%s</I>] μπήκε στο δωμάτιο.

en: You are now known as %s
el: Τώρα είστε γνωστοί ως %s

en: %s is now known as %s
el: %s τώρα είναι γνωστός ως %s

en: %s left the room (%s).
el: %s έφυγε από το δωμάτιο (%s).

en: %s left the room.
el: %s έφυγε από το δωμάτιο.

en: (+%d more)
el: (+%d περισσότερο)

en:  left the room (%s).
el:  έφυγε από το δωμάτιο (%s).

en: Error reading %s: 
    %s.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή του %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
el: Σφάλμα κατά την προσπέλαση του %s: 
    %s.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
el: Δεν είναι δυνατό να σταλεί αρχείο μεγέθους 0 bytes.

en: Cannot send a directory.
el: Αδύνατο να σταλεί κατάλογος.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
el: Το %s δεν είναι ένα συνηθισμένο αρχείο. Πεισματικά αρνούμαι να γράψω πάνω σε αυτό.

en: %s wants to send you %s (%s)
el: Ο %s θέλει να σας στείλει το %s (%s)

en: %s wants to send you a file
el: Ο %s θέλει να σας στείλει ένα αρχείο

en: Accept file transfer request from %s?
el: Αποδοχή αιτήματος μεταφοράς αρχείου από τον %s;

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
el: Ένα αρχείο είναι διαθέσιμο για κατέβασμα από:
    Απομακρυσμένος υπολογιστής: %s
    Απομακρυσμένη θύρα: %d

en: %s is offering to send file %s
el: Ο %s προσφέρεται να στείλει το αρχείο %s

en: %s is not a valid filename.
el: Το %s δεν είναι έγκυρο όνομα αρχείου.

en: Offering to send %s to %s
el: Προσφορά αποστολής του %s στον %s

en: Starting transfer of %s from %s
el: Εκκίνηση μεταφοράς του %s από %s

en: Transfer of file %s complete
el: Η μεταφορά του αρχείου %s ολοκληρώθηκε

en: File transfer complete
el: Μεταφορά αρχείου ολοκληρώθηκε

en: You canceled the transfer of %s
el: Ακυρώσατε τη μεταφορά του %s

en: File transfer cancelled
el: Μεταφορά αρχείου ακυρώθηκε

en: %s canceled the transfer of %s
el: Ο %s ακύρωσε τη μεταφορά του αρχείου %s

en: %s canceled the file transfer
el: Ο %s ακύρωσε τη μεταφορά του αρχείου

en: File transfer to %s failed.
el: Η μεταφορά αρχείου στον %s απέτυχε.

en: File transfer from %s failed.
el: Η μεταφορά αρχείου από τον %s απέτυχε.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
el: <b>Αρχείο:</b> %s
    <b>Μέγεθος αρχείου:</b> %s
    <b>Μέγεθος εικόνας:</b> %dx%d

note: Build the login options frame.
en: Login Options
el: Επιλογές εισόδου

en: Protocol:
el: Πρωτόκολλο:

en: Screen Name:
el: Όνομα λογαριασμού:

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Alias:
el: Γνωστός ως:

en: Remember password
el: Απομνημόνευση κωδικού

note: Build the user options frame.
en: User Options
el: Επιλογές χρήστη

en: New mail notifications
el: Ειδοποιήσεις νέας αλληλογραφίας

en: Buddy icon:
el: Εικονίδιο φίλου:

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
el: Επιλογές %s

note: No Proxy
en: No Proxy
el: Χωρίς διαμεσολαβητή

note: Use Environmental Settings
en: Use Environmental Settings
el: Χρήση ρυθμίσεων περιβάλλοντος

en: you can see the butterflies mating
el: Μπορείς να δεις πεταλούδες να ζευγαρώνουν

en: If you look real closely
el: Αν κοιτάξεις από πολύ κοντά

en: Proxy Options
el: Επιλογές διαμεσολαβητή

en: Proxy _type:
el: _Τύπος διαμεσολαβητή:

en: _Host:
el: _Κεντρικός Υπολογιστής:

en: _Port:
el: _Θύρα:

en: _Username:
el: _Όνομα χρήστη:

en: Pa_ssword:
el: _Κωδικός:

en: Add Account
el: Προσθήκη λογαριασμού

en: Modify Account
el: Μετατροπή λογαριασμού

note: Register button
en: Register
el: Καταχώρηση

en: Are you sure you want to delete %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το %s;

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Screen Name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Enabled
el: Ενεργοποιήθηκε

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
el: %s%s%s%s έκανε τον %s φίλο του%s%s%s

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
el: 
    
    Θέλετε να τον προσθέσετε στη λίστα φίλων σας;

en: Add buddy to your list?
el: Προσθήκη φίλου στη λίστα σας;

en: Add
el: Προσθήκη

en: Join a Chat
el: Συμμετοχή σε συζήτηση

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
el: Παρακαλώ εισάγετε τις κατάλληλες πληροφορίες σχετικά με τη συζήτηση που θέλετε να συμμετάσχετε.

en: _Account:
el: _Λογαριασμός:

en: Get _Info
el: Λήψη _πληροφοριών

en: I_M
el: Άμεσο _Μήνυμα

en: _Send File
el: _Αποστολή αρχείου

en: Add Buddy _Pounce
el: Προσθήκη _εφόρμησης φίλου

en: View _Log
el: Εμφάνιση _καταγραφής

en: _Alias Buddy...
el: Φίλος γνωστός ως...

en: _Remove Buddy
el: _Αφαίρεση φίλου

en: Alias Contact...
el: Επαφή γνωστή ως...

en: Remove Contact
el: Αφαίρεση επαφής

en: _Alias...
el: _Γνωστός ως...

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Add a _Buddy
el: Προσθήκη φίλου

en: Add a C_hat
el: Προσθήκη _συζήτησης

en: _Delete Group
el: _Διαγραφή ομάδας

en: _Rename
el: _Μετονομασία

note: join button
en: _Join
el: _Συμμετοχή

en: Auto-Join
el: Αυτόματη Συμμετοχή

en: _Collapse
el: _Σύμπτηξη

en: _Expand
el: _Ανάπτυξη

en: /Tools/Mute Sounds
el: /Εργαλεία/Αποσιώπηση ήχων

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
el: Προς το παρόν δεν είστε συνδεδεμένοι με ένα λογαριασμό που να μπορείτε να προσθέσετε αυτόν το φίλο.

note: Buddies menu
en: /_Buddies
el: /_Φίλοι

en: /Buddies/New Instant _Message...
el: /Φίλοι/Νέο άμεσο μήνυμα...

en: /Buddies/Join a _Chat...
el: /Φίλοι/Συμμετοχή σε _συζήτηση...

en: /Buddies/Get User _Info...
el: /Φίλοι/Λήψη _πληροφοριών χρήστη...

en: /Buddies/View User _Log...
el: /Φίλοι/Εμφάνιση _καταγραφής χρήστη...

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
el: /Φίλοι/Εμφάνιση _αποσυνδεδεμένων φίλων

en: /Buddies/Show _Empty Groups
el: /Φίλοι/Εμφάνιση _κενών ομάδων

en: /Buddies/_Add Buddy...
el: /Φίλοι/_Προσθήκη φίλου...

en: /Buddies/Add C_hat...
el: /Φίλοι/Προσθήκη _συζήτησης...

en: /Buddies/Add _Group...
el: /Φίλοι/Προσθήκη _ομάδας...

en: /Buddies/_Quit
el: /Φίλοι/_Τερματισμός

note: Tools
en: /_Tools
el: /_Εργαλεία

en: /Tools/Account Ac_tions
el: /Εργαλεία/Ενέργειες _λογαριασμού

en: /Tools/A_ccounts
el: /Εργαλεία/_Λογαριασμοί

en: /Tools/Pr_eferences
el: /Εργαλεία/_Προτιμήσεις

en: /Tools/P_lugins
el: /Εργαλεία/_Πρόσθετα

en: /Tools/Pr_ivacy
el: /Εργαλεία/Προσωπικό _απόρρητο

en: /Tools/_File Transfers
el: /Εργαλεία/Μεταφορές _αρχείων

en: /Tools/R_oom List
el: /Εργαλεία/Λίστα _δωματίων

en: /Tools/Mute _Sounds
el: /Εργαλεία/Α_ποσιώπηση ήχων

en: /Tools/View System _Log
el: /Εργαλεία/Εμφάνιση _καταγραφής συστήματος

note: Help
en: /_Help
el: /_Βοήθεια

en: /Help/Online _Help
el: /Βοήθεια/_Βοήθεια μέσω διαδικτύου

en: /Help/_Debug Window
el: /Βοήθεια/Παράθυρο _αποσφαλμάτωσης

en: /Help/_About
el: /Βοήθεια/_Σχετικά

en: 
    <b>Account:</b> %s
el: 
    <b>Λογαριασμός:</b> %s

en: 
    <b>Contact Alias:</b> %s
el: 
    <b>Επαφή γνωστή ως:</b> %s

en: 
    <b>Alias:</b> %s
el: 
    <b>Γνωστός ως:</b> %s

en: 
    <b>Nickname:</b> %s
el: 
    <b>Ψευδώνυμο:</b> %s

en: 
    <b>Logged In:</b> %s
el: 
    <b>Συνδεδεμένος:</b> %s

en: 
    <b>Idle:</b> %s
el: 
    <b>Ανενεργός:</b> %s

en: 
    <b>Last Seen:</b> %s ago
el: 
    <b>Τελευταία θέαση:</b> πριν %s

en: 
    <b>Status:</b> Offline
el: 
    <b>Κατάσταση:</b> Χωρίς σύνδεση

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
el: 
    <b>Περιγραφή:</b> Ανατριχιαστικός

en: Idle (%dh %02dm)
el: Ανενεργός (%dh %02dm)

en: Idle (%dm)
el: Ανενεργός (%dm)

en: Idle
el: Ανενεργός

en: Offline
el: Χωρίς σύνδεση

en: /Buddies/New Instant Message...
el: /Φίλοι/Νέο άμεσο μήνυμα...

en: /Buddies/Join a Chat...
el: /Φίλοι/Συμμετοχή σε συζήτηση...

en: /Buddies/Get User Info...
el: /Φίλοι/Λήψη πληροφοριών χρήστη...

en: /Buddies/Add Buddy...
el: /Φίλοι/Προσθήκη φίλου...

en: /Buddies/Add Chat...
el: /Φίλοι/Προσθήκη συζήτησης...

en: /Buddies/Add Group...
el: /Φίλοι/Προσθήκη ομάδας...

en: /Tools/Room List
el: /Εργαλεία/Λίστα δωματίων

en: /Tools/Privacy
el: /Εργαλεία/Προσωπικό απόρρητο

en: By status
el: Ανά κατάσταση

en: By log size
el: Ανά μέγεθος καταγραφής

en: /Tools/Account Actions
el: /Εργαλεία/Ενέργειες λογαριασμού

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show Offline Buddies
el: /Φίλοι/Εμφάνιση αποσυνδεδεμένων φίλων

en: /Buddies/Show Empty Groups
el: /Φίλοι/Εμφάνιση κενών ομάδων

en: Add Buddy
el: Προσθήκη φίλου

en: Please enter the screen name of the person you would like to add to your buddy list. You may optionally enter an alias, or nickname,  for the buddy. The alias will be displayed in place of the screen name whenever possible.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα λογαριασμού του ατόμου που θέλετε να προσθέσετε στη λίστα φίλων σας. Μπορείτε προαιρετικά να εισάγετε πως θα είναι γνωστός ή ένα ψευδώνυμο. Το πως θα είναι γνωστός θα εμφανίζεται στη θέση του ονόματος λογαριασμού όποτε αυτό είναι δυνατό.

note: Set up stuff for the account box
en: Account:
el: Λογαριασμός:

en: This protocol does not support chat rooms.
el: Αυτό το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζει δωμάτια συζητήσεων.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
el: Προς το παρόν δεν είστε συνδεδεμένοι με κάποιο πρωτόκολλο που να έχει την δυνατότητα συζήτησης.

en: Add Chat
el: Προσθήκη συζήτησης

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
el: Παρακαλώ εισάγετε τις κατάλληλες πληροφορίες και το πως θα είναι γνωστή η συζήτηση την οποία θέλετε να προσθέσετε στη λίστα φίλων.

en: Add Group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Please enter the name of the group to be added.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα της ομάδας που θα προστεθεί.

en: No actions available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες

en: /Tools
el: /Εργαλεία

en: %s disconnected
el: Ο %s αποσυνδέθηκε.

en: %s was disconnected due to an error. %s The account has been disabled. Correct the error and reenable the account to connect.
el: Ο %s αποσυνδέθηκε λόγω σφάλματος. %s Ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε. Διορθώστε το σφάλμα και επανενεργοποιείστε το λογαριασμό για να συνδεθείτε.

en: me is using Gaim v%s.
el: me χρησιμοποιεί το Gaim v%s.

en: Supported debug options are:  version
el: Οι υποστηριζόμενες επιλογές αποσφαλμάτωσης είναι:  έκδοση

en: No such command.
el: Δεν υπάρχει τέτοια εντολή.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
el: Σφάλμα σύνταξης:  Πληκτρολογήσατε λάθος αριθμό ορισμάτων για αυτή την εντολή.

en: Your command failed for an unknown reason.
el: Η εντολή απέτυχε για άγνωστο λόγο.

en: That command doesn't work on this protocol.
el: Αυτή η εντολή δε λειτουργεί σε αυτό το πρωτόκολλο.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
el: Αυτός ο φίλος δεν είναι στο ίδιο πρωτόκολλο με αυτή τη συζήτηση.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
el: Προς το παρόν δεν είστε συνδεδεμένοι με ένα λογαριασμό που να μπορείτε να προσκαλέσετε αυτόν το φίλο.

en: Invite Buddy Into Chat Room
el: Πρόσκληση φίλου στο δωμάτιο συζήτησης

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του χρήστη που επιθυμείτε να προσκαλέσετε, μαζί με ένα προαιρετικό μήνυμα πρόσκλησης.

en: _Buddy:
el: _Φίλος:

en: _Message:
el: _Μήνυμα:

en: Unable to open file.
el: Αδύνατο να ανοιχθεί το αρχείο.

en: <h1>Conversation with %s</h1>
el: <h1>Συζήτηση με τον %s</h1>

en: Save Conversation
el: Αποθήκευση συζήτησης

en: Find
el: Εύρεση

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: IM
el: Μήνυμα

en: Send File
el: Αποστολή αρχείου

en: Un-Ignore
el: Όχι πια παράβλεψη

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Get Away Message
el: Λήψη μηνύματος απουσίας

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Unable to save icon file to disk.
el: Αδύνατο να αποθηκευτεί το αρχείο εικονιδίου στο δίσκο.

en: Save Icon
el: Αποθήκευση εικονιδίου

en: Animate
el: Κίνηση

en: Hide Icon
el: Απόκρυψη εικονιδίου

en: Save Icon As...
el: Αποθήκευση εικονιδίου ως...

note: Conversation menu
en: /_Conversation
el: /_Συζήτηση

en: /Conversation/New Instant _Message...
el: /Συζήτηση/Νέο άμεσο _μήνυμα...

en: /Conversation/_Find...
el: /Συζήτηση/_Εύρεση...

en: /Conversation/View _Log
el: /Συζήτηση/Εμφάνιση _καταγραφής

en: /Conversation/_Save As...
el: /Συζήτηση/_Αποθήκευση ως...

en: /Conversation/Clear
el: /Συζήτηση/Καθαρισμός

en: /Conversation/Se_nd File...
el: /Συζήτηση/_Αποστολή αρχείου...

en: /Conversation/_Get Info
el: /Συζήτηση/_Λήψη πληροφοριών

en: /Conversation/In_vite...
el: /Συζήτηση/_Πρόσκληση...

en: /Conversation/Al_ias...
el: /Συζήτηση/_Γνωστός ως...

en: /Conversation/_Block...
el: /Συζήτηση/_Φραγή...

en: /Conversation/_Add...
el: /Συζήτηση/_Προσθήκη...

en: /Conversation/_Remove...
el: /Συζήτηση/_Αφαίρεση...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
el: /Συζήτηση/Εισαγωγή _συνδέσμου...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
el: /Συζήτηση/Εισαγωγή _εικόνας...

en: /Conversation/_Close
el: /Συζήτηση/_Κλείσιμο

note: Options
en: /_Options
el: /_Επιλογές

en: /Options/Enable _Logging
el: /Επιλογές/Ενεργοποίηση _καταγραφής

en: /Options/Enable _Sounds
el: /Επιλογές/Ενεργοποίηση _ήχων

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
el: /Επιλογές/Εμφάνιση _γραμμών εργαλείων μορφοποίησης

en: /Options/Show Ti_mestamps
el: /Επιλογές/Εμφάνιση _χρονοσήμων

en: /Options/Show Buddy _Icon
el: /Επιλογές/Εμφάνιση _εικονιδίων φίλων

en: /Conversation/View Log
el: /Συζήτηση/Εμφάνιση καταγραφής

en: /Conversation/Send File...
el: /Συζήτηση/Αποστολή αρχείου...

en: /Conversation/Get Info
el: /Συζήτηση/Λήψη πληροφοριών

en: /Conversation/Invite...
el: /Συζήτηση/Πρόσκληση...

en: /Conversation/Alias...
el: /Συζήτηση/Γνωστός ως...

en: /Conversation/Block...
el: /Συζήτηση/Φραγή...

en: /Conversation/Add...
el: /Συζήτηση/Προσθήκη...

en: /Conversation/Remove...
el: /Συζήτηση/Αφαίρεση...

en: /Conversation/Insert Link...
el: /Συζήτηση/Εισαγωγή συνδέσμου...

en: /Conversation/Insert Image...
el: /Συζήτηση/Εισαγωγή εικόνας...

en: /Options/Enable Logging
el: /Επιλογές/Ενεργοποίηση καταγραφής

en: /Options/Enable Sounds
el: /Επιλογές/Ενεργοποίηση ήχων

en: /Options/Show Formatting Toolbars
el: /Επιλογές/Εμφάνιση γραμμών εργαλείων μορφοποίησης

en: /Options/Show Timestamps
el: /Επιλογές/Εμφάνιση χρονοσήμων

en: /Options/Show Buddy Icon
el: /Επιλογές/Εμφάνιση _εικονιδίων φίλων

en: User is typing...
el: Ο χρήστης πληκτρολογεί...

en: User has typed something and paused
el: Ο χρήστης πληκτρολόγησε κάτι και σταμάτησε για λίγο

note: Build the Send As menu
en: _Send To
el: _Αποστολή σε

en: Topic:
el: Θέμα συζήτησης:

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
el: 0 άτομα στο δωμάτιο

en: IM the user
el: Άμεσο μήνυμα στο χρήστη

en: Ignore the user
el: Παράβλεψη του χρήστη

en: Get the user's information
el: Λήψη πληροφοριών του χρήστη

en: %d person in room | %d people in room
el[0]: %d άτομο στο δωμάτιο
el[1]: %d άτομα στo δωμάτιο

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
el: say &lt;μήνυμα&gt;:  Αποστολή μηνύματος σας σαν να μη χρησιμοποιούσατε καμία εντολή.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
el: me &lt;ενέργεια&gt;:  Αποστολή μιας ενέργειας στο στυλ του IRC σε ένα φίλο ή μια συζήτηση.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
el: debug &lt;επιλογή&gt;:  Αποστολή διαφόρων μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης στην τρέχουσα συζήτηση.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
el: help &lt;εντολή&gt;:  Βοήθεια σε μια συγκεκριμένη εντολή.

en: Confirm close
el: Επιβεβαίωση κλεισίματος

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
el: Έχετε αδιάβαστα μηνύματα. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να κλείσετε το παράθυρο;

en: Close conversation
el: Κλείσιμο συζήτησης

en: Last created window
el: Παράθυρο που δημιουργήθηκε τελευταίο

en: Separate IM and Chat windows
el: Διαχωρισμός παραθύρων άμεσων μηνυμάτων και συζητήσεων

en: New window
el: Νέο παράθυρο

en: By group
el: Ανά ομάδα

en: By account
el: Ανά λογαριασμό

en: Save Debug Log
el: Αποθήκευση καταγραφής αποσφαλμάτωσης

en: Invert
el: Αντιστροφή

en: Debug Window
el: Παράθυρο αποσφαλμάτωσης

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Pause
el: Παύση

en: Timestamps
el: Χρονόσημα

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Right click for more options.
el: Κάντε δεξί κλικ για περισσότερες επιλογές.

en: lead developer
el: κύριος υπεύθυνος ανάπτυξης

en: developer
el: υπεύθυνος ανάπτυξης

en: developer & webmaster
el: υπεύθυνος ανάπτυξης & διαχείρισης ιστοσελίδων

en: win32 port
el: Έκδοση win32

en: support
el: υποστήριξη

en: maintainer
el: συντηρητής

en: libfaim maintainer
el: συντηρητής της libfaim

en: Jabber developer
el: υπεύθυνος ανάπτυξης του Jabber

en: original author
el: αρχικός συγγραφέας

en: hacker and designated driver [lazy bum]
el: χάκερ και αναδεδηγμένος οδηγός [ οκνηρός αλητήριος ]

en: Bulgarian
el: Βουλγάρικα

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Czech
el: Τσέχικα

en: Danish
el: Δανέζικα

en: German
el: Γερμανικά

en: Australian English
el: Αγγλικά Αυστραλίας

en: British English
el: Αγγλικά Βρετανίας

en: Canadian English
el: Αγγλικά Καναδά

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: French
el: Γαλλικά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hindi
el: Ινδικά

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Macedonian
el: Σλαβικά FYROM

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Portuguese-Brazil
el: Πορτογαλικά Βραζιλίας

en: Romanian
el: Ρουμάνικα

en: Russian
el: Ρωσσικά

en: Serbian
el: Σερβικά

en: Slovenian
el: Σλοβένικα

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
el: T.M.Thanh και ομάδα Gnome-Vi

en: Simplified Chinese
el: Απλοποιημένα Κινέζικα

en: Traditional Chinese
el: Παραδοσιακά Κινέζικα

en: Amharic
el: Αμαρικά

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: About Gaim
el: Σχετικά με το Gaim

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using GTK+ and is licensed under the GNU GPL.<BR><BR>
el: Το Gaim είναι ένας ευμετάβλητος πελάτης μηνυμάτων με δυνατότητες χρήσης AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, και Gadu-Gadu, ταυτόχρονα όλα.  Γράφτηκε με τη χρήση GTK+ και η άδειά του είναι GNU-GPL.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
el: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim στο irc.freenode.net<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
el: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim στο irc.freenode.net<BR><BR>

en: Active Developers
el: Εν ενεργεία υπεύθυνοι ανάπτυξης

en: Crazy Patch Writers
el: Τρελοί συγγραφείς μπαλωμάτων

en: Retired Developers
el: υπεύθυνοι ανάπτυξης που έχουν πλέον απομακρυνθεί

en: Current Translators
el: Τωρινοί μεταφραστές

en: Past Translators
el: Παρελθόντες μεταφραστές

en: Debugging Information
el: Πληροφορίες αποσφαλμάτωσης

en: _Name
el: _Όνομα

en: _Account
el: _Λογαριασμός

en: New Instant Message
el: Νέο άμεσο μήνυμα

en: Please enter the screen name or alias of the person you would like to IM.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα λογαριασμού ή πως είναι γνωστό το ατόμο που θα θέλατε να στείλετε άμεσο μήνυμα.

en: Get User Info
el: Πληροφορίες χρήστη

en: Please enter the screen name or alias of the person whose info you would like to view.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα λογαριασμού ή πως είναι γνωστό το ατόμο που θα θέλατε να προβάλλετε.

en: View User Log
el: Εμφάνιση καταγραφής χρήστη

en: Please enter the screen name or alias of the person whose log you would like to view.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα λογαριασμού ή πως είναι γνωστό το ατόμο που θα θέλατε να προβάλλετε την καταγραφή του.

en: Alias Contact
el: Επαφή γνωστή ως

en: Enter an alias for this contact.
el: Εισάγετε πως θα είναι γνωστή αυτή η επαφή.

en: Alias
el: Γνωστός ως

en: Enter an alias for %s.
el: Εισάγετε πως θα είναι γνωστός ο %s.

en: Alias Buddy
el: Φίλος γνωστός ως

en: Alias Chat
el: Συζήτηση γνωστή ως

en: Enter an alias for this chat.
el: Εισάγετε πως θα είναι γνωστή αυτή η συζήτηση.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
el[0]: Πρόκειται να αφαιρέσετε την επαφή που περιέχει τον %s και άλλους %d φίλους από τη λίστα φίλων σας.  Θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Πρόκειται να αφαιρέσετε την επαφή που περιέχει τον %s και άλλους %d φίλους από τη λίστα φίλων σας.  Θέλετε να συνεχίσετε;

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
el: Πρόκειται να αφαιρέσετε την ομάδα %s και όλα της τα μέλη από τη λίστα φίλων σας.  Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Remove Group
el: Αφαίρεση ομάδας

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
el: Πρόκειται να αφαιρέσετε τον %s από τη λίστα φίλων σας.  Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Remove Buddy
el: Αφαίρεση φίλου

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
el: Πρόκειται να αφαιρέσετε τη συζήτηση %s από τη λίστα φίλων σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Remove Chat
el: Αφαίρεση συζήτησης

en: %.2f KB/s
el: %.2f KB/δευτερόλεπτο

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: Waiting for transfer to begin
el: Αναμονή έναρξης μεταφοράς

en: <b>Receiving As:</b>
el: <b>Γίνεται λήψη ως:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
el: <b>Γίνεται λήψη από:</b>

en: <b>Sending To:</b>
el: <b>Γίνεται αποστολή σε:</b>

en: <b>Sending As:</b>
el: <b>Γίνεται αποστολή ως:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί εφαρμογή για το άνοιγμα αυτού του τύπου αρχείου.

en: An error occurred while opening the file.
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά το άνοιγμα του αρχείου.

en: Error launching %s: %s
el: Σφάλμα κατά την εκκίνηση του %s: %s

en: Error running %s
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του %s

en: Process returned error code %d
el: Η διεργασία επέστρεψε τον κώδικα σφάλματος %d

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Size
el: Μέγεθος

en: Remaining
el: Απομένουν

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: Local File:
el: Τοπικό αρχείο:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Time Elapsed:
el: Χρόνος που πέρασε:

en: Time Remaining:
el: Χρόνος που απομένει:

en: _Keep the dialog open
el: _Διατήρηση του διαλόγου ανοικτού

en: C_lear finished transfers
el: _Καθαρισμός ολοκληρωμένων μεταφορών

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
el: _Λεπτομέρειες μεταφοράς αρχείου

note: Pause button
en: _Pause
el: _Παύση

note: Resume button
en: _Resume
el: _Συνέχεια

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Pa_ste As Text
el: _Επικόλληση ως κείμενο

en: Hyperlink color
el: Χρώμα υπερσυνδέσμου

en: Color to draw hyperlinks.
el: Χρώμα για να ζωγραφιστούν οι υπερσύνδεσμοι.

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
el: Χρώμα για να ζωγραφιστούν οι υπερσύνδεσμοι όταν περνάει ο δείκτης από πάνω.

en: _Copy E-Mail Address
el: _Αντιγραφή ηλ. διεύθυνσης

en: _Open Link in Browser
el: _Άνοιγμα στον περιηγητή

en: _Copy Link Location
el: _Αντιγραφή τοποθεσίας συνδέσμου

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
el: <span size='larger' weight='bold'>Μη αναγνωρίσιμος τύπος αρχείου</span>
    
    Γίνεται προεπιλογή σε PNG.

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
el: Μη αναγνωρίσιμος τύπος αρχείου
    
    Γίνεται προεπιλογή σε PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
el: <span size='larger' weight='bold'>Σφάλμα κατά την αποθήκευση της εικόνας</span>
    
    %s

en: Error saving image
    
    %s
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση της εικόνας
    
    %s

en: Save Image
el: Αποθήκευση εικόνας

en: _Save Image...
el: _Αποθήκευση εικόνας...

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Select Text Color
el: Επιλογή χρώματος κειμένου

en: Select Background Color
el: Επιλογή χρώματος παρασκηνίου

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL και τη περιγραφή του συνδέσμου που θέλετε να  εισάγετε.  Η περιγραφή είναι προαιρετική.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL του συνδέσμου που θέλετε να εισάγετε.

en: Insert Link
el: Εισαγωγή συνδέσμου

en: _Insert
el: _Εισαγωγή

en: Failed to store image: %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης της εικόνας: %s

en: Insert Image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: This theme has no available smileys.
el: Αυτό το θέμα δεν έχει διαθέσιμα smileys.

note: show everything
en: Smile!
el: Χαμογέλα!

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογραμμισμένα

en: Larger font size
el: Μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς

en: Smaller font size
el: Μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς

en: Foreground font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς προσκηνίου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Clear formatting
el: Καθαρισμός μορφοποίησης

en: Insert link
el: Εισαγωγή συνδέσμου

en: Insert image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: Insert smiley
el: Εισαγωγή smiley

en: Conversation in %s on %s
el: Συζητήσεις στο %s στις %s

en: Conversation with %s on %s
el: Συζητήσεις με τον %s στις %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
el: Τα γεγονότα συστήματος θα καταγράφονται μόνο αν είναι ενεργοποιημένη η "Καταγραφή όλων των αλλαγών στην καταγραφή συστήματος".

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
el: Τα άμεσα μηνύματα θα καταγράφονται μόνο αν είναι ενεργοποιημένη η "Καταγραφή όλων των άμεσων μηνυμάτων".

en: Chats will only be logged if the "Log all chats preference" is enabled.
el: Οι συζητήσεις θα καταγράφονται μόνο αν είναι ενεργοποιημένη η "καταγραφή όλων των συζητήσεων".

en: No logs were found
el: Δε βρέθηκαν καταγραφές

en: Total log size:
el: Συνολικό μέγεθος καταγραφής:

en: Conversations in %s
el: Συζητήσεις στις %s

en: Conversations with %s
el: Συζητήσεις με τον %s

en: System Log
el: Καταγραφή συστήματος

en: Gaim %s. Try `%s -h' for more information.
el: Gaim %s. Δοκιμάστε `%s -h' για περισσότερες πληροφορίες.

en: Gaim %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  automatically login (optional argument NAME specifies
                          account(s) to use, separated by commas)
      -v, --version       display the current version and exit
el: Gaim %s
    Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]...
    
      -c, --config=DIR    χρήση του DIR για τα αρχεία ρυθμίσεων
      -d, --debug         τύπωμα των μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης στο stdout
      -h, --help          εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος
      -n, --nologin       χωρίς αυτόματη είσοδο
      -l, --login[=ΟΝΟΜΑΣΙΑ] αυτόματη είσοδος (το όρισμα ΟΝΟΜΑ προσδιορίζει
                          τους λογαριασμούς που θα χρησιμοποιηθούν, χωρισμένους με κόμα)
      -v, --version       εμφάνιση τρέχουσας έκδοσης και έξοδος

note: TODO: Should save the previous status as a transient status? Save the newly selected status to prefs.xml and status.xml
en: Default
el: Προεπιλογή

note: Descriptive label
en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
el[0]: O %s έχει %d νέο μήνυμα.
el[1]: O %s έχει %d νέα μηνύματα.

en: <span weight="bold">From:</span> %s
el: <span weight="bold">Από:</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
el: <span weight="bold">Θέμα:</span> %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
el: <span weight="bold" size="larger">Έχετε αλληλογραφία!</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
el: <span weight="bold" size="larger">Έχετε αλληλογραφία!</span>
    
    %s

en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Info for %s
el: Πληροφορίες του %s

en: Buddy Information
el: Πληροφορίες φίλου

en: The browser command <b>%s</b> is invalid.
el: Η εντολή περιηγητή <b>%s</b> είναι λανθασμένη.

en: Unable to open URL
el: Αδύνατο να ανοιχθεί το URL

en: Error launching <b>%s</b>: %s
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του <b>%s</b>: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
el: Έχει επιλεχθεί η 'με το χέρι' εντολή του περιηγητή, αλλά δεν έχει ορισθεί καμία εντολή.

en: Select a file
el: Επιλογή αρχείου

note: "New Buddy Pounce"
en: New Buddy Pounce
el: Νέα εφόρμηση φίλου

en: Edit Buddy Pounce
el: Επεξεργασία εφόρμησης φίλου

note: Create the "Pounce Who" frame.
en: Pounce Who
el: Εφόρμηση του

en: _Buddy name:
el: _Όνομα φίλου:

note: Create the "Pounce When" frame.
en: Pounce When
el: Εφόρμηση πότε;

en: A_way
el: _Απών

en: _Return from away
el: _Επιστροφή από απών

en: _Idle
el: _Ανενεργός

en: Retur_n from idle
el: _Επιστροφή από ανενεργός

en: Buddy starts _typing
el: Ο φίλος ξεκίνησε να _γράφει

en: Buddy stops t_yping
el: Ο φίλος σταμάτησε να _γράφει

note: Create the "Pounce Action" frame.
en: Pounce Action
el: Ενέργεια εφόρμησης

en: Op_en an IM window
el: _Άνοιγμα παραθύρου άμεσου μηνύματος

en: _Popup notification
el: Ανα_δυόμενη ειδοποίηση

en: Send a _message
el: Αποστολή _μηνύματος

en: E_xecute a command
el: _Εκτέλεση εντολής

en: P_lay a sound
el: _Αναπαραγωγή ήχου

en: B_rowse...
el: _Εξερεύνηση...

en: Bro_wse...
el: _Εξερεύνηση...

en: Pre_view
el: _Προεπισκόπηση

en: %s has started typing to you (%s)
el: Ο %s ξεκίνησε να σας πληκτρολογεί (%s)

en: %s has signed on (%s)
el: Ο %s συνδέθηκε (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
el: Ο %s δεν είναι πια ανενεργός (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
el: Ο %s δεν είναι πια απών (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
el: Ο %s σταμάτησε να πληκτρολογεί σε εσάς (%s)

en: %s has signed off (%s)
el: Ο %s αποσυνδέθηκε (%s)

en: %s has become idle (%s)
el: Ο %s έγινε ανενεργός (%s)

en: %s has gone away. (%s)
el: Ο %s απουσιάζει. (%s)

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
el: Επιλέξτε από την παρακάτω λίστα ένα θέμα smileys που θα θέλατε να χρησιμοποιήσετε. Νέα θέματα μπορούν να εγκατασταθούν αν τα σύρετε και τα αφήσετε στη λίστα θεμάτων.

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Show _formatting on incoming messages
el: Εμφάνιση _μορφοποίησης εισερχόμενων μηνυμάτων

en: Show buddy _icons
el: Εμφάνιση _εικονιδίων φίλων

en: Enable buddy ic_on animation
el: Ενεργοποίησς κίνησης _εικονιδίου φίλου

en: _Notify buddies that you are typing to them
el: _Ειδοποίηση των φίλων όταν πληκτρολογείτε σε αυτούς

en: _Highlight misspelled words
el: _Τονισμός λανθασμένων λέξεων

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
el: Έτσι θα φαίνεται το εξερχόμενο μήνυμά σας όταν χρησιμοποιείτε πρωτόκολλα που επιτρέπουν τη μορφοποίηση. :)

note: All the tab options!
en: Tab Options
el: Επιλογές καρτελών

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
el: Εμφάνιση άμεσων μηνυμάτων και συζητήσεων σε παράθυρα με _καρτέλες

en: Show close b_utton on tabs
el: Εμφάνιση _κουμπιού κλεισίματος στις καρτέλες

en: _Placement:
el: _Τοποθέτηση:

en: Top
el: Κορυφή

en: Bottom
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Left Vertical
el: Κάθετα Αριστερά

en: Right Vertical
el: Κάθετα Δεξιά

en: N_ew conversations:
el: _Νέες συζητήσεις:

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: STUN Server:
el: Διακομιστής STUN:

en: _Autodetect IP Address
el: _Αυτόματος εντοπισμός διεύθυνσης IP

en: Public _IP:
el: Δημόσια _IP:

en: Ports
el: Θύρες

en: _Manually specify range of ports to listen on
el: _Ορισμός του έυρους των θυρών ακρόασης με το χέρι

en: _Start Port:
el: _Εκκίνηση από τη θύρα:

en: _End Port:
el: _Τέλος στη θύρα:

en: Proxy Server
el: Διακομιστής διαμεσολαβητή

en: No proxy
el: Χωρίς διαμεσολαβητή

en: _User:
el: _Χρήστης:

en: Manual
el: Με το χέρι

en: Browser Selection
el: Επιλογή περιηγητή

en: _Browser:
el: _Περιηγητής:

en: _Open link in:
el: _Άνοιγμα συνδέσμου σε:

en: Browser default
el: Προεπιλεγμένος περιηγητής

en: Existing window
el: Υπάρχον παράθυρο

en: New tab
el: Νέα καρτέλα

en: _Manual:
    (%s for URL)
el: _Με το χέρι:
    (%s ως URL)

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Log _Format:
el: _Μορφή καταγραφής:

en: Log all c_hats
el: Καταγραφή όλων των _συζητήσεων

en: Log all _status changes to system log
el: Καταγραφή όλων των α_λλαγών κατάστασης στην καταγραφή συστήματος

en: Sound Selection
el: Επιλογή ήχου

en: Sound Method
el: Μέθοδος ήχου

en: _Method:
el: _Μέθοδος:

en: Console beep
el: Μπιπ κονσόλας

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Command
el: Εντολή

en: No sounds
el: Χωρίς ήχους

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
el: _Εντολή ήχου:
    (%s για όνομα αρχείου)

en: Sound Options
el: Επιλογές ήχου

en: Sounds when conversation has _focus
el: Ήχος όταν η συζήτηση είναι _εστιασμένη

en: _Sounds while away
el: _Ήχοι κατά την απουσία

en: Sound Events
el: Ηχητικά Γεγονότα

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Event
el: Γεγονός

en: Test
el: Δοκιμή

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Away
el: Απών

en: _Queue new messages when away
el: _Αναμονή νέων μηνυμάτων κατά την απουσία

en: _Auto-reply:
el: _Αυτόματη απάντηση:

en: When away
el: Κατά την απουσία

en: When both away and idle
el: Απών και ανενεργός

en: _Report idle time
el: Αναφορά _χρόνου που είναι ανενεργός

en: Auto-away
el: Αυτόματη απουσία

en: Smiley Themes
el: Θέματα smileys

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Network
el: Δίκτυο

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Away / Idle
el: Απών / Ανενεργός

en: Allow all users to contact me
el: Επιτρέπεται όλοι οι χρήστες να επικοινωνούν μαζί μου

en: Allow only the users on my buddy list
el: Επιτρέπεται να επικοινωνούν μαζί μου μόνο οι χρήστες που είναι στη λίστα φίλων μου

en: Allow only the users below
el: Επιτρέπονται μόνο οι παρακάτω χρήστες

en: Block all users
el: Φραγή όλων των χρηστών

en: Block only the users below
el: Φραγή μόνο των παρακάτω χρηστών

en: Privacy
el: Προσωπικό απόρρητο

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
el: Οι αλλαγές στις ρυθμίσεις προσωπικού απορρήτου ενεργοποιούνται αμέσως.

note: "Set privacy for:" label
en: Set privacy for:
el: Ρύθμιση προσωπικού απορρήτου για:

en: Permit User
el: Επιτρέπεται ο χρήστης

en: Type a user you permit to contact you.
el: Πληκτρολογείστε ένα χρήστη που επιτρέπετε να επικοινωνεί μαζί σας.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του χρήστη που επιθυμείτε να μπορεί να επικοινωνεί μαζί σας.

en: Permit
el: Επιτρέπεται

en: Allow %s to contact you?
el: Να επιτραπεί στον %s να επικοινωνεί μαζί σας;

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να επιτρέπετε στον %s να επικοινωνεί μαζί σας;

en: Block User
el: Φραγή χρήστη

en: Type a user to block.
el: Πληκτρολογείστε έναν χρήστη προς φραγή.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του χρήστη που επιθυμείτε να φραγεί.

en: Block
el: Φραγή

en: Block %s?
el: Φραγή του %s;

en: Are you sure you want to block %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να φραγεί ο %s;

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Yes and No buttons.
en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Close
el: Κλείσιμο

en: That file already exists
el: Αυτό το αρχείο υπάρχει ήδη

en: Would you like to overwrite it?
el: Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Save File...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Open File...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Room List
el: Λίστα δωματίων

note: list button
en: _Get List
el: _Λήψη λίστας

en: Title
el: Τίτλος

en: Type
el: Τύπος

en: Message
el: Μήνυμα

en: Saved Statuses
el: Αποθηκευμένες καταστάσεις

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
el: Ο τίτλος χρησιμοποιείται ήδη.  Πρέπει να επιλέξετε ένα μοναδικό τίτλο.

en: Custom status
el: Προσαρμοσμένη κατάσταση

en: Status
el: Κατάσταση

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: _Status:
el: _Κατάσταση:

note: Custom status message expander
en: Use a _different status for some accounts
el: Χρήση _διαφορετικών καταστάσεων για μερικούς λογαριασμούς

en: Buddy logs in
el: Ο φίλος συνδέεται

en: Buddy logs out
el: Ο φίλος αποσυνδέεται

en: Message received
el: Μήνυμα ελήφθη

en: Message received begins conversation
el: Ελήφθη μήνυμα που ξεκινάει συζήτηση

en: Message sent
el: Μήνυμα εστάλη

en: Person enters chat
el: Το άτομο εισέρχεται στη συζήτηση

en: Person leaves chat
el: Το άτομο αποχωρεί από τη συζήτηση

en: You talk in chat
el: Μιλάτε σε συζήτηση

en: Others talk in chat
el: Άλλοι μιλούν σε συζήτηση

en: Someone says your name in chat
el: Κάποιος είπε το όνομά σας σε συζήτηση

en: Unable to play sound because the chosen file (%s) does not exist.
el: Αδύνατο να αναπαραχθεί ήχος επειδή το επιλεγμένο αρχείο (%s) δεν υπάρχει.

en: Unable to play sound because the 'Command' sound method has been chosen, but no command has been set.
el: Αδύνατο να αναπαραχθεί ήχος επειδή έχει επιλεχθεί η μέθοδος ήχου 'Εντολή' αλλά δεν έχει οριστεί καμιά εντολή.

en: Unable to play sound because the configured sound command could not be launched: %s
el: Αδύνατη η αναπαραγωγή ήχου επειδή η ρυθμισμένη εντολή ήχου δεν ήταν δυνατό να εκτελεστεί: %s

en: Typing
el: Πληκτρολογεί

note: connect to the server
en: Connecting
el: Γίνεται σύνδεση

note: hacks
en: Available
el: Διαθέσιμος

note: * Without this selecting Invisible as own status doesn't * work. It's not used and not needed to show status of buddies.
en: Invisible
el: Αόρατος

en: Offline
el: Αποσυνδεδεμένος

en: Custom...
el: Προσαρμοσμένο...

en: Saved...
el: Αποθηκεύτηκε...

en: _Alias
el: _Γνωστός ως

en: _Invite
el: _Πρόσκληση

en: _Modify
el: _Τροποποίηση

en: _Open Mail
el: _Άνοιγμα αλληλογραφίας

en: _Warn
el: _Προειδοποίηση

en: The following error has occurred loading %s: %s
el: Το ακόλουθο σφάλμα συνέβη κατά το φόρτωμα του %s: %s

en: Failed to load image
el: Αποτυχία φορτώματος εικόνας

en: Cannot send folder %s.
el: Αδυναμία αποστολής του καταλόγου %s.

en: Gaim cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually
el: Το Gaim δεν μπορεί να στείλει έναν κατάλογο. Πρέπει να στείλετε τα αρχεία που περιέχονται ξεχωριστά

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
el: Μπορείτε να στείλετε αυτή την εικόνα ως μεταφορά αρχείου, ενσωματομένη σε αυτό το μήνυμα, ή να τη χρησιμοποιήσετε ως εικονίδιο για αυτόν το φίλο.

en: Set as buddy icon
el: Ορισμός εικονιδίου φίλου

en: Send image file
el: Αποστολή αρχείου εικόνας

en: Insert in message
el: Εισαγωγή στο μήνυμα

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
el: Θέλετε να το ορίσετε ως εικονίδιο φίλου για αυτόν το χρήστη;

en: You can send this image as a file transfer or embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
el: Μπορείτε να στείλετε αυτή την εικόνα ως μεταφορά αρχείου ή ενσωματομένη σε αυτό το μήνυμα, ή να τη χρησιμοποιήσετε ως εικονίδιο για αυτόν το φίλο.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
el: Μπορείτε να στείλετε αυτή την εικόνα ως μεταφορά αρχείου, ή να τη χρησιμοποιήσετε ως εικονίδιο για αυτόν το φίλο.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
el: <b><font color="red">Ο καταγραφέας δεν έχει λειτουργία ανάγνωσης</font></b>

en: Logging of this conversation failed.
el: Αποτυχία καταγραφής αυτής της συζήτησης.

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
el: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
el: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
el: <font color="red"><b>Αδύνατη η εύρεση της διαδρομής καταγραφής!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
el: <font color="red"><b>Δεν ήταν δυνατό να διαβαστεί το αρχείο: %s</b></font>

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
el: Το απαραίτητο πρόσθετο %s δε βρέθηκε. Παρακαλώ εγκαταστήστε το προθετο και προσπαθείστε ξανά.

en: Gaim was unable to load your plugin.
el: Το Gaim δεν μπορούσε να φορτώσει το πρόσθετο.

en: The required plugin %s was unable to load.
el: Το απαραίτητο προθετο %s δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί.

en: Idle
el: Ανενεργός

note: Creating the options for the protocol
en: Port
el: Θύρα

en: Email
el: Ηλ. διεύθυνση

en: Save Buddylist...
el: Αποθήκευση λίστας φίλων...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
el: Η λίστα φίλων σας είναι κενή, δεν εγγράφηκε τίποτα στο αρχείο.

en: Couldn't open file
el: Αδύνατο άνοιγμα του αρχείου

en: Buddylist saved successfully!
el: Η λίστα φίλων αποθηκεύτηκε επιτυχώς!

en: Could't open file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου

en: Load Buddylist...
el: Φόρτωμα λίστα φίλων...

en: Buddylist loaded successfully!
el: Η λίστα φίλων φορτώθηκε επιτυχώς!

en: Save buddylist...
el: Αποθήκευση λίστας φίλων...

en: Fill in the registration fields.
el: Συμπληρώστε τα πεδία καταχώρησης.

en: Passwords do not match.
el: Οι κωδικοί δεν ταιριάζουν.

en: Unable to register new account. Error occurred.
el: Αδυναμία καταχώρησης νέου λογαριασμού. Συνέβη σφάλμα.

en: New Gadu-Gadu Account Registered
el: Καταχωρήθηκε νέος λογαριασμός Gadu-Gadu

en: Registration completed successfully!
el: Η καταχώρηση ολοκληρώθηκε επιτυχώς!

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: City
el: Πόλη

en: Year of birth
el: Ημερομηνία γέννησης

en: Only online
el: Μόνο κατά τη σύνδεση

en: Find buddies
el: Εύρεση φίλων

en: Please, enter your search criteria below
el: Παρακαλούμε, εισάγετε τα κριτήρια της αναζήτησης

en: Fill in the fields.
el: Συμπληρώστε τα πεδία.

en: Your current password is different from the one that you specified.
el: Ο τρέχων κωδικός σας είναι διαφορετικός από αυτόν που ορίσατε.

en: Unable to change password. Error occured.
el: Αδυναμία αλλαγής κωδικού. Συνέβη σφάλμα.

en: Change password for the Gadu-Gadu account
el: Αλλαγή κωδικού του λογαριασμού Gadu-Gadu

en: Password was changed successfully!
el: Ο κωδικός άλλαξε επιτυχώς!

en: Current password
el: Τρέχων κωδικός

en: Password
el: Κωδικός

en: Password (retype)
el: Κωδικός (ξανά)

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
el: Παρακαλώ εισάγετε τον παλιό και τον καινούριο κωδικό σας για το UIN.

en: Change Gadu-Gadu Password
el: Αλλαγή κωδικού Gadu-Gadu

en: Select a chat for buddy: %s
el: Επιλογή συζήτησης φίλου: %s

en: Add to chat...
el: Προσθήκη στη συζήτηση...

en: Unable to read socket
el: Αδυναμία ανάγνωσης υποδοχέα

en: Gadu-Gadu Public Directory
el: Δημόσιος Κατάλογος Gadu-Gadu

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

note: zephyr has several exposures NONE (where you are hidden, and zephyrs to you are in practice silently dropped -- yes this is wrong) OPSTAFF "hidden" REALM-VISIBLE visible to people in local realm REALM-ANNOUNCED REALM-VISIBLE+ plus your logins/logouts are announced to <login,username,*> NET-VISIBLE R
en: Online
el: Συνδεδεμένος

note: type = gaim_status_type_new_with_attrs(GAIM_STATUS_UNAVAILABLE, "not-available", "Not Available", TRUE, TRUE, FALSE, "message", _("Message"), gaim_value_new(GAIM_TYPE_STRING), NULL); types = g_list_append(types, type);
en: Busy
el: Απασχολημένος

en: Blocked
el: Φραγμένος

en: Add to chat
el: Προσθήκη στη συζήτηση

en: Chat _name:
el: Όνομα _συζήτησης:

en: Connection failed.
el: Αποτυχία σύνδεσης.

en: Chat error
el: Σφάλμα συζήτησης

en: This chat name is already in use
el: Αυτό το όνομα συζήτησης χρησιμοποιείται ήδη

en: e-Mail
el: Ηλ.διεύθυνση

en: Register New Gadu-Gadu Account
el: Καταχώρηση νέου λογαριασμού Gadu-Gadu

en: Please, fill in the following fields
el: Παρακαλούμε, συμπληρώστε τα παρακάτω πεδία

en: Change password
el: Αλλαγή κωδικού

en: Upload buddylist to Server
el: Αποστολή λίστας φίλων στο διακομιστή

en: Download buddylist from Server
el: Λήψη λίστας φίλων από το διακομιστή

en: Delete buddylist from Server
el: Διαγραφή λίστας φίλων από το διακομιστή

en: Save buddylist to file
el: Αποθήκευση λίστας φίλων σε αρχείο

en: Load buddylist from file
el: Εισαγωγή λίστας φίλων από αρχείο

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu User
el: Χρήστης Gadu-Gadu

en: Unknown command: %s
el: Άγνωστη εντολή: %s

en: current topic is: %s
el: το τρέχον θέμα συζήτησης: %s

en: No topic is set
el: Δεν ορίστηκε θέμα συζήτησης

en: File Transfer Failed
el: Αποτυχία μεταφοράς αρχείου

en: Gaim could not open a listening port.
el: Το Gaim δεν μπόρεσε να ανοίξει μία θύρα ακρόασης.

en: Error displaying MOTD
el: Σφάλμα εμφάνισης μηνύματος της ημέρας

en: No MOTD available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο μήνυμα της ημέρας

en: There is no MOTD associated with this connection.
el: Δεν υπάρχει μήνυμα της ημέρας σχετικό με αυτή τη σύνδεση.

en: MOTD for %s
el: Μήνυμα της ημέρας για το %s

en: Server has disconnected
el: Ο διακομιστής αποσυνδέθηκε

en: View MOTD
el: Εμφάνιση μηνύματος της ημέρας

en: _Channel:
el: _Κανάλι:

en: _Password:
el: _Κωδικός:

en: IRC nicks may not contain whitespace
el: Τα ψευδώνυμα IRC δεν πρέπει να περιέχουν κενά

en: SSL support unavailable
el: Υποστήριξη SSL μη διαθέσιμη

en: Couldn't create socket
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία υποδοχέα

en: Couldn't connect to host
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον κεντρικό υπολογιστή

en: Connection Failed
el: Αποτυχία σύνδεσης

en: SSL Handshake Failed
el: Αποτυχία χειραψίας SSL

en: Read error
el: Σφάλμα ανάγνωσης

en: Users
el: Χρήστες

en: Topic
el: Θέμα συζήτησης

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
el: Το λιγότερο χάλια πρόσθετο για το πρωτόκολλο IRC

en: Server
el: Διακομιστής

en: Encodings
el: Κωδικοποιήσεις

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Real name
el: Πραγματικό όνομα

note: option = gaim_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
el: Χρήση SSL

en: You are banned from %s.
el: Σας απαγόρευσαν την είσοδο στο %s.

en: Banned
el: Απαγορευμένη είσοδος

en: Cannot ban %s: banlist is full
el: Αδυναμία απαγόρευσης εισόδου στον %s: η λίστα απαγόρευσης εισόδου γέμισε

en: Nick
el: Ψευδώνυμο

en:  <i>(identified)</i>
el:  <i>(αναγνωρισμένος)</i>

en: Realname
el: Πραγματικό όνομα

en: Currently on
el: Παρών στα

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
el: <b>Ανενεργός για:</b> %s<br>

en: Online since
el: Συνδεδεμένος από

en: <br><b>Defining adjective:</b> Glorious<br>
el: <br><b>Χαρακτηριστικό επίθετο:</b> Χαρούμενος<br>

en: %s has changed the topic to: %s
el: Ο %s άλλαξε το θέμα συζήτησης σε: %s

en: The topic for %s is: %s
el: Το θέμα συζήτησης του %s είναι: %s

en: Unknown message '%s'
el: Άγνωστο μήνυμα '%s'

en: Unknown message
el: Άγνωστο μήνυμα

en: Gaim has sent a message the IRC server did not understand.
el: Το Gaim έστειλε ένα μήνυμα το οποίο ο διακομιστής IRC δεν κατανόησε.

en: Users on %s: %s
el: Χρήστες στο %s: %s

en: Time Response
el: Χρονική ανταπόκριση

en: The IRC server's local time is:
el: Η τοπική ώρα του διακομιστή IRC είναι:

en: No such channel
el: Δεν υπάρχει τέτοιο κανάλι

note: does this happen?
en: no such channel
el: δεν υπάρχει τέτοιο κανάλι

en: User is not logged in
el: Ο χρήστης δεν είναι συνδεδεμένος

en: No such nick or channel
el: Δεν υπάρχει τέτοιο ψευδώνυμο ούτε κανάλι

en: Could not send
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή

en: Joining %s requires an invitation.
el: Η συμμετοχή στο %s απαιτεί πρόσκληση.

en: Invitation only
el: Μόνο με προσκλήσεις

en: You have been kicked by %s: (%s)
el: Έχετε εκδιωχθεί από τον %s: (%s)

en: Kicked by %s (%s)
el: Εκδιωγμένος από τον %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
el: κατάσταση (%s %s) από %s

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
el: Το όνομα λογαριασμού που επιλέξατε απορρίφθηκε από το διακομιστή.  Πιθανώς να περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες.

en: Cannot change nick
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή του ψευδωνύμου

en: Could not change nick
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή του ψευδωνύμου

en: You have parted the channel%s%s
el: Αποχωρήσατε από το κανάλι%s%s

en: Cannot join %s:
el: Δεν είναι δυνατή η συμμετοχή στο %s:

en: Cannot join channel
el: Δεν είναι δυνατή η συμμετοχή στο κανάλι

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
el: Το ψευδώνυμο ή το κανάλι είναι προσωρινά μη διαθέσιμο.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
el: action &lt;ενέργεια&gt;:  Εφαρμογή μια ενέργειας.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
el: away [μήνυμα]:  Ορισμός μηνύματος απουσίας, ή χρήση χωρίς μήνυμα για επιστροφή από απουσία.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
el: deop &lt;όνομα1&gt; [όνομα2] ...:  Διαγράψτε τη δυνατότητα διαχειριστή από κάποιον. Πρέπει ήδη να είστε διαχειριστής καναλιού για να το εκτελέσετε.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
el: devoice &lt;όνομα1&gt; [όνομα2] ...:  Διαγράψτε τη δυνατότητα ομηλίας από κάποιον, απαγορεύοντας του να μιλήσει αν το κανάλι έχει περιορισμό (+m). Πρέπει ήδη να είστε διαχειριστής καναλιού για να το εκτελέσετε.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
el: invite &lt;ψευδώνυμο&gt; [δωμάτιο]:  Πρόσκληση κάποιου για συμμετοχή σε ένα ορισμένο κανάλι, ή στο τρέχον κανάλι.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
el: j &lt;δωμάτιο 1&gt;[,δωμάτιο 2][,...] [κλειδί 1[,κλειδί 2][,...]]:  Εισάγετε ένα ή περισσότερα κανάλια, με προαιρετική παροχή κλειδιού για το καθένα αν χρειάζεται.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
el: join &lt;δωμάτιο 1&gt;[,δωμάτιο 2][,...] [κλειδί 1[,κλειδί 2][,...]]:  Εισάγετε ένα ή περισσότερα κανάλια, με προαιρετική παροχή κλειδιού για το καθένα αν χρειάζεται.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
el: kick &lt;όνομα&gt; [μήνυμα]:  Διώξτε κάποιον από ένα κανάλι. Πρέπει ήδη να είστε διαχειριστής καναλιού για να το εκτελέσετε.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
el: list:  Εμφάνιση λίστας δωματίων συζήτησης στο δίκτυο. <i>Προειδοποίηση, μερικοί διακομιστές μπορεί να σας αποσυνδέσουν όταν το κάνετε αυτό.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
el: me &lt;ενέργεια&gt;:  Εφαρμογή μιας ενέργειας.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
el: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;όνομα|κανάλι&gt;:  Θέσετε ή σβήστε καταστάσεις σε χρήστη ή κανάλι.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
el: msg &lt;ψεδώνυμο&gt; &lt;μήνυμα&gt;:  Αποστολή προσωπικού μηνύματος στο χρήστη (σε αντίθεση με το κανάλι).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
el: names [κανάλι]:  Λίστα των χρηστών που είναι παρόντες σε ένα κανάλι.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
el: nick &lt;νέο ψευδώνυμο&gt;:  Αλλαγή του ψευδωνύμου σας.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
el: op &lt;όνομα1&gt; [όνομα2] ...:  Τίμησε κάποιον κάνοντάς τον διαχειριστή του καναλιού. Πρέπει ήδη να είστε διαχειριστής καναλιού για να το εκτελέσετε.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
el: operwall &lt;μήνυμα&gt;:  Αν δεν ξέρετε τι είναι, μάλλον δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κιόλας.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
el: part [δωμάτιο] [μήνυμα]:  Αποχώρηση από το τρέχον κανάλι, ή ένα ορισμένο κανάλι, με ένα προαιρετικό μήνυμα.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
el: ping [όνομα]:  Ρωτήστε το χρόνο καθυστέρησης για έναν χρήστη (ή για το κανάλι αν δε δοθεί χρήστης).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
el: query &lt;ψευδώνυμο&gt; &lt;μήνυμα&gt;:  Αποστολή προσωπικού μηνύματος στο χρήστη (σε αντίθεση με το κανάλι).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
el: quit [μήνυμα]:  Αποσύνδεση από το διακομιστή, με ένα προαιρετικό μήνυμα.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
el: quote [...]:  Στείλτε μια μη διαμορφοποιημένη εντολή στο διακομιστή.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
el: remove &lt;όνομα&gt; [μήνυμα]:  Απομακρύνετε κάποιον από το κανάλι. Πρέπει ήδη να είστε διαχειριστής καναλιού για να το εκτελέσετε.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
el: time: Εμφανίζει την τρέχουσα τοπική ώρα του διακομιστή IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
el: topic [νέο θέμα συζήτησης]:  Εμφάνιση ή αλλαγή του θέματος συζήτησης.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
el: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Ορισμός ή αναίρεση ορισμού της κατάστασης του χρήστη.

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
el: voice &lt;όνομα1&gt; [όνομα2] ...:  Τιμήστε κάποιον με τη δυνατότητα ομηλίας στο κανάλι. Πρέπει ήδη να είστε διαχειριστής καναλιού για να το εκτελέσετε.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
el: wallops &lt;μήνυμα&gt;:  Αν δεν ξέρετε τι είναι, μάλλον δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κιόλας.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
el: whois [διακομιστής] &lt;ψευδώνυμο&gt;:  Λήψη πληροφοριών χρήστη.

en: Reply time from %s: %lu seconds
el: Χρόνος απάντησης από το %s: %lu δευτερόλεπτα

en: CTCP PING reply
el: Ανταπόκριση CTCP PING

en: Disconnected.
el: Αποσυνδέθηκε.

en: Server requires TLS/SSL for login.  Select "Use TLS if available" in account properties
el: Ο διακομιστής απαιτεί TLS/SSL για να γίνει σύνδεση.  Επιλέξτε "Χρήση TLS αν είναι διαθέσιμο" στις ιδιότητες λογαριασμών

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
el: Ο διακομιστής απαιτεί TLS/SSL για να γίνει σύνδεση.  Δε βρέθηκε υποστήριξη TLS/SSL.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
el: Ο διακομιστής απαιτεί έγκριση με σκέτο κείμενο μέσω μιας μη κωδικοποιημένης ροής

en: Invalid response from server.
el: Λανθασμένη ανταπόκριση του διακομιστή.

en: Plaintext Authentication
el: Έγκριση με σκέτο κείμενο

en: This server requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
el: Αυτός ο διακομιστής απαιτεί έγκριση με σκέτο κείμενο μέσω μιας μη κρυπτογραφημένης σύνδεσης.  Να επιτραπεί και να συνεχιστεί η επικύρωση;

en: Server does not use any supported authentication method
el: Ο διακομιστής δε χρησιμοποιεί καμία υποστηριζόμενη μέθοδο έγκρισης

en: Invalid challenge from server
el: Μη έγκυρη πρόκληση από το διακομιστή

en: Full Name
el: Ονοματεπώνυμο

en: Family Name
el: Επώνυμο

en: Given Name
el: Όνομα

en: Street Address
el: Διεύθυνση

en: Extended Address
el: Εκτεταμένη διεύθυνση

en: Locality
el: Συνοικία

en: Region
el: Περιοχή

en: Postal Code
el: Ταχ. Κώδικας

en: Country
el: Χώρα

en: Telephone
el: Τηλέφωνο

en: Organization Name
el: Όνομα οργανισμού

en: Organization Unit
el: Τμήμα

en: Role
el: Ρόλος

en: Birthday
el: Ημερομηνία γέννησης

en: Edit Jabber vCard
el: Επεξεργασία Jabber vCard

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
el: Όλα τα παρακάτω αντικείμενα είναι προαιρετικά. Εισάγετε μόνο τις πληροφορίες τις οποίες θέλετε.

en: Resource
el: Πηγή

en: Middle Name
el: Πατρώνυμο

en: Address
el: Διεύθυνση

en: P.O. Box
el: Ταχ. Θυρίδα

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Un-hide From
el: Όχι πια απόκρυψη από

en: Temporarily Hide From
el: Προσωρινή απόκρυψη από

note: && NOT ME
en: Cancel Presence Notification
el: Ακύρωση ειδοποίησης παρουσίας

en: (Re-)Request authorization
el: Αίτηση έγκρισης (ξανά)

note: if(NOT ME) shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
el: Διαγραφή από τη συνδρομή

en: Error
el: Σφάλμα

en: Chatty
el: Ομιλητικός

en: Extended Away
el: Πολύ απών

en: Do Not Disturb
el: Μην ενοχλείτε

en: The following are the results of your search
el: Τα ακόλουθα είναι τα αποτελέσματα της αναζήτησής σας

en: Fill in one or more fields to search for any matching Jabber users.
el: Συμπληρώστε ένα ή περισσότερα πεδία για την αναζήτηση χρηστών Jabber που ταιριάζουν.

en: First Name
el: Όνομα

en: Last Name
el: Επώνυμο

en: E-Mail Address
el: Ηλ.διεύθυνση

en: Search for Jabber users
el: Αναζήτηση χρηστών Jabber

en: Invalid Directory
el: Λανθασμένος κατάλογος

en: Enter a User Directory
el: Εισαγωγή καταλόγου χρηστών

en: Select a user directory to search
el: Επιλέξτε κατάλογο χρηστών για αναζήτηση

en: Search Directory
el: Κατάλογος αναζήτησης

en: _Room:
el: _Δωμάτιο:

en: _Server:
el: _Διακομιστής:

en: %s is not a valid room name
el: Το %s δεν είναι έγκυρο όνομα δωματίου

en: Invalid Room Name
el: Μη έγκυρο όνομα δωματίου

en: %s is not a valid server name
el: Το %s δεν είναι έγκυρο όνομα διακομιστή

en: Invalid Server Name
el: Μη έγκυρο όνομα διακομιστή

en: Configuration error
el: Σφάλμα ρυθμίσεων

en: Unable to configure
el: Αδυναμία ρύθμισης

en: Room Configuration Error
el: Σφάλμα ρυθμίσεων δωματίου

en: This room is not capable of being configured
el: Αυτό το δωμάτιο δεν είναι δυνατό να ρυθμιστεί

en: Registration error
el: Σφάλμα καταχώρησης

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
el: Η αλλαγή ψευδωνύμου δεν υποστηρίζεται σε μη MUC δωμάτια συζήτησης

en: Invalid Server
el: Λανθασμένος διακομιστής

en: Enter a Conference Server
el: Είσοδος σε διακομιστή συζητήσεων

en: Select a conference server to query
el: Επιλέξτε τον διακομιστή συνομηλίας που θέλετε να ζητήσετε πληροφορίες

en: Find Rooms
el: Εύρεση δωματίων

en: Error initializing session
el: Σφάλμα εκκίνησης συνεδρίας

en: Write error
el: Σφάλμα εγγραφής

en: Read Error
el: Σφάλμα ανάγνωσης

en: Unable to create socket
el: Αδυναμία δημιουργίας υποδοχέα

en: Invalid Jabber ID
el: Λανθασμένο Jabber ID

en: Registration of %s@%s successful
el: Η καταχώρηση του %s@%s ήταν επιτυχής

en: Registration Successful
el: Καταχώρηση επιτυχής

en: Unknown Error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Registration Failed
el: Αποτυχία καταχώρησης

en: Already Registered
el: Ήδη καταχωρημένος

en: E-Mail
el: Ηλ.διεύθυνση

en: State
el: Πολιτεία

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Please fill out the information below to register your new account.
el: Παρακαλώ εισάγετε τις παρακάτω πληροφορίες για να καταχωρήσετε το νέο σας λογαριασμό.

en: Register New Jabber Account
el: Καταχώρηση νέου λογαριασμού Jabber

en: Initializing Stream
el: Εκκίνηση ροής

en: Authenticating
el: Γίνεται έγκριση

en: Re-initializing Stream
el: Επανεκκίνηση ροής

en: Not Authorized
el: Δεν εγκρίθηκε

en: Both
el: Και τα δύο

en: From (To pending)
el: Από (Προς εκκρεμεί)

en: From
el: Από

en: To
el: Σε

en: None (To pending)
el: Κανένα (Προς εκκρεμεί)

en: None
el: Κανένα

en: Priority
el: Προταιρεότητα

en: Password Changed
el: Ο κωδικός άλλαξε

en: Your password has been changed.
el: Ο κωδικός σας έχει αλλάξει.

en: Error changing password
el: Σφάλμα αλλαγής κωδικού

en: Password (again)
el: Κωδικός (ξανά)

en: Change Jabber Password
el: Αλλαγή κωδικού Jabber

en: Please enter your new password
el: Παρακαλώ εισάγετε το νέο σας κωδικό

en: Set User Info
el: Ορισμός πληροφοριών χρήστη

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password
el: Αλλαγή κωδικού

note: }
en: Search for users
el: Αναζήτηση χρηστών:

en: Bad Request
el: Κακό αίτημα

en: Feature Not Implemented
el: Το χαρακτηριστικό δεν έχει υλοποιηθεί

en: Forbidden
el: Απαγορευμένο

en: Gone
el: Έφυγε

en: Internal Server Error
el: Εσωτερικό σφάλμα διακομιστή

en: Item Not Found
el: Το αντικείμενο δε βρέθηκε

en: Malformed Jabber ID
el: Παραμορφωμένο Jabber ID

en: Not Acceptable
el: Μη αποδεκτό

en: Not Allowed
el: Δεν επιτρέπεται

en: Payment Required
el: Απαιτείται πληρωμή

en: Recipient Unavailable
el: Ο παραλήπτης δεν είναι διαθέσιμος

en: Registration Required
el: Απαιτείται εγγραφή

en: Remote Server Not Found
el: Ο απομακρυσμένος διακομιστής δε βρέθηκε

en: Remote Server Timeout
el: Τέλος χρονικού ορίου του απομακρυσμένου διακομιστή

en: Server Overloaded
el: Υπερφόρτωση διακομιστή

en: Service Unavailable
el: Υπηρεσία μη διαθέσιμη

en: Subscription Required
el: Απαιτείται εγγραφή

en: Unexpected Request
el: Αναπάντεχο αίτημα

en: Authorization Aborted
el: Η έγκριση ακυρώθηκε

en: Incorrect encoding in authorization
el: Λανθασμένη κωδικοποίηση στην έγκριση

en: Invalid authzid
el: Μη έγκυρο διακριτικό έγκρισης

en: Invalid Authorization Mechanism
el: Μη έγκυρος μηχανισμός έγκρισης

en: Authorization mechanism too weak
el: Αδύναμος μηχανισμός έγκρισης

en: Temporary Authentication Failure
el: Προσωρινή αποτυχία έγκρισης

en: Authentication Failure
el: Αποτυχία έγκρισης

en: Bad Format
el: Κακή μορφή

en: Bad Namespace Prefix
el: Κακό πρόθεμα ονοματοχώρου

en: Resource Conflict
el: Σύγκρουση πηγών

en: Connection Timeout
el: Τέλος χρονικού ορίου σύνδεσης

en: Host Gone
el: Ο εξυπηρετητής χάθηκε

en: Host Unknown
el: Άγνωστος κεντρικός υπολογιστής

en: Improper Addressing
el: Ανάρμοστη διευθυνσιοδότηση

en: Invalid ID
el: Λανθασμένο ID

en: Invalid Namespace
el: Λανθασμένος ονοματοχώρος

en: Invalid XML
el: Λανθασμένο XML

en: Policy Violation
el: Παράβαση πολιτικής

en: Remote Connection Failed
el: Αποτυχία απομακρυσμένης σύνδεσης

en: Resource Constraint
el: Περιορισμός πόρων

en: Restricted XML
el: Περιορισμένο XML

en: System Shutdown
el: Τερματισμός συστήματος

en: Undefined Condition
el: Απροσδιόριστη κατάσταση

en: Unsupported Encoding
el: Μη υποστηριζόμενη κωδικοποίηση

en: Unsupported Stanza Type
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος Stanza

en: Unsupported Version
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση

en: XML Not Well Formed
el: Κακή μορφή του XML

en: Stream Error
el: Σφάλμα ροής

en: Unable to ban user %s
el: Αδυναμία απαγόρευσης εισόδου στον %s

en: Unable to kick user %s
el: Αδυναμία εκδιωγμού του χρήστη %s

en: config:  Configure a chat room.
el: config:  Ρύθμιση του δωματίου συζήτησης.

en: configure:  Configure a chat room.
el: configure:  Ρύθμιση του δωματίου συζήτησης.

en: part [room]:  Leave the room.
el: part [δωμάτιο]:  Αποχώρηση από το δωμάτιο.

en: register:  Register with a chat room.
el: register:  Καταχώρηση ενός δωματίου συζητήσεων.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
el: topic [νέο θέμα συζήτησης]:  Εμφάνιση ή αλλαγή του θέματος συζήτησης.

en: ban &lt;user&gt; [room]:  Ban a user from the room.
el: ban &lt;χρήστης&gt; [δωμάτιο]:  Απαγόρευση ενός χρήστη εισόδου στο δωμάτιο.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
el: invite &lt;user&gt; [message]:  Πρόσκληση ενός χρήστη στο δωμάτιο.

en: join: &lt;room&gt; [server]:  Join a chat on this server.
el: join: &lt;δωμάτιο&gt; [διακομιστής]:  Συμμετοχή σε συζήτηση σε αυτό το διακομιστή.

en: kick &lt;user&gt; [room]:  Kick a user from the room.
el: kick &lt;χρήστης&gt; [δωμάτιο]:  Εκδιωγμός ενός χρήστη από το δωμάτιο.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
el: msg &lt;χρήστης&gt; &lt;μήνυμα&gt;:  Αποστολή προσωπικού μηνύματος σε έναν άλλο χρήστη.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Jabber Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου Jabber

en: Use TLS if available
el: Χρήση TLS αν είναι διαθέσιμο

en: Require TLS
el: Απαιτείται TLS

en: Force old (port 5223) SSL
el: Εξαναγκασμός παλιού (θύρα 5223) SSL

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
el: Επιτρέπεται η έγκριση σκέτου κειμένου μέσω μη κρυπτογραφημένων ροών

en: Connect port
el: Θύρα σύνδεσης

note: Account options
en: Connect server
el: Σύνδεση διακομιστή

en: Message from %s
el: Μήνυμα από τον %s

en: %s has set the topic to: %s
el: Ο %s όρισε το θέμα συζήτησης σε: %s

en: The topic is: %s
el: Το θέμα συζήτησης είναι: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
el: Μεταφορά μηνύματος στον %s απέτυχε: %s

en: Jabber Message Error
el: Σφάλμα μηνύματος Jabber

en:  (Code %s)
el:  (Κωδικός %s)

en: XML Parse error
el: Σφάλμα ανάλυσης XML

en: Unknown Error in presence
el: Υπάρχει άγνωστο σφάλμα

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list.
el: Ο χρήστης %s επιθυμεί να προσθέσει τον %s στη λίστα φίλων του.

en: Authorize
el: Έγκριση

en: Deny
el: Άρνηση

en: Create New Room
el: Δημιουργία νέου δωματίου

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
el: Δημιουργείτε ένα νέο δωμάτιο.  Θέλετε να το ρυθμίσετε, ή θα αποδεχθείτε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις;

en: Configure Room
el: Ρύθμιση δωματίου

en: Accept Defaults
el: Αποδοχή προεπιλεγμένων

en: Error in chat %s
el: Σφάλμα στη συζήτηση %s

en: Error joining chat %s
el: Σφάλμα κατά τη συμμετοχή στη συζήτηση %s

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
el: Αδυναμία αποστολής αρχείου στον %s, ο χρήστης δεν υποστηρίζει μεταφορές αρχείων

en: File Send Failed
el: Αποτυχία αποστολής αρχείου

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
el: Προβλήματα συγχρονισμού της λίστας φίλων στο %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
el: Ο %s είναι στην τοπική λίστα στην ομάδα "%s" αλλά όχι στη λίστα του διακομιστή. Επιθυμείτε την προσθήκη αυτού του φίλου;

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
el: Ο %s είναι στην τοπική λίστα αλλά όχι στη λίστα του διακομιστή. Επιθυμείτε την προσθήκη αυτού του φίλου;

en: Unable to parse message
el: Αδυναμία ανάλυσης μηνύματος

en: Syntax Error (probably a Gaim bug)
el: Σφάλμα σύνταξης (πιθανώς bug του Gaim)

en: Invalid email address
el: Μη έγκυρη διεύθυνση email

en: User does not exist
el: Ο χρήστης δεν υπάρχει

en: Fully Qualified Domain Name missing
el: Απώλεια πλήρως κατάλληλου δικτυακού ονόματος

en: Already Logged In
el: Ήδη συνδεδεμένος

en: Invalid Username
el: Μη έγκυρο όνομα χρήστη

en: Invalid Friendly Name
el: Μη έγκυρο φιλικό όνομα

en: List Full
el: θΛίστα πλήρης

en: Already there
el: Έιστε ήδη εκεί

en: Not on list
el: Δεν είναι στη λίστα

en: User is offline
el: Ο χρήστης είναι αποσυνδεδεμένος

en: Already in the mode
el: Είστε ήδη σε αυτή την κατάσταση

en: Too many groups
el: Πάρα πολλές ομάδες

en: Invalid group
el: Μη έγκυρη ομάδα

en: User not in group
el: Ο χρήστης δεν υπάρχει στην ομάδα

en: Group name too long
el: Ονομασία ομάδας πολύ μεγάλη

en: Cannot remove group zero
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση της ομάδας μηδέν

en: Tried to add a contact to a group that doesn't exist
el: Προσπαθήσατε να προσθέσετε μία επαφή σε μία ομάδα που δεν υπάρχει

en: Switchboard failed
el: Αστοχία κέντρου μηνυμάτων

en: Notify Transfer failed
el: Αποτυχία ειδοποίησης μεταφοράς

en: Required fields missing
el: Λείπουν απαιτούμενα πεδία

en: Too many hits to a FND
el: Πάρα πολλά χτυπήματα σε ένα FND

en: Not logged in
el: Αποσυνδεδεμένος

en: Service Temporarily Unavailable
el: Υπηρεσία προσωρινά μη διαθέσιμη

en: Database server error
el: Σφάλμα βάσης δεδομένων διακομιστή

en: Command disabled
el: Εντολή απενεργοποιημένη

en: File operation error
el: Σφάλμα κατανομής αρχείου

en: Memory allocation error
el: Σφάλμα κατανομής μνήμης

en: Wrong CHL value sent to server
el: Στάλθηκε στο διακομιστή λανθασμένη τιμή CHL

en: Server busy
el: ο διακομιστής είναι απασχολημένος

en: Server unavailable
el: Ο διακομιστής δεν είναι διαθέσιμος

en: Database connect error
el: Σφάλμα σύνδεσης με τη βάση δεδομένων

en: Server is going down (abandon ship)
el: Ο διακομιστής θα κλείσει (εγκαταλείψτε τον)

en: Error creating connection
el: Σφάλμα δημιουργίας σύνδεσης

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
el: Οι παράμετροι CVR είναι είτε άγνωστες είτε με επιτρεπόμενες

en: Unable to write
el: Αδυναμία εγγραφής

en: Session overload
el: Υπερφόρτωση συνεδρίας

en: User is too active
el: Ο χρήστης είναι υπερδραστήριος

en: Too many sessions
el: Πάρα πολλές συνεδρίες

en: Passport not verified
el: Ο κωδικός δεν επιβεβαιώθηκε

en: Bad friend file
el: Λανθασμένο αρχείο φίλων

en: Not expected
el: Αναπάντεχο

en: Friendly name changes too rapidly
el: Το φιλικό όνομα αλλάζει πολύ γρήγορα

en: Server too busy
el: Ο διακομιστής είναι πολύ απασχολημένος

en: Authentication failed
el: Αποτυχία έγκρισης

en: Not allowed when offline
el: Δεν επιτρέπεται χωρίς σύνδεση

en: Not accepting new users
el: Δεν επιτρέπονται οι νέοι χρήστες

en: Kids Passport without parental consent
el: Διαβατήριο παιδιών χωρίς γονική συναίνεση

en: Passport account not yet verified
el: Ο λογαριασμούς διαβατηρίου δεν πιστοποιήθηκε

en: Unknown Error Code %d
el: Άγνωστος κώδικας σφάλματος %d

en: MSN Error: %s
el: Σφάλμα MSN: %s

en: Your new MSN friendly name is too long.
el: Το νέο σας φιλικό όνομα MSN είναι πολύ μεγάλο.

en: Set your friendly name.
el: Ορισμός νέου φιλικού ονόματος.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
el: Αυτό είναι το όνομα με το οποίο θα σας βλέπουν οι φίλοι σας στο MSN.

en: Set your home phone number.
el: Ορισμός τηλεφώνου οικίας.

en: Set your work phone number.
el: Ορισμός τηλεφώνου εργασίας.

en: Set your mobile phone number.
el: Ορισμός κινητού τηλεφώνου.

en: Allow MSN Mobile pages?
el: Επιτρέπονται οι σελίδες MSN Mobile;

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
el: Θέλετε να επιτρέπεται ή όχι στα άτομα που είναι στη λίστα φίλων σας να στέλνουν σελίδες MSN Mobile στο κινητό σας τηλέφωνο ή σε άλλη κινητή συσκευή;

en: Allow
el: Επιτρέπεται

en: Disallow
el: Απαγορεύεται

en: This Hotmail account may not be active.
el: Αυτός ο λογαριασμός Hotmail ίσως δεν είναι ενεργός.

en: Send a mobile message.
el: Αποστολή μηνύματος σε κινητό.

en: Page
el: Σελίδα

en: Has you
el: Σας έχει

en: Be Right Back
el: Επιστρέφω αμέσως

en: On The Phone
el: Στο τηλέφωνο

en: Out To Lunch
el: Έξω για μεσημεριανό

en: Hidden
el: Κρυφός

en: Set Friendly Name
el: Ορισμός φιλικού ονόματος

en: Set Home Phone Number
el: Ορισμός τηλεφώνου οικίας

en: Set Work Phone Number
el: Ορισμός τηλεφώνου εργασίας

en: Set Mobile Phone Number
el: Ορισμός κινητού τηλεφώνου

en: Enable/Disable Mobile Devices
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση κινητών συσκευών

en: Allow/Disallow Mobile Pages
el: Επιτρέψτε/απαγορεύσετε τις σελίδες των κινητών

en: Send to Mobile
el: Αποστολή σε κινητό

en: Initiate _Chat
el: Έναρξη _συζήτησης

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library. See http://gaim.sf.net/faq-ssl.php for more information.
el: Χρειάζεται υποστήριξη SSL για το MSN. Παρακαλώ εγκαταστήστε μία υποστηριζόμενη βιβλιοθήκη SSL. Δείτε το http://gaim.sf.net/faq-ssl.php για περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to connect to server.
el: Αποτυχία σύνδεσης στο διακομιστή.

en: <b>Alias:</b> %s<br>
el: <b>Γνωστός ως:</b> %s<br>

en: MSN Profile
el: Προφίλ MSN

en: Error retrieving profile
el: Σφάλμα κατά τη λήψη του προφίλ

en: Age
el: Ηλικία

en: Gender
el: Φύλο

en: Marital Status
el: Οικογενειακή κατάσταση

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Occupation
el: Απασχόληση

en: A Little About Me
el: Λίγα λόγια για μένα

en: Favorite Things
el: Αγαπημένα πράγματα

en: Hobbies and Interests
el: Ελεύθερος χρόνος και ενδιαφέροντα

en: Favorite Quote
el: Αγαπημένο ρητό

en: Last Updated
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: The user has not created a public profile.
el: Ο χρήστης δεν έχει δημιουργήσει δημόσιο προφίλ.

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
el: Το MSN ανέφερε ότι δεν ήταν δυνατό να βρει το προφίλ του χρήστη. Αυτό σημαίνει ότι είτε ο χρήστης δεν υπάρχει, ή ότι υπάρχει αλλά δεν έχει δημιουργήσει ένα δημόσιο προφίλ.

en: Gaim could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
el: Το Gaim δεν μπορούσε να βρει πληροφορίες για το προφίλ του χρήστη. Ο χρήστης μάλλον δεν υπάρχει.

en: Profile URL
el: URL Προφίλ

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: MSN Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου MSN

en: Login server
el: Σύνδεση στο διακομιστή

en: Use HTTP Method
el: Χρήση μεθόδου HTTP

en: Unable to connect
el: Αδυναμία σύνδεσης

en: %s is not a valid group.
el: Το %s δεν είναι έγκυρη ομάδα.

en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

en: %s on %s (%s)
el: %s στο %s (%s)

en: Unable to add user on %s (%s)
el: Αδυναμία προσθήκης χρήστη στο %s (%s)

en: Unable to block user on %s (%s)
el: Αδυναμία φραγής χρήστη στο %s (%s)

en: Unable to permit user on %s (%s)
el: Αδύνατο να επιτραπεί ο χρήστης στο %s (%s)

en: %s could not be added because your buddy list is full.
el: Ο %s δεν ήταν δυνατό να προστεθεί επειδή η λίστα φίλων είναι πλήρης.

en: %s is not a valid passport account.
el: Ο %s δεν είναι ένας έγκυρος λογαριασμός διαβατηρίου.

en: Unable to rename group
el: Αδυναμία μετονομασίας ομάδας

en: Unable to delete group
el: Αδυναμία διαγραφής ομάδας

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
el[0]: Ο διακομιστής του MSN θα κλείσει για συντήρηση σε %d λεπτό. Θα αποσυνδεθείτε αυτόματα εκείνη τη στιγμή.  Παρακαλώ τελειώστε όποιες συζητήσεις είναι σε εξέλιξη.
    
    Μετά την ολοκλήρωση της συντήρησης θα μπορείτε να συνδεθείτε επιτυχώς.
el[1]: Ο διακομιστής του MSN θα κλείσε για συντήρηση σε %d λεπτά. Θα αποσυνδεθείτε αυτόματα εκείνη τη στιγμή.  Παρακαλώ τελειώστε όποιες συζητήσεις είναι σε εξέλιξη.
    
    Μετά την ολοκλήρωση της συντήρησης θα μπορείτε να συνδεθείτε επιτυχώς.

en: Writing error
el: Εγγραφή σφάλματος

en: Reading error
el: Ανάγνωση σφάλματος

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Connection error from %s server (%s):
    %s
el: Σφάλμα σύνδεσης από %s διακομιστή (%s):
    %s

en: Our protocol is not supported by the server.
el: Το πρωτόκολλό μας δεν υποστηρίζεται από το διακομιστή.

en: Error parsing HTTP.
el: Σφάλμα ανάλυσης HTTP.

note: MSG_SERVER_GHOST Looks like someone logged in as us! =-O
en: You have signed on from another location.
el: Έχετε συνδεθεί από άλλη τοποθεσία.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
el: Οι διακομιστές του MSN είναι προσωρινά μη διαθέσιμοι. Παρακαλώ περιμένετε και ξαναδοκιμάστε.

en: The MSN servers are going down temporarily.
el: Οι διακομιστές του MSN κλείνουν προσωρινά.

en: Unable to authenticate: %s
el: Αδυναμία έγκρισης: %s

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
el: Ο λίστα φίλων σας του MSN είναι προσωρινά μη διαθέσιμη. Παρακαλώ περιμένετε και ξαναπροσπαθήστε.

en: Handshaking
el: Χειραψία

en: Transferring
el: Μεταφορά

en: Starting authentication
el: Έναρξη έγκρισης

en: Retrieving buddy list
el: Λήψη λίστας φίλων

en: Away From Computer
el: Μακριά από τον υπολογιστή

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
el: Το μήνυμα πιθανό να μη στάλθηκε λόγω του τέλους του χρονικού ορίου:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
el: Το μήνυμα δεν ήταν δυνατό να σταλεί, δεν επιτρέπεται όταν είστε αόρατος:

en: Message could not be sent because the user is offline:
el: Το μήνυμα δεν ήταν δυνατό να σταλεί επειδή ο χρήστης είναι αποσυνδεδεμένος:

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
el: Το μήνυμα δε ήταν δυνατό να σταλεί επειδή συνέβη ένα σφάλμα σύνδεσης:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
el: Το μήνυμα δεν μπορούσε να αποσταλεί επειδή συνέβη ένα σφάλμα με το κέντρο μηνυμάτων:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
el: Το μήνυμα πιθανό να μη στάλθηκε επειδή συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα:

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
el: Ο χρήστης %s (%s) επιθυμεί να προσθέσει τον %s στη λίστα φίλων του.

en: %s has added you to his or her contact list.
el: Ο χρήστης %s σας πρόσθεσε στη λίστα φίλων του.

en: %s has removed you from his or her contact list.
el: Ο %s σας αφαίρεσε από τη λίστα φίλων του.

en: Unable to add "%s".
el: Αδυναμία προσθήκης του "%s".

en: The screen name specified is invalid.
el: Το όνομα λογαριασμού που δόθηκε δεν είναι έγκυρο.

en: Unable to read header from server
el: Αδυναμία ανάγνωσης κεφαλίδας από το διακομιστή

en: Unable to read message from server: %s.  Command is %hd, length is %hd.
el: Αδυναμία ανάγνωσης μηνύματος από το διακομιστή: %s.  Η εντολή είναι %hd, το μήκος είναι %hd.

en: Unknown server error.
el: Άγνωστο σφάλμα διακομιστή.

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
el: χρήστες: %s, αρχεία: %s, μέγεθος: %sGB

note: MSG_SERVER_HOTLIST_ERROR
en: Unable to add "%s" to your Napster hotlist
el: Αδυναμία προσθήκης "%s "στον κατάλογο του Napster

note: MSG_SERVER_DISCONNECTING we have been kicked off =^(
en: You were disconnected from the server.
el: Αποσυνδεθήκατε από το διακομιστή.

note: MSG_CLIENT_WHOIS
en: %s requested your information
el: Ο %s ζήτησε τις πληροφορίες σας

note: we didn't successfully connect. tdt->toc_fd is valid here
en: Unable to connect.
el: Αδυναμία σύνδεσης.

en: _Group:
el: _Ομάδα:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: NAPSTER Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου NAPSTER

en: Required parameters not passed in
el: Δεν δόθηκαν απαιτούμενες παράμετροι

en: Unable to write to network
el: Αδυναμία εγγραφής δικτύου

en: Unable to read from network
el: Αδυναμία ανάγνωσης δικτύου

en: Error communicating with server
el: Σφάλμα σύνδεσης με το διακομιστή

en: Conference not found
el: Η συζήτηση δε βρέθηκε

en: Conference does not exist
el: Η συζήτηση δεν υπάρχει

en: A folder with that name already exists
el: Ένας κατάλογος με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη

en: Not supported
el: Δεν υποστηρίζεται

en: Password has expired
el: Ο κωδικός έχει λήξει

en: Invalid password
el: Μη έγκυρος κωδικός

en: User not found
el: Δε βρέθηκε ο χρήστης

en: Account has been disabled
el: Ο λογαριασμός έχει απενεργοποιηθεί

en: The server could not access the directory
el: Ο διακομιστής δεν μπορούσε να προσπελάσει τον κατάλογο

en: Your system administrator has disabled this operation
el: Ο διαχειριστής του συστήματός σας απενεργοποίησε αυτή τη λειτουργία

en: The server is unavailable; try again later
el: Ο διακομιστής δεν είναι διαθέσιμος, ξαναδοκιμάστε αργότερα

en: Cannot add a contact to the same folder twice
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε δύο φορές μία επαφή στον ίδιο δίσκο

en: Cannot add yourself
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε τον εαυτό σας

en: Master archive is misconfigured
el: Το βασικό αρχείο έχει ρυθμιστεί λάθος

en: Invalid username or password
el: Μη έγκυρο όνομα χρήστη ή κωδικός

en: Could not recognize the host of the username you entered
el: Δεν ήταν δυνατή η αναγνώριση του κεντρικού υπολογιστή του ονόματος χρήστη που εισάγατε

en: Your account has been disabled because too many invalid passwords were entered
el: Ο λογαριασμός σας απενεργοποιήθηκε επειδή πληκτρολογήθηκαν πολλοί λανθασμένοι κωδικοί

en: You cannot add the same person twice to a conversation
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε δύο φορές το ίδιο άτομο στη συζήτηση

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
el: Φτάσατε το όριο στον αριθμό των επιτρεπόμενων επαφών

en: You have entered an invalid username
el: Εισάγατε ένα λανθασμένο όνομα χρήστη

en: An error occurred while updating the directory
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά την ανανέωση του καταλόγου

en: Incompatible protocol version
el: Ασύμβατη έκδοση πρωτοκόλλου

en: The user has blocked you
el: Ο χρήστης σας έχει φραγμένο

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
el: Αυτή η δοκιμαστική έκδοση δεν επιτρέπει περισσότερους από δέκα χρήστες να είναι συνδεδεμένοι ταυτόχρονα

en: The user is either offline or you are blocked
el: Ο χρήστης είναι είτε αποσυνδεδεμένος είτε σας έχει φραγμένο

en: Unknown error: 0x%X
el: Άγνωστο σφάλμα: 0x%X

en: Login failed (%s).
el: Η σύνδεση απέτυχε (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
el: Αδυναμία αποστολής μηνύματος. Δεν ήταν δυνατή η λήψη των λεπτομερειών του χρήστη (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
el: Αδυναμία προσθήκης %s στη λίστα φίλων σας (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
el: Αδυναμία αποστολής μηνύματος (%s).

en: Unable to invite user (%s).
el: Αδυναμία πρόσκλησης του χρήστη (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
el: Αδυναμία αποστολής μηνύματος στον %s. Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία συζήτησης (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
el: Αδυναμία αποστολής μηνύματος. Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία της συζήτησης (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
el: Αδυναμία μετακίνησης του χρήστη %s στον κατάλογο %s στη λίστα του διακομιστή.  Σφάλμα κατά τη δημιουργία του καταλόγου (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
el: Αδυναμία προσθήκης του %s στη λίστα φίλων σας. Σφάλμα κατα τη δημιουργία  του καταλόγου τη λίστα του διακομιστή(%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
el: Αδυναμία λήψης πληροφοριών του χρήστη %s (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
el: Αδυναμία προσθήκης του %s στη λίστα άρνησης (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
el: Αδυναμία αφαίρεσης του %s από την προσωπική λίστα (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
el: Αδυναμία αλλαγής των ρυθμίσεων προσωπικού απορρήτου στο διακομιστή (%s).

en: Unable to create conference (%s).
el: Αδυναμία δημιουργίας συζήτησης (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
el: Σφάλμα σύνδεσης με το διακομιστή. Κλείσιμο σύνδεσης.

en: Telephone Number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: Department
el: Τμήμα

en: Personal Title
el: Προσωπικός τίτλος

en: Email Address
el: Ηλ. διεύθυνση

en: User ID
el: ID χρήστη

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { g_string_append_printf(info_text, "<b>%s:</b> %s<br>", tag, value); }
en: Full name
el: Ονοματεπώνυμο

en: GroupWise Conference %d
el: Συζήτηση GroupWise %d

en: Unable to make SSL connection to server.
el: Αδυναμία σύνδεσης SSL με το διακομιστή.

en: Error processing event or response (%s).
el: Σφάλμα κατά την προσπέλαση του γεγονότος ή της ανταπόκρισης (%s).

en: Authenticating...
el: Γίνεται έγκριση...

en: Unable to connect to server.
el: Αδύνατη η σύνδεση με το διακομιστή.

en: Waiting for response...
el: Αναμονή ανταπόκρισης...

en: %s has been invited to this conversation.
el: Ο %s προσκλήθηκε στη συζήτηση.

en: Invitation to Conversation
el: Πρόσκληση σε συζήτηση

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
el: Πρόσκληση από: %s
    
    στάλθηκε: %s

en: Would you like to join the conversation?
el: Θέλετε να συμμετάσχετε στη συζήτηση;

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
el: Αποσυνδεθήκατε επειδή είστε συνδεδεμένοι από άλλο σταθμό εργασίας.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
el: Ο %s φαίνεται ότι είναι αποσυνδεδεμένος και δεν έλαβε το μήνυμα που μόλις στείλατε.

note: TODO: Would be nice to prompt if not set! *  gaim_request_fields(gc, _("Server Address"),...); ...but for now just error out with a nice message.
en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
el: Αδύνατη η σύνδεση με το διακομιστή. Παρακαλώ εισάγετε τη διεύθυνση του διακομιστή στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

en: Error. SSL support is not installed.
el: Σφάλμα. Δεν είναι εγκατεστημένη η υποστήριξη SSL.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
el: Αυτή η συζήτηση έκλεισε. Δεν είναι δυνατή η αποστολή άλλων μηνυμάτων.

en: Appear Offline
el: Εμφάνιση ως αποσυνδεδεμένος

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου Novell GroupWise Messenger

en: Server address
el: Διεύθυνση διακομιστή

en: Server port
el: Θύρα διακομιστή

en: Invalid error
el: Μη έγκυρο σφάλμα

en: Invalid SNAC
el: Μη έγκυρο SNAC

en: Rate to host
el: Βαθμολόγηση συστήματος

en: Rate to client
el: Βαθμολόγηση χρήστη

en: Service unavailable
el: Υπηρεσία μη διαθέσιμη

en: Service not defined
el: Δεν προσδιορίστηκε η υπηρεσία

en: Obsolete SNAC
el: Απαρχαιομένο SNAC

en: Not supported by host
el: Δεν υποστηρίζεται από τον κεντρικό υπολογιστή

en: Not supported by client
el: Δεν υποστηρίζεται από τον πελάτη

en: Refused by client
el: Αρνήθηκε από τον πελάτη

en: Reply too big
el: Πολύ μεγάλη απάντηση

en: Responses lost
el: Οι ανταποκρίσεις χάθηκαν

en: Request denied
el: Το αίτημα απορρίφθηκε

en: Busted SNAC payload
el: Χρεοκοπημένο φορτίο SNAC

en: Insufficient rights
el: Ελλιπή δικαιώματα

en: In local permit/deny
el: Τοπική άδεια/άρνηση

en: Too evil (sender)
el: Πολύ κακός (αποστολέας)

en: Too evil (receiver)
el: Πολύ κακός (παραλήπτης)

en: User temporarily unavailable
el: Χρήστης προσωρινά μη διαθέσιμος

en: No match
el: Καμία αντιστοιχία

en: List overflow
el: Υπερχείλιση λίστας

en: Request ambiguous
el: Διφορούμενο αίτημα

en: Queue full
el: Ουρά πλήρης

en: Not while on AOL
el: Όχι όταν είστε στο AOL

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking to most likely has a buggy client.)
el: (Υπήρξε ένα σφάλμα κατά τη λήψη αυτού του μηνύματος.  Ο φίλος με τον οποίο συνομιλείτε μάλλον έχει ελλατωματικό πελάτη.)

en: Voice
el: Φωνή

en: AIM Direct IM
el: Απευθείας άμεσο μήνυμα AIM

en: Chat
el: Συζήτηση

en: Get File
el: Λήψη αρχείου

en: Games
el: Παιχνίδια

en: Send Buddy List
el: Αποστολή λίστας φίλων

en: ICQ Direct Connect
el: Απευθείας σύνδεση ICQ

en: AP User
el: Χρήστης AP

en: Nihilist
el: Νιχιλιστής

en: ICQ Server Relay
el: Ενδιάμεσος διακομιστής ICQ

en: Old ICQ UTF8
el: Παλιό ICQ UTF8

en: Trillian Encryption
el: Κρυπτογράφηση Trillian

en: Security Enabled
el: Ασφάλεια ενεργοποιήθηκε

en: Video Chat
el: Βιντεοσυνομιλία

en: Live Video
el: Ζωντανό βίντεο

en: Camera
el: Κάμερα

en: Free For Chat
el: Ελεύθερος για συζήτηση

en: Not Available
el: Μη διαθέσιμος

en: Occupied
el: Απασχολημένος

en: Web Aware
el: Ενήμερος για το δίκτυο

en: Warning Level
el: Επίπεδο προειδοποίησης

en: Capabilities
el: Δυνατότητες

en: Buddy Comment
el: Σχόλιο φίλου

en: Direct IM with %s closed
el: Απευθείας σύνδεση άμεσων μηνυμάτων με τον %s έκλεισε

en: Direct IM with %s failed
el: Αποτυχία απευθείας σύνδεσης άμεσων μηνυμάτων με τον %s

en: Direct Connect failed
el: Αποτυχία απευθείας σύνδεσης

en: Direct IM with %s established
el: Απευθείας σύνδεση άμεσων μηνυμάτων με τον %s ολοκληρώθηκε

en: Attempting to connect to %s at %s:%hu for Direct IM.
el: Προσπάθεια σύνδεσης με τον %s στις %s:%hu για απευθείας άμεσα μηνύματα.

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
el: Αίτηση στον %s να συνδεθεί μαζί μας στις %s:%hu για απευθείας άμεσα μηνύματα.

en: Unable to open Direct IM
el: Αδύνατο το άνοιγμα απευθείας άμεσων μηνυμάτων

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
el: Επιλέξατε να ανοίξετε μία απευθείας σύνδεση άμεσων μηνυμάτων με τον %s.

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a privacy risk.  Do you wish to continue?
el: Επειδή αυτό αποκαλύπτει την διεύθυνση IP σας, Μπορεί να θεωρηθεί ως κίνδυνος παράβασης προσωπικού απορρήτου.  Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Chat is currently unavailable
el: Η συζήτηση δεν είναι διαθέσιμη προς το παρόν

en: Screen name sent
el: Το όνομα λογαριασμού εστάλη

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
el: Αδυναμία εισόδου: Δεν ήταν δυνατό να συνδεθείτε ως %s επειδή το όνομα λογαριασμού δεν είναι έγκυρο.  Τα ονόματα λογαριασμών πρέπει είτε να ξεκινούν με ένα γράμμα και να περιέχουν μόνο γράμματα, αριθμούς και κενά, ή να περιέχουν μόνο αριθμούς.

en: Unable to login to AIM
el: Αδύνατη η σύνδεση στο AIM

en: Could Not Connect
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση

en: Connection established, cookie sent
el: Η σύνδεση πραγματοποιήθηκε, το cookie εστάλη

note: clientip & verifiedip failed, request a redirect * that is, we want the sender to connect to us Let the user not to lose hope quite yet
en: Attempting connection redirect...
el: Προσπάθεια παράκαμψης σύνδεσης...

note: proxyip timed out * Yes, it's a bit odd to ask the user to enable proxied file transfers * when it's a proxied transfer that timed out. It is possible that a * stage 1/2 proxied transfer might work when a stage 3 will not.
en: Transfer of file %s timed out.
     Try enabling proxy servers for file transfers in Tools->Preferences->AIM/ICQ.
el: Τέλος χρονικού ορίου για τη μεταφορά του αρχείου %s.
     Δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε τις ρυθμίσεις διαμεσολαβητή στο Εργαλεία->Προτιμήσεις>AIM/ICQ.

en: Unable to establish file descriptor.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον περιγραφέα αρχείων.

en: Unable to create new connection.
el: Αδύνατη η δημιουργία νέας σύνδεσης.

en: Unable to log into file transfer proxy.
el: Αδυναμία εισόδου στο διαμεσολαβητή μεταφοράς αρχείου.

en: Unable to establish listener socket or no AOL proxy connection present.
el: Αδυναμία σύνδεσης με την υποδοχή ακρόασης ή δεν υπάρχει σύνδεση με διακομιστή AOL.

en: Incorrect nickname or password.
el: Λανθασμένο ψευδώνυμο ή κωδικός.

en: Your account is currently suspended.
el: Ο λογαριασμός σας είναι προς το παρόν σε αναστολή.

note: service temporarily unavailable
en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
el: Η υπηρεσία AOL Instant Messenger είναι προσωρινά μη διαθέσιμη.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
el: Συνδεόσασταν και αποσυνδεόσασταν πολύ γρήγορα. Περιμένετε δέκα λεπτά και ξαναπροσπαθήστε. Αν συνεχίσετε να προσπαθείτε, θα πρέπει να περιμένετε ακόμα περισσότερο.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
el: Η έκδοση πελάτη που χρησιμοποιείτε είναι πολύ παλιά. Παρακαλώ αναβαθμίστε σε %s

en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Received authorization
el: Έγκριση ελήφθη

en: The SecurID key entered is invalid.
el: Το SecurID που πληκτρολογήθηκε είναι λανθασμένο.

en: Enter SecurID
el: Εισαγωγή SecurID

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
el: Δώστε τα 6 ψηφία από τη ψηφιακή οθόνη.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
el: Αποσυνδεθήκατε πολύ γρήγορα.  Ίσως να θέλετε να χρησιμοποιήσετε το TOC μέχρι να διορθωθεί αυτό.  Ελέγξτε το %s για αναβαθμίσεις.

en: Password sent
el: Κωδικός στάλθηκε

en: %s has just asked to directly connect to %s
el: Ο %s μόλις ζήτησε απευθείας σύνδεση με %s

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
el: Αυτό απαιτεί απευθείας σύνδεση μέσω δύο υπολογιστών και είναι απαραίτητη για τις εικόνες άμεσων μηνυμάτων.  Επειδή θα αποκαλυψθεί η διεύθυνση IP σας, μπορεί να θεωρηθεί ως κίνδυνος παράβασης προσωπικού απορρήτου.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
el: Παρακαλώ δώστε μου έγκριση ώστε να μπορώ να σας προσθέσω στη λίστα φίλων μου.

en: Authorization Request Message:
el: Μήνυμα αίτησης έγκρισης:

en: Please authorize me!
el: Παρακαλώ δώστε μου έγκριση!

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
el: Ο χρήστης %s απαιτεί έγκριση πριν προστεθεί σε μια λίστα φίλων.  Θέλετε να στείλετε μία αίτηση έγκρισης;

en: Request Authorization
el: Αίτηση έγκρισης

en: No reason given.
el: Δεν δόθηκε αιτία.

en: Authorization Denied Message:
el: Μήνυμα άρνησης έγκρισης:

en: The user %u wants to add %s to their buddy list for the following reason:
    %s
el: Ο χρήστης %u θέλει να σας προσθέσει τον %s στη λίστα φίλων του για τον ακόλουθο λόγο:
    %s

en: Authorization Request
el: Αίτηση έγκρισης

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
el: Ο χρήστης %u αρνήθηκε το αίτημά σας να τον προσθέσετε στη λίστας φίλων σας για τον ακόλουθο λόγο:
    %s

en: ICQ authorization denied.
el: Άρνηση έγκρισης ICQ.

note: Someone has granted you authorization
en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
el: Ο χρήστης %u ενέκρινε το αίτημά σας να τον προσθέσετε στη λίστα φίλων σας.

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
el: Λάβατε ένα ειδικό μήνυμα
    
    Από: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
el: Λάβατε μία σελίδα ICQ
    
    Από: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
el: Λάβατε ένα ICQ email από τον %s [%s]
    
    Το μήνυμα είναι:
    %s

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
el: Ο χρήστης ICQ %u σας έστειλε ένα φίλο: %s (%s)

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
el: Θέλετε να προσθέσετε αυτόν το φίλο στη λίστα φίλων σας;

en: Decline
el: Άρνηση

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
el[0]: Χάσατε %hu μήνυμα από τον %s επειδή ήταν λανθασμένο.
el[1]: Χάσατε %hu μηνύματα από τον %s επειδή ήταν λανθασμένα.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
el[0]: Χάσατε %hu μήνυμα από τον %s επειδή ήταν πολύ μεγάλο.
el[1]: Χάσατε %hu μηνύματα από τον %s επειδή ήταν πολύ μεγάλα.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
el[0]: Χάσατε %hu μήνυμα από τον %s λόγω υπέρβασης του ορίου εύρους.
el[1]: Χάσατε %hu μηνύματα από τον %s λόγω υπέρβασης του ορίου εύρους.

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
el[0]: Χάσατε %hu μήνυμα από τον %s επειδή είναι πολύ κακός.
el[1]: Χάσατε %hu μηνύματα από τον %s επειδή είναι πολύ κακός.

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
el[0]: Χάσατε %hu μήνυμα από τον %s επειδή είστε πολύ κακός.
el[1]: Χάσατε %hu μηνύματα από τον %s επειδή είστε πολύ κακός.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
el[0]: Χάσατε %hu μήνυμα από τον %s για άγνωστο λόγο.
el[1]: Χάσατε %hu μηνύματα από τον %s για άγνωστο λόγο.

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
el: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Κατάσταση:</B> %s<HR>%s

en: SNAC threw error: %s
el: Το SNAC πέταξε σφάλμα: %s

note: Data is assumed to be the destination sn
en: Unable to send message: %s
el: Αδυναμία αποστολής μηνύματος: %s

en: Unknown reason.
el: Άγνωστη αιτία.

en: Unable to send message to %s:
el: Αδύνατο να σταλεί στο μήνυμα στον %s:

en: User information not available: %s
el: Πληροφορίες χρήστη μη διαθέσιμες: %s

en: User information for %s unavailable:
el: Πληροφορίες του χρήστη %s μη διαθέσιμες:

en: Online Since
el: Συνδεδεμένος από

en: Member Since
el: Μέλος από

en: Your AIM connection may be lost.
el: Η σύνδεσή σας AIM μπορεί να χαθεί.

note: The conversion failed!
en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
el: [Αδύνατη η εμφάνιση ενός μηνύματος από αυτόν το χρήστη επειδή περιείχε λανθασμένους χαρακτήρες.]

en: Rate limiting error.
el: Σφάλμα οριοθέτησης εύρους.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
el: Η τελευταία προσπάθεια ενέργειας δεν μπορούσε να εφαρμοστεί λόγω υπέρβασης του ορίου εύρους. Παρακαλούμε περιμένετε 10 δευτερόλεπτα και ξαναπροσπαθείστε.

en: You have been signed off for an unknown reason.
el: Αποσυνδεθήκατε από άγνωστη αιτία.

en: You have been disconnected from chat room %s.
el: Αποσυνδεθήκατε από το δωμάτιο συζήτησης %s.

note: XXX - Don't call this with ssi
en: Finalizing connection
el: Ολοκλήρωση σύνδεσης

en: Mobile Phone
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Female
el: Γυναίκα

en: Male
el: Άντρας

en: Personal Web Page
el: Προσωπική ιστοσελίδα

en: Additional Information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Home Address
el: Διεύθυνση οικίας

en: Zip Code
el: Ταχ. Κώδικας

en: Work Address
el: Διεύθυνση εργασίας

en: Work Information
el: Πληροφορίες εργασίας

en: Company
el: Εταιρία

en: Division
el: Τμήμα

en: Position
el: Θέση

en: Web Page
el: Ιστοσελίδα

en: Pop-Up Message
el: Αναδυόμενο μήνυμα

note: TODO: Need to use ngettext() here
en: The following screen names are associated with %s
el: Τα ακόλουθα ονόματα λογαριασμών έχουν σχέση με το %s

en: No results found for email address %s
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα για τη διεύθυνση email %s

en: You should receive an email asking to confirm %s.
el: Πρέπει να λάβετε ένα email επιβεβαίωσης του %s.

en: Account Confirmation Requested
el: Αιτήθηκε επιβεβαίωση λογαριασμού

en: Error Changing Account Info
el: Σφάλμα κατα την αλλαγή των πληροφοριών λογαριασμού

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
el: Σφάλμα 0x%04x: Αδυναμία διαμόρφωσης του ονόματος λογαριασμού επειδή το ζητούμετο όνομα λογαριασμού διαφέρει από το αρχικό.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because it is invalid.
el: Σφάλμα 0x%04x: Αδυναμία διαμόρφωσης του ονόματος λογαριασμού επειδή είναι λανθασμένο.

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
el: Σφάλμα 0x%04x: Αδυναμία διαμόρφωσης του ονόματος λογαριασμού επειδή το ζητούμετο όνομα λογαριασμού είναι πολύ μεγάλο.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
el: Σφάλμα 0x%04x: Αδυναμία αλλαγής της ηλ. διεύθυνσης επειδή υπάρχει μία αίτηση που εκκρεμεί για αυτό το όνομα λογαριασμού.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
el: Σφάλμα 0x%04x: Αδυναμία αλλαγής της ηλ. διεύθυνσης επειδή η διεύθυνση που δόθηκε σχετίζεται με πολλά ονόματα λογαριασμών.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
el: Error 0x%04x: Αδυναμία αλλαγής της ηλ. διεύθυνσης επειδή η διεύθυνση που δόθηκε δεν είναι έγκυρη.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
el: Error 0x%04x: Άγνωστο σφάλμα.

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
el: Το όνομα λοαγαριασμού σας είναι διαμορφωμένο όπως παρακάτω:
    %s

en: Account Info
el: Πληροφορίες λογαριασμού

en: The email address for %s is %s
el: Η ηλ. διεύθυνση του %s είναι %s

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
el: Το άμεση μήνυμα εικόνα σας δε στάλθηκε. Πρέπει να είστε απευθείας συνδεδεμένοι για να στείλετε άμεσα μηνύματα εικόνων.

en: Unable to set AIM profile.
el: Αδυναμία ορισμού προφίλ AIM.

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
el: Πιθανώς να ορίσατε το προφιλ σας πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία σύνδεσης.  Το προφίλ σας παραμένει μη ορισμένο, προσπαθήστε να το ξαναορίσετε όταν συνδεθείτε πλήρως.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
el[0]: Υπερβήκατε το μέγιστο μέγεθος προφίλ του %d byte.  Το Gaim το περιέκοψε για εσάς.
el[1]: Υπερβήκατε το μέγιστο μέγεθος προφίλ των %d bytes.  Το Gaim το περιέκοψε για εσάς.

en: Profile too long.
el: Πολύ μεγάλο προφίλ.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
el[0]: Υπερβήκατε το μέγιστο μέγεθος μηνύματος απουσίας του %d byte.  Το Gaim το περιέκοψε για εσάς.
el[1]: Υπερβήκατε το μέγιστο μέγεθος μηνύματος απουσίας των %d bytes.  Το Gaim το περιέκοψε για εσάς.

en: Away message too long.
el: Πολύ μεγάλο μήνυμα απουσίας.

en: Unable to set AIM away message.
el: Αδυναμία ορισμού μηνύματος απουσίας AIM.

en: You have probably requested to set your away message before the login procedure completed.  You remain in a "present" state; try setting it again when you are fully connected.
el: Πιθανώς να ορίσατε μήνυμα απουσίας πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία σύνδεσης.  Παραμένετε σε κατάσταση "παρών", προσπαθήστε να το ξαναορίσετε όταν συνδεθείτε πλήρως.

en: Could not add the buddy %s because the screen name is invalid.  Screen names must either start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του φίλου %s επειδή το όνομα λογαριασμού δεν είναι έγκυρο.  Τα ονόματα λογαριασμών ξεκινούν με ένα γράμμα και περιέχουν μόνο γράμματα, αριθμούς και κενά, ή περιέχουν μόνο αριθμούς.

en: Unable To Add
el: Αδύνατη η προσθήκη

en: Unable To Retrieve Buddy List
el: Αδύνατη η λήψη της λίστας φίλων

en: Gaim was temporarily unable to retrieve your buddy list from the AIM servers.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few hours.
el: Το Gaim δεν μπορουσε προσωρινά να λάβει τη λίστα φίλων από τους διακομιστές AIM.  Η λίστα φίλων σας δε χάθηκε, και μάλλον θα είναι διαθέσιμη σε λίγες ώρες.

en: Orphans
el: Ορφανοί

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
el: Αδύνατη η προσθήκη του %s επειδή έχετε πάρα πολλούς φίλους στη λίστα φίλων σας.  Παρακαλώ αφαιρέστε έναν και ξαναπροσπαθείστε.

en: (no name)
el: (χωρίς όνομα)

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του %s για άγνωστο λόγο.  Η πιο συνήθης αίτία που συμβαίνει αυτό είναι ότι έχετε τον ανώτατο αριθμός επιτρεπόμενων φίλων στη λίστα φίλων σας.

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
el: Ο χρήστης %s σας έδωσε την άδεια να σας προσθέσει στη λίστα φίλων του.  Εσείς θέλετε να τον προσθέσετε στη δική σας λίστα φίλων;

en: Authorization Given
el: Δόθηκε έγκριση

en: The user %s wants to add %s to their buddy list for the following reason:
    %s
el: Ο χρήστης %s θέλει να προσθέσει τον %s στη λίστα φίλων του για τον ακόλουθο λόγο:
    %s

note: Granted
en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
el: Ο χρήστης %s ενέκρινε το αίτημά σας να τον προσθέσετε στη λίστα φίλων σας.

en: Authorization Granted
el: Εγκρίθηκε

note: Denied
en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
el: Ο χρήστης %s αρνήθηκε το αίτημά σας να τον προσθέσετε στη λίστα φίλων σας για τον ακόλουθο λόγο:
    %s

en: Authorization Denied
el: Άρνηση έγκρισης

en: _Exchange:
el: _Ανταλλαγή:

en: Invalid chat name specified.
el: Ορίστηκε λανθασμένο όνομα συζήτησης.

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
el: Το άμεσο μήνυμα εικόνα σας δε στάλθηκε. Δεν μπορείτε να στείλετε άμεσα μηνύματα εικόνας σε συζητήσεις AIM.

en: Away Message
el: Μήνυμα απουσίας

en: Buddy Comment for %s
el: Σχόλιο του φίλου %s

en: Buddy Comment:
el: Σχόλιο φίλου:

en: Edit Buddy Comment
el: Επεξεργασία σχολίου φίλου

en: Get Status Msg
el: Λήψη μηνύματος κατάστασης

en: Direct IM
el: Απευθείας άμεσο μήνυμα

en: Re-request Authorization
el: Αίτηση έγκρισης (ξανά)

en: Hide IP address
el: Απόκρυψη διεύθυνσης IP

en: ICQ Privacy Options
el: Επιλογές προσωπικού απορρήτου ICQ

en: The new formatting is invalid.
el: Η νέα μορφή είναι λανθασμένη.

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
el: Η μορφοποίηση του ονόματος σύνδεσης μπορεί να αλλάξει μόνο την κεφαλαιοποίηση των γραμμάτων και τα κενά.

en: New screen name formatting:
el: Νέα μορφοποίηση του ονόματος λογαριασμού:

en: Change Address To:
el: Αλλαγή διεύθυνσης σε:

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
el: <i>δεν αναμένετε έγκριση</i>

en: You are awaiting authorization from the following buddies
el: Αναμένετε έγκριση από τους ακόλουθους φίλους

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
el: Μπορείτε να ξαναζητήσετε έγκριση από αυτούς του φίλου κάνοντας δεξί κλικ απάνω τους και επιλέγοντας "Αίτηση έγκρισης (ξανά)."

en: Find Buddy by E-mail
el: Εύρεση φίλου μέσω ηλ.διεύθυνσης

en: Search for a buddy by e-mail address
el: Αναζήτηση φίλου με ηλ.διεύθυνση

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
el: Πληκτρολογείστε τη ηλ.διεύθυνση του φίλου που ψάχνετε.

en: Set User Info...
el: Ορισμός πληροφοριών χρήστη...

en: Set User Info (URL)...
el: Ορισμός πληροφοριών χρήστη (URL)...

en: Change Password...
el: Αλλαγή κωδικού...

en: Change Password (URL)
el: Αλλαγή κωδικού (URL)

en: Configure IM Forwarding (URL)
el: Ρύθμιση προώθησης άμεσων μηνυμάτων (URL)

note: ICQ actions
en: Show privacy options...
el: Επιλογές προσωπικού απορρήτου...

note: AIM actions
en: Format Screen Name...
el: Μορφοποίηση ονόματος λογαριασμού...

en: Confirm Account
el: Επιβεβαίωση λογαριασμού

en: Display Currently Registered Address
el: Εμφάνιση καταχωρημένης διεύθυνσης

en: Change Currently Registered Address...
el: Αλλαγή καταχωρημένης διεύθυνσης...

en: Show Buddies Awaiting Authorization
el: Εμφάνιση φίλων που αναμένουν έγκριση

en: Search for Buddy by Email...
el: Αναζήτηση φίλου με ηλ.διεύθυνση...

en: Search for Buddy by Information
el: Αναζήτηση φίλου με πληροφορίες

en: Use recent buddies group
el: Χρήση προσφάτων ομάδων φίλων

en: Use AIM/ICQ proxy server (Slower/More Secure/Usually Works)
el: Χρήση διαμεσολαβητή AIM/ICQ (αργό/πιο ασφαλές/συνήθως δουλεύει)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: AIM/ICQ Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου AIM/ICQ

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: User %s is not present in the network
el: Ο χρήστης %s δεν είναι παρών στο δίκτυο

en: Key Agreement
el: Συμφωνία κλειδιού

en: Cannot perform the key agreement
el: Δεν είναι δυνατή η πραγματοποίηση της συμφωνίας κλειδιού

en: Error occurred during key agreement
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη συμφωνία κλειδιού

en: Key Agreement failed
el: Αποτυχία συμφωνίας κλειδιού

en: Timeout during key agreement
el: Τέλος χρονικού ορίου κατά τη συμφωνία κλειδιού

en: Key agreement was aborted
el: Η συμφωνία κλειδιού εγκαταλείφθηκε

en: Key agreement is already started
el: Η συμφωνία κλειδιού έχει ήδη αρχίσει

en: Key agreement cannot be started with yourself
el: Η συμφωνία κλειδιού δεν μπορεί να ξεκινήσει από εσάς

en: The remote user is not present in the network any more
el: Ο απομακρυσμένος χρήστης δεν είναι πια παρών στο δίκτυο

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
el: Ελήφθη αίτηση συμφωνίας κλειδιού από τον %s. Θέλετε να γίνει η συμφωνία κλειδιού;

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
el: ο απομακρυσμένος χρήστης αναμένει συμφωνία κλειδιού σε:
    Απομακρυσμένος υπολογιστής: %s
    Απομακρυσμένη θύρα: %d

en: Key Agreement Request
el: Αίτηση συμφωνίας κλειδιού

en: IM With Password
el: Άμεσο μήνυμα με κωδικό

en: Cannot set IM key
el: Δεν είναι δυνατός ο ορισμός κλειδιού άμεσου μηνύματος

en: Set IM Password
el: Ορισμός κωδικού άμεσου μηνύματος

en: Get Public Key
el: Λήψη δημοσίου κλειδιού

en: Cannot fetch the public key
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη του δημοσίου κλειδιού

en: Show Public Key
el: Εμφάνιση δημοσίου κλειδιού

en: Could not load public key
el: Δεν είναι δυνατό το φόρτωμα του δημοσίου κλειδιού

en: User Information
el: Πληροφορίες χρήστη

en: Cannot get user information
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη των πληροφοριών χρήστη

en: The %s buddy is not trusted
el: Ο φίλος %s δεν είναι εμπιστοσύνης

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
el: Δεν μπορείτε να λάβετε ειδοποιήσεις φίλων μέχρι να εισάγετε το δημόσιο κλειδί του. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εντολή Λήψη δημοσίου κλειδιού για να λάβετε το δημόσιο κλειδί.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: The %s buddy is not present in the network
el: Ο φίλος %s δεν είναι παρών στο δίκτυο

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
el: Για να προσθέσετε ένα φίλο πρέπει να εισάγετε το δημόσιο κλειδί του. Πατήστε Εισαγωγή για να εισάγετε το δημόσιο κλειδί του.

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Select correct user
el: Επιλογή σωστού χρήστη

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
el: Βρέθηκαν περισσότεροι από ένα χρήστε με το ίδιο δημόσιο κλειδί. Επιλέξτε το σωστό χρήστη από την πίστα για να τον προσθέσετε στη λίστα φίλων.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
el: Βρέθηκαν περισσότεροι από ένα χρήστε με το ίδιο όνομα. Επιλέξτε το σωστό χρήστη από την πίστα για να τον προσθέσετε στη λίστα φίλων.

en: Detached
el: Αποσυγκολλήθηκε

en: Indisposed
el: Τοποθετήθηκε παράταιρα

en: Wake Me Up
el: Ξυπνήστε με

en: Hyper Active
el: Υπερδραστήριος

en: Robot
el: Ρομπότ

en: Happy
el: Χαρούμενος

en: Sad
el: Λυπημένος

en: Angry
el: Θυμωμένος

en: Jealous
el: Ζηλιάρης

en: Ashamed
el: Ντροπαλός

en: Invincible
el: Άτρωτος

en: In Love
el: Ερωτευμένος

en: Sleepy
el: Κοιμισμένος

en: Bored
el: Βαριεστημένος

en: Excited
el: Εντυπωσιασμένος

en: Anxious
el: Αμήχανος

en: User Modes
el: Καταστάσεις χρηστών

en: Mood
el: Διάθεση

en: Status Text
el: Κείμενο κατάστασης

en: Preferred Contact
el: Προτιμώμενη επαφή

en: Preferred Language
el: Προτιμώμενη γλώσσα

en: Device
el: Συσκευή

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Geolocation
el: Γεωγραφική τοποθεσία

en: Reset IM Key
el: Επαναφορά κλειδιού άμεσου μηνύματος

en: IM with Key Exchange
el: Άμεσο μήνυμα με ανταλλαγή κλειδιού

en: IM with Password
el: Άμεσο μήνυμα με κωδικό

en: Get Public Key...
el: Λήψη δημοσίου κλειδιού...

en: Kill User
el: Σκότωμα χρήστη

en: _Passphrase:
el: _Σύνθημα:

en: Channel %s does not exist in the network
el: Το κανάλι %s δεν υπάρχει στο δίκτυο

en: Channel Information
el: Πληροφορίες καναλιού

en: Cannot get channel information
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη των πληροφοριών του καναλιού

en: <b>Channel Name:</b> %s
el: <b>Όνομα καναλιού:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
el: <br><b>Πλήθος χρηστών:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
el: <br><b>Ιδρυτής καναλιού:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
el: <br><b>Θέμα συζήτησης καναλιού:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
el: <br><b>Καταστάσεις καναλιού:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
el: <br><b>Αποτύπωμα κλειδιού ιδρυτή:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
el: Προσθήκη δημοσίου κλειδιού καναλιού

note: Add new public key
en: Open Public Key...
el: Άνοιγμα δημοσίου κλειδιού...

en: Channel Passphrase
el: Σύνθημα καναλιού

en: Channel Public Keys List
el: Λίστα δημοσίων κλειδιών καναλιού

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
el: Η έγκριση καναλιού χρησιμοποιείται για να προστατευτεί το κανάλι από μη εγκεκριμένη πρόσβαση. Η έγκριση μπορεί να βασίζεται σε σύνθημα ή σε ψηφιακές υπογραφές. Αν οριστεί σύνθημα, απαιτείται για τη συμμετοχή. Αν οριστούν δημόσια κλειδιά τότε μόνο οι χρήστες των οποίων τα δημόσια κλειδιά είναι στη λίστα μπορούν να συμμετάσχουν.

en: Channel Authentication
el: Έγκριση καναλιού

en: Add / Remove
el: Προσθήκη / Αφαίρεση

en: Group Name
el: Όνομα ομάδας

en: Passphrase
el: Σύνθημα

en: User Limit
el: Όριο χρηστών

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
el: Ορισμός ορίου χρηστών στο κανάλι. Ορίστε μηδέν για επαναφορά του ορίου χρηστών.

en: Get Info
el: Πληροφορίες

en: Invite List
el: Λίστα προσκλήσεων

en: Ban List
el: Λίστα απαγόρευσης εισόδου

en: Reset Permanent
el: Επαναφορά μονίμων

en: Set Permanent
el: Ορισμός μονίμων

en: Set User Limit
el: Ορισμός ορίου χρηστών

en: Reset Topic Restriction
el: Επαναφορά περιορισμού θέματος συζήτησης

en: Set Topic Restriction
el: Ορισμός περιορισμού θέματος συζήτησης

en: Reset Secret Channel
el: Επαναφορά κρυφού καναλιού

en: Set Secret Channel
el: Ορισμός κρυφού καναλιού

en: You are channel founder on <I>%s</I>
el: Είστε ο ιδρυτής του καναλιού <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
el: Ο ιδρυτής του καναλιού <I>%s</I> είναι ο <I>%s</I>

en: Cannot call command
el: Δεν είναι δυνατή η κλήση της εντολής

en: Unknown command
el: Άγνωστη εντολή

en: Secure File Transfer
el: Ασφαλής μεταφορά αρχείου

en: Error during file transfer
el: Σφάλμα κατά τη μεταφορά του αρχείου

en: Permission denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Key agreement failed
el: Αποτυχία συμφωνίας κλειδιού

en: File transfer session does not exist
el: Δεν υπάρχει η συνεδρία μεταφοράς

en: No file transfer session active
el: Δεν υπάρχει ενεργή εργασία μεταφοράς

en: File transfer already started
el: Η μεταφορά του αρχείου έχει ήδη αρχίσει

en: Could not perform key agreement for file transfer
el: Δεν είναι δυνατή η συμφωνία κλειδιού για τη μεταφορά αρχείου

en: Could not start the file transfer
el: Αδύνατη η έναρξη της μεταφοράς του αρχείου

en: Cannot send file
el: Αδύνατη η αποστολή του αρχείου

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
el: Ο %s άλλαξε το θέμα συζήτησης του <I>%s</I> σε: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
el: <I>%s</I> ορισμός καταστάσεων του καναλιού <I>%s</I> σε: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
el: ο <I>%s</I> αφαίρεσε όλες τις καταστάσεις του καναλιού <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
el: Εκδιωχθήκατε απο το κανάλι<I>%s</I> από τον <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
el: Σκοτώθηκατε από τον %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
el: Σκοτωθήκατε από τον %s (%s)

en: Server signoff
el: Αποσύνδεση διακομιστή

en: Personal Information
el: Προσωπικές πληροφορίες

en: Birth Day
el: Ημερομηνία γέννησης

en: Job Title
el: Τίτλος εργασίας

en: Job Role
el: Ρόλος εργασίας

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Unit
el: Μονάδα

en: EMail
el: Ηλ.διεύθυνση

en: Note
el: Σημείωση

en: Join Chat
el: Συμμετοχή σε συζήτηση

en: Public Key Fingerprint
el: Αποτύπωμα δημοσίου κλειδιού

en: More...
el: Περισσότερα...

en: Cannot set topic
el: Δεν είναι δυνατός ο ορισμός του θέματος συζήτησης

en: Failed to change nickname
el: Αποτυχία αλλαγής ψευδωνύμου

en: Roomlist
el: Λίστα δωματίων

en: Cannot get room list
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη λίστας δωματίων

en: No public key was received
el: Δεν ελήφθη κανένα δημόσιο κλειδί

en: Server Information
el: Πληροφορίες διακομιστή

en: Cannot get server information
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη πληροφοριών διακομιστή

en: Server Statistics
el: Στατιστικά διακομιστή

en: Cannot get server statistics
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη των στατιστικών διακομιστή

en: No server statistics available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα στατιστικά διακομιστή

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
el: Τοπική ώρα έναρξης του διακομιστή: %s
    Τοπική ώρα συνεχούς λειτουργίας διακομιστή: %s
    Τοπικοί πελάτες του διακομιστή: %d
    Τοπικά κανάλια του διακομιστή: %d
    Τοπικοί διαχειριστές του διακομιστή: %d
    Τοπικοί διαχειριστές το δρομολογητή: %d
    Τοπικοί κυτταρικοί πελάτες: %d
    Τοπικά κυτταρικά κανάλια: %d
    Τοπικοί κυτταρικοί διακομιστές: %d
    Συνολικοί πελάτες: %d
    Συνολικά κανάλια: %d
    Συνολικοί διακομιστές: %d
    Συνολικοί δρομολογητές: %d
    Συνολικοί διαχειριστές του διακομιστή: %d
    Συνολικοί διαχειριστές του δρομολογητή: %d

en: Network Statistics
el: Στατιστικά δικτύου

en: Ping failed
el: Αποτυχία Ping

en: Ping reply received from server
el: Λάβατε ανταπόκριση Ping από το διακομιστή

en: Could not kill user
el: Αδύνατο το σκότωμα του χρήστη

en: Error during connecting to SILC Server
el: Σφάλμα κατά τη σύνδεση με το διακομιστή SILC

en: Key Exchange failed
el: Αποτυχία ανταλλαγής κλειδιού

en: Disconnected by server
el: Έγινε αποσύνδεση από το το διακομιστή

en: Resuming session
el: Συνέχεια συνεδρίας

en: Authenticating connection
el: Έγκριση σύνδεσης

en: Verifying server public key
el: Επιβεβαίωση δημοσίου κλειδιού διακομιστή

en: Passphrase required
el: Απαιτείται σύνθημα

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
el: Αποτυχία: Δεν ταιριάζουν οι εκδόσεις, αναβαθμίστε τον πελάτη σας

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
el: Αποτυχία: Ο απομακρυσμένος δεν εμπιστεύεται/υποστηρίζει το δημόσιο κλειδί σας

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
el: Αποτυχία: Ο απομακρυσμένος δεν υποστηρίζει την προτινόμενη ομάδα KE

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
el: Αποτυχία: Ο απομακρυσμένος δεν υποστηρίζει το προτινόμενο PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
el: Αποτυχία: Ο απομακρυσμένος δεν υποστηρίζει το προτινόμενο HMAC

en: Failure: Incorrect signature
el: Αποτυχία: Μη έγκυρη υπογραφή

en: Failure: Authentication failed
el: Αποτυχία: Η έγκρισή απέτυχε

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
el: Ελήφθη το δημόσιο κλειδί του %s. Το τοπικό σας αντίγραφο δεν ταιριάζει με αυτό το κλειδί. Επιθυμείτε ακόμα να δεχτείτε αυτό το δημόσιο κλειδί;

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
el: Ελήφθη το δημόσιο κλειδί του %s. Θέλετε να αποδεχθείτε αυτό το δημόσιο κλειδί;

en: Verify Public Key
el: Επιβεβαίωση δημοσίου κλειδιού

en: View...
el: Εμφάνιση...

en: Unsupported public key type
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος δημοσίου κλειδιού

en: Connection failed
el: Αποτυχία σύνδεσης

en: Cannot initialize SILC Client connection
el: Αδυναμία έναρξης σύνδεσης του πελάτη SILC

en: Performing key exchange
el: Γίνεται ανταλλαγή κλειδιού

en: Out of memory
el: Τέλος μνήμης

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
el: Γίνεται σύνδεση στο διακομιστή SILC

en: Your Current Mood
el: Η τρέχουσα διάθεσή σας

en: Normal
el: Φυσιολογική

en: 
    Your Preferred Contact Methods
el: 
    Οι προτιμώμενες μέθοδοι επαφής

en: Video Conferencing
el: Βιντεοσυνδιάσκεψη

en: Your Current Status
el: Η τρέχουσα κατάστασή σας

en: Let others see what services you are using
el: Επιτρέπεται οι άλλοι χρήστες να βλέπουν τι υπηρεσίες χρησιμοποιείτε

en: Let others see what computer you are using
el: Επιτρέπεται οι άλλοι χρήστες να βλέπουν τι υπολογιστή χρησιμοποιείτε

en: Your VCard File
el: Το αρχείο VCard σας

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
el: Μπορείτε να επιτρέπετε στους άλλους χρήστες να βλέπουν την κατάσταση σύνδεσή σας και τις προσωπικές σας πληροφορίες. Παρακαλώ εισάγετε τις πληροφορίες που θα θέλατε οι άλλοι χρήστες να βλέπουν.

en: Message of the Day
el: Μήνυμα της Ημέρας

en: No Message of the Day available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο μήνυμα της ημέρας

en: There is no Message of the Day associated with this connection
el: Δεν υπάρχει μήνυμα της ημέρας σχετικό με αυτή τη σύνδεση

en: Online Status
el: Κατάσταση σύνδεσης

en: View Message of the Day
el: Εμφάνιση μηνύματος της ημέρας

en: User <I>%s</I> is not present in the network
el: Ο χρήστης <I>%s</I> δεν είναι παρών στο δίκτυο

en: Topic too long
el: Το θέμα συζήτησης είναι πολύ μεγάλο

en: You must specify a nick
el: Πρέπει να ορίσετε ένα ψευδώνυμο

en: channel %s not found
el: Το κανάλι %s δε βρέθηκε

en: channel modes for %s: %s
el: καταστάσεις καναλιού %s: %s

en: no channel modes are set on %s
el: δεν έχουν οριστεί καταστάσεις καναλιού στο %s

en: Failed to set cmodes for %s
el: Αποτυχία ορισμού καταστάσεων καναλιού στο %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
el: Άγνωστη εντολή: %s, (μπορεί να είναι bug του Gaim)

en: part [channel]:  Leave the chat
el: part [κανάλι]:  Αποχώρηση από τη συζήτηση

en: leave [channel]:  Leave the chat
el: leave [κανάλι]:  Αποχώρηση από τη συζήτηση

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
el: topic [&lt;νέο θέμα συζήτησης&gt;]:  Εμφάνιση ή αλλαγή του θέματος συζήτησης

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
el: join &lt;κανάλια&gt; [&lt;κωδικός&gt;]:  Συμμετοχή σε συζήτηση σε αυτό το δίκτυο

en: list:  List channels on this network
el: list:  Λίστα των καναλιών σε αυτό το δίκτυο

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
el: whois &lt;ψευδώνυμο&gt;:  Εμφάνιση πληροφοριών του ψευδωνύμου

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
el: msg &lt;ψευδώνυμο&gt; &lt;μήνυμα&gt;:  Αποστολή προσωπικού μηνύματος σε ένα χρήστη

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
el: query &lt;ψευδώνυμο&gt; [&lt;μήνυμα&gt;]:  Αποστολή προσωπικού μηνύματος σε ένα χρήστη

en: motd:  View the server's Message Of The Day
el: motd:  Εμφάνιση του μηνύματος της ημέρας του διακομιστή

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
el: quit [μήνυμα]:  Αποσύνδεση από το διακομιστή με ένα προαιρετικό μήνυμα

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
el: call &lt;εντολή&gt;:  Κλήση οποιασδήποτε εντολής του πελάτη silc

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
el: kill &lt;ψευδώνυμο&gt; [-δημόσιο κλειδί|&lt;λόγος&gt;]:  Σκοτώστε το ψευδώνυμο

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
el: nick &lt;νέο ψευδώνυμο&gt;:  Αλλαγή του ψευδωνύμου σας

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
el: whowas &lt;ψευδώνυμο&gt;:  Εμφάνιση πληροφοριών του ψευδωνύμου

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
el: cmode &lt;κανάλι&gt; [+|-&lt;καταστάσεις&gt;] [ορίσματα]:  Αλλαγή ή εμφάνιση των καταστάσεων του καναλιού

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
el: cumode &lt;κανάλι&gt; +|-&lt;καταστάσεις&gt; &lt;ψευδώνυμο&gt;:  Αλλαγή των καταστάσεων του ψευδωνύμου στο κανάλι

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
el: oper &lt;όνομα&gt; [-κλεδί]:  Λήψη δικαιωμάτων διαχειριστή του διακομιστή

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
el: invite &lt;κανάλι&gt; [-|+]&lt;ψευδώνυμο&gt;:  πρόσκληση χρήστη ή προσθήκη/αφαίρεση από τη λίστα προσκλήσεων του καναλιού

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
el: kick &lt;κανάλι&gt; &lt;όνομα&gt; [σχόλιο]:  Εκδίωξη ατόμου από το κανάλι

en: info [server]:  View server administrative details
el: info [διακομιστής]:  Εμφάνιση λεπτομερειών διαχείρισης διακομιστή

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
el: ban [&lt;κανάλι&gt; +|-&lt;ψευδώνυμο&gt;]:  Απαγόρευση εισόδου ατόμου στο κανάλι

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
el: getkey &lt;ψευδώνυμο|διακομιστής&gt;:  Λήψη του δημοσίου κλειδιού του πελάτη ή του διακομιστή

en: stats:  View server and network statistics
el: stats:  Εμφάνιση στατιστικών διακομιστή και δικτύου

en: ping:  Send PING to the connected server
el: ping:  Αποστολή PING στον συνδεδεμένο διακομιστή

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
el: users &lt;κανάλι&gt;:  Λίστα χρηστών σε ένα κανάλι

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
el: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;κανάλι(α)&gt;:  Λίστα συγκεκριμένων χρηστών σε κανάλι(α)

en: Instant Messages
el: Άμεσα μηνύματα

en: Digitally sign all IM messages
el: Ψηφιακή υπογραφή όλων των άμεσων μηνυμάτων

en: Verify all IM message signatures
el: Επιβεβαίωση όλων των υπογραφών άμεσων μηνυμάτων

en: Channel Messages
el: Μηνύματα καναλιών

en: Digitally sign all channel messages
el: Ψηφιακή υπογραφή όλων των μηνυμάτων καναλιών

en: Verify all channel message signatures
el: Επιβεβαίωση όλων των υπογραφών μηνυμάτων καναλιών

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
el: Πρωτόκολλο Secure Internet Live Conferencing (SILC

en: Public Key file
el: Αρχείο δημόσιου κλειδιού

en: Public key authentication
el: Έγκριση δημόσιου κλειδιού

en: Reject watching by other users
el: Απόρριψη παρακολούθησης από άλλους χρήστες

en: Block invites
el: Φραγή προσκλήσεων

en: Block IMs without Key Exchange
el: Φραγή άμεσων μηνυμάτων χωρίς ανταλλαγή κλειδιού

en: Reject online status attribute requests
el: Απόρριψη αιτήσεων πληροφοριών σύνδεσης

en: Creating SILC key pair...
el: Δημιουργία ζεύγους κλειδιών SILC...

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
el: Πραγματικό όνομα: 	%s

en: User Name: 	%s
el: Όνομα χρήστη: 	%s

en: EMail: 		%s
el: Ηλ.διεύθυνση: 		%s

en: Host Name: 	%s
el: Ονομασία κεντρικού υπολογιστή: 	%s

en: Organization: 	%s
el: Οργανισμός: 	%s

en: Country: 	%s
el: Χώρα: 	%s

en: Algorithm: 	%s
el: Αλγόριθμος: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
el: Μήκος κλειδιού: 	%d bits

en: Public Key Fingerprint:
    %s
el: Αποτύπωμα δημόσιου κλειδιού:
    %s

en: Public Key Information
el: Πληροφορίες δημόσιου κλειδιού

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Looking up %s
el: Εύρεση του %s

en: Connect to %s failed
el: Αποτυχία σύνδεσης στο %s

en: Signon: %s
el: Σύνδεση: %s

en: Unable to write file %s.
el: Αδύνατη η εγγραφή του αρχείου %s.

en: Unable to read file %s.
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου %s.

en: Message too long, last %s bytes truncated.
el: Πολύ μεγάλο μήνυμα, τα τελευταία %s bytes αποκόπηκαν.

en: %s not currently logged in.
el: Ο %s δεν είναι συνδεδεμένος.

en: Warning of %s not allowed.
el: Η προειδοποίηση του %s δεν επιτρέπεται.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
el: Το μήνυμα απορρίφθηκε, ξεπεράσατε το όριο ταχύτητας του διακομιστή.

en: Chat in %s is not available.
el: Η συζήτηση στο %s δεν είναι διαθέσιμη.

en: You are sending messages too fast to %s.
el: Στέλνετε πολύ γρήγορα μηνύματα στον %s.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
el: Χάσατε ένα μήνυμα από τον %s επειδή ήταν πολύ μεγάλο.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
el: Χάσατε ένα άμεσο μήνυμα από τον %s επειδή στάλθηκε πολύ γρήγορα.

en: Failure.
el: Αποτυχία.

en: Too many matches.
el: Πάρα πολλές αντιστοιχίες.

en: Need more qualifiers.
el: Χρειάζονται περισσότεροι χαρακτήρες.

en: Dir service temporarily unavailable.
el: Η υπηρεσία καταλόγου είναι προσωρινά μη διαθέσιμη.

en: Email lookup restricted.
el: Εύρεση με ηλ.ταχυδρομείο περιορίστηκε.

en: Keyword ignored.
el: Η λέξη-κλειδί παραβλέθηκε.

en: No keywords.
el: Δεν υπάρχουν λέξεις κλειδιά.

en: User has no directory information.
el: Ο χρήστης δεν έχει πληροφορίες καταλόγου.

en: Country not supported.
el: Η χώρα δεν υποστηρίζεται.

en: Failure unknown: %s.
el: Άγνωστη αποτυχία: %s.

en: The service is temporarily unavailable.
el: Η υπηρεσία είναι προσωρινά μη διαθέσιμη.

en: Your warning level is currently too high to log in.
el: Έχετε πολύ υψηλό επίπεδο προειδοποίησης για να συνδεθείτε.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
el: Συνδεόσασταν και αποσυνδεόσαστα πολύ γρήγορα.  Περιμένετε δέκα λεπτά και προσπαθείστε ξανα.  Αν συνεχίσετε να προσπαθείτε, θα χρειαστεί να περιμένετε ακόμα περισσότερο.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
el: Ένα άγνωστο σφάλμα σύνδεσης συνέβη: %s.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
el: Ένα άγνωστο σφάλμα, %d, συνέβη.  Πληροφορίες: %s

en: Connection Closed
el: Η σύνδεση έκλεισε

en: Waiting for reply...
el: Αναμονή απάντησης...

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
el: Το TOC επέστρεψε από την παύση του. Τώρα μπορείτε να στείλετε μηνύματα κανά.

en: Password Change Successful
el: Αλλαγή κωδικού επιτυχής

en: TOC has sent a PAUSE command.
el: Το TOC απέστειλε μία εντολή ΠΑΥΣΗ.

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
el: Όταν αυτό συμβαίνει, το TOC αγνοεί όλα μηνύματα που στέλνονται σε αυτό και μπορεί να σας εκδιώξει εάν προσπαθήσετε να στείλετε μήνυμα. Το Gaim θα αποτρέψει ο,τιδήποτε επιθυμεί να περάσει. Αυτό είναι προσωρινό, παρακαλούμε να είστε υπομονετικοί.

en: Get Dir Info
el: Πληροφορίες καταλόγου

en: Set Dir Info
el: Ορισμός πληροφοριών καταλόγου

en: Could not open %s for writing!
el: Αδύνατο το άνοιγμα του %s για εγγραφή!

en: File transfer failed; other side probably canceled.
el: Αποτυχία μεταφοράς αρχείου. Πιθανώς να ακυρώθηκε από την άλλη πλευρά.

en: Could not connect for transfer.
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση για τη μεταφορά.

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή της κεφαλίδας του αρχείου.  Το αρχείο δε θα μεταφερθεί.

en: Gaim - Save As...
el: Gaim - Αποθήκευση ως...

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
el[0]: Ο %s ζητά %s τη αποδοχή %d αρχείου: %s (%.2f %s)%s%s
el[1]: Ο %s ζητά %s τη αποδοχή %d αρχείων: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
el: Ο %s ζητά να του στείλετε ένα αρχείο

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: TOC Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου TOC

en: TOC host
el: Κεντρικός υπολογιστής TOC

en: TOC port
el: Θύρα TOC

en: Your Yahoo! message did not get sent.
el: Το μήνυμα Yahoo! σας δε στάλθηκε.

en: Buzz!!
el: ΞΥΠΝΑ!!

en: Yahoo! system message for %s:
el: Μήνυμα συστήματος Yahoo! για τον %s:

note: TODO: this is almost exactly the same as what MSN does, * this should probably be moved to the core.
en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list%s%s.
el: Ο χρήστης %s θέλει να προσθέσει τον %s στη λίστα φίλων του%s%s.

en: Message (optional) :
el: Μήνυμα (προαιρετικό) :

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
el: Ο %s αρνήθηκε (αναδρομικά) το αίτημά σας να τον προσθέσετε στη λίστα σας.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
el: Ο %s αρνήθηκε (αναδρομικά) το αίτημά σας να τον προσθέσετε στη λίστα σας για τον ακόλουθο λόγο: %s.

en: Add buddy rejected
el: Απόρριψη αιτήματος προσθήκης φίλου

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
el: Ο διακομιστής Yahoo ζήτησε τη χρήση μιας μη αναγνωρίσιμης μεθόδου έγκρισης.   Αυτή η έκδοση του Gaim πιθανόν να μην μπορεί να συνδεθεί επιτυχώς στο Yahoo.  Ελέγξτε το %s για αναβαθμίσεις.

en: Failed Yahoo! Authentication
el: Αποτυχία έγκρισης Yahoo!

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
el: Προασπαθείσατε να παραβλέψετε τον %s, αλλά ο χρήστης είναι στη λίστα φίλων σας.   Κάνοντας κλικ στο "Ναι" θα τον αφαιρέσετε και θα τον παραβλέψετε.

en: Ignore buddy?
el: Παράβλεψη του φίλου;

en: Invalid username.
el: Μη έγκυρο όνομα χρήστη.

en: Normal authentication failed!
el: Η κανονική έγκριση απέτυχε!

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
el: Η προκαθορισμένη μέθοδος έγκρισης απέτυχε. Αυτό σημαίνει πως είτε ο κωδικός σας είναι λανθασμένος, είτε το σύστημα έγκρισης του Yahoo! άλλαξε. Το Gaim θα προσπαθήσει τώρα να σας συνδέσει με τη μέθοδο του Web Messenger, με αποτέλεσμα λιγότερη λειτουργικότητα και δυνατότητες.

en: Incorrect password.
el: Λανθασμένος κωδικός.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
el: Ο λογαριασμός σας είναι κλειδωμένος, παρακαλούμε συνδεθείτε στην ιστοσελίδα του Yahoo!.

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
el: Άγνωστο σφάλμα με αριθμό %d. Αν συνδεθείτε στην ιστοσελίδα του Yahoo! ίσως διορθωθεί.

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του φίλου %s στην ομάδα %s της λίστας διακομιστή στο λογαριασμό %s.

en: Could not add buddy to server list
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη του φίλου στη λίστα διακομιστή

en: Unable to read
el: Αδύνατη η ανάγνωση

en: Connection problem
el: Πρόβλημα σύνδεσης

en: Not At Home
el: Εκτός σπιτιού

en: Not At Desk
el: Εκτός θρανίου

en: Not In Office
el: Εκτός γραφείου

en: On Vacation
el: Σε διακοπές

en: Stepped Out
el: Έχω βγει έξω

en: Not on server list
el: Όχι στη λίστα του διακομιστή

en: Appear Online
el: Εμφάνιση ως συνδεδεμένος

en: Appear Permanently Offline
el: Εμφάνιση ως μόνιμα αποσυνδεδεμένος

en: Stealth
el: Αόρατος

en: Don't Appear Permanently Offline
el: Εμφάνιση ως όχι μόνιμα αποσυνδεδεμένος

en: Join in Chat
el: Συμμετοχή σε συζήτηση

en: Initiate Conference
el: Έναρξη συζήτησης

en: Stealth Settings
el: Ρυθμίσεις αόρατου

en: Active which ID?
el: Ενεργοποίηση ποιανού ID;

en: Join who in chat?
el: Ποιανού συμμετοχή στη συζήτηση;

en: Activate ID...
el: Ενεργοποίηση ID...

en: Join user in chat...
el: Συμμετοχή χρήστη σε συζήτηση...

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
el: join &lt;δωμάτιο&gt;:  συμμετοχή σε ένα δωμάτιο συζήτησης στο δίκτυο Yahoo

en: buzz: Buzz a contact to get their attention
el: buzz: Χτυπήστε καμπανάκι σε ένα άτομο για να σας προσέξει

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Yahoo Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου Yahoo

en: File transfer host
el: Κεντρικός υπολογιστής μεταφοράς αρχείων

en: Japan File transfer host
el: Ιαπωνέζικος κεντρικός υπολογιστής μεταφοράς αρχείων

en: File transfer port
el: Θύρα μεταφοράς αρχείων

en: YCHT Host
el: Κεντρικός υπολογιστής YCHT

en: YCHT Port
el: Θύρα YCHT

en: <b>IP Address:</b> %s<br>
el: <b>Διεύθυνση IP:</b> %s<br>

en: Yahoo! Japan Profile
el: Προφίλ Yahoo! Japan

en: Yahoo! Profile
el: Προφίλ Yahoo!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
el: Συγνώμη, προφίλ που έχουν σημειωθεί ως περιεχομένου ακατάλληλου για ανηλίκους δεν υποστηρίζονται αυτή τη στιγμή.

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser
el: Αν επιθυμείτε να δείτε αυτό το προφίλ, θα χρειαστεί να επισκεφτείτε αυτόν το σύνδεσμο στο περιηγητή διαδικτύου σας

en: Hobbies
el: Ασχολίες για τον ελεύθερο χρόνο

en: Latest News
el: Τελευταία νέα

en: Home Page
el: Αρχική σελίδα

en: Last Update
el: Τελευταία ανανέωση

en: User information for %s unavailable
el: Πληροφορίες του χρήστη %s μη διαθέσιμες

en: Sorry, this profile seems to be in a language that is not supported at this time.
el: Συγνώμη, αυτό το προφίλ φαίνεται ότι είναι σε μια γλώσσα η οποία δεν υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του προφίλ του χρήστη. Αυτό μάλλον είναι ένα προσωρινό πρόβλημα στο διακομιστή. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του προφίλ χρήστη. Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο χρήστης δεν υπάρχει, αν και μερικές φορές το Yahoo! αποτυγχάνει να βρει το προφίλ του χρήστη. Αν γνωρίζετε ότι ο χρήστης υπάρχει, παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.

en: The user's profile is empty.
el: Το προφίλ του χρήστη είναι άδειο.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
el: Ο %s αρνήθηκε την πρόσκληση συζήτησης στο δωμάτιο "%s" επειδή "%s".

en: Invitation Rejected
el: Πρόσκληση απορρίφθηκε

en: Failed to join chat
el: Αποτυχία συμμετοχής στη συζήτηση

en: Maybe the room is full?
el: Ίσως το δωμάτιο να είναι γεμάτο;

en: You are now chatting in %s.
el: Τώρα συζητάτε στο %s.

en: Failed to join buddy in chat
el: Αδύνατη η συμμετοχή του φίλου στη συζήτηση

en: Maybe they're not in a chat?
el: Ίσως δεν είναι στη συζήτηση;

en: Fetching the room list failed.
el: Αποτυχία λήψης λίστας δωματίων.

en: Unable to fetch room list.
el: Αδύνατη η λήψη της λίστας δωματίων.

en: User Rooms
el: Δωμάτια χρηστών

en: Connection problem with the YCHT server.
el: Πρόβλημα σύνδεσης με τον διακομιστή YCHT.

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
el: (Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη μετατροπή αυτού του μηνύματος.	 Ελέγξτε την επιλογή 'Κωδικοποίηση' στον επεξεργαστή λογαριασμών)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
el: Αδυναμίας αποστολής στη συζήτηση %s,%s,%s

en: <b>User:</b> %s<br>
el: <b>Χρήστης:</b> %s<br>

en: <br>Hidden or not logged-in
el: <br> Κρυφός ή αποσυνδεδεμένος

en: <br>At %s since %s
el: <br>Στο %s από %s

en: Anyone
el: Οποιοσδήποτε

en: _Class:
el: _Τάξη:

en: _Instance:
el: _Στιγμιότυπο:

en: _Recipient:
el: _Παραλήπτης:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
el: Αποτυχία προσπάθειας εγγραφής στο %s,%s,%s

en: Resubscribe
el: Επανεγγραφή

en: Retrieve subscriptions from server
el: Λήψη εγγραφών από το διακομιστή

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
el: Πρόσθετο πρωτοκόλλου Zephyr

en: Export to .anyone
el: Εξαγωγή σε .anyone

en: Export to .zephyr.subs
el: Εξαγωγή σε .zephyr.subs

en: Import from .anyone
el: Εισαγωγή από .anyone

en: Import from .zephyr.subs
el: Εισαγωγή από .zephyr.subs

en: Proxy connection error %d
el: Σφάλμα σύνδεσης διαμεσολαβητή %d

en: Invalid proxy settings
el: Λανθασμένες ρυθμίσεις διαμεσολαβητή

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
el: Το όνομα κεντρικού υπολογιστή ή ο αριθμός θύρας που ορίστηκαν για τον τύπο διαμεσολαβητή είναι λανθασμένα.

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Accept and Cancel buttons.
en: Accept
el: Αποδοχή

en: %s is now known as %s.
el: Ο %s τώρα είναι γνωστός ως %s.

en: (%d message) | (%d messages)
el[0]: (%d μήνυμα)
el[1]: (%d μηνύματα)

en: (1 message)
el: (1 μήνυμα)

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
el: Ο %s προσκάλεσε τον %s στο δωμάτιο συζήτησης %s
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
el: Ο %s προσκάλεσε τον %s στο δωμάτιο συζήτησης %s

en: Accept chat invitation?
el: Αποδοχή πρόσκλησης συζήτησης;

en: Unset
el: Απενεργοποίηση

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμος

en: %s came back
el: Ο %s επέστρεψε

en: %s went away
el: Ο %s απουσιάζει

en: %s became idle
el: Ο %s είναι ανενεργός

en: %s became unidle
el: Ο %s είναι ενεργός

en: Error Reading %s
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του %s

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά την ανάγνωση του %s σας.  Δεν φορτώθηκε και το παλιό αρχείο μετονομάστηκε σε %s~.

en: Calculating...
el: Υπολογισμός...

en: Unknown.
el: Άγνωστο.

en: second | seconds
el[0]: δευτερόλεπτο
el[1]: δευτερόλεπτα

en: day | days
el[0]: ημέρα
el[1]: ημέρες

en: hour | hours
el[0]: ώρα
el[1]: ώρες

en: minute | minutes
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

en: g003: Error opening connection.
el: g003: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της σύνδεσης.
